Godot Engine properties - en to sv translation catalogue (2980 entries)

en: Application
sv: Applikation

en: Config
sv: Konfiguration

en: Name
sv: Namn

en: Name Localized
sv: Namnet lokaliserades

en: Description
sv: Beskrivning

en: Run
sv: Kör

en: Main Scene
sv: Huvudscen

en: Disable stdout
sv: Stäng av stdout

en: Disable stderr
sv: Stäng av stderr

en: Print Header
sv: Skriv ut rubrik

en: Enable Alt Space Menu
sv: Aktivera Alt Mellanslag Meny

en: Use Hidden Project Data Directory
sv: Använda dold projektdatakatalog

en: Use Custom User Dir
sv: Använd anpassad användarkatalog

en: Custom User Dir Name
sv: Anpassad användarkatalognamn

en: Project Settings Override
sv: Åsidosätt projektinställningar

en: Main Loop Type
sv: Typ av huvudslinga

en: Auto Accept Quit
sv: Acceptera och avsluta

en: Quit on Go Back
sv: Avsluta och gå tillbaka

en: Accessibility
sv: Tillgänglighet

en: General
sv: Allmänt

en: Accessibility Support
sv: Support för tillgänglighet

en: Updates per Second
sv: Uppdateringar per sekund

en: Display
sv: Visa

en: Window
sv: Fönster

en: Size
sv: Storlek

en: Viewport Width
sv: Visningens bredd

en: Viewport Height
sv: Viewport-höjd

en: Mode
sv: Läge

en: Initial Position Type
sv: Initial positionstyp

en: Initial Position
sv: Initial position

en: Initial Screen
sv: Nuvarande Skärm

en: Resizable
sv: Anpassningsbar

en: Borderless
sv: Kantlös

en: Always on Top
sv: Alltid överst

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Extend to Title
sv: Utöka till Titel

en: No Focus
sv: Inget fokus

en: Sharp Corners
sv: Skarpa hörn

en: Minimize Disabled
sv: Minimering inaktiverad

en: Maximize Disabled
sv: Maximering inaktiverad

en: Window Width Override
sv: Fönsterbredds‑åsidosättning

en: Window Height Override
sv: Åsidosätt fönstrets höjd

en: Energy Saving
sv: Energisparande

en: Keep Screen On
sv: Håll Skärmen Igång

en: Warnings
sv: Varningar

en: Check Invalid Track Paths
sv: Kontrollera ogiltiga spårvägar

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
sv: Kontrollera om vinkelinterpoleringstypen är i konflikt

en: Audio
sv: Ljud

en: Buses
sv: Bussar

en: Default Bus Layout
sv: Standardbusslayout

en: Default Playback Type
sv: Standarduppspelningstyp

en: Text to Speech
sv: Text till tal

en: 2D Panning Strength
sv: Styrka för 2D‑panorering

en: 3D Panning Strength
sv: Styrka för 3D‑panorering

en: Session Category
sv: Sessionskategori

en: Mix With Others
sv: Blanda med andra

en: Subwindows
sv: Underfönster

en: Embed Subwindows
sv: Inbeddade underfönster

en: Frame Pacing
sv: Bildrutetakt

en: Enable Frame Pacing
sv: Aktivera bildrutetakt

en: Swappy Mode
sv: Swappy‑läge

en: Physics
sv: Fysik

en: Run on Separate Thread
sv: Kör på separat tråd

en: Stretch
sv: Sträck

en: Aspect
sv: Aspekt

en: Scale
sv: Skala

en: Scale Mode
sv: Skalningsläge

en: Debug
sv: Felsök

en: Settings
sv: Inställningar

en: Max Functions
sv: Max‑funktioner

en: Max Timestamp Query Elements
sv: Maximalt antal tidsstämpelfrågeelement

en: Compression
sv: Komprimering

en: Formats
sv: Format

en: Long Distance Matching
sv: Långdistansmatchning

en: Compression Level
sv: Komprimeringsnivå

en: Window Log Size
sv: Loggfönstrets storlek

en: Crash Handler
sv: Kraschhanterare

en: Message
sv: Meddelande

en: Rendering
sv: Renderaring

en: Occlusion Culling
sv: Ocklusionsgallring

en: BVH Build Quality
sv: BVH Hög kvalitet

en: Jitter Projection
sv: Jitter‑projektion

en: Internationalization
sv: Internationalisering

en: Force Right to Left Layout Direction
sv: Tvinga layout i höger‑till‑vänster‑riktning

en: Root Node Layout Direction
sv: Rotnodens layoutriktning

en: Root Node Auto Translate
sv: Automatisk översättning av rotnod

en: GUI
sv: Grafiskt gränssnitt

en: Timers
sv: Tidtagare

en: Incremental Search Max Interval Msec
sv: Maxintervall för inkrementell sökning (ms)

en: Tooltip Delay (sec)
sv: Fördröjning för verktygstips (sek)

en: Common
sv: Allmän

en: Snap Controls to Pixels
sv: Fäst kontroller till pixlar

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Dynamic Fonts
sv: Dynamiska fonter

en: Use Oversampling
sv: Använd översampling

en: Rendering Device
sv: Renderingsenhet

en: Frame Queue Size
sv: Storlek på bildrutekö

en: Swapchain Image Count
sv: Antal bilder i swap‑kedja

en: Staging Buffer
sv: Staging‑buffert

en: Block Size (KB)
sv: Blockstorlek (KB)

en: Max Size (MB)
sv: Maxstorlek (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
sv: Storlek på texturuppladdningsregion (px)

en: Texture Download Region Size Px
sv: Storlek på texturnedladdningsregion (px)

en: Enable
sv: Aktivera

en: Save Chunk Size (MB)
sv: Storlek på sparchunk (MB)

en: Max Descriptors per Pool
sv: Maximalt antal deskriptorer per pool

en: Max Resource Descriptors per Frame
sv: Maximalt antal resursdeskriptorer per bildruta

en: Max Sampler Descriptors per Frame
sv: Maximalt antal sampler‑deskriptorer per bildruta

en: Max Misc Descriptors per Frame
sv: Maximalt antal övriga deskriptorer per bildruta

en: Textures
sv: Texturer

en: Canvas Textures
sv: Canvastexturer

en: Default Texture Filter
sv: Standard texturfilter

en: Default Texture Repeat
sv: Standardinställning för texturupprepning

en: Use Ambient
sv: Använd omgivande ljus

en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

en: Pointing
sv: Pekande

en: Enable Long Press as Right Click
sv: Aktivera långtryck som högerklick

en: Enable Pan and Scale Gestures
sv: Aktivera panorerings- och skalningsgester

en: Rotary Input Scroll Axis
sv: Scrollaxel för roterande inmatning

en: Override Volume Buttons
sv: Åsidosätt volymknappar

en: Disable Scroll Deadzone
sv: Inaktivera rullningsdödzon

en: Navigation
sv: Navigering

en: World
sv: Värld

en: Map Use Async Iterations
sv: Kartanvändning av asynkrona iterationer

en: Region Use Async Iterations
sv: Region: använd asynkrona iterationer

en: Avoidance
sv: Undvikande

en: Thread Model
sv: Trådmodell

en: Avoidance Use Multiple Threads
sv: Undvikande: använd flera trådar

en: Avoidance Use High Priority Threads
sv: Undvikande: använd högprioriterade trådar

en: Pathfinding
sv: Sökvägsberäkning

en: Max Threads
sv: Max antal trådar

en: Baking
sv: Bakning

en: Use Crash Prevention Checks
sv: Använd kontroller för att förebygga krascher

en: Baking Use Multiple Threads
sv: Bakning – använd flera trådar

en: Baking Use High Priority Threads
sv: Bakning – använd trådar med hög prioritet

en: Low Processor Usage Mode
sv: Läge för låg processoranvändning

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
sv: Viloläge för lågt processorutnyttjande (µs)

en: Delta Smoothing
sv: Delta‑utjämning

en: Print Error Messages
sv: Skriv ut felmeddelanden

en: Print to stdout
sv: Skriv ut till stdout

en: Physics Ticks per Second
sv: Fysikticks per sekund

en: Max Physics Steps per Frame
sv: Maximalt antal fysiksteg per bildruta

en: Max FPS
sv: Maximalt antal bilder per sekund

en: Time Scale
sv: Tidsskala

en: Physics Jitter Fix
sv: Fysik‑jitterfix

en: Mouse Mode
sv: Musläge

en: Use Accumulated Input
sv: Använd ackumulerad input

en: Emulate Mouse From Touch
sv: Emulera mus med pekskärm

en: Emulate Touch From Mouse
sv: Emulera touch med mus

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Legacy Just Pressed Behavior
sv: Äldre beteende för 'Nyligen tryckt'

en: Sensors
sv: Sensorer

en: Enable Accelerometer
sv: Aktivera accelerometer

en: Enable Gravity
sv: Aktivera gravitation

en: Enable Gyroscope
sv: Aktivera gyroskop

en: Enable Magnetometer
sv: Aktivera magnetometer

en: Device
sv: Enhet

en: Window ID
sv: Fönster-ID

en: Command or Control Autoremap
sv: Automatisk ommappning av Cmd eller Ctrl

en: Alt Pressed
sv: Alt nedtryckt

en: Shift Pressed
sv: Skift nedtryckt

en: Ctrl Pressed
sv: Ctrl nedtryckt

en: Meta Pressed
sv: Meta nedtryckt

en: Pressed
sv: Nedtryckt

en: Keycode
sv: Tangentkod

en: Physical Keycode
sv: Fysisk tangentkod

en: Key Label
sv: Tangentetikett

en: Location
sv: Plats

en: Echo
sv: Eko

en: Button Mask
sv: Mask för knappar

en: Global Position
sv: Global position

en: Factor
sv: Faktor

en: Button Index
sv: Knappindex

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: Tilt
sv: Luta

en: Pressure
sv: Tryck

en: Pen Inverted
sv: Invertera penna

en: Relative
sv: Relativ

en: Screen Relative
sv: Skärmrelativt läge

en: Velocity
sv: Hastighet

en: Screen Velocity
sv: Skärmhastighet

en: Axis
sv: Axel

en: Axis Value
sv: Axelvärde

en: Double Tap
sv: Dubbeltryck

en: Action
sv: Åtgärd

en: Strength
sv: Styrka

en: Event Index
sv: Händelseindex

en: Channel
sv: Kanal

en: Pitch
sv: Tonhöjd

en: Controller Number
sv: Kontrollernummer

en: Controller Value
sv: Kontrollervärde

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Events
sv: Händelser

en: Include Navigational
sv: Inkludera navigering

en: Include Hidden
sv: Inkludera gömda

en: Blocking Mode Enabled
sv: Blockeringsläge Aktiverat

en: Read Chunk Size
sv: Läs segmentstorlek

en: Object ID
sv: Objekt ID

en: Encode Buffer Max Size
sv: Maxstorlek för kodningsbufferten

en: Input Buffer Max Size
sv: Maximal storlek på inmatningsbufferten

en: Output Buffer Max Size
sv: Maxstorlek för utgångsbuffert

en: Resource
sv: Resurs

en: Local to Scene
sv: Från lokalt till scen

en: Path
sv: Sökväg

en: Data Array
sv: Datamatris

en: Max Pending Connections
sv: Max väntande anslutningar

en: Neighbor Filter Enabled
sv: Grannfilter aktiverat

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Cell Size
sv: Cellstorlek

en: Cell Shape
sv: Cellform

en: Jumping Enabled
sv: Hopp aktiverat

en: Default Compute Heuristic
sv: Standardberäkningsheuristik

en: Default Estimate Heuristic
sv: Standardestimeringsheuristik

en: Diagonal Mode
sv: Diagonalt läge

en: State
sv: Tillstånd

en: Memory
sv: Minne

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Message Queue
sv: Meddelandekö

en: Max Steps
sv: Max antal steg

en: Network
sv: Nätverk

en: Connect Timeout Seconds
sv: Anslutningstimeout (sekunder)

en: Packet Peer Stream
sv: Paketström mellan noder

en: Max Buffer (Power of 2)
sv: Maximal buffert (tvåpotens)

en: Certificate Bundle Override
sv: Åsidosättning av certifikatpaket

en: Threading
sv: Trådning

en: Worker Pool
sv: Arbetspool

en: Low Priority Thread Ratio
sv: Andel trådar med låg prioritet

en: Locale
sv: Språkområde

en: Fallback
sv: Reserv

en: Pseudolocalization
sv: Pseudolokalisering

en: Use Pseudolocalization
sv: Använd pseudolokalisering

en: Replace With Accents
sv: Ersätt med accenter

en: Double Vowels
sv: Dubbla vokaler

en: Fake BiDi
sv: Falsk BiDi

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Expansion Ratio
sv: Expansionsförhållande

en: Skip Placeholders
sv: Hoppa över platshållare

en: Value
sv: Värde

en: Arg Count
sv: Antal argument

en: Args
sv: Argument

en: Type
sv: Typ

en: In Handle
sv: Handtag in

en: Out Handle
sv: Utgående handtag

en: Handle Mode
sv: Handtagsläge

en: Stream
sv: Ström

en: Start Offset
sv: Startförskjutning

en: End Offset
sv: Slutförskjutning

en: Easing
sv: Lätta

en: Asset Library
sv: Tillgångsbibliotek

en: Available URLs
sv: Tillgängliga URL:er

en: Debug Adapter
sv: Felsökningsadapter

en: Remote Port
sv: Fjärrport

en: Request Timeout
sv: Tidsgräns för begäran

en: Sync Breakpoints
sv: Synkronisera brytpunkter

en: Distraction Free Mode
sv: Distraktionsfritt Läge

en: Movie Maker Enabled
sv: Movie Maker aktiverad

en: Custom Template
sv: Anpassad mall

en: Release
sv: Släpp

en: Architectures
sv: Arkitekturer

en: Export Method Debug
sv: Felsökning av exportmetod

en: Code Sign Identity Debug
sv: Kodsigneringsidentitet (Debug)

en: Code Sign Identity Release
sv: Kodsigneringsidentitet (Release)

en: Provisioning Profile UUID Debug
sv: Provisioning‑profil UUID (Debug)

en: Provisioning Profile UUID Release
sv: Provisioning‑profil UUID (Release)

en: Provisioning Profile Specifier Debug
sv: Provisioning‑profilsspecificerare (Debug)

en: Provisioning Profile Specifier Release
sv: Provisioning‑profilsspecificerare (Release)

en: Export Method Release
sv: Exportmetod (Release)

en: Bundle Identifier
sv: Exportmetod (Release)

en: Signature
sv: Signatur

en: Short Version
sv: Kort version

en: Additional Plist Content
sv: Ytterligare Plist‑innehåll

en: Icon Interpolation
sv: Ikoninterpolering

en: Export Project Only
sv: Exportera endast projektet

en: Delete Old Export Files Unconditionally
sv: Ta bort gamla exportfiler ovillkorligen

en: Entitlements
sv: Rättigheter

en: Increased Memory Limit
sv: Ökad minnesgräns

en: Push Notifications
sv: Push‑notiser

en: Additional
sv: Ytterligare

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Access Wi-Fi
sv: Åtkomst till Wi‑Fi

en: Performance Gaming Tier
sv: Prestandanivå för spel

en: Performance A 12
sv: Prestanda A 12

en: Shader Baker
sv: Shader‑bakare

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: User Data
sv: Användardata

en: Accessible From Files App
sv: Tillgänglig från appen Filer

en: Accessible From iTunes Sharing
sv: Tillgänglig via iTunes‑delning

en: Privacy
sv: Integritet

en: Camera Usage Description
sv: Beskrivning av kameranvändning

en: Camera Usage Description Localized
sv: Lokalisering av kameranvändningsbeskrivning

en: Microphone Usage Description
sv: Beskrivning av mikrofonanvändning

en: Microphone Usage Description Localized
sv: Lokalisering av mikrofonanvändningsbeskrivning

en: Photolibrary Usage Description
sv: Beskrivning av fotobiblioteksanvändning

en: Photolibrary Usage Description Localized
sv: Lokalisering av fotobiblioteksanvändningsbeskrivning

en: Tracking Enabled
sv: Spårning aktiverad

en: Tracking Domains
sv: Spårningsdomäner

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icon 1024 X 1024
sv: Ikon 1024 X 1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
sv: Icon 1024 X 1024 (Mörk)

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
sv: Icon 1024 X 1024 (Tonad)

en: Export Console Wrapper
sv: Exportera konsol‑wrapper

en: Binary Format
sv: Binärt format

en: Embed PCK
sv: Bädda in PCK

en: Texture Format
sv: Texturformat

en: Export Path
sv: Exportsökväg

en: Access
sv: Åtkomst

en: Display Mode
sv: Visningsläge

en: File Mode
sv: Fil-läge

en: Filters
sv: Filter

en: Options
sv: Inställningar

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Disable Overwrite Warning
sv: Inaktivera överskrivningsvarning

en: Label
sv: Etikett

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Flat
sv: Platt

en: Hide Slider
sv: Dölj skjutreglage

en: Editing Integer
sv: Redigera heltal

en: Zoom
sv: Zooma

en: Retarget
sv: Omdirigera

en: Bone Renamer
sv: Ben‑omdöpare

en: Rename Bones
sv: Byt namn på ben

en: Unique Node
sv: Unik nod

en: Make Unique
sv: Gör Unik

en: Skeleton Name
sv: Skelettnamn

en: Rest Fixer
sv: Vilopos‑korrigerare

en: Apply Node Transforms
sv: Tillämpa nodtransformationer

en: Normalize Position Tracks
sv: Normalisera positionsspår

en: Reset All Bone Poses After Import
sv: Återställ alla benposer efter import

en: Retarget Method
sv: Omdirigeringsmetod

en: Keep Global Rest on Leftovers
sv: Behåll global vilopos på rester

en: Use Global Pose
sv: Använd global pos

en: Original Skeleton Name
sv: Ursprungligt skelettnamn

en: Fix Silhouette
sv: Korrigera siluett

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Base Height Adjustment
sv: Justering av bashöjd

en: Remove Tracks
sv: Ta bort spår

en: Except Bone Transform
sv: Förutom ben­transformation

en: Unimportant Positions
sv: Ovesentliga positioner

en: Unmapped Bones
sv: Ej mappade ben

en: Generate Tangents
sv: Generera tangenter

en: Generate LODs
sv: Generera LOD:ar

en: Generate Shadow Mesh
sv: Generera skugg‑mesh

en: Generate Lightmap UV2
sv: Generera ljuskarts‑UV2

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
sv: Generera ljuskarta‑UV2‑texelstorlek

en: Scale Mesh
sv: Skala mesh

en: Offset Mesh
sv: Förskjutning av mesh

en: Force Disable Mesh Compression
sv: Tvinga avstängning av mesh‑komprimering

en: Node
sv: Nod

en: Node Type
sv: Nodtyp

en: Script
sv: Skript

en: Import
sv: Importera

en: Skip Import
sv: Hoppa över import

en: Generate
sv: Generera

en: Body Type
sv: Kroppstyp

en: Shape Type
sv: Formtyp

en: Physics Material Override
sv: Åsidosätt fysikmaterial

en: Layer
sv: Lager

en: Mesh Instance
sv: Meshinstans

en: Layers
sv: Lager

en: Visibility Range Begin
sv: Synlighetsintervall – början

en: Visibility Range Begin Margin
sv: Marginal för början av synlighetsintervall

en: Visibility Range End
sv: Synlighetsintervall – slut

en: Visibility Range End Margin
sv: Marginal för slutet av synlighetsintervall

en: Visibility Range Fade Mode
sv: Synlighetsintervall – toningsläge

en: Cast Shadow
sv: Kasta skugga

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Max Concavity
sv: Maximal konkavitet

en: Symmetry Planes Clipping Bias
sv: Klippningsbias för symmetriplan

en: Revolution Axes Clipping Bias
sv: Klippningsbias för rotationsaxlar

en: Min Volume per Convex Hull
sv: Minsta volym per konvext hölje

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Max Num Vertices per Convex Hull
sv: Maximalt antal hörn per konvext hölje

en: Plane Downsampling
sv: Nedprovtagning av plan

en: Convexhull Downsampling
sv: Nedprovtagning av konvext hölje

en: Normalize Mesh
sv: Normalisera mesh

en: Convexhull Approximation
sv: Approximation av konvext hölje

en: Max Convex Hulls
sv: Maximalt antal konvexa höljen

en: Project Hull Vertices
sv: Projicera höljeshörn

en: Primitive
sv: Primitiv

en: Height
sv: Höjd

en: Radius
sv: Radie

en: Occluder
sv: Ockluderare

en: Simplification Distance
sv: Förenklingsavstånd

en: Save to File
sv: Spara till fil

en: Shadow Meshes
sv: Skuggmeshar

en: Lightmap UV
sv: Ljuskarta‑UV

en: LODs
sv: LOD:er

en: Normal Merge Angle
sv: Normal‑sammanslagningsvinkel

en: Use External
sv: Använd extern

en: Loop Mode
sv: Loop‑läge

en: Keep Custom Tracks
sv: Behåll anpassade spår

en: Slices
sv: Utskärningar

en: Amount
sv: Mängd

en: Optimizer
sv: Optimerare

en: Max Velocity Error
sv: Maximalt hastighetsfel

en: Max Angular Error
sv: Maximalt vinkelfel

en: Max Precision Error
sv: Maximalt precisionsfel

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: Import Tracks
sv: Importera spår

en: Rest Pose
sv: Vilopositur

en: Load Pose
sv: Ladda posering

en: External Animation Library
sv: Extern animationsbibliotek

en: Selected Animation
sv: Vald animation

en: Selected Timestamp
sv: Vald tidsstämpel

en: Bone Map
sv: Benmappning

en: Nodes
sv: Noder

en: Root Type
sv: Rottyp

en: Root Name
sv: Rotnamn

en: Root Script
sv: Rotskript

en: Apply Root Scale
sv: Tillämpa rotskala

en: Root Scale
sv: Rotskala

en: Import as Skeleton Bones
sv: Importera som skelettben

en: Use Name Suffixes
sv: Använd namnsuffixer

en: Use Node Type Suffixes
sv: Använd nodtypssuffix

en: Meshes
sv: Mesh:er

en: Ensure Tangents
sv: Säkerställ tangenter

en: Create Shadow Meshes
sv: Skapa skuggmesher

en: Light Baking
sv: Ljusbakning

en: Lightmap Texel Size
sv: Texelstorlek för ljuskarta

en: Force Disable Compression
sv: Tvinga avstängning av komprimering

en: Use Named Skins
sv: Använd namngivna skins

en: Trimming
sv: Trimning

en: Remove Immutable Tracks
sv: Ta bort oföränderliga spår

en: Import Rest as Reset
sv: Importera vilopos som återställning

en: Import Script
sv: Importera skript

en: Materials
sv: Material

en: Extract
sv: Extrahera

en: Extract Format
sv: Extrahera format

en: Extract Path
sv: Extrahera sökväg

en: Generate Mipmaps
sv: Generera ljuskarta

en: Disable Embedded Bitmaps
sv: Inaktivera inbäddade bitmaps

en: Multichannel Signed Distance Field
sv: Flerkanalig signed distance field (MSDF)

en: MSDF Pixel Range
sv: MSDF‑pixelintervall

en: MSDF Size
sv: MSDF‑storlek

en: Allow System Fallback
sv: Tillåt system‑fallback

en: Force Autohinter
sv: Tvinga autohinter

en: Modulate Color Glyphs
sv: Modulera färgglyfer

en: Hinting
sv: Hintning

en: Subpixel Positioning
sv: Subpixel‑positionering

en: Keep Rounding Remainders
sv: Behåll avrundningsrester

en: Oversampling
sv: Översampling

en: Metadata Overrides
sv: Metadata‑åsidosättningar

en: Language Support
sv: Språkstöd

en: Script Support
sv: Skriptsupport

en: OpenType Features
sv: OpenType‑funktioner

en: Fallbacks
sv: Reservlösningar

en: Compress
sv: Komprimera

en: Language
sv: Språk

en: Outline Size
sv: Konturstorlek

en: Embolden
sv: Framhäva

en: Face Index
sv: Ytindex

en: Transform
sv: Förvandla

en: Create From
sv: Skapa från

en: Scaling Mode
sv: Skalningsläge

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Character Ranges
sv: Teckenintervall

en: Kerning Pairs
sv: Kerning‑par

en: Columns
sv: Kolumner

en: Rows
sv: Rader

en: Image Margin
sv: Bildmarginal

en: Character Margin
sv: Teckenmarginal

en: High Quality
sv: Hög kvalitet

en: Lossy Quality
sv: Förlustkvalitet

en: UASTC Level
sv: UASTC-nivå

en: RDO Quality Loss
sv: RDO‑kvalitetsförlust

en: HDR Compression
sv: HDR-kompression

en: Channel Pack
sv: Kanalpaket

en: Limit
sv: Gräns

en: Horizontal
sv: Horizontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Arrangement
sv: Arrangemang

en: Base Scale
sv: Basskala

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Color Map
sv: Färgkarta

en: Normal Map
sv: Normalkarta

en: Src Normal
sv: Normal (källa)

en: Channel Remap
sv: Kanalomläggning

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Fix Alpha Border
sv: Åtgärda alpha-kant

en: Premult Alpha
sv: Premultiplicerad alfa

en: Normal Map Invert Y
sv: Normalkarta: Invertera Y

en: HDR as sRGB
sv: HDR som sRGB

en: HDR Clamp Exposure
sv: HDR‑klämexponering

en: Size Limit
sv: Storleksgräns

en: Detect 3D
sv: Detektera 3D

en: Compress To
sv: Komprimera till

en: Editor
sv: Redigerare

en: Scale With Editor Scale
sv: Skala med redigerarens skala

en: Convert Colors With Editor Theme
sv: Konvertera färger med redigerarens tema

en: Atlas File
sv: Atlasfil

en: Import Mode
sv: Importläge

en: Crop to Region
sv: Beskär till region

en: Trim Alpha Border From Region
sv: Trimma alfakant från område

[ctx: Enforce]
en: Force
sv: Kraft

en: Max Rate
sv: Maximal takt

en: Max Rate Hz
sv: Maxfrekvens (Hz)

en: Edit
sv: Redigera

en: Trim
sv: Trimma

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Loop Begin
sv: Loopstart

en: Loop End
sv: Loopslut

en: Draw Label
sv: Rita etikett

en: Draw Background
sv: Rita bakgrund

en: Checkable
sv: Markerbar

en: Checked
sv: Vald

en: Draw Warning
sv: Rita varning

en: Keying
sv: Nyckling

en: Deletable
sv: Raderbar

en: Selectable
sv: Valbar

en: Use Folding
sv: Använd hopfällning

en: Name Split Ratio
sv: Namn‑delningsförhållande

en: Base Type
sv: Bastyp

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Toggle Mode
sv: Växla Läge

en: Main Run Args
sv: Huvudkörnings arg

en: Templates Search Path
sv: Sökväg för mallar

en: Naming
sv: Namngivning

en: Default Signal Callback Name
sv: Standardnamn för signalåteranrop

en: Default Signal Callback to Self Name
sv: Standardnamn för signalåteranrop till sig själv

en: Scene Name Casing
sv: Skiftläge för scennamn

en: Script Name Casing
sv: Skiftläge för scennamn

en: Reimport Missing Imported Files
sv: Återimportera saknade importerade filer

en: Use Multiple Threads
sv: Använd flera trådar

en: Atlas Max Width
sv: Maxbredd för atlas

en: Export
sv: Exportera

en: Convert Text Resources to Binary
sv: Konvertera textresurser till binärformat

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Plugin Name
sv: Pluginnamn

en: Autoload on Startup
sv: Autoladda vid start

en: Texture
sv: Textur

en: Margins
sv: Marginaler

en: Texture Region Size
sv: Storlek på texturområde

en: Use Texture Padding
sv: Använd texturutfyllnad

en: Atlas Coords
sv: Atlas‑koordinater

en: Size in Atlas
sv: Storlek i atlas

en: Alternative ID
sv: Alternativt ID

en: Speed
sv: Hastighet

en: Frames Count
sv: Antal bildrutor

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Current Group Idx
sv: Aktuellt gruppindex

en: Current Bone Idx
sv: Aktuellt benindex

en: Editors
sv: Editorer

en: 3D Gizmos
sv: 3D‑gizmos

en: Gizmo Colors
sv: Gizmo‑färger

en: Particles Emission Shape
sv: Partiklars emissionsform

en: Editor Language
sv: Editorspråk

en: Use Threads
sv: Använd trådar

en: Localize Settings
sv: Lokalisera inställningar

en: Dock Tab Style
sv: Dockflikstil

en: UI Layout Direction
sv: UI‑layoutens riktning

en: Display Scale
sv: Skalning för visning

en: Custom Display Scale
sv: Anpassad visningsskalning

en: Editor Screen
sv: Editor‑skärm

en: Tablet Driver
sv: Drivrutin för tablet

en: Project Manager Screen
sv: Projekhanterarskärm

en: Connection
sv: Anslutning

en: Check for Updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Use Embedded Menu
sv: Använd inbäddad meny

en: Use Native File Dialogs
sv: Använd inbyggda fildialoger

en: Expand to Title
sv: Expandera till titel

en: Main Font Size
sv: Huvudteckenstorlek

en: Code Font Size
sv: Kodteckenstorlek

en: Code Font Contextual Ligatures
sv: Kodtypsnitt: kontextuella ligaturer

en: Code Font Custom OpenType Features
sv: Kodtypsnitt: anpassade OpenType‑funktioner

en: Code Font Custom Variations
sv: Kodtypsnitt: anpassade variationer

en: Font Antialiasing
sv: Typsnittsutjämning

en: Font Hinting
sv: Typsnittshintning

en: Font Subpixel Positioning
sv: Subpixel‑positionering (typsnitt)

en: Font Disable Embedded Bitmaps
sv: Inaktivera inbäddade bitmappar i typsnitt

en: Font Allow MSDF
sv: Tillåt MSDF för typsnitt

en: Main Font
sv: Huvudtypsnitt

en: Main Font Bold
sv: Huvudtypsnitt (fetstil)

en: Code Font
sv: Kodtypsnitt

en: Separate Distraction Mode
sv: Separat störningsfritt läge

en: Automatically Open Screenshots
sv: Öppna skärmdumpar automatiskt

en: Single Window Mode
sv: Enfönsterläge

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
sv: Musens extraknappar navigerar i historiken

en: Save Each Scene on Quit
sv: Spara varje scen vid avslut

en: Save on Focus Loss
sv: Spara vid fokusförlust

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
sv: Acceptera‑dialog: Avbryt‑ och OK‑knappar

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
sv: Visa interna fel i toast‑aviseringar

en: Show Update Spinner
sv: Visa uppdateringssnurra

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
sv: Lågprocessorläge: vilotid (µsek)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
sv: Lågprocessorläge vid fokusförlust: vilotid (µsek)

en: Import Resources When Unfocused
sv: Importera resurser vid fokusförlust

en: V-Sync Mode
sv: V‑Sync‑läge

en: Update Continuously
sv: Uppdatera kontinuerligt

en: Collapse Main Menu
sv: Fäll ihop huvudmenyn

en: Show Scene Tree Root Selection
sv: Visa rotval i scen­trädet

en: Derive Script Globals by Name
sv: Härled skript‑globala variabler efter namn

en: Docks
sv: Anslutningar

en: Scene Tree
sv: Scenträd

en: Ask Before Revoking Unique Name
sv: Fråga innan unikt namn återkallas

en: Inspector
sv: Inspektör

en: Max Array Dictionary Items per Page
sv: Max antal array-/ordboksobjekt per sida

en: Show Low Level OpenType Features
sv: Visa lågnivå‑OpenType‑funktioner

en: Float Drag Speed
sv: Draghastighet för flyttal

en: Nested Color Mode
sv: Nästat färgläge

en: Delimitate All Container and Resources
sv: Avgränsa alla behållare och resurser

en: Default Property Name Style
sv: Standardstil för egenskapsnamn

en: Default Float Step
sv: Standardsteg för flyttal

en: Disable Folding
sv: Inaktivera hopfällning

en: Auto Unfold Foreign Scenes
sv: Fäll ut externa scener automatiskt

en: Horizontal Vector2 Editing
sv: Horisontell redigering av Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
sv: Horisontell redigering av vektortyper

en: Open Resources in Current Inspector
sv: Öppna resurser i aktuell inspektor

en: Resources to Open in New Inspector
sv: Resurser att öppna i ny inspektor

en: Default Color Picker Mode
sv: Standardläge för färgväljare

en: Default Color Picker Shape
sv: Standardform för färgväljare

en: Color Picker Show Intensity
sv: Färgväljare: visa intensitet

en: Theme
sv: Tema

en: Follow System Theme
sv: Följ systemtema

en: Preset
sv: Förinställning

en: Spacing Preset
sv: Förinställning för avstånd

en: Icon and Font Color
sv: Ikon- och typsnittsfärg

en: Base Color
sv: Basfärg

en: Accent Color
sv: Accentfärg

en: Use System Accent Color
sv: Använd systemets accentfärg

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Draw Extra Borders
sv: Rita extra ramar

en: Icon Saturation
sv: Ikonmättnad

en: Relationship Line Opacity
sv: Opacitet för relationslinjer

en: Border Size
sv: Ramstorlek

en: Corner Radius
sv: Hörnradie

en: Base Spacing
sv: Grundavstånd

en: Additional Spacing
sv: Extra avstånd

en: Custom Theme
sv: Anpassat tema

en: Touchscreen
sv: Pekskärm

en: Enable Touch Optimizations
sv: Aktivera touch‑optimeringar

en: Scale Gizmo Handles
sv: Skalningshandtag för gizmo

en: Touch Actions Panel
sv: Panel för touch‑åtgärder

en: Scene Tabs
sv: Scenflikar

en: Display Close Button
sv: Visa stängknapp

en: Show Thumbnail on Hover
sv: Visa miniatyrbild vid hovring

en: Maximum Width
sv: Maximal bredd

en: Show Script Button
sv: Visa skriptknapp

en: Restore Scenes on Load
sv: Återställ scener vid inläsning

en: Multi Window
sv: Multifönster

en: Restore Windows on Load
sv: Återställ fönster vid inläsning

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: FileSystem
sv: FilSystem

en: External Programs
sv: Externa program

en: Raster Image Editor
sv: Rasterbildsredigerare

en: Vector Image Editor
sv: Vektorbildsredigerare

en: Audio Editor
sv: Ljudeditor

en: 3D Model Editor
sv: 3D‑modellredigerare

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: Terminal Emulator Flags
sv: Flaggor för terminalemulator

en: Directories
sv: Mappar

en: Autoscan Project Path
sv: Autosök projekt­sökväg

en: Default Project Path
sv: Standardprojektsökväg

en: On Save
sv: Vid spara

en: Compress Binary Resources
sv: Komprimera binära resurser

en: Safe Save on Backup then Rename
sv: Säkert spara med backup och sedan byt namn

en: File Server
sv: Filserver

en: Password
sv: Lösenord

en: File Dialog
sv: Fildialog

en: Thumbnail Size
sv: Miniatyrbild

en: Quick Open Dialog
sv: Snabböppningsdialog

en: Max Results
sv: Maximalt antal resultat

en: Show Search Highlight
sv: Visa sökmarkering

en: Enable Fuzzy Matching
sv: Aktivera fuzzy‑matchning

en: Max Fuzzy Misses
sv: Maximalt antal fuzzy‑missar

en: Include Addons
sv: Inkludera tillägg

en: Default Display Mode
sv: Standardvisningsläge

en: Blender Path
sv: Blender - Sökväg

en: RPC Server Uptime
sv: Upptid RPC-Server

en: FBX2glTF Path
sv: Sökväg FBX2glTF

en: Tools
sv: Verktyg

en: OIDN Denoise Path
sv: OIDN‑avbrusningssökväg

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
sv: Fråga innan relaterade animationsspår tas bort

en: Start Create Dialog Fully Expanded
sv: Starta skapa‑dialog helt expanderad

en: Auto Expand to Selected
sv: Expandera automatiskt till markerat

en: Center Node on Reparent
sv: Centrera nod vid omföräldrande

en: Hide Filtered Out Parents
sv: Dölj bortfiltrerade föräldrar

en: Accessibility Warnings
sv: Tillgänglighetsvarningar

en: Always Show Folders
sv: Visa alltid mappar

en: TextFile Extensions
sv: TextFile-filändelser

en: Other File Extensions
sv: Andra filändelser

en: Property Editor
sv: Egenskapseditor

en: Auto Refresh Interval
sv: Automatisk uppdateringsintervall

en: Subresource Hue Tint
sv: Nyansfärgning för delresurs

en: Text Editor
sv: Texteditor

en: Color Theme
sv: Färgtema

en: Highlighting
sv: Markering

en: Comment Markers
sv: Kommentarmarkörer

en: Critical List
sv: Kritisk lista

en: Warning List
sv: Varningslista

en: Notice List
sv: Meddelandelista

en: Appearance
sv: Utseende

en: Enable Inline Color Picker
sv: Aktivera inbyggd färgväljare

en: Caret
sv: Textmarkör

en: Caret Blink
sv: Textmarkörens blinkning

en: Caret Blink Interval
sv: Textmarkörens blinkintervall

en: Highlight Current Line
sv: Markera aktuell rad

en: Highlight All Occurrences
sv: Markera alla förekomster

en: Guidelines
sv: Riktlinjer

en: Show Line Length Guidelines
sv: Visa riktlinjer för radlängd

en: Line Length Guideline Soft Column
sv: Mjuk riktlinjekolumn för radlängd

en: Line Length Guideline Hard Column
sv: Hård riktlinjekolumn för radlängd

en: Gutters
sv: Marginaler

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Line Numbers Zero Padded
sv: Radnummer med nollutfyllnad

en: Highlight Type Safe Lines
sv: Markera typsäkra rader

en: Show Info Gutter
sv: Visa informationsmarginal

en: Minimap
sv: Minikarta

en: Show Minimap
sv: Visa minikarta

en: Minimap Width
sv: Minikarta - Bredd

en: Lines
sv: Rader

en: Code Folding
sv: Kodfällning

en: Word Wrap
sv: Radbrytning

en: Autowrap Mode
sv: Automatiskt radbrytningsläge

en: Whitespace
sv: Blanksteg

en: Draw Tabs
sv: Rita ut tabbar

en: Draw Spaces
sv: Rita ut mellanslag

en: Line Spacing
sv: Radavstånd

en: Behavior
sv: Beteende

en: Empty Selection Clipboard
sv: Urklipp vid tom markering

en: Move Caret on Right Click
sv: Flytta markören vid högerklick

en: Scroll Past End of File
sv: Skrolla förbi filslut

en: Smooth Scrolling
sv: Mjuk skrollning

en: V Scroll Speed
sv: Vertikal skrollhastighet

en: Drag and Drop Selection
sv: Dra och släpp markering

en: Stay in Script Editor on Node Selected
sv: Stanna i skripteditorn vid nodval

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
sv: Öppna skript vid anslutning av signal till befintlig metod

en: Use Default Word Separators
sv: Använd standardordavgränsare

en: Use Custom Word Separators
sv: Använd anpassade ordavgränsare

en: Custom Word Separators
sv: Anpassade ordavgränsare

en: Indent
sv: Öka indrag

en: Auto Indent
sv: Automatisk Indentering

en: Indent Wrapped Lines
sv: Indentera radbrytna rader

en: Files
sv: Filer

en: Trim Trailing Whitespace on Save
sv: Ta bort avslutande blanksteg vid sparande

en: Trim Final Newlines on Save
sv: Ta bort avslutande radbrytningar vid sparande

en: Autosave Interval Secs
sv: Autosparintervall (sekunder)

en: Restore Scripts on Load
sv: Återställ skript vid inläsning

en: Convert Indent on Save
sv: Konvertera indrag vid sparande

en: Auto Reload Scripts on External Change
sv: Ladda om skript automatiskt vid extern ändring

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
sv: Ladda om och tolka skript automatiskt vid sparande

en: Open Dominant Script on Scene Change
sv: Öppna dominerande skript vid scenbyte

en: Drop Preload Resources as UID
sv: Släpp förinlästa resurser som UID

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Enable Tooltips
sv: Slå på tooltips

en: Script List
sv: Skriptlista

en: Show Members Overview
sv: Visa medlemsöversikt

en: Sort Members Outline Alphabetically
sv: Sortera medlemsöversikt alfabetiskt

en: Script Temperature Enabled
sv: Skripttemperatur aktiverad

en: Script Temperature History Size
sv: Skripttemperaturens historikstorlek

en: Highlight Scene Scripts
sv: Markera scenskript

en: Group Help Pages
sv: Gruppera hjälpsidor

en: Sort Scripts By
sv: Sortera skript efter

en: List Script Names As
sv: Lista skriptnamn som

en: External
sv: Extern

en: Exec Path
sv: Körsökväg

en: Exec Flags
sv: Körflaggor

en: Completion
sv: Komplettering

en: Idle Parse Delay
sv: Fördröjning för inaktiv tolkning

en: Idle Parse Delay With Errors Found
sv: Fördröjning för inaktiv tolkning vid funna fel

en: Auto Brace Complete
sv: Automatisk klammerkomplettering

en: Code Complete Enabled
sv: Kodkomplettering aktiverad

en: Code Complete Delay
sv: Fördröjning för kodkomplettering

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
sv: Placera anropshjälps‑tooltip under aktuell rad

en: Complete File Paths
sv: Fullständiga filsökvägar

en: Add Type Hints
sv: Lägg till typanvisningar

en: Add String Name Literals
sv: Lägg till strängnamnslitteraler

en: Add Node Path Literals
sv: Lägg till nodsökvägslitteraler

en: Use Single Quotes
sv: Använd enkla citattecken

en: Colorize Suggestions
sv: Färglägg förslag

en: Use External Editor
sv: Använd extern editor

en: Help
sv: Hjälp

en: Show Help Index
sv: Visa hjälpinnehållsförteckning

en: Help Font Size
sv: Teckenstorlek för hjälptext

en: Help Source Font Size
sv: Teckenstorlek för hjälpkällkod

en: Help Title Font Size
sv: Teckenstorlek för hjälprubriker

en: Class Reference Examples
sv: Exempel i klassreferensen

en: Sort Functions Alphabetically
sv: Sortera funktioner alfabetiskt

en: Grid Map
sv: Rutnätskarta

en: Pick Distance
sv: Plockavstånd

en: Palette Min Width
sv: Minsta palettbredd

en: Preview Size
sv: Förhandsvisningsstorlek

en: Primary Grid Color
sv: Primär rutnätsfärg

en: Secondary Grid Color
sv: Sekundär rutnätsfärg

en: Selection Box Color
sv: Markeringsrutans färg

en: Active Selection Box Color
sv: Aktiv markeringsrutans färg

en: Instantiated
sv: Instansierad

en: Joint
sv: Led

en: Stream Player 3D
sv: Strömspelare 3D

en: Camera
sv: Kamera

en: Decal
sv: Dekal

en: Fog Volume
sv: Dimvolym

en: Particles
sv: Partiklar

en: Particle Attractor
sv: Partikelattraktor

en: Particle Collision
sv: Partikelkollision

en: Joint Body A
sv: Ledkropp A

en: Joint Body B
sv: Ledkropp B

en: Lightmap Lines
sv: Ljuskartslinjer

en: Lightprobe Lines
sv: Ljusprobslinjer

en: Reflection Probe
sv: Reflektionsprob

en: Visibility Notifier
sv: Synlighetsnotifierare

en: Voxel GI
sv: Voxel‑GI

en: Path Tilt
sv: Banlutning

en: Skeleton
sv: Skelett

en: Selected Bone
sv: Valt ben

en: GridMap Grid
sv: GridMap - Rutnätskarta

en: Spring Bone Joint
sv: Fjäderbensled

en: Spring Bone Collision
sv: Fjäderbenskollision

en: Spring Bone Inside Collision
sv: Fjäderbens inre kollision

en: Gizmo Settings
sv: Gizmo‑inställningar

en: Bone Axis Length
sv: Benaxellängd

en: Bone Shape
sv: Benform

en: Path 3D Tilt Disk Size
sv: Bana 3D lutningsdiskstorlek

en: Lightmap GI Probe Size
sv: Ljuskarta GI‑probstorlek

en: Primary Grid Steps
sv: Primära rutnätssteg

en: Grid Size
sv: Rutnätsstorlek

en: Grid Division Level Max
sv: Maximal rutnätsdelningsnivå

en: Grid Division Level Min
sv: Minimal rutnätsdelningsnivå

en: Grid Division Level Bias
sv: Rutnätsdelningsnivåförskjutning

en: Grid XZ Plane
sv: Rutnät XZ‑plan

en: Grid XY Plane
sv: Rutnät XY‑plan

en: Grid YZ Plane
sv: Rutnät YZ‑plan

en: Default FOV
sv: Standard‑synfält

en: Default Z Near
sv: Standard Z‑nära

en: Default Z Far
sv: Standard Z‑långt

en: Invert X Axis
sv: Invertera X‑axel

en: Invert Y Axis
sv: Invertera Y‑axel

en: Navigation Scheme
sv: Navigeringsschema

en: Orbit Mouse Button
sv: Orbit‑musknapp

en: Pan Mouse Button
sv: Panoreringsmusknapp

en: Zoom Mouse Button
sv: Zoom‑musknapp

en: Zoom Style
sv: Zoom‑stil

en: Emulate Numpad
sv: Emulera Numpad

en: Emulate 3 Button Mouse
sv: Emulera 3‑knapparsmus

en: Warped Mouse Panning
sv: Förvrängd muspanorering

en: Navigation Feel
sv: Navigeringskänsla

en: Orbit Sensitivity
sv: Orbit‑känslighet

en: Translation Sensitivity
sv: Översättningskänslighet

en: Orbit Inertia
sv: Orbit‑tröghet

en: Translation Inertia
sv: Översättningströghet

en: Zoom Inertia
sv: Zoom‑tröghet

en: Show Viewport Rotation Gizmo
sv: Visa vyports rotationsgizmo

en: Show Viewport Navigation Gizmo
sv: Visa vyports navigeringsgizmo

en: Freelook
sv: Fri vy

en: Freelook Navigation Scheme
sv: Navigeringsschema: Fri vy

en: Freelook Sensitivity
sv: Fri‑vy‑känslighet

en: Freelook Inertia
sv: Fri‑vy‑tröghet

en: Freelook Base Speed
sv: Fri‑vy‑basfart

en: Freelook Activation Modifier
sv: Aktiveringsmodifierare för fri vy

en: Freelook Speed Zoom Link
sv: Koppling mellan fri‑vy‑fart och zoom

en: Manipulator Gizmo Size
sv: Storlek på manipulator‑gizmo

en: Manipulator Gizmo Opacity
sv: Opacitet för manipulator‑gizmo

en: Grid Color
sv: Rutnätsfärg

en: Guides Color
sv: Guidefärg

en: Smart Snapping Line Color
sv: Färg på smarta fästlinjer

en: Bone Width
sv: Benbredd

en: Bone Color 1
sv: Benfärg 1

en: Bone Color 2
sv: Benfärg 2

en: Bone Selected Color
sv: Vald benfärg

en: Bone IK Color
sv: IK‑benfärg

en: Bone Outline Color
sv: Benkonturfärg

en: Bone Outline Size
sv: Benkonturstorlek

en: Viewport Border Color
sv: Vyportsramfärg

en: Use Integer Zoom by Default
sv: Använd heltalszoom som standard

en: Zoom Speed Factor
sv: Zoomhastighetsfaktor

en: Ruler Width
sv: Linjalbredd

en: Bone Mapper
sv: Benkartläggare

en: Handle Colors
sv: Hantera färger

en: Unset
sv: Nollställ

en: Missing
sv: Saknas

en: Error
sv: Fel

en: Panning
sv: Panorering

en: 2D Editor Panning Scheme
sv: Panoreringsschema för 2D‑editorn

en: Sub Editors Panning Scheme
sv: Panoreringsschema för undereditorer

en: Animation Editors Panning Scheme
sv: Panoreringsschema för animationeditorer

en: Simple Panning
sv: Enkel panorering

en: 2D Editor Pan Speed
sv: Panoreringshastighet för 2D‑editorn

en: Tiles Editor
sv: Platteditor

en: Display Grid
sv: Visa rutnät

en: Highlight Selected Layer
sv: Markera vald lager

en: Polygon Editor
sv: Polygoneditor

en: Point Grab Radius
sv: Punktfångstradie

en: Show Previous Outline
sv: Visa föregående kontur

en: Auto Bake Delay
sv: Fördröjning för automatisk bakning

en: Default Animation Step
sv: Standardanimationssteg

en: Default FPS Mode
sv: Standard‑FPS‑läge

en: Default FPS Compatibility
sv: Standard‑FPS‑kompatibilitet

en: Autorename Animation Tracks
sv: Byt namn på animationsspår automatiskt

en: Confirm Insert Track
sv: Bekräfta infogning av spår

en: Default Create Bezier Tracks
sv: Skapa Bézier‑spår som standard

en: Default Create Reset Tracks
sv: Skapa reset‑spår som standard

en: Onion Layers Past Color
sv: Färg för tidigare onion‑lager

en: Onion Layers Future Color
sv: Färg för kommande onion‑lager

en: Shader Editor
sv: Shadereditor

en: Restore Shaders on Load
sv: Återställ shaders vid inläsning

en: Visual Editors
sv: Visuella editorer

en: Minimap Opacity
sv: Opacitet för minikarta

en: Lines Curvature
sv: Linjers krökning

en: Grid Pattern
sv: Rutnätsmönster

en: Visual Shader
sv: Visuell shader

en: Port Preview Size
sv: Förhandsgranskningsstorlek för port

en: Window Placement
sv: Fönsterplacering

en: Rect Custom Position
sv: Anpassad Rect-position

en: Screen
sv: Skärm

en: Android Window
sv: Android-fönster

en: Game Embed Mode
sv: Inbäddat spelläge

en: Auto Save
sv: Autospara

en: Save Before Running
sv: Spara innan körning

en: Bottom Panel
sv: Nedre panel

en: Action on Play
sv: Åtgärd vid uppspelning

en: Action on Stop
sv: Åtgärd vid stopp

en: Output
sv: Utdata

en: Font Size
sv: Fontstorlek

en: Always Clear Output on Play
sv: Rensa alltid utdata vid uppspelning

en: Max Lines
sv: Max antal rader

en: Platforms
sv: Plattformar

en: Prefer Wayland
sv: Föredra Wayland

en: Network Mode
sv: Nätverksläge

en: Host
sv: Värd

en: Editor TLS Certificates
sv: Editor TLS‑certifikat

en: Enable TLS V 1
sv: Aktivera TLS v1

en: Remote Host
sv: Fjärrvärd

en: Debugger
sv: Avlusare

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
sv: Växla automatiskt till fjärr‑scenträdet

en: Auto Switch to Stack Trace
sv: Växla automatiskt till stackspårning

en: Max Node Selection
sv: Maximalt nodval

en: Profiler Frame History Size
sv: Profiler – bildhistorikens storlek

en: Profiler Frame Max Functions
sv: Profiler – max antal funktioner per bildruta

en: Profiler Target FPS
sv: Profiler – mål‑FPS

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
sv: Uppdateringsintervall för fjärr‑scenträd

en: Remote Inspect Refresh Interval
sv: Uppdateringsintervall för fjärrinspektion

en: Profile Native Calls
sv: Profilera inbyggda anrop

en: Username
sv: Användarnamn

en: SSH Public Key Path
sv: SSH publik nyckelsökväg

en: SSH Private Key Path
sv: SSH privat nyckelsökväg

en: Buffering
sv: Buffring

en: Agile Event Flushing
sv: Agil händelseflushing

en: Project Manager
sv: Projektledare

en: Sorting Order
sv: Sorteringsordning

en: Directory Naming Convention
sv: Katalognamngivningskonvention

en: Default Renderer
sv: Standardrenderare

en: Connection Colors
sv: Anslutningsfärger

en: Scalar Color
sv: Skalär färg

en: Vector2 Color
sv: Vector2-färg

en: Vector 3 Color
sv: Vector3-färg

en: Vector 4 Color
sv: Vector4-färg

en: Boolean Color
sv: Boolesk färg

en: Transform Color
sv: Transform‑färg

en: Sampler Color
sv: Sampler‑färg

en: Category Colors
sv: Kategorifärger

en: Output Color
sv: Utdatafärg

en: Color Color
sv: Färg‑färg

en: Conditional Color
sv: Villkorsfärg

en: Input Color
sv: Indatafärg

en: Textures Color
sv: Texturfärg

en: Utility Color
sv: Verktygsfärg

en: Vector Color
sv: Vektorfärg

en: Special Color
sv: Specialfärg

en: Particle Color
sv: Partikelfärg

en: Flush stdout on Print
sv: Töm stdout vid utskrift

en: Low Processor Mode
sv: Lågeffektläge för processor

en: Print FPS
sv: Skriv ut FPS

en: Print GPU Profile
sv: Skriv ut GPU‑profil

en: Verbose stdout
sv: Utförlig stdout

en: Physics Interpolation
sv: Fysikinterpolering

en: Enable Warnings
sv: Aktivera varningar

en: Max Chars per Second
sv: Max tecken per sekund

en: Max Queued Messages
sv: Max köade meddelanden

en: Max Errors per Second
sv: Max fel per sekund

en: Max Warnings per Second
sv: Max varningar per sekund

en: File Logging
sv: Filloggning

en: Enable File Logging
sv: Aktivera filloggning

en: Log Path
sv: Loggsökväg

en: Max Log Files
sv: Max loggfiler

en: Driver
sv: Drivrutin

en: Fallback to Vulkan
sv: Falla tillbaka på Vulkan

en: Fallback to D3D12
sv: Falla tillbaka på D3D12

en: Fallback to OpenGL 3
sv: Falla tillbaka på OpenGL 3

en: GL Compatibility
sv: GL‑kompatibilitet

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
sv: Inaktivera Nvidia trådad optimering

en: Fallback to Angle
sv: Falla tillbaka på Angle

en: Fallback to Native
sv: Falla tillbaka på inbyggt

en: Fallback to GLES
sv: Falla tillbaka på GLES

en: Force Angle on Devices
sv: Tvinga Angle på enheter

en: Renderer
sv: Renderare

en: Rendering Method
sv: Renderingsmetod

en: Allow hiDPI
sv: Tillåt hiDPI

en: Per Pixel Transparency
sv: Per‑pixel‑transparens

en: Allowed
sv: Tillåtna

en: Load Shell Environment
sv: Ladda skalmiljö

en: Threads
sv: Trådar

en: Display Server
sv: Displayserver

en: Handheld
sv: Handhållen

en: Orientation
sv: Orientering

en: Output Latency
sv: Utmatningslatens

en: Frame Delay Msec
sv: Bildrutefördröjning (ms)

en: Allow High Refresh Rate
sv: Tillåt hög uppdateringsfrekvens

en: Hide Home Indicator
sv: Dölj hemindikator

en: Hide Status Bar
sv: Dölj statusfält

en: Suppress UI Gesture
sv: Undertryck UI‑gest

en: Default Action Map
sv: Standardåtgärdskarta

en: Form Factor
sv: Formfaktor

en: View Configuration
sv: Vy­konfiguration

en: Reference Space
sv: Referensutrymme

en: Environment Blend Mode
sv: Miljöblandningsläge

en: Foveation Level
sv: Foveationsnivå

en: Foveation Dynamic
sv: Dynamisk foveering

en: Submit Depth Buffer
sv: Skicka djupbuffert

en: Startup Alert
sv: Startvarning

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Debug Utils
sv: Felsökningsverktyg

en: Debug Message Types
sv: Felsökningsmeddelandetyper

en: Hand Tracking
sv: Handspårning

en: Hand Tracking Unobstructed Data Source
sv: Handspårning – oberoende datakälla

en: Hand Tracking Controller Data Source
sv: Handspårning – kontrollerdatakälla

en: Hand Interaction Profile
sv: Handinteraktionsprofil

en: Eye Gaze Interaction
sv: Ögonblicksinteraktion

en: Render Model
sv: Renderingsmodell

en: Binding Modifiers
sv: Bindningsmodifierare

en: Analog Threshold
sv: Analog tröskel

en: Dpad Binding
sv: D‑pad‑bindning

en: Boot Splash
sv: Uppstartsskärm

en: BG Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Pen Tablet
sv: Ritplatta

en: Environment
sv: Omgivning

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Default Clear Color
sv: Standardfärg för rensning

en: Icon
sv: Ikon

en: macOS Native Icon
sv: macOS‑inbyggd ikon

en: Windows Native Icon
sv: Windows‑inbyggd ikon

en: Text Driver
sv: Textdrivrutin

en: Search in File Extensions
sv: Filändelser att söka i

en: Mouse Cursor
sv: Muspekare

en: Custom Image
sv: Anpassad bild

en: Custom Image Hotspot
sv: Anpassad bild‑hotspot

en: Tooltip Position Offset
sv: Tooltipens positionsförskjutning

en: Show Image
sv: Visa bild

en: Fullsize
sv: Fullstorlek

en: Use Filter
sv: Använd filter

en: Image
sv: Bild

en: Minimum Display Time
sv: Minimal visningstid

en: Project
sv: Projekt

en: Assembly Name
sv: Assemblenamn

en: Solution Directory
sv: Lösningskatalog

en: Assembly Reload Attempts
sv: Försök att ladda om assembly

en: Time
sv: Tid

en: Physics Process
sv: Fysikprocess

en: Navigation Process
sv: Navigeringsprocess

en: Static
sv: Statisk

en: Static Max
sv: Statisk max

en: Msg Buf Max
sv: Maximal meddelandebuffert

en: Object
sv: Objekt

en: Objects
sv: Objekt

en: Resources
sv: Resurser

en: Orphan Nodes
sv: Föräldralösa noder

en: Total Objects Drawn
sv: Totalt antal objekt ritade

en: Total Primitives Drawn
sv: Totalt antal primitiver ritade

en: Total Draw Calls
sv: Totalt antal draw calls

en: Video Mem
sv: Videominne

en: Texture Mem
sv: Texturminne

en: Buffer Mem
sv: Bufferminne

en: Physics 2D
sv: Fysik 2D

en: Active Objects
sv: Aktiva objekt

en: Collision Pairs
sv: Kollisionspar

en: Islands
sv: Öar

en: Physics 3D
sv: Fysik 3D

en: Active Maps
sv: Aktiva kartor

en: Regions
sv: Regioner

en: Agents
sv: Agenter

en: Links
sv: Länkar

en: Polygons
sv: Polygoner

en: Edges
sv: Kanter

en: Edges Merged
sv: Sammanfogade kanter

en: Edges Connected
sv: Anslutna kanter

en: Edges Free
sv: Fria kanter

en: Obstacles
sv: Hinder

en: Compilations Canvas
sv: Kompileringscanvas

en: Compilations Mesh
sv: Kompileringsmesh

en: Compilations Surface
sv: Kompileringsyta

en: Compilations Draw
sv: Kompileringsritning

en: Compilations Specialization
sv: Kompileringsspecialisering

en: RDO Dict Size
sv: RDO‑ordboksstorlek

en: Zstd Supercompression
sv: Zstd‑superkomprimering

en: Zstd Supercompression Level
sv: Zstd‑superkomprimeringsnivå

en: Calculate Tangents
sv: Beräkna tangenter

en: Collision
sv: Kollision

en: Use Collision
sv: Använd kollision

en: Collision Layer
sv: Kollisionslager

en: Collision Mask
sv: Kollisionsmask

en: Collision Priority
sv: Kollisionsprioritet

en: Flip Faces
sv: Vänd ytor

en: Radial Segments
sv: Radiella segment

en: Rings
sv: Ringar

en: Smooth Faces
sv: Släta ytor

en: Sides
sv: Sidor

en: Cone
sv: Kon

en: Inner Radius
sv: Inre radie

en: Outer Radius
sv: Yttre radie

en: Ring Sides
sv: Handspårning – oberoende datakälla

en: Depth
sv: Djup

en: Spin Degrees
sv: Rotationsgrader

en: Spin Sides
sv: Rotationssidor

en: Path Node
sv: Nodsökväg

en: Path Interval Type
sv: Path‑intervalltyp

en: Path Interval
sv: Path‑intervall

en: Path Simplify Angle
sv: Förenklingsvinkel för path

en: Path Rotation
sv: Path‑rotation

en: Path Rotation Accurate
sv: Noggrann path‑rotation

en: Path Local
sv: Lokal path

en: Path Continuous U
sv: Kontinuerlig U‑parameter för path

en: Path U Distance
sv: Path U‑distans

en: Path Joined
sv: Sammanfogad path

en: Importer
sv: Importerare

en: Allow Geometry Helper Nodes
sv: Tillåt geometrihjälp‑noder

en: Embedded Image Handling
sv: Hantering av inbäddade bilder

en: Naming Version
sv: Versionsnamngivning

en: GDScript
sv: GDSkript

en: Max Call Stack
sv: Maximalt anropsstackdjup

en: Always Track Call Stacks
sv: Spåra alltid anropsstackar

en: Always Track Local Variables
sv: Spåra alltid lokala variabler

en: Exclude Addons
sv: Exkludera tillägg

en: Renamed in Godot 4 Hint
sv: Omdöpt i Godot 4‑hint

en: Unassigned Variable
sv: Oassignerad variabel

en: Unassigned Variable Op Assign
sv: Oassignerad variabel vid tilldelningsoperator

en: Unused Variable
sv: Oanvänd variabel

en: Unused Local Constant
sv: Oanvänd lokal konstant

en: Unused Private Class Variable
sv: Oanvänd privat klassvariabel

en: Unused Parameter
sv: Oanvänd parameter

en: Unused Signal
sv: Oanvänd signal

en: Shadowed Variable
sv: Skuggad variabel

en: Shadowed Variable Base Class
sv: Skuggad variabel – basklass

en: Shadowed Global Identifier
sv: Skuggad global identifierare

en: Unreachable Code
sv: Oåtkomlig kod

en: Unreachable Pattern
sv: Oåtkomligt mönster

en: Standalone Expression
sv: Fristående uttryck

en: Standalone Ternary
sv: Fristående ternär

en: Incompatible Ternary
sv: Inkompatibel ternär

en: Untyped Declaration
sv: Otypad deklaration

en: Inferred Declaration
sv: Härledd deklaration

en: Unsafe Property Access
sv: Osäker egenskapsåtkomst

en: Unsafe Method Access
sv: Osäker metodåtkomst

en: Unsafe Cast
sv: Osäker typomvandling

en: Unsafe Call Argument
sv: Osäkert funktionsargument

en: Unsafe Void Return
sv: Osäker void‑retur

en: Return Value Discarded
sv: Returnerat värde bortkastat

en: Static Called On Instance
sv: Statisk metod anropad på instans

en: Missing Tool
sv: Saknat verktyg

en: Redundant Static Unload
sv: Redundant statisk avlastning

en: Redundant Await
sv: Redundant await

en: Assert Always True
sv: Assert är alltid sann

en: Assert Always False
sv: Assert är alltid falsk

en: Integer Division
sv: Heltalsdivision

en: Narrowing Conversion
sv: Insnävande typomvandling

en: Int As Enum Without Cast
sv: Int som enum utan typomvandling

en: Int As Enum Without Match
sv: Int som enum utan match

en: Enum Variable Without Default
sv: Enum‑variabel utan standardvärde

en: Empty File
sv: Tom fil

en: Deprecated Keyword
sv: Föråldrat nyckelord

en: Confusable Identifier
sv: Förväxlingsbart identifierare

en: Confusable Local Declaration
sv: Förväxlingsbar lokal deklaration

en: Confusable Local Usage
sv: Förväxlingsbar lokal användning

en: Confusable Capture Reassignment
sv: Förväxlingsbar om‑tilldelning av fångad variabel

en: Inference On Variant
sv: Typinferens på Variant

en: Native Method Override
sv: Överskuggning av inbyggd metod

en: Get Node Default Without Onready
sv: Hämtar nod som standard utan onready

en: Onready With Export
sv: Onready med export

en: Language Server
sv: Språkserver

en: Enable Smart Resolve
sv: Aktivera smart upplösning

en: Show Native Symbols in Editor
sv: Visa inbyggda symboler i editorn

en: Use Thread
sv: Använd tråd

en: Poll Limit (µsec)
sv: Poll‑gräns (µs)

en: Bake FPS
sv: Baka FPS

en: Color
sv: Färg

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Light Type
sv: Ljusstyp

en: Range
sv: Intervall

en: Inner Cone Angle
sv: Inre konvinkel

en: Outer Cone Angle
sv: Yttre konvinkel

en: Diffuse Img
sv: Diffus‑bild

en: Diffuse Factor
sv: Diffusfaktor

en: Gloss Factor
sv: Glansfaktor

en: Specular Factor
sv: Spegelfaktor

en: Spec Gloss Img
sv: Spegel‑/glansbild

en: Mass
sv: Massa

en: Linear Velocity
sv: Linjär hastighet

en: Angular Velocity
sv: Vinkelhastighet

en: Center of Mass
sv: Masscentrum

en: Inertia Diagonal
sv: Tröghetsdiagonal

en: Inertia Orientation
sv: Tröghetsorientering

en: Inertia Tensor
sv: Tröghetstensor

en: Is Trigger
sv: Är trigger

en: Mesh Index
sv: Meshindex

en: Importer Mesh
sv: Importörsmesh

en: Image Format
sv: Bildformat

en: Fallback Image Format
sv: Reservbildformat

en: Fallback Image Quality
sv: Reservbildkvalitet

en: Root Node Mode
sv: Rotnodsläge

en: Visibility Mode
sv: Synlighetsläge

en: Major Version
sv: Huvudversion

en: Minor Version
sv: Mindre version

en: Use Named Skin Binds
sv: Använd namngivna skin‑bindningar

en: Buffers
sv: Buffertar

en: Buffer Views
sv: Buffertvyer

en: Accessors
sv: Accessorer

en: Scene Name
sv: Scennamn

en: Base Path
sv: Bas-sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Root Nodes
sv: Rotnoder

en: Texture Samplers
sv: Textursamplare

en: Images
sv: Bilder

en: Cameras
sv: Kameror

en: Lights
sv: Ljus

en: Unique Names
sv: Unika namn

en: Unique Animation Names
sv: Unika animationsnamn

en: Skeletons
sv: Skelett

en: Create Animations
sv: Skapa animationer

en: Animations
sv: Animationer

en: Handle Binary Image
sv: Hantera binärbild

en: Buffer View
sv: Buffertvy

en: Byte Offset
sv: Byte‑förskjutning

en: Component Type
sv: Komponenttyp

en: Normalized
sv: Normaliserad

en: Count
sv: Antal

en: Accessor Type
sv: Accessortyp

en: Sparse Count
sv: Glesantal

en: Sparse Indices Buffer View
sv: Buffertvy för glesa index

en: Sparse Indices Byte Offset
sv: Byte‑förskjutning för glesa index

en: Sparse Indices Component Type
sv: Komponenttyp för glesa index

en: Sparse Values Buffer View
sv: Buffertvy för glesa värden

en: Sparse Values Byte Offset
sv: Byte‑förskjutning för glesa värden

en: Original Name
sv: Orginalnamn

en: Buffer
sv: Buffert

en: Byte Length
sv: Byte‑längd

en: Byte Stride
sv: Byte‑steg

en: Indices
sv: Index

en: Vertex Attributes
sv: Vertexattribut

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: Size Mag
sv: Storlek (mag)

en: Depth Far
sv: Djup (fjärr)

en: Depth Near
sv: Djup (när)

en: Blend Weights
sv: Blandningsvikter

en: Instance Materials
sv: Instansmaterial

en: Parent
sv: Förälder

en: Children
sv: Barn

en: Light
sv: Ljus

en: Visible
sv: Synlig

en: glTF to Godot Expression
sv: glTF‑ till Godot‑uttryck

en: Godot to glTF Expression
sv: Godot‑ till glTF‑uttryck

en: Node Paths
sv: Nodvägar

en: Object Model Type
sv: Objektmodelltyp

en: Json Pointers
sv: JSON‑pekare

en: Variant Type
sv: Varianttyp

en: Joints
sv: Leder

en: Roots
sv: Rötter

en: Godot Bone Node
sv: Godot‑bennod

en: Skin Root
sv: Skin‑rot

en: Joints Original
sv: Ursprungliga leder

en: Non Joints
sv: Icke‑leder

en: Godot Skin
sv: Godot‑skin

en: Src Image
sv: Källbild

en: Mag Filter
sv: Förstoringsfilter

en: Min Filter
sv: Minskningsfilter

en: Wrap S
sv: Omslag S

en: Wrap T
sv: Omslag T

en: Mesh Library
sv: Mesh‑bibliotek

en: Physics Material
sv: Fysikmaterial

en: Octant Size
sv: Oktantstorlek

en: Center X
sv: Centrum X

en: Center Y
sv: Centrum Y

en: Center Z
sv: Centrum Z

en: Priority
sv: Prioritet

en: Bake Navigation
sv: Baka navigation

en: Clip Count
sv: Klippantal

en: Initial Clip
sv: Initialt klipp

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Fade Time
sv: Fade‑tid

en: Stream Count
sv: Strömantal

en: Velocity Steps
sv: Hastighetssteg

en: Position Steps
sv: Positionssteg

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
sv: Använd förbättrad intern kantborttagning

en: Generate All Kinematic Contacts
sv: Generera alla kinematiska kontakter

en: Penetration Slop
sv: Penetrationsmån

en: Speculative Contact Distance
sv: Spekulativt kontaktavstånd

en: Baumgarte Stabilization Factor
sv: Baumgarte‑stabiliseringsfaktor

en: Soft Body Point Radius
sv: Mjukdelskroppspunkt‑radie

en: Bounce Velocity Threshold
sv: Tröskel för studs­hastighet

en: Allow Sleep
sv: Tillåt vila

en: Sleep Velocity Threshold
sv: Vilohastighetströskel

en: Sleep Time Threshold
sv: Vilotröskeltid

en: Continuous CD Movement Threshold
sv: Tröskel för kontinuerlig kollisiondetektering (CCD)‑rörelse

en: Continuous CD Max Penetration
sv: Maximal penetration för kontinuerlig kollisiondetektering (CCD)

en: Body Pair Contact Cache Enabled
sv: Aktivera kontaktcache för kroppspar

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
sv: Avståndströskel för kontaktcache mellan kroppspar

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
sv: Vinkeltröskel för kontaktcache mellan kroppspar

en: Queries
sv: Förfrågningar

en: Enable Ray Cast Face Index
sv: Aktivera raycast‑ytindex

en: Motion Queries
sv: Rörelseförfrågningar

en: Recovery Iterations
sv: Återhämtningsiterationer

en: Recovery Amount
sv: Återhämtningsmängd

en: Collisions
sv: Kollisioner

en: Collision Margin Fraction
sv: Kollisionsmarginalfraktion

en: Active Edge Threshold
sv: Tröskel för aktiv kant

en: World Node
sv: Världs‑nod

en: Temporary Memory Buffer Size
sv: Storlek på temporär minnesbuffert

en: World Boundary Shape Size
sv: Storlek på världens gränsform

en: Max Linear Velocity
sv: Maximal linjärhastighet

en: Max Angular Velocity
sv: Maximal vinkelhastighet

en: Max Bodies
sv: Maximalt antal kroppar

en: Max Body Pairs
sv: Maximalt antal kroppspar

en: Max Contact Constraints
sv: Maximalt antal kontaktbegränsningar

en: Lightmapping
sv: Ljusmappning

en: Bake Quality
sv: Bakningskvalitet

en: Low Quality Ray Count
sv: Antal strålar för låg kvalitet

en: Medium Quality Ray Count
sv: Antal strålar för medelkvalitet

en: High Quality Ray Count
sv: Antal strålar för hög kvalitet

en: Ultra Quality Ray Count
sv: Antal strålar för ultrakvalitet

en: Bake Performance
sv: Bakningsprestanda

en: Max Rays per Pass
sv: Maximalt antal strålar per pass

en: Region Size
sv: Regionsstorlek

en: Max Transparency Rays
sv: Maximalt antal transparensstrålar

en: Low Quality Probe Ray Count
sv: Antal provstrålar för låg kvalitet

en: Medium Quality Probe Ray Count
sv: Antal provstrålar för medelkvalitet

en: High Quality Probe Ray Count
sv: Antal provstrålar för hög kvalitet

en: Ultra Quality Probe Ray Count
sv: Antal provstrålar för ultrakvalitet

en: Max Rays per Probe Pass
sv: Maximalt antal strålar per provpass

en: Denoising
sv: Brusreducering

en: Denoiser
sv: Brusreducerare

en: Beat Count
sv: Antal taktslag

en: Bar Beats
sv: Taktslag per takt

en: Eye Height
sv: Ögonhöjd

en: Display Width
sv: Skärmbredd

en: Display to Lens
sv: Avstånd från skärm till lins

en: Offset Rect
sv: Förskjutningsrektangel

en: Oversample
sv: Översampling

en: Min Radius
sv: Minsta radie

en: Spawn Path
sv: Spawn‑sökväg

en: Spawn Limit
sv: Spawn‑storlek

en: Root Path
sv: Rotsökväg

en: Replication Interval
sv: Replikationsintervall

en: Delta Interval
sv: Delta‑intervall

en: Visibility Update Mode
sv: Synlighetsuppdateringsläge

en: Public Visibility
sv: Offentlig synlighet

en: Auth Callback
sv: Auth‑återanrop

en: Auth Timeout
sv: Auth-timeout

en: Allow Object Decoding
sv: Tillåt objektavkodning

en: Refuse New Connections
sv: Neka nya anslutningar

en: Server Relay
sv: Serverrelä

en: Max Sync Packet Size
sv: Maximal synkpaketstorlek

en: Max Delta Packet Size
sv: Maximal deltaspaketstorlek

en: Noise Type
sv: Brustyp

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Fractal
sv: Fraktal

en: Octaves
sv: Oktaver

en: Weighted Strength
sv: Viktad styrka

en: Ping Pong Strength
sv: Ping‑pong‑styrka

en: Cellular
sv: Cellulär

en: Distance Function
sv: Avståndsfunktion

en: Return Type
sv: Returtyp

en: Domain Warp
sv: Domänförvrängning

en: Amplitude
sv: Amplitud

en: Fractal Type
sv: Fraktaltyp

en: Fractal Octaves
sv: Fraktaloktaver

en: Fractal Lacunarity
sv: Fraktallacunarity

en: Fractal Gain
sv: Fraktalgain

en: Width
sv: Bredd

en: Noise
sv: Brus

en: Color Ramp
sv: Färggradient

en: Seamless
sv: Sömlös

en: Invert
sv: Invertera

en: In 3D Space
sv: I 3D‑utrymme

en: As Normal Map
sv: Som normalmap

en: Seamless Blend Skirt
sv: Sömlös blandningskjol

en: Bump Strength
sv: Bump‑styrka

en: Localized Name
sv: Lokaliserat namn

en: Action Type
sv: Åtgärdstyp

en: Toplevel Paths
sv: Toppnivåvägar

en: Binding Path
sv: Bindningssökväg

en: Interaction Profile Path
sv: Interaktionsprofilsökväg

en: Runtime Paths
sv: Körtidssökvägar

en: Action Set
sv: Åtgärdsuppsättning

en: Input Path
sv: Inmatningssökväg

en: Threshold Released
sv: Tröskel släppt

en: Center Region
sv: Centrerad region

en: Wedge Angle
sv: Kilvinkel

en: Is Sticky
sv: Är klistrig

en: On Haptic
sv: Vid haptik

en: Off Haptic
sv: Av haptik

en: On Threshold
sv: Vid tröskel

en: Off Threshold
sv: Av tröskel

en: Display Refresh Rate
sv: Skärmens uppdateringsfrekvens

en: Render Target Size Multiplier
sv: Storleksmultiplikator för renderingsmål

en: Layer Viewport
sv: Lager‑vyport

en: Use Android Surface
sv: Använd Android‑yta

en: Android Surface Size
sv: Android‑ytans storlek

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Alpha Blend
sv: Alfablendning

en: Enable Hole Punch
sv: Aktivera hålslag

en: Swapchain State
sv: Swapchain‑tillstånd

en: Mipmap Mode
sv: Mipmap-mode

en: Horizontal Wrap
sv: Horisontell radbrytning

en: Vertical Wrap
sv: Vertikal radbrytning

en: Max Anisotropy
sv: Maximal anisotropi

en: Border Color
sv: Kantfärg

en: Aspect Ratio
sv: Bildförhållande

en: Central Angle
sv: Centralvinkel

en: Fallback Segments
sv: Reservsegment

en: Central Horizontal Angle
sv: Central horisontalvinkel

en: Upper Vertical Angle
sv: Övre vertikalvinkel

en: Lower Vertical Angle
sv: Nedre vertikalvinkel

en: Quad Size
sv: Quad‑storlek

en: Motion Range
sv: Rörelseomfång

en: Hand Skeleton
sv: Hand‑skelett

en: Skeleton Rig
sv: Skelett‑rigg

en: Bone Update
sv: Ben‑uppdatering

en: Tracker
sv: Spårare

en: Make Local to Pose
sv: Gör lokal till posen

en: Subject
sv: Ämne

en: Names
sv: Namn

en: Strings
sv: Strängar

en: Discover Multicast If
sv: Upptäck multicast‑gränssnitt

en: Discover Local Port
sv: Upptäck lokal port

en: Discover IPv6
sv: Upptäck IPv6

en: Description URL
sv: Beskrivnings‑URL

en: Service Type
sv: Tjänsttyp

en: IGD Control URL
sv: IGD‑kontroll‑URL

en: IGD Service Type
sv: IGD‑tjänsttyp

en: IGD Our Addr
sv: IGD vår adress

en: IGD Status
sv: IGD‑status

en: Max Channel in Buffer (KB)
sv: Max kanal i buffert (KB)

en: Write Mode
sv: Skrivläge

en: Supported Protocols
sv: Stödda protokoll

en: Handshake Headers
sv: Handskakningshuvuden

en: Inbound Buffer Size
sv: Inkommande buffertstorlek

en: Outbound Buffer Size
sv: Utgående buffertstorlek

en: Handshake Timeout
sv: Handskakningstimeout

en: Max Queued Packets
sv: Max antal köade paket

en: Heartbeat Interval
sv: Hjärtslagsintervall

en: Session Mode
sv: Sessionsläge

en: Required Features
sv: Obligatoriska funktioner

en: Optional Features
sv: Valfria funktioner

en: Requested Reference Space Types
sv: Begärda referensrymdstyper

en: Reference Space Type
sv: Referensrymdstyp

en: Enabled Features
sv: Aktiverade funktioner

en: Visibility State
sv: Synlighetsstatus

en: Debug Keystore
sv: Debug‑nyckellager

en: Debug Keystore User
sv: Debug‑nyckellageranvändare

en: Debug Keystore Pass
sv: Lösenord för debug‑nyckellager

en: Install Exported APK
sv: Installera exporterad APK

en: Java SDK Path
sv: Sökväg till Java SDK

en: Android SDK Path
sv: Sökväg till Android SDK

en: Force System User
sv: Tvinga systemanvändare

en: Shutdown ADB on Exit
sv: Stäng av ADB vid avslut

en: One Click Deploy Clear Previous Install
sv: One‑Click‑deploy: rensa tidigare installation

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
sv: Använd Wi‑Fi för fjärrdebuggning

en: Wi-Fi Remote Debug Host
sv: Värd för fjärrdebuggning via Wi‑Fi

en: Launcher Icons
sv: Startikoner

en: Main 192 X 192
sv: Huvudikon 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
sv: Adaptiv förgrund 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
sv: Adaptiv bakgrund 432 X 432

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
sv: Adaptiv monokrom 432 X 432

en: Gradle Build
sv: Gradle‑bygge

en: Use Gradle Build
sv: Använd Gradle‑bygge

en: Gradle Build Directory
sv: Gradle‑byggkatalog

en: Android Source Template
sv: Android‑källmall

en: Compress Native Libraries
sv: Komprimera inbyggda bibliotek

en: Export Format
sv: Exportformat

en: Min SDK
sv: Minsta SDK

en: Target SDK
sv: Mål‑SDK

en: Custom Theme Attributes
sv: Anpassade temaattribut

en: Keystore
sv: Nyckellager

en: Debug User
sv: Debug‑användare

en: Debug Password
sv: Debug‑lösenord

en: Release User
sv: Release‑användare

en: Release Password
sv: Release‑lösenord

en: Code
sv: Kod

en: Package
sv: Paket

en: Unique Name
sv: Unikt namn

en: Signed
sv: Signerad

en: App Category
sv: Appkategori

en: Retain Data on Uninstall
sv: Behåll data vid avinstallation

en: Exclude From Recents
sv: Uteslut från senaste

en: Show in Android TV
sv: Visa i Android TV

en: Show in App Library
sv: Visa i appbiblioteket

en: Show as Launcher App
sv: Visa som startapp

en: Graphics
sv: Grafik

en: OpenGL Debug
sv: OpenGL‑debugg

en: XR Features
sv: XR‑funktioner

en: XR Mode
sv: XR‑läge

en: Gesture
sv: Gest

en: Swipe to Dismiss
sv: Svep för att avvisa

en: Immersive Mode
sv: Immersivt läge

en: Edge to Edge
sv: Kant till kant

en: Support Small
sv: Stöd liten

en: Support Normal
sv: Stöd för normal

en: Support Large
sv: Stöd för normal

en: Support Xlarge
sv: Stöd för extra stor

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: User Data Backup
sv: Säkerhetskopiering av användardata

en: Allow
sv: Tillåt

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Extra Args
sv: Extra argument

en: APK Expansion
sv: APK‑expansion

en: Public Key
sv: Publik nyckel

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Custom Permissions
sv: Anpassade rättigheter

en: iOS Deploy
sv: iOS‑distribution

en: Targeted Device Family
sv: Målenhetstyp

en: Min iOS Version
sv: Minimal iOS‑version

en: Image Scale Mode
sv: Bildskalningsläge

en: Custom Image @2x
sv: Anpassad bild @2x

en: Custom Image @3x
sv: Anpassad bild @3x

en: Use Custom BG Color
sv: Använd anpassad bakgrundsfärg

en: Custom BG Color
sv: Anpassad bakgrundsfärg

en: Settings 58 X 58
sv: Inställningar 58 X 58

en: Settings 87 X 87
sv: Inställningar 87 X 87

en: Notification 40 X 40
sv: Notifikationsikon 40 X 40

en: Notification 60 X 60
sv: Notifikation 60 X 60

en: Notification 76 X 76
sv: Notifikation 76 X 76

en: Notification 114 X 114
sv: Notifikation 114 X 114

en: Architecture
sv: Arkitektur

en: SSH Remote Deploy
sv: Fjärrdistribution via SSH

en: Extra Args SSH
sv: Extra argument för SSH

en: Extra Args SCP
sv: Extra argument för SCP

en: Run Script
sv: Kör skript

en: Cleanup Script
sv: Rensningsskript

en: Distribution Type
sv: Distributionstyp

en: Copyright Localized
sv: Upphovsrätt (lokaliserad)

en: Min macOS Version x86 64
sv: Minimal macOS‑version (x86_64)

en: Min macOS Version arm64
sv: Minimal macOS‑version (arm64)

en: Export Angle
sv: Exportvinkel

en: High Res
sv: Hög upplösning

en: Platform Build
sv: Plattformsbuild

en: SDK Version
sv: SDK-version

en: SDK Build
sv: SDK-bygge

en: SDK Name
sv: SDK-namn

en: Xcode Version
sv: Xcode-version

en: Xcode Build
sv: Xcode-bygge

en: Codesign
sv: Kodsignering

en: Installer Identity
sv: Installeringsidentitet

en: Identity
sv: Identitet

en: Certificate File
sv: Certifikatfil

en: Certificate Password
sv: Certifikatlösenord

en: Provisioning Profile
sv: Provisioneringsprofil

en: Custom File
sv: Anpassad fil

en: Allow JIT Code Execution
sv: Tillåt JIT‑kodkörning

en: Allow Unsigned Executable Memory
sv: Tillåt osignerat exekverbart minne

en: Allow Dyld Environment Variables
sv: Tillåt Dyld‑miljövariabler

en: Disable Library Validation
sv: Inaktivera biblioteksvalidering

en: Audio Input
sv: Ljudinmatning

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Photos Library
sv: Fotobibliotek

en: Apple Events
sv: Apple‑händelser

en: Debugging
sv: Felsökning

en: App Sandbox
sv: App‑sandlåda

en: Network Server
sv: Nätverksserver

en: Network Client
sv: Nätverksklient

en: Device USB
sv: USB-enhet

en: Device Bluetooth
sv: Bluetoothenhet

en: Files Downloads
sv: Filer – Nedladdningar

en: Files Pictures
sv: Filer - Bilder

en: Files Music
sv: Filer - Musik

en: Files Movies
sv: Filer - Filmer

en: Files User Selected
sv: Filer - Användarvalda

en: Helper Executables
sv: Hjälpprogram (körbara filer)

en: Custom Options
sv: Anpassade alternativ

en: Notarization
sv: Notarisering

en: Apple ID Name
sv: Apple ID-namn

en: Apple ID Password
sv: Apple ID-lösenord

en: API Key
sv: API-nyckel

en: API Key ID
sv: API‑nyckel‑ID

en: Location Usage Description
sv: Platsanvändningsbeskrivning

en: Location Usage Description Localized
sv: Platsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Address Book Usage Description
sv: Adressboksanvändningsbeskrivning

en: Address Book Usage Description Localized
sv: Adressboksanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Calendar Usage Description
sv: Kalenderanvändningsbeskrivning

en: Calendar Usage Description Localized
sv: Kalenderanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Photos Library Usage Description
sv: Fotobiblioteksanvändningsbeskrivning

en: Photos Library Usage Description Localized
sv: Fotobiblioteksanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Desktop Folder Usage Description
sv: Skrivbordsanvändningsbeskrivning

en: Desktop Folder Usage Description Localized
sv: Skrivbordsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Documents Folder Usage Description
sv: Dokumentmappsanvändningsbeskrivning

en: Documents Folder Usage Description Localized
sv: Dokumentmappsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Downloads Folder Usage Description
sv: Nedladdningsmappsanvändningsbeskrivning

en: Downloads Folder Usage Description Localized
sv: Nedladdningsmappsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Network Volumes Usage Description
sv: Nätverksvolymsanvändningsbeskrivning

en: Network Volumes Usage Description Localized
sv: Nätverksvolymsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Removable Volumes Usage Description
sv: Flyttbarvolymsanvändningsbeskrivning

en: Removable Volumes Usage Description Localized
sv: Flyttbarvolymsanvändningsbeskrivning (lokaliserad)

en: Min visionOS Version
sv: Min visionOS‑version

en: Web
sv: Webb

en: HTTP Host
sv: HTTP-värd

en: HTTP Port
sv: HTTP-port

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: TLS Key
sv: TLS-nyckel

en: TLS Certificate
sv: TLS-certifikat

en: Extensions Support
sv: Stöd för tillägg

en: Thread Support
sv: Tråd‑stöd

en: VRAM Texture Compression
sv: VRAM‑texturkomprimering

en: For Desktop
sv: För desktop

en: For Mobile
sv: För mobil

en: Export Icon
sv: Exporteringsikon

en: Custom HTML Shell
sv: Anpassat HTML‑skal

en: Head Include
sv: Head‑inkludering

en: Canvas Resize Policy
sv: Canvas‑storleksändringspolicy

en: Focus Canvas on Start
sv: Fokusera canvas vid start

en: Experimental Virtual Keyboard
sv: Experimentellt virtuellt tangentbord

en: Progressive Web App
sv: Progressiv webbapp

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
sv: Säkerställ Cross‑Origin Isolation‑headers

en: Offline Page
sv: Offline‑sida

en: Icon 144 X 144
sv: Ikon 144 X 144

en: Icon 180 X 180
sv: Ikon 180 X 180

en: Icon 512 X 512
sv: Ikon 512 X 512

en: Emscripten Pool Size
sv: Emscripten‑poolstorlek

en: Godot Pool Size
sv: Godot‑poolstorlek

en: Windows
sv: Fönster

en: Identity Type
sv: Identitetstyp

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Timestamp Server URL
sv: Tidsstämpelserver‑URL

en: Digest Algorithm
sv: Digest‑algoritm

en: Modify Resources
sv: Ändra resurser

en: Console Wrapper Icon
sv: Konsol‑wrapper‑ikon

en: File Version
sv: Filversion

en: Product Version
sv: Produktversion

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Product Name
sv: Produktnamn

en: File Description
sv: Filbeskrivning

en: Export D3D12
sv: Exportera D3D12

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
sv: D3D12 Agility SDK (flera arkitekturer)

en: Sprite Frames
sv: Sprite‑rutor

en: Frame
sv: Bildruta

en: Speed Scale
sv: Hastighetsskala

en: Centered
sv: Centrerad

en: Flip H
sv: Vänd H

en: Flip V
sv: Vänd V

en: Current
sv: Nuvarande

en: Volume dB
sv: Volym dB

en: Pitch Scale
sv: Tonhöjdsskala

en: Playing
sv: Spelar

en: Stream Paused
sv: Pausad

en: Max Distance
sv: Max-distans

en: Attenuation
sv: Dämpning

en: Max Polyphony
sv: Maximal polyfoni

en: Panning Strength
sv: Panoreringsstyrka

en: Bus
sv: Buss

en: Area Mask
sv: Area‑mask

en: Playback Type
sv: Uppspelningstyp

en: Copy Mode
sv: Kopieringsläge

en: Anchor Mode
sv: Ankar‑läge

en: Ignore Rotation
sv: Ignorera rotation

en: Process Callback
sv: Process‑återanrop

en: Left
sv: Vänster

en: Top
sv: Topp

en: Right
sv: Höger

en: Bottom
sv: Botten

en: Smoothed
sv: Utjämnad

en: Position Smoothing
sv: Positionsutjämning

en: Rotation Smoothing
sv: Rotationsutjämning

en: Drag
sv: Dra

en: Horizontal Enabled
sv: Horisontell aktiverad

en: Vertical Enabled
sv: Vertikal aktiverad

en: Horizontal Offset
sv: Horisontellt avstånd

en: Vertical Offset
sv: Vertikalt avstånd

en: Left Margin
sv: Vänstermarginal

en: Top Margin
sv: Toppmarginal

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: Bottom Margin
sv: Bottenmarginal

en: Draw Screen
sv: Rita skärm

en: Draw Limits
sv: Ritgränser

en: Draw Drag Margin
sv: Rita dragmarginal

en: Tweaks
sv: Justeringar

en: Fit Margin
sv: Anpassningsmarginal

en: Clear Margin
sv: Rensmarginal

en: Use Mipmaps
sv: Använd mipmaps

en: Emitting
sv: Emitterar

en: Lifetime
sv: Livstid

en: One Shot
sv: Engångs

en: Preprocess
sv: Förbearbeta

en: Explosiveness
sv: Explosivitet

en: Randomness
sv: Slumpmässighet

en: Use Fixed Seed
sv: Använd fast frö

en: Lifetime Randomness
sv: Livstids‑slumpmässighet

en: Fixed FPS
sv: Fast FPS

en: Fract Delta
sv: Frakt‑delta

en: Drawing
sv: Ritning

en: Local Coords
sv: Lokala koordinater

en: Draw Order
sv: Ritningsordning

en: Emission Shape
sv: Emissionsform

en: Shape
sv: Form

en: Sphere Radius
sv: Sfärradie

en: Rect Extents
sv: Rektangelutbredning

en: Points
sv: Punkter

en: Normals
sv: Normaler

en: Colors
sv: Färger

en: Particle Flags
sv: Partikelflaggor

en: Align Y
sv: Justera Y

en: Direction
sv: Riktning

en: Spread
sv: Spridning

en: Gravity
sv: Gravitation

en: Initial Velocity
sv: Initialhastighet

en: Velocity Min
sv: Minsta hastighet

en: Velocity Max
sv: Högsta hastighet

en: Velocity Curve
sv: Hastighetskurva

en: Orbit Velocity
sv: Orbithastighet

en: Linear Accel
sv: Linjär acceleration

en: Accel Min
sv: Minsta acceleration

en: Accel Max
sv: Högsta acceleration

en: Accel Curve
sv: Accelerationskurva

en: Radial Accel
sv: Radiell acceleration

en: Tangential Accel
sv: Tangentiell acceleration

en: Damping
sv: Dämpning

en: Damping Min
sv: Minsta dämpning

en: Damping Max
sv: Högsta dämpning

en: Damping Curve
sv: Dämpningskurva

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle Min
sv: Minsta vinkel

en: Angle Max
sv: Högsta vinkel

en: Angle Curve
sv: Vinkelkurva

en: Scale Amount Min
sv: Minsta skalning

en: Scale Amount Max
sv: Högsta skalning

en: Scale Amount Curve
sv: Skalningskurva

en: Split Scale
sv: Delad skala

en: Scale Curve X
sv: Skalkurva X

en: Scale Curve Y
sv: Skalkurva Y

en: Color Initial Ramp
sv: Färg – initial ramp

en: Hue Variation
sv: Nyansvariation

en: Variation Min
sv: Minsta variation

en: Variation Max
sv: Högsta variation

en: Variation Curve
sv: Variationskurva

en: Speed Min
sv: Minsta hastighet

en: Speed Max
sv: Högsta hastighet

en: Speed Curve
sv: Hastighetskurva

en: Offset Min
sv: Minsta offset

en: Offset Max
sv: Högsta offset

en: Offset Curve
sv: Offsetkurva

en: Amount Ratio
sv: Mängdförhållande

en: Sub Emitter
sv: Underemitter

en: Interp to End
sv: Interp till slutet

en: Interpolate
sv: Interpolera

en: Base Size
sv: Basstorlek

en: Visibility Rect
sv: Synlighetsrektangel

en: Trails
sv: Spår

en: Sections
sv: Sektioner

en: Section Subdivisions
sv: Sektionsindelningar

en: Process Material
sv: Processmaterial

en: Editor Only
sv: Endast editor

en: Energy
sv: Energi

en: Blend Mode
sv: Blandningsläge

en: Z Min
sv: Minsta Z

en: Z Max
sv: Högsta Z

en: Layer Min
sv: Minsta lager

en: Layer Max
sv: Högsta lager

en: Item Cull Mask
sv: Objekt‑cullmask

en: Shadow
sv: Skugga

en: Filter Smooth
sv: Mjuk filtrering

en: Texture Scale
sv: Texturskala

en: Closed
sv: Stängd

en: Cull Mode
sv: Cull‑läge

en: SDF Collision
sv: SDF-kollision

en: Occluder Light Mask
sv: Ljuscullmask för ockluderare

en: Width Curve
sv: Breddkurva

en: Default Color
sv: Standardfärg

en: Fill
sv: Fyll

en: Texture Mode
sv: Texturläge

en: Capping
sv: Ändlock

en: Joint Mode
sv: Ledläge

en: Begin Cap Mode
sv: Startändläge

en: End Cap Mode
sv: Slutändläge

en: Sharp Limit
sv: Skärpegräns

en: Round Precision
sv: Avrundningsprecision

en: Antialiased
sv: Kantutjämnad

en: Gizmo Extents
sv: Gizmo‑utbredning

en: Path Desired Distance
sv: Önskat avstånd till vägpunkt

en: Target Desired Distance
sv: Önskat avstånd till mål

en: Path Max Distance
sv: Maximalt vägavstånd

en: Navigation Layers
sv: Navigeringslager

en: Pathfinding Algorithm
sv: Sökvägsalgoritm

en: Path Postprocessing
sv: Efterbearbetning av väg

en: Path Metadata Flags
sv: Metadataflaggor för väg

en: Simplify Path
sv: Förenkla väg

en: Simplify Epsilon
sv: Förenklings‑epsilon

en: Path Return Max Length
sv: Maximal återgiven väglängd

en: Path Return Max Radius
sv: Maximal returvägradie

en: Path Search Max Polygons
sv: Maximalt antal polygoner i vägsökning

en: Path Search Max Distance
sv: Maximalt sökavstånd för väg

en: Avoidance Enabled
sv: Undvikande aktiverat

en: Neighbor Distance
sv: Grannavstånd

en: Max Neighbors
sv: Maximalt antal grannar

en: Time Horizon Agents
sv: Tids­horisont för agenter

en: Time Horizon Obstacles
sv: Tidshorisont för hinder

en: Max Speed
sv: Maximal hastighet

en: Avoidance Layers
sv: Undvikandelager

en: Avoidance Mask
sv: Undvikandemask

en: Avoidance Priority
sv: Undvikandeprioritet

en: Use Custom
sv: Använd anpassad

en: Path Custom Color
sv: Anpassad färg för sökväg

en: Path Custom Point Size
sv: Anpassad punktstorlek för väg

en: Path Custom Line Width
sv: Anpassad linjetjocklek för väg

en: Bidirectional
sv: Dubbelriktad

en: Start Position
sv: Startposition

en: End Position
sv: Slutposition

en: Enter Cost
sv: Inträdeskostnad

en: Travel Cost
sv: Resekostnad

en: Vertices
sv: Vertexar

en: Affect Navigation Mesh
sv: Påverka navigeringsnät

en: Carve Navigation Mesh
sv: Skär ut ur navigeringsnät

en: Navigation Polygon
sv: Navigationspolygon

en: Use Edge Connections
sv: Använd kantanslutningar

en: Skew
sv: Skevning

en: Scroll Scale
sv: Rullningsskala

en: Scroll Offset
sv: Rullningsförskjutning

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat Size
sv: Upprepningsstorlek

en: Autoscroll
sv: Autorullning

en: Repeat Times
sv: Antal upprepningar

en: Begin
sv: Börja

en: End
sv: Slut

en: Follow Viewport
sv: Följ vyport

en: Ignore Camera Scroll
sv: Ignorera kamerarullning

en: Screen Offset
sv: Skärmförskjutning

en: Scroll
sv: Rullning

en: Base Offset
sv: Basförskjutning

en: Limit Begin
sv: Begränsningens början

en: Limit End
sv: Begränsningens slut

en: Ignore Camera Zoom
sv: Ignorera kamerazoom

en: Motion
sv: Rörelse

en: Mirroring
sv: Spegling

en: Curve
sv: Kurva

en: Progress
sv: Framsteg

en: Progress Ratio
sv: Framstegsratio

en: H Offset
sv: H‑förskjutning

en: V Offset
sv: V‑förskjutning

en: Rotates
sv: Roterar

en: Cubic Interp
sv: Kubisk interp

en: Sync to Physics
sv: Synka med fysiken

en: Monitoring
sv: Övervakning

en: Monitorable
sv: Övervakningsbar

en: Space Override
sv: Åsidosätt mellanrum

en: Point
sv: Peka

en: Point Unit Distance
sv: Punkt‑enhetsavstånd

en: Point Center
sv: Punktcentrum

en: Linear Damp
sv: Linjär dämpning

en: Angular Damp
sv: Vinkeldämpning

en: Audio Bus
sv: Ljudbuss

en: Motion Mode
sv: Rörelseläge

en: Up Direction
sv: Upp‑riktning

en: Slide on Ceiling
sv: Glid på tak

en: Wall Min Slide Angle
sv: Minsta glidvinkel mot vägg

en: Floor
sv: Golv

en: Stop on Slope
sv: Stanna på sluttning

en: Constant Speed
sv: Konstant hastighet

en: Block on Wall
sv: Blockera mot vägg

en: Max Angle
sv: Maxvinkel

en: Snap Length
sv: Snäpp‑längd

en: Moving Platform
sv: Rörlig plattform

en: On Leave
sv: Vid utträde

en: Floor Layers
sv: Golvlager

en: Wall Layers
sv: Vägglager

en: Safe Margin
sv: Säkerhetsmarginal

en: Disable Mode
sv: Avaktiveringsläge

en: Pickable
sv: Plockbar

en: Build Mode
sv: Byggningsläge

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: One Way Collision
sv: Envägskollision

en: Margin
sv: Marginal

en: Debug Color
sv: Debug‑färg

en: Length
sv: Längd

en: Rest Length
sv: Vilolängd

en: Stiffness
sv: Styvhet

en: Initial Offset
sv: Initialt avstånd

en: Node A
sv: Nod A

en: Node B
sv: Nod B

en: Disable Collision
sv: Avaktiverad kollision

en: Softness
sv: Mjukhet

en: Angular Limit
sv: Vinkelgräns

en: Lower
sv: Sänk

en: Upper
sv: Övre

en: Target Velocity
sv: Målhastighet

en: Bone 2D Nodepath
sv: Bone 2D‑nodsökväg

en: Bone 2D Index
sv: Bone 2D‑index

en: Auto Configure Joint
sv: Automatisk joint‑konfiguration

en: Simulate Physics
sv: Simulera fysik

en: Follow Bone When Simulating
sv: Följ ben vid simulering

en: Exclude Parent
sv: Exkludera förälder

en: Target Position
sv: Målposition

en: Hit From Inside
sv: Slå från insidan

en: Collide With
sv: Kollidera med

en: Areas
sv: Areor

en: Bodies
sv: Kroppar

en: Gravity Scale
sv: Gravitationsskala

en: Mass Distribution
sv: Massdistribution

en: Center of Mass Mode
sv: Tyngdpunktsläge

en: Inertia
sv: Tröghet

en: Deactivation
sv: Avaktivering

en: Sleeping
sv: Viloläge

en: Can Sleep
sv: Kan vila

en: Lock Rotation
sv: Lås rotation

en: Freeze
sv: Frys

en: Freeze Mode
sv: Frysläge

en: Solver
sv: Lösare

en: Custom Integrator
sv: Egen integrator

en: Continuous CD
sv: Kontinuerlig kollisionsdetektering

en: Contact Monitor
sv: Kontaktövervakning

en: Max Contacts Reported
sv: Max antal kontakter rapporterade

en: Linear
sv: Linjär

en: Damp Mode
sv: Dämpningsläge

en: Damp
sv: Dämpning

en: Angular
sv: Rotation

en: Constant Forces
sv: Konstanta krafter

[ctx: Physics]
en: Force
sv: Kraft

en: Torque
sv: Vridmoment

en: Constant Linear Velocity
sv: Konstant linjär hastighet

en: Constant Angular Velocity
sv: Konstant rotationshastighet

en: Texture Normal
sv: Normaltextur

en: Texture Pressed
sv: Tryckt textur

en: Bitmask
sv: Bitmask / Bitmaskmönster

en: Shape Centered
sv: Form centrerad

en: Shape Visible
sv: Form synlig

en: Passby Press
sv: Förbigångstryck

en: Vertex Colors
sv: Vertexfärger

en: Internal Vertex Count
sv: Internt vertex‑antal

en: Remote Path
sv: Fjärrsökväg

en: Use Global Coordinates
sv: Använd globala koordinater

en: Update
sv: Uppdatera

en: Auto Calculate Length and Angle
sv: Beräkna längd och vinkel automatiskt

en: Bone Angle
sv: Ben‑vinkel

en: Editor Settings
sv: Editorinställningar

en: Show Bone Gizmo
sv: Visa ben‑gizmo

en: Rest
sv: Vila

en: Modification Stack
sv: Modifieringsstack

en: Frame Coords
sv: Ramskoordinater

en: Filter Clip Enabled
sv: Filterklipp aktiverad

en: Tile Set
sv: Tileset

en: Rendering Quadrant Size
sv: Renderingskvadrantstorlek

en: Collision Animatable
sv: Kollision animerbar

en: Collision Visibility Mode
sv: Kollisionssynlighetsläge

en: Navigation Visibility Mode
sv: Navigeringssynlighetsläge

en: Occlusion Enabled
sv: Ocklusion aktiverad

en: Y Sort Origin
sv: Y‑sorteringsursprung

en: X Draw Order Reversed
sv: X‑ritordning omvänd

en: Collision Enabled
sv: Kollision aktiverad

en: Use Kinematic Bodies
sv: Använd kinematiska kroppar

en: Physics Quadrant Size
sv: Fysik‑kvadrantstorlek

en: Show Rect
sv: Visa rektangel

en: Enabling
sv: Aktivering

en: Node Path
sv: Nodsökväg

en: Doppler Tracking
sv: Doppler‑spårning

en: Attenuation Model
sv: Dämpningsmodell

en: Unit Size
sv: Enhetsstorlek

en: Emission Angle
sv: Emissionsvinkel

en: Degrees
sv: Grader

en: Filter Attenuation dB
sv: Filterdämpning (dB)

en: Attenuation Filter
sv: Dämpningsfilter

en: Cutoff Hz
sv: Avskärningsfrekvens (Hz)

en: Tracking
sv: Spårning

en: Bone Name
sv: Bennamn

en: Bone Idx
sv: Benindex

en: Override Pose
sv: Åsidosätt ställning

en: Use External Skeleton
sv: Använd externt skelett

en: External Skeleton
sv: Externt skelett

en: Keep Aspect
sv: Behåll proportioner

en: Cull Mask
sv: Cull‑mask

en: Attributes
sv: Attribut

en: Compositor
sv: Kompositör

en: Projection
sv: Projicering

en: Frustum Offset
sv: Frustum‑förskjutning

en: Near
sv: Nära

en: Far
sv: Längsta

en: Visibility AABB
sv: Synlighet AABB

en: Box Extents
sv: Box‑utbredning

en: Ring Axis
sv: Ring‑axel

en: Ring Height
sv: Ringhöjd

en: Ring Radius
sv: Ringradie

en: Ring Inner Radius
sv: Ringens inre radie

en: Ring Cone Angle
sv: Ring‑konvinkel

en: Rotate Y
sv: Rotera Y

en: Disable Z
sv: Avaktivera Z

en: Flatness
sv: Platthet

en: Scale Curve Z
sv: Skalkurva Z

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Emission Energy
sv: Emissionsenergi

en: Albedo Mix
sv: Albedoblandning

en: Normal Fade
sv: Normal‑avtoning

en: Vertical Fade
sv: Vertikal avtoning

en: Upper Fade
sv: Övre avtoning

en: Lower Fade
sv: Nedre avtoning

en: Distance Fade
sv: Avståndsavtoning

en: Transform Align
sv: Transform‑justering

en: Draw Passes
sv: Ritpasser

en: Passes
sv: Passer

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Bake Mask
sv: Bakningsmask

en: Update Mode
sv: Uppdateringsläge

en: Follow Camera Enabled
sv: Följ kamera aktiverad

en: Heightfield Mask
sv: Höjdmask

en: Directionality
sv: Riktningsgrad

en: Skeleton Path
sv: Skelettsökväg

en: Layer Mask
sv: Lagermask

en: Visibility Range
sv: Synlighetsintervall

en: Begin Margin
sv: Startmarginal

en: End Margin
sv: Slutmarginal

en: Fade Mode
sv: Avtoningsläge

en: Pixel Size
sv: Pixelstorlek

en: Flags
sv: Flaggor

en: Shaded
sv: Skuggad

en: Double Sided
sv: Dubbelsidad

en: No Depth Test
sv: Ingen djup‑test

en: Fixed Size
sv: Fast storlek

en: Alpha Cut
sv: Alfa‑klipp

en: Alpha Scissor Threshold
sv: Alfa‑klipptröskel

en: Alpha Hash Scale
sv: Alfa‑hashskala

en: Alpha Antialiasing Mode
sv: Alfa‑kantutjämningsläge

en: Alpha Antialiasing Edge
sv: Alfa‑kantutjämningskant

en: Texture Filter
sv: Texturfilter

en: Render Priority
sv: Renderingsprioritet

en: Outline Render Priority
sv: Konturens renderingsprioritet

en: Outline Modulate
sv: Konturfärg (modulering)

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Autowrap Trim Flags
sv: Automatisk radbrytning – trimflaggor

en: Justification Flags
sv: Justifieringsflaggor

en: Text Direction
sv: Textriktning

en: Structured Text BiDi Override
sv: Strukturerad text – BiDi‑override

en: Structured Text BiDi Override Options
sv: Strukturerad text – BiDi‑override‑alternativ

en: Intensity Lumens
sv: Intensitet (lumen)

en: Intensity Lux
sv: Intensitet (lux)

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Indirect Energy
sv: Indirekt energi

en: Volumetric Fog Energy
sv: Volymdim‑energi

en: Projector
sv: Projektor

en: Angular Distance
sv: Vinkelavstånd

en: Negative
sv: Negativ

en: Specular
sv: Spekulär

en: Bake Mode
sv: Bakningsläge

en: Normal Bias
sv: Normalförskjutning

en: Reverse Cull Face
sv: Omvänd yt‑culling

en: Transmittance Bias
sv: Transmittans‑bias

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Blur
sv: Oskärpa

en: Caster Mask
sv: Skuggkastarmask

en: Directional Shadow
sv: Riktad skugga

en: Split 1
sv: Delning 1

en: Split 2
sv: Delning 2

en: Split 3
sv: Delning 3

en: Blend Splits
sv: Blanda uppdelningar

en: Fade Start
sv: Toningsstart

en: Pancake Size
sv: Pannkaksstorlek

en: Sky Mode
sv: Himläläge

en: Omni
sv: Omni‑ljus

en: Shadow Mode
sv: Skuggläge

en: Spot
sv: Spot‑ljus

en: Angle Attenuation
sv: Vinkelavtagning

en: Lightmap Textures
sv: Ljuskartstexturer

en: Shadowmask Textures
sv: Skuggmask‑texturer

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Supersampling
sv: Översampling

en: Supersampling Factor
sv: Översamplingsfaktor

en: Bounces
sv: Studsar

en: Bounce Indirect Energy
sv: Studs – indirekt energi

en: Directional
sv: Riktat ljus

en: Shadowmask Mode
sv: Skuggmask‑läge

en: Use Texture for Bounces
sv: Använd textur för studs

en: Interior
sv: Interiör

en: Use Denoiser
sv: Använd brusreducerare

en: Denoiser Strength
sv: Brusreduceringsstyrka

en: Denoiser Range
sv: Avbrusningsintervall

en: Texel Scale
sv: Texel-skala

en: Max Texture Size
sv: Maximal texturstorlek

en: Custom Sky
sv: Anpassad himmel

en: Custom Color
sv: Anpassad färg

en: Custom Energy
sv: Anpassad energi

en: Camera Attributes
sv: Kameraattribut

en: Gen Probes
sv: Generera sonder

en: Light Data
sv: Ljusdata

en: Target Node
sv: Målnod

en: Forward Axis
sv: Framåtriktad axel

en: Primary Rotation Axis
sv: Primär rotationsaxel

en: Use Secondary Rotation
sv: Använd sekundär rotation

en: Origin Settings
sv: Ursprungsinställningar

en: From
sv: Från

en: External Node
sv: Extern nod

en: Time Based Interpolation
sv: Tidsbaserad interpolering

en: Transition Type
sv: Övergångstyp

en: Ease Type
sv: Lättnadstyp

en: Angle Limitation
sv: Vinkelbegränsning

en: Use Angle Limitation
sv: Använd vinkelbegränsning

en: Symmetry Limitation
sv: Symmetribegränsning

en: Primary Limit Angle
sv: Primär gränsvinkel

en: Primary Damp Threshold
sv: Primär dämpningströskel

en: Primary Positive Limit Angle
sv: Primär positiv gränsvinkel

en: Primary Positive Damp Threshold
sv: Primär positiv dämpningströskel

en: Primary Negative Limit Angle
sv: Primär negativ gränsvinkel

en: Primary Negative Damp Threshold
sv: Primär negativ dämpningströskel

en: Secondary Limit Angle
sv: Sekundär gränsvinkel

en: Secondary Damp Threshold
sv: Sekundär dämpningströskel

en: Secondary Positive Limit Angle
sv: Sekundär positiv gränsvinkel

en: Secondary Positive Damp Threshold
sv: Sekundär positiv dämpningströskel

en: Secondary Negative Limit Angle
sv: Sekundär negativ gränsvinkel

en: Secondary Negative Damp Threshold
sv: Sekundär negativ dämpningströskel

en: Surface Material Override
sv: Ytmaterial‑åsidosättning

en: Path Height Offset
sv: Banans höjdförskjutning

en: Use 3D Avoidance
sv: Använd 3D‑undvikande

en: Keep Y Velocity
sv: Behåll Y‑hastighet

en: Navigation Mesh
sv: Navigeringsnät

en: Quaternion
sv: Kvaternion

en: Basis
sv: Basmatris

en: Rotation Edit Mode
sv: Rotationsredigeringsläge

en: Rotation Order
sv: Rotationsordning

en: Top Level
sv: Toppnivå

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Visibility Parent
sv: Synlighetsförälder

en: Bake
sv: Baka

en: Debug Shape
sv: Felsökningsform

en: Rotation Mode
sv: Rotationsläge

en: Use Model Front
sv: Använd modellens framåt‑riktning

en: Tilt Enabled
sv: Lutning aktiverad

en: Wind
sv: Vind

en: Force Magnitude
sv: Kraftstorlek

en: Attenuation Factor
sv: Dämpningsfaktor

en: Source Path
sv: Källsökväg

en: Reverb Bus
sv: Reverb‑buss

en: Uniformity
sv: Enhetlighet

en: Ray Pickable
sv: Strålpickbar

en: Capture on Drag
sv: Fånga vid dragning

en: Debug Fill
sv: Felsökningsfyllning

en: Swing Span
sv: Svängspann

en: Twist Span
sv: Vridspann

en: Linear Limit
sv: Linjär gräns

en: Upper Distance
sv: Övre avstånd

en: Lower Distance
sv: Nedre avstånd

en: Restitution
sv: Studskoefficient

en: Linear Motor
sv: Linjär motor

en: Force Limit
sv: Kraftgräns

en: Linear Spring
sv: Linjär fjäder

en: Equilibrium Point
sv: Jämviktspunkt

en: Upper Angle
sv: Övre vinkel

en: Lower Angle
sv: Nedre vinkel

en: Angular Motor
sv: Vridmotor

en: Angular Spring
sv: Vridfjäder

en: Params
sv: Parametrar

en: Max Impulse
sv: Maximal impuls

en: Solver Priority
sv: Lösarprioritet

en: Exclude Nodes From Collision
sv: Uteslut noder från kollision

en: Impulse Clamp
sv: Impulsklämma

en: Linear Motion
sv: Linjär rörelse

en: Linear Ortho
sv: Linjär ortho

en: Angular Motion
sv: Vridrörelse

en: Angular Ortho
sv: Vinkel‑ortho

en: Joint Constraints
sv: Ledbegränsningar

en: Angular Limit Enabled
sv: Vinkelgräns aktiverad

en: Angular Limit Upper
sv: Övre vinkelgräns

en: Angular Limit Lower
sv: Nedre vinkelgräns

en: Angular Limit Bias
sv: Vinkelgräns‑bias

en: Angular Limit Softness
sv: Vinkelgräns‑mjukhet

en: Angular Limit Relaxation
sv: Vinkelgräns‑relaxation

en: Linear Limit Upper
sv: Övre linjärgräns

en: Linear Limit Lower
sv: Nedre linjärgräns

en: Linear Limit Softness
sv: Linjärgräns‑mjukhet

en: Linear Limit Restitution
sv: Linjärgräns‑restitution

en: Linear Limit Damping
sv: Linjärgräns‑dämpning

en: Angular Limit Restitution
sv: Vinkelgräns‑restitution

en: Angular Limit Damping
sv: Vinkelgräns‑dämpning

en: Linear Limit Enabled
sv: Linjärgräns aktiverad

en: Linear Spring Enabled
sv: Linjär fjäder aktiverad

en: Linear Spring Stiffness
sv: Linjär fjäderstyvhet

en: Linear Spring Damping
sv: Linjär fjäderdämpning

en: Linear Equilibrium Point
sv: Linjär jämviktspunkt

en: Linear Restitution
sv: Linjär restitution

en: Linear Damping
sv: Linjär dämpning

en: Angular Restitution
sv: Vinkelrestitution

en: Angular Damping
sv: Vinkeldämpning

en: Angular Spring Enabled
sv: Vinkelfjäder aktiverad

en: Angular Spring Stiffness
sv: Vinkelfjäderstyvhet

en: Angular Spring Damping
sv: Vinkelfjäderdämpning

en: Angular Equilibrium Point
sv: Vinkeljämviktspunkt

en: Body Offset
sv: Kroppsförskjutning

en: Friction
sv: Friktion

en: Bounce
sv: Studs

en: Linear Damp Mode
sv: Linjär dämpningsläge

en: Angular Damp Mode
sv: Vinkeldämpningsläge

en: Axis Lock
sv: Axellås

en: Linear X
sv: Linjär X

en: Linear Y
sv: Linjär Y

en: Linear Z
sv: Linjär Z

en: Angular X
sv: Vinkel X

en: Angular Y
sv: Vinkel Y

en: Angular Z
sv: Vinkel Z

en: Hit Back Faces
sv: Träffa baksidor

en: Pinned Points
sv: Fästa punkter

en: Attachments
sv: Fästen

en: Point Index
sv: Punktindex

en: Spatial Attachment Path
sv: Spatialt fästväg

en: Parent Collision Ignore
sv: Ignorera föräldrakollision

en: Simulation Precision
sv: Simulationsprecision

en: Total Mass
sv: Total massa

en: Linear Stiffness
sv: Linjär styvhet

en: Shrinking Factor
sv: Krympfaktor

en: Pressure Coefficient
sv: Tryckkoefficient

en: Damping Coefficient
sv: Dämpningskoefficient

en: Drag Coefficient
sv: Luftmotståndskoefficient

en: Spring Length
sv: Fjäderlängd

en: Per-Wheel Motion
sv: Per‑hjulsrörelse

en: Engine Force
sv: Motorkraft

en: Brake
sv: Bromsa

en: Steering
sv: Styrning

en: VehicleBody3D Motion
sv: VehicleBody3D-rörelse

en: Use as Traction
sv: Använd som drivhjul

en: Use as Steering
sv: Använd som styrning

en: Wheel
sv: Ratt

en: Roll Influence
sv: Rullpåverkan

en: Friction Slip
sv: Friktionsslirning

en: Suspension
sv: Fjädring

en: Travel
sv: Fjäderväg

en: Max Force
sv: Maxkraft

en: Blend Distance
sv: Blandningsavstånd

en: Origin Offset
sv: Ursprungsförskjutning

en: Box Projection
sv: Box‑projektion

en: Enable Shadows
sv: Aktivera skuggor

en: Reflection Mask
sv: Reflektionsmask

en: Mesh LOD Threshold
sv: Mesh‑LOD‑tröskel

en: Color Energy
sv: Färgenergi

en: Profile
sv: Profil

en: Motion Scale
sv: Rörelseskala

en: Show Rest Only
sv: Visa endast viloläge

en: Modifier
sv: Modifierare

en: Callback Mode Process
sv: Callback‑läge: Process

en: Deprecated
sv: Föråldrad

en: Animate Physical Bones
sv: Animera fysiska ben

en: Root Bone
sv: Rotben

en: Tip Bone
sv: Spetsben

en: Target
sv: Mål

en: Override Tip Basis
sv: Åsidosätt spetsbas

en: Use Magnet
sv: Använd magnet

en: Min Distance
sv: Minsta avstånd

en: Max Iterations
sv: Maximalt antal iterationer

en: Active
sv: Aktiv

en: Influence
sv: Påverkan

en: Position Offset
sv: Positionsförskjutning

en: Rotation Offset
sv: Rotationsförskjutning

en: Inside
sv: Inuti

en: External Force
sv: Extern kraft

en: Track Physics Step
sv: Spåra fysiksteg

en: Sorting
sv: Sortering

en: Use AABB Center
sv: Använd AABB‑centrum

en: Geometry
sv: Geometri

en: Material Override
sv: Materialåsidosättning

en: Material Overlay
sv: Materialöverlägg

en: Transparency
sv: Transparens

en: Extra Cull Margin
sv: Extra cull‑marginal

en: Custom AABB
sv: Anpassad AABB

en: LOD Bias
sv: LOD‑förskjutning

en: Ignore Occlusion Culling
sv: Ignorera occlusion‑culling

en: Global Illumination
sv: Global belysning

en: Lightmap Texel Scale
sv: Lightmap‑texelskala

en: Lightmap Scale
sv: Ljuskarteskala

en: Dynamic Range
sv: Dynamiskt omfång

en: Propagation
sv: Propagering

en: Use Two Bounces
sv: Använd två ljusstudsar

en: Body Tracker
sv: Kroppsspårare

en: Body Update
sv: Kroppsuppdatering

en: Face Tracker
sv: Ansiktsspårare

en: Hand Tracker
sv: Handspårare

en: Pose
sv: Ställning

en: Show When Tracked
sv: Visa när spårad

en: World Scale
sv: Världsskala

en: Play Mode
sv: Uppspelningsläge

en: Advance on Start
sv: Avancera vid start

en: Use Custom Timeline
sv: Använd egen tidslinje

en: Timeline Length
sv: Tidslinjelängd

en: Stretch Time Scale
sv: Sträck tidskala

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Mix Mode
sv: Mix‑läge

en: Fadein Time
sv: Inbländningstid

en: Fadein Curve
sv: Inbländningskurva

en: Fadeout Time
sv: Uttoningstid

en: Fadeout Curve
sv: Uttoningskurva

en: Break Loop at End
sv: Bryt loop vid slutet

en: Auto Restart
sv: Automatisk omstart

en: Autorestart
sv: Automatisk omstart

en: Random Delay
sv: Slumpmässig delay

en: Explicit Elapse
sv: Explicit förlopp

en: Xfade Time
sv: Xfade-tid

en: Xfade Curve
sv: Xfade-kurva

en: Allow Transition to Self
sv: Tillåt övergång till sig själv

en: Input Count
sv: Ingångsantal

en: Request
sv: Begäran

en: Internal Active
sv: Internt aktiv

en: Add Amount
sv: Adderingsmängd

en: Blend Amount
sv: Blandningsmängd

en: Sub Amount
sv: Subtraktionsmängd

en: Seek Request
sv: Sökbegäran

en: Current Index
sv: Aktuellt index

en: Current State
sv: Aktuellt tillstånd

en: Transition Request
sv: Övergångsbegäran

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Deterministic
sv: Deterministisk

en: Reset on Save
sv: Återställ vid sparning

en: Root Node
sv: Rotnod

en: Root Motion
sv: Root‑rörelse

en: Track
sv: Spår

en: Local
sv: Lokal

en: Callback Mode
sv: Återanropsläge

en: Method
sv: Metod

en: Discrete
sv: Diskret

en: Reset
sv: Återställ

en: Switch
sv: Växla

en: Switch Mode
sv: Växlingsläge

en: Advance
sv: Avancera

en: Condition
sv: Villkor

en: Expression
sv: Uttryck

en: State Machine Type
sv: Tillståndsmaskintyp

en: Reset Ends
sv: Återställ ändar

en: Current Animation
sv: Aktuell animation

en: Playback Options
sv: Uppspelningsalternativ

en: Auto Capture
sv: Automatisk fångst

en: Auto Capture Duration
sv: Automatisk fångstvaraktighet

en: Auto Capture Transition Type
sv: Automatisk fångstövergångstyp

en: Auto Capture Ease Type
sv: Automatisk fångst‑easingtyp

en: Default Blend Time
sv: Standardblandningstid

en: Movie Quit on Finish
sv: Avsluta film vid slut

en: Tree Root
sv: Trädrot

en: Advance Expression Base Node
sv: Basnod för avancerat uttryck

en: Anim Player
sv: Animationsspelare

en: Animation Path
sv: Animationssökväg

en: Zero Y
sv: Nolla Y

en: Mix Target
sv: Mixmål

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Stretch Mode
sv: Sträckläge

en: Alignment
sv: Justering

en: Button Pressed
sv: Knapp nedtryckt

en: Action Mode
sv: Åtgärdsläge

en: Keep Pressed Outside
sv: Behåll nedtryckt utanför

en: Button Group
sv: Knappgrupp

en: Shortcut Feedback
sv: Genvägsåterkoppling

en: Shortcut in Tooltip
sv: Genväg i verktygstips

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
sv: Genvägsåterkoppling – markeringslängd

en: Allow Unpress
sv: Tillåt avtryckning

en: Text Behavior
sv: Textbeteende

en: Text Overrun Behavior
sv: Textöverskridandebeteende

en: Clip Text
sv: Klipp text

en: Icon Behavior
sv: Ikonbeteende

en: Icon Alignment
sv: Ikonjustering

en: Vertical Icon Alignment
sv: Vertikal ikonjustering

en: Expand Icon
sv: Expandera ikon

en: Use Top Left
sv: Använd övre vänstra hörnet

en: Symbol Lookup on Click
sv: Symboluppslag vid klick

en: Symbol Tooltip on Hover
sv: Symbolverktygstips vid hovring

en: Line Folding
sv: Radbrytning

en: Line Length Guidelines
sv: Radriktlinjer för längd

en: Draw Breakpoints Gutter
sv: Rita brytpunktsmarginal

en: Draw Bookmarks
sv: Rita bokmärken

en: Draw Executing Lines
sv: Rita exekveringsrader

en: Draw Line Numbers
sv: Rita radnummer

en: Zero Pad Line Numbers
sv: Nollutfyllnad för radnummer

en: Draw Fold Gutter
sv: Rita fällningsmarginal

en: Delimiters
sv: Avgränsare

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Code Completion
sv: Kodkomplettering

en: Prefixes
sv: Prefixer

en: Indentation
sv: Indrag

en: Use Spaces
sv: Använd mellanslag

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic Prefixes
sv: Automatiska prefix

en: Auto Brace Completion
sv: Automatisk klammerkomplettering

en: Highlight Matching
sv: Markera matchande

en: Pairs
sv: Par

en: Edit Alpha
sv: Redigera alfa

en: Edit Intensity
sv: Redigera intensitet

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Deferred Mode
sv: Fördröjt läge

en: Picker Shape
sv: Väljare‑form

en: Can Add Swatches
sv: Kan lägga till färgrutor

en: Customization
sv: Anpassning

en: Sampler Visible
sv: Synlig sampler

en: Color Modes Visible
sv: Synliga färglägen

en: Sliders Visible
sv: Synliga reglage

en: Hex Visible
sv: Synlig hex‑kod

en: Presets Visible
sv: Synliga förinställningar

en: Theme Overrides
sv: Tema‑åtsidosättningar

en: Constants
sv: Konstanter

en: Font Sizes
sv: Typsnittsstorlekar

en: Styles
sv: Stilar

en: Clip Contents
sv: Klipp innehåll

en: Custom Minimum Size
sv: Anpassad minimistorlek

en: Layout Direction
sv: Layout‑riktning

en: Layout Mode
sv: Layout‑läge

en: Anchors Preset
sv: Förinställda ankarpunkter

en: Anchor Points
sv: Ankarpunkter

en: Anchor Offsets
sv: Ankarförskjutningar

en: Grow Direction
sv: Tillväxtriktning

en: Pivot Offset
sv: Pivot‑förskjutning

en: Container Sizing
sv: Container‑storlekshantering

en: Stretch Ratio
sv: Sträckningsförhållande

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Localize Numeral System
sv: Lokalisera talsystem

en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: Auto Translate Mode
sv: Automatiskt översättningsläge

en: Focus
sv: Fokus

en: Neighbor Left
sv: Granne vänster

en: Neighbor Top
sv: Granne upp

en: Neighbor Right
sv: Granne höger

en: Neighbor Bottom
sv: Granne ner

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Behavior Recursive
sv: Rekursivt beteende

en: Mouse
sv: Mus

en: Force Pass Scroll Events
sv: Tvinga vidare scroll‑händelser

en: Default Cursor Shape
sv: Standardmarkörform

en: Shortcut Context
sv: Genvägskontext

en: Controls Nodes
sv: Kontrollnoder

en: Described by Nodes
sv: Beskrivs av noder

en: Labeled by Nodes
sv: Märkta av noder

en: Flow to Nodes
sv: Flöde till noder

en: Type Variation
sv: Typvariation

en: OK Button Text
sv: OK‑knappens text

en: Hide on OK
sv: Dölj vid OK

en: Close on Escape
sv: Stäng med Escape

en: Autowrap
sv: Radbrytning (Autowrap)

en: Cancel Button Text
sv: Avbryt‑knappens text

en: Mode Overrides Title
sv: Titel för lägesåtsidosättningar

en: Root Subfolder
sv: Rot‑undermapp

en: Filename Filter
sv: Filnamnsfilter

en: Use Native Dialog
sv: Använd inbyggd dialog

en: Hidden Files Toggle Enabled
sv: Växla dolda filer aktiverad

en: File Filter Toggle Enabled
sv: Växla filfilter aktiverad

en: File Sort Options Enabled
sv: Sorteringsalternativ för filer aktiverade

en: Folder Creation Enabled
sv: Mappskapande aktiverat

en: Favorites Enabled
sv: Favoriter aktiverade

en: Recent List Enabled
sv: Senaste‑lista aktiverad

en: Layout Toggle Enabled
sv: Växla layout aktiverad

en: Last Wrap Alignment
sv: Sista radens justering

en: Reverse Fill
sv: Omvänd fyllning

en: Folded
sv: Vikt

en: Title
sv: Titel

en: Title Alignment
sv: Titeljustering

en: Title Position
sv: Titelposition

en: Title Text Overrun Behavior
sv: Titelns textöverskridningsbeteende

en: Foldable Group
sv: Fällbar grupp

en: Title Text Direction
sv: Titelns textriktning

en: Allow Folding All
sv: Tillåt fällning av alla

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: Snapping Enabled
sv: Fästning aktiverad

en: Snapping Distance
sv: Fästningsavstånd

en: Panning Scheme
sv: Panoreringsschema

en: Right Disconnects
sv: Högerkopplingar kan kopplas loss

en: Type Names
sv: Typnamn

en: Connection Lines
sv: Förbindelselänkar

en: Curvature
sv: Kurvatur

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Zoom Min
sv: Minsta zoom

en: Zoom Max
sv: Högsta zoom

en: Zoom Step
sv: Zoom-steg

en: Toolbar Menu
sv: Verktygsfältsmeny

en: Show Menu
sv: Visa meny

en: Show Zoom Label
sv: Visa zoom‑etikett

en: Show Zoom Buttons
sv: Visa zoom‑knappar

en: Show Grid Buttons
sv: Visa rutnätsknappar

en: Show Minimap Button
sv: Visa minikartknapp

en: Show Arrange Button
sv: Visa ordna‑knapp

en: Draggable
sv: Dragbar

en: Selected
sv: Vald

en: Autoshrink Enabled
sv: Autoshrink aktiverat

en: Autoshrink Margin
sv: Autoshrink‑marginal

en: Drag Margin
sv: Dragmarginal

en: Tint Color Enabled
sv: Toning aktiverad

en: Tint Color
sv: Toningens färg

en: Ignore Invalid Connection Type
sv: Ignorera ogiltig kopplingstyp

en: Slots Focus Mode
sv: Slotarnas fokusläge

en: Select Mode
sv: Markeringsläge

en: Allow Reselect
sv: Tillåt omval

en: Allow RMB Select
sv: Tillåt högerklicksval

en: Allow Search
sv: Tillåt sökning

en: Max Text Lines
sv: Maximalt antal textrader

en: Auto Width
sv: Automatisk bredd

en: Auto Height
sv: Automatisk höjd

en: Wraparound Items
sv: Omslutande objekt

en: Items
sv: Objekt

en: Max Columns
sv: Maximalt antal kolumner

en: Same Column Width
sv: Samma kolumnbredd

en: Fixed Column Width
sv: Fast kolumnbredd

en: Icon Mode
sv: Ikonläge

en: Icon Scale
sv: Ikonskala

en: Fixed Icon Size
sv: Fast ikonstorlek

en: Label Settings
sv: Etikettinställningar

en: Paragraph Separator
sv: Styckesavgränsare

en: Ellipsis Char
sv: Ellips‑tecken

en: Tab Stops
sv: Tabbstopp

en: Displayed Text
sv: Visad text

en: Lines Skipped
sv: Antal överhoppade rader

en: Max Lines Visible
sv: Maximalt antal synliga rader

en: Visible Characters
sv: Synliga tecken

en: Visible Characters Behavior
sv: Beteende för synliga tecken

en: Visible Ratio
sv: Synlighetsförhållande

en: Placeholder Text
sv: Platshållartext

en: Max Length
sv: Maximal längd

en: Keep Editing on Text Submit
sv: Fortsätt redigera vid textsändning

en: Expand to Text Length
sv: Utöka till textlängd

en: Context Menu Enabled
sv: Kontextmeny aktiverad

en: Emoji Menu Enabled
sv: Emoji‑meny aktiverad

en: Backspace Deletes Composite Character Enabled
sv: Backsteg raderar sammansatta tecken aktiverad

en: Virtual Keyboard Enabled
sv: Virtuellt tangentbord aktiverat

en: Virtual Keyboard Show on Focus
sv: Visa virtuellt tangentbord vid fokus

en: Virtual Keyboard Type
sv: Virtuellt tangentbordstyp

en: Clear Button Enabled
sv: Rensa‑knapp aktiverad

en: Shortcut Keys Enabled
sv: Kortkommandon aktiverade

en: Middle Mouse Paste Enabled
sv: Klistra in med mittenmusknapp aktiverad

en: Selecting Enabled
sv: Markering aktiverad

en: Deselect on Focus Loss Enabled
sv: Avmarkera vid fokusförlust aktiverad

en: Drag and Drop Selection Enabled
sv: Dra‑och‑släpp‑markering aktiverad

en: Right Icon
sv: Högerikon

en: Draw Control Chars
sv: Rita kontrolltecken

en: Select All on Focus
sv: Markera allt vid fokus

en: Blink
sv: Blinkning

en: Blink Interval
sv: Blinkningsintervall

en: Column
sv: Kolumn

en: Force Displayed
sv: Tvinga visning

en: Mid Grapheme
sv: Mitten i grafem

en: Secret
sv: Hemlig

en: Character
sv: Tecken

en: Underline
sv: Understrykning

en: Start Index
sv: Startindex

en: Switch on Hover
sv: Växla vid hovring

en: Prefer Global Menu
sv: Föredra global meny

en: Draw Center
sv: Rita centrum

en: Region Rect
sv: Regionsrektangel

en: Patch Margin
sv: Patch‑marginal

en: Axis Stretch
sv: Axelsträckning

en: Fit to Longest Item
sv: Anpassa till längsta objekt

en: Hide on Item Selection
sv: Dölj vid objektval

en: Hide on Checkable Item Selection
sv: Dölj vid val av markerbart objekt

en: Hide on State Item Selection
sv: Dölj vid val av tillståndsobjekt

en: Submenu Popup Delay
sv: Fördröjning för undermenypopup

en: System Menu ID
sv: Systemmeny‑ID

en: Prefer Native Menu
sv: Föredra inbyggd meny

en: Fill Mode
sv: Fyllnadsläge

en: Show Percentage
sv: Visa procent

en: Indeterminate
sv: Obestämt läge

en: Preview Indeterminate
sv: Förhandsvisa obestämt läge

en: Min Value
sv: Minimivärde

en: Max Value
sv: Maximivärde

en: Step
sv: Steg

en: Page
sv: Sida

en: Exp Edit
sv: Exp‑redigering

en: Rounded
sv: Avrundat

en: Allow Greater
sv: Tillåt större

en: Allow Lesser
sv: Tillåt mindre

en: Border Width
sv: Kantbredd

en: Elapsed Time
sv: Förfluten tid

en: Outline
sv: Kontur

en: Env
sv: Miljö

en: Glyph Index
sv: Glyfindex

en: Glyph Count
sv: Glyfantal

en: Glyph Flags
sv: Glyfflaggor

en: Relative Index
sv: Relativt index

en: BBCode Enabled
sv: BBCode aktiverad

en: Fit Content
sv: Anpassa till innehåll

en: Scroll Active
sv: Rullning aktiv

en: Scroll Following
sv: Följ rullning

en: Scroll Following Visible Characters
sv: Följ rullning vid synliga tecken

en: Tab Size
sv: Tabbstorlek

en: Custom Effects
sv: Anpassade effekter

en: Meta Underlined
sv: Meta understruken

en: Hint Underlined
sv: Tips understruken

en: Threaded
sv: Trådad

en: Progress Bar Delay
sv: Progressbar‑fördröjning

en: Text Selection
sv: Textmarkering

en: Selection Enabled
sv: Markering aktiverad

en: Custom Step
sv: Anpassat steg

en: Follow Focus
sv: Följ fokus

en: Draw Focus Border
sv: Rita fokusram

en: Horizontal Custom Step
sv: Horisontellt anpassat steg

en: Vertical Custom Step
sv: Vertikalt anpassat steg

en: Horizontal Scroll Mode
sv: Horisontellt rullningsläge

en: Scroll Deadzone
sv: Rullningsdödzon

en: Default Scroll Deadzone
sv: Standard rullningsdödzon

en: Scrollable
sv: Rullningsbar

en: Tick Count
sv: Antal markeringar

en: Ticks on Borders
sv: Markeringar vid kanter

en: Ticks Position
sv: Markeringarnas position

en: Update on Text Changed
sv: Uppdatera vid textändring

en: Custom Arrow Step
sv: Anpassat pilar‑steg

en: Split Offset
sv: Delningsförskjutning

en: Collapsed
sv: Hopfälld

en: Dragging Enabled
sv: Dra aktiverat

en: Dragger Visibility
sv: Draghandtagets synlighet

en: Touch Dragger Enabled
sv: Pek‑drag aktiverat

en: Drag Area
sv: Dragområde

en: Margin Begin
sv: Marginal början

en: Margin End
sv: Marginal slut

en: Highlight in Editor
sv: Markera i editorn

en: Stretch Shrink
sv: Sträck‑krymp

en: Mouse Target
sv: Musmål

en: Current Tab
sv: Aktuell flik

en: Tab Alignment
sv: Flikjustering

en: Clip Tabs
sv: Klipp flikar

en: Close With Middle Mouse
sv: Stäng med mittenmusknapp

en: Tab Close Display Policy
sv: Flikstängningspolicy

en: Max Tab Width
sv: Maximal flikbredd

en: Scrolling Enabled
sv: Rullning aktiverad

en: Drag to Rearrange Enabled
sv: Dra för att ordna om aktiverat

en: Tabs Rearrange Group
sv: Flikomflyttningsgrupp

en: Scroll to Selected
sv: Rulla till vald

en: Select With RMB
sv: Välj med höger musknapp

en: Deselect Enabled
sv: Avmarkering aktiverad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs Position
sv: Flikarnas position

en: Tabs Visible
sv: Flikar synliga

en: All Tabs in Front
sv: Alla flikar längst fram

en: Use Hidden Tabs for Min Size
sv: Använd dolda flikar för minsta storlek

en: Tab Focus Mode
sv: Flikfokusläge

en: Empty Selection Clipboard Enabled
sv: Urklipp för tom markering aktiverat

en: Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Tab Input Mode
sv: Flikinmatningsläge

en: Smooth
sv: Jämn

en: Past End of File
sv: Förbi filslut

en: Fit Content Height
sv: Anpassa innehållets höjd

en: Fit Content Width
sv: Anpassa innehållets bredd

en: Draw
sv: Rita

en: Draw When Editable Disabled
sv: Rita när redigerbar är inaktiverad

en: Move on Right Click
sv: Flytta vid högerklick

en: Multiple
sv: Flera

en: Syntax Highlighter
sv: Syntaxmarkör

en: Visual Whitespace
sv: Visuella blanksteg

en: Control Chars
sv: Kontrolltecken

en: Spaces
sv: Mellanrum

en: Text Edit Idle Detect (sec)
sv: TextEdit inaktivitetdetektering (sek)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
sv: Ångra‑stackens maxstorlek

en: Hover
sv: Hovra

en: Focused
sv: Fokuserad

en: Click Mask
sv: Klickmask

en: Ignore Texture Size
sv: Ignorera texturstorlek

en: Radial Fill
sv: Radial fyllning

en: Initial Angle
sv: Initialvinkel

en: Fill Degrees
sv: Fyllnadsgrader

en: Center Offset
sv: Centeroffset

en: Nine Patch Stretch
sv: Niodelssträckning

en: Stretch Margin
sv: Sträckmarginal

en: Over
sv: Över

en: Progress Offset
sv: Förskjutning av progress

en: Tint
sv: Toning

en: Expand Mode
sv: Expand‑läge

en: Custom Minimum Height
sv: Anpassad minsta höjd

en: Column Titles Visible
sv: Kolumnrubriker synliga

en: Hide Folding
sv: Dölj vikning

en: Enable Recursive Folding
sv: Aktivera rekursiv vikning

en: Hide Root
sv: Dölj rot

en: Drop Mode Flags
sv: Släpp‑lägesflaggor

en: Scroll Horizontal Enabled
sv: Horisontell rullning aktiverad

en: Scroll Vertical Enabled
sv: Vertikal rullning aktiverad

en: Auto Tooltip
sv: Automatiskt verktygstips

en: Audio Track
sv: Ljudspår

en: Paused
sv: Pausad

en: Expand
sv: Expandera

en: Buffering Msec
sv: Buffring (ms)

en: Self Modulate
sv: Självmodulering

en: Show Behind Parent
sv: Visa bakom förälder

en: Clip Children
sv: Klipp barn

en: Light Mask
sv: Ljusmask

en: Visibility Layer
sv: Synlighetslager

en: Ordering
sv: Ordning

en: Z Index
sv: Z-index

en: Z as Relative
sv: Z som relativ

en: Y Sort Enabled
sv: Y‑sortering aktiverad

en: Use Parent Material
sv: Använd föräldramaterial

en: Diffuse
sv: Diffus

en: Shininess
sv: Glansighet

en: Download File
sv: Ladda ner fil

en: Download Chunk Size
sv: Nedladdningsblockstorlek

en: Accept Gzip
sv: Acceptera Gzip

en: Body Size Limit
sv: Kroppsstorleksgräns

en: Max Redirects
sv: Maximalt antal omdirigeringar

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Transfer Mode
sv: Överföringsläge

en: Transfer Channel
sv: Överföringskanal

en: Node Name Num Separator
sv: Nodnamns‑nummeravgränsare

en: Node Name Casing
sv: Nodnamns‑skiftläge

en: Physics Priority
sv: Fysikprioritet

en: Thread Group
sv: Trådgrupp

en: Group
sv: Grupp

en: Group Order
sv: Gruppordning

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Auto Translate
sv: Automatisk översättning

en: Editor Description
sv: Editorbeskrivning

en: Time Left
sv: Tid kvar

en: Debug Collisions Hint
sv: Kollisions‑debughint

en: Debug Paths Hint
sv: Sökvägs‑debughint

en: Debug Navigation Hint
sv: Navigations‑debughint

en: Multiplayer Poll
sv: Multiplayer‑poll

en: Shapes
sv: Former

en: Shape Color
sv: Formfärg

en: Contact Color
sv: Kontaktfärg

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Geometry Color
sv: Geometrifärg

en: Geometry Width
sv: Geometribredd

en: Max Contacts Displayed
sv: Maximalt antal kontakter som visas

en: Draw 2D Outlines
sv: Rita 2D‑konturer

en: Transparent Background
sv: Transparent bakgrund

en: Anti Aliasing
sv: Kantutjämning (Anti‑Aliasing)

en: Screen Space AA
sv: Kantutjämning i skärmutrymme

en: Use TAA
sv: Använd TAA

en: Use Debanding
sv: Använd avtoningsreducering

en: Use Occlusion Culling
sv: Använd occlusion culling

en: Mesh LOD
sv: Mesh-LOD

en: LOD Change
sv: LOD‑ändring

en: Threshold Pixels
sv: Tröskelpixlar

en: Snap
sv: Snäpp

en: Snap 2D Transforms to Pixel
sv: Snäpp 2D‑transformer till pixel

en: Snap 2D Vertices to Pixel
sv: Snäpp 2D‑hörn till pixel

en: Lights and Shadows
sv: Ljus och skuggor

en: Positional Shadow
sv: Positionsskugga

en: Atlas Size
sv: Atlasstorlek

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
sv: Atlas‑kvadrant 0‑indelning

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
sv: Atlas‑kvadrant 1‑indelning

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
sv: Atlas‑kvadrant 2‑indelning

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
sv: Atlas‑kvadrant 3‑indelning

en: Oversize
sv: Översize

en: Default Environment
sv: Standardmiljö

en: Enable Object Picking
sv: Aktivera objektplockning

en: Scene Traversal
sv: Scenetraversering

en: Menu
sv: Meny

en: Wait Time
sv: Väntetid

en: Ignore Time Scale
sv: Ignorera tidsskala

en: Viewport Path
sv: Viewport‑sökväg

en: Disable 3D
sv: Avaktivera 3D

en: Use XR
sv: Använd XR

en: Own World 3D
sv: Eget 3D‑världsläge

en: Transparent BG
sv: Transparent bakgrund

en: Handle Input Locally
sv: Hantera inmatning lokalt

en: Use HDR 2D
sv: Använd HDR 2D

en: Scaling 3D
sv: Skalning 3D

en: Scaling 3D Mode
sv: Skalningsläge för 3D

en: Scaling 3D Scale
sv: Skalningsfaktor för 3D

en: Texture Mipmap Bias
sv: Texturmipmap‑bias

en: Anisotropic Filtering Level
sv: Anisotropisk filtreringsnivå

en: FSR Sharpness
sv: FSR‑skärpa

en: Variable Rate Shading
sv: Variabel skuggningshastighet

en: Canvas Items
sv: Canvas‑objekt

en: Audio Listener
sv: Ljud-Lyssnare

en: Enable 2D
sv: Aktivera 2D

en: Enable 3D
sv: Aktivera 3D

en: Object Picking
sv: Objektplockning

en: Object Picking Sort
sv: Objektplockningssortering

en: Object Picking First Only
sv: Objektplockning – endast första

en: Disable Input
sv: Inaktivera inmatning

en: 16 Bits
sv: 16-bitar

en: Quad 0
sv: Kvadrant 0

en: Quad 1
sv: Kvadrant 1

en: Quad 2
sv: Kvadrant 2

en: Quad 3
sv: Kvadrant 3

en: Canvas Cull Mask
sv: Canvas‑cullmask

en: Oversampling Override
sv: Översamplings‑override

en: Size 2D Override
sv: Storlek 2D‑override

en: Size 2D Override Stretch
sv: Storlek 2D‑override stretch

en: Clear Mode
sv: Rensningsläge

en: Current Screen
sv: Nuvarande Skärm

en: Mouse Passthrough Polygon
sv: Mus‑genomsläppspolygon

en: Transient to Focused
sv: Transient till fokuserat

en: Exclusive
sv: Exklusiv

en: Unresizable
sv: Ej storleksändringsbart

en: Unfocusable
sv: Ej fokuserbart

en: Popup Window
sv: Popup‑fönster

en: Mouse Passthrough
sv: Mus‑genomsläpp

en: Exclude From Capture
sv: Uteslut från skärminspelning

en: Popup Wm Hint
sv: Popup WM‑hint

en: Force Native
sv: Tvinga inbyggt

en: Min Size
sv: Minsta storlek

en: Max Size
sv: Största storlek

en: Keep Title Visible
sv: Behåll titel synlig

en: Content Scale
sv: Innehållsskala

en: Swap Cancel OK
sv: Byt plats på Avbryt/OK

en: Layer Names
sv: Skiktnamn

en: 2D Render
sv: 2D-Rendering

en: 3D Render
sv: 3D-Rendering

en: 2D Physics
sv: 2D-Fysik

en: 2D Navigation
sv: 2D-Navigation

en: 3D Physics
sv: 3D-Fysik

en: 3D Navigation
sv: 3D-Navigation

en: Segments
sv: Segment

en: Partition Type
sv: Partitionstyp

en: Parsed Geometry Type
sv: Tolkat geometri‑typ

en: Parsed Collision Mask
sv: Tolkat kollisionsmask

en: Source Geometry Mode
sv: Källgeometri‑läge

en: Source Geometry Group Name
sv: Källgeometri‑gruppnamn

en: Cells
sv: Celler

en: Baking Rect
sv: Bakningsrektangel

en: Baking Rect Offset
sv: Bakningsrektangel‑offset

en: Slide on Slope
sv: Glid på lutning

en: Custom Solver Bias
sv: Egen solver‑bias

en: Execution Mode
sv: Exekveringsläge

en: Target Nodepath
sv: Målnod‑sökväg

en: Tip Nodepath
sv: Tip‑nodsökväg

en: CCDIK Data Chain Length
sv: CCDIK‑datakedjelängd

en: FABRIK Data Chain Length
sv: FABRIK‑datakedjelängd

en: Jiggle Data Chain Length
sv: Jiggle‑datakedjelängd

en: Default Joint Settings
sv: Standardinställningar för leder

en: Use Gravity
sv: Använd gravitation

en: Bone Index
sv: Benindex

en: Bone 2D Node
sv: Bone2D‑nod

en: Physical Bone Chain Length
sv: Fysisk benkedjelängd

en: Target Minimum Distance
sv: Mål – minsta avstånd

en: Target Maximum Distance
sv: Mål – maximalt avstånd

en: Flip Bend Direction
sv: Vänd böjriktning

en: Modification Count
sv: Modifieringsantal

en: Right Side
sv: Högersida

en: Right Corner
sv: Högra hörnet

en: Bottom Right Side
sv: Nedre högersida

en: Bottom Right Corner
sv: Nedre högra hörnet

en: Bottom Side
sv: Nedre sida

en: Bottom Corner
sv: Nedre hörn

en: Bottom Left Side
sv: Nedre vänstersida

en: Bottom Left Corner
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Left Side
sv: Vänstersida

en: Left Corner
sv: Vänstra hörnet

en: Top Left Side
sv: Övre vänstersida

en: Top Left Corner
sv: Övre vänstra hörnet

en: Top Side
sv: Övre sida

en: Top Corner
sv: Övre hörn

en: Top Right Side
sv: Övre högersida

en: Top Right Corner
sv: Övre högra hörnet

en: Terrains
sv: Teränger

en: Custom Data
sv: Anpassad data

en: Tile Shape
sv: Plattformsform / Tile Shape

en: Tile Layout
sv: Plattformsupplägg / Tile Layout

en: Tile Offset Axis
sv: Tile Offset‑axel

en: Tile Size
sv: Tile‑storlek

en: UV Clipping
sv: UV‑klippning

en: Occlusion Layers
sv: Ocklusionslager

en: Physics Layers
sv: Fysiklager

en: Terrain Sets
sv: Terränguppsättningar

en: Custom Data Layers
sv: Anpassade datalager

en: Scenes
sv: Scener

en: Scene
sv: Scen

en: Display Placeholder
sv: Visa platshållare

en: Polygons Count
sv: Antal polygoner

en: One Way
sv: Enkelriktad kollision

en: One Way Margin
sv: Enkelriktad kollisionsmarginal

en: Terrains Peering Bit
sv: Terräng‑grannbitsflagga

en: Transpose
sv: Transponera

en: Texture Origin
sv: Texturursprung

en: Terrain Set
sv: Terränguppsättning

en: Terrain
sv: Terräng

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Probability
sv: Sannolikhet

en: Distance
sv: Distans

en: Backface Collision
sv: Baksideskollision

en: Density
sv: Densitet

en: Height Falloff
sv: Höjdavtoning

en: Edge Fade
sv: Kantavtoning

en: Density Texture
sv: Densitetstextur

en: Map Width
sv: Kartbredd

en: Map Depth
sv: Kartdjup

en: Map Data
sv: Kartdata

en: Mesh Transform
sv: Mesh-transform

en: Mesh Cast Shadow
sv: Mesh – Skuggkastning

en: Navigation Mesh Transform
sv: Navigationsmesh‑transform

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Add UV2
sv: Lägg till UV2

en: UV2 Padding
sv: UV2‑utfyllnad

en: Subdivide Width
sv: Dela upp bredd

en: Subdivide Height
sv: Dela upp höjd

en: Subdivide Depth
sv: Dela upp djup

en: Top Radius
sv: Toppradie

en: Bottom Radius
sv: Bottenradie

en: Cap Top
sv: Täck topp

en: Cap Bottom
sv: Täck botten

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Is Hemisphere
sv: Är halvklot

en: Ring Segments
sv: Ringsegment

en: Radial Steps
sv: Radiala steg

en: Section Length
sv: Sektionlängd

en: Section Rings
sv: Sektionsringar

en: Section Segments
sv: Sektionssegment

en: Curve Step
sv: Kurvsteg

en: Bind Count
sv: Bindningsantal

en: Bone
sv: Ben

en: Sky
sv: Himmel

en: Top Color
sv: Toppfärg

en: Horizon Color
sv: Horisontfärg

en: Energy Multiplier
sv: Energimultiplikator

en: Cover
sv: Täcka

en: Cover Modulate
sv: Täcka‑modulering

en: Ground
sv: Mark

en: Bottom Color
sv: Bottenfärg

en: Sun
sv: Sol

en: Coefficient
sv: Koefficient

en: Eccentricity
sv: Excentricitet

en: Turbidity
sv: Grumlighet

en: Sun Disk Scale
sv: Solskivskala

en: Ground Color
sv: Markfärg

en: Night Sky
sv: Natthimmel

en: Fallback Environment
sv: Reservmiljö

en: Plane
sv: Plan

en: Frames
sv: Bildrutor

en: Filter Clip
sv: Filterklipp

en: Polyphony
sv: Polyfoni

en: Mix Rate
sv: Mixningsfrekvens

en: Bonemap
sv: Benmappning

en: Exposure
sv: Exponering

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: Auto Exposure
sv: Automatisk exponering

en: DOF Blur
sv: DOF‑oskärpa

en: Far Enabled
sv: Fjärr‑oskärpa aktiverad

en: Far Distance
sv: Fjärravstånd

en: Far Transition
sv: Fjärrövergång

en: Near Enabled
sv: När‑oskärpa aktiverad

en: Near Distance
sv: Näravstånd

en: Near Transition
sv: Närövergång

en: Min Sensitivity
sv: Minsta känslighet

en: Max Sensitivity
sv: Maximal känslighet

en: Focus Distance
sv: Fokusavstånd

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Aperture
sv: Bländare

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Min Exposure Value
sv: Minsta exponering

en: Max Exposure Value
sv: Maximal exponering

en: Camera Feed ID
sv: Kameraflödes‑ID

en: Which Feed
sv: Vilket flöde

en: Camera Is Active
sv: Kamera är aktiv

en: Light Mode
sv: Ljussättningsläge

en: Particles Animation
sv: Partikelanimation

en: Particles Anim H Frames
sv: Partikelanimation – Horisontella rutor

en: Particles Anim V Frames
sv: Partikelanimation – Vertikala rutor

en: Particles Anim Loop
sv: Partikelanimation – Loop

en: Effect Callback Type
sv: Effektåterkopplingstyp

en: Access Resolved Color
sv: Åtkomst till löst färg

en: Access Resolved Depth
sv: Åtkomst till löst djup

en: Needs Motion Vectors
sv: Behöver rörelsevektorer

en: Needs Normal Roughness
sv: Behöver normal/roughness

en: Needs Separate Specular
sv: Behöver separat spekular

en: Compositor Effects
sv: Kompositoreffekter

en: Load Path
sv: Laddningssökväg

en: Min Domain
sv: Minimalt domänvärde

en: Max Domain
sv: Maximalt domänvärde

en: Bake Resolution
sv: Bakningsupplösning

en: Bake Interval
sv: Bakningsintervall

en: Up Vector
sv: Upp‑vektor

en: Curve X
sv: Kurva X

en: Curve Y
sv: Kurva Y

en: Curve Z
sv: Kurva Z

en: Background
sv: Bakgrund

en: Canvas Max Layer
sv: Maximalt canvas‑lager

en: Custom FOV
sv: Anpassat synfält

en: Ambient Light
sv: Omgivningsljus

en: Source
sv: Källa

en: Sky Contribution
sv: Himmelbidrag

en: Reflected Light
sv: Reflekterat ljus

en: Tonemap
sv: Tonemapping

en: White
sv: Vit

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: Depth Tolerance
sv: Djup‑tolerans

en: Power
sv: Effekt

en: Detail
sv: Detaljer

en: Horizon
sv: Horisont

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Light Affect
sv: Ljuspåverkan

en: AO Channel Affect
sv: AO‑kanalpåverkan

en: Normal Rejection
sv: Normalavvisning

en: Use Occlusion
sv: Använd ocklusion

en: Read Sky Light
sv: Läs himmelsljus

en: Bounce Feedback
sv: Studsåterkoppling

en: Cascades
sv: Kaskader

en: File
sv: Fil

en: Constant
sv: Konstant

en: Function
sv: Funktion

en: Clear
sv: Rensa

en: Close
sv: Stäng

en: Reload
sv: Ladda om

en: Zoom Reset
sv: Återställ zoom

en: Pan
sv: Panorera

en: Drive
sv: Disk

en: Reflections
sv: Reflektioner

en: Decals
sv: Dekaler

en: VRS Min Radius
sv: VRS minradie

en: VRS Strength
sv: VRS-styrka

en: World Origin
sv: Origo

en: Primary Interface
sv: Huvudgränssnitt
