Godot Engine properties - en to fa translation catalogue (1437 entries)

en: Application
fa: برنامه

en: Config
fa: پیکربندی

en: Name
fa: نام

en: Name Localized
fa: بومی شدهٔ نام

en: Description
fa: شرح

en: Version
fa: نسخه

en: Run
fa: اجرا

en: Main Scene
fa: صحنهٔ اصلی

en: Disable stdout
fa: ازکاراندازی stdout

en: Disable stderr
fa: ازکاراندازی stderr

en: Print Header
fa: پرینت هدر ها

en: Enable Alt Space Menu
fa: به‌کاراندازی گزینگان Alt + Space

en: Use Hidden Project Data Directory
fa: به‌کارگیری پوشه‌دان دادهٔ پروژهٔ پنهان‌شده

en: Use Custom User Dir
fa: استفاده از Custom User Dir

en: Custom User Dir Name
fa: نام دلخواه برای پوشه‌دان کاربر

en: Project Settings Override
fa: لغو تنظیمات پروژه

en: Disable Project Settings Override
fa: غیرفعال کردن Override تنظیمات پروژه

en: Main Loop Type
fa: گونهٔ چرخهٔ اصلی

en: Auto Accept Quit
fa: پذیرش خودکار خروج

en: Quit on Go Back
fa: خروج در بازگشت

en: Accessibility
fa: دسترسی‌پذیری

en: General
fa: عمومی

en: Accessibility Support
fa: پشتیبانی از دسترسی

en: Updates per Second
fa: به‌روزرسانی در ثانیه

en: Display
fa: نمایش

en: Window
fa: پنجره (چارچوب)

en: Size
fa: اندازه

en: Viewport Width
fa: طول دید

en: Viewport Height
fa: عرض دید

en: Mode
fa: حالت

en: Initial Position Type
fa: نوع مکان اولیه

en: Initial Position
fa: موقعیت اولیه

en: Initial Screen
fa: صفحه اولیه

en: Resizable
fa: تغییر اندازه پذیر

en: Borderless
fa: بی‌مرز

en: Always on Top
fa: همیشه در بالا

en: Transparent
fa: شفاف

en: Extend to Title
fa: گسترش تا عنوان

en: No Focus
fa: بدون تمرکز

en: Sharp Corners
fa: گوشه‌های تیز

en: Minimize Disabled
fa: کوچک کردن پنجره غیرفعال شده است

en: Maximize Disabled
fa: بزرگ کردن پنجره غیرفعال شده است

en: Window Width Override
fa: بازنویسی پهنای پنجره

en: Window Height Override
fa: بازنویسی ارتفاع پنجره

en: Energy Saving
fa: ذخیره انرژی

en: Keep Screen On
fa: روشن نگه داشتن صفحه نمایش

en: Animation
fa: پویانمایی

en: Warnings
fa: هشدارها

en: Check Invalid Track Paths
fa: بررسی مسیرهای نامعتبر نوار

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
fa: بررسی ناسازگاری نوع درون‌یابی زاویه

en: Compatibility
fa: سازگاری

en: Default Parent Skeleton in Mesh Instance 3D
fa: والد پیش‌فرض اسکلت در Mesh Instance 3D

en: Audio
fa: صدا

en: Buses
fa: غول ها

en: Default Bus Layout
fa: چیدمان پیش‌فرض باس

en: Default Playback Type
fa: نوع پیش‌فرض بازپخش

en: Text to Speech
fa: متن به گفتار

en: 2D Panning Strength
fa: قدرت پیوستگی دوبعدی

en: 3D Panning Strength
fa: قدرت پیوستگی سه‌بعدی

en: iOS
fa: آی‌او‌اس

en: Session Category
fa: دسته‌بندی نشست

en: Mix with Others
fa: مخلوط با سایرین

en: Subwindows
fa: زیر پنجره ها

en: Embed Subwindows
fa: جاسازی زیرپنجره‌ها

en: Frame Pacing
fa: فاصله گذاری فریم

en: Android
fa: اندروید

en: Enable Frame Pacing
fa: فعالسازی فاصله گذاری فریم

en: Swappy Mode
fa: حالت چرخان

en: Physics
fa: فیزیک

en: 2D
fa: دوبعدی

en: Run on Separate Thread
fa: اجرا روی ریسهٔ جداگانه

en: 3D
fa: سه‌بعدی

en: Stretch
fa: کشش

en: Aspect
fa: نما

en: Scale
fa: مقیاس

en: Scale Mode
fa: حالت مقیاس

en: Debug
fa: اشکال‌زدایی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Profiler
fa: واکاو

en: Max Functions
fa: حداکثر توابع

en: Max Timestamp Query Elements
fa: بیشینهٔ المان‌های برچسب زمانی جستجو

en: Compression
fa: فشرده‌سازی

en: Formats
fa: چارچوب‌ها

en: Long Distance Matching
fa: تطبیق از راه دور

en: Compression Level
fa: میزان فشرده‌سازی

en: Window Log Size
fa: اندازه پنجره گزارش گیری

en: Zlib
fa: ‌Zlib

en: Crash Handler
fa: کنترل کننده سرنگونی

en: Message
fa: پیام

en: Rendering
fa: نماپردازش

en: Occlusion Culling
fa: جمع آوری انسداد

en: BVH Build Quality
fa: کیفیت ساخت BVH

en: Jitter Projection
fa: پیش بینی نوسانات

en: Internationalization
fa: بین‌المللی‌سازی

en: Force Right to Left Layout Direction
fa: راست‌چین کردن اجباری جهت چیدمان

en: Root Node Layout Direction
fa: جهت چیدمان گره ریشه

en: Root Node Auto Translate
fa: ترجمه‌ خودکار گره ریشه

en: GUI
fa: رابط‌ کاربری گرافیکی

en: Timers
fa: زمان سنج ها

en: Incremental Search Max Interval Msec
fa: حداکثر وقفه زمانی جستجوی افزایشی (میلی ثانیه)

en: Tooltip Delay (sec)
fa: تاخیر نمایش راهنمای ابزار (ثانیه)

en: Common
fa: عمومی

en: Snap Controls to Pixels
fa: چسباندن کنترل ها به پیکسل ها

en: Fonts
fa: قلم‌ها

en: Dynamic Fonts
fa: قلم‌های پویا

en: Use Oversampling
fa: استفاده از نمونه‌گیری بیش از حد

en: Rendering Device
fa: دستگاه نماپردازش

en: V-Sync
fa: وی-سینک

en: Frame Queue Size
fa: اندازهٔ صف فریم

en: Swapchain Image Count
fa: مجموع تصاویر قابل پردازش

en: Staging Buffer
fa: بافر مرحله ای

en: Block Size (KB)
fa: اندازه بلوک (کیلوبایت)

en: Max Size (MB)
fa: حداکثر اندازه (مگابایت)

en: Texture Upload Region Size Px
fa: اندازهٔ ناحیۀ بارگذاری بافت (پیکسل)

en: Texture Download Region Size Px
fa: اندازهٔ ناحیۀ بارگیری بافت (پیکسل)

en: Pipeline Cache
fa: کش خط لوله

en: Enable
fa: راه اندازی

en: Save Chunk Size (MB)
fa: اندازه بخش ذخیره سازی (مگابایت)

en: Vulkan
fa: ‌ولکان

en: Max Descriptors per Pool
fa: حداکثر توصیف‌گر در هر استخر توصیف‌گر

en: Agility SDK Version
fa: نسخه کیت توسعه نرم‌افزاری Agility

en: Textures
fa: بافت‌ها

en: Canvas Textures
fa: بافت‌های بوم

en: Default Texture Filter
fa: فیلتر پیشفرض بافت

en: Default Texture Repeat
fa: تکرار کنندۀ پیشفرض بافت

en: Use Ambient
fa: استفاده از محیط

en: Input Devices
fa: دستگاه‌های ورودی

en: Pointing
fa: نقطه گذاری

en: Enable Long Press as Right Click
fa: درنظرگرفتن فشار طولانی به‌عنوان راست کلیک

en: Enable Pan and Scale Gestures
fa: فعالسازی حرکات کشیدن و مقیاس دهی

en: Override Volume Buttons
fa: بازنویسی دکمه‌های بلندی صدا

en: Navigation
fa: ناوبری

en: World
fa: جهان

en: Avoidance
fa: پرهیز

en: Pathfinding
fa: مسیریابی

en: Max Threads
fa: بیشینه‌‌ی ریسه‌ها

en: Baking
fa: پخت

en: Low Processor Usage Mode
fa: حالت کاربرد کم پردازنده

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
fa: خواب حالت کاربرد کم پردازنده (میکروثانیه)

en: Delta Smoothing
fa: یکنواخت‌سازی دلتا

en: Print Error Messages
fa: چاپ کردن پیام خطا

en: Physics Ticks per Second
fa: تیک بر ثانیهٔ فیزیک

en: Max Physics Steps per Frame
fa: بیشینهٔ گام‌ فیزیکی بر فریم

en: Max FPS
fa: فریم بر ثانیهٔ بیشینه

en: Time Scale
fa: مقیاس زمانی

en: Physics Jitter Fix
fa: حل لرزش فیزیک

en: Mouse Mode
fa: حالت ماوس

en: Use Accumulated Input
fa: بکاربردن درونداد انباشته

en: Emulate Mouse From Touch
fa: شبیه‌سازی موس از بساوش

en: Emulate Touch From Mouse
fa: شبیه‌سازی بساوش از موس

en: Sensors
fa: حسگرها

en: Enable Accelerometer
fa: به‌کاراندازی شتاب‌سنج

en: Enable Gravity
fa: به‌کاراندازی گرانش

en: Enable Gyroscope
fa: به‌کاراندازی ژیروسکوپ

en: Device
fa: دستگاه

en: Window ID
fa: شناسه پنجره

en: Alt Pressed
fa: Alt فشرده شد

en: Shift Pressed
fa: Shift فشرده شد

en: Ctrl Pressed
fa: Ctrl فشرده شد

en: Pressed
fa: فشرده‌شده

en: Keycode
fa: کد کلید

en: Physical Keycode
fa: کد کلید فیزیکی

en: Key Label
fa: برچسب کلید

en: Unicode
fa: یونیکد

en: Location
fa: مکان

en: Echo
fa: اکو

en: Button Mask
fa: ماسک دکمه

en: Position
fa: موقعیت

en: Global Position
fa: موقعیت عمومی

en: Factor
fa: عامل

en: Button Index
fa: ایندکس دکمه

en: Canceled
fa: لغوشده

en: Double Click
fa: دابل کلیک

en: Tilt
fa: شیب

en: Pressure
fa: فشار

en: Pen Inverted
fa: قلم معکوس

en: Relative
fa: نسبت

en: Velocity
fa: سرعت

en: Screen Velocity
fa: سرعت صفحه

en: Axis
fa: محور

en: Axis Value
fa: مقدار محور

en: Index
fa: ایندکس

en: Action
fa: کنش

en: Strength
fa: قدرت

en: Event Index
fa: اندیس رویداد

en: Delta
fa: دلتا

en: Channel
fa: کانال

en: Pitch
fa: پیچ

en: Instrument
fa: ابزار

en: Controller Number
fa: شماره کنترلر

en: Controller Value
fa: مقدار کنترلر

en: Shortcut
fa: میانبر

en: Events
fa: رویدادها

en: Include Navigational
fa: دربرگیری ناوبری‌وار

en: Include Hidden
fa: دربرگیری پنهان‌شده

en: Big Endian
fa: اندیان بزرگ

en: Blocking Mode Enabled
fa: حالت مسدود کردن روشن شد

en: Read Chunk Size
fa: اندازه تکه خواندن

en: Data
fa: داده

en: Object ID
fa: شناسهٔ شیء

en: Encode Buffer Max Size
fa: رمزگذاری حداکثر اندازه بافر

en: Input Buffer Max Size
fa: اندازهٔ بیشینهٔ درونداد بافر

en: Output Buffer Max Size
fa: اندازهٔ بیشینهٔ برونداد بافر

en: Resource
fa: بنمایه

en: Local to Scene
fa: بومی صحنه

en: Path
fa: مسیر

en: Data Array
fa: آرایه داده

en: Max Pending Connections
fa: بیشینه‌‌ی اتصالات در دست انجام

en: Region
fa: دامنه

en: Offset
fa: بازه از مبدا

en: Cell Size
fa: اندازه سلول

en: Jumping Enabled
fa: پرش بکارافتاده

en: Diagonal Mode
fa: حالت قطر

en: Seed
fa: دانه

en: State
fa: وضعیت

en: Memory
fa: حافظه

en: Limits
fa: محدودیت‌ها

en: Message Queue
fa: صف پیام

en: Max Steps
fa: بیشینهٔ گام‌ها

en: Network
fa: شبکه

en: TCP
fa: تی‌سی‌پی

en: Max Buffer (Power of 2)
fa: بیشترین بافر (توانی از ۲)

en: TLS
fa: تی.ال.اس

en: Threading
fa: ریسه‌بندی

en: Worker Pool
fa: خزینهٔ کارگر

en: Low Priority Thread Ratio
fa: نسبت ریسهٔ اولویت پایین

en: Locale
fa: بومی

en: Test
fa: آزمایش

en: Fallback
fa: بازگشت

en: Pseudolocalization
fa: بومی‌سازی نمایشی

en: Use Pseudolocalization
fa: به‌کارگیری بومی‌سازی نمایشی

en: Double Vowels
fa: جفت واکه‌ها

en: Override
fa: بازنویسی

en: Expansion Ratio
fa: نسبت انبساط

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Rotation
fa: چرخش

en: Value
fa: ارزش

en: Arg Count
fa: تعداد آرگومان‌ها

en: Type
fa: گونه

en: In Handle
fa: در دسته

en: Out Handle
fa: دسته بیرون

en: Stream
fa: استریم

en: Start Offset
fa: انحراف آغازین

en: Asset Library
fa: کتابخانهٔ دارایی

en: Available URLs
fa: URLهای در دسترس

en: Request Timeout
fa: درخواست وقفه

en: Title
fa: عنوان

en: Distraction Free Mode
fa: حالت بدون حواس‌پرتی

en: Movie Maker Enabled
fa: فیلم‌ساز به‌کارافتاده

en: Custom Template
fa: قالب شخصی

en: Release
fa: انتشار

en: Architectures
fa: معماری‌ها

en: Short Version
fa: نسخهٔ کوتاه

en: Plugins
fa: افزایه‌ها

en: Capabilities
fa: توانایی‌ها

en: Access Wi-Fi
fa: دسترسی به وای‌فای

en: Enabled
fa: بکارافتاده

en: Icons
fa: آیکون‌ها

en: Binary Format
fa: چارچوب باینری

en: Embed PCK
fa: نهادینه‌سازی پی.سی.کی

en: Texture Format
fa: چارچوب بافت

en: Export Path
fa: مسیر برون‌برد

en: Label
fa: برچسب

en: Read Only
fa: فقط مطالعه

en: Bone Renamer
fa: بازنامگذار استخوان

en: Rename Bones
fa: بازنامگذاری استخوان‌ها

en: Unique Node
fa: گرهٔ یکتا

en: Make Unique
fa: یکتا سازی

en: Apply Node Transforms
fa: بکاربستن ترادیسی‌های گره

en: Filter
fa: پالایش

en: Threshold
fa: آستانه

en: Offset Mesh
fa: مش بازه از مبدا

en: Node
fa: گره

en: Script
fa: اسکریپت

en: Import
fa: درون‌برد

en: Skip Import
fa: جست زدن درون‌برد

en: Body Type
fa: گونه بدن

en: Physics Material Override
fa: بازنویسی جنس فیزیکی

en: Layer
fa: لایه

en: Mask
fa: ماسک

en: Mesh Instance
fa: نمونهٔ مش

en: Layers
fa: لایه‌ها

en: Visibility Range Begin
fa: آغاز برد پدیداری

en: Visibility Range Begin Margin
fa: لبهٔ آغازین برد پدیداری

en: Visibility Range End
fa: پایان برد پدیداری

en: Visibility Range End Margin
fa: لبهٔ پایانی برد پدیداری

en: Visibility Range Fade Mode
fa: حالت پریدگی برد پدیداری

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Min Volume per Convex Hull
fa: گنجایش کمینه بر بدنهٔ کوژ

en: Height
fa: بلندا

en: Radius
fa: شعاع

en: Occluder
fa: بندآور

en: Loop Mode
fa: حالت چرخه

en: Amount
fa: مقدار

en: Page Size
fa: اندازهٔ صفحه

en: Load Pose
fa: بارکردن ژست

en: External Animation Library
fa: کتابخانهٔ بیرونی پویانمایی

en: Selected Animation
fa: پویانمایی برگزیده

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Apply Root Scale
fa: به‌کاربندی مقیاس ریشه

en: Root Scale
fa: مقیاس ریشه

en: Import as Skeleton Bones
fa: درون‌برد به‌عنوان استخوان‌های استخوان‌بندی

en: Meshes
fa: مش‌ها

en: Light Baking
fa: پخت نور

en: FPS
fa: فریم بر ثانیه

en: Trimming
fa: در حال تراشیدن

en: Import Script
fa: درون‌برد اسکریپت

en: Materials
fa: جنس

en: Antialiasing
fa: نادندانگی

en: Multichannel Signed Distance Field
fa: میدان فاصله امضا شده چند کاناله

en: Hinting
fa: اشاره

en: Oversampling
fa: بیش‌نمونه‌گیری

en: Metadata Overrides
fa: بازنویسی فراداده

en: Language Support
fa: پشتیبانی زبان

en: Script Support
fa: پشتیبانی از اسکریپت

en: Language
fa: زبان

en: Outline Size
fa: اندازهٔ پیراخط

en: Variation
fa: گوناگونی

en: Transform
fa: ترادیسی

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Image Margin
fa: لبهٔ تصویر

en: Character Margin
fa: لبهٔ نویسه

en: Limit
fa: محدودیت

en: Layout
fa: چیدمان

en: Base Scale
fa: مقیاس پایه

en: Saturation
fa: سیری

en: Process
fa: فرآیند

en: HDR as sRGB
fa: HDR به‌عنوان sRGB

en: Editor
fa: ویراستار

en: Import Mode
fa: حالت درون‌برد

en: Trim Alpha Border From Region
fa: تراشیدن مرز آلفا از دامنه

[ctx: Enforce]
en: Force
fa: واداشتن

en: 8 Bit
fa: ۸ بیت

en: Edit
fa: ویرایش

en: Trim
fa: تراشیدن

en: Loop Begin
fa: آغاز چرخه

en: Loop End
fa: پایان چرخه

en: Draw Label
fa: کشیدن برچسب

en: Draw Background
fa: کشیدن پس‌زمینه

en: Checkable
fa: قابل بررسی

en: Checked
fa: بررسی شده

en: Draw Warning
fa: هشدار رسم

en: Keying
fa: کلیدزدن

en: Deletable
fa: زدایش‌پذیر

en: Selectable
fa: گزینش‌پذیر

en: Base Type
fa: نوع پایه

en: Editable
fa: ويرايش‌پذیر

en: Toggle Mode
fa: تغییر حالت

en: Templates Search Path
fa: مسیر جستجوی قالب‌ها

en: Naming
fa: نامگذاری

en: Reimport Missing Imported Files
fa: دوباره درون‌برد کردن پرونده‌های درون‌بردشدهٔ از جا افتاده

en: Use Multiple Threads
fa: به‌کارگیری چندین ریسه

en: Export
fa: برون‌برد

en: Version Control
fa: کنترل نسخه

en: Plugin Name
fa: نام افزایه

en: Autoload on Startup
fa: خودبارکردن هنگام راه‌اندازی

en: ID
fa: شناسه

en: Texture
fa: بافت

en: Margins
fa: لبه‌ها

en: Separation
fa: جدایی

en: Texture Region Size
fa: اندازهٔ دامنهٔ بافت

en: Alternative ID
fa: شناسهٔ دگرگزین

en: Speed
fa: سرعت

en: Duration
fa: مدت

en: Editors
fa: ویراستارها

en: 3D Gizmos
fa: گیزمو‌های سه‌بعدی

en: Gizmo Colors
fa: رنگ‌های گیزمو

en: Interface
fa: میانا

en: Editor Language
fa: زبان ویراستار

en: Use Threads
fa: به‌کارگیری ریسه‌ها

en: Localize Settings
fa: بومی‌سازی تنظیمات

en: UI Layout Direction
fa: سوی چیدمان میانای کاربری

en: Display Scale
fa: مقیاس نمایشگر

en: Custom Display Scale
fa: مقیاس نمایشگر سفارشی

en: Editor Screen
fa: صفحهٔ ویراستار

en: Project Manager Screen
fa: صفحه مدیر پروژه

en: Connection
fa: اتصال

en: Use Embedded Menu
fa: به‌کارگیری گزینگان نهادینه‌شده

en: Main Font Size
fa: اندازهٔ قلم اصلی

en: Code Font Size
fa: اندازهٔ قلم کد

en: Code Font Contextual Ligatures
fa: نویسه‌های پیوندی قلم کد

en: Font Antialiasing
fa: نادندانگی قلم

en: Main Font
fa: قلم اصلی

en: Main Font Bold
fa: قلم اصلی پررنگ

en: Code Font
fa: قلم کد

en: Automatically Open Screenshots
fa: باز کردن عکس‌های صفحه به صورت خودکار

en: Single Window Mode
fa: حالت تک‌پنجره

en: Save Each Scene on Quit
fa: ذخیره‌سازی هر صحنه هنگام برونرفت

en: Show Update Spinner
fa: نمایش چرخنده به‌روزرسانی

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
fa: خواب حالت کم پردازنده (میکروثانیه)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
fa: خواب حالت تمرکز نشدهٔ کم پردازنده (میکروثانیه)

en: Update Continuously
fa: بروزرسانی مستمر

en: Show Scene Tree Root Selection
fa: نمایش برگزیدگان ریشهٔ درخت صحنه

en: Docks
fa: لنگرگاه‌ها

en: Scene Tree
fa: درخت صحنه

en: Ask Before Revoking Unique Name
fa: پیش از ریواندن (معزول کردن) نام یکتا بپرس

en: Inspector
fa: بازرس

en: Default Property Name Style
fa: شیوهٔ نام ویژگی پیشفرض

en: Horizontal Vector2 Editing
fa: ویرایش Vector2 افقی

en: Horizontal Vector Types Editing
fa: ویرایش گونه‌های بردار افقی

en: Open Resources in Current Inspector
fa: گشودن بنمایه‌ها در بازرس کنونی

en: Resources to Open in New Inspector
fa: گشودن بنمایه‌ها در یک بازرس نو

en: Theme
fa: زمینه

en: Icon and Font Color
fa: رنگ آیکن و قلم

en: Contrast
fa: تضاد

en: Icon Saturation
fa: اشباع آیکون

en: Border Size
fa: اندازهٔ مرز

en: Corner Radius
fa: شعاع گوشه

en: Additional Spacing
fa: فضای افزوده

en: Custom Theme
fa: زمینهٔ سفارشی

en: Touchscreen
fa: صفحه لمسی

en: Scene Tabs
fa: زبانه‌های صحنه

en: Display Close Button
fa: نمایش دکمه خروج

en: Maximum Width
fa: پهنای بیشینه

en: Show Script Button
fa: نمایش دکمه اسکریپت

en: Restore Scenes on Load
fa: برگرداندن صحنه‌ها هنگام بارکردن

en: Multi Window
fa: چندپنجرگی

en: FileSystem
fa: سامانهٔ پرونده

en: External Programs
fa: برنامه‌های خارجی

en: Terminal Emulator
fa: شبیه‌ساز پایانه

en: Terminal Emulator Flags
fa: پرچم‌های شبیه‌ساز پایانه

en: Directories
fa: مسیر ها

en: Autoscan Project Path
fa: پویش خودکار مسیر پروژه

en: On Save
fa: هنگام ذخیره‌سازی

en: File Server
fa: سرور پرونده

en: Port
fa: درگاه

en: Password
fa: گذرواژه

en: File Dialog
fa: دیالوگ پرونده

en: Show Hidden Files
fa: نمایش پرونده‌های پنهان شده

en: Display Mode
fa: حالت نمایشگر

en: Max Results
fa: نتایج بیشینه‌

en: Show Search Highlight
fa: نمایش برجسته‌های جستجو

en: Include Addons
fa: دربرگیری برافزاها

en: Default Display Mode
fa: حالت پیش‌فرض نمایشگر

en: Blender
fa: درآمیزی

en: Blender Path
fa: مسیر بلندر

en: FBX
fa: اف‌بی‌اکس (FBX)

en: FBX2glTF Path
fa: مسیر FBX2glTF

en: Tools
fa: ابزارها

en: Auto Expand to Selected
fa: گسترش خودکار به برگزیده

en: Accessibility Warnings
fa: هشدارهای دسترسی‌پذیری

en: Always Show Folders
fa: همیشه پوشه‌ها نمایش داده شوند

en: TextFile Extensions
fa: پسوند‌های پرونده متنی

en: Property Editor
fa: ویراستار ویژگی

en: Auto Refresh Interval
fa: بازهٔ نوگردانی خودکار

en: Text Editor
fa: ویراستار متن

en: Color Theme
fa: رنگ زمینه

en: Warning List
fa: فهرست هشدارها

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Caret
fa: هشتک

en: Highlight Current Line
fa: برجسته‌سازی خط کنونی

en: Show Line Numbers
fa: نمایش شماره خطوط

en: Lines
fa: خطوط

en: Autowrap Mode
fa: حالت پوشانیدن خودکار

en: Draw Spaces
fa: کشیدن فاصله‌ها

en: Line Spacing
fa: فاصله خطوط

en: Behavior
fa: رفتار

en: Move Caret on Right Click
fa: جابه‌جایی هشتک هنگام راست‌کلیک

en: Smooth Scrolling
fa: پیمایش یکنواخت

en: V Scroll Speed
fa: تندی پیمایش عمودی

en: Drag and Drop Selection
fa: کشاندن و انداختن برگزیده

en: Stay in Script Editor on Node Selected
fa: ماندن درون ویراستار اسکریپت هنگام گزینش گره

en: Use Default Word Separators
fa: به‌کارگیری جداگرهای واژه پیش‌فرض

en: Use Custom Word Separators
fa: به‌کارگیری جداگرهای واژهٔ سفارشی

en: Custom Word Separators
fa: جداگرهای واژهٔ سفارشی

en: Indent
fa: تورفتگی

en: Auto Indent
fa: تورفتگی خودکار

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Restore Scripts on Load
fa: برگرداندن اسکریپت‌ها هنگام بارکردن

en: Convert Indent on Save
fa: تبدیل کردن تورفتگی هنگام ذخیره‌سازی

en: Auto Reload Scripts on External Change
fa: بازبارکردن خودکار اسکریپت‌ها هنگام دگرش بیرونی

en: Open Dominant Script on Scene Change
fa: گشودن اسکریپت چیره بر دگرگونی صحنه

en: Documentation
fa: مستندات

en: Enable Tooltips
fa: به‌کاراندازی پندابزار

en: Script List
fa: فهرست اسکریپت

en: Show Members Overview
fa: نمایش نمای کلی اعضا

en: Sort Members Outline Alphabetically
fa: چینش پیراخط عضوها بر پایهٔ الفبا

en: Script Temperature Enabled
fa: حرارت اسکریپت فعال شد

en: Script Temperature History Size
fa: اندازه تاریخچه حرارت اسکریپت

en: Highlight Scene Scripts
fa: برجسته‌سازی اسکریپت‌های صحنه

en: Group Help Pages
fa: گروه‌بندی صفحات کمکی

en: Sort Scripts By
fa: چینش اسکریپت‌ها بر پایهٔ

en: List Script Names As
fa: فهرست کردن نام اسکریپت‌ها به‌عنوان

en: External
fa: خارجی

en: Exec Path
fa: مسیر اجرا

en: Completion
fa: تکمیل

en: Use External Editor
fa: به‌کارگیری ویراستار خارجی

en: Help
fa: راهنما

en: Show Help Index
fa: نمایش اندیس راهنما

en: Sort Functions Alphabetically
fa: چینش تابع‌ها بر پایهٔ الفبا

en: Instantiated
fa: نمونه‌سازی‌شده

en: Joint
fa: مفصل

en: AABB
fa: ای‌ای‌بی‌بی

en: Camera
fa: دوربین

en: Decal
fa: برگردان

en: Fog Volume
fa: گنجایش مه

en: Particles
fa: ذرات

en: Particle Collision
fa: برخوردگاه ذرات

en: Joint Body A
fa: مفصل بدن A

en: Joint Body B
fa: مفصل بدن B

en: Reflection Probe
fa: کاوَند بازتاب

en: Skeleton
fa: اسکلت

en: Selected Bone
fa: استخوان برگزیده

en: CSG
fa: سی.اس.جی

en: Bone Shape
fa: شکل استخوان

en: Translation Sensitivity
fa: حساسیت انتقال

en: Translation Inertia
fa: ماندگری انتقال

en: Zoom Inertia
fa: بزرگنمایی ماندگری

en: Grid Color
fa: رنگ توری

en: Guides Color
fa: رنگ راهنماها

en: Bone Width
fa: پهنای استخوان

en: Bone Color 1
fa: رنگ استخوان ۱

en: Bone Color 2
fa: رنگ استخوان ۲

en: Bone Selected Color
fa: رنگ برگزیدهٔ استخوان

en: Bone IK Color
fa: رنگ IK استخوان

en: Bone Outline Color
fa: رنگ پیراخط استخوان

en: Bone Outline Size
fa: اندازهٔ پیراخط استخوان

en: Viewport Border Color
fa: رنگ مرز دیدگستره

en: Unset
fa: تنظیم نشده

en: Set
fa: نشاندن

en: Error
fa: خطا

en: Panning
fa: سراسرنمایی

en: Simple Panning
fa: سراسرنمایی ساده

en: 2D Editor Pan Speed
fa: تندی سراسرنمایی ویراستار دوبعدی

en: Tiles Editor
fa: ویراستار کاشی‌ها

en: Display Grid
fa: نمایش توری

en: Highlight Selected Layer
fa: برجسته‌سازی لایهٔ برگزیده

en: Polygon Editor
fa: ویراستار چندضلعی

en: Show Previous Outline
fa: نمایش پیراخط پیشین

en: Auto Bake Delay
fa: پخت خودکار دیرکرد

en: Autorename Animation Tracks
fa: بازنامگذاری خودکار نوارهای پویانمایی

en: Shader Editor
fa: ویراستار سایه‌زن

en: Restore Shaders on Load
fa: برگرداندن سایه‌زن‌ها هنگام بارکردن

en: Visual Editors
fa: ویراشگر‌های بصری

en: Grid Pattern
fa: الگوی توری

en: Visual Shader
fa: سایه‌زن دیداری

en: SSH
fa: اس‌اس‌اچ

en: Window Placement
fa: قرار دادن پنجره

en: Rect
fa: مستطیل

en: Screen
fa: صفحه

en: Auto Save
fa: ذخیره خودکار

en: Save Before Running
fa: ذخیره پیش از اجرا

en: Bottom Panel
fa: پهنهٔ پایینی

en: Output
fa: برونداد

en: Font Size
fa: اندازهٔ قلم

en: Always Clear Output on Play
fa: همیشه هنگام پخش برونداد را پاک کن

en: Max Lines
fa: خط‌های بیشینه‌

en: Platforms
fa: سکوها

en: HTTP Proxy
fa: پروکسی اچ.تی.تی.پی

en: Host
fa: میزبان

en: Editor TLS Certificates
fa: گواهی‌های تی.ال.اس ویراستار

en: Enable TLS V 1
fa: به‌کاراندازی تی.ال.اس نسخهٔ ۱

en: Debugger
fa: اشکال‌زدا

en: Username
fa: نام کاربری

en: SSH Public Key Path
fa: مسیر کلید عمومی اس‌اس‌اچ

en: SSH Private Key Path
fa: مسیر کلید خصوصی اس‌اس‌اچ

en: Input
fa: درونداد

en: Project Manager
fa: مدیر پروژه

en: Connection Colors
fa: رنگ‌های اتصال

en: Transform Color
fa: رنگ ترادیسی

en: Output Color
fa: رنگ برونداد

en: Input Color
fa: رنگ درونداد

en: Textures Color
fa: رنگ بافت‌ها

en: Low Processor Mode
fa: حالت کم پردازنده

en: Print FPS
fa: چاپ FPS

en: Print GPU Profile
fa: چاپ نمایهٔ کارت گرفیک

en: Physics Interpolation
fa: میان‌یابی فیزیکی

en: Max Queued Messages
fa: بیشینه‌‌ی پیام‌های صف‌شده

en: Max Warnings per Second
fa: بیشینهٔ هشدار بر ثانیه

en: Driver
fa: درایور

en: GL Compatibility
fa: سازگاری با جی.ال

en: Renderer
fa: نماپرداز

en: Rendering Method
fa: روش نماپردازش

en: DPI
fa: دی‌پی‌آی

en: Allowed
fa: مجاز

en: Threads
fa: ریسه‌ها

en: Display Server
fa: سرور نمایشگر

en: Handheld
fa: دستی

en: Output Latency
fa: نهفتگی برونداد

en: XR
fa: اکس‌آر

en: Extensions
fa: افزونه‌ها

en: Environment
fa: محیط

en: Icon
fa: آیکن

en: Search in File Extensions
fa: جستجو در پسوند پرونده

en: Mouse Cursor
fa: نشانگر موس

en: Custom Image
fa: تصویر سفارشی

en: Tooltip Position Offset
fa: بازه از مبدای نهشت پندابزار

en: Show Image
fa: نمایش تصویر

en: Stretch Mode
fa: حالت کشش

en: Use Filter
fa: بکاربردن پالایه

en: Image
fa: عکس

en: Minimum Display Time
fa: کمینهٔ زمان نمایش

en: Dotnet
fa: دات‌نت

en: Project
fa: پروژه

en: Time
fa: زمان

en: Physics Process
fa: فرآیند فیزیک

en: Navigation Process
fa: فرآیند ناوبری

en: Resources
fa: بنمایه‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Physics 2D
fa: فیزیک دوبعدی

en: Islands
fa: جزایر

en: Physics 3D
fa: فیزیک سه‌بعدی

en: Active Maps
fa: نقشه‌های فعال

en: Regions
fa: دامنه‌ها

en: Links
fa: پیوندها

en: Polygons
fa: چندضلعی‌ها

en: Operation
fa: عملیات

en: Collision
fa: برخوردگاه

en: Use Collision
fa: به‌کارگیری برخوردگاه

en: Collision Layer
fa: لایهٔ برخوردگاه

en: Collision Mask
fa: ماسک برخوردگاه

en: Collision Priority
fa: اولویت برخوردگاه

en: Mesh
fa: مش

en: Material
fa: ماده

en: Sides
fa: طرفین

en: Cone
fa: مخروط

en: Inner Radius
fa: شعاع درونی

en: Outer Radius
fa: شعاع بیرونی

en: Depth
fa: عمق

en: Path Node
fa: مسیر گره

en: Importer
fa: درون‌بردگر

en: GDScript
fa: جی‌دی اسکریپت

en: Language Server
fa: سرور زبان

en: Use Thread
fa: به‌کارگیری ریسه

en: Bake FPS
fa: پخت فریم بر ثانیه

en: glTF
fa: ‌glTF

en: Color
fa: رنگ

en: Range
fa: برد

en: Inner Cone Angle
fa: زاویهٔ درونی مخروط

en: Outer Cone Angle
fa: زاویهٔ بیرونی مخروط

en: Mass
fa: جرم

en: Mesh Index
fa: اندیس مش

en: Importer Mesh
fa: درون‌بردگر مش

en: Image Format
fa: چارچوب تصویر

en: Visibility Mode
fa: حالت پدیداری

en: Json
fa: جی‌سان

en: Buffers
fa: بافرها

en: Scene Name
fa: نام صحنه

en: Root Nodes
fa: گره‌های ریشه‌ای

en: Texture Samplers
fa: نمونه‌گیرهای بافت

en: Images
fa: تصاویر

en: Cameras
fa: دوربین‌ها

en: Lights
fa: نور‌ها

en: Unique Names
fa: نام‌های یکتا

en: Unique Animation Names
fa: نام‌های یکتای پویانمایی

en: Skeletons
fa: استخوان‌بندی‌ها

en: Create Animations
fa: ساخت پویانمایی‌ها

en: Animations
fa: پویانمایی‌ها

en: Max
fa: بیشینه

en: Loop
fa: چرخه

en: Buffer
fa: بافر

en: Perspective
fa: دیدانداز

en: Parent
fa: سرپرست

en: Skin
fa: پوست(اسکین)

en: Light
fa: نور

en: Roots
fa: ریشه‌ها

en: Godot Bone Node
fa: گرهٔ استخوان گودوت

en: Min Filter
fa: کمینهٔ پالایه

en: Physics Material
fa: جنس فیزیکی

en: Cell
fa: سلول

en: Priority
fa: الویت

en: Bake Navigation
fa: پخت ناوبری

en: Fade Time
fa: زمان پریدگی

en: Jolt Physics 3D
fa: فیزیک جولت سه‌بعدی

en: World Node
fa: گرهٔ جهان

en: Region Size
fa: اندازهٔ دامنه

en: IOD
fa: آی‌او‌دی

en: Display Width
fa: پهنای نمایشگر

en: Vulkan VRS
fa: وی.آر.اس وولکان

en: Loop Offset
fa: بازه از مبدای چرخه

en: Visibility Update Mode
fa: حالت به‌روزرسانی پدیداری

en: Allow Object Decoding
fa: اجازه رمزگشایی شی

en: Refuse New Connections
fa: نپذیرفتن اتصالات نو

en: Fractal
fa: برخالی

en: Width
fa: پهنا

en: Seamless
fa: یک‌پارچه

en: In 3D Space
fa: در فضای سه‌بعدی

en: Display Refresh Rate
fa: نرخ نوگردانی نمایشگر

en: Next
fa: بعدی

en: Layer Viewport
fa: دیدگسترهٔ لایه

en: Border Color
fa: رنگ مرز

en: Aspect Ratio
fa: نسبت نما

en: Central Angle
fa: زاویهٔ مرکزی

en: Motion Range
fa: برد جنبش

en: Tracker
fa: ردیاب

en: Subject
fa: موضوع

en: Strings
fa: رشته‌ها

en: Description URL
fa: URL شرح

en: Write Mode
fa: حالت نوشتن

en: Main 192 X 192
fa: اصلی ۱۹۲ × ۱۹۲

en: Adaptive Foreground 432 X 432
fa: پیش‌زمینهٔ سازوار ۴۳۲ در ۴۳۲

en: Adaptive Background 432 X 432
fa: پس‌زمینهٔ سازوار ۴۳۲ در ۴۳۲

en: Export Format
fa: چارچوب برون‌برد

en: Debug User
fa: کاربر اشکال‌زدایی

en: Debug Password
fa: گذرواژهٔ اشکال‌زدایی

en: Code
fa: کد

en: Unique Name
fa: نام یکتا

en: Graphics
fa: گرافیک

en: Support Small
fa: پشتیبانی کوچک

en: Support Normal
fa: پشتیبانی بهنجار

en: Support Large
fa: پشتیبانی بزرگ

en: Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Salt
fa: نمک

en: Spotlight 80 X 80
fa: اِسپات‌لایت ۸۰ × ۸۰

en: iPhone 120 X 120
fa: آی‌فون ۱۲۰ × ۱۲۰

en: iPhone 180 X 180
fa: آی‌فون ۱۸۰ × ۱۸۰

en: iPad 167 X 167
fa: آی‌پَد ۱۶۷ × ۱۶۷

en: iPad 152 X 152
fa: آی‌پَد ۱۵۲ × ۱۵۲

en: App Store 1024 X 1024
fa: اَپ‌اِستور ۱۰۲۴ × ۱۰۲۴

en: Architecture
fa: معماری

en: Copyright Localized
fa: حق تکثیر محلی‌سازی‌شده

en: SDK Version
fa: نسخهٔ SDK

en: Xcode Version
fa: نسخهٔ Xcode

en: Apple Team ID
fa: شناسهٔ گروه اپل

en: Identity
fa: هویت

en: Certificate File
fa: پرونده گواهی

en: Certificate Password
fa: گذرواژهٔ گواهی

en: Provisioning Profile
fa: نمایه تامین

en: Custom File
fa: پروندهٔ سفارشی

en: Audio Input
fa: درونداد شنیداری

en: Calendars
fa: تقویم‌ها

en: Debugging
fa: در حال اشکال‌زدایی

en: Files Downloads
fa: بارگیری‌های پرونده‌ها

en: Apple ID Name
fa: نام شناسهٔ اپل

en: Apple ID Password
fa: گذرواژهٔ شناسهٔ اپل

en: API Key
fa: کلید اِی.پی.آی

en: API Key ID
fa: شناسهٔ کلید اِی.پی.آی

en: Web
fa: وب

en: HTTP Host
fa: میزبان اچ‌تی‌تی‌پی

en: Use TLS
fa: به‌کارگیری تی.ال.اس

en: TLS Key
fa: کلید تی.ال.اس

en: TLS Certificate
fa: گواهی تی.ال.اس

en: Extensions Support
fa: پشتیبانی افزونه‌ها

en: Thread Support
fa: پشتیبانی ریسه

en: VRAM Texture Compression
fa: فشرده‌سازی بافت با VRAM

en: For Desktop
fa: برای رایانه

en: For Mobile
fa: برای گوشی

en: Windows
fa: ویندوز

en: File Version
fa: نسخهٔ پرونده

en: Product Version
fa: نسخهٔ فرآورده

en: Company Name
fa: نام شرکت

en: Product Name
fa: نام کالا

en: File Description
fa: شرح پرونده

en: Sprite Frames
fa: فریم‌های اسپرایت

en: Frame
fa: فریم

en: Current
fa: کنونی

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Attenuation
fa: کاهانش

en: Panning Strength
fa: قدرت سراسرنمایی

en: Bus
fa: گذرگاه

en: Playback Type
fa: گونهٔ بازنواخت

en: Copy Mode
fa: حالت کپی

en: Anchor Mode
fa: حالت لنگر

en: Left
fa: چپ

en: Top
fa: بالا

en: Right
fa: راست

en: Drag
fa: کشاندن

en: Left Margin
fa: لبهٔ چپ

en: Top Margin
fa: لبهٔ بالا

en: Right Margin
fa: لبهٔ راست

en: Bottom Margin
fa: لبهٔ پایین

en: Clear Margin
fa: پاک کردن لبه

en: One Shot
fa: یک تلاش

en: Preprocess
fa: پیش‌پردازش

en: Shape
fa: شکل

en: Points
fa: نقطه‌ها

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Gravity
fa: جاذبه

en: Initial Velocity
fa: سرعت آغازین

en: Velocity Min
fa: کمینهٔ سرعت

en: Velocity Max
fa: بیشینهٔ سرعت

en: Velocity Curve
fa: کمانهٔ سرعت

en: Linear Accel
fa: شتاب خطی

en: Accel Min
fa: کمینهٔ شتاب

en: Accel Max
fa: بیشینهٔ شتاب

en: Accel Curve
fa: کمانهٔ شتاب

en: Tangential Accel
fa: شتاب تانژانتی

en: Damping
fa: میرایی

en: Damping Min
fa: کمینهٔ میرایی

en: Damping Max
fa: بیشینه‌‌ی میرایی

en: Damping Curve
fa: کمانهٔ میرایی

en: Angle
fa: زاویه

en: Angle Min
fa: کمینهٔ زاویه

en: Angle Max
fa: بیشینهٔ زاویه

en: Angle Curve
fa: کمانهٔ زاویه

en: Scale Curve X
fa: کمانهٔ مقیاس X

en: Scale Curve Y
fa: کمانهٔ مقیاس Y

en: Hue Variation
fa: گوناگونی فام

en: Variation Min
fa: کمینهٔ گوناگونی

en: Variation Max
fa: بیشینهٔ گوناگونی

en: Variation Curve
fa: کمانهٔ گوناگونی

en: Speed Min
fa: کمینهٔ تندی

en: Speed Max
fa: بیشینهٔ تندی

en: Speed Curve
fa: کمانهٔ تندی

en: Offset Min
fa: کمینهٔ بازه از مبدا

en: Offset Max
fa: بیشینهٔ بازه از مبدا

en: Offset Curve
fa: کمانهٔ بازه از مبدا

en: Interp to End
fa: Interp تا پایان

en: Interpolate
fa: درون‌یابی

en: Base Size
fa: اندازهٔ پایه

en: Visibility Rect
fa: پدیداری Rect

en: Process Material
fa: پردازش جنس

en: Editor Only
fa: تنها ویراستار

en: Energy
fa: انرژی

en: Blend Mode
fa: حالت درآمیزی

en: Z Min
fa: کمینهٔ Z

en: Z Max
fa: بیشینهٔ Z

en: Layer Min
fa: کمینهٔ لایه

en: Layer Max
fa: بیشینهٔ لایه

en: Shadow
fa: سایه

en: Filter Smooth
fa: پالایش یکنواختی

en: Texture Scale
fa: مقیاس بافت

en: Closed
fa: بسته

en: Cull Mode
fa: حالت گردآوری

en: SDF Collision
fa: برخوردگاه SDF

en: Width Curve
fa: کمانهٔ پهنا

en: Default Color
fa: رنگ پیشفرض

en: Fill
fa: پر کردن

en: Gradient
fa: گرادیان

en: Texture Mode
fa: حالت بافت

en: Joint Mode
fa: حالت مفصل

en: Border
fa: مرز

en: Navigation Layers
fa: لایه‌های ناوبری

en: Pathfinding Algorithm
fa: الگوریتم مسیریابی

en: Path Postprocessing
fa: پس‌پردازش مسیر

en: Path Metadata Flags
fa: پرچم‌های فرادادهٔ مسیر

en: Simplify Path
fa: ساده‌سازی مسیر

en: Simplify Epsilon
fa: ساده‌سازی اپسیلون

en: Max Neighbors
fa: بیشینه‌‌ی همسایگان

en: Max Speed
fa: تندی بیشینه

en: Avoidance Layers
fa: لایه‌ها پرهیز

en: Avoidance Mask
fa: ماسک پرهیز

en: Avoidance Priority
fa: اولویت پرهیز

en: Use Custom
fa: بکاربردن سفارشی

en: Path Custom Color
fa: رنگ سفارشی مسیر

en: Path Custom Point Size
fa: اندازهٔ نقطهٔ سفارشی مسیر

en: Path Custom Line Width
fa: پهنای خط سفارشی مسیر

en: Vertices
fa: رئوس

en: Navigation Polygon
fa: چندضلعی ناوبری

en: Skew
fa: کجی

en: Scroll Offset
fa: بازه از مبدای پیمایش

en: Repeat
fa: تکرار

en: Autoscroll
fa: پیمایش خودکار

en: Begin
fa: آغاز

en: End
fa: پایان

en: Follow Viewport
fa: دنبال کردن دیدگستره

en: Ignore Camera Scroll
fa: نادیده گرفتن پیمایش دوربین

en: Screen Offset
fa: بازه از مبدا صفحه

en: Scroll
fa: پیمایش

en: Base Offset
fa: بازه از مبدا پایه

en: Limit Begin
fa: کران آغاز

en: Limit End
fa: کران پایان

en: Ignore Camera Zoom
fa: نادیده گرفتن بزرگنمایی دوربین

en: Motion
fa: جنبش

en: Curve
fa: کمانه

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Progress Ratio
fa: نسبت پیشرفت

en: H Offset
fa: بازه از مبدا H

en: V Offset
fa: بازه از مبدا V

en: Rotates
fa: می‌چرخد

en: Cubic Interp
fa: Interp مکعبی

en: Sync to Physics
fa: همگام‌سازی با فیزیک

en: Monitoring
fa: در حال پاییدن

en: Monitorable
fa: پایش‌پذیر

en: Point
fa: نقطه

en: Point Center
fa: مرکز نقطه

en: Linear Damp
fa: میرایی خطی

en: Angular Damp
fa: میرایی زاویه‌ای

en: Audio Bus
fa: Bus شنیداری

en: Motion Mode
fa: حالت جنبش

en: Up Direction
fa: سوی بالا

en: Floor
fa: زمین

en: Stop on Slope
fa: ایست روی سراشیبی

en: Constant Speed
fa: تندی ثابت

en: Max Angle
fa: زاویهٔ بیشینه‌

en: Snap Length
fa: درازای چفت

en: Moving Platform
fa: سکوی جنبنده

en: Floor Layers
fa: لایه‌های زمین

en: Wall Layers
fa: لایه‌های دیوار

en: Safe Margin
fa: لبهٔ امن

en: Disable Mode
fa: حالت ازکاراندازی

en: Pickable
fa: برداشتنی

en: Build Mode
fa: حالت ساخت

en: Disabled
fa: ازکارانداخته

en: One Way Collision
fa: برخورد یک‌وری

en: Margin
fa: لبه

en: Debug Color
fa: رنگ اشکال‌زدایی

en: Length
fa: درازا

en: Initial Offset
fa: بازه از مبدا آغازین

en: Node A
fa: گرهٔ A

en: Node B
fa: گرهٔ B

en: Disable Collision
fa: ازکاراندازی برخوردگاه

en: Softness
fa: نرمی

en: Angular Limit
fa: کران زاویه‌ای

en: Lower
fa: پایینی

en: Upper
fa: بالایی

en: Target Velocity
fa: سرعت هدف

en: Bone 2D Nodepath
fa: مسیر گرهٔ استخوان دوبعدی

en: Bone 2D Index
fa: اندیس استخوان دوبعدی

en: Auto Configure Joint
fa: پیکربندی خودکار مفصل

en: Simulate Physics
fa: شبیه‌سازی فیزیک

en: Follow Bone When Simulating
fa: دنبال کردن استخوان هنگام شبیه‌سازی

en: Target Position
fa: نهشت هدف

en: Collide With
fa: برخورد کن با

en: Areas
fa: گستره‌ها

en: Bodies
fa: بدن‌ها

en: Gravity Scale
fa: مقیاس گرانش

en: Inertia
fa: ماندگری

en: Deactivation
fa: ناپویاسازی

en: Sleeping
fa: در خواب

en: Can Sleep
fa: می‌تواند بخوابد

en: Lock Rotation
fa: قفل کردن چرخش

en: Freeze
fa: یخ‌زدگی

en: Freeze Mode
fa: حالت یخ‌زدگی

en: Solver
fa: حل‌کننده

en: Linear
fa: خطی

en: Damp Mode
fa: حالت میرایی

en: Damp
fa: میرایی

en: Angular
fa: زاویه‌ای

en: Constant Forces
fa: نیرو‌های ثابت

[ctx: Physics]
en: Force
fa: نیرو

en: Torque
fa: گشتاور

en: Constant Linear Velocity
fa: سرعت خطی ثابت

en: Constant Angular Velocity
fa: سرعت زاویه‌ای ثابت

en: Texture Normal
fa: بهنجاری بافت

en: Texture Pressed
fa: فشرده شدن بافت

en: Shape Visible
fa: پدیداری شکل

en: UV
fa: فرابنفش

en: Vertex Colors
fa: رنگ‌های راس

en: Internal Vertex Count
fa: شمار رئوس درونی

en: Use Global Coordinates
fa: بکاربردن مختصات‌های جهانی

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Bone Angle
fa: زاویهٔ استخوان

en: Editor Settings
fa: تنظیمات ویراستار

en: Tile Set
fa: دسته‌کاشی

en: Collision Animatable
fa: پویانمایش‌پذیری برخوردگاه

en: Collision Visibility Mode
fa: حالت پدیداری برخوردگاه

en: Navigation Visibility Mode
fa: حالت پدیداری ناوبری

en: Collision Enabled
fa: به‌کاراندازی برخوردگاه

en: Use Kinematic Bodies
fa: بکاربردن بدن‌های جنبشی

en: Node Path
fa: مسیر گره

en: Max dB
fa: بیشینهٔ dB

en: Emission Angle
fa: زاویهٔ برون‌پاشی

en: Degrees
fa: درجه

en: Filter Attenuation dB
fa: پالایش dB کاهانش

en: Attenuation Filter
fa: پالایهٔ کاهانش

en: Bone Name
fa: نام استخوان

en: Override Pose
fa: ژست بازنویسی

en: Keep Aspect
fa: نگهداری نما

en: Cull Mask
fa: گردآوری ماسک

en: Near
fa: نزدیک

en: Far
fa: دور

en: Visibility AABB
fa: پدیداری AABB

en: Rotate Y
fa: چرخش Y

en: Disable Z
fa: ازکاراندازی Z

en: Flatness
fa: تختی

en: Scale Curve Z
fa: مقیاس کمانهٔ Z

en: Emission
fa: برون‌پاشی

en: Emission Energy
fa: انرژی برون‌پاشی

en: Vertical Fade
fa: پریدگی عمودی

en: Upper Fade
fa: پریدگی بالایی

en: Lower Fade
fa: پریدگی پایینی

en: Transform Align
fa: تراز ترادیسی

en: Thickness
fa: کلفتی

en: Bake Mask
fa: پخت ماسک

en: Update Mode
fa: حالت به‌روزرسانی

en: Skeleton Path
fa: مسیر استخوان‌بندی

en: Layer Mask
fa: ماسک لایه

en: Visibility Range
fa: برد پدیداری

en: Begin Margin
fa: لبهٔ آغاز

en: End Margin
fa: لبهٔ پایان

en: Fade Mode
fa: حالت پریدگی

en: Pixel Size
fa: اندازهٔ پیکسل

en: Flags
fa: پرچم‌ها

en: Shaded
fa: سایه زده

en: Texture Filter
fa: پالایهٔ بافت

en: Render Priority
fa: اولویت نماپردازش

en: Outline Render Priority
fa: اولویت نماپردازش پیراخط

en: Text
fa: نوشتار

en: Font
fa: قلم

en: Horizontal Alignment
fa: تراز افقی

en: Vertical Alignment
fa: تراز عمودی

en: Uppercase
fa: حروف بزرگ

en: BiDi
fa: ‌BiDi

en: Text Direction
fa: سوی نوشتار

en: Temperature
fa: دما

en: Volumetric Fog Energy
fa: انرژی مه گنجایشی

en: Negative
fa: منفی

en: Bake Mode
fa: حالت پخت

en: Opacity
fa: کدری

en: Blur
fa: بلوری

en: Angle Attenuation
fa: کاهانش زاویه

en: Quality
fa: کیفیت

en: Bounces
fa: واگشت‌ها

en: Use Texture for Bounces
fa: به‌کارگیری بافت برای واگشت‌ها

en: Use Denoiser
fa: به‌کارگیری نوفه‌زدا

en: Denoiser Range
fa: برد نوفه‌زدا

en: Max Texture Size
fa: بیشینهٔ اندازهٔ بافت

en: Target Node
fa: هدف گره

en: From
fa: از

en: Transition Type
fa: گونهٔ گذار

en: Use 3D Avoidance
fa: به‌کارگیری پرهیز سه‌بعدی

en: NavigationMesh
fa: مش ناوبری

en: Quaternion
fa: کواترنیون

en: Visibility
fa: پدیداری

en: Debug Shape
fa: شکل اشکال‌زدایی

en: Force Magnitude
fa: بزرگی نیرو

en: Linear Damping
fa: میرایی خطی

en: Angular Damping
fa: میرایی زاویه‌ای

en: Body Offset
fa: بازه از مبدا بدن

en: Bounce
fa: واگشت

en: Linear Damp Mode
fa: حالت میرایی خطی

en: Angular Damp Mode
fa: حالت میرایی زاویه‌ای

en: Spring Length
fa: درازای فنر

en: Engine Force
fa: نیروی موتور

en: VehicleBody3D Motion
fa: جنبش VehicleBody3D

en: Wheel
fa: چرخ

en: Travel
fa: سفر

en: Max Force
fa: نیروی بیشینه

en: Blend Distance
fa: فاصلهٔ درآمیزی

en: Reflection Mask
fa: لایهٔ بازتاب

en: Deprecated
fa: منسوخ

en: Root Bone
fa: استخوان ریشه

en: Target
fa: هدف

en: Magnet
fa: آهن‌ربا

en: Active
fa: فعال

en: Geometry
fa: هندسه

en: Custom AABB
fa: AABB سفارشی

en: Global Illumination
fa: روشنایی جهانی

en: Dynamic Range
fa: برد پویا

en: Use Two Bounces
fa: به‌کارگیری دو واگشت

en: Body Tracker
fa: ردگیر بدن

en: Body Update
fa: به‌روزرسانی بدن

en: Pose
fa: ژست

en: Show When Tracked
fa: نمایش هنگام ردیافت

en: World Scale
fa: مقیاس جهان

en: Play Mode
fa: حالت پخش

en: Sync
fa: همگام‌سازی

en: Fadein Time
fa: زمان پریدگی به درون

en: Break Loop at End
fa: شکستن چرخه در پایان

en: Delay
fa: دیرکرد

en: Input Count
fa: شمار درونداد

en: Request
fa: درخواست

en: Blend Amount
fa: مقدار درآمیزی

en: Current Index
fa: اندیس کنونی

en: Transition Request
fa: درخواست گذار

en: Reset on Save
fa: بازنشانی هنگام ذخیره

en: Root Node
fa: ریشهٔ گره

en: Track
fa: نوار

en: Callback Mode
fa: حالت بازخوانی

en: Method
fa: روش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Current Animation
fa: پویانمایی کنونی

en: Playback Options
fa: گزینه‌های بازنواخت

en: Default Blend Time
fa: زمان درآمیزی پیش‌فرض

en: Animation Path
fa: مسیر پویانمایی

en: Alignment
fa: تراز

en: Button Group
fa: گروه دکمه

en: Shortcut in Tooltip
fa: میانبر در پندابزار

en: Text Behavior
fa: رفتار نوشتار

en: Icon Behavior
fa: رفتار آیکن

en: Use Top Left
fa: بکاربردن چپ بالا

en: Automatic Prefixes
fa: پیشوندهای خودکار

en: Pairs
fa: جفت‌ها

en: Edit Alpha
fa: ویرایش آلفا

en: Color Mode
fa: حالت رنگ

en: Theme Overrides
fa: زمینه بازنویسی می‌کند

en: Constants
fa: ثابت‌ها

en: Font Sizes
fa: اندازه‌‌های قلم

en: Layout Direction
fa: سوی چیدمان

en: Layout Mode
fa: حالت چیدمان

en: Anchors Preset
fa: پیش‌نشاندهٔ لنگرها

en: Anchor Points
fa: نقطه‌های لنگر

en: Anchor Offsets
fa: بازه از مبداهای لنگر

en: Stretch Ratio
fa: نسبت کشش

en: Localization
fa: بومی‌سازی

en: Tooltip
fa: پندابزار

en: Focus
fa: تمرکز

en: Neighbor Left
fa: چپ همسایه

en: Neighbor Top
fa: بالای همسایه

en: Neighbor Right
fa: راست همسایه

en: Neighbor Bottom
fa: پایین همسایه‌

en: Previous
fa: پیشین

en: Mouse
fa: موس

en: Shortcut Context
fa: بافتار میانبر

en: Type Variation
fa: تنوع نوع

en: Autowrap
fa: پوشاندن خودکار

en: File Mode
fa: حالت پرونده

en: Access
fa: دسترسی

en: Filters
fa: پالایه‌ها

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Show Grid
fa: نمایش توری

en: Snapping Enabled
fa: چفت بکار افتاده

en: Panning Scheme
fa: طرح سراسرنمایی

en: Connection Lines
fa: خط‌های اتصال

en: Show Grid Buttons
fa: نمایش دکمه‌های توری

en: Draggable
fa: کشاندنی

en: Selected
fa: برگزیده

en: Autoshrink Enabled
fa: تنجش خودکار بکارافتاد

en: Autoshrink Margin
fa: لبهٔ تنجش خودکار

en: Drag Margin
fa: لبهٔ کشاندن

en: Ignore Invalid Connection Type
fa: نادیده‌گیری گونه‌های اتصال نامعتبر

en: Select Mode
fa: انتخاب حالت

en: Items
fa: موارد

en: Max Columns
fa: بیشینهٔ ستون‌ها

en: Icon Scale
fa: مقیاس آیکن

en: Visible Characters
fa: نویسه‌های پدیدار

en: Max Length
fa: بیشینهٔ درازا

en: Blink
fa: پلک

en: Underline
fa: زیرخط

en: Start Index
fa: اندیس آغازین

en: Axis Stretch
fa: محور کشش

en: Show Percentage
fa: نمایاندن درصد

en: Max Value
fa: ارزش بیشینه‌

en: Step
fa: گام

en: Page
fa: صفحه

en: Border Width
fa: پهنای مرز

en: Elapsed Time
fa: زمان سپری شده

en: Outline
fa: پیراخط

en: Glyph Index
fa: اندیس گلیف

en: Scroll Active
fa: پیمایش فعال

en: Tab Size
fa: اندازهٔ زبانه

en: Threaded
fa: ریسه شده

en: Progress Bar Delay
fa: دیرکرد نوار پیشرفت

en: Horizontal Scroll Mode
fa: حالت پیمایش افقی

en: Vertical Scroll Mode
fa: حالت پیمایش عمودی

en: Scrollable
fa: پیمایش‌پذیر

en: Stretch Shrink
fa: تنجش کشش

en: Scrolling Enabled
fa: پیمایش بکارافتاده

en: Ignore Texture Size
fa: نادیده‌گیری اندازهٔ بافت

en: Stretch Margin
fa: لبهٔ کشش

en: Under
fa: زیر

en: Over
fa: روی

en: Progress Offset
fa: بازه از مبدای پیشرفت

en: Expand Mode
fa: حالت گسترش

en: Scroll Horizontal Enabled
fa: پیمایش افقی بکارافتاده

en: Scroll Vertical Enabled
fa: پیمایش عمودی بکارافتاده

en: Audio Track
fa: نوار شنیداری

en: Expand
fa: گسترش دادن

en: Self Modulate
fa: میزان کردن خود

en: Show Behind Parent
fa: نمایش از پشت والد

en: Light Mask
fa: ماسک نور

en: Visibility Layer
fa: لایه پدیداری

en: Ordering
fa: سامان‌بندی

en: Z Index
fa: اندیس Z

en: Z as Relative
fa: Z به‌عنوان نسبی

en: Y Sort Enabled
fa: چینش Y فعال است

en: Use Parent Material
fa: استفاده از ماده والد

en: NormalMap
fa: نرمال‌مپ

en: Download File
fa: بارگیری پرونده

en: Download Chunk Size
fa: بارگیری اندازهٔ چانک

en: Body Size Limit
fa: محدودیت اندازهٔ بدن

en: Timeout
fa: وقفه

en: Transfer Mode
fa: حالت انتقال

en: Physics Priority
fa: الویت فیزیک

en: Thread Group
fa: گروه ریسه

en: Group
fa: گروه

en: Auto Translate
fa: ترجمهٔ خودکار

en: Editor Description
fa: شرح ویراستار

en: Time Left
fa: زمان بازمانده

en: Shapes
fa: شکل‌ها

en: Geometry Width
fa: پهنای هندسه

en: Draw 2D Outlines
fa: کشیدن پیراخط‌های دوبعدی

en: Viewport
fa: دیدگستره (viewport)

en: Anti Aliasing
fa: نادندانگی

en: Use TAA
fa: بکاربردن TAA

en: Snap
fa: چفت

en: Snap 2D Transforms to Pixel
fa: چفت ترادیسی‌های دوبعدی به پیکسل

en: Snap 2D Vertices to Pixel
fa: چفت رأس‌های دوبعدی به پیکسل

en: VRS
fa: وی.آر.اس

en: Lights and Shadows
fa: نورها و سایه‌ها

en: SDF
fa: اس‌دی‌اف

en: Viewport Path
fa: مسیر دیدگستره

en: Disable 3D
fa: ازکاراندازی سه‌بعدی

en: World 3D
fa: جهان سه‌بعدی

en: Handle Input Locally
fa: بومی رسیدگی کردن به درونداد

en: Use HDR 2D
fa: به‌کارگیری اچ.دی.آر دوبعدی

en: FSR Sharpness
fa: تیزی FSR

en: Canvas Items
fa: موارد بوم

en: Audio Listener
fa: شنونده صوت

en: Enable 2D
fa: به‌کاراندازی دوبعدی

en: Enable 3D
fa: به‌کاراندازی سه‌بعدی

en: Disable Input
fa: ازکاراندازی درونداد

en: Size 2D Override
fa: بازنویسی اندازهٔ دوبعدی

en: Render Target
fa: هدف نماپردازش

en: Current Screen
fa: صفحه کنونی

en: Exclusive
fa: انحصاری

en: Layer Names
fa: نام لایه‌ها

en: 2D Render
fa: نماپردازش دوبعدی

en: 3D Render
fa: نماپردازش سه‌بعدی

en: 2D Physics
fa: فیزیک دوبعدی

en: 2D Navigation
fa: ناوبری دوبعدی

en: 3D Physics
fa: فیزیک سه‌بعدی

en: 3D Navigation
fa: ناوبری سه‌بعدی

en: Cells
fa: یاخته‌ها

en: B
fa: بایت

en: Bone 2D Node
fa: گرهٔ استخوان دوبعدی

en: Right Corner
fa: گوشهٔ راست

en: Left Corner
fa: گوشهٔ چپ

en: Top Left Corner
fa: گوشهٔ چپ بالا

en: Custom Data
fa: داده سفارشی

en: Tile Layout
fa: چیدمان کاشی

en: Physics Layers
fa: لایه‌های فیزیک

en: Custom Data Layers
fa: لایه‌های سفارشی داده‌

en: Scenes
fa: صحنه‌ها

en: Scene
fa: صحنه

en: Texture Origin
fa: خاستگاه بافت

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Density
fa: چگالی

en: Density Texture
fa: بافت چگالی

en: Item
fa: مورد

en: Mesh Transform
fa: ترادیسی مش

en: Navigation Mesh Transform
fa: ترادیسی مش ناوبری

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: Add UV2
fa: افزودن فرابنفش ۲

en: Left to Right
fa: چپ به راست

en: Bone
fa: استخوان

en: Sky
fa: آسمان

en: Horizon Color
fa: رنگ افق

en: Panorama
fa: پانوراما

en: Ground Color
fa: رنگ زمین

en: Night Sky
fa: آسمان شب

en: Atlas
fa: اطلس

en: Format
fa: چارچوب

en: Stereo
fa: استریو

en: Sensitivity
fa: حساسیت

en: Far Transition
fa: گذار دور

en: Near Transition
fa: گذار نزدیک

en: Min Sensitivity
fa: کمینهٔ حساسیت

en: Camera Is Active
fa: دوربین فعال است

en: Particles Animation
fa: پویانمایی ذرات

en: Particles Anim Loop
fa: چرخهٔ پویانمایی ذرات

en: Load Path
fa: بارکردن مسیر

en: Up Vector
fa: بردار بالایی

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Source
fa: منبع

en: Reflected Light
fa: نور بازتابیده

en: Tonemap
fa: تون‌مپ

en: White
fa: سفید

en: Detail
fa: جزئیات

en: Bounce Feedback
fa: بازخورد واگشت

en: Y Scale
fa: مقیاس Y

en: Glow
fa: درخشش

en: 1
fa: ۱

en: 2
fa: ۲

en: 3
fa: ۳

en: 4
fa: ۴

en: 5
fa: ۵

en: 6
fa: ۶

en: 7
fa: ۷

en: Mix
fa: ترکیب

en: HDR Threshold
fa: آستانهٔ HDR

en: HDR Scale
fa: مقیاس اچ.دی.آر

en: Fog
fa: مه

en: Height Density
fa: چگالی بلندا

en: Volumetric Fog
fa: مه گنجایشی

en: Brightness
fa: روشنایی

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Glyph
fa: گلیف

en: Font Stretch
fa: کشش قلم

en: Interpolation
fa: میان‌یابی

en: Use HDR
fa: بکاربردن HDR

en: To
fa: به

en: Shader
fa: سایه‌زن

en: Shading
fa: سایه‌زنی

en: Is sRGB
fa: sRGB است

en: Metallic
fa: فلزی

en: Operator
fa: عملگر

en: On UV2
fa: روی فرابنفش ۲

en: Max Layers
fa: لایه‌های بیشینه‌

en: UV Layer
fa: لایهٔ فرابنفش

en: UV1
fa: فرابنفش ۱

en: UV2
fa: فرابنفش ۲

en: Shadows
fa: سایه‌ها

en: Keep Scale
fa: نگهداری مقیاس

en: Grow
fa: رشد

en: MSDF
fa: MSDF‌

en: Pixel Range
fa: برد پیکسل

en: Blend Shape Mode
fa: حالت شکل درآمیزی

en: Base Texture
fa: بافت پایه

en: Transform Format
fa: چارچوب ترادیسی

en: Baking AABB
fa: پخت ای.ای.بی.بی

en: Damping as Friction
fa: میرایی به‌عنوان اصطحکاک

en: Scale Curve
fa: کمانهٔ مقیاس

en: Noise Scale
fa: مقیاس نوفه

en: Use Scale
fa: به‌کارگیری مقیاس

en: Rough
fa: زبری

en: Absorbent
fa: جاذب

en: Keep Compressed Buffer
fa: نگه‌داشتن بافر فشرده‌شده

en: Process Mode
fa: حالت پردازش

en: Blend
fa: درآمیزی

en: Top Left
fa: چپ بالا

en: Top Right
fa: راست بالا

en: Bottom Right
fa: راست پایین

en: Bottom Left
fa: چپ پایین

en: Texture Margins
fa: لبه‌های بافت

en: Sub-Region
fa: زیردامنه

en: Number Color
fa: رنگ عدد

en: Function Color
fa: رنگ تابع

en: Color Regions
fa: دامنه‌های رنگ

en: Default Base Scale
fa: مقیاس پایهٔ پیش‌فرض

en: File
fa: پرونده

en: Input Name
fa: نام درونداد

en: Autoshrink
fa: تنجش خودکار

en: Constant
fa: ثابت

en: Texture Type
fa: گونهٔ بافت

en: Texture Array
fa: آرایهٔ بافت

en: Function
fa: تابع

en: Hint
fa: راهنمایی

en: Mode 2D
fa: حالت دوبعدی

en: Font Outline Color
fa: رنگ پیراخط قلم

en: Arrow
fa: پیکان

en: Arrow Margin
fa: لبهٔ پیکان

en: Unchecked
fa: بررسی‌نشده

en: Shadow Outline Size
fa: اندازهٔ پیراخط سایه

en: Minimum Character Width
fa: کمینهٔ پهنای نویسه

en: Caret Width
fa: پهنای هشتک

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Tab
fa: زبانه

en: Current Line Color
fa: رنگ خط کنونی

en: Bookmark Color
fa: رنگ نشانک

en: Executing Line Color
fa: رنگ خط در حال اجرا

en: Line Number Color
fa: رنگ شمارهٔ خط

en: Grabber
fa: رباینده

en: Tick
fa: تیک

en: Updown
fa: بالاپایین

en: Embedded Border
fa: مرز نهادینه‌شده

en: Embedded Unfocused Border
fa: مرز نامتمرکز نهادینه‌شده

en: Title Outline Size
fa: اندازهٔ پیراخط عنوان

en: Close
fa: بستن

en: Reload
fa: بارکردن دوباره

en: Separator
fa: جداگر

en: Submenu
fa: زیر‌گزینگان

en: Font Separator
fa: جداگر قلم

en: Font Separator Outline Color
fa: رنگ پیراخط جداگر قلم

en: Separator Outline Size
fa: اندازهٔ پیراخط جداگر

en: Slot
fa: شکاف

en: Item Margin
fa: لبهٔ مورد

en: Button Margin
fa: لبهٔ دکمه

en: Scroll Border
fa: مرز پیمایش

en: Scroll Speed
fa: تندی پیمایش

en: Scrollbar Margin Left
fa: لبهٔ چپ نوار پیمایش

en: Scrollbar Margin Top
fa: لبهٔ بالای نوار پیمایش

en: Scrollbar Margin Right
fa: لبهٔ راست نوار پیمایش

en: Scrollbar Margin Bottom
fa: لبهٔ پایین نوار پیمایش

en: Scrollbar H Separation
fa: جدایی افقی نوار پیمایش

en: Scrollbar V Separation
fa: جدایی عمودی نوار پیمایش

en: Icon Margin
fa: لبهٔ آیکن

en: Margin Left
fa: چپ لبه

en: Margin Top
fa: بالای لبه

en: Margin Right
fa: راست لبه

en: Margin Bottom
fa: پایین لبه

en: Autohide
fa: پنهان‌سازی خودکار

en: Grid Minor
fa: توری کماد

en: Grid Major
fa: توری مهاد

en: Default Theme Scale
fa: مقیاس پیش‌فرض زمینه

en: Custom
fa: سفارشی

en: Enable Input
fa: به‌کاراندازی درونداد

en: Output Device
fa: دستگاه برونداد

en: Input Device
fa: دستگاه درونداد

en: Playback Speed Scale
fa: مقیاس تندی بازنواخت

en: Playback Mode
fa: حالت بازنواخت

en: Buffer Length
fa: درازای بافر

en: Dry
fa: خشک

en: Wet
fa: مرطوب

en: Voice
fa: صدا

en: Delay (ms)
fa: دیرکرد (میلی‌ثانیه)

en: Level dB
fa: سطح دسی‌بل

en: Sidechain
fa: زنجیره‌جانبی

en: Tap 1
fa: تپ ۱

en: Tap 2
fa: تپ ۲

en: Feedback
fa: بازخورد

en: Drive
fa: درایو

en: Threshold dB
fa: آستانه dB

en: Soft Clip dB
fa: پایگاه داده سافت کلیپ

en: Soft Clip Ratio
fa: نرخ سافت کلیپ

en: Predelay
fa: پیش‌دیرکرد

en: Is Active
fa: فعال است

en: Movie Writer
fa: فیلم‌نویس

en: Metadata Flags
fa: پرچم‌های فراداده

en: Default Link Connection Radius
fa: شعاع پیش‌فرض پیوند اتصال

en: Link Connection Color
fa: رنگ پیوند اتصال

en: Enable Link Connections
fa: به‌کاراندازی پیوند اتصالات

en: Inverse Inertia
fa: ماندگری وارونه

en: Canvas Instance ID
fa: شناسهٔ بوم نمونه

en: Default Gravity
fa: گرانش پیش‌فرض

en: Default Gravity Vector
fa: بردار گرانش پیش‌فرض

en: Default Linear Damp
fa: میرایی خطی پیش‌فرض

en: Default Angular Damp
fa: میرایی زاویه‌ای پیش‌فرض

en: Sleep Threshold Linear
fa: آستانهٔ خوابیدن خطی

en: Sleep Threshold Angular
fa: آستانهٔ خوابیدن زاویه‌ای

en: Time Before Sleep
fa: زمان تا خوابیدن

en: Physics Engine
fa: موتور فیزیک

en: Max Collisions
fa: بیشینهٔ برخوردگاه‌ها

en: Vertex
fa: رأس

en: IDs
fa: شناسه‌ها

en: Render Loop Enabled
fa: چرخهٔ نماپردازش بکارافتاد

en: Soft Shadow Filter Quality
fa: کیفیت پالایهٔ سایه نرم

en: Shadow Atlas
fa: اطلس سایه

en: Item Buffer Size
fa: اندازه بافر مورد

en: Shader Compiler
fa: کامپایلر سایه‌زن

en: Shader Cache
fa: کش سایه‌زن

en: Reflections
fa: بازتاب‌ها

en: Sky Reflections
fa: بازتاب‌های آسمان

en: Texture Array Reflections
fa: بازتاب‌های آرایهٔ بافت

en: Reflection Size
fa: اندازهٔ بازتاب

en: Reflection Count
fa: شمار بازتاب

en: Use Half Resolution
fa: استفاده از وضوح نیمه

en: Overrides
fa: بازنویسی می‌کند

en: Default Filters
fa: پالایه‌های پیش‌فرض

en: Half Size
fa: اندازه نیمه

en: Adaptive Target
fa: هدف سازوار

en: HDR 2D
fa: اچ.دی.آر دوبعدی

en: Decals
fa: برگردان‌ها

en: Subsurface Scattering
fa: پراکندگی زیر سطحی

en: Global Shader Variables
fa: متغیر‌های جهانی سایه‌زن

en: Volume Size
fa: اندازهٔ گنجایش

en: Volume Depth
fa: ژرفای گنجایش

en: Max Renderable Lights
fa: بیشینهٔ نورهای نماپرداختنی

en: Shaders
fa: سایه‌زن‌ها

en: Shader Language
fa: زبان سایه‌زن

en: Treat Warnings as Errors
fa: رفتار کردن با هشدارها به‌عنوان خطا

en: Cull
fa: گردآوری

en: Unshaded
fa: سایه‌نخورده

en: Keep Data
fa: نگهداشتن داده

en: Default Font Antialiasing
fa: نادندانگی پیش‌فرض قلم

en: Has Tracking Data
fa: دادهٔ ردیابی‌شده دارد

en: Body Flags
fa: پرچم‌های بدن

en: Blend Shapes
fa: شکل‌های درآمیزی

en: Hand Tracking Source
fa: سرچشمهٔ ردیابی دست

en: World Origin
fa: خاستگاه جهان

en: Primary Interface
fa: میانای اصلی

en: VRS Min Radius
fa: کمینهٔ شعاع وی.آر.اس

en: VRS Strength
fa: قدرت وی.آر.اس
