Godot Engine properties - en to id translation catalogue (2900 entries)

en: Application
id: Aplikasi

en: Config
id: Konfigurasi

en: Name
id: Nama

en: Name Localized
id: Lokalisasi Nama

en: Description
id: Deskripsi

en: Version
id: Versi

en: Run
id: Menjalankan

en: Main Scene
id: Scene Utama

en: Disable stdout
id: Nonaktifkan stdout

en: Disable stderr
id: Nonaktifkan stderr

en: Print Header
id: cetak judul

en: Enable Alt Space Menu
id: izinkan Alt Space Menu

en: Use Hidden Project Data Directory
id: Gunakan Direktori Data Proyek Tersembunyi

en: Use Custom User Dir
id: Gunakan Direktori Pengguna Kustom

en: Custom User Dir Name
id: Nama Dir Pengguna Kustom

en: Project Settings Override
id: Penggantian Pengaturan Proyek

en: Main Loop Type
id: Tipe Perulangan Utama

en: Auto Accept Quit
id: Terima Otomatis Keluar

en: Quit on Go Back
id: Berhenti di Kembali

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: General
id: Umum

en: Accessibility Support
id: Dukungan Aksesibilitas

en: Updates per Second
id: Pembaruan per Detik

en: Display
id: Tampilan

en: Window
id: Jendela

en: Size
id: Ukuran

en: Viewport Width
id: Lebar Viewport

en: Viewport Height
id: Tinggi viewport

en: Initial Position Type
id: Jenis Posisi Awal

en: Initial Position
id: Posisi Awal

en: Initial Screen
id: Layar Awal

en: Resizable
id: Dapat diubah ukurannya

en: Borderless
id: Tanpa batas

en: Always on Top
id: Selalu di Atas

en: Transparent
id: Transparan

en: Extend to Title
id: Perluas ke Judul

en: No Focus
id: Tidak Fokus

en: Sharp Corners
id: Sudut Tajam

en: Minimize Disabled
id: Minimalkan Dinonaktifkan

en: Maximize Disabled
id: Maksimalkan Dinonaktifkan

en: Window Width Override
id: Penimpaan Lebar Jendela

en: Window Height Override
id: Penimpaan Tinngi Jendela

en: Energy Saving
id: Hemat Daya

en: Keep Screen On
id: Biarkan Layar Menyala

en: Animation
id: Animasi

en: Warnings
id: Peringatan

en: Check Invalid Track Paths
id: Periksa Jalur Trek Tidak Valid

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
id: Periksa Jenis Interpolasi Sudut yang Bertentangan

en: Compatibility
id: Kecocokan

en: Default Parent Skeleton in Mesh Instance 3D
id: Skeleton Induk(Parent) Bawaan pada Mesh Instance 3D

en: Audio
id: Suara

en: Buses
id: Bus

en: Default Bus Layout
id: Tata Letak Bus Default

en: Default Playback Type
id: Jenis Pemutaran Bawaan

en: Text to Speech
id: Teks to Speech

en: 2D Panning Strength
id: Kekuatan Panning 2D

en: 3D Panning Strength
id: Kekuatan Panning 3D

en: Session Category
id: Kategori Sesi

en: Subwindows
id: Subjendela

en: Embed Subwindows
id: Menyematkan Subjendela

en: Frame Pacing
id: Konsistensi kecepatan bingkai

en: Enable Frame Pacing
id: Aktifkan Konsistensi kecepatan bingkai

en: Swappy Mode
id: Mode Swappy

en: Physics
id: Fisika

en: Run on Separate Thread
id: Jalankan di Utas Terpisah

en: Stretch
id: Memuai

en: Aspect
id: Aspek

en: Scale
id: Skala

en: Settings
id: Pengaturan

en: Max Functions
id: Fungsi Maksimum

en: Compression
id: Kompresi

en: Formats
id: Format

en: Long Distance Matching
id: Pencocokan Jarak Jauh

en: Compression Level
id: Level Kompresi

en: Window Log Size
id: Ukuran Jendela Log

en: Zlib
id: Software Zlib

en: Crash Handler
id: Penangan Kecelakaan

en: Message
id: Pesan

en: Rendering
id: Proses membuat gambar

en: Occlusion Culling
id: Pemusnahan Oklusi

en: BVH Build Quality
id: Kualitas Build BVH

en: Jitter Projection
id: Proyeksi Jitter

en: Internationalization
id: Internasionalisasi

en: Force Right to Left Layout Direction
id: Paksa Arah Tata Letak Kanan ke Kiri

en: Root Node Layout Direction
id: Arah Tata Letak Node Root

en: Timers
id: Timer

en: Incremental Search Max Interval Msec
id: Interval Maksimal Pencarian Tambahan Msec

en: Tooltip Delay (sec)
id: Penundaan Tooltip (dtk)

en: Common
id: Umum

en: Snap Controls to Pixels
id: Kontrol Snap ke Piksel

en: Fonts
id: Font

en: Dynamic Fonts
id: Fonta Dinamis

en: Use Oversampling
id: Gunakan Oversampling

en: Rendering Device
id: Perangkat Rendering

en: V-Sync
id: Sinkronisasi Vertikal

en: Swapchain Image Count
id: Jumlah Gambar Swapchain

en: Block Size (KB)
id: Ukuran Blok (KB)

en: Max Size (MB)
id: Ukuran Maksimum (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
id: Ukuran Wilayah Unggah Tekstur Ukuran Px

en: Pipeline Cache
id: Cache Alur

en: Enable
id: Aktifkan

en: Save Chunk Size (MB)
id: Simpan Ukuran Potongan

en: Max Descriptors per Pool
id: Deskriptor Maksimum per Pool

en: Textures
id: Tekstur²

en: Canvas Textures
id: Tekstur Kanvas

en: Default Texture Filter
id: Filter Tekstur Default

en: Default Texture Repeat
id: Pengulangan Tekstur Default

en: Use Ambient
id: Gunakan Ambient

en: Input Devices
id: Perangkat Masukan

en: Pointing
id: Menunjuk

en: Enable Long Press as Right Click
id: Aktifkan Tekan Lama sebagai Klik Kanan

en: Enable Pan and Scale Gestures
id: Aktifkan Gerakan Pan dan Scale

en: Navigation
id: Navigasi

en: Avoidance
id: Penghindaran

en: Thread Model
id: Model Thread

en: Avoidance Use Multiple Threads
id: Cegah Gunakan Banyak Thread

en: Avoidance Use High Priority Threads
id: Menghindari Penggunaan Utas Prioritas Tinggi

en: Pathfinding
id: Menemukan Jalur

en: Max Threads
id: Thread Maks

en: Low Processor Usage Mode
id: Mode Penggunaan Processor Rendah

en: Delta Smoothing
id: Penyempurnaan Perubahan

en: Print Error Messages
id: Cetak Pesan Kesalahan

en: Physics Ticks per Second
id: Centang Fisik per Detik

en: Max Physics Steps per Frame
id: Maksimal Pesan Per Frame

en: Max FPS
id: FPS Maks

en: Time Scale
id: Skala Waktu

en: Physics Jitter Fix
id: Perbaikan Fisika Jitter

en: Mouse Mode
id: Mode Mouse

en: Use Accumulated Input
id: Gunakan Akumulasi Masukan

en: Emulate Mouse From Touch
id: Emulasi Mouse Dari Sentuhan

en: Emulate Touch From Mouse
id: Emulasi Sentuhan Dari Mouse

en: Legacy Just Pressed Behavior
id: Tekan Tombol hanya Sekali

en: Device
id: Perangkat

en: Window ID
id: ID Jendela

en: Command or Control Autoremap
id: Command atau Control Autoremap

en: Alt Pressed
id: Alt Ditekan

en: Shift Pressed
id: Shift Ditekan

en: Ctrl Pressed
id: Ctrl Ditekan

en: Meta Pressed
id: Meta Ditekan

en: Pressed
id: Ditekan

en: Keycode
id: Kata kunci

en: Physical Keycode
id: Kode Kunci Fisik

en: Key Label
id: Label Kunci

en: Location
id: Lokalisasi

en: Echo
id: Gema

en: Button Mask
id: Mask Tombol

en: Position
id: Posisi

en: Global Position
id: Posisi Global

en: Factor
id: Faktor

en: Button Index
id: Tombol Indeks

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Double Click
id: Klik ganda

en: Tilt
id: Miring

en: Pressure
id: Tekanan

en: Pen Inverted
id: Pena Terbalik

en: Relative
id: Relatif

en: Screen Relative
id: Layar Relatif

en: Velocity
id: Kecepatan

en: Screen Velocity
id: Kecepatan Layar

en: Axis
id: Sumbu

en: Axis Value
id: Nilai Sumbu

en: Index
id: Indeks

en: Double Tap
id: Ketuk Dua Kali

en: Action
id: Aksi

en: Strength
id: Kekuatan

en: Pitch
id: Tingkat Nada

en: Instrument
id: Instrumen

en: Controller Number
id: Nomor Pengontrol

en: Controller Value
id: Nilai Pengontrol

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Events
id: Event

en: Include Navigational
id: Sertakan Navigasi

en: Include Hidden
id: Sertakan Tersembunyi

en: Big Endian
id: Endian Besar

en: Blocking Mode Enabled
id: Mode Pemblokiran Diaktifkan

en: Read Chunk Size
id: Baca Ukuran Potongan

en: Object ID
id: ID Objek

en: Encode Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Encode Buffer

en: Input Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Buffer Input

en: Output Buffer Max Size
id: Ukuran Maks Buffer Keluaran

en: Local to Scene
id: Lokal ke Adegan

en: Path
id: Jalur

en: Max Pending Connections
id: Koneksi Tertunda Maks

en: Region
id: Wilayah

en: Offset
id: Pengimbangan

en: Cell Size
id: Ukuran Sel

en: Jumping Enabled
id: Melompat Diaktifkan

en: Default Compute Heuristic
id: Heuristik Komputasi Default

en: Default Estimate Heuristic
id: Heuristik Estimasi Default

en: Diagonal Mode
id: Mode Diagonal

en: Seed
id: Benih

en: State
id: Keadaan

en: Memory
id: Memori

en: Limits
id: Batasan

en: Message Queue
id: Antrean Pesan

en: Max Steps
id: Langkah Maksimum

en: Network
id: Jaringan

en: Connect Timeout Seconds
id: Menghubungkan Detik Batas Waktu

en: Packet Peer Stream
id: Aliran Paket Peer

en: Max Buffer (Power of 2)
id: Penyangga Maks (Kekuatan 2)

en: Certificate Bundle Override
id: Penggantian Bundel Sertifikat

en: Threading
id: Mengulir

en: Worker Pool
id: Kumpulan Pekerja

en: Low Priority Thread Ratio
id: Rasio Thread Prioritas Rendah

en: Locale
id: Lokal

en: Test
id: Tes

en: Fallback
id: Mundur

en: Pseudolocalization
id: Pseudolokalisasi

en: Use Pseudolocalization
id: Gunakan Pseudolokalisasi

en: Double Vowels
id: Vokal Ganda

en: Fake BiDi
id: BiDi Palsu

en: Override
id: Menimpa

en: Expansion Ratio
id: Rasio Ekspansi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Skip Placeholders
id: Lewati Placeholder

en: Rotation
id: Rotasi

en: Value
id: Nilai

en: Arg Count
id: Hitungan Arg

en: Type
id: Tipe

en: In Handle
id: Dalam Genggaman

en: Out Handle
id: Diluar Genggaman

en: Handle Mode
id: Mode Pegangan

en: Stream
id: Arus

en: Start Offset
id: Mulai Offset

en: End Offset
id: Offset Akhir

en: Easing
id: Mengurangi

en: Asset Library
id: Pustaka Aset

en: Available URLs
id: URL yang tersedia

en: Debug Adapter
id: Adaptor Debug

en: Remote Port
id: Port Remot

en: Request Timeout
id: Permintaan diluar Batas Waktu

en: Sync Breakpoints
id: Sinkronisasi Breakpoint

en: Title
id: Judul

en: Transient
id: Sementara

en: Title Color
id: Warna Judul

en: Distraction Free Mode
id: Mode Tanpa Gangguan

en: Movie Maker Enabled
id: Pembuat Film Enabled

en: Custom Template
id: Template Kustom

en: Release
id: Rilis

en: Architectures
id: Arsitektur

en: App Store Team ID
id: ID Tim App Store

en: Export Method Debug
id: Debug Metode Ekspor

en: Code Sign Identity Debug
id: Debug Identitas Tanda Kode

en: Code Sign Identity Release
id: Rilis Identitas Tanda Kode

en: Provisioning Profile UUID Debug
id: Profil Penyediaan Debug UUID

en: Provisioning Profile UUID Release
id: Profil Penyediaan Rilis UUID

en: Export Method Release
id: Rilis Metode Ekspor

en: Bundle Identifier
id: Pengidentifikasi Bundel

en: Signature
id: Tanda Tangan

en: Short Version
id: Versi Pendek

en: Icon Interpolation
id: Interpolasi Ikon

en: Plugins
id: Pengaya

en: Entitlements
id: Hak

en: Push Notifications
id: Pemberitahuan Push

en: Capabilities
id: Kapabilitas

en: Access Wi-Fi
id: Akses Wi-Fi

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: User Data
id: Data Pengguna

en: Accessible From Files App
id: Dapat Diakses Melalui Aplikasi Berkas

en: Accessible From iTunes Sharing
id: Dapat diakses dari berbagi iTunes

en: Privacy
id: Privasi

en: Camera Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Kamera

en: Camera Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Kamera Dilokalisasi

en: Microphone Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Mikrofon

en: Microphone Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Mikrofon Dilokalisasi

en: Photolibrary Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Galeri

en: Photolibrary Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Photolibrary Dilokalisasi

en: Icons
id: Ikon

en: Export Console Wrapper
id: Export Pembungkus Konsol

en: Binary Format
id: Format Biner

en: Embed PCK
id: Tanamkan PCK

en: Texture Format
id: Format Tekstur

en: Export Path
id: Lokasi Ekspor

en: Read Only
id: Hanya Baca

en: Flat
id: Rata

en: Hide Slider
id: Sembunyikan Slider

en: Retarget
id: Targetkan ulang

en: Bone Renamer
id: Pengganti Nama Tulang

en: Rename Bones
id: Ganti Nama Tulang

en: Unique Node
id: Node Unik

en: Make Unique
id: Jadikan Unik

en: Skeleton Name
id: Nama Kerangka

en: Rest Fixer
id: Perbaikan Istirahat

en: Apply Node Transforms
id: Terapkan Transformasi Node

en: Normalize Position Tracks
id: Menormalkan Trek Posisi

en: Fix Silhouette
id: Perbaiki Siluet

en: Threshold
id: Ambang

en: Base Height Adjustment
id: Penyesuaian Tinggi Dasar

en: Remove Tracks
id: Hapus Trek

en: Except Bone Transform
id: Kecuali Transformasi Tulang

en: Unimportant Positions
id: Posisi yang Tidak Penting

en: Unmapped Bones
id: Tulang yang Belum Dipetakan

en: Generate Tangents
id: Menghasilkan Garis Singgung

en: Generate LODs
id: Hasilkan LOD

en: Scale Mesh
id: Skala Mesh

en: Script
id: Skrip

en: Import
id: Impor

en: Skip Import
id: Lewati Impor

en: Generate
id: Menghasilkan

en: Body Type
id: Tipe Tubuh

en: Shape Type
id: Tipe Bentuk

en: Physics Material Override
id: Penggantian Material Fisika

en: Layer
id: Lapisan

en: Layers
id: Lapisan

en: Cast Shadow
id: Keluarkan Bayangan

en: Decomposition
id: Dekomposisi

en: Advanced
id: Lanjut

en: Precision
id: Presisi

en: Max Concavity
id: Cekung Maks

en: Symmetry Planes Clipping Bias
id: Bias Kliping Bidang Simetri

en: Revolution Axes Clipping Bias
id: Bias Kliping Sumbu Revolusi

en: Min Volume per Convex Hull
id: Volume Min per Lambung Cembung

en: Resolution
id: Resolusi

en: Max Num Vertices per Convex Hull
id: Jumlah Simpul Maksimum per Lambung Cembung

en: Plane Downsampling
id: Downsampling Plane

en: Convexhull Downsampling
id: Downsampling cembung

en: Normalize Mesh
id: Normalisasi Mesh

en: Convexhull Approximation
id: Perkiraan Lambung Cembung

en: Max Convex Hulls
id: Lambung Cembung Maksimal

en: Project Hull Vertices
id: Simpul Lambung Proyek

en: Primitive
id: Primitif

en: Height
id: Tinggi

en: Occluder
id: Oklusi

en: Simplification Distance
id: Penyederhanaan Jarak

en: Save to File
id: Simpan ke File

en: Shadow Meshes
id: Mesh Bayangan

en: LODs
id: LOD

en: Normal Merge Angle
id: Sudut Penggabungan Normal

en: Use External
id: Gunakan Eksternal

en: Loop Mode
id: Mode Loop

en: Keep Custom Tracks
id: Simpan Trek Kustom

en: Slices
id: Irisan

en: Amount
id: Jumlah

en: Optimizer
id: Pengoptimal

en: Max Velocity Error
id: Kesalahan Kecepatan Maksimum

en: Max Angular Error
id: Kesalahan Sudut Maksimum

en: Max Precision Error
id: Kesalahan Presisi Maksimum

en: Page Size
id: Ukuran Halaman

en: Import Tracks
id: Impor Trek

en: Bone Map
id: Peta Tulang

en: Nodes
id: Node

en: Root Type
id: Jenis Root

en: Root Name
id: Nama Akar

en: Apply Root Scale
id: Terapkan Skala Root

en: Root Scale
id: Skala Akar

en: Meshes
id: Mesh

en: Ensure Tangents
id: Memastikan Garis Singgung

en: Create Shadow Meshes
id: Buat Mesh Bayangan

en: Light Baking
id: Pemanggangan Ringan

en: Lightmap Texel Size
id: Ukuran Lightmap Texel

en: Skins
id: Kulit

en: Use Named Skins
id: Gunakan Kulit Bernama

en: Trimming
id: Pemangkasan

en: Remove Immutable Tracks
id: Hapus Trek yang Tidak Dapat Diubah

en: Import Script
id: Impor Skrip

en: Materials
id: Material

en: Generate Mipmaps
id: Hasilkan Mipmaps

en: Multichannel Signed Distance Field
id: Bidang Jarak Bertanda Multisaluran

en: MSDF Pixel Range
id: Rentang Piksel MSDF

en: MSDF Size
id: Ukuran MSDF

en: Allow System Fallback
id: Izinkan Fallback Sistem

en: Force Autohinter
id: Paksa Autohinter

en: Hinting
id: Petunjuk

en: Subpixel Positioning
id: Pemosisian Subpiksel

en: Metadata Overrides
id: Penggantian Metadata

en: Language Support
id: Dukungan Bahasa

en: Script Support
id: Dukungan Skrip

en: OpenType Features
id: Fitur OpenType

en: Fallbacks
id: Fallback

en: Compress
id: Kompres

en: Language
id: Bahasa

en: Outline Size
id: Ukuran Garis Tepi

en: Variation
id: Variasi

en: Embolden
id: Memberanikan

en: Face Index
id: Indeks Wajah

en: Transform
id: Transformasi

en: Create From
id: Buat Dari

en: Delimiter
id: Pembatasan

en: Character Ranges
id: Rentang Karakter

en: Columns
id: Kolom

en: Rows
id: Baris

en: Image Margin
id: Margin Gambar

en: Character Margin
id: Margin Karakter

en: High Quality
id: Kualitas Tinggi

en: Lossy Quality
id: Kualitas Setengah

en: HDR Compression
id: Kompresi HDR

en: Channel Pack
id: Paket Saluran

en: Mipmaps
id: Mipmap

en: Limit
id: Batas

en: Vertical
id: Vertikal

en: Arrangement
id: Aransemen

en: Layout
id: Tata Letak

en: Base Scale
id: Skala Dasar

en: Saturation
id: Ketepatan Warna

en: Normal Map
id: Peta Normal

en: Roughness
id: Kekasaran

en: Process
id: Proses

en: Fix Alpha Border
id: Perbaiki Batas Alpha

en: Normal Map Invert Y
id: Peta Normal Membalikkan Y

en: HDR as sRGB
id: HDR sebagai sRGB

en: HDR Clamp Exposure
id: Eksposur Penjepit HDR

en: Size Limit
id: Batas Ukuran

en: Detect 3D
id: Deteksi 3D

en: Compress To
id: Kompres ke

en: Atlas File
id: File Atlas

en: Import Mode
id: Mode Impor

en: Crop to Region
id: Pangkas ke Wilayah

en: Trim Alpha Border From Region
id: Pangkas Perbatasan Alpha Dari Wilayah

en: Max Rate
id: Tingkat Maks

en: Max Rate Hz
id: Tingkat Maks Hz

en: Edit
id: Sunting

en: Trim
id: Pangkas

en: Normalize
id: Normalisasikan

en: Loop Begin
id: Loop Mulai

en: Loop End
id: Loop diakhiri

en: Checkable
id: Dapat di centang

en: Checked
id: Dicentang

en: Draw Warning
id: Menarik Peringatan

en: Keying
id: Mengunci

en: Deletable
id: Dapat dihapus

en: Selectable
id: Dapat dipilih

en: Base Type
id: Tipe Dasar

en: Editable
id: Dapat diedit

en: Toggle Mode
id: Beralih Mode

en: Main Run Args
id: Jalan Utama Argumen

en: Templates Search Path
id: Path Pencarian Templat

en: Naming
id: Penamaan

en: Default Signal Callback Name
id: Nama Panggilan Balik Sinyal Default

en: Default Signal Callback to Self Name
id: Panggilan Balik Sinyal Default ke Nama Sendiri

en: Scene Name Casing
id: Casing Nama Adegan

en: Reimport Missing Imported Files
id: Impor Ulang File ter-impor yang Hilang

en: Use Multiple Threads
id: Menggunakan Beberapa Thread

en: Export
id: Ekspor

en: Convert Text Resources to Binary
id: Konversi Sumber Daya Teks ke Biner

en: Version Control
id: Kontrol Versi

en: Plugin Name
id: Nama Plugin

en: Autoload on Startup
id: Muat Otomatis Saat Memulai

en: Texture
id: Tekstur

en: Margins
id: Margin

en: Separation
id: Pemisahan

en: Texture Region Size
id: Ukuran Wilayah Tekstur

en: Use Texture Padding
id: Gunakan Padding Tekstur

en: Atlas Coords
id: Koordinat Atlas

en: Size in Atlas
id: Ukuran dalam Atlas

en: Alternative ID
id: ID Alternatif

en: Speed
id: Kelajuan

en: Frames Count
id: Jumlah Frame

en: Duration
id: Durasi

en: Current Group Idx
id: Idx Grup Saat Ini

en: Current Bone Idx
id: Idx Tulang Saat Ini

en: Editors
id: Editor

en: 3D Gizmos
id: Gizmos 3D

en: Gizmo Colors
id: Warna Gizmo

en: Interface
id: Antarmuka

en: Editor Language
id: Bahasa Editor

en: Use Threads
id: Gunakan Thread

en: Localize Settings
id: Pengaturan Lokalisasi

en: UI Layout Direction
id: Arah Tata Letak UI

en: Display Scale
id: Skala Tampilan

en: Custom Display Scale
id: Skala Tampilan Kustom

en: Editor Screen
id: Layar Editor

en: Project Manager Screen
id: Layar Manajer Project

en: Use Embedded Menu
id: Gunakan Menu Tersemat

en: Expand to Title
id: Perluas ke Judul

en: Code Font Contextual Ligatures
id: Ligatur Kontekstual Kode Font

en: Code Font Custom OpenType Features
id: Fitur OpenType Kustom Kode Font

en: Code Font Custom Variations
id: Variasi Kustom Kode Font

en: Font Subpixel Positioning
id: Pemosisian Subpiksel Font

en: Main Font
id: Font Utama

en: Main Font Bold
id: Font Utama Tebal

en: Code Font
id: Kode Font

en: Separate Distraction Mode
id: Mode Gangguan Terpisah

en: Automatically Open Screenshots
id: Buka Screenshoots secara otomatis

en: Single Window Mode
id: Mode Jendela Tunggal

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
id: Tombol Ekstra Mouse Navigasi Riwayat

en: Save Each Scene on Quit
id: Menyimpan Setiap Adegan saat Keluar

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
id: Terima Dialog Batalkan Tombol OK

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
id: Tampilkan Kesalahan Internal di Pemberitahuan Toast

en: Show Update Spinner
id: Tampilkan Pembaruan Spinner

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
id: Mode Tidur Prosesor Rendah (µdetik)

en: V-Sync Mode
id: Mode V-Sync

en: Update Continuously
id: Perbarui Terus-menerus

en: Show Scene Tree Root Selection
id: Tampilkan Pilihan Root Pohon Adegan

en: Derive Script Globals by Name
id: Turunkan Script Globals berdasarkan Nama

en: Docks
id: Dock

en: Scene Tree
id: Pohon Adegan

en: Inspector
id: Inspektur

en: Show Low Level OpenType Features
id: Tampilkan Fitur OpenType Tingkat Rendah

en: Delimitate All Container and Resources
id: Batasi Semua Kontainer dan Sumber Daya

en: Default Property Name Style
id: Gaya Nama Properti Default

en: Default Float Step
id: Langkah Float Default

en: Disable Folding
id: Nonaktifkan Lipat

en: Auto Unfold Foreign Scenes
id: Otomatis Buka lipatan Skena Asing

en: Horizontal Vector2 Editing
id: Pengeditan Vektor2 Horizontal

en: Horizontal Vector Types Editing
id: Pengeditan Jenis Vektor Horisontal

en: Open Resources in Current Inspector
id: Buka Sumber Daya di Inspektur Saat Ini

en: Resources to Open in New Inspector
id: Sumber Daya untuk Dibuka di Inspektur Baru

en: Theme
id: Tema

en: Icon and Font Color
id: Ikon dan Warna Font

en: Contrast
id: Kontras

en: Draw Extra Borders
id: Gambar Batas Ekstra

en: Icon Saturation
id: Saturasi Ikon

en: Draw Relationship Lines
id: Menggambar Garis Hubungan

en: Relationship Line Opacity
id: Opasitas Garis Relasi

en: Border Size
id: Ukuran Perbatasan

en: Corner Radius
id: Radius Sudut

en: Additional Spacing
id: Spasi Tambahan

en: Custom Theme
id: Tema Kustom

en: Touchscreen
id: Layar sentuh

en: Scale Gizmo Handles
id: Scale Gizmo Menangani

en: Scene Tabs
id: Tab Adegan

en: Display Close Button
id: Tampilkan Tombol Tutup

en: Show Thumbnail on Hover
id: Tampilkan Gambar Mini Saat Disorot kursor

en: Maximum Width
id: Lebar Maksimum

en: Show Script Button
id: Tampilkan Tombol Skrip

en: Restore Scenes on Load
id: Memulihkan Adegan saat Memuat

en: FileSystem
id: Berkas Sistem

en: External Programs
id: Program Eksternal

en: Directories
id: Direktori

en: Autoscan Project Path
id: Path Proyek Pindai Otomatis

en: On Save
id: Di Simpan

en: Compress Binary Resources
id: Kompres Sumber Daya Biner

en: Safe Save on Backup then Rename
id: Menyimpan Cadangan dengan Aman lalu Ganti Nama

en: File Server
id: Server File

en: Password
id: Kata Sandi

en: File Dialog
id: Dialog File

en: Show Hidden Files
id: Tampilkan File Tersembunyi

en: Display Mode
id: Mode Tampilan

en: Thumbnail Size
id: Ukuran Gambar kecil

en: Max Results
id: Hasil Maks

en: RPC Port
id: Port RPC

en: RPC Server Uptime
id: Waktu Aktif Server RPC

en: FBX2glTF Path
id: Path FBX2glTF

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
id: Bertanya Sebelum Menghapus Trek Animasi Terkait

en: Start Create Dialog Fully Expanded
id: Mulai Buat Dialog Diperluas Sepenuhnya

en: Auto Expand to Selected
id: Perluas Otomatis ke yang Dipilih

en: Always Show Folders
id: Selalu Tampilkan Folder

en: TextFile Extensions
id: Ekstensi File Teks

en: Property Editor
id: Editor Properti

en: Auto Refresh Interval
id: Interval Penyegaran Otomatis

en: Subresource Hue Tint
id: Subsumber Hue Tint

en: Text Editor
id: Editor Teks

en: Color Theme
id: Tema Warna

en: Highlighting
id: Menyoroti

en: Appearance
id: Penampilan

en: Caret
id: Tanda sisipan

en: Caret Blink
id: Caret Berkedip

en: Caret Blink Interval
id: Interval Kedipan Caret

en: Highlight Current Line
id: Tandai Baris Saat Ini

en: Highlight All Occurrences
id: Sorot Semua Kejadian

en: Guidelines
id: Pedoman

en: Show Line Length Guidelines
id: Tampilkan Pedoman Panjang Baris

en: Line Length Guideline Soft Column
id: Pedoman Panjang Baris Kolom Soft

en: Line Length Guideline Hard Column
id: Pedoman Panjang Baris Kolom Keras

en: Gutters
id: Talang

en: Show Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Line Numbers Zero Padded
id: Nomor Baris dimulai Nol

en: Highlight Type Safe Lines
id: Sorot Jenis Baris Aman

en: Show Info Gutter
id: Tampilkan Info Talang

en: Show Minimap
id: Tampilkan Peta kecil

en: Minimap Width
id: Lebar Peta kecil

en: Lines
id: Baris

en: Code Folding
id: Lipat Kode

en: Autowrap Mode
id: Mode Bungkus Otomatis

en: Whitespace
id: Spasi

en: Draw Tabs
id: Tab Gambar

en: Draw Spaces
id: Gambarkan Spasi

en: Line Spacing
id: Jarak Baris

en: Behavior
id: Perilaku

en: Move Caret on Right Click
id: Pindahkan Caret dengan Klik Kanan

en: Scroll Past End of File
id: Gulir Melewati Akhir File

en: Smooth Scrolling
id: Pengguliran Halus

en: V Scroll Speed
id: Kecepatan Gulir Vertikal

en: Drag and Drop Selection
id: Pilihan Seret dan Jatuhkan

en: Stay in Script Editor on Node Selected
id: Tetap di Editor Skrip pada Node yang Dipilih

en: Indent
id: Indentasi

en: Auto Indent
id: Indentasi Otomatis

en: Files
id: File

en: Trim Trailing Whitespace on Save
id: Pangkas Spasi Jejak pada Simpan

en: Autosave Interval Secs
id: Detik Interval Simpan Otomatis

en: Restore Scripts on Load
id: Pulihkan Skrip Saat Dimuat

en: Convert Indent on Save
id: Konversikan Indentasi Ketika Menyimpan

en: Auto Reload Scripts on External Change
id: Muat Ulang Otomatis Skrip pada Perubahan Eksternal

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
id: Muat Ulang Otomatis dan Tata Skrip Saat Disimpan

en: Open Dominant Script on Scene Change
id: Buka Skrip Dominan pada Perubahan Adegan

en: Script List
id: Daftar Skrip

en: Show Members Overview
id: Tampilkan Ikhtisar Anggota

en: Sort Members Outline Alphabetically
id: Sortir Kerangka Anggota Secara Abjad

en: Script Temperature Enabled
id: Temperatur Skrip Diaktifkan

en: Script Temperature History Size
id: Ukuran Riwayat Temperatur Skrip

en: Group Help Pages
id: Halaman Bantuan Grup

en: Sort Scripts By
id: Urutkan Skrip Berdasarkan

en: List Script Names As
id: Daftar Nama Skrip Sebagai

en: External
id: Eksternal

en: Exec Path
id: Path Eksekusi

en: Exec Flags
id: Tanda Eksekusi

en: Completion
id: Penyelesaian

en: Idle Parse Delay
id: Penundaan Penguraian Idle

en: Auto Brace Complete
id: Penyangga Otomatis Lengkap

en: Code Complete Delay
id: Penundaan Penyelesaian Kode

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
id: Letakkan Tooltip Callhint di Bawah Baris Saat Ini

en: Complete File Paths
id: Path File Lengkap

en: Add Type Hints
id: Tambahkan Petunjuk Jenis

en: Use Single Quotes
id: Gunakan Kutip Satu

en: Use External Editor
id: Gunakan Editor Eksternal

en: Help
id: Bantuan

en: Show Help Index
id: Tampilkan Indeks Bantuan

en: Sort Functions Alphabetically
id: Urutkan Fungsi Secara Abjad

en: Grid Map
id: Peta Kisi Kisi-kisi

en: Pick Distance
id: Pilih Jarak

en: Selection Box Color
id: Warna Kotak Pilihan

en: Instantiated
id: Diinstansiasi

en: Joint
id: Sendi

en: Stream Player 3D
id: Pemutar Streaming 3D

en: Camera
id: Kamera

en: Fog Volume
id: Volume Kabut

en: Particles
id: Partikel

en: Particle Attractor
id: Penarik Partikel

en: Particle Collision
id: Tabrakan Partikel

en: Joint Body A
id: Badan Bersama A

en: Joint Body B
id: Badan Bersama B

en: Lightmap Lines
id: Garis Lightmap

en: Lightprobe Lines
id: Garis Lightprobe

en: Reflection Probe
id: Probe Refleksi

en: Visibility Notifier
id: Pemberitahu Visibilitas

en: Skeleton
id: Kerangka

en: Selected Bone
id: Tulang yang Dipilih

en: Gizmo Settings
id: Pengaturan Gizmo

en: Bone Axis Length
id: Panjang Sumbu Tulang

en: Bone Shape
id: Bentuk Tulang

en: Grid Division Level Max
id: Tingkat Divisi Kisi-kisi Maks

en: Grid Division Level Min
id: Tingkat Divisi Kisi-kisi Minimal

en: Grid Division Level Bias
id: Bias Tingkat Divisi Grid

en: Grid XZ Plane
id: Plane Grid XZ

en: Grid XY Plane
id: Plane Grid XY

en: Grid YZ Plane
id: Plane Grid YZ

en: Invert X Axis
id: Balik Sumbu X

en: Invert Y Axis
id: Balik Sumbu Y

en: Emulate Numpad
id: Meniru Numpad

en: Emulate 3 Button Mouse
id: Meniru 3 Tombol Mouse

en: Warped Mouse Panning
id: Panning Mouse Melengkung

en: Navigation Feel
id: Rasa Navigasi

en: Orbit Sensitivity
id: Sensitivitas Orbit

en: Orbit Inertia
id: Inersia Orbit

en: Translation Inertia
id: Inersia Terjemahan

en: Zoom Inertia
id: Inersia Zoom

en: Show Viewport Rotation Gizmo
id: Tampilkan Viewport Rotasi Gizmo

en: Show Viewport Navigation Gizmo
id: Tampilkan Viewport Navigasi Gizmo

en: Freelook Sensitivity
id: Sensitivitas Freelook

en: Freelook Inertia
id: Inersia Tampilan Bebas

en: Freelook Speed Zoom Link
id: Tautan Zoom Kecepatan Freelook

en: Manipulator Gizmo Size
id: Ukuran Manipulator Gizmo

en: Manipulator Gizmo Opacity
id: Manipulator Transparansi Gizmo

en: Grid Color
id: Warna Kisi-kisi

en: Guides Color
id: Warna Panduan

en: Smart Snapping Line Color
id: Warna Garis Pengancingan Pintar

en: Bone Width
id: Lebar Tulang

en: Bone Color 1
id: Warna Tulang 1

en: Bone Color 2
id: Warna Tulang 2

en: Bone Selected Color
id: Warna Tulang Terpilih

en: Bone IK Color
id: Warna IK Tulang

en: Bone Outline Color
id: Warna Garis tepi Tulang

en: Bone Outline Size
id: Ukuran Garis tepi Tulang

en: Viewport Border Color
id: Warna Batas Viewport

en: Bone Mapper
id: Pemeta Tulang

en: Handle Colors
id: Tangani Warna

en: Unset
id: Batal disetel

en: Set
id: Terapkan

en: Missing
id: Hilang

en: Panning
id: Menggeser

en: Simple Panning
id: Panning Sederhana

en: 2D Editor Pan Speed
id: Kecepatan Pan Editor 2D

en: Tiles Editor
id: Editor Ubin

en: Display Grid
id: Tampilan Grid

en: Polygon Editor
id: Editor Poligon

en: Point Grab Radius
id: Radius Titik Ambil

en: Show Previous Outline
id: Tampilkan Garis Besar Sebelumnya

en: Autorename Animation Tracks
id: Namai otomatis Trek Animasi

en: Default Create Bezier Tracks
id: Buat Trek Bezier Default

en: Default Create Reset Tracks
id: Buat Trek Reset Default

en: Onion Layers Past Color
id: Lapisan Onion Warna Lampau

en: Onion Layers Future Color
id: Lapisan Onion Warna Masa Depan

en: Shader Editor
id: Editor Shader

en: Restore Shaders on Load
id: Pulihkan Shaders saat Dimuat

en: Visual Editors
id: Editor Visual

en: Minimap Opacity
id: Kegelapan Peta kecil

en: Lines Curvature
id: Kelengkungan Garis

en: Visual Shader
id: Shader Visual

en: Port Preview Size
id: Ukuran Pratinjau Port

en: Window Placement
id: Penempatan Jendela

en: Rect
id: Kotak

en: Rect Custom Position
id: Posisi Kotak Kustom

en: Screen
id: Layar

en: Auto Save
id: Simpan Otomatis

en: Save Before Running
id: Simpan Sebelum Menjalankan

en: Output
id: Luaran

en: Font Size
id: Ukuran Fonta

en: Always Clear Output on Play
id: Selalu Bersihkan Luaran Ketika Bermain

en: HTTP Proxy
id: Proksi HTTP

en: Editor TLS Certificates
id: Sertifikat Editor TLS

en: Remote Host
id: Host Jarak Jauh

en: Debugger
id: Pendebug

en: Profiler Frame History Size
id: Ukuran Riwayat Frame Profiler

en: Profiler Frame Max Functions
id: Fungsi Maks Frame Profiler

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
id: Interval Refresg Pohon Adegan Remot

en: Remote Inspect Refresh Interval
id: Interval Refresh Pemeriksaan Remot

en: Username
id: Nama Pengguna

en: SSH Public Key Path
id: Jalur Kunci Publik SSH

en: SSH Private Key Path
id: Jalur Kunci Pribadi SSH

en: Buffering
id: Proses Pengumpulan Data

en: Agile Event Flushing
id: Flushing Event yang Tangkas

en: Project Manager
id: Manajer Proyek

en: Sorting Order
id: Urutan Penyortiran

en: Flush stdout on Print
id: Flush stdout pada Print

en: Low Processor Mode
id: Mode Processor Rendah

en: Print FPS
id: Cetak FPS

en: Print GPU Profile
id: Cetak Profil GPU

en: Verbose stdout
id: Stdout verbose

en: Max Chars per Second
id: Maks Karakter Per Detik

en: Max Queued Messages
id: Pesan Antrian Maksimal

en: Max Errors per Second
id: Maksimal Error Per Detik

en: Max Warnings per Second
id: Maksimal Peringatan Per Detik

en: File Logging
id: Pencatatan File

en: Enable File Logging
id: Aktifkan Pencatatan File

en: Log Path
id: Path Log

en: Max Log Files
id: File Log Maks

en: Driver
id: Pengemudi

en: GL Compatibility
id: Kompatibilitas GL

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
id: Nvidia Nonaktifkan Optimasi Berulir

en: Renderer
id: Perender

en: Rendering Method
id: Metode Rendering

en: Allow hiDPI
id: Izinkan hiDPI

en: Per Pixel Transparency
id: Transparansi Per Piksel

en: Allowed
id: Diizinkan

en: Threads
id: Thread

en: Handheld
id: Genggam

en: Orientation
id: Orientasi

en: Output Latency
id: Latensi Keluaran

en: Frame Delay Msec
id: Penundaan Frame Milidetik

en: Allow High Refresh Rate
id: Izinkan Kecepatan Refresh Tinggi

en: Hide Home Indicator
id: Sembunyikan Indikator Beranda

en: Hide Status Bar
id: Sembunyikan Bilah Status

en: Suppress UI Gesture
id: Menekan Gerakan UI

en: Default Action Map
id: Peta Tindakan Default

en: Form Factor
id: Faktor Bentuk

en: View Configuration
id: Lihat Konfigurasi

en: Reference Space
id: Ruang Referensi

en: Submit Depth Buffer
id: Kirim Buffer Kedalaman

en: Startup Alert
id: Peringatan Startup

en: Boot Splash
id: Splash Boot

en: BG Color
id: Warna Latar Belakang

en: Environment
id: Lingkungan

en: Defaults
id: Default

en: Default Clear Color
id: Warna Jelas Default

en: Icon
id: Ikon

en: macOS Native Icon
id: Ikon Asli macOS

en: Windows Native Icon
id: Ikon Windows

en: Text Driver
id: Driver Teks

en: Search in File Extensions
id: Cari dalam Ekstensi File

en: Mouse Cursor
id: Kursor Mouse

en: Custom Image
id: Gambar Kustom

en: Custom Image Hotspot
id: Hotspot Gambar Kustom

en: Tooltip Position Offset
id: Offset Posisi Tooltip

en: Show Image
id: Tampilkan Gambar

en: Stretch Mode
id: Mode Peregangan

en: Use Filter
id: Gunakan Filter

en: Image
id: Gambar

en: Minimum Display Time
id: Waktu Tampilan Minimal

en: Project
id: Proyek

en: Assembly Name
id: Nama Assembly

en: Solution Directory
id: Direktori Solusi

en: Assembly Reload Attempts
id: Upaya Muat Ulang Perakitan

en: Time
id: Waktu

en: Regions
id: Wilayah

en: Agents
id: Agen

en: Polygons
id: Poligon

en: Edges
id: Ujung

en: Operation
id: Operasi

en: Calculate Tangents
id: Hitung Tangen

en: Collision
id: Area Tabrakan

en: Use Collision
id: Gunakan Collision

en: Collision Layer
id: Lapisan Tabrakan

en: Collision Mask
id: Mask Collision

en: Collision Priority
id: Prioritas Collision

en: Flip Faces
id: Ubah Wajah

en: Mesh
id: Jala

en: Radial Segments
id: Segmen Radial

en: Rings
id: Cincin

en: Smooth Faces
id: Wajah Halus

en: Sides
id: Sisi

en: Cone
id: Kerucut

en: Inner Radius
id: Radius Dalam

en: Outer Radius
id: Radius Luar

en: Ring Sides
id: Sisi Cincin

en: Polygon
id: Poligon

en: Depth
id: Kedalaman

en: Spin Degrees
id: Derajat Putaran

en: Spin Sides
id: Sisi Putar

en: Path Interval Type
id: Jenis Interval Path

en: Path Interval
id: Interval Path

en: Path Simplify Angle
id: Sudut Penyederhanaan Path

en: Path Rotation
id: Rotasi Path

en: Path Local
id: Path Lokal

en: Path Continuous U
id: Path U Kontinu

en: Path U Distance
id: Jarak Path U

en: Path Joined
id: Path Bergabung

en: Embedded Image Handling
id: Penanganan Gambar Tertanam

en: Max Call Stack
id: Tumpukan Panggilan Maks

en: Language Server
id: Server Bahasa

en: Enable Smart Resolve
id: Mengaktifkan Smart Resolve

en: Show Native Symbols in Editor
id: Tampilkan Simbol Asli di Editor

en: Use Thread
id: Gunakan Thread

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Color
id: Warna

en: Intensity
id: Intensitas

en: Light Type
id: Jenis Cahaya

en: Range
id: Jarak

en: Inner Cone Angle
id: Sudut Kerucut Bagian Dalam

en: Outer Cone Angle
id: Sudut Kerucut Bagian Luar

en: Diffuse Img
id: Difusi Img

en: Diffuse Factor
id: Faktor Difusi

en: Gloss Factor
id: Faktor Gloss

en: Specular Factor
id: Faktor Specular

en: Spec Gloss Img
id: Spek Gloss Img

en: Mass
id: Massa

en: Linear Velocity
id: Kecepatan Linear

en: Angular Velocity
id: Kecepatan Sudut

en: Center of Mass
id: Pusat Massa

en: Inertia Tensor
id: Tensor Inersia

en: Is Trigger
id: Adalah Pemicu

en: Mesh Index
id: Mesh Indeks

en: Importer Mesh
id: Pengimpor Mesh

en: Visibility Mode
id: Mode Visibilitas

en: Major Version
id: Versi Utama

en: Minor Version
id: Versi Minor

en: GLB Data
id: Data GLB

en: Use Named Skin Binds
id: Gunakan Pengikat Skin Bernama

en: Buffers
id: Penyangga

en: Buffer Views
id: Tampilan Penyangga

en: Accessors
id: Pengakses

en: Scene Name
id: Nama Skena

en: Base Path
id: Path Dasar

en: Root Nodes
id: Node Akar

en: Texture Samplers
id: Sampler Tekstur

en: Images
id: Gambar

en: Cameras
id: Kamera kamera

en: Lights
id: Cahaya

en: Unique Names
id: Nama Unik

en: Unique Animation Names
id: Nama Animasi Unik

en: Skeletons
id: Kerangka

en: Create Animations
id: Buat Animasi

en: Animations
id: Animasi

en: Buffer View
id: Tampilan Penyangga

en: Byte Offset
id: Offset Bita

en: Component Type
id: Tipe Komponen

en: Normalized
id: Dinormalisasi

en: Count
id: Jumlah

en: Min
id: Minimal

en: Max
id: Maks

en: Sparse Count
id: Hitungan Sparse

en: Sparse Indices Buffer View
id: Tampilan Buffer Indeks Sparse

en: Sparse Indices Byte Offset
id: Offset Byte Indeks Sparse

en: Sparse Indices Component Type
id: Jenis Komponen Indeks Sparse

en: Sparse Values Buffer View
id: Tampilan Buffer Nilai Sparse

en: Sparse Values Byte Offset
id: Nilai Sparse Offset Byte

en: Loop
id: Pengulangan

en: Buffer
id: Penyangga

en: Byte Length
id: Panjang Bita

en: Indices
id: Indeks

en: Perspective
id: Perspektif

en: Size Mag
id: Ukuran Mag

en: Depth Far
id: Kedalaman Jauh

en: Depth Near
id: Kedalaman Dekat

en: Blend Weights
id: Campuran Bobot

en: Instance Materials
id: Bahan Instance

en: Parent
id: Induk

en: Children
id: Turunan

en: Light
id: Cahaya

en: Visible
id: Terlihat

en: Joints
id: Sendi

en: Roots
id: Root

en: Godot Bone Node
id: Node Tulang Godot

en: Skin Root
id: Root Skin

en: Joints Original
id: Sendi Asli

en: Non Joints
id: Non Sendi

en: Godot Skin
id: Skin Godot

en: Src Image
id: Gambar Sumber

en: Sampler
id: Contoh Acak

en: Mag Filter
id: Filter Mag

en: Min Filter
id: Filter Min

en: Mesh Library
id: Pustaka Bentuk

en: Physics Material
id: Material Fisik

en: Cell
id: Sel

en: Octant Size
id: Ukuran Oktan

en: Center X
id: Pusat X

en: Center Y
id: Pusat Y

en: Center Z
id: Pusat Z

en: Priority
id: Prioritas

en: Bake Navigation
id: Bake Navigasi

en: Lightmapping
id: Pemetaan Cahaya

en: Bake Quality
id: Bake Kualitas

en: Low Quality Ray Count
id: Jumlah Ray Kualitas Rendah

en: Medium Quality Ray Count
id: Jumlah Ray Kualitas Sedang

en: High Quality Ray Count
id: Jumlah Ray Kualitas Tinggi

en: Ultra Quality Ray Count
id: Jumah Ray Kualitas Ultra

en: Bake Performance
id: Bake Performa

en: Max Rays per Pass
id: Ray Maks per Pass

en: Region Size
id: Ukuran Wilayah

en: Low Quality Probe Ray Count
id: Jumlah Ray Probe Berkualitas Rendah

en: Medium Quality Probe Ray Count
id: Jumlah Ray Probe Kualitas Sedang

en: High Quality Probe Ray Count
id: Jumlah Ray Probe Kualitas Tinggi

en: Ultra Quality Probe Ray Count
id: Jumlah Ray Probe Kualitas Ultra

en: Max Rays per Probe Pass
id: Ray Maks per Probe Pass

en: Eye Height
id: Tinggi Mata

en: Display Width
id: Lebar Tampilan

en: Display to Lens
id: Tampilan ke Lensa

en: Oversample
id: Sampel berlebih

en: Beat Count
id: Jumlah Ketukan

en: Bar Beats
id: Ketukan Bar

en: Spawn Path
id: Path Spawn

en: Spawn Limit
id: Batas Spawn

en: Root Path
id: Path Root

en: Replication Interval
id: Interval Replikasi

en: Delta Interval
id: Interval Delta

en: Visibility Update Mode
id: Mode Pembaruan Visibilitas

en: Public Visibility
id: Visibilitas Publik

en: Auth Callback
id: Panggilan Balik Otentikasi

en: Auth Timeout
id: Batas Waktu Autentikasi

en: Allow Object Decoding
id: Izinkan Decoding Objek

en: Refuse New Connections
id: Tolak Koneksi Baru

en: Server Relay
id: Relai Server

en: Max Sync Packet Size
id: Ukuran Maksimum Paket Sinkronisasi

en: Max Delta Packet Size
id: Ukuran Paket Maksimum Delta

en: Noise Type
id: Tipe Kebisingan

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Fractal
id: Fraktal

en: Octaves
id: Oktaf

en: Lacunarity
id: Lakunaritas

en: Gain
id: Keuntungan

en: Weighted Strength
id: Kekuatan Tertimbang

en: Ping Pong Strength
id: Kekuatan Ping Pong

en: Cellular
id: Seluler

en: Distance Function
id: Fungsi Jarak

en: Return Type
id: Jenis Pengembalian

en: Domain Warp
id: Warp Domain

en: Amplitude
id: Amplitudo

en: Fractal Type
id: Tipe Fraktal

en: Fractal Octaves
id: Oktaf Fraktal

en: Fractal Lacunarity
id: Lakunaritas Fraktal

en: Fractal Gain
id: Keuntungan Fraktal

en: Width
id: Lebar

en: Noise
id: Kebisingan

en: Color Ramp
id: Ramp Warna

en: Seamless
id: Mulus

en: Invert
id: Balik

en: In 3D Space
id: Di Ruang 3D

en: As Normal Map
id: Sebagai Peta Normal

en: Seamless Blend Skirt
id: Rok Campuran Mulus

en: Bump Strength
id: Kekuatan Bump

en: Localized Name
id: Nama yang Dilokalkan

en: Action Type
id: Jenis Tindakan

en: Toplevel Paths
id: Path Tingkat Atas

en: Interaction Profile Path
id: Path Profil Interaksi

en: Display Refresh Rate
id: Kecepatan Refresh Layar

en: Render Target Size Multiplier
id: Render Pengganda Ukuran Target

en: Next
id: Berikutnya

en: Border Color
id: Warna Perbatasan

en: Hand
id: Tangan

en: Motion Range
id: Rentang Gerak

en: Hand Skeleton
id: Kerangka Tangan

en: Tracker
id: Pelacak

en: Subject
id: Subjek

en: Names
id: Nama²

en: Strings
id: String

en: Discover Multicast If
id: Temukan Multicast Jika

en: Discover Local Port
id: Temukan Port Lokal

en: Discover IPv6
id: Temukan IPv6

en: Description URL
id: Deskripsi URL

en: Service Type
id: Jenis Layanan

en: IGD Control URL
id: URL Kontrol IGD

en: IGD Service Type
id: Jenis Layanan IGD

en: IGD Our Addr
id: IGD Alamat Kami

en: IGD Status
id: Status IGD

en: Max Channel in Buffer (KB)
id: Saluran Maksimal dalam Buffer (KB)

en: Write Mode
id: Mode Tulis

en: Supported Protocols
id: Protokol yang Didukung

en: Handshake Headers
id: Tajuk Jabat Tangan

en: Inbound Buffer Size
id: Ukuran Buffer Masuk

en: Outbound Buffer Size
id: Ukuran Buffer Keluar

en: Handshake Timeout
id: Batas Waktu Jabat Tangan

en: Max Queued Packets
id: Paket Antrian Maksimal

en: Session Mode
id: Mode Sesi

en: Required Features
id: Fitur yang Diperlukan

en: Optional Features
id: Fitur Opsional

en: Requested Reference Space Types
id: Jenis Ruang Referensi yang Diminta

en: Reference Space Type
id: Jenis Ruang Referensi

en: Visibility State
id: Status Visibilitas

en: Force System User
id: Paksa Pengguna Sistem

en: Shutdown ADB on Exit
id: Matikan ADB Saat Keluar

en: One Click Deploy Clear Previous Install
id: Satu Klik Deploy Hapus Instalasi Sebelumnya

en: Launcher Icons
id: Ikon Peluncur

en: Main 192 X 192
id: Utama 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
id: Latar Depan Adaptif 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
id: Latar Belakang Adaptif 432 X 432

en: Use Gradle Build
id: Gunakan Gradle Build

en: Export Format
id: Format Ekspor

en: Debug User
id: Debug Pengguna

en: Debug Password
id: Debug Kata Sandi

en: Release User
id: Lepaskan Pengguna

en: Release Password
id: Lepaskan Kata Sandi

en: Code
id: Kode

en: Package
id: Paket

en: Unique Name
id: Nama Unik

en: Signed
id: Tertanda

en: App Category
id: Kategori Aplikasi

en: Retain Data on Uninstall
id: Pertahankan Data Saat Copot Pemasangan

en: Exclude From Recents
id: Kecualikan dari Terbaru

en: Graphics
id: Grafik

en: OpenGL Debug
id: Debug OpenGL

en: XR Features
id: Fitur XR

en: XR Mode
id: Mode XR

en: Immersive Mode
id: Mode Imersif

en: Support Small
id: Dukungan Kecil

en: Support Normal
id: Dukungan Normal

en: Support Large
id: Dukungan Besar

en: Support Xlarge
id: Dukungan Ekstra Besar

en: Background Color
id: Warna Latar belakang

en: User Data Backup
id: Cadangan Data Pengguna

en: Allow
id: Izinkan

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Extra Args
id: Arg Ekstra

en: APK Expansion
id: Ekspansi APK

en: Salt
id: Garam

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Permissions
id: Perizinan

en: Custom Permissions
id: Perizinan Kustom

en: Targeted Device Family
id: Keluarga Perangkat yang Ditargetkan

en: Storyboard
id: Papan Cerita

en: Image Scale Mode
id: Mode Skala Gambar

en: Custom Image @2x
id: Gambar Kustom @2x

en: Custom Image @3x
id: Gambar Kustom @3x

en: Use Custom BG Color
id: Gunakan Warna BG Kustom

en: Custom BG Color
id: Warna BG Kustom

en: Settings 58 X 58
id: Pengaturan 58 X 58

en: Settings 87 X 87
id: Pengaturan 87 X 87

en: Notification 40 X 40
id: Pemberitahuan 40 X 40

en: Notification 60 X 60
id: Pemberitahuan 60 X 60

en: iPhone 120 X 120
id: iPhone 120 × 120

en: iPhone 180 X 180
id: iPhone 180 × 180

en: iPad 167 X 167
id: iPad 167 × 167

en: iPad 152 X 152
id: iPad 152 × 152

en: Architecture
id: Arsitektur

en: SSH Remote Deploy
id: Deploy Remot SSH

en: Extra Args SSH
id: Args SSH Ekstra

en: Extra Args SCP
id: SCP Args Ekstra

en: Run Script
id: Jalankan Skrip

en: Cleanup Script
id: Bersihkan Skrip

en: Distribution Type
id: Jenis Distribusi

en: Copyright Localized
id: Hak Cipta Dilokalkan

en: High Res
id: Resolusi Tinggi

en: Platform Build
id: Membangun Platform

en: SDK Version
id: Versi Kit Pengembangan Perangkat Lunak

en: SDK Build
id: Membangun Kit Pengembangan Perangkat Lunak

en: SDK Name
id: Nama Kit Pengembangan Perangkat Lunak

en: Xcode Version
id: Versi Xcode

en: Xcode Build
id: Membangun Xcode

en: Installer Identity
id: Identitas Pemasang

en: Apple Team ID
id: ID Tim Apple

en: Identity
id: Identitas

en: Certificate File
id: File Sertifikat

en: Certificate Password
id: Kata Sandi Sertifikat

en: Provisioning Profile
id: Profil Penyediaan

en: Custom File
id: File Kustom

en: Allow JIT Code Execution
id: Izinkan Eksekusi Kode JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
id: Izinkan Memori yang Dapat Dieksekusi Tanpa Ditandai

en: Allow Dyld Environment Variables
id: Izinkan Variabel Lingkungan Dyld

en: Disable Library Validation
id: Menonaktifkan Validasi Library

en: Audio Input
id: Input Audio

en: Address Book
id: Buku Alamat

en: Calendars
id: Kalender

en: Photos Library
id: Perpustakaan Foto

en: Apple Events
id: Acara Apple

en: Debugging
id: Men-debug

en: App Sandbox
id: Sandbox Aplikasi

en: Network Server
id: Server Jaringan

en: Network Client
id: Klien Jaringan

en: Device USB
id: Perangkat USB

en: Device Bluetooth
id: Perangkat Bluetooth

en: Files Downloads
id: Unduhan File

en: Files Pictures
id: File Gambar

en: Files Music
id: File Musik

en: Files Movies
id: File Video

en: Helper Executables
id: Eksekusi Pembantu

en: Custom Options
id: Pilihan Kustom

en: Notarization
id: Notarisasi

en: Apple ID Name
id: Nama ID Apple

en: Apple ID Password
id: Kata Sandi ID Apple

en: API UUID
id: UUID API

en: API Key
id: Kunci API

en: API Key ID
id: ID Kunci API

en: Location Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Lokasi

en: Location Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Lokasi Dilokalkan

en: Address Book Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Buku Alamat

en: Address Book Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Buku Alamat Dilokalisasi

en: Calendar Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Kalender

en: Calendar Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Kalender Dilokalisasi

en: Photos Library Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Library Foto

en: Photos Library Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Library Foto Dilokalisasi

en: Desktop Folder Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Folder Desktop

en: Desktop Folder Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Folder Desktop Dilokalisasi

en: Documents Folder Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Folder Dokumen

en: Documents Folder Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Folder Dokumen Dilokalisasi

en: Downloads Folder Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Folder Unduhan

en: Downloads Folder Usage Description Localized
id: Unduhan Deskripsi Penggunaan Folder Dilokalisasi

en: Network Volumes Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Volume Jaringan

en: Network Volumes Usage Description Localized
id: Deskripsi Penggunaan Volume Jaringan Dilokalisasi

en: Removable Volumes Usage Description
id: Deskripsi Penggunaan Volume yang Dapat Dilepas

en: Removable Volumes Usage Description Localized
id: Volume yang Dapat Dilepas Deskripsi Penggunaan Dilokalisasi

en: Web
id: Situs

en: HTTP Host
id: Host HTTP

en: HTTP Port
id: Port HTTP

en: Use TLS
id: Gunakan TLS

en: TLS Key
id: Kunci TLS

en: TLS Certificate
id: Sertifikat TLS

en: Variant
id: Varian

en: Extensions Support
id: Dukungan Ekstensi

en: VRAM Texture Compression
id: Kompresi Tekstur VRAM

en: For Desktop
id: Untuk Desktop

en: For Mobile
id: Untuk Mobile

en: Export Icon
id: Ikon Ekspor

en: Custom HTML Shell
id: Shell HTML Kustom

en: Head Include
id: Head Termasuk

en: Canvas Resize Policy
id: Kebijakan Pengubahan Ukuran Kanvas

en: Focus Canvas on Start
id: Fokus Kanvas pada Start

en: Experimental Virtual Keyboard
id: Keyboard Virtual Eksperimental

en: Progressive Web App
id: Aplikasi Web Progresif

en: Offline Page
id: Halaman Luring

en: Icon 144 X 144
id: Ikon 144 X 144

en: Icon 180 X 180
id: Ikon 180 X 180

en: Icon 512 X 512
id: Ikon 512 X 512

en: Identity Type
id: Tipe Identitas

en: Timestamp Server URL
id: URL Server Timestamp

en: Digest Algorithm
id: Algoritma Digest

en: Modify Resources
id: Memodifikasi Sumber Daya

en: Console Wrapper Icon
id: Ikon Pembungkus Konsol

en: File Version
id: Versi Berkas

en: Product Version
id: Versi Produk

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Product Name
id: Nama Produk

en: File Description
id: Deskripsi Berkas

en: Trademarks
id: Merek Dagang

en: Sprite Frames
id: Frame Sprite

en: Speed Scale
id: Skala Kecepatan

en: Centered
id: Terpusat

en: Flip H
id: Balik Horizontal

en: Flip V
id: Balik Vertikal

en: Current
id: Saat ini

en: Pitch Scale
id: Skala Pitch

en: Playing
id: Memainkan

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Stream Paused
id: Streaming Dijeda

en: Max Distance
id: Jarak Maks

en: Attenuation
id: Atenuasi

en: Max Polyphony
id: Polifoni Maks

en: Panning Strength
id: Kekuatan Panning

en: Area Mask
id: Mask Area

en: Copy Mode
id: Mode Salin

en: Anchor Mode
id: Mode Jangkar

en: Ignore Rotation
id: Abaikan Rotasi

en: Process Callback
id: Proses Panggilan Balik

en: Left
id: Kiri

en: Top
id: Atas

en: Right
id: Kanan

en: Bottom
id: Bawah

en: Smoothed
id: Dihaluskan

en: Position Smoothing
id: Penghalusan Posisi

en: Rotation Smoothing
id: Penghalusan Rotasi

en: Drag
id: Seret

en: Horizontal Enabled
id: Horizontal Diaktifkan

en: Vertical Enabled
id: Vertikal Diaktifkan

en: Horizontal Offset
id: Offset Horisontal

en: Vertical Offset
id: Offset Vertikal

en: Left Margin
id: Margin Kiri

en: Top Margin
id: Margin Atas

en: Right Margin
id: Margin Kanan

en: Bottom Margin
id: Margin Bawah

en: Draw Screen
id: Gambar Layar

en: Draw Limits
id: Menggambar Batas

en: Draw Drag Margin
id: Margin Seret Gambar

en: Tweaks
id: Tweak

en: Fit Margin
id: Pas Margin

en: Clear Margin
id: Hapus Margin

en: Use Mipmaps
id: Gunakan Mipmaps

en: Emitting
id: Memancarkan

en: Lifetime
id: Seumur hidup

en: One Shot
id: Satu Tembakan

en: Preprocess
id: Mempersiapkan

en: Explosiveness
id: Daya ledak

en: Randomness
id: Keacakan

en: Lifetime Randomness
id: Keacakan Seumur Hidup

en: Fixed FPS
id: FPS tetap

en: Drawing
id: Menggambar

en: Local Coords
id: Koordinat Lokal

en: Draw Order
id: Urutan Gambar

en: Emission Shape
id: Bentuk Emisi

en: Shape
id: Bentuk

en: Sphere Radius
id: Radius Bola

en: Rect Extents
id: Luas Persegi

en: Points
id: Titik

en: Normals
id: Normal

en: Colors
id: Warna

en: Ring Inner Radius
id: Radius Bagian Dalam Cincin

en: Ring Radius
id: Radius Cincin

en: Particle Flags
id: Bendera Partikel

en: Align Y
id: Sejajarkan Y

en: Direction
id: Arah

en: Spread
id: Menyebar

en: Gravity
id: Gravitasi

en: Initial Velocity
id: Kecepatan Awal

en: Velocity Min
id: Kecepatan Min

en: Velocity Max
id: Kecepatan Maks

en: Velocity Curve
id: Kurva Kecepatan

en: Orbit Velocity
id: Kecepatan Orbit

en: Linear Accel
id: Akselerasi Linier

en: Accel Min
id: Aksel Min

en: Accel Max
id: Aksel Maks

en: Accel Curve
id: Kurva Akselerasi

en: Radial Accel
id: Aksel Radial

en: Tangential Accel
id: Aksel Tangensial

en: Damping
id: Redaman

en: Damping Min
id: Redaman Min

en: Damping Max
id: Redaman Maks

en: Damping Curve
id: Kurva Redaman

en: Angle
id: Sudut

en: Angle Min
id: Sudut Min

en: Angle Max
id: Sudut Maks

en: Angle Curve
id: Kurva Sudut

en: Scale Amount Min
id: Jumlah Skala Min

en: Scale Amount Max
id: Jumlah Skala Maks

en: Scale Amount Curve
id: Kurva Jumlah Skala

en: Split Scale
id: Skala Terpisah

en: Scale Curve X
id: Kurva Skala X

en: Scale Curve Y
id: Kurva Skala Y

en: Color Initial Ramp
id: Ramp Awal Warna

en: Hue Variation
id: Variasi Hue

en: Variation Min
id: Variasi Min

en: Variation Max
id: Variasi Maks

en: Variation Curve
id: Kurva Variasi

en: Speed Min
id: Kecepatan Min

en: Speed Max
id: Kecepatan Maks

en: Speed Curve
id: Kurva Kecepatan

en: Offset Curve
id: Kurva Offset

en: Sub Emitter
id: Sub Emitor

en: Interpolate
id: Interpolasi

en: Base Size
id: Ukuran Dasar

en: Visibility Rect
id: Visibilitas Persegi

en: Trails
id: Jalur

en: Sections
id: Bagian

en: Section Subdivisions
id: Subdivisi Bagian

en: Process Material
id: Bahan Proses

en: Editor Only
id: Hanya Editor

en: Energy
id: Energi

en: Blend Mode
id: Mode Campuran

en: Layer Min
id: Lapisan Minimal

en: Layer Max
id: Lapisan Maksimal

en: Shadow
id: Bayangan

en: Filter Smooth
id: Filter Halus

en: Texture Scale
id: Skala Tekstur

en: Closed
id: Tertutup

en: Cull Mode
id: Mode Cull

en: SDF Collision
id: Tumbukan SDF

en: Occluder Light Mask
id: Mask Cahaya Occluder

en: Width Curve
id: Lebar Kurva

en: Default Color
id: Warna Bawaan

en: Fill
id: Isi

en: Gradient
id: Gradasi

en: Texture Mode
id: Mode Tekstur

en: Capping
id: Pembatasan

en: Joint Mode
id: Mode Joint

en: Begin Cap Mode
id: Mulai Mode Cap

en: End Cap Mode
id: Akhiri Mode Cap

en: Border
id: Sisi

en: Sharp Limit
id: Batas Tajam

en: Round Precision
id: Presisi Bulat

en: Antialiased
id: Antialiasi

en: Gizmo Extents
id: Perluas Gizmo

en: Path Desired Distance
id: Jalur Jarak yang Diinginkan

en: Target Desired Distance
id: Target Jarak yang Diinginkan

en: Path Max Distance
id: Jarak Maksimum Jalur

en: Navigation Layers
id: Lapisan Navigasi

en: Pathfinding Algorithm
id: Algoritma Pencarian Jalur

en: Path Postprocessing
id: Jalur Postprocessing

en: Path Metadata Flags
id: Bendera Metadata Jalur

en: Neighbor Distance
id: Jarak Tetangga

en: Max Neighbors
id: Tetangga Maks

en: Time Horizon Agents
id: Agen Cakrawala Waktu

en: Time Horizon Obstacles
id: Hambatan Cakrawala Waktu

en: Max Speed
id: Kecepatan Maks

en: Avoidance Layers
id: Lapisan Penghindaran

en: Avoidance Mask
id: Masker Penghindaran

en: Avoidance Priority
id: Prioritas Penghindaran

en: Use Custom
id: Gunakan Kustom

en: Path Custom Color
id: Warna Kustom Jalur

en: Path Custom Point Size
id: Ukuran Titik Kustom Jalur

en: Path Custom Line Width
id: Lebar Garis Kustom Jalur

en: Bidirectional
id: Dua arah

en: Start Position
id: Posisi Awal

en: End Position
id: Posisi Akhir

en: Enter Cost
id: Biaya Masuk

en: Travel Cost
id: Biaya Perjalanan

en: Vertices
id: Sudut

en: Navigation Polygon
id: Poligon Navigasi

en: Use Edge Connections
id: unakan Koneksi Tepi

en: Skew
id: Condong

en: Scroll Offset
id: Gulir Offset

en: Repeat
id: Ulang

en: Begin
id: Mulai

en: End
id: Akhir

en: Follow Viewport
id: Ikuti Viewport

en: Scroll
id: Gulir

en: Base Offset
id: Offset Basis

en: Limit Begin
id: Batas Awal

en: Limit End
id: Batas Akhir

en: Ignore Camera Zoom
id: Abaikan Zoom Kamera

en: Motion
id: Gerakan

en: Mirroring
id: Pencerminan

en: Curve
id: Kurva

en: Progress
id: Kemajuan

en: Progress Ratio
id: Rasio Perkembangan

en: H Offset
id: Offset H

en: V Offset
id: Offset V

en: Rotates
id: Berputar

en: Cubic Interp
id: Interp Kubik

en: Sync to Physics
id: Sinkron Dengan Fisika

en: Monitoring
id: Pemantauan

en: Monitorable
id: Dapat dipantau

en: Space Override
id: Ruang Override

en: Point
id: Titik

en: Point Unit Distance
id: Jarak Satuan Titik

en: Point Center
id: Pusat Titik

en: Linear Damp
id: Lembab Linier

en: Angular Damp
id: Lembab Sudut

en: Audio Bus
id: Bus Audio

en: Motion Mode
id: Mode Gerak

en: Up Direction
id: Arah Atas

en: Slide on Ceiling
id: Geser di Langit-langit

en: Wall Min Slide Angle
id: Sudut Geser Min Dinding

en: Floor
id: Lantai

en: Stop on Slope
id: Berhenti di Lereng

en: Constant Speed
id: Kecepatan Konstan

en: Block on Wall
id: Blok di Dinding

en: Max Angle
id: Sudut Maks

en: Snap Length
id: Panjang Snap

en: Moving Platform
id: Platform Bergerak

en: On Leave
id: Ditinggal

en: Floor Layers
id: Lapisan Lantai

en: Wall Layers
id: Lapisan Dinding

en: Safe Margin
id: Batas Aman

en: Disable Mode
id: Mode Nonaktifkan

en: Pickable
id: Dapat dipilih

en: Build Mode
id: Mode Build

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: One Way Collision
id: Tabrakan Satu Arah

en: Margin
id: Batas

en: Debug Color
id: Warna Debug

en: Length
id: Panjang

en: Rest Length
id: Lama Istirahat

en: Stiffness
id: Kekakuan

en: Initial Offset
id: Offset Awal

en: Bias
id: ketidakseimbangan

en: Disable Collision
id: Nonaktifkan Tabrakan

en: Softness
id: Kelembutan

en: Angular Limit
id: Batas Sudut

en: Lower
id: Bawah

en: Upper
id: Atas

en: Target Velocity
id: Kecepatan Target

en: Bone 2D Nodepath
id: Jalur Node Tulang 2D

en: Bone 2D Index
id: Indeks Tulang 2D

en: Auto Configure Joint
id: Konfigurasi Otomatis Sambungan

en: Simulate Physics
id: Simulasi Fisika

en: Follow Bone When Simulating
id: Ikuti Tulang Saat Simulasi

en: Exclude Parent
id: Kecualikan Induk

en: Target Position
id: Posisi Target

en: Hit From Inside
id: Pukul Dari Dalam

en: Collide With
id: Menabrak Dengan

en: Areas
id: Area

en: Bodies
id: Tubuh

en: Gravity Scale
id: Skala Gravitasi

en: Center of Mass Mode
id: Pusat Mode Massa

en: Inertia
id: Inersia

en: Sleeping
id: Tidur

en: Can Sleep
id: Bisa Tidur

en: Lock Rotation
id: Kunci Rotasi

en: Freeze
id: Membeku

en: Freeze Mode
id: Modus Beku

en: Solver
id: Pemecah Masalah

en: Custom Integrator
id: Integrator Kustom

en: Continuous CD
id: CD Berkelanjutan

en: Contact Monitor
id: Monitor Kontak

en: Max Contacts Reported
id: Kontak Maks Dilaporkan

en: Linear
id: Linier

en: Damp Mode
id: Mode Lembab

en: Damp
id: Lembab

en: Angular
id: Sudut

en: Constant Forces
id: Kekuatan Konstan

en: Torque
id: Torsi

en: Constant Linear Velocity
id: Kecepatan Linear Konstan

en: Constant Angular Velocity
id: Kecepatan Sudut Konstan

en: Texture Normal
id: Tekstur Normal

en: Texture Pressed
id: Tekstur Ditekan

en: Bitmask
id: Masker Bit

en: Shape Centered
id: Bentuk Terpusat

en: Shape Visible
id: Bentuk Terlihat

en: Passby Press
id: Dilewati Press

en: Vertex Colors
id: Warna Verteks

en: Internal Vertex Count
id: Hitungan Verteks Internal

en: Remote Path
id: Path Remot

en: Use Global Coordinates
id: Gunakan Koordinat Global

en: Update
id: Perbarui

en: Auto Calculate Length and Angle
id: Menghitung Panjang dan Sudut Secara Otomatis

en: Bone Angle
id: Sudut Tulang

en: Editor Settings
id: Pengaturan Editor

en: Show Bone Gizmo
id: Tampilkan Gizmo Tulang

en: Rest
id: Istirahat

en: Modification Stack
id: Tumpukan Modifikasi

en: Hframes
id: Hframe

en: Vframes
id: Vframe

en: Frame Coords
id: Koordinat Frame

en: Filter Clip Enabled
id: Klip Filter Diaktifkan

en: Tile Set
id: Set Tile

en: Collision Animatable
id: Tabrakan yang Dapat Dianimasikan

en: Collision Visibility Mode
id: Mode Visibilitas Tabrakan

en: Navigation Visibility Mode
id: Mode Visibilitas Navigasi

en: Y Sort Origin
id: Asal Urutan Y

en: Enabling
id: Mengaktifkan

en: Node Path
id: Lokasi Node

en: Doppler Tracking
id: Pelacakan Doppler

en: Attenuation Model
id: Model Atenuasi

en: Unit Size
id: Ukuran Unit

en: Max dB
id: dB Maks

en: Emission Angle
id: Sudut Emisi

en: Degrees
id: Derajat

en: Filter Attenuation dB
id: Filter Atenuasi dB

en: Attenuation Filter
id: Filter Atenuasi

en: Cutoff Hz
id: Batas Hz

en: Tracking
id: Pelacakan

en: Bone Name
id: Nama Tulang

en: Bone Idx
id: Idx Tulang

en: Override Pose
id: Menimpa Pose

en: Keep Aspect
id: Jaga Aspek

en: Attributes
id: Atribut

en: Projection
id: Proyeksi

en: Frustum Offset
id: Offset Frustum

en: Near
id: Dekat

en: Far
id: Jauh

en: Visibility AABB
id: Visibilitas AABB

en: Box Extents
id: Perlebar Kotak

en: Ring Axis
id: Sumbu Cincin

en: Ring Height
id: Tinggi Cincin

en: Rotate Y
id: Putar Y

en: Disable Z
id: Nonaktifkan Z

en: Flatness
id: Kerataan

en: Scale Curve Z
id: Kurva Skala Z

en: Emission
id: Emisi

en: Parameters
id: Parameter

en: Emission Energy
id: Energi Emisi

en: Modulate
id: Memodulasi

en: Albedo Mix
id: Campuran Albedo

en: Normal Fade
id: Pudar Normal

en: Vertical Fade
id: Pudar Vertikal

en: Upper Fade
id: Pudar Atas

en: Lower Fade
id: Pudar Bawah

en: Distance Fade
id: Jarak Pudar

en: Transform Align
id: Ubah Sejajarkan

en: Draw Passes
id: Menggambar Pas

en: Passes
id: Pass

en: Thickness
id: Ketebalan

en: Bake Mask
id: Mask Bake

en: Update Mode
id: Mode Pembaruan

en: Follow Camera Enabled
id: Ikuti Kamera Diaktifkan

en: Directionality
id: Arah

en: Skeleton Path
id: Path Kerangka

en: Visibility Range
id: Rentang Visibilitas

en: Begin Margin
id: Mulai Margin

en: End Margin
id: Margin Akhir

en: Fade Mode
id: Mode Pudar

en: Max Iterations
id: Iterasi Maks

en: Min Distance
id: Jarak Min

en: Pixel Size
id: Ukuran Piksel

en: Flags
id: Bendera

en: Billboard
id: Baliho

en: Shaded
id: Berbayang

en: Double Sided
id: Dua Sisi

en: No Depth Test
id: Tidak ada Uji Kedalaman

en: Fixed Size
id: Ukuran Tetap

en: Alpha Cut
id: Pemotongan Alfa

en: Alpha Scissor Threshold
id: Ambang Batas Gunting Alpha

en: Alpha Hash Scale
id: Skala Hash Alpha

en: Alpha Antialiasing Mode
id: Mode Antialiasasi Alpha

en: Alpha Antialiasing Edge
id: Tepi Antialiasi Alpha

en: Texture Filter
id: Filter Tekstur

en: Render Priority
id: Prioritas Render

en: Outline Render Priority
id: Prioritas Render Garis Besar

en: Text
id: Teks

en: Outline Modulate
id: Modulasi Garis Besar

en: Horizontal Alignment
id: Penjajaran Horisontal

en: Vertical Alignment
id: Penjajaran Vertikal

en: Uppercase
id: Huruf Besar

en: Justification Flags
id: Pembenaran Flags

en: Text Direction
id: Arah Teks

en: Structured Text BiDi Override
id: Penggantian BiDi Teks Terstruktur

en: Structured Text BiDi Override Options
id: Opsi Penggantian BiDi Teks Terstruktur

en: Intensity Lumens
id: Intensitas Lumens

en: Intensity Lux
id: Intensitas Lux

en: Temperature
id: Temperatur

en: Indirect Energy
id: Energi Tidak Langsung

en: Volumetric Fog Energy
id: Energi Kabut Volumetrik

en: Projector
id: Proyektor

en: Angular Distance
id: Jarak Sudut

en: Negative
id: Negatif

en: Specular
id: Spekular

en: Bake Mode
id: Mode Bake

en: Normal Bias
id: Bias Normal

en: Reverse Cull Face
id: Wajah Cull Terbalik

en: Transmittance Bias
id: Bias Transmisi

en: Opacity
id: Kegelapan

en: Directional Shadow
id: Bayangan Arah

en: Blend Splits
id: Perpaduan Split

en: Fade Start
id: Mulai Pudar

en: Pancake Size
id: Ukuran Pancake

en: Sky Mode
id: Mode Langit

en: Shadow Mode
id: Mode Bayangan

en: Spot
id: Sorotan

en: Angle Attenuation
id: Atenuasi Sudut

en: Quality
id: Kualitas

en: Bounces
id: Pantulan

en: Directional
id: Terarah

en: Use Denoiser
id: Gunakan Denoiser

en: Max Texture Size
id: Ukuran Tekstur Maks

en: Custom Sky
id: Langit Kustom

en: Custom Color
id: Warna Kustom

en: Custom Energy
id: Energi Kustom

en: Camera Attributes
id: Atribut Kamera

en: Gen Probes
id: Probe Gen

en: Light Data
id: Data Cahaya

en: Exclude
id: Mengesampingkan

en: From
id: Dari

en: Surface Material Override
id: Penggantian Material Permukaan

en: Path Height Offset
id: Path Jarak Ketinggian

en: Use 3D Avoidance
id: Gunakan Penghindaran 3D

en: Navigation Mesh
id: Mesh Navigasi

en: Basis
id: Dasar

en: Rotation Edit Mode
id: Mode Edit Rotasi

en: Rotation Order
id: Urutan Rotasi

en: Top Level
id: Tingkat Atas

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Visibility Parent
id: Induk Visibilitas

en: Debug Shape
id: Bentuk Debug

en: Rotation Mode
id: Mode Rotasi

en: Use Model Front
id: Gunakan Model Depan

en: Tilt Enabled
id: Kemiringan Diaktifkan

en: Wind
id: Angin

en: Force Magnitude
id: Besaran Gaya

en: Attenuation Factor
id: Faktor Atenuasi

en: Source Path
id: Path Sumber

en: Reverb Bus
id: Bus Reverb

en: Uniformity
id: Keseragaman

en: Ray Pickable
id: Ray yang Dapat Diambil

en: Capture on Drag
id: Tangkap saat Seret

en: Swing Span
id: Rentang Ayunan

en: Twist Span
id: Rentang Putar

en: Relaxation
id: Relaksasi

en: Linear Limit
id: Batas Linear

en: Upper Distance
id: Jarak Atas

en: Lower Distance
id: Jarak Bawah

en: Restitution
id: Restitusi

en: Linear Motor
id: Motor Linear

en: Force Limit
id: Batas Kekuatan

en: Linear Spring
id: Pegas Linear

en: Equilibrium Point
id: Titik Kesetimbangan

en: Upper Angle
id: Sudut Atas

en: Lower Angle
id: Sudut Bawah

en: Angular Motor
id: Motor Sudut

en: Angular Spring
id: Pegas Sudut

en: Params
id: Param

en: Max Impulse
id: Impuls Maks

en: Solver Priority
id: Prioritas Penyelesaian

en: Exclude Nodes From Collision
id: Mengecualikan Node Dari Tabrakan

en: Impulse Clamp
id: Penjepit Impuls

en: Linear Motion
id: Gerakan Linier

en: Linear Ortho
id: Ortogonal Linier

en: Angular Motion
id: Gerakan Sudut

en: Angular Ortho
id: Orto sudut

en: Joint Constraints
id: Kendala Bersama

en: Angular Limit Enabled
id: Batas Sudut Diaktifkan

en: Angular Limit Upper
id: Batas Sudut Atas

en: Angular Limit Lower
id: Batas Sudut Bawah

en: Angular Limit Bias
id: Bias Batas Sudut

en: Angular Limit Softness
id: Kelembutan Batas Sudut

en: Angular Limit Relaxation
id: Relaksasi Batas Sudut

en: Linear Limit Upper
id: Batas Linear Atas

en: Linear Limit Lower
id: Batas Linier Bawah

en: Linear Limit Softness
id: Kelembutan Batas Linear

en: Linear Limit Restitution
id: Restitusi Batas Linear

en: Linear Limit Damping
id: Redaman Batas Linear

en: Angular Limit Restitution
id: Restitusi Batas Sudut

en: Angular Limit Damping
id: Redaman Batas Sudut

en: Linear Limit Enabled
id: Batas Linear Diaktifkan

en: Linear Spring Enabled
id: Pegas Linier Diaktifkan

en: Linear Spring Stiffness
id: Kekakuan Pegas Linear

en: Linear Spring Damping
id: Redaman Pegas Linear

en: Linear Equilibrium Point
id: Titik Kesetimbangan Linear

en: Linear Restitution
id: Restitusi Linear

en: Linear Damping
id: Redaman Linear

en: Angular Restitution
id: Restitusi Sudut

en: Angular Damping
id: Redaman Sudut

en: Angular Spring Enabled
id: Pegas Sudut Diaktifkan

en: Angular Spring Stiffness
id: Kekakuan Pegas Sudut

en: Angular Spring Damping
id: Redaman Pegas Sudut

en: Angular Equilibrium Point
id: Titik Kesetimbangan Sudut

en: Body Offset
id: Offset Tubuh

en: Friction
id: Gesekan

en: Bounce
id: Pantulan

en: Linear Damp Mode
id: Mode Redam Linear

en: Angular Damp Mode
id: Mode Redam Sudut

en: Axis Lock
id: Kunci Sumbu

en: Angular X
id: Sudut X

en: Angular Y
id: Sudut Y

en: Angular Z
id: Sudut Z

en: Hit Back Faces
id: Kena Muka Belakang

en: Pinned Points
id: Poin yang Disematkan

en: Attachments
id: Lampiran

en: Point Index
id: Indeks Titik

en: Spatial Attachment Path
id: Path Lampiran Spasial

en: Parent Collision Ignore
id: Abaikan Tabrakan Induk

en: Simulation Precision
id: Presisi Simulasi

en: Total Mass
id: Massa total

en: Linear Stiffness
id: Kekakuan linier

en: Pressure Coefficient
id: Koefisien Tekanan

en: Damping Coefficient
id: Koefisien Redam

en: Drag Coefficient
id: Koefisien Hambat

en: Spring Length
id: Panjang Pegas

en: Per-Wheel Motion
id: Gerak Per-Roda

en: Engine Force
id: Kekuatan Mesin

en: Brake
id: Rem

en: Steering
id: Kemudi

en: VehicleBody3D Motion
id: Gerakan VehicleBody3D

en: Use as Traction
id: Gunakan Sebagai Traksi

en: Use as Steering
id: Gunakan Sebagai Kemudi

en: Wheel
id: Roda

en: Roll Influence
id: Pengaruh Gulung

en: Friction Slip
id: Slip Gesekan

en: Suspension
id: Suspensi

en: Travel
id: Menjelajah

en: Max Force
id: Kekuatan Maks

en: Origin Offset
id: Offset Asal

en: Box Projection
id: Proyeksi Kotak

en: Enable Shadows
id: Aktifkan Bayangan

en: Mesh LOD Threshold
id: Ambang Batas LOD Mesh

en: Ambient
id: Sekitar

en: Color Energy
id: Energi Warna

en: Profile
id: Profil

en: Motion Scale
id: Skala Gerak

en: Show Rest Only
id: Tampilkan Istirahat Saja

en: Root Bone
id: Tulang Akar

en: Tip Bone
id: Tulang Ujung

en: Target
id: Sasaran

en: Override Tip Basis
id: Ganti Dasar Tip

en: Use Magnet
id: Gunakan Magnet

en: Active
id: Aktif

en: Position Offset
id: Offset Posisi

en: Track Physics Step
id: Lacak Langkah Fisik

en: Sorting
id: Penyortiran

en: Geometry
id: Geometri

en: Material Override
id: Penimpaan Material

en: Material Overlay
id: Hamparan Overlay

en: Transparency
id: Transparansi

en: Extra Cull Margin
id: Margin Cull Ekstra

en: Custom AABB
id: AABB Kustom

en: LOD Bias
id: Bias LOD

en: Ignore Occlusion Culling
id: Abaikan Pemusnahan Oklusi

en: Global Illumination
id: Penerangan Global

en: Lightmap Scale
id: Skala Peta Cahaya

en: Dynamic Range
id: Jarak Dinamis

en: Propagation
id: Propagasi

en: Use Two Bounces
id: Gunakan Dua Pantulan

en: World Scale
id: Skala Dunia

en: Play Mode
id: Mode Putar

en: Sync
id: Sinkron

en: Mix Mode
id: Mode Campuran

en: Fadein Time
id: Waktu Fadein

en: Fadein Curve
id: Kurva Pemudaran Masuk

en: Fadeout Time
id: Waktu Fadeout

en: Fadeout Curve
id: Kurva Pemudaran Keluar

en: Auto Restart
id: Mulai Ulang Otomatis

en: Autorestart
id: Mulai Ulang Otomatis

en: Delay
id: Penundaan

en: Random Delay
id: Penundaan Acak

en: Xfade Time
id: Waktu Xfade

en: Xfade Curve
id: Kurva Xfade

en: Allow Transition to Self
id: Izinkan Transisi ke Diri Sendiri

en: Input Count
id: Jumlah Masukan

en: Request
id: Permintaan

en: Internal Active
id: Internal yang Aktif

en: Add Amount
id: Tambahkan Jumlah

en: Blend Amount
id: Jumlah Campuran

en: Sub Amount
id: Jumlah Pengurangan

en: Seek Request
id: Mencari Permintaan

en: Current Index
id: Indeks Saat Ini

en: Current State
id: Kondisi saat ini

en: Transition Request
id: Permintaan Transisi

en: Reset on Save
id: Atur ulang pada Simpan

en: Root Node
id: Node Akar

en: Root Motion
id: Gerakan Root

en: Track
id: Trek

en: Switch
id: Beralih

en: Switch Mode
id: Beralih Mode

en: Advance
id: Lanjutan

en: Condition
id: Kondisi

en: Expression
id: Ekspresi

en: State Machine Type
id: Jenis Mesin Keadaan

en: Reset Ends
id: Reset Berakhir

en: Current Animation
id: Animasi Saat Ini

en: Playback Options
id: Opsi Pemutaran

en: Default Blend Time
id: Waktu Campuran Default

en: Movie Quit on Finish
id: Film Berhenti saat Selesai

en: Tree Root
id: Akar Pohon

en: Advance Expression Base Node
id: Node Basis Ekspresi Lanjutan

en: Anim Player
id: Pemain Anim

en: Animation Path
id: Path Animasi

en: Zero Y
id: Nol Y

en: Mix Target
id: Target Campuran

en: Ratio
id: Rasio

en: Alignment
id: Penjajaran

en: Button Pressed
id: Tombol Ditekan

en: Action Mode
id: Mode Aksi

en: Keep Pressed Outside
id: Terus Ditekan Di Luar

en: Button Group
id: Tombol Grup

en: Shortcut Feedback
id: Umpan Balik Pintasan

en: Shortcut in Tooltip
id: Pintasan di Tooltip

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
id: Tombol Pintasan Umpan Balik Sorot Waktu

en: Allow Unpress
id: Izinkan Pemencetan Ulang

en: Text Behavior
id: Perilaku Teks

en: Text Overrun Behavior
id: Perilaku Overrun Teks

en: Clip Text
id: Teks Klip

en: Icon Behavior
id: Perilaku Ikon

en: Icon Alignment
id: Penjajaran Ikon

en: Vertical Icon Alignment
id: Penyelarasan Icon Secara Vertikal

en: Expand Icon
id: Perluas Ikon

en: Use Top Left
id: Gunakan Kiri Atas

en: Symbol Lookup on Click
id: Pencarian Simbol pada Klik

en: Line Folding
id: Pelipatan Garis

en: Line Length Guidelines
id: Pedoman Panjang Garis

en: Draw Breakpoints Gutter
id: Gambar Selokan Breakpoints

en: Draw Bookmarks
id: Gambar Bookmark

en: Draw Executing Lines
id: Gambar Garis Eksekusi

en: Draw Line Numbers
id: Menggambar Nomor Garis

en: Zero Pad Line Numbers
id: Nomor Baris Pad Nol

en: Draw Fold Gutter
id: Gambar Selokan Lipat

en: Delimiters
id: Pembatasan

en: Comments
id: Komentar

en: Code Completion
id: Penyelesaian Kode

en: Prefixes
id: Awalan

en: Indentation
id: Indentasi

en: Use Spaces
id: Gunakan Spasi

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic Prefixes
id: Awalan Otomatis

en: Auto Brace Completion
id: Penyelesaian Penyangga Otomatis

en: Highlight Matching
id: Pencocokan Sorotan

en: Pairs
id: Pasangan

en: Color Mode
id: Mode Warna

en: Deferred Mode
id: Mode yang Ditangguhkan

en: Picker Shape
id: Bentuk Pemetik

en: Can Add Swatches
id: Dapat Menambahkan Swatch

en: Customization
id: Kustomisasi

en: Sampler Visible
id: Sampler Terlihat

en: Color Modes Visible
id: Mode Warna Terlihat

en: Sliders Visible
id: Slider Terlihat

en: Hex Visible
id: Hex Terlihat

en: Presets Visible
id: Preset Terlihat

en: Theme Overrides
id: Penggantian Tema

en: Constants
id: Konstanta

en: Font Sizes
id: Ukuran Font

en: Styles
id: Gaya

en: Clip Contents
id: Konten Klip

en: Custom Minimum Size
id: Ukuran Minimum Kustom

en: Layout Direction
id: Arah Tata Letak

en: Layout Mode
id: Mode Tata Letak

en: Anchors Preset
id: Prasetel jangkar

en: Anchor Points
id: Titik Jangkar

en: Anchor Offsets
id: Offset Jangkar

en: Grow Direction
id: Arah Tumbuh

en: Pivot Offset
id: Offset Pivot

en: Container Sizing
id: Ukuran Kontainer

en: Stretch Ratio
id: Rasio Peregangan

en: Localization
id: Lokalisasi

en: Localize Numeral System
id: Melokalkan Sistem Bilangan

en: Focus
id: Fokus

en: Neighbor Left
id: Tetangga Kiri

en: Neighbor Top
id: Tetangga Atas

en: Neighbor Right
id: Tetangga Kanan

en: Neighbor Bottom
id: Tetangga Bawah

en: Previous
id: Sebelum

en: Force Pass Scroll Events
id: Paksa Gulir Lewati Event

en: Default Cursor Shape
id: Bentuk Kursor Default

en: Shortcut Context
id: Konteks Pintasan

en: Type Variation
id: Variasi Jenis

en: OK Button Text
id: Teks Tombol OK

en: Hide on OK
id: Sembunyikan di OK

en: Close on Escape
id: Tutup pada Escape

en: Autowrap
id: Bungkus otomatis

en: Cancel Button Text
id: Teks Tombol Batal

en: Mode Overrides Title
id: Mode Menimpa Judul

en: File Mode
id: Mode File

en: Access
id: Akses

en: Root Subfolder
id: Subfolder Akar

en: Filters
id: Filter

en: Folded
id: Dilipat

en: Panning Scheme
id: Skema Panning

en: Right Disconnects
id: Pemutusan Kanan

en: Connection Lines
id: Jalur Koneksi

en: Curvature
id: Kelengkungan

en: Zoom Max
id: Zoom Maks

en: Zoom Step
id: Langkah Zoom

en: Show Zoom Label
id: Tampilkan Label Zoom

en: Draggable
id: Dapat diseret

en: Selected
id: Dipilih

en: Select Mode
id: Mode Seleksi

en: Allow Reselect
id: Izinkan Pilih Ulang

en: Allow RMB Select
id: Izinkan Pilih RMB

en: Allow Search
id: Izinkan Penelusuran

en: Max Text Lines
id: Baris Teks Maks

en: Auto Height
id: Tinggi Otomatis

en: Items
id: Item

en: Max Columns
id: Kolom Maks

en: Same Column Width
id: Lebar Kolom yang Sama

en: Fixed Column Width
id: Lebar Kolom Tetap

en: Icon Mode
id: Mode Ikon

en: Icon Scale
id: Skala Ikon

en: Fixed Icon Size
id: Ukuran Ikon Tetap

en: Label Settings
id: Pengaturan Label

en: Tab Stops
id: Tab Berhenti

en: Displayed Text
id: Teks yang Ditampilkan

en: Lines Skipped
id: Baris yang Dilewati

en: Max Lines Visible
id: Garis Maks Terlihat

en: Visible Characters
id: Karakter yang Terlihat

en: Visible Characters Behavior
id: Perilaku Karakter yang Terlihat

en: Visible Ratio
id: Rasio Terlihat

en: Placeholder Text
id: Teks Placeholder

en: Max Length
id: Panjang Maks

en: Expand to Text Length
id: Perluas ke Panjang Teks

en: Context Menu Enabled
id: Menu Konteks Diaktifkan

en: Clear Button Enabled
id: Tombol Hapus Diaktifkan

en: Shortcut Keys Enabled
id: Tombol Pintasan Diaktifkan

en: Middle Mouse Paste Enabled
id: Tempel Mouse Tengah Diaktifkan

en: Selecting Enabled
id: Memilih Diaktifkan

en: Deselect on Focus Loss Enabled
id: Batalkan Pilihan pada Kehilangan Fokus Diaktifkan

en: Drag and Drop Selection Enabled
id: Pilihan Seret dan Jatuhkan Diaktifkan

en: Draw Control Chars
id: Gambar Karakter Kontrol

en: Select All on Focus
id: Pilih Semua pada Fokus

en: Blink
id: Berkedip

en: Blink Interval
id: Interval Kedipan

en: Column
id: Kolom

en: Force Displayed
id: Paksa Ditampilkan

en: Mid Grapheme
id: Skema Pertengahan

en: Secret
id: Rahasia

en: Right Icon
id: Ikon Kanan

en: Underline
id: Garis Bawah

en: Start Index
id: Mulai Indeks

en: Switch on Hover
id: Beralih pada Hover

en: Prefer Global Menu
id: Prefer Menu Global

en: Draw Center
id: Pusat Gambar

en: Region Rect
id: Wilayah Persegi

en: Patch Margin
id: Margin Patch

en: Axis Stretch
id: Peregangan Sumbu

en: Fit to Longest Item
id: Cocok untuk Item Terpanjang

en: Hide on Item Selection
id: Sembunyikan pada Pilihan Item

en: Hide on Checkable Item Selection
id: Sembunyikan pada Pemilihan Item yang Dapat Diperiksa

en: Hide on State Item Selection
id: Sembunyikan pada Pemilihan Item Status

en: Submenu Popup Delay
id: Penundaan Popup Submenu

en: Fill Mode
id: Mode Isi

en: Show Percentage
id: Tampilkan Persentase

en: Indeterminate
id: Tak tentu

en: Min Value
id: Nilai Min

en: Max Value
id: Nilai Maks

en: Step
id: Langkah

en: Page
id: Halaman

en: Exp Edit
id: Edit Exp

en: Rounded
id: Bulat

en: Allow Greater
id: Izinkan Lebih Besar

en: Allow Lesser
id: Izinkan Lebih Kecil

en: Border Width
id: Lebar Perbatasan

en: Elapsed Time
id: Waktu yang Berlalu

en: Outline
id: Garis besar

en: Env
id: Lingkungan

en: Glyph Index
id: Indeks Glyph

en: Glyph Count
id: Jumlah Glyph

en: Glyph Flags
id: Bendera Glyph

en: Relative Index
id: Indeks Relatif

en: BBCode Enabled
id: BBCode Diaktifkan

en: Fit Content
id: Konten yang Sesuai

en: Scroll Active
id: Gulir Aktif

en: Scroll Following
id: Gulir Mengikuti

en: Tab Size
id: Ukuran Tab

en: Custom Effects
id: Efek Kustom

en: Meta Underlined
id: Meta Digarisbawahi

en: Hint Underlined
id: Petunjuk Digarisbawahi

en: Progress Bar Delay
id: Penundaan Bar Kemajuan

en: Text Selection
id: Pemilihan Teks

en: Custom Step
id: Langkah Kustom

en: Follow Focus
id: Ikuti Fokus

en: Horizontal Scroll Mode
id: Mode Gulir Horizontal

en: Vertical Scroll Mode
id: Mode Gulir Vertikal

en: Scroll Deadzone
id: Gulir Deadzone

en: Default Scroll Deadzone
id: Gulir Default Deadzone

en: Scrollable
id: Dapat digulir

en: Tick Count
id: Jumlah Tick

en: Ticks on Borders
id: Tick pada Perbatasan

en: Update on Text Changed
id: Pembaruan pada Teks yang Diubah

en: Custom Arrow Step
id: Langkah Panah Kustom

en: Collapsed
id: Runtuh

en: Dragger Visibility
id: Visibilitas Penyeret

en: Split Offset
id: Pemisahan Posisi

en: Stretch Shrink
id: Peregangan Menyusut

en: Current Tab
id: Tab Saat Ini

en: Tab Alignment
id: Penjajaran Tab

en: Clip Tabs
id: Klip Tab

en: Tab Close Display Policy
id: Kebijakan Tampilan Tutup Tab

en: Max Tab Width
id: Lebar Tab Maks

en: Scrolling Enabled
id: Pengguliran Diaktifkan

en: Drag to Rearrange Enabled
id: Seret untuk Mengatur Ulang Diaktifkan

en: Tabs Rearrange Group
id: Grup Susun Ulang Tab

en: Scroll to Selected
id: Gulir ke Dipilih

en: Tabs
id: Tab

en: Tabs Visible
id: Tab Terlihat

en: All Tabs in Front
id: Semua Tab di Depan

en: Use Hidden Tabs for Min Size
id: Gunakan Tab Tersembunyi untuk Ukuran Min

en: Wrap Mode
id: Mode Bungkus

en: Smooth
id: Mulus

en: Past End of File
id: Melewati Akhir File

en: Fit Content Height
id: Ketinggian Konten yang Sesuai

en: Draw When Editable Disabled
id: Gambar saat Tidak Dapat Diedit

en: Move on Right Click
id: Pindah ke Klik Kanan

en: Multiple
id: Beberapa

en: Syntax Highlighter
id: Penyorot Sintaks

en: Text Edit Idle Detect (sec)
id: Edit Teks Deteksi Idle (detik)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
id: Edit Teks Batalkan Ukuran Maks Tumpukan

en: Hover
id: Melayang

en: Focused
id: Terfokus

en: Click Mask
id: Klik Mask

en: Ignore Texture Size
id: Abaikan Ukuran Tekstur

en: Radial Fill
id: Isi Radial

en: Initial Angle
id: Sudut Awal

en: Fill Degrees
id: Isi Derajat

en: Center Offset
id: Pusat Offset

en: Nine Patch Stretch
id: Sembilan Patch Peregangan

en: Stretch Margin
id: Peregangan Margin

en: Under
id: Di bawah

en: Over
id: Atas

en: Progress Offset
id: Kemajuan Offset

en: Tint
id: Warna

en: Expand Mode
id: Mode Perluas

en: Custom Minimum Height
id: Tinggi Minimum Kustom

en: Column Titles Visible
id: Judul Kolom Terlihat

en: Hide Folding
id: Sembunyikan Lipat

en: Enable Recursive Folding
id: Aktifkan Pelipatan Rekursif

en: Hide Root
id: Sembunyikan Akar

en: Drop Mode Flags
id: Bendera Mode Jatuhkan

en: Scroll Horizontal Enabled
id: Gulir Horizontal Diaktifkan

en: Scroll Vertical Enabled
id: Gulir Vertikal Diaktifkan

en: Audio Track
id: Trek Audio

en: Paused
id: Dijeda

en: Expand
id: Memperluas

en: Buffering Msec
id: Buffering Mdetik

en: Self Modulate
id: Modulasi Sendiri

en: Show Behind Parent
id: Tunjukkan di Belakang Induk

en: Clip Children
id: Klip Anak

en: Light Mask
id: Mask Cahaya

en: Visibility Layer
id: Lapisan Visibilitas

en: Ordering
id: Pemesanan

en: Z Index
id: Indeks Z

en: Z as Relative
id: Z Sebagai Relatif

en: Y Sort Enabled
id: Urutan Y Diaktifkan

en: Use Parent Material
id: Gunakan Bahan Induk

en: Diffuse
id: Membaur

en: Shininess
id: Kemilau

en: Download File
id: Unduh File

en: Download Chunk Size
id: Unduh Ukuran Potongan

en: Accept Gzip
id: Terima Gzip

en: Body Size Limit
id: Batas Ukuran Tubuh

en: Max Redirects
id: Pengalihan Maks

en: Timeout
id: Waktu Habis

en: Transfer Mode
id: Mode Transfer

en: Transfer Channel
id: Saluran Transfer

en: Node Name Num Separator
id: Nama Node Pemisah Angka

en: Node Name Casing
id: Casing Nama Node

en: Physics Priority
id: Prioritas Fisika

en: Thread Group
id: Grup Benang

en: Group
id: Kelompok

en: Group Order
id: Pemesanan Kelompok

en: Messages
id: Pesan

en: Auto Translate
id: Terjemahan Otomatis

en: Editor Description
id: Deskripsi Editor

en: Time Left
id: Waktu tersisa

en: Debug Collisions Hint
id: Petunjuk Tabrakan Debug

en: Debug Paths Hint
id: Debug Petunjuk Path

en: Debug Navigation Hint
id: Debug Petunjuk Navigasi

en: Multiplayer Poll
id: Polling Multipemain

en: Shapes
id: Bentuk

en: Shape Color
id: Warna Bentuk

en: Contact Color
id: Warna Kontak

en: Paths
id: Path

en: Geometry Color
id: Warna Geometri

en: Geometry Width
id: Lebar Geometri

en: Max Contacts Displayed
id: Kontak Maks Ditampilkan

en: Draw 2D Outlines
id: Gambar Garis Besar 2D

en: Transparent Background
id: Latar Belakang Transparan

en: Anti Aliasing
id: Anti Alias

en: Screen Space AA
id: Ruang Layar AA

en: Use TAA
id: Gunakan TAA

en: Use Occlusion Culling
id: Gunakan Pemusnahan Oklusi

en: Mesh LOD
id: LOD Mesh

en: LOD Change
id: Perubahan LOD

en: Threshold Pixels
id: Ambang Piksel

en: Snap
id: Pengancingan

en: Snap 2D Transforms to Pixel
id: Jepret Perubahan 2D ke Piksel

en: Snap 2D Vertices to Pixel
id: Jepret Simpul 2D ke Piksel

en: Lights and Shadows
id: Cahaya dan Bayangan

en: Positional Shadow
id: Bayangan Posisi

en: Atlas Size
id: Ukuran Atlas

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
id: Subdivisi Kuadran 0 Atlas

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
id: Subdivisi Kuadran 1 Atlas

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
id: Subdivisi Kuadran 2 Atlas

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
id: Subdivisi Kuadran 3 Atlas

en: Oversize
id: Kebesaran

en: Default Environment
id: Lingkungan Default

en: Enable Object Picking
id: Aktifkan Pengambilan Objek

en: Wait Time
id: Waktu Tunggu

en: Autostart
id: Mulai Otomatis

en: Viewport Path
id: Path Viewport

en: Disable 3D
id: Nonaktifkan 3D

en: Use XR
id: Gunakan XR

en: Own World 3D
id: Dunia Sendiri 3D

en: World 3D
id: Dunia 3D

en: Transparent BG
id: BG transparan

en: Handle Input Locally
id: Tangani Input Secara Lokal

en: Use Debanding
id: Gunakan Debanding

en: Debug Draw
id: Debug Gambar

en: Scaling 3D
id: Penskalaan 3D

en: Scaling 3D Mode
id: Penskalaan Mode 3D

en: Scaling 3D Scale
id: Penskalaan Skala 3D

en: Texture Mipmap Bias
id: Bias Mipmap Tekstur

en: Anisotropic Filtering Level
id: Tingkat Penyaringan Anisotropik

en: FSR Sharpness
id: Ketajaman FSR

en: Variable Rate Shading
id: Shading Tingkat Variabel

en: Canvas Items
id: Item Kanvas

en: Audio Listener
id: Listener Audio

en: Enable 2D
id: Aktifkan 2D

en: Enable 3D
id: Aktifkan 3D

en: Object Picking
id: Pengambilan Objek

en: Object Picking Sort
id: Sortir Pengambilan Objek

en: Disable Input
id: Nonaktifkan Input

en: Positional Shadow Atlas
id: Atlas Bayangan Posisi

en: 16 Bits
id: 16 Bit

en: Quad 0
id: Kuadran 0

en: Quad 1
id: Kuadran 1

en: Quad 2
id: Kuadran 2

en: Quad 3
id: Kuadran 3

en: Canvas Cull Mask
id: Kanvas Cull Mask

en: Size 2D Override
id: Penggantian Ukuran 2D

en: Size 2D Override Stretch
id: Ukuran Peregangan Timpa 2D

en: Render Target
id: Target Render

en: Clear Mode
id: Mode Hapus

en: Current Screen
id: Layar Saat Ini

en: Mouse Passthrough Polygon
id: Mouse Melewati Poligon

en: Wrap Controls
id: Kontrol Bungkus

en: Exclusive
id: Eksklusif

en: Unresizable
id: Tidak dapat diubah ukurannya

en: Unfocusable
id: Tidak bisa fokus

en: Popup Window
id: Jendela Popup

en: Mouse Passthrough
id: Mouse Melewati

en: Min Size
id: Ukuran Min

en: Max Size
id: Ukuran Maksimal

en: Content Scale
id: Skala Konten

en: Swap Cancel OK
id: Tukar Batal OK

en: Layer Names
id: Nama Lapisan

en: 2D Render
id: Render 2D

en: 3D Render
id: Render 3D

en: 2D Physics
id: Fisik 2D

en: 2D Navigation
id: Navigasi 2D

en: 3D Physics
id: Fisik 3D

en: 3D Navigation
id: Navigasi 3D

en: Segments
id: Segmen

en: Sampling
id: Contoh

en: Partition Type
id: Tipe Partisi

en: Parsed Geometry Type
id: Jenis Geometri yang Diuraikan

en: Source Geometry Mode
id: Mode Geometri Sumber

en: Cells
id: Cell

en: Slide on Slope
id: Geser pada Kemiringan

en: Custom Solver Bias
id: Penyesuaian Penyelesaian Kustom

en: Execution Mode
id: Mode Eksekusi

en: Target Nodepath
id: Target Jalur node

en: Tip Nodepath
id: Tip Jalur node

en: CCDIK Data Chain Length
id: CCDIK Panjang Rantai Data

en: FABRIK Data Chain Length
id: FABRIK Panjang Rantai Data

en: Jiggle Data Chain Length
id: Panjang Rantai Data Getar

en: Default Joint Settings
id: Pengaturan Persendian Bawaan

en: Use Gravity
id: Gunakan Gravitasi

en: Bone Index
id: Indeks Bone

en: Bone 2D Node
id: Node Bone 2D

en: Physical Bone Chain Length
id: Panjang Rantai Bone Fisik

en: Target Minimum Distance
id: Jarak Minimum Target

en: Target Maximum Distance
id: Jarak Maksimum Target

en: Flip Bend Direction
id: Balik Arah Tikungan

en: Modification Count
id: Jumlah Modifikasi

en: Terrains
id: Lahan

en: Custom Data
id: Data Kustom

en: Tile Shape
id: Bentuk Tile

en: Tile Layout
id: Tata Letak Tile

en: Tile Offset Axis
id: Sumbu Offset Tile

en: Tile Size
id: Ukuran Tile

en: UV Clipping
id: Pemotongan UV

en: Occlusion Layers
id: Layer Halangan

en: Physics Layers
id: Layer Fisika

en: Terrain Sets
id: Set Medan

en: Custom Data Layers
id: Lapisan Data Kustom

en: Scene
id: Adegan

en: Display Placeholder
id: Tampilan Placeholder

en: Polygons Count
id: Jumlah Poligon

en: One Way
id: Satu Cara

en: One Way Margin
id: Batas Satu Arah

en: Transpose
id: Mengubah urutan

en: Texture Origin
id: Asal Tekstur

en: Terrain Set
id: Set Medan

en: Terrain
id: Lahan

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Probability
id: Kemungkinan

en: Distance
id: Jarak

en: Backface Collision
id: Tabrakan Backface

en: Density
id: Kepadatan

en: Height Falloff
id: Penurunan Ketinggian

en: Edge Fade
id: Pelepasan Tepi

en: Density Texture
id: Tekstur Ketebalan

en: Map Width
id: Lebar Peta

en: Map Depth
id: Kedalaman Peta

en: Map Data
id: Data Peta

en: Navigation Mesh Transform
id: Navigasi Mesh Transform

en: Preview
id: Pratinjau

en: Add UV2
id: Tambah UV2

en: UV2 Padding
id: Padding UV2

en: Subdivide Width
id: Membagi Lebar

en: Subdivide Height
id: Pemisahan Tinggi

en: Subdivide Depth
id: Kedalaman Pembagian Subbagian

en: Top Radius
id: Radius Atas

en: Bottom Radius
id: Radius Bawah

en: Cap Top
id: Cap Atas

en: Cap Bottom
id: Cap Bawah

en: Left to Right
id: Kiri ke Kanan

en: Is Hemisphere
id: Adalah Selatan Belahan Bumi

en: Ring Segments
id: Segmen Cincin

en: Radial Steps
id: Langkah-langkah Radial

en: Section Length
id: Panjang Bagian

en: Section Rings
id: Cincin Bagian

en: Section Segments
id: Bagian Segmen

en: Curve Step
id: Step Kurva

en: Bind Count
id: Jumlah Ikatan

en: Bind
id: Ikatan

en: Bone
id: Tulang

en: Sky
id: Langit

en: Top Color
id: Warna Atas

en: Horizon Color
id: Warna Horizon

en: Energy Multiplier
id: Pengganda Energi

en: Cover
id: Sampul

en: Cover Modulate
id: Modulasi Sampul

en: Ground
id: Tanah

en: Bottom Color
id: Warna Bawah

en: Sun
id: Matahari

en: Panorama
id: Pemandangan Luas

en: Coefficient
id: Koefisien

en: Eccentricity
id: Keanehan

en: Turbidity
id: Kekeruhan

en: Sun Disk Scale
id: Skala Cakram Matahari

en: Ground Color
id: Warna Daratan

en: Night Sky
id: Langit Malam

en: Fallback Environment
id: Lingkungan Pengganti

en: Plane
id: Pesawat

en: Frames
id: Bingkai-bingkai

en: Pause
id: Jeda

en: Filter Clip
id: Klip Filter

en: Polyphony
id: Polifoni

en: Mix Rate
id: Tingkat Campuran

en: Bonemap
id: Peta tulang

en: Exposure
id: Paparan

en: Sensitivity
id: Sensitivitas

en: Multiplier
id: Pengganda

en: Auto Exposure
id: Eksposur Otomatis

en: DOF Blur
id: Keburaman DOF

en: Far Enabled
id: Jauh Diaktifkan

en: Far Distance
id: Jarak Jauh

en: Far Transition
id: Transisi Jauh

en: Near Enabled
id: Hampir Diaktifkan

en: Near Distance
id: Jarak Dekat

en: Near Transition
id: Menjelang Transisi

en: Min Sensitivity
id: Sensitivitas Min

en: Max Sensitivity
id: Sensitivitas Maks

en: Frustum
id: Bangun Tumpul

en: Focus Distance
id: Jarak Fokus

en: Focal Length
id: Panjang Focal

en: Aperture
id: Apertur

en: Shutter Speed
id: Kecepatan Shutter

en: Min Exposure Value
id: Nilai Eksposur Min

en: Max Exposure Value
id: Nilai Eksposur Maks

en: Camera Feed ID
id: ID Halaman Beranda Kamera

en: Which Feed
id: Umpan yang Mana

en: Camera Is Active
id: Kamera Aktif

en: Light Mode
id: Mode Cahaya

en: Particles Animation
id: Animasi Partikel

en: Particles Anim H Frames
id: Partikel Animasi Frame H

en: Particles Anim V Frames
id: Partikel Animasi Frame V

en: Particles Anim Loop
id: Partikel Anim Loop

en: Load Path
id: Jalur Muat

en: Bake Resolution
id: Bake Resolusi

en: Bake Interval
id: Waktu Pemanggangan

en: Up Vector
id: Vektor Atas

en: Curve X
id: Kurva X

en: Curve Y
id: Kurva Y

en: Curve Z
id: Kurva Z

en: Background
id: Latar Belakang

en: Canvas Max Layer
id: Lapisan Maksimum Kanvas

en: Custom FOV
id: Kostum FOV

en: Ambient Light
id: Cahaya Lingkungan

en: Source
id: Sumber

en: Sky Contribution
id: Kontribusi Langit

en: Reflected Light
id: Cahaya Pantulan

en: White
id: Putih

en: Fade In
id: Memudar

en: Fade Out
id: Memudar

en: Depth Tolerance
id: Toleransi Kedalaman

en: Power
id: Kekuatan

en: Detail
id: Detil

en: Horizon
id: Garis Cakrawala

en: Sharpness
id: Ketajaman

en: Light Affect
id: Efek Cahaya

en: AO Channel Affect
id: Efek AO Channel

en: Normal Rejection
id: Penolakan Normal

en: Use Occlusion
id: Menggunakan Penghalangan

en: Read Sky Light
id: Membaca Cahaya Langit

en: Bounce Feedback
id: Umpan Balik Bounce

en: Cascades
id: Bertumpukan

en: Min Cell Size
id: Ukuran Sel Minimal

en: Cascade 0 Distance
id: Jarak Tumpuan 0

en: Y Scale
id: Scale Y

en: Probe Bias
id: Kecenderungan Probe

en: Glow
id: Bersinar

en: Levels
id: Tingkat

en: Mix
id: Bercampur

en: Bloom
id: Mekar

en: HDR Threshold
id: Ambang Dinamik Tinggi

en: HDR Scale
id: Scale HDR

en: HDR Luminance Cap
id: Batas Cahaya HDR

en: Map Strength
id: Kekuatan Pemetaan

en: Map
id: Peta

en: Fog
id: Kabut

en: Light Color
id: Color Cahaya

en: Light Energy
id: Energi Cahaya

en: Sun Scatter
id: Taburan Cahaya Matahari

en: Aerial Perspective
id: Perspektif Udara

en: Sky Affect
id: Pengaruh Langit

en: Height Density
id: Kepadatan Tinggi

en: Volumetric Fog
id: Kabut Berbentuk Volume

en: GI Inject
id: Injeksi GI

en: Anisotropy
id: Anisotrop

en: Detail Spread
id: Penyebaran Detail

en: Ambient Inject
id: Penyisipan Ambient

en: Adjustments
id: Penyesuaian

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Color Correction
id: Koreksi Color

en: Base Font
id: Huruf Dasar

en: Features
id: Fitur-fitur

en: Extra Spacing
id: Jarak Tambahan

en: Space
id: Spasi

en: Font Names
id: Nama-nama Huruf

en: Font Italic
id: Huruf Miring

en: Font Weight
id: Tebal Huruf

en: Font Stretch
id: Perlebaran Huruf

en: Interpolation
id: Interpolasi

en: Color Space
id: Ruang Color

en: Raw Data
id: Data Mentah

en: Offsets
id: Perpindahan

en: Use HDR
id: Gunakan HDR

en: To
id: Ke

en: Next Pass
id: Pass Selanjutnya

en: Depth Draw Mode
id: Mode Menggambar Kedalaman

en: Shading
id: Pengarsiran

en: Shading Mode
id: Mode Pengarsiran

en: Diffuse Mode
id: Mode Difus

en: Specular Mode
id: Mode Spekular

en: Disable Ambient Light
id: Matikan Cahaya Lingkungan

en: Disable Fog
id: Nonaktifkan Kabut

en: Vertex Color
id: Color Titik-Titik

en: Use as Albedo
id: Gunakan sebagai Albedo

en: Is sRGB
id: Adalah sRGB

en: Texture Force sRGB
id: Kekuatan Tekstur dalam Format Warna sRGB

en: Texture MSDF
id: Tekstur MSDF

en: Metallic
id: Berbahan Logam

en: Texture Channel
id: Tekstur Channel

en: On UV2
id: Di UV2

en: Rim
id: Lingkaran Luar

en: Clearcoat
id: Lapisan Bening

en: Flowmap
id: Peta Aliran

en: Deep Parallax
id: Efek Kedalaman Mendalam

en: Min Layers
id: Jumlah Lapisan Minimum

en: Max Layers
id: Jumlah Lapisan Maksimum

en: Flip Tangent
id: Pembalikan Garis Singgung

en: Flip Binormal
id: Membalikkan Normal

en: Flip Texture
id: Memutar Teksur

en: Skin Mode
id: Mode Skin

en: Transmittance
id: Transmisi

en: Boost
id: Meningkatkan

en: Back Lighting
id: Pencahayaan dari Belakang

en: Backlight
id: Cahaya dari Belakang

en: UV Layer
id: Lapisan UV

en: Triplanar
id: Tiga Dimensi

en: Triplanar Sharpness
id: Ketajaman dalam Tiga Dimensi

en: World Triplanar
id: Dunia Tiga Dimensi

en: Shadows
id: Bayangan

en: Disable Receive Shadows
id: Nonaktifkan Terima Bayangan

en: Shadow to Opacity
id: Bayangan to Kebas-transparan

en: Keep Scale
id: Menjaga Scale

en: Particles Anim
id: Animasi Partikel

en: H Frames
id: Bingkai H

en: V Frames
id: Bingkai V

en: Grow
id: Tumbuh

en: Use Point Size
id: Gunakan Ukuran Titik

en: Point Size
id: Ukuran Titik

en: Use Particle Trails
id: Gunakan Jejak Partikel

en: Proximity Fade
id: Pudarnya dengan Jarak Dekat

en: Pixel Range
id: Rentang Piksel

en: Convex Hull Approximation
id: Perkiraan Convex Hull

en: Lightmap Size Hint
id: Petunjuk Ukuran Lightmap

en: Blend Shape Mode
id: Mode Bentuk Gabungan

en: Shadow Mesh
id: Mesh Bayangan

en: Base Texture
id: Tekstur Dasar

en: Image Size
id: Ukuran Gambar

en: Transform Format
id: Format Transformasi

en: Use Colors
id: Gunakan Warna

en: Use Custom Data
id: Gunakan Data Kustom

en: Instance Count
id: Jumlah Instance

en: Visible Instance Count
id: Jumlah Instance Terlihat

en: Source Group Name
id: Nama Grup Sumber

en: Max Climb
id: Maksimum Kenaikan

en: Max Slope
id: Kemiringan Maksimum

en: Merge Size
id: Ukuran Gabungan

en: Max Error
id: Error Maksimal

en: Vertices per Polygon
id: Titik per Poligon

en: Details
id: Detail

en: Sample Distance
id: Jarak sampel

en: Sample Max Error
id: Sampel Error Maksimal

en: Low Hanging Obstacles
id: Hambatan yang Mudah Dihindari

en: Ledge Spans
id: Jarak Antara Aliran Batu

en: Walkable Low Height Spans
id: Jembatan Ketinggian Rendah yang Bisa Dijalani Kaki

en: Baking AABB
id: Membuat AABB

en: Baking AABB Offset
id: Jarak Baking AABB

en: Attractor Interaction
id: Interaksi Penarik

en: Scale Curve
id: Skala Kurva

en: Noise Strength
id: Kekuatan Noise

en: Noise Scale
id: Skala Noise

en: Noise Speed
id: Kecepatan Suara

en: Noise Speed Random
id: Kecepatan Noise Acak

en: Influence over Life
id: Pengaruh terhadap Kehidupan

en: Use Scale
id: Gunakan Skala

en: Amount at End
id: Jumlah di Akhir

en: Amount at Collision
id: Jumlah saat Tabrakan

en: Keep Velocity
id: Pertahankan Kecepatan

en: Rough
id: Kasar

en: Absorbent
id: Bahan Penyerap

en: Size Override
id: Timpa Ukuran

en: Keep Compressed Buffer
id: Menyimpan Buffer yang Tertekan

en: Scale Base Bone
id: Skala Bone Dasar

en: Group Size
id: Ukuran Grup

en: Bone Size
id: Ukuran Bone

en: Sky Material
id: Bahan Langit

en: Process Mode
id: Mode Proses

en: Radiance Size
id: Ukuran Pancaran

en: Content Margins
id: Batas Konten

en: Blend
id: Berbaur

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Corner Detail
id: Detail Sudut

en: Expand Margins
id: Perluas Batas

en: Grow Begin
id: Tumbuh Dimulai

en: Grow End
id: Tumbuh Berakhir

en: Texture Margins
id: Batas Tekstur

en: Sub-Region
id: Sub-Wilayah

en: Number Color
id: Warna Angka

en: Symbol Color
id: Warna Simbol

en: Function Color
id: Warna Fungsi

en: Member Variable Color
id: Warna Variabel Anggota

en: Keyword Colors
id: Kata Kunci Warna

en: Member Keyword Colors
id: Anggota Kata Kunci Warna

en: Color Regions
id: Wilayah Warna

en: Preserve Invalid
id: Mempertahankan Tidak Valid

en: Preserve Control
id: Pertahankan Kontrol

en: Custom Punctuation
id: Tanda Baca Kustom

en: Break Flags
id: Hancurkan Flags

en: Default Base Scale
id: Skala Dasar Bawaan

en: Default Font
id: Font Bawaan

en: Default Font Size
id: Ukuran Font Bawaan

en: Output Port for Preview
id: Output Port untuk Preview

en: Modes
id: Mode

en: Input Name
id: Nama Masukan

en: Parameter Name
id: Nama Parameter

en: Qualifier
id: Pengkualifikasi

en: Varying Name
id: Memvariasikan Nama

en: Varying Type
id: Memvariasikan Tipe

en: Op Type
id: Tipe Op

en: Constant
id: Konstan

en: Texture Type
id: Tipe Tekstur

en: Texture Array
id: Susunan Tekstur

en: Cube Map
id: Peta Kubus

en: Function
id: Fungsi

en: Hint
id: Petunjuk

en: Default Value Enabled
id: Nilai Bawaan Diaktifkan

en: Default Value
id: Nilai Bawaan

en: Color Default
id: Warna Bawaan

en: Texture Repeat
id: Ulangi Tekstur

en: Texture Source
id: Sumber Tekstur

en: Billboard Type
id: Tipe Billboard

en: Use All Surfaces
id: Gunakan Semua Permukaan

en: Surface Index
id: Indeks Permukaan

en: Degrees Mode
id: Mode Derajat

en: Font Pressed Color
id: Warna Font yang Ditekan

en: Font Hover Color
id: Warna Hover Font

en: Font Focus Color
id: Warna Fokus Font

en: Font Hover Pressed Color
id: Warna Hover Font yang Ditekan

en: Font Disabled Color
id: Warna Font Nonaktif

en: Font Outline Color
id: Warna Outline Font

en: Icon Normal Color
id: Ikon Warna Normal

en: Icon Pressed Color
id: Ikon Warna yang Ditekan

en: Icon Hover Color
id: Ikon Hover Warna

en: Icon Hover Pressed Color
id: Warna Hover Icon yang Ditekan

en: Icon Focus Color
id: Warna Fokus Ikon

en: Icon Disabled Color
id: Ikon Warna yang Dinonaktifkan

en: H Separation
id: Pemisahan H

en: Icon Max Width
id: Icon Lebar Maksimum

en: Underline Spacing
id: Menggarisbawahi Spasi

en: Normal Mirrored
id: Cermin Normal

en: Hover Mirrored
id: Cermin Hover

en: Pressed Mirrored
id: Ditekan Cermin

en: Disabled Mirrored
id: Dinonaktifkan Cermin

en: Arrow
id: Panah

en: Arrow Margin
id: Margin Panah

en: Modulate Arrow
id: Modulasi Panah

en: Hover Pressed
id: Hover Ditekan

en: Checked Disabled
id: Dicentang Dinonaktifkan

en: Unchecked
id: Tidak Dicentang

en: Unchecked Disabled
id: Tidak Dicentang Dinonaktifkan

en: Radio Checked
id: Radio Dicentang

en: Radio Checked Disabled
id: Radio Dicentang Dinonaktifkan

en: Radio Unchecked
id: Radio Tidak Dicentang

en: Radio Unchecked Disabled
id: Radio Tidak Dicentang Dinonaktifkan

en: Check V Offset
id: Periksa Offset V

en: Checked Mirrored
id: Centang Dicerminkan

en: Checked Disabled Mirrored
id: Centang Dinonaktifkan Dicerminkan

en: Unchecked Mirrored
id: Tidak dicentang dicerminkan

en: Unchecked Disabled Mirrored
id: Tidak dicentang Dinonaktifkan Cermin

en: Font Shadow Color
id: Warna Bayangan Font

en: Shadow Offset X
id: Bayangan Offset X

en: Shadow Offset Y
id: Bayangan Offset Y

en: Shadow Outline Size
id: Ukuran Garis Besar Bayangan

en: Font Selected Color
id: Warna Font yang Dipilih

en: Font Uneditable Color
id: Warna Font yang Tidak Dapat Diedit

en: Font Placeholder Color
id: Warna Placeholder Font

en: Caret Color
id: Warna Caret

en: Selection Color
id: Warna Seleksi

en: Clear Button Color
id: Hapus Warna Tombol

en: Clear Button Color Pressed
id: Hapus Warna Tombol yang Ditekan

en: Minimum Character Width
id: Lebar Karakter Minimum

en: Caret Width
id: Lebar Caret

en: Clear
id: Bersihkan

en: Font Readonly Color
id: Warna Hanya Baca Font

en: Current Line Color
id: Warna Baris Saat Ini

en: Caret Background Color
id: Warna Latar Belakang Caret

en: Word Highlighted Color
id: Warna yang Disorot Kata

en: Search Result Color
id: Warna Hasil Pencarian

en: Search Result Border Color
id: Warna Batas Hasil Pencarian

en: Breakpoint
id: Titik Batas

en: Executing Line
id: Jalur Eksekusi

en: Can Fold
id: Bisa Dilipat

en: Folded EOL Icon
id: Ikon EOL Terlipat

en: Completion Background Color
id: Warna Latar Belakang Penyelesaian

en: Completion Selected Color
id: Penyelesaian Warna yang Dipilih

en: Completion Existing Color
id: Penyelesaian Warna yang Ada

en: Completion Scroll Color
id: Warna Gulir Penyelesaian

en: Completion Scroll Hovered Color
id: Gulir Penyelesaian Warna yang Di-hover

en: Bookmark Color
id: Warna Markah

en: Breakpoint Color
id: Warna Breakpoint

en: Executing Line Color
id: Mengeksekusi Warna Baris

en: Code Folding Color
id: Warna Lipatan Kode

en: Brace Mismatch Color
id: Warna Ketidakcocokan Brace

en: Line Number Color
id: Warna Nomor Baris

en: Line Length Guideline Color
id: Warna Pedoman Panjang Baris

en: Completion Lines
id: Garis Penyelesaian

en: Completion Max Width
id: Lebar Maks Penyelesaian

en: Completion Scroll Width
id: Lebar Gulir Penyelesaian

en: Scroll Focus
id: Fokus Gulir

en: Grabber
id: Perampas

en: Grabber Highlight
id: Sorotan Perampas

en: Grabber Pressed
id: Perampas Ditekan

en: Increment
id: Kenaikan

en: Increment Highlight
id: Sorotan Kenaikan

en: Increment Pressed
id: Kenaikan Ditekan

en: Decrement
id: Penurunan

en: Decrement Highlight
id: Sorotan Penurunan

en: Decrement Pressed
id: Penurunan Ditekan

en: Slider
id: Penggeser

en: Grabber Area
id: Area Perampas

en: Grabber Area Highlight
id: Sorotan Area Perampas

en: Grabber Disabled
id: Perampas Dinonaktifkan

en: Tick
id: Centang

en: Center Grabber
id: Pengambil Pusat

en: Grabber Offset
id: Offset Perampas

en: Updown
id: Naik turun

en: Embedded Border
id: Perbatasan Tertanam

en: Title Font
id: Font Judul

en: Title Font Size
id: Ukuran Font Judul

en: Title Outline Modulate
id: Garis Besar Judul Memodulasi

en: Title Outline Size
id: Ukuran Garis Besar Judul

en: Title Height
id: Tinggi Judul

en: Resize Margin
id: Ubah Ukuran Margin

en: Close
id: Tutup

en: Close Pressed
id: Tutup Ditekan

en: Close H Offset
id: Tutup H Offset

en: Close V Offset
id: Tutup V Offset

en: Buttons Separation
id: Pemisahan Tombol

en: Parent Folder
id: Folder Induk

en: Back Folder
id: Folder Belakang

en: Forward Folder
id: Teruskan Folder

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Toggle Hidden
id: Alihkan Tersembunyi

en: Folder Icon Color
id: Warna Ikon Folder

en: File Icon Color
id: Warna Ikon File

en: File Disabled Color
id: Warna File Dinonaktifkan

en: Separator
id: Pemisah

en: Labeled Separator Left
id: Pemisah Berlabel Kiri

en: Labeled Separator Right
id: Pemisah Berlabel Kanan

en: Submenu
id: Menu Tambahan

en: Submenu Mirrored
id: Submenu Dicerminkan

en: Font Separator
id: Pemisah Font

en: Font Separator Size
id: Ukuran Pemisah Font

en: Font Accelerator Color
id: Warna Akselerator Font

en: Font Separator Color
id: Warna Pemisah Font

en: Font Separator Outline Color
id: Warna Garis Besar Pemisah Font

en: V Separation
id: Pemisahan V

en: Separator Outline Size
id: Ukuran Garis Besar Pemisah

en: Item Start Padding
id: Padding Awal Item

en: Item End Padding
id: Padding Akhir Item

en: Resizer
id: Pengubah Ukuran

en: Resizer Color
id: Warna Pengubah Ukuran

en: Hovered
id: Melayang

en: Selected Focus
id: Fokus yang Dipilih

en: Cursor
id: Kursor

en: Cursor Unfocused
id: Kursor Tidak Fokus

en: Title Button Normal
id: Tombol Judul Normal

en: Title Button Pressed
id: Tombol Judul Ditekan

en: Title Button Hover
id: Tombol Judul Hover

en: Custom Button
id: Tombol Kustom

en: Custom Button Pressed
id: Tombol Kustom Ditekan

en: Custom Button Hover
id: Tombol Kustom Hover

en: Select Arrow
id: Pilih Panah

en: Arrow Collapsed
id: Panah Runtuh

en: Arrow Collapsed Mirrored
id: Panah Runtuh Dicerminkan

en: Title Button Font
id: Font Tombol Judul

en: Title Button Color
id: Warna Tombol Judul

en: Font Hovered Color
id: Color Font Melayang

en: Guide Color
id: Warna Panduan

en: Drop Position Color
id: Warna Posisi Jatuhkan

en: Relationship Line Color
id: Warna Garis Hubungan

en: Parent HL Line Color
id: Warna Garis HL Induk

en: Children HL Line Color
id: Warna Garis HL Turunan

en: Custom Button Font Highlight
id: Sorotan Font Tombol Kustom

en: Item Margin
id: Margin Item

en: Button Margin
id: Margin Tombol

en: Relationship Line Width
id: Lebar Garis Hubungan

en: Parent HL Line Width
id: Lebar Garis HL Induk

en: Children HL Line Width
id: Lebar Garis HL Turunan

en: Parent HL Line Margin
id: Margin Garis HL Induk

en: Draw Guides
id: Gambar Panduan

en: Scroll Border
id: Perbatasan Gulir

en: Scroll Speed
id: Kecepatan Gulir

en: Scrollbar Margin Left
id: Scrollbar Jarak Kiri

en: Scrollbar Margin Top
id: Scrollbar Jarak Atas

en: Scrollbar Margin Right
id: Scrollbar Jarak Kanan

en: Scrollbar Margin Bottom
id: Scrollbar Jarak Bawah

en: Scrollbar H Separation
id: Scrollbar Pemisah H

en: Scrollbar V Separation
id: Scrollbar Pemisah V

en: Icon Margin
id: Ikon Margin

en: Tab Selected
id: Tab Dipilih

en: Tab Hovered
id: Tab Melayang

en: Tab Unselected
id: Tab Tidak Dipilih

en: Tab Disabled
id: Tab Dinonaktifkan

en: Tabbar Background
id: Latar Belakang Bar Tab

en: Drop Mark
id: Jatuhkan Tanda

en: Menu Highlight
id: Sorotan Menu

en: Font Unselected Color
id: Warna Font yang Tidak Dipilih

en: Drop Mark Color
id: Warna Tanda Jatuh

en: Side Margin
id: Margin Samping

en: Icon Separation
id: Pemisahan Ikon

en: Button Highlight
id: Sorotan Tombol

en: SV Width
id: Lebar SV

en: SV Height
id: Tinggi SV

en: H Width
id: Lebar H

en: Label Width
id: Lebar Label

en: Center Slider Grabbers
id: Pengait Pusat Slider

en: Folded Arrow
id: Panah Terlipat

en: Expanded Arrow
id: Panah yang Diperluas

en: Screen Picker
id: Pemilih Layar

en: Shape Circle
id: Bentuk Lingkaran

en: Shape Rect
id: Bentuk Persegi Panjang

en: Shape Rect Wheel
id: Bentuk Roda Persegi Panjang

en: Add Preset
id: Tambahkan Prasetel

en: Sample BG
id: Contoh BG

en: Overbright Indicator
id: Indikator Terlalu Terang

en: Bar Arrow
id: Panah Batang

en: Picker Cursor
id: Kursor Pemilih

en: Color Hue
id: Warna Hue

en: Preset FG
id: Prasetel FG

en: Preset BG
id: Presetel BG

en: Normal Font
id: Font Normal

en: Bold Font
id: Font Tebal

en: Italics Font
id: Font Miring

en: Bold Italics Font
id: Font Miring Tebal

en: Mono Font
id: Font Mono

en: Normal Font Size
id: Ukuran Font Normal

en: Bold Font Size
id: Ukuran Font Tebal

en: Italics Font Size
id: Ukuran Font Miring

en: Bold Italics Font Size
id: Ukuran Font Tebal Miring

en: Mono Font Size
id: Ukuran Font Mono

en: Table H Separation
id: Pemisah H Tabel

en: Table V Separation
id: Pemisah V Tabel

en: Table Odd Row BG
id: Latar Belakang Baris Ganjil pada Tabel

en: Table Even Row BG
id: Latar Belakang Baris Genap pada Tabel

en: Table Border
id: Batas Tabel

en: Text Highlight H Padding
id: Jarak H Penyorotan Teks

en: Text Highlight V Padding
id: Jarak V Penyorotan Teks

en: H Grabber
id: Pengait H

en: V Grabber
id: Pengait V

en: Margin Left
id: Jarak Kiri

en: Margin Top
id: Jarak Atas

en: Margin Right
id: Jarak Kanan

en: Margin Bottom
id: Jarak Bawah

en: Minimum Grab Thickness
id: Tebal Minimum yang Dapat Diambil

en: Autohide
id: Otomatis Tersembunyi

en: Grid Minor
id: Garis Pembantu

en: Grid Major
id: Garis Utama

en: Selection Fill
id: Pengisian Seleksi

en: Selection Stroke
id: Garis Seleksi

en: Activity
id: Aktifitas

en: Port Hotzone Inner Extent
id: Batas Bagian Dalam Area Pusat Panas

en: Port Hotzone Outer Extent
id: Batas Bagian Luar Area Pusat Panas

en: Default Theme Scale
id: Skala Tema Bawaan

en: Custom
id: Kustom

en: Custom Font
id: Font Kustom

en: Fallback values
id: Nilai pengganti

en: Enable Input
id: Aktifkan Masukan

en: Channel Disable Threshold dB
id: Channel Ambang dB Nonaktif

en: Channel Disable Time
id: Waktu Penonaktifan Saluran

en: Video Delay Compensation (ms)
id: Pengompensasian Tunda Video (ms)

en: Bus Count
id: Jumlah Bus

en: Output Device
id: Perangkat Keluaran

en: Input Device
id: Perangkat Masukan

en: Playback Speed Scale
id: Skala Kecepatan Pemutaran

en: Playback Mode
id: Mode Pemutaran

en: Random Volume Offset dB
id: Penyesuaian Volume Acak dalam dB

en: Streams
id: Aliran

en: Buffer Length
id: Panjang Buffer

en: Voice Count
id: Jumlah Suara

en: Dry
id: Kering

en: Wet
id: Basah

en: Voice
id: Suara

en: Delay (ms)
id: Jeda (milidetik)

en: Rate Hz
id: Laju Hz

en: Depth (ms)
id: Kedalaman (ms)

en: Level dB
id: Tingkat dB

en: Release (ms)
id: Rilis (ms)

en: Feedback
id: Umpan balik

en: Low-pass
id: Pass-rendah

en: Pre Gain
id: Penyetelan Awal Gain

en: Keep Hf Hz
id: Pertahankan Frekuensi Tinggi dalam Hertz

en: Post Gain
id: Gain Sesudah

en: Resonance
id: Resonansi

en: Ceiling dB
id: Atap dB

en: Threshold dB
id: Batas Minimum dB

en: Soft Clip Ratio
id: Rasio Soft Clip

en: Range Min Hz
id: Rentang Frekuensi Minimum

en: Range Max Hz
id: Rentang Frekuensi Maksimum

en: FFT Size
id: Ukuran FFT

en: Predelay
id: Lagu Awal Echo

en: Msec
id: Milidetik

en: Room Size
id: Ukuran Room

en: High-pass
id: Pass-tinggi

en: Tap Back Pos
id: Posisi Tap Kembali

en: Pan Pullout
id: Lemari Keluar Pan

en: Time Pullout (ms)
id: Penarikan Waktu (ms)

en: Surround
id: Sekitar

en: Feed
id: Makanan

en: Is Active
id: Aktif

en: Movie Writer
id: Penulis Film

en: Speaker Mode
id: Mode Pembicara

en: Movie File
id: Berkas Film

en: Disable V-Sync
id: Nonaktifkan V-Sync

en: Path Types
id: Jenis alur

en: Path Rids
id: Menyingkirkan Path

en: Path Owner IDs
id: Path Pemilik ID

en: Default Cell Size
id: Ukuran Cell Bawaan

en: Default Edge Connection Margin
id: Batas Pinggiran Koneksi Standar

en: Default Link Connection Radius
id: Jarak Standar Koneksi Tautan

en: Edge Connection Color
id: Color Koneksi Tepi

en: Geometry Edge Color
id: Warna Tepi Geometri

en: Geometry Face Color
id: Warna Wajah Geometri

en: Geometry Edge Disabled Color
id: Warna Tepi Geometri Nonaktif

en: Geometry Face Disabled Color
id: Warna Geometri Wajah Nonaktif

en: Link Connection Color
id: Warna Sambungan Tautan

en: Link Connection Disabled Color
id: Warna Koneksi Tautan Nonaktif

en: Agent Path Color
id: Warna Jalur Agen

en: Enable Edge Connections
id: Aktifkan Koneksi Tepi

en: Enable Edge Lines
id: Aktifkan Garis Tepi

en: Enable Geometry Face Random Color
id: Aktifkan Warna Acak Wajah Geometri

en: Enable Link Connections
id: Aktifkan Koneksi Tautan

en: Enable Agent Paths
id: Aktifkan Jalur Agen

en: Agent Path Point Size
id: Ukuran Titik Jalur Agen

en: Agents Radius Color
id: Warna Radius Agen

en: Obstacles Radius Color
id: Radius Hambatan Color

en: Obstacles Static Face Pushin Color
id: Color untuk Mendorong Rintangan Tidak Bergerak pada Sisi Tetap

en: Obstacles Static Edge Pushin Color
id: Color Dorongan Pinggiran untuk Menghindari Halangan Statis

en: Obstacles Static Face Pushout Color
id: Color Pendorong Wajah Tetap Halangan

en: Obstacles Static Edge Pushout Color
id: Color Pendorong Tepi Statik untuk Kendala

en: Enable Agents Radius
id: Aktifkan Radius Agen

en: Enable Obstacles Radius
id: Aktifkan Radius Hambatan

en: Enable Obstacles Static
id: Aktifkan Rintangan yang Statis

en: Default Cell Height
id: Tinggi Cell Bawaan

en: Enable Edge Connections X-Ray
id: Aktifkan Koneksi Tepi X-Ray

en: Enable Edge Lines X-Ray
id: Aktifkan Garis-Garis Tepi X-Ray

en: Enable Link Connections X-Ray
id: Aktifkan X-Ray Koneksi Tautan

en: Enable Agent Paths X-Ray
id: Aktifkan Fitur X-Ray pada Jalur Agen

en: Inverse Mass
id: Massa Terbalik

en: Inverse Inertia
id: Inersia Terbalik

en: Total Angular Damp
id: Peredaman Sudut Total

en: Total Linear Damp
id: Lembab Linier Total

en: Total Gravity
id: Gravitasi Total

en: Center of Mass Local
id: Pusat Massa Lokal

en: Canvas Instance ID
id: D Instance Kanvas

en: Shape RID
id: ID Bentuk

en: Collide Separation Ray
id: Sinar Pemisahan Tabrakan

en: Exclude Bodies
id: Kecualikan Badan

en: Exclude Objects
id: Kecualikan Objek

en: Recovery as Collision
id: Pemulihan sebagai Tabrakan

en: Default Gravity
id: Gravitasi Baku

en: Default Gravity Vector
id: Vektor Gravitasi Bawaan

en: Default Linear Damp
id: Lembab Linier Bawaan

en: Default Angular Damp
id: Lembab Sudut Bawaan

en: Sleep Threshold Linear
id: Ambang Tidur Linier

en: Sleep Threshold Angular
id: Ambang Batas Sudut Tidur

en: Time Before Sleep
id: Waktu Sebelum Tidur

en: Solver Iterations
id: Iterasi Penyelesai

en: Contact Recycle Radius
id: Radius Kontak Daur Ulang

en: Contact Max Separation
id: Jarak Maksimum Kontak

en: Contact Max Allowed Penetration
id: Kontak Maksimal yang Diizinkan untuk Penetrasi

en: Default Contact Bias
id: Bias Kontak Bawaan

en: Default Constraint Bias
id: Bias Batasan Bawaan

en: Physics Engine
id: Mesin Fisika

en: Inverse Inertia Tensor
id: Tensor Inersia Terbalik

en: Principal Inertia Axes
id: Sumbu Inersia Utama

en: Max Collisions
id: Tabrakan Maksimal

en: Vertex
id: Titik

en: Fragment
id: Fragmen

en: Tesselation Control
id: Kontrol Tesselasi

en: Tesselation Evaluation
id: Evaluasi Pengekerutan

en: Compute
id: Hitung

en: Syntax
id: Tata Bahasa

en: Bytecode
id: Kode Byte

en: Compile Error
id: Error Kompilasi

en: Base Error
id: Error Dasar

en: IDs
id: ID

en: Constant ID
id: ID Konstan

en: Sample Masks
id: Sample Mask

en: Render Loop Enabled
id: Render Loop Diaktifkan

en: VRAM Compression
id: Kompresi VRAM

en: Import S3TC BPTC
id: Impor S3TC BPTC

en: Import ETC2 ASTC
id: Impor ETC2 ASTC

en: Lossless Compression
id: Kompresi Tanpa Hilang

en: Force PNG
id: Paksa PNG

en: WebP Compression
id: Kompresi WebP

en: Compression Method
id: Metode Kompresi

en: Lossless Compression Factor
id: Faktor Kompresi Lossless

en: Time Rollover Secs
id: Detik Bergulir Waktu

en: Use Physical Light Units
id: Gunakan Satuan Cahaya Fisik

en: Soft Shadow Filter Quality
id: Kualitas Filter Bayangan Lembut

en: Atlas 16 Bits
id: Atlas 16 Bit

en: Shadow Atlas
id: Atlas Bayangan

en: Item Buffer Size
id: Ukuran Buffer Item

en: Shader Compiler
id: Kompiler Shader

en: Shader Cache
id: Penyimpanan Shader

en: Use Zstd Compression
id: Gunakan Kompresi Zstd

en: Strip Debug
id: Kupas Debug

en: Reflections
id: Refleksi

en: Sky Reflections
id: Refleksi Langit

en: Roughness Layers
id: Layer Kekasaran

en: Texture Array Reflections
id: Refleksi Tekstur Array

en: GGX Samples
id: Sampel GGX

en: Fast Filter High Quality
id: Filter Cepat Kualitas Tinggi

en: Reflection Atlas
id: Atlas Refleksi

en: Reflection Size
id: Ukuran Refleksi

en: Reflection Count
id: Jumlah Refleksi

en: Use Half Resolution
id: Gunakan Setengah Resolusi

en: Overrides
id: Menimpa

en: Force Vertex Shading
id: Pemberian Efek Warna Titik Paksa

en: Force Lambert over Burley
id: Paksa Lambert atas Burley

en: Depth Prepass
id: Pra-penjelajahan Kedalaman

en: Disable for Vendors
id: Nonaktifkan untuk Vendor

en: Default Filters
id: Filter Bawaan

en: Use Nearest Mipmap Filter
id: Gunakan Mipmap Filter Terdekat

en: Depth of Field
id: Kedalaman Tampilan

en: Depth of Field Bokeh Shape
id: Bentuk Kedalaman Tampilan Bokeh

en: Depth of Field Bokeh Quality
id: Kualitas Kedalaman Tampilan Bokeh

en: Depth of Field Use Jitter
id: Getaran Penggunaan Kedalaman Bidang

en: Half Size
id: Ukuran Setengah

en: Adaptive Target
id: Sasaran yang Beradaptasi

en: Blur Passes
id: Blur Data

en: Fadeout From
id: Meredupkan Dari

en: Fadeout To
id: Meredupkan To

en: Screen Space Roughness Limiter
id: Pembatasan Roughness Ruang Layar

en: Light Projectors
id: Proyektor Cahaya

en: Occlusion Rays per Thread
id: Sinar Penyembunyian per Utas

en: Upscale Mode
id: Mode Skala naik

en: Screen Space Reflection
id: Refleksi Ruang Layar

en: Subsurface Scattering Quality
id: Kualitas Subsurface Scattering

en: Subsurface Scattering Scale
id: Skala Subsurface Scattering

en: Subsurface Scattering Depth Scale
id: Subsurface Scattering Kedalaman Scale

en: Global Shader Variables
id: Variabel Shader Global

en: Buffer Size
id: Ukuran Buffer

en: Probe Capture
id: Gambar Probe

en: Update Speed
id: Kecepatan Pembaruan

en: Primitive Meshes
id: Mesh Primitif

en: Texel Size
id: Ukuran Texel

en: Probe Ray Count
id: Jumlah Probe Sinar

en: Frames to Converge
id: Bingkai to Dikonvergensi

en: Frames to Update Lights
id: Bingkai to Perbarui Lampu

en: Volume Size
id: Ukuran Volume

en: Volume Depth
id: Kedalaman Volume

en: Spatial Indexer
id: Pengindeks Spasial

en: Update Iterations per Frame
id: Perulangan Pembaruan per Frame

en: Threaded Cull Minimum Instances
id: Instance Minimum Cull Berulir

en: Cluster Builder
id: Pembangun Kelompok

en: Max Clustered Elements
id: Elemen Terkelompok Maksimal

en: Max Renderable Elements
id: Elemen yang Dapat Dihentikan Sebanyak Maksimal

en: Max Renderable Lights
id: Jumlah Lampu yang Bisa Dihitung Maksimal

en: Max Lights per Object
id: Maksimal Lampu per Object

en: Shaders
id: Shader

en: Shader Language
id: Bahasa Shader

en: Treat Warnings as Errors
id: Perlakukan Peringatan Sebagai Error

en: Depth Draw
id: Penarikan Kedalaman

en: Depth Prepass Alpha
id: Pra-Penjelajahan Kedalaman Alfa

en: SSS Mode Skin
id: Mode Skin SSS

en: Unshaded
id: Tanpa bayangan

en: Wireframe
id: Gambar rangka

en: Skip Vertex Transform
id: Lewati Transformasi Vertex

en: World Vertex Coords
id: Koordinat Vertex Dunia

en: Ensure Correct Normals
id: Pastikan Normal yang Benar

en: Shadows Disabled
id: Bayangan Dinonaktifkan

en: Ambient Light Disabled
id: Cahaya Sekitar Dinonaktifkan

en: Vertex Lighting
id: Pencahayaan Verteks

en: Particle Trails
id: Jalur Partikel

en: Alpha to Coverage
id: Alfa to Tutupan

en: Alpha to Coverage and One
id: Alfa to Tutupan and Satu

en: Debug Shadow Splits
id: Debug Perpecahan Bayangan

en: Light Only
id: Hanya Cahaya

en: Collision Use Scale
id: Skala Penggunaan Tabrakan

en: Disable Force
id: Nonaktifkan Kekuatan

en: Disable Velocity
id: Nonaktifkan Percepatan

en: Keep Data
id: Jaga Data

en: Use Half Res Pass
id: Gunakan Pass Setengah Resolusi

en: Use Quarter Res Pass
id: Menggunakan Pass Resolusi Kuartal

en: Default Font Antialiasing
id: Antialiasing Font Bawaan

en: Default Font Hinting
id: Hinting Font Bawaan

en: Default Font Subpixel Positioning
id: Penempatan Subpiksel Font Bawaan

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
id: Font Standar Multichannel Signed Distance Field

en: Default Font Generate Mipmaps
id: Hasilkan Mipmaps Font Bawaan

en: LCD Subpixel Layout
id: Tata Letak Subpiksel LCD

en: Include Text Server Data
id: Sertakan Data Server Teks

en: Has Tracking Data
id: Memiliki Data Pelacakan

en: Is Primary
id: Adalah Pertama

en: Play Area Mode
id: Mode Area Bermain

en: Is Anchor Detection Enabled
id: Adalah Deteksi Pemancangan Enabled

en: Tracking Confidence
id: Keyakinan Pelacakan

en: World Origin
id: Pangkal Dunia

en: Primary Interface
id: Antarmuka Utama
