Godot Engine properties - en to pt translation catalogue (3648 entries)

en: Application
pt: Aplicação

en: Config
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Name Localized
pt: Nome Localizado

en: Description
pt: Descrição

en: Version
pt: Versão

en: Run
pt: Executar

en: Main Scene
pt: Cena Principal

en: Disable stdout
pt: Desativar stdout

en: Disable stderr
pt: Desativar stderr

en: Print Header
pt: Cabeçalho de impressão

en: Enable Alt Space Menu
pt: Ativar Menu Alt+Espaço

en: Use Hidden Project Data Directory
pt: Usar diretório de dados ocultos do projeto

en: Use Custom User Dir
pt: Usar diretório de utilizador personalizado

en: Custom User Dir Name
pt: Nome do diretório de utilizador personalizado

en: Project Settings Override
pt: Sobrepor definições do projeto

en: Main Loop Type
pt: Tipo de loop principal

en: Quit on Go Back
pt: Sair ao voltar

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: General
pt: Geral

en: Accessibility Support
pt: Suporte à acessibilidade

en: Updates per Second
pt: Atualizações por segundo

en: Display
pt: Mostrar

en: Window
pt: Janela

en: Size
pt: Tamanho

en: Viewport Width
pt: Largura da janela de visualização

en: Viewport Height
pt: Altura da janela de visualização

en: Mode
pt: Modo

en: Initial Position Type
pt: Tipo de posição inicial

en: Initial Position
pt: Posição inicial

en: Initial Screen
pt: Ecrã inicial

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: Borderless
pt: Sem bordas

en: Always on Top
pt: Sempre no topo

en: Transparent
pt: Transparente

en: No Focus
pt: Sem foco

en: Sharp Corners
pt: Bordas afiadas

en: Minimize Disabled
pt: Minimizar desativado

en: Maximize Disabled
pt: Maximizar desativado

en: Window Width Override
pt: Sobrepor à largura da janela

en: Window Height Override
pt: Sobrepor à altura da janela

en: Energy Saving
pt: Economia de energia

en: Keep Screen On
pt: Manter ecrã ligado

en: Animation
pt: Animação

en: Warnings
pt: Avisos

en: Check Invalid Track Paths
pt: Verificar caminhos de faixa inválidos

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
pt: Verificar conflito em tipo de interpolação de ângulo

en: Compatibility
pt: Compatibilidade

en: Audio
pt: Áudio

en: Buses
pt: Canais

en: Default Bus Layout
pt: Esquema padrão canais

en: Default Playback Type
pt: Tipo de reprodução padrão

en: Text to Speech
pt: Texto para voz

en: 2D Panning Strength
pt: Intensidade de panning 2D

en: 3D Panning Strength
pt: Intensidade de panning 3D

en: Session Category
pt: Categoria da sessão

en: Subwindows
pt: Subjanelas

en: Enable Frame Pacing
pt: Ativar sincronia de frames

en: Swappy Mode
pt: Modo Swappy

en: Physics
pt: Física

en: Run on Separate Thread
pt: Correr em thread separada

en: Stretch
pt: Esticar

en: Scale
pt: Escala

en: Scale Mode
pt: Modo de escala

en: Debug
pt: Depurar

en: Settings
pt: Definições

en: Profiler
pt: Perfilador

en: Max Functions
pt: Máx. de funções

en: Max Timestamp Query Elements
pt: Máx. de pedidos de data/hora

en: Compression
pt: Compressão

en: Formats
pt: Formatos

en: Long Distance Matching
pt: Correspondência de longa distância (LDM)

en: Compression Level
pt: Nível de compressão

en: Window Log Size
pt: Tamanho da janela de registos

en: Message
pt: Mensagem

en: Rendering
pt: Renderização

en: Occlusion Culling
pt: Oclusão seletiva

en: BVH Build Quality
pt: Qualidade da construção do BVH

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Force Right to Left Layout Direction
pt: Forçar estrutura da direita para a esquerda

en: Root Node Layout Direction
pt: Direção da estrutura do nó raiz

en: Root Node Auto Translate
pt: Autotraduzir nó raiz

en: GUI
pt: Interface Gráfica (GUI)

en: Timers
pt: Temporizadores

en: Incremental Search Max Interval Msec
pt: Intervalo máx. de busca incremental Msec

en: Tooltip Delay (sec)
pt: Atraso da dica (seg.)

en: Common
pt: Comum

en: Snap Controls to Pixels
pt: Alinhar controlos a píxeis

en: Fonts
pt: Fontes

en: Dynamic Fonts
pt: Fontes dinâmicas

en: Use Oversampling
pt: Usar sobreamostragem

en: Rendering Device
pt: Dispositivo de renderização

en: V-Sync
pt: Sincronização vertical

en: Frame Queue Size
pt: Tamanho da fila de frames

en: Swapchain Image Count
pt: Número de imagens Swapchain

en: Staging Buffer
pt: Buffer de preparação

en: Block Size (KB)
pt: Tamanho do bloco (KB)

en: Max Size (MB)
pt: Tamanho máx. (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
pt: Tamanho da região de carregamento de textura (Px)

en: Texture Download Region Size Px
pt: Tamanho da região de descarregamento de textura (Px)

en: Pipeline Cache
pt: Cache da pipeline

en: Enable
pt: Ativar

en: Agility SDK Version
pt: Versão do Agility SDK

en: Textures
pt: Texturas

en: Default Texture Filter
pt: Filtro de textura padrão

en: Default Texture Repeat
pt: Padrão de repetição de textura

en: Use Ambient
pt: Usar ambiente

en: Input Devices
pt: Dispositivos de entrada

en: Pointing
pt: Cursores

en: Enable Long Press as Right Click
pt: Interpretar toque longo como clique direito

en: Override Volume Buttons
pt: Sobrepor botões de volume

en: Disable Scroll Deadzone
pt: Desativar zona morta de deslocamento

en: Navigation
pt: Navegação

en: World
pt: Mundo

en: Map Use Async Iterations
pt: Usar iterações assíncronas do mapa

en: Region Use Async Iterations
pt: Usar interações assíncronas de região

en: Avoidance
pt: Evitação

en: Thread Model
pt: Modelo de thread

en: Avoidance Use High Priority Threads
pt: Evitar usar threads de alta prioridade

en: Max Threads
pt: Máx. threads

en: Baking
pt: Precálculo

en: Use Crash Prevention Checks
pt: Usar verificações de prevenção de crash

en: Baking Use Multiple Threads
pt: Pré-cálculo Usar Múltiplas Threads

en: Baking Use High Priority Threads
pt: Precalcular usando threads de alta prioridade

en: Low Processor Usage Mode
pt: Modo de baixo uso do processador

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
pt: Modo de baixo uso do processador: Suspensão (µseg)

en: Print Error Messages
pt: Imprimir mensagens de erro

en: Print to stdout
pt: Imprimir para o stdout

en: Max Physics Steps per Frame
pt: Máx. de passos de física por frame

en: Max FPS
pt: Máx. de FPS

en: Time Scale
pt: Escala de tempo

en: Physics Jitter Fix
pt: Corrigir trepidação de física

en: Mouse Mode
pt: Modo de rato

en: Use Accumulated Input
pt: Usar entrada acumulada

en: Emulate Mouse From Touch
pt: Simular rato a partir do toque

en: Emulate Touch From Mouse
pt: Simular toque a partir do rato

en: Sensors
pt: Sensores

en: Enable Accelerometer
pt: Ativar acelerómetro

en: Enable Gravity
pt: Ativar gravidade

en: Enable Gyroscope
pt: Ativar giroscópio

en: Enable Magnetometer
pt: Ativar magnetómetro

en: Device
pt: Dispositivo

en: Window ID
pt: ID da janela

en: Command or Control Autoremap
pt: Autoremapear comando ou controlo

en: Alt Pressed
pt: Alt premido

en: Shift Pressed
pt: Shift premido

en: Ctrl Pressed
pt: Ctrl premido

en: Meta Pressed
pt: Meta premido

en: Pressed
pt: Premido

en: Keycode
pt: Código de tecla

en: Physical Keycode
pt: Código de tecla física

en: Key Label
pt: Inscrição da tecla

en: Location
pt: Localização

en: Button Mask
pt: Máscara de botão

en: Position
pt: Posição

en: Global Position
pt: Posição global

en: Factor
pt: Fator

en: Button Index
pt: Índice do botão

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Double Click
pt: Duplo clique

en: Tilt
pt: Inclinação

en: Pressure
pt: Pressão

en: Relative
pt: Relativo

en: Screen Relative
pt: Relativo ao ecrã

en: Velocity
pt: Velocidade

en: Screen Velocity
pt: Velocidade do ecrã

en: Axis
pt: Eixo

en: Axis Value
pt: Valor do eixo

en: Index
pt: Índice

en: Double Tap
pt: Duplo toque

en: Action
pt: Ação

en: Strength
pt: Força

en: Event Index
pt: Índice do evento

en: Channel
pt: Canal

en: Pitch
pt: Tom

en: Instrument
pt: Instrumento

en: Controller Number
pt: Número do controlador

en: Controller Value
pt: Valor do controlador

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Events
pt: Eventos

en: Include Navigational
pt: Incluir navegacionais

en: Include Hidden
pt: Incluir ocultos

en: Blocking Mode Enabled
pt: Modo de bloqueio ativado

en: Read Chunk Size
pt: Tamanho do bloco de leitura

en: Data
pt: Dados

en: Object ID
pt: ID do objeto

en: Encode Buffer Max Size
pt: Tamanho máx. do buffer de codificação

en: Input Buffer Max Size
pt: Tamanho máx. do buffer de entrada

en: Output Buffer Max Size
pt: Tamanho máx. do buffer de saída

en: Resource
pt: Recurso

en: Path
pt: Caminho

en: Data Array
pt: Array de dados

en: Max Pending Connections
pt: Máx. de conexões pendentes

en: Neighbor Filter Enabled
pt: Filtro de vizinhos ativado

en: Region
pt: Região

en: Offset
pt: Desvio

en: Cell Size
pt: Tamanho da célula

en: Cell Shape
pt: Forma da célula

en: Jumping Enabled
pt: Salto ativado

en: Default Compute Heuristic
pt: Heurística computacional padrão

en: Default Estimate Heuristic
pt: Heurística estimada padrão

en: Diagonal Mode
pt: Modo diagonal

en: Seed
pt: Semente

en: State
pt: Estado

en: Memory
pt: Memória

en: Limits
pt: Limites

en: Message Queue
pt: Fila de mensagens

en: Max Steps
pt: Máx. de passos

en: Network
pt: Rede

en: Connect Timeout Seconds
pt: Segundos de espera de conexão

en: Max Buffer (Power of 2)
pt: Buffer máx. (elevado a 2)

en: Certificate Bundle Override
pt: Substituir pacote de certificado

en: Low Priority Thread Ratio
pt: Taxa de threads de baixa prioridade

en: Fallback
pt: Recurso

en: Pseudolocalization
pt: Pseudolocalização

en: Use Pseudolocalization
pt: Usar pseudolocalização

en: Double Vowels
pt: Vogais duplas

en: Fake BiDi
pt: BiDi falso

en: Override
pt: Substituir

en: Expansion Ratio
pt: Taxa de expansão

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Skip Placeholders
pt: Omitir marcadores de posição

en: Rotation
pt: Rotação

en: Value
pt: Valor

en: Arg Count
pt: Número de argumentos

en: Args
pt: Argumentos

en: Type
pt: Tipo

en: Start Offset
pt: Desvio inicial

en: End Offset
pt: Desvio final

en: Easing
pt: Suavização

en: Asset Library
pt: Biblioteca de Recursos

en: Available URLs
pt: URLs disponíveis

en: Debug Adapter
pt: Adaptador de depuração

en: Remote Port
pt: Porta remota

en: Request Timeout
pt: Tempo limite de solicitação

en: Sync Breakpoints
pt: Sincronizar pontos de quebra

en: Title
pt: Titulo

en: Transient
pt: Transitória

en: Title Color
pt: Cor do Título

en: Distraction Free Mode
pt: Modo sem distrações

en: Movie Maker Enabled
pt: Criador de filmes ativado

en: Custom Template
pt: Modelo personalizado

en: Release
pt: Lançamento

en: Architectures
pt: Arquiteturas

en: App Store Team ID
pt: ID de equipa na App Store

en: Export Method Debug
pt: Exportar com depuração

en: Code Sign Identity Debug
pt: Identidade de assinatura de código para depuração

en: Code Sign Identity Release
pt: Identidade de assinatura de código para lançamento

en: Provisioning Profile UUID Debug
pt: UUID de perfil de provisionamento de depuração

en: Provisioning Profile UUID Release
pt: UUID de perfil de provisionamento de lançamento

en: Provisioning Profile Specifier Debug
pt: Especificador de perfil de provisionamento de depuração

en: Provisioning Profile Specifier Release
pt: Especificador de perfil de provisionamento de lançamento

en: Export Method Release
pt: Exportar para lançamento

en: Bundle Identifier
pt: Identificador de pacote

en: Signature
pt: Assinatura

en: Short Version
pt: Versão curta

en: Additional Plist Content
pt: Conteúdo adicional da plist

en: Icon Interpolation
pt: Interpolação de ícone

en: Export Project Only
pt: Exportar apenas o projeto

en: Delete Old Export Files Unconditionally
pt: Remover ficheiros de exportação antigos incondicionalmente

en: Increased Memory Limit
pt: Memória limite aumentada

en: Push Notifications
pt: Notificações push

en: Additional
pt: Adicional

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Performance Gaming Tier
pt: Nível de desempenho para jogos

en: Performance A 12
pt: Desempenho A 12

en: Shader Baker
pt: Precalculador de shaders

en: Enabled
pt: Ativado

en: User Data
pt: Dados do utilizador

en: Accessible From Files App
pt: Acessível na aplicação de ficheiros

en: Accessible From iTunes Sharing
pt: Acessível na partilha pelo iTunes

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Camera Usage Description
pt: Descrição do uso da câmara

en: Camera Usage Description Localized
pt: Descrição traduzida do uso da câmara

en: Microphone Usage Description
pt: Descrição do uso do microfone

en: Microphone Usage Description Localized
pt: Descrição traduzida do uso do microfone

en: Photolibrary Usage Description
pt: Descrição do uso da fototeca

en: Photolibrary Usage Description Localized
pt: Descrição traduzida do uso da fototeca

en: Tracking Enabled
pt: Ativar rastreio

en: Tracking Domains
pt: Domínios de rastreio

en: Icons
pt: Ícones

en: Icon 1024 X 1024
pt: Ícone 1024 X 1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
pt: Ícone 1024 X 1024 escuro

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
pt: Ícone 1024 X 1024 colorido

en: Export Console Wrapper
pt: Encapsulador de exportação para consola

en: Binary Format
pt: Formato binário

en: Texture Format
pt: Formato de textura

en: Export Path
pt: Caminho de exportação

en: Read Only
pt: Apenas leitura

en: Flat
pt: Plano

en: Hide Slider
pt: Ocultar barra deslizante

en: Editing Integer
pt: Editar inteiro

en: Bone Renamer
pt: Renomeador de osso

en: Rename Bones
pt: Renomear ossos

en: Unique Node
pt: Nó único

en: Make Unique
pt: Tornar único

en: Skeleton Name
pt: Nome do esqueleto

en: Rest Fixer
pt: Reparador de descanso

en: Apply Node Transforms
pt: Aplicar transformações do nó

en: Normalize Position Tracks
pt: Normalizar faixas de posição

en: Reset All Bone Poses After Import
pt: Redefinir todas as poses dos ossos após importação

en: Retarget Method
pt: Método de reaplicação

en: Keep Global Rest on Leftovers
pt: Manter repouso global nas sobras

en: Use Global Pose
pt: Usar pose global

en: Original Skeleton Name
pt: Nome original do esqueleto

en: Fix Silhouette
pt: Reparar silhueta

en: Filter
pt: Filtro

en: Threshold
pt: Limiar

en: Base Height Adjustment
pt: Ajuste de altura da base

en: Remove Tracks
pt: Remover faixas

en: Except Bone Transform
pt: Exceto transformação dos ossos

en: Unimportant Positions
pt: Posições sem importância

en: Unmapped Bones
pt: Ossos não mapeados

en: Generate Tangents
pt: Gerar tangentes

en: Generate LODs
pt: Gerar LODs

en: Generate Shadow Mesh
pt: Gerar malha de sombra

en: Generate Lightmap UV2
pt: Gerar UV2 do mapa de luz

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
pt: Gerar tamanho de texel do UV2 do mapa de luz

en: Scale Mesh
pt: Escalar forma

en: Offset Mesh
pt: Desvio da malha

en: Force Disable Mesh Compression
pt: Forçar desativação da compressão de malha

en: Node
pt: Nó

en: Node Type
pt: Tipo de nó

en: Import
pt: Importar

en: Skip Import
pt: Saltar importação

en: Generate
pt: Gerar

en: Body Type
pt: Tipo de corpo

en: Shape Type
pt: Tipo de forma

en: Layer
pt: Camada

en: Mask
pt: Máscara

en: Mesh Instance
pt: Instância de malha

en: Layers
pt: Camadas

en: Visibility Range Begin
pt: Início do alcance de visibilidade

en: Visibility Range Begin Margin
pt: Margem do início do alcance de visibilidade

en: Visibility Range End
pt: Fim do alcance de visibilidade

en: Visibility Range End Margin
pt: Margem do fim do alcance de visibilidade

en: Visibility Range Fade Mode
pt: Modo de desvanecimento do alcance de visibilidade

en: Cast Shadow
pt: Sombra projetada

en: Decomposition
pt: Decomposição

en: Advanced
pt: Avançado

en: Precision
pt: Precisão

en: Max Concavity
pt: Concavidade máx.

en: Symmetry Planes Clipping Bias
pt: Tendência de corte dos planos de simetria

en: Revolution Axes Clipping Bias
pt: Tendência de corte dos eixos de revolução

en: Min Volume per Convex Hull
pt: Mín. volume por invólucro convexo

en: Resolution
pt: Resolução

en: Max Num Vertices per Convex Hull
pt: Máx. n.º de vértices por invólucro convexo

en: Plane Downsampling
pt: Rebaixamento de plano

en: Convexhull Downsampling
pt: ebaixamento de invólucro convexo

en: Normalize Mesh
pt: Normalizar malha

en: Convexhull Approximation
pt: Aproximação de invólucro convexo

en: Max Convex Hulls
pt: Máx. invólucros convexos

en: Project Hull Vertices
pt: Projetar vértices do invólucro

en: Primitive
pt: Primitivo

en: Height
pt: Altura

en: Radius
pt: Raio

en: Simplification Distance
pt: Distância de simplificação

en: Save to File
pt: Guardar em ficheiro

en: Shadow Meshes
pt: Malhas de sombra

en: Lightmap UV
pt: UV de lightmap

en: LODs
pt: LOD (Níveis de detalhe)

en: Normal Merge Angle
pt: Ângulo de fusão de normais

en: Use External
pt: Usar externo

en: Loop Mode
pt: Modo de repetição

en: Keep Custom Tracks
pt: Manter faixas personalizadas

en: Slices
pt: Fatias

en: Amount
pt: Quantidade

en: Optimizer
pt: Otimizador

en: Max Velocity Error
pt: Erro máx. de velocidade

en: Max Angular Error
pt: Erro máx. angular

en: Max Precision Error
pt: Erro máx. de precisão

en: Page Size
pt: Tamanho da página

en: Import Tracks
pt: Importar faixas

en: Rest Pose
pt: Pose de repouso

en: Load Pose
pt: Carregar pose

en: External Animation Library
pt: Biblioteca de animação externa

en: Selected Animation
pt: Animação selecionada

en: Selected Timestamp
pt: Carimbo temporal selecionado

en: Bone Map
pt: Mapa de ossos

en: Nodes
pt: Nós

en: Root Type
pt: Tipo de raiz

en: Root Name
pt: Nome da raiz

en: Root Script
pt: Script da raiz

en: Apply Root Scale
pt: Aplicar escala da raiz

en: Root Scale
pt: Escala da raiz

en: Import as Skeleton Bones
pt: Importar como ossos de esqueleto

en: Use Name Suffixes
pt: Usar sufixos de nome

en: Use Node Type Suffixes
pt: Usar sufixos de tipo de nó

en: Meshes
pt: Malhas

en: Ensure Tangents
pt: Garantir tangentes

en: Create Shadow Meshes
pt: Criar malhas de sombra

en: Light Baking
pt: Precálculo de luz

en: Lightmap Texel Size
pt: Tamanho do Texel do Mapa de Luz

en: Force Disable Compression
pt: Forçar Desativação da Compressão

en: Use Named Skins
pt: Usar Skins com Nome

en: Trimming
pt: Aparar

en: Remove Immutable Tracks
pt: Remover Trilhas Sem mudança

en: Import Rest as Reset
pt: Importar Repouso como Reset

en: Import Script
pt: Script de Importação

en: Materials
pt: Materiais

en: Extract
pt: Extração

en: Extract Format
pt: Formato da Extração

en: Extract Path
pt: Caminho da Extração

en: Generate Mipmaps
pt: Gerar Mipmaps

en: Disable Embedded Bitmaps
pt: Desativar Bitmaps Integrados

en: Multichannel Signed Distance Field
pt: SDF multicanal

en: MSDF Pixel Range
pt: Escala de pixel de MSDF

en: MSDF Size
pt: Tamanho do MSDF

en: Allow System Fallback
pt: Permitir recurso do sistema

en: Force Autohinter
pt: Forçar Autohinter

en: Hinting
pt: Sugestão

en: Subpixel Positioning
pt: Posicionamento de Subpixel

en: Keep Rounding Remainders
pt: Continuar Arredondando Restos

en: Oversampling
pt: Excesso de Amostragem

en: Metadata Overrides
pt: Sobrescrever Metadata

en: Language Support
pt: Suporte de Idioma

en: Script Support
pt: Suporte de Script

en: OpenType Features
pt: Funcionalidades OpenType

en: Fallbacks
pt: Recursos

en: Compress
pt: Comprimir

en: Language
pt: Idioma/Dialeto

en: Outline Size
pt: Tamanho do Contorno

en: Variation
pt: Variação

en: Embolden
pt: Aumento Boldem

en: Face Index
pt: Índice da Face da fonte

en: Transform
pt: Transformar

en: Create From
pt: Criar à Partir de

en: Scaling Mode
pt: Modo de Escalonamento

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Character Ranges
pt: Medidas do Personagem

en: Kerning Pairs
pt: Pares de Kerning

en: Columns
pt: Colunas

en: Rows
pt: Linhas

en: Image Margin
pt: Margem da Imagem

en: Character Margin
pt: Marem do Caractere

en: Ascent
pt: Ascensão

en: Descent
pt: Descida

en: High Quality
pt: Alta Qualidade

en: Lossy Quality
pt: Qualidade com Perdas

en: HDR Compression
pt: Compressão HDR

en: Channel Pack
pt: Pacote de Canal

en: Limit
pt: Limite

en: Arrangement
pt: Arranjo

en: Layout
pt: Esquema

en: Base Scale
pt: Escala Base

en: Saturation
pt: Separação

en: Normal Map
pt: Mapa Normal

en: Roughness
pt: Rugosidade

en: Src Normal
pt: Fonte Normal

en: Process
pt: Processo

en: Red
pt: Vermelho

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Alpha
pt: Alfa

en: Fix Alpha Border
pt: Corrigir Borda Alfa

en: Premult Alpha
pt: Pré-multiplicar Alfa

en: Normal Map Invert Y
pt: Inverter Y no Mapa Normal

en: HDR as sRGB
pt: HDR como sRGB

en: HDR Clamp Exposure
pt: Exposição de agrafo HDR

en: Size Limit
pt: Tamanho Limite

en: Detect 3D
pt: Detectar 3D

en: Compress To
pt: Comprimir Para

en: Atlas File
pt: Arquivo de Atlas

en: Import Mode
pt: Modo de Importação

en: Crop to Region
pt: Cortar para Região

en: Trim Alpha Border From Region
pt: Aparar Borda Alfa da Região

[ctx: Enforce]
en: Force
pt: Forçar

en: 8 Bit
pt: 8 Bits

en: Max Rate
pt: Taxa Máxima

en: Max Rate Hz
pt: Taxa Máxima Hz

en: Edit
pt: Editar

en: Trim
pt: Aparar

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Loop Begin
pt: Inicio do Loop

en: Loop End
pt: Fim do Loop

en: Draw Label
pt: Desenhar Rótulo

en: Draw Background
pt: Desenhar Fundo

en: Checkable
pt: Marcar item

en: Checked
pt: Item Marcado

en: Draw Warning
pt: Desenhar Aviso

en: Keying
pt: Executar

en: Deletable
pt: Deletável

en: Selectable
pt: Selecionável

en: Use Folding
pt: Dobragem de Código (Folding)

en: Name Split Ratio
pt: Proporção de Separação de Nomes

en: Base Type
pt: Mudar tipo base

en: Editable
pt: Item Editável

en: Toggle Mode
pt: Alternar Modo

en: Main Run Args
pt: Argumentos da Execução Principal

en: Templates Search Path
pt: Caminho de Pesquisa de Templates

en: Naming
pt: Nomear

en: Default Signal Callback Name
pt: Nome padrão de sinal de Callback

en: Default Signal Callback to Self Name
pt: Padrão de "Self Name" do Callback

en: Scene Name Casing
pt: Caixa do Nome da Cena

en: Script Name Casing
pt: Padrão de Nomes de Script

en: Reimport Missing Imported Files
pt: Reimportar Arquivos Importados Ausentes

en: Use Multiple Threads
pt: Usar Threads Múltiplas

en: Atlas Max Width
pt: Largura Máxima do Atlas

en: Export
pt: Exportar

en: Convert Text Resources to Binary
pt: Converter Recursos de Texto para Binário

en: Version Control
pt: Controlo de versão

en: Plugin Name
pt: Nome do Plugin

en: Autoload on Startup
pt: Autorrecarregar na Inicialização

en: Texture
pt: Textura

en: Margins
pt: Margens

en: Separation
pt: Separação

en: Texture Region Size
pt: Tamanho da Região da Textura

en: Use Texture Padding
pt: Usar distanciamento da textura

en: Atlas Coords
pt: Coordenadas de Atlas

en: Size in Atlas
pt: Tamanho no Atlas

en: Alternative ID
pt: ID Alternativo

en: Speed
pt: Velocidade

en: Frames Count
pt: Contagem de Frames

en: Duration
pt: Duração

en: Current Group Idx
pt: Idx de grupo atual

en: Current Bone Idx
pt: Idx de Osso Atual

en: Editors
pt: Editores

en: 3D Gizmos
pt: Bugigangas 3D

en: Gizmo Colors
pt: Cores das Bugigangas

en: Particles Emission Shape
pt: Forma de Emissão de Partículas

en: Editor Language
pt: Linguagem do Editor

en: Use Threads
pt: Usar Threads

en: Localize Settings
pt: Configuração de tradução

en: Dock Tab Style
pt: Estilo de Guia no Dock

en: UI Layout Direction
pt: Direção do layout da IU

en: Display Scale
pt: Escala do Editor

en: Custom Display Scale
pt: Escala de Exibição Personalizada

en: Editor Screen
pt: Ecrã do Editor

en: Project Manager Screen
pt: Ecrã do Gestor de Projetos

en: Connection
pt: Conexão

en: Check for Updates
pt: Procurar atualizações

en: Use Embedded Menu
pt: Usar Menu Integrado

en: Use Native File Dialogs
pt: Use caixas de diálogo de arquivos nativos

en: Expand to Title
pt: Expandir para o Título

en: Main Font Size
pt: Tamanho de Fonte Principal

en: Code Font Size
pt: Tamanho de Fonte do Código

en: Code Font Contextual Ligatures
pt: Ligações contextuais da Fonte do código

en: Code Font Custom OpenType Features
pt: Recursos OpenType personalizados para a Fonte do código

en: Code Font Custom Variations
pt: Variações customizáveis para Fonte do código

en: Font Antialiasing
pt: Antisserrilhamento de Fonte

en: Font Hinting
pt: Hinting de Fonte

en: Font Subpixel Positioning
pt: Posicionamento de subpixel da Fonte

en: Font Disable Embedded Bitmaps
pt: Fonte: Desativar Bitmaps Integrados

en: Font Allow MSDF
pt: Fonte: Permitir MSDF

en: Main Font
pt: Fonte Principal

en: Main Font Bold
pt: Fonte Principal em Negrito

en: Code Font
pt: Fonte do Código

en: Separate Distraction Mode
pt: Modo Livre de Distrações

en: Automatically Open Screenshots
pt: Abrir Capturas de Tela Automaticamente

en: Single Window Mode
pt: Modo de Janela Única

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
pt: Botões extra do Rato para Navegar no Histórico

en: Save Each Scene on Quit
pt: Gravar Cada Cena ao Sair

en: Save on Focus Loss
pt: Gravar ao Perder Foco

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
pt: Caixa de Diálogo Aceitar: Botões OK/Cancelar

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
pt: Mostrar Erros Internos em notificações Toast

en: Show Update Spinner
pt: Mostra Ícone de Atualização

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt: Modo de Baixo Processamento: Sleep (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt: Modo de Baixo Consumo do Processador ao ficar Fora de Foco por (µsec)

en: Import Resources When Unfocused
pt: Importar Recursos ao Desfocar

en: V-Sync Mode
pt: Modo V-Sync

en: Update Continuously
pt: Atualização Contínua

en: Show Scene Tree Root Selection
pt: Mostrar seleção da hierarquia de cenas

en: Derive Script Globals by Name
pt: Obter Globais de Script pelo Nome

en: Docks
pt: Painéis

en: Scene Tree
pt: Grupo de Cenas

en: Ask Before Revoking Unique Name
pt: Confirmar Remoção de Nome Único

en: Inspector
pt: Inspetor

en: Max Array Dictionary Items per Page
pt: Máx. Elementos de Arrays e Dicionários por Página

en: Show Low Level OpenType Features
pt: Mostrar atributos de baixo nível OpenType

en: Float Drag Speed
pt: Velocidade de Arrasto de Float

en: Nested Color Mode
pt: Modo de Cores Aninhado

en: Delimitate All Container and Resources
pt: Delimite todos os contêineres e recursos

en: Default Property Name Style
pt: Estilo de Nome da Propriedade Predefinida

en: Default Float Step
pt: FloatStep Padrão

en: Disable Folding
pt: Desativar Botão

en: Auto Unfold Foreign Scenes
pt: Desdobramento Automático de Cenas Estrangeiras

en: Horizontal Vector2 Editing
pt: Edição Horizontal do Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
pt: Edição de Tipo de Vetor Horizontal

en: Open Resources in Current Inspector
pt: Abrir Recursos no Inspetor Atual

en: Resources to Open in New Inspector
pt: Recursos para abrir em Novo Inspetor

en: Default Color Picker Mode
pt: Modo Padrão do Seletor de Cor

en: Default Color Picker Shape
pt: Forma Padrão do Seletor de Cor

en: Theme
pt: Tema

en: Follow System Theme
pt: Seguir Tema do Sistema

en: Spacing Preset
pt: Predefinição de Espaçamento

en: Icon and Font Color
pt: Cor da Fonte e Ícones

en: Base Color
pt: Cor Base

en: Accent Color
pt: Cor de Destaque

en: Use System Accent Color
pt: Usar Cor de Destaque do Sistema

en: Contrast
pt: Contraste

en: Draw Extra Borders
pt: Desenhar bordas extras

en: Icon Saturation
pt: Saturação do ícone

en: Draw Relationship Lines
pt: Desenhar Linhas de Relacionamento

en: Relationship Line Opacity
pt: Opacidade da Linha de Relacionamento

en: Border Size
pt: Tamanho da Borda

en: Corner Radius
pt: Raio do Canto

en: Base Spacing
pt: Separação Base

en: Additional Spacing
pt: Espaçamento Adicional

en: Custom Theme
pt: Tema Personalizado

en: Touchscreen
pt: Ecrã de Toque

en: Scale Gizmo Handles
pt: Dimensionar alças de gizmo

en: Scene Tabs
pt: Abas da Cena

en: Display Close Button
pt: Mostrar botão Fechar

en: Show Thumbnail on Hover
pt: Exibir Miniatura ao Passar o Rato

en: Maximum Width
pt: Largura máxima

en: Show Script Button
pt: Mostrar Botão de Script

en: Restore Scenes on Load
pt: Restaurar Cenas ao Inicializar

en: Multi Window
pt: Multi Janela

en: Restore Windows on Load
pt: Restaurar Janelas ao Inicializar

en: Maximize Window
pt: Maximizar Janela

en: FileSystem
pt: Sistema de Ficheiros

en: External Programs
pt: Programas Externos

en: Raster Image Editor
pt: Editor de Imagem Raster

en: Vector Image Editor
pt: Editor de Imagem Vetorial

en: Audio Editor
pt: Editor de Áudio

en: 3D Model Editor
pt: Editor de Modelos 3D

en: Terminal Emulator
pt: Emulador de Terminal

en: Terminal Emulator Flags
pt: Flags do Emulador do Terminal

en: Directories
pt: Diretórios

en: Autoscan Project Path
pt: Verificação Automática do Caminho do Projeto

en: Default Project Path
pt: Caminho de Projeto Padrão

en: On Save
pt: Ao Salvar

en: Compress Binary Resources
pt: Comprimir Recursos Binários

en: Safe Save on Backup then Rename
pt: Guardar de Forma Segura na Cópia de Segurança e depois Renomear

en: File Server
pt: Servidor de Arquivos

en: Port
pt: Porta

en: Password
pt: Senha

en: File Dialog
pt: Arquivo de Diálogo

en: Show Hidden Files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: Display Mode
pt: Modo de visualização

en: Thumbnail Size
pt: Tamanho da Miniatura

en: Quick Open Dialog
pt: Seletor Rápido

en: Max Results
pt: Máximo de Resultados

en: Show Search Highlight
pt: Realçar Resultados no Texto

en: Enable Fuzzy Matching
pt: Ativar Busca Aproximada

en: Max Fuzzy Misses
pt: Máximo de Erro Aproximado

en: Include Addons
pt: Incluir Addons

en: Default Display Mode
pt: Modo de Exibição Padrão

en: Blender
pt: 'Blender'

en: Blender Path
pt: Caminho para o Blender

en: RPC Port
pt: Porta RPC

en: RPC Server Uptime
pt: Servidor RPC Uptime

en: FBX2glTF Path
pt: Caminho para FBX2glTF

en: Tools
pt: Ferramentas

en: OIDN Denoise Path
pt: Caminho do OIDN Denoise

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
pt: Confirmar Remoção de Faixas de Animação Relacionadas

en: Start Create Dialog Fully Expanded
pt: Iniciar Diálogo de Criação Totalmente Expandido

en: Auto Expand to Selected
pt: Auto Expandir Selecionados

en: Center Node on Reparent
pt: Centralizar Node ao reparentear

en: Hide Filtered Out Parents
pt: Esconder Pais Filtrados

en: Always Show Folders
pt: Sempre mostrar Pastas

en: TextFile Extensions
pt: Extensões de Ficheiros de Texto

en: Other File Extensions
pt: Outras Extensões de Ficheiro

en: Property Editor
pt: Editor de propriedades

en: Auto Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização Automática

en: Subresource Hue Tint
pt: Sub-recursos Cor Hue

en: Text Editor
pt: Editor de Texto

en: Color Theme
pt: Cor do Tema

en: Highlighting
pt: Destaque

en: Comment Markers
pt: Marcadores de Comentário

en: Critical List
pt: Lista de Problemas

en: Warning List
pt: Lista de Avisos

en: Notice List
pt: Lista de Anúncios

en: Appearance
pt: Aparência

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Caret Blink
pt: Cursor Piscando

en: Caret Blink Interval
pt: Intervalo de Piscar Cursor

en: Highlight Current Line
pt: Destacar Linha Atual

en: Highlight All Occurrences
pt: Destacar Todas as Ocorrências

en: Guidelines
pt: Linhas guia

en: Show Line Length Guidelines
pt: Exibir Guias de Comprimento de Linha

en: Line Length Guideline Soft Column
pt: Diretriz de Comprimento de Linha de Coluna Flexível

en: Line Length Guideline Hard Column
pt: Diretriz de Comprimento de Linha de Coluna Rígida

en: Gutters
pt: Margens

en: Show Line Numbers
pt: Mostrar Número da Linha

en: Line Numbers Zero Padded
pt: Números da Linha Preenchidos com Zeros

en: Highlight Type Safe Lines
pt: Destacar Linhas com Tipo Seguro

en: Show Info Gutter
pt: Mostrar Barra de Informações

en: Minimap
pt: Mini-Mapa

en: Show Minimap
pt: Mostrar Minimapa

en: Minimap Width
pt: Largura do Minimapa

en: Lines
pt: Linhas

en: Code Folding
pt: Agrupamento de Código

en: Word Wrap
pt: Quebra de Palavra

en: Autowrap Mode
pt: Quebra de Linha Automática

en: Whitespace
pt: Espaços em Branco

en: Draw Tabs
pt: Desenhar Abas

en: Draw Spaces
pt: Desenhar Espaços

en: Line Spacing
pt: Espaçamento de Linha

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Empty Selection Clipboard
pt: Copiar Sem Seleção

en: Move Caret on Right Click
pt: Mover cursor ao clicar com o botão direito

en: Scroll Past End of File
pt: Rolar Além do Final do Arquivo

en: Smooth Scrolling
pt: Rolagem Suave

en: V Scroll Speed
pt: Velocidade de Rolagem V

en: Drag and Drop Selection
pt: Arrastar e Soltar Seleção

en: Stay in Script Editor on Node Selected
pt: Ficar no Editor de Script ao Selecionar Nó

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
pt: Abrir Script ao Conectar Sinal a um Método Existente

en: Use Default Word Separators
pt: Usar Separadores de Palavra Padrão

en: Use Custom Word Separators
pt: Usar Separadores de Palavra Personalizados

en: Custom Word Separators
pt: Separadores de Palavra Personalizados

en: Indent
pt: Indentar

en: Auto Indent
pt: Indentação Automática

en: Indent Wrapped Lines
pt: Indentar Linhas Quebradas

en: Files
pt: Arquivos

en: Trim Trailing Whitespace on Save
pt: Remover Espaços em Branco à Direita ao Gravar

en: Trim Final Newlines on Save
pt: Remover Quebras de Linha no Fim ao Gravar

en: Autosave Interval Secs
pt: Segundos de Intervalo de Salvamento Automático

en: Restore Scripts on Load
pt: Restaurar Scripts ao Carregar

en: Convert Indent on Save
pt: Converter Indentação ao Gravar

en: Auto Reload Scripts on External Change
pt: Autorecarregar Scripts em uma Mudança Externa

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
pt: Autorrecarregar e Analisar Scripts ao Salvar

en: Open Dominant Script on Scene Change
pt: Abrir Script Dominante ao Mudar de Cena

en: Documentation
pt: Documentação

en: Enable Tooltips
pt: Ativar Dicas de Ferramenta

en: Script List
pt: Lista de Scripts

en: Show Members Overview
pt: Mostrar Visão Geral dos Membros

en: Sort Members Outline Alphabetically
pt: Ordenar Esquema de Membros em Ordem Alfabética

en: Script Temperature Enabled
pt: Temperatura de Script Ativado

en: Script Temperature History Size
pt: Tamanho do Histórico de Temperatura do Script

en: Highlight Scene Scripts
pt: Destacar Scripts da Cena

en: Group Help Pages
pt: Agrupar Páginas de Ajuda

en: Sort Scripts By
pt: Ordenar Scripts Por

en: List Script Names As
pt: Listar Nomes de Script Como

en: External
pt: Externo

en: Exec Path
pt: Caminho de Execução

en: Exec Flags
pt: Flags de Execução

en: Completion
pt: Conclusão

en: Idle Parse Delay
pt: Atraso de Análise de Inatividade

en: Auto Brace Complete
pt: Autocompletar Parênteses

en: Code Complete Enabled
pt: Ativar Sugestões de Código

en: Code Complete Delay
pt: Atraso no Auto Completar do Código

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
pt: Mostrar Sugestão de Chamada Abaixo da Linha Atual

en: Complete File Paths
pt: Caminhos Completos dos Arquivos

en: Add Type Hints
pt: Adicionar Dicas de Tipo

en: Add String Name Literals
pt: Usar Sintaxe de StringName

en: Add Node Path Literals
pt: Usar Sintaxe de Caminhos de Nós

en: Use Single Quotes
pt: Use Citação Única

en: Colorize Suggestions
pt: Colorir Sugestões

en: Use External Editor
pt: Utilizar Editor Externo

en: Help
pt: Ajuda

en: Show Help Index
pt: Mostrar Índice de Dicas

en: Help Font Size
pt: Tamanho da Fonte de Ajuda

en: Help Source Font Size
pt: Tamanho da Fonte de Código de Ajuda

en: Help Title Font Size
pt: Tamanho da Fonte de Título de Ajuda

en: Class Reference Examples
pt: Exemplos da Referência de Classe

en: Sort Functions Alphabetically
pt: Classificar Funções em Ordem Alfabética

en: Grid Map
pt: Mapa de grelha

en: Pick Distance
pt: Escolher Distância

en: Preview Size
pt: Tamanho da Prévia

en: Primary Grid Color
pt: Cor da Grade Principal

en: Secondary Grid Color
pt: Cor da Grade Secundária

en: Selection Box Color
pt: Seleção de Cor da Caixa

en: Instantiated
pt: Instanciado

en: Joint
pt: Conjunto

en: Stream Player 3D
pt: Reprodutor de Fluxo 3D

en: Camera
pt: Câmera

en: Decal
pt: Decalque

en: Fog Volume
pt: Volume de Neblina

en: Particles
pt: Partículas

en: Particle Attractor
pt: Atrator de Partículas

en: Particle Collision
pt: Colisão de Partículas

en: Joint Body A
pt: Corpo de Articulação A

en: Joint Body B
pt: Corpo de Articulação B

en: Lightmap Lines
pt: Linhas de Mapeamento de luz

en: Lightprobe Lines
pt: Linhas de Lightprobe

en: Reflection Probe
pt: Sonda de Reflexão

en: Visibility Notifier
pt: Notificador de Visibilidade

en: Voxel GI
pt: VoxelGI

en: Path Tilt
pt: Inclinação de Path 3D

en: Skeleton
pt: Esqueleto

en: Selected Bone
pt: Osso selecionado

en: GridMap Grid
pt: Grade do Gridmap

en: Spring Bone Joint
pt: Articulação de Osso Mola

en: Spring Bone Collision
pt: Colisão de Osso Mola

en: Spring Bone Inside Collision
pt: Colisão Interna do Osso Mola

en: Gizmo Settings
pt: Configurações do Gizmo

en: Bone Axis Length
pt: Comprimento do Eixo do Osso

en: Bone Shape
pt: Forma do Osso

en: Primary Grid Steps
pt: Incrementos da Grade Principal

en: Grid Size
pt: Tamanho da Grade

en: Grid Division Level Max
pt: Nível Máximo de Divisão de Grade

en: Grid Division Level Min
pt: Nível Mínimo de Divisão de Grade

en: Grid Division Level Bias
pt: Viés de Nível de Divisão de Grade

en: Grid XZ Plane
pt: Grade do Plano XZ

en: Grid XY Plane
pt: Grade do Plano XY

en: Grid YZ Plane
pt: Grade do Plano YZ

en: Default FOV
pt: FOV Padrão

en: Default Z Near
pt: Z Perto Padrão

en: Default Z Far
pt: Z Longe Padrão

en: Invert X Axis
pt: Inverter Eixo X

en: Invert Y Axis
pt: Inverter Eixo Y

en: Navigation Scheme
pt: Esquema de Navegação

en: Orbit Mouse Button
pt: Botão de Orbitar com Rato

en: Pan Mouse Button
pt: Botão de Mover Câmara com Rato

en: Zoom Mouse Button
pt: Botão de Ampliação com Rato

en: Zoom Style
pt: Estilo de Zoom

en: Emulate Numpad
pt: Emular Teclado Numérico

en: Emulate 3 Button Mouse
pt: Emular Rato de 3 Botões

en: Warped Mouse Panning
pt: Panorama do Rato Distorcido

en: Navigation Feel
pt: Sensação de Navegação

en: Orbit Sensitivity
pt: Sensibilidade da Órbita

en: Translation Sensitivity
pt: Sensibilidade de Translação

en: Orbit Inertia
pt: Inércia da Órbita

en: Translation Inertia
pt: Inércia de Translação

en: Zoom Inertia
pt: Inércia de Zoom

en: Show Viewport Rotation Gizmo
pt: Exibir Gizmo de Rotação do Viewport

en: Show Viewport Navigation Gizmo
pt: Exibir Gizmo de Navegação do Viewport

en: Freelook
pt: Visão Livre

en: Freelook Navigation Scheme
pt: Esquema de Navegação de Visão Livre

en: Freelook Sensitivity
pt: Sensibilidade de visualização livre

en: Freelook Inertia
pt: Inércia de Visualização livre

en: Freelook Base Speed
pt: Velocidade Base de Visão Livre

en: Freelook Activation Modifier
pt: Modificador de Ativação de Visão Livre

en: Freelook Speed Zoom Link
pt: Velocidade de Ligação do Visão Livre

en: Manipulator Gizmo Size
pt: Tamanho do Gizmo do Manipulador

en: Manipulator Gizmo Opacity
pt: Opacidade do Gizmo do Manipulador

en: Grid Color
pt: Cor da Grade

en: Guides Color
pt: Cor Guia

en: Smart Snapping Line Color
pt: Cor da Linha de Encaixe Inteligente

en: Bone Width
pt: Largura do Osso

en: Bone Color 1
pt: Cor de Osso 1

en: Bone Color 2
pt: Cor de Osso 2

en: Bone Selected Color
pt: Cor Selecionada do Osso

en: Bone IK Color
pt: Cor do Osso IK

en: Bone Outline Color
pt: Color do Contorno do Osso

en: Bone Outline Size
pt: Tamanho do Contorno dos Ossos

en: Viewport Border Color
pt: Cor da borda do Viewport

en: Use Integer Zoom by Default
pt: Usar Zoom Inteiro por Padrão

en: Zoom Speed Factor
pt: Fator de Velocidade de Zoom

en: Bone Mapper
pt: Mapeador de Ossos

en: Handle Colors
pt: Manusear Cores

en: Unset
pt: Desativar

en: Set
pt: Definir

en: Missing
pt: Ausente

en: Error
pt: Erro

en: Panning
pt: Movimentação da Câmara

en: 2D Editor Panning Scheme
pt: Esquema de Movimentação de Câmara no Editor 2D

en: Sub Editors Panning Scheme
pt: Esquema de Movimentação de Câmara em Sub Editores

en: Animation Editors Panning Scheme
pt: Esquema de Movimentação de Câmara em Editores de Animação

en: Simple Panning
pt: Panorâmica Simples

en: 2D Editor Pan Speed
pt: Velocidade do Movimento no Editor 2D

en: Tiles Editor
pt: Editor de Tiles

en: Display Grid
pt: Mostrar Grid

en: Highlight Selected Layer
pt: Destacar Camada Atual

en: Polygon Editor
pt: Editor de Polígonos

en: Point Grab Radius
pt: Raio do Ponto de Captura

en: Show Previous Outline
pt: Exibir Prévia Anterior

en: Auto Bake Delay
pt: Atraso do precálculo automático

en: Autorename Animation Tracks
pt: Renomear Automaticamente Faixa de Animação

en: Confirm Insert Track
pt: Confirmar Inserção de Faixa

en: Default Create Bezier Tracks
pt: Criar Faixas de Bézier Padrão

en: Default Create Reset Tracks
pt: Criar Faixa RESET Por Padrão

en: Onion Layers Past Color
pt: Camadas de Cebola Cor Passada

en: Onion Layers Future Color
pt: Camadas de Cebola Cor Futura

en: Shader Editor
pt: Editor de Shader

en: Restore Shaders on Load
pt: Restaurar Shaders ao Carregar

en: Visual Editors
pt: Editor Visual

en: Minimap Opacity
pt: Opacidade do Minimapa

en: Lines Curvature
pt: Curvatura das Linhas

en: Grid Pattern
pt: Padrão de Grade

en: Visual Shader
pt: VisualShader

en: Port Preview Size
pt: Tamanho da Prévia de Porta

en: Window Placement
pt: Posicionamento da Janela

en: Rect
pt: Retângulo

en: Rect Custom Position
pt: Posição Personalizada do Retângulo

en: Screen
pt: Tela

en: Android Window
pt: Janela Android

en: Game Embed Mode
pt: Modo de Jogo Integrado

en: Auto Save
pt: Salvamento Automático

en: Save Before Running
pt: Salvar Antes de Executar

en: Bottom Panel
pt: Painel Inferior

en: Action on Stop
pt: Ação ao Parar

en: Output
pt: Saída

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Always Clear Output on Play
pt: Sempre Limpar a Saída no modo Play

en: Max Lines
pt: Máximo de Linhas

en: Platforms
pt: Plataformas

en: Prefer Wayland
pt: Preferir Wayland

en: Network Mode
pt: Modo de Rede

en: HTTP Proxy
pt: Proxy HTTP

en: Editor TLS Certificates
pt: Editor de Certificados TLS

en: Enable TLS V 1
pt: Ativar TLS V 1

en: Remote Host
pt: Host Remoto

en: Debugger
pt: Depurador

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
pt: Trocar Automaticamente para Árvore da Cena Remota

en: Auto Switch to Stack Trace
pt: Trocar Automaticamente para o Depurador

en: Profiler Frame History Size
pt: Tamanho do Histórico do Perfilador de Quadro

en: Profiler Frame Max Functions
pt: Profiler Frame Max Funções

en: Profiler Target FPS
pt: FPS Alvo do Analisador

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização da Árvore de Cena Remota

en: Remote Inspect Refresh Interval
pt: Intervalo de Atualização de Inspeção Remota

en: Profile Native Calls
pt: Perfilar Chamadas Nativas

en: Username
pt: Nome de Utilizador

en: SSH Public Key Path
pt: Caminho da Chave Pública SSH

en: SSH Private Key Path
pt: Caminho da Chave Privada SSH

en: Input
pt: Entrada

en: Buffering
pt: Buffers

en: Agile Event Flushing
pt: Liberação Ágil de Eventos

en: Project Manager
pt: Gestor de Projetos

en: Sorting Order
pt: Ordem de Classificação

en: Directory Naming Convention
pt: Convenção de Nomes de Pastas

en: Default Renderer
pt: Renderizador Padrão

en: Connection Colors
pt: Cores de Conexão

en: Scalar Color
pt: Cor de Escalar

en: Vector2 Color
pt: Cor de Vector2

en: Vector 3 Color
pt: Cor de Vector3

en: Vector 4 Color
pt: Cor de Vector4

en: Boolean Color
pt: Cor de Booleana

en: Transform Color
pt: Cor de Transformação

en: Sampler Color
pt: Cor de Sampler

en: Category Colors
pt: Cor das Categorias

en: Output Color
pt: Cor de Saída

en: Color Color
pt: Cor de Cor

en: Conditional Color
pt: Cor de Condição

en: Input Color
pt: Cor de Entrada

en: Textures Color
pt: Cor das Texturas

en: Utility Color
pt: Cor de Utilidade

en: Vector Color
pt: Cor de Vetor

en: Special Color
pt: Cor de Especial

en: Particle Color
pt: Cor de Partícula

en: Flush stdout on Print
pt: Enviar Prints para stdout

en: Low Processor Mode
pt: Modo de Baixo Uso do Processador

en: Print FPS
pt: Imprimir FPS

en: Print GPU Profile
pt: Perfil Atual da GPU

en: Verbose stdout
pt: stdout Verboso

en: Physics Interpolation
pt: Interpolação de Física

en: Enable Warnings
pt: Ativar Avisos

en: Max Chars per Second
pt: Máximo de Caracteres por Segundo

en: Max Queued Messages
pt: Máximo de Pacotes de Saída

en: Max Errors per Second
pt: Máximo de Erros por Segundo

en: Max Warnings per Second
pt: Máximo de Advertências por Segundo

en: File Logging
pt: Log de Arquivo

en: Enable File Logging
pt: Ativar Log de Arquivos

en: Log Path
pt: Caminho de Log

en: Max Log Files
pt: Máximo Ficheiros de Log

en: Fallback to Vulkan
pt: Recurso para Vulkan

en: Fallback to D3D12
pt: Recurso para D3D12

en: Fallback to OpenGL 3
pt: Recurso para OpenGL 3

en: GL Compatibility
pt: Compatibilidade GL

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
pt: Nvidia Desabilitar Otimização em Threads

en: Fallback to Angle
pt: Recurso para Angle

en: Fallback to Native
pt: Recurso para nativo

en: Fallback to GLES
pt: Recurso para GLES

en: Force Angle on Devices
pt: Forçar Ângulo em Dispositivos

en: Renderer
pt: Renderizador

en: Rendering Method
pt: Método de Renderização

en: Allow hiDPI
pt: Permitir hiDPI

en: Per Pixel Transparency
pt: Transparência Por Pixel

en: Allowed
pt: Permitido

en: Threads
pt: Threads (Partes_Paralelizáveis)

en: Display Server
pt: Servidor de Exibição

en: Handheld
pt: Portátil

en: Orientation
pt: Orientação

en: Output Latency
pt: Latência de Saída

en: Frame Delay Msec
pt: Intervalo de Frames (ms)

en: Allow High Refresh Rate
pt: Permitir Alta Taxa de Refresh

en: Hide Home Indicator
pt: Esconder Indicador de Home

en: Hide Status Bar
pt: Esconder Barra de Estado

en: Suppress UI Gesture
pt: Suprimir Interface de Utilizador para Gestures

en: OpenXR
pt: Tecnologia OpenXR

en: Default Action Map
pt: Mapa de Ações Padrão

en: Form Factor
pt: Fator de Formulário

en: View Configuration
pt: Configuração de Vista

en: Reference Space
pt: Espaço de Referência

en: Environment Blend Mode
pt: Modo de Mistura do Ambiente

en: Foveation Level
pt: Nível de Foveação

en: Foveation Dynamic
pt: Foviação Dinâmica

en: Submit Depth Buffer
pt: Enviar Buffer de Profundidade

en: Startup Alert
pt: Alerta ao Iniciar

en: Extensions
pt: Extensões

en: Debug Utils
pt: Utilidades de Depuração

en: Debug Message Types
pt: Tipos de Mensagem de Depuração

en: Hand Tracking
pt: Detecção de Mãos

en: Hand Tracking Unobstructed Data Source
pt: Detecção de Mãos: Fonte de Dados Sem Obstruções

en: Hand Tracking Controller Data Source
pt: Detecção de Mãos: Fonte de Dados do Controle

en: Hand Interaction Profile
pt: Perfil de Interação da Mão

en: Eye Gaze Interaction
pt: Interação de Olhar

en: Binding Modifiers
pt: Modificadores de Binding

en: Analog Threshold
pt: Limiar Analógico

en: Dpad Binding
pt: Binding de Dpad

en: Boot Splash
pt: Plano de Fundo de Inicialização

en: BG Color
pt: Cor de Fundo

en: Pen Tablet
pt: Tablet de Caneta Gráfica

en: Environment
pt: Ambiente

en: Defaults
pt: Prédefinições

en: Default Clear Color
pt: Cor Clara Padrão

en: Icon
pt: Ícone

en: macOS Native Icon
pt: Ícone Nativo macOS

en: Windows Native Icon
pt: Ícone Nativo Windows

en: Text Driver
pt: Driver de Texto

en: Search in File Extensions
pt: Pesquisar em Extensões de Arquivo

en: Mouse Cursor
pt: Cursor do Rato

en: Custom Image
pt: Imagem customizada

en: Custom Image Hotspot
pt: Imagem de Ponto de Acesso Personalizada

en: Tooltip Position Offset
pt: Deslocamento de Posição da Dica

en: Show Image
pt: Mostrar Imagem

en: Stretch Mode
pt: Modo Esticado

en: Use Filter
pt: Usar Filtro

en: Image
pt: Imagem

en: Minimum Display Time
pt: Tempo mínimo de exibição

en: Dotnet
pt: .NET

en: Project
pt: Projeto

en: Assembly Name
pt: Nome de Montagem

en: Solution Directory
pt: Diretório da Solução

en: Assembly Reload Attempts
pt: Tentativas de Recarregamento de Montagem

en: Time
pt: Tempo

en: Physics Process
pt: Processo de Física

en: Navigation Process
pt: Processo de Navegação

en: Static
pt: Estático

en: Static Max
pt: Estático Máximo

en: Msg Buf Max
pt: Máx Buf Msg

en: Object
pt: Objeto

en: Objects
pt: Objetos

en: Resources
pt: Recursos

en: Orphan Nodes
pt: Nós Órfãos

en: Total Objects Drawn
pt: Total de Objetos Desenhados

en: Total Primitives Drawn
pt: Primitivos Desenhados no Total

en: Total Draw Calls
pt: Chamadas de Desenho no Total

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Mem
pt: Memória de Vídeo

en: Texture Mem
pt: Memória de Textura

en: Buffer Mem
pt: Mem. de Buffer

en: Physics 2D
pt: Física 2D

en: Active Objects
pt: Objetos Ativos

en: Collision Pairs
pt: Pares de Colisão

en: Islands
pt: Ilhas

en: Physics 3D
pt: Física 3D

en: Active Maps
pt: Mapas Ativos

en: Regions
pt: Regiões

en: Agents
pt: Agentes

en: Links
pt: Ligações

en: Polygons
pt: Polígonos

en: Edges
pt: Arestas

en: Edges Merged
pt: Arestas Combinadas

en: Edges Connected
pt: Arestas Conectadas

en: Edges Free
pt: Arestas Livres

en: Obstacles
pt: Obstáculos

en: Compilations Canvas
pt: Compilações Tela

en: Compilations Mesh
pt: Compilações Malha

en: Compilations Surface
pt: Compilações Superfície

en: Compilations Draw
pt: Compilações Desenho

en: Compilations Specialization
pt: Compilações Especialização

en: Operation
pt: Operação

en: Calculate Tangents
pt: Calcular Tangentes

en: Collision
pt: Colisão

en: Use Collision
pt: Usar Colisão

en: Collision Layer
pt: Camada de Colisão

en: Collision Mask
pt: Máscara de Colisão

en: Collision Priority
pt: Prioridade de Colisão

en: Flip Faces
pt: Inverter Faces

en: Mesh
pt: Malha

en: Radial Segments
pt: Segmentos Radiais

en: Rings
pt: Anéis

en: Smooth Faces
pt: Suavizar Faces

en: Sides
pt: Lados

en: Inner Radius
pt: Raio Interno

en: Outer Radius
pt: Raio Externo

en: Ring Sides
pt: Lados do Anel

en: Polygon
pt: Polígono

en: Depth
pt: Profundidade

en: Spin Degrees
pt: Graus de Rotação

en: Spin Sides
pt: Girar Lados

en: Path Node
pt: Caminho do Nó

en: Path Interval Type
pt: Tipo de Intervalo de Caminho

en: Path Interval
pt: Intervalo de Caminho

en: Path Simplify Angle
pt: Simplifique o Ângulo do Caminho

en: Path Rotation
pt: Rotação do Caminho

en: Path Rotation Accurate
pt: Rotação Precisa do Caminho

en: Path Local
pt: Caminho Local

en: Path Continuous U
pt: Caminho Contínuo U

en: Path U Distance
pt: Distância do Caminho U

en: Path Joined
pt: Caminho Unido

en: Importer
pt: Importador

en: Allow Geometry Helper Nodes
pt: Permitir Nodes Auxiliares de Geometria

en: Embedded Image Handling
pt: Manuseio de imagens embutido

en: Naming Version
pt: Versão de Nomeação

en: Max Call Stack
pt: Máximo Empilhamento de Chamadas

en: Renamed in Godot 4 Hint
pt: Dica Renomeado no Godot 4

en: Empty File
pt: Ficheiro Vazio

en: Language Server
pt: Servidor de Idioma

en: Enable Smart Resolve
pt: Habilitar Resolução Inteligente

en: Show Native Symbols in Editor
pt: Exibir Símbolos Nativos no Editor

en: Use Thread
pt: Usar Thread

en: Poll Limit (µsec)
pt: Limite de Polling (µseg)

en: Copyright
pt: Direitos Autorais

en: Bake FPS
pt: FPS de precálculo

en: glTF
pt: 'glTF'

en: Color
pt: Cor

en: Intensity
pt: Intensidade

en: Light Type
pt: Tipo de Luz

en: Range
pt: Intervalo

en: Inner Cone Angle
pt: Ângulo do Cone Interno

en: Outer Cone Angle
pt: Ângulo do Cone Externo

en: Diffuse Img
pt: Imagem Difusa

en: Diffuse Factor
pt: Fator Difuso

en: Gloss Factor
pt: Fator de Brilho

en: Specular Factor
pt: Fator Especular

en: Spec Gloss Img
pt: Imagem Brilhante Especular

en: Mass
pt: Massa

en: Linear Velocity
pt: Velocidade Linear

en: Angular Velocity
pt: Velocidade Angular

en: Center of Mass
pt: Centro de Massa

en: Inertia Diagonal
pt: Inércia Diagonal

en: Inertia Orientation
pt: Inércia Orientação

en: Inertia Tensor
pt: Inércia Tensor

en: Is Trigger
pt: É Gatilho

en: Mesh Index
pt: Índice de Malha

en: Importer Mesh
pt: Malha de Importador

en: Image Format
pt: Formato de Imagem

en: Fallback Image Format
pt: Formato da imagem de recurso

en: Fallback Image Quality
pt: Qualidade da imagem de recurso

en: Root Node Mode
pt: Modo do Nó Raiz

en: Visibility Mode
pt: Modo de Visibilidade

en: Major Version
pt: Versão Importante

en: Minor Version
pt: Versão Minoritária

en: GLB Data
pt: Dados do GLB

en: Use Named Skin Binds
pt: Usar Ligações de Skin Nomeadas

en: Buffer Views
pt: Visão Buffer

en: Accessors
pt: Assessores

en: Scene Name
pt: Nome da Cena

en: Base Path
pt: Caminho Base

en: Filename
pt: Nome do Arquivo

en: Root Nodes
pt: Nós Raízes

en: Texture Samplers
pt: Amostras de Textura

en: Images
pt: Imagens

en: Cameras
pt: Câmeras

en: Lights
pt: Luzes

en: Unique Names
pt: Nomes Únicos

en: Unique Animation Names
pt: Nomes de Animação Únicos

en: Skeletons
pt: Esqueletos

en: Create Animations
pt: Criar Animações

en: Animations
pt: Animações

en: Buffer View
pt: Visão de Buffer

en: Byte Offset
pt: Deslocamento do Byte

en: Component Type
pt: Tipo do Componente

en: Normalized
pt: Normalizado

en: Count
pt: Quantidade

en: Accessor Type
pt: Tipo do Acessor

en: Sparse Count
pt: Contagem Escassa

en: Sparse Indices Buffer View
pt: Visualização de Buffer de Índices Esparsos

en: Sparse Indices Byte Offset
pt: Deslocamento de Bytes de Índices Esparsos

en: Sparse Indices Component Type
pt: Tipo de Componente de Índices Esparsos

en: Sparse Values Buffer View
pt: Visualização de Buffer de Valores Esparsos

en: Sparse Values Byte Offset
pt: Deslocamento de Bytes de Valores Esparsos

en: Original Name
pt: Nome Original

en: Loop
pt: Ciclo

en: Byte Length
pt: Largura do byte

en: Byte Stride
pt: Passo de Byte

en: Indices
pt: Índices

en: Vertex Attributes
pt: Atributos de Vértice

en: Perspective
pt: Perspetiva

en: Size Mag
pt: Magnitude do Tamanho

en: Depth Far
pt: Profundidade Distante

en: Depth Near
pt: Profundidade Perto

en: Blend Weights
pt: Peso da mesclagem

en: Instance Materials
pt: Materiais da Instância

en: Parent
pt: Pai

en: Children
pt: Filhos

en: Light
pt: Luz

en: Visible
pt: Visível

en: glTF to Godot Expression
pt: glTF para Expressão do Godot

en: Godot to glTF Expression
pt: Godot para Expressão glTF

en: Node Paths
pt: Caminhos de Nó

en: Object Model Type
pt: Tipo do Modelo de Objeto

en: Json Pointers
pt: Pointers Json

en: Variant Type
pt: Tipo do Variante

en: Joints
pt: Pontos

en: Roots
pt: Raizes

en: Godot Bone Node
pt: Nó de Osso Godot

en: Skin Root
pt: Raiz da Skin

en: Joints Original
pt: Pontos Originais

en: Non Joints
pt: Não-Juntas

en: Godot Skin
pt: Skin Godot

en: Src Image
pt: Imagem fonte

en: Sampler
pt: Mostrador

en: Mag Filter
pt: Filtro de Magnificação

en: Min Filter
pt: Filtro de Minificação

en: Wrap S
pt: Envoltório S

en: Wrap T
pt: Envoltório T

en: Mesh Library
pt: Bib. de Malhas

en: Physics Material
pt: Material de Física

en: Cell
pt: Célula

en: Octant Size
pt: Tamanho Octante

en: Center X
pt: Centro X

en: Center Y
pt: Centro Y

en: Center Z
pt: Centro Z

en: Priority
pt: Prioridade

en: Bake Navigation
pt: Precalcular navegação

en: Clip Count
pt: Quantidade de Clipes

en: Initial Clip
pt: Clipe Inicial

en: Shuffle
pt: Baralhar

en: Fade Time
pt: Tempo de Fade

en: Stream Count
pt: Quantidade de Transmissões

en: Simulation
pt: Simulação

en: Velocity Steps
pt: Passos de Velocidade

en: Position Steps
pt: Passos de Posição

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
pt: Usar Removedor de Canto Interno

en: Generate All Kinematic Contacts
pt: Gerar Todos os Contatos Cinemáticos

en: Penetration Slop
pt: Penetração Máxima

en: Speculative Contact Distance
pt: Distância de Previsão de Contato

en: Baumgarte Stabilization Factor
pt: Fator de Estabilização Baumgarte

en: Soft Body Point Radius
pt: Raio de Ponto de SoftBody

en: Bounce Velocity Threshold
pt: Velocidade Mínima para Quicar

en: Allow Sleep
pt: Permitir Repouso

en: Sleep Velocity Threshold
pt: Velocidade Mínima para Repousar

en: Sleep Time Threshold
pt: Espera Pré-Repouso

en: Continuous CD Movement Threshold
pt: Movimento Mínimo para CD Contínuo

en: Continuous CD Max Penetration
pt: Penetração Máximo de CD Contínuo

en: Body Pair Contact Cache Enabled
pt: Ativar Cache de Pares de Contato

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
pt: Distância Mínima para o Cache de Pares de Contato

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
pt: Ângulo Mínimo para o Cache de Pares de Contato

en: Queries
pt: Consultas

en: Enable Ray Cast Face Index
pt: Ativar Índice de Face de Ray Cast

en: Motion Queries
pt: Consultas de Movimento

en: Recovery Iterations
pt: Iterações de Recuperação

en: Recovery Amount
pt: Quantidade de Recuperação

en: Collisions
pt: Colisões

en: Collision Margin Fraction
pt: Fração de Margem de Colisão

en: Active Edge Threshold
pt: Ângulo Máximo de Aresta Ativa

en: World Node
pt: Nó Mundo

en: Temporary Memory Buffer Size
pt: Tamanho Temporário do Buffer de Memória

en: World Boundary Shape Size
pt: Tamanho da Forma de Limite do Mundo

en: Max Linear Velocity
pt: Velocidade Linear Máxima

en: Max Angular Velocity
pt: Velocidade Angular Máxima

en: Max Bodies
pt: Máximo de Corpos

en: Max Body Pairs
pt: Máximo de Pares de Corpo

en: Max Contact Constraints
pt: Máximo de Restrições de Contato

en: Lightmapping
pt: Mapeamento de Luz

en: Bake Quality
pt: Qualidade de precálculo

en: Low Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Baixa Qualidade

en: Medium Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Média Qualidade

en: High Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Alta Qualidade

en: Ultra Quality Ray Count
pt: Contagem de Raios de Ultra Qualidade

en: Bake Performance
pt: Desempenho do precálculo

en: Max Rays per Pass
pt: Máximo de Raios por Passagem

en: Region Size
pt: Tamanho da Região

en: Max Transparency Rays
pt: Máximo de Raios de Transparência

en: Low Quality Probe Ray Count
pt: Sonda Contadora de Raios de Baixa Qualidade

en: Medium Quality Probe Ray Count
pt: Sonda Contadora de Raios de Qualidade Média

en: High Quality Probe Ray Count
pt: Sonda Contadora de Raios de Alta Qualidade

en: Ultra Quality Probe Ray Count
pt: Sonda Contadora de Raios de Qualidade Ultra

en: Max Rays per Probe Pass
pt: Máximo de Raios por Passagem pela Sonda

en: Denoising
pt: Redução de Ruído

en: Denoiser
pt: Redutor de Ruído

en: Eye Height
pt: Altura do Olho

en: Display Width
pt: Largura de Ecrã

en: Display to Lens
pt: Distância à Lente

en: Offset Rect
pt: Retângulo de Deslocamento

en: Oversample
pt: Excesso de Amostra

en: Min Radius
pt: Raio Mínimo

en: BPM
pt: 'BPM'

en: Beat Count
pt: Contador de Batidas

en: Bar Beats
pt: Barra de beats

en: Loop Offset
pt: Deslocamento do Loop

en: Spawn Path
pt: Caminho Salvamento Spawn

en: Spawn Limit
pt: Limites de Geração

en: Root Path
pt: Caminho Raíz

en: Replication Interval
pt: Intervalo de Replicação

en: Delta Interval
pt: Intervalo de Sincronia

en: Visibility Update Mode
pt: Modo de Atualização de Visibilidade

en: Public Visibility
pt: Visibilidade Pública

en: Auth Callback
pt: Auth do Callback

en: Auth Timeout
pt: Tempo Limite de Espera Auth

en: Allow Object Decoding
pt: Permitir Decodificação do Objeto

en: Refuse New Connections
pt: Recusar Novas Conexões

en: Server Relay
pt: Retransmissão do Servidor

en: Max Sync Packet Size
pt: Tamanho Máximo de Pacote de Sincronização

en: Max Delta Packet Size
pt: Tamanho Máximo de Pacote Delta

en: Noise Type
pt: Tipo de Ruído

en: Frequency
pt: Frequência

en: Fractal
pt: 'Fractal'

en: Octaves
pt: Oitavas

en: Lacunarity
pt: Lacunaridade

en: Gain
pt: Ganho

en: Weighted Strength
pt: Peso da Força

en: Ping Pong Strength
pt: Força Ping-Pong

en: Cellular
pt: Telemóvel

en: Distance Function
pt: Função de Distância

en: Jitter
pt: Nervosidade (Jitter)

en: Return Type
pt: Tipo de Retorno

en: Domain Warp
pt: Aberração Dominante

en: Fractal Type
pt: Tipo Fractal

en: Fractal Octaves
pt: Oitavas Fractais

en: Fractal Lacunarity
pt: Lacunaridade Fractal

en: Fractal Gain
pt: Ganho Fractal

en: Width
pt: Largura

en: Noise
pt: Ruido

en: Color Ramp
pt: Rampa de Cores

en: Seamless
pt: Sem Emenda

en: Invert
pt: Inverter

en: In 3D Space
pt: No espaço 3D

en: As Normal Map
pt: Como Mapa Normal

en: Seamless Blend Skirt
pt: Mistura da mesclagem

en: Bump Strength
pt: Força da Colisão

en: Localized Name
pt: Nome Localizado

en: Action Type
pt: Tipo de Ação

en: Toplevel Paths
pt: Caminhos Toplevel

en: Binding Path
pt: Caminho de Binding

en: Interaction Profile Path
pt: Caminho do Perfil de Interação

en: Runtime Paths
pt: Caminhos de Runtimes

en: Action Set
pt: Conjunto de Ação

en: Input Path
pt: Caminho de Entrada

en: Threshold Released
pt: Limiar de Soltamento

en: Center Region
pt: Região Central

en: Wedge Angle
pt: Ângulo de Direção

en: Is Sticky
pt: É Aderente

en: On Haptic
pt: Háptico Ativado

en: Off Haptic
pt: Háptico Desativado

en: Relax Frame Interval
pt: Intervalo de descontração do frame

en: On Threshold
pt: Limiar Ativado

en: Off Threshold
pt: Limiar Desativado

en: Display Refresh Rate
pt: Mostrar Taxa de Atualização

en: Render Target Size Multiplier
pt: Multiplicador de Tamanho do Alvo de Renderização

en: Next
pt: Próximo

en: Layer Viewport
pt: Viewport da Camada

en: Use Android Surface
pt: Usar Superfície Android

en: Android Surface Size
pt: Tamanho da Superfície Android

en: Sort Order
pt: Ordenação

en: Alpha Blend
pt: Mistura Alfa

en: Enable Hole Punch
pt: Ativar Perfurador

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Aspect Ratio
pt: Proporção de Ecrã

en: Central Angle
pt: Ângulo Inicial

en: Fallback Segments
pt: Segmentos de recurso

en: Central Horizontal Angle
pt: Ângulo Horizontal Central

en: Upper Vertical Angle
pt: Ângulo Vertical Superior

en: Lower Vertical Angle
pt: Ângulo Vertical Inferior

en: Quad Size
pt: Tamanho do Quad

en: Hand
pt: Mão

en: Motion Range
pt: Escala de Movimentação

en: Hand Skeleton
pt: Esqueleto da Mão

en: Skeleton Rig
pt: Rig do Esqueleto

en: Bone Update
pt: Atualização de Osso

en: Tracker
pt: Detector

en: Subject
pt: Sujeito

en: Names
pt: Nomes

en: Strings
pt: Cadeias

en: Discover Multicast If
pt: Descobrir se Multicast

en: Discover Local Port
pt: Descobrir Porta Local

en: Discover IPv6
pt: Descobrir IPv6

en: Description URL
pt: URL Descritiva

en: Service Type
pt: Tipo de Serviço

en: IGD Control URL
pt: URL de controle IGD

en: IGD Service Type
pt: Tipo de Serviço IGD

en: IGD Our Addr
pt: IGD Nosso Endereço

en: IGD Status
pt: Estado do IGD

en: Max Channel in Buffer (KB)
pt: Máximo de Canais no Buffer (KB)

en: Write Mode
pt: Modo de Escrita

en: Supported Protocols
pt: Protocolos Suportados

en: Handshake Headers
pt: Cabeçalhos de Handshake

en: Inbound Buffer Size
pt: Tamanho Máximo do Buffer de Entrada

en: Outbound Buffer Size
pt: Tamanho Máximo do Buffer de Saída

en: Handshake Timeout
pt: Timeout de Handshake

en: Max Queued Packets
pt: Máximo de Pacotes de Saída

en: Heartbeat Interval
pt: Intervalo de Heartbeat

en: Session Mode
pt: Modo Sessão

en: Required Features
pt: Funcionalidades Necessárias

en: Optional Features
pt: Funcionalidades Opcionais

en: Requested Reference Space Types
pt: Tipos de Espaço de Referência Solicitados

en: Reference Space Type
pt: Tipo de Espaço de Referência

en: Enabled Features
pt: Funcionalidades Ativadas

en: Visibility State
pt: Estado de Visibilidade

en: Debug Keystore
pt: Keystore Depuração

en: Debug Keystore User
pt: Utilizador de Keystore Depuração

en: Debug Keystore Pass
pt: Palavra-passe de Keystore de Depuração

en: Install Exported APK
pt: Instalar APK Exportado

en: Java SDK Path
pt: Caminho do SDK Java

en: Android SDK Path
pt: Caminho do SDK Android

en: Force System User
pt: Forçar Usuário do Sistema

en: Shutdown ADB on Exit
pt: Desligar o ADB na Saída

en: One Click Deploy Clear Previous Install
pt: Implantação em Um Clique: Apagar Instalação Anterior

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
pt: Use Wi-Fi para Depuração Remota

en: Wi-Fi Remote Debug Host
pt: Hospedeiro de Depuração Remota por Wi-Fi

en: Launcher Icons
pt: Ícones do Inicializador

en: Main 192 X 192
pt: Principal 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
pt: Primeiro Plano Adaptável 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
pt: Plano de Fundo Adaptável 432 X 432

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
pt: Adaptável: Monocromático 432 X 432

en: Gradle Build
pt: 'Gradle'

en: Use Gradle Build
pt: Usar Build Gradle Personalizada

en: Gradle Build Directory
pt: Pasta de Compilação do Gradle

en: Android Source Template
pt: Fonte do Modelo para Android

en: Export Format
pt: Exportar Formato

en: Min SDK
pt: SDK Mínimo

en: Target SDK
pt: SDK Alvo

en: Debug User
pt: Usuário de Depuração

en: Debug Password
pt: Senha de Depuração

en: Release User
pt: Usuário de Lançamento

en: Release Password
pt: Senha de Lançamento

en: Code
pt: Código

en: Package
pt: Pacote

en: Unique Name
pt: Nome Único

en: Signed
pt: Assinado

en: App Category
pt: Categoria da App

en: Retain Data on Uninstall
pt: Manter Dados ao Desinstalar

en: Exclude From Recents
pt: Excluir de Recentes

en: Show in Android TV
pt: Mostrar em Android TV

en: Show in App Library
pt: Mostrar na Biblioteca de Aplicativos

en: Show as Launcher App
pt: Mostrar como Aplicativo de Inicialização

en: Graphics
pt: Gráficos

en: OpenGL Debug
pt: Depurar OpenGL

en: XR Features
pt: Funcionalidades XR

en: XR Mode
pt: Modo XR

en: Gesture
pt: Gesto

en: Swipe to Dismiss
pt: Deslize para Fechar

en: Immersive Mode
pt: Modo Imersivo

en: Support Small
pt: Suporte Pequeno

en: Support Normal
pt: Suporte Normal

en: Support Large
pt: Suporte Grande

en: Support Xlarge
pt: Suporte Extra-grande

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: User Data Backup
pt: Backup de Dados do Utilizador

en: Allow
pt: Permitir

en: Command Line
pt: Linha de Comando

en: Extra Args
pt: Argumentos Extra

en: APK Expansion
pt: Expansão APK

en: Salt
pt: Sal

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Permissions
pt: Permissões

en: Custom Permissions
pt: Permissões Personalizadas

en: iOS Deploy
pt: Implantação para iOS

en: Targeted Device Family
pt: Família de Dispositivos Visados

en: Min iOS Version
pt: Versão Mínima do iOS

en: Image Scale Mode
pt: Modo de Escalonamento de Imagem

en: Custom Image @2x
pt: Personalizar Imagem @2x

en: Custom Image @3x
pt: Personalizar Imagem @3x

en: Use Custom BG Color
pt: Usar Cor Personalizada de Fundo

en: Custom BG Color
pt: Cor Personalizada de Fundo

en: Settings 58 X 58
pt: Configurações 58 X 58

en: Settings 87 X 87
pt: Configurações 87 X 87

en: Notification 40 X 40
pt: Notificações 40 X 40

en: Notification 60 X 60
pt: Notificações 60 X 60

en: Notification 76 X 76
pt: Notificação 76 X 76

en: Notification 114 X 114
pt: Notificação 114 X 114

en: Spotlight 80 X 80
pt: Destaque 80 X 80

en: Architecture
pt: Arquitetura

en: SSH Remote Deploy
pt: Deploy remoto SSH

en: Extra Args SSH
pt: SSH Argumentos Extra

en: Extra Args SCP
pt: SCP Argumentos Extra

en: Run Script
pt: Executar script

en: Cleanup Script
pt: Limpar Script

en: Distribution Type
pt: Tipo de Distribuição

en: Copyright Localized
pt: Copyright Localizado

en: Min macOS Version x86 64
pt: Versão Mínima do macOS x86 64

en: Min macOS Version arm64
pt: Versão Mínima do macOS arm64

en: Export Angle
pt: Exportar ANGLE

en: High Res
pt: Alta resolução

en: Platform Build
pt: Compilação da Plataforma

en: SDK Version
pt: Versão do SDK

en: SDK Build
pt: Compilação do SDK

en: SDK Name
pt: Nome do SDK

en: Xcode Version
pt: Versão do Xcode

en: Xcode Build
pt: Compilação do Xcode

en: Codesign
pt: 'Codesign'

en: Installer Identity
pt: Identificação do Instalador

en: Apple Team ID
pt: ID Apple Team

en: Identity
pt: Identidade

en: Certificate File
pt: Ficheiro de Certificado

en: Certificate Password
pt: Palavra-passe Certificado

en: Provisioning Profile
pt: Perfil de Provisionamento

en: Custom File
pt: Ficheiro Personalizado

en: Allow JIT Code Execution
pt: Permitir Execução de Código JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
pt: Permitir Memória de Execução não Sinalizada

en: Allow Dyld Environment Variables
pt: Permitir Variáveis de Ambiente DyId

en: Disable Library Validation
pt: Desativar Validação da Biblioteca

en: Audio Input
pt: Entrada de Áudio

en: Address Book
pt: Contatos

en: Calendars
pt: Calendários

en: Photos Library
pt: Biblioteca de Fotos

en: Apple Events
pt: Eventos Apple

en: Debugging
pt: Depuração

en: App Sandbox
pt: 'App Sandbox'

en: Network Server
pt: Servidor de Rede

en: Network Client
pt: Cliente de Rede

en: Device USB
pt: Aparelho USB

en: Device Bluetooth
pt: Bluetooth do Aparelho

en: Files Downloads
pt: Descarregas de Ficheiros

en: Files Pictures
pt: Ficheiros Imagem

en: Files Music
pt: Ficheiros Música

en: Files Movies
pt: Ficheiros Filmes

en: Files User Selected
pt: Pastas Selecionadas pelo Utilizador

en: Helper Executables
pt: Executáveis de Ajuda

en: Custom Options
pt: Opções Personalizadas

en: Notarization
pt: Autenticação Documental (Notarização)

en: Apple ID Name
pt: Nome Apple ID

en: Apple ID Password
pt: Palavra-passe Apple ID

en: API UUID
pt: 'API UUID'

en: API Key
pt: Chave API

en: API Key ID
pt: ID da API

en: Location Usage Description
pt: Descrição do Uso da Localização

en: Location Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso da Localização Traduzida

en: Address Book Usage Description
pt: Descrição de Uso do Catálogo de Endereços

en: Address Book Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso dos Contatos Traduzida

en: Calendar Usage Description
pt: Descrição do Uso do Calendário

en: Calendar Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso do Calendário Traduzida

en: Photos Library Usage Description
pt: Descrição do Uso da Biblioteca de Fotos

en: Photos Library Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso da Galeria de Fotos Traduzida

en: Desktop Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta da Área de Trabalho

en: Desktop Folder Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso da Pasta da Área de Trabalho Traduzida

en: Documents Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta de Documentos

en: Documents Folder Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso da Pasta de Documentos Traduzida

en: Downloads Folder Usage Description
pt: Descrição do Uso da Pasta de Downloads

en: Downloads Folder Usage Description Localized
pt: Descrição de Uso da Pasta de Descargas Traduzida

en: Network Volumes Usage Description
pt: Descrição do Uso de Volumes de Rede

en: Network Volumes Usage Description Localized
pt: Descrição do Uso da Rede Localizada

en: Removable Volumes Usage Description
pt: Descrição de Uso de Volumes Removíveis

en: Removable Volumes Usage Description Localized
pt: Descrição localizada do uso de Volumes Removíveis

en: HTTP Host
pt: Host HTTP

en: HTTP Port
pt: Porta HTTP

en: Use TLS
pt: Usar TLS

en: TLS Key
pt: Chave TLS

en: TLS Certificate
pt: Certificado TLS

en: Variant
pt: Variante

en: Extensions Support
pt: Suporte à Extensões

en: Thread Support
pt: Suporte a Threads

en: VRAM Texture Compression
pt: Compressão de Texturas na VRAM

en: For Desktop
pt: Para Desktop

en: For Mobile
pt: Para Mobile

en: Export Icon
pt: Exportar Ícone

en: Custom HTML Shell
pt: HTML Shell Personalizado

en: Head Include
pt: Incluir Cabeçalho

en: Canvas Resize Policy
pt: Política de Redimensionamento da Tela

en: Focus Canvas on Start
pt: Focar Canvas ao Iniciar

en: Experimental Virtual Keyboard
pt: Teclado Virtual Experimental

en: Progressive Web App
pt: Aplicativo da Web Progressivo

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
pt: Garantir Cabeçalhos de Isolamento de Origem Cruzada

en: Offline Page
pt: Pagina Offline

en: Icon 144 X 144
pt: Ícone 144 X 144

en: Icon 180 X 180
pt: Ícone 180 X 180

en: Icon 512 X 512
pt: Ícone 512 X 512

en: Identity Type
pt: Tipo de Identidade

en: Timestamp
pt: Registo do Tempo

en: Timestamp Server URL
pt: URL do Servidor de Data e Hora

en: Digest Algorithm
pt: Algoritmo de Digest

en: Modify Resources
pt: Modificar Recursos

en: Console Wrapper Icon
pt: Ícone de Console

en: File Version
pt: Versão do Ficheiro

en: Product Version
pt: Versão do Produto

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Product Name
pt: Nome do Produto

en: File Description
pt: Descrição do Ficheiro

en: Trademarks
pt: Marca Registada (Trademarks)

en: Export D3D12
pt: Exportar D3D12

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
pt: D3D12 SDK de Agilidade Multiarquitetura

en: Sprite Frames
pt: Quadros de Sprite

en: Frame
pt: Quadro

en: Speed Scale
pt: Escalonamento da Velocidade

en: Centered
pt: Centralizado

en: Flip H
pt: Virar Horizontal

en: Flip V
pt: Virar Vertical

en: Current
pt: Atual

en: Volume dB
pt: Volume dB (decibéis)

en: Pitch Scale
pt: Escalonamento de Pitch

en: Playing
pt: A executar

en: Autoplay
pt: Reproduzir automaticamente

en: Stream Paused
pt: Fluxo Pausado

en: Max Distance
pt: Distância Máxima

en: Attenuation
pt: Atenuação

en: Max Polyphony
pt: Polifonia Máxima

en: Panning Strength
pt: Força de Panning

en: Bus
pt: Canal

en: Area Mask
pt: Máscara de Área

en: Playback Type
pt: Modo de Reprodução

en: Copy Mode
pt: Mode de Cópia

en: Anchor Mode
pt: Modo de Âncora

en: Ignore Rotation
pt: Ignorar Rotação

en: Process Callback
pt: Função de Processamento

en: Left
pt: Esquerda

en: Top
pt: Topo

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Embaixo

en: Smoothed
pt: Suavizado

en: Position Smoothing
pt: Suavização de Posição

en: Rotation Smoothing
pt: Suavização de Rotação

en: Drag
pt: Arrastar

en: Horizontal Enabled
pt: Horizontal Ativado

en: Vertical Enabled
pt: Vertical Ativado

en: Horizontal Offset
pt: Deslocamento Horizontal

en: Vertical Offset
pt: Deslocamento Vertical

en: Left Margin
pt: Margem Esquerda

en: Top Margin
pt: Margem Superior

en: Right Margin
pt: Margem Direita

en: Bottom Margin
pt: Margem Inferior

en: Draw Screen
pt: Ecrã de Desenho

en: Draw Limits
pt: Limites de Desenho

en: Draw Drag Margin
pt: Desenhar Margem de Arrasto

en: Tweaks
pt: Ajustes

en: Fit Margin
pt: Encaixar na Margem

en: Clear Margin
pt: Apagar Margem

en: Use Mipmaps
pt: Utilizar Mipmaps

en: Emitting
pt: Emitindo

en: Lifetime
pt: Tempo de Duração

en: One Shot
pt: Disparo Único

en: Preprocess
pt: Pré processamento

en: Explosiveness
pt: Explosividade

en: Randomness
pt: Aleatoriedade

en: Use Fixed Seed
pt: Utilizar Seed Fixa

en: Lifetime Randomness
pt: Randomização de Tempo de Duração

en: Fixed FPS
pt: FPS Fixado

en: Fract Delta
pt: Delta Fractal

en: Drawing
pt: Desenhando

en: Local Coords
pt: Coordenadas Locais

en: Draw Order
pt: Ordem de Desenho

en: Emission Shape
pt: Forma de Emissão

en: Shape
pt: Forma

en: Sphere Radius
pt: Raio da Esfera

en: Rect Extents
pt: Tamanho do Rect

en: Points
pt: Pontos

en: Normals
pt: Normais

en: Colors
pt: Cores

en: Ring Inner Radius
pt: Raio Interno do Anel

en: Ring Radius
pt: Raio do Anel

en: Particle Flags
pt: Flags de Partículas

en: Align Y
pt: Alinhar Y

en: Direction
pt: Direção

en: Spread
pt: Espalhar

en: Gravity
pt: Gravidade

en: Initial Velocity
pt: Velocidade Inicial

en: Velocity Min
pt: Velocidade Mínima

en: Velocity Max
pt: Velocidade Máxima

en: Velocity Curve
pt: Curva de Velocidade

en: Orbit Velocity
pt: Velocidade Orbital

en: Linear Accel
pt: Aceleração Linear

en: Accel Min
pt: Aceleração Mínima

en: Accel Max
pt: Aceleração Máxima

en: Accel Curve
pt: Curva de Aceleração

en: Radial Accel
pt: Aceleração Radial

en: Tangential Accel
pt: Aceleração Tangencial

en: Damping
pt: Amortecimento

en: Damping Min
pt: Amortecimento Mínimo

en: Damping Max
pt: Amortecimento Máximo

en: Damping Curve
pt: Curva de Amortecimento

en: Angle
pt: Ângulo

en: Angle Min
pt: Mínimo Ângulo

en: Angle Max
pt: Ângulo Mínimo

en: Angle Curve
pt: Curva do Ângulo

en: Scale Amount Min
pt: Escala Mínima

en: Scale Amount Max
pt: Escala Máxima

en: Scale Amount Curve
pt: Curva de Escala

en: Split Scale
pt: Escala Dividida

en: Scale Curve X
pt: Curva de Escala X

en: Scale Curve Y
pt: Curva de Escala Y

en: Color Initial Ramp
pt: Rampa Inicial de Cor

en: Hue Variation
pt: Variação da Tonalidade

en: Variation Min
pt: Variação Mínima

en: Variation Max
pt: Variação Máxima

en: Variation Curve
pt: Curva de Variação

en: Speed Min
pt: Velocidade Mínima

en: Speed Max
pt: Velocidade Máxima

en: Speed Curve
pt: Curva de Velocidade

en: Offset Min
pt: Deslocamento Mínimo

en: Offset Max
pt: Deslocamento Máximo

en: Offset Curve
pt: Curva de Deslocamento

en: Amount Ratio
pt: Razão de Quantidade

en: Sub Emitter
pt: Sub Emissor

en: Interp to End
pt: Interpolar até o Fim

en: Interpolate
pt: Interpolar

en: Base Size
pt: Tamanho Base

en: Visibility Rect
pt: Visibility Rect (Retângulo de Visibilidade)

en: Trails
pt: Trilhas

en: Sections
pt: Secções

en: Section Subdivisions
pt: Subdivisões de Secção

en: Process Material
pt: Processo de Material

en: Editor Only
pt: Somente Editor

en: Energy
pt: Energia

en: Blend Mode
pt: Modo de mesclagem

en: Z Min
pt: Z Mínimo

en: Z Max
pt: Z Máximo

en: Layer Min
pt: Camada Mínima

en: Layer Max
pt: Camada Máxima

en: Item Cull Mask
pt: Máscara de Descarte de Itens

en: Shadow
pt: Sombra

en: Filter Smooth
pt: Filtro Suave

en: Texture Scale
pt: Escalonamento da Textura

en: Closed
pt: Fechado

en: Cull Mode
pt: Modo de Restrição de Luz

en: SDF Collision
pt: Colisão SDF

en: Occluder Light Mask
pt: Máscara de Luz do Oclusor

en: Width Curve
pt: Largura da Curva

en: Default Color
pt: Cor Padrão

en: Fill
pt: Preencher

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Texture Mode
pt: Modo de Textura

en: Capping
pt: Tampamento

en: Joint Mode
pt: Modo das Articulações

en: Begin Cap Mode
pt: Modo da Ponta Inicial

en: End Cap Mode
pt: Modo de Limite Final

en: Border
pt: Borda

en: Sharp Limit
pt: Limite de Agudo

en: Round Precision
pt: Precisão do Arredondamento

en: Antialiased
pt: Antisserrilhado

en: Gizmo Extents
pt: Tamanho do Gizmo

en: Multimesh
pt: Malha Múltipla

en: Path Desired Distance
pt: Distância Mínima do Caminho

en: Target Desired Distance
pt: Distância Alvo Desejada

en: Path Max Distance
pt: Distância Máxima do Caminho

en: Navigation Layers
pt: Camadas da Navegação

en: Pathfinding Algorithm
pt: Algoritmo de Pathfinding

en: Path Postprocessing
pt: Pós-processamento de Caminho

en: Path Metadata Flags
pt: Path de Flags de Metadata

en: Simplify Path
pt: Simplificar Caminho

en: Simplify Epsilon
pt: Épsilon de Simplificação

en: Neighbor Distance
pt: Distância dos Vizinhos

en: Max Neighbors
pt: Máximo de Vizinhos

en: Time Horizon Agents
pt: Horizonte de Tempo de Agentes

en: Time Horizon Obstacles
pt: Horizonte de Tempo de Obstáculos

en: Max Speed
pt: Velocidade Máxima

en: Avoidance Layers
pt: Camadas de Evitação

en: Avoidance Mask
pt: Máscara de Evitação

en: Avoidance Priority
pt: Prioridade de Evitação

en: Use Custom
pt: Usar Personalizado

en: Path Custom Color
pt: Cor Personalizada do Caminho

en: Path Custom Point Size
pt: Tamanho de Ponto Personalizado do Caminho

en: Path Custom Line Width
pt: Espessura Personalizada do Caminho

en: Bidirectional
pt: Bidirecional

en: Start Position
pt: Posição Inicial

en: End Position
pt: Posição Final

en: Enter Cost
pt: Custo de Entrada

en: Travel Cost
pt: Custo de Viagem

en: Vertices
pt: Vértices

en: Affect Navigation Mesh
pt: Afetar Malha de Navegação

en: Carve Navigation Mesh
pt: Esculpir NavigationMesh

en: Navigation Polygon
pt: Polígono de Navegação

en: Use Edge Connections
pt: Utilizar Conexões de Canto

en: Skew
pt: Inclinação

en: Scroll Scale
pt: Escala de Rolagem

en: Scroll Offset
pt: Deslocamento da Rolagem

en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeat Size
pt: Tamanho da Repetição

en: Autoscroll
pt: Rolagem Automática

en: Repeat Times
pt: Número de Repetições

en: Begin
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Follow Viewport
pt: Seguir Viewport

en: Ignore Camera Scroll
pt: Ignorar Rolagem da Câmara

en: Screen Offset
pt: Deslocamento do Ecrã

en: Scroll
pt: Rolagem

en: Base Offset
pt: Deslocamento Base

en: Limit Begin
pt: Início do Limite

en: Limit End
pt: Fim do limite

en: Ignore Camera Zoom
pt: Ignorar Zoom da Câmara

en: Motion
pt: Movimento

en: Mirroring
pt: Espelhar

en: Curve
pt: Curva

en: Progress
pt: Progresso

en: Progress Ratio
pt: Percentagem do Progresso

en: H Offset
pt: Deslocamento H

en: V Offset
pt: Deslocamento V

en: Rotates
pt: Rotacionar

en: Cubic Interp
pt: Interpolação Cúbica

en: Sync to Physics
pt: Sincronizar com a Física

en: Monitoring
pt: Monitorando

en: Monitorable
pt: Monitorável

en: Space Override
pt: Sobrescrever Espaço

en: Point
pt: Ponto

en: Point Unit Distance
pt: Distância em Unidades ao Ponto Gravitacional

en: Point Center
pt: Centro do Ponto Gravitacional

en: Linear Damp
pt: Amortecimento Linear

en: Angular Damp
pt: Amortecimento Angular

en: Audio Bus
pt: Canal de Áudio

en: Motion Mode
pt: Modo de Movimento

en: Up Direction
pt: Direção para Cima

en: Slide on Ceiling
pt: Deslizar no Teto

en: Wall Min Slide Angle
pt: Ângulo mínimo de deslizamento da parede

en: Floor
pt: Chão

en: Stop on Slope
pt: Parar na ladeira

en: Constant Speed
pt: Velocidade Constante

en: Block on Wall
pt: Travar nas Paredes

en: Max Angle
pt: Ângulo Máximo

en: Snap Length
pt: Distância de Atração

en: Moving Platform
pt: Plataforma Móvel

en: On Leave
pt: Ao sair

en: Floor Layers
pt: Camadas de Chão

en: Wall Layers
pt: Camada de Parede

en: Safe Margin
pt: Margem Segura

en: Disable Mode
pt: Desativar Modo

en: Pickable
pt: Pegável

en: Build Mode
pt: Modo de Construção

en: Disabled
pt: Desativado

en: One Way Collision
pt: Colisão Unidirecional

en: Margin
pt: Margem

en: Debug Color
pt: Cor de Depuração

en: Length
pt: Comprimento

en: Rest Length
pt: Comprimento de Repouso

en: Stiffness
pt: Rigidez

en: Initial Offset
pt: Deslocamento Inicial

en: Node A
pt: Nó A

en: Node B
pt: Nó B

en: Bias
pt: 'Bias'

en: Disable Collision
pt: Desativar Colisão

en: Softness
pt: Maciêz

en: Angular Limit
pt: Limite Angular

en: Lower
pt: Inferior

en: Upper
pt: Superior

en: Motor
pt: 'Motor'

en: Target Velocity
pt: Velocidade Alvo

en: Bone 2D Nodepath
pt: Caminho do Nó Bone2D

en: Bone 2D Index
pt: Índice do Bone2D

en: Auto Configure Joint
pt: Auto-configurar Articulação

en: Simulate Physics
pt: Simular Física

en: Follow Bone When Simulating
pt: Siga o osso ao simular

en: Exclude Parent
pt: Excluir Pai

en: Target Position
pt: Posição Alvo

en: Hit From Inside
pt: Atingido por dentro

en: Collide With
pt: Colidir com

en: Areas
pt: Áreas

en: Bodies
pt: Corpos

en: Gravity Scale
pt: Escala da Gravidade

en: Mass Distribution
pt: Distribuição de Massa

en: Center of Mass Mode
pt: Modo do Centro de Massa

en: Inertia
pt: Inércia

en: Deactivation
pt: Desativação

en: Sleeping
pt: Repouso

en: Can Sleep
pt: Pode Dormir

en: Lock Rotation
pt: Travar Rotação

en: Freeze
pt: Congelar

en: Freeze Mode
pt: Modo de Congelamento

en: Solver
pt: Resolvedor

en: Custom Integrator
pt: Integrador Customizado

en: Continuous CD
pt: Detecção Contínua

en: Contact Monitor
pt: Monitor de Contato

en: Max Contacts Reported
pt: Máximo de contatos relatados

en: Damp Mode
pt: Modo Desanimado

en: Damp
pt: Úmido

en: Constant Forces
pt: Forças Constantes

[ctx: Physics]
en: Force
pt: Força

en: Constant Linear Velocity
pt: Velocidade Linear Constante

en: Constant Angular Velocity
pt: Velocidade Angular Constante

en: Texture Normal
pt: Textura Normal

en: Texture Pressed
pt: Textura Pressionada

en: Bitmask
pt: Máscara de Bits

en: Shape Centered
pt: Forma Centralizada

en: Shape Visible
pt: Forma Visível

en: Passby Press
pt: Pressionado Passby

en: Vertex Colors
pt: Cores de Vértice

en: Internal Vertex Count
pt: Número de Vértices Internos

en: Remote Path
pt: Remover Caminho

en: Use Global Coordinates
pt: Usar Coordenadas Globais

en: Update
pt: Atualizar

en: Auto Calculate Length and Angle
pt: Calcular comprimento e ângulo automaticamente

en: Bone Angle
pt: Ângulo do Osso

en: Editor Settings
pt: Configurações do Editor

en: Show Bone Gizmo
pt: Mostrar Gizmo de Ossos

en: Rest
pt: Repouso

en: Modification Stack
pt: Pilha de Modificações

en: Hframes
pt: 'Hframes'

en: Vframes
pt: 'Vframes'

en: Frame Coords
pt: Coordenadas de Quadro

en: Filter Clip Enabled
pt: Esconder Fora da Região

en: Rendering Quadrant Size
pt: Tamanho do Quadrante de Renderização

en: Collision Animatable
pt: Colisão Animável

en: Collision Visibility Mode
pt: Modo de Visibilidade da Colisão

en: Navigation Visibility Mode
pt: Modo de Visibilidade da Navegação

en: Occlusion Enabled
pt: Oclusão Ativada

en: Y Sort Origin
pt: Ordenar Origem Y

en: X Draw Order Reversed
pt: Ordem de Desenho no Eixo X Invertida

en: Collision Enabled
pt: Colisão Ativada

en: Use Kinematic Bodies
pt: Utilizar Corpos Cinemáticos

en: Enabling
pt: Ativar

en: Node Path
pt: Caminho do Nó

en: Doppler Tracking
pt: Rastreamento Doppler

en: Attenuation Model
pt: Modelo de Atenuação

en: Unit Size
pt: Tamanho da Unidade

en: Emission Angle
pt: Ângulo de Emissão

en: Degrees
pt: Graus

en: Filter Attenuation dB
pt: Filtro de Atenuação dB

en: Attenuation Filter
pt: Filtro de Atenuação

en: Cutoff Hz
pt: Frequência de Corte

en: Tracking
pt: Rastreio

en: Bone Name
pt: Nome do Osso

en: Bone Idx
pt: Índice do Osso

en: Override Pose
pt: Sobrescrever Pose

en: Keep Aspect
pt: Manter Aspeto

en: Cull Mask
pt: Máscara Cull

en: Attributes
pt: Atributos

en: Projection
pt: Projeção

en: Frustum Offset
pt: Deslocamento do Frustum

en: Near
pt: Perto

en: Far
pt: Longe

en: Visibility AABB
pt: Visibilidade AABB

en: Box Extents
pt: Extremidades da Caixa

en: Ring Axis
pt: Eixo do Anel

en: Ring Height
pt: Altura do Anel

en: Ring Cone Angle
pt: Ângulo do Cone do Anel

en: Rotate Y
pt: Rotacionar em Y

en: Disable Z
pt: Desativar Z

en: Flatness
pt: Planicidade

en: Scale Curve Z
pt: Curva de Escala Z

en: Orm
pt: 'Orm'

en: Emission
pt: Emissão

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Emission Energy
pt: Energia de Emissão

en: Modulate
pt: Modular

en: Albedo Mix
pt: Mistura de Albedo

en: Normal Fade
pt: Esmaecimento da Normal

en: Vertical Fade
pt: Esmaecimento Vertical

en: Upper Fade
pt: Esmaecimento Superior

en: Lower Fade
pt: Esmaecimento Inferior

en: Distance Fade
pt: Distância de Esmaecimento

en: Transform Align
pt: Alinhar Transformação

en: Draw Passes
pt: Passos de Desenho

en: Passes
pt: Passos

en: Thickness
pt: Espessura

en: Bake Mask
pt: Máscara de precálculo

en: Update Mode
pt: Modo de Atualização

en: Follow Camera Enabled
pt: Seguir Câmara

en: Heightfield Mask
pt: Máscara de Heightfield

en: Directionality
pt: Direcionalidade

en: Skeleton Path
pt: Caminho do Esqueleto

en: Layer Mask
pt: Máscara de Camada

en: Visibility Range
pt: Alcance de Visibilidade

en: Begin Margin
pt: Margem Início

en: End Margin
pt: Margem Fim

en: Fade Mode
pt: Modo de Esmaecimento

en: Max Iterations
pt: Máx. Iterações

en: Min Distance
pt: Distância Mínima

en: Deterministic
pt: Determinístico

en: Pixel Size
pt: Tamanho de Pixel

en: Billboard
pt: 'Billboard'

en: Shaded
pt: Sombras

en: Double Sided
pt: Dois Lados

en: No Depth Test
pt: Sem Teste de Profundidade

en: Fixed Size
pt: Tamanho Fixo

en: Alpha Cut
pt: Corte Alfa

en: Alpha Scissor Threshold
pt: Limiar Tesoura Alfa

en: Alpha Hash Scale
pt: Escala do Alfa Hash

en: Alpha Antialiasing Mode
pt: Modo de Anti Serrilhamento do Alfa

en: Alpha Antialiasing Edge
pt: Borda de Anti Serrilhamento do Alfa

en: Texture Filter
pt: Filtro de Textura

en: Render Priority
pt: Prioridade de Renderização

en: Outline Render Priority
pt: Prioridade de Desenho do Contorno

en: Text
pt: Texto

en: Outline Modulate
pt: Contorno Modular

en: Font
pt: Fonte

en: Horizontal Alignment
pt: Alinhamento Horizontal

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento Vertical

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Justification Flags
pt: Flags de Justificação

en: BiDi
pt: 'BiDi'

en: Text Direction
pt: Direção do Texto

en: Structured Text BiDi Override
pt: Substituição texto Estruturado de BiDi

en: Structured Text BiDi Override Options
pt: Opções de Substituição BiDi de Texto Estruturado

en: Intensity Lumens
pt: Intensidade em Lumens

en: Intensity Lux
pt: Intensidade em Lux

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Indirect Energy
pt: Energia Indireta

en: Volumetric Fog Energy
pt: Energia de Névoa Volumétrica

en: Projector
pt: Projetor

en: Angular Distance
pt: Distância Angular

en: Negative
pt: Negativo

en: Specular
pt: Especular

en: Bake Mode
pt: Modo de precálculo

en: Normal Bias
pt: Bias Normal

en: Reverse Cull Face
pt: Face de Culling Reversa

en: Transmittance Bias
pt: Tendência de Transmição

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Blur
pt: Borrão

en: Caster Mask
pt: Máscara de Sombreadores

en: Directional Shadow
pt: Sombra Direcional

en: Split 1
pt: Dividir 1

en: Split 2
pt: Dividir 2

en: Split 3
pt: Dividir 3

en: Blend Splits
pt: Divisões de Mistura

en: Fade Start
pt: Início do Fade

en: Pancake Size
pt: Tamanho da Panqueca

en: Sky Mode
pt: Modo do Céu

en: Omni
pt: 'Omini'

en: Shadow Mode
pt: Modo de Sombra

en: Spot
pt: Ponto

en: Angle Attenuation
pt: Atenuação Angular

en: Lightmap Textures
pt: Texturas de Lightmap

en: Shadowmask Textures
pt: Texturas de Shadowmask

en: Quality
pt: Qualidade

en: Supersampling
pt: Superamostragem

en: Supersampling Factor
pt: Fator de Superamostragem

en: Bounces
pt: Quicares

en: Bounce Indirect Energy
pt: Energia Indireta de Reflexo

en: Directional
pt: Direcional

en: Shadowmask Mode
pt: Modo de Shadowmask

en: Use Texture for Bounces
pt: Usar Textura de Reflexos

en: Use Denoiser
pt: Usar Redutor de Ruído

en: Denoiser Strength
pt: Força da Redução de Ruído

en: Denoiser Range
pt: Alcance da Redução de Ruído

en: Texel Scale
pt: Escala de Texel

en: Max Texture Size
pt: Máx. Tamanho de Textura

en: Custom Sky
pt: Céu Personalizado

en: Custom Color
pt: Cor Personalizada

en: Custom Energy
pt: Energia Personalizada

en: Camera Attributes
pt: Atributos da Câmara

en: Gen Probes
pt: Gerar Sondas

en: Subdiv
pt: Sub-Divisões

en: Light Data
pt: Dados de Luz

en: Exclude
pt: Excluir

en: Target Node
pt: Nó Alvo

en: Forward Axis
pt: Eixo para Frente

en: Primary Rotation Axis
pt: Eixo de Rotação Principal

en: Use Secondary Rotation
pt: Utilizar Rotação Secundária

en: Origin Settings
pt: Configurações de Origem

en: From
pt: À Partir de

en: External Node
pt: Nó Externo

en: Time Based Interpolation
pt: Interpolação em Tempo

en: Transition Type
pt: Tipo de Transição

en: Ease Type
pt: Tipo de Suavização

en: Angle Limitation
pt: Limitação de Ângulo

en: Use Angle Limitation
pt: Utilizar Limitação de Ângulo

en: Symmetry Limitation
pt: Limitação de Simetria

en: Primary Limit Angle
pt: Limite Angular Principal

en: Primary Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Principal

en: Primary Positive Limit Angle
pt: Limite Angular Positivo Principal

en: Primary Positive Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Positivo Principal

en: Primary Negative Limit Angle
pt: Limite Angular Negativo Principal

en: Primary Negative Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Negativo Principal

en: Secondary Limit Angle
pt: Limite Angular Secundário

en: Secondary Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Secundário

en: Secondary Positive Limit Angle
pt: Limite Angular Positivo Secundário

en: Secondary Positive Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Positivo Secundário

en: Secondary Negative Limit Angle
pt: Limite Angular Negativo Secundário

en: Secondary Negative Damp Threshold
pt: Limiar de Amortecimento Negativo Secundário

en: Surface Material Override
pt: Material da Superfície Substituto

en: Path Height Offset
pt: Deslocamento da Altura do Caminho

en: Use 3D Avoidance
pt: Utilizar Evitação 3D

en: Keep Y Velocity
pt: Manter Velocidade Y

en: Navigation Mesh
pt: Malha de Navegação

en: Quaternion
pt: Quaternio

en: Basis
pt: Base

en: Rotation Edit Mode
pt: Modo de Edição da Rotação

en: Rotation Order
pt: Ordem de Rotação

en: Top Level
pt: Nível Superior

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visibility Parent
pt: Visibilidade do Pai

en: Bake
pt: Precalcular

en: Debug Shape
pt: Forma de Depuração

en: Rotation Mode
pt: Modo de Rotação

en: Use Model Front
pt: Usar Frente do Modelo

en: Tilt Enabled
pt: Ativar Inclinação

en: Wind
pt: Vento

en: Force Magnitude
pt: Magnitude da Força

en: Attenuation Factor
pt: Fator de Atenuação

en: Source Path
pt: Caminho Fonte

en: Reverb Bus
pt: Barramento de reverberação

en: Uniformity
pt: Uniformidade

en: Ray Pickable
pt: Raio selecionável

en: Capture on Drag
pt: Capturar ao Arrastar

en: Debug Fill
pt: Preencher ao Depurar

en: Swing Span
pt: Período de Pêndulo

en: Twist Span
pt: Período de Torção

en: Relaxation
pt: Relaxamento

en: Linear Limit
pt: Limite Linear

en: Upper Distance
pt: Distância mais Alta

en: Lower Distance
pt: Distância mais Baixa

en: Restitution
pt: Restituição

en: Linear Motor
pt: Motor Linear

en: Force Limit
pt: Limite de Força

en: Linear Spring
pt: Elasticidade Linear

en: Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio

en: Upper Angle
pt: Ângulo Superior

en: Lower Angle
pt: Ângulo Inferior

en: Angular Motor
pt: Motor Angular

en: Angular Spring
pt: Elasticidade Angular

en: Params
pt: Parâmetros

en: Max Impulse
pt: Impulso Máximo

en: Solver Priority
pt: Prioridade do Solucionador

en: Exclude Nodes From Collision
pt: Ignorar Nós na Colisão

en: Impulse Clamp
pt: Braçadeira de Impulso

en: Linear Motion
pt: Movimento Linear

en: Linear Ortho
pt: Ortogonal Linear

en: Angular Motion
pt: Movimento Angular

en: Angular Ortho
pt: Orto Angular

en: Joint Constraints
pt: Restrições de Articulações

en: Angular Limit Enabled
pt: Limite Angular Ativado

en: Angular Limit Upper
pt: Limite Angular Superior

en: Angular Limit Lower
pt: Limite Angulas Inferior

en: Angular Limit Bias
pt: Tendência do Limite Angular

en: Angular Limit Softness
pt: Suavidade do Limite Angular

en: Angular Limit Relaxation
pt: Relaxamento do Limite Angular

en: Linear Limit Upper
pt: Limite Linear Superior

en: Linear Limit Lower
pt: Limite Linear Inferior

en: Linear Limit Softness
pt: Suavidade do Limite Linear

en: Linear Limit Restitution
pt: Restituição do Limite Linear

en: Linear Limit Damping
pt: Amortecimento do Limite Linear

en: Angular Limit Restitution
pt: Restituição do Limite Angular

en: Angular Limit Damping
pt: Amortecimento do Limite Angular

en: Linear Limit Enabled
pt: Limite Linear Ativado

en: Linear Spring Enabled
pt: Elasticidade Linear Ativada

en: Linear Spring Stiffness
pt: Rigidez da Elasticidade Linear

en: Linear Spring Damping
pt: Amortecimento da Elasticidade Linear

en: Linear Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio Linear

en: Linear Restitution
pt: Restituição Linear

en: Linear Damping
pt: Amortecimento Linear

en: Angular Restitution
pt: Restituição Angular

en: Angular Damping
pt: Amortecimento Angular

en: Angular Spring Enabled
pt: Elasticidade Angular Ativada

en: Angular Spring Stiffness
pt: Rigidez Angular da Mola

en: Angular Spring Damping
pt: Amortecimento angular da mola

en: Angular Equilibrium Point
pt: Ponto de Equilíbrio Angular

en: Body Offset
pt: Deslocamento do Corpo

en: Friction
pt: Fricção

en: Bounce
pt: Quicar

en: Linear Damp Mode
pt: Modo de Amortecimento Linear

en: Angular Damp Mode
pt: Modo de Amortecimento Angular

en: Axis Lock
pt: Travar Eixos

en: Linear X
pt: X Linear

en: Linear Y
pt: Y Linear

en: Linear Z
pt: Z Linear

en: Angular X
pt: X Angular

en: Angular Y
pt: Y Angular

en: Angular Z
pt: Z Angular

en: Hit Back Faces
pt: Atingir Faces Inversas

en: Pinned Points
pt: Pontos Fixados

en: Attachments
pt: Anexos

en: Point Index
pt: Índice do Ponto

en: Spatial Attachment Path
pt: Caminho do Anexo Espacial

en: Parent Collision Ignore
pt: Ignorar Colisão com Pai

en: Simulation Precision
pt: Precisão da Simulação

en: Total Mass
pt: Massa Total

en: Linear Stiffness
pt: Rigidez Linear

en: Pressure Coefficient
pt: Coeficiente de Pressão

en: Damping Coefficient
pt: Coeficiente de Amortecimento

en: Drag Coefficient
pt: Coeficiente de arrasto

en: Spring Length
pt: Comprimento da Mola

en: Per-Wheel Motion
pt: Movimento Por Roda

en: Engine Force
pt: Força do Motor

en: Brake
pt: Freio

en: Steering
pt: Volante

en: VehicleBody3D Motion
pt: Movimento de VehicleBody3D

en: Use as Traction
pt: Utilizar como Tração

en: Use as Steering
pt: Utilizar como Direção

en: Wheel
pt: Roda

en: Roll Influence
pt: Influência do Rolamento

en: Friction Slip
pt: Escorregadio

en: Suspension
pt: Suspensão

en: Travel
pt: Viagem

en: Max Force
pt: Máx. Força

en: Blend Distance
pt: Distância de Mesclagem

en: Origin Offset
pt: Deslocamento da Origem

en: Box Projection
pt: Projeção em Caixa

en: Enable Shadows
pt: Ativar Sombras

en: Reflection Mask
pt: Máscara de Reflexo

en: Mesh LOD Threshold
pt: Limiar de LOD das Malhas

en: Ambient
pt: Ambiente

en: Color Energy
pt: Energia da Cor

en: Profile
pt: Perfil

en: Motion Scale
pt: Escala de Movimento

en: Show Rest Only
pt: Mostrar Apenas Repouso

en: Modifier
pt: Modificador

en: Callback Mode Process
pt: Função de Processamento

en: Deprecated
pt: Obsoleto

en: Animate Physical Bones
pt: Animar Ossos Físicos

en: Root Bone
pt: Osso Raíz

en: Tip Bone
pt: Osso da Ponta

en: Target
pt: Alvo

en: Override Tip Basis
pt: Sobrescrever Base da Ponta

en: Use Magnet
pt: Usar Imã

en: Magnet
pt: Imã

en: Active
pt: Ativo

en: Influence
pt: Influência

en: Position Offset
pt: Deslocamento de Posição

en: Rotation Offset
pt: Deslocamento de Rotação

en: Inside
pt: Dentro

en: Track Physics Step
pt: Rastrear Simulação de Física

en: Sorting
pt: Ordenação

en: Geometry
pt: Geometria

en: Material Override
pt: Substituir Material

en: Material Overlay
pt: Sobreposição do Material

en: Transparency
pt: Transparência

en: Extra Cull Margin
pt: Margem de Descarte Extra

en: Custom AABB
pt: AABB Personalizado

en: LOD Bias
pt: Bias do LOD

en: Ignore Occlusion Culling
pt: Ignorar Occlusion Culling

en: Global Illumination
pt: Iluminação Global

en: Lightmap Texel Scale
pt: Escala de Texel do Lightmap

en: Lightmap Scale
pt: Escala do Mapa de Iluminação

en: Dynamic Range
pt: Alcance Dinâmico

en: Propagation
pt: Propagação

en: Use Two Bounces
pt: Usar dois saltos

en: Body Tracker
pt: Detector de Corpo

en: Body Update
pt: Atualização de Corpo

en: Face Tracker
pt: Detector de Rosto

en: Hand Tracker
pt: Detector de Mãos

en: Pose
pt: Postura

en: Show When Tracked
pt: Mostrar Quando Rastreado

en: World Scale
pt: Escala do Mundo

en: Play Mode
pt: Modo de Reprodução

en: Advance on Start
pt: Avançar ao Iniciar

en: Use Custom Timeline
pt: Usar Linha do Tempo Personalizada

en: Timeline Length
pt: Duração da Linha do Tempo

en: Stretch Time Scale
pt: Esticar Escala de Tempo

en: Sync
pt: Sinc

en: Mix Mode
pt: Modo Mix

en: Fadein Time
pt: Tempo de Esmaecer de Entrada

en: Fadein Curve
pt: Curva Fadein

en: Fadeout Time
pt: Tempo de Esmaecer de Saída

en: Fadeout Curve
pt: Curva Fadeout

en: Break Loop at End
pt: Interromper Loop ao Terminar

en: Auto Restart
pt: Reinício Automático

en: Autorestart
pt: Reinício Automático

en: Delay
pt: Atraso

en: Random Delay
pt: Atraso Aleatório

en: Explicit Elapse
pt: Transcurso Explícito

en: Xfade Time
pt: Tempo do Esmaecer Cruzado

en: Xfade Curve
pt: Curva Xfade

en: Allow Transition to Self
pt: Permitir Transição para Auto

en: Input Count
pt: Contador de Inputs

en: Request
pt: Solicitação

en: Internal Active
pt: Atividade Interna

en: Add Amount
pt: Adicionar Quantidade

en: Blend Amount
pt: Quantia de Mistura

en: Sub Amount
pt: Quantia de Subtração

en: Seek Request
pt: Solicitar Busca

en: Current Index
pt: Índice Atual

en: Current State
pt: Estado Atual

en: Transition Request
pt: Solicitação de Transição

en: Reset on Save
pt: Repor ao Gravar

en: Root Node
pt: Nó Raiz

en: Root Motion
pt: Movimento Raiz

en: Track
pt: Faixa

en: Callback Mode
pt: Função de Processamento

en: Method
pt: Método

en: Discrete
pt: Discreto

en: Reset
pt: Repor

en: Switch
pt: Alternar

en: Switch Mode
pt: Modo de Troca

en: Advance
pt: Avanço

en: Condition
pt: Condição

en: Expression
pt: Expressão

en: State Machine Type
pt: Tipo de Máquina de Estado

en: Reset Ends
pt: Redefinir Pontas

en: Current Animation
pt: Animação Atual

en: Playback Options
pt: Opções de Playback

en: Auto Capture
pt: Captura Automática

en: Auto Capture Duration
pt: Duração da Captura Automática

en: Auto Capture Transition Type
pt: Transição da Captura Automática

en: Auto Capture Ease Type
pt: Suavização da Captura Automática

en: Default Blend Time
pt: Tempo de Transição Padrão

en: Movie Quit on Finish
pt: Fecha o Filme ao Terminar

en: Tree Root
pt: Nó Raiz

en: Advance Expression Base Node
pt: Nó Base da Expressão

en: Animation Path
pt: Caminho da Animação

en: Zero Y
pt: Zerar Y

en: Mix Target
pt: Alvo de Mixagem

en: Ratio
pt: Proporção

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Button Pressed
pt: Botão Pressionado

en: Action Mode
pt: Modo de Ação

en: Keep Pressed Outside
pt: Manter pressionado externamente

en: Button Group
pt: Grupo Botão

en: Shortcut Feedback
pt: Feedback de Atalho

en: Shortcut in Tooltip
pt: Atalho na Tooltip

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
pt: Duração do Feedback de Atalho

en: Text Behavior
pt: Comportamento do Texto

en: Text Overrun Behavior
pt: Comportamento de saturação de texto

en: Clip Text
pt: Cortar Texto

en: Icon Behavior
pt: Comportamento do Ícone

en: Icon Alignment
pt: Alinhamento do Ícone

en: Vertical Icon Alignment
pt: Alinhamento Vertical do Ícone

en: Expand Icon
pt: Expandir Ícone

en: Use Top Left
pt: Canto Superior Esquerdo

en: Symbol Lookup on Click
pt: Pesquisa de símbolo ao clicar

en: Symbol Tooltip on Hover
pt: Mostrar Tooltip de Símbolo

en: Line Folding
pt: Dobramento de Código (Folding)

en: Line Length Guidelines
pt: Guia de Comprimento de Linhas

en: Draw Breakpoints Gutter
pt: Mostrar Margem de Breakpoints

en: Draw Bookmarks
pt: Mostrar Marcadores

en: Draw Executing Lines
pt: Indicar Linha em Execução

en: Draw Line Numbers
pt: Mostrar os Números das Linhas

en: Zero Pad Line Numbers
pt: Adicionar Zeros à Esquerda

en: Draw Fold Gutter
pt: Mostrar Dobradiças

en: Delimiters
pt: Delimitadores

en: Comments
pt: Comentários

en: Code Completion
pt: Sugestão de Código

en: Prefixes
pt: Prefixos

en: Indentation
pt: Recuo

en: Use Spaces
pt: Usar Espaços

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatic Prefixes
pt: Preficos Automáticos

en: Auto Brace Completion
pt: Fechar Colchetes

en: Highlight Matching
pt: Destacar Par

en: Pairs
pt: Pares

en: Edit Alpha
pt: Editar Alfa

en: Color Mode
pt: Modo de Cor

en: Deferred Mode
pt: Modo Adiado

en: Picker Shape
pt: Formato do Seletor

en: Can Add Swatches
pt: Pode Ad. Amostras

en: Customization
pt: Customização

en: Sampler Visible
pt: Mostrar Pré-visualização

en: Color Modes Visible
pt: Mostrar Modos de Cor

en: Sliders Visible
pt: Mostrar Sliders

en: Hex Visible
pt: Mostrar Hex

en: Presets Visible
pt: Mostar Predefinições

en: Theme Overrides
pt: Substitutos do Tema

en: Constants
pt: Constantes

en: Font Sizes
pt: Tamanhos de Fonte

en: Styles
pt: Estilos

en: Clip Contents
pt: Recortar Conteúdos

en: Custom Minimum Size
pt: Tam. Mín. Personalizado

en: Layout Direction
pt: Direção do Layout

en: Layout Mode
pt: Modo do Layout

en: Anchors Preset
pt: Âncoras Predefinidas

en: Anchor Points
pt: Pontos de Ancoragem

en: Anchor Offsets
pt: Deslocamento de Ancoragem

en: Grow Direction
pt: Direção do Aumento

en: Pivot Offset
pt: Deslocamento do Pivô

en: Container Sizing
pt: Dimensionamento do Contentor

en: Stretch Ratio
pt: Taxa de Estiramento

en: Localization
pt: Localização

en: Localize Numeral System
pt: Localizar Sistema Numérico

en: Tooltip
pt: Dica de Ferramenta

en: Auto Translate Mode
pt: Modo de Tradução Automática

en: Focus
pt: Foco

en: Neighbor Left
pt: Vizinho Esquerdo

en: Neighbor Top
pt: Vizinho Superior

en: Neighbor Right
pt: Vizinho Direito

en: Neighbor Bottom
pt: Vizinho Inferior

en: Previous
pt: Anterior

en: Mouse
pt: Rato

en: Force Pass Scroll Events
pt: Forçar Eventos de Rolagem

en: Default Cursor Shape
pt: Forma do Cursor Predefinida

en: Shortcut Context
pt: Atalho de Contexto

en: Live
pt: Ao vivo

en: Type Variation
pt: Variação de Tipo

en: OK Button Text
pt: Texto do Botão OK

en: Dialog
pt: Janela

en: Hide on OK
pt: Esconder ao Clicar OK

en: Close on Escape
pt: Fechar se Apertar Esc

en: Autowrap
pt: Quebrar Texto

en: Cancel Button Text
pt: Texto do Botão Cancelar

en: Mode Overrides Title
pt: Mostrar Modo no Título

en: File Mode
pt: Modo de ficheiro

en: Access
pt: Acesso

en: Root Subfolder
pt: Subpasta Raiz

en: Filters
pt: Filtros

en: Filename Filter
pt: Filtro de Nomes de Ficheiro

en: Use Native Dialog
pt: Usar Diálogo Nativo

en: Options
pt: Opções

en: Last Wrap Alignment
pt: Alinhamento da Última Fileira

en: Reverse Fill
pt: Inverter Preenchimento

en: Folded
pt: Dobrado

en: Show Grid
pt: Mostrar Grade

en: Snapping Enabled
pt: Encaixe Ativado

en: Snapping Distance
pt: Distância de Encaixe

en: Panning Scheme
pt: Comportamento de Scroll

en: Right Disconnects
pt: Direito Desconecta

en: Connection Lines
pt: Linhas de Conexão

en: Curvature
pt: Curvatura

en: Connections
pt: Conexões

en: Zoom Min
pt: Zoom Mínimo

en: Zoom Max
pt: Zoom Máximo

en: Zoom Step
pt: Incremento de Zoom

en: Toolbar Menu
pt: Menu de Ferramentas

en: Show Menu
pt: Mostrar Menu

en: Show Zoom Label
pt: Mostrar Zoom Atual

en: Show Zoom Buttons
pt: Mostrar Botões de Zoom

en: Show Grid Buttons
pt: Mostrar Botões de Grade

en: Show Minimap Button
pt: Mostrar Botão de Mini-Mapa

en: Show Arrange Button
pt: Mostrar Botão de Organizar

en: Draggable
pt: Deslizável

en: Selected
pt: Selecionado

en: Autoshrink Enabled
pt: Encolhimento Automático

en: Autoshrink Margin
pt: Margem de Encolhimento

en: Drag Margin
pt: Margem de Arrasto

en: Tint Color Enabled
pt: Cor de Frame Ativada

en: Tint Color
pt: Cor de Frame

en: Ignore Invalid Connection Type
pt: Ignorar Tipo de Conexão Inválida

en: Select Mode
pt: Modo Seleção

en: Allow Reselect
pt: Permitir Resseleção

en: Allow RMB Select
pt: Seleção com Clique Direito

en: Allow Search
pt: Permitir Pesquisa

en: Max Text Lines
pt: Max. Linhas de Texto

en: Auto Width
pt: Largura Automática

en: Auto Height
pt: Altura Automática

en: Wraparound Items
pt: Quebrar Filas em Excesso

en: Items
pt: Itens

en: Max Columns
pt: Max. Colunas

en: Same Column Width
pt: Mesma Largura de Coluna

en: Fixed Column Width
pt: Largura de Coluna Fixa

en: Icon Mode
pt: Modo Ícone

en: Icon Scale
pt: Escala de Ícone

en: Fixed Icon Size
pt: Tamanho do Ícone Corrigido

en: Label Settings
pt: Configurações de Etiqueta

en: Paragraph Separator
pt: Separador de Parágrafo

en: Ellipsis Char
pt: Caractere de Elipse

en: Tab Stops
pt: Paradas de Tabulação

en: Displayed Text
pt: Texto Exibido

en: Lines Skipped
pt: Linhas ignoradas

en: Max Lines Visible
pt: Max. Linhas Visíveis

en: Visible Characters
pt: Caracteres Visiveis

en: Visible Characters Behavior
pt: Comportamento dos Caracteres Visíveis

en: Visible Ratio
pt: Porção Visível

en: Placeholder Text
pt: Texto Exemplar

en: Max Length
pt: Máx. Comprimento

en: Keep Editing on Text Submit
pt: Continuar a Editar ao Enviar

en: Expand to Text Length
pt: Expandir à Largura do Texto

en: Context Menu Enabled
pt: Menu de Contexto Hailitado

en: Emoji Menu Enabled
pt: Menu de Emoji Ativado

en: Clear Button Enabled
pt: Botão de Apagar Ativado

en: Shortcut Keys Enabled
pt: Teclas de Atalho Ativadas

en: Middle Mouse Paste Enabled
pt: Colar Clicando na Roda do Rato

en: Selecting Enabled
pt: Seleção Ativada

en: Deselect on Focus Loss Enabled
pt: Desselecionar ao Perder Foco

en: Drag and Drop Selection Enabled
pt: Arrastar Seleção Ativado

en: Draw Control Chars
pt: Mostrar Caracteres de Controle

en: Select All on Focus
pt: Selecionar Tudo ao Focar

en: Blink
pt: Piscar

en: Blink Interval
pt: Intervalo Piscar

en: Column
pt: Coluna

en: Force Displayed
pt: Mostrar Sempre

en: Mid Grapheme
pt: Grafema Média

en: Secret
pt: Secreto

en: Right Icon
pt: Ícone Direito

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Start Index
pt: Índice Inicial

en: Switch on Hover
pt: Trocar ao Passar Rato

en: Prefer Global Menu
pt: Prefer. Menu Global

en: Draw Center
pt: Renderizar Centro

en: Region Rect
pt: Rect de Região

en: Patch Margin
pt: Margem de Patch

en: Axis Stretch
pt: Alongamento do Eixo

en: Fit to Longest Item
pt: Ajustar ao maior item

en: Hide on Item Selection
pt: Esconder ao Selecionar Elemento

en: Hide on Checkable Item Selection
pt: Esconder ao Selecionar Checkbox

en: Hide on State Item Selection
pt: Esconder ao Selecionar Elemento de Estado

en: Submenu Popup Delay
pt: Demora para mostrar Submenu

en: System Menu ID
pt: ID do Menu do Sistema

en: Prefer Native Menu
pt: Preferir Menu Nativo

en: Fill Mode
pt: Modo de Preenchimento

en: Show Percentage
pt: Mostrar Porcentagem

en: Indeterminate
pt: Indeterminado

en: Preview Indeterminate
pt: Visualizar Indeterminado

en: Min Value
pt: Valor Mínimo

en: Max Value
pt: Valor Máximo

en: Step
pt: Passo

en: Page
pt: Página

en: Exp Edit
pt: Exponencial

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Allow Greater
pt: Permitir Maior

en: Allow Lesser
pt: Permitir Menor

en: Border Width
pt: Largura da Borda

en: Elapsed Time
pt: Tempo Decorrido

en: Outline
pt: Contorno

en: Glyph Index
pt: Índice do Glifo

en: Glyph Count
pt: Número de Glifos

en: Glyph Flags
pt: Flags de Glifo

en: Relative Index
pt: Índice Relativo

en: BBCode Enabled
pt: BBCode Ativado

en: Fit Content
pt: Encaixar Conteúdo

en: Scroll Active
pt: Rolagem Ativa

en: Scroll Following
pt: Rolar Seguindo

en: Tab Size
pt: Tamanho da Tabulação

en: Markup
pt: Marcação

en: Custom Effects
pt: Efeitos Customizados

en: Meta Underlined
pt: Meta Sublinhado

en: Hint Underlined
pt: Hint Sublinhado

en: Threaded
pt: Usar Threads

en: Progress Bar Delay
pt: Atraso da Barra de Progresso

en: Text Selection
pt: Seleção de Texto

en: Custom Step
pt: Intervalo Personalizado

en: Follow Focus
pt: Seguir o Foco

en: Draw Focus Border
pt: Mostrar Borda de Foco

en: Horizontal Scroll Mode
pt: Modo de Rolagem Horizontal

en: Vertical Scroll Mode
pt: Modo de Rolagem Vertical

en: Scroll Deadzone
pt: Zona Morta da Rolagem

en: Default Scroll Deadzone
pt: Padrão: Rolagem por Zona-Morta

en: Scrollable
pt: Rolagem

en: Tick Count
pt: Contador de Marcações

en: Ticks on Borders
pt: Marcações nas Bordas

en: Update on Text Changed
pt: Atualizar na Mudança do Texto

en: Custom Arrow Step
pt: Intervalo de Seta Personalizado

en: Collapsed
pt: Recolhido

en: Dragging Enabled
pt: Permitir Arrastar

en: Dragger Visibility
pt: Visibilidade do Arrastador

en: Drag Area
pt: Área de Arrastar

en: Margin Begin
pt: Margem Início

en: Margin End
pt: Margem Fim

en: Highlight in Editor
pt: Destacar no Editor

en: Split Offset
pt: Deslocamento de Divisão

en: Stretch Shrink
pt: Esticar Encolher

en: Current Tab
pt: Guia Atual

en: Tab Alignment
pt: Alinhamento de Aba

en: Clip Tabs
pt: Cortar Guias

en: Tab Close Display Policy
pt: Regras de Fechar Visualização de Tab

en: Max Tab Width
pt: Largura Máxima da Aba

en: Scrolling Enabled
pt: Rolagem Ativada

en: Drag to Rearrange Enabled
pt: Arrastar Para Reorganizar Ativado

en: Tabs Rearrange Group
pt: Grupo de Organização de Guias

en: Scroll to Selected
pt: Rolar à Seleção

en: Deselect Enabled
pt: Desselecionar Ativado

en: Tabs
pt: Guias

en: Tabs Position
pt: Posição das Guias

en: Tabs Visible
pt: Guias Visíveis

en: All Tabs in Front
pt: Todas as Guias na Frente

en: Use Hidden Tabs for Min Size
pt: Usar Esconder Tabs para Tamanho Mínimo

en: Tab Focus Mode
pt: Modo de Foco de Guia

en: Empty Selection Clipboard Enabled
pt: Permitir Copiar e Colar Vazio

en: Wrap Mode
pt: Modo Enrolar

en: Smooth
pt: Suave

en: Past End of File
pt: Além do Fim do Ficheiro

en: Fit Content Height
pt: Ajustar Altura do Conteúdo

en: Fit Content Width
pt: Ajustar à Largura do Texto

en: Draw When Editable Disabled
pt: Mostrar Mesmo que Não-Editável

en: Move on Right Click
pt: Mover com Botão Direito

en: Multiple
pt: Múltiplos

en: Syntax Highlighter
pt: Destaque de Sintaxe

en: Visual Whitespace
pt: Mostrar Espaços em Branco

en: Control Chars
pt: Caracteres de Controle

en: Spaces
pt: Espaços

en: Text Edit Idle Detect (sec)
pt: Detecção de ociosidade de edição de texto (seg)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
pt: Tamanho Máximo da Pilha de Desfazer na Edição de Texto

en: Hover
pt: Flutuar

en: Focused
pt: Foco

en: Click Mask
pt: Máscara de Clique

en: Ignore Texture Size
pt: Ignorar Tamanho da Textura

en: Radial Fill
pt: Preenchimento Radial

en: Initial Angle
pt: Ângulo Inicial

en: Fill Degrees
pt: Graus de Preenchimento

en: Center Offset
pt: Deslocamento Central

en: Nine Patch Stretch
pt: Esticar Nine Patch

en: Stretch Margin
pt: Margem de Nine Patch

en: Under
pt: Abaixo

en: Over
pt: Por Cima

en: Progress Offset
pt: Desvio de Progresso

en: Tint
pt: Matiz

en: Expand Mode
pt: Modo de Expansão

en: Custom Minimum Height
pt: Altura Mínima Personalizada

en: Column Titles Visible
pt: Mostrar Títulos de Coluna

en: Hide Folding
pt: Esconder Recolhimento

en: Enable Recursive Folding
pt: Ativar Recolhimento Recursivo

en: Hide Root
pt: Esconder Raiz

en: Drop Mode Flags
pt: Sinalizadores de Modo Drop

en: Auto Tooltip
pt: Tooltip Automática

en: Scroll Horizontal Enabled
pt: Rolagem Horizontal Ativada

en: Scroll Vertical Enabled
pt: Rolagem Vertical Ativada

en: Audio Track
pt: Faixa de Áudio

en: Paused
pt: Pausado

en: Expand
pt: Expandir

en: Buffering Msec
pt: Armazenamento ms

en: Self Modulate
pt: Auto Modular

en: Show Behind Parent
pt: Mostrar Atrás do Pai

en: Clip Children
pt: Fixar Filhos

en: Light Mask
pt: Máscara de Luz

en: Visibility Layer
pt: Camada Visível

en: Ordering
pt: Ordenação

en: Z Index
pt: Índice Z

en: Z as Relative
pt: Z Relativo

en: Y Sort Enabled
pt: Ordenação Y

en: Use Parent Material
pt: Usar Material do Pai

en: Diffuse
pt: Difusão

en: NormalMap
pt: 'NormalMap'

en: Shininess
pt: Reluzente

en: Download File
pt: Descarregar Ficheiro

en: Download Chunk Size
pt: Tamanho do Bloco de Descarga

en: Accept Gzip
pt: Aceitar Gzip

en: Body Size Limit
pt: Limite de Medidas de Corpo

en: Max Redirects
pt: Máx. Redirecionamentos

en: Timeout
pt: Tempo esgotado

en: Transfer Mode
pt: Modo de Transferência

en: Transfer Channel
pt: Transferir Canal

en: Node Name Num Separator
pt: Separador Num. de Nome de Nó

en: Node Name Casing
pt: Nome do Nós (Maiúsculas/Minúsculas)

en: Physics Priority
pt: Prioridade Física

en: Thread Group
pt: Grupo da Thread

en: Group
pt: Grupo

en: Group Order
pt: Ordem do Grupo

en: Messages
pt: Mensagens

en: Auto Translate
pt: Auto Traduzir

en: Editor Description
pt: Descrição do Editor

en: Time Left
pt: Tempo Restante

en: Debug Collisions Hint
pt: Dica de Depuração de Colisões

en: Debug Paths Hint
pt: Dica de Depuração de Caminhos

en: Debug Navigation Hint
pt: Dica de Depuração de Navegação

en: Multiplayer Poll
pt: Registrador Multiplayer

en: Shapes
pt: Formas

en: Shape Color
pt: Cor da Forma

en: Contact Color
pt: Cor de Contato

en: Paths
pt: Caminhos

en: Geometry Color
pt: Cor da Geometria

en: Geometry Width
pt: Largura da Geometria

en: Max Contacts Displayed
pt: Máx. Contatos Visíveis

en: Draw 2D Outlines
pt: Mostrar Contornos 2D

en: Transparent Background
pt: Fundo Transparente

en: Anti Aliasing
pt: Anti Serrilhamento

en: Use TAA
pt: Usar TAA

en: Use Occlusion Culling
pt: Usa Ocultação de Objetos

en: Mesh LOD
pt: Malha LOD

en: LOD Change
pt: LOD (Nível de Detalhe)

en: Threshold Pixels
pt: Limiar Pixels

en: Snap
pt: Ajustar

en: Snap 2D Transforms to Pixel
pt: Encaixar Transformações 2D a Pixels

en: Snap 2D Vertices to Pixel
pt: Encaixar Vértices 2D a Pixels

en: Lights and Shadows
pt: Luzes e Sombras

en: Positional Shadow
pt: Sombra Posicional

en: Atlas Size
pt: Tamanho do Atlas

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
pt: Subdivisões do Quadrante 0 do Atlas

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
pt: Subdivisões do Quadrante 1 do Atlas

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
pt: Subdivisões do Quadrante 2 do Atlas

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
pt: Quadrante de Subdivisão 3 Atlas

en: Oversize
pt: Superdimensão

en: Default Environment
pt: Ambiente Padrão

en: Enable Object Picking
pt: Ativar Seleção de Objetos

en: Wait Time
pt: Tempo de Espera

en: Autostart
pt: Início Automático

en: Ignore Time Scale
pt: Ignorar Escala de Tempo

en: Viewport Path
pt: Caminho do Viewport

en: Disable 3D
pt: Desativar 3D

en: Use XR
pt: Usar XR

en: Own World 3D
pt: Mundo Próprio 3D

en: World 3D
pt: Mundo 3D

en: Transparent BG
pt: Fundo Transparente

en: Handle Input Locally
pt: Controlar Entrada Localmente

en: MSAA 2D
pt: 'MSAA 2D'

en: MSAA 3D
pt: 'MSAA 3D'

en: Use Debanding
pt: Usar Debanding

en: Debug Draw
pt: Desenho da Depuração

en: Use HDR 2D
pt: Usar HDR 2D

en: Scaling 3D
pt: Escala 3D

en: Scaling 3D Mode
pt: Modo de Escalonamento 3D

en: Scaling 3D Scale
pt: Escala 3D

en: Texture Mipmap Bias
pt: Tendência de Mipmap de Textura

en: Anisotropic Filtering Level
pt: Nível de Filtro Anisotrópico

en: FSR Sharpness
pt: Nitidez FSR

en: Variable Rate Shading
pt: Taxa variável de Shading

en: Canvas Items
pt: Elementos de tela

en: Audio Listener
pt: Audição de áudio

en: Enable 2D
pt: Ativar 2D

en: Enable 3D
pt: Ativar 3D

en: Object Picking
pt: Seleção de Objetos

en: Object Picking Sort
pt: Seleção Ordenada de Objetos

en: Object Picking First Only
pt: Selecionar Apenas Primeiro Objeto

en: Disable Input
pt: Input Desativado

en: Positional Shadow Atlas
pt: Sombra Posicional Atlas

en: 16 Bits
pt: 16 Bits()

en: Quad 0
pt: 'Quad 0'

en: Quad 1
pt: 'Quad 1'

en: Quad 2
pt: 'Quad 2'

en: Quad 3
pt: 'Quad 3'

en: Canvas Cull Mask
pt: Máscara de tela

en: Size 2D Override
pt: Sobreposição de Tamanho 2D

en: Size 2D Override Stretch
pt: Sobreposição de Tamanho Esticamento 2D

en: Render Target
pt: Alvo do Renderizador

en: Current Screen
pt: Tela Atual

en: Mouse Passthrough Polygon
pt: Polígono de Passagem do Rato

en: Wrap Controls
pt: Ajustar Controles

en: Transient to Focused
pt: Transitória ao Foco

en: Exclusive
pt: Exclusivo

en: Unresizable
pt: Não redimensionável

en: Unfocusable
pt: Infocalizável

en: Popup Window
pt: Janela Popup

en: Mouse Passthrough
pt: Atravessar Rato

en: Exclude From Capture
pt: Excluir de Captura

en: Force Native
pt: Forçar Nativo

en: Min Size
pt: Tamanho Mínimo

en: Max Size
pt: Tamanho Máximo

en: Keep Title Visible
pt: Manter o Título Visível

en: Content Scale
pt: Escala do Conteúdo

en: Swap Cancel OK
pt: Trocar Cancelar e OK

en: Layer Names
pt: Nomes das Camadas

en: 2D Render
pt: Renderização 2D

en: 3D Render
pt: Renderização 3D

en: 2D Physics
pt: Física 2D

en: 2D Navigation
pt: Navegação 2D

en: 3D Physics
pt: Física 3D

en: 3D Navigation
pt: Navegação 3D

en: Segments
pt: Segmentos

en: Sampling
pt: Mostragem

en: Partition Type
pt: Tipo de Partição

en: Parsed Geometry Type
pt: Tipo de Geometria Analisada

en: Parsed Collision Mask
pt: Máscara de Colisão Analisada

en: Source Geometry Mode
pt: Modo Geometria Original

en: Source Geometry Group Name
pt: Nome de Grupo de Geometria Fonte

en: Cells
pt: Células

en: Baking Rect
pt: Rect de precálculo

en: Baking Rect Offset
pt: Desvio do rect de precálculo

en: Slide on Slope
pt: Deslizar em Rampas

en: Custom Solver Bias
pt: Bias do 'Solver' Personalizado

en: Execution Mode
pt: Modo de Execução

en: Target Nodepath
pt: Caminho do Nó Alvo

en: Tip Nodepath
pt: Caminho do Nó da Ponta

en: CCDIK Data Chain Length
pt: Comprimento da Cadeia de Dados CCDIK

en: FABRIK Data Chain Length
pt: Comprimento da Cadeia de Dados FABRIK

en: Jiggle Data Chain Length
pt: Comprimento da Cadeia de Dados Jiggle

en: Default Joint Settings
pt: Configurações de Articulação Padrão

en: Use Gravity
pt: Usar Gravidade

en: Bone Index
pt: Índice do Osso

en: Bone 2D Node
pt: Nó Bone2D

en: Physical Bone Chain Length
pt: Comprimento da Cadeia de Ossos Físicos

en: Target Minimum Distance
pt: Mín. Distância do Alvo

en: Target Maximum Distance
pt: Máx. Distância do Alvo

en: Flip Bend Direction
pt: Inverter Direção de Articulação

en: Modification Count
pt: Número de Modificações

en: Right Side
pt: Lado Direito

en: Right Corner
pt: Canto Direito

en: Bottom Right Side
pt: Lado Inferior Direito

en: Bottom Right Corner
pt: Canto Inferior Direito

en: Bottom Side
pt: Lado Inferior

en: Bottom Corner
pt: Canto Inferior

en: Bottom Left Side
pt: Lado Inferior Esquerdo

en: Bottom Left Corner
pt: Canto Inferior Esquerdo

en: Left Side
pt: Lado Esquerdo

en: Left Corner
pt: Canto Esquerdo

en: Top Left Side
pt: Lado Superior Esquerdo

en: Top Left Corner
pt: Canto Superior Esquerdo

en: Top Side
pt: Lado Superior

en: Top Corner
pt: Canto Superior

en: Top Right Side
pt: Lado Superior Direito

en: Top Right Corner
pt: Canto Superior Direito

en: Terrains
pt: Terrenos

en: Custom Data
pt: Dados Personalizados

en: Tile Shape
pt: Formato de Tile

en: Tile Layout
pt: Layout do Tile

en: Tile Offset Axis
pt: Eixo de Deslocamento de Tile

en: Tile Size
pt: Tamanho de Tile

en: UV Clipping
pt: Corte UV

en: Occlusion Layers
pt: Camadas de Ocultação

en: Physics Layers
pt: Camadas de Física

en: Terrain Sets
pt: Coleções de Terreno

en: Custom Data Layers
pt: Camadas de Dados Personalizados

en: Scenes
pt: Cenas

en: Scene
pt: Cena

en: Display Placeholder
pt: Mostrar Temporário

en: Polygons Count
pt: Número de Polígonos

en: One Way
pt: De uma forma

en: One Way Margin
pt: Margem de Direção Única

en: Terrains Peering Bit
pt: Peering Bit dos Terrenos

en: Transpose
pt: Transpor

en: Texture Origin
pt: Origem da Textura

en: Terrain Set
pt: Conjunto de Terreno

en: Terrain
pt: Terreno

en: Miscellaneous
pt: Micelânea

en: Probability
pt: Probabilidade

en: Distance
pt: Distância

en: Backface Collision
pt: Colisão de Face Oposta

en: Density
pt: Densidade

en: Height Falloff
pt: Queda de Altura

en: Edge Fade
pt: Esmaecer de Borda

en: Density Texture
pt: Textura de Densidade

en: Map Width
pt: Largura do Mapa

en: Map Depth
pt: Profundidade do Mapa

en: Map Data
pt: Dados do Mapa

en: Mesh Transform
pt: Transformação da Malha

en: Mesh Cast Shadow
pt: Malha Produz Sombra

en: Navigation Mesh Transform
pt: Transformação da Malha de Navegação

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: UV2 Padding
pt: Preenchimento do UV2

en: Subdivide Width
pt: Largura de Subdivisão

en: Subdivide Height
pt: Altura de Subdivisão

en: Subdivide Depth
pt: Profundidade de Subdivisão

en: Top Radius
pt: Raio do Topo

en: Bottom Radius
pt: Raio Inferior

en: Cap Top
pt: Corte Superior

en: Cap Bottom
pt: Corte Inferior

en: Left to Right
pt: Esquerda para Direita

en: Is Hemisphere
pt: É hemisfério

en: Ring Segments
pt: Segmentos Radiais

en: Radial Steps
pt: Incrementos Radiais

en: Section Length
pt: Largura de Secção

en: Section Rings
pt: Anéis de Secção

en: Section Segments
pt: Segmentos de Secção

en: Curve Step
pt: Incremento de Curva

en: Bind Count
pt: Número de Vínculos

en: Bind
pt: Vínculo

en: Bone
pt: Osso

en: Sky
pt: Céu

en: Top Color
pt: Cor Superior

en: Horizon Color
pt: Cor do Horizonte

en: Energy Multiplier
pt: Multiplicador de Energia

en: Cover
pt: Capa

en: Cover Modulate
pt: Modular Capa

en: Ground
pt: Chão

en: Bottom Color
pt: Cor Inferior

en: Sun
pt: Sol

en: Panorama
pt: 'Panorama'

en: Rayleigh
pt: Efeito Rayleigh

en: Coefficient
pt: Coeficiente

en: Eccentricity
pt: Excentricidade

en: Turbidity
pt: Turbidez

en: Sun Disk Scale
pt: Escala de Disco do Sol

en: Ground Color
pt: Cor da Chão

en: Night Sky
pt: Céu da Noite

en: Fallback Environment
pt: Ambiente de recurso

en: Plane
pt: Plano

en: Frames
pt: Quadros

en: Pause
pt: Pausar

en: Filter Clip
pt: Cortar Excesso

en: Polyphony
pt: Polifonia

en: Format
pt: Formato

en: Mix Rate
pt: Taxa de Mixagem

en: Bonemap
pt: Mapeamento dos Bones

en: Exposure
pt: Exposição

en: Sensitivity
pt: Sensibilidade

en: Multiplier
pt: Multiplicador

en: Auto Exposure
pt: Auto Exposição

en: DOF Blur
pt: Embaçamento DOF

en: Far Enabled
pt: Longe Ativado

en: Far Distance
pt: Distância Longe

en: Far Transition
pt: Transição à Distância

en: Near Enabled
pt: Proximidade Ativado

en: Near Distance
pt: Distância Próxima

en: Near Transition
pt: Transição Próxima

en: Min Sensitivity
pt: Min Sensibilidade

en: Max Sensitivity
pt: Max Sensibilidade

en: Focus Distance
pt: Distância do Foco

en: Focal Length
pt: Distância Focal

en: Aperture
pt: Abertura

en: Shutter Speed
pt: Velocidade do Obturador

en: Min Exposure Value
pt: Mín. Valor de Exposição

en: Max Exposure Value
pt: Máx. Valor de Exposição

en: Camera Feed ID
pt: ID do Feed da Câmara

en: Which Feed
pt: Qual alimentação

en: Camera Is Active
pt: Câmara Está Ativa

en: Light Mode
pt: Modo Luz

en: Particles Animation
pt: Animação de Partículas

en: Particles Anim H Frames
pt: Quadros Horizontais de Anim. de Partículas

en: Particles Anim V Frames
pt: Quadros Verticais de Animação de Pratículas

en: Particles Anim Loop
pt: Repetir Anim. Part.

en: Effect Callback Type
pt: Tipo de Callback do Efeito

en: Access Resolved Color
pt: Aceder Cor Resolvida

en: Access Resolved Depth
pt: Acessar Profundidade Resolvida

en: Needs Motion Vectors
pt: Requer Vetores de Movimento

en: Needs Normal Roughness
pt: Requer Rugosidade Normal

en: Needs Separate Specular
pt: Requer Especular Separado

en: Compositor Effects
pt: Efeitos do Compositor

en: Load Path
pt: Caminho de Carregamento

en: Min Domain
pt: Mín. Domínio

en: Max Domain
pt: Max. Domínio

en: Bake Resolution
pt: Resolução de precálculo

en: Bake Interval
pt: Intervalo de precálculo

en: Up Vector
pt: Vetor de Cima

en: Curve X
pt: Curva X

en: Curve Y
pt: Curva Y

en: Curve Z
pt: Curva Z

en: Background
pt: Plano de Fundo

en: Canvas Max Layer
pt: Camada Máx. da Tela

en: Custom FOV
pt: FOV Personalizado

en: Ambient Light
pt: Luz ambiente

en: Source
pt: Fonte

en: Sky Contribution
pt: Contribuição do Céu

en: Reflected Light
pt: Luz Refletida

en: Tonemap
pt: Mapa de Tons

en: White
pt: Branco

en: Fade In
pt: Esmaecer de Entrada

en: Fade Out
pt: Esmaecer de Saída

en: Depth Tolerance
pt: Tolerância de Profundidade

en: Power
pt: Força

en: Detail
pt: Detalhe

en: Horizon
pt: Horizonte

en: Sharpness
pt: Nitidez

en: Light Affect
pt: Efeito da Luz

en: AO Channel Affect
pt: Efeito do Canal de AO

en: Normal Rejection
pt: Rejeição Normal

en: Use Occlusion
pt: Usar Oclusão

en: Read Sky Light
pt: Ler Luz do Céu

en: Bounce Feedback
pt: Feedback de Reflexões

en: Cascades
pt: Cascatas

en: Min Cell Size
pt: Mín. Tamanho de Célula

en: Cascade 0 Distance
pt: Cascata 0 Distância

en: Y Scale
pt: Escala Y

en: Probe Bias
pt: Ajuste de Sonda

en: Glow
pt: Brilho

en: Levels
pt: Níveis

en: Mix
pt: Combinar

en: Bloom
pt: Efeito Bloom

en: HDR Threshold
pt: HDR Ajuste Threshold

en: HDR Scale
pt: Escala HDR

en: HDR Luminance Cap
pt: Limite de Luminância HDR

en: Map Strength
pt: Força do Mapa

en: Map
pt: Mapa

en: Fog
pt: Névoa

en: Light Color
pt: Cor da Luz

en: Light Energy
pt: Energia da Luz

en: Sun Scatter
pt: Dispersão do Sol

en: Aerial Perspective
pt: Perspectiva Aérea

en: Sky Affect
pt: Efeito do Céu

en: Height Density
pt: Densidade da Altura

en: Depth Curve
pt: Curva de Profundidade

en: Depth Begin
pt: Profundidade Início

en: Depth End
pt: Profundidade Fim

en: Volumetric Fog
pt: Névoa Volumétrica

en: GI Inject
pt: Injeção GI

en: Anisotropy
pt: Anisotrópico

en: Detail Spread
pt: Espalhamento de Pormenor

en: Ambient Inject
pt: Injeção Ambiente

en: Temporal Reprojection
pt: Reprojeção Temporal

en: Adjustments
pt: Ajustamentos

en: Brightness
pt: Luminosidade

en: Color Correction
pt: Correção de Cor

en: Base Font
pt: Fonte Base

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Extra Spacing
pt: Espaçamento Extra

en: Glyph
pt: Glifo (Relevo)

en: Space
pt: Espaço

en: Baseline
pt: Linha de Base

en: Font Names
pt: Nomes de Fontes

en: Font Italic
pt: Fonte Itálica

en: Font Weight
pt: Espessura da Fonte

en: Font Stretch
pt: Esticamento da Fonte

en: Interpolation
pt: Interpolação

en: Color Space
pt: Espaço de Cor

en: Raw Data
pt: Dados Puros

en: Offsets
pt: Deslocamentos

en: Use HDR
pt: Usar HDR

en: To
pt: Para

en: Paragraph Spacing
pt: Espaçamento de Parágrafo

en: Next Pass
pt: Próximo passo

en: Depth Draw Mode
pt: Modo de Desenho de Profundidade

en: Shading Mode
pt: Modo de Shading

en: Diffuse Mode
pt: Modo Difuso

en: Specular Mode
pt: Modo Especular

en: Disable Ambient Light
pt: Desativar a luz ambiente

en: Disable Fog
pt: Desativar Fog

en: Vertex Color
pt: Cor do vértice

en: Use as Albedo
pt: Use como Albedo

en: Is sRGB
pt: É sRGB

en: Texture Force sRGB
pt: Textura Forçar sRGB

en: Texture MSDF
pt: Textura MSDF

en: Metallic
pt: Metálico

en: Texture Channel
pt: Canal de Textura

en: Operator
pt: Operador

en: On UV2
pt: Ligado UV2

en: Rim
pt: Aro

en: Clearcoat
pt: Casaco_limpo (Clearcoat)

en: Flowmap
pt: Mapa de Fluxo

en: Ambient Occlusion
pt: Oclusão de Ambiente

en: Deep Parallax
pt: Parallax Profundo

en: Min Layers
pt: Mín. Camadas

en: Max Layers
pt: Máx. Camadas

en: Flip Tangent
pt: Virar Tangente

en: Flip Binormal
pt: Inverter Binormal

en: Flip Texture
pt: Inverter Textura

en: Skin Mode
pt: Modo de Pele

en: Transmittance
pt: Transmitância

en: Boost
pt: Impulsão

en: Back Lighting
pt: Luz de Fundo

en: Backlight
pt: Luz de Fundo

en: Refraction
pt: Refração

en: UV Layer
pt: Camada UV

en: Triplanar
pt: 'Triplanar'

en: Triplanar Sharpness
pt: Nitidez Triplanar

en: World Triplanar
pt: Triplanar Global

en: Shadows
pt: Sombras

en: Disable Receive Shadows
pt: Não Receber Sombras

en: Shadow to Opacity
pt: Sombra para Opacidade

en: Keep Scale
pt: Manter Escala

en: Particles Anim
pt: Animação de Partículas

en: H Frames
pt: Quadros H

en: V Frames
pt: Quadros V

en: Grow
pt: Crescer

en: Use Point Size
pt: Usar Point Size (Tamanho de ponto)

en: Point Size
pt: Tamanho do ponto

en: Use Particle Trails
pt: Usar Rastros de Partícula

en: Proximity Fade
pt: Desvanecimento por Proximidade

en: Pixel Range
pt: Intervalo de Pixel

en: Compare
pt: Comparar

en: Convex Hull Downsampling
pt: Downsampling de Envoltória Convexa

en: Convex Hull Approximation
pt: Aproximação de Envoltória Convexa

en: Lightmap Size Hint
pt: Dica de Tamanho de Lightmap

en: Blend Shape Mode
pt: Modo de Blend Shape

en: Shadow Mesh
pt: Malha de Sombra

en: Base Texture
pt: Textura Base

en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

en: Transform Format
pt: Formato de Transformação

en: Use Colors
pt: Usar Cores

en: Use Custom Data
pt: Usar Dados Customizados

en: Instance Count
pt: Número de Instâncias

en: Visible Instance Count
pt: Quantidade de Instâncias Visíveis

en: Source Group Name
pt: Origem do Nome do Grupo

en: Cell Height
pt: Altura de Célula

en: Max Climb
pt: Máx. Subida

en: Max Slope
pt: Máx. Inclinação

en: Merge Size
pt: Tamanho de Combinação

en: Max Error
pt: Máx. Erro

en: Vertices per Polygon
pt: Vértices por Polígono

en: Details
pt: Pormenores

en: Sample Distance
pt: Distância de Amostra

en: Sample Max Error
pt: Máx. Erro de Amostra

en: Low Hanging Obstacles
pt: Obstáculos Baixos

en: Ledge Spans
pt: Vãos de Borda

en: Walkable Low Height Spans
pt: Vãos de Baixa Altura Caminháveis

en: Baking AABB
pt: AABB de precálculo

en: Baking AABB Offset
pt: Desvio da AABB de precálculo

en: Damping as Friction
pt: Amortecimento como Fricção

en: Spawn
pt: Geração

en: Emission Shape Offset
pt: Deslocamento da Forma de Emissão

en: Emission Shape Scale
pt: Escala da Forma de Emissão

en: Emission Sphere Radius
pt: Raio da Esfera de Emissão

en: Emission Box Extents
pt: Tamanho da Caixa de Emissão

en: Emission Point Texture
pt: Textura do Ponto de Emissão

en: Emission Normal Texture
pt: Textura Normal de Emissão

en: Emission Color Texture
pt: Textura de Cor de Emissão

en: Emission Point Count
pt: Número de Pontos de Emissão

en: Emission Ring Axis
pt: Eixo de Anel de Emissão

en: Emission Ring Height
pt: Altura de Anel de Emissão

en: Emission Ring Radius
pt: Raio de Anel de Emissão

en: Emission Ring Inner Radius
pt: Raio Interno de Anel de Emissão

en: Emission Ring Cone Angle
pt: Ângulo do Cone do Anel de Emissão

en: Inherit Velocity Ratio
pt: Herdar Razão de Velocidade

en: Velocity Pivot
pt: Pivô de Velocidade

en: Animated Velocity
pt: Velocidade Animada

en: Velocity Limit
pt: Limite de Velocidade

en: Directional Velocity
pt: Velocidade Direcional

en: Radial Velocity
pt: Velocidade Radial

en: Velocity Limit Curve
pt: Curva de Velocidade Limite

en: Accelerations
pt: Acelerações

en: Attractor Interaction
pt: Interação com Atrator

en: Scale Curve
pt: Curva de Escala

en: Scale Over Velocity
pt: Escala por Velocidade

en: Scale over Velocity Curve
pt: Curva de Escala por Velocidade

en: Color Curves
pt: Curvas de Cores

en: Alpha Curve
pt: Curva de Alfa

en: Emission Curve
pt: Curva de Emissão

en: Turbulence
pt: Turbulência

en: Noise Strength
pt: Força do Ruído

en: Noise Scale
pt: Escala do Ruído

en: Noise Speed
pt: Velocidade do Ruído

en: Noise Speed Random
pt: Aleatoriedade de Velocidade do Ruído

en: Influence over Life
pt: Influência sobre Ciclo de Vida

en: Use Scale
pt: Usar Escala

en: Amount at End
pt: Quantidade no Final

en: Amount at Collision
pt: Quantidade na Colisão

en: Amount at Start
pt: Quantidade no Início

en: Keep Velocity
pt: Manter Velocidade

en: Rough
pt: Dureza

en: Absorbent
pt: Absorção

en: Size Override
pt: Sobrescrever Tamanho

en: Keep Compressed Buffer
pt: Manter Buffer Comprimido

en: Scale Base Bone
pt: Escalonar Osso Base

en: Group Size
pt: Tamanho do Grupo

en: Bone Size
pt: Tamanho do Osso

en: Sky Material
pt: Material do Céu

en: Process Mode
pt: Modo de Processamento

en: Radiance Size
pt: Tamanho da Radiância

en: Content Margins
pt: Margens de Conteúdo

en: Blend
pt: Misturar

en: Top Left
pt: Topo Esquerda

en: Top Right
pt: Topo Direita

en: Bottom Right
pt: Fundo Direita

en: Bottom Left
pt: Fundo Esquerda

en: Corner Detail
pt: Detalhe do Canto

en: Expand Margins
pt: Expandir Margens

en: Grow Begin
pt: Início de Crescimento

en: Grow End
pt: Fim do Crescimento

en: Texture Margins
pt: Margens de Textura

en: Sub-Region
pt: Sub-Região

en: Number Color
pt: Cor do Número

en: Symbol Color
pt: Cor do Símbolo

en: Function Color
pt: Cor da Função

en: Member Variable Color
pt: Cor da Variável de Membro

en: Keyword Colors
pt: Cor de Palavra Chave

en: Member Keyword Colors
pt: Cor de Palavra Chave Membro

en: Color Regions
pt: Regiões de Cor

en: Preserve Invalid
pt: Preservar Inválido

en: Preserve Control
pt: Preservar Controle

en: Custom Punctuation
pt: Pontuação Personalizada

en: Break Flags
pt: Flags de Quebra de Linha

en: Default Base Scale
pt: Escala Base Padrão

en: Default Font
pt: Fonte Padrão

en: Default Font Size
pt: Tamanho de Fonte Padrão

en: File
pt: Ficheiro

en: Output Port for Preview
pt: Porta de Saída para Preview

en: Modes
pt: Modos

en: Input Name
pt: Nome de Entrada

en: Parameter Name
pt: Nome do Parâmetro

en: Qualifier
pt: Qualificador

en: Autoshrink
pt: Auto Encolher

en: Varying Name
pt: Nome do Varying

en: Varying Type
pt: Tipo do Varying

en: Op Type
pt: Tipo de Op.

en: Constant
pt: Constante

en: Texture Type
pt: Tipo de Textura

en: Texture Array
pt: Array de Textura

en: Cube Map
pt: Mapa de Cubo

en: Function
pt: Função

en: Hint
pt: Dica

en: Default Value Enabled
pt: Valor Padrão Ativado

en: Default Value
pt: Valor Padrão

en: Enum Names
pt: Nomes de Enum

en: Color Default
pt: Cor Padrão

en: Texture Repeat
pt: Repetir Textura

en: Texture Source
pt: Fonte de Textura

en: Billboard Type
pt: Tipo de Billboard

en: Mode 2D
pt: Modo 2D

en: Use All Surfaces
pt: Usar Todas as Superfícies

en: Surface Index
pt: Índice de Superfície

en: Degrees Mode
pt: Modo de Graus

en: Font Pressed Color
pt: Cor da Fonte Pressionado

en: Font Hover Color
pt: Cor da Fonte Hover

en: Font Focus Color
pt: Cor da Fonte Foco

en: Font Hover Pressed Color
pt: Cor da Fonte Hover Pressionado

en: Font Disabled Color
pt: Cor da Fonte Desativado

en: Font Outline Color
pt: Cor do Contorno da Fonte

en: Icon Normal Color
pt: Cor do Ícone Normal

en: Icon Pressed Color
pt: Cor do Ícone Pressionado

en: Icon Hover Color
pt: Cor do Icon Hover

en: Icon Hover Pressed Color
pt: Cor Icon Hover Pressionado

en: Icon Focus Color
pt: Cor de Foco do Ícone

en: Icon Disabled Color
pt: Cor do Ícone Desativado

en: H Separation
pt: Separação Horizontal

en: Icon Max Width
pt: Largura Máxima do Ícone

en: Align to Largest Stylebox
pt: Alinhar à Maior Stylebox

en: Underline Spacing
pt: Espaço Underline

en: Normal Mirrored
pt: Normal Espelhado

en: Hover Mirrored
pt: Hover Espelhado

en: Pressed Mirrored
pt: Pressionamento Espelhado

en: Disabled Mirrored
pt: Desativar Espelhamento

en: Arrow
pt: Seta

en: Arrow Margin
pt: Margem da Seta

en: Modulate Arrow
pt: Modifica a Seta

en: Hover Pressed
pt: Hover Pressionado

en: Checked Disabled
pt: Verificado Desativado

en: Unchecked
pt: Desmarcado

en: Unchecked Disabled
pt: Desmarcado Desativado

en: Radio Checked
pt: Radio Marcado

en: Radio Checked Disabled
pt: Radio Marcado Desativado

en: Radio Unchecked
pt: Radio não selecionado

en: Radio Unchecked Disabled
pt: Radio não verificado desativado

en: Check V Offset
pt: Deslocamento V Verificadores

en: Checked Mirrored
pt: Verificação Espelhada

en: Checked Disabled Mirrored
pt: Marcada Desativada Espelhada

en: Unchecked Mirrored
pt: Desmarcada Espelhada

en: Unchecked Disabled Mirrored
pt: Desmarcada Desativada Espelhada

en: Font Shadow Color
pt: Cor da Sombra da Fonte

en: Shadow Offset X
pt: Deslocamento da Sombra em X

en: Shadow Offset Y
pt: Deslocamento da Sombra em Y

en: Shadow Outline Size
pt: Tamanho do Contorno da Sombra

en: Font Selected Color
pt: Cor da Fonte Selecionada

en: Font Uneditable Color
pt: Cor da Fonte Imutável

en: Font Placeholder Color
pt: Cor da Fonte Exemplar

en: Caret Color
pt: Cor do Cursor

en: Selection Color
pt: Cor da Seleção

en: Clear Button Color
pt: Cor do Botão de Apagar

en: Clear Button Color Pressed
pt: Cor do Botão de Apagar Pressionado

en: Minimum Character Width
pt: Largura Mínima de Caractere

en: Caret Width
pt: Largura do Cursor

en: Clear
pt: Limpar

en: Tab
pt: Aba

en: Font Readonly Color
pt: Apenas Leitura Cor da Fonte

en: Current Line Color
pt: Cor da Linha Atual

en: Caret Background Color
pt: Cor de Fundo do Cursor

en: Word Highlighted Color
pt: Cor da Palavra Destacada

en: Search Result Color
pt: Color dos Resultados da Pesquisa

en: Search Result Border Color
pt: Cor da Borda dos Resultados da Pesquisa

en: Breakpoint
pt: Ponto de paragem

en: Bookmark
pt: Marcador

en: Executing Line
pt: Linha em Execução

en: Can Fold
pt: Pode Recolher

en: Can Fold Code Region
pt: Pode Recolher Região de Código

en: Folded Code Region
pt: Região de Código Recolhida

en: Folded EOL Icon
pt: Ícone EOL dobrado

en: Completion Color BG
pt: Sugestão Cor do Fundo

en: Completion Background Color
pt: Cor de Preenchimento de Fundo

en: Completion Selected Color
pt: Cor de Preenchimento Selecionada

en: Completion Existing Color
pt: Cor de Preenchimento Existente

en: Completion Scroll Color
pt: Cor de Preenchimento de Rolagem

en: Completion Scroll Hovered Color
pt: Cor da Rolagem de Sugestão ao Passar o Rato

en: Bookmark Color
pt: Cor dos Favoritos

en: Breakpoint Color
pt: Color do Breakpoint

en: Executing Line Color
pt: Cor da Linha em Execução

en: Code Folding Color
pt: Cor do Agrupamento de Código

en: Folded Code Region Color
pt: Cor de Região de Código Dobrada

en: Brace Mismatch Color
pt: Cor da Incompatibilidade de Fechamento de Chaves

en: Line Number Color
pt: Cor do Número da Linha

en: Line Length Guideline Color
pt: Cor da Diretriz do Comprimento da Linha

en: Completion Lines
pt: Linhas de Sugestões

en: Completion Max Width
pt: Máx. Largura de Sugestões

en: Completion Scroll Width
pt: Largura da Barra de Rolagem das Sugestões

en: Scroll Focus
pt: Foco do Scroll

en: Grabber
pt: Agarrador

en: Grabber Highlight
pt: Arrastador Realce

en: Grabber Pressed
pt: Arrastador Pressionado

en: Increment
pt: Incremento

en: Increment Highlight
pt: Incremento Realce

en: Increment Pressed
pt: Incremento Pressionado

en: Decrement
pt: Decremento

en: Decrement Highlight
pt: Decremento Realce

en: Decrement Pressed
pt: Decremento Pressionado

en: Grabber Area
pt: Agarrar Área

en: Grabber Area Highlight
pt: Destaque de Área Agarrada

en: Grabber Disabled
pt: Arrastador Desativado

en: Tick
pt: Marcação

en: Center Grabber
pt: Agarrador Central

en: Grabber Offset
pt: Arrastador Deslocamento

en: Updown
pt: De cima para baixo

en: Up
pt: Para cima

en: Up Hover
pt: Cima Passar Rato

en: Up Pressed
pt: Cima Pressionado

en: Up Disabled
pt: Cima Desativado

en: Down
pt: Para baixo

en: Down Hover
pt: Baixo Passar Rato

en: Down Pressed
pt: Baixo Pressionado

en: Down Disabled
pt: Baixo Desativado

en: Up Background
pt: Cima Fundo

en: Up Background Hovered
pt: Cima Fundo Passar Rato

en: Up Background Pressed
pt: Cima Fundo Pressionado

en: Up Background Disabled
pt: Cima Fundo Desativado

en: Down Background
pt: Baixo Fundo

en: Down Background Hovered
pt: Baixo Fundo Passar Rato

en: Down Background Pressed
pt: Baixo Fundo Pressionado

en: Down Background Disabled
pt: Baixo Fundo Desativado

en: Up Icon Modulate
pt: Cima Ícone Modulação

en: Up Hover Icon Modulate
pt: Cima Ícone Passar Mouse Modulação

en: Up Pressed Icon Modulate
pt: Cima Ícone Pressionado Modulação

en: Up Disabled Icon Modulate
pt: Cima Ícone Desativado Modulação

en: Down Icon Modulate
pt: Baixo Ícone Modulação

en: Down Hover Icon Modulate
pt: Baixo Ícone Passar Rato Modulação

en: Down Pressed Icon Modulate
pt: Baixo Ícone Pressionado Modulação

en: Down Disabled Icon Modulate
pt: Baixo Ícone Desativado Modulação

en: Field and Buttons Separator
pt: Separador de Campos e Botões

en: Up Down Buttons Separator
pt: Separador de Botões Cima e Baixo

en: Buttons Vertical Separation
pt: Separação Vertical dos Botões

en: Field and Buttons Separation
pt: Separação de Campos e Botões

en: Buttons Width
pt: Largura dos Botões

en: Set Min Buttons Width From Icons
pt: Definir Largura Mínima dos Botões a Partir do Ícone

en: Embedded Border
pt: Borda Integrada

en: Embedded Unfocused Border
pt: Borda Integrada Desfocada

en: Title Font
pt: Fonte do Título

en: Title Font Size
pt: Tamanho da Fonte do Título

en: Title Outline Modulate
pt: Modular Contorno do Título

en: Title Outline Size
pt: Contorno do Título Tamanho

en: Title Height
pt: Altura do Título

en: Resize Margin
pt: Redimensionar Margem

en: Close
pt: Fechar

en: Close Pressed
pt: Fechar Pressionado

en: Close H Offset
pt: Fechar Deslocamento H

en: Close V Offset
pt: Deslocamento V do Fechar

en: Buttons Separation
pt: Botões Separação

en: Load
pt: Carregar

en: Save
pt: Gravar

en: Parent Folder
pt: Pasta Acima

en: Back Folder
pt: Pasta Anterior

en: Forward Folder
pt: Próxima Pasta

en: Reload
pt: Recarregar

en: Favorite
pt: Favorito

en: Toggle Hidden
pt: Alternar Escondidos

en: Toggle Filename Filter
pt: Alternar Filtro de Nome de Ficheiro

en: Folder
pt: Pasta

en: Create Folder
pt: Criar Pasta

en: Favorite Up
pt: Favorito para cima

en: Favorite Down
pt: Favorito para baixo

en: Folder Icon Color
pt: Cor de Ícone de Pasta

en: File Icon Color
pt: Cor de Ícone de Ficheiro

en: File Disabled Color
pt: Cor de Ficheiro Desativado

en: Separator
pt: Separador

en: Labeled Separator Left
pt: Esquerda do Separador Rotulado

en: Labeled Separator Right
pt: Direita do Separador Rotulado

en: Submenu
pt: Sub-menu

en: Submenu Mirrored
pt: Submenu Espelhado

en: Font Separator
pt: Separador Fonte

en: Font Separator Size
pt: Separador Tamanho da Fonte

en: Font Accelerator Color
pt: Acelerador Cor da Fonte

en: Font Separator Color
pt: Separador Cor da Fonte

en: Font Separator Outline Color
pt: Separador Cor do Contorno da Fonte

en: V Separation
pt: Separação Vertical

en: Separator Outline Size
pt: Separador Tamanho da Linha

en: Item Start Padding
pt: Margem inicial do item

en: Item End Padding
pt: Margem Final do Item

en: Panel Selected
pt: Painel Selecionado

en: Titlebar
pt: Barra de Título

en: Titlebar Selected
pt: Barra de Título Selecionada

en: Slot
pt: 'Slot'

en: Resizer
pt: Redimensionador

en: Resizer Color
pt: Redimensionador Cor

en: Port H Offset
pt: Porta Deslocamento H

en: Hovered
pt: Passando Rato

en: Hovered Dimmed
pt: Passando Rato Escurecido

en: Hovered Selected
pt: Passar Rato Selecionado

en: Hovered Selected Focus
pt: Passar Rato Selecionado Foco

en: Selected Focus
pt: Selecionado Foco

en: Cursor Unfocused
pt: Cursor Desfocado

en: Button Hover
pt: Botão Passar Rato

en: Title Button Normal
pt: Padrão do Botão de Título

en: Title Button Pressed
pt: Botão de Título Pressionado

en: Title Button Hover
pt: Botão de Título Passar Rato

en: Custom Button
pt: Botão Personalizado

en: Custom Button Pressed
pt: Botão Personalizado Pressionado

en: Custom Button Hover
pt: Botão Personalizado Passar Rato

en: Indeterminate Disabled
pt: Indeterminado Desativado

en: Select Arrow
pt: Seleção Seta

en: Arrow Collapsed
pt: Seta Recolhida

en: Arrow Collapsed Mirrored
pt: Seta Recolhida Espelhada

en: Title Button Font
pt: Botão de Título Fonte

en: Title Button Font Size
pt: Botão de Título Tamanho da Fonte

en: Title Button Color
pt: Botão de Título Cor

en: Font Hovered Color
pt: Cor da Fonte Passar Rato

en: Font Hovered Dimmed Color
pt: Cor da Fonte Escurecida Passar Rato

en: Font Hovered Selected Color
pt: Cor da Fonte Passar Rato Selecionado

en: Guide Color
pt: Guia Cor

en: Drop Position Color
pt: Posição de Soltagem Cor

en: Relationship Line Color
pt: Linha de Relação Cor

en: Parent HL Line Color
pt: Pai Linha de Relação Cor

en: Children HL Line Color
pt: Filhos Linha de Relação Cor

en: Custom Button Font Highlight
pt: Destaque de Fonte de Botão Personalizado

en: Item Margin
pt: Elemento Margem

en: Inner Item Margin Bottom
pt: Elemento Interno Margem Inferior

en: Inner Item Margin Left
pt: Elemento Interno Margem Esquerda

en: Inner Item Margin Right
pt: Elemento Interno Margem Direita

en: Inner Item Margin Top
pt: Elemento Interno Margem Superior

en: Button Margin
pt: Botão Margem

en: Relationship Line Width
pt: Linha de Relacionamento Espessura

en: Parent HL Line Width
pt: Pai Linha de Relacionamento Espessura

en: Children HL Line Width
pt: Filhos Linha de Relacionamento Espessura

en: Parent HL Line Margin
pt: Pai Linha de Relacionamento Margem

en: Draw Guides
pt: Mostrar Guias

en: Scroll Border
pt: Borda da Barra de Rolagem

en: Scroll Speed
pt: Velocidade de Rolagem

en: Scrollbar Margin Left
pt: Margem Esquerda da Barra de Rolagem

en: Scrollbar Margin Top
pt: Margem Superior da Barra de Rolagem

en: Scrollbar Margin Right
pt: Margem Direita da Barra de Rolagem

en: Scrollbar Margin Bottom
pt: Margem Inferior da Barra de Rolagem

en: Scrollbar H Separation
pt: Barra de Rolagem Separação H

en: Scrollbar V Separation
pt: Barra de Rolagem Separação V

en: Icon Margin
pt: Margem do Ícone

en: Tab Selected
pt: Guia Selecionada

en: Tab Hovered
pt: Guia Passar Rato

en: Tab Unselected
pt: Guia Desselecionada

en: Tab Disabled
pt: Guia Desativada

en: Tab Focus
pt: Guia Foco

en: Tabbar Background
pt: Barra de Guias Fundo

en: Drop Mark
pt: Marcação de Soltagem

en: Menu Highlight
pt: Menu Realce

en: Font Unselected Color
pt: Cor da Fonte Desselecionado

en: Drop Mark Color
pt: Marcação de Soltagem Cor

en: Side Margin
pt: Margem Lateral

en: Icon Separation
pt: Ícone Separação

en: Button Highlight
pt: Botão Realce

en: SV Width
pt: SV Largura

en: SV Height
pt: SV Altura

en: H Width
pt: H Largura

en: Label Width
pt: Label Largura

en: Center Slider Grabbers
pt: Centralizar Manipuladores de Deslizamento

en: Menu Option
pt: Menu Opção

en: Folded Arrow
pt: Seta Recolhida

en: Expanded Arrow
pt: Seta Expandida

en: Screen Picker
pt: Seletor de Ecrã

en: Shape Circle
pt: Forma Círculo

en: Shape Rect
pt: Forma Rect

en: Shape Rect Wheel
pt: Forma Rect Roda

en: Add Preset
pt: Adicionar Predefinição

en: Sample BG
pt: Amostra Fundo

en: Sample Revert
pt: Amostra Reverter

en: Overbright Indicator
pt: Indicador de Sobre-brilho

en: Bar Arrow
pt: Barra Seta

en: Picker Cursor
pt: Cursor Seletor

en: Picker Cursor BG
pt: Cursor Seletor Fundo

en: Color Hue
pt: Cor Tom

en: Preset FG
pt: Predefinição Primeiro Plano

en: Preset BG
pt: Fundo Predefinido

en: Normal Font
pt: Fonte Normal

en: Bold Font
pt: Fonte Negrito

en: Italics Font
pt: Fonte Itálico

en: Bold Italics Font
pt: Fonte Negrito Itálica

en: Mono Font
pt: Fonte Mono

en: Normal Font Size
pt: Fonte Normal Tamanho

en: Bold Font Size
pt: Fonte Negrito Tamanho

en: Italics Font Size
pt: Fonte Itálico Tamanho

en: Bold Italics Font Size
pt: Fonte Negrito Itálico Tamanho

en: Mono Font Size
pt: Fonte Mono Tamanho

en: Table H Separation
pt: Separação Horizontal da Tabela

en: Table V Separation
pt: Separação Vertical da Tabela

en: Table Odd Row BG
pt: Tabela BG de Linha Impar

en: Table Even Row BG
pt: Tabela BG de Linha Par

en: Table Border
pt: Tabela Borda

en: Text Highlight H Padding
pt: Texto Realce Preenchimento H

en: Text Highlight V Padding
pt: Texto Realce Preenchimento V

en: H Grabber
pt: Arrastador Horizontal

en: V Grabber
pt: Arrastador Vertical

en: Margin Left
pt: Margem Esquerda

en: Margin Top
pt: Margem Superior

en: Margin Right
pt: Margem Direita

en: Margin Bottom
pt: Margem Inferior

en: Minimum Grab Thickness
pt: Mín. Grossura de Arrasto

en: Autohide
pt: Auto Esconder

en: Split Bar Background
pt: Divisória Fundo

en: Zoom Out
pt: Afastar

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Reset
pt: Restaurar Zoom

en: Grid Toggle
pt: Alternar Grade

en: Minimap Toggle
pt: Alternar Mini-mapa

en: Snapping Toggle
pt: Ativar/Desativar Ajuste Automático

en: Menu Panel
pt: Menu Painel

en: Grid Minor
pt: Grade Menor

en: Grid Major
pt: Grade Maior

en: Selection Fill
pt: Seleção Preenchimento

en: Selection Stroke
pt: Seleção Traço

en: Activity
pt: Atividade

en: Connection Hover Tint Color
pt: Conexão Coloração Passar Rato

en: Connection Hover Thickness
pt: Conexão Espessura Passar Rato

en: Connection Valid Target Tint Color
pt: Conexão Coloração Alvo Válido

en: Connection Rim Color
pt: Conexão Cor do Aro

en: Port Hotzone Inner Extent
pt: Extensão interna da zona ativa da porta

en: Port Hotzone Outer Extent
pt: Extensão Externa da zona ativa da porta

en: Default Theme Scale
pt: Escala do Tema Padrão

en: Custom
pt: Personalizar

en: Custom Font
pt: Fonte Personalizada

en: Fallback values
pt: Valores de recurso

en: Enable Input
pt: Ativar Entrada

en: Channel Disable Threshold dB
pt: Variação de Canal Desativado dB

en: Channel Disable Time
pt: Desativar Canal Tempo

en: Video Delay Compensation (ms)
pt: Compensação de Atraso de Vídeo (ms)

en: Output Device
pt: Dispositivo de Saída

en: Input Device
pt: Dispositivo de Entrada

en: Playback Speed Scale
pt: Escala de Velocidade de Reprodução

en: Playback Mode
pt: Modo de Reprodução

en: Random Volume Offset dB
pt: Offset de Volume dB Aleatório

en: Streams
pt: Transmissões

en: Buffer Length
pt: Comprimento de Buffer

en: Voice Count
pt: Quantidade de Vozes

en: Dry
pt: Seco

en: Wet
pt: Molhado

en: Voice
pt: Voz

en: Delay (ms)
pt: Atraso (ms)

en: Rate Hz
pt: Taxa de Hz

en: Depth (ms)
pt: Profundidade (ms)

en: Level dB
pt: Nível dB

en: Pan
pt: 'Pan'

en: Attack (µs)
pt: Ataque (µs)

en: Release (ms)
pt: Liberação (ms)

en: Sidechain
pt: Cadeia Lateral

en: Tap 1
pt: 'Tap 1'

en: Tap 2
pt: 'Tap 2'

en: Pre Gain
pt: Pré Ganho

en: Keep Hf Hz
pt: Manter Hf Hz

en: Drive
pt: 'Drive'

en: Post Gain
pt: Pós Ganho

en: Resonance
pt: Ressonância

en: Pre Gain dB
pt: Pré Ganho dB

en: Ceiling dB
pt: Teto dB

en: Threshold dB
pt: Limiar dB

en: Soft Clip dB
pt: Corte Suave dB

en: Soft Clip Ratio
pt: Taxa de Corte Suave

en: Range Min Hz
pt: Faixa Mín. Hz

en: Range Max Hz
pt: Faixa Máx. Hz

en: FFT Size
pt: Tamanho FFT

en: Predelay
pt: Pré Atraso

en: Msec
pt: 'Msec'

en: Room Size
pt: Tamanho da Sala

en: Tap Back Pos
pt: Tap da Posição Traseira

en: Pan Pullout
pt: Retirada de Pan

en: Time Pullout (ms)
pt: Retirada de Tempo (ms)

en: Surround
pt: 'Surround'

en: Mix Rate Mode
pt: Modo de Taxa de Mixagem

en: Is Active
pt: Está Ativo

en: Speaker Mode
pt: Modo de Alto-falantes

en: Keyframe Interval
pt: Intervalo de keyframes

en: Movie File
pt: Ficheiro de Vídeo

en: Disable V-Sync
pt: Desativar V-Sync

en: Metadata Flags
pt: Bandeira de Metadados

en: Path Types
pt: Tipos de Caminho

en: Path Rids
pt: Rids de Caminho

en: Path Owner IDs
pt: IDs do Proprietário do Caminho

en: Default Cell Size
pt: Tamanho de Célula Padrão

en: Merge Rasterizer Cell Scale
pt: Mesclar Escala de Célula do Rasterizador

en: Default Edge Connection Margin
pt: Margem de Conexão de Aresta Padrão

en: Default Link Connection Radius
pt: Raio de Conexão de Link Padrão

en: Edge Connection Color
pt: Cor de Conexão de Aresta

en: Geometry Edge Color
pt: Cor de Aresta Geométrica

en: Geometry Face Color
pt: Cor de Face Geométrica

en: Geometry Edge Disabled Color
pt: Cor de Aresta Geométrica Desativada

en: Geometry Face Disabled Color
pt: Cor de Face Geométrica Desativada

en: Link Connection Color
pt: Cor de Conexão de Ligação

en: Link Connection Disabled Color
pt: Cor de Conexão de Ligação Desativada

en: Agent Path Color
pt: Cor de Caminho de Agente

en: Enable Edge Connections
pt: Ativar Conexões de Aresta

en: Enable Edge Lines
pt: Ativar Linhas de Aresta

en: Enable Geometry Face Random Color
pt: Ativar Cor Aleatória de Face Geométrica

en: Enable Link Connections
pt: Ativar Conexões de Ligação

en: Enable Agent Paths
pt: Ativar Caminhos de Agente

en: Agent Path Point Size
pt: Tamanho de Ponto do Caminhos de Agente

en: Agents Radius Color
pt: Cor do Raio dos Agentes

en: Obstacles Radius Color
pt: Cor do Raio dos Obstáculos

en: Obstacles Static Face Pushin Color
pt: Cor de Empurrar Face Estática de Obstáculos

en: Obstacles Static Edge Pushin Color
pt: Cor de Empurrar Borda Estática de Obstáculos

en: Obstacles Static Face Pushout Color
pt: Cor de Empurrar para Fora da Face Estática dos Obstáculos

en: Obstacles Static Edge Pushout Color
pt: Cor de Empurrar para Fora da Borda Estática dos Obstáculos

en: Enable Agents Radius
pt: Ativar Raio dos Agentes

en: Enable Obstacles Radius
pt: Ativar Raio dos Obstáculos

en: Enable Obstacles Static
pt: Ativar Obstáculos Estáticos

en: Default Cell Height
pt: Altura de Célula Padrão

en: Default Up
pt: Cima Padrão

en: Enable Edge Connections X-Ray
pt: Ativar Raio-X de Conexões de Aresta

en: Enable Edge Lines X-Ray
pt: Ativar Linhas de Borda em Raio-X

en: Enable Link Connections X-Ray
pt: Ativar Raio-X de Conexões de Ligação

en: Enable Agent Paths X-Ray
pt: Ativar Raio-X de Caminhos de Agente

en: Inverse Mass
pt: Inverter Massa

en: Inverse Inertia
pt: Inverter Inércia

en: Total Angular Damp
pt: Amortecimento Angular Total

en: Total Linear Damp
pt: Amortecimento Linear Total

en: Total Gravity
pt: Gravidade Total

en: Center of Mass Local
pt: Centro de Massa Local

en: Canvas Instance ID
pt: ID de Instância de Canvas

en: Shape RID
pt: Identificador de Forma

en: Collide Separation Ray
pt: Colidir Raio de Separação

en: Exclude Bodies
pt: Excluir Corpos

en: Exclude Objects
pt: Excluir Objetos

en: Recovery as Collision
pt: Recuperação como Colisão

en: Default Gravity
pt: Gravidade Padrão

en: Default Gravity Vector
pt: Vetor de Gravidade Padrão

en: Default Linear Damp
pt: Amortecimento Linear Padrão

en: Default Angular Damp
pt: Amortecimento Angular Padrão

en: Sleep Threshold Linear
pt: Limitador de Inatividade Linear

en: Sleep Threshold Angular
pt: Limitador de Inatividade Angular

en: Time Before Sleep
pt: Tempo Antes do Repouso

en: Solver Iterations
pt: Iterações do Solucionador

en: Contact Recycle Radius
pt: Raio de Reciclagem de Contato

en: Contact Max Separation
pt: Máx. Separação de Contato

en: Contact Max Allowed Penetration
pt: Penetração Máxima Permitida de Contato

en: Default Contact Bias
pt: Tendência de Contato Padrão

en: Default Constraint Bias
pt: Tendência de Restrição Padrão

en: Physics Engine
pt: Motor de Física

en: Inverse Inertia Tensor
pt: Tensor de Inércia Inverso

en: Principal Inertia Axes
pt: Eixos Principais de Inércia

en: Max Collisions
pt: Máx. Colisões

en: Debug Redraw Time
pt: Tempo de Depuração de Redesenho

en: Debug Redraw Color
pt: Cor de Depuração de Redesenho

en: Tighter Shadow Caster Culling
pt: Corte Mais Preciso de Lançadores de Sombras

en: Vertex
pt: Vértice

en: Fragment
pt: Fragmento

en: Tesselation Control
pt: Controle de Tesselação

en: Tesselation Evaluation
pt: Avaliação de Tesselagem

en: Compute
pt: Computação

en: Syntax
pt: Sintaxe

en: Compile Error
pt: Erro de Compilação

en: Base Error
pt: Erro Básico

en: Constant ID
pt: ID Constante

en: Sample Masks
pt: Máscaras de Amostra

en: Render Loop Enabled
pt: Loop de Renderização Ativado

en: VRAM Compression
pt: Compressão VRAM

en: Import S3TC BPTC
pt: Importar S3TC BPTC

en: Import ETC2 ASTC
pt: Importar ETC2 ASTC

en: Cache GPU Compressor
pt: Usar Cache no Compressor de GPU

en: Lossless Compression
pt: Compressão Sem Perda

en: Force PNG
pt: Forçar PNG

en: WebP Compression
pt: Compressão WebP

en: Compression Method
pt: Método de Compressão

en: Lossless Compression Factor
pt: Fator de Compressão Sem Perda

en: Time Rollover Secs
pt: Segundos de Rollover de Tempo

en: Use Physical Light Units
pt: Usar Unidades de Luz Física

en: Soft Shadow Filter Quality
pt: Qualidade do Filtro de Sombra Suave

en: Shadow Atlas
pt: Mapa de Sombras

en: Item Buffer Size
pt: Tamanho de Buffer de Elemento

en: Uniform Set Cache Size
pt: Tamanho de Cache de Conjuntos de Uniforms

en: Shader Compiler
pt: Compilador de Shader

en: Shader Cache
pt: Cache Shader

en: Use Zstd Compression
pt: Usar Compressão Zstd

en: Strip Debug
pt: Extrair Depuração

en: Reflections
pt: Reflexões

en: Sky Reflections
pt: Reflexos do Céu

en: Roughness Layers
pt: Camadas de Rugosidade

en: Texture Array Reflections
pt: Reflexos de Array de Textura

en: GGX Samples
pt: Amostras GGX

en: Fast Filter High Quality
pt: Filtro Rápido Alta Qualidade

en: Reflection Atlas
pt: Atlas de Reflexo

en: Reflection Size
pt: Tamanho de Reflexo

en: Reflection Count
pt: Número de Reflexos

en: Use Half Resolution
pt: Usar Meia Resolução

en: Overrides
pt: Sobrepõe

en: Force Vertex Shading
pt: Forçar Sombreamento de Vértices

en: Force Lambert over Burley
pt: Forçar Lambert sobre Burley

en: Depth Prepass
pt: Pré-Passo de Profundidade

en: Disable for Vendors
pt: Desativar para Fornecedores

en: Default Filters
pt: Filtros Padrão

en: Use Nearest Mipmap Filter
pt: Usar Filtro Mipmap Mais Próximo

en: Depth of Field
pt: Profundidade de Campo

en: Depth of Field Bokeh Shape
pt: Formato do Bokeh da Profundidade de Campo

en: Depth of Field Bokeh Quality
pt: Qualidade do Bokeh da Profundidade de Campo

en: Depth of Field Use Jitter
pt: Usar Jitter para Profundidade de Campo

en: Half Size
pt: Meio Tamanho

en: Adaptive Target
pt: Alvo Adaptativo

en: Blur Passes
pt: Passes de Desfoque

en: Fadeout From
pt: Esmaecer De

en: Fadeout To
pt: Esmaecer Para

en: Screen Space Roughness Limiter
pt: Limitador de Rugosidade de Espaço de Tela

en: Decals
pt: Decalques

en: Light Projectors
pt: Projetores de Luz

en: Occlusion Rays per Thread
pt: Raios de Oclusão por Thread

en: Upscale Mode
pt: Modo de Escalonamento

en: Screen Space Reflection
pt: Reflexos em Ecrã

en: Subsurface Scattering
pt: Dispersão de Subsuperfície

en: Subsurface Scattering Quality
pt: Qualidade de Dispersão Subsuperfície

en: Subsurface Scattering Scale
pt: Escala de Dispersão Subsuperfície

en: Subsurface Scattering Depth Scale
pt: Escala da Profundidade de Dispersão Subsuperfície

en: Global Shader Variables
pt: Variáveis Globais de Shader

en: Buffer Size
pt: Tamanho de Buffer

en: Probe Capture
pt: Captura de Sonda

en: Update Speed
pt: Velocidade de Atualização

en: Primitive Meshes
pt: Malhas Primitivas

en: Texel Size
pt: Tamanho de Texel

en: Lightmap GI
pt: GI de Lightmap

en: Use Bicubic Filter
pt: Usar Filtro Bicúbico

en: Probe Ray Count
pt: Número de Raios de Sonda

en: Frames to Converge
pt: Quadros para convergir

en: Frames to Update Lights
pt: Quadros para Atualizar Luzes

en: Volume Size
pt: Tamanho do Volume

en: Volume Depth
pt: Profundidade do Volume

en: Spatial Indexer
pt: Indexador Espacial

en: Update Iterations per Frame
pt: Atualizar Iterações por Quadro

en: Threaded Cull Minimum Instances
pt: Mín. Culling de Instâncias em Threads

en: Cluster Builder
pt: Construtor de Grupo

en: Max Clustered Elements
pt: Máx. Elementos em Grupo

en: Max Renderable Elements
pt: Elementos Maximos Renderizáveis

en: Max Renderable Lights
pt: Maximo de Luzes Renderizáveis

en: Max Lights per Object
pt: Maximo de Luzes por Objeto

en: Shader Language
pt: Linguagem Shader

en: Treat Warnings as Errors
pt: Tratar Alertas como Erros

en: Depth Draw
pt: Desenho de Profundidade

en: Depth Prepass Alpha
pt: Pré-passo de Profundidade Alfa

en: SSS Mode Skin
pt: Skin Modo SSS

en: Unshaded
pt: Sem sombra

en: Skip Vertex Transform
pt: Pular Transformação de Vértice

en: World Vertex Coords
pt: Coordenadas de Vértice Globais

en: Ensure Correct Normals
pt: Garanta os Normais Corretos

en: Shadows Disabled
pt: Sombras Desativadas

en: Ambient Light Disabled
pt: Luz Ambiente Desativada

en: Vertex Lighting
pt: Vertex Lighting (Iluminacão de vértices)

en: Particle Trails
pt: Rastros de Partículas

en: Alpha to Coverage
pt: Alfa para Cobertura

en: Alpha to Coverage and One
pt: Alfa para Cobertura e Um

en: Debug Shadow Splits
pt: Depuração de Divisões de Sombra

en: Fog Disabled
pt: Névoa Desativada

en: Light Only
pt: Apenas Luz

en: Collision Use Scale
pt: Colisão Usar Escala

en: Disable Force
pt: Desativar Força

en: Disable Velocity
pt: Desativar Velocidade

en: Keep Data
pt: Manter Dados

en: Use Half Res Pass
pt: Usar Passagem de Meia Resolução

en: Use Quarter Res Pass
pt: Usar Passagem de Um Quarto de Resolução

en: Internal Size
pt: Tamanho Interno

en: Target Size
pt: Tamanho Alvo

en: View Count
pt: Número de Visualizações

en: Default Font Antialiasing
pt: Antisserrilhado de Fonte Padrão

en: Default Font Hinting
pt: Dica de Fonte Padrão

en: Default Font Subpixel Positioning
pt: Posicionamento de Subpixel de Fonte Padrão

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
pt: MSDF Fonte Default

en: Default Font Generate Mipmaps
pt: Gerar Mipmaps de Fonte Padrão

en: LCD Subpixel Layout
pt: Layout de Subpixel LCD

en: Include Text Server Data
pt: Incluir dados de Servidor de Texto

en: Has Tracking Data
pt: Contém Dados de Rastreio

en: Body Flags
pt: Flags de Corpo

en: Hand Tracking Source
pt: Fonte de Detecção de Mãos

en: Is Primary
pt: É Principal

en: Play Area Mode
pt: Modo de Área de Jogo

en: Is Anchor Detection Enabled
pt: A detecção de âncora está habilitada

en: Tracking Confidence
pt: Rastreando a Confiança

en: World Origin
pt: Origem do Mundo

en: Camera Locked to Origin
pt: Câmera Bloqueada na Origem

en: Primary Interface
pt: Interface Principal

en: VRS Min Radius
pt: Mín. Raio VRS

en: VRS Strength
pt: Força VRS

en: VRS Render Region
pt: Região de Renderização VRS
