Godot Engine properties - en to tr translation catalogue (3758 entries)

en: Application
tr: Uygulama

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Name
tr: İsim

en: Name Localized
tr: Yerelleştirilmiş İsim

en: Description
tr: Tanım

en: Version
tr: Sürüm

en: Run
tr: Çalıştır

en: Main Scene
tr: Ana Sahne

en: Disable stdout
tr: Standart çıktıyı (stdout) devre dışı bırak

en: Disable stderr
tr: Standart hatayı (stderr) devre dışı bırak

en: Print Header
tr: Başlığı Yazdır

en: Enable Alt Space Menu
tr: Alt Boşluk menüsünü etkinleştir

en: Use Hidden Project Data Directory
tr: Gizli Proje Veri Klasörünü Kullan

en: Use Custom User Dir
tr: Özel Kullanıcı Klasörü Kullan

en: Custom User Dir Name
tr: Özel Kullanıcı Klasörü İsmi

en: Project Settings Override
tr: Proje Ayarlarının Üzerine Yazma

en: Disable Project Settings Override
tr: Proje Ayarları Üzerine Yazmayı Devre Dışı Bırak

en: Main Loop Type
tr: Ana Döngü Türü

en: Auto Accept Quit
tr: Çıkışı Otomatik Kabul Et

en: Quit on Go Back
tr: Geri Dönüşte Çık

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: General
tr: Genel

en: Accessibility Support
tr: Erişilebilirlik Desteği

en: Updates per Second
tr: Saniye Başına Güncelleme Hızı

en: Display
tr: Görüntüle

en: Window
tr: Pencere

en: Size
tr: Boyut

en: Viewport Width
tr: Çerçeve Genişliği

en: Viewport Height
tr: Çerçeve Yüksekliği

en: Mode
tr: Kip

en: Initial Position Type
tr: Başlangıç Konum Türü

en: Initial Position
tr: Başlangıç Konumu

en: Initial Screen
tr: Başlangıç Ekranı

en: Resizable
tr: Yeniden Boyutlandırılabilir

en: Borderless
tr: Kenarsız

en: Always on Top
tr: Her Zaman Üstte

en: Transparent
tr: Saydam

en: Extend to Title
tr: Başlığa Genişlet

en: No Focus
tr: Odak Yok

en: Sharp Corners
tr: Keskin Köşeler

en: Minimize Disabled
tr: Küçültme Devredışı

en: Maximize Disabled
tr: Büyültme Devredışı

en: Window Width Override
tr: Pencere Genişliğinin Üzerine Yaz

en: Window Height Override
tr: Pencere Yüksekliğinin Üzerine Yaz

en: Energy Saving
tr: Enerji Tasarrufu

en: Keep Screen On
tr: Ekranı Açık Tut

en: Animation
tr: Animasyon

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Check Invalid Track Paths
tr: Geçersiz İz Yollarını Kontrol Et

en: Check Angle Interpolation Type Conflicting
tr: Açı Ara Değerlemesi Tip Çakışmasını Denetle

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Default Parent Skeleton in Mesh Instance 3D
tr: Varsayılan Üst İskelet (Mesh Instance 3D)

en: Audio
tr: Ses

en: Buses
tr: Veri Yolları

en: Default Bus Layout
tr: Varsayılan Veriyolu Düzeni

en: Default Playback Type
tr: Varsayılan Oynatma Türü

en: Text to Speech
tr: Metin Okuma

en: 2D Panning Strength
tr: 2B Kaydırma Keskinliği

en: 3D Panning Strength
tr: 3B Kaydırma Keskinliği

en: Session Category
tr: Oturum Kategorisi

en: Subwindows
tr: Altpencereler

en: Embed Subwindows
tr: Altpencereleri Göm

en: Frame Pacing
tr: Kare İlerleme Hızı

en: Enable Frame Pacing
tr: Kare İlerleme Hızını Etkinleştir

en: Swappy Mode
tr: Swappy Modu

en: Physics
tr: Fizik

en: 2D
tr: 2B

en: Run on Separate Thread
tr: Ayrı İş Parçasında Çalıştır

en: 3D
tr: 3B

en: Stretch
tr: Esnet

en: Aspect
tr: Görünüş

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale Mode
tr: Ölçek Kipi

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Profiler
tr: Profil Çıkarıcı

en: Max Functions
tr: En Fazla Fonksiyonlar

en: Max Timestamp Query Elements
tr: En Fazla Zaman Damgası Sorgusu Öğeleri

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Formats
tr: Biçimler

en: Long Distance Matching
tr: Uzun Mesafe Eşleşmesi

en: Compression Level
tr: Sıkıştırma Seviyesi

en: Window Log Size
tr: Pencere Günlüğü Boyutu

en: Crash Handler
tr: Çökme İşleyicisi

en: Rendering
tr: İşleme

en: Occlusion Culling
tr: Perdeleme Kaldırma

en: BVH Build Quality
tr: BVH Yapı Kalitesi

en: Jitter Projection
tr: Titreşme Yansıtma

en: Internationalization
tr: Uluslararası Kullanılırlık

en: Force Right to Left Layout Direction
tr: Sağdan Sola Yerleşim Düzenini Zorla

en: Root Node Layout Direction
tr: Kök Düğüm Yerleşim Düzeni Yönü

en: Root Node Auto Translate
tr: Kök Düğüm Otomatik Çeviri

en: GUI
tr: Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI)

en: Timers
tr: Zamanlayıcılar

en: Incremental Search Max Interval Msec
tr: Artışlı Arama En Büyük Aralığı Msn

en: Tooltip Delay (sec)
tr: Araçipucu Gecikmesi (sn)

en: Common
tr: Ortak

en: Snap Controls to Pixels
tr: Kontrolleri Piksellere Tuttur

en: Show Focus State on Pointer Event
tr: İşaretçi Olayında Odak Durumunu Göster

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Dynamic Fonts
tr: Dinamik Yazıtipleri

en: Use Oversampling
tr: Sıkörnekleme Kullan

en: Rendering Device
tr: İşleme Cihazı

en: V-Sync
tr: Dikey-Eşleme

en: Frame Queue Size
tr: Çerçeve Kuyruk Boyutu

en: Swapchain Image Count
tr: Swapchain (Takas Zinciri) Görüntü Sayısı

en: Staging Buffer
tr: Aşama Arabelleği

en: Block Size (KB)
tr: Kalıp Boyutu (KB)

en: Max Size (MB)
tr: En Büyük Boyut (MB)

en: Texture Upload Region Size Px
tr: Doku Yükleme Bölgesi Boyutu Px (piksel)

en: Texture Download Region Size Px
tr: Doku İndirme Bölge Boyutu Px

en: Pipeline Cache
tr: İşlem Kuyruğu Önbelleği

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Save Chunk Size (MB)
tr: Kaydetme Parça Boyutu (MB)

en: Max Descriptors per Pool
tr: Havuz Başına En Fazla Tanımlayıcı

en: Agility SDK Version
tr: Agility SDK Sürümü

en: Textures
tr: Dokular

en: Canvas Textures
tr: Kanvas Dokuları

en: Default Texture Filter
tr: Varsayılan Doku Filtreleri

en: Default Texture Repeat
tr: Varsayılan Doku Tekrarı

en: Use Ambient
tr: Çevreyi Kullan

en: Input Devices
tr: Giriş Aygıtları

en: Pointing
tr: İşaretçi

en: Enable Long Press as Right Click
tr: Uzun Basmayı Sağ Tıklama Olarak Algıla

en: Enable Pan and Scale Gestures
tr: Kaydırma ve Ölçekleme Parmak Hareketlerini Etkileştir

en: Rotary Input Scroll Axis
tr: Döner Giriş Kaydırma Ekseni

en: Override Volume Buttons
tr: ses tuşlarını yeniden tanımla

en: Disable Scroll Deadzone
tr: Kaydırma Ölü Bölgesini Devre Dışı Bırak

en: Navigation
tr: Gezinti

en: World
tr: Dünya

en: Map Use Async Iterations
tr: Harita Eşzamansız Yinelemeler Kullan

en: Avoidance
tr: Kaçınma

en: Thread Model
tr: İş Parçası Modeli

en: Avoidance Use Multiple Threads
tr: Kaçınma için Çoklu İş Parcacıkları Kullan

en: Avoidance Use High Priority Threads
tr: Kaçınma için Yüksek Öncelikli İş Parcacıkları Kullan

en: Pathfinding
tr: Yol bulma

en: Max Threads
tr: En Fazla İş parçacıkları

en: Baking
tr: Fırınlama

en: Use Crash Prevention Checks
tr: Çarpışma Önleme Kontrollerini Kullan

en: Baking Use Multiple Threads
tr: Fırınlama Çoklu İş Parçacıklarını Kullan

en: Baking Use High Priority Threads
tr: Fırınlama Yüksek Öncelikli İş Parçacıklarını Kullan

en: Low Processor Usage Mode
tr: Düşük İşlemci Kullanım Kipi

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
tr: Düşük İşlemci Kullanım Kipi Uyku (µsec)

en: Delta Smoothing
tr: Delta Yumuşatması

en: Print Error Messages
tr: Hata Mesajlarını Yazdır

en: Print to stdout
tr: stdout'a yazdır

en: Physics Ticks per Second
tr: Saniyedeki Fizik Tıklamaları

en: Max Physics Steps per Frame
tr: Kare Başına En Fazla Fizik Adımları

en: Max FPS
tr: Saniyede En Fazla Kare Sayısı (FPS)

en: Time Scale
tr: Zaman Ölçeği

en: Physics Jitter Fix
tr: Fizik Titreşme Düzeltmesi

en: Mouse Mode
tr: Fare Kipi

en: Use Accumulated Input
tr: Birikmiş Girdiyi Kullan

en: Emulate Mouse From Touch
tr: Dokunmayı Fareye Benzeşim Yap

en: Emulate Touch From Mouse
tr: Fareden Dokunmaya Benzeşim Yap

en: Legacy Just Pressed Behavior
tr: Eski Sadece Basıldı Davranışı

en: Sensors
tr: Algılayıcılar

en: Enable Accelerometer
tr: İvmeölçeri Etkinleştir

en: Enable Gravity
tr: Yerçekimini Etkinleştir

en: Enable Gyroscope
tr: Jiroskopu Etkinleştir

en: Enable Magnetometer
tr: Manyetometreyi Etkinleştir

en: Device
tr: Aygıt

en: Window ID
tr: Pencere Kimliği

en: Command or Control Autoremap
tr: Komut veya Kontrol Tuşu Otomatik Tekrar-Haritala

en: Alt Pressed
tr: Alt Tuşu Basıldı

en: Shift Pressed
tr: ÜstKrkt Tuşu Basıldı

en: Ctrl Pressed
tr: Ctrl Tuşu Basıldı

en: Meta Pressed
tr: Meta Tuşu Basıldı

en: Pressed
tr: Basıldı

en: Keycode
tr: Tuşkodu

en: Physical Keycode
tr: Fiziksel Tuşkodu

en: Key Label
tr: Tuş Etiketi

en: Unicode
tr: Evrensel Kod

en: Location
tr: Konum

en: Echo
tr: Yankı

en: Button Mask
tr: Tuş Maskesi

en: Position
tr: Konum

en: Global Position
tr: Genel Konum

en: Factor
tr: Etken

en: Button Index
tr: Düğme İndeksi

en: Canceled
tr: Vazgeçildi

en: Double Click
tr: Çift Tıklama

en: Tilt
tr: Eğim (Kanat)

en: Pressure
tr: Basınç

en: Pen Inverted
tr: Ters Kalem

en: Relative
tr: Göreceli

en: Screen Relative
tr: Ekrana Göreceli

en: Velocity
tr: Hız

en: Screen Velocity
tr: Ekran Hızı

en: Axis
tr: Eksen

en: Axis Value
tr: Eksen Değeri

en: Index
tr: Indeks

en: Double Tap
tr: Çift Dokunma

en: Action
tr: Eylem

en: Strength
tr: Güç

en: Event Index
tr: Olay İndeksi

en: Channel
tr: Kanal

en: Pitch
tr: Eğim (Burun)

en: Instrument
tr: Alet

en: Controller Number
tr: Denetleyici Numarası

en: Controller Value
tr: Denetleyici Değeri

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Events
tr: Olaylar

en: Include Navigational
tr: Gezinmeyi Dahil Et

en: Include Hidden
tr: Gizlileri Dahil Et

en: Big Endian
tr: Büyük Sonlu (big endian)

en: Blocking Mode Enabled
tr: Engelleme Kipi Etkinleştirildi

en: Read Chunk Size
tr: Okuma Parça Boyutu

en: Data
tr: Veri

en: Object ID
tr: Nesne Kimliği

en: Encode Buffer Max Size
tr: Şifreleme Arabelleği En Büyük Boyutu

en: Input Buffer Max Size
tr: Giriş Arabelleği En Büyük Boyutu

en: Output Buffer Max Size
tr: Çıkış Arabelleği En Büyük Boyutu

en: Resource
tr: Kaynak

en: Local to Scene
tr: Sahneye Yerel

en: Path
tr: Yol

en: Data Array
tr: Veri Dizisi

en: Max Pending Connections
tr: Bekletilebilecek En Fazla Bağlantı Sayısı

en: Region
tr: Bölge

en: Offset
tr: Kayma

en: Cell Size
tr: Hücre Boyutu

en: Cell Shape
tr: Hücre Şekli

en: Jumping Enabled
tr: Sıçrama Etkin

en: Default Compute Heuristic
tr: Varsayılan Hesaplama Kestirmeleri

en: Default Estimate Heuristic
tr: Default Yaklaşım Kestirmesi

en: Diagonal Mode
tr: Çapraz Kipi

en: Seed
tr: Tohum

en: State
tr: Durum

en: Memory
tr: Hafıza

en: Limits
tr: Limitler

en: Message Queue
tr: İleti Sırası

en: Max Steps
tr: En Çok Adım

en: Network
tr: Ağ

en: Connect Timeout Seconds
tr: Bağlanma Zaman Aşımı Saniyeleri

en: Packet Peer Stream
tr: Paket Eş Akışı

en: Max Buffer (Power of 2)
tr: En Büyük Arabellek (2 nin katları)

en: Certificate Bundle Override
tr: Sertifika Yığını Üzerine Yazma

en: Threading
tr: İş Parçacıklı

en: Worker Pool
tr: İşçi Havuzu

en: Low Priority Thread Ratio
tr: Düşük Öncelikli İş Parçacığı Oranı

en: Locale
tr: Yerel kodu

en: Test
tr: Deneme

en: Fallback
tr: Son-çare

en: Pseudolocalization
tr: Sözde-yerelleştirme

en: Use Pseudolocalization
tr: Sözde-yerelleştirme Kullan

en: Double Vowels
tr: Çift Sesli Harfliler

en: Fake BiDi
tr: Sahte İkiYönlü

en: Override
tr: Üzerine Yaz

en: Expansion Ratio
tr: Genişletme Oranı

en: Prefix
tr: Ön Ek

en: Suffix
tr: Son Ek

en: Skip Placeholders
tr: Yer Tutucuları Atla

en: Rotation
tr: Dönme

en: Value
tr: Değer

en: Arg Count
tr: Girdi Sayısı

en: Args
tr: Girdiler

en: Type
tr: Tip

en: In Handle
tr: Tutamaç İçinde

en: Out Handle
tr: Tutamaç Dışında

en: Handle Mode
tr: Tutamaç Kipi

en: Stream
tr: Akış

en: Start Offset
tr: Başlangıç Kayması

en: End Offset
tr: Bitiş Kayması

en: Easing
tr: Yumuşatma

en: Asset Library
tr: Varlık Kütüphanesi

en: Available URLs
tr: Kullanılabilir URL'ler

en: Debug Adapter
tr: Hata Ayıklama Bağdaştırıcısı

en: Remote Port
tr: Uzak Port

en: Request Timeout
tr: İstek Zaman Aşımı

en: Sync Breakpoints
tr: Kesme Noktalarını Eşle

en: Title
tr: Başlık

en: Transient
tr: Kısa Süreli

en: Icon Name
tr: Simge Adı

en: Dock Icon
tr: Dock Simgesi

en: Force Show Icon
tr: Simgeyi Göstermeye Zorla

en: Title Color
tr: Başlık Rengi

en: Distraction Free Mode
tr: Dikkat Dağıtmayan Kip

en: Movie Maker Enabled
tr: Film Yapıcı Etkin

en: Custom Template
tr: Özel Şablon

en: Release
tr: Yayınla

en: Architectures
tr: Mimariler

en: App Store Team ID
tr: Uygulama Mağazası Takım Kimliği

en: Export Method Debug
tr: Dışa Aktarma Yöntemi Hata Ayıklama

en: Code Sign Identity Debug
tr: Kod İmzası Kimliği Hata Ayıklama

en: Code Sign Identity Release
tr: Kod İmzalama Kimliği Yayınlama

en: Provisioning Profile UUID Debug
tr: Önhazırlık Profili Benzersiz Kimliği Hata Ayıklama

en: Provisioning Profile UUID Release
tr: Ön hazırlık Profil Benzersiz Kimliği Yayınlama

en: Provisioning Profile Specifier Debug
tr: ÖnHazırlık Profili Belirleyicisi Hata Ayıklama

en: Provisioning Profile Specifier Release
tr: ÖnHazırlık Profili Belirleyicisi Yayın

en: Export Method Release
tr: Dışa Aktarma Yöntemi Yayınlama

en: Bundle Identifier
tr: Paket Tanımlayıcı

en: Signature
tr: İmza

en: Short Version
tr: Kısa Sürüm

en: Additional Plist Content
tr: Ek Plist İçeriği

en: Icon Interpolation
tr: Simge Ara Değerleme

en: Export Project Only
tr: Yalnızca Projeyi Dışa Aktar

en: Delete Old Export Files Unconditionally
tr: Eski Dışa Aktarma Dosyalarını Koşulsuz Sil

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Entitlements
tr: Yetkilendirmeler

en: Increased Memory Limit
tr: Artırılmış Bellek Sınırı

en: Game Center
tr: Oyun Merkezi

en: Push Notifications
tr: Anlık Bildirimler

en: Additional
tr: Ek

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: Access Wi-Fi
tr: Wi-Fi'ye Eriş

en: Performance Gaming Tier
tr: Performans Oyun Sınıfı

en: Performance A 12
tr: Performans A 12

en: Shader Baker
tr: Gölgelendirici Fırınlayıcı

en: Enabled
tr: Etkin

en: User Data
tr: Kullanıcı Verisi

en: Accessible From Files App
tr: Dosya Uygulamasından Erişilebilir

en: Accessible From iTunes Sharing
tr: iTunes Paylaşımından Erişilebilir

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Camera Usage Description
tr: Kamera Kullanım Açıklaması

en: Camera Usage Description Localized
tr: Kamera Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Microphone Usage Description
tr: Mikrofon Kullanım Açıklaması

en: Microphone Usage Description Localized
tr: Mikrofon Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Photolibrary Usage Description
tr: Fotoğraf Kitaplığı Kullanım Açıklaması

en: Photolibrary Usage Description Localized
tr: Fotoğraf Kitaplığı Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Tracking Enabled
tr: İzleme Etkinleştirildi

en: Tracking Domains
tr: İzleme Etki Alanları

en: Icons
tr: Simgeler

en: Icon 1024 X 1024
tr: Simge 1024 X 1024

en: Icon 1024 X 1024 Dark
tr: Simge 1024 X 1024 Koyu

en: Icon 1024 X 1024 Tinted
tr: Simge 1024 X 1024 Renkli

en: Export Console Wrapper
tr: Dışa Aktarma Uç-birim Sarmalayıcı

en: Binary Format
tr: İkili-tip Biçimi

en: Embed PCK
tr: PCK'yi Göm

en: Texture Format
tr: Doku Biçimi

en: Export Path
tr: Dışa Aktarım Yolu

en: Label
tr: Etiket

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Flat
tr: Düz

en: Control State
tr: Denetim Durumu

en: Hide Slider
tr: Kaydırıcıyı Gizle

en: Editing Integer
tr: Tamsayı Düzenleme

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Retarget
tr: Tekrar Hedefle

en: Bone Renamer
tr: Kemik Yeniden İsimlendirici

en: Rename Bones
tr: Kemikleri Yeniden İsimlendir

en: Unique Node
tr: Benzersiz Düğüm

en: Make Unique
tr: Benzersiz Yap

en: Skeleton Name
tr: İskelet İsmi

en: Rest Fixer
tr: Rahat Duruş Düzeltici

en: Apply Node Transforms
tr: Düğüm Dönüşümlerini Uygula

en: Normalize Position Tracks
tr: Konum İzlerini Normalize Et

en: Reset All Bone Poses After Import
tr: İçe Aktarım Sonrası Tüm Kemik Pozlarını Sıfırla

en: Retarget Method
tr: Yeniden Hedefleme Yöntemi

en: Keep Global Rest on Leftovers
tr: Genel Rahat Duruşu Artıkların üzerinde Tut

en: Use Global Pose
tr: Genel Duruşu Kullan

en: Original Skeleton Name
tr: Orijinal İskelet İsmi

en: Fix Silhouette
tr: Taslağı Düzelt

en: Filter
tr: Filtrele

en: Threshold
tr: Eşik Değeri

en: Base Height Adjustment
tr: Taban Yükseklik Ayarı

en: Remove Tracks
tr: İzleri Kaldır

en: Except Bone Transform
tr: Kemik Dönüşümü Hariç

en: Unimportant Positions
tr: Önemsiz Konumlar

en: Unmapped Bones
tr: Haritalanmamış Kemikler

en: Generate Tangents
tr: Teğetler Oluştur

en: Generate LODs
tr: Detay Seviyeleri Oluştur

en: Generate Shadow Mesh
tr: Gölge Örgüsü Oluştur

en: Generate Lightmap UV2
tr: Işık Haritası UV2 Oluştur

en: Generate Lightmap UV2 Texel Size
tr: Işık Haritası UV2 Oluştur Texel Boyutu

en: Scale Mesh
tr: Örgüyü Ölçekle

en: Offset Mesh
tr: Örgü Kaydırma

en: Force Disable Mesh Compression
tr: Örgü Sıkıştırmayı Devre Dışı Bırakmayı Zorla

en: Node
tr: Düğüm

en: Node Type
tr: Node Türü

en: Script
tr: Betik

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Skip Import
tr: İçe Aktarmayı Atla

en: Generate
tr: Üret

en: NavMesh
tr: Gezinti Örgüsü

en: Body Type
tr: Beden Tipi

en: Shape Type
tr: Şekil Türü

en: Physics Material Override
tr: Fizik Malzemenin Üzerine Yaz

en: Layer
tr: Katman

en: Mask
tr: Maske

en: Mesh Instance
tr: Örgü Örneklemesi

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Visibility Range Begin
tr: Görünürlük Aralığı Başlangıç

en: Visibility Range Begin Margin
tr: Görünürlük Aralığı Başlangıç Kenar Boşluğu

en: Visibility Range End
tr: Görünürlük Aralığı Bitiş

en: Visibility Range End Margin
tr: Görünürlük Aralığı Bitiş Kenar Boşluğu

en: Visibility Range Fade Mode
tr: Görünürlük Aralığı Solma Kipi

en: Cast Shadow
tr: Gölge Yay

en: Decomposition
tr: Ayrıştırma

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Max Concavity
tr: En Fazla İçbükeylik

en: Symmetry Planes Clipping Bias
tr: Simetri Düzlemleri Kesme Sapması

en: Revolution Axes Clipping Bias
tr: Dönüş Eksenleri Kesme Sapması

en: Min Volume per Convex Hull
tr: Dışbükey Kabuk Başına En Az Hacim

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Max Num Vertices per Convex Hull
tr: Dışbükey Kabuk başına En Fazla Köşe Sayısı

en: Plane Downsampling
tr: Düzlem Seyrekörneklemesi

en: Convexhull Downsampling
tr: DışbükeyKabuk Seyrekörneklemesi

en: Normalize Mesh
tr: Örgüyü Normalleştir

en: Convexhull Approximation
tr: Dışbükeykabuk Yaklaşıklığı

en: Max Convex Hulls
tr: En Fazla Dışbükey Kabuklar

en: Project Hull Vertices
tr: Kabuk Köşelerini Yansıt

en: Primitive
tr: İlkel

en: Height
tr: Yükseklik

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Occluder
tr: Perdeleyici

en: Simplification Distance
tr: Basitleştirme Mesafesi

en: Save to File
tr: Dosyaya Kaydet

en: Shadow Meshes
tr: Gölge Örgüler

en: Lightmap UV
tr: UV Işık-haritası

en: LODs
tr: Detay Seviyeleri (LOD)

en: Normal Merge Angle
tr: Normal Birleştirme Açısı

en: Use External
tr: Harici Kullan

en: Loop Mode
tr: Döngü Kipi

en: Keep Custom Tracks
tr: Özel İzleri Tut

en: Slices
tr: Dilimler

en: Amount
tr: Miktar

en: Optimizer
tr: En İyileştirici

en: Max Velocity Error
tr: En Fazla Hız Hatası

en: Max Angular Error
tr: En Fazla Açısal Hata

en: Max Precision Error
tr: En Fazla Kesinlik Hatası

en: Page Size
tr: Sayfa Boyutu

en: Import Tracks
tr: İzleri İçe Aktar

en: Rest Pose
tr: Rahat Duruş

en: Load Pose
tr: Duruş Yükle

en: External Animation Library
tr: Harici Animasyon Kütüphanesi

en: Selected Animation
tr: Seçili Animasyon

en: Selected Timestamp
tr: Seçili Zaman Damgası

en: Bone Map
tr: Kemik Haritası

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Root Type
tr: Kök Türü

en: Root Name
tr: Kök İsmi

en: Apply Root Scale
tr: Kök Ölçeği Uygula

en: Root Scale
tr: Kök Ölçeği

en: Import as Skeleton Bones
tr: İskelet Kemikleri Olarak İçe Aktar

en: Use Node Type Suffixes
tr: Düğüm Türü Son-eklerini Kullan

en: Meshes
tr: Örgüler

en: Ensure Tangents
tr: Teğetlerden Emin Ol

en: Create Shadow Meshes
tr: Gölge Örgüleri Oluştur

en: Light Baking
tr: Işık Fırınlama

en: Lightmap Texel Size
tr: Işık Haritası Texel Boyutu

en: Force Disable Compression
tr: Sıkıştırmayı Zorla Devre Dışı bırak

en: Skins
tr: Kaplamalar

en: Use Named Skins
tr: İsimlendirilmiş Kaplamaları Kullan

en: Trimming
tr: Kırpma

en: Remove Immutable Tracks
tr: Değiştirilemez İzleri Kaldır

en: Import Rest as Reset
tr: Geri Kalanı Sıfırlama olarak içe aktar

en: Import Script
tr: Betiği İçe Aktar

en: Materials
tr: Malzemeler

en: Antialiasing
tr: Kusur düzeltme

en: Generate Mipmaps
tr: Mipharitaları Üret

en: Disable Embedded Bitmaps
tr: Gömülü Bitmapleri Devre Dışı Bırak

en: Multichannel Signed Distance Field
tr: Çokkanallı İşaretli Uzaklık Alanı (SDF)

en: MSDF Pixel Range
tr: MSDF Piksel Aralığı

en: MSDF Size
tr: MSDF Boyutu

en: Allow System Fallback
tr: Sistem Sonçaresine İzin Ver

en: Force Autohinter
tr: Oto-İpucunu Zorla

en: Modulate Color Glyphs
tr: Renk Kabartmalarını Değiştir

en: Hinting
tr: İpucu

en: Subpixel Positioning
tr: Alt-Piksel Konumlandırma

en: Keep Rounding Remainders
tr: Kalanları Yuvarlamaya Devam Et

en: Oversampling
tr: Sıkörnekleme

en: Metadata Overrides
tr: Metaveri Üzerine Yaz

en: Language Support
tr: Dil Desteği

en: Script Support
tr: Betik Desteği

en: OpenType Features
tr: OpenType Özellikleri

en: Fallbacks
tr: Sonçareler

en: Compress
tr: Sıkıştır

en: Language
tr: Dil

en: Outline Size
tr: Anahat Boyutu

en: Variation
tr: Çeşitleme

en: Embolden
tr: Kalınlaştır

en: Face Index
tr: Yüz İndeksi

en: Transform
tr: Dönüştürme

en: Create From
tr: Şuradan Oluştur

en: Scaling Mode
tr: Ölçekleme Kipi

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Character Ranges
tr: Karakter Aralıkları

en: Kerning Pairs
tr: Karakter Aralığı Çiftleri

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Image Margin
tr: Resim Kenar Boşluğu

en: Character Margin
tr: Karakter Kenar Boşluğu

en: Ascent
tr: Artış

en: Descent
tr: Azalış

en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

en: Lossy Quality
tr: Kayıplı Kalite

en: HDR Compression
tr: HDR Sıkıştırma

en: Channel Pack
tr: Kanal Paketi

en: Mipmaps
tr: Mip-haritaları

en: Limit
tr: Sınır

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Arrangement
tr: Yerleştirme

en: Layout
tr: Yerleşim Düzeni

en: Base Scale
tr: Temel Ölçek

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Normal Map
tr: Normal Haritası

en: Roughness
tr: Pürüzlülük

en: Src Normal
tr: Normal Kaynağı

en: Process
tr: İşlem

en: Blue
tr: Mavi

en: Fix Alpha Border
tr: Alfa Kenarını Düzelt

en: Premult Alpha
tr: Önçarpılmış Alfa

en: Normal Map Invert Y
tr: Normal Haritası Y Eksenini Ters Çevir

en: HDR as sRGB
tr: HDR'yi sRGB Olarak Al

en: HDR Clamp Exposure
tr: HDR Pozlamayı Kırp

en: Size Limit
tr: Boyut Sınırı

en: Detect 3D
tr: 3B Algıla

en: Compress To
tr: Şuna Sıkıştır

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Atlas File
tr: Atlas Dosyası

en: Import Mode
tr: İçe Aktarım Kipi

en: Crop to Region
tr: Bölgeye Kırp

en: Trim Alpha Border From Region
tr: Alfa Kenarlarını Bölgeden Kırp

[ctx: Enforce]
en: Force
tr: Zorla

en: Mono
tr: Tektip

en: Max Rate
tr: En Büyük Oran

en: Max Rate Hz
tr: En Büyük Oran Hz

en: Edit
tr: Düzenle

en: Trim
tr: Kırp

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Loop Begin
tr: Döngü Başlangıcı

en: Loop End
tr: Döngü Sonu

en: Draw Label
tr: Etiket Çiz

en: Draw Background
tr: Arkaplanı Çiz

en: Checkable
tr: Denetlenebilir

en: Checked
tr: Denetlendi

en: Draw Warning
tr: Uyarıyı Çiz

en: Keying
tr: Anahtarlama

en: Deletable
tr: Silinebilir

en: Selectable
tr: Seçilebilir

en: Use Folding
tr: Katlama Kullan

en: Name Split Ratio
tr: İsim Bölünme Oranı

en: Base Type
tr: Temel Tip

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: Toggle Mode
tr: Kip Değiştir

en: Main Run Args
tr: Oynatma Ana Girdi Değişkenleri

en: Templates Search Path
tr: Şablon Arama Yolu

en: Naming
tr: İsimlendirme

en: Default Signal Callback Name
tr: Varsayılan Sinyal Geri Çağırması İsmi

en: Default Signal Callback to Self Name
tr: Varsayılan Sinyal Kendine Geri Çağırma İsmi

en: Scene Name Casing
tr: Sahne İsmi Harf Büyüklüğü

en: Script Name Casing
tr: Betik İsmi Harf Boyutlandırması

en: Reimport Missing Imported Files
tr: Eksik İçe Aktarılmış Dosyaları Yeniden İçe Aktar

en: Use Multiple Threads
tr: Çoklu İş Parçacıklarını Kullan

en: Atlas Max Width
tr: Atlas En Fazla Genişlik

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Convert Text Resources to Binary
tr: Metin Kaynaklarını İkili-tipe Dönüştür

en: Version Control
tr: Sürüm Kontrol

en: Plugin Name
tr: Eklenti İsmi

en: Autoload on Startup
tr: Başlangıçta Otomatik Yükle

en: Texture
tr: Doku

en: Margins
tr: Kenar Boşlukları

en: Separation
tr: Ayrılma

en: Texture Region Size
tr: Doku Bölgesi Boyutu

en: Use Texture Padding
tr: Doku Dolgulaması Kullan

en: Atlas Coords
tr: Atlas Konumları

en: Size in Atlas
tr: Atlastaki Boyut

en: Alternative ID
tr: Diğer Kimlik

en: Speed
tr: Hız

en: Frames Count
tr: Kare Sayısı

en: Duration
tr: Süre

en: Current Group Idx
tr: Geçerli Grup İndeksi

en: Current Bone Idx
tr: Geçerli Kemik İndeksi

en: Editors
tr: Düzenleyiciler

en: 3D Gizmos
tr: 3B Aletleri

en: Gizmo Colors
tr: Alet Renkleri

en: Particles Emission Shape
tr: Parçacıkların Yayılma Şekli

en: Interface
tr: Arayüz

en: Editor Language
tr: Düzenleyici Dili

en: Use Threads
tr: İş Parçacıklarını Kullan

en: Localize Settings
tr: Ayarları Yerelleştir

en: Dock Tab Style
tr: Yuva Sekmesi Tarzı

en: UI Layout Direction
tr: UI Yerleşim Düzeni Yönü

en: Display Scale
tr: Görüntü Ölçeği

en: Custom Display Scale
tr: Özel Ekran Ölçeği

en: Editor Screen
tr: Düzenleyici Ekranı

en: Project Manager Screen
tr: Proje Yöneticisi Ekranı

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Check for Updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Use Embedded Menu
tr: Gömülü Menüyü Kullan

en: Use Native File Dialogs
tr: Özgün Dosya Diyaloglarını Kullan

en: Expand to Title
tr: Başlığa Genişlet

en: Main Font Size
tr: Ana Yazı Tipi Boyutu

en: Code Font Size
tr: Kod Yazı Tipi Boyutu

en: Code Font Contextual Ligatures
tr: Kod Yazı Tipi İçeriksel Bağlar

en: Code Font Custom OpenType Features
tr: Kod Yazı Tipi Özel OpenType Özellikleri

en: Code Font Custom Variations
tr: Kod Yazı Tipi Özel Değişimler

en: Font Antialiasing
tr: Yazı Tipi Kenar Yumuşatması

en: Font Hinting
tr: Yazı Tipi İpucu

en: Font Subpixel Positioning
tr: Yazı Tipi Alt-piksel Konumlandırması

en: Font Disable Embedded Bitmaps
tr: Yazı Tipi Gömülü Bitmapleri Devre Dışı Bırak

en: Font Allow MSDF
tr: Yazı Tipi MSDF'ye İzin Ver

en: Main Font
tr: Ana Yazı Tipi

en: Main Font Bold
tr: Ana Yazı Tipi Kalın

en: Code Font
tr: Kod Yazı Tipi

en: Separate Distraction Mode
tr: Ayrık Dikkat Dağıtma Kipi

en: Automatically Open Screenshots
tr: Ekran Görüntülerini Otomatik Aç

en: Single Window Mode
tr: Tekli Pencere Kipi

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
tr: Ek Fare Butonları Geçmişte Gezinmek İçin

en: Save Each Scene on Quit
tr: Çıkışta Her Sahneyi Kaydet

en: Save on Focus Loss
tr: Odak Kaybında Kaydet

en: Accept Dialog Cancel OK Buttons
tr: Onay Penceresinde Vazgeç ve Tamam Düğmeleri

en: Show Internal Errors in Toast Notifications
tr: Dahili Hataları Açılır Bildirimlerde Göster

en: Show Update Spinner
tr: Güncelleme Fırıldağını Göster

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
tr: Düşük İşlemci Kipi Uyku (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
tr: Odaklanılmamış Düşük İşlemci Kipi Uyku (µsec)

en: Import Resources When Unfocused
tr: Kaynakları Odakta olmadığında İçe Aktar

en: V-Sync Mode
tr: Dikey-Eşleme Kipi

en: Update Continuously
tr: Sürekli Güncelle

en: Show Scene Tree Root Selection
tr: Sahne Ağacı Kök Seçimini Göster

en: Derive Script Globals by Name
tr: Betik Genellerini İsmiyle Türet

en: Docks
tr: Yuvalar

en: Scene Tree
tr: Sahne Ağacı

en: Ask Before Revoking Unique Name
tr: Benzersiz Adı İptal Etmeden Önce Sor

en: Inspector
tr: Denetleyici

en: Max Array Dictionary Items per Page
tr: Sayfa Başına En Fazla Dizi Sözlüğü Öğesi

en: Show Low Level OpenType Features
tr: Düşük Seviye OpenType Özelliklerini Göster

en: Float Drag Speed
tr: Float Sürükleme Hızı

en: Nested Color Mode
tr: İç İçe Renk Modu

en: Delimitate All Container and Resources
tr: Tüm Taşıyıcı ve Kaynakların Sınırlarını Belirle

en: Default Property Name Style
tr: Varsayılan Özellik İsmi Tarzı

en: Default Float Step
tr: Varsayılan Ondalık Adımı

en: Disable Folding
tr: Katlamayı Devre Dışı Bırak

en: Auto Unfold Foreign Scenes
tr: Yabancı Sahneleri Otomatik Olarak Yay

en: Horizontal Vector2 Editing
tr: Yatay Vektor2 Düzenleme

en: Horizontal Vector Types Editing
tr: Yatay Vector Tipleri Düzenleme

en: Open Resources in Current Inspector
tr: Kaynakları Mevcut Denetleyicide Aç

en: Resources to Open in New Inspector
tr: Kaynakları Yeni Denetleyicide Aç

en: Default Color Picker Mode
tr: Varsayılan Renk Seçici Modu

en: Default Color Picker Shape
tr: Varsayılan Renk Seçici Şekli

en: Theme
tr: Tema

en: Follow System Theme
tr: Sistem Temasını Takip Et

en: Spacing Preset
tr: Yazım Aralığı Hazır Ayarı

en: Icon and Font Color
tr: Simge ve Yazı Tipi Rengi

en: Base Color
tr: Temel Renk

en: Accent Color
tr: Vurgu Rengi

en: Use System Accent Color
tr: Sistem Vurgu Rengini Kullan

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Draw Extra Borders
tr: Fazladan Kenarlar Çiz

en: Icon Saturation
tr: Simge Doygunluğu

en: Draw Relationship Lines
tr: İlişki Satırlarını Çiz

en: Relationship Line Opacity
tr: İlişki Çizgisi Şeffaflığı

en: Border Size
tr: Kenarlık Boyutu

en: Corner Radius
tr: Kenarlık Yarıçapı

en: Base Spacing
tr: Taban Aralık

en: Additional Spacing
tr: Ek Boşluk

en: Custom Theme
tr: Özel Tema

en: Touchscreen
tr: Dokunmatik Ekran

en: Scale Gizmo Handles
tr: Alet Tutamaçlarını Ölçekle

en: Touch Actions Panel
tr: Dokunma Eylemleri Paneli

en: Scene Tabs
tr: Sahne Sekmeleri

en: Display Close Button
tr: Kapatma Düğmesini Göster

en: Show Thumbnail on Hover
tr: Üzerine Gelindiğinde Küçük Resim Göster

en: Maximum Width
tr: En Büyük Genişlik

en: Show Script Button
tr: Betik Düğmesini Göster

en: Restore Scenes on Load
tr: Açılışta Sahneleri Geri Yükle

en: Multi Window
tr: Çoklu Pencere

en: Restore Windows on Load
tr: Açılışta Pencereleri Geri Yükle

en: Maximize Window
tr: Pencereyi Büyüt

en: FileSystem
tr: DosyaSistemi

en: External Programs
tr: Harici Uygulamalar

en: Raster Image Editor
tr: Raster Görüntü Düzenleyici

en: Vector Image Editor
tr: Vektör Görüntü Düzenleyici

en: Audio Editor
tr: Ses Düzenleyici

en: 3D Model Editor
tr: 3B Model Düzenleyici

en: Terminal Emulator
tr: Terminal Emülatörü

en: Terminal Emulator Flags
tr: Terminal Emülatörü Bayrakları

en: Directories
tr: Klasörler

en: Autoscan Project Path
tr: Proje Yolunu Otomatik Tara

en: Default Project Path
tr: Varsayılan Proje Yolu

en: On Save
tr: Kaydetme Sırasında

en: Compress Binary Resources
tr: İkili-tip Kaynakları Sıkıştır

en: Safe Save on Backup then Rename
tr: Yedeklerken Güvenli Kaydet, sonra Yeniden İsimlendir

en: File Server
tr: Dosya Sunucusu

en: Password
tr: Şifre

en: File Dialog
tr: Dosya İleti Penceresi

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Display Mode
tr: Görüntüleme Kipi

en: Thumbnail Size
tr: Küçük Resim Boyutu

en: Quick Open Dialog
tr: Hızlı Açma Penceresi

en: Max Results
tr: En Fazla Sonuç

en: Show Search Highlight
tr: Arama Vurgusunu Göster

en: Enable Fuzzy Matching
tr: Bulanık Eşleştirmeyi Etkinleştir

en: Max Fuzzy Misses
tr: En Fazla Bulanık Kayıp

en: Include Addons
tr: Eklentileri Dahil Et

en: Default Display Mode
tr: Varsayılan Görüntü Modu

en: Blender Path
tr: Blender Yolu

en: RPC Port
tr: RPC Portu

en: RPC Server Uptime
tr: RPC Sunucu Çalışma Süresi

en: FBX2glTF Path
tr: FBX2glTF Yolu

en: Tools
tr: Araçlar

en: OIDN Denoise Path
tr: OIDN Gürültü Giderici Yolu

en: Ask Before Deleting Related Animation Tracks
tr: İlişkili Animasyon İzlerini Silmeden Önce Sor

en: Start Create Dialog Fully Expanded
tr: Oluştur İleti Penceresini Tam Boy Başlat

en: Auto Expand to Selected
tr: Seçilene Otomatik Genişlet

en: Center Node on Reparent
tr: Üst-öge Değişiminde Düğümü Merkeze Ortala

en: Hide Filtered Out Parents
tr: Filtrelenmiş Üst Öğeleri Gizle

en: Always Show Folders
tr: Klasörleri Her Zaman Göster

en: TextFile Extensions
tr: Metin Dosyası Uzantıları

en: Other File Extensions
tr: Diğer Dosya Uzantıları

en: Property Editor
tr: Özellik Düzenleyici

en: Auto Refresh Interval
tr: Otomatik Yenileme Aralığı

en: Subresource Hue Tint
tr: Alt Kaynak Renk Tonu

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Color Theme
tr: Renk Teması

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Comment Markers
tr: Yorum İşaretleyicileri

en: Critical List
tr: Kritik Liste

en: Warning List
tr: Uyarı Listesi

en: Notice List
tr: Bildirme Listesi

en: Appearance
tr: Dış görünüş

en: Enable Inline Color Picker
tr: Satır İçi Renk Seçiciyi Etkinleştir

en: Caret
tr: İmleç

en: Caret Blink
tr: İmleç Yansön

en: Caret Blink Interval
tr: İmleç Yansön Aralığı

en: Highlight Current Line
tr: Mevcut Satırı Vurgula

en: Highlight All Occurrences
tr: Tüm Bulunanları Vurgula

en: Guidelines
tr: Kılavuzlar

en: Show Line Length Guidelines
tr: Satır Uzunluğu Kılavuz Çizgilerini Göster

en: Line Length Guideline Soft Column
tr: Satır Uzunluğu Kılavuz Çizgisi Yumuşak Sütun

en: Line Length Guideline Hard Column
tr: Satır Uzunluğu Kılavuz Çizgisi Sert Sütun

en: Gutters
tr: Cilt Payları

en: Show Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Göster

en: Line Numbers Zero Padded
tr: Satır Numaralarının Başına Sıfır Ekle

en: Highlight Type Safe Lines
tr: Tip Güvenli Satırları Vurgula

en: Show Info Gutter
tr: Bilgi Cilt Payını Göster

en: Minimap
tr: Mini Harita

en: Show Minimap
tr: Mini Haritayı Göster

en: Minimap Width
tr: Mini Harita Genişliği

en: Lines
tr: Satırlar

en: Code Folding
tr: Kod Katlama

en: Word Wrap
tr: Kelime Sarma

en: Autowrap Mode
tr: Otomatik Kaydırma Kipi

en: Whitespace
tr: Beyazboşluk

en: Draw Tabs
tr: Sekme Karakterlerini Çiz

en: Draw Spaces
tr: Boşluk Karakterlerini Çiz

en: Line Spacing
tr: Satır Aralığı

en: Behavior
tr: Davranış

en: Empty Selection Clipboard
tr: Seçim Panosunu Boşalt

en: Move Caret on Right Click
tr: Sağ Tıklayınca İmleci Hareket Ettir

en: Scroll Past End of File
tr: Dosyanın Sonundan Öteye Kaydır

en: Smooth Scrolling
tr: Pürüzsüz Kaydırma

en: V Scroll Speed
tr: Dikey Kaydırma Hızı

en: Drag and Drop Selection
tr: Seçimi Sürükle ve Bırak

en: Stay in Script Editor on Node Selected
tr: Düğüm Seçildiğinde Betik Düzenleyicide Kal

en: Open Script When Connecting Signal to Existing Method
tr: Sinyali Mevcut Yönteme Bağlarken Komut Dosyasını Aç

en: Use Default Word Separators
tr: Varsayılan Kelime Ayırıcılarını Kullan

en: Use Custom Word Separators
tr: Özel Kelime Ayırıcıları Kullanın

en: Custom Word Separators
tr: Özel Kelime Ayırıcılar

en: Indent
tr: Girintile

en: Auto Indent
tr: Otomatik Girinti

en: Indent Wrapped Lines
tr: Sarılmış Satırları Girintile

en: Files
tr: Dosyalar

en: Trim Trailing Whitespace on Save
tr: Kaydederken Satır Sonu Beyaz Boşlukları Kaldır

en: Trim Final Newlines on Save
tr: Kaydederken Sondaki Yeni Satırları Kırp

en: Autosave Interval Secs
tr: Otomatik Kayıt Aralığı Saniye

en: Restore Scripts on Load
tr: Yükleme Sırasında Betikleri de Aç

en: Convert Indent on Save
tr: Kayıt Sırasında Girintileri Dönüştür

en: Auto Reload Scripts on External Change
tr: Harici Bir Değişiklikte Betikleri Otomatik Yeniden Yükle

en: Auto Reload and Parse Scripts on Save
tr: Kaydederken Betikleri Otomatik Tekrar Yükle ve Çözümle

en: Open Dominant Script on Scene Change
tr: Sahne Değişiminde Baskın Betiği Aç

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Enable Tooltips
tr: Araç İpuçlarını Etkinleştir

en: Script List
tr: Betik Listesi

en: Show Members Overview
tr: Üyelere Genel Bakışı Göster

en: Sort Members Outline Alphabetically
tr: Üyelerin Anahatlarını Alfabetik Sırala

en: Script Temperature Enabled
tr: Betik Sıcaklığı Etkin

en: Script Temperature History Size
tr: Betik Sıcaklığı Geçmiş Boyutu

en: Highlight Scene Scripts
tr: Sahne Betiklerini Vurgula

en: Group Help Pages
tr: Yardım Sayfalarını Grupla

en: Sort Scripts By
tr: Betikleri Şöyle Sırala

en: List Script Names As
tr: Betik İsimlerini Şöyle Listele

en: External
tr: Harici

en: Exec Path
tr: Uygulama Yolu

en: Exec Flags
tr: Uygulama Bayrakları

en: Completion
tr: Tamamlanma

en: Idle Parse Delay
tr: Boşta Çözümleme Gecikmesi

en: Auto Brace Complete
tr: Otomatik Parantez Eşleme

en: Code Complete Enabled
tr: Kod Tamamlama Etkin

en: Code Complete Delay
tr: Kod Tamamlama Gecikme Süresi

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
tr: Çağırma Araç İpucunu Mevcut Satırın Altına Koy

en: Complete File Paths
tr: Dosya Yollarını Tamamla

en: Add Type Hints
tr: Tip İpuçlarını Ekle

en: Add String Name Literals
tr: Dize İsmi Harflerini Ekle

en: Add Node Path Literals
tr: Düğüm Yolu Harflerini Ekle

en: Use Single Quotes
tr: Tek Tırnak İşareti Kullan

en: Colorize Suggestions
tr: Önerileri Renklendir

en: Use External Editor
tr: Harici Düzenleyici Kullan

en: Help
tr: Yardım

en: Show Help Index
tr: Yardım İndeksini Göster

en: Help Font Size
tr: Yardım Yazı Tipi Boyutu

en: Help Source Font Size
tr: Yardım Kaynak Yazı Tipi Boyutu

en: Help Title Font Size
tr: Yardım Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Class Reference Examples
tr: Sınıf Başvuru Örnekleri

en: Sort Functions Alphabetically
tr: Fonksiyonları Alfabetik Olarak Sırala

en: Grid Map
tr: Izgara Haritası

en: Pick Distance
tr: Mesafe Seç

en: Preview Size
tr: Önizleme Boyutu

en: Primary Grid Color
tr: Birincil Izgara Rengi

en: Secondary Grid Color
tr: İkincil Izgara Rengi

en: Selection Box Color
tr: Seçim Kutusu Rengi

en: Instantiated
tr: Örneklenmiş

en: Joint
tr: Eklem

en: AABB
tr: Eksen-Hizalı Sınırlayıcı Kutu

en: Stream Player 3D
tr: Akış Oynatıcı 3B

en: Camera
tr: Kamera

en: Decal
tr: Çıkartma

en: Fog Volume
tr: Sis Hacmi

en: Particles
tr: Parçacıklar

en: Particle Attractor
tr: Parçacık Çekici

en: Particle Collision
tr: Parçacık Çarpışması

en: Joint Body A
tr: Eklem Beden A

en: Joint Body B
tr: Eklem Beden B

en: Lightmap Lines
tr: Işıkharitası Çizgileri

en: Lightprobe Lines
tr: Işıksondası Çizgileri

en: Reflection Probe
tr: Yansıma Sondası

en: Visibility Notifier
tr: Görünürlük Bildiricisi

en: Path Tilt
tr: Yol Eğimi

en: Skeleton
tr: İskelet

en: Selected Bone
tr: Seçili İskelet

en: GridMap Grid
tr: IzgaraHaritası Izgara

en: Spring Bone Joint
tr: Yaylanan Kemik Eklem

en: Spring Bone Collision
tr: Yaylanan Kemik Çarpışma

en: Spring Bone Inside Collision
tr: Yaylanan Kemik Çarpışma İçinde

en: Gizmo Settings
tr: Alet Ayarları

en: Bone Axis Length
tr: Kemik Eksen Uzunluğu

en: Bone Shape
tr: Kemik Şekli

en: Primary Grid Steps
tr: Birincil Izgara Adımları

en: Grid Size
tr: Izgara Boyutu

en: Grid Division Level Max
tr: En Fazla Izgara Bölme Seviyesi

en: Grid Division Level Min
tr: En Az Izgara Bölme Seviyesi

en: Grid Division Level Bias
tr: Izgara Bölme Seviyesi Sapması

en: Grid XZ Plane
tr: Izgara XZ Düzlemi

en: Grid XY Plane
tr: Izgara XY Düzlemi

en: Grid YZ Plane
tr: Izgara YZ Düzlemi

en: Default FOV
tr: Varsayılan Görüş Alanı (FOV)

en: Default Z Near
tr: Varsayılan Z Yakın

en: Default Z Far
tr: Varsayılan Z Uzak

en: Invert X Axis
tr: X Eksenini Çevir

en: Invert Y Axis
tr: Y Eksenini Çevir

en: Navigation Scheme
tr: Gezinti Düzeni

en: Orbit Mouse Button
tr: Yörünge Fare Düğmesi

en: Pan Mouse Button
tr: Kaydırma Fare Düğmesi

en: Zoom Mouse Button
tr: Yakınlaştırma Fare Düğmesi

en: Zoom Style
tr: Yakınlaştırma Tarzı

en: Emulate Numpad
tr: Sayı Tuşlarına Benzeşim Yap

en: Emulate 3 Button Mouse
tr: 3 Düğmeli Fareye Benzeşim Yap

en: Warped Mouse Panning
tr: Sürekli Fare Kaydırması

en: Navigation Feel
tr: Gezinti Hissi

en: Orbit Sensitivity
tr: Yörünge Hassasiyeti

en: Translation Sensitivity
tr: Yer Değiştirme Hassasiyeti

en: Orbit Inertia
tr: Yörünge Ataleti

en: Translation Inertia
tr: Öteleme Ataleti

en: Zoom Inertia
tr: Yakınlaştırma Ataleti

en: Show Viewport Rotation Gizmo
tr: Çerçevede Döndürme Aletini Göster

en: Show Viewport Navigation Gizmo
tr: Çerçevede Gezinti Aletini Göster

en: Freelook
tr: Serbest Bakış

en: Freelook Navigation Scheme
tr: Serbest Bakış Gezinti Düzeni

en: Freelook Sensitivity
tr: Serbest Bakış Hassasiyeti

en: Freelook Inertia
tr: Serbest Bakış Ataleti

en: Freelook Base Speed
tr: Serbest Bakış Temel Hız

en: Freelook Activation Modifier
tr: Serbest Bakış Etkinleştirme Değiştirici

en: Freelook Speed Zoom Link
tr: Serbest Bakış Hızlı Yakınlaştırma Bağı

en: Manipulator Gizmo Size
tr: Değiştirici Alet Boyutu

en: Manipulator Gizmo Opacity
tr: Değiştirici Alet Şeffaflığı

en: Grid Color
tr: Izgara Rengi

en: Guides Color
tr: Kılavuz Çizgi Rengi

en: Smart Snapping Line Color
tr: Akıllı Tutunma Satır Rengi

en: Bone Width
tr: Kemik Genişliği

en: Bone Color 1
tr: Kemik Rengi 1

en: Bone Color 2
tr: Kemik Rengi 2

en: Bone Selected Color
tr: Kemik Seçilme Rengi

en: Bone IK Color
tr: Kemik TK Rengi

en: Bone Outline Color
tr: Kemik Anahat Rengi

en: Bone Outline Size
tr: Kemik Anahat Boyutu

en: Viewport Border Color
tr: Çerçeve Kenar Rengi

en: Use Integer Zoom by Default
tr: Varsayılan Olarak Tamsayı Yakınlaştırma Kullan

en: Zoom Speed Factor
tr: Yakınlaştırma Hız Çarpanı

en: Bone Mapper
tr: Kemik Haritalayıcı

en: Handle Colors
tr: Renkleri Hallet

en: Unset
tr: Kaldır

en: Set
tr: Ayarla

en: Missing
tr: Eksik

en: Error
tr: Hata

en: Panning
tr: Kaydırma

en: 2D Editor Panning Scheme
tr: 2B Düzenleyici Kaydırma Düzeni

en: Sub Editors Panning Scheme
tr: Alt Düzenleyici Kaydırma Düzeni

en: Animation Editors Panning Scheme
tr: Canlandırma Düzenleyici Kaydırma Düzeni

en: Simple Panning
tr: Basit Kaydırma

en: 2D Editor Pan Speed
tr: 2B Düzenleyici Kaydırma Hızı

en: Tiles Editor
tr: Karo Düzenleyicisi

en: Display Grid
tr: Izgarayı Görüntüle

en: Highlight Selected Layer
tr: Seçili Katmanı Vurgula

en: Polygon Editor
tr: Çokgen Düzenleyicisi

en: Point Grab Radius
tr: Nokta Yakalama Yarıçapı

en: Show Previous Outline
tr: Önceki Anahatı Göster

en: Auto Bake Delay
tr: Otomatik Fırınlama Gecikmesi

en: Autorename Animation Tracks
tr: Animasyon İzlerini Otomatik Yeniden Adlandır

en: Confirm Insert Track
tr: Parça Eklemeyi Onayla

en: Default Create Bezier Tracks
tr: Varsayılan Olarak Bezier İzleri Oluştur

en: Default Create Reset Tracks
tr: Varsayılan Olarak Sıfırlama İzleri Oluştur

en: Onion Layers Past Color
tr: Soğan Katmanları Geçmiş Rengi

en: Onion Layers Future Color
tr: Soğan Katmanları Gelecek Rengi

en: Shader Editor
tr: Gölgelendirici Düzenleyicisi

en: Restore Shaders on Load
tr: Açılışta Gölgelendiricileri Geri Yükle

en: Visual Editors
tr: Görsel Düzenleyiciler

en: Minimap Opacity
tr: Mini Harita Şeffaflığı

en: Lines Curvature
tr: Çizgilerin Eğriliği

en: Grid Pattern
tr: Izgara Deseni

en: Visual Shader
tr: Görsel Gölgelendirici

en: Port Preview Size
tr: Port Önizleme Boyutu

en: Window Placement
tr: Pencere Yerleşimi

en: Rect
tr: Dikdörtgen

en: Rect Custom Position
tr: Dikdörtgen Özel Konumu

en: Screen
tr: Ekran

en: Android Window
tr: Android Penceresi

en: Game Embed Mode
tr: Oyun Gömme Modu

en: Auto Save
tr: Otomatik Kaydet

en: Save Before Running
tr: Çalıştırmadan Önce Kaydet

en: Bottom Panel
tr: Alt Panel

en: Action on Play
tr: Oynatma Eylemi

en: Action on Stop
tr: Durdurma Eylemi

en: Output
tr: Çıktı

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Always Clear Output on Play
tr: Oynatıldığında Çıktıyı Her Zaman Temizle

en: Max Lines
tr: En Fazla Çizgi Sayısı

en: Platforms
tr: Platformlar

en: Prefer Wayland
tr: Wayland Tercih Et

en: Network Mode
tr: Ağ Modu

en: HTTP Proxy
tr: HTTP Vekil

en: Host
tr: Ana Bilgisayar

en: Editor TLS Certificates
tr: Düzenleyici TLS Sertifikası

en: Enable TLS V 1
tr: TLS V 1'i etkinleştir

en: Remote Host
tr: Uzak Ana Bilgisayar

en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

en: Auto Switch to Remote Scene Tree
tr: Uzak Sahne Ağacına Otomatik Geçiş

en: Auto Switch to Stack Trace
tr: Yığın İzlemeye Otomatik Geçiş

en: Profiler Frame History Size
tr: Profil Oluşturucu Kare Geçmişi Boyutu

en: Profiler Frame Max Functions
tr: Profil Oluşturucu Kare En Fazla Fonksiyon Sayısı

en: Profiler Target FPS
tr: Profil Oluşturucu Hedef FPS

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
tr: Uzak Sahne Ağacı Yenileme Sıklığı

en: Remote Inspect Refresh Interval
tr: Uzak Denetleme Yenileme Aralığı

en: Profile Native Calls
tr: Profil Yerel Çağrılar

en: Username
tr: Kullanıcı İsmi

en: SSH Public Key Path
tr: SSH Genel Anahtar Yolu

en: SSH Private Key Path
tr: SSH Özel Anahtar Yolu

en: Input
tr: Giriş

en: Buffering
tr: Ara Belleğe Alma

en: Agile Event Flushing
tr: Hızlı Eylem Temizleme

en: Project Manager
tr: Proje Yöneticisi

en: Sorting Order
tr: Sıralama Düzeni

en: Directory Naming Convention
tr: Dizin Adlandırma Kuralı

en: Default Renderer
tr: Varsayılan İşleyici

en: Connection Colors
tr: Bağlantı Renkleri

en: Scalar Color
tr: Skaler Rengi

en: Vector2 Color
tr: Vector2 Rengi

en: Vector 3 Color
tr: Vector3 Rengi

en: Vector 4 Color
tr: Vector4 Rengi

en: Boolean Color
tr: Boolean Rengi

en: Transform Color
tr: Dönüştürme Rengi

en: Sampler Color
tr: Örnekleyici Rengi

en: Category Colors
tr: Kategori Renkleri

en: Output Color
tr: Çıkış Rengi

en: Color Color
tr: Renk Rengi

en: Conditional Color
tr: Koşullu Rengi

en: Input Color
tr: Giriş Rengi

en: Textures Color
tr: Dokular Rengi

en: Utility Color
tr: Yardımcı Rengi

en: Vector Color
tr: Vector Rengi

en: Special Color
tr: Özel Rengi

en: Particle Color
tr: Parçacık Rengi

en: Flush stdout on Print
tr: Print kullanınca stdout'u temizle

en: Low Processor Mode
tr: Düşük İşlemci Kipi

en: Print FPS
tr: FPS'yi Yazdır

en: Print GPU Profile
tr: GPU Profilini Yazdır

en: Verbose stdout
tr: Ayrıntılı stdout

en: Physics Interpolation
tr: Fizik Ara Değerleme

en: Enable Warnings
tr: Uyarıları Etkinleştir

en: Max Chars per Second
tr: Saniyede En Fazla Karakter

en: Max Queued Messages
tr: Sıraya Alınmış En Fazla İleti

en: Max Errors per Second
tr: Saniyede En Fazla Hata

en: Max Warnings per Second
tr: Saniyede En Fazla Uyarı

en: File Logging
tr: Günlük Dosyası

en: Enable File Logging
tr: Günlüğü Dosyalamayı Aç

en: Log Path
tr: Günlük Yolu

en: Max Log Files
tr: En Çok Günlük Dosyası

en: Driver
tr: Sürücü

en: Fallback to Vulkan
tr: Son Çare Vulkan'a Geri Dön

en: Fallback to D3D12
tr: Son Çare D3D12'ye Geri Dön

en: Fallback to OpenGL 3
tr: Son Çare OpenGL 3'e Geri Dön

en: GL Compatibility
tr: GL Uyumluluğu

en: Nvidia Disable Threaded Optimization
tr: Nvidia İş Parçacıklı En İyileştirmeyi Kapat

en: Fallback to Angle
tr: Son Çare Angle'a Geri Dön

en: Fallback to Native
tr: Son Çare Yerel'e Geri Dön

en: Fallback to GLES
tr: Son Çare GLES'e Geri Dön

en: Force Angle on Devices
tr: Cihazlarda Angle kullanımını Zorla

en: Renderer
tr: İşleyici

en: Rendering Method
tr: İşleme Yöntemi

en: Allow hiDPI
tr: Yüksek DPI ye izin ver

en: Per Pixel Transparency
tr: Piksel Başına Şeffaflık

en: Allowed
tr: İzin Verildi

en: Threads
tr: İş parçacıkları

en: Display Server
tr: Görüntü Sunucusu

en: Handheld
tr: Elde-taşınır

en: Orientation
tr: Yönelim

en: Output Latency
tr: Çıkış Gecikmesi

en: Frame Delay Msec
tr: Kare Gecikmesi Msn

en: Allow High Refresh Rate
tr: Yüksek Tazeleme Oranına İzin Ver

en: Hide Home Indicator
tr: Ana Ekran Belirtecini Gizle

en: Hide Status Bar
tr: Durum Çubuğunu Gizle

en: Suppress UI Gesture
tr: Arayüz Parmak Hareketlerini Baskıla

en: XR
tr: Genişletilmiş Gerçeklik (XR)

en: Default Action Map
tr: Varsayılan Eylem Haritası

en: Form Factor
tr: Kullanım Türü

en: View Configuration
tr: Görüş Ayarı

en: Reference Space
tr: Kaynak Uzayı

en: Environment Blend Mode
tr: Ortam Harmanlama Kipi

en: Foveation Level
tr: Foveasyon Seviyesi

en: Foveation Dynamic
tr: Foveasyon Dinamiği

en: Submit Depth Buffer
tr: Derinlik Arabelleğini Gönder

en: Startup Alert
tr: Başlangıç Uyarısı

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: Debug Utils
tr: Hata Ayıklama Araçlar

en: Debug Message Types
tr: Hata Ayıklama Mesaj Türleri

en: Hand Tracking
tr: El Takibi

en: Hand Tracking Unobstructed Data Source
tr: Elle İzleme Görüşü Engellenmemiş Veri Kaynağı

en: Hand Tracking Controller Data Source
tr: El İzleme Denetleyici Veri Kaynağı

en: Hand Interaction Profile
tr: El Etkileşim Profili

en: Eye Gaze Interaction
tr: Göz Bakış Etkileşimi

en: Binding Modifiers
tr: Bağlama Değiştiricileri

en: Analog Threshold
tr: Analog Eşik Değeri

en: Dpad Binding
tr: Dpad Bağlama

en: Boot Splash
tr: Açılış Resmi

en: BG Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Pen Tablet
tr: Kalem Tablet

en: Environment
tr: Ortam

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Default Clear Color
tr: Varsayılan Temizleme Rengi

en: Icon
tr: Simge

en: macOS Native Icon
tr: macOS Özgün Simgesi

en: Windows Native Icon
tr: Windows Özgün Simgesi

en: Text Driver
tr: Metin Sürücüsü

en: Search in File Extensions
tr: Dosya Uzantılarında Ara

en: Mouse Cursor
tr: Fare İmleci

en: Custom Image
tr: Özel Resim

en: Custom Image Hotspot
tr: Özel Resim Sıcak noktaları

en: Tooltip Position Offset
tr: Araç İpucu Konumu Kaydırması

en: Show Image
tr: Resim Göster

en: Stretch Mode
tr: Esnetme Kipi

en: Use Filter
tr: Filtre Kullan

en: Image
tr: Resim

en: Minimum Display Time
tr: En Az Görüntüleme Süresi

en: Project
tr: Proje

en: Assembly Name
tr: Derleme İsmi

en: Solution Directory
tr: Çözüm Klasörü

en: Assembly Reload Attempts
tr: Derleme Yeniden Yükleme Girişimleri

en: Time
tr: Zaman

en: Physics Process
tr: Fizik İşlemi

en: Navigation Process
tr: Gezinti İşlemi

en: Static
tr: Durağan

en: Static Max
tr: Durağan En Çok

en: Msg Buf Max
tr: İleti Tamp. Bel. En çok

en: Object
tr: Nesne

en: Objects
tr: Nesneler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Orphan Nodes
tr: Sahipsiz Düğümler

en: Raster
tr: Kafes Tarama

en: Total Objects Drawn
tr: Çizilen Nesneler Toplamı

en: Total Primitives Drawn
tr: Çizilen İlkeller Toplamı

en: Total Draw Calls
tr: Çizim Çağrıları Toplamı

en: Video
tr: Görüntü

en: Video Mem
tr: Video Belleği

en: Texture Mem
tr: Doku Belleği

en: Buffer Mem
tr: Arabellek Belleği

en: Physics 2D
tr: Fizik 2B

en: Active Objects
tr: Etkin Nesneler

en: Collision Pairs
tr: Çarpışma Çiftleri

en: Islands
tr: Adalar

en: Physics 3D
tr: Fizik 3B

en: Active Maps
tr: Etkin Haritalar

en: Regions
tr: Bölgeler

en: Agents
tr: Vekiller

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Polygons
tr: Çokgenler

en: Edges
tr: Kenarlar

en: Edges Merged
tr: Birleşen Kenarlar

en: Edges Connected
tr: Bağlanan Kenarlar

en: Edges Free
tr: Boştaki Kenarlar

en: Obstacles
tr: Engeller

en: Pipeline
tr: İşlem Kuyruğu

en: Compilations Canvas
tr: Derlemeler Kanvas

en: Compilations Mesh
tr: Derlemeler Örgü

en: Compilations Surface
tr: Derlemeler Yüzey

en: Compilations Draw
tr: Derlemeler Çizim

en: Compilations Specialization
tr: Derlemeler Uzmanlık

en: Operation
tr: İşlem

en: Calculate Tangents
tr: Teğetleri Hesapla

en: Collision
tr: Çarpışma

en: Use Collision
tr: Çarpışma Kullan

en: Collision Layer
tr: Çarpışma Katmanı

en: Collision Mask
tr: Çarpışma Maskesi

en: Collision Priority
tr: Çarpışma Önceliği

en: Flip Faces
tr: Yüzleri Ters Çevir

en: Mesh
tr: Örgü

en: Material
tr: Malzeme

en: Radial Segments
tr: Dairesel Dilimler

en: Rings
tr: Halkalar

en: Smooth Faces
tr: Pürüssüz Yüzler

en: Sides
tr: Kenarlar

en: Cone
tr: Koni

en: Inner Radius
tr: İç Yarıçap

en: Outer Radius
tr: Dış Yarıçap

en: Ring Sides
tr: Halka Kenarları

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Depth
tr: Derinlik

en: Spin Degrees
tr: Dönme Derecesi

en: Spin Sides
tr: Dönme Kenarları

en: Path Node
tr: Yol Düğüm

en: Path Interval Type
tr: Yol Aralık Türü

en: Path Interval
tr: Yol Aralık

en: Path Simplify Angle
tr: Yol Basitleştirme Açısı

en: Path Rotation
tr: Yol Dönme

en: Path Rotation Accurate
tr: Yol Dönme Kesinlik

en: Path Local
tr: Yol Yerel

en: Path Continuous U
tr: Yol Sürekli U

en: Path U Distance
tr: Yol U Mesafesi

en: Path Joined
tr: Yol Birleşti

en: Importer
tr: İçe Aktarıcı

en: Allow Geometry Helper Nodes
tr: Geometri Yardımcı Düğümlerine İzin Ver

en: Embedded Image Handling
tr: Gömülü Resim İşlemesi

en: Naming Version
tr: Sürümü İsimlendirme

en: Max Call Stack
tr: En Fazla Çağrı Yığını

en: Renamed in Godot 4 Hint
tr: Godot 4 İpucu'nda yeniden adlandırıldı

en: Unassigned Variable
tr: Atanmamış Değişken

en: Unused Signal
tr: Kullanılmayan Sinyal

en: Unreachable Code
tr: Ulaşılamayan Kod

en: Unreachable Pattern
tr: Ulaşılamaz Desen

en: Unsafe Property Access
tr: Güvenilir Olmayan Özellik Erişimi

en: Unsafe Method Access
tr: Güvenilir Olmayan Yöntem Erişimi

en: Missing Tool
tr: Eksik Araç

en: Assert Always True
tr: Her Zaman True Olarak Belirt

en: Assert Always False
tr: Her Zaman False Olarak Belirt

en: Language Server
tr: Dil Sunucusu

en: Enable Smart Resolve
tr: Akıllı Çözümlemeyi Etkinleştir

en: Show Native Symbols in Editor
tr: Özgün Simgeleri Düzenleyicide Göster

en: Use Thread
tr: İş Parçası Kullan

en: Poll Limit (µsec)
tr: Yoklama Sınırı (µsn)

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Bake FPS
tr: Fırınlama FPS'si

en: Color
tr: Renk

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Light Type
tr: Işık Türü

en: Range
tr: Menzil

en: Inner Cone Angle
tr: Koni İç Açısı

en: Outer Cone Angle
tr: Koni Dış Açısı

en: Diffuse Img
tr: Karışma Resmi

en: Diffuse Factor
tr: Karışma Çarpanı

en: Gloss Factor
tr: Cila Çarpanı

en: Specular Factor
tr: Yansıtıcı Çarpanı

en: Spec Gloss Img
tr: Yansıtıcı Cila Resmi

en: Mass
tr: Kütle

en: Linear Velocity
tr: Çizgisel hız

en: Angular Velocity
tr: Açısal Hız

en: Center of Mass
tr: Kütle Merkezi

en: Inertia Diagonal
tr: Atalet Köşegensel

en: Inertia Orientation
tr: Atalet Yönelimi

en: Inertia Tensor
tr: Eylemsizlik Tensörü

en: Is Trigger
tr: Tetikleme mi

en: Mesh Index
tr: Örgü İndeksi

en: Importer Mesh
tr: İçe Aktarıcı Örgü

en: Image Format
tr: Resim Formatı

en: Root Node Mode
tr: Kök Düğüm Kipi

en: Visibility Mode
tr: Görünürlük Kipi

en: Major Version
tr: Ana Sürüm

en: Minor Version
tr: İkincil Sürüm

en: GLB Data
tr: GLB Verisi

en: Use Named Skin Binds
tr: İsimlendirilmiş Kaplama Bağlarını Kullan

en: Buffers
tr: Arabellekler

en: Buffer Views
tr: Arabellek Görünümleri

en: Accessors
tr: Erişimciler

en: Scene Name
tr: Sahne İsmi

en: Base Path
tr: Taban Yolu

en: Filename
tr: Dosya ismi

en: Root Nodes
tr: Kök Düğümler

en: Texture Samplers
tr: Doku Örnekleyiciler

en: Images
tr: Resimler

en: Cameras
tr: Kameralar

en: Lights
tr: Işıklar

en: Unique Names
tr: Benzersiz İsimler

en: Unique Animation Names
tr: Benzersiz Animasyon İsimleri

en: Skeletons
tr: İskeletler

en: Create Animations
tr: Animasyonlar Oluştur

en: Animations
tr: Animasyonlar

en: Buffer View
tr: Arabellek Görünümü

en: Byte Offset
tr: Byte Kaydırması

en: Component Type
tr: Bileşen Türü

en: Normalized
tr: Normalize Edilmiş

en: Count
tr: Say

en: Accessor Type
tr: Erişimci Tipi

en: Min
tr: En Az

en: Max
tr: En Çok

en: Sparse Count
tr: Seyrek Sayım

en: Sparse Indices Buffer View
tr: Seyrek İndeksli Arabellek Görünümü

en: Sparse Indices Byte Offset
tr: Seyrek İndeksli Byte Kaydırma

en: Sparse Indices Component Type
tr: Seyrek İndeskli Bileşen Türü

en: Sparse Values Buffer View
tr: Seyrek Değerler Arabellek Görünümü

en: Sparse Values Byte Offset
tr: Seyrek Değerler Byte Kaydırma

en: Original Name
tr: Orijinal İsim

en: Loop
tr: Döngü

en: Buffer
tr: Arabellek

en: Byte Length
tr: Byte Uzunluğu

en: Byte Stride
tr: Byte Uzunluğu

en: Indices
tr: İndeksler

en: Vertex Attributes
tr: Köşenokta Nitelikleri

en: Perspective
tr: Bakış Açısı

en: FOV
tr: Görüş Açısı

en: Size Mag
tr: Boyut Büyüklüğü

en: Depth Far
tr: Derinlik Uzak

en: Depth Near
tr: Derinlik Yakın

en: Blend Weights
tr: Harmanlama Ağırlıkları

en: Instance Materials
tr: Örnekleme Malzemeleri

en: Parent
tr: Üst-Öğe

en: Skin
tr: Deri, Cilt, Kaplama

en: Children
tr: Alt-ögeler

en: Light
tr: Işık

en: Visible
tr: Görünür

en: glTF to Godot Expression
tr: glTF'den Godot İfadesi'ne

en: Godot to glTF Expression
tr: Godot'dan glTF İfadesi'ne

en: Node Paths
tr: Düğüm Yolları

en: Object Model Type
tr: Nesne Modeli Türü

en: Json Pointers
tr: Json İşaretçileri

en: Variant Type
tr: Değişen Türü

en: Joints
tr: Eklemler

en: Roots
tr: Kökler

en: Godot Bone Node
tr: Godot Kemik Düğümü

en: Skin Root
tr: Deri Kökü

en: Joints Original
tr: Eklemler Asıl

en: Non Joints
tr: Eklem Olmayanlar

en: Godot Skin
tr: Godot Kaplaması

en: Src Image
tr: Kaynak Resim

en: Sampler
tr: Örnekleyici

en: Mag Filter
tr: Büyütme Filtresi

en: Min Filter
tr: Küçültme Filtresi

en: Wrap S
tr: S Sarması

en: Wrap T
tr: T Sarması

en: Mesh Library
tr: Örgü Kütüphanesi

en: Physics Material
tr: Fizik Malzemesi

en: Cell
tr: Hücre

en: Octant Size
tr: Sekizlik Boyutu

en: Center X
tr: Merkez X

en: Center Y
tr: Merkez Y

en: Center Z
tr: Merkez Z

en: Priority
tr: Öncelik

en: Bake Navigation
tr: Gezintiyi Fırınla

en: Clip Count
tr: Parça Sayısı

en: Initial Clip
tr: Başlangıç Parçası

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Fade Time
tr: Solma Süresi

en: Stream Count
tr: Akış Sayısı

en: Jolt Physics 3D
tr: Jolt Fizik Motoru 3B

en: Simulation
tr: Benzetim

en: Velocity Steps
tr: Hız Adımları

en: Position Steps
tr: Konum Adımları

en: Use Enhanced Internal Edge Removal
tr: Geliştirilmiş Dahili Kenar Kaldırmayı Kullan

en: Generate All Kinematic Contacts
tr: Tüm Kinematik Temasları Üret

en: Penetration Slop
tr: İçe Girme Eğimi

en: Speculative Contact Distance
tr: Tahmini Temas Mesafesi

en: Baumgarte Stabilization Factor
tr: Baumgarte Dengeleme Çarpanı

en: Soft Body Point Radius
tr: Yumuşak Cisim Nokta Yarıçapı

en: Bounce Velocity Threshold
tr: Sıçrama Hızı Eşik Değeri

en: Allow Sleep
tr: Uykuya İzin Ver

en: Sleep Velocity Threshold
tr: Uyku Hız Eşik Değeri

en: Sleep Time Threshold
tr: Uyku Süre Eşik Değeri

en: Continuous CD Movement Threshold
tr: Sürekli ÇA Hareket Eşik Değeri

en: Continuous CD Max Penetration
tr: Sürekli ÇA En Fazla İçe Girme

en: Body Pair Contact Cache Enabled
tr: Cisim Çifti Temas Önbelleği Etkin

en: Body Pair Contact Cache Distance Threshold
tr: Cisim Çifti Temas Önbelleği Mesafe Eşik Değeri

en: Body Pair Contact Cache Angle Threshold
tr: Cisim Çifti Temas Önbelleği Açı Eşik Değeri

en: Queries
tr: Sorgular

en: Enable Ray Cast Face Index
tr: Işın Yayma Yüz İndeksini Etkinleştir

en: Motion Queries
tr: Hareket Sorguları

en: Recovery Iterations
tr: Kurtarma Yinelemeleri

en: Recovery Amount
tr: Kurtarma Miktarı

en: Collisions
tr: Çarpışmalar

en: Collision Margin Fraction
tr: Çarpışma Kenar Boşluğu Oranı

en: Active Edge Threshold
tr: Aktif Kenar Eşik Değeri

en: World Node
tr: Dünya Düğümü

en: Temporary Memory Buffer Size
tr: Geçici Bellek Arabellek Boyutu

en: World Boundary Shape Size
tr: Dünya Sınır Şekli Boyutu

en: Max Linear Velocity
tr: En Fazla Doğrusal Hız

en: Max Angular Velocity
tr: En Fazla Açısal Hız

en: Max Bodies
tr: En Fazla Cisim Sayısı

en: Max Body Pairs
tr: En Fazla Cisim Çifti

en: Max Contact Constraints
tr: En fazla Temas Kısıtlamaları

en: Lightmapping
tr: Işıkharitalama

en: Bake Quality
tr: Fırınlama Kalitesi

en: Low Quality Ray Count
tr: Düşük Kalite Işın Sayısı

en: Medium Quality Ray Count
tr: Orta Kalite Işın Sayısı

en: High Quality Ray Count
tr: Yüksek Kalite Işın Sayısı

en: Ultra Quality Ray Count
tr: Çok Yüksek Kalite Işın Sayısı

en: Bake Performance
tr: Fırınlama Verimliliği

en: Max Rays per Pass
tr: Geçiş Başına En Fazla Işın

en: Region Size
tr: Bölge Boyutu

en: Max Transparency Rays
tr: En Fazla Şeffaflık Işınları

en: Low Quality Probe Ray Count
tr: Düşük Kalite Sonda Işın Sayısı

en: Medium Quality Probe Ray Count
tr: Orta Kalite Sonda Işın Sayısı

en: High Quality Probe Ray Count
tr: Yüksek Kalite Sonda Işın Sayısı

en: Ultra Quality Probe Ray Count
tr: Çok Yüksek Kalite Sonda Işın Sayısı

en: Max Rays per Probe Pass
tr: Sonda Geçişi başına En Fazla Işın

en: Denoising
tr: Gürültü Giderme

en: Denoiser
tr: Gürültü Giderici

en: Eye Height
tr: Göz Yüksekliği

en: IOD
tr: Gözlerarası Mesafe (IOD)

en: Display Width
tr: Görüntü Genişliği

en: Display to Lens
tr: Merceğe Görüntüle

en: Offset Rect
tr: Kaydırma Dikdörtgeni

en: Oversample
tr: Sıkörnek

en: Min Radius
tr: En Düşük Yarıçap

en: BPM
tr: Dakika Başına Vuruş (BPM)

en: Beat Count
tr: Vuruş Sayısı

en: Bar Beats
tr: Ölçü Vuruşları

en: Loop Offset
tr: Döngü Kayması

en: Spawn Path
tr: Oluşturma Yolu

en: Spawn Limit
tr: Oluşturma Sınırı

en: Root Path
tr: Kök Yol

en: Replication Interval
tr: Çoğaltma Aralığı

en: Delta Interval
tr: Delta Aralığı

en: Visibility Update Mode
tr: Görünürlük Güncelleme Kipi

en: Public Visibility
tr: Genel Görünürlük

en: Auth Callback
tr: Onaylama Geriçağırması

en: Auth Timeout
tr: Onaylama Zaman Aşımı

en: Allow Object Decoding
tr: Nesne Çözümlemelerine İzin Ver

en: Refuse New Connections
tr: Yeni Bağlantıları Reddet

en: Server Relay
tr: Sunucu Aktarma

en: Max Sync Packet Size
tr: En Fazla Eşleme Paket Boyutu

en: Max Delta Packet Size
tr: En Fazla Delta Paket Boyutu

en: Noise Type
tr: Gürültü Türü

en: Frequency
tr: Frekans

en: Fractal
tr: Fraktal

en: Octaves
tr: Sekizlikler

en: Lacunarity
tr: Boşlukluluk

en: Gain
tr: Kazanç

en: Weighted Strength
tr: Ağırlıklı Güç

en: Ping Pong Strength
tr: İleri Geri Gücü

en: Cellular
tr: Hücresel

en: Distance Function
tr: Uzaklık Fonksiyonu

en: Jitter
tr: Titreşme

en: Return Type
tr: Dönüş Türü

en: Domain Warp
tr: Etki Alanı Sapması

en: Amplitude
tr: Genlik

en: Fractal Type
tr: Fraktal Türü

en: Fractal Octaves
tr: Fraktal Sekizliği

en: Fractal Lacunarity
tr: Fraktal Boşlukluluğu

en: Fractal Gain
tr: Fraktal Kazanımı

en: Width
tr: Genişlik

en: Noise
tr: Gürültü

en: Color Ramp
tr: Renk Yokuşu

en: Seamless
tr: Kusursuz

en: Invert
tr: Tersine Çevir

en: In 3D Space
tr: 3B Uzayda

en: As Normal Map
tr: Normal Haritası Olarak

en: Seamless Blend Skirt
tr: Kusursuz Harman Eteği

en: Bump Strength
tr: Tümsek Gücü

en: Localized Name
tr: Yerelleştirilmiş İsim

en: Action Type
tr: Eylem Türü

en: Toplevel Paths
tr: Üstseviye Yollar

en: Binding Path
tr: Bağlama Yolu

en: Interaction Profile Path
tr: Etkileşim Profili Yolu

en: Runtime Paths
tr: Çalışma Zamanı Yolları

en: Action Set
tr: Eylem Seti

en: Input Path
tr: Giriş Yolu

en: Threshold Released
tr: Eşik Serbest Bırakıldı

en: Center Region
tr: Merkez Bölge

en: Wedge Angle
tr: Kama Açısı

en: Is Sticky
tr: Yapışkan mı

en: On Haptic
tr: Dokunsalın Üzerinde

en: Off Haptic
tr: Dokunsalın dışında

en: On Threshold
tr: Eşik Değerinde

en: Off Threshold
tr: Eşik Değeri dışında

en: Display Refresh Rate
tr: Görüntü Tazeleme Oranı

en: Render Target Size Multiplier
tr: İşleme Hedefi Boyut Çoklayıcı

en: Next
tr: Sonraki

en: Layer Viewport
tr: Katman Çerçevesi

en: Use Android Surface
tr: Android Surface kullanın

en: Android Surface Size
tr: Android Surface Boyut

en: Sort Order
tr: Sıralama Düzeni

en: Alpha Blend
tr: Alfa Karışımı

en: Enable Hole Punch
tr: Delgeçi Etkinleştir

en: Border Color
tr: Kenarlık Rengi

en: Aspect Ratio
tr: En Boy Oranı

en: Central Angle
tr: Merkezi Açı

en: Fallback Segments
tr: Sonçare Bölümleri

en: Central Horizontal Angle
tr: Merkezi Yatay Açı

en: Upper Vertical Angle
tr: Üst Dikey Açı

en: Lower Vertical Angle
tr: Alt Dikey Açı

en: Quad Size
tr: Dörtlü Boyut

en: Hand
tr: El

en: Motion Range
tr: Hareket Aralığı

en: Hand Skeleton
tr: El İskeleti

en: Skeleton Rig
tr: İskelet Teçhizatı

en: Bone Update
tr: Kemik Güncellemesi

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Subject
tr: Özne

en: Names
tr: İsimler

en: Strings
tr: Dizeler

en: Discover Multicast If
tr: Çokluyayın Keşfetme Arayüzü

en: Discover Local Port
tr: Yerel Keşfetme Portu

en: Discover IPv6
tr: IPv6 Keşfetme

en: Description URL
tr: Tanımlama URL'si

en: Service Type
tr: Servis Türü

en: IGD Control URL
tr: İnternetGeçidiCihazı Denetim URL'si

en: IGD Service Type
tr: İnternetGeçidiCihazı Servis Türü

en: IGD Our Addr
tr: İnternetGeçidiCihazı Bizim Adres

en: IGD Status
tr: İnternetGeçidiCihazı Durumu

en: Max Channel in Buffer (KB)
tr: Arabellekte En Çok Kanal (KB)

en: Write Mode
tr: Yazma Kipi

en: Supported Protocols
tr: Desteklenen İletişim Kuralları

en: Handshake Headers
tr: Tokalaşma Başlıkları

en: Inbound Buffer Size
tr: Gelen Trafik Arabellek Boyutu

en: Outbound Buffer Size
tr: Giden Trafik Arabellek Boyutu

en: Handshake Timeout
tr: Tokalaşma Zaman Aşımı

en: Max Queued Packets
tr: Sıraya Alınabilecek En Fazla Paket

en: Heartbeat Interval
tr: Kalp Atışı Aralığı

en: Session Mode
tr: Oturum Kipi

en: Required Features
tr: Gereken Özellikler

en: Optional Features
tr: İsteğe Bağlı Özellikler

en: Requested Reference Space Types
tr: İstenen Başvuru Uzayı Türleri

en: Reference Space Type
tr: Başvuru Uzayı Türü

en: Enabled Features
tr: Etkinleştirilmiş Özellikler

en: Visibility State
tr: Görünebilirlik Durumu

en: Debug Keystore
tr: Hata Ayıklama Anahtar Deposu

en: Debug Keystore User
tr: Hata Ayıklama Anahtar Deposu Kullanıcısı

en: Debug Keystore Pass
tr: Hata Ayıklama Anahtar Deposu Şifresi

en: Install Exported APK
tr: Dışa Aktarılan APK'yı Kur

en: Java SDK Path
tr: Java SDK Yolu

en: Android SDK Path
tr: Android SDK Yolu

en: Force System User
tr: Sistem Kullanıcısına Zorla

en: Shutdown ADB on Exit
tr: Çıkışta ADB yi Kapat

en: One Click Deploy Clear Previous Install
tr: Tek Tık Dağıtım Önceki Kurulumu Temizle

en: Use Wi-Fi for Remote Debug
tr: Uzaktan Hata Ayıklama için Wi-Fi Kullan

en: Wi-Fi Remote Debug Host
tr: Wi-Fi Uzaktan Hata Ayıklama Ana Bilgisayarı

en: Launcher Icons
tr: Başlatıcı Simgeleri

en: Main 192 X 192
tr: Ana 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
tr: Uyarlanabilir Önplan 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
tr: Uyarlanabilir Arkaplan 432 X 432

en: Adaptive Monochrome 432 X 432
tr: Uyarlanabilir Tekrenkli 432 X 432

en: Gradle Build
tr: Gradle Derlemesi

en: Use Gradle Build
tr: Gradle Derlemesi Kullan

en: Gradle Build Directory
tr: Gradle Derleme Dizini

en: Android Source Template
tr: Android Kaynak Şablonu

en: Export Format
tr: Dışa Aktarım Biçimi

en: Min SDK
tr: En Düşük SDK

en: Target SDK
tr: Hedef SDK

en: Keystore
tr: Anahtar deposu

en: Debug User
tr: Hata Ayıklama Kullanıcısı

en: Debug Password
tr: Hata Ayıklama Şifresi

en: Release User
tr: Yayınlama Kullanıcısı

en: Release Password
tr: Yayınlama Şifresi

en: Code
tr: Kod

en: Package
tr: Paket

en: Unique Name
tr: Benzersiz İsim

en: Signed
tr: İmzalı

en: App Category
tr: Uygulama Kategorisi

en: Retain Data on Uninstall
tr: Kurulumu Kaldırınca Verileri Tut

en: Exclude From Recents
tr: Son Kullanılanlara Koyma

en: Show in Android TV
tr: Android TV'de göster

en: Show in App Library
tr: Uygulama Kitaplığında Göster

en: Show as Launcher App
tr: Başlatıcı Uygulaması olarak Göster

en: Graphics
tr: Grafikler

en: OpenGL Debug
tr: OpenGL Hata Ayıklama

en: XR Features
tr: XR Özellikleri

en: XR Mode
tr: XR Kipi

en: Gesture
tr: Parmak Hareketleri

en: Swipe to Dismiss
tr: Kapatmak için Kaydır

en: Immersive Mode
tr: Yoğun Etkili Kip

en: Support Small
tr: Destek Küçük

en: Support Normal
tr: Destek Normal

en: Support Large
tr: Destek Büyük

en: Support Xlarge
tr: Destek Fazladan Büyük

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: User Data Backup
tr: Kullanıcı Verisi Yedekleme

en: Allow
tr: İzin Ver

en: Command Line
tr: Komut Satırı

en: Extra Args
tr: Ek Girdi Değişkenleri

en: APK Expansion
tr: APK Genişletme

en: Salt
tr: Tuzlama

en: Public Key
tr: Genel Anahtar

en: Permissions
tr: İzinler

en: Custom Permissions
tr: Özel İzinler

en: iOS Deploy
tr: iOS Dağıtım

en: Targeted Device Family
tr: Hedeflenen Cihaz Ailesi

en: Min iOS Version
tr: En düşük iOS Sürümü

en: Storyboard
tr: Hikaye tahtası

en: Image Scale Mode
tr: Resim Ölçek Kipi

en: Custom Image @2x
tr: Özel Resim @2x

en: Custom Image @3x
tr: Özel Resim @3x

en: Use Custom BG Color
tr: Özel Arkaplan Rengi Kullan

en: Custom BG Color
tr: Özel Arkaplan Rengi

en: Settings 58 X 58
tr: Ayarlar 58 X 58

en: Settings 87 X 87
tr: Ayarlar 87 X 87

en: Notification 40 X 40
tr: Bildirim 40 X 40

en: Notification 60 X 60
tr: Bildirim 60 X 60

en: Notification 76 X 76
tr: Bildirim 76 X 76

en: Notification 114 X 114
tr: Bildirim 114 X 114

en: Spotlight 80 X 80
tr: Spot ışığı 80 X 80

en: Spotlight 120 X 120
tr: Spot Işığı 120 X 120

en: Architecture
tr: Mimari

en: SSH Remote Deploy
tr: SSH Uzaktan Dağıtım

en: Extra Args SSH
tr: Ek SSH Girdi Değişkenleri

en: Extra Args SCP
tr: Ek SCP Girdi Değişkenleri

en: Run Script
tr: Çalıştırma Betiği

en: Cleanup Script
tr: Temizleme Betiği

en: Distribution Type
tr: Dağıtım Türü

en: Copyright Localized
tr: Telif Hakkı Yerelleştirilmiş

en: Min macOS Version x86 64
tr: En küçük macOS Sürümü x86 64

en: Min macOS Version arm64
tr: En küçük macOS Sürümü arm64

en: Export Angle
tr: Açıyı Dışa Aktar

en: High Res
tr: Yüksek Çözünürlük

en: Platform Build
tr: Platform Derlemesi

en: SDK Version
tr: SDK Sürümü

en: SDK Build
tr: SDK Derlemesi

en: SDK Name
tr: SDK ismi

en: Xcode Version
tr: Xcode Sürümü

en: Xcode Build
tr: Xcode Derlemesi

en: Installer Identity
tr: Yükleyici Kimliği

en: Apple Team ID
tr: Apple Takım Kimliği

en: Identity
tr: Kimlik

en: Certificate File
tr: Sertifika Dosyası

en: Certificate Password
tr: Sertifika Şifresi

en: Provisioning Profile
tr: Ön Hazırlık Profili

en: Custom File
tr: Özel Dosya

en: Allow JIT Code Execution
tr: JIT Kod Yürütmesine İzin ver

en: Allow Unsigned Executable Memory
tr: İmzasız Çalıştırılabilir Belleğine İzin ver

en: Allow Dyld Environment Variables
tr: Dyld Çevre Değişkenlerine İzin Ver

en: Disable Library Validation
tr: Kütüphane Doğrulamayı Devredışı Bırak

en: Audio Input
tr: Ses Girişi

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Calendars
tr: Takvimler

en: Photos Library
tr: Fotoğraf Kitaplığı

en: Apple Events
tr: Apple Etkinlikleri

en: Debugging
tr: Hata Ayıklama

en: App Sandbox
tr: Uygulama Kumhavuzu

en: Network Server
tr: Ağ Sunucusu

en: Network Client
tr: Ağ İstemcisi

en: Device USB
tr: Aygıt USB

en: Device Bluetooth
tr: Aygıt Bluetooth

en: Files Downloads
tr: Dosyalar İndirmeler

en: Files Pictures
tr: Dosyalar Resimler

en: Files Music
tr: Dosyalar Müzik

en: Files Movies
tr: Dosyalar Filmler

en: Files User Selected
tr: Kullanıcı Tarafından Seçilen Dosyalar

en: Helper Executables
tr: Yardımcı Uygulamalar

en: Custom Options
tr: Özel Seçenekler

en: Notarization
tr: Onaylama

en: Apple ID Name
tr: Apple Kimliği İsim

en: Apple ID Password
tr: Apple Kimliği Şifre

en: API UUID
tr: API Benzersiz Kimliği (UUID)

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: API Key ID
tr: API Anahtar Kimliği

en: Location Usage Description
tr: Konum Kullanım Açıklaması

en: Location Usage Description Localized
tr: Konum Kullanımı Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Address Book Usage Description
tr: Adres Defteri Kullanım Açıklaması

en: Address Book Usage Description Localized
tr: Adres Defteri Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Calendar Usage Description
tr: Takvim Kullanım Açıklaması

en: Calendar Usage Description Localized
tr: Takvim Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Photos Library Usage Description
tr: Fotoğraflar Kitaplığı Kullanım Açıklaması

en: Photos Library Usage Description Localized
tr: Fotoğraflar Kitaplığı Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Desktop Folder Usage Description
tr: Masaüstü Klasör Kullanım Açıklaması

en: Desktop Folder Usage Description Localized
tr: Masaüstü Klasör Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Documents Folder Usage Description
tr: Belgeler Klasörü Kullanım Açıklaması

en: Documents Folder Usage Description Localized
tr: Belgeler Klasörü Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Downloads Folder Usage Description
tr: Yüklemeler Klasörü Kullanım Açıklaması

en: Downloads Folder Usage Description Localized
tr: Yüklemeler Klasörü Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Network Volumes Usage Description
tr: Ağ Depolama Kullanım Açıklaması

en: Network Volumes Usage Description Localized
tr: Ağ Depolama Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: Removable Volumes Usage Description
tr: Çıkarılabilir Diskler Kullanım Açıklaması

en: Removable Volumes Usage Description Localized
tr: Çıkarılabilir Diskler Kullanım Açıklaması Yerelleştirilmiş

en: HTTP Host
tr: HTTP Ana Bilgisayar

en: Use TLS
tr: TLS Kullan

en: TLS Key
tr: TLS Anahtarı

en: TLS Certificate
tr: TLS Sertifikası

en: Variant
tr: Alt-Çeşit

en: Extensions Support
tr: Uzantılar Desteği

en: Thread Support
tr: İş Parçaları Desteği

en: VRAM Texture Compression
tr: VRAM Doku Sıkıştırması

en: For Desktop
tr: Masaüstü için

en: For Mobile
tr: Mobil için

en: Export Icon
tr: Simgeyi Dışa Aktar

en: Custom HTML Shell
tr: Özel HTML Kabuğu

en: Head Include
tr: Head İçerme

en: Canvas Resize Policy
tr: Kanvas Tekrar Boyutlandırma İlkesi

en: Focus Canvas on Start
tr: Başlarken Kanvasa Odaklan

en: Experimental Virtual Keyboard
tr: Deneysel Sanal Klavye

en: Progressive Web App
tr: Gelişimsel Web Uygulaması (PWA)

en: Ensure Cross Origin Isolation Headers
tr: Çapraz Köken İzolasyon Başlıklarını Sağlayın

en: Offline Page
tr: Çevrimdışı Sayfa

en: Icon 144 X 144
tr: Simge 144 X 144

en: Icon 180 X 180
tr: Simge 180 X 180

en: Icon 512 X 512
tr: Simge 512 X 512

en: Identity Type
tr: Kimlik Türü

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Timestamp Server URL
tr: Zaman damgası Sunucusu URL

en: Digest Algorithm
tr: Öğütme Algoritması

en: Modify Resources
tr: Kaynakları Değiştir

en: Console Wrapper Icon
tr: Uç-birim Sarmalayıcı Simgesi

en: File Version
tr: Dosya Sürümü

en: Product Version
tr: Ürün Sürümü

en: Company Name
tr: Şirket İsmi

en: Product Name
tr: Ürün İsmi

en: File Description
tr: Dosya Açıklaması

en: Trademarks
tr: Tesciller

en: Export D3D12
tr: D3D12'yi Dışa Aktar

en: D3D12 Agility SDK Multiarch
tr: D3D12 Agility SDK Çoklumimari

en: Sprite Frames
tr: Resimcik Kareleri

en: Frame
tr: Kare

en: Speed Scale
tr: Hız Ölçeği

en: Centered
tr: Merkezde

en: Flip H
tr: Ters Çevir Yatay

en: Flip V
tr: Ters Çevir Dikey

en: Current
tr: Mevcut

en: Volume dB
tr: Ses Seviyesi dB

en: Pitch Scale
tr: Perde Ölçeği

en: Playing
tr: Oynatılıyor

en: Autoplay
tr: Otomatik Oynat

en: Stream Paused
tr: Akış Duraklatıldı

en: Max Distance
tr: En Çok Uzaklık

en: Attenuation
tr: Zayıflama

en: Max Polyphony
tr: En Fazla Çokseslilik

en: Panning Strength
tr: Kaydırma Gücü

en: Bus
tr: Veri Yolu

en: Area Mask
tr: Alan Maskesi

en: Playback Type
tr: Oynatma Türü

en: Copy Mode
tr: Kopyalama Kipi

en: Anchor Mode
tr: Çapa Kipi

en: Ignore Rotation
tr: Dönmeyi Görmezden Gel

en: Process Callback
tr: İşlem Geriçağrısı

en: Left
tr: Sol

en: Top
tr: Üst

en: Right
tr: Sağ

en: Bottom
tr: Alt

en: Smoothed
tr: Düzleştirilmiş

en: Position Smoothing
tr: Konum Düzleştirme

en: Rotation Smoothing
tr: Dönme Düzleştirme

en: Drag
tr: Sürükle

en: Horizontal Enabled
tr: Yatay Etkinleştirildi

en: Vertical Enabled
tr: Dikey Etkinleştirildi

en: Horizontal Offset
tr: Yatay Kayma

en: Vertical Offset
tr: Dikey Kayma

en: Left Margin
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Top Margin
tr: Üst Kenar Boşluğu

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Bottom Margin
tr: Alt Kenar Boşluğu

en: Draw Screen
tr: Çizim Ekranı

en: Draw Limits
tr: Çizim Sınırları

en: Draw Drag Margin
tr: Çizim Sürükleme Kenar Boşluğu

en: Tweaks
tr: İnce ayarlar

en: Fit Margin
tr: Kenar Boşluğuna Uydur

en: Clear Margin
tr: Kenar Boşluğunu Temizle

en: Use Mipmaps
tr: Mipharitalarıi Kullan

en: Emitting
tr: Yayılma

en: Lifetime
tr: Yaşam süresi

en: One Shot
tr: Tek Seferlik

en: Preprocess
tr: Ön İşlem

en: Explosiveness
tr: Patlayıcılık

en: Randomness
tr: Rastgelelik

en: Use Fixed Seed
tr: Sabit Tohumlama Kullan

en: Lifetime Randomness
tr: Yaşam süresi Rastgeleliği

en: Fixed FPS
tr: Sabit FPS

en: Fract Delta
tr: Kesirli Delta

en: Drawing
tr: Çizim

en: Local Coords
tr: Yerel Konumlar

en: Draw Order
tr: Çizim Sırası

en: Emission Shape
tr: Yayılma Şekli

en: Shape
tr: Şekil

en: Sphere Radius
tr: Küre Yarıçapı

en: Rect Extents
tr: Dikdörtgen Uzanımları

en: Points
tr: Noktalar

en: Normals
tr: Normaller

en: Colors
tr: Renkler

en: Ring Inner Radius
tr: Halka İç Yarıçapı

en: Ring Radius
tr: Halka Yarıçapı

en: Particle Flags
tr: Parçacık Bayrakları

en: Align Y
tr: Hizala Y

en: Direction
tr: Yön

en: Spread
tr: Dağılma

en: Gravity
tr: Yer Çekimi

en: Initial Velocity
tr: Başlangıç Hızı

en: Velocity Min
tr: Hız En Az

en: Velocity Max
tr: Hız En Çok

en: Velocity Curve
tr: Hız Eğrisi

en: Orbit Velocity
tr: Yörünge Hızı

en: Linear Accel
tr: Doğrusal İvme

en: Accel Min
tr: İvme En Az

en: Accel Max
tr: İvme En Çok

en: Accel Curve
tr: İvme Eğrisi

en: Radial Accel
tr: Merkezcil İvme

en: Tangential Accel
tr: Teğetsel İvme

en: Damping
tr: Yavaşlatma

en: Damping Min
tr: Yavaşlatma En Az

en: Damping Max
tr: Yavaşlatma En Çok

en: Damping Curve
tr: Yavaşlatma Eğrisi

en: Angle
tr: Açı

en: Angle Min
tr: Açı En Az

en: Angle Max
tr: Açı En Çok

en: Angle Curve
tr: Açı Eğrisi

en: Scale Amount Min
tr: Ölçek Miktarı En Az

en: Scale Amount Max
tr: Ölçek Miktarı En Çok

en: Scale Amount Curve
tr: Ölçek Miktarı Eğrisi

en: Split Scale
tr: Bölünme Ölçeği

en: Scale Curve X
tr: Ölçek Eğrisi X

en: Scale Curve Y
tr: Ölçek Eğrisi Y

en: Color Initial Ramp
tr: Renk Başlangıç Eğimi

en: Hue Variation
tr: Renk Tonu Çeşitlemesi

en: Variation Min
tr: Çeşitleme En Az

en: Variation Max
tr: Çeşitleme En Çok

en: Variation Curve
tr: Çeşitleme Eğrisi

en: Speed Min
tr: Hız En Az

en: Speed Max
tr: Hız En Çok

en: Speed Curve
tr: Hız Eğrisi

en: Offset Min
tr: Kaydırma En Az

en: Offset Max
tr: Kaydırma En Çok

en: Offset Curve
tr: Kaydırma Eğrisi

en: Amount Ratio
tr: Miktar Oranı

en: Sub Emitter
tr: Alt Yayıcı

en: Interp to End
tr: Sona Ara Değerle

en: Interpolate
tr: Ara Değerle

en: Base Size
tr: Temel Boyut

en: Visibility Rect
tr: Görünürlük Dikdörtgeni

en: Trails
tr: Kuyruk İzleri

en: Sections
tr: Bölümler

en: Section Subdivisions
tr: Bölüm Altbölümleri

en: Process Material
tr: İşleme Malzemesi

en: Editor Only
tr: Sadece Düzenleyici

en: Energy
tr: Enerji

en: Blend Mode
tr: Harmanlama Kipi

en: Z Min
tr: Z En Az

en: Z Max
tr: Z En Çok

en: Layer Min
tr: Katman En Az

en: Layer Max
tr: Katman En Çok

en: Item Cull Mask
tr: Öğe Kaldırma Maskesi

en: Shadow
tr: Gölge

en: Filter Smooth
tr: Filtre Pürüzsüz

en: Texture Scale
tr: Doku Ölçeği

en: Closed
tr: Kapalı

en: Cull Mode
tr: Kaldırma Kipi

en: SDF Collision
tr: SDF Çarpışma

en: Occluder Light Mask
tr: Perdeleyici Işık Maskesi

en: Width Curve
tr: Genişlik Eğrisi

en: Default Color
tr: Varsayılan Renk

en: Fill
tr: Doldur

en: Gradient
tr: Eğim

en: Texture Mode
tr: Doku Kipi

en: Capping
tr: Sınırlama

en: Joint Mode
tr: Eklem Kipi

en: Begin Cap Mode
tr: Sınırlama Kipi Başla

en: End Cap Mode
tr: Sınırama Kipi Bitir

en: Border
tr: Kenar

en: Sharp Limit
tr: Keskin Sınır

en: Round Precision
tr: Yuvarlak Hassasiyet

en: Antialiased
tr: Kusuru giderilmiş

en: Gizmo Extents
tr: Alet Uzanımları

en: Multimesh
tr: Çokluörgü

en: Path Desired Distance
tr: Yol İstenilen Mesafe

en: Target Desired Distance
tr: Hedef İstenilen Mesafe

en: Path Max Distance
tr: Yol En Uzun Mesafe

en: Navigation Layers
tr: Gezinim Katmanları

en: Pathfinding Algorithm
tr: Yol bulucu Algoritmaları

en: Path Postprocessing
tr: Yol Sonİşlemeler

en: Path Metadata Flags
tr: Yol Metaveri Bayrakları

en: Simplify Path
tr: Yolu Basitleştir

en: Simplify Epsilon
tr: Epsilon'u basitleştir

en: Neighbor Distance
tr: Komşu Mesafesi

en: Max Neighbors
tr: En Fazla Komşular

en: Time Horizon Agents
tr: Zaman Ufuk Çizgisi Vekilleri

en: Time Horizon Obstacles
tr: Zaman Ufuk Çizgisi Engelleri

en: Max Speed
tr: En Fazla Hız

en: Avoidance Layers
tr: Kaçınma Katmanları

en: Avoidance Mask
tr: Kaçınma Maskesi

en: Avoidance Priority
tr: Kaçınma Önceliği

en: Use Custom
tr: Özel Kullan

en: Path Custom Color
tr: Yol Özel Renk

en: Path Custom Point Size
tr: Yol Özel Nokta Boyutu

en: Path Custom Line Width
tr: Yol Özel Çizgi Genişliği

en: Bidirectional
tr: İkiyönlü

en: Start Position
tr: Başlama Konumu

en: End Position
tr: Bitiş Konumu

en: Enter Cost
tr: Maliyeti Gir

en: Travel Cost
tr: Seyahat Maliyeti

en: Vertices
tr: Köşeler

en: Affect Navigation Mesh
tr: Gezinti Örgüsünü Etkile

en: Carve Navigation Mesh
tr: Gezinti Örgüsünü Kazı

en: Navigation Polygon
tr: Gezinim Çokgeni

en: Use Edge Connections
tr: Kenar Bağlantılarını Kullan

en: Skew
tr: Yamult

en: Scroll Scale
tr: Kaydırma Ölçeği

en: Scroll Offset
tr: Kaydırma Kayması

en: Repeat
tr: Tekrar Et

en: Repeat Size
tr: Tekrarlama Boyutu

en: Autoscroll
tr: Otomatik Kaydırma

en: Repeat Times
tr: Tekrarlama Süreleri

en: Begin
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Follow Viewport
tr: Çerçeveyi İzle

en: Ignore Camera Scroll
tr: Kamera Kaydırmayı Yoksay

en: Screen Offset
tr: Ekran Kayması

en: Scroll
tr: Kaydır

en: Base Offset
tr: Temel Kayma

en: Limit Begin
tr: Sınır Başlama

en: Limit End
tr: Sınır Bitiş

en: Ignore Camera Zoom
tr: Kamera Yakınlaştırmayı Gözardı Et

en: Motion
tr: Hareket

en: Mirroring
tr: Ayna Yansıtması

en: Curve
tr: Eğri

en: Progress
tr: İlerleme

en: Progress Ratio
tr: İlerleme Oranı

en: H Offset
tr: Yatay Kayma

en: V Offset
tr: Dikey Kayma

en: Rotates
tr: Döndürür

en: Cubic Interp
tr: Kübik Ara Değerleme

en: Sync to Physics
tr: Fiziğe Eşle

en: Monitoring
tr: İzleme

en: Monitorable
tr: İzlenebilir

en: Space Override
tr: Uzayın Üzerine Yaz

en: Point
tr: Nokta

en: Point Unit Distance
tr: Nokta Birim Mesafe

en: Point Center
tr: Nokta Merkez

en: Linear Damp
tr: Doğrusal Yavaşlatma

en: Angular Damp
tr: Açısal Yavaşlatma

en: Audio Bus
tr: Ses Veriyolu

en: Motion Mode
tr: Hareket Kipi

en: Up Direction
tr: Yukarı Yön

en: Slide on Ceiling
tr: Tavanda Kay

en: Wall Min Slide Angle
tr: Duvar En Az Kayma Açısı

en: Floor
tr: Zemin

en: Stop on Slope
tr: Yokuşta Dur

en: Constant Speed
tr: Sabit Hız

en: Block on Wall
tr: Duvarda Engelle

en: Max Angle
tr: En Büyük Açı

en: Snap Length
tr: Tutunma Uzunluğu

en: Moving Platform
tr: Hareketli Düzlük

en: On Leave
tr: Ayrıldığında

en: Floor Layers
tr: Zemin Katmanları

en: Wall Layers
tr: Duvar Katmanları

en: Safe Margin
tr: Güvenli Kenar Boşluğu

en: Disable Mode
tr: Etkisizleştirme Kipi

en: Pickable
tr: Seçilebilir

en: Build Mode
tr: Derleme Kipi

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: One Way Collision
tr: Tek Yönlü Çarpışma

en: Margin
tr: Kenar Boşluğu

en: Debug Color
tr: Hata Ayıklama Rengi

en: Length
tr: Uzunluk

en: Rest Length
tr: Durgun Uzunluk

en: Stiffness
tr: Eğilmezlik

en: Initial Offset
tr: Başlangıç Kayması

en: Node A
tr: Düğüm A

en: Node B
tr: Düğüm B

en: Bias
tr: Sapma

en: Disable Collision
tr: Çarpışmayı Devredışı Bırak

en: Softness
tr: Yumuşaklık

en: Angular Limit
tr: Açısal Sınır

en: Lower
tr: Alt

en: Upper
tr: Üst

en: Target Velocity
tr: Hedef Hız

en: Bone 2D Nodepath
tr: Kemik 2B Düğümyolu

en: Bone 2D Index
tr: Kemik 2B İndeks

en: Auto Configure Joint
tr: Eklemi Otomatik Yapılandır

en: Simulate Physics
tr: Fizik Benzetimi Yap

en: Follow Bone When Simulating
tr: Benzetim Yaparken Kemiği Takip et

en: Exclude Parent
tr: Üst-Öğeyi Dışarıda Bırak

en: Target Position
tr: Hedef Konum

en: Hit From Inside
tr: İçeriden Çarp

en: Collide With
tr: Şununla Çarpış

en: Areas
tr: Alanlar

en: Bodies
tr: Cisimler

en: Gravity Scale
tr: Yer Çekimi Ölçeği

en: Mass Distribution
tr: Kitlesel Dağıtım

en: Center of Mass Mode
tr: Kütle Merkezi Kipi

en: Inertia
tr: Eylemsizlik

en: Deactivation
tr: Devre dışı bırakma

en: Sleeping
tr: Uykuda

en: Can Sleep
tr: Uyuyabilir

en: Lock Rotation
tr: Dönmeyi Kilitle

en: Freeze
tr: Dondur

en: Freeze Mode
tr: Donma Kipi

en: Solver
tr: Çözücü

en: Custom Integrator
tr: Özel Toplayıcı

en: Continuous CD
tr: Sürekli Çarpışma Algılayıcı (ÇA)

en: Contact Monitor
tr: Temas İzleyici

en: Max Contacts Reported
tr: Bildirilen En Fazla Temas

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Damp Mode
tr: Yavaşlatma Kipi

en: Damp
tr: Yavaşlat

en: Angular
tr: Açısal

en: Constant Forces
tr: Sabit Kuvvetler

[ctx: Physics]
en: Force
tr: Kuvvet

en: Torque
tr: Dönme Kuvveti

en: Constant Linear Velocity
tr: Sabit Doğrusal Hız

en: Constant Angular Velocity
tr: Sabit Açısal Hız

en: Texture Normal
tr: Doku Normali

en: Texture Pressed
tr: Doku Basıldı

en: Bitmask
tr: Bitmaskesi

en: Shape Centered
tr: Şekil Merkeze Hizalı

en: Shape Visible
tr: Şakil Görünebilir

en: Passby Press
tr: Geçerken Basma

en: Vertex Colors
tr: Köşe Renkleri

en: Internal Vertex Count
tr: Dahili Köşe Sayısı

en: Remote Path
tr: Uzak Yol

en: Use Global Coordinates
tr: Genel Koordinatları Kullan

en: Update
tr: Güncelle

en: Auto Calculate Length and Angle
tr: Uzunluğu ve Açıyı Otomatik Hesapla

en: Bone Angle
tr: Kemik Açısı

en: Editor Settings
tr: Düzenleyici Ayarları

en: Show Bone Gizmo
tr: Kemik Aletini Göster

en: Rest
tr: Rahat Duruşu

en: Modification Stack
tr: Değiştirme Yığını

en: Hframes
tr: Yatay Kareler

en: Vframes
tr: Dikey Kareler

en: Frame Coords
tr: Kare Konumları

en: Filter Clip Enabled
tr: Filtre Kesme Etkin

en: Tile Set
tr: Karo Kümesi

en: Rendering Quadrant Size
tr: Çeyreğin Boyutu İşleniyor

en: Collision Animatable
tr: Çarpışma Canlandırılabilir

en: Collision Visibility Mode
tr: Çarpışma Görünürlük Kipi

en: Navigation Visibility Mode
tr: Gezinti Görünürlük Kipi

en: Occlusion Enabled
tr: Perdeleme Etkin

en: Y Sort Origin
tr: Y Sıralama Kökeni

en: X Draw Order Reversed
tr: X Çizim Sırası Ters Çevrildi

en: Collision Enabled
tr: Çarpışma Etkinleştirildi

en: Use Kinematic Bodies
tr: Kinematik Cisimleri Kullan

en: Enabling
tr: Etkinleştiriliyor

en: Node Path
tr: Düğüm Yolu

en: Doppler Tracking
tr: Doppler İzleme

en: Attenuation Model
tr: Zayıflama Modeli

en: Unit Size
tr: Birim Boyutu

en: Max dB
tr: En Fazla dB

en: Emission Angle
tr: Yayılım Açısı

en: Degrees
tr: Derece

en: Filter Attenuation dB
tr: Filtre Zayıflama dB

en: Attenuation Filter
tr: Zayıflama Filtresi

en: Cutoff Hz
tr: Kesme Hz

en: Tracking
tr: İzleme

en: Bone Name
tr: Kemik İsmi

en: Bone Idx
tr: Kemik İndeksi

en: Override Pose
tr: Üzerine Yazma Duruşu

en: Keep Aspect
tr: Görünüşü Koru

en: Cull Mask
tr: Kaldırma Maskesi

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Compositor
tr: Kompozitör

en: Projection
tr: Yansıtma

en: Frustum Offset
tr: Kesit Kayması

en: Near
tr: Yakın

en: Far
tr: Uzak

en: Visibility AABB
tr: Görünürlük AABB

en: Box Extents
tr: Kutu Uzanımları

en: Ring Axis
tr: Halka Ekseni

en: Ring Height
tr: Halka Yüksekliği

en: Ring Cone Angle
tr: Halka Konisi Açısı

en: Rotate Y
tr: Döndür Y

en: Disable Z
tr: Z Etkisizleştir

en: Flatness
tr: Düzlük

en: Scale Curve Z
tr: Ölçekle Eğri Z

en: Orm
tr: Perde/Pürüz/Metal

en: Emission
tr: Yayılım

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Emission Energy
tr: Yayılım Enerjisi

en: Modulate
tr: Ton Değiştir

en: Albedo Mix
tr: Albedo Karışımı

en: Normal Fade
tr: Normal Solması

en: Vertical Fade
tr: Dikey Solma

en: Upper Fade
tr: Üstten Solma

en: Lower Fade
tr: Alttan Solma

en: Distance Fade
tr: Uzaklık Solması

en: Transform Align
tr: Dönüştürme Hizalama

en: Draw Passes
tr: Çizim Geçişleri

en: Passes
tr: Geçişler

en: Thickness
tr: Kalınlık

en: Bake Mask
tr: Maske Fırınla

en: Update Mode
tr: Güncelleme Kipi

en: Follow Camera Enabled
tr: Kamera Takip Etkin

en: Heightfield Mask
tr: Yükseklik Alanı Maskesi

en: Directionality
tr: Yönlülük

en: Skeleton Path
tr: İskelet Yolu

en: Layer Mask
tr: Katman Maskesi

en: Visibility Range
tr: Görünürlük Aralığı

en: Begin Margin
tr: Kenar Boşluk Başlama

en: End Margin
tr: Kenar Boşluğu Bitiş

en: Fade Mode
tr: Solma Kipi

en: Max Iterations
tr: En Fazla Yineleme

en: Min Distance
tr: En Az Mesafe

en: Deterministic
tr: Deterministik

en: Pixel Size
tr: Piksel Boyutu

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Billboard
tr: Tabela

en: Shaded
tr: Gölgeli

en: Double Sided
tr: Çift Taraflı

en: No Depth Test
tr: Derinlik Testi Yok

en: Fixed Size
tr: Sabit Boyut

en: Alpha Cut
tr: Alfa Kesme

en: Alpha Scissor Threshold
tr: Alfa Makas Eşiği

en: Alpha Hash Scale
tr: Alfa Sağlama Ölçeği

en: Alpha Antialiasing Mode
tr: Alfa Kusur düzeltme Kipi

en: Alpha Antialiasing Edge
tr: Alfa Kusur düzeltme Kenarı

en: Texture Filter
tr: Doku Filtresi

en: Render Priority
tr: İşleme Önceliği

en: Outline Render Priority
tr: Anahat İşleme Önceliği

en: Text
tr: Metin

en: Outline Modulate
tr: Anahat Ton Değişimi

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Justification Flags
tr: Kenar Hizalama Bayrakları

en: BiDi
tr: İkiYönlü

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

en: Structured Text BiDi Override
tr: Yapısal Metin İkiYönlü Üzerine Yazma

en: Structured Text BiDi Override Options
tr: Yapısal Metin İkiYönlü Üzerine Yazma Seçenekleri

en: Intensity Lumens
tr: Şiddet Lümen

en: Intensity Lux
tr: Şiddet Lüks

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Indirect Energy
tr: Dolaylı Enerji

en: Volumetric Fog Energy
tr: Hacimsel Sis Enerjisi

en: Projector
tr: Işıldak

en: Angular Distance
tr: Açısal Mesafe

en: Negative
tr: Negatif

en: Specular
tr: Yansıtıcı

en: Bake Mode
tr: Fırınlama Kipi

en: Normal Bias
tr: Normal Sapması

en: Reverse Cull Face
tr: Ters Kaldırma Yüzü

en: Transmittance Bias
tr: Geçirgenlik Sapması

en: Opacity
tr: Şeffaflık

en: Blur
tr: Bulanıklık

en: Caster Mask
tr: Yayıcı Maskesi

en: Directional Shadow
tr: Yönlü Gölge

en: Split 1
tr: Ayır 1

en: Split 2
tr: Ayır 2

en: Split 3
tr: Ayır 3

en: Blend Splits
tr: Harmanlama Ayırmaları

en: Fade Start
tr: Solma Başlangıcı

en: Pancake Size
tr: Pankek Boyutu

en: Sky Mode
tr: Gökyüzü Kipi

en: Omni
tr: HerYöne

en: Shadow Mode
tr: Gölge Kipi

en: Spot
tr: Noktasal

en: Angle Attenuation
tr: Açısal Zayıflama

en: Lightmap Textures
tr: Işık Haritası Dokuları

en: Shadowmask Textures
tr: Gölge Maskesi Dokuları

en: Quality
tr: Kalite

en: Supersampling
tr: Süper örnekleme

en: Supersampling Factor
tr: Süper Örnekleme Çarpanı

en: Bounces
tr: Sekmeli

en: Bounce Indirect Energy
tr: Dolaylı Enerjiyi Sektir

en: Directional
tr: Yönlü

en: Shadowmask Mode
tr: Gölge Maskesi Modu

en: Use Texture for Bounces
tr: Sektirme için Doku Kullan

en: Interior
tr: İç Mekan

en: Use Denoiser
tr: Gürültü Giderici Kullan

en: Denoiser Strength
tr: Gürültü Giderici Gücü

en: Denoiser Range
tr: Gürültü Giderici Aralığı

en: Texel Scale
tr: Doku Hücresi Ölçeği

en: Max Texture Size
tr: En Büyük Doku Boyutu

en: Custom Sky
tr: Özel Gökyüzü

en: Custom Color
tr: Özel Renk

en: Custom Energy
tr: Özel Enerji

en: Camera Attributes
tr: Kamera Öznitelikleri

en: Gen Probes
tr: Sondalar Üret

en: Subdiv
tr: Altbölüm

en: Light Data
tr: Işık Verisi

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: Target Node
tr: Hedef Düğüm

en: Forward Axis
tr: İleri Eksen

en: Primary Rotation Axis
tr: Birincil Dönme Ekseni

en: Use Secondary Rotation
tr: İkincil Dönmeyi Kullan

en: Origin Settings
tr: Sıfır Noktası Ayarları

en: From
tr: Şuradan

en: External Node
tr: Harici Düğüm

en: Time Based Interpolation
tr: Zaman Temelli Ara Değerleme

en: Transition Type
tr: Geçiş Tipi

en: Ease Type
tr: Yumuşatma Tipi

en: Angle Limitation
tr: Açı Sınırlama

en: Use Angle Limitation
tr: Açı Sınırlama Kullan

en: Symmetry Limitation
tr: Simetri Sınırlaması

en: Primary Limit Angle
tr: Birincil Sınır Açısı

en: Primary Damp Threshold
tr: Birincil Yavaşlatma Eşiği

en: Primary Positive Limit Angle
tr: Birincil Pozitif Limit Açısı

en: Primary Positive Damp Threshold
tr: Birincil Pozitif Yavaşlatma Eşiği

en: Primary Negative Limit Angle
tr: Birincil Negatif Sınır Açısı

en: Primary Negative Damp Threshold
tr: Birincil Negatif Yavaşlatma Eşiği

en: Secondary Limit Angle
tr: İkincil Sınır Açısı

en: Secondary Damp Threshold
tr: İkincil Yavaşlatma Eşiği

en: Secondary Positive Limit Angle
tr: İkincil Pozitif Limit Açısı

en: Secondary Positive Damp Threshold
tr: İkincil Pozitif Yavaşlatma Eşiği

en: Secondary Negative Limit Angle
tr: İkincil Negatif Sınır Açısı

en: Secondary Negative Damp Threshold
tr: İkincil Negatif Yavaşlatma Eşiği

en: Surface Material Override
tr: Yüzey Malzemesi Üzerine Yaz

en: Path Height Offset
tr: Yol Yüksekliği Kayması

en: Use 3D Avoidance
tr: 3B Kaçınma Kullan

en: Keep Y Velocity
tr: Y Hızını Koru

en: NavigationMesh
tr: GezintiÖrgüsü

en: Navigation Mesh
tr: Gezinti Örgüsü

en: Quaternion
tr: Kuaterniyon

en: Basis
tr: Temel

en: Rotation Edit Mode
tr: Dönme Düzenleme Kipi

en: Rotation Order
tr: Dönme Sırası

en: Top Level
tr: Üst Seviye

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visibility Parent
tr: Görünürlük Üst Öğesi

en: Bake
tr: Fırınla

en: Debug Shape
tr: Hata Ayıklayıcı Şekil

en: Rotation Mode
tr: Dönme Kipi

en: Use Model Front
tr: Modelin Önünü Kullan

en: Tilt Enabled
tr: Yana Eğilme Etkin

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Force Magnitude
tr: Kuvvet Büyüklüğü

en: Attenuation Factor
tr: Zayıflama Katsayısı

en: Source Path
tr: Kaynak Yolu

en: Reverb Bus
tr: Yankılama Veriyolu

en: Uniformity
tr: Tekdüzelik

en: Ray Pickable
tr: Işın Seçilebilir

en: Capture on Drag
tr: Sürüklerken Yakala

en: Debug Fill
tr: Hata Ayıklama Dolgusu

en: Swing Span
tr: Sallanma Genişliği

en: Twist Span
tr: Burulma Genişliği

en: Relaxation
tr: Gevşeme

en: Linear Limit
tr: Doğrusal Sınır

en: Upper Distance
tr: Üst Mesafe

en: Lower Distance
tr: Alt Mesafe

en: Restitution
tr: Onarım

en: Linear Motor
tr: Doğrusal Motor

en: Force Limit
tr: Kuvvet Sınırı

en: Linear Spring
tr: Doğrusal Yay

en: Equilibrium Point
tr: Denge Noktası

en: Upper Angle
tr: Üst Açı

en: Lower Angle
tr: Alt Açı

en: ERP
tr: Hata Payı

en: Angular Motor
tr: Açısal Motor

en: Angular Spring
tr: Açısal Yay

en: Params
tr: Parametreler

en: Max Impulse
tr: En Büyük Anlık İtme

en: Solver Priority
tr: Çözümleyici Önceliği

en: Exclude Nodes From Collision
tr: Düğümleri Çarpışmaların Dışında Tut

en: Impulse Clamp
tr: Anlık İtme Kırpma

en: Linear Motion
tr: Doğrusal Hareket

en: Linear Ortho
tr: Doğrusal Diklik

en: Angular Motion
tr: Açısal Hareket

en: Angular Ortho
tr: Açısal Diklik

en: Joint Constraints
tr: Eklem Kısıtlamaları

en: Angular Limit Enabled
tr: Açısal Sınır Etkin

en: Angular Limit Upper
tr: Açısal Sınır Üst

en: Angular Limit Lower
tr: Açısal Sınır Alt

en: Angular Limit Bias
tr: Açısal Sınır Sapma

en: Angular Limit Softness
tr: Açısal Sınır Yumuşaklık

en: Angular Limit Relaxation
tr: Açısal Sınır Gevşeme

en: Linear Limit Upper
tr: Doğrusal Sınır Üst

en: Linear Limit Lower
tr: Doğrusal Sınır Alt

en: Linear Limit Softness
tr: Doğrusal Sınır Yumuşaklık

en: Linear Limit Restitution
tr: Doğrusal Sınır Onarım

en: Linear Limit Damping
tr: Doğrusal Sınır Yavaşlatma

en: Angular Limit Restitution
tr: Açısal Sınır Onarım

en: Angular Limit Damping
tr: Açısal Sınır Yavaşlatma

en: Linear Limit Enabled
tr: Doğrusal Sınır Etkin

en: Linear Spring Enabled
tr: Doğrusal Yay Etkin

en: Linear Spring Stiffness
tr: Doğrusal Yay Eğilmezlik

en: Linear Spring Damping
tr: Doğrusal Yay Yavaşlatma

en: Linear Equilibrium Point
tr: Doğrusal Denge Noktası

en: Linear Restitution
tr: Doğrusal Onarım

en: Linear Damping
tr: Doğrusal Yavaşlatma

en: Angular Restitution
tr: Açısal Onarım

en: Angular Damping
tr: Açısal Yavaşlatma

en: Angular Spring Enabled
tr: Açısal Yay Etkin

en: Angular Spring Stiffness
tr: Açısal Yay Eğilmezlik

en: Angular Spring Damping
tr: Açısal Yay Yavaşlatma

en: Angular Equilibrium Point
tr: Açısal Denge Noktası

en: Body Offset
tr: Cisim Kayması

en: Friction
tr: Sürtünme

en: Bounce
tr: Sekmeli

en: Linear Damp Mode
tr: Doğrusal Yavaşlatma Kipi

en: Angular Damp Mode
tr: Açısal Yavaşlatma Kipi

en: Axis Lock
tr: Eksen Kilidi

en: Linear X
tr: Doğrusal X

en: Linear Y
tr: Doğrusal Y

en: Linear Z
tr: Doğrusal Z

en: Angular X
tr: Açısal X

en: Angular Y
tr: Açısal Y

en: Angular Z
tr: Açısal Z

en: Hit Back Faces
tr: Geri Çarpma Yüzleri

en: Pinned Points
tr: Sabitlenmiş Noktalar

en: Attachments
tr: Eklentiler

en: Point Index
tr: Nokta İndeksi

en: Spatial Attachment Path
tr: Uzaysal Eklenti Yolu

en: Parent Collision Ignore
tr: Üst-öge Çarpışmayı Yoksay

en: Simulation Precision
tr: Benzetim Hassasiyeti

en: Total Mass
tr: Toplam Kütle

en: Linear Stiffness
tr: Doğrusal Eğilmezlik

en: Pressure Coefficient
tr: Basınç Katsayısı

en: Damping Coefficient
tr: Yavaşlatma Katsayısı

en: Drag Coefficient
tr: Sürükleme Katsayısı

en: Spring Length
tr: Yay Uzunluğu

en: Per-Wheel Motion
tr: Teker-başına Hareket

en: Engine Force
tr: Motor Kuvveti

en: Brake
tr: Fren

en: Steering
tr: Yönlendirme

en: VehicleBody3D Motion
tr: 3B Araç Cismi (VehicleBody3D) Hareketi

en: Use as Traction
tr: Çekiş için Kullan

en: Use as Steering
tr: Yön vermek için Kullan

en: Wheel
tr: Tekerlek

en: Roll Influence
tr: Yuvarlama Etkisi

en: Friction Slip
tr: Sürtünme Kayması

en: Suspension
tr: Askılama

en: Travel
tr: Seyahat

en: Max Force
tr: En Fazla Kuvvet

en: Blend Distance
tr: Harmanlama Mesafesi

en: Origin Offset
tr: Sıfır Noktası Kayması

en: Box Projection
tr: Kutu Yansıtması

en: Enable Shadows
tr: Gölgeleri Enkinleştir

en: Reflection Mask
tr: Yansıma Maskesi

en: Mesh LOD Threshold
tr: Örgü Detay Seviyesi Eşiği

en: Ambient
tr: Ortamsal

en: Color Energy
tr: Renk Enerjisi

en: Profile
tr: Profil

en: Motion Scale
tr: Hareket Ölçeği

en: Show Rest Only
tr: Sadece Rahat Duruşu Göster

en: Modifier
tr: Değiştirici

en: Callback Mode Process
tr: Geriçağır Kipi İşlemi

en: Deprecated
tr: Kullanım dışı

en: Animate Physical Bones
tr: Fiziksel Kemikleri Canlandır

en: Root Bone
tr: Kök Kemik

en: Tip Bone
tr: Tepe Kemik

en: Target
tr: Hedef

en: Override Tip Basis
tr: Tepe Temelinin Üzerine Yaz

en: Use Magnet
tr: Mıknatıs Kullan

en: Magnet
tr: Mıknatıs

en: Active
tr: Etkin

en: Influence
tr: Etki

en: Position Offset
tr: Konum Kayması

en: Rotation Offset
tr: Döndürme Kayması

en: Inside
tr: İçinde

en: Track Physics Step
tr: Fizik Adımını Takip Et

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Geometry
tr: Geometri

en: Material Override
tr: Malzemenin Üzerine Yaz

en: Material Overlay
tr: Malzeme Kaplaması

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Extra Cull Margin
tr: Fazladan Kaldırma Kenar Boşluğu

en: Custom AABB
tr: Özel Eksen-Hizalı Sınırlayıcı Kutu

en: LOD Bias
tr: Detay Seviyesi Sapması

en: Ignore Occlusion Culling
tr: Perdeleme Kaldırmayı Gözardı Et

en: Global Illumination
tr: Genel Aydınlatma

en: Lightmap Texel Scale
tr: Lightmap Texel Ölçeği

en: Lightmap Scale
tr: Işık Haritası Ölçeği

en: Dynamic Range
tr: Dinamik Aralık

en: Propagation
tr: Yayılma

en: Use Two Bounces
tr: İki Sekmeli Kullan

en: Body Tracker
tr: Cisim İzleyici

en: Body Update
tr: Cisim Güncellemesi

en: Face Tracker
tr: Yüz İzleyici

en: Hand Tracker
tr: El İzleyici

en: Pose
tr: Duruş

en: Show When Tracked
tr: İzlendiğinde Göster

en: World Scale
tr: Dünya Ölçeği

en: Play Mode
tr: Oynatma Kipi

en: Advance on Start
tr: Başlangıçta İlerle

en: Use Custom Timeline
tr: Özel Kurgu Şeridi Kullan

en: Timeline Length
tr: Kurgu Şeridi Uzunluğu

en: Stretch Time Scale
tr: Zaman Ölçeğini Esnet

en: Sync
tr: Eşle

en: Mix Mode
tr: Karıştırma Kipi

en: Fadein Time
tr: Belirginleşme Süresi

en: Fadein Curve
tr: Belirginleşme Eğrisi

en: Fadeout Time
tr: Solma Süresi

en: Fadeout Curve
tr: Solma Eğrisi

en: Break Loop at End
tr: Döngüyü Sonda Kes

en: Auto Restart
tr: Otomatik Yeniden Başlat

en: Autorestart
tr: Otomatik Yeniden Başlatma

en: Delay
tr: Gecikme

en: Random Delay
tr: Rastgele Gecikme

en: Explicit Elapse
tr: Serbest Zaman Atlama

en: Xfade Time
tr: X-Solma Süresi

en: Xfade Curve
tr: X-Solma Eğrisi

en: Allow Transition to Self
tr: Kendisine Geçişe İzin Ver

en: Input Count
tr: Giriş Sayısı

en: Request
tr: İstek

en: Internal Active
tr: Dahili Etkin

en: Add Amount
tr: Değer Ekle

en: Blend Amount
tr: Harmanlama Miktarı

en: Sub Amount
tr: Alt Miktar

en: Seek Request
tr: İstek Ara

en: Current Index
tr: Şu anki İndeks

en: Current State
tr: Şu anki Durum

en: Transition Request
tr: Geçiş İsteği

en: Reset on Save
tr: Kaydederken Sıfırla

en: Root Node
tr: Kök Düğüm

en: Root Motion
tr: Kök Hareketi

en: Track
tr: İz

en: Local
tr: Yerel

en: Callback Mode
tr: Geriçağır Kipi

en: Method
tr: Yöntem

en: Discrete
tr: Ayrık

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Switch Mode
tr: Kipi Değiştir

en: Advance
tr: İlerletme

en: Condition
tr: Koşul

en: Expression
tr: İfade

en: State Machine Type
tr: Durum Makinesi Türü

en: Reset Ends
tr: Uçları Sıfırla

en: Current Animation
tr: Mevcut Animasyon

en: Playback Options
tr: Oynatma Seçenekleri

en: Auto Capture
tr: Otomatik Yakalama

en: Auto Capture Duration
tr: Otomatik Yakalama Süresi

en: Auto Capture Transition Type
tr: Otomatik Yakalama Geçiş Türü

en: Auto Capture Ease Type
tr: Otomatik Yakalama Yumuşama Türü

en: Default Blend Time
tr: Varsayılan Harmanlama Süresi

en: Movie Quit on Finish
tr: Film Bitirince Çık

en: Tree Root
tr: Ağaç Kökü

en: Advance Expression Base Node
tr: Gelişmiş İfade Temel Düğümü

en: Anim Player
tr: Animasyon Oynatıcı

en: Animation Path
tr: Animasyon Yolu

en: Zero Y
tr: Sıfır Y

en: Mix Target
tr: Hedefi Karıştır

en: Ratio
tr: Oran

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Button Pressed
tr: Düğme Basıldı

en: Action Mode
tr: Eylem Kipi

en: Keep Pressed Outside
tr: Basılı Olanı Dışarıda Bırak

en: Button Group
tr: Düğme Grubu

en: Shortcut Feedback
tr: Kısayol Geribildirim

en: Shortcut in Tooltip
tr: Araçipucu'nda Kısayol

en: Button Shortcut Feedback Highlight Time
tr: Düğme Kısayol Geribildirim Vurgulama Süresi

en: Allow Unpress
tr: Basma kaldırmaya İzin Ver

en: Text Behavior
tr: Metin Davranışı

en: Text Overrun Behavior
tr: Metin Taşması Davranışı

en: Clip Text
tr: Metni Kes

en: Icon Behavior
tr: Simge Davranışı

en: Icon Alignment
tr: Simge Hizalama

en: Vertical Icon Alignment
tr: Dikey Simge Hizalama

en: Expand Icon
tr: Simgeyi Genişlet

en: Use Top Left
tr: Sol Üst Kullan

en: Symbol Lookup on Click
tr: Tıklayınca Simge Arama

en: Symbol Tooltip on Hover
tr: Üzerine Gelindiğinde Simge Araç İpucu

en: Line Folding
tr: Satır Katlama

en: Line Length Guidelines
tr: Satır Uzunluğu Kılavuz Çizgileri

en: Draw Breakpoints Gutter
tr: Kesme Noktaları Ciltpayı Çiz

en: Draw Bookmarks
tr: Yer İmlerini Çiz

en: Draw Executing Lines
tr: Yürütülen Satırları Çiz

en: Draw Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Çiz

en: Zero Pad Line Numbers
tr: Sıfır Dolgulu Satır Numaraları

en: Draw Fold Gutter
tr: Katlama Ciltpayı Çiz

en: Delimiters
tr: Ayırıcılar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Code Completion
tr: Kod Tamamlama

en: Prefixes
tr: Ön Ekler

en: Indentation
tr: Girinti

en: Use Spaces
tr: Boşluk Kullan

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic Prefixes
tr: Otomatik Önekler

en: Auto Brace Completion
tr: Parantez Otomatik Eşlemesi

en: Highlight Matching
tr: Eşleşmeyi Vurgulama

en: Pairs
tr: Çiftler

en: Edit Alpha
tr: Alfayı Düzenle

en: Color Mode
tr: Renk Kipi

en: Deferred Mode
tr: Ertelenmiş Kip

en: Picker Shape
tr: Seçici Şekil

en: Can Add Swatches
tr: Numuneler Ekleyebilir

en: Customization
tr: Özelleştirme

en: Sampler Visible
tr: Örnekleyici Görünür

en: Color Modes Visible
tr: Renk Kipleri Görünür

en: Sliders Visible
tr: Kaydırıcılar Görünür

en: Hex Visible
tr: Onaltılık Görünür

en: Presets Visible
tr: Hazır Ayarlar Görünür

en: Theme Overrides
tr: Tema Üzerine Yazma

en: Constants
tr: Sabitler

en: Font Sizes
tr: Yazı Tipi Boyutları

en: Styles
tr: Tarzlar

en: Clip Contents
tr: İçerikleri Kes

en: Custom Minimum Size
tr: Özel En Küçük Boyut

en: Layout Direction
tr: Yerleşim Düzeni Yönü

en: Layout Mode
tr: Yerleşim Düzeni Kipi

en: Anchors Preset
tr: Çapalar Hazır Ayarı

en: Anchor Points
tr: Çapa Noktaları

en: Anchor Offsets
tr: Çapa Kaymaları

en: Grow Direction
tr: Büyüme Yönü

en: Pivot Offset
tr: Eksen Kayması

en: Container Sizing
tr: Taşıyıcı Boyutlandırma

en: Stretch Ratio
tr: Esnetme Oranı

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Localize Numeral System
tr: Sayı Sistemini Yerelleştir

en: Tooltip
tr: Araçipucu

en: Auto Translate Mode
tr: Otomatik Çeviri Modu

en: Focus
tr: Odak

en: Neighbor Left
tr: Komşu Sol

en: Neighbor Top
tr: Komşu Üst

en: Neighbor Right
tr: Komşu Sağ

en: Neighbor Bottom
tr: Komşu Alt

en: Previous
tr: Önceki

en: Mouse
tr: Fare

en: Force Pass Scroll Events
tr: Kaydırma Eylemlerini Zorla Geç

en: Default Cursor Shape
tr: Varsayılan İmleç Şekli

en: Shortcut Context
tr: Kısayol İçeriği

en: Type Variation
tr: Tür Değişkenliği

en: OK Button Text
tr: Tamam Düğmesi Metin

en: Dialog
tr: İleti Penceresi

en: Hide on OK
tr: Tamam basılınca Gizle

en: Close on Escape
tr: İptal tuşu (Esc) basılırsa Kapat

en: Autowrap
tr: Otomatik Sarmala

en: Cancel Button Text
tr: İptal Düğmesi Metin

en: Mode Overrides Title
tr: Kip Başlığın Üzerine Yazar

en: File Mode
tr: Dosya Kipi

en: Access
tr: Erişim

en: Root Subfolder
tr: Kök Altklasör

en: Filters
tr: Filtreler

en: Filename Filter
tr: Dosya Adı Filtresi

en: Use Native Dialog
tr: Yerel Diyaloğu Kullan

en: Options
tr: Seçenekler

en: Last Wrap Alignment
tr: Son Sargı Hizalaması

en: Reverse Fill
tr: Ters Dolgu

en: Folded
tr: Katlanmış

en: Show Grid
tr: Izgarayı Göster

en: Snapping Enabled
tr: Tutunma Etkin

en: Snapping Distance
tr: Tutunma Mesafesi

en: Panning Scheme
tr: Kaydırma Düzeni

en: Right Disconnects
tr: Sağ Basma Bağlantıyı Keser

en: Connection Lines
tr: Bağlantı Çizgileri

en: Curvature
tr: Eğrilik

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Zoom Min
tr: Yaklaştırma En Düşük

en: Zoom Max
tr: Yaklaştırma En Fazla

en: Zoom Step
tr: Yaklaştırma Adımı

en: Toolbar Menu
tr: Araç Çubuğu Menüsü

en: Show Menu
tr: Menüyü Göster

en: Show Zoom Label
tr: Yaklaştırma Etiketini Göster

en: Show Zoom Buttons
tr: Yakınlaştırma Düğmelerini Göster

en: Show Grid Buttons
tr: Izgara Düğmelerini Göster

en: Show Minimap Button
tr: MiniHarita Düğmesini Göster

en: Show Arrange Button
tr: Düzenle Düğmesini Göster

en: Draggable
tr: Sürüklenebilir

en: Selected
tr: Seçili

en: Autoshrink Enabled
tr: Otomatik Daraltma Etkinleştirildi

en: Autoshrink Margin
tr: Otomatik Daraltma Kenar Boşluğu

en: Drag Margin
tr: Sürükleme Kenar Boşluğu

en: Tint Color Enabled
tr: Açıcı Renk Etkin

en: Tint Color
tr: Açıcı Renk

en: Ignore Invalid Connection Type
tr: Geçersiz Bağlantı Tipini Görmezden Gel

en: Select Mode
tr: Seçme Kipi

en: Allow Reselect
tr: Tekrar Seçmeye İzin Ver

en: Allow RMB Select
tr: Sağ Tıklamayla Seçmeye İzin Ver

en: Allow Search
tr: Aramaya İzin Ver

en: Max Text Lines
tr: En Fazla Metin Satırları

en: Auto Width
tr: Otomatik Genişlik

en: Auto Height
tr: Otomatik Yükseklik

en: Wraparound Items
tr: Öğeleri Sarmala

en: Items
tr: Öğeler

en: Max Columns
tr: En Fazla Sütun

en: Same Column Width
tr: Aynı Sütun Genişliği

en: Fixed Column Width
tr: Sabit Sütun Genişliği

en: Icon Mode
tr: Simge Kipi

en: Icon Scale
tr: Simge Ölçeği

en: Fixed Icon Size
tr: Sabit Simge Boyu

en: Label Settings
tr: Etiket Ayarları

en: Paragraph Separator
tr: Paragraf Ayırıcı

en: Ellipsis Char
tr: Üç Nokta Karakteri

en: Tab Stops
tr: Sekme Durakları

en: Displayed Text
tr: Görüntülenen Metin

en: Lines Skipped
tr: Atlanan Satırlar

en: Max Lines Visible
tr: En Çok Görünür Satırlar

en: Visible Characters
tr: Görünür Karakterler

en: Visible Characters Behavior
tr: Görünür Karakterlerin Davranışı

en: Visible Ratio
tr: Görünürlük Oranı

en: Placeholder Text
tr: Yer Tutucu Metin

en: Max Length
tr: En Fazla Uzunluk

en: Keep Editing on Text Submit
tr: Metin Gönderme sonrasında Düzenlemeye Devam Et

en: Expand to Text Length
tr: Metin Uzunluğuna Genişlet

en: Context Menu Enabled
tr: İçerik Menüsü Etkin

en: Emoji Menu Enabled
tr: Emoji Menüsü Etkinleştirildi

en: Clear Button Enabled
tr: Temizleme Tuşu Etkin

en: Shortcut Keys Enabled
tr: Kısayol Tuşları Etkin

en: Middle Mouse Paste Enabled
tr: Orta Fare Tuşuyla Yapıştırma Etkin

en: Selecting Enabled
tr: Seçme Etkin

en: Deselect on Focus Loss Enabled
tr: Odak Kaybında Seçimi Kaldır Etkin

en: Drag and Drop Selection Enabled
tr: Sürükle ve Bırak Seçimi Etkin

en: Draw Control Chars
tr: Denetim Karakterlerini Çiz

en: Select All on Focus
tr: Odaklandığında Tümünü Seç

en: Blink
tr: Yansön

en: Blink Interval
tr: Yansön Aralığı

en: Column
tr: Sütun

en: Force Displayed
tr: Görüntülemeyi Zorla

en: Mid Grapheme
tr: Orta Yazıbirim

en: Secret
tr: Gizli

en: Right Icon
tr: Sağ Simge

en: Underline
tr: Altçizgi

en: Start Index
tr: Başlangıç İndeksi

en: Switch on Hover
tr: Üzerine Gelince Değiştir

en: Prefer Global Menu
tr: Genel Menüyü Tercih Et

en: Draw Center
tr: Merkezi Çiz

en: Region Rect
tr: Bölge Dikdörtgeni

en: Patch Margin
tr: Kenar Boşluğunu Yama

en: Axis Stretch
tr: Eksen Esnetmesi

en: Fit to Longest Item
tr: En Uzun Öğeye Uydur

en: Hide on Item Selection
tr: Öğe Seçiminde Gizle

en: Hide on Checkable Item Selection
tr: İşaretlenebilir Öğe Seçiminde Gizle

en: Hide on State Item Selection
tr: Durum Öğesi Seçiminde Gizle

en: Submenu Popup Delay
tr: Altmenü Açılır Pencere Gecikmesi

en: System Menu ID
tr: Sistem Menüsü Kimliği

en: Prefer Native Menu
tr: Özgün Menüyü Tercih Et

en: Fill Mode
tr: Doldurma Kipi

en: Show Percentage
tr: Yüzdeyi Göster

en: Indeterminate
tr: Belirsiz

en: Preview Indeterminate
tr: Belirsiz Önizleme

en: Min Value
tr: En küçük Değer

en: Max Value
tr: En Büyük Değer

en: Step
tr: Adım

en: Page
tr: Sayfa

en: Exp Edit
tr: Üstel Düzenle

en: Rounded
tr: Yuvarlanmış

en: Allow Greater
tr: Daha Büyüğe İzin Ver

en: Allow Lesser
tr: Daha Azına İzin Ver

en: Border Width
tr: Kenarlık Genişliği

en: Elapsed Time
tr: Geçen Süre

en: Outline
tr: Anahat

en: Env
tr: Çevre

en: Glyph Index
tr: Kabartma İndeksi

en: Glyph Count
tr: Kabartma Sayısı

en: Glyph Flags
tr: Kabartma Bayrakları

en: Relative Index
tr: Göreceli İndeks

en: BBCode Enabled
tr: BBCode Etkin

en: Fit Content
tr: İçeriği Uydur

en: Scroll Active
tr: Kaydırma Etkin

en: Scroll Following
tr: Kaydırma Takip Eder

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: Markup
tr: Biçimleme

en: Custom Effects
tr: Özel Etkiler

en: Meta Underlined
tr: Meta Altıçizili

en: Hint Underlined
tr: İpucu Altıçizili

en: Threaded
tr: İş parçacıklı

en: Progress Bar Delay
tr: İlerleme Çubuğu Gecikmesi

en: Text Selection
tr: Metin Seçimi

en: Custom Step
tr: Özel Adım

en: Follow Focus
tr: Odağı Takip Et

en: Draw Focus Border
tr: Odak Kenarlığı Çiz

en: Horizontal Scroll Mode
tr: Yatay Kaydırma Kipi

en: Vertical Scroll Mode
tr: Dikey Kaydırma Kipi

en: Scroll Deadzone
tr: Kaydırma Ölü bölgesi

en: Default Scroll Deadzone
tr: Varsayılan Kaydırma Ölü bölgesi

en: Scrollable
tr: Kaydırılabilir

en: Tick Count
tr: İşaret Sayısı

en: Ticks on Borders
tr: Kenarlar Üzerinde İşaretler

en: Update on Text Changed
tr: Metin Değişince Güncelle

en: Custom Arrow Step
tr: Özel Ok Adımı

en: Collapsed
tr: Daraltılmış

en: Dragging Enabled
tr: Sürükleme Etkin

en: Dragger Visibility
tr: Sürükleyici Görünürlüğü

en: Drag Area
tr: Sürükleme Alanı

en: Margin Begin
tr: Kenar Boşluğu Başlangıç

en: Margin End
tr: Kenar Boşluğu Bitiş

en: Highlight in Editor
tr: Düzenleyicide Vurgula

en: Split Offset
tr: Kaymayı Bölümlendir

en: Stretch Shrink
tr: Esnetme Daraltma

en: Mouse Target
tr: Fare Hedefi

en: Current Tab
tr: Geçerli Sekme

en: Tab Alignment
tr: Sekme Hizalaması

en: Clip Tabs
tr: Sekmeleri Kes

en: Tab Close Display Policy
tr: Sekme Kapatma Tuşu Görüntüleme İlkesi

en: Max Tab Width
tr: En Fazla Sekme Genişliği

en: Scrolling Enabled
tr: Kaydırma Etkin

en: Drag to Rearrange Enabled
tr: Yeniden Yerleştirme için Sürükle Etkin

en: Tabs Rearrange Group
tr: Sekmeleri Yeniden Yerleştirme Grubu

en: Scroll to Selected
tr: Seçilene Kaydır

en: Deselect Enabled
tr: Etkin Seçimi Kaldır

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tabs Position
tr: Sekmelerin Konumu

en: Tabs Visible
tr: Sekmeler Görünür

en: All Tabs in Front
tr: Tüm Sekmeler Ön tarafta

en: Use Hidden Tabs for Min Size
tr: En Küçük Boy için Gizli Sekmeler Kullan

en: Tab Focus Mode
tr: Sekme Odak Kipi

en: Empty Selection Clipboard Enabled
tr: Seçim Panosu Boşaltma Etkin

en: Wrap Mode
tr: Sarma Kipi

en: Smooth
tr: Pürüzsüz

en: Past End of File
tr: Dosyanın Sonundan Öteye

en: Fit Content Height
tr: İçeriğin Yükseliğini Uydur

en: Fit Content Width
tr: İçerik Genişliğine Uydur

en: Draw When Editable Disabled
tr: Düzenlenebilir Olunca Çiz Devre Dışı

en: Move on Right Click
tr: Sağ Tıklamada Taşı

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Syntax Highlighter
tr: Sözdizimi Vurgulama

en: Visual Whitespace
tr: Görsel Beyazboşluk

en: Control Chars
tr: Denetim Karakterleri

en: Spaces
tr: Boşluklar

en: Text Edit Idle Detect (sec)
tr: Metn Düzenleme Boşta Kalma Algılama (sn)

en: Text Edit Undo Stack Max Size
tr: Metin Düzenleme Geri Alma Yığını En Fazla Boyut

en: Hover
tr: Üzerine Gel

en: Focused
tr: Odaklandı

en: Click Mask
tr: Tıklama Maskesi

en: Ignore Texture Size
tr: Doku Boyutunu Gözardı Et

en: Radial Fill
tr: Dairesel Doldurma

en: Initial Angle
tr: Başlangıç Açısı

en: Fill Degrees
tr: Dolgulama Derece

en: Center Offset
tr: Merkez Kayması

en: Nine Patch Stretch
tr: Dokuz Yama Esnetme

en: Stretch Margin
tr: Esnetme Kenar Boşluğu

en: Under
tr: Altında

en: Over
tr: Üzerinde

en: Progress Offset
tr: İlerleme Kayması

en: Tint
tr: Tonlama

en: Expand Mode
tr: Genişletme Kipi

en: Custom Minimum Height
tr: Özel En Az Yükseklik

en: Column Titles Visible
tr: Sütun Başlıkları Görünür

en: Hide Folding
tr: Katlamayı Gizle

en: Enable Recursive Folding
tr: Özyinelemeli Katlamayı Etkinleştir

en: Hide Root
tr: Kökü Gizle

en: Drop Mode Flags
tr: Bırakma Kipi Bayrakları

en: Auto Tooltip
tr: Otomatik Araç İpucu

en: Scroll Horizontal Enabled
tr: Yatay Kaydırma Etkin

en: Scroll Vertical Enabled
tr: Dikey Kaydırma Etkin

en: Audio Track
tr: Ses İzi

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Expand
tr: Genişlet

en: Buffering Msec
tr: Ara Belleğe Alınıyor Msn

en: Self Modulate
tr: Kendine Ton Değiştirme

en: Show Behind Parent
tr: Üst-ögenin Arkasında Göster

en: Clip Children
tr: Alt-ögeleri Kes

en: Light Mask
tr: Işık Maskesi

en: Visibility Layer
tr: Görünürlük Katmanı

en: Ordering
tr: Sıralama

en: Z Index
tr: Z İndeksi

en: Z as Relative
tr: Z Göreceli

en: Y Sort Enabled
tr: Y Sıralama Etkin

en: Use Parent Material
tr: Üst-öge Malzemesini Kullan

en: Diffuse
tr: Karışma

en: NormalMap
tr: NormalHaritası

en: Shininess
tr: Parlaklık

en: Download File
tr: Dosya İndir

en: Download Chunk Size
tr: İndirme Parça Boyutu

en: Accept Gzip
tr: Gzip Kabul Et

en: Body Size Limit
tr: Veri Gövdesi Boyut Sınırı

en: Max Redirects
tr: En Fazla Yönlendirmeler

en: Timeout
tr: Zaman Aşımı

en: Transfer Mode
tr: Aktarım Kipi

en: Transfer Channel
tr: Aktarım Kanalı

en: Node Name Num Separator
tr: Düğüm İsmi Numara Ayırıcı

en: Node Name Casing
tr: Düğüm İsmi Harf Boyutu

en: Physics Priority
tr: Fizik Önceliği

en: Thread Group
tr: İş Parçacığı Grubu

en: Group
tr: Grup

en: Group Order
tr: Grup Sırası

en: Messages
tr: İletiler

en: Auto Translate
tr: Otomatik Çeviri

en: Editor Description
tr: Düzenleyici Açıklaması

en: Time Left
tr: Kala Süre

en: Debug Collisions Hint
tr: Hata Ayıklama Çarpışma İpucu

en: Debug Paths Hint
tr: Hata Ayıklama Yolları İpucu

en: Debug Navigation Hint
tr: Hata Ayıklama Gezinti İpucu

en: Multiplayer Poll
tr: Çokluoyuncu Sorgulama

en: Shapes
tr: Şekiller

en: Shape Color
tr: Şekil Rengi

en: Contact Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Paths
tr: Yollar

en: Geometry Color
tr: Geometri Rengi

en: Geometry Width
tr: Geometri Genişliği

en: Max Contacts Displayed
tr: Görüntülenen En Fazla Bağlantılar

en: Draw 2D Outlines
tr: 2D Anahatları Çiz

en: Viewport
tr: Çerçeve

en: Transparent Background
tr: Şeffaf Arkaplan

en: Anti Aliasing
tr: Kusur Düzeltme

en: Screen Space AA
tr: Ekran Alanı Kenar Düzeltme

en: Use TAA
tr: Zamansal Kenar Düzeltme Kullan

en: Use Occlusion Culling
tr: Perdeleme Kaldırma Kullan

en: Mesh LOD
tr: Örgü Detay Seviyesi (LOD)

en: LOD Change
tr: Detay Seviyesi Değişimi

en: Threshold Pixels
tr: Eşik Pikselleri

en: Snap
tr: Tutunma

en: Snap 2D Transforms to Pixel
tr: 2B Dönüşümleri Piksellere Tuttur

en: Snap 2D Vertices to Pixel
tr: 2B Köşeleri Piksellere Tuttur

en: VRS
tr: Değişken Oran Gölgelendirme

en: Lights and Shadows
tr: Işıklar ve Gölgeler

en: Positional Shadow
tr: Konumsal Gölge

en: Atlas Size
tr: Atlas Boyutu

en: Atlas Quadrant 0 Subdiv
tr: Atlas Çeyreği 0 Altbölüm

en: Atlas Quadrant 1 Subdiv
tr: Atlas Çeyreği 1 Altbölüm

en: Atlas Quadrant 2 Subdiv
tr: Atlas Çeyreği 2 Altbölüm

en: Atlas Quadrant 3 Subdiv
tr: Atlas Çeyreği 3 Altbölüm

en: SDF
tr: İşaretli Uzaklık Alanı

en: Oversize
tr: Aşırıboyut

en: Default Environment
tr: Varsayılan Ortam

en: Enable Object Picking
tr: Nesne Seçmeyi Etkinleştir

en: Menu
tr: Menü

en: Wait Time
tr: Bekleme Süresi

en: Autostart
tr: Otomatik başlatma

en: Ignore Time Scale
tr: Zaman Ölçeğini Görmezden Gel

en: Viewport Path
tr: Çerçeve Yolu

en: Disable 3D
tr: 3B'yi Devredışı Bırak

en: Use XR
tr: Arttırılmış Gerçeklik (XR) Kullan

en: Own World 3D
tr: Kendi Dünyan 3B

en: World 3D
tr: Dünya 3B

en: Transparent BG
tr: Şeffaf Arkaplan

en: Handle Input Locally
tr: Girdiyi Yerel Olarak İşle

en: MSAA 2D
tr: 2B Çok Örnekli Kenar Düzeltme

en: MSAA 3D
tr: 3B Çok Örnekli Kenar Düzeltme

en: Use Debanding
tr: Kuşak Engelleme Kullan

en: Debug Draw
tr: Hata Ayıklama Çizimi

en: Use HDR 2D
tr: HDR 2B kullan

en: Scaling 3D
tr: Ölçek 3B

en: Scaling 3D Mode
tr: Ölçekleme 3B Kipi

en: Scaling 3D Scale
tr: Ölçekleme 3B Ölçeği

en: Texture Mipmap Bias
tr: Doku Mipharitası Sapması

en: Anisotropic Filtering Level
tr: Eşyönsüz Filtreleme Seviyesi

en: FSR Sharpness
tr: FSR Keskinliği

en: Variable Rate Shading
tr: Değişken Oran Gölgelendirme

en: Canvas Items
tr: Kanvas Öğeleri

en: Audio Listener
tr: Ses Dinleyici

en: Enable 2D
tr: 2B Etkinleştir

en: Enable 3D
tr: 3B Etkinleştir

en: Object Picking
tr: Nesne Seçme

en: Object Picking Sort
tr: Nesne Seçme Sıralaması

en: Object Picking First Only
tr: Sadece Önce Nesne Seçimi

en: Disable Input
tr: Giriş Devre Dışı

en: Positional Shadow Atlas
tr: Konumsal Gölge Atlası

en: 16 Bits
tr: 16 Bit

en: Quad 0
tr: Çeyrek 0

en: Quad 1
tr: Çeyrek 1

en: Quad 2
tr: Çeyrek 2

en: Quad 3
tr: Çeyrek 3

en: Canvas Cull Mask
tr: Kanvas Kaldırma Maskesi

en: Size 2D Override
tr: 2B Boyutun Üzerine Yaz

en: Size 2D Override Stretch
tr: 2B Boyut Üzerine Yazma Esnetmesi

en: Render Target
tr: İşleme Hedefi

en: Clear Mode
tr: Temizleme Kipi

en: Current Screen
tr: Şu anki Ekran

en: Mouse Passthrough Polygon
tr: Fare İçindengeçme Çokgeni

en: Wrap Controls
tr: Denetimleri Sar

en: Transient to Focused
tr: Odaklanmışa Geçiş yap

en: Exclusive
tr: Ayrıcalıklı

en: Unresizable
tr: Yeniden Boyutlandırılamaz

en: Unfocusable
tr: Odaklanamaz

en: Popup Window
tr: Açılır Pencere

en: Mouse Passthrough
tr: Fare İçindengeçmesi

en: Exclude From Capture
tr: Yakalamanın Dışında Tut

en: Force Native
tr: Özgünü Zorla

en: Min Size
tr: En Küçük Boyut

en: Max Size
tr: En Büyük Boyut

en: Keep Title Visible
tr: Başlığı Görünür Tut

en: Content Scale
tr: İçerik Ölçeği

en: Swap Cancel OK
tr: Vazgeç/Tamam Düğmelerini Yer Değiştir

en: Layer Names
tr: Katman İsimleri

en: 2D Render
tr: 2B İşleyici

en: 3D Render
tr: 3B İşleyici

en: 2D Physics
tr: 2B Fizik

en: 2D Navigation
tr: 2B Gezinti

en: 3D Physics
tr: 3B Fizik

en: 3D Navigation
tr: 3B Gezinti

en: Segments
tr: Dilimler

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Partition Type
tr: Bölüntü Sayısı

en: Parsed Geometry Type
tr: Çözümlenmiş Geometri Türü

en: Parsed Collision Mask
tr: Çözümlenmiş Çarpışma Maskesi

en: Source Geometry Mode
tr: Kaynak Geometri Kipi

en: Source Geometry Group Name
tr: Kaynak Geometri Grup İsmi

en: Cells
tr: Hücreler

en: Baking Rect
tr: Dörtgen Fırınlanıyor

en: Baking Rect Offset
tr: Dörtgen Kayması Fırınlanıyor

en: Slide on Slope
tr: Eğimde Kaydır

en: Custom Solver Bias
tr: Özel Çözümleyici Sapması

en: Execution Mode
tr: Çalıştırma Kipi

en: Target Nodepath
tr: Hedef Düğümyolu

en: Tip Nodepath
tr: Tepe Düğümyolu

en: CCDIK Data Chain Length
tr: CCDIK Veri Zinciri Uzunluğu

en: FABRIK Data Chain Length
tr: FABRIK Veri Zinciri Uzunluğu

en: Jiggle Data Chain Length
tr: Titreme Veri Zinciri Uzunluğu

en: Default Joint Settings
tr: Varsayılan Eklem Ayarları

en: Use Gravity
tr: Yerçekimi Kullan

en: Bone Index
tr: Kemik İndeksi

en: Bone 2D Node
tr: 2B Kemik Düğümü

en: Physical Bone Chain Length
tr: Fiziksel Kemik Zincir Uzunluğu

en: Target Minimum Distance
tr: Hedef En Az Mesafe

en: Target Maximum Distance
tr: Hedef En Çok Mesafe

en: Flip Bend Direction
tr: Eğilme Yönünü Ters Çevir

en: Modification Count
tr: Değiştirilme Sayısı

en: Right Side
tr: Sağ Taraf

en: Right Corner
tr: Sağ Köşe

en: Bottom Right Side
tr: Sağ Alt Taraf

en: Bottom Right Corner
tr: Sağ Alt Köşe

en: Bottom Side
tr: Alt Taraf

en: Bottom Corner
tr: Alt Köşe

en: Bottom Left Side
tr: Sol Alt Taraf

en: Bottom Left Corner
tr: Sol Alt Köşe

en: Left Side
tr: Sol Taraf

en: Left Corner
tr: Sol Köşe

en: Top Left Side
tr: Sol Üst Taraf

en: Top Left Corner
tr: Sol Üst Köşe

en: Top Side
tr: Üst Taraf

en: Top Corner
tr: Üst Köşe

en: Top Right Side
tr: Sağ Üst Taraf

en: Top Right Corner
tr: Sağ Üst Köşe

en: Terrains
tr: Araziler

en: Custom Data
tr: Özel Veri

en: Tile Shape
tr: Karo Şekli

en: Tile Layout
tr: Karo Yerleşim Düzeni

en: Tile Offset Axis
tr: Karo Kayma Ekseni

en: Tile Size
tr: Karo Boyutu

en: UV Clipping
tr: UV Kesme

en: Occlusion Layers
tr: Perdeleme Katmanları

en: Physics Layers
tr: Fizik Katmanları

en: Terrain Sets
tr: Arazi Kümeleri

en: Custom Data Layers
tr: Özel Veri Katmanları

en: Scenes
tr: Sahneler

en: Scene
tr: Sahne

en: Display Placeholder
tr: Yer Tutucu Göster

en: Polygons Count
tr: Çokgenlerin Sayısı

en: One Way
tr: Tek Yön

en: One Way Margin
tr: Tek Yön Kenar Boşluğu

en: Terrains Peering Bit
tr: Arazi Eşleştirme Biti

en: Transpose
tr: Tersini Al

en: Texture Origin
tr: Doku Kökeni

en: Terrain Set
tr: Arazi Kümesi

en: Terrain
tr: Arazi

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Probability
tr: Olasılık

en: Distance
tr: Mesafe

en: Backface Collision
tr: Arkayüz Çarpışması

en: Density
tr: Yoğunluk

en: Height Falloff
tr: Yükseklik Azalması

en: Edge Fade
tr: Kenar Solması

en: Density Texture
tr: Yoğunluk Dokusu

en: Map Width
tr: Harita Genişliği

en: Map Depth
tr: Harita Derinliği

en: Map Data
tr: Harita Verisi

en: Item
tr: Öğe

en: Mesh Transform
tr: Ögrü Dönüştürme

en: Mesh Cast Shadow
tr: Örgü Gölge Yayma

en: Navigation Mesh Transform
tr: Gezinti Örgüsü Dönüştürme

en: Preview
tr: Önizleme

en: Add UV2
tr: UV2 ekle

en: UV2 Padding
tr: UV2 Dolgulama

en: Subdivide Width
tr: Altparça Genişliği

en: Subdivide Height
tr: Altparça Yüksekliği

en: Subdivide Depth
tr: Altparça Derinliği

en: Top Radius
tr: Üst Yarıçap

en: Bottom Radius
tr: Alt Yarıçap

en: Cap Top
tr: Kapak Üst

en: Cap Bottom
tr: Kapak Alt

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Is Hemisphere
tr: Yarım Küre Mi

en: Ring Segments
tr: Halka Dilimleri

en: Radial Steps
tr: Dairesel Adımlar

en: Section Length
tr: Kesit Uzunluğu

en: Section Rings
tr: Kesit Halkaları

en: Section Segments
tr: Kesit Dilimleri

en: Curve Step
tr: Eğri Adımı

en: Bind Count
tr: Bağlayıcı Sayısı

en: Bind
tr: Bağlayıcı

en: Bone
tr: Kemik

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Top Color
tr: Üst Renk

en: Horizon Color
tr: Ufuk Çizgisi Rengi

en: Energy Multiplier
tr: Enerji Çarpanı

en: Cover
tr: Kapak

en: Cover Modulate
tr: Kapak Ton Değişimi

en: Ground
tr: Yer

en: Bottom Color
tr: Alt Renk

en: Sun
tr: Güneş

en: Panorama
tr: Geniş-görünüm

en: Coefficient
tr: Katsayı

en: Eccentricity
tr: Dışmerkezlilik

en: Turbidity
tr: Bulanıklık

en: Sun Disk Scale
tr: Güneş Diski Ölçeği

en: Ground Color
tr: Zemin Rengi

en: Night Sky
tr: Gece Gökyüzü

en: Fallback Environment
tr: Sonçare Ortamı

en: Plane
tr: Düzlem

en: Frames
tr: Kareler

en: Pause
tr: Duraklat

en: Filter Clip
tr: Kesmeyi Filtrele

en: Polyphony
tr: Çokseslilik

en: Format
tr: Biçim

en: Mix Rate
tr: Karıştırma Oranı

en: Stereo
tr: Çiftli Ses

en: Bonemap
tr: Kemikharitası

en: Exposure
tr: Işıklama

en: Sensitivity
tr: Hassasiyet

en: Multiplier
tr: Çarpan

en: Auto Exposure
tr: Otomatik Işıklama

en: DOF Blur
tr: Alan Derinliği Bulanıklığı

en: Far Enabled
tr: Uzak Etkin

en: Far Distance
tr: Uzak Mesafe

en: Far Transition
tr: Uzak Geçiş

en: Near Enabled
tr: Yakın Etkin

en: Near Distance
tr: Yakın Mesafe

en: Near Transition
tr: Yakın Geçiş

en: Min Sensitivity
tr: En Az Hassasiyet

en: Max Sensitivity
tr: En Fazla Hassasiyet

en: Frustum
tr: Kesit

en: Focus Distance
tr: Odak Mesafesi

en: Focal Length
tr: Odak Uzunluğu

en: Aperture
tr: Diyafram Açıklığı

en: Shutter Speed
tr: Perde Hızı

en: Min Exposure Value
tr: En Az Işıklama Değeri

en: Max Exposure Value
tr: En Çok Işıklama Değeri

en: Camera Feed ID
tr: Kamera Beslemesi Kimliği

en: Which Feed
tr: Hangi Besleme

en: Camera Is Active
tr: Kamera Etkin

en: Light Mode
tr: Işık Kipi

en: Particles Animation
tr: Parçacık Animasyonu

en: Particles Anim H Frames
tr: Parçacık Animasyonu Yatay Kareler

en: Particles Anim V Frames
tr: Parçacık Animasyonu Dikey Kareler

en: Particles Anim Loop
tr: Parçacık Animasyonu Döngüsü

en: Effect Callback Type
tr: Efekt Geriçağırması Türü

en: Access Resolved Color
tr: Erişim Çözüldü Rengi

en: Access Resolved Depth
tr: Erişim Çözüldü Derinliği

en: Needs Motion Vectors
tr: Hareket Vektörleri Gerekiyor

en: Needs Normal Roughness
tr: Normal Pürüzlülüğü Gerekiyor

en: Needs Separate Specular
tr: Ayrı Yansıtıcı Gerekiyor

en: Compositor Effects
tr: Kompozitör Efektleri

en: Load Path
tr: Yükleme Yolu

en: Min Domain
tr: En Düşük Etki Alanı

en: Max Domain
tr: En Fazla Etki Alanı

en: Bake Resolution
tr: Fırınlama Çözünürlüğü

en: Bake Interval
tr: Fırınlama Aralığı

en: Up Vector
tr: Üst Vektör

en: Curve X
tr: Eğri X

en: Curve Y
tr: Eğri Y

en: Curve Z
tr: Eğri Z

en: Background
tr: Arkaplan

en: Canvas Max Layer
tr: Kanvas En Çok Katman

en: Custom FOV
tr: Özel Görüş Alanı

en: Ambient Light
tr: Ortamsal Işık

en: Source
tr: Kaynak

en: Sky Contribution
tr: Gökyüzü Katkısı

en: Reflected Light
tr: Yansıyan ışık

en: Tonemap
tr: Uyumharitası

en: White
tr: Beyaz

en: SSR
tr: Ekran-Uzayı Yansımaları (SSR)

en: Fade In
tr: Belirginleşme

en: Fade Out
tr: Solma

en: Depth Tolerance
tr: Derinlik Hata Payı

en: SSAO
tr: Ekran-Uzayı Çevresel Perdeleme (SSAO)

en: Power
tr: Güç

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Horizon
tr: Ufuk Çizgisi

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Light Affect
tr: Işık Etkisi

en: AO Channel Affect
tr: Çevresel Perdeleme Kanalı Etkisi

en: SSIL
tr: Ekran-Uzayı Dolaylı Işıklandırma (SSIL)

en: Normal Rejection
tr: Normal Dışarılama

en: SDFGI
tr: İşretli Uzaklık Alanı Genel Aydınlatma

en: Use Occlusion
tr: Perdeleme Kullan

en: Read Sky Light
tr: Gökyüzü Işığını Oku

en: Bounce Feedback
tr: Sekmeli Geribildirimi

en: Cascades
tr: Kademeler

en: Min Cell Size
tr: En Küçük Hücre Boyutu

en: Cascade 0 Distance
tr: Kademe 0 Mesafe

en: Y Scale
tr: Y Ölçeği

en: Probe Bias
tr: Sonda Sapması

en: Glow
tr: Işıltı

en: Levels
tr: Seviyeler

en: Mix
tr: Karışım

en: Bloom
tr: Parlama

en: HDR Threshold
tr: HDR Eşiği

en: HDR Scale
tr: HDR Ölçeği

en: HDR Luminance Cap
tr: HDR Parlaklık Sınırı

en: Map Strength
tr: Harita Keskinliği

en: Map
tr: Harita

en: Fog
tr: Sis

en: Light Color
tr: Işık Rengi

en: Light Energy
tr: Işık Enerjisi

en: Sun Scatter
tr: Güneş Saçılması

en: Aerial Perspective
tr: Havadan Görünüm

en: Sky Affect
tr: Gökyüzü Etkisi

en: Height Density
tr: Yükseklik Yoğunluğu

en: Depth Curve
tr: Derinlik Eğrisi

en: Depth Begin
tr: Derinlik Başlangıcı

en: Depth End
tr: Derinlik Bitişi

en: Volumetric Fog
tr: Hacimsel Sis

en: GI Inject
tr: Genel Aydınlatma Yerleştirme

en: Anisotropy
tr: Eşyönsüzlük

en: Detail Spread
tr: Ayrıntı Yayılımı

en: Ambient Inject
tr: Çevresel Yerleştirme

en: Temporal Reprojection
tr: Geçici Yeniden-izdüşüm

en: Adjustments
tr: Ayarlamalar

en: Brightness
tr: Aydınlık

en: Color Correction
tr: Renk Düzeltme

en: Base Font
tr: Temel Yazı Tipi

en: Features
tr: Özellikler

en: Extra Spacing
tr: Fazladan Boşluk

en: Glyph
tr: Kabartma

en: Space
tr: Uzay

en: Baseline
tr: Anahat

en: Font Names
tr: Yazı Tipi İsimleri

en: Font Italic
tr: Yazı Tipi Eğik

en: Font Weight
tr: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Font Stretch
tr: Yazı Tipi Esnetmesi

en: Interpolation
tr: Ara Değerleme

en: Color Space
tr: Renk Uzayı

en: Raw Data
tr: Ham Veri

en: Offsets
tr: Kaydırmalar

en: Use HDR
tr: HDR Kullan

en: To
tr: Şuraya

en: Paragraph Spacing
tr: Paragraf Aralığı

en: Next Pass
tr: Sonraki Geçiş

en: Shader
tr: Gölgelendirici

en: Depth Draw Mode
tr: Derinlik Çizme Kipi

en: Shading
tr: Gölgelendirme

en: Shading Mode
tr: Gölgelendirme Kipi

en: Diffuse Mode
tr: Karışma Kipi

en: Specular Mode
tr: Yansıtıcı Kipi

en: Disable Ambient Light
tr: Çevresel Işık Devre Dışı

en: Disable Fog
tr: Sisi Devre Dışı Bırak

en: Vertex Color
tr: Köşe Rengi

en: Use as Albedo
tr: Albedo olarak Kullan

en: Is sRGB
tr: sRGB mi

en: Texture Force sRGB
tr: Doku sRGB Zorla

en: Texture MSDF
tr: Doku MSDF

en: ORM
tr: Perde/Pürüz/Metal

en: Metallic
tr: Metalik

en: Texture Channel
tr: Doku Kanalı

en: Operator
tr: İşleç

en: On UV2
tr: UV2 de

en: Rim
tr: Kenar

en: Clearcoat
tr: Cila

en: Flowmap
tr: Akışharitası

en: Ambient Occlusion
tr: Çevresel Perdeleme

en: Deep Parallax
tr: Derin Açısal Kayma

en: Min Layers
tr: En Az Katmanlar

en: Max Layers
tr: En Fazla Katmanlar

en: Flip Tangent
tr: Teğeti Ters Çevir

en: Flip Binormal
tr: İkili-Normali Ters Çevir

en: Flip Texture
tr: Dokuyu Ters Çevir

en: Skin Mode
tr: Kaplama Kipi

en: Transmittance
tr: Geçirgenlik

en: Boost
tr: Destekleme

en: Back Lighting
tr: Arka Işıklandırma

en: Backlight
tr: Arka Işık

en: Refraction
tr: Kırılma

en: UV Layer
tr: UV Katmanı

en: Triplanar
tr: Üç-düzlemli

en: Triplanar Sharpness
tr: Üç-düzlemli Keskinlik

en: World Triplanar
tr: Dünya Üç-düzlemi

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Disable Receive Shadows
tr: Gölgeler Almayı Devre Dışı Bırak

en: Shadow to Opacity
tr: Şeffaflığa Gölge

en: Keep Scale
tr: Ölçeği Koru

en: Particles Anim
tr: Parçacıklar Animasyonu

en: H Frames
tr: H Kareleri

en: V Frames
tr: V Kareleri

en: Grow
tr: Büyüme

en: Use Point Size
tr: Nokta Boyutu Kullan

en: Point Size
tr: Nokta Boyutu

en: Use Particle Trails
tr: Parçacık Kuyruk İzleri Kullan

en: Proximity Fade
tr: Yakınlık Solması

en: MSDF
tr: Çokkanallı İşaretli Uzaklık Alanı (MSDF)

en: Pixel Range
tr: Piksel Aralığı

en: Convex Hull Downsampling
tr: Dışbükey Kabuk Seyrekörneklemesi

en: Convex Hull Approximation
tr: Dışbükey Kabuk Yaklaşıklığı

en: Lightmap Size Hint
tr: Işık-Haritası Boyut İpucu

en: Blend Shape Mode
tr: Harmanlama Şekil Kipi

en: Shadow Mesh
tr: Gölge Örgü

en: Base Texture
tr: Temel Doku

en: Image Size
tr: Resim Boyutu

en: Transform Format
tr: Dönüştürme Biçimi

en: Use Colors
tr: Renkleri Kullan

en: Use Custom Data
tr: Özel Veri Kullan

en: Instance Count
tr: Örnek Sayısı

en: Visible Instance Count
tr: Görünür Örnekleme Sayısı

en: Source Group Name
tr: Kaynak Grup İsmi

en: Cell Height
tr: Hücre Yüksekliği

en: Max Climb
tr: En Fazla Tırmanma

en: Max Slope
tr: En Fazla Eğim

en: Merge Size
tr: Birleştirme Boyutu

en: Max Error
tr: En Fazla Hata

en: Vertices per Polygon
tr: Çokgen başına Köşeler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Sample Distance
tr: Örnek Mesafe

en: Sample Max Error
tr: Örnek En Fazla Hata

en: Low Hanging Obstacles
tr: Alçak Asılı Engeller

en: Ledge Spans
tr: Çıkıntı Açıklığı

en: Walkable Low Height Spans
tr: Yürünebilir Düşük Yükseklik Açıklığı

en: Baking AABB
tr: AABB Fırınlama

en: Baking AABB Offset
tr: AABB Kayması Fırınlama

en: Damping as Friction
tr: Sönümlemeyi Sürtünme Olarak Al

en: Spawn
tr: Oluştur

en: Emission Shape Offset
tr: Yayılma Şekli Kayması

en: Emission Shape Scale
tr: Yayılma Şekli Ölçeği

en: Emission Sphere Radius
tr: Yayılma Küresi Yarıçapı

en: Emission Box Extents
tr: Yayılma Kutusu Uzanımları

en: Emission Point Texture
tr: Yayılma Noktası Dokusu

en: Emission Normal Texture
tr: Yayılım Normali Dokusu

en: Emission Color Texture
tr: Yayılma Rengi Dokusu

en: Emission Point Count
tr: Yayılma Noktası Sayısı

en: Emission Ring Axis
tr: Yayılma Halkası Ekseni

en: Emission Ring Height
tr: Yayılma Halkası Yüksekliği

en: Emission Ring Radius
tr: Yayılma Halkası Yarıçapı

en: Emission Ring Inner Radius
tr: Yayılma Halkası İç Yarıçapı

en: Emission Ring Cone Angle
tr: Yayılım Halkası Koni Açısı

en: Inherit Velocity Ratio
tr: Hız Oranını Miras Al

en: Velocity Pivot
tr: Hız Ekseni

en: Animated Velocity
tr: Canlandırılan Hız

en: Velocity Limit
tr: Hız Sınırı

en: Directional Velocity
tr: Yönlü Hız

en: Radial Velocity
tr: Radyal Hız

en: Velocity Limit Curve
tr: Hız Sınırı Eğrisi

en: Accelerations
tr: Hızlanmalar

en: Attractor Interaction
tr: Çekici Etkileşimi

en: Scale Curve
tr: Ölçek Eğri

en: Scale Over Velocity
tr: Hız Üzerinden Ölçeklendir

en: Scale over Velocity Curve
tr: Hız Eğrisi Üzerinden Ölçekle

en: Color Curves
tr: Renk Eğrileri

en: Alpha Curve
tr: Alfa Eğrisi

en: Emission Curve
tr: Yayılım Eğrisi

en: Turbulence
tr: Çalkantı

en: Noise Strength
tr: Gürültü Gücü

en: Noise Scale
tr: Gürültü Ölçeği

en: Noise Speed
tr: Gürültü Hızı

en: Noise Speed Random
tr: Gürültü Hızı Rastgele

en: Influence over Life
tr: Yaşam üzerinde Etki

en: Use Scale
tr: Ölçek Kullan

en: Amount at End
tr: Sondaki Miktar

en: Amount at Collision
tr: Çarpışmadaki Miktar

en: Amount at Start
tr: Başlangıçtaki Miktar

en: Keep Velocity
tr: Hızı Koru

en: Rough
tr: Pürüzlü

en: Absorbent
tr: Soğurucu

en: Size Override
tr: Boyut Üzerine Yazma

en: Keep Compressed Buffer
tr: Sıkıştırılmış Arabelleği Koru

en: Scale Base Bone
tr: Temel Kemiği Ölçekle

en: Group Size
tr: Grup Boyutu

en: Bone Size
tr: Kemik Boyutu

en: Sky Material
tr: Gökyüzü Malzemesi

en: Process Mode
tr: İşleme Kipi

en: Radiance Size
tr: Işınım Boyutu

en: Content Margins
tr: İçerik Kenar Boşlukları

en: Blend
tr: Harmanla

en: Top Left
tr: Üst Sol

en: Top Right
tr: Üst Sağ

en: Bottom Right
tr: Alt Sağ

en: Bottom Left
tr: Alt Sol

en: Corner Detail
tr: Köşe Ayrıntısı

en: Expand Margins
tr: Kenar Boşluklarını Genişlet

en: Grow Begin
tr: Büyüme Başlangıç

en: Grow End
tr: Büyüme Bitiş

en: Texture Margins
tr: Doku Kenar Boşlukları

en: Sub-Region
tr: Alt-Bölge

en: Number Color
tr: Sayı Rengi

en: Symbol Color
tr: Simge Rengi

en: Function Color
tr: Fonksiyon Rengi

en: Member Variable Color
tr: Üye Değişken Rengi

en: Keyword Colors
tr: Anahtar Sözcük Renkleri

en: Member Keyword Colors
tr: Üye Anahtar Sözcük Rengi

en: Color Regions
tr: Renk Bölgeleri

en: Preserve Invalid
tr: Geçersizleri Koru

en: Preserve Control
tr: Denetimi Koru

en: Custom Punctuation
tr: Özel Noktalama İşareti

en: Break Flags
tr: Kesme Bayrakları

en: Default Base Scale
tr: Varsayılan Temel Ölçek

en: Default Font
tr: Varsayılan Yazı Tipi

en: Default Font Size
tr: Varsayılan Yazı Tipi Boyutu

en: File
tr: Dosya

en: Output Port for Preview
tr: Önizleme için Çıkış Portu

en: Modes
tr: Kipler

en: Input Name
tr: Giriş İsmi

en: Parameter Name
tr: Parametre İsmi

en: Qualifier
tr: Niteleyici

en: Autoshrink
tr: Otomatik daraltma

en: Varying Name
tr: Değişen İsmi

en: Varying Type
tr: Değişen Türü

en: Op Type
tr: İşleç Türü

en: Constant
tr: Sabit

en: Texture Type
tr: Doku Türü

en: Texture Array
tr: Doku Dizisi

en: Cube Map
tr: Küp Harita

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Hint
tr: İpucu

en: Default Value Enabled
tr: Varsayılan Değer Etkin

en: Default Value
tr: Varsayılan Değer

en: Enum Names
tr: Numaralandırma İsimleri

en: Color Default
tr: Renk Varsayılanı

en: Texture Repeat
tr: Doku Tekrarı

en: Texture Source
tr: Doku Kaynağı

en: Billboard Type
tr: Tabela Türü

en: Mode 2D
tr: 2B Kip

en: Use All Surfaces
tr: Tüm Yüzeyleri Kullan

en: Surface Index
tr: Yüzey İndeksi

en: Degrees Mode
tr: Derece Kipi

en: Font Pressed Color
tr: Yazı Tipi Basıldı Rengi

en: Font Hover Color
tr: Yazı Tipi Üzerine Gelme Rengi

en: Font Focus Color
tr: Yazı Tipi Odak Rengi

en: Font Hover Pressed Color
tr: Yazı Tipi Üzerine Gelip Basma Rengi

en: Font Disabled Color
tr: Yazı Tipi Devre Dışı Rengi

en: Font Outline Color
tr: Yazı Tipi Anahat Rengi

en: Icon Normal Color
tr: Simge Normal Rengi

en: Icon Pressed Color
tr: Simge Basıldı Rengi

en: Icon Hover Color
tr: Simge Üzerine Gelme Rengi

en: Icon Hover Pressed Color
tr: Simge Üzerine Gelip Basma Rengi

en: Icon Focus Color
tr: Simge Odak Rengi

en: Icon Disabled Color
tr: Simge Devre Dışı Rengi

en: H Separation
tr: Yatay Ayrılma

en: Icon Max Width
tr: Simge En Fazla Genişlik

en: Align to Largest Stylebox
tr: En Büyük Tarzkutusu'na Hizala

en: Underline Spacing
tr: Altçizgi Boşluğu

en: Normal Mirrored
tr: Normal Ayna Yansıtıldı

en: Hover Mirrored
tr: ÜZerine Gelmeyi Ayna Yansıt

en: Pressed Mirrored
tr: Basılmışı Ayna Yansıt

en: Disabled Mirrored
tr: Ayna Yansıtma Devre Dışı

en: Arrow
tr: Ok

en: Arrow Margin
tr: Ok Kenar Boşluğu

en: Modulate Arrow
tr: Ok Ton Değiştirme

en: Hover Pressed
tr: Üzerine Gelip Basma

en: Checked Disabled
tr: Seçilme Devre Dışı

en: Unchecked
tr: Seçilmemiş

en: Unchecked Disabled
tr: Seçilmemiş Devre Dışı

en: Radio Checked
tr: Radyo Düğmesi Seçili

en: Radio Checked Disabled
tr: Radyo Düğmesi Seçilmiş Devre Dışı

en: Radio Unchecked
tr: Radyo Düğmesi Seçilmemiş

en: Radio Unchecked Disabled
tr: Radyo Düğmesi Seçilmemiş Devre Dışı

en: Check V Offset
tr: Dikey Kayması Denetle

en: Checked Mirrored
tr: Seçilmiş Ayna Yansıtılmış

en: Checked Disabled Mirrored
tr: Seçilmiş Devre Dışı Ayna Yansıtılmış

en: Unchecked Mirrored
tr: Seçilmemiş Ayna Yansıtılmış

en: Unchecked Disabled Mirrored
tr: Seçilmemiş Devre Dışı Ayna Yansıtılmış

en: Font Shadow Color
tr: Yazı Tipi Gölge Rengi

en: Shadow Offset X
tr: Gölge Kayması X

en: Shadow Offset Y
tr: Gölge Kayması Y

en: Shadow Outline Size
tr: Gölge Anahat Boyutu

en: Font Selected Color
tr: Yazı Tipi Seçilmiş Rengi

en: Font Uneditable Color
tr: Yazı Tipi Düzenlenemez Rengi

en: Font Placeholder Color
tr: Yazı Tipi Yer Tutucu Rengi

en: Caret Color
tr: İmleç Rengi

en: Selection Color
tr: Seçim Rengi

en: Clear Button Color
tr: Temizle Düğmesi Rengi

en: Clear Button Color Pressed
tr: Temizle Düğmesi Rengi Basıldı

en: Minimum Character Width
tr: En Az Karakter Genişliği

en: Caret Width
tr: İmleç Genişliği

en: Clear
tr: Temizle

en: Tab
tr: Sekme

en: Font Readonly Color
tr: Yazı Tipi Sadece Okunabilir Rengi

en: Current Line Color
tr: Geçerli Satır Rengi

en: Caret Background Color
tr: İmleç Arkaplan Rengi

en: Word Highlighted Color
tr: Vurgulu Kelime Rengi

en: Search Result Color
tr: Arama Sonuç Rengi

en: Search Result Border Color
tr: Arama Sonuç Kenar Rengi

en: Breakpoint
tr: Kesme Noktası

en: Bookmark
tr: Yer İmi

en: Executing Line
tr: Yürütülen Satır

en: Can Fold
tr: Katlanabilir

en: Can Fold Code Region
tr: Kod Bölgesi Katlanabilir

en: Folded Code Region
tr: Katlanmış Kod Bölgesi

en: Folded EOL Icon
tr: Katlanmış Satır Sonu Simgesi

en: Completion Color BG
tr: Tamamlama Rengi ArkaPlan

en: Completion Background Color
tr: Tamamlanma Arkaplan Rengi

en: Completion Selected Color
tr: Tamamlanma Seçim Rengi

en: Completion Existing Color
tr: Tamamlanma Var Olan Rengi

en: Completion Scroll Color
tr: Tamamlanma Kaydırma Rengi

en: Completion Scroll Hovered Color
tr: Tamamlanma Kaydırmanın Üzerinde Rengi

en: Bookmark Color
tr: Yer İmi Rengi

en: Breakpoint Color
tr: Kesme Noktası Rengi

en: Executing Line Color
tr: Yürütülen Satır Rengi

en: Code Folding Color
tr: Kod Katlama Rengi

en: Folded Code Region Color
tr: Katlanmış Kod Bölgesi Rengi

en: Brace Mismatch Color
tr: Eşleşmeyen Parantez Rengi

en: Line Number Color
tr: Satır Numarası Rengi

en: Line Length Guideline Color
tr: Satır Uzunluğu Kılavuz Çizgisi Rengi

en: Completion Lines
tr: Tamamlanma Satırları

en: Completion Max Width
tr: Tamamlanma En Fazla Genişlik

en: Completion Scroll Width
tr: Tamamlanma Kaydırma Genişliği

en: Scroll Focus
tr: Kaydırma Odaklama

en: Grabber
tr: Kavrayıcı

en: Grabber Highlight
tr: Kavrayıcı Vurgulama

en: Grabber Pressed
tr: Kavrayıcı Basıldı

en: Increment
tr: Artış

en: Increment Highlight
tr: Artış Vurgulama

en: Increment Pressed
tr: Artış Basıldı

en: Decrement
tr: Azalış

en: Decrement Highlight
tr: Azalış Vurgulama

en: Decrement Pressed
tr: Azalış Basıldı

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Grabber Area
tr: Kavrayıcı Alanı

en: Grabber Area Highlight
tr: Kavrayıcı Alanı Vurgulama

en: Grabber Disabled
tr: Kavrayıcı Devre Dışı

en: Tick
tr: İşaret

en: Center Grabber
tr: Kavrayıcıyı Ortala

en: Grabber Offset
tr: Kavrayıcı Kaydırması

en: Updown
tr: Üst-alt

en: Up
tr: Yukarı

en: Up Hover
tr: Yukarı Üzerine Gelindi

en: Up Pressed
tr: Yukarı Basıldı

en: Up Disabled
tr: Yukarı Devre Dışı

en: Down
tr: Aşağı

en: Down Hover
tr: Aşağı Üzerine Gelme

en: Down Pressed
tr: Aşağı Basıldı

en: Down Disabled
tr: Aşağı Devre Dışı

en: Up Background
tr: Yukarı Arka Plan

en: Up Background Hovered
tr: Yukarı Arka Plan Üzerine Gelindi

en: Up Background Pressed
tr: Yukarı Arka Plan Basıldı

en: Up Background Disabled
tr: Yukarı Arka Plan Devre Dışı

en: Down Background
tr: Aşağı Arka Plan

en: Down Background Hovered
tr: Aşağı Arka Plan Üzerine Gelindi

en: Down Background Pressed
tr: Aşağı Arka Plan Basıldı

en: Down Background Disabled
tr: Aşağı Arka Plan Devre Dışı

en: Up Icon Modulate
tr: Yukarı Simge Ton Değiştir

en: Up Hover Icon Modulate
tr: Yukarı Üzerine Gelme Simge Ton Değiştirme

en: Up Pressed Icon Modulate
tr: Yukarı Basıldı Simge Ton Değiştir

en: Up Disabled Icon Modulate
tr: Yukarı Devre Dışı Simge Ton Değiştirme

en: Down Icon Modulate
tr: Aşağı Simge Ton Değiştirme

en: Down Hover Icon Modulate
tr: Aşağı Üzerine Gelme Simge Ton Değiştirme

en: Down Pressed Icon Modulate
tr: Aşağı Basıldı Simge Ton Değiştirme

en: Down Disabled Icon Modulate
tr: Aşağı Devre Dışı Simge Ton Değiştirme

en: Field and Buttons Separator
tr: Alan ve Düğmeler Ayırıcı

en: Up Down Buttons Separator
tr: Yukarı Aşağı Düğmeleri Ayırıcı

en: Buttons Vertical Separation
tr: Düğmeler Dikey Ayırma

en: Field and Buttons Separation
tr: Alan ve Düğmeler Ayırma

en: Buttons Width
tr: Düğmeler Genişlik

en: Set Min Buttons Width From Icons
tr: En Az Düğme Genişliğini Simgelerden Ayarla

en: Embedded Border
tr: Gömülü Kenar

en: Embedded Unfocused Border
tr: Gömülü Odaklanmamış Sınır

en: Title Font
tr: Başlık Yazı Tipi

en: Title Font Size
tr: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Title Outline Modulate
tr: Başlık Anahat Ton Değişimi

en: Title Outline Size
tr: Başlık Anahat Boyutu

en: Title Height
tr: Başlık Yüksekliği

en: Resize Margin
tr: Kenar Boşluğunu Yeniden Boyutlandır

en: Close
tr: Kapat

en: Close Pressed
tr: Kapat Basıldı

en: Close H Offset
tr: Kapat Yatay Kayması

en: Close V Offset
tr: Kapat Dikey Kayması

en: Buttons Separation
tr: Düğmeler Aralığı

en: Load
tr: Yükle

en: Save
tr: Kaydet

en: Parent Folder
tr: Ana Klasör

en: Back Folder
tr: Klasör Geri Git

en: Forward Folder
tr: Klasör İleri Git

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Toggle Hidden
tr: Gizlileri Aç/Kapat

en: Toggle Filename Filter
tr: Dosya Adı Filtresini Aç/Kapat

en: Folder
tr: Klasör

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Folder Icon Color
tr: Klasör Simgesi Rengi

en: File Icon Color
tr: Dosya Simgesi Rengi

en: File Disabled Color
tr: Dosya Devre Dışı Rengi

en: Separator
tr: Ayıraç

en: Labeled Separator Left
tr: Etiketli Ayıraç Sol

en: Labeled Separator Right
tr: Etiketli Ayıraç Sağ

en: Submenu
tr: Altmenü

en: Submenu Mirrored
tr: Altmenü Ayna Yansıtılmış

en: Font Separator
tr: Yazı Tipi Ayıraç

en: Font Separator Size
tr: Yazı Tipi Ayıraç Boyutu

en: Font Accelerator Color
tr: Yazı Tipi Hızlandırıcı Rengi

en: Font Separator Color
tr: Yazı Tipi Ayıraç Rengi

en: Font Separator Outline Color
tr: Yazı Tipi Ayıraç Anahat Rengi

en: V Separation
tr: Dikey Ayrım

en: Separator Outline Size
tr: Ayıraç Anahat Rengi

en: Item Start Padding
tr: Öğe Başlangıç Dolgulaması

en: Item End Padding
tr: Öğe Bitiş Dolgulaması

en: Panel Selected
tr: Panel Seçildi

en: Titlebar
tr: Başlık çubuğu

en: Titlebar Selected
tr: Başlık Çubuğu Seçildi

en: Slot
tr: Yuva

en: Resizer
tr: Yeniden Boyutlandırıcı

en: Resizer Color
tr: Yeniden Boyutlandırıcı Rengi

en: Port H Offset
tr: Port Yatay Kayması

en: Hovered
tr: Üzerine Gelindi

en: Hovered Dimmed
tr: Üzerine Gelindi Solgun

en: Hovered Selected
tr: Üzerine Gelindi Seçili

en: Hovered Selected Focus
tr: Üzerine Gelindi Seçili Odaklı

en: Selected Focus
tr: Seçili Odak

en: Cursor
tr: İmleç

en: Cursor Unfocused
tr: İmleç Odak Dışı

en: Button Hover
tr: Düğme Üzerine Gelme

en: Title Button Normal
tr: Başlık Düğmesi Normal

en: Title Button Pressed
tr: Başlık Düğmesi Basıldı

en: Title Button Hover
tr: Başlık Düğmesi Üzerine Gelme

en: Custom Button
tr: Özel Düğme

en: Custom Button Pressed
tr: Özel Düğme Basıldı

en: Custom Button Hover
tr: Özel Düğme Üzerine Gelme

en: Indeterminate Disabled
tr: Belirsiz Devredışı

en: Select Arrow
tr: Seçim Oku

en: Arrow Collapsed
tr: Ok Daraltıldı

en: Arrow Collapsed Mirrored
tr: Ok Daraltıldı Ayna Yansıması

en: Title Button Font
tr: Başlık Düğmesi Yazı Tipi

en: Title Button Font Size
tr: Başlık Düğmesi Yazı Tipi Boyutu

en: Title Button Color
tr: Başlık Düğmesi Rengi

en: Font Hovered Color
tr: Yazı Tipi Üzerine Gelindi Rengi

en: Font Hovered Dimmed Color
tr: Yazı Tipi Üzerine Gelindi Solgun Rengi

en: Font Hovered Selected Color
tr: Yazı Tipi Üzerine Gelindi Seçili Renk

en: Guide Color
tr: Rehber Rengi

en: Drop Position Color
tr: Bırakma Konumu Rengi

en: Relationship Line Color
tr: İlişki Satırı Rengi

en: Parent HL Line Color
tr: Üst-Öğe Vurgulu Satır Rengi

en: Children HL Line Color
tr: Alt-Öğe Vurgulu Satır Rengi

en: Custom Button Font Highlight
tr: Özel Düğme Yazı Tipi Vurgusu

en: Item Margin
tr: Öğe Kenar Boşluğu

en: Inner Item Margin Bottom
tr: İç Öğe Kenar Boşluğu Alt

en: Inner Item Margin Left
tr: İç Öğe Kenar Boşluğu Sol

en: Inner Item Margin Right
tr: İç Öğe Kenar Boşluğu Sağ

en: Inner Item Margin Top
tr: İç Öğe Kenar Boşluğu Üst

en: Button Margin
tr: Düğme Kenar Boşluğu

en: Relationship Line Width
tr: İlişki Satırı Genişliği

en: Parent HL Line Width
tr: Üst-Öğe Vurgu Satırı Genişliği

en: Children HL Line Width
tr: Alt-Öğe Vurgu Satırı Genişliği

en: Parent HL Line Margin
tr: Üst-Öğe Vurgu Satırı Kenar Boşluğu

en: Draw Guides
tr: Kılavuzları Çiz

en: Scroll Border
tr: Kaydırma Kenarlığı

en: Scroll Speed
tr: Kaydırma Hızı

en: Scrollbar Margin Left
tr: Kaydırma Çubuğu Kenar Boşluğu Sol

en: Scrollbar Margin Top
tr: Kaydırma Çubuğu Kenar Boşluğu Üst

en: Scrollbar Margin Right
tr: Kaydırma Çubuğu Kenar Boşluğu Sağ

en: Scrollbar Margin Bottom
tr: Kaydırma Çubuğu Kenar Boşluğu Alt

en: Scrollbar H Separation
tr: Kaydırma Çubuğu Yatay Ayırım

en: Scrollbar V Separation
tr: Kaydırma Çubuğu Dikey Ayırım

en: Icon Margin
tr: Simge Kenar Boşluğu

en: Tab Selected
tr: Sekme Seçildi

en: Tab Hovered
tr: Sekme Üzerine Gelindi

en: Tab Unselected
tr: Sekme Seçimi Kaldırıldı

en: Tab Disabled
tr: Sekme Devre Dışı

en: Tab Focus
tr: Sekme Odağı

en: Tabbar Background
tr: Sekme Çubuğu Arkaplanı

en: Drop Mark
tr: Bırakma İşareti

en: Menu Highlight
tr: Menü Vurgulama

en: Font Unselected Color
tr: Font Seçimi Kaldırıldı Rengi

en: Drop Mark Color
tr: Bırakma İşareti Rengi

en: Side Margin
tr: Yan Kenar Boşluğu

en: Icon Separation
tr: Simge Ayırımı

en: Button Highlight
tr: Düğme Vurgulama

en: SV Width
tr: Örnekleyici Görünümü Genişliği

en: SV Height
tr: Örnekleyici Görünümü Yüksekliği

en: H Width
tr: Yatay Genişlik

en: Label Width
tr: Etiket Genişliği

en: Center Slider Grabbers
tr: Kaydırıcı Tutamaçlarını Ortala

en: Menu Option
tr: Menü Seçeneği

en: Folded Arrow
tr: Katlanmış Ok

en: Expanded Arrow
tr: Genişletilmiş Ok

en: Screen Picker
tr: Ekran Seçici

en: Shape Circle
tr: Şekil Daire

en: Shape Rect
tr: Şekil Dikdörtgen

en: Shape Rect Wheel
tr: Şekil Dikdörtgen Teker

en: Add Preset
tr: Hazır Ayar Ekle

en: Sample BG
tr: Arkaplan Örnekleyici

en: Sample Revert
tr: Örnek Geri Al

en: Overbright Indicator
tr: Aşırı-parlak Göstergesi

en: Bar Arrow
tr: Çubuk Ok

en: Picker Cursor
tr: Seçici İmleci

en: Picker Cursor BG
tr: Seçici İmleci Arka Plan

en: Color Hue
tr: Renk Tonu

en: Preset FG
tr: Hazır Ayar ÖnPlan

en: Preset Focus
tr: Hazır Ayar Odak

en: Preset BG
tr: Hazır Ayar ArkaPlan

en: Normal Font
tr: Normal Yazı Tipi

en: Bold Font
tr: Koyu Yazı Tipi

en: Italics Font
tr: Eğik Yazı Tipi

en: Bold Italics Font
tr: Kalın Eğik Yazı Tipi

en: Mono Font
tr: Mono Yazı Tipi

en: Normal Font Size
tr: Normal Yazı Tipi Boyutu

en: Bold Font Size
tr: Kalın Yazı Tipi Boyutu

en: Italics Font Size
tr: Eğik Yazı Tipi Boyutu

en: Bold Italics Font Size
tr: Kalın Eğik Yazı Tipi Boyutu

en: Mono Font Size
tr: Mono Yazı Tipi Boyutu

en: Table H Separation
tr: Çizelge Yatay Ayırımı

en: Table V Separation
tr: Çizelge Dikey Ayırımı

en: Table Odd Row BG
tr: Çizelge Tek Sayılı Satırlar Arkaplanı

en: Table Even Row BG
tr: Çizelge Çift Sayılı Satırlar Arkaplan

en: Table Border
tr: Çizelge Kenarlığı

en: Text Highlight H Padding
tr: Metin Vurgulama Yatay Dolgulaması

en: Text Highlight V Padding
tr: Metin Vurgulama Dikey Dolgulaması

en: H Grabber
tr: Yatay Kavrayıcı

en: V Grabber
tr: Dikey Kavrayıcı

en: Margin Left
tr: Kenar Boşluğu Sol

en: Margin Top
tr: Kenar Boşluğu Üst

en: Margin Right
tr: Kenar Boşluğu Sağ

en: Margin Bottom
tr: Kenar Boşluğu Alt

en: Minimum Grab Thickness
tr: En Az Yakalama Kalınlığı

en: Autohide
tr: Otomatik Gizle

en: Split Bar Background
tr: Ayırma Çubuğu Arka Plan

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Reset
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırlama

en: Grid Toggle
tr: Izgara Aç/Kapat

en: Minimap Toggle
tr: Mini Harita Aç/Kapat

en: Snapping Toggle
tr: Tutunmayı Aç/Kapat

en: Menu Panel
tr: Menü Paneli

en: Grid Minor
tr: Izgara Küçük

en: Grid Major
tr: Izgara Büyük

en: Selection Fill
tr: Seçim Doldurma

en: Selection Stroke
tr: Seçim Fırça Darbesi

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Connection Hover Tint Color
tr: Bağlantı Üstünde Durma Tonlama Rengi

en: Connection Hover Thickness
tr: Bağlantı Üstüne Gelme Kalınlığı

en: Connection Valid Target Tint Color
tr: Bağlantı Geçerli Hedef Tonlama Rengi

en: Connection Rim Color
tr: Bağlantı Kenar Rengi

en: Port Hotzone Inner Extent
tr: Port Sıcakbölge İç Uzanımı

en: Port Hotzone Outer Extent
tr: Port Sıcakbölge Dış Uzanımı

en: Default Theme Scale
tr: Varsayılan Tema Ölçeği

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Font
tr: Özel Yazı Tipi

en: Fallback values
tr: Son-çare değerleri

en: Enable Input
tr: Girişi Etkinleştir

en: Channel Disable Threshold dB
tr: Kanal Devre Dışı Eşiği dB

en: Channel Disable Time
tr: Kanal Devre Dışı Süresi

en: Video Delay Compensation (ms)
tr: Görüntü Gecikme Telafisi (ms)

en: Bus Count
tr: Veriyolu Sayısı

en: Output Device
tr: Çıkış Aygıtı

en: Input Device
tr: Giriş Aygıtı

en: Playback Speed Scale
tr: Oynatma Hızı Ölçeği

en: Playback Mode
tr: Oynatma Kipi

en: Random Volume Offset dB
tr: Rastgele Ses Seviyesi Kayması dB

en: Streams
tr: Akışlar

en: Buffer Length
tr: Arabellek Uzunluğu

en: Voice Count
tr: Ses Sayısı

en: Dry
tr: Kuru

en: Wet
tr: Islak

en: Voice
tr: Ses

en: Delay (ms)
tr: Gecikme (ms)

en: Rate Hz
tr: Oran Hz

en: Depth (ms)
tr: Derinlik (ms)

en: Level dB
tr: Seviye dB

en: Pan
tr: Kaydır

en: Attack (µs)
tr: Atak (µs)

en: Release (ms)
tr: Bırakma (ms)

en: Tap 1
tr: Vuruş 1

en: Tap 2
tr: Vuruş 2

en: Feedback
tr: Geri Bildirim

en: Low-pass
tr: Alçak-geçiş

en: Pre Gain
tr: Ön Kazanç

en: Keep Hf Hz
tr: Yüksek Frekansları Koru Hz

en: Drive
tr: Sürücü

en: Post Gain
tr: Art Kazanç

en: Resonance
tr: Rezonans

en: Pre Gain dB
tr: Ön Kazanç dB

en: Ceiling dB
tr: Tavan dB

en: Threshold dB
tr: Eşik dB

en: Soft Clip dB
tr: Yumuşak Kesme dB

en: Soft Clip Ratio
tr: Yumuşak Kesme Oran

en: Range Min Hz
tr: Aralık En Az Hz

en: Range Max Hz
tr: Aralık En Çok Hz

en: FFT Size
tr: FFT Boyutu

en: Predelay
tr: Öngecikme

en: Msec
tr: Msn

en: Room Size
tr: Oda Boyutu

en: High-pass
tr: Yüksek-geçiş

en: Tap Back Pos
tr: Geri Vuruş Konumu

en: Pan Pullout
tr: Kaydırma çekilmesi

en: Time Pullout (ms)
tr: Zaman Çekilmesi (ms)

en: Surround
tr: Etrafını Saran

en: Mix Rate Mode
tr: Karıştırma Oranı Modu

en: Feed
tr: Besleme

en: Is Active
tr: Aktif mi

en: Movie Writer
tr: Film Yazarı

en: Speaker Mode
tr: Hoparlör Kipi

en: Movie File
tr: Film Dosyası

en: Disable V-Sync
tr: Dikey-Eşleme Devre Dışı Bırak

en: Metadata Flags
tr: Metaveri Bayrakları

en: Path Types
tr: Yol Türleri

en: Path Rids
tr: Yol Kaynak Kimliği (RID)

en: Path Owner IDs
tr: Yol Sahip Kimlikleri

en: Default Cell Size
tr: Varsayılan Hücre Boyutu

en: Merge Rasterizer Cell Scale
tr: Pikselleştirici Hücre Ölçeğini Birleştir

en: Default Edge Connection Margin
tr: Varsayılan Kenar Bağlantısı Kenar Boşluğu

en: Default Link Connection Radius
tr: Varsayılan Bağlantıyı Bağlama Yarıçapı

en: Edge Connection Color
tr: Kenar Bağlantısı Rengi

en: Geometry Edge Color
tr: Geometri Kenar Rengi

en: Geometry Face Color
tr: Geometri Yüz Rengi

en: Geometry Edge Disabled Color
tr: Geometri Kenar Devre Dışı Rengi

en: Geometry Face Disabled Color
tr: Geometri Yüz Devre Dışı Rengi

en: Link Connection Color
tr: Bağlantıyı Bağlama Rengi

en: Link Connection Disabled Color
tr: Bağlantı Bağlama Devre Dışı Rengi

en: Agent Path Color
tr: Vekil Yolu Rengi

en: Enable Edge Connections
tr: Kenar Bağlantılarını Etkinleştir

en: Enable Edge Lines
tr: Kenar Çizgileri Etkinleştir

en: Enable Geometry Face Random Color
tr: Geometri Yüzü Rastgele Rengi Etkileştir

en: Enable Link Connections
tr: Bağlatıları Bağlamayı Etkinleştir

en: Enable Agent Paths
tr: Vekil Yollarını Etkinleştir

en: Agent Path Point Size
tr: Vekil Yolu Nokta Boyutu

en: Agents Radius Color
tr: Vekiller Yarıçap Rengi

en: Obstacles Radius Color
tr: Engeller Yarıçap Rengi

en: Obstacles Static Face Pushin Color
tr: Engeller Durağan Yüz İçe İtme Rengi

en: Obstacles Static Edge Pushin Color
tr: Engeller Durağan Kenar İçe İtme Rengi

en: Obstacles Static Face Pushout Color
tr: Engeller Durağan Yüz Dışa İtme Rengi

en: Obstacles Static Edge Pushout Color
tr: Engeller Durağan Kenar Dışa İtme Rengi

en: Enable Agents Radius
tr: Vekiller Yarıçapını Etkinleştir

en: Enable Obstacles Radius
tr: Engeller Yarıçapını Etkinleştir

en: Enable Obstacles Static
tr: Engeller Durağan Etkinleştir

en: Default Cell Height
tr: Varsayılan Hücre Yüksekliği

en: Default Up
tr: Varsayılan Yukarı

en: Enable Edge Connections X-Ray
tr: Kenar Bağlantıları X-Işını Etkinleştir

en: Enable Edge Lines X-Ray
tr: Kenar Çizgileri X-Işını Etkinleştir

en: Enable Link Connections X-Ray
tr: Bağlantıları Bağlama X-Işını Etkinleştir

en: Enable Agent Paths X-Ray
tr: Vekil Yolları X-Işını Etkinleştir

en: Inverse Mass
tr: Ters Kütle

en: Inverse Inertia
tr: Ters Eylemsizlik

en: Total Angular Damp
tr: Toplam Açısal Yavaşlatma

en: Total Linear Damp
tr: Toplam Doğrusal Yavaşlatma

en: Total Gravity
tr: Toplam Yerçekimi

en: Center of Mass Local
tr: Kütle Merkezi Yerel

en: Canvas Instance ID
tr: Kanvas Örneği Kimliği

en: Shape RID
tr: Şekil Kaynak Kimliği

en: Collide Separation Ray
tr: Ayırma Işınlarını Çarpıştır

en: Exclude Bodies
tr: Cisimleri Hariç Tut

en: Exclude Objects
tr: Nesneleri Hariç tut

en: Recovery as Collision
tr: Toparlanmayı Çarpışma Say

en: Default Gravity
tr: Varsayılan Yerçekimi

en: Default Gravity Vector
tr: Varsayılan Yerçekimi Vektörü

en: Default Linear Damp
tr: Varsayılan Doğrusal Yavaşlatma

en: Default Angular Damp
tr: Varsayılan Açısal Yavaşlatma

en: Sleep Threshold Linear
tr: Uyku Eşiği Doğrusal

en: Sleep Threshold Angular
tr: Uyku Eşiği Açısal

en: Time Before Sleep
tr: Uyumadan Önceki Süre

en: Solver Iterations
tr: Çözücü Yinelemeleri

en: Contact Recycle Radius
tr: Temas Yenileme Yarıçapı

en: Contact Max Separation
tr: Temas En Fazla Ayırma

en: Contact Max Allowed Penetration
tr: Temas En Fazla İzin Verilen İçe Girme

en: Default Contact Bias
tr: Varsayılan Temas Sapması

en: Default Constraint Bias
tr: Varsayılan Kısıtlama Sapması

en: Physics Engine
tr: Fizik Motoru

en: Inverse Inertia Tensor
tr: Ters Eylemsizlik Tensörü

en: Principal Inertia Axes
tr: Esas Elemsizlik Ekseni

en: Max Collisions
tr: En Fazla Çarpışmalar

en: Debug Redraw Time
tr: Hata Ayıklama Tekrar Çizme Süresi

en: Debug Redraw Color
tr: Hata Ayıklama Tekrar Çizme Rengi

en: Tighter Shadow Caster Culling
tr: Daha Sıkı Gölge Oluşumu Ayıklaması

en: Vertex
tr: Köşenokta

en: Fragment
tr: Parça

en: Tesselation Control
tr: Mozaik Denetimi

en: Tesselation Evaluation
tr: Mozaik Değerlendirmesi

en: Compute
tr: Hesapla

en: Syntax
tr: Söz dizimi

en: Bytecode
tr: Bytekodu

en: Compile Error
tr: Derleme Hatası

en: Base Error
tr: Temel Hata

en: IDs
tr: Kimlikler

en: Constant ID
tr: Sabit Kimlik

en: Sample Masks
tr: Örnek Maskeleri

en: Render Loop Enabled
tr: İşleme Döngüsü Etkin

en: VRAM Compression
tr: VRAM Sıkıştırması

en: Import S3TC BPTC
tr: S3TC BPTC İçe Aktar

en: Import ETC2 ASTC
tr: ETC2 ASTC İçe Aktar

en: Cache GPU Compressor
tr: Önbellek GPU Sıkıştırıcı

en: Lossless Compression
tr: Kayıpsız Sıkıştırma

en: Force PNG
tr: PNG Zorla

en: WebP Compression
tr: WebP Sıkıştırması

en: Compression Method
tr: Sıkıştırma Yöntemi

en: Lossless Compression Factor
tr: Kayıpsız Sıkıştırma Çarpanı

en: Time Rollover Secs
tr: Zaman Yuvarlanması Sn

en: Use Physical Light Units
tr: Fiziksel Işık Birimlerini Kullan

en: Soft Shadow Filter Quality
tr: Yumuşak Gölge Filtresi Kalitesi

en: Atlas 16 Bits
tr: Atlas 16 Bitlik

en: Shadow Atlas
tr: Gölge Atlası

en: Batching
tr: Yığınlama

en: Item Buffer Size
tr: Öğe Arabellek Boyutu

en: Uniform Set Cache Size
tr: Düzenli Önbellek Boyutunu Ayarla

en: Shader Compiler
tr: Gölgelendirici Derleyicisi

en: Shader Cache
tr: Gölgelendirici Ön Belleği

en: Use Zstd Compression
tr: Zstd Sıkıştırması Kullan

en: Strip Debug
tr: Hata Ayıklamayı Çıkar

en: Reflections
tr: Yansımalar

en: Sky Reflections
tr: Gökyüzü Yansımaları

en: Roughness Layers
tr: Pürüzlülük Katmanları

en: Texture Array Reflections
tr: Doku Dizisi Yansımaları

en: GGX Samples
tr: GGX Örnekleri

en: Fast Filter High Quality
tr: Hızlı Filtre Yüksek Kalite

en: Reflection Atlas
tr: Yansıma Atlası

en: Reflection Size
tr: Yansıma Boyutu

en: Reflection Count
tr: Yansıma Sayısı

en: Use Half Resolution
tr: Yarı Çözünürlük Kullan

en: Overrides
tr: Üzerine Yazmalar

en: Force Vertex Shading
tr: Köşenokta Gölgelendirmeyi Zorla

en: Force Lambert over Burley
tr: Burley yerine Lambert Zorla

en: Depth Prepass
tr: Derinlik Ön Geçişi

en: Disable for Vendors
tr: Üreticiler için Devre Dışı Bırak

en: Default Filters
tr: Varsayılan Filtreler

en: Use Nearest Mipmap Filter
tr: En Yakın Mipharitası Filtresini Kullan

en: Depth of Field
tr: Alan Derinliği

en: Depth of Field Bokeh Shape
tr: Alan Derinliği Bulanık Işık Şekli

en: Depth of Field Bokeh Quality
tr: Alan Derinliği Bulanık Işık Kalitesi

en: Depth of Field Use Jitter
tr: Alan Derinliği Titreşme Kullan

en: Half Size
tr: Yarı Boyut

en: Adaptive Target
tr: Uyumsal Hedef

en: Blur Passes
tr: Bulanıklık Geçişleri

en: Fadeout From
tr: Şuradan Solma

en: Fadeout To
tr: Şuraya Solma

en: HDR 2D
tr: HDR 2B

en: Screen Space Roughness Limiter
tr: Ekran Uzayı Pürüzlülük Limitleyici

en: Decals
tr: Çıkartmalar

en: Light Projectors
tr: Işık Işıldakları

en: Occlusion Rays per Thread
tr: İş Parçası başına Perdeleme Işınları

en: Upscale Mode
tr: Kalite Yükseltme Kipi

en: Screen Space Reflection
tr: Ekran Uzayı Yansıması

en: Subsurface Scattering
tr: Yüzeyaltı Saçılması

en: Subsurface Scattering Quality
tr: Yüzeyaltı Saçılması Kalitesi

en: Subsurface Scattering Scale
tr: Yüzeyaltı Saçılması Ölçeği

en: Subsurface Scattering Depth Scale
tr: Yüzeyaltı Saçılması Derinlik Ölçeği

en: Global Shader Variables
tr: Genel Gölgelendirici Değişkenleri

en: Buffer Size
tr: Arabellek Boyutu

en: Probe Capture
tr: Sonda Yakalaması

en: Update Speed
tr: Gücelleme Hızı

en: Primitive Meshes
tr: İlkel Örgüler

en: Texel Size
tr: Dokupiksel Boyutu

en: Lightmap GI
tr: Işık Haritası Genel Işıklandırma (GI)

en: Use Bicubic Filter
tr: Çift-kübik Filtre Kullan

en: Probe Ray Count
tr: Sonda Işın Sayısı

en: Frames to Converge
tr: Yakınlaşacak Kareler

en: Frames to Update Lights
tr: Işıkları Güncelleyecek Kareler

en: Volume Size
tr: Hacim Boyutu

en: Volume Depth
tr: Hacim Derinliği

en: Spatial Indexer
tr: Uzaysal İndeksleyici

en: Update Iterations per Frame
tr: Kare başına Yinelemeleri Güncelle

en: Threaded Cull Minimum Instances
tr: İş Parçacıklı Kaldırma En Az Örneklemeler

en: Cluster Builder
tr: Küme Yapıcı

en: Max Clustered Elements
tr: En Fazla Kümelenmiş Öğeler

en: Max Renderable Elements
tr: En Fazla İşlenebilir Öğeler

en: Max Renderable Lights
tr: En Fazla İşlenebilir Işıklar

en: Max Lights per Object
tr: Nesne Başına En Fazla Işıklar

en: Shaders
tr: Gölgelendiriciler

en: Shader Language
tr: Gölgelendirici Dili

en: Treat Warnings as Errors
tr: Uyarılara Hatalar Gibi Davran

en: Depth Draw
tr: Derinlik Çizimi

en: Depth Prepass Alpha
tr: Derinlik Ön Geçişi Alfa

en: SSS Mode Skin
tr: Yüzeyaltı Saçılma Kipi Kaplaması

en: Cull
tr: Kaldır

en: Unshaded
tr: Gölgesiz

en: Wireframe
tr: Telkafes

en: Skip Vertex Transform
tr: Köşe Dönüştürmeyi Atla

en: World Vertex Coords
tr: Dünya Köşe Konumları

en: Ensure Correct Normals
tr: Normallerin Doğruluğuna Emin Ol

en: Shadows Disabled
tr: Gölgeler Devre Dışı

en: Ambient Light Disabled
tr: Ortamsal Işık Devre Dışı

en: Vertex Lighting
tr: Köşe Işıklandırması

en: Particle Trails
tr: Parçacık Kuyruk İzleri

en: Alpha to Coverage
tr: Alfa'yı Kaplamaya

en: Alpha to Coverage and One
tr: Alfa'yı Kaplamaya ve Bir

en: Debug Shadow Splits
tr: Hata Ayıklama Gölge Ayrıkları

en: Fog Disabled
tr: Sis Devre Dışı

en: Light Only
tr: Sadece Işık

en: Collision Use Scale
tr: Çarpışma Ölçek Kullan

en: Disable Force
tr: Gücü Devre Dışı Bırak

en: Disable Velocity
tr: Hızı Devre Dışı Bırak

en: Keep Data
tr: Veriyi Koru

en: Use Half Res Pass
tr: Yarı Çözünürlük Geçişi Kullan

en: Use Quarter Res Pass
tr: Çeyrek Çözünürlük Geçişi Kullan

en: Internal Size
tr: Dahili Boyut

en: Target Size
tr: Hedef Boyut

en: View Count
tr: Görünüm Sayısı

en: Default Font Antialiasing
tr: Varsayılan Yazı Tipi Kenar yumuşatması

en: Default Font Hinting
tr: Varsayılan Yazı Tipi İpucu

en: Default Font Subpixel Positioning
tr: Varsayılan Yazı Tipi Alt-piksel Konumlandırma

en: Default Font Multichannel Signed Distance Field
tr: Varsayılan Yazı Tipi Çok Kanallı İşaretli Uzaklık Alanı

en: Default Font Generate Mipmaps
tr: Varsayılan Yazı Tipi Üretme Mip-haritaları

en: LCD Subpixel Layout
tr: LCD Alt-piksel Yerleşim Düzeni

en: Include Text Server Data
tr: Metin Sunucu Verisini Dahil Et

en: Has Tracking Data
tr: İzleme Verisi Var mı

en: Body Flags
tr: Cisim Bayrakları

en: Blend Shapes
tr: Harmanlama Şekilleri

en: Hand Tracking Source
tr: El İzleme Kaynağı

en: Is Primary
tr: Birincil mi

en: Play Area Mode
tr: Oyun Alanı Kipi

en: Is Anchor Detection Enabled
tr: Çapa Algılama Etkin mi

en: Tracking Confidence
tr: İzleme Güvenirliği

en: World Origin
tr: Dünya Sıfır Noktası

en: Camera Locked to Origin
tr: Kamera Sıfır Noktasına Kilitlendi

en: Primary Interface
tr: Birincil Arayüz

en: VRS Min Radius
tr: VRS En Az Yarıçap

en: VRS Strength
tr: VRS Güç

en: VRS Render Region
tr: VRS İşleme Bölgesi
