Godot Engine class reference - en to el translation catalogue (52 entries)

en: Description
el: Περιγραφή

en: Tutorials
el: Φροντιστήρια

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Methods
el: Μέθοδοι

en: Theme Properties
el: Ιδιότητες θέματος

en: Signals
el: σήματα

en: Enumerations
el: απαρίθμηση

en: Constants
el: σταθερές

en: Property Descriptions
el: Περιγραφές ιδιοτήτων

en: Method Descriptions
el: Περιγραφές μεθόδων

en: Inherits:
el: Κληρονομεί:

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Setter
el: Θέτων

en: value
el: τιμή

en: Getter
el: λήπτης

en: Built-in GDScript functions.
el: Ενσωματωμένες συναρτήσεις GDScript.

en: List of core built-in GDScript functions. Math functions and other utilities. Everything else is provided by objects. (Keywords: builtin, built in, global functions.)
el: Κατάλογος των βασικών ενσωματωμένων λειτουργιών της GDScript. Μαθηματικές συναρτήσεις και άλλα βοηθητικά προγράμματα. Όλα τα υπόλοιπα παρέχονται από αντικείμενα. (Λέξεις-κλειδιά: ενσωματωμένες, καθολικές συναρτήσεις.)

en: Nodes and Scenes
el: Κόμβοι και Σκηνές

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
el: Επιστρέφει μείωση βάση του εσωτερικού γινομένου του διανύσματος επιφάνειας και της κατεύθυνσης της κάμερας (δώστε τις σχετικές εισόδους).

en: Returns the opposite value of the parameter.
el: Επιστρέφει την αντίθετη τιμή της παραμέτρου.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
el: Μετατρέπει διανύσμα RGB στο αντίστοιχο HSV.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
el: Μετατρέπει διανύσμα HSV στο αντίστοιχο RGB.

en: Returns the absolute value of the parameter.
el: Επιστρέφει την απόλυτη τιμή της παραμέτρου.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο συνημιτόνου της παραμέτρου.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο υπερβολικό συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο ημιτόνου της παραμέτρου.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο υπερβολικό ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει το τόξο εφαπτομένης της παραμέτρου.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την αντίστροφη υπερβολική εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο, μεγαλύτερο ή ίσο της παραμέτρου.

en: Returns the cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
el: Επιστρέφει το υπερβολικό συνημίτονο της παραμέτρου.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
el: Μετατρέπει ακτίνια σε μοίρες.

en: Base-e Exponential.
el: Εκθετικό βάσης e.

en: Base-2 Exponential.
el: Εκθετικό βάσης 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο μικρότερο ή ίσο της παραμέτρου.

en: Computes the fractional part of the argument.
el: Υπολογίζει το δεκαδικό τμήμα του ορίσματος.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
el: Επιστρέφει το αντίστροφο της τετραγωνικής ρίζας της παραμέτρου.

en: Natural logarithm.
el: Φυσικός λογάριθμος.

en: Base-2 logarithm.
el: Λογάριθμος βάσης 2.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
el: Μετατρέπει μοίρες σε ακτίνια.

en: Finds the nearest integer to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο ακέραιο στην παράμετρο.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
el: Βρίσκει τον κοντινότερο άρτιο ακέραιο στην παράμετρο.

en: Returns the sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
el: Επιστρέφει το υπερβολικό ημίτονο της παραμέτρου.

en: Returns the square root of the parameter.
el: Επιστρέφει την τετραγωνική ρίζα της παραμέτρου.

en: Returns the tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
el: Επιστρέφει την υπερβολική εφαπτομένη της παραμέτρου.

en: Divides vector by vector.
el: Διαιρεί 2 διανύσματα.

en: Returns the remainder of the two vectors.
el: Επιστρέφει το υπόλοιπο των 2 διανυσμάτων.

en: Calculates the cross product of two vectors.
el: Υπολογίζει το εξωτερικό γινόμενο 2 διανυσμάτων.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
el: Επιστρέφει το τόξο εφαπτομένης των παραμέτρων.
