Godot Engine class reference - en to th translation catalogue (126 entries)

en: Description
th: รายละเอียด

en: Tutorials
th: บทช่วยสอน

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Methods
th: วิธีการ

en: Theme Properties
th: คุณสมบัติธีม

en: Signals
th: สัญญาณ

en: Enumerations
th: ค่าคงที่แบบมีความหมาย

en: Constants
th: ค่าคงที่

en: Property Descriptions
th: รายละเอียดของคุณสมบัติ

en: Method Descriptions
th: รายละเอียดเมท็อด

en: Inherits:
th: สืบทอด:

en: Inherited By:
th: สืบทอดโดย:

en: (overrides %s)
th: (แทนที่ %s)

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Built-in GDScript functions.
th: Built-in function ใน GDScript

en: List of core built-in GDScript functions. Math functions and other utilities. Everything else is provided by objects. (Keywords: builtin, built in, global functions.)
th: รายชื่อของฟังก์ชัน GDScript ฟังก์ชันคณิตศาสตร์และยูทิลิตี้อื่น ๆ โดยทุกอย่างมีให้โดยออบเจกต์ (คีย์เวิร์ด: builtin, built in, global functions)

en: Returns a color constructed from integer red, green, blue, and alpha channels. Each channel should have 8 bits of information ranging from 0 to 255.
    [code]r8[/code] red channel
    [code]g8[/code] green channel
    [code]b8[/code] blue channel
    [code]a8[/code] alpha channel
    [codeblock]
    red = Color8(255, 0, 0)
    [/codeblock]
th: คืนค่าสีที่สร้างจากจำนวนเต็มสีแดง, เขียว, น้ำเงินและความโปร่งใส แต่ละช่องควรมีข้อมูล 8 บิต ในช่วงตั้งแต่ 0 ถึง 255
    [code] r8 [/code] ช่องสีแดง
    [code] g8 [/code] ช่องสีเขียว
    [code] b8 [/code] ช่องสีน้ำเงิน
    [code] a8 [/code] ช่องความโปร่งใส
    [codeblock]
    red = Color8(255, 0, 0)
    [/codeblock]

en: Returns a color according to the standardized [code]name[/code] with [code]alpha[/code] ranging from 0 to 1.
    [codeblock]
    red = ColorN("red", 1)
    [/codeblock]
    Supported color names are the same as the constants defined in [Color].
th: คืนค่าสีที่ตรงตามชื่อมาตรฐาน [code]name[/code] พร้อม [code]alpha[/code] ในช่วงตั้งแต่ 0 ถึง 1
    [codeblock]
    red = ColorN("red", 1)
    [/codeblock]
    ชื่อสีที่ได้รับการสนับสนุนจะตรงกันกับค่าคงที่ที่กำหนดไว้ใน [Color]

en: Returns the arc tangent of [code]s[/code] in radians. Use it to get the angle from an angle's tangent in trigonometry: [code]atan(tan(angle)) == angle[/code].
    The method cannot know in which quadrant the angle should fall. See [method atan2] if you have both [code]y[/code] and [code]x[/code].
    [codeblock]
    a = atan(0.5) # a is 0.463648
    [/codeblock]
th: คืนค่า arctan ของ [code]s[/code] ในรูปของเรเดียน ใช้เพื่อหามุมจากมุม tan ในตรีโกณมิติ: [code]atan(tan(angle)) == angle[/code]
    เมท็อดไม่รู้ว่าควอดรันต์ไหนจะมีมุมที่ล้มเหลว ดู [method atan2] หากคุณใช้ [code]y[/code] และ [code]x[/code]
    [codeblock]
    a = atan(0.5) # a คือ 0.463648
    [/codeblock]

en: Top-left corner.
th: มุมบนซ้าย

en: Escape key.
th: ปุ่ม ESC

en: Tab key.
th: ปุ่มแท็บ

en: Backspace key.
th: ปุ่ม

en: Insert key.
th: ปุ่ม

en: Delete key.
th: ปุ่ม

en: Pause key.
th: ปุ่ม

en: Clear key.
th: ปุ่ม Clear

en: Home key.
th: ปุ่ม

en: End key.
th: ปุ่ม

en: Shift key.
th: ปุ่ม

en: Control key.
th: ปุ่ม

en: Meta key.
th: ปุ่มเมตา

en: Alt key.
th: ปุ่ม

en: F1 key.
th: ปุ่ม

en: F2 key.
th: ปุ่ม

en: F3 key.
th: ปุ่ม

en: F4 key.
th: ปุ่ม

en: F5 key.
th: ปุ่ม

en: F6 key.
th: ปุ่ม

en: F7 key.
th: ปุ่ม

en: F8 key.
th: ปุ่ม

en: F9 key.
th: ปุ่ม

en: F10 key.
th: ปุ่ม

en: F11 key.
th: ปุ่ม

en: F12 key.
th: ปุ่ม

en: F13 key.
th: ปุ่ม ,F3

en: F14 key.
th: ปุ่ม

en: F15 key.
th: ปุ่ม

en: F16 key.
th: ปุ่ม

en: Help key.
th: ปุ่ม

en: Favorites key.
th: ปุ่ม

en: Search key.
th: ปุ่ม

en: Standby key.
th: ปุ่มสแตนด์บาย

en: Unknown key.
th: ปุ่มที่ไม่รู้จัก

en: Space key.
th: ปุ่ม

en: ! key.
th: ปุ่มอัศเจรีย์ ( ! )

en: " key.
th: ปุ่มฟันหนู ( " )

en: # key.
th: ปุ่มสัญลักษณ์นัมเบอร์ ( # )

en: $ key.
th: ปุ่มดอลลาร์ ( $ )

en: % key.
th: ปุ่มเปอร์เซ็นต์ ( % )

en: & key.
th: ปุ่มแอนด์ ( & )

en: ' key.
th: ปุ่มอัญประกาศเดี่ยว ( ' )

en: ( key.
th: ปุ่มวงเล็บเปิด ( ( )

en: ) key.
th: ปุ่มวงเล็บปิด ( ) )

en: * key.
th: ปุ่มดอกจัน ( * )

en: + key.
th: ปุ่มเครื่องหมายบวก ( + )

en: , key.
th: ปุ่มลูกน้ำ ( , )

en: - key.
th: ปุ่มเครื่องหมายลบ ( - )

en: . key.
th: ปุ่มเครื่องหมายจุด ( . )

en: / key.
th: ปุ่มเครื่องหมายทับ ( / )

en: Number 0.
th: เลข 0

en: Number 1.
th: เลข 1

en: Number 2.
th: เลข 2

en: Number 3.
th: เลข 3

en: Number 4.
th: เลข 4

en: Number 5.
th: เลข 5

en: Number 6.
th: เลข 6

en: Number 7.
th: เลข 7

en: Number 8.
th: เลข 8

en: Number 9.
th: เลข 9

en: : key.
th: ปุ่มจุดคู่ ( : )

en: ; key.
th: ปุ่มจุดครึ่ง ( ; )

en: < key.
th: ปุ่มเครื่องหมายน้อยกว่า ( < )

en: = key.
th: ปุ่มเครื่องหมายเท่ากับ ( = )

en: > key.
th: ปุ่มเครื่องหมายมากกว่า ( > )

en: ? key.
th: ปุ่มปรัศนี ( ? )

en: @ key.
th: ปุ่มแอต ( @ )

en: A key.
th: ปุ่ม

en: B key.
th: ปุ่ม

en: C key.
th: ปุ่ม

en: Variable is of type [bool].
th: ตัวแปรคือประเภท [bool]

en: Variable is of type [int].
th: ตัวแปรคือประเภท [int]

en: Variable is of type [float] (real).
th: ตัวแปรคือประเภท [float] (real)

en: Variable is of type [String].
th: ตัวแปรคือประเภท [String]

en: Returns the names of all audio devices detected on the system.
th: คืนค่าชื่อของอุปกรณ์เสียงทั้งหมดที่ตรวจพบในระบบ

en: Returns the speaker configuration.
th: คืนค่าการกำหนดค่าของลำโพง

en: Kinematic body 3D node.
th: Node กลศาสตร์การเคลื่อนไหวร่างกายแบบ 3D

en: Kinematic body 2D node.
th: Node กลศาสตร์การเคลื่อนไหวร่างกายแบบ 2D

en: Nodes and Scenes
th: โหนดและฉาก

en: Sunday.
th: วันอาทิตย์

en: Monday.
th: วันจันทร์

en: Tuesday.
th: วันอังคาร

en: Wednesday.
th: วันพุธ

en: Thursday.
th: วันพฤหัสบดี

en: Friday.
th: วันศุกร์

en: Saturday.
th: วันเสาร์

en: January.
th: มกราคม

en: February.
th: กุมภาพันธ์

en: March.
th: มีนาคม

en: April.
th: เมษายน

en: May.
th: พฤษภาคม

en: June.
th: มิถุนายน

en: July.
th: กรกฎาคม

en: August.
th: สิงหาคม

en: September.
th: กันยายน

en: October.
th: ตุลาคม

en: November.
th: พฤศจิกายน

en: December.
th: ธันวาคม

en: Returns a copy of the plane, normalized.
th: ส่งคืนสำเนาของ plane ที่ทำให้เป็นมาตรฐาน

en: Quaternion.
th: ควอเทอร์เนียน

en: Disconnected.
th: ตัดการเชื่อม

en: Zero vector, a vector with all components set to [code]0[/code].
th: เส้นเวกเตอร์ศูนย์ เส้นเวกเตอร์กับ components ทั้งหมดจะมีค่าเป็น [code]0[/code]

en: One vector, a vector with all components set to [code]1[/code].
th: เส้นเวกเตอร์หนึ่ง เส้นเวกเตอร์กับ components ทั้งหมดจะมีค่าเป็น [code]1[/code]

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
th: คืนค่าการลดลงของผลคูณเชิงสเกลาร์ของพื้นผิวปกติและทิศทางการมองของกล้อง (ส่งผ่านอินพุตที่เกี่ยวข้องไปยังมัน)

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
th: คืนค่า arc tanh ของพารามิเตอร์

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
th: คืนค่าผกผันรูทสองของพารามิเตอร์
