Godot Engine editor - en to ca translation catalogue (2548 entries)

en: Tablet Driver
ca: Controlador de tauleta

en: Clipboard
ca: Porta-retalls

en: Current Screen
ca: Escena Actual

en: Exit Code
ca: Codi de sortida

en: V-Sync Enabled
ca: Sincronització Vertical habilitada

en: V-Sync Via Compositor
ca: V-Sync mitjançant Compositor

en: Delta Smoothing
ca: Suavitzat delta

en: Low Processor Usage Mode
ca: Mode de Baix Us del Processador

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
ca: Mode d'ús del processador baix en repòs (µseg)

en: Keep Screen On
ca: Manté la Pantalla Activa

en: Min Window Size
ca: Mida Mínima de la Finestra

en: Max Window Size
ca: Mida Màxima de la Finestra

en: Screen Orientation
ca: Orientació de la Pantalla

en: Window
ca: Finestra

en: Borderless
ca: Sense Vores

en: Per Pixel Transparency Enabled
ca: Transparència per píxel activada

en: Fullscreen
ca: Pantalla Completa

en: Maximized
ca: Maximitzat

en: Minimized
ca: Minimitzat

en: Resizable
ca: Redimensionable

en: Position
ca: Posició

en: Size
ca: Mida

en: Editor Hint
ca: Suggeriment de l'Editor

en: Print Error Messages
ca: Imprimeix missatges d'error

en: Iterations Per Second
ca: Iteracions Per Segon

en: Time Scale
ca: Escala de Temps

en: Physics Jitter Fix
ca: Correcció de fluctuacions de física

en: Error String
ca: Cadena d'Error

en: Error Line
ca: Línia d'Error

en: Result
ca: Resultat

en: Memory
ca: Memòria

en: Limits
ca: Límits

en: Command Queue
ca: Cua de Comandes

en: Multithreading Queue Size (KB)
ca: Mida de la cua de multiprocés (KB)

en: Function
ca: Funció

en: Data
ca: Dades

en: Network
ca: Xarxa

en: Remote FS
ca: FS remot

en: Page Size
ca: Mida de la Pàgina

en: Blocking Mode Enabled
ca: Mode de bloqueig activat

en: Connection
ca: Connexió

en: Read Chunk Size
ca: Llegeix la mida del fragment

en: Object ID
ca: ID de l'Objecte

en: Allow Object Decoding
ca: Permet la descodificació d'objectes

en: Refuse New Network Connections
ca: Rebutja les noves connexions de xarxa

en: Network Peer
ca: Parell de xarxa

en: Root Node
ca: Node Arrel

en: Refuse New Connections
ca: Rebutjar Noves Connexions

en: Transfer Mode
ca: Mode de transferència

en: Encode Buffer Max Size
ca: Mida màxima de la memòria intermèdia de codificació

en: Input Buffer Max Size
ca: Mida màxima del buffer d'entrada

en: Output Buffer Max Size
ca: Mida màxima del buffer de sortida

en: Big Endian
ca: Endian gran

en: Data Array
ca: Matriu de dades

en: Max Pending Connections
ca: Màxim de connexions pendents

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
ca: L'argument per a convert() no és vàlid, utilitzeu constants TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
ca: S'esperava una cadena de caràcters de longitud 1 (un caràcter).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
ca: Manquen bytes per a descodificar els bytes, o el format no és vàlid.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
ca: self no es pot utilitzar perquè la instància és nul·la (no aprovada)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
ca: Els operands de %s, %s i %s no són vàlids.

en: Invalid index of type %s for base type %s
ca: L'índex del tipus %s no és vàlid per al tipus base %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
ca: L'índex anomenat '%s' no és vàlid per al tipus base %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
ca: Els arguments per a construir '%s' no són vàlids

en: On call to '%s':
ca: En la crida a '%s':

en: Seed
ca: Llavor

en: State
ca: Estat

en: Message Queue
ca: Cua de missatges

en: Max Size (KB)
ca: Mida màxima (KB)

en: Mouse Mode
ca: Mode ratolí

en: Use Accumulated Input
ca: Utilitza l'entrada acumulada

en: Device
ca: Dispositiu

en: Physical
ca: Físic

en: Pressed
ca: Premut

en: Scancode
ca: Codi d'escaneig

en: Physical Scancode
ca: Codi d'escaneig físic

en: Global Position
ca: Posició Global

en: Button Index
ca: Índex de botons

en: Doubleclick
ca: Doble clic

en: Relative
ca: Relatiu

en: Speed
ca: Velocitat

en: Axis
ca: Eix

en: Index
ca: Índex

en: Action
ca: Acció

en: Channel
ca: Canal

en: Message
ca: Missatge

en: Controller Number
ca: Número de controlador

en: Application
ca: Aplicació

en: Config
ca: Configuració

en: Project Settings Override
ca: Anul·lació de la configuració del projecte

en: Name
ca: Nom

en: Description
ca: Descripció

en: Run
ca: Executar

en: Main Scene
ca: Escena Principal

en: Audio
ca: Àudio

en: Main Run Args
ca: Arguments d'execució principal

en: Scene Naming
ca: Nomenclatura de l'escena

en: Input
ca: Entrada

en: Rendering
ca: Renderitzat

en: Quality
ca: Qualitat

en: Filters
ca: Filtres

en: Debug
ca: Depurar

en: Settings
ca: Configuració

en: Profiler
ca: Perfilador

en: Max Functions
ca: Funcions màximes

en: Compression
ca: Compressió

en: Long Distance Matching
ca: Coincidència de llarga distància

en: Compression Level
ca: Nivell de compressió

en: Window Log Size
ca: Mida del registre de la finestra

en: Modules
ca: Mòduls

en: Connect Timeout Seconds
ca: Segons de temps d'espera de connexió

en: Max Buffer (Power of 2)
ca: Memòria intermèdia màxima (potència de 2)

en: Certificates
ca: Certificats

en: Resource
ca: Recurs

en: Local To Scene
ca: Local a l'escena

en: Path
ca: Camí

en: Source Code
ca: Codi Font

en: Locale
ca: Idioma

en: Test
ca: Prova

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
ca: Mida de la memòria intermèdia de l'índex del polígon de llenç (KB)

en: Use GPU Pixel Snap
ca: Utilitza l'ajust de píxels de la GPU

en: Immediate Buffer Size (KB)
ca: Mida de la memòria intermèdia immediata (KB)

en: Use Bicubic Sampling
ca: Utilitza el mostreig bicúbic

en: Max Renderable Elements
ca: Elements renderitzables màxims

en: Max Renderable Lights
ca: Llums màximes renderitzables

en: Max Renderable Reflections
ca: Reflexions màximes renderitzables

en: Max Lights Per Object
ca: Llums màximes per objecte

en: Subsurface Scattering
ca: Dispersió subsuperficial

en: Scale
ca: Escala

en: Follow Surface
ca: Segueix la superfície

en: Voxel Cone Tracing
ca: Traçat del con Voxel

en: High Quality
ca: Alta qualitat

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
ca: Allibera

en: Balanced
ca: Equilibrat

en: Mirror
ca: Emmiralla

en: Time:
ca: Temps:

en: Value:
ca: Valor:

en: Insert Key Here
ca: Insereix una Clau aquí

en: Duplicate Selected Key(s)
ca: Duplica les Claus seleccionades

en: Delete Selected Key(s)
ca: Elimina les Claus seleccionades

en: Add Bezier Point
ca: Afegir punt Bezier

en: Move Bezier Points
ca: Moure Punts Bezier

en: Anim Duplicate Keys
ca: Duplica les Claus

en: Anim Delete Keys
ca: Esborra les Claus

en: Anim Change Keyframe Time
ca: Modifica el temps de la clau

en: Anim Change Transition
ca: Modifica la Transició d'Animació

en: Anim Change Transform
ca: Modifica la Transformació de l'Animació

en: Anim Change Keyframe Value
ca: Modifica el valor de la clau

en: Anim Change Call
ca: Canviar crida d'animació

en: Frame
ca: Fotograma

en: Time
ca: Temps

en: Location
ca: Ubicació

en: Rotation
ca: Rotació

en: Value
ca: Valor

en: Arg Count
ca: Quantitat d'arguments

en: Type
ca: Tipus

en: Start Offset
ca: Desplaçament d'inici

en: End Offset
ca: Desplaçament final

en: Animation
ca: Animació

en: Anim Multi Change Keyframe Time
ca: Modifica el temps de diverses claus d'animació

en: Anim Multi Change Transition
ca: Modifica diverses transicions d'animació

en: Anim Multi Change Transform
ca: Modifica diverses transformacions de l'animació

en: Anim Multi Change Keyframe Value
ca: Modifica el valor de diverses claus d'animació

en: Anim Multi Change Call
ca: Canviar diverses crides d'animació

en: Change Animation Length
ca: Canviar la durada de l'Animació

en: Change Animation Loop
ca: Modifica el bucle d'Animació

en: Property Track
ca: Pista de Propietats

en: 3D Transform Track
ca: Pista de Transformació 3D

en: Call Method Track
ca: Pista de Crida de Mètodes

en: Bezier Curve Track
ca: Pista de Corbes Bezier

en: Audio Playback Track
ca: Pista de reproducció d'Àudio

en: Animation Playback Track
ca: Pista de reproducció d'Animacions

en: Animation length (frames)
ca: Longitud de l'animació (fotogrames)

en: Animation length (seconds)
ca: Longitud de l'animació (segons)

en: Add Track
ca: Afegeix una Pista

en: Animation Looping
ca: Bucle de l'Animació

en: Functions:
ca: Funcions:

en: Audio Clips:
ca: Talls d'Àudio:

en: Anim Clips:
ca: Talls d'Animació:

en: Change Track Path
ca: Canviar el camí de la pista

en: Toggle this track on/off.
ca: Activa/Desactiva la Pista.

en: Update Mode (How this property is set)
ca: Mode d'Actualització (Configuració d'aquesta propietat)

en: Interpolation Mode
ca: Mode d'Interpolació

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
ca: Mode de Bucle Continu (Interpola el final amb l'inici del bucle)

en: Remove this track.
ca: Treu la Pista.

en: Time (s):
ca: Temps (s):

en: Position:
ca: Posició:

en: Rotation:
ca: Rotació:

en: Scale:
ca: Escala:

en: Type:
ca: Tipus:

en: (Invalid, expected type: %s)
ca: (No vàlid, tipus esperat: %s)

en: Start (s):
ca: Inici (s):

en: End (s):
ca: Final (s):

en: Animation Clip:
ca: Clip d'animació:

en: Toggle Track Enabled
ca: Pista de commutació activada

en: Continuous
ca: Continu

en: Discrete
ca: Discret

en: Trigger
ca: Activador

en: Capture
ca: Captura

en: Nearest
ca: Més proper

en: Linear
ca: Lineal

en: Cubic
ca: Cúbic

en: Clamp Loop Interp
ca: Limita la Interpolació del bucle

en: Wrap Loop Interp
ca: Embolcalla la interpolació

en: Insert Key
ca: Insereix una clau

en: Duplicate Key(s)
ca: Duplica les Claus

en: Delete Key(s)
ca: Elimina les Claus

en: Change Animation Update Mode
ca: Canviar el Mode d'Actualització de l'Animació

en: Change Animation Interpolation Mode
ca: Canviar Mode d'Interpolació de l'Animació

en: Change Animation Loop Mode
ca: Canviar Mode de bucle d'Animació

en: Remove Anim Track
ca: Treu la Pista

en: Confirm Insert Track
ca: Confirmeu la inserció de pista

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
ca: Voleu crear una NOVA pista per a %s i inserir-hi una clau?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
ca: Voleu crear %d NOVES pistes i inserir-hi claus?

en: Create
ca: Crea

en: Anim Insert
ca: Insereix una Animació

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
ca: animació

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
ca: Un AnimationPlayer no pot animar-se a si mateix, només altres reproductors.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
ca: propietat '%s'

en: Anim Create & Insert
ca: Crea i Insereix

en: Anim Insert Track & Key
ca: Insereix una Pista i una Clau

en: Anim Insert Key
ca: Insereix una Clau

en: Change Animation Step
ca: Canviar Pas d'Animació

en: Rearrange Tracks
ca: Reorganitza pistes

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
ca: Les pistes de Transformació només s'apliquen a nodes del tipus Espacial.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
ca: Les pistes de àudio només poden apuntar a nodes del tipus:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
ca: Les pistes d'Animació només poden apuntar a nodes AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
ca: No es pot afegir una nova pista sense cap arrel

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
ca: La pista no és vàlida per a Bezier (no hi ha subpropietats adequades)

en: Add Bezier Track
ca: Afegir Pista Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
ca: El camí de la Pista no és vàlid i per tant no s'hi poden afegir claus.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
ca: No s'hi pot inserir cap Clau. La pista no és del tipus "Spatial"

en: Add Transform Track Key
ca: Afegir Clau de Pista de Transformació

en: Add Track Key
ca: Afegir Clau de Pista

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
ca: No s'hi pot afegit cap clau de mètode. El camí de la pista no és vàlid.

en: Add Method Track Key
ca: Afegir Clau de Pista de Mètode

en: Method not found in object:
ca: Mètode no trobat a l'objecte:

en: Anim Move Keys
ca: Mou les Claus

en: Transform
ca: Transformar

en: Methods
ca: Mètodes

en: Clipboard is empty!
ca: El porta-retalls és buit!

en: Paste Tracks
ca: Enganxa les Pistes

en: Anim Scale Keys
ca: Escala les Claus

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
ca: Aquesta opció no funciona per l'edició de Bézier, ja que és una pista única.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
ca: Aquesta animació pertany a una escena importada, de manera que no es desaran els canvis a les pistes importades.
    
    Per habilitar la possibilitat d’afegir pistes personalitzades, navegueu a la configuració d’importació de l’escena i establiu
    "Animation > Storage" a "Files", activeu "Animation > Keep Custom Tracks", i, després, reimporteu.
    També podeu fer servir una configuració preestablerta que importi animacions a fitxers separats.

en: Warning: Editing imported animation
ca: Advertiment: Edició d'animació importada

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
ca: Seleccioneu un node AnimationPlayer per a crear i editar animacions.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
ca: Mostra les pistes dels nodes seleccionats en l'arbre.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
ca: Agrupa les pistes per node o mostra-les en una llista.

en: Snap:
ca: Ajustar:

en: Animation step value.
ca: Valor del pas d'Animació.

en: Seconds
ca: Segons

en: Edit
ca: Edita

en: Animation properties.
ca: Propietats de l'Animació.

en: Copy Tracks
ca: Còpia les Pistes

en: Scale Selection
ca: Escala la Selecció

en: Scale From Cursor
ca: Escala amb el Cursor

en: Duplicate Selection
ca: Duplica la Selecció

en: Duplicate Transposed
ca: Duplica'l Transposat

en: Delete Selection
ca: Suprimeix la Selecció

en: Go to Next Step
ca: Anar al Pas Següent

en: Go to Previous Step
ca: Anar al Pas Anterior

en: Apply Reset
ca: Aplica reinicialització

en: Optimize Animation
ca: Optimitza l'Animació

en: Clean-Up Animation
ca: Poleix l'Animació

en: Pick the node that will be animated:
ca: Tria el node per animar:

en: Use Bezier Curves
ca: Fés servir Corbes Bézier

en: Anim. Optimizer
ca: Optimitzador d'Animació

en: Max. Linear Error:
ca: Error Lineal Max.:

en: Max. Angular Error:
ca: Error Angular Max.:

en: Max Optimizable Angle:
ca: Max. Angle Optimitzable:

en: Optimize
ca: Optimitza

en: Remove invalid keys
ca: Treu claus no vàlides

en: Remove unresolved and empty tracks
ca: Treu les pistes buides i/o sense resoldre

en: Clean-up all animations
ca: Poleix totes les animacions

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
ca: Poleix les Animacions (No es pot desfer!)

en: Clean-Up
ca: Poleix

en: Scale Ratio:
ca: Relació d'Escala:

en: Select Tracks to Copy
ca: Seleccioneu les Pistes a Copiar

en: Copy
ca: Copiar

en: Select All/None
ca: (Des)selecciona-ho tot

en: Add Audio Track Clip
ca: Afegir Clip de Pista d'Àudio

en: Change Audio Track Clip Start Offset
ca: Canviar Desplaçament d'Inici de Clip de Pista d'Àudio

en: Change Audio Track Clip End Offset
ca: Canviar Desplaçament de Fi del Clip de Pista d'Àudio

en: Resize Array
ca: Redimensiona la Matriu

en: Change Array Value Type
ca: Modifica el Tipus de la Taula

en: Change Array Value
ca: Modifica el Valor de la Taula

en: Go to Line
ca: Anar a la Línia

en: Line Number:
ca: Línia:

en: %d replaced.
ca: %d reemplaçat.

en: %d match.
ca: %d coincidència.

en: %d matches.
ca: %d coincidències.

en: Match Case
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

en: Whole Words
ca: Paraules senceres

en: Replace
ca: Reemplaçar

en: Replace All
ca: Reemplaça-hoTot

en: Selection Only
ca: Selecció Només

en: Standard
ca: Estàndard

en: Toggle Scripts Panel
ca: Panell d'Scripts

en: Zoom In
ca: Apropa

en: Zoom Out
ca: Allunya

en: Reset Zoom
ca: Reinicia el Zoom

en: Warnings
ca: Avisos

en: Line and column numbers.
ca: Números de línia i columna.

en: Method in target node must be specified.
ca: S'ha d'especificar el mètode al node de destinació.

en: Method name must be a valid identifier.
ca: El nom del mètode no és un identificador vàlid.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
ca: El mètode objectiu no s'ha trobat. Especifiqueu un mètode vàlid o adjunteu un script al node.

en: Connect to Node:
ca: Connectar al Node:

en: Connect to Script:
ca: Connectar al Script:

en: From Signal:
ca: Des del Senyal:

en: Scene does not contain any script.
ca: L'escena no conté cap script.

en: Add
ca: Afegeix

en: Remove
ca: Treu

en: Add Extra Call Argument:
ca: Afegir arguments de crida addicionals:

en: Extra Call Arguments:
ca: Arguments de Crida addicionals:

en: Receiver Method:
ca: Mètode Receptor:

en: Advanced
ca: Avançat

en: Deferred
ca: Diferit

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
ca: Difereix el senyal, emmagatzemant-lo en una cua i només disparant-lo en temps d'inactivitat.

en: Oneshot
ca: Un sol cop

en: Disconnects the signal after its first emission.
ca: Desconnecta el senyal després de la seva primera emissió.

en: Cannot connect signal
ca: No es pot connectar el senyal

en: Close
ca: Tancar

en: Connect
ca: Connectar

en: Signal:
ca: Senyal:

en: Connect '%s' to '%s'
ca: Connectar '%s' amb '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
ca: Desconnectar '%s' de '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
ca: Desconnecta-ho tot del senyal: '%s'

en: Connect...
ca: Connectar...

en: Disconnect
ca: Desconnectar

en: Connect a Signal to a Method
ca: Connectar un Senyal a un Mètode

en: Edit Connection:
ca: Editar Connexió:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
ca: Esteu segurs de que voleu eliminar totes les connexions del senyal "%s"?

en: Signals
ca: Senyals

en: Filter signals
ca: Filtrat de senyals

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
ca: Esteu segur que voleu eliminar totes les connexions d'aquest senyal?

en: Disconnect All
ca: Desconnecta-ho Tot

en: Edit...
ca: Edita...

en: Go to Method
ca: Vés al Mètode

en: Change %s Type
ca: Modifica el Tipus de %s

en: Change
ca: Modifica

en: Create New %s
ca: Crea Nou %s

en: No results for "%s".
ca: No hi ha cap resultat per a «%s».

en: No description available for %s.
ca: Cap descripció disponible per a %s.

en: Favorites:
ca: Favorits:

en: Recent:
ca: Recents:

en: Search:
ca: Cerca:

en: Matches:
ca: Coincidències:

en: Description:
ca: Descripció:

en: Search Replacement For:
ca: Cerca Reemplaçant per a:

en: Dependencies For:
ca: Dependències per a:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
ca: S'està editant l'Escena '%s'.
    Els canvis només tindran efecte quan es recarregui.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
ca: S'està usant el Recurs '%s'.
    Els canvis només tindran efecte quan es recarregui.

en: Dependencies
ca: Dependències

en: Dependencies:
ca: Dependències:

en: Fix Broken
ca: Arregla Trencats

en: Dependency Editor
ca: Editor de Dependències

en: Search Replacement Resource:
ca: Cerca Recurs Reemplaçant:

en: Open
ca: Obre

en: Owners of: %s (Total: %d)
ca: Propietaris de: %s (Total: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
ca: Voleu eliminar els fitxers seleccionats del projecte? (No es pot desfer.)
    Depenent de la configuració del vostre sistema de fitxers, els fitxers es mouran a la paperera del sistema o se suprimiran permanentment.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
ca: Els fitxers que s’eliminen són requerits per altres recursos perquè funcionin.
    Voleu eliminar-los de totes maneres? (No es pot desfer.)
    Depenent de la configuració del vostre sistema de fitxers, els fitxers es mouran a la paperera del sistema o se suprimiran permanentment.

en: Cannot remove:
ca: No es pot eliminar:

en: Error loading:
ca: Error en carregar:

en: Load failed due to missing dependencies:
ca: Càrrega fallida perquè falten les següents dependències:

en: Open Anyway
ca: Obre igualment

en: Which action should be taken?
ca: Quina acció s'hauria de prendre?

en: Fix Dependencies
ca: Arregla Dependències

en: Errors loading!
ca: Errors de càrrega!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
ca: Voleu Eliminar permanentment %d element(s)? (No es pot desfer!)

en: Show Dependencies
ca: Mostrar Dependències

en: Orphan Resource Explorer
ca: Navegador de Recursos Orfes

en: Delete
ca: Esborra

en: Owns
ca: Posseeix

en: Resources Without Explicit Ownership:
ca: Recursos Sense Propietat Explícita:

en: Change Dictionary Key
ca: Modifica Clau del Diccionari

en: Change Dictionary Value
ca: Modifica Valor del Diccionari

en: Thanks from the Godot community!
ca: Gràcies de la part de la Comunitat del Godot!

en: Click to copy.
ca: Fes click per a copiar.

en: Godot Engine contributors
ca: Col·laboradors de Godot Engine

en: Project Founders
ca: Fundadors del Projecte

en: Lead Developer
ca: Desenvolupador Principal

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
ca: Gestor de Projectes

en: Developers
ca: Desenvolupadors

en: Authors
ca: Autors

en: Platinum Sponsors
ca: Patrocinadors Platinum

en: Gold Sponsors
ca: Patrocinadors Gold

en: Silver Sponsors
ca: Donants Plata

en: Bronze Sponsors
ca: Donants Bronze

en: Mini Sponsors
ca: Mini Patrocinadors

en: Gold Donors
ca: Donants Gold

en: Silver Donors
ca: Donants Silver

en: Bronze Donors
ca: Donants Bronze

en: Donors
ca: Donants

en: License
ca: Llicència

en: Third-party Licenses
ca: Llicències de Tercers

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
ca: Godot Engine compta amb diverses biblioteques gratuïtes i de codi obert de tercers, totes compatibles amb els termes de la seva llicència MIT. A continuació, es mostra una llista exhaustiva de tots aquests components de tercers amb les seves respectives declaracions de copyright i termes de llicència.

en: All Components
ca: Tots els Components

en: Licenses
ca: Llicències

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer de recursos per a "%s" (no en format ZIP).

en: %s (already exists)
ca: %s (ja existeix)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
ca: El contingut del recurs "%s" - %d fitxer(s) entra en conflicte amb el vostre projecte:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
ca: Contingut del recurs "%s": no hi ha cap fitxer en conflicte amb el vostre projecte:

en: Uncompressing Assets
ca: Descomprimint Recursos

en: The following files failed extraction from asset "%s":
ca: Els fitxers següents no s'han pogut extraure del recurs "%s":

en: (and %s more files)
ca: (i %s fitxer(s) més)

en: Asset "%s" installed successfully!
ca: El recurs "%s" s'ha instal·lat correctament!

en: Success!
ca: Èxit!

en: Install
ca: Instal·la

en: Asset Installer
ca: Instal·lador de recursos

en: Speakers
ca: Altaveus

en: Add Effect
ca: Afegeix

en: Rename Audio Bus
ca: Reanomena Bus d'Àudio

en: Change Audio Bus Volume
ca: Modifica el Volum del Bus d'àudio

en: Toggle Audio Bus Solo
ca: Commuta el solo del Bus d'àudio

en: Toggle Audio Bus Mute
ca: Silencia/Desilencia Bus d'Àudio

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
ca: Commuta els Efectes de Bypass del Bus d'Àudio

en: Select Audio Bus Send
ca: Selecciona l'Enviament del Bus d'Àudio

en: Add Audio Bus Effect
ca: Afegeix un Efecte de bus d'Àudio

en: Move Bus Effect
ca: Mou l'Efecte de Bus

en: Delete Bus Effect
ca: Elimina l'Efecte de Bus

en: Drag & drop to rearrange.
ca: Arrossegueu i deixeu anar per a reorganitzar.

en: Solo
ca: Solitari

en: Mute
ca: Silencia

en: Bypass
ca: Derivació

en: Bus Options
ca: Opcions del Bus

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Reset Volume
ca: Restableix el Volum

en: Delete Effect
ca: Elimina l'Efecte

en: Add Audio Bus
ca: Afegeix un Bus d'Àudio

en: Master bus can't be deleted!
ca: El Bus Principal no es pot pas eliminar!

en: Delete Audio Bus
ca: Elimina Bus d'Àudio

en: Duplicate Audio Bus
ca: Duplica el Bus d'Àudio

en: Reset Bus Volume
ca: Restableix el Volum del Bus

en: Move Audio Bus
ca: Mou el Bus d'Àudio

en: Save Audio Bus Layout As...
ca: Anomena i Desa el Disseny del Bus d'Àudio...

en: Location for New Layout...
ca: Ubicació del Nou Disseny...

en: Open Audio Bus Layout
ca: Obre un Disseny de Bus d'Àudio

en: There is no '%s' file.
ca: No hi ha cap fitxer '%s'.

en: Layout:
ca: Disseny:

en: Invalid file, not an audio bus layout.
ca: Fitxer incorrecte. No és un disseny de bus d'àudio.

en: Error saving file: %s
ca: S'ha produit un error al desar el fitxer! %s

en: Add Bus
ca: Afegeix Bus

en: Add a new Audio Bus to this layout.
ca: Afegir un nou Bus d'Àudio a aquesta configuració.

en: Load
ca: Carrega

en: Load an existing Bus Layout.
ca: Carrega un Disseny de Bus existent.

en: Save As
ca: Anomena i Desa

en: Save this Bus Layout to a file.
ca: Desa el Disseny del Bus en un fitxer.

en: Load Default
ca: Carrega Valors predeterminats

en: Load the default Bus Layout.
ca: Carrega el disseny del Bus predeterminat.

en: Create a new Bus Layout.
ca: Crea un nou Disseny de Bus.

en: Audio Bus Layout
ca: Disseny del bus d'àudio

en: Invalid name.
ca: Nom no vàlid.

en: Cannot begin with a digit.
ca: No pot començar amb un digit.

en: Valid characters:
ca: Caràcters vàlids:

en: Must not collide with an existing engine class name.
ca: No ha de coincidir amb un nom de classe de motor existent.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
ca: No ha de coincidir amb un nom de tipus incorporat existent.

en: Must not collide with an existing global constant name.
ca: No ha de coincidir amb una constant global existent.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
ca: La paraula clau no es pot utilitzar com a nom d'autocàrrega.

en: Autoload '%s' already exists!
ca: l'AutoCàrrega '%s' ja existeix!

en: Rename Autoload
ca: Reanomena AutoCàrrega

en: Toggle AutoLoad Globals
ca: Commuta les Globals d'AutoCàrrega

en: Move Autoload
ca: Mou l'AutoCàrrega

en: Remove Autoload
ca: Treu Autocàrrega

en: Enable
ca: Activar

en: Rearrange Autoloads
ca: Reorganitza AutoCàrregues

en: Can't add autoload:
ca: No es pot afegir l'autocàrrega:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
ca: %s es un camí no vàlid. El fitxer no existeix.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
ca: %s no és un camí vàlid. No a la ruta del recurs (res://).

en: Add AutoLoad
ca: Afegeix AutoCàrrega

en: Path:
ca: Camí:

en: Node Name:
ca: Nom del node:

en: Global Variable
ca: Variable Global

en: Paste Params
ca: Enganxa els Paràmetres

en: Updating Scene
ca: Actualitzant l'Escena

en: Storing local changes...
ca: Emmagatzemant canvis locals...

en: Updating scene...
ca: S'està actualitzant l'escena...

en: [empty]
ca: [buit]

en: [unsaved]
ca: [no desat]

en: Please select a base directory first.
ca: Si us plau seleccioneu un directori base primer.

en: Choose a Directory
ca: Tria un Directori

en: Create Folder
ca: Crea un Directori

en: Name:
ca: Nom:

en: Could not create folder.
ca: No s'ha pogut crear el directori.

en: Choose
ca: Tria

en: Failed.
ca: Ha fallat:

en: Storing File:
ca: Emmagatzemant Fitxer:

en: No export template found at the expected path:
ca: No s'ha trobat cap plantilla d'exportació en la ruta esperada:

en: Packing
ca: Compressió

en: Failed to export project files.
ca: No s'han pogut exportar els fitxers del projecte.

en: Can't open file to read from path "%s".
ca: No es pot obrir el fitxer per llegir-lo des del camí "%s".

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
ca: La plataforma de destí requereix compressió de textures 'ETC' per a GLES2. Activa 'Import Etc' en la Configuració del Projecte.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
ca: La plataforma de destí requereix compressió de textures 'ETC' per a GLES2. Activa 'Import Etc 2' en la Configuració del Projecte.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
ca: La plataforma de destinació requereix una compressió de textura 'ETC' per a utilitzar GLES2 com a controlador alternatiu.
    Activeu "Import Etc" a Configuració del Projecte o desactiveu la opció 'Driver Fallback Enabled''.

en: Binary Format
ca: Format binari

en: Custom debug template not found.
ca: No s'ha trobat cap plantilla de depuració personalitzada.

en: Custom release template not found.
ca: No s'ha trobat cap plantilla de publicació personalitzada.

en: The given export path doesn't exist.
ca: El camí d'exportació donat no existeix:

en: Template file not found: "%s".
ca: No s'ha trobat el fitxer de plantilla: "%s".

en: Failed to copy export template.
ca: No s'ha pogut copiar la plantilla d'exportació.

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
ca: En les exportacions de 32 bits, el PCK incrustat no pot ser superior a 4 GiB.

en: 3D Editor
ca: Editor 3D

en: Script Editor
ca: Editor de scripts

en: Asset Library
ca: Biblioteca d'Actius

en: Scene Tree Editing
ca: Edició de l'arbre d'escenes

en: Node Dock
ca: Nodes

en: FileSystem Dock
ca: Sistema de Fitxers

en: Import Dock
ca: Importació

en: Allows to view and edit 3D scenes.
ca: Permet veure i editar escenes 3D.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
ca: Permet editar scripts utilitzant l'editor de scripts integrat.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
ca: Proporciona accés integrat a la Biblioteca de Recursos.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
ca: Permet editar la jerarquia de nodes en el panell d'Escena.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
ca: Permet treballar amb senyals i grups del node seleccionat en el panell d'Escena.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
ca: Permet navegar el sistema local d'arxius mitjançant un panell dedicat.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
ca: Permet configurar els ajustos d'importació per assets individuals. Requereix el panell Sistema de Fitxers per a funcionar.

en: (none)
ca: (cap)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
ca: Eliminar el perfil selecciona actualment, '%s'? No es pot desfer.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
ca: El perfil ha de ser un nom de fitxer vàlid i no ha de contenir "."

en: Profile with this name already exists.
ca: Ja existeix un perfil amb aquest nom.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
ca: (Editor Desactivat, Propietats Desactivades)

en: (Properties Disabled)
ca: (Propietats Desactivades)

en: (Editor Disabled)
ca: (Editor Desactivat)

en: Class Options:
ca: Opcions de Classe:

en: Enable Contextual Editor
ca: Habilitar l'Editor Contextual

en: Main Features:
ca: Característiques Principals:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
ca: El format del fitxer '%s' no és vàlid, s'ha anul·lat la importació.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
ca: El perfil '%s' ja existeix. Elimineu-lo primer abans d'importar, importació avortada.

en: Error saving profile to path: '%s'.
ca: Error en guardar el perfil al camí: '%s'.

en: Current Profile:
ca: Perfil Actual:

en: Create Profile
ca: Crear Perfil

en: Remove Profile
ca: Eliminar Perfil

en: Available Profiles:
ca: Perfils Disponibles:

en: Make Current
ca: Fer Actual

en: Import
ca: Importar

en: Export
ca: Exportar

en: Extra Options:
ca: Opcions Extra:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
ca: Crea o importa un perfil per editar les classes i propietats disponibles.

en: New profile name:
ca: Nom del nou perfil:

en: Godot Feature Profile
ca: Perfil de les funcionalitats del Godot

en: Import Profile(s)
ca: Importar Perfil(s)

en: Export Profile
ca: Exportar Perfil

en: Manage Editor Feature Profiles
ca: Administra els Perfils de Característiques de l'Editor

en: Select Current Folder
ca: Selecciona el Directori Actual

en: Select This Folder
ca: Seleccionar aquest Directori

en: Copy Path
ca: Copia Camí

en: Open in File Manager
ca: Obrir en el Gestor de Fitxers

en: Show in File Manager
ca: Mostrar en el Gestor de Fitxers

en: New Folder...
ca: Nou Directori...

en: Refresh
ca: Refresca

en: All Recognized
ca: Tots Reconeguts

en: All Files (*)
ca: Tots els Fitxers (*)

en: Open a File
ca: Obre un Fitxer

en: Open File(s)
ca: Obre Fitxer(s)

en: Open a Directory
ca: Obre un Directori

en: Open a File or Directory
ca: Obre un Fitxer o Directori

en: Save
ca: Desa

en: Save a File
ca: Desa un Fitxer

en: Access
ca: Accés

en: Display Mode
ca: Mode de visualització

en: Current Dir
ca: Directori actual

en: Current File
ca: Fitxer actual

en: Current Path
ca: Camí actual

en: Go Back
ca: Enrere

en: Go Forward
ca: Endavant

en: Go Up
ca: Puja

en: Toggle Hidden Files
ca: Commuta Fitxers Ocults

en: Toggle Favorite
ca: Commuta Favorit

en: Toggle Mode
ca: Commuta Mode

en: Focus Path
ca: Enfoca Camí

en: Move Favorite Up
ca: Mou Favorit Amunt

en: Move Favorite Down
ca: Mou Favorit Avall

en: Go to previous folder.
ca: Anar al directori anterior.

en: Go to next folder.
ca: Anar al directori següent.

en: Go to parent folder.
ca: Anar al directori pare.

en: Refresh files.
ca: Actualitzar fitxers.

en: (Un)favorite current folder.
ca: Eliminar carpeta actual de preferits.

en: Toggle the visibility of hidden files.
ca: Commutar visibilitat dels fitxers ocults.

en: View items as a grid of thumbnails.
ca: Visualitza en una quadrícula de miniatures.

en: View items as a list.
ca: Mostra'ls en una llista.

en: Directories & Files:
ca: Directoris i Fitxers:

en: Preview:
ca: Vista prèvia:

en: File:
ca: Fitxer:

en: ScanSources
ca: Escaneja Fonts

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
ca: Hi ha diversos importadors per a diferents tipus apuntant a l'arxiu %s, s'ha avortat la importació

en: (Re)Importing Assets
ca: (Re)Important Recursos

en: Top
ca: Dalt

en: Class:
ca: Classe:

en: Inherits:
ca: Hereta:

en: Inherited by:
ca: Heretat per:

en: Online Tutorials
ca: Tutorials en línia

en: Properties
ca: Propietats

en: default:
ca: predeterminat:

en: Theme Properties
ca: Propietats del tema

en: Enumerations
ca: Enumeracions

en: Property Descriptions
ca: Descripcions de la Propietat

en: (value)
ca: (valor)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
ca: Aquesta propietat no disposa de cap descripció. Podeu contribuir [color=$color][url=$url] tot aportant-ne una[/url][/color]!

en: Method Descriptions
ca: Descripcions dels Mètodes

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
ca: Aquest mètode no disposa de cap descripció. Podeu contribuir [color=$color][url=$url] tot aportant-ne una[/url][/color]!

en: Text Editor
ca: Editor de Text

en: Help
ca: Ajuda

en: Search Help
ca: Cerca Ajuda

en: Case Sensitive
ca: Majúscules i minúscules

en: Show Hierarchy
ca: Mostra la jerarquia

en: Display All
ca: Mostra-ho tot

en: Classes Only
ca: Només Classes

en: Methods Only
ca: Només Mètodes

en: Signals Only
ca: Només Senyals

en: Constants Only
ca: Només Constants

en: Properties Only
ca: Només Propietats

en: Theme Properties Only
ca: Només Propietats del Tema

en: Member Type
ca: Tipus de Membre

en: Class
ca: Classe

en: Method
ca: Mètode

en: Signal
ca: Senyal

en: Property
ca: Propietat

en: Theme Property
ca: Propietats del tema

en: Property:
ca: Propietat:

en: Draw Red
ca: Dibuixa en vermell

en: Set %s
ca: Definir %s

en: Set Multiple:
ca: Estableix Múltiples:

en: Output:
ca: Sortida:

en: Copy Selection
ca: Copiar Selecció

en: Clear
ca: Neteja

en: Clear Output
ca: Buida la Sortida

en: Stop
ca: Atura

en: Start
ca: Inicia

en: Down
ca: Avall

en: Up
ca: Amunt

en: Incoming RPC
ca: RPC Entrant

en: Incoming RSET
ca: RSET Entrant

en: Outgoing RPC
ca: RPC Sortint

en: Outgoing RSET
ca: RSET Sortint

en: New Window
ca: Finestra nova

en: Unnamed Project
ca: Projecte sense nom

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
ca: Gira mentre l'editor repinta.
    L'Actualització Contínua està activada, pot augmentar l'ús d'energia. Cliqueu per desactivar-la.

en: Spins when the editor window redraws.
ca: Gira quan la finestra de l'editor es redibuixa.

en: Imported resources can't be saved.
ca: Els recursos importats no es poden desar.

en: OK
ca: D'acord

en: Error saving resource!
ca: Error en desar el recurs!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
ca: Aquest recurs no es pot desar perquè no pertany a l'escena editada. Feu-lo únic abans.

en: Save Resource As...
ca: Anomena i Desa el recurs...

en: Can't open file for writing:
ca: No s'ha pogut escriure en el fitxer:

en: Requested file format unknown:
ca: Format de fitxer desconegut:

en: Error while saving.
ca: Error en desar.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
ca: No es pot obrir '%s'. Comproveu si el fitxer s'ha mogut o eliminat.

en: Error while parsing '%s'.
ca: Error en l'anàlisi de '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
ca: Inesperat final del fitxer a '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
ca: Falta '%s' o les seves dependències.

en: Error while loading '%s'.
ca: S'ha produït un error en carregar '%s'.

en: Saving Scene
ca: S'està desant l'Escena

en: Analyzing
ca: S'està Analitzant

en: Creating Thumbnail
ca: Creant Miniatura

en: This operation can't be done without a tree root.
ca: Aquesta operació no es pot fer sense cap arrel d'arbre.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
ca: Aquesta escena no es pot desar per culpa d'una inclusió cíclica de la instanciació.
    Resol-la i torna a desar altre cop.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
ca: No s'ha pogut desar l'escena. Probablement, no s'han pogut establir totes les dependències (instàncies o herències).

en: Save All Scenes
ca: Desar Totes les Escenes

en: Can't overwrite scene that is still open!
ca: No es pot sobreescriure l'escena si encara està oberta!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
ca: No s'ha pogut carregar MeshLibrary per combinar les dades!!

en: Error saving MeshLibrary!
ca: Error en desar MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
ca: No s'ha pogut carregar el TileSet per combinar-ne les dades!

en: Error saving TileSet!
ca: Error en desar el TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
ca: S'ha produït un error al desar el disseny de l'editor.
    Assegureu-vos que el directori de dades d'usuari de l'editor és editable.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
ca: S'ha anul·lat el disseny per defecte de l'editor.
    Per a restaurar el Disseny per defecte a la seva configuració base, utilitzeu l'opció d'Esborrar el Disseny i esborra el Disseny per defecte.

en: Layout name not found!
ca: No s'ha trobat el nom del Disseny!

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
ca: Un Recurs pertanyent a una escena importada no és editable.
    Referiu-vos a la documentació rellevant sobre la importació d'escenes.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
ca: Aquest recurs pertany a una escena que va ser instanciada o heretada.
    Els canvis efectuats no es conservaran en desar l'escena actual.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
ca: En ser importat, un recurs no és editable. Canvieu-ne la configuració en el panell d'importació i torneu-lo a importar.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
ca: En ser una escena importada, no se'n conservaran els canvis.
    Instanciar o heretar l'escena permetria la seva modificació.
    Referiu-vos a la documentació rellevant sobre la importació d'escenes per a més informació.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
ca: Aquest és un objecte remot, de manera que els canvis no es conservaran.
    Si us plau, llegiu la documentació rellevant a la depuració per entendre millor aquest flux de treball.

en: There is no defined scene to run.
ca: No s'ha definit cap escena per executar.

en: Save scene before running...
ca: Desar l'escena abans de executar-la...

en: Could not start subprocess!
ca: No s'ha pogut començar el subprocés!

en: Open Scene
ca: Obre una Escena

en: Open Base Scene
ca: Obre una Escena Base

en: Quick Open...
ca: Obertura Ràpida...

en: Quick Open Scene...
ca: Obertura Ràpida d'Escenes...

en: Quick Open Script...
ca: Obertura Ràpida d'Scripts...

en: Save & Close
ca: Desar i Tancar

en: Save changes to '%s' before closing?
ca: Desar els canvis a '%s' abans de tancar?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
ca: %s ja no existeix! Si us plau especifiqueu una nova ubicació per desar.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
ca: L'escena actual no té cap node arrel, però %d recurs(os) modificat(s) externament s'ha(n) desat igualment.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
ca: Es requereix un node arrel per a desar l'escena. Podeu afegir un node arrel utilitzant el panell d'arbre d'Escenes.

en: Save Scene As...
ca: Anomena i Desa l'Escena...

en: This operation can't be done without a scene.
ca: Aquesta operació no pot dur-se a terme sense cap escena.

en: Export Mesh Library
ca: Exporta Biblioteca de Models

en: This operation can't be done without a root node.
ca: Aquesta operació no es pot dur a terme sense un node arrel.

en: Export Tile Set
ca: Exporta el TileSet

en: This operation can't be done without a selected node.
ca: Aquesta operació no es pot dur a terme sense un node seleccionat.

en: Current scene not saved. Open anyway?
ca: L'escena actual no s'ha desat. Voleu obrir-la igualment?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
ca: No es pot desfer mentre hi ha botons del ratolí premuts.

en: Nothing to undo.
ca: Res a desfer.

en: Undo: %s
ca: Desfer: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
ca: No es pot refer mentre hi hagi botons del ratolí premuts.

en: Nothing to redo.
ca: Res a refer.

en: Redo: %s
ca: Refer: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
ca: No es pot recarregar una escena mai desada.

en: Reload Saved Scene
ca: Recarregar l'Escena Desada

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
ca: L'escena actual té canvis sense desar.
    Voleu torna a carregar l'escena desada de totes maneres? Aquesta acció no es pot desfer.

en: Quick Run Scene...
ca: Execució Ràpida de l'Escena...

en: Quit
ca: Surt

en: Yes
ca: Sí

en: Exit the editor?
ca: Voleu Sortir de l'editor?

en: Open Project Manager?
ca: Obre el Gestor de Projectes?

en: Save & Quit
ca: Desar i Sortir

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
ca: Voleu Desar els canvis en les escenes següents abans de Sortir?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
ca: Desar els canvis a la(les) següent(s) escenes abans d'obrir el Gestor de Projectes?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
ca: Aquesta opció està desfasada. Ara, les situacions on s'ha de forçar el refrescament es consideren errors. Si us plau, informeu-ne.

en: Pick a Main Scene
ca: Tria una Escena Principal

en: Close Scene
ca: Tanca l'Escena

en: Reopen Closed Scene
ca: Reobrir l'Escena Tancada

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
ca: No es pot habilitar el complement a: '%s' ha fallat l'anàlisi de la configuració.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
ca: No s'ha pogut trobar el camp d'script per al complement a: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
ca: Error carregant l'Script complement des del camí: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
ca: No es pot carregar l'script de complement (addon) del camí: '%s'. Això pot ser degut a un error de codi en aquest script.
    Es desactivarà el complement (addon) a '% s' per a evitar més errors.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
ca: No es pot carregar l'Script del complement: El tipus base de '%s' no és pas EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
ca: No s'ha carregat l'Script d'addon des del camí: L'Script '%s' no és en el mode d'Eina.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
ca: En ser importada automàticament, l'escena '%s' no es pot modificar. 
    Per fer-hi canvis, creeu una nova escena heretada.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
ca: No s'ha pogut carregar l'escena: No es troba dins del camí del projecte. Utilitzeu 'Importa' per obrir l'escena i deseu-la dins del camí del projecte.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
ca: L'Escena '%s' té dependències no vàlides:

en: Clear Recent Scenes
ca: Buida les Escenes Recents

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ca: No s'ha definit cap escena principal. Seleccioneu-ne una.
    És possible triar-ne una altra des de "Configuració del Projecte" en la categoria "Aplicació".

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ca: L'escena '%s' no existeix. Seleccioneu-ne una de vàlida.
    És possible triar-ne una altra més endavant a "Configuració del Projecte" en la categoria "Aplicació".

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
ca: L'escena '%s' seleccionada no és un fitxer d'escena. Seleccioneu-ne un de vàlid.
    És possible triar-ne una altra més endavant a "Configuració del Projecte" en la categoria "Aplicació".

en: Save Layout
ca: Desar Disseny

en: Delete Layout
ca: Elimina Disseny

en: Default
ca: Predeterminat

en: Show in FileSystem
ca: Mostrar en el Sistema de Fitxers

en: Play This Scene
ca: Reprodueix aquesta Escena

en: Close Tab
ca: Tanca la Pestanya

en: Undo Close Tab
ca: Desfer Tancament de Pestanya

en: Close Other Tabs
ca: Tanca les altres pestanyes

en: Close Tabs to the Right
ca: Tancar les Pestanyes a la Dreta

en: Close All Tabs
ca: Tancar Totes les Pestanyes

en: Switch Scene Tab
ca: Mou-te entre les pestanyes d'Escena

en: %d more files or folders
ca: %d fitxer(s) o directori(s) més

en: %d more folders
ca: %d directori(s) més

en: %d more files
ca: %d fitxer(s) més

en: Output
ca: Sortida

en: Update Continuously
ca: Actualitzar contínuament

en: Default Property Name Style
ca: Estil de nom de propietat per defecte

en: Version Control
ca: Control de Versions

en: Dock Position
ca: Posició de l'Acoblador

en: Distraction Free Mode
ca: Mode Lliure de Distraccions

en: Toggle distraction-free mode.
ca: Commutar el Mode Lliure de Distraccions.

en: Add a new scene.
ca: Afegeix una escena nova.

en: Scene
ca: Escena

en: Go to previously opened scene.
ca: Vés a l'escena oberta anteriorment.

en: Copy Text
ca: Copiar text

en: Next tab
ca: Pestanya Següent

en: Previous tab
ca: Pestanya Anterior

en: Filter Files...
ca: Filtrar Fitxers...

en: Operations with scene files.
ca: Operacions amb fitxers d'escena.

en: New Scene
ca: Nova Escena

en: New Inherited Scene...
ca: Nova Escena heretada...

en: Open Scene...
ca: Obre Escena...

en: Open Recent
ca: Obre Recent

en: Save Scene
ca: Desa Escena

en: Convert To...
ca: Converteix a...

en: MeshLibrary...
ca: Biblioteca de Models (MeshLibrary)...

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
ca: Eines vàries o d'escena.

en: Project
ca: Projecte

en: Project Settings...
ca: Configuració del Projecte...

en: Set Up Version Control
ca: Configurar Control de Versions

en: Shut Down Version Control
ca: Desactivar el Control de Versions

en: Export...
ca: Exportar...

en: Install Android Build Template...
ca: Instal·lar Plantilla de Compilació d'Android...

en: Tools
ca: Eines

en: Orphan Resource Explorer...
ca: Navegador de Recursos Orfes...

en: Reload Current Project
ca: Recarregar Projecte Actual

en: Quit to Project List
ca: Sortir a la Llista de Projectes

en: Deploy with Remote Debug
ca: Desplegar amb Depuració Remota

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
ca: Quan aquesta opció està activada, utilitzar el desplegament en un clic farà que l'executable intenti connectar-se a la IP d'aquest ordinador per tal que el projecte pugui ser depurat.
    Aquesta opció està pensada per ser usada per la depuració remota (habitualment amb un dispositiu mòbil).
    No cal que l'activeu per utilitzar el depurador del GDScript localment.

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
ca: Amb aquesta opció activada, utilitzar el desplegament en un clic d'Android només exportarà un executable sense les dades del projecte.
    L'Editor proveirà el sistema de fitxers del projecte a través de la xarxa.
    En sistemes Android, 'Desplegar' utilitzarà el cable USB per millorar-ne el rendiment. Aquesta opció ajuda a accelerar els cicles de prova i verificació en jocs de gran mida.

en: Visible Collision Shapes
ca: Formes de Col·lisió Visibles

en: Visible Navigation
ca: Navegació Visible

en: Synchronize Scene Changes
ca: Sincronitzar els Canvis en Escena

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
ca: En activar aquesta opció, els canvis fets en l'escena des de l'Editor es repliquen en el projecte en execució.
    En usar-se remotament en un dispositiu, és més eficient quan l'opció del sistema de fitxers en xarxa està activada.

en: Synchronize Script Changes
ca: Sincronitzar els Canvis en Scripts

en: Editor Settings...
ca: Configuració de l'Editor...

en: Editor Layout
ca: Disseny de l'Editor

en: Take Screenshot
ca: Fer captura de pantalla

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
ca: Les captures de pantalla s'emmagatzemen a la carpeta dades/configuració de l'editor.

en: Toggle Fullscreen
ca: Mode Pantalla Completa

en: Open Editor Data/Settings Folder
ca: Obre el directori de Dades/Configuració de l'Editor

en: Open Editor Data Folder
ca: Obre el directori de Dades de l'Editor

en: Open Editor Settings Folder
ca: Obre el directori de Configuració de l'Editor

en: Manage Editor Features...
ca: Administrar Característiques de l'Editor...

en: Manage Export Templates...
ca: Administrar Plantilles d'Exportació...

en: Online Documentation
ca: Documentació en Línia

en: Questions & Answers
ca: Preguntes i Respostes

en: Report a Bug
ca: Informar d'un Bug

en: Suggest a Feature
ca: Suggerir una Característica

en: Send Docs Feedback
ca: Enviar suggeriments sobre la Documentació

en: Community
ca: Comunitat

en: About Godot
ca: Quant a Godot

en: Support Godot Development
ca: Contribueix al Desenvolupament de Godot

en: Play the project.
ca: Reprodueix el projecte.

en: Play
ca: Reprodueix

en: Pause the scene execution for debugging.
ca: Posa en pausa l'execució de l'escena per a depurar-la.

en: Pause Scene
ca: Pausa Escena

en: Stop the scene.
ca: Atura l'escena.

en: Play the edited scene.
ca: Reprodueix l'escena editada.

en: Play Scene
ca: Reprodueix Escena

en: Play custom scene
ca: Reprodueix escena personalitzada

en: Play Custom Scene
ca: Reprodueix Escena Personalitzada

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
ca: Canviar el controlador de vídeo requereix reiniciar l'editor.

en: Save & Restart
ca: Desa i Reinicia

en: Update Vital Changes
ca: Actualitza els canvis vitals

en: Hide Update Spinner
ca: Amaga l'Indicador d'Actualització

en: FileSystem
ca: Sistema de Fitxers

en: Expand Bottom Panel
ca: Desplega el Tauler Inferior

en: Don't Save
ca: No Desis

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
ca: Falta la plantilla de construcció d'Android, si us plau instal·leu plantilles pertinents.

en: Manage Templates
ca: Administrar Plantilles

en: Install from file
ca: Instal·la des d'un fitxer

en: Select android sources file
ca: Selecciona el fitxer de fonts d'Android

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
ca: S'inicialitzarà el projecte per a compilar per Android. La plantilla s'instal·larà a "res://android/build".
    Pots aplicar modificacions i generar el teu propi APK en exportar ( afegir mòduls, canviar el manifest AndroidManifest.xml, etc.).
    Habilita l'opció "Utilitza Compilació Personalitzada" en la configuració d'exportació per a Android per personalitzar la compilació.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
ca: La plantilla de compilació d'Android ja està instal·lada i no se sobreescriurà.
    Elimineu el directori "res://android/build" manualment abans de tornar a intentar aquesta operació.

en: Import Templates From ZIP File
ca: Importa Plantilles des d'un Fitxer ZIP

en: Template Package
ca: Paquet de Plantilles

en: Export Library
ca: Exporta Biblioteca

en: Merge With Existing
ca: Combina amb Existents

en: Apply MeshInstance Transforms
ca: Apliqueu Transformacions de MeshInstance

en: Open & Run a Script
ca: Obre i Executa un Script

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
ca: El disc conté versions més recents dels fitxer següents.
    Quina acció voleu seguir?

en: Reload
ca: Torna a Carregar

en: Resave
ca: Torna a Desar

en: New Inherited
ca: Nou Heretat

en: Load Errors
ca: Errors de Càrrega

en: Select
ca: Selecciona

en: Select Current
ca: Selecciona Actual

en: Open 2D Editor
ca: Obre l'Editor 2D

en: Open 3D Editor
ca: Obre l'Editor 3D

en: Open Script Editor
ca: Editor d'Scripts

en: Open Asset Library
ca: Exportar Biblioteca de Recursos

en: Open the next Editor
ca: Obre l'Editor Següent

en: Open the previous Editor
ca: Obre l'Editor precedent

en: Warning!
ca: Atenció!

en: Creating Mesh Previews
ca: Creant Previsualitzacions de Malles

en: Thumbnail...
ca: Miniatura...

en: Edit Plugin
ca: Edita Connector

en: Installed Plugins:
ca: Connectors Instal·lats:

en: Update
ca: Actualitza

en: Version
ca: Versió

en: Status
ca: Estat

en: Measure:
ca: Mesura:

en: Frame %
ca: % del Fotograma

en: Physics Frame %
ca: Fotograma de Física %

en: Inclusive
ca: Inclusiu

en: Self
ca: Propi

en: Frame #:
ca: Fotograma núm.:

en: Calls
ca: Crides

en: Debugger
ca: Depurador

en: Edit Text:
ca: Editar Text:

en: On
ca: Activat

en: Layer
ca: Capa

en: Bit %d, value %d
ca: Bit %d, valor %d

en: [Empty]
ca: [Buit]

en: Assign...
ca: Assignar...

en: Invalid RID
ca: RID no vàlid

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
ca: No es pot crear una ViewportTexture en recursos desats en fitxers.
    El Recurs ha de pertànyer a un escena.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
ca: No es pot crear una ViewportTexture en aquest recurs ja que no s'ha definit com local per a l'escena.
    Activeu la propietat "local a l'escena" del recurs i també en tots els recurs intermitjos que el continguin fins a un node.

en: Pick a Viewport
ca: Selecciona una Vista

en: Selected node is not a Viewport!
ca: El Node seleccionat no és una Vista!

en: Size:
ca: Mida:

en: Page:
ca: Pàgina:

en: Remove Item
ca: Elimina Element

en: New Key:
ca: Nova Clau:

en: New Value:
ca: Nou Valor:

en: Add Key/Value Pair
ca: Afegeix una Parella de Clau/Valor

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
ca: El recurs seleccionat (%s) no coincideix amb cap tipus esperat per aquesta propietat (%s).

en: Quick Load
ca: Carrega Rapida

en: Make Unique
ca: Fes-lo Únic

en: Paste
ca: Enganxa

en: New %s
ca: Nou %s

en: New Script
ca: Script Nou

en: Extend Script
ca: Estendre l'script

en: Script Owner
ca: Propietari de l'script

en: Write your logic in the _run() method.
ca: Escriu la lògica en el mètode _run().

en: There is an edited scene already.
ca: Ja hi ha un escena editada.

en: Couldn't instance script:
ca: No s'ha pogut instanciar l'Script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
ca: Podria mancar la paraula clau 'tool'?

en: Couldn't run script:
ca: No s'ha pogut executar l'Script:

en: Did you forget the '_run' method?
ca: Podria mancar el mètode '_run'?

en: Theme
ca: Tema

en: Autoscan Project Path
ca: Escaneja automàticament la ruta del projecte

en: Default Project Path
ca: Camí del projecte per defecte

en: Thumbnail Size
ca: Mida de la miniatura

en: Auto Indent
ca: Sagnat Automàtic

en: Draw Tabs
ca: Dibuixa pestanyes

en: Draw Spaces
ca: Dibuixa espais

en: Show Line Numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Use Single Quotes
ca: Utilitza cometes simples

en: Grid Map
ca: Mapa de Graella

en: Pick Distance
ca: Trieu la distància

en: Primary Grid Steps
ca: Passos de la quadrícula primària

en: Grid Size
ca: Mida de la quadrícula

en: Bone Outline Size
ca: Mida del contorn de l'os

en: Save Before Running
ca: Desa abans d'executar-lo

en: Remote Host
ca: Amfitrió remot

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
ca: Gestor del Projecte

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
ca: Ordre d'ordenació

en: String Color
ca: Color de la cadena

en: Background Color
ca: Color de fons

en: Line Number Color
ca: Color del número de línia

en: Safe Line Number Color
ca: Color del número de línia segura

en: Select Node(s) to Import
ca: Selecciona Node(s) per Importar

en: Browse
ca: Navega

en: Scene Path:
ca: Camí de l'Escena:

en: Import From Node:
ca: Importa des del Node:

en: Open the folder containing these templates.
ca: Obriu la carpeta que conté aquestes plantilles.

en: Uninstall these templates.
ca: Desinstal·lar aquestes plantilles.

en: Starting the download...
ca: S'està iniciant la baixada...

en: Error requesting URL:
ca: Error en sol·licitar l'URL:

en: Connecting to the mirror...
ca: Connectant amb el mirall...

en: Can't resolve the requested address.
ca: No es pot resoldre l'adreça sol·licitada.

en: Can't connect to the mirror.
ca: No es pot connectar al mirall.

en: No response from the mirror.
ca: Cap resposta del mirall.

en: Request ended up in a redirect loop.
ca: La sol·licitud ha acabat en un bucle de redirecció.

en: Request failed:
ca: La Sol·licitud ha fallat:

en: Download complete; extracting templates...
ca: S'ha completat la baixada; s'estan extraient les plantilles...

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
ca: No s'han pogut instal·lar les plantilles.
    Les plantilles problemàtics es troben a '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
ca: Error obtenint la llista de miralls.

en: Best available mirror
ca: Millor mirall disponible

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
ca: No s'ha trobat cap enllaç de baixada per a aquesta versió. Les baixades directes només són disponibles per a versions oficials.

en: Disconnected
ca: Desconnectat

en: Resolving
ca: s'està resolent

en: Can't Resolve
ca: No es pot resoldre

en: Connecting...
ca: Connexió en marxa...

en: Can't Connect
ca: No es pot connectar

en: Connected
ca: Connectat

en: Requesting...
ca: Sol·licitud en marxa...

en: Downloading
ca: S'esta descarrengant

en: Connection Error
ca: Error en la connexió

en: SSL Handshake Error
ca: Error en la conformitat de la connexió SSL

en: Extracting Export Templates
ca: Extraient Plantilles d'Exportació

en: Importing:
ca: Importació:

en: Uncompressing Android Build Sources
ca: Descomprimint les Fonts de Compilació d'Android

en: Export Template Manager
ca: Gestor de Plantilles d'Exportació

en: Current Version:
ca: Versió Actual:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
ca: Les plantilles d'exportació falten. Descarregueu-les o instal·leu-les des d'un fitxer.

en: Export templates are installed and ready to be used.
ca: Les plantilles d'exportació estan instal·lades i llestes per a ser utilitzades.

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
ca: Obre la carpeta que conté les plantilles instal·lades per la versió actual.

en: Uninstall
ca: Desinstal·lar

en: Uninstall templates for the current version.
ca: Desinstal·la les plantilles de la versió actual.

en: Download from:
ca: Descarregar des de:

en: Download and Install
ca: Descarregar i instal·lar

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
ca: Descarrega i instal·la plantilles per a la versió actual des del millor mirall possible.

en: Official export templates aren't available for development builds.
ca: Les plantilles oficials d'exportació no estan disponibles per a les versions de desenvolupament.

en: Install templates from a local file.
ca: Instal·la plantilles des d'un fitxer local.

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Select Template File
ca: Seleccioneu un Fitxer de Plantilla

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
ca: Les plantilles continuaran descarregant-se.
    Es possible que experimenteu una breu congelació de l'editor quan acabin.

en: Favorites
ca: Preferits

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
ca: Estat: No s'ha pogut importar. Corregiu el fitxer i torneu a importar.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
ca: La importació s'ha desactivat per a aquest fitxer, per tant aquest no pot ser obert per a editar.

en: Cannot move/rename resources root.
ca: No es pot moure/reanomenar l'arrel dels recursos.

en: Cannot move a folder into itself.
ca: No es pot moure un directori dins si mateix.

en: Error moving:
ca: Error en moure:

en: Error duplicating:
ca: Error en duplicar:

en: Unable to update dependencies:
ca: No s'han pogut actualitzar les dependències:

en: No name provided.
ca: No s'ha proporcionat cap nom.

en: Provided name contains invalid characters.
ca: El nom proporcionat conté caràcters invàlids.

en: A file or folder with this name already exists.
ca: Ja existeix un Fitxer o Directori amb aquest nom.

en: Name contains invalid characters.
ca: El Nom conté caràcters que no són vàlids.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
ca: Els fitxers o directoris següents entren en conflicte amb els elements de la ubicació de destí '%s':
    
    %s
    
    Vols reemplaçar-los?

en: Renaming file:
ca: Reanomenant fitxer:

en: Renaming folder:
ca: Reanomenant directori:

en: Duplicating file:
ca: S'està duplicant el fitxer:

en: Duplicating folder:
ca: S'està duplicant el directori:

en: New Inherited Scene
ca: Nova Escena Heretada

en: Open Scenes
ca: Obrir Escenes

en: Instance
ca: Instància

en: Add to Favorites
ca: Afegir a Preferits

en: Remove from Favorites
ca: Eliminar de Preferits

en: Edit Dependencies...
ca: Edita Dependències...

en: View Owners...
ca: Mostra Propietaris...

en: Move To...
ca: Mou cap a...

en: New Scene...
ca: Nova Escena...

en: New Script...
ca: Script Nou...

en: New Resource...
ca: Recurs Nou...

en: Expand All
ca: Expandir tot

en: Collapse All
ca: Col·lapsar tot

en: Sort files
ca: Ordenar fitxers

en: Sort by Name (Ascending)
ca: Ordenar per Nom (Ascendent)

en: Sort by Name (Descending)
ca: Ordenar per Nom (Descendent)

en: Sort by Type (Ascending)
ca: Ordenar per Tipus (Ascendent)

en: Sort by Type (Descending)
ca: Ordenar per Tipus (Descendent)

en: Sort by Last Modified
ca: Ordenar per Última Modificació

en: Sort by First Modified
ca: Ordenar per Primera Modificació

en: Duplicate...
ca: Duplica...

en: Rename...
ca: Reanomena...

en: Previous Folder/File
ca: Carpeta/Fitxer Anterior

en: Next Folder/File
ca: Carpeta/Fitxer Següent

en: Re-Scan Filesystem
ca: ReAnalitza Sistema de Fitxers

en: Toggle Split Mode
ca: Commutar Mode Dividit

en: Search files
ca: Cerca Fitxers

en: Scanning Files,
    Please Wait...
ca: Analitzant Fitxers,
    Si Us Plau Espereu...

en: Move
ca: Mou

en: Rename
ca: Reanomena

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: Create Script
ca: Crea un Script

en: Find in Files
ca: Cercar en els Fitxers

en: Find:
ca: Cercar:

en: Replace:
ca: Reemplaça:

en: Folder:
ca: Directori:

en: Filters:
ca: Filtres:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
ca: Inclou els fitxers amb les extensions següents. Afegiu-les o suprimiu-les a la configuració del projecte.

en: Find...
ca: Cerca...

en: Replace...
ca: Substitueix...

en: Searching...
ca: Cercant...

en: Add to Group
ca: Afegeix al Grup

en: Remove from Group
ca: Treu del Grup

en: Group name already exists.
ca: Aquest grup ja existeix.

en: Invalid group name.
ca: Nom del grup no vàlid.

en: Groups
ca: Grups

en: Filter nodes
ca: Filtre els Nodes

en: Nodes in Group
ca: Nodes del Grup

en: Empty groups will be automatically removed.
ca: Els grups buits s'eliminaran automàticament.

en: Manage Groups
ca: Gestiona Grups

en: Filter
ca: Filtre

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Import as Single Scene
ca: Importar com a Única Escena

en: Import with Separate Animations
ca: Importació amb Animacions Separades

en: Import with Separate Materials
ca: Importar Materials Separadament

en: Import with Separate Objects
ca: Importar Objectes Separadament

en: Import with Separate Objects+Materials
ca: Importar Objectes+Materials Separadament

en: Import with Separate Objects+Animations
ca: Importar Objectes+Animacions Separadament

en: Import with Separate Materials+Animations
ca: Importar Materials+Animacions Separadament

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
ca: Importar Objectes+Materials+Animacions Separadament

en: Import as Multiple Scenes
ca: Importa en Múltiples Escenes

en: Import as Multiple Scenes+Materials
ca: Importar com a Múltiples Escenes+Materials

en: Root Name
ca: Nom de l'arrel

en: Storage
ca: Emmagatzematge

en: Max Linear Error
ca: Error lineal màxim

en: Max Angular Error
ca: Error angular màxim

en: Amount
ca: Quantitat

en: Import Scene
ca: Importa Escena

en: Importing Scene...
ca: Important Escena...

en: Generating Lightmaps
ca: S'estan generant els Lightmaps

en: Generating for Mesh:
ca: S'està generant per malla:

en: Running Custom Script...
ca: Executant Script Personalitzat...

en: Couldn't load post-import script:
ca: No s'ha pogut carregar l'Script de post-importació:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
ca: L'Script de post-importació no és vàlid (comprova el terminal):

en: Error running post-import script:
ca: Error en l'execució de l'Script de post-importació:

en: Saving...
ca: Desant...

en: Size Limit
ca: Límit de mida

en: Atlas File
ca: Fitxer Atles

en: Import Mode
ca: Mode d'importació

en: Force
ca: Força

en: Importer:
ca: Importador:

en: Keep File (No Import)
ca: Mantenir Fitxer (No Importar)

en: %d Files
ca: %d Fitxers

en: Set as Default for '%s'
ca: Establir com a valor Predeterminat per a '%s'

en: Clear Default for '%s'
ca: Neteja el valor Predeterminat de '%s'

en: Reimport
ca: ReImportar

en: Import As:
ca: Importar com a:

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
ca: Canviar el tipus d'un fitxer importat requereix reiniciar l'editor.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
ca: ADVERTIMENT: Existeixen elements que utilitzen aquest recurs, es possible que deixin de carregar-se correctament.

en: Failed to load resource.
ca: No s'ha pogut carregar el recurs.

en: Property Name Style
ca: Estil del nom de la propietat

en: Make Sub-Resources Unique
ca: Crea SubRecurs Únic

en: Create a new resource in memory and edit it.
ca: Crea un nou recurs en memòria i edita'l.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
ca: Carrega un recurs des del disc i edita'l.

en: Save the currently edited resource.
ca: Desa el recurs editat ara.

en: Save As...
ca: Anomena i Desa...

en: Copy Resource
ca: Copia el Recurs

en: Go to the previous edited object in history.
ca: Vés a l'anterior objecte editat de l'historial.

en: Go to the next edited object in history.
ca: Vés al següent objecte editat de l'historial.

en: History of recently edited objects.
ca: Historial d'objectes editats recentment.

en: Open documentation for this object.
ca: Obrir la documentació per aquest objecte.

en: Open Documentation
ca: Obrir documentació

en: Filter properties
ca: Filtra les propietats

en: Changes may be lost!
ca: Es podrien perdre els canvis!

en: MultiNode Set
ca: Establir MultiNode

en: Select a single node to edit its signals and groups.
ca: Seleccioneu un únic node per editar les seves senyals i grups.

en: Edit a Plugin
ca: Edita un Connector

en: Create a Plugin
ca: Crea un Connector

en: Plugin Name:
ca: Nom del Connector:

en: Subfolder:
ca: Subcarpeta:

en: Author:
ca: Autor:

en: Version:
ca: Versió:

en: Language:
ca: Llengua:

en: Script Name:
ca: Nom de l'script:

en: Activate now?
ca: Activar ara?

en: Create Polygon
ca: Crear Polígon

en: Create points.
ca: Crea punts.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
ca: Editar punts.
    Clic Esquerra: Moure Punt
    Clic Dret: Eliminar Punt

en: Erase points.
ca: Elimina un Punt.

en: Edit Polygon
ca: Editar Polígon

en: Insert Point
ca: Insereix un Punt

en: Edit Polygon (Remove Point)
ca: Editar Polígon (Eliminar Punt)

en: Remove Polygon And Point
ca: Eliminar Polígon i Punt

en: Add Animation
ca: Afegeix una Animació

en: Add %s
ca: Afegeix %s

en: Load...
ca: Carregar...

en: Move Node Point
ca: Moure Punt de Node

en: Change BlendSpace1D Limits
ca: Canviar Límits de BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
ca: Canviar Etiquetes de BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
ca: Aquest tipus de node no es pot utilitzar. Només están autoritzats els nodes arrel.

en: Add Node Point
ca: Afegir Punt de Node

en: Add Animation Point
ca: Afegir Punt d'Animació

en: Remove BlendSpace1D Point
ca: Eliminar Punt BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
ca: Moure Punt BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
ca: AnimationTree inactiu.
    Activa per permetre playback, comprova avisos de node si falla l'activació.

en: Set the blending position within the space
ca: Estableix la posició de mescla dins de l'espai

en: Select and move points, create points with RMB.
ca: Selecciona i mou els punts, crea punts fent clic dret.

en: Enable snap and show grid.
ca: Habilitar ajustament i mostrar quadrícula.

en: Point
ca: Punt

en: Open Editor
ca: Obre l'Editor

en: Open Animation Node
ca: Obre un Node d'Animació

en: Triangle already exists.
ca: El triangle ja existeix.

en: Add Triangle
ca: Afegir Triangle

en: Change BlendSpace2D Limits
ca: Canviar Límits BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
ca: Canviar Etiquetes BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
ca: Eliminar Punt BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
ca: Eliminar Triangle BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
ca: BlendSpace2D no pertany a cap node AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
ca: En no haver-hi cap triangle, no es pot mesclar res.

en: Toggle Auto Triangles
ca: Commutar Auto Triangles

en: Create triangles by connecting points.
ca: Crea triangles connectant punts.

en: Erase points and triangles.
ca: Elimina punts i triangles.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
ca: Genera automàticament triangles de mescla (en comptes d'a mà)

en: Blend:
ca: Mescla:

en: Parameter Changed:
ca: Paràmetre canviat:

en: Edit Filters
ca: Edita Filtres

en: Output node can't be added to the blend tree.
ca: No es pot afegir el node de sortida a l'arbre de mescla.

en: Node Moved
ca: Node mogut

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
ca: No es pot connectar. El port és en ús o la connexió no és vàlida.

en: Nodes Connected
ca: Nodes Connectats

en: Nodes Disconnected
ca: Nodes Desconnectats

en: Set Animation
ca: Establir Animació

en: Delete Node
ca: Eliminar Node

en: Delete Node(s)
ca: Elimina els Nodes

en: Toggle Filter On/Off
ca: Commutar Filtre On/Off

en: Change Filter
ca: Canviar Filtre

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
ca: En no haver-se establert cap reproductor d'animacions, no es poden recuperar els noms de les pistes.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
ca: El camí del reproductor assignat no és vàlid, de manera que no s'ha pogut recuperar els noms de les pistes.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
ca: El reproductor d'animació no té cap camí vàlid per al node arrel, de manera que no es poden recuperar els noms de les pistes.

en: Anim Clips
ca: Clips d'animació

en: Audio Clips
ca: Clips d'àudio

en: Functions
ca: Funcions

en: Node Renamed
ca: Node Reanomenat

en: Add Node...
ca: Afegir Node...

en: Edit Filtered Tracks:
ca: Editar Pistes Filtrades:

en: Enable Filtering
ca: Habilitar Filtració

en: Toggle Autoplay
ca: Reproducció Automàtica

en: New Animation Name:
ca: Nom de la Nova Animació:

en: New Anim
ca: Nova Animació

en: Create New Animation
ca: Crea una Nova Animació

en: Change Animation Name:
ca: Modifica el Nom de l'Animació:

en: Rename Animation
ca: Reanomena l'Animació

en: Delete Animation?
ca: Eliminar l'Animació?

en: Remove Animation
ca: Eliminar l'Animació

en: Invalid animation name!
ca: El Nom de l'Animació no és vàlid!

en: Animation name already exists!
ca: El nom d'animació ja existeix!

en: Duplicate Animation
ca: Duplica l'Animació

en: Blend Next Changed
ca: Mesclar Següent Canviat

en: Change Blend Time
ca: Modifica el Temps de Mescla

en: Load Animation
ca: Carrega l'Animació

en: No animation resource on clipboard!
ca: No hi ha recursos d'animació al porta-retalls!

en: Pasted Animation
ca: Animació Enganxada

en: Paste Animation
ca: Enganxa l'Animació

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
ca: Reprodueix enrera l'animació seleccionada des de la posició actual. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
ca: Reprodueix enrera l'animació seleccionada des del final. (Maj+A)

en: Stop animation playback. (S)
ca: Aturar la reproducció de l'animació. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
ca: Reproduir l'animació seleccionada des de l'inici. (Maj+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
ca: Reproduir l'animació seleccionada des de la posició actual. (D)

en: Animation position (in seconds).
ca: Posició de l'Animació (en segons).

en: Scale animation playback globally for the node.
ca: Escalar globalment la reproducció de l'animació pel node.

en: Animation Tools
ca: Eines d'Animació

en: New
ca: Nou

en: Edit Transitions...
ca: Editar Transicions...

en: Open in Inspector
ca: Obre en l'Inspector

en: Display list of animations in player.
ca: Mostrar la llista d'animacions en el reproductor.

en: Autoplay on Load
ca: Reproducció Automàtica en Carregar

en: Enable Onion Skinning
ca: Activa l'Efecte Paper Ceba

en: Onion Skinning Options
ca: Opcions Paper Ceba

en: Directions
ca: Direccions

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
ca: Passat

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
ca: Futur

en: Depth
ca: Profunditat

en: 1 step
ca: 1 pas

en: 2 steps
ca: 2 passos

en: 3 steps
ca: 3 passos

en: Differences Only
ca: Només diferencial

en: Force White Modulate
ca: Força modulació blanca

en: Include Gizmos (3D)
ca: Inclou Gizmos (3D)

en: Pin AnimationPlayer
ca: Fixar AnimationPlayer

en: Animation Name:
ca: Nom de l'Animació:

en: Error!
ca: Error !

en: Blend Times:
ca: Temps de mescla:

en: Next (Auto Queue):
ca: Següent (Enviar a la Cua):

en: Cross-Animation Blend Times
ca: Temps de mescla entre Animacions

en: Move Node
ca: Moure Node

en: Transition exists!
ca: La transició existeix!

en: Add Transition
ca: Afegir una Transició

en: Add Node
ca: Afegeix un Node

en: End
ca: Final

en: Immediate
ca: Immediat

en: Sync
ca: Sincronitzar

en: At End
ca: Al Final

en: Travel
ca: Viatge

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
ca: Els nodes d'inici i final són necessaris per a una sub-transició.

en: No playback resource set at path: %s.
ca: Cap recurs de reproducció assignat en el camí: %s.

en: Node Removed
ca: Node Eliminat

en: Transition Removed
ca: Transició Eliminada

en: Set Start Node (Autoplay)
ca: Establir node d'inici (Reproducció Automàtica)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
ca: Seleccionar i moure nodes.
    Clic dret per afegir nous nodes.
    Shift + clic esquerra per a crear connexions.

en: Create new nodes.
ca: Crear nous nodes.

en: Connect nodes.
ca: Connectar nodes.

en: Remove selected node or transition.
ca: Eliminar el node o transició seleccionats.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
ca: Commuta l'auto reproducció d'aquesta animació en iniciar, reiniciar o buscar a zero.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
ca: Definiu l'animació final. Això és útil per a sub-transicions.

en: Transition:
ca: Transició:

en: Play Mode:
ca: Mode de Reproducció:

en: AnimationTree
ca: Arbre d'Animació

en: New name:
ca: Nou nom:

en: Fade In (s):
ca: Fosa d'entrada (s):

en: Fade Out (s):
ca: Fosa de sortida (s):

en: Blend
ca: Mescla

en: Auto Restart:
ca: Reinici automàtic :

en: Restart (s):
ca: Reinici (s):

en: Random Restart (s):
ca: Reinici aleatori (s):

en: Start!
ca: Inicia!

en: Amount:
ca: Quantitat:

en: Blend 0:
ca: Mescla 0:

en: Blend 1:
ca: Mescla 1:

en: X-Fade Time (s):
ca: Durada de la fosa (s):

en: Add Input
ca: Afegeix una Entrada

en: Clear Auto-Advance
ca: Neteja l'Autoavenç

en: Set Auto-Advance
ca: Estableix l'Autoavenç

en: Delete Input
ca: Elimina l'Entrada

en: Animation tree is valid.
ca: L'arbre d'animació és vàlid.

en: Animation tree is invalid.
ca: L'arbre d'animació no és vàlid.

en: Animation Node
ca: Node d'Animació

en: OneShot Node
ca: Node unSolCop

en: Mix Node
ca: Node de Mescla

en: Blend2 Node
ca: Node Mescla2

en: Blend3 Node
ca: Node Mescla3

en: Blend4 Node
ca: Node Mescla4

en: TimeScale Node
ca: Node escalaTemps

en: TimeSeek Node
ca: Node cercaTemps

en: Transition Node
ca: Node de Transició

en: Import Animations...
ca: Importa animacions...

en: Edit Node Filters
ca: Edita els filtres de Node

en: Filters...
ca: Filtres...

en: Contents:
ca: Continguts:

en: View Files
ca: Visualitza Fitxers

en: Download
ca: Baixa

en: Connection error, please try again.
ca: S'ha produït un error en la connexió. Torneu-ho a provar.

en: Can't connect.
ca: No es pot connectar...

en: Can't connect to host:
ca: No es pot connectar a l'amfitrió:

en: No response from host:
ca: Cap resposta de l'amfitrió:

en: No response.
ca: Cap resposta.

en: Can't resolve hostname:
ca: No es pot resoldre l'amfitrió:

en: Can't resolve.
ca: No es pot resoldre.

en: Request failed, return code:
ca: Ha fallat la sol·licitud, codi de devolució:

en: Write error.
ca: Error d'escriptura.

en: Request failed, too many redirects
ca: Ha fallat la sol·licitud. Massa redireccionaments

en: Request failed, timeout
ca: La sol·licitud ha fallat, s'ha esgotat el temps d'espera

en: Timeout.
ca: Temps d'espera esgotat.

en: Failed:
ca: Ha fallat:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
ca: Error en la baixada (hash incorrecte). El fitxer fou manipulat.

en: Expected:
ca: Esperat:

en: Got:
ca: Rebut:

en: Asset Download Error:
ca: Error en la baixada de l'Actiu:

en: Downloading (%s / %s)...
ca: Descarregant (%s / %s)...

en: Downloading...
ca: Descarregant...

en: Resolving...
ca: s'està resolent...

en: Error making request
ca: Error en la sol·licitud

en: Idle
ca: Inactiu

en: Install...
ca: Instal·lar...

en: Retry
ca: Torneu a provar

en: Download Error
ca: Error en la Baixada

en: Available URLs
ca: URL disponibles

en: Download for this asset is already in progress!
ca: Ja s'està baixant aquest actiu!

en: Recently Updated
ca: Actualitzat Recentment

en: Least Recently Updated
ca: Actualitzacions menys recents

en: Name (A-Z)
ca: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
ca: Nom (Z-A)

en: License (A-Z)
ca: Llicència (A-Z)

en: License (Z-A)
ca: Llicència (Z-A)

en: Loading...
ca: S’està carregant…

en: All
ca: Tot

en: Search templates, projects, and demos
ca: Cerca plantilles, projectes i demostracions

en: Import...
ca: Importa…

en: Plugins...
ca: Connectors…

en: Sort:
ca: Ordena:

en: Category:
ca: Categoria:

en: Site:
ca: Lloc:

en: Support
ca: Assistència

en: Official
ca: Oficial

en: Testing
ca: Provant

en: Assets ZIP File
ca: Arxiu ZIP d'Actius

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
ca: No s'han pogut crear les imatges de lightmap. Comproveu que el camí tingui permisos d'escriptura.

en: Bake Lightmaps
ca: Precalcular Lightmaps

en: Preview
ca: Previsualització

en: Configure Snap
ca: Configurar Ajustament

en: Grid Offset:
ca: òfset de la quadrícula:

en: Grid Step:
ca: Pas de la Quadrícula:

en: Primary Line Every:
ca: Línia Principal Cada:

en: Rotation Offset:
ca: òfset de la Rotació:

en: Rotation Step:
ca: Pas de la Rotació:

en: Move Vertical Guide
ca: Moure guia vertical

en: Create Vertical Guide
ca: Crear guia vertical

en: Remove Vertical Guide
ca: Eliminar guia vertical

en: Move Horizontal Guide
ca: Moure guia horitzontal

en: Create Horizontal Guide
ca: Crear guia horitzontal

en: Remove Horizontal Guide
ca: Eliminar guia horitzontal

en: Create Horizontal and Vertical Guides
ca: Crea guies horitzontal i vertical

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
ca: Els fills de contenidors tenen les seves àncores i els valors del marges anul·lats pels seus pares.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
ca: Valors predefinits per als ancoratges i els marges d'un node Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
ca: En activar-se, els nodes de Control afectaren les àncores enlloc dels marges.

en: Center
ca: Centre

en: VCenter Wide
ca: CentreV Ample

en: HCenter Wide
ca: CentreH Ample

en: Full Rect
ca: Rect. Complet

en: Keep Ratio
ca: Mantenir Proporcions

en: Anchors only
ca: Només Ancoratges

en: Change Anchors and Margins
ca: Modifica Ancoratges i Marges

en: Change Anchors
ca: Modifica Ancoratges

en: Lock Selected
ca: Bloca la selecció

en: Group Selected
ca: Agrupar Seleccionat

en: Ungroup Selected
ca: Desagrupar Seleccionat

en: Paste Pose
ca: Enganxa Positura

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
ca: Crea Os(sos) Personalitzat(s) a partir de Node(s)

en: Make IK Chain
ca: Crea una cadena CI

en: Clear IK Chain
ca: Esborra la cadena CI

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
ca: Advertiment: Els fills d'un contenidor tenen la seva posició i mida determinada només pel seu pare.

en: Zoom Reset
ca: Restablir zoom

en: Select Mode
ca: Mode de selecció

en: Alt+Drag: Move selected node.
ca: Alt+Arrossegar: Mou el node seleccionat.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
ca: Alt + RMB: Mostra la llista de tots els nodes a la posició en què es fa clic, inclòs el bloquejat.

en: Move Mode
ca: Mode de moviment

en: Rotate Mode
ca: Mode de Rotació

en: Scale Mode
ca: Mode d'Escalat

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
ca: Mostra la llista de tots els objectes en la posició clicada
    (Tal com Alt+Clic Dreta en el mode de Selecció).

en: Click to change object's rotation pivot.
ca: Clica per modificar el pivot rotacional de l'objecte.

en: Pan Mode
ca: Mode d'Escombratge lateral

en: Ruler Mode
ca: Mode Regla

en: Toggle smart snapping.
ca: Commutar Ajustament Intel·ligent.

en: Use Smart Snap
ca: Utilitzar Ajustament Intel·ligent

en: Toggle grid snapping.
ca: Commutar Ajustament a la Quadrícula.

en: Use Grid Snap
ca: Utilitzar Ajustament a la Quadrícula

en: Snapping Options
ca: Opcions d'Ajustament

en: Use Rotation Snap
ca: Utilitzar Ajustament de Rotació

en: Use Scale Snap
ca: Utilitzar Ajustament d'Escalat

en: Snap Relative
ca: Ajustament Relatiu

en: Use Pixel Snap
ca: Utilitzar ajustament amb els Píxels

en: Smart Snapping
ca: Ajustament Intel·ligent

en: Configure Snap...
ca: Configurar Ajustament...

en: Snap to Parent
ca: Ajustar al Pare

en: Snap to Node Anchor
ca: Ajustar a l'Àncora del Node

en: Snap to Node Sides
ca: Ajustar als costats del node

en: Snap to Node Center
ca: Ajustar al centre del node

en: Snap to Other Nodes
ca: Ajustar a altres Nodes

en: Snap to Guides
ca: Ajustar amb les guies

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
ca: Immobilitza l'Objecte.

en: Unlock the selected object (can be moved).
ca: Allibera l'Objecte.

en: Makes sure the object's children are not selectable.
ca: Impossibilita la selecció dels nodes fills.

en: Restores the object's children's ability to be selected.
ca: Permet la selecció de nodes fills.

en: Skeleton Options
ca: Opcions d'esquelet

en: Show Bones
ca: Mostra els Ossos

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
ca: Crear os(sos) personalitzat(s) a partir de Node(s)

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
ca: Vista

en: Grid
ca: Quadrícula

en: Show Helpers
ca: Mostrar els Ajudants

en: Show Rulers
ca: Mostra els regles

en: Show Guides
ca: Mostra les guies

en: Show Origin
ca: Mostra l'Origen

en: Show Viewport
ca: Mostra el Viewport

en: Show Group And Lock Icons
ca: Mostrar Grup i Bloquejar Icones

en: Center Selection
ca: Centra la Selecció

en: Frame Selection
ca: Enquadra la Selecció

en: Preview Canvas Scale
ca: Vista prèvia de l'Escala del Llenç

en: Layout
ca: Desar Disseny

en: Translation mask for inserting keys.
ca: Mascara de translació per a inserir claus.

en: Rotation mask for inserting keys.
ca: Mascara de rotació per a inserir claus.

en: Scale mask for inserting keys.
ca: Mascara d'escala per a inserir claus.

en: Insert keys (based on mask).
ca: Inserir claus (basades en mascara).

en: Auto Insert Key
ca: Inserir Clau Automàticament

en: Animation Key and Pose Options
ca: Opcions de Clau d'Animació i Pose

en: Insert Key (Existing Tracks)
ca: Insereix una Clau (Pistes existents)

en: Copy Pose
ca: Còpia la Postura

en: Clear Pose
ca: Reestableix la Postura

en: Multiply grid step by 2
ca: Multiplica l'increment de la quadrícula per 2

en: Divide grid step by 2
ca: Divideix l'increment de la quadrícula per 2

en: Zoom to 3.125%
ca: Zoom a 3.125%

en: Zoom to 6.25%
ca: Zoom a 6.25%

en: Zoom to 12.5%
ca: Zoom a 12.5%

en: Zoom to 1600%
ca: Zoom a 1600%

en: Adding %s...
ca: Afegint %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
ca: No es poden instanciar múltiples nodes sense cap arrel.

en: Create Node
ca: Crea un Node

en: Error instancing scene from %s
ca: Error en instanciar l'escena des de %s

en: Change Default Type
ca: Canviar Tipus per Defecte

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
ca: Arrossegar i deixar anar + Maj: Afegeix un node com a germà
    Arrossegar i deixar anar + Maj: Canvia el tipus del node

en: Create Polygon3D
ca: Crear Polígon3D

en: Edit Poly
ca: Edita Polígon

en: Edit Poly (Remove Point)
ca: Edita el Polígon (Elimina un Punt)

en: Set Handle
ca: Estableix la Nansa

en: Load Emission Mask
ca: Carrega una Màscara d'Emissió

en: Clear Emission Mask
ca: Esborra la Màscara d'Emissió

en: Particles
ca: Partícules

en: Generated Point Count:
ca: Recompte de punts generats:

en: Emission Mask
ca: Màscara d'Emissió

en: Solid Pixels
ca: Píxels sòlids

en: Border Pixels
ca: Píxels de la Vora

en: Directed Border Pixels
ca: Píxels de la Vora Dirigits

en: Capture from Pixel
ca: Captura des de Píxel

en: Emission Colors
ca: Colors d'Emissió

en: CPUParticles
ca: PartículesCPU

en: Create Emission Points From Mesh
ca: Crea Punts d'Emissió des d'una Malla

en: Create Emission Points From Node
ca: Crea Punts d'Emissió des d'un Node

en: Ease In
ca: Entrada lenta

en: Ease Out
ca: Sortida Lenta

en: Smoothstep
ca: Progressió Suau (SmoothStep)

en: Modify Curve Point
ca: Modifica el Punt de la Corba

en: Modify Curve Tangent
ca: Modifica la Tangent de la Corba

en: Load Curve Preset
ca: Carrega un ajustament per la Corba

en: Add Point
ca: Afegir Punt

en: Remove Point
ca: Elimina Punt

en: Left Linear
ca: Lineal Esquerra

en: Right Linear
ca: Lineal Dret

en: Remove Curve Point
ca: Elimina un punt de la Corba

en: Toggle Curve Linear Tangent
ca: Tangent Lineal

en: Hold Shift to edit tangents individually
ca: Prem Maj. per editar les tangents individualment

en: Bake GI Probe
ca: Precalcula la Sonda d'IG

en: Gradient Edited
ca: Degradat Editat

en: Icon
ca: Icona

en: Separator
ca: Separador

en: Item %d
ca: Element %d

en: Items
ca: Elements

en: Item List Editor
ca: Editor de Llistes d'Elements

en: Create Occluder Polygon
ca: Crea un Polígon Oclusor

en: Mesh is empty!
ca: La malla és buida!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
ca: No s'ha pogut crear una forma de col·lisió Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
ca: Crea un Cos Estàtic a partir d'una malla de triangles

en: This doesn't work on scene root!
ca: No es pot executar en una escena arrel!

en: Couldn't create a single convex collision shape.
ca: No s'ha pogut crear una forma de col·lisió convexa.

en: Create Navigation Mesh
ca: Crea un malla de Navegació

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
ca: La Malla continguda no és del tipus ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
ca: No s'han pogut desembolcar les UV. Comproveu la topologia de la malla.

en: No mesh to debug.
ca: Cap malla per depurar.

en: Mesh has no UV in layer %d.
ca: La malla no té UV a la capa %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
ca: MeshInstance manca d'una Malla!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
ca: La Malla manca d'una superfície on delinear-hi els contorns!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
ca: El tipus primitiu de Mesh no és PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
ca: No es pot crear el contorn!

en: Create Outline
ca: Crea el Contorn

en: Mesh
ca: Malla

en: Create Trimesh Static Body
ca: Crea un Cos Estàtic a partir d'una malla de triangles

en: Create Trimesh Collision Sibling
ca: Crea una Col·lisió entre malles de triangles germanes

en: Create Outline Mesh...
ca: Crea una malla de contorn...

en: View UV1
ca: Visualitza UV1

en: View UV2
ca: Visualitza UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
ca: Desembolcalla UV2 per a Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
ca: Crea la Malla de Contorn

en: Outline Size:
ca: Mida del Contorn:

en: UV Channel Debug
ca: Depuració del canal UV

en: Remove item %d?
ca: Elimina l'element %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
ca: Actualitzar des de l'Escena existent?:
    %s

en: Add Item
ca: Afegeix un Element

en: Remove Selected Item
ca: Elimina l'Element Seleccionat

en: Update from Scene
ca: Actualitza des de l'Escena

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
ca: Manca una malla d'origen (ni s'ha establert cap MultiMesh en el node).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
ca: Manca una malla d'origen ( i MultiMesh no conté cap malla).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
ca: La Malla d'origen no és vàlida (camí incorrecte).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
ca: La Malla d'origen no és vàlida ( No és una MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
ca: La Malla d'origen no és vàlida ( Li manca un recurs de tipus Malla).

en: No surface source specified.
ca: Manca una superfície d'origen.

en: Surface source is invalid (invalid path).
ca: La Superfície no és vàlida (camí incorrecte).

en: Surface source is invalid (no geometry).
ca: La Superfície d'origen no és vàlida (li manca geometria).

en: Surface source is invalid (no faces).
ca: La Superfície d'origen no és vàlida (li manquen cares).

en: Select a Source Mesh:
ca: Selecciona una Malla d'Origen:

en: Select a Target Surface:
ca: Selecciona una Superfície Objectiu:

en: Populate Surface
ca: Omple la Superfície

en: Populate MultiMesh
ca: Omple el MultiMesh

en: Target Surface:
ca: Superfície Objectiu:

en: Source Mesh:
ca: Malla d'Origen:

en: X-Axis
ca: Eix X

en: Y-Axis
ca: Eix Y

en: Z-Axis
ca: Eix Z

en: Mesh Up Axis:
ca: Eix Vertical de la Malla:

en: Random Rotation:
ca: Rotació aleatòria:

en: Random Tilt:
ca: Inclinació aleatòria:

en: Random Scale:
ca: Escala aleatòria:

en: Populate
ca: Omple

en: Create Navigation Polygon
ca: Crea un Polígon de Navegació

en: Convert to CPUParticles
ca: Convertir a ParticulesCPU

en: Generating Visibility Rect
ca: Generar Rectangle de Visibilitat

en: Generate Visibility Rect
ca: Genera un Rectangle de Visibilitat

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
ca: Només es poden establir punts en materials de procés ParticlesMaterial

en: Generation Time (sec):
ca: Temps de generació (s):

en: The geometry's faces don't contain any area.
ca: Les cares de la geometria no contenen cap àrea.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
ca: "%s" no hereta de Spatial.

en: Create Emitter
ca: Crea un Emissor

en: Emission Points:
ca: Punts d'Emissió:

en: Surface Points
ca: Punts de la Superfície

en: Surface Points+Normal (Directed)
ca: Punts + Normal (Dirigida)

en: Volume
ca: Volum

en: Emission Source:
ca: Font d'emissió:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
ca: Un material processador de tipus 'ParticlesMaterial' és obligatori.

en: Generating AABB
ca: Generant AABB

en: Generate Visibility AABB
ca: Genera un AABB de Visibilitat

en: Remove Point from Curve
ca: Elimina un Punt de la Corba

en: Remove Out-Control from Curve
ca: Elimina Out-Control de la Corba

en: Remove In-Control from Curve
ca: Elimina In-Control de la Corba

en: Add Point to Curve
ca: Afegeix un Punt a la Corba

en: Split Curve
ca: Partir Corba

en: Move Point in Curve
ca: Mou un Punt de la Corba

en: Move In-Control in Curve
ca: Mou In-Control de la Corba

en: Move Out-Control in Curve
ca: Mou Out-Control de la Corba

en: Select Points
ca: Selecciona Punts

en: Shift+Drag: Select Control Points
ca: Maj.+ Arrossegar: Selecciona Punts de Control

en: Click: Add Point
ca: Clic: Afegeix un Punt

en: Left Click: Split Segment (in curve)
ca: Clic Esquerra: Partir Segment (en la Corba)

en: Right Click: Delete Point
ca: Clic Dret: Elimina el Punt

en: Select Control Points (Shift+Drag)
ca: Selecciona Punts de Control (Maj.+Arrossegar)

en: Add Point (in empty space)
ca: Afegeix un Punt (en l'espai buit)

en: Delete Point
ca: Elimina el Punt

en: Close Curve
ca: Tanca la Corba

en: Options
ca: Opcions

en: Mirror Handle Angles
ca: Reflecteix els Angles de la Nansa

en: Mirror Handle Lengths
ca: Reflecteix les mides de la Nansa

en: Curve Point #
ca: Punt num. # de la Corba

en: Set Curve Point Position
ca: Estableix la Posició del Punt de la Corba

en: Set Curve In Position
ca: Estableix la Posició d'Entrada de la Corba

en: Set Curve Out Position
ca: Estableix la Posició de Sortida de la Corba

en: Split Path
ca: Parteix el Camí

en: Remove Path Point
ca: Elimina un Punt del Camí

en: Remove Out-Control Point
ca: Elimina el Punt Out-Control

en: Remove In-Control Point
ca: Elimina el Punt In-Control

en: Split Segment (in curve)
ca: Parteix el Segment (de la Corba)

en: Move Joint
ca: Moure Unió

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
ca: La propietat esquelet del Polygon2D no apunta a un node Skeleton2D

en: Sync Bones
ca: Sincronitzar Ossos

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
ca: No hi ha textura en aquest polígon.
    Assigneu una textura per a poder editar el UV.

en: Create UV Map
ca: Crea un Mapa UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
ca: El polígon 2D no pot ser editat en l'àrea de visualització ja que conté vèrtexs interns.

en: Create Polygon & UV
ca: Crear Polígon i UV

en: Create Internal Vertex
ca: Crear Vèrtex Intern

en: Remove Internal Vertex
ca: Eliminar Vèrtex Intern

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
ca: Polígon no vàlid (es necessiten 3 vèrtex diferents)

en: Add Custom Polygon
ca: Afegir Polígon Personalitzat

en: Remove Custom Polygon
ca: Eliminar Polígon Personalitzat

en: Transform UV Map
ca: Transforma el Mapa UV

en: Transform Polygon
ca: Transformar Polígon

en: Paint Bone Weights
ca: Pintar Pes dels Ossos

en: Open Polygon 2D UV editor.
ca: Obrir editor UV de Polígons 2D.

en: Polygon 2D UV Editor
ca: Editor d'UVs de Polígons 2D

en: Points
ca: Punts

en: Polygons
ca: Polígons

en: Bones
ca: Ossos

en: Move Points
ca: Moure Punts

en: Shift: Move All
ca: Maj.: Mou'ho tot

en: Ctrl: Rotate
ca: Ctrl: Gira

en: Shift+Ctrl: Scale
ca: Maj.+Ctrl: Escala

en: Move Polygon
ca: Mou el Polígon

en: Rotate Polygon
ca: Gira el Polígon

en: Scale Polygon
ca: Escala el Polígon

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
ca: Crear un polígon personalitzat. S'habilita el renderitzat de polígons personalitzats.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
ca: Eliminar un polígon personalitzat. Si no en queda cap, el renderitzat de polígons personalitzats es deshabilita.

en: Paint weights with specified intensity.
ca: Pinta pesos amb la intensitat especificada.

en: Unpaint weights with specified intensity.
ca: Despinta pesos amb la intensitat especificada.

en: Radius:
ca: Radi:

en: Clear UV
ca: Esborra UVs

en: Grid Settings
ca: Configuració de la Quadrícula

en: Snap
ca: Ajustar

en: Enable Snap
ca: Activar Ajustament

en: Show Grid
ca: Mostra la Quadrícula

en: Configure Grid:
ca: Configurar Quadrícula:

en: Grid Offset X:
ca: Desplaçament X de la Quadrícula:

en: Grid Offset Y:
ca: Desplaçament Y de la Quadrícula:

en: Grid Step X:
ca: Pas X de la Quadrícula:

en: Grid Step Y:
ca: Pas Y de la Quadrícula:

en: Sync Bones to Polygon
ca: Sincronitzar Ossos amb el Polígon

en: ERROR: Couldn't load resource!
ca: Error: No es pot carregar el recurs!

en: Add Resource
ca: Afegeix un Recurs

en: Rename Resource
ca: Reanomena el Recurs

en: Delete Resource
ca: Elimina el Recurs

en: Resource clipboard is empty!
ca: El porta-retalls de Recursos és buit!

en: Paste Resource
ca: Enganxa el Recurs

en: Instance:
ca: Instància:

en: Open in Editor
ca: Obre en l'Editor

en: Load Resource
ca: Carrega un Recurs

en: Generate Points
ca: Generar punts

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
ca: L'AnimationTree no té ruta assignada cap a un AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
ca: El camí cap a l'AnimationPlayer no és vàlid

en: Clear Recent Files
ca: Buida la llista de Fitxers recents

en: Close and save changes?
ca: Tancar i desar els canvis?

en: Error writing TextFile:
ca: Error en escriure el Fitxer de Text:

en: Error saving file!
ca: Error en desar el fitxer!

en: Error while saving theme.
ca: Error en desar el tema.

en: Error Saving
ca: Error en Desar

en: Error importing theme.
ca: Error en importar el tema.

en: Error Importing
ca: Error en Importar

en: New Text File...
ca: Nou Fitxer de Text...

en: Open File
ca: Obrir Fitxer

en: Save File As...
ca: Anomena i Desa...

en: Can't obtain the script for running.
ca: No s'ha trobat l'script per executar-lo.

en: Script failed reloading, check console for errors.
ca: L'script ha fallat al recarregar, comproveu els errors en la consola.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
ca: L'script no està en mode d'eina, no es podrà executar.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
ca: Si es vol executar l'script, ha d'heretar de EditorScript i configuar-se en mode Eina (tool).

en: Import Theme
ca: Importa un Tema

en: Error while saving theme
ca: Error en desar el tema

en: Error saving
ca: Error en desar

en: Save Theme As...
ca: Desa el Tema com a...

en: %s Class Reference
ca: Referència de Classe %s

en: Find Next
ca: Cerca el Següent

en: Find Previous
ca: Cerca l'Anterior

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
ca: Alterna l'ordenació alfabètica de la llista de mètodes.

en: Filter methods
ca: Filtrar mètodes

en: Sort
ca: Ordena

en: Move Up
ca: Mou Amunt

en: Move Down
ca: Mou avall

en: File
ca: Fitxer

en: Open...
ca: Obrir...

en: Reopen Closed Script
ca: Reobrir Script Tancat

en: Save All
ca: Desa-ho Tot

en: Soft Reload Script
ca: Recarrega parcialment l'Script

en: Copy Script Path
ca: Copia el camí de l'Script

en: History Previous
ca: Anterior en l'Historial

en: History Next
ca: Següent en l'Historial

en: Import Theme...
ca: Importar Tema...

en: Reload Theme
ca: Recarrega el Tema

en: Save Theme
ca: Desa el Tema

en: Close All
ca: Tanca-ho Tot

en: Close Docs
ca: Tanca la Documentació

en: Search
ca: Cerca

en: Step Into
ca: Pas a Pas (per instruccions)

en: Step Over
ca: Pas a Pas (per Procediments)

en: Break
ca: Atura

en: Continue
ca: Continua

en: Keep Debugger Open
ca: Manté el Depurador Obert

en: Debug with External Editor
ca: Depurar amb un Editor Extern

en: Online Docs
ca: Documentació en línia

en: Open Godot online documentation.
ca: Obrir la documentació en línia de Godot.

en: Search the reference documentation.
ca: Cerca dins la documentació de referència.

en: Go to previous edited document.
ca: Vés a l'anterior document editat.

en: Go to next edited document.
ca: Vés al següent document editat.

en: Discard
ca: Descarta'l

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
ca: El disc conté versions més recents dels fitxer següents. 
    Quina acció voleu seguir?:

en: Search Results
ca: Resultats de cerca

en: Current Script Background Color
ca: Color de fons de l'script actual

en: List Script Names As
ca: Llista els noms dels scripts com a

en: Connections to method:
ca: Connexions al mètode:

en: Source
ca: Font

en: Target
ca: Objectiu

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
ca: Falta el mètode de connexió '%s' per al senyal '%s' del node '%s' al node '%s'.

en: Line
ca: Línia

en: Go to Function
ca: Vés a la Funció

en: Only resources from filesystem can be dropped.
ca: Només s'hi poden deixar caure Recursos del sistema de fitxers.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
ca: No s'hi poden afegir els nodes ja que l'escena no utilitza l'script '%s' .

en: Lookup Symbol
ca: Cercar Símbol

en: Pick Color
ca: Tria un Color

en: Convert Case
ca: Converteix Majúscules

en: Uppercase
ca: Majúscules

en: Lowercase
ca: Minúscula

en: Capitalize
ca: Converteix a Majúscules

en: Syntax Highlighter
ca: Ressaltador de sintaxi

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: Breakpoints
ca: Punts d’interrupció

en: Go To
ca: Anar a

en: Cut
ca: Talla

en: Select All
ca: Selecciona-ho Tot

en: Delete Line
ca: Esborra la Línia

en: Indent Left
ca: Sagnia Esquerra

en: Indent Right
ca: Sagnia Dreta

en: Toggle Comment
ca: Comentaris

en: Fold/Unfold Line
ca: (Des)Plega la línia

en: Fold All Lines
ca: Plega totes les Línies

en: Unfold All Lines
ca: Desplega totes les Línies

en: Complete Symbol
ca: Completa el Símbol

en: Evaluate Selection
ca: Evalua la Selecció

en: Trim Trailing Whitespace
ca: Retalla els espais en blanc al final

en: Convert Indent to Spaces
ca: Converteix la Sagnia en Espais

en: Convert Indent to Tabs
ca: Convertir Sagnia en Tabulacions

en: Find in Files...
ca: Cercar en Fitxers...

en: Contextual Help
ca: Ajuda Contextual

en: Toggle Bookmark
ca: Commutar Marcador

en: Go to Next Bookmark
ca: Anar al marcador següent

en: Go to Previous Bookmark
ca: Anar al Marcador Anterior

en: Remove All Bookmarks
ca: Suprimir tots els marcadors

en: Go to Function...
ca: Anar a la Funció...

en: Go to Line...
ca: Anar a la Línia...

en: Toggle Breakpoint
ca: Commuta el punt d'Interrupció

en: Remove All Breakpoints
ca: Elimina tots els punts d'interrupció

en: Go to Next Breakpoint
ca: Anar al Punt d'Interrupció següent

en: Go to Previous Breakpoint
ca: Anar al Punt d'Interrupció anterior

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
ca: Aquest Shader s'ha modificat en el disc.
    Quina acció s'ha de prendre?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
ca: Aquest esquelet no té ossos, crea alguns nodes Bone2D fills.

en: Set Rest Pose to Bones
ca: Estableix la Postura de Repòs als Ossos

en: Skeleton2D
ca: Esquelet2D

en: Create physical bones
ca: Crear ossos físics

en: Skeleton
ca: Esquelet

en: Create physical skeleton
ca: Crea esquelet físic

en: Play IK
ca: Reproduir IK

en: Orthogonal
ca: Ortogonal

en: Perspective
ca: Perspectiva

en: Transform Aborted.
ca: S'ha interromput la Transformació .

en: X-Axis Transform.
ca: Transformació de l'Eix X.

en: Y-Axis Transform.
ca: Transformació de l'Eix Y.

en: Z-Axis Transform.
ca: Transformació de l'Eix Z.

en: View Plane Transform.
ca: Transformació en el Pla de la Vista.

en: None
ca: Cap

en: Rotate
ca: Rotar

note: TRANSLATORS: Refers to changing the scale of a node in the 3D editor.
en: Scaling:
ca: Escalat:

en: Rotating %s degrees.
ca: Rotació de %s graus.

en: Keying is disabled (no key inserted).
ca: l'Edició de Claus està inhabilitada (no s'ha inserit cap Clau).

en: Animation Key Inserted.
ca: S'ha insertit una Clau d'Animació.

en: Objects Drawn:
ca: Objectes dibuixats:

en: Material Changes:
ca: Canvis del Material:

en: Shader Changes:
ca: Canvis del Shader:

en: Surface Changes:
ca: Canvis de la superfície:

en: Draw Calls:
ca: Crides de Dibuix:

en: Vertices:
ca: Vèrtexs:

en: Top View.
ca: Vista superior.

en: Bottom View.
ca: Vista inferior.

en: Left View.
ca: Vista esquerra.

en: Right View.
ca: Vista Dreta.

en: Front View.
ca: Vista Frontal.

en: Rear View.
ca: Vista Posterior.

en: Align Transform with View
ca: Alinear Transformació amb la Vista

en: Align Rotation with View
ca: Alinea Rotació amb la Vista

en: No parent to instance a child at.
ca: No hi ha cap node Pare per instanciar-li un fill.

en: This operation requires a single selected node.
ca: Aquesta operació requereix un únic node seleccionat.

en: Auto Orthogonal Enabled
ca: Auto Ortogonal Activat

en: Lock View Rotation
ca: Bloquejar Rotació de la Vista

en: Display Normal
ca: Mostra les Normals

en: Display Wireframe
ca: Traça les arestes

en: Display Overdraw
ca: Mostra les superposicions

en: Display Unshaded
ca: Mostra sense Ombreig

en: View Environment
ca: Mostra l'Entorn

en: View Gizmos
ca: Mostra els Gizmos

en: View Information
ca: Mostra la Informació

en: View FPS
ca: Visualitza FPS

en: Half Resolution
ca: Mitja Resolució

en: Audio Listener
ca: Receptor d'Àudio

en: Cinematic Preview
ca: Previsualització Cinemàtica

en: Freelook Left
ca: Vista Lliure Esquerra

en: Freelook Right
ca: Vista Lliure Dreta

en: Freelook Forward
ca: Vista Lliure Endavant

en: Freelook Backwards
ca: Vista Lliure Enrere

en: Freelook Up
ca: Vista Lliura Amunt

en: Freelook Down
ca: Vista Lliure Avall

en: Freelook Speed Modifier
ca: Modificador de la Velocitat de la Vista Lliure

en: View Rotation Locked
ca: Rotació de la Vista Bloquejada

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
ca: Nota: El valor FPS que es mostra és el percentatge de fotogrames de l'editor.
    No es pot utilitzar com a indicació fiable del rendiment del joc.

en: XForm Dialog
ca: Diàleg XForm

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
ca: No s'ha pogut trobar un sòl sòlid on ajustar la selecció.

en: Use Local Space
ca: Utilitzar Espai Local

en: Use Snap
ca: Utilitzar Ajustament

en: Bottom View
ca: Vista Inferior

en: Top View
ca: Vista Superior

en: Rear View
ca: Vista Posterior

en: Front View
ca: Vista Frontal

en: Left View
ca: Vista Esquerra

en: Right View
ca: Vista Dreta

en: Switch Perspective/Orthogonal View
ca: Canviar Vista Perspectiva/Ortogonal

en: Insert Animation Key
ca: Insereix una Clau d'Animació

en: Focus Origin
ca: Focalitza't en l'Origen

en: Focus Selection
ca: Focalitza't en la Selecció

en: Toggle Freelook
ca: Vista Lliure

en: Snap Object to Floor
ca: Ajustar Objecte al Terra

en: Transform Dialog...
ca: Diàleg de Transformació...

en: 1 Viewport
ca: 1 Vista

en: 2 Viewports
ca: 2 Vistes

en: 2 Viewports (Alt)
ca: 2 Vistes (Alt)

en: 3 Viewports
ca: 3 Vistes

en: 3 Viewports (Alt)
ca: 3 Vistes (Alt)

en: 4 Viewports
ca: 4 Vistes

en: View Origin
ca: Mostra l'Origen

en: View Grid
ca: Mostra la Quadrícula

en: Settings...
ca: Configuració...

en: Snap Settings
ca: Configuració d'Ajustament

en: Translate Snap:
ca: Ajustament de Translació:

en: Rotate Snap (deg.):
ca: Ajustament de Rotació (graus):

en: Scale Snap (%):
ca: Ajustament d'Escala (%):

en: Viewport Settings
ca: Configuració de la Vista

en: Perspective FOV (deg.):
ca: Camp de Visió (graus):

en: View Z-Near:
ca: Z-Proper de la vista:

en: View Z-Far:
ca: Z-Llunyà de la Vista:

en: Transform Change
ca: Modifica la Transformació

en: Translate:
ca: Translació:

en: Rotate (deg.):
ca: Rotació (graus):

en: Scale (ratio):
ca: Escala (ràtio):

en: Transform Type
ca: Tipus de Transformació

en: Create Mesh2D
ca: Crear Malla2D

en: Create Polygon2D
ca: Crear Polígon2D

en: Polygon2D Preview
ca: Previsualització del Polygon2D

en: Sprite is empty!
ca: L'Sprite està buit!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
ca: No es pot convertir un sprite que utilitza fotogrames d'animació a malla.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
ca: La geometria no és vàlida, no es pot substituir per una malla.

en: Invalid geometry, can't create polygon.
ca: La geometria no és valida, no es pot crear el polígon.

en: Convert to Polygon2D
ca: Convertir a Polígon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
ca: La geometria no és valida, no es pot crear el polígon de col·lisió.

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
ca: La geometria no és vàlida; no es pot crear un oclusor de llum.

en: Simplification:
ca: Simplificació:

en: Shrink (Pixels):
ca: Redueix (Píxels):

en: Grow (Pixels):
ca: Engrandeix (Píxels):

en: Update Preview
ca: Actualitzar Previsualització

en: Settings:
ca: Configuració:

en: No Frames Selected
ca: No s'ha seleccionat cap fotograma

en: Add %d Frame(s)
ca: Afegir %d Fotograma(es)

en: Add Frame
ca: Afegeix Fotograma

en: Unable to load images
ca: No s'han pogut carregar les imatges

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
ca: Error: No s'ha trobat el recurs de fotogrames!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
ca: El porta-retalls de Recursos és Buit o no és pas una Textura!

en: Paste Frame
ca: Enganxa el Fotograma

en: Add Empty
ca: Afegeix un element Buit

en: Change Animation FPS
ca: Modifica els FPS de l'Animació

en: (empty)
ca: (buit)

en: Animations:
ca: Animacions:

en: New Animation
ca: Nova Animació

en: Loop
ca: Bucle

en: Animation Frames:
ca: Fotogrames d'Animació:

en: Add a Texture from File
ca: Afegir Textura des de Fitxer

en: Add Frames from a Sprite Sheet
ca: Afegir fotogrames des d'un full d'Sprites

en: Insert Empty (Before)
ca: Insereix un element Buit (abans)

en: Insert Empty (After)
ca: Insereix un element Buit (Després)

en: Move (Before)
ca: Mou (Abans)

en: Move (After)
ca: Mou (Després)

en: Select Frames
ca: Seleccionar Fotogrames

en: Horizontal:
ca: Horitzontal:

en: Separation:
ca: Separació:

en: Offset:
ca: òfset:

en: Set Region Rect
ca: Defineix la Regió Rectangular

en: Set Margin
ca: Establir Marge

en: Snap Mode:
ca: Mode d'ajustament:

en: Pixel Snap
ca: Ajustament de Píxels

en: Grid Snap
ca: Ajustar a la Quadrícula

en: Auto Slice
ca: Auto Tall

en: Step:
ca: Pas:

en: No fonts found.
ca: No s'ha trobat cap tipus de lletra.

en: No icons found.
ca: No s'ha trobat cap icona.

en: Nothing was selected for the import.
ca: No s'ha seleccionat per l'importació.

en: Importing items {n}/{n}
ca: Important elements {n}/{n}

en: Updating the editor
ca: S'està actualitzant l'editor

en: Filter:
ca: Filtre:

en: Select by data type:
ca: Seleccioneu per tipus de dades:

en: Select all visible color items.
ca: Seleccioneu tots els elements de color visibles.

en: Select all visible color items and their data.
ca: Seleccionar tots els elements de color visibles i les seves dades.

en: Deselect all visible color items.
ca: Desseleccionar tots els elements de color visibles.

en: Select all visible constant items.
ca: Seleccioneu tots els elements constants visibles.

en: Select all visible font items.
ca: Seleccioneu tots els elements de tipus de lletra visibles.

en: Select all visible icon items.
ca: Seleccioneu tots els elements d'icona visibles.

en: Select all visible icon items and their data.
ca: Seleccioneu tots els elements d'icona visibles i les seves dades.

en: Deselect all visible icon items.
ca: Desmarqueu tots els elements d'icona visibles.

en: Collapse types.
ca: Col·lapsar els tipus.

en: Expand types.
ca: Expandir els tipus.

en: Select all Theme items.
ca: Seleccioneu tots els elements del tema.

en: Add Item:
ca: Afegeix un element:

en: Remove Items:
ca: Suprimeix els elements:

en: Remove Class Items
ca: Elimina Elements de Classe

en: Remove All Items
ca: Treu tots els Elements

en: Select Another Theme Resource:
ca: Seleccioneu un altre recurs de tema:

en: Type name is empty!
ca: El nom del tipus és buit!

en: Theme:
ca: Tema:

en: Toggle Button
ca: Botó de Commutació

en: Disabled Button
ca: Botó Desactivat

en: Item
ca: Element

en: Disabled Item
ca: Element Desactivat

en: Check Item
ca: Valida l'Element

en: Checked Item
ca: Element validat

en: Radio Item
ca: Element de ràdio

en: Checked Radio Item
ca: Element de ràdio validat

en: Named Separator
ca: Separador amb Nom

en: Submenu
ca: Submenú

en: Has
ca: Té

en: Many
ca: Molts

en: Tab 1
ca: Pestanya 1

en: Tab 2
ca: Pestanya 2

en: Tab 3
ca: Pestanya 3

en: Editable Item
ca: Element Editable

en: Subtree
ca: Subarbre

en: Has,Many,Options
ca: Té,Moltes,Opcions

en: Erase Selection
ca: Elimina la Selecció

en: Fix Invalid Tiles
ca: Arreglar Tiles no vàlides

en: Cut Selection
ca: Tallar Selecció

en: Paint TileMap
ca: Pintar Mapa de Rajoles

en: Line Draw
ca: Dibuixa línies

en: Rectangle Paint
ca: Pinta Rectangle

en: Bucket Fill
ca: Cubell de Farcit

en: Erase TileMap
ca: Elimina Mapa de Rajoles

en: Find Tile
ca: Troba el Tile

en: Transpose
ca: Transposa

en: Enable Priority
ca: Habilitar Prioritat

en: Filter tiles
ca: Filtrar tiles

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
ca: Assigna un recurs TileSet a aquest TileMap per a usar-ne les peces.

en: Paint Tile
ca: Pinta Rajola

en: Pick Tile
ca: Escollir Tile

en: Rotate Left
ca: Gira cap a l'Esquerra

en: Rotate Right
ca: Gira cap a la Dreta

en: Flip Horizontally
ca: Volteja Horitzontalment

en: Flip Vertically
ca: Volteja Verticalment

en: Clear Transform
ca: Restablir Transformació

en: Add Texture(s) to TileSet.
ca: Afegir Textura(es) al TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
ca: Eliminar la textura seleccionada del TileSet.

en: Create from Scene
ca: Crea-ho a partir de l'Escena

en: Merge from Scene
ca: Combina-ho a partir de l'Escena

en: New Single Tile
ca: Nova peça individual

en: Next Coordinate
ca: Coordenada Següent

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
ca: Seleccioneu la següent forma, subtile o Tile.

en: Previous Coordinate
ca: Coordenada Anterior

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
ca: Seleccioneu la forma, el subtile o el Tile anterior.

en: Z Index
ca: Índex Z

en: Region Mode
ca: Mode Regió

en: Collision Mode
ca: Mode Col·lisió

en: Occlusion Mode
ca: Mode Oclusió

en: Navigation Mode
ca: Mode Navegació

en: Bitmask Mode
ca: Mode màscara de bits

en: Priority Mode
ca: Mode Prioritat

en: Icon Mode
ca: Mode Icona

en: Z Index Mode
ca: Mode Índex Z

en: Copy bitmask.
ca: Copiar màscara de bits.

en: Paste bitmask.
ca: Enganxar màscara de bits.

en: Erase bitmask.
ca: Esborrar màscara de bits.

en: Create a new rectangle.
ca: Crear un nou rectangle.

en: Create a new polygon.
ca: Crear un nou polígon.

en: Keep polygon inside region Rect.
ca: Mantenir el polígon dins de la regió Rect.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
ca: Habilitar ajustament i mostrar quadrícula (configurable a través de l'inspector).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
ca: Mostrar noms de les rajoles (manteniu pressionada la tecla Alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
ca: Afegeix o selecciona una textura en el plafó esquerra per a editar-ne les peces assignades.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
ca: Eliminar la textura seleccionada? Això eliminarà totes les rajoles que l'utilitzin.

en: You haven't selected a texture to remove.
ca: No heu seleccionat una textura per eliminar.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
ca: Crear des de l'escena? Això sobreescriurà totes les rajoles actuals.

en: Merge from scene?
ca: Combinar-ho a partir de l'escena?

en: Remove Texture
ca: Eliminar Textura

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
ca: %s fitxer(s) no s'han afegit perquè ja estaven en la llista.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
ca: Arrossega les nanses per editar el Rect.
    Clica en una altra Peça per a editar-lo.

en: Delete selected Rect.
ca: Suprimir el Rect seleccionat.

en: Delete polygon.
ca: Eliminar Polígon.

en: Set Tile Region
ca: Definir Regió de Rajola

en: Create Tile
ca: Crear Rajola

en: Set Tile Icon
ca: Establir icona de la Rajola

en: Edit Tile Bitmask
ca: Editar màscara de bits de la rajola

en: Edit Collision Polygon
ca: Editar Polígon de Col·lisió

en: Edit Occlusion Polygon
ca: Editar Polígon d'Oclusió

en: Edit Navigation Polygon
ca: Editar Polígon de Navegació

en: Paste Tile Bitmask
ca: Enganxar màscara de bits del la rajola

en: Clear Tile Bitmask
ca: Restablir màscara de bits de la rajola

en: Remove Tile
ca: Eliminar Rajola

en: Remove Collision Polygon
ca: Eliminar Polígon de Col·lisió

en: Remove Occlusion Polygon
ca: Eliminar Polígon d'Oclusió

en: Remove Navigation Polygon
ca: Eliminar Polígon de Navegació

en: Edit Tile Priority
ca: Editar Prioritat de la Rajola

en: Edit Tile Z Index
ca: Editar índex Z de la rajola

en: Create Collision Polygon
ca: Crear Polígon de Col·lisió

en: Create Occlusion Polygon
ca: Crear Polígon d'Oclusió

en: This property can't be changed.
ca: Aquesta propietat no es pot canviar.

en: Step
ca: Pas

en: Version Control System
ca: Sistema de control de versions

en: Detect new changes
ca: Detectar nous canvis

en: Modified
ca: Modificat

en: (GLES3 only)
ca: (Només GLES3)

en: Scalar
ca: Escalar

en: Boolean
ca: Booleà

en: Add output port
ca: Afegir port de sortida

en: Duplicate Nodes
ca: Duplicar Nodes

en: Paste Nodes
ca: Enganxa els Nodes

en: Delete Nodes
ca: Eliminar Nodes

en: Vertex
ca: Vèrtex

en: Light
ca: Llum

en: Create Shader Node
ca: Crear node Shader

en: Color operator.
ca: Operador Color.

en: Grayscale function.
ca: Funció d'escala de grisos.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
ca: Converteix el vector HSV en equivalent RGB.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
ca: Converteix el vector RGB en un equivalent de HSV.

en: Burn operator.
ca: Operador de gravació.

en: Difference operator.
ca: Operador diferencial.

en: Dodge operator.
ca: Operador Dodge (sobreexposició).

en: Overlay operator.
ca: Operador de superposició.

en: Screen operator.
ca: Operador Screen (trama).

en: SoftLight operator.
ca: Operador de llum suau.

en: Color constant.
ca: Constant de color.

en: Equal (==)
ca: Igual (= =)

en: Greater Than (>)
ca: Major Que (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
ca: Major o Igual Que (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
ca: Retorna un vector associat si els escalars proporcionats són iguals, majors o menors.

en: Less Than (<)
ca: Menor Que (<)

en: Less Than or Equal (<=)
ca: Menor o Igual Que (<=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
ca: Retorna un vector associat si el valor booleà proporcionat és cert o fals.

en: Boolean constant.
ca: Constant booleana.

en: Boolean uniform.
ca: Booleà uniforme.

en: Input parameter.
ca: Paràmetre d'entrada.

en: Scalar function.
ca: Funció escalar.

en: Scalar operator.
ca: Operador escalar.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
ca: Constant E (2,718282). Representa la base del logaritme natural.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
ca: Constant Èpsilon (0,00001). Menor nombre escalar possible.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
ca: Constant pi (1,618034). Proporció àuria.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
ca: Constant Pi/4 (0,785398) o 45 graus.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
ca: Constant Pi/2 (1,570796) o 90 graus.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
ca: Constant Pi (3,141593) o 180 graus.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
ca: Constant Sqrt2 (1,414214). Arrel quadrada de 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
ca: Retorna el valor absolut del paràmetre.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
ca: Retorna el l'arc cosinus del paràmetre.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
ca: Retorna l'arc sinus del paràmetre.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
ca: Retorna el sinus hiperbòlic invers del paràmetre.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
ca: Retorna l'arc tangent del paràmetre.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
ca: Retorna l'arc tangent dels paràmetres.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
ca: Troba l'enter més proper que sigui major o igual que el paràmetre.

en: Constrains a value to lie between two further values.
ca: Restringeix un valor entre dos valors addicionals.

en: Returns the cosine of the parameter.
ca: Retorna el cosinus del paràmetre.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
ca: Converteix una quantitat en radians a graus.

en: Base-e Exponential.
ca: Exponencial en base e.

en: Base-2 Exponential.
ca: Exponencial en base 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
ca: Troba l'enter més proper inferior o igual al paràmetre.

en: Computes the fractional part of the argument.
ca: Calcula la part fraccional de l'argument.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
ca: Retorna l'invers de l'arrel quadrada del paràmetre.

en: Natural logarithm.
ca: Logaritme natural.

en: Base-2 logarithm.
ca: Logaritme en base 2.

en: Returns the greater of two values.
ca: Retorna el major de dos valors.

en: Returns the lesser of two values.
ca: Retorna el menor de dos valors.

en: Linear interpolation between two scalars.
ca: Interpolació lineal entre dos escalars.

en: Returns the opposite value of the parameter.
ca: Retorna el valor oposat del paràmetre.

en: 1.0 - scalar
ca: 1.0 - escalar

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
ca: Retorna el valor del primer paràmetre elevat a la potència del segon.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
ca: Converteix una quantitat en graus a radians.

en: 1.0 / scalar
ca: 1.0 / escalar

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
ca: Restringeix el valor entre 0.0 i 1.0.

en: Extracts the sign of the parameter.
ca: Extreu el signe del paràmetre.

en: Returns the sine of the parameter.
ca: Retorna el sinus del paràmetre.

en: Returns the square root of the parameter.
ca: Retorna l'arrel quadrada del paràmetre.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
ca: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Retorna 0,0 si "x" és menor que "edge0" i 1,0 si x és més gran que "edge1". En cas contrari, el valor retornat s’interpola entre 0,0 i 1,0 amb polinomis Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
ca: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Retorna 0.0 si 'x' és menor que 'edge' o 1.0 en cas contrari.

en: Returns the tangent of the parameter.
ca: Retorna la tangent del paràmetre.

en: Adds scalar to scalar.
ca: Afegeix escalar a escalar.

en: Divides scalar by scalar.
ca: Divideix escalar per escalar.

en: Multiplies scalar by scalar.
ca: Multiplica escalar per escalar.

en: Returns the remainder of the two scalars.
ca: Retorna el residu dels dos escalars.

en: Subtracts scalar from scalar.
ca: Resta escalar d'escalar.

en: Scalar constant.
ca: Constant escalar.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
ca: Calcula el producte exterior d'un parell de vector. 
    
    OuterProduct tracta el primer paràmetre 'c' com un vector de columna (m x 1) i el segon paràmetre 'r' com a vector de fila (1 x n) i en fa una multiplicació de matrius 'c * r', produint una matriu de mida ( m x n ).

en: Composes transform from four vectors.
ca: Compon una transformació a partir de quatre vectors.

en: Decomposes transform to four vectors.
ca: Descompon una transformació en quatre vectors.

en: Multiplies transform by transform.
ca: Multiplica transformació per transformació.

en: Multiplies vector by transform.
ca: Multiplica vector per transformació.

en: Vector function.
ca: Funció vector.

en: Composes vector from three scalars.
ca: Compon un vector a partir de tres escalars.

en: Decomposes vector to three scalars.
ca: Descompon un vector en tres escalars.

en: Calculates the cross product of two vectors.
ca: Calcula el producte creuat de dos vectors.

en: Returns the distance between two points.
ca: Retorna la distància entre dos punts.

en: Calculates the dot product of two vectors.
ca: Calcula el producte escalar de dos vectors.

en: Calculates the length of a vector.
ca: Calcula la longitud d'un vector.

en: Linear interpolation between two vectors.
ca: Interpolació lineal entre dos vectors.

en: Calculates the normalize product of vector.
ca: Calcula el producte normalitzar del vector.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
ca: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Retorna 0,0 si 'x' és menor que'edge0 'i 1,0 si 'x' és més gran que'edge1 '. Altrament s'interpola el valor entre 0,0 i 1,0 utilitzant polinomis d'Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
ca: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Retorna 0,0 si 'x' és menor que'edge0 'i 1,0 si 'x' és més gran que'edge1 '. Altrament s'interpola el valor entre 0,0 i 1,0 utilitzant polinomis d'Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
ca: SmoothStep function(vector(edge), vector(x)).
    
    Retorna 0,0 si 'x' és menor que'edge0 ' o 1.0 en cas contrari.

en: Adds vector to vector.
ca: Afegeix vector al vector.

en: Divides vector by vector.
ca: Divideix vector per vector.

en: Multiplies vector by vector.
ca: Multiplica vector per vector.

en: Returns the remainder of the two vectors.
ca: Retorna el residu dels dos vectors.

en: Subtracts vector from vector.
ca: Resta vector al vector.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
ca: Expressió personalitzada del llenguatge de Shader de Godot, amb una quantitat de ports d'entrada i sortida personalitzats. Això es una injecció de codi directa en la funció vertex/fragment/light, no lo utilitzau per a escriure les declaracions de la funció dins seu.

en: VisualShader
ca: ShaderVisual

en: Visual Shader Mode Changed
ca: El mode Visual Shader ha canviat

en: Runnable
ca: Executable

en: Delete preset '%s'?
ca: Esborrar la configuració '%s' ?

en: Export Path
ca: Camí d'exportació

en: Presets
ca: Configuracions prestablertes

en: Add...
ca: Afegeix...

en: Resources
ca: Recursos

en: Export all resources in the project
ca: Exporta tots els recursos del projecte

en: Export selected scenes (and dependencies)
ca: Exporta les escenes seleccionades (dependències incloses)

en: Export selected resources (and dependencies)
ca: Exporta els Recursos seleccionats (dependències incloses)

en: Export Mode:
ca: Mode d'Exportació:

en: Resources to export:
ca: Recursos per exportar:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
ca: Filtres per a l'exportació de fitxers/carpetes no-recurs 
    (separats per comes, ex: *.json, *. txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
ca: Filtres per excloure fitxers/carpetes del projecte
    (separats per comes, ex:*.json, *.txt, docs/*)

en: Features
ca: Característiques

en: Custom (comma-separated):
ca: Personalitzat (separats per comes):

en: Feature List:
ca: Llista de Característiques :

en: Export All
ca: Exportar Tot

en: ZIP File
ca: Fitxer ZIP

en: Export templates for this platform are missing:
ca: Manquen les plantilles d'exportació per aquesta plataforma:

en: Manage Export Templates
ca: Gestor de Plantilles d'Exportació

en: Export With Debug
ca: Exporta en mode Depuració

en: Please choose an empty folder.
ca: Selecciona un directori buit.

en: New Game Project
ca: Nou Projecte de Joc

en: Imported Project
ca: Project importat

en: Couldn't create folder.
ca: No s'ha pogut crear el directori.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
ca: Ja hi ha un directori amb el mateix nom en aquest camí.

en: It would be a good idea to name your project.
ca: Fóra bo anomenar el projecte.

en: Invalid project path (changed anything?).
ca: El Camí del Projecte no és vàlid (S'ha produit algun canvi?).

en: Couldn't create project.godot in project path.
ca: No es pot crear el fitxer 'project.godot' en el camí del projecte.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
ca: S'ha produit un error en obrir el fitxer comprimit, no té el format ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
ca: Ha fracassat l'extracció del paquet dels següents fitxers:

en: Package installed successfully!
ca: Paquet instal·lat amb èxit!

en: Rename Project
ca: Reanomena el Projecte

en: Import Existing Project
ca: Importa un Projecte existent

en: Import & Edit
ca: Importa i Edita

en: Create New Project
ca: Crea un Projecte nou

en: Create & Edit
ca: Crea i Edita

en: Install Project:
ca: Instal·la el Projecte:

en: Install & Edit
ca: Instal·la i Edita

en: Project Name:
ca: Nom del Projecte:

en: Project Path:
ca: Camí del Projecte:

en: Project Installation Path:
ca: Camí d'instal·lació del Projecte:

en: Renderer:
ca: Renderitzador:

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
ca: Qualitat visual superior
    Totes les característiques disponibles
    Incompatible amb maquinari mes vell
    No recomanat per a jocs web

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
ca: Qualitat visual inferior
    Algunes característiques no disponibles
    Funciona en la majoria de maquinari
    Recomanat per a jocs web

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
ca: El renderitzador es pot canviar més tard, però és possible que calgui ajustar les escenes.

en: Local Projects
ca: Projectes Locals

en: Can't open project at '%s'.
ca: No es pot obrir el projecte a '%s'.

en: Are you sure to open more than one project?
ca: Esteu segur que voleu obrir més d'un projecte de cop?

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
ca: La configuració del projecte va ser creada per una versió més recent del motor, la configuració del qual no és compatible amb aquesta versió.

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
ca: No es pot executar el projecte: S'han d'importar els Actius.
    Edita el Projecte per inicialitzar-lo.

en: Are you sure to run %d projects at once?
ca: Esteu segur que voleu executar %d projectes de cop?

en: Remove %d projects from the list?
ca: Voleu eliminar %d projectes de la llista?

en: Remove this project from the list?
ca: Voleu eliminar aquest projecte de la llista?

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
ca: L'idioma ha canviat.
    La interfície s'actualitzarà després de reiniciar l'editor o el gestor de projectes.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
ca: Esteu segur que voleu escanejar %s carpetes per als projectes de Godot existents?
    Això pot trigar una estona.

en: Scan
ca: Explora

en: Select a Folder to Scan
ca: Selecciona un Directori per Explorar

en: New Project
ca: Nou Projecte

en: About
ca: Quant a

en: Restart Now
ca: Reinicia

en: Remove All
ca: Treu-los tots

en: Can't run project
ca: No es pot executar el projecte

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
ca: Actualment no teniu cap projecte.
    Us agradaria explorar projectes d'exemple oficials a la biblioteca d'actius?

en: Filter projects
ca: Filtrar projectes

en: Key
ca: Tecla

en: Joy Button
ca: Botó de la Maneta

en: Joy Axis
ca: Eix de la Maneta

en: Mouse Button
ca: Botó del ratolí

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
ca: Nom d'acció no vàlid. No pot estar buit ni contenir '/', ':', '=', '\' o '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
ca: Ja existeix una acció amb el nom '%s'.

en: Rename Input Action Event
ca: Reanomena la Incidència de l'Acció d'Entrada

en: Change Action deadzone
ca: Canviar zona morta de l'acció

en: Add Input Action Event
ca: Afegeix un Incidència d'Acció de Entrada

en: All Devices
ca: Tots els Dispositius

en: Press a Key...
ca: Premeu una Tecla...

en: Mouse Button Index:
ca: Índex del Botó del ratolí:

en: Left Button
ca: Botó Esquerre

en: Right Button
ca: Botó Dret

en: Middle Button
ca: Botó Central

en: Wheel Up Button
ca: Botó Roda Amunt

en: Wheel Down Button
ca: Botó Roda Avall

en: Joypad Axis Index:
ca: Índex de l'eix de la maneta:

en: Joypad Button Index:
ca: Índex del Botó de la Maneta:

en: Erase Input Action
ca: Elimina l'Acció d'Entrada

en: Erase Input Action Event
ca: Elimina la Incidència d'Acció d'Entrada

en: Add Event
ca: Afegeix una Incidència

en: Button
ca: Botó

en: Left Button.
ca: Botó Esquerre.

en: Right Button.
ca: Botó Dret.

en: Middle Button.
ca: Botó del Mig.

en: Wheel Up.
ca: Roda Amunt.

en: Wheel Down.
ca: Roda Avall.

en: Add Global Property
ca: Afegeix una Propietat Global

en: Select a setting item first!
ca: Cal seleccionar un Element!

en: No property '%s' exists.
ca: No existeix cap propietat '%s'.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
ca: En ser un configuració interna, '%s' no es pot eliminar.

en: Delete Item
ca: Esborra l'Element

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
ca: Nom d'acció no vàlid. No pot estar buit ni contenir '/', ':', '=', '\' o '"'.

en: Add Input Action
ca: Afegeix una Acció d'Entrada

en: Error saving settings.
ca: No s'ha pogut desar la configuració.

en: Settings saved OK.
ca: Configuració desada correctament.

en: Override for Feature
ca: Substitutiu per a Característica

en: Remove Translation
ca: Elimina la Traducció

en: Change Resource Remap Language
ca: Canvia la Llengua del Remapatge de Recursos

en: Remove Resource Remap
ca: Elimina el Remapatge de Recursos

en: Remove Resource Remap Option
ca: Elimina l'Opció de Remapatge de Recursos

en: Changed Locale Filter
ca: S'ha Modificat el Filtre de Locale

en: Changed Locale Filter Mode
ca: Modifica el Mode del Filtre de Localització

en: Project Settings (project.godot)
ca: Configuració del Projecte (project.godot)

en: Override For...
ca: Substitutiu per a...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
ca: Cal reiniciar el editor per a que els canvis tinguin efecte.

en: Input Map
ca: Mapa d'Entrades

en: Action:
ca: Acció:

en: Deadzone
ca: Zona morta

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: Index:
ca: Índex:

en: Localization
ca: Localització

en: Translations
ca: Traduccions

en: Translations:
ca: Traduccions:

en: Remaps
ca: Remapatges

en: Resources:
ca: Recursos:

en: Remaps by Locale:
ca: Remapatges per Llengua:

en: Locales Filter
ca: Filtre de Localitzacions

en: Show All Locales
ca: Mostrar tots els idiomes

en: Show Selected Locales Only
ca: Mostrar només els idiomes seleccionats

en: Filter mode:
ca: Filtra Mode:

en: Locales:
ca: Localitzacions:

en: AutoLoad
ca: Càrrega Automàtica

en: Plugins
ca: Connectors

en: Preset...
ca: Configuració...

en: Easing In-Out
ca: Esmorteeix Entrada-Sortida

en: Easing Out-In
ca: Esmorteeix Sortida-Entrada

en: File...
ca: Fitxer...

en: Dir...
ca: Directori...

en: Assign
ca: Assigna

en: Select Node
ca: Selecciona un Node

en: Error loading file: Not a resource!
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer: No és un recurs!

en: Pick a Node
ca: Escull un Node

en: Bit %d, val %d.
ca: Bit %d, valor %d.

en: Select Property
ca: Selecciona una Propietat

en: Select Virtual Method
ca: Selecciona un Mètode Virtual

en: Select Method
ca: Selecciona un Mètode

en: Batch Rename
ca: Reanomena en lot

en: Suffix:
ca: Sufix:

en: Advanced Options
ca: Opcions Avançades

en: Substitute
ca: Substitut

en: Node name
ca: Nom del node

en: Node's parent name, if available
ca: Nom del pare del node, si està disponible

en: Node type
ca: Tipus de node

en: Current scene name
ca: Nom de l'escena actual

en: Root node name
ca: Nom del node arrel

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
ca: Comptador seqüencial d'enters.
    Comparar opcions de comptador.

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
ca: Si s'estableix, el comptador es reinicia per a cada grup de nodes fills.

en: Initial value for the counter
ca: Valor inicial per al comptador

en: Amount by which counter is incremented for each node
ca: Quantitat en què s'incrementa el comptador per a cada node

en: Post-Process
ca: Post-Processat

en: Style
ca: Estil

en: To Lowercase
ca: A Minúscules

en: To Uppercase
ca: A Majúscules

en: Reparent Node
ca: Torna a Parentar el Node

en: Reparent Location (Select new Parent):
ca: Reemparentar l'Ubicació (Selecciona un nou Pare):

en: Keep Global Transform
ca: Manté la Transformació Global

en: Reparent
ca: Canvia el Parentatge

en: Run Mode:
ca: Mode d'Execució:

en: Current Scene
ca: Escena Actual

en: Main Scene Arguments:
ca: Arguments de l'Escena Principal:

en: Scene Run Settings
ca: Configuració de l'Execució de l'Escena

en: No parent to instance the scenes at.
ca: Manca un Node Pare per instanciar-li l'escena.

en: Error loading scene from %s
ca: Error en carregar l'escena des de %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
ca: No es pot instanciar l'escena %s ja que l'escena actual ja existeix dins un dels seus nodes.

en: Instance Scene(s)
ca: Instància les Escenes

en: Instance Child Scene
ca: Instancia una Escena Filla

en: Can't paste root node into the same scene.
ca: No es pot enganxar el node arrel a la mateixa escena.

en: This operation can't be done on the tree root.
ca: Aquesta operació no es pot executar en l'arrel de l'arbre.

en: Move Node In Parent
ca: Mou el Node dins del Pare

en: Move Nodes In Parent
ca: Mou els Nodes dins del Pare

en: Duplicate Node(s)
ca: Duplica els Nodes

en: Node must belong to the edited scene to become root.
ca: El node ha de pertànyer a l'escena editada per a convertir-se en arrel.

en: Instantiated scenes can't become root
ca: Les escenes instanciades no es poden convertir en arrel

en: Delete %d nodes?
ca: Suprimir %d nodes?

en: Delete the root node "%s"?
ca: Voleu suprimir el node arrel "% s"?

en: Delete node "%s"?
ca: Suprimir el node "% s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
ca: Guardar la branca com una escena requereix tenir una escena oberta en l'editor.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
ca: Guardar la branca com una escena requereix seleccionar nomes un node, però heu seleccionat %d nodes.

en: Save New Scene As...
ca: Anomena i Desa la Nova Escena...

en: New Scene Root
ca: Nova Arrel d'Escena

en: Create Root Node:
ca: Crear Node Arrel:

en: 2D Scene
ca: Escena 2D

en: 3D Scene
ca: Escena 3D

en: User Interface
ca: Interfície d'usuari

en: Other Node
ca: Altre Node

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
ca: No es pot operar en Nodes d'una escena externa!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
ca: No es pot operar en nodes heretats per l'escena actual!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
ca: Aquesta operació no es pot dur a terme en escenes instanciadas.

en: Attach Script
ca: Adjunta-li un Script

en: Remove Node(s)
ca: Elimina els Nodes

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
ca: No es pot desar l'Escena. És força probable que manqui alguna Dependència / Instància.

en: Error saving scene.
ca: Error en desar l'escena.

en: Error duplicating scene to save it.
ca: Error en duplicar l'escena per desar-la.

en: Sub-Resources
ca: Sub-Recursos

en: Clear Inheritance
ca: Elimina l'Herència

en: Editable Children
ca: Fills Editables

en: Load As Placeholder
ca: Carrega com a Contenidor Temporal

en: Add Child Node
ca: Afegeix un Node Fill

en: Change Type
ca: Modifica el Tipus

en: Make Scene Root
ca: Convertir a Arrel d'Escena

en: Merge From Scene
ca: Combina-ho a partir de l'Escena

en: Save Branch as Scene
ca: Desa la Branca com un Escena

en: Copy Node Path
ca: Copia el Camí del Node

en: Delete (No Confirm)
ca: Elimina (Sense Confirmació)

en: Add/Create a New Node.
ca: Afegir/Crear un Node Nou.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
ca: Instancia l'escena com a Node. Crea una escena heretada si no existís un node arrel.

en: Remote
ca: Remot

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
ca: Elimina l'Herència (No es pot desfer!)

en: Button Group
ca: Grup de botons

en: (Connecting From)
ca: (Connectant des de)

en: Node configuration warning:
ca: Avís de Configuració del Node:

en: Open Script:
ca: Obrir Script:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
ca: El Node està bloquejat. 
    Feu clic per desbloquejar-lo.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
ca: Els fills no son seleccionables.
    Feu clic per a fer-los seleccionables.

en: Toggle Visibility
ca: Visibilitat

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
ca: El Nom del node no és vàlid. No es permeten els caràcters següents:

en: Rename Node
ca: Reanomena el Node

en: Scene Tree (Nodes):
ca: Arbre d'Escenes (Nodes):

en: Node Configuration Warning!
ca: Avís de Configuració del Node!

en: Select a Node
ca: Selecciona un Node

en: Path is empty.
ca: El camí està buit.

en: Filename is empty.
ca: El nom del fitxer és buit.

en: Path is not local.
ca: El camí no és local.

en: A directory with the same name exists.
ca: Ja existeix un directori amb el mateix nom.

en: File does not exist.
ca: El Fitxer no existeix.

en: Invalid extension.
ca: L'extensió no és vàlida.

en: Wrong extension chosen.
ca: L'extensió triada no és correcta.

en: Error loading template '%s'
ca: Error en carregar la plantilla '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
ca: Error - No s'ha pogut crea l'Script en el sistema de fitxers.

en: Error loading script from %s
ca: Error en carregar l'Script des de '%s'

en: N/A
ca: No Disponible

en: Open Script / Choose Location
ca: Obrir Script / Escollir Localització

en: Open Script
ca: Obrir Script

en: File exists, it will be reused.
ca: El fitxer ja existeix, es reutilitzarà.

en: Invalid path.
ca: Camí no vàlid.

en: Invalid class name.
ca: Nom de classe no vàlid.

en: Invalid inherited parent name or path.
ca: El nom o camí del pare heretat no és vàlid.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
ca: Permesos: a-z, A-Z, 0-9, _ i .

en: Built-in script (into scene file).
ca: Script Integrat (en el fitxer d'escena).

en: Will create a new script file.
ca: Es crearà un nou fitxer de script.

en: Will load an existing script file.
ca: Es carregarà un fitxer de script existent.

en: Script file already exists.
ca: El fitxer script ja existeix.

en: Class Name:
ca: Nom de la Classe:

en: Template:
ca: Plantilla:

en: Built-in Script:
ca: Script integrat:

en: Attach Node Script
ca: Adjunta un Script de Node

en: Source:
ca: Font:

en: Copy Error
ca: Copia l'error

en: Inspect Previous Instance
ca: Inspecciona la Instància anterior

en: Inspect Next Instance
ca: Inspecciona la Instància següent

en: Stack Frames
ca: Fotogrames de la Pila

en: Network Profiler
ca: Perfilador de Xarxa

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
ca: Trieu un o més elements de la llista per mostrar el Graf.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
ca: Llista d'Ús de la Memòria de Vídeo per Recurs:

en: Resource Path
ca: Camí de Recursos

en: Usage
ca: Ús

en: Misc
ca: Miscel·lània

en: Clicked Control:
ca: Controls Clicats:

en: Clicked Control Type:
ca: Tipus de Controls Clicats:

en: Live Edit Root:
ca: Arrel per l'Edició en directe:

en: Set From Tree
ca: Estableix des de l'Arbre

en: Export measures as CSV
ca: Exportar les mesures com a CSV

en: Erase Shortcut
ca: Eliminar Drecera

en: Restore Shortcut
ca: Restaurar Drecera

en: Change Shortcut
ca: Canviar Drecera

en: Editor Settings
ca: Configuració de l'Editor

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Binding
ca: Vinculació

en: Change Light Radius
ca: Modifica el Radi de Llum

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
ca: Modifica l'angle d'emissió de l'AudioStreamPlayer3D

en: Change Camera FOV
ca: Modifica el Camp de Visió de la Càmera

en: Change Camera Size
ca: Modifica la Mida de la Càmera

en: Change Notifier AABB
ca: Canviar Notificador AABB

en: Change Particles AABB
ca: Modifica les Partícules AABB

en: Change Probe Extents
ca: Modifica l'abast de la Sonda

en: Change Sphere Shape Radius
ca: Modifica el Radi d'un Forma Esfèrica

en: Change Box Shape Extents
ca: Modifica l'abast de la Forma Caixa

en: Change Capsule Shape Radius
ca: Modifica el radi d'una Forma Càpsula

en: Change Capsule Shape Height
ca: Modifica l'alçada de la Forma Caixa

en: Change Ray Shape Length
ca: Modifica la longitud de la Forma Raig

en: Change Cylinder Radius
ca: Canviar Radi del Cilindre

en: Change Cylinder Height
ca: Canviar Alçada del Cilindre

en: Library
ca: Biblioteca

en: Select the dynamic library for this entry
ca: Selecciona una biblioteca dinàmica per l'entrada

en: Select dependencies of the library for this entry
ca: Selecciona les dependències per l'entrada

en: Remove current entry
ca: Elimina l'entrada actual

en: Double click to create a new entry
ca: Doble clic per a afegir-hi una entrada

en: Platform:
ca: Plataforma:

en: Platform
ca: Plataforma

en: Dynamic Library
ca: Biblioteca Dinàmica

en: Add an architecture entry
ca: Afegeix una entrada d'arquitectura

en: Not a script with an instance
ca: Script sense instància

en: Not based on a script
ca: No basat en un Script

en: Not based on a resource file
ca: No basat en un arxiu de recursos

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
ca: El format del diccionari d'instàncies no és vàlid (manca @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
ca: El format del diccionari d'instàncies no és vàlid (no es pot carregar l'Script a @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
ca: El Format del diccionari d'instàncies no és vàlid ( L'Script a @path no és vàlid)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
ca: El Diccionari d'instàncies no és vàlid (subclasses no vàlides)

en: Object can't provide a length.
ca: L'objecte no pot proporcionar una longitud.

en: Export Mesh GLTF2
ca: Exportar Malla GLTF2

en: Export GLTF...
ca: Exportar GLTF...

en: Mesh Library
ca: Biblioteca de Malles

en: Next Plane
ca: Pla següent

en: Previous Plane
ca: Pla anterior

en: Plane:
ca: Pla:

en: Next Floor
ca: Planta Següent

en: Previous Floor
ca: Planta Anterior

en: Floor:
ca: Planta:

en: GridMap Delete Selection
ca: Elimina la Selecció del GridMap

en: Snap View
ca: Alinea la Vista

en: Clip Disabled
ca: Clip Desactivat

en: Clip Above
ca: Clip Damunt

en: Clip Below
ca: Clip Avall

en: Edit X Axis
ca: Edita l'Eix X

en: Edit Y Axis
ca: Edita l'Eix Y

en: Edit Z Axis
ca: Edita l'Eix Z

en: Cursor Rotate X
ca: Gira X en el Cursor

en: Cursor Rotate Y
ca: Gira Y en el Cursor

en: Cursor Rotate Z
ca: Gira Z en el Cursor

en: Cursor Back Rotate X
ca: Gira Enrere X en el Cursor

en: Cursor Back Rotate Y
ca: Gira Enrere Y en el Cursor

en: Cursor Back Rotate Z
ca: Gira Enrere Z en el Cursor

en: Cursor Clear Rotation
ca: Reestableix la Rotació del Cursor

en: Clear Selection
ca: Esborra la Selecció

en: Fill Selection
ca: Omplir la Selecció

en: GridMap Settings
ca: Configuració del GridMap

en: Pick Distance:
ca: Trieu la distància:

en: Class name can't be a reserved keyword
ca: El nom de la classe no pot ser una paraula clau reservada

en: End of inner exception stack trace
ca: Final de la traça de la pila d'excepció interna

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
ca: Cal crear o establir un recurs de tipus NavigationMesh per al correcte funcionament d'aquest node.

en: Clear the navigation mesh.
ca: Reestableix la malla de navegació.

en: Setting up Configuration...
ca: Establint la Configuració...

en: Calculating grid size...
ca: Calculant la mida de la quadrícula...

en: Creating heightfield...
ca: Creant un camp de desplaçaments verticals...

en: Marking walkable triangles...
ca: Marcant els triangles transitables...

en: Constructing compact heightfield...
ca: Construcció d'un camp compacte de desplaçaments verticals...

en: Eroding walkable area...
ca: Erosionant l'àrea transitable...

en: Partitioning...
ca: Establint Particions...

en: Creating contours...
ca: Creant els contorns...

en: Creating polymesh...
ca: creant la polyMesh...

en: Converting to native navigation mesh...
ca: Convertint-ho en una malla de navegació nativa...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
ca: Configuració del Generador de Malles de Navegació:

en: Parsing Geometry...
ca: Analitzant la Geometria...

en: Done!
ca: Fet!

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
ca: Node cedit sense memòria de treball. Llegiu la documentació per cedir (yield) nodes correctament!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
ca: Node cedit, però no ha retornat cap estat de funció en la primera memòria de treball.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
ca: El valor de retorn s'ha d'assignar al primer element de la memòria de treball de nodes! Repareu el node.

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
ca: S'ha trobat un bit de seqüencia però cap node en la pila (stack), reporteu el bug!

en: Change Signal Arguments
ca: Modifica els Arguments del Senyal

en: Change Argument Type
ca: Modifica el Tipus d'Argument

en: Change Argument name
ca: Modifica el nom de l'Argument

en: Set Variable Default Value
ca: Estableix el Valor Predeterminat de la Variable

en: Set Variable Type
ca: Estableix el Tipus de Variable

en: Signals:
ca: Senyals:

en: Name is not a valid identifier:
ca: El nom no és un identificador vàlid:

en: Name already in use by another func/var/signal:
ca: Nom usat en un altra funció/variable/senyal:

en: Rename Function
ca: Reanomena Funció

en: Rename Variable
ca: Reanomena Variable

en: Rename Signal
ca: Reanomena Senyal

en: Add Function
ca: Afegeix una Funció

en: Add Variable
ca: Afegeix una Variable

en: Add Signal
ca: Afegeix un Senyal

en: Change Expression
ca: Canviar Expressió

en: Can't copy the function node.
ca: No es pot copiar el node de funció.

en: Paste VisualScript Nodes
ca: Enganxa els Nodes de VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
ca: Elimina els Nodes de VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
ca: Duplica els Nodes de VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
ca: Prem %s per afegir un mètode d'accés. Prem Maj. per afegir-hi una firma genèrica.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
ca: Retén Ctrl per dipositar un mètode Accessor (Getter). Retén Maj per dipositar una firma genèrica.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
ca: Prem %s per afegir una referència simple al node.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
ca: Retén Ctrl per dipositar una referència simple al node.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
ca: Prem %s per afegir un mètode d'Actualització Variable.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
ca: Retén Ctrl per dipositar una Variable d'Actualització (Setter).

en: Add Preload Node
ca: Afegeix un Node de Precàrrega

en: Add Node(s) From Tree
ca: Afegeix Nodes des d'Arbre

en: Add Getter Property
ca: Afegeix una Propietat d'Accés (Getter)

en: Add Setter Property
ca: Afegeix una Propietat d'Actualització

en: Change Base Type
ca: Modifica el Tipus de Base

en: Move Node(s)
ca: Mou els Nodes

en: Remove VisualScript Node
ca: Elimina el Node de VisualScript

en: Connect Nodes
ca: Connecta els Nodes

en: Script already has function '%s'
ca: La funció '%s' ja existeix en l'Script

en: Change Input Value
ca: Modifica el Valor de l'Entrada

en: Resize Comment
ca: Redimensionar comentari

en: Remove Function
ca: Elimina la Funció

en: Remove Variable
ca: Elimina la Variable

en: Editing Variable:
ca: Edició de la Variable:

en: Remove Signal
ca: Elimina el Senyal

en: Editing Signal:
ca: Edició del Senyal:

en: Members:
ca: Membres:

en: Delete Selected
ca: Elimina Seleccionats

en: Find Node Type
ca: Troba el Tipus de Node

en: Copy Nodes
ca: Copia Nodes

en: Cut Nodes
ca: Talla els Nodes

en: Edit Member
ca: Editar Membre

en: Iterator became invalid
ca: L'Iterador ja no és vàlid

en: Get %s
ca: Obtenir %s

en: Invalid index property name.
ca: El Nom de la propietat índex no és vàlid.

en: Base object is not a Node!
ca: L'objecte de Base no és un Node!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
ca: El nom de la propietat índex '%s' del node %s no és vàlid .

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
ca: El node personalitzat no té cap mètode _step(), no es pot processar el graf.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
ca: El Valor retornat per _step() no és vàlid. Ha de ser un nombre enter (seq out), o una cadena de text (error).

en: Package name is missing.
ca: El nom del paquet falta.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
ca: El caràcter '%s' no està permès als noms de paquets d'aplicacions Android.

en: The package must have at least one '.' separator.
ca: El paquet ha de tenir com a mínim un separador '. '.

en: Select device from the list
ca: Selecciona un dispositiu de la llista

en: Exporting APK...
ca: Exportant APK...

en: Uninstalling...
ca: Desinstal·lant...

en: Could not install to device: %s
ca: No s'ha pogut instal·lar al dispositiu: %s

en: Invalid public key for APK expansion.
ca: Clau pública no vàlida per a l'expansió de l'APK.

en: Invalid package name:
ca: El nom del paquet no és vàlid:

en: Signing release %s...
ca: S'està signant la versió %s ...

en: Could not write expansion package file!
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer del paquet d'expansió!

en: Identifier is missing.
ca: Falta l'identificador.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
ca: No es permet el caràcter '%s' en l'Identificador.

en: Invalid Identifier:
ca: Identificador no vàlid:

en: Stop HTTP Server
ca: Atura el servidor HTTP

en: Run in Browser
ca: Executa-ho en el Navegador

en: Run exported HTML in the system's default browser.
ca: Executa l'HTML exportat en el navegador per defecte.

en: Invalid package unique name.
ca: El nom únic del paquet no és vàlid.

en: Invalid product GUID.
ca: GUID del producte no vàlid.

en: Invalid publisher GUID.
ca: GUID d'editor no vàlid.

en: Invalid background color.
ca: Color de fons no vàlid.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
ca: Imatge Store Logo no vàlida. La mida hauria de ser 50x50 .

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
ca: Imatge Logo quadrat 44x44 no vàlida. La mida hauria de ser 44x44.

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
ca: Imatge Logo quadrat 71x71 no vàlida. La mida hauria de ser 71x71 .

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
ca: Imatge logo quadrat 150x150 no vàlida. La mida hauria de ser 150x150 .

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
ca: Imatge logo quadrat 310x310 no vàlida. La mida hauria de ser 310x310.

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
ca: Imatge logo quadrat 310x150 no vàlida. La mida hauria de ser 310x150.

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
ca: Imatge de la pantalla de presentació no vàlida. La mida hauria de ser 620x300.

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
ca: Només es permet un sol CanvasModulate per escena (o conjunt d'escenes instanciades). El primer funcionarà, mentre que la resta seran ignorats.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
ca: CollisionPolygon2D només proporciona formes de col·lisió a nodes derivats de CollisionObject2D. Utilitzeu-lo només per donar una forma a nodes com Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
ca: Un CollisionPolygon2D buit no té cap efecte en la col·lisió.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
ca: CollisionShape2D només proporciona formes de col·lisió nodes de derivats de CollisionObject2D. Utilitzeu-lo només per donar una forma a nodes com Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
ca: S'ha de proporcionar una forma perquè *CollisionShape2D pugui funcionar. Creeu-li un recurs de forma (shape)!

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
ca: Cal establir (o dibuixar) un polígon oclusiu perquè aquest oclusor (occluder) faci efecte.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
ca: El polígon oclusor d'aquest oclusor és buit. Si us plau, dibuixeu un polígon.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
ca: Cal especificar un recurs de tipus NavigationPolygon per al correcte funcionament del Node. Si us plau especifiqueu una propietat o dibuixeu un polígon.

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
ca: Un node ParallaxLayer només funciona quan s'estableix com a fill d'un node ParallaxBackground.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
ca: En Mancar un material per processar les partícules, no s'ha imprès cap Comportament.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
ca: PathFollow2D només funciona si s'estableix com a fill d'un node Path2D.

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
ca: El motor de físiques sobreescriurà els canvis en la mida dels nodes RigidBody2D (Caràcter o Rígid). 
    Modifica la mida de les Formes de Col·lisió Filles.

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
ca: Cal que la propietat Camí (Path) assenyali un Node2D vàlid.

en: Preparing geometry (%d/%d)
ca: Preparant geometria (%d/%d)

en: Done
ca: Fet

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
ca: CollisionPolygon només proporciona formes de col·lisió a nodes derivats de CollisionObject. Utilitzeu-lo només per donar una forma a nodes com Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
ca: Un CollisionPolygon buit no afecta les col·lisions.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
ca: CollisionShape només proporciona formes de col·lisió a nodes derivats de CollisionObject. Utilitzeu-lo només per donar una forma a nodes com Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
ca: Cal proporcionar una forma perquè CollisionShape funcioni. Creeu-ne un recurs de forma.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
ca: Res és visible perquè no s'ha assignat cap malla.

en: Plotting Meshes
ca: S'estàn traçant les Malles

en: Finishing Plot
ca: S'està finalitzant el Traçat

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
ca: Res és visible perquè no s'ha assignat cap Malla a cap pas de Dibuix.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
ca: El motor de físiques sobreescriurà els canvis en la mida dels nodes RigidBody(Caràcter o Rígid). 
    Modifica la mida de les Formes de Col. lisió Filles.

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
ca: Node A i Node B han de ser PhysicsBodies

en: Node A must be a PhysicsBody
ca: El node A ha de ser de tipus PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
ca: El node B ha de ser de tipus PhysicsBody

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
ca: El Node A i el Node B han de ser PhysicsBodies diferents

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
ca: VehicleWheel serveix per a proporcionar un sistema de rodes a un VehicleBody. Utilitzeu-lo com a fill d'un VehicleBody.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
ca: Només es permet un sol WorldEnvironment per escena ( o conjunt d'escenes instanciades).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
ca: Aquest WorldEnvironment s'ignora. Afegiu una càmera (per a escenes 3D) o configureu el Background Mode a Canvas (per a escenes 2D).

en: Animation not found: '%s'
ca: Animació no trobada: '%s'

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
ca: En el node '%s', l'animació no és valida: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
ca: Animació invàlida: '%s'.

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
ca: Aquest node està en desús. Fes servir AnimationTree.

en: Switch between hexadecimal and code values.
ca: Canviar entre valors hexadecimals i de codi.

en: Next
ca: Següent

en: Previous
ca: Anterior

en: Alert!
ca: Ep!

en: Please Confirm...
ca: Confirmeu...

en: Must use a valid extension.
ca: Cal utilitzar una extensió vàlida.

en: Enable grid minimap.
ca: Activa el minimapa de quadrícula.

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
ca: Si l'opció "Exp Edit" està habilitada, "Min Value" ha de ser major que 0.

en: (Other)
ca: (Altres)

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
ca: No es pot carregar l'Entorn per Defecte especificat en la Configuració del Projecte (Renderització->Entorn->Entorn Per Defecte).

en: Invalid source for shader.
ca: Font no vàlida pel Shader.

en: Voice
ca: Veu

en: Mix
ca: Mesclar

en: Assignment to function.
ca: Assignació a funció.

en: Constants cannot be modified.
ca: Les constants no es poden modificar.
