Godot Engine editor - en to tr translation catalogue (4010 entries)

en: Tablet Driver
tr: Tablet Sürücüsü

en: Clipboard
tr: Pano

en: Current Screen
tr: Şu anki Ekran

en: Exit Code
tr: Çıkış Kodu

en: V-Sync Enabled
tr: V-Sync Etkin

en: V-Sync Via Compositor
tr: Compositor Üzerinden V-Sync

en: Delta Smoothing
tr: Delta Yumuşatma

en: Low Processor Usage Mode
tr: İşlemci Dostu Mod

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
tr: Uykulu İşlemci Modu (µsec)

en: Keep Screen On
tr: Ekranı Açık Tut

en: Min Window Size
tr: Minimum Ekran Boyutu

en: Max Window Size
tr: Maksimum Ekran Boyutu

en: Screen Orientation
tr: Ekran oryantasyonu

en: Window
tr: Pencere

en: Borderless
tr: Kenarsız

en: Per Pixel Transparency Enabled
tr: Piksel Başına Saydamlık Etkin

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Maximized
tr: Maksimize edilmiş

en: Minimized
tr: Minimize edilmiş

en: Resizable
tr: Yeniden Boyutlandırılabilir

en: Position
tr: Pozisyon

en: Size
tr: Boyut

en: Endian Swap
tr: Endian Değişimi

en: Editor Hint
tr: Editör İpucu

en: Print Error Messages
tr: Hata Mesajlarını Yazdır

en: Iterations Per Second
tr: Saniye Başına Yineleme

en: Target FPS
tr: Hedeflenen FPS

en: Time Scale
tr: Zaman Ölçeği

en: Physics Jitter Fix
tr: Fizik Titreşim Düzeltmesi

en: Error
tr: Hata

en: Error String
tr: Hata yazısı

en: Error Line
tr: Hata Satırı

en: Result
tr: Sonuç

en: Memory
tr: Hafıza

en: Limits
tr: Limitler

en: Command Queue
tr: Komut Kuyruğu

en: Multithreading Queue Size (KB)
tr: Çoklu İş Parçacığı Sıra Boyutu (KB)

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Data
tr: Veri

en: Network
tr: Ağ

en: Remote FS
tr: Uzaktan Dosyalama Sistemi

en: Page Size
tr: Sayfa Boyutu

en: Page Read Ahead
tr: Sayfayı Önceden Okuma

en: Blocking Mode Enabled
tr: Engelleme Modu Etkinleştirildi

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Read Chunk Size
tr: Okuma Yığın Boyutu

en: Object ID
tr: Nesne Kimliği

en: Allow Object Decoding
tr: Nesne Çözümlemelerine İzin Ver

en: Refuse New Network Connections
tr: Yeni Bağlantılar Kurmayı Reddet

en: Network Peer
tr: Ağ Profilcisi

en: Root Node
tr: Kök Düğümü

en: Refuse New Connections
tr: Yeni Bağlantıları Reddet

en: Transfer Mode
tr: Transfer Modu

en: Encode Buffer Max Size
tr: Kodlama Arabelleği Maksimum Boyutu

en: Input Buffer Max Size
tr: Giriş Arabelleği Maksimum Boyutu

en: Output Buffer Max Size
tr: Çıkış Arabelleği Maksimum Boyutu

en: Stream Peer
tr: Akış Eşi

en: Data Array
tr: Veri Dizisi

en: Blocking Handshake
tr: El Sıkışmayı Blokla

en: Max Pending Connections
tr: Bekletilebilecek Maks. Bağlantı Sayısı

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
tr: convert() için geçersiz türde argüman, TYPE_* sabitlerini kullanın.

en: Expected a string of length 1 (a character).
tr: 1(bir) karakter uzunluğunda bir dize bekleniyor .

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
tr: Baytları çözümlemek için yetersiz bayt miktarı veya geçersiz format.

en: Invalid input %d (not passed) in expression
tr: İfadede geçersiz giriş %d

en: self can't be used because instance is null (not passed)
tr: örnek boş olduğu için self kullanılamaz (geçilmedi)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
tr: "%s" işlecinde geçersiz terimler, '%s' ve '%s'.

en: Invalid index of type %s for base type %s
tr: %s temel tipi için, %s tipinde geçersiz indeks

en: Invalid named index '%s' for base type %s
tr: %s temel tipi için, geçersiz isimlendirilmiş indeks '%s'

en: Invalid arguments to construct '%s'
tr: '%s' oluşturulurken geçersiz argümanlar atandı

en: On call to '%s':
tr: '%s' çağrıldığında:

en: Seed
tr: Tohum

en: State
tr: Durum

en: Message Queue
tr: Mesaj Sırası

en: Max Size (KB)
tr: Maksimum Boyut (KB)

en: Mouse Mode
tr: Fare Modu

en: Use Accumulated Input
tr: Birikmiş Girdiyi Kullan

en: Device
tr: Aygıt

en: Control
tr: Kontrol Tuşu

en: Command
tr: Komut

en: Physical
tr: Fiziksel

en: Pressed
tr: Basılmış

en: Scancode
tr: Tarama kodu

en: Physical Scancode
tr: Fiziksel Tuş Kodu

en: Unicode
tr: Evrensel Kod

en: Echo
tr: Yankı

en: Button Mask
tr: Tuş Maskesi

en: Global Position
tr: Global Pozisyon

en: Factor
tr: Etken

en: Button Index
tr: Tuş İndeksi

en: Doubleclick
tr: Çift Tıklama

en: Tilt
tr: Eğim

en: Pressure
tr: Baskı

en: Pen Inverted
tr: Ters Kalem

en: Relative
tr: Göreceli

en: Speed
tr: Hız

en: Axis
tr: Eksen

en: Axis Value
tr: Eksen Değeri

en: Index
tr: İndeks

en: Action
tr: Eylem

en: Strength
tr: Güç

en: Channel
tr: Kanal

en: Message
tr: Mesaj

en: Pitch
tr: Eğim

en: Velocity
tr: Hız

en: Instrument
tr: Alet

en: Controller Number
tr: Denetleyici Numarası

en: Controller Value
tr: Denetleyici Değeri

en: Application
tr: Uygulama

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Project Settings Override
tr: Proje Ayarlarını Bastır

en: Name
tr: İsim

en: Description
tr: Açıklama

en: Run
tr: Çalıştır

en: Main Scene
tr: Ana Sahne

en: Disable stdout
tr: Stdout'u devre dışı bırak

en: Disable stderr
tr: Stderr'i devre dışı bırak

en: Use Hidden Project Data Directory
tr: Gizli Proje Veri Dizinini Kullan

en: Use Custom User Dir
tr: Özelleştirilmiş Kullanıcı Dizinini Kullan

en: Custom User Dir Name
tr: Özelleştirilmiş Kullanıcı Dizini Adı

en: Display
tr: Görüntüle

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Always On Top
tr: Her Zaman Üstte

en: Test Width
tr: Test Genişliği

en: Test Height
tr: Test Yüksekliği

en: Audio
tr: Ses

en: Default Bus Layout
tr: Varsayılan Bus Yerleşim Düzeni

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Main Run Args
tr: Oynatma Argümanları

en: Scene Naming
tr: Sahne Adlandırma

en: Search In File Extensions
tr: Dosya Uzantılarında Ara

en: Script Templates Search Path
tr: Script Dosyalarını Aramak İçin Dosya Yolu

en: Version Control Autoload On Startup
tr: Başlangıçta Otomatik Sürüm Kontrolü

en: Version Control Plugin Name
tr: Sürüm Denetim Eklentisi Adı

en: Input
tr: Giriş

en: UI Accept
tr: Kullanıcı Arayüzü Kabul Et

en: UI Select
tr: Kullanıcı Arayüzü Seç

en: UI Cancel
tr: Kullanıcı Arayüzünü İptal Et

en: UI Focus Next
tr: Kullanıcı Arayüzü Sonrakine Odaklan

en: UI Focus Prev
tr: Kullanıcı Arayüzü Öncekine Odaklan

en: UI Left
tr: Kullanıcı Arayüzü Sol

en: UI Right
tr: Kullanıcı Arayüzü Sağ

en: UI Up
tr: Kullanıcı Arayüzü Yukarı

en: UI Down
tr: Kullanıcı Arayüzü Aşağı

en: UI Page Up
tr: Kullanıcı Arayüzü Sayfa Yukarı

en: UI Page Down
tr: Kullanıcı Arayüzü Sayfa Aşağı

en: UI Home
tr: Kullanıcı Arayüzü Home

en: UI End
tr: Kullanıcı Arayüzü End

en: Physics
tr: Fizik

en: Smooth Trimesh Collision
tr: Akıcı Trimesh Çarpışması

en: Rendering
tr: Oluşturucu

en: Quality
tr: Kalite

en: Filters
tr: Filtreler

en: Sharpen Intensity
tr: Keskinleştirme Yoğunluğu

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Profiler
tr: Profil Oluşturucu

en: Max Functions
tr: Maks. Fonksiyon Sayısı

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Formats
tr: Biçim

en: Long Distance Matching
tr: Uzun Mesafe Eşleşme

en: Compression Level
tr: Sıkıştırma Seviyesi

en: Window Log Size
tr: Pencere Günlük Boyutu

en: Modules
tr: Modüller

en: Connect Timeout Seconds
tr: Bağlanma Zaman Aşımı Süresi(Saniye)

en: Packet Peer Stream
tr: Paket Eş Akışı

en: Max Buffer (Power of 2)
tr: Maksimum Arabellek (2'nin üssü olacak şekilde)

en: Certificates
tr: Sertifikalar

en: Resource
tr: Kaynak

en: Local To Scene
tr: Sahneye Yerel

en: Path
tr: Yol

en: Source Code
tr: Kaynak Kodu

en: Locale
tr: Yerel

en: Test
tr: Deneme

en: Fallback
tr: Geri Dönüş

en: KiB
tr: KB

en: MiB
tr: MB

en: GiB
tr: GB

en: TiB
tr: TB

en: PiB
tr: PB

en: EiB
tr: EB

en: Buffers
tr: Arabellek

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
tr: Tuval Çokgen Arabellek Boyutu (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
tr: Tuval Çokgen Dizini Arabellek Boyutu (KB)

en: Snapping
tr: Akıllı Hizalama

en: Use GPU Pixel Snap
tr: Piksel Yapışması Kullan

en: Immediate Buffer Size (KB)
tr: Anlık Arabellek Boyutu (KB)

en: Lightmapping
tr: Işık Haritalama

en: Use Bicubic Sampling
tr: Çift Kübik Örneklemeyi Kullan

en: Max Renderable Elements
tr: Maksimum İşlenebilir Öğeler

en: Max Renderable Lights
tr: Maks. İşlenebilinecek Işık Sayısı

en: Max Renderable Reflections
tr: Maks. İşlenebilinecek Yansıma Sayısı

en: Max Lights Per Object
tr: Maks. Objeye düşen Işık Sayısı

en: Subsurface Scattering
tr: Yüzeyaltı Saçılması

en: Scale
tr: Ölçekle

en: Follow Surface
tr: Yüzeyi Takip Et

en: Weight Samples
tr: Ağırlık Örnekleri

en: Voxel Cone Tracing
tr: Voksel Koni İzleme

en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

en: Blend Shape Max Buffer Size (KB)
tr: Karışım Şekli Maksimum Arabellek Boyutu (KB)

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
tr: Serbest

en: Balanced
tr: Dengelenmiş

en: Mirror
tr: Ayna

en: Time:
tr: Süre:

en: Value:
tr: Değer:

en: Insert Key Here
tr: Anahtar Gir

en: Duplicate Selected Key(s)
tr: Seçilen Tuşu/Tuşları Çoğalt

en: Delete Selected Key(s)
tr: Seçilen Tuşu/Tuşları Sil

en: Add Bezier Point
tr: Bezier Noktası Ekle

en: Move Bezier Points
tr: Bezier Noktalarını Taşı

en: Anim Delete Keys
tr: Animasyon Silme Tuşları

en: Anim Change Transition
tr: Animasyon Geçişinin Değişimi

en: Anim Change Transform
tr: Animasyon Değişikliği Dönüşümü

en: Anim Change Call
tr: Animasyon Değişikliği Çağrısı

en: Frame
tr: Kare

en: Time
tr: Zaman

en: Location
tr: Konum

en: Rotation
tr: Rotasyon

en: Value
tr: Değer

en: Arg Count
tr: Argüman Sayısı

en: Args
tr: Argümanlar

en: Type
tr: Tür

en: In Handle
tr: İç Kulp

en: Out Handle
tr: Dış Kulp

en: Stream
tr: Akış

en: Start Offset
tr: Başlangıç Dengeleme

en: End Offset
tr: Bitiş Dengeleme

en: Animation
tr: Animasyon

en: Easing
tr: Yumuşatma

en: Anim Multi Change Transition
tr: Animasyon geçişinin çoklu değişimi

en: Anim Multi Change Transform
tr: Animasyon Çoklu Değişikliği Dönüşümü

en: Anim Multi Change Keyframe Value
tr: Animasyon Çoklu Anahtar-Çerçeve Değerini Değiştir

en: Anim Multi Change Call
tr: Animasyon Çoklu Değişiklik Çağrısı

en: Change Animation Length
tr: Animasyon Uzunluğunu Değiştir

en: Change Animation Loop
tr: Animasyon Döngüsünü Değiştir

en: Property Track
tr: Özellik Parçası

en: 3D Transform Track
tr: 3B Dönüştürücü İzi

en: Call Method Track
tr: Yöntem Çağırma İzi

en: Bezier Curve Track
tr: Bezier Eğri İzi

en: Audio Playback Track
tr: Ses Oynatıcı İzi

en: Animation Playback Track
tr: Animasyon Oynatıcı İzi

en: Animation length (frames)
tr: Animasyon uzunluğu (kare)

en: Animation length (seconds)
tr: Animasyon uzunluğu (saniye)

en: Add Track
tr: İz Ekle

en: Animation Looping
tr: Animasyon Döngüsü

en: Functions:
tr: Fonksiyonlar:

en: Audio Clips:
tr: Ses Parçası:

en: Anim Clips:
tr: Animasyon Klipleri:

en: Change Track Path
tr: Parça Yolunu Değiştir

en: Toggle this track on/off.
tr: Bu parçayı Aç/Kapat.

en: Update Mode (How this property is set)
tr: Güncelleme Kipi (Bu özellik nasıl belirlenir)

en: Interpolation Mode
tr: Ara Değerleme Kipi

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
tr: Döngü Sarma Kipi (Döngünün başlangıcı ile bitiş arası)

en: Remove this track.
tr: Bu izi sil.

en: Time (s):
tr: Süre (sn):

en: Position:
tr: Pozisyon:

en: Rotation:
tr: Rotasyon:

en: Scale:
tr: Ölçekle:

en: Type:
tr: Tür:

en: (Invalid, expected type: %s)
tr: (Geçersiz, beklenen tür: %s)

en: Easing:
tr: Yumuşatma:

en: In-Handle:
tr: İç-Kulp:

en: Out-Handle:
tr: Dış-Kulp:

en: Stream:
tr: Akış:

en: Start (s):
tr: Başlangıç (saniye):

en: End (s):
tr: Bitiş (saniye):

en: Animation Clip:
tr: Animasyon Klibi:

en: Toggle Track Enabled
tr: İz Dönüştürücü Etkin

en: Continuous
tr: Sürekli

en: Discrete
tr: Ayrık

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Capture
tr: Yakala

en: Nearest
tr: En Yakın

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Cubic
tr: Kübik

en: Clamp Loop Interp
tr: Döngü Aradeğerlemesini Kıskaçla

en: Wrap Loop Interp
tr: Döngü Aradeğerlemesin Sar

en: Insert Key
tr: Anahtar Ekle

en: Duplicate Key(s)
tr: Yinelenen Anahtar(lar)

en: Add RESET Value(s)
tr: SIFIRLAMA Değer(ler)'i ekle

en: Delete Key(s)
tr: Anahtar(lar)ı Sil

en: Change Animation Update Mode
tr: Animasyonun Güncelleme Kipini Değiştir

en: Change Animation Interpolation Mode
tr: Animasyon Aradeğerleme Kipini Değiştir

en: Change Animation Loop Mode
tr: Animasyon Döngü Kipini Değiştir

en: Remove Anim Track
tr: Animasyon İzini Kaldır

en: Editors
tr: Editörler

en: Confirm Insert Track
tr: Parça Eklemeyi Onayla

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
tr: %s için YENİ iz oluştur ve anahtar gir?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
tr: %d YENİ izler oluştur ve anahtarlar gir?

en: Create
tr: Oluştur

en: Anim Insert
tr: Animasyon Ekle

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
tr: '%s' düğümü

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
tr: animasyon

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
tr: Animasyon Oynatıcısı kendisini oynatamaz, sadece diğer oynatıcılar yapabilir.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
tr: '%s' özelliği

en: Anim Create & Insert
tr: Animasyon Oluştur & Ekle

en: Anim Insert Track & Key
tr: Animasyon İz & Anahtar Ekle

en: Anim Insert Key
tr: Animasyon Anahtar Ekle

en: Change Animation Step
tr: Animasyon Adımını Değiştir

en: Rearrange Tracks
tr: İzleri Yeniden Sırala

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
tr: Dönüşüm izleri sadece uzaysal köklü düğümlere uygulanabilir.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
tr: Ses izleri sadece şu düğüm tiplerini işaret edebilir:
    -SesAkışOynatıcı
    -SesAkışOynatıcı2D
    -SesAkışOynatıcı3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
tr: Animasyon izleri sadece AnimasyonOynatıcı düğümlerini işaret edebilir.

en: Not possible to add a new track without a root
tr: Bir kök olmadan yeni bir iz eklemek mümkün değildir

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
tr: Geçersiz Bezier eğrisi izi (uygun alt-nitelik yok)

en: Add Bezier Track
tr: Bezier İz Ekle

en: Track path is invalid, so can't add a key.
tr: Bu yol geçersizdir, dolayısı ile anahtar eklenemez.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
tr: İz, Spatial tipinde değildir, anahtar eklenemez

en: Add Transform Track Key
tr: Dönüştürme İz Anahtarı Ekle

en: Add Track Key
tr: İz Anahtarı Ekle

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
tr: İz yolu geçersizdir, dolayısı ile yöntem anahtarı eklenemez.

en: Add Method Track Key
tr: Yöntem İz Anahtarı Ekle

en: Method not found in object:
tr: Metot, nesne içinde bulunamadı:

en: Anim Move Keys
tr: Animasyon Anahtarları Taşı

en: Transform
tr: Dönüşüm

en: Methods
tr: Metodlar

en: Bezier
tr: Bezier Eğrisi

en: Clipboard is empty!
tr: Pano boş!

en: Paste Tracks
tr: İzleri Yapıştır

en: Anim Scale Keys
tr: Animasyon Anahtarı Ölçekle

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
tr: Bu seçenek yalnızca tek izli olduğundan, Bezier düzenlemede işe yaramaz.

en: Anim Add RESET Keys
tr: Animasyon SIFIRLAMA Anahtarları Ekle

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
tr: Bu animasyon içe aktarılmış bir sahneye ait, bu yüzden içe aktarılan parçalara yapılan değişiklikler kaydedilmeyecek.
    
    Özel parça ekleme özelliğini etkinleştirmek için, sahnenin içe aktarma ayarlarına gidin ve "Animasyon > Depolama"
    ayarını "Dosyalama" olarak ayarlayın, "Animasyon > Özel Parçaları Sakla" ayarını etkinleştirin ve sonra tekrar içe aktarın.
    Alternatif olarak, animasyonları ayrı dosyalara aktaran bir içe aktarma ön ayarı kullanabilirsiniz.

en: Warning: Editing imported animation
tr: Uyarı: İçe aktarılan animasyonu düzenleme

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
tr: Animasyonları oluşturup düzenlemek için Animasyon Oynatıcı düğümü seçin.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
tr: sadece ağaç'ta seçili düğümlerdeki izleri göster.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
tr: İzleri düğüme göre grupla veya onları düz liste olarak göster.

en: Snap:
tr: Yapıştır:

en: Animation step value.
tr: Animasyon adım değeri.

en: Seconds
tr: Saniye

en: Edit
tr: Düzenle

en: Animation properties.
tr: Animasyon özellikleri.

en: Copy Tracks
tr: İzleri Kopyala

en: Scale Selection
tr: Seçimi Ölçekle

en: Scale From Cursor
tr: İmleçten Ölçekle

en: Duplicate Selection
tr: Seçimi Çoğalt

en: Duplicate Transposed
tr: Tersine Çevrilmişi Çoğalt

en: Delete Selection
tr: Seçilenleri Sil

en: Go to Next Step
tr: Sonraki Adıma Git

en: Go to Previous Step
tr: Önceki Adıma Git

en: Apply Reset
tr: Sıfırla

en: Optimize Animation
tr: Animasyonu Eniyileştir

en: Clean-Up Animation
tr: Animasyonda temizlik yap

en: Pick the node that will be animated:
tr: Anime edilecek düğümü seç:

en: Use Bezier Curves
tr: Bezier Eğrileri Kullan

en: Create RESET Track(s)
tr: RESET İz(ler)i oluşturun

en: Anim. Optimizer
tr: Anim. Eniyileştirici

en: Max. Linear Error:
tr: Maks. Doğrusal Hata:

en: Max. Angular Error:
tr: Maks. Açısal Hata:

en: Max Optimizable Angle:
tr: Maks. Eniyileştirilebilir Açı:

en: Optimize
tr: En İyileştir

en: Remove invalid keys
tr: Geçersiz anahtarları kaldır

en: Remove unresolved and empty tracks
tr: Çözümlenmemiş ve boş izleri sil

en: Clean-up all animations
tr: Tüm animasyonları temizle

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
tr: Animasyon(ları) Temizle (GERİ ALINAMAZ!)

en: Clean-Up
tr: Temizle

en: Scale Ratio:
tr: Ölçek Oranı:

en: Select Tracks to Copy
tr: Kopyalanacak izleri seç

en: Copy
tr: Kopyala

en: Select All/None
tr: Tümünü Seç/Seçme

en: Add Audio Track Clip
tr: Ses İz Klipsi Ekle

en: Change Audio Track Clip Start Offset
tr: Ses İz Klipsi Başlangıç Kaymasını Değiştir

en: Change Audio Track Clip End Offset
tr: Ses İz Klipsi Bitiş Kaymasını Değiştir

en: Resize Array
tr: Diziyi Yeniden Boyutlandır

en: Change Array Value Type
tr: Dizi Değer Tipini Değiştir

en: Change Array Value
tr: Dizi Değerini Değiştir

en: Go to Line
tr: Satıra Git

en: Line Number:
tr: Satır Numarası:

en: %d replaced.
tr: %d değiştirildi.

en: %d match.
tr: % d eşleşme.

en: %d matches.
tr: %d eşleşme.

en: Match Case
tr: Büyük/Küçük Harf Eşleştir

en: Whole Words
tr: Tam Kelimeler

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Selection Only
tr: Yalnızca Seçim

en: Standard
tr: Standart

en: Toggle Scripts Panel
tr: Betikler Panelini Aç/Kapa

en: Zoom In
tr: Yaklaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Line and column numbers.
tr: Satır ve sütun numaraları.

en: Method in target node must be specified.
tr: Hedef düğümdeki metod tanımlanmalı.

en: Method name must be a valid identifier.
tr: Metod ismi geçerli bir tanımlayıcı değil.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
tr: Hedef metod bulunamadı. Geçerli bir metod tanımlayın ya da hedef düğüme bir komut bağlayın.

en: Connect to Node:
tr: Düğüme Bağla:

en: Connect to Script:
tr: Komuta Bağla:

en: From Signal:
tr: Sinyaller:

en: Scene does not contain any script.
tr: Sahne hiç komut içermiyor.

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Add Extra Call Argument:
tr: Ekstra Çağrı Argümanı Ekle:

en: Extra Call Arguments:
tr: Ekstra Çağrı Argümanları:

en: Receiver Method:
tr: Alıcı Metodu:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Deferred
tr: Ertelenmiş

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
tr: Sinyali erteler, sıraya kaydeder ve sadece işlemci boşta iken ateşler.

en: Oneshot
tr: Tek sefer

en: Disconnects the signal after its first emission.
tr: İlk yayılmasından sonra sinyal bağlantısını keser.

en: Cannot connect signal
tr: Sinyale bağlanamıyor

en: Close
tr: Kapat

en: Connect
tr: Bağla

en: Signal:
tr: Sinyal:

en: Connect '%s' to '%s'
tr: '%s' sinyalini '%s' yöntemine bağla

en: Disconnect '%s' from '%s'
tr: Şunun: '%s' şununla: '%s' bağlantısını kes

en: Disconnect all from signal: '%s'
tr: '%s' sinyali ile tüm bağlantıları kes

en: Connect...
tr: Bağlan...

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Connect a Signal to a Method
tr: Bir Yönteme Bir Sinyal Bağlayın

en: Edit Connection:
tr: Bağlantıyı Düzenle:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
tr: "%s" sinyalinden tüm bağlantıları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Signals
tr: sinyaller

en: Filter signals
tr: Sinyalleri filtrele

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
tr: Bu sinyalden, tüm bağlantıları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Disconnect All
tr: Tüm Bağlantıları Kes

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Go to Method
tr: Yönteme Git

en: Change %s Type
tr: %s Tipini Değiştir

en: Change
tr: Değiştir

en: Create New %s
tr: Yeni %s Oluştur

en: No results for "%s".
tr: "%s" için sonuç yok.

en: No description available for %s.
tr: %s için açıklama yok.

en: Favorites:
tr: Beğeniler:

en: Recent:
tr: Yakın zamanda:

en: Search:
tr: Ara:

en: Matches:
tr: Eşleşmeler:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Search Replacement For:
tr: Şunun İçin Değiştirme Ara:

en: Dependencies For:
tr: Şunun İçin Bağımlılıklar:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
tr: '%s' Sahnesi şu anda düzenleniyor.
    Değişiklikler sadece yeniden yüklendikten sonra etki edecektir.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
tr: '%s' kaynağı kullanılıyor.
    Değişiklikler yeniden yükleme yapıldığında etkin olacak.

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Dependencies:
tr: Bağımlılıklar:

en: Fix Broken
tr: Bozulanı Onar

en: Dependency Editor
tr: Bağımlılık Düzenleyicisi

en: Search Replacement Resource:
tr: Yerine Geçecek Kaynak Ara:

en: Open
tr: Aç

en: Owners of: %s (Total: %d)
tr: Sahipleri: %s (Toplam: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
tr: Seçilen dosyalar projeden kaldırılsın mı? (Geri alınamaz.)
    Sahip olduğunuz dosya sistemine bağlı olarak bu dosyalar sonsuza dek silinebilir ya da geri dönüşüm kutusuna gönderilebilir.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
tr: Kaldırmaya çalıştığınız dosyalar projenin bazı parçalarının çalışması için gerekli görülmekte.
    Yine de kaldırılsın mı? (Geri alınamaz.)
    Sisteminizin dosya sistemine bağlı olarak silmeye çalıştığınız dosyalar kalıcı olarak silinebilir ya da geri dönüşüm kutusuna gönderilebilir.

en: Cannot remove:
tr: Kaldırılamadı:

en: Error loading:
tr: Yüklerken hata:

en: Load failed due to missing dependencies:
tr: Yükleme eksik bağlamlar yüzünden başarısız oldu:

en: Open Anyway
tr: Yine de Aç

en: Which action should be taken?
tr: Hangi eylem alınmalı?

en: Fix Dependencies
tr: Bağımlılıkları Düzelt

en: Errors loading!
tr: Yükleme hataları!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
tr: %d Öğeleri kalıcı olarak silsin mi? (Geri alınamaz!)

en: Show Dependencies
tr: Bağımlılıkları göster

en: Orphan Resource Explorer
tr: Orphan Kaynak Araştırıcı

en: Delete
tr: Sil

en: Owns
tr: Sahipler

en: Resources Without Explicit Ownership:
tr: Belirgin Sahipliği Olmayan Kaynaklar:

en: Change Dictionary Key
tr: Sözlük Anahtarını Değiştir

en: Change Dictionary Value
tr: Sözlükteki Değeri Değiştir

en: Thanks from the Godot community!
tr: Godot topluluğundan teşekkürler!

en: Click to copy.
tr: Kopyalamak için tıkla.

en: Godot Engine contributors
tr: Godot Oyun Motoru katkı sağlayanlar

en: Project Founders
tr: Projenin Kurucuları

en: Lead Developer
tr: Baş Geliştirici

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
tr: Proje Yöneticisi

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Platinum Sponsors
tr: Platin Sponsorlar

en: Gold Sponsors
tr: Altın Sponsorlar

en: Silver Sponsors
tr: Gümüş Bağışçılar

en: Bronze Sponsors
tr: Bronz Bağışçılar

en: Mini Sponsors
tr: Mini Sponsorlar

en: Gold Donors
tr: Altın Bağışçılar

en: Silver Donors
tr: Gümüş Bağışçılar

en: Bronze Donors
tr: Bronz Bağışçılar

en: Donors
tr: Bağışçılar

en: License
tr: Lisans

en: Third-party Licenses
tr: Üçüncü Parti Lisanslar

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
tr: Godot Oyun Motoru, bazı ücretsiz ve açık kaynaklı üçüncü parti kütüphanelerden faydalanır, bunların hepsinin kullanım koşulları MIT lisansına uygundur. Aşağıda, bu tür üçüncü parti bileşenlerinin telif hakkı beyanları ve lisans koşulları ile birlikte ayrıntılı bir listesi bulunmaktadır.

en: All Components
tr: Tüm Bileşenler

en: Components
tr: Bileşenler

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
tr: "%s" açılırken hata ile karşılaşıldı (dosya ZIP formatında değil).

en: %s (already exists)
tr: %s (Zaten Var)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
tr: "%s" öğesinin içeriği - %d dosya(lar) projenizle çakışıyor:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
tr: "%s" öğesinin içeriği - Projenizle çakışan dosya yok:

en: Uncompressing Assets
tr: Varlıklar Çıkartılıyor

en: The following files failed extraction from asset "%s":
tr: Aşağıdaki dosyaların "%s" kaynağından ayıklanmasında hata oluştu:

en: (and %s more files)
tr: (ve %s dosya daha)

en: Asset "%s" installed successfully!
tr: "%s" Başarı ile kuruldu!

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Install
tr: Kur

en: Asset Installer
tr: Paket Yükleyici

en: Speakers
tr: Hoparlörler

en: Add Effect
tr: Efekt Ekle

en: Rename Audio Bus
tr: Audio Bus'ı Yeniden Adlandır

en: Change Audio Bus Volume
tr: Audio Bus Ses Seviyesini Değiştir

en: Toggle Audio Bus Solo
tr: Audio Bus'ı Solo Aç/Kapat

en: Toggle Audio Bus Mute
tr: Audio Bus Sessizliği Aç/Kapat

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
tr: Audio Bus Baypas Efektlerini Aç/Kapat

en: Select Audio Bus Send
tr: Audio Bus Gönderimini Seç

en: Add Audio Bus Effect
tr: Audio Bus Efekti Ekle

en: Move Bus Effect
tr: Bus Efektini Taşı

en: Delete Bus Effect
tr: Bus Efekti Sil

en: Drag & drop to rearrange.
tr: Düzenlemek için Sürükle-Bırak.

en: Solo
tr: Tek

en: Mute
tr: Sessiz

en: Bypass
tr: Baypas

en: Bus Options
tr: Bus ayarları

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Reset Volume
tr: Ses Düzeyini Sıfırla

en: Delete Effect
tr: Efekt'i Sil

en: Add Audio Bus
tr: Audio Bus Ekle

en: Master bus can't be deleted!
tr: Master bus silinemez!

en: Delete Audio Bus
tr: Audio Bus'ı Sil

en: Duplicate Audio Bus
tr: Audio Bus'ı Çoğalt

en: Reset Bus Volume
tr: Bus Ses Düzeyini Sıfırla

en: Move Audio Bus
tr: Audio Bus'ı Taşı

en: Save Audio Bus Layout As...
tr: Audio Bus Yerleşim Düzenini Farklı Kaydet...

en: Location for New Layout...
tr: Yeni Yerleşim Düzeni için Konum...

en: Open Audio Bus Layout
tr: Audio Bus Yerleşim Düzenini Aç

en: There is no '%s' file.
tr: '%s' dosyası bulunamadı.

en: Layout:
tr: Düzen:

en: Invalid file, not an audio bus layout.
tr: Geçersiz dosya, bu bir audio bus yerleşim düzeni değil.

en: Error saving file: %s
tr: %s dosyası kaydedilirken hata

en: Add Bus
tr: Bus ekle

en: Add a new Audio Bus to this layout.
tr: Bu yerleşim planına yeni ses veri yolu ekle.

en: Load
tr: Yükle

en: Load an existing Bus Layout.
tr: Var olan bir Bus Yerleşim Düzeni yükle.

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save this Bus Layout to a file.
tr: Bu Bus Yerleşim Düzenini bir dosyaya kaydet.

en: Load Default
tr: Varsayılanı Yükle

en: Load the default Bus Layout.
tr: Varsayılan Bus Yerleşim Düzenini Yükle.

en: Create a new Bus Layout.
tr: Yeni bir Bus Yerleşim Düzeni oluştur.

en: Audio Bus Layout
tr: Ses Veri Yolu Düzeni

en: Invalid name.
tr: Geçersiz ad.

en: Cannot begin with a digit.
tr: Rakamla başlanamaz.

en: Valid characters:
tr: Geçerli karakterler:

en: Must not collide with an existing engine class name.
tr: Varolan bir motor sınıf ismi ile çakışmamalı.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
tr: Var olan gömülü türdeki ad ile çakışmamalı.

en: Must not collide with an existing global constant name.
tr: Var olan genel değişmeyen bir adla çakışmamalıdır.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
tr: Anahtar kelime otomatik-yükleme ismi olarak kullanılamaz.

en: Autoload '%s' already exists!
tr: KendindenYüklenme '%s' zaten var!

en: Rename Autoload
tr: KendindenYüklenme'yi Yeniden Adlandır

en: Toggle AutoLoad Globals
tr: KendindenYüklenme Bütünsellerini Aç / Kapat

en: Move Autoload
tr: KendindenYüklenme'yi Taşı

en: Remove Autoload
tr: KendindenYüklenme'yi Kaldır

en: Enable
tr: Etkin

en: Rearrange Autoloads
tr: KendindenYüklenme'leri Yeniden Sırala

en: Can't add autoload:
tr: Otomatik yükleme eklenemiyor:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
tr: %s geçerli bir dizin değil. Dosya yok.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
tr: %s geçersiz bir dizin. Kaynak dizinde değil (res://).

en: Add AutoLoad
tr: KendindenYüklenme Ekle

en: Path:
tr: Dosya yolu:

en: Node Name:
tr: Düğüm adı:

en: Global Variable
tr: Global Değişken

en: Paste Params
tr: Parametreleri Yapıştır

en: Updating Scene
tr: Sahne Güncelleniyor

en: Storing local changes...
tr: Yerel değişiklikler kayıt ediliyor...

en: Updating scene...
tr: Sahne güncelleniyor...

en: [empty]
tr: (boş)

en: [unsaved]
tr: [kaydedilmemiş]

en: Please select a base directory first.
tr: Lütfen önce bir taban dizini seçin.

en: Choose a Directory
tr: Bir Dizin Seç

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Name:
tr: İsim:

en: Could not create folder.
tr: Klasör oluşturulamadı.

en: Choose
tr: Seç

en: Project export for platform:
tr: Platform için proje dışa aktarımı:

en: Completed with warnings.
tr: Uyarılar ile tamamlandı.

en: Completed successfully.
tr: Başarıyla tamamlandı.

en: Failed.
tr: Başarısız.

en: Storing File:
tr: Dosya Depolama:

en: No export template found at the expected path:
tr: Beklenen adreste dışa aktarım şablonu bulunamadı:

en: Packing
tr: Paketle

en: Save PCK
tr: PCK Dosyasına Kaydet

en: Cannot create file "%s".
tr: "%s" dosyası oluşturulamıyor.

en: Failed to export project files.
tr: Proje dosyaları dışa aktarılamadı.

en: Can't open file to read from path "%s".
tr: "%s" yolundan okunacak dosya açılamıyor.

en: Save ZIP
tr: ZIP Dosyasına Kaydet

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
tr: Hedef platform GLES2 için 'ETC' doku sıkıştırma gerekiyor. Proje Ayarları'nda 'Import Etc' etkinleştirin.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
tr: Hedef platform GLES3 için 'ETC2' doku sıkıştırma gerekiyor. Proje Ayarları'nda 'Import Etc 2' etkinleştirin.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
tr: Hedef platform, sürücünün GLES2'ye düşmesi için 'ETC' doku sıkıştırmasına ihtiyaç duyuyor.
    Proje Ayarlarında 'Import Etc' seçeneğini etkinleştirin veya 'Driver Fallback Enabled' seçeneğini devre dışı bırakın.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
tr: Hedef platform GLES2 için 'PVRTC' sıkıştırma biçimini gerektirmekte.. Proje Ayarlarındaki 'Pvrtc içe aktar' seçeneğini etkinleştirin.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
tr: Hedef platform GLES3 için 'ETC2' doku sıkıştırma gerekiyor. Proje Ayarları'nda 'Import Etc 2' etkinleştirin.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
tr: Hedef platform, sürücünün GLES2'ye düşmesi için 'ETC' doku sıkıştırmasına ihtiyaç duyuyor.
    Proje Ayarlarında 'Import Etc' seçeneğini etkinleştirin veya 'Driver Fallback Enabled' seçeneğini devre dışı bırakın.

en: Custom Template
tr: Özel Şablon

en: Release
tr: Yayınlamak

en: Binary Format
tr: Binary Biçimi

en: 64 Bits
tr: 64 Bit

en: Embed PCK
tr: PCK'yi Yerleştir

en: Texture Format
tr: Doku Biçimi

en: No BPTC Fallbacks
tr: BPTC Gerilemesi Yok

en: Custom debug template not found.
tr: Özel hata ayıklama şablonu bulunmadı.

en: Custom release template not found.
tr: Özel yayınlama şablonu bulunamadı.

en: Prepare Template
tr: Şablon Hazırla

en: The given export path doesn't exist.
tr: Belirtilen dışa aktarım yolu mevcut değil.

en: Template file not found: "%s".
tr: Şablon dosyası bulunamadı: "%s".

en: Failed to copy export template.
tr: Dışa aktarım şablonu kopyalanamadı.

en: PCK Embedding
tr: PCK Gömme

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
tr: 32-bit dışa aktarımlarda gömülü PCK 4GiB'tan büyük olamaz.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
tr: Dışa Aktarım Sırasında Metin Kaynaklarını Binary Formata Dönüştür

en: 3D Editor
tr: 3D Düzenleyici

en: Script Editor
tr: Kod Düzenleyici

en: Asset Library
tr: Varlık Kütüphanesi

en: Scene Tree Editing
tr: Sahne Ağacı Düzenleme

en: Node Dock
tr: Node Rıhtımı

en: FileSystem Dock
tr: Dosya Sistemi Rıhtımı

en: Import Dock
tr: Rıhtım İçe Aktar

en: Allows to view and edit 3D scenes.
tr: Üç boyutlu sahneleri görüntülemeye ve düzenlemeye izin verir.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
tr: Entegre komut dosyası düzenleyicisini kullanarak komut dosyalarını düzenlemeye izin verir.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
tr: Varlık Kitaplığına yerleşik erişim sağlar.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
tr: Scene dock'ta düğüm hiyerarşisini düzenlemeye izin verir.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
tr: Scene dock'ta seçilen düğümün sinyalleri ve gruplarıyla çalışmaya izin verir.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
tr: Özel bir dock aracılığıyla yerel dosya sistemine göz atılmasına izin verir.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
tr: Tekil paketler için içe aktarma ayarlarını yapılandırmaya izin verir. Çalışması için FileSystem fonksiyonunu gerektirir.

en: (current)
tr: (mevcut)

en: (none)
tr: (hiç)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
tr: Seçili olan '%s' profili kaldırılsın mı? Geri alınamaz.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
tr: Profil geçerli bir dosya adı olmalı ve '.' içermemelidir

en: Profile with this name already exists.
tr: Bu isimde zaten bir profil mevcut.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
tr: (Editör Pasif, Özellikler Pasif)

en: (Properties Disabled)
tr: (Özellikler Devre Dışı)

en: (Editor Disabled)
tr: Editör Devre dışı

en: Class Options:
tr: Sınıf Seçenekleri:

en: Enable Contextual Editor
tr: İçeriksel Düzenleyiciyi Etkinleştir

en: Class Properties:
tr: Sınıf Özellikleri:

en: Main Features:
tr: Ana Özellikler:

en: Nodes and Classes:
tr: Düğümler ve Sınıflar:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
tr: '%s' dosyası geçersiz, içe aktarma iptal edildi.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
tr: '%s' profili zaten var. İçe aktarmadan önce silin, içe aktarma iptal edildi.

en: Error saving profile to path: '%s'.
tr: Profil '%s' yoluna kaydedilirken hata oluştu.

en: Reset to Default
tr: Varsayılanlara dön

en: Current Profile:
tr: Şu Anki Profil:

en: Create Profile
tr: Profil Oluştur

en: Remove Profile
tr: Profili Kaldır

en: Available Profiles:
tr: Kullanılabilir Profiller:

en: Make Current
tr: Geçerli Yap

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Configure Selected Profile:
tr: Seçilen Profili Yapılandır:

en: Extra Options:
tr: İlave Seçenekler:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
tr: Kullanılabilir sınıfları ve özellikleri düzenlemek için bir profil oluşturun veya içe aktarın.

en: New profile name:
tr: Yeni profil ismi:

en: Godot Feature Profile
tr: Godot Özellik Profili

en: Import Profile(s)
tr: Profil(leri) İçe Aktar

en: Export Profile
tr: Profil Dışa Aktar

en: Manage Editor Feature Profiles
tr: Dışa Aktarım Şablonlarını Yönet

en: Default Feature Profile
tr: Varsayılan Özellik Profili

en: Select Current Folder
tr: Geçerli Klasörü Seç

en: File exists, overwrite?
tr: Dosya var. Üzerine Yazılsın mı?

en: Select This Folder
tr: Bu Klasörü Seç

en: Copy Path
tr: Dosya Yolunu Kopyala

en: Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Aç

en: Show in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Göster

en: New Folder...
tr: Yeni Klasör...

en: Refresh
tr: Yenile

en: All Recognized
tr: Tümü Onaylandı

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: Open a File
tr: Bir Dosya Aç

en: Open File(s)
tr: Dosya(ları) Aç

en: Open a Directory
tr: Bir Dizin Aç

en: Open a File or Directory
tr: Bir Dosya ya da Dizin Aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Save a File
tr: Bir Dosya Kaydet

en: Access
tr: Erişim

en: Display Mode
tr: Görüntüleme Modu

en: Mode
tr: Mod

en: Current Dir
tr: Geçerli Dizin

en: Current File
tr: Geçerli Dosya

en: Current Path
tr: Geçerli Yol

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Disable Overwrite Warning
tr: Üzerine Yazma Uyarısını Devre Dışı Bırak

en: Go Back
tr: Geri dön

en: Go Forward
tr: İleri Git

en: Go Up
tr: Yukarı Git

en: Toggle Hidden Files
tr: Gizli Dosyalari Aç / Kapat

en: Toggle Favorite
tr: Beğenileni Aç / Kapat

en: Toggle Mode
tr: Aç / Kapat Biçimi

en: Focus Path
tr: Yola Odaklan

en: Move Favorite Up
tr: Beğenileni Yukarı Taşı

en: Move Favorite Down
tr: Beğenileni Aşağı Taşı

en: Go to previous folder.
tr: Önceki klasöre git.

en: Go to next folder.
tr: Sonraki klasöre git.

en: Go to parent folder.
tr: Üst klasöre git.

en: Refresh files.
tr: Dosyaları yenile.

en: (Un)favorite current folder.
tr: Bu klasörü favorilerden çıkar/favorilere ekle.

en: Toggle the visibility of hidden files.
tr: Gizli Dosyaları Aç / Kapat.

en: View items as a grid of thumbnails.
tr: Öğeleri küçük resim ızgarası şeklinde göster.

en: View items as a list.
tr: Öğeleri liste olarak göster.

en: Directories & Files:
tr: Dizinler & Dosyalar:

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: File:
tr: Dosya:

en: ScanSources
tr: KaynaklarıTara

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
tr: %s dosyasına işaret eden farklı türlerde içe aktarılabilir öge var, içe aktarım iptal edildi

en: (Re)Importing Assets
tr: Varlıklar Yeniden-İçe Aktarılıyor

en: Reimport Missing Imported Files
tr: Eksik Dosyaları Yeniden İçe Aktar

en: Top
tr: Üst

en: Class:
tr: Sınıf:

en: Inherits:
tr: Miras:

en: Inherited by:
tr: Şundan miras alındı:

en: Online Tutorials
tr: Çevrimiçi Rehberler

en: Properties
tr: Özellikler

en: overrides %s:
tr: %s'yi geçersiz kılar:

en: default:
tr: varsayılan:

en: Theme Properties
tr: Tema Özellikleri

en: Colors
tr: Renkler

en: Constants
tr: Sabitler

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Icons
tr: Simgeler

en: Styles
tr: Stiller

en: Enumerations
tr: Numaralandırmalar

en: Property Descriptions
tr: Özellik Açıklamaları

en: (value)
tr: (değer)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
tr: Bu özellik için henüz bir açıklama yok. Bize [color=$color][url=$url]katkıda bulunarak[/url][/color] yardım edebilirsiniz!

en: Method Descriptions
tr: Yöntem Açıklamaları

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
tr: Bu metot için henüz bir açıklama yok. Bize [color=$color][url=$url]katkıda bulunarak[/url][/color] yardım edebilirsiniz!

en: Text Editor
tr: Metin Editörü

en: Help
tr: Yardım

en: Sort Functions Alphabetically
tr: Fonksiyonları Alfabetik Olarak Sırala

en: Search Help
tr: Yardım Ara

en: Case Sensitive
tr: Büyük Küçük Harf Duyarlı

en: Show Hierarchy
tr: Hiyerarşiyi Göster

en: Display All
tr: Hepsini Görüntüle

en: Classes Only
tr: Sadece Sınıflar

en: Methods Only
tr: Sadece Metotlar

en: Signals Only
tr: Sadece Sinyaller

en: Constants Only
tr: Sadece Sabitler

en: Properties Only
tr: Sadece Özellikler

en: Theme Properties Only
tr: Sadece Tema Özellikleri

en: Member Type
tr: Üye Tipi

en: Class
tr: Sınıf

en: Method
tr: Metot

en: Signal
tr: Sinyal

en: Constant
tr: Sabit

en: Property
tr: Nitelik

en: Theme Property
tr: Tema Özelliği

en: Property:
tr: Özellik:

en: Label
tr: Etiket

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Checkable
tr: Denetlenebilir

en: Checked
tr: Denetlendi

en: Draw Red
tr: Kırmızı Çiz

en: Keying
tr: Anahtarlama

en: Pin value
tr: Sabitleme değeri

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
tr: Bir değeri iğnelemek onu varsayılana eşit olsa bile kaydedilmesine zorlar.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
tr: Sabitleme değeri [Devre dışı bırakıldı çünkü '%s' sadece editör içindir]

en: Set %s
tr: Ayarla %s

en: Set Multiple:
tr: Çoklu Ayarla:

en: Pinned %s
tr: %s sabitlendi

en: Unpinned %s
tr: %s serbest bırakıldı

en: Copy Property
tr: Özelliği Kopyala

en: Paste Property
tr: Özelliği Yapıştır

en: Copy Property Path
tr: Özellik Yolunu Kopyala

en: Output:
tr: Çıktı:

en: Copy Selection
tr: Seçimi Kopyala

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Output
tr: Çıktıyı Temizle

en: Stop
tr: Durdur

en: Start
tr: Başlat

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: Node
tr: Düğüm

en: Incoming RPC
tr: Gelen RPC

en: Incoming RSET
tr: Gelen RSET

en: Outgoing RPC
tr: Giden RPC

en: Outgoing RSET
tr: Giden RSET

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Unnamed Project
tr: Adsız Proje

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
tr: Düzenleyici penceresi yeniden çizildiğinde döner.
    Güç kullanımını artırabilecek Sürekli Güncelle etkindir. Devre dışı bırakmak için tıklayın.

en: Spins when the editor window redraws.
tr: Düzenleyici penceresi yeniden boyandığında döner.

en: Imported resources can't be saved.
tr: İçe aktarılmış kaynaklar kaydedilemez.

en: OK
tr: Tamam

en: Error saving resource!
tr: Kaynak kaydedilirken hata!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
tr: Bu kaynak düzenlenen sahneye ait olmadığı için kaydedilemez. Önce benzersiz hale getir.

en: Save Resource As...
tr: Kaynağı Farklı Kaydet...

en: Can't open file for writing:
tr: Dosya yazmak için açılamıyor:

en: Requested file format unknown:
tr: İstenilen dosya formatı bilinmiyor:

en: Error while saving.
tr: Kaydedilirken hata oluştu.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
tr: '%s' açılamıyor. Dosya taşınmış ya da silinmiş olabilir.

en: Error while parsing '%s'.
tr: '%s' ayrıştırılırken hata oluştu.

en: Unexpected end of file '%s'.
tr: '%s' dosyası beklenmeyen bir biçimde bitiyor.

en: Missing '%s' or its dependencies.
tr: '%s' veya bağımlılıkları eksik.

en: Error while loading '%s'.
tr: '%s' yüklenirken bir hata oluştu.

en: Saving Scene
tr: Sahne Kaydediliyor

en: Analyzing
tr: Çözümleniyor

en: Creating Thumbnail
tr: Küçük Bediz Oluşturuluyor

en: This operation can't be done without a tree root.
tr: Bu işlem bir kök sahne olmadan yapılamaz.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
tr: Sahne döngüsel örnekleme bulundurduğu için kaydedilemiyor.
    Lütfen bunu düzeltin ve bir daha kaydetmeyi deneyin.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
tr: Sahne kaydedilemedi. Anlaşılan bağımlılıklar (örnekler ve kalıtımlar) karşılanamadı.

en: Could not save one or more scenes!
tr: Bir veya birden fazla sahne kaydedilemedi!

en: Save All Scenes
tr: Tüm Sahneleri Kaydet

en: Can't overwrite scene that is still open!
tr: Açık olan sahnenin üzerine yazılamıyor!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
tr: Birleştirme için MeshLibrary yüklenemedi!

en: Error saving MeshLibrary!
tr: MeshLibrary kaydedilirken hata!

en: Can't load TileSet for merging!
tr: TileSet birleştirme için yüklenemedi!

en: Error saving TileSet!
tr: TileSet kaydedilirken hata!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
tr: Düzenleyici arayüzünü kaydederken hata meydana geldi.
    Düzenleyici için kullanıcı veri yolunun yazma izninin olduğundan emin olunuz.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
tr: Varsayılan arayüz değiştirildi.
    Varsayılan arayüz temel ayarlarını geri yüklemek için, Arayüz silme seçeneğini kullanarak Varsayılan Arayüz'ü silin.

en: Layout name not found!
tr: Yerleşim Düzeni adı bulunamadı!

en: Restored the Default layout to its base settings.
tr: Varsayılan yerleşim düzeni temel ayarlarına geri döndürüldü.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
tr: Bu kaynak içe aktarılmış bir sahneye ait, yani üzerinde düzenleme yapılamaz.
    Lütfen, bu iş akışını daha iyi anlamak için dökümantasyondaki sahneleri içe aktarma kısmını okuyunuz.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
tr: Bu kaynak örneklenmiş veya devredilmiş bir sahneye ait.
    Yaptığınız değişiklikler geçerli sahneyi kaydederken saklanmayacaktır.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
tr: Bu kaynak içe aktarılmış, yani üzerinde düzenleme yapılamaz. İçe aktarma panelinden ayarlarını değiştirin ve yeniden içe aktarın.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
tr: Bu sahne içe aktarılmış, yani yaptığınız değişiklikler saklanmayacak.
    Örnekleme veya Aktarım yaparak değişiklik mümkün olacaktır.
    Lütfen, bu iş akışını daha iyi anlamak için belgelerdeki, sahneleri içe aktarma kısmını okuyunuz.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
tr: Bu bir uzak nesne, yani yaptığınız değişiklikler saklanmayacaktır.
    Lütfen, bu iş akışını daha iyi anlamak için belgelemedeki sahneleri içe aktarma kısmını okuyunuz.

en: There is no defined scene to run.
tr: Çalıştırmak için herhangi bir sahne seçilmedi.

en: Save scene before running...
tr: Çalıştırmadan önce sahneyi kaydedin...

en: Could not start subprocess!
tr: Alt işlem başlatılamadı!

en: Open Scene
tr: Sahneyi Aç

en: Open Base Scene
tr: Ana Sahneyi Aç

en: Quick Open...
tr: Hızlı Aç...

en: Quick Open Scene...
tr: Sahneyi Hızlı Aç...

en: Quick Open Script...
tr: Betiği Hızlı Aç...

en: Save & Reload
tr: Kaydet ve Yeniden Yükle

en: Save changes to '%s' before reloading?
tr: Yeniden yüklemeden önce değişiklikler '%s' dosyasına kaydedilsin mi?

en: Save & Close
tr: Kaydet & Kapat

en: Save changes to '%s' before closing?
tr: Kapatmadan önce değişklikler buraya '%s' kaydedilsin mi?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
tr: %s artık mevcut değil! Lütfen yeni bir kaydetme konumu belirtin.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
tr: Geçerli sahnenin kök düğümü yok, ancak %d değiştirilmiş harici kaynak(lar) yine de kaydedildi.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
tr: Sahneyi kaydedilmesi için kök düğüm gerekiyor. Sahne ağacını kullanarak bir kök düğüm ekleyebilirsin.

en: Save Scene As...
tr: Sahneyi Farklı Kaydet...

en: This operation can't be done without a scene.
tr: Bu işlem bir sahne olmadan yapılamaz.

en: Export Mesh Library
tr: Örüntü Kütüphanesini Dışa Aktar

en: This operation can't be done without a root node.
tr: Bu işlem bir kök sahne olmadan yapılamaz.

en: Export Tile Set
tr: Döşenti Dizi Dışa Aktar

en: This operation can't be done without a selected node.
tr: Bu işlem seçili bir sahne olmadan yapılamaz.

en: Current scene not saved. Open anyway?
tr: Var olan sahne kaydedilmedi. Yine de açılsın mı?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
tr: Fare düğmelerine basıldığında geri alınamaz.

en: Nothing to undo.
tr: Geri alınacak bir şey yok.

en: Undo: %s
tr: Geri al: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
tr: Fare düğmelerine basıldığında yeniden yapılamaz.

en: Nothing to redo.
tr: Yeniden yapılacak bir şey yok.

en: Redo: %s
tr: İleri al: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
tr: Hiç kaydedilmemiş bir sahne yeniden yüklenemiyor.

en: Reload Saved Scene
tr: Kaydedilmiş Sahneyi Yeniden Yükle

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
tr: Mevcut sahnede kaydedilmemiş değişiklikler var.
    Sahne yine de yeniden yüklensin mi? Bu işlem geri alınamaz.

en: Quick Run Scene...
tr: Sahneyi Hızlı Çalıştır...

en: Quit
tr: Çıkış

en: Yes
tr: Evet

en: Exit the editor?
tr: Düzenleyiciden çık?

en: Open Project Manager?
tr: Proje Yöneticisi Açılsın Mı?

en: Save changes to the following scene(s) before reloading?
tr: Yeniden yüklemeden önce şu sahne(ler)deki değişiklikler kaydedilsin mi?

en: Save & Quit
tr: Kaydet & Çık

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
tr: Çıkmadan önce değişiklikler aşağıdaki sahne(ler)e kaydedilsin mi?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
tr: Proje Yöneticisi açılmadan önce değişiklikler aşağıdaki sahneye(lere) kaydedilsin mi?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
tr: Bu seçenek artık kullanılmıyor. Yenilemenin zorlanması gereken durumlar artık hata olarak değerlendiriliyor. Lütfen bildirin.

en: Pick a Main Scene
tr: Bir Ana Sahne Seç

en: Close Scene
tr: Sahneyi Kapat

en: Reopen Closed Scene
tr: Kapalı Sahneyi Yeniden Aç

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
tr: Şu eklenti etkinleştirilemedi: '%s' yapılandırma ayarlarının ayrıştırılması başarısız oldu.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
tr: Eklentideki betik alanı bulunamıyor: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
tr: Yoldaki eklenti betiği yüklenemedi: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
tr: '%s' adresindeki eklenti betik yüklenemiyor. Kodun içinde bir hata var gibi görünüyor.
    Daha fazla hatayı önlemek için '% s' adresindeki eklenti devre dışı bırakılıyor.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
tr: Eklenti betiği '%s' yolundan yüklenemedi. İçerik tipi EditorPlugin değil.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
tr: Eklenti betiği '%s' yolundan yüklenemedi. Betik araç modunda değil.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
tr: Sahne '%s' otomatik olarak içe aktarıldı, bu nedenle değiştirilemez.
    Değişiklik yapmak için miras alınmış yeni bir sahne oluşturulabilir.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
tr: Sahne yükleme hatası, sahne proje yolunun içinde olmalı. Sahneyi açmak için 'İçe Aktar' seçeneğini kullanın, ardından projenin yolunun içine kaydedin.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
tr: Sahne '%s' kırık bağımlılıklara sahip:

en: Clear Recent Scenes
tr: En Son Sahneleri Temizle

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
tr: Hiçbir ana sahne tanımlanmadı, birini seçiniz?
    Daha sonra "uygulama" kategorisinin altındaki "Proje Ayarları" ndan değiştirebilirsiniz.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
tr: Seçilen sahne '%s' mevcut değil, geçerli bir tane seçin?
    Daha sonra "uygulama" kategorisinin altındaki "Proje Ayarları" ndan değiştirebilirsiniz.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
tr: Seçilen sahne '%s' bir sahne dosyası değil, geçerli bir tane seç?
    Daha sonra "uygulama" kategorisinin altındaki "Proje Ayarları" ndan değiştirebilirsiniz.

en: Save Layout
tr: Yerleşim Düzenini Kaydet

en: Delete Layout
tr: Yerleşim Düzenini Sil

en: Default
tr: Varsayılan

en: Show in FileSystem
tr: Dosya Sisteminde Göster

en: Play This Scene
tr: Bu Sahneyi Oynat

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Undo Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat'ı geri al

en: Close Other Tabs
tr: Diğer Sekmeleri Kapat

en: Close Tabs to the Right
tr: Sekmeleri Sağa Doğru Kapat

en: Close All Tabs
tr: Tüm Sekmeleri Kapat

en: Switch Scene Tab
tr: Sahne Sekmesine Geç

en: %d more files or folders
tr: %d daha fazla dosyalar veya Klasörler

en: %d more folders
tr: %d daha fazla klasörler

en: %d more files
tr: %d daha fazla dosyalar

en: Unable to write to file '%s', file in use, locked or lacking permissions.
tr: '%s' dosyasına yazılamıyor, dosya kullanımda, kilitli veya izinler eksik.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Scene Tabs
tr: Sahne Sekmeleri

en: Always Show Close Button
tr: Daima Kapatma Düğmesini Göster

en: Resize If Many Tabs
tr: Çok Sayıda Sekme Varsa Yeniden Boyutlandır

en: Minimum Width
tr: Minimum Genişlik

en: Output
tr: Çıktı

en: Always Clear Output On Play
tr: Oynatıldığında Çıktıyı Daima Temizle

en: Always Open Output On Play
tr: Oynatıldığında Çıktıyı Daima Aç

en: Always Close Output On Stop
tr: Durdurulduğunda Çıktıyı Daima Kapat

en: Save On Focus Loss
tr: Odak Kaybında Kaydet

en: Save Each Scene On Quit
tr: Çıkışta Her Sahneyi Kaydet

en: Quit Confirmation
tr: Çıkış Onayı

en: Show Update Spinner
tr: Güncelleme İkonunu Göster

en: Update Continuously
tr: Sürekli Güncelle

en: Update Vital Only
tr: Sadece Önemli Güncellemeler

en: Localize Settings
tr: Yerelleştirme Ayarları

en: Restore Scenes On Load
tr: Açılışta Sahneleri Geri Yükle

en: Show Thumbnail On Hover
tr: Üzerine Gelindiğinde Küçük Resim Göster

en: Inspector
tr: Denetleyici

en: Default Property Name Style
tr: Varsayılan Özellik İsim Biçimi

en: Default Float Step
tr: Varsayılan Ondalık Adımı

en: Disable Folding
tr: Katlamayı Devre Dışı Bırak

en: Auto Unfold Foreign Scenes
tr: Harici Sahneleri Otomatik Olarak Yay

en: Horizontal Vector2 Editing
tr: Yatay Vector2 Düzenleme

en: Horizontal Vector Types Editing
tr: Yatay Vector tipleri düzenleme

en: Open Resources In Current Inspector
tr: Kaynakları Mevcut Denetleyicide Aç

en: Resources To Open In New Inspector
tr: Yeni Denetleyicide Açılacak Kaynaklar

en: Default Color Picker Mode
tr: Varsayılan Renk Seçme Modu

en: Version Control
tr: Sürüm Kontrol

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: SSH Public Key Path
tr: SSH Genel Anahtar Yolu

en: SSH Private Key Path
tr: SSH Özel Anahtar Yolu

en: Dock Position
tr: Dock Pozisyonu

en: Distraction Free Mode
tr: Dikkat Dağıtmayan Kip

en: Toggle distraction-free mode.
tr: Dikkat-Dağıtmayan Kipine geç.

en: Add a new scene.
tr: Yeni bir sahne ekle.

en: Scene
tr: Sahne

en: Go to previously opened scene.
tr: Daha önce açılan sahneye git.

en: Copy Text
tr: Metni Kopyala

en: Next tab
tr: Sonraki sekme

en: Previous tab
tr: Önceki sekme

en: Filter Files...
tr: Dosyaları Süz...

en: Operations with scene files.
tr: Sahne dosyalarının işlemleri.

en: New Scene
tr: Yeni Sahne

en: New Inherited Scene...
tr: Yeni Miras Alınmış Sahne ...

en: Open Scene...
tr: Sahne Aç...

en: Open Recent
tr: En Sonuncuyu Aç

en: Save Scene
tr: Sahne Kaydet

en: Convert To...
tr: Şuna Dönüştür...

en: MeshLibrary...
tr: MeshLibrary ...

en: TileSet...
tr: TileSet ...

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo
tr: Yeniden yap

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
tr: Çeşitli proje ya da sahne-çapında araçlar.

en: Project
tr: Proje

en: Project Settings...
tr: Proje Ayarları...

en: Set Up Version Control
tr: Sürüm Kontrolü Kur

en: Shut Down Version Control
tr: Sürüm Kontrolü Kapat

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: Install Android Build Template...
tr: Android İnşa Şablonunu Yükle ...

en: Open User Data Folder
tr: Kullanıcı Veri Klasörünü Aç

en: Tools
tr: Araçlar

en: Orphan Resource Explorer...
tr: Orphan Kaynak Göstericisi...

en: Reload Current Project
tr: Projeyi Tekrar Yükle

en: Quit to Project List
tr: Proje Listesine Çık

en: Deploy with Remote Debug
tr: Uzaktan Hata Ayıklama ile Dağıt

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, tek tıklamayla dağıtmanın kullanılması yürütülebilir dosyanın bu bilgisayarın IP'sine bağlanma girişiminde bulunmasına neden olur, böylece çalışan proje hata ayıklanabilir.
    Bu seçenek, uzaktan hata ayıklama için kullanılmak üzere tasarlanmıştır (tipik olarak bir mobil cihazla).
    GDScript hata ayıklayıcısını yerel olarak kullanmak için etkinleştirmeniz gerekmez.

en: Small Deploy with Network Filesystem
tr: Ağ Dosya Sistemi ile Küçük Dağıtım

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, Android için tek tıklamayla dağıtmanın kullanılması, yalnızca proje verileri olmadan yürütülebilir bir dosyayı dışa aktarır.
    Dosya sistemi, ağ üzerinden düzenleyici tarafından sağlanacaktır.
    Android'de dağıtım, daha hızlı performans için USB kablosunu kullanır. Bu seçenek, büyük varlıklara sahip projeler için hızlandırma sağlar.

en: Visible Collision Shapes
tr: Görünür Çarpışma Şekilleri

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, çalışan projede 2D ve 3D çarpışma şekilleri ve ışın izdüşümleri görünebilir olur.

en: Visible Navigation
tr: Görünür Yönlendirici

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, gezinme mesh ve poligonlar(çokgenler), çalışan projede görünür olacaktır.

en: Force Shader Fallbacks
tr: Shader Yedeklerini Zorla

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, tüm çalışma sürelerinde gölgelendiriciler güvenli ayarlarında (UberShader ile görünür olacak veya gizli kalacak)kullanılacaklar.
    Bu, normalde hızlıca görüntülenen güvenli ayarların görünüm ve performansını kontrol etmede kullanışlıdır.
    Bu seçeneğin bir fark yaratabilmesi için proje ayarlarında asenkron gölgelendirme derlemesinin etkinleştirilmesi gerekir.

en: Synchronize Scene Changes
tr: Sahne Değişikliklerini Senkronize Et

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, düzenleyicide sahnede yapılan herhangi bir değişiklik çalışan projede kopyalanacaktır.
    Bir cihazda uzaktan kullanıldığında, ağ dosya sistemi seçeneği etkinleştirildiğinde bu daha etkilidir.

en: Synchronize Script Changes
tr: Betik Değişikliklerini Eş Zamanla

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, kaydedilen herhangi bir komut dosyası çalışan projeye yeniden yüklenecektir.
    Bir cihazda uzaktan kullanıldığında, bu, ağ dosya sistemi seçeneği etkinleştirildiğinde daha etkilidir.

en: Editor Settings...
tr: Düzenleyici Ayarları...

en: Editor Layout
tr: Düzenleyici Yerleşim Düzeni

en: Take Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
tr: Ekran Görüntüleri Düzenleyici Verileri/Ayarları Klasöründe saklanır.

en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekranı Aç/Kapat

en: Open Editor Data/Settings Folder
tr: Düzenleyici Verileri/Ayarları Klasörünü Aç

en: Open Editor Data Folder
tr: Düzenleyici Verileri Klasörünü Aç

en: Open Editor Settings Folder
tr: Düzenleyici Ayarları Klasörünü Aç

en: Manage Editor Features...
tr: Düzenleyici Özelliklerini Yönet...

en: Manage Export Templates...
tr: Dışa Aktarım Şablonlarını Yönet...

en: Online Documentation
tr: Çevrimiçi Dokümanlar

en: Questions & Answers
tr: Sorular & Cevaplar

en: Report a Bug
tr: Hata Bildir

en: Suggest a Feature
tr: Yeni bir özellik öner

en: Send Docs Feedback
tr: Belgelendirme Hatası Bildir

en: Community
tr: Topluluk

en: About Godot
tr: Godot Hakkında

en: Support Godot Development
tr: Godot'u Geliştirmeye Destek Olun

en: Play the project.
tr: Projeti oynat.

en: Play
tr: Oynat

en: Pause the scene execution for debugging.
tr: Hata ayıklama için sahnenin çalıştırılmasını duraklat.

en: Pause Scene
tr: Sahneyi Duraklat

en: Stop the scene.
tr: Sahneyi durdur.

en: Play the edited scene.
tr: Düzenlenmiş sahneyi oynat.

en: Play Scene
tr: Sahneyi Oynat

en: Play custom scene
tr: Özel sahneyi oynat

en: Play Custom Scene
tr: Özel Sahneyi Oynat

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
tr: Görüntü sürücüsünü değiştirmek için editörün yeniden başlatılması gerekiyor.

en: Save & Restart
tr: Kaydet ve Baştan Başlat

en: Update All Changes
tr: Tüm Değişiklikleri Güncelle

en: Update Vital Changes
tr: Önemli Değişiklikleri Güncelle

en: Hide Update Spinner
tr: Güncelleme Topacını Gizle

en: FileSystem
tr: DosyaSistemi

en: Expand Bottom Panel
tr: Alt Panoyu Genişlet

en: Don't Save
tr: Kaydetme

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
tr: Android yapı şablonu eksik, lütfen uygun şablonları yükleyin.

en: Manage Templates
tr: Şablonlarını Yönet

en: Install from file
tr: Dosyadan Kur

en: Select android sources file
tr: Bir android kaynak dosyası seçin

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
tr: Bu, kaynak şablonunu "res://android/build" dizinine kurarak projenizi özel Android derlemeleri için ayarlayacaktır.
    Daha sonra dışa aktarırken değişiklikleri uygulayabilir ve kendi özel APK'nızı oluşturabilirsiniz (modül ekleme, AndroidManifest.xml dosyasını değiştirme vb.).
    Önceden oluşturulmuş APK'ları kullanmak yerine özel derlemeler yapmak için Android dışa aktarma ön ayarında "Özel Derleme Kullan" seçeneğinin etkinleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
tr: Bu projede Android yapı şablonu zaten yüklü ve üzerine yazılmayacak.
    Bu işlemi tekrar denemeden önce "res://android/build" dizinini el ile kaldırın.

en: Import Templates From ZIP File
tr: Şablonları Zip Dosyasından İçeri Aktar

en: Template Package
tr: Şablon Paketi

en: Export Library
tr: Betikevini Dışa Aktar

en: Merge With Existing
tr: Var Olanla Birleştir

en: Apply MeshInstance Transforms
tr: MeshInstance dönüşümlerini uygula

en: Open & Run a Script
tr: Aç & Bir Betik Çalıştır

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
tr: Aşağıdaki dosyalar diskte daha yeni.
    Hangi eylem yapılsın?

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Resave
tr: Yeniden Kaydet

en: New Inherited
tr: Yeni Örnekleme

en: Load Errors
tr: Hataları Yükle

en: Select
tr: Seç

en: Select Current
tr: Geçerli Klasörü Seç

en: Open 2D Editor
tr: 2B Düzenleyiciyi Aç

en: Open 3D Editor
tr: 3B Düzenleyiciyi Aç

en: Open Script Editor
tr: Betik Düzenleyiciyi Aç

en: Open Asset Library
tr: Projeler Kütüphanesini Aç

en: Open the next Editor
tr: Sonraki Düzenleyiciyi aç

en: Open the previous Editor
tr: Önceki Düzenleyiciyi Aç

en: Warning!
tr: Uyarı!

en: No sub-resources found.
tr: Alt kaynağı bulunamadı.

en: Open a list of sub-resources.
tr: Kaynağın alt dizinini liste halinde aç.

en: Creating Mesh Previews
tr: Mesh Önizlemeleri Oluşturuluyor

en: Thumbnail...
tr: Küçük Resim...

en: Main Script:
tr: Ana Betik:

en: Edit Plugin
tr: Eklentiyi Düzenle

en: Installed Plugins:
tr: Yüklü Eklentiler:

en: Update
tr: Güncelle

en: Version
tr: Sürüm

en: Author
tr: Yaratıcı

en: Status
tr: Durum

en: Measure:
tr: Ölçüm:

en: Frame Time (ms)
tr: Kare Zamanı (milisaniye)

en: Average Time (ms)
tr: Ortalama Zaman (milisaniye)

en: Frame %
tr: Kare %

en: Physics Frame %
tr: Fizik Kare %

en: Inclusive
tr: Kapsayıcı

en: Self
tr: Kendi

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
tr: Dahili: Bu işlev tarafından çağrılan diğer işlevlerden gelen zamanı içerir.
    Darboğazları tespit etmek için bunu kullanın.
    
    Self: Sadece fonksiyonun kendisinde geçirilen zamanı sayın, o fonksiyon tarafından çağrılan diğer fonksiyonlarda değil.
    Eniyileştirilecek edilecek tekil işlevleri bulmak için bunu kullanın.

en: Frame #:
tr: Kare #:

en: Calls
tr: Çağrılar

en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

en: Profiler Frame History Size
tr: Profil Oluşturucu Çerçeve Geçmişi Boyutu

en: Profiler Frame Max Functions
tr: Profil Oluşturucu Çerçeve Maksimum Fonksiyon Sayısı

en: Edit Text:
tr: Metin Düzenle:

en: On
tr: Açık

en: Layer
tr: Katman

en: Bit %d, value %d
tr: Bit %d, değer %d

en: [Empty]
tr: [Boş]

en: Assign...
tr: Ata...

en: Invalid RID
tr: Geçersiz Yol

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
tr: Dosya şeklinde kaydedilmiş kaynakların üzerine ViewportTexture oluşturulamıyor.
    Kaynak bir sahneye ait olmalı.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
tr: Bu kaynak üzerine ViewportTexture oluşturulamıyor çünkü bu kaynak 'local to scene' olarak ayarlanmadı.
    Lütfen bu kaynak (ve bir düğüme kadarki bütün kaynakların) üzerindeki 'local to scene' özelliğini açın.

en: Pick a Viewport
tr: Bir Görüntükapısı Seçin

en: Selected node is not a Viewport!
tr: Seçili düğüm bir Viewport değil!

en: Size:
tr: Boyut:

en: Page:
tr: Sayfa:

en: Remove Item
tr: Öğeyi Kaldır

en: New Key:
tr: Yeni Anahtar:

en: New Value:
tr: Yeni Değer:

en: Add Key/Value Pair
tr: Anahtar/Değer İkilisini Ekle

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
tr: Seçili kaynak (%s) bu özellik (%s) için beklenen herhangi bir tip ile uyuşmuyor.

en: Quick Load
tr: Hızlı yükleme

en: Make Unique
tr: Benzersiz Yap

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Convert to %s
tr: %s 'e dönüştür

en: New %s
tr: Yeni %s

en: Base Type
tr: Temel Tür

en: Edited Resource
tr: Değiştirilmiş Kaynak

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: New Script
tr: Yeni Betik

en: Extend Script
tr: Betik Aç

en: Script Owner
tr: Senaryo Sahibi

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
tr: Bu platform için çalıştırılabilir dışa aktarma ön ayarı bulunamadı.
    Lütfen Dışa Aktar menüsüne çalıştırılabilir bir ön ayar ekleyin veya mevcut bir ön ayarı çalıştırılabilir olarak tanımlayın.

en: Project Run
tr: Proje Koşusu

en: Write your logic in the _run() method.
tr: Mantığınızı _run() metoduna yazın.

en: There is an edited scene already.
tr: Düzenlenmiş bir sahne zaten var.

en: Couldn't instance script:
tr: Betik dosyası alınamadı:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
tr: 'araç' anahtar sözcüğünü unuttunuz mu?

en: Couldn't run script:
tr: Betik çalıştırılamadı:

en: Did you forget the '_run' method?
tr: '_run()' metodunu unuttunuz mu?

en: Editor Language
tr: Editör Dili

en: Display Scale
tr: Ölçeği Görüntüle

en: Custom Display Scale
tr: Özel Ekran Ölçeği

en: Main Font Size
tr: Ana font ölçüsü

en: Code Font Size
tr: Kod font'u ölçüsü

en: Font Antialiased
tr: Kenarı yumuşatılmış font

en: Font Hinting
tr: Yazıtipi İpucusu

en: Main Font
tr: Ana Yazı Tipi

en: Main Font Bold
tr: Ana font kalınlığı

en: Code Font
tr: Kod Yazı Tipi

en: Dim Editor On Dialog Popup
tr: Popup Diyalog Çıktığında Editörü Karart

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
tr: Düşük İşlemci Modu Uykusu (mikrosaniye)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
tr: Odaklanılmamış Düşük İşlemci Modu Uykusu (mikrosaniye)

en: Separate Distraction Mode
tr: Ayrık Dikkat Modu

en: Automatically Open Screenshots
tr: Otomatik olarak ekran görüntülerini aç

en: Max Array Dictionary Items Per Page
tr: Sayfa Başına Maksimum Dizi Sözlüğü Öğesi

en: Theme
tr: Tema

en: Preset
tr: Ön ayar

en: Icon And Font Color
tr: Simge ve Font rengi

en: Base Color
tr: Temel Renk

en: Accent Color
tr: Vurgu Rengi

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Relationship Line Opacity
tr: İlişki Hattı Opaklığı

en: Highlight Tabs
tr: Tab Karakterlerini Vurgula

en: Border Size
tr: Kenarlık Boyutu

en: Use Graph Node Headers
tr: Grafik Node Üstbilgilerini Kullan

en: Additional Spacing
tr: Ek Boşluk

en: Custom Theme
tr: Özel Tema

en: Show Script Button
tr: Senaryo Düğmesini Göster

en: Directories
tr: Klasörler

en: Autoscan Project Path
tr: Proje Yolunu Otomatik Tara

en: Default Project Path
tr: Varsayılan Proje Yolu

en: On Save
tr: Kayıtta

en: Compress Binary Resources
tr: Binary Kaynakları Sıkıştır

en: File Dialog
tr: Dosya Diyaloğu

en: Thumbnail Size
tr: Küçük Resim Boyutu

en: Docks
tr: Rıhtımlar

en: Scene Tree
tr: Sahne Ağacı

en: Start Create Dialog Fully Expanded
tr: Oluştur Diyaloğunu Tam Boy Başlat

en: Always Show Folders
tr: Klasörleri Daima Göster

en: Property Editor
tr: Özellik Editörü

en: Auto Refresh Interval
tr: Otomatik Yenileme Aralığı

en: Subresource Hue Tint
tr: Alt Kaynak Renk Tonu

en: Color Theme
tr: Renk Teması

en: Line Spacing
tr: Satır aralığı

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizim Vurgulama

en: Highlight All Occurrences
tr: Tüm Olayları Vurgula

en: Highlight Current Line
tr: Mevcut Satırı Vurgula

en: Highlight Type Safe Lines
tr: Tip Güvenliğine Tabi Satırları Vurgula

en: Indent
tr: Girintile

en: Auto Indent
tr: Kendinden Girintili

en: Convert Indent On Save
tr: Kayıt Sırasında Girintileri Dönüştür

en: Draw Tabs
tr: Tab Karakterlerini Çiz

en: Draw Spaces
tr: Boşluk Karakterlerini Çiz

en: Navigation
tr: Gezinim

en: Smooth Scrolling
tr: Pürüzsüz kaydırma

en: V Scroll Speed
tr: V kaydırma hızı

en: Show Minimap
tr: Mini Haritayı Göster

en: Minimap Width
tr: Küçük Harita Genişliği

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
tr: Ek Fare Butonları Geçmişte Gezinmek İçin Kullanılsın

en: Drag And Drop Selection
tr: Sürükle ve Bırak Seçimi

en: Stay In Script Editor On Node Selected
tr: Node Seçiminde Senaryo Editöründe Kal

en: Appearance
tr: Dış görünüş

en: Show Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Göster

en: Line Numbers Zero Padded
tr: Satır Numaralarının Başına Sıfır Ekle

en: Show Bookmark Gutter
tr: Yer İmi Boşluğunu Göster

en: Show Breakpoint Gutter
tr: Breakpoint Boşluğunu Göster

en: Show Info Gutter
tr: Bilgi Boşluğunu Göster

en: Code Folding
tr: Kod Katlama

en: Word Wrap
tr: Sözcük Kaydırma

en: Show Line Length Guidelines
tr: Satır Uzunluğu Yönergelerini Göster

en: Line Length Guideline Soft Column
tr: Satır Uzunluğu Yönergesi Yumuşak Sütun

en: Line Length Guideline Hard Column
tr: Satır Uzunluğu Yönergesi Sert Sütun

en: Script List
tr: Senaryo Listesi

en: Show Members Overview
tr: Üyelerin Genel Bakışını Göster

en: Files
tr: Dosyalar

en: Trim Trailing Whitespace On Save
tr: Kaydederken Satır Sonundaki Boşlukları Sil

en: Autosave Interval Secs
tr: Otomatik Kayıt Aralığı Saniye

en: Restore Scripts On Load
tr: Yükleme Sırasında Komut Dizilerini Eski Hallerine Getir

en: Auto Reload And Parse Scripts On Save
tr: Kayıt Sırasında Komut Dizilerini Otomatik Olarak Tekrar Yükle ve Çözümle

en: Auto Reload Scripts On External Change
tr: Dışarıdan Bir Değişiklik Yapıldığında Komut Dizilerini Otomatik Olarak Yeniden Yükle

en: Create Signal Callbacks
tr: Sinyal Geri Çağırması Oluştur

en: Sort Members Outline Alphabetically
tr: Fonksiyonları Alfabetik Sırala

en: Cursor
tr: İmleç

en: Scroll Past End Of File
tr: Dosyanın Sonunu Kaydır

en: Block Caret
tr: Blok İmleç

en: Caret Blink
tr: Karet Yansön

en: Caret Blink Speed
tr: Karet Yansön Hızı

en: Right Click Moves Caret
tr: Sağ Tık Kareti Hareket Ettirsin

en: Completion
tr: Tamamlanma

en: Idle Parse Delay
tr: Boşta Çözümleme Gecikmesi

en: Auto Brace Complete
tr: Süslü Ayraçları Otomatik Eşle

en: Code Complete Delay
tr: Kod Tamamlama Gecikme Süresi

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
tr: Çağırma Araç İpucunu Mavcut Satırın Altında Tut

en: Callhint Tooltip Offset
tr: Çağırma Araç İpucu Göreli Konumu

en: Complete File Paths
tr: Dosya Yollarını Tamamla

en: Add Type Hints
tr: Tür İpuçlarını Ekle

en: Use Single Quotes
tr: Tek Tırnak İşareti Kullan

en: Show Help Index
tr: Yardım İndeksini Göster

en: Help Font Size
tr: Yardım Yazı Tipi Boyutu

en: Help Source Font Size
tr: Yardım Kaynak Yazı Tipi Boyutu

en: Help Title Font Size
tr: Yardım Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Grid Map
tr: Izgara Haritası

en: Pick Distance
tr: Mesafe Seç

en: Preview Size
tr: Önizleme Boyutu

en: Primary Grid Color
tr: Birincil Izgara Rengi

en: Secondary Grid Color
tr: İkincil Izgara Rengi

en: Selection Box Color
tr: Seçim Kutusu Rengi

en: 3D Gizmos
tr: Üç Boyutlu Gizmolar

en: Gizmo Colors
tr: Gizmo Renkleri

en: Joint
tr: Eklem

en: Shape
tr: Şekil

en: Primary Grid Steps
tr: Birincil Izgara Adımları

en: Grid Size
tr: Izgara Boyutu

en: Grid Division Level Max
tr: Maksimum Izgara Bölme Seviyesi

en: Grid Division Level Min
tr: Minimum Izgara Bölme Seviyesi

en: Grid Division Level Bias
tr: Izgara Bölme Seviyesi Sapması

en: Grid XZ Plane
tr: Izgara XZ Düzlemi

en: Grid XY Plane
tr: Izgara XY Düzlemi

en: Grid YZ Plane
tr: Izgara YZ Düzlemi

en: Default FOV
tr: Varsayılan Görüş Alanı

en: Default Z Near
tr: Varsayılan Z Yakın

en: Default Z Far
tr: Varsayılan Z Uzak

en: Lightmap Baking Number Of CPU Threads
tr: Işık Haritası Pişirme İş Parçacığı Sayısı

en: Navigation Scheme
tr: Navigasyon Düzeni

en: Invert Y Axis
tr: Y Eksenini Çevir

en: Invert X Axis
tr: X Eksenini Çevir

en: Zoom Style
tr: Zoom Biçimi

en: Emulate Numpad
tr: Sayı Tuşlarını Emüle Et

en: Emulate 3 Button Mouse
tr: 3 Butonlu Fareyi Emüle Et

en: Orbit Modifier
tr: Yörünge Değiştirici

en: Pan Modifier
tr: Kaydırma Değiştirici

en: Zoom Modifier
tr: Zoom Değiştirici

en: Warped Mouse Panning
tr: Çarpık Fare Kaydırması

en: Navigation Feel
tr: Navigasyon Hissi

en: Orbit Sensitivity
tr: Yörünge Hassasiyeti

en: Orbit Inertia
tr: Yörünge Ataleti

en: Translation Inertia
tr: Öteleme Ataleti

en: Zoom Inertia
tr: Zoom Ataleti

en: Freelook
tr: Serbest Bakış

en: Freelook Navigation Scheme
tr: Serbest Bakış Navigasyon Düzeni

en: Freelook Sensitivity
tr: Serbest Bakış Hassasiyeti

en: Freelook Inertia
tr: Serbest Bakış Ataleti

en: Freelook Base Speed
tr: Serbest Bakış Baz Hızı

en: Freelook Activation Modifier
tr: Serbest Bakış Aktivasyon Değiştirici

en: Grid Color
tr: Izgara Rengi

en: Guides Color
tr: Kılavuz Çizgi Rengi

en: Smart Snapping Line Color
tr: Akıllı Yapışma Satır Rengi

en: Bone Width
tr: Kemik Genişliği

en: Bone Color 1
tr: Kemik Rengi 1

en: Bone Color 2
tr: Kemik Rengi 2

en: Bone Selected Color
tr: Seçilmiş Kemik Rengi

en: Bone IK Color
tr: Kemik TK Rengi

en: Bone Outline Color
tr: Kemik Kontur Rengi

en: Bone Outline Size
tr: Kemik Kontur Boyutu

en: Viewport Border Color
tr: Çerçeve Sınır Rengi

en: Constrain Editor View
tr: Düzenleyici Görünümünü Kısıtla

en: Simple Panning
tr: Basit Kaydırma

en: Scroll To Pan
tr: Kaydırmak İçin Tut

en: Pan Speed
tr: Pan Yapma Hızı

en: Point Grab Radius
tr: Nokta Yakalama Yarıçapı

en: Show Previous Outline
tr: Önceki Konturu Göster

en: Minimap Opacity
tr: Mini Harita Şeffaflığı

en: Window Placement
tr: Pencere Yerleşimi

en: Rect
tr: Dikdörtgen

en: Rect Custom Position
tr: Dikdörtgen Özel Konumu

en: Screen
tr: Ekran

en: Auto Save
tr: Otomatik Kaydet

en: Save Before Running
tr: Çalıştırmadan Önce Kaydet

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Remote Host
tr: Uzak Ana Bilgisayar

en: Remote Port
tr: Uzak Port

en: Editor SSL Certificates
tr: Düzenleyicinin SSL Sertifikası

en: Host
tr: Ana Bilgisayar

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
tr: Proje Yöneticisi

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
tr: Sıralama Yöntemi

en: Symbol Color
tr: Simge Rengi

en: Keyword Color
tr: Anahtar Sözcük Rengi

en: Control Flow Keyword Color
tr: Akış Kontrolü Anahtar Sözcüğü Rengi

en: Base Type Color
tr: Temel Tür Rengi

en: Engine Type Color
tr: Motor Tür Rengi

en: User Type Color
tr: Üye Tür Rengi

en: Comment Color
tr: Yorum Rengi

en: String Color
tr: String Rengi

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Completion Background Color
tr: Tamamlanma Arkaplan Rengi

en: Completion Selected Color
tr: Tamamlayıcı Seçim Rengi

en: Completion Existing Color
tr: Tamamlayıcı Rengi

en: Completion Scroll Color
tr: Tamamlayıcı Kaydırma Çubuğu Rengi

en: Completion Font Color
tr: Tamamlayıcı Yazı Tipi Rengi

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Line Number Color
tr: Satır Numarası Rengi

en: Safe Line Number Color
tr: Güvenli Satır Numarası Rengi

en: Caret Color
tr: İmleç Rengi

en: Caret Background Color
tr: Karet Arkaplan Rengi

en: Text Selected Color
tr: Seçili Metin Rengi

en: Selection Color
tr: Seçim Rengi

en: Brace Mismatch Color
tr: Ayraç Uyumsuz Rengi

en: Current Line Color
tr: Geçerli Satır Rengi

en: Line Length Guideline Color
tr: Satır Uzunluğu Sınır Çizgisi Rengi

en: Word Highlighted Color
tr: Vurgulu Kelime Rengi

en: Number Color
tr: Sayı Rengi

en: Function Color
tr: Fonksiyon Rengi

en: Member Variable Color
tr: Üye Değişken Rengi

en: Mark Color
tr: İşaret Rengi

en: Bookmark Color
tr: Yer İmi Rengi

en: Breakpoint Color
tr: Kesme Noktası Rengi

en: Executing Line Color
tr: Yürütülen Satır Rengi

en: Code Folding Color
tr: Kod Katlama Rengi

en: Search Result Color
tr: Arama Sonuç Rengi

en: Search Result Border Color
tr: Arama Sonuç Sınır Rengi

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
tr: Tam sayıya yuvarlamak için %s tuşuna basılı tutun. Hassas değişiklikler için Shift tuşuna basılı tutun.

en: Flat
tr: Düz

en: Hide Slider
tr: Kaydırıcıyı Gizle

en: Select Node(s) to Import
tr: Düğüm(leri) içe Aktarmak için Seç

en: Browse
tr: Gözat

en: Scene Path:
tr: Sahne Yolu:

en: Import From Node:
tr: Düğümden İçe Aktar:

note: TRANSLATORS: %s refers to the name of a version control system (e.g. "Git").
en: %s Error
tr: %s Hatası

en: Open the folder containing these templates.
tr: Bu şablonları içeren klasörü açın.

en: Uninstall these templates.
tr: Bu şablonları kaldırın.

en: There are no mirrors available.
tr: Hiç mevcut ayna bulunamadı.

en: Retrieving the mirror list...
tr: Alternatif kaynak listesi alınıyor...

en: Starting the download...
tr: İndirme başlatılıyor...

en: Error requesting URL:
tr: URL isteği hatası:

en: Connecting to the mirror...
tr: Alternatif kaynağa bağlanılıyor...

en: Can't resolve the requested address.
tr: Talep edilen adres çözümlenemedi.

en: Can't connect to the mirror.
tr: Ana makineye bağlanılamadı.

en: No response from the mirror.
tr: Ana makineden cevap yok.

en: Request failed.
tr: İstek başarısız.

en: Request ended up in a redirect loop.
tr: İstek sonsuz bir döngüye dönüştü.

en: Request failed:
tr: Talep başarısız oldu:

en: Download complete; extracting templates...
tr: İndirme tamamlandı; şablonlar ayıklanıyor...

en: Cannot remove temporary file:
tr: Geçici dosya kaldırılamıyor:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
tr: Şablon yüklemesi başarısız oldu.
    Sorunlu şablon arşivi şurada bulunabilir: '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
tr: Kaynaklar listesini alırken hata.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
tr: Sağlanan kaynak listesiyle JSON dosyasını çözümlemeye çalışırken hata ile karşılaşıldı. Lütfen bu hatayı bildirin!

en: Best available mirror
tr: Mevcut en iyi alternatif kaynak

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
tr: Bu sürüm için indirme bağlantıları bulunamadı. Doğrudan indirme sadece resmi dağıtımlar için mecut.

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Resolving
tr: Çözülüyor

en: Can't Resolve
tr: Çözümlenemedi

en: Connecting...
tr: Bağlanılıyor...

en: Can't Connect
tr: Bağlanamadı

en: Connected
tr: Bağlı

en: Requesting...
tr: İsteniyor...

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: SSL Handshake Error
tr: SSL El Sıkışma Hatası

en: Can't open the export templates file.
tr: Dışa aktarım kalıpları dosyası açılamadı.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
tr: Dışa aktarım şablonlarının içinde geçersiz version.txt formatı: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
tr: Dışa aktarım şablonlarının içinde version.txt bulunamadı.

en: Error creating path for extracting templates:
tr: Ayıklama şablonları için dizin oluşturulurken hata ile karşılaşıldı:

en: Extracting Export Templates
tr: Dışa Aktarım Şablonları Çıkartılıyor

en: Importing:
tr: İçe Aktarım:

en: Remove templates for the version '%s'?
tr: '%s' sürümü için şablonlar kaldırılsın mı?

en: Uncompressing Android Build Sources
tr: Android İnşa Kaynakları Çıkartılıyor

en: Export Template Manager
tr: Dışa Aktarım Şablonu Yöneticisi

en: Current Version:
tr: Şu Anki Sürüm:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
tr: Dışa aktarma şablonları eksik. Bunları indirin veya bir dosyadan yükleyin.

en: Export templates are installed and ready to be used.
tr: Dışa aktarma şablonları yüklenir ve kullanıma hazırdır.

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
tr: Geçerli sürüm için yüklü şablonları içeren klasörü açın.

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Uninstall templates for the current version.
tr: Güncel sürüm için şablonları kaldır.

en: Download from:
tr: Şuradan indir:

en: Open in Web Browser
tr: İnternet Tarayıcıda Çalıştır

en: Copy Mirror URL
tr: Alternatif kaynak URL'sini kopyala

en: Download and Install
tr: İndir ve Yükle

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
tr: Mevcut sürüm için şablonları mümkün olan en iyi aynadan indirin ve yükleyin.

en: Official export templates aren't available for development builds.
tr: Resmi dışa aktarım şablonları, geliştirici sürümleri için kullanılabilir değildir.

en: Install from File
tr: Dosyadan Kur

en: Install templates from a local file.
tr: Şablonları yerel bir dosyadan kur.

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Cancel the download of the templates.
tr: Şablon indirme işlemini iptal et.

en: Other Installed Versions:
tr: Yüklü Sürümler:

en: Uninstall Template
tr: Şablonu Kaldır

en: Select Template File
tr: Şablon Dosyası Seç

en: Godot Export Templates
tr: Godot Dışa Aktarım Şablonları

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
tr: Şablonlar indirilmeye devam edecek.
    Bitirdiklerinde kısa bir editör donması yaşayabilirsiniz.

en: File Server
tr: Dosya Sunucusu

en: Password
tr: Şifre

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
tr: Durum: Dosya içe aktarma başarısız oldu. Lütfen dosyayı onarın ve tekrar içe aktarın.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
tr: İçe aktarma bu dosya için devre dışı bırakıldı, bu nedenle düzenleme için açılamıyor.

en: Cannot move/rename resources root.
tr: Kaynakların kökü taşınamaz/yeniden adlandırılamaz.

en: Cannot move a folder into itself.
tr: Bir klasör kendisinin içine taşınamaz.

en: Error moving:
tr: Taşıma Hatası:

en: Error duplicating:
tr: Çoğaltılırken hata:

en: Unable to update dependencies:
tr: Bağımlılıklar güncellenemedi:

en: No name provided.
tr: Sağlanan isim yok.

en: Provided name contains invalid characters.
tr: Sağlanan isim geçersiz karakterler içeriyor.

en: A file or folder with this name already exists.
tr: Bu isimde zaten bir dosya ve ya klasör mevcut.

en: Name contains invalid characters.
tr: İsim geçersiz karkterler içeriyor.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
tr: Bu dosya uzantısı editör tarafından tanınmadı.
    Yine de isimlendirmek istiyorsanız, işletim sisteminizin dosya yöneticisini kullanın.
    Bilinmeyen bir uzantı isimlendirildikten sonra dosya artık editörde görüntülenmeyecek.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
tr: Aşağıdaki dosyalar veya klasörler '%s' hedef konumundaki ögelerle çakışıyor:
    
    %s
    
    Bunların üzerine yazmak ister misiniz?

en: Renaming file:
tr: Dosya yeniden-adlandırma:

en: Renaming folder:
tr: Klasör yeniden adlandırma:

en: Duplicating file:
tr: Dosya çoğaltılıyor:

en: Duplicating folder:
tr: Klasör çoğaltılıyor:

en: New Inherited Scene
tr: Yeni Miras Alınmış Sahne

en: Set As Main Scene
tr: Sahneyi Ana Sahne Yap

en: Open Scenes
tr: Sahneleri Aç

en: Instance
tr: Örnek

en: Add to Favorites
tr: Favorilere ekle

en: Remove from Favorites
tr: Favorilerden kaldır

en: Edit Dependencies...
tr: Bağımlılıkları Düzenle...

en: View Owners...
tr: Sahipleri Görüntüle...

en: Move To...
tr: Şuraya Taşı...

en: New Scene...
tr: Yeni Sahne...

en: New Script...
tr: Yeni Betik...

en: New Resource...
tr: Yeni Kaynak...

en: Expand All
tr: Hepsini Genişlet

en: Collapse All
tr: Hepsini Daralt

en: Sort files
tr: Dosyaları sırala

en: Sort by Name (Ascending)
tr: Ada Göre Sırala (Artan)

en: Sort by Name (Descending)
tr: Ada Göre Sırala (Azalan)

en: Sort by Type (Ascending)
tr: Türe Göre Sırala (Artan)

en: Sort by Type (Descending)
tr: Türe Göre Sırala (Artan)

en: Sort by Last Modified
tr: Son Değişiklik Tarihi'ne göre sırala

en: Sort by First Modified
tr: İlk Değişiklik Tarihi'ne göre sırala

en: Duplicate...
tr: Çoğalt...

en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır...

en: Focus the search box
tr: Arama kutusuna odaklan

en: Previous Folder/File
tr: Önceki Klasör/Dosya

en: Next Folder/File
tr: Sonraki Klasör/Dosya

en: Re-Scan Filesystem
tr: Dosya Düzenini Yeniden Tara

en: Toggle Split Mode
tr: Bölme modunu Aç / Kapat

en: Search files
tr: Dosyaları ara

en: Scanning Files,
    Please Wait...
tr: Dosyalar Taranıyor,
    Lütfen Bekleyiniz...

en: Move
tr: Taşı

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Create Scene
tr: Sahne Oluştur

en: Create Script
tr: Betik Oluştur

en: Find in Files
tr: Dosyalarda bul

en: Find:
tr: Bul:

en: Replace:
tr: Değiştir:

en: Folder:
tr: Dosya:

en: Filters:
tr: Süzgeçler:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
tr: Şu uzantılardaki dosyaları dahil et. Proje Ayarlarından ekleme ya da silme yapılabilir.

en: Find...
tr: Bul...

en: Replace...
tr: Değiştir...

en: Replace in Files
tr: Dosyaiçlerinde Değiştir

en: Replace All (NO UNDO)
tr: Tümünü Değiştir (GERİ ALMA YOK)

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: %d match in %d file.
tr: %d eşleşme %d dosyada.

en: %d matches in %d file.
tr: %d eşleşme %d dosyada.

en: %d matches in %d files.
tr: %d eşleşme %d dosyada.

en: Add to Group
tr: Öbeğe Ekle

en: Remove from Group
tr: Öbekten Kaldır

en: Group name already exists.
tr: Grup adı zaten var.

en: Invalid group name.
tr: Geçersiz grup adı.

en: Rename Group
tr: Grubu Yeniden Adlandır

en: Delete Group
tr: Grup Sil

en: Groups
tr: Gruplar

en: Nodes Not in Group
tr: Düğümler Grupta Değil

en: Filter nodes
tr: Düğümleri Süzgeçden Geçir

en: Nodes in Group
tr: Gruptaki Düğümler

en: Empty groups will be automatically removed.
tr: Boş gruplar otomatik olarak silinecektir.

en: Group Editor
tr: Grup Düzenleyici

en: Manage Groups
tr: Grupları Düzenle

en: Use Ambient
tr: Çevreyi Kullan

en: Create From
tr: Şuradan Oluştur

en: Threshold
tr: Eşik

en: Compress
tr: Sıkıştırma

en: Delimiter
tr: Sınırlayıcı

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Repeat
tr: Tekrar Et

en: Filter
tr: Filtre

en: Mipmaps
tr: Mipmap'ler

en: Anisotropic
tr: Eşyönsüz

en: Slices
tr: Dilimler

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Generate Tangents
tr: Teğetler Oluştur

en: Scale Mesh
tr: Mesh Ölçeği

en: Offset Mesh
tr: Mesh Kaydırma

en: Octahedral Compression
tr: Octahedral Sıkıştırma

en: Optimize Mesh Flags
tr: Örüntü Bayraklarını En İyileştir

en: Import as Single Scene
tr: Tek Bir Sahne Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Animations
tr: Ayrı Animasyonlar Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Materials
tr: Ayrı Materyaller Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Objects
tr: Ayrı Nesneler Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Objects+Materials
tr: Ayrı Nesneler+Materyaller Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Objects+Animations
tr: Ayrı Nesneler+Animasyonlar Şekline İçe Aktar

en: Import with Separate Materials+Animations
tr: Ayrı Materyaller+Animasyonlar Şeklinde İçe Aktar

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
tr: Ayrı Nesneler+Materyaller+Animasyonlar Şeklinde İçe Aktar

en: Import as Multiple Scenes
tr: Çoklu Sahne Olarak İçe Aktar

en: Import as Multiple Scenes+Materials
tr: Çoklu Sahneler+Materyaller olarak İçe Aktar

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Root Type
tr: Kök Türü

en: Root Name
tr: Kök İsmi

en: Root Scale
tr: Kök Ölçeği

en: Custom Script
tr: Özel Betik

en: Storage
tr: Depolama

en: Use Legacy Names
tr: Eski İsimleri Kullan

en: Materials
tr: Materyaller

en: Keep On Reimport
tr: Yeniden İçe Aktarmaya Devam Et

en: Meshes
tr: Örgüler

en: Lightmap Texel Size
tr: Işık Haritası Texel Boyutu

en: Skins
tr: Kaplamalar

en: Use Named Skins
tr: İsimlendirilmiş Kaplamaları Kullan

en: External Files
tr: Harici Dosyalar

en: Store In Subdir
tr: Alt Dizine Depola

en: Filter Script
tr: Betik Süz

en: Keep Custom Tracks
tr: Özel İzleri Tut

en: Optimizer
tr: En İyileştirici

en: Max Linear Error
tr: Maksimum Doğrusal Hata

en: Max Angular Error
tr: Maksimum Açısal Hata

en: Max Angle
tr: Maksimum Açı

en: Remove Unused Tracks
tr: Kullanılmayan İzleri Kaldır

en: Clips
tr: Klipler

en: Amount
tr: Miktar

en: Import Scene
tr: Sahneyi İçe Aktar

en: Importing Scene...
tr: Sahneyi İçe Aktarıyor...

en: Generating Lightmaps
tr: Işık-haritaları Üretiliyor

en: Running Custom Script...
tr: Çalışan Özel Betik...

en: Couldn't load post-import script:
tr: İçe aktarma sonrası betik dosyası yüklenemedi:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
tr: İçe aktarma işlemi sonrası için geçersiz/bozuk betik dosyası (konsolu denetleyin):

en: Error running post-import script:
tr: sonradan-içe aktarılmış betik çalıştırılırken hata:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
tr: `Post_import ()` yönteminde Node türevi bir nesne döndürdünüz mü?

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: %s: Texture detected as used as a normal map in 3D. Enabling red-green texture compression to reduce memory usage (blue channel is discarded).
tr: %s: Dokunun 3D'de normal haritası olarak kullanıldığı algılandı. Bellek kullanımını azaltmak için kırmızı-yeşil doku sıkıştırma etkinleştiriliyor. (mavi kanal kullanılmıyor).

en: 2D, Detect 3D
tr: 2D, 3D Algıla

en: HDR Mode
tr: HDR Modu

en: Normal Map Invert Y
tr: Normal Haritası Y Eksenini Ters Çevir

en: Atlas File
tr: Atlas Dosyası

en: Import Mode
tr: İçe Aktarım Modu

en: Trim Alpha Border From Region
tr: Alfa Sınırını Bölgeden Kırp

en: Trim
tr: Kırp

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Loop Mode
tr: Döngü Modu

en: Loop Begin
tr: Döngü Başlangıcı

en: Loop End
tr: Döngü Sonu

en: Select Importer
tr: İçe Aktarıcı'yı seçin

en: Importer:
tr: İçe Alımcı:

en: Reset to Defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Keep File (No Import)
tr: Dosyayı Koru (İçeri Aktarma Yok)

en: %d Files
tr: %d Dosya

en: Set as Default for '%s'
tr: '%s' için Varsayılanı Ayarla

en: Clear Default for '%s'
tr: '%s' İçin Varsayılanı Temizle

en: Reimport
tr: Yeniden İçe Aktar

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
tr: Daha uygulanmamış değişiklere sahipsiniz. İçe aktarma seçeneklerinde yapılan değişiklikleri uygulamak için Yeniden İçe Aktar'a tıklayın.
    Önce Yeniden İçe Aktar'ı tıklatmadan Dosya Sisteminden başka bir kaynak seçmek, İçe Aktarma yuvasında yapılan değişiklikleri yok sayacaktır.

en: Import As:
tr: Şu Şekilde İçe Aktar:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
tr: Sahneleri kaydet, tekrar içe aktar ve baştan başlat

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
tr: İçe aktarılmış dosyanın tipini değiştirmek editörü yeniden başlatmanı gerektiriyor.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
tr: UYARI: Bu kaynağı kullanan varlıklar mevcut, düzgün yüklenmeyi durdurabilirler.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
tr: İçe aktarma ayarlarını yapmak için dosya sisteminde ve ya kontrolcüde bir kaynak dosyası seçin.

en: Failed to load resource.
tr: Kaynak yükleme başarısız oldu.

en: Property Name Style
tr: Özellik İsim Biçimi

en: Raw
tr: Ham

en: Capitalized
tr: Büyük Harfe Çevrilmiş

en: Localized
tr: Yerelleştirilmiş

en: Localization not available for current language.
tr: Geçerli dil için yerelleştirme mevcut değil.

en: Copy Properties
tr: Özellikleri Kopyala

en: Paste Properties
tr: Özellikleri Yapıştır

en: Make Sub-Resources Unique
tr: Alt Kaynakları Eşsiz Yap

en: Create a new resource in memory and edit it.
tr: Bellekte yeni bir kaynak oluşturun ve onu düzenleyin.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
tr: Var olan bir kaynağı diskten yükleyin ve düzenleyin.

en: Save the currently edited resource.
tr: Düzenlenen kaynağı kaydedin.

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Extra resource options.
tr: İlave kaynak ayarları.

en: Edit Resource from Clipboard
tr: Panodan Kaynağı Düzenle

en: Copy Resource
tr: Kaynağı Tıpkıla

en: Make Resource Built-In
tr: Kaynağı gömülü hale getir

en: Go to the previous edited object in history.
tr: Geçmişte bir önceki düzenlenmiş nesneye gidin.

en: Go to the next edited object in history.
tr: Geçmişte bir sonraki düzenlenmiş nesneye gidin.

en: History of recently edited objects.
tr: En son düzenlenen nesnelerin geçmişi.

en: Open documentation for this object.
tr: Bu nesne için belgeleri açın.

en: Open Documentation
tr: Klavuzu Aç

en: Filter properties
tr: Özellikleri süz

en: Manage object properties.
tr: Nesne özelliklerini yönetin.

en: Changes may be lost!
tr: Değişiklikler Kaybolabilir!

en: MultiNode Set
tr: MultiNode Kur

en: Select a single node to edit its signals and groups.
tr: Sinyallerini ve Gruplarını düzenlemek için bir Düğüm seçin.

en: Edit a Plugin
tr: Eklentiyi Düzenleyin

en: Create a Plugin
tr: Eklenti Oluştur

en: Plugin Name:
tr: Eklentinin Adı:

en: Subfolder:
tr: Alt Klasör:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Language:
tr: Dil:

en: Script Name:
tr: Betik Adı:

en: Activate now?
tr: Şimdi etkinleştirilsin mi?

en: Create Polygon
tr: Çokgen Oluştur

en: Create points.
tr: Noktalar oluştur.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
tr: Noktaları düzenle
    Sol Fare Düğmesi: Noktayı Taşı
    Sağ Fare Düğmesi: Noktayı Sil

en: Erase points.
tr: Noktaları sil.

en: Edit Polygon
tr: Çokgeni Düzenle

en: Insert Point
tr: Nokta Yerleştir

en: Edit Polygon (Remove Point)
tr: Çokgeni Düzenle (Noktayı Sil)

en: Remove Polygon And Point
tr: Çokgeni ve Noktayı Kaldır

en: Add Animation
tr: Animasyon Ekle

en: Add %s
tr: Ekle %s

en: Load...
tr: Yükle...

en: Move Node Point
tr: Düğüm Noktasını Taşı

en: Change BlendSpace1D Limits
tr: BlendSpace1D Sınırlarını Değiştir

en: Change BlendSpace1D Labels
tr: BlendSpace1D Etiketlerini Değiştir

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
tr: Bu tipte bir düğüm kullanılamaz. Sadece kök düğümlere izin verilir.

en: Add Node Point
tr: Düğüm Noktası Ekle

en: Add Animation Point
tr: Animasyon Noktası Ekle

en: Remove BlendSpace1D Point
tr: BlendSpace1D Noktasını Kaldır

en: Move BlendSpace1D Node Point
tr: BlendSpace1D Düğüm Noktasını Taşı

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
tr: AnimationTree etkin değil.
    Pleybeki aktifleştirmek için etkin hale getirin. Etkin hale gelmediği taktirde düğüm uyarılarını kontrol edin.

en: Set the blending position within the space
tr: Harmanlama konumunu uzay içinde ayarla

en: Select and move points, create points with RMB.
tr: Noktaları seç ve taşı. Sağ fare düğmesi ile yeni noktalar oluştur.

en: Enable snap and show grid.
tr: Yapıştırmayı etkinleştir ve ızgarayı göster.

en: Point
tr: Nokta

en: Open Editor
tr: Düzenleyiciyi Aç

en: Open Animation Node
tr: Animasyon Düğümünü Aç

en: Triangle already exists.
tr: Üçgen zaten var.

en: Add Triangle
tr: Üçgen Ekle

en: Change BlendSpace2D Limits
tr: BlendSpace2D Sınırlarını Değiştir

en: Change BlendSpace2D Labels
tr: BlendSpace2D Etiketlerini Değiştir

en: Remove BlendSpace2D Point
tr: BlendSpace2D Noktasını Kaldır

en: Remove BlendSpace2D Triangle
tr: BlendSpace2D Üçgenini Kaldır

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
tr: BlendSpace2D bir AnimationTree düğümüne ait değil.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
tr: Herhangi bir üçgen bulunmuyor, burada harmanlama işlemi yapılamaz.

en: Toggle Auto Triangles
tr: Otomatik Üçgenleri Aç / Kapat

en: Create triangles by connecting points.
tr: Bağlantı noktalarından üçgen yarat.

en: Erase points and triangles.
tr: Noktaları ve üçgenleri sil.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
tr: Otomatik üçgen harmanlayıcı oluştur (el ile)

en: Blend:
tr: Karışma:

en: Parameter Changed:
tr: Parametre Değiştirildi:

en: Edit Filters
tr: Süzgeçleri Düzenle

en: Output node can't be added to the blend tree.
tr: Çıktı düğümü işleme ağacına eklenemiyor.

en: Add Node to BlendTree
tr: Düğümü İşleme düğümüne ekle

en: Node Moved
tr: Düğüm Taşındı

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
tr: Bağlanılamıyor, port kullanımda olabilir veya bağlantı geçersiz olabilir.

en: Nodes Connected
tr: Düğümler Bağlandı

en: Nodes Disconnected
tr: Düğümlerin Bağlantısı Kesildi

en: Set Animation
tr: Animasyon Ata

en: Delete Node
tr: Düğüm Sil

en: Delete Node(s)
tr: Düğüm(leri) Sil

en: Toggle Filter On/Off
tr: Süzgeç Aç/Kapat

en: Change Filter
tr: Süzgeç Değiştir

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
tr: Animasyon oynatıcısı atanmadı, parça isimleri alınamıyor.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
tr: Oyuncu yolu geçersiz, haliyle iz isimleri alınamadı.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
tr: Animasyon oynatıcı geçerli bir kök dizine sahip değil, haliyle iz isimleri alınamadı.

en: Anim Clips
tr: Animasyon Klipleri

en: Audio Clips
tr: Ses Parçaları

en: Functions
tr: İşlevler

en: Node Renamed
tr: Düğüm Yeniden Adlandırıldı

en: Add Node...
tr: Düğüm Ekle...

en: Edit Filtered Tracks:
tr: Süzgeçlenmiş Parçaları Düzenle:

en: Enable Filtering
tr: Süzgeçlemeyi Aç

en: Toggle Autoplay
tr: Otomatik Oynatmayı Aç/Kapat

en: New Animation Name:
tr: Yeni Animasyon İsmi:

en: New Anim
tr: Yeni Animasyon

en: Create New Animation
tr: Yeni Animasyon Oluştur

en: Change Animation Name:
tr: Animasyon İsmini Değiştir:

en: Rename Animation
tr: Animasyonu Yeniden Adlandır

en: Delete Animation?
tr: Animasyon Silinsin mi?

en: Remove Animation
tr: Animasyonu Kaldır

en: Invalid animation name!
tr: Geçersiz animasyon ismi!

en: Animation name already exists!
tr: Animasyon ismi zaten var!

en: Duplicate Animation
tr: Animasyonu Çoğalt

en: Blend Next Changed
tr: Sonraki Değişeni Karıştır

en: Change Blend Time
tr: Harmanlama Süresini Değiştir

en: Load Animation
tr: Animasyon Yükle

en: No animation resource on clipboard!
tr: Panoda animasyon kaynağı yok!

en: Pasted Animation
tr: Yapıştırılan Animasyon

en: Paste Animation
tr: Animasyonu Yapıştır

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
tr: Seçilen animasyonu geçerli konumdan geriye doğru oynat. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
tr: Seçilen animasyonu geriye doğru oynat. (Shift + A)

en: Stop animation playback. (S)
tr: Animasyonu oynatmayı durdur. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
tr: Seçilen animasyonu başlangıç anından oynat. (ÜstKrkt + D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
tr: Seçilen animasyonu geçerli konumdan oynat. (D)

en: Animation position (in seconds).
tr: Animasyon konumu (saniye olarak).

en: Scale animation playback globally for the node.
tr: Düğüm için animasyon arka oynatmasını ölçeklendir.

en: Animation Tools
tr: Animasyon Araçları

en: New
tr: Yeni

en: Paste As Reference
tr: Referans. Olarak Yapıştır

en: Edit Transitions...
tr: Geçişleri Düzenle...

en: Open in Inspector
tr: Gözetmen Bölümünde Aç

en: Display list of animations in player.
tr: Oynatıcıda animasyonların listesini görüntüle.

en: Autoplay on Load
tr: Yükleme sırasında KendindenOynat

en: Enable Onion Skinning
tr: Araları Doldurmayı Etkinleştir

en: Onion Skinning Options
tr: Araları Doldurma Seçenekleri

en: Directions
tr: Yönler

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
tr: Geçmiş

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
tr: Gelecek

en: Depth
tr: Derinlik

en: 1 step
tr: 1 kademe

en: 2 steps
tr: 2 kademe

en: 3 steps
tr: 3 kademe

en: Differences Only
tr: Sadece Farklılıklar

en: Force White Modulate
tr: Beyaz Modüle Etme Kuvveti

en: Include Gizmos (3D)
tr: Gizmoları Dahil Et (3B)

en: Pin AnimationPlayer
tr: Animasyon Oynatıcıyı Sabitle

en: Animation Name:
tr: Animasyon Adı:

en: Error!
tr: Hata!

en: Blend Times:
tr: Süreleri Karıştır:

en: Next (Auto Queue):
tr: Sonraki (Kendiliğinden Kuyruğu):

en: Cross-Animation Blend Times
tr: Çapraz-Animasyon Karışma Süreleri

en: Move Node
tr: Düğümü Taşı

en: Transition exists!
tr: Geçiş zaten var!

en: Add Transition
tr: Geçiş Ekle

en: Add Node
tr: Düğüm Ekle

en: End
tr: Bitiş

en: Immediate
tr: Hemen

en: Sync
tr: Eşitle

en: At End
tr: Sonunda

en: Travel
tr: Seyahat

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
tr: Alt geçiş için başlangıç ve bitiş düğümleri gerekli.

en: No playback resource set at path: %s.
tr: %s: adresinde arka plan oynatma kaynağı ayarlanmadı.

en: Node Removed
tr: Düğüm Silindi

en: Transition Removed
tr: Geçiş Silindi

en: Set Start Node (Autoplay)
tr: Başlangıç Düğümünü Ayarla (Otomatik Oynat)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
tr: Düğümleri seç ve taşı.
    Yeni düğümler eklemek için RMB.
    Yeni bağlantılar için Shift+LMB.

en: Create new nodes.
tr: Yeni düğümler oluştur.

en: Connect nodes.
tr: Düğümleri Bağla.

en: Remove selected node or transition.
tr: Seçilen düğüm ya da geçişi sil.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
tr: Bu animasyonu başlangıçta otomatik oynat ayarını, yeniden başlat ya da başa sar şeklinde ayarla.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
tr: Animasyon bitişini ayarla. Bu alt-geçişler oluşturmak için kullanışlı olacaktır.

en: Play Mode:
tr: Oynatma Modu:

en: AnimationTree
tr: AnimasyonAğacı

en: New name:
tr: Yeni ad:

en: Fade In (s):
tr: Açılma (sn):

en: Fade Out (s):
tr: Karartma (sn):

en: Blend
tr: Karıştır

en: Auto Restart:
tr: Kendiliğinden Yeniden Başlat:

en: Restart (s):
tr: Yeniden Başlat (sn):

en: Random Restart (s):
tr: Rastgele Yeniden Başlama (sn):

en: Start!
tr: Başlat!

en: Amount:
tr: Değer:

en: Blend 0:
tr: Karışma 0:

en: Blend 1:
tr: Karışma 1:

en: X-Fade Time (s):
tr: X-Sönülme Süresi (sn):

en: Add Input
tr: Giriş Ekle

en: Clear Auto-Advance
tr: Kendiliğinden İlerlemeyi Temizle

en: Set Auto-Advance
tr: Kendiliğinden İlerlemeyi Ayarla

en: Delete Input
tr: Girişi Sil

en: Animation tree is valid.
tr: Animasyon ağacı geçerlidir.

en: Animation tree is invalid.
tr: Animasyon ağacı geçersizdir.

en: Animation Node
tr: Animasyon Düğümü

en: OneShot Node
tr: OneShot Düğümü

en: Mix Node
tr: Düğümü Çırp

en: Blend2 Node
tr: Karıştır2 Düğümü

en: Blend3 Node
tr: Karıştır3 Düğümü

en: Blend4 Node
tr: Karıştır4 Düğümü

en: TimeScale Node
tr: TimeScale Düğümü

en: TimeSeek Node
tr: TimeSeek Düğümü

en: Transition Node
tr: Geçiş Düğümü

en: Import Animations...
tr: Animasyonları İçe Aktar...

en: Edit Node Filters
tr: Düğüm Süzgeçlerini Düzenle

en: Filters...
tr: Süzgeçler...

en: Use Threads
tr: Thread'leri Kullan

en: Contents:
tr: İçerikler:

en: View Files
tr: Dosyaları Görüntüle

en: Download
tr: İndir

en: Connection error, please try again.
tr: Bağlantı hatası, lütfen tekrar deneyiniz.

en: Can't connect.
tr: Bağlanamadı.

en: Can't connect to host:
tr: Ana makineye bağlanılamadı:

en: No response from host:
tr: Ana makineden cevap yok:

en: No response.
tr: Cevap yok.

en: Can't resolve hostname:
tr: Ana makine adı çözümlenemedi:

en: Can't resolve.
tr: Çözümlenemedi.

en: Request failed, return code:
tr: İstem başarısız, dönen kod:

en: Cannot save response to:
tr: Yanıt dosyaya kaydedilemiyor:

en: Write error.
tr: Yazma hatası.

en: Request failed, too many redirects
tr: İstem Başarısız, çok fazla yönlendirme

en: Redirect loop.
tr: Döngüyü yönlendir.

en: Request failed, timeout
tr: İstem başarısız, zaman aşımı

en: Timeout.
tr: Zaman aşımı.

en: Failed:
tr: Başarısız:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
tr: Kötü indirme sağlaması, dosya üzerinde oynama yapılmış.

en: Expected:
tr: Beklenen:

en: Got:
tr: Alınan:

en: Failed SHA-256 hash check
tr: Başarısız SHA-256 hash sınaması

en: Asset Download Error:
tr: Nesne İndirme Hatası:

en: Downloading (%s / %s)...
tr: İndiriliyor (%s / %s)...

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Resolving...
tr: Çözümleniyor...

en: Error making request
tr: İstek yapılırken hata

en: Idle
tr: Boşta

en: Install...
tr: Kur...

en: Retry
tr: Tekrarla

en: Download Error
tr: İndirme Hatası

en: Available URLs
tr: Uygun URL'ler

en: Download for this asset is already in progress!
tr: Bu nesne için zaten sürdürülen bir indirme var!

en: Recently Updated
tr: Henüz Güncellenenler

en: Least Recently Updated
tr: Pek Eski Güncellenenler

en: Name (A-Z)
tr: İsim (A-Z)

en: License (A-Z)
tr: Lisans (A-Z)

en: License (Z-A)
tr: Lisans (Z-A)

en: Loading...
tr: Yükle...

[ctx: Pagination]
en: First
tr: İlk

[ctx: Pagination]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Pagination]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Pagination]
en: Last
tr: Son

en: All
tr: Hepsi

en: Search templates, projects, and demos
tr: Şablonları, projeleri ve demoları arayın

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
tr: Varlıkları arayın (şablonlar, projeler ve demolar hariç)

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Plugins...
tr: Eklentiler...

en: Sort:
tr: Sırala:

en: Category:
tr: Kategori:

en: Site:
tr: Yer:

en: Support
tr: Destek

en: Official
tr: Resmi

en: Testing
tr: Deneme

en: Assets ZIP File
tr: Varlıkların ZIP Dosyası

en: Audio Preview Play/Pause
tr: Ses Önizleme Oynat/Duraklat

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
tr: Lightmap dosyaları için kaydetme yolu belirlenemiyor.
    Sahneyi kaydedip tekrar deneyin.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
tr: Pişirilecek örüntüler yok. Örüntülerin UV2 kanalı içerdiğinden, 'Pişirilmiş Işık Kullan' ve 'Işık Haritası Oluştur' bayrağınının açık olduğundan emin olun.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
tr: Işık-haritası görüntüleri oluşturma başarısız oldu, yolun yazılabilir olduğundan emin olun.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
tr: Lightmap boyutu belirlenemedi. Lightmap boyutu mu çok küçuk?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
tr: Bazı örgüler geçersiz. [0.0,1.0] bölgesinin UV2 kanal değerlerini içerdiğinden emin olun.

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
tr: Godot editör ışın yansıma desteği olmadan derlenmiş, ışık haritaları çizilip sabitlenemez.

en: Bake Lightmaps
tr: Işık-Haritalarını Pişir

en: Select lightmap bake file:
tr: Işık Haritası pişirme dosyası seçiniz:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Configure Snap
tr: Yapışmayı Yapılandır

en: Grid Offset:
tr: Izgarayı Kaydır:

en: Grid Step:
tr: Izgara Adımı:

en: Primary Line Every:
tr: Birincil Satır Her:

en: steps
tr: adımlar

en: Rotation Offset:
tr: Dönme Kayması:

en: Rotation Step:
tr: Dönme Adımı:

en: Scale Step:
tr: Ölçek Adımı:

en: Move Vertical Guide
tr: Dikey kılavuzu taşı

en: Create Vertical Guide
tr: Dikey Kılavuz Oluştur

en: Remove Vertical Guide
tr: Dikey kılavuzu kaldır

en: Move Horizontal Guide
tr: Yatay kılavuzu taşı

en: Create Horizontal Guide
tr: Yeni yatay kılavuz oluştur

en: Remove Horizontal Guide
tr: Yatay kılavuzu kaldır

en: Create Horizontal and Vertical Guides
tr: Yeni yatay ve dikey kılavuzlar oluştur

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
tr: CanvasItem "%s" Pivot Ofset'i (%d, %d) olarak ayarlayın

en: Rotate %d CanvasItems
tr: CanvasItems'i %d döndür

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
tr: CanvasItem "% s"'i %d dereceye döndürün

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
tr: CanvasItem "%s" Bağlayıcısını Taşı

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
tr: Node2D "%s"'i (%s, %s)'a boyutlandır

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
tr: "%s" denetimini (%d, %d)'a boyutlandır

en: Scale %d CanvasItems
tr: CanvasItems'i %d boyutlandır

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
tr: CanvasItem "%s" öğesini (%s,%s) olarak boyutlandır

en: Move %d CanvasItems
tr: CanvasItems'i %d kadar taşı

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
tr: CanvasItem "%s" öğesini (%d,%d) konumuna taşı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Grouped
tr: Gruplanmış

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
tr: Taşıyıcıların çocukları, ebeveyn tarafından değiştirilen kendi çapa ve kenar boşlukları değerlerine sahip.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
tr: Denetim düğümü için çapa ve kenar boşluk değerleri Ön tanımlıları.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
tr: Etkin olduğunda, Denetim düğümünü taşımak kenar boşluklarını değil çapa noktasını değiştirir.

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Top Right
tr: Sağ Üst

en: Bottom Right
tr: Alt Sağ

en: Bottom Left
tr: Alt Sol

en: Center Left
tr: Sol Merkez

en: Center Top
tr: Merkez Üst

en: Center Right
tr: Merkez Sağ

en: Center Bottom
tr: Merkez Alt

en: Center
tr: Merkez

en: Left Wide
tr: Soldan Görünüm

en: Top Wide
tr: Üstten Görünüm

en: Right Wide
tr: Sağdan Görünüm

en: Bottom Wide
tr: Alttan Görünüm

en: VCenter Wide
tr: DikeyMerkez Görünüm

en: HCenter Wide
tr: YatayMerkez Görünüm

en: Full Rect
tr: Tam Kare

en: Keep Ratio
tr: Oranı Koru

en: Anchors only
tr: Sadece çapalar

en: Change Anchors and Margins
tr: Çapa ve Kenar Boşluklarını Değiştir

en: Change Anchors
tr: Çapaları Değiştir

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
tr: Oyun Kamerası Değiştir
    Oyun kamerasını, düzenleme arayüzü kamerası ile değiştirir.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
tr: Proje Kamera Geçersiz Kılma
    Çalışan proje örneği yok. Bu özelliği kullanmak için projeyi düzenleyiciden çalıştırın.

en: Lock Selected
tr: Seçimi Kilitle

en: Unlock Selected
tr: Seçim Kilidini Aç

en: Group Selected
tr: Seçilenleri Grupla

en: Ungroup Selected
tr: Seçilen Grubu Dağıt

en: Paste Pose
tr: Duruşu Yapıştır

en: Clear Guides
tr: Kılavuzları Temizle

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
tr: Düğüm[ler]den istenilen biçimde Kemik[ler] oluştur

en: Clear Bones
tr: Kemikleri Temizle

en: Make IK Chain
tr: IK Zinciri Yap

en: Clear IK Chain
tr: IK Zincirini Temizle

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
tr: Uyarı: Taşıyıcının alt ögeleri, konum ve büyüklük değerlerini üst ögeden alırlar.

en: Zoom Reset
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

en: Select Mode
tr: Kip Seç

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
tr: Sürükle: Seçili düğümü pivot etrafında döndürün.

en: Alt+Drag: Move selected node.
tr: Alt+Sürükle: Seçili düğümü taşıyın.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
tr: Alt+Sürükle: Seçili düğümü boyutlandırın.

en: V: Set selected node's pivot position.
tr: V: Seçili düğümün pivot konumunu ayarlayın.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
tr: Alt+RMB: Kilitli dahil olmak üzere tıklanan konumdaki tüm düğümlerin listesini göster.

en: RMB: Add node at position clicked.
tr: RMB: Tıklanan konuma düğüm ekleyin.

en: Move Mode
tr: Biçimi Taşı

en: Rotate Mode
tr: Döndürme Biçimi

en: Scale Mode
tr: Esnetme Şekli

en: Shift: Scale proportionally.
tr: Shift: Orantılı olarak boyutlandır.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
tr: Tıklanan konumdaki tüm nesnelerin bir listesini gösterin
    (Seçme biçiminde Alt + RMB ile özdeş).

en: Click to change object's rotation pivot.
tr: Nesnenin dönüş eksenini değiştirmek için tıklayın.

en: Pan Mode
tr: Kaydırma Biçimi

en: Ruler Mode
tr: Cetvel Şekli

en: Toggle smart snapping.
tr: Akıllı Hizalama aç/kapat.

en: Use Smart Snap
tr: Akıllı Hizalama Kullan

en: Toggle grid snapping.
tr: Izgara hizalama aç/kapat.

en: Use Grid Snap
tr: Izgara Hizalama

en: Snapping Options
tr: Hizalama Ayarları

en: Use Rotation Snap
tr: Döndürme Yapışması Kullan

en: Use Scale Snap
tr: Esnetme Hizalaması Kullan

en: Snap Relative
tr: Göreceli Yapış

en: Use Pixel Snap
tr: Piksel Yapışması Kullan

en: Smart Snapping
tr: Akıllı Hizalama

en: Configure Snap...
tr: Yapışmayı Yapılandır...

en: Snap to Parent
tr: Üst ögeye Hizala

en: Snap to Node Anchor
tr: Düğüm Çapasına hizala

en: Snap to Node Sides
tr: Düğüm Kenarlarına Hizala

en: Snap to Node Center
tr: Düğüm Merkezine hizala

en: Snap to Other Nodes
tr: Diğer düğümlere hizala

en: Snap to Guides
tr: Kılavuz çizgilere Hizala

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
tr: Seçilen nesneyi yerine kilitleyin (taşınamaz).

en: Lock Selected Node(s)
tr: Seçilmiş Düğüm/leri Kilitle

en: Unlock the selected object (can be moved).
tr: Seçilen nesnenin kilidini açın (taşınabilir).

en: Unlock Selected Node(s)
tr: Seçilmiş Düğüm/leri Aç

en: Makes sure the object's children are not selectable.
tr: Nesnenin çocuğunun seçilemez olduğundan kuşkusuz olur.

en: Group Selected Node(s)
tr: Seçilen Düğümleri Grupla

en: Restores the object's children's ability to be selected.
tr: Nesnenin çocuğunun seçilebilme yeteneğini geri kazandırır.

en: Ungroup Selected Node(s)
tr: Seçilen Düğümleri Dağıt

en: Skeleton Options
tr: İskelet Ayarları

en: Show Bones
tr: Kemikleri Göster

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
tr: Düğüm[ler]den istenilen şekilde kemik[ler] yarat

en: Clear Custom Bones
tr: İsteğe bağlı kemikleri temizle

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
tr: Görüş

en: Show
tr: Göster

en: Show When Snapping
tr: Yapışırken Göster

en: Hide
tr: Gizle

en: Grid
tr: Izgara

en: Show Helpers
tr: Yardımcıları Göster

en: Show Rulers
tr: Cetvelleri göster

en: Show Guides
tr: Kılavuz çizgilerini göster

en: Show Origin
tr: Başlatımı Göster

en: Show Viewport
tr: Görüntükapısını Göster

en: Show Group And Lock Icons
tr: Gruplama ve Kilitleme ikonlarını Göster

en: Center Selection
tr: Merkez Seçimi

en: Frame Selection
tr: Çerçeve Seçimi

en: Preview Canvas Scale
tr: Tuval Ölçeğini Önizle

en: Layout
tr: Yerleşim Düzeni

en: Translation mask for inserting keys.
tr: Anahtar Ekleme Çevirim Maskesi.

en: Rotation mask for inserting keys.
tr: Anahtar Ekleme Döndürme Maskesi.

en: Scale mask for inserting keys.
tr: Anahtar Ekleme Esnetme Maskesi.

en: Insert keys (based on mask).
tr: Anahtar Gir (maskeye dayalı olarak).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
tr: Eğer nesne hareket ettiyle, döndürüldüyse ya da esnetildiyse anahtarları otomatik yerleştir (maskeye göre).
    Anahtarlar yalnızca mevcut izlere eklenir, yeni izler oluşturulmayacak.
    İlkinde anahtarlar elle girilmeli.

en: Auto Insert Key
tr: Otomatik Anahtar Gir

en: Animation Key and Pose Options
tr: Animasyon Anahtarı ve Pozlama Seçenekleri

en: Insert Key (Existing Tracks)
tr: Anahtar Ekle (Mevcut Parçalar)

en: Copy Pose
tr: Duruşu Tıpkıla

en: Clear Pose
tr: Duruşu Temizle

en: Add Node Here
tr: Buraya Düğüm Ekle

en: Instance Scene Here
tr: Buraya Sahne Örnekle

en: Multiply grid step by 2
tr: Izgara basamağını 2 ile çarp

en: Divide grid step by 2
tr: Izgara basamağını 2'ye böl

en: Pan View
tr: Yatay Kaydırma Görünümü

en: Zoom to 3.125%
tr: %3.125'e yakınlaştır

en: Zoom to 6.25%
tr: %6,25'e yakınlaştır

en: Zoom to 12.5%
tr: %12,5'e yakınlaştır

en: Zoom to 25%
tr: %25'e yakınlaştır

en: Zoom to 50%
tr: %50'ye yakınlaştır

en: Zoom to 100%
tr: %100'e yakınlaştır

en: Zoom to 200%
tr: %200'e yakınlaştır

en: Zoom to 400%
tr: %400'e yakınlaştır

en: Zoom to 800%
tr: %800'e yakınlaştır

en: Zoom to 1600%
tr: %1600'e yakınlaştır

en: Adding %s...
tr: Ekliyor %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
tr: Kök olmadan çoklu düğüm oluşturulamaz.

en: Create Node
tr: Düğüm Oluştur

en: Error instancing scene from %s
tr: Şundan: %s sahne örnekleme hatası

en: Change Default Type
tr: Varsayılan tipi değiştir

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
tr: Sürükle & bırak + Shift: Kardeş olarak düğüm ekle
    Sürükle & bırak + Alt: Düğüm türünü değiştir

en: Create Polygon3D
tr: Polygon3D oluştur

en: Edit Poly
tr: Çokluyu Düzenleyin

en: Edit Poly (Remove Point)
tr: Çokluyu Düzenleyin (Noktayı Silin)

en: Set Handle
tr: Tutamacı Ayarla

en: Load Emission Mask
tr: Yayma Maskesini Yükle

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Clear Emission Mask
tr: Yayma Maskesini Temizle

en: Particles
tr: Parçacıklar

en: Generated Point Count:
tr: Üretilen Nokta Sayısı:

en: Emission Mask
tr: Emisyon Maskesi

en: Solid Pixels
tr: Şekil Pikselleri

en: Border Pixels
tr: Kenar Pikselleri

en: Directed Border Pixels
tr: Yönelimli Kenar Pikselleri

en: Capture from Pixel
tr: Pikselden Yakala

en: Emission Colors
tr: Emisyon Renkleri

en: CPUParticles
tr: CPUParçacıklar

en: Create Emission Points From Mesh
tr: Örüntüden Emisyon Noktaları Oluştur

en: Create Emission Points From Node
tr: Düğümden Emisyon Noktaları Oluştur

en: Flat 0
tr: Sade 0

en: Flat 1
tr: Düz 1

en: Ease In
tr: Açılma

en: Ease Out
tr: Kararma

en: Smoothstep
tr: Yumuşakgeçiş

en: Modify Curve Point
tr: Eğri Noktasını Değiştir

en: Modify Curve Tangent
tr: Eğri Tanjantını Değiştir

en: Load Curve Preset
tr: Eğri Önayarı Yükle

en: Add Point
tr: Nokta Ekle

en: Remove Point
tr: Noktayı kaldır

en: Left Linear
tr: Sol Doğrusal

en: Right Linear
tr: Sağ Doğrusal

en: Load Preset
tr: Önayar yükle

en: Remove Curve Point
tr: Yol Noktasını Kaldır

en: Toggle Curve Linear Tangent
tr: Eğri Doğrusal Tanjantını Aç/Kapa

en: Hold Shift to edit tangents individually
tr: Tanjantları bireysel olarak düzenlemek için Shift tuşuna basılı tutun

en: Right click to add point
tr: Nokta eklemek için sağ tıkla

en: Bake GI Probe
tr: GI Prob Pişir

en: Gradient Edited
tr: Renk Geçişi Düzenlendi

en: Swap GradientTexture2D Fill Points
tr: GradientTexture2D Dolgu Noktalarını Değiştir

en: Swap Gradient Fill Points
tr: Gradient Doldurma Noktalarını Değiştir

en: Toggle Grid Snap
tr: Snap Aç/Kapat

en: Text
tr: Yazı

en: Icon
tr: Simge

en: Separator
tr: Ayraç

en: Item %d
tr: Öğe%d

en: Items
tr: Öğeler

en: Item List Editor
tr: Öğe Dizelgesi Düzenleyicisi

en: Create Occluder Polygon
tr: Engelleyici Çokgeni Oluştur

en: Mesh is empty!
tr: Örüntü boş!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
tr: Üçlü Örüntü çarpışma yüzeyi oluşturulamadı.

en: Create Static Trimesh Body
tr: Durağan Üçlü Örüntü Oluştur

en: This doesn't work on scene root!
tr: Bu, sahne kökünde çalışmaz!

en: Create Trimesh Static Shape
tr: Üçlü Örüntü Yüzeyi Oluştur

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
tr: Sahne kökü için tek bir dışbükey çarpışma şekli oluşturulamaz.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
tr: Tek dışbükey çarpışma şekli oluşturulamadı.

en: Create Simplified Convex Shape
tr: Basitleştirilmiş Dışbükey Şekil Oluştur

en: Create Single Convex Shape
tr: Tekil Dışbükey Şekil Oluştur

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
tr: Sahne kökü için birden fazla dışbükey çarpışma şekli oluşturulamaz.

en: Couldn't create any collision shapes.
tr: Herhangi bir çarpışma şekli oluşturulamadı.

en: Create Multiple Convex Shapes
tr: Çoklu Dışbükey Şekiller Oluştur

en: Create Navigation Mesh
tr: Yönlendirici Örüntüsü Oluştur

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
tr: Bulunan Örüntü ArrayMesh tipinde değil.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
tr: UV Unwrap başarısız oldu, örüntü manifold olmayabilir?

en: No mesh to debug.
tr: Hata ayıklaöma için örüntü yok.

en: Mesh has no UV in layer %d.
tr: Model %d katmanında UV'ye sahip değil.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
tr: MeshInstance herhangi bir Örüntüden yoksun!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
tr: Örüntü anahat oluşturmak için bir yüzeye sahip değil!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
tr: Örüntü ilkel türü PRIMITIVE_TRIANGLES değil!

en: Could not create outline!
tr: Anahat oluşturulamadı!

en: Create Outline
tr: Anahat Oluştur

en: Mesh
tr: Örgü

en: Create Trimesh Static Body
tr: Üçlü Örüntü Durağan Gövdesi Oluştur

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
tr: Bir StaticBody oluşturur ve otomatik olarak çokgen tabanlı bir çarpışma şekli atar.
    Bu, çarpışma tespiti için en doğru (ancak en yavaş) seçenektir.

en: Create Trimesh Collision Sibling
tr: Üçlü Örüntü Çarpışma Kardeşi Oluştur

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
tr: Poligon bazlı bir çarpışma şekli oluştur.
    Bu en hassas (fakat en yavaş) çarpışma algılama seçeneğidir.

en: Create Single Convex Collision Sibling
tr: Dışbükey Çarpışma Komşusu Oluştur

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
tr: Tek bir dışbükey çarpışma şekli oluşturur.
    Bu, çarpışma tespiti için en hızlı (ancak en az doğru) seçenektir.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
tr: Basitleştirilmiş Dışbükey Çarpışma Kardeşi Oluştur

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
tr: Basitleştirilmiş bir dışbükey çarpışma şekli oluşturur.
    Bu, tek çarpışma şekline benzer, ancak bazı durumlarda doğruluk pahasına daha basit bir geometriyle sonuçlanabilir.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
tr: Dışbükey Çarpışma Komşuları Oluştur

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
tr: Poligon tabanlı bir çarpışma şekli oluştur.
    Bu, tek bir dışbükey çarpışma ile poligon tabanlı bir çarpışma arasındaki performans orta noktasıdır.

en: Create Outline Mesh...
tr: Anahat Örüntüsü Oluştur...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
tr: Durgun bir anahat kafesi oluşturur. Anahat kafesi normalleri otomatik olarak döndürülecekdir.
    Bu SpatialMaterial Grow özelliği kullanılamadığı zaman onun yerine kullanılabilir.

en: View UV1
tr: UV1'i Göster

en: View UV2
tr: UV2'yi Göster

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
tr: Lightmap/AO için UV2 paket aç

en: Create Outline Mesh
tr: Anahat Örüntüsü Oluştur

en: Outline Size:
tr: Kontur Boyutu:

en: UV Channel Debug
tr: UV Kanal Hata Ayıkla

en: Remove item %d?
tr: %d öğe kaldırılsın mı?

en: Update from existing scene?:
    %s
tr: Mevcut sahneden güncellensin mi?:
    %s

en: Add Item
tr: Öğe Ekle

en: Remove Selected Item
tr: Seçilen Öğeyi Kaldır

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
tr: Sahneden İçe Aktar (Transformları yoksay)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
tr: Sahneden İçe Aktar (Transformları uygula)

en: Update from Scene
tr: Sahneden Güncelle

en: Apply without Transforms
tr: Dönüşümler olmadan uygula

en: Apply with Transforms
tr: Dönüşümlerle uygula

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
tr: Örüntü kaynağı belirtilmedi (düğümde MultiMesh yok).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
tr: Hiçbir örüntü kaynağı belirtilmedi (ve MultiMesh, Örüntü içermiyor).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
tr: Örüntü kaynağı geçersiz (geçersiz yol).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
tr: Örüntü kaynağı geçersiz (bir MeshInstance değil).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
tr: Örüntü kaynağı geçersiz (Örüntü kaynağı içermiyor).

en: No surface source specified.
tr: Yüzey kaynağı belirtilmedi.

en: Surface source is invalid (invalid path).
tr: Yüzey kaynağı geçersiz (geçersiz yol).

en: Surface source is invalid (no geometry).
tr: Yüzey kaynağı geçersiz (uzambilgisi yok).

en: Surface source is invalid (no faces).
tr: Yüzey kaynağı geçersiz (yüzler yok).

en: Select a Source Mesh:
tr: Bir Kaynak Örüntü Seçin:

en: Select a Target Surface:
tr: Bir Amaçlanan Yüzeyi Seçin:

en: Populate Surface
tr: Yüzeyi Doldur

en: Populate MultiMesh
tr: MultiMesh'i Doldur

en: Target Surface:
tr: Amaçlanan Yüzey:

en: Source Mesh:
tr: Kaynak Örüntü:

en: X-Axis
tr: X-Ekseni

en: Y-Axis
tr: Y-Ekseni

en: Z-Axis
tr: Z-Ekseni

en: Mesh Up Axis:
tr: Örüntü Üst Ekseni:

en: Random Rotation:
tr: Rastgele Döndürme:

en: Random Tilt:
tr: Rastgele Eğilme:

en: Random Scale:
tr: Rastgele Ölçek:

en: Populate
tr: Doldur

en: Create Navigation Polygon
tr: Yönlendirici Çokgeni Oluştur

en: Convert to CPUParticles
tr: CPUParçacıklar 'a dönüştür

en: Generating Visibility Rect
tr: Görünebilirlik Dikdörtgeni Üretiliyor

en: Generate Visibility Rect
tr: Görünebilirlik Dikdörtgeni Üret

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
tr: Nokta sadece ParçacıkMateryal işlem materyalinin içinde ayarlanabilir

en: Convert to CPUParticles2D
tr: 2BİşlemciPartikül'e dönüştür

en: Generation Time (sec):
tr: Nesil Süresi (sn):

en: The geometry's faces don't contain any area.
tr: Geometrik şeklin yüzeyleri herhangi bir alana sahip değiller.

en: The geometry doesn't contain any faces.
tr: Geometrik şekilde hiç yüzey yok.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
tr: "%s" Uzamsal şekilden türetilmemiş.

en: "%s" doesn't contain geometry.
tr: "%s" herhangi bir geometriye sahip değil.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
tr: "%s" yüzey geometrisine sahip değil.

en: Create Emitter
tr: Yayıcı Oluştur

en: Emission Points:
tr: Emisyon Noktaları:

en: Surface Points
tr: Yüzey Noktaları

en: Surface Points+Normal (Directed)
tr: Yüzey Noktaları+Normal (Yönlendirilmiş)

en: Volume
tr: Oylum

en: Emission Source:
tr: Emission Kaynağı:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
tr: Bir işlemci malzeme türü 'ParticlesMaterial' gereklidir.

en: Generating AABB
tr: AABB Üretimi

en: Generate Visibility AABB
tr: Görünebilirlik AABB'si Üret

en: Remove Point from Curve
tr: Noktayı Eğriden Kaldır

en: Remove Out-Control from Curve
tr: Eğriden Çıkış-Kontrol Kaldır

en: Remove In-Control from Curve
tr: Eğriden Giriş-Kontrol Kaldır

en: Add Point to Curve
tr: Noktayı Eğriye Ekle

en: Split Curve
tr: Eğriyi Böl

en: Move Point in Curve
tr: Noktayı Eğriye Taşı

en: Move In-Control in Curve
tr: Eğride Giriş-Kontrol Taşı

en: Move Out-Control in Curve
tr: Eğride Çıkış-Kontrol Taşı

en: Select Points
tr: Noktaları Seç

en: Shift+Drag: Select Control Points
tr: Shift + Sürükle: Denetim Noktalarını Seç

en: Click: Add Point
tr: Tıkla: Nokta Ekle

en: Left Click: Split Segment (in curve)
tr: Sol Tıkla: Parçayı Böl (eğride)

en: Right Click: Delete Point
tr: Sağ tıkla: Nokta Sil

en: Select Control Points (Shift+Drag)
tr: Denetim Noktalarını Seç (Shift + Sürükle)

en: Add Point (in empty space)
tr: Nokta Ekle (boşlukta)

en: Delete Point
tr: Noktayı Sil

en: Close Curve
tr: Eğriyi Kapat

en: Options
tr: Seçenekler

en: Mirror Handle Angles
tr: Tutucu Açılarını Yansıt

en: Mirror Handle Lengths
tr: Tutucu Uzunluklarını Yansıt

en: Curve Point #
tr: Eğri Noktası #

en: Set Curve Point Position
tr: Eğri Noktası Konumu Ayarla

en: Set Curve In Position
tr: Eğriyi Konumda Ayarla

en: Set Curve Out Position
tr: Eğri Çıkış Konumunu Ayarla

en: Split Path
tr: Yolu Ayır

en: Remove Path Point
tr: Yol Noktasını Kaldır

en: Remove Out-Control Point
tr: Çıkış-Kontrol Noktası Kaldır

en: Remove In-Control Point
tr: Giriş-Kontrol Noktasını Kaldır

en: Split Segment (in curve)
tr: Parçayı Ayır (eğriye göre)

en: Move Joint
tr: Kesişimi Taşı

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
tr: Polygon2D'nin iskelet niteliği Skeleton2D düğümü değil

en: Sync Bones
tr: Kemikleri Eşleştir

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
tr: Bu çokgende doku yok.
    UV düzenleyebilmek için doku ekleyin.

en: Create UV Map
tr: UV Haritası Oluştur

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
tr: Polygon2D dahili köşelere sahip, haliyle artık görünüm bölümünde düzenlenemez.

en: Create Polygon & UV
tr: Çokgen & UV Oluştur

en: Create Internal Vertex
tr: Dahili Köşe Oluştur

en: Remove Internal Vertex
tr: Dahili Köşe Kaldır

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
tr: Geçersiz çokgen (en az 3 köşeye gerek var)

en: Add Custom Polygon
tr: İsteğe bağlı Çokgen Ekle

en: Remove Custom Polygon
tr: İsteğe bağlı Çokgen Kaldır

en: Transform UV Map
tr: UV Haritasını Dönüştür

en: Transform Polygon
tr: Çokgeni Dönüştür

en: Paint Bone Weights
tr: Kemik Ağırlık Boyama

en: Open Polygon 2D UV editor.
tr: Çokgen 2D UV Düzenleyicisini aç.

en: Polygon 2D UV Editor
tr: Çokgen 2B UV Düzenleyicisi

en: Points
tr: Noktalar

en: Polygons
tr: Çokgenler

en: Bones
tr: Kemikler

en: Move Points
tr: Noktaları Taşı

en: Command: Rotate
tr: Ctrl: Döndür

en: Shift: Move All
tr: ÜstKrkt: Tümünü Taşı

en: Shift+Command: Scale
tr: ÜstKrkt+Ctrl: Ölçeklendir

en: Ctrl: Rotate
tr: Ctrl: Döndür

en: Shift+Ctrl: Scale
tr: ÜstKrkt+Ctrl: Ölçek

en: Move Polygon
tr: Çokgeni Taşı

en: Rotate Polygon
tr: Çokgeni Döndür

en: Scale Polygon
tr: Çokgeni Ölçekle

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
tr: İsteğe bağlı çokgen oluştur. İsteğe bağlı çokgen görüntü işleme.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
tr: İsteğe bağlı çokgen kaldır. Eğer hiç çokgen kalmazsa, çokgen görüntü işleme kapanır.

en: Paint weights with specified intensity.
tr: Belirtilen yoğunlukla ağırlık boya.

en: Unpaint weights with specified intensity.
tr: Belirtilen yoğunlukla ağırlık boya temizle.

en: Radius:
tr: Yarıçap:

en: Copy Polygon to UV
tr: Çokgeni UV'ye kopyala

en: Copy UV to Polygon
tr: UV'yi çokgene kopyala

en: Clear UV
tr: UV yi Temizle

en: Grid Settings
tr: Izgara Ayarları

en: Snap
tr: Tutunma

en: Enable Snap
tr: Yapışmayı Enkinleştir

en: Show Grid
tr: Izgarayı Göster

en: Configure Grid:
tr: Izgarayı Yapılandır:

en: Grid Offset X:
tr: Izgara Çıkıntı X:

en: Grid Offset Y:
tr: Izgara Çıkıntı Y:

en: Grid Step X:
tr: Izgara Adımı X:

en: Grid Step Y:
tr: Izgara Adımı Y:

en: Sync Bones to Polygon
tr: Kemikleri Çokgene Eşleştir

en: Set cast_to
tr: cast_to ayarla

en: ERROR: Couldn't load resource!
tr: HATA: Kaynak yüklenemedi!

en: Add Resource
tr: Kaynak Ekle

en: Rename Resource
tr: Kaynağı Yeniden Adlandır

en: Delete Resource
tr: Kaynağı Sil

en: Resource clipboard is empty!
tr: Kaynak panosu boş!

en: Paste Resource
tr: Kaynağı Yapıştır

en: Instance:
tr: Örnek:

en: Open in Editor
tr: Düzenleyicide Aç

en: Load Resource
tr: Kaynak Yükle

en: Flip Portals
tr: Portalları Çevir

en: Room Generate Points
tr: Oda Noktalar Oluştur

en: Generate Points
tr: Noktalar Oluştur

en: Flip Portal
tr: Portalı Çevir

en: Occluder Set Transform
tr: Engelleyici Dönüşümü Ayarla

en: Center Node
tr: Node'u Ortala

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
tr: Animasyon ağacı AnimasyonOynatıcı'ya atanmış yola sahip değil

en: Path to AnimationPlayer is invalid
tr: Animasyon ağacı yolu geçersizdir

en: Clear Recent Files
tr: En Son Dosyaları Temizle

en: Close and save changes?
tr: Kapa ve değişiklikleri kaydet?

en: Error writing TextFile:
tr: Metin Dosyası kaydedilirken hata:

en: Could not load file at:
tr: Şu dosya yüklenemedi:

en: Error saving file!
tr: Dosya kaydedilirken hata!

en: Error while saving theme.
tr: Tema kaydedilirken hata.

en: Error Saving
tr: Kaydedilirken hata

en: Error importing theme.
tr: Tema içe aktarılırken hata.

en: Error Importing
tr: İçe aktarılırken hata

en: New Text File...
tr: Yeni Metin Dosyası...

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Save File As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Can't obtain the script for running.
tr: Çalıştırmak için komut dosyası alınamıyor.

en: Script failed reloading, check console for errors.
tr: Komut dosyası yeniden yüklenemedi, konsolda hataları denetleyin.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
tr: Komut dosyası araç modunda değil, çalıştırılamayacak.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
tr: Komut dosyasının çalışabilmesi için EditörScript'den devrolunmalı ve araç moduna ayarlandmalı.

en: Import Theme
tr: Kalıbı İçe Aktar

en: Error while saving theme
tr: Tema kaydedilirken hata

en: Error saving
tr: Kaydedilirken hata

en: Save Theme As...
tr: Temayı Farklı Kaydet...

en: %s Class Reference
tr: %s Class referansı

en: Find Next
tr: Sonraki Bul

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Filter scripts
tr: Betikleri Süz

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
tr: Metot listesini alfabetik sıralamayı aç/kapa.

en: Filter methods
tr: Metotları filtrele

en: Sort
tr: Sırala

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Next Script
tr: Sonraki betik

en: Previous Script
tr: Önceki betik

en: File
tr: Dosya

en: Open...
tr: Aç...

en: Reopen Closed Script
tr: Kapatılan betiği tekrar Aç

en: Save All
tr: Tümünü kaydet

en: Soft Reload Script
tr: Betiği Yeniden Duyarlı Yükle

en: Copy Script Path
tr: Betik Yolunu Kopyala

en: History Previous
tr: Geçmişe Dönüş

en: History Next
tr: Sonrakine İlerle

en: Import Theme...
tr: Tema İçe Aktar...

en: Reload Theme
tr: Kalıbı Yeniden Yükle

en: Save Theme
tr: Kalıbı Kaydet

en: Close All
tr: Tümünü Kapat

en: Close Docs
tr: Belgeleri Kapat

en: Search
tr: Ara

en: Step Into
tr: İçeri Adımla

en: Step Over
tr: Adımla

en: Break
tr: Ara Ver

en: Continue
tr: Devam Et

en: Keep Debugger Open
tr: Hata Ayıklayıcıyı Açık Tut

en: Debug with External Editor
tr: Harici düzenleyici ile hata ayıkla

en: Online Docs
tr: Çevrimiçi Belgeler

en: Open Godot online documentation.
tr: Çevrimiçi Godot dökümanlarını aç.

en: Search the reference documentation.
tr: Başvuru belgelerinde arama yap.

en: Go to previous edited document.
tr: Daha önce düzenlenmiş belgeye git.

en: Go to next edited document.
tr: Düzenlenmiş bir sonraki belgeye git.

en: Discard
tr: Çıkart

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
tr: Aşağıdaki dosyalar diskte daha yeni.
    Hangi eylem yapılsın?:

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: External
tr: Harici

en: Current Script Background Color
tr: Mevcut Komut Dizisi Arkaplan Rengi

en: List Script Names As
tr: Script İsimlerini Listele

en: Exec Flags
tr: Çalıştırma Bayrakları

en: Clear Recent Scripts
tr: En Son Betikleri Temizle

en: Connections to method:
tr: Metotlara bağlantılar:

en: Source
tr: Kaynak

en: Target
tr: Hedef

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
tr: '%s' düğümünden '%s' düğümüne, '%s' sinyali için '%s' bağlantı metodu eksik.

en: [Ignore]
tr: [Gözardı et]

en: Line
tr: Satır

en: Go to Function
tr: İşleve Git

en: Only resources from filesystem can be dropped.
tr: Sadece dosya sisteminden kaynaklar bırakılabilir.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
tr: Bu sahnede '% s' komut dosyası kullanılmadığı için düğümler bırakılamıyor.

en: Lookup Symbol
tr: Simgeyi Araştır

en: Pick Color
tr: Renk Seç

en: Convert Case
tr: Büyük/Küçük Harf Dönüştür

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: Capitalize
tr: Büyük harfe çevirme

en: Syntax Highlighter
tr: Yazım Vurgulama

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Breakpoints
tr: Hata ayıklama noktaları

en: Go To
tr: Şuna Git

en: Cut
tr: Kes

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Delete Line
tr: Satırı Sil

en: Indent Left
tr: Sola Girintile

en: Indent Right
tr: Sağa Girintile

en: Toggle Comment
tr: Yorumu Aç / Kapat

en: Fold/Unfold Line
tr: Satırı Katla/Aç

en: Fold All Lines
tr: Tüm Satırları Daralt

en: Unfold All Lines
tr: Tüm Satırları Genişlet

en: Complete Symbol
tr: Simgeyi Tamamla

en: Evaluate Selection
tr: Seçimi Değerlendir

en: Trim Trailing Whitespace
tr: İzleyenin Boşluklarını Kırp

en: Convert Indent to Spaces
tr: Girintiyi Boşluklara Dönüştür

en: Convert Indent to Tabs
tr: Girintiyi Sekmelere Dönüştür

en: Find in Files...
tr: Dosyalarda Bul...

en: Replace in Files...
tr: Dosyalariçinde Değiştir...

en: Contextual Help
tr: Bağlamsal Yardım

en: Toggle Bookmark
tr: Yer imleri Aç / Kapat

en: Go to Next Bookmark
tr: Sonraki Yerimine Git

en: Go to Previous Bookmark
tr: Önceki Yerimine Git

en: Remove All Bookmarks
tr: Bütün Yer imlerini Kaldır

en: Go to Function...
tr: İşleve Git...

en: Go to Line...
tr: Satıra Git...

en: Toggle Breakpoint
tr: Kesme Noktası Aç/Kapat

en: Remove All Breakpoints
tr: Tüm Kesme Noktalarını Kaldır

en: Go to Next Breakpoint
tr: Sonraki Kesme Noktasına Git

en: Go to Previous Breakpoint
tr: Önceki Kesme Noktasına Git

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
tr: Bu shader klasörde değiştirilmiş.
    Hangi eylem yapılsın?

en: Shader
tr: Gölgelendirici

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
tr: Bu iskelette hiç kemik yok, alt öge olarak Kemik2D düğümleri oluştur.

en: Set Rest Pose to Bones
tr: Dinlenme duruşunu Kemiklere ata

en: Create Rest Pose from Bones
tr: Kemiklerle dinlenme duruşu Oluştur

en: Skeleton2D
tr: İskelet2D

en: Reset to Rest Pose
tr: Dinlenme Duruşuna Sıfırla

en: Overwrite Rest Pose
tr: Dinlenme Duruşunun Üstüne Yaz

en: Create physical bones
tr: Fiziki kemikler oluştur

en: Skeleton
tr: İskelet

en: Create physical skeleton
tr: Fiziki iskelet oluştur

en: Play IK
tr: Oynat IK

en: Orthogonal
tr: Dik Açılı

en: Perspective
tr: Derinlik

en: Top Orthogonal
tr: Üst Dikaçılı

en: Top Perspective
tr: Üst Perspektif

en: Bottom Orthogonal
tr: Alt Dikaçılı

en: Bottom Perspective
tr: Alt Perspektif

en: Left Orthogonal
tr: Sol Dikaçılı

en: Left Perspective
tr: Sol Perspektif

en: Right Orthogonal
tr: Sağ Dikaçılı

en: Right Perspective
tr: Sağ Perspektif

en: Front Orthogonal
tr: Ön Dikaçılı

en: Front Perspective
tr: Ön Perspektif

en: Rear Orthogonal
tr: Arka Dikaçılı

en: Rear Perspective
tr: Arka Perspektif

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Auto Orthogonal is enabled.
en:  [auto]
tr:  [Oto]

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
tr:  [portallar aktif]

en: Transform Aborted.
tr: Dönüşüm Durduruldu.

en: X-Axis Transform.
tr: X-Ekseni Dönüşümü.

en: Y-Axis Transform.
tr: Y-Eksen Dönüşümü.

en: Z-Axis Transform.
tr: Z-Eksen Dönüşümü.

en: View Plane Transform.
tr: Düzlem Dönüşümünü Görüntüle.

en: None
tr: Düğüm

en: Rotate
tr: Döndür

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
tr: Çevir

note: TRANSLATORS: Refers to changing the scale of a node in the 3D editor.
en: Scaling:
tr: Ölçekleniyor:

note: TRANSLATORS: Refers to changing the position of a node in the 3D editor.
en: Translating:
tr: Çevriliyor:

en: Rotating %s degrees.
tr: %s Düzey Dönüyor.

en: Keying is disabled (no key inserted).
tr: Anahtar ekleme devre dışı (eklenmiş anahtar yok).

en: Animation Key Inserted.
tr: Animasyon Anahtarı Eklendi.

en: Pitch:
tr: Perde:

en: Yaw:
tr: Sapma:

en: Objects Drawn:
tr: Çizilmiş Nesneler:

en: Material Changes:
tr: Materyal Değişiklikleri:

en: Shader Changes:
tr: Gölgelendirici Değişiklikleri:

en: Surface Changes:
tr: Yüzey Değişiklikleri:

en: Draw Calls:
tr: Çizim Çağrıları:

en: Vertices:
tr: Köşenoktalar:

en: Top View.
tr: Üstten Görünüm.

en: Bottom View.
tr: Alttan Görünüm.

en: Left View.
tr: Soldan Görünüm.

en: Right View.
tr: Sağdan Görünüm.

en: Front View.
tr: Önden Görünüm.

en: Rear View.
tr: Arkadan Görünüm.

en: Align Transform with View
tr: Dönüşümü Görünümle Eşle

en: Align Rotation with View
tr: Dönüşü Görünümle eşle

en: No parent to instance a child at.
tr: Çocuğun örnek alacağı bir ebeveyn yok.

en: This operation requires a single selected node.
tr: Bu işlem, seçilmiş tek bir düğüm gerektirir.

en: Auto Orthogonal Enabled
tr: Otomatik Dikey Etkinleştirildi

en: Lock View Rotation
tr: Dönüşü Görüntülemeyi kilitle

en: Display Normal
tr: Olağanı Görüntüle

en: Display Wireframe
tr: Telkafes Görüntüle

en: Display Overdraw
tr: Abartı Görüntüle

en: Display Unshaded
tr: Gölgesiz Görüntüle

en: View Environment
tr: Ortamı Göster

en: View Gizmos
tr: Gizmoları Göster

en: View Information
tr: Bilgi Göster

en: View FPS
tr: FPS'yi Göster

en: Half Resolution
tr: Yarım Çözünürlük

en: Audio Listener
tr: Ses Dinleyici

en: Enable Doppler
tr: Doppler'i etkinleştir

en: Cinematic Preview
tr: Sinematik Önizleme

en: Freelook Left
tr: Sola Serbest Bakış

en: Freelook Right
tr: Sağa Serbest Bakış

en: Freelook Forward
tr: İleri Serbest Bakış

en: Freelook Backwards
tr: Geriye Serbest Bakış

en: Freelook Up
tr: Yukarı Serbest Bakış

en: Freelook Down
tr: Aşağı Serbest Bakış

en: Freelook Speed Modifier
tr: Serbest Bakış Hız Değiştirici

en: Freelook Slow Modifier
tr: Serbest Bakış Hız Değiştirici

en: Toggle Camera Preview
tr: Kamera Görünürlüğünü Değiştir

en: View Rotation Locked
tr: Dönme Kilitli Görünüm

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
tr: Daha fazla yakınlaştırmak için, kameranın kırpma düzlemlerini değiştirin (Görünüm -> Ayarlar ...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
tr: Not: Gösterilen FPS değeri editörün çerçeve hızıdır.
    Oyun içi performansın gösteri olarak ele alınamaz.

en: Convert Rooms
tr: Odaları Dönüştür

en: XForm Dialog
tr: XForm İletişim Kutusu

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
tr: Görünürlük ifadelerini değiştirmek için tıklayın.
    
    Açık göz: Gizmo görünür.
    Kapalı göz: Gizmo görünmez.
    Yarı-açık göz: Gizmo aynı zamanda saydam yüzeylerden görünür ("x-ray").

en: Snap Nodes to Floor
tr: Düğümleri Zemine Yapıştır

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
tr: Seçimi hizalamak için somut zemin bulunamıyor.

en: Use Local Space
tr: Yerel Ekseni Kullan

en: Use Snap
tr: Yapışma Kullan

en: Converts rooms for portal culling.
tr: Odaları portal ayıklama için dönüştürür.

en: Bottom View
tr: Alttan Görünüm

en: Top View
tr: Üstten Görünüm

en: Rear View
tr: Arkadan Görünüm

en: Front View
tr: Önden Görünüm

en: Left View
tr: Soldan Görünüm

en: Right View
tr: Sağdan Görünüm

en: Orbit View Down
tr: Yörünge Görünümü Alt

en: Orbit View Left
tr: Yörünge Görünümü Sol

en: Orbit View Right
tr: Yörünge Görünümü Sağ

en: Orbit View Up
tr: Yörünge Görünümü Yukarı

en: Orbit View 180
tr: Yörünge Görünümü 180

en: Switch Perspective/Orthogonal View
tr: Derinlikli / Sığ Görünüme Değiştir

en: Insert Animation Key
tr: Animasyon Anahtarı Ekle

en: Focus Origin
tr: Başlatıma Odaklan

en: Focus Selection
tr: Seçime Odaklan

en: Toggle Freelook
tr: Serbest Bakış Aç / Kapat

en: Decrease Field of View
tr: Görüş Alanını Azalt

en: Increase Field of View
tr: Görüş Alanını Artır

en: Reset Field of View to Default
tr: Varsayılan Görüş Alanına Dön

en: Snap Object to Floor
tr: Nesneyi zemine hizala

en: Transform Dialog...
tr: Dönüştürme İletişim Kutusu...

en: 1 Viewport
tr: 1 Görüntü Kapısı

en: 2 Viewports
tr: 2 Görüntü Kapısı

en: 2 Viewports (Alt)
tr: 2 Görüntü Kapısı (Alternatif)

en: 3 Viewports
tr: 3 Görüntü Kapısı

en: 3 Viewports (Alt)
tr: 3 Görüntü Kapısı (Alternatif)

en: 4 Viewports
tr: 4 Görüntü Kapısı

en: Gizmos
tr: Gizmolar

en: View Origin
tr: Başlatım Görünümü

en: View Grid
tr: Izgara Görünümü

en: View Portal Culling
tr: Portal Ayırmayı Görüntüle

en: View Occlusion Culling
tr: Emilme Ayırmayı Görüntüle

en: Settings...
tr: Ayarlar...

en: Snap Settings
tr: Yapışma Ayarları

en: Translate Snap:
tr: Yapışmayı Çevir:

en: Rotate Snap (deg.):
tr: Yapışmayı Döndür (düzey):

en: Scale Snap (%):
tr: Yapışmayı Ölçekle (%):

en: Viewport Settings
tr: Görüntükapısı Ayarları

en: Perspective FOV (deg.):
tr: Perspektif FOV (düzey):

en: View Z-Near:
tr: Z-Yakını Göster:

en: View Z-Far:
tr: Z-Uzağı Görüntüle:

en: Transform Change
tr: Dönüşümü Değiştir

en: Translate:
tr: Çevir:

en: Rotate (deg.):
tr: Döndür (düzey):

en: Scale (ratio):
tr: Ölçek (oran):

en: Transform Type
tr: Dönüştürme Türü

en: Pre
tr: Öncesi

en: Post
tr: Sonrası

en: Unnamed Gizmo
tr: Adsız Aygıt

en: Create Mesh2D
tr: Örüntü2D Oluştur

en: Mesh2D Preview
tr: Mesh2B Önizleme

en: Create Polygon2D
tr: Çokgen2D Oluştur

en: Polygon2D Preview
tr: Çokgen2B Önizleme

en: Create CollisionPolygon2D
tr: TemasÇokgen2D Oluştur

en: CollisionPolygon2D Preview
tr: TemasÇokgen2B Önizle

en: Create LightOccluder2D
tr: IşıkEngelleyici2D Oluştur

en: LightOccluder2D Preview
tr: IşıkEngelleyici2D Önizle

en: Sprite is empty!
tr: HayaliÇizimlik Boş!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
tr: HayaliÇizimlik, animasyon çerçevelerini kullanarak örüntüye dönüştürülemiyor.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
tr: Geçersiz geometri, örüntü ile değiştirilemiyor.

en: Invalid geometry, can't create polygon.
tr: Geçersiz geometri, çokgen oluşturulamıyor.

en: Convert to Polygon2D
tr: Çokgen2D'ye dönüştür

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
tr: Geçersiz geometri, temas çokgeni oluşturulamıyor.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
tr: TemasÇokgen2D akranı oluşturulamıyor

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
tr: Geçersiz geometri, ışık engelleyici oluşturulamıyor.

en: Create LightOccluder2D Sibling
tr: Engelleyici Çokgeni akranı Oluştur

en: Sprite
tr: HayaliÇizimlik

en: Simplification:
tr: Sadeleştirme:

en: Grow (Pixels):
tr: Büyüt (Piksel):

en: Update Preview
tr: Önizlemeyi Güncelle

en: Settings:
tr: Ayarlar:

en: No Frames Selected
tr: Çerçeve seçilmedi

en: Add %d Frame(s)
tr: %d Çerçeve[ler]'i ekle

en: Add Frame
tr: Çerçeve Ekle

en: Unable to load images
tr: Resimler yüklenemiyor

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
tr: HATA: Kare kaynağı yüklenemedi!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
tr: Kaynak panosu boş ya da bir doku değil!

en: Paste Frame
tr: Çerçeveyi Yapıştır

en: Add Empty
tr: Boş Ekle

en: Change Animation FPS
tr: Animasyon FPS'sini Değiştir

en: (empty)
tr: (boş)

en: Move Frame
tr: Çerçeveyi Taşı

en: Animations:
tr: Animasyonlar:

en: New Animation
tr: Yeni Animasyon

en: Filter animations
tr: Animasyonları filtrele

en: Speed:
tr: Hız:

en: Loop
tr: Döngü

en: Animation Frames:
tr: Animasyon Çerçeveleri:

en: Add a Texture from File
tr: Dosyadan doku ekle

en: Add Frames from a Sprite Sheet
tr: HayaliÇizimlik'ten Çerçeve Ekle

en: Insert Empty (Before)
tr: Boş Ekle (Önce)

en: Insert Empty (After)
tr: Boş Ekle (Sonra)

en: Move (Before)
tr: Taşı (Önce)

en: Move (After)
tr: Taşı (Sonra)

en: Select Frames
tr: Çerçeveleri Seç

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: Vertical:
tr: Dikey:

en: Separation:
tr: Ayrım:

en: Offset:
tr: Kaydırma:

en: Select/Clear All Frames
tr: Hepsini Seç / Temizle

en: Create Frames from Sprite Sheet
tr: HayaliÇizimlik'ten Çerçeveler oluştur

en: SpriteFrames
tr: GörüntüKareleri

en: Set Region Rect
tr: Dikdörtgen Bölgesini Ayarla

en: Set Margin
tr: Kenar Boşluk Belirle

en: Snap Mode:
tr: Yapışma Kipi:

en: Pixel Snap
tr: Nokta Yapışması

en: Grid Snap
tr: Izgara Yapışması

en: Auto Slice
tr: Otomatik Dilimle

en: Step:
tr: Adım:

en: TextureRegion
tr: DokuBölgesi

en: Styleboxes
tr: StilKutusu

en: {num} color(s)
tr: {num} renk(lar)

en: No colors found.
tr: Renk bulunamadı.

en: {num} constant(s)
tr: {num} Sabitler

en: No constants found.
tr: Sabitler bulunamadı.

en: {num} font(s)
tr: {num} yazı tipi(leri)

en: No fonts found.
tr: Yazı tipi bulunamadı.

en: {num} icon(s)
tr: {num} simge(ler)

en: No icons found.
tr: Simge bulunamadı.

en: {num} stylebox(es)
tr: {num} stil kutusu(lar)

en: No styleboxes found.
tr: Stil kutusu bulunamadı.

en: {num} currently selected
tr: {num} şuan seçili

en: Nothing was selected for the import.
tr: İçe aktarma için hiçbir şey seçilmedi.

en: Importing Theme Items
tr: Tema Ögeleri İçe Aktarılıyor

en: Importing items {n}/{n}
tr: {n}/{n} öğeleri içe aktarılıyor

en: Updating the editor
tr: Editörün güncellenmesi

en: Finalizing
tr: Çözümleniyor

en: Filter:
tr: Süzgeç:

en: With Data
tr: Veri ile

en: Select by data type:
tr: Veri türüne göre seçin:

en: Select all visible color items.
tr: Tüm görünür renk öğelerini seçin.

en: Select all visible color items and their data.
tr: Tüm görünür renk öğelerini ve verilerini seçin.

en: Deselect all visible color items.
tr: Tüm görünür renk öğelerinin seçimini kaldırın.

en: Select all visible constant items.
tr: Tüm görünür sabit öğeleri seçin.

en: Select all visible constant items and their data.
tr: Tüm görünür sabit öğeleri ve verilerini seçin.

en: Deselect all visible constant items.
tr: Tüm görünür sabit öğelerin seçimini kaldırın.

en: Select all visible font items.
tr: Tüm görünür yazı tipi öğelerini seçin.

en: Select all visible font items and their data.
tr: Tüm görünür yazı tipi öğelerini ve verilerini seçin.

en: Deselect all visible font items.
tr: Tüm görünür yazı tipi öğelerinin seçimini kaldırın.

en: Select all visible icon items.
tr: Tüm görünür simge öğelerini seçin.

en: Select all visible icon items and their data.
tr: Tüm görünür simge öğelerini ve verilerini seçin.

en: Deselect all visible icon items.
tr: Tüm görünür simge öğelerinin seçimini kaldırın.

en: Select all visible stylebox items.
tr: Tüm görünür stil kutusu öğelerini seçin.

en: Select all visible stylebox items and their data.
tr: Tüm görünür stil kutusu öğelerini ve verilerini seçin.

en: Deselect all visible stylebox items.
tr: Tüm görünür stil kutusu öğelerinin seçimini kaldırın.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
tr: Dikkat: Simge verileri eklemek, Tema kaynağınızın boyutunu önemli ölçüde artırabilir.

en: Collapse types.
tr: Hepsini Daralt.

en: Expand types.
tr: Hepsini Genişlet.

en: Select all Theme items.
tr: Şablon Dosyası Seç.

en: Select With Data
tr: Veri ile Seç

en: Select all Theme items with item data.
tr: Öğe verileriyle tüm Tema öğelerini seçin.

en: Deselect All
tr: Tüm seçimleri kaldır

en: Deselect all Theme items.
tr: Tüm Tema öğelerinin seçimini kaldırın.

en: Import Selected
tr: Seçileni İçe Aktar

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
tr: Öğeleri İçe Aktar sekmesinde bazı öğeler seçilidir. Bu pencere kapatıldığında seçim kaybolacaktır.
    Yine de kapat?

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
tr: Öğelerini düzenlemek için listeden bir tema türü seçin.
    Özel bir tür ekleyebilir veya başka bir temadan öğeleriyle birlikte bir tür içe aktarabilirsiniz.

en: Remove All Color Items
tr: Tüm Renk Öğelerini Kaldır

en: Rename Item
tr: Öğeyi Yeniden Adlandır

en: Remove All Constant Items
tr: Tüm Sabit Öğeleri Kaldır

en: Remove All Font Items
tr: Tüm Yazı Tipi Öğelerini Kaldır

en: Remove All Icon Items
tr: Tüm Simge Öğelerini Kaldır

en: Remove All StyleBox Items
tr: Tüm Stil Kutusu Öğelerini Kaldır

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
tr: Bu tema türü boş.
    El ile veya başka bir temadan içe aktararak daha fazla öğe ekleyin.

en: Add Color Item
tr: Renk Öğesi Ekle

en: Add Constant Item
tr: Sabit Öğe Ekle

en: Add Font Item
tr: Yazı Tipi Öğesi Ekle

en: Add Icon Item
tr: Simge Öğesi Ekle

en: Add Stylebox Item
tr: Stil Kutusu Öğesi Ekle

en: Rename Color Item
tr: Renk Öğesini Yeniden Adlandır

en: Rename Constant Item
tr: Sabit Öğeyi Yeniden Adlandır

en: Rename Font Item
tr: Yazı Tipi Öğesini Yeniden Adlandır

en: Rename Icon Item
tr: Simge Öğesini Yeniden Adlandır

en: Rename Stylebox Item
tr: Stil Kutusu Öğesini Yeniden Adlandır

en: Invalid file, not a Theme resource.
tr: Geçersiz dosya, Tema kaynağı değil.

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
tr: Geçersiz dosya, düzenlenen Tema kaynağıyla aynı.

en: Manage Theme Items
tr: Tema Öğelerini Yönet

en: Edit Items
tr: Öğeleri Düzenle

en: Types:
tr: Türler:

en: Add Type:
tr: Tür Ekle:

en: Add Item:
tr: Öğe Ekle:

en: Add StyleBox Item
tr: Stil Kutusu Öğesi Ekle

en: Remove Items:
tr: Öğeleri kaldır:

en: Remove Class Items
tr: Sınıf Öğelerini Kaldır

en: Remove Custom Items
tr: Özel Öğeleri Kaldır

en: Remove All Items
tr: Bütün Öğeleri Kaldır

en: Add Theme Item
tr: Tema Öğesi Ekle

en: Old Name:
tr: Eski ad:

en: Import Items
tr: Öğeleri İçe Aktar

en: Default Theme
tr: Varsayılan tema

en: Editor Theme
tr: Editör Teması

en: Select Another Theme Resource:
tr: Başka Bir Tema Kaynağı Seçin:

en: Another Theme
tr: Başka Bir Tema

en: Add Type
tr: Tür Ekle

en: Filter the list of types or create a new custom type:
tr: Tip listesini filtrele veya yeni bir özel tip oluştur:

en: Available Node-based types:
tr: Kullanılabilir Düğüm-tabanlı Türler:

en: Type name is empty!
tr: Tür adı boş!

en: Are you sure you want to create an empty type?
tr: Boş bir tip oluşturmak istediğinize emin misiniz ?

en: Confirm Item Rename
tr: Öğeyi Yeniden Adlandırmayı Onayla

en: Cancel Item Rename
tr: Öğe Yeniden Adlandırmayı İptal Et

en: Override Item
tr: Öğeyi Geçersiz Kıl

en: Unpin this StyleBox as a main style.
tr: Bu Stil Kutusunun ana stil olarak sabitlemesini kaldırın.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
tr: Bu Stil Kutusunu ana stil olarak sabitleyin. Özelliklerini düzenlemek, bu tipteki diğer tüm StyleBox'larda aynı özellikleri güncelleyecektir.

en: Add Item Type
tr: Öğe Türü Ekle

en: Show Default
tr: Varsayılanı Göster

en: Show default type items alongside items that have been overridden.
tr: Geçersiz kılınan öğelerin yanında varsayılan tür öğelerini göster.

en: Override All
tr: Tümünü Geçersiz Kıl

en: Override all default type items.
tr: Tüm varsayılan tür öğelerini geçersiz kıl.

en: Theme:
tr: Tema:

en: Manage Items...
tr: Öğeleri Yönet...

en: Add, remove, organize and import Theme items.
tr: Tema öğeleri ekleyin, kaldırın, düzenleyin ve içe aktarın.

en: Add Preview
tr: Önizleme Ekle

en: Default Preview
tr: Varsayılan Önizleme

en: Select UI Scene:
tr: UI Sahnesi'ni seçin:

en: Toggle the control picker, allowing to visually select control types for edit.
tr: Düzenleme için kontrol türlerini görsel olarak seçmeye izin vererek kontrol seçiciyi açın.

en: Toggle Button
tr: Geçiş Düğmesi

en: Disabled Button
tr: Pasif Düğme

en: Item
tr: Öğe

en: Disabled Item
tr: Pasif Öge

en: Check Item
tr: Öğeyi Denetle

en: Checked Item
tr: Denetlenen Öğe

en: Radio Item
tr: Radyo Ögesi

en: Checked Radio Item
tr: Seçili Radyo Ögesi

en: Named Separator
tr: İsimli Ayraç

en: Submenu
tr: Altmenü

en: Subitem 1
tr: Altöge 1

en: Subitem 2
tr: Altöge 2

en: Has
tr: Var

en: Many
tr: Çok

en: Disabled LineEdit
tr: Pasif SatırDüzeltici

en: Tab 1
tr: Sekme 1

en: Tab 2
tr: Sekme 2

en: Tab 3
tr: Sekme 3

en: Editable Item
tr: Düzenlenebilir Öge

en: Subtree
tr: Altağaç

en: Has,Many,Options
tr: Var,Çok,Seçenekler

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
tr: Geçersiz yol, PackedScene kaynağı muhtemelen taşındı veya kaldırıldı.

en: Invalid PackedScene resource, must have a Control node at its root.
tr: Geçersiz PackedScene kaynağı, kökünde bir Kontrol düğümü olmalıdır.

en: Invalid file, not a PackedScene resource.
tr: Geçersiz dosya, bu bir PackedScene kaynağı değil.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
tr: Sahneyi en gerçek durumunu yansıtacak şekilde yeniden yükleyin.

en: Erase Selection
tr: Seçimi Sil

en: Fix Invalid Tiles
tr: Geçersiz Döşemeleri Düzelt

en: Cut Selection
tr: Seçimi Kes

en: Paint TileMap
tr: TileMap'i Boya

en: Line Draw
tr: Çizgi Çizimi

en: Rectangle Paint
tr: Dikdörtgen Boya

en: Bucket Fill
tr: Doldurma Kovası

en: Erase TileMap
tr: TileMap'i Sil

en: Find Tile
tr: Dosya Bul

en: Transpose
tr: Tersine Çevir

en: Disable Autotile
tr: Oto-döşemeleri Pasifleştir

en: Enable Priority
tr: Önceliklemeyi Etkinleştir

en: Filter tiles
tr: Döşemelerde Bul

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
tr: Bu DöşemeHaritası için döşemelerini kullanmak üzere DöşemeTakımı kaynağı belirtin.

en: Paint Tile
tr: Karo Boya

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
tr: Shift+SFT: Çizgi Çiz
    Shift+Ctrl+SFT: Dolu Dkidörtgen

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
tr: Shift+SFT: Çizgi Çiz
    Shift+Ctrl+SFT: Dkidörtgen Boya

en: Pick Tile
tr: Karo Seç

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Flip Horizontally
tr: Yatay Yansıt

en: Flip Vertically
tr: Dikey Yansıt

en: Clear Transform
tr: Dönüşümü Temizle

en: Palette Min Width
tr: Palet Minimum Genişliği

en: Add Texture(s) to TileSet.
tr: DöşemeTakımına doku[lar] ekle.

en: Remove selected Texture from TileSet.
tr: Seçilen dokuyu DöşemeTakımı'ndan kaldır.

en: Create from Scene
tr: Sahneden Oluştur

en: Merge from Scene
tr: Sahneden Birleştir

en: New Single Tile
tr: Yeni Döşeme Parçacığı

en: New Autotile
tr: Yeni oto-döşeme

en: New Atlas
tr: Yeni Atlas

en: Next Coordinate
tr: Sonraki Koordinat

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
tr: Sonraki şekil, altdöşeme ya da döşemeyi seç.

en: Previous Coordinate
tr: Önceki Koordinat

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
tr: Önceki şekil, altdöşeme ya da Döşemeyi Seç.

en: Region
tr: Bölge

en: Collision
tr: Temas

en: Occlusion
tr: Engel

en: Bitmask
tr: Bitmaskesi

en: Priority
tr: Öncelik

en: Z Index
tr: Derinlik İndeksi

en: Region Mode
tr: Bölge Kipi

en: Collision Mode
tr: Temas Kipi

en: Occlusion Mode
tr: Örtü Kipi

en: Navigation Mode
tr: Gezinim Kipi

en: Bitmask Mode
tr: Bitmask Kipi

en: Priority Mode
tr: Öncelik Kipi

en: Icon Mode
tr: Simge Kipi

en: Z Index Mode
tr: Z Dizin Kipi

en: Copy bitmask.
tr: Bitmaskesi Kopyala.

en: Paste bitmask.
tr: Bitmaskesi yapıştır.

en: Erase bitmask.
tr: Bitmaskesi sil.

en: Create a new rectangle.
tr: Yeni dikdörtgen oluştur.

en: New Rectangle
tr: Dolu Dikdörtgen

en: Create a new polygon.
tr: Yeni bir çokgen oluşturun.

en: New Polygon
tr: Yeni Çokgen

en: Delete Selected Shape
tr: Seçilen Şekli Sil

en: Keep polygon inside region Rect.
tr: Çokgeni Dikdörtgen bölgesinde tut.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
tr: Hizalama ve ızgara görüntülemeyi etkinleştir (gözetleme aracı ile de değiştirilebilir).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
tr: Döşeme İsimlerini Göster (Alt tuşuna basık tutun)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
tr: Soldaki panelden doku ekle ya da seçerek kendisine bağlı döşemeyi düzenle.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
tr: Seçilen doku kaldırılsın mı? Bu eylem, dokuyu kullanan tüm döşemeleri de kaldıracaktır.

en: You haven't selected a texture to remove.
tr: Kaldırmak için doku seçimi yapmadınız.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
tr: Sahneden oluştur? Bu eylem tüm döşemelerin üzerlerine yazılmasına yol açacak.

en: Merge from scene?
tr: Sahneden birleştirilsin mi?

en: Remove Texture
tr: Dokuyu Kaldır

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
tr: %s dosyası eklenmedi çünkü zaten listede idi.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
tr: Dikdörtgeni düzeltmek için tutamaçlardan tutun.
    Düzeltmek için başka bir döşemeye tıklayın.

en: Delete selected Rect.
tr: Seçili Dörtgeni Silin.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
tr: Şuanda düzenlenen döşemeyi seç.
    Düzenlemek için başka döşemeye tıklayın.

en: Delete polygon.
tr: Çokgeni Sil.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
tr: LMB: bit'i aç.
    RMB: bit'i kapat.
    Shift+LMB: Anahtar Bit belirle.
    Düzenlemek için başka bir döşemeye tıklayın.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
tr: Simge olarak kullanmak işin alt-döşeme seç, bu aynı zamanda geçersiz otomatik döşeme değişkenlerinde kullanılacaktır.
    Düzenlemek için başka bir döşemeye tıklayın.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
tr: Önceliğini değiştirmek için alt döşeme seçin.
    Düzenlemek için başka bir döşeme seçiniz.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
tr: Z derinliğini değiştirmek için alt-döşeme seçin.
    Düzenlemek için başka bir döşeme seçin.

en: Set Tile Region
tr: Döşeme Bölgesi Ata

en: Create Tile
tr: Döşeme Oluştur

en: Set Tile Icon
tr: Döşeme Simgesi Ayarla

en: Edit Tile Bitmask
tr: Döşeme Bitmaskesi Düzenle

en: Edit Collision Polygon
tr: Temas Çokgeni Düzenle

en: Edit Occlusion Polygon
tr: Engelleyici Çokgeni Düzenle

en: Edit Navigation Polygon
tr: Gezinim Çokgeni Düzenle

en: Paste Tile Bitmask
tr: Döşeme Bitmaskesi Yapıştır

en: Clear Tile Bitmask
tr: Döşeme Maskesini Temizle

en: Make Polygon Concave
tr: Çokgeni İçbükey Yap

en: Make Polygon Convex
tr: Çokgeni Dışbükey Yap

en: Remove Tile
tr: Döşemeyi Kaldır

en: Remove Collision Polygon
tr: Temas Çokgenini Kaldır

en: Remove Occlusion Polygon
tr: Engelleyici Çokgenini Kaldır

en: Remove Navigation Polygon
tr: Yönlendirici Çokgenini Kaldır

en: Edit Tile Priority
tr: Döşeme Önceliğini Değiştir

en: Edit Tile Z Index
tr: Döşeme Z Derinliğini Değiştir

en: Make Convex
tr: Dışbükey Yap

en: Make Concave
tr: İçbükey Yap

en: Create Collision Polygon
tr: Temas Çokgeni Oluştur

en: Create Occlusion Polygon
tr: Engelleyici Çokgeni Oluştur

en: This property can't be changed.
tr: Bu nitelik değiştirilemez.

en: Offset
tr: Kaydırma

en: Step
tr: Adım

en: Separation
tr: Ayrım

en: Material
tr: Materyal

en: Subtile Size
tr: Alt Döşeme Boyutu

en: Shape Offset
tr: Şekil Kaydırması

en: TileSet
tr: DöşemeTakımı

en: No VCS plugins are available.
tr: Hiçbir VKS eklentisi mevcut değil.

en: Remote settings are empty. VCS features that use the network may not work.
tr: Remote ayarları boş. Ağ kullanan VKS özellikleri çalışmayabilir.

en: No commit message was provided.
tr: Herhangi bir taahhüt mesajı verilmedi.

en: Commit
tr: İşle

en: Staged Changes
tr: Onaya hazırlanan Değişiklikler

en: Unstaged Changes
tr: Aşamasız Değişiklikler

en: Commit:
tr: İşleme:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Subtitle:
tr: Altyazı:

en: Do you want to remove the %s branch?
tr: %s dalını silmek istiyor musun?

en: Do you want to remove the %s remote?
tr: %s uzak kod deposunu kaldırmak istiyor musunuz ?

en: Apply
tr: Uygula

en: Version Control System
tr: Versiyon Denetim Sistemi

en: Initialize
tr: Etkinleştir

en: Remote Login
tr: Uzak Giriş

en: Select SSH public key path
tr: SSH genel anahtar yolu seç

en: Select SSH private key path
tr: SSH özel anahtar yolu seç

en: SSH Passphrase
tr: SSH Parolası

en: Detect new changes
tr: Yeni değişiklikleri tespit et

en: Discard all changes
tr: Tüm değişiklikleri sil

en: Stage all changes
tr: Tüm değişiklikleri işlemeye hazırla

en: Unstage all changes
tr: Tüm İşleme Hazırlıklarını Geri Al

en: Commit Message
tr: İşleme Mesajı

en: Commit Changes
tr: Değişiklikleri İşle

en: Commit List
tr: İşlemler Listesi

en: Commit list size
tr: İşlem listesi boyutu

en: Branches
tr: Dallar

en: Create New Branch
tr: Yeni Dal Oluştur

en: Remove Branch
tr: Dalı Sil

en: Branch Name
tr: Dal Adı

en: Remotes
tr: Uzak Kod Depoları

en: Create New Remote
tr: Yeni Uzak Depo Oluştur

en: Remove Remote
tr: Uzak Depoyu Kaldır

en: Remote Name
tr: Uzak Depo Adı

en: Remote URL
tr: Uzak Depo URL'si

en: Fetch
tr: Çek

en: Pull
tr: Çek

en: Push
tr: Gönder

en: Force Push
tr: Zorla Gönder

en: Modified
tr: Değişti

en: Renamed
tr: Yeniden Adlandırıldı

en: Deleted
tr: Silindi

en: Typechange
tr: Türdeğiştir

en: Unmerged
tr: Birleştirilmemiş

en: View:
tr: Görüş:

en: Split
tr: Ayır

en: Unified
tr: Birleşik

en: (GLES3 only)
tr: (Yalnızca GLES3)

en: Add Output
tr: Çıkış Ekle

en: Scalar
tr: Sayısal

en: Vector
tr: Vektör

en: Sampler
tr: Örnekleyici

en: Add input port
tr: Giriş noktası ekle

en: Add output port
tr: Çıkış noktası ekle

en: Change input port type
tr: Giriş noktası türü değiştir

en: Change output port type
tr: Çıkış noktası türü değiştir

en: Change input port name
tr: Giriş noktası adını değiştir

en: Change output port name
tr: Çıkış noktası adını değiştir

en: Remove input port
tr: Giriş noktasını sil

en: Remove output port
tr: Çıkış noktasını sil

en: Set expression
tr: İfadeyi ayarla

en: Resize VisualShader node
tr: VisualShader düğümünü Boyutlandır

en: Set Uniform Name
tr: Uniform ismi ayarla

en: Set Input Default Port
tr: Girdi varsayılan noktasını ayarla

en: Add Node to Visual Shader
tr: Visual Shader'a düğüm ekle

en: Node(s) Moved
tr: Düğüm(ler) Taşındı

en: Duplicate Nodes
tr: Düğümleri Çokla

en: Paste Nodes
tr: Düğümleri Yapıştır

en: Delete Nodes
tr: Düğümleri Sil

en: Visual Shader Input Type Changed
tr: Visual Shader giriş Türü Değişti

en: UniformRef Name Changed
tr: UniformRef Adı Değiştirildi

en: Vertex
tr: Köşe

en: Fragment
tr: Bölümlenme

en: Light
tr: Işık

en: Show resulted shader code.
tr: Shader kodunu görüntüle.

en: Create Shader Node
tr: Shader düğümü oluştur

en: Color function.
tr: Renk işlevi.

en: Color operator.
tr: Renk operatörü.

en: Grayscale function.
tr: Gritonlama işlevi.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
tr: HSV vektörünü RGB karşılığına dönüştürür.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
tr: RGB vektörünü HSV karşılığına dönüştürür.

en: Sepia function.
tr: Sepya İşlevi.

en: Burn operator.
tr: Yakma operatörü.

en: Darken operator.
tr: Koyulayıcı opeartör.

en: Difference operator.
tr: Fark etkisi opeartörü.

en: Dodge operator.
tr: Dodge operatörü.

en: HardLight operator.
tr: HardLight opeartörü.

en: Lighten operator.
tr: Aydınlatıcı operatör.

en: Overlay operator.
tr: Kaplama opeartörü.

en: Screen operator.
tr: Screen Etkisi operatörü.

en: SoftLight operator.
tr: SoftLight operatörü.

en: Color constant.
tr: Renk Sabiti.

en: Color uniform.
tr: Renk uniform'u.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
tr: iki parametre arasındaki %s kıyaslamasının boolean sonucunu döndürür.

en: Equal (==)
tr: Eşit (==)

en: Greater Than (>)
tr: Büyüktür (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
tr: Büyük Eşit (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
tr: Eğer sağlanan sayısal değeler eşit, büyük ya da küçük ise ilişikilendirildikleri vekötürünü döndürür.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
tr: INF ve sayısal parametre arasındaki kıyaslamanın boolean sonucunu döndürür.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
tr: NaN ve sayısal parametre arasındaki kıyaslamanın boolean sonucunu döndürür.

en: Less Than (<)
tr: Küçüktür (<)

en: Less Than or Equal (<=)
tr: Küçük Eşit (<=)

en: Not Equal (!=)
tr: Eşit Değil (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
tr: Sağlanan boolean değer doğru ya da yanlışsa ilgili vektörünü döndürür.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
tr: Sağlanan boolean değer doğru ya da yanlışsa ilgili sayısal değeri döndürür.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
tr: iki parametre arasındaki kıyaslamanın boolean sonucunu döndürür.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
tr: INF (ya da NaN) ve sayısal bir değerin kıyaslamasının sonucunu boolean olarak döndürür.

en: Boolean constant.
tr: Boolean sabit.

en: Boolean uniform.
tr: Doğru/Yanlış uniform.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
tr: '%s' giriş parametresi tüm shader modları içindir.

en: Input parameter.
tr: Giriş parametresi.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
tr: '%s' giriş parametresi vertex ve fragment shader modları içindir.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
tr: '%s' giriş parametresi fragment ve light shader modları içindir.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
tr: '%s' giriş parametresi fragment shader modu içindir.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
tr: '%s' giriş parametresi light shader modu içindir.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
tr: '%s' giriş parametresi vertex shader modu içindir.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
tr: '%s' giriş parametresi fragment ve vertex shader modu içindir.

en: Scalar function.
tr: Katsayı işlevi.

en: Scalar operator.
tr: Katsayı operatörü.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
tr: E sabiti (2.718282). Doğal algoritmanın tabanını ifade eder.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
tr: Epsilon sabiti (0.00001). Mümkün olan en küçük katsayı değeri.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
tr: Phi sabiti (1.618034). Altın oran.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
tr: Pi/4 sabiti (0.785398) ya da 45 derece.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
tr: Pi/2 sabiti (1.570796) ya da 90 derece.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
tr: Pi sabiti (3.141593) ya da 180 derece.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
tr: Tau sabiti (6.283185) ya da 360 derece.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
tr: Sqrt2 sabiti (1.414214). 2'nin karekökü.

en: Returns the absolute value of the parameter.
tr: Parametrenin mutlak değerini döndürür.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ark-kosinüsünü döndürür.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ters hiperbolik kosinüsünü döndürür.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ark-sinüsünü döndürür.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ters hiperbolik sinüsünü döndürür.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ark-tanjantını döndürür.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
tr: Verilen bir değerin ark-tanjantını döndürür.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
tr: Verilen bir değerin ters hiperbolik tanjantını döndürür.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
tr: Parametreye eşit ya da büyük eşit olan en yakın tam sayıyı bulur.

en: Constrains a value to lie between two further values.
tr: Bir değerin belirtilen iki değer arasına yerleştirilmesini sağlar.

en: Returns the cosine of the parameter.
tr: Parametrenin kosinüsünü döndürür.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
tr: Parametrenin hiperbolik kosinüsünü döndürür.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
tr: Radian şeklindeki açıyı derece tipine çevirir.

en: Base-e Exponential.
tr: e-tabanlı Üstel.

en: Base-2 Exponential.
tr: 2 Tabanlı Üstel.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
tr: Parametreye eşit ya da küçük eşit olan en yakın tam sayıyı bulur.

en: Computes the fractional part of the argument.
tr: Verilen değerin küsüratlı kısmını hesaplar.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
tr: Verilen değerin karekökünün tersini döndürür.

en: Natural logarithm.
tr: Doğal Algoritma.

en: Base-2 logarithm.
tr: 2-Tabanında logaritma.

en: Returns the greater of two values.
tr: İki parametreden büyük olanı döndürür.

en: Returns the lesser of two values.
tr: İki parametreden küçük olanı döndürür.

en: Linear interpolation between two scalars.
tr: İki katsayı arasında doğrusal geçiş değerleri yaratımı.

en: Returns the opposite value of the parameter.
tr: Verilen değerin zıt değerini döndürür.

en: 1.0 - scalar
tr: 1.0 - katsayı

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
tr: İlk sayı üzeri ikinci sayı değerini döndürür.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
tr: Derece değerini radian değerine dönüştürür.

en: 1.0 / scalar
tr: 1.0 / katsayı

en: Finds the nearest integer to the parameter.
tr: Verilen değere en yakın tamsayıyı bulur.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
tr: Verilen değere en yakın çift sayıyı bulur.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
tr: Değeri 0.0 ile 1.0 arasına kısıtlar.

en: Extracts the sign of the parameter.
tr: Verilen değerin işaretini çıkarır.

en: Returns the sine of the parameter.
tr: Verilen değerin sinüsünü döndürür.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
tr: Verilen değerin hiperbolik sinüsünü döndürür.

en: Returns the square root of the parameter.
tr: Verilen değerin karekökünü döndürür.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
tr: SmoothStep işlevi( katsayı(köşe0), katsayı(köşe1), katsayı(x) ).
    
    Döndüreceği değer 0.0 eğer 'x' 'köşe0' dan küçükse ve 1.0 eğer x 'köşe1' den büyükse. Aksi takdirde dödüreceği değer Hermite polinomları ile 0.0 ve 1.0 arasında hesaplanan değerdir.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
tr: Step işlevi( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Eğer x edge'den küçükse 0.0 aksi durumda ise 1.0 döndürür.

en: Returns the tangent of the parameter.
tr: Verilen değerin tanjantını döndürür.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
tr: Verilen değerin hiperbolik tanjantını döndürür.

en: Finds the truncated value of the parameter.
tr: Verilen değerin budanmış halini bulur.

en: Adds scalar to scalar.
tr: Katsayıyı başka bir katsayıya ekler.

en: Divides scalar by scalar.
tr: Katsayıyı başka bir katsayıya böler.

en: Multiplies scalar by scalar.
tr: Katsayıyı başka bir katsayı ile çarpar.

en: Returns the remainder of the two scalars.
tr: İki katsayının kalanını döndürür.

en: Subtracts scalar from scalar.
tr: Katsayıdan başka bir katsayıyı çıkarır.

en: Scalar constant.
tr: Katsayı Sabit.

en: Scalar uniform.
tr: Katsayı uniform.

en: Perform the cubic texture lookup.
tr: kübik doku arama işlemi gerçekleştir.

en: Perform the texture lookup.
tr: Doku arama gerçekleştir.

en: Cubic texture uniform lookup.
tr: Kübik doku uniformu arama.

en: 2D texture uniform lookup.
tr: 2D doku uniform arama.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
tr: üç katlı 2D doku uniformu araması.

en: Transform function.
tr: Dönüştürme işlevi.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
tr: Verilen iki vektörün dışsal ürününü hesaplar.
    
    OuterProduct ilk parametre 'c' 'yi kolon vektör olarak ele alır. (tek sütunlu matrix) ve ikinci parametre 'r' yi ise yatay vektör (tek satırlı matrix) olarak ele alır. doğrusal cebirsel çarpım yapar: 'c * r', 'c' 'nin bileşenleri miktarınca satırı olan bir matrix üretir. Bu matrix'in kolon sayısı ise 'r' 'nin bileşen sayısına eşit olur.

en: Composes transform from four vectors.
tr: Dört vektör ile dönüşüm tanımlar.

en: Decomposes transform to four vectors.
tr: Dönüşümü dört vektöre dağıtır.

en: Calculates the determinant of a transform.
tr: Dönüşümün determinantını hesaplar.

en: Calculates the inverse of a transform.
tr: Dönüşümün tersini hesaplar.

en: Calculates the transpose of a transform.
tr: Dönüşümün dikey-yatay dönüşümünü hesaplar.

en: Multiplies transform by transform.
tr: Dönüşüm ile Dönüşüm çarpımı yapar.

en: Multiplies vector by transform.
tr: Vektör ile Dönüşüm Çarpımı yapar.

en: Transform constant.
tr: Dönüşüm sabiti.

en: Transform uniform.
tr: Dönüşüm uniformu.

en: Vector function.
tr: Vektör İşlevi.

en: Vector operator.
tr: Vektör Operatörü.

en: Composes vector from three scalars.
tr: Üç katsayıdan vektör üretir.

en: Decomposes vector to three scalars.
tr: Vektörü üç katsayıya dağıtır.

en: Calculates the cross product of two vectors.
tr: İki vektörün Çapraz Ürününü hesaplar.

en: Returns the distance between two points.
tr: İki nokta arasındaki uzaklığı döndürür.

en: Calculates the dot product of two vectors.
tr: İki vektörün Nokta Ürününü hesaplar.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
tr: Referans vektörle aynı yöne bakan vektörü döndürür. İşlev için üç adet vektör parametresi gereklidir : N, odak vektörü, I, olay vektörü ve Nref, referans vektörü. Eğer I ve Nref'in Nokta Ürünü sıfırdan küçükse Sonuç değeri N olur. Aksi takdirde -N döndürülür.

en: Calculates the length of a vector.
tr: Bir vektörün uzunluğunu hesaplar.

en: Linear interpolation between two vectors.
tr: İki vektör arasında doğrusal geçiş değerleri hesaplama.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
tr: Katsayı kullanarak iki vektör arasındaki ara değerleri hesaplama.

en: Calculates the normalize product of vector.
tr: Vektör ürünü normalleştirmesini hesaplar.

en: 1.0 - vector
tr: 1.0 - vektör

en: 1.0 / vector
tr: 1.0 / vektör

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
tr: Yansıma yönüne bakan vektör döndürür. (a : olay vektörü, b : normal vektör ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
tr: Kırılma yönüne bakan vektör dündürür.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
tr: SmoothStep işlevi( vektör(edge0), vektör(edge1), vektör(x) ).
    
    0.0 döndürür eğer 'x' 'edge0''den küçükse, ve 1.0 eğer 'x' 'edge1'' den büyükse. Aksi takdirde dönen değer 0.0 ve 1.0 arasından Hermite polinom hesabıyla döndürürlür.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
tr: SmoothStep işlevi( katsayı(edge0), katsayı(edge1), katsayı(x) ).
    
    0.0 döndürür eğer 'x' 'edge0''den küçükse, ve 1.0 eğer 'x' 'edge1'' den büyükse. Aksi takdirde dönen değer 0.0 ve 1.0 arasından Hermite polinom hesabıyla döndürülür.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
tr: Step İşlevi( vektör(edge), vektör(x) ).
    
    0.0 döndürür eğer 'x' 'edge''dan küçükse, değilse 1.0 döndürür.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
tr: Step function( katsayı(edge), vektör(x) ).
    
    0.0 döndürür eğer 'x' 'edge''den küçükse aksi ise 1.0.

en: Adds vector to vector.
tr: Vektörü başka vektöre ekler.

en: Divides vector by vector.
tr: Vektörü başka vektörle böler.

en: Multiplies vector by vector.
tr: Vektörü başka vektörler çarpar.

en: Returns the remainder of the two vectors.
tr: İki vektörün kalanını döndürür.

en: Subtracts vector from vector.
tr: Vektörden başka bir vektörü çıkarır.

en: Vector constant.
tr: Vektör Sabit.

en: Vector uniform.
tr: Vektörel uniform.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
tr: İstenilen kadar girdi ve çıktı miktarı ile Özel Godot Shader Dili girişi. Bu yöntemle doğrudan vertex/fragment/light shaderları girişi yapılıyor, içerisinde işlev tanımları yapmayın.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
tr: Kamera görüş yönü ile yüzey normali arasındaki Nokta Ürüne dayalı geçiş değerleri döndürür (ilgili girdileri geçirir).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
tr: Elde edilen sonuç shader'ın üzerine yerleştirilen Özel Godot Shader dili ifadesi. İçerisinde İşlev tanımlarını yapabilir ve daha sonra İfadeler bölümünden çağırabilirsiniz. Ayrıca varaying, uniforms ve constant değişkenleri tanımlayabilirsiniz.

en: A reference to an existing uniform.
tr: Varolan bir üniformaya bir referans.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) Sayısal Türetim İşlevi SDF.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) Vektörel Türetim İşlevi.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) (Vektör) Yerel farklar kullanılarak 'x' cinsinden türev.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
tr: (Yalnızca Fragment/Light Modu) (Sayısal) Yerel farklar kullanılarak 'x' cinsinden türev.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) (Vektör) Yerel farklar kullanılarak 'y' cinsinden türev.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) (Sayısal) Yerel farklar kullanılarak 'y' cinsinden türev.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) (Vektör) 'X' ve 'y' de mutlak türevlerin toplamı.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
tr: (Yalnızca Fragment/Light modu) (Sayısal) 'X' ve 'y' de mutlak türevlerin toplamı.

en: VisualShader
tr: GörselShader

en: Edit Visual Property:
tr: Görsel Niteliği Düzenle:

en: Visual Shader Mode Changed
tr: Görsel Shader Modu Değişti

en: Runnable
tr: Koşturulabilir

en: Export the project for all the presets defined.
tr: Tanımlanan tüm ön ayarlar için projeyi dışa aktarın.

en: Delete preset '%s'?
tr: '%s' önayarı silinsin mi?

en: Exporting All
tr: Tümünü Dışa Aktarma

en: Export Path
tr: Dışa aktarım Yolu

en: Presets
tr: Önayarlar

en: Add...
tr: Ekle...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
tr: Eğer bu seçenek seçilirse önayar, tek tıklamalı dağıtımda kullanılabilir.
    Her platform için sadece tek bir önayar çalıştırılabilir olarak işaretlenebilir.

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Export all resources in the project
tr: Projedeki tüm kaynakları dışa aktarın

en: Export selected scenes (and dependencies)
tr: Seçilen kaynakları dışa aktar (bağımlılıklar dahil)

en: Export selected resources (and dependencies)
tr: Seçilen kaynakları dışa aktar (bağımlılıklar dahil)

en: Export Mode:
tr: Dışa Aktarma Biçimi:

en: Resources to export:
tr: Dışa aktarılacak kaynaklar:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
tr: Kaynak olmayan dosyaları / klasörleri dışa aktarmak için filtreler
    (virgülle-ayrık, e.g: *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
tr: Dosyaları / klasörleri projeden hariç tutmak için filtreler
    (virgülle-ayrık, e.g: *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
tr: Özellikler

en: Custom (comma-separated):
tr: Özel (virgülle-ayrılmış):

en: Feature List:
tr: Özellik Listesi:

en: Script
tr: Betik

en: GDScript Export Mode:
tr: GDScript Dışa Aktarım Modu:

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
tr: Derlenmiş Bayt Kodu (Daha Hızlı Yükleme)

en: Encrypted (Provide Key Below)
tr: Şifreli (Açarı Aşağıda Belirtin)

en: Invalid Encryption Key (must be 64 hexadecimal characters long)
tr: Geçersiz Şifreleme Anahtarı (On altılı sayı sisteminde 64 karakter uzunluğunda olmalı)

en: GDScript Encryption Key (256-bits as hexadecimal):
tr: GDScript Şifreleme Anahtarı (On altılı sayı sisteminde 256-bit):

en: Export PCK/Zip...
tr: PCK/Zip Dışa Aktar...

en: Export Project...
tr: Projeyi Dışa Aktar...

en: Export All
tr: Tümünü Dışa Aktar

en: Choose an export mode:
tr: Bir dışa aktarım modu seç:

en: Export All...
tr: Tümünü Dışa Aktar...

en: ZIP File
tr: ZIP Dosyası

en: Export templates for this platform are missing:
tr: Bu platform için dışa aktarma şablonu eksik:

en: Manage Export Templates
tr: Dışa Aktarım Şablonlarını Yönet

en: Export With Debug
tr: Hata Ayıklama İle Dışa Aktar

en: The path specified doesn't exist.
tr: Belirtilen yol mevcut değil.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
tr: Paket dosyası açılırken hata (ZIP formatında değil).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
tr: Geçersiz ".zip" proje dosyası; "project.godot" dosyası içermiyor.

en: Please choose an empty folder.
tr: Lütfen boş bir klasör seçin.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
tr: Lütfen bir "project.godot" veya ".zip" dosyası seçin.

en: This directory already contains a Godot project.
tr: Bu dizinde zaten bir Godot projesi var.

en: New Game Project
tr: Yeni Oyun Projesi

en: Imported Project
tr: İçe Aktarılan Proje

en: Invalid project name.
tr: Geçersiz Proje Adı.

en: Couldn't create folder.
tr: Klasör oluşturulamadı.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
tr: Yolda bu isimde bir klasör zaten var.

en: It would be a good idea to name your project.
tr: Projenizi isimlendirmek iyi bir fikir olabilir.

en: Invalid project path (changed anything?).
tr: Geçersiz proje yolu (bir şey değişti mi?).

en: Couldn't create project.godot in project path.
tr: proje.godot proje yolunda oluşturulamadı.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
tr: Paket dosyası açılırken hata oluştu, zip formatında değil.

en: The following files failed extraction from package:
tr: Aşağıdaki dosyaların, çıkından ayıklanma işlemi başarısız oldu:

en: Package installed successfully!
tr: Paket Başarı ile Kuruldu!

en: Rename Project
tr: Projeyi Yeniden Adlandır

en: Import Existing Project
tr: Var Olan Projeyi İçe Aktar

en: Import & Edit
tr: İçe Aktar & Düzenle

en: Create New Project
tr: Yeni Proje Oluştur

en: Create & Edit
tr: Oluştur & Düzenle

en: Install Project:
tr: Projeyi Kur:

en: Install & Edit
tr: Kur & Düzenle

en: Project Name:
tr: Proje Adı:

en: Project Path:
tr: Proje Yolu:

en: Project Installation Path:
tr: Proje Yükleme Yolu:

en: Renderer:
tr: Oluşturucu:

en: OpenGL ES 3.0
tr: OpenGL ES 3

en: Not supported by your GPU drivers.
tr: GPU sürücüleriniz tarafından desteklenmiyor.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
tr: Daha yüksek görsel kalite
    Tüm özellikler mevcut
    Eski donanımla uyumsuz
    Web oyunları için önerilmez

en: OpenGL ES 2.0
tr: OpenGL ES 2

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
tr: Daha Düşük Görsel Kalite
    Bazı özellikler eksik
    Çoğu donanımda çalışır
    Web uygulamaları için önerilir

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
tr: Oluşturucu daha sonra değiştirilebilir, ancak sahnelerin ayarlanması gerekebilir.

en: Missing Project
tr: Eksik Proje

en: Error: Project is missing on the filesystem.
tr: Hata: Proje dosya sisteminde mevcut değil..

en: Local
tr: Yerel

en: Local Projects
tr: Yerel Projeler

en: Asset Library Projects
tr: Kaynak Kütüphanesi Projeleri

en: Can't open project at '%s'.
tr: '%s' adresindeki proje açılamıyor.

en: Are you sure to open more than one project?
tr: Birden fazla proje açmakta kararlı mısınız?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
tr: Aşağıdaki proje ayarları dosyası, içinden oluşturulduğu Godot sürümünü belirtmiyor.
    
    %s
    
    Açmaya devam ederseniz, Godot'un geçerli yapılandırma dosyası biçimine dönüştürülecektir..
    Uyarı: Projeyi artık motorun önceki sürümleriyle açamayacaksınız.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
tr: Aşağıdaki proje ayarları dosyası daha eski bir motor sürümü tarafından oluşturulmuştur ve bu sürüm için dönüştürülmesi gerekir:
    
    %s
    
    Dönüştürmek ister misiniz?
    Uyarı: Projeyi artık motorun önceki sürümleriyle açamayacaksınız.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
tr: Proje ayarları, bu sürümle uyumlu olmayan daha yeni bir motor sürümü tarafından oluşturuldu.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
tr: Proje çalıştırılamadı: tanımlanmış ana sahne yok.
    Lütfen projeyi düzenleyin ve "Uygulama" kategorisi altındaki "Proje Ayarları" kısmından ana sahneyi belirleyin.

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
tr: Proje Çalıştırılamadı: varlıkların içe aktarılmış olması gerekir.
    Lütfen ilk içe aktarmayı tetiklemek için projeyi düzenleyin.

en: Are you sure to run %d projects at once?
tr: Birden fazla projeyi çalıştırmak istediğinize emin misiniz?

en: Remove %d projects from the list?
tr: %d proje listeden kaldırılsın mı?

en: Remove this project from the list?
tr: Bu proje listeden kaldırılsın mı?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
tr: Tüm eksik projeleri listeden kaldır?
    Proje klasörlerinin içeriği değiştirilmeyecek.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
tr: Dil değişti.
    Değişiklik düzenleyici veya proje yöneticisi yeniden başladığında etkili olacak.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
tr: Var olan Godot projeleri için %s klasör taraması yapmak istediğinize emin misiniz?
    Bu biraz zaman alabilir.

en: Last Modified
tr: Son Değişiklik

en: Loading, please wait...
tr: Yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Edit Project
tr: Projjeyi Düzenle

en: Run Project
tr: Projeyi Çalıştır

en: Scan
tr: Tara

en: Scan Projects
tr: Projeleri Tara

en: Select a Folder to Scan
tr: Tarama İçin Bir Klasör Seç

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: Import Project
tr: Projeyi İçe Aktar

en: Remove Project
tr: Projeyi Kaldır

en: Remove Missing
tr: Eksikleri Kaldır

en: About
tr: Hakkında

en: Restart Now
tr: Şimdi Yeniden Başlat

en: Remove All
tr: Tümünü Kaldır

en: Also delete project contents (no undo!)
tr: Ayrıca proje içeriğini silin (geri alma yok!)

en: Can't run project
tr: Proje çalıştırılamadı

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
tr: Herhangi bir projen yok.
    Varlık Kütüphanesi'ndeki resmî örnek projeleri incelemek ister misin?

en: Filter projects
tr: Projeleri Ayıkla

en: This field filters projects by name and last path component.
    To filter projects by name and full path, the query must contain at least one `/` character.
tr: Arama kutusu, projeleri adına ve son dizin bileşenine göre filtreler.
    Projeleri adına ve tam dizinine göre filtrelemek için, sorgunun en az bir `/` karakteri içermesi gereklidir.

en: Physical Key
tr: Fiziksel Anahtar

en: Key
tr: Anahtar

en: Joy Button
tr: Oyun Kolu Düğmesi

en: Joy Axis
tr: Oyun Kolu Ekseni

en: Mouse Button
tr: Fare Düğmesi

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
tr: Geçersiz işlem adı. Boş olamaz ve '/', ':', '=', '\' veya '"' içeremez

en: An action with the name '%s' already exists.
tr: İşlem '%s' zaten var.

en: Rename Input Action Event
tr: Girdi Eylem Olayını Yeniden Adlandır

en: Change Action deadzone
tr: Eylem Değiştir ölübölgesi

en: Add Input Action Event
tr: Giriş İşlem Olayı Ekle

en: All Devices
tr: Tüm Aygıtlar

en:  (Physical)
tr:  (Fiziksel)

en: Press a Key...
tr: Bir Dokunaca Basın...

en: Mouse Button Index:
tr: Fare Düğmesi İndeksi:

en: Left Button
tr: Sol Düğme

en: Right Button
tr: Sağ Düğme

en: Middle Button
tr: Orta Düğme

en: Wheel Up Button
tr: Tekerlek Yukarı Düğmesi

en: Wheel Down Button
tr: Tekerlek Aşağı Düğmesi

en: Wheel Left Button
tr: Tekerlek Sol Düğmesi

en: Wheel Right Button
tr: Tekerlek Sağ Düğme

en: X Button 1
tr: X Düğmesi 1

en: X Button 2
tr: X Düğmesi 2

en: Joypad Axis Index:
tr: Oyun Kolu Ekseni İndeksi:

en: Joypad Button Index:
tr: Oyun Kolu Düğmesi İndeksi:

en: Erase Input Action
tr: Girdi Eylemini Sil

en: Erase Input Action Event
tr: Giriş Eylemi Olayını Sil

en: Add Event
tr: Olay Ekle

en: Button
tr: Düğme

en: Left Button.
tr: Sol Düğme.

en: Right Button.
tr: Sağ Düğme.

en: Middle Button.
tr: Orta Düğme.

en: Wheel Up.
tr: Tekerlek Yukarı.

en: Wheel Down.
tr: Tekerlek Aşağı.

en: Add Global Property
tr: Global Özellik Ekle

en: Select a setting item first!
tr: Önce bir ayar öğesi seçin!

en: No property '%s' exists.
tr: '%s' özelliği mevcut değil.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
tr: '%s' ayarı dahilidir ve silinemez.

en: Delete Item
tr: Öğeyi Sil

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
tr: Geçersiz işlem adı. Boş olamaz ve '/', ':', '=', '\' veya '"' içeremez.

en: Add Input Action
tr: Giriş Eylemi Ekle

en: Error saving settings.
tr: Ayarlar kaydedilirken hata.

en: Settings saved OK.
tr: Ayarlar kaydedildi TAMAM.

en: Moved Input Action Event
tr: Taşınan Giriş Eylemi Olayı

en: Override for Feature
tr: Özelliğin Üzerine Yaz

en: Add %d Translations
tr: %d Çeviri Ekle

en: Remove Translation
tr: Çeviriyi Kaldır

en: Translation Resource Remap: Add %d Path(s)
tr: Çeviri Kaynağı Yeniden Eşlemesi: %d Yol(lar) Ekle

en: Translation Resource Remap: Add %d Remap(s)
tr: Çeviri Kaynağı Yeniden Eşlemesi: %d Yeniden Haritalama Ekle

en: Change Resource Remap Language
tr: Kaynak Yeniden Eşleme Dilini Değiştir

en: Remove Resource Remap
tr: Kaynak Yeniden Eşlemesini Kaldır

en: Remove Resource Remap Option
tr: Kaynak Yeniden Eşle Seçeneğini Kaldır

en: Changed Locale Filter
tr: Değiştirilen Yerel Süzgeç

en: Changed Locale Filter Mode
tr: Değiştirilmiş Yerel Süzgeç Kipi

en: Project Settings (project.godot)
tr: Proje Ayarları (proje.godot)

en: General
tr: Genel

en: Override For...
tr: Şunun Üzerine Yaz...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
tr: Değişikliklerin geçerli olması için düzenleyicinin yeniden başlatılması gerekir.

en: Input Map
tr: Girdi Haritası

en: Action:
tr: Eylem:

en: Deadzone
tr: Ölü bölge

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Index:
tr: İndeks:

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Translations:
tr: Çeviriler:

en: Remaps
tr: Yeniden Eşlemeler

en: Resources:
tr: Kaynaklar:

en: Remaps by Locale:
tr: Yerele Göre Atamalar:

en: Locales Filter
tr: Yereller Süzgeci

en: Show All Locales
tr: Tüm Dilleri Göster

en: Show Selected Locales Only
tr: Sadece Seçili Dilleri Göster

en: Filter mode:
tr: Süzgeç kipi:

en: Locales:
tr: Yereller:

en: AutoLoad
tr: Otomatik Yükle

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Import Defaults
tr: Öntanımlı İçe Aktarma Ayarları

en: Preset...
tr: Ön ayar...

en: Zero
tr: Sıfır

en: Easing In-Out
tr: Açılma Kararma

en: Easing Out-In
tr: Kararma Açılma

en: File...
tr: Dosya...

en: Dir...
tr: Diz...

en: Assign
tr: Ata

en: Select Node
tr: Düğüm Seç

en: Error loading file: Not a resource!
tr: Dosya yüklenirken hata: Bir kaynak değil!

en: Pick a Node
tr: Bir Düğüm Seç

en: Bit %d, val %d.
tr: Bit %d, değer %d.

en: Select Property
tr: Özellik Seç

en: Select Virtual Method
tr: Sanal Metot Seç

en: Select Method
tr: Metot Seç

en: Batch Rename
tr: Tümden Yeniden Adlandır

en: Prefix:
tr: Ön Ek:

en: Suffix:
tr: Son Ek (Suffix) :

en: Use Regular Expressions
tr: Düzenli İfadeler Kullan

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Substitute
tr: Yer Tutucu

en: Node name
tr: Düğüm adı

en: Node's parent name, if available
tr: Düğüm'ün üst düğüm ismi, eğer varsa

en: Node type
tr: Düğüm Türü

en: Current scene name
tr: Mevcut sahne adı

en: Root node name
tr: Kök düğüm adı

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
tr: Sıralı tamsayı sayacı.
    Sayaç seçeneklerini karşılaştırın.

en: Per-level Counter
tr: Seviye Başına Sayaç

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
tr: Ayarlanmış sa, her alt düğüm grubu için sayaç yeniden başlatılır.

en: Initial value for the counter
tr: Sayaç için başlangıç değeri

en: Amount by which counter is incremented for each node
tr: Her düğüm için sayacın artırılacağı miktar

en: Padding
tr: Dolgulama

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
tr: Sayaç için minimum basamak sayısı.
    Eksik rakamları baştaki sıfırlarla doldurulur.

en: Post-Process
tr: Artçıl-İşlem

en: Style
tr: Yoldam

en: Keep
tr: Tut

en: PascalCase to snake_case
tr: DeveŞekilli'den alt_tireli'ye dönüştür

en: snake_case to PascalCase
tr: alt_tireli'den DeveŞekilli'ye dönüştür

en: Case
tr: Büyük/Küçük

en: To Lowercase
tr: Küçük Harfe Döndür

en: To Uppercase
tr: Büyük Harfe Döndür

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Regular Expression Error:
tr: Düzenli İfade Hatası:

en: At character %s
tr: %s karakterinde

en: Reparent Node
tr: Düğümün Ebeveynliğini Değiştir

en: Reparent Location (Select new Parent):
tr: Ebeveynlik Değiştirme Konumu (Yeni Ebeveyn Seç):

en: Keep Global Transform
tr: Bütünsel Dönüşümü Tut

en: Reparent
tr: Ebeveynlik Değiştir

en: Run Mode:
tr: Çalışma Kipi:

en: Current Scene
tr: Şu anki Sahne

en: Main Scene Arguments:
tr: Ana Sahne Değiştirgenleri:

en: Scene Run Settings
tr: Sahne Çalıştırma Ayarları

en: No parent to instance the scenes at.
tr: Sahneleri örneklemek için ebeveyn yok.

en: Error loading scene from %s
tr: Şuradan: %s sahne yüklenirken hata

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
tr: Geçerli sahne, düğümlerinden birinin içinde bulunduğu için '%s' sahnesi örneklenemiyor.

en: Instance Scene(s)
tr: Sahne(leri) Örnekle

en: Replace with Branch Scene
tr: Dal Sahnesi ile Değiştir

en: Instance Child Scene
tr: Çocuk Sahnesini Örnekle

en: Can't paste root node into the same scene.
tr: Kök düğümü aynı sahne içine yapıştırılamaz.

en: Paste Node(s)
tr: Düğüm(leri) Yapıştır

en: Detach Script
tr: Betiği Ayır

en: This operation can't be done on the tree root.
tr: Bu işlem, ağaç kökü üzerinde yapılamaz.

en: Move Node In Parent
tr: Düğümü Ataya Taşı

en: Move Nodes In Parent
tr: Düğümleri Ataya Taşı

en: Duplicate Node(s)
tr: Düğüm(leri) Çoğalt

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
tr: Devralınan sahnelerde düğümler yeniden oluşturulamaz, düğümlerin sırası değişemez.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
tr: Kök olabilmek için düğümün düzenlenen sahneye ait olması gerekir.

en: Instantiated scenes can't become root
tr: Örneklenen sahneler kök olamaz

en: Make node as Root
tr: Düğümü Kök düğüm yap

en: Delete %d nodes and any children?
tr: "%s" düğümü ve alt düğümleri silinsin mi?

en: Delete %d nodes?
tr: %d düğümleri silelim mi?

en: Delete the root node "%s"?
tr: "%s" kök düğümü silinsin mi?

en: Delete node "%s" and its children?
tr: "%s" düğümü ve alt düğümleri silinsin mi?

en: Delete node "%s"?
tr: "%s" düğümü silinsin mi?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
tr: Dalın sahne olarak kaydedilmesi, düzenleyicide bir sahnenin açık olmasını gerektirir.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
tr: Dalın sahne olarak kaydedilmesi yalnızca bir düğümün seçilmesini gerektirir, ancak %d düğüm seçtiniz.

en: Can't save the root node branch as an instanced scene.
    To create an editable copy of the current scene, duplicate it using the FileSystem dock context menu
    or create an inherited scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
tr: Kök düğüm dalı, örneklenmiş bir sahne olarak kaydedilemiyor.
    Geçerli sahnenin düzenlenebilir bir kopyasını oluşturmak için, onu FileSystem dock bağlam menüsünü kullanarak çoğaltın
    veya bunun yerine Sahne > Yeni Devralınan Sahne...'yi kullanarak devralınan bir sahne oluşturun.

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
tr: Halihazırda örneklenmiş bir sahnenin dalı kaydedilemez.
    Bir sahnenin varyasyonunu oluşturmak için, bunun yerine Sahne > Yeni Devralınan Sahne... seçeneğini kullanarak örneklenen sahneye dayalı olarak devralınan bir sahne oluşturabilirsiniz.

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
tr: Halihazırda örneklendirilmiş bir sahnenin alt öğesi olan dal kaydedilemez.
    Bu dalı kendisine ait sahneye kaydetmek için, orijinal sahneyi açın, bu dala sağ tıklayın, ve "Dalı Sahne olarak Kaydet"i seçin.

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
tr: Devralınan sahnenin parçası olan bir dal kaydedilemez.
    Bu dalı kendisine ait sahneye kaydetmek için, orijinal sahneyi açın, bu dala sağ tıklayın, ve "Dalı Sahne olarak Kaydet"i seçin.

en: Save New Scene As...
tr: Yeni Sahneyi Farklı Kaydet ...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
tr: "düzenlenebilir_örnek" seçeneği iptal edilince düğümün nitelikleri varsayılan değerlere döner.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
tr: "Yer Tutucu Olarak Yükle" seçeneğinin etkinleştirilmesi "Düzenlenebilir alt Düğüm" seçeneğini pasifleştirir ve düğümün niteliklerini varsayılanlara döndürür.

en: Make Local
tr: Yerelleştir

en: Enable Scene Unique Name(s)
tr: Sahne İçi Benzersiz İsim(ler)i Etkin Kıl

en: Unique names already used by another node in the scene:
tr: Halihazırda sahnedeki başka bir düğüm tarafından kullanılan benzersiz isimler:

en: Disable Scene Unique Name(s)
tr: Sahne İçi Benzersiz İsim(ler)i Etkisiz Kıl

en: New Scene Root
tr: Yeni Sahne Kökü

en: Create Root Node:
tr: Kök Düğüm Oluştur:

en: 2D Scene
tr: 2B Sahne

en: 3D Scene
tr: 3B Sahne

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Other Node
tr: Diğer Düğüm

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
tr: Yabancı bir sahnedeki düğümler üzerinde çalışılamaz!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
tr: Geçerli sahneden miras alınan düğümler üzerinde işlem yapılamaz!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
tr: Bu işlem örneklenmiş sahnelerde yapılamaz.

en: Attach Script
tr: Betik İliştir

en: Cut Node(s)
tr: Düğüm(leri) Kes

en: Remove Node(s)
tr: Düğümleri Kaldır

en: Change type of node(s)
tr: Düğüm(ler) türünü değiştir

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
tr: Yeni sahne kaydedilemedi. Olası bağımlılıklar (örnekler) karşılanamadı.

en: Error saving scene.
tr: Sahne kaydedilirken hata.

en: Error duplicating scene to save it.
tr: Sahne kaydetmek için çoğaltılırken hata.

en: Sub-Resources
tr: Alt Kaynaklar

en: Access as Scene Unique Name
tr: Sahne İçi Benzersiz İsim olarak Erişim

en: Clear Inheritance
tr: Kalıtımı Temizle

en: Editable Children
tr: Düzenlenebilir Çocuklar

en: Load As Placeholder
tr: Yer Tutucu Olarak Yükle

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
tr: Bir yazı eklenemiyor: kayıtlı dil yok.
    Bu muhtemelen editor tüm dil modülleri kapalıyken kurulduğu için oldu.

en: Add Child Node
tr: Alt Düğüm Ekle

en: Expand/Collapse All
tr: Hepsini Genişlet/Daralt

en: Change Type
tr: Türü Değiştir

en: Reparent to New Node
tr: Başka Düğüme Eklemle

en: Make Scene Root
tr: Sahne Kökü Yap

en: Merge From Scene
tr: Sahneden Birleştir

en: Save Branch as Scene
tr: Dalı Sahne olarak Kaydet

en: Copy Node Path
tr: Düğüm Yolunu Kopyala

en: Delete (No Confirm)
tr: Sil (Doğrulama Yok)

en: Add/Create a New Node.
tr: Yeni Bir Düğüm Ekle/Oluştur.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
tr: Bir sahne dosyasını Düğüm olarak örneklendirin. Kök düğüm yoksa miras alınmış bir sahne oluşturur.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
tr: Seçili düğüme yeni veya mevcut bir betik iliştir.

en: Detach the script from the selected node.
tr: Seçilen düğümden betiği ayır.

en: Remote
tr: Uzak

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
tr: Seçilirse, Uzak sahne ağacı dok-u projenin her güncelleme anında takılmasına neden olur.
    Performansı artırmak için Yerel sahne ağacı dok-una geri dönün.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
tr: Miras Silinsin mi? (Geri Alınamaz!)

en: Toggle Visible
tr: Görünebilirliği Aç/Kapa

en: Unlock Node
tr: Düğüm Kilidi Aç

en: Button Group
tr: Düğme Grubu

en: Disable Scene Unique Name
tr: Sahne Benzersiz İsmini Etkisiz Kıl

en: (Connecting From)
tr: (Gelen Bağlantı)

en: Node configuration warning:
tr: Düğüm yapılandırma uyarısı:

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
tr: Düğüm %s bağlantı(lar) ve %s grup(lar)a sahip
    Sinyaller bölümünü göstermek için tıkla.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
tr: Düğüm %s bağlantılara sahip.
    Sinyaller bölümünü göstermek için tıkla.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
tr: Düğüm %s grup(lar)ı içinde.
    Gruplar bölümünü göstermek için tıkla.

en: Open Script:
tr: Betik Aç:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
tr: Düğüm kilitli.
    Kiliti açmak için tıkla.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
tr: Alt düğümler seçilebilir değil.
    Seçilebilir yapmak için tıkla.

en: Toggle Visibility
tr: Görünebilirliği Aç/Kapa

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
tr: AnimasyonOynatıcı sabitlendi.
    Çözmek için tıklayın.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
tr: Geçersiz düğüm adı, aşağıdaki karakterlere izin verilmiyor:

en: Rename Node
tr: Düğümü Yeniden Adlandır

en: Scene Tree (Nodes):
tr: Sahne Ağacı (Düğümler):

en: Node Configuration Warning!
tr: Düğüm Yapılandırma Uyarısı!

en: Select a Node
tr: Bir Düğüm Seç

en: Path is empty.
tr: Yol boş.

en: Filename is empty.
tr: Dosya ismi boş.

en: Path is not local.
tr: Yol yerel değil.

en: Invalid base path.
tr: Geçersiz ana yol.

en: A directory with the same name exists.
tr: Aynı isimde dizin zaten var.

en: File does not exist.
tr: Dosya yok.

en: Invalid extension.
tr: Geçersiz uzantı.

en: Wrong extension chosen.
tr: Yanlış uzantı seçili.

en: Error loading template '%s'
tr: Şablon '%s' yüklenirken hata

en: Error - Could not create script in filesystem.
tr: Hata - dosyasisteminde betik oluşturulamadı.

en: Error loading script from %s
tr: Şuradan: %s betik yüklenirken hata

en: Overrides
tr: Üzerine Yaz

en: N/A
tr: Uygulanamaz

en: Open Script / Choose Location
tr: Betik Aç / Konum Seç

en: Open Script
tr: Betik Aç

en: File exists, it will be reused.
tr: Dosya mevcut, yeniden kullanılacak.

en: Invalid path.
tr: Geçersiz yol.

en: Invalid class name.
tr: Geçersiz sınıf ismi.

en: Invalid inherited parent name or path.
tr: Geçersiz devralınan üst ad veya yol.

en: Script path/name is valid.
tr: Betik yolu/adı geçerli.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
tr: İzin verilenler: a-z, A-Z, 0-9, _ ve .

en: Built-in script (into scene file).
tr: Gömülü betik (sahne dosyasına).

en: Will create a new script file.
tr: Yeni betik dosyası oluşturulacak.

en: Will load an existing script file.
tr: Mevcut betik dosyasını yükle.

en: Script file already exists.
tr: Betik dosyası zaten mevcut.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
tr: Not: Gömülü betikler bazı sınırlandırmalara mahsustur ve dış bir düzenleyici ile düzenlenemezler.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
tr: Uyarı: Komut dosyası adının yerleşik türle aynı olması genellikle istenmez.

en: Class Name:
tr: Sınıf İsmi:

en: Template:
tr: Şablon:

en: Built-in Script:
tr: Gömülü Betik:

en: Attach Node Script
tr: Düğüm Betiği İliştir

en: Bytes:
tr: Baytlar:

en: Warning:
tr: Uyarılar:

en: Error:
tr: Hata:

en: C++ Error
tr: C++ Hatası

en: C++ Error:
tr: C++ Hatası:

en: C++ Source
tr: C++ Kaynağı

en: Source:
tr: Kaynak:

en: C++ Source:
tr: C++ Kaynak:

en: Stack Trace
tr: Bellek Dökümü

en: Errors
tr: Hatalar

en: Child process connected.
tr: Alt süreç connected.

en: Copy Error
tr: Hatayı Kopyala

en: Open C++ Source on GitHub
tr: GitHub'da C++ Kaynağını Açın

en: Video RAM
tr: Görüntü Belleği

en: Skip Breakpoints
tr: İşaret Noktalarını Atla

en: Inspect Previous Instance
tr: Önceki Örneği İncele

en: Inspect Next Instance
tr: Sonraki Örneğ İncele

en: Stack Frames
tr: Çerçeveleri Yığ

en: Network Profiler
tr: Ağ Profilcisi

en: Monitor
tr: Görüntülük

en: Monitors
tr: Monitörler

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
tr: Grafiği görüntülemek için listeden bir veya daha fazla öğe seçin.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
tr: Kaynağa Göre İzleti Belleği Kullanımının Dizelgesi:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Export list to a CSV file
tr: Listeyi CSV dosyasına aktar

en: Resource Path
tr: Kaynak Yolu

en: Format
tr: Biçem

en: Usage
tr: Kullanım

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Clicked Control:
tr: Tıklanan Denetim:

en: Clicked Control Type:
tr: Tıklanan Denetim Türü:

en: Live Edit Root:
tr: Canlı Kök Düzenle:

en: Set From Tree
tr: Ağaçtan Ayarla

en: Export measures as CSV
tr: Ölçüleri CSV olarak dışa aktar

en: Erase Shortcut
tr: Kısayol Sil

en: Restore Shortcut
tr: Kısayolları Geri Yükle

en: Change Shortcut
tr: Kısayol Değiştir

en: Editor Settings
tr: Düzenleyici Ayarları

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Binding
tr: Bağlayıcı

en: Change Light Radius
tr: Işın Çapını Değiştir

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
tr: AudioStreamPlayer3D Emisyon Açısı Değişimi

en: Camera
tr: Kamera

en: Change Camera FOV
tr: Kamera FOV'sunu Değiştir

en: Change Camera Size
tr: Kamera Boyutunu Değiştir

en: Change Notifier AABB
tr: Bildirici Değiştir AABB

en: Change Particles AABB
tr: Parçacık AABB Değişimi

en: Change Probe Extents
tr: Deşme Genişlemesini Değiştir

en: Change Sphere Shape Radius
tr: Küresel Şeklin Çapını Değiştir

en: Change Box Shape Extents
tr: Kübik Şekli Genişlet

en: Change Capsule Shape Radius
tr: Kapsülün Çapını Değiştir

en: Change Capsule Shape Height
tr: Kapsülün Yüksekliğini Değiştir

en: Change Cylinder Shape Radius
tr: Silindir Şekli Yarıçapını Değiştir

en: Change Cylinder Shape Height
tr: Silindir Şekli Yüksekliğini Değiştir

en: Change Ray Shape Length
tr: Işın Şeklinin Uzunluğunu Değiştir

en: Set Room Point Position
tr: Oda Noktası Konumunu Ayarla

en: Set Portal Point Position
tr: Portal Noktası Konumunu Ayarla

en: Set Occluder Sphere Position
tr: Engelleyici Küre Konumunu Ayarla

en: Use BVH
tr: BVH Kullan

en: RID Pool Prealloc
tr: RID Havuzu Ön Tahsisi

en: Max Messages Per Frame
tr: Kare Başına Maksimum Mesaj

en: Max Errors Per Second
tr: Saniye Başına Maksimum Hata

en: Max Warnings Per Second
tr: Saniye Başına Maksimum Uyarı

en: Max Log Files
tr: Maksimum Kayıt Dosyası

en: Driver
tr: Sürücü

en: Driver Name
tr: Sürücü Adı

en: Fallback To GLES2
tr: GLES2'ye Geri Dön

en: Intended Usage
tr: Kullanım Amacı

en: Threads
tr: İş parçacıkları

en: Image
tr: Görüntü

en: Fullsize
tr: Tam boyut

en: Use Filter
tr: Filtre Kullan

en: Tooltip Position Offset
tr: Araç İpucu Pozisyon Kaydırması

en: Wait Timeout
tr: Bekleme Zaman Aşımı

en: Change Cylinder Radius
tr: Silindir Yarıçapını Değiştir

en: Change Cylinder Height
tr: Silindir Yüksekliğini Değiştir

en: Change Torus Inner Radius
tr: Simit Şekli İç Yarıçapını Değiştir

en: Change Torus Outer Radius
tr: Simit Şekli Dış Yarıçapını Değiştir

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Radial Segments
tr: Radyal Dilimler

en: Path Rotation
tr: Yol Rotasyonu

en: Path U Distance
tr: Yol U Mesafesi

en: Config File
tr: Konfigürasyon Dosyası

en: Library
tr: Kütüphane

en: Select the dynamic library for this entry
tr: Bu girdi için bir dinamik kütüphane seçin

en: Select dependencies of the library for this entry
tr: Bu girdi için kütüphanenin bağımlılıklarını seçin

en: Remove current entry
tr: Mevcut giriyi kaldır

en: Double click to create a new entry
tr: Yeni girdi oluşturmak için çift tıkla

en: Platform:
tr: Mecra:

en: Platform
tr: Mecra

en: Dynamic Library
tr: Dinamik Kütüphane

en: Add an architecture entry
tr: Bir yapı girdisi ekle

en: GDNativeLibrary
tr: GDYerelKütüphanesi

en: Enabled GDNative Singleton
tr: GDNative İskelet Etkinleştirildi

en: Disabled GDNative Singleton
tr: GDNative İskeleti Pasifleştirildi

en: Libraries:
tr: Kütüphaneler:

en: Class Name
tr: Sınıf İsmi

en: Script Class
tr: Betik Sınıfı

en: Icon Path
tr: İkon Yolu

en: GDNative
tr: GDYerel

en: Step argument is zero!
tr: Adım argümanı sıfır!

en: Not a script with an instance
tr: Örneği bulunan bir betik değil

en: Not based on a script
tr: Bir betiğe bağlı değil

en: Not based on a resource file
tr: Bir kaynak dosyasıne bağlı değil

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
tr: Geçersiz örnek sözlük biçemi (@path eksik)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
tr: Geçersiz örnek sözlük biçemi (betik @path 'tan yüklenemiyor)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
tr: Geçersiz örnek sözlük biçemi (@path 'taki kod geçersiz)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
tr: Geçersiz örnek sözlüğü (geçersiz altsınıflar)

en: Object can't provide a length.
tr: Nesne bir uzunluk sağlayamaz.

en: Language Server
tr: Dil Sunucusu

en: Export Mesh GLTF2
tr: Örüntüyü GLTF2 Olarak Dışa Aktar

en: Export GLTF...
tr: GLTF Dışa Aktar...

en: Sparse Indices Component Type
tr: Seyrek Dizinler Bileşen Tipi

en: FOV Size
tr: Görüş Alanı Boyutu

en: Specular Factor
tr: Yansıtıcı Etkeni

en: Scene Name
tr: Sahne Adı

en: Animations
tr: Animasyonlar

en: Mesh Library
tr: Model Kütüphanesi

en: Next Plane
tr: Sonraki sekme

en: Previous Plane
tr: Önceki sekme

en: Plane:
tr: Sekme:

en: Next Floor
tr: Sonraki Zemin

en: Previous Floor
tr: Önceki Zemin

en: Floor:
tr: Zemin:

en: GridMap Delete Selection
tr: IzgaraHaritası Seçimi Sil

en: GridMap Fill Selection
tr: IzgaraHaritası Seçimi Doldur

en: GridMap Paste Selection
tr: IzgaraHaritası Seçimi Yapıştır

en: GridMap Paint
tr: IzgaraHaritası Boyama

en: GridMap Selection
tr: GridMap Seçimi

en: Snap View
tr: Yapışma Görünümü

en: Clip Disabled
tr: Klip Devre dışı

en: Clip Above
tr: Klip Üzerine

en: Clip Below
tr: Klip Altına

en: Edit X Axis
tr: X Eksenini Düzenle

en: Edit Y Axis
tr: Y Eksenini Düzenle

en: Edit Z Axis
tr: Z Eksenini Düzenle

en: Cursor Rotate X
tr: İmleç Döndür X

en: Cursor Rotate Y
tr: İmleç Döndür Y

en: Cursor Rotate Z
tr: İmleç Döndür Z

en: Cursor Back Rotate X
tr: İmleç Geriye Döndür X

en: Cursor Back Rotate Y
tr: İmleç Geriye Döndür Y

en: Cursor Back Rotate Z
tr: İmleç Geriye Döndür Z

en: Cursor Clear Rotation
tr: İmleç Döndürme Temizle

en: Paste Selects
tr: Seçimleri Yapıştır

en: Clear Selection
tr: Seçimi Temizle

en: Fill Selection
tr: Seçimi Doldur

en: GridMap Settings
tr: IzgaraHaritası Ayarları

en: Pick Distance:
tr: Uzaklık Seç:

en: Filter meshes
tr: Modelleri Süz

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
tr: Model olarak kullanması için bu GridMap'e MeshLibrary kaynağı atayın.

en: Begin Bake
tr: Pişirmeye Başla

en: Preparing data structures
tr: Veri yapıları hazırlanıyor

en: Generate buffers
tr: Arabellek Oluştur

en: Direct lighting
tr: Doğrudan aydınlatma

en: Indirect lighting
tr: Dolaylı aydınlatma

en: Post processing
tr: Rötuş

en: Plotting lightmaps
tr: Işık haritalarını çizme

en: Class name can't be a reserved keyword
tr: Sınıf ismi ayrılmış anahtar kelime olamaz

en: Build Solution
tr: Solüsyonu İnşa Et

en: End of inner exception stack trace
tr: İç özel durum yığını izlemesinin sonu

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
tr: Bu düğümün çalışması için bir NavigationMesh kaynağı ayarlanmış veya oluşturulmuş olmalıdır.

en: Bake NavMesh
tr: NavMesh'i Sabitle

en: Clear the navigation mesh.
tr: Yönlendirici örüntüsünü temizle.

en: Setting up Configuration...
tr: Konfigürasyon Ayarlanıyor...

en: Calculating grid size...
tr: Izgara boyutu hesaplanıyor...

en: Creating heightfield...
tr: Yükseklik-alanı Oluşturuluyor...

en: Marking walkable triangles...
tr: Yürünebilir üçgenler işaretleniyor...

en: Constructing compact heightfield...
tr: Aralıksız yükseklialanı inşa ediliyor...

en: Eroding walkable area...
tr: Yürünebilir alan aşındırılıyor...

en: Partitioning...
tr: Bölümleniyor...

en: Creating contours...
tr: Konturlar oluşturuluyor...

en: Creating polymesh...
tr: Çoklu-örüntü oluşturuluyor...

en: Converting to native navigation mesh...
tr: Yerli yönlendirici örüntüsüne dönüştürülüyor...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
tr: Navigasyon Örüntüsü Üreteci Kurulumu:

en: Parsing Geometry...
tr: Geometri Ayrıştırılıyor...

en: Done!
tr: Oldu!

en: Strings
tr: Dizgiler

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
tr: Çalışan hafıza olmadan düğüm yerleştirilmiş, lütfen doğru yerleştirme üzerine olan belgeleri okuyun!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
tr: Düğüm yerleştirilmiş, fakat çalışan ilk hafızada bir fonksiyon koşulunu döndüremedi.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
tr: Döndürülen değer, düğüm çalışan hafızasındaki ilk elemana atanmış olmalıdır! Lütfen düğümünüzü düzeltin.

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
tr: Bit dizisi bulundu fakat yığındaki düğüm değil, kusuru bildir!

en: Change Signal Arguments
tr: Sinyal Argümanlarını Değiştir

en: Change Argument Type
tr: Argüman Tipini Seğiştir

en: Change Argument name
tr: Argüman ismini değiştir

en: Set Variable Default Value
tr: Değişken Varsayılan Değerini Ayarla

en: Set Variable Type
tr: Değişken Tipini Ayarla

en: Add Input Port
tr: Giriş Portu Ekle

en: Add Output Port
tr: Çıkış Portu Ekle

en: Change Port Type
tr: Bağlantı Noktası Türünü Değiştir

en: Change Port Name
tr: Bağlantı Noktası Adını Değiştir

en: Override an existing built-in function.
tr: Varolan gömülü işlevi değiştir.

en: Create a new function.
tr: Yeni işlev oluştur.

en: Variables:
tr: Değişkenler:

en: Create a new variable.
tr: Yeni değişken oluştur.

en: Signals:
tr: Sinyaller:

en: Create a new signal.
tr: Yeni sinyal oluştur.

en: Name is not a valid identifier:
tr: Ad doğru bir belirleyici değil:

en: Name already in use by another func/var/signal:
tr: Ad zaten başka bir fonk/değişken/sinyal tarafından kullanılıyor:

en: Rename Function
tr: İşlevi Yeniden Adlandır

en: Rename Variable
tr: Değişkeni Yeniden Adlandır

en: Rename Signal
tr: Sinyali Yeniden Adlandır

en: Add Function
tr: Fonksiyon Ekle

en: Delete input port
tr: Girdi portunu sil

en: Add Variable
tr: Değişken Ekle

en: Add Signal
tr: Sinyal Ekle

en: Remove Input Port
tr: Girdi Portunu Kaldır

en: Remove Output Port
tr: Çıktı Portunu Kaldır

en: Change Expression
tr: İfadeyi Değiştir

en: Can't copy the function node.
tr: Fonksiyon düğümü kopyalanamıyor.

en: Paste VisualScript Nodes
tr: GörselBetik Düğümleri Yapıştır

en: Remove VisualScript Nodes
tr: GörselBetik Düğümlerini Kaldır

en: Duplicate VisualScript Nodes
tr: GörselBetik Düğümlerini Çoğalt

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
tr: Alıcı bırakmak için %s tuşuna basılı tutun. Genel imza bırakmak için Shift'e basılı tutun.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
tr: Alıcı bırakmak için Ctrl'e basılı tutun. Genel imza bırakmak için Shift'e basılı tutun.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
tr: Bir düğüme basit bir referans bırakmak için %s tuşuna basılı tutun.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
tr: Bir düğüme basit bir başvuru bırakmak için Ctrl'e basılı tutun.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
tr: Bir Değişken Atayıcı bırakmak için %s tuşuna basılı tutun.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
tr: Bir Değişken Atayıcı bırakmak için Ctrl'e basılı tutun.

en: Add Preload Node
tr: Önyüklenen Düğüm Ekle

en: Add Node(s)
tr: Düğüm(ler) Ekle

en: Add Node(s) From Tree
tr: Ağaçtan Düğüm(ler) Ekle

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
tr: Bu sahnede '% s' komut dosyası kullanılmadığı için özellikler bırakılamıyor.
    Sadece imzayı kopyalamak için 'Shift' tuşunu basılı tutarak bırakın.

en: Add Getter Property
tr: Alıcı Özellik Ekle

en: Add Setter Property
tr: Atayıcı Özellik Ekle

en: Change Base Type
tr: Temel Tipi Değiştir

en: Move Node(s)
tr: Düğüm(ler) Taşı

en: Remove VisualScript Node
tr: GörselBetik Düğümü Kaldır

en: Connect Nodes
tr: Düğümleri Bağla

en: Disconnect Nodes
tr: Düğümleri Ayır

en: Connect Node Data
tr: Düğüm Verisi Bağla

en: Connect Node Sequence
tr: Düğüm Dizisi Bağla

en: Script already has function '%s'
tr: Betik zaten '%s' fonksiyonuna sahip

en: Change Input Value
tr: Girdi Değerini Değiştir

en: Resize Comment
tr: Yorumu Boyutlandır

en: Can't create function with a function node.
tr: İşlev düğümü ile işlev oluşturulamıyor.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
tr: Birden çok işlevin düğümlerinden düğüm işlevi oluşturulamıyor.

en: Select at least one node with sequence port.
tr: Dizi portlu en az bir düğüm seçin.

en: Try to only have one sequence input in selection.
tr: Seçimde yalnızca bir dizi girişi olmasını deneyin.

en: Create Function
tr: İşlev Oluştur

en: Remove Function
tr: İşlevi Kaldır

en: Remove Variable
tr: Değişkeni Kaldır

en: Editing Variable:
tr: Değişken Düzenleniyor:

en: Remove Signal
tr: Sinyal Kaldır

en: Editing Signal:
tr: Sinyal Düzenleniyor:

en: Make Tool:
tr: Araç Yap:

en: Members:
tr: Üyeler:

en: Change Base Type:
tr: Temel Tipi Değiştir:

en: Add Nodes...
tr: Düğümler Ekle...

en: Add Function...
tr: İşlev Ekle...

en: function_name
tr: işlev_ismi

en: Select or create a function to edit its graph.
tr: Grafiği düzenlemek için işlev seçin ya da oluşturun.

en: Delete Selected
tr: Seçilenleri Sil

en: Find Node Type
tr: Düğüm Türü Bul

en: Copy Nodes
tr: Düğümleri Kopyala

en: Cut Nodes
tr: Düğümleri Kes

en: Make Function
tr: İşlev Yap

en: Refresh Graph
tr: Grafiği Yenile

en: Edit Member
tr: Üye Düzenle

en: Expression
tr: İfade

en: Return
tr: Dön

en: Condition
tr: Koşul

en: Iterator became invalid
tr: Yineleyici geçersiz durumda

en: Sequence
tr: Dizi

en: Switch
tr: Değiştir

en: Type Cast
tr: Tür Dönüştür

en: Validate
tr: Doğrula

en: RPC Call Mode
tr: RPC çağrı modu

en: Subtract %s
tr: %s'ı çıkar

en: Multiply %s
tr: %s'ı Çarp

en: Divide %s
tr: %s'ı Böl

en: Mod %s
tr: %s'in Modunu Al

en: BitAnd %s
tr: %s'ın BitAnd'ını Al

en: BitOr %s
tr: %s'ın BitOr'unu Al

en: BitXor %s
tr: %s'ın BitXor'unu Al

en: Get %s
tr: Getir %s

en: Invalid index property name.
tr: Geçersiz indeks özelliği ismi.

en: Base object is not a Node!
tr: Taban nesne bir Düğüm değil!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
tr: %s düğümünde geçersiz indeks özelliği ismi '%s'.

en: Operator
tr: Operatör

en: Preload
tr: Önceden Yükle

en: Get Index
tr: İndeksi Al

en: Set Index
tr: İndeksi Ayarla

en: Global Constant
tr: Genel Sabit

en: Class Constant
tr: Sınıf Sabiti

en: Basic Constant
tr: Basit Sabit

en: Math Constant
tr: Matematik Sabiti

en: Get Engine Singleton
tr: Motor İskeletini Al

en: Get Scene Node
tr: Sahne Düğümünü Al

en: Get Scene Tree
tr: Sahne Ağacını Al

en: CustomNode
tr: ÖzelSınıf

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
tr: Özel düğüm _step() metoduna sahip değil, grafiği işleyemez.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
tr: _step()'ten geçersiz dönüş değeri, tam sayı (dizi çıkışı) ya da dize (hatası) olmalı.

en: Construct %s
tr: %s'ı Oluştur

en: Get Local Var
tr: Yerel Değişkeni Al

en: Set Local Var
tr: Yerel Değişkeni Ayarla

en: Deconstruct %s
tr: %s'ı Yapısını Ayır

en: Search VisualScript
tr: Görsel Betikte Ara

en: Yield
tr: Verim

en: Wait
tr: Bekle

en: Next Frame
tr: Sonraki Çerçeve

en: Next Physics Frame
tr: Sonraki Fizik Çerçevesi

en: %s sec(s)
tr: %s saniye/ler

en: WaitSignal
tr: BeklemeSinyali

en: WaitNodeSignal
tr: DüğümBeklemeSinyali

en: Handshake Timeout
tr: Tokalaşma Zaman Aşımı

en: Required Features
tr: Gerekli Özellikler

en: Optional Features
tr: İsteğe Bağlı Özellikler

en: Package name is missing.
tr: Paket ismi eksik.

en: Package segments must be of non-zero length.
tr: Paket segmentleri sıfır olmayan uzunlukta olmalıdır.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
tr: Android uygulama paketi adlarında '% s' karakterine izin verilmiyor.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
tr: Rakam, paket segmentindeki ilk karakter olamaz.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
tr: '%s' karakteri bir paket segmentindeki ilk karakter olamaz.

en: The package must have at least one '.' separator.
tr: Paket en azından bir tane '.' ayıracına sahip olmalıdır.

en: Min SDK
tr: Minimum SDK

en: Package
tr: Paket

en: Unique Name
tr: Benzersiz Ad

en: Classify As Game
tr: Oyun Olarak Sınıflandır

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Select device from the list
tr: Listeden aygıt seç

en: Running on %s
tr: %s üzerinde çalışıyor

en: Exporting APK...
tr: APK dışarı aktarılıyor...

en: Uninstalling...
tr: Kaldırılıyor...

en: Installing to device, please wait...
tr: Cihaza yükleniyor, lütfen bekleyin...

en: Could not install to device: %s
tr: Cihaza yüklenemedi: %s

en: Running on device...
tr: Cihazda çalışıyor...

en: Could not execute on device.
tr: Cihazda yürütülemedi.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
tr: Android derleme şablonu projede yüklü değil. Proje menüsünden yükleyin.

en: Either Debug Keystore, Debug User AND Debug Password settings must be configured OR none of them.
tr: Hata Ayıklama Anahtar Deposu, Hata Ayıklama Kullanıcısı VE Hata Ayıklama Şifresi konfigüre edilmeli VEYA hiçbiri konfigüre edilmemelidir.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
tr: Anahtar deposunda Hata Ayıklayıcı Ayarları'nda veya ön ayarda yapılandırılmamış.

en: Either Release Keystore, Release User AND Release Password settings must be configured OR none of them.
tr: Yayınlama Anahtar Deposu, Yayınlama Kullanıcısı be Yayınlama Şifresi ayarları konfigüre edilmeli VEYA hiçbiri konfigüre edilmemelidir.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
tr: Dışa aktarma ön kümesinde yanlış yapılandırılan anahtar deposunu (keystore) serbest bırakın.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
tr: Editör Ayarlarında geçerli bir Android SDK yolu gerekli.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
tr: Editör Ayarlarında geçersiz Android SDK yolu.

en: Missing 'platform-tools' directory!
tr: Eksik 'platform araçları' dizini!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
tr: Android SDK platform-tools'un adb komutu bulunamıyor.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
tr: Lütfen Editör Ayarlarında girilen Android SDK klasörünü kontrol ediniz.

en: Missing 'build-tools' directory!
tr: Eksik 'inşa-araçları' dizini!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
tr: Android SDK platform-tools'un apksigner komutu bulunamıyor.

en: Invalid public key for APK expansion.
tr: APK genişletmesi için geçersiz ortak anahtar.

en: Invalid package name:
tr: Geçersiz paket ismi:

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
tr: Eklentileri kullanabilmek için "Özel Derleme Kullan" seçeneği aktif olmalı.

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
tr: "AAB Dışa Aktar" yalnızca "Özel Yapı Kullan" etkinleştirildiğinde geçerlidir.

en: Signing debug %s...
tr: %s hata ayıklaması imzalanıyor...

en: Signing release %s...
tr: %s sürümü imzalanıyor...

en: Could not find keystore, unable to export.
tr: Anahtar deposu bulunamadı, dışa aktarılamadı.

en: Could not start apksigner executable.
tr: apksigner uygulaması başlatılamadı.

en: 'apksigner' returned with error #%d
tr: 'apksigner', #%d hatasıyla döndürüldü

en: Verifying %s...
tr: Doğrulanıyor %s...

en: 'apksigner' verification of %s failed.
tr: %s için 'apksigner' doğrulaması başarısız oldu.

en: Exporting for Android
tr: Android için dışa aktarılıyor

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
tr: Geçersiz dosya adı! Android Uygulama Paketi *.aab uzantısı gerektirir.

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
tr: APK Genişletme, Android Uygulama Paketi ile uyumlu değildir.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
tr: Geçersiz dosya adı! Android APK, * .apk uzantısını gerektirir.

en: Unsupported export format!
tr: Desteklenmeyen dışa aktarım biçimi!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
tr: Özel olarak oluşturulmuş bir şablondan oluşturmaya çalışılıyor, ancak bunun için sürüm bilgisi yok. Lütfen 'Proje' menüsünden yeniden yükleyin.

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
tr: Android derlemesi sürüm uyumsuzluğu: Yüklü Şablon: %s, Godot versiyonu: %s. Lütfen 'Proje' menüsünden Android derleme şablonunu yeniden yükleyin.

en: Unable to overwrite res://android/build/res/*.xml files with project name.
tr: Proje adıyla res://android/build/res/*.xml dosyalarının üzerine yazılamıyor.

en: Could not export project files to gradle project.
tr: Proje dosyaları gradle projesine aktarılamadı.

en: Could not write expansion package file!
tr: Genişletme paketi dosyası yazılamadı!

en: Building Android Project (gradle)
tr: Android Projesi Oluşturma (gradle)

en: Moving output
tr: Çıktı taşınıyor

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
tr: Dışa aktarma dosyası kopyalanamıyor ve yeniden adlandırılamıyor, çıktılar için gradle proje dizinini kontrol edin.

en: Package not found: "%s".
tr: Paket bulunamadı: "%s".

en: Creating APK...
tr: APK oluşturuluyor...

en: Could not find template APK to export: "%s".
tr: Dışa aktarılacak şablon APK bulunamadı: "%s".

en: Missing libraries in the export template for the selected architectures: %s. Please build a template with all required libraries, or uncheck the missing architectures in the export preset.
tr: Seçili mimariler için dışa aktarma şablonunda eksik kitaplıklar: %s. Lütfen tüm gerekli kitaplıkları içeren bir şablon oluşturun veya dışa aktarma ön ayarındaki eksik mimarilerin işaretini kaldırın.

en: Adding files...
tr: Dosyalar ekleniyor...

en: Could not export project files.
tr: Proje dosyaları dışa aktarılamadı.

en: Aligning APK...
tr: APK hizalanıyor ...

en: Could not unzip temporary unaligned APK.
tr: Geçici olarak hizalanmamış APK'nın sıkıştırması açılamadı.

en: Identifier is missing.
tr: Tanımlayıcı eksik.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
tr: Tanımlayıcı'da '%s' karakterine izin verilmiyor.

en: Export Method Release
tr: Dışa Aktarma Yöntemi Sürümü

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
tr: App Store Ekip Kimliği belirtilmedi - proje yapılandırılamıyor.

en: Invalid Identifier:
tr: Geçersiz Tanımlayıcı:

en: Stop HTTP Server
tr: HTTP sunucuyu durdur

en: Run in Browser
tr: Tarayıcıda Çalıştır

en: Run exported HTML in the system's default browser.
tr: Dışa aktarılmış HTML'yi sistemin varsayılan tarayıcısında çalıştır.

en: Could not open template for export: "%s".
tr: Dışa aktarım için şablon açılamadı: "%s".

en: Invalid export template: "%s".
tr: Geçersiz dışa aktarım şablonu: "%s".

en: Could not write file: "%s".
tr: Dosya yazılamadı: "%s".

en: Could not read file: "%s".
tr: Dosya okunamadı: "%s".

en: Variant
tr: Varyant

en: Could not read HTML shell: "%s".
tr: HTML kabuğu okunamadı: "%s".

en: Could not create HTTP server directory: %s.
tr: HTTP sunucu klasörü oluşturulamadı: "%s".

en: Error starting HTTP server: %d.
tr: HTTP sunucusu başlatılırken hata: %d.

en: App Category
tr: Uygulama Kategorisi

en: Could not open icon file "%s".
tr: İkon dosyası "%s" açılamadı.

en: Could not start xcrun executable.
tr: xcrun uygulaması başlatılamadı.

en: Notarization failed.
tr: Noter tasdiki başarısız oldu.

en: Cannot sign file %s.
tr: %s dosyası imzalanamadı.

en: Could not start hdiutil executable.
tr: hdiutil uygulaması başlatılamadı.

en: Could not find template app to export: "%s".
tr: Dışa aktarım için şablon uygulaması bulunamadı: "%s".

en: Invalid export format.
tr: Geçersiz dışa aktarım biçimi.

en: Could not open file to read from path "%s".
tr: "%s" yolundan okunacak dosya açılamadı.

en: Invalid bundle identifier:
tr: Geçersiz paket tanımlayıcısı:

en: Notarization: Apple ID name not specified.
tr: Noter tasdik: Apple Kimliği adı belirtilmedi.

en: Notarization: Apple ID password not specified.
tr: Noter tasdik: Apple Kimliği parolası belirtilmedi.

en: Short Name
tr: Kısa Ad

en: Publisher Display Name
tr: Görünen Yayıncı Adı

en: Product GUID
tr: Ürün GUID

en: Splash Screen
tr: Başlangıç Ekranı

en: Invalid package short name.
tr: Geçersiz paket kısa ismi.

en: Invalid package unique name.
tr: Geçersiz benzersiz paket ismi.

en: Invalid package publisher display name.
tr: Geçersiz paket yayıncı görünen adı.

en: Invalid product GUID.
tr: Geçersiz ürün GUID'i.

en: Invalid publisher GUID.
tr: Geçersiz yayıncı GUID'i.

en: Invalid background color.
tr: Geçersiz arkaplan rengi.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
tr: Geçersiz Yığım Belirtkesi, bedizin boyutları (50x50 olmalı).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
tr: Geçersiz kare 44x44 belirtkenin bediz boyutları (44x44 olmalı).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
tr: Geçersiz kare 71x71 belirtkenin bediz boyutları (71x71 olmalı).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
tr: Geçersiz kare 150x150 belirtkenin bediz boyutları (150x150 olmalı).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
tr: Geçersiz kare 310x310 belirtkenin bediz boyutları (310x310 olmalı).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
tr: Geçersiz kare 310x150 belirtkenin bediz boyutları (310x150 olmalı).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
tr: Geçersiz açılış görüntülüğü bediz boyutları (620x300 olmalı).

en: Failed to rename temporary file "%s".
tr: "%s" geçici dosyasının yeniden adlandırılması başarısız oldu.

en: Product Version
tr: Ürün Sürümü

en: Company Name
tr: Şirket Adı

en: Product Name
tr: Ürün Adı

en: Invalid identity type.
tr: Geçersiz kimlik türü.

en: Failed to remove temporary file "%s".
tr: "%s" geçici dosyasının silinme işlemi başarısız oldu.

en: Invalid icon path:
tr: Geçersiz ikon yolu:

en: Invalid file version:
tr: Geçersiz dosya sürümü:

en: Invalid product version:
tr: Geçersiz ürün sürümü:

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
tr: AnimatedSprite öğesinin çerçeveleri görüntülemesi için "Çerçeveler" özelliğinde bir SpriteFrames kaynağı oluşturulmalı veya ayarlanmalıdır.

en: Override
tr: Üzerine Yaz

en: Max Distance
tr: Maksimum Uzaklık

en: Rotating
tr: Döndürme

en: Draw Screen
tr: Çizim Ekranı

en: Draw Limits
tr: Çizim Sınırları

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
tr: Sahne başına (ya da bir öbek örneklenmiş sahneler için) yalnızca bir görünür CanvasModulate'e izin verilir. İlk oluşturulan çalışırken diğerleri ihmal edilecektir.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
tr: Bu düğümün şekli yoktur, bu nedenle diğer nesnelerle çarpışamaz veya etkileşime giremez.
    Şeklini tanımlamak için alt düğüm olarak bir TemasŞekli2B veya TemasÇokgen2B eklemeyi düşünün.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
tr: CollisionPolygon2D yalnızca CollisionObject2D'den türeyen düğümlere bir şekil elde etmeye hizmet eder. Lütfen onu yalnızca şunların çocuğu olarak kullanın ve Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D vs.'ye bir şekil vermek için kullanın.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
tr: Boş bir CollisionPolygon2D'nin çarpışmaya hiçbir etkisi yoktur.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
tr: Geçersiz çokgen. 'Solids' oluşturma modunda en az 3 nokta gereklidir.

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
tr: Geçersiz çokgen. 'Segments' oluşturma modunda en az 2 nokta gereklidir.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
tr: CollisionShape2D yalnızca CollisionObject2D'den türeyen düğümlere bir şekil elde etmeye hizmet eder. Lütfen onu yalnızca şunların çocuğu olarak kullanın ve Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D vs.'ye bir şekil vermek için kullanın.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
tr: CollisionShape2D'nin işlevini yerine getirmesi için ona bir şekil sağlanması gerekmektedir. Lütfen onun için bir şekil kaynağı oluşturun!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
tr: Çokgen tabanlı şekiller doğrudan CollisionShape2D düğümü aracılığıyla kullanılamaz veya düzenlenemez. Lütfen bunun yerine CollisionPolygon2D düğümünü kullanın.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
tr: CPUParçacık2B animasyonu "Parçacık Animasyonu" seçimi etkin olarak CanvasÖgesiMalzemesi kullanımı gerektirir.

en: Randomness
tr: Rastgelelik

en: Sphere Radius
tr: Küre Yarıçapı

en: Scale Amount
tr: Ölçek Miktarı

en: Variation
tr: Varyasyon

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
tr: Düğüm A ve Düğüm B, PhysicsBody2D olmalıdır

en: Node A must be a PhysicsBody2D
tr: Düğüm A bir PhysicsBody2D olmalıdır

en: Node B must be a PhysicsBody2D
tr: Düğüm B bir PhysicsBody2D olmalıdır

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
tr: Kesişim, iki PhysicsBody2D'ye bağlı değil

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
tr: Düğüm A ve Düğüm B, farklı PhysicsBody2D olmalıdır

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
tr: "Doku" özelliğine ışık şeklinde bir doku sağlanmalıdır.

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
tr: Engelleyicinin etkili olabilmesi için bir engelleyici çokgeni ayarlanmalıdır (ya da çizilmelidir).

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
tr: Bu engelleyici için engelleyici çokgeni boş. Lütfen bir çokgen çizin.

en: Border
tr: Kenar

en: Path Max Distance
tr: Yol Maksimum Mesafesi

en: Max Speed
tr: Maksimum Hız

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
tr: Bu düğüm(node) çalışmak için bir NavigationPolygon kaynağı ayarlanmasına ya da oluşturulmasına gereksinim duyar. Lütfen hazır bir tane seçin ya da bir çokgen çizin.

en: Rotation Degrees
tr: Dönüş Açıları

en: Global Rotation Degrees
tr: Genel Dönüş Açıları

en: Global Scale
tr: Küresel Ölçek

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
tr: ParallaxLayer, yalnızca ParallaxBackground düğümünün çocuğu olduğu zaman çalışır.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles2D node instead. You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
tr: GPU tabanlı parçacıklar GLES2 video sürücüsü tarafından desteklenmez.
    Bunun yerine CPUParticles2D düğümünü kullanın. Bunun için "CPUParticles2D'a Dönüştür" seçeneğini kullanabilirsiniz.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
tr: Parçacıkları işlemek için bir materyal atanmış değil, bu yüzden etki eden davranış yok.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
tr: Particles2D animasyonu, "Parçacık Animasyonu" etkinleştirilmiş bir CanvasÖgesiMalzemesi kullanımını gerektirir.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
tr: PathFollow2D yalnızca Path2D düğümünün çocuğu olarak ayarlanınca çalışır.

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
tr: Fizik motoru çalışıtığında RigidBody2D (karakter veya rigid kipinde) boyut değişikliği geçersiz kılınacak
    Değişikliği bunun yerine çocuk çarpışma şekillerinin içinden yapın.

en: Inertia
tr: Eylemsizlik

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
tr: Yol özelliği çalışabilmesi için geçerli bir Node2D düğümüne işaret etmelidir.

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
tr: Bu İskelet2B zinciri İskelet2B düğümünde sonlanmalı.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
tr: Bir Kemit2B yalnızca İskelet2B ya da başka bir Kemik2B'nin alt düğümü olarak çalışabilir.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
tr: Bu kemik uygun bir DİNLENME pozundan yoksun. İskelet2B düğümüne gidip bir tane atayın.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
tr: CollisionShape2D yalnızca CollisionObject2D'den türeyen düğümlere bir şekil elde etmeye hizmet eder. Lütfen onu yalnızca Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D vs.'nin alt şekli olarak ve onlara şekil vermek için kullanın.

en: Centered Textures
tr: Merkezlenmiş Dokular

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
tr: VisibilityEnabler2D, düzenlenmiş sahne köküyle doğrudan üst öğe olarak kullanıldığında en iyi sonucu verir.

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
tr: ARVRCamera üst düğüm olarak ARVROrigin düğümüne sahip olmalı.

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
tr: ARVRController üst düğüm olarak ARVROrigin düğümüne sahip olmalı.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
tr: Deneytleyici kimliği 0 olmamalı aksi taktirde bu denetleyici gerçek bir denetleyiciye bağlı olmayacak.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
tr: ARVRAnchor üst düğüm olarak ARVROrigin düğümüne sahip olmalı.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
tr: Çapa kimliği 0 olmamalı aksi halde bu çapa gerçek bir çapaya bağlı olmayacak.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
tr: ARVROrigin bir ARVRCamera alt düğümü gerektirir.

en: World Scale
tr: Dünya Ölçeği

en: Degrees
tr: Açılar

en: Finding meshes and lights
tr: Örgü ve ışıkları bulmak

en: Preparing geometry (%d/%d)
tr: Geometri hazırlanıyor (%d/%d)

en: Preparing environment
tr: Ortam hazırlanıyor

en: Generating capture
tr: Yakalama oluşturuluyor

en: Saving lightmaps
tr: Işık-haritaları kaydediliyor

en: Done
tr: Oldu

en: Max Size
tr: Maksimum Boyut

en: Custom Sky Rotation Degrees
tr: Özel Gökyüzü Dönüş Açıları

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
tr: Bu düğüm şekle sahip değil, bu yüzden diğer nesnelerle etkileşime giremez.
    Şeklini belirlemek için alt düğüm olarak CollisionShape ya da CollisionPolygon eklemeyi düşünebilirsiniz.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
tr: CollisionPolygon sadece CollisionObject türetilmiş bir düğümde çarpışma yüzeyi sağlamaya yarar. Bunların yüzeyine şekil vermek için Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, v.b. onu sadece bunların çocuğu olarak kullanın.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
tr: Boş bir CollisionPolygon'un çarpışma üzerinde etkisi yoktur.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
tr: CollisionShape sadece CollisionObject türetilmiş bir düğümde çarpışma yüzeyi sağlamaya yarar. Bunların yüzeyine şekil vermek için Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, v.b. onu sadece bunların çocuğu olarak kullanın.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
tr: CollisionShape'in çalışması için ona bir şekil verilmelidir. Lütfen bunun için bir şekil kaynağı oluşturun.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
tr: Düzlem şekli iyi çalışmıyor ve gelecek versiyonlarda çıkarılacak. Lütfen kullanmayın.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
tr: ConcavePolygonShape static dışında bir modda RigidBody'i desteklemiyor.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
tr: Hiçbirşey görünebilir değil çünkü hiçbir model atanmış değil.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
tr: CPUParçacık animasyonu Billboard Modu "Parçacık Billboard" olarak belirlenmiş UzamsalMalzeme kullanımı gerektirir.

en: Plotting Meshes
tr: Örüntüler Haritalanıyor

en: Finishing Plot
tr: Haritalama Bitiriliyor

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
tr: GIProbes GLES2 video sürücüsü tarafından desteklenmez.
    Bunun yerine bir BakedLightmap kullanın.

en: The GIProbe Compress property has been deprecated due to known bugs and no longer has any effect.
    To remove this warning, disable the GIProbe's Compress property.
tr: GIProbe Sıkıştırma özelliği, bilinen hatalar nedeniyle kullanımdan kaldırılmıştır ve artık herhangi bir etkisi yoktur.
    Bu uyarıyı kaldırmak için GIProbe'un Sıkıştırma özelliğini devre dışı bırakın.

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
tr: 90 dereceden geniş açılı SpotIşık gölge oluşturamaz.

en: Transform Normals
tr: Dönüşüm Normalleri

en: No shape is set.
tr: Hiçbir şekil ayarlanmadı.

en: Only uniform scales are supported.
tr: Yalnızca tek tip ölçekler desteklenir.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
tr: Hiçbirşey görünebilir değil çünkü örüntüler çizim geçişlerine atanmış değil.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
tr: Parçacık animasyonu, Reklam Panosu Modu "Parçacık Reklam Panosu" olarak ayarlanmış bir SpatialMaterial'ın kullanılmasını gerektirir.

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
tr: PathFollow yalnızca Path düğümünün alt düğümü olarak ayarlanınca çalışır.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
tr: YolTakibet'in DÖNME_ODAKLI öğesi, üst Yol'un Eğri kaynağında "Yukarı Vektör" özelliğinin etkinleştirilmesini gerektiriyor.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
tr: RigidBody boyut değişikliği(karakter yada rigid kipleri) fizik motoru çalıştığında geçersiz kılınacak.
    Boyu değişikliğini bunun yerine çocuk çarpışma şekilleri içinden yapın.

en: Angular Limit Lower
tr: Açısal Limit Alt

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
tr: Düğüm A ve Düğüm B, PhysicsBody olmalıdır

en: Node A must be a PhysicsBody
tr: Düğüm A bir PhysicsBody olmalıdır

en: Node B must be a PhysicsBody
tr: Düğüm B bir PhysicsBody olmalıdır

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
tr: Kesişim, herhangi bir PhysicsBody'ye bağlı değil

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
tr: Düğüm A ve Düğüm B, farklı PhysicsBody olmalıdır

en: Params
tr: Parametreler

en: Upper Distance
tr: Üst Mesafe

en: Lower Distance
tr: Alt Mesafe

en: Force Limit
tr: Kuvvet Sınırı

en: The RoomManager should not be a child or grandchild of a Portal.
tr: RoomManager, bir Portal'ın çocuğu veya torunu olmamalıdır.

en: A Room should not be a child or grandchild of a Portal.
tr: Bir Oda, bir Portal'ın çocuğu veya torunu olmamalıdır.

en: A RoomGroup should not be a child or grandchild of a Portal.
tr: Bir RoomGroup, bir Portal'ın çocuğu veya torunu olmamalıdır.

en: Grid Radius
tr: Izgara Yarıçapı

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
tr: "Uzak Yol" özelliği çalışması için geçerli bir Uzamsal veya Uzamsal türevi düğüme işaret etmelidir.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
tr: Bir Oda'nın çocuk veya torun olarak başka bir Odası olamaz.

en: The RoomManager should not be placed inside a Room.
tr: RoomManager bir Odanın içine yerleştirilmemelidir.

en: A RoomGroup should not be placed inside a Room.
tr: Bir Oda Grubu, bir Odanın içine yerleştirilmemelidir.

en: Room convex hull contains a large number of planes.
    Consider simplifying the room bound in order to increase performance.
tr: Oda dışbükey gövde, çok sayıda uçak içerir.
    Performansı artırmak için oda sınırını basitleştirmeyi düşünün.

en: The RoomManager should not be placed inside a RoomGroup.
tr: RoomManager, bir RoomGroup içine yerleştirilmemelidir.

en: The RoomList has not been assigned.
tr: RoomList atanmadı.

en: The RoomList node should be a Spatial (or derived from Spatial).
tr: RoomList düğümü bir Uzamsal (veya Uzamsal'dan türetilmiş) olmalıdır.

en: Portal Depth Limit is set to Zero.
    Only the Room that the Camera is in will render.
tr: Portal Derinlik Sınırı Sıfır olarak ayarlanmıştır.
    Yalnızca Kameranın bulunduğu Oda görüntülenecektir.

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
tr: SceneTree'de yalnızca bir RoomManager olmalıdır.

en: RoomList path is invalid.
    Please check the RoomList branch has been assigned in the RoomManager.
tr: RoomList yolu geçersiz.
    Lütfen RoomManager'da RoomList şubesinin atandığını kontrol edin.

en: RoomList contains no Rooms, aborting.
tr: RoomList hiç Oda içermiyor, iptal ediliyor.

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
tr: Yanlış adlandırılmış düğümler algılandı, ayrıntılar için çıktı günlüğünü kontrol edin. İptal ediliyor.

en: Portal link room not found, check output log for details.
tr: Portal bağlantı odası bulunamadı, ayrıntılar için çıktı günlüğünü kontrol edin.

en: Portal autolink failed, check output log for details.
    Check the portal is facing outwards from the source room.
tr: Portal otomatik bağlantısı başarısız oldu, ayrıntılar için çıktı günlüğünü kontrol edin.
    Portalın kaynak odadan dışa doğru baktığını kontrol edin.

en: Room overlap detected, cameras may work incorrectly in overlapping area.
    Check output log for details.
tr: Oda çakışması algılandı, kameralar çakışan alanda hatalı çalışabilir.
    Ayrıntılar için çıktı günlüğünü kontrol edin.

en: Error calculating room bounds.
    Ensure all rooms contain geometry or manual bounds.
tr: Oda sınırları hesaplanırken hata oluştu.
    Tüm odaların geometri veya manuel sınırlar içerdiğinden emin olun.

en: Simulation Precision
tr: Simülasyon Hassasiyeti

en: Total Mass
tr: Toplam Kütle

en: This body will be ignored until you set a mesh.
tr: Bir model ayarlanana kadar bu gövde yok sayılır.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
tr: SoftBody'deki boyut değişiklikleri çalışırken fizik motoru tarafından geçersiz kılınır.
    Bunun yerine alt düğümlerde çarpışma şekillerindeki boyutu değiştirin.

en: Opacity
tr: Şeffaflık

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
tr: AnimatedSprite3D'nin kareleri görüntüleyebilmesi için "Çerçeveler" özelliğinde bir SpriteFrames kaynağı oluşturulmalı veya ayarlanmalıdır.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
tr: VehicleWheel VehicleBody'ye bir tekerlek sistemi sağlaması için hizmet eder. Lütfen bunu VehicleBody'nin çocuğu olarak kullanın.

en: Wheel
tr: Tekerlek

en: Min Distance
tr: Minimum Mesafe

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
tr: WorldEnvironment, "Ortam" özelliğinin görünür bir etkiye sahip olması için bir Ortam içermesi gereklidir.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
tr: Her sahne başına (ya da örneklenmiş sahneler dizisine) sadece bir tane WorldEnvironment 'a izin verilir.

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
tr: Bu WorldEnvironment yoksayıldı. (3B sahneler için) Bir Kamera ekleyin veya (2B sahneler için) bu ortamın Arkaplan Kipini Canvas olarak ayarlayın.

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
tr: '%s' BlendTree düğümünde, animasyon bulunamadı: '% s'

en: Animation not found: '%s'
tr: Animasyon bulunamadı: '%s'

en: Random Delay
tr: Rastgele Gecikme

en: Anim Apply Reset
tr: Animasyon Sıfırlamayı Uygula

en: Playback Options
tr: Oynatma Seçenekleri

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
tr: '%s' düğümünde geçersiz animasyon: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
tr: Geçersiz animasyon: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
tr: '%s' düğümünün '%s' girişine hiçbir şey bağlı değil.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
tr: Grafik için hiçbir kök AnimationNode ayarlanmadı.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
tr: Animasyon içeren bir AnimationPlayer düğümünün yolu ayarlanmadı.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
tr: AnimasyonOynatıcı için ayarlanan yol, bir AnimasyonOynatıcı düğümüne yol açmaz.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
tr: AnimationOynatıcı kök düğümü geçerli bir düğüm değil.

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
tr: Bu düğüm kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine AnimasyonAğacı kullanın.

en: Pick a color from the editor window.
tr: Düzenleme penceresinden renk seç.

en: Switch between hexadecimal and code values.
tr: Hex ve kod değerleri arasında geçiş yap.

en: Add current color as a preset.
tr: Şuanki rengi bir önayar olarak kaydet.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
tr: Bir komut dosyası alt öğelerin yerleştirme davranışını yapılandırmadıkça, kapsayıcı kendi başına hiçbir amaca hizmet etmez.
    Komut dosyası eklemek istemiyorsanız bunun yerine düz bir Kontrol düğümü kullanın.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
tr: İpucu Araç İpucu, kontrolün Fare Filtresi "Yoksay" olarak ayarlandığı için görüntülenmez. Bu sorunu çözmek için Fare Filtresini "Durdur" veya "Başarılı" olarak ayarlayın.

en: Min Size
tr: Minimum Boyut

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Default Cursor Shape
tr: Varsayılan İmleç Şekli

en: Size Flags
tr: Boyut Etiketleri

en: Alert!
tr: Uyarı!

en: Please Confirm...
tr: Lütfen Doğrulayın...

en: Must use a valid extension.
tr: Geçerli bir uzantı kullanılmalı.

en: Enable grid minimap.
tr: Izgara haritasını etkinleştir.

en: Icon Scale
tr: Simge Ölçeği

en: Visible Characters
tr: Görünür Karakterler

en: Secret Character
tr: Gizli Karakter

en: Caret
tr: İmleç

en: Blink Speed
tr: Yanıp Sönme Hızı

en: The Tile and Tile Fit options for Axis Stretch properties are only effective when using the GLES3 rendering backend.
    The GLES2 backend is currently in use, so these modes will act like Stretch instead.
tr: Eksen Uzatma özellikleri için Döşeme ve Döşeme Sığdırma seçenekleri yalnızca GLES3 işleme arka ucunu kullanırken etkilidir.
    GLES2 arka ucu şu anda kullanımda olduğundan, bu modlar bunun yerine Stretch gibi davranacaktır.

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
tr: Popup() veya popup*() işlevlerinden herhangi birini çağırmazsanız pop-up'lar varsayılan olarak gizlenir. Bunları düzenleme için görünür yapmak iyidir, ancak çalıştırıldıktan sonra gizlenirler.

en: Percent
tr: Yüzde

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
tr: "Exp Edit" etkinse, "Min Değer" 0'dan büyük olmalıdır.

en: Page
tr: Sayfa

en: Elapsed Time
tr: Geçen Süre

en: Character
tr: Karakter

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
tr: ScrollContainer tek bir alt denetimi ile çalışmak için tasarlanmıştır.
    Bir kapsayıcı (VBox,HBox, vb) ya da Control'ü alt düğüm olarak kullanın ve minimum boyutu elle ayarlayın.

en: Prefix
tr: Ön Ek

en: Suffix
tr: Son Ek

en: Current Tab
tr: Geçerli Sekme

en: Drag To Rearrange Enabled
tr: Sürükleyerek Yeniden Düzenleme Aktifleştirildi

en: Scroll Vertical
tr: Dikey Kaydırma

en: Scroll Horizontal
tr: Yatay Kaydırma

en: Fill Degrees
tr: Dolgu Aşamaları

en: (Other)
tr: (Diğer)

en: Hide Root
tr: Kökü Gizle

en: Timeout
tr: Zaman Aşımı

en: Reflections
tr: Yansımalar

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
tr: Proje Ayarlarında tanımlanmış Varsayılan Ortam (İşleme -> Görüntükapısı -> Varsayılan Ortam) yüklenemedi.

en: Very low timer wait times (< 0.05 seconds) may behave in significantly different ways depending on the rendered or physics frame rate.
    Consider using a script's process loop instead of relying on a Timer for very low wait times.
tr: Çok düşük zamanlayıcı bekleme süreleri (< 0.05 saniye) kare hızına bağlı olarak, olması gerekenden farklı çalışabilir.
    Çok düşük bekleme süreleri için Timer'a güvenmektense, bir betiğin process döngüsünü kullanmayı tercih edin.

en: Autostart
tr: Otomatik başlatma

en: The Viewport size must be greater than or equal to 2 pixels on both dimensions to render anything.
tr: Herhangi bir şeyi işlemek için her iki boyutta da görüntükapısı boyutu 2 pikselden büyük ya da buna eşit olmalıdır.

en: 2D Physics
tr: 2B Fizik

en: 3D Physics
tr: 3B Fizik

en: Off
tr: Kapat

en: Folded
tr: Katlanmış

en: Font Separator
tr: Yazı Tipi Ayracı

en: Font Color Separator
tr: Yazı Tipi Rengi Ayracı

en: Scroll Border
tr: Kaydırma Kenarlığı

en: Scroll Speed
tr: Kaydırma Hızı

en: Folder
tr: Klasör

en: Screen Picker
tr: Ekran Seçici

en: Extra Spacing
tr: Ekstra Boşluk

en: Char
tr: karakter

en: Sky Rotation Degrees
tr: Gökyüzü Dönüş Açıları

en: Sun Color
tr: Güneş Rengi

en: Fade In
tr: Solma

en: Distance
tr: Mesafe

en: Transition
tr: Geçiş

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Color Correction
tr: Renk Düzeltme

en: Ensure Correct Normals
tr: Doğru Normalleri Sağla

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Grow Amount
tr: Büyüme Miktarı

en: Color Format
tr: Renk Biçimi

en: Transform Format
tr: Dönüşüm Biçimi

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Parsed Geometry Type
tr: Çözümlenmiş Geometri Tipi

en: Agents
tr: Ajanlar

en: Sample Distance
tr: Örnek Mesafe

en: Spheres
tr: Küreler

en: OccluderShapeSphere Set Spheres
tr: OccluderShapeSphere Küre Kümeleri

en: Point Texture
tr: Nokta Dokusu

en: Normal Texture
tr: Normal Doku

en: Scale Random
tr: Rastgele Ölçeklendir

en: Plane
tr: Uçak

en: Top Radius
tr: Üst Yarıçap

en: Horizon Color
tr: Horizon Renk

en: Image Size
tr: Görüntü Boyutu

en: From
tr: Kimden

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
tr: Örnekleyici bağlantı noktası bağlandı ama kullanılmadı. Kaynağı 'ÖrnekleyiciBağlantıNoktası' olarak değiştirmeyi düşünün.

en: Invalid source for preview.
tr: Önizleme için geçersiz kaynak.

en: Invalid source for shader.
tr: Shader için geçersiz kaynak.

en: Invalid comparison function for that type.
tr: Bu tür için geçersiz karşılaştırma işlevi.

en: Mix
tr: Çırp

en: Msec
tr: MiliSaniye

en: Room Size
tr: Oda Büyüklüğü

en: Time Pullout (ms)
tr: Zaman Çıkışı (ms)

en: Enable Audio Input
tr: Ses Girişini Aktifleştir

en: Output Latency
tr: Çıkış Gecikmesi

en: Capture Device
tr: Yakalama Cihazı

en: Is Active
tr: Aktif mi

en: Total Gravity
tr: Toplam Yerçekimi

en: Linear Velocity
tr: Çizgisel hız

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: Shape RID
tr: Şekil RID

en: Motion Remainder
tr: Kalan Hareket

en: Collision Point
tr: Çarpışma Noktası

en: Collision Normal
tr: Çarpışma Normali

en: Collision Depth
tr: Çarpışma Derinliği

en: Physics Engine
tr: Fizik Motoru

en: Center Of Mass
tr: Kütle Merkezi

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
tr: '%s' işlevinde farklılıklar atanamayabilir.

en: Assignment to function.
tr: İşleve atama.

en: Assignment to uniform.
tr: uniform için atama.

en: Constants cannot be modified.
tr: Sabit değerler değiştirilemez.

en: Spatial Partitioning
tr: Uzaysal Ayırma

en: Lossless Compression
tr: Kayıpsız Sıkıştırma

en: Force PNG
tr: PNG Uzantısını Kullanmaya Zorla

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Filter Mode
tr: Filtre Modu

en: Split Stream
tr: Akışı Böl

en: Use Physical Light Attenuation
tr: Fiziksel Işık Zayıflatmayı Kullanın

en: Depth Prepass
tr: Derinlik Ön Geçişi

en: Disable For Vendors
tr: Bu Satıcılar İçin Devre Dışı Bırak

en: Legacy Stream
tr: Eski Akış

en: Batching
tr: Yığınlama

en: Max Join Items
tr: Maksimum Birleşen Maddeler

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Disable Half Float
tr: Yarım Float'ı devre dışı bırak

en: Enable High Float
tr: Yüksek Float'ı Etkinleştir

en: Precision
tr: Hassasiyet

en: Use Signals
tr: Sinyal Kullan

en: Max Active Spheres
tr: Maksimum Aktif Küre Sayısı

en: Max Active Polygons
tr: Maks. Aktif Çokgen Sayısı
