Godot Engine editor - en to da translation catalogue (831 entries)

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Current Screen
da: Nuværende Skærm

en: Exit Code
da: Exit Kode

en: V-Sync Enabled
da: V-Sync Aktiveret

en: V-Sync Via Compositor
da: V-Sync Via Kompositor

en: Delta Smoothing
da: Delta Udjævning

en: Low Processor Usage Mode
da: Lav Processorbrugstilstand

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
da: Lav Processorbrugstilstand Dvale (µsek)

en: Keep Screen On
da: Hold Skærmen Tændt

en: Min Window Size
da: Min. Vinduesstørrelse

en: Max Window Size
da: Max. Vinduesstørrelse

en: Screen Orientation
da: Skærmorientering

en: Window
da: Vindue

en: Borderless
da: Rammeløs

en: Per Pixel Transparency Enabled
da: Per Piksel Gennemsigtighed Aktiveret

en: Fullscreen
da: Fuld skærm

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Minimized
da: Minimeret

en: Size
da: Størrelse

en: Print Error Messages
da: Udskriv fejlmeddelelser

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
da: Ugyldigt type argument til convert(), brug TYPE_* konstanter.

en: Expected a string of length 1 (a character).
da: Forventede en streng med længden 1 (en karakter).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
da: Ikke nok bytes til afkodning af bytes, eller ugyldigt format.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
da: self kan ikke bruges fordi instansen er null (mislykket)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
da: Ugyldige operander til operator %s, %s og %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
da: Ugyldigt indeks af type %s for basistype %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
da: Ugyldigt navngivet indeks '%s' for basistype %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
da: Ugyldige argumenter til at konstruere '%s'

en: On call to '%s':
da: Ved kald til '%s':

en: Device
da: Enhed

en: Axis
da: Akse

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Audio
da: Lyd

en: Editor
da: Redaktør

en: Debug
da: Fejlfinde

en: Resource
da: Ressource

en: Path
da: Sti

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
da: Fri

en: Balanced
da: Balanceret

en: Mirror
da: Spejl

en: Time:
da: Tid:

en: Value:
da: Værdi:

en: Insert Key Here
da: Indsæt nøgle her

en: Duplicate Selected Key(s)
da: Duplikér valgte nøgle(r)

en: Delete Selected Key(s)
da: Slet valgte nøgle(r)

en: Add Bezier Point
da: Tilføj Bezier-punkt

en: Move Bezier Points
da: Flyt Bezier-punkter

en: Anim Duplicate Keys
da: Anim Dublikér Nøgle

en: Anim Delete Keys
da: Anim Slet Nøgler

en: Anim Change Keyframe Time
da: Anim Skift Keyframetid

en: Anim Change Transition
da: Anim Skift Overgang

en: Anim Change Transform
da: Anim Skift Transformering

en: Anim Change Keyframe Value
da: Anim Skift Keyframeværdi

en: Anim Change Call
da: Anim Skift Call

en: Time
da: Tid

en: Change Animation Length
da: Ændre Animationslængde

en: Change Animation Loop
da: Redigér animationsløkke

en: Property Track
da: Egenskabsbane

en: 3D Transform Track
da: 3D-transformationsspor

en: Call Method Track
da: Kald metode spor

en: Bezier Curve Track
da: Béizierkurve spor

en: Audio Playback Track
da: Lydafspilningsspor

en: Animation Playback Track
da: Animation-afspilningsspor

en: Animation length (frames)
da: Animations længde (billeder)

en: Add Track
da: Tilføj Spor

en: Animation Looping
da: Animationsløkke

en: Functions:
da: Funktioner:

en: Audio Clips:
da: Lydklip:

en: Anim Clips:
da: Anim klip:

en: Change Track Path
da: Ændre sporsti

en: Toggle this track on/off.
da: Slå spor til/fra.

en: Update Mode (How this property is set)
da: Opdateringstilstand (Hvordan denne egenskab er sat)

en: Interpolation Mode
da: Interpolationsmetode

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
da: Lykke omviklingstilstand (Interpoler med begyndelsen af lykken)

en: Remove this track.
da: Fjern spor.

en: Scale:
da: Skalér:

en: Toggle Track Enabled
da: Skift bane slået til

en: Continuous
da: Kontinuerlig

en: Discrete
da: Diskret

en: Trigger
da: Udløser

en: Capture
da: Optag

en: Nearest
da: Nærmest

en: Linear
da: Lineær

en: Cubic
da: Kubik

en: Clamp Loop Interp
da: Klamme Løkke Interpolation

en: Wrap Loop Interp
da: Vikle Løkke Interpolation

en: Insert Key
da: Indsæt Nøgle

en: Duplicate Key(s)
da: Dublikér nøgle(r)

en: Delete Key(s)
da: Slet nøgle(r)

en: Remove Anim Track
da: Fjern Anim Spor

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
da: Opret NYT spor til %s og indsæt nøgle?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
da: Opret %d NYE spor og indsæt nøgler?

en: Create
da: Opret

en: Anim Insert
da: Anim Indsæt

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
da: Animationsafspiller kan ikke animere sig selv, kun andre afspillere.

en: Anim Create & Insert
da: Anim Opret & Indsæt

en: Anim Insert Track & Key
da: Anim Indsæt Spor & Nøgle

en: Anim Insert Key
da: Anim Indsæt Nøgle

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
da: Transformeringsspor kan kun anvendes på rumlige noder.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
da: Lydspor kan kun pege på noder af typen:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
da: Animationsspor kan kun pege på AnimationPlayer noder.

en: Not possible to add a new track without a root
da: Det er ikke muligt at tilføje et nyt spor uden en rod

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
da: Ugyldigt spor for Bezier (ingen passende underegenskaber)

en: Track path is invalid, so can't add a key.
da: Sporstien er ugyldig, så kan ikke tilføje en nøgle.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
da: Spor er ikke af typen Spatial, kan ikke indsætte nøgle

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
da: Sporstien er ugyldig, så kan ikke tilføje en metode nøgle.

en: Anim Move Keys
da: Anim Flyt Nøgle

en: Methods
da: Metoder

en: Paste Tracks
da: Indsæt Spor

en: Anim Scale Keys
da: Anim Skaler Nøgler

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
da: Denne mulighed virker ikke for Bezier-redigering, da det kun er et enkelt spor.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
da: Animationen hører til en importeret scene, og ændringer til importerede spor vil ikke blive gemt.
    
    For at slå muligheden for at tilføje brugerdefinerede spor til, naviger til scenens importerings-
    muligheder og sæt "Animation > Lager" til "Filer", slå "animation > Behold brugerdefinerede
    spor" til, og importer igen.
    Alternativt, brug en import forudindstilling, der importerer animationer til separate filer.

en: Warning: Editing imported animation
da: Advarsel: Redigerer importeret animation

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
da: Vis kun spor fra noder valgt in træ.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
da: Grupper spor efter node eller vis dem som almindelig liste.

en: Animation step value.
da: Animation trin værdi.

en: Seconds
da: Sekunder

en: Edit
da: Rediger

en: Animation properties.
da: Animation egenskaber.

en: Copy Tracks
da: Kopier Spor

en: Scale Selection
da: Skalér Valgte

en: Scale From Cursor
da: Skaler Fra Cursor

en: Duplicate Selection
da: Duplikér Valgte

en: Delete Selection
da: Slet Valgte

en: Go to Next Step
da: Gå til Næste Trin

en: Go to Previous Step
da: Gå til Forrige Trin

en: Apply Reset
da: Anvende nulstilling

en: Optimize Animation
da: Optimer Animation

en: Clean-Up Animation
da: Ryd op Animation

en: Pick the node that will be animated:
da: Vælg noden der vil blive animeret:

en: Use Bezier Curves
da: Brug Bezier Kurver

en: Anim. Optimizer
da: Anim. optimerer

en: Max. Linear Error:
da: Max. Lineær Fejl:

en: Max. Angular Error:
da: Max. Azimutal fejl:

en: Max Optimizable Angle:
da: Max optimerbar vinkel:

en: Optimize
da: Optimér

en: Remove invalid keys
da: Fjern ugyldige nøgler

en: Remove unresolved and empty tracks
da: Fjern uafklarede og tomme spor

en: Clean-up all animations
da: Clean-up alle animationer

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
da: Clean-Up Animation(-er) (ingen FORTRYD!)

en: Clean-Up
da: Clean-up

en: Scale Ratio:
da: Skalaforhold:

en: Copy
da: Kopier

en: Add Audio Track Clip
da: Tilføj lydspor klip

en: Change Audio Track Clip Start Offset
da: Forskyd lydsporets start

en: Change Audio Track Clip End Offset
da: Forskyd lydsporets slutning

en: Resize Array
da: Ændre størrelsen på Array

en: Change Array Value Type
da: Skift Array Værditype

en: Change Array Value
da: Ændre Array-Værdi

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Line Number:
da: Linjenummer:

en: Match Case
da: Match stor/lille

en: Whole Words
da: Hele Ord

en: Replace
da: Erstat

en: Replace All
da: Erstat Alle

en: Selection Only
da: Kun Valgte

en: Zoom In
da: Zoom Ind

en: Zoom Out
da: Zoom Ud

en: Reset Zoom
da: Nulstil Zoom

en: Warnings
da: Advarsler

en: Line and column numbers.
da: Linje- og kolonnenumre.

en: Scene does not contain any script.
da: Scenen indeholder ikke noget script.

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Add Extra Call Argument:
da: Tilføj Ekstra Call Argument:

en: Extra Call Arguments:
da: Ekstra Call Argumenter:

en: Deferred
da: Udskudt

en: Oneshot
da: OneShot

en: Cannot connect signal
da: Kan ikke forbinde signal

en: Close
da: Luk

en: Connect
da: Forbind

en: Connect '%s' to '%s'
da: Forbind '%s' til '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
da: Afbryd '%s' fra '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
da: Frakoble alt fra signal: '%s'

en: Connect...
da: Forbind...

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Edit Connection:
da: Redigér Forbindelse:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
da: Er du sikker på at du vil fjerne alle forbindelser fra "%s" signalet?

en: Signals
da: Signaler

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
da: Er du sikker på at du vil fjerne alle forbindelser fra dette signal?

en: Disconnect All
da: Frakoble Alt

en: Edit...
da: Rediger...

en: Change %s Type
da: Skift %s Type

en: Change
da: Skift

en: Create New %s
da: Opret Ny %s

en: Favorites:
da: Favoritter:

en: Recent:
da: Seneste:

en: Search:
da: Søgning:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Search Replacement For:
da: Søg Erstatning For:

en: Dependencies For:
da: Afhængigheder For:

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Dependencies:
da: Afhængigheder:

en: Fix Broken
da: Fix brudt

en: Dependency Editor
da: Afhængigheds Editor

en: Search Replacement Resource:
da: Søg Erstatnings Ressource:

en: Open
da: Åben

en: Cannot remove:
da: Kan ikke fjerne:

en: Error loading:
da: Fejl under indlæsning:

en: Load failed due to missing dependencies:
da: Indlæs mislykkedes på grund af manglende afhængigheder:

en: Open Anyway
da: Åben Alligevel

en: Which action should be taken?
da: Hvilken handling skal udføres?

en: Fix Dependencies
da: Fiks Afhængigheder

en: Errors loading!
da: Fejl ved indlæsning!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
da: Slet %d styk(s) permanent? (ej fortrydes)

en: Orphan Resource Explorer
da: Forældreløs ressource udforsker

en: Delete
da: Slet

en: Owns
da: Ejer

en: Resources Without Explicit Ownership:
da: Ressourcer Uden Klart Ejerskab:

en: Change Dictionary Key
da: Ændre Dictionary Nøgle

en: Change Dictionary Value
da: Ændre Dictionary Værdi

en: Thanks from the Godot community!
da: Tak fra Godot fællesskabet!

en: Godot Engine contributors
da: Godot Engine bidragsydere

en: Project Founders
da: Projekt grundlæggere

en: Lead Developer
da: Ledende Udvikler

en: Developers
da: Udviklere

en: Authors
da: Forfattere

en: Platinum Sponsors
da: Platin Sponsorer

en: Gold Sponsors
da: Guld Sponsorer

en: Silver Sponsors
da: Sølv Sponsorer

en: Bronze Sponsors
da: Bronze Sponsorer

en: Mini Sponsors
da: Mini Sponsorer

en: Gold Donors
da: Guld Donorer

en: Silver Donors
da: Sølv Donorer

en: Bronze Donors
da: Bronze Donorer

en: Donors
da: Donorer

en: License
da: Licens

en: Third-party Licenses
da: Tredjepartslicenser

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
da: Godot Engine er afhængig af en række tredjepartsbiblioteker, som er gratis og open source. Alle bibliotekerne er kompatible med vilkårene i MIT-licensen. Følgende er en udtømmende liste over alle sådanne tredjepartskomponenter med deres respektive ophavsretlige udsagn og licensbetingelser.

en: All Components
da: Alle komponenter

en: Components
da: Komponenter

en: Licenses
da: Licenser

en: Uncompressing Assets
da: Udpakker Aktiver

en: Success!
da: Succes!

en: Install
da: Installér

en: Speakers
da: Højtalere

en: Add Effect
da: Tilføj Effekt

en: Rename Audio Bus
da: Omdøb Audio Bus

en: Change Audio Bus Volume
da: Skift Audio Bus Volume

en: Toggle Audio Bus Solo
da: Skifter Audio Bus Solo

en: Toggle Audio Bus Mute
da: Skifter Audio Bus Mute

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
da: Skifter Audio Bus Bypass Effekter

en: Select Audio Bus Send
da: Vælg Audio Bus Send

en: Add Audio Bus Effect
da: Tilføj Audio Bus Effect

en: Move Bus Effect
da: Flyt Bus Effect

en: Delete Bus Effect
da: Slet Bus Effekt

en: Mute
da: Sluk

en: Bypass
da: Spring Over

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Reset Volume
da: Nulstil Volume

en: Delete Effect
da: Slet Effect

en: Add Audio Bus
da: Tilføj Audio Bus

en: Master bus can't be deleted!
da: Master bus kan ikke slettes!

en: Delete Audio Bus
da: Slet Audio Bus

en: Duplicate Audio Bus
da: Duplikér Audio Bus

en: Reset Bus Volume
da: Nulstil Bus Volume

en: Move Audio Bus
da: Flyt Audio Bus

en: Save Audio Bus Layout As...
da: Gem Audio Bus Layout Som...

en: Location for New Layout...
da: Placering for Ny Layout...

en: Open Audio Bus Layout
da: Åben Audio Bus Layout

en: There is no '%s' file.
da: Der er ingen '%s' fil.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
da: Ugyldig fil, er ikke et audio bus layout.

en: Add Bus
da: Tilføj Bus

en: Add a new Audio Bus to this layout.
da: Tilføj en ny Audio Bus til dette layout.

en: Load
da: Indlæs

en: Load an existing Bus Layout.
da: Indlæs et eksisterende Bus Layout.

en: Save As
da: Gem som

en: Save this Bus Layout to a file.
da: Gem dette Bus Layout til fil.

en: Load Default
da: Indlæs Default

en: Load the default Bus Layout.
da: Indlæs standard Bus Layout.

en: Create a new Bus Layout.
da: Opret et nyt Bus Layout.

en: Invalid name.
da: Ugyldigt navn.

en: Valid characters:
da: Gyldige karakterer:

en: Autoload '%s' already exists!
da: Autoload '%s' eksisterer allerede!

en: Rename Autoload
da: Omdøb Autoload

en: Toggle AutoLoad Globals
da: Skift AutoIndlæs Globalt

en: Move Autoload
da: Flyt Autoload

en: Remove Autoload
da: Fjern Autoload

en: Enable
da: Aktivér

en: Rearrange Autoloads
da: Flytte om på Autoloads

en: Can't add autoload:
da: Autoload kan ikke tilføjes:

en: Add AutoLoad
da: Tilføj AutoLoad

en: Path:
da: Sti:

en: Node Name:
da: Node Navn:

en: Paste Params
da: Indsæt Parametre

en: Updating Scene
da: Opdatere Scene

en: Storing local changes...
da: Gemmer lokale ændringer...

en: Updating scene...
da: Opdatere scene...

en: [empty]
da: [tom]

en: [unsaved]
da: [ikke gemt]

en: Please select a base directory first.
da: Vælg en basismappe først.

en: Choose a Directory
da: Vælg en Mappe

en: Create Folder
da: Opret Mappe

en: Name:
da: Navn:

en: Could not create folder.
da: Kunne ikke oprette mappe.

en: Choose
da: Vælg

en: Storing File:
da: Lagrings Fil:

en: No export template found at the expected path:
da: Ingen eksporterings-skabelon fundet på den forventede sti:

en: Packing
da: Pakker

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
da: Målplatform kræver 'ETC' teksturkomprimering for GLES2. Aktivér 'Import Etc' i Projektindstillingerne.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
da: Målplatform kræver 'ETC2' teksturkomprimering for GLES3. Aktivér 'Import Etc 2' i Projektindstillingerne.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
da: Målplatform kræver 'ETC' teksturkomprimering for driver fallback til GLES2.
    Aktivér 'Import Etc' i Projektindstillingerne, eller deaktivér 'Driver Fallback Aktiveret'.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
da: Målplatform kræver 'PVRTC' teksturkomprimering for GLES2. Aktivér 'Import Pvrtc' i Projektindstillingerne.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
da: Målplatformen kræver 'ETC2' eller 'PVRTC' teksturkomprimering for GLES3. Aktivér 'Import Etc 2' eller 'Import Pvrtc' i Projektindstillingerne.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
da: Målplatform kræver 'PVRTC' teksturkomprimering for driver fallback til GLES2.
    Aktivér 'Import Pvrtc' i Projektindstillingerne, eller deaktivér 'Driver Fallback Aktiveret'.

en: Custom debug template not found.
da: Brugerdefineret debug skabelonfil ikke fundet.

en: Custom release template not found.
da: Brugerdefineret release skabelonfil ikke fundet.

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
da: Den indlejrede PCK kan ikke overstige 4 GiB ved 32-bit eksport.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
da: Profil skal være et gyldigt filnavn og må ikke indeholde '.'

en: Import
da: Importer

en: Export
da: Eksport

en: Select Current Folder
da: Vælg nurværende mappe

en: Select This Folder
da: Vælg denne mappe

en: Copy Path
da: Kopier Sti

en: Open in File Manager
da: Åbn i Filhåndtering

en: Show in File Manager
da: Vis i Filhåndtering

en: New Folder...
da: Opret mappe...

en: Refresh
da: Opdater

en: All Recognized
da: Alle Genkendte

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

en: Open a File
da: Åben en Fil

en: Open File(s)
da: Åben Fil(er)

en: Open a Directory
da: Åbn en Mappe

en: Open a File or Directory
da: Åben en Fil eller Mappe

en: Save
da: Gem

en: Save a File
da: Gem en Fil

en: Go Back
da: Gå Tilbage

en: Go Forward
da: Gå Fremad

en: Go Up
da: Gå Op

en: Toggle Hidden Files
da: Skifter Skjulte Filer

en: Toggle Favorite
da: Skifter Favorit

en: Toggle Mode
da: Skifter Modus

en: Focus Path
da: Fokus Sti

en: Move Favorite Up
da: Flyt Favorit Op

en: Move Favorite Down
da: Flyt Favorit Ned

en: Directories & Files:
da: Mapper & Filer:

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: File:
da: Fil:

en: ScanSources
da: Skan Kilder

en: (Re)Importing Assets
da: (Gen)Importér Aktiver

en: Class:
da: Klasse:

en: Inherits:
da: Arver:

en: Inherited by:
da: Arvet af:

en: Properties
da: Egenskaber

en: default:
da: standardindstilling:

en: Theme Properties
da: Tema Egenskaber

en: Constants
da: Konstanter

en: Enumerations
da: Tællinger

en: Property Descriptions
da: Egenskab beskrivelser

en: (value)
da: (værdi)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
da: Der er i øjeblikket ingen beskrivelse af denne egenskab. Hjælp os venligst ved at give os dit [color=$color][url=$url]bidrag[/url][/color]!

en: Method Descriptions
da: Metode beskrivelser

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
da: Der er i øjeblikket ingen beskrivelse af denne metode. Det vil være en stor hjælp, hvis du kan [color=$color][url=$url]bidrage[/url][/color] med en beskrivelse!

en: Help
da: Hjælp

en: Search Help
da: Søg i Hjælp

en: Case Sensitive
da: Forskel på små og store bogstaver

en: Display All
da: Vis alle

en: Classes Only
da: Kun klasser

en: Methods Only
da: Kun metoder

en: Signals Only
da: Kun signaler

en: Constants Only
da: Kun konstanter

en: Properties Only
da: Kun egenskaber

en: Theme Properties Only
da: Kun tema egenskaber

en: Member Type
da: Medlemstype

en: Class
da: Klasse

en: Constant
da: Konstant

en: Clear Output
da: Ryd Output

en: OK
da: Ok

en: Error saving resource!
da: Fejl, kan ikke gemme ressource!

en: Save Resource As...
da: Gem Ressource Som...

en: Can't open file for writing:
da: Kan ikke åbne fil til skrivning:

en: Requested file format unknown:
da: Det ønskede filformat er ukendt:

en: Error while saving.
da: Fejl, under forsøg på at gemme.

en: Error while parsing '%s'.
da: Error ved parsing af '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
da: Uventet afslutning af fil '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
da: Mangler '%s' eller det den afhænger af.

en: Error while loading '%s'.
da: Fejl under indlæsning af '%s'.

en: Saving Scene
da: Gemmer Scene

en: Analyzing
da: Analysere

en: Creating Thumbnail
da: Opretter Thumbnail

en: This operation can't be done without a tree root.
da: Denne handling kan ikke foretages uden en trærod.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
da: Kunne ikke gemme scene. Der er nogle afhængigheder (forekomster) som ikke kunne opfyldes.

en: Save All Scenes
da: Gem alle Scener

en: Can't load MeshLibrary for merging!
da: Kan ikke indlæse MeshLibrary til sammenlægning!

en: Error saving MeshLibrary!
da: Fejl, kan ikke gemme MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
da: Kan ikke indlæse Flisesæt til sammenlægning!

en: Error saving TileSet!
da: Fejl, kan ikke gemme TileSet!

en: Layout name not found!
da: Layout navn er ikke fundet!

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
da: Denne ressource tilhører en scene der var importeret, derfor kan den ikke redigeres.
    Læs venligst den relevante dokumentation for importering af scener, for bedre at forstå arbejdsgangen.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
da: Denne ressource var importeret, så den kan ikke redigeres. Skift indstillingerne i importpanelet og importér den igen.

en: There is no defined scene to run.
da: Der er ingen defineret scene at køre.

en: Could not start subprocess!
da: Kunne ikke starte underproces!

en: Open Scene
da: Åbn Scene

en: Open Base Scene
da: Åbn Grund Scene

en: Quick Open Scene...
da: Hurtig Åbn Scene...

en: Quick Open Script...
da: Hurtig Åbn Script...

en: Save & Close
da: Gem & Luk

en: Save changes to '%s' before closing?
da: Gem ændringer til '%s' før lukning?

en: Save Scene As...
da: Gem Scene Som...

en: This operation can't be done without a scene.
da: Denne handling kan ikke udføres uden en scene.

en: Export Mesh Library
da: Eksporter Maske Bibliotek

en: This operation can't be done without a root node.
da: Denne handing kan ikke udføres uden en rod node.

en: Export Tile Set
da: Eksporter Tile Set

en: This operation can't be done without a selected node.
da: Denne handling kan ikke udføres uden en valgt node.

en: Current scene not saved. Open anyway?
da: Nuværende scene er ikke gemt. Åbn alligevel?

en: Can't reload a scene that was never saved.
da: Kan ikke genindlæse en scene, der aldrig blev gemt.

en: Quick Run Scene...
da: Hurtig Kør Scene...

en: Quit
da: Afslut

en: Yes
da: Ja

en: Exit the editor?
da: Forlad editor?

en: Open Project Manager?
da: Åbn Projekt Manager?

en: Save & Quit
da: Gem & Afslut

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
da: Gem ændringer i følgende scene(r) før du afslutter?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
da: Gem ændringer i følgende scene(r), før du åbner Projekt Manager?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
da: Denne mulighed er forældet. De situationer hvor man skal fremtvinge en opdatering, betragtes nu som en fejl. Rapporter venligst.

en: Pick a Main Scene
da: Vælg en Main Scene

en: Close Scene
da: Luk Scene

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
da: Kan ikke aktivere addon plugin ved: '%s' parsing af konfiguration mislykkedes.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
da: Kan ikke indlæse addon script fra stien: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
da: Kan ikke indlæse addon script fra sti: '%s' Grund typen er ikke EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
da: Kan ikke indlæse addon script fra sti: '%s' Script er ikke i værktøjstilstand.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
da: Scene '%s' blev automatisk importeret, så den kan ikke ændres.
    For at lave ændringer i den, kan en ny nedarvet scene oprettes.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
da: Fejl ved indlæsning af scenen, den skal være indenfor projektstien. Brug 'Import' for at åbne scenen og gem den indenfor projektstien.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
da: Scene '%s' har brudte afhængigheder:

en: Clear Recent Scenes
da: Ryd Seneste Scener

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
da: Ingen hoved scene er nogen sinde blevet defineret, vælg en?
    Du kan ændre det senere i "Projekt Indstillinger" under kategorien 'Applikation'.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
da: Den valgte scene '%s' findes ikke, vælg en gyldig?
    Du kan ændre det senere i "Projekt Indstillinger" i kategorien 'applikation'.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
da: Den valgte scene '%s' er ikke en scenefil, vælg en gyldig en?
    Du kan ændre det senere i "Projektindstillinger" under kategorien 'applikation'.

en: Save Layout
da: Gem Layout

en: Delete Layout
da: Slet Layout

en: Default
da: Standard

en: Show in FileSystem
da: Vis i Filsystem

en: Play This Scene
da: Spil denne Scene

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Switch Scene Tab
da: Skift Scene Fane

en: %d more files or folders
da: %d flere filer og mapper

en: %d more folders
da: %d flere mapper

en: %d more files
da: %d flere filer

en: Inspector
da: Inspektør

en: Dock Position
da: Dok Position

en: Distraction Free Mode
da: Distraktions Fri Modus

en: Toggle distraction-free mode.
da: Skift distraktions-fri modus.

en: Add a new scene.
da: Tilføj en ny scene.

en: Go to previously opened scene.
da: Gå til den forrige åbnede scene.

en: Next tab
da: Næste fane

en: Previous tab
da: Forrige fane

en: Filter Files...
da: Filtrer filer...

en: Operations with scene files.
da: Handlinger med scene filer.

en: New Scene
da: Ny Scene

en: New Inherited Scene...
da: Ny Nedarvet Scene...

en: Open Scene...
da: Åbn Scene...

en: Open Recent
da: Åben Seneste

en: Save Scene
da: Gem Scene

en: Convert To...
da: Konverter Til...

en: MeshLibrary...
da: MaskeBibliotek...

en: TileSet...
da: Flisesæt...

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Annuller Fortyd

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
da: Diverse projekt eller scene redskaber.

en: Project
da: Projekt

en: Tools
da: Værktøjer

en: Quit to Project List
da: Afslut til Projekt Listen

en: Deploy with Remote Debug
da: Indsætte med Fjern Fejlfind

en: Visible Collision Shapes
da: Synlig Kollisionsformer

en: Visible Navigation
da: Synlig Navigation

en: Editor Layout
da: Redaktør opsætning

en: Toggle Fullscreen
da: Skifter fuldskærm

en: Open Editor Data/Settings Folder
da: Åbn redaktør Data/Indstillinger-mappe

en: Open Editor Settings Folder
da: Åbn redaktør Indstillinger mappe

en: Community
da: Fællesskab

en: Play the project.
da: Spil dit projekt.

en: Play
da: Spil

en: Pause Scene
da: Sæt scenen på pause

en: Stop the scene.
da: Stop scenen.

en: Play the edited scene.
da: Spil den redigerede scene.

en: Play Scene
da: Spil Scenen

en: Play custom scene
da: Spil tilpasset scene

en: Play Custom Scene
da: Spil Brugerdefineret Scene

en: Save & Restart
da: Gem & genstart

en: FileSystem
da: Fil System

en: Expand Bottom Panel
da: Udvid nederste panel

en: Don't Save
da: Gem Ikke

en: Import Templates From ZIP File
da: Importér Skabeloner Fra ZIP Fil

en: Export Library
da: Eksporter Bibliotek

en: Merge With Existing
da: Flet Med Eksisterende

en: Open & Run a Script
da: Åben & Kør et Script

en: New Inherited
da: Ny Arved

en: Load Errors
da: Indlæs Fejl

en: Select
da: Vælg

en: Open 2D Editor
da: Åbn 2D Editor

en: Open 3D Editor
da: Åbn 3D Editor

en: Open Script Editor
da: Åbn Script Editor

en: Open Asset Library
da: Åben Bibliotek over Aktiver

en: Open the next Editor
da: Åbn næste Editor

en: Open the previous Editor
da: Åben den forrige Editor

en: Creating Mesh Previews
da: Opretter Maske Forhåndsvisninger

en: Thumbnail...
da: Miniature...

en: Edit Plugin
da: Redigere tilslutning

en: Installed Plugins:
da: Installerede Plugins:

en: Update
da: Opdater

en: Measure:
da: Måling:

en: Frame %
da: Ramme %

en: Physics Frame %
da: Fysik Frame %

en: Inclusive
da: Inklusiv

en: Self
da: Selv

en: Frame #:
da: Ramme #:

en: Calls
da: Kald

en: Paste
da: Indsæt

en: Write your logic in the _run() method.
da: Skriv din logik i metoden _run ().

en: There is an edited scene already.
da: Der er allerede en editeret scene.

en: Couldn't instance script:
da: Kunne ikke instantiere script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
da: Glemte du 'tool' keywordet?

en: Couldn't run script:
da: Kunne ikke køre script:

en: Did you forget the '_run' method?
da: Glemte du '_run' metoden?

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
da: Projekt Manager

en: Select Node(s) to Import
da: Vælg Noder at Importere

en: Scene Path:
da: Scene Sti:

en: Import From Node:
da: Importer Fra Node:

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
da: Ingen download links fundet til denne version. Direkte download er kun tilgængelig til officielle udgivelser.

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Resolving
da: Løse

en: Can't Resolve
da: Kan ikke løses

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Can't Connect
da: Kan ikke forbinde

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Requesting...
da: Anmoder...

en: Downloading
da: Indlæser

en: Connection Error
da: Forbindelses fejl

en: SSL Handshake Error
da: SSL Handshake Fejl

en: Extracting Export Templates
da: Udpakning af Eksportskabeloner

en: Importing:
da: Importerer:

en: Export Template Manager
da: Eksporter Skabelon Manager

en: Current Version:
da: Nuværende version:

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: Cancel
da: Annuller

en: Favorites
da: Favoritter

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
da: Status: Import af filen fejlede. Venligst reparer filen og genimporter manuelt.

en: Cannot move/rename resources root.
da: Kan ikke flytte/omdøbe resourcen root.

en: No name provided.
da: Intet navn angivet.

en: A file or folder with this name already exists.
da: En fil eller mappe med dette navn findes allerede.

en: Name contains invalid characters.
da: Navnet indeholder ugyldige karakterer.

en: Renaming file:
da: Omdøb fil:

en: Renaming folder:
da: Omdøber mappe:

en: Instance
da: Instans

en: Edit Dependencies...
da: Rediger Afhængigheder...

en: View Owners...
da: Vis Ejere...

en: Move To...
da: Flyt Til...

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Re-Scan Filesystem
da: Gen-scan Filsystemet

en: Scanning Files,
    Please Wait...
da: Scanner Filer,
    Vent Venligst...

en: Move
da: Flyt

en: Rename
da: Omdøb

en: Add to Group
da: Føj til Gruppe

en: Remove from Group
da: Fjern fra Gruppe

en: Groups
da: Grupper

en: Filter nodes
da: Filtrer noder

en: Import as Single Scene
da: Importer som Enkelt Scene

en: Import with Separate Animations
da: Importer med Adskilte Animationer

en: Import with Separate Materials
da: Importer med Adskilte Materialer

en: Import with Separate Objects
da: Importer med Adskilte Objekter

en: Import with Separate Objects+Materials
da: Importer med Adskilte Objekter+Materialer

en: Import with Separate Objects+Animations
da: Importer med Adskilte Objekter+Animationer

en: Import with Separate Materials+Animations
da: Importer med Adskilte Materialer+Animationer

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
da: Importer med Adskilte Objekter+Materialer+Animationer

en: Import as Multiple Scenes
da: Importer som Adskillige Scener

en: Import as Multiple Scenes+Materials
da: Importer som Adskillige Scener+Materialer

en: Import Scene
da: Importer Scene

en: Importing Scene...
da: Importerer Scene...

en: Generating Lightmaps
da: Generering af lightmaps

en: Running Custom Script...
da: Kører Brugerdefineret Script...

en: Couldn't load post-import script:
da: Kunne ikke indlæse efter-import script:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
da: Ugyldig/ødelagt script til efter-import (check konsol):

en: Error running post-import script:
da: Fejl ved kørsel af efter-import script:

en: Saving...
da: Gemmer...

en: %d Files
da: %d Filer

en: Set as Default for '%s'
da: Sæt som Standard for '%s'

en: Clear Default for '%s'
da: Fjern Standard for '%s'

en: Reimport
da: Genimporter

en: Import As:
da: Importer Som:

en: Failed to load resource.
da: Fejler med at indlæse ressource.

en: Make Sub-Resources Unique
da: Gør Under-Ressourcer Unikke

en: Create a new resource in memory and edit it.
da: Opret en ny ressource i hukommelsen og rediger den.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
da: Indlæs en eksisterende ressource fra disk og rediger den.

en: Save the currently edited resource.
da: Gem den aktuelt redigerede ressource.

en: Save As...
da: Gem Som...

en: Copy Resource
da: Kopier Ressource

en: Go to the previous edited object in history.
da: Gå til det forrige redigerede objekt i historikken.

en: Go to the next edited object in history.
da: Gå til det næste redigerede objekt i historikken.

en: History of recently edited objects.
da: Historik af nyligt redigerede objekter.

en: Changes may be lost!
da: Ændringer kan mistes!

en: MultiNode Set
da: MultiNode Sæt

en: Author:
da: Forfatter:

en: Insert Point
da: Indsæt Punkt

en: Add Animation
da: Tilføj animation

en: Open Editor
da: Åbn redaktør

en: Edit Filters
da: Rediger filtre

en: Toggle Autoplay
da: Skift Autoplay

en: New Animation Name:
da: Ny Animation Navn:

en: New Anim
da: Ny Animation

en: Create New Animation
da: Opret Ny Animation

en: Change Animation Name:
da: Ændre Animation Navn:

en: Rename Animation
da: Omdøb animation

en: Delete Animation?
da: Slet Animation?

en: Remove Animation
da: Fjern Animation

en: Duplicate Animation
da: Lav en kopi af animation

en: Load Animation
da: Indlæs animation

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
da: Afspil valgte animation baglæns fra nuværende position. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
da: Afspil valgt animation baglæns fra slutningen. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
da: Stop animation afspilning. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
da: Afspil valgt animation fra start. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
da: Afspil valgt animation fra nuværende position. (D)

en: Animation position (in seconds).
da: Animationsposition (i sekunder).

en: Scale animation playback globally for the node.
da: Skalér animation afspilningen globalt for node.

en: Animation Tools
da: Animations Værktøjer

en: New
da: Ny

en: Edit Transitions...
da: Rediger Overgange...

en: Open in Inspector
da: Åben i Inspector

en: Display list of animations in player.
da: Vis liste over animationer i afspiller

en: Autoplay on Load
da: Autoplay ved Load

en: Enable Onion Skinning
da: Aktivér Onion Skin

en: Onion Skinning Options
da: Onion Skin Muligheder

en: Directions
da: Retninger

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
da: Fremtid

en: 1 step
da: 1 trin

en: 2 steps
da: 2 trin

en: 3 steps
da: 3 trin

en: Differences Only
da: Kun Forskelle

en: Force White Modulate
da: Tving Hvid Modulate

en: Include Gizmos (3D)
da: Inkludér Gizmos (3D)

en: Animation Name:
da: Animations Navn:

en: Error!
da: Fejl!

en: Next (Auto Queue):
da: Næste (Auto Kø):

en: Move Node
da: Flyt Node

en: Transition exists!
da: Overgang eksisterer!

en: Add Transition
da: Tilføj Overgang

en: Add Node
da: Tilføj Node

en: End
da: Slut

en: Immediate
da: Umiddelbar

en: Sync
da: Synkroniser

en: At End
da: I Slutningen

en: Travel
da: Rejse

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
da: Start og slut nodes er nødvendige for en under-overgang.

en: No playback resource set at path: %s.
da: Ingen afspilnings ressource indstillet på stien: %s

en: Node Removed
da: Node Fjernet

en: Transition Removed
da: Overgang Fjernet

en: Set Start Node (Autoplay)
da: Sæt Start Node (Autoplay)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
da: Vælg og flyt nodes.
    RMB for at tilføje nye nodes.
    Shift+LMB for at oprette forbindelser.

en: Create new nodes.
da: Opret ny nodes.

en: Connect nodes.
da: Forbind nodes.

en: Remove selected node or transition.
da: Fjern valgte node eller overgang.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
da: Skift autoplay på denne animation ved start, genstart eller seek til zero.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
da: Sæt slut animation. Dette er nyttigt ved under-overgange.

en: Play Mode:
da: Afspil Mode:

en: AnimationTree
da: Animation Træ

en: New name:
da: Nyt navn:

en: Fade In (s):
da: Fade ind (s):

en: Fade Out (s):
da: Fade Ud (s):

en: Restart (s):
da: Genstart:

en: Clear Auto-Advance
da: Ryd Automatisk Fremrykning

en: Set Auto-Advance
da: Sæt Automatisk Fremrykning

en: Animation tree is valid.
da: Animationstræ er gyldigt.

en: Animation tree is invalid.
da: Animationstræ er ugyldigt.

en: Animation Node
da: Animations Node

en: TimeScale Node
da: Tidsskala Node

en: TimeSeek Node
da: Tidssøgning Node

en: Transition Node
da: Overgangs Node

en: Contents:
da: Indhold:

en: View Files
da: Vis filer

en: Connection error, please try again.
da: Forbindelsesfejl, prøv venligst igen.

en: Can't connect.
da: Kan ikke oprette forbindelse.

en: Can't connect to host:
da: Kan ikke forbinde til værten:

en: No response from host:
da: Intet svar fra værten:

en: No response.
da: Intet svar.

en: Can't resolve.
da: Kan ikke løses.

en: Request failed, return code:
da: Forespørgsel mislykkedes, returkode:

en: Cannot save response to:
da: Kan ikke gemme svar til:

en: Write error.
da: Skrivefejl.

en: Request failed, too many redirects
da: Anmodningen mislykkedes, for mange omdirigeringer

en: Request failed, timeout
da: Forespørgsel mislykkedes, tiden udløb.

en: Timeout.
da: Tiden udløb.

en: Failed:
da: Fejlet:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
da: Dårligt download-hash, formoder at filen er blevet manipuleret.

en: Expected:
da: Forventet:

en: Got:
da: Fik:

en: Failed SHA-256 hash check
da: Mislykkedes SHA-256 hash-tjek

en: Downloading (%s / %s)...
da: Downloader (%s / %s)...

en: Downloading...
da: Downloader...

en: Error making request
da: Fejl ved forespørgsel

en: Install...
da: Installere..

en: Download Error
da: Fejl i Download

en: Download for this asset is already in progress!
da: Download for dette asset er allerede i gang!

en: Recently Updated
da: Nyligt Opdateret

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: License (A-Z)
da: Licens (A-Z)

en: License (Z-A)
da: Licens (Z-A)

en: Loading...
da: Indlæser...

en: All
da: Alle

en: Search templates, projects, and demos
da: Søg skabeloner, projekter og demoer

en: Import...
da: Importer...

en: Sort:
da: Sorter:

en: Category:
da: Kategori:

en: Site:
da: Websted:

en: Official
da: Officiel

en: Testing
da: Tester

en: Assets ZIP File
da: Assets zipfil

en: steps
da: trin

en: Edit Poly
da: Rediger Poly

en: Edit Poly (Remove Point)
da: Rediger Poly (Fjern Punkt)

en: Remove Curve Point
da: Fjern Kurve Punkt

en: Paste Resource
da: Indsæt Ressource

en: Sort
da: Sorter

en: Close All
da: Luk alt

en: Search
da: Søg

en: Online Docs
da: Online Dokumentation

en: Discard
da: Kassér

en: Select All
da: Vælg alle

en: Delete Line
da: Fjern Line

en: Toggle Breakpoint
da: Skift/Toggle Breakpoint

en: View FPS
da: Vis FPS

en: Half Resolution
da: Halv opløsning

en: Move (Before)
da: Flyt (Før)

en: Remove All Items
da: Fjern Alt

en: Erase Selection
da: Slet valgte

en: Line Draw
da: Linje Streg

en: Paste Nodes
da: Indsæt Node

en: Feature List:
da: Funktions Liste:

en: ZIP File
da: ZIP-Fil

en: Manage Export Templates
da: Organiser Eksport Skabeloner

en: Error opening package file, not in ZIP format.
da: Fejl ved åbning af pakkefil, ikke i ZIP-format.

en: The following files failed extraction from package:
da: De følgende filer kunne ikke trækkes ud af pakken:

en: Package installed successfully!
da: Pakke installeret med succes!

en: Rename Project
da: Omdøb Projekt

en: About
da: Om

en: Remove All
da: Fjern Alt

en: Can't run project
da: Kan ikke kører projekt

en: Button
da: Knap

en: Left Button.
da: Venstre knap.

en: Right Button.
da: Højre knap.

en: Middle Button.
da: Midterste knap.

en: Wheel Up.
da: Hjulet op.

en: Wheel Down.
da: Hjulet ned.

en: Add Global Property
da: Tilføj Global Property

en: Delete Item
da: Slet Valgte

en: Changed Locale Filter
da: Ændret Lokalfilter

en: General
da: Generelt

en: Preset...
da: Forudindstillet...

en: Select Node
da: Vælg Node

en: Pick a Node
da: Vælg en Node

en: Select Property
da: Vælg Property

en: Select Virtual Method
da: Vælg Virtual Method

en: Select Method
da: Vælg Method

en: File does not exist.
da: Fil eksisterer ikke.

en: Error loading template '%s'
da: Fejl ved indlæsning af skabelon '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
da: Fejl - kunne ikke oprette script i filsystem.

en: Error loading script from %s
da: Fejl ved load af script fra %s

en: Editor Settings
da: Editor Indstillinger

en: Not a script with an instance
da: Ikke et script med en instans

en: Not based on a script
da: Ikke baseret på et script

en: Not based on a resource file
da: Ikke baseret på en ressource fil

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
da: Ugyldig instans ordbogs format (mangler @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
da: Ugyldig instans ordbogs format (kan ikke indlæse script ved @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
da: Ugyldig forekomst ordbog format (ugyldigt script på @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
da: Ugyldig forekomst ordbog (ugyldige underklasser)

en: Clip Disabled
da: Clip Deaktiveret

en: Clear Selection
da: Ryd Markerede

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
da: En NavigationMesh ressource skal laves eller oprettes for at denne node kan fungere.

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
da: En node yielded uden arbejdshukommelse, læs venligst dokumenterne for at se hvordan man yielder rigtigt!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
da: Node givet, men returnerede ikke en funktion tilstand i den første arbejdshukommelse.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
da: Returværdien skal tildeles første element af nodens arbejdshukommelse! Fix din node venligst.

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
da: Fundet sekvens bit men ikke noden i stakken, reporter bug!

en: Change Signal Arguments
da: Rediger Signal argumenter

en: Change Argument Type
da: Skift Argument Type

en: Change Argument name
da: Ændre Argument navn

en: Set Variable Type
da: Sæt Variabel Type

en: Variables:
da: Variable:

en: Signals:
da: Signaler:

en: Name is not a valid identifier:
da: Navnet er ikke et gyldigt id:

en: Name already in use by another func/var/signal:
da: Navnet allerede bruges af en anden func/var/signal:

en: Rename Function
da: Omdøb Funktion

en: Rename Variable
da: Omdøbe variablen

en: Rename Signal
da: Omdøb Signal

en: Add Function
da: Tilføj Funktion

en: Add Variable
da: Tilføj variabel

en: Add Signal
da: Tilføj Signal

en: Paste VisualScript Nodes
da: Indsæt VisualScript Nodes

en: Remove VisualScript Nodes
da: Fjern VisualScript Nodes

en: Add Preload Node
da: Tilføj Preload Node

en: Add Node(s) From Tree
da: Tilføj Node(r) fra Tree

en: Add Getter Property
da: Tilføj Getter Egenskab

en: Add Setter Property
da: Tilføj Setter Egenskab

en: Change Base Type
da: Skift Base Type

en: Move Node(s)
da: Flyt Node(s)

en: Remove VisualScript Node
da: Fjern VisualScript Node

en: Connect Nodes
da: Forbind Nodes

en: Change Input Value
da: Ændre Input Værdi

en: Remove Function
da: Fjern Funktion

en: Remove Variable
da: Fjern Variabel

en: Editing Variable:
da: Redigerer Variabel:

en: Remove Signal
da: Fjern Signal

en: Editing Signal:
da: Redigerer Signal:

en: Members:
da: Medlemmer:

en: Delete Selected
da: Slet Valgte

en: Iterator became invalid
da: Iterator blev ugyldig

en: Invalid index property name.
da: Ugyldigt index egenskabsnavn.

en: Base object is not a Node!
da: Base-objekt er ikke en Node!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
da: Ugyldigt indeks egenskabsnavn '%s' i noden %s.

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
da: Brugerdefinerede node har ingen _step() metode, kan ikke behandle graf.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
da: Ugyldig retur værdi fra _step(), skal være heltal (seq ud), eller en streng (fejl).

en: Select device from the list
da: Vælg enhed fra listen

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
da: Kun et synligt CanvasModulate er tilladt pr. scene (eller et sæt af instanserede scener). Den første vil blive brugt, mens resten vil blive ignoreret.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
da: CollisionPolygon2D tjener kun til at give en kollisionsfigur til et CollisionObject2D afledte node. Du skal kun bruge det som et barn af Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. til at give dem en form.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
da: En tom CollisionPolygon2D har ingen effekt på kollision.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
da: CollisionShape2D tjener kun til at give en kollision figur til en CollisionObject2D afledte node. Du skal kun bruge det som et barn af Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. til at give dem en form.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
da: En figur skal gives CollisionShape2D for at det fungerer. Opret venligst en figur ressource for den!

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
da: En occluder polygon skal angives (eller tegnes) for at denne occluder træder i kraft.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
da: En NavigationPolygon ressource skal sættes eller laves for at denne node kan virke. Sæt venligst en egenskab eller tegn en polygon.

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
da: ParallaxLayer node virker kun, når den angives som barn af en ParallaxBackground node.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
da: PathFollow2D virker kun, når den angives som et barn af en Path2D node.

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
da: Egenskaben Path skal pege på en gyldig Node2D node for at virke.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
da: CollisionPolygon tjener kun til at give en kollision figur til en CollisionObject afledte node. Du skal kun bruge det som et barn af Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. til at give dem en form.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
da: En tom CollisionPolygon har ingen effekt på kollision.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
da: CollisionShape tjener kun til at give en kollision figur til en CollisionObject afledte node. Du skal kun bruge det som et barn af Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. til at give dem en form.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
da: Kun én WorldEnvironment er tilladt pr. scene (eller et sæt af instanserede scener).

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Alert!
da: Advarsel!

en: Please Confirm...
da: Bekræft venligst...

en: Must use a valid extension.
da: Du skal bruge en gyldig udvidelse.

en: Constants cannot be modified.
da: Konstanter kan ikke ændres.
