Godot Engine editor - en to fi translation catalogue (3374 entries)

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Current Screen
fi: Nykyinen näkymä

en: Exit Code
fi: Poistumiskoodi

en: V-Sync Enabled
fi: V-Sync käytössä

en: Low Processor Usage Mode
fi: Matala prosessorin käyttötila

en: Size
fi: Koko

en: Print Error Messages
fi: Tulosta virheilmoitukset

en: Error
fi: Virhe

en: Memory
fi: Muisti

en: Function
fi: Funktio

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
fi: Virheellinen tyyppiargumentti convert() metodille, käytä TYPE_* vakioita.

en: Expected a string of length 1 (a character).
fi: Odotettiin yhden mittaista merkkijonoa (yhtä merkkiä).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
fi: Ei tarpeeksi tavuja tavujen purkamiseksi tai virheellinen formaatti.

en: self can't be used because instance is null (not passed)
fi: 'self' ei kelpaa koska ilmentymä on 'null' (ei välitetty)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
fi: Virheelliset operandit operaattorille %s, %s ja %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
fi: Virheellinen indeksi tyyppiä %s perustyypille %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
fi: Virheellinen nimetty indeksi '%s' perustyypille %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
fi: Virheelliset argumentit rakenteelle '%s'

en: On call to '%s':
fi: Kutsuttaessa funktiota '%s':

en: Device
fi: Laite

en: Doubleclick
fi: Kaksoisnapsautus

en: Speed
fi: Nopeus

en: Axis
fi: Akseli

en: Index
fi: Indeksi

en: Action
fi: Toiminto

en: Name
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Run
fi: Suorita

en: Main Scene
fi: Pääkohtaus

en: Use Hidden Project Data Directory
fi: Käytä piilotettua projektin datahakemistoa

en: Use Custom User Dir
fi: Käytä mukautettua käyttäjähakemistoa

en: Custom User Dir Name
fi: Mukautetun käyttäjähakemiston nimi

en: Width
fi: Leveys

en: Always On Top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Audio
fi: Äänet

en: Editor
fi: Editori

en: Quality
fi: Laatu

en: Debug
fi: Virheenkorjaus

en: Profiler
fi: Profiloija

en: Resource
fi: Resurssi

en: Path
fi: Polku

en: Locale
fi: Kielialue

en: Scale
fi: Skaalaa

en: High Quality
fi: Korkea laatu

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
fi: Vapauta

en: Balanced
fi: Tasapainotettu

en: Mirror
fi: Peilaa

en: Time:
fi: Aika:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Insert Key Here
fi: Lisää tähän avainruutu

en: Duplicate Selected Key(s)
fi: Kahdenna valitut avaimet

en: Delete Selected Key(s)
fi: Poista valitut avaimet

en: Add Bezier Point
fi: Lisää Bezier-piste

en: Move Bezier Points
fi: Siirrä Bezier-pisteitä

en: Anim Duplicate Keys
fi: Animaatio: Monista avaimet

en: Anim Delete Keys
fi: Animaatio: poista avaimet

en: Anim Change Keyframe Time
fi: Animaatio: muuta avainruudun aikaa

en: Anim Change Transition
fi: Animaatio: muuta siirtymää

en: Anim Change Transform
fi: Animaatio: muuta muunnosta

en: Anim Change Keyframe Value
fi: Animaatio: muuta avainruudun arvoa

en: Anim Change Call
fi: Animaatio: muuta kutsua

en: Time
fi: Aika

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: Animation
fi: Animaatio

en: Anim Multi Change Keyframe Time
fi: Animaatio: muuta monen avainruudun aikaa

en: Anim Multi Change Transition
fi: Animaatio: muuta monta siirtymää

en: Anim Multi Change Transform
fi: Animaatio: muuta monta muunnosta

en: Anim Multi Change Keyframe Value
fi: Animaatio: muuta monen avainruudun arvoa

en: Anim Multi Change Call
fi: Animaatio: muuta monta kutsua

en: Change Animation Length
fi: Muuta animaation pituutta

en: Change Animation Loop
fi: Vaihda animaation luuppia

en: Property Track
fi: Ominaisuusraita

en: 3D Transform Track
fi: 3D-muunnosraita

en: Call Method Track
fi: Metodikutsuraita

en: Bezier Curve Track
fi: Bezier-käyräraita

en: Audio Playback Track
fi: Äänentoistoraita

en: Animation Playback Track
fi: Animaatiotoistoraita

en: Animation length (frames)
fi: Animaation pituus (kuvaruutuina)

en: Animation length (seconds)
fi: Animaation pituus (sekunteina)

en: Add Track
fi: Lisää raita

en: Animation Looping
fi: Animaation kierto

en: Functions:
fi: Funktiot:

en: Audio Clips:
fi: Äänileikkeet:

en: Anim Clips:
fi: Animaatioleikkeet:

en: Change Track Path
fi: Muuta raidan polkua

en: Toggle this track on/off.
fi: Kytke tämä raita päälle/pois.

en: Update Mode (How this property is set)
fi: Päivitystila (Kuinka tämä ominaisuus on asetettu)

en: Interpolation Mode
fi: Interpolaatiotila

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
fi: Kierron tila (Interpoloi loppu alun kanssa kiertäessä)

en: Remove this track.
fi: Poista tämä raita.

en: Time (s):
fi: Aika (s):

en: Scale:
fi: Skaalaus:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Toggle Track Enabled
fi: Aseta raita päälle

en: Continuous
fi: Jatkuva

en: Discrete
fi: Erillinen

en: Trigger
fi: Liipaisin

en: Capture
fi: Kaappaa

en: Nearest
fi: Lähin

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Cubic
fi: Kuutiollinen

en: Clamp Loop Interp
fi: Leikkaa kierron interpolointi

en: Wrap Loop Interp
fi: Kiedo kierron interpolointi

en: Insert Key
fi: Lisää avainruutu

en: Duplicate Key(s)
fi: Kahdenna avainruudut

en: Add RESET Value(s)
fi: Lisää RESET arvo(t)

en: Delete Key(s)
fi: Poista avainruudut

en: Change Animation Update Mode
fi: Vaihda animaation päivitystilaa

en: Change Animation Interpolation Mode
fi: Vaihda animaation interpolaatiotilaa

en: Change Animation Loop Mode
fi: Vaihda animaation toistotilaa

en: Remove Anim Track
fi: Poista animaatioraita

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
fi: Luo kohteelle %s UUSI raita ja lisää avain?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
fi: Luo %d uutta raitaa ja lisää avaimet?

en: Create
fi: Luo

en: Anim Insert
fi: Animaatio: lisää

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
fi: solmu '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
fi: animaatio

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
fi: AnimationPlayer ei voi animoida itseään, vain muita toistimia.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
fi: ominaisuus '%s'

en: Anim Create & Insert
fi: Animaatio: luo ja lisää

en: Anim Insert Track & Key
fi: Animaatio: Lisää raita ja avain

en: Anim Insert Key
fi: Animaatio: Lisää avain

en: Change Animation Step
fi: Vaihda animaation askelta

en: Rearrange Tracks
fi: Järjestele uudelleen raidat

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
fi: Raitojen muunnos toimii vain Spatial-pohjaisille solmuille.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
fi: Ääniraidat voivat osoittaa vain seuraavan tyyppisiin solmuihin:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
fi: Animaatioraidat voivat osoittaa vain AnimationPlayer solmuihin.

en: Not possible to add a new track without a root
fi: Uutta raitaa ei voida lisätä ilman juurta

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
fi: Virheellinen raita Bezierille (ei sopivia aliominaisuuksia)

en: Add Bezier Track
fi: Lisää Bezier-raita

en: Track path is invalid, so can't add a key.
fi: Raidan polku on virheellinen, joten ei voida lisätä avainruutua.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
fi: Raita ei ole Spatial-tyyppinen, joten ei voida lisätä avainruutua

en: Add Transform Track Key
fi: Lisää muunnosraidan avainruutu

en: Add Track Key
fi: Lisää raidan avainruutu

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
fi: Raidan polku on virheellinen, joten ei voida lisätä metodin avainta.

en: Add Method Track Key
fi: Lisää metodikutsuraidan avainruutu

en: Method not found in object:
fi: Metodia ei löydy objektista:

en: Anim Move Keys
fi: Animaatio: siirrä avaimia

en: Transform
fi: Muunna

en: Methods
fi: Metodit

en: Clipboard is empty!
fi: Leikepöytä on tyhjä!

en: Paste Tracks
fi: Liitä raidat

en: Anim Scale Keys
fi: Animaatio: Skaalaa avaimia

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
fi: Tämä valinta ei käy Bezier-editoinnille, koska se on vain yksi raita.

en: Anim Add RESET Keys
fi: Animaatio: Lisää RESET avaimet

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
fi: Tämä animaatio kuuluu tuotuun kohtaukseen, joten tuotujen raitojen muutoksia ei tallenneta.
    
    Jos haluat ottaa käyttöön mahdollisuuden lisätä mukautettuja raitoja, siirry kohtauksen tuontiasetuksiin ja aseta seuraavat asetukset
    "Animaatio > Tallennus" arvoksi "Tiedostot", ota käyttöön "Animaatio > Säilytä mukautetut raidat" ja tuo sitten uudelleen.
    Vaihtoehtoisesti voit käyttää tuontiesiasetusta, joka tuo animaatiot erillisiin tiedostoihin.

en: Warning: Editing imported animation
fi: Varoitus: muokataan tuotua animaatiota

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
fi: Valitse AnimationPlayer solmu luodaksesi ja muokataksesi animaatioita.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
fi: Näytä raidat vain puussa valituista solmuista.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
fi: Ryhmitä raidat solmujen mukaan tai näytä ne tavallisena luettelona.

en: Snap:
fi: Tartu:

en: Animation step value.
fi: Animaation askelluksen arvo.

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Animation properties.
fi: Animaation ominaisuudet.

en: Copy Tracks
fi: Kopioi raidat

en: Scale Selection
fi: Skaalaa valintaa

en: Scale From Cursor
fi: Skaalaa kursorista

en: Duplicate Selection
fi: Kahdenna valinta

en: Duplicate Transposed
fi: Kahdenna käänteisesti

en: Delete Selection
fi: Poista valitut

en: Go to Next Step
fi: Mene seuraavaan askeleeseen

en: Go to Previous Step
fi: Mene edelliseen askeleeseen

en: Apply Reset
fi: Tee palautus

en: Optimize Animation
fi: Optimoi animaatio

en: Clean-Up Animation
fi: Siivoa animaatio

en: Pick the node that will be animated:
fi: Valitse animoitava solmu:

en: Use Bezier Curves
fi: Käytä Bezier-käyriä

en: Create RESET Track(s)
fi: Luo palautusraidat

en: Anim. Optimizer
fi: Animaation optimoija

en: Max. Linear Error:
fi: Max. lineaarinen virhe:

en: Max. Angular Error:
fi: Max. kulmavirhe:

en: Max Optimizable Angle:
fi: Max. optimoitava kulma:

en: Optimize
fi: Optimoi

en: Remove invalid keys
fi: Poista virheelliset avaimet

en: Remove unresolved and empty tracks
fi: Poista ratkaisemattomat ja tyhjät raidat

en: Clean-up all animations
fi: Siivoa kaikki animaatiot

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
fi: Siivoa animaatio(t) (EI VOI KUMOTA!)

en: Clean-Up
fi: Siivoa

en: Scale Ratio:
fi: Skaalaussuhde:

en: Select Tracks to Copy
fi: Valitse kopioitavat raidat

en: Copy
fi: Kopioi

en: Select All/None
fi: Valitse kaikki/ei mitään

en: Add Audio Track Clip
fi: Lisää ääniraidan leike

en: Change Audio Track Clip Start Offset
fi: Muuta ääniraidan leikkeen alkusiirrosta

en: Change Audio Track Clip End Offset
fi: Muuta ääniraidan leikkeen loppusiirrosta

en: Resize Array
fi: Muuta taulukon kokoa

en: Change Array Value Type
fi: Vaihda taulukon arvon tyyppiä

en: Change Array Value
fi: Vaihda taulukon arvoa

en: Go to Line
fi: Mene riville

en: Line Number:
fi: Rivinumero:

en: %d replaced.
fi: %d korvattu.

en: %d match.
fi: %d osuma.

en: %d matches.
fi: %d osumaa.

en: Match Case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Whole Words
fi: Kokonaisia sanoja

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Selection Only
fi: Pelkkä valinta

en: Standard
fi: Standardi

en: Toggle Scripts Panel
fi: Näytä/piilota skriptipaneeli

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset Zoom
fi: Palauta oletuslähennystaso

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Line and column numbers.
fi: Rivi- ja sarakenumerot.

en: Method in target node must be specified.
fi: Kohdesolmun metodi täytyy määrittää.

en: Method name must be a valid identifier.
fi: Metodin nimen täytyy olla kelvollinen tunniste.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
fi: Kohdemetodia ei löytynyt. Määrittele kelvollinen metodi tai kiinnitä kohdesolmulle skripti.

en: Connect to Node:
fi: Yhdistä solmuun:

en: Connect to Script:
fi: Yhdistä skriptiin:

en: From Signal:
fi: Signaalista:

en: Scene does not contain any script.
fi: Kohtaus ei sisällä skriptiä.

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Add Extra Call Argument:
fi: Lisää ylimääräinen argumentti kutsulle:

en: Extra Call Arguments:
fi: Ylimääräiset argumentit:

en: Receiver Method:
fi: Vastaanottava metodi:

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Deferred
fi: Lykätty

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
fi: Lykkää signaalia, tallentaen sen jonoon ja laukaisten sen vain joutoajalla.

en: Oneshot
fi: Ainutkertainen

en: Disconnects the signal after its first emission.
fi: Katkaisee signaalin ensimmäisen lähetyksen jälkeen.

en: Cannot connect signal
fi: Ei voida yhdistää signaalia

en: Close
fi: Sulje

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Signal:
fi: Signaali:

en: Connect '%s' to '%s'
fi: Yhdistä solmu '%s' solmuun '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
fi: Katkaise yhteys solmusta '%s' solmuun '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
fi: Katkaise kaikki yhteydet signaalista: '%s'

en: Connect...
fi: Yhdistä...

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Connect a Signal to a Method
fi: Yhdistä signaali metodiin

en: Edit Connection:
fi: Muokkaa yhteyttä:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki kytkennät signaalilta "%s"?

en: Signals
fi: Signaalit

en: Filter signals
fi: Suodata signaaleja

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki kytkennät tältä signaalilta?

en: Disconnect All
fi: Katkaise kaikki yhteydet

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Go to Method
fi: Mene metodiin

en: Change %s Type
fi: Muuta %s:n tyyppi

en: Change
fi: Muuta

en: Create New %s
fi: Luo uusi %s

en: No results for "%s".
fi: Ei tuloksia haulle "%s".

en: No description available for %s.
fi: %s kuvaus ei ole saatavilla.

en: Favorites:
fi: Suosikit:

en: Recent:
fi: Viimeaikaiset:

en: Search:
fi: Hae:

en: Matches:
fi: Osumat:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Search Replacement For:
fi: Hae korvattava:

en: Dependencies For:
fi: Riippuvuudet:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
fi: Kohtausta %s muokataan parhaillaan.
    Muutokset tulevat voimaan vain, kun ne ladataan uudelleen.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
fi: Resurssi '%s' on käytössä.
    Muutokset tulevat voimaan uudelleenlatauksen jälkeen.

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Dependencies:
fi: Riippuvuudet:

en: Fix Broken
fi: Korjaa rikkinäinen

en: Dependency Editor
fi: Riippuvuusmuokkain

en: Search Replacement Resource:
fi: Etsi korvaava resurssi:

en: Open
fi: Avaa

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
fi: Poista valitut tiedostot projektista? (Ei voida kumota.)
    Riippuen tiedostojärjestelmäsi asetuksista, tiedostot siirretään joko järjestelmän roskakoriin tai poistetaan pysyvästi.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
fi: Poistettavia tiedostoja tarvitaan muiden resurssien toimivuuteen.
    Poistetaanko ne silti? (Ei voida kumota.)
    Riippuen tiedostojärjestelmäsi asetuksista, tiedostot siirretään joko järjestelmän roskakoriin tai poistetaan pysyvästi.

en: Cannot remove:
fi: Ei voida poistaa:

en: Error loading:
fi: Virhe ladatessa:

en: Load failed due to missing dependencies:
fi: Lataaminen epäonnistui puuttuvien riippuvuuksien takia:

en: Open Anyway
fi: Avaa kuitenkin

en: Which action should be taken?
fi: Mikä toiminto pitäisi tehdä?

en: Fix Dependencies
fi: Korjaa riippuvuudet

en: Errors loading!
fi: Virheitä ladatessa!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
fi: Poista pysyvästi %d kohdetta? (Ei voi kumota!)

en: Show Dependencies
fi: Näytä riippuvuudet

en: Orphan Resource Explorer
fi: Irrallisten resurssien hallinta

en: Delete
fi: Poista

en: Owns
fi: Omistaa

en: Resources Without Explicit Ownership:
fi: Resurssit, joilla ei ole selvää omistajaa:

en: Change Dictionary Key
fi: Vaihda hakurakenteen avainta

en: Change Dictionary Value
fi: Vaihda hakurakenteen arvoa

en: Thanks from the Godot community!
fi: Kiitos Godot-yhteisöltä!

en: Click to copy.
fi: Napsauta kopioidaksesi.

en: Godot Engine contributors
fi: Godot moottorin kehittäjät

en: Project Founders
fi: Projektin perustajat

en: Lead Developer
fi: Pääkehittäjä

en: Developers
fi: Kehittäjät

en: Authors
fi: Tekijät

en: Platinum Sponsors
fi: Platinasponsorit

en: Gold Sponsors
fi: Kultasponsorit

en: Silver Sponsors
fi: Hopeasponsorit

en: Bronze Sponsors
fi: Pronssisponsorit

en: Mini Sponsors
fi: Minisponsorit

en: Gold Donors
fi: Kultalahjoittajat

en: Silver Donors
fi: Hopealahjoittajat

en: Bronze Donors
fi: Pronssilahjoittajat

en: Donors
fi: Lahjoittajat

en: License
fi: Lisenssi

en: Third-party Licenses
fi: Kolmannen osapuolen lisenssit

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
fi: Godot-pelimoottori käyttää useita kolmannen osapuolen ilmaisia ja avoimia kirjastoja, jotka kaikki ovat yhteensopivia sen MIT lisenssin kanssa. Seuraava tyhjentävä listaus sisältää kaikki tällaiset kolmannen osapuolen komponentit ja niiden vastaavat tekijänoikeustiedot ja käyttöoikeusehdot.

en: All Components
fi: Kaikki komponentit

en: Components
fi: Komponentit

en: Licenses
fi: Lisenssit

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
fi: Virhe avattaessa "%s" asset-tiedostoa (se ei ole ZIP-muodossa).

en: %s (already exists)
fi: %s (on jo olemassa)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
fi: Assetin "%s"sisältö - %d tiedostoa on ristiriidassa projektisi kanssa:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
fi: Assetin "%s" sisältö - Yksikään tiedosto ei ole ristiriidassa projektisi kanssa:

en: Uncompressing Assets
fi: Puretaan assetteja

en: The following files failed extraction from asset "%s":
fi: Seuraavien tiedostojen purku assetista "%s" epäonnistui:

en: (and %s more files)
fi: (ja vielä %s tiedostoa)

en: Asset "%s" installed successfully!
fi: Asset "%s" asennettu onnistuneesti!

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Install
fi: Asenna

en: Asset Installer
fi: Assettien asentaja

en: Speakers
fi: Kaiuttimet

en: Add Effect
fi: Lisää efekti

en: Rename Audio Bus
fi: Nimeä ääniväylä uudelleen

en: Change Audio Bus Volume
fi: Muuta ääniväylän voimakkuutta

en: Toggle Audio Bus Solo
fi: Ääniväylä sooloksi

en: Toggle Audio Bus Mute
fi: Mykistä ääniväylä

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
fi: Käytä ääniväylän efektejä

en: Select Audio Bus Send
fi: Valitse ääniväylän lähtö

en: Add Audio Bus Effect
fi: Lisää väylälle efekti

en: Move Bus Effect
fi: Siirrä väylän efektiä

en: Delete Bus Effect
fi: Poista väylän efekti

en: Drag & drop to rearrange.
fi: Vedä ja pudota järjestelläksesi uudelleen.

en: Solo
fi: Soolo

en: Mute
fi: Mykkä

en: Bypass
fi: Ohita

en: Bus Options
fi: Väylän asetukset

en: Duplicate
fi: Monista

en: Reset Volume
fi: Palauta äänenvoimakkuus

en: Delete Effect
fi: Poista efekti

en: Add Audio Bus
fi: Lisää ääniväylä

en: Master bus can't be deleted!
fi: Pääväylää ei voi poistaa!

en: Delete Audio Bus
fi: Poista ääniväylä

en: Duplicate Audio Bus
fi: Monista ääniväylä

en: Reset Bus Volume
fi: Palauta väylän äänenvoimakkuus

en: Move Audio Bus
fi: Siirrä ääniväylää

en: Save Audio Bus Layout As...
fi: Tallenna ääniväylän asettelu nimellä...

en: Location for New Layout...
fi: Sijainti uudelle asettelulle...

en: Open Audio Bus Layout
fi: Avaa ääniväylän asettelu

en: There is no '%s' file.
fi: Tiedostoa '%s' ei ole.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
fi: Virheellinen tiedosto. Tämä ei ole ääniväylän asettelu ensinkään.

en: Error saving file: %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa: %s

en: Add Bus
fi: Lisää väylä

en: Add a new Audio Bus to this layout.
fi: Lisää tähän asetteluun uusi ääniväylä.

en: Load
fi: Lataa

en: Load an existing Bus Layout.
fi: Lataa olemassaoleva väylän asettelu.

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save this Bus Layout to a file.
fi: Tallenna väylän asettelu tiedostoksi.

en: Load Default
fi: Lataa oletus

en: Load the default Bus Layout.
fi: Lataa väylän oletusasettelu.

en: Create a new Bus Layout.
fi: Luo uusi ääniväylän asettelu.

en: Audio Bus Layout
fi: Ääniväylän asettelu

en: Invalid name.
fi: Virheellinen nimi.

en: Cannot begin with a digit.
fi: Ei voi alkaa numerolla.

en: Valid characters:
fi: Kelvolliset merkit:

en: Must not collide with an existing engine class name.
fi: Ei saa mennä päällekkäin olemassa olevan engine-luokkanimen kanssa.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
fi: Ei saa mennä päällekkäin olemassa olevan sisäänrakennetun tyypin nimen kanssa.

en: Must not collide with an existing global constant name.
fi: Ei saa mennä päällekkäin olemassa olevan globaalin vakion nimen kanssa.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
fi: Avainsanaa ei voi käyttää automaattisesti latautuvien nimenä.

en: Autoload '%s' already exists!
fi: Automaattisesti ladattava '%s' on jo olemassa!

en: Rename Autoload
fi: Nimeä automaattisesti ladattava uudelleen

en: Toggle AutoLoad Globals
fi: Aseta globaalien automaattilataus

en: Move Autoload
fi: Siirrä automaattisesti ladattavaa

en: Remove Autoload
fi: Poista automaattinen lataus

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Rearrange Autoloads
fi: Järjestele uudelleen automaattiset lataukset

en: Can't add autoload:
fi: Ei voida lisätä automaattisesti ladattavaa:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
fi: %s on virheellinen polku. Tiedostoa ei ole olemassa.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
fi: %s on virheellinen polku. Ei löydy resurssipolusta (res://).

en: Add AutoLoad
fi: Lisää automaattisesti ladattava

en: Path:
fi: Polku:

en: Node Name:
fi: Solmun nimi:

en: Global Variable
fi: Globaali muuttuja

en: Paste Params
fi: Liitä parametrit

en: Updating Scene
fi: Päivitetään kohtausta

en: Storing local changes...
fi: Varastoidaan paikalliset muutokset...

en: Updating scene...
fi: Päivitetään kohtausta...

en: [empty]
fi: [tyhjä]

en: [unsaved]
fi: [tallentamaton]

en: Please select a base directory first.
fi: Ole hyvä ja valitse ensin päähakemisto.

en: Choose a Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Name:
fi: Nimi:

en: Could not create folder.
fi: Kansiota ei voitu luoda.

en: Choose
fi: Valitse

en: Project export for platform:
fi: Projektin vienti alustalle:

en: Completed successfully.
fi: Paketti asennettu onnistuneesti.

en: Failed.
fi: Epäonnistui.

en: Storing File:
fi: Varastoidaan tiedostoa:

en: No export template found at the expected path:
fi: Vientimallia ei löytynyt odotetusta polusta:

en: Packing
fi: Pakataan

en: Failed to export project files.
fi: Ei voitu viedä projektin tiedostoja.

en: Can't open file to read from path "%s".
fi: Ei voida avata tiedostoa luettavaksi polulta "%s".

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
fi: GLES2 tarvitsee kohdealustalla 'ETC' tekstuuripakkausta. Kytke 'Import Etc' päälle projektin asetuksista.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
fi: GLES3 tarvitsee kohdealustalla 'ETC' tekstuuripakkausta. Kytke 'Import Etc 2' päälle projektin asetuksista.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
fi: GLES2 vara-ajuri tarvitsee kohdealustalla 'ETC' tekstuuripakkausta.
    Kytke 'Import Etc' päälle projektin asetuksista tai poista 'Driver Fallback Enabled' asetus.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
fi: GLES2 tarvitsee kohdealustalla 'PVRTC' tekstuuripakkausta. Kytke 'Import Pvrtc' päälle projektin asetuksista.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
fi: GLES3 tarvitsee kohdealustalla 'ETC2' tai 'PVRTC' tekstuuripakkausta. Kytke 'Import Etc 2' tai 'Import Pvrtc' päälle projektin asetuksista.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
fi: GLES2 vara-ajuri tarvitsee kohdealustalla 'PVRTC' tekstuuripakkausta.
    Kytke 'Import Pvrtc' päälle projektin asetuksista tai poista 'Driver Fallback Enabled' asetus.

en: Release
fi: Julkaisuversio

en: 64 Bits
fi: 64 bittiä

en: Custom debug template not found.
fi: Mukautettua debug-vientimallia ei löytynyt.

en: Custom release template not found.
fi: Mukautettua release-vientimallia ei löytynyt.

en: The given export path doesn't exist.
fi: Annettu vientipolku ei ole olemassa.

en: Template file not found: "%s".
fi: Mallitiedostoa "%s" ei löytynyt.

en: Failed to copy export template.
fi: Vientimallin kopiointi epäonnistui.

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
fi: 32-bittisissä vienneissä sisällytetty PCK ei voi olla suurempi kuin 4 Gt.

en: 3D Editor
fi: 3D-editori

en: Script Editor
fi: Skriptieditori

en: Asset Library
fi: Asset-kirjasto

en: Scene Tree Editing
fi: Kohtauspuun muokkaus

en: Node Dock
fi: Solmutelakka

en: FileSystem Dock
fi: Tiedostojärjestelmätelakka

en: Import Dock
fi: Tuontitelakka

en: Allows to view and edit 3D scenes.
fi: Mahdollistaa 3D-kohtausten tarkastelun ja muokkaamisen.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
fi: Antaa muokata skriptejä käyttäen integroitua skriptieditoria.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
fi: Tarjoaa valmiin pääsyn Asset-kirjastoon.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
fi: Mahdollistaa solmuhierarkian muokkaamisen Kohtaus-telakassa.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
fi: Mahdollistaa työskentelyn Kohtaus-telakassa valitun solmun signaalien ja ryhmien kanssa.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
fi: Antaa selata paikallista tiedostojärjestelmää erillisellä telakalla.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
fi: Antaa konfiguroida tuontiasetuksia yksittäiselle assetille. Edellyttää Tiedostojärjestelmä-telakkaa toimiakseen.

en: (current)
fi: (nykyinen)

en: (none)
fi: (ei mikään)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
fi: Poistetaanko nykyinen valittu profiili, '%s'? Ei voida kumota.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
fi: Profiilin täytyy olla kelvollinen tiedostonimi ja se ei voi sisältää merkkiä '.'

en: Profile with this name already exists.
fi: Tällä nimellä löytyy jo profiili.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
fi: (Editori pois käytöstä, ominaisuudet pois käytöstä)

en: (Properties Disabled)
fi: (Ominaisuudet pois käytöstä)

en: (Editor Disabled)
fi: (Editori pois käytöstä)

en: Class Options:
fi: Luokan valinnat:

en: Enable Contextual Editor
fi: Ota asiayhteydellinen editori käyttöön

en: Class Properties:
fi: Luokan ominaisuudet:

en: Main Features:
fi: Pääominaisuudet:

en: Nodes and Classes:
fi: Solmut ja luokat:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
fi: Tiedoston '%s' tiedostomuoto on virheellinen, tuonti keskeytetty.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
fi: Profiili '%s' on jo olemassa. Poista se ensin ennen tuontia, tuonti keskeytetty.

en: Error saving profile to path: '%s'.
fi: Virhe tallennettaessa profiilia polkuun: '%s'.

en: Reset to Default
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Current Profile:
fi: Nykyinen profiili:

en: Create Profile
fi: Luo profiili

en: Remove Profile
fi: Poista profiili

en: Available Profiles:
fi: Saatavilla olevat profiilit:

en: Make Current
fi: Aseta nykyiseksi

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Configure Selected Profile:
fi: Konfiguroi valittu profiili:

en: Extra Options:
fi: Ylimääräiset asetukset:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
fi: Luo tai tuo profiili muokataksesi saatavilla olevia luokkia ja ominaisuuksia.

en: New profile name:
fi: Uusi profiilin nimi:

en: Godot Feature Profile
fi: Godotin ominaisuusprofiili

en: Import Profile(s)
fi: Tuo profiileja

en: Export Profile
fi: Vie profiili

en: Manage Editor Feature Profiles
fi: Hallinnoi editorin ominaisuusprofiileja

en: Select Current Folder
fi: Valitse nykyinen kansio

en: File exists, overwrite?
fi: Tiedosto on jo olemassa, korvataanko?

en: Select This Folder
fi: Valitse tämä kansio

en: Copy Path
fi: Kopioi polku

en: Open in File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinnassa

en: Show in File Manager
fi: Näytä tiedostonhallinnassa

en: New Folder...
fi: Uusi kansio...

en: Refresh
fi: Päivitä

en: All Recognized
fi: Kaikki tunnistetut

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Open a File
fi: Avaa tiedosto

en: Open File(s)
fi: Avaa tiedosto(t)

en: Open a Directory
fi: Avaa hakemisto

en: Open a File or Directory
fi: Avaa tiedosto tai hakemisto

en: Save
fi: Tallenna

en: Save a File
fi: Tallenna tiedosto

en: Go Back
fi: Mene taaksepäin

en: Go Forward
fi: Mene eteenpäin

en: Go Up
fi: Mene ylös

en: Toggle Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Toggle Favorite
fi: Aseta suosikiksi

en: Toggle Mode
fi: Aseta tila

en: Focus Path
fi: Kohdista polkuun

en: Move Favorite Up
fi: Siirrä suosikkia ylös

en: Move Favorite Down
fi: Siirrä suosikkia alas

en: Go to previous folder.
fi: Siirry edelliseen kansioon.

en: Go to next folder.
fi: Siirry seuraavaan kansioon.

en: Go to parent folder.
fi: Siirry yläkansioon.

en: Refresh files.
fi: Lataa uudelleen tiedostot.

en: (Un)favorite current folder.
fi: Kansio suosikkeihin.

en: Toggle the visibility of hidden files.
fi: Aseta piilotiedostojen näyttäminen.

en: View items as a grid of thumbnails.
fi: Ruudukkonäkymä esikatselukuvilla.

en: View items as a list.
fi: Listanäkymä.

en: Directories & Files:
fi: Hakemistot ja tiedostot:

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: File:
fi: Tiedosto:

en: ScanSources
fi: Selaa lähdetiedostoja

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
fi: Tiedostoon %s osoittaville eri tyypeille on useita tuojia, tuonti keskeytetty

en: (Re)Importing Assets
fi: Tuodaan (uudelleen) assetteja

en: Top
fi: Alku

en: Class:
fi: Luokka:

en: Inherits:
fi: Perii:

en: Inherited by:
fi: Perivät:

en: Online Tutorials
fi: Online-oppaat

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: overrides %s:
fi: ylikirjoittaa %s:

en: default:
fi: oletus:

en: Theme Properties
fi: Teeman ominaisuudet

en: Colors
fi: Värit

en: Constants
fi: Vakiot

en: Fonts
fi: Fontit

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Styles
fi: Tyylit

en: Enumerations
fi: Luettelointi

en: Property Descriptions
fi: Ominaisuuksien kuvaukset

en: (value)
fi: (arvo)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
fi: Tälle ominaisuudelle ei vielä löydy kuvausta. Voit auttaa meitä [color=$color][url=$url]kirjoittamalla sellaisen[/url][/color]!

en: Method Descriptions
fi: Metodien kuvaukset

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
fi: Tälle metodille ei vielä löydy kuvausta. Voit auttaa meitä [color=$color][url=$url]kirjoittamalla sellaisen[/url][/color]!

en: Help
fi: Ohje

en: Search Help
fi: Etsi ohjeesta

en: Case Sensitive
fi: Merkkikokoriippuvainen

en: Show Hierarchy
fi: Näytä hierarkia

en: Display All
fi: Näytä kaikki

en: Classes Only
fi: Vain luokat

en: Methods Only
fi: Vain metodit

en: Signals Only
fi: Vain signaalit

en: Constants Only
fi: Vain vakiot

en: Properties Only
fi: Vain ominaisuudet

en: Theme Properties Only
fi: Vain teeman ominaisuudet

en: Member Type
fi: Jäsenen tyyppi

en: Class
fi: Luokka

en: Method
fi: Metodi

en: Signal
fi: Signaali

en: Constant
fi: Vakio

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Theme Property
fi: Teeman ominaisuus

en: Property:
fi: Ominaisuus:

en: Pin value
fi: Kiinnitä arvo

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
fi: Arvon kiinnittäminen pakottaa tallentamaan sen, vaikka se olisi sama kuin oletusarvo.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
fi: Kiinnitä arvo [Poistettu käytöstä, koska '%s' on käytössä vain editorissa]

en: Set %s
fi: Aseta %s

en: Set Multiple:
fi: Aseta useita:

en: Pinned %s
fi: Kiinnitetty %s

en: Unpinned %s
fi: Poistettu kiinnitys %s

en: Copy Property
fi: Kopioi ominaisuus

en: Paste Property
fi: Liitä ominaisuus

en: Copy Property Path
fi: Kopioi ominaisuuden polku

en: Output:
fi: Tuloste:

en: Copy Selection
fi: Kopioi valinta

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Output
fi: Tyhjennä tuloste

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Start
fi: Aloita

en: Down
fi: Alas

en: Up
fi: Ylös

en: Node
fi: Solmu

en: Incoming RPC
fi: Tuleva RPC

en: Incoming RSET
fi: Tuleva RSET

en: Outgoing RPC
fi: Lähtevä RPC

en: Outgoing RSET
fi: Lähtevä RSET

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Unnamed Project
fi: Nimetön projekti

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
fi: Pyörii editori-ikkunan piirtäessä.
    Päivitä jatkuvasti -asetus on päällä, mikä voi lisätä virrankulutusta. Napsauta kytkeäksesi se pois päältä.

en: Spins when the editor window redraws.
fi: Pyörii kun editorin ikkuna päivittyy.

en: Imported resources can't be saved.
fi: Tuotuja resursseja ei voida tallentaa.

en: Error saving resource!
fi: Virhe tallennettaessa resurssia!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
fi: Resurssia ei voida tallentaa, koska se ei kuulu muokattavana olevaan kohtaukseen. Tee siitä ensin yksilöllinen.

en: Save Resource As...
fi: Tallenna resurssi nimellä...

en: Can't open file for writing:
fi: Ei voida avata tiedostoa kirjoitettavaksi:

en: Requested file format unknown:
fi: Pyydetty tiedostomuoto tuntematon:

en: Error while saving.
fi: Virhe tallennettaessa.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
fi: Ei voida avata tiedostoa '%s'. Se on voitu siirtää tai tuhota.

en: Error while parsing '%s'.
fi: Virhe jäsennettäessä tiedostoa '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
fi: Odottamaton loppu tiedostossa '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
fi: Tiedosto '%s' tai jokin sen riippuvuuksista puuttuu.

en: Error while loading '%s'.
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa '%s'.

en: Saving Scene
fi: Tallennetaan kohtaus

en: Analyzing
fi: Analysoidaan

en: Creating Thumbnail
fi: Luodaan pienoiskuvaa

en: This operation can't be done without a tree root.
fi: Tätä toimintoa ei voi tehdä ilman että puun juuri on olemassa.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
fi: Tätä kohtausta ei voi tallentaa, koska siinä on syklinen instanssin sisällyttäminen.
    Ratkaise se ja yritä sitten tallentaa uudelleen.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
fi: En voinut tallentaa kohtausta. Todennäköisiä riippuvuuksia (instanssit tai periytyminen) ei voitu täyttää.

en: Could not save one or more scenes!
fi: Yhtä tai useampaa kohtausta ei voitu tallentaa!

en: Save All Scenes
fi: Tallenna kaikki kohtaukset

en: Can't overwrite scene that is still open!
fi: Ei voi ylikirjoittaa kohtausta, joka on vielä auki!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
fi: Ei voitu ladata MeshLibrary resurssia yhdistämistä varten!

en: Error saving MeshLibrary!
fi: Virhe tallennettaessa MeshLibrary resurssia!

en: Can't load TileSet for merging!
fi: Ei voida ladata laattavalikoimaa yhdistämistä varten!

en: Error saving TileSet!
fi: Virhe tallennettaessa laattavalikoimaa!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
fi: Editorin asettelua tallentaessa tapahtui virhe.
    Varmista, että editorin käyttäjädatapolku on kirjoituskelpoinen.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
fi: Ylikirjoitettiin editorin oletusasettelu.
    Palauttaaksesi oletusasettelun alkuperäisiin asetuksiinsa, käytä Poista asettelu -valintaa ja poista oletusasettelu.

en: Layout name not found!
fi: Asettelun nimeä ei löytynyt!

en: Restored the Default layout to its base settings.
fi: Palautettiin oletusasettelu alkuperäisiin asetuksiinsa.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
fi: Tämä resurssi kuuluu kohtaukseen, joka on tuotu, joten sitä ei voi muokata.
    Lue kohtausten tuontia koskeva dokumentaatio, jotta ymmärrät paremmin tämän työnkulun.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
fi: Tämä resurssi kuuluu kohtaukseen, joka on instansoitu tai peritty.
    Siihen tehtyjä muutoksia ei säilytetä, kun nykyinen kohtaus tallennetaan.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
fi: Tämä resurssi on tuotu, joten sitä ei voi muokata. Vaihda asetukset tuonti-paneelista ja tuo se uudelleen.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
fi: Tämä kohtaus on tuotu, joten siihen tehtyjä muutoksia ei säilytetä.
    Sen instansiointi tai periminen mahdollistaa muutosten tekemisen siihen.
    Lue kohtausten tuontiin liittyvä dokumentaatio, jotta ymmärrät paremmin tämän työnkulun.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
fi: Tämä on etä-objekti, joten siihen tehtyjä muutoksia ei säilytetä.
    Ole hyvä ja lue ohjeet testaamisesta ymmärtääksesi paremmin tämän työnkulun.

en: There is no defined scene to run.
fi: Suoritettavaa kohtausta ei ole määritetty.

en: Save scene before running...
fi: Tallenna kohtaus ennen suorittamista...

en: Could not start subprocess!
fi: Aliprosessia ei voitu käynnistää!

en: Open Scene
fi: Avoin kohtaus

en: Open Base Scene
fi: Avaa peruskohtaus

en: Quick Open...
fi: Pika-avaus...

en: Quick Open Scene...
fi: Nopea avauskohtaus...

en: Quick Open Script...
fi: Skriptin pika-avaus...

en: Save & Close
fi: Tallenna ja sulje

en: Save changes to '%s' before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon '%s' ennen sulkemista?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
fi: %s ei ole enää olemassa! Ole hyvä ja määrittele uusi tallennussijainti.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
fi: Nykyisessä kohtauksessa ei ole juurisolmua, mutta %d muokattua ulkoista resurssia (resursseja) tallennettiin kuitenkin.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
fi: Kohtauksen tallentaminen edellyttää juurisolmua. Voit lisätä juurisolmun käyttämällä kohtauspuun telakkaa.

en: Save Scene As...
fi: Tallenna kohtaus nimellä...

en: This operation can't be done without a scene.
fi: Tätä toimintoa ei voi tehdä ilman kohtausta.

en: Export Mesh Library
fi: Vie mesh-kirjasto

en: This operation can't be done without a root node.
fi: Tätä toimintoa ei voida suorittaa ilman juurisolmua.

en: Export Tile Set
fi: Vie laattavalikoima

en: This operation can't be done without a selected node.
fi: Tätä toimintoa ei voi tehdä ilman valittua solmua.

en: Current scene not saved. Open anyway?
fi: Nykyistä kohtausta ei tallenneta. Avaa kuitenkin?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
fi: Ei voida kumota hiiren painikkeiden ollessa painettuina.

en: Nothing to undo.
fi: Ei ole mitään kumottavaa.

en: Undo: %s
fi: Kumoa: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
fi: Ei voida tehdä uudelleen hiiren painikkeiden ollessa painettuina.

en: Nothing to redo.
fi: Ei ole mitään uudelleen tehtävää.

en: Redo: %s
fi: Tee uudelleen: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
fi: Ei voi ladata uudelleen kohtausta, jota ei ole koskaan tallennettu.

en: Reload Saved Scene
fi: Lataa tallennettu kohtaus uudelleen

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
fi: Nykyisessä kohtauksessa on tallentamattomia muutoksia.
    Lataa tallennettu kohtaus kuitenkin uudelleen? Tätä toimenpidettä ei voi peruuttaa.

en: Quick Run Scene...
fi: Kohtauksen pikakäynnistys...

en: Quit
fi: Lopeta

en: Yes
fi: Kyllä

en: Exit the editor?
fi: Poistu editorista?

en: Open Project Manager?
fi: Avataanko projektinhallinta?

en: Save & Quit
fi: Tallenna ja lopeta

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
fi: Tallenna muutokset seuraavaan kohtaukseen (seuraaviin kohtauksiin) ennen lopettamista?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
fi: Tallenna muutokset seuraavaan kohtaukseen (seuraaviin kohtauksiin) ennen Projekti Managerin avaamista?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
fi: Tämä ominaisuus on wanhentunut. Tilanteita joissa virkistys täytyy pakottaa pidetään nykyään bugeina. Ole hyvä ja raportoi.

en: Pick a Main Scene
fi: Valitse pääkohtaus

en: Close Scene
fi: Sulje kohtaus

en: Reopen Closed Scene
fi: Avaa suljettu kohtaus uudelleen

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
fi: Lisäosan '%s' aktivointi epäonnistui, virheellinen asetustiedosto.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
fi: Skriptikenttää ei löytynyt lisäosan tiedostosta: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
fi: Virhe ladattaessa lisäosaa polusta: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
fi: Lisäosaskriptin lataus ei onnistunut polusta: '%s'. Tämä saattaa johtua koodivirheestä skriptissä.
    Lisäosa '%s' poistetaan käytöstä tulevien virheiden estämiseksi.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
fi: Virhe ladattaessa lisäosaa polusta: '%s'. Tyyppi ei ole EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
fi: Virhe ladattaessa lisäosaa polusta: '%s'. Skripti ei ole työkalu-tilassa.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
fi: Kohtaus '%s' tuotiin automaattisesti, joten sitä ei voi muuttaa.
    Jos siihen halutaan tehdä muutoksia, voidaan luoda uusi peritty kohtaus.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
fi: Virhe kohtauksen lataamisessa, sen on oltava projektipolun sisällä. Avaa kohtaus 'Tuo' -toiminnolla ja tallenna se sitten projektipolun sisäpuolelle.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
fi: Kohtaus '%s' on rikkonut riippuvuuksia:

en: Clear Recent Scenes
fi: Tyhjennä viimeisimmät kohtaukset

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
fi: Yhtään pääkohtausta ei ole koskaan määritelty, valitse yksi?
    Voit muuttaa sen myöhemmin "Projektiasetukset" -kohdassa 'sovellukset' -kategoriassa.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
fi: Valittua kohtausta '%s' ei ole olemassa, valitse kelvollinen?
    Voit muuttaa sen myöhemmin "Projektiasetukset" -kohdassa 'sovellukset' -kategoriassa.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
fi: Valittu kohtaus %s ei ole kohtaustiedosto, valitse kelvollinen?
    Voit muuttaa sitä myöhemmin "Projektiasetukset" -kohdassa 'sovellus' -luokassa.

en: Save Layout
fi: Tallenna asettelu

en: Delete Layout
fi: Poista asettelu

en: Default
fi: Oletus

en: Show in FileSystem
fi: Näytä tiedostojärjestelmässä

en: Play This Scene
fi: Toista tämä kohtaus

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Undo Close Tab
fi: Peruuta välilehden sulkeminen

en: Close Other Tabs
fi: Sulje muut välilehdet

en: Close Tabs to the Right
fi: Sulje oikealla olevat välilehdet

en: Close All Tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Switch Scene Tab
fi: Vaihda kohtaus-välilehteä

en: %d more files or folders
fi: Vielä %d tiedostoa tai hakemistoa

en: %d more folders
fi: Vielä %d hakemistoa

en: %d more files
fi: Vielä %d tiedostoa

en: Output
fi: Tuloste

en: Update Continuously
fi: Päivitä jatkuvasti

en: Inspector
fi: Tarkastelu

en: Version Control
fi: Versionhallinta

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: SSH Public Key Path
fi: Julkisen SSH-avaimen polku

en: SSH Private Key Path
fi: Yksityisen SSH-avaimen polku

en: Dock Position
fi: Telakan sijainti

en: Distraction Free Mode
fi: Häiriötön tila

en: Toggle distraction-free mode.
fi: Käytä häiriötöntä tilaa.

en: Add a new scene.
fi: Lisää uusi kohtaus.

en: Scene
fi: Kohtaus

en: Go to previously opened scene.
fi: Siirry aiemmin avattuun kohtaukseen.

en: Copy Text
fi: Kopioi teksti

en: Next tab
fi: Seuraava välilehti

en: Previous tab
fi: Edellinen välilehti

en: Filter Files...
fi: Suodata tiedostot...

en: Operations with scene files.
fi: Toiminnot kohtaus tiedostoille.

en: New Scene
fi: Uusi kohtaus

en: New Inherited Scene...
fi: Uusi peritty kohtaus...

en: Open Scene...
fi: Avaa kohtaus...

en: Open Recent
fi: Avaa viimeaikainen

en: Save Scene
fi: Tallenna kohtaus

en: Convert To...
fi: Muunna...

en: MeshLibrary...
fi: Mesh-kirjastoksi...

en: TileSet...
fi: Laattavalikoimaksi...

en: Undo
fi: Peru

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
fi: Sekalaiset projekti- tai kohtaustyökalut.

en: Project
fi: Projekti

en: Project Settings...
fi: Projektin asetukset...

en: Set Up Version Control
fi: Määritä versionhallinta

en: Shut Down Version Control
fi: Sammuta versionhallinta

en: Export...
fi: Vie...

en: Install Android Build Template...
fi: Asenna Androidin käännösmalli...

en: Open User Data Folder
fi: Avaa käyttäjän datakansio

en: Tools
fi: Työkalut

en: Orphan Resource Explorer...
fi: Irrallisten resurssien hallinta...

en: Reload Current Project
fi: Lataa uudelleen nykyinen projekti

en: Quit to Project List
fi: Poistu projektiluetteloon

en: Deploy with Remote Debug
fi: Julkaise etätestauksen kanssa

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
fi: Kun tämä asetus on päällä, yhden napin käyttöönotto saa suoritettavan ohjelman yrittämään yhteyttä tämän tietokoneen IP-osoitteeseen, jotta ajettavaa projektia voidaan debugata.
    Tämä valinta on tarkoitettu etädebuggaukseen (tyypillisesti mobiililaitteen kanssa).
    Sitä ei tarvitse asettaa päälle paikallista GDScriptin debuggausta varten.

en: Small Deploy with Network Filesystem
fi: Kevyt käyttöönotto verkkolevyltä

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
fi: Kun tämä on valittuna, yhden napsautuksen käyttöönotto Androidille vie ainoastaan suoritettavan tiedoston ilman projektin dataa.
    Editori välittää tiedostojärjestelmän projektilta verkon yli.
    Androidilla käyttöönotto käyttää USB-kaapelia nopeampaa suorituskykyä varten. Tämä valinta nopeuttaa testaamista projekteilla, jotka sisältävät suuria resursseja.

en: Visible Collision Shapes
fi: Näytä törmäysmuodot

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
fi: Kun tämä on valittuna, törmäysmuodot ja raycast-solmut (2D ja 3D) ovat näkyvillä peliä ajettaessa.

en: Visible Navigation
fi: Näkyvä navigaatio

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
fi: Kun tämä on valittuna, navigointiverkot ja polygonit ovat näkyvillä peliä ajettaessa.

en: Force Shader Fallbacks
fi: Pakota varasävyttimien käyttö

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
fi: Kun tämä valinta on päällä, sävyttimet käyttävät varasävytintään (joko näkyvissä ubersävyttimenä tai piilotettuna) aina ajon aikana.
    Tämä on hyödyllistä normaalisti pikaisesti näytettävien varasävyttimien ulkonäön ja tehokkuuden varmistamiseksi.
    Asynkroninen sävyttimien kääntäminen täytyy olla päällä projektin asetuksissa, jotta tällä valinnalla olisi vaikutusta.

en: Synchronize Scene Changes
fi: Synkronoi kohtauksen muutokset

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
fi: Tämän ollessa valittuna, kaikki muokaimessa kohtaukseen tehdyt muutokset replikoidaan käynnissä olevaan projektiin.
    Mikäli tätä ajetaan etälaitteella, tämä on tehokkaampaa silloin kun verkkolevyvalinta on päällä.

en: Synchronize Script Changes
fi: Synkronoi skriptin muutokset

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
fi: Kun tämä on valittuna, kaikki tallennetut skriptit ladataan uudelleen käynnissä olevassa pelissä.
    Mikäli peliä ajetaan etälaitteella, tämä on tehokkaampaa kun verkkolevyvalinta on päällä.

en: Editor Settings...
fi: Editorin asetukset...

en: Editor Layout
fi: Editorin ulkoasu

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
fi: Kuvakaappaukset tallennetaan editorin data/asetuskansioon.

en: Toggle Fullscreen
fi: Siirry koko näytön tilaan

en: Open Editor Data/Settings Folder
fi: Avaa editorin data/asetuskansio

en: Open Editor Data Folder
fi: Avaa editorin datakansio

en: Open Editor Settings Folder
fi: Avaa editorin asetuskansio

en: Manage Editor Features...
fi: Hallinnoi editorin ominaisuuksia...

en: Manage Export Templates...
fi: Hallinnoi vientimalleja...

en: Online Documentation
fi: Online-dokumentaatio

en: Questions & Answers
fi: Kysymykset & vastaukset

en: Report a Bug
fi: Raportoi bugi

en: Suggest a Feature
fi: Ehdota ominaisuutta

en: Send Docs Feedback
fi: Lähetä palautetta ohjeesta

en: Community
fi: Yhteisö

en: About Godot
fi: Tietoja Godotista

en: Support Godot Development
fi: Tue Godotin kehitystä

en: Play the project.
fi: Käynnistä projekti.

en: Play
fi: Pelaa

en: Pause the scene execution for debugging.
fi: Pysäytä kohtauksen suorittaminen virheenkorjausta varten.

en: Pause Scene
fi: Pysäytä kohtaus

en: Stop the scene.
fi: Pysäytä kohtaus.

en: Play the edited scene.
fi: Toista muokattu kohtaus.

en: Play Scene
fi: Toista kohtaus

en: Play custom scene
fi: Toista mukautettu kohtaus

en: Play Custom Scene
fi: Toista mukautettu kohtaus

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
fi: Näyttöajurin vaihtaminen edellyttää editorin uudelleenkäynnistystä.

en: Save & Restart
fi: Tallenna & käynnistä uudelleen

en: Update All Changes
fi: Päivitä kaikki muutokset

en: Update Vital Changes
fi: Päivitä olennaiset muutokset

en: Hide Update Spinner
fi: Piilota päivitysanimaatio

en: FileSystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Expand Bottom Panel
fi: Laajenna alapaneeli

en: Don't Save
fi: Älä tallenna

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
fi: Androidin käännösmalli puuttuu, ole hyvä ja asenna olennaiset mallit.

en: Manage Templates
fi: Hallinnoi malleja

en: Install from file
fi: Asenna tiedostosta

en: Select android sources file
fi: Valitse android-lähdetiedosto

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
fi: Tämä valmistelee projektisi mukautettuja Android-käännöksiä varten asentamalla lähdemallin hakemistoon "res://android/build".
    Voit sen jälkeen soveltaa muunnoksia ja kääntää oman räätälöidyn APK:n vientiin (lisäten moduuleja, muuttaen AndroidManifest.xml tiedostoa, jne.)
    Huomaa, että tehdäksesi mukautettuja käännöksiä esikäännetyn APK:n käyttämisen sijaan, "Use Custom Build" valinnan tulee olla päällä Android-viennin esiasetuksissa.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
fi: Androidin käännösmalli on jo asennettu tähän projektiin, eikä sitä ylikirjoiteta.
    Poista "res://android/build" hakemisto käsin ennen kuin yrität tätä toimenpidettä uudelleen.

en: Import Templates From ZIP File
fi: Tuo mallit ZIP-tiedostosta

en: Template Package
fi: Mallipaketti

en: Export Library
fi: Vie kirjasto

en: Merge With Existing
fi: Yhdistä olemassaolevaan

en: Apply MeshInstance Transforms
fi: Käytä MeshInstance muunnoksia

en: Open & Run a Script
fi: Avaa ja suorita skripti

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
fi: Seuraavat tiedostot ovat uudempia levyllä.
    Mikä toimenpide tulisi suorittaa?

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Resave
fi: Tallenna uudelleen

en: New Inherited
fi: Uusi peritty

en: Load Errors
fi: Latausvirheet

en: Select
fi: Valitse

en: Select Current
fi: Valitse nykyinen

en: Open 2D Editor
fi: Avaa 2D-editori

en: Open 3D Editor
fi: Avaa 3D-editori

en: Open Script Editor
fi: Avaa skriptieditori

en: Open Asset Library
fi: Avaa asset-kirjasto

en: Open the next Editor
fi: Avaa seuraava editori

en: Open the previous Editor
fi: Avaa edellinen editori

en: Warning!
fi: Varoitus!

en: No sub-resources found.
fi: Aliresursseja ei löydetty.

en: Open a list of sub-resources.
fi: Avaa aliresurssien luettelo.

en: Creating Mesh Previews
fi: Luodaan meshien esikatseluita

en: Thumbnail...
fi: Pienoiskuva...

en: Main Script:
fi: Pääskripti:

en: Edit Plugin
fi: Muokkaa liitännäistä

en: Installed Plugins:
fi: Asennetut lisäosat:

en: Update
fi: Päivitä

en: Version
fi: Versio

en: Author
fi: Tekijä

en: Status
fi: Tila

en: Measure:
fi: Mittaa:

en: Frame Time (ms)
fi: Kuvaruudun aika (ms)

en: Average Time (ms)
fi: Keskimääräinen aika (ms)

en: Frame %
fi: Kuvaruutujen %

en: Physics Frame %
fi: Fysiikkaruutujen %

en: Inclusive
fi: Sisältävä

en: Self
fi: Itse

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
fi: Sisältävä: Sisältää muissa tämän funktion kutsumissa funktioissa kuluneen ajan.
    Käytä tätä löytääksesi pullonkaulat.
    
    Itse: Lasketaan ainoastaan funktiossa itsessään kulunut aika, eikä muissa tuon funktion kutsumissa funktioissa käytettyä aikaa.
    Käytä tätä löytääksesi yksittäiset optimointia vaativat funktiot.

en: Frame #:
fi: Ruutu #:

en: Calls
fi: Kutsuja

en: Debugger
fi: Debuggeri

en: Edit Text:
fi: Muokkaa tekstiä:

en: On
fi: Päällä

en: Layer
fi: Kerros

en: Bit %d, value %d
fi: Bitti %d, arvo %d

en: [Empty]
fi: [Tyhjä]

en: Assign...
fi: Aseta...

en: Invalid RID
fi: Virheellinen RID

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
fi: ViewportTexturea ei voi luoda tiedostona tallennetuille resursseille.
    Resurssin on kuuluttava kohtaukseen.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
fi: Ei voi luoda ViewportTexturea tähän resurssiin, koska sitä ei ole asetettu paikallisena kohtaukseen.
    Ota käyttöön 'paikallinen kohtaus' -ominaisuus esille (ja kaikille resursseille, jotka sisältävät sen solmuun asti).

en: Pick a Viewport
fi: Valitse näyttöruutu

en: Selected node is not a Viewport!
fi: Valittu solmu ei ole Viewport!

en: Size:
fi: Koko:

en: Page:
fi: Sivu:

en: Remove Item
fi: Poista

en: New Key:
fi: Uusi avain:

en: New Value:
fi: Uusi arvo:

en: Add Key/Value Pair
fi: Lisää avain/arvopari

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
fi: Valittu resurssi (%s) ei vastaa mitään odotettua tyyppiä tälle ominaisuudelle (%s).

en: Quick Load
fi: Pikalataus

en: Make Unique
fi: Tee yksilölliseksi

en: Paste
fi: Liitä

en: Convert to %s
fi: Muunna muotoon %s

en: New %s
fi: Uusi %s

en: Base Type
fi: Kantatyyppi

en: New Script
fi: Uusi skripti

en: Extend Script
fi: Laajenna skriptiä

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
fi: Tälle alustalle ei löytynyt ajettavaa viennin esiasetusta.
    Ole hyvä ja lisää ajettava esiasetus Vienti-valikosta tai määrittele olemassa oleva esiasetus ajettavaksi.

en: Write your logic in the _run() method.
fi: Kirjoita logiikka _run() metodiin.

en: There is an edited scene already.
fi: Muokattu kohtaus on jo olemassa.

en: Couldn't instance script:
fi: Ei voitu luoda instanssia skriptistä:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
fi: Unohditko 'tool' avainsanan?

en: Couldn't run script:
fi: Skriptiä ei voitu suorittaa:

en: Did you forget the '_run' method?
fi: Unohditko '_run' metodin?

en: Theme
fi: Teema

en: Preset
fi: Esiasetukset

en: Thumbnail Size
fi: Pienoiskuvan koko

en: Auto Indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Grid Map
fi: Ruudukko

en: Save Before Running
fi: Tallenna kohtaus ennen suorittamista

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
fi: Projektinhallinta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
fi: Pidä %s pohjassa pyöristääksesi kokonaislukuun. Pidä Shift pohjassa tarkempia muutoksia varten.

en: Select Node(s) to Import
fi: Valitse tuotavat solmut

en: Browse
fi: Selaa

en: Scene Path:
fi: Kohtauspolku:

en: Import From Node:
fi: Tuo solmusta:

note: TRANSLATORS: %s refers to the name of a version control system (e.g. "Git").
en: %s Error
fi: %s virhe

en: Open the folder containing these templates.
fi: Avaa kansio, joka sisältää nämä vientimallit.

en: Uninstall these templates.
fi: Poista näiden vientimallien asennus.

en: There are no mirrors available.
fi: Peilipalvelimia ei ole saatavilla.

en: Retrieving the mirror list...
fi: Noudetaan luetteloa peilipalvelimista...

en: Starting the download...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Error requesting URL:
fi: Virhe pyydettäessä osoitetta:

en: Connecting to the mirror...
fi: Yhdistetään peilipalvelimeen...

en: Can't resolve the requested address.
fi: Pyydetyn osoitteen selvitys ei onnistunut.

en: Can't connect to the mirror.
fi: Peilipalvelimeen yhdistäminen epäonnistui.

en: No response from the mirror.
fi: Ei vastausta peilipalvelimelta.

en: Request failed.
fi: Pyyntö epäonnistui.

en: Request ended up in a redirect loop.
fi: Pyyntö päätyi uudelleenohjaussilmukkaan.

en: Request failed:
fi: Pyyntö epäonnistui:

en: Download complete; extracting templates...
fi: Lataaminen valmis; puretaan malleja...

en: Cannot remove temporary file:
fi: Väliaikaista tiedosta ei voida poistaa:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
fi: Vientimallien asennus epäonnistui.
    Ongelmallisten vientimallien arkisto löytyy kohteesta '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
fi: Virhe peilipalvelimien listan haussa.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
fi: Virhe jäsennettäessä peilipalvelimien JSON-listaa. Raportoi tämä ongelma, kiitos!

en: Best available mirror
fi: Paras saatavilla oleva peilipalvelin

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
fi: Tälle versiolle ei löytynyt ladattavia linkkejä. Suora lataaminen on mahdollista vain virallisilla versioilla.

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Resolving
fi: Selvitetään yhteyttä

en: Can't Resolve
fi: Yhteyden selvittäminen epäonnistui

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Can't Connect
fi: Ei voitu yhdistää

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Requesting...
fi: Pyydetään...

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: SSL Handshake Error
fi: Virhe SSL kättelyssä

en: Can't open the export templates file.
fi: Vientimallien tiedostoa ei voida avata.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
fi: Vientimalli sisältää virheellisen version.txt tallennusmuodon: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
fi: Vientimallista ei löytynyt version.txt tiedostoa.

en: Error creating path for extracting templates:
fi: Virhe luotaessa polkua vientimallien purkamista varten:

en: Extracting Export Templates
fi: Puretaan vientimalleja

en: Importing:
fi: Tuodaan:

en: Remove templates for the version '%s'?
fi: Poista vientimallit versiolle '%s'?

en: Uncompressing Android Build Sources
fi: Puretaan Android-käännöksen lähdetiedostoja

en: Export Template Manager
fi: Vientimallien hallinta

en: Current Version:
fi: Nykyinen versio:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
fi: Vientimallit puuttuvat. Lataa ne tai asenna ne tiedostosta.

en: Export templates are installed and ready to be used.
fi: Vientimallit ovat asennettu ja valmiita käyttöä varten.

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
fi: Avaa kansio, joka sisältää vientimallit nykyistä versiota varten.

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Uninstall templates for the current version.
fi: Poista vientimallien asennus nykyiseltä versiolta.

en: Download from:
fi: Lataa sijannista:

en: Open in Web Browser
fi: Avaa selaimessa

en: Copy Mirror URL
fi: Kopioi peilipalvelimen web-osoite

en: Download and Install
fi: Lataa ja asenna

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
fi: Lataa ja asenna mallit nykyiselle versiolle parhaasta mahdollisesta peilipalvelimesta.

en: Official export templates aren't available for development builds.
fi: Viralliset vientimallit eivät ole saatavilla kehityskäännöksille.

en: Install from File
fi: Asenna tiedostosta

en: Install templates from a local file.
fi: Asenna mallit paikallisesta tiedostosta.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel the download of the templates.
fi: Keskeytä mallien lataus.

en: Other Installed Versions:
fi: Muut asennetut versiot:

en: Uninstall Template
fi: Poista malli

en: Select Template File
fi: Valitse mallitiedosto

en: Godot Export Templates
fi: Godotin vientimallit

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
fi: Mallien lataus jatkuu.
    Saatat kokea lyhyitä editorin jähmettymisiä niiden tullessa valmiiksi.

en: Password
fi: Salasana

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
fi: Tila: Tuonti epäonnistui. Ole hyvä, korjaa tiedosto ja tuo se uudelleen.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
fi: Tuonti on poistettu käytöstä tälle tiedostolle, joten sitä ei voi avata muokkausta varten.

en: Cannot move/rename resources root.
fi: Ei voitu siirtää/nimetä uudelleen resurssien päätasoa.

en: Cannot move a folder into itself.
fi: Kansiota ei voi siirtää itsensä sisään.

en: Error moving:
fi: Virhe siirrettäessä:

en: Error duplicating:
fi: Virhe kahdennettaessa:

en: Unable to update dependencies:
fi: Ei voida päivittää riippuvuuksia:

en: No name provided.
fi: Nimeä ei annettu.

en: Provided name contains invalid characters.
fi: Annettu nimi sisältää virheellisiä kirjainmerkkejä.

en: A file or folder with this name already exists.
fi: Tällä nimellä löytyy jo kansio tai tiedosto.

en: Name contains invalid characters.
fi: Nimi sisältää virheellisiä kirjainmerkkejä.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
fi: Editori ei tunnista tätä tiedostopäätettä.
    Jos haluat nimetä tiedoston uudelleen joka tapauksessa, tee se käyttöjärjestelmäsi tiedostonhallintaa käyttäen.
    Sen jälkeen, kun tiedosto on nimetty tuntemattomalla päätteellä, sitä ei enää näytetä editorissa.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
fi: Seuraavat tiedostot tai kansiot ovat ristiriidassa kohdesijainnissa '%s' olevien kanssa:
    
    %s
    
    Haluatko ylikirjoittaa ne?

en: Renaming file:
fi: Nimetään tiedosto uudelleen:

en: Renaming folder:
fi: Nimetään kansio uudelleen:

en: Duplicating file:
fi: Kahdennetaan tiedosto:

en: Duplicating folder:
fi: Kahdennetaan kansio:

en: New Inherited Scene
fi: Uusi peritty kohtaus

en: Set As Main Scene
fi: Aseta pääkohtaukseksi

en: Open Scenes
fi: Avaa kohtaukset

en: Instance
fi: Luo ilmentymä

en: Add to Favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Remove from Favorites
fi: Poista suosikeista

en: Edit Dependencies...
fi: Muokkaa riippuvuuksia...

en: View Owners...
fi: Tarkastele omistajia...

en: Move To...
fi: Siirrä...

en: New Scene...
fi: Uusi kohtaus...

en: New Script...
fi: Uusi skripti...

en: New Resource...
fi: Uusi resurssi...

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse All
fi: Tiivistä kaikki

en: Sort files
fi: Lajittele tiedostot

en: Sort by Name (Ascending)
fi: Lajittele nimen mukaan (nouseva)

en: Sort by Name (Descending)
fi: Lajittele nimen mukaan (laskeva)

en: Sort by Type (Ascending)
fi: Lajittele tyypin mukaan (nouseva)

en: Sort by Type (Descending)
fi: Lajittele tyypin mukaan (laskeva)

en: Sort by Last Modified
fi: Lajittele viimeksi muokatun mukaan

en: Sort by First Modified
fi: Lajittele ensiksi muokatun mukaan

en: Duplicate...
fi: Kahdenna...

en: Rename...
fi: Nimeä uudelleen...

en: Focus the search box
fi: Kohdista hakukenttään

en: Previous Folder/File
fi: Edellinen kansio/tiedosto

en: Next Folder/File
fi: Seuraava kansio/tiedosto

en: Re-Scan Filesystem
fi: Skannaa tiedostojärjestelmä uudelleen

en: Toggle Split Mode
fi: Aseta jaettu tila

en: Search files
fi: Etsi tiedostoista

en: Scanning Files,
    Please Wait...
fi: Selataan tiedostoja,
    Hetkinen…

en: Move
fi: Siirrä

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Create Scene
fi: Luo kohtaus

en: Create Script
fi: Luo skripti

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: Find:
fi: Etsi:

en: Replace:
fi: Korvaa:

en: Folder:
fi: Kansio:

en: Filters:
fi: Suodattimet:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
fi: Sisällä tiedostot seuraavilla tiedostopäätteillä. Lisää tai poista niitä projektin asetuksista.

en: Find...
fi: Etsi...

en: Replace...
fi: Korvaa...

en: Replace in Files
fi: Korvaa tiedostoissa

en: Replace All (NO UNDO)
fi: Korvaa kaikki (EI VOI KUMOTA)

en: Searching...
fi: Haetaan...

en: %d match in %d file.
fi: %d osuma %d tiedostossa.

en: %d matches in %d file.
fi: %d osumaa %d tiedostossa.

en: %d matches in %d files.
fi: %d osumaa %d tiedostossa.

en: Add to Group
fi: Lisää ryhmään

en: Remove from Group
fi: Poista ryhmästä

en: Group name already exists.
fi: Ryhmän nimi on jo olemassa.

en: Invalid group name.
fi: Virheellinen ryhmän nimi.

en: Rename Group
fi: Nimeä ryhmä uudelleen

en: Delete Group
fi: Poista ryhmä

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Nodes Not in Group
fi: Ryhmään kuulumattomat solmut

en: Filter nodes
fi: Suodata solmuja

en: Nodes in Group
fi: Ryhmään kuuluvat solmut

en: Empty groups will be automatically removed.
fi: Tyhjät ryhmät poistetaan automaattisesti.

en: Group Editor
fi: Ryhmäeditori

en: Manage Groups
fi: Hallinnoi ryhmiä

en: Import as Single Scene
fi: Tuo yksittäisenä kohtauksena

en: Import with Separate Animations
fi: Tuo erillisten animaatioiden kanssa

en: Import with Separate Materials
fi: Tuo erillisten materiaalien kanssa

en: Import with Separate Objects
fi: Tuo erillisten objektien kanssa

en: Import with Separate Objects+Materials
fi: Tuo erillisten objektien ja materiaalien kanssa

en: Import with Separate Objects+Animations
fi: Tuo erillisten objektien ja animaatioiden kanssa

en: Import with Separate Materials+Animations
fi: Tuo erillisten materiaalien ja animaatioiden kanssa

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
fi: Tuo erillisten objektien, materiaalien ja animaatioiden kanssa

en: Import as Multiple Scenes
fi: Tuo useina kohtauksina

en: Import as Multiple Scenes+Materials
fi: Tuo useana kohtauksena +materiaaleina

en: Import Scene
fi: Tuo kohtaus

en: Importing Scene...
fi: Tuodaan kohtausta...

en: Generating Lightmaps
fi: Luodaan Lightmappeja

en: Running Custom Script...
fi: Suoritetaan mukautettua skriptiä...

en: Couldn't load post-import script:
fi: Ei voitu ladata tuonnin jälkeistä skriptiä:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
fi: Virheellinen tai viallinen tuonnin jälkeinen skripti (tarkista konsoli):

en: Error running post-import script:
fi: Virhe ajettaessa tuonnin jälkeistä skriptiä:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
fi: Palautitko Node-solmusta periytyvän objektin `post_import()` metodissa?

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Select Importer
fi: Valitse tuoja

en: Importer:
fi: Tuoja:

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Keep File (No Import)
fi: Pidä tiedosto (ei tuontia)

en: %d Files
fi: %d tiedostoa

en: Set as Default for '%s'
fi: Aseta oletus valinnalle '%s'

en: Clear Default for '%s'
fi: Poista oletus valinnalta '%s'

en: Reimport
fi: Tuo uudelleen

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
fi: Sinulla on avoinna olevia muutoksia, joita ei ole vielä otettu käyttöön. Napsauta Tuo uudelleen ottaaksesi tuontivalinnoissa tehdyt muutokset käyttöön.
    Toisen resurssin valitseminen Tiedostojärjestelmä-telakassa ilman, että Tuo uudelleen on tehty hylkää Tuonti-telakassa tehdyt muutokset.

en: Import As:
fi: Tuo nimellä:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
fi: Tallenna kohtaukset, tuo uudelleen ja käynnistä uudelleen

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
fi: Tuodun tiedoston tyypin muuttaminen edellyttää editorin uudelleenkäynnistystä.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
fi: VAROITUS: Tällä resurssilla on sitä käyttäviä assetteja, ne voivat lakata latautumasta kunnolla.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
fi: Valitse resurssitiedosto tiedostojärjestelmästä tai tarkastelijasta säätääksesi tuontiasetuksia.

en: Failed to load resource.
fi: Resurssin lataaminen epäonnistui.

en: Raw
fi: Raaka

en: Copy Properties
fi: Kopioi ominaisuudet

en: Paste Properties
fi: Liitä ominaisuudet

en: Make Sub-Resources Unique
fi: Tee aliresursseista yksilöllisiä

en: Create a new resource in memory and edit it.
fi: Luo uusi resurssi muistiin ja muokkaa sitä.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
fi: Lataa olemassaoleva resurssi levyltä ja muokkaa sitä.

en: Save the currently edited resource.
fi: Tallenna tällä hetkellä muokattu resurssi.

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Extra resource options.
fi: Ylimääräiset resurssivalinnat.

en: Edit Resource from Clipboard
fi: Muokkaa leikepöydän resurssia

en: Copy Resource
fi: Kopioi resurssi

en: Make Resource Built-In
fi: Tee resurssista sisäänrakennettu

en: Go to the previous edited object in history.
fi: Edellinen editoitu objekti.

en: Go to the next edited object in history.
fi: Seuraava editoitu objekti.

en: History of recently edited objects.
fi: Viimeisimmin muokatut objektit.

en: Open documentation for this object.
fi: Avaa dokumentaatio tälle objektille.

en: Open Documentation
fi: Avaa dokumentaatio

en: Filter properties
fi: Suodata ominaisuuksia

en: Manage object properties.
fi: Hallitse objektin ominaisuuksia.

en: Changes may be lost!
fi: Muutokset saatetaan menettää!

en: MultiNode Set
fi: Aseta usealle solmulle

en: Select a single node to edit its signals and groups.
fi: Valitse yksittäinen solmu muokataksesi sen signaaleja ja ryhmiä.

en: Edit a Plugin
fi: Muokkaa liitännäistä

en: Create a Plugin
fi: Luo liitännäinen

en: Plugin Name:
fi: Liitännäisen nimi:

en: Subfolder:
fi: Alikansio:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Version:
fi: Versio:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Script Name:
fi: Skriptin nimi:

en: Activate now?
fi: Aktivoi nyt?

en: Create Polygon
fi: Luo polygoni

en: Create points.
fi: Luo pisteitä.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
fi: Muokkaa pisteitä.
    Vasen hiirenkorva: Siirrä pistettä
    Oikea hiirenkorva: Poista piste

en: Erase points.
fi: Pyyhi pisteitä.

en: Edit Polygon
fi: Muokkaa polygonia

en: Insert Point
fi: Lisää piste

en: Edit Polygon (Remove Point)
fi: Muokkaa polygonia (poista piste)

en: Remove Polygon And Point
fi: Poista polygoni ja piste

en: Add Animation
fi: Lisää animaatio

en: Add %s
fi: Lisää %s

en: Load...
fi: Lataa...

en: Move Node Point
fi: Siirrä solmupistettä

en: Change BlendSpace1D Limits
fi: Muuta BlendSpace1D rajoja

en: Change BlendSpace1D Labels
fi: Muuta BlendSpace1D nimikkeitä

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
fi: Tämän tyyppistä solmua ei voi käyttää. Vain juurisolmut ovat sallittuja.

en: Add Node Point
fi: Lisää solmupiste

en: Add Animation Point
fi: Lisää animaatiopiste

en: Remove BlendSpace1D Point
fi: Poista BlendSpace1D piste

en: Move BlendSpace1D Node Point
fi: Siirrä BlendSpace1D solmupistettä

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
fi: AnimationTree ei ole aktiivinen.
    Aktivoi se käynnistääksesi toiston, ja tarkista solmujen varoitukset, jos se epäonnistuu.

en: Set the blending position within the space
fi: Aseta sulautussijainti tilassa

en: Select and move points, create points with RMB.
fi: Valitse ja siirrä pisteitä, luo pisteitä hiiren oikealla napilla.

en: Enable snap and show grid.
fi: Aseta tarttuminen ja näytä ruudukko.

en: Point
fi: Piste

en: Open Editor
fi: Avaa editori

en: Open Animation Node
fi: Avaa animaatiosolmu

en: Triangle already exists.
fi: Kolmio on jo olemassa.

en: Add Triangle
fi: Lisää kolmio

en: Change BlendSpace2D Limits
fi: Muuta BlendSpace2D rajoja

en: Change BlendSpace2D Labels
fi: Muuta BlendSpace2D nimikkeitä

en: Remove BlendSpace2D Point
fi: Poista BlendSpace2D piste

en: Remove BlendSpace2D Triangle
fi: Poista BlendSpace2D kolmio

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
fi: BlendSpace2D ei kuulu AnimationTree solmuun.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
fi: Kolmioita ei ole olemassa, joten mitään sulautusta ei tapahdu.

en: Toggle Auto Triangles
fi: Aseta automaattiset kolmiot

en: Create triangles by connecting points.
fi: Luo kolmiot yhdistämällä pisteet.

en: Erase points and triangles.
fi: Poista pisteet ja kolmiot.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
fi: Luo sulautuskolmiot automaattisesti (manuaalisen sijaan)

en: Blend:
fi: Sulautus:

en: Parameter Changed:
fi: Parametri muutettu:

en: Edit Filters
fi: Muokkaa suodattimia

en: Output node can't be added to the blend tree.
fi: Lähtösolmua ei voida lisätä sulautuspuuhun.

en: Add Node to BlendTree
fi: Lisää BlendTree solmu

en: Node Moved
fi: Solmu siirretty

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
fi: Ei voida yhdistää, portti voi olla käytössä tai yhteys voi olla virheellinen.

en: Nodes Connected
fi: Solmuja yhdistetty

en: Nodes Disconnected
fi: Solmujen yhteyksiä katkaistu

en: Set Animation
fi: Aseta animaatio

en: Delete Node
fi: Poista solmu

en: Delete Node(s)
fi: Poista solmu(t)

en: Toggle Filter On/Off
fi: Kytke suodin päälle/pois

en: Change Filter
fi: Muuta suodinta

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
fi: Animaatiotoistinta ei ole asetettu, joten raitojen nimien haku ei onnistu.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
fi: Toistimen polku on virheellinen, joten raitojen nimien haku ei onnistu.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
fi: Animaatiotoistimella ei ole kelvollista juurisolmun polkua, joten raitojen nimien haku ei onnistu.

en: Anim Clips
fi: Animaatioleikkeet

en: Audio Clips
fi: Äänileikkeet

en: Functions
fi: Funktiot

en: Node Renamed
fi: Solmu uudelleennimetty

en: Add Node...
fi: Lisää solmu...

en: Edit Filtered Tracks:
fi: Muokkaa suodatettuja raitoja:

en: Enable Filtering
fi: Kytke suodatus

en: Toggle Autoplay
fi: Toista automaattisesti

en: New Animation Name:
fi: Uuden animaation nimi:

en: New Anim
fi: Uusi animaatio

en: Create New Animation
fi: Luo uusi animaatio

en: Change Animation Name:
fi: Vaihda animaation nimi:

en: Rename Animation
fi: Nimeä animaatio uudelleen

en: Delete Animation?
fi: Poista animaatio?

en: Remove Animation
fi: Poista animaatio

en: Invalid animation name!
fi: Virheellinen animaation nimi!

en: Animation name already exists!
fi: Samanniminen animaatio on jo olemassa!

en: Duplicate Animation
fi: Monista animaatio

en: Blend Next Changed
fi: Sulauta seuraavaan vaihdettu

en: Change Blend Time
fi: Muuta sulautusaikaa

en: Load Animation
fi: Lataa animaatio

en: No animation resource on clipboard!
fi: Ei animaation resurssia leikepöydällä!

en: Pasted Animation
fi: Liitetty animaatio

en: Paste Animation
fi: Liitä animaatio

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
fi: Toista valittu animaatio takaperin nykyisestä kohdasta. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
fi: Toista valittu animaatio takaperin lopusta. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
fi: Lopeta animaation toisto. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
fi: Toista valittu animaatio alusta. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
fi: Toista valittu animaatio nykyisestä kohdasta. (D)

en: Animation position (in seconds).
fi: Animaation kohta (sekunneissa).

en: Scale animation playback globally for the node.
fi: Skaalaa animaation toistoa globaalisti solmulle.

en: Animation Tools
fi: Animaatiotyökalut

en: New
fi: Uusi

en: Edit Transitions...
fi: Muokkaa siirtymiä...

en: Open in Inspector
fi: Avaa tarkastelijassa

en: Display list of animations in player.
fi: Näytä lista animaatioista soittimessa.

en: Autoplay on Load
fi: Toista automaattisesti ladattaessa

en: Enable Onion Skinning
fi: Käytä onion skinningiä

en: Onion Skinning Options
fi: Onion skinning -valinnat

en: Directions
fi: Suunnat

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
fi: Mennyt

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
fi: Tuleva

en: Depth
fi: Syvyys

en: 1 step
fi: 1 askel

en: 2 steps
fi: 2 askelta

en: 3 steps
fi: 3 askelta

en: Differences Only
fi: Vain eroavaisuudet

en: Force White Modulate
fi: Pakota valkoisen modulaatio

en: Include Gizmos (3D)
fi: Näytä 3D-vempaimet

en: Pin AnimationPlayer
fi: Kiinnitä AnimationPlayer

en: Animation Name:
fi: Animaation nimi:

en: Error!
fi: Virhe!

en: Blend Times:
fi: Sulautusajat:

en: Next (Auto Queue):
fi: Seuraava (automaattinen jono):

en: Cross-Animation Blend Times
fi: Lomittautuvien animaatioiden sulautusajat

en: Move Node
fi: Siirrä solmua

en: Transition exists!
fi: Siirtymä on olemassa!

en: Add Transition
fi: Lisää siirtymä

en: Add Node
fi: Lisää solmu

en: Immediate
fi: Välitön

en: Sync
fi: Synkronoi

en: At End
fi: Lopussa

en: Travel
fi: Matkaa

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
fi: Alku- ja loppusolmut tarvitaan alisiirtymään.

en: No playback resource set at path: %s.
fi: Polulle ei ole asetettu toistoresurssia: %s.

en: Node Removed
fi: Solmu poistettu

en: Transition Removed
fi: Siirtymä poistettu

en: Set Start Node (Autoplay)
fi: Aseta alkusolmu (automaattitoisto)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
fi: Valitse ja siirrä solmuja.
    Oikea hiirenkorva lisää uusia solmuja.
    Shift+vasen hiirenkorva luo yhteyksiä.

en: Create new nodes.
fi: Luo uusia solmuja.

en: Connect nodes.
fi: Kytke solmut.

en: Remove selected node or transition.
fi: Poista valittu solmu tai siirtymä.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
fi: Kytke tämän animaation automaattinen toisto alussa, aloita uudelleen tai palaa nollaan.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
fi: Aseta loppuanimaatio. Tämä on hyödyllistä alisiirtymiä varten.

en: Transition:
fi: Siirtymä:

en: Play Mode:
fi: Toistotila:

en: AnimationTree
fi: Animaatiopuu

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: Fade In (s):
fi: Häivytys sisään (s):

en: Fade Out (s):
fi: Häivytys ulos (s):

en: Blend
fi: Sulauta

en: Auto Restart:
fi: Automaattinen uudelleenaloitus:

en: Restart (s):
fi: Aloita uudelleen (s):

en: Random Restart (s):
fi: Satunnainen uudelleenaloitus (s):

en: Start!
fi: Aloita!

en: Amount:
fi: Määrä:

en: Blend 0:
fi: Sulautus 0:

en: Blend 1:
fi: Sulautus 1:

en: X-Fade Time (s):
fi: Ristihäivytyksen aika (s):

en: Add Input
fi: Lisää syöte

en: Clear Auto-Advance
fi: Poista automaattinen eteneminen

en: Set Auto-Advance
fi: Aseta automaattinen eteneminen

en: Delete Input
fi: Poista syöte

en: Animation tree is valid.
fi: Animaatiopuu on kelvollinen.

en: Animation tree is invalid.
fi: Animaatiopuu ei ole kelvollinen.

en: Animation Node
fi: Animaatiosolmu

en: OneShot Node
fi: Vaiheistussolmu

en: Mix Node
fi: Sekoitussolmu

en: Blend2 Node
fi: 2-sulautussolmu

en: Blend3 Node
fi: 3-sulautussolmu

en: Blend4 Node
fi: 4-sulautussolmu

en: TimeScale Node
fi: Ajanskaalaussolmu

en: TimeSeek Node
fi: Ajanhakusolmu

en: Transition Node
fi: Siirtymäsolmu

en: Import Animations...
fi: Tuo animaatiot...

en: Edit Node Filters
fi: Muokkaa solmun suodattimia

en: Filters...
fi: Suodattimet...

en: Contents:
fi: Sisällöt:

en: View Files
fi: Näytä tiedostot

en: Download
fi: Lataa

en: Connection error, please try again.
fi: Yhteysvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: Can't connect.
fi: Yhdistäminen epäonnistui.

en: Can't connect to host:
fi: Isäntään yhdistäminen epäonnistui:

en: No response from host:
fi: Ei vastausta isännältä:

en: No response.
fi: Ei vastausta.

en: Can't resolve hostname:
fi: Palvelinta ei löytynyt:

en: Can't resolve.
fi: Yhdeydenselvitys epäonnistui.

en: Request failed, return code:
fi: Pyyntö epäonnistui, virhekoodi:

en: Cannot save response to:
fi: Vastausta ei voida tallentaa tiedostoon:

en: Write error.
fi: Kirjoitusvirhe.

en: Request failed, too many redirects
fi: Pyyntö epäonnistui, liikaa uudelleenohjauksia

en: Redirect loop.
fi: Loputon uudelleenohjaus.

en: Request failed, timeout
fi: Pyyntö epäonnistui, aikakatkaisu

en: Timeout.
fi: Aikakatkaisu.

en: Failed:
fi: Epäonnistui:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
fi: Latauksessa väärä hajautuskoodi, oletetaan että tiedostoa on näpelöity.

en: Expected:
fi: Odotettiin:

en: Got:
fi: Saatiin:

en: Failed SHA-256 hash check
fi: SHA-256 hajautusarvon tarkistus epäonnistui

en: Asset Download Error:
fi: Assettien latausvirhe:

en: Downloading (%s / %s)...
fi: Ladataan (%s / %s)...

en: Downloading...
fi: Ladataan...

en: Resolving...
fi: Selvitetään...

en: Error making request
fi: Virhe pyynnön luonnissa

en: Idle
fi: Toimeton

en: Install...
fi: Asenna...

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Download Error
fi: Latausvirhe

en: Download for this asset is already in progress!
fi: Tämän assetin lataus on jo käynnissä!

en: Recently Updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: Least Recently Updated
fi: Vanhin päivitys

en: Name (A-Z)
fi: Nimi (A-Z)

en: Name (Z-A)
fi: Nimi (Z-A)

en: License (A-Z)
fi: Lisenssi (A-Z)

en: License (Z-A)
fi: Lisenssi (Z-A)

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: All
fi: Kaikki

en: Search templates, projects, and demos
fi: Hae malleja, projekteja ja esimerkkejä

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
fi: Etsi assetteja (poislukien mallit, projektit ja demot)

en: Import...
fi: Tuo...

en: Plugins...
fi: Liitännäiset...

en: Sort:
fi: Lajittele:

en: Category:
fi: Kategoria:

en: Site:
fi: Sivu:

en: Support
fi: Tuki

en: Official
fi: Virallinen

en: Testing
fi: Testaus

en: Assets ZIP File
fi: Assettien zip-tiedosto

en: Audio Preview Play/Pause
fi: Äänen esikuuntelun toisto/keskeytys

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
fi: Lightmap-levykuvien tallennuspolkua ei voi määrittää.
    Tallenna kohtaus ja yritä uudelleen.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
fi: Ei meshejä kehitettävänä. Varmista, että ne sisältävät UV2-kanavan, ja että 'Use In Baked Light' ja 'Generate Lightmap' asetukset ovat päällä.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
fi: Lightmap-kuvien luonti epäonnistui. Varmista, että polku on kirjoituskelpoinen.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
fi: Lightmapin koon määrittäminen epäonnistui. Suurin lightmapin koko liian pieni?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
fi: Jokin mesh on virheellinen. Varmista, että UV2-kanavan arvot ovat [0.0, 1.0] välisen neliön alueella.

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
fi: Godot-editori on käännetty ilman ray tracing -tukea, joten lightmappeja ei voi kehittää.

en: Bake Lightmaps
fi: Kehitä Lightmapit

en: LightMap Bake
fi: LightMapin kehitys

en: Select lightmap bake file:
fi: Valitse lightmapin kehitystiedosto:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Configure Snap
fi: Määrittele tarttuminen

en: Grid Offset:
fi: Ruudukon siirtymä:

en: Grid Step:
fi: Ruudukon välistys:

en: Primary Line Every:
fi: Pääviivan toistuminen:

en: steps
fi: askelta

en: Rotation Offset:
fi: Kierron siirtymä:

en: Rotation Step:
fi: Kierron välistys:

en: Scale Step:
fi: Skaalauksen välistys:

en: Move Vertical Guide
fi: Siirrä pystysuoraa apuviivaa

en: Create Vertical Guide
fi: Luo pystysuora apuviiva

en: Remove Vertical Guide
fi: Poista pystysuora apuviiva

en: Move Horizontal Guide
fi: Siirrä vaakasuoraa apuviivaa

en: Create Horizontal Guide
fi: Luo vaakasuora apuviiva

en: Remove Horizontal Guide
fi: Poista vaakasuora apuviiva

en: Create Horizontal and Vertical Guides
fi: Luo vaaka- ja pystysuorat apuviivat

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
fi: Aseta CanvasItem "%s" keskiöksi (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
fi: Kierrä %d CanvasItemiä

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
fi: Kierrä CanvasItem "%s":ä %d astetta

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
fi: Siirrä CanvasItem "%s":n ankkuri

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
fi: Skaalaa Node2D "%s" kokoon (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
fi: Muuta Control "%s" kokoon (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
fi: Skaalaa %d CanvasItemiä

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
fi: Skaalaa CanvasItem "%s" kokoon (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
fi: Siirrä %d CanvasItemiä

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
fi: Siirrä CanvasItem "%s" koordinaattiin (%d, %d)

en: Locked
fi: Lukittu

en: Grouped
fi: Ryhmitetty

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
fi: Säilön alisolmujen ankkurien ja marginaalien arvot ylikirjoittuvat niiden isäntäsolmun toimesta.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
fi: Control solmun ankkureiden ja marginaalien arvojen esiasetukset.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
fi: Aktiivisena ollessaan, Control solmujen siirtäminen muuttaa niiden ankkureita marginaalien sijaan.

en: Top Left
fi: Ylävasen

en: Top Right
fi: Yläoikea

en: Bottom Right
fi: Alaoikea

en: Bottom Left
fi: Alavasen

en: Center Left
fi: Keskitä vasemmalle

en: Center Top
fi: Keskitä ylös

en: Center Right
fi: Keskitä oikealle

en: Center Bottom
fi: Keskitä alas

en: Center
fi: Keskitä

en: Left Wide
fi: Laaja vasemmalla

en: Top Wide
fi: Laaja ylhäällä

en: Right Wide
fi: Laaja oikealla

en: Bottom Wide
fi: Laaja alhaalla

en: VCenter Wide
fi: Vaakakeskitetty laaja

en: HCenter Wide
fi: Pystykeskitetty laaja

en: Full Rect
fi: Täysi ruutu

en: Keep Ratio
fi: Säilytä suhde

en: Anchors only
fi: Vain ankkurit

en: Change Anchors and Margins
fi: Muuta ankkureita ja marginaaleja

en: Change Anchors
fi: Muuta ankkureita

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
fi: Projektikameran ohitus
    Ohittaa käynnissä olevan projektin kameran editorin näyttöruutukameralla.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
fi: Projektikameran ohitus
    Mikään projekti ei ole käynnissä. Aja projekti editorista käyttääksesi tätä ominaisuutta.

en: Lock Selected
fi: Lukitse valitut

en: Unlock Selected
fi: Vapauta valitut

en: Group Selected
fi: Ryhmitä valitut

en: Ungroup Selected
fi: Poista ryhmitys valituilta

en: Paste Pose
fi: Liitä asento

en: Clear Guides
fi: Poista apuviivat

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
fi: Luo mukautetut luut solmuista

en: Clear Bones
fi: Poista luut

en: Make IK Chain
fi: Luo IK ketju

en: Clear IK Chain
fi: Tyhjennä IK ketju

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
fi: Varoitus: Säilön alisolmujen sijainti ja koko määrittyy vain niiden isäntäsolmun perusteella.

en: Zoom Reset
fi: Palauta oletuslähennystaso

en: Select Mode
fi: Valintatila

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
fi: Vedä: kierrä valittua solmua kääntökeskiön ympäri.

en: Alt+Drag: Move selected node.
fi: Alt+Vedä: Siirrä valittua solmua.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
fi: Alt+Vedä: Skaalaa valittua solmua.

en: V: Set selected node's pivot position.
fi: V: Aseta nykyisen solmun kääntökeskiön sijainti.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
fi: Alt+Hiiren oikea painike: Näytä lista kaikista napsautetussa kohdassa olevista solmuista, mukaan lukien lukituista.

en: RMB: Add node at position clicked.
fi: Hiiren oikea painike: Lisää solmu napsautettuun paikkaan.

en: Move Mode
fi: Siirtotila

en: Rotate Mode
fi: Kiertotila

en: Scale Mode
fi: Skaalaustila

en: Shift: Scale proportionally.
fi: Shift: Skalaa suhteellisesti.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
fi: Näytä lista kaikista napsautetussa kohdassa olevista objekteista
    (sama kuin Alt + Hiiren oikea painike valintatilassa).

en: Click to change object's rotation pivot.
fi: Klikkaa vaihtaaksesi objektin kääntökeskiötä.

en: Pan Mode
fi: Panorointitila

en: Ruler Mode
fi: Viivaintila

en: Toggle smart snapping.
fi: Aseta älykäs tarttuminen.

en: Use Smart Snap
fi: Käytä älykästä tarttumista

en: Toggle grid snapping.
fi: Aseta ruudukkoon tarttuminen.

en: Use Grid Snap
fi: Tartu ruudukkoon

en: Snapping Options
fi: Tarttumisen asetukset

en: Use Rotation Snap
fi: Tartu käännettäessä

en: Use Scale Snap
fi: Käytä skaalauksen tarttumista

en: Snap Relative
fi: Suhteellinen tarttuminen

en: Use Pixel Snap
fi: Tartu pikseleihin

en: Smart Snapping
fi: Älykäs tarttuminen

en: Configure Snap...
fi: Määrittele tarttuminen...

en: Snap to Parent
fi: Tartu isäntään

en: Snap to Node Anchor
fi: Tartu solmun ankkuriin

en: Snap to Node Sides
fi: Tartu solmun reunoihin

en: Snap to Node Center
fi: Tartu solmun keskipisteeseen

en: Snap to Other Nodes
fi: Tartu muihin solmuihin

en: Snap to Guides
fi: Tartu apuviivoihin

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
fi: Lukitse valitut objektit paikalleen (ei voi liikutella).

en: Lock Selected Node(s)
fi: Lukitse valitut solmut

en: Unlock the selected object (can be moved).
fi: Poista valittujen objektien lukitus (voi liikutella).

en: Unlock Selected Node(s)
fi: Vapauta valitut solmut

en: Makes sure the object's children are not selectable.
fi: Varmistaa, ettei objektin alisolmuja voi valita.

en: Group Selected Node(s)
fi: Ryhmitä valitut solmut

en: Restores the object's children's ability to be selected.
fi: Palauttaa objektin aliobjektien mahdollisuuden tulla valituksi.

en: Ungroup Selected Node(s)
fi: Poista ryhmitys valituilta solmuilta

en: Skeleton Options
fi: Luurangon asetukset

en: Show Bones
fi: Näytä luut

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
fi: Luo mukautetut luut solmuista

en: Clear Custom Bones
fi: Poista mukautetut luut

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
fi: Näytä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Show Helpers
fi: Näytä avustimet

en: Show Rulers
fi: Näytä viivaimet

en: Show Guides
fi: Näytä apuviivat

en: Show Origin
fi: Näytä origo

en: Show Viewport
fi: Näytä näyttöruutu

en: Show Group And Lock Icons
fi: Näytä ryhmityksen ja lukituksen kuvakkeet

en: Center Selection
fi: Keskitä valintaan

en: Frame Selection
fi: Rajaa valintaan

en: Preview Canvas Scale
fi: Esikatsele kankaan skaalausta

en: Layout
fi: Asettelu

en: Translation mask for inserting keys.
fi: Siirrosmaski avainruutujen lisäämiseen.

en: Rotation mask for inserting keys.
fi: Kierrosmaski avainruutujen lisäämiseen.

en: Scale mask for inserting keys.
fi: Skaalausmaski avainruutujen lisäämiseen.

en: Insert keys (based on mask).
fi: Lisää avainruutuja (maskiin perustuen).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
fi: Lisää avainruutuja automaattisesti, kun objekteja siirretään, kierretään tai skaalataan (maskiin perustuen).
    Avainruutuja lisätään vain olemassa oleville raidoille, uusia raitoja ei luoda.
    Avainruudut täytyy lisätä ensimmäisellä kerralla käsin.

en: Auto Insert Key
fi: Lisää avainruutuja automaattisesti

en: Animation Key and Pose Options
fi: Animaatioavaimen ja asennon valinnat

en: Insert Key (Existing Tracks)
fi: Lisää avainruutu (olemassa olevat raidat)

en: Copy Pose
fi: Kopioi asento

en: Clear Pose
fi: Tyhjennä asento

en: Add Node Here
fi: Lisää solmu tähän

en: Instance Scene Here
fi: Esiintymän kohtaus täällä

en: Multiply grid step by 2
fi: Kerro ruudukon välistys kahdella

en: Divide grid step by 2
fi: Jaa ruudukon välistys kahdella

en: Pan View
fi: Panorointinäkymä

en: Zoom to 3.125%
fi: Aseta lähennystasoksi 3.125%

en: Zoom to 6.25%
fi: Aseta lähennystasoksi 6.25%

en: Zoom to 12.5%
fi: Aseta lähennystasoksi 12.5%

en: Zoom to 25%
fi: Aseta lähennystasoksi 25%

en: Zoom to 50%
fi: Aseta lähennystasoksi 50%

en: Zoom to 100%
fi: Aseta lähennystasoksi 100%

en: Zoom to 200%
fi: Aseta lähennystasoksi 200%

en: Zoom to 400%
fi: Aseta lähennystasoksi 400%

en: Zoom to 800%
fi: Aseta lähennystasoksi 800%

en: Zoom to 1600%
fi: Aseta lähennystasoksi 1600%

en: Adding %s...
fi: Lisätään %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
fi: Ei voida luoda ilmentymiä useasta solmusta ilman juurta.

en: Create Node
fi: Luo solmu

en: Error instancing scene from %s
fi: Virhe luotaessa ilmentymää kohteesta %s

en: Change Default Type
fi: Muuta oletustyyppiä

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
fi: Vedä & pudota + Shift: Lisää solmu sisarena
    Vedä & pudota + Alt: Muuta solmun tyyppiä

en: Create Polygon3D
fi: Luo Polygon3D

en: Edit Poly
fi: Muokkaa polygonia

en: Edit Poly (Remove Point)
fi: Muokkaa polygonia (poista piste)

en: Set Handle
fi: Aseta kahva

en: Load Emission Mask
fi: Lataa emissiomaski

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Clear Emission Mask
fi: Tyhjennä emissiomaski

en: Particles
fi: Partikkelit

en: Generated Point Count:
fi: Luotujen pisteiden määrä:

en: Emission Mask
fi: Emissiomaski

en: Solid Pixels
fi: Kiinteät pikselit

en: Border Pixels
fi: Reunapikselit

en: Directed Border Pixels
fi: Suunnatut reunapikselit

en: Capture from Pixel
fi: Nappaa pikselistä

en: Emission Colors
fi: Emissiovärit

en: CPUParticles
fi: CPUPartikkelit

en: Create Emission Points From Mesh
fi: Luo säteilypisteet meshistä

en: Create Emission Points From Node
fi: Luo säteilypisteet solmusta

en: Flat 0
fi: Tasainen 0

en: Flat 1
fi: Tasainen 1

en: Ease In
fi: Kiihdytä alussa

en: Ease Out
fi: Hidasta lopussa

en: Smoothstep
fi: Pehmeä askellus

en: Modify Curve Point
fi: Muokkaa käyrän pistettä

en: Modify Curve Tangent
fi: Muokkaa käyrän tangenttia

en: Load Curve Preset
fi: Lataa käyrän esiasetus

en: Add Point
fi: Lisää piste

en: Remove Point
fi: Poista piste

en: Left Linear
fi: Vasen lineaarinen

en: Right Linear
fi: Oikea lineaarinen

en: Load Preset
fi: Lataa esiasetus

en: Remove Curve Point
fi: Poista käyrän piste

en: Toggle Curve Linear Tangent
fi: Aseta käyrälle lineaarinen tangentti

en: Hold Shift to edit tangents individually
fi: Pidä shift pohjassa muokataksesi tangentteja yksitellen

en: Right click to add point
fi: Lisää piste napsauttamalla oikeaa

en: Bake GI Probe
fi: Kehitä GI Probe

en: Gradient Edited
fi: Liukuväriä muokattu

en: Text
fi: Teksti

en: Icon
fi: Kuvake

en: Item %d
fi: Kohde %d

en: Items
fi: Sisältö

en: Item List Editor
fi: Sisällön muokkaus

en: Create Occluder Polygon
fi: Luo peittopolygoni

en: Mesh is empty!
fi: Mesh on tyhjä!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
fi: Ei voitu luoda konkaavia törmäysmuotoa.

en: Create Static Trimesh Body
fi: Luo konkaavi staattinen kappale

en: This doesn't work on scene root!
fi: Tämä ei toimi kohtauksen juuressa!

en: Create Trimesh Static Shape
fi: Luo staattinen konkaavi muoto

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
fi: Kohtauksen juurelle ei voi luoda yhtään kuperaa törmäysmuotoa.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
fi: Ei voitu luoda yksittäistä konveksia törmäysmuotoa.

en: Create Simplified Convex Shape
fi: Luo pelkistetty konveksi muoto

en: Create Single Convex Shape
fi: Luo yksittäinen konveksi muoto

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
fi: Ei voi luoda useita kuperia törmäysmuotoja kohtauksen juurelle.

en: Couldn't create any collision shapes.
fi: Yhtään törmäysmuotoa ei voitu luoda.

en: Create Multiple Convex Shapes
fi: Luo useita konvekseja muotoja

en: Create Navigation Mesh
fi: Luo navigointiverkko

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
fi: Sisällytetty Mesh ei ole tyyppiä ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
fi: UV-aukaisu epäonnistui, mesh ei ehkä ole jaettavissa osiin?

en: No mesh to debug.
fi: Ei meshiä debugattavaksi.

en: Mesh has no UV in layer %d.
fi: Meshillä ei ole UV-kanavaa kerroksella %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
fi: MeshInstance solmulta puuttuu Mesh!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
fi: Meshillä ei ole pintaa, josta ääriviivat voitaisiin luoda!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
fi: Meshin primitiivityyppi ei ole PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
fi: Ääriviivoja ei voitu luoda!

en: Create Outline
fi: Luo ääriviivat

en: Create Trimesh Static Body
fi: Luo konkaavi staattinen kappale

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
fi: Luo StaticBody solmun ja asettaa sille automaattisesti polygonipohjaisen törmäysmuodon.
    Tämä on tarkin (mutta hitain) vaihtoehto törmäystunnistukselle.

en: Create Trimesh Collision Sibling
fi: Luo konkaavi törmäysmuoto sisareksi

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
fi: Luo polygonipohjaisen törmäysmuodon.
    Tämä on tarkin (mutta hitain) vaihtoehto törmäystunnistukselle.

en: Create Single Convex Collision Sibling
fi: Luo yksittäisen konveksin törmäyksen sisar

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
fi: Luo yksittäisen konveksin törmäysmuodon.
    Tämä on nopein (mutta epätarkin) vaihtoehto törmäystunnistukselle.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
fi: Luo pelkistetty konveksin törmäyksen sisar

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
fi: Luo pelkistetyn konveksin törmäysmuodon.
    Tämä on samankaltainen kuin yksittäinen törmäysmuoto, mutta voi johtaa joissakin tapauksissa yksinkertaisempaan geometriaan tarkkuuden kustannuksella.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
fi: Luo useita konvekseja törmäysmuotojen sisaria

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
fi: Luo polygonipohjaisen törmäysmuodon.
    Tämä on suorituskyvyltään yksittäisen konveksin törmäyksen ja polygonipohjaisen törmäyksen välimaastoa.

en: Create Outline Mesh...
fi: Luo ääriviivoista Mesh...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
fi: Luo staattisen ääriviiva-meshin. Ääriviiva-meshin normaalit on käännetty automaattisesti.
    Tätä voidaan käyttää SpatialMaterial Grow ominaisuuden sijaan silloin, kun tuon ominaisuuden käyttäminen ei ole mahdollista.

en: View UV1
fi: Näytä UV1

en: View UV2
fi: Näytä UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
fi: Aukaise UV2 Lightmapille tai AO:lle

en: Create Outline Mesh
fi: Luo ääriviivoista Mesh

en: Outline Size:
fi: Ääriviivojen koko:

en: UV Channel Debug
fi: UV-kanavan debuggaus

en: Remove item %d?
fi: Poistetaanko kohde %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
fi: Päivitys olemassa olevasta kohtauksesta?:
    %s

en: Add Item
fi: Lisää kohde

en: Remove Selected Item
fi: Poista valitut kohteet

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
fi: Tuo kohtauksesta (jätä muunnokset huomiotta)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
fi: Tuo kohtauksesta (käytä muunnoksia)

en: Update from Scene
fi: Päivitä kohtauksesta

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
fi: Meshin lähdettä ei ole määritetty (ja MultiMesh ei ole asetettu solmulle).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
fi: Meshin lähdettä ei ole määritetty (ja MultiMesh ei sisällä Mesh solmua).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
fi: Meshin lähde on virheellinen (virheellinen polku).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
fi: Meshin lähde on virheellinen (ei MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
fi: Meshin lähde on virheellinen (ei sisällä Mesh resurssia).

en: No surface source specified.
fi: Pinnan lähdettä ei ole määritelty.

en: Surface source is invalid (invalid path).
fi: Pinnan lähde on virheellinen (virheellinen polku).

en: Surface source is invalid (no geometry).
fi: Pinnan lähde on virheellinen (geometria puuttuu).

en: Surface source is invalid (no faces).
fi: Pinnan lähde on virheellinen (tahkot puuttuvat).

en: Select a Source Mesh:
fi: Valitse lähdemesh:

en: Select a Target Surface:
fi: Valitse kohdepinta:

en: Populate Surface
fi: Täytä pinta

en: Populate MultiMesh
fi: Täytä MultiMesh

en: Target Surface:
fi: Kohdepinta:

en: Source Mesh:
fi: Lähde Mesh:

en: X-Axis
fi: X-akseli

en: Y-Axis
fi: Y-akseli

en: Z-Axis
fi: Z-akseli

en: Mesh Up Axis:
fi: Meshin ylös-akseli:

en: Random Rotation:
fi: Satunnainen kierto:

en: Random Tilt:
fi: Satunnainen kallistus:

en: Random Scale:
fi: Satunnainen skaalaus:

en: Populate
fi: Täytä

en: Create Navigation Polygon
fi: Luo navigointipolygoni

en: Convert to CPUParticles
fi: Muunna CPUParticles solmuksi

en: Generating Visibility Rect
fi: Kartoitetaan näkyvää aluetta

en: Generate Visibility Rect
fi: Kartoita näkyvä alue

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
fi: Piste voidaan asettaa ainoastaan ParticlesMaterial käsittelyn materiaaliin

en: Convert to CPUParticles2D
fi: Muunna CPUParticles2D solmuksi

en: Generation Time (sec):
fi: Luontiaika (s):

en: The geometry's faces don't contain any area.
fi: Geometrian tahkot eivät sisällä mitään alaa.

en: The geometry doesn't contain any faces.
fi: Geometria ei sisällä yhtään tahkoja.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
fi: "%s" ei periydy Spatial solmusta.

en: "%s" doesn't contain geometry.
fi: "%s" ei sisällä geometriaa.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
fi: "%s" ei sisällä tahkogeometriaa.

en: Create Emitter
fi: Luo säteilijä/lähetin

en: Emission Points:
fi: Emissiopisteet:

en: Surface Points
fi: Pinnan pisteet

en: Surface Points+Normal (Directed)
fi: Pinnan pisteet+normaali (suunnattu)

en: Volume
fi: Tilavuus

en: Emission Source:
fi: Emission lähde:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
fi: Tarvitaan 'ParticlesMaterial' tyyppinen prosessorimateriaali.

en: Generating AABB
fi: Luodaan AABB

en: Generate Visibility AABB
fi: Kartoita näkyvä alue

en: Remove Point from Curve
fi: Poista pisteet käyrästä

en: Remove Out-Control from Curve
fi: Poista lähtöohjain käyrästä

en: Remove In-Control from Curve
fi: Poista tulo-ohjain käyrästä

en: Add Point to Curve
fi: Lisää käyrään piste

en: Split Curve
fi: Puolita käyrä

en: Move Point in Curve
fi: Siirrä pistettä käyrällä

en: Move In-Control in Curve
fi: Siirrä tulo-ohjainta käyrällä

en: Move Out-Control in Curve
fi: Siirrä lähtöohjainta käyrällä

en: Select Points
fi: Valitse pisteet

en: Shift+Drag: Select Control Points
fi: Shift+vedä: Valitse ohjauspisteitä

en: Click: Add Point
fi: Napsauta: lisää piste

en: Left Click: Split Segment (in curve)
fi: Vasen painallus: Puolita osa (käyrässä)

en: Right Click: Delete Point
fi: Oikea painallus: poista piste

en: Select Control Points (Shift+Drag)
fi: Valitse ohjauspisteitä (Shift+vedä)

en: Add Point (in empty space)
fi: Lisää piste (tyhjyydessä)

en: Delete Point
fi: Poista piste

en: Close Curve
fi: Sulje käyrä

en: Options
fi: Asetuksia

en: Mirror Handle Angles
fi: Peilaa kahvojen kulmat

en: Mirror Handle Lengths
fi: Peilaa kahvojen pituudet

en: Curve Point #
fi: Käyrän piste #

en: Set Curve Point Position
fi: Aseta käyräpisteen sijainti

en: Set Curve In Position
fi: Aseta käyrän aloitussijainti

en: Set Curve Out Position
fi: Aseta käyrän lopetussijainti

en: Split Path
fi: Puolita polku

en: Remove Path Point
fi: Poista polun piste

en: Remove Out-Control Point
fi: Poista lähtöohjaimen piste

en: Remove In-Control Point
fi: Poista tulo-ohjaimen piste

en: Split Segment (in curve)
fi: Puolita osa (käyrässä)

en: Move Joint
fi: Siirrä liitosta

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
fi: Polygon2D solmun luuominaisuus ei osoita Skeleton2D solmuun

en: Sync Bones
fi: Synkkaa luut

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
fi: Tällä polygonilla ei ole tekstuuria.
    Aseta tekstuuri mahdollistaaksesi UV-editoinnin.

en: Create UV Map
fi: Luo UV kartta

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
fi: 2D-polygonilla on sisäisiä kärkipisteitä, joten sitä ei voi enää muokata näyttöruudussa.

en: Create Polygon & UV
fi: Luo polygoni ja UV

en: Create Internal Vertex
fi: Luo sisäinen kärkipiste

en: Remove Internal Vertex
fi: Poista sisäinen kärkipiste

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
fi: Virheellinen polygoni (tarvitaan 3 eri kärkipistettä)

en: Add Custom Polygon
fi: Lisää mukautettu polygoni

en: Remove Custom Polygon
fi: Poista mukautettu polygoni

en: Transform UV Map
fi: Muunna UV kartta

en: Transform Polygon
fi: Muunna polygonia

en: Paint Bone Weights
fi: Maalaa luiden painot

en: Open Polygon 2D UV editor.
fi: Avaa Polygon 2D UV-editori.

en: Polygon 2D UV Editor
fi: Polygon 2D UV-editori

en: Points
fi: Pisteet

en: Polygons
fi: Polygonit

en: Bones
fi: Luut

en: Move Points
fi: Siirrä pisteitä

en: Command: Rotate
fi: Komentonäppäin: Kierrä

en: Shift: Move All
fi: Shift: Siirrä kaikkia

en: Shift+Command: Scale
fi: Shift+komentonäppäin: Skaalaa

en: Ctrl: Rotate
fi: Ctrl: Kierrä

en: Shift+Ctrl: Scale
fi: Shift+Ctrl: Skaalaa

en: Move Polygon
fi: Siirrä polygonia

en: Rotate Polygon
fi: Kierrä polygonia

en: Scale Polygon
fi: Skaalaa polygonia

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
fi: Luo mukautettu polygoni. Kytkee päälle mukautettujen polygonien piirron.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
fi: Poista mukautettu polygoni. Jos yhtään ei jää jäljelle, mukautettujen polygonien piirto poistetaan päältä.

en: Paint weights with specified intensity.
fi: Maalaa painot tietyllä voimakkuudella.

en: Unpaint weights with specified intensity.
fi: Poista painojen maalaus tietyllä voimakkuudella.

en: Radius:
fi: Säde:

en: Copy Polygon to UV
fi: Kopioi polygoni UV:hen

en: Copy UV to Polygon
fi: Kopioi UV Polygon solmulle

en: Clear UV
fi: Tyhjennä UV

en: Grid Settings
fi: Ruudukon asetukset

en: Snap
fi: Tartu

en: Enable Snap
fi: Käytä tarttumista

en: Show Grid
fi: Näytä ruudukko

en: Configure Grid:
fi: Määrittele ruudukko:

en: Grid Offset X:
fi: Ruudukon X-siirtymä:

en: Grid Offset Y:
fi: Ruudukon Y-siirtymä:

en: Grid Step X:
fi: Ruudukon X-välistys:

en: Grid Step Y:
fi: Ruudukon Y-välistys:

en: Sync Bones to Polygon
fi: Synkkaa luut polygoniin

en: ERROR: Couldn't load resource!
fi: VIRHE: Resurssia ei voitu ladata!

en: Add Resource
fi: Lisää resurssi

en: Rename Resource
fi: Nimeä resurssi uudelleen

en: Delete Resource
fi: Poista resurssi

en: Resource clipboard is empty!
fi: Resurssien leikepöytä on tyhjä!

en: Paste Resource
fi: Liitä resurssi

en: Instance:
fi: Ilmentymä:

en: Open in Editor
fi: Avaa editorissa

en: Load Resource
fi: Lataa resurssi

en: Flip Portals
fi: Käännä portaalit

en: Room Generate Points
fi: Luo huoneen pisteet

en: Generate Points
fi: Luo pisteet

en: Flip Portal
fi: Käännä portaali

en: Occluder Set Transform
fi: Aseta peittäjän muunnos

en: Center Node
fi: Keskitä solmu

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
fi: AnimationTree solmulle ei ole asetettu polkua AnimationPlayer solmuun

en: Path to AnimationPlayer is invalid
fi: Polku AnimationPlayer solmuun ei ole kelvollinen

en: Clear Recent Files
fi: Tyhjennä viimeisimpien tiedostojen luettelo

en: Close and save changes?
fi: Sulje ja tallenna muutokset?

en: Error writing TextFile:
fi: Virhe kirjoitettaessa teksitiedostoa:

en: Could not load file at:
fi: Ei voitu ladata tiedostoa:

en: Error saving file!
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa!

en: Error while saving theme.
fi: Virhe tallennettaessa teemaa.

en: Error Saving
fi: Virhe tallennettaessa

en: Error importing theme.
fi: Virhe tuotaessa teemaa.

en: Error Importing
fi: Virhe tuonnissa

en: New Text File...
fi: Uusi tekstitiedosto...

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Save File As...
fi: Tallenna tiedosto nimellä...

en: Can't obtain the script for running.
fi: Skriptiä ei voi saada suorittamista varten.

en: Script failed reloading, check console for errors.
fi: Skriptin uudelleenlataus epäonnistui, tarkista konsoli virheiden varalta.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
fi: Skripti ei ole työkalutilassa, sitä ei voi suorittaa.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
fi: Tämän skriptin suorittamiseksi sen on perittävä EditorScript ja olla asetettu työkalutilaan.

en: Import Theme
fi: Tuo teema

en: Error while saving theme
fi: Virhe tallennettaessa teemaa

en: Error saving
fi: Virhe tallennettaessa

en: Save Theme As...
fi: Tallenna teema nimellä...

en: %s Class Reference
fi: %s luokan referenssi

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Filter scripts
fi: Suodata skriptejä

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
fi: Käytä metodilistalla aakkosellista järjestystä.

en: Filter methods
fi: Suodata metodeja

en: Sort
fi: Lajittele

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Next Script
fi: Seuraava skripti

en: Previous Script
fi: Edellinen skripti

en: File
fi: Tiedosto

en: Open...
fi: Avaa...

en: Reopen Closed Script
fi: Avaa uudelleen suljettu skripti

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

en: Soft Reload Script
fi: Lataa skripti uudelleen kevyesti

en: Copy Script Path
fi: Kopioi skriptin polku

en: History Previous
fi: Edellinen historiassa

en: History Next
fi: Seuraava historiassa

en: Import Theme...
fi: Tuo teema...

en: Reload Theme
fi: Lataa teema uudelleen

en: Save Theme
fi: Tallenna teema

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close Docs
fi: Sulje dokumentaatio

en: Search
fi: Hae

en: Step Into
fi: Siirry sisään

en: Step Over
fi: Siirry seuraavaan

en: Break
fi: Keskeytä

en: Continue
fi: Jatka

en: Keep Debugger Open
fi: Pidä testaaja auki

en: Debug with External Editor
fi: Debuggaa ulkoisella editorilla

en: Online Docs
fi: Dokumentaatio

en: Open Godot online documentation.
fi: Avaa Godotin online-dokumentaatio.

en: Search the reference documentation.
fi: Etsi dokumentaatiosta.

en: Go to previous edited document.
fi: Mene edelliseen muokattuun dokumenttiin.

en: Go to next edited document.
fi: Mene seuraavaan muokattuun dokumenttiin.

en: Discard
fi: Hylkää

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
fi: Seuraavat tiedostot ovat uudempia levyllä.
    Mikä toimenpide tulisi suorittaa?:

en: Search Results
fi: Haun tulokset

en: Clear Recent Scripts
fi: Tyhjennä viimeisimmät skriptit

en: Connections to method:
fi: Yhteydet metodiin:

en: Source
fi: Lähde

en: Target
fi: Kohde

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
fi: Yhdistetty metodi '%s' signaalille '%s' puuttuu solmusta '%s' solmuun '%s'.

en: [Ignore]
fi: [Sivuuta]

en: Line
fi: Rivi

en: Go to Function
fi: Mene funktioon

en: Only resources from filesystem can be dropped.
fi: Vain tiedostojärjestelmän resursseja voi raahata ja pudottaa.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
fi: Ei voi pudottaa solmuja, koska skriptiä '%s' ei käytetä tässä kohtauksessa.

en: Lookup Symbol
fi: Hae symboli

en: Pick Color
fi: Poimi väri

en: Convert Case
fi: Muunna aakkoslaji

en: Uppercase
fi: Isot kirjaimet

en: Lowercase
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize
fi: Isot alkukirjaimet

en: Syntax Highlighter
fi: Syntaksin korostaja

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Breakpoints
fi: Keskeytyskohdat

en: Go To
fi: Mene

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Delete Line
fi: Poista rivi

en: Indent Left
fi: Sisennä vasemmalle

en: Indent Right
fi: Sisennä oikealle

en: Toggle Comment
fi: Lisää tai poista kommentit

en: Fold/Unfold Line
fi: Laskosta tai avaa rivi

en: Fold All Lines
fi: Laskosta kaikki rivit

en: Unfold All Lines
fi: Avaa kaikki rivit

en: Complete Symbol
fi: Täydennä symboli

en: Evaluate Selection
fi: Laske valinnan tulos

en: Trim Trailing Whitespace
fi: Poista välilyönnit lopusta

en: Convert Indent to Spaces
fi: Muuta sisennys välilyönneiksi

en: Convert Indent to Tabs
fi: Muuta sisennys sarkaimiksi

en: Find in Files...
fi: Etsi tiedostoista...

en: Replace in Files...
fi: Korvaa tiedostoissa...

en: Contextual Help
fi: Asiayhteydellinen ohje

en: Toggle Bookmark
fi: Aseta kirjanmerkki

en: Go to Next Bookmark
fi: Mene seuraavaan kirjanmerkkiin

en: Go to Previous Bookmark
fi: Mene edelliseen kirjanmerkkiin

en: Remove All Bookmarks
fi: Poista kaikki kirjanmerkit

en: Go to Function...
fi: Mene funktioon...

en: Go to Line...
fi: Mene riville...

en: Toggle Breakpoint
fi: Aseta tai poista keskeytyskohta

en: Remove All Breakpoints
fi: Poista kaikki keskeytyskohdat

en: Go to Next Breakpoint
fi: Mene seuraavaan keskeytyskohtaan

en: Go to Previous Breakpoint
fi: Mene edelliseen keskeytyskohtaan

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
fi: Tätä sävytintä on muokattu levyllä.
    Mikä toimenpide tulisi suorittaa?

en: Shader
fi: Sävytin

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
fi: Tällä luurangolla ei ole luita, luo joitakin Bone2D alisolmuja.

en: Set Rest Pose to Bones
fi: Aseta lepoasento luille

en: Create Rest Pose from Bones
fi: Luo lepoasento luista

en: Skeleton2D
fi: Luuranko2D

en: Reset to Rest Pose
fi: Palauta lepoasentoon

en: Overwrite Rest Pose
fi: Ylikirjoita lepoasento

en: Create physical bones
fi: Luo fyysiset luut

en: Skeleton
fi: Luuranko

en: Create physical skeleton
fi: Luo fyysinen luuranko

en: Play IK
fi: Toista IK

en: Orthogonal
fi: Ortogonaalinen

en: Perspective
fi: Perspektiivi

en: Top Orthogonal
fi: Yläortogonaalinen

en: Top Perspective
fi: Yläperspektiivi

en: Bottom Orthogonal
fi: Alaortogonaalinen

en: Bottom Perspective
fi: Alaperspektiivi

en: Left Orthogonal
fi: Vasen ortogonaalinen

en: Left Perspective
fi: Vasen perspektiivi

en: Right Orthogonal
fi: Oikea ortogonaalinen

en: Right Perspective
fi: Oikea perspektiivi

en: Front Orthogonal
fi: Etuortogonaalinen

en: Front Perspective
fi: Etuperspektiivi

en: Rear Orthogonal
fi: Takaortogonaalinen

en: Rear Perspective
fi: Takaperspektiivi

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Auto Orthogonal is enabled.
en:  [auto]
fi:  [automaattinen]

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
fi:  [portaalit aktiivisia]

en: Transform Aborted.
fi: Muunnos keskeytetty.

en: X-Axis Transform.
fi: X-akselin muunnos.

en: Y-Axis Transform.
fi: Y-akselin muunnos.

en: Z-Axis Transform.
fi: Z-akselin muunnos.

en: View Plane Transform.
fi: Näkymätason muunnos.

en: None
fi: Ei mitään

en: Rotate
fi: Kierrä

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
fi: Siirrä

en: Rotating %s degrees.
fi: Kierto %s astetta.

en: Keying is disabled (no key inserted).
fi: Animaation avainnus on pois päältä (avainta ei lisätty).

en: Animation Key Inserted.
fi: Animaatioavain lisätty.

en: Pitch:
fi: Nyökkäyskulma:

en: Yaw:
fi: Kääntymiskulma:

en: Objects Drawn:
fi: Objekteja piirretty:

en: Material Changes:
fi: Materiaalimuutokset:

en: Shader Changes:
fi: Sävytinmuutokset:

en: Surface Changes:
fi: Pintamuutokset:

en: Draw Calls:
fi: Piirtokutsuja:

en: Vertices:
fi: Kärkipisteitä:

en: Top View.
fi: Pintanäkymä.

en: Bottom View.
fi: Pohjanäkymä.

en: Left View.
fi: Vasen näkymä.

en: Right View.
fi: Oikea näkymä.

en: Front View.
fi: Etunäkymä.

en: Rear View.
fi: Takanäkymä.

en: Align Transform with View
fi: Kohdista muunnos näkymään

en: Align Rotation with View
fi: Kohdista kierto näkymään

en: No parent to instance a child at.
fi: Isäntää, jonka alle ilmentymä luodaan, ei ole valittu.

en: This operation requires a single selected node.
fi: Tämä toiminto vaatii yhden valitun solmun.

en: Auto Orthogonal Enabled
fi: Automaattinen ortogonaalinen päällä

en: Lock View Rotation
fi: Lukitse näkymän kierto

en: Display Normal
fi: Näytä normaali

en: Display Wireframe
fi: Näytä rautalankamalli

en: Display Overdraw
fi: Näytä ylipiirto

en: Display Unshaded
fi: Näytä sävyttämätön

en: View Environment
fi: Näytä ympäristö

en: View Gizmos
fi: Näytä vempaimet

en: View Information
fi: Näytä tiedot

en: View FPS
fi: Näytä FPS

en: Half Resolution
fi: Puolikas näyttötarkkuus

en: Audio Listener
fi: Äänikuuntelija

en: Enable Doppler
fi: Kytke Doppler

en: Cinematic Preview
fi: Elokuvallinen esikatselu

en: (Not in GLES2)
fi: (Ei GLES2:ssa)

en: Debug draw modes are only available when using the GLES3 renderer, not GLES2.
fi: Debug-piirrostilat ovat käytettävissä vain GLES3-renderöijää käytettäessä, eivät GLES2:lla.

en: Freelook Left
fi: Liiku vasemmalle

en: Freelook Right
fi: Liiku oikealle

en: Freelook Forward
fi: Liiku eteenpäin

en: Freelook Backwards
fi: Liiku taaksepäin

en: Freelook Up
fi: Liiku ylös

en: Freelook Down
fi: Liiku alas

en: Freelook Speed Modifier
fi: Liikkumisen nopeussäädin

en: Freelook Slow Modifier
fi: Liikkumisen hitauskerroin

en: Toggle Camera Preview
fi: Aseta kameran esikatselu

en: View Rotation Locked
fi: Näkymän kierto lukittu

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
fi: Lähentääksesi tai loitontaaksesi enemmän, muuta kameran leikkaustasoja (Näytä -> Asetukset...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
fi: Huom: näytetty FPS-lukema on editorin kuvataajuus.
    Sitä ei voi käyttää luotettavana pelin sisäisenä tehokkuuden ilmaisimena.

en: Convert Rooms
fi: Muunna huoneet

en: XForm Dialog
fi: XForm-ikkuna

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
fi: Napsauta vaihtaaksesi näkyvyystilojen välillä.
    
    Avoin silmä: vempain on näkyvissä.
    Suljettu silmä: vempain on piilotettu.
    Puoliavoin silmä: vempain on näkyvissä myös läpikuultamattomien pintojen läpi ("röntgen").

en: Snap Nodes to Floor
fi: Tarraa solmut lattiaan

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
fi: Ei löydetty kiinteää lattiaa, johon kohdistaa valinta.

en: Use Local Space
fi: Käytä paikallisavaruutta

en: Use Snap
fi: Käytä tarttumista

en: Converts rooms for portal culling.
fi: Muunna huoneet portaalien harvennukseen.

en: Bottom View
fi: Alanäkymä

en: Top View
fi: Ylänäkymä

en: Rear View
fi: Takanäkymä

en: Front View
fi: Etunäkymä

en: Left View
fi: Vasen näkymä

en: Right View
fi: Oikea näkymä

en: Orbit View Down
fi: Kiertoratanäkymä alas

en: Orbit View Left
fi: Kiertoratanäkymä vasemmalle

en: Orbit View Right
fi: Kiertoratanäkymä oikealle

en: Orbit View Up
fi: Kiertoratanäkymä ylös

en: Orbit View 180
fi: Kiertoratanäkymä 180

en: Switch Perspective/Orthogonal View
fi: Vaihda perspektiiviseen/ortogonaaliseen näkymään

en: Insert Animation Key
fi: Lisää animaatioavain

en: Focus Origin
fi: Kohdista origoon

en: Focus Selection
fi: Kohdista valintaan

en: Toggle Freelook
fi: Kytke liikkuminen päälle/pois

en: Decrease Field of View
fi: Kavenna näkymäkenttää

en: Increase Field of View
fi: Laajenna näkymäkenttää

en: Reset Field of View to Default
fi: Palauta näkymäkenttä oletusarvoon

en: Snap Object to Floor
fi: Kohdista objekti lattiaan

en: Transform Dialog...
fi: Muunnosikkuna...

en: 1 Viewport
fi: 1 näyttöruutu

en: 2 Viewports
fi: 2 näyttöruutua

en: 2 Viewports (Alt)
fi: 2 näyttöruutua (Alt)

en: 3 Viewports
fi: 3 näyttöruutua

en: 3 Viewports (Alt)
fi: 3 Näyttöruutua (Alt)

en: 4 Viewports
fi: 4 Näyttöruutua

en: Gizmos
fi: Vempaimet

en: View Origin
fi: Näytä origo

en: View Grid
fi: Näytä ruudukko

en: View Portal Culling
fi: Näytä portaaliharvennus

en: View Occlusion Culling
fi: Näytä peittoharvennus

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Snap Settings
fi: Tarttumisen asetukset

en: Translate Snap:
fi: Siirrettäessä:

en: Rotate Snap (deg.):
fi: Käännettäessä (asteina):

en: Scale Snap (%):
fi: Muutettaessa kokoa (%):

en: Viewport Settings
fi: Näyttöruudun asetukset

en: Perspective FOV (deg.):
fi: Näkökentän perspektiivi (asteina):

en: View Z-Near:
fi: Pienin etäisyys:

en: View Z-Far:
fi: Suurin etäisyys:

en: Transform Change
fi: Muunnoksen muutos

en: Translate:
fi: Siirrä:

en: Rotate (deg.):
fi: Kierrä (asteina):

en: Scale (ratio):
fi: Skaalaa (kuvasuhde):

en: Transform Type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Pre
fi: Esi

en: Post
fi: Jälki

en: Unnamed Gizmo
fi: Nimetön vempain

en: Create Mesh2D
fi: Luo Mesh2D

en: Mesh2D Preview
fi: Mesh2D esikatselu

en: Create Polygon2D
fi: Luo Polygon2D

en: Polygon2D Preview
fi: Polygon2D esikatselu

en: Create CollisionPolygon2D
fi: Luo CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
fi: CollisionPolygon2D esikatselu

en: Create LightOccluder2D
fi: Luo LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
fi: LightOccluder2D esikatselu

en: Sprite is empty!
fi: Sprite on tyhjä!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
fi: Ei voida muuntaa spriteä meshiin animaatioruutuja käyttäen.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
fi: Virheellinen geometria, ei voida korvata meshillä.

en: Invalid geometry, can't create polygon.
fi: Virheellinen geometria, ei voida luoda polygonia.

en: Convert to Polygon2D
fi: Muunna Polygon2D solmuksi

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
fi: Virheellinen geometria, ei voida luoda törmäyspolygonia.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
fi: Luo CollisionPolygon2D solmun sisar

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
fi: Virheellinen geometria, ei voida luoda valopeitettä.

en: Create LightOccluder2D Sibling
fi: Luo LightOccluder2D solmun sisar

en: Simplification:
fi: Yksinkertaistus:

en: Shrink (Pixels):
fi: Kutista (pikseleissä):

en: Grow (Pixels):
fi: Suurrennus (pikseleissä):

en: Update Preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Settings:
fi: Asetukset:

en: No Frames Selected
fi: Ei valittuja ruutuja

en: Add %d Frame(s)
fi: Lisää %d ruutua

en: Add Frame
fi: Lisää ruutu

en: Unable to load images
fi: Kuvaa ei voitu ladata

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
fi: VIRHE: Ei voitu ladata ruudun resurssia!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
fi: Resurssileikepöytä on tyhjä tai ei sisällä tekstuuria!

en: Paste Frame
fi: Liitä ruutu

en: Add Empty
fi: Lisää tyhjä

en: Change Animation FPS
fi: Vaihda animaation nopeutta

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: Move Frame
fi: Siirrä ruutua

en: Animations:
fi: Animaatiot:

en: New Animation
fi: Uusi animaatio

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Loop
fi: Toista

en: Animation Frames:
fi: Animaatioruudut:

en: Add a Texture from File
fi: Lisää tekstuuri tiedostosta

en: Add Frames from a Sprite Sheet
fi: Lisää ruudut sprite-arkista

en: Insert Empty (Before)
fi: Syötä tyhjä (ennen)

en: Insert Empty (After)
fi: Syötä tyhjä (jälkeen)

en: Move (Before)
fi: Siirrä (ennen)

en: Move (After)
fi: Siirrä (jälkeen)

en: Select Frames
fi: Valitse ruudut

en: Horizontal:
fi: Vaakasuora:

en: Vertical:
fi: Pystysuora:

en: Separation:
fi: Erotus:

en: Offset:
fi: Siirtymä:

en: Select/Clear All Frames
fi: Valitse tai tyhjää kaikki ruudut

en: Create Frames from Sprite Sheet
fi: Luo ruudut sprite-arkista

en: SpriteFrames
fi: Sprite kehykset

en: Set Region Rect
fi: Aseta alueen suorakulmio

en: Set Margin
fi: Aseta marginaali

en: Snap Mode:
fi: Tarttumisen tila:

en: Pixel Snap
fi: Tartu pikseleihin

en: Grid Snap
fi: Tartu ruudukkoon

en: Auto Slice
fi: Jaa automaattisesti

en: Step:
fi: Välistys:

en: TextureRegion
fi: Tekstuurialue

en: Styleboxes
fi: Tyylilaatikot

en: {num} color(s)
fi: {num} väriä

en: No colors found.
fi: Värejä ei löytynyt.

en: {num} constant(s)
fi: {num} vakiota

en: No constants found.
fi: Vakioita ei löytynyt.

en: {num} font(s)
fi: {num} fonttia

en: No fonts found.
fi: Fontteja ei löytynyt.

en: {num} icon(s)
fi: {num} kuvaketta

en: No icons found.
fi: Kuvakkeita ei löytynyt.

en: {num} stylebox(es)
fi: {num} tyylilaatikkoa

en: No styleboxes found.
fi: Tyylilaatikkoja ei löytynyt.

en: {num} currently selected
fi: {num} tällä hetkellä valittuna

en: Nothing was selected for the import.
fi: Mitään ei ollut valittuna tuontia varten.

en: Importing Theme Items
fi: Teeman osien tuonti

en: Importing items {n}/{n}
fi: Tuodaan teeman osia {n}/{n}

en: Updating the editor
fi: Päivitetään editoria

en: Finalizing
fi: Viimeistellään

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: With Data
fi: Datan kanssa

en: Select by data type:
fi: Valitse datatyypin mukaan:

en: Select all visible color items.
fi: Valitse kaikki näkyvät värit.

en: Select all visible color items and their data.
fi: Valitse kaikki näkyvät värit ja niiden data.

en: Deselect all visible color items.
fi: Poista kaikkien näkyvien värien valinta.

en: Select all visible constant items.
fi: Valitse kaikki näkyvät vakiot.

en: Select all visible constant items and their data.
fi: Valitse kaikki näkyvät vakiot ja niiden data.

en: Deselect all visible constant items.
fi: Poista kaikkien näkyvien vakioiden valinta.

en: Select all visible font items.
fi: Valitse kaikki näkyvät fontit.

en: Select all visible font items and their data.
fi: Valitse kaikki näkyvät fontit ja niiden data.

en: Deselect all visible font items.
fi: Poista kaikkien näkyvien fonttien valinta.

en: Select all visible icon items.
fi: Valitse kaikki näkyvät kuvakkeet.

en: Select all visible icon items and their data.
fi: Valitse kaikki näkyvät kuvakkeet ja niiden data.

en: Deselect all visible icon items.
fi: Poista kaikkien näkyvien kuvakkeiden valinta.

en: Select all visible stylebox items.
fi: Valitse kaikki näkyvät tyylilaatikot.

en: Select all visible stylebox items and their data.
fi: Valitse kaikki näkyvät tyylilaatikot ja niiden data.

en: Deselect all visible stylebox items.
fi: Poista kaikkien näkyvien tyylilaatikoiden valinta.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
fi: Varoitus: kuvakkeiden datan lisäys voi kasvattaa teemaresurssisi kokoa merkittävästi.

en: Collapse types.
fi: Tiivistä tyypit.

en: Expand types.
fi: Laajenna tyypit.

en: Select all Theme items.
fi: Valitse kaikki teeman osat.

en: Select With Data
fi: Valitse datan kanssa

en: Select all Theme items with item data.
fi: Valitse kaikki teeman osat datan kanssa.

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Deselect all Theme items.
fi: Poista kaikkien teeman osien valinta.

en: Import Selected
fi: Tuo valittu

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
fi: Tuo osat -välilehdellä on joitakin osia valittuna. Valinta menetetään tämän ikkunan sulkeuduttua.
    Suljetaanko silti?

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
fi: Valitse teeman tyyppi luettelosta muokataksesi sen osia.
    Voit lisätä mukautetun tyypin tai tuoda tyypin osineen toisesta teemasta.

en: Remove All Color Items
fi: Poista kaikki värit

en: Rename Item
fi: Nimeä osa uudellen

en: Remove All Constant Items
fi: Poista kaikki vakiot

en: Remove All Font Items
fi: Poista kaikki fontit

en: Remove All Icon Items
fi: Poista kaikki kuvakkeet

en: Remove All StyleBox Items
fi: Poista kaikki tyylilaatikot

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
fi: Tämä teema on tyhjä.
    Lisää siihen osia käsin tai tuomalla niitä toisesta teemasta.

en: Add Color Item
fi: Lisää väri

en: Add Constant Item
fi: Lisää vakio

en: Add Font Item
fi: Lisää fontti

en: Add Icon Item
fi: Lisää kuvake

en: Add Stylebox Item
fi: Lisää tyylilaatikko

en: Rename Color Item
fi: Nimeä väri uudelleen

en: Rename Constant Item
fi: Nimeä vakio uudelleen

en: Rename Font Item
fi: Nimeä fontti uudelleen

en: Rename Icon Item
fi: Nimeä kuvake uudelleen

en: Rename Stylebox Item
fi: Nimeä tyylilaatikko uudelleen

en: Invalid file, not a Theme resource.
fi: Virheellinen tiedosto, ei ole teemaresurssi.

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
fi: Virheellinen tiedosto, sama kuin muokattu teemaresurssi.

en: Manage Theme Items
fi: Hallinnoi teeman osia

en: Edit Items
fi: Muokkaa osia

en: Types:
fi: Tyypit:

en: Add Type:
fi: Lisää tyyppi:

en: Add Item:
fi: Lisää osa:

en: Add StyleBox Item
fi: Lisää tyylilaatikko

en: Remove Items:
fi: Poista osia:

en: Remove Class Items
fi: Poista luokka

en: Remove Custom Items
fi: Poista mukautettuja osia

en: Remove All Items
fi: Poista kaikki

en: Add Theme Item
fi: Lisää teeman osa

en: Old Name:
fi: Vanha nimi:

en: Import Items
fi: Tuo osia

en: Default Theme
fi: Oletusteema

en: Editor Theme
fi: Editorin teema

en: Select Another Theme Resource:
fi: Valitse toinen teemaresurssi:

en: Theme Resource
fi: Teeman resurssi

en: Another Theme
fi: Toinen teema

en: Add Type
fi: Lisää tyyppi

en: Filter the list of types or create a new custom type:
fi: Suodata tyyppien luetteloa tai luo uusi mukautettu tyyppi:

en: Available Node-based types:
fi: Saatavilla olevat Node-pohjaiset tyypit:

en: Type name is empty!
fi: Tyypin nimi on tyhjä!

en: Are you sure you want to create an empty type?
fi: Haluatko varmasti luoda tyhjän tyypin?

en: Confirm Item Rename
fi: Vahvista osan uudelleen nimeäminen

en: Cancel Item Rename
fi: Peruuta osan uudelleen nimeäminen

en: Override Item
fi: Ylikirjoita osa

en: Unpin this StyleBox as a main style.
fi: Irrota tämä tyylilaatikko päätyylistä.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
fi: Kiinnitä tämä tyylilaatikko päätyyliksi. Sen ominaisuuksien muokkaaminen päivittää kaikkien muiden tämän tyyppisten tyylilaatikoiden ominaisuuksia.

en: Add Item Type
fi: Lisää osan tyyppi

en: Set Variation Base Type
fi: Aseta muunnoksen kantatyyppi

en: Set Base Type
fi: Aseta kantatyyppiä

en: Show Default
fi: Näytä oletus

en: Show default type items alongside items that have been overridden.
fi: Näytä oletustyypin osat ylikirjoitettujen osien ohella.

en: Override All
fi: Ylikirjoita kaikki

en: Override all default type items.
fi: Ylikirjoita kaikki oletustyypin osat.

en: Select the variation base type from a list of available types.
fi: Valitse muunnoksen kantatyyppi saatavilla olevien tyyppien luettelosta.

en: A type associated with a built-in class cannot be marked as a variation of another type.
fi: Sisäänrakennettuun luokkaan liitettyä tyyppiä ei voi merkata toisen tyypin muunnokseksi.

en: Theme:
fi: Teema:

en: Manage Items...
fi: Hallinnoi osia...

en: Add, remove, organize and import Theme items.
fi: Lisää, poista, järjestele ja tuo teeman osia.

en: Add Preview
fi: Lisää esikatselu

en: Default Preview
fi: Oletusesikatselu

en: Select UI Scene:
fi: Valitse käyttöliittymäkohtaus:

en: Toggle the control picker, allowing to visually select control types for edit.
fi: Kytke päälle tai pois kontrollien valitsija, joka antaa valita kontrollityypit muokkausta varten visuaalisesti.

en: Toggle Button
fi: Vaihtopainike

en: Disabled Button
fi: Toimintakyvytön painike

en: Item
fi: Osanen

en: Disabled Item
fi: Toimintakyvytön osanen

en: Check Item
fi: Valinta

en: Checked Item
fi: Valittu

en: Radio Item
fi: Valintapainike

en: Checked Radio Item
fi: Valittu valintapainike

en: Named Separator
fi: Nimetty erotin

en: Submenu
fi: Alivalikko

en: Subitem 1
fi: Osanen 1

en: Subitem 2
fi: Osanen 2

en: Has
fi: On

en: Many
fi: Useita

en: Disabled LineEdit
fi: Toimintakyvytön LineEdit

en: Tab 1
fi: Välilehti 1

en: Tab 2
fi: Välilehti 2

en: Tab 3
fi: Välilehti 3

en: Editable Item
fi: Muokattava osanen

en: Subtree
fi: Alipuu

en: Has,Many,Options
fi: On,Useita,Asetuksia

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
fi: Virheellinen polku, PackedScene resurssi oli todennäköisesti siirretty tai poistettu.

en: Invalid PackedScene resource, must have a Control node at its root.
fi: Virheellinen PackedScene resurssi, juurisolmuna täytyy olla Control solmu.

en: Invalid file, not a PackedScene resource.
fi: Virheellinen tiedosto, ei ole PackedScene resurssi.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
fi: Lataa kohtaus uudelleen vastaamaan sen todellisinta tilaa.

en: Erase Selection
fi: Tyhjennä valittu alue

en: Fix Invalid Tiles
fi: Korjaa virheelliset laatat

en: Cut Selection
fi: Leikkaa valinta

en: Paint TileMap
fi: Täytä laattakartta

en: Line Draw
fi: Viivan piirto

en: Rectangle Paint
fi: Suorakaidetäyttö

en: Bucket Fill
fi: Täyttö

en: Erase TileMap
fi: Tyhjennä laattakartta

en: Find Tile
fi: Etsi laatta

en: Transpose
fi: Transponoi

en: Disable Autotile
fi: Poista automaattilaatoitus käytöstä

en: Enable Priority
fi: Ota prioriteetti käyttöön

en: Filter tiles
fi: Suodata laattoja

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
fi: Anna tälle laattakartalle (TileMap) laattavalikoimaresurssi (TileSet) käyttääksesi sen laattoja.

en: Paint Tile
fi: Maalaa laatta

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
fi: Shift+Hiiren vasen: Viivanpiirto
    Shift+Komentonäppäin+Hiiren vasen: Suorakaidemaalaus

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
fi: Shift+Hiiren vasen: Piirrä viiva
    Shift+Ctrl+Hiiren vasen: Suorakaidemaalaus

en: Pick Tile
fi: Poimi laatta

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

en: Flip Horizontally
fi: Käännä vaakasuorasti

en: Flip Vertically
fi: Käännä pystysuorasti

en: Clear Transform
fi: Tyhjennä muunnos

en: Add Texture(s) to TileSet.
fi: Lisää tekstuurit laattavalikoimaan.

en: Remove selected Texture from TileSet.
fi: Poista valittu tekstuuri laattavalikoimasta.

en: Create from Scene
fi: Luo kohtauksesta

en: Merge from Scene
fi: Yhdistä kohtauksesta

en: New Single Tile
fi: Uusi yksittäinen laatta

en: New Autotile
fi: Uusi automaattinen laatta

en: New Atlas
fi: Uusi Atlas

en: Next Coordinate
fi: Seuraava koordinaatti

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
fi: Valitse seuraava muoto, alilaatta tai laatta.

en: Previous Coordinate
fi: Edellinen koordinaatti

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
fi: Valitse edellinen muoto, alilaatta tai laatta.

en: Region
fi: Alue

en: Collision
fi: Törmäys

en: Occlusion
fi: Peitto

en: Bitmask
fi: Bittimaski

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Z Index
fi: Z-indeksi

en: Region Mode
fi: Aluetila

en: Collision Mode
fi: Törmäystila

en: Occlusion Mode
fi: Peittotila

en: Navigation Mode
fi: Siirtymistila

en: Bitmask Mode
fi: Bittimaskitila

en: Priority Mode
fi: Prioriteettitila

en: Icon Mode
fi: Kuvaketila

en: Z Index Mode
fi: Z-indeksitila

en: Copy bitmask.
fi: Kopioi bittimaski.

en: Paste bitmask.
fi: Liitä bittimaski.

en: Erase bitmask.
fi: Pyyhi bittimaski.

en: Create a new rectangle.
fi: Luo uusi suorakulmio.

en: New Rectangle
fi: Uusi suorakaide

en: Create a new polygon.
fi: Luo uusi polygoni.

en: New Polygon
fi: Uusi polygoni

en: Delete Selected Shape
fi: Poista valittu muoto

en: Keep polygon inside region Rect.
fi: Pidä polygoni alueen suorakulmion sisällä.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
fi: Aseta tarttuminen ja näytä ruudukko (muokattavissa Tarkastelussa).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
fi: Näytä laattojen nimet (pidä Alt-näppäin pohjassa)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
fi: Lisää tai valitse tekstuuri vasemmasta paneelista muokataksesi siihen sidottuja laattoja.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
fi: Poista valittu tekstuuri? Tämä poistaa kaikki laatat, jotka käyttävät sitä.

en: You haven't selected a texture to remove.
fi: Et ole valinnut poistettavaa tekstuuria.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
fi: Luo kohtauksesta? Tämä korvaa kaikki nykyiset laatat.

en: Merge from scene?
fi: Yhdistetäänkö kohtauksesta?

en: Remove Texture
fi: Poista tekstuuri

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
fi: %s tiedostoa ei lisätty, koska ne olivat jo listalla.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Vedä kahvoja muokataksesi suorakulmiota.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Delete selected Rect.
fi: Poista valittu suorakulmio.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Valitse muokattavana oleva alilaatta.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Delete polygon.
fi: Poista polygoni.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Hiiren vasen: aseta bitti päälle.
    Hiiren oikea: aseta bitti pois päältä.
    Shift+Hiiren vasen: aseta jokeribitti.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Valitse alilaatta, jota käytetään ikonina ja myös virheellisten automaattilaatoitusten ilmaisemiseen.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Valitse alilaatta muuttaaksesi sen tärkeyttä.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
fi: Valitse alilaatta muuttaaksesi sen z-järjestystä.
    Napsauta toista laattaa muokataksesi sitä.

en: Set Tile Region
fi: Aseta laatan alue

en: Create Tile
fi: Luo laatta

en: Set Tile Icon
fi: Aseta laatan ikoni

en: Edit Tile Bitmask
fi: Muokkaa laatan bittimaskia

en: Edit Collision Polygon
fi: Muokkaa törmäyspolygonia

en: Edit Occlusion Polygon
fi: Muokkaa peittopolygonia

en: Edit Navigation Polygon
fi: Muokkaa navigointipolygonia

en: Paste Tile Bitmask
fi: Liitä laatan bittimaski

en: Clear Tile Bitmask
fi: Tyhjennä laatan bittimaski

en: Make Polygon Concave
fi: Tee polygonista konkaavi

en: Make Polygon Convex
fi: Tee polygonista konveksi

en: Remove Tile
fi: Poista laatta

en: Remove Collision Polygon
fi: Poista törmäyspolygoni

en: Remove Occlusion Polygon
fi: Poista peittopolygoni

en: Remove Navigation Polygon
fi: Poista navigointipolygoni

en: Edit Tile Priority
fi: Muokkaa laatan prioriteettia

en: Edit Tile Z Index
fi: Muokkaa laatan Z-indeksiä

en: Make Convex
fi: Tee konveksi

en: Make Concave
fi: Tee konkaavi

en: Create Collision Polygon
fi: Luo törmäyspolygoni

en: Create Occlusion Polygon
fi: Luo peittopolygoni

en: This property can't be changed.
fi: Tätä ominaisuutta ei voi muuttaa.

en: Step
fi: Askel

en: TileSet
fi: Laattavalikoima

en: No VCS plugins are available.
fi: VCS-lisäosia ei ole saatavilla.

en: Remote settings are empty. VCS features that use the network may not work.
fi: Etäasetukset ovat tyhjät. VCS-ominaisuudet, jotka käyttävät verkkoa eivät välttämättä toimi.

en: No commit message was provided.
fi: Muutoksen vahvistuksen viestiä ei annettu.

en: Commit
fi: Vahvista muutos

en: Staged Changes
fi: Valmistellut muutokset

en: Unstaged Changes
fi: Valmistelemattomat muutokset

en: Commit:
fi: Vahvistettu muutos:

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Subtitle:
fi: Alaotsikko:

en: Do you want to remove the %s branch?
fi: Haluatko poistaa haaran %s?

en: Do you want to remove the %s remote?
fi: Haluatko poistaa etäsäilön %s?

en: Apply
fi: Käytä

en: Version Control System
fi: Versionhallintajärjestelmä

en: Initialize
fi: Alusta

en: Remote Login
fi: Etäkirjautuminen

en: Select SSH public key path
fi: Valitse julkisen SSH-avaimen polku

en: Select SSH private key path
fi: Valitse yksityisen SSH-avaimen polku

en: SSH Passphrase
fi: SSH-salalause

en: Detect new changes
fi: Havaitse uudet muutokset

en: Discard all changes
fi: Hylkää kaikki muutokset

en: Stage all changes
fi: Valmistele kaikki muutokset

en: Unstage all changes
fi: Poista kaikkien muutosten valmistelu

en: Commit Message
fi: Muutosten vahvistusviesti

en: Commit Changes
fi: Vahvista muutokset

en: Commit List
fi: Vahvistettujen muutosten lista

en: Commit list size
fi: Vahvistuslistan koko

en: Branches
fi: Haarat

en: Create New Branch
fi: Luo uusi haara

en: Remove Branch
fi: Poista haara

en: Branch Name
fi: Haaran nimi

en: Remotes
fi: Etäsäilöt

en: Create New Remote
fi: Luo uusi etäsäilö

en: Remove Remote
fi: Poista etäsäilö

en: Remote Name
fi: Etäsäilön nimi

en: Remote URL
fi: Etäsäilön URL

en: Fetch
fi: Nouda

en: Pull
fi: Vedä

en: Push
fi: Työnnä

en: Force Push
fi: Työnnä väkisin

en: Modified
fi: Muutettu

en: Renamed
fi: Nimetty uudelleen

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Typechange
fi: Tyyppimuunnos

en: Unmerged
fi: Yhdistämätön

en: View:
fi: Näkymä:

en: Split
fi: Osita

en: Unified
fi: Yhdistetty

en: (GLES3 only)
fi: (Vain GLES3)

en: Add Output
fi: Lisää lähtö

en: Scalar
fi: Skalaari

en: Vector
fi: Vektori

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Sampler
fi: Sampleri

en: Add input port
fi: Lisää tuloportti

en: Add output port
fi: Lisää lähtöportti

en: Change input port type
fi: Muuta tuloportin tyyppiä

en: Change output port type
fi: Muuta lähtöportin tyyppiä

en: Change input port name
fi: Vaihda tuloportin nimi

en: Change output port name
fi: Vaihda lähtöportin nimi

en: Remove input port
fi: Poista tuloportti

en: Remove output port
fi: Poista lähtöportti

en: Set expression
fi: Aseta lauseke

en: Resize VisualShader node
fi: Muuta visuaalisen sävyttimen solmun kokoa

en: Set Uniform Name
fi: Aseta uniformin nimi

en: Set Input Default Port
fi: Aseta oletustuloportti

en: Add Node to Visual Shader
fi: Lisää solmu visuaaliseen sävyttimeen

en: Node(s) Moved
fi: Solmu(t) siirretty

en: Duplicate Nodes
fi: Kahdenna solmut

en: Paste Nodes
fi: Liitä solmut

en: Delete Nodes
fi: Poista solmut

en: Visual Shader Input Type Changed
fi: Visuaalisen sävyttimen syötteen tyyppi vaihdettu

en: UniformRef Name Changed
fi: UniformRef nimi muutettu

en: Vertex
fi: Kärkipiste

en: Fragment
fi: Kuvapiste

en: Light
fi: Valo

en: Show resulted shader code.
fi: Näytä syntyvä sävytinkoodi.

en: Create Shader Node
fi: Luo sävytinsolmu

en: Color function.
fi: Värifunktio.

en: Color operator.
fi: Värioperaattori.

en: Grayscale function.
fi: Harmaasävyfunktio.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
fi: Muuntaa HSV-vektorin RGB-vastaavaksi.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
fi: Muuntaa RGB-vektorin HSV-vastaavaksi.

en: Sepia function.
fi: Seepia-funktio.

en: Burn operator.
fi: Poltto-operaattori.

en: Darken operator.
fi: Tummennusoperaattori.

en: Difference operator.
fi: Eroavaisuusoperaattori.

en: Dodge operator.
fi: Värinväistöoperaattori.

en: HardLight operator.
fi: Kovavalo-operaattori.

en: Lighten operator.
fi: Vaalennusoperaattori.

en: Overlay operator.
fi: Peitto-operaattori.

en: Screen operator.
fi: Näyttöoperaattori.

en: SoftLight operator.
fi: SoftLight-operaattori.

en: Color constant.
fi: Värivakio.

en: Color uniform.
fi: Väri-uniform.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
fi: Palauttaa kahden parametrin %s vertailun totuusarvon.

en: Equal (==)
fi: Yhtä suuri (==)

en: Greater Than (>)
fi: Suurempi kuin (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
fi: Yhtä suuri tai suurempi kuin (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
fi: Palauttaa liitetyn vektorin, jos annetut skalaarit ovat yhtä suuria, suurempia tai pienempiä.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
fi: Palauttaa INF ja skalaarin parametrien vertailun totuusarvon.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
fi: Palauttaa NaN- ja skalaariparametrien vertailun totuusarvon.

en: Less Than (<)
fi: Pienempi kuin (<)

en: Less Than or Equal (<=)
fi: Yhtä suuri tai pienempi kuin (<=)

en: Not Equal (!=)
fi: Erisuuri (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
fi: Palauttaa liitetyn vektorin, jos annettu totuusarvo on tosi tai epätosi.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
fi: Palauttaa liitetyn skalaarin, jos annettu totuusarvo on tosi tai epätosi.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
fi: Palauttaa kahden parametrin vertailun totuusarvon.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
fi: Palauttaa INF- (tai NaN-) ja skalaariparametrien vertailun totuusarvon.

en: Boolean constant.
fi: Totuusarvovakio.

en: Boolean uniform.
fi: Totuusarvo-uniform.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
fi: '%s' syöteparametri kaikille sävytintiloille.

en: Input parameter.
fi: Syöteparametri.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
fi: '%s' syöteparametri kärkipiste- ja kuvapistesävytintiloille.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
fi: '%s' syöteparametri kuvapiste- ja valosävytintiloille.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
fi: '%s' syöteparametri kuvapistesävytintilaan.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
fi: '%s' syöteparametri valosävytintilaan.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
fi: '%s' syöteparametri kärkipistesävytintilaan.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
fi: '%s' syöteparametri kärkipiste- ja kuvapistesävytintilaan.

en: Scalar function.
fi: Skalaarifunktio.

en: Scalar operator.
fi: Skalaarioperaattori.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
fi: E-vakio (2.718282). Kuvastaa luonnollisen logaritmin kantalukua.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
fi: Epsilon-vakio (0.00001). Pienin mahdollinen skaalariluku.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
fi: Fii-vakio (1.618034). Kultainen leikkaus.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
fi: Pii/4-vakio (0.785398) eli 45 astetta.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
fi: Pii/2-vakio (1.570796) eli 90 astetta.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
fi: Pii-vakio (3.141593) eli 180 astetta.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
fi: Tau-vakio (6.283185) eli 360 astetta.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
fi: Sqrt2-vakio (1.414214). Kahden neliöjuuri.

en: Returns the absolute value of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin itseisarvon.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin arkuskosinin.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin käänteisen hyperbolisen kosinin.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin arkussinin.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin käänteisen hyperbolisen sinin.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin arkustangentin.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
fi: Palauttaa parametrien arkustangentin.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin käänteisen hyperbolisen tangentin.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
fi: Etsii lähimmän kokonaisluvun, joka on suurempi tai yhtä suuri kuin parametri.

en: Constrains a value to lie between two further values.
fi: Rajoittaa arvon kahden muun arvon rajoittamaan väliin.

en: Returns the cosine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin kosinin.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin hyperbolisen kosinin.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
fi: Muuntaa suureen radiaaneista asteiksi.

en: Base-e Exponential.
fi: E-kantainen eksponentti.

en: Base-2 Exponential.
fi: 2-kantainen eksponentti.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
fi: Etsii lähimmän kokonaisluvun, joka on vähemmän tai yhtä suuri kuin parametri.

en: Computes the fractional part of the argument.
fi: Laskee argumentin desimaaliosan.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin käänteisen neliöjuuren.

en: Natural logarithm.
fi: Luonnollinen logaritmi.

en: Base-2 logarithm.
fi: 2-kantainen logaritmi.

en: Returns the greater of two values.
fi: Palauttaa suuremman kahdesta arvosta.

en: Returns the lesser of two values.
fi: Palauttaa pienemmän kahdesta arvosta.

en: Linear interpolation between two scalars.
fi: Lineaari-interpolaatio kahden skalaarin välillä.

en: Returns the opposite value of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin vasta-arvon.

en: 1.0 - scalar
fi: 1.0 - skalaari

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
fi: Palauttaa arvon, joka on ensimmäisen parametrin arvo potenssiin toisen parametrin arvo.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
fi: Muuntaa suureen asteista radiaaneiksi.

en: 1.0 / scalar
fi: 1.0 / skalaari

en: Finds the nearest integer to the parameter.
fi: Etsii parametria lähinnä olevan kokonaisluvun.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
fi: Etsii parametria lähinnä olevan parillisen kokonaisluvun.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
fi: Rajaa arvon 0.0 ja 1.0 välille.

en: Extracts the sign of the parameter.
fi: Poimii parametrin etumerkin.

en: Returns the sine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin sinin.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin hyperbolisen sinin.

en: Returns the square root of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin neliöjuuren.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
fi: SmoothStep-funktio( skalaari(edge0), skalaari(edge1), skalaari(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge0', ja 1.0, jos 'x' on suurempi kuin 'edge1'. Muutoin paluuarvo interpoloidaan 0.0 ja 1.0 väliltä Hermiten polynomeilla.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
fi: Step-funktio( skalaari(edge), skalaari(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge', ja muuten 1.0.

en: Returns the tangent of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin tangentin.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
fi: Palauttaa parametrin hyperbolisen tangentin.

en: Finds the truncated value of the parameter.
fi: Hakee parametrin katkaistun arvon.

en: Adds scalar to scalar.
fi: Lisää skalaarin skalaariin.

en: Divides scalar by scalar.
fi: Jakaa skalaarin skalaarilla.

en: Multiplies scalar by scalar.
fi: Kertoo skalaarin skalaarilla.

en: Returns the remainder of the two scalars.
fi: Palauttaa kahden skalaarin jäännöksen.

en: Subtracts scalar from scalar.
fi: Vähentää skalaarin skalaarista.

en: Scalar constant.
fi: Skalaarivakio.

en: Scalar uniform.
fi: Skalaariuniformi.

en: Perform the cubic texture lookup.
fi: Suorittaa kuutiollisen tekstuurin haun.

en: Perform the texture lookup.
fi: Suorittaa tekstuurin haun.

en: Cubic texture uniform lookup.
fi: Kuutiollisen tekstuuriuniformin haku.

en: 2D texture uniform lookup.
fi: 2D-tekstuuriuniformin haku.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
fi: 2D-tekstuuriuniformin haku kolmitasolla.

en: Transform function.
fi: Muunnosfunktio.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
fi: Laskee vektoriparin ulkotulon.
    
    Ulkotulo ottaa ensimmäisen parametrin 'c' sarakevektorina (matriisi, jolla on yksi sarake) ja toisen parametrin 'r' rivivektorina (matriisi, jolla on yksi rivi) ja suorittaa lineaarialgebrallisen matriisitulon 'c * r', antaen tulokseksi matriisin, jolla on 'c' vektorin komponenttien verran rivejä ja 'r' vektorin komponenttien verran sarakkeita.

en: Composes transform from four vectors.
fi: Muodostaa muunnoksen neljästä vektorista.

en: Decomposes transform to four vectors.
fi: Hajoittaa muunnoksen neljään vektoriin.

en: Calculates the determinant of a transform.
fi: Laskee muunnoksen determinantin.

en: Calculates the inverse of a transform.
fi: Laskee muunnoksen käänteismatriisin.

en: Calculates the transpose of a transform.
fi: Laskee muunnoksen transpoosin.

en: Multiplies transform by transform.
fi: Kertoo muunnoksen muunnoksella.

en: Multiplies vector by transform.
fi: Kertoo vektorin muunnoksella.

en: Transform constant.
fi: Muunnosvakio.

en: Transform uniform.
fi: Muunnosuniformi.

en: Vector function.
fi: Vektorifunktio.

en: Vector operator.
fi: Vektorioperaattori.

en: Composes vector from three scalars.
fi: Koostaa vektorin kolmesta skalaarista.

en: Decomposes vector to three scalars.
fi: Purkaa vektorin kolmeksi skalaariksi.

en: Calculates the cross product of two vectors.
fi: Laskee kahden vektorin ristitulon.

en: Returns the distance between two points.
fi: Palauttaa kahden pisteen välisen etäisyyden.

en: Calculates the dot product of two vectors.
fi: Laskee kahden vektorin pistetulon.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
fi: Palauttaa vektorin, joka osoittaa samaan suuntaan kuin viitevektori. Funktio ottaa kolme vektoriparametria: N eli suunnattava vektori, I eli tulovektori, ja Nref eli viitevektori. Jos I ja Nref pistetulo on pienempi kuin nolla, paluuarvo on N. Muutoin palautetaan -N.

en: Calculates the length of a vector.
fi: Laskee vektorin pituuden.

en: Linear interpolation between two vectors.
fi: Kahden vektorin välinen lineaari-interpolaatio.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
fi: Kahden vektorin välinen lineaari-interpolaatio skalaarilla.

en: Calculates the normalize product of vector.
fi: Laskee ja palauttaa vektorin normaalin.

en: 1.0 - vector
fi: 1.0 - vektori

en: 1.0 / vector
fi: 1.0 / vektori

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
fi: Palauttaa vektorin, joka osoittaa heijastuksen suuntaan ( a : tulovektori, b : normaalivektori ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
fi: Palauttaa vektorin, joka osoittaa taittumisen suuntaan.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
fi: SmoothStep-funktio( vektori(edge0), vektori(edge1), vektori(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge0', ja 1.0, jos 'x' on suurempi kuin 'edge1'. Muutoin paluuarvo interpoloidaan 0.0 ja 1.0 väliltä Hermiten polynomeilla.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
fi: SmoothStep-funktio( skalaari(edge0), skalaari(edge1), vektori(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge0', ja 1.0, jos 'x' on suurempi kuin 'edge1'. Muutoin paluuarvo interpoloidaan 0.0 ja 1.0 väliltä Hermiten polynomeilla.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
fi: Askelfunktio( vektori(edge), vektori(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge', ja muutoin 1.0.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
fi: Askelfunktio( skalaari(edge), vektori(x) ).
    
    Palauttaa 0.0, jos 'x' on pienempi kuin 'edge', ja muutoin 1.0.

en: Adds vector to vector.
fi: Lisää vektorin vektoriin.

en: Divides vector by vector.
fi: Jakaa vektorin vektorilla.

en: Multiplies vector by vector.
fi: Kertoo vektorin vektorilla.

en: Returns the remainder of the two vectors.
fi: Palauttaa kahden vektorin jäännöksen.

en: Subtracts vector from vector.
fi: Vähentää vektorin vektorista.

en: Vector constant.
fi: Vektorivakio.

en: Vector uniform.
fi: Vektoriuniformi.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
fi: Mukautettu Godot Shader Language lauseke, jolla on haluttu määrä tulo- ja lähtöportteja. Tämä tarkoittaa koodin lisäämistä suoraan vertex/fragment/light funktioiden sisään, älä käytä sitä kirjoittaaksesi funktioesittelyitä.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
fi: Palauttaa valovähentymän perustuen pinnan normaalivektorin ja kameran suuntavektorin pistetuloon (välitä sille liittyvät syötteet).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
fi: Mukautettu Godotin sävytinkielen lauseke, joka sijoitetaan syntyvän sävyttimen alkuun. Voit lisätä siihen erilaisia funktiomäärityksiä ja kutsua niitä myöhemmin Expressions-osuudessa. Voit myös esitellä siinä varyingejä, uniformeja ja vakioita.

en: A reference to an existing uniform.
fi: Viittaus olemassa olevaan uniformiin.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) Skalaariderivaattafunktio.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) Vektoriderivaattafunktio.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Vektori) 'x' derivaatta käyttäen paikallisdifferentiaalia.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Skalaari) 'x' derivaatta käyttäen paikallisdifferentiaalia.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Vektori) 'y' derivaatta käyttäen paikallisdifferentiaalia.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Skalaari) 'y' derivaatta käyttäen paikallisdifferentiaalia.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Vektori) 'x' ja 'y' derivaattojen itseisarvojen summa.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
fi: (Vain kuvapiste- tai valotilassa) (Skalaari) 'x' ja 'y' derivaattojen itseisarvojen summa.

en: VisualShader
fi: VisuaalinenVarjoistaja

en: Edit Visual Property:
fi: Muokkaa visuaalista ominaisuutta:

en: Visual Shader Mode Changed
fi: Visuaalisen sävyttimen tila vaihdettu

en: Runnable
fi: Suoritettava

en: Delete preset '%s'?
fi: Poista esiasetus '%s'?

en: Exporting All
fi: Viedään kaikki

en: Export Path
fi: Vientipolku

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Add...
fi: Lisää...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
fi: Jos päällä, esiasetus on käytettävissä yhden napsautuksen käyttöönotossa.
    Kutakin alustaa kohden voidaan merkitä ajettavaksi vain yksi esiasetus.

en: Resources
fi: Resurssit

en: Export all resources in the project
fi: Vie kaikki projektin resurssit

en: Export selected scenes (and dependencies)
fi: Vie valitut kohtaukset (ja riippuvuudet)

en: Export selected resources (and dependencies)
fi: Vie valitut resurssit (ja riippuvuudet)

en: Export Mode:
fi: Vientitila:

en: Resources to export:
fi: Vietävät resurssit:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
fi: Suodattimet sellaisten tiedostojen ja kansioiden viemiseen, jotka eivät ole resursseja
    (pilkulla erotettuna, esim. *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
fi: Suodattimet tiedostoille ja kansioille, jotka jätetään projektista pois 
    (pilkulla erotettuna, esim. *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Custom (comma-separated):
fi: Mukautettu (pilkulla erotettu):

en: Feature List:
fi: Ominaisuuslista:

en: Script
fi: Skripti

en: GDScript Export Mode:
fi: GDScriptin vientitila:

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
fi: Käännetty bytekoodi (nopeampi latautuminen)

en: Encrypted (Provide Key Below)
fi: Salattu (syötä avain alla)

en: Invalid Encryption Key (must be 64 hexadecimal characters long)
fi: Virheellinen salausavain (oltava 64 heksadesimaalimerkkiä pitkä)

en: GDScript Encryption Key (256-bits as hexadecimal):
fi: GDScriptin salausavain (256-bittinen heksadesimaalina):

en: Export PCK/Zip...
fi: Vie PCK/Zip...

en: Export Project...
fi: Vie projekti...

en: Export All
fi: Vie kaikki

en: Export All...
fi: Vie kaikki...

en: ZIP File
fi: ZIP-tiedosto

en: Export templates for this platform are missing:
fi: Tälle alustalle ei löytynyt vientipohjia:

en: Manage Export Templates
fi: Hallinnoi vientimalleja

en: Export With Debug
fi: Vie debugaten

en: The path specified doesn't exist.
fi: Määritelty polku ei ole olemassa.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
fi: Virhe avattaessa pakettitiedostoa (se ei ole ZIP-muodossa).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
fi: Virheellinen ".zip" projektitiedosto; se ei sisällä "project.godot" tiedostoa.

en: Please choose an empty folder.
fi: Ole hyvä ja valitse tyhjä kansio.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
fi: Ole hyvä ja valitse "project.godot"- tai ".zip"-tiedosto.

en: This directory already contains a Godot project.
fi: Tämä hakemisto sisältää jo Godot-projektin.

en: New Game Project
fi: Uusi peliprojekti

en: Imported Project
fi: Tuotu projekti

en: Invalid project name.
fi: Virheellinen projektin nimi.

en: Couldn't create folder.
fi: Kansiota ei voitu luoda.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
fi: Polusta löytyy jo kansio annetulla nimellä.

en: It would be a good idea to name your project.
fi: Olisi hyvä idea antaa projektillesi nimi.

en: Invalid project path (changed anything?).
fi: Virheellinen projektin polku (muuttuiko mikään?).

en: Couldn't create project.godot in project path.
fi: Tiedoston project.godot luonti projektin polkuun epäonnistui.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
fi: Virhe avattaessa pakettitiedostoa, ei ZIP-muodossa.

en: The following files failed extraction from package:
fi: Seuraavien tiedostojen purku paketista epäonnistui:

en: Package installed successfully!
fi: Paketti asennettu onnistuneesti!

en: Rename Project
fi: Nimetä projekti

en: Import Existing Project
fi: Tuo olemassaoleva projekti

en: Import & Edit
fi: Tuo ja muokkaa

en: Create New Project
fi: Luo uusi projekti

en: Create & Edit
fi: Luo ja muokkaa

en: Install Project:
fi: Asenna projekti:

en: Install & Edit
fi: Asenna ja muokkaa

en: Project Name:
fi: Projektin nimi:

en: Project Path:
fi: Projektin polku:

en: Project Installation Path:
fi: Projektin asennuspolku:

en: Renderer:
fi: Renderöijä:

en: OpenGL ES 3.0
fi: AvoinGL ES 3.0

en: Not supported by your GPU drivers.
fi: Ei ole tuettu asennettujen GPU-ajureiden kanssa.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
fi: Korkea visuaalinen laatu
    Kaikki ominaisuudet käytettävissä
    Epäyhteensopiva vanhojen laitteiden kanssa
    Ei suositeltu web-peleille

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
fi: Matalampi visuaalinen laatu
    Jotkin ominaisuudet eivät ole käytettävissä
    Toimii useimmilla laitteilla
    Suositeltu web-peleille

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
fi: Renderöijä voidaan vaihtaa myöhemmin, mutta kohtauksia voidaan joutua säätämään.

en: Missing Project
fi: Puuttuva projekti

en: Error: Project is missing on the filesystem.
fi: Virhe: projekti puuttuu tiedostojärjestelmästä.

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local Projects
fi: Paikalliset projektit

en: Asset Library Projects
fi: Asset-kirjaston projektit

en: Can't open project at '%s'.
fi: Ei voida avata projektia kohteesta '%s'.

en: Are you sure to open more than one project?
fi: Haluatko varmasti avata useamman kuin yhden projektin?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
fi: Seuraava projektin asetustiedosto ei määrittele Godotin versiota, jolla se on luotu.
    
    %s
    
    Jos jatkat sen avaamista, se muunnetaan nykyiseen Godotin asetustiedostomuotoon.
    Varoitus: et voi avata projektia tämän jälkeen enää vanhemmilla versioilla.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
fi: Seuraava projektin asetustiedosto on luotu vanhemmalla versiolla ja täytyy muuntaa tätä versiota varten:
    
    %s
    
    Haluatko muuntaa sen?
    Varoitus: et voi avata projektia tämän jälkeen enää vanhemmilla versioilla.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
fi: Projektin asetukset on luotu uudemmalla versiolla, jonka asetukset eivät ole yhteensopivia tämän version kanssa.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
fi: Projektia ei voi suorittaa: pääkohtausta ei ole määritetty.
    Muokkaa projektia ja määritä pääkohtaus projektin asetuksissa kategoriassa "Sovellus".

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
fi: Projektia ei voi ajaa: Assetit täytyy tuoda uudelleen.
    Muokkaa projektia käynnistääksesi uudelleentuonnin.

en: Are you sure to run %d projects at once?
fi: Haluatko varmasti suorittaa %d projektia yhdenaikaisesti?

en: Remove %d projects from the list?
fi: Poista %d projektia listasta?

en: Remove this project from the list?
fi: Poistetaanko tämä projekti listasta?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
fi: Poista kaikki puuttuvat projektit listalta?
    Projektikansioiden sisältöjä ei muuteta.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
fi: Kieli vaihdettu.
    Käyttöliittymä päivittyy, kun editori tai projektinhallinta käynnistetään uudelleen.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
fi: Haluatko varmasti etsiä %s kansiosta olemassa olevia Godot-projekteja?
    Tämä saattaa kestää hetken.

en: Last Modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Loading, please wait...
fi: Ladataan, hetkinen...

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

en: Run Project
fi: Aja projekti

en: Scan
fi: Tutki

en: Scan Projects
fi: Skannaa projektit

en: Select a Folder to Scan
fi: Valitse tutkittava kansio

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: Import Project
fi: Tuo projekti

en: Remove Project
fi: Poista projekti

en: Remove Missing
fi: Poista puuttuva

en: About
fi: Tietoja

en: Restart Now
fi: Käynnistä uudelleen nyt

en: Remove All
fi: Poista kaikki

en: Also delete project contents (no undo!)
fi: Poista myös projektien sisältö (ei voi kumota!)

en: Can't run project
fi: Projektia ei voida käynnistää

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
fi: Sinulla ei ole tällä hetkellä yhtään projekteja.
    Haluaisitko selata virallisia esimerkkiprojekteja Asset-kirjastosta?

en: Filter projects
fi: Suodata projekteja

en: This field filters projects by name and last path component.
    To filter projects by name and full path, the query must contain at least one `/` character.
fi: Tämä kenttä suodattaa projektit nimen ja polun loppuosan mukaan.
    Suodattaaksesi projektit nimen ja koko polun mukaan, haussa tulee olla mukana vähintään yksi `/` merkki.

en: Physical Key
fi: Fyysinen avain

en: Key
fi: Näppäin

en: Joy Button
fi: Ohjaimen painike

en: Joy Axis
fi: Ohjaimen akseli

en: Mouse Button
fi: Hiiren painike

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
fi: Virheellinen toiminnon nimi. Se ei voi olla tyhjä eikä voi sisältää merkkejä '/', ':', '=', '\' tai '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
fi: Toiminto nimellä '%s' on jo olemassa.

en: Rename Input Action Event
fi: Nimeä syötetoiminto uudelleen

en: Change Action deadzone
fi: Vaihda toiminnon katvealue

en: Add Input Action Event
fi: Lisää syötetoiminnon tapahtuma

en: All Devices
fi: Kaikki laitteet

en:  (Physical)
fi:  (fyysinen)

en: Press a Key...
fi: Paina näppäintä...

en: Mouse Button Index:
fi: Hiiren painikkeen indeksi:

en: Left Button
fi: Vasen painike

en: Right Button
fi: Oikea painike

en: Middle Button
fi: Keskipainike

en: Wheel Up Button
fi: Rulla ylös painike

en: Wheel Down Button
fi: Rulla alas painike

en: Wheel Left Button
fi: Rullan vasen painike

en: Wheel Right Button
fi: Rullan oikea painike

en: X Button 1
fi: X-painike 1

en: X Button 2
fi: X-painike 2

en: Joypad Axis Index:
fi: Ohjaimen akselin indeksi:

en: Joypad Button Index:
fi: Ohjaimen painikkeen indeksi:

en: Erase Input Action
fi: Tyhjennä syötetoiminto

en: Erase Input Action Event
fi: Tyhjennä syötetoiminnon tapahtuma

en: Add Event
fi: Lisää tapahtuma

en: Button
fi: Nappi

en: Left Button.
fi: Vasen painike.

en: Right Button.
fi: Oikea painike.

en: Middle Button.
fi: Keskimmäinen painike.

en: Wheel Up.
fi: Rulla ylös.

en: Wheel Down.
fi: Rulla alas.

en: Add Global Property
fi: Lisää yleinen ominaisuus

en: Select a setting item first!
fi: Valitse asetus ensin!

en: No property '%s' exists.
fi: Ominaisuutta '%s' ei löytynyt.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
fi: Asetus '%s' on sisäinen, eikä sitä voi poistaa.

en: Delete Item
fi: Poista kohde

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
fi: Virheellinen toiminnon nimi. Se ei voi olla tyhjä eikä voi sisältää merkkejä '/', ':', '=', '\' tai '"'.

en: Add Input Action
fi: Lisää syötetapahtuma

en: Error saving settings.
fi: Virhe tallennettaessa asetuksia.

en: Settings saved OK.
fi: Asetukset tallennettu onnistuneesti.

en: Moved Input Action Event
fi: Siirretty syötetoiminnon tapahtuma

en: Override for Feature
fi: Ominaisuuden ohitus

en: Add %d Translations
fi: Lisää %d käännöstä

en: Remove Translation
fi: Poista käännös

en: Translation Resource Remap: Add %d Path(s)
fi: Käännösresurssin uudelleenmäppäys: lisää %d polkua

en: Translation Resource Remap: Add %d Remap(s)
fi: Käännösresurssin uudelleenmäppäys: lisää %d uudelleenmäppäystä

en: Change Resource Remap Language
fi: Vaihda resurssin korvaavuuskieli

en: Remove Resource Remap
fi: Poista resurssin korvaavuus

en: Remove Resource Remap Option
fi: Poista resurssin korvaavuusvalinta

en: Changed Locale Filter
fi: Vaihdettu kielisuodatin

en: Changed Locale Filter Mode
fi: Vaihdettu kielisuodattimen tila

en: Project Settings (project.godot)
fi: Projektin asetukset (project.godot)

en: General
fi: Yleistä

en: Override For...
fi: Ohita alustalle...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
fi: Editori täytyy käynnistää uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: Input Map
fi: Syötekartta

en: Action:
fi: Toiminto:

en: Deadzone
fi: Katvealue

en: Device:
fi: Laite:

en: Index:
fi: Indeksi:

en: Localization
fi: Kääntäminen

en: Translations
fi: Käännökset

en: Translations:
fi: Käännökset:

en: Remaps
fi: Korvaavuudet

en: Resources:
fi: Resurssit:

en: Remaps by Locale:
fi: Korvaavuudet kielikohtaisesti:

en: Locales Filter
fi: Kielten suodatus

en: Show All Locales
fi: Näytä kaikki kielialueet

en: Show Selected Locales Only
fi: Näytä vain valitut kielialueet

en: Filter mode:
fi: Suodatustila:

en: Locales:
fi: Kielet:

en: AutoLoad
fi: Automaattilataus

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Import Defaults
fi: Lataa oletusarvot

en: Preset...
fi: Esiasetus...

en: Zero
fi: Nolla

en: Easing In-Out
fi: Helpotus sisään-ulos

en: Easing Out-In
fi: Helpotus ulos-sisään

en: File...
fi: Tiedosto...

en: Dir...
fi: Hakemisto...

en: Assign
fi: Aseta

en: Select Node
fi: Valitse solmu

en: Error loading file: Not a resource!
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa: Ei ole resurssi!

en: Pick a Node
fi: Poimi solmu

en: Bit %d, val %d.
fi: Bitti %d, arvo %d.

en: Select Property
fi: Valitse ominaisuus

en: Select Virtual Method
fi: Valitse virtuaalinen metodi

en: Select Method
fi: Valitse metodi

en: Batch Rename
fi: Niputettu uudelleennimeäminen

en: Prefix:
fi: Etuliite:

en: Suffix:
fi: Pääte:

en: Use Regular Expressions
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita

en: Advanced Options
fi: Edistyneet asetukset

en: Substitute
fi: Korvike

en: Node name
fi: Solmun nimi

en: Node's parent name, if available
fi: Solmun yläsolmun nimi, jos saatavilla

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Current scene name
fi: Nykyisen kohtauksen nimi

en: Root node name
fi: Juurisolmun nimi

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
fi: Jaksollinen kokonaislukulaskuri.
    Vertaa laskurin valintoja.

en: Per-level Counter
fi: Per taso -laskuri

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
fi: Jos asetettu, laskuri alkaa alusta jokaiselle alisolmujen ryhmälle.

en: Initial value for the counter
fi: Laskurin alkuarvo

en: Amount by which counter is incremented for each node
fi: Lukumäärä, jolla laskuria kasvatetaan kullekin solmulle

en: Padding
fi: Täyte

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
fi: Pienin määrä numeromerkkejä laskurille.
    Puuttuvat numeromerkit täytetään edeltävillä nollilla.

en: Post-Process
fi: Jälkikäsittely

en: Style
fi: Tyyli

en: Keep
fi: Pidä

en: PascalCase to snake_case
fi: PascalCase ala_viivoiksi

en: snake_case to PascalCase
fi: ala_viivat PascalCaseksi

en: Case
fi: Aakkoslaji

en: To Lowercase
fi: Pieniksi kirjaimiksi

en: To Uppercase
fi: Isoiksi kirjaimiksi

en: Reset
fi: Palauta

en: Regular Expression Error:
fi: Säännöllisen lausekkeen virhe:

en: At character %s
fi: Merkissä %s

en: Reparent Node
fi: Vaihda solmun isäntää

en: Reparent Location (Select new Parent):
fi: Valitse uusi isäntä:

en: Keep Global Transform
fi: Pidä globaali muunnos

en: Reparent
fi: Uusi isäntä

en: Run Mode:
fi: Käynnistystila:

en: Current Scene
fi: Nykyinen kohtaus

en: Main Scene Arguments:
fi: Pääkohtauksen argumentit:

en: Scene Run Settings
fi: Kohtauksen suoritusasetukset

en: No parent to instance the scenes at.
fi: Ei vanhempaa, jossa kohtaukset voidaan esittää.

en: Error loading scene from %s
fi: Virhe ladattaessa kohtausta kohteesta %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
fi: Kohtausta '%s' ei voi luoda, koska nykyinen kohtaus on jo olemassa yhdessä sen solmuista.

en: Instance Scene(s)
fi: Tapauskohtaus/kohtaukset

en: Replace with Branch Scene
fi: Korvaa haaranäkymällä

en: Instance Child Scene
fi: Esiintymän alinäkymä

en: Can't paste root node into the same scene.
fi: Pääsolmua ei voi liittää samaan kohtaukseen.

en: Paste Node(s)
fi: Liitä solmu(t)

en: Detach Script
fi: Irrota skripti

en: This operation can't be done on the tree root.
fi: Tätä toimenpidettä ei voi tehdä puun juurelle.

en: Move Node In Parent
fi: Siirrä solmu isännän alle

en: Move Nodes In Parent
fi: Siirrä solmut isännän alle

en: Duplicate Node(s)
fi: Kahdenna solmu(t)

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
fi: Perittyjen kohtausten solmuja ei voi siirtää uudelleen, solmujen järjestys ei voi muuttua.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
fi: Solmun on kuuluttava muokattuun kohtaukseen, jotta siitä tulee pääte.

en: Instantiated scenes can't become root
fi: Instantioidut kohtaukset eivät voi muuttua juuriksi

en: Make node as Root
fi: Tee solmusta juurisolmu

en: Delete %d nodes and any children?
fi: Poista %d solmua ja kaikki alisolmut?

en: Delete %d nodes?
fi: Poista %d solmua?

en: Delete the root node "%s"?
fi: Poista juurisolmu "%s"?

en: Delete node "%s" and its children?
fi: Poista solmu "%s" ja sen alisolmut?

en: Delete node "%s"?
fi: Poista solmu "%s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
fi: Haaran tallentaminen kohtauksena edellyttää, että kohtaus on auki muokkaimessa.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
fi: Haaran tallentaminen kohtaukseksi edellyttää vain yhden solmun valitsemista, mutta olet valinnut %d solmua.

en: Can't save the root node branch as an instanced scene.
    To create an editable copy of the current scene, duplicate it using the FileSystem dock context menu
    or create an inherited scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
fi: Juurisolmun haaraa ei voi tallentaa instanssinomaisena kohtauksena.
    Voit luoda muokattavan kopion nykyisestä kohtauksesta kopioimalla sen Tiedostojärjestelmä-telakan kontekstivalikon avulla
    tai luo sen sijaan peritty kohtaus valitsemalla valikosta Kohtaus > Uusi peritty kohtaus...

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
fi: Ei voi tallentaa jo tallennetun kohtauksen haaraa.
    Jos haluat luoda muunnelman kohtauksesta, voit sen sijaan tehdä perityn kohtauksen, joka perustuu instansoituun kohtaukseen, käyttämällä Kohtaus > Uusi peritty kohtaus... -toimintoa.

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
fi: Ei voi tallentaa haaraa, joka on jo muodostetun kohtauksen lapsi.
    Voit tallentaa tämän haaran omaksi kohtauksekseen avaamalla alkuperäisen kohtauksen, napsauttamalla hiiren kakkospainikkeella tätä haaraa ja valitsemalla "Tallenna haara kohtauksena".

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
fi: Ei voi tallentaa haaraa, joka on osa perittyä kohtausta.
    Jos haluat tallentaa tämän haaran omaksi kohtauksekseen, avaa alkuperäinen kohtaus, napsauta hiiren oikealla painikkeella tätä haaraa ja valitse "Tallenna haara kohtauksena".

en: Save New Scene As...
fi: Tallenna uusi kohtaus nimellä...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
fi: "editable_instance" ominaisuuden poistaminen käytöstä palauttaa kaikki solmun ominaisuudet oletusarvoihin.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
fi: "Lataa paikanpitäjäksi" ominaisuuden ottaminen käyttöön poistaa "Muokattavat alisolmut" ominaisuuden käytöstä ja palauttaa kaikki solmun ominaisuudet oletusarvoihin.

en: Make Local
fi: Tee paikallinen

en: New Scene Root
fi: Uusi kohtauksen pääkansio

en: Create Root Node:
fi: Luo juurisolmu:

en: 2D Scene
fi: 2D-kohtaus

en: 3D Scene
fi: 3D-kohtaus

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Other Node
fi: Muu solmu

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
fi: Ei voi käyttää solmuja vieraalta kohtaukselta!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
fi: Ei voi käyttää solmuja, joista nykyinen kohtaus periytyy!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
fi: Tätä toimintoa ei voi tehdä esiintymäkohtauksissa.

en: Attach Script
fi: Liitä skripti

en: Cut Node(s)
fi: Leikkaa solmu(t)

en: Remove Node(s)
fi: Poista solmu(t)

en: Change type of node(s)
fi: Vaihda solmujen tyyppiä

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
fi: Uutta kohtausta ei voitu tallentaa. Todennäköisiä riippuvuuksia (esiintymiä) ei voitu täyttää.

en: Error saving scene.
fi: Virhe kohtauksen tallentamisessa.

en: Error duplicating scene to save it.
fi: Virhe kohtauksen kopioimisessa sen tallentamiseksi.

en: Sub-Resources
fi: Aliresurssit

en: Clear Inheritance
fi: Poista perintä

en: Editable Children
fi: Muokattavat alisolmut

en: Load As Placeholder
fi: Lataa paikanpitäjäksi

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
fi: Ei voida liittää skriptiä: yhtään kieltä ei ole rekisteröity.
    Tämä johtuu luultavasti siitä, että editori on käännetty ilman yhtäkään kielimoduulia.

en: Add Child Node
fi: Lisää alisolmu

en: Expand/Collapse All
fi: Laajenna/tiivistä kaikki

en: Change Type
fi: Muuta tyyppiä

en: Reparent to New Node
fi: Vaihda solmulle uusi isäntä

en: Make Scene Root
fi: Tee kohtauksen juuri

en: Merge From Scene
fi: Yhdistä kohtauksesta

en: Save Branch as Scene
fi: Tallenna haara kohtauksena

en: Copy Node Path
fi: Kopioi solmun polku

en: Delete (No Confirm)
fi: Poista (ei varmistusta)

en: Add/Create a New Node.
fi: Lisää/Luo uusi solmu.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
fi: Instanssi kohtaustiedosto solmuna. Luo perityn kohtauksen, jos juurisolmua ei ole olemassa.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
fi: Liitä uusi tai olemassa oleva skripti valitulle solmulle.

en: Detach the script from the selected node.
fi: Irrota skripti valitusta solmusta.

en: Remote
fi: Etäinen

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
fi: Jos tämä on valittuna, Etäkohtauspuu -telakka aiheuttaa projektin änkyttämisen aina, kun se päivittyy.
    Vaihda takaisin Paikallinen kohtauspuu -telakkaan suorituskyvyn parantamiseksi.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
fi: Poistetaanko perintä? (Ei voi perua!)

en: Toggle Visible
fi: Aseta näkyvyys

en: Unlock Node
fi: Poista solmun lukitus

en: Button Group
fi: Painikeryhmä

en: (Connecting From)
fi: (Yhdistetään paikasta)

en: Node configuration warning:
fi: Solmun konfiguroinnin varoitus:

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
fi: Solmulla on %s yhteyttä ja %s ryhmää.
    Napsauta näyttääksesi signaalitelakan.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
fi: Solmulla on %s liitäntää.
    Napsauta näyttääksesi signaalitelakan.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
fi: Solmu kuuluu %s ryhmään.
    Napsauta näyttääksesi ryhmätelakan.

en: Open Script:
fi: Avaa skripti:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
fi: Solmu on lukittu.
    Napsauta lukituksen avaamiseksi.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
fi: Alisolmut eivät ole valittavissa.
    Napsauta niiden tekemiseksi valittavaksi.

en: Toggle Visibility
fi: Aseta näkyvyys

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
fi: AnimationPlayer on kiinnitetty.
    Napsauta kiinnityksen poistamiseksi.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
fi: Virheellinen solmun nimi, seuraavat merkit eivät ole sallittuja:

en: Rename Node
fi: Nimeä solmu uudelleen

en: Scene Tree (Nodes):
fi: Kohtauspuu (solmut):

en: Node Configuration Warning!
fi: Solmun konfigurointivaroitus!

en: Select a Node
fi: Valitse solmu

en: Path is empty.
fi: Polku on tyhjä.

en: Filename is empty.
fi: Tiedostonimi on tyhjä.

en: Path is not local.
fi: Polku ei ole paikallinen.

en: Invalid base path.
fi: Virheellinen kantapolku.

en: A directory with the same name exists.
fi: Samanniminen hakemisto on jo olemassa.

en: File does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: Invalid extension.
fi: Virheellinen tiedostopääte.

en: Wrong extension chosen.
fi: Valittu väärä tiedostopääte.

en: Error loading template '%s'
fi: Virhe ladattaessa mallia '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
fi: Virhe - Ei voitu luoda skriptiä tiedostojärjestelmään.

en: Error loading script from %s
fi: Virhe ladattaessa skripti %s:stä

en: Overrides
fi: Ylikirjoittaa

en: N/A
fi: Ei mitään

en: Open Script / Choose Location
fi: Avaa skripti / Valitse sijainti

en: Open Script
fi: Avaa skripti

en: File exists, it will be reused.
fi: Tiedosto on jo olemassa, se käytetään uudelleen.

en: Invalid path.
fi: Virheellinen polku.

en: Invalid class name.
fi: Virheellinen luokan nimi.

en: Invalid inherited parent name or path.
fi: Virheellinen peritty isännän nimi tai polku.

en: Script path/name is valid.
fi: Skriptin polku/nimi kelpaa.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
fi: Sallittu: a-z, A-Z, 0-9, _ ja .

en: Built-in script (into scene file).
fi: Sisäänrakennettu skripti (kohtaustiedostoon).

en: Will create a new script file.
fi: Luo uuden skriptitiedoston.

en: Will load an existing script file.
fi: Lataa olemassaolevan skriptitiedoston.

en: Script file already exists.
fi: Skriptitiedosto on jo olemassa.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
fi: Huom: sisäänrakennetuilla skripteillä on joitakin rajoituksia, eikä niitä voi muokata ulkoisella editorilla.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
fi: Varoitus: skriptin nimeäminen sisäänrakennetun tyypin nimiseksi ei ole yleensä toivottua.

en: Class Name:
fi: Luokan nimi:

en: Template:
fi: Malli:

en: Built-in Script:
fi: Sisäänrakennettu skripti:

en: Attach Node Script
fi: Liitä solmun skripti

en: Bytes:
fi: Tavu(j)a:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Error:
fi: Virhe:

en: C++ Error
fi: C++ virhe

en: C++ Error:
fi: C++ virhe:

en: C++ Source
fi: C++ lähdekoodi

en: Source:
fi: Lähdekoodi:

en: C++ Source:
fi: C++ lähdekoodi:

en: Stack Trace
fi: Pinojäljitys

en: Errors
fi: Virheet

en: Child process connected.
fi: Aliprosessi yhdistetty.

en: Copy Error
fi: Kopioi virhe

en: Open C++ Source on GitHub
fi: Avaa C++ lähdekoodi GitHubissa

en: Video RAM
fi: Näyttömuisti

en: Skip Breakpoints
fi: Sivuuta keskeytyskohdat

en: Inspect Previous Instance
fi: Tarkastele edellistä ilmentymää

en: Inspect Next Instance
fi: Tarkastele seuraavaa ilmentymää

en: Stack Frames
fi: Pinokehykset

en: Filter stack variables
fi: Suodata pinomuuttujia

en: Network Profiler
fi: Verkkoprofiloija

en: Monitor
fi: Monitoroija

en: Monitors
fi: Monitoroijat

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
fi: Valitse yksi tai useampi kohde listasta näyttääksesi graafin.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
fi: Lista näyttömuistin käytöstä resurssikohtaisesti:

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Export list to a CSV file
fi: Vie lista CSV tiedostoon

en: Resource Path
fi: Resurssipolku

en: Format
fi: Muoto

en: Usage
fi: Käyttö

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Clicked Control:
fi: Napsautettu kontrolli:

en: Clicked Control Type:
fi: Napsautetun kontrollin tyyppi:

en: Live Edit Root:
fi: Juuren suora muokkaus:

en: Set From Tree
fi: Aseta puusta

en: Export measures as CSV
fi: Vie mittaustulokset CSV-tiedostoon

en: Erase Shortcut
fi: Poista pikanäppäin

en: Restore Shortcut
fi: Palauta pikanäppäin

en: Change Shortcut
fi: Muuta pikanäppäintä

en: Editor Settings
fi: Editorin asetukset

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Binding
fi: Sidonta

en: Change Light Radius
fi: Muuta valon sädettä

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
fi: Muuta AudioStreamPlayer3D solmun suuntausta

en: Change Camera FOV
fi: Muuta kameran näkökenttää

en: Change Camera Size
fi: Muuta kameran kokoa

en: Change Notifier AABB
fi: Muuta ilmoittajan AABB

en: Change Particles AABB
fi: Muuta partikkelien AABB

en: Change Probe Extents
fi: Muuta Proben ulottuvuuksia

en: Change Sphere Shape Radius
fi: Muuta pallomuodon sädettä

en: Change Box Shape Extents
fi: Muuta laatikkomuodon ulottuvuuksia

en: Change Capsule Shape Radius
fi: Muuta kapselimuodon sädettä

en: Change Capsule Shape Height
fi: Muuta kapselimuodon korkeutta

en: Change Cylinder Shape Radius
fi: Muuta sylinterimuodon sädettä

en: Change Cylinder Shape Height
fi: Muuta sylinterimuodon korkeutta

en: Change Ray Shape Length
fi: Vaihda säteen muodon pituutta

en: Set Room Point Position
fi: Aseta huoneen pisteen sijainti

en: Set Portal Point Position
fi: Aseta portaalin pisteen sijainti

en: Set Occluder Sphere Radius
fi: Aseta peittopallon säde

en: Set Occluder Sphere Position
fi: Aseta peittopallon sijainti

en: Set Occluder Polygon Point Position
fi: Aseta peittopolygonin pisteen sijainti

en: Set Occluder Hole Point Position
fi: Aseta peittoreiän pisteen sijainti

en: Change Cylinder Radius
fi: Muuta sylinterin sädettä

en: Change Cylinder Height
fi: Muuta sylinterin korkeutta

en: Change Torus Inner Radius
fi: Muuta toruksen sisäsädettä

en: Change Torus Outer Radius
fi: Muuta toruksen ulkosädettä

en: Library
fi: Kirjasto

en: Select the dynamic library for this entry
fi: Valitse dynaaminen kirjasto tälle kohteelle

en: Select dependencies of the library for this entry
fi: Valitse kirjaston riippuvuudet tälle kohteelle

en: Remove current entry
fi: Poista nykyinen kohde

en: Double click to create a new entry
fi: Kaksoisnapsauta luodaksesi uuden kohteen

en: Platform:
fi: Alusta:

en: Platform
fi: Alusta

en: Dynamic Library
fi: Dynaaminen kirjasto

en: Add an architecture entry
fi: Lisää arkkitehtuurikohde

en: Enabled GDNative Singleton
fi: GDNative singleton on otettu käyttöön

en: Disabled GDNative Singleton
fi: GDNative singleton on poistettu käytöstä

en: Libraries:
fi: Kirjastot:

en: Step argument is zero!
fi: Askeleen argumentti on nolla!

en: Not a script with an instance
fi: Ei ole skripti, jolla on ilmentymä

en: Not based on a script
fi: Ei pohjaudu skriptiin

en: Not based on a resource file
fi: Ei pohjaudu resurssitiedostoon

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
fi: Virheellinen ilmentymän sanakirjaformaatti (puuttuu @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
fi: Virheellinen ilmentymän sanakirjaformaatti (ei voida ladata skriptiä polusta @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
fi: Virheellinen ilmentymän sanakirjaformaatti (virheellinen skripti kohdassa @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
fi: Virheellinen ilmentymän sanakirja (virheelliset aliluokat)

en: Object can't provide a length.
fi: Objektille ei voida määrittää pituutta.

en: Export Mesh GLTF2
fi: Vie mesh GLTF2:na

en: Export GLTF...
fi: Vie GLTF...

en: Mesh Library
fi: Mesh-kirjasto

en: Next Plane
fi: Seuraava taso

en: Previous Plane
fi: Edellinen taso

en: Plane:
fi: Taso:

en: Next Floor
fi: Seuraava kerros

en: Previous Floor
fi: Edellinen kerros

en: Floor:
fi: Kerros:

en: GridMap Delete Selection
fi: Poista valinta

en: GridMap Fill Selection
fi: Täytä valinta

en: GridMap Paste Selection
fi: Liitä valinta

en: GridMap Paint
fi: Ruudukon maalaus

en: GridMap Selection
fi: Ruudukon valinta

en: Snap View
fi: Tartu näkymään

en: Clip Disabled
fi: Leikkaus pois käytöstä

en: Clip Above
fi: Leikkaa yläpuolelta

en: Clip Below
fi: Leikkaa alapuolelta

en: Edit X Axis
fi: Muokkaa X-akselia

en: Edit Y Axis
fi: Muokkaa Y-akselia

en: Edit Z Axis
fi: Muokkaa Z-akselia

en: Cursor Rotate X
fi: Kierrä kohdistinta X-akselilla

en: Cursor Rotate Y
fi: Kierrä kohdistinta Y-akselilla

en: Cursor Rotate Z
fi: Kierrä kohdistinta Z-akselilla

en: Cursor Back Rotate X
fi: Kierrä kohdistinta X-akselilla takaperin

en: Cursor Back Rotate Y
fi: Kierrä kohdistinta Y-akselilla takaperin

en: Cursor Back Rotate Z
fi: Kierrä kohdistinta Z-akselilla takaperin

en: Cursor Clear Rotation
fi: Poista kohdistimen kierto

en: Paste Selects
fi: Liitä valitut

en: Clear Selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Fill Selection
fi: Täytä valinta

en: GridMap Settings
fi: Ruudukon asetukset

en: Pick Distance:
fi: Poimintaetäisyys:

en: Filter meshes
fi: Suodata meshejä

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
fi: Anna MeshLibrary resurssi tälle GridMap solmulle käyttääksesi sen meshejä.

en: Begin Bake
fi: Aloita kehitys

en: Preparing data structures
fi: Valmistellaan tietorakenteita

en: Generate buffers
fi: Luo puskurit

en: Direct lighting
fi: Suora valaistus

en: Indirect lighting
fi: Epäsuora valaistus

en: Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: Plotting lightmaps
fi: Piirretään lightmappeja

en: Class name can't be a reserved keyword
fi: Luokan nimi ei voi olla varattu avainsana

en: Build Solution
fi: Muodosta ratkaisu

en: End of inner exception stack trace
fi: Sisemmän poikkeuksen kutsupinon loppu

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
fi: Tälle solmulle täytyy asettaa tai luoda NavigationMesh resurssi, jotta se toimisi.

en: Bake NavMesh
fi: Kehitä NavMesh

en: Clear the navigation mesh.
fi: Tyhjennä navigointiverkko.

en: Setting up Configuration...
fi: Luodaan konfiguraatiota...

en: Calculating grid size...
fi: Lasketaan ruudukon kokoa...

en: Creating heightfield...
fi: Luodaan korkeuskenttää...

en: Marking walkable triangles...
fi: Merkitään kuljettavat kolmiot...

en: Constructing compact heightfield...
fi: Rakennetaan tiivistä korkeuskenttää...

en: Eroding walkable area...
fi: Syövytetään kuljettavaa aluetta...

en: Partitioning...
fi: Ositetaan...

en: Creating contours...
fi: Luodaan korkeuskäyriä...

en: Creating polymesh...
fi: Luodaan polymesh...

en: Converting to native navigation mesh...
fi: Muunnetaan alkuperäiseksi navigointiverkoksi...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
fi: Navigointiverkon generaattorin asetukset:

en: Parsing Geometry...
fi: Jäsentää geometriaa…

en: Done!
fi: Valmis!

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
fi: Solmu väisti ilman työmuistia, ole hyvä ja lue dokumentaatiosta kuinka väistö (yield) on tehtävä!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
fi: Solmu väisti (yield), mutta ei palauttanut funktion tilaa ensimmäiselle työmuistille.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
fi: Paluuarvo täytyy sijoittaa työmuistin ensimmäiselle elementille! Ole hyvä ja korjaa solmusi.

en: Node returned an invalid sequence output:
fi: Solmu palautti virheellisen jakson tulosteen:

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
fi: Jaksobitti löytyi, mutta solmua ei löydy pinosta, raportoi bugi!

en: Stack overflow with stack depth:
fi: Pinon ylivuoto pinosyvyydellä:

en: Change Signal Arguments
fi: Muuta signaalin argumentit

en: Change Argument Type
fi: Vaihda argumentin tyyppiä

en: Change Argument name
fi: Vaihda argumentin nimi

en: Set Variable Default Value
fi: Aseta muuttujan oletusarvo

en: Set Variable Type
fi: Aseta muuttujan tyyppi

en: Add Input Port
fi: Lisää tuloportti

en: Add Output Port
fi: Lisää lähtöportti

en: Change Port Type
fi: Vaihda portin tyyppi

en: Change Port Name
fi: Vaihda portin nimi

en: Override an existing built-in function.
fi: Ylikirjoita olemassa oleva sisäänrakennettu funktio.

en: Create a new function.
fi: Luo uusi funktio.

en: Variables:
fi: Muuttujat:

en: Create a new variable.
fi: Luo uusi muuttuja.

en: Signals:
fi: Signaalit:

en: Create a new signal.
fi: Luo uusi signaali.

en: Name is not a valid identifier:
fi: Nimi ei ole kelvollinen tunniste:

en: Name already in use by another func/var/signal:
fi: Nimi on jo toisen funktion/muuttujan/signaalin käytössä:

en: Rename Function
fi: Nimeä funktio uudelleen

en: Rename Variable
fi: Nimeä muuttuja uudelleen

en: Rename Signal
fi: Nimeä signaali uudelleen

en: Add Function
fi: Lisää funktio

en: Delete input port
fi: Poista tuloportti

en: Add Variable
fi: Lisää muuttuja

en: Add Signal
fi: Lisää signaali

en: Remove Input Port
fi: Poista tuloportti

en: Remove Output Port
fi: Poista lähtöportti

en: Change Expression
fi: Vaihda lauseketta

en: Can't copy the function node.
fi: Ei voida kopioida funktiosolmua.

en: Paste VisualScript Nodes
fi: Liitä VisualScript solmut

en: Remove VisualScript Nodes
fi: Poista VisualScript solmut

en: Duplicate VisualScript Nodes
fi: Kahdenna VisualScript solmut

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
fi: Pidä %s pohjassa pudottaaksesi Getterin. Pidä Shift pohjassa pudottaaksesi yleisen tunnisteen.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
fi: Pidä Ctrl pohjassa pudottaaksesi Getterin. Pidä Shift pohjassa pudottaaksesi yleisen tunnisteen.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
fi: Pidä %s pohjassa pudottaaksesi yksinkertaisen viittauksen solmuun.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
fi: Pidä Ctrl pohjassa pudottaaksesi yksinkertaisen viittauksen solmuun.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
fi: Pidä %s pohjassa pudottaaksesi muuttujan asettajan (Variable Setter).

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
fi: Pidä Ctrl pohjassa pudottaaksesi muuttujan asettajan (Variable Setter).

en: Add Preload Node
fi: Lisää esiladattu solmu

en: Add Node(s)
fi: Lisää solmuja

en: Add Node(s) From Tree
fi: Lisää solmut puusta

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
fi: Ominaisuuksia ei voi pudottaa, koska komentosarjaa '%s' ei käytetä tässä kohtauksessa.
    Kopioi allekirjoitus pitämällä 'Shift' näppäintä painettuna.

en: Add Getter Property
fi: Lisää palauttajaominaisuus

en: Add Setter Property
fi: Lisää asettajaominaisuus

en: Change Base Type
fi: Muuta kantatyyppiä

en: Move Node(s)
fi: Siirrä solmu(t)

en: Remove VisualScript Node
fi: Poista VisualScript solmu

en: Connect Nodes
fi: Kytke solmut

en: Disconnect Nodes
fi: Katkaise solmujen kytkennät

en: Connect Node Data
fi: Kytke solmun data

en: Connect Node Sequence
fi: Kytke solmun järjestys

en: Script already has function '%s'
fi: Skriptillä on jo funktio '%s'

en: Change Input Value
fi: Vaihda syötteen arvo

en: Resize Comment
fi: Muokkaa kommentin kokoa

en: Can't create function with a function node.
fi: Ei voida luoda funktiota funktiosolmulla.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
fi: Ei voi luoda solmujen funktiota useamman funktion solmuista.

en: Select at least one node with sequence port.
fi: Valitse ainakin yksi solmu, jolla on sarjaportti.

en: Try to only have one sequence input in selection.
fi: Yritä käyttää vain yhtä sarjatuloa valinnassa.

en: Create Function
fi: Luo funktio

en: Remove Function
fi: Poista funktio

en: Remove Variable
fi: Poista muuttuja

en: Editing Variable:
fi: Muokataan muuttujaa:

en: Remove Signal
fi: Poista signaali

en: Editing Signal:
fi: Muokataan signaalia:

en: Make Tool:
fi: Tee työkalu:

en: Members:
fi: Jäsenet:

en: Change Base Type:
fi: Muuta perustyyppiä:

en: Add Nodes...
fi: Lisää solmuja...

en: Add Function...
fi: Lisää funktio...

en: Select or create a function to edit its graph.
fi: Valitse tai luo funktio graafin muokkaamiseksi.

en: Delete Selected
fi: Poista valitut

en: Find Node Type
fi: Etsi solmun tyyppi

en: Copy Nodes
fi: Kopioi solmut

en: Cut Nodes
fi: Leikkaa solmut

en: Make Function
fi: Tee funktio

en: Refresh Graph
fi: Päivitä kaaviokuva

en: Edit Member
fi: Muokkaa jäsentä

en: Expression
fi: Lauseke

en: Return
fi: Palauta

en: Condition
fi: Ehto

en: if (cond) is:
fi: jos (ehto) on:

en: While
fi: Sillä aikaa

en: while (cond):
fi: kun (ehto):

en: Iterator
fi: Iteraattori

en: for (elem) in (input):
fi: kullekin (elementille) (syötteessä):

en: Input type not iterable:
fi: Syötetyyppi ei ole iteroitavissa:

en: Iterator became invalid
fi: Iteraattori muuttui epäkelvoksi

en: Iterator became invalid:
fi: Iteraattori muuttui epäkelvoksi:

en: Sequence
fi: Sarja

en: in order:
fi: järjestyksessä:

en: Switch
fi: Valitsin

en: 'input' is:
fi: 'syöte' on:

en: Type Cast
fi: Tyyppimuunnos

en: Is %s?
fi: On %s?

en: On %s
fi: Kullekin %s

en: On Self
fi: Itselle

en: Subtract %s
fi: Vähennä %s

en: Multiply %s
fi: Monista %s

en: Divide %s
fi: Jaa %s

en: Mod %s
fi: Jakojäännös %s

en: ShiftLeft %s
fi: Siirrä vasemmalle %s

en: ShiftRight %s
fi: Siirrä oikealle %s

en: BitAnd %s
fi: Binääri JA %s

en: BitOr %s
fi: Binääri TAI %s

en: BitXor %s
fi: Binääri XOR %s

en: Get %s
fi: Hae %s

en: Invalid index property name.
fi: Virheellinen osoitinominaisuuden nimi.

en: Base object is not a Node!
fi: Kantaobjekti ei ole solmu!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
fi: Virheellinen osoitinominaisuuden nimi '%s' solmussa %s.

en: Emit %s
fi: Lähetä %s

en: Compose Array
fi: Laadi taulukko

en: Operator
fi: Operaattori

en: Invalid argument of type:
fi: Virheellinen argumentti tyyppiä:

en: Invalid arguments:
fi: Virheelliset argumentit:

en: a if cond, else b
fi: a jos ehto, muutoin b

en: VariableGet not found in script:
fi: VariableGet ei löytynyt skriptistä:

en: VariableSet not found in script:
fi: VariableSet ei löytynyt skriptistä:

en: Preload
fi: Esilataa

en: Get Index
fi: Hae indeksi

en: Set Index
fi: Aseta indeksi

en: Global Constant
fi: Globaali vakio

en: Class Constant
fi: Luokkavakio

en: Basic Constant
fi: Perusvakio

en: Math Constant
fi: Matemaattinen vakio

en: Get Engine Singleton
fi: Hae pelimoottorin singleton

en: Get Scene Node
fi: Hae kohtaussolmu

en: Get Scene Tree
fi: Hae kohtauspuu

en: Get Self
fi: Hae itse

en: CustomNode
fi: Mukautettu solmu

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
fi: Mukautetulla solmulla ei ole _step() metodia, graafia ei voida käsitellä.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
fi: Virheellinen paluuarvo _step() metodilta, täytyy olla kokonaisluku (seq out) tai merkkijono (virhe).

en: SubCall
fi: Alikutsu

en: Construct %s
fi: Muodosta %s

en: Get Local Var
fi: Hae paikallinen muuttuja

en: Set Local Var
fi: Aseta paikallinen muuttuja

en: Action %s
fi: Toiminto %s

en: Deconstruct %s
fi: Pura %s

en: Search VisualScript
fi: Hae VisualScriptistä

en: Yield
fi: Odottaa

en: Wait
fi: Odota

en: Next Frame
fi: Seuraava ruutu

en: Next Physics Frame
fi: Seuraava fysiikkaruutu

en: %s sec(s)
fi: %s sekuntia

en: WaitSignal
fi: Odota signaalia

en: WaitNodeSignal
fi: Odota solmun signaalia

en: WaitInstanceSignal
fi: Odota ilmentymän signaalia

en: Package name is missing.
fi: Paketin nimi puuttuu.

en: Package segments must be of non-zero length.
fi: Paketin osioiden pituuksien täytyy olla nollasta poikkeavia.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
fi: Merkki '%s' ei ole sallittu Android-sovellusten pakettien nimissä.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
fi: Paketin osion ensimmäinen merkki ei voi olla numero.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
fi: Merkki '%s' ei voi olla paketin osion ensimmäinen merkki.

en: The package must have at least one '.' separator.
fi: Paketilla on oltava ainakin yksi '.' erotinmerkki.

en: Select device from the list
fi: Valitse laite listasta

en: Running on %s
fi: Ajetaan %s

en: Exporting APK...
fi: Viedään APK:ta...

en: Uninstalling...
fi: Poistetaan asennusta...

en: Installing to device, please wait...
fi: Asennetaan laitteelle, hetkinen...

en: Could not install to device: %s
fi: Ei voitu asentaa laitteelle: %s

en: Running on device...
fi: Ajetaan laitteella...

en: Could not execute on device.
fi: Ei voitu suorittaa laitteella.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
fi: Android-käännösmallia ei ole asennettu projektiin. Asenna se Projekti-valikosta.

en: Either Debug Keystore, Debug User AND Debug Password settings must be configured OR none of them.
fi: Joko Debug Keystore, Debug User JA Debug Password asetukset on kaikki konfiguroitava TAI ei mitään niistä.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
fi: Debug keystore ei ole määritettynä editorin asetuksissa eikä esiasetuksissa.

en: Either Release Keystore, Release User AND Release Password settings must be configured OR none of them.
fi: Joko Release Keystore, Release User JA Release Password asetukset on kaikki konfiguroitava TAI ei mitään niistä.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
fi: Release keystore on konfiguroitu väärin viennin esiasetuksissa.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
fi: Editorin asetuksiin tarvitaan kelvollinen Android SDK -polku.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
fi: Editorin asetuksissa on virheellinen Android SDK -polku.

en: Missing 'platform-tools' directory!
fi: 'platform-tools' hakemisto puuttuu!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
fi: Android SDK platform-tools adb-komentoa ei löydy.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
fi: Ole hyvä ja tarkista editorin asetuksissa määritelty Android SDK -hakemisto.

en: Missing 'build-tools' directory!
fi: 'build-tools' hakemisto puuttuu!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
fi: Android SDK build-tools apksigner-komentoa ei löydy.

en: Invalid public key for APK expansion.
fi: Virheellinen julkinen avain APK-laajennosta varten.

en: Invalid package name:
fi: Virheellinen paketin nimi:

en: Invalid "GodotPaymentV3" module included in the "android/modules" project setting (changed in Godot 3.2.2).
    Replace it with the first-party "GodotGooglePlayBilling" plugin.
    Note that the singleton was also renamed from "GodotPayments" to "GodotGooglePlayBilling".
fi: Projektin "android/modules" asetukseen on sisällytetty virheellinen "GodotPaymentV3" moduuli (muuttunut Godot 3.2.2 versiossa).
    Korvaa se ensisijaisella "GodotGooglePlayBilling" liitännäisellä.
    Huomaa, että singleton "GodotPayments" on myös uudelleennimetty "GodotGooglePlayBilling" nimiseksi.

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
fi: "Use Custom Build" asetuksen täytyy olla päällä, jotta liittännäisiä voi käyttää.

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
fi: "Export AAB" on käyttökelpoinen vain, kun "Use Custom Build" asetus on päällä.

en: 'apksigner' could not be found. Please check that the command is available in the Android SDK build-tools directory. The resulting %s is unsigned.
fi: 'apksigner' ei löydy. Ole hyvä ja tarkista, että komento on saatavilla Android SDK build-tools hakemistossa. Tuloksena syntynyt %s on allekirjoittamaton.

en: Signing debug %s...
fi: Allekirjoitetaan debug %s...

en: Signing release %s...
fi: Allekirjoitetaan release %s...

en: Could not find keystore, unable to export.
fi: Keystorea ei löytynyt, ei voida viedä.

en: Could not start apksigner executable.
fi: apkgsigner-käynnistystiedostoa ei voitu käynnistää.

en: 'apksigner' returned with error #%d
fi: 'apksigner' palautti virheen #%d

en: Verifying %s...
fi: Todennetaan %s...

en: 'apksigner' verification of %s failed.
fi: 'apksigner' todennus kohteelle %s epäonnistui.

en: Exporting for Android
fi: Viedään Androidille

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
fi: Virheellinen tiedostonimi! Android App Bundle tarvitsee *.aab tiedostopäätteen.

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
fi: APK Expansion ei ole yhteensopiva Android App Bundlen kanssa.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
fi: Virheellinen tiedostonimi! Android APK tarvitsee *.apk tiedostopäätteen.

en: Unsupported export format!
fi: Vientiformaatti ei ole tuettu!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
fi: Yritetään kääntää mukautetulla käännösmallilla, mutta sillä ei ole versiotietoa. Ole hyvä ja uudelleenasenna se 'Projekti'-valikosta.

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
fi: Androidin käännösversion epäyhteensopivuus: Malli asennettu: %s, Godotin versio: %s. Ole hyvä ja uudelleenasenna Androidin käännösmalli 'Projekti'-valikosta.

en: Unable to overwrite res://android/build/res/*.xml files with project name.
fi: Ei voitu ylikirjoittaa res://android/build/res/*.xml tiedostoja projektin nimellä.

en: Could not export project files to gradle project.
fi: Ei voitu viedä projektitiedostoja gradle-projektiksi.

en: Could not write expansion package file!
fi: Ei voitu kirjoittaa laajennuspakettitiedostoa!

en: Building Android Project (gradle)
fi: Käännetään Android-projektia (gradle)

en: Building of Android project failed, check output for the error. Alternatively visit docs.godotengine.org for Android build documentation.
fi: Android-projektin käännös epäonnistui, tarkista virhe tulosteesta. Vaihtoehtoisesti, lue docs.godotengine.org sivustolta Androidin käännösdokumentaatio.

en: Moving output
fi: Siirretään tulostetta

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
fi: Vientitiedoston kopiointi ja uudelleennimeäminen ei onnistu, tarkista tulosteet gradle-projektin hakemistosta.

en: Package not found: "%s".
fi: Pakettia ei löytynyt: "%s".

en: Creating APK...
fi: Luodaan APK:ta...

en: Could not find template APK to export: "%s".
fi: Ei löydetty APK-vientimallia vientiä varten: "%s".

en: Missing libraries in the export template for the selected architectures: %s. Please build a template with all required libraries, or uncheck the missing architectures in the export preset.
fi: Vientimalleista puuttuu kirjastoja valituille arkkitehtuureille: %s. Ole hyvä ja kokoa malli, jossa on kaikki tarvittavat kirjastot, tai poista puuttuvien arkkitehtuurien valinta viennin esiasetuksista.

en: Adding files...
fi: Lisätään tiedostoja...

en: Could not export project files.
fi: Ei voitu viedä projektin tiedostoja.

en: Aligning APK...
fi: Tasataan APK:ta...

en: Could not unzip temporary unaligned APK.
fi: Ei voitu purkaa väliaikaista unaligned APK:ta.

en: Identifier is missing.
fi: Tunniste puuttuu.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
fi: Merkki '%s' ei ole sallittu Identifier osiossa.

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
fi: App Store Team ID ei ole määritetty - ei voida konfiguroida projektia.

en: Invalid Identifier:
fi: Virheellinen Identifier osio:

en: Stop HTTP Server
fi: Pysäytä HTTP-palvelin

en: Run in Browser
fi: Suorita selaimessa

en: Run exported HTML in the system's default browser.
fi: Suorita viety HTML järjestelmän oletusselaimessa.

en: Could not open template for export: "%s".
fi: Mallin avaus vientiin epäonnistui: "%s".

en: Invalid export template: "%s".
fi: Virheellinen vientimalli: "%s".

en: Could not write file: "%s".
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoa: "%s".

en: Could not read file: "%s".
fi: Ei voitu lukea tiedostoa: "%s".

en: Could not read HTML shell: "%s".
fi: Ei voitu lukea HTML tulkkia: "%s".

en: Could not create HTTP server directory: %s.
fi: Ei voitu luoda HTTP-palvelimen hakemistoa: %s.

en: Error starting HTTP server: %d.
fi: Virhe käynnistettäessä HTTP-palvelinta: %d.

en: Can't get filesystem access.
fi: Ei saada pääsyä tiedostojärjestelmään.

en: Failed to get Info.plist hash.
fi: Info.plist hajautusarvoa ei saada.

en: Invalid Info.plist, no exe name.
fi: Virheellinen Info.plist, exe-nimi puuttuu.

en: Invalid Info.plist, no bundle id.
fi: Virheellinen Info.plist, bundle id puuttuu.

en: Invalid Info.plist, can't load.
fi: Virheellinen Info.plist, ei voida ladata.

en: Failed to create "%s" subfolder.
fi: Alikansion "%s" luonti epäonnistui.

en: Failed to extract thin binary.
fi: Binäärin ohennus epäonnistui.

en: Invalid binary format.
fi: Virheellinen binäärimuoto.

en: Already signed!
fi: Jo allekirjoitettu!

en: Failed to process nested resources.
fi: Sisäkkäisten resurssien käsittely epäonnistui.

en: Failed to create _CodeSignature subfolder.
fi: _CodeSignature alikansion luonti epäonnistui.

en: Failed to get CodeResources hash.
fi: CodeResources hajautusarvon saanti epäonnistui.

en: Invalid entitlements file.
fi: Virheellinen oikeutustiedosto (entitlements).

en: Invalid executable file.
fi: Virheellinen käynnistystiedosto.

en: Can't resize signature load command.
fi: Ei voida muuttaa allekirjoituksen latauskäskyn kokoa.

en: Failed to create fat binary.
fi: Laajennetun binäärin luonti epäonnistui.

en: Unknown bundle type.
fi: Tuntematon bundle-tyyppi.

en: Unknown object type.
fi: Tuntematon objektityyppi.

en: Could not start xcrun executable.
fi: xcrun-käynnistystiedostoa ei voitu käynnistää.

en: You can check progress manually by opening a Terminal and running the following command:
fi: Voit tarkistaa edistymisen manuaalisesti avaamalla Terminaalin ja suorittamalla seuraavan komennon:

en: Run the following command to staple the notarization ticket to the exported application (optional):
fi: Suorita seuraava komento nitoaksesi notarisointilipukkeen vietyyn sovellukseen (vapaavalintainen):

en: No identity found.
fi: Identiteettiä ei löytynyt.

en: Could not start hdiutil executable.
fi: hkiutil-käynnistystiedostoa ei voitu käynnistää.

en: Creating app bundle
fi: Luodaan app bundlea

en: Invalid export format.
fi: Virheellinen vientimalli.

en: Relative symlinks are not supported on this OS, the exported project might be broken!
fi: Suhteelliset symboliset linkit eivät ole tuettuja tässä käyttöjärjestelmässä, viety projekti saattaa olla rikkinäinen!

en: Making PKG
fi: Tehdään PKG

en: Ad-hoc signed applications require the 'Disable Library Validation' entitlement to load dynamic libraries.
fi: Ad-hoc allekirjoitetut sovellukset tarvitsevat 'Disable Library Validation' oikeutuksen ladatakseen dynaamisia kirjastoja.

en: Code signing bundle
fi: Allekirjoitetaan bundle-koodi

en: Making DMG
fi: Tehdään DMG

en: Code signing DMG
fi: Allekirjoitetaan DMG-koodi

en: Making ZIP
fi: Tehdään ZIP

en: Notarization requires the app to be archived first, select the DMG or ZIP export format instead.
fi: Notarisointi edellyttää, että sovellus on ensin pakattu; valitse sen sijaan DMG- tai ZIP-vientimuoto.

en: Sending archive for notarization
fi: Lähetetään tiedostopaketti notarisointia varten

en: Could not open file to read from path "%s".
fi: Ei voitu avata luettavaksi tiedostoa polulta "%s".

en: Invalid bundle identifier:
fi: Virheellinen bundle-tunniste:

en: Warning: Built-in "codesign" is selected in the Editor Settings. Code signing is limited to ad-hoc signature only.
fi: Varoitus: Editorin asetuksissa on valittuna sisäänrakennettu "codesign". Koodin allekirjoitus on rajoitettu vain ad-hoc allekirjoituksiin.

en: Warning: Xcode command line tools are not installed, using built-in "codesign". Code signing is limited to ad-hoc signature only.
fi: Varoitus: Xcode-komentorivityökaluja ei ole asennettu, käytetään sisäänrakennettua "codesign"-työkalua. Koodin allekirjoitus on rajoitettu vain ad-hoc allekirjoituksiin.

en: Notarization: Notarization with an ad-hoc signature is not supported.
fi: Notarisointi: notarisointi ad-hoc allekirjoituksella ei ole tuettua.

en: Notarization: Code signing is required for notarization.
fi: Notarisointi: koodin allekirjoitus tarvitaan notarisointia varten.

en: Notarization: Hardened runtime is required for notarization.
fi: Notarisointi: hardened runtime tarvitaan notarisointia varten.

en: Notarization: Timestamp runtime is required for notarization.
fi: Notarisointi: timestamp runtime tarvitaan notarisointia varten.

en: Notarization: Apple ID name not specified.
fi: Notarointi: Apple ID nimeä ei ole määritetty.

en: Notarization: Apple ID password not specified.
fi: Notarointi: Apple ID salasanaa ei ole määritetty.

en: Warning: Notarization is disabled. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
fi: Varoitus: notarisointi on pois päältä. Gatekeeper estää viedyn projektin käytön, jos se on ladattu tuntemattomasta lähteestä.

en: Code signing is disabled. The exported project will not run on Macs with enabled Gatekeeper and Apple Silicon powered Macs.
fi: Koodin allekirjoitus on pois päältä. Viedyt projektit eivät toimi Maceillä, joissa on Gatekeeper päällä, eivätkä Apple Silicon suorittimia käyttävillä Maceillä.

en: Hardened Runtime is not compatible with ad-hoc signature, and will be disabled!
fi: Hardened Runtime ei ole yhteensopiva ad-hoc allekirjoituksen kanssa ja kytketään pois päältä!

en: Timestamping is not compatible with ad-hoc signature, and will be disabled!
fi: Timestamping ei ole yhteensopiva ad-hoc allekirjoituksen kanssa ja kytketään pois päältä!

en: Warning: Notarization is not supported from this OS. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
fi: Varoitus: notarisointi ei ole tuettu tästä käyttöjärjestelmästä. Gatekeeper estää viedyn projektin käytön, jos se on ladattu tuntemattomasta lähteestä.

en: Privacy: Microphone access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: mikrofonin käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Privacy: Camera access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: kameran käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Privacy: Location information access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: sijaintitiedon käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Privacy: Address book access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: osoitekirjan käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Privacy: Calendar access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: kalenterin käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Privacy: Photo library access is enabled, but usage description is not specified.
fi: Yksityisyys: kuvakirjaston käyttö on sallittu, mutta käyttökuvausta ei ole määritelty.

en: Invalid package short name.
fi: Paketin lyhyt nimi on virheellinen.

en: Invalid package unique name.
fi: Paketin yksilöllinen nimi on virheellinen.

en: Invalid package publisher display name.
fi: Paketin julkaisijan näyttönimi on virheellinen.

en: Invalid product GUID.
fi: Tuotteen GUID (yleisesti yksilöllinen tunniste) on virheellinen.

en: Invalid publisher GUID.
fi: Julkaisijan GUID (yleisesti yksilöllinen tunniste) on virheellinen.

en: Invalid background color.
fi: Virheellinen taustaväri.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
fi: Virheellinen Store Logo kuvan koko (pitäisi olla 50x50).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
fi: Virheellinen neliömäisen 44x44 logon kuvakoko (pitäisi olla 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
fi: Virheellinen neliömäisen 71x71 logon kuvakoko (pitäisi olla 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
fi: Virheellinen neliömäisen 150x150 logon kuvakoko (pitäisi olla 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
fi: Virheellinen neliömäisen 310x310 logon kuvakoko (pitäisi olla 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
fi: Virheellinen leveän 310x150 logon kuvakoko (pitäisi olla 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
fi: Virheellinen käynnistyskuvan kuvakoko (pitäisi olla 620x300).

en: Failed to remove temporary file "%s".
fi: Väliaikaista tiedosta ei voida poistaa: "%s".

en: The rcedit tool must be configured in the Editor Settings (Export > Windows > Rcedit) to change the icon or app information data.
fi: rcedit-työkalu täytyy olla konfiguroituna editorin asetuksissa (Export > Windows > Rcedit) ikonin tai sovelluksen tietojen muuttamiseksi.

en: Invalid icon path:
fi: Virheellinen ikonin polku:

en: Invalid file version:
fi: Virheellinen tiedoston versio:

en: Invalid product version:
fi: Virheellinen tuotteen versio:

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
fi: SpriteFrames resurssi on luotava tai asetettava "Frames" ominaisuudelle, jotta AnimatedSprite voi näyttää ruutuja.

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
fi: Vain yksi näkyvä CanvasModulate on sallittu per kohtaus (tai joukko instansoituja kohtauksia). Ensimmäinen luotu toimii, kun taas loput jätetään huomiotta.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
fi: Tämän solmulla ei ole muotoa, joten se ei voi törmätä tai olla vuorovaikutuksessa muiden objektien kanssa.
    Harkitse CollisionShape2D tai CollisionPolygon2D solmun lisäämistä alisolmuksi muodon määrittämiseksi.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
fi: CollisionPolygon2D toimii törmäysmuotona ainoastaan CollisionObject2D solmusta perityille solmuille. Käytä sitä ainoastaan Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, jne. alla antaaksesi niille muodon.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
fi: Tyhjällä CollisionPolygon2D solmulla ei ole vaikutusta törmäyksessä.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
fi: Virheellinen polygoni. 'Solids' luontitilassa tarvitaan ainakin kolme pistettä.

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
fi: Virheellinen polygoni. 'Segments' luontitilassa tarvitaan ainakin kaksi pistettä.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
fi: CollisionShape2D toimii törmäysmuotona ainoastaan CollisionObject2D solmusta perityille solmuille. Käytä sitä ainoastaan Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, jne. alla antaaksesi niille muodon.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
fi: CollisionShape2D solmulla täytyy olla muoto, jotta se toimisi. Ole hyvä ja luo sille muotoresurssi!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
fi: Polygonipohjaisia muotoja ei ole tarkoitus käyttää tai muokata suoraan CollisionShape2D solmun kautta. Ole hyvä ja käytä sen sijaan CollisionPolygon2D solmua.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
fi: CPUParticles2D animaatio edellyttää CanvasItemMaterial käyttöä niin että "Particles Animation" on kytketty päälle.

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
fi: Solmujen A ja B tulee olla PhysicsBody2D tyyppisiä

en: Node A must be a PhysicsBody2D
fi: Solmun A tulee olla PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
fi: Solmun B tulee olla PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
fi: Liitos ei ole yhdistetty kahteen PhysicsBody2D solmuun

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
fi: Solmujen A ja B tulee olla eri PhysicsBody2D solmut

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
fi: Tekstuuri, jolta löytyy valon muoto, täytyy antaa "texture" ominaisuudelle.

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
fi: Jotta tämä peittäjä toimisi, sille on asetettava (tai piirrettävä) peittopolygoni.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
fi: Tämän peittäjän peittopolygoni on tyhjä. Ole hyvä ja piirrä polygoni.

en: The NavigationObstacle2D only serves to provide collision avoidance to a Node2D object.
fi: NavigationObstacle2D on olemassa ainoastaan tarjotakseen Node2D objektille törmäyksen välttämistä.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
fi: Tälle solmulle on asetettava tai luotava NavigationPolygon resurssi, jotta se toimisi. Ole hyvä ja aseta ominaisuus tai piirrä monikulmio.

en: Rotation Degrees
fi: Kierto asteina

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
fi: ParallaxLayer solmu toimii ainoastaan, jos se on ParallaxBackground solmun alla.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles2D node instead. You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
fi: GPU-pohjaiset partikkelit eivät ole tuettuja GLES2 näyttöajurilla.
    Käytä sen sijaan CPUParticles2D solmua. Voit käyttää työkalupalkin toimintoa "Muunna CPUParticles2D solmuksi" tähän tarkoitukseen.

en: On macOS, Particles2D rendering is much slower than CPUParticles2D due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles2D instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
fi: MacOS:llä Particles2D:n renderöinti on paljon hitaampaa kuin CPUParticles2D:n, koska muunnoksen palautus on toteutettu CPU:lla GPU:n sijaan.
    Harkitse CPUParticles2D solmun käyttöä silloin kun kohdealustana on macOS.
    Voit käyttää työkalupalkin toimintoa "Muunna CPUParticles2D solmuksi" tähän tarkoitukseen.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
fi: Materiaalia partikkeleiden käsittelemiseksi ei ole määritetty, joten mitään ei tapahdu.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
fi: Particles2D animaatio edellyttää CanvasItemMaterial käyttöä niin että "Particles Animation" on kytketty päälle.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
fi: PathFollow2D toimii ainoastaan ollessaan asetettuna Path2D solmun alle.

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
fi: Fysiikkamoottori ylikirjoittaa RigidBody2D kokomuutokset (hahmo- tai jäykkätila) ajon aikana.
    Muuta sen sijaan solmun alla olevia törmäysmuotoja.

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
fi: Polkuominaisuuden täytyy osoittaa kelvolliseen Node2D solmuun toimiakseen.

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
fi: Tämän Bone2D ketjun pitäisi päättyä Skeleton2D solmuun.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
fi: Bone2D solmu toimii vain, jos sen yläsolmu on Skeleton2D tai toinen Bone2D.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
fi: Tältä luulta puuttuu kunnollinen lepoasento (REST). Mene Skeleton2D solmuun ja aseta sellainen.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
fi: Laattakartta, jolla on "Use Parent" käytössä, tarvitsee CollisionObject2D isäntäsolmun, jolle voi antaa muotoja. Käytä sitä ainoastaan Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, jne. alla antaaksesi niille muodon.

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
fi: VisibilityEnabler2D toimii parhaiten, kun sitä käytetään muokattua kohtauksen juurta suoraan vanhempana.

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
fi: ARVRCamera solmun isännän täytyy olla ARVROrigin solmu.

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
fi: ARVRController solmun isännän täytyy olla ARVROrigin solmu.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
fi: Ohjaimen tunnus ei saa olla 0, tai tämä ohjain ei ole sidottu oikeaan ohjaimeen.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
fi: ARVRAnchor solmun isännän täytyy olla ARVROrigin solmu.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
fi: Ankkurin tunnus ei saa olla 0, tai tämä ankkuri ei ole sidottu oikeaan ankkuriin.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
fi: ARVROrigin solmu tarvitsee ARVRCamera alisolmun.

en: Finding meshes and lights
fi: Etsitään meshejä ja valoja

en: Preparing geometry (%d/%d)
fi: Valmistellaan geometriaa (%d/%d)

en: Preparing environment
fi: Valmistellaan ympäristöä

en: Generating capture
fi: Luodaan kaappausta

en: Saving lightmaps
fi: Tallennetaan lightmappeja

en: Done
fi: Valmis

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
fi: Tällä solmulla ei ole muotoa, joten se ei voi törmätä tai olla vuorovaikutuksessa muiden objektien kanssa.
    Harkitse CollisionShape tai CollisionPolygon solmun lisäämistä sen alisolmuksi määritelläksesi sen muodon.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
fi: CollisionPolygon solmu antaa ainoastaan törmäysmuodon CollisionObject solmusta periytyville solmuille. Käytä sitä Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, jne. solmujen alla antaaksesi niille muodon.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
fi: Tyhjällä CollisionPolygon solmulla ei ole vaikutusta törmäyksessä.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
fi: CollisionShape solmu antaa ainoastaan törmäysmuodon CollisionObject solmusta periytyville solmuille. Käytä sitä Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, jne. solmujen alla antaaksesi niille muodon.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
fi: CollisionShape solmulle täytyy antaa muoto, jotta se toimisi. Ole hyvä ja luo sille muotoresurssi.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
fi: Tasomuodot eivät toimi hyvin ja ne tullaan poistaamaan tulevissa versioissa. Ole hyvä ja älä käytä niitä.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
fi: ConcavePolygonShape ei tue RigidBody solmua muussa kuin staattisessa tilassa.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
fi: Mitään ei näy, koska meshiä ei ole asetettu.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
fi: CPUParticles animaatio edellyttää SpatialMaterial käyttöä niin, että Billboard Mode tilaksi on asetettu "Particle Billboard".

en: Plotting Meshes
fi: Piirretään meshejä

en: Finishing Plot
fi: Viimeistellään piirto

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
fi: GIProbe ei ole tuettu GLES2 näyttöajurissa.
    Käytä sen sijaan BakedLightmap resurssia.

en: The GIProbe Compress property has been deprecated due to known bugs and no longer has any effect.
    To remove this warning, disable the GIProbe's Compress property.
fi: GIProben Compress-ominaisuus on poistettu käytöstä tiedossa olevien bugien vuoksi, eikä sillä ole enää mitään vaikutusta.
    Poista GIProben Compress-ominaisuus käytöstä poistaaksesi tämän varoituksen.

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
fi: SpotLight, jonka kulma on suurempi kuin 90 astetta, ei voi heittää varjoja.

en: No shape is set.
fi: Mitään muotoa ei ole asetettu.

en: Only uniform scales are supported.
fi: Vain uniform-skaalat ovat tuettuja.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles node instead. You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
fi: GPU-pohjaiset partikkelit eivät ole tuettuja GLES2 näyttöajurilla.
    Käytä sen sijaan CPUParticles solmua. Voit käyttää työkalupalkin toimintoa "Muunna CPUParticles solmuksi" tähän tarkoitukseen.

en: On macOS, Particles rendering is much slower than CPUParticles due to transform feedback being implemented on the CPU instead of the GPU.
    Consider using CPUParticles instead when targeting macOS.
    You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
fi: MacOS:llä Particles:n renderöinti on paljon hitaampaa kuin CPUParticles:n, koska muunnoksen palautus on toteutettu CPU:lla GPU:n sijaan.
    Harkitse CPUParticles solmun käyttöä silloin kun kohdealustana on macOS.
    Voit käyttää työkalupalkin toimintoa "Muunna CPUParticles solmuksi" tähän tarkoitukseen.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
fi: Mitään ei näy, koska mesheille ei ole asetettu piirtopyyhkäisyjä (draw passes).

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
fi: Particles animaatio edellyttää SpatialMaterial käyttöä niin, että Billboard Mode tilaksi on asetettu "Particle Billboard".

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
fi: PathFollow toimii ainoastaan ollessaan asetettuna Path solmun alle.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
fi: PathFollow ROTATION_ORIENTED edellyttää, että sen Path isäntäsolmun Curve resurssin "Up Vector" on asetettu päälle.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
fi: Fysiikkamoottori ylikirjoittaa RigidBody kokomuutokset (hahmo- tai jäykkätilassa) ajon aikana.
    Muuta sen sijaan solmun alla olevia törmäysmuotoja.

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
fi: Solmujen A ja B tulee olla PhysicsBody tyyppisiä

en: Node A must be a PhysicsBody
fi: Solmun A tulee olla PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
fi: Solmun B tulee olla PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
fi: Liitos ei ole yhdistetty mihinkään PhysicsBody solmuun

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
fi: Solmujen A ja B tulee olla eri PhysicsBody solmut

en: The RoomManager should not be a child or grandchild of a Portal.
fi: RoomManager solmun ei pitäisi sijaita Portal solmun alla.

en: A Room should not be a child or grandchild of a Portal.
fi: Room solmun ei pitäisi sijaita Portal solmun alla.

en: A RoomGroup should not be a child or grandchild of a Portal.
fi: RoomGroup solmun ei pitäisi sijaita Portal solmun alla.

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
fi: "Remote Path" etäpolkuominaisuuden täytyy osoittaa kelvolliseen Spatial tai Spatial-perittyyn solmuun toimiakseen.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
fi: Room solmun alla ei voi olla toista Room solmua.

en: The RoomManager should not be placed inside a Room.
fi: RoomManager solmua ei pitäisi sijoittaa Room solmun sisään.

en: A RoomGroup should not be placed inside a Room.
fi: RoomGroup solmua ei pitäisi sijoittaa Room solmun sisään.

en: Room convex hull contains a large number of planes.
    Consider simplifying the room bound in order to increase performance.
fi: Huoneen konveksi runko sisältää suuren määrän tasoja.
    Harkitse huoneen rajojen yksinkertaistamista suorituskyvyn lisäämiseksi.

en: The RoomManager should not be placed inside a RoomGroup.
fi: RoomManager solmua ei pitäisi sijoittaa RoomGroup solmun sisään.

en: The RoomList has not been assigned.
fi: RoomList solmua ei ole määrätty.

en: The RoomList node should be a Spatial (or derived from Spatial).
fi: RoomList solmun tulisi olla Spatial (tai periytynyt Spatial solmusta).

en: Portal Depth Limit is set to Zero.
    Only the Room that the Camera is in will render.
fi: Portaalin Depth Limit on asetettu nollaksi.
    Vain se huone, jossa kamera on, piirretään.

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
fi: Kohtauspuussa pitäisi olla vain yksi huonemanageri.

en: RoomList path is invalid.
    Please check the RoomList branch has been assigned in the RoomManager.
fi: RoomList solmun polku on virheellinen.
    Ole hyvä ja tarkista, että RoomList haara on määrätty RoomManager solmussa.

en: RoomList contains no Rooms, aborting.
fi: RoomList solmulla ei ole Room solmuja, keskeytetään.

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
fi: Havaittiin väärin nimettyjä solmuja, tarkista yksityiskohdat tulostelokista. Keskeytetään.

en: Portal link room not found, check output log for details.
fi: Portaalin linkkihuonetta ei löydetty, tarkista yksityiskohdat tulostelokista.

en: Portal autolink failed, check output log for details.
    Check the portal is facing outwards from the source room.
fi: Portaalin automaatinen linkitys epäonnistui, tarkista yksityiskohdat tulostelokista.
    Tarkista, että portaali on suunnattu ulospäin lähtöhuoneesta katsottuna.

en: Room overlap detected, cameras may work incorrectly in overlapping area.
    Check output log for details.
fi: Havaittiin päällekkäisiä huoneita, kamerat saattavat toimia virheellisesti päällekkäisillä alueilla.
    Tarkista yksityiskohdat tulostelokista.

en: Error calculating room bounds.
    Ensure all rooms contain geometry or manual bounds.
fi: Virhe laskettaessa huoneen rajoja.
    Varmista, että kaikki huoneet sisältävät geometrian tai käsin syötetyt rajat.

en: This body will be ignored until you set a mesh.
fi: Tämä kappale sivuutetaan, kunnes asetat meshin.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
fi: Fysiikkamoottori ylikirjoittaa SoftBody kokomuutokset ajon aikana.
    Muuta kokoa sen sijaan alisolmujen törmäysmuodoissa.

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
fi: AnimatedSprite3D solmulle täytyy luoda tai asettaa "Frames" ominaisuudeksi SpriteFrames resurssi ruutujen näyttämiseksi.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
fi: VehicleWheel solmu tarjoaa rengasjärjestelmän VehicleBody solmulle. Ole hyvä ja käytä sitä VehicleBody solmun alla.

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
fi: Maailmanympäristö edellyttää, että sen "Ympäristö" -ominaisuus sisältää ympäristön, jotta sen vaikutus olisi näkyvissä.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
fi: Vain yksi maailmanympäristö on sallittu per kohtaus (tai joukko instansoituja kohtauksia).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
fi: Tämä maailmanympäristö jätetään huomiotta. Lisää joko kamera (3D-kohtauksia varten) tai aseta tämän ympäristön taustatilaksi Canvas (2D-kohtauksia varten).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
fi: BlendTree solmusta '%' ei löytynyt animaatiota: '%s'

en: Animation not found: '%s'
fi: Animaatio ei löytynyt: '%s'

en: Anim Apply Reset
fi: Tee animaation palautus

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
fi: Virheellinen animaatio solmussa '%s': '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
fi: Virheellinen animaatio: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
fi: Mitään ei ole yhdistetty syötteeseen '%s' solmussa '%s'.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
fi: Graafille ei ole asetettu AnimationNode juurisolmua.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
fi: Polku animaatiot sisältävään AnimationPlayer solmuun on asettamatta.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
fi: AnimationPlayerille asetettu polku ei johda AnimationPlayer solmuun.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
fi: AnimationPlayer solmun juurisolmu ei ole kelvollinen.

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
fi: Tämä solmu on poistettu käytöstä. Käytä sen sijaan AnimationTree solmua.

en: Color: #%s
    LMB: Apply color
    RMB: Remove preset
fi: Väri: #%s
    Vasen hiirenkorva: Aseta väri
    Oikea hiirenkorva: Poista esiasetus

en: Pick a color from the editor window.
fi: Valitse väri editori-ikkunasta.

en: Switch between hexadecimal and code values.
fi: Vaihda heksadesimaali- ja koodiarvojen välillä.

en: Add current color as a preset.
fi: Lisää nykyinen väri esiasetukseksi.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
fi: Säilöllä ei ole itsessään mitään merkitystä, ellei jokin skripti säädä sen alisolmujen sijoitustapaa.
    Jos et aio lisätä skriptiä, ole hyvä ja käytä sen sijaan tavallista Control solmua.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
fi: Työkaluvihjettä ei näytettä, sillä ohjaimen Mouse Filter asetus on "Ignore". Ratkaistaksesi tämän, laita Mouse Filter asetukseksi "Stop" tai "Pass".

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Alert!
fi: Huomio!

en: Please Confirm...
fi: Ole hyvä ja vahvista...

en: Must use a valid extension.
fi: Käytä sopivaa tiedostopäätettä.

en: Enable grid minimap.
fi: Käytä ruudukon pienoiskarttaa.

en: The Tile and Tile Fit options for Axis Stretch properties are only effective when using the GLES3 rendering backend.
    The GLES2 backend is currently in use, so these modes will act like Stretch instead.
fi: Tile ja Tile Fit valinnat Axis Stretch ominaisuuksille vaikuttavat ainoastaan GLES3 renderöintiä käytettäessä.
    GLES2 on parhaillaan käytössä, joten nämä tilat toimivat sen sijaan samaan tapaan kuin Stretch.

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
fi: Ponnahdusikkunat piilotetaan oletusarvoisesti ellet kutsu popup()-funktiota tai jotain muuta popup*() -funktiota. Ne saadaan näkyville muokattaessa, mutta eivät näy suoritettaessa.

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
fi: Jos "Exp Edit" on päällä, "Min Value" täytyy olla suurempi kuin 0.

en: Page
fi: Sivu

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
fi: ScrollContainer on tarkoitettu toimimaan yhdellä alikontrollilla.
    Käytä alisolmuna jotakin säilöä (VBox, HBox, jne), tai Control solmua ja aseta haluttu minimikoko käsin.

en: (Other)
fi: (Muu)

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
fi: Projektin asetuksissa määriteltyä oletusympäristöä (Rendering -> Environment -> Default Environment) ei voitu ladata.

en: Very low timer wait times (< 0.05 seconds) may behave in significantly different ways depending on the rendered or physics frame rate.
    Consider using a script's process loop instead of relying on a Timer for very low wait times.
fi: Hyvin alhaiset ajastimen odotusajat (< 0,05 sekuntia) saattavat käyttäytyä merkittävästi eri tavoilla riippuen renderöinnin tai fysiikan päivitystaajuudesta.
    Harkitse skriptin prosessointisilmukan käyttöä Timer solmun hyvin alhaiseen odotusaikaan luottamisen sijaan.

en: The Viewport size must be greater than or equal to 2 pixels on both dimensions to render anything.
fi: Näyttöruudun koko on oltava suurempi tai yhtä suuri kuin kaksi pikseliä kummassakin suunnassa, jotta mitään renderöidään.

en: Transition
fi: Siirtymä

en: OccluderShapeSphere Set Spheres
fi: Aseta pallot OccluderShapeSpherelle

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
fi: Näytteistysportti on yhdistetty mutta ei käytössä. Harkitse lähteen vaihtamista 'SamplerPort' asetukseen.

en: Invalid source for preview.
fi: Virheellinen lähde esikatselulle.

en: Invalid source for shader.
fi: Virheellinen lähde sävyttimelle.

en: Invalid comparison function for that type.
fi: Virheellinen vertailufunktio tälle tyypille.

en: Mix
fi: Sekoita

en: Center Of Mass
fi: Massakeskipiste

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
fi: Varying tyyppiä ei voi sijoittaa '%s' funktiossa.

en: Assignment to function.
fi: Sijoitus funktiolle.

en: Assignment to uniform.
fi: Sijoitus uniformille.

en: Constants cannot be modified.
fi: Vakioita ei voi muokata.

en: Import BPTC
fi: Tuo BPTC

en: Import S3TC
fi: Tuo S3TC

en: Import ETC
fi: Tuo ETC

en: Import ETC2
fi: Tuo ETC2

en: Import PVRTC
fi: Tuo PVRTC
