Godot Engine editor - en to it translation catalogue (4388 entries)

en: Clipboard
it: Appunti

en: Current Screen
it: Schermo Attuale

en: Exit Code
it: Codice d'Uscita

en: V-Sync Enabled
it: V-Sync Attivo

en: V-Sync Via Compositor
it: V-Sync da Compositor

en: Low Processor Usage Mode
it: Modalità Processore a Basso Consumo

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
it: Durata Modalità Processore a Basso Consumo (µsec)

en: Keep Screen On
it: Mantieni lo Schermo Acceso

en: Min Window Size
it: Dimensione Minima Finestra

en: Max Window Size
it: Dimensione Massima Finestra

en: Screen Orientation
it: Orientazione Schermo

en: Window
it: Finestra

en: Borderless
it: Senza contorno

en: Per Pixel Transparency Enabled
it: Trasparenza A Livello Di Pixel Abilitata

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Maximized
it: Massimizzata

en: Minimized
it: Minimizzata

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Position
it: Posizione

en: Size
it: Dimensione

en: Editor Hint
it: Suggerimento Editor

en: Print Error Messages
it: Messaggi di Errore di Stampa

en: Iterations Per Second
it: Iterazioni al Secondo

en: Time Scale
it: Scala temporale

en: Physics Jitter Fix
it: Ripara Instabilità Fisica

en: Error
it: Errore

en: Error String
it: Stringa di Errore

en: Error Line
it: Linea di Errore

en: Result
it: Risultati

en: Memory
it: Memoria

en: Limits
it: Limiti

en: Command Queue
it: Coda dei Comandi

en: Multithreading Queue Size (KB)
it: Dimensione Coda Multithreading (KB)

en: Function
it: Funzioni

en: Data
it: Dati

en: Network
it: Reti

en: Remote FS
it: FS Remoto

en: Page Size
it: Dimensione Pagina

en: Page Read Ahead
it: Lettura Anticipata Pagine

en: Blocking Mode Enabled
it: Modalità Blocco Attivata

en: Connection
it: Connessione

en: Read Chunk Size
it: Leggi Dimensione Chunk

en: Object ID
it: ID degli Oggetti

en: Allow Object Decoding
it: Permetti l'Object Decoding

en: Refuse New Network Connections
it: Rifiuta Nuove Connessioni Network

en: Network Peer
it: Peer di Rete

en: Root Node
it: Nodo Radice

en: Refuse New Connections
it: Rifiuta Nuove Connessioni

en: Transfer Mode
it: Modalità Trasferimento

en: Encode Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Encode Buffer

en: Input Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Input Buffer

en: Output Buffer Max Size
it: Dimensione Massima Output Buffer

en: Data Array
it: Array di Dati

en: Blocking Handshake
it: Blocco Handshake

en: Max Pending Connections
it: Quantità Massima Connessioni in Attesa

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
it: Tipo dell'argomento di convert() non valido, usa le costanti TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
it: Prevista una stringa di lunghezza 1 (un singolo carattere).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
it: Byte insufficienti per decodificarli o formato non valido.

en: Invalid input %d (not passed) in expression
it: Input %d non valido (assente) nell'espressione

en: self can't be used because instance is null (not passed)
it: self non può essere usato perché l'istanza è null (non passata)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
it: Operandi non validi per l'operatore %s, %s e %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
it: Indice di tipo %s non valido per il tipo base %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
it: Nome dell'indice "%s" non valido per il tipo base %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
it: Argomenti non validi per costruire "%s"

en: On call to '%s':
it: Alla chiamata di '%s':

en: Seed
it: Seme

en: State
it: Stato

en: Message Queue
it: Coda Messaggi

en: Max Size (KB)
it: Dimensione Massima (KB)

en: Mouse Mode
it: Modalità Mouse

en: Use Accumulated Input
it: Usa Input Accumulati

en: Device
it: Dispositivo

en: Command
it: Comando

en: Physical
it: Fisico

en: Pressed
it: Premuto

en: Scancode
it: Codice di scansione

en: Physical Scancode
it: Codice di Scansione Fisico

en: Button Mask
it: Maschera Pulsante

en: Global Position
it: Posizione Globale

en: Factor
it: Coefficiente

en: Button Index
it: Indice Pulsante Mouse

en: Doubleclick
it: Doppio click

en: Pressure
it: Pressione

en: Pen Inverted
it: Penna Invertita

en: Relative
it: Relativo

en: Speed
it: Velocità

en: Axis
it: Asse

en: Axis Value
it: Valore Asse

en: Index
it: Indice

en: Action
it: Azione

en: Strength
it: Intensità

en: Channel
it: Canale

en: Message
it: Messaggio

en: Pitch
it: Altezza

en: Velocity
it: Velocità

en: Instrument
it: Strumento

en: Controller Number
it: Numero Controller

en: Controller Value
it: Valore Controller

en: Application
it: Applicazione

en: Config
it: Configurazione

en: Project Settings Override
it: Sovrascrittura Impostazioni del Progetto

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Run
it: Esegui

en: Main Scene
it: Scena Principale

en: Disable stdout
it: Disabilita stdout

en: Disable stderr
it: Disabilita stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
it: Utilizza Percorso Nascosto dei Dati del Progetto

en: Use Custom User Dir
it: Utilizza Percorso Utente Personalizzato

en: Custom User Dir Name
it: Nome Personalizzato del Percorso Utente

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Always On Top
it: Sempre In Primo Piano

en: Test Width
it: Test Larghezza

en: Test Height
it: Test Altezza

en: Default Bus Layout
it: Disposizione di Bus Predefinita

en: Main Run Args
it: Parametri Principali Eseguiti

en: Scene Naming
it: Nome Scena

en: Search In File Extensions
it: Cerca nelle Estensioni dei File

en: Script Templates Search Path
it: Percorso di Ricerca dei Template di Script

en: Version Control Autoload On Startup
it: Caricamento automatico del controllo di versione all'avvio

en: Version Control Plugin Name
it: Nome del plugin di controllo della versione

en: UI Accept
it: UI Accetta

en: UI Select
it: UI Seleziona

en: UI Cancel
it: UI Annulla

en: UI Focus Next
it: UI Focalizza il Successivo

en: UI Focus Prev
it: UI Focalizza il Precedente

en: UI Left
it: UI Sinistra

en: UI Right
it: UI Destra

en: UI Up
it: UI Su

en: UI Down
it: UI Giù

en: UI Page Down
it: UI Pagina Giù

en: UI End
it: UI Fine

en: Physics
it: Fisica

en: Rendering
it: Renderer

en: Quality
it: Qualità

en: Filters
it: Filtri

en: Sharpen Intensity
it: Affina Intensità

en: Settings
it: Impostazioni

en: Max Functions
it: Quantità Massima Funzioni

en: Compression
it: Compressione

en: Formats
it: Formato

en: Long Distance Matching
it: Corrispondenza a Lunga Distanza

en: Compression Level
it: Livello Compressione

en: Window Log Size
it: Dimensione Finestra di Log

en: Modules
it: Moduli

en: Connect Timeout Seconds
it: Secondi di Timeout di Connessione

en: Packet Peer Stream
it: Flusso di Trasferimento Pacchetti

en: Max Buffer (Power of 2)
it: Buffer Massimo (Potenza di 2)

en: Certificates
it: Certificati

en: Resource
it: Risorsa

en: Local To Scene
it: Da Locale A Scena

en: Path
it: Percorso

en: Source Code
it: Codice Sorgente

en: Test
it: Testing

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
it: Dimensione Buffer dei Poligoni nel Canvas (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
it: Dimensione Index Buffer dei Poligoni nel Canvas (KB)

en: Snapping
it: Scatto

en: Use GPU Pixel Snap
it: Usa Ancoraggio sui Pixel con GPU

en: Immediate Buffer Size (KB)
it: Dimensione Buffer Immediata (KB)

en: Use Bicubic Sampling
it: Usa Campionamento Bicubico

en: Max Renderable Elements
it: Quantità Massima di Elementi Renderizzabili

en: Max Renderable Lights
it: Quantità Massima di Luci Renderizzabili

en: Max Renderable Reflections
it: Quantità Massima di Riflessioni Renderizzabili

en: Max Lights Per Object
it: Quantità Massima di Luci Per Oggetto

en: Scale
it: Scala

en: Follow Surface
it: Segui Superficie

en: Voxel Cone Tracing
it: Tracciamento a Cono del Voxel

en: High Quality
it: Alta Qualità

en: Blend Shape Max Buffer Size (KB)
it: Dimensione Massima Buffer del Blend Shape (KB)

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
it: Libere

en: Balanced
it: Bilanciate

en: Mirror
it: Specchiate

en: Time:
it: Tempo:

en: Value:
it: Valore:

en: Insert Key Here
it: Inserisci una chiave

en: Duplicate Selected Key(s)
it: Duplica le chiavi selezionate

en: Delete Selected Key(s)
it: Elimina le chiavi selezionate

en: Add Bezier Point
it: Inserisci un punto di controllo di Bézier

en: Move Bezier Points
it: Sposta dei punti di controllo di Bézier

en: Anim Duplicate Keys
it: Duplica delle chiavi d'animazione

en: Anim Delete Keys
it: Elimina delle chiavi d'animazione

en: Anim Change Keyframe Time
it: Cambia il tempo di un fotogramma chiave

en: Anim Change Transition
it: Cambia la transizione di un'animazione

en: Anim Change Transform
it: Cambia la trasformazione di un'animazione

en: Anim Change Keyframe Value
it: Cambia il valore del fotogramma chiave di un'animazione

en: Anim Change Call
it: Cambia la chiamata di un'animazione

en: Frame
it: Fotogramma

en: Time
it: Tempo

en: Location
it: Posizione

en: Rotation
it: Rotazione

en: Value
it: Valore

en: Arg Count
it: Quantità Argomenti

en: Args
it: Argomenti

en: Type
it: Tipo

en: In Handle
it: In gestione

en: Out Handle
it: Non gestire

en: Start Offset
it: Scostamento Dall'Inizio

en: End Offset
it: Scostamento Dalla Fine

en: Animation
it: Animazione

en: Easing
it: Allentamento

en: Anim Multi Change Keyframe Time
it: Cambia il tempo di più fotogrammi chiave

en: Anim Multi Change Transition
it: Cambia la transizione di più animazioni

en: Anim Multi Change Transform
it: Cambia le trasformazioni di più animazioni

en: Anim Multi Change Keyframe Value
it: Cambia il valore di più fotogrammi chiave di un'Animazione

en: Anim Multi Change Call
it: Cambia la chiamata di metodo di più animazioni

en: Change Animation Length
it: Cambia la durata dell'animazione

en: Change Animation Loop
it: Cambia ciclo di animazione

en: Property Track
it: Traccia di proprietà

en: 3D Transform Track
it: Traccia di trasformazioni 3D

en: Call Method Track
it: Traccia di metodi

en: Bezier Curve Track
it: Traccia di curve di Bézier

en: Audio Playback Track
it: Traccia sonora

en: Animation Playback Track
it: Traccia di animazioni

en: Animation length (frames)
it: Durata dell'animazione (fotogrammi)

en: Animation length (seconds)
it: Durata dell'animazione (secondi)

en: Add Track
it: Aggiungi una traccia

en: Animation Looping
it: Ciclicità animazione

en: Functions:
it: Funzioni:

en: Audio Clips:
it: Segmenti audio:

en: Anim Clips:
it: Segmenti d'animazione:

en: Change Track Path
it: Cambia Percorso Traccia

en: Toggle this track on/off.
it: Abilita/Disabilita questa traccia.

en: Update Mode (How this property is set)
it: Modalità di aggiornamento (come viene impostata questa proprietà)

en: Interpolation Mode
it: Modalità d'interpolazione

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
it: Modalità ciclo ad anello (interpola la fine con l'inizio del ciclo)

en: Remove this track.
it: Rimuovi questa traccia.

en: Time (s):
it: Tempo (s):

en: Position:
it: Posizione:

en: Rotation:
it: Rotazione:

en: Scale:
it: Scala:

en: Type:
it: Tipo:

en: (Invalid, expected type: %s)
it: (Non valido, tipo previsto: %s)

en: Easing:
it: Allentamento:

en: In-Handle:
it: In Gestione:

en: Out-Handle:
it: Fuori Gestione:

en: Stream:
it: Flusso:

en: Start (s):
it: inizia:

en: End (s):
it: finisci:

en: Animation Clip:
it: clip delle animazioni:

en: Toggle Track Enabled
it: Abilita/Disabilita una traccia

en: Continuous
it: Continua

en: Discrete
it: Discreta

en: Trigger
it: Attivazione

en: Capture
it: Cattura

en: Nearest
it: Più vicino

en: Linear
it: Lineare

en: Cubic
it: Cubica

en: Clamp Loop Interp
it: Blocca l'interpolazione d'un ciclo

en: Wrap Loop Interp
it: Continua l'interpolazione d'un ciclo

en: Insert Key
it: Inserisci un fotogramma chiave

en: Duplicate Key(s)
it: Duplica i fotogrammi chiave selezionati

en: Add RESET Value(s)
it: Aggiungi valore(i) di RESET

en: Delete Key(s)
it: Elimina i fotogrammi chiave selezionati

en: Change Animation Update Mode
it: Cambia la modalità d'aggiornamento di un'animazione

en: Change Animation Interpolation Mode
it: Cambia la modalità d'interpolazione di un'animazione

en: Change Animation Loop Mode
it: Cambia la modalità del ciclo di un'animazione

en: Remove Anim Track
it: Rimuovi una traccia d'animazione

en: Editors
it: Editori

en: Confirm Insert Track
it: Conferma Traccia Inserita

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
it: Creare una NUOVA traccia per %s e inserire la chiave?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
it: Creare %d NUOVE tracce e inserirci i fotogrammi chiavi?

en: Create
it: Crea

en: Anim Insert
it: Inserisci un'animazione

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
it: nodo "%s"

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
it: animazione

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
it: AnimationPlayer non può animare se stesso, solo altri nodi.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
it: proprietà "%s"

en: Anim Create & Insert
it: Crea un'animazione e inserisci un fotogramma chiave

en: Anim Insert Track & Key
it: Inserisci un traccia con un fotogramma chiave in un'animazione

en: Anim Insert Key
it: Inserisci un fotogramma chiave in un'animazione

en: Change Animation Step
it: Cambia il passo di animazione

en: Rearrange Tracks
it: Riordina delle tracce

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
it: Le tracce di trasformazioni 3D si applicano solo a nodi di tipo Spatial.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
it: Le tracce audio possono puntare solo a nodi di tipo:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
it: Le tracce di animazioni possono puntare solo a nodi di tipo AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
it: Non è possibile aggiungere una nuova traccia senza un nodo radice

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
it: Traccia non valida per una curva di Bézier (nessuna sotto-proprietà adatta)

en: Add Bezier Track
it: Aggiungi una traccia di curve di Bézier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
it: La traccia non è valida, quindi è impossibile aggiungere una chiave.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
it: La traccia non è di tipo Spatial, impossibile aggiungere la chiave

en: Add Transform Track Key
it: Aggiungi una chiave a una traccia di trasformazioni

en: Add Track Key
it: Aggiungi una chiave a una traccia

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
it: La traccia non è valida, quindi non è stato possibile aggiungere una chiave di metodo.

en: Add Method Track Key
it: Aggiungi una chiave a una traccia di chiamate metodi

en: Method not found in object:
it: Metodo non trovato nell'oggetto:

en: Anim Move Keys
it: Sposta delle chiavi d'animazione

en: Transform
it: Trasformazione

en: Methods
it: Metodi

en: Clipboard is empty!
it: Gli appunti sono vuoti!

en: Paste Tracks
it: Incolla delle tracce

en: Anim Scale Keys
it: Scala delle chiavi d'animazione

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
it: Questa opzione non funziona per modificare delle curve di Bézier, dato che si tratta di una singola traccia.

en: Anim Add RESET Keys
it: Aggiungi chiavi di RESET animazione

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
it: Quest'animazione appartiene a una scena importata, eventuali modifiche fatte alle tracce importate non verranno salvate.
    
    Per abilitare la possibilità di aggiungere ulteriori tracce, è necessario andare nelle impostazioni d'importazione della scena, impostare
    "Animation > Storage" su "Files", attivare "Animation > Keep Custom Tracks" e infine reimportare la scena.
    In alternativa è possibile usare una preimpostazione che importi le animazioni in file separati.

en: Warning: Editing imported animation
it: Attenzione: sta venendo modificata un'animazione importata

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
it: Selezionare un nodo AnimationPlayer per creare e modificare animazioni.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
it: Mostra solo le tracce dei nodi selezionati nell'albero.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
it: Raggruppa le tracce per nodo o le visualizza in una lista semplice.

en: Snap:
it: Scatto:

en: Animation step value.
it: Valore del passo dell'animazione.

en: Seconds
it: Secondi

en: Edit
it: Modifica

en: Animation properties.
it: Proprietà dell'animazione.

en: Copy Tracks
it: Copia le tracce

en: Scale Selection
it: Scala la selezione

en: Scale From Cursor
it: Scala a partire dal cursore

en: Duplicate Selection
it: Duplica la selezione

en: Duplicate Transposed
it: Duplica trasposto

en: Delete Selection
it: Elimina la selezione

en: Go to Next Step
it: Vai al passo successivo

en: Go to Previous Step
it: Vai al passo precedente

en: Apply Reset
it: Reimposta

en: Optimize Animation
it: Ottimizza l'animazione

en: Clean-Up Animation
it: Pulisci l'animazione

en: Pick the node that will be animated:
it: Seleziona il nodo che verrà animato:

en: Use Bezier Curves
it: Usa le curve di Bézier

en: Create RESET Track(s)
it: Crea traccia/e di rispristino

en: Anim. Optimizer
it: Ottimizzatore animazioni

en: Max. Linear Error:
it: Max errore lineare:

en: Max. Angular Error:
it: Max errore angolare:

en: Max Optimizable Angle:
it: Max angolo ottimizzabile:

en: Optimize
it: Ottimizza

en: Remove invalid keys
it: Rimuovi le chiavi non valide

en: Remove unresolved and empty tracks
it: Rimuovi le tracce irrisolte e vuote

en: Clean-up all animations
it: Pulisci tutte le animazioni

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
it: Pulisci le animazioni (NON ANNULLABILE!)

en: Clean-Up
it: Pulisci

en: Scale Ratio:
it: Fattore di scala:

en: Select Tracks to Copy
it: Seleziona le tracce da copiare

en: Copy
it: Copia

en: Select All/None
it: Seleziona/Deseleziona tutto

en: Add Audio Track Clip
it: Aggiungi un segmento audio in una traccia sonora

en: Change Audio Track Clip Start Offset
it: Cambia l'inizio di un segmento audio di una traccia sonora

en: Change Audio Track Clip End Offset
it: Cambia la fine del segmento audio di una traccia sonora

en: Resize Array
it: Ridimensiona lista

en: Change Array Value Type
it: Cambia il tipo del valore della lista

en: Change Array Value
it: Cambia il valore della lista

en: Go to Line
it: Vai alla linea

en: Line Number:
it: Numero della linea:

en: %d replaced.
it: %d sostituito.

en: %d match.
it: %d corrispondenze.

en: %d matches.
it: %d corrispondenze.

en: Match Case
it: Maiuscole distinte

en: Whole Words
it: Parole intere

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci tutti

en: Selection Only
it: Solo nella selezione

en: Toggle Scripts Panel
it: Commuta il pannello degli script

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Reset Zoom
it: Reimposta l'ingrandimento

en: Warnings
it: Avvisi

en: Line and column numbers.
it: Numeri di riga e di colonna.

en: Method in target node must be specified.
it: Il metodo del nodo selezionato deve essere specificato.

en: Method name must be a valid identifier.
it: Il nome del metodo deve essere un identificatore valido.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
it: Metodo di destinazione non trovato. Specifica un metodo valido o assegna uno script al nodo di destinazione.

en: Connect to Node:
it: Connetti al Nodo:

en: Connect to Script:
it: Connetti allo script:

en: From Signal:
it: Dal segnale:

en: Scene does not contain any script.
it: La scena non contiene alcuno script.

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add Extra Call Argument:
it: Aggiungi un argomento di chiamata aggiuntivo:

en: Extra Call Arguments:
it: Argomenti di chiamata aggiuntivi:

en: Receiver Method:
it: Metodo ricevitore:

en: Advanced
it: Opzioni avanzate

en: Deferred
it: Differita

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
it: Differisce il segnale memorizzandolo in una coda ed emettendolo in fase d'inattività.

en: Disconnects the signal after its first emission.
it: Disconnette il segnale dopo la sua prima emissione.

en: Cannot connect signal
it: Impossibile connettere il segnale

en: Close
it: Chiudi

en: Connect
it: Connetti

en: Signal:
it: Segnale:

en: Connect '%s' to '%s'
it: Connetti "%s" a "%s"

en: Disconnect '%s' from '%s'
it: Disconnetti "%s" da "%s"

en: Disconnect all from signal: '%s'
it: Disconnetti tutto dal segnale: "%s"

en: Connect...
it: Connetti...

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Connect a Signal to a Method
it: Connetti un segnale a un metodo

en: Edit Connection:
it: Modifica una connessione:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutte le connessioni dal segnale "%s"?

en: Signals
it: Segnali

en: Filter signals
it: Filtra segnali

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
it: Confermare la rimozione di tutte le connessioni da questo segnale?

en: Disconnect All
it: Disconnetti tutto

en: Edit...
it: Modifica...

en: Go to Method
it: Vai al metodo

en: Change %s Type
it: Cambia il tipo di %s

en: Change
it: Cambia

en: Create New %s
it: Crea un nuovo %s

en: No results for "%s".
it: Nessun risultato per "%s".

en: No description available for %s.
it: Nessuna descrizione disponibile per %s.

en: Favorites:
it: Preferiti:

en: Recent:
it: Recenti:

en: Search:
it: Cerca:

en: Matches:
it: Corrispondenze:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Search Replacement For:
it: Cerca rimpiazzo per:

en: Dependencies For:
it: Dipendenze per:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
it: La scena "%s" sta venendo modificata in questo momento.
    I cambiamenti avranno effetto solo una volta ricaricata.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
it: La risorsa "%s" è in uso.
    I cambiamenti avranno effetto una volta ricaricata.

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Dependencies:
it: Dipendenze:

en: Fix Broken
it: Ripara le dipendenze rotte

en: Dependency Editor
it: Editor di dipendenze

en: Search Replacement Resource:
it: Cerca risorsa di rimpiazzo:

en: Open
it: Apri

en: Owners of: %s (Total: %d)
it: proprietario di: %s (Totale: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
it: Rimuovere i file selezionati dal progetto? (non annullabile)
    A seconda della propria configurazione di sistema, essi saranno spostati nel cestino di sistema oppure eliminati permanentemente.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
it: I file che stanno per essere rimossi sono richiesti per il funzionamento di altre risorse.
    Rimuoverli comunque? (non annullabile)
    A seconda della propria configurazione di sistema, essi saranno spostati nel cestino di sistema oppure eliminati permanentemente.

en: Cannot remove:
it: Impossibile rimuovere:

en: Error loading:
it: Errore di caricamento:

en: Load failed due to missing dependencies:
it: Caricamento fallito a causa di dipendenze mancanti:

en: Open Anyway
it: Apri comunque

en: Which action should be taken?
it: Quale azione deve essere intrapresa?

en: Fix Dependencies
it: Ripara delle dipendenze

en: Errors loading!
it: Errori durante il caricamento!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
it: Eliminare definitivamente %d elementi? (Non annullabile!)

en: Show Dependencies
it: Mostra le dipendenze

en: Orphan Resource Explorer
it: Esplora risorse orfane

en: Delete
it: Elimina

en: Owns
it: Possiede

en: Resources Without Explicit Ownership:
it: Risorse senza un proprietario esplicito:

en: Change Dictionary Key
it: Cambia una chiave di un dizionario

en: Change Dictionary Value
it: Cambia il valore di un dizionario

en: Thanks from the Godot community!
it: Grazie dalla comunità di Godot!

en: Click to copy.
it: Clicca per copiare.

en: Godot Engine contributors
it: Contributori di Godot Engine

en: Project Founders
it: Fondatori del progetto

en: Lead Developer
it: Sviluppatore principale

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
it: Capo Progetto

en: Developers
it: Sviluppatori

en: Authors
it: Autori

en: Platinum Sponsors
it: Sponsor platino

en: Gold Sponsors
it: Sponsor oro

en: Silver Sponsors
it: Sponsor argento

en: Bronze Sponsors
it: Sponsor bronzo

en: Mini Sponsors
it: Sponsor mini

en: Gold Donors
it: Donatori oro

en: Silver Donors
it: Donatori argento

en: Bronze Donors
it: Donatori bronzo

en: Donors
it: Donatori

en: License
it: Licenza

en: Third-party Licenses
it: Licenze di terze parti

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
it: Godot Engine dipende da molte librerie di terze parti gratuite e aperte, tutte compatibili con i termini della sua licenza MIT. Qui di seguito una lista esaustiva di tutti i componenti di terze parti con le rispettive dichiarazioni sui loro diritti d'autore e termini di licenza.

en: All Components
it: Tutti i componenti

en: Components
it: Componenti

en: Licenses
it: Licenze

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
it: Errore nell'apertura del file del contenuto per "%s" (non è in formato ZIP).

en: %s (already exists)
it: %s (già esistente)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
it: File del contenuto "%s" - %d file sono in conflitto col progetto:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
it: File del contenuto "%s" - Nessun file è in conflitto col progetto:

en: Uncompressing Assets
it: Estraendo i contenuti

en: The following files failed extraction from asset "%s":
it: L'estrazione dei seguenti file dal contenuto "%s" è fallita:

en: (and %s more files)
it: (e %s altri file)

en: Asset "%s" installed successfully!
it: Contenuto "%s" installato con successo!

en: Success!
it: Successo!

en: Install
it: Installa

en: Asset Installer
it: Installatore di contenuti

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Add Effect
it: Aggiungi un effetto

en: Rename Audio Bus
it: Rinomina un bus audio

en: Change Audio Bus Volume
it: Cambia il volume di un bus audio

en: Toggle Audio Bus Solo
it: Commuta lo stato di solista di un bus audio

en: Toggle Audio Bus Mute
it: Commuta l'ammutolimento di un bus audio

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
it: Commuta il bypass degli effetti del bus audio

en: Select Audio Bus Send
it: Seleziona invio del bus audio

en: Add Audio Bus Effect
it: Aggiungi un effetto a un bus audio

en: Move Bus Effect
it: Sposta un effetto di un bus

en: Delete Bus Effect
it: Cancella un effetto di un bus

en: Drag & drop to rearrange.
it: Trascina e rilascia per riordinare.

en: Solo
it: Solista

en: Mute
it: Muto

en: Bypass
it: Aggira

en: Bus Options
it: Opzioni Bus

en: Duplicate
it: Duplica

en: Reset Volume
it: Ripristina il volume

en: Delete Effect
it: Elimina Effetto

en: Add Audio Bus
it: Aggiungi un bus audio

en: Master bus can't be deleted!
it: Il bus principale non può essere eliminato!

en: Delete Audio Bus
it: Elimina un bus audio

en: Duplicate Audio Bus
it: Duplica un bus audio

en: Reset Bus Volume
it: Ripristina il volume di un bus

en: Move Audio Bus
it: Sposta un bus audio

en: Save Audio Bus Layout As...
it: Salva la disposizione del bus audio come...

en: Location for New Layout...
it: Posizione per la nuova disposizione...

en: Open Audio Bus Layout
it: Apri la disposizione di un bus audio

en: There is no '%s' file.
it: File "%s" assente.

en: Layout:
it: Disposizione:

en: Invalid file, not an audio bus layout.
it: File non valido, non è una disposizione di un bus audio.

en: Error saving file: %s
it: Errore nel salvataggio del file: %s

en: Add Bus
it: Aggiungi bus

en: Add a new Audio Bus to this layout.
it: Aggiungi un nuovo bus audio a questa disposizione.

en: Load
it: Carica

en: Load an existing Bus Layout.
it: Carica una disposizione di bus esistente.

en: Save As
it: Salva come

en: Save this Bus Layout to a file.
it: Salva questa disposizione di bus in un file.

en: Load Default
it: Carica predefinita

en: Load the default Bus Layout.
it: Carica la disposizione di bus predefinita.

en: Create a new Bus Layout.
it: Crea una nuova disposizione di bus.

en: Audio Bus Layout
it: Disposizione Bus Audio

en: Invalid name.
it: Nome non valido.

en: Cannot begin with a digit.
it: Non può iniziare con una cifra.

en: Valid characters:
it: Caratteri validi:

en: Must not collide with an existing engine class name.
it: Non deve collidere con il nome di una classe del motore esistente.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
it: Non deve confliggere con il nome di un tipo predefinito già esistente.

en: Must not collide with an existing global constant name.
it: Non deve collidere con il nome di una costante globale esistente.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
it: Una parola chiave non può essere utilizzata come nome di un Autoload.

en: Autoload '%s' already exists!
it: L'Autoload "%s" esiste già!

en: Rename Autoload
it: Rinomina Autocaricamento

en: Toggle AutoLoad Globals
it: Commuta Autocaricamenti Globali

en: Move Autoload
it: Sposta l'Autocaricamento

en: Remove Autoload
it: Rimuovi l'autocaricamento

en: Enable
it: Abilita

en: Rearrange Autoloads
it: Riordina gli Autoload

en: Can't add autoload:
it: Non è possibile aggiungere l'autoload:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
it: %s è un path non valido. File inesistente.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
it: %s non è un percorso valido. Non si trova nel percorso delle risorse (res://).

en: Add AutoLoad
it: Aggiungi un AutoLoad

en: Path:
it: Percorso:

en: Node Name:
it: Nome del Nodo:

en: Global Variable
it: Valiabile globale

en: Paste Params
it: Incolla dei parametri

en: Updating Scene
it: Aggiornamento della scena

en: Storing local changes...
it: Memorizzazione dei cambiamenti locali…

en: Updating scene...
it: Aggiornamento della scena...

en: [empty]
it: [vuoto]

en: [unsaved]
it: [non salvato]

en: Please select a base directory first.
it: Si prega di selezionare prima una cartella di base.

en: Choose a Directory
it: Scegli una cartella

en: Create Folder
it: Crea una cartella

en: Name:
it: Nome:

en: Could not create folder.
it: Impossibile creare la cartella.

en: Choose
it: Scegli

en: Project export for platform:
it: Esportazione del progetto per piattaforma:

en: Completed with warnings.
it: Completato con avvertimenti.

en: Completed successfully.
it: Completato con successo.

en: Failed.
it: Fallito.

en: Storing File:
it: Memorizzazione file:

en: No export template found at the expected path:
it: Nessun modello d'esportazione trovato nel percorso previsto:

en: Packing
it: Impacchettando

en: Save PCK
it: Salva PCK

en: Cannot create file "%s".
it: impossibile creare il file "%s".

en: Failed to export project files.
it: Esportazione dei file di progetto fallita.

en: Can't open file to read from path "%s".
it: impossibile aprire file da leggere dalla path "%s".

en: Save ZIP
it: Salva ZIP

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione 'ETC' delle texture per GLES2. Attiva 'Import Etc' nelle impostazioni del progetto.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione "ETC2" delle texture per GLES3. Attiva "Import Etc 2" nelle impostazioni del progetto.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione "ETC" delle texture per il fallback del driver a GLES2.
    Attivare "Import Etc" nelle impostazioni del progetto, oppure disattivare "Driver Fallback Enabled".

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione "PVRTC" delle texture per GLES2. Attivare "Import Pvrtc" nelle impostazioni del progetto.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione "ETC2" o "PVRTC" delle texture per GLES3. Attivare "Import Etc 2" o "Import Pvrtc" nelle impostazioni del progetto.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
it: La piattaforma di destinazione richiede la compressione "PVRTC" delle texture per il fallback del driver a GLES2.
    Attiva "Import Pvrtc" nelle impostazioni del progetto, oppure disattiva "Driver Fallback Enabled".

en: Custom Template
it: Modello Personalizzato

en: Release
it: Rilascio

en: Binary Format
it: Formato Binario

en: 64 Bits
it: 64 Bit

en: Embed PCK
it: Incorpora PCK

en: Texture Format
it: Formato Texture

en: No BPTC Fallbacks
it: Nessun fallback per BPTC

en: Custom debug template not found.
it: Modello di sviluppo personalizzato non trovato.

en: Custom release template not found.
it: Modello di rilascio personalizzato non trovato.

en: Prepare Template
it: Prepara Modello

en: The given export path doesn't exist.
it: Il percorso di esportazione specificato non esiste.

en: Template file not found: "%s".
it: File modello non trovato: "%s".

en: Failed to copy export template.
it: Copiatura del modello di esportazione fallita.

en: PCK Embedding
it: Incorporazione PCK

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
it: Il PCK integrato non può essere più grande di 4 GiB nelle esportazioni a 32 bit.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
it: Converti Risorse Testuali in Binario durante l'Esportazione

en: 3D Editor
it: Editor 3D

en: Script Editor
it: Editor degli script

en: Asset Library
it: Libreria dei contenuti

en: Scene Tree Editing
it: Modifica delle scene

en: Node Dock
it: Pannello dei nodi

en: FileSystem Dock
it: Pannello del file system

en: Import Dock
it: Pannello d'importazione

en: Allows to view and edit 3D scenes.
it: Permette di visuallizzare e modificare le scene 3D.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
it: Permette di modificare gli script usando l'editor di script integrato.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
it: Offre un accesso incorporato alla Libreria dei Contenuti.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
it: Permette di modificare la gerarchia dei nodi nel pannello della scena.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
it: Permette di lavorare coi segnali e i gruppi del nodo selezionato nel pannello della scena.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
it: Permette di esplorare il file system locale tramite un pannello dedicato.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
it: Permette di configurare le impostazioni d'importazione di contenuti individuali. Richiede il pannello del file system per funzionare.

en: (current)
it: (Attuale)

en: (none)
it: (nulla)

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
it: Rimuovere il profilo '%s' attualmente selezionato? Ciò non potrà essere annullato.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
it: Il profilo deve avere un nome valido e non può contenere "."

en: Profile with this name already exists.
it: Esiste già un profilo con questo nome.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
it: (editor disabilitato, proprietà disabilitate)

en: (Properties Disabled)
it: (proprietà disabilitate)

en: (Editor Disabled)
it: (editor disabilitato)

en: Class Options:
it: Opzioni della classe:

en: Enable Contextual Editor
it: Abilita l'editor contestuale

en: Class Properties:
it: Proprietà delle classi:

en: Main Features:
it: Funzionalità Principali:

en: Nodes and Classes:
it: Nodi e Classi:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
it: Il formato del file "%s" non è valido, importazione annullata.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
it: Il profilo "%s" è già presente, rimuoverlo prima dell'importazione. Operazione annullata.

en: Error saving profile to path: '%s'.
it: Errore di salvataggio del profilo nel percorso: "%s".

en: Reset to Default
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Current Profile:
it: Profilo attuale:

en: Create Profile
it: Crea un profilo

en: Remove Profile
it: Rimuovi un profilo

en: Available Profiles:
it: Profili disponibili:

en: Make Current
it: Rendi attuale

en: Import
it: Importare

en: Export
it: Esporta

en: Configure Selected Profile:
it: Configura il profilo selezionato:

en: Extra Options:
it: Opzioni aggiuntive:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
it: Creare o importare un profilo per modificare le classi e le proprietà disponibili.

en: New profile name:
it: Nome del nuovo profilo:

en: Godot Feature Profile
it: Profilo di funzionalità di Godot

en: Import Profile(s)
it: Importa i profili

en: Export Profile
it: Esporta il profilo

en: Manage Editor Feature Profiles
it: Gestisci i profili di funzionalità dell'editor

en: Default Feature Profile
it: Profilo di Funzionalità Predefinito

en: Select Current Folder
it: Seleziona la cartella attuale

en: File exists, overwrite?
it: File esistente, sovrascrivere?

en: Select This Folder
it: Seleziona questa cartella

en: Copy Path
it: Copia il percorso

en: Open in File Manager
it: Apri nel gestore dei file

en: Show in File Manager
it: Mostra nel gestore dei file

en: New Folder...
it: Nuova cartella...

en: Refresh
it: Aggiorna

en: All Recognized
it: Tutti i formati riconosciuti

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: Open a File
it: Apri un file

en: Open File(s)
it: Apri i file

en: Open a Directory
it: Apri una cartella

en: Open a File or Directory
it: Apri un file o una cartella

en: Save
it: Salva

en: Save a File
it: Salva un file

en: Access
it: Accedi

en: Display Mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Mode
it: Modalità

en: Current Dir
it: Cartella Corrente

en: Current File
it: File Corrente

en: Current Path
it: Percorso Corrente

en: Show Hidden Files
it: Mostra File Nascosti

en: Disable Overwrite Warning
it: Disabilita Avviso di Sovrascrittura

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Go Forward
it: Vai avanti

en: Go Up
it: Vai su

en: Toggle Hidden Files
it: Commuta la visibilità dei file nascosti

en: Toggle Favorite
it: Commuta lo stato di preferito

en: Toggle Mode
it: Commuta la modalità

en: Focus Path
it: Metti a fuoco il percorso

en: Move Favorite Up
it: Sposta il preferito su

en: Move Favorite Down
it: Sposta il preferito giù

en: Go to previous folder.
it: Vai alla cartella precedente.

en: Go to next folder.
it: Vai alla cartella successiva.

en: Go to parent folder.
it: Vai alla cartella superiore.

en: Refresh files.
it: Ricarica i file.

en: (Un)favorite current folder.
it: Aggiungi/rimuovi la cartella attuale dai preferiti.

en: Toggle the visibility of hidden files.
it: Commuta la visibilità dei file nascosti.

en: View items as a grid of thumbnails.
it: Visualizza gli elementi in una griglia di miniature.

en: View items as a list.
it: Visualizza elementi in una lista.

en: Directories & Files:
it: File e cartelle:

en: Preview:
it: Anteprima:

en: ScanSources
it: Scansiona i sorgenti

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
it: Esistono più importatori per tipi diversi che puntano al file %s, importazione annullata

en: (Re)Importing Assets
it: Reimportando i contenuti

en: Reimport Missing Imported Files
it: Reimporta Files Importati Mancanti

en: Top
it: In cima

en: Class:
it: Classe:

en: Inherits:
it: Eredita:

en: Inherited by:
it: Ereditato da:

en: Online Tutorials
it: Corsi Online

en: Properties
it: Proprietà

en: overrides %s:
it: sovrascrive %s:

en: default:
it: predefinito:

en: Theme Properties
it: Proprietà del tema

en: Colors
it: Colori

en: Constants
it: Costanti

en: Fonts
it: Font

en: Icons
it: Icone

en: Styles
it: Stili

en: Enumerations
it: Enumerazioni

en: Property Descriptions
it: Descrizioni delle proprietà

en: (value)
it: (valore)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
it: Al momento non esiste alcuna descrizione per questa proprietà. Aiutaci [color=$color][url=$url]aggiungendone una[/url][/color]!

en: Method Descriptions
it: Descrizioni del metodo

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
it: Al momento non esiste alcuna descrizione per questo metodo. Aiutaci [color=$color][url=$url]aggiungendone una[/url][/color]!

en: Text Editor
it: Editor di Testo

en: Help
it: Aiuto

en: Sort Functions Alphabetically
it: Ordina le Funzioni Alfabeticamente

en: Search Help
it: Cerca aiuto

en: Case Sensitive
it: Distingui tra maiuscole e minuscole

en: Show Hierarchy
it: Mostra dipendenze

en: Display All
it: Mostra tutto

en: Classes Only
it: Solo le classi

en: Methods Only
it: Solo i metodi

en: Signals Only
it: Solo i segnali

en: Constants Only
it: Solo le costanti

en: Properties Only
it: Solo le proprietà

en: Theme Properties Only
it: Solo le proprietà del tema

en: Member Type
it: Tipo di membro

en: Class
it: Classe

en: Method
it: Metodo

en: Signal
it: Segnale

en: Constant
it: Costante

en: Property
it: Proprietà

en: Theme Property
it: Proprietà del tema

en: Property:
it: Proprietà:

en: Label
it: Etichetta

en: Read Only
it: Sola Lettura

en: Checkable
it: Casella di Spunta

en: Checked
it: Selezionato

en: Draw Red
it: Colora di Rosso

en: Keying
it: Tasti

en: Pin value
it: Fissa valore

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
it: Fissare un valore ne forza il salvataggio anche se è uguale al valore predefinito.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
it: Fissa valore [Disabilitato perché '%s' è solo per l'editor]

en: Set %s
it: Imposta %s

en: Set Multiple:
it: Imposta più valori:

en: Pinned %s
it: %s fissato

en: Unpinned %s
it: %s non fissato

en: Copy Property
it: Copia proprietà

en: Paste Property
it: Incolla proprietà

en: Copy Property Path
it: Copia il percorso della proprietà

en: Copy Selection
it: Copia selezione

en: Clear
it: Rimuovi tutto

en: Clear Output
it: Svuota l'output

en: Stop
it: Ferma

en: Start
it: Inizia

en: Down
it: In entrata

en: Up
it: In uscita

en: Node
it: Nodo

en: Incoming RPC
it: RPC in arrivo

en: Incoming RSET
it: RSET in arrivo

en: Outgoing RPC
it: RPC in uscita

en: Outgoing RSET
it: RSET in uscita

en: New Window
it: Nuova Finestra

en: Unnamed Project
it: Progetto Senza Nome

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
it: Gira quando la finestra dell'editor si aggiorna.
    Aggiorna continuamente è attivo, il che può aumentare il consumo di corrente. Cliccare per disabilitarlo.

en: Spins when the editor window redraws.
it: Gira quando la finestra dell'editor viene ridisegnata.

en: Imported resources can't be saved.
it: Le risorse importate non possono essere salvate.

en: Error saving resource!
it: Errore durante il salvataggio della risorsa!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
it: Questa risorsa non può essere salvata perché non appartiene alla scena che si sta modificando. Assicurarsi di renderla unica.

en: Save Resource As...
it: Salva risorsa come...

en: Can't open file for writing:
it: Impossibile aprire il file in scrittura:

en: Requested file format unknown:
it: Formato del file richiesto sconosciuto:

en: Error while saving.
it: Errore durante il salvataggio.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
it: Impossibile aprire "%s". Il file potrebbe essere stato spostato o eliminato.

en: Error while parsing '%s'.
it: Errore durante l'elaborazione di "%s".

en: Unexpected end of file '%s'.
it: Fine del file "%s" non prevista.

en: Missing '%s' or its dependencies.
it: "%s" mancante o dipendenze mancanti.

en: Error while loading '%s'.
it: Errore durante il caricamento di "%s".

en: Saving Scene
it: Salvando la scena

en: Analyzing
it: Analizzando

en: Creating Thumbnail
it: Creando la miniatura

en: This operation can't be done without a tree root.
it: Questa operazione non può essere eseguita senza una radice dell'albero.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
it: Questa scena non può essere salvata perché contiene un'istanziazione ciclica.
    Riprovare a eseguire il salvataggio dopo aver risolto il problema.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
it: Impossibile salvare la scena. È probabile che le dipendenze (instanze o eredità) non siano state soddisfatte.

en: Could not save one or more scenes!
it: Impossibile salvare una o più scene!

en: Save All Scenes
it: Salva tutte le scene

en: Can't overwrite scene that is still open!
it: Impossibile sovrascrivere una scena ancora aperta!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
it: Impossibile caricare la MeshLibrary per l'unione!

en: Error saving MeshLibrary!
it: Errore nel salvataggio della MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
it: Impossibile caricare il TileSet per unione!

en: Error saving TileSet!
it: Errore di salvataggio del TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
it: Si è verificato un errore durante un tentativo di salvataggio della disposizione dell'editor.
    Assicurarsi che il percorso dei dati dell'editor dell'utente sia scrivibile.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
it: Disposizione predefinita dell'editor sovrascritta.
    Per ripristinare la disposizione predefinita alle sue impostazioni di base, usare l'opzione elimina layout ed eliminare la disposizione predefinita.

en: Layout name not found!
it: Nome della disposizione non trovato!

en: Restored the Default layout to its base settings.
it: Ripristinata la disposzione predefinita alle sue impostazioni di base.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
it: Questa risorsa appartiene a una scena che è stata importata, di conseguenza non è modificabile.
    Si prega di leggere la documentazione relativa all'importazione delle scene per capire meglio questa prassi.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
it: Questa risorsa appartiene a una scena istanziata o ereditata.
    Essa perderà qualsiasi modifica al salvataggio della scena corrente.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
it: Questa risorsa è stata importata e non è quindi modificabile. Modificare le sue impostazioni nel pannello d'importazione e re-importarla.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
it: Questa scena è stata importata, perciò qualsiasi sua modifica verrà persa.
    Per modificarla, Istanziarla o ereditarla.
    Si prega di leggere la documentazione relativa all'importazione delle scene per capire meglio questa prassi.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
it: Questo è un oggetto remoto, perciò qualsiasi sua modifica verrà persa.
    Si prega di leggere la documentazione relativa al debug per capire meglio questa prassi.

en: There is no defined scene to run.
it: Non c'è nessuna scena definita da eseguire.

en: Save scene before running...
it: Salva scena prima di eseguire...

en: Could not start subprocess!
it: Impossibile avviare il sottoprocesso!

en: Open Scene
it: Apri una scena

en: Open Base Scene
it: Apri una scena di base

en: Quick Open...
it: Apri rapidamente…

en: Quick Open Scene...
it: Apri una scena rapidamente…

en: Quick Open Script...
it: Apri script rapidamente…

en: Save & Reload
it: Salva e Ricarica

en: Save changes to '%s' before reloading?
it: Salvare le modifiche a '%s' prima di ricaricare?

en: Save & Close
it: Salva e chiudi

en: Save changes to '%s' before closing?
it: Salvare le modifiche a "%s" prima di chiudere?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
it: %s non esiste più! Specificare una nuova posizione di salvataggio.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
it: La scena attuale non ha un nodo radice, ma %d risorse esterne modificate sono state salvate comunque.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
it: È necessario un nodo principale per salvare la scena. Puoi aggiungerne uno nel pannello di scena.

en: Save Scene As...
it: Salva la scena come…

en: This operation can't be done without a scene.
it: Questa operazione non può essere eseguita senza una scena.

en: Export Mesh Library
it: Esporta una libreria di Mesh

en: This operation can't be done without a root node.
it: Questa operazione non può essere eseguita senza un nodo radice.

en: Export Tile Set
it: Esporta una collezione di tasselli

en: This operation can't be done without a selected node.
it: Questa operazione non può essere eseguita senza un nodo selezionato.

en: Current scene not saved. Open anyway?
it: Scena attuale non salvata. Aprire comunque?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
it: Impossibile tornare indietro mentre i tasti del mouse sono premuti.

en: Nothing to undo.
it: Niente da annullare.

en: Undo: %s
it: Annulla: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
it: Impossibile ripetere mentre si premono pulsanti del mouse.

en: Nothing to redo.
it: Niente da ripetere.

en: Redo: %s
it: Ripeti: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
it: Impossibile ricaricare una scena che non è mai stata salvata.

en: Reload Saved Scene
it: Ricarica la scena salvata

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
it: La scena attuale ha delle modifiche non salvate.
    Ricaricare comunque la scena salvata? Questa azione non può essere annullata.

en: Quick Run Scene...
it: Esegui la scena rapidamente…

en: Quit
it: Esci

en: Yes
it: Sì

en: Exit the editor?
it: Uscire dall'editor?

en: Open Project Manager?
it: Aprire il gestore di progetti?

en: Save changes to the following scene(s) before reloading?
it: Salvare le modifiche alle scene seguenti prima di ricaricare?

en: Save & Quit
it: Salva ed esci

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
it: Salvare le modifiche alle scene seguenti prima di uscire?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
it: Salvare le modifiche alle scene seguenti prima di aprire il gestore di progetti?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
it: Questa opzione è deprecata. Le situazioni in cui si è obbligati a ricaricare sono ora considerate falle. Si prega di segnalarle.

en: Pick a Main Scene
it: Scegliere una scena principale

en: Close Scene
it: Chiudi la scena

en: Reopen Closed Scene
it: Riapri la scena chiusa

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
it: Impossibile abilitare l'estensione in "%s". Lettura della configurazione fallita.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
it: Impossibile trovare il campo dello script per l'estensione in: "%s".

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
it: Impossibile caricare lo script di un componente aggiuntivo dal percorso: "%s".

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
it: Impossibile caricare uno script aggiuntivo dal percorso: "%s" Sembra esserci un errore nel codice, controlla la sintassi.
    Disabilitata l'aggiunta di '%s' per prevenire ulteriori errori.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
it: Impossibile caricare uno script di estensione dal percorso: il tipo base di "%s" non è EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
it: Impossibile caricare lo script di un componente aggiuntivo dal percorso: "%s" Lo script non è in modalità strumento.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
it: La scena "%s" è stata automaticamente importata, pertanto non può essere modificata.
    Per modificarla, può essere creata una nuova scena ereditata.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
it: Errore di caricamento della scena, deve essere all'interno del percorso del progetto. Usare "Importa" per aprire la scena e salvarla nel percorso del progetto.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
it: La scena "%s" ha rotto le dipendenze:

en: Clear Recent Scenes
it: Rimuovi scene recenti

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
it: Non è stata definita alcuna scena principale, selezionarne una?
    Potrai cambiarla successivamente da "Impostazioni progetto" sotto la categoria "applicazioni".

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
it: La scena selezionata "%s" non esiste, sceglierne una valida?
    Puoi cambiarla successivamente da "Impostazioni progetto" sotto la categoria "applicazioni".

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
it: La scena selezionata "%s non è un file scena, sceglierne una valida?
    Puoi cambiarla successivamente da "Impostazioni progetto" sotto la categoria "applicazioni".

en: Save Layout
it: Salva disposizione

en: Delete Layout
it: Elimina disposizione

en: Default
it: Predefinito

en: Show in FileSystem
it: Mostra nel filesystem

en: Play This Scene
it: Esegui questa scena

en: Close Tab
it: Chiudi la scheda

en: Undo Close Tab
it: Annulla la chiusura di una scheda

en: Close Other Tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Close Tabs to the Right
it: Chiudi le schede a destra

en: Close All Tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Switch Scene Tab
it: Cambia la scheda di una scena

en: %d more files or folders
it: %d altri file o cartelle

en: %d more folders
it: %d altre cartelle

en: %d more files
it: %d altri file

en: Unable to write to file '%s', file in use, locked or lacking permissions.
it: Impossibile scrivere sul file '%s', file in uso, bloccato o mancano permessi.

en: Interface
it: Interfaccia Utente

en: Scene Tabs
it: Schede di Scena

en: Always Show Close Button
it: Mostra sempre Il Pulsante di Chiusura

en: Resize If Many Tabs
it: Ridimensiona Se Troppe Schede

en: Minimum Width
it: Larghezza Minima

en: Always Clear Output On Play
it: Svuota Sempre l'Output all'Esecuzione

en: Always Open Output On Play
it: Apri Sempre l'Output all'Esecuzione

en: Always Close Output On Stop
it: Chiudi Sempre l'Output all'Interruzione

en: Save On Focus Loss
it: Salva se Fuori Focus

en: Save Each Scene On Quit
it: Salva Tutte le Scene all'Uscita

en: Quit Confirmation
it: Conferma d'Uscita

en: Show Update Spinner
it: Mostra Rotella di Caricamento dell'Update

en: Update Continuously
it: Aggiorna Continuamente

en: Update Vital Only
it: Aggiorna Solo l'Essenziale

en: Localize Settings
it: Impostazioni Localizzazione

en: Restore Scenes On Load
it: Ripristina Scene al Caricamento

en: Show Thumbnail On Hover
it: Mostra Miniatura al Passaggio del Mouse

en: Inspector
it: Ispettore

en: Default Property Name Style
it: Stile Nome Proprietà Predefinito

en: Default Float Step
it: Passo Predefinito dei Float

en: Disable Folding
it: Disabilita Raggruppamento

en: Auto Unfold Foreign Scenes
it: Auto-Separa Scene Non Riconosciute

en: Horizontal Vector2 Editing
it: Modifica Vector2 Orizzontale

en: Horizontal Vector Types Editing
it: Modifica Tipi di Vettori Orizzontali

en: Open Resources In Current Inspector
it: Apri Risorse nell'Ispettore Attuale

en: Resources To Open In New Inspector
it: Risorse da Aprire in Nuovo Ispettore

en: Default Color Picker Mode
it: Modalità di Scelta Colore Predefinita

en: Version Control
it: Controllo della versione

en: Username
it: Nome Utente

en: SSH Public Key Path
it: Percorso Chiave SSH Pubblica

en: SSH Private Key Path
it: Percorso Chiave SSH Privata

en: Dock Position
it: Posizione del pannello

en: Distraction Free Mode
it: Modalità senza distrazioni

en: Toggle distraction-free mode.
it: Commuta la modalità senza distrazioni.

en: Add a new scene.
it: Aggiungi una nuova scena.

en: Scene
it: Scena

en: Go to previously opened scene.
it: Va alla scena precedentemente aperta.

en: Copy Text
it: Copia il testo

en: Next tab
it: Scheda successiva

en: Previous tab
it: Scheda precedente

en: Filter Files...
it: Filtra i file...

en: Operations with scene files.
it: Operazioni con i file delle scene.

en: New Scene
it: Nuova scena

en: New Inherited Scene...
it: Nuova scena ereditata...

en: Open Scene...
it: Apri una scena...

en: Open Recent
it: Apri una scena recente

en: Save Scene
it: Salva la scena

en: Convert To...
it: Converti in...

en: TileSet...
it: TileSet…

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifai

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
it: Strumenti di progetto o scena vari.

en: Project
it: Progetto

en: Project Settings...
it: Impostazioni del progetto…

en: Set Up Version Control
it: Imposta il controllo della versione

en: Shut Down Version Control
it: Arresta il controllo della versione

en: Export...
it: Esporta...

en: Install Android Build Template...
it: Installa il modello di costruzione per Android…

en: Open User Data Folder
it: Apri la cartella dei dati utente

en: Tools
it: Strumenti

en: Orphan Resource Explorer...
it: Explorer di risorse orfane…

en: Reload Current Project
it: Ricarica il Progetto Corrente

en: Quit to Project List
it: Esci e torna alla lista dei progetti

en: Deploy with Remote Debug
it: Distribuisci con debug remoto

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
it: Quando questa opzione è abilitata, usare il rilascio in un click farà tentare all'eseguibile di connettersi all'indirizzo IP di questo computer permettendo il debug del progetto in esecuzione.
    Questa opzione è intesa per essere usata per il debug remoto (solitamente con un dispositivo mobile).
    Non c'è bisogno di abilitarla se si usa il debugger per GDScript in locale.

en: Small Deploy with Network Filesystem
it: Rilascio piccolo con un filesystem di rete

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
it: Quando questa impostazione è abilitata, il rilascio in un click per Android esporterà un eseguibile senza i dati del progetto.
    Il filesystem verrà provvisto dall'editor attraverso la rete.
    Su Android, esso userà il cavo USB per ottenere delle prestazioni migliori. Questa impostazione rende più veloci i progetti con contenuti pesanti.

en: Visible Collision Shapes
it: Forme di collisione visibili

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
it: Quando questa opzione è abilitata, le forme di collisione e i nodi RayCast (sia 2D che 3D) sarrano visibili nel progetto in esecuzione.

en: Visible Navigation
it: Navigazione visibile

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
it: Quando questa opzione è abilitata, le mesh di navigazione e i poligoni saranno visibili nel progetto in esecuzione.

en: Force Shader Fallbacks
it: Forza fallback dello shader

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
it: Quando questa opzione è abilitata, gli shader verranno utilizzati nella loro forma di fallback (visibili tramite un ubershader o nascosti) durante tutto il tempo di esecuzione.
    Ciò è utile per verificare l'aspetto e le prestazioni dei fallback, che normalmente vengono visualizzati brevemente.
    La compilazione asincrona degli shader deve essere abilitata nelle impostazioni del progetto affinché questa opzione abbia effetto.

en: Synchronize Scene Changes
it: Sincronizza i cambiamenti delle scene

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
it: Quando questa opzione è abilitata, ogni modifica fatta alla scena nell'editor verrà replicata nel progetto in esecuzione.
    Quando usata in remoto su un dispositivo, essa risulta più efficiente abilitando l'opzione "network filesystem".

en: Synchronize Script Changes
it: Sincronizza le modifiche degli script

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
it: Quando questa opzione è abilitata, qualsiasi script salvato verrà ricaricato nel progetto in esecuzione.
    Quando usato in remoto su un dispositivo, essa risulta più efficace abilitando l'opzione "network filesystem".

en: Editor Settings...
it: Impostazioni dell'editor…

en: Editor Layout
it: Disposizione dell'editor

en: Take Screenshot
it: Acquisisci la schermata

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
it: Gli screenshot vengono memorizzati nella cartella Data/Settings dell'editor.

en: Toggle Fullscreen
it: Commuta la modalità a schermo intero

en: Open Editor Data/Settings Folder
it: Apri cartella dei dati/impostazioni editor

en: Open Editor Data Folder
it: Apri la cartella dei dati dell'editor

en: Open Editor Settings Folder
it: Apri la cartella delle impostazioni editor

en: Manage Editor Features...
it: Gestisci le funzionalità dell'editor…

en: Manage Export Templates...
it: Gestisci i modelli d'esportazione…

en: Online Documentation
it: Documentazione in linea

en: Questions & Answers
it: Domande e risposte

en: Report a Bug
it: Segnala un problema

en: Suggest a Feature
it: Suggerisci una funzionalità

en: Send Docs Feedback
it: Manda un parere sulla documentazione

en: Community
it: Comunità

en: About Godot
it: Informazioni su Godot

en: Support Godot Development
it: Supporta lo sviluppo di Godot

en: Play the project.
it: Esegui il progetto.

en: Play
it: Esegui

en: Pause the scene execution for debugging.
it: Metti in pausa l'esecuzione della scena per eseguire il debug.

en: Pause Scene
it: Pausa la scena

en: Stop the scene.
it: Ferma la scena.

en: Play the edited scene.
it: Esegui la scena modificata.

en: Play Scene
it: Esegui la scena

en: Play custom scene
it: Avvia una scena personalizzata

en: Play Custom Scene
it: Avvia una scena personalizzata

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
it: Il cambiamento dei driver video necessita di un riavvio dell'editor.

en: Save & Restart
it: Salva e riavvia

en: Update All Changes
it: Aggiorna Tutti i Cambiamenti

en: Update Vital Changes
it: Cambiamenti dei materiali

en: Hide Update Spinner
it: Nascondi la rotella di aggiornamento

en: FileSystem
it: Filesystem

en: Expand Bottom Panel
it: Espandi il pannello inferiore

en: Don't Save
it: Non salvare

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
it: Il modello di costruzione di Android manca, si prega di installare i modelli rilevanti.

en: Manage Templates
it: Gestisci i modelli d'esportazione

en: Install from file
it: Installa da un file

en: Select android sources file
it: Selezionare l'archivio delle sorgenti per android

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
it: Questo predisporrà il progetto alle costruzioni personalizzate per Android installando il modello di sorgente in "res://android/build".
    Sarà allora possibile applicare delle modifiche e costruire un APK personalizzato durante l'esportazione (aggiungere moduli, cambiare l'AndroidManifest.xml, eccetera).
    Va notato che per creare delle costruzioni personalizzate, invece di usare gli APK pre-costruiti, va attivata l'opzione "Use Custom Build" nella preimpostazione d'esportazione per Android.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
it: Il modello di costruzione per Android è già installato in questo progetto e non verrà sovrascritto.
    Rimuovere manualmente la cartella "res://android/build" prima di ritentare questa operazione.

en: Import Templates From ZIP File
it: Importa i modelli da un file ZIP

en: Template Package
it: Pacchetto di modelli

en: Export Library
it: Esporta Libreria

en: Merge With Existing
it: Unisci con una esistente

en: Apply MeshInstance Transforms
it: Applica le trasformazioni dei MeshInstance

en: Open & Run a Script
it: Apri ed esegui uno script

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
it: I seguenti file sono più recenti sul disco.
    Quale azione dovrebbe essere presa?

en: Reload
it: Ricarica

en: Resave
it: Risalva

en: New Inherited
it: Nuova ereditata

en: Load Errors
it: Errori di caricamento

en: Select
it: Seleziona

en: Select Current
it: Seleziona l'attuale

en: Open 2D Editor
it: Apri l'editor 2D

en: Open 3D Editor
it: Apri l'editor 3D

en: Open Script Editor
it: Apri l'editor degli script

en: Open Asset Library
it: Apri la libreria dei contenuti

en: Open the next Editor
it: Apri l'editor successivo

en: Open the previous Editor
it: Apri l'editor precedente

en: Warning!
it: Attenzione!

en: No sub-resources found.
it: Nessuna sottorisorsa trovata.

en: Open a list of sub-resources.
it: Apri una lista di sottorisorse.

en: Creating Mesh Previews
it: Creando le anteprime delle mesh

en: Thumbnail...
it: Miniatura...

en: Main Script:
it: Script principale:

en: Edit Plugin
it: Modifica l'estensione

en: Installed Plugins:
it: Estensioni installate:

en: Update
it: Aggiorna

en: Version
it: Versione

en: Author
it: Autore

en: Status
it: Stato

en: Measure:
it: Misura:

en: Frame Time (ms)
it: Durata di un fotogramma (ms)

en: Average Time (ms)
it: Tempo medio (ms)

en: Frame %
it: Fotogramma %

en: Physics Frame %
it: Fotogramma fisico %

en: Inclusive
it: Inclusivo

en: Self
it: Proprio

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
it: Inclusivo: include il tempo speso dalle altre funzioni chiamate da questa.
    Utilizzare questa opzione per trovare dei colli di bottiglia.
    
    Proprio: conta solo il tempo speso dalla funzione stessa, non in altre chiamate da essa.
    Utilizzare questa opzione per trovare delle funzioni singole da ottimizzare.

en: Frame #:
it: Fotogramma #:

en: Calls
it: Chiamate

en: Profiler Frame History Size
it: Dimensione Cronologia Riquadro del Profiler

en: Profiler Frame Max Functions
it: Quantità Massima Funzioni Riquadro del Profiler

en: Edit Text:
it: Modifica il testo:

en: Layer
it: Livello

en: Bit %d, value %d
it: Bit %d, valore %d

en: [Empty]
it: [Vuoto]

en: Assign...
it: Assegna...

en: Invalid RID
it: RID non valido

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
it: Impossibile creare un ViewportTexture su delle risorse salvate come file.
    Esse devono appartenere a una scena.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
it: Impossibile creare un VieportTexture su questa risorsa perché non è stata impostata come locale alla scena.
    Si prega di attivare la proprietà "local to scene" su di essa (e su tutte le risorse che la contengono fino ad arrivare a un nodo).

en: Pick a Viewport
it: Selezionare una vista

en: Selected node is not a Viewport!
it: Il nodo selezionato non è un Viewport!

en: Size:
it: Dimensione:

en: Page:
it: Pagina:

en: Remove Item
it: Rimuovi l'elemento

en: New Key:
it: Nuova chiave:

en: New Value:
it: Nuovo valore:

en: Add Key/Value Pair
it: Aggiungi una coppia chiave/valore

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
it: La risorsa selezionata (%s) non corrisponde ad alcun tipo previsto per questa proprietà (%s).

en: Quick Load
it: Caricamento rapido

en: Make Unique
it: Rendi Unico

en: Paste
it: Incolla

en: Convert to %s
it: Converti in %s

en: New %s
it: Nuovo %s

en: Base Type
it: Tipo di Base

en: Edited Resource
it: Risorsa Modificata

en: Editable
it: Elemento Modificabile

en: New Script
it: Nuovo script

en: Extend Script
it: Estendi script

en: Script Owner
it: Autore Script

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
it: Nessuna preimpostazione di esportazione eseguibile trovata per questa piattaforma.
    Per favore, aggiungerne una nel menù di esportazione o impostarne una già esistente come eseguibile.

en: Project Run
it: Esegui Progetto

en: Write your logic in the _run() method.
it: Inserisci la logica dello script nel metodo _run().

en: There is an edited scene already.
it: Vi è già una scena correntemente modificata.

en: Couldn't instance script:
it: Impossibile istanziare script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
it: Hai dimenticato la keyword "tool"?

en: Couldn't run script:
it: Impossibile eseguire lo script:

en: Did you forget the '_run' method?
it: Hai dimenticato il metodo "_run"?

en: Editor Language
it: Lingua dell'Editor

en: Display Scale
it: Scala di visualizzazione

en: Custom Display Scale
it: Scala di visualizzazione personalizzata

en: Main Font Size
it: Dimensione Carattere Principale

en: Code Font Size
it: Dimensione Carattere del Codice

en: Font Antialiased
it: Carattere con Antialiasing

en: Font Hinting
it: Suggerimento Carattere

en: Main Font
it: Carattere Principale

en: Main Font Bold
it: Grassetto del Carattere Principale

en: Code Font
it: Carattere del Codice

en: Dim Editor On Dialog Popup
it: Dimensione Editor nella Finestra di Dialogo

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
it: Durata Modalità Basso Consumo del Processore (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
it: Durata Modalità Basso Consumo del Processore Fuori Focus (µsec)

en: Separate Distraction Mode
it: Modalità senza Distrazioni

en: Automatically Open Screenshots
it: Apri Screenshot in Automatico

en: Max Array Dictionary Items Per Page
it: Quantità Massima di Elementi di Array di Dizionari Per Pagina

en: Theme
it: Tema

en: Preset
it: Preimpostazione

en: Icon And Font Color
it: Colore Icona e Carattere

en: Base Color
it: Colore Base

en: Accent Color
it: Colore Accento

en: Contrast
it: Contrasto

en: Relationship Line Opacity
it: Opacità Linea di Relazione

en: Highlight Tabs
it: Evidenzia Schede

en: Border Size
it: Dimensione Bordo

en: Use Graph Node Headers
it: Usa Headers del Graph Node

en: Additional Spacing
it: Spaziatura Addizionale

en: Custom Theme
it: Tema Personalizzato

en: Show Script Button
it: Mostra Pulsante di Script

en: Directories
it: Cartelle

en: Autoscan Project Path
it: Autoscansiona Percorso Progetto

en: Default Project Path
it: Percorso Progetto Predefinito

en: On Save
it: Al Salvataggio

en: Compress Binary Resources
it: Comprimi Risorse in Binario

en: Safe Save On Backup Then Rename
it: Salvataggio Sicuro Sul Backup, Poi Rinomina

en: File Dialog
it: Finestra di Dialogo del File

en: Thumbnail Size
it: Dimensione della Miniatura

en: Scene Tree
it: Albero Scena

en: Start Create Dialog Fully Expanded
it: Avvia Massimizzata la Finestra di Dialogo di Creazione

en: Always Show Folders
it: Mostra Sempre Cartelle

en: Property Editor
it: Editor Proprietà

en: Auto Refresh Interval
it: Intervallo di Auto Ricaricamento

en: Subresource Hue Tint
it: Tinta Colore Sotto-Risorse

en: Color Theme
it: Colore Tema

en: Line Spacing
it: Spaziatura Linee

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziazione Sintassi

en: Highlight All Occurrences
it: Evidenzia Tutte le Occorrenze

en: Highlight Current Line
it: Evidenzia Riga Attuale

en: Highlight Type Safe Lines
it: Evidenzia Righe Type Safe

en: Indent
it: Indenta

en: Auto Indent
it: Indenta automaticamente

en: Convert Indent On Save
it: Converti Indentazione Al Salvataggio

en: Draw Tabs
it: Disegna Tabs

en: Draw Spaces
it: Disegna Spazi

en: Navigation
it: Navigazione

en: Smooth Scrolling
it: Scorrimento Fluido

en: V Scroll Speed
it: Velocità Scorrimento Verticale

en: Show Minimap
it: Mostra Minimappa

en: Minimap Width
it: Larghezza Minimappa

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
it: Uso dei tasti aggiuntivi del mouse per navigare la cronologia

en: Drag And Drop Selection
it: Selezione Drag And Drop

en: Stay In Script Editor On Node Selected
it: Rimani nell'editor degli script quando un nodo è selezionato

en: Appearance
it: Aspetto

en: Show Line Numbers
it: Mostra Numeri di Riga

en: Line Numbers Zero Padded
it: Numeri di Riga Riempiti con Zeri

en: Show Bookmark Gutter
it: Mostra i segnalibri nella barra laterale

en: Show Breakpoint Gutter
it: Mostra i punti d'interruzione nella barra laterale

en: Show Info Gutter
it: Mostra le informazioni nella barra laterale

en: Code Folding
it: Raggruppamento Codice

en: Word Wrap
it: Raccoglimento Parole

en: Show Line Length Guidelines
it: Mostra Linee Guida della Lunghezza della Linea

en: Line Length Guideline Soft Column
it: Margine suggerito per lunghezza riga

en: Script List
it: Elenco Script

en: Show Members Overview
it: Mostra Panoramica dei Membri

en: Trim Trailing Whitespace On Save
it: Elimina Spazi Finali Al Salvataggio

en: Autosave Interval Secs
it: Secondi di Intervallo di Autosalvataggio

en: Restore Scripts On Load
it: Ripristina Scripts Al Caricamento

en: Auto Reload And Parse Scripts On Save
it: Auto-Ricarica e Analizza Scripts Al Salvataggio

en: Auto Reload Scripts On External Change
it: Auto-Ricarica Scripts Se Modifica Esterna

en: Create Signal Callbacks
it: Crea Richiami del Segnale

en: Sort Members Outline Alphabetically
it: Ordina Riquadro dei Membri Alfabeticamente

en: Cursor
it: Cursore

en: Scroll Past End Of File
it: Scorri Oltre la Fine del File

en: Block Caret
it: Blocca Segno di Omissione

en: Caret Blink
it: Lampeggiamento Segno di Omissione

en: Caret Blink Speed
it: Velocità Lampeggiamento Segno di Omissione

en: Right Click Moves Caret
it: Click Destro per Spostare il Segno di Omissione

en: Completion
it: Completamento

en: Idle Parse Delay
it: Delay Analizzazione in Inattività

en: Auto Brace Complete
it: Auto-completamento Parentesi

en: Code Complete Delay
it: Delay del completamento automatico del codice

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
it: Mostra Suggerimento di Chiamata Sotto la Riga Attuale

en: Complete File Paths
it: Percorsi Completi dei File

en: Add Type Hints
it: Aggiungi Suggerimenti per i Tipi

en: Use Single Quotes
it: Usa Apici Singoli

en: Show Help Index
it: Mostra Indice Guida

en: Help Font Size
it: Dimensione Carattere della Guida

en: Help Source Font Size
it: Dimensione dei caratteri della sezione d'assistenza codice sorgente

en: Help Title Font Size
it: Dimensione Carattere Titolo della Guida

en: Grid Map
it: Mappa di Griglia

en: Pick Distance
it: Scegli la Distanza

en: Preview Size
it: Dimensione Anteprima

en: Primary Grid Color
it: Colore Griglia Primario

en: Secondary Grid Color
it: Colore Griglia Secondario

en: Selection Box Color
it: Colore Riquadro di Selezione

en: 3D Gizmos
it: Gizmos 3D

en: Gizmo Colors
it: Colori Gizmo

en: Instanced
it: Istanziato

en: Joint
it: Unisci

en: Shape
it: Forma

en: Primary Grid Steps
it: Passo della Griglia Primaria

en: Grid Size
it: Dimensione Griglia

en: Grid Division Level Max
it: Livello massimo di divisioni della griglia

en: Grid Division Level Min
it: Livello minimo di divisioni della griglia

en: Grid XZ Plane
it: Piano della Griglia XZ

en: Grid XY Plane
it: Piano della Griglia XY

en: Grid YZ Plane
it: Piano della Griglia YZ

en: Default FOV
it: Campo Visivo Predefinito

en: Default Z Near
it: Z Near Predefinito

en: Default Z Far
it: Z Far Predefinito

en: Lightmap Baking Number Of CPU Threads
it: Numero di Threads CPU del Baking di Lightmap

en: Navigation Scheme
it: Schema di Navigazione

en: Invert Y Axis
it: Inverti Asse Y

en: Invert X Axis
it: Inverti Asse X

en: Zoom Style
it: Stile Zoom

en: Emulate Numpad
it: Emula Tastierino Numerico

en: Emulate 3 Button Mouse
it: Emula Mouse a 3 Pulsanti

en: Orbit Modifier
it: Modificatore Orbita

en: Pan Modifier
it: Modificatore Pan

en: Zoom Modifier
it: Modificatore Zoom

en: Warped Mouse Panning
it: Panning Continuo Del Mouse

en: Navigation Feel
it: Sensazione della Navigazione

en: Orbit Sensitivity
it: Sensitività Orbita

en: Orbit Inertia
it: Inerzia Orbita

en: Translation Inertia
it: Inerzia Traslazione

en: Zoom Inertia
it: Inerzia Zoom

en: Freelook
it: Visuale Libera

en: Freelook Navigation Scheme
it: Schema di Navigazione di Visuale Libera

en: Freelook Sensitivity
it: Sensitività Visuale Libera

en: Freelook Inertia
it: Inerzia Visuale Libera

en: Freelook Base Speed
it: Velocità Base Visuale Libera

en: Freelook Activation Modifier
it: Modificatore di Attivazione Visuale Libera

en: Freelook Speed Zoom Link
it: Collegamento Velocità Zoom Visuale Libera

en: Grid Color
it: Colore Griglia

en: Guides Color
it: Colore Guide

en: Smart Snapping Line Color
it: Colore della linea dello scatto intelligente

en: Bone Width
it: Larghezza Ossa

en: Bone Color 1
it: Colore Osso 1

en: Bone Color 2
it: Colore Osso 2

en: Bone Selected Color
it: Colore Osso Selezionato

en: Bone IK Color
it: Colore Osso IK

en: Bone Outline Color
it: Colore Contorno Osso

en: Bone Outline Size
it: Dimensione Contorno Osso

en: Viewport Border Color
it: Colore Bordo Viewport

en: Constrain Editor View
it: Vista Editor di Vincoli

en: Simple Panning
it: Panning Semplice

en: Scroll To Pan
it: Scorri Per Trascinare

en: Pan Speed
it: Velocità Panoramica

en: Point Grab Radius
it: Raggio Afferramento Punti

en: Show Previous Outline
it: Mostra Contorno Precedente

en: Autorename Animation Tracks
it: Auto-Rinomina Tracce di Animazione

en: Default Create Bezier Tracks
it: Crea Tracce di Bezier di Default

en: Default Create Reset Tracks
it: Crea traccia/e di rispristino di Default

en: Onion Layers Past Color
it: Colore Onion Layers Passati

en: Onion Layers Future Color
it: Colore Onion Layers Futuri

en: Visual Editors
it: Editor Visuali

en: Minimap Opacity
it: Opacità Minimappa

en: Window Placement
it: Posizione Finestra

en: Rect
it: Rettangolo

en: Rect Custom Position
it: Posizione Personalizzata Rettangolo

en: Screen
it: Schermo

en: Auto Save
it: Auto Salvataggio

en: Save Before Running
it: Salva Prima dell'Esecuzione

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Remote Host
it: Host Remoto

en: Remote Port
it: Porta Remota

en: Editor SSL Certificates
it: Editor di Certificati SSL

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: Port
it: Porta

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
it: Gestore dei progetti

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
it: Tipo di Ordinamento

en: Symbol Color
it: Colore Simbolo

en: Keyword Color
it: Colore Parola Chiave

en: Control Flow Keyword Color
it: Colore della Parola Chiave del Controllo Flusso

en: Base Type Color
it: Colore Tipo Base

en: Engine Type Color
it: Colore Tipo di Engine

en: User Type Color
it: Colore Tipo di Utente

en: Comment Color
it: Colore Commento

en: String Color
it: Colore Stringa

en: Background Color
it: Colore Sfondo

en: Completion Background Color
it: Colore Sfondo di Completamento

en: Completion Selected Color
it: Colore Selezione Completamento

en: Completion Existing Color
it: Colore Completamento Esistente

en: Completion Scroll Color
it: Colore Scorrimento Completamento

en: Completion Font Color
it: Colore Carattere Completamento

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Line Number Color
it: Colore Numero di Riga

en: Safe Line Number Color
it: Colore Numero di Riga Sicura

en: Caret Color
it: Colore Segno di Omissione

en: Caret Background Color
it: Colore Sfondo del Segno di Omissione

en: Text Selected Color
it: Colore Testo Selezionato

en: Selection Color
it: Colore Selezione

en: Brace Mismatch Color
it: Colore Mancata Corrispondenza tra Parentesi

en: Current Line Color
it: Colore Riga Attuale

en: Line Length Guideline Color
it: Colore Linea Guida della Lunghezza della Linea

en: Word Highlighted Color
it: Colore Parola Evidenziata

en: Number Color
it: Colore Numero

en: Function Color
it: Colore Funzione

en: Member Variable Color
it: Colore Variabile Membro

en: Mark Color
it: Colore Marchio

en: Bookmark Color
it: Colore Segnalibro

en: Breakpoint Color
it: Colore Breakpoint

en: Executing Line Color
it: Colore Linea in Esecuzione

en: Code Folding Color
it: Colore Raggruppamento Codice

en: Search Result Color
it: Colore Risultati Ricerca

en: Search Result Border Color
it: Colore Bordo Risultati Ricerca

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
it: Tieni premuto %s per arrotondare ai numeri interi. Tieni premuto Shift per modifiche più precise.

en: Hide Slider
it: Nascondi Slider

en: Select Node(s) to Import
it: Scegli Nodo(i) da Importare

en: Browse
it: Sfoglia

en: Scene Path:
it: Percorso Scena:

en: Import From Node:
it: Importa Da Nodo:

note: TRANSLATORS: %s refers to the name of a version control system (e.g. "Git").
en: %s Error
it: Errore %s

en: Open the folder containing these templates.
it: Apre la cartella che contiene questi modelli.

en: Uninstall these templates.
it: Disinstalla questi modelli.

en: There are no mirrors available.
it: Non ci sono mirror disponibili.

en: Retrieving the mirror list...
it: Recupero dei mirror...

en: Starting the download...
it: Avviando lo scaricamento...

en: Error requesting URL:
it: Errore nella richiesta URL:

en: Connecting to the mirror...
it: Connessione al mirror...

en: Can't resolve the requested address.
it: Impossibile risolvere l'hostname.

en: Can't connect to the mirror.
it: Impossibile connettersi al mirror.

en: No response from the mirror.
it: Nessuna risposta dal mirror.

en: Request failed.
it: Richiesta fallita.

en: Request ended up in a redirect loop.
it: La richiesta è finita in un ciclo di reindirizzamento.

en: Request failed:
it: Richiesta fallita:

en: Download complete; extracting templates...
it: Scaricamento completato; estraendo i modelli...

en: Cannot remove temporary file:
it: Impossibile rimuovere il file temporaneo:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
it: Installazione dei modelli fallita.
    Gli archivi dei modelli problematici possono essere trovati qui: "%s".

en: Error getting the list of mirrors.
it: Errore nella ricezione della lista dei mirror.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
it: Errore nell'elaborazione del JSON della lista dei mirror. Si prega di segnalare questo problema!

en: Best available mirror
it: Miglior mirror disponibile

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
it: Nessun link per il download trovato per questa versione. I download diretti sono disponibili solo per i rilasci ufficiali.

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Resolving
it: Risolvendo

en: Can't Resolve
it: Impossibile risolvere

en: Connecting...
it: Connettendo...

en: Can't Connect
it: Impossibile connettersi

en: Connected
it: Connesso

en: Requesting...
it: Richiedendo...

en: Downloading
it: Download in corso

en: Connection Error
it: Errore di Connessione

en: SSL Handshake Error
it: Errore Handshake SSL

en: Can't open the export templates file.
it: Impossibile aprire il file di esportazione dei modelli.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
it: Formato di version.txt non valido nel file di esportazione dei modelli: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
it: Non è stato trovato version.txt all'interno del file di esportazione dei modelli.

en: Error creating path for extracting templates:
it: Errore nella creazione del percorso per l'estrazione dei modelli:

en: Extracting Export Templates
it: Estrazione Template d'Esportazione

en: Importing:
it: Importo:

en: Remove templates for the version '%s'?
it: Rimuovere i modelli per la versione '%s'?

en: Uncompressing Android Build Sources
it: Decomprimendo Android Build Sources

en: Export Template Manager
it: Gestore Template Esportazione

en: Current Version:
it: Versione Corrente:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
it: Modelli d'eportazione mancanti. Scaricarli o installarli da un file.

en: Export templates are installed and ready to be used.
it: I modelli d'esportazione sono installati e pronti all'uso.

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
it: Apre la cartella contenente i modelli installati per la versione corrente.

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall templates for the current version.
it: Disinstalla i modelli per la versione attuale.

en: Download from:
it: Scarica da:

en: Open in Web Browser
it: Apri nel browser web

en: Copy Mirror URL
it: Copia URL mirror

en: Download and Install
it: Scarica e installa

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
it: Scarica e installa i modelli per la versione corrente dal miglior mirror possibile.

en: Official export templates aren't available for development builds.
it: I template ufficiali per l'esportazione non sono disponibili per le build di sviluppo.

en: Install from File
it: Installa da file

en: Install templates from a local file.
it: Importa i modelli da un file locale.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel the download of the templates.
it: Annulla lo scaricamento dei modelli.

en: Other Installed Versions:
it: Altre Versioni Installate:

en: Uninstall Template
it: Disinstalla Modello

en: Select Template File
it: Seleziona File Modello

en: Godot Export Templates
it: Modello di Esportazione Godot

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
it: I modelli continueranno a scaricare.
    L'editor potrebbe bloccarsi brevemente a scaricamento finito.

en: Favorites
it: Preferiti

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
it: Stato: Importazione file fallita. Si prega di riparare il file e reimportarlo manualmente.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
it: L'importazione è stata disabilitata per questo file, perciò non è possibile aprirlo per modificarlo.

en: Cannot move/rename resources root.
it: Impossibile spostare/rinominare risorse root.

en: Cannot move a folder into itself.
it: Impossibile spostare una cartella all'interno di se stessa.

en: Error moving:
it: Errore spostamento:

en: Error duplicating:
it: Errore duplicazione:

en: Unable to update dependencies:
it: Impossibile aggiornare le dipendenze:

en: No name provided.
it: Nessun nome fornito.

en: Provided name contains invalid characters.
it: Il nome fornito contiene caratteri non validi.

en: A file or folder with this name already exists.
it: Un file o cartella con questo nome è già esistente.

en: Name contains invalid characters.
it: Il nome contiene caratteri non validi.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
it: Quest'estensione file non è riconosciuta dall'editore.
    Se vuoi comunque rinominarla, usa il file manager del tuo sistema operativo.
    Dopo averlo rinominato ad un'estensione sconosciuta, il file non verrà più visualizzato nell'editore.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
it: I seguenti file o cartelle vanno in conflitto con gli oggetti nel percorso di destinazione "%s":
    
    %s
    
    Desideri sovrascriverli?

en: Renaming file:
it: Rinomina file:

en: Renaming folder:
it: Rinomina cartella:

en: Duplicating file:
it: Duplica file:

en: Duplicating folder:
it: Duplica cartella:

en: New Inherited Scene
it: Nuova Scena Ereditata

en: Set As Main Scene
it: Imposta Come Scena Principale

en: Open Scenes
it: Apri Scene

en: Instance
it: Istanza

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai Preferiti

en: Edit Dependencies...
it: Modifica Dipendenze...

en: View Owners...
it: Vedi Proprietari...

en: Move To...
it: Sposta in...

en: New Scene...
it: Nuova Scena…

en: New Script...
it: Nuovo Script...

en: New Resource...
it: Nuova Risorsa...

en: Expand All
it: Espandi Tutto

en: Collapse All
it: Comprimi Tutto

en: Sort files
it: Ordina file

en: Sort by Name (Ascending)
it: Ordina per nome (Crescente)

en: Sort by Name (Descending)
it: Ordina per nome (Decrescente)

en: Sort by Type (Ascending)
it: Ordina per tipo (Crescente)

en: Sort by Type (Descending)
it: Ordina per tipo (Decrescente)

en: Sort by Last Modified
it: Ordina per Ultima Modifica

en: Sort by First Modified
it: Ordina per primo modificato

en: Duplicate...
it: Duplica...

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Focus the search box
it: Seleziona la barra di ricerca

en: Previous Folder/File
it: Cartella/File precedente

en: Next Folder/File
it: Cartella/File successivo

en: Re-Scan Filesystem
it: Ri-scansiona il Filesystem

en: Toggle Split Mode
it: Commuta la modalità divisa

en: Search files
it: Cerca file

en: Scanning Files,
    Please Wait...
it: Scansione File,
    Si prega di attendere...

en: Move
it: Sposta

en: Rename
it: Rinomina

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Create Scene
it: Crea Scena

en: Create Script
it: Crea Script

en: Find in Files
it: Trova nei File

en: Find:
it: Trova:

en: Replace:
it: Sostituisci:

en: Folder:
it: Cartella:

en: Filters:
it: Filtri:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
it: Includi i file con le seguenti estensioni. Aggiungile o rimuovile nelle Impostazioni del Progetto.

en: Find...
it: Trova...

en: Replace...
it: Sostituisci...

en: Replace in Files
it: Sostituisci nei file

en: Replace All (NO UNDO)
it: Sostituisci tutto (NESSUN ANNULLA)

en: Searching...
it: Ricerca...

en: %d match in %d file.
it: %d corrispondenza in %d file.

en: %d matches in %d file.
it: %d corrispondenze in %d file.

en: %d matches in %d files.
it: %d corrispondenze in %d file.

en: Add to Group
it: Aggiungi a Gruppo

en: Remove from Group
it: Rimuovi da Gruppo

en: Group name already exists.
it: Il nome del gruppo è già esistente.

en: Invalid group name.
it: Nome del gruppo non valido.

en: Rename Group
it: Rinomina Gruppo

en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Nodes Not in Group
it: Nodi Non nel Gruppo

en: Filter nodes
it: Filtra nodi

en: Nodes in Group
it: Nodi nel Gruppo

en: Empty groups will be automatically removed.
it: I gruppi vuoti saranno rimossi automaticamente.

en: Group Editor
it: Editor Gruppo

en: Manage Groups
it: Gestisci Gruppi

en: Use Ambient
it: Usa Ambiente

en: Create From
it: Crea da

en: Threshold
it: Soglia

en: Compress
it: Comprimi

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: ColorCorrect
it: Correzione Colore

en: No BPTC If RGB
it: No BPTC Se RGB

en: Repeat
it: Ripeti

en: Filter
it: Filtro

en: Mipmaps
it: Mappe errate

en: Anisotropic
it: Anisotropico

en: Slices
it: Suddivisioni

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Generate Tangents
it: Genera Tangenti

en: Scale Mesh
it: Ridimensiona Mesh

en: Octahedral Compression
it: Compressione Octaedrica

en: Optimize Mesh Flags
it: Ottimizza Flags delle Mesh

en: Import as Single Scene
it: Importa come Scena Singola

en: Import with Separate Animations
it: Importa con Animazioni Separate

en: Import with Separate Materials
it: Importa con Materiali Separati

en: Import with Separate Objects
it: Importa con Oggetti Separati

en: Import with Separate Objects+Materials
it: Importa con Oggetti Separati+Materiali

en: Import with Separate Objects+Animations
it: Importa con Oggetti+Animazioni Separati

en: Import with Separate Materials+Animations
it: Importa con Materiali Separati+Animazioni

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
it: Importa con Oggetti+Materiali+Animazioni Separati

en: Import as Multiple Scenes
it: Importa come Scene Multiple

en: Import as Multiple Scenes+Materials
it: Importa come Scene+Materiali Multipli

en: Nodes
it: Nodi

en: Root Type
it: Tipo di Root

en: Root Name
it: Nome Root

en: Root Scale
it: Scala di radice

en: Custom Script
it: Script Personalizzato

en: Storage
it: Memorizzazione

en: Use Legacy Names
it: Usa Nomi Legacy

en: Materials
it: Materiali

en: Keep On Reimport
it: Mantieni Alla Reimportazione

en: Meshes
it: Mesh

en: Ensure Tangents
it: Garantisci Tangenti

en: Light Baking
it: Baking Luce

en: Lightmap Texel Size
it: Dimensione Texel Lightmap

en: Skins
it: Skin

en: Use Named Skins
it: Usa Skin con Nome

en: External Files
it: File Esterni

en: Store In Subdir
it: Conserva in Sottocartella

en: Filter Script
it: Filtra Script

en: Keep Custom Tracks
it: Mantieni Tracce Personalizzate

en: Optimizer
it: Ottimizzatore

en: Enabled
it: Abilitato

en: Max Linear Error
it: Errore Lineare Max

en: Max Angular Error
it: Errore Angolare Max

en: Max Angle
it: Angolo Max

en: Remove Unused Tracks
it: Rimuovi Tracce Inutilizzate

en: Clips
it: Clip

en: Amount
it: Quantità

en: Import Scene
it: Importa Scena

en: Importing Scene...
it: Importando Scena...

en: Generating Lightmaps
it: Generando Lightmap

en: Generating for Mesh:
it: Generando per il Mesh:

en: Running Custom Script...
it: Eseguendo Script Personalizzato...

en: Couldn't load post-import script:
it: Impossibile caricare lo script di post-import:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
it: Script di post-import invalido/non funzionante (controllare console):

en: Error running post-import script:
it: Errore di esecuzione dello script di post-import:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
it: Hai restituito un oggetto derivato da un Nodo nel metodo `post_import()`?

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: %s: Texture detected as used as a normal map in 3D. Enabling red-green texture compression to reduce memory usage (blue channel is discarded).
it: %s: Rilevato uso della texture come mappa Normale in 3D. Sarà abilitata la compressione rosso-verde della texture per ridurre l'uso di memoria (il canale blu è ignorato).

en: %s: Texture detected as used in 3D. Enabling filter, repeat, mipmap generation and VRAM texture compression.
it: %s: Rilevato uso della texture in 3D. Sarà abilitato filtraggio, ripetizione, generazione delle mipmap e compressione della texture in VRAM.

en: 2D, Detect 3D
it: 2D, Rileva 3D

en: 2D Pixel
it: Pixel 2D

en: Lossy Quality
it: Qualità Lossy

en: HDR Mode
it: Modalità HDR

en: Process
it: Processa

en: Fix Alpha Border
it: Aggiusta Bordo Alfa

en: Premult Alpha
it: Premoltiplica Alfa

en: Hdr As Srgb
it: Hdr Come Srgb

en: Invert Color
it: Inverti Colore

en: Normal Map Invert Y
it: Inverti Y in Normal Map

en: Size Limit
it: Limite Dimensione

en: Detect 3D
it: Rileva 3D

en: Warning, no suitable PC VRAM compression enabled in Project Settings. This texture will not display correctly on PC.
it: Attenzione, nessuna compressione adatta di PC VRAM abilitata nelle Impostazioni Progetto. Questa texture non sarà mostrata correttamente su PC.

en: Atlas File
it: File Atlas

en: Import Mode
it: Modalità Importazione

en: Crop To Region
it: Ritaglia Alla Regione

en: Trim Alpha Border From Region
it: Accorcia Bordo Alfa Da Regione

en: Force
it: Forza

en: Max Rate
it: Rate Max

en: Max Rate Hz
it: Rate Max Hz

en: Trim
it: Accorcia

en: Normalize
it: Normalizza

en: Loop Mode
it: Modalità Loop

en: Loop Begin
it: Inizio Loop

en: Loop End
it: Fine Loop

en: Select Importer
it: Seleziona Importatore

en: Importer:
it: Importatore:

en: Reset to Defaults
it: Ripristinare le impostazioni predefinite

en: Keep File (No Import)
it: Mantieni il File (Non Importare)

en: %d Files
it: %d File

en: Set as Default for '%s'
it: Imposta come Predefinito per "%s"

en: Clear Default for '%s'
it: Elimina Predefinito per "%s"

en: Reimport
it: Reimporta

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
it: Hai modifiche non applicate in sospeso. Cliccare Reimporta per applicare le modifiche effettuate alle opzioni di importazione.
    Selezionare un'altra risorsa nel pannello del file system senza prima cliccare su Reimporta annullerà le modifiche effettuate nel riquadro di Importazione.

en: Import As:
it: Importa Come:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
it: Salva scene, re-importa e riavvia

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
it: Cambiare il tipo di un file importato richiede il riavvio dell'editor.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
it: ATTENZIONE: Esistono dei contenuti che utilizzano questa risorsa, potrebbero non essere più caricati correttamente.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
it: Seleziona un file risorsa nel filesystem o nell'ispettore per aggiustare le impostazioni di importazione.

en: Failed to load resource.
it: Caricamento della risorsa fallito.

en: Property Name Style
it: Stile Nome Proprietà

en: Capitalized
it: Prima Lettera Maiuscola

en: Localized
it: Locale

en: Localization not available for current language.
it: Localizzazione non disponibile per la lingua attuale.

en: Copy Properties
it: Copia Proprietà

en: Paste Properties
it: Incolla Proprietà

en: Make Sub-Resources Unique
it: Rendi Sotto-risorse Uniche

en: Create a new resource in memory and edit it.
it: Crea una nuova risorsa in memoria e modificala.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
it: Carica una risorsa esistente dal disco e modificala.

en: Save the currently edited resource.
it: Salva la risorsa attualmente in modifica.

en: Save As...
it: Salva Come...

en: Extra resource options.
it: Ulteriori opzioni di risorsa.

en: Edit Resource from Clipboard
it: Modifica la Risorsa dagli Appunti

en: Copy Resource
it: Copia Risorsa

en: Make Resource Built-In
it: Rendi Risorsa Integrata

en: Go to the previous edited object in history.
it: Vai al precedente oggetto modificato nella cronologia.

en: Go to the next edited object in history.
it: Vai al prossimo oggetto modificato nella cronologia.

en: History of recently edited objects.
it: Cronologia di oggetti recentemente modificati.

en: Open documentation for this object.
it: Apri la documentazione per questo oggetto.

en: Open Documentation
it: Apri la Documentazione

en: Filter properties
it: Filtra proprietà

en: Manage object properties.
it: Gestisci proprietà oggetto.

en: Changes may be lost!
it: Le modifiche potrebbero essere perse!

en: Select a single node to edit its signals and groups.
it: Seleziona un singolo nodo per modificarne i segnali e gruppi.

en: Edit a Plugin
it: Modifica un'estensione

en: Create a Plugin
it: Crea un'estensione

en: Plugin Name:
it: Nome dell'estensione:

en: Subfolder:
it: Sottocartella:

en: Author:
it: Autore:

en: Version:
it: Versione:

en: Language:
it: Lingua:

en: Script Name:
it: Nome Script:

en: Activate now?
it: Attivare ora?

en: Create Polygon
it: Crea Poligono

en: Create points.
it: Crea punti.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
it: Modifica punti.
    LMB: Muovi Punto
    RMB: Cancella Punto

en: Erase points.
it: Cancella punti.

en: Edit Polygon
it: Modifica Poligono

en: Insert Point
it: Inserisci Punto

en: Edit Polygon (Remove Point)
it: Modifica Poligono (Rimuovi Punto)

en: Remove Polygon And Point
it: Rimuovi Poligono e Punto

en: Add Animation
it: Aggiungi Animazione

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Load...
it: Carica...

en: Move Node Point
it: Sposta Punto Nodo

en: Change BlendSpace1D Limits
it: Cambia Limiti BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
it: Cambia Etichette BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
it: Questo tipo di nodo non può essere utilizzato. Sono permessi solo i nodi radice.

en: Add Node Point
it: Aggiungi Punto Nodo

en: Add Animation Point
it: Aggiungi Punto Animazione

en: Remove BlendSpace1D Point
it: Rimuovi Punto BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
it: Sposta Nodo BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
it: AnimationTree non è attivo.
    Attivalo per consentirne la riproduzione, controlla le avvertenze del nodo se l'attivazione fallisce.

en: Set the blending position within the space
it: Imposta la posizione di blending nello spazio

en: Select and move points, create points with RMB.
it: Seleziona e muovi i punti, per creare i punti usa il tasto destro del mouse.

en: Enable snap and show grid.
it: Abilita lo scatto e mostra la griglia.

en: Point
it: Punto

en: Open Editor
it: Apri Editor

en: Open Animation Node
it: Apri Nodo Animazione

en: Triangle already exists.
it: Il triangolo esiste già.

en: Add Triangle
it: Aggiungi Triangolo

en: Change BlendSpace2D Limits
it: Cambia Limiti BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
it: Cambia Etichette BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
it: Rimuovi Punto BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
it: Rimuovi Triangolo BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
it: BlendSpace2D non appartiene a un nodo AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
it: Non esistono triangoli, non può quindi aver luogo alcun blending.

en: Toggle Auto Triangles
it: Attiva la triangolazione automatica

en: Create triangles by connecting points.
it: Crea triangoli connettendo i punti.

en: Erase points and triangles.
it: Cancella punti e triangoli.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
it: Genera i triangoli di fusione automaticamente (anziché manualmente)

en: Parameter Changed:
it: Parametro modificato:

en: Edit Filters
it: Modifica Filtri

en: Output node can't be added to the blend tree.
it: Il nodo in output non può essere aggiunto al BlendTree.

en: Add Node to BlendTree
it: Aggiungi Nodo al BlendTree

en: Node Moved
it: Nodo Spostato

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
it: Impossibile connettersi, la porta potrebbe essere in uso o la connessione potrebbe non essere valida.

en: Nodes Connected
it: Nodi Collegati

en: Nodes Disconnected
it: Nodi Scollegati

en: Set Animation
it: Imposta Animazione

en: Delete Node
it: Elimina Nodo

en: Delete Node(s)
it: Elimina Nodo(i)

en: Toggle Filter On/Off
it: Commuta il filtro

en: Change Filter
it: Cambia Filtro

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
it: Nessun player per animazioni impostato, impossibile recuperare i nomi delle tracce.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
it: Il percorso impostato per il player non è valido, impossibile recuperare i nomi delle tracce.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
it: Il player delle animazioni non ha un percorso valido verso il nodo radice, impossibile recuperare i nomi delle tracce.

en: Anim Clips
it: Segmenti d'animazione

en: Audio Clips
it: Segmenti audio

en: Functions
it: Funzioni

en: Node Renamed
it: Nodo Rinominato

en: Add Node...
it: Aggiungi Nodo...

en: Edit Filtered Tracks:
it: Modifica Tracce Filtrate:

en: Enable Filtering
it: Abilita filtraggio

en: Toggle Autoplay
it: Commuta la riproduzione automatica

en: New Animation Name:
it: Nuovo Nome Animazione:

en: New Anim
it: Nuova Animazione

en: Create New Animation
it: Crea Nuova Animazione

en: Change Animation Name:
it: Cambia Nome Animazione:

en: Rename Animation
it: Rinomina Animazione

en: Delete Animation?
it: Eliminare Animazione?

en: Remove Animation
it: Rimuovi Animazione

en: Invalid animation name!
it: Nome animazione non valido!

en: Animation name already exists!
it: Nome animazione già esistente!

en: Duplicate Animation
it: Duplica Animazione

en: Blend Next Changed
it: Fondi il Successivo Cambiato

en: Change Blend Time
it: Cambia tempo di Blend

en: Load Animation
it: Carica Animazione

en: No animation resource on clipboard!
it: Nessuna risorsa di animazione negli appunti!

en: Pasted Animation
it: Animazione Incollata

en: Paste Animation
it: Incolla Animazione

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
it: Esegui la seguente animazione al contrario dalla posizione corrente. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
it: Esegui la seguente animazione al contrario dalla fine. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
it: Ferma il playback dell'animazione. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
it: Esegui la seguente l'animazione dall'inizio. (Shift+D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
it: Esegui la seguente animazione dalla posizione corrente. (D)

en: Animation position (in seconds).
it: Posizione animazione (in secondi).

en: Scale animation playback globally for the node.
it: Scala la riproduzione dell'animazione globalmente per il nodo.

en: Animation Tools
it: Strumenti di Animazione

en: New
it: Nuovo

en: Paste As Reference
it: Incolla Come Reference

en: Edit Transitions...
it: Modifica Transizioni...

en: Open in Inspector
it: Apri nell'Inspector

en: Display list of animations in player.
it: Mostra la lista di animazioni nel player.

en: Autoplay on Load
it: Autoplay al Caricamento

en: Enable Onion Skinning
it: Abilita l'Onion Skinning

en: Onion Skinning Options
it: Opzioni dell'Onion Skinning

en: Directions
it: Direzioni

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
it: Passato

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
it: Futuro

en: Depth
it: Profondità

en: 1 step
it: 1 passo

en: 2 steps
it: 2 passi

en: 3 steps
it: 3 passi

en: Differences Only
it: Solo le Differenze

en: Force White Modulate
it: Forza Modulazione Bianca

en: Include Gizmos (3D)
it: Includi Gizmo (3D)

en: Pin AnimationPlayer
it: Fissa AnimationPlayer

en: Animation Name:
it: Nome Animazione:

en: Error!
it: Errore!

en: Blend Times:
it: Tempi di Blend:

en: Next (Auto Queue):
it: Successivo (Coda Automatica):

en: Cross-Animation Blend Times
it: Tempi di Blend Cross-Animation

en: Move Node
it: Sposta Nodo

en: Transition exists!
it: La transizione esiste!

en: Add Transition
it: Aggiungi Transizione

en: Add Node
it: Aggiungi Nodo

en: End
it: Fine

en: Immediate
it: Immediato

en: Sync
it: Sincronizza

en: At End
it: Alla Fine

en: Travel
it: Spostamento

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
it: Per una sotto-transizione sono necessari i nodi di inizio e fine.

en: No playback resource set at path: %s.
it: Nessuna risorsa di riproduzione impostata sul percorso: %s.

en: Node Removed
it: Nodo Rimosso

en: Transition Removed
it: Transizione Rimossa

en: Set Start Node (Autoplay)
it: Imposta Nodo di Partenza (Autoplay)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
it: Seleziona e muovi i nodi.
    Tasto destro del mouse per aggiungere nuovi nodi.
    Shift+Tasto sinistro del mouse per creare connessioni.

en: Create new nodes.
it: Crea nuovi nodi.

en: Connect nodes.
it: Connetti nodi.

en: Remove selected node or transition.
it: Rimuovi il nodo o la transizione selezionati.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
it: Commuta la riproduzione automatica di questa animazione all'avvio, riavvio, o il riavvolgimento a zero.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
it: Assegna l'animazione finale. Utile per le sotto-transizioni.

en: Transition:
it: Transizione:

en: Play Mode:
it: Modalità Riproduzione:

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Blend
it: Fondi

en: Auto Restart:
it: Riavvio Automatico:

en: Restart (s):
it: Riavvia (s):

en: Random Restart (s):
it: Riavvio Casuale (s):

en: Start!
it: Inizia!

en: Amount:
it: Quantità:

en: X-Fade Time (s):
it: Tempo(i) di Crossfade:

en: Add Input
it: Aggiungi Input

en: Clear Auto-Advance
it: Pulisci Auto-Avanzamento

en: Set Auto-Advance
it: Imposta Auto-Avanzamento

en: Delete Input
it: Elimina Input

en: Animation tree is valid.
it: Animation tree valido.

en: Animation tree is invalid.
it: Animation tree invalido.

en: Animation Node
it: Nodo Animazione

en: OneShot Node
it: Nodo OneShot

en: Mix Node
it: Node Mix

en: Blend2 Node
it: Nodo Blend2

en: Blend3 Node
it: Nodo Blend3

en: Blend4 Node
it: Nodo Blend4

en: TimeSeek Node
it: Nodo TimeSeek

en: Transition Node
it: Nodo Transizione

en: Import Animations...
it: Importa animazioni...

en: Edit Node Filters
it: Modifica Filtri Nodi

en: Filters...
it: Filtri...

en: Use Threads
it: Utilizza Threads

en: Contents:
it: Contenuti:

en: View Files
it: Vedi Files

en: Download
it: Scarica

en: Connection error, please try again.
it: Errore di connessione, si prega di riprovare.

en: Can't connect.
it: Impossibile connettersi.

en: Can't connect to host:
it: Impossibile connetersi all'host:

en: No response from host:
it: Nessuna risposta dall'host:

en: No response.
it: Nessuna risposta.

en: Can't resolve hostname:
it: Impossibile risolvere l'hostname:

en: Can't resolve.
it: Impossibile risolvere.

en: Request failed, return code:
it: Richiesta fallita, codice ritornato:

en: Cannot save response to:
it: Impossibile salvare risposta a:

en: Write error.
it: Errore di scrittura.

en: Request failed, too many redirects
it: Richiesta fallita, troppi ridirezionamenti

en: Redirect loop.
it: Ciclo di reindirizzamento.

en: Request failed, timeout
it: Richiesta fallita, timeout

en: Failed:
it: Fallito:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
it: Hash di download errato, si presume il file sia stato manomesso.

en: Expected:
it: Previsto:

en: Got:
it: Ottenuto:

en: Failed SHA-256 hash check
it: Controllo hash SHA-256 fallito

en: Asset Download Error:
it: Errore di download del contenuto:

en: Downloading (%s / %s)...
it: Download in corso (%s / %s)...

en: Downloading...
it: Download in corso...

en: Resolving...
it: Risolvendo...

en: Error making request
it: Errore nel fare richiesta

en: Idle
it: Inattività

en: Install...
it: Installa...

en: Retry
it: Riprova

en: Download Error
it: Errore durante il download

en: Available URLs
it: URLs Disponibili

en: Download for this asset is already in progress!
it: Il download di questo contenuto è già in corso!

en: Recently Updated
it: Aggiornato Recentemente

en: Least Recently Updated
it: Aggiornato Meno Recentemente

en: Name (A-Z)
it: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
it: Nome (Z-A)

en: License (A-Z)
it: Licenza (A-Z)

en: License (Z-A)
it: Licenza (Z-A)

en: Loading...
it: Caricamento…

[ctx: Pagination]
en: First
it: Primo

[ctx: Pagination]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: Pagination]
en: Next
it: Successivo

[ctx: Pagination]
en: Last
it: Ultimo

en: All
it: Tutto

en: Search templates, projects, and demos
it: Cerca tra modelli, progetti e demo

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
it: Cerca tra i contenuti (escludendo modelli, progetti e demo)

en: Import...
it: Importa…

en: Plugins...
it: Estensioni…

en: Sort:
it: Ordina:

en: Category:
it: Categoria:

en: Site:
it: Sito:

en: Support
it: Supporta

en: Official
it: Ufficiale

en: Failed to get repository configuration.
it: Impossibile recuperare la configurazione del repository.

en: Assets ZIP File
it: File ZIP dei contenuti

en: Audio Preview Play/Pause
it: Riproduci/Pausa Anteprima Audio

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
it: Impossibile determinare un percorso di salvataggio per le immagini lightmap.
    Salva la scena e riprova.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
it: Nessuna mesh da preprocessare. Assicurarsi che contengano un canale UV2 e che le spunte 'Utilizza in Luce Preprocessata' e 'Genera Lightmap' siano abilitate.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
it: Tentativo di creazione delle immagini di lightmap fallito, assicurarsi che il percorso dei file sia scrivibile.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
it: Impossibile determinare la dimensione della lightmap. La dimensione massima (della lightmap) è troppo piccola?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
it: Alcune mesh non sono valide. Sii sicuro che i valori dei canali UV2 siano all'interno nella regione [0.0,1.0] quadra.

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
it: L'editor Godot è stato compilato senza il supporto per il ray tracing, non è possibile preprocessare le lightmaps.

en: Bake Lightmaps
it: Preprocessa Lightmaps

en: LightMap Bake
it: Preprocessa Lightmap

en: Select lightmap bake file:
it: Seleziona il file bake della lightmap:

en: Preview
it: Anteprima

en: Configure Snap
it: Configura scatto

en: Grid Offset:
it: Scostamento della griglia:

en: Grid Step:
it: Passo della griglia:

en: Primary Line Every:
it: Linea Principale Ogni:

en: steps
it: passi

en: Rotation Offset:
it: Scostamento della rotazione:

en: Rotation Step:
it: Passo di rotazione:

en: Scale Step:
it: Passo della scala:

en: Move Vertical Guide
it: Muovi Guida Verticale

en: Create Vertical Guide
it: Crea Guida Verticale

en: Remove Vertical Guide
it: Rimuovi Guida Verticale

en: Move Horizontal Guide
it: Sposta Guida Orizzontale

en: Create Horizontal Guide
it: Crea Guida Orizzontale

en: Remove Horizontal Guide
it: Rimuovi Guida Orizzontale

en: Create Horizontal and Vertical Guides
it: Crea Guide Orizzontali e Verticali

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
it: Imposta l'Offset del Pivot del CanvasItem "%s" a (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
it: Ruota %d CanvasItem

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
it: Ruota CanvasItem "%s" a %d gradi

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
it: Sposta Ancora CanvasItem "%s"

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
it: Ridimensiona Node2D "%s" a (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
it: Ridimensiona Control "%s" a (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
it: Ridimensiona %d CanvasItem

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
it: Ridimensiona CanvasItem "%s" a (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
it: Sposta %d CanvasItem

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
it: Sposta CanvasItem "%s" a (%d, %d)

en: Locked
it: Bloccato

en: Grouped
it: Raggruppato

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
it: I figli dei contenitori hanno i loro valori di ancoraggio e margini sovrascritti dai loro genitori.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
it: Preset per i valori di ancoraggio e margini di un nodo Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
it: Se è attivato, spostare i nodi Control modifica le loro ancore invece dei loro margini.

en: Top Left
it: In Alto A Sinistra

en: Top Right
it: In Alto A Destra

en: Bottom Right
it: In Basso A Destra

en: Bottom Left
it: In Basso A Sinistra

en: Center Left
it: In Centro A Sinistra

en: Center Top
it: In Centro In Alto

en: Center Right
it: In Centro A Destra

en: Center Bottom
it: In Centro In Basso

en: Center
it: Centro

en: Left Wide
it: Lato Sinistro

en: Top Wide
it: Lato Sopra

en: Right Wide
it: Lato Destro

en: Bottom Wide
it: Lato Sotto

en: VCenter Wide
it: Lato Verticale

en: HCenter Wide
it: Lato Orizzontale

en: Full Rect
it: Rettangolo Completo

en: Keep Ratio
it: Mantieni Le Proporzioni

en: Anchors only
it: Solo ancore

en: Change Anchors and Margins
it: Cambia Ancore e Margini

en: Change Anchors
it: Cambia Ancore

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
it: Sovrascrivi Camera Gioco
    Sovrascrive la camera del progetto in esecuzione con la camera del viewport dell'editor.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
it: Sovrascrivi la camera del progetto
    Nessuna istanza del progetto avviata. Eseguire il progetto dall'editor per utilizzare questa funzionalità.

en: Lock Selected
it: Blocca selezionato(i)

en: Unlock Selected
it: Sblocca selezionato(i)

en: Group Selected
it: Raggruppa Selezionato(i)

en: Ungroup Selected
it: Rimuovi selezionato(i) dal gruppo

en: Paste Pose
it: Incolla Posa

en: Clear Guides
it: Rimuovi Guide

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
it: Crea Ossa personalizzate a partire da uno o più Nodi

en: Clear Bones
it: Rimuovi Ossa

en: Make IK Chain
it: Crea Catena IK

en: Clear IK Chain
it: Elimina Catena IK

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
it: Attenzione: la posizione e le dimensioni dei figli di un contenitore sono determinati solo dal loro genitore.

en: Zoom Reset
it: Ripristina Zoom

en: Select Mode
it: Modalità di Selezione

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
it: Trascina: Ruota il nodo selezionato attorno al perno.

en: Alt+Drag: Move selected node.
it: Alt+Trascina: Muovi nodo selezionato.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
it: Alt+Trascinamento: Ridimensiona il nodo selezionato.

en: V: Set selected node's pivot position.
it: V: Imposta il perno di rotazione del nodo selezionato.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
it: Alt+Tasto Destro del Mouse: Mostra una lista di tutti i nodi presenti nel posto cliccato, compresi quelli bloccati.

en: RMB: Add node at position clicked.
it: Click destro: Aggiungi nodo alla posizione cliccata.

en: Move Mode
it: Modalità spostamento

en: Rotate Mode
it: Modalità rotazione

en: Scale Mode
it: Modalità scala

en: Shift: Scale proportionally.
it: Maiusc: Ridimensiona proporzionalmente.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
it: Mostra una lista di tutti gli oggetti alla posizione cliccata
    (identico a Alt+Click Destro in modalità selezione).

en: Click to change object's rotation pivot.
it: Clicca per cambiare il perno di rotazione dell'oggetto.

en: Pan Mode
it: Modalità di Pan

en: Ruler Mode
it: Modalità Righello

en: Toggle smart snapping.
it: Commuta lo scatto intelligente.

en: Use Smart Snap
it: Usa lo scatto intelligente

en: Toggle grid snapping.
it: Commuta la griglia magnetica.

en: Use Grid Snap
it: Usa la griglia magnetica

en: Snapping Options
it: Opzioni dello scatto

en: Use Rotation Snap
it: Aggancia Rotazione

en: Use Scale Snap
it: Scatta la scala

en: Snap Relative
it: Scatto relativo

en: Use Pixel Snap
it: Scatta sui pixel

en: Smart Snapping
it: Scatto intelligente

en: Configure Snap...
it: Configura Agganciamenti...

en: Snap to Parent
it: Aggancia sul Genitore

en: Snap to Node Anchor
it: Aggancia all'Ancora del Nodo

en: Snap to Node Sides
it: Aggancia ai Lati del Nodo

en: Snap to Node Center
it: Aggancia al Centro del Nodo

en: Snap to Other Nodes
it: Aggancia agli Altri Nodi

en: Snap to Guides
it: Aggancia alle Guide

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
it: Blocca l'oggetto selezionato sul posto (non può essere mosso).

en: Lock Selected Node(s)
it: Blocca Nodo/i selezionato/i

en: Unlock the selected object (can be moved).
it: Sblocca l'oggetto selezionato (può essere mosso).

en: Unlock Selected Node(s)
it: Sblocca Nodo/i Selezionato/i

en: Makes sure the object's children are not selectable.
it: Accerta che I figli dell'oggetto non siano selezionabili.

en: Group Selected Node(s)
it: Raggruppa Nodo/i Selezionato(/i

en: Restores the object's children's ability to be selected.
it: Ripristina l'abilità dei figli dell'oggetto di essere selezionati.

en: Ungroup Selected Node(s)
it: Separa Nodo/i Selezionato/i

en: Skeleton Options
it: Opzioni Scheletro

en: Show Bones
it: Mostra Ossa

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
it: Crea ossa personalizzate a partire da uno o più nodi

en: Clear Custom Bones
it: Cancella Ossa Personalizzate

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
it: Vista

en: Show
it: Mostra

en: Show When Snapping
it: Mostra durante lo scatto

en: Hide
it: Nascondi

en: Toggle Grid
it: Commuta Griglia

en: Grid
it: Griglia

en: Show Helpers
it: Mostra guide

en: Show Rulers
it: Mostra Righelli

en: Show Guides
it: Mostra Guide

en: Show Origin
it: Mostra Origine

en: Show Viewport
it: Mostra Viewport

en: Show Group And Lock Icons
it: Mostra Gruppo e Blocca Icone

en: Center Selection
it: Centra Selezione

en: Frame Selection
it: Selezione Frame

en: Preview Canvas Scale
it: Anteprima Dimensione Canvas

en: Layout
it: Disposizione

en: Translation mask for inserting keys.
it: Maschera di traslazione per inserimento chiavi.

en: Rotation mask for inserting keys.
it: Maschera di rotazione per l'inserimento delle chiavi.

en: Scale mask for inserting keys.
it: Scala maschera per l'inserimento delle chiavi.

en: Insert keys (based on mask).
it: Inserisci chiavi (in base alla maschera).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
it: Inserimento automatico chiavi quando l'oggetto è translato, rotato o scalato (basato sule maschere).
    Le chiavi sono aggiunte solamente a tracciati già esistenti, quindi nessun nuovo tracciato sarà creato.
    Le chiavi devono essere inserite manualmente la prima volta.

en: Auto Insert Key
it: Inserimento Automatico Chiave

en: Animation Key and Pose Options
it: Opzioni di Chiavi d'Animazione e Posa

en: Insert Key (Existing Tracks)
it: Inserisci Chiave (Tracce Esistenti)

en: Copy Pose
it: Copia Posa

en: Clear Pose
it: Azzera Posa

en: Add Node Here
it: Aggiungi Nodo Qui

en: Instance Scene Here
it: Istanzia Scena(e) Qui

en: Multiply grid step by 2
it: Moltiplica per 2 il passo della griglia

en: Divide grid step by 2
it: Divide per 2 il passo della griglia

en: Pan View
it: Trasla Visuale

en: Zoom to 3.125%
it: Zoom a 3.125%

en: Zoom to 6.25%
it: Zoom a 6.25%

en: Zoom to 12.5%
it: Zoom a 12.5%

en: Zoom to 25%
it: Zoom a 25%

en: Zoom to 50%
it: Zoom a 50%

en: Zoom to 100%
it: Zoom a 100%

en: Zoom to 200%
it: Zoom a 200%

en: Zoom to 400%
it: Zoom a 400%

en: Zoom to 800%
it: Zoom a 800%

en: Zoom to 1600%
it: Zoom a 1600%

en: Adding %s...
it: Aggiungendo %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
it: Impossibile istanziare nodi multipli in mancanza di root.

en: Create Node
it: Crea Nodo

en: Error instancing scene from %s
it: Errore istanziamento scena da %s

en: Change Default Type
it: Cambia Tipo Predefinito

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
it: Trascina e Rilascia + Shift : Aggiungi nodo come fratello
    Trascina e Rilascia + Alt : Cambia tipo del nodo

en: Create Polygon3D
it: Crea Polygon3D

en: Edit Poly
it: Modifica Poly

en: Edit Poly (Remove Point)
it: Modifica Poly (Rimuovi Punto)

en: Set Handle
it: Imposta Maniglia

en: Load Emission Mask
it: Carica Maschera Emissione

en: Restart
it: Ricomincia

en: Clear Emission Mask
it: Cancella Maschera Emissione

en: Particles
it: Particelle

en: Generated Point Count:
it: Conteggio Punti Generati:

en: Emission Mask
it: Maschera Emissione

en: Solid Pixels
it: Pixel Solidi

en: Border Pixels
it: Pixel del Bordo

en: Directed Border Pixels
it: Pixel dei Bordi Diretti

en: Capture from Pixel
it: Cattura da Pixel

en: Emission Colors
it: Colori Emissione

en: Create Emission Points From Mesh
it: Crea Punti Emissione Da Mesh

en: Create Emission Points From Node
it: Crea Punti Emissione Da Nodo

en: Flat 1
it: Flat 1Flat 1

en: Smoothstep
it: Passo Graduale

en: Modify Curve Point
it: Modifica Punto Curva

en: Modify Curve Tangent
it: Modifica Tangente Curva

en: Load Curve Preset
it: Carica Preset Curve

en: Add Point
it: Aggiungi punto

en: Remove Point
it: Rimuovi punto

en: Left Linear
it: Lineare sinistra

en: Right Linear
it: Lineare destra

en: Load Preset
it: Carica preset

en: Remove Curve Point
it: Rimuovi Punto

en: Toggle Curve Linear Tangent
it: Commuta la Tangente di Curva Lineare

en: Hold Shift to edit tangents individually
it: Tenere Premuto Shift per modificare le tangenti singolarmente

en: Right click to add point
it: Click destro per aggiungere punto

en: Bake GI Probe
it: Preprocessa GI Probe

en: Gradient Edited
it: Gradiente Modificato

en: Swap GradientTexture2D Fill Points
it: Scambia Punti di Riempimento del GradientTexture2D

en: Swap Gradient Fill Points
it: Scambia Punti di Riempimento del Gradiente

en: Toggle Grid Snap
it: Commuta scatto sulla griglia

en: Text
it: Testo

en: Icon
it: Icona

en: Separator
it: Separatore

en: Item %d
it: Elemento %d

en: Items
it: Elementi

en: Item List Editor
it: Editor Lista Elementi

en: Create Occluder Polygon
it: Crea Poligono di Occlusione

en: Mesh is empty!
it: La mesh è vuota!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
it: Non poteva creare una forma di collisione Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
it: Crea Corpo Trimesh Statico

en: This doesn't work on scene root!
it: Questo non funziona sulla root della scena!

en: Create Trimesh Static Shape
it: Crea Forma Statica Trimesh

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
it: Impossibile creare una singola forma di collisione convessa per la radice della scena.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
it: Impossibile creare una singola forma di collisione convessa.

en: Create Simplified Convex Shape
it: Crea Forma Convessa Semplice

en: Create Single Convex Shape
it: Crea Singola Forma di Collisione Convessa

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
it: Impossibile creare più forme di collisione convesse per la radice della scena.

en: Couldn't create any collision shapes.
it: Impossibile creare alcuna forma di collisione.

en: Create Multiple Convex Shapes
it: Crea Multiple Forme Covesse

en: Create Navigation Mesh
it: Crea Mesh di Navigazione

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
it: La Mesh contenuta non è del tipo ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
it: UV Unwrap fallito, la mesh potrebbe non essere congruente (non-manifold)?

en: No mesh to debug.
it: Nessuna mesh da debuggare.

en: Mesh has no UV in layer %d.
it: Il modello non ha UV sul layer %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
it: MeshInstance manca di una Mesh!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
it: La mesh non ha superficie dalla quale creare un'outline!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
it: Il tipo primitivo di Mesh non corrisponde a PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
it: Impossiblile creare outline!

en: Create Outline
it: Crea Outline

en: Create Trimesh Static Body
it: Crea Corpo Statico Trimesh

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
it: Crea una StaticBody e le assegna automaticamente una forma di collisione basata sui poligoni.
    Questa é l'opzione più accurata (anche se più lenta) per il calcolo delle collisioni.

en: Create Trimesh Collision Sibling
it: Crea Fratello di Collisione Trimesh

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
it: Crea una forma di collisione basata sui poligoni.
    Questa é l'opzione piú accurata (anche se piú lenta) per il calcolo delle collisioni.

en: Create Single Convex Collision Sibling
it: Crea Singolo Fratello di Collisione Convessa

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
it: Crea una singola forma di collisione convessa.
    Questa è l'opzione più veloce (sebbene meno accurata) per il calcolo delle collisioni.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
it: Crea Fratello di Collisione Convessa Semplificato

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
it: Crea una forma di collisione convessa semplificata.
    Essa è simile a una forma di collisione singola, ma in alcuni casi può risultare in una geometria più semplice, al costo di risultare inaccurata.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
it: Crea Multipli Fratelli di Collsione Convessa

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
it: Crea una forma di collisione basata sui poligoni.
    Questa opzione è, in termini di prestazioni, un compromesso tra le due opzioni prima di questa.

en: Create Outline Mesh...
it: Crea Mesh di Outline...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
it: Crea una mesh di contorno statica. Questa mesh avrà le sue normali invertite automaticamente.
    Può essere utilizzata al posto della proprietà Grow (ingrandisci) delle SpatialMaterial quando questa non è disponibile.

en: View UV1
it: Vista UV1

en: View UV2
it: Vista UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
it: Unwrap UV2 per Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
it: Crea Mesh di Outline

en: Outline Size:
it: Dimensione Outline:

en: UV Channel Debug
it: Debug del Canale UV

en: Remove item %d?
it: Rimuovi elemento %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
it: Aggiornare da scena esistente?:
    %s

en: MeshLibrary
it: Libreria Mesh

en: Add Item
it: Aggiungi Elemento

en: Remove Selected Item
it: Rimuovi Elemento Selezionato

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
it: Importa da Scena (Ignora Trasformazioni)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
it: Importa da Scena (Applica Trasformazioni)

en: Update from Scene
it: Aggiorna da Scena

en: Apply without Transforms
it: Applica senza Trasformazioni

en: Apply with Transforms
it: Applica con Trasformazioni

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
it: Nessuna sorgente mesh specificata (e nessun MultiMesh impostata nel nodo).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
it: Nessuna sorgente mesh specificata (e la MultiMesh non contiene alcuna Mesh).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
it: Sorgente Mesh invalida (percorso invalido).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
it: Sorgente Mesh invalida (non è una MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
it: Sorgente Mesh invalida (non contiene alcuna risorsa Mesh).

en: No surface source specified.
it: Nessuna sorgente di superficie specificata.

en: Surface source is invalid (invalid path).
it: Sorgente superficie invalida (percorso invalido).

en: Surface source is invalid (no geometry).
it: Sorgente superficie invalida (nessuna geometria).

en: Surface source is invalid (no faces).
it: Sorgente superficie invalida (nessuna faccia).

en: Select a Source Mesh:
it: Seleziona una Mesh Sorgente:

en: Select a Target Surface:
it: Seleziona una Superficie Target:

en: Populate Surface
it: Popola la Superficie

en: Populate MultiMesh
it: Popola MultiMesh

en: Target Surface:
it: Superficie Target:

en: Source Mesh:
it: Mesh Sorgente:

en: X-Axis
it: Asse-X

en: Y-Axis
it: Asse-Y

en: Z-Axis
it: Asse-Z

en: Mesh Up Axis:
it: Asse Mesh Su:

en: Random Rotation:
it: Rotazione Casuale:

en: Random Tilt:
it: Inclinazione Casuale:

en: Random Scale:
it: Scala casuale:

en: Populate
it: Popola

en: Create Navigation Polygon
it: Crea Poligono di Navigazione

en: Convert to CPUParticles
it: Converti in CPUParticles

en: Generating Visibility Rect
it: Generazione del Rect di Visibilità

en: Generate Visibility Rect
it: Genera Rect Visibilità

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
it: È solamente possibile impostare il punto in un materiale di processo ParticlesMaterial

en: Convert to CPUParticles2D
it: Converti in CPUParticles2D

en: Generation Time (sec):
it: Tempo di Generazione (sec):

en: The geometry's faces don't contain any area.
it: Le facce della geometria non contengono nessuna area.

en: The geometry doesn't contain any faces.
it: La geometria non contiene facce.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
it: "%s" non è ereditario di Spatial.

en: "%s" doesn't contain geometry.
it: "%s" non contiene geometria.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
it: "%s" non contiene geometria facciale.

en: Create Emitter
it: Crea Emitter

en: Emission Points:
it: Punti Emissione:

en: Surface Points
it: Punti Superficie

en: Surface Points+Normal (Directed)
it: Punti superficie+Normali (Dirette)

en: Emission Source:
it: Sorgente dell' Emissione:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
it: Un processor material di tipo 'ParticlesMaterial' é richiesto.

en: Generating AABB
it: Generando AABB

en: Generate Visibility AABB
it: Genera Visibilità AABB

en: Remove Point from Curve
it: Rimuovi Punto dalla Curva

en: Remove Out-Control from Curve
it: Rimuovi Out-Control dalla Curva

en: Remove In-Control from Curve
it: Rimuovi In-Control dalla Curva

en: Add Point to Curve
it: Aggiungi Punto a Curva

en: Split Curve
it: Dividi Curva

en: Move Point in Curve
it: Sposta Punto in curva

en: Move In-Control in Curve
it: Sposta In-Control sulla Curva

en: Move Out-Control in Curve
it: Sposta Out-Control sulla Curva

en: Select Points
it: Selezione Punti

en: Shift+Drag: Select Control Points
it: Shift+Trascina: Seleziona Punti di Controllo

en: Click: Add Point
it: Click: Aggiungi Punto

en: Left Click: Split Segment (in curve)
it: Click Sinistro: Dividi Segmento (in curva)

en: Right Click: Delete Point
it: Click Destro: Elimina Punto

en: Select Control Points (Shift+Drag)
it: Seleziona Punti di Controllo (Shift+Trascina)

en: Add Point (in empty space)
it: Aggiungi Punto (in spazio vuoto)

en: Delete Point
it: Elimina Punto

en: Close Curve
it: Chiudi Curva

en: Options
it: Opzioni

en: Mirror Handle Angles
it: Specchia Angoli Manico

en: Mirror Handle Lengths
it: Specchia Lunghezze Manico

en: Curve Point #
it: Punto Curva #

en: Set Curve Point Position
it: Imposta Posizione Punto Curva

en: Set Curve In Position
it: Imposta Curva In Posizione

en: Set Curve Out Position
it: Imposta posizione curva esterna

en: Split Path
it: Dividi Percorso

en: Remove Path Point
it: Rimuovi Punto Percorso

en: Remove Out-Control Point
it: Rimuovi Punto Out-Control

en: Remove In-Control Point
it: Rimuovi Punto In-Control

en: Split Segment (in curve)
it: Dividere Segmento (in curva)

en: Move Joint
it: Sposta Articolazione

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
it: La proprietà skeleton del Polygon2D non punta a un nodo Skeleton2D

en: Sync Bones
it: Sincronizza Ossa

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
it: Nessuna texture in questo poligono.
    Imposta una texture per poter modificare l'UV.

en: Create UV Map
it: Creare Mappa UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
it: Polygon2D ha vertici interni, quindi non può più essere modificato nella vista.

en: Create Polygon & UV
it: Crea Poligono e UV

en: Create Internal Vertex
it: Crea Vertice Interno

en: Remove Internal Vertex
it: Rimuovi Vertice Interno

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
it: Poligono non valido (sono necessari 3 vertici diversi)

en: Add Custom Polygon
it: Aggiungi Poligono Personalizzato

en: Remove Custom Polygon
it: Rimuovi Poligono Personalizzato

en: Transform UV Map
it: Trasforma Mappa UV

en: Transform Polygon
it: Trasforma Poligono

en: Paint Bone Weights
it: Dipingi Peso delle Ossa

en: Open Polygon 2D UV editor.
it: Apri l'editor UV di Polygon2D.

en: Polygon 2D UV Editor
it: Editor UV Polygon 2D

en: Points
it: Punti

en: Polygons
it: Poligoni

en: Bones
it: Ossa

en: Move Points
it: Sposta punti

en: Command: Rotate
it: Command: Ruota

en: Shift: Move All
it: Shift: Muovi tutti

en: Shift+Command: Scale
it: Shift+Command: Scala

en: Ctrl: Rotate
it: Ctrl: Ruota

en: Shift+Ctrl: Scale
it: Shift+Ctrl: Scala

en: Move Polygon
it: Sposta poligono

en: Rotate Polygon
it: Ruota poligono

en: Scale Polygon
it: Ridimensiona poligono

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
it: Crea un poligono personalizzato. Abilita il rendering dei poligoni personalizzati.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
it: Rimuove un poligono personalizzato. Se non ne rimane nessuno, il rendering dei poligoni personalizzati è disabilitato.

en: Paint weights with specified intensity.
it: Dipingi i pesi con l'intensità specificata.

en: Unpaint weights with specified intensity.
it: Rimuovi i pesi con l'intensità specificata.

en: Radius:
it: Raggio:

en: Copy Polygon to UV
it: Copia il poligono su UV

en: Copy UV to Polygon
it: Copia l'UV sul poligono

en: Clear UV
it: Cancella UV

en: Grid Settings
it: Impostazioni griglia

en: Snap
it: Scatto

en: Enable Snap
it: Abilita lo scatto

en: Show Grid
it: Mostra la griglia

en: Configure Grid:
it: Configura la griglia:

en: Grid Offset X:
it: Scostamento X della griglia:

en: Grid Offset Y:
it: Scostamento Y della griglia:

en: Grid Step X:
it: Passo X della griglia:

en: Grid Step Y:
it: Passo Y della griglia:

en: Sync Bones to Polygon
it: Sincronizza Ossa a Poligono

en: Set cast_to
it: Imposta cast_to

en: ERROR: Couldn't load resource!
it: ERRORE: Non è stato possibile caricare la risorsa!

en: Add Resource
it: Aggiungi risorsa

en: Rename Resource
it: Rinomina risorsa

en: Delete Resource
it: Elimina risorsa

en: Resource clipboard is empty!
it: Gli appunti delle risorse sono vuoti!

en: Paste Resource
it: Incolla risorsa

en: Instance:
it: Istanza:

en: Open in Editor
it: Apri nell'editor

en: Load Resource
it: Carica risorsa

en: Flip Portals
it: Ribalta Portali

en: Room Generate Points
it: Genera punti nella stanza

en: Generate Points
it: Genera punti

en: Flip Portal
it: Ribalta Portale

en: Occluder Set Transform
it: Imposta Trasformazione dell' Occlusore

en: Center Node
it: Centra Nodo

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
it: AnimationTree non ha nessun percorso impostato a un AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
it: Il percorso per AnimationPlayer non è valido

en: Clear Recent Files
it: Pulisci file recenti

en: Close and save changes?
it: Chiudi e salva le modifiche?

en: Error writing TextFile:
it: Errore scrittura TextFile:

en: Could not load file at:
it: Non è stato possibile caricare il file a:

en: Error saving file!
it: Errore nel salvataggio del file!

en: Error while saving theme.
it: Errore durante il salvataggio del tema.

en: Error Saving
it: Errore di salvataggio

en: Error importing theme.
it: Errore di importazione del tema.

en: Error Importing
it: Errore di importazione

en: New Text File...
it: Nuovo file di testo...

en: Open File
it: Apri file

en: Save File As...
it: Salva file come...

en: Can't obtain the script for running.
it: Impossibile ottenere lo script per l'esecuzione.

en: Script failed reloading, check console for errors.
it: Ricaricamento dello script fallito, controlla la console per gli errori.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
it: Lo script non è in modalità tool, non sarà possibile eseguirlo.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
it: Per eseguire questo script, deve ereditare da EditorScript ed essere impostato in modalità tool.

en: Import Theme
it: Importa tema

en: Error while saving theme
it: Errore durante il salvataggio del tema

en: Error saving
it: Errore di salvataggio

en: Save Theme As...
it: Salva tema come...

en: %s Class Reference
it: %s Riferimento di classe

en: Find Next
it: Trova successivo

en: Find Previous
it: Trova precedente

en: Filter scripts
it: Filtra gli script

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
it: Commuta l'ordinamento alfabetico della lista dei metodi.

en: Filter methods
it: Modalità di filtraggio

en: Sort
it: Ordina

en: Move Up
it: Sposta su

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Next Script
it: Script successivo

en: Previous Script
it: Script precedente

en: Open...
it: Apri...

en: Reopen Closed Script
it: Riapri script chiuso

en: Save All
it: Salva tutto

en: Soft Reload Script
it: Ricarica parziale dello script

en: Copy Script Path
it: Copia il percorso dello script

en: History Previous
it: Cronologia Precedente

en: History Next
it: Cronologia successiva

en: Import Theme...
it: Importa tema...

en: Reload Theme
it: Ricarica Tema

en: Save Theme
it: Salva tema

en: Close All
it: Chiudi tutto

en: Close Docs
it: Chiudi la documentazione

en: Search
it: Cerca

en: Step Into
it: Fai un passo all'interno

en: Step Over
it: Fai un passo

en: Continue
it: Continua

en: Keep Debugger Open
it: Mantieni il debugger aperto

en: Debug with External Editor
it: Debug con un editor esterno

en: Online Docs
it: Documentazione online

en: Open Godot online documentation.
it: Apri la documentazione online di Godot.

en: Search the reference documentation.
it: Cerca riferimenti nella documentazione.

en: Go to previous edited document.
it: Vai al documento modificato precedente.

en: Go to next edited document.
it: Vai al documento modificato successivo.

en: Discard
it: Scarta

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
it: I seguenti file sono più recenti sul disco.
    Che azione dovrebbe essere intrapresa?:

en: Search Results
it: Risultati Ricerca

en: Open Dominant Script On Scene Change
it: Apri Scripts Dominanti Al Cambio Scena

en: External
it: Esterno

en: Use External Editor
it: Utilizza Editor Esterno

en: Exec Path
it: Percorso di Esecuzione

en: Script Temperature Enabled
it: Temperatura dello Script Abilitata

en: Highlight Current Script
it: Evidenzia Script Attuale

en: Script Temperature History Size
it: Dimensione Storico della Temperatura dello Script

en: Current Script Background Color
it: Colore Sfondo dello Script Corrente

en: Group Help Pages
it: Raggruppa Pagine di Aiuto

en: Sort Scripts By
it: Orina Scripts Per

en: List Script Names As
it: Elenca Nomi Script Come

en: Exec Flags
it: Esegui Flag

en: Clear Recent Scripts
it: Rimuovi Script Recenti

en: Connections to method:
it: Connessioni al metodo:

en: Source
it: Sorgente

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
it: Manca il metodo connesso "%s" per il segnale "%s" dal nodo "%s" al nodo "%s".

en: [Ignore]
it: [Ignora]

en: Line
it: Riga

en: Go to Function
it: Vai alla funzione

en: Only resources from filesystem can be dropped.
it: Solo le risorse dal filesystem possono essere eliminate.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
it: Impossibile rilasciare i nodi perché lo script "%s" non è usato in questa scena.

en: Lookup Symbol
it: Ricerca simbolo

en: Pick Color
it: Scegli un colore

en: Convert Case
it: Converti Maiuscole/Minuscole

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Capitalize
it: Rendi la prima lettera maiuscola

en: Syntax Highlighter
it: Evidenziatore di sintassi

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Go To
it: Vai a

en: Cut
it: Taglia

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Delete Line
it: Elimina linea

en: Indent Left
it: Indenta a sinistra

en: Indent Right
it: Indenta a destra

en: Toggle Comment
it: Commuta i commenti

en: Fold/Unfold Line
it: Espandi/Comprimi linea

en: Fold All Lines
it: Comprimi tutte le linee

en: Unfold All Lines
it: Espandi tutte le linee

en: Complete Symbol
it: Completa il simbolo

en: Evaluate Selection
it: Valuta selezione

en: Trim Trailing Whitespace
it: Taglia spazi in coda

en: Convert Indent to Spaces
it: Converti l'indentazione in spazi

en: Convert Indent to Tabs
it: Converti l'indentazione in tabulazioni

en: Find in Files...
it: Trova nei file...

en: Replace in Files...
it: Sostituisci nei Files...

en: Contextual Help
it: Aiuto contestuale

en: Toggle Bookmark
it: Commuta segnalibro

en: Go to Next Bookmark
it: Vai al segnalibro successivo

en: Go to Previous Bookmark
it: Vai al segnalibro precedente

en: Remove All Bookmarks
it: Rimuovi tutti i segnalibri

en: Go to Function...
it: Vai alla funzione...

en: Go to Line...
it: Vai alla linea...

en: Toggle Breakpoint
it: Commuta la riga corrente come punto d'interruzione

en: Remove All Breakpoints
it: Rimuovi tutti i punti di interruzione

en: Go to Next Breakpoint
it: Vai al punto di interruzione successivo

en: Go to Previous Breakpoint
it: Vai al punto di interruzione precedente

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
it: Questo shader è stato modificato sul disco.
    Che azione deve essere intrapresa?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
it: Questo scheletro non ha ossa, crea dei nodi figlio Bone2D.

en: Set Rest Pose to Bones
it: Imposta Ossa in Posizione di Riposo

en: Create Rest Pose from Bones
it: Crea Posizione di Riposo dalle Ossa

en: Reset to Rest Pose
it: Ripristina a Posizione di Riposo

en: Overwrite Rest Pose
it: Sovrascrivi Posa a Riposo

en: Create physical bones
it: Crea ossa fisiche

en: Skeleton
it: Scheletro

en: Create physical skeleton
it: Crea scheletro fisico

en: Play IK
it: Riproduci IK

en: Orthogonal
it: Ortogonale

en: Perspective
it: Prospettica

en: Top Orthogonal
it: Ortogonale dall'Alto

en: Top Perspective
it: Prospettica dall'Alto

en: Bottom Orthogonal
it: Ortogonale dal Basso

en: Bottom Perspective
it: Prospettica dal basso

en: Left Orthogonal
it: Ortogonale a Sinistra

en: Left Perspective
it: Prospettica da sinistra

en: Right Orthogonal
it: Ortogonale a Destra

en: Right Perspective
it: Prospettica da destra

en: Front Orthogonal
it: Ortogonale di Fronte

en: Front Perspective
it: Prospettica di fronte

en: Rear Orthogonal
it: Ortogonale da Dietro

en: Rear Perspective
it: Prospettica da dietro

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
it:  [portali attivi]

en: Transform Aborted.
it: Transform Abortito.

en: X-Axis Transform.
it: Trasformazione asse X.

en: Y-Axis Transform.
it: Trasformazione asse Y.

en: Z-Axis Transform.
it: Trasformazione asse Z.

en: View Plane Transform.
it: Visualizza la trasformazione del piano.

en: None
it: Nessuno

en: Rotate
it: Ruota

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
it: Trasla

note: TRANSLATORS: Refers to changing the scale of a node in the 3D editor.
en: Scaling:
it: Scala:

note: TRANSLATORS: Refers to changing the position of a node in the 3D editor.
en: Translating:
it: Traslazione:

en: Rotating %s degrees.
it: Ruotando di %s gradi.

en: Keying is disabled (no key inserted).
it: Inserimento di chiavi disabilitato (nessuna chiave inserita).

en: Animation Key Inserted.
it: Chiave d'animazione inserita.

en: Pitch:
it: Inclinazione:

en: Yaw:
it: Imbardata:

en: Objects Drawn:
it: Oggetti disegnati:

en: Material Changes:
it: Cambiamenti dei materiali:

en: Shader Changes:
it: Cambiamenti degli shader:

en: Surface Changes:
it: Cambiamenti delle superfici:

en: Vertices:
it: Vertici:

en: Top View.
it: Vista dall'alto.

en: Bottom View.
it: Vista dal basso.

en: Left View.
it: Vista da sinistra.

en: Right View.
it: Vista da destra.

en: Front View.
it: Vista frontale.

en: Rear View.
it: Vista dal retro.

en: Align Transform with View
it: Allinea la trasformazione con la vista

en: Align Rotation with View
it: Allinea la rotazione con la vista

en: No parent to instance a child at.
it: Nessun genitore del quale istanziare un figlio.

en: This operation requires a single selected node.
it: Questa operazione richiede un solo nodo selezionato.

en: Auto Orthogonal Enabled
it: Ortogonale automatica abilitata

en: Lock View Rotation
it: Blocca la rotazione della vista

en: Display Normal
it: Visualizzazione predefinita

en: Display Wireframe
it: Visualizzazione fildiferro

en: Display Overdraw
it: Visualizza Overdraw

en: Display Unshaded
it: Visualizzazione senza ombre

en: View Environment
it: Visualizza ambiente

en: View Gizmos
it: Visualizza Gizmos

en: View Information
it: Visualizza Informazioni

en: View FPS
it: Vedi FPS

en: Half Resolution
it: Risoluzione Dimezzata

en: Audio Listener
it: Listener Audio

en: Enable Doppler
it: Abilita Doppler

en: Cinematic Preview
it: Anteprima Cinematografica

en: (Not in GLES2)
it: (Non in GLES2)

en: Debug draw modes are only available when using the GLES3 renderer, not GLES2.
it: Le modalità di disegno di debug sono disponibili solo con il renderer GLES3, non con GLES2.

en: Freelook Left
it: Vista Libera Sinistra

en: Freelook Right
it: Vista Libera Destra

en: Freelook Forward
it: Vista Libera Avanti

en: Freelook Backwards
it: Vista Libera Indietro

en: Freelook Up
it: Vista Libera Su

en: Freelook Down
it: Vista Libera Giù

en: Freelook Speed Modifier
it: Modificatore Velocità Vista Libera

en: Freelook Slow Modifier
it: Modificatore Velocità Lenta Vista Libera

en: Toggle Camera Preview
it: Cambia Anteprima Telecamera

en: View Rotation Locked
it: Rotazione Vista Bloccata

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
it: Per un maggiore ingrandimento, cambia i piani del clip della videocamera (Vista -> Impostazioni...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
it: Nota: Il valore di FPS mostrato è relativo al framerate dell'editor.
    Non può essere usato come indicatore affidabile delle prestazioni durante il gioco.

en: Convert Rooms
it: Converti Stanze

en: XForm Dialog
it: Finestra di XForm

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
it: Fare clic per passare da uno stato di visibilità all'altro.
    
    Occhio aperto: Gizmo è visibile.
    Occhio chiuso: Gizmo è nascosto.
    Occhio semiaperto: Gizmo è visibile anche attraverso superfici opache ("raggi X").

en: Snap Nodes to Floor
it: Aggancia i Nodi al Pavimento

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
it: Impossibile trovare un pavimento solido sul quale agganciare la selezione.

en: Use Local Space
it: Usa Spazio Locale

en: Use Snap
it: Usa Scatto

en: Converts rooms for portal culling.
it: Converte stanze per culling del portale.

en: Bottom View
it: Vista dal basso

en: Top View
it: Vista dall'alto

en: Rear View
it: Vista dal retro

en: Front View
it: Vista frontale

en: Left View
it: Vista laterale sinistra

en: Right View
it: Vista laterale destra

en: Orbit View Down
it: Orbita la visuale in giù

en: Orbit View Left
it: Orbita la visuale a sinistra

en: Orbit View Right
it: Orbita la visuale a destra

en: Orbit View Up
it: Orbita la visuale in sù

en: Orbit View 180
it: Orbita la visuale 180

en: Switch Perspective/Orthogonal View
it: Cambia tra vista prospettica/ortogonale

en: Insert Animation Key
it: Inserisci chiave animazione

en: Focus Origin
it: Centra Origine

en: Focus Selection
it: Centra la Selezione

en: Toggle Freelook
it: Commuta la vista libera

en: Decrease Field of View
it: Diminuisci il Campo Visivo

en: Increase Field of View
it: Aumenta il Campo Visivo

en: Reset Field of View to Default
it: Ripristina il Campo Visivo alle impostazioni predefinite

en: Snap Object to Floor
it: Scatta l'oggetto sul suolo

en: Transform Dialog...
it: Modale di trasformazione...

en: 1 Viewport
it: 1 Vista

en: 2 Viewports
it: 2 Viste

en: 2 Viewports (Alt)
it: 2 Viste (Alt)

en: 3 Viewports
it: 3 Viste

en: 3 Viewports (Alt)
it: 3 Viste (Alt)

en: 4 Viewports
it: 4 Viste

en: View Origin
it: Visualizza l'origine

en: View Grid
it: Visualizza la griglia

en: View Portal Culling
it: Visualizza Eliminazione Portali

en: View Occlusion Culling
it: Visualizza Eliminazione Occlusioni

en: Settings...
it: Impostazioni…

en: Snap Settings
it: Impostazioni dello scatto

en: Translate Snap:
it: Scatto di traslazione:

en: Rotate Snap (deg.):
it: Scatto di rotazione (gradi):

en: Scale Snap (%):
it: Scatto della scala (%):

en: Viewport Settings
it: Impostazioni Viewport

en: Perspective FOV (deg.):
it: FOV Prospettiva (gradi):

en: View Z-Near:
it: Visualizza Z-Near:

en: View Z-Far:
it: Visualizza Z-Far:

en: Transform Change
it: Cambio di trasformazione

en: Translate:
it: Trasla:

en: Rotate (deg.):
it: Ruota (gradi):

en: Scale (ratio):
it: Scala (rapporto):

en: Transform Type
it: Tipo di trasformazione

en: Manipulator Gizmo Size
it: Dimensione Gizmo Di Controllo

en: Manipulator Gizmo Opacity
it: Opacità Gizmo Manipolatore

en: Show Viewport Rotation Gizmo
it: Mostra Gizmo di Rotazione nella Viewport

en: Unnamed Gizmo
it: Gizmo Senza Nome

en: Create Mesh2D
it: Crea Mesh2D

en: Mesh2D Preview
it: Anteprima Mesh2D

en: Create Polygon2D
it: Crea Polygon2D

en: Polygon2D Preview
it: Anteprima Polygon2D

en: Create CollisionPolygon2D
it: Crea CollisionPolygon2D

en: CollisionPolygon2D Preview
it: Anteprima CollisionPolygon2D

en: Create LightOccluder2D
it: Crea LightOccluder2D

en: LightOccluder2D Preview
it: Anteprima LightOccluder2D

en: Sprite is empty!
it: Lo sprite è vuoto!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
it: Impossibile convertire in una mesh uno sprite che utilizza frame di animazione.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
it: Geometria non valida, impossibile sostituirla con una mesh.

en: Convert to MeshInstance2D
it: Converti in MeshInstance2D

en: Invalid geometry, can't create polygon.
it: Geometria non valida, impossibile creare il poligono.

en: Convert to Polygon2D
it: Converti in Polygon2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
it: Geometria non valida, impossibile creare un poligono di collisione.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
it: Crea fratello del CollisionPolygon2D

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
it: Geometria non valida, impossibile creare un occlusore di luce.

en: Create LightOccluder2D Sibling
it: Crea fratello del LightOccluder2D

en: Simplification:
it: Semplificazione:

en: Shrink (Pixels):
it: Rimpicciolisci (Pixels):

en: Grow (Pixels):
it: Ingrandisci (Pixels):

en: Update Preview
it: Aggiorna Anteprima

en: Settings:
it: Impostazioni:

en: No Frames Selected
it: Nessun Frame selezionato

en: Add %d Frame(s)
it: Aggiungi %d frame

en: Add Frame
it: Aggiungi frame

en: Unable to load images
it: Impossibile caricare le immagini

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
it: ERRORE: Impossibile caricare la risorsa frame!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
it: Gli appunti delle risorse sono vuoti o non una texture!

en: Paste Frame
it: Incolla Frame

en: Add Empty
it: Aggiungi vuoto

en: Change Animation FPS
it: Cambia FPS Animazione

en: (empty)
it: (vuoto)

en: Move Frame
it: Sposta Frame

en: Animations:
it: Animazioni:

en: New Animation
it: Nuova Animazione

en: Filter animations
it: Filtraggio animazioni

en: Speed:
it: Velocità:

en: Animation Frames:
it: Frame Animazione:

en: Add a Texture from File
it: Aggiungi una Texture da File

en: Add Frames from a Sprite Sheet
it: Aggiungi Frame da uno Spritesheet

en: Insert Empty (Before)
it: Inserisci Vuoto (Prima)

en: Insert Empty (After)
it: Inserisci Vuoto (Dopo)

en: Move (Before)
it: Sposta (Prima)

en: Move (After)
it: Sposta (Dopo)

en: Select Frames
it: Seleziona Frames

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Separation:
it: Separazione:

en: Offset:
it: Scostamento:

en: Select/Clear All Frames
it: Seleziona/De-Seleziona tutti i Frame

en: Create Frames from Sprite Sheet
it: Crea Frames da uno Spritesheet

en: SpriteFrames
it: Sprite Frames

en: Set Region Rect
it: Imposta Region Rect

en: Set Margin
it: Imposta Margine

en: Snap Mode:
it: Modalità dello scatto:

en: Pixel Snap
it: Scatto sui pixel

en: Grid Snap
it: Scatto sulla griglia

en: Auto Slice
it: Auto Divisione

en: Step:
it: Passo:

en: {num} color(s)
it: {num} colori

en: No colors found.
it: Nessun colore trovato.

en: {num} constant(s)
it: {num} costanti

en: No constants found.
it: Nessuna costante trovata.

en: {num} font(s)
it: {num} font

en: No fonts found.
it: Nessun font trovato.

en: {num} icon(s)
it: {num} icone

en: No icons found.
it: Nessuna icona trovata.

en: {num} stylebox(es)
it: {num} stylebox

en: No styleboxes found.
it: Nessun stylebox trovato.

en: {num} currently selected
it: {num} selezionati

en: Nothing was selected for the import.
it: Non è stato selezionato nulla da importare.

en: Importing Theme Items
it: Importa Elementi del Tema

en: Importing items {n}/{n}
it: Importa oggetti {n}/{n}

en: Updating the editor
it: Aggiornamento dell'editor

en: Finalizing
it: Completando

en: Filter:
it: Filtra:

en: With Data
it: Con i Dati

en: Select by data type:
it: Seleziona dati in base al tipo:

en: Select all visible color items.
it: Seleziona tutti gli oggetti colorati visibili.

en: Select all visible color items and their data.
it: Seleziona tutti gli oggetti colorati e i loro dati.

en: Deselect all visible color items.
it: Deseleziona tutti gli oggetti colorati.

en: Select all visible constant items.
it: Seleziona tutti gli oggetti visibili.

en: Select all visible constant items and their data.
it: Seleziona tutti gli oggetti costanti e i loro dati.

en: Deselect all visible constant items.
it: Deseleziona tutti gli elementi costanti visibili.

en: Select all visible font items.
it: Seleziona tutti i font visibili.

en: Select all visible font items and their data.
it: Seleziona tutti gli elementi di carattere visibili e i loro dati.

en: Deselect all visible font items.
it: Deseleziona tutti gli elementi di carattere visibili.

en: Select all visible icon items.
it: Seleziona tutte le icone visibili.

en: Select all visible icon items and their data.
it: Seleziona tutte le icone visibili ed i loro dati.

en: Deselect all visible icon items.
it: Deseleziona tutte le icone visibili.

en: Select all visible stylebox items.
it: Seleziona tutti gli elementi stylebox visibili.

en: Select all visible stylebox items and their data.
it: Seleziona tutti gli elementi stylebox visibili e i loro dati.

en: Deselect all visible stylebox items.
it: Deseleziona tutti gli elementi stylebox visibili.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
it: Attenzione: Aggiungere i dati delle icone potrebbe aumentare notevolmente il peso della tua risorsa Tema.

en: Collapse types.
it: Comprimi tipologie.

en: Expand types.
it: Espandi tipologie.

en: Select all Theme items.
it: Seleziona tutti gli oggetti del tema.

en: Select With Data
it: Selezione con data

en: Select all Theme items with item data.
it: Seleziona tutti gli elementi Tema con i loro dati.

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all Theme items.
it: Deseleziona tutti gli elementi del Tema.

en: Import Selected
it: Importa Selezionati

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
it: La scheda "Importa Oggetti" ha alcuni elementi selezionati. Chiudendo questa finestra si perderà la selezione.
    Chiudere lo stesso?

en: Remove Type
it: Rimuovi Tipo

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
it: Seleziona un tipo di tema dalla lista per editare i suoi elementi.
    Puoi aggiungere un tipo personalizzato o importare un tipo con i suoi elementi da un altro tema.

en: Remove All Color Items
it: Rimuovi Tuttigli Elementi Colori

en: Rename Item
it: Rinomina Elemento

en: Remove All Constant Items
it: Rimuovi Tutti gli Elementi Costanti

en: Remove All Font Items
it: Rimuovi Tutti gli Elementi Caratteri

en: Remove All Icon Items
it: Rimuovi Tutti gli Elementi Icone

en: Remove All StyleBox Items
it: Rimuovi Tutti gli Elementi StyleBox

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
it: Questo tipo di tema è vuoto.
    Aggiungici più elementi manualmente o importando da un altro tema.

en: Add Theme Type
it: Aggiungi Tipo Di Tema

en: Remove Theme Type
it: Rimuovi Tipo Di Tema

en: Add Color Item
it: Aggiungi Elementi Colore

en: Add Constant Item
it: Aggiungi Elemento Costante

en: Add Font Item
it: Aggiungi Elemento Carattere

en: Add Icon Item
it: Aggiungi Elemento Icona

en: Add Stylebox Item
it: Aggiungi Elemento StyleBox

en: Rename Color Item
it: Rinomina Elemento Colore

en: Rename Constant Item
it: Rinomina Elemento Costante

en: Rename Font Item
it: Rinomina Elemento Carattere

en: Rename Icon Item
it: Rinomina Elemento Icona

en: Rename Stylebox Item
it: Rinomina Elemento Stylebox

en: Invalid file, not a Theme resource.
it: File non valido, non una risorsa Tema.

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
it: File non valido, corrisponde alla risorsa Tema in modifica.

en: Manage Theme Items
it: Gestisci Elementi Tema

en: Edit Items
it: Modifica Elementi

en: Types:
it: Tipi:

en: Add Type:
it: Aggiungi Tipo:

en: Add Item:
it: Aggiungi Elemento:

en: Add StyleBox Item
it: Aggiungi Elemento StyleBox

en: Remove Items:
it: Rimuovi elementi:

en: Remove Class Items
it: Rimuovi Elementi di Classe

en: Remove Custom Items
it: Rimuovi Elementi Personalizzati

en: Remove All Items
it: Rimuovi tutti gli elementi

en: Add Theme Item
it: Aggiungi Elemento di Tema

en: Old Name:
it: Nome precedente:

en: Import Items
it: Importa Elementi

en: Default Theme
it: Tema Predefinito

en: Editor Theme
it: Tema dell'Editor

en: Select Another Theme Resource:
it: Seleziona un'altra risorsa del tema:

en: Theme Resource
it: Risorsa del Tema

en: Another Theme
it: Altro Tema

en: Add Type
it: Aggiungi Tipo

en: Filter the list of types or create a new custom type:
it: Filtra la lista dei tipi o creane uno nuovo personalizzato:

en: Available Node-based types:
it: Tipi Basati su Nodi Disponibili:

en: Type name is empty!
it: Il nome del Tipo è vuoto!

en: Are you sure you want to create an empty type?
it: Sei sicuro di voler aprire un tipo vuoto?

en: Confirm Item Rename
it: Conferma Rinomina Elemento

en: Cancel Item Rename
it: Annulla Rinomina Elemento

en: Override Item
it: Sovrascrivi Elemento

en: Unpin this StyleBox as a main style.
it: Rimuovi questo StyleBox come stile principale.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
it: Fissa questo StyleBox come stile principale. Modifiche alle sue proprietà aggiorneranno le stesse proprietà di tutte le altre StyleBox di questo tipo.

en: Add Item Type
it: Aggiungi Tipo Elemento

en: Set Variation Base Type
it: Imposta Tipo di Variazione Base

en: Set Base Type
it: Imposta Tipo di Base

en: Show Default
it: Mostra Predefiniti

en: Show default type items alongside items that have been overridden.
it: Mostra elementi predefiniti assieme ad elementi che sono stati sovrascritti.

en: Override All
it: Sovrascrivi tutti

en: Override all default type items.
it: Sovrascrivi tutti gli elementi predefiniti.

en: Select the variation base type from a list of available types.
it: Seleziona la variazione del tipo base da una lista di tipi disponibili.

en: A type associated with a built-in class cannot be marked as a variation of another type.
it: Un tipo associato ad una classe integrata non può essere indicato come variazione di un altro tipo.

en: Theme:
it: Tema:

en: Manage Items...
it: Gestisci Elementi…

en: Add, remove, organize and import Theme items.
it: Aggiungi, rimuovi, organizza e importa elementi Tema.

en: Add Preview
it: Aggiungi Anteprima

en: Default Preview
it: Anteprima Predefinita

en: Select UI Scene:
it: Seleziona Scena UI:

en: Toggle the control picker, allowing to visually select control types for edit.
it: Commuta il picker di controllo, permettendo di selezionare visualmente i tipi di controllo per la modifica.

en: Toggle Button
it: Interruttore

en: Disabled Button
it: Pulsante disabilitato

en: Item
it: Elemento

en: Disabled Item
it: Oggetto disabilitato

en: Radio Item
it: Radio Elemento

en: Checked Radio Item
it: Elemento Radio Controllato

en: Named Separator
it: Chiamato Separatore

en: Submenu
it: Sottomenù

en: Subitem 1
it: Sotto-Elemento 1

en: Subitem 2
it: Sotto-Elemento 2

en: Has
it: Ha

en: Many
it: Molte

en: Disabled LineEdit
it: Editor di Linea disabilitato

en: Editable Item
it: Elemento Modificabile

en: Has,Many,Options
it: Ha,Molte,Opzioni

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
it: Percorso non valido, la risorsa PackedScene è stata probabilmente spostata o rimossa.

en: Invalid PackedScene resource, must have a Control node at its root.
it: Risorsa PackedScene non valida, deve avere un nodo Control alla radice.

en: Invalid file, not a PackedScene resource.
it: File non valido, non è una risorsa PackedScene.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
it: Ricarica la scena per riflettere i suo stato più reale.

en: Erase Selection
it: Cancella selezione

en: Fix Invalid Tiles
it: Correggi le Tile non Valide

en: Cut Selection
it: Taglia selezione

en: Paint TileMap
it: Disegna TileMap

en: Line Draw
it: Disegna Linea

en: Rectangle Paint
it: Riempi Rettangolo

en: Bucket Fill
it: Riempimento

en: Erase TileMap
it: Cancella TileMap

en: Find Tile
it: Trova tile

en: Transpose
it: Trasponi

en: Disable Autotile
it: Disabilita Autotile

en: Enable Priority
it: Abilita Priorità Tile

en: Filter tiles
it: Filtra tiles

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
it: Assegna una risorsa TileSet a questo TileMap per usare i suoi riquadri.

en: Paint Tile
it: Disegna tile

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
it: Shift + LMB: Disegna Linea
    Shift + Ctrl + LMB: Disegna Rettangolo

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
it: Shift + LMB: Traccia una linea
    Shift + Ctrl + LMB: Colora il rettangolo

en: Pick Tile
it: Preleva tile

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Flip Horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertically
it: Ribalta verticalmente

en: Clear Transform
it: Azzera la trasformazione

en: Palette Min Width
it: Larghezza Min Paletta

en: Palette Item H Separation
it: Separazione Orizzontale Elementi Paletta

en: Show Tile Names
it: Mostra Nomi Tile

en: Show Tile Ids
it: Mostra Ids Tile

en: Sort Tiles By Name
it: Ordina Titoli Per Nome

en: Bucket Fill Preview
it: Anteprima Riempimento

en: Editor Side
it: Lato Editor

en: Display Grid
it: Visualizza griglia

en: Axis Color
it: Colore Asse

en: Add Texture(s) to TileSet.
it: Aggiungi Texture al TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
it: Rimuovi la Texture selezionata dal TileSet.

en: Create from Scene
it: Crea da Scena

en: Merge from Scene
it: Unisci da Scena

en: New Single Tile
it: Nuovo Tile Singolo

en: New Autotile
it: Nuovo Autotile

en: New Atlas
it: Nuova Atlas

en: Next Coordinate
it: Coordinata successiva

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
it: Seleziona la prossima forma, sottotile, o Tile.

en: Previous Coordinate
it: Coordinata precedente

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
it: Seleziona la precedente forma, sottotile, o Tile.

en: Region
it: Regione

en: Collision
it: Collisione

en: Occlusion
it: Occlusione

en: Priority
it: Priorità

en: Z Index
it: Indice Z

en: Region Mode
it: Modalità Regione

en: Collision Mode
it: Modalità Collisioni

en: Occlusion Mode
it: Modalità Occlusione

en: Navigation Mode
it: Modalità Navigazione

en: Bitmask Mode
it: Modalità Bitmask

en: Priority Mode
it: Modalità Priorità

en: Icon Mode
it: Modalità Icona

en: Z Index Mode
it: Modalità Indice Z

en: Copy bitmask.
it: Copia bitmask.

en: Paste bitmask.
it: Incolla bitmask.

en: Erase bitmask.
it: Cancella bitmask.

en: Create a new rectangle.
it: Crea un nuovo rettangolo.

en: New Rectangle
it: Nuovo Rettangolo

en: Create a new polygon.
it: Crea un nuovo poligono.

en: New Polygon
it: Nuovo Poligono

en: Delete Selected Shape
it: Elimina Forma Selezionata

en: Keep polygon inside region Rect.
it: Mantieni il poligono all'interno dell'area del rettangolo.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
it: Abilita lo scatto e mostra la griglia (configurabile dall'ispettore).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
it: Visualizza i nomi dei tasselli (tenere premuto il tasto alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
it: Aggiungi o seleziona una texture nel pannello sulla sinistra per modificare i suoi riquadri associati.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
it: Rimuovere la texture selezionata? Questo rimuoverà tutte le tile che la usano.

en: You haven't selected a texture to remove.
it: Non hai selezionato nessuna texture da rimuovere.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
it: Creare dalla scena? Questo sovrascriverà tutte le tile correnti.

en: Merge from scene?
it: Unisci da scena?

en: Remove Texture
it: Rimuovi Texture

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
it: Il(I) file %s non è(sono) stato(i) aggiunto(i) perché è già presente già nella lista.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
it: Sposta gli angoli per modificare il rettangolo.
    Clicca su un altro pezzo per modificarlo.

en: Delete selected Rect.
it: Cancella il rett. selezionato.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
it: Seleziona la sottotile corrente modificata.
    Clicca su un'altra Tile per modificarla.

en: Delete polygon.
it: Elimina poligono.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
it: PSM: Imposta bit on.
    PDM: Imposta bit off.
    Shift+PSM: Imposta bit come wildcard.
    Clicca su un'altro pezzo per modificarlo.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
it: Selezionare la sottotile da usare come icona, questa sarà utilizzata anche per i binding delle sottotile non validi.
    Cliccare su un'altra Tile per modificarla.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
it: Seleziona la sottotile per modificare la sua priorità.
    Clicca su un'altra Tile per modificarla.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
it: Seleziona la sottotile per cambiare il suo indice z.
    Clicca su un'altra Tile per modificarla.

en: Set Tile Region
it: Imposta Regione Tile

en: Create Tile
it: Crea Tile

en: Set Tile Icon
it: Imposta Icona Tile

en: Edit Tile Bitmask
it: Modifica Bitmask Tile

en: Edit Collision Polygon
it: Modifica Poligono di Collisione

en: Edit Occlusion Polygon
it: Modifica Poligono di Occlusione

en: Edit Navigation Polygon
it: Modifica Poligono di Navigazione

en: Paste Tile Bitmask
it: Incolla Bitmask Tile

en: Clear Tile Bitmask
it: Cancella Bitmask Tile

en: Make Polygon Concave
it: Rendi il Poligono Concavo

en: Make Polygon Convex
it: Rendi il Poligono Convesso

en: Remove Tile
it: Rimuovi Tile

en: Remove Collision Polygon
it: Rimuovi Poligono di Collisione

en: Remove Occlusion Polygon
it: Rimuovi Poligono di Occlusione

en: Remove Navigation Polygon
it: Rimuovi Poligono di Navigazione

en: Edit Tile Priority
it: Modifica Priorità della Tile

en: Edit Tile Z Index
it: Modifica Indice Z della Tile

en: Make Convex
it: Rendi Convesso

en: Make Concave
it: Rendi Concavo

en: Create Collision Polygon
it: Crea Poligono di Collisione

en: Create Occlusion Polygon
it: Crea Poligono di Occlusione

en: This property can't be changed.
it: Questa proprietà non può essere cambiata.

en: Snap Options
it: Opzioni dello scatto

en: Offset
it: Scostamento

en: Step
it: Passo

en: Separation
it: Separazione

en: Selected Tile
it: Mattonella Selezionata

en: Tex Offset
it: Scostamento Texture

en: Material
it: Materiale

en: Modulate
it: Modula

en: Tile Mode
it: Modalità Mattonelle

en: Autotile Bitmask Mode
it: Modalità Bitmask Autotile

en: Subtile Size
it: Dimensione Subtile

en: Subtile Spacing
it: Spaziatura Subtile

en: Occluder Offset
it: Scostamento Occlusore

en: Navigation Offset
it: Scostamento Navigazione

en: Shape Offset
it: Scostamento Forma

en: Shape Transform
it: Trasformazione Forma

en: Selected Collision
it: Collisione Selezionata

en: Selected Collision One Way
it: Collisione Selezionata Solo Da Una Parte

en: Selected Navigation
it: Navigazione Selezionata

en: Selected Occlusion
it: Occlusione Selezionata

en: Tileset Script
it: Script Tileset

en: No VCS plugins are available.
it: Non sono disponibili estensioni VCS.

en: Remote settings are empty. VCS features that use the network may not work.
it: Impostazioni da remoto vuote. Le features VCS che utilizzano il network potrebbero non funzionare.

en: No commit message was provided.
it: Nessun messaggio di commit fornito.

en: Staged Changes
it: Cambiamenti Graduali

en: Unstaged Changes
it: Cambiamenti non Graduali

en: Date:
it: Data:

en: Subtitle:
it: Sottotitolo:

en: Do you want to remove the %s branch?
it: Vuo rimuovere il ramo %s?

en: Do you want to remove the %s remote?
it: Vuoi rimuovere il %s remoto?

en: Apply
it: Applica

en: Version Control System
it: Sistema di Controllo delle Versioni

en: Initialize
it: Inizializza

en: Remote Login
it: Login da Remoto

en: Select SSH public key path
it: Seleziona il percorso della chiave pubblica SSH

en: Select SSH private key path
it: Seleziona il percorso della chiave privata SSH

en: Detect new changes
it: Rileva nuove modifiche

en: Discard all changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Stage all changes
it: Applica tutte le modifiche

en: Unstage all changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Commit Message
it: Messaggio di Commit

en: Commit Changes
it: Commit Modifiche

en: Commit List
it: Lista Commit

en: Commit list size
it: Commit dimensione lista

en: Branches
it: Rami

en: Create New Branch
it: Crea Nuovo Ramo

en: Remove Branch
it: Rimuovi Ramo

en: Branch Name
it: Nome Ramo

en: Remotes
it: Remoto

en: Create New Remote
it: Crea Nuovo da Remoto

en: Remove Remote
it: Rimuovi da Remoto

en: Remote Name
it: Nome Remoto

en: Remote URL
it: URL Remoto

en: Force Push
it: Forza Push

en: Modified
it: Modificato

en: Renamed
it: Rinominato

en: Deleted
it: Eliminato

en: Typechange
it: Cambio di tipo

en: Unmerged
it: Non combinato

en: View:
it: Vista:

en: Split
it: Dividi

en: Unified
it: Unificato

en: (GLES3 only)
it: (Solo GLES3)

en: Add Output
it: Aggiungi Ouput

en: Scalar
it: Scalare

en: Vector
it: Vettore

en: Boolean
it: Booleano

en: Add input port
it: Aggiungi porta di input

en: Add output port
it: Aggiungi porta di output

en: Change input port type
it: Cambia tipo di porta di input

en: Change output port type
it: Cambia tipo di porta di output

en: Change input port name
it: Cambia nome porta Input

en: Change output port name
it: Cambia nome porta Input

en: Remove input port
it: Rimuovi porta input

en: Remove output port
it: Rimuovi porta output

en: Set expression
it: Cambia espressione

en: Resize VisualShader node
it: Ridimensiona nodo VisualShader

en: Set Uniform Name
it: Imposta Nome Uniforme

en: Set Input Default Port
it: Imposta Porta Input Predefinita

en: Add Node to Visual Shader
it: Aggiungi Nodo a Visual Shader

en: Node(s) Moved
it: Nodo(i) Spostato(i)

en: Duplicate Nodes
it: Duplica Nodi

en: Paste Nodes
it: Incolla nodi

en: Delete Nodes
it: Elimina Nodi

en: Visual Shader Input Type Changed
it: Tipo di Input Visual Shader Cambiato

en: UniformRef Name Changed
it: Nome UniformRef Modificato

en: Vertex
it: Vertice

en: Fragment
it: Frammento

en: Light
it: Luce

en: Show resulted shader code.
it: Visualizza codice shader risultante.

en: Create Shader Node
it: Crea Nodo Shader

en: Color function.
it: Funzione colore.

en: Color operator.
it: Operatore colore.

en: Grayscale function.
it: Funzione scala di grigi.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
it: Converte un vettore HSV nel suo equivalente RGB.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
it: Converte un vettore RGB nel suo equivalente HSV.

en: Sepia function.
it: Funzione seppia.

en: Burn operator.
it: Operatore brucia.

en: Darken operator.
it: Operatore scurisci.

en: Difference operator.
it: Operatore differenza.

en: Dodge operator.
it: Operatore scherma.

en: HardLight operator.
it: Operatore luce dura.

en: Lighten operator.
it: Operatore schiarisci.

en: Overlay operator.
it: Operatore sovrapponi.

en: Screen operator.
it: Operatore schermo.

en: SoftLight operator.
it: Operatore luce morbida.

en: Color constant.
it: Costante di colore.

en: Color uniform.
it: Uniforme di colore.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
it: Restituisce il risultato booleano del confronto di %s tra due parametri.

en: Equal (==)
it: Uguale (==)

en: Greater Than (>)
it: Maggiore di (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
it: Maggiore o Uguale a (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
it: Restituisce un vettore associato se gli scalari di quello fornito sono uguali, maggiori o minori.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
it: Restituisce il risultato booleano del confronto tra INF e un parametro scalare.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
it: Restituisce il risultato booleano del confronto tra NaN e un parametro scalare.

en: Less Than (<)
it: Minore di (<)

en: Less Than or Equal (<=)
it: Minore o Uguale a (<=)

en: Not Equal (!=)
it: Non Uguale (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
it: Restituisce un vettore associato se il valore booleano fornito è vero o falso.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
it: Restituisce uno scalare associato se il booleano fornito è vero o falso.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
it: Restituisce il risultato booleano del confronto tra due parametri.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
it: Restituisce il risultato booleano del confronto tra INF (o NaN) e un parametro scalare.

en: Boolean constant.
it: Costante booleana.

en: Boolean uniform.
it: Uniforme booleana.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
it: Parametro di input "%s" per tutte le modalità shader.

en: Input parameter.
it: Parametro di input.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
it: Parametro di input "%s" per le modalità shader vertice e frammento.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
it: Parametro di input "%s" per le modalità shader frammento e luce.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
it: Parametro di input "%s" per la modalità shader frammento.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
it: Parametro di input "%s" per la modalità shader luce.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
it: Parametro di input "%s" per la modalità shader vertice.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
it: Parametro di input "%s" per la modalità shader vertice e frammento.

en: Scalar function.
it: Funzione scalare.

en: Scalar operator.
it: Operatore scalare.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
it: La costante E (2.718282). Rappresenta la base del logaritmo naturale.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
it: La costante Epsilon (0.00001). Il numero scalare più piccolo.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
it: La costante Phi (1.618034). Il rapporto aureo.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
it: La costante Pi/4 (0.785398 radianti), o 45 gradi.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
it: La costante Pi/2 (1.570796 radianti), o 90 gradi.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
it: La costante Pi (3.141593 radianti), o 180 gradi.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
it: La costante Tau (6.283185 radianti), o 360 gradi.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
it: La costante Sqrt2 (1.414214). La radice quadrata di 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
it: Restituisce il valore assoluto del parametro.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
it: Restituisce l'arco-coseno del parametro.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
it: Restituisce l'inversa del coseno iperbolico del parametro.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
it: Restituisce l'arco-seno del parametro.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
it: Restituisce l'inversa del seno iperbolico del parametro.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
it: Restituisce l'arco-tangente del parametro.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
it: Restituisce l'arco-tangente dei parametri.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
it: Restituisce l'inversa della tangente iperbolica del parametro.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
it: Trova il numero intero più vicino che sia maggiore o uguale al parametro.

en: Constrains a value to lie between two further values.
it: Vincola un valore tra due altri valori.

en: Returns the cosine of the parameter.
it: Restituisce il coseno del parametro.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
it: Restituisce il coseno iperbolico del parametro.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
it: Converte una quantità di radianti in gradi.

en: Base-e Exponential.
it: Esponenziale in base e.

en: Base-2 Exponential.
it: Esponenziale in base 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
it: Trova il numero intero più vicino che sia minore o uguale al parametro.

en: Computes the fractional part of the argument.
it: Calcola la parte frazionaria dell'argomento.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
it: Restituisce l'inversa della radice quadrata del parametro.

en: Natural logarithm.
it: Logaritmo naturale.

en: Base-2 logarithm.
it: Logaritmo in base 2.

en: Returns the greater of two values.
it: Restituisce il maggiore di due valori.

en: Returns the lesser of two values.
it: Restituisce il minore di due valori.

en: Linear interpolation between two scalars.
it: Interpolazione lineare tra due scalari.

en: Returns the opposite value of the parameter.
it: Restituisce il valore opposto del parametro.

en: 1.0 - scalar
it: 1.0 - scalare

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
it: Restituisce il valore del primo parametro elevato alla potenza del secondo.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
it: Converte una quantità in gradi in radianti.

en: 1.0 / scalar
it: 1.0 / scalare

en: Finds the nearest integer to the parameter.
it: Trova il numero intero più vicino al parametro.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
it: Trova il numero intero pari più vicino al parametro.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
it: Limita il valore tra 0.0 e 1.0.

en: Extracts the sign of the parameter.
it: Estrae il segno del parametro.

en: Returns the sine of the parameter.
it: Restituisce il seno del parametro.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
it: Restituisce il seno iperbolico del parametro.

en: Returns the square root of the parameter.
it: Restituisce la radice quadrata del parametro.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
it: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è più piccolo di "edge0", o 1.0 se "x" è più grande di "edge1". Altrimenti, il valore di ritorno è interpolato tra 0.0 e 1.0 usando i polinomi di Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
it: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è più piccolo di "edge", altrimenti 1.0.

en: Returns the tangent of the parameter.
it: Restituisce la tangente del parametro.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
it: Restituisce la tangente iperbolica del parametro.

en: Finds the truncated value of the parameter.
it: Trova il valore troncato del parametro.

en: Adds scalar to scalar.
it: Aggiunge scalare allo scalare.

en: Divides scalar by scalar.
it: Divide lo scalare per scalare.

en: Multiplies scalar by scalar.
it: Moltiplica lo scalare per scalare.

en: Returns the remainder of the two scalars.
it: Restituisce il resto dei due scalari.

en: Subtracts scalar from scalar.
it: Sottrae scalare dallo scalare.

en: Scalar constant.
it: Costante scalare.

en: Scalar uniform.
it: Uniforme scalare.

en: Perform the cubic texture lookup.
it: Esegue la ricerca di texture cubiche.

en: Perform the texture lookup.
it: Esegue la ricerca di texture.

en: Cubic texture uniform lookup.
it: Controllo dell'uniforme della texture cubica.

en: 2D texture uniform lookup.
it: Controllo dell'uniforme della texture 2D.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
it: Controllo dell'uniforme della texture cubica con triplanar.

en: Transform function.
it: Funzione di trasformazione.

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
it: Calcola il prodotto esterno di una coppia di vettori.
    
    OuterProduct considera il primo parametro "c" come un vettore colonna (matrice con una colonna) ed il secondo, "r", come un vettore riga (matrice con una sola riga) ed esegue una moltiplicazione algebrica lineare di matrici "c * r", creando una matrice il quale numero di righe è il numero di componenti di "c" e il cui numero di colonne è il numero di componenti in "r".

en: Composes transform from four vectors.
it: Compone la trasformazione da quattro vettori.

en: Decomposes transform to four vectors.
it: Scompone la trasformazione in quattro vettori.

en: Calculates the determinant of a transform.
it: Calcola il determinante di una trasformazione.

en: Calculates the inverse of a transform.
it: Calcola l'inverso di una trasformazione.

en: Calculates the transpose of a transform.
it: Calcola la trasposizione di una trasformazione.

en: Multiplies transform by transform.
it: Moltiplica la trasformazione per la trasformazione.

en: Multiplies vector by transform.
it: Moltiplica il vettore per la trasformazione.

en: Transform constant.
it: Costante transform.

en: Transform uniform.
it: Uniforme transform.

en: Vector function.
it: Funzione vettore.

en: Vector operator.
it: Operatore vettore.

en: Composes vector from three scalars.
it: Compone il vettore da tre scalari.

en: Decomposes vector to three scalars.
it: Scompone il vettore a tre scalari.

en: Calculates the cross product of two vectors.
it: Calcola il prodotto vettoriale di due vettori.

en: Returns the distance between two points.
it: Restituisce la distanza tra due punti.

en: Calculates the dot product of two vectors.
it: Calcola il prodotto scalare di due vettori.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
it: Restituisce un vettore che punta nella stessa direzione di quello di riferimento. La funzione ha tre vettori parametro: N, il vettore da orientare; I, quello incidente; ed Nref, il vettore di riferimento. Se il prodotto scalare di I ed Nref è minore di zero, il valore di ritorno è N. Altrimenti il ritorno sarà -N.

en: Calculates the length of a vector.
it: Calcola la lunghezza di un vettore.

en: Linear interpolation between two vectors.
it: Interpolazione lineare tra due vettori.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
it: Interpolazione lineare tra due vettori usando scalare.

en: Calculates the normalize product of vector.
it: Calcola il prodotto di normalizzazione del vettore.

en: 1.0 - vector
it: 1.0 - vettore

en: 1.0 / vector
it: 1.0 / vettore

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
it: Restituisce un vettore che punta nella direzione della riflessione ( a : vettore incidente, b : vettore normale ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
it: Restituisce un vettore che punta nella direzione della refrazione.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
it: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è minore di "edge0", o 1.0 se "x" è più grande di "edge1". Altrimenti, il valore di ritorno è interpolato tra 0.0 e 1.0 usando i polinomiali di Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
it: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è minore di "edge0", o 1.0 se "x" è più grande di "edge1". Altrimenti, il valore di ritorno è interpolato tra 0.0 e 1.0 usando i polinomiali di Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
it: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è minore di "edge", altrimenti 1.0.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
it: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Restituisce 0.0 se "x" è minore di "edge", altrimenti 1.0.

en: Adds vector to vector.
it: Aggiunge un vettore al vettore.

en: Divides vector by vector.
it: Divide due vettori.

en: Multiplies vector by vector.
it: Moltiplica vettore per vettore.

en: Returns the remainder of the two vectors.
it: Restituisce il resto dei due vettori.

en: Subtracts vector from vector.
it: Sottrae vettore dal vettore.

en: Vector constant.
it: Costante vettore.

en: Vector uniform.
it: Uniforme vettore.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
it: Una espressione personalizzata in Godot Shader Language, con quantità variabile di porte input e output. Questa è una iniezione diretta di codice nella funzione vertex/fragment/light, non usarla per scrivere dichiarazioni di funzioni al suo interno.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
it: Restituisce il decadimento in base al prodotto scalare della normale della superfice e direzione della telecamera (passa gli input associati a essa).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
it: Espressione personalizzata per il Godot Shader Language, la quale sarà sovrapposta allo shader risultante. Puoi piazzare varie definizioni di funzioni all'interno e chiamarla in seguito nelle Espressioni. Puoi anche dichiarare varianti, uniformi e costanti.

en: A reference to an existing uniform.
it: Un riferimento a una uniforme esistente.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) Funzione derivata scalare.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) Funzione derivata vettoriale.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Vettore) Derivata in "x" usando la differenziazione locale.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Scalare) Derivata in "x" usando la differeziazione locale.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Vettore) Derivata in "y" usando la differenziazione locale.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Scalare) Derivata in "y" usando la differenziazione locale.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Vettore) Somma delle derivate assolute in "x" e "y".

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
it: (Solo in modalità Fragment/Light) (Scalare) Somma delle derivate assolute in "x" e "y".

en: Edit Visual Property:
it: Modifica Proprietà Visive:

en: Visual Shader Mode Changed
it: Modalità Visual Shader Cambiata

en: Runnable
it: Eseguibile

en: Export the project for all the presets defined.
it: Esporta il progetto per tutti i preset definiti.

en: All presets must have an export path defined for Export All to work.
it: Tutti i preset devono avere un percorso di esportazione definito affinché "Esporta tutto" funzioni.

en: Delete preset '%s'?
it: Eliminare preset "%s"?

en: Exporting All
it: Esportando Tutto

en: Export Path
it: Percorso di Esportazione

en: Add...
it: Aggiungi...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
it: Se selezionato, il preset sarà disponibile per il rilascio con un singolo click.
    Solo un preset per piattaforma può essere selezionato come eseguibile.

en: Resources
it: Risorse

en: Export all resources in the project
it: Esporta tutte le risorse nel progetto

en: Export selected scenes (and dependencies)
it: Esporta le scene selezionate (incluse le dipendenze)

en: Export selected resources (and dependencies)
it: Esporta le risorse selezionate (incluse le dipendenze)

en: Export Mode:
it: Modalità d'Esportazione:

en: Resources to export:
it: Risorse da esportare:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
it: Filtri per esportare file/cartelle che non sono risorse
    (separati da virgole, per esempio: *.json, *.txt, docs/*)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
it: Filtri per escludere file/cartelle dal progetto
    (separati da virgole, per esempio: *.json, *.txt, docs/*)

en: Features
it: Funzionalità

en: Custom (comma-separated):
it: Personalizzato (separati da virgola):

en: Feature List:
it: Lista di Funzionalità:

en: GDScript Export Mode:
it: Modalità Esportazione GDScript:

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
it: Compilato in Bytecode (Caricamento più Veloce)

en: Encrypted (Provide Key Below)
it: Criptato (Fornisci la Chiave Sotto)

en: Invalid Encryption Key (must be 64 hexadecimal characters long)
it: Chiave Crittografica non Valida (deve essere lunga 64 caratteri esadecimali)

en: GDScript Encryption Key (256-bits as hexadecimal):
it: Chiave di Crittografia GDScript (256 bit in esadecimale):

en: Note: Encryption key needs to be stored in the binary,
    you need to build the export templates from source.
it: Nota: La chiave di crittografia deve essere salvata nel binario,
    occorre compilare i templates di esportazione dal sorgente.

en: More Info...
it: Maggiori Informazioni...

en: Export PCK/Zip...
it: Esporta PCK/Zip...

en: Export Project...
it: Esporta Progetto...

en: Export All
it: Esporta Tutto

en: Choose an export mode:
it: Scegli una modalità di esportazione:

en: Export All...
it: Esporta Tutto...

en: ZIP File
it: File ZIP

en: Godot Project Pack
it: Pacchetto Progetto Godot

en: Export templates for this platform are missing:
it: Le export templates per questa piattaforma sono mancanti:

en: Project Export
it: Esporta Progetto

en: Manage Export Templates
it: Gestisci template d'esportazione

en: Export With Debug
it: Esporta Con Debug

en: The path specified doesn't exist.
it: Il percorso specificato non esiste.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
it: Errore nell'apertura del file package (non è in formato ZIP).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
it: File progetto ".zip" non valido; non contiene un file denominato "project.godot".

en: Please choose an empty folder.
it: Si prega di scegliere una cartella vuota.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
it: Si prega di scegliere un file "project.godot" o ".zip".

en: This directory already contains a Godot project.
it: Questa cartella contiene già un progetto Godot.

en: New Game Project
it: Nuovo Progetto di Gioco

en: Imported Project
it: Progetto Importato

en: Invalid project name.
it: Nome del progetto non valido.

en: Couldn't create folder.
it: Impossibile creare la cartella.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
it: Esiste già una cartella in questo percorso con il nome specificato.

en: It would be a good idea to name your project.
it: Sarebbe una buona idea dare un nome al tuo progetto.

en: Invalid project path (changed anything?).
it: Percorso del progetto invalido (cambiato qualcosa?).

en: Couldn't create project.godot in project path.
it: Impossibile creare project.godot nel percorso del progetto.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
it: Errore nell'apertura del file del pacchetto, non è in formato ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
it: Impossibile estrarre i seguenti file dal pacchetto:

en: Package installed successfully!
it: Pacchetto installato con successo!

en: Rename Project
it: Rinomina Progetto

en: Import Existing Project
it: Importa Progetto Esistente

en: Import & Edit
it: Importa e Modifica

en: Create New Project
it: Crea Nuovo Progetto

en: Create & Edit
it: Crea e Modifica

en: Install Project:
it: Installa Progetto:

en: Install & Edit
it: Installa e Modifica

en: Project Name:
it: Nome Progetto:

en: Project Path:
it: Percorso Progetto:

en: Project Installation Path:
it: Percorso Installazione del Progetto:

en: Not supported by your GPU drivers.
it: Non supportato dai tuoi driver GPU.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
it: Qualità visiva migliore
    Tutte le funzionalità disponibili
    Incompatibile con hardware poco recente
    Non consigliato per giochi web

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
it: Qualità visiva inferiore
    Alcune funzionalità non disponibili
    Funziona sulla maggior parte di hardware
    Consigliato per giochi web

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
it: Il renderer può essere cambiato in seguito, ma potrebbe essere necessario rivedere le scene.

en: Missing Project
it: Progetto Mancante

en: Error: Project is missing on the filesystem.
it: Errore: il Progetto non è presente nel filesystem.

en: Local
it: Locale

en: Local Projects
it: Progetti Locali

en: Asset Library Projects
it: Progetti della libreria dei contenuti

en: Can't open project at '%s'.
it: Impossibile aprire il progetto a "%s".

en: Are you sure to open more than one project?
it: Sei sicuro di voler aprire più di un progetto?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
it: Il seguente file delle impostazioni del progetto non specifica la versione di Godot attraverso cui è stato creato.
    
    %s
    
    Se si procede con l'apertura, verrà convertito nel formato di file di configurazione corrente di Godot.
    Attenzione: Non sarà più possibile aprire il progetto con versioni precedenti del motore.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
it: Il seguente file delle impostazioni del progetto è stato generato da una versione precedente del motore e deve essere convertito a questa versione:
    
    %s
    
    Vuoi convertirlo?
    Attenzione: Non sarà più possibile aprire il progetto con versioni precedenti del motore.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
it: Le impostazioni del progetto sono state create da una versione più recente del motore, le cui impostazioni non sono compatibili con questa versione.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
it: Non è possibile eseguire il progetto: nessuna scena principale definita.
    Si prega di modificare il progetto e di impostare la scena principale in "Impostazioni Progetto" nella categoria "Applicazione".

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
it: Impossibile eseguire il progetto: i contenuti devono essere importati.
    Per favore modifica il progetto per avviare l'importazione iniziale.

en: Are you sure to run %d projects at once?
it: Sei sicuro di voler eseguire %d progetti contemporaneamente?

en: Remove %d projects from the list?
it: Rimuovere %d progetti dall'elenco?

en: Remove this project from the list?
it: Rimuovere questo progetto dall'elenco?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
it: Rimuovere tutti i progetti mancanti dall'elenco?
    Il contenuto delle cartelle di progetto non verrà modificato.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
it: Lingua cambiata.
    L'interfaccia utente sarà aggiornata la prossima volta che l'editor o il gestore dei progetti sarà avviato.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
it: Sei sicuro di voler scansionare %s cartelle per progetti Godot già esistenti?
    Potrebbe volerci un po' di tempo.

[ctx: Application]
note: TRANSLATORS: This refers to the application where users manage their Godot projects.
en: Project Manager
it: Gestore Progetto

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Loading, please wait...
it: Caricamento, per favore attendere...

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: Run Project
it: Esegui progetto

en: Scan
it: Scansiona

en: Scan Projects
it: Scansiona Progetti

en: Select a Folder to Scan
it: Scegli una Cartella da Scansionare

en: New Project
it: Nuovo Progetto

en: Import Project
it: Importa Progetto

en: Remove Project
it: Rimuovi Progetto

en: Remove Missing
it: Rimuovi Mancanti

en: About
it: Informazioni su Godot

en: Restart Now
it: Riavvia Ora

en: Remove All
it: Rimuovi Tutto

en: Also delete project contents (no undo!)
it: Elimina anche i contenuti del progetto (non reversibile!)

en: Can't run project
it: Impossibile eseguire il progetto

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
it: Al momento non esiste alcun progetto.
    Esplorare i progetti di esempio ufficiali nella libreria dei contenuti?

en: Filter projects
it: Filtra progetti

en: This field filters projects by name and last path component.
    To filter projects by name and full path, the query must contain at least one `/` character.
it: Questo campo filtra i progetti per nome e ultimo componente del percorso.
    Per filtrare i progetti per nome e percorso completo, la query deve contenere almeno un carattere `/`.

en: Physical Key
it: Tasto Fisico

en: Key
it: Tasto

en: Joy Button
it: Pulsante Joy

en: Joy Axis
it: Asse Joy

en: Mouse Button
it: Pulsante Mouse

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
it: Nome dell'azione non valido. Non può essere vuoto o contenere "/", ":", "=", "\" oppure """

en: An action with the name '%s' already exists.
it: Un'azione con il nome "%s" è già esistente.

en: Rename Input Action Event
it: Rinomina Evento di Azione Input

en: Change Action deadzone
it: Cambia la zona morta d'azione

en: Add Input Action Event
it: Aggiungi Evento di Azione Input

en: All Devices
it: Tutti i Dispositivi

en:  (Physical)
it:  (Fisico)

en: Press a Key...
it: Premi un tasto...

en: Mouse Button Index:
it: Indice Pulsante Mouse:

en: Left Button
it: Pulsante Sinistro

en: Right Button
it: Pulsante Destro

en: Middle Button
it: Pulsante Centrale

en: Wheel Up Button
it: Pulsante Rotellina Su

en: Wheel Down Button
it: Pulsante Rotellina Giù

en: Wheel Left Button
it: Pulsante Rotellina Sinistro

en: Wheel Right Button
it: Pulsante Rotellina Destro

en: X Button 1
it: Pulsante X 1

en: X Button 2
it: Pulsante X 2

en: Joypad Axis Index:
it: Indice Asse Joypad:

en: Joypad Button Index:
it: Indice Pulsante Joypad:

en: Erase Input Action
it: Cancella Azione di Input

en: Erase Input Action Event
it: Elimina Evento di Azione Input

en: Add Event
it: Aggiungi Evento

en: Button
it: Pulsante

en: Left Button.
it: Pulsante Sinistro.

en: Right Button.
it: Pulsante Destro.

en: Middle Button.
it: Pulsante Centrale.

en: Wheel Up.
it: Rotellina Su.

en: Wheel Down.
it: Rotellina Giù.

en: Add Global Property
it: Aggiungi Proprietà Globale

en: Select a setting item first!
it: Seleziona prima un elemento di impostazione!

en: No property '%s' exists.
it: Non esiste nessuna proprietà "%s".

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
it: L'impostazione "%s" è interna e non può essere rimossa.

en: Delete Item
it: Elimina Elemento

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
it: Nome azione non valida. Non può essere vuoto né contenere "/", ":", "=", "\" o """.

en: Add Input Action
it: Aggiungi Azione di Input

en: Error saving settings.
it: Errore nel salvare le impostazioni.

en: Settings saved OK.
it: Impostazioni salvate OK.

en: Moved Input Action Event
it: Evento d'Azione di Input Spostato

en: Override for Feature
it: Sovrascrivi per Caratteristica

en: Add %d Translations
it: Aggiungi %d Traduzioni

en: Remove Translation
it: Rimuovi Traduzione

en: Translation Resource Remap: Add %d Path(s)
it: Rimappatura Risorse per la Traduzione: Aggiungi %d Percorso(i)

en: Translation Resource Remap: Add %d Remap(s)
it: Rimappatura Risorse per la Traduzione: Aggiungi %d Remap

en: Change Resource Remap Language
it: Cambia Lingua per il Remap delle Risorse

en: Remove Resource Remap
it: Rimuovi Remap Risorse

en: Remove Resource Remap Option
it: Rimuovi Opzione di Remap Rimorse

en: Changed Locale Filter
it: Filtro lingue modificato

en: Changed Locale Filter Mode
it: Modalità filtro lingue modificata

en: Project Settings (project.godot)
it: Impostazioni Progetto (project.godot)

en: General
it: Generale

en: Override For...
it: Sovrascrivi Per...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
it: Per rendere effettive le modifiche, l'editor deve essere riavviato.

en: Input Map
it: Mappa Input

en: Action:
it: Azione:

en: Deadzone
it: Zona morta

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Index:
it: Indice:

en: Localization
it: Localizzazione

en: Translations
it: Traduzioni

en: Translations:
it: Traduzioni:

en: Remaps
it: Rimappature

en: Resources:
it: Risorse:

en: Remaps by Locale:
it: Rimappature per Locale:

en: Locales Filter
it: Filtro lingue

en: Show All Locales
it: Mostra tutte le lingue

en: Show Selected Locales Only
it: Mostra solo le lingue selezionate

en: Filter mode:
it: Modalità di filtro:

en: Locales:
it: Lingue:

en: Plugins
it: Estensioni

en: Import Defaults
it: Carica Predefiniti

en: Preset...
it: Preset…

en: Assign
it: Assegna

en: Select Node
it: Seleziona Nodo

en: Error loading file: Not a resource!
it: Errore caricamento file: Non è una risorsa!

en: Pick a Node
it: Scegli un Nodo

en: Select Property
it: Seleziona Proprietà

en: Select Virtual Method
it: Seleziona Metodo Virtuale

en: Select Method
it: Seleziona Metodo

en: Batch Rename
it: Rinomina in blocco

en: Prefix:
it: Prefisso:

en: Suffix:
it: Suffisso:

en: Use Regular Expressions
it: Usa Espressioni Regolari

en: Advanced Options
it: Opzioni Avanzate

en: Substitute
it: Sostituto

en: Node name
it: Nome nodo

en: Node's parent name, if available
it: Nome del genitore del Nodo, se disponibile

en: Node type
it: Tipo di nodo

en: Current scene name
it: Nome della scena corrente

en: Root node name
it: Nome del nodo radice

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
it: Contatore di numeri interi sequenziale.
    Confronta le opzioni del contatore.

en: Per-level Counter
it: Contatore per Livello

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
it: Se impostato, il contatore si riavvierà per ciascun gruppo di nodi figlio.

en: Initial value for the counter
it: Valore iniziale per il contatore

en: Amount by which counter is incremented for each node
it: Quantità di cui viene incrementato il contatore per ogni nodo

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
it: Numero minimo di cifre per il contatore.
    La cifre mancanti vengono riempite con zeri iniziali.

en: Post-Process
it: Post-Processo

en: Style
it: Stile

en: Keep
it: Mantieni

en: PascalCase to snake_case
it: PascalCase a snake_case

en: snake_case to PascalCase
it: snake_case a PascalCase

en: Case
it: Caso

en: To Lowercase
it: In Minuscolo

en: To Uppercase
it: In Maiuscolo

en: Reset
it: Ripristina

en: Regular Expression Error:
it: Errore Espressione Regolare:

en: At character %s
it: Al carattere %s

en: Reparent Node
it: Reparent Nodo

en: Reparent Location (Select new Parent):
it: Posizione di Reparent (Seleziona nuovo Genitore):

en: Keep Global Transform
it: Mantieni Transform Globale

en: Reparent
it: Riaccoppiare

en: Run Mode:
it: Modalità esecuzione:

en: Current Scene
it: Scena Corrente

en: Main Scene Arguments:
it: Argomenti Scena Principale:

en: Scene Run Settings
it: Impostazioni Esecuzione Scena

en: No parent to instance the scenes at.
it: Nessun genitore nel quale istanziare una scena.

en: Error loading scene from %s
it: Errore caricamento scena da %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
it: Impossibile istanziale la scena "%s" perché la scena corrente esiste in uno dei suoi nodi.

en: Instance Scene(s)
it: Istanzia Scena(e)

en: Replace with Branch Scene
it: Sostituisci con Scena Ramo

en: Instance Child Scene
it: Istanzia Scena Figlia

en: Can't paste root node into the same scene.
it: Non si può incollare il nodo radice nella stessa scena.

en: Paste Node(s)
it: Incolla Nodo(i)

en: Detach Script
it: Rimuovi Script

en: This operation can't be done on the tree root.
it: Questa operazione non può essere eseguita alla radice dell'albero.

en: Move Node In Parent
it: Sposta Nodo In Genitore

en: Move Nodes In Parent
it: Sposta Nodi In Genitore

en: Duplicate Node(s)
it: Duplica Nodo(i)

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
it: Non è possibile riparentare i nodi nelle scene ereditate, l'ordine dei nodi non può cambiare.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
it: Il nodo deve appartenere alla scena modificata per diventare radice.

en: Instantiated scenes can't become root
it: Le scene istanziate non possono diventare radice

en: Make node as Root
it: Rendi il nodo come Radice

en: Delete %d nodes and any children?
it: Eliminare %d nodi ed eventuali figli?

en: Delete %d nodes?
it: Elimina %d nodi?

en: Delete the root node "%s"?
it: Elimina il nodo root "%s"?

en: Delete node "%s" and its children?
it: Elimina il nodo "%s" e tutti i suoi figli?

en: Delete node "%s"?
it: Elimina il nodo "%s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
it: Per salvare un ramo come scena è necessario avere una scene aperta nell'editor.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
it: Per salvare un ramo come scena è necessario selezionare un solo nodo, ma ne sono stati selezionati %s.

en: Can't save the root node branch as an instanced scene.
    To create an editable copy of the current scene, duplicate it using the FileSystem dock context menu
    or create an inherited scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
it: Impossibile salvare il ramo del nodo radice come una scena istanziata.
    Per creare una copia modificabile della scena corrente, duplicala tramite il menu contestuale del pannello file system
    altrimenti crea una scena ereditata attraverso Scena > Nuova Scena Ereditata... .

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
it: Impossibile salvare il ramo di una scena già istanziata.
    Per creare una variazione di una scena, potresti invece creare una scena ereditata basata sulla scena istanziata attraverso Scena > Nuova Scena Ereditata... .

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
it: Impossibile salvare un branch che è figlio di una scena già istanziata.
    Per salvare questo branch in una sua propria scena, aprire la scena originale, cliccare con il tasto destro del mouse su questo branch e selezionare "Salva Branch come Scena".

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
it: Impossibile salvare un branch che fa parte di una scena ereditata.
    Per salvare questo branch in una sua propria scena, aprire la scena originale, cliccare con il tasto destro del mouse su questo branch e selezionare "Salva Branch come Scena".

en: Save New Scene As...
it: Salva Nuova Scena Come...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
it: Disabilitando "editable_instance" tutte le proprietà del nodo saranno riportate al loro valore predefinito.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
it: Abilitare "Carica come Placeholder" disabiliterà "Figli Modificabili" e riporterà tutte le proprietà del nodo ai loro valori predefiniti.

en: Make Local
it: Rendi Locale

en: New Scene Root
it: Nuova Scena Radice

en: Create Root Node:
it: Crea Nodo Radice:

en: 2D Scene
it: Scena 2D

en: 3D Scene
it: Scena 3D

en: User Interface
it: Interfaccia Utente

en: Other Node
it: Altro nodo

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
it: Impossibile operare su nodi di una scena esterna!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
it: Impossibile operare su nodi da cui la scena corrente eredita!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
it: Questa operazione non può essere eseguita su scene istanziate.

en: Attach Script
it: Allega Script

en: Cut Node(s)
it: Taglia Nodo(i)

en: Remove Node(s)
it: Rimuovi Nodo(i)

en: Change type of node(s)
it: Cambia il tipo di nodo(i)

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
it: Impossibile salvare una nuova scena. È probabile che le dipendenze (istanze) non siano state soddisfatte.

en: Error saving scene.
it: Errore durante il salvataggio della scena.

en: Error duplicating scene to save it.
it: Errore nel duplicare la scena per salvarla.

en: Sub-Resources
it: Sotto-Risorse

en: Access as Scene Unique Name
it: Accedi come Nome Unico Scena

en: Clear Inheritance
it: Libera Ereditarietà

en: Editable Children
it: Figli Modificabili

en: Load As Placeholder
it: Carica come Placeholder

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
it: Non è possibile allegare uno script: non ci sono linguaggi registrati.
    Probabilmente perché questo editor è stato costruito con tutti i moduli di linguaggio disabilitati.

en: Add Child Node
it: Aggiungi un nodo figlio

en: Expand/Collapse All
it: Espandi/Comprimi tutto

en: Change Type
it: Cambia Tipo

en: Reparent to New Node
it: Riparenta a Nuovo Nodo

en: Make Scene Root
it: Rendi Scena Radice

en: Merge From Scene
it: Unisci da Scena

en: Save Branch as Scene
it: Salva Ramo come Scena

en: Copy Node Path
it: Copia percorso del nodo

en: Delete (No Confirm)
it: Elimina (Senza Conferma)

en: Add/Create a New Node.
it: Aggiungi/Crea un Nuovo Nodo.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
it: Istanzia un file scena come Nodo. Crea una scena ereditata se nessun nodo di radice esiste.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
it: Allega un nuovo script o uno già esistente al nodo selezionato.

en: Detach the script from the selected node.
it: Rimuovi lo script dal nodo selezionato.

en: Remote
it: Remoto

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
it: Se selezionato, il pannello della scena remota farà ricaricare il progetto ogni volta che viene aggiornato.
    Torna al pannello della scena locale per migliorare le prestazioni.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
it: Liberare Ereditarietà? (Non Annullabile!)

en: Show Scene Tree Root Selection
it: Mostra Selezione del Tree Root di Scena

en: Derive Script Globals By Name
it: Ricava Script Globali Dal Nome

en: Use Favorites Root Selection
it: Usa Selezione di Root da Preferiti

en: Toggle Visible
it: Commuta visibilità

en: Unlock Node
it: Sblocca nodo

en: Button Group
it: Gruppo Pulsanti

en: Disable Scene Unique Name
it: Disabilita Nome Unico Scena

en: (Connecting From)
it: (Collegamento da)

en: Node configuration warning:
it: Avviso configurazione nodo:

en: This node can be accessed from within anywhere in the scene by preceding it with the '%s' prefix in a node path.
    Click to disable this.
it: Si può accedere a questo nodo da qualcunque punto della scena facendolo precedere dal prefisso '%s' in un percorso di nodo.
    Clicca per disabilitarlo.

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
it: Il nodo ha %s connessioni e %s gruppi.
    Clicca per mostrare il pannello dei segnali.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
it: Il nodo ha %s connessioni.
    Clicca per mostrare il pannello dei segnali.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
it: Il nodo è in %s gruppi.
    Cliccare per mostrare il pannello dei gruppi.

en: Open Script:
it: Apri Script:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
it: Il nodo è bloccato.
    Fai clic per sbloccarlo.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
it: I figli non sono selezionabili.
    Fai clic per renderli selezionabili.

en: Toggle Visibility
it: Commuta visibilità

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
it: AnimationPlayer è bloccato.
    Fai clic per sbloccare.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
it: Nome nodo invalido, i caratteri seguenti non sono consentiti:

en: Another node already uses this unique name in the scene.
it: Un altro nodo sta già usando questo nome unico nella scena.

en: Rename Node
it: Rinomina Nodo

en: Scene Tree (Nodes):
it: Scene Tree (Nodi):

en: Node Configuration Warning!
it: Avviso di Configurazione Nodo!

en: Select a Node
it: Scegli un Nodo

en: Path is empty.
it: Il percorso è vuoto.

en: Filename is empty.
it: Il nome del file è vuoto.

en: Path is not local.
it: Percorso non locale.

en: Invalid base path.
it: Percorso di base non valido.

en: A directory with the same name exists.
it: Esiste già una directory con lo stesso nome.

en: File does not exist.
it: File inesistente.

en: Invalid extension.
it: Estensione non valida.

en: Wrong extension chosen.
it: Selezionata estensione errata.

en: Error loading template '%s'
it: Errore di caricamento template "%s"

en: Error - Could not create script in filesystem.
it: Errore - Impossibile creare script in filesystem.

en: Error loading script from %s
it: Errore di caricamento script da %s

en: Overrides
it: Sovrascrizioni

en: Open Script / Choose Location
it: Apri Script / Scegli Posizione

en: Open Script
it: Apri Script

en: File exists, it will be reused.
it: Il file è già esistente, quindi, verrà riutilizzato.

en: Invalid path.
it: Percorso non valido.

en: Invalid class name.
it: Nome classe non valido.

en: Invalid inherited parent name or path.
it: Nome o percorso genitore ereditato non valido.

en: Script path/name is valid.
it: Il nome/percorso dello script sono validi.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
it: Consentiti: a-z, A-Z, 0-9, _ e .

en: Built-in script (into scene file).
it: Script integrato (nel file della scena).

en: Will create a new script file.
it: Verrà creato un nuovo file di script.

en: Will load an existing script file.
it: Caricherà un file di script esistente.

en: Script file already exists.
it: Il file di script esiste già.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
it: Nota: Gli script integrati hanno alcune limitazioni e non possono essere modificati tramite un editor esterno.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
it: Avviso: In genere non è ideale avere il nome dello script uguale a quello di un tipo predefinito.

en: Class Name:
it: Nome Classe:

en: Built-in Script:
it: Script Integrato:

en: Attach Node Script
it: Allega Script Nodo

en: Remote %s:
it: Remoto %s:

en: Bytes:
it: Byte:

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Error:
it: Errore:

en: C++ Error
it: Errore C++

en: C++ Error:
it: Errore C++:

en: C++ Source
it: Sorgente C++

en: Source:
it: Sorgente:

en: C++ Source:
it: Sorgente C++:

en: Stack Trace
it: Analisi dello stack

en: Errors
it: Errori

en: Child process connected.
it: Processo figlio connesso.

en: Copy Error
it: Copia Errore

en: Open C++ Source on GitHub
it: Apri Sorgente C++ su Github

en: Video RAM
it: RAM Video

en: Skip Breakpoints
it: Salta i punti di interruzione

en: Inspect Previous Instance
it: Ispeziona Istanza Precedente

en: Inspect Next Instance
it: Ispeziona Istanza Successiva

en: Stack Frames
it: Stack Frame

en: Filter stack variables
it: Filtra variabili su stack

en: Auto Switch To Remote Scene Tree
it: Passa automaticamente all'Albero Scena Remota

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
it: Intervallo di Refresh dello Scene Tree Remoto

en: Remote Inspect Refresh Interval
it: Intervallo Aggiornamento Ispettore Remoto

en: Network Profiler
it: Profiler di Rete

en: Monitors
it: Monitor

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
it: Scegliere uno o più elementi dall'elenco per mostrare il grafico.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
it: Lista di Utilizzo Memoria Video per Risorsa:

en: Total:
it: Totale:

en: Export list to a CSV file
it: Esporta l'elenco in un file CSV

en: Resource Path
it: Percorso Risorsa

en: Format
it: Formato

en: Usage
it: Utilizzo

en: Misc
it: Vari

en: Clicked Control:
it: Control Cliccato:

en: Clicked Control Type:
it: Tipo Control Cliccato:

en: Live Edit Root:
it: Modifica Root Live:

en: Set From Tree
it: Imposta da Tree

en: Export measures as CSV
it: Esporta misure in formato CSV

en: Erase Shortcut
it: Cancella Scorciatoia

en: Restore Shortcut
it: Ripristina Scorciatoia

en: Change Shortcut
it: Cambia Scorciatoia

en: Editor Settings
it: Impostazioni Editor

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Binding
it: Associazione

en: Change Light Radius
it: Cambia Raggio Luce

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
it: Cambia l'Angolo di Emissione AudioStreamPlayer3D

en: Camera
it: Telecamera

en: Change Camera FOV
it: Cambia FOV Telecamera

en: Change Camera Size
it: Cambia dimensione Telecamera

en: Visibility Notifier
it: Visibilità Notifiche

en: Change Notifier AABB
it: Cambia notificatore AABB

en: Change Particles AABB
it: Cambia AABB Particelle

en: Reflection Probe
it: Sonda di Riflessione

en: Change Probe Extents
it: Cambia Estensione Probe

en: GI Probe
it: Sonda GI

en: Baked Indirect Light
it: Luce Indiretta Preprocessata

en: Change Sphere Shape Radius
it: Cambia Raggio di Sphere Shape

en: Change Box Shape Extents
it: Cambia Ampiezza Box Shape

en: Change Capsule Shape Radius
it: Cambia Raggio Capsule Shape

en: Change Capsule Shape Height
it: Cambia Altezza Capsule Shape

en: Change Cylinder Shape Radius
it: Modifica Raggio di Forma del Cilindro

en: Change Cylinder Shape Height
it: Modifica Altezza di Forma del Cilindro

en: Change Ray Shape Length
it: Cambia lunghezza Ray Shape

en: Navigation Edge
it: Margine di Navigazione

en: Navigation Edge Disabled
it: Margine di Navigazione Disabilitato

en: Navigation Solid
it: Solido di Navigazione

en: Navigation Solid Disabled
it: Solido di Navigazione Disabilitato

en: Room Edge
it: Lato Stanza

en: Room Overlap
it: Sovrapposizione Stanza

en: Set Room Point Position
it: Imposta Posizione Punto Stanza

en: Portal Margin
it: Margine del Portale

en: Portal Edge
it: Confine del Portale

en: Portal Arrow
it: Freccia del Portale

en: Set Portal Point Position
it: Imposta Posizione Punto Portale

en: Occluder
it: Occlusore

en: Set Occluder Sphere Radius
it: Imposta Raggio della Sfera Occlusore

en: Set Occluder Sphere Position
it: Imposta Posizione della Sfera Occlusore

en: Set Occluder Polygon Point Position
it: Imposta Posizione Poligono di Occlusione

en: Set Occluder Hole Point Position
it: Imposta Posizione Del Foro Dell'Occlusore

en: Occluder Polygon Front
it: Parte Davanti Del Poligono di Occlusione

en: Occluder Polygon Back
it: Parte Dietro Del Poligono di Occlusione

en: Occluder Hole
it: Foro di Occlusione

en: Godot Physics
it: Fisica di Godot

en: Use BVH
it: Usa BVH

en: BVH Collision Margin
it: Margine di Collisione BVH

en: Crash Handler
it: Gestore di Crash

en: Multithreaded Server
it: Server con Multithread

en: RID Pool Prealloc
it: Preallocazione pool RID

en: Debugger stdout
it: stdout del Debugger

en: Max Chars Per Second
it: Max Caratteri Al Secondo

en: Max Messages Per Frame
it: Max Messaggi Al Fotogramma

en: Max Errors Per Second
it: Max Errori Al Secondo

en: Max Warnings Per Second
it: Max Avvisi Al Secondo

en: Flush stdout On Print
it: Svuota stdout Alla Stampa

en: File Logging
it: Logging su file

en: Enable File Logging
it: Abilita Logging su File

en: Log Path
it: Percorso di Log

en: Max Log Files
it: Max Files di Log

en: Driver Name
it: Nome Driver

en: Fallback To GLES2
it: Ripiega Su GLES2

en: Use Nvidia Rect Flicker Workaround
it: Usa stratagemma contro il flickering rettangoli su NVIDIA

en: Allow hiDPI
it: Permetti hiDPI

en: V-Sync
it: Sincronizzazione Verticale

en: Use V-Sync
it: Usa Sincronizzazione Verticale

en: Per Pixel Transparency
it: Trasparenza Per Pixel

en: Allowed
it: Permesso

en: Intended Usage
it: Uso previsto

en: Framebuffer Allocation
it: Allocazione Framebuffer

en: Energy Saving
it: Risparmio Energia

en: Thread Model
it: Modello Thread

en: Thread Safe BVH
it: Thread sicuro BVH

en: Handheld
it: Maneggiato

en: Orientation
it: Orientazione

en: Common
it: Comune

en: Physics FPS
it: FPS Fisica

en: Force FPS
it: Forza FPS

en: Enable Pause Aware Picking
it: Abilita Picking Allerta Pausa

en: GUI
it: Interfaccia Grafica

en: Drop Mouse On GUI Input Disabled
it: Rilascio del mouse sull'Input della GUI Disabilitato

en: Print FPS
it: Stampa FPS

en: Verbose stdout
it: stdout Verbose

en: Physics Interpolation
it: Interpolazione Fisica

en: Enable Warnings
it: Abilita Avvertimenti

en: Frame Delay Msec
it: Delay Fotogramma (msec)

en: Low Processor Mode
it: Modalità Basso Utilizzo Processore

en: Delta Sync After Draw
it: Sincronizzazione delta dopo il disegno

en: Hide Home Indicator
it: Nascondi Indicatore Home

en: Input Devices
it: Dispositivi Input

en: Pointing
it: Puntamento

en: Touch Delay
it: Delay Tocco

en: Debug Shader Fallbacks
it: Forza Fallback dello Shader

en: Environment
it: Ambiente

en: Default Clear Color
it: Colore Di Sfondo Di Default

en: Boot Splash
it: Sfondo Di Avvio

en: Show Image
it: Mostra Immagine

en: Image
it: Immagine

en: Fullsize
it: Dimensione Massima

en: Use Filter
it: Usa Filtro

en: BG Color
it: Colore Sfondo

en: macOS Native Icon
it: Icona Nativa macOS

en: Windows Native Icon
it: Icona Nativa Di Windows

en: Agile Event Flushing
it: Svuotamento degli eventi usando l'algoritmo Agile

en: Emulate Touch From Mouse
it: Emula Tocco Da Mouse

en: Emulate Mouse From Touch
it: Emula Mouse Da Tocco

en: Mouse Cursor
it: Cursore Mouse

en: Custom Image
it: Immagine Personalizzata

en: Custom Image Hotspot
it: Punto focale immagine personalizzato

en: Tooltip Position Offset
it: Suggerimento Scostamento Posizione

en: Debugger Agent
it: Agente di Debugger

en: Wait For Debugger
it: Aspetta Debugger

en: Wait Timeout
it: Aspetta il Timeout

en: Runtime
it: Esecuzione

en: Unhandled Exception Policy
it: Regola per eccezioni non gestite

en: Main Loop Type
it: Tipo di Loop Principale

en: Stretch
it: Allarga

en: Aspect
it: Aspetto

en: Shrink
it: Riduci

en: Auto Accept Quit
it: Auto-Accetta Uscita

en: Quit On Go Back
it: Esci Nel Tornare indietro

en: Snap Controls To Pixels
it: Aggancia I Controlli Ai Pixel

en: Dynamic Fonts
it: Font Dinamici

en: Use Oversampling
it: Usa Oversampling

en: Change Cylinder Radius
it: Modifica Raggio del Cilindro

en: Change Cylinder Height
it: Modifica Altezza del Cilindro

en: Change Torus Inner Radius
it: Modifica Raggio Interno del Toroide

en: Change Torus Outer Radius
it: Modifica Raggio Esterno del Toroide

en: Operation
it: Operazione

en: Calculate Tangents
it: Calcola Tangenti

en: Use Collision
it: Usa Collisioni

en: Collision Layer
it: Layer Collisione

en: Collision Mask
it: Maschera di Collisione

en: Invert Faces
it: Inverti Facce

en: Radius
it: Raggio

en: Radial Segments
it: Segmenti Radiali

en: Rings
it: Anelli

en: Smooth Faces
it: Facce Smussate

en: Sides
it: Lati

en: Cone
it: Cono

en: Inner Radius
it: Raggio Interno

en: Outer Radius
it: Raggio Esterno

en: Ring Sides
it: Lati Anello

en: Polygon
it: Poligono

en: Spin Degrees
it: Gradi di Rotazione

en: Spin Sides
it: Lati rotazione

en: Path Node
it: Percorso Nodo

en: Path Interval Type
it: Tipo di intervallo del Percorso

en: Path Interval
it: Intervallo Percorso

en: Path Simplify Angle
it: Angolo di semplificazione Percorso

en: Path Rotation
it: Rotazione Percorso

en: Path Local
it: Percorso Locale

en: Path Joined
it: Percorsi Uniti

en: Compression Mode
it: Modalità Compressione

en: Transfer Channel
it: Canale Di Trasferimento

en: Channel Count
it: Conteggio Canale

en: Always Ordered
it: Sempre In Ordine

en: Server Relay
it: Rimbalzo Server

en: DTLS Verify
it: Verifica DTLS

en: DTLS Hostname
it: Nome host DTLS

en: Use DTLS
it: Usa DTLS

en: Use FBX
it: Usa FBX

en: Config File
it: File Di Configurazione

en: Load Once
it: Carica Una Volta

en: Symbol Prefix
it: Prefisso Simbolo

en: Reloadable
it: Ricaricabile

en: Library
it: Libreria

en: Select the dynamic library for this entry
it: Selezionare la libreria dinamica per questa voce

en: Select dependencies of the library for this entry
it: Selezionare le dipendenze della libreria per questa voce

en: Remove current entry
it: Rimuovi la voce corrente

en: Double click to create a new entry
it: Fai doppio clic per creare una nuova voce

en: Platform:
it: Piattaforma:

en: Platform
it: Piattaforma

en: Dynamic Library
it: Libreria Dinamica

en: Add an architecture entry
it: Aggiungere una voce di architettura

en: Enabled GDNative Singleton
it: Singleton GDNative abilitato

en: Disabled GDNative Singleton
it: Singleton GDNative disabilitato

en: Libraries:
it: Librerie:

en: Class Name
it: Nome Classe

en: Script Class
it: Classe Script

en: Icon Path
it: Percorso Icona

en: Function Definition Color
it: Colore Definizione Funzione

en: Node Path Color
it: Colore Percorso Nodo

en: Max Call Stack
it: Max Chiamate In Coda

en: Treat Warnings As Errors
it: Tratta Avvisi Come Errori

en: Exclude Addons
it: Escludi Componenti Aggiuntivi

en: Autocomplete Setters And Getters
it: Autocompleta Setters E Getters

en: Step argument is zero!
it: L'argomento del passo è zero!

en: Not a script with an instance
it: Non è uno script con un istanza

en: Not based on a script
it: Non si basa su uno script

en: Not based on a resource file
it: Non si basa su un file risorsa

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
it: Formato del dizionario dell'istanza non valido (manca @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
it: Formato del dizionario dell'istanza non valido (impossibile caricare script in @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
it: Formato del dizionario dell'istanza non valido (script invalido in @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
it: Formato del dizionario dell'istanza non valido (sottoclassi invalide)

en: Object can't provide a length.
it: L'oggetto non può fornire una lunghezza.

en: Language Server
it: Lingua Server

en: Enable Smart Resolve
it: Abilita Risoluzione Intelligente

en: Show Native Symbols In Editor
it: Mostra Simboli Nativi Nell'Editor

en: Use Thread
it: Usa Thread

en: Export Mesh GLTF2
it: Esporta Mesh GLTF2

en: Export GLTF...
it: Esporta GLTF...

en: Buffer View
it: Vista Buffer

en: Byte Offset
it: Offset Byte

en: Component Type
it: Tipo Componente

en: Normalized
it: Normalizzato

en: Count
it: Quantità

en: Sparse Count
it: Conteggio Sparso

en: Sparse Indices Buffer View
it: Vista indici sparsi dei buffer

en: Sparse Indices Byte Offset
it: Scostamento Byte degli Indici Sparsi

en: Sparse Indices Component Type
it: Tipo di Componente degli Indici Sparsi

en: Sparse Values Buffer View
it: Vista buffer dei valori sparsi

en: Sparse Values Byte Offset
it: Scostamento Byte dei Valori Sparsi

en: Byte Length
it: Lunghezza Byte

en: Byte Stride
it: Stride Byte

en: Indices
it: Indici

en: FOV Size
it: Dimensione Campo VIsivo

en: Zfar
it: Z Lontano

en: Znear
it: Z Vicino

en: Color
it: Colore

en: Intensity
it: Intensità

en: Range
it: Intervallo

en: Inner Cone Angle
it: Angolo Cono Interno

en: Outer Cone Angle
it: Angolo Cono Esterno

en: Blend Weights
it: Sfuma Pesi

en: Instance Materials
it: Materiali Istanze

en: Parent
it: Genitore

en: Translation
it: Traduzione

en: Children
it: Figli

en: Joints
it: Articolazioni

en: Roots
it: Radici

en: Unique Names
it: Nomi Unici

en: Godot Bone Node
it: Nodo Osso Godot

en: Skin Root
it: Radice della Skin

en: Non Joints
it: Non Articolazioni

en: Joint I To Bone I
it: Articolazione I ad Osso I

en: Joint I To Name
it: Articolazione I a Nome

en: Godot Skin
it: Skin Godot

en: Diffuse Img
it: Immagine Diffuse

en: Diffuse Factor
it: Coefficiente Diffuse

en: Gloss Factor
it: Coefficiente Gloss

en: Specular Factor
it: Coefficiente Speculare

en: Spec Gloss Img
it: Immagine Gloss Speculare

en: Major Version
it: Versione Principale

en: Minor Version
it: Versione Minore

en: GLB Data
it: Dati GLB

en: Buffer Views
it: Viste dei Buffer

en: Accessors
it: Accessori

en: Scene Name
it: Nome Scena

en: Root Nodes
it: Nodi Radice

en: Images
it: Immagini

en: Cameras
it: Telecamere

en: Lights
it: Luci

en: Unique Animation Names
it: Nomi Unici Di Animazione

en: Skeletons
it: Scheletri

en: Skeleton To Node
it: Da Scheletro A Nodo

en: Animations
it: Animazioni

en: Src Image
it: Risorsa Immagine

en: Mesh Library
it: Libreria Mesh

en: Physics Material
it: Materiale Fisico

en: Use In Baked Light
it: Utilizza in Luce Preprocessata

en: Cell
it: Cella

en: Octant Size
it: Dimensione Ottante

en: Center X
it: Centra X

en: Center Y
it: Centra Y

en: Center Z
it: Centra Z

en: Mask
it: Maschera

en: Bake Navigation
it: Preprocessa Navigazione

en: Navigation Layers
it: Livelli Navigazione

en: Next Plane
it: Piano Successivo

en: Previous Plane
it: Piano Precedente

en: Plane:
it: Piano:

en: Next Floor
it: Pavimento Successivo

en: Previous Floor
it: Pavimento Precedente

en: Floor:
it: Pavimento:

en: GridMap Delete Selection
it: GridMap Elimina Selezione

en: GridMap Fill Selection
it: GridMap Riempi Selezione

en: GridMap Paste Selection
it: Incolla Selezione GridMap

en: GridMap Paint
it: GridMap Riempi

en: GridMap Selection
it: Selezione GridMap

en: Snap View
it: Scatta Visuale

en: Clip Disabled
it: Clip Disabilitato

en: Clip Above
it: Taglia sopra

en: Clip Below
it: Taglia sotto

en: Edit X Axis
it: Modifica l'Asse X

en: Edit Y Axis
it: Modifica l'Asse Y

en: Edit Z Axis
it: Modifica l'Asse Z

en: Cursor Rotate X
it: Ruota Cursore X

en: Cursor Rotate Y
it: Ruota Cursore Y

en: Cursor Rotate Z
it: Ruota Cursore Z

en: Cursor Back Rotate X
it: Ruota Indietro Cursore X

en: Cursor Back Rotate Y
it: Ruota Indietro Cursore Y

en: Cursor Back Rotate Z
it: Ruota Indietro Cursore Z

en: Cursor Clear Rotation
it: Cursore Cancella Rotazione

en: Paste Selects
it: Incolla Selezioni

en: Clear Selection
it: Cancella Selezione

en: Fill Selection
it: Riempi Selezione

en: GridMap Settings
it: Impostazioni GridMap

en: Pick Distance:
it: Scegli la Distanza:

en: Filter meshes
it: Filtra mesh

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
it: Assegna una risorsa MeshLibrary a questa GridMap per usare le sue mesh.

en: Begin Bake
it: Inizia il Baking

en: Preparing data structures
it: Preparando le strutture dati

en: Generate buffers
it: Genera buffers

en: Direct lighting
it: Luci dirette

en: Indirect lighting
it: Luci indirette

en: Plotting lightmaps
it: Stampando le lightmap

en: CPU Lightmapper
it: CPU Mappatore Della Luce

en: Low Quality Ray Count
it: Contaggio Raggi Qualità Bassa

en: Medium Quality Ray Count
it: Conteggio Raggi Qualità Media

en: High Quality Ray Count
it: Conteggio Raggi Qualità Alta

en: Ultra Quality Ray Count
it: Conteggio Raggi Qualità Ultra

en: Loop Offset
it: Scostamento Loop

en: Eye Height
it: Altezza Occhio

en: Oversample
it: Sovracampionamento

en: Class name can't be a reserved keyword
it: Il nome della classe non può essere una parola chiave riservata

en: Build Solution
it: Crea Soluzione

en: Auto Update Project
it: Auto-Aggiorna Progetto

en: Solution Directory
it: Cartella di Soluzione

en: C# Project Directory
it: Cartella Progetto C#

en: End of inner exception stack trace
it: Fine dell'analisi dell’eccezione interna dello stack

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
it: È necessario creare o impostare una risorsa NavigationMesh affinché questo nodo funzioni.

en: Bake NavMesh
it: Prepara NavMesh

en: Clear the navigation mesh.
it: Cancella mesh di navigazione.

en: Setting up Configuration...
it: Impostando la Configurazione...

en: Calculating grid size...
it: Calcolando dimensioni griglia...

en: Creating heightfield...
it: Creazione heightfield...

en: Marking walkable triangles...
it: Segnando triangoli percorribili...

en: Constructing compact heightfield...
it: Costruendo heightfield compatto...

en: Eroding walkable area...
it: Erodendo area percorribile...

en: Partitioning...
it: Partizionando...

en: Creating contours...
it: Creazione contorni...

en: Creating polymesh...
it: Creando polymesh...

en: Converting to native navigation mesh...
it: Convertendo a Mesh di Navigazione nativa...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
it: Impostazioni Generatore Mesh di Navigazione:

en: Parsing Geometry...
it: Elaborazione Geometria...

en: Done!
it: Fatto!

en: Seamless
it: Senza cuciture

en: As Normal Map
it: Come Normal Map

en: Bump Strength
it: Intensità Bump

en: Noise
it: Rumore

en: Noise Offset
it: Scostamento Rumore

en: Octaves
it: Ottave

en: Period
it: Periodo

en: Persistence
it: Persistenza

en: Lacunarity
it: Lacunarietà

en: Subject
it: Soggetto

en: Names
it: Nomi

en: Strings
it: Stringhe

en: Discover Local Port
it: Rileva Porta Locale

en: Discover IPv6
it: Rilevamento IPv6

en: Description URL
it: Descrizione URL

en: Service Type
it: Tipo Di Servizio

en: IGD Control URL
it: URL di controllo IGD

en: IGD Service Type
it: Tipo Servizio IGD

en: IGD Our Addr
it: Indirizzo locale IGD

en: IGD Status
it: Stato IGD

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
it: Un nodo ha reso (yield) senza memoria di lavoro, si prega di leggere la documentazione su come rendere correttamente!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
it: Il nodo ha reso (yield), ma non ha ritornato uno stato di funzione nella prima memoria di lavoro.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
it: Il valore restituito (return) deve essere assegnato al primo elemento della memoria di lavoro del nodo! Si prega di correggere il nodo.

en: Node returned an invalid sequence output:
it: Il nodo ha ritornato una sequenza di output invalida:

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
it: Trovato bit di sequenza ma non il nodo nello stack, segnalare il bug!

en: Stack overflow with stack depth:
it: Overflow dello stack con profondità dello stack:

en: Change Signal Arguments
it: Cambia Argomenti Segnale

en: Change Argument Type
it: Cambia Tipo di Argomento

en: Change Argument name
it: Cambia nome Argomento

en: Set Variable Default Value
it: Imposta Valore Predefinito della Variabile

en: Set Variable Type
it: Imposta Tipo di Variabile

en: Add Input Port
it: Aggiungi Porta Input

en: Add Output Port
it: Aggiungi Porta Output

en: Change Port Type
it: Cambia Tipo Porta

en: Change Port Name
it: Cambia Nome Porta

en: Override an existing built-in function.
it: Sovrascrivi una funzione integrata esistente.

en: Create a new function.
it: Crea una nuova funzione.

en: Variables:
it: Variabili:

en: Create a new variable.
it: Crea una nuova variabile.

en: Signals:
it: Segnali:

en: Create a new signal.
it: Crea un nuovo segnale.

en: Name is not a valid identifier:
it: Il nome non è un identificatore valido:

en: Name already in use by another func/var/signal:
it: Nome già in uso da un altro funz/var/segnale:

en: Rename Function
it: Rinomina Funzione

en: Rename Variable
it: Rinomina Variabile

en: Rename Signal
it: Rinomina Segnale

en: Add Function
it: Aggiungi Funzione

en: Delete input port
it: Elimina porta input

en: Add Variable
it: Aggiungi Variabile

en: Add Signal
it: Aggiungi Segnale

en: Remove Input Port
it: Rimuovi Porta Input

en: Remove Output Port
it: Rimuovi Porta Output

en: Change Expression
it: Cambia Espressione

en: Can't copy the function node.
it: Non è possibile copiare il nodo della funzione.

en: Paste VisualScript Nodes
it: Incolla Nodi VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
it: Rimuovi Nodi VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
it: Duplica Nodi VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
it: Mantieni premuto %s per rilasciare un Getter. Mantieni premuto Shift per rilasciare una firma generica.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
it: Mantieni premuto Ctrl per rilasciare un Getter. Mantieni premuto Shift per rilasciare una firma generica.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
it: Mantieni premuto %s per rilasciare un riferimento semplice al nodo.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
it: Mantieni premuto Ctrl per rilasciare un riferimento semplice al nodo.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
it: Mantieni premuto %s per rilasciare un Setter Variabile.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
it: Mantieni premuto Ctrl per rilasciare un Setter Variabile.

en: Add Preload Node
it: Aggiungi Nodo Preload

en: Add Node(s)
it: Aggiungi Nodo(i)

en: Add Node(s) From Tree
it: Aggiungi Nodo(i) Da Albero

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
it: Impossibile lasciare le proprietà perché lo script "%s" non è usato nella scena.
    Lascia andare tenendo premuto "Shift" per copiare solo la firma.

en: Add Getter Property
it: Aggiungi Proprietà Getter

en: Add Setter Property
it: Aggiungi Proprietà Setter

en: Change Base Type
it: Cambia Tipo di Base

en: Move Node(s)
it: Sposta Nodo(i)

en: Remove VisualScript Node
it: Rimuovi Nodo VisualScript

en: Connect Nodes
it: Connetti Nodi

en: Disconnect Nodes
it: Disconnetti Nodi

en: Connect Node Data
it: Connetti Dati del Nodo

en: Connect Node Sequence
it: Connetti Sequenza del Nodo

en: Script already has function '%s'
it: Lo Script ha già la funzione "%s"

en: Change Input Value
it: Cambia Valore di Input

en: Resize Comment
it: Ridimensiona Commento

en: Can't create function with a function node.
it: Impossibile creare funzioni con un nodo funzione.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
it: Impossibile creare funzioni di nodi dai nodi di più funzioni.

en: Select at least one node with sequence port.
it: Seleziona almeno un nodo con la porta sequenziale.

en: Try to only have one sequence input in selection.
it: Prova ad avere solamente una sequenza di input nella selezione.

en: Create Function
it: Crea Funzione

en: Remove Function
it: Rimuovi Funzione

en: Remove Variable
it: Rimuovi Variabile

en: Editing Variable:
it: Modifica Variabile:

en: Remove Signal
it: Rimuovi Segnale

en: Editing Signal:
it: Modifica Segnale:

en: Make Tool:
it: Crea Tool:

en: Members:
it: Membri:

en: Change Base Type:
it: Cambia Tipo Base:

en: Add Nodes...
it: Aggiungi Nodi…

en: Add Function...
it: Aggiungi Funzione…

en: Select or create a function to edit its graph.
it: Seleziona o crea una funzione per modificarne il grafico.

en: Delete Selected
it: Elimina selezionati

en: Find Node Type
it: Trova tipo del nodo

en: Copy Nodes
it: Copia nodi

en: Cut Nodes
it: Taglia nodi

en: Make Function
it: Crea funzione

en: Refresh Graph
it: Aggiorna grafico

en: Edit Member
it: Modifica membro

en: Expression
it: Espressione

en: Return
it: Ritorno

en: Return Enabled
it: Ritorno Abilitato

en: Return Type
it: Tipo di Ritorno

en: Condition
it: Condizione

en: if (cond) is:
it: se (cond) è:

en: While
it: Mentre

en: while (cond):
it: mentre (cond):

en: Iterator
it: Iteratore

en: Input type not iterable:
it: Il tipo di input non è iterabile:

en: Iterator became invalid
it: L'iteratore è diventato invalido

en: Iterator became invalid:
it: L'iteratore è diventato invalido:

en: Sequence
it: Sequenza

en: in order:
it: in ordine:

en: Steps
it: Passi

en: Switch
it: Inverti

en: 'input' is:
it: 'input' è:

en: Is %s?
it: È %s?

en: Base Script
it: Script Base

en: On %s
it: Su %s

en: On Self
it: Su se stesso

en: Call Mode
it: Modalità Chiamata

en: Basic Type
it: Tipo Base

en: Node Path
it: Percorso Nodo

en: Use Default Args
it: Utilizza Argomenti Predefiniti

en: Validate
it: Valida

en: RPC Call Mode
it: Modalità Chiamata RPC

en: Subtract %s
it: Sottrai %s

en: Multiply %s
it: Moltiplica %s

en: Divide %s
it: Dividi %s

en: Mod %s
it: Modulo %s

en: Assign Op
it: Operatore Assegna

en: Get %s
it: Ottieni %s

en: Invalid index property name.
it: Nome proprietà indice invalido.

en: Base object is not a Node!
it: L'oggetto base non è un Nodo!

en: Path does not lead to Node!
it: Il percorso non conduce a un Nodo!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
it: Nome proprietà indice invalido "%s" nel nodo %s.

en: Emit %s
it: Emetti %s

en: Operator
it: Operatore

en: Invalid argument of type:
it: Argomento invalido di tipo:

en: Invalid arguments:
it: Argomenti invalidi:

en: a if cond, else b
it: a if condizione, else b

en: Var Name
it: Var Nome

en: VariableGet not found in script:
it: VariableGet non trovato nello script:

en: VariableSet not found in script:
it: VariableSet non trovato nello script:

en: Preload
it: Pre-carica

en: Get Index
it: Ottieni Indice

en: Set Index
it: Imposta Indice

en: Global Constant
it: Costante Globale

en: Class Constant
it: Costante di Classe

en: Basic Constant
it: Costante Base

en: Math Constant
it: Costante Matematica

en: Get Engine Singleton
it: Ottieni Singleton dell'Engine

en: Get Scene Node
it: Ottieni Nodo di Scena

en: Get Scene Tree
it: Ottieni Albero di Scena

en: Get Self
it: Ottieni Self

en: CustomNode
it: NodoPersonalizzato

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
it: Il nodo personalizzato non ha alcun metodo _step(), impossibile elaborare il grafico.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
it: Valore di ritorno di _step() non valido, deve essere un intero (seq out), oppure una stringa (errore).

en: SubCall
it: SottoChiamata

en: Title
it: Titolo

en: Construct %s
it: Costruisci %s

en: Get Local Var
it: Ottieni Variabile Locale

en: Set Local Var
it: Imposta Variabile Locale

en: Action %s
it: Azione %s

en: Deconstruct %s
it: Decostruisci %s

en: Search VisualScript
it: Ricerca VisualScript

en: Yield
it: Rendi (Yield)

en: Wait
it: Aspetta

en: Next Frame
it: Frame Successivo

en: Next Physics Frame
it: Fotogramma Fisico Successivo

en: %s sec(s)
it: %s secondi(s)

en: Wait Time
it: Tempo Di Attesa

en: Max Channel In Buffer (KB)
it: Canali In Buffer Massimi (KB)

en: Verify SSL
it: Verifica SSL

en: Trusted SSL Certificate
it: Certificato SSL Fidato

en: WebSocket Client
it: Cliente WebSocket

en: WebSocket Server
it: Server WebSocket

en: Bind IP
it: Collega IP

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: SSL Certificate
it: Certificato SSL

en: CA Chain
it: Catena CA

en: Handshake Timeout
it: Timeout Handshake

en: Session Mode
it: Modalità Sessione

en: Required Features
it: Funzionalità Richieste

en: Optional Features
it: Funzionalità Opzionali

en: Visibility State
it: Stato Visibilità

en: Bounds Geometry
it: Confini Geometria

en: XR Standard Mapping
it: Mappamento Standard XR

en: Android SDK Path
it: Percorso SDK Android

en: Debug Keystore
it: Keystore di Debug

en: Debug Keystore User
it: Keystore di Debug Utente

en: Force System User
it: Forza Utente System

en: Shutdown ADB On Exit
it: Spegni ADB In Uscita

en: Launcher Icons
it: Icone del Launcher

en: Main 192 X 192
it: Principale 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
it: Primo Piano Adattivo 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
it: Sfondo Adattivo 432 X 432

en: Package name is missing.
it: Il nome del pacchetto è mancante.

en: Package segments must be of non-zero length.
it: I segmenti del pacchetto devono essere di lunghezza diversa da zero.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
it: Il carattere "%s" non è consentito nei nomi dei pacchetti delle applicazioni Android.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
it: Una cifra non può essere il primo carattere di un segmento di un pacchetto.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
it: Il carattere "%s" non può essere il primo carattere di un segmento di pacchetto.

en: The package must have at least one '.' separator.
it: Il pacchetto deve avere almeno un "." separatore.

en: Custom Build
it: Build Personalizzata

en: Use Custom Build
it: Utilizza Build Personalizzata

en: Export Format
it: Formato Esportazione

en: Min SDK
it: SDK Min

en: Architectures
it: Architetture

en: Keystore
it: Archivio Chiavi

en: Debug User
it: User di Debug

en: Debug Password
it: Password di Debug

en: Release User
it: Utente Di Rilascio

en: Release Password
it: Password Di Rilascio

en: One Click Deploy
it: Distribuzione con un Click

en: Clear Previous Install
it: Elimina Installazione Precedente

en: Code
it: Codice

en: Package
it: Pacchetto

en: Unique Name
it: Nome Unico

en: Signed
it: Firmato

en: Classify As Game
it: Classifica Come Gioco

en: Retain Data On Uninstall
it: Conserva Dati Dopo Disinstallazione

en: Exclude From Recents
it: Escludi Da Recenti

en: Graphics
it: Grafica

en: OpenGL Debug
it: Debug OpenGL

en: XR Features
it: Funzionalità XR

en: XR Mode
it: Modalità XR

en: Hand Tracking
it: Tracciamento della Mano

en: Hand Tracking Frequency
it: Frequenza Tracciamento della Mano

en: Passthrough
it: Passaggio

en: Immersive Mode
it: Modalità Immersiva

en: Support Small
it: Supporta Piccolo

en: Support Normal
it: Supporta Normale

en: Support Large
it: Supporta Grande

en: User Data Backup
it: Backup Dati Utente

en: Allow
it: Permetti

en: Command Line
it: Linea Di Comando

en: Extra Args
it: Argomenti Extra

en: APK Expansion
it: Espansione APK

en: Salt
it: Sale

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Permissions
it: Permessi

en: Custom Permissions
it: Permessi Personalizzati

en: Select device from the list
it: Seleziona il dispositivo dall'elenco

en: Running on %s
it: Esecuzione su %s

en: Exporting APK...
it: Esportando APK...

en: Uninstalling...
it: Disinstallando...

en: Installing to device, please wait...
it: Installazione sul dispositivo, per favore attendere...

en: Could not install to device: %s
it: Impossibile installare sul dispositivo: %s

en: Running on device...
it: In esecuzione sul dispositivo...

en: Could not execute on device.
it: Impossibile eseguire sul dispositivo.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
it: Il template build di Android non è installato in questo progetto. Installalo dal menu Progetto.

en: Either Debug Keystore, Debug User AND Debug Password settings must be configured OR none of them.
it: Devono essere configurate le impostazioni Debug Keystore, Debug User E Debug Password, altrimenti nessuna di esse.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
it: Debug keystore non configurato nelle Impostazioni dell'Editor né nel preset.

en: Either Release Keystore, Release User AND Release Password settings must be configured OR none of them.
it: Devono essere configurate le impostazioni Release Keystore, Release User E Release Password, altrimenti nessuna di esse.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
it: Release keystore non configurato correttamente nel preset di esportazione.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
it: Un percorso valido per il SDK Android è richiesto nelle Impostazioni Editor.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
it: Percorso per il SDK Android non valido nelle Impostazioni Editor.

en: Missing 'platform-tools' directory!
it: Cartella "platform-tools" inesistente!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
it: Impossibile trovare il comando adb negli strumenti di piattaforma del SDK Android.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
it: Per favore, controlla la directory specificata del SDK Android nelle Impostazioni Editor.

en: Missing 'build-tools' directory!
it: Cartella "build-tools" inesistente!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
it: Impossibile trovare il comando apksigner negli strumenti di piattaforma del SDK Android.

en: Invalid public key for APK expansion.
it: Chiave pubblica non valida per l'espansione dell'APK.

en: Invalid package name:
it: Nome del pacchetto non valido:

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
it: Per utilizzare i plugin "Use Custom Build" deve essere abilitato.

en: "Hand Tracking" is only valid when "XR Mode" is "Oculus Mobile VrApi" or "OpenXR".
it: "Tracciamento della Mano" è valido solo quando "Modalità XR" è impostato su "Oculus Mobile VrApi" o "OpenXR".

en: "Passthrough" is only valid when "XR Mode" is "OpenXR".
it: "Oltrepassaggio" è valido solo quando "Modalità XR" è impostato su "OpenXR".

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
it: "Export AAB" è valido soltanto quanto "Use Custom Build" è abilitato.

en: "Min SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
it: "Min SDK" può essere sovrascritto solo se "Utilizza Build Personalizzata" è abilitato.

en: "Min SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
it: "Min SDK" dovrebbe essere un intero valido, ma si è ottenuto "%s" che è invalido.

en: "Min SDK" cannot be lower than %d, which is the version needed by the Godot library.
it: "Min SDK" non può essere più basso di %d, che è la versione richiesta dalla libreria Godot.

en: "Target SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
it: "Target SDK" può essere sovrascritto solo se "Utilizza Build Personalizzata" è abilitato.

en: "Target SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
it: "Target SDK" dovrebbe essere un intero valido, ma si è ottenuto "%s" che è invalido.

en: "Target SDK" %d is higher than the default version %d. This may work, but wasn't tested and may be unstable.
it: "Target SDK" %d è più alto della versione di default %d. Questo potrebbe funzionare, ma non è stato testato e potrebbe essere instabile.

en: "Target SDK" version must be greater or equal to "Min SDK" version.
it: La versione di "Target SDK" dovrebbe essere maggiore o uguale della versione di "Min SDK".

en: Code Signing
it: Firmatura Codice

en: 'apksigner' could not be found. Please check that the command is available in the Android SDK build-tools directory. The resulting %s is unsigned.
it: 'apksigner' non è stato trovato. Verificare che il comando sia disponibile nella directory build-tools di Android SDK. Il risultato %s non è firmato.

en: Signing debug %s...
it: Firmando debug %s...

en: Signing release %s...
it: Firmando rilascio %s...

en: Could not find keystore, unable to export.
it: Non è stato possibile trovare keystore, impossible esportare.

en: Could not start apksigner executable.
it: Non è stato possibile avviare l'eseguibile apksigner.

en: 'apksigner' returned with error #%d
it: 'apksigner' ha restituito con errore #%d

en: Verifying %s...
it: Verificando %s...

en: 'apksigner' verification of %s failed.
it: Verifica 'apksigner' di %s non riuscita.

en: Exporting for Android
it: Esportazione per Android

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
it: Nome file non valido! Il Bundle Android App richiede l'estensione *.aab.

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
it: L'estensione APK non è compatibile con il Bundle Android App.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
it: Nome file non valido! L'APK Android richiede l'estensione *.apk.

en: Unsupported export format!
it: Formato d'esportazione non supportato!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
it: Tentato di costruire da un template build personalizzato, ma nessuna informazione sulla sua versione esiste. Per favore, reinstallalo dal menu "Progetto".

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
it: La Versione build di Android non corrisponde: Template installato: %s, Versione Godot: %s. Per favore, reinstalla il build template di Android dal menu "Progetto".

en: Unable to overwrite res://android/build/res/*.xml files with project name.
it: Impossibile sovrascrivere i file res://android/build/res/*.xml con il nome del progetto.

en: Could not export project files to gradle project.
it: Impossibile esportare i file del progetto in un progetto gradle.

en: Could not write expansion package file!
it: Impossibile scrivere il file del pacchetto di espansione!

en: Building Android Project (gradle)
it: Compilazione di un progetto Android (gradle)

en: Building of Android project failed, check output for the error. Alternatively visit docs.godotengine.org for Android build documentation.
it: Compilazione del progetto Android fallita, controlla l'output per vedere gli errori. In alternativa, visita docs.godotengine.org per la documentazione della build Android.

en: Moving output
it: Spostando l'output

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
it: Impossibile copiare e rinominare il file di esportazione, controlla la directory del progetto gradle per gli output.

en: Package not found: "%s".
it: Pacchetto non trovato: "%s".

en: Creating APK...
it: Creazione APK...

en: Could not find template APK to export: "%s".
it: Impossibile trovare il template APK per l'esportazione: "%s".

en: Missing libraries in the export template for the selected architectures: %s. Please build a template with all required libraries, or uncheck the missing architectures in the export preset.
it: Librerie mancanti nel modello di esportazione per le architetture selezionate: %s. Per favore creare un modello con tutte le librerie richieste, o deselezionare le architetture mancanti nella preimpostazione di esportazione.

en: Adding files...
it: Aggiungendo file...

en: Could not export project files.
it: Impossibile esportare i file del progetto.

en: Aligning APK...
it: Allineamento APK...

en: Could not unzip temporary unaligned APK.
it: Impossibile decomprimere l'APK temporaneamente non allineato.

en: Identifier is missing.
it: Identificatore mancante.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
it: Il carattere "%s" non è consentito nell'Identificatore.

en: Landscape Launch Screens
it: Schermate di avvio Panorama

en: iPhone 2436 X 1125
it: iPhone 2436 x 1125

en: iPhone 2208 X 1242
it: iPhone 2208 x 1242

en: iPad 1024 X 768
it: iPad 1024 x 768

en: iPad 2048 X 1536
it: iPad 2048 x 1536

en: Portrait Launch Screens
it: Schermate di avvio Ritratto

en: iPhone 640 X 960
it: iPhone 640 x 960

en: iPhone 640 X 1136
it: iPhone 640 x 1136

en: iPhone 750 X 1334
it: iPhone 750 x 1334

en: iPhone 1125 X 2436
it: iPhone 1125 x 2436

en: iPad 768 X 1024
it: iPad 768 x 1024

en: iPad 1536 X 2048
it: iPad 1536 x 2048

en: iPhone 1242 X 2208
it: iPhone 1242 x 2208

en: Provisioning Profile UUID Debug
it: Profilo di provisioning UUID Debug

en: Export Method Debug
it: Metodo di Esportazione Debug

en: Provisioning Profile UUID Release
it: Profilo di provisioning UUID Release

en: Code Sign Identity Release
it: Identità firma del codice Release

en: Export Method Release
it: Metodo di Esportazione Rilascio

en: Targeted Device Family
it: Famiglia di dispositivi selezionata

en: Identifier
it: Identificatore

en: Signature
it: Firma

en: Short Version
it: Versione Corta

en: Capabilities
it: Possibilità

en: Access Wi-Fi
it: Accesso al Wi-Fi

en: Push Notifications
it: Notifiche Push

en: User Data
it: Dati Utente

en: Accessible From Files App
it: Accessibile dall'Applicazione File

en: Accessible From iTunes Sharing
it: Accessibile dalla condivisione di iTunes

en: Camera Usage Description
it: Descrizione Utilizzo Camera

en: Microphone Usage Description
it: Descrizione Utilizzo Microfono

en: iPhone 120 X 120
it: iPhone 120 x 120

en: iPhone 180 X 180
it: iPhone 180 x 180

en: iPad 76 X 76
it: iPad 76 x 76

en: iPad 152 X 152
it: iPad 152 x 152

en: iPad 167 X 167
it: iPad 167 x 167

en: App Store 1024 X 1024
it: App Store 1024 x 1024

en: Use Launch Screen Storyboard
it: Usa schermata di avvio Storyboard

en: Image Scale Mode
it: Modalità di ridimensionamento dell'immagine

en: Custom Image @2x
it: Immagine Personalizzata @2x

en: Custom Image @3x
it: Immagine Personalizzata @3x

en: Use Custom BG Color
it: Utilizza Colore di Sfondo Personalizzato

en: Custom BG Color
it: Colore di Sfondo Personalizzato

en: Export Icons
it: Icone Esportazione

en: Export template not found.
it: Modello di esportazione non trovato.

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
it: App Store Team ID non specificato - non è possibile configurare il progetto.

en: Invalid Identifier:
it: Identificatore non valido:

en: Stop HTTP Server
it: Ferma il server HTTP

en: Run in Browser
it: Esegui nel Browser

en: Run exported HTML in the system's default browser.
it: Esegui il codice HTML esportato nel browser di sistema predefinito.

en: Could not open template for export: "%s".
it: Non è stato possibile aprire il modello per l'esportazione: "%s".

en: Invalid export template: "%s".
it: Modello di esportazione non valido: "%s".

en: Could not write file: "%s".
it: Non è stato possibile scrivere il file: "%s".

en: Icon Creation
it: Creazione Icona

en: Could not read file: "%s".
it: Non è stato possibile leggere il file: "%s".

en: Variant
it: Variante

en: VRAM Texture Compression
it: Compressione Texture VRAM

en: For Desktop
it: Per il Desktop

en: For Mobile
it: Per dispositivi mobile

en: Export Icon
it: Icona di Esportazione

en: Custom HTML Shell
it: Shell HTML Personalizzato

en: Head Include
it: Includi head

en: Canvas Resize Policy
it: Regole di ridimensionamento canvas

en: Focus Canvas On Start
it: Evidenzia Canvas all'avvio

en: Experimental Virtual Keyboard
it: Tastiera Virtuale Sperimentale

en: Progressive Web App
it: Applicazione Web progressiva

en: Offline Page
it: Pagina Offline

en: Icon 144 X 144
it: Icona 144 x 144

en: Icon 180 X 180
it: Icona 180 x 180

en: Icon 512 X 512
it: Icona 512 x 512

en: Could not read HTML shell: "%s".
it: Non è stato possibile leggere lo shell HTML: "%s".

en: Error starting HTTP server: %d.
it: Errore all'avvio del server HTTP: %d.

en: HTTP Host
it: Host HTTP

en: HTTP Port
it: Porta HTTP

en: Use SSL
it: Usa SSL

en: SSL Key
it: Chiave SSL

en: Can't get filesystem access.
it: Non si può avere accesso al filesystem.

en: Failed to get Info.plist hash.
it: Recupero dell'hash di Info.plist fallito.

en: Invalid Info.plist, no exe name.
it: Invalido Info.plist, nessun nome exe.

en: Invalid Info.plist, no bundle id.
it: Info.plist invalido, nessun bundle id.

en: Invalid Info.plist, can't load.
it: Info.plist non valido, impossibile caricare.

en: Failed to create "%s" subfolder.
it: Impossibile creare la sottocartella "%s".

en: Failed to extract thin binary.
it: Estrazione del file binario fallito.

en: Invalid binary format.
it: Formato eseguibile non valido.

en: Already signed!
it: Già firmato!

en: Failed to process nested resources.
it: Elaborazione risorse nidificate fallito.

en: Failed to create _CodeSignature subfolder.
it: Creazione sottocartella _CodeSignature fallita.

en: Invalid entitlements file.
it: File di permessi non valido.

en: Invalid executable file.
it: File eseguibile non valido.

en: Can't resize signature load command.
it: Impossibile ridimensionare il comando caricamento firma.

en: Failed to create fat binary.
it: Creazione del file binario fat fallito.

en: Unknown bundle type.
it: Tipo di bundle sconosciuto.

en: Unknown object type.
it: Tipo di oggetto sconosciuto.

en: App Category
it: Categoria Applicazione

en: High Res
it: Alta Risoluzione

en: Location Usage Description
it: Descrizione d'uso Posizione

en: Address Book Usage Description
it: Descrizione d'uso Rubrica

en: Calendar Usage Description
it: Descrizione d'uso Calendario

en: Desktop Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Desktop

en: Documents Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Documenti

en: Downloads Folder Usage Description
it: Descrizione d'uso Cartella Downloads

en: Network Volumes Usage Description
it: Descrizione d'uso Volumi di Rete

en: Removable Volumes Usage Description
it: Descrizione d'uso Volumi Rimovibili

en: Codesign
it: Firma del codice

en: Identity
it: Identità

en: Replace Existing Signature
it: Sostituisci firma esistente

en: Entitlements
it: Permessi

en: Custom File
it: File Personalizzato

en: Allow JIT Code Execution
it: Consenti l'esecuzione di codice JIT

en: Allow Unsigned Executable Memory
it: Consenti memoria eseguibile non firmata

en: Allow Dyld Environment Variables
it: Consenti variabili d'ambiente Dyld

en: Disable Library Validation
it: Disabilita Convalida Libreria

en: Audio Input
it: Ingresso Audio

en: Address Book
it: Rubrica

en: Calendars
it: Calendari

en: Photos Library
it: Libreria Foto

en: Apple Events
it: Eventi Apple

en: App Sandbox
it: Applicazione Sandbox

en: Network Server
it: Server di Rete

en: Network Client
it: Client di Rete

en: Device USB
it: Dispositivo USB

en: Device Bluetooth
it: Dispositivo Bluetooth

en: Files Downloads
it: File scaricati

en: Files Pictures
it: File Immagini

en: Files Music
it: File Audio

en: Files Movies
it: File Video

en: Custom Options
it: Opzioni personalizzate

en: Notarization
it: Autenticazione

en: Apple ID Name
it: Nome Apple ID

en: Apple Team ID
it: ID Apple Team

en: Notarization failed.
it: Autenticazione fallita.

en: The notarization process generally takes less than an hour. When the process is completed, you'll receive an email.
it: Il processo di autenticazione impiega generalmente meno di un'ora. Riceverai una email quando il processo sarà concluso.

en: You can check progress manually by opening a Terminal and running the following command:
it: Puoi controllare manualmente l'avanzamento aprendo il Terminale e lanciando il seguente comando:

en: Run the following command to staple the notarization ticket to the exported application (optional):
it: Lancia il seguente comando per agganciare il ticket di notarizzazione all'applicazione esportata (opzionale):

en: Timestamping is not compatible with ad-hoc signature, and was disabled!
it: La visualizzazione dell'orario non è compatibile con la firma ad-hoc, ed è stata disabilitata!

en: Built-in CodeSign failed with error "%s".
it: Firma del codice incorporata fallita con errore "%s".

en: Built-in CodeSign require regex module.
it: La firma del codice incorporata richiede il modulo regex.

en: Could not start codesign executable, make sure Xcode command line tools are installed.
it: Non è stato possibile lanciare l'eseguibile di firma del codice, controllare che gli strumenti da linea di comando di Xcode siano installati.

en: Relative symlinks are not supported, exported "%s" might be broken!
it: I link simbolici relativi non sono supportati, "%s" esportato potrebbe essere danneggiato!

en: DMG Creation
it: Creazione del DMG

en: `hdiutil create` failed - file exists.
it: `hdutil create` fallito - Il file già esiste.

en: `hdiutil create` failed.
it: `hdutil create` fallito.

en: Creating app bundle
it: Creando il pacchetto dell'app

en: Could not find template app to export: "%s".
it: Impossibile trovare il template dell'app per l'esportazione:"%s".

en: Invalid export format.
it: Formato di esportazione invalido.

en: Relative symlinks are not supported on this OS, the exported project might be broken!
it: I link simbolici relativi non sono supportati in questo Sistema Operativo, il progetto esportato potrebbe essere danneggiato!

en: Requested template binary "%s" not found. It might be missing from your template archive.
it: Il modello di eseguibile "%s" richiesto non è stato trovato. Potrebbe essere mancante dal tuo archivio dei modelli.

en: Making PKG
it: Creando il PKG

en: Ad-hoc signed applications require the 'Disable Library Validation' entitlement to load dynamic libraries.
it: Le applicazioni firmate ad-hoc richiedono il permesso "Disabilita verifica libreria" per caricare le librerie dinamiche.

en: Code signing bundle
it: Pacchetto di firma del codice

en: Making DMG
it: Creando il DMG

en: Code signing DMG
it: Firmando il codice DMG

en: Making ZIP
it: Creando lo ZIP

en: Notarization requires the app to be archived first, select the DMG or ZIP export format instead.
it: La notarizazzione richiede che l'app sia prima archiviata, seleziona invece il formato di esportazione DMG o ZIP.

en: Sending archive for notarization
it: Inviando l'archivio per l'autenticazione

en: ZIP Creation
it: Creazione dello ZIP

en: Invalid bundle identifier:
it: Identificatore del bundle non valido:

en: Warning: Built-in "codesign" is selected in the Editor Settings. Code signing is limited to ad-hoc signature only.
it: Warning: "firma del codice" integrato è selezionato nelle impostazioni dell'editor. La firma del codice è limitata solo alle firme ad-hoc.

en: Warning: Xcode command line tools are not installed, using built-in "codesign". Code signing is limited to ad-hoc signature only.
it: Warning: gli strumenti da linea di comando di Xcode non sono installati, usando la "firma del codice" integrata. La firma del codice è limitata solo alle firme ad-hoc.

en: Notarization: Notarization with an ad-hoc signature is not supported.
it: Autenticazione: L'autenticazione con una firma ad-hoc non è supportata.

en: Notarization: Apple ID name not specified.
it: Autenticazione: nome Apple ID non specificato.

en: Notarization: Apple ID password not specified.
it: Autenticazione: password Apple ID non specificato.

en: Warning: Notarization is disabled. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
it: Warning: l'autenticazione è disabilitata. Il progetto esportato sarà bloccato dal Gatekeeper is è scaricato da una sorgente sconosciuta.

en: Code signing is disabled. The exported project will not run on Macs with enabled Gatekeeper and Apple Silicon powered Macs.
it: La firma del codice è disabilitata. Il progetto esportato non verrà eseguito su Mac con Gatekeeper abilitato e Mac alimentati da Apple Silicon.

en: Timestamping is not compatible with ad-hoc signature, and will be disabled!
it: La stampa dell'ora non è compatibile con la firma ad-hoc, e sarà disabilitata!

en: Warning: Notarization is not supported from this OS. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
it: Warning: la notarizzazione non è supportata da questo Sistema Operativo. Il progetto esportato sarà bloccato da Gatekeeper se è scaricato da una sorgente sconosciuta.

en: Privacy: Microphone access is enabled, but usage description is not specified.
it: Privacy: L'accesso al microfono è abilitato, ma la descrizione dell'uso non è specificata.

en: Privacy: Camera access is enabled, but usage description is not specified.
it: Privacy: L'accesso alla Camera è abilitato, ma la descrizione d'uso non è specificata.

en: Architecture
it: Architettura

en: Short Name
it: Nome Corto

en: Landscape
it: Panorama

en: Invalid package short name.
it: Nome breve del pacchetto non valido.

en: Invalid package unique name.
it: Nome univoco del pacchetto non valido.

en: Invalid product GUID.
it: GUID prodotto invalido.

en: Invalid publisher GUID.
it: GUID publisher invalido.

en: Invalid background color.
it: Colore di sfondo non valido.

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
it: Dimensioni non valide dell'immagine del logo quadrato 44x44 (dovrebbero essere 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
it: Dimensioni non valide dell'immagine del logo quadrato 71x71 (dovrebbero essere 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
it: Dimensioni non valide dell'immagine del logo quadrato 150x150 (dovrebbero essere 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
it: Dimensioni non valide dell'immagine del logo quadrato 310x310 (dovrebbero essere 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
it: Dimensioni non valide dell'immagine del logo quadrato 310x150 (dovrebbero essere 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
it: Dimensioni per l'immagine dello splash screen non valide (dovrebbero essere 620x300).

en: Signtool
it: Strumento di segno

en: Invalid icon path:
it: Percorso icona non valido:

en: Invalid file version:
it: Versione file non valida:

en: Invalid product version:
it: Versione prodotto non valida:

en: Wine
it: Vino

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
it: Una risorsa SpriteFrames deve essere creata o impostata nella proprietà "Frames" per permettere all'AnimatedSprite di visualizzare i frame.

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
it: Solamente un CanvasModulate visibile è consentito per scena (o insieme di scene istanziate). Il primo creato funzionerà, mentre gli altri saranno ignorati.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
it: Questo nodo non ha una forma, non può quindi collidere o interagire con gli altri oggetti.
    Aggiungi come figlio un CollisionShape2D o un CollisionPolygon2D per definire la sua forma.

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
it: CollisionPolygon2D serve a fornire una forma di collisione a un nodo derivato da CollisionObject2D. Si prega di utilizzarlo solamente come figlio di Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. in modo da dargli una forma.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
it: Un CollisionPolygon2D vuoto non ha effetti sulla collisione.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
it: Poligono non valido. Sono necessari almeno 3 punti nella modalità di costruzione "Solidi".

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
it: Poligono non valido. Sono necessari almeno 2 punti nella modalità di costruzione "Segmenti".

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
it: CollisionShape2D serve solo a fornire una forma di collisione a un nodo derivato da CollisionObject2D. Si prega di utilizzarlo solamente come figlio di Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. in modo da dargli una forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
it: Perché CollisionShape2D funzioni deve essere fornita una forma. Si prega di creare una risorsa forma (shape)!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
it: Le forme basate sui poligoni non sono dovrebbero essere usate né modificate direttamente tramite il nodo CollisionShape2D. Si prega di usare invece il nodo CollisionPolygon2D.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
it: L'animazione CPUParticles2D richiede l'utilizzo di un CanvasItemMaterial con "Animazione Particelle" abilitata.

en: Preprocess
it: Preprocesso

en: Fixed FPS
it: FPS fisso

en: Drawing
it: Disegnare

en: Sphere Radius
it: Raggio della Sfera

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
it: Nodo A e Nodo B devono essere PhysicsBody2D

en: Node A must be a PhysicsBody2D
it: Nodo A deve essere un PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
it: Nodo B deve essere un PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
it: Il giunto non è collegato a due PhysicsBody2D

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
it: Nodo A e Nodo B devono essere PhysicsBody2D diversi

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
it: Una texture con la forma della luce deve essere fornita alla proprietà "Texture".

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
it: Un poligono di occlusione deve essere impostato (o disegnato) affinché l'occlusore abbia effetto.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
it: Il poligono per questo occluder è vuoto. Si prega di disegnare un poligono.

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
it: Una risorsa NavigationPolygon deve essere impostata o creata affinché questo nodo funzioni. Si prega di impostare una proprietà o di disegnare un poligono.

en: Rotation Degrees
it: Rotazione in Gradi

en: Global Rotation Degrees
it: Rotazione Globale in Gradi

en: Scroll
it: Scorrere

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
it: Il nodo ParallaxLayer funziona solamente se impostato come figlio di un nodo ParallaxBackground.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
it: Non è assegnato un materiale per processare le particelle, pertanto nessun comportamento viene impresso.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
it: L'animazione Particles2D richiede l'utilizzo di un CanvasItemMaterial con "Animazione di Particelle" abilitato.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
it: PathFollow2D funziona solamente se impostato come figlio di un nodo Path2D.

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
it: I cambiamenti di dimensione a RigidBody2D (in modalità rigida o carattere) saranno sovrascritti dal motore fisico durante l'esecuzione.
    Modifica invece la dimensione nelle forme di collisione figlie.

en: Sync To Physics
it: Sincronizza con Fisica

en: Invert
it: Invertire

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
it: La proprietà path deve puntare a un nodo Node2D valido per funzionare.

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
it: Questa catena di Bone2D deve terminare con un nodo Skeleton2D.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
it: Un Bone2D funziona solo se avente come genitore un Skeleton2D o un altro Bone2D.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
it: Questo osso ha bisogno di una corretta postura di RIPOSO. Vai al nodo Skeleton2D e impostane una.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
it: TileMap con Use Parent abilitato richiede un genitore CollisionObject2D per dargli forma. Si prega di usalo come figlio di Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, ecc. per dare loro una forma.

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
it: VisibilityEnabler2D funziona meglio se usato con il nodo radice della scena modificata direttamente come genitore.

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
it: ARVRCamera deve avere un nodo ARVROrigin come genitore.

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
it: ARVRController deve avere un nodo ARVROrigin come genitore.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
it: L'ID del controller non deve essere 0 o esso non verrà associato a un vero controller.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
it: ARVRAnchor deve avere un nodo ARVROrigin come genitore.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
it: ARVROrigin richiede un nodo figlio di tipo ARVRCamera.

en: Degrees
it: Gradi

en: Finding meshes and lights
it: Cercando mesh e luci

en: Preparing geometry (%d/%d)
it: Elaborazione Geometria (%d/%d)

en: Preparing environment
it: Preparazione Ambiente

en: Generating capture
it: Generazione cattura

en: Saving lightmaps
it: Salvataggio Lightmap

en: Done
it: Fatto

en: Tweaks
it: Ritocchi

en: Custom Sky Rotation Degrees
it: Gradi di Rotazione del Cielo Personalizzati

en: FOV
it: Campo Visivo

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
it: Questo nodo non ha una forma, non può quindi collidere o interagire con gli altri oggetti.
    Devi aggiungere come figlio un CollisionShape oppure un CollisionPolygon per definire la sua forma.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
it: CollisionPolygon serve solamente a fornire una forma di collisione a un nodo derivato da CollisionObject. Si prega di usarlo solamente come figlio di Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, ecc. in modo da dare loro una forma.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
it: Un CollisionPolygon vuoto non ha effetti in collisione.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
it: CollisionShape serve solamente a fornire una forma di collisione a un nodo derivato da CollisionObject. Si prega di usarlo solamente come figlio di Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. in modo da dare loro una forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
it: È necessario fornire una forma al CollisionShape per farlo funzionare. Perciò, si prega di creare una risorsa forma (shape).

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
it: Le forme planari non funzionano bene e verranno rimosse nelle versioni future. Per favore, non usarle.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
it: ConcavePolygonShape non supporta RigidBody in modalità diverse da static.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
it: Niente è visibile perché non è stata assegnata alcuna mesh.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
it: Le animazioni per CPUParticles richiedono l'uso di un SpatialMaterial la cui modalità Billboard è impostata a "Particle Billboard".

en: Plotting Meshes
it: Tracciando Meshes

en: Finishing Plot
it: Trama di Finitura

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
it: Le GIProbes non sono supportate dal driver video GLES2.
    In alternativa, usa una BakedLightmap.

en: The GIProbe Compress property has been deprecated due to known bugs and no longer has any effect.
    To remove this warning, disable the GIProbe's Compress property.
it: La proprietà GIProbe Compress è stata deprecata a causa di bug noti e non ha più alcun effetto.
    Per rimuovere questo avviso, disattiva la proprietà Compress di GIProbe.

en: Font
it: Carattere

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
it: Un SpotLight con un angolo più ampio di 90 gradi non può proiettare ombre.

en: Transform Normals
it: Trasforma Normals

en: No shape is set.
it: Nessuna forma è impostata.

en: Only uniform scales are supported.
it: Solo scale uniformi sono supportate.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
it: Nulla é visibile perché le mesh non sono state assegnate ai draw pass.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
it: L'animazione delle particelle richiede l'uso di un SpatialMaterial la cui Modalità Billboard è impostata a "Particle Billboard".

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
it: PathFollow funziona solo se impostato come figlio di un nodo Path.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
it: Il flag ROTATION_ORIENTED di PathFollow richiede che "Up Vector" sia abilitato nella risorsa Curve del genitore Path.

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
it: I cambiamenti di dimensione a RigidBody (in modalità rigida o carattere) saranno sovrascritti dal motore fisico durante l'esecuzione.
    Modifica invece la dimensione nelle forme di collisione figlie.

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
it: Nodo A e Nodo B devono essere PhysicsBodies

en: Node A must be a PhysicsBody
it: Nodo A deve essere un PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
it: Nodo B deve essere un PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
it: Il giunto non è collegato a nessun PhysicsBody

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
it: Nodo A e Nodo B devono essere PhysicsBody diversi

en: The RoomManager should not be a child or grandchild of a Portal.
it: Il RoomManager non deve essere figlio o nipote di un Portal.

en: A Room should not be a child or grandchild of a Portal.
it: Un nodo Room non dovrebbe essere figlio o nipote di un Portal.

en: A RoomGroup should not be a child or grandchild of a Portal.
it: Un RoomGroup non dovrebbe essere figlio o nipote di un Portal.

en: Portal Active
it: Portale Attivo

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
it: La proprietà "Remove Path" deve essere puntata su un Spatial o Spatial-derived valido per funzionare.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
it: Un Room non può avere un altro Room come figlio o nipote.

en: The RoomManager should not be placed inside a Room.
it: Il RoomManager non dovrebbe collocato all'interno di un Room.

en: A RoomGroup should not be placed inside a Room.
it: Un RoomGroup non dovrebbe essere collocato all'interno di un Room.

en: Room convex hull contains a large number of planes.
    Consider simplifying the room bound in order to increase performance.
it: L'hull converso del Room contiene un gran numero di piani.
    Si consiglia di semplificare i vincoli della stanza per aumentare le prestazioni.

en: The RoomManager should not be placed inside a RoomGroup.
it: Il RoomManager non dovrebbe essere collocato all'interno di un RoomGroup.

en: The RoomList has not been assigned.
it: Il RoomList non è stato assegnato.

en: The RoomList node should be a Spatial (or derived from Spatial).
it: Il nodo RoomList dovrebbe essere di tipo Spatial (o derivato da Spatial).

en: Portal Depth Limit is set to Zero.
    Only the Room that the Camera is in will render.
it: Portal Depth Limit è impostato a Zero.
    Verrà renderizzata soltanto la Stanza in cui si trova la telecamera.

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
it: Ci dovrebbe essere un solo RoomManager nello SceneTree.

en: RoomList path is invalid.
    Please check the RoomList branch has been assigned in the RoomManager.
it: Percorso per il RoomList non valido.
    Assicurarsi che il ramo RoomList sia stato assegnato nel RoomManager.

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
it: Rilevati nodi con nomi errati, controlla il registro di output per i dettagli. Interruzione.

en: Portal autolink failed, check output log for details.
    Check the portal is facing outwards from the source room.
it: Collegamento automatico portali fallito, controlla il registro di output per i dettagli.
    Assicurarsi che il portale sia rivolto verso l'esterno della stanza di origine.

en: Room overlap detected, cameras may work incorrectly in overlapping area.
    Check output log for details.
it: Rilevata sovrapposizione di stanze, le telecamere potrebbero non funzionare correttamente nell'area sovrapposta.
    Controlla il registro di output per i dettagli.

en: Simulation Precision
it: Precisione Simulazione

en: This body will be ignored until you set a mesh.
it: Questo corpo verrà ignorato finché non imposterai una mesh.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
it: Le modifiche alle dimensioni di SoftBody saranno sovrascritte dal motore fisico durante l'esecuzione.
    Modifica invece la dimensione nelle forme di collisione figlie.

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
it: Una risorsa SpriteFrames deve essere creata o impostata nella proprietà "Frames" per permettere a AnimatedSprite3D di visualizzare i frame.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
it: VehicleWheel serve a provvedere un sistema di ruote a VehicleBody. Per favore usalo come figlio di VehicleBody.

en: Wheel
it: Rotellina

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
it: WordEnvironment richiede che la sua proprietà "Environment" contenga un Environment per avere un effetto visibile.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
it: Solamente un solo WorldEnvironment è consentito per scena (o insieme di scene istanziate).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
it: Questo WorldEnvironment è ignorato. Aggiungi una Telecamera (per le scene 3D) oppure imposta il Background Mode di questo ambiente su Canvas (per le scene in 2D).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
it: Sul nodo BlendTree "%s", animazione non trovata: "%s"

en: Animation not found: '%s'
it: Animazione non trovata: "%s"

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
it: Nel nodo "%s", animazione non valida: "%s".

en: Invalid animation: '%s'.
it: Animazione non valida: "%s".

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
it: Niente collegato all'input "%s" del nodo "%s".

en: No root AnimationNode for the graph is set.
it: Non è stato impostato alcun AnimationNode root per il grafico.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
it: Il percorso di un nodo AnimationPlayer contenente animazioni non è impostato.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
it: Il percorso impostato per l'AnimationPlayer non porta a nessun nodo AnimationPlayer.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
it: Il nodo radice dell'AnimationPlayer non è valido.

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
it: Questo nodo è stato deprecato. Usa invece un AnimationTree.

en: Pick a color from the editor window.
it: Scegli un colore dalla finestra dell'editor.

en: Switch between hexadecimal and code values.
it: Cambia tra valori esadecimali e valori di codice.

en: Add current color as a preset.
it: Aggiungi il colore corrente come preset.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
it: Il Container di per sé non serve a nulla, a meno che uno script non configuri il suo comportamento di posizionamento figli.
    Se non intendi aggiungere uno script, utilizza invece un semplice nodo Control.

en: Min Size
it: Dimensione Min

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Default Cursor Shape
it: Forma Cursore Predefinita

en: Size Flags
it: Dimensione delle Spunte

en: Alert!
it: Attenzione!

en: Please Confirm...
it: Per Favore Conferma...

en: Must use a valid extension.
it: È necessaria un'estensione valida.

en: Minimap
it: Minimappa

en: Enable grid minimap.
it: Abilita mini-mappa griglia.

en: Show Close
it: Mostra Chiusura

en: Allow Reselect
it: Permetti Riselezione

en: Allow RMB Select
it: Permetti Selezione con il Pulsante Destro del Mouse

en: Max Text Lines
it: Righe di Testo Max

en: Auto Height
it: Altezza Automatica

en: Max Columns
it: Colonne Max

en: Same Column Width
it: Stessa Larghezza per Colonna

en: Fixed Column Width
it: Larghezza Fissa di Colonna

en: Icon Scale
it: Ridimensionamento Icona

en: Lines Skipped
it: Righe Saltate

en: Max Lines Visible
it: RIghe Max Visibili

en: Max Length
it: Lunghezza Max

en: Secret
it: Segreto

en: Secret Character
it: Carattere Segreto

en: Expand To Text Length
it: Espandi Alla Lunghezza Testo

en: Context Menu Enabled
it: Menù Contestuale Abilitato

en: Virtual Keyboard Enabled
it: Tastiera Virtuale Abilitata

en: Clear Button Enabled
it: Pulsante di Svuotamento Attivato

en: Shortcut Keys Enabled
it: Scorciatoie da Tastiera Attivate

en: Middle Mouse Paste Enabled
it: Incolla da Pulsante Centrale del Mouse Abilitato

en: Selecting Enabled
it: Selezione Abilitata

en: Deselect On Focus Loss Enabled
it: Deselezione Su Perdita di Focus Abilitata

en: Right Icon
it: Icona Destra

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Alpha
it: Alfa

en: The Tile and Tile Fit options for Axis Stretch properties are only effective when using the GLES3 rendering backend.
    The GLES2 backend is currently in use, so these modes will act like Stretch instead.
it: Le opzioni Tile e Tile Fit per le proprietà Axis Stretch hanno effetto solo se si utilizza il rendering back-end GLES3.
    Poiché il back-end GLES2 è attualmente in uso, queste modalità si comporteranno invece come Stretch.

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
it: I popup saranno nascosti di default finché non chiami popup(), o una qualsiasi delle funzioni popup*(). Renderli visibili per modificarli va bene, ma scompariranno durante l'esecuzione.

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
it: Se "Exp Edit" è abilitato, "Min Value" deve essere maggiore di 0.

en: Min Value
it: Valore Minimo

en: Max Value
it: Valore Massimo

en: Page
it: Pagina

en: Character
it: Caratteri

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
it: ScrollContainer è progettato per funzionare con un singolo figlio di controllo.
    Usa un container come figlio (VBox, HBox, ect.), oppure un nodo Control, impostando la dimensione minima personalizzata manualmente.

en: Horizontal Enabled
it: Orizzontale Abilitato

en: Vertical Enabled
it: Verticale Abilitato

en: Current Tab
it: Scheda Attuale

en: Tabs Visible
it: Schede Visibili

en: All Tabs In Front
it: Tutte le Schede in Primo Piano

en: Drag To Rearrange Enabled
it: Abilitato Trascinamento Per Riordinare

en: Draw
it: Disegno

en: Expand
it: Espandi

en: Progress
it: Avanzamento

en: Radial Fill
it: Riempimento Radiale

en: (Other)
it: (Altro)

en: Shapes
it: Forme

en: Reflections
it: Riflessi

en: Default Environment
it: Ambiente predefinito

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
it: Non è stato possibile caricare l'Ambiente predefinito come specificato nelle Impostazioni Progetto (Rendering -> Environment -> Default Environment).

en: Very low timer wait times (< 0.05 seconds) may behave in significantly different ways depending on the rendered or physics frame rate.
    Consider using a script's process loop instead of relying on a Timer for very low wait times.
it: I tempi d'attesa dei Timer molto brevi (< 0.05 seconds) potrebbero comportarsi in modo poco incoerente, a seconda del framerate di rendering o fisico.
    Si consiglia invece di affidarsi a un Timer per tempi d'attesa molto brevi.

en: The Viewport size must be greater than or equal to 2 pixels on both dimensions to render anything.
it: La dimensione del Viewport deve essere maggiore o uguale a 2 pixel su entrambi i lati per visualizzare qualcosa.

en: Sky Rotation Degrees
it: Gradi di Rotazione del Cielo

en: Fog
it: Nebbia

en: Blur
it: Sfocatura

en: Transition
it: Transizione

en: Color Correction
it: Correzione Colore

en: Is sRGB
it: È sRGB

en: Ambient Occlusion
it: Occlusione ambientale

en: Transmission
it: Trasmissione

en: Color Format
it: Formato Colore

en: Transform Format
it: Formato Trasformazione

en: Parsed Geometry Type
it: Tipo di Geometria Analizzata

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
it: La porta del sampler è connessa ma mai usata. Considera di cambiare la sorgente a "SamplerPort".

en: Invalid source for preview.
it: Sorgente non valida per l'anteprima.

en: Invalid source for shader.
it: Sorgente non valida per la shader.

en: Invalid comparison function for that type.
it: Funzione di confronto non valida per quel tipo.

en: Fallback Environment
it: Ambiente di ripiego

en: Mix
it: Mischia

en: Is Active
it: È attiva

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
it: Le variabili non possono essere assegnate nella funzione "%s".

en: Assignment to function.
it: Assegnazione alla funzione.

en: Assignment to uniform.
it: Assegnazione all'uniforme.

en: Constants cannot be modified.
it: Le constanti non possono essere modificate.

en: Spatial Partitioning
it: Partizionamento Spaziale

en: Max Join Items
it: Num Max di Elementi Raggruppabili

en: Batch Buffer Size
it: Dimensione Batch Buffer

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Precision
it: Precisione

en: Use Signals
it: Usa Segnali

en: Remove Danglers
it: Rimuovi Danglers

en: Max Active Spheres
it: Quantità Massima di Sfere Attive

en: Max Active Polygons
it: Quantità Massima di Poligoni Attivi

en: Shader Compilation Mode
it: Modalità Compilazione dello Shader

en: Max Simultaneous Compiles
it: Compilazioni Simultanee Massime

en: Shader Cache Size (MB)
it: Dimensione Cache Shader (MB)
