Godot Engine editor - en to pt_BR translation catalogue (4837 entries)

en: Tablet Driver
pt_BR: Driver do Tablet

en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

en: Current Screen
pt_BR: Tela Atual

en: Exit Code
pt_BR: Código de Saída

en: V-Sync Enabled
pt_BR: V-Sync Habilitado

en: Delta Smoothing
pt_BR: Suavização Delta

en: Low Processor Usage Mode
pt_BR: Modo de Baixo Uso de Processador

en: Low Processor Usage Mode Sleep (µsec)
pt_BR: Modo de Baixo Uso de Processador (µsec)

en: Keep Screen On
pt_BR: Manter a Tela Ligada

en: Min Window Size
pt_BR: Tamanho Mínimo da Janela

en: Max Window Size
pt_BR: Tamanho Máximo da Janela

en: Screen Orientation
pt_BR: Orientação da Tela

en: Window
pt_BR: Janela

en: Borderless
pt_BR: Sem Bordas

en: Per Pixel Transparency Enabled
pt_BR: Transparência Por Pixel Ativada

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Maximized
pt_BR: Maximizado

en: Minimized
pt_BR: Minimizado

en: Resizable
pt_BR: Redimensionável

en: Position
pt_BR: Posição

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Endian Swap
pt_BR: Troca Endiana

en: Editor Hint
pt_BR: Dica do Editor

en: Print Error Messages
pt_BR: Imprimir Mensagens de Erro

en: Iterations Per Second
pt_BR: Iterações por Segundo

en: Target FPS
pt_BR: FPS alvo

en: Time Scale
pt_BR: Escala de Tempo

en: Physics Jitter Fix
pt_BR: Correção de Jitter de Física

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error String
pt_BR: String de Erro

en: Error Line
pt_BR: Linha de Erro

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Memory
pt_BR: Memória

en: Limits
pt_BR: Limites

en: Command Queue
pt_BR: Fila de Comando

en: Multithreading Queue Size (KB)
pt_BR: Tamanho da Fila de Multithreading (KB)

en: Function
pt_BR: Função

en: Data
pt_BR: Dados

en: Network
pt_BR: Rede

en: Remote FS
pt_BR: Sistema de Arquivos Remoto

en: Page Size
pt_BR: Tamanho da Página

en: Page Read Ahead
pt_BR: Página lida adiante

en: Blocking Mode Enabled
pt_BR: Modo de bloqueio Ativado

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Read Chunk Size
pt_BR: Ler o tamanho do pedaço

en: Object ID
pt_BR: ID do Objeto

en: Allow Object Decoding
pt_BR: Permitir a Decodificação de Objetos

en: Refuse New Network Connections
pt_BR: Recusar Novas Conexões de Rede

en: Network Peer
pt_BR: Par de Rede

en: Root Node
pt_BR: Nó Raiz

en: Refuse New Connections
pt_BR: Recusar Novas Conexões

en: Transfer Mode
pt_BR: Modo de Transferência

en: Encode Buffer Max Size
pt_BR: Tamanho máximo do buffer de codificação

en: Input Buffer Max Size
pt_BR: Tamanho máximo do buffer de entrada

en: Output Buffer Max Size
pt_BR: Tamanho máximo do buffer de saída

en: Stream Peer
pt_BR: Par de stream

en: Data Array
pt_BR: Matriz de Dados

en: Blocking Handshake
pt_BR: Handshake bloqueante

en: Max Pending Connections
pt_BR: Conexões Pendentes Máximas

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
pt_BR: Tipo de argumento inválido para convert(), use constantes TYPE_*.

en: Expected a string of length 1 (a character).
pt_BR: Esperado uma string de comprimento 1 (um caractere).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
pt_BR: Não há bytes suficientes para decodificar, ou o formato é inválido.

en: Invalid input %d (not passed) in expression
pt_BR: Entrada inválida %d (não passada) na expressão

en: self can't be used because instance is null (not passed)
pt_BR: self não pode ser usado porque sua instância é null (não passado)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
pt_BR: Operandos inválidos para o operador %s, %s e %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
pt_BR: Índice de tipo %s inválido para tipo base %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
pt_BR: Nome inválido de índice '%s' para base tipo %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
pt_BR: Argumentos inválidos para o construto '%s'

en: On call to '%s':
pt_BR: Na chamada para '%s':

en: Seed
pt_BR: Semente

en: State
pt_BR: Estado

en: Message Queue
pt_BR: Fila de Mensagens

en: Max Size (KB)
pt_BR: Tamanho Máximo (KB)

en: Mouse Mode
pt_BR: Modo do cursor

en: Use Accumulated Input
pt_BR: Usar entrada acumulada

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Command
pt_BR: Comando

en: Physical
pt_BR: Físico

en: Pressed
pt_BR: Pressionado

en: Physical Scancode
pt_BR: Scancode Físico

en: Echo
pt_BR: Eco

en: Button Mask
pt_BR: Máscara de Botão

en: Global Position
pt_BR: Posição Global

en: Factor
pt_BR: Fator

en: Button Index
pt_BR: Índice do Botão

en: Doubleclick
pt_BR: Clique Duplo

en: Tilt
pt_BR: Inclinar

en: Pressure
pt_BR: Pressão

en: Pen Inverted
pt_BR: Caneta Invertida ("Borracha")

en: Relative
pt_BR: Relativo

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Axis
pt_BR: Eixo

en: Axis Value
pt_BR: Valor do Eixo

en: Index
pt_BR: Índice

en: Action
pt_BR: Ação

en: Strength
pt_BR: Força

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Pitch
pt_BR: Tom

en: Velocity
pt_BR: Velocidade

en: Instrument
pt_BR: Instrumento

en: Controller Number
pt_BR: Número do Controlador

en: Controller Value
pt_BR: Valor do Controlador

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Config
pt_BR: Configuração

en: Project Settings Override
pt_BR: Substituição de Configurações do Projeto

en: Name
pt_BR: Nome

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Run
pt_BR: Rodar

en: Main Scene
pt_BR: Cena Principal

en: Disable stdout
pt_BR: Desativar stdout

en: Disable stderr
pt_BR: Desativar stderr

en: Use Hidden Project Data Directory
pt_BR: Usar Diretório de Dados de Projeto Oculto

en: Use Custom User Dir
pt_BR: Usar Diretório de Usuário Personalizado

en: Custom User Dir Name
pt_BR: Nome do Diretório de Usuário Personalizado

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Always On Top
pt_BR: Sempre no topo

en: Test Width
pt_BR: Largura de teste

en: Test Height
pt_BR: Altura de teste

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Default Bus Layout
pt_BR: Layout de Barramento Padrão

en: Main Run Args
pt_BR: Argumentos de Execução Principais

en: Scene Naming
pt_BR: Nomeação de Cena

en: Search In File Extensions
pt_BR: Pesquisar em Extensões de Arquivo

en: Script Templates Search Path
pt_BR: Caminho de Pesquisa de Modelos de Script

en: Version Control Autoload On Startup
pt_BR: Carregamento Automático do Controle de Versão na Inicialização

en: Version Control Plugin Name
pt_BR: Nome do plugin de controle de Versão

en: Input
pt_BR: Entrada

en: UI Accept
pt_BR: Aceitar (UI)

en: UI Select
pt_BR: Selecionar (UI)

en: UI Cancel
pt_BR: Cancelar (UI)

en: UI Focus Next
pt_BR: Focar Próximo (UI)

en: UI Focus Prev
pt_BR: Focar Anterior (UI)

en: UI Left
pt_BR: Esquerda (UI)

en: UI Right
pt_BR: Direita (UI)

en: UI Up
pt_BR: Cima (UI)

en: UI Down
pt_BR: Baixo (UI)

en: UI Page Up
pt_BR: Page Up (UI)

en: UI Page Down
pt_BR: Page Down (UI)

en: UI Home
pt_BR: Home (UI)

en: UI End
pt_BR: End (UI)

en: Physics
pt_BR: Física

en: Smooth Trimesh Collision
pt_BR: Colisão Trimesh Suave

en: Rendering
pt_BR: Renderização

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Sharpen Intensity
pt_BR: Intensidade de Nitidez

en: Debug
pt_BR: Depuração

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Profiler
pt_BR: Profilador

en: Max Functions
pt_BR: Máximo de Funções

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: Formats
pt_BR: Formatos

en: Long Distance Matching
pt_BR: Correspondência de longa distância

en: Compression Level
pt_BR: Nível de compressão

en: Window Log Size
pt_BR: Tamanho do registro da janela

en: Modules
pt_BR: Módulos

en: Connect Timeout Seconds
pt_BR: Segundos de Tempo Limite de Conexão

en: Packet Peer Stream
pt_BR: Fluxo de pares de pacotes

en: Max Buffer (Power of 2)
pt_BR: Buffer Máximo (Potência de 2)

en: Certificates
pt_BR: Certificados

en: Resource
pt_BR: Recurso

en: Local To Scene
pt_BR: Local para cena

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Source Code
pt_BR: Código fonte

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: Test
pt_BR: Teste

en: Canvas Polygon Buffer Size (KB)
pt_BR: Tamanho do buffer do polígono da tela (KB)

en: Canvas Polygon Index Buffer Size (KB)
pt_BR: Tamanho do buffer do índice do polígono da tela (KB)

en: Snapping
pt_BR: Encaixe inteligente

en: Use GPU Pixel Snap
pt_BR: Usar Encaixe de Pixels da GPU

en: Immediate Buffer Size (KB)
pt_BR: Tamanho imediato do Buffer (KB)

en: Lightmapping
pt_BR: Mapeamento de luz

en: Use Bicubic Sampling
pt_BR: Usar amostragem bicúbica

en: Max Renderable Elements
pt_BR: Máximo de elementos renderizáveis

en: Max Renderable Lights
pt_BR: Máximo de luzes renderizáveis

en: Max Renderable Reflections
pt_BR: Max. Reflexões Renderizaveis

en: Max Lights Per Object
pt_BR: Máximo de luzes por objeto

en: Subsurface Scattering
pt_BR: Dispersão Subsuperficial

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Follow Surface
pt_BR: Seguir Superfície

en: Weight Samples
pt_BR: Amostras de Peso

en: Voxel Cone Tracing
pt_BR: Rastreamento de Cone Voxel

en: High Quality
pt_BR: Alta qualidade

en: Blend Shape Max Buffer Size (KB)
pt_BR: Tamanho máximo do buffer da forma de mistura (KB)

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
pt_BR: Gratuito

en: Balanced
pt_BR: Equilibrado

en: Mirror
pt_BR: Espelhar

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: Value:
pt_BR: Valor:

en: Insert Key Here
pt_BR: Inserir Chave Aqui

en: Duplicate Selected Key(s)
pt_BR: Duplicar Chave(s) Selecionada(s)

en: Delete Selected Key(s)
pt_BR: Excluir Chave(s) Selecionada(s)

en: Add Bezier Point
pt_BR: Adicionar um Ponto Bezier

en: Move Bezier Points
pt_BR: Mover pontos Bezier

en: Anim Duplicate Keys
pt_BR: Duplicar Chave na Anim

en: Anim Delete Keys
pt_BR: Excluir Chaves da Anim

en: Anim Change Keyframe Time
pt_BR: Alterar Tempo de Quadro-Chave da Anim

en: Anim Change Transition
pt_BR: Alterar Transição da Animação

en: Anim Change Transform
pt_BR: Alterar Transformação da Animação

en: Anim Change Keyframe Value
pt_BR: Alterar Valor de Quadro-Chave da Anim

en: Anim Change Call
pt_BR: Alterar Chamada da Animação

en: Frame
pt_BR: Quadro

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Location
pt_BR: Localização

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Arg Count
pt_BR: Quantia de argumentos

en: Args
pt_BR: Argumentos

en: Type
pt_BR: Tipo

en: In Handle
pt_BR: Manipulador de Entrada

en: Out Handle
pt_BR: Fora do controle

en: Stream
pt_BR: Fluxo

en: Start Offset
pt_BR: Deslocamento Inicial

en: End Offset
pt_BR: Deslocamento Final

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Easing
pt_BR: Suavização

en: Anim Multi Change Keyframe Time
pt_BR: Alterar Tempo de Quadro-Chave da Anim Multi

en: Anim Multi Change Transition
pt_BR: Alterar Transição da Animação

en: Anim Multi Change Transform
pt_BR: Alterar Transformação da Anim

en: Anim Multi Change Keyframe Value
pt_BR: Alterar Valor de Quadro da Animação

en: Anim Multi Change Call
pt_BR: Alterar Chamada da Animação

en: Change Animation Length
pt_BR: Alterar Duração da Animação

en: Change Animation Loop
pt_BR: Alterar Repetição da Animação

en: Property Track
pt_BR: Trilha de Propriedade

en: 3D Transform Track
pt_BR: Trilha de transformação 3D

en: Call Method Track
pt_BR: Trilha de método de chamada

en: Bezier Curve Track
pt_BR: Caminho da Curva de Bezier

en: Audio Playback Track
pt_BR: Faixa de Reprodução de Áudio

en: Animation Playback Track
pt_BR: Faixa de Reprodução de Animação

en: Animation length (frames)
pt_BR: Duração da Animação (em frames)

en: Animation length (seconds)
pt_BR: Duração da Animação (em segundos)

en: Add Track
pt_BR: Adicionar Faixa

en: Animation Looping
pt_BR: Loop da Animação

en: Functions:
pt_BR: Funções:

en: Audio Clips:
pt_BR: Clipes de Áudio:

en: Anim Clips:
pt_BR: Clipes de Animação:

en: Change Track Path
pt_BR: Alterar Valor do Trajeto

en: Toggle this track on/off.
pt_BR: Ligar/desligar esta faixa.

en: Update Mode (How this property is set)
pt_BR: Modo de Atualização (Como esta propriedade é setada)

en: Interpolation Mode
pt_BR: Modo de Interpolação

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
pt_BR: Modo Loop Enrolado (Interpolar fim com início no loop)

en: Remove this track.
pt_BR: Remover esta faixa.

en: Time (s):
pt_BR: Tempo (s):

en: Position:
pt_BR: Posição:

en: Rotation:
pt_BR: Rotação:

en: Scale:
pt_BR: Escala:

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: (Invalid, expected type: %s)
pt_BR: (Inválido, tipo esperado: %s)

en: Easing:
pt_BR: Suavizar:

en: In-Handle:
pt_BR: Manipulador de Entrada:

en: Out-Handle:
pt_BR: Manipulador de Saída:

en: Stream:
pt_BR: Transmissão:

en: Start (s):
pt_BR: Início (s):

en: End (s):
pt_BR: Final (is):

en: Animation Clip:
pt_BR: Animações:

en: Toggle Track Enabled
pt_BR: Habilitar Faixa

en: Continuous
pt_BR: Contínuo

en: Discrete
pt_BR: Discreto

en: Trigger
pt_BR: Gatilho

en: Capture
pt_BR: Capturar

en: Nearest
pt_BR: Mais próximo

en: Cubic
pt_BR: Cúbico

en: Clamp Loop Interp
pt_BR: Mudar Interpolação do Loop da Animação

en: Wrap Loop Interp
pt_BR: Amarrar Interpolação de Loop

en: Insert Key
pt_BR: Inserir Chave

en: Duplicate Key(s)
pt_BR: Duplicar Chave(s)

en: Add RESET Value(s)
pt_BR: Adicionar valor(es) de RESET

en: Delete Key(s)
pt_BR: Deletar Chave(s)

en: Change Animation Update Mode
pt_BR: Alterar Modo de Atualização da Animação

en: Change Animation Interpolation Mode
pt_BR: Alterar Modo de Interpolação da Animação

en: Change Animation Loop Mode
pt_BR: Alterar Modo Repetição da Animação

en: Remove Anim Track
pt_BR: Remover Trilha da Anim

en: Editors
pt_BR: Editores

en: Confirm Insert Track
pt_BR: Confirmar inserção de faixa

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
pt_BR: Criar NOVA faixa para %s e inserir chave?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
pt_BR: Criar %d NOVAS faixas e inserir chaves?

en: Create
pt_BR: Criar

en: Anim Insert
pt_BR: Inserir Anim

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
pt_BR: nó '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
pt_BR: animação

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
pt_BR: AnimationPlayer não pode animar a si mesmo, apenas outros jogadores.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
pt_BR: propriedade '%s'

en: Anim Create & Insert
pt_BR: Criar e Inserir Anim

en: Anim Insert Track & Key
pt_BR: Inserir Trilha e Chave na Anim

en: Anim Insert Key
pt_BR: Inserir Chave na Anim

en: Change Animation Step
pt_BR: Alterar FPS da Animação

en: Rearrange Tracks
pt_BR: Reordenar Faixas

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
pt_BR: As faixas de transformação aplicam-se apenas aos nós baseados no espaço.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
pt_BR: Faixas de áudio só podem apontar para nós do tipo:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
pt_BR: Faixas de animação só podem apontar para nós AnimationPlayer.

en: Not possible to add a new track without a root
pt_BR: Não é possível adicionar uma nova trilha sem uma raiz

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
pt_BR: Trilha inválida para Bézier (sem sub-propriedades adequadas)

en: Add Bezier Track
pt_BR: Adicionar Trilha Bezier

en: Track path is invalid, so can't add a key.
pt_BR: Caminho da trilha é inválido, então não pode adicionar uma chave.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
pt_BR: Faixa não é do tipo Espacial, não pode inserir chave

en: Add Transform Track Key
pt_BR: Adicionar Chave de Trilha de Transformação

en: Add Track Key
pt_BR: Adicionar Trilha Chave

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
pt_BR: Caminho da trilha é inválido, então não pode adicionar uma chave de método.

en: Add Method Track Key
pt_BR: Adicionar Chave de Trilha de Método

en: Method not found in object:
pt_BR: Método não encontrado no objeto:

en: Anim Move Keys
pt_BR: Mover Chaves da Anim

en: Transform
pt_BR: Transformação

en: Methods
pt_BR: Métodos

en: Bezier
pt_BR: Bézier

en: Clipboard is empty!
pt_BR: Área de transferência vazia!

en: Paste Tracks
pt_BR: Colar Trilhas

en: Anim Scale Keys
pt_BR: Alterar Escala das Chaves na Anim

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
pt_BR: Essa opção não funciona para edição por Bézier, pois é apenas uma trilha única.

en: Anim Add RESET Keys
pt_BR: Anim adicionar teclas de RESET

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
pt_BR: Esta animação pertence a uma cena importada, dessa forma, mudanças das trilhas importadas não serão salvas.
    
    Para ativar a possibilidade de adicionar trilhas customizadas, navegue até as configurações de importação da cena e defina
    "Animação > Armazenamento" para "Arquivos", ative "Animação > Mantenha Trilhas Customizadas", então reimporte.
    Alternativamente, você pode usar um preset importado que importe animações em arquivos separados.

en: Warning: Editing imported animation
pt_BR: Aviso: Editando animação importada

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
pt_BR: Selecione um nó do tipo AnimationPlayer para criar e editar animações.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
pt_BR: Apenas mostrar trilhas de nós selecionados na árvore.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
pt_BR: Agrupe as trilhas pelo nó ou exiba-as como lista simples.

en: Snap:
pt_BR: Gancho:

en: Animation step value.
pt_BR: Valor do passo de animação.

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Animation properties.
pt_BR: Propriedades de animação.

en: Copy Tracks
pt_BR: Copiar Trilhas

en: Scale Selection
pt_BR: Selecionar Escala

en: Scale From Cursor
pt_BR: Escalar a partir do Cursor

en: Duplicate Selection
pt_BR: Duplicar Seleção

en: Duplicate Transposed
pt_BR: Duplicar Transposta

en: Delete Selection
pt_BR: Deletar Seleção

en: Go to Next Step
pt_BR: Ir ao Próximo Passo

en: Go to Previous Step
pt_BR: Ir ao Passo Anterior

en: Apply Reset
pt_BR: Redefinir

en: Optimize Animation
pt_BR: Otimizar Animação

en: Clean-Up Animation
pt_BR: Limpar Animação

en: Pick the node that will be animated:
pt_BR: Escolher o nó que será animado:

en: Use Bezier Curves
pt_BR: Usar Curvas de Bezier

en: Create RESET Track(s)
pt_BR: Criar RESET Track(s)

en: Anim. Optimizer
pt_BR: Otimizador de Animação

en: Max. Linear Error:
pt_BR: Erro Linear Max.:

en: Max. Angular Error:
pt_BR: Erro Angular Max.:

en: Max Optimizable Angle:
pt_BR: Ângulo Máximo Otimizável:

en: Optimize
pt_BR: Otimizar

en: Remove invalid keys
pt_BR: Remover chaves inválidas

en: Remove unresolved and empty tracks
pt_BR: Remover trilhas vazias e não resolvidas

en: Clean-up all animations
pt_BR: Limpar todas as animações

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
pt_BR: Limpar Animação(ões) (IRREVERSÍVEL!)

en: Clean-Up
pt_BR: Limpar

en: Scale Ratio:
pt_BR: Razão de Escala:

en: Select Tracks to Copy
pt_BR: Selecionar Trilhas para Copiar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Select All/None
pt_BR: Selecionar Todos/Nenhum

en: Add Audio Track Clip
pt_BR: Adicionar Clipe de Trilha de Áudio

en: Change Audio Track Clip Start Offset
pt_BR: Mudar Deslocamento do Início do Clip de Trilha de Audio

en: Change Audio Track Clip End Offset
pt_BR: Alterar fim da Trilha de Áudio

en: Resize Array
pt_BR: Redimensionar Vetor

en: Change Array Value Type
pt_BR: Mudar Tipo de Valor do Vetor

en: Change Array Value
pt_BR: Alterar Valor do Vetor

en: Go to Line
pt_BR: Ir para Linha

en: Line Number:
pt_BR: Número da Linha:

en: %d replaced.
pt_BR: %d substituído.

en: %d match.
pt_BR: %d correspondência.

en: %d matches.
pt_BR: %d correspondências.

en: Match Case
pt_BR: Diferenciar Maiúsculas e Minúsculas

en: Whole Words
pt_BR: Palavras Inteiras

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace All
pt_BR: Substituir Tudo

en: Selection Only
pt_BR: Selecionar Apenas

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Toggle Scripts Panel
pt_BR: Alternar Painel de Scripts

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

en: Reset Zoom
pt_BR: Redefinir Ampliação

en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: Line and column numbers.
pt_BR: Números de linha e coluna.

en: Method in target node must be specified.
pt_BR: O método no nó alvo precisa ser especificado.

en: Method name must be a valid identifier.
pt_BR: O nome do método deve ser um identificador válido.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
pt_BR: Método alvo não encontrado. Especifique um método válido ou anexe um script ao nó alvo.

en: Connect to Node:
pt_BR: Conectar ao Nó:

en: Connect to Script:
pt_BR: Conectar ao Script:

en: From Signal:
pt_BR: Sinal Origem:

en: Scene does not contain any script.
pt_BR: A cena não contém nenhum script.

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Add Extra Call Argument:
pt_BR: Adicionar Argumento de Chamada Extra:

en: Extra Call Arguments:
pt_BR: Argumentos de Chamada Extras:

en: Receiver Method:
pt_BR: Selecionar Método:

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Deferred
pt_BR: Diferido

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
pt_BR: Adia o sinal, guardando em uma fila e o ativando somente em tempo ocioso.

en: Oneshot
pt_BR: Só Uma Vez

en: Disconnects the signal after its first emission.
pt_BR: Desconecta o sinal depois da sua primeira emissão.

en: Cannot connect signal
pt_BR: Não foi possível conectar o sinal

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Signal:
pt_BR: Sinal:

en: Connect '%s' to '%s'
pt_BR: Conectar "%s" a "%s"

en: Disconnect '%s' from '%s'
pt_BR: Desconectar '%s' do '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
pt_BR: Desconectar todos do sinal : '%s'

en: Connect...
pt_BR: Conectar...

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Connect a Signal to a Method
pt_BR: Conectar um Sinal a um Método

en: Edit Connection:
pt_BR: Editar Conexão:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
pt_BR: Tem certeza que quer remover todas as conexões do sinal "%s"?

en: Signals
pt_BR: Sinais

en: Filter signals
pt_BR: Filtrar sinais

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
pt_BR: Tem certeza que quer remover todas conexões desse sinal?

en: Disconnect All
pt_BR: Desconectar Tudo

en: Edit...
pt_BR: Editar...

en: Go to Method
pt_BR: Ir ao Método

en: Change %s Type
pt_BR: Mudar Tipo de %s

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Create New %s
pt_BR: Criar Novo %s

en: No results for "%s".
pt_BR: Sem resultados para "%s".

en: No description available for %s.
pt_BR: Sem descrição disponível para %s.

en: Favorites:
pt_BR: Favoritos:

en: Recent:
pt_BR: Recente:

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

en: Matches:
pt_BR: Correspondências:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Search Replacement For:
pt_BR: Buscar Substituição Para:

en: Dependencies For:
pt_BR: Dependências Para:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
pt_BR: Cena '%s' está sendo editada atualmente.
    As alterações só serão feitas quando a cena for recarregada.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
pt_BR: Recurso '%s' está em uso.
    As alterações só serão feitas quando o recurso for recarregado.

en: Dependencies
pt_BR: Dependências

en: Dependencies:
pt_BR: Dependências:

en: Fix Broken
pt_BR: Consertar Quebradas

en: Dependency Editor
pt_BR: Editor de Dependências

en: Search Replacement Resource:
pt_BR: Buscar Recurso para Substituição:

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Owners of: %s (Total: %d)
pt_BR: Proprietários de: %s (Total: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
pt_BR: Remover arquivos selecionados do projeto? (Irreversível.)
    Dependendo da configuração do seu sistema, os arquivos serão movidos para a lixeira do sistema ou apagados permanentemente.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
pt_BR: Os arquivos que estão sendo removidos são necessários por outros recursos para que funcionem.
    Removê-los mesmo assim? (Irreversível.)
    Dependendo da configuração do seu sistema, os arquivos serão movidos para a lixeira do sistema ou apagados permanentemente.

en: Cannot remove:
pt_BR: Não pode remover:

en: Error loading:
pt_BR: Erro ao carregar:

en: Load failed due to missing dependencies:
pt_BR: Não foi possível carregar porque há dependências ausentes:

en: Open Anyway
pt_BR: Abrir Assim Mesmo

en: Which action should be taken?
pt_BR: Que ação deve ser tomada?

en: Fix Dependencies
pt_BR: Consertar Dependências

en: Errors loading!
pt_BR: Erro ao carregar!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
pt_BR: Excluir permanentemente %d item(s)? (Irreversível)

en: Show Dependencies
pt_BR: Mostrar Dependências

en: Orphan Resource Explorer
pt_BR: Explorador de Recursos Órfãos

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Owns
pt_BR: Possui

en: Resources Without Explicit Ownership:
pt_BR: Recursos Sem Posse Explícita:

en: Change Dictionary Key
pt_BR: Alterar Chave do Dicionário

en: Change Dictionary Value
pt_BR: Alterar Valor do Dicionário

en: Thanks from the Godot community!
pt_BR: Agradecimentos da comunidade Godot!

en: Click to copy.
pt_BR: Clique para copiar.

en: Godot Engine contributors
pt_BR: Contribuidores da Godot Engine

en: Project Founders
pt_BR: Fundadores do Projeto

en: Lead Developer
pt_BR: Desenvolvedor-chefe

[ctx: Job Title]
note: TRANSLATORS: This refers to a job title.
en: Project Manager
pt_BR: Gestor de Projeto

en: Developers
pt_BR: Desenvolvedores

en: Authors
pt_BR: Autores

en: Platinum Sponsors
pt_BR: Patrocinadores Platina

en: Gold Sponsors
pt_BR: Patrocinadores Ouro

en: Silver Sponsors
pt_BR: Patrocinadores Prata

en: Bronze Sponsors
pt_BR: Patrocinadores Bronze

en: Mini Sponsors
pt_BR: Patrocinadores Mini

en: Gold Donors
pt_BR: Doadores Ouro

en: Silver Donors
pt_BR: Doadores Prata

en: Bronze Donors
pt_BR: Doadores Bronze

en: Donors
pt_BR: Doadores

en: License
pt_BR: Licença

en: Third-party Licenses
pt_BR: Licenças de Terceiros

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
pt_BR: Godot Engine depende de várias bibliotecas de código aberto e gratuitas de terceiros, todas compatíveis com os termos de sua licença MIT. A lista seguinte é uma lista completa de todos esses componentes de terceiros com suas respectivas declarações de direitos autorais e termos de licença.

en: All Components
pt_BR: Todos Componentes

en: Components
pt_BR: Componentes

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
pt_BR: Erro ao abrir o pacote "%s" (não está em formato ZIP).

en: %s (already exists)
pt_BR: %s (já existe)

en: Contents of asset "%s" - %d file(s) conflict with your project:
pt_BR: Conteúdo do asset "%s" - %d arquivo(s) conflita(m) com seu projeto:

en: Contents of asset "%s" - No files conflict with your project:
pt_BR: Conteúdo do asset "%s" - Nenhum arquivo entra em conflito com o seu projeto:

en: Uncompressing Assets
pt_BR: Descompactando Assets

en: The following files failed extraction from asset "%s":
pt_BR: Os seguintes arquivos falharam na extração do asset "% s":

en: (and %s more files)
pt_BR: (e %s mais arquivos)

en: Asset "%s" installed successfully!
pt_BR: Asset "%s" instalados com sucesso!

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Asset Installer
pt_BR: Instalador de Assets

en: Speakers
pt_BR: Caixas de Som

en: Add Effect
pt_BR: Adicionar Efeito

en: Rename Audio Bus
pt_BR: Renomear Canal de Áudio

en: Change Audio Bus Volume
pt_BR: Alterar Volume do Canal de Áudio

en: Toggle Audio Bus Solo
pt_BR: Alternar Solo do Canal de Áudio

en: Toggle Audio Bus Mute
pt_BR: Alternar Silenciamento do Canal de Áudio

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
pt_BR: Alternar Efeitos de Desvio do Canal de Áudio

en: Select Audio Bus Send
pt_BR: Selecionar Canal de Áudio para Envio

en: Add Audio Bus Effect
pt_BR: Adicionar Efeito ao Canal de Áudio

en: Move Bus Effect
pt_BR: Mover Efeito de Canal

en: Delete Bus Effect
pt_BR: Excluir Efeito de Canal

en: Drag & drop to rearrange.
pt_BR: Arrastar e soltar para reorganizar.

en: Mute
pt_BR: Silenciar

en: Bypass
pt_BR: Ignorar

en: Bus Options
pt_BR: Opções do canal

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Reset Volume
pt_BR: Redefinir Volume

en: Delete Effect
pt_BR: Excluir Efeito

en: Add Audio Bus
pt_BR: Adicionar Canal de Áudio

en: Master bus can't be deleted!
pt_BR: Pista mestre não pode ser deletada!

en: Delete Audio Bus
pt_BR: Excluir Canal de Áudio

en: Duplicate Audio Bus
pt_BR: Duplicar Canal de Áudio

en: Reset Bus Volume
pt_BR: Redefinir Volume do Canal

en: Move Audio Bus
pt_BR: Mover Canal de Áudio

en: Save Audio Bus Layout As...
pt_BR: Salvar Layout de Canais de Áudio Como...

en: Location for New Layout...
pt_BR: Localização para o Novo Layout...

en: Open Audio Bus Layout
pt_BR: Abrir Layout de Canais de Áudio

en: There is no '%s' file.
pt_BR: Não existe o arquivo '%s'.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
pt_BR: Arquivo inválido, não é um layout de canais de áudio.

en: Error saving file: %s
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo: %s

en: Add Bus
pt_BR: Adicionar Canal

en: Add a new Audio Bus to this layout.
pt_BR: Adicionar um novo Canal de Áudio a este layout.

en: Load
pt_BR: Carregar

en: Load an existing Bus Layout.
pt_BR: Carregar um Layout de Canais existente.

en: Save As
pt_BR: Salvar Como

en: Save this Bus Layout to a file.
pt_BR: Salvar este Layout de Canais em um arquivo.

en: Load Default
pt_BR: Carregar Padrão

en: Load the default Bus Layout.
pt_BR: Carregar o Layout de Canais padrão.

en: Create a new Bus Layout.
pt_BR: Criar um novo Layout de Canais.

en: Audio Bus Layout
pt_BR: Layout de Canais de Áudio

en: Invalid name.
pt_BR: Nome Inválido.

en: Cannot begin with a digit.
pt_BR: Não pode começar com um dígito.

en: Valid characters:
pt_BR: Caracteres válidos:

en: Must not collide with an existing engine class name.
pt_BR: Não é permitido utilizar nomes de classes da engine.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
pt_BR: Não deve coincidir com um nome de tipo interno existente.

en: Must not collide with an existing global constant name.
pt_BR: Não é permitido utilizar nomes de constantes globais da engine.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
pt_BR: A palavra-chave não pode ser usada como um nome de autoload.

en: Autoload '%s' already exists!
pt_BR: Autoload '%s' já existe!

en: Rename Autoload
pt_BR: Renomear Autoload

en: Toggle AutoLoad Globals
pt_BR: Alternar Globais de AutoLoad

en: Move Autoload
pt_BR: Mover Autoload

en: Remove Autoload
pt_BR: Remover Autoload

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Rearrange Autoloads
pt_BR: Reordenar Autoloads

en: Can't add autoload:
pt_BR: Não pode adicionar autoload:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
pt_BR: %s é um caminho inválido. O arquivo não existe.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
pt_BR: %s é um caminho inválido. Não está no caminho dos recursos (res://).

en: Add AutoLoad
pt_BR: Adicionar Autoload

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Node Name:
pt_BR: Nome do Nó:

en: Global Variable
pt_BR: Variável Global

en: Paste Params
pt_BR: Colar Parâmetros

en: Updating Scene
pt_BR: Atualizando Cena

en: Storing local changes...
pt_BR: Armazenando alterações locais...

en: Updating scene...
pt_BR: Atualizando Cena...

en: [empty]
pt_BR: [vazio]

en: [unsaved]
pt_BR: [não salvo]

en: Please select a base directory first.
pt_BR: Por favor selecione um diretório base primeiro.

en: Choose a Directory
pt_BR: Escolha um Diretório

en: Create Folder
pt_BR: Criar Pasta

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Could not create folder.
pt_BR: Não foi possível criar a pasta.

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Project export for platform:
pt_BR: Exportação do projeto para plataforma:

en: Completed with warnings.
pt_BR: Concluído com avisos.

en: Completed successfully.
pt_BR: Concluído com sucesso.

en: Failed.
pt_BR: Falhou.

en: Storing File:
pt_BR: Armazenando Arquivo:

en: No export template found at the expected path:
pt_BR: Nenhum template para exportação foi encontrado no caminho esperado:

en: Packing
pt_BR: Empacotando

en: Save PCK
pt_BR: Salvar PCK

en: Cannot create file "%s".
pt_BR: Não foi possível criar arquivo "%s".

en: Failed to export project files.
pt_BR: Falha ao exportar arquivos do projeto.

en: Can't open file to read from path "%s".
pt_BR: Não é possível abrir arquivo para leitura a partir do caminho "%s".

en: Save ZIP
pt_BR: Salvar ZIP

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
pt_BR: A plataforma alvo requer compressão de texturas 'ETC' para GLES2. Habilite 'Import Etc' nas Configurações de Projeto.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
pt_BR: A plataforma de destino requer compactação de textura 'ETC2' para GLES3. Ativar 'Importar Etc 2' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
pt_BR: A plataforma de destino requer compactação de textura 'ETC' para o driver retornar ao GLES2.
    Ativar 'Importar Etc' em Configurações do Projeto ou desabilitar 'Driver Fallback Enabled' (Recuperação de driver ativada).

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
pt_BR: A plataforma de destino requer compressão de texturas 'PVRTC' para GLES2. Habilite 'Importar Pvrtc' nas Configurações de Projeto.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
pt_BR: A plataforma de destino requer compressão de textura 'ETC2' ou 'PVRTC' para GLES3. Habilite 'Importar Etc 2' ou 'Importar Pvrtc' nas Configurações do Projeto.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
pt_BR: A plataforma de destino requer compressão de textura 'PVRTC' para o driver retornar ao GLES2.
    Habilite 'Importar Pvrtc' em Configurações do Projeto ou desabilite 'Driver Reserva Ativado'.

en: Custom Template
pt_BR: Modelo Customizado

en: Release
pt_BR: Lançamento

en: Binary Format
pt_BR: Formato Binário

en: Embed PCK
pt_BR: Embutir PCK

en: Texture Format
pt_BR: Formato da Textura

en: No BPTC Fallbacks
pt_BR: Sem Fallbacks para imagens BPTC

en: Custom debug template not found.
pt_BR: Modelo customizado de depuração não encontrado.

en: Custom release template not found.
pt_BR: Modelo customizado de lançamento não encontrado.

en: Prepare Template
pt_BR: Preparar Modelo

en: The given export path doesn't exist.
pt_BR: O caminho de exportação informado não existe.

en: Template file not found: "%s".
pt_BR: Arquivo de modelo não encontrado: "%s".

en: Failed to copy export template.
pt_BR: Falha ao copiar o modelo de exportação.

en: PCK Embedding
pt_BR: Incorporação de PCK

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
pt_BR: Em exportações de 32 bits, o PCK embutido não pode ser maior que 4GB.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
pt_BR: Converter recursos de texto para binário na exportação

en: 3D Editor
pt_BR: Editor 3D

en: Script Editor
pt_BR: Editor de Script

en: Asset Library
pt_BR: Biblioteca de Assets

en: Scene Tree Editing
pt_BR: Edição da Árvore de Cena

en: Node Dock
pt_BR: Painel de Nós

en: FileSystem Dock
pt_BR: Painel de Sistema de Arquivos

en: Import Dock
pt_BR: Importar Dock

en: Allows to view and edit 3D scenes.
pt_BR: Permite visualizar e editar cenas 3D.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
pt_BR: Permite editar scripts usando o editor de script integrado.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
pt_BR: Fornece acesso integrado à Biblioteca de Assets.

en: Allows editing the node hierarchy in the Scene dock.
pt_BR: Permite editar a hierarquia de nó na doca Cena.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
pt_BR: Permite trabalhar com sinais e grupos do nó selecionado no painel Cena.

en: Allows to browse the local file system via a dedicated dock.
pt_BR: Permite navegar pelo sistema de arquivos local através de um painel dedicado.

en: Allows to configure import settings for individual assets. Requires the FileSystem dock to function.
pt_BR: Permite definir as configurações de importação para assets individualmente. Requer a doca FileSystem para funcionar.

en: (current)
pt_BR: (atual)

en: (none)
pt_BR: (Nenhum(a))

en: Remove currently selected profile, '%s'? Cannot be undone.
pt_BR: Remover o perfil selecionado, '%s'? Não pode ser desfeita.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
pt_BR: O perfil precisa ser um nome de arquivo válido e não pode conter '.'

en: Profile with this name already exists.
pt_BR: Um perfil com esse nome já existe.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
pt_BR: (Editor Desativado, Propriedades Desativadas)

en: (Properties Disabled)
pt_BR: (Propriedades Desativadas)

en: (Editor Disabled)
pt_BR: (Editor Desativado)

en: Class Options:
pt_BR: Opções da Classe:

en: Enable Contextual Editor
pt_BR: Habilitar Editor Contextual

en: Class Properties:
pt_BR: Propriedades da Classe:

en: Main Features:
pt_BR: Características Principais:

en: Nodes and Classes:
pt_BR: Nós e Classes:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
pt_BR: O formato do arquivo '%s' é inválido, importação abortada.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
pt_BR: Perfil '%s' já existe. Remova-o antes de importar, importação interrompida.

en: Error saving profile to path: '%s'.
pt_BR: Erro ao salvar perfil no caminho: '%s'.

en: Reset to Default
pt_BR: Redefinir padrões

en: Current Profile:
pt_BR: Perfil Atual:

en: Create Profile
pt_BR: Criar Perfil

en: Remove Profile
pt_BR: Remover Perfil

en: Available Profiles:
pt_BR: Perfis Disponíveis:

en: Make Current
pt_BR: Definir como atual

en: Import
pt_BR: Importar

en: Export
pt_BR: Exportação

en: Configure Selected Profile:
pt_BR: Configurar Perfil Selecionado:

en: Extra Options:
pt_BR: Opções Extra:

en: Create or import a profile to edit available classes and properties.
pt_BR: Criar ou importar um perfil para editar as classes e propriedades disponíveis.

en: New profile name:
pt_BR: Novo nome de perfil:

en: Godot Feature Profile
pt_BR: Perfil de funcionalidade do Godot

en: Import Profile(s)
pt_BR: Importar Perfil(s)

en: Export Profile
pt_BR: Exportar Perfil

en: Manage Editor Feature Profiles
pt_BR: Gerenciar perfis de recurso do editor

en: Default Feature Profile
pt_BR: Perfil de funcionalidade Padrão

en: Select Current Folder
pt_BR: Selecionar a Pasta Atual

en: File exists, overwrite?
pt_BR: O arquivo já existe. Sobrescrever?

en: Select This Folder
pt_BR: Selecionar esta Pasta

en: Copy Path
pt_BR: Copiar Caminho

en: Open in File Manager
pt_BR: Mostrar no Gerenciador de Arquivos

en: Show in File Manager
pt_BR: Mostrar no Gerenciador de Arquivos

en: New Folder...
pt_BR: Nova Pasta...

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: All Recognized
pt_BR: Todas Reconhecidas

en: All Files (*)
pt_BR: Todos os Arquivos (*)

en: Open a File
pt_BR: Abrir um Arquivo

en: Open File(s)
pt_BR: Abrir Arquivo(s)

en: Open a Directory
pt_BR: Abrir um Diretório

en: Open a File or Directory
pt_BR: Abrir Arquivo ou Diretório

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save a File
pt_BR: Salvar um Arquivo

en: Access
pt_BR: Acesso

en: Display Mode
pt_BR: Modo de Exibição

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Current Dir
pt_BR: Diretório Atual

en: Current File
pt_BR: Arquivo Atual

en: Current Path
pt_BR: Caminho Atual

en: Show Hidden Files
pt_BR: Mostrar Arquivos Ocultos

en: Disable Overwrite Warning
pt_BR: Desativar aviso de substituição

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Go Forward
pt_BR: Avançar

en: Go Up
pt_BR: Acima

en: Toggle Hidden Files
pt_BR: Alternar Arquivos Ocultos

en: Toggle Favorite
pt_BR: Alternar Favorito

en: Toggle Mode
pt_BR: Alternar Modo

en: Focus Path
pt_BR: Habilitar

en: Move Favorite Up
pt_BR: Mover Favorito Acima

en: Move Favorite Down
pt_BR: Mover Favorito Abaixo

en: Go to previous folder.
pt_BR: Ir para a pasta anterior.

en: Go to next folder.
pt_BR: Ir para a próxima pasta.

en: Go to parent folder.
pt_BR: Ir para diretório (pasta) pai.

en: Refresh files.
pt_BR: Atualizar arquivos.

en: (Un)favorite current folder.
pt_BR: (Des)favoritar pasta atual.

en: Toggle the visibility of hidden files.
pt_BR: Alternar a visibilidade de arquivos ocultos.

en: View items as a grid of thumbnails.
pt_BR: Visualizar itens como uma grade de miniaturas.

en: View items as a list.
pt_BR: Visualizar itens como uma lista.

en: Directories & Files:
pt_BR: Diretórios & Arquivos:

en: Preview:
pt_BR: Previsualização:

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: ScanSources
pt_BR: BuscarFontes

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
pt_BR: Existem múltiplos importadores para diferentes tipos que apontam para o arquivo %s, importação abortada

en: (Re)Importing Assets
pt_BR: (Re)Importando Assets

en: Reimport Missing Imported Files
pt_BR: Reimportar arquivos importados perdidos

en: Top
pt_BR: Início

en: Class:
pt_BR: Classe:

en: Inherits:
pt_BR: Herda:

en: Inherited by:
pt_BR: Herdado por:

en: Online Tutorials
pt_BR: Tutoriais Online

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: overrides %s:
pt_BR: substitui %s:

en: default:
pt_BR: padrão:

en: Theme Properties
pt_BR: Propriedades do Tema

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Constants
pt_BR: Constantes

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Styles
pt_BR: Estilo

en: Enumerations
pt_BR: Enumerações

en: Property Descriptions
pt_BR: Descrições da Propriedade

en: (value)
pt_BR: (valor)

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
pt_BR: Atualmente não existe descrição para esta propriedade. Por favor nos ajude [color=$color][url=$url]contribuindo uma[/url][/color]!

en: Method Descriptions
pt_BR: Descrições do Método

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
pt_BR: Atualmente não existe descrição para este método. Por favor nos ajude [color=$color][url=$url]contribuindo uma[/url][/color]!

en: Text Editor
pt_BR: Editor de Texto

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Sort Functions Alphabetically
pt_BR: Ordenar funções alfabéticamente

en: Search Help
pt_BR: Pesquisar Ajuda

en: Case Sensitive
pt_BR: Diferenciar Caixa

en: Show Hierarchy
pt_BR: Mostrar Hierarquia

en: Display All
pt_BR: Exibir Tudo

en: Classes Only
pt_BR: Apenas Classes

en: Methods Only
pt_BR: Apenas Métodos

en: Signals Only
pt_BR: Apenas Sinais

en: Constants Only
pt_BR: Apenas Constantes

en: Properties Only
pt_BR: Apenas Propriedades

en: Theme Properties Only
pt_BR: Apenas Propriedades de Tema

en: Member Type
pt_BR: Tipo de Membro

en: Class
pt_BR: Classe

en: Method
pt_BR: Método

en: Signal
pt_BR: Sinal

en: Constant
pt_BR: Constante

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: Theme Property
pt_BR: Propriedade do Tema

en: Property:
pt_BR: Propriedade:

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Read Only
pt_BR: Apenas Leitura

en: Checkable
pt_BR: Checável

en: Checked
pt_BR: Checado

en: Draw Red
pt_BR: Desenhar Vermelho

en: Keying
pt_BR: Chaveamento

en: Pin value
pt_BR: Fixar valor

en: Pinning a value forces it to be saved even if it's equal to the default.
pt_BR: Fixar um valor força-o a ser salvo mesmo que seja igual ao padrão.

en: Pin value [Disabled because '%s' is editor-only]
pt_BR: Fixar valor [Desativado porque '%s' é somente editor]

en: Set %s
pt_BR: Definir %s

en: Set Multiple:
pt_BR: Definir Múltiplos:

en: Pinned %s
pt_BR: %s fixado

en: Unpinned %s
pt_BR: %s não fixado

en: Copy Property
pt_BR: Copiar Propriedades

en: Paste Property
pt_BR: Colar Propriedades

en: Copy Property Path
pt_BR: Copiar Caminho da Propriedade

en: Output:
pt_BR: Saída:

en: Copy Selection
pt_BR: Copiar Seleção

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear Output
pt_BR: Limpar Saída

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Up
pt_BR: Acima

en: Node
pt_BR: Nó

en: Incoming RPC
pt_BR: RPC recebido

en: Incoming RSET
pt_BR: RSET recebido

en: Outgoing RPC
pt_BR: RPC enviado

en: Outgoing RSET
pt_BR: RSET enviado

en: New Window
pt_BR: Nova Janela

en: Unnamed Project
pt_BR: Projeto Sem Nome

en: Spins when the editor window redraws.
    Update Continuously is enabled, which can increase power usage. Click to disable it.
pt_BR: Roda quando a janela do editor é redesenhada.
    Atualização Continua é habilitada, o que pode aumentar o consumo de energia. Clique para desativá-lo.

en: Spins when the editor window redraws.
pt_BR: Gira quando a janela do editor atualiza.

en: Imported resources can't be saved.
pt_BR: Recursos Importados não podem ser salvos.

en: Error saving resource!
pt_BR: Erro ao salvar Recurso!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
pt_BR: O recurso não pode ser salvo porque não pertence à cena editada. Faça-o único primeiro.

en: Save Resource As...
pt_BR: Salvar Recurso como...

en: Can't open file for writing:
pt_BR: Não é possível abrir arquivo para escrita:

en: Requested file format unknown:
pt_BR: Formato de arquivo requisitado desconhecido:

en: Error while saving.
pt_BR: Erro ao salvar.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
pt_BR: Não foi possível abrir '%s'. O arquivo pode ter sido movido ou deletado.

en: Error while parsing '%s'.
pt_BR: Erro ao processar '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
pt_BR: Final inesperado do arquivo '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
pt_BR: Falta '%s' ou suas dependências.

en: Error while loading '%s'.
pt_BR: Erro ao carregar '%s'.

en: Saving Scene
pt_BR: Salvando Cena

en: Analyzing
pt_BR: Analisando

en: Creating Thumbnail
pt_BR: Criando Miniatura

en: This operation can't be done without a tree root.
pt_BR: Essa operação não pode ser realizada sem uma raiz da cena.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
pt_BR: Não é possível salvar esta cena porque existe uma inclusão cíclica de instância.
    Por favor, solucione isso e tente salvar novamente.

en: Couldn't save scene. Likely dependencies (instances or inheritance) couldn't be satisfied.
pt_BR: Não se pôde salvar a cena. É provável que dependências (instâncias ou herança) não foram satisfeitas.

en: Could not save one or more scenes!
pt_BR: Não foi possível salvar um ou mais cenas!

en: Save All Scenes
pt_BR: Salvar Todas as Cenas

en: Can't overwrite scene that is still open!
pt_BR: Não é possível sobrescrever a cena que ainda está aberta!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
pt_BR: Não se pôde carregar MeshLibrary para fusão!

en: Error saving MeshLibrary!
pt_BR: Erro ao salvar MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
pt_BR: Não foi possível carregar o TileSet para mesclagem!

en: Error saving TileSet!
pt_BR: Erro ao salvar TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar salvar o layout do editor.
    Certifique-se de que o caminho de dados do usuário do editor seja gravável.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
pt_BR: Layout do editor padrão substituído.
    Para restaurar o layout padrão para suas configurações básicas, use a opção Excluir Layout e exclua o layout padrão.

en: Layout name not found!
pt_BR: Nome do layout não encontrado!

en: Restored the Default layout to its base settings.
pt_BR: Layout padrão restaurado às configurações básicas.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
pt_BR: Este recurso pertence a uma cena que foi importada, mas não é editável.
    Por favor, leia a documentação referente a importação de cenas para entender melhor esse procedimento.

en: This resource belongs to a scene that was instanced or inherited.
    Changes to it won't be kept when saving the current scene.
pt_BR: Este recurso pertence a uma cena que foi instanciada ou herdada.
    Alterações no recurso não serão mantidas ao salvar a cena atual.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
pt_BR: Este recurso foi importado, então não é editável. Altere suas configurações no painel de importação e então re-importe.

en: This scene was imported, so changes to it won't be kept.
    Instancing it or inheriting will allow making changes to it.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
pt_BR: Essa cena foi importada, então alterações nela não irão ser mantidas.
    Instanciar ou herdar a cena permitirá fazer alterações a ela.
    Por favor, leia a documentação referente a importação de cenas para entender melhor esse procedimento.

en: This is a remote object, so changes to it won't be kept.
    Please read the documentation relevant to debugging to better understand this workflow.
pt_BR: Este é um objeto remoto, alterações não serão mantidas.
    Por favor, leia a documentação referente a depuração para entender melhor esse procedimento.

en: There is no defined scene to run.
pt_BR: Não há cena definida para rodar.

en: Save scene before running...
pt_BR: Salvar a cena antes de executar...

en: Could not start subprocess!
pt_BR: Não se pôde iniciar sub-processo!

en: Open Scene
pt_BR: Abrir Cena

en: Open Base Scene
pt_BR: Abrir Cena Base

en: Quick Open...
pt_BR: Abrir Rapidamente...

en: Quick Open Scene...
pt_BR: Abrir Cena Rapidamente...

en: Quick Open Script...
pt_BR: Abrir Script Rapidamente...

en: Save & Reload
pt_BR: Salvar & Recarregar

en: Save changes to '%s' before reloading?
pt_BR: Salvar alterações em '%s' antes de recarregar?

en: Save & Close
pt_BR: Salvar & Fechar

en: Save changes to '%s' before closing?
pt_BR: Salvar alterações em '%s' antes de fechar?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
pt_BR: %s não existe! Por favor especifique um novo local para salvar.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
pt_BR: A cena atual não tem um nó raiz, mas %d recurso(s) externo(s) modificado(s) foram salvos de qualquer forma.

en: A root node is required to save the scene. You can add a root node using the Scene tree dock.
pt_BR: Um nó-raiz é necessário para salvar a cena. Você pode adicionar um nó-raiz usando a doca da árvore de cenas.

en: Save Scene As...
pt_BR: Salvar Cena Como...

en: This operation can't be done without a scene.
pt_BR: Essa operação não pode ser realizada sem uma cena.

en: Export Mesh Library
pt_BR: Exportar Biblioteca de Malhas

en: This operation can't be done without a root node.
pt_BR: Esta operação não pode ser feita sem um nó raiz.

en: Export Tile Set
pt_BR: Exportar Tile Set

en: This operation can't be done without a selected node.
pt_BR: Esta operação não pode ser feita sem um nó selecionado.

en: Current scene not saved. Open anyway?
pt_BR: Cena atual não salva. Abrir mesmo assim?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
pt_BR: Não pode desfazer enquanto os botões do mouse estiverem pressionados.

en: Nothing to undo.
pt_BR: Nada para desfazer.

en: Undo: %s
pt_BR: Desfazer: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
pt_BR: Não pode refazer enquanto os botões do mouse estiverem pressionados.

en: Nothing to redo.
pt_BR: Nada para refazer.

en: Redo: %s
pt_BR: Refazer: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
pt_BR: Não foi possível recarregar a cena pois nunca foi salva.

en: Reload Saved Scene
pt_BR: Recarregar Cena Salva

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
pt_BR: A cena atual possui alterações não salvas.
    Recarregar a cena salva mesmo assim? Essa ação não poderá ser desfeita.

en: Quick Run Scene...
pt_BR: Rodar Cena Ágil...

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Exit the editor?
pt_BR: Sair do editor?

en: Open Project Manager?
pt_BR: Abrir Gerenciador de Projetos?

en: Save changes to the following scene(s) before reloading?
pt_BR: Salvar alterações na(s) seguinte(s) cena(s) antes de recarregar?

en: Save & Quit
pt_BR: Salvar e Sair

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
pt_BR: Salvar alterações na(s) seguinte(s) cena(s) antes de sair?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
pt_BR: Salvar alterações na(s) seguinte(s) cena(s) antes de abrir o Gerenciador de Projetos?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
pt_BR: Esta opção está descontinuada. Situações em que a atualização precisa ser forçada são consideradas um bug agora. Reporte por favor.

en: Pick a Main Scene
pt_BR: Escolha uma Cena Principal

en: Close Scene
pt_BR: Fechar Cena

en: Reopen Closed Scene
pt_BR: Reabrir Cena Fechada

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
pt_BR: Não foi possível ativar o plugin em: '%s' processamento da configuração falhou.

en: Unable to find script field for addon plugin at: '%s'.
pt_BR: Não foi possível encontrar o campo de script para o plugin em: 'res://addons/%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
pt_BR: Não foi possível localizar a área do script para o complemento do plugin em: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s'. This might be due to a code error in that script.
    Disabling the addon at '%s' to prevent further errors.
pt_BR: Não foi possível localizar o script do caminho: '%s'. Isso pode ser devido a um erro de código nesse script.
    Desativando o addon em '%s' para prevenir erros futuros.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
pt_BR: Não foi possível carregar o script complementar do caminho: '%s' Tipo base não é EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
pt_BR: Não foi possível carregar o script complementar do caminho: '%s' Script não está em modo ferramenta.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
pt_BR: A cena '%s' foi importada automaticamente, não podendo ser modificada.
    Para fazer alterações, uma nova cena herdada pode ser criada.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
pt_BR: Erro ao carregar cena, ela deve estar dentro do caminho do projeto. Use "Importar" para abrir a cena e então salve-a dentro do projeto.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
pt_BR: A cena "%s" tem dependências quebradas:

en: Clear Recent Scenes
pt_BR: Limpar Cenas Recentes

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt_BR: A cena principal não foi definida, selecionar uma?
    Você pode alterá-la mais tarde nas "Configurações do Projeto" na categoria 'Application'.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt_BR: A cena selecionada "%s" não existe, selecionar uma válida?
    Você pode alterá-la mais tarde nas "Configurações do Projeto" na categoria "application".

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
pt_BR: A cena selecionada "%s" não é um arquivo de cena, selecionar uma válida?
    Você pode alterá-la mais tarde nas "Configurações do Projeto" na categoria "application".

en: Save Layout
pt_BR: Salvar Layout

en: Delete Layout
pt_BR: Excluir Layout

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Show in FileSystem
pt_BR: Mostrar em Arquivos

en: Play This Scene
pt_BR: Rodar Cena

en: Close Tab
pt_BR: Fechar Aba

en: Undo Close Tab
pt_BR: Desfazer Fechar Aba

en: Close Other Tabs
pt_BR: Fechas as Outras Abas

en: Close Tabs to the Right
pt_BR: Fechar Abas à Direita

en: Close All Tabs
pt_BR: Fechar Todas Abas

en: Switch Scene Tab
pt_BR: Trocar Guia de Cena

en: %d more files or folders
pt_BR: %d mais arquivo(s) ou pasta(s)

en: %d more folders
pt_BR: %d mais pastas

en: %d more files
pt_BR: %d mais arquivo(s)

en: Unable to write to file '%s', file in use, locked or lacking permissions.
pt_BR: Não foi possível gravar no arquivo '%s', arquivo em uso, bloqueado ou sem permissões.

en: Scene Tabs
pt_BR: Abas de Cena

en: Always Show Close Button
pt_BR: Sempre Exibir o Botão de Fechar

en: Resize If Many Tabs
pt_BR: Redimensionar se Houver Muitas Guias

en: Minimum Width
pt_BR: Largura mínima

en: Output
pt_BR: Saída

en: Always Clear Output On Play
pt_BR: Sempre Limpar Output no modo Play

en: Always Open Output On Play
pt_BR: Sempre abrir a saída ao reproduzir

en: Always Close Output On Stop
pt_BR: Sempre fechar a saída ao parar

en: Save On Focus Loss
pt_BR: Salvar ao perder o foco

en: Save Each Scene On Quit
pt_BR: Salvar cada cena ao sair

en: Quit Confirmation
pt_BR: Confirmação de saída

en: Show Update Spinner
pt_BR: Mostrar Spinner de Atualização

en: Update Continuously
pt_BR: Atualizar Continuamente

en: Update Vital Only
pt_BR: Atualizar Apenas Vital

en: Localize Settings
pt_BR: Configurações de Localização

en: Restore Scenes On Load
pt_BR: Restaurar Cenas ao Carregar

en: Show Thumbnail On Hover
pt_BR: Exibir miniatura ao passar o mouse por cima

en: Inspector
pt_BR: Inspetor

en: Default Property Name Style
pt_BR: Estilo de Nome Padrão de Propriedade

en: Default Float Step
pt_BR: Passo de Float padrão

en: Disable Folding
pt_BR: Desativar Dobragem

en: Auto Unfold Foreign Scenes
pt_BR: Desdobrar cenas estrangeiras automaticamente

en: Horizontal Vector2 Editing
pt_BR: Edição Horizontal do Vector2

en: Horizontal Vector Types Editing
pt_BR: Edição Horizontal de Tipos de Vetor

en: Open Resources In Current Inspector
pt_BR: Abrir Recursos no Inspetor Atual

en: Resources To Open In New Inspector
pt_BR: Recursos para abrir em Novo Inspetor

en: Default Color Picker Mode
pt_BR: Modo de Seletor de Cores Padrão

en: Version Control
pt_BR: Controle de Versão

en: Username
pt_BR: Nome do usuário

en: SSH Public Key Path
pt_BR: Caminho da chave pública SSH

en: SSH Private Key Path
pt_BR: Caminho da chave privada SSH

en: Dock Position
pt_BR: Pos. do Painel

en: Distraction Free Mode
pt_BR: Modo Sem Distrações

en: Toggle distraction-free mode.
pt_BR: Alternar modo sem-distrações.

en: Add a new scene.
pt_BR: Adicionar nova cena.

en: Scene
pt_BR: Cena

en: Go to previously opened scene.
pt_BR: Ir para cena aberta anteriormente.

en: Copy Text
pt_BR: Copiar Texto

en: Next tab
pt_BR: Próxima aba

en: Previous tab
pt_BR: Aba anterior

en: Filter Files...
pt_BR: Filtrar Arquivos...

en: Operations with scene files.
pt_BR: Operações com arquivos de cena.

en: New Scene
pt_BR: Nova Cena

en: New Inherited Scene...
pt_BR: Nova Cena Herdada...

en: Open Scene...
pt_BR: Abrir Cena...

en: Open Recent
pt_BR: Abrir Recente

en: Save Scene
pt_BR: Salvar Cena

en: Convert To...
pt_BR: Converter Para...

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
pt_BR: Ferramentas diversas atuantes no projeto ou cena.

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Project Settings...
pt_BR: Configurações do Projeto...

en: Set Up Version Control
pt_BR: Configurar Controle de Versão

en: Shut Down Version Control
pt_BR: Desativar Controle de Versão

en: Export...
pt_BR: Exportar...

en: Install Android Build Template...
pt_BR: Instalar Modelo de Compilação Android...

en: Open User Data Folder
pt_BR: Abrir Pasta de Dados do Usuário

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Orphan Resource Explorer...
pt_BR: Explorador de Recursos Órfãos...

en: Reload Current Project
pt_BR: Recarregar o projeto atual

en: Quit to Project List
pt_BR: Sair para a Lista de Projetos

en: Deploy with Remote Debug
pt_BR: Implantar com Depuração Remota

en: When this option is enabled, using one-click deploy will make the executable attempt to connect to this computer's IP so the running project can be debugged.
    This option is intended to be used for remote debugging (typically with a mobile device).
    You don't need to enable it to use the GDScript debugger locally.
pt_BR: Quando esta opção está ativa, usando o deploy em um clique fará com que o executável tente se conectar ao IP deste computador e então o projeto em execução poderá ser debugado.
    Esta opção é indicada para debug remoto (tipicamente com um dispositivo móvel).
    Você não precisa ativá-la para usar o debugger do GDScript localmente.

en: Small Deploy with Network Filesystem
pt_BR: Pequena Implantação com Sistema de Arquivos de Rede

en: When this option is enabled, using one-click deploy for Android will only export an executable without the project data.
    The filesystem will be provided from the project by the editor over the network.
    On Android, deploying will use the USB cable for faster performance. This option speeds up testing for projects with large assets.
pt_BR: Quando esta opção está ativada, o uso de implantação com um clique para o Android exportará apenas um executável sem os dados do projeto.
    O sistema de arquivos será fornecido a partir do projeto pelo editor na rede.
    No Android, a implantação usará o cabo USB para desempenho mais rápido. Esta opção acelera o teste de projetos com grandes ativos.

en: Visible Collision Shapes
pt_BR: Formas de Colisão Visíveis

en: When this option is enabled, collision shapes and raycast nodes (for 2D and 3D) will be visible in the running project.
pt_BR: Quando esta opção está ativa, formas de colisão e nós do tipo RayCast (2D e 3D) serão visíveis durante a execução do projeto.

en: Visible Navigation
pt_BR: Navegação Visível

en: When this option is enabled, navigation meshes and polygons will be visible in the running project.
pt_BR: Quando esta opção está ativa, malhas e polígonos de navegação serão visíveis durante o projeto em execução.

en: Force Shader Fallbacks
pt_BR: Forçar Fallbacks do Shader

en: When this option is enabled, shaders will be used in their fallback form (either visible via an ubershader or hidden) during all the run time.
    This is useful for verifying the look and performance of fallbacks, which are normally displayed briefly.
    Asynchronous shader compilation must be enabled in the project settings for this option to make a difference.
pt_BR: Quando esta opção estiver habilitada, os shaders serão usados em seu formulário de fallback (visível por meio de um ubershader ou oculto) durante todo o tempo de execução.
    Isso é útil para verificar a aparência e o desempenho de fallbacks, que normalmente são exibidos brevemente.
    A compilação de sombreador assíncrono deve ser habilitada nas configurações do projeto para que esta opção faça a diferença.

en: Synchronize Scene Changes
pt_BR: Sincronizar Mudanças de Cena

en: When this option is enabled, any changes made to the scene in the editor will be replicated in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
pt_BR: Quando esta opção está ativa, quaisquer alterações feitas à cena no editor serão replicadas no projeto em execução.
    Quando usado remotamente em um dispositivo, isso é mais eficiente quando a opção de sistema de arquivos via rede está ativada.

en: Synchronize Script Changes
pt_BR: Sincronizar Mudanças de Script

en: When this option is enabled, any script that is saved will be reloaded in the running project.
    When used remotely on a device, this is more efficient when the network filesystem option is enabled.
pt_BR: Quando esta opção está ativa, qualquer script que é salvo será recarregado no projeto em execução.
    Quando usado remotamente em um dispositivo, isso é mais eficiente quando a opção de sistema de arquivos via rede está ativada.

en: Editor Settings...
pt_BR: Configurações do Editor...

en: Editor Layout
pt_BR: Layout do Editor

en: Take Screenshot
pt_BR: Tirar Captura de Tela

en: Screenshots are stored in the Editor Data/Settings Folder.
pt_BR: Capturas de Telas ficam salvas na Pasta Editor Data/Settings.

en: Toggle Fullscreen
pt_BR: Alternar Tela Cheia

en: Open Editor Data/Settings Folder
pt_BR: Abrir Editor/Configurações de Pasta

en: Open Editor Data Folder
pt_BR: Abrir a Pasta de dados do Editor

en: Open Editor Settings Folder
pt_BR: Abrir Configurações do Editor

en: Manage Editor Features...
pt_BR: Gerenciar Recursos do Editor...

en: Manage Export Templates...
pt_BR: Gerenciar Modelos de Exportação...

en: Online Documentation
pt_BR: Documentação Online

en: Questions & Answers
pt_BR: Perguntas & Respostas

en: Report a Bug
pt_BR: Reportar bug

en: Suggest a Feature
pt_BR: Sugira uma funcionalidade

en: Send Docs Feedback
pt_BR: Enviar Feedback de Docs

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: About Godot
pt_BR: Sobre o Godot

en: Support Godot Development
pt_BR: Apoie o Desenvolvimento do Godot

en: Play the project.
pt_BR: Roda o projeto.

en: Play
pt_BR: Rodar

en: Pause the scene execution for debugging.
pt_BR: Pausar a execução da cena para depuração.

en: Pause Scene
pt_BR: Pausar Cena

en: Stop the scene.
pt_BR: Para a cena.

en: Play the edited scene.
pt_BR: Roda a cena editada.

en: Play Scene
pt_BR: Rodar Cena

en: Play custom scene
pt_BR: Rodar outra cena

en: Play Custom Scene
pt_BR: Rodar Outra Cena

en: Changing the video driver requires restarting the editor.
pt_BR: Mudar o driver de vídeo necessita reinicializar o editor.

en: Save & Restart
pt_BR: Salvar e Reiniciar

en: Update All Changes
pt_BR: Atualizar Todas as Alterações

en: Update Vital Changes
pt_BR: Atualizar Mudanças Vitais

en: Hide Update Spinner
pt_BR: Ocultar Spinner de Atualização

en: FileSystem
pt_BR: Arquivos

en: Expand Bottom Panel
pt_BR: Expandir Painel Inferior

en: Don't Save
pt_BR: Não Salvar

en: Android build template is missing, please install relevant templates.
pt_BR: O modelo de compilação do Android não foi encontrado, por favor instale modelos relevantes.

en: Manage Templates
pt_BR: Gerenciar Templates

en: Install from file
pt_BR: Instalar do arquivo

en: Select android sources file
pt_BR: Selecione os arquivos fontes do Android

en: This will set up your project for custom Android builds by installing the source template to "res://android/build".
    You can then apply modifications and build your own custom APK on export (adding modules, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note that in order to make custom builds instead of using pre-built APKs, the "Use Custom Build" option should be enabled in the Android export preset.
pt_BR: Isso irá configurar o projeto para usar uma build do Android customizada instalando a template raiz para "res://android/build".
    Você poderá aplicar modificações e construir um APK customizado em exportar (adicionando módulos, changing the AndroidManifest.xml, etc.).
    Note que para fazer builds customizadas ao invés de usar APKs pré-construídas, a opção "Usar Build Customizada" deve sestar habilitada na pré-configuração de exportação Android.

en: The Android build template is already installed in this project and it won't be overwritten.
    Remove the "res://android/build" directory manually before attempting this operation again.
pt_BR: O modelo de compilação do Android já está instalado e não será substituído.
    Remova a pasta "res://android/build" manualmente antes de tentar esta operação novamente.

en: Import Templates From ZIP File
pt_BR: Importar Modelos de um Arquivo ZIP

en: Template Package
pt_BR: Pacote de modelos

en: Export Library
pt_BR: Exportar Biblioteca

en: Merge With Existing
pt_BR: Fundir Com Existente

en: Apply MeshInstance Transforms
pt_BR: Aplicar transformações da MeshInstance

en: Open & Run a Script
pt_BR: Abrir e Executar um Script

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
pt_BR: Os seguintes arquivos são mais recentes no disco.
    Que ação deve ser tomada?

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Resave
pt_BR: Salve novamente

en: New Inherited
pt_BR: Novo Herdado

en: Load Errors
pt_BR: Erros de Carregamento

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Current
pt_BR: Selecione Atual

en: Open 2D Editor
pt_BR: Abrir Editor 2D

en: Open 3D Editor
pt_BR: Abrir Editor 3D

en: Open Script Editor
pt_BR: Abrir Editor de Script

en: Open Asset Library
pt_BR: Abrir Biblioteca de Assets

en: Open the next Editor
pt_BR: Abrir o próximo Editor

en: Open the previous Editor
pt_BR: Abrir o Editor anterior

en: Warning!
pt_BR: Aviso!

en: No sub-resources found.
pt_BR: Nenhum sub-recurso encontrado.

en: Open a list of sub-resources.
pt_BR: Abra uma lista de sub-recursos.

en: Creating Mesh Previews
pt_BR: Criando Previsualizações das Malhas

en: Thumbnail...
pt_BR: Miniatura...

en: Main Script:
pt_BR: Script Principal:

en: Edit Plugin
pt_BR: Editar Plugin

en: Installed Plugins:
pt_BR: Plugins Instalados:

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Version
pt_BR: Versão

en: Author
pt_BR: Autor

en: Status
pt_BR: Estado

en: Measure:
pt_BR: Medida:

en: Frame Time (ms)
pt_BR: Tempo do Frame (ms)

en: Average Time (ms)
pt_BR: Tempo Médio (ms)

en: Frame %
pt_BR: Quadro %

en: Physics Frame %
pt_BR: Frame de Física %

en: Inclusive
pt_BR: Inclusivo

en: Inclusive: Includes time from other functions called by this function.
    Use this to spot bottlenecks.
    
    Self: Only count the time spent in the function itself, not in other functions called by that function.
    Use this to find individual functions to optimize.
pt_BR: Inclusivo: inclui o tempo de outras funções chamadas por esta função.
    Use isso para detectar restrições.
    
    Próprio: conta apenas o tempo gasto na função em si, não em outras funções chamadas por essa função.
    Use isso para encontrar funções individuais para otimizar.

en: Frame #:
pt_BR: Frame nº:

en: Calls
pt_BR: Chamadas

en: Debugger
pt_BR: Depurador

en: Profiler Frame History Size
pt_BR: Tamanho de histórico disponível no "Profiler"

en: Profiler Frame Max Functions
pt_BR: Máximo de funções por quadro no "Profiler"

en: Edit Text:
pt_BR: Editar Texto:

en: On
pt_BR: Ativo

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Bit %d, value %d
pt_BR: Bit %d, valor %d

en: [Empty]
pt_BR: [Vazio]

en: Assign...
pt_BR: Atribuir...

en: Invalid RID
pt_BR: RID inválido

en: Can't create a ViewportTexture on resources saved as a file.
    Resource needs to belong to a scene.
pt_BR: Não é possível criar uma ViewportTexture em recursos salvos como um arquivo.
    Os recursos precisam pertencer à cena.

en: Can't create a ViewportTexture on this resource because it's not set as local to scene.
    Please switch on the 'local to scene' property on it (and all resources containing it up to a node).
pt_BR: Não é possível criar uma ViewportTexture neste recurso porque ele não está definido como local a uma cena.
    Por favor ative sua propriedade "local para cena" (e todos os recursos que o contém até chegar nele).

en: Pick a Viewport
pt_BR: Escolha uma Viewport

en: Selected node is not a Viewport!
pt_BR: O nó selecionado não é uma Viewport!

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Page:
pt_BR: Página:

en: Remove Item
pt_BR: Remover Item

en: New Key:
pt_BR: Nova Chave:

en: New Value:
pt_BR: Novo Valor:

en: Add Key/Value Pair
pt_BR: Adicionar Par de Chave/Valor

en: The selected resource (%s) does not match any type expected for this property (%s).
pt_BR: O recurso selecionado (%s) não corresponde ao tipo esperado para essa propriedade (%s).

en: Quick Load
pt_BR: Carregamento Rápido

en: Make Unique
pt_BR: Tornar Único

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Convert to %s
pt_BR: Converter para %s

en: New %s
pt_BR: Novo %s

en: Base Type
pt_BR: Tipo Base

en: Edited Resource
pt_BR: Recurso Editado

en: Editable
pt_BR: Editável

en: New Script
pt_BR: Novo Script

en: Extend Script
pt_BR: Estender Script

en: Script Owner
pt_BR: Proprietário do Script

en: No runnable export preset found for this platform.
    Please add a runnable preset in the Export menu or define an existing preset as runnable.
pt_BR: Nenhuma predefinição de exportação executável encontrada para esta plataforma.
    Adicione uma predefinição executável no menu Exportar ou defina uma predefinição existente como executável.

en: Project Run
pt_BR: Executar Projeto

en: Write your logic in the _run() method.
pt_BR: Escreva sua lógica no método _run().

en: There is an edited scene already.
pt_BR: Já existe uma cena editada.

en: Couldn't instance script:
pt_BR: Não foi possível instanciar o script:

en: Did you forget the 'tool' keyword?
pt_BR: Você esqueceu da palavra-chave 'tool'?

en: Couldn't run script:
pt_BR: Não foi possível rodar o script:

en: Did you forget the '_run' method?
pt_BR: Você esqueceu o método '_run'?

en: Editor Language
pt_BR: Linguagem do Editor

en: Display Scale
pt_BR: Exibir Escala

en: Custom Display Scale
pt_BR: Escala de Exibição Customizada

en: Main Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte Principal

en: Code Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte do Código

en: Font Antialiased
pt_BR: Fonte com Anti-aliasing

en: Font Hinting
pt_BR: Suavização de Fonte

en: Main Font
pt_BR: Fonte Principal

en: Main Font Bold
pt_BR: Fonte Principal com Negrito

en: Code Font
pt_BR: Fonte do Código

en: Dim Editor On Dialog Popup
pt_BR: Escurecer Editor no Pop-up de Diálogo

en: Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt_BR: Modo de baixo processamento tempo (µsec)

en: Unfocused Low Processor Mode Sleep (µsec)
pt_BR: Modo de baixo processamento não focado (µsec)

en: Separate Distraction Mode
pt_BR: Separar Modo Distração

en: Automatically Open Screenshots
pt_BR: Abrir Capturas de Tela Automaticamente

en: Max Array Dictionary Items Per Page
pt_BR: Máximo de Itens em Arrays Dicionários Por Página

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Preset
pt_BR: Predefinição

en: Icon And Font Color
pt_BR: Cores do ícone e da fonte

en: Base Color
pt_BR: Cor Base

en: Accent Color
pt_BR: Cor de Destaque

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Relationship Line Opacity
pt_BR: Opacidade da Linha de Relacionamento

en: Highlight Tabs
pt_BR: Abas de Destaque

en: Border Size
pt_BR: Tamanho da Borda

en: Use Graph Node Headers
pt_BR: Utilizar Cabeçalhos de Nós para Gráficos

en: Additional Spacing
pt_BR: Espaçamento Adicional

en: Custom Theme
pt_BR: Tema Personalizado

en: Show Script Button
pt_BR: Botão de Exibir Script

en: Directories
pt_BR: Diretórios

en: Autoscan Project Path
pt_BR: Autoescanear Caminho do Projeto

en: Default Project Path
pt_BR: Caminho Padrão do Projeto

en: On Save
pt_BR: Ao Salvar

en: Compress Binary Resources
pt_BR: Comprimir Recursos Binários

en: Safe Save On Backup Then Rename
pt_BR: Salvar de Forma Segura Como Backup e Então Renomear

en: File Dialog
pt_BR: Janela de Arquivo

en: Thumbnail Size
pt_BR: Tamanho da Miniatura

en: Docks
pt_BR: Painéis

en: Scene Tree
pt_BR: Árvore de Cena

en: Start Create Dialog Fully Expanded
pt_BR: Iniciar Dialogo de Criação Expandido por Completo

en: Always Show Folders
pt_BR: Sempre Exibir Pastas

en: Property Editor
pt_BR: Editor de Propriedades

en: Auto Refresh Interval
pt_BR: Intervalo de Atualização Automática

en: Subresource Hue Tint
pt_BR: Tom de Coloração para Sub-Recursos

en: Color Theme
pt_BR: Tema de Cores

en: Line Spacing
pt_BR: Espaçamento de Linha

en: Highlighting
pt_BR: Destacando

en: Syntax Highlighting
pt_BR: Destaque de Sintaxe

en: Highlight All Occurrences
pt_BR: Destaque de Todas as Ocorrências

en: Highlight Current Line
pt_BR: Destaque da Linha Atual

en: Highlight Type Safe Lines
pt_BR: Destaque de Linhas de Tipo Seguro

en: Indent
pt_BR: Indentar

en: Auto Indent
pt_BR: Auto Recuar

en: Convert Indent On Save
pt_BR: Converter Indentação Ao Salvar

en: Draw Tabs
pt_BR: Desenhar Abas

en: Draw Spaces
pt_BR: Desenhar Espaços

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Smooth Scrolling
pt_BR: Rolagem Suave

en: V Scroll Speed
pt_BR: Velocidade de Rolagem Vertical

en: Show Minimap
pt_BR: Exibir Mini-Mapa

en: Minimap Width
pt_BR: Largura do Mini-Mapa

en: Mouse Extra Buttons Navigate History
pt_BR: Botões Extra do Mouse Navegam o Histórico

en: Drag And Drop Selection
pt_BR: Seleção Arrasta e Solta

en: Stay In Script Editor On Node Selected
pt_BR: Ficar no Editor de Script ao Selecionar Nó

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Show Line Numbers
pt_BR: Mostrar Números de Linha

en: Line Numbers Zero Padded
pt_BR: Número das Linha Tem Espaçamento Com Zeros

en: Show Bookmark Gutter
pt_BR: Exibir Espaçamento de Bookmark

en: Show Breakpoint Gutter
pt_BR: Exibir Espaçamento de Pontos de Quebra

en: Show Info Gutter
pt_BR: Exibir Espaçamento de Informações

en: Code Folding
pt_BR: Dobramento de Código (Folding)

en: Word Wrap
pt_BR: Quebra de Linhas

en: Show Line Length Guidelines
pt_BR: Exibir Guia de Tamanho de Linhas

en: Line Length Guideline Soft Column
pt_BR: Tamanho de Linha Guia em Coluna Suave

en: Line Length Guideline Hard Column
pt_BR: Tamanho de Linha Guia em Coluna Rígida

en: Script List
pt_BR: Lista de Scripts

en: Show Members Overview
pt_BR: Exibir Visão Geral de Membros

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Trim Trailing Whitespace On Save
pt_BR: Aparar Espaços em Branco de Fim de Linha ao Salvar

en: Autosave Interval Secs
pt_BR: Intervalo de Salvamento Automático em Segundos

en: Restore Scripts On Load
pt_BR: Restaurar Scripts ao Carregar

en: Auto Reload And Parse Scripts On Save
pt_BR: Ao Salvar Recarregar e Reinterpretar Scripts Automaticamente

en: Auto Reload Scripts On External Change
pt_BR: Recarregar Scripts Automaticamente em Alterações Externas

en: Create Signal Callbacks
pt_BR: Criar Sinal de Callback

en: Sort Members Outline Alphabetically
pt_BR: Ordenar Prévia de Membros Automaticamente

en: Cursor
pt_BR: Ponteiro

en: Scroll Past End Of File
pt_BR: Rolar Além do Fim do Arquivo

en: Block Caret
pt_BR: Bloco Cursor

en: Caret Blink
pt_BR: Piscar Cursor

en: Caret Blink Speed
pt_BR: Velocidade de Piscar do Cursor

en: Right Click Moves Caret
pt_BR: Botão Direito Move o Cursor

en: Completion
pt_BR: Conclusão

en: Idle Parse Delay
pt_BR: Atraso Ocioso Para Interpretação

en: Auto Brace Complete
pt_BR: Fechar Chaves Automaticamente

en: Code Complete Delay
pt_BR: Atraso de Sugestão de Código

en: Put Callhint Tooltip Below Current Line
pt_BR: Pôr Dica de Sugestão de Chamada na Linha Abaixo da Atual

en: Callhint Tooltip Offset
pt_BR: Espaçamento de Dica de Sugestão de Chamada

en: Complete File Paths
pt_BR: Concluir Caminhos de Arquivo

en: Add Type Hints
pt_BR: Adicionar Dicas de Tipo

en: Use Single Quotes
pt_BR: Usar Aspas Simples

en: Show Help Index
pt_BR: Exibir Índice de Ajuda

en: Help Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte de Ajuda

en: Help Source Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte de Ajuda Principal

en: Help Title Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte de Ajuda para Títulos

en: Grid Map
pt_BR: Mapa de Grade

en: Pick Distance
pt_BR: Escolha a Distância

en: Preview Size
pt_BR: Tamanho da Prévia

en: Primary Grid Color
pt_BR: Cor Primária da Grade

en: Secondary Grid Color
pt_BR: Cor Secundária da Grade

en: Selection Box Color
pt_BR: Cor da Caixa de Seleção

en: 3D Gizmos
pt_BR: Gizmos 3D

en: Gizmo Colors
pt_BR: Cores do Gismo

en: Instanced
pt_BR: Instanciado

en: Joint
pt_BR: Junção

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Primary Grid Steps
pt_BR: Passadas para Grade Primária

en: Grid Size
pt_BR: Tamanho da Grade

en: Grid Division Level Max
pt_BR: Nível Máximo de Divisão de Grade

en: Grid Division Level Min
pt_BR: Nível Mínimo de Divisão da Grade

en: Grid Division Level Bias
pt_BR: Tendência do Nível de Divisão da Grade

en: Grid XZ Plane
pt_BR: Grade do Plano XZ

en: Grid XY Plane
pt_BR: Grade do Plano XY

en: Grid YZ Plane
pt_BR: Grade do Plano YZ

en: Default FOV
pt_BR: Campo de Visão (FOV) Padrão

en: Default Z Near
pt_BR: Z Padrão Próximo

en: Default Z Far
pt_BR: Z Padrão Longe

en: Lightmap Baking Number Of CPU Threads
pt_BR: Número de Threads de CPU para o Bake do Mapa de Luz

en: Navigation Scheme
pt_BR: Esquema de Navegação

en: Invert Y Axis
pt_BR: Inverter Eixo Y

en: Invert X Axis
pt_BR: Inverter Eixo X

en: Zoom Style
pt_BR: Estilo de Zoom

en: Emulate Numpad
pt_BR: Simular o Numpad

en: Emulate 3 Button Mouse
pt_BR: Simular o Botão 3 Do Mouse

en: Orbit Modifier
pt_BR: Modificador de Órbita

en: Pan Modifier
pt_BR: Modificador de Panorâmica

en: Zoom Modifier
pt_BR: Modificador de Zoom

en: Warped Mouse Panning
pt_BR: Panorização Distorcida pelo Mouse

en: Navigation Feel
pt_BR: Sensação de Navegação

en: Orbit Sensitivity
pt_BR: Sensitividade de Órbita

en: Orbit Inertia
pt_BR: Inercia de Órbita

en: Translation Inertia
pt_BR: Inércia de Translação

en: Zoom Inertia
pt_BR: Inércia de Zoom

en: Freelook
pt_BR: Visão Livre

en: Freelook Navigation Scheme
pt_BR: Esquema de Navegação de Visão Livre

en: Freelook Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade de Visão Livre

en: Freelook Inertia
pt_BR: Inercia de Visão Livre

en: Freelook Base Speed
pt_BR: Velocidade Base de Visão Livre

en: Freelook Activation Modifier
pt_BR: Modificador de Ativação de Visão Livre

en: Freelook Speed Zoom Link
pt_BR: Velocidade de Ligação do Visão Livre

en: Grid Color
pt_BR: Cor da Grade

en: Guides Color
pt_BR: Cor Guia

en: Smart Snapping Line Color
pt_BR: Cor da Linha de Encaixe Inteligente

en: Bone Width
pt_BR: Largura do Osso

en: Bone Color 1
pt_BR: Cor de Osso 1

en: Bone Color 2
pt_BR: Cor de Osso 2

en: Bone Selected Color
pt_BR: Cor Selecionada do Osso

en: Bone IK Color
pt_BR: Cor de Osso IK (cinemática inversa)

en: Bone Outline Color
pt_BR: Cor de Contorno do Osso

en: Bone Outline Size
pt_BR: Tamanho do Contorno do Osso

en: Viewport Border Color
pt_BR: Cor da Borda de Viewport

en: Constrain Editor View
pt_BR: Restringir Visão do Editor

en: Simple Panning
pt_BR: Panoramização Simples

en: Scroll To Pan
pt_BR: Rolar para Panoramizar

en: Pan Speed
pt_BR: Velocidade da Panoramização

en: Poly Editor
pt_BR: Editor de Polígonos

en: Point Grab Radius
pt_BR: Raio de Agarro ao Ponto

en: Show Previous Outline
pt_BR: Exibir Prévia Anterior

en: Autorename Animation Tracks
pt_BR: Renomear Automaticamente Faixa de Animação

en: Default Create Bezier Tracks
pt_BR: Criar Faixa de Bezier por Padrão

en: Default Create Reset Tracks
pt_BR: Criar Faixa RESET Por Padrão

en: Onion Layers Past Color
pt_BR: Cor da Camada de Cebola Anterior

en: Onion Layers Future Color
pt_BR: Cor da Camada de Cebola Posterior

en: Visual Editors
pt_BR: Editores Visuais

en: Minimap Opacity
pt_BR: Opacidade do Mini-Mapa

en: Window Placement
pt_BR: Colocação da Janela

en: Rect
pt_BR: Retângulo

en: Rect Custom Position
pt_BR: Posição Personalizada Do Retângulo

en: Screen
pt_BR: Tela

en: Auto Save
pt_BR: Salvar Automaticamente

en: Save Before Running
pt_BR: Salvar Antes de Executar

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte

en: Remote Host
pt_BR: Hospedeiro Remoto

en: Remote Port
pt_BR: Porta Remota

en: Editor SSL Certificates
pt_BR: Certificados SSL do Editor

en: HTTP Proxy
pt_BR: Proxy HTTP

en: Host
pt_BR: Hospedeiro

en: Port
pt_BR: Porta

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
pt_BR: Gerenciador de Projetos

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Sorting Order
pt_BR: Ordem de Classificação

en: Symbol Color
pt_BR: Cor do Simbolo

en: Keyword Color
pt_BR: Cor de Palavra Chave

en: Control Flow Keyword Color
pt_BR: Core de Palavra Chave de Controle de Fluxo

en: Base Type Color
pt_BR: Cor de Tipo Base

en: Engine Type Color
pt_BR: Cor de Tipo da Engine

en: User Type Color
pt_BR: Cor de Tipo Do Usuário

en: Comment Color
pt_BR: Cor de Comentário

en: String Color
pt_BR: Cor da String

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Completion Background Color
pt_BR: Cor de Fundo de Acabamento

en: Completion Selected Color
pt_BR: Cor de Sugestão Selecionada

en: Completion Existing Color
pt_BR: Cor de Sugestão Existente

en: Completion Scroll Color
pt_BR: Cor da Barra de Rolagem de Sugestão

en: Completion Font Color
pt_BR: Cor da Fonte de Sugestão

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Line Number Color
pt_BR: Cor do Número da Linha

en: Safe Line Number Color
pt_BR: Cor do Número da Linha Segura

en: Caret Color
pt_BR: Cor do Cursor

en: Caret Background Color
pt_BR: Cor de Fundo de Acentuação

en: Text Selected Color
pt_BR: Cor do Texto Selecionado

en: Selection Color
pt_BR: Cor da Seleção

en: Brace Mismatch Color
pt_BR: Cor de Chave Incompatível

en: Current Line Color
pt_BR: Cor da Linha Atual

en: Line Length Guideline Color
pt_BR: Cor do Tamanho de Linha Guia

en: Word Highlighted Color
pt_BR: Cor da Palavra em Destaque

en: Number Color
pt_BR: Cor de Número

en: Function Color
pt_BR: Cor de Função

en: Member Variable Color
pt_BR: Cor de Variável Membro

en: Mark Color
pt_BR: Cor de Marcação

en: Bookmark Color
pt_BR: Cor de Bookmark

en: Breakpoint Color
pt_BR: Cor de Ponto de Quebra

en: Executing Line Color
pt_BR: Cor da Linha em Execução

en: Code Folding Color
pt_BR: Cor da Dobradiça de Código

en: Search Result Color
pt_BR: Cor do Resultado de Pesquisa

en: Search Result Border Color
pt_BR: Cor da Borda do Resultado de Pesquisa

en: Hold %s to round to integers. Hold Shift for more precise changes.
pt_BR: Segure %s para arredondar para inteiros. Segure Shift para aplicar mudanças mais precisas.

en: Flat
pt_BR: Raso

en: Hide Slider
pt_BR: Esconder Rolagem

en: Select Node(s) to Import
pt_BR: Selecione Nó(s) para Importar

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Scene Path:
pt_BR: Caminho da Cena:

en: Import From Node:
pt_BR: Importar a Partir do Nó:

note: TRANSLATORS: %s refers to the name of a version control system (e.g. "Git").
en: %s Error
pt_BR: Erro %s

en: Open the folder containing these templates.
pt_BR: Abrir a pasta contendo esses modelos.

en: Uninstall these templates.
pt_BR: Desinstalar esses modelos.

en: There are no mirrors available.
pt_BR: Não há espelhos disponíveis.

en: Retrieving the mirror list...
pt_BR: Reconectando a lista de espelhos...

en: Starting the download...
pt_BR: Iniciando o download...

en: Error requesting URL:
pt_BR: Erro ao solicitar URL:

en: Connecting to the mirror...
pt_BR: Conectando ao espelho...

en: Can't resolve the requested address.
pt_BR: Não é possível resolver o endereço solicitado.

en: Can't connect to the mirror.
pt_BR: Não foi possível conectar ao espelho.

en: No response from the mirror.
pt_BR: Sem resposta do espelho.

en: Request failed.
pt_BR: A solicitação falhou.

en: Request ended up in a redirect loop.
pt_BR: A solicitação acabou em um loop de redirecionamento.

en: Request failed:
pt_BR: Falha na solicitação:

en: Download complete; extracting templates...
pt_BR: Download completo; extraindo modelos...

en: Cannot remove temporary file:
pt_BR: Não é possível remover o arquivo temporário:

en: Templates installation failed.
    The problematic templates archives can be found at '%s'.
pt_BR: Falha na instalação de modelos. 
    Os arquivos de modelos problemáticos podem ser encontrados em '%s'.

en: Error getting the list of mirrors.
pt_BR: Erro ao obter a lista de espelhos.

en: Error parsing JSON with the list of mirrors. Please report this issue!
pt_BR: Erro ao analisar o JSON da lista de espelhos. Por favor, reporte este problema!

en: Best available mirror
pt_BR: Melhor espelho disponível

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
pt_BR: Nenhum link de download encontrado para esta versão. Downloads diretos são disponível apenas para lançamentos oficiais.

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Resolving
pt_BR: Resolvendo

en: Can't Resolve
pt_BR: Não foi possível resolver

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: Can't Connect
pt_BR: Não foi Possível Conectar

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Requesting...
pt_BR: Solicitando...

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Connection Error
pt_BR: Erro de Conexão

en: SSL Handshake Error
pt_BR: Erro SSL Handshake

en: Can't open the export templates file.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de modelos de exportação.

en: Invalid version.txt format inside the export templates file: %s.
pt_BR: Formato de version.txt inválido dentro do arquivo de modelos de exportação: %s.

en: No version.txt found inside the export templates file.
pt_BR: Não foi possível encontrar um version.txt dentro do arquivo de modelos de exportação.

en: Error creating path for extracting templates:
pt_BR: Erro ao criar caminho para extrair modelos:

en: Extracting Export Templates
pt_BR: Extraindo Modelos de Exportação

en: Importing:
pt_BR: Importando:

en: Remove templates for the version '%s'?
pt_BR: Remover modelo para a versão '%s'?

en: Uncompressing Android Build Sources
pt_BR: Descompactando Fontes de Compilação do Android

en: Export Template Manager
pt_BR: Gerenciador de Exportação de Modelo

en: Current Version:
pt_BR: Versão Atual:

en: Export templates are missing. Download them or install from a file.
pt_BR: Os modelos de exportação estão faltando. Baixe-os ou instale a partir de um arquivo.

en: Export templates are installed and ready to be used.
pt_BR: As exportações de modelos estão instaladas e prontas para serem usadas.

en: Open Folder
pt_BR: Abrir Pasta

en: Open the folder containing installed templates for the current version.
pt_BR: Abre a pasta contendo modelos instalados para a versão atual.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Uninstall templates for the current version.
pt_BR: Desinstalar modelos da versão atual.

en: Download from:
pt_BR: Baixar de:

en: Open in Web Browser
pt_BR: Abrir no Navegador

en: Copy Mirror URL
pt_BR: Copiar URL do Espelho

en: Download and Install
pt_BR: Baixar e Instalar

en: Download and install templates for the current version from the best possible mirror.
pt_BR: Baixa e instala modelos para a versão atual a partir do melhor espelho possível.

en: Official export templates aren't available for development builds.
pt_BR: Modelos de exportação oficiais não estão disponíveis para compilações de desenvolvimento.

en: Install from File
pt_BR: Instalar a Partir do Arquivo

en: Install templates from a local file.
pt_BR: Importar modelos de um arquivo local.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel the download of the templates.
pt_BR: Cancelar o download dos modelos.

en: Other Installed Versions:
pt_BR: Outras Versões Instaladas:

en: Uninstall Template
pt_BR: Desinstalar Template

en: Select Template File
pt_BR: Selecionar o Arquivo de Modelo

en: Godot Export Templates
pt_BR: Modelos de Exportação

en: The templates will continue to download.
    You may experience a short editor freeze when they finish.
pt_BR: Os modelos continuarão sendo baixados.
    Você pode experienciar um pequeno congelamento no editor ao terminar.

en: File Server
pt_BR: Servidor de Arquivos

en: Password
pt_BR: Senha

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Status: Import of file failed. Please fix file and reimport manually.
pt_BR: Estado: Falha na importação do arquivo. Por favor, conserte o arquivo e reimporte manualmente.

en: Importing has been disabled for this file, so it can't be opened for editing.
pt_BR: A importação foi desativada para este arquivo, por isso não pode ser aberto para edição.

en: Cannot move/rename resources root.
pt_BR: Impossível mover/renomear raiz dos recursos.

en: Cannot move a folder into itself.
pt_BR: Impossível mover uma pasta nela mesma.

en: Error moving:
pt_BR: Erro ao mover:

en: Error duplicating:
pt_BR: Erro ao duplicar:

en: Unable to update dependencies:
pt_BR: Não foi possível atualizar dependências:

en: No name provided.
pt_BR: Nenhum nome fornecido.

en: Provided name contains invalid characters.
pt_BR: O nome fornecido contém caracteres inválidos.

en: A file or folder with this name already exists.
pt_BR: Um arquivo ou pasta com esse nome já existe.

en: Name contains invalid characters.
pt_BR: Nome contém caracteres inválidos.

en: This file extension is not recognized by the editor.
    If you want to rename it anyway, use your operating system's file manager.
    After renaming to an unknown extension, the file won't be shown in the editor anymore.
pt_BR: Esta extensão de arquivo não é reconhecida pelo editor.
    Se ainda assim você deseja renomear, utilize o explorador de arquivos do seu sistema operacional.
    Após renomear para uma extensão desconhecida, este arquivo não será mais exibida pelo editor.

en: The following files or folders conflict with items in the target location '%s':
    
    %s
    
    Do you wish to overwrite them?
pt_BR: Os seguintes arquivos ou pastas entram em conflito com os itens do local '%s':
    
    %s
    
    Deseja sobreescrever?

en: Renaming file:
pt_BR: Renomear arquivo:

en: Renaming folder:
pt_BR: Renomear pasta:

en: Duplicating file:
pt_BR: Duplicando arquivo:

en: Duplicating folder:
pt_BR: Duplicando pasta:

en: New Inherited Scene
pt_BR: Nova Cena Herdada

en: Set As Main Scene
pt_BR: Definido como Cena Principal

en: Open Scenes
pt_BR: Abrir Cenas

en: Instance
pt_BR: Instância

en: Add to Favorites
pt_BR: Adicionar aos Favoritos

en: Remove from Favorites
pt_BR: Remover dos Favoritos

en: Edit Dependencies...
pt_BR: Editar Dependências...

en: View Owners...
pt_BR: Visualizar Proprietários...

en: Move To...
pt_BR: Mover Para...

en: New Scene...
pt_BR: Nova Cena...

en: New Script...
pt_BR: Novo Script...

en: New Resource...
pt_BR: Novo Recurso...

en: Expand All
pt_BR: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt_BR: Recolher Tudo

en: Sort files
pt_BR: Ordenar arquivos

en: Sort by Name (Ascending)
pt_BR: Ordenar por Nome (Crescente)

en: Sort by Name (Descending)
pt_BR: Ordenar por Nome (Decrescente)

en: Sort by Type (Ascending)
pt_BR: Ordenar por Tipo (Crescente)

en: Sort by Type (Descending)
pt_BR: Ordenar por Tipo (Decrescente)

en: Sort by Last Modified
pt_BR: Ordenar por Último Modificado

en: Sort by First Modified
pt_BR: Ordenar por Primeiro Modificado

en: Duplicate...
pt_BR: Duplicar...

en: Rename...
pt_BR: Renomear...

en: Focus the search box
pt_BR: Foca a caixa de pesquisa

en: Previous Folder/File
pt_BR: Pasta/Arquivo Anterior

en: Next Folder/File
pt_BR: Próxima Pasta/Arquivo

en: Re-Scan Filesystem
pt_BR: Re-escanear Sistema de Arquivos

en: Toggle Split Mode
pt_BR: Alternar Modo Split

en: Search files
pt_BR: Pesquisar arquivos

en: Scanning Files,
    Please Wait...
pt_BR: Escaneando arquivos,
    Por favor aguarde...

en: Move
pt_BR: Mover

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Overwrite
pt_BR: Sobrescrever

en: Create Scene
pt_BR: Criar Cena

en: Create Script
pt_BR: Criar Script

en: Find in Files
pt_BR: Localizar nos arquivos

en: Find:
pt_BR: Encontrar:

en: Replace:
pt_BR: Substituir:

en: Folder:
pt_BR: Pasta:

en: Filters:
pt_BR: Filtros:

en: Include the files with the following extensions. Add or remove them in ProjectSettings.
pt_BR: Inclui os arquivos com as seguintes extensões. Adicione ou remova os arquivos em ProjectSettings.

en: Find...
pt_BR: Localizar...

en: Replace...
pt_BR: Substituir...

en: Replace in Files
pt_BR: Substituir em Arquivos

en: Replace All (NO UNDO)
pt_BR: Substituir tudo (SEM DESFAZER)

en: Searching...
pt_BR: Procurando...

en: %d match in %d file.
pt_BR: %d corresponde a %d arquivo.

en: %d matches in %d file.
pt_BR: %d correspondências no arquivo %d.

en: %d matches in %d files.
pt_BR: %d correspondências no arquivo %d.

en: Add to Group
pt_BR: Adicionar ao Grupo

en: Remove from Group
pt_BR: Remover do Grupo

en: Group name already exists.
pt_BR: Nome do grupo já existe.

en: Invalid group name.
pt_BR: Nome de grupo inválido.

en: Rename Group
pt_BR: Renomear Grupo

en: Delete Group
pt_BR: Remover Grupo

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Nodes Not in Group
pt_BR: Nós fora do Grupo

en: Filter nodes
pt_BR: Filtrar nós

en: Nodes in Group
pt_BR: Nós no Grupo

en: Empty groups will be automatically removed.
pt_BR: Grupos vazios serão removidos automaticamente.

en: Group Editor
pt_BR: Editor de Grupos

en: Manage Groups
pt_BR: Gerenciar Grupos

en: Use Ambient
pt_BR: Utilizar Ambient

en: Create From
pt_BR: Criar à Partir de

en: Threshold
pt_BR: Limite

en: Compress
pt_BR: Comprimir

en: Delimiter
pt_BR: Delimitador

en: ColorCorrect
pt_BR: Corrigir as Cores

en: No BPTC If RGB
pt_BR: Não utilizar BPTC se for RGB

en: Flags
pt_BR: Sinalizadores

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Anisotropic
pt_BR: Anisotrópico

en: Slices
pt_BR: Fatias

en: Generate Tangents
pt_BR: Gerar Tangentes

en: Scale Mesh
pt_BR: Redimensionar Malha

en: Offset Mesh
pt_BR: Malha de Deslocamento

en: Octahedral Compression
pt_BR: Compressão Octaedral

en: Optimize Mesh Flags
pt_BR: Otimizar Sinalizadores da Malha

en: Import as Single Scene
pt_BR: Importar como Cena Única

en: Import with Separate Animations
pt_BR: Importar com Animações Separadas

en: Import with Separate Materials
pt_BR: Importar com Materiais Separados

en: Import with Separate Objects
pt_BR: Importar com Objetos Separados

en: Import with Separate Objects+Materials
pt_BR: Importar com Objetos+Materiais Separados

en: Import with Separate Objects+Animations
pt_BR: Importar com Objetos+Animações Separados

en: Import with Separate Materials+Animations
pt_BR: Importar com Materiais+Animações Separados

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
pt_BR: Importar com Objetos+Materiais+Animações Separados

en: Import as Multiple Scenes
pt_BR: Importar como Múltiplas Cenas

en: Import as Multiple Scenes+Materials
pt_BR: Importar como Múltiplas Cenas+Materiais

en: Nodes
pt_BR: Nós

en: Root Type
pt_BR: Tipo da Raiz

en: Root Name
pt_BR: Nome da Raiz

en: Root Scale
pt_BR: Escala da Raiz

en: Custom Script
pt_BR: Script Personalizado

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Use Legacy Names
pt_BR: Utilizar Nomes Legados

en: Materials
pt_BR: Materiais

en: Keep On Reimport
pt_BR: Manter ao Reimportar

en: Meshes
pt_BR: Malhas

en: Ensure Tangents
pt_BR: Garantir Tangentes

en: Light Baking
pt_BR: Bake de Mapa de Luz

en: Lightmap Texel Size
pt_BR: Tamanho do Texel no Mapa de Luz

en: Skins
pt_BR: Peles

en: Use Named Skins
pt_BR: Utilizar Peles com Nome

en: External Files
pt_BR: Arquivos Externos

en: Store In Subdir
pt_BR: Salvar em Sub Diretório

en: Filter Script
pt_BR: Filtrar Script

en: Keep Custom Tracks
pt_BR: Manter Faixas Personalizadas

en: Optimizer
pt_BR: Otimizador

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Max Linear Error
pt_BR: Erro Linear Máximo

en: Max Angular Error
pt_BR: Erro Angular Máximo

en: Max Angle
pt_BR: Ângulo Máximo

en: Remove Unused Tracks
pt_BR: Remover Faixas não Utilizadas

en: Clips
pt_BR: Clipes

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Import Scene
pt_BR: Importar Cena

en: Importing Scene...
pt_BR: Importando Cena...

en: Generating Lightmaps
pt_BR: Gerando Lightmaps

en: Generating for Mesh:
pt_BR: Gerando para malha:

en: Running Custom Script...
pt_BR: Rodando Script Personalizado...

en: Couldn't load post-import script:
pt_BR: O script de pós-importação não pôde ser carregado:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
pt_BR: Script pós-importação inválido/quebrado (verifique o console):

en: Error running post-import script:
pt_BR: Erro ao rodar script pós-importação:

en: Did you return a Node-derived object in the `post_import()` method?
pt_BR: Você retornou um objeto derivado de Nó no método `post_import()`?

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: %s: Texture detected as used as a normal map in 3D. Enabling red-green texture compression to reduce memory usage (blue channel is discarded).
pt_BR: %s: Foi detectado que a textura está sendo utilizada como mapa normal em 3D. Habilitando a compressão vermelho/verde para reduzir o uso de memória (o canal azul é descartado).

en: %s: Texture detected as used in 3D. Enabling filter, repeat, mipmap generation and VRAM texture compression.
pt_BR: %s: Foi detectado que a textura está sendo utilizada em 3D. Habilitando a filtro, repetir, geração de mipmap e compressão de textura VRAM.

en: 2D, Detect 3D
pt_BR: 2D, Detecte 3D

en: 2D Pixel
pt_BR: Pixel 2D

en: Lossy Quality
pt_BR: Com Perda de Qualidade

en: HDR Mode
pt_BR: Modo HDR

en: Normal Map
pt_BR: Mapa Normal

en: Process
pt_BR: Processar

en: Fix Alpha Border
pt_BR: Corrigir Alpha da Borda

en: Premult Alpha
pt_BR: Pré-Multiplicar Alpha

en: Hdr As Srgb
pt_BR: HDR como SRGB

en: Invert Color
pt_BR: Inverter Cor

en: Normal Map Invert Y
pt_BR: Inverter Y do Mapa Normal

en: Size Limit
pt_BR: Limite de Tamanho

en: Detect 3D
pt_BR: Detectar 3D

en: Warning, no suitable PC VRAM compression enabled in Project Settings. This texture will not display correctly on PC.
pt_BR: Atenção, nenhuma forma adequada de Compressão VRAM para PC foi habilitada nas Configurações do Projeto. Esta textura não será exibida corretamente em PCs.

en: Atlas File
pt_BR: Arquivo do Atlas

en: Import Mode
pt_BR: Modo de Importação

en: Crop To Region
pt_BR: Recortar para Região

en: Trim Alpha Border From Region
pt_BR: Aparar Borda Alfa da Região

en: Force
pt_BR: Forçar

en: 8 Bit
pt_BR: 8 Bits

en: Max Rate
pt_BR: Frequência Máxima

en: Max Rate Hz
pt_BR: Frequência Máxima Hz

en: Trim
pt_BR: Aparar

en: Normalize
pt_BR: Normalizar

en: Loop Mode
pt_BR: Modo de Loop

en: Loop Begin
pt_BR: Inicio do Loop

en: Loop End
pt_BR: Fim do Loop

en: Select Importer
pt_BR: Selecione Importador

en: Importer:
pt_BR: Importador:

en: Reset to Defaults
pt_BR: Redefinir para o padrão

en: Keep File (No Import)
pt_BR: Manter Arquivo (Sem Importação)

en: %d Files
pt_BR: %d Arquivos

en: Set as Default for '%s'
pt_BR: Definir como Padrão para '%s'

en: Clear Default for '%s'
pt_BR: Limpar Padrão para '%s'

en: Reimport
pt_BR: Reimportar

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
pt_BR: Você tem mudanças pendentes que não foram aplicadas ainda. Clique em Reimportar para aplicar as mudanças feitas nas opções de importação.
    Selecionado outro recurso no painel do Sistema de Arquivos sem ter clicado em Reimportar primeiro ira descartar as mudanças feitas no painel de Importar.

en: Import As:
pt_BR: Importar como:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
pt_BR: Salvar cenas, reimportar e reiniciar

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
pt_BR: Mudar o tipo de um arquivo importado necessita a reinicialização do editor.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
pt_BR: AVISO: Existem objetos que utilizam esse recurso, eles podem parar de carregar apropriadamente.

en: Select a resource file in the filesystem or in the inspector to adjust import settings.
pt_BR: Selecione um arquivo de recurso no sistema de arquivos ou no inspetor para ajustar as configurações de importação.

en: Failed to load resource.
pt_BR: Falha ao carregar recurso.

en: Property Name Style
pt_BR: Estilo do Nome da Propriedade

en: Raw
pt_BR: Bruto

en: Capitalized
pt_BR: Capitalizado

en: Localized
pt_BR: Localizado

en: Localization not available for current language.
pt_BR: Localização não disponível para linguagem atual.

en: Copy Properties
pt_BR: Copiar Propriedades

en: Paste Properties
pt_BR: Colar Propriedades

en: Make Sub-Resources Unique
pt_BR: Tornar Únicos os Sub-recursos

en: Create a new resource in memory and edit it.
pt_BR: Cria um novo recurso na memória e o edita.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
pt_BR: Carrega um recurso existente do disco e o edita.

en: Save the currently edited resource.
pt_BR: Salva o recurso editado atualmente.

en: Save As...
pt_BR: Salvar Como...

en: Extra resource options.
pt_BR: Opções de recursos extras.

en: Edit Resource from Clipboard
pt_BR: Editar Recursos da Área de Transferência

en: Copy Resource
pt_BR: Copiar Recurso

en: Make Resource Built-In
pt_BR: Tornar Embutido

en: Go to the previous edited object in history.
pt_BR: Ir ao objeto editado anteriormente no histórico.

en: Go to the next edited object in history.
pt_BR: Ir ao próximo objeto editado no histórico.

en: History of recently edited objects.
pt_BR: Histórico dos objetos editados recentemente.

en: Open documentation for this object.
pt_BR: Abrir documentação para esse objeto.

en: Open Documentation
pt_BR: Abrir Documentação

en: Filter properties
pt_BR: Filtrar propriedades

en: Manage object properties.
pt_BR: Gerenciar propriedades do objeto.

en: Changes may be lost!
pt_BR: Alterações podem ser perdidas!

en: MultiNode Set
pt_BR: Conjunto de MultiNode

en: Select a single node to edit its signals and groups.
pt_BR: Selecione um nó para editar seus sinais e grupos.

en: Edit a Plugin
pt_BR: Editar um Plugin

en: Create a Plugin
pt_BR: Criar um Plugin

en: Plugin Name:
pt_BR: Nome do Plugin:

en: Subfolder:
pt_BR: Subpasta:

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Script Name:
pt_BR: Nome do Script:

en: Activate now?
pt_BR: Ativar agora?

en: Create Polygon
pt_BR: Criar Polígono

en: Create points.
pt_BR: Criar pontos.

en: Edit points.
    LMB: Move Point
    RMB: Erase Point
pt_BR: Editar pontos:
    Botão esquerdo do mouse: Mover Ponto
    Botão direito do mouse: Apagar Ponto

en: Erase points.
pt_BR: Apagar pontos.

en: Edit Polygon
pt_BR: Editar Polígono

en: Insert Point
pt_BR: Inserir Ponto

en: Edit Polygon (Remove Point)
pt_BR: Editar Polígono (Remover Ponto)

en: Remove Polygon And Point
pt_BR: Remover Polígono e Ponto

en: Add Animation
pt_BR: Adicionar Animação

en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Load...
pt_BR: Carregar...

en: Move Node Point
pt_BR: Mover o Ponto do Nó

en: Change BlendSpace1D Limits
pt_BR: Alterar limites do BlendSpace1D

en: Change BlendSpace1D Labels
pt_BR: Alterar rótulos BlendSpace1D

en: This type of node can't be used. Only root nodes are allowed.
pt_BR: Esse tipo de nó não pode ser utilizado. Apenas nós raízes são permitidos.

en: Add Node Point
pt_BR: Adicionar Ponto de Nó

en: Add Animation Point
pt_BR: Adicionar ponto de Animação

en: Remove BlendSpace1D Point
pt_BR: Remover Ponto BlendSpace1D

en: Move BlendSpace1D Node Point
pt_BR: Mover Ponto de Nó do BlendSpace1D

en: AnimationTree is inactive.
    Activate to enable playback, check node warnings if activation fails.
pt_BR: A AnimationTree está inativa.
    Ative-a para permitir a reprodução, cheque os avisos de nós caso a ativação falhe.

en: Set the blending position within the space
pt_BR: Definir posição de mescla dentro do espaço

en: Select and move points, create points with RMB.
pt_BR: Selecionar e mover pontos, criar pontos com o botão direito do mouse.

en: Enable snap and show grid.
pt_BR: Habilitar snap e mostrar a grade.

en: Point
pt_BR: Ponto

en: Open Editor
pt_BR: Abrir Editor

en: Open Animation Node
pt_BR: Abrir Nó de Animação

en: Triangle already exists.
pt_BR: Triângulo já existe.

en: Add Triangle
pt_BR: Adicionar Triângulo

en: Change BlendSpace2D Limits
pt_BR: Alterar limites de BlendSpace2D

en: Change BlendSpace2D Labels
pt_BR: Alterar rótulos de BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Point
pt_BR: Remover Ponto do BlendSpace2D

en: Remove BlendSpace2D Triangle
pt_BR: Remover Triangulo do BlendSpace2D

en: BlendSpace2D does not belong to an AnimationTree node.
pt_BR: BlendSpace2D não pertence ao nó AnimationTree.

en: No triangles exist, so no blending can take place.
pt_BR: Não existem triângulos, então nenhuma mistura pode acontecer.

en: Toggle Auto Triangles
pt_BR: Alternar Triângulos Automáticos

en: Create triangles by connecting points.
pt_BR: Crie triângulos conectando pontos.

en: Erase points and triangles.
pt_BR: Apagar pontos e triângulos.

en: Generate blend triangles automatically (instead of manually)
pt_BR: Gerar triângulos de mistura automaticamente (em vez de manualmente)

en: Blend:
pt_BR: Misturar:

en: Parameter Changed:
pt_BR: Parâmetro Modificado:

en: Edit Filters
pt_BR: Editar Filtros

en: Output node can't be added to the blend tree.
pt_BR: Nó de Saída não pode ser adicionado à árvore de mistura.

en: Add Node to BlendTree
pt_BR: Adicionar Nó(s) à BlendTree

en: Node Moved
pt_BR: Nó Movido

en: Unable to connect, port may be in use or connection may be invalid.
pt_BR: Incapaz de conectar, a porta pode estar em uso ou a conexão é inválida.

en: Nodes Connected
pt_BR: Nós Conectados

en: Nodes Disconnected
pt_BR: Nós Desconectados

en: Set Animation
pt_BR: Definir Animação

en: Delete Node
pt_BR: Excluir Nó

en: Delete Node(s)
pt_BR: Excluir Nó(s)

en: Toggle Filter On/Off
pt_BR: Ligar/Desligar Filtro

en: Change Filter
pt_BR: Alterar Filtro

en: No animation player set, so unable to retrieve track names.
pt_BR: Nenhum reprodutor de animação foi definido, então não é possível obter os nomes das trilhas.

en: Player path set is invalid, so unable to retrieve track names.
pt_BR: O caminho definido para o reprodutor é inválido, então não é possível obter os nomes das trilhas.

en: Animation player has no valid root node path, so unable to retrieve track names.
pt_BR: O reprodutor de animações não tem um caminho de nó raiz válido, então não é possível obter os nomes das trilhas.

en: Anim Clips
pt_BR: Clipes de Animação

en: Audio Clips
pt_BR: Clipes de Áudio

en: Functions
pt_BR: Funções

en: Node Renamed
pt_BR: Nó Renomeado

en: Add Node...
pt_BR: Adicionar Nó...

en: Edit Filtered Tracks:
pt_BR: Editar trilhas filtradas:

en: Enable Filtering
pt_BR: Habilitar Filtragem

en: Toggle Autoplay
pt_BR: Alternar Início Automático

en: New Animation Name:
pt_BR: Novo Nome da Animação:

en: New Anim
pt_BR: Nova Animação

en: Create New Animation
pt_BR: Criar Nova Animação

en: Change Animation Name:
pt_BR: Alterar Nome da Animação:

en: Rename Animation
pt_BR: Renomear Animação

en: Delete Animation?
pt_BR: Excluir Animação?

en: Remove Animation
pt_BR: Remover Animação

en: Invalid animation name!
pt_BR: Nome de animação inválido!

en: Animation name already exists!
pt_BR: O nome da animação já existe!

en: Duplicate Animation
pt_BR: Duplicar Animação

en: Blend Next Changed
pt_BR: Misturar com o Próximo Alterado

en: Change Blend Time
pt_BR: Alterar Tempo de Mistura

en: Load Animation
pt_BR: Carregar Animação

en: No animation resource on clipboard!
pt_BR: Nenhum recurso de animação na área de transferência!

en: Pasted Animation
pt_BR: Animação Colada

en: Paste Animation
pt_BR: Colar Animação

en: Play selected animation backwards from current pos. (A)
pt_BR: Iniciar animação selecionada de trás pra frente a partir da posição atual. (A)

en: Play selected animation backwards from end. (Shift+A)
pt_BR: Iniciar animação selecionada de trás pra frente a partir do fim. (Shift+A)

en: Stop animation playback. (S)
pt_BR: Parar reprodução da animação. (S)

en: Play selected animation from start. (Shift+D)
pt_BR: Reproduzir animação selecionada do início. (Shift +D)

en: Play selected animation from current pos. (D)
pt_BR: Reproduzir animação selecionada da posição atual. (D)

en: Animation position (in seconds).
pt_BR: Posição da Animação (em segundos).

en: Scale animation playback globally for the node.
pt_BR: Escalonar reprodução da animação globalmente para o nó.

en: Animation Tools
pt_BR: Ferramentas de Animação

en: New
pt_BR: Novo

en: Paste As Reference
pt_BR: Colar como Referência

en: Edit Transitions...
pt_BR: Editar Conexões...

en: Open in Inspector
pt_BR: Abrir no inspetor

en: Display list of animations in player.
pt_BR: Mostrar lista de animações no player.

en: Autoplay on Load
pt_BR: Auto-reprodução ao Carregar

en: Enable Onion Skinning
pt_BR: Ativar Papel Vegetal

en: Onion Skinning Options
pt_BR: Opções do Onion Skinning

en: Directions
pt_BR: Direções

note: TRANSLATORS: Opposite of "Future", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Past
pt_BR: Passado

note: TRANSLATORS: Opposite of "Past", refers to a direction in animation onion skinning.
en: Future
pt_BR: Futuro

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: 1 step
pt_BR: 1 passo

en: 2 steps
pt_BR: 2 passos

en: 3 steps
pt_BR: 3 passos

en: Differences Only
pt_BR: Apenas Diferenças

en: Force White Modulate
pt_BR: Forçar Módulo Branco

en: Include Gizmos (3D)
pt_BR: Incluir Gizmos (3D)

en: Pin AnimationPlayer
pt_BR: Fixar AnimationPlayer

en: Animation Name:
pt_BR: Nome da Animação:

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Blend Times:
pt_BR: Tempos de Mistura:

en: Next (Auto Queue):
pt_BR: Próximo (Auto-enfileirar):

en: Cross-Animation Blend Times
pt_BR: Tempos de Mistura de Animação Cruzada

en: Move Node
pt_BR: Mover Nó

en: Transition exists!
pt_BR: A transição já existe!

en: Add Transition
pt_BR: Adicionar Transição

en: Add Node
pt_BR: Adicionar Nó

en: End
pt_BR: Fim

en: Immediate
pt_BR: Imediato

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: At End
pt_BR: No Fim

en: Travel
pt_BR: Viagem

en: Start and end nodes are needed for a sub-transition.
pt_BR: Nó inicial e final são necessários para uma sub-transição.

en: No playback resource set at path: %s.
pt_BR: Sem recurso de playback definido no caminho: %s.

en: Node Removed
pt_BR: Nó Removido

en: Transition Removed
pt_BR: Transição Removida

en: Set Start Node (Autoplay)
pt_BR: Configurar Nó de Início (auto reprodução)

en: Select and move nodes.
    RMB to add new nodes.
    Shift+LMB to create connections.
pt_BR: Selecione e movimente nós.
    Botão direito do mouse para adicionar novos nós.
    Shift + botão esquerdo do mouse para criar conexões.

en: Create new nodes.
pt_BR: Criar novos nós.

en: Connect nodes.
pt_BR: Conectar nós.

en: Remove selected node or transition.
pt_BR: Remover nó ou trilha selecionada.

en: Toggle autoplay this animation on start, restart or seek to zero.
pt_BR: Alternar a reprodução automática dessa animação ao iniciar, reiniciar ou procurar ao zero.

en: Set the end animation. This is useful for sub-transitions.
pt_BR: Definir a animação final. Isso é útil para sub-transições.

en: Transition:
pt_BR: Transição:

en: Play Mode:
pt_BR: Modo Panorâmico:

en: AnimationTree
pt_BR: Árvore de Animação

en: New name:
pt_BR: Novo nome:

en: Fade In (s):
pt_BR: [i]Fade In[/i](s):

en: Fade Out (s):
pt_BR: [i]Fade Out[/i](s):

en: Blend
pt_BR: Misturar

en: Auto Restart:
pt_BR: Reinício Automático:

en: Restart (s):
pt_BR: Reinício(s):

en: Random Restart (s):
pt_BR: Reinício(s) Aleatório(s):

en: Start!
pt_BR: Iniciar!

en: Amount:
pt_BR: Quantidade:

en: Blend 0:
pt_BR: Misturar 0:

en: Blend 1:
pt_BR: Misturar 1:

en: X-Fade Time (s):
pt_BR: Tempo do X-Fade (s):

en: Add Input
pt_BR: Adicionar Entrada

en: Clear Auto-Advance
pt_BR: Limpar Avanço Automático

en: Set Auto-Advance
pt_BR: Definir Avanço Automático

en: Delete Input
pt_BR: Deletar Entrada

en: Animation tree is valid.
pt_BR: Árvore de Animação é válida.

en: Animation tree is invalid.
pt_BR: Árvore de Animação é inválida.

en: Animation Node
pt_BR: Nó de Animação

en: OneShot Node
pt_BR: Nó OneShot

en: Mix Node
pt_BR: Nó Mix

en: Blend2 Node
pt_BR: Nó Blend2

en: Blend3 Node
pt_BR: Nó Blend3

en: Blend4 Node
pt_BR: Nó Blend4

en: TimeScale Node
pt_BR: Nó TimeScale

en: TimeSeek Node
pt_BR: Nó TimeSeek

en: Transition Node
pt_BR: Nó Transition

en: Import Animations...
pt_BR: Importar Animações...

en: Edit Node Filters
pt_BR: Editar Filtros de Nó

en: Filters...
pt_BR: Filtros...

en: Use Threads
pt_BR: Usar Threads

en: Contents:
pt_BR: Conteúdo:

en: View Files
pt_BR: Ver Arquivos

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Connection error, please try again.
pt_BR: Erro na conexão, por favor tente novamente.

en: Can't connect.
pt_BR: Não foi possível conectar.

en: Can't connect to host:
pt_BR: Não foi possível conectar ao host:

en: No response from host:
pt_BR: Sem resposta do host:

en: No response.
pt_BR: Sem resposta.

en: Can't resolve hostname:
pt_BR: Não foi possível resolver o hostname:

en: Can't resolve.
pt_BR: Não foi possível resolver.

en: Request failed, return code:
pt_BR: A solicitação falhou, código de retorno:

en: Cannot save response to:
pt_BR: Não é possível salvar a resposta para:

en: Write error.
pt_BR: Erro ao gravar.

en: Request failed, too many redirects
pt_BR: A solicitação falhou, muitos redirecionamentos

en: Redirect loop.
pt_BR: Loop de redirecionamento.

en: Request failed, timeout
pt_BR: A solicitação falhou, tempo esgotado

en: Timeout.
pt_BR: Tempo esgotado.

en: Failed:
pt_BR: Falhou:

en: Bad download hash, assuming file has been tampered with.
pt_BR: Hash de download ruim, assumindo que o arquivo foi adulterado.

en: Expected:
pt_BR: Esperado:

en: Got:
pt_BR: Obtido:

en: Failed SHA-256 hash check
pt_BR: Falha na verificação da hash SHA-256

en: Asset Download Error:
pt_BR: Erro no Download do Asset:

en: Downloading (%s / %s)...
pt_BR: Baixando (%s / %s)...

en: Downloading...
pt_BR: Baixando...

en: Resolving...
pt_BR: Resolvendo...

en: Error making request
pt_BR: Erro ao fazer solicitação

en: Idle
pt_BR: Ocioso

en: Install...
pt_BR: Instalar...

en: Retry
pt_BR: Tentar Novamente

en: Download Error
pt_BR: Erro ao baixar

en: Available URLs
pt_BR: URLs disponíveis

en: Download for this asset is already in progress!
pt_BR: Download deste asset já está em progresso!

en: Recently Updated
pt_BR: Atualizado Recentemente

en: Least Recently Updated
pt_BR: Ultima Atualização Recente

en: Name (A-Z)
pt_BR: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt_BR: Nome (Z-A)

en: License (A-Z)
pt_BR: Licença (A-Z)

en: License (Z-A)
pt_BR: Licença (Z-A)

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

[ctx: Pagination]
en: First
pt_BR: Primeiro

[ctx: Pagination]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: Pagination]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: Pagination]
en: Last
pt_BR: Último

en: All
pt_BR: Todos

en: Search templates, projects, and demos
pt_BR: Pesquisar modelos, projetos, e demonstrações

en: Search assets (excluding templates, projects, and demos)
pt_BR: Pesquisar recursos (excluindo modelos, projetos e demonstrações)

en: Import...
pt_BR: Importar...

en: Sort:
pt_BR: Ordenar:

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Official
pt_BR: Oficial

en: Testing
pt_BR: Testando

en: Failed to get repository configuration.
pt_BR: Falhou em obter o repositório de configuração.

en: Assets ZIP File
pt_BR: Arquivo ZIP de Assets

en: Audio Preview Play/Pause
pt_BR: Tocar/Pausar Pré-visualização do Áudio

en: Can't determine a save path for lightmap images.
    Save your scene and try again.
pt_BR: Não foi possível determinar um caminho para salvar as imagens do lightmap.
    Salve sua cena e tente novamente.

en: No meshes to bake. Make sure they contain an UV2 channel and that the 'Use In Baked Light' and 'Generate Lightmap' flags are on.
pt_BR: Não há malhas para pré-calcular. Certifique-se de que elas possuem um canal UV2 e que as propriedades "Use In Baked Light" e "Generate Lightmap" está habilitada.

en: Failed creating lightmap images, make sure path is writable.
pt_BR: Falha ao criar imagens do lightmap, certifique-se de que o caminho tem permissões de escrita.

en: Failed determining lightmap size. Maximum lightmap size too small?
pt_BR: Falha ao determinar o tamanho do lightmap. Tamanho máximo do lightmap é muito baixo?

en: Some mesh is invalid. Make sure the UV2 channel values are contained within the [0.0,1.0] square region.
pt_BR: Algum mesh é invalido. Tenha certeza que os valores do canal UV2 estão contidos dentro da região quadrática [0.0,1.0].

en: Godot editor was built without ray tracing support, lightmaps can't be baked.
pt_BR: O editor Godot foi construído sem suporte à ray tracing, os lightmaps não podem ser refinados.

en: Bake Lightmaps
pt_BR: Faça mapas de luz

en: LightMap Bake
pt_BR: Bake de Mapa de Luz

en: Select lightmap bake file:
pt_BR: Selecione o arquivo de lightmap bake:

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Configure Snap
pt_BR: Configurar o Snap

en: Grid Offset:
pt_BR: Deslocamento da Grade:

en: Grid Step:
pt_BR: Passo de grade:

en: Primary Line Every:
pt_BR: Linha Primária a Cada:

en: steps
pt_BR: passos

en: Rotation Offset:
pt_BR: Deslocamento de Rotação:

en: Rotation Step:
pt_BR: Passo de Rotação:

en: Scale Step:
pt_BR: Escala:

en: Move Vertical Guide
pt_BR: Mover Guia Vertical

en: Create Vertical Guide
pt_BR: Criar Guia Vertical

en: Remove Vertical Guide
pt_BR: Remover Guia Vertical

en: Move Horizontal Guide
pt_BR: Mover Guia Horizontal

en: Create Horizontal Guide
pt_BR: Criar Guia Horizontal

en: Remove Horizontal Guide
pt_BR: Remover Guia Horizontal

en: Create Horizontal and Vertical Guides
pt_BR: Criar Guias Horizontais e Verticais

en: Set CanvasItem "%s" Pivot Offset to (%d, %d)
pt_BR: Definir Deslocamento do Pivô do CanvasItem "%s" para (%d, %d)

en: Rotate %d CanvasItems
pt_BR: Rotacionar %d CanvasItem

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
pt_BR: Rotacionar CanvasItem "%s" para %d graus

en: Move CanvasItem "%s" Anchor
pt_BR: Mover Âncora do CanvaItem "%s"

en: Scale Node2D "%s" to (%s, %s)
pt_BR: Dimensionar Node2D "%s" para (%s, %s)

en: Resize Control "%s" to (%d, %d)
pt_BR: Redimensinar Controle "%s" para (%d, %d)

en: Scale %d CanvasItems
pt_BR: Dimensionar %d CanvasItem

en: Scale CanvasItem "%s" to (%s, %s)
pt_BR: Redimensionar CanvasItem "%s" para (%s, %s)

en: Move %d CanvasItems
pt_BR: Mover %d CanvaItem

en: Move CanvasItem "%s" to (%d, %d)
pt_BR: Mover CanvaItem "%s" para (%d, %d)

en: Locked
pt_BR: Fixar Seleção

en: Grouped
pt_BR: Agrupado

en: Children of containers have their anchors and margins values overridden by their parent.
pt_BR: Filhos de contêineres têm seus valores de âncoras e margens substituídos pelos seus pais.

en: Presets for the anchors and margins values of a Control node.
pt_BR: Predefinições para os valores de âncoras e margens de um nó Control.

en: When active, moving Control nodes changes their anchors instead of their margins.
pt_BR: Quando ativo, os nós Control móveis mudam suas âncoras em vez de suas margens.

en: Top Left
pt_BR: Superior Esquerda

en: Top Right
pt_BR: Superior Direita

en: Bottom Right
pt_BR: Inferior direita

en: Bottom Left
pt_BR: Inferior Esquerda

en: Center Left
pt_BR: Centro Esquerda

en: Center Top
pt_BR: Centro Superior

en: Center Right
pt_BR: Centro Direita

en: Center Bottom
pt_BR: Centro Inferior

en: Center
pt_BR: Centro

en: Left Wide
pt_BR: Largura Esquerda

en: Top Wide
pt_BR: Largura Superior

en: Right Wide
pt_BR: Largura Direita

en: Bottom Wide
pt_BR: Largura inferior

en: VCenter Wide
pt_BR: Largura Centro Vertical

en: HCenter Wide
pt_BR: Largura Centro Horizontal

en: Full Rect
pt_BR: Rect Completo

en: Keep Ratio
pt_BR: Manter proporção

en: Anchors only
pt_BR: Apenas âncoras

en: Change Anchors and Margins
pt_BR: Alterar Âncoras e Margens

en: Change Anchors
pt_BR: Alterar Âncoras

en: Project Camera Override
    Overrides the running project's camera with the editor viewport camera.
pt_BR: Sobrepor câmera do projeto.
    Sobrepõe a câmera do projeto em execução com a câmera da janela de exibição do editor.

en: Project Camera Override
    No project instance running. Run the project from the editor to use this feature.
pt_BR: Sobrepor câmera do projeto.
    Sem instâncias do projeto em execução. Execute o projeto pelo editor para usar essa funcionalidade.

en: Lock Selected
pt_BR: Fixar Seleção

en: Unlock Selected
pt_BR: Destravar Selecionado

en: Group Selected
pt_BR: Agrupar Selecionados

en: Ungroup Selected
pt_BR: Desagrupar Selecionados

en: Paste Pose
pt_BR: Colar Pose

en: Clear Guides
pt_BR: Limpar Guias

en: Create Custom Bone(s) from Node(s)
pt_BR: Criar Esqueleto(s) Customizado(s) a partir do(s) Nó(s)

en: Clear Bones
pt_BR: Limpar Esqueletos

en: Make IK Chain
pt_BR: Fazer Cadeia de IK

en: Clear IK Chain
pt_BR: Limpar Cadeia de IK

en: Warning: Children of a container get their position and size determined only by their parent.
pt_BR: Aviso: Filhos de um container tem sua posição e tamanho determinados apenas pelo pai.

en: Zoom Reset
pt_BR: Restaurar Ampliação

en: Select Mode
pt_BR: Modo de Seleção

en: Drag: Rotate selected node around pivot.
pt_BR: Arrastar: Gire nó em tono do pivô.

en: Alt+Drag: Move selected node.
pt_BR: Alt+Arrastar: Mover nó selecionado.

en: Alt+Drag: Scale selected node.
pt_BR: Alt+Arrastar: Dimensionar o nó selecionado.

en: V: Set selected node's pivot position.
pt_BR: V: Define a posição do pivô do nó selecionado.

en: Alt+RMB: Show list of all nodes at position clicked, including locked.
pt_BR: Alt+Botão Direito do Mouse: Mostrar a lista de todos os nós na posição clicada, incluindo os bloqueados.

en: RMB: Add node at position clicked.
pt_BR: BDM: Adiciona node à posição clicada.

en: Move Mode
pt_BR: Modo de Movimentação

en: Rotate Mode
pt_BR: Modo de Rotação

en: Scale Mode
pt_BR: Modo de Escalonamento

en: Shift: Scale proportionally.
pt_BR: Shift: Dimensiona proporcionalmente.

en: Show a list of all objects at the position clicked
    (same as Alt+RMB in select mode).
pt_BR: Mostrar uma lista de todos os objetos na posição clicada
    (mesmo como Alt + botão direito do mouse no Modo de seleção).

en: Click to change object's rotation pivot.
pt_BR: Clique para alterar o pivô de rotação do objeto.

en: Pan Mode
pt_BR: Modo Panorâmico

en: Ruler Mode
pt_BR: Modo de Régua

en: Toggle smart snapping.
pt_BR: Alternar Encaixe Inteligente.

en: Use Smart Snap
pt_BR: Usar Encaixe Inteligente

en: Toggle grid snapping.
pt_BR: Alternar Encaixe de grade.

en: Use Grid Snap
pt_BR: Usar Encaixe de Grade

en: Snapping Options
pt_BR: Opções de encaixe

en: Use Rotation Snap
pt_BR: Usar Encaixe de Rotação

en: Use Scale Snap
pt_BR: Usar Encaixe Escalar

en: Snap Relative
pt_BR: Encaixe Relativo

en: Use Pixel Snap
pt_BR: Usar Encaixe de Pixel

en: Smart Snapping
pt_BR: Encaixe inteligente

en: Configure Snap...
pt_BR: Configurar Encaixe...

en: Snap to Parent
pt_BR: Encaixar no Pai

en: Snap to Node Anchor
pt_BR: Encaixar na Âncora do Nó

en: Snap to Node Sides
pt_BR: Encaixar nos Lados do Nó

en: Snap to Node Center
pt_BR: Encaixar no Centro do Nó

en: Snap to Other Nodes
pt_BR: Encaixar em Outros Nós

en: Snap to Guides
pt_BR: Encaixar nas Guias

en: Lock the selected object in place (can't be moved).
pt_BR: Travar o objeto selecionado no local (não pode ser movido).

en: Lock Selected Node(s)
pt_BR: Bloquear nós selecionados

en: Unlock the selected object (can be moved).
pt_BR: Destravar o objeto selecionado (pode ser movido).

en: Unlock Selected Node(s)
pt_BR: Desbloqueie os nós selecionados

en: Makes sure the object's children are not selectable.
pt_BR: Garante que os filhos do objeto não sejam selecionáveis.

en: Group Selected Node(s)
pt_BR: Agrupar nós selecionados

en: Restores the object's children's ability to be selected.
pt_BR: Restaura a habilidade dos filhos do objeto de serem selecionados.

en: Ungroup Selected Node(s)
pt_BR: Desagrupar nós selecionados

en: Skeleton Options
pt_BR: Opções de esqueleto

en: Show Bones
pt_BR: Mostrar Ossos

en: Make Custom Bone(s) from Node(s)
pt_BR: Criar esqueleto(s) customizado do(s) nó(s)

en: Clear Custom Bones
pt_BR: Limpar os ossos personalizados

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
pt_BR: Visualizar

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Show When Snapping
pt_BR: Exibir ao Encaixar

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Toggle Grid
pt_BR: Alternar Grade

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Show Helpers
pt_BR: Mostrar auxiliadores

en: Show Rulers
pt_BR: Mostrar Réguas

en: Show Guides
pt_BR: Mostrar Guias

en: Show Origin
pt_BR: Mostrar Origem

en: Show Viewport
pt_BR: Mostrar Viewport

en: Show Group And Lock Icons
pt_BR: Exibir grupo e travar ícones

en: Center Selection
pt_BR: Seleção Central

en: Frame Selection
pt_BR: Seleção de Frame

en: Preview Canvas Scale
pt_BR: Pré-visualização da escala do Canvas

en: Translation mask for inserting keys.
pt_BR: Máscara de translação para inserção de chaves.

en: Rotation mask for inserting keys.
pt_BR: Máscara de rotação para inserção de chaves.

en: Scale mask for inserting keys.
pt_BR: Máscara de Escala para inserir chaves.

en: Insert keys (based on mask).
pt_BR: Inserir Chaves (baseado na máscara).

en: Auto insert keys when objects are translated, rotated or scaled (based on mask).
    Keys are only added to existing tracks, no new tracks will be created.
    Keys must be inserted manually for the first time.
pt_BR: Inserir chaves automaticamente quando os objetos são transladados, rotacionados ou escalados (com base na máscara).
    As chaves são adicionadas apenas às faixas existentes, nenhuma nova trilha será criada.
    As chaves devem ser inseridas manualmente pela primeira vez.

en: Auto Insert Key
pt_BR: Inserir Chave Automaticamente

en: Animation Key and Pose Options
pt_BR: Opções de Chave e Pose de Animação

en: Insert Key (Existing Tracks)
pt_BR: Inserir Chave (Trilhas Existentes)

en: Copy Pose
pt_BR: Copiar Pose

en: Clear Pose
pt_BR: Limpar Pose

en: Add Node Here
pt_BR: Adicionar Nó Aqui

en: Instance Scene Here
pt_BR: Instanciar Cena Aqui

en: Multiply grid step by 2
pt_BR: Multiplicar o passo da grade por 2

en: Divide grid step by 2
pt_BR: Dividir o passo da grade por 2

en: Pan View
pt_BR: Deslocar Visão

en: Zoom to 3.125%
pt_BR: Zoom para 3.125%

en: Zoom to 6.25%
pt_BR: Zoom para 6.25%

en: Zoom to 12.5%
pt_BR: Zoom para 12.5%

en: Zoom to 25%
pt_BR: Zoom de 25%

en: Zoom to 50%
pt_BR: Zoom de 50%

en: Zoom to 100%
pt_BR: Zoom de 100%

en: Zoom to 200%
pt_BR: Zoom de 200%

en: Zoom to 400%
pt_BR: Zoom de 400%

en: Zoom to 800%
pt_BR: Zoom de 800%

en: Zoom to 1600%
pt_BR: Zoom para 1600%

en: Adding %s...
pt_BR: Adicionando %s...

en: Cannot instantiate multiple nodes without root.
pt_BR: Impossível instanciar múltiplos nós sem uma raiz.

en: Create Node
pt_BR: Criar Nó

en: Error instancing scene from %s
pt_BR: Erro ao instanciar cena de %s

en: Change Default Type
pt_BR: Mudar Tipo Padrão

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
pt_BR: Arrastar e soltar + Shift : Adicionar nó como irmão
    Arrastar e soltar + Alt : Mudar tipo de nó

en: Create Polygon3D
pt_BR: Criar Polígono3D

en: Edit Poly
pt_BR: Editar Polígono

en: Edit Poly (Remove Point)
pt_BR: Editar Polígono (Remover Ponto)

en: Set Handle
pt_BR: Definir Manipulador

en: Load Emission Mask
pt_BR: Carregar Máscara de Emissão

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Clear Emission Mask
pt_BR: Limpar Máscara de Emissão

en: Particles
pt_BR: Partículas

en: Generated Point Count:
pt_BR: Gerar Contagem de Pontos:

en: Emission Mask
pt_BR: Máscara de Emissão

en: Solid Pixels
pt_BR: Pixels Sólidos

en: Border Pixels
pt_BR: Pixels de Borda

en: Directed Border Pixels
pt_BR: Pixels de Borda Direcionados

en: Capture from Pixel
pt_BR: Capturar a partir do Pixel

en: Emission Colors
pt_BR: Cores de Emissão

en: CPUParticles
pt_BR: Particulas CPU

en: Create Emission Points From Mesh
pt_BR: Criar Pontos de Emissão a Partir da Malha

en: Create Emission Points From Node
pt_BR: Criar Pontos de Emissão a Partir do Nó

en: Flat 0
pt_BR: Plano 0

en: Flat 1
pt_BR: Plano 1

en: Ease In
pt_BR: Esmaecer de Entrada

en: Ease Out
pt_BR: Esmaecer de Saída

en: Smoothstep
pt_BR: Passo suave

en: Modify Curve Point
pt_BR: Modificar Ponto da Curva

en: Modify Curve Tangent
pt_BR: Modificar Tangente da Curva

en: Load Curve Preset
pt_BR: Carregar Definição de Curva

en: Add Point
pt_BR: Adicionar Ponto

en: Remove Point
pt_BR: Remover Ponto

en: Left Linear
pt_BR: Linear Esquerda

en: Right Linear
pt_BR: Linear Direita

en: Load Preset
pt_BR: Carregar Predefinição

en: Remove Curve Point
pt_BR: Remover Ponto da Curva

en: Toggle Curve Linear Tangent
pt_BR: Alternar Curva Targente Linear

en: Hold Shift to edit tangents individually
pt_BR: Segure Shift para editar tangentes individualmente

en: Right click to add point
pt_BR: Clique com o botão direito para adicionar o ponto

en: Bake GI Probe
pt_BR: Cozinhar Sonda GI

en: Gradient Edited
pt_BR: Gradiente Editado

en: Swap GradientTexture2D Fill Points
pt_BR: Trocar Pontos de Preenchimento do GradientTexture2D

en: Swap Gradient Fill Points
pt_BR: Trocar Pontos de Preenchimento do Degradê

en: Toggle Grid Snap
pt_BR: Alternar Encaixe da Grade

en: Text
pt_BR: Texto

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Items
pt_BR: Itens

en: Item List Editor
pt_BR: Editor de Lista de Itens

en: Create Occluder Polygon
pt_BR: Criar Polígono de Oclusão

en: Mesh is empty!
pt_BR: Mesh está vazia!

en: Couldn't create a Trimesh collision shape.
pt_BR: Não foi possível criar uma forma de colisão Trimesh.

en: Create Static Trimesh Body
pt_BR: Criar Corpo Trimesh Estático

en: This doesn't work on scene root!
pt_BR: Não funciona na raiz da cena!

en: Create Trimesh Static Shape
pt_BR: Criar Forma Estática Trimesh

en: Can't create a single convex collision shape for the scene root.
pt_BR: Não foi possível criar forma de colisão convexa para a cena raiz.

en: Couldn't create a single convex collision shape.
pt_BR: Não foi possível criar uma forma de colisão convexa simples.

en: Create Simplified Convex Shape
pt_BR: Criar Forma(s) Convexa(s) Simplificadas

en: Create Single Convex Shape
pt_BR: Criar Forma(s) Convexa(s) Simples

en: Can't create multiple convex collision shapes for the scene root.
pt_BR: Não foi possível criar uma forma de colisão convexa para a cena raiz.

en: Couldn't create any collision shapes.
pt_BR: Não foi possível criar nenhuma forma de colisão.

en: Create Multiple Convex Shapes
pt_BR: Criar Múltiplas Forma(s) Convexa(s)

en: Create Navigation Mesh
pt_BR: Criar Malha de Navegação

en: Contained Mesh is not of type ArrayMesh.
pt_BR: Malha contida não é do tipo ArrayMesh.

en: UV Unwrap failed, mesh may not be manifold?
pt_BR: Falha ao desembrulhar UV. A malha pode não ter múltiplas faces?

en: No mesh to debug.
pt_BR: Nenhuma malha para depurar.

en: Mesh has no UV in layer %d.
pt_BR: Modelo não tem UV na camada %d.

en: MeshInstance lacks a Mesh!
pt_BR: Falta uma Malha na MeshInstance!

en: Mesh has not surface to create outlines from!
pt_BR: Malha não tem superfície para criar contornos dela!

en: Mesh primitive type is not PRIMITIVE_TRIANGLES!
pt_BR: Tipo primitivo da Mesh não é PRIMITIVE_TRIANGLES!

en: Could not create outline!
pt_BR: Não se pôde criar contorno!

en: Create Outline
pt_BR: Criar Contorno

en: Create Trimesh Static Body
pt_BR: Criar Corpo Trimesh Estático

en: Creates a StaticBody and assigns a polygon-based collision shape to it automatically.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
pt_BR: Criar um Staticbody e atribuir uma forma de colisão baseado em polígono para isto automaticamente.
    Esta é a opção mais precisa (mas lenta) para detecção de colisão.

en: Create Trimesh Collision Sibling
pt_BR: Criar Colisão Trimesh Irmã

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is the most accurate (but slowest) option for collision detection.
pt_BR: Criar uma forma de colisão baseada em polígono.
    Este é a opção mais precisa (mas lenta) para detecção de colisão.

en: Create Single Convex Collision Sibling
pt_BR: Criar um irmão de Colisão Convexa

en: Creates a single convex collision shape.
    This is the fastest (but least accurate) option for collision detection.
pt_BR: Criar uma simples forma convexa de colisão.
    Esta é a opção mais rápida (mas menos precisa) para detecção de colisão.

en: Create Simplified Convex Collision Sibling
pt_BR: Criar Colisão Convexa Simplificada Irmã

en: Creates a simplified convex collision shape.
    This is similar to single collision shape, but can result in a simpler geometry in some cases, at the cost of accuracy.
pt_BR: Cria uma forma de colisão convexa simplificada.
    É semelhante à forma de colisão única, mas pode resultar em uma geometria mais simples em alguns casos, com menos precisão.

en: Create Multiple Convex Collision Siblings
pt_BR: Criar Múltipla Colisão Convexa Irmã(s)

en: Creates a polygon-based collision shape.
    This is a performance middle-ground between a single convex collision and a polygon-based collision.
pt_BR: Cria uma forma de colisão baseada em polígonos.
    Este é um meio-termo em desempenho entre uma única colisão convexa e uma colisão baseada em polígono.

en: Create Outline Mesh...
pt_BR: Criar Malha de Contorno...

en: Creates a static outline mesh. The outline mesh will have its normals flipped automatically.
    This can be used instead of the SpatialMaterial Grow property when using that property isn't possible.
pt_BR: Cria uma malha de contorno estática. A malha de contorno pode ter suas normals viradas automaticamente.
    Isso pode ser usado em vez da propriedade SpatialMaterial Grow quando o uso dessa propriedade não for possível.

en: View UV1
pt_BR: Visualizar UV1

en: View UV2
pt_BR: Visualizar UV2

en: Unwrap UV2 for Lightmap/AO
pt_BR: Desembrulhar UV2 para Lightmap/AO

en: Create Outline Mesh
pt_BR: Criar Malha de Contorno

en: Outline Size:
pt_BR: Tamanho do Contorno:

en: UV Channel Debug
pt_BR: Depuração do Canal UV

en: Remove item %d?
pt_BR: Remover item %d?

en: Update from existing scene?:
    %s
pt_BR: Atualizar a partir da cena existente?:
    %s

en: MeshLibrary
pt_BR: Biblioteca de Malhas

en: Add Item
pt_BR: Adicionar Item

en: Remove Selected Item
pt_BR: Remover Item Selecionado

en: Import from Scene (Ignore Transforms)
pt_BR: Importar da Cena (Ignora Transforms)

en: Import from Scene (Apply Transforms)
pt_BR: Importar da Cena (Aplica Transforms)

en: Update from Scene
pt_BR: Atualizar a partir de Cena

en: Apply without Transforms
pt_BR: Aplicar sem Transformações

en: Apply with Transforms
pt_BR: Aplicar com Transformações

en: No mesh source specified (and no MultiMesh set in node).
pt_BR: Nenhuma malha de origem especificada (e nenhuma MultiMesh definida no nó).

en: No mesh source specified (and MultiMesh contains no Mesh).
pt_BR: Nenhuma malha de origem especificada (e MultiMesh contém nenhuma Malha).

en: Mesh source is invalid (invalid path).
pt_BR: Malha de origem é inválida (caminho inválido).

en: Mesh source is invalid (not a MeshInstance).
pt_BR: Malha de origem é inválida (não é uma MeshInstance).

en: Mesh source is invalid (contains no Mesh resource).
pt_BR: Malha de origem é inválida (contém nenhum recurso de Mesh).

en: No surface source specified.
pt_BR: Nenhuma superfície de origem especificada.

en: Surface source is invalid (invalid path).
pt_BR: Superfície de origem é inválida (Caminho inválido).

en: Surface source is invalid (no geometry).
pt_BR: Superfície de origem é inválida (sem geometria).

en: Surface source is invalid (no faces).
pt_BR: Superfície de origem é inválida (sem faces).

en: Select a Source Mesh:
pt_BR: Selecione uma Malha de origem:

en: Select a Target Surface:
pt_BR: Selecione uma Superfície Destino:

en: Populate Surface
pt_BR: Popular Superfície

en: Populate MultiMesh
pt_BR: Popular MultiMesh

en: Target Surface:
pt_BR: Superfície Destino:

en: Source Mesh:
pt_BR: Malha de Origem:

en: X-Axis
pt_BR: Eixo-X

en: Y-Axis
pt_BR: Eixo-Y

en: Z-Axis
pt_BR: Eixo-Z

en: Mesh Up Axis:
pt_BR: Malha acima do Eixo:

en: Random Rotation:
pt_BR: Rotação aleatória:

en: Random Tilt:
pt_BR: Inclinação aleatória:

en: Random Scale:
pt_BR: Escala aleatória:

en: Populate
pt_BR: Popular

en: Create Navigation Polygon
pt_BR: Criar Polígono de Navegação

en: Convert to CPUParticles
pt_BR: Converter para Particulas CPU

en: Generating Visibility Rect
pt_BR: Gerar Retângulo de Visibilidade

en: Generate Visibility Rect
pt_BR: Gerar Retângulo de Visibilidade

en: Can only set point into a ParticlesMaterial process material
pt_BR: Só é permitido colocar um ponto em um material processador ParticlesMaterial

en: Convert to CPUParticles2D
pt_BR: Converter para CPUParticles2D

en: Generation Time (sec):
pt_BR: Gerando Tempo (seg):

en: The geometry's faces don't contain any area.
pt_BR: As faces da geometria não contêm área.

en: The geometry doesn't contain any faces.
pt_BR: A geometria não contém nenhuma face.

en: "%s" doesn't inherit from Spatial.
pt_BR: "%s" não herda de Espacial.

en: "%s" doesn't contain geometry.
pt_BR: "%s" não contém geometria.

en: "%s" doesn't contain face geometry.
pt_BR: "%s" não contém geometria de face.

en: Create Emitter
pt_BR: Criar Emissor

en: Emission Points:
pt_BR: Pontos de Emissão:

en: Surface Points
pt_BR: Pontos de Superfície

en: Surface Points+Normal (Directed)
pt_BR: Pontos de Superfície+Normal (Direcionadas)

en: Emission Source:
pt_BR: Fonte de emissão:

en: A processor material of type 'ParticlesMaterial' is required.
pt_BR: Um material processador do tipo 'ParticlesMaterial' é necessário.

en: Generating AABB
pt_BR: Gerando AABB

en: Generate Visibility AABB
pt_BR: Gerar AABB de Visibilidade

en: Remove Point from Curve
pt_BR: Remover Ponto da Curva

en: Remove Out-Control from Curve
pt_BR: Remover Controle de Saída da Curva

en: Remove In-Control from Curve
pt_BR: Remover Controle de Entrada da Curva

en: Add Point to Curve
pt_BR: Adicionar Ponto à Curva

en: Split Curve
pt_BR: Dvidir Curva

en: Move Point in Curve
pt_BR: Mover Ponto na Curva

en: Move In-Control in Curve
pt_BR: Mover Controle de Entrada na Curva

en: Move Out-Control in Curve
pt_BR: Mover Controle de Saída na Curva

en: Select Points
pt_BR: Selecionar Pontos

en: Shift+Drag: Select Control Points
pt_BR: Shift+Arrastar: Selecionar Pontos de Controle

en: Click: Add Point
pt_BR: Clique: Adicionar Ponto

en: Left Click: Split Segment (in curve)
pt_BR: Botão esquerdo do mouse: Dividir Segmentos (na curva)

en: Right Click: Delete Point
pt_BR: Clique Direito: Excluir Ponto

en: Select Control Points (Shift+Drag)
pt_BR: Selecionar Pontos de Controle (Shift+Arrastar)

en: Add Point (in empty space)
pt_BR: Adicionar Ponto (em espaço vazio)

en: Delete Point
pt_BR: Excluir Ponto

en: Close Curve
pt_BR: Fechar Curva

en: Options
pt_BR: Opções

en: Mirror Handle Angles
pt_BR: Espelhar ângulos de controle

en: Mirror Handle Lengths
pt_BR: Espelhar Controle de alça

en: Curve Point #
pt_BR: Ponto da Curva nº

en: Set Curve Point Position
pt_BR: Definir Posição do Ponto da Curva

en: Set Curve In Position
pt_BR: Colocar a Curva na Posição

en: Set Curve Out Position
pt_BR: Definir Posição de Saída da Curva

en: Split Path
pt_BR: Dividir Caminho

en: Remove Path Point
pt_BR: Remover Ponto do Caminho

en: Remove Out-Control Point
pt_BR: Remover Ponto de Controle de Saída

en: Remove In-Control Point
pt_BR: Remover Ponto de Controle de Entrada

en: Split Segment (in curve)
pt_BR: Dividir Segmentos (na curva)

en: Move Joint
pt_BR: Mover Junta

en: The skeleton property of the Polygon2D does not point to a Skeleton2D node
pt_BR: A propriedade esqueleto do Polygon2D não aponta para um nó Skeleton2D

en: Sync Bones
pt_BR: Sincronizar Ossos

en: No texture in this polygon.
    Set a texture to be able to edit UV.
pt_BR: Sem textura nesse polígono.
    Defina uma textura para poder editar essa região.

en: Create UV Map
pt_BR: Criar Mapa UV

en: Polygon 2D has internal vertices, so it can no longer be edited in the viewport.
pt_BR: Polygon2D tem vértices internos, portanto não pode mais ser editado na janela de exibição.

en: Create Polygon & UV
pt_BR: Criar Polígono & UV

en: Create Internal Vertex
pt_BR: Criar Vertex Interno

en: Remove Internal Vertex
pt_BR: Remover Vertex Interno

en: Invalid Polygon (need 3 different vertices)
pt_BR: Polígono inválido (precisa de 3 vértices diferentes)

en: Add Custom Polygon
pt_BR: Adicionar polígono personalizado

en: Remove Custom Polygon
pt_BR: Remover polígono personalizado

en: Transform UV Map
pt_BR: Transformar Mapa UV

en: Transform Polygon
pt_BR: Transformar polígono

en: Paint Bone Weights
pt_BR: Pintar Pesos Ósseo

en: Open Polygon 2D UV editor.
pt_BR: Abrir editor de Polígonos UV 2D.

en: Polygon 2D UV Editor
pt_BR: Editor UV de Polígonos 2D

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Polygons
pt_BR: Polígonos

en: Bones
pt_BR: Ossos

en: Move Points
pt_BR: Mover pontos

en: Command: Rotate
pt_BR: Command: Rotacionar

en: Shift: Move All
pt_BR: Shift: Mover Todos

en: Shift+Command: Scale
pt_BR: Shift+Command: Redimensionar

en: Ctrl: Rotate
pt_BR: Ctrl: Rotaciona

en: Shift+Ctrl: Scale
pt_BR: Shift+Ctrl: Escala

en: Move Polygon
pt_BR: Mover Polígono

en: Rotate Polygon
pt_BR: Rotacionar Polígono

en: Scale Polygon
pt_BR: Escalonar Polígono

en: Create a custom polygon. Enables custom polygon rendering.
pt_BR: Crie um polígono personalizado. Permite renderização de polígono personalizado.

en: Remove a custom polygon. If none remain, custom polygon rendering is disabled.
pt_BR: Remova um polígono personalizado. Se nenhum permanecer, a renderização de polígono personalizada será desativada.

en: Paint weights with specified intensity.
pt_BR: Pintar pesos com intensidade especificada.

en: Unpaint weights with specified intensity.
pt_BR: Não pintar pesos com intensidade especificada.

en: Radius:
pt_BR: Raio:

en: Copy Polygon to UV
pt_BR: Copiar Polígono para UV

en: Copy UV to Polygon
pt_BR: Copiar UV para Polígono

en: Clear UV
pt_BR: Limpar UV

en: Grid Settings
pt_BR: Configurações da grade

en: Snap
pt_BR: Encaixe

en: Enable Snap
pt_BR: Ativar Snap

en: Show Grid
pt_BR: Mostrar Grade

en: Configure Grid:
pt_BR: Configurar a grade:

en: Grid Offset X:
pt_BR: Deslocamento da Grade X:

en: Grid Offset Y:
pt_BR: Deslocamento da Grade Y:

en: Grid Step X:
pt_BR: Passo X da Grade:

en: Grid Step Y:
pt_BR: Passo Y da Grade:

en: Sync Bones to Polygon
pt_BR: Sincronizar Ossos ao Polígono

en: Set cast_to
pt_BR: Definir cast_to

en: ERROR: Couldn't load resource!
pt_BR: ERRO: Não foi possível carregar recurso!

en: Add Resource
pt_BR: Adicionar Recurso

en: Rename Resource
pt_BR: Renomear Recurso

en: Delete Resource
pt_BR: Excluir Recurso

en: Resource clipboard is empty!
pt_BR: Recurso da área de transferência está vazio!

en: Paste Resource
pt_BR: Colar Recurso

en: Instance:
pt_BR: Instância:

en: Open in Editor
pt_BR: Abrir no Editor

en: Load Resource
pt_BR: Carregar Recurso

en: Flip Portals
pt_BR: Inverter Horizontalmente

en: Room Generate Points
pt_BR: Gerar Contagem de Pontos

en: Generate Points
pt_BR: Gerar Pontos

en: Flip Portal
pt_BR: Virar Portal

en: Occluder Set Transform
pt_BR: Aplicar transformação do Occluder

en: Center Node
pt_BR: Centralizar Nó

en: AnimationTree has no path set to an AnimationPlayer
pt_BR: AnimationTree não tem caminho definido para um AnimationPlayer

en: Path to AnimationPlayer is invalid
pt_BR: O caminho para o AnimationPlayer é inválido

en: Clear Recent Files
pt_BR: Limpar Arquivos Recentes

en: Close and save changes?
pt_BR: Fechar e salvar alterações?

en: Error writing TextFile:
pt_BR: Erro ao escrever arquivo:

en: Could not load file at:
pt_BR: Não foi possível carregar o arquivo em:

en: Error saving file!
pt_BR: Erro ao salvar o arquivo!

en: Error while saving theme.
pt_BR: Erro ao salvar o tema.

en: Error Saving
pt_BR: Erro ao salvar

en: Error importing theme.
pt_BR: Erro ao importar tema.

en: Error Importing
pt_BR: Erro ao importar

en: New Text File...
pt_BR: Novo arquivo de texto...

en: Open File
pt_BR: Abrir um arquivo

en: Save File As...
pt_BR: Salvar como...

en: Can't obtain the script for running.
pt_BR: Não é possível obter o script para executar.

en: Script failed reloading, check console for errors.
pt_BR: Script falhou no recarregamento, veja os erros no console.

en: Script is not in tool mode, will not be able to run.
pt_BR: Script não está no modo tool, não será capaz de executar.

en: To run this script, it must inherit EditorScript and be set to tool mode.
pt_BR: Para executar este script, o mesmo deve herdar EditorScript e ser definido como modo tool.

en: Import Theme
pt_BR: Importar Tema

en: Error while saving theme
pt_BR: Erro ao salvar tema

en: Error saving
pt_BR: Erro ao salvar

en: Save Theme As...
pt_BR: Salvar Tema Como...

en: %s Class Reference
pt_BR: %s Referência de Classes

en: Find Next
pt_BR: Localizar próximo

en: Find Previous
pt_BR: Localizar anterior

en: Filter scripts
pt_BR: Filtrar scripts

en: Toggle alphabetical sorting of the method list.
pt_BR: Alternar ordenação alfabética da lista de métodos.

en: Filter methods
pt_BR: Filtrar métodos

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Move Up
pt_BR: Mover para Cima

en: Move Down
pt_BR: Mover para Baixo

en: Next Script
pt_BR: Próximo Script

en: Previous Script
pt_BR: Script anterior

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Open...
pt_BR: Abrir...

en: Reopen Closed Script
pt_BR: Reabrir Script Fechado

en: Save All
pt_BR: Salvar Tudo

en: Soft Reload Script
pt_BR: Recarregar Script (suave)

en: Copy Script Path
pt_BR: Copiar Caminho do Script

en: History Previous
pt_BR: Anterior no Histórico

en: History Next
pt_BR: Próximo no Histórico

en: Import Theme...
pt_BR: Importar Tema...

en: Reload Theme
pt_BR: Recarregar Tema

en: Save Theme
pt_BR: Salvar Tema

en: Close All
pt_BR: Fechar Tudo

en: Close Docs
pt_BR: Fechar Docs

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Step Into
pt_BR: Passo para dentro

en: Step Over
pt_BR: Passo por cima

en: Break
pt_BR: Pausar

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Keep Debugger Open
pt_BR: Manter Depurador Aberto

en: Debug with External Editor
pt_BR: Depurar com o Editor Externo

en: Online Docs
pt_BR: Documentação Online

en: Open Godot online documentation.
pt_BR: Abrir a documentação online da Godot.

en: Search the reference documentation.
pt_BR: Pesquise a documentação de referência.

en: Go to previous edited document.
pt_BR: Ir para o documento editado anteriormente.

en: Go to next edited document.
pt_BR: Ir para o próximo documento editado.

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?:
pt_BR: Os seguintes arquivos são mais recentes no disco.
    Que ação deve ser tomada?:

en: Search Results
pt_BR: Resultados de Pesquisa

en: Open Dominant Script On Scene Change
pt_BR: Abrir Script Dominante ao Mudar de Cena

en: External
pt_BR: Externo

en: Use External Editor
pt_BR: Utilizar Editor Externo

en: Exec Path
pt_BR: Caminho de Execução

en: Script Temperature Enabled
pt_BR: Temperatura de Script Habilitado

en: Highlight Current Script
pt_BR: Destacar Script Atual

en: Script Temperature History Size
pt_BR: Tamanho de Histórico de Temperatura de Script

en: Current Script Background Color
pt_BR: Cor de Fundo do Script Atual

en: Group Help Pages
pt_BR: Agrupar Páginas de Ajuda

en: Sort Scripts By
pt_BR: Ordenar Scripts Por

en: List Script Names As
pt_BR: Listar Nomes de Script Como

en: Exec Flags
pt_BR: Sinalizadores de Execução

en: Clear Recent Scripts
pt_BR: Limpar Scripts Recentes

en: Connections to method:
pt_BR: Conexões com o método:

en: Source
pt_BR: Origem

en: Target
pt_BR: Destino

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
pt_BR: Falta método conectado '%s' para sinal '%s' do nó '%s' para nó '%s'.

en: [Ignore]
pt_BR: (Ignore)

en: Line
pt_BR: Linha

en: Go to Function
pt_BR: Ir para Função

en: Only resources from filesystem can be dropped.
pt_BR: Apenas recursos do sistema de arquivos podem ser soltos.

en: Can't drop nodes because script '%s' is not used in this scene.
pt_BR: Não é possível descartar nós porque o script '% s' não é usado nesta cena.

en: Lookup Symbol
pt_BR: Símbolo de pesquisa

en: Pick Color
pt_BR: Escolher Cor

en: Convert Case
pt_BR: Converter Maíusculas/Minúsculas

en: Uppercase
pt_BR: Maiúscula

en: Lowercase
pt_BR: Minúscula

en: Capitalize
pt_BR: Capitalizar

en: Syntax Highlighter
pt_BR: Realce de sintaxe

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Breakpoints
pt_BR: Pontos de Quebra

en: Go To
pt_BR: Ir Para

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Delete Line
pt_BR: Excluir Linha

en: Indent Left
pt_BR: Recuar Esquerda

en: Indent Right
pt_BR: Recuar Direita

en: Toggle Comment
pt_BR: Alternar Comentário

en: Fold/Unfold Line
pt_BR: Dobrar/Desdobrar Linha

en: Fold All Lines
pt_BR: Esconder Todas as Linhas

en: Unfold All Lines
pt_BR: Mostrar Todas as Linhas

en: Complete Symbol
pt_BR: Completar Símbolo

en: Evaluate Selection
pt_BR: Avaliar Seleção

en: Trim Trailing Whitespace
pt_BR: Apagar Espaços em Branco

en: Convert Indent to Spaces
pt_BR: Converter recuo para espaços

en: Convert Indent to Tabs
pt_BR: Converter recuo em tabulações

en: Find in Files...
pt_BR: Procurar nos Arquivos...

en: Replace in Files...
pt_BR: Substituir em Arquivos...

en: Contextual Help
pt_BR: Ajuda Contextual

en: Toggle Bookmark
pt_BR: Alternar Marcador

en: Go to Next Bookmark
pt_BR: Ir para o Próximo Marcador

en: Go to Previous Bookmark
pt_BR: Ir para o Marcador Anterior

en: Remove All Bookmarks
pt_BR: Remover Todos os Marcadores

en: Go to Function...
pt_BR: Ir para Função...

en: Go to Line...
pt_BR: Ir para Linha...

en: Toggle Breakpoint
pt_BR: Alternar Ponto de interrupção

en: Remove All Breakpoints
pt_BR: Remover Todos os Pontos de Interrupção

en: Go to Next Breakpoint
pt_BR: Vá para o próximo ponto de interrupção

en: Go to Previous Breakpoint
pt_BR: Ir para ponto de interrupção anterior

en: This shader has been modified on on disk.
    What action should be taken?
pt_BR: Este shader foi modificado no disco.
    Que ação deve ser tomada?

en: This skeleton has no bones, create some children Bone2D nodes.
pt_BR: Este esqueleto não tem ossos, crie alguns nós filhos Bone2D.

en: Set Rest Pose to Bones
pt_BR: Definir a postura de repouso para os Ossos

en: Create Rest Pose from Bones
pt_BR: Criar postura de descanso para os Ossos

en: Skeleton2D
pt_BR: Esqueleto2D

en: Reset to Rest Pose
pt_BR: Redefinir para Pose de Descanso

en: Overwrite Rest Pose
pt_BR: Sobrescrever Pose de Descanso

en: Create physical bones
pt_BR: Crie ossos físicos

en: Skeleton
pt_BR: Esqueleto

en: Create physical skeleton
pt_BR: Criar esqueleto físico

en: Play IK
pt_BR: Jogar IK

en: Orthogonal
pt_BR: Ortogonal

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Top Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Topo

en: Top Perspective
pt_BR: Perspectiva Topo

en: Bottom Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Baixo

en: Bottom Perspective
pt_BR: Perspectiva Baixo

en: Left Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Esquerda

en: Left Perspective
pt_BR: Perspectiva Esquerda

en: Right Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Direita

en: Right Perspective
pt_BR: Perspectiva Direita

en: Front Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Dianteira

en: Front Perspective
pt_BR: Perspectiva Dianteira

en: Rear Orthogonal
pt_BR: Ortogonal Traseira

en: Rear Perspective
pt_BR: Perspectiva Traseira

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Auto Orthogonal is enabled.
en:  [auto]
pt_BR:  [automático]

note: TRANSLATORS: This will be appended to the view name when Portal Occlusion is enabled.
en:  [portals active]
pt_BR:  [portais ativados]

en: Transform Aborted.
pt_BR: Transformação Abortada.

en: X-Axis Transform.
pt_BR: Transformação do Eixo-X.

en: Y-Axis Transform.
pt_BR: Transformação do Eixo-Y.

en: Z-Axis Transform.
pt_BR: Transformação do Eixo-Z.

en: View Plane Transform.
pt_BR: Ver Transformada do Plano.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

note: TRANSLATORS: This refers to the movement that changes the position of an object.
en: Translate
pt_BR: Translação

note: TRANSLATORS: Refers to changing the scale of a node in the 3D editor.
en: Scaling:
pt_BR: Escala:

note: TRANSLATORS: Refers to changing the position of a node in the 3D editor.
en: Translating:
pt_BR: Traduzir:

en: Rotating %s degrees.
pt_BR: Rotacionando %s degraus.

en: Keying is disabled (no key inserted).
pt_BR: Chaveamento está desativado (nenhuma chave inserida).

en: Animation Key Inserted.
pt_BR: Chave de Animação Inserida.

en: Pitch:
pt_BR: Tom:

en: Yaw:
pt_BR: Guinada:

en: Objects Drawn:
pt_BR: Objetos Desenhados:

en: Material Changes:
pt_BR: Alterações de Material:

en: Shader Changes:
pt_BR: Alterações de Shader:

en: Surface Changes:
pt_BR: Alterações de Superfície:

en: Draw Calls:
pt_BR: Chamadas de Desenho:

en: Vertices:
pt_BR: Vértices:

en: Top View.
pt_BR: Visão Superior.

en: Bottom View.
pt_BR: Visão inferior.

en: Left View.
pt_BR: Visão Esquerda.

en: Right View.
pt_BR: Visão Direita.

en: Front View.
pt_BR: Visão Frontal.

en: Rear View.
pt_BR: Visão Traseira.

en: Align Transform with View
pt_BR: Alinhar Transformação com a Vista

en: Align Rotation with View
pt_BR: Alinhar Rotação com a Vista

en: No parent to instance a child at.
pt_BR: Sem pai para instanciar um filho.

en: This operation requires a single selected node.
pt_BR: Essa operação requer um único nó selecionado.

en: Auto Orthogonal Enabled
pt_BR: Auto-Ortogonal Habilitado

en: Lock View Rotation
pt_BR: Bloquear Rotação da Visão

en: Display Normal
pt_BR: Exibição Normal

en: Display Wireframe
pt_BR: Exibição Wireframe

en: Display Overdraw
pt_BR: Exibição Overdraw

en: Display Unshaded
pt_BR: Exibir Sem Sombreamento

en: View Environment
pt_BR: Visualizar Ambiente

en: View Gizmos
pt_BR: Visualizar Gizmos

en: View Information
pt_BR: Visualizar Informações

en: View FPS
pt_BR: Ver FPS

en: Half Resolution
pt_BR: Metade da Resolução

en: Audio Listener
pt_BR: Ouvinte de Áudio

en: Enable Doppler
pt_BR: Ativar Doppler

en: Cinematic Preview
pt_BR: Pré-visualização Cinemática

en: (Not in GLES2)
pt_BR: (Não disponível em GLES2)

en: Debug draw modes are only available when using the GLES3 renderer, not GLES2.
pt_BR: Modos de Debug draw só estão disponíveis para uso com o renderizador GLES3. GLES2 não suporta esta funcionalidade.

en: Freelook Left
pt_BR: Visão Livre na Esquerda

en: Freelook Right
pt_BR: Visão Livre na Direita

en: Freelook Forward
pt_BR: Visão Livre na Frente

en: Freelook Backwards
pt_BR: Visão Livre Atrás

en: Freelook Up
pt_BR: Visão Livre em Cima

en: Freelook Down
pt_BR: Visão Livre Embaixo

en: Freelook Speed Modifier
pt_BR: Modificador de velocidade da Visão Livre

en: Freelook Slow Modifier
pt_BR: Modificador de velocidade lenta da Visão Livre

en: Toggle Camera Preview
pt_BR: Alternar pré-visualização da câmera

en: View Rotation Locked
pt_BR: Rotação de Vista Bloqueada

en: To zoom further, change the camera's clipping planes (View -> Settings...)
pt_BR: Para dar mais zoom, altere os planos de clipping da câmera (Visão -> Configurações...)

en: Note: The FPS value displayed is the editor's framerate.
    It cannot be used as a reliable indication of in-game performance.
pt_BR: Nota: O valor de FPS mostrado é da taxa de quadros do editor
    Ele não deve ser usado como indicação confiável de desempenho do jogo.

en: Convert Rooms
pt_BR: Converter Salas

en: XForm Dialog
pt_BR: Diálogo XForm

en: Click to toggle between visibility states.
    
    Open eye: Gizmo is visible.
    Closed eye: Gizmo is hidden.
    Half-open eye: Gizmo is also visible through opaque surfaces ("x-ray").
pt_BR: Clique para alternar entre estados de visibilidade.
    
    Olhos abertos: Gizmo está visível.
    Olhos fechados: Gizmo está escondido.
    Olhos semi-abertos: Gizmo está visível através de superficies opacas ("raio-x").

en: Snap Nodes to Floor
pt_BR: Atrair Nó(s) ao Chão

en: Couldn't find a solid floor to snap the selection to.
pt_BR: Não foi encontrado chão sólido onde encaixar a seleção.

en: Use Local Space
pt_BR: Usar Espaço Local

en: Use Snap
pt_BR: Use Encaixar

en: Converts rooms for portal culling.
pt_BR: Converter salas para portal culling.

en: Bottom View
pt_BR: Visão inferior

en: Top View
pt_BR: Visão Superior

en: Rear View
pt_BR: Visão Traseira

en: Front View
pt_BR: Visão Frontal

en: Left View
pt_BR: Visão Esquerda

en: Right View
pt_BR: Visão Direita

en: Orbit View Down
pt_BR: Orbitar Visão Para Baixo

en: Orbit View Left
pt_BR: Orbitar Visão à Esquerda

en: Orbit View Right
pt_BR: Orbitar Visão à Direita

en: Orbit View Up
pt_BR: Orbitar Visão para Cima

en: Orbit View 180
pt_BR: Orbitar Visão 180º

en: Switch Perspective/Orthogonal View
pt_BR: Alternar Visão Perspectiva/Ortogonal

en: Insert Animation Key
pt_BR: Inserir Chave de Animação

en: Focus Origin
pt_BR: Origem do Foco

en: Focus Selection
pt_BR: Focar Seleção

en: Toggle Freelook
pt_BR: Alternar Visão Livre

en: Decrease Field of View
pt_BR: Diminuir o Campo de Visão

en: Increase Field of View
pt_BR: Aumentar o Campo de Visão

en: Reset Field of View to Default
pt_BR: Redefinir o Campo de Visão para o Padrão

en: Snap Object to Floor
pt_BR: Encaixar Objeto ao Chão

en: Transform Dialog...
pt_BR: Diálogo Transformação...

en: View Origin
pt_BR: Ver Origem

en: View Grid
pt_BR: Ver Grade

en: View Portal Culling
pt_BR: Ver Ocultação Do Portal

en: View Occlusion Culling
pt_BR: Ver Ocultação Pela Oclusão

en: Settings...
pt_BR: Configurações...

en: Snap Settings
pt_BR: Configurações do Snap

en: Translate Snap:
pt_BR: Snap de Translação:

en: Rotate Snap (deg.):
pt_BR: Rotacionar Snap (deg.):

en: Scale Snap (%):
pt_BR: Escala do Snap (%):

en: Viewport Settings
pt_BR: Configurações da Viewport

en: Perspective FOV (deg.):
pt_BR: FOV Perspectiva (deg.):

en: View Z-Near:
pt_BR: Visão Z-Próximo:

en: View Z-Far:
pt_BR: Visão Z-Longe:

en: Transform Change
pt_BR: Alteração de Transformação

en: Translate:
pt_BR: Translação:

en: Rotate (deg.):
pt_BR: Rotacionar (deg.):

en: Scale (ratio):
pt_BR: Escalonar (taxa):

en: Transform Type
pt_BR: Tipo de Transformação

en: Pre
pt_BR: Pré

en: Post
pt_BR: Pós

en: Manipulator Gizmo Size
pt_BR: Tamanho do Gizmo Manipulador

en: Manipulator Gizmo Opacity
pt_BR: Opacidade do Gizmo Manipulador

en: Show Viewport Rotation Gizmo
pt_BR: Exibir Gizmo de Rotação do Viewport

en: Unnamed Gizmo
pt_BR: Gizmo Sem Nome

en: Create Mesh2D
pt_BR: Crie uma Malha2D

en: Mesh2D Preview
pt_BR: Visualizar Malha2D

en: Create Polygon2D
pt_BR: Criar Polígono2D

en: Polygon2D Preview
pt_BR: Visualizar Polígono2D

en: Create CollisionPolygon2D
pt_BR: Criar PolígonoDeColisão2D

en: CollisionPolygon2D Preview
pt_BR: Visualizar Polígono De Colisão 2D

en: Create LightOccluder2D
pt_BR: Criar Polígono de Oclusão (LightOccluder2D)

en: LightOccluder2D Preview
pt_BR: visualizar Oclusor De Luz 2D

en: Sprite is empty!
pt_BR: Sprite está vazio!

en: Can't convert a sprite using animation frames to mesh.
pt_BR: Não é possível converter um sprite usando quadros de animação para malha.

en: Invalid geometry, can't replace by mesh.
pt_BR: Geometria inválida, não é possível substituir por malha.

en: Convert to MeshInstance2D
pt_BR: Converter para MeshInstance2D

en: Invalid geometry, can't create polygon.
pt_BR: Geometria inválida, não é possível criar o polígono.

en: Convert to Polygon2D
pt_BR: Converter para Polígono2D

en: Invalid geometry, can't create collision polygon.
pt_BR: Geometria inválida, não é possível criar o polígono de colisão.

en: Create CollisionPolygon2D Sibling
pt_BR: Criar PolígonoDeColisão2D Irmão

en: Invalid geometry, can't create light occluder.
pt_BR: Geometria inválida, não é possível criar o oclusor de luz.

en: Create LightOccluder2D Sibling
pt_BR: Criar PolígonoDeOclusão2D Irmão

en: Simplification:
pt_BR: Simplificação:

en: Shrink (Pixels):
pt_BR: Encolher (Pixels):

en: Grow (Pixels):
pt_BR: Crescer (Pixels):

en: Update Preview
pt_BR: Atualizar visualização

en: Settings:
pt_BR: Configurações:

en: No Frames Selected
pt_BR: Nenhum Frame Selecionado

en: Add %d Frame(s)
pt_BR: Adicionar %d Frame(s)

en: Add Frame
pt_BR: Adicionar Frame

en: Unable to load images
pt_BR: Não foi possível carregar a imagem

en: ERROR: Couldn't load frame resource!
pt_BR: ERRO: Não foi possível carregar o recurso de frame!

en: Resource clipboard is empty or not a texture!
pt_BR: Recurso da área de transferência está vazio ou não é uma textura!

en: Paste Frame
pt_BR: Colar Frame

en: Add Empty
pt_BR: Adicionar Vazio

en: Change Animation FPS
pt_BR: Alterar FPS da Animação

en: (empty)
pt_BR: (vazio)

en: Move Frame
pt_BR: Mover Quadro

en: Animations:
pt_BR: Animações:

en: New Animation
pt_BR: Nova animação

en: Filter animations
pt_BR: Filtrar animações

en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

en: Loop
pt_BR: Repetir

en: Animation Frames:
pt_BR: Frames da Animação:

en: Add a Texture from File
pt_BR: Adicionar Textura de um Arquivo

en: Add Frames from a Sprite Sheet
pt_BR: Adicionar Frames de uma Sprite Sheet

en: Insert Empty (Before)
pt_BR: Inserir Vazio (Antes)

en: Insert Empty (After)
pt_BR: Inserir Vazio (Depois)

en: Move (Before)
pt_BR: Mover (Antes)

en: Move (After)
pt_BR: Mover (Depois)

en: Select Frames
pt_BR: Selecionar Frames

en: Separation:
pt_BR: Separação:

en: Offset:
pt_BR: Deslocamento:

en: Select/Clear All Frames
pt_BR: Selecionar/Deselecionar Todos os Frames

en: Create Frames from Sprite Sheet
pt_BR: Criar Frames a partir da Sprite Sheet

en: Set Region Rect
pt_BR: Definir Retângulo de Região

en: Set Margin
pt_BR: Definir Margem

en: Snap Mode:
pt_BR: Modo Snap:

en: Pixel Snap
pt_BR: Snap de Pixel

en: Grid Snap
pt_BR: Snap de Grade

en: Auto Slice
pt_BR: Auto Fatiar

en: Step:
pt_BR: Passo:

en: TextureRegion
pt_BR: Região da Textura

en: {num} color(s)
pt_BR: {num} cor(es)

en: No colors found.
pt_BR: Nenhuma cor encontrada.

en: {num} constant(s)
pt_BR: {num} constante(s)

en: No constants found.
pt_BR: Nenhuma constante encontrada.

en: {num} font(s)
pt_BR: {num} fonte(s)

en: No fonts found.
pt_BR: Fontes não encontradas.

en: {num} icon(s)
pt_BR: {num} ícone(s)

en: No icons found.
pt_BR: Ícones não encontrados.

en: No styleboxes found.
pt_BR: Nenhuma caixa de estilo encontrada.

en: {num} currently selected
pt_BR: {num} selecionado(s)

en: Nothing was selected for the import.
pt_BR: Nada foi selecionado para a importação.

en: Importing Theme Items
pt_BR: Importando Tema

en: Importing items {n}/{n}
pt_BR: Importando itens {n}/{n}

en: Updating the editor
pt_BR: Atualizando o editor

en: Finalizing
pt_BR: Finalizando

en: Filter:
pt_BR: Filtro:

en: With Data
pt_BR: Com Dados

en: Select by data type:
pt_BR: Selecione por tipo de dados:

en: Select all visible color items.
pt_BR: Selecione todos os itens de cor visíveis.

en: Select all visible color items and their data.
pt_BR: Selecione todos os itens de cor visíveis e seus dados.

en: Deselect all visible color items.
pt_BR: Desmarque todos os itens de cor visíveis.

en: Select all visible constant items.
pt_BR: Selecione todos os itens constantes visíveis.

en: Select all visible constant items and their data.
pt_BR: Selecione todos os itens constantes visíveis e seus dados.

en: Deselect all visible constant items.
pt_BR: Desmarque todos os itens constantes visíveis.

en: Select all visible font items.
pt_BR: Selecione todos os itens de fonte visíveis.

en: Select all visible font items and their data.
pt_BR: Selecione todos os itens de fonte visíveis e seus dados.

en: Deselect all visible font items.
pt_BR: Desmarque todos os itens de fonte visíveis.

en: Select all visible icon items.
pt_BR: Selecione todos os itens de ícones visíveis.

en: Select all visible icon items and their data.
pt_BR: Selecione todos os itens de ícones visíveis e seus dados.

en: Deselect all visible icon items.
pt_BR: Desmarque todos os itens de ícones visíveis.

en: Select all visible stylebox items.
pt_BR: Selecionar todos os itens visíveis da caixa de estilo.

en: Select all visible stylebox items and their data.
pt_BR: Selecionar todos os itens visíveis da caixa de estilo e seus dados.

en: Deselect all visible stylebox items.
pt_BR: Deselecionar todos os itens visíveis da caixa de estilo.

en: Caution: Adding icon data may considerably increase the size of your Theme resource.
pt_BR: Atenção: Adicionar dados de ícone pode aumentar consideravelmente o tamanho do recurso do Tema.

en: Collapse types.
pt_BR: Recolher tudo.

en: Expand types.
pt_BR: Expandir tudo.

en: Select all Theme items.
pt_BR: Selecionar todos os itens do Tema.

en: Select With Data
pt_BR: Selecionar Com Dados

en: Select all Theme items with item data.
pt_BR: Selecionar todos os itens do Tema com dados.

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar Tudo

en: Deselect all Theme items.
pt_BR: Desselecionar todos os itens do Tema.

en: Import Selected
pt_BR: Importar Selecionado

en: Import Items tab has some items selected. Selection will be lost upon closing this window.
    Close anyway?
pt_BR: A guia de Importação de itens possui alguns itens selecionados. A seleção será perdida ao fechar esta janela.
    Fechar mesmo assim?

en: Remove Type
pt_BR: Remover Tipo

en: Select a theme type from the list to edit its items.
    You can add a custom type or import a type with its items from another theme.
pt_BR: Selecione um modelo de tema da lista para editar seus itens.
    Você pode adicionar um modelo personalizado ou importar um modelo com itens de outro tema.

en: Remove All Color Items
pt_BR: Remover Todos os Itens de Cor

en: Rename Item
pt_BR: Renomear Item

en: Remove All Constant Items
pt_BR: Remover Todos os Itens de Constante

en: Remove All Font Items
pt_BR: Remover Todos os Itens de Fonte

en: Remove All Icon Items
pt_BR: Remover Todos os Itens de Ícone

en: Remove All StyleBox Items
pt_BR: Remover Todos os Itens de StyleBox

en: This theme type is empty.
    Add more items to it manually or by importing from another theme.
pt_BR: Este modelo de tema está vazio.
    Adicione mais itens manualmente ou importe de outro tema.

en: Add Theme Type
pt_BR: Adicionar Tipo de Tema

en: Remove Theme Type
pt_BR: Remover Tipo de Tema

en: Add Color Item
pt_BR: Adicionar Itens de Cor

en: Add Constant Item
pt_BR: Adicionar Item de Constante

en: Add Font Item
pt_BR: Adicionar Item de Fonte

en: Add Icon Item
pt_BR: Adicionar Item de Ícone

en: Add Stylebox Item
pt_BR: Adicionar Item de Stylebox

en: Rename Color Item
pt_BR: Renomear Item de Cor

en: Rename Constant Item
pt_BR: Renomear Item de Constante

en: Rename Font Item
pt_BR: Renomear Item de Fonte

en: Rename Icon Item
pt_BR: Renomear Item de Ícone

en: Rename Stylebox Item
pt_BR: Renomear Item de Stylebox

en: Invalid file, not a Theme resource.
pt_BR: Arquivo inválido, não é um recurso de Tema.

en: Invalid file, same as the edited Theme resource.
pt_BR: Arquivo inválido, é o mesmo recurso de Tema sendo editado.

en: Manage Theme Items
pt_BR: Gerenciar Itens do Tema

en: Edit Items
pt_BR: Editar Itens

en: Types:
pt_BR: Modelos:

en: Add Type:
pt_BR: Adicionar Modelo:

en: Add Item:
pt_BR: Adicionar Item:

en: Add StyleBox Item
pt_BR: Adicionar Item de Stylebox

en: Remove Items:
pt_BR: Remover Itens:

en: Remove Class Items
pt_BR: Remover Itens de Classe

en: Remove Custom Items
pt_BR: Remover Itens Personalizados

en: Remove All Items
pt_BR: Remover Todos os Itens

en: Add Theme Item
pt_BR: Adicionar Item de Tema

en: Old Name:
pt_BR: Nome Antigo:

en: Import Items
pt_BR: Importar Itens

en: Default Theme
pt_BR: Tema Padrão

en: Editor Theme
pt_BR: Tema do Editor

en: Select Another Theme Resource:
pt_BR: Selecionar Outro Recurso de Tema:

en: Theme Resource
pt_BR: Recurso de Tema

en: Another Theme
pt_BR: Outro Tema

en: Add Type
pt_BR: Adicionar Modelo

en: Filter the list of types or create a new custom type:
pt_BR: Filtre a lista de tipos ou crie um novo tipo personalizado:

en: Available Node-based types:
pt_BR: Tipos baseados em nós disponíveis:

en: Type name is empty!
pt_BR: O nome do tipo está vazio!

en: Are you sure you want to create an empty type?
pt_BR: Tem certeza de que deseja criar um tipo vazio?

en: Confirm Item Rename
pt_BR: Confirmar Renomeação do Item

en: Cancel Item Rename
pt_BR: Cancelar Renomeação do Item

en: Override Item
pt_BR: Sobrescrever Item

en: Unpin this StyleBox as a main style.
pt_BR: Desafixar essa StyleBox como um estilo principal.

en: Pin this StyleBox as a main style. Editing its properties will update the same properties in all other StyleBoxes of this type.
pt_BR: Fixe este StyleBox como um estilo principal. A edição de suas propriedades atualizará as mesmas propriedades em todos os outros StyleBoxes deste tipo.

en: Add Item Type
pt_BR: Adicionar Tipo de Item

en: Set Variation Base Type
pt_BR: Definir Tipo de Variação Base

en: Set Base Type
pt_BR: Definir Tipo Base

en: Show Default
pt_BR: Mostrar Padrão

en: Show default type items alongside items that have been overridden.
pt_BR: Mostrar itens do modelo padrão ao lado de itens que foram substituídos.

en: Override All
pt_BR: Substituir Todos

en: Override all default type items.
pt_BR: Substituir todos os itens do modelo padrão.

en: Select the variation base type from a list of available types.
pt_BR: Selecione a variação do tipo base à partir da lista de tipos disponíveis.

en: A type associated with a built-in class cannot be marked as a variation of another type.
pt_BR: Um tipo associado à uma classe padrão não pode ser marcada como variação de outro tipo.

en: Theme:
pt_BR: Tema:

en: Manage Items...
pt_BR: Gerenciar Itens...

en: Add, remove, organize and import Theme items.
pt_BR: Adicionar, remover, organizar e importar itens de Tema.

en: Add Preview
pt_BR: Adicionar Prévia

en: Default Preview
pt_BR: Prévia Padrão

en: Select UI Scene:
pt_BR: Selecione a Cena de UI:

en: Toggle the control picker, allowing to visually select control types for edit.
pt_BR: Acionar o selecionador de controles, permitindo visualmente selecionar os tipos de controles para edição.

en: Toggle Button
pt_BR: Alternar Botão

en: Disabled Button
pt_BR: Botão Desativado

en: Disabled Item
pt_BR: Item Desativado

en: Check Item
pt_BR: Item Marcável

en: Checked Item
pt_BR: Item Checado

en: Radio Item
pt_BR: Item Rádio

en: Checked Radio Item
pt_BR: Item Rádio Marcado

en: Named Separator
pt_BR: Separador Nomeado

en: Has
pt_BR: Tem

en: Many
pt_BR: Muitas

en: Disabled LineEdit
pt_BR: LineEdit Desativado

en: Tab 1
pt_BR: Guia 1

en: Tab 2
pt_BR: Guia 2

en: Tab 3
pt_BR: Guia 3

en: Editable Item
pt_BR: Item Editável

en: Subtree
pt_BR: Subárvore

en: Has,Many,Options
pt_BR: Tem,Muitas,Opções

en: Invalid path, the PackedScene resource was probably moved or removed.
pt_BR: Caminho inválido, o recurso PackedScene foi provavelmente movido ou deletado.

en: Invalid PackedScene resource, must have a Control node at its root.
pt_BR: Recurso PackedScene inválido, se deve ter um nó Control na sua raíz.

en: Invalid file, not a PackedScene resource.
pt_BR: Arquivo inválido, não é um recurso PackedScene.

en: Reload the scene to reflect its most actual state.
pt_BR: Recarregue a cena para refletir seu estado mais atual.

en: Erase Selection
pt_BR: Apagar Seleção

en: Fix Invalid Tiles
pt_BR: Corrigir blocos inválidos

en: Cut Selection
pt_BR: Seleção de corte

en: Paint TileMap
pt_BR: Pintar TileMap

en: Line Draw
pt_BR: Desenhar Linha

en: Rectangle Paint
pt_BR: Pintura Retângular

en: Bucket Fill
pt_BR: Preenchimento de Balde

en: Erase TileMap
pt_BR: Apagar TileMap

en: Find Tile
pt_BR: Encontrar Tile

en: Transpose
pt_BR: Transpor

en: Disable Autotile
pt_BR: Desativar Autotile

en: Enable Priority
pt_BR: Ativar Prioridade

en: Filter tiles
pt_BR: Filtros do tile

en: Give a TileSet resource to this TileMap to use its tiles.
pt_BR: Atribua um recurso de TileSet a este TileMap para usar seus tiles.

en: Paint Tile
pt_BR: Pintar Tile

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Command+LMB: Rectangle Paint
pt_BR: Shift+LMB: Desenhar Linha
    Shift+Command+LMB: Pintar Retângulo

en: Shift+LMB: Line Draw
    Shift+Ctrl+LMB: Rectangle Paint
pt_BR: Shift+LMB: Desenhar Linha
    Shift+Ctrl+LMB: Pintar Retângulo

en: Pick Tile
pt_BR: Escolher Tile

en: Rotate Left
pt_BR: Girar à Esquerda

en: Rotate Right
pt_BR: Girar à Direita

en: Flip Horizontally
pt_BR: Inverter Horizontalmente

en: Flip Vertically
pt_BR: Inverter Verticalmente

en: Clear Transform
pt_BR: Limpar Transformação

en: Palette Min Width
pt_BR: Largura Mínima de Paleta

en: Palette Item H Separation
pt_BR: Separação Horizontal dos Itens de Paleta

en: Show Tile Names
pt_BR: Mostrar Nomes dos Tiles

en: Show Tile Ids
pt_BR: Mostrar Ids dos Tiles

en: Sort Tiles By Name
pt_BR: Ordenar Tiles por Nome

en: Bucket Fill Preview
pt_BR: Pré-visualização do Preenchimento de Balde

en: Editor Side
pt_BR: Lado do Editor

en: Display Grid
pt_BR: Mostrar Grid

en: Axis Color
pt_BR: Cor do Eixo

en: Add Texture(s) to TileSet.
pt_BR: Adicionar textura(s) ao TileSet.

en: Remove selected Texture from TileSet.
pt_BR: Remova a textura selecionada do TileSet.

en: Create from Scene
pt_BR: Criar a partir de Cena

en: Merge from Scene
pt_BR: Fundir a partir de Cena

en: New Single Tile
pt_BR: Novo Tile Único

en: New Autotile
pt_BR: Novo Autotile

en: New Atlas
pt_BR: Novo Atlas

en: Next Coordinate
pt_BR: Próxima Coordenada

en: Select the next shape, subtile, or Tile.
pt_BR: Selecione a próxima forma, subtile ou Tile.

en: Previous Coordinate
pt_BR: Coordenada Anterior

en: Select the previous shape, subtile, or Tile.
pt_BR: Selecione a forma anterior, subtile ou Tile.

en: Region
pt_BR: Região

en: Collision
pt_BR: Colisão

en: Occlusion
pt_BR: Oclusão

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Z Index
pt_BR: Índice Z

en: Region Mode
pt_BR: Modo Região

en: Collision Mode
pt_BR: Modo Colisão

en: Occlusion Mode
pt_BR: Modo Oclusão

en: Navigation Mode
pt_BR: Modo Navegação

en: Bitmask Mode
pt_BR: Modo Bitmask

en: Priority Mode
pt_BR: Modo Prioridade

en: Icon Mode
pt_BR: Modo Ícone

en: Z Index Mode
pt_BR: Modo Índice Z

en: Copy bitmask.
pt_BR: Copie o bitmask.

en: Paste bitmask.
pt_BR: Cole o bitmask.

en: Erase bitmask.
pt_BR: Apagar o bitmask.

en: Create a new rectangle.
pt_BR: Criar um novo retângulo.

en: New Rectangle
pt_BR: Novo Retângulo

en: Create a new polygon.
pt_BR: Criar um novo polígono.

en: New Polygon
pt_BR: Novo Polígono

en: Delete Selected Shape
pt_BR: Excluir Formas Selecionados

en: Keep polygon inside region Rect.
pt_BR: Mantenha o polígono dentro da região Rect.

en: Enable snap and show grid (configurable via the Inspector).
pt_BR: Ative o snap e mostre a grade (configurável através do Inspetor).

en: Display Tile Names (Hold Alt Key)
pt_BR: Exibir nomes dos Tiles (segure a tecla Alt)

en: Add or select a texture on the left panel to edit the tiles bound to it.
pt_BR: Adicione ou selecione uma textura no painel esquerdo para editar os tiles vinculados.

en: Remove selected texture? This will remove all tiles which use it.
pt_BR: Remover textura selecionada? Todos os tiles que a usam serão removidos.

en: You haven't selected a texture to remove.
pt_BR: Você não selecionou uma textura para remover.

en: Create from scene? This will overwrite all current tiles.
pt_BR: Criar a partir de cena? Isso substituirá todos os tiles atuais.

en: Merge from scene?
pt_BR: Fundir a partir de cena?

en: Remove Texture
pt_BR: Remover textura

en: %s file(s) were not added because was already on the list.
pt_BR: %s arquivo(s) não adicionado(s) pois já estava(m) na lista.

en: Drag handles to edit Rect.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: Arraste alças para editar o Rect.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Delete selected Rect.
pt_BR: Excluir o Rect selecionado.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: Selecione o sub-tile editado atual.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Delete polygon.
pt_BR: Excluir polígono.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: LMB: Ligar bit.
    RMB: Desligar bit.
    Shift+LMB: Escolher bit curinga.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Select sub-tile to use as icon, this will be also used on invalid autotile bindings.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: Selecione o sub-tile para usar como ícone, ele também será usado em ligações inválidas do autotile.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Select sub-tile to change its priority.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: Selecione o sub-tile para alterar sua prioridade.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
pt_BR: Selecione o sub-tile para alterar seu índice z.
    Clique em outro Tile para editá-lo.

en: Set Tile Region
pt_BR: Definir a região do Tile

en: Create Tile
pt_BR: Criar Tile

en: Set Tile Icon
pt_BR: Definir Ícone do Tile

en: Edit Tile Bitmask
pt_BR: Editar o Bitmask do Tile

en: Edit Collision Polygon
pt_BR: Editar polígono de colisão

en: Edit Occlusion Polygon
pt_BR: Editar polígono de oclusão

en: Edit Navigation Polygon
pt_BR: Editar polígono de navegação

en: Paste Tile Bitmask
pt_BR: Colar Bitmask de Tile

en: Clear Tile Bitmask
pt_BR: Limpar Bitmask do Tile

en: Make Polygon Concave
pt_BR: Tornar o Polígono Côncavo

en: Make Polygon Convex
pt_BR: Tornar o Polígono Convexo

en: Remove Tile
pt_BR: Remover Tile

en: Remove Collision Polygon
pt_BR: Remover o polígono de colisão

en: Remove Occlusion Polygon
pt_BR: Remover Polígono de Oclusão

en: Remove Navigation Polygon
pt_BR: Remover Polígono de Navegação

en: Edit Tile Priority
pt_BR: Editar Prioridade do Tile

en: Edit Tile Z Index
pt_BR: Editar Índice Z do Tile

en: Make Convex
pt_BR: Tornar o Polígono Convexo

en: Make Concave
pt_BR: tornar Côncavo

en: Create Collision Polygon
pt_BR: Criar polígono de colisão

en: Create Occlusion Polygon
pt_BR: Criar Polígono de Oclusão

en: This property can't be changed.
pt_BR: Esta propriedade não pode ser alterada.

en: Snap Options
pt_BR: Opções de Encaixe

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: Step
pt_BR: Passo

en: Separation
pt_BR: Separação

en: Selected Tile
pt_BR: Selecionar Tile

en: Texture
pt_BR: Textura

en: Tex Offset
pt_BR: Deslocamento da Textura

en: Modulate
pt_BR: Modular

en: Tile Mode
pt_BR: Modo de Tiles

en: Autotile Bitmask Mode
pt_BR: Modo Bitmask do Autotile

en: Subtile Size
pt_BR: Tamanho do Subtile

en: Subtile Spacing
pt_BR: Espaçamento dos Subtiles

en: Occluder Offset
pt_BR: Deslocamento de Oclusor

en: Navigation Offset
pt_BR: Deslocamento da Navegação

en: Shape Offset
pt_BR: Deslocamento da Forma

en: Shape Transform
pt_BR: Transformação da Forma

en: Selected Collision
pt_BR: Colisão Selecionada

en: Selected Collision One Way
pt_BR: Colisão em sentido único selecionada

en: Selected Collision One Way Margin
pt_BR: Margem de colisão em sentido único selecionada

en: Selected Navigation
pt_BR: Navegação Selecionada

en: Selected Occlusion
pt_BR: Oclusão Selecionada

en: Tileset Script
pt_BR: Scripts do Tileset

en: No VCS plugins are available.
pt_BR: Nenhum plug-in VCS está disponível.

en: Remote settings are empty. VCS features that use the network may not work.
pt_BR: As configurações remotas estão vazias. Os recursos VCS que usam a rede podem não funcionar.

en: No commit message was provided.
pt_BR: Nenhuma mensagem de commit foi fornecida.

en: Staged Changes
pt_BR: Alterações Preparadas

en: Unstaged Changes
pt_BR: Alterações não Preparadas

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Subtitle:
pt_BR: Subtítulo:

en: Do you want to remove the %s branch?
pt_BR: Deseja remover a ramificação %s?

en: Do you want to remove the %s remote?
pt_BR: Deseja remover o controle remoto %s?

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Version Control System
pt_BR: Sistema de Controle de Versão

en: Initialize
pt_BR: Inicializar

en: Remote Login
pt_BR: Login remoto

en: Select SSH public key path
pt_BR: Selecione o caminho da chave pública SSH

en: Select SSH private key path
pt_BR: Selecione o caminho da chave privada SSH

en: SSH Passphrase
pt_BR: Senha SSH

en: Detect new changes
pt_BR: Detectar novas mudanças

en: Discard all changes
pt_BR: Descartar todas as alterações

en: Stage all changes
pt_BR: Preparar todas as alterações

en: Unstage all changes
pt_BR: Desfazer todas as alterações

en: Commit Message
pt_BR: Mensagem de Commit

en: Commit Changes
pt_BR: Criar Commit

en: Commit List
pt_BR: Lista de Commit

en: Commit list size
pt_BR: Tamanho da lista de commit

en: Branches
pt_BR: Ramos

en: Create New Branch
pt_BR: Criar Novo Ramo

en: Remove Branch
pt_BR: Remover Ramo

en: Branch Name
pt_BR: Nome do Ramo

en: Remotes
pt_BR: Remotos

en: Create New Remote
pt_BR: Criar Novo Remoto

en: Remove Remote
pt_BR: Remover remoto

en: Remote Name
pt_BR: Nome Remoto

en: Remote URL
pt_BR: URL do Remoto

en: Fetch
pt_BR: Buscar

en: Pull
pt_BR: Puxar

en: Push
pt_BR: Empurre

en: Force Push
pt_BR: Forçar Push

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Renamed
pt_BR: Renomeado

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Typechange
pt_BR: Alteração de tipo

en: Unmerged
pt_BR: Não mesclado

en: View:
pt_BR: Visualizar:

en: Split
pt_BR: Dividir

en: Unified
pt_BR: Unificado

en: (GLES3 only)
pt_BR: (Apenas GLES3)

en: Add Output
pt_BR: Adicionar saída

en: Scalar
pt_BR: Escalar

en: Vector
pt_BR: Vetor

en: Boolean
pt_BR: Booleano

en: Sampler
pt_BR: Amostrador

en: Add input port
pt_BR: Adicionar porta de entrada

en: Add output port
pt_BR: Adicionar porta de saída

en: Change input port type
pt_BR: Alterar o tipo de porta de entrada

en: Change output port type
pt_BR: Alterar tipo da porta de saída

en: Change input port name
pt_BR: Alterar nome da porta de entrada

en: Change output port name
pt_BR: Alterar nome da porta de saída

en: Remove input port
pt_BR: Remover porta de entrada

en: Remove output port
pt_BR: Remover porta de saída

en: Set expression
pt_BR: Definir expressão

en: Resize VisualShader node
pt_BR: Redimensionar nó VisualShader

en: Set Uniform Name
pt_BR: Definir Nome Uniforme

en: Set Input Default Port
pt_BR: Definir Porta Padrão de Entrada

en: Add Node to Visual Shader
pt_BR: Adicionar Nó ao Visual Shader

en: Node(s) Moved
pt_BR: Nó(s) Movidos

en: Duplicate Nodes
pt_BR: Duplicar Nó(s)

en: Paste Nodes
pt_BR: Colar Nós

en: Delete Nodes
pt_BR: Excluir Nós

en: Visual Shader Input Type Changed
pt_BR: Tipo de Entrada de Shader Visual Alterado

en: UniformRef Name Changed
pt_BR: Nome de UniformRef Alterado

en: Vertex
pt_BR: Vértice

en: Fragment
pt_BR: Fragmento

en: Light
pt_BR: Luz

en: Show resulted shader code.
pt_BR: Mostrar código de resultado do shader.

en: Create Shader Node
pt_BR: Criar Nó Shader

en: Color function.
pt_BR: Função cor.

en: Color operator.
pt_BR: Operador de cor.

en: Grayscale function.
pt_BR: Função Escala de Cinza.

en: Converts HSV vector to RGB equivalent.
pt_BR: Converter vetor HSV para um RGB equivalente.

en: Converts RGB vector to HSV equivalent.
pt_BR: Converter vetor RGB para um HSV equivalente.

en: Sepia function.
pt_BR: Função Sépia.

en: Burn operator.
pt_BR: Operador de gravação.

en: Darken operator.
pt_BR: Operador de escurecimento.

en: Difference operator.
pt_BR: Operador de diferença.

en: Dodge operator.
pt_BR: Operador de desvio.

en: HardLight operator.
pt_BR: Operador HardLight.

en: Lighten operator.
pt_BR: Operador de iluminação.

en: Overlay operator.
pt_BR: Operador de sobreposição.

en: Screen operator.
pt_BR: Operador de tela.

en: SoftLight operator.
pt_BR: Operador SoftLight.

en: Color constant.
pt_BR: Cor constante.

en: Color uniform.
pt_BR: Cor uniforme.

en: Returns the boolean result of the %s comparison between two parameters.
pt_BR: Retorna o resultado booleano da comparação %s entre dois parâmetros.

en: Equal (==)
pt_BR: Igual (==)

en: Greater Than (>)
pt_BR: Maior Que (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
pt_BR: Maior ou Igual (>=)

en: Returns an associated vector if the provided scalars are equal, greater or less.
pt_BR: Retorna um vetor associado se o escalar fornecido for igual, maior ou menor.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF and a scalar parameter.
pt_BR: Retorna o resultado booleano da comparação entre INF e o parâmetro escalar.

en: Returns the boolean result of the comparison between NaN and a scalar parameter.
pt_BR: Retorna o resultado booleano da comparação entre NaN e um parâmetro escalar.

en: Less Than (<)
pt_BR: Menor Que (<)

en: Less Than or Equal (<=)
pt_BR: Menor ou Igual (<=)

en: Not Equal (!=)
pt_BR: Diferente (!=)

en: Returns an associated vector if the provided boolean value is true or false.
pt_BR: Retorna um vetor associado se o valor lógico fornecido for verdadeiro ou falso.

en: Returns an associated scalar if the provided boolean value is true or false.
pt_BR: Retorna um vetor associado se o valor booleano fornecido for verdadeiro ou falso.

en: Returns the boolean result of the comparison between two parameters.
pt_BR: Retorna o resultado booleano da comparação entre dois parâmetros.

en: Returns the boolean result of the comparison between INF (or NaN) and a scalar parameter.
pt_BR: Retorna o resultado booleano da comparação entre INF (ou NaN) e um parâmetro escalar.

en: Boolean constant.
pt_BR: Constante booleana.

en: Boolean uniform.
pt_BR: Booleano uniforme.

en: '%s' input parameter for all shader modes.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para todos os modos de sombreamento.

en: Input parameter.
pt_BR: Parâmetro de entrada.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader modes.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para os modos vértice e fragmento de shader.

en: '%s' input parameter for fragment and light shader modes.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para os modos de fragmento e sombreamento.

en: '%s' input parameter for fragment shader mode.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para o modo de sombreamento.

en: '%s' input parameter for light shader mode.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para o modo de sombreamento da luz.

en: '%s' input parameter for vertex shader mode.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para o modo de sombra do vértice.

en: '%s' input parameter for vertex and fragment shader mode.
pt_BR: Parâmetro de entrada '%s' para os modo de sombra fragmentada e vértice.

en: Scalar function.
pt_BR: Função escalar.

en: Scalar operator.
pt_BR: Operador escalar.

en: E constant (2.718282). Represents the base of the natural logarithm.
pt_BR: Constante E (2,718282). Representa a base de um logaritmo natural.

en: Epsilon constant (0.00001). Smallest possible scalar number.
pt_BR: Constante Epsilon (0,00001). O menor número escalar possível.

en: Phi constant (1.618034). Golden ratio.
pt_BR: Constante Phi (1,618034). Proporção áurea.

en: Pi/4 constant (0.785398) or 45 degrees.
pt_BR: Constante Pi/4 (0,785398) or 45 graus.

en: Pi/2 constant (1.570796) or 90 degrees.
pt_BR: Constante Pi/2 (1,570796) ou 90 graus.

en: Pi constant (3.141593) or 180 degrees.
pt_BR: Constante Pi (3,141593) ou 180 graus.

en: Tau constant (6.283185) or 360 degrees.
pt_BR: Constante Tau (6,283185) ou 360 graus.

en: Sqrt2 constant (1.414214). Square root of 2.
pt_BR: Constante Sqrt2 (1,414214). Raiz quadrada de 2.

en: Returns the absolute value of the parameter.
pt_BR: Retorna o valor absoluto do parâmetro.

en: Returns the arc-cosine of the parameter.
pt_BR: Retorna o arco-cosseno do parâmetro.

en: Returns the inverse hyperbolic cosine of the parameter.
pt_BR: Retorna o cosseno hiperbólico inverso do parâmetro.

en: Returns the arc-sine of the parameter.
pt_BR: Retorna o arco-seno do parâmetro.

en: Returns the inverse hyperbolic sine of the parameter.
pt_BR: Retorna o seno hiperbólico inverso do parâmetro.

en: Returns the arc-tangent of the parameter.
pt_BR: Retorna o arco-tangente do parâmetro.

en: Returns the arc-tangent of the parameters.
pt_BR: Retorna o arco-tangente dos parâmetros.

en: Returns the inverse hyperbolic tangent of the parameter.
pt_BR: Retorna a tangente hiperbólica inversa do parâmetro.

en: Finds the nearest integer that is greater than or equal to the parameter.
pt_BR: Encontra o inteiro mais próximo que é maior ou igual ao parâmetro.

en: Constrains a value to lie between two further values.
pt_BR: Limita um valor para permanecer entre dois outros valores.

en: Returns the cosine of the parameter.
pt_BR: Retorna o cosseno do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic cosine of the parameter.
pt_BR: Retorna o cosseno hiperbólico do parâmetro.

en: Converts a quantity in radians to degrees.
pt_BR: Converte um valor em radianos para graus.

en: Base-e Exponential.
pt_BR: Exponencial de base e.

en: Base-2 Exponential.
pt_BR: Exponencial de base 2.

en: Finds the nearest integer less than or equal to the parameter.
pt_BR: Encontra o inteiro mais próximo que é menor ou igual ao parâmetro.

en: Computes the fractional part of the argument.
pt_BR: Calcula a parte fracional do argumento.

en: Returns the inverse of the square root of the parameter.
pt_BR: Retorna o inverso da raiz quadrada do parâmetro.

en: Natural logarithm.
pt_BR: Logaritmo natural.

en: Base-2 logarithm.
pt_BR: Logaritmo de base 2.

en: Returns the greater of two values.
pt_BR: Retorna o maior entre dois valores.

en: Returns the lesser of two values.
pt_BR: Retorna o menor entre dois valores.

en: Linear interpolation between two scalars.
pt_BR: Interpolação linear entre dois escalares.

en: Returns the opposite value of the parameter.
pt_BR: Retorna o valor oposto do parâmetro.

en: 1.0 - scalar
pt_BR: 1,0 - escalar

en: Returns the value of the first parameter raised to the power of the second.
pt_BR: Retorna o valor do primeiro parâmetro elevado a potência do segundo.

en: Converts a quantity in degrees to radians.
pt_BR: Converte uma quantidade em graus para radianos.

en: 1.0 / scalar
pt_BR: 1,0 / escalar

en: Finds the nearest integer to the parameter.
pt_BR: Encontra o inteiro mais próximo do parâmetro.

en: Finds the nearest even integer to the parameter.
pt_BR: Encontra o número inteiro par mais próximo do parâmetro.

en: Clamps the value between 0.0 and 1.0.
pt_BR: Limita o valor entre 0.0 e 1.0.

en: Extracts the sign of the parameter.
pt_BR: Extrai o sinal do parâmetro.

en: Returns the sine of the parameter.
pt_BR: Retorna o seno do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic sine of the parameter.
pt_BR: Retorna o seno hiperbólico do parâmetro.

en: Returns the square root of the parameter.
pt_BR: Retorna a raiz quadrada do parâmetro.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if x is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt_BR: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), scalar(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge0' e 1.0 se 'x' é maior que 'edge1'. Caso contrário, o valor retornado é interpolado entre 0.0 e 1.0 utilizando polinômios de Hermite.

en: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt_BR: Step function( scalar(edge), scalar(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge' e 1.0 caso contrário.

en: Returns the tangent of the parameter.
pt_BR: Retorna a tangente do parâmetro.

en: Returns the hyperbolic tangent of the parameter.
pt_BR: Retorna a tangente hiperbólica do parâmetro.

en: Finds the truncated value of the parameter.
pt_BR: Encontra o valor truncado do parâmetro.

en: Adds scalar to scalar.
pt_BR: Adiciona um escalar a um escalar.

en: Divides scalar by scalar.
pt_BR: Divide escalar por escalar.

en: Multiplies scalar by scalar.
pt_BR: Multiplica escalar por escalar.

en: Returns the remainder of the two scalars.
pt_BR: Retorna o resto dos dois escalares.

en: Subtracts scalar from scalar.
pt_BR: Subtrai o escalar do escalar.

en: Scalar constant.
pt_BR: Constante Escalar.

en: Scalar uniform.
pt_BR: Escalar uniforme.

en: Perform the cubic texture lookup.
pt_BR: Execute a pesquisa de textura cúbica.

en: Perform the texture lookup.
pt_BR: Faz uma busca por texturas.

en: Cubic texture uniform lookup.
pt_BR: Pesquisa uniforme de textura cúbica.

en: 2D texture uniform lookup.
pt_BR: Consulta de textura 2D uniforme.

en: 2D texture uniform lookup with triplanar.
pt_BR: Consulta de textura 2D uniforme com triplanar.

en: Transform function.
pt_BR: Função Transformação...

en: Calculate the outer product of a pair of vectors.
    
    OuterProduct treats the first parameter 'c' as a column vector (matrix with one column) and the second parameter 'r' as a row vector (matrix with one row) and does a linear algebraic matrix multiply 'c * r', yielding a matrix whose number of rows is the number of components in 'c' and whose number of columns is the number of components in 'r'.
pt_BR: Calcular o produto externo de um par de vetores.
    
    OuterProduct trata o primeiro parâmetro "c" como um vetor coluna (matriz com uma coluna) e o segundo parâmetro "r" como um vetor linha (matriz com uma linha) e faz uma matriz algébrica linear multiplicar "c * r", produzindo uma matriz cujo número de linhas é o número de componentes em "c" e cujo número de colunas é o número de componentes em "r".

en: Composes transform from four vectors.
pt_BR: Compõe a transformação de quatro vetores.

en: Decomposes transform to four vectors.
pt_BR: Decompõe transformação em quatro vetores.

en: Calculates the determinant of a transform.
pt_BR: Calcula o determinante de uma transformação.

en: Calculates the inverse of a transform.
pt_BR: Calcula a inversa de uma transformação.

en: Calculates the transpose of a transform.
pt_BR: Calcula a transposta de uma transformação.

en: Multiplies transform by transform.
pt_BR: Multiplica transformação por transformação.

en: Multiplies vector by transform.
pt_BR: Multiplica vetor por transformação.

en: Transform constant.
pt_BR: Transformar constante.

en: Transform uniform.
pt_BR: Transformação uniforme.

en: Vector function.
pt_BR: Função vetorial.

en: Vector operator.
pt_BR: Operador vetorial.

en: Composes vector from three scalars.
pt_BR: Compõe um vetor de três escalares.

en: Decomposes vector to three scalars.
pt_BR: Decompõe um vetor em três escalares.

en: Calculates the cross product of two vectors.
pt_BR: Calcula o produto vetorial de dois vetores.

en: Returns the distance between two points.
pt_BR: Retorna a distância entre dois pontos.

en: Calculates the dot product of two vectors.
pt_BR: Calcula o produto escalar de dois vetores.

en: Returns the vector that points in the same direction as a reference vector. The function has three vector parameters : N, the vector to orient, I, the incident vector, and Nref, the reference vector. If the dot product of I and Nref is smaller than zero the return value is N. Otherwise -N is returned.
pt_BR: Retorna o vetor que aponta na mesma direção que um vetor de referência. A função tem três vetores como parâmetros: N, o vetor para orientar, I, o vetor incidente, e Nref, o vetor de referência. Se o produto escalar de I e Nref for menor do que zero, o valor de retorno é N. Caso contrário, -N é retornado.

en: Calculates the length of a vector.
pt_BR: Calcula o comprimento de um vetor.

en: Linear interpolation between two vectors.
pt_BR: Interpolação linear entre dois vetores.

en: Linear interpolation between two vectors using scalar.
pt_BR: Interpolação linear entre dois vetores usando escalar.

en: Calculates the normalize product of vector.
pt_BR: Calcula o produto normalizado do vetor.

en: 1.0 - vector
pt_BR: 1,0 - vetor

en: 1.0 / vector
pt_BR: 1,0 / vetor

en: Returns the vector that points in the direction of reflection ( a : incident vector, b : normal vector ).
pt_BR: Retorna o vetor que aponta na direção da reflexão ( a: vetor incidente, b: vetor normal ).

en: Returns the vector that points in the direction of refraction.
pt_BR: Retorna o vetor que aponta na direção da refração.

en: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt_BR: SmoothStep function( vector(edge0), vector(edge1), vector(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge0' e 1.0 se 'x' é maior que 'edge1'. Caso contrário, o valor retornado é interpolado entre 0.0 e 1.0 utilizando polinômios de Hermite.

en: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge0' and 1.0 if 'x' is larger than 'edge1'. Otherwise the return value is interpolated between 0.0 and 1.0 using Hermite polynomials.
pt_BR: SmoothStep function( scalar(edge0), scalar(edge1), vector(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge0' e 1.0 se 'x' é maior que 'edge1'. Caso contrário, o valor retornado é interpolado entre 0.0 e 1.0 utilizando polinômios de Hermite.

en: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt_BR: Step function( vector(edge), vector(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge' e 1.0 caso contrário.

en: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Returns 0.0 if 'x' is smaller than 'edge' and otherwise 1.0.
pt_BR: Step function( scalar(edge), vector(x) ).
    
    Retorna 0.0 se 'x' é menor que 'edge' e 1.0 caso contrário.

en: Adds vector to vector.
pt_BR: Adiciona vetor ao vetor.

en: Divides vector by vector.
pt_BR: Divide vetor por vetor.

en: Multiplies vector by vector.
pt_BR: Multiplica vetor por vetor.

en: Returns the remainder of the two vectors.
pt_BR: Retorna o resto dos dois vetores.

en: Subtracts vector from vector.
pt_BR: Subtrai vetor de vetor.

en: Vector constant.
pt_BR: Constante vetorial.

en: Vector uniform.
pt_BR: Uniformidade vetorial.

en: Custom Godot Shader Language expression, with custom amount of input and output ports. This is a direct injection of code into the vertex/fragment/light function, do not use it to write the function declarations inside.
pt_BR: Expressão personalizada da Godot Shader Language, com quantidade personalizada de portas de entrada e saída. Esta é uma injeção direta de código na função vértice/fragmento/luz, não a use para escrever as declarações de função internas.

en: Returns falloff based on the dot product of surface normal and view direction of camera (pass associated inputs to it).
pt_BR: Retorna decaimento com base no produto escalar da normal da superfície com a direção de visão da câmera (passe as entradas associadas a ele).

en: Custom Godot Shader Language expression, which is placed on top of the resulted shader. You can place various function definitions inside and call it later in the Expressions. You can also declare varyings, uniforms and constants.
pt_BR: Expressão customizada da Godot Shader Language, que é colocada em cima do shader resultante. Você pode colocar várias definições de funções dentro e chamá-lo posteriormente nas Expressões. Você também pode declarar variações, uniformes e constantes.

en: A reference to an existing uniform.
pt_BR: Uma referência a um uniforme existente.

en: (Fragment/Light mode only) Scalar derivative function.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) Função derivada escalar.

en: (Fragment/Light mode only) Vector derivative function.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) Função derivada de vetor.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'x' using local differencing.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Vetor) Derivativo em 'x' usando diferenciação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'x' using local differencing.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Escalar) Derivada em 'x' usando diferenciação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Derivative in 'y' using local differencing.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Vetor) Derivada em 'y' usando diferenciação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Derivative in 'y' using local differencing.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Escalar) Derivada em 'y' usando diferenciação local.

en: (Fragment/Light mode only) (Vector) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Vetor) Soma da derivada absoluta em 'x' e 'y'.

en: (Fragment/Light mode only) (Scalar) Sum of absolute derivative in 'x' and 'y'.
pt_BR: (Apenas modo Fragmento/Luz) (Escalar) Soma da derivada absoluta em 'x' e 'y'.

en: Edit Visual Property:
pt_BR: Editar Propriedade Visual:

en: Visual Shader Mode Changed
pt_BR: Modo Visual Shader Alterado

en: Runnable
pt_BR: Executável

en: Export the project for all the presets defined.
pt_BR: Exportar o projeto para todos os presets definidos.

en: All presets must have an export path defined for Export All to work.
pt_BR: Todos os presets devem ter um caminho de exportação para que a funcionalidade de Exportar Todos funcione.

en: Delete preset '%s'?
pt_BR: Excluir definição '%s'?

en: Exporting All
pt_BR: Exportando tudo

en: Export Path
pt_BR: Caminho de Exportação

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Add...
pt_BR: Adicionar...

en: If checked, the preset will be available for use in one-click deploy.
    Only one preset per platform may be marked as runnable.
pt_BR: Se marcada, a predefinição estará disponível para uso na implantação em um clique.
    Somente uma predefinição por plataforma pode ser marcada como executável.

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Export all resources in the project
pt_BR: Exportar todos os recursos do projeto

en: Export selected scenes (and dependencies)
pt_BR: Exportar cenas selecionadas (incluindo dependências)

en: Export selected resources (and dependencies)
pt_BR: Exportar recursos selecionados (incluindo dependências)

en: Export Mode:
pt_BR: Modo de Exportação:

en: Resources to export:
pt_BR: Recursos para exportar:

en: Filters to export non-resource files/folders
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
pt_BR: Filtros para exportar arquivos/pastas que não sejam recursos
    (separados por vírgula, e.g.: *.json, *.txt)

en: Filters to exclude files/folders from project
    (comma-separated, e.g: *.json, *.txt, docs/*)
pt_BR: Filtros para excluir arquivos/pastas do projeto
    (separados por vírgula, ex.: *.json, *.txt)

en: Features
pt_BR: Funcionalidades

en: Custom (comma-separated):
pt_BR: Personalizado (separado por vírgula):

en: Feature List:
pt_BR: Lista de Funcionalidades:

en: GDScript Export Mode:
pt_BR: Modo de Exportação do GDScript:

en: Compiled Bytecode (Faster Loading)
pt_BR: Bytecode Compilado (Carregamento Mais Rápido)

en: Encrypted (Provide Key Below)
pt_BR: Criptografado (Forneça a Chave Abaixo)

en: Invalid Encryption Key (must be 64 hexadecimal characters long)
pt_BR: Chave de Criptografia Inválida (deve conter 64 caracteres hexadecimais)

en: GDScript Encryption Key (256-bits as hexadecimal):
pt_BR: Chave de Criptografia do GDScript (256-bits como hexadecimal):

en: Note: Encryption key needs to be stored in the binary,
    you need to build the export templates from source.
pt_BR: Nota: Chaves de encriptação têm que ser salvas com o binário,
    você precisa compilar os modelos de exportação à partir do código fonte.

en: More Info...
pt_BR: Mais Informações...

en: Export PCK/Zip...
pt_BR: Exportar PCK/Zip...

en: Export Project...
pt_BR: Exportar Projeto…

en: Export All
pt_BR: Exportar tudo

en: Choose an export mode:
pt_BR: Escolha um modo de exportação:

en: Export All...
pt_BR: Exportar tudo…

en: ZIP File
pt_BR: Arquivo ZIP

en: Godot Project Pack
pt_BR: Pacote do Projeto Godot

en: Export templates for this platform are missing:
pt_BR: Modelos de exportação para esta plataforma não foram encontrados:

en: Project Export
pt_BR: Exportar Projeto

en: Manage Export Templates
pt_BR: Gerenciar Modelos de Exportação

en: Export With Debug
pt_BR: Exportar Com Depuração

en: The path specified doesn't exist.
pt_BR: O caminho especificado não existe.

en: Error opening package file (it's not in ZIP format).
pt_BR: Erro ao abrir arquivo compactado (não está em formato ZIP).

en: Invalid ".zip" project file; it doesn't contain a "project.godot" file.
pt_BR: Projeto '.zip' inválido; não contém um arquivo 'project.godot'.

en: Please choose an empty folder.
pt_BR: Por favor, escolha uma pasta vazia.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
pt_BR: Por favor, escolha um arquivo 'project.godot' ou arquivo '.zip'.

en: This directory already contains a Godot project.
pt_BR: O diretório já contém um projeto Godot.

en: New Game Project
pt_BR: Novo Projeto de Jogo

en: Imported Project
pt_BR: Projeto Importado

en: Invalid project name.
pt_BR: Nome de projeto inválido.

en: Couldn't create folder.
pt_BR: Impossível criar a pasta.

en: There is already a folder in this path with the specified name.
pt_BR: Já há uma pasta neste caminho com o nome especificado.

en: It would be a good idea to name your project.
pt_BR: Seria uma boa ideia nomear o seu projeto.

en: Invalid project path (changed anything?).
pt_BR: Caminho de projeto inválido (mudou alguma coisa?).

en: Couldn't load project at '%s' (error %d). It may be missing or corrupted.
pt_BR: Não foi possível carregar project.godot em '%s' (erro %d). Ele pode estar ausente ou corrompido.

en: Couldn't save project at '%s' (error %d).
pt_BR: Não foi possível salvar o projeto em '%s' (erro %d).

en: Couldn't create project.godot in project path.
pt_BR: Não foi possível criar project.godot no caminho do projeto.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
pt_BR: Erro ao abrir arquivo compactado, não está no formato ZIP.

en: The following files failed extraction from package:
pt_BR: Os arquivos a seguir falharam ao serem extraídos do pacote:

en: Package installed successfully!
pt_BR: Pacote instalado com sucesso!

en: Rename Project
pt_BR: Renomear Projeto

en: Import Existing Project
pt_BR: Importar Projeto Existente

en: Import & Edit
pt_BR: Importar e Editar

en: Create New Project
pt_BR: Criar Novo Projeto

en: Create & Edit
pt_BR: Criar e Editar

en: Install Project:
pt_BR: Instalar Projeto:

en: Install & Edit
pt_BR: Instalar e Editar

en: Project Name:
pt_BR: Nome do Projeto:

en: Project Path:
pt_BR: Caminho do Projeto:

en: Project Installation Path:
pt_BR: Caminho do Projeto:

en: Renderer:
pt_BR: Renderizador:

en: Not supported by your GPU drivers.
pt_BR: Não suportado pelos seus drivers de GPU.

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
pt_BR: Maior qualidade visual
    Todas as funções disponíveis
    Incompatível com hardware antigo
    Não recomendado para jogos web

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
pt_BR: Menor qualidade visual
    Algumas funções não disponíveis
    Funciona na maioria dos hardwares
    Recomendado para jogos web

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
pt_BR: Renderizador pode ser alterado posteriormente, porém, cenas poderão necessitar de ajustes.

en: Missing Project
pt_BR: Projeto ausente

en: Error: Project is missing on the filesystem.
pt_BR: Erro: Projeto não encontrado no sistema de arquivos.

en: Local Projects
pt_BR: Projetos Locais

en: Asset Library Projects
pt_BR: Projetos da Biblioteca de Recursos

en: Can't open project at '%s'.
pt_BR: Não é possível abrir o projeto em '%s'.

en: Are you sure to open more than one project?
pt_BR: Tem certeza de que quer abrir mais de um projeto?

en: The following project settings file does not specify the version of Godot through which it was created.
    
    %s
    
    If you proceed with opening it, it will be converted to Godot's current configuration file format.
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
pt_BR: O seguinte arquivo de configurações do projeto não especifica a versão do Godot pelo qual ele foi criado.
    
    %s
    
    Se você o abrir, ele será convertido para o formato de arquivo da configuração atual do Godot.
    Atenção: Você não será mais capaz de abrir o projeto com versões anteriores da engine.

en: The following project settings file was generated by an older engine version, and needs to be converted for this version:
    
    %s
    
    Do you want to convert it?
    Warning: You won't be able to open the project with previous versions of the engine anymore.
pt_BR: O seguinte arquivo de configurações do projeto foi gerado por uma versão mais antiga da engine, e precisa ser convertido para esta versão:
    
    %s
    
    Deseja convertê-lo?
    Aviso: Você não será mais capaz de abrir o projeto com versões anteriores da engine.

en: The project settings were created by a newer engine version, whose settings are not compatible with this version.
pt_BR: As configurações do projeto foram criadas por uma versão mais recente do mecanismo, cujas configurações não são compatíveis com esta versão.

en: Can't run project: no main scene defined.
    Please edit the project and set the main scene in the Project Settings under the "Application" category.
pt_BR: Não é possível executar o projeto: nenhuma cena principal definida.
    Por favor, edite o projeto e defina a cena principal nas Configurações do Projeto na categoria "Aplicativo".

en: Can't run project: Assets need to be imported.
    Please edit the project to trigger the initial import.
pt_BR: Não foi possível executar o projeto: Os recursos precisam ser importados.
    Por favor, edite o projeto para iniciar a importação inicial.

en: Are you sure to run %d projects at once?
pt_BR: Tem certeza de que quer executar %d projetos ao mesmo tempo?

en: Remove %d projects from the list?
pt_BR: Remover %d projetos da lista?

en: Remove this project from the list?
pt_BR: Remover esse projeto da lista?

en: Remove all missing projects from the list?
    The project folders' contents won't be modified.
pt_BR: Remover todos os projetos faltantes da lista?
    O conteúdo da pasta dos projetos não será modificado.

en: Language changed.
    The interface will update after restarting the editor or project manager.
pt_BR: Idioma alterado.
    A interface será atualizada após reiniciar o editor ou o gerenciador de projetos.

en: Are you sure to scan %s folders for existing Godot projects?
    This could take a while.
pt_BR: Tem certeza que quer escanear %s pastam em busca de projetos Godot existentes?
    Isso pode levar algum tempo.

[ctx: Application]
note: TRANSLATORS: This refers to the application where users manage their Godot projects.
en: Project Manager
pt_BR: Gerenciador de Projetos

en: Last Modified
pt_BR: Ultima Modificação

en: Loading, please wait...
pt_BR: Carregando, por favor aguarde.

en: Edit Project
pt_BR: Editar Projeto

en: Run Project
pt_BR: Executar Projeto

en: Scan
pt_BR: Escanear

en: Scan Projects
pt_BR: Escanear Projetos

en: Select a Folder to Scan
pt_BR: Selecione uma Pasta para Analisar

en: New Project
pt_BR: Novo Projeto

en: Import Project
pt_BR: Importar Projeto

en: Remove Project
pt_BR: Remover Projeto

en: Remove Missing
pt_BR: Remover Ausente

en: About
pt_BR: Sobre

en: Restart Now
pt_BR: Reiniciar Agora

en: Remove All
pt_BR: Remover Tudo

en: Also delete project contents (no undo!)
pt_BR: Também deletar os conteúdos do projeto (não se pode desfazer!)

en: Can't run project
pt_BR: Não é possível executar o projeto

en: You currently don't have any projects.
    Would you like to explore official example projects in the Asset Library?
pt_BR: Você não tem nenhum projeto no momento.
    Gostaria de explorar projetos de exemplo oficiais na Asset Library?

en: Filter projects
pt_BR: Filtrar Projetos

en: This field filters projects by name and last path component.
    To filter projects by name and full path, the query must contain at least one `/` character.
pt_BR: Este campo filtra projetos pelo nome e o último componente do caminho.
    Para filtrar projetos por nome e caminho completo, a consulta deve conter pelo menos um caractere `/`.

en: Physical Key
pt_BR: Tecla Física

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Joy Button
pt_BR: Botão do Joystick

en: Joy Axis
pt_BR: Eixo do Joystick

en: Mouse Button
pt_BR: Botão do Mouse

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'
pt_BR: Nome da ação inválido. Não pode estar vazio nem conter '/', ':', '=', '\' ou '"'

en: An action with the name '%s' already exists.
pt_BR: Já existe uma ação com o nome '%s'.

en: Rename Input Action Event
pt_BR: Renomear Evento de Ação de Entrada

en: Change Action deadzone
pt_BR: Alterar zona morta de ação

en: Add Input Action Event
pt_BR: Adicionar Evento de Ação de Entrada

en: All Devices
pt_BR: Todos os dispositivos

en:  (Physical)
pt_BR:  (Físico)

en: Press a Key...
pt_BR: Pressione uma Tecla...

en: Mouse Button Index:
pt_BR: Índice do Botão do Mouse:

en: Left Button
pt_BR: Botão Esquerdo

en: Right Button
pt_BR: Botão Direito

en: Middle Button
pt_BR: Botão do Meio

en: Wheel Up Button
pt_BR: Roda para Cima

en: Wheel Down Button
pt_BR: Roda para Baixo

en: Wheel Left Button
pt_BR: Botão Esquerdo da Roda

en: Wheel Right Button
pt_BR: Botão direito da roda

en: X Button 1
pt_BR: Botão X 1

en: X Button 2
pt_BR: Botão X 2

en: Joypad Axis Index:
pt_BR: Índice de Eixo do Joypad:

en: Joypad Button Index:
pt_BR: Índice de Botão do Joypad:

en: Erase Input Action
pt_BR: Apagar Ação de Entrada

en: Erase Input Action Event
pt_BR: Apagar Evento de Ação de Entrada

en: Add Event
pt_BR: Adicionar VEvento

en: Button
pt_BR: Botão

en: Left Button.
pt_BR: Botão Esquerdo.

en: Right Button.
pt_BR: Botão Direito.

en: Middle Button.
pt_BR: Botão do Meio.

en: Wheel Up.
pt_BR: Roda para Cima.

en: Wheel Down.
pt_BR: Roda para Baixo.

en: Add Global Property
pt_BR: Adicionar Propriedad Global

en: Select a setting item first!
pt_BR: Selecione um item de configuração primeiro!

en: No property '%s' exists.
pt_BR: Nenhuma propriedade '%s' existe.

en: Setting '%s' is internal, and it can't be deleted.
pt_BR: Configuração '%s' é interna e não pode ser excluída.

en: Delete Item
pt_BR: Excluir Item

en: Invalid action name. It cannot be empty nor contain '/', ':', '=', '\' or '"'.
pt_BR: Nome de ação inválido. Ele não pode estar vazio ou conter '/', ':', '=', '\' ou '"'.

en: Add Input Action
pt_BR: Adicionar Ação de Entrada

en: Error saving settings.
pt_BR: Erro ao salvar as configurações.

en: Settings saved OK.
pt_BR: Configurações Salvas.

en: Moved Input Action Event
pt_BR: Evento de Ação de Entrada Movido

en: Override for Feature
pt_BR: Sobrescrever para Funcionalidade

en: Add %d Translations
pt_BR: Adicionar %d Traduções

en: Remove Translation
pt_BR: Remover Tradução

en: Translation Resource Remap: Add %d Path(s)
pt_BR: Remapeamento De Recurso De Tradução: Adicionados %d Caminho(s)

en: Translation Resource Remap: Add %d Remap(s)
pt_BR: Remapeamento de Recurso de Tradução: Adicionados %d Remapeamento(s)

en: Change Resource Remap Language
pt_BR: Alterar Idioma de Remapeamento de Recuso

en: Remove Resource Remap
pt_BR: Remover Remapeamento de Recurso

en: Remove Resource Remap Option
pt_BR: Remover Opção de Remapeamento de Recurso

en: Changed Locale Filter
pt_BR: FIltro de Idiomas Alterado

en: Changed Locale Filter Mode
pt_BR: Modo do Filtro de Idiomas Alterado

en: Project Settings (project.godot)
pt_BR: Configurações do Projeto (project.godot)

en: General
pt_BR: Geral

en: Override For...
pt_BR: Sobrescrever Para...

en: The editor must be restarted for changes to take effect.
pt_BR: O editor deve ser reiniciado para que as alterações tenham efeito.

en: Input Map
pt_BR: Mapa de Entrada

en: Action:
pt_BR: Ação:

en: Deadzone
pt_BR: Zona morta

en: Device:
pt_BR: Dispositivo:

en: Index:
pt_BR: Índice:

en: Localization
pt_BR: Localização

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Translations:
pt_BR: Traduções:

en: Remaps
pt_BR: Remapeamentos

en: Resources:
pt_BR: Recursos:

en: Remaps by Locale:
pt_BR: Remapeamentos por Localidade:

en: Locales Filter
pt_BR: Filtro de Idiomas

en: Show All Locales
pt_BR: Mostrar todos os Locales

en: Show Selected Locales Only
pt_BR: Mostrar apenas os Locales selecionados

en: Filter mode:
pt_BR: Modo de filtragem:

en: Locales:
pt_BR: Idiomas:

en: Import Defaults
pt_BR: Padrões de Importação

en: Preset...
pt_BR: Predefinição...

en: Easing In-Out
pt_BR: Facilitar Entrada-Saída

en: Easing Out-In
pt_BR: Facilitar Saída-Entrada

en: File...
pt_BR: Arquivo...

en: Assign
pt_BR: Atribuir

en: Select Node
pt_BR: Selecionar Nó

en: Error loading file: Not a resource!
pt_BR: Erro ao carregar arquivo: Não é um recurso!

en: Pick a Node
pt_BR: Escolha um Nó

en: Select Property
pt_BR: Selecionar Propriedade

en: Select Virtual Method
pt_BR: Selecionar Método Virtual

en: Select Method
pt_BR: Selecionar Mtéodo

en: Batch Rename
pt_BR: Renomear em lote

en: Prefix:
pt_BR: Prefixo:

en: Suffix:
pt_BR: Sufixo:

en: Use Regular Expressions
pt_BR: Utilize Expressões Regulares

en: Advanced Options
pt_BR: Opções Avançadas

en: Substitute
pt_BR: Substituir

en: Node name
pt_BR: Nome do nó

en: Node's parent name, if available
pt_BR: Nome pai do nó, se disponível

en: Node type
pt_BR: Tipo de nó

en: Current scene name
pt_BR: Nome da cena atual

en: Root node name
pt_BR: Nome do nó raiz

en: Sequential integer counter.
    Compare counter options.
pt_BR: Contador inteiro sequencial.
    Compare as opções do contador.

en: Per-level Counter
pt_BR: Contador de nível

en: If set, the counter restarts for each group of child nodes.
pt_BR: Se definido, o contador será reiniciado para cada grupo de nós filhos.

en: Initial value for the counter
pt_BR: Valor inicial para o contador

en: Amount by which counter is incremented for each node
pt_BR: Quantidade pela qual o contador é incrementado para cada nó

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Minimum number of digits for the counter.
    Missing digits are padded with leading zeros.
pt_BR: Número mínimo de dígitos para o contador.
    Os dígitos ausentes são preenchidos com zeros à esquerda.

en: Post-Process
pt_BR: Pós-Processamento

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Keep
pt_BR: Manter

en: PascalCase to snake_case
pt_BR: PascalCase para snake_case

en: snake_case to PascalCase
pt_BR: snake_case para PascalCase

en: Case
pt_BR: Caso

en: To Lowercase
pt_BR: Para minúsculas

en: To Uppercase
pt_BR: Para Maiúscula

en: Reset
pt_BR: Recompor

en: Regular Expression Error:
pt_BR: Erro de Expressão Regular:

en: At character %s
pt_BR: Para caractere %s

en: Reparent Node
pt_BR: Reparentar Nó

en: Reparent Location (Select new Parent):
pt_BR: Local para Reparentar (Selecione novo Pai):

en: Keep Global Transform
pt_BR: Manter Transformação Global

en: Reparent
pt_BR: Reparentar

en: Run Mode:
pt_BR: Modo de Início:

en: Current Scene
pt_BR: Cena Atual

en: Main Scene Arguments:
pt_BR: Argumentos da Cena Principal:

en: Scene Run Settings
pt_BR: Configurações de Carregamento da Cena

en: No parent to instance the scenes at.
pt_BR: Sem nó pai onde instanciar as cenas.

en: Error loading scene from %s
pt_BR: Erro ao carregar cena de %s

en: Cannot instance the scene '%s' because the current scene exists within one of its nodes.
pt_BR: Impossível instanciar a cena "%s" porque a cena atual existe dentro de um de seus nós.

en: Instance Scene(s)
pt_BR: Instanciar Cena(s)

en: Replace with Branch Scene
pt_BR: Substituir por cena ramo

en: Instance Child Scene
pt_BR: Instânciar Cena Filha

en: Can't paste root node into the same scene.
pt_BR: Não é possível colar o nó raiz na mesma cena.

en: Paste Node(s)
pt_BR: Colar Nó(s)

en: Detach Script
pt_BR: Remover Script

en: This operation can't be done on the tree root.
pt_BR: Esta operação não pode ser feita na raiz da árvore.

en: Move Node In Parent
pt_BR: Mover Nó no Pai

en: Move Nodes In Parent
pt_BR: Mover Nodes no Pai

en: Duplicate Node(s)
pt_BR: Duplicar Nó(s)

en: Can't reparent nodes in inherited scenes, order of nodes can't change.
pt_BR: Não é possível re-hierarquizar nós em cenas herdadas, a ordem dos nós não pode ser alterada.

en: Node must belong to the edited scene to become root.
pt_BR: Node necessita pertencer à cena editada para se tornar raiz.

en: Instantiated scenes can't become root
pt_BR: Cenas instanciadas não podem se tornar raiz

en: Make node as Root
pt_BR: Tornar Raiz o Nó

en: Delete %d nodes and any children?
pt_BR: Deletar nó "%d" e seus filhos?

en: Delete %d nodes?
pt_BR: Excluir %d nós?

en: Delete the root node "%s"?
pt_BR: Excluir o nó raiz "%s"?

en: Delete node "%s" and its children?
pt_BR: Deletar nó "%s" e seus filhos?

en: Delete node "%s"?
pt_BR: Excluir o nó "%s"?

en: Saving the branch as a scene requires having a scene open in the editor.
pt_BR: Para salvar o ramo como cena é necessário ter uma cena aberta no editor.

en: Saving the branch as a scene requires selecting only one node, but you have selected %d nodes.
pt_BR: Para salvar o ramo como cena é necessário selecionar apenas um nó, mas você selecionou %d nós.

en: Can't save the root node branch as an instanced scene.
    To create an editable copy of the current scene, duplicate it using the FileSystem dock context menu
    or create an inherited scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
pt_BR: Não é possível salvar o ramo do nó raiz como uma cena instanciada.
    Para criar uma cópia editável da cena atual, duplique-a usando o menu de contexto de Arquivos
    ou crie uma cena herdada usando Cena > Nova Cena Herdada.

en: Can't save the branch of an already instanced scene.
    To create a variation of a scene, you can make an inherited scene based on the instanced scene using Scene > New Inherited Scene... instead.
pt_BR: Não é possível salvar a ramificação de uma cena já instanciada.
    Para criar uma variação de uma cena, você pode criar uma cena herdada baseada na cena instanciada usando Cena > Nova Cena Herdada ... ao invés disso.

en: Can't save a branch which is a child of an already instantiated scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
pt_BR: Não é possível salvar um branch que é filho de uma cena já instanciada.
    Para salvar esta ramificação em sua própria cena, abra a cena original, clique com o botão direito nesta ramificação e selecione "Salvar ramificação como cena".

en: Can't save a branch which is part of an inherited scene.
    To save this branch into its own scene, open the original scene, right click on this branch, and select "Save Branch as Scene".
pt_BR: Não é possível salvar uma ramificação que faz parte de uma cena herdada.
    Para salvar esta ramificação em sua própria cena, abra a cena original, clique com o botão direito nesta ramificação e selecione "Salvar ramificação como cena".

en: Save New Scene As...
pt_BR: Salvar Nova Cena Como...

en: Disabling "editable_instance" will cause all properties of the node to be reverted to their default.
pt_BR: Desativar "editable_instance" fará com que todas as propriedades do nó sejam revertidas para o padrão.

en: Enabling "Load As Placeholder" will disable "Editable Children" and cause all properties of the node to be reverted to their default.
pt_BR: Habilitar "Carregar como Placeholder" desabilitará "Filhos Editáveis" e fará que todas as propriedades do nó sejam revertidas para o padrão.

en: Make Local
pt_BR: Tornar Local

en: Enable Scene Unique Name(s)
pt_BR: Habilitar Nome(s) Único(s) de Cena

en: Unique names already used by another node in the scene:
pt_BR: Nomes únicos já estão sendo usados por outro nó na cena:

en: Disable Scene Unique Name(s)
pt_BR: Desabilitar Nome(s) Único(s) de Cena

en: New Scene Root
pt_BR: Nova Raiz de Cena

en: Create Root Node:
pt_BR: Criar nó raiz:

en: 2D Scene
pt_BR: Cena 2D

en: 3D Scene
pt_BR: Cena 3D

en: User Interface
pt_BR: Interface de Usuário

en: Other Node
pt_BR: Outro Nó

en: Can't operate on nodes from a foreign scene!
pt_BR: Não é possível operar em nós de uma cena externa!

en: Can't operate on nodes the current scene inherits from!
pt_BR: Não é possível operar em nós que a cena atual herda!

en: This operation can't be done on instanced scenes.
pt_BR: Essa operação não pode ser realizada em cenas instanciadas.

en: Attach Script
pt_BR: Adicionar Script

en: Cut Node(s)
pt_BR: Recortar Nó(s)

en: Remove Node(s)
pt_BR: Remover Nó(s)

en: Change type of node(s)
pt_BR: Alterar tipo do(s) nó(s)

en: Couldn't save new scene. Likely dependencies (instances) couldn't be satisfied.
pt_BR: Não é possível salvar a nova cena. Provavelmente dependências (instâncias) não foram satisfeitas.

en: Error saving scene.
pt_BR: Erro ao salvar cena.

en: Error duplicating scene to save it.
pt_BR: Erro duplicando cena ao salvar.

en: Sub-Resources
pt_BR: Sub-Recursos

en: Access as Scene Unique Name
pt_BR: Acessar como Nome Único de Cena

en: Clear Inheritance
pt_BR: Limpar Herança

en: Editable Children
pt_BR: Filhos Editáveis

en: Load As Placeholder
pt_BR: Carregar como Substituto

en: Cannot attach a script: there are no languages registered.
    This is probably because this editor was built with all language modules disabled.
pt_BR: Não pode associar um script: Não existem linguagens registradas.
    É provável que o editor tenha sido construido com todos os módulos de linguagem desabilitados.

en: Add Child Node
pt_BR: Adicionar Nó Filho

en: Expand/Collapse All
pt_BR: Expandir/Recolher Tudo

en: Change Type
pt_BR: Mudar Tipo

en: Reparent to New Node
pt_BR: Reparentar para Novo Nó

en: Make Scene Root
pt_BR: Fazer Raiz de Cena

en: Merge From Scene
pt_BR: Fundir a Partir de Cena

en: Save Branch as Scene
pt_BR: Salvar Ramo como Cena

en: Copy Node Path
pt_BR: Copiar Caminho do Nó

en: Delete (No Confirm)
pt_BR: Excluir (Sem Confirmação)

en: Add/Create a New Node.
pt_BR: Adicionar/Criar um Novo Nó.

en: Instance a scene file as a Node. Creates an inherited scene if no root node exists.
pt_BR: Instanciar um arquivo de cena como um nó. Cria uma cena herdada se não existir um nó raiz.

en: Attach a new or existing script to the selected node.
pt_BR: Adicionar um novo script, ou um já existente, para o nó selecionado.

en: Detach the script from the selected node.
pt_BR: Remove o script do nó selecionado.

en: Remote
pt_BR: Remoto

en: If selected, the Remote scene tree dock will cause the project to stutter every time it updates.
    Switch back to the Local scene tree dock to improve performance.
pt_BR: Se selecionado, o painel da árvore de cena Remota vai fazer o projeto travar toda vez que atualizar.
    Volte para o painel da árvore de cena Local para melhorar o desempenho.

en: Clear Inheritance? (No Undo!)
pt_BR: Limpar Herança? (Irreversível!)

en: Show Scene Tree Root Selection
pt_BR: Mostrar seleção da hierarquia de cenas

en: Derive Script Globals By Name
pt_BR: Obter Globais de Script por Nome

en: Use Favorites Root Selection
pt_BR: Seleção de favoritos da raíz

en: Toggle Visible
pt_BR: Alternar Visibilidade

en: Unlock Node
pt_BR: Desbloquear Nó

en: Button Group
pt_BR: Grupo de Botões

en: Disable Scene Unique Name
pt_BR: Desabilitar Nome Único de Cena

en: (Connecting From)
pt_BR: (Conectando de)

en: Node configuration warning:
pt_BR: Aviso de configuração de nó:

en: This node can be accessed from within anywhere in the scene by preceding it with the '%s' prefix in a node path.
    Click to disable this.
pt_BR: Este nó pode ser acessado em qualquer lugar na cena adicionando o prefixo '%s' em um node path.
    Clique para desabilitar esta funcionalidade.

en: Node has %s connection(s) and %s group(s).
    Click to show signals dock.
pt_BR: O nó tem %s conexão(ões) e %s grupo(s).
    Clique para mostrar o painel de sinais.

en: Node has %s connection(s).
    Click to show signals dock.
pt_BR: O nó tem %s conexão(ões).
    Clique para mostrar o painel de sinais.

en: Node is in %s group(s).
    Click to show groups dock.
pt_BR: O nó está em %s grupo(s).
    Clique para mostrar o painel de grupos.

en: Open Script:
pt_BR: Abrir Script:

en: Node is locked.
    Click to unlock it.
pt_BR: O nó está travado.
    Clique para destravar.

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
pt_BR: Os filhos não são selecionáveis.
    Clique para fazê-los selecionáveis.

en: Toggle Visibility
pt_BR: Alternar Visibilidade

en: AnimationPlayer is pinned.
    Click to unpin.
pt_BR: AnimationPlayer está marcado.
    Clique para desmarcar.

en: Invalid node name, the following characters are not allowed:
pt_BR: Nome de nó inválido, os seguintes caracteres não são permitidos:

en: Another node already uses this unique name in the scene.
pt_BR: Outro nó já está usando este nome único na cena atual.

en: Rename Node
pt_BR: Renomear Nó

en: Scene Tree (Nodes):
pt_BR: Árvore de Cena (Nodes):

en: Node Configuration Warning!
pt_BR: Aviso de Configuração de Nó!

en: Select a Node
pt_BR: Selecione um Nó

en: Path is empty.
pt_BR: Caminho vazio.

en: Filename is empty.
pt_BR: O nome do arquivo está vazio.

en: Path is not local.
pt_BR: O caminho não é local.

en: Invalid base path.
pt_BR: Caminho base inválido.

en: A directory with the same name exists.
pt_BR: Existe um diretório com o mesmo nome.

en: File does not exist.
pt_BR: O arquivo não existe.

en: Invalid extension.
pt_BR: Extensão inválida.

en: Wrong extension chosen.
pt_BR: Extensão errada escolhida.

en: Error loading template '%s'
pt_BR: Erro ao carregar modelo '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
pt_BR: Erro - Não se pôde criar o script no sistema de arquivos.

en: Error loading script from %s
pt_BR: Erro ao carregar script de %s

en: Overrides
pt_BR: Sobrescreve

en: N/A
pt_BR: N/D

en: Open Script / Choose Location
pt_BR: Abrir Script / Escolher Local

en: Open Script
pt_BR: Abrir script

en: File exists, it will be reused.
pt_BR: O arquivo existe, será reaproveitado.

en: Invalid path.
pt_BR: Caminho inválido.

en: Invalid class name.
pt_BR: Nome da classe inválido.

en: Invalid inherited parent name or path.
pt_BR: Nome ou caminho do pai herdado inválido.

en: Script path/name is valid.
pt_BR: O caminho/nome do script é válido.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
pt_BR: Permitidos: a-z, A-Z, 0-9, _ e .

en: Built-in script (into scene file).
pt_BR: Script embutido (no arquivo da cena).

en: Will create a new script file.
pt_BR: Criará novo arquivo de script.

en: Will load an existing script file.
pt_BR: Carregará arquivo de script existente.

en: Script file already exists.
pt_BR: O arquivo de script já existe.

en: Note: Built-in scripts have some limitations and can't be edited using an external editor.
pt_BR: Nota: Scripts embutidos possuem algumas limitações e não podem ser editados usando um editor externo.

en: Warning: Having the script name be the same as a built-in type is usually not desired.
pt_BR: Aviso: É geralmente indesejável que o nome do script seja o mesmo que o de um tipo embutido.

en: Class Name:
pt_BR: Nome da Classe:

en: Template:
pt_BR: Modelo:

en: Built-in Script:
pt_BR: Script Embutido:

en: Attach Node Script
pt_BR: Adicionar Script ao Nó

en: Remote %s:
pt_BR: %s remoto:

en: Warning:
pt_BR: Aviso:

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: C++ Error
pt_BR: Erro C++

en: C++ Error:
pt_BR: Erro C++:

en: C++ Source
pt_BR: Origem C++

en: Source:
pt_BR: Origem:

en: C++ Source:
pt_BR: Origem C++:

en: Stack Trace
pt_BR: Rastreamento de pilha

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Child process connected.
pt_BR: Processo Filho Conectado.

en: Copy Error
pt_BR: Copiar Erro

en: Open C++ Source on GitHub
pt_BR: Abrir código C++ no GitHub

en: Video RAM
pt_BR: Memória de Vídeo

en: Skip Breakpoints
pt_BR: Pular Breakpoints

en: Inspect Previous Instance
pt_BR: Inspecionar a Instância Anterior

en: Inspect Next Instance
pt_BR: Inspecionar a Próxima Instância

en: Stack Frames
pt_BR: Pilha de Quadros

en: Filter stack variables
pt_BR: Filtrar variáveis stack

en: Auto Switch To Remote Scene Tree
pt_BR: Mudar Automaticamente Para a Árvore de Cena Remota

en: Remote Scene Tree Refresh Interval
pt_BR: Intervalo de Atualização da Árvore Remota

en: Remote Inspect Refresh Interval
pt_BR: Intervalo de Atualização da Inspeção Remota

en: Network Profiler
pt_BR: Perfis de rede

en: Monitors
pt_BR: Monitores

en: Pick one or more items from the list to display the graph.
pt_BR: Escolhe um ou mais itens da lista para mostrar o gráfico.

en: List of Video Memory Usage by Resource:
pt_BR: Lista de Uso Memória de Vídeo por Recurso:

en: Export list to a CSV file
pt_BR: Exportar lista para arquivo CSV

en: Resource Path
pt_BR: Caminho do Recurso

en: Format
pt_BR: Formato

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Clicked Control:
pt_BR: Controle Clicado:

en: Clicked Control Type:
pt_BR: Tipo de Controle Clicado:

en: Live Edit Root:
pt_BR: Edição de Root em tempo real:

en: Set From Tree
pt_BR: Definir a partir da árvore

en: Export measures as CSV
pt_BR: Exporta medidas como CSV

en: Erase Shortcut
pt_BR: Apagar Atalho

en: Restore Shortcut
pt_BR: Restaurar Atalho

en: Change Shortcut
pt_BR: Modificar Atalho

en: Editor Settings
pt_BR: Configurações do Editor

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Binding
pt_BR: VInculamento

en: Change Light Radius
pt_BR: Alterar Raio da Luz

en: Stream Player 3D
pt_BR: Player de Stream 3D

en: Change AudioStreamPlayer3D Emission Angle
pt_BR: Alterar o Ângulo de Emissão do AudioStreamPlayer3D

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Change Camera FOV
pt_BR: Alterar FOV da Câmera

en: Change Camera Size
pt_BR: Alterar Tamanho da Câmera

en: Visibility Notifier
pt_BR: Notificador de Visibilidade

en: Change Notifier AABB
pt_BR: Alterar o AABB do Notificador

en: Change Particles AABB
pt_BR: Alterar o AABB das Partículas

en: Reflection Probe
pt_BR: Sonda de Reflexão

en: Change Probe Extents
pt_BR: Alterar a Extensão da Sonda

en: GI Probe
pt_BR: Sonda GI

en: Baked Indirect Light
pt_BR: Pré-Processar Iluminação indireta

en: Change Sphere Shape Radius
pt_BR: Alterar Raio da Forma da Esfera

en: Change Box Shape Extents
pt_BR: Alterar Dimensões da Forma da Caixa

en: Change Capsule Shape Radius
pt_BR: Alterar o Raio da Forma da Cápsula

en: Change Capsule Shape Height
pt_BR: Alterar a Altura da Forma da Cápsula

en: Change Cylinder Shape Radius
pt_BR: Alterar o Raio da Forma do Cilindro

en: Change Cylinder Shape Height
pt_BR: Alterar a Altura da Forma do Cilindro

en: Change Ray Shape Length
pt_BR: Alterar o Comprimento da Forma do Raio

en: Navigation Edge
pt_BR: Bordas de Navegação

en: Navigation Edge Disabled
pt_BR: Bordas de Navegação Desativadas

en: Navigation Solid
pt_BR: Navegação Sólida

en: Navigation Solid Disabled
pt_BR: Navegação Sólida Desabilitada

en: Joint Body A
pt_BR: Corpo de Encaixe A

en: Joint Body B
pt_BR: Corpo de Encaixe B

en: Room Edge
pt_BR: Canto da Sala

en: Room Overlap
pt_BR: Intercessão de Quarto

en: Set Room Point Position
pt_BR: Definir Posição Do Ponto Da Sala

en: Portal Margin
pt_BR: Margem do Portal

en: Portal Edge
pt_BR: Canto do Portal

en: Portal Arrow
pt_BR: Seta do Portal

en: Set Portal Point Position
pt_BR: Definir Posição Do Ponto Do Portal

en: Portal Front
pt_BR: Frente do Portal

en: Portal Back
pt_BR: Voltar ao Portal

en: Occluder
pt_BR: Oclusor

en: Set Occluder Sphere Radius
pt_BR: Definir Raio Da Esfera Do Oclusor

en: Set Occluder Sphere Position
pt_BR: Definir Posição Da Esfera Do Oclusor

en: Set Occluder Polygon Point Position
pt_BR: Definir Posição do Ponto do Polígono Oclusor

en: Set Occluder Hole Point Position
pt_BR: Definir Posição do Ponto do Buraco Oclusor

en: Occluder Polygon Front
pt_BR: Frente do Polígono Oclusor

en: Occluder Polygon Back
pt_BR: Traseira do Polígono Oclusor

en: Occluder Hole
pt_BR: Buraco Oclusor

en: Godot Physics
pt_BR: Física Godot

en: Use BVH
pt_BR: Usar BVH

en: BVH Collision Margin
pt_BR: Margem de Colisão BVH

en: Crash Handler
pt_BR: Gerenciador de Falhas

en: Multithreaded Server
pt_BR: Servidor com Multi-Thread

en: RID Pool Prealloc
pt_BR: Pool de Prealocação de RID

en: Debugger stdout
pt_BR: Depurador stdout

en: Max Chars Per Second
pt_BR: Máximo de Caracteres por Segundo

en: Max Messages Per Frame
pt_BR: Máximo de Mensagens por Quadro

en: Max Errors Per Second
pt_BR: Máximo de Erros por Segundo

en: Max Warnings Per Second
pt_BR: Máximo de Alertas Por Segundo

en: Flush stdout On Print
pt_BR: Limpar stdout ao Fazer Print

en: Logging
pt_BR: Registrando Log

en: File Logging
pt_BR: Registrando Log de Arquivos

en: Enable File Logging
pt_BR: Habilitar Log de Arquivos

en: Log Path
pt_BR: Caminho de Log

en: Max Log Files
pt_BR: Máximo Log de Arquivos

en: Driver Name
pt_BR: Nome do Driver

en: Fallback To GLES2
pt_BR: Utilizar GLES2 Como Fallback

en: Use Nvidia Rect Flicker Workaround
pt_BR: Utilizar a Gambiarra "Nvidia Rect Flicker"

en: Allow hiDPI
pt_BR: Permitir hiDPI

en: V-Sync
pt_BR: Sincronização Vertical (V-Sync)

en: Use V-Sync
pt_BR: Usar Sincronização Vertical (V-Sync)

en: Per Pixel Transparency
pt_BR: Transparência por Pixel

en: Allowed
pt_BR: Permitido

en: Intended Usage
pt_BR: Intenção de Uso

en: Framebuffer Allocation
pt_BR: Alocação de Framebuffer

en: Energy Saving
pt_BR: Economia de Energia

en: Thread Model
pt_BR: Modelo de Thread

en: Thread Safe BVH
pt_BR: Thread Segura de BVH

en: Handheld
pt_BR: Portátil (Handheld)

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Common
pt_BR: Comum

en: Physics FPS
pt_BR: FPS da Fisíca

en: Force FPS
pt_BR: Forçar FPS

en: Enable Pause Aware Picking
pt_BR: Habilitar Seleção Ciente a Pausas

en: GUI
pt_BR: GUI (Interface Gráfica de Usuário)

en: Drop Mouse On GUI Input Disabled
pt_BR: Desabilitar Mouse quando GUI Input estiver Desabilitad

en: Print FPS
pt_BR: Mostrar FPS

en: Verbose stdout
pt_BR: stdout Verboso

en: Physics Interpolation
pt_BR: Interpolação da Física

en: Enable Warnings
pt_BR: Habilitar Avisos

en: Frame Delay Msec
pt_BR: Atraso de quadro Mseg

en: Low Processor Mode
pt_BR: Modo Processamento Baixo

en: Delta Sync After Draw
pt_BR: Sincronizar Delta Após o Draw

en: Hide Home Indicator
pt_BR: Esconder Indicador de Home

en: Input Devices
pt_BR: Dispositivos de Entrada

en: Pointing
pt_BR: Apontando

en: Touch Delay
pt_BR: Atraso de Touch

en: Debug Shader Fallbacks
pt_BR: Depurar Fallbacks do Shader

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Default Clear Color
pt_BR: Cor Limpa Padrão

en: Boot Splash
pt_BR: Imagem de Exibição ao Iniciar

en: Show Image
pt_BR: Mostrar Imagem

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Fullsize
pt_BR: Tamanho Inteiro

en: Use Filter
pt_BR: Usar Filtro

en: BG Color
pt_BR: Cor do Plano de Fundo

en: macOS Native Icon
pt_BR: Ícone Nativo macOS

en: Windows Native Icon
pt_BR: Ícone Windows Nativo

en: Agile Event Flushing
pt_BR: Limpeza de Eventos Agil

en: Emulate Touch From Mouse
pt_BR: Simular Toque à Partir do Mouse

en: Emulate Mouse From Touch
pt_BR: Simular Mouse à Partir do Touch

en: Mouse Cursor
pt_BR: Cursor do Mouse

en: Custom Image
pt_BR: Imagem Personalizada

en: Custom Image Hotspot
pt_BR: Imagem Personalizada de Hotspot

en: Tooltip Position Offset
pt_BR: Deslocamento de Posição da Dica de Ferramenta

en: Debugger Agent
pt_BR: Agente Depurador

en: Wait For Debugger
pt_BR: Esperar pelo Depurador

en: Wait Timeout
pt_BR: Tempo Limite de Espera

en: Runtime
pt_BR: Tempo de Execução

en: Unhandled Exception Policy
pt_BR: Politica de Tratamento Exceções

en: Main Loop Type
pt_BR: Tipo de Loop Principal

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Aspect
pt_BR: Aspecto

en: Shrink
pt_BR: Encolher

en: Auto Accept Quit
pt_BR: Aceitar Sair Automaticamente

en: Quit On Go Back
pt_BR: Sair ao Voltar

en: Snap Controls To Pixels
pt_BR: Encaixar Nós de Controle nos pixels

en: Dynamic Fonts
pt_BR: Fontes Dinâmicas

en: Use Oversampling
pt_BR: Utilizar Oversampling

en: Active Soft World
pt_BR: Ativar Mundo Macio

en: Change Cylinder Radius
pt_BR: Alterar Raio do Cilindro

en: Change Cylinder Height
pt_BR: Alterar a Altura do Cilindro

en: Change Torus Inner Radius
pt_BR: Alterar Raio Interno do Toro

en: Change Torus Outer Radius
pt_BR: Alterar Raio Externo do Toro

en: Operation
pt_BR: Operação

en: Calculate Tangents
pt_BR: Calcular Tangentes

en: Use Collision
pt_BR: Usar Colisão

en: Collision Layer
pt_BR: Camada de Colisão

en: Collision Mask
pt_BR: Máscara de Colisão

en: Invert Faces
pt_BR: Inverter Faces

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Radial Segments
pt_BR: Segmentos Radiais

en: Rings
pt_BR: Anéis

en: Smooth Faces
pt_BR: Suavizar Faces

en: Sides
pt_BR: Lados

en: Inner Radius
pt_BR: Raio Interno

en: Outer Radius
pt_BR: Raio Externo

en: Ring Sides
pt_BR: Lados de Anel

en: Polygon
pt_BR: Polígono

en: Spin Degrees
pt_BR: Graus de Rotação

en: Spin Sides
pt_BR: Lados de Rotação

en: Path Node
pt_BR: Caminho do Nó

en: Path Interval Type
pt_BR: Tipo de Intervalo de Caminho

en: Path Interval
pt_BR: Intervalo de Caminho

en: Path Simplify Angle
pt_BR: Ângulo de Simplificação de Caminho

en: Path Rotation
pt_BR: Rotação do Caminho

en: Path Local
pt_BR: Caminho Local

en: Path Continuous U
pt_BR: Caminho Continuo U

en: Path U Distance
pt_BR: Distância do Caminho U

en: Path Joined
pt_BR: Caminho Unido

en: Compression Mode
pt_BR: Modo de Compressão

en: Transfer Channel
pt_BR: Transferir Canal

en: Channel Count
pt_BR: Quantidade de Canais

en: Always Ordered
pt_BR: Sempre Ordenado

en: Server Relay
pt_BR: Retransmissor de Servidor

en: DTLS Verify
pt_BR: Virificar DTLS

en: DTLS Hostname
pt_BR: Nome de Host DTLS

en: Use DTLS
pt_BR: Usar DTLS

en: Use FBX
pt_BR: Utilizar FBX

en: Config File
pt_BR: Arquivo de Configuração

en: Load Once
pt_BR: Carregar Apenas uma Vez

en: Symbol Prefix
pt_BR: Prefixo do Símbolo

en: Reloadable
pt_BR: Recarregável

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Select the dynamic library for this entry
pt_BR: Selecione a biblioteca dinâmica para esta entrada

en: Select dependencies of the library for this entry
pt_BR: Selecione as dependências da biblioteca para esta entrada

en: Remove current entry
pt_BR: Remover a entrada atual

en: Double click to create a new entry
pt_BR: Dê um clique duplo para criar uma nova entrada

en: Platform:
pt_BR: Plataforma:

en: Platform
pt_BR: Plataforma

en: Dynamic Library
pt_BR: Biblioteca Dinâmica

en: Add an architecture entry
pt_BR: Adicionar uma entrada de arquitetura

en: Enabled GDNative Singleton
pt_BR: Singleton GDNative ativado

en: Disabled GDNative Singleton
pt_BR: GDNative Singleton desativado

en: Libraries:
pt_BR: Bibliotecas:

en: Class Name
pt_BR: Nome da Classe

en: Script Class
pt_BR: Classe do Script

en: Icon Path
pt_BR: Caminho para Ícone

en: Function Definition Color
pt_BR: Cor de Definição de Função

en: Node Path Color
pt_BR: Cor do Caminho do Nó

en: Max Call Stack
pt_BR: Tamanho Máximo da Pilha de Chamadas de Função

en: Treat Warnings As Errors
pt_BR: Trate Alertas como Erros

en: Exclude Addons
pt_BR: Excluir Addons

en: Autocomplete Setters And Getters
pt_BR: Auto Completar Setters e Getters

en: Step argument is zero!
pt_BR: O argumento step é zero!

en: Not a script with an instance
pt_BR: Não é um script com uma instância

en: Not based on a script
pt_BR: Não é baseado em um script

en: Not based on a resource file
pt_BR: Não é baseado em um arquivo de recurso

en: Invalid instance dictionary format (missing @path)
pt_BR: Formato de dicionário de instância inválido (faltando @path)

en: Invalid instance dictionary format (can't load script at @path)
pt_BR: Formato de dicionário de instância inválido (não foi possível carregar o script em @path)

en: Invalid instance dictionary format (invalid script at @path)
pt_BR: Formato de dicionário de instância inválido (script inválido em @path)

en: Invalid instance dictionary (invalid subclasses)
pt_BR: Dicionário de instância inválido (subclasses inválidas)

en: Object can't provide a length.
pt_BR: Objeto não pôde fornecer um comprimento.

en: Language Server
pt_BR: Servidor de Idioma

en: Enable Smart Resolve
pt_BR: Habilitar Resolução Inteligente

en: Show Native Symbols In Editor
pt_BR: Exibir Simbolos Nativos no Editor

en: Use Thread
pt_BR: Utilize Thread

en: Export Mesh GLTF2
pt_BR: Exportar Malha GLTF2

en: Export GLTF...
pt_BR: Exportar GLTF...

en: Buffer View
pt_BR: Visão de Buffer

en: Byte Offset
pt_BR: Deslocamento do Byte

en: Component Type
pt_BR: Tipo do Componente

en: Normalized
pt_BR: Normalizado

en: Count
pt_BR: Quantidade

en: Sparse Count
pt_BR: Contagem Escassa

en: Sparse Indices Buffer View
pt_BR: Visualização de Buffer dos Indices Esparsos

en: Sparse Indices Byte Offset
pt_BR: Deslocação de Byte dos Índices Esparsos

en: Sparse Indices Component Type
pt_BR: Tipo de Componente de Índices Esparsos

en: Sparse Values Buffer View
pt_BR: Visualização de Buffer dos Valores Esparsos

en: Sparse Values Byte Offset
pt_BR: Deslocação de Byte dos Valores Esparsos

en: Byte Length
pt_BR: Largura do byte

en: Byte Stride
pt_BR: Separação dos Bytes

en: Indices
pt_BR: Índices

en: FOV Size
pt_BR: Tamanho do FOV

en: Zfar
pt_BR: Z longe

en: Znear
pt_BR: Z perto

en: Color
pt_BR: Cor

en: Intensity
pt_BR: Intensidade

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: Inner Cone Angle
pt_BR: Ângulo interno do cone

en: Outer Cone Angle
pt_BR: Ângulo externo do cone

en: Blend Weights
pt_BR: Peso da mesclagem

en: Instance Materials
pt_BR: Materiais da Instância

en: Parent
pt_BR: Pai

en: Skin
pt_BR: Pele

en: Translation
pt_BR: Tradução

en: Children
pt_BR: Filhos

en: Joints
pt_BR: Pontos

en: Roots
pt_BR: Raízes

en: Unique Names
pt_BR: Nomes Únicos

en: Godot Bone Node
pt_BR: Nó de Osso Godot

en: Skin Root
pt_BR: Raiz da Skin

en: Joints Original
pt_BR: Pontos Originais

en: Inverse Binds
pt_BR: Designações invertidas

en: Non Joints
pt_BR: Não-Juntas

en: Joint I To Bone I
pt_BR: Junta I ao Osso I

en: Joint I To Name
pt_BR: Junta I ao Nome

en: Godot Skin
pt_BR: Skin Godot

en: Diffuse Img
pt_BR: Imagem Difusa

en: Diffuse Factor
pt_BR: Fator de Difusão

en: Gloss Factor
pt_BR: Fator de Brilho

en: Specular Factor
pt_BR: Fator Especular

en: Spec Gloss Img
pt_BR: Imagem Especular Lustrosa

en: Major Version
pt_BR: Versão Importante

en: Minor Version
pt_BR: Versão Minoritária

en: GLB Data
pt_BR: Dados do GLB

en: Use Named Skin Binds
pt_BR: Usar Associações de Pele com nome

en: Buffer Views
pt_BR: Visão Buffer

en: Accessors
pt_BR: Assessores

en: Scene Name
pt_BR: Nome da Cena

en: Root Nodes
pt_BR: Nós Raízes

en: Textures
pt_BR: Texturas

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Cameras
pt_BR: Câmeras

en: Lights
pt_BR: Luzes

en: Unique Animation Names
pt_BR: Nomes de Animação Únicos

en: Skeletons
pt_BR: Esqueletos

en: Skeleton To Node
pt_BR: Esqueleto Para Nó

en: Animations
pt_BR: Animações

en: Src Image
pt_BR: Imagem fonte

en: Mesh Library
pt_BR: Biblioteca de Malhas

en: Physics Material
pt_BR: Material de Física

en: Use In Baked Light
pt_BR: Usar no mapa de luz

en: Cell
pt_BR: Célula

en: Octant Size
pt_BR: Tamanho Octante

en: Center X
pt_BR: Centro X

en: Center Y
pt_BR: Centro Y

en: Center Z
pt_BR: Centro Z

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: Bake Navigation
pt_BR: Navegação Pré-Processada

en: Navigation Layers
pt_BR: Camadas da Navegação

en: Next Plane
pt_BR: Próximo Plano

en: Previous Plane
pt_BR: Plano Anterior

en: Plane:
pt_BR: Plano:

en: Next Floor
pt_BR: Próximo Chão

en: Previous Floor
pt_BR: Chão Anterior

en: Floor:
pt_BR: Chão:

en: GridMap Delete Selection
pt_BR: Excluir Seleção do Gridap

en: GridMap Fill Selection
pt_BR: Seleção de preenchimento GridMap

en: GridMap Paste Selection
pt_BR: Colar Seleção do GridMap

en: GridMap Paint
pt_BR: Pintura GridMap

en: GridMap Selection
pt_BR: Seleção Do GridMap

en: Snap View
pt_BR: Ancorar Vista

en: Clip Disabled
pt_BR: Corte Desabilitado

en: Clip Above
pt_BR: Cortar Acima

en: Clip Below
pt_BR: Cortar Abaixo

en: Edit X Axis
pt_BR: Editar Eixo X

en: Edit Y Axis
pt_BR: Eduitar Eixo Y

en: Edit Z Axis
pt_BR: Editar Eixo Z

en: Cursor Rotate X
pt_BR: Rotacionar Cursor em X

en: Cursor Rotate Y
pt_BR: Rotacionar Cursor em Y

en: Cursor Rotate Z
pt_BR: Rotacionar Cursor em Z

en: Cursor Back Rotate X
pt_BR: Contra-rotacionar Cursor em X

en: Cursor Back Rotate Y
pt_BR: Rotacionar Cursor em Y

en: Cursor Back Rotate Z
pt_BR: Contra-rotacionar Cursor em Z

en: Cursor Clear Rotation
pt_BR: Limpar Rotação do Cursor

en: Paste Selects
pt_BR: Colar Selecionados

en: Clear Selection
pt_BR: Limpar Seleção

en: Fill Selection
pt_BR: Seleção de preenchimento

en: GridMap Settings
pt_BR: Configurações do GridMap

en: Pick Distance:
pt_BR: Escolha uma Distância:

en: Filter meshes
pt_BR: Filtrar malhas

en: Give a MeshLibrary resource to this GridMap to use its meshes.
pt_BR: Atribua um recurso MeshLibrary a este GridMap para usar seus meshes.

en: Begin Bake
pt_BR: Iniciar Bake

en: Preparing data structures
pt_BR: Preparando estruturas de dados

en: Generate buffers
pt_BR: Gerar buffers

en: Direct lighting
pt_BR: Iluminação Direta

en: Indirect lighting
pt_BR: Iluminação indireta

en: Post processing
pt_BR: Pós-processamento

en: Plotting lightmaps
pt_BR: Planejando Luzes

en: CPU Lightmapper
pt_BR: Mapeamento de Luz da CPU

en: Low Quality Ray Count
pt_BR: Quantidade de Raios de Baixa Qualidade

en: Medium Quality Ray Count
pt_BR: Quantidade de Raios de Qualidade Média

en: High Quality Ray Count
pt_BR: Quantidade de Raios de Qualidade Alta

en: Ultra Quality Ray Count
pt_BR: Quantidade de Raios de Qualidade Ultra

en: Loop Offset
pt_BR: Deslocamento do Loop

en: Eye Height
pt_BR: Altura do Olho

en: Display Width
pt_BR: Largura de Tela

en: Display To Lens
pt_BR: Exibir para as Lentes

en: Oversample
pt_BR: Amostragem em excesso

en: Class name can't be a reserved keyword
pt_BR: Nome da classe não pode ser uma palavra reservada

en: Build Solution
pt_BR: Construir Solução

en: Auto Update Project
pt_BR: Atualizar Projeto Automaticamente

en: Assembly Name
pt_BR: Nome de Montagem

en: Solution Directory
pt_BR: Diretório da Solução

en: C# Project Directory
pt_BR: Diretório do Projeto C#

en: End of inner exception stack trace
pt_BR: Fim da pilha de rastreamento de exceção interna

en: A NavigationMesh resource must be set or created for this node to work.
pt_BR: Um recurso do tipo NavigationMesh deve ser definido ou criado para que este nó funcione.

en: Clear the navigation mesh.
pt_BR: Apagar a malha de navegação.

en: Setting up Configuration...
pt_BR: Preparando Configuração...

en: Calculating grid size...
pt_BR: Calculando tamanho da grade...

en: Creating heightfield...
pt_BR: Criando mapa de altura...

en: Marking walkable triangles...
pt_BR: Marcando triângulos caminháveis...

en: Constructing compact heightfield...
pt_BR: Construindo um mapa de altura compacto...

en: Eroding walkable area...
pt_BR: Erodindo área caminhável...

en: Partitioning...
pt_BR: Particionando...

en: Creating contours...
pt_BR: Criando contornos...

en: Creating polymesh...
pt_BR: Criando polimalha...

en: Converting to native navigation mesh...
pt_BR: Convertando para malha de navegação nativa...

en: Navigation Mesh Generator Setup:
pt_BR: Configuração do Gerador de Malha de Navegação:

en: Parsing Geometry...
pt_BR: Analisando Geometria...

en: Done!
pt_BR: Pronto!

en: Seamless
pt_BR: Sem Emenda

en: As Normal Map
pt_BR: Como Mapa Normal

en: Bump Strength
pt_BR: Força do Bump

en: Noise
pt_BR: Ruído

en: Noise Offset
pt_BR: Deslocamento do Ruído

en: Octaves
pt_BR: Oitavas

en: Period
pt_BR: Período

en: Persistence
pt_BR: Persistência

en: Lacunarity
pt_BR: Lacunaridade

en: Subject
pt_BR: Sujeito

en: Names
pt_BR: Nomes

en: Discover Multicast If
pt_BR: Descobrir if Multicast

en: Discover Local Port
pt_BR: Descobrir Porta Local

en: Discover IPv6
pt_BR: Descobrir IPv6

en: Description URL
pt_BR: URL Descritiva

en: Service Type
pt_BR: Tipo de Serviço

en: IGD Control URL
pt_BR: URL de Controle IGD

en: IGD Service Type
pt_BR: Tipo de Serviço IGD

en: IGD Status
pt_BR: Estado do IGD

en: A node yielded without working memory, please read the docs on how to yield properly!
pt_BR: Um nó fez um yield sem memória de trabalho, por favor leia a documentação sobre como usar yield corretamente!

en: Node yielded, but did not return a function state in the first working memory.
pt_BR: O nó cedeu, mas não retornou um estado de função na primeira memória de trabalho.

en: Return value must be assigned to first element of node working memory! Fix your node please.
pt_BR: Um valor de retorno deve ser atribuído ao primeiro elemento da memória corrente do nó! Conserte seu nó, por favor.

en: Node returned an invalid sequence output:
pt_BR: O nó retornou uma saída de sequência inválida:

en: Found sequence bit but not the node in the stack, report bug!
pt_BR: Sequência encontrada mas o nó não está na pilha, reporte um bug!

en: Stack overflow with stack depth:
pt_BR: Sobrecarga da pilha com profundidade:

en: Visual Script
pt_BR: Script Visual

en: Change Signal Arguments
pt_BR: Alterar Argumentos do Sinal

en: Change Argument Type
pt_BR: Mudar Tipo do Argumento

en: Change Argument name
pt_BR: Alterar Nome do Argumento

en: Set Variable Default Value
pt_BR: Definir o Valor Padrão da Variável

en: Set Variable Type
pt_BR: Definir o Tipo da Variável

en: Add Input Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada

en: Add Output Port
pt_BR: Adicionar porta de saída

en: Change Port Type
pt_BR: Alterar Tipo Da Porta

en: Change Port Name
pt_BR: Alterar Nome Da Porta

en: Override an existing built-in function.
pt_BR: Não deve coincidir com um nome de função existente.

en: Create a new function.
pt_BR: Criar uma nova função.

en: Variables:
pt_BR: Variáveis:

en: Create a new variable.
pt_BR: Criar uma nova variável.

en: Signals:
pt_BR: Sinais:

en: Create a new signal.
pt_BR: Criar um novo sinal.

en: Name is not a valid identifier:
pt_BR: O nome não é um identificador valido:

en: Name already in use by another func/var/signal:
pt_BR: Nome já utilizado por outra func/var/sinal:

en: Rename Function
pt_BR: Renomear Função

en: Rename Variable
pt_BR: Renomear Variável

en: Rename Signal
pt_BR: Renomear Sinal

en: Add Function
pt_BR: Adicionar Função

en: Delete input port
pt_BR: Remover porta de entrada

en: Add Variable
pt_BR: Adicionar Variável

en: Add Signal
pt_BR: Adicionar Sinal

en: Remove Input Port
pt_BR: Remover porta de entrada

en: Remove Output Port
pt_BR: Remover porta de saída

en: Change Expression
pt_BR: Alterar Expressão

en: Can't copy the function node.
pt_BR: Não é possível copiar o nó de função.

en: Paste VisualScript Nodes
pt_BR: Colar Nodes VisualScript

en: Remove VisualScript Nodes
pt_BR: Remover Nodes VisualScript

en: Duplicate VisualScript Nodes
pt_BR: Duplicar Nodes VisualScript

en: Hold %s to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
pt_BR: Segure %s para aplicar um Getter. Segure Shift para aplicar uma assinatura genérica.

en: Hold Ctrl to drop a Getter. Hold Shift to drop a generic signature.
pt_BR: Segure Ctrl para aplicar um Getter. Segure Shift para aplicar uma assinatura genérica.

en: Hold %s to drop a simple reference to the node.
pt_BR: Segure %s para aplicar uma referência simples ao nó.

en: Hold Ctrl to drop a simple reference to the node.
pt_BR: Segure Ctrl para aplicar uma referência ao nó.

en: Hold %s to drop a Variable Setter.
pt_BR: Segure %s para aplicar um Setter de Variável.

en: Hold Ctrl to drop a Variable Setter.
pt_BR: Segure Ctrl para aplicar um Setter de Variável.

en: Add Preload Node
pt_BR: Adicionar Nó de Pré-carregamento

en: Add Node(s)
pt_BR: Adicionar Nó(s)

en: Add Node(s) From Tree
pt_BR: Adicionar Nó(s) a Partir da Árvore

en: Can't drop properties because script '%s' is not used in this scene.
    Drop holding 'Shift' to just copy the signature.
pt_BR: Não é possível descartar as propriedades porque o script '% s' não é usado nesta cena.
    Solte segurando 'Shift' para copiar apenas a assinatura.

en: Add Getter Property
pt_BR: Adicionar Getter de Propriedade

en: Add Setter Property
pt_BR: Adicionar Setter de Propriedade

en: Change Base Type
pt_BR: Mudar Tipo Base

en: Move Node(s)
pt_BR: Mover Nó(s)

en: Remove VisualScript Node
pt_BR: Remover Nó VisualScript

en: Connect Nodes
pt_BR: Conectar Nodes

en: Disconnect Nodes
pt_BR: Desconectar Nós

en: Connect Node Data
pt_BR: Conectar dados do nó

en: Connect Node Sequence
pt_BR: Conectar Nó Sequência

en: Script already has function '%s'
pt_BR: Script já tem uma função '%s'

en: Change Input Value
pt_BR: Alterar Valor da Entrada

en: Resize Comment
pt_BR: Redimensionar Comentário

en: Can't create function with a function node.
pt_BR: Não é possível criar função com um nó de função.

en: Can't create function of nodes from nodes of multiple functions.
pt_BR: Não é possível criar uma função de nós a partir de nós de múltiplas funções.

en: Select at least one node with sequence port.
pt_BR: Selecione pelo menos um nó com porta de sequência.

en: Try to only have one sequence input in selection.
pt_BR: Tente ter apenas uma entrada de sequência na seleção.

en: Create Function
pt_BR: Criar Função

en: Remove Function
pt_BR: Remover Função

en: Remove Variable
pt_BR: Remover Variável

en: Editing Variable:
pt_BR: Editando Variável:

en: Remove Signal
pt_BR: Remover Sinal

en: Editing Signal:
pt_BR: Editando Sinal:

en: Make Tool:
pt_BR: Criar Ferramenta:

en: Members:
pt_BR: Membros:

en: Change Base Type:
pt_BR: Mudar Tipo Base:

en: Add Nodes...
pt_BR: Adicionar nós...

en: Add Function...
pt_BR: Adicionar Função...

en: Select or create a function to edit its graph.
pt_BR: Selecione ou crie uma função para editar seu gráfico.

en: Delete Selected
pt_BR: Excluir Selecionados

en: Find Node Type
pt_BR: Localizar Tipo de Nó

en: Copy Nodes
pt_BR: Copiar Nós

en: Cut Nodes
pt_BR: Recortar Nós

en: Make Function
pt_BR: Criar Função

en: Refresh Graph
pt_BR: Atualizar Grafo

en: Edit Member
pt_BR: Editar Membro

en: Expression
pt_BR: Expressão

en: Return
pt_BR: Retornar

en: Return Enabled
pt_BR: Retorno Ativado

en: Return Type
pt_BR: Tipo de Retorno

en: Condition
pt_BR: Condição

en: While
pt_BR: Enquanto

en: while (cond):
pt_BR: while(cond):

en: Iterator
pt_BR: Iterador

en: Input type not iterable:
pt_BR: Tipo de entrada não iterável:

en: Iterator became invalid
pt_BR: Iterador tornou-se inválido

en: Iterator became invalid:
pt_BR: Iterador tornou-se inválido:

en: Sequence
pt_BR: Sequência

en: in order:
pt_BR: em ordem:

en: Steps
pt_BR: Passos

en: 'input' is:
pt_BR: 'input' é:

en: Type Cast
pt_BR: Tipo de Projeção

en: Is %s?
pt_BR: É %s?

en: Base Script
pt_BR: Script Base

en: On %s
pt_BR: Em %s

en: On Self
pt_BR: Em sí mesmo

en: Call Mode
pt_BR: Modo de Chamada

en: Basic Type
pt_BR: Tipo Base

en: Node Path
pt_BR: Caminho do Nó

en: Use Default Args
pt_BR: Usar Argumentos Padrão

en: Validate
pt_BR: Validar

en: RPC Call Mode
pt_BR: Modo de Chamada RPC

en: Subtract %s
pt_BR: Subtrair %s

en: Multiply %s
pt_BR: Multiplicar %s

en: Divide %s
pt_BR: Dividir %s

en: Mod %s
pt_BR: [code]Mod %s[/code]

en: Set Mode
pt_BR: Modo de Definição

en: Assign Op
pt_BR: Atribuir Op

en: Get %s
pt_BR: Receba %s

en: Invalid index property name.
pt_BR: Nome da propriedade de índice inválido.

en: Base object is not a Node!
pt_BR: Objeto base não é um Nó!

en: Path does not lead to Node!
pt_BR: Caminho não leva ao Nó!

en: Invalid index property name '%s' in node %s.
pt_BR: Nome de propriedade '%s' inválido no nó %s.

en: Emit %s
pt_BR: Emitir %s

en: Compose Array
pt_BR: Compôr Vetor

en: Operator
pt_BR: Operador

en: Invalid argument of type:
pt_BR: Argumento inválido do tipo:

en: Invalid arguments:
pt_BR: Argumentos inválidos:

en: a if cond, else b
pt_BR: a se cond, se não b

en: Var Name
pt_BR: Nome da Variável

en: VariableGet not found in script:
pt_BR: VariableGet não encontrado no script:

en: VariableSet not found in script:
pt_BR: VariableSet não encontrado no script:

en: Preload
pt_BR: Pré Carregar

en: Get Index
pt_BR: Obter Índice

en: Set Index
pt_BR: Definir Índice

en: Global Constant
pt_BR: Constante Global

en: Class Constant
pt_BR: Classe Constante

en: Basic Constant
pt_BR: Constante Básica

en: Math Constant
pt_BR: Constante Matemática

en: Get Engine Singleton
pt_BR: Obter Singleton da Engine

en: Get Scene Node
pt_BR: Obter Nó da Cena

en: Get Scene Tree
pt_BR: Obter Árvore de Cenas

en: Get Self
pt_BR: Obter Si Mesmo

en: CustomNode
pt_BR: Nó Personalizado

en: Custom node has no _step() method, can't process graph.
pt_BR: Nó customizado não tem um método _step(), não foi possível processar o gráfico.

en: Invalid return value from _step(), must be integer (seq out), or string (error).
pt_BR: Valor de retorno da _step() inválido, deve ser um inteiro (seq out), ou string (erro).

en: SubCall
pt_BR: Sub-Chamada

en: Title
pt_BR: Título

en: Construct %s
pt_BR: Construir %s

en: Get Local Var
pt_BR: Obter Variável Local

en: Set Local Var
pt_BR: Definir Variável Local

en: Action %s
pt_BR: Ação %s

en: Deconstruct %s
pt_BR: Desconstruir %s

en: Search VisualScript
pt_BR: Buscar VisualScript

en: Yield
pt_BR: Aguardar Retorno

en: Wait
pt_BR: Esperar

en: Next Frame
pt_BR: Próximo Quadro

en: Next Physics Frame
pt_BR: Próximo Quadro de Física

en: %s sec(s)
pt_BR: %s s

en: Wait Time
pt_BR: Tempo de Espera

en: WaitSignal
pt_BR: EsperarSinal

en: Write Mode
pt_BR: Modo de Escrita

en: Max Channel In Buffer (KB)
pt_BR: Canal Máximo no Buffer (KB)

en: Verify SSL
pt_BR: Verificar SSL

en: Trusted SSL Certificate
pt_BR: Certificados SSL Confiáveis

en: WebSocket Client
pt_BR: Cliente WebSocket

en: Max In Buffer (KB)
pt_BR: Buffer de Entrada Máximo (KB)

en: Max In Packets
pt_BR: Máximo de Pacotes de Entrada

en: Max Out Buffer (KB)
pt_BR: Buffer de Saída Máximo (KB)

en: Max Out Packets
pt_BR: Máximo de Pacotes de Saída

en: WebSocket Server
pt_BR: Servidor WebSocket

en: Bind IP
pt_BR: Atrelar IP

en: Private Key
pt_BR: Chave Privada

en: SSL Certificate
pt_BR: Certificado SSL

en: CA Chain
pt_BR: Cadeia CA

en: Handshake Timeout
pt_BR: Tempo de Handshake Esgotado

en: Session Mode
pt_BR: Modo Sessão

en: Required Features
pt_BR: Funcionalidades Necessárias

en: Optional Features
pt_BR: Funcionalidades Opcionais

en: Requested Reference Space Types
pt_BR: Tipos de Espaço de Referência Solicitados

en: Reference Space Type
pt_BR: Tipo de Espaço de Referência

en: Visibility State
pt_BR: Estado de Visibilidade

en: Bounds Geometry
pt_BR: Limita a Geometria

en: XR Standard Mapping
pt_BR: Mapeamento XR Padrão

en: Android SDK Path
pt_BR: Caminho para SDK Android

en: Debug Keystore
pt_BR: Depurar Keystore

en: Debug Keystore User
pt_BR: Usuário da Keystore de Depuração

en: Debug Keystore Pass
pt_BR: Senha da Keystore de Depuração

en: Force System User
pt_BR: Forçar Usuário do Sistema

en: Shutdown ADB On Exit
pt_BR: Desligar ADB Quando Sair

en: Launcher Icons
pt_BR: Ícones do Iniciador

en: Main 192 X 192
pt_BR: Principal 192 X 192

en: Adaptive Foreground 432 X 432
pt_BR: Primeiro Plano Adaptável 432 X 432

en: Adaptive Background 432 X 432
pt_BR: Fundo Adaptável 432 X 432

en: Package name is missing.
pt_BR: Nome do pacote está faltando.

en: Package segments must be of non-zero length.
pt_BR: Seguimentos de pacote necessitam ser de tamanho diferente de zero.

en: The character '%s' is not allowed in Android application package names.
pt_BR: O caractere '%s' não é permitido em nomes de pacotes de aplicações Android.

en: A digit cannot be the first character in a package segment.
pt_BR: Um dígito não pode ser o primeiro caractere em um seguimento de pacote.

en: The character '%s' cannot be the first character in a package segment.
pt_BR: O caractere '%s' não pode ser o primeiro caractere em um segmento de pacote.

en: The package must have at least one '.' separator.
pt_BR: O pacote deve ter pelo menos um separador '.'.

en: Custom Build
pt_BR: Build Personalizada

en: Use Custom Build
pt_BR: Usar Build Personalizada

en: Export Format
pt_BR: Exportar Formato

en: Min SDK
pt_BR: SDK Mínimo

en: Target SDK
pt_BR: SDK Alvo

en: Architectures
pt_BR: Arquiteturas

en: Debug User
pt_BR: Depurar Usuário

en: Debug Password
pt_BR: Depurar Senha

en: Release User
pt_BR: Liberar Usuário

en: Release Password
pt_BR: Liberar Senha

en: One Click Deploy
pt_BR: Um Clique Implantar

en: Clear Previous Install
pt_BR: Limpar Instalação Anterior

en: Code
pt_BR: Código

en: Package
pt_BR: Pacote

en: Unique Name
pt_BR: Nome Único

en: Signed
pt_BR: Assinado

en: Classify As Game
pt_BR: Classificar como Jogo

en: Retain Data On Uninstall
pt_BR: Manter Dados ao Desinstalar

en: Exclude From Recents
pt_BR: Excluir de Recentes

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: OpenGL Debug
pt_BR: Depurar OpenGL

en: XR Features
pt_BR: Funcionalidades XR

en: XR Mode
pt_BR: Modo XR

en: Hand Tracking Frequency
pt_BR: Frequência de Rastreamento de Mão

en: Passthrough
pt_BR: Atravessar

en: Immersive Mode
pt_BR: Modo Imersivo

en: Support Small
pt_BR: Suporte Pequeno

en: Support Normal
pt_BR: Suporte Normal

en: Support Large
pt_BR: Suporte Grande

en: Support Xlarge
pt_BR: Suporte Extra-grande

en: User Data Backup
pt_BR: Backup de Dados do Usuário

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Command Line
pt_BR: Linha de Comando

en: Extra Args
pt_BR: Argumentos Extra

en: APK Expansion
pt_BR: Expansão APK

en: Salt
pt_BR: Sal

en: Public Key
pt_BR: Chave Pública

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Custom Permissions
pt_BR: Permissões Personalizadas

en: Select device from the list
pt_BR: Selecione um dispositivo da lista

en: Running on %s
pt_BR: Executando em %s

en: Exporting APK...
pt_BR: Exportando APK...

en: Uninstalling...
pt_BR: Desinstalando...

en: Installing to device, please wait...
pt_BR: Instalando no dispositivo, aguarde...

en: Could not install to device: %s
pt_BR: Não foi possível instalar no dispositivo: %s

en: Running on device...
pt_BR: Executando no dispositivo...

en: Could not execute on device.
pt_BR: Não foi possível executar no dispositivo.

en: Android build template not installed in the project. Install it from the Project menu.
pt_BR: O modelo de compilação do Android não foi instalado no projeto. Instale através do menu Projeto.

en: Either Debug Keystore, Debug User AND Debug Password settings must be configured OR none of them.
pt_BR: As configurações Debug Keystore, Debug User E Debug Password devem ser configuradas OU nenhuma delas.

en: Debug keystore not configured in the Editor Settings nor in the preset.
pt_BR: Porta-chaves de depuração não configurado nas Configurações do Editor e nem na predefinição.

en: Either Release Keystore, Release User AND Release Password settings must be configured OR none of them.
pt_BR: As configurações de Release Keystore, Release User AND Release Password devem ser definidas OU nenhuma delas.

en: Release keystore incorrectly configured in the export preset.
pt_BR: Keystore de liberação incorretamente configurada na predefinição de exportação.

en: A valid Android SDK path is required in Editor Settings.
pt_BR: Um caminho Android SDK é necessário nas Configurações do Editor.

en: Invalid Android SDK path in Editor Settings.
pt_BR: Caminho do Android SDK inválido nas Configurações do Editor.

en: Missing 'platform-tools' directory!
pt_BR: Diretório 'ferramentas-da-plataforma' ausente!

en: Unable to find Android SDK platform-tools' adb command.
pt_BR: Não foi possível encontrar o comando adb nas ferramentas do Android SDK.

en: Please check in the Android SDK directory specified in Editor Settings.
pt_BR: Por favor, verifique o caminho do Android SDK especificado nas Configurações do Editor.

en: Missing 'build-tools' directory!
pt_BR: Diretório 'build-tools' ausente!

en: Unable to find Android SDK build-tools' apksigner command.
pt_BR: Não foi possível encontrar o comando apksigner nas ferramentas de build do Android SDK.

en: Invalid public key for APK expansion.
pt_BR: Chave pública inválida para expansão do APK.

en: Invalid package name:
pt_BR: Nome de pacote inválido:

en: Invalid "GodotPaymentV3" module included in the "android/modules" project setting (changed in Godot 3.2.2).
    Replace it with the first-party "GodotGooglePlayBilling" plugin.
    Note that the singleton was also renamed from "GodotPayments" to "GodotGooglePlayBilling".
pt_BR: Módulo "GodotPaymentV3" inválido incluído na configuração do projeto "android/modules" (alterado no Godot 3.2.2).
    Substitua-o pelo plug-in "GodotGooglePlayBilling" original.
    Observe que o singleton também foi renomeado de "GodotPayments" para "GodotGooglePlayBilling".

en: "Use Custom Build" must be enabled to use the plugins.
pt_BR: "Usar Compilação Customizada" precisa estar ativo para ser possível utilizar plugins.

en: "Hand Tracking" is only valid when "XR Mode" is "Oculus Mobile VrApi" or "OpenXR".
pt_BR: "Hand Tracking" só é válido quando o "XR Mode" é "Oculus Mobile VrApi" ou "OpenXR".

en: "Passthrough" is only valid when "XR Mode" is "OpenXR".
pt_BR: "Passthrough" só é válido quando o "XR Mode" é "OpenXR".

en: "Export AAB" is only valid when "Use Custom Build" is enabled.
pt_BR: "Exportar AAB" só é válido quando "Usar Compilação Customizada" está habilitado.

en: "Min SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
pt_BR: "Min SDK" só pode ser substituído quando "Usar Compilação Customizada" está habilitado.

en: "Min SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
pt_BR: "Min SDK" deve ser um número inteiro válido, mas obteve "%s" que é inválido.

en: "Min SDK" cannot be lower than %d, which is the version needed by the Godot library.
pt_BR: "Min SDK" não pode ser inferior a %d, que é a versão necessária para a biblioteca Godot.

en: "Target SDK" can only be overridden when "Use Custom Build" is enabled.
pt_BR: "Target SDK" só pode ser substituído quando "Usar Compilação Customizada" está habilitado.

en: "Target SDK" should be a valid integer, but got "%s" which is invalid.
pt_BR: "Target SDK" deve ser um número inteiro válido, mas obteve "%s", que é inválido.

en: "Target SDK" %d is higher than the default version %d. This may work, but wasn't tested and may be unstable.
pt_BR: "Target SDK" %d é superior à versão padrão %d. Isso pode funcionar, mas não foi testado e pode ser instável.

en: "Target SDK" version must be greater or equal to "Min SDK" version.
pt_BR: Versão do "Target SDK" precisa ser igual ou maior que a versão do "Min SDK".

en: Code Signing
pt_BR: Assinatura de Código

en: 'apksigner' could not be found. Please check that the command is available in the Android SDK build-tools directory. The resulting %s is unsigned.
pt_BR: 'apksigner' não foi encontrado. Verifique se o comando está disponível no diretório de ferramentas de compilação do Android SDK. O %s resultante não é assinado.

en: Signing debug %s...
pt_BR: Assinando depuração %s...

en: Signing release %s...
pt_BR: Assinando lançamento %s...

en: Could not find keystore, unable to export.
pt_BR: O keystore não foi encontrado, não foi possível exportar.

en: Could not start apksigner executable.
pt_BR: Não foi possível iniciar o executável apksigner.

en: 'apksigner' returned with error #%d
pt_BR: 'apksigner' retornou com o erro #%d

en: Verifying %s...
pt_BR: Verificando %s...

en: 'apksigner' verification of %s failed.
pt_BR: A verificação de 'apksigner' de %s falhou.

en: Exporting for Android
pt_BR: Exportando para Android

en: Invalid filename! Android App Bundle requires the *.aab extension.
pt_BR: Nome de arquivo inválido! O Android App Bundle requer a extensão *.aab.

en: APK Expansion not compatible with Android App Bundle.
pt_BR: Expansão do APK não é compatível com Android App Bundle.

en: Invalid filename! Android APK requires the *.apk extension.
pt_BR: Nome de arquivo inválido! Android APK requer a extensão *.apk.

en: Unsupported export format!
pt_BR: Formato de exportação não suportado!

en: Trying to build from a custom built template, but no version info for it exists. Please reinstall from the 'Project' menu.
pt_BR: Tentando construir a partir de um modelo compilado personalizado, mas nenhuma informação de versão para ele existe. Por favor, reinstale pelo menu 'Projeto'.

en: Android build version mismatch: Template installed: %s, Godot version: %s. Please reinstall Android build template from 'Project' menu.
pt_BR: Diferença na versão da build do Android: Modelo instalado: %s, Versão do Godot: %s. Por favor reinstale o modelo de compilação do Android pelo menu 'Projeto'.

en: Unable to overwrite res://android/build/res/*.xml files with project name.
pt_BR: Incapaz de sobrescrever os arquivos res://android/build/res/*.xml com o nome do projeto.

en: Could not export project files to gradle project.
pt_BR: Não foi possível exportar os arquivos do projeto ao projeto do gradle

en: Could not write expansion package file!
pt_BR: Não foi possível escrever o arquivo do pacote de expansão!

en: Building Android Project (gradle)
pt_BR: Construindo Projeto Android (gradle)

en: Building of Android project failed, check output for the error. Alternatively visit docs.godotengine.org for Android build documentation.
pt_BR: A compilação do projeto Android falhou, verifique a saída para detalhes. Ou então visite docs.godotengine.org para ver a documentação de compilação do Android.

en: Moving output
pt_BR: Movendo saída

en: Unable to copy and rename export file, check gradle project directory for outputs.
pt_BR: Não foi possível copiar e renomear o arquivo de exportação, verifique o diretório do projeto gradle por saídas.

en: Package not found: "%s".
pt_BR: Pacote não encontrado: "%s".

en: Creating APK...
pt_BR: Criando APK...

en: Could not find template APK to export: "%s".
pt_BR: Não foi possível encontrar o modelo de APK para exportação: %s.

en: Missing libraries in the export template for the selected architectures: %s. Please build a template with all required libraries, or uncheck the missing architectures in the export preset.
pt_BR: Faltam bibliotecas no modelo de exportação para as arquiteturas selecionadas: %s. Por favor, crie um modelo com todas as bibliotecas necessárias ou desmarque as arquiteturas ausentes na predefinição de exportação.

en: Adding files...
pt_BR: Adicionando arquivos...

en: Could not export project files.
pt_BR: Não foi possível exportar os arquivos do projeto.

en: Aligning APK...
pt_BR: Alinhando APK...

en: Could not unzip temporary unaligned APK.
pt_BR: Não foi possível descompactar o APK temporário não alinhado.

en: Identifier is missing.
pt_BR: Identificador está ausente.

en: The character '%s' is not allowed in Identifier.
pt_BR: O caractere '%s' não é permitido no identificador.

en: Landscape Launch Screens
pt_BR: Telas de Inicialização de Paisagem

en: Portrait Launch Screens
pt_BR: Tela de Apresentação em Retrato

en: Export Method Release
pt_BR: Modo de Exportação Lançamento

en: Info
pt_BR: Informação

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Short Version
pt_BR: Versão Curta

en: Copyright
pt_BR: Direitos Autorais

en: Capabilities
pt_BR: Capacidades

en: Access Wi-Fi
pt_BR: Acessar Wi-Fi

en: Push Notifications
pt_BR: Notificações Push

en: User Data
pt_BR: Dados do Usuário

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Camera Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Câmera

en: Microphone Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso do Microfone

en: App Store 1024 X 1024
pt_BR: Apple Store 1024 X 1024

en: Image Scale Mode
pt_BR: Modo de Escalonamento de Imagem

en: Use Custom BG Color
pt_BR: Usar Cor Personalizada de Fundo

en: Custom BG Color
pt_BR: Cor Personalizada de Fundo

en: Export Icons
pt_BR: Exportar Ícones

en: Prepare Templates
pt_BR: Preparar Templates

en: Export template not found.
pt_BR: Template exportado não encontrado.

en: App Store Team ID not specified - cannot configure the project.
pt_BR: App Store Team ID não especificado - não é possível configurar o projeto.

en: Invalid Identifier:
pt_BR: O nome não é um identificador válido:

en: Stop HTTP Server
pt_BR: Parar Servidor HTTP

en: Run in Browser
pt_BR: Rodar no Navegador

en: Run exported HTML in the system's default browser.
pt_BR: Rodar HTML exportado no navegador padrão do sistema.

en: Could not open template for export: "%s".
pt_BR: Não foi possível abrir o modelo para exportação: "%s".

en: Invalid export template: "%s".
pt_BR: Template de exportação inválido: "%s".

en: Could not write file: "%s".
pt_BR: Não foi possível escrever o arquivo: "%s".

en: Icon Creation
pt_BR: Criação de Ícone

en: Could not read file: "%s".
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo: "%s".

en: Variant
pt_BR: Variante

en: Export Type
pt_BR: Tipo de Exportação

en: VRAM Texture Compression
pt_BR: Compressão de Texturas na VRAM

en: For Desktop
pt_BR: Para Desktop

en: For Mobile
pt_BR: Para Mobile

en: Export Icon
pt_BR: Exportar Ícone

en: Focus Canvas On Start
pt_BR: Focar Canvas ao Iniciar

en: Experimental Virtual Keyboard
pt_BR: Teclado Virtual Experimental

en: Progressive Web App
pt_BR: Aplicativo Web Progressivo

en: Offline Page
pt_BR: Página Offline

en: Icon 144 X 144
pt_BR: Ícone 144 X 144

en: Icon 180 X 180
pt_BR: Ícone 180 X 180

en: Icon 512 X 512
pt_BR: Ícone 512 X 512

en: Could not read HTML shell: "%s".
pt_BR: Não foi possível ler o shell HTML: "%s".

en: Could not create HTTP server directory: %s.
pt_BR: Não foi possível criar o diretório do servidor HTTP: "%s".

en: Error starting HTTP server: %d.
pt_BR: Erro ao iniciar o servidor HTTP: %d.

en: HTTP Host
pt_BR: Host HTTP

en: HTTP Port
pt_BR: Porta HTTP

en: Use SSL
pt_BR: Usar SSL

en: SSL Key
pt_BR: Chave SSL

en: Can't get filesystem access.
pt_BR: Não conseguiu acesso ao sistema de arquivos.

en: Failed to create "%s" subfolder.
pt_BR: Falha ao criar sub-pasta "%s".

en: Invalid binary format.
pt_BR: Formato de binário inválido.

en: Already signed!
pt_BR: Já assinado!

en: Failed to process nested resources.
pt_BR: Falha ao processar recursos aninhados.

en: Invalid executable file.
pt_BR: Arquivo executável inválido.

en: Can't resize signature load command.
pt_BR: Não é possível redimensionar o comando de carregamento de assinatura.

en: Unknown object type.
pt_BR: Tipo de objeto desconhecido.

en: App Category
pt_BR: Categoria do Aplicativo

en: High Res
pt_BR: Alta Resolução

en: Location Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Localização

en: Address Book Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso dos Contatos

en: Calendar Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso do Calendário

en: Photos Library Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Biblioteca de Fotos

en: Desktop Folder Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Pasta da Área de Trabalho

en: Documents Folder Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Pasta de Documentos

en: Downloads Folder Usage Description
pt_BR: Descrição do Uso da Pasta de Downloads

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Timestamp
pt_BR: Registro do Tempo

en: Replace Existing Signature
pt_BR: Substituir Assinatura Existente

en: Custom File
pt_BR: Arquivo Personalizado

en: Allow JIT Code Execution
pt_BR: Permitir Execução de Código JIT

en: Disable Library Validation
pt_BR: Desativar Validação da Biblioteca

en: Audio Input
pt_BR: Entrada de Áudio

en: Address Book
pt_BR: Contatos

en: Calendars
pt_BR: Calendários

en: Photos Library
pt_BR: Biblioteca de Fotos

en: Apple Events
pt_BR: Eventos Apple

en: Debugging
pt_BR: Depuração

en: Network Server
pt_BR: Servidor de Rede

en: Network Client
pt_BR: Cliente de Rede

en: Device USB
pt_BR: Dispositivo USB

en: Device Bluetooth
pt_BR: Bluetooth do Dispositivo

en: Files Downloads
pt_BR: Download de Arquivos

en: Custom Options
pt_BR: Opções Personalizadas

en: Apple ID Name
pt_BR: Nome Apple ID

en: Apple Team ID
pt_BR: ID Apple Team

en: Could not open icon file "%s".
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de ícone "%s".

en: Could not start xcrun executable.
pt_BR: Não foi possível iniciar o executável xcrun.

en: Notarization failed.
pt_BR: Falha na notarização.

en: You can check progress manually by opening a Terminal and running the following command:
pt_BR: Você pode verificar o progresso manualmente abrindo um Terminal e rodando o seguinte comando:

en: Could not start codesign executable, make sure Xcode command line tools are installed.
pt_BR: Não foi possível iniciar o executável codesign, tenha certeza que as utilidades de linha de comando do Xcode estão instaladas.

en: No identity found.
pt_BR: Nenhuma identidade encontrada.

en: Cannot sign file %s.
pt_BR: Erro ao assinar arquivo %s.

en: DMG Creation
pt_BR: Criação de DMG

en: Could not start hdiutil executable.
pt_BR: Não foi possível iniciar o executável hdiutil.

en: `hdiutil create` failed - file exists.
pt_BR: `hdiutil create` falhou - arquivo existe.

en: `hdiutil create` failed.
pt_BR: `hdiutil create` falhou.

en: Could not find template app to export: "%s".
pt_BR: Não foi possível encontrar o aplicativo de modelo para exportar: "%s".

en: Invalid export format.
pt_BR: Formato de exportação inválido.

en: Making PKG
pt_BR: Criando PKG

en: Making DMG
pt_BR: Criando DMG

en: Making ZIP
pt_BR: Criando ZIP

en: ZIP Creation
pt_BR: Criação de ZIP

en: Could not open file to read from path "%s".
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo para leitura a partir do caminho "%s".

en: Invalid bundle identifier:
pt_BR: Identificador de pacote inválido:

en: Notarization: Apple ID name not specified.
pt_BR: Notarização: Nome do Apple ID não especificado.

en: Notarization: Apple ID password not specified.
pt_BR: Notarização: Senha do Apple ID não especificada.

en: Warning: Notarization is disabled. The exported project will be blocked by Gatekeeper if it's downloaded from an unknown source.
pt_BR: Aviso: Notarização está desativada. O projeto exportado será bloqueado pelo Gatekeeper se for baixado de uma fonte desconhecida.

en: Privacy: Microphone access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso ao microfone está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Camera access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso à câmera está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Location information access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso à localização está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Address book access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso ao livro de endereços está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Calendar access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso ao calendário está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Privacy: Photo library access is enabled, but usage description is not specified.
pt_BR: Privacidade: O acesso à biblioteca de fotos está ativado, mas a descrição de uso não é especificada.

en: Architecture
pt_BR: Arquitetura

en: Display Name
pt_BR: Nome de Exibição

en: Short Name
pt_BR: Nome Curto

en: Publisher
pt_BR: Publicadora

en: Publisher Display Name
pt_BR: Nome de Exibição da Publicadora

en: Product GUID
pt_BR: GUID do produto

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Algorithm
pt_BR: Algoritmo

en: Revision
pt_BR: Revisão

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Landscape Flipped
pt_BR: Paisagem Invertido

en: Portrait Flipped
pt_BR: Retrato Invertido

en: Square 44 X 44 Logo
pt_BR: Logo Quadrada 44 X 44

en: Square 71 X 71 Logo
pt_BR: Logo Quadrada 71 X 71

en: Square 150 X 150 Logo
pt_BR: Logo Quadrada 150 X 150

en: Square 310 X 310 Logo
pt_BR: Logo Quadrada 310 X 310

en: Splash Screen
pt_BR: Tela de Abertura

en: Godot's Mono version does not support the UWP platform. Use the standard build (no C# support) if you wish to target UWP.
pt_BR: A versão Mono do Godot não suporta a plataforma UWP. Use a build padrão (sem suporte a C#) se deseja exportar para UWP.

en: Invalid package short name.
pt_BR: Nome de pacote inválido.

en: Invalid package unique name.
pt_BR: Nome único de pacote inválido.

en: Invalid package publisher display name.
pt_BR: Nome de distribuidor de pacote inválido.

en: Invalid product GUID.
pt_BR: GUID de produto inválido.

en: Invalid publisher GUID.
pt_BR: GUID do editor inválido.

en: Invalid background color.
pt_BR: Cor de fundo inválida.

en: Invalid Store Logo image dimensions (should be 50x50).
pt_BR: Dimensões inválidas do logo da loja (deve ser 50x50).

en: Invalid square 44x44 logo image dimensions (should be 44x44).
pt_BR: Dimensões inválidas do logo quadrado de 44x44 (deve ser 44x44).

en: Invalid square 71x71 logo image dimensions (should be 71x71).
pt_BR: Dimensões inválidas do logo quadrado de 71x71 (deve ser 71x71).

en: Invalid square 150x150 logo image dimensions (should be 150x150).
pt_BR: Dimensões inválidas do logo quadrado de 150x150 (deve ser 150x150).

en: Invalid square 310x310 logo image dimensions (should be 310x310).
pt_BR: Dimensões inválidas do logo quadrado de 310x310 (deve ser 310x310).

en: Invalid wide 310x150 logo image dimensions (should be 310x150).
pt_BR: Dimensões inválidas de logo retangular de 310x150 (deve ser 310x150).

en: Invalid splash screen image dimensions (should be 620x300).
pt_BR: Dimensões inválidas da tela de abertura (deve ser 620x300).

en: Debug Algorithm
pt_BR: Algoritmo de Depuração

en: Failed to rename temporary file "%s".
pt_BR: Falha ao renomear arquivo temporário "%s".

en: Identity Type
pt_BR: Tipo de Identidade

en: Modify Resources
pt_BR: Modificar Recursos

en: File Version
pt_BR: Versão do Arquivo

en: Product Version
pt_BR: Versão do Produto

en: Company Name
pt_BR: Nome da Empresa

en: Product Name
pt_BR: Nome do Produto

en: File Description
pt_BR: Descrição do Arquivo

en: Trademarks
pt_BR: Marca Registrada (Trademarks)

en: Resources Modification
pt_BR: Modificações dos Recursos

en: Invalid identity type.
pt_BR: Tipo de identidade inválido.

en: Failed to remove temporary file "%s".
pt_BR: Falha ao remover o arquivo temporário "%s".

en: Invalid icon path:
pt_BR: Caminho de ícone inválido:

en: Invalid file version:
pt_BR: Versão de arquivo inválida:

en: Invalid product version:
pt_BR: Versão de produto inválida:

en: Windows executables cannot be >= 4 GiB.
pt_BR: Executáveis Windows não podem ser >= 4GiB.

en: Executable "pck" section not found.
pt_BR: Seção executável "pck" não encontrada.

en: Wine
pt_BR: Vinho

en: Frames
pt_BR: Quadros

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite to display frames.
pt_BR: Um recurso do tipo SpriteFrames deve ser criado ou definido na propriedade "Frames" para que o AnimatedSprite mostre quadros.

en: Speed Scale
pt_BR: Escalonamento da Velocidade

en: Playing
pt_BR: Rodando

en: Centered
pt_BR: Centralizado

en: Monitoring
pt_BR: Monitorando

en: Monitorable
pt_BR: Monitorável

en: Gravity Point
pt_BR: Ponto de Gravidade

en: Gravity
pt_BR: Gravidade

en: Audio Bus
pt_BR: Canal de Áudio

en: Override
pt_BR: Sobrescrever

en: Volume dB
pt_BR: Volume dB (decibéis)

en: Pitch Scale
pt_BR: Escalonamento de Pitch

en: Autoplay
pt_BR: Rodar automaticamente

en: Stream Paused
pt_BR: Fluxo Pausado

en: Max Distance
pt_BR: Distância Máxima

en: Bus
pt_BR: Canal

en: Copy Mode
pt_BR: Mode de Cópia

en: Anchor Mode
pt_BR: Modo de Âncora

en: Rotating
pt_BR: Rotacionando

en: Current
pt_BR: Atual

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Bottom
pt_BR: Embaixo

en: Smoothed
pt_BR: Suavizado

en: Smoothing
pt_BR: Suavizamento

en: Draw Screen
pt_BR: Tela de Desenho

en: Draw Limits
pt_BR: Limites de Desenho

en: Particles Animation
pt_BR: Animação de Partículas

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Self Modulate
pt_BR: Auto Modular

en: Show Behind Parent
pt_BR: Mostrar Atrás do Pai

en: Show On Top
pt_BR: Mostrar Em Cima

en: Light Mask
pt_BR: Máscara de Luz

en: Use Parent Material
pt_BR: Usar Material do Pai

en: Only one visible CanvasModulate is allowed per scene (or set of instanced scenes). The first created one will work, while the rest will be ignored.
pt_BR: É permitido apenas um CanvasModulate visível por cena (ou conjunto de cenas instanciadas). O primeiro criado irá funcionar, enquanto os outros serão ignorados.

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape2D or CollisionPolygon2D as a child to define its shape.
pt_BR: Este nó não tem forma, por isso não pode colidir ou interagir com outros objetos.
    Considere adicionar um CollisionShape2D ou CollisionPolygon2D como filho para definir sua forma.

en: Pickable
pt_BR: Pegável

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt_BR: CollisionPolygon2D apenas serve para fornecer a forma de colisão para um nó derivado de CollisionObject2D. Por favor use-o apenas como filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para dá-los forma.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
pt_BR: Um nó CollisionPolygon2D vazio não é efetivo para colisão.

en: Invalid polygon. At least 3 points are needed in 'Solids' build mode.
pt_BR: Polígono inválido. Pelo menos 3 pontos são necessários no modo de construção "Sólidos".

en: Invalid polygon. At least 2 points are needed in 'Segments' build mode.
pt_BR: Polígono inválido. Pelo menos 2 pontos são necessários no modo de construção "Segmentos".

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt_BR: CollisionShape2D apenas serve para fornecer a forma de colisão para um nó derivado de CollisionObject2D. Por favor use-o apenas como filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para dá-los forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape2D to function. Please create a shape resource for it!
pt_BR: Uma forma deve ser fornecida para que o nó CollisionShape2D funcione. Por favor, crie um recurso de forma para ele!

en: Polygon-based shapes are not meant be used nor edited directly through the CollisionShape2D node. Please use the CollisionPolygon2D node instead.
pt_BR: Formas baseadas em polígonos não foram feitas para serem diretamente editadas no nó CollisionShape2D. Em vez disso use o nó CollisionPolygon2D.

en: CPUParticles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
pt_BR: A animação CPUParticles2D requer o uso de um CanvasItemMaterial com "Animação de partículas" ativada.

en: Emitting
pt_BR: Emitindo

en: Preprocess
pt_BR: Pré processamento

en: Explosiveness
pt_BR: Explosividade

en: Randomness
pt_BR: Aleatoriedade

en: Fixed FPS
pt_BR: FPS Fixado

en: Drawing
pt_BR: Desenhando

en: Local Coords
pt_BR: Coordenadas Locais

en: Draw Order
pt_BR: Ordem de Desenho

en: Emission Shape
pt_BR: Forma de Emissão

en: Sphere Radius
pt_BR: Raio da Esfera

en: Normals
pt_BR: Normais

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Spread
pt_BR: Espalhar

en: Initial Velocity
pt_BR: Velocidade Inicial

en: Velocity Random
pt_BR: Velocidade Aleatória

en: Angular Velocity
pt_BR: Velocidade Angular

en: Velocity Curve
pt_BR: Curva de Velocidade

en: Orbit Velocity
pt_BR: Velocidade Orbital

en: Linear Accel
pt_BR: Aceleração Linear

en: Accel
pt_BR: Aceleração

en: Accel Random
pt_BR: Aceleração Aleatória

en: Accel Curve
pt_BR: Curva de Aceleração

en: Radial Accel
pt_BR: Aceleração Radial

en: Tangential Accel
pt_BR: Aceleração Tangencial

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Angle Random
pt_BR: Ângulo Aleatório

en: Angle Curve
pt_BR: Curva do Ângulo

en: Scale Amount
pt_BR: Quantidade da Escala

en: Hue Variation
pt_BR: Variação da Tonalidade

en: Variation
pt_BR: Variação

en: Variation Random
pt_BR: Variação Aleatória

en: Variation Curve
pt_BR: Curva de Variação

en: Speed Random
pt_BR: Velocidade Aleatória

en: Speed Curve
pt_BR: Curva de Velocidade

en: Offset Random
pt_BR: Deslocamento Aleatório

en: Node A and Node B must be PhysicsBody2Ds
pt_BR: O Nó A e o Nó B devem ser PhysicsBody2Ds

en: Node A must be a PhysicsBody2D
pt_BR: O Nó A deve ser um PhysicsBody2D

en: Node B must be a PhysicsBody2D
pt_BR: O Nó A deve ser um PhysicsBody2D

en: Joint is not connected to two PhysicsBody2Ds
pt_BR: A Junta não está conectada a dois PhysicsBody2Ds

en: Node A and Node B must be different PhysicsBody2Ds
pt_BR: O Nó A e o Nó B devem ser diferentes PhysicsBody2Ds

en: Node A
pt_BR: Nó A

en: Node B
pt_BR: Nó B

en: Disable Collision
pt_BR: Desativar Colisão

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: A texture with the shape of the light must be supplied to the "Texture" property.
pt_BR: Uma textura com a forma da luz deve ser fornecida na propriedade "textura".

en: Editor Only
pt_BR: Somente Editor

en: Texture Scale
pt_BR: Escalonamento da Textura

en: Energy
pt_BR: Energia

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Gradient Length
pt_BR: Comprimento do Gradiente

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: An occluder polygon must be set (or drawn) for this occluder to take effect.
pt_BR: Um polígono de oclusão deve ser definido (ou desenhado) para que este oclusor tenha efeito.

en: The occluder polygon for this occluder is empty. Please draw a polygon.
pt_BR: O polígono para este oclusor está vazio. Por favor desenhe um polígono.

en: Width Curve
pt_BR: Largura da Curva

en: Default Color
pt_BR: Cor Padrão

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Texture Mode
pt_BR: Modo de Textura

en: End Cap Mode
pt_BR: Modo de Limite Final

en: Border
pt_BR: Borda

en: Round Precision
pt_BR: Precisão do Arredondamento

en: Edge Connection Margin
pt_BR: Margem de Ligação da Borda

en: Path Max Distance
pt_BR: Distância Máxima do Caminho

en: Max Speed
pt_BR: Velocidade Máxima

en: Estimate Radius
pt_BR: Raio Estimado

en: A NavigationPolygon resource must be set or created for this node to work. Please set a property or draw a polygon.
pt_BR: Um recurso do tipo NavigationPolygon deve ser definido ou criado para que este nó funcione. Por favor defina a propriedade ou desenhe um polígono.

en: Rotation Degrees
pt_BR: Graus de Rotação

en: Global Rotation
pt_BR: Rotação Global

en: Global Rotation Degrees
pt_BR: Graus de Rotação Global

en: Global Scale
pt_BR: Escala Global

en: Scroll
pt_BR: Rolagem

en: Base Offset
pt_BR: Deslocamento Base

en: Limit Begin
pt_BR: Início do Limite

en: Limit End
pt_BR: Fim do limite

en: Ignore Camera Zoom
pt_BR: Ignorar Zoom da Câmera

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
pt_BR: O nó ParallaxLayer apenas funciona quando definido como filho de um nó ParallaxBackground.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles2D node instead. You can use the "Convert to CPUParticles2D" toolbar option for this purpose.
pt_BR: Partículas baseadas em GPU não são suportadas pelo driver de vídeo GLES2.
    Use o nó CPUParticles2D como substituto. Você pode usar a opção "Converter para CPUParticles" para este propósito.

en: A material to process the particles is not assigned, so no behavior is imprinted.
pt_BR: Um material para processar partículas não foi atribuído, então nenhum comportamento será aplicado.

en: Particles2D animation requires the usage of a CanvasItemMaterial with "Particles Animation" enabled.
pt_BR: Animação Particles2D requer o uso de um CanvasItemMaterial com "Animação de Partículas" ativada.

en: Curve
pt_BR: Curva

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
pt_BR: PathFollow2D apenas funciona quando definido como filho de um nó Path2D.

en: Unit Offset
pt_BR: Deslocamento da Unidade

en: H Offset
pt_BR: Deslocamento H

en: V Offset
pt_BR: Deslocamento V

en: Cubic Interp
pt_BR: Interpolação Cúbica

en: Layers
pt_BR: Camadas

en: Constant Linear Velocity
pt_BR: Velocidade Linear Constante

en: Constant Angular Velocity
pt_BR: Velocidade Angular Constante

en: Friction
pt_BR: Fricção

en: Default Gravity
pt_BR: Gravidade Padrão

en: Size changes to RigidBody2D (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt_BR: Alterações de tamanho no RigidBody2D (nos modos Character ou Rigid) serão sobrescritas pelo motor de física ao executar.
    Ao invés disso, altere o tamanho nas formas de colisão filhas.

en: Mass
pt_BR: Massa

en: Inertia
pt_BR: Inércia

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Gravity Scale
pt_BR: Escala da Gravidade

en: Custom Integrator
pt_BR: Integrador Customizado

en: Can Sleep
pt_BR: Pode Dormir

en: Damp
pt_BR: Úmido

en: Applied Forces
pt_BR: Forças Aplicadas

en: Sync To Physics
pt_BR: Sincronizar com a Física

en: Moving Platform
pt_BR: Plataforma Móvel

en: Apply Velocity On Leave
pt_BR: Aplicar Velocidade ao Sair

en: Remainder
pt_BR: Restante

en: Local Shape
pt_BR: Forma Local

en: Collider
pt_BR: Colisor

en: Collider ID
pt_BR: ID do Colisor

en: Collider RID
pt_BR: RID do Colisor

en: Collider Shape
pt_BR: Forma do Colisor

en: Collider Shape Index
pt_BR: Índice da Forma do Colisor

en: Collider Velocity
pt_BR: Velocidade do Colisor

en: Collider Metadata
pt_BR: Metadados do Colisor

en: Invert
pt_BR: Inverter

en: Exclude Parent
pt_BR: Excluir Pai

en: Collide With
pt_BR: Colidir com

en: Areas
pt_BR: Áreas

en: Bodies
pt_BR: Corpos

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
pt_BR: A propriedade "Caminho" deve apontar para um nó Node2D válido para funcionar.

en: Remote Path
pt_BR: Remover Caminho

en: Use Global Coordinates
pt_BR: Usar Coordenadas Globais

en: Default Length
pt_BR: Comprimento Padrão

en: This Bone2D chain should end at a Skeleton2D node.
pt_BR: Esta cadeia Bone2D deve terminar em um nó Skeleton2D.

en: A Bone2D only works with a Skeleton2D or another Bone2D as parent node.
pt_BR: Um Bone2D só funciona com um Skeleton2D ou outro Bone2D como nó pai.

en: This bone lacks a proper REST pose. Go to the Skeleton2D node and set one.
pt_BR: Este osso não possui uma pose REST adequada. Vá para o nó Skeleton2D e defina um.

en: TileMap with Use Parent on needs a parent CollisionObject2D to give shapes to. Please use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
pt_BR: TileMap com Use Parent ligado precisa de um pai CollisionObject2D para dar formas. Por favor, use-o como um filho de Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. para dar-lhes uma forma.

en: Quadrant Size
pt_BR: Tamanho do Quadrante

en: Tile Origin
pt_BR: Origem do Tile

en: Show Collision
pt_BR: Mostrar Colisão

en: Compatibility Mode
pt_BR: Modo de Compatibilidade

en: Centered Textures
pt_BR: Texturas Centradas

en: Use Parent
pt_BR: Usar Pai

en: Shape Centered
pt_BR: Forma Centralizada

en: Shape Visible
pt_BR: Forma Visível

en: Visibility Mode
pt_BR: Modo de Visibilidade

en: VisibilityEnabler2D works best when used with the edited scene root directly as parent.
pt_BR: VisibilityEnabler2D funciona melhor quando usado com a raiz da cena editada diretamente como pai.

en: Pause Animations
pt_BR: Pausar Animações

en: Freeze Bodies
pt_BR: Congelar Corpos

en: Pause Particles
pt_BR: Pausar Partículas

en: Pause Animated Sprites
pt_BR: Pausar Sprites Animados

en: ARVRCamera must have an ARVROrigin node as its parent.
pt_BR: ARVRCamera deve ter um nó ARVROrigin como seu pai.

en: Rumble
pt_BR: Vibrar

en: ARVRController must have an ARVROrigin node as its parent.
pt_BR: ARVRController deve ter um nó ARVROrigin como seu pai.

en: The controller ID must not be 0 or this controller won't be bound to an actual controller.
pt_BR: A ID do controle não deve ser 0 ou este controle não será atribuído a um controle real.

en: ARVRAnchor must have an ARVROrigin node as its parent.
pt_BR: ARVRAnchor deve ter um nó ARVROrigin como seu pai.

en: The anchor ID must not be 0 or this anchor won't be bound to an actual anchor.
pt_BR: A ID da âncora não deve ser 0 ou essa âncora não será atribuída a uma âncora real.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
pt_BR: ARVROrigin necessita um nó ARVRCamera como filho.

en: World Scale
pt_BR: Escala do Mundo

en: Unit dB
pt_BR: Unidade dB

en: Unit Size
pt_BR: Tamanho da Unidade

en: Emission Angle
pt_BR: Ângulo de Emissão

en: Degrees
pt_BR: Graus

en: Attenuation Filter
pt_BR: Filtro de Atenuação

en: Finding meshes and lights
pt_BR: Encontrando malhas e luzes

en: Preparing geometry (%d/%d)
pt_BR: Preparando geometria (%d/%d)

en: Preparing environment
pt_BR: Preparando ambiente

en: Generating capture
pt_BR: Gerando captura

en: Saving lightmaps
pt_BR: Salvando lightmaps

en: Done
pt_BR: Pronto

en: Tweaks
pt_BR: Ajustes

en: Use Denoiser
pt_BR: Usar Redutor de Ruído

en: Use HDR
pt_BR: Usar HDR

en: Use Color
pt_BR: Usar Cor

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Max Size
pt_BR: Tamanho Máximo

en: Custom Sky
pt_BR: Céu Personalizado

en: Custom Sky Rotation Degrees
pt_BR: Graus de Rotação do Céu Personalizados

en: Custom Color
pt_BR: Cor Personalizada

en: Custom Energy
pt_BR: Energia Personalizada

en: Image Path
pt_BR: Caminho da Imagem

en: Bone Name
pt_BR: Nome do Osso

en: Keep Aspect
pt_BR: Manter Aspecto

en: Projection
pt_BR: Projeção

en: Frustum Offset
pt_BR: Deslocamento do Frustum

en: Far
pt_BR: Longe

en: Margin
pt_BR: Margem

en: This node has no shape, so it can't collide or interact with other objects.
    Consider adding a CollisionShape or CollisionPolygon as a child to define its shape.
pt_BR: Este nó não possui filhos com formas, então não pode interagir com o espaço.
    Considere adicionar os nós CollisionShape2D ou CollisionPolygon2D como filho para definir sua forma.

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
pt_BR: CollisionPolygon apenas serve para fornecer formas de colisão a um nó derivado de CollisionObject. Por favor, use-o apenas como filho de Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. para dá-los forma.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
pt_BR: Um nó CollisionPolygon vazio não tem efeito ao colidir.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
pt_BR: CollisionShape apenas serve para fornecer formas de colisão a um nó derivado de CollisionObject. Por favor, use-o apenas como filho de Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. para dá-los forma.

en: A shape must be provided for CollisionShape to function. Please create a shape resource for it.
pt_BR: Uma forma deve ser fornecida para que o nó CollisionShape funcione. Por favor, crie um recurso de forma para ele.

en: Plane shapes don't work well and will be removed in future versions. Please don't use them.
pt_BR: Formas planas não funcionam bem e serão removidas em versões futuras. Por favor não as use.

en: ConcavePolygonShape doesn't support RigidBody in another mode than static.
pt_BR: ConcavePolygonShape não suporta um RigidBody em outro modo além do estático.

en: Nothing is visible because no mesh has been assigned.
pt_BR: Nada é visível porque nenhuma malha foi atribuída.

en: CPUParticles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
pt_BR: A animação CPUParticles requer a utilização de um SpatialMaterial cujo modo Billboard está definido como "Particle Billboard".

en: Rotate Y
pt_BR: Rotacionar em Y

en: Disable Z
pt_BR: Desativar Z

en: Portals
pt_BR: Portais

en: Portal Mode
pt_BR: Modo Portal

en: Allow Merging
pt_BR: Permitir Junção

en: Plotting Meshes
pt_BR: Planejando Malhas

en: Finishing Plot
pt_BR: Terminando de Plotar

en: GIProbes are not supported by the GLES2 video driver.
    Use a BakedLightmap instead.
pt_BR: GIProbes não são suportados pelo driver de vídeo GLES2.
    Use um BakedLightmap em vez disso.

en: The GIProbe Compress property has been deprecated due to known bugs and no longer has any effect.
    To remove this warning, disable the GIProbe's Compress property.
pt_BR: A propriedade GIProbe Compress se tornou obsoleta devido a bugs conhecidos e não tem mais qualquer efeito.
    Para remover este aviso, desative a propriedade Compress do GIProbe.

en: Dynamic Range
pt_BR: Alcance Dinâmico

en: Pixel Size
pt_BR: Tamanho de Pixel

en: Fixed Size
pt_BR: Tamanho Fixo

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Horizontal Alignment
pt_BR: Alinhamento Horizontal

en: Vertical Alignment
pt_BR: Alinhamento Vertical

en: Indirect Energy
pt_BR: Energia Indireta

en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Directional Shadow
pt_BR: Sombra Direcional

en: Split 1
pt_BR: Dividir 1

en: Split 2
pt_BR: Dividir 2

en: Split 3
pt_BR: Dividir 3

en: Blend Splits
pt_BR: Divisões de Mistura

en: Depth Range
pt_BR: Alcance de Profundidade

en: A SpotLight with an angle wider than 90 degrees cannot cast shadows.
pt_BR: Um SpotLight com um ângulo maior que 90 graus não pode criar sombras.

en: Spot
pt_BR: Ponto

en: Angle Attenuation
pt_BR: Atenuação Angular

en: Transform Normals
pt_BR: Normais de Transformação

en: 'Navigation' node and 'Navigation.get_simple_path()' are deprecated and will be removed in a future version. Use 'NavigationServer.map_get_path()' instead.
pt_BR: O nó 'Navigation' e 'Navigation.get_simple_path()' estão depreciados e serão removidos em versões futuras. Use 'NavigationServer.map_get_path()' no lugar.

en: Ignore Y
pt_BR: Ignorar Y

en: No shape is set.
pt_BR: Nenhuma forma foi definida.

en: Only uniform scales are supported.
pt_BR: Apenas escalas uniformes são suportadas.

en: GPU-based particles are not supported by the GLES2 video driver.
    Use the CPUParticles node instead. You can use the "Convert to CPUParticles" toolbar option for this purpose.
pt_BR: Partículas baseadas em GPU não são suportadas pelo driver de vídeo GLES2.
    Use o nó CPUParticles como substituto. Você pode usar a opção "Converter para CPUParticles" para este propósito.

en: Nothing is visible because meshes have not been assigned to draw passes.
pt_BR: Nada está visível porque as meshes não foram atribuídas a passes de desenho.

en: Particles animation requires the usage of a SpatialMaterial whose Billboard Mode is set to "Particle Billboard".
pt_BR: A animação de partículas requer o uso de um SpatialMaterial cujo modo Billboard está definido como "Particle Billboard".

en: Visibility AABB
pt_BR: Visibilidade AABB

en: Draw Passes
pt_BR: Passos de Desenho

en: Passes
pt_BR: Passos

en: PathFollow only works when set as a child of a Path node.
pt_BR: PathFollow só funciona quando definido como filho de um nó Path.

en: PathFollow's ROTATION_ORIENTED requires "Up Vector" to be enabled in its parent Path's Curve resource.
pt_BR: O ROTATION_ORIENTED do PathFollow requer que o "Up Vector" esteja ativado no recurso de Curva do Caminho do seu pai.

en: Rotation Mode
pt_BR: Modo de Rotação

en: Size changes to RigidBody (in character or rigid modes) will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt_BR: Alterações de tamanho no RigidBody (nos modos Character e Rigid) serão sobrescritas pelo motor de física ao executar.
    Ao invés disso, altere o tamanho nas formas de colisão filhas.

en: Linear X
pt_BR: X Linear

en: Linear Y
pt_BR: Y Linear

en: Linear Z
pt_BR: Z Linear

en: Angular X
pt_BR: X Angular

en: Angular Y
pt_BR: Y Angular

en: Angular Z
pt_BR: Z Angular

en: Motion X
pt_BR: Movimento X

en: Motion Y
pt_BR: Movimento Y

en: Motion Z
pt_BR: Movimento Z

en: Relaxation
pt_BR: Relaxamento

en: Angular Limit Enabled
pt_BR: Limite Angular Habilitado

en: Linear Limit Enabled
pt_BR: Limite Linear Habilitado

en: Linear Equilibrium Point
pt_BR: Ponto de Equilíbrio Linear

en: Angular Equilibrium Point
pt_BR: Ponto de Equilíbrio Angular

en: Body Offset
pt_BR: Deslocamento do Corpo

en: Node A and Node B must be PhysicsBodies
pt_BR: Nó A e Nó B devem ser PhysicsBodies

en: Node A must be a PhysicsBody
pt_BR: Nó A deve ser um PhysicsBody

en: Node B must be a PhysicsBody
pt_BR: Nó B deve ser um PhysicsBody

en: Joint is not connected to any PhysicsBodies
pt_BR: A junta não está conectada a nenhum PhysicsBody

en: Node A and Node B must be different PhysicsBodies
pt_BR: Nó A e Nó B devem ser diferentes PhysicsBodies

en: Exclude Nodes
pt_BR: Excluir Nós

en: Params
pt_BR: Parâmetros

en: Angular Limit
pt_BR: Limite Angular

en: Max Impulse
pt_BR: Impulso Máximo

en: Linear Limit
pt_BR: Limite Linear

en: Upper Distance
pt_BR: Distância mais Alta

en: Lower Distance
pt_BR: Distância mais Baixa

en: Angular Ortho
pt_BR: Orto Angular

en: Force Limit
pt_BR: Limite de Força

en: Equilibrium Point
pt_BR: Ponto de Equilíbrio

en: The RoomManager should not be a child or grandchild of a Portal.
pt_BR: O RoomManager não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: A Room should not be a child or grandchild of a Portal.
pt_BR: Um Room não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: A RoomGroup should not be a child or grandchild of a Portal.
pt_BR: Um RoomGroup não deve ser filho ou neto de um Portal.

en: Portal Active
pt_BR: Portal Ativo

en: Linked Room
pt_BR: Sala Vinculada

en: Group Name
pt_BR: Nome do Grupo

en: Grid Radius
pt_BR: Raio da Grade

en: Thickness
pt_BR: Espessura

en: Origin Offset
pt_BR: Deslocamento da Origem

en: Enable Shadows
pt_BR: Habilitar Sombras

en: Ambient Color
pt_BR: Cor Ambiente

en: Ambient Energy
pt_BR: Energia Ambiente

en: The "Remote Path" property must point to a valid Spatial or Spatial-derived node to work.
pt_BR: A propriedade "Caminho" deve apontar para um nó Spatial ou derivados para funcionar.

en: A Room cannot have another Room as a child or grandchild.
pt_BR: Um Room não pode ter outro Room como filho ou neto.

en: The RoomManager should not be placed inside a Room.
pt_BR: O RoomManager não deve ser colocado dentro de um Room.

en: A RoomGroup should not be placed inside a Room.
pt_BR: Um RoomGroup não deve ser colocado dentro de um Room.

en: Room convex hull contains a large number of planes.
    Consider simplifying the room bound in order to increase performance.
pt_BR: O formato convexo da sala contém um grande número de planos.
    Considere simplificar o limite da sala para aumentar o desempenho.

en: The RoomManager should not be placed inside a RoomGroup.
pt_BR: O RoomManager não deve ser colocado dentro de um RoomGroup.

en: The RoomList has not been assigned.
pt_BR: O RoomList não foi atribuído.

en: The RoomList node should be a Spatial (or derived from Spatial).
pt_BR: O nó RoomList deve ser Spatial(ou derivado de Spatial).

en: Portal Depth Limit is set to Zero.
    Only the Room that the Camera is in will render.
pt_BR: Limite de profundidade do Portal está definido como zero.
    Apenas a Room em que a Camera está será renderizada.

en: There should only be one RoomManager in the SceneTree.
pt_BR: Só deve existir um RoomManager na SceneTree.

en: Main
pt_BR: Principal

en: Active
pt_BR: Ativo

en: PVS Mode
pt_BR: Modo PVS

en: PVS Filename
pt_BR: Nome do Arquivo PVS

en: Gameplay
pt_BR: Jogabilidade

en: Use Secondary PVS
pt_BR: Usar PVS Secundário

en: Merge Meshes
pt_BR: Mesclar Malhas

en: Show Margins
pt_BR: Mostrar Margens

en: Preview Camera
pt_BR: Visualizar Câmera

en: Default Portal Margin
pt_BR: Margem Padrão de Portal

en: RoomList path is invalid.
    Please check the RoomList branch has been assigned in the RoomManager.
pt_BR: O caminho de RoomList é inválido.
    Verifique se a ramificação de RoomList foi atribuída no RoomManager.

en: RoomList contains no Rooms, aborting.
pt_BR: A RoomList não contem Rooms, abortando.

en: Misnamed nodes detected, check output log for details. Aborting.
pt_BR: Nós com nomes incorretos detectados, verifique o log de saída para obter detalhes. Abortando.

en: Portal link room not found, check output log for details.
pt_BR: Sala de link do Portal não encontrada, verifique o log de saída para obter detalhes.

en: Portal autolink failed, check output log for details.
    Check the portal is facing outwards from the source room.
pt_BR: Falha no autolink do portal, verifique o log de saída para obter detalhes.
    Verifique se o portal está voltado para fora da sala de origem.

en: Room overlap detected, cameras may work incorrectly in overlapping area.
    Check output log for details.
pt_BR: Sobreposição de sala detectada, as câmeras podem funcionar incorretamente na área de sobreposição.
    Verifique o log de saída para obter detalhes.

en: Error calculating room bounds.
    Ensure all rooms contain geometry or manual bounds.
pt_BR: Erro ao calcular os limites da sala.
    Certifique-se de que todos os quartos contenham geometria ou limites manuais.

en: Physics Enabled
pt_BR: Física Ativada

en: Simulation Precision
pt_BR: Precisão de Simulação

en: Total Mass
pt_BR: Massa Total

en: Pressure Coefficient
pt_BR: Coeficiente de Pressão

en: This body will be ignored until you set a mesh.
pt_BR: Este corpo será ignorado até você definir uma malha.

en: Size changes to SoftBody will be overridden by the physics engine when running.
    Change the size in children collision shapes instead.
pt_BR: As alterações de tamanho no SoftBody serão substituídas pelo mecanismo de física durante a execução.
    Altere o tamanho em formas de colisão de crianças.

en: Global Translation
pt_BR: Transformação Global

en: Matrix
pt_BR: Matriz

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Transparent
pt_BR: Transparente

en: A SpriteFrames resource must be created or set in the "Frames" property in order for AnimatedSprite3D to display frames.
pt_BR: Um recurso SpriteFrames deve ser criado ou definido na propriedade "Frames" para que o nó AnimatedSprite3D mostre quadros.

en: VehicleWheel serves to provide a wheel system to a VehicleBody. Please use it as a child of a VehicleBody.
pt_BR: VehiceWheel serve para fornecer um sistema de rodas para um VehicleBody. Por favor, use ele como um filho de um VehicleBody.

en: Engine Force
pt_BR: Força do Motor

en: Brake
pt_BR: Freio

en: Use As Traction
pt_BR: Usar Como Tração

en: Wheel
pt_BR: Roda

en: Suspension
pt_BR: Suspensão

en: Geometry
pt_BR: Geometria

en: Material Overlay
pt_BR: Sobreposição do Material

en: Extra Cull Margin
pt_BR: Margem de Descarte Extra

en: LOD
pt_BR: LOD (Nível de Detalhe)

en: Min Distance
pt_BR: Distância Mínima

en: WorldEnvironment requires its "Environment" property to contain an Environment to have a visible effect.
pt_BR: O WorldEnvironment requer que sua propriedade "Environment" contenha um Ambiente para ter um efeito visível.

en: Only one WorldEnvironment is allowed per scene (or set of instanced scenes).
pt_BR: É permitido apenas um nó WorldEnvironment por cena (ou conjunto de cenas instanciadas).

en: This WorldEnvironment is ignored. Either add a Camera (for 3D scenes) or set this environment's Background Mode to Canvas (for 2D scenes).
pt_BR: Este WorldEnvironment está sendo ignorado. Adicione uma Camera (para cenas 3D) ou defina o Background Mode deste ambiente para Canvas (para cenas 2D).

en: On BlendTree node '%s', animation not found: '%s'
pt_BR: No nó do BlendTree '%s', animação não encontrada: '%s'

en: Animation not found: '%s'
pt_BR: Animação não encontrada: '%s'

en: Fadein Time
pt_BR: Tempo de Esmaecer de Entrada

en: Fadeout Time
pt_BR: Tempo de Esmaecer de Saída

en: Auto Restart
pt_BR: Reinício Automático

en: Autorestart
pt_BR: Reinício Automático

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Random Delay
pt_BR: Atraso Aleatório

en: Xfade Time
pt_BR: Tempo do Esmaecer Cruzado

en: Anim Apply Reset
pt_BR: Aplicar Redefinição De Animação

en: Reset On Save
pt_BR: Redefinir ao Salvar

en: Playback Options
pt_BR: Opções de Playback

en: In node '%s', invalid animation: '%s'.
pt_BR: No nó '%s', animação inválida: '%s'.

en: Invalid animation: '%s'.
pt_BR: Animação inválida: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
pt_BR: Nada está ligado à entrada '%s' do nó '%s'.

en: No root AnimationNode for the graph is set.
pt_BR: Nenhuma raiz AnimationNode para o gráfico está definida.

en: Path to an AnimationPlayer node containing animations is not set.
pt_BR: O caminho para um nó do AnimationPlayer contendo animações não está definido.

en: Path set for AnimationPlayer does not lead to an AnimationPlayer node.
pt_BR: O caminho definido para o AnimationPlayer não leva a um nó do AnimationPlayer.

en: The AnimationPlayer root node is not a valid node.
pt_BR: O nó raiz do AnimationPlayer não é um nó válido.

en: Tree Root
pt_BR: Nó Raiz

en: This node has been deprecated. Use AnimationTree instead.
pt_BR: Este nó foi descontinuado. Use AnimationTree em vez disso.

en: Interpolation
pt_BR: Interpolação

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: Icon Align
pt_BR: Alinhamento do Ícone

en: Pick a color from the editor window.
pt_BR: Escolha uma cor da janela do editor.

en: Switch between hexadecimal and code values.
pt_BR: Alterne entre valores haxadecimais e de código.

en: Add current color as a preset.
pt_BR: Adicionar cor atual como uma predefinição.

en: Container by itself serves no purpose unless a script configures its children placement behavior.
    If you don't intend to add a script, use a plain Control node instead.
pt_BR: O contêiner por si só não tem nenhum propósito, a menos que um script configure seu comportamento de posicionamento dos filhos.
    Se você não pretende adicionar um script, use um nó de Controle simples.

en: The Hint Tooltip won't be displayed as the control's Mouse Filter is set to "Ignore". To solve this, set the Mouse Filter to "Stop" or "Pass".
pt_BR: A Sugestão de Dica não será exibida quando o Filtro do Mouse do controle estiver definido como "Ignorar". Para resolver isto, defina o Filtro do Mouse como "Parar" ou "Passar".

en: Min Size
pt_BR: Tamanho Mínimo

en: Pivot Offset
pt_BR: Deslocamento do Pivô

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Default Cursor Shape
pt_BR: Forma do Cursor Padrão

en: Size Flags
pt_BR: Sinalizadores de Tamanho

en: Window Title
pt_BR: Título da Janela

en: Alert!
pt_BR: Alerta!

en: Please Confirm...
pt_BR: Confirme Por Favor...

en: Must use a valid extension.
pt_BR: Deve usar uma extensão válida.

en: Scroll Offset
pt_BR: Deslocamento da Rolagem

en: Snap Distance
pt_BR: Distância de Encaixe

en: Minimap
pt_BR: Mini-Mapa

en: Enable grid minimap.
pt_BR: Ativar o minimapa de grade.

en: Icon Scale
pt_BR: Escala de Ícone

en: Visible Characters
pt_BR: Caracteres Visiveis

en: Secret Character
pt_BR: Caracteres Secretos

en: Alpha
pt_BR: Alfa

en: Caret
pt_BR: Circunflexo

en: Blink
pt_BR: Piscar

en: Blink Speed
pt_BR: Velocidade de Piscar

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: The Tile and Tile Fit options for Axis Stretch properties are only effective when using the GLES3 rendering backend.
    The GLES2 backend is currently in use, so these modes will act like Stretch instead.
pt_BR: As opções Tile e Tile Fit para as propriedades Axis Stretch só são eficazes ao usar o backend de renderização GLES3.
    O backend GLES2 está atualmente em uso, então esses modos funcionarão como Stretch.

en: Popups will hide by default unless you call popup() or any of the popup*() functions. Making them visible for editing is fine, but they will hide upon running.
pt_BR: Popups são ocultos por padrão a menos que você chame popup() ou alguma das funções popup*(). Torná-los visíveis para editar não causa problema, mas eles serão ocultados ao rodar a cena.

en: Percent
pt_BR: Porcentagem

en: If "Exp Edit" is enabled, "Min Value" must be greater than 0.
pt_BR: Se "Exp Edit" estiver habilitado, "Min Value" deve ser maior que 0.

en: Page
pt_BR: Página

en: Elapsed Time
pt_BR: Tempo Decorrido

en: Character
pt_BR: Caractere

en: Tab Size
pt_BR: Tamanho da Tabulação

en: Override Selected Font Color
pt_BR: Sobrescrever Cor da Fonte Selecionada

en: ScrollContainer is intended to work with a single child control.
    Use a container as child (VBox, HBox, etc.), or a Control and set the custom minimum size manually.
pt_BR: Um ScrollContainer foi feito para trabalhar com um único componente filho.
    Use um contêiner como filho (VBox, HBox, etc.) ou um Control e defina o tamanho mínimo manualmente.

en: Horizontal Enabled
pt_BR: Horizontal Habilitado

en: Ticks On Borders
pt_BR: Pontos Nas Bordas

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Suffix
pt_BR: Sufixo

en: Split Offset
pt_BR: Deslocamento de Divisão

en: Current Tab
pt_BR: Aba Atual

en: Drag To Rearrange Enabled
pt_BR: Arrastar Para Reorganizar Ativado

en: Fold Gutter
pt_BR: Espaçamento de Dobra

en: Draw
pt_BR: Desenhar

en: Fill Mode
pt_BR: Modo de Preenchimento

en: Fill Degrees
pt_BR: Graus de Preenchimento

en: (Other)
pt_BR: (Outro)

en: Hide Root
pt_BR: Esconder Raiz

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Timeout
pt_BR: Tempo esgotado

en: Name Casing
pt_BR: Capitalização do Nome

en: Physics Interpolation Mode
pt_BR: Modo de Interpolação da Física

en: Owner
pt_BR: Dono

en: Multiplayer
pt_BR: Multijogador

en: Custom Multiplayer
pt_BR: Multijogador Personalizado

en: Root
pt_BR: Raiz

en: Shapes
pt_BR: Formas

en: Shape Color
pt_BR: Cor da Forma

en: Geometry Color
pt_BR: Cor da Geometria

en: Reflections
pt_BR: Reflexões

en: Atlas Size
pt_BR: Tamanho do Atlas

en: Use FXAA
pt_BR: Usar FXAA

en: Default Environment
pt_BR: Ambiente Padrão

en: Default Environment as specified in Project Settings (Rendering -> Environment -> Default Environment) could not be loaded.
pt_BR: O Ambiente Padrão especificado nas Configurações de Projeto (Rendering -> Environment -> Default Environment) não pôde ser carregado.

en: Very low timer wait times (< 0.05 seconds) may behave in significantly different ways depending on the rendered or physics frame rate.
    Consider using a script's process loop instead of relying on a Timer for very low wait times.
pt_BR: Tempos de espera muito baixos (<0,05 segundos) podem se comportar de maneiras significativamente diferentes, dependendo da taxa de quadros renderizada ou de física.
    Considere o uso de um loop de processo em um script em vez de depender de um Timer para tempos de espera muito baixos.

en: Autostart
pt_BR: Início Automático

en: The Viewport size must be greater than or equal to 2 pixels on both dimensions to render anything.
pt_BR: O tamanho do Viewport deve ser maior ou igual a 2 pixels em ambas as dimensões para renderizar algo.

en: World
pt_BR: Mundo

en: World 2D
pt_BR: Mundo 2D

en: Transparent BG
pt_BR: Fundo Transparente

en: Render Direct To Screen
pt_BR: Renderizar Diretamente para a Tela

en: Render Target
pt_BR: Alvo do Renderizador

en: Use hiDPI
pt_BR: Usar hiDPI

en: Segments
pt_BR: Segmentos

en: Panel
pt_BR: Painel

en: H Separation
pt_BR: Separação Horizontal

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Shadow Offset X
pt_BR: Deslocamento da Sombra em X

en: Shadow Offset Y
pt_BR: Deslocamento da Sombra em Y

en: Folded
pt_BR: Dobrado

en: Fold
pt_BR: Dobrar

en: Font Color Separator
pt_BR: Separador de Cor da Fonte

en: V Separation
pt_BR: Separação Vertical

en: Port Offset
pt_BR: Deslocamento de Porta

en: Cursor Unfocused
pt_BR: Cursor Desfocado

en: Scroll Border
pt_BR: Borda da Barra de Rolagem

en: Scroll Speed
pt_BR: Velocidade de Rolagem

en: Line Separation
pt_BR: Separação de Linha

en: Tab BG
pt_BR: BG da Aba

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Screen Picker
pt_BR: Seletor de tela

en: Preset BG
pt_BR: Fundo Predefinido

en: Preset BG Icon
pt_BR: Ícone de Fundo Predefinido

en: Bold Italics Font
pt_BR: Fonte Negrito Itálica

en: Table H Separation
pt_BR: Separação Horizontal da Tabela

en: Table V Separation
pt_BR: Separação Vertical da Tabela

en: Minus
pt_BR: Menos

en: More
pt_BR: Mais

en: Outline Size
pt_BR: Tamanho do Contorno

en: Extra Spacing
pt_BR: Espaçamento Extra

en: Char
pt_BR: Caractere

en: Background
pt_BR: Plano de Fundo

en: Sky
pt_BR: Céu

en: Sky Rotation
pt_BR: Rotação do Céu

en: Sky Rotation Degrees
pt_BR: Graus de Rotação do Céu

en: Fog
pt_BR: Névoa

en: Sun Color
pt_BR: Cor do Sol

en: Sun Amount
pt_BR: Quantidade do Sol

en: White
pt_BR: Branco

en: Fade In
pt_BR: Esmaecer de Entrada

en: Fade Out
pt_BR: Esmaecer de Saída

en: Roughness
pt_BR: Rugosidade

en: Radius 2
pt_BR: Raio 2

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Transition
pt_BR: Transição

en: Glow
pt_BR: Brilho

en: Adjustments
pt_BR: Ajustamentos

en: Saturation
pt_BR: Separação

en: Color Correction
pt_BR: Correção de Cor

en: Ascent
pt_BR: Subida

en: Offsets
pt_BR: Deslocamentos

en: Unshaded
pt_BR: Sem sombra

en: Do Not Receive Shadows
pt_BR: Não Receber Sombras

en: Is sRGB
pt_BR: É sRGB

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Grow
pt_BR: Crescer

en: Grow Amount
pt_BR: Quantidade de Crescimento

en: Metallic
pt_BR: Metálico

en: Emission
pt_BR: Emissão

en: Anisotropy
pt_BR: Anisotrópico

en: Transmission
pt_BR: Transmissão

en: Refraction
pt_BR: Refração

en: Detail
pt_BR: Detalhe

en: Custom AABB
pt_BR: AABB Personalizado

en: Color Format
pt_BR: Formato de Cor

en: Transform Format
pt_BR: Formato de Transformação

en: Visible Instance Count
pt_BR: Quantidade de Instâncias Visíveis

en: Sampling
pt_BR: Mostragem

en: Parsed Geometry Type
pt_BR: Tipo de Geometria Analisada

en: Source Group Name
pt_BR: Origem do Nome do Grupo

en: Cells
pt_BR: Células

en: Agents
pt_BR: Agentes

en: Edges
pt_BR: Arestas

en: Verts Per Poly
pt_BR: Vértices Por Polígono

en: Sample Distance
pt_BR: Distância de Amostra

en: Spheres
pt_BR: Esferas

en: OccluderShapeSphere Set Spheres
pt_BR: Atribuir esferas do OccluderShapeSphere

en: Point Texture
pt_BR: Textura de Ponto

en: Normal Texture
pt_BR: Textura Normal

en: Scale Random
pt_BR: Randomização de Escala

en: Plane
pt_BR: Plano

en: Top Radius
pt_BR: Raio do Topo

en: Radiance Size
pt_BR: Tamanho da Radiância

en: Horizon Color
pt_BR: Cor do Horizonte

en: Anti Aliasing
pt_BR: Anti Serrilhamento

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da Imagem

en: From
pt_BR: À Partir de

en: The sampler port is connected but not used. Consider changing the source to 'SamplerPort'.
pt_BR: A porta sampler está conectada mas não está sendo usada. Considere alterar a fonte para 'SamplerPort'.

en: Invalid source for preview.
pt_BR: Fonte inválida para a prévia.

en: Invalid source for shader.
pt_BR: Fonte inválida para o shader.

en: Invalid comparison function for that type.
pt_BR: Função de comparação inválida para esse tipo.

en: Canvas
pt_BR: Tela

en: Is Primary
pt_BR: É Principal

en: Random Pitch
pt_BR: Timbre Aleatório

en: Voice Count
pt_BR: Quantidade de Vozes

en: Dry
pt_BR: Seco

en: Wet
pt_BR: Molhado

en: Voice
pt_BR: Voz

en: Delay (ms)
pt_BR: Atraso (ms)

en: Level dB
pt_BR: Nível dB

en: Gain
pt_BR: Ganho

en: Attack (µs)
pt_BR: Ataque (µs)

en: Mix
pt_BR: Misturar

en: Pre Gain
pt_BR: Pré Ganho

en: FFT Size
pt_BR: Tamanho FFT

en: Predelay
pt_BR: Pré Atraso

en: Room Size
pt_BR: Tamanho da Sala

en: Time Pullout (ms)
pt_BR: Retirada de Tempo (ms)

en: Output Latency
pt_BR: Latência de Saída

en: Time Before Sleep
pt_BR: Tempo Antes de Dormir

en: BP Hash Table Size
pt_BR: Tamanho da "BP Hash Table"

en: Inverse Mass
pt_BR: Inverter Massa

en: Inverse Inertia
pt_BR: Inverter Inércia

en: Exclude
pt_BR: Excluir

en: Collide With Areas
pt_BR: Colidir com Áreas

en: Varying may not be assigned in the '%s' function.
pt_BR: A variação não pode ser atribuída na função '%s'.

en: Assignment to function.
pt_BR: Atribuição à função.

en: Assignment to uniform.
pt_BR: Atribuição à uniforme.

en: Constants cannot be modified.
pt_BR: Constantes não podem serem modificadas.

en: Spatial Partitioning
pt_BR: Particionamento Espacial

en: Lossless Compression
pt_BR: Compressão Sem Perda

en: Force PNG
pt_BR: Forçar PNG

en: WebP Compression Level
pt_BR: Nível de Compressão WebP

en: High Quality GGX
pt_BR: GGX de Alta Qualidade

en: OpenGL
pt_BR: abrir

en: Batching
pt_BR: Loteamento

en: Max Join Items
pt_BR: Máximo de Itens de Junção

en: Flash Batching
pt_BR: Loteamento de Flashes

en: Compatibility
pt_BR: Compatibilidade

en: Disable Half Float
pt_BR: Desativar Meia Float

en: UV Contract
pt_BR: Contrato UV

en: UV Contract Amount
pt_BR: Valor do Contrato UV

en: PVS Logging
pt_BR: Registro PVS

en: Max Active Spheres
pt_BR: Máximo de Esferas Ativas

en: Max Active Polygons
pt_BR: Máximo de Polígonos Ativos

en: Max Simultaneous Compiles
pt_BR: Compilações Simultâneas Máximas

en: Shader Cache Size (MB)
pt_BR: Tamanho do Cache de Shader (MB)
