gnumeric 1.3.1 - en to fr translation catalogue (1298 entries)

en: The identifier of the saver.
fr: Identifiant de la sauvegarde.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: The MIME type of the saver.
fr: Le type MIME de la sauvegarde.

en: The standard file name extension of the saver.
fr: L'extension standard du nom de fichier de sauvegarde.

en: The description of the saver.
fr: La description de la sauvegarde.

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Whether the saver will overwrite files.
fr: Définit si la sauvegarde peut écraser des fichiers.

en: Format Level
fr: Niveau du format

en: Scope
fr: Portée

en: How much of a document is saved
fr: Définit la portée de la sauvegarde

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
fr: Une sauvegarde qui écraserait des anciens fichiers de ce type est désactivée par sûreté.

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
fr: Vous pouvez enlever la sûreté en modifiant le fichier « plugin.xml » approprié.

en: Invalid %s: '%s'
fr: %s non valide : « %s »

en: The URI associated with this document.
fr: L'URI associé à ce document.

en: Dirty
fr: Modifié

en: Whether the document has been changed.
fr: Définit si le document a été modifié.

en: Pristine
fr: Inchangé

en: Whether the document is unchanged since it was created.
fr: Définit si le document est inchangé depuis sa création.

en: Objects
fr: Objets

en: Loading plugin '%s' that contains the object '%s'
fr: Chargement du greffon « %s » contenant l'objet « %s »

en: Couldn't read plugin info from file.
fr: Impossible de lire les infos du greffon dans le fichier.

en: Unknown name
fr: Nom inconnu

en: Unsupported loader type "%s".
fr: Type de chargeur « %s » non supporté.

en: Error while preparing loader "%s".
fr: Erreur lors de la préparation du chargeur « %s ».

en: Error while reading service #%d info.
fr: Erreur lors de la lecture des informations sur le service n° %d.

en: Can't read plugin info file ("%s").
fr: Impossible de lire le fichier d'informations sur le greffon (« %s »).

en: File "%s" is not valid plugin info file.
fr: Le fichier « %s » n'est pas un fichier valide d'informations sur greffon.

en: Unknown plugin name.
fr: Nom de greffon inconnu.

en: Plugin has no id.
fr: Le greffon n'a pas d'identifiant.

en: Error initializing plugin loader ("%s").
fr: Erreur d'initialisation du chargeur de greffon ("%s").

en: Detected cyclic plugin dependencies.
fr: Dépendances en boucle du greffon détectées.

en: Error while activating plugin dependencies.
fr: Erreur lors de l'activation des dépendances du greffon.

en: Error while activating plugin service #%d.
fr: Erreur lors de l'activation du service n° %d du greffon.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
fr: Erreur lors de la désactivation du service n° %d du greffon.

en: Cannot load plugin loader.
fr: Impossible de charger le chargeur de greffon.

en: Error while loading plugin dependencies.
fr: Erreur lors du chargement des dépendances du greffon.

en: Errors occurred while reading plugin information from file "%s".
fr: Erreurs lors de la lecture des informations du greffon à partir du fichier « %s ».

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
fr: Impossible d'activer le greffon « %s » (ID : %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
fr: Impossible de désactiver le greffon « %s » (ID : %s).

en: Errors while reading info about available plugins.
fr: Erreurs lors de la lecture des informations sur les greffons disponibles.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
fr: Erreur lors de la désactivation des greffons supprimés du disque.

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart this program now.
fr: Les greffons suivants ne sont plus disponibles sur le disque, mais sont toujours activés :
    %s
    Vous devez redémarrer ce programme maintenant.

en: Errors while reading info about new plugins.
fr: Erreurs lors de la lecture des informations sur les nouveaux greffons.

en: Errors while activating plugins.
fr: Erreurs lors de l'activation des greffons.

en: Errors while initializing plugin system.
fr: Erreurs lors de l'initialisation du système de greffons.

en: Loader has no set_attributes method.
fr: Le chargeur n'a pas de méthode « set_attributes ».

en: Loader has no load_base method.
fr: Le chargeur n'a pas de méthode « load_base ».

en: Service '%s' not supported by loader.
fr: Service « %s » non pris en charge par le chargeur.

en: Module file name not given.
fr: Nom du fichier module non fourni.

en: Module "%s" has an inconsistent dependency list.
fr: Le module « %s » à une liste de dépendances incohérente.

en: Module "%s" depends on an invalid null dependency.
fr: Le module « %s » a une dépendance nulle non valide.

en: Module "%s" depends on an unknown dependency '%s'.
fr: Le module « %s » a une dépendance inconnue « %s ».

en: Module "%s" was built with version %s of %s, but this executable supplied version %s.
fr: Le module « %s » a été construit avec la version %s de %s, mais cet exécutable fournit la version %s.

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
fr: Le chargement dynamique de modules n'est pas pris en charge par ce système.

en: Unable to open module file "%s".
fr: Impossible d'ouvrir le fichier module « %s ».

en: Module "%s" doesn't contain ("go_plugin_header" symbol).
fr: Le module « %s » ne contient pas le symbole « go_plugin_header ».

en: Module "%s" has an invalid magic number.
fr: Le nombre magique du module « %s » est incorrect.

en: Unable to close module file "%s".
fr: Impossible de fermer le fichier module « %s ».

en: Module file "%s" has invalid format.
fr: Le format du fichier module « %s » n'est pas valide.

en: File doesn't contain "%s" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « %s ».

en: Module doesn't contain "%s" function.
fr: Le module ne contient pas la fonction « %s ».

en: Error while loading plugin service.
fr: Erreur lors du chargement du greffon.

en: Initializing function inside plugin returned error.
fr: La fonction d'initialisation du greffon a renvoyé une erreur.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
fr: La fonction de nettoyage du greffon a renvoyé une erreur.

en: General
fr: Général

en: File opener has no description
fr: Le service d'ouverture de fichier ne contient pas de description

en: File opener - %s
fr: Service d'ouverture de fichier - %s

en: Error while reading file.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier.

en: File saver has no description
fr: La sauvegarde du fichier ne comporte pas de descripteur

en: File saver - %s
fr: Service de sauvegarde de fichier - %s

en: Error while loading plugin for saving.
fr: Erreur de chargement du greffon pour la sauvegarde.

en: Failed to load plugin for saving
fr: Échec du chargement du greffon pour la sauvegarde

en: Plugin loader
fr: Chargeur de greffon

en: GObject loader
fr: Changeur de GObject

en: No "type" attribute on "service" element.
fr: Pas d'attribut « type » pour l'élément « service ».

en: Unknown service type: %s.
fr: Type de service inconnu : %s.

en: Error reading service information.
fr: Erreur lors de la lecture des informations de service.

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
fr: Il faut charger le service avant de l'activer (PLUGIN_ALWAYS_LOAD est activé), mais le chargement a échoué.

en: Execute main loop iteration
fr: Exécute la boucle principale de l'itération

en: The arc center x coordinate
fr: L'abscisse x du centre de l'arc

en: The arc center y coordinate
fr: L'ordonnée y du centre de l'arc

en: The arc x radius
fr: Le rayon x de l'arc

en: The arc y radius
fr: Le rayon y de l'arc

en: The arc start angle
fr: L'angle de départ de l'arc

en: The arc end angle
fr: L'angle d'arrivée de l'arc

en: The rotation around center position
fr: La rotation autour du point central

en: The type of arc: arc, chord or pie
fr: Le type d'arc : arc, corde ou camembert

en: Start Arrow
fr: Flèche à l'origine

en: Arrow for line's start
fr: Flèche à l'origine du trait

en: End Arrow
fr: Flèche à l'extrémité

en: Arrow for line's end
fr: Flèche à l'extrémité du trait

en: The circle center horizontal position
fr: L'abscisse horizontale du centre du cercle

en: The circle center vertical position
fr: L'ordonnée verticale du centre du cercle

en: Radius
fr: Rayon

en: The circle radius
fr: Le rayon du cercle

en: Height
fr: Hauteur

en: Width
fr: Largeur

en: The ellipse left position (or right position in RTL mode)
fr: L'abscisse du sommet de gauche de l'ellipse (ou de droite en mode droite à gauche)

en: The ellipse top position
fr: L'ordonnée du sommet supérieur de l'ellipse

en: The ellipse width
fr: La largeur de l'ellipse

en: The ellipse height
fr: La hauteur de l'ellipse

en: The rotation around top left position
fr: La rotation autour du point supérieur gauche

note: Note to translators: the following is a format string for a pair of coordinates
en: (%s,%s)
fr: (%s;%s)

en: The graph left position
fr: L'abscisse du côté gauche du graphique

en: The graph top position
fr: L'ordonnée du côté haut du graphique

note: default Cheat and assign a name here, graphs will not have parents until we * support graphs in graphs
en: Graph
fr: Graphique

en: The GogGraph this object displays
fr: Le « GogGraph » que cet objet affiche

en: Renderer
fr: Générateur de rendu

en: The GogRenderer being displayed
fr: Le « GogRenderer » affiché

en: The group horizontal offset
fr: Le décalage horizontal du groupe

en: The group vertical offset
fr: Le décalage vertical du groupe

en: The image left position
fr: L'abscisse du côté gauche de l'image

en: The image top position
fr: L'ordonnée du sommet de l'image

en: The image width or -1 to use the image width
fr: La largeur d'affichage de l'image ou -1 pour sa largeur réelle

en: The image height or -1 to use the image height
fr: La hauteur d'affichage de l'image ou -1 pour sa hauteur réelle

en: Canvas
fr: Trame

en: The canvas object on which the item resides
fr: L'objet trame sur lequel l'item est disposé

en: The group in which the item resides
fr: Le groupe auquel appartient l'item

en: The line start x coordinate
fr: L'abscisse x de l'origine du trait

en: The line start y coordinate
fr: L'ordonnée y de l'origine du trait

en: The line end x coordinate
fr: L'abscisse x de l'extrémité du trait

en: The line end y coordinate
fr: L'ordonnée y de l'extrémité du trait

en: The path first point x coordinate
fr: L'abscisse x du premier point du chemin

en: The path first point y coordinate
fr: L'ordonnée y du premier point du chemin

en: The rotation around first point position
fr: La rotation autour du premier point

en: Closed
fr: Fermé

en: The flag for closed path
fr: L'indicateur de chemin fermé

en: Fill rule
fr: Règle de remplissage

en: Set fill rule to winding or even/odd
fr: Définit la règle de remplissage à non-nul ou pair-impair

en: Path
fr: Chemin

en: The path points
fr: Les points du chemin

en: Pixbuf
fr: Bitmap

en: The GdkPixbuf to display
fr: Le « GdkPixbuf » à afficher

en: The polygon vertices
fr: Les coordonnées des sommets d'un polygone

en: Use spline
fr: Utiliser une spline

en: Use a Bezier closed cubic spline as contour
fr: Utiliser comme contour une spline cubique fermée de Bézier

en: sizes
fr: tailles

en: If set, the polygon will be split as several polygons according to the given sizes. Each size must be at least 3. Values following an invalid value will be discarded. Setting the "point" property will reset the sizes.
fr: Si défini, le polygone est partagé en plusieurs polygones selon les tailles indiquées. Chaque taille doit valoir au moins 3. Les valeurs suivant une valeur non valide sont éliminées. La définition de la propriété « point » réinitialise les tailles.

en: The polyline vertices
fr: Les coordonnées des sommets de segments formant la ligne brisée

en: Use a Bezier cubic spline as line
fr: Utiliser comme ligne une spline cubique de Bézier

en: The rectangle left position (or right position in RTL mode)
fr: L'abscisse du côté gauche du rectangle (ou droit en mode droite à gauche)

en: The rectangle top position
fr: L'ordonnée du côté supérieur du rectangle

en: The rectangle width
fr: La largeur du rectangle

en: The rectangle height
fr: La hauteur du rectangle

en: The round rectangle rx
fr: Rayon horizontal rx du rectangle arrondi

en: The round rectangle ry
fr: Rayon vertical ry du rectangle arrondi

en: A pointer to the GOStyle object
fr: Un pointeur sur un objet « GOStyle »

en: Scale line width
fr: Mise à l'échelle de l'épaisseur de trait

en: Whether to scale the line width when zooming
fr: Définit s'il convient de mettre à l'échelle l'épaisseur de trait lors d'un zoom

en: The text horizontal position
fr: La position horizontale du texte

en: The text position
fr: La position du texte

en: The rotation around the anchor
fr: La rotation autour du point d'ancrage

en: Anchor
fr: Ancre

en: The anchor point for the text
fr: Le point d'ancrage du texte

en: Text
fr: Texte

en: The text to display
fr: Le texte à afficher

en: Attributes
fr: Attributs

en: The attributes list as a PangoAttrList
fr: La liste des attributs telle un « PangoAttrList »

en: Clip
fr: Découpe

en: Whether to clip or not
fr: Définit s'il faut faire une découpe ou non

en: Clip width
fr: Largeur de la découpe

en: Clip width for the text
fr: Largeur de découpe du texte

en: Clip height
fr: Hauteur de découpe

en: Clip height for the text
fr: Hauteur de découpe du texte

en: Wrap width
fr: Largeur de l'enveloppe

en: Wrap width for the text
fr: Largeur de l'enveloppe du texte

en: A pointer to the embedded widget
fr: Un pointeur sur le widget encapsulé

en: The widget left position
fr: La position du côté gauche du widget

en: The widget top position
fr: La position du côté haut du widget

en: The widget width
fr: La largeur du widget

en: The widget height
fr: La hauteur du widget

en: Component Engine
fr: Moteur du composant

en: Component Type
fr: Type de composant

en: Advanced
fr: Avancé

en: Euler angle psi
fr: Angle psi d'Euler

en: Euler angle theta
fr: Angle thêta d'Euler

en: Euler angle phi
fr: Angle phi d'Euler

en: Field of view
fr: Champ de la vue

en: Psi:
fr: Psi :

en: Theta:
fr: Thêta :

en: Phi:
fr: Phi :

en: Degrees
fr: Degrés

en: Grads
fr: Grades

en: Discrete
fr: Discret

en: Discrete mapping
fr: Échelle discrète

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear mapping
fr: Échelle linéaire

en: Logarithm mapping
fr: Échelle logarithmique

en: Categories between _ticks
fr: Valeurs entre deux gradua_tions

en: Categories between _labels
fr: Va_leurs entre deux étiquettes

en: Ma_jor ticks
fr: Graduations _principales

en: Mi_nor ticks
fr: Graduations seco_ndaires

en: Scale
fr: Échelle

en: Span
fr: Portée

en: MajorGrid
fr: Grille principale

en: MinorGrid
fr: Grille secondaire

en: AxisLine
fr: Ligne d'axe

en: Label
fr: Titre

en: Numerical type of this axis
fr: Type numérique de cet axe

en: Invert axis
fr: Inverser l'axe

en: Scale from high to low rather than low to high
fr: Graduer de la limite haute vers la basse au lieu de la basse vers la haute

en: MapName
fr: Nom de la carte

en: The name of the map for scaling
fr: Le nom du type de l'échelle

en: Assigned XL format
fr: Format EXCEL imposé

en: The user assigned format to use for non-discrete axis labels (XL format)
fr: Le format imposé par l'utilisateur pour utiliser des étiquettes d'axe non-discrètes (format Excel)

en: Rotation of circular axis
fr: Rotation d'axe circulaire

en: Polar axis set unit
fr: Définition de l'unité sur l'axe polaire

note: An MS Excel-ish theme
en: Default
fr: Défaut

en: Name
fr: Nom

en: Layout
fr: Disposition

en: Axis position
fr: Position de l'axe

en: Where to position an axis low, high, or crossing
fr: Définit si la position de l'axe est en bas, en haut ou traversante

en: Axis position (as a string)
fr: Position de l'axe sous forme d'une chaîne de caractères

en: Major labels
fr: Étiquettes principales

en: Show labels for major ticks
fr: Affiche les étiquettes des marques de graduation principales

en: Inside major ticks
fr: Graduations principales à l'intérieur

en: Major tick marks inside the chart area
fr: Les marques de graduations principales sont disposées à l'intérieur de la zone du graphique

en: Outside major ticks
fr: Graduations principales à l'extérieur

en: Major tick marks outside the chart area
fr: Les marques de graduations principales sont disposées à l'extérieur de la zone du graphique

en: Major tick size
fr: Taille des graduations principales

en: Size of the major tick marks, in points
fr: Taille des marques de graduation principales en points.

en: Inside minor ticks
fr: Graduations secondaires à l'intérieur

en: Minor tick marks inside the chart area
fr: Les marques de graduations secondaires sont disposées à l'intérieur de la zone du graphique

en: Outside minor ticks
fr: Graduations secondaires à l'extérieur

en: Minor tick marks outside the axis
fr: Les marques de graduations secondaires sont disposées à l'extérieur de la zone du graphique

en: Minor tick size
fr: Taille des graduations secondaires

en: Size of the minor tick marks, in points
fr: Taille des marques de graduation secondaires en points.

en: Which axis to cross
fr: Définit quels sont les axes orthogonaux

en: Axis padding
fr: Marge des axes

en: Distance from axis line to plot area, in points
fr: Distance entre la ligne d'axe et la zone de tracé, en points

en: Select axis
fr: Choisir l'axe

en: Set start bound
fr: Définir l'origine

en: Set stop bound
fr: Définir l'extrémité

en: Start:
fr: Début :

en: End:
fr: Fin :

en: _Outside
fr: À l'_extérieur

en: _Inside
fr: À l'_intérieur

en: _Show Labels
fr: _Afficher les étiquettes

en: _Low
fr: En _bas

en: _High
fr: En _haut

en: _Cross
fr: _Croisé

en: at
fr: à

en: Padding:
fr: Marge :

en: O_utside
fr: À l'_extérieur

en: I_nside
fr: À l'i_ntérieur

en: Automatic
fr: Automatique

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Invert axis
fr: _Inverser l'axe

en: _Unit:
fr: _Unité :

en: _Rotation:
fr: _Rotation :

en: degrees
fr: degrés

en: Plot area
fr: Surface de tracé

en: Backplane
fr: Arrière-plan

en: XY-Backplane
fr: Arrière-plan XY

en: YZ-Backplane
fr: Arrière-plan YZ

en: ZX-Backplane
fr: Arrière-plan ZX

en: X-Axis
fr: Axe X

en: Y-Axis
fr: Axe Y

en: Z-Axis
fr: Axe Z

en: Circular-Axis
fr: Axe circulaire

en: Radial-Axis
fr: Axe radial

en: Pseudo-3D-Axis
fr: Axe pseudo-3D

en: Bubble-Axis
fr: Axe bulles

en: Color-Axis
fr: Axe couleurs

en: Plot
fr: Tracé

en: Title
fr: Titre

en: Legend
fr: Légende

en: Equation
fr: Équation

en: 3D-Box
fr: Boîte 3D

en: Valid cardinality
fr: Cardinalité valide

en: Is the charts cardinality currently valid
fr: Définit si la cardinalité des diagrammes est actuellement valide

en: Position and size of plot area, in percentage of chart size
fr: Position et taille de la surface de tracé, en pourcentage de la taille du diagramme

en: Manual plot area
fr: Tracé manuel

en: Is plot area manual
fr: Définit si le tracé est manuel

en: Horizontal chart position in graph grid
fr: Position horizontale du tracé dans la grille du graphique

en: Vertical chart position in graph grid
fr: Position verticale du tracé dans la grille du graphique

en: columns
fr: colonnes

en: Number of columns in graph grid
fr: nombre de colonnes dans la grille du graphique

en: rows
fr: lignes

en: Number of rows in graph grid
fr: Nombre de lignes dans la grille du graphique

note: Note for translators: first string represent the new child object and second string is the parent object
en: %s to %s
fr: %s de %s

en: _Compact mode
fr: Mode _compact

en: None
fr: Aucun

en: Negative
fr: Négative

en: Both
fr: Les deux

en: Dis_play:
fr: A_ffichage :

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: _Line width:
fr: Lar_geur de ligne :

en: Colo_r:
fr: Couleu_r :

en: Values
fr: Valeurs

en: Absolute
fr: Absolue

en: Percent
fr: Pourcentage

note: builds the default discrete color map
en: Theme
fr: Thème

en: Chart
fr: Graphique

en: The theme for elements of the graph
fr: Le thème des éléments du graphique

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: The name of the theme for elements of the graph
fr: Le nom du thème pour les éléments du graphique

en: Logical graph width, in points
fr: Largeur logique du graphique, en points

en: Logical graph height, in points
fr: Hauteur logique du graphique, en points

en: the document for this graph
fr: la documentation pour ce graphe

en: the renderer for this view
fr: le générateur de rendu pour cette vue

en: Theme:
fr: Thème :

en: Forget user styles
fr: Effacer les styles utilisateur

en: Numerical type of this backplane
fr: Type numérique de cet arrière-plan

en: Is-minor
fr: Secondaires

en: Are these minor grid lines
fr: Définit si ces lignes de la grille sont secondaires

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
fr: Étape 1 sur 2 : choix du type de graphique

en: Step 2 of 2: Customize Chart
fr: Étape 2 sur 2 : personnalisation du graphique

en: Customize Chart
fr: Personnaliser le graphique

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Plot Type
fr: Type de _tracé

en: Allow markup
fr: Autoriser le balisage

en: _Text:
fr: _Texte :

en: Details
fr: Détails

en: Regression Equation
fr: Équation de régression

en: Show equation
fr: Afficher les équations

en: Show the equation on the graph
fr: Afficher l'équation sur le graphique

en: Show coefficient
fr: Afficher les coefficients

en: Show the correlation coefficient on the graph
fr: Afficher le coefficient de corrélation sur le graphique

en: Swatch Size pts
fr: Taille des échantillons en points

en: size of the swatches in pts.
fr: taille des échantillons en points.

en: Swatch Padding pts
fr: Marge de l'échantillon en points

en: padding between the swatches in pts.
fr: marge entre les échantillons en points.

en: Top
fr: Haut

en: Top right
fr: Haut à droite

en: Right
fr: Droite

en: Bottom right
fr: Bas à droite

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom left
fr: Bas à gauche

en: Left
fr: Gauche

en: Top left
fr: Haut à gauche

en: Fill
fr: Rempli

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Center
fr: Centre

en: Object ID
fr: ID de l'objet

en: Object numerical ID
fr: ID numérique de l'objet

en: Position and size of object, in percentage of parent size
fr: Position et taille de l'objet, en pourcentage de la taille du parent

en: Compass
fr: Boussole

en: Compass auto position flags
fr: Marqueurs de positionnement automatique à l'aide de la boussole

en: Alignment
fr: Alignement

en: Alignment flag
fr: Marqueur d'alignement

en: Is position manual
fr: Définit si le positionnement est manuel

en: Anchor for manual position
fr: Point d'ancrage pour le positionnement manuel

en: Should the object be hidden
fr: Définit si l'objet peut être caché

en: _Object position:
fr: Position de l'_Objet :

en: _Position:
fr: _Position :

en: _Alignment:
fr: A_lignement :

en: _X:
fr: _X :

en: _Y:
fr: _Y :

en: Anchor:
fr: Ancrage :

en: Column:
fr: Colonne :

en: Row:
fr: Ligne :

en: Width in columns:
fr: Largeur en colonnes :

en: Height in rows:
fr: Hauteur en lignes :

en: Manual
fr: À la main

en: _Height:
fr: _Hauteur :

en: Padding Pts
fr: Points de marge

en: Number of pts separating charts in the grid
fr: Nombre de points séparant les diagrammes sur la grille

en: X axis:
fr: Axe X :

en: Y axis:
fr: Axe Y :

en: Z axis:
fr: Axe Z :

en: Circular axis:
fr: Axe circulaire :

en: Radial axis:
fr: Axe radial :

en: Pseudo 3D axis:
fr: Axe pseudo 3D :

en: Color axis:
fr: Axe couleurs :

en: Bubble axis:
fr: Axe des bulles :

en: Series
fr: Séries

en: Vary style by element
fr: Style variable selon l'élément

en: X axis
fr: Axe des X

en: Reference to X axis
fr: Référence sur l'axe des X

en: Y axis
fr: Axe des Y

en: Reference to Y axis
fr: Référence sur l'axe des Y

en: Plot group
fr: Groupe de tracés

en: Name of plot group if any
fr: Nom éventuel du groupe de tracés

en: Guru hints
fr: Indications de l'assistant

en: Semicolon separated list of hints for automatic addition of objects in guru dialog
fr: Liste d'indications séparées par des points-virgules pour l'addition automatique d'objets dans la boîte de dialogue de l'assistant.

en: Default interpolation
fr: Mode d'interpolation par défaut

en: Default type of series line interpolation
fr: Par défaut, interpolation linéaire des suites

en: Move plot area
fr: Déplacer la surface de tracé

en: Resize plot area
fr: Redimensionner la surface de tracé

en: Plot Engine
fr: Moteur de tracé

en: Plot Type
fr: Type de tracé

en: Regression Curve Engine
fr: Moteur de courbe de régression

en: Regression Curve Type
fr: Type de courbe de régression

en: Regression Curve
fr: Courbe de régression

en: Skip invalid
fr: Ignorer les données non valides

en: Skip invalid data
fr: Ignorer les données non valides

en: (_Name):
fr: (_nom) :

en: Low bound:
fr: Limite basse :

en: High bound:
fr: Limite haute :

en: Display _equation
fr: Affich_er l'équation

en: Display _regression coefficient R&#xB2;
fr: Afficher le coefficient de _régression R²

en: Model
fr: Modèle

en: The GogGraph this renderer displays
fr: Le « GogGraph » affiche avec ce générateur de rendu

en: View
fr: Vue

en: the GogView this renderer is displaying
fr: La « GogView » est en cours d'affichage avec ce générateur de rendu

en: Y origin
fr: Origine Y

en: X origin
fr: Origine X

en: Origin
fr: Origine

en: Edge
fr: Contour

en: Self
fr: Auto

en: Next series
fr: Séries suivantes

en: Index:
fr: Index :

en: Settings
fr: Réglages

en: Index of the corresponding data element
fr: Index de la donnée élémentaire correspondante

en: Data
fr: Données

en: Derivative at first point of the clamped cubic spline.
fr: Dérivée au premier point de la spline encastrée.

en: Derivative at last point of the clamped cubic spline.
fr: Dérivée au dernier point de la spline encastrée.

en: Regression curve
fr: Courbe de régression

en: Trend line
fr: Ligne de tendance

en: Has-legend
fr: Avec légende

en: Should the series show up in legends
fr: Définit si les séries apparaissent dans les légendes

en: Type of line interpolation
fr: Type de courbe d'interpolation

en: Interpolation skip invalid
fr: Interpolation ignorant les données invalides

en: Should the series interpolation ignore the invalid data
fr: Définit si les séries interpolées ignorent les données invalides

en: Fill type
fr: Type de remplissage

en: How to fill the area
fr: Définit comment remplir la surface

en: Fill _to:
fr: Remplir _jusqu'à :

en: S_kip invalid data
fr: _Ignorer les données non valides

note: derivative (curve slope) at first point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>first</sub>):
fr: <i>y' </i>(<i>x</i><sub>avant</sub>) :

note: derivative (curve slope) at last point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>last</sub>):
fr: <i>y' </i>(<i>x</i><sub>après</sub>) :

en: content
fr: contenu

en: Smoothed Curve
fr: Courbe lissée

en: Series lines
fr: Lignes de séries

en: Properties
fr: Propriétés

en: Trend Line
fr: Ligne de tendance

en: Select object
fr: Sélectionner l'objet

en: Move
fr: Déplacer

en: Resize object
fr: Redimensionner l'objet

en: the GogView parent
fr: Le parent « GogView »

en: The GogObject this view displays
fr: Le « GogObject » affiche cette vue

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Should the text comparison be case sensitive
fr: Définit si la comparaison du texte doit être sensible à la casse

en: Arabic
fr: Arabe

en: Baltic
fr: Baltique

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Chinese
fr: Chinois

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Indian
fr: Indien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Turkish
fr: Turc

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Western
fr: Occidental

en: Other
fr: Autre

en: Arabic (IBM-864)
fr: Arabe (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
fr: Arabe (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fr: Arabe (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fr: Arabe (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
fr: Arabe (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
fr: Arménien (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Baltique (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fr: Baltique (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Baltique (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celtique (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
fr: Europe centrale (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Europe centrale (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fr: Europe centrale (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fr: Europe centrale (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fr: Chinois simplifié (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fr: Chinois simplifié (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fr: Chinois simplifié (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fr: Chinois simplifié (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fr: Chinois traditionnel (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fr: Chinois traditionnel (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
fr: Croate (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
fr: Cyrillique (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fr: Cyrillique (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fr: Cyrillique (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fr: Cyrillique (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
fr: Russe (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fr: Ukrainien (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
fr: Ukrainien (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
fr: Anglais (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
fr: Géorgien (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fr: Grec (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
fr: Hébreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fr: Hébreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
fr: Islandais (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
fr: Japonais (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fr: Japonais (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fr: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
fr: Coréen (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fr: Coréen (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
fr: Roumain (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
fr: Roumain (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
fr: Europe du Sud (ISO-8859-3)

en: Turkish (IBM-857)
fr: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fr: Turc (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

en: User Defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Vietnamese (TCVN)
fr: Vietnamien (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fr: Vietnamien (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
fr: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fr: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fr: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fr: Occidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fr: Occidental (Windows-1252)

en: Locale:
fr: Locale :

en: Conversion Direction
fr: Direction de conversion

en: This value determines which iconv test to perform.
fr: Cette valeur indique quel test « iconv » réaliser.

note: xgettext: See https://bugzilla.gnome.org/attachment.cgi?id=222905
en: black
fr: noir

en: light brown
fr: marron clair

en: brown gold
fr: marron doré

en: dark green #2
fr: vert foncé n°2

en: navy
fr: bleu marine

en: dark blue
fr: bleu foncé

en: purple #2
fr: violet n°2

en: very dark gray
fr: anthracite

en: dark red
fr: rouge foncé

en: red-orange
fr: rouge orangé

en: gold
fr: jaune d'or

en: dark green
fr: vert foncé

en: dull blue
fr: bleu pâle

en: blue
fr: bleu

en: dull purple
fr: mauve pâle

en: dark gray
fr: gris foncé

en: red
fr: rouge

en: orange
fr: orangé

en: lime
fr: jaune-vert

en: dull green
fr: vert pâle

en: dull blue #2
fr: bleu pâle n°2

en: sky blue #2
fr: bleu ciel n°2

en: purple
fr: mauve

en: gray
fr: gris

en: bright orange
fr: orangé vif

en: yellow
fr: jaune

en: green
fr: vert

en: bright blue
fr: bleu vif

en: red purple
fr: pourpre

en: light gray
fr: gris clair

en: pink
fr: rose

en: light orange
fr: orangé clair

en: light yellow
fr: jaune clair

en: light green
fr: vert clair

en: light cyan
fr: cyan clair

en: light blue
fr: bleu clair

en: light purple
fr: mauve clair

en: white
fr: blanc

note: Disable these for now, they are mostly repeats
en: purplish blue
fr: bleu violacé

en: dark purple
fr: mauve foncé

en: sky blue
fr: bleu ciel

en: custom
fr: personnalisée

en: Custom color...
fr: Couleur personnalisée...

en: Add tearoffs to menus
fr: Ajouter des poignées aux menus

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
fr: Définit si les menus déroulants doivent avoir une poignée de détachement

en: Unable to open file '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: %d x %d
fr: %d x %d

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Select an Image
fr: Sélectionner une image

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
fr: L'extension donnée ne correspond pas au type de fichier choisi. Voulez-vous malgré tout utiliser ce nom ?

en: %s
    is a directory name
fr: %s
    est un nom de répertoire

en: You do not have permission to save to
    %s
fr: Vous n'avez pas la permission d'enregistrer dans
    %s

en: A file called <i>%s</i> already exists in %s.
    
    Do you want to save over it?
fr: Un fichier nommé <i>%s</i> existe déjà dans %s.
    
    Voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: Font
fr: Police

en: Font:
fr: Police :

en: Size:
fr: Taille :

en: Number
fr: Nombre

en: Currency
fr: Devise

en: Accounting
fr: Comptabilité

en: Time
fr: Heure

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Scientific
fr: Scientifique

en: Special
fr: Spécial

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Negative Number Format
fr: Format des nombres négatifs

en: Number Formats
fr: Format des nombres

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Ca_tegories:
fr: Ca_tégories :

en: Select an appropriate format automatically.
fr: Choisit le format approprié automatiquement

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
fr: Affiche des valeurs numériques avec un nombre de décimales donné.

en: Display currency amounts.
fr: Affiche des montants en devises

en: Display amounts in traditional accounting styles.
fr: Affiche des montants dans le style courant de la comptabilité

en: Display dates and optionally times of day.
fr: Affiche des dates et en option des horaires.

en: Display times of day.
fr: Affiche des heures.

en: Display values as closest fractional approximation.
fr: Affiche les valeurs sous forme de la fraction la plus proche

en: Display values with power-of-ten scaling.
fr: Affiche les valeurs en notation scientifique

en: Display and input values as strings with no interpretation.
fr: Affiche et saisit les valeurs en tant que chaînes, sans interprétation

en: Specify an XL-style format directly
fr: Spécifie un format dans le style EXCEL directement

en: Display values as percentages.
fr: Affiche les valeurs sous forme de pourcentages.

en: Deci_mal places:
fr: Chiffres après la _virgule :

en: _Use separator for 1000s
fr: _Utiliser un séparateur pour les milliers

en: Negative number _format:
fr: _Format des nombres négatifs :

en: _Format:
fr: _Format :

en: S_ymbol:
fr: S_ymbole :

en: Format c_ode:
fr: C_ode de format :

en: _Engineering notation
fr: Notation ingéni_eur

en: Restrict exponent to multiples of 3
fr: Exposants uniquement multiples de 3

en: Use _superscript
fr: Utiliser les expo_sants

en: _File type:
fr: _Type de fichier :

en: Resolution:
fr: Résolution :

en: pixels/in
fr: pixels/pouce

en: Export settings
fr: Paramètres d'exportation

en: Western Europe
fr: Europe de l'Ouest

en: Eastern Europe
fr: Europe de l'Est

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: South & Central America
fr: Amérique Centrale et du Sud

en: Asia
fr: Asie

en: Africa
fr: Afrique

en: Australia
fr: Australie

note: * The format here is "Country/Language (locale)" or just * "Country (locale)" when there is only one choice or one * very dominant language. * * Note: lots of people get very emotional over this.  Please * err on the safe side, if any.
en: United States/English (C)
fr: États-Unis/Anglais (C)

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
fr: Afrique du Sud, Afrikaans (af_ZA)

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
fr: Éthiopie/Amharic (am_ET)

en: United Arab Emirates (ar_AE)
fr: Émirats Arabes Unis (ar_AE)

en: Bahrain (ar_BH)
fr: Bahreïn (ar_BH)

en: Algeria (ar_DZ)
fr: Algérie (ar_DZ)

en: Egypt (ar_EG)
fr: Égypte (ar_EG)

en: India/Arabic (ar_IN)
fr: Inde/Arabe (ar_IN)

en: Iraq (ar_IQ)
fr: Irak (ar_IQ)

en: Jordan (ar_JO)
fr: Jordanie (ar_JO)

en: Kuwait (ar_KW)
fr: Koweït (ar_KW)

en: Lebanon (ar_LB)
fr: Liban (ar_LB)

en: Libya (ar_LY)
fr: Libye (ar_LY)

en: Morocco (ar_MA)
fr: Maroc (ar_MA)

en: Saudi Arabia (ar_SA)
fr: Arabie Saoudite (ar_SA)

en: Sudan (ar_SD)
fr: Soudan (ar_SD)

en: Syria (ar_SY)
fr: Syrie (ar_SY)

en: Tunisia (ar_TN)
fr: Tunisie (ar_TN)

en: Azerbaijan (az_AZ)
fr: Azerbaidjan (az_AZ)

en: Belarus (be_BY)
fr: Biélorussie (be_BY)

en: Bulgaria (bg_BG)
fr: Bulgarie (bg_BG)

en: India/Bengali (bn_IN)
fr: Inde/Bengali (bn_IN)

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
fr: Bosnie Herzégovine (bs_BA)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
fr: Espagne/Catalan (ca_ES)

en: Czech Republic (cs_CZ)
fr: Tchèquie (cs_CZ)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
fr: Grande Bretagne/Gallois (cy_GB)

en: Denmark (da_DK)
fr: Danemark (da_DK)

en: Austria (de_AT)
fr: Autriche (de_AT)

en: Belgium/German (de_BE)
fr: Belgique/Allemand (de_BE)

en: Switzerland/German (de_CH)
fr: Suisse/Allemand (de_CH)

en: Germany (de_DE)
fr: Allemagne (de_DE)

en: Luxembourg/German (de_LU)
fr: Luxembourg/Allemand (de_LU)

en: Greece (el_GR)
fr: Grèce (el_GR)

en: Australia (en_AU)
fr: Australie (en_AU)

en: Canada/English (en_CA)
fr: Canada/Anglais (en_CA)

en: Great Britain (en_GB)
fr: Grande Bretagne (en_GB)

en: Hong Kong/English (en_HK)
fr: Hong Kong/Anglais (en_HK)

en: Ireland (en_IE)
fr: Irlande (en_IE)

en: India/English (en_IN)
fr: Inde/Anglais (en_IN)

en: New Zealand (en_NZ)
fr: Nouvelle Zélande (en_NZ)

en: Singapore/English (en_SG)
fr: Singapour/Anglais (en_SG)

en: United States/English (en_US)
fr: États-Unis/Anglais (en_US)

en: South Africa/English (en_ZA)
fr: Afrique du Sud (en_ZA)

en: Argentina (es_AR)
fr: Argentine (es_AR)

en: Bolivia (es_BO)
fr: Bolivie (es_BO)

en: Chile (es_CL)
fr: Chili (es_CL)

en: Colombia (es_CO)
fr: Colombie (es_CO)

en: Dominican Republic (es_DO)
fr: République dominicaine (es_DO)

en: Ecuador (es_EC)
fr: Équateur (es_EC)

en: Spain (es_ES)
fr: Espagne (es_ES)

en: Guatemala (es_GT)
fr: Guatémala (es_GT)

en: Mexico (es_MX)
fr: Mexique (es_MX)

en: Peru (es_PE)
fr: Pérou (es_PE)

en: United States/Spanish (es_US)
fr: États-Unis/Espagnol (es_US)

en: Venezuela (es_VE)
fr: Vénézuéla (es_VE)

en: Estonia (et_EE)
fr: Estonie (et_EE)

en: Spain/Basque (eu_ES)
fr: Espagne/Basque (eu_ES)

en: Finland/Finnish (fi_FI)
fr: Finlande/Finnois (fi_FI)

en: Faroe Islands (fo_FO)
fr: Îles Féroé (fo_FO)

en: Belgium/French (fr_BE)
fr: Belgique/Français (fr_BE)

en: Canada/French (fr_CA)
fr: Canada/Français (fr_CA)

en: Switzerland/French (fr_CH)
fr: Suisse/Français (fr_CH)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
fr: Irlande/Gaëlique (ga_IE)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
fr: Grande Bretagne/Gaëlique Écossais (gd_GB)

en: Spain/Galician (gl_ES)
fr: Espagne/Galicien (gl_ES)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
fr: Grande Bretagne/Gaëlique Manx (gv_GB)

en: India/Hindu (hi_IN)
fr: Inde/Hindou (hi_IN)

en: Croatia (hr_HR)
fr: Croatie (hr_HR)

en: Hungary (hu_HU)
fr: Hongrie (hu_HU)

en: Armenia (hy_AM)
fr: Arménie (hy_AM)

en: Indonesia (id_ID)
fr: Indonésie (id_ID)

en: Iceland (is_IS)
fr: Islande (is_IS)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
fr: Suisse/Italien (it_CH)

en: Italy (it_IT)
fr: Italie (it_IT)

en: Japan (ja_JP)
fr: Japon (ja_JP)

en: Georgia (ka_GE)
fr: Géorgie (ka_GE)

en: Greenland (kl_GL)
fr: Groënland (kl_GL)

en: Korea (ko_KR)
fr: Corée (ko_KR)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
fr: Grande Bretagne/Cornish (kw_GB)

en: Lithuania (lt_LT)
fr: Lithuanie (lt_LT)

en: Latvia (lv_LV)
fr: Latvie (lv_LV)

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
fr: Nouvelle Zélande/Maori (mi_NZ)

en: Macedonia (mk_MK)
fr: Macédoine (mk_MK)

en: India/Marathi (mr_IN)
fr: Inde/Marathi (mr_IN)

en: Malaysia (ms_MY)
fr: Malaisie (ms_MY)

en: Malta (mt_MT)
fr: Malte (mt_MT)

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
fr: Belgique/Flamand (nl_BE)

en: The Netherlands (nl_NL)
fr: Pays-Bas (nl_NL)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
fr: Norvège/Nynorsk (nn_NO)

en: Poland (pl_PL)
fr: Pologne (pl_PL)

en: Brazil (pt_BR)
fr: Brésil (pt_BR)

en: Romania (ro_RO)
fr: Roumanie (ro_RO)

en: Russia (ru_RU)
fr: Russie (ru_RU)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
fr: Ukraine/Russe (ru_UA)

en: Norway/Saami (se_NO)
fr: Norvège/Saami (se_NO)

en: Slovakia (sk_SK)
fr: Slovaquie (sk_SK)

en: Slovenia (sl_SI)
fr: Slovènie (sl_SI)

en: Albania (sq_AL)
fr: Albanie (sq_AL)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
fr: Finlande/Suédois (sv_FI)

en: Sweden (sv_SE)
fr: Suède (sv_SE)

en: India/Tamil (ta_IN)
fr: Inde/Tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
fr: Inde/Telugu (te_IN)

en: Tajikistan (tg_TJ)
fr: Tadjikistan (tg_TJ)

en: Thailand (th_TH)
fr: Thaïlande (th_TH)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
fr: Éthiopie/Tigrinya (ti_ET)

en: Turkey (tr_TR)
fr: Turquie (tr_TR)

en: Russia/Tatar (tt_RU)
fr: Russie/Tatar (tt_RU)

en: Uzbekistan (uz_UZ)
fr: Ouzbékistan (uz_UZ)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
fr: Belgique/Wallon (wa_BE)

en: United States/Yiddish (yi_US)
fr: États-Unis/Yiddish (yi_US)

en: China (zh_CN)
fr: Chine (zh_CN)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
fr: Hong Kong/Chinois (zh_HK)

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
fr: Singapour/Chinois (zh_SG)

en: Current Locale:
fr: Localisation courante :

en: The menu of options
fr: Menu des options

en: Custom...
fr: Personnalisé...

en: A_ngle:
fr: A_ngle :

en: Uniform
fr: Uniforme

en: Lognormal
fr: Log-normal

en: Location
fr: Localisation

en: Shape
fr: Forme

en: Shape factor
fr: Facteur de forme

note: The first column has three letter acronyms * for each currency.  They MUST start with '[$' * The second column has the long names of the currencies. 2010/08/12 Updated to match iso 4217
en: United Arab Emirates, Dirhams
fr: Émirats Arabes Unis, Dirhams

en: Albania, Leke
fr: Albanie, Leks

en: Armenia, Drams
fr: Arménie, Drams

en: Argentina, Pesos
fr: Argentine, Pesos

en: Australia, Dollars
fr: Australie, Dollars

en: Aruba, Guilders
fr: Aruba, Florins

en: Azerbaijan, Manats
fr: Azerbaidjan, Manats

en: Barbados, Dollars
fr: La Barbade, Dollars

en: Bangladesh, Taka
fr: Bangladesh, Takas

en: Bulgaria, Leva
fr: Bulgarie, Euros

en: Bahrain, Dinars
fr: Bahreïn, Dinars

en: Bermuda, Dollars
fr: Les Bermudes, Dollars

en: Brunei Darussalam, Dollars
fr: Brunei, Dollars

en: Bolivia, Bolivianos
fr: Bolivie, Bolivianos

en: Bahamas, Dollars
fr: Les Bahamas, Dollar

en: Bhutan, Ngultrum
fr: Bhoutan, Ngultrum

en: Belarus, Rubles
fr: Biélorussie, Roubles

en: Switzerland, Francs
fr: Suisse, Francs suisses

en: Chile, Pesos
fr: Chili, Pesos

en: China, Yuan Renminbi
fr: Chine, Yuans convertibles

en: Colombia, Pesos
fr: Colombie, Pesos

en: Denmark, Kroner
fr: Danemark, Couronnes

en: Egypt, Pounds
fr: Égypte, Livres

en: Eritrea, Nakfa
fr: Erythrée, Nakfa

en: Ethiopia, Birr
fr: Éthiopie, Birr

en: Fiji, Dollars
fr: Fidji, Dollars

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
fr: Îles Falkland (Malouines), Livres

en: Georgia, Lari
fr: Géorgie, Lari

en: Gibraltar, Pounds
fr: Gibraltar, Livres

en: Gambia, Dalasi
fr: Gambie, Dalasi

en: Guinea, Francs
fr: Guinée, Francs

en: Guatemala, Quetzales
fr: Guatémala, Quetzals

en: Guyana, Dollars
fr: Guyane, Dollars

en: Hong Kong, Dollars
fr: Hong-Kong, Dollars

en: Croatia, Kuna
fr: Croatie, Kuna

en: Haiti, Gourdes
fr: Haïti, Gourdes

en: Hungary, Forint
fr: Hongrie, Forint

en: Indonesia, Rupiahs
fr: Indonésie, Roupies

en: India, Rupees
fr: Inde, Roupies

en: Iraq, Dinars
fr: Irak, Dinars

en: Jamaica, Dollars
fr: Jamaïque, Dollars

en: Jordan, Dinars
fr: Jordanie, Dinars

en: Japan, Yen
fr: Japon, Yen

en: Kyrgyzstan, Soms
fr: Kirghizistan, Soms

en: Cambodia, Riels
fr: Cambodge, Riels

en: Comoros, Francs
fr: Les Comores, Francs

en: Korea (North), Won
fr: Corée du Nord, Won

en: Kuwait, Dinars
fr: Koweït, Dinars

en: Lebanon, Pounds
fr: Liban, Livres

en: Sri Lanka, Rupees
fr: Sri-Lanka, Roupies

en: Lithuania, Litai
fr: Lithuanie, Litai

en: Latvia, Lati
fr: Latvie, Lati

en: Libya, Dinars
fr: Libye, Dinars

en: Morocco, Dirhams
fr: Maroc, Dirhams

en: Moldova, Lei
fr: Moldavie, Lei

en: Macedonia, Denars
fr: Macédoine, Denars

en: Myanmar (Burma), Kyats
fr: Birmanie (Myanmar), Kyats

en: Mongolia, Tugriks
fr: Mongolie, Tugriks

en: Mauritania, Ouguiyas
fr: Mauritanie, Ouguiyas

en: Mauritius, Rupees
fr: Maurice, Roupies

en: Mexico, Pesos
fr: Mexique, Pesos

en: Malaysia, Ringgits
fr: Malaisie, Ringgits

en: Mozambique, Meticais
fr: Mozambique, Meticals

en: Nicaragua, Gold Cordobas
fr: Nicaragua, Cordobas

en: Papua New Guinea, Kina
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée, Kina

en: Pakistan, Rupees
fr: Pakistan, Roupies

en: Poland, Zlotys
fr: Pologne, Zlotys

en: Qatar, Rials
fr: Qatar, Riyals

en: Russia, Rubles
fr: Russie, Roubles

en: Rwanda, Rwanda Francs
fr: Rwanda, Francs rwandais

en: Solomon Islands, Dollars
fr: Îles Salomon, Dollars

en: Seychelles, Rupees
fr: Seychelles, Roupies

en: Sweden, Kronor
fr: Suède, Couronnes

en: Singapore, Dollars
fr: Singapour, Dollars

en: Somalia, Shillings
fr: Somalie, Shillings

en: El Salvador, Colones
fr: El Salvador, Dollars

en: Syria, Pounds
fr: Syrie, Livres

en: Swaziland, Emalangeni
fr: Swaziland, Lilangenis

en: Thailand, Baht
fr: Thaïlande, Baht

en: Turkmenistan, Manats
fr: Turkménistan, Manats

en: Tunisia, Dinars
fr: Tunisie, Dinars

en: Turkey, Liras
fr: Turquie, Livres

en: Trinidad and Tobago, Dollars
fr: Trinité-et-Tobago, Dollars

en: Taiwan, New Dollars
fr: Formose (Taïwan), nouveaux Dollars

en: Tanzania, Shillings
fr: Tanzanie, Shillings

en: Ukraine, Hryvnia
fr: Ukraine, Grivna

en: Uganda, Shillings
fr: Ouganda, Shillings

en: United States of America, Dollars
fr: États-Unis d'Amérique, Dollars

en: Uzbekistan, Sums
fr: Ouzbékistan, Sums

en: Viet Nam, Dong
fr: Vietnam, Dong

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
fr: Communauté Financière Africaine BEAC, Francs

en: Silver, Ounces
fr: Argent, Onces

en: Gold, Ounces
fr: Or, Onces

en: East Caribbean Dollars
fr: Caraïbes orientales, Dollars

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
fr: Communauté Financière Africaine BCEAO, Francs

en: Palladium, Ounces
fr: Palladium, Onces

en: Yemen, Rials
fr: Yémen, Rials

en: Lesotho, Maloti
fr: Lesotho, Loti

en: Namibia, Dollars
fr: Namibie, Dollars

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
fr: Zimbabwe, Dollars zimbabwéen

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Long Date Format
fr: *Format de date long

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Medium Date Format
fr: *Format de date moyen

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Short Date Format
fr: *Format de date court

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Short Date/Time Format
fr: *Format date/heure court

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Long Time Format
fr: *Format horaire long

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Medium Time Format
fr: *Format horaire moyen

note: xgettext: See http://projects.gnome.org/gnumeric/date-time-formats.shtml
en: *Short Time Format
fr: *Format horaire court

en: Black
fr: Noir

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Yellow
fr: Jaune

en: color
fr: couleur

en: none
fr: aucun

en: down
fr: bas

en: up
fr: haut

en: right
fr: droite

en: left
fr: gauche

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Quoted string not terminated
fr: Chaîne entre guillemets non terminée

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: SVG (vector graphics)
fr: SVG (graphique vectoriel)

en: PNG (raster graphics)
fr: PNG (graphique raster)

en: JPEG (photograph)
fr: JPEG (photographie)

en: PDF (portable document format)
fr: PDF (document portable)

en: EMF (extended metafile)
fr: EMF (métafichier étendu)

en: WMF (windows metafile)
fr: WMF (métafichier windows)

en: EPS (encapsulated postscript)
fr: EPS (postscript encapsulé)

en: Image width in pixels
fr: Largeur d'image en pixels

en: Image height in pixels
fr: Hauteur d'image en pixels

en: Solid
fr: Plein

en: Dot
fr: Pointillé

en: Dash dot
fr: Tiret point

en: Dash dot dot
fr: Tiret 2 points

en: Dash dot dot dot
fr: Tiret 3 points

en: Short dash
fr: Tireté court

en: Dash
fr: Tireté

en: Long dash
fr: Tireté long

en: Very long dash
fr: Tirets très longs

en: Long dash dash
fr: Tiret-long tiret-court

en: Long dash dash dash
fr: Tiret-long 2 tirets-courts

en: Bezier cubic spline
fr: Spline cubique de Bézier

en: Closed Bezier cubic spline
fr: Spline cubique fermée de Bézier

en: Natural cubic spline
fr: Spline cubique naturelle

en: Cubic spline with parabolic extrapolation
fr: Spline cubique avec extrapolation parabolique

en: Cubic spline with cubic extrapolation
fr: Spline cubique avec extrapolation cubique

en: Clamped cubic spline
fr: Spline cubique encastrée

en: Step at start
fr: Pas au départ

en: Step at end
fr: Pas à l'arrivée

en: Step at center
fr: Pas au centre

en: Step to mean
fr: Pas en moyenne

en: TRUE
fr: VRAI

en: FALSE
fr: FAUX

en: square
fr: carré

en: diamond
fr: losange

en: triangle down
fr: triangle pointe en bas

en: triangle up
fr: triangle pointe en haut

en: triangle right
fr: triangle pointe à droite

en: triangle left
fr: triangle pointe à gauche

en: circle
fr: cercle

en: cross
fr: croix

en: asterisk
fr: astérisque

en: bar
fr: barre

en: half bar
fr: demi-barre

en: butterfly
fr: papillon

en: hourglass
fr: sablier

en: left half bar
fr: demi-barre gauche

en: 75% Grey
fr: Gris 75%

en: 50% Grey
fr: Gris 50%

en: 25% Grey
fr: Gris 25%

en: 12.5% Grey
fr: Gris 12,5%

en: 6.25% Grey
fr: Gris 3,25%

en: Horizontal Stripe
fr: Rayures horizontales

en: Vertical Stripe
fr: Rayures verticales

en: Reverse Diagonal Stripe
fr: Hachures inversées

en: Diagonal Stripe
fr: Hachures

en: Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale

en: Thick Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale épaisse

en: Thin Horizontal Stripe
fr: Rayures horizontales fines

en: Thin Vertical Stripe
fr: Rayures verticales fines

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
fr: Hachures fines inversées

en: Thin Diagonal Stripe
fr: Hachures fines

en: Thin Horizontal Crosshatch
fr: Trame horizontale fine

en: Thin Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale fine

en: Foreground Solid
fr: Premier plan uni

en: Small Circles
fr: Petits cercles

note: Applix
en: Semi Circles
fr: Demi cercles

note: Applix
en: Thatch
fr: Maille

note: Applix small thatch
en: Large Circles
fr: Grand cercles

en: Bricks
fr: Briques

en: Foreground:
fr: Premier plan :

en: Background:
fr: Arrière plan :

en: Markers
fr: Marques

en: Co_lor:
fr: Cou_leur :

en: Si_ze:
fr: Tai_lle :

en: O_utline:
fr: Conto_ur :

en: _Fill:
fr: Re_mplissage :

en: Sha_pe:
fr: _Forme :

en: St_yle:
fr: St_yle :

en: _Size:
fr: _Taille :

en: Pattern
fr: Motif

en: Bicolor gradient
fr: Gradient bicolore

en: Unicolor gradient
fr: Gradient monocolore

en: _Direction:
fr: _Direction :

en: _Pattern:
fr: _Motif :

en: _Foreground:
fr: _Premier plan :

en: _Background:
fr: _Arrière-plan :

en: B_rightness:
fr: B_rillance :

en: _Fit:
fr: A_justé :

en: stretched
fr: étiré

en: wallpaper
fr: papier peint

en: centered
fr: centré

en: _Select...
fr: _Sélectionner...

en: Line
fr: Ligne

en: Pattern not found.
fr: Motif non trouvé.

en: Invalid pattern.
fr: Motif non valide.

en: Invalid collating element.
fr: Élément de groupe non valide.

en: Invalid character class name.
fr: Nom de classe de caractère non valide.

en: Trailing backslash.
fr: Barre oblique inverse en fin de ligne.

en: Invalid back reference.
fr: Référence antérieure non valide.

en: Unmatched left bracket.
fr: Parenthèse gauche non fermée.

en: Parenthesis imbalance.
fr: Parenthèses non balancées.

en: Unmatched \{.
fr: \{ non fermée.

en: Invalid contents of \{\}.
fr: Contenu non valide de \{\}.

en: Invalid range end.
fr: Fin d'intervalle non valide.

en: Out of memory.
fr: Mémoire insuffisante.

en: Invalid repetition operator.
fr: Opérateur de répétition non valide.

en: Premature end of pattern.
fr: Fin prématurée de motif.

en: Pattern is too big.
fr: Motif trop long.

en: Unmatched ) or \)
fr: Parenthèse ) ou \) isolée.

en: Search string must not be empty.
fr: La chaîne de recherche ne peut pas être vide.

en: Replacement string must be set.
fr: La chaîne de remplacement doit être définie.

en: Invalid search pattern (%s)
fr: Motif de recherche non valide (%s)

en: Invalid $-specification in replacement.
fr: $-spécification non valide pour le remplacement.

en: Invalid trailing backslash in replacement.
fr: Barre oblique inverse non valide en fin de motif de remplacement.

en: Search Text
fr: Texte à rechercher

en: The text to search for
fr: Le texte à rechercher

en: Replacement Text
fr: Remplacer par

en: The text to replace with
fr: Le nouveau texte

en: Is Regular Expression
fr: Est expression rationnelle

en: Is the search text a regular expression.
fr: Indique si le texte recherché est une expression rationnelle

en: Ignore Case
fr: Ignorer la casse

en: Ignore the case of letters.
fr: Ignore la casse des caractères

en: Preserve Case
fr: Préserver la casse

en: Preserve the case of letters.
fr: Préserve la casse des caractères

en: Match Words
fr: Mots entiers

en: Match whole words only.
fr: Recherche uniquement des mots entiers

en: How to group multiple series, normal, stacked, as_percentage
fr: Définit comment grouper les séries multiples : « normal » (normal), « stacked » (empilé), « as_percentage » (comme pourcentage)

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Error bars
fr: Barres d'erreurs

en: Drop lines
fr: Courbes de projection

en: Lines
fr: Lignes

en: Gap percentage
fr: Pourcentage d'espacement

en: The padding around each group as a percentage of their width
fr: La marge entre chaque groupe de données, en pourcentage de leur largeur

en: Overlap percentage
fr: Pourcentage de recouvrement

en: The distance between series as a percentage of their width
fr: Distance entre les séries de données, en pourcentage de leur largeur

en: horizontal bars or vertical columns
fr: barres horizontales ou colonnes verticales

en: _Gap:
fr: _Espacement :

en: O_verlap:
fr: _Recouvrement :

en: Default markers
fr: Marques par défaut

en: Should the default style of a series include markers
fr: Définit si le style par défaut d'une série comporte des marques

en: Horizontal or vertical lines
fr: Lignes horizontales ou verticales

en: Area
fr: Aire

en: Bar
fr: Barre

en: Column
fr: Colonne

en: MinMax
fr: Min-Max

en: Unmarked Lines
fr: Courbes sans marques

en: Unmarked line plot.
fr: Tracé de lignes sans marque.

en: Unmarked Stacked Lines
fr: Lignes empilées sans marques

en: Unmarked stacked line plot.
fr: Tracé de lignes empilées sans marques.

en: Unmarked Percentage Lines
fr: Courbes en pourcentage sans marques

en: Unmarked percentage line plot.
fr: Tracé de lignes en pourcentage sans marques.

en: Line plot with markers.
fr: Tracé de ligne avec marques.

en: Stacked Lines
fr: Lignes empilées

en: Stacked line plot with markers.
fr: Tracé de lignes empilées avec marques.

en: Percentage Lines
fr: Courbes en pourcentage

en: Percentage line plot with markers.
fr: Tracé de lignes en pourcentages avec marques.

en: Areas
fr: Aires

en: Area plot.
fr: Aires de tracé.

en: Stacked Areas
fr: Aires empilées

en: Stacked area plot.
fr: Aires empilées.

en: Percentage Areas
fr: Aires en pourcentages

en: Percentage area plot.
fr: Tracé d'aires en pourcentages.

en: Adjacent Bars
fr: Barres juxtaposées

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
fr: Barres horizontales juxtaposées et groupées par catégories principales et secondaires.

en: Stacked Bars
fr: Barres empilées

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
fr: Catégories secondaires empilées en barres horizontales groupées par catégorie principale.

en: Percentage Bars
fr: Barres en pourcentages

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
fr: Catégories secondaires empilées en pourcentage de leur total, en barres horizontales, groupées par catégories principales.

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent Columns
fr: Colonnes juxtaposées

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
fr: Colonnes verticales juxtaposées et groupées par catégories principales et secondaires.

en: Stacked Columns
fr: Colonnes empilées

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
fr: Catégories secondaires empilées en colonnes verticales groupées par catégories principales.

en: Percentage Columns
fr: Colonnes en pourcentages

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
fr: Catégories secondaires empilées en pourcentage de leur total, en colonnes verticales, groupées par catégories principales.

en: Vertical Drop Bars
fr: Barres de projection verticales

en: Vertical drop bars.
fr: Barres de projection verticales.

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal Drop Bars
fr: Barres de projection horizontales

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal drop bars.
fr: Barres de projection horizontales.

en: Vertical Min Max Lines
fr: Lignes min-max verticales

en: Vertical min max lines.
fr: Lignes min-max verticales.

en: Marked Vertical Min Max Lines
fr: Lignes verticales min-max avec marques d'extrémité

en: Vertical min max lines with markers.
fr: Lignes verticales min-max avec marques d'extrémité.

en: Horizontal Min Max Lines
fr: Lignes min-max horizontales

en: Horizontal min max lines.
fr: Lignes min-max horizontales.

en: Marked Horizontal Min Max Lines
fr: Lignes horizontales min-max avec marques d'extrémité

en: Horizontal min max lines with markers.
fr: Lignes min-max horizontales avec marques d'extrémité.

en: Charting : Bar/Col/Line/Area
fr: Graphes : barres/colonnes/courbes/surfaces

en: Line, Area, Bar and Column plots
fr: Tracés de courbes, surfaces, barres et colonnes

en: Line plotting engine
fr: Moteur de dessin de courbes

en: Area plotting engine
fr: Moteur de dessin de surfaces

en: Bar/Col plotting engine
fr: Moteur de dessin barres/colonnes

en: Drop Bar/Col plotting engine
fr: Moteur de dessin de colonnes/barres de projection

en: Min Max plotting engine
fr: Moteur de dessin min-max

en: Default 1.5d plot types
fr: Types de dessin 1.5d par défaut

en: Distribution:
fr: Distribution :

en: Whether the box-plot should be vertical instead of horizontal
fr: Définit si le tracé de la boîte doit être vertical au lieu d'horizontal

en: Outliers
fr: Hors fourchette :

en: Whether outliers should be taken into account and displayed
fr: Définit si les valeurs hors fourchette doivent être prises en compte et affichées

en: Radius ratio
fr: Rapport de rayon

en: The ratio between the radius of the circles representing outliers and the rectangle width
fr: Le rapport entre le rayon des cercles représentant les valeurs hors-fourchette et la largeur du rectangle

en: _Layout
fr: _Disposition

en: _Exclude and show outliers
fr: _Exclure et afficher les valeurs hors-fourchette

en: _Diameter/width:
fr: _Diamètre/largeur :

note: xgettext : the base for how to name histogram-plot objects * eg The 2nd histogram-plot in a chart will be called * 	Histogram2
en: Histogram
fr: Histogramme

en: Draw the histogram vertically or horizontally
fr: Dessine l'histogramme verticalement ou horizontalement

en: Cumulative
fr: Cumulé

en: Limits
fr: Limites

en: Categories labels
fr: Étiquettes des catégories

en: First values
fr: Premières valeurs

en: Second values
fr: Secondes valeurs

en: _Cumulative
fr: _Cumulé

en: A pointer to the GODistribution used by this plot
fr: Un pointeur sur la distribution GO utilisée par ce tracé

en: Shape parameter
fr: Paramètre de forme

en: Name of the first shape parameter if any
fr: Nom du premier paramètre de forme s'il existe

en: Second shape parameter
fr: Second paramètre de forme

en: Name of the second shape parameter if any
fr: Nom du deuxième paramètre de forme s'il existe

en: Regression line
fr: Courbe de régression

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Horizontal Box-Plot.
fr: Tracé de boîte horizontale.

en: Vertical Box-Plot.
fr: Tracé de boîte verticale.

en: Horizontal Box-Plot showing outliers.
fr: Tracé de boîte horizontale montrant les valeurs hors-fourchette.

en: Vertical Box-Plot showing outliers.
fr: Tracé de boîte verticale montrant les valeurs hors-fourchette.

en: Histogram.
fr: Histogramme.

en: CumulativeHistogram
fr: HistogrammeCumulé

en: Cumulative histogram.
fr: Histogramme cumulé

note: <Type _name="DoubleHistogram" row="3" col="3" engine="GogDoubleHistogramPlot" family="Statistics" _description="Double histogram." sample_image_file="res:go:plot_distrib/chart_histogram_1_3.png"> <property name="guru-hints">backplane</property> </Type> <Type _name="PopulationPyramid" row="3" col="4"
en: Probability plot.
fr: Tracé des probabilités.

en: Charting : distribution related plots
fr: Diagramme : tracés en relation avec la distribution

en: box-plots, histograms, and other distribution related plots
fr: tracés de boîtes, histogrammes et autres en relation avec la distribution

en: Box-plot plotting engine
fr: Moteur de dessin box-plot

en: Histograms plotting engine
fr: Moteur de tracé des histogrammes

en: Probability plots engine
fr: Moteur de tracé des probabilités

en: Statistics plot types
fr: Types de tracés statistiques

en: Separation
fr: Séparation

en: Amount a slice is extended as a percentage of the radius
fr: La quantité dans une tranche est représentée en pourcentage du rayon

en: Initial angle
fr: Angle initial

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock.
fr: Nombre de degrés, dans le sens des aiguilles d'une montre à partir de 12 heures.

en: Default separation
fr: Séparation par défaut

en: Default amount a slice is extended as a percentage of the radius
fr: Par défaut, la quantité dans une tranche est représentée en pourcentage du rayon

en: Total angle used as a percentage of the full circle
fr: Angle du total utilisé exprimé en pourcentage du cercle complet

en: Show negative values
fr: Afficher les valeurs négatives

en: How negative values are displayed
fr: Définit comment les valeurs négatives sont affichées

en: Center-size
fr: Taille du centre

en: Size of the center hole as a percentage of the radius
fr: Taille du trou central en pourcentage du rayon

en: Move pie
fr: Déplacer le camembert

en: %s: %g (%.2f%%)
fr: %s : %g (%.2f%%)

en: Initial-angle
fr: Angle initial

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock
fr: Nombre de degrés, dans le sens des aiguilles d'une montre à partir de midi.

en: Slices start _at:
fr: L_a découpe commence à :

en: _Slice Separation:
fr: _Séparation des tranches :

en: Negative data:
fr: Données négatives :

en: _Vary colors by slice
fr: _Changer les couleurs à chaque tranche

en: Skip
fr: Ignorer

en: Absolute value
fr: Valeur absolue

en: Absolute value with white background
fr: Valeur absolue sur fond blanc

en: _Separation:
fr: _Séparation :

en: Cen_ter size:
fr: Taille du cen_tre :

en: Pie
fr: Camembert

en: Ring
fr: Anneau

en: Percentage of each contributor.
fr: Pourcentage de chaque contribution.

en: Split Pie
fr: Camembert partagé

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
fr: Pourcentage de chaque contribution, avec les tranches partagées séparément.

en: Half Pie
fr: Demi-camembert

en: Percentage of each contributor in a half circle.
fr: Pourcentage de chaque contribution dans un demi-cercle.

en: Split Half Pie
fr: Demi-camembert partagé

en: Percentage of each contributor in a half circle with wedges split apart.
fr: Pourcentage de chaque contribution dans un demi-cercle avec les tranches partagées séparément.

en: Percentage of each contributor displayed as a segment of a ring with one ring for each series.
fr: Pourcentage de chaque contribution affiché comme segment d'un anneau avec un anneau pour chaque série.

en: Split Ring
fr: Anneau partagé

en: Percentage of each contributor displayed as a segment of a ring with one ring for each series; the wedges of the outside ring (corresponding to the last series) are split apart.
fr: Pourcentage de chaque contribution affiché sous forme de segment d'un anneau avec un anneau pour chaque série, les tranches de l'anneau extérieur (correspondant à la dernière série) sont séparées.

en: Charting : Pie/Ring
fr: Graphe : Camembert/Anneau

en: Pie and Ring plots
fr: Tracés en camembert et en anneau

en: Ring plotting engine
fr: Moteur de dessin d'anneau

en: Pie plotting engine
fr: Moteur de dessin de camembert

en: Default pie types
fr: Types de camemberts par défaut

en: Hide data outside of color axis bounds
fr: Masquer les données en dehors des limites des axes colorés

en: Default fill
fr: Remplissage par défaut

en: Should the default style of a series include fill
fr: Définit si le style par défaut des séries inclut le remplissage

en: hide-outliers
fr: Masquer les hors-fourchette

en: Hide data outside of the color axis bounds
fr: Masquer les données en dehors des limites des axes colorés

en: Radial error bars
fr: Barres d'erreurs radiales

en: Radial drop lines
fr: Lignes de projection radiales

en: Angular error bars
fr: Barres d'erreurs angulaires

en: Polar
fr: Polaire

en: Radar plot.
fr: Tracé en radar.

en: Dotted Radar
fr: Radar en pointillés

en: Radar plot with dots.
fr: Tracé en radar avec des points.

en: Area Radar
fr: Radar surfacique

en: Area radar plot.
fr: Tracé de radar surfacique.

en: Polar plot.
fr: Tracé polaire.

en: Colored Polar
fr: Polaire coloré

en: Polar plot with colored marks.
fr: Tracé polaire avec des marques colorées.

en: Charting : Polar/Radar
fr: Graphe : Polaire/Radar

en: Polar and Radar plots
fr: Tracés polaires et en radar.

en: Radar plotting engine
fr: Moteur de dessin de radar

en: Radar Area plotting engine
fr: Moteur de dessin de radar surfacique

en: Polar plotting engine
fr: Moteur de dessin polaire

en: Polar plotting engine with colored marks
fr: Moteur de dessin polaire avec des marques colorées

en: Default radar plot types
fr: Type de dessin polaire/radar par défaut

en: Transposed
fr: Transposé

en: Transpose the plot
fr: Transposer le tracé

en: Transpose
fr: Transposer

en: Rows
fr: Lignes

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Auto Rows
fr: Rangées automatiques

en: Columns
fr: Colonnes

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Auto Columns
fr: Colonnes automatiques

en: <b>_Columns:</b>
fr: <b>Colonnes :</b>

en: Calculated
fr: Calculées

en: Preset:
fr: Prédéfinies :

en: Count:
fr: Nombre :

en: <b>_Rows:</b>
fr: <b>Rangées :</b>

en: Contour
fr: Ligne de niveau

en: Contour plot.
fr: Tracé de lignes de niveau

en: Builds a contour from a set of points with three coordinates
fr: Construit des lignes de niveau à partir d'un ensemble de points à 3 coordonnées

en: Surface plot.
fr: Tracé de surface.

en: Builds a surface from a set of points with three coordinates
fr: Construit une surface à partir d'un ensemble de points à 3 coordonnées

en: Charting : Surfaces
fr: Graphe : surfaces

en: Surface charts
fr: Tracés de surfaces

en: Contour plotting engine
fr: Moteur de dessin de lignes de niveaux

en: XYZ contour plotting engine
fr: Moteur de tracé de lignes de niveaux XYZ

en: Surface plotting engine
fr: Moteur de dessin de surfaces

en: XYZ surface plotting engine
fr: Moteur de tracé de surfaces XYZ

en: Default surface plot types
fr: Type de dessin de surfaces par défaut

en: _Size represented by:
fr: _Taille représentée par :

en: Dia_meter
fr: Dia_mètre

en: Show _negative values
fr: Afficher les valeurs _négatives

en: _Vary colors by bubble
fr: _Changer les couleurs à chaque bulle

en: _Bubbles scaled to
fr: Mise à l'échelle des _bulles

en: % of default size
fr: % de la taille par défaut

en: Has markers by default
fr: A des marques par défaut

en: Has lines by default
fr: A des courbes par défaut

en: Should the default style of a series include lines
fr: Définit si le style par défaut des séries inclut des courbes

en: Has fill by default
fr: A un remplissage par défaut

en: Use splines
fr: Utiliser des splines

en: Should the plot use splines instead of linear interpolation
fr: définit si le tracé utilise des splines au lieu d'une interpolation linéaire

en: Size as area
fr: Surface pour taille

en: Display size as area instead of diameter
fr: Affiche la taille en proportion de la surface au lieu du diamètre

en: Show negatives
fr: Affiche les négatifs

en: Draw bubbles for negative values
fr: Trace des bulles pour les valeurs négatives

en: Bubble scale
fr: Échelle des bulles

en: Fraction of default radius used for display
fr: Fraction du rayon par défaut utilisée pour l'affichage

en: Bubble
fr: Bulle

en: X error bars
fr: Barres d'erreurs X

en: Y error bars
fr: Barres d'erreurs Y

en: Horizontal drop lines
fr: Lignes de projection horizontales

en: Vertical drop lines
fr: Lignes de projection verticales

en: Invalid as zero
fr: Zéro pour non valide

en: Replace invalid values by 0 when drawing markers or bubbles
fr: Remplace les valeurs non valides par 0 lors du tracé des marques ou des bulles

en: Clamp at start
fr: Encastrement au départ

en: Slope at start of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
fr: Définit la pente au début d'une courbe d'interpolation pour une spline encastrée

en: Clamp at end
fr: Encastrement à l'arrivée

en: Slope at end of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
fr: Définit la pente à la fin d'une courbe d'interpolation pour une spline encastrée

en: Bar _width:
fr: _Largeur des barres

en: ColoredXY
fr: XY coloré

en: XY Points
fr: Points XY

en: Markers at each point.
fr: Marques à chaque point.

note: really 3_1
en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
fr: Interpolation linéaire entre points multi-dimensionnels, avec marques à chaque point.

en: XY Lines
fr: Lignes XY

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
fr: Interpolation linéaire entre points multi-dimensionnels.

en: XY Splines
fr: Splines XY

en: Interpolate between multi-dimensional points with Bezier splines.
fr: Interpolation entre points multi-dimensionnels avec des splines de Bézier.

en: XY Steps Start
fr: Paliers XY début

en: Stepped curve using the first y value.
fr: Courbe en paliers sur la première valeur de y.

en: XY Steps End
fr: Paliers XY fin

en: Stepped curve using the last y value.
fr: Courbe en paliers sur la dernière valeur de y.

en: XY Steps Center
fr: Paliers centrés XY

en: Stepped curve using the nearest y value.
fr: Courbe en paliers sur la plus proche valeur de y.

en: XY Steps Mean
fr: Paliers XY moyenne

en: Stepped curve using the mean y value.
fr: Courbe en paliers sur la valeur moyenne de y.

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
fr: Points multi-dimensionnels avec cercles à chaque point.

en: Map
fr: Carte

en: Multi-dimensional points with data dependent color marker at each point.
fr: Interpolation entre des points multi-dimensionnels, avec des marqueurs à chaque point.

en: Charting : XY/Scatter/Bubble
fr: Graphes : XY/Nuage/Bulles

en: 2D plots
fr: Tracés 2D

en: 2D scatter plotting engine
fr: Moteur de dessin 2D de nuages de points

en: Bubble plotting engine
fr: Moteur de dessin de bulles

en: 2D colored scatter plotting engine
fr: Moteur de dessin 2D de nuages de points colorés

en: Stock Scatter plot types
fr: Types de tracés de nuages du stock

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Exponential regression2
en: Exponential regression
fr: Régression exponentielle

en: Uncheck to force zero intercept
fr: Ne pas forcer le passage par l'origine

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Linear regression2
en: Linear regression
fr: Régression linéaire

en: If true, a non-zero constant is allowed
fr: Si vrai, une constante non-nulle est autorisée

en: Dims
fr: Dimensions

en: Number of x-vectors
fr: Nombre de vecteurs x

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Logarithmic regression2
en: Logarithmic regression
fr: Régression logarithmique

en: Order:
fr: Ordre :

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Polynomial regression2
en: Polynomial regression
fr: Régression polynomiale

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Power regression2
en: Power regression
fr: Régression puissance

en: Regression curve : linear
fr: Courbe de régression : linéaire

en: Linear regression curves
fr: Courbes de régression linéaires

en: Linear regression curve engine
fr: Moteur de courbes de régression linéaire

en: Exponential regression curve engine
fr: Moteur de courbe de régression exponentielle

en: Power regression curve engine
fr: Moteur de courbes de régression puissance

en: Logarithmic regression curve engine
fr: Moteur de courbe de régression logarithmique

en: Polynomial regression curve engine
fr: Moteur de courbe de régression exponentielle

en: Linear regression curves types
fr: Types de courbes de régressions linéaires

en: Linear regression curve
fr: Courbe de régression linéaire

en: Polynomial
fr: Polynôme

en: Polynomial regression curve
fr: Courbe de régression polynomiale

en: Exponential
fr: Exponentielle

en: Exponential regression curve
fr: Courbe de régression exponentielle

en: Power
fr: Puissance

en: Power regression curve
fr: Courbe de régression puissance

en: Logarithmic
fr: Logarithmique

en: Logarithmic regression curve
fr: Courbe de régression logarithmique

note: xgettext : the base for how to name logarithmic fits * eg The 2nd fit for a series will be called * 	Log fit2
en: Log fit
fr: Ajustement logarithmique

en: Regression curve : logfit
fr: Courbe de régression : ajustement logarithmique

en: Logarithmic fitting curves
fr: Courbes d'ajustement logarithmique

en: Logarithmic fitting curve engine
fr: Moteur de courbe d'ajustement logarithmique

en: Logarithmic fitting curves types
fr: Types de courbes d'ajustement logarithmique

en: Log Fit (y=a+b*ln(sign*(x-c)))
fr: Ajustement logarithmique (y=a+b*ln(sign*(x-c)))

en: Logarithmic fitting curve
fr: Courbe d'ajustement logarithmique

en: Number of interpolation steps
fr: Nombre de paliers d'interpolation

note: xgettext : the base for how to name exponentially smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Exponentially smoothed curve2
en: Exponentially smoothed curve
fr: Courbe avec lissage exponentiel

en: Steps
fr: Paliers

en: _Period:
fr: _Période :

en: _Steps:
fr: _Paliers :

en: Number of values from which to calculate an average
fr: Nombre de valeurs à partir desquelles calculer une moyenne

en: Whether to average x values as well or use the last one
fr: Définit si on moyenne x valeurs ou si on utilise uniquement la dernière

note: xgettext : the base for how to name moving averge smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Moving average2
en: Moving average
fr: Moyenne mobile

en: Number of averaged values
fr: Nombre de valeurs servant au calcul de la moyenne

en: Average X
fr: Moyenne de X

en: Use averaged x values
fr: Utiliser la moyenne sur x valeurs

en: _Span:
fr: E_spacement :

en: _Use averaged abscissa
fr: _Utiliser une abscisse moyenne

en: Charting : Trends and Curves
fr: Graphe : tendances et courbes

en: Smoothed curves
fr: Courbes lissées

en: Moving average smoothing engine
fr: Moteur de lissage moyenne mobile

en: exponential smoothing engine
fr: Moteur de lissage exponentiel

en: Smoothed curves types
fr: Types de courbes lissées

en: Moving average smoothed curve
fr: Courbe lissée en moyenne mobile
