gnumeric 1.3.9x - en to it translation catalogue (764 entries)

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
it: Il salvataggio sopra vecchi file di questo tipo è disabilitato per sicurezza.

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
it: È possibile disattivare questa caratteristica di sicurezza editando il file plugin.xml appropriato.

en: Objects
it: Oggetti

en: Loading plugin '%s' that contains the object '%s'
it: Caricamento del plugin «%s» che contiene l'oggetto «%s»

en: Couldn't read plugin info from file.
it: Impossibile leggere informazione plugin dal file.

en: Unknown name
it: Nome sconosciuto

en: Unsupported loader type "%s".
it: Tipo di caricatore «%s» non supportato.

en: Error while preparing loader "%s".
it: Errore durante la preparazione del caricatore «%s».

en: Error while reading service #%d info.
it: Errore durante la lettura informazione servizio #%d.

en: Can't read plugin info file ("%s").
it: Impossibile leggere il file informazioni del plugin (%s).

en: File "%s" is not valid plugin info file.
it: Il file «%s» non è un file di informazioni plugin valido.

en: Unknown plugin name.
it: Nome di plugin sconosciuto.

en: Plugin has no id.
it: Il plugin non ha id.

en: Error initializing plugin loader ("%s").
it: Errore nell'inizializzare il caricatore di plugin («%s»).

en: Detected cyclic plugin dependencies.
it: Rilevate dipendenze cicliche del plugin.

en: Error while activating plugin dependencies.
it: Errore durante l'attivazione delle dipendenze del plugin.

en: Error while activating plugin service #%d.
it: Errore durante l'attivazione del servizio di plugin #%d.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
it: Errore durante la disattivazione del servizio di plugin #%d.

en: Cannot load plugin loader.
it: Impossibile caricare il caricatore di plugin.

en: Error while loading plugin dependencies.
it: Errore durante il caricamento delle dipendenze del plugin.

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
it: Impossibile attivare il plugin «%s» (ID: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
it: Impossibile disattivare il plugin «%s» (ID: %s).

en: Errors while reading info about available plugins.
it: Errore durante la lettura delle informazioni sui plugin disponibili.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
it: Errore durante la disattivazione dei plugin che non sono più su disco.

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart this program now.
it: I seguenti plugin non sono più su disco, ma sono ancora attivi:
    %s.
    Si dovrebbe riavviare questo programma adesso.

en: Errors while activating plugins.
it: Errore dutante l'applicazione dei plugin.

en: Errors while initializing plugin system.
it: Errore durante l'inizializzazione del sistema di plugin

en: Loader has no set_attributes method.
it: Il caricatore non alcun metodo "set_attribute".

en: Loader has no load_base method.
it: Il caricatore non ha alcun metodo "load_base".

en: Module file name not given.
it: Nome del file modulo non fornito.

en: Module "%s" has an inconsistent dependency list.
it: Il modulo «%s» presenta un elenco di dipendenze inconsistente.

en: Module "%s" depends on an invalid null dependency.
it: Il modulo «%s» dipende da una dipendenza nulla non valida.

en: Module "%s" depends on an unknown dependency '%s'.
it: Il modulo «%s» dipenda da una dipendenza «%s» sconosciuta.

en: Module "%s" was built with version %s of %s, but this executable supplied version %s.
it: Il modulo «%s» è stato compilato con la versione %s di %s, ma questo eseguibile fornisce la versione %s.

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
it: Il caricamento dinamico dei moduli non è supportato su questo sistema.

en: Unable to open module file "%s".
it: Impossibile aprire il file modulo «%s».

en: Module "%s" doesn't contain ("go_plugin_header" symbol).
it: Il modulo «%s» non contiene ("go_plugin_header" simbolo).

en: Module "%s" has an invalid magic number.
it: Il modulo «%s» ha un numero magico non valido.

en: Unable to close module file "%s".
it: Impossibile chiudere il file del modulo «%s».

en: Module file "%s" has invalid format.
it: Formato non valido nel file modulo «%s».

en: File doesn't contain "%s" function.
it: Il file non contiene la funzione «%s».

en: Module doesn't contain "%s" function.
it: Il modulo non contien la funzione «%s».

en: Error while loading plugin service.
it: Errore durante il caricamento del servizio di plugin.

en: Initializing function inside plugin returned error.
it: Inizializzazione di funzione all'interno del plugin ha ritornato un errore.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
it: Pulizia di funzione all'interno del plugin ha ritornato un errore.

en: General
it: Generale

en: File opener has no description
it: Il file opener non ha descrizione

en: Error while reading file.
it: Errore durante la lettura del file.

en: File saver has no description
it: Il file saver non ha descrizione

en: Error while loading plugin for saving.
it: Errore durante il caricamento del plugin per il salvataggio.

en: Failed to load plugin for saving
it: Caricamento del plugin per il salvataggio fallito

en: Plugin loader
it: Caricatore plugin

en: GObject loader
it: Caricatore GObject

en: No "type" attribute on "service" element.
it: Nessun attributo «type» nell'elemento «service».

en: Unknown service type: %s.
it: Tipo di servizio sconosciuto: %s.

en: Error reading service information.
it: Errore nella lettura delle informazioni del servizio.

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
it: È necessario caricare il servizio prima di attivarlo (è impostato PLUGIN_ALWAYS_LOAD), ma il caricamento è fallito.

en: x
it: ×

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

note: Note to translators: the following is a format string for a pair of coordinates
en: (%s,%s)
it: (%s;%s)

note: default Cheat and assign a name here, graphs will not have parents until we * support graphs in graphs
en: Graph
it: Grafico

en: Style
it: Stile

en: Text
it: Testo

en: Discrete
it: Discreta

en: Discrete mapping
it: Mappatura discreta

en: Linear
it: Lineare

en: Linear mapping
it: Mappatura lineare

en: Log
it: Logaritmico

en: Logarithm mapping
it: Mappatura logaritmica

en: M_inimum
it: M_inimo

en: M_aximum
it: M_assimo

en: Categories between _ticks
it: Categorie tra le tacc_he

en: Categories between _labels
it: Categorie tra le _etichette

en: Ma_jor ticks
it: Tacche p_rincipali

en: Mi_nor ticks
it: Tacche _secondarie

en: Scale
it: Scala

en: Format
it: Formato

en: MajorGrid
it: GrigliaPrincipale

en: MinorGrid
it: GrigliaSecondaria

en: AxisLine
it: LineaAssi

en: Label
it: Etichetta

note: An MS Excel-ish theme
en: Default
it: Predefinito

en: Name
it: Nome

en: _Outside
it: All'_esterno

en: _Inside
it: All'intern_o

en: _Show Labels
it: Mo_strare etichette

en: Position
it: Posizione

en: _Low
it: In _basso

en: _High
it: In a_lto

en: _Cross
it: _Incrociato

en: pts
it: punti

en: O_utside
it: All'e_sterno

en: I_nside
it: All'i_nterno

en: Automatic
it: Automatico

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Invert axis
it: Assi in_vertiti

en: degrees
it: gradi

en: Plot area
it: Area tracciato

en: X-Axis
it: Asse-X

en: Y-Axis
it: Asse-Y

en: Z-Axis
it: Asse-Z

en: Circular-Axis
it: Asse-circolare

en: Radial-Axis
it: Asse-radiale

en: Pseudo-3D-Axis
it: Asse-pseudo-3D

en: Plot
it: Tracciato

en: Title
it: Titolo

en: Legend
it: Legenda

en: None
it: Nessuno

en: Dis_play:
it: _Mostra:

en: _Width:
it: Lar_ghezza:

en: _Line width:
it: _Larghezza della linea:

en: Colo_r:
it: Colo_re:

en: Values
it: Valori

en: Chart
it: Diagramma

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
it: Passo 1 di 2 - Selezione tipo diagramma

en: Step 2 of 2: Customize Chart
it: Passo 2 di 2 - Personalizzazione diagramma

en: Customize Chart
it: Personalizzazione diagramma

en: _Insert
it: I_nserisci

en: _Plot Type
it: Tipo di _tracciato

en: _Text:
it: Te_sto:

en: Details
it: Dettagli

en: Regression Equation
it: Equazione di regressione

en: Fill
it: Riempi

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Center
it: Centra

en: Alignment
it: Allineamento

en: _Position:
it: _Posizione:

en: _Alignment:
it: _Alliniamento:

en: Anchor:
it: Ancora:

en: _Height:
it: _Altezza:

en: X axis:
it: Asse x:

en: Y axis:
it: Asse y:

en: Z axis:
it: Asse z:

en: Circular axis:
it: Asse circolare:

en: Radial axis:
it: Asse radiale:

en: Pseudo 3D axis:
it: Asse pseudo-3D:

en: Axes
it: Assi

en: Series
it: Serie

en: Plot group
it: Gruppo di tracciati

en: Name of plot group if any
it: Nome del gruppo di tracciati se presente

en: Plot Engine
it: Motore tracciati

en: Plot Type
it: Tipo tracciato

en: Regression Curve Engine
it: Motore curva di regressione

en: Regression Curve Type
it: Tipo di curva di regressione

en: Skip invalid data
it: Omettere dati non validi

en: Low bound:
it: Limite superiore:

en: High bound:
it: Limite superiore:

en: Display _equation
it: Mostrare l'_equazione

en: Index:
it: Indice:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Data
it: Dati

en: Point
it: Punto

en: Regression curve
it: Curva di regressione

en: Properties
it: Proprietà

en: Case Sensitive
it: Distinzione MAIUSCOLE/minuscole

en: Arabic
it: Arabo

en: Baltic
it: Baltico

en: Central European
it: Centro europeo

en: Chinese
it: Cinese

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Indian
it: Indiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Turkish
it: Turco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Western
it: Occidentale

en: Other
it: Altro

en: Arabic (IBM-864)
it: Arabo (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
it: Arabo (ISO-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
it: Arabo (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
it: Arabo (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
it: Arabo (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-12-56)

en: Armenian (ARMSCII-8)
it: Armeno (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
it: Baltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
it: Baltico (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
it: Centro europeo (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Centro europeo (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
it: Centro europeo (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
it: Centro europeo (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
it: Cinese semplificato (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
it: Cinese semplificato (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
it: Cinese semplificato (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
it: Cinese semplificato (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
it: Cinese tradizionale (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
it: Croato (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
it: Cirillico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
it: Cirillico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
it: Cirillico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
it: Russo (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
it: Ucraino (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
it: Ucraino (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
it: Inglese (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
it: Georgiano (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
it: Greco (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
it: Greco (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
it: Ebraico (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
it: Ebraico (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
it: Ebreo (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
it: Indi (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
it: Islandese (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
it: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
it: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
it: Coreano (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
it: Rumeno (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
it: Rumeno (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
it: Sud europeo (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
it: Tailandese (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
it: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
it: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
it: Turco (Windows-1254)

en: Unicode (UTF-8)
it: Unicode (UTF-8

en: User Defined
it: Definito dall'utente

en: Vietnamese (TCVN)
it: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
it: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
it: Vietnamita (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico visuale (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
it: Occidentale (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
it: Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
it: Occidentale (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
it: Occidentale (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
it: Occidentale (Windows-1252)

en: Locale:
it: Localizzazione:

en: Conversion Direction
it: Direzione di conversione

en: This value determines which iconv test to perform.
it: Questo valore determina quale test iconv eseguire.

note: xgettext: See https://bugzilla.gnome.org/attachment.cgi?id=222905
en: black
it: nero

en: light brown
it: marrone chiaro

en: brown gold
it: marrone dorato

en: dark green #2
it: verde scuro n.2

en: dark blue
it: blu scuro

en: purple #2
it: viola n.2

en: very dark gray
it: grigio molto scuro

en: dark red
it: rosso scuro

en: red-orange
it: rosso arancio

en: gold
it: oro

en: dark green
it: verde scuro

en: dull blue
it: blu spento

en: blue
it: blu

en: dull purple
it: viola spento

en: dark gray
it: grigio scuro

en: red
it: rosso

en: orange
it: arancione

en: lime
it: limone

en: dull green
it: verde spento

en: dull blue #2
it: verde spento n.2

en: sky blue #2
it: blu cielo n.2

en: purple
it: viola

en: gray
it: grigio

en: bright orange
it: arancione vivace

en: yellow
it: giallo

en: green
it: verde

en: cyan
it: ciano

en: bright blue
it: blue spento

en: red purple
it: rosso porpora

en: light gray
it: grigio chiaro

en: pink
it: rosa

en: light orange
it: arancione chiaro

en: light yellow
it: giallo chiaro

en: light green
it: verde chiaro

en: light cyan
it: ciano chiaro

en: light blue
it: blu chiaro

en: light purple
it: viola chiaro

en: white
it: bianco

note: Disable these for now, they are mostly repeats
en: purplish blue
it: blu porpora

en: dark purple
it: viola scuro

en: sky blue
it: blu cielo

en: custom
it: personalizzato

en: Add tearoffs to menus
it: Aggiungi staccatori ai menù

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
it: Indica se i menù a comparsa presentino una voce di menù staccatore

en: Unable to open file '%s'
it: Impossibile aprire il file «%s»

en: %d x %d
it: %d × %d

en: All Files
it: Tutti i file

en: Images
it: Immagini

en: Select an Image
it: Selezionare un'immagine

en: Save as
it: Salva come

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
it: L'estensione fornita per il file non corrisponde col tipo di file scelto. Usare comunque questo nome?

en: %s
    is a directory name
it: %s
    è un nome di directory

en: You do not have permission to save to
    %s
it: Permessi non sufficienti per salvare in
    %s

en: A file called <i>%s</i> already exists in %s.
    
    Do you want to save over it?
it: Un file di nome <i>%s</i> esiste già in %s?
    
    Sovrascriverlo?

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Normal
it: Normale

en: Font:
it: Tipo di carattere:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Number
it: Numero

en: Currency
it: Valuta

en: Accounting
it: Contabilità

en: Date
it: Data

en: Time
it: Ora

en: Percentage
it: Percentuale

en: Fraction
it: Frazione

en: Scientific
it: Scientifico

en: Special
it: Speciale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Negative Number Format
it: Formato numeri negativi

en: Number Formats
it: Formato numerico

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Ca_tegories:
it: Ca_tegorie:

en: Select an appropriate format automatically.
it: Seleziona automaticamente il formato appropriato.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
it: Mostra valori numerici con un numero fissato di cifre decimali.

en: Display currency amounts.
it: Mostra importi monetari.

en: Display amounts in traditional accounting styles.
it: Mostra importi negli stili tradizionali di contabilità.

en: Display dates and optionally times of day.
it: Mostra date ed opzionalmente ore del giorno.

en: Display times of day.
it: Mostra ore del giorno.

en: Display values as closest fractional approximation.
it: Sostra valori come approssimazione frazionaria più prossima.

en: Display values with power-of-ten scaling.
it: Mostra valori scalando in potenze di dieci.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
it: Mostra ed inserisce valori come stringhe senza alcuna interpretazione.

en: Specify an XL-style format directly
it: Specifica direttamente un formato in stile XL

en: Display values as percentages.
it: Mostra valori come percentuali.

en: Deci_mal places:
it: Cifre deci_mali:

en: Negative number _format:
it: _Formato numeri negativi:

en: _Format:
it: _Formato:

en: S_ymbol:
it: S_imbolo:

en: Format c_ode:
it: Co_dice formato:

en: Western Europe
it: Europa occidentale

en: Eastern Europe
it: Europa orientale

en: North America
it: Nord America

en: South & Central America
it: Sud e Centro America

note: * The format here is "Country/Language (locale)" or just * "Country (locale)" when there is only one choice or one * very dominant language. * * Note: lots of people get very emotional over this.  Please * err on the safe side, if any.
en: United States/English (C)
it: Stati Uniti/Inglese (C)

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
it: Sud Africa/Afrikaans (af_ZA)

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
it: Etiopia/Aramaico (am_ET)

en: United Arab Emirates (ar_AE)
it: Emirati Arabi Uniti (ar_AE)

en: Egypt (ar_EG)
it: Egitto (ar_EG)

en: India/Arabic (ar_IN)
it: India/Arabo (ar_IN)

en: Jordan (ar_JO)
it: Giordania (ar_JO)

en: Lebanon (ar_LB)
it: Libano (ar_LB)

en: Libya (ar_LY)
it: Libia (ar_LY)

en: Morocco (ar_MA)
it: Marocco (ar_MA)

en: Saudi Arabia (ar_SA)
it: Arabia Saudita (ar_SA)

en: Syria (ar_SY)
it: Siria (ar_SY)

en: France/Breton (br_FR)
it: Francia/Bretone (br_FR)

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
it: Bosnia ed Erzegovina (bs_BA)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
it: Spagna/Catalano (ca_ES)

en: Czech Republic (cs_CZ)
it: Repubblica Ceca (cs_CZ)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
it: Gran Bretagna/Gallese (cy_GB)

en: Denmark (da_DK)
it: Danimarca (da_DK)

en: Belgium/German (de_BE)
it: Belgio/Tedesco (de_BE)

en: Switzerland/German (de_CH)
it: Svizzera/Tedesco (de_CH)

en: Germany (de_DE)
it: Germania (de_DE)

en: Luxembourg/German (de_LU)
it: Lussemburgo/Tedesco (de_LU)

en: Greece (el_GR)
it: Grecia (el_GR)

en: Canada/English (en_CA)
it: Canada/Inglese (en_CA)

en: Great Britain (en_GB)
it: Gran Bretagna (en_GB)

en: Hong Kong/English (en_HK)
it: Hong Kong/Inglese (en_HK)

en: Ireland (en_IE)
it: Irlanda (en_IE)

en: India/English (en_IN)
it: India/Inglese (en_IN)

en: New Zealand (en_NZ)
it: Nuova Zelanda (en_NZ)

en: Philippines (en_PH)
it: Filippine (en_PH)

en: Singapore/English (en_SG)
it: Singapore/Inglese (en_SG)

en: United States/English (en_US)
it: Stati Uniti/Inglese (en_US)

en: South Africa/English (en_ZA)
it: Sud Africa/Inglese (en_ZA)

en: Chile (es_CL)
it: Cile (es_CL)

en: Dominican Republic (es_DO)
it: Repubblica Dominicana (es_DO)

en: Spain (es_ES)
it: Spagna (es_ES)

en: Mexico (es_MX)
it: Messico (es_HN)

en: Peru (es_PE)
it: Perù (es_PE)

en: Puerto Rico (es_PR)
it: Porto Rico (es_PR)

en: United States/Spanish (es_US)
it: Stati Uniti/Spagnolo (es_US)

en: Spain/Basque (eu_ES)
it: Spagna/Basco (eu_ES)

en: Finland/Finnish (fi_FI)
it: Finlandia/Finlandese (fi_FI)

en: Faroe Islands (fo_FO)
it: Isole Faroe (fo_FO)

en: Belgium/French (fr_BE)
it: Belgio/Francese (fr_BE)

en: Canada/French (fr_CA)
it: Canada/Francese (fr_CA)

en: Switzerland/French (fr_CH)
it: Svizzera/Francese (fr_CH)

en: France (fr_FR)
it: Francia (fr_FR)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
it: Irlanda/Gaelico (ga_IE)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
it: Gran Bretagna/Gaelico scozzese (gd_GB)

en: Spain/Galician (gl_ES)
it: Spagna/Galiziano (gl_ES)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
it: Gran Bretagna/Gaelico Manx (gv_GB)

en: Croatia (hr_HR)
it: Croazia (hr_HR)

en: Hungary (hu_HU)
it: Ungheria (hu_HU)

en: Indonesia (id_ID)
it: Indonesia (id_IS)

en: Iceland (is_IS)
it: Islanda (is_IS)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
it: Svizzera/Italiano (it_CH)

en: Italy (it_IT)
it: Italia (it_IT)

en: Japan (ja_JP)
it: Giappone (ja_JP)

en: Greenland (kl_GL)
it: Groenlandia (kl_GL)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
it: Gran Bretagna/Cornico (kw_GB)

en: Lithuania (lt_LT)
it: Lituania (lt_LT)

en: Latvia (lv_LV)
it: Lettonia (lv_LV)

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
it: Nuova Zelanda/Maori (mi_NZ)

en: Malaysia (ms_MY)
it: Malesia (ms_MY)

en: Malta (mt_MT)
it: Malta (mt_MT

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
it: Belgio/Fiammingo (nl_BE)

en: The Netherlands (nl_NL)
it: Paesi Bassi (nl_NL)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
it: Norvegia/Nynorsk (nn_NO)

en: France/Occitan (oc_FR)
it: Francia/Occitano (oc_FR)

en: Poland (pl_PL)
it: Polonia (pl_PL)

en: Brazil (pt_BR)
it: Brasile (pt_BR)

en: Portugal (pt_PT)
it: Portogallo (pt_PT)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
it: Ucraina/Russo (ru_UA)

en: Norway/Saami (se_NO)
it: Norvegia/Saami (se_NO)

en: Slovakia (sk_SK)
it: Slovacchia (sk_SK)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
it: Finlandia/Svedese (sv_FI)

en: Sweden (sv_SE)
it: Svezia (sw_SE)

en: Tajikistan (tg_TJ)
it: Tagikistan (tg_TJ)

en: Thailand (th_TH)
it: Thailandia (th_TH)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
it: Etiopia/Tigrino (ti_ET)

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
it: Filippine/Tagalog (tl_PH)

en: Turkey (tr_TR)
it: Turchia (tr_TR)

en: Ukraine (uk_UA)
it: Ucraina (uk_UA)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
it: Belgio/Vallone (wa_BE)

en: United States/Yiddish (yi_US)
it: Stati Uniti/Yiddish (yi_US)

en: China (zh_CN)
it: Cina (zh_CN)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
it: Hong Kong/Cinese (zh_HK)

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
it: Singapore/Cinese (zh_SG)

en: Current Locale:
it: Localizzazione attuale:

en: Menu
it: Menù

en: The menu of options
it: Il menù delle opzioni

en: Orientation
it: Orientamento

en: A_ngle:
it: A_ngolo:

note: The first column has three letter acronyms * for each currency.  They MUST start with '[$' * The second column has the long names of the currencies. 2010/08/12 Updated to match iso 4217
en: United Arab Emirates, Dirhams
it: Emirati arabi uniti, dirham degli EAU

en: Afghanistan, Afghanis
it: Afghanistan, afghani

en: Albania, Leke
it: Albania, lek

en: Armenia, Drams
it: Armenia, dram

en: Angola, Kwanza
it: Angola, kuanza

en: Argentina, Pesos
it: Argentina, peso argentino

en: Australia, Dollars
it: Australia, dollaro australiano

en: Aruba, Guilders
it: Aruba, fiorino arubano

en: Azerbaijan, Manats
it: Azerbaigian, manat azero

en: Barbados, Dollars
it: Barbados, dollaro delle Barbados

en: Bangladesh, Taka
it: Bangladesh, taka

en: Bulgaria, Leva
it: Bulgaria, ev

en: Bahrain, Dinars
it: Bahrein, dinaro del Bahrein

en: Burundi, Francs
it: Burundi, franco burundese

en: Bermuda, Dollars
it: Bermuda, dollaro delle Bermuda

en: Brunei Darussalam, Dollars
it: Brunei Darussalam, dollaro del Brunei

en: Bolivia, Bolivianos
it: Bolivia, boliviano

en: Bahamas, Dollars
it: Bahamas, dollaro delle Bahamas

en: Bhutan, Ngultrum
it: Bhutan, ngultrum

en: Botswana, Pulas
it: Botswana, pula

en: Belarus, Rubles
it: Bielorussia, rublo bielorusso

en: Belize, Dollars
it: Belize, dollaro belizeano

en: Canada, Dollars
it: Canada, dollaro canadere

en: Switzerland, Francs
it: Svizzera, franco svizzero

en: Chile, Pesos
it: Cile, peso cileno

en: China, Yuan Renminbi
it: Cina, yuan renminbi

en: Colombia, Pesos
it: Colombia, peso colombiano

en: Cuba, Pesos
it: Cuba, peso cubano

en: Djibouti, Francs
it: Gibuti, franco gibutiano

en: Denmark, Kroner
it: Danimarca, corona danese

en: Egypt, Pounds
it: Egitto, sterlina egiziana

en: Eritrea, Nakfa
it: Eritrea, nafka

en: Ethiopia, Birr
it: Etiopia, birr etiopico

en: Fiji, Dollars
it: Figi, dollaro figiano

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
it: Isole Falkland (Malvine), sterlina delle Falkland

en: Georgia, Lari
it: Georgia, lari

en: Ghana, Cedis
it: Ghana, cedi

en: Gibraltar, Pounds
it: Gibilterra, sterlina di Gibilterra

en: Gambia, Dalasi
it: Gambia, dalasi

en: Guinea, Francs
it: Guinea, franco guineano

en: Guatemala, Quetzales
it: Guatemala, quetzal

en: Guyana, Dollars
it: Guyana, dollaro guianese

en: Hong Kong, Dollars
it: Hong Kong, dollaro di Hong Kong

en: Honduras, Lempiras
it: Honduras, lempira

en: Croatia, Kuna
it: Croazia, kuna

en: Haiti, Gourdes
it: Haiti, gourde

en: Hungary, Forint
it: Ungheria, forint

en: Indonesia, Rupiahs
it: Indonesia, rupia indonesiana

en: India, Rupees
it: India, rupia indiana

en: Iraq, Dinars
it: Iraq, dinaro iracheno

en: Iran, Rials
it: Iran, rial iraniano

en: Jamaica, Dollars
it: Giamaica, dollaro giamaicano

en: Jordan, Dinars
it: Giordania, dinaro giordano

en: Japan, Yen
it: Giappone, yen

en: Kenya, Shillings
it: Kenya, scellino keniota

en: Kyrgyzstan, Soms
it: Kirghizistan, som

en: Cambodia, Riels
it: Cambogia, riel

en: Comoros, Francs
it: Comore, franco comoriano

en: Korea (North), Won
it: Corea del Nord, won nordcoreano

en: Kuwait, Dinars
it: Kuwait, dinaro kuwaitiano

en: Laos, Kips
it: Laos, kip

en: Lebanon, Pounds
it: Libano, sterlina libanese

en: Sri Lanka, Rupees
it: Sri Lanka, rupia singalese

en: Liberia, Dollars
it: Liberia, dollaro liberiano

en: Lithuania, Litai
it: Lituania, lita

en: Latvia, Lati
it: Lettonia, lat

en: Libya, Dinars
it: Libia, dinaro libico

en: Morocco, Dirhams
it: Marocco, dirham marocchino

en: Moldova, Lei
it: Moldavia, leu moldavo

en: Macedonia, Denars
it: Macedonia, dinaro macedone

en: Myanmar (Burma), Kyats
it: Myanmar (Birmania), kyat

en: Mongolia, Tugriks
it: Mongolia, tughrik

en: Mauritania, Ouguiyas
it: Mauritania, ouguiya

en: Mauritius, Rupees
it: Mauritius, rupia mauriziana

en: Malawi, Kwachas
it: Malawi, kwacha malawiano

en: Mexico, Pesos
it: Messico, peso messicano

en: Malaysia, Ringgits
it: Malesia, ringgit

en: Mozambique, Meticais
it: Mozambico, metical

en: Nigeria, Nairas
it: Nigeria, naira

en: Nicaragua, Gold Cordobas
it: Nicaragua, córdoba

en: Oman, Rials
it: Oman, rial omani

en: Panama, Balboa
it: Panama, balboa

en: Papua New Guinea, Kina
it: Papua Nuova Guinea, kina

en: Philippines, Pesos
it: Filippine, peso filippino

en: Pakistan, Rupees
it: Pakistan, rupia pakistana

en: Poland, Zlotys
it: Polonia, zloty

en: Paraguay, Guarani
it: Paraguay, guaranì

en: Qatar, Rials
it: Qatar, rial qatariano

en: Russia, Rubles
it: Russia, rublo

en: Rwanda, Rwanda Francs
it: Ruanda, franco ruandese

en: Solomon Islands, Dollars
it: Isole Salomone, dollaro delle Salomone

en: Seychelles, Rupees
it: Seicelle, rupia seicellese

en: Sweden, Kronor
it: Svezia, corona svedere

en: Singapore, Dollars
it: Singapore, dollaro di singapore

en: Somalia, Shillings
it: Somalia, scellino somalo

en: El Salvador, Colones
it: El Salvador, colon salvadoregno

en: Syria, Pounds
it: Siria, sterlina siriana

en: Swaziland, Emalangeni
it: Swaziland, lilageni

en: Thailand, Baht
it: Thailandia, bath

en: Turkmenistan, Manats
it: Turkmenistan, manat turkmeno

en: Tunisia, Dinars
it: Tunisia, dinaro tunisino

en: Turkey, Liras
it: Turchia, lira turca

en: Trinidad and Tobago, Dollars
it: Trinidad e Tobago, dollaro di Trinidad e Tobago

en: Taiwan, New Dollars
it: Taiwan, nuovo dollaro

en: Tanzania, Shillings
it: Tanzania, scellino tanzaniano

en: Ukraine, Hryvnia
it: Ucraina, grivna

en: Uganda, Shillings
it: Uganda, scellino ugandese

en: United States of America, Dollars
it: USA, dollaro

en: Uruguay, Pesos
it: Uruguay, peso uruguaiano

en: Uzbekistan, Sums
it: Uzbekistan, sum uzbeko

en: Viet Nam, Dong
it: Vietnam, dong

en: Vanuatu, Vatu
it: Vanatu, vatu

en: Samoa, Tala
it: Samoa, tala

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
it: Communaute Financiere Africaine BEAC, franco

en: Silver, Ounces
it: Argento, Once

en: Gold, Ounces
it: Oro, Once

en: East Caribbean Dollars
it: Dollaro dei Caraibi orientali

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
it: Communaute Financiere Africaine BCEAO, franco

en: Palladium, Ounces
it: Palladio, once

en: Yemen, Rials
it: Yemen, rial yemenita

en: Lesotho, Maloti
it: Lesotho, loti

en: Namibia, Dollars
it: Namibia, dollaro namibiano

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
it: Zimbabwe, dollaro zimbabwano

en: Black
it: Nero

en: Blue
it: Blu

en: Cyan
it: Ciano

en: Green
it: Verde

en: Red
it: Rosso

en: White
it: Bianco

en: Yellow
it: Giallo

en: none
it: nessuno

en: Solid
it: Pieno

en: Dot
it: Punto

en: Dash dot
it: Tratto punto

en: Dash dot dot
it: Tratto punto punto

en: Dash
it: Tratto

en: TRUE
it: VERO

en: FALSE
it: FALSO

en: square
it: quadrato

en: diamond
it: diamante

en: triangle down
it: triangolo giu

en: triangle up
it: triangolo su

en: triangle right
it: triangolo destra

en: triangle left
it: triangolo sinistra

en: circle
it: cerchio

en: cross
it: croce

en: asterisk
it: asterisco

en: bar
it: barra

en: half bar
it: mezza barra

en: butterfly
it: farfalla

en: hourglass
it: clessidra

en: Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali

en: Vertical Stripe
it: Bande verticali

en: Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse

en: Diagonal Stripe
it: Bande diagonali

en: Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali

en: Thick Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali spesse

en: Thin Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali sottili

en: Thin Vertical Stripe
it: Bande verticali sottili

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse sottili

en: Thin Diagonal Stripe
it: Bande diagonali sottili

en: Thin Horizontal Crosshatch
it: Croci orizzontali sottili

en: Thin Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali sottili

en: Foreground Solid
it: Primo piano pieno

en: Small Circles
it: Cerchi piccoli

note: Applix
en: Semi Circles
it: Semicerchi

note: Applix
en: Thatch
it: Intrecciato

note: Applix small thatch
en: Large Circles
it: Cerchi grandi

en: Bricks
it: Mattoncini

en: Co_lor:
it: Co_lore:

en: Si_ze:
it: Dimen_sione:

en: Sha_pe:
it: _Figura:

en: St_yle:
it: S_tile:

en: _Size:
it: D_imensione:

en: _Direction:
it: Dire_zione:

en: _Pattern:
it: _Motivo:

en: _Foreground:
it: Pri_mo piano:

en: _Background:
it: S_fondo:

en: _Fit:
it: A_datta:

en: _Select...
it: _Seleziona...

en: Line
it: Linea

en: Pattern not found.
it: Pattern non trovato.

en: Invalid pattern.
it: Pattern non valido.

en: Invalid character class name.
it: Nome di classe carattere non valido.

en: Unmatched left bracket.
it: Parentesi sinistra non corrispondente.

en: Parenthesis imbalance.
it: Parentesi sbilanciate.

en: Unmatched \{.
it: \{ senza corrispondenza.

en: Invalid contents of \{\}.
it: Contenuto di \{\} non valido.

en: Invalid range end.
it: Fine intervallo non valido.

en: Out of memory.
it: Memoria esaurita.

en: Invalid repetition operator.
it: Operatore di ripetizione non valido.

en: Premature end of pattern.
it: Termine del pattern premetura.

en: Pattern is too big.
it: Il pattern è troppo grande

en: Unmatched ) or \)
it: ) o \) senza corrispondenza

en: Search string must not be empty.
it: La stringa da cercare non puù essere vuota.

en: Invalid search pattern (%s)
it: Modello di ricerca non valido (%s)

en: Invalid $-specification in replacement.
it: $-specification non valida nell sostituzione.

en: Invalid trailing backslash in replacement.
it: trailing backslash non valido nella sostituzione.

en: Search Text
it: Testo ricerca

en: The text to search for
it: Il testo da cercare

en: Replacement Text
it: Testo sostituzione

en: The text to replace with
it: Il testo con cui sostuire

en: Is Regular Expression
it: È espressione regolare

en: Is the search text a regular expression.
it: Il testo da cercare è una espressione regolare.

en: Ignore Case
it: Ignora MAIUSCOLE/minuscole

en: Ignore the case of letters.
it: Ignora la distinzione MAIUSCOLE/minuscole delle lettere.

en: Preserve Case
it: Preserve MAIUSCOLE/minuscole

en: Preserve the case of letters.
it: Preserva la distinzione tra maiuscole e minuscole nelle lettere.

en: Match Words
it: Corrispondenza sulla parola

en: Match whole words only.
it: Corrispondenza solo su parole intere.

en: Labels
it: Etichette

en: Error bars
it: Barre d'errore

en: Lines
it: Linee

note: xgettext : the base for how to name bar/col plot objects * eg The 2nd bar/col plot in a chart will be called * 	PlotBarCol2
en: PlotBarCol
it: TracciatoBarraColon

en: O_verlap:
it: So_vrapposizione:

note: xgettext : the base for how to name bar/col plot objects * eg The 2nd line plot in a chart will be called * 	PlotLine2
en: PlotLine
it: TracciatoLinea

note: xgettext : the base for how to name bar/col plot objects * eg The 2nd line plot in a chart will be called * 	PlotArea2
en: PlotArea
it: TracciatoArea

en: Bar
it: Barra

en: Column
it: Colonna

en: Unmarked Lines
it: Linee senza indicatori

en: Unmarked Stacked Lines
it: Linee in pila senza indicatori

en: Unmarked Percentage Lines
it: Linee percentuali senza indicatori

en: Stacked Lines
it: Linee in pila

en: Percentage Lines
it: Linee percentuali

en: Areas
it: Aree

en: Area plot.
it: Tracciato area.

en: Stacked Areas
it: Aree in pila

en: Stacked area plot.
it: Tracciato area in pila.

en: Percentage Areas
it: Aree percentuali

en: Percentage area plot.
it: Tracciato area percentuale.

en: Adjacent Bars
it: Barre adiacenti

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
it: Barre orizzontali adiacenti raggruppate per categorie principali e secondarie.

en: Stacked Bars
it: Barre in pila

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
it: Categorie secondarie in pila su barre orizzontali raggruppate per categoria principale.

en: Percentage Bars
it: Barre percentuali

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
it: Categorie secondarie in pila come percentuali del totale delle secondarie, su barre orizzontali, raggrupate per categoria principale.

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent Columns
it: Colonne adiacenti

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
it: Colonne verticali adiacenti raggruppate per categorie principali e secondarie.

en: Stacked Columns
it: Colonne in pila

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
it: Categorie secondarie in pila su colonne verticali raggruppate per categoria principale.

en: Percentage Columns
it: Colonne percentuali

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
it: Categorie secondarie in pila come percentuali del totale delle secondarie, su colonne verticali, raggruppate per categoria principale.

en: Charting : Bar/Col/Line/Area
it: Grafici a barra/colonna/linea/area

en: Line, Area, Bar and Column plots
it: Tracciati di tipo linea, area, barra e colonna

en: Line plotting engine
it: Motore tracciati linea

en: Area plotting engine
it: Motore tracciati area

en: Bar/Col plotting engine
it: Motore tracciati barra/colonna

en: Min Max plotting engine
it: Motore tracciati minimo massimo

en: Default 1.5d plot types
it: Tipi predefiniti di tracciati 1.5d

en: PlotPie
it: TracciatoTorta

en: PlotRing
it: TracciatoAnello

en: Slices start _at:
it: Le fe_tte cominciano a:

en: _Slice Separation:
it: _Separazione delle fette:

en: _Vary colors by slice
it: Colori _diversi per fetta

en: _Separation:
it: _Separazione:

en: Cen_ter size:
it: _Dimensione centro:

en: Pie
it: Torta

en: Ring
it: Anello

en: Percentage of each contributor.
it: Percentuale di ogni contributore.

en: Split Pie
it: Torta a fette

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
it: Percentuale di ciascun contributore con fette staccate.

en: Split Ring
it: Anello a fette

en: Charting : Pie/Ring
it: Grafici: torta/anello

en: Pie and Ring plots
it: Tracciati a torta ed anello

en: Ring plotting engine
it: Motore tracciati ad anello

en: Pie plotting engine
it: Motore tracciati a torta

en: Default pie types
it: Tipi di torta predefiniti

note: xgettext : the base for how to name rt plot objects * eg The 2nd rt plot in a chart will be called * 	PlotRT2
en: PlotRadar
it: TracciatoRete

note: xgettext : the base for how to name bar/col plot objects * eg The 2nd line plot in a chart will be called * 	PlotRadarArea2
en: PlotRadarArea
it: TracciatoReteArea

note: xgettext : the base for how to name rt plot objects * eg The 2nd rt plot in a chart will be called * 	PlotPolar2
en: PlotPolar
it: TracciatoPolare

en: Angle
it: Angolo

en: Magnitude
it: Magnitudine

en: Radar
it: Rete

en: Polar
it: Polare

en: Radar plot.
it: Tracciato tipo rete.

en: Dotted Radar
it: Rete a punti

en: Radar plot with dots.
it: Tracciato tipo rete con punti.

en: Area Radar
it: Area rete

en: Area radar plot.
it: Tracciato tipo radar ad area.

en: Polar plot.
it: Tracciato polare.

en: Charting : Polar/Radar
it: Grafici: polare/rete

en: Polar and Radar plots
it: Tracciati polari e rete

en: Radar plotting engine
it: Motore tracciati rete

en: Radar Area plotting engine
it: Motore traciati rete area

en: Polar plotting engine
it: Motore tracciati polari

en: Default radar plot types
it: Tipi predefiniti grafici rete

note: xgettext : the base for how to name contour plot objects
en: PlotContour
it: ContornoTracciato

en: Contour
it: Contorno

en: Surface
it: Superfice

en: Contour plot.
it: Tracciato contorno.

en: Surface charts
it: Grafici superficie

en: Contour plotting engine
it: Motore tracciati contorno

en: Default surface plot types
it: Tipi di tracciati di superfice predefiniti

en: _Size represented by:
it: _Dimensione rappresentatata per;

en: Sur_face
it: Super_fice

en: Dia_meter
it: Dia_metro

en: Show _negative values
it: Mostra valori _negativi

en: _Vary colors by bubble
it: _Varia colori per bolla

en: _Bubbles scaled to
it: _Bolle scalate al

en: % of default size
it: % della dimensione predefinita

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	PlotXY2
en: PlotXY
it: TracciatoXY

en: PlotBubble
it: TracciatoBolla

en: Bubble
it: Bolla

en: X error bars
it: Barre errore X

en: Y error bars
it: Barre errore Y

en: XY Points
it: Punti XY

en: Markers at each point.
it: Segnaposto su ciascun punto.

note: really 3_1
en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
it: Interpolazione lineare tra punti multi-dimensionali, con segnaposto su ciascun punto.

en: XY Lines
it: Linee XY

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
it: Interpolazione lineare tra punti multi dimensionali.

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
it: Punti multi-dimensionali con un cerchi a ciascun punto.

en: Charting : XY/Scatter/Bubble
it: Grafici: XY/Scatter/Bolle

en: 2D plots
it: Tracciati 2D

en: 2D scatter plotting engine
it: Motore tracciati scatter 2D

en: Bubble plotting engine
it: Motore tracciati bolle

en: Stock Scatter plot types
it: Tipi predefiniti tracciati scatter

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Linear regression2
en: Linear regression
it: Regressione lineare

en: Regression curve : linear
it: Curve di regressione: lineare

en: Linear regression curves
it: Curve regressione lineare

en: Linear regression curve engine
it: Motore curva regressione lineare

en: Exponential regression curve engine
it: Motore curva regressione esponenziale

en: Logarithmic regression curve engine
it: Motore curva regressione logaritmica

en: Polynomial regression curve engine
it: Motore curva regressione polinomiale

en: Linear regression curves types
it: Tipi di curve regressione lineare

en: Linear regression curve
it: Curva regressione lineare

en: Polynomial
it: Polinomiale

en: Polynomial regression curve
it: Curva regressione polinomiale

en: Exponential
it: Esponenziale

en: Exponential regression curve
it: Curva regressione esponenziale

en: Logarithmic
it: Logaritmica

en: Logarithmic regression curve
it: Curva regressione logaritmica
