gnumeric 1.3.1 - en to oc translation catalogue (132 entries)

en: Description
oc: Descripcion

en: Extension
oc: Destiblança

en: Overwrite
oc: Remplaçar

en: Objects
oc: Objèctes

en: Type
oc: Tipe

en: Height
oc: Nautor

en: Width
oc: Largor

note: Note to translators: the following is a format string for a pair of coordinates
en: (%s,%s)
oc: (%s;%s)

en: Style
oc: Estil

en: Anchor
oc: Ancora

en: Text
oc: Tèxt

en: Degrees
oc: Grases

en: Scale
oc: Escala

en: Label
oc: Etiqueta

note: An MS Excel-ish theme
en: Default
oc: Defaut

en: Name
oc: Nom

en: Layout
oc: Presentacion

en: Position
oc: Posicion

en: _Type:
oc: _Tipe :

en: _Unit:
oc: _Unitat :

en: degrees
oc: grases

en: Title
oc: Titol

en: Legend
oc: Legenda

en: Horizontal
oc: Orizontal

en: None
oc: Pas cap

en: Both
oc: Los dos

en: _Width:
oc: _Largor :

en: Colo_r:
oc: _Color :

en: Values
oc: Valors

note: builds the default discrete color map
en: Theme
oc: Tèma

en: Chart
oc: Chart (Diagrama)

en: Theme:
oc: Tèma :

en: _Insert
oc: _Inserir

en: _Text:
oc: _Tèxt

en: Details
oc: Detalhs

en: Top
oc: Superior

en: Right
oc: Drecha

en: Bottom
oc: Inferior

en: Left
oc: Esquèrra

en: Fill
oc: Emplenar

en: Start
oc: Aviar

en: End
oc: Fin

en: Center
oc: Centre

en: Alignment
oc: Alinhament

en: _X:
oc: _X :

en: _Y:
oc: _Y :

en: _Height:
oc: _Nautor :

en: Series
oc: Sèria

en: X axis
oc: Ais X

en: Y axis
oc: Ais Y

en: Model
oc: Modèl

en: View
oc: Visualizacion

en: Settings
oc: Paramètres

en: Index
oc: Indèx

en: Data
oc: Donadas

en: Point
oc: Punt

en: Properties
oc: Propietats

en: Move
oc: Desplaçar

en: Arabic
oc: Arab

en: Central European
oc: European central

en: Chinese
oc: Chinés

en: Cyrillic
oc: Cirillic

en: Greek
oc: Grèc

en: Hebrew
oc: Ebrèu

en: Japanese
oc: Japonés

en: Korean
oc: Corean

en: Turkish
oc: Turc

en: Vietnamese
oc: Vietnamés

en: Western
oc: Occidental

en: Other
oc: Autre

en: User Defined
oc: Personalizat

note: xgettext: See https://bugzilla.gnome.org/attachment.cgi?id=222905
en: black
oc: negre

en: blue
oc: blau

en: orange
oc: irange

en: yellow
oc: jaune

en: custom
oc: personalizat

en: Custom color...
oc: Color personalizada...

en: Unable to open file '%s'
oc: Impossible de dobrir lo fichièr '%s'

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Images
oc: Imatges

en: Save as
oc: Enregistrar coma

en: Font
oc: Poliça

en: Font:
oc: Poliça :

en: Size:
oc: Talha :

en: Number
oc: Nombre

en: Date
oc: Data

en: Time
oc: Ora

en: Percentage
oc: Percentatge

en: Fraction
oc: Fraccion

en: Special
oc: Especial

en: Custom
oc: Personalizat

en: Preview:
oc: Ulhada :

en: Ca_tegories:
oc: Ca_tegorias :

en: _Format:
oc: _Format :

en: _File type:
oc: _Mena de fichièr :

en: Export settings
oc: Paramètres d'exportacion

en: Western Europe
oc: Euròpa de l'oèst

en: North America
oc: America del nòrd

en: Spain (es_ES)
oc: Espanha (es_ES)

en: Italy (it_IT)
oc: Italia (it_IT)

en: Menu
oc: Menut

en: Custom...
oc: Personalizat...

en: A_ngle:
oc: A_ngle :

en: Black
oc: Negre

en: Blue
oc: Blau

en: Green
oc: Vèrd

en: Red
oc: Roge

en: White
oc: Blanc

en: Yellow
oc: Rossèl

en: none
oc: pas cap

en: yes
oc: òc

en: no
oc: non

en: Dot
oc: Punt

en: TRUE
oc: VERAI

en: FALSE
oc: FALS

en: Background:
oc: Fons :

en: Co_lor:
oc: Co_lor :

en: Si_ze:
oc: _Talha :

en: _Size:
oc: _Talha :

en: _Pattern:
oc: _Motiu :

en: _Background:
oc: Fons :

en: Line
oc: Linha

en: Labels
oc: Etiquetas

en: Lines
oc: Linhas

en: Area
oc: Zòna

en: Bar
oc: Barra

en: Column
oc: Colomna

en: Areas
oc: Zònas

en: Y
oc: O

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Linear regression2
en: Linear regression
oc: Regression lineara

en: Power
oc: Poténcia

en: Steps
oc: Etapas
