Gnumeric 1.2 - en to el translation catalogue (2030 entries)

en: ID
el: Ταυτότητα

en: The identifier of the opener
el: Το αναγνωριστικό του ανοίγματος

en: Description
el: Περιγραφή

en: The description of the opener
el: Η περιγραφή του ανοίγματος

en: Interactive only
el: Μόνο διαδραστικά

en: TRUE if this opener requires interaction
el: ΑΛΗΘΕΣ αν αυτό το άνοιγμα απαιτεί αλληλεπίδραση

en: The identifier of the saver.
el: Το αναγνωριστικό της αποθήκευσης.

en: MIME type
el: Τύπος MIME

en: The MIME type of the saver.
el: Ο τύπος MIME του αποθηκευτή.

en: Extension
el: Επέκταση

en: The standard file name extension of the saver.
el: Η τυπική επέκταση ονόματος αρχείου του αποθηκευτή.

en: The description of the saver.
el: Η περιγραφή του αποθηκευτή.

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Whether the saver will overwrite files.
el: Εάν ο αποθηκευτής θα αντικαταστήσει αρχεία.

en: TRUE if this saver requires interaction
el: ΑΛΗΘΕΣ αν αυτή η αποθήκευση απαιτεί αλληλεπίδραση

en: Format Level
el: Επίπεδο μορφοποίησης

en: Scope
el: Εμβέλεια

en: How much of a document is saved
el: Πόσο έγγραφο αποθηκεύεται

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
el: Αποθήκευση σε παλιά αρχεία αυτού του τύπου είναι ανενεργή για ασφάλεια.

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτό το γνώρισμα ασφάλειας επεξεργαζόμενοι κατάλληλα το αρχείο plugin.xml.

en: Invalid %s: '%s'
el: Άκυρο %s: '%s'

en: The URI associated with this document.
el: Το συνδεμένο URI με αυτό το έγγραφο.

en: Dirty
el: Τροποποιημένο

en: Whether the document has been changed.
el: Εάν το έγγραφο έχει αλλαχτεί.

en: Dirty Time
el: Χρόνος τροποποίησης

en: When the document was first changed.
el: Πότε το έγγραφο έχει πρωτοαλλαχτεί.

en: Pristine
el: Αρχικό

en: Whether the document is unchanged since it was created.
el: Εάν το έγγραφο είναι αμετάβλητο από τη δημιουργία του.

en: Image
el: Εικόνα

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Loading plugin '%s' that contains the object '%s'
el: Φόρτωση προσθέτου '%s' που περιέχει το αντικείμενο '%s'

en: File contains plugin info with invalid ID (%s), expected %s.
el: Το αρχείο περιέχει πληροφορίες προσθέτου με άκυρη ταυτότητα (%s), αναμενόταν %s.

en: Couldn't read plugin info from file.
el: Αδυναμία ανάγνωσης πληροφοριών προσθέτου από αρχείο.

en: Unknown name
el: Άγνωστο όνομα

en: Unsupported loader type "%s".
el: Ανυποστήρικτος φορτωτής τύπου "%s".

en: Error while preparing loader "%s".
el: Σφάλμα προετοιμασίας φορτωτή "%s".

en: Error while reading service #%d info.
el: Σφάλμα ανάγνωσης υπηρεσίας πληροφοριών #%d.

en: Can't read plugin info file ("%s").
el: Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου πληροφοριών προσθέτου ("%s").

en: File "%s" is not valid plugin info file.
el: Το αρχείο "%s" δεν είναι έγκυρο πρόσθετο αρχείου πληροφοριών.

en: Errors while reading services for plugin with ID="%s".
el: Σφάλματα ανάγνωσης υπηρεσιών για πρόσθετο με ταυτότητα="%s".

en: Plugin ID contains invalid characters (%s).
el: Η ταυτότητα προσθέτου περιέχει άκυρους χαρακτήρες (%s).

en: Unknown plugin name.
el: Άγνωστο όνομα προσθέτου.

en: No loader defined or loader ID invalid for plugin with ID="%s".
el: Χωρίς ορισμένο φορτωτή ή η ταυτότητα φορτωτή είναι άκυρη για πρόσθετο με ταυτότητα="%s".

en: Plugin has no id.
el: Το άρθρωμα δεν έχει ταυτότητα.

en: Error initializing plugin loader ("%s").
el: Σφάλμα αρχικοποίησης φορτωτή προσθέτου ("%s").

en: Detected cyclic plugin dependencies.
el: Ανιχνεύτηκαν κυκλικές εξαρτήσεις προσθέτου.

en: Couldn't activate plugin with ID="%s".
el: Αδυναμία ενεργοποίησης προσθέτου με ταυτότητα="%s".

en: Couldn't find plugin with ID="%s".
el: Αδυναμία εύρεσης προσθέτου με ταυτότητα="%s".

en: Error while activating plugin dependencies.
el: Σφάλμα ενεργοποίησης εξαρτήσεων προσθέτου.

en: Error while activating plugin service #%d.
el: Σφάλμα ενεργοποίησης υπηρεσίας προσθέτου #%d.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
el: Σφάλμα απενεργοποίησης υπηρεσίας προσθέτου #%d.

en: Cannot load plugin loader.
el: Αδυναμία φόρτωσης φορτωτή προσθέτου.

en: Couldn't load plugin with ID="%s".
el: Αδυναμία φόρτωσης προσθέτου με ταυτότητα="%s".

en: Error while loading plugin dependencies.
el: Σφάλμα φόρτωσης εξαρτήσεων προσθέτου.

en: Errors occurred while reading plugin information from file "%s".
el: Συνέβησαν σφάλματα ανάγνωσης πληροφοριών προσθέτου από το αρχείο "%s".

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
el: Αδυναμία ενεργοποίησης προσθέτου "%s" (ID: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
el: Αδυναμία απενεργοποίησης προσθέτου "%s" (ID: %s).

en: Errors while reading info about available plugins.
el: Σφάλματα πληροφοριών ανάγνωσης σχετικές με διαθέσιμα πρόσθετα.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
el: Σφάλματα απενεργοποίησης προσθέτων που δεν είναι πια στον δίσκο.

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart this program now.
el: Τα παρακάτω πρόσθετα δεν είναι πια στον δίσκο, αλλά είναι ακόμα ενεργά:
    %s.
    Πρέπει να επανεκκινήσετε αυτό το πρόγραμμα τώρα.

en: Errors while reading info about new plugins.
el: Σφάλματα πληροφοριών ανάγνωσης για τα νέα πρόσθετα.

en: Errors while activating plugins.
el: Σφάλματα ενεργοποίησης προσθέτων.

en: Errors while initializing plugin system.
el: Σφάλματα αρχικοποίησης συστήματος προσθέτου.

en: Loader has no set_attributes method.
el: Ο φορτωτής δεν έχει καμιά μέθοδο set_attributes.

en: Loader has no load_base method.
el: Ο φορτωτής δεν έχει καμιά μέθοδο load_base.

en: Service '%s' not supported by loader.
el: Η υπηρεσία '%s' δεν υποστηρίζεται από τον φορτωτή.

en: Module file name not given.
el: Το όνομα αρχείου αρθρώματος δεν δόθηκε.

en: Module "%s" has an inconsistent dependency list.
el: Το άρθρωμα "%s" έχει ασύμβατη λίστα εξάρτησης.

en: Module "%s" depends on an invalid null dependency.
el: Το άρθρωμα "%s" εξαρτάται από μια άκυρη κενή εξάρτηση.

en: Module "%s" depends on an unknown dependency '%s'.
el: Το άρθρωμα "%s" εξαρτάται από μια άγνωστη εξάρτηση '%s'.

en: Module "%s" was built with version %s of %s, but this executable supplied version %s.
el: Το άρθρωμα "%s" δομήθηκε με την έκδοση %s του %s, αλλά αυτό το εκτελέσιμο δίνει την έκδοση %s.

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
el: Δυναμική φόρτωση αρθρώματος δεν υποστηρίζεται σε αυτό το σύστημα.

en: Unable to open module file "%s".
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου αρθρώματος "%s".

en: Module "%s" doesn't contain ("go_plugin_header" symbol).
el: Το άρθρωμα "%s" δεν περιέχει (το σύμβολο "go_plugin_header").

en: Module "%s" has an invalid magic number.
el: Το άρθρωμα "%s" έχει έναν άκυρο μαγικό αριθμό.

en: Unable to close module file "%s".
el: Αδυναμία κλεισίματος αρχείου αρθρώματος "%s".

en: Module file "%s" has invalid format.
el: Το αρχείο αρθρώματος "%s" έχει άκυρη μορφή.

en: File doesn't contain "%s" function.
el: Το αρχείο δεν περιέχει τη συνάρτηση "%s".

en: Module doesn't contain "%s" function.
el: Το άρθρωμα δεν περιέχει τη συνάρτηση "%s".

en: Error while loading plugin service.
el: Σφάλμα φόρτωσης υπηρεσίας προσθέτου.

en: Initializing function inside plugin returned error.
el: Η αρχικοποίηση συνάρτησης μέσα στο πρόσθετο επέστρεψε σφάλμα.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
el: Ο καθαρισμός συνάρτησης μέσα στο πρόσθετο επέστρεψε σφάλμα.

en: General
el: Γενικό

en: Resource
el: Πόρος

en: Invalid resource service
el: Άκυρη υπηρεσία πόρου

en: File opener has no description
el: Το άνοιγμα αρχείου δεν έχει περιγραφή

en: File opener - %s
el: Το άνοιγμα αρχείου - %s

en: Error while reading file.
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου.

en: File saver has no description
el: Ο αποθηκευτής αρχείου δεν έχει περιγραφή

en: File saver - %s
el: Ο αποθηκευτής αρχείου - %s

en: Error while loading plugin for saving.
el: Σφάλμα φόρτωσης προσθέτου για αποθήκευση.

en: Failed to load plugin for saving
el: Αποτυχία φόρτωσης προσθέτου για αποθήκευση

en: Plugin loader
el: Φορτωτής επιπρ. λειτουργίας

en: GObject loader
el: Φορτωτής GObject

en: No "type" attribute on "service" element.
el: Χωρίς "τύπο" γνωρίσματος στην "υπηρεσία" στοιχείου.

en: Unknown service type: %s.
el: Άγνωστος τύπος υπηρεσίας: %s.

en: Error reading service information.
el: Σφάλμα ανάγνωσης υπηρεσίας πληροφοριών.

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
el: Πρέπει να φορτωθεί υπηρεσία πριν την ενεργοποίησή της (PLUGIN_ALWAYS_LOAD ορίστηκε) αλλά η φόρτωση απέτυχε.

en: Execute main loop iteration
el: Εκτέλεση επανάληψης κύριου βρόχου

en: The arc center x coordinate
el: Το κέντρο τόξου συντεταγμένης x

en: The arc center y coordinate
el: Το κέντρο τόξου συντεταγμένης y

en: The arc x radius
el: Η ακτίνα x τόξου

en: The arc y radius
el: Η ακτίνα y τόξου

en: The arc start angle
el: Η γωνία έναρξης τόξου

en: The arc end angle
el: Η γωνία τέλους τόξου

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: The rotation around center position
el: Η περιστροφή γύρω από το κεντρικό σημείο

en: Type
el: Τύπος

en: The type of arc: arc, chord or pie
el: Ο τύπος του τόξου: τόξο, χορδή ή πίτα

en: Start Arrow
el: Βέλος έναρξης

en: Arrow for line's start
el: Βέλος για την αρχή της γραμμής

en: End Arrow
el: Βέλος λήξης

en: Arrow for line's end
el: Βέλος για το τέλος της γραμμής

en: The circle center horizontal position
el: Η θέση οριζόντιου κέντρου κύκλου

en: The circle center vertical position
el: Η θέση κάθετου κέντρου κύκλου

en: Radius
el: Ακτίνα

en: The circle radius
el: Η ακτίνα κύκλου

en: The object left position
el: Η θέση αριστερού αντικειμένου

en: The object top position
el: Η θέση κορυφής αντικειμένου

en: Height
el: Ύψος

en: Width
el: Πλάτος

en: The rotation around center
el: Το κέντρο γύρω από την περιστροφή

en: Object
el: Αντικείμενο

en: The embedded GOComponent object
el: Το ενσωματωμένο αντικείμενο GOComponent

en: The ellipse left position (or right position in RTL mode)
el: Η αριστερή θέση της έλλειψης (ή δεξιά θέση για κατάσταση RTL)

en: The ellipse top position
el: Η επάνω θέση της έλλειψης

en: The ellipse width
el: Το πλάτος έλλειψης

en: The ellipse height
el: Το ύψος έλλειψης

en: The rotation around top left position
el: Η περιστροφή γύρω από την επάνω αριστερή θέση

note: Note to translators: the following is a format string for a pair of coordinates.  If your locale uses decimal comma then you should probably translate the comma here to a semi-colon.
en: (%s,%s)
el: (%s;%s)

en: The graph left position
el: Η αριστερή θέση γραφήματος

en: The graph top position
el: Η άνω θέση γραφήματος

note: default Cheat and assign a name here, graphs will not have parents until we * support graphs in graphs
en: Graph
el: Γράφημα

en: The GogGraph this object displays
el: Το GogGraph που αυτό το αντικείμενο εμφανίζει

en: Renderer
el: Απόδοση

en: The GogRenderer being displayed
el: Το GogRenderer που εμφανίζεται

en: The group horizontal offset
el: Η οριζόντια αντιστάθμιση της ομάδας

en: The group vertical offset
el: Η κάθετη αντιστάθμιση της ομάδας

en: The image left position
el: Η αριστερή θέση της εικόνας

en: The image top position
el: Η άνω θέση της εικόνας

en: The image width or -1 to use the image width
el: Το πλάτος εικόνας ή -1 για χρήση του πλάτους εικόνας

en: The image height or -1 to use the image height
el: Το ύψος εικόνας ή -1 για χρήση του ύψους εικόνας

en: The GOImage to display
el: Το GOImage για εμφάνιση

en: Cropped bottom
el: Περικομμένος πάτος

en: The cropped area at the image bottom as a fraction of the image height
el: Η περικομμένη περιοχή στον πάτο της εικόνας ως κλάσμα του ύψους εικόνας

en: Cropped left
el: Περικομμένη αριστερά

en: The cropped area at the image left of the image width
el: Η περικομμένη περιοχή στην εικόνα αριστερά του πλάτους της εικόνας

en: Cropped right
el: Περικομμένη δεξιά

en: The cropped area at the image right of the image width
el: Η περικομμένη περιοχή στην εικόνα δεξιά του πλάτους της εικόνας

en: Cropped top
el: Περικομμένη άνω

en: The cropped area at the image top as a fraction of the image height
el: Η περικομμένη περιοχή στην κορυφή της εικόνας ως κλάσμα του ύψους της εικόνας

en: Canvas
el: Καμβάς

en: The canvas object on which the item resides
el: Το αντικείμενο καμβά στο οποίο βρίσκεται το στοιχείο

en: Parent
el: Γονικό

en: The group in which the item resides
el: Η ομάδα στην οποία ανήκει το στοιχείο

en: The line start x coordinate
el: Η συντεταγμένη x της αρχής της γραμμής

en: The line start y coordinate
el: Η συντεταγμένη y της αρχής της γραμμής

en: The line end x coordinate
el: Η συντεταγμένη x του τέλους της γραμμής

en: The line end y coordinate
el: Η συντεταγμένη y του τέλους της γραμμής

en: The path first point x coordinate
el: Η συντεταγμένη x του πρώτου σημείου της διαδρομής

en: The path first point y coordinate
el: Η συντεταγμένη y του πρώτου σημείου της διαδρομής

en: The rotation around first point position
el: Η περιστροφή γύρω από την θέση του πρώτου σημείου

en: Closed
el: Κλειστό

en: The flag for closed path
el: Η σημαία για κλειστή διαδρομή

en: Fill rule
el: Κανόνας γεμίσματος

en: Set fill rule to winding or even/odd
el: Ορισμός κανόνα γεμίσματος σε στριφτό ή ζυγό/μονό

en: Path
el: Διαδρομή

en: The path points
el: Τα σημεία της διαδρομής

en: The GdkPixbuf to display
el: Το GdkPixbuf για εμφάνιση

en: points
el: σημεία

en: The polygon vertices
el: Οι κορυφές του πολυγώνου

en: Use spline
el: Χρήση ευλύγιστης καμπύλης

en: Use a Bezier closed cubic spline as contour
el: Χρήση μιας κλειστής κυβικής ευλίγιστης καμπύλης Bezier ως περιγράμματος

en: sizes
el: μεγέθη

en: If set, the polygon will be split as several polygons according to the given sizes. Each size must be at least 3. Values following an invalid value will be discarded. Setting the "point" property will reset the sizes.
el: Εάν οριστεί, το πολύγωνο θα διαιρεθεί σε πολλά πολύγωνα σύμφωνα με τα δοσμένα μεγέθη. Κάθε μέγεθος πρέπει να είναι τουλάχιστον 3. Οι τιμές που ακολουθούν μια άκυρη τιμή θα απορριφθούν. Ορίζοντας την ιδιότητα "point" θα επαναφέρει τα μεγέθη.

en: The polyline vertices
el: Οι κορυφές της πολυγραμμής

en: Use a Bezier cubic spline as line
el: Χρήση μιας κυβικής ευλύγιστης καμπύλης Μπεζιέ ως γραμμής

en: The rectangle left position (or right position in RTL mode)
el: Η αριστερή θέση του ορθογωνίου (ή η δεξιά θέση σε κατάσταση RTL)

en: The rectangle top position
el: Η άνω θέση του ορθογωνίου

en: The rectangle width
el: Το πλάτος του ορθογωνίου

en: The rectangle height
el: Το ύψος ορθογωνίου

en: The rectangle type: 0 for no rounded corner, 1 for rounded top left, 2 for top right, 4 for bottom right, 8 for bottom left, or any combination of these.
el: Ο τύπος ορθογωνίου: 0 για μη στρογγυλεμένη γωνία, 1 για στρογγυλεμένη πάνω αριστερά, 2 για πάνω δεξιά, 4 για κάτω δεξιά, 8 για κάτω αριστερά, ή κάθε συνδυασμός τους.

en: The round rectangle rx
el: Η rx του στρογγυλεμένου ορθογωνίου

en: The round rectangle ry
el: Η ry του στρογγυλεμένου ορθογωνίου

en: Style
el: Στυλ

en: A pointer to the GOStyle object
el: Ένας δείκτης σε αντικείμενο GOStyle

en: Scale line width
el: Πλάτος γραμμής κλίμακας

en: Whether to scale the line width when zooming
el: Εάν θα κλιμακωθεί το πλάτος της γραμμής στην εστίαση

en: The text horizontal position
el: Η οριζόντια θέση κειμένου

en: The text position
el: Η θέση κειμένου

en: The rotation around the anchor
el: Η περιστροφή γύρω από την άγκυρα

en: Anchor
el: Άγκυρα

en: The anchor point for the text
el: Το σημείο άγκυρας για το κείμενο

en: Text
el: Κείμενο

en: The text to display
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται

en: Attributes
el: Γνωρίσματα

en: The attributes list as a PangoAttrList
el: Η λίστα γνωρισμάτων ως μια PangoAttrList

en: Clip
el: Περικοπή

en: Whether to clip or not
el: Εάν θα περικοπεί ή όχι

en: Clip width
el: Πλάτος περικοπής

en: Clip width for the text
el: Πλάτος περικοπής για το κείμενο

en: Clip height
el: Ύψος περικοπής

en: Clip height for the text
el: Ύψος περικοπής για το κείμενο

en: Wrap width
el: Πλάτος αναδίπλωσης

en: Wrap width for the text
el: Πλάτος αναδίπλωσης για το κείμενο

en: Widget
el: Γραφικό στοιχείο

en: A pointer to the embedded widget
el: Ένας δείκτης στο ενσωματωμένο γραφικό στοιχείο

en: The widget left position
el: Η αριστερή θέση του γραφικού στοιχείου

en: The widget top position
el: Η άνω θέση του γραφικού στοιχείου

en: The widget width
el: Το πλάτος του γραφικού στοιχείου

en: The widget height
el: Το ύψος γραφικού στοιχείου

en: Component Engine
el: Μηχανή στοιχείου

en: Component Type
el: Τύπος στοιχείου

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Euler angle psi
el: psi γωνία Όιλερ

en: Euler angle theta
el: Θήτα γωνία Όιλερ

en: Euler angle phi
el: Φι γωνία Όιλερ

en: Field of view
el: Πεδίο προβολής

en: Euler angles
el: Γωνίες Όιλερ

en: Theta:
el: Θήτα:

en: Phi:
el: Φι:

en: Degrees
el: Μοίρες

en: Radians
el: Ακτίνια

en: Grads
el: Βαθμοί

en: Discrete
el: Ασυνεχής

en: Discrete mapping
el: Ασυνεχής απεικόνιση

en: Linear
el: Γραμμική

en: Linear mapping
el: Γραμμική απεικόνιση

en: Log
el: Λογαριθμική

en: Logarithm mapping
el: Λογαριθμική απεικόνιση

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Ratio:
el: Αναλογία:

en: M_inimum
el: Ελά_χιστο

en: M_aximum
el: Μέ_γιστο

en: Categories between _ticks
el: Κατηγορίες μεταξύ _υποδιαιρέσεων

en: Categories between _labels
el: Κατηγορίες μεταξύ _ετικετών

en: Ma_jor ticks
el: Κύ_ριες υποδιαιρέσεις

en: Mi_nor ticks
el: Δευ_τερεύουσες υποδιαιρέσεις

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Span
el: Κάλυψη

en: Colors
el: Χρώματα

note: An MS Excel-ish theme
en: Default
el: Προεπιλογή

en: Absolute
el: Απόλυτο

en: Relative length
el: Σχετικό μήκος

en: Relative ticks distance
el: Σχετική απόσταση υποδιαρέσεων

en: Metrics
el: Μετρήσεις

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: MinorGrid
el: Πλέγμα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Numerical type of this axis
el: Αριθμητικός τύπος αυτού του άξονα

en: Invert axis
el: Αντιστροφή άξονα

en: Scale from high to low rather than low to high
el: Κλίμακα από υψηλά σε χαμηλά αντί για από χαμηλά σε υψηλά

en: The name of the map for scaling
el: Το όνομα της απεικόνισης για κλιμάκωση

en: Assigned XL format
el: Εκχωρημένη μορφή XL

en: The user assigned format to use for non-discrete axis labels (XL format)
el: Η δοσμένη μορφή από τον χρήστη για χρήση σε μη ασυνεχείς ετικέτες άξονα (μορφή XL)

en: Rotation of circular axis
el: Περιστροφή του κυκλικού άξονα

en: Polar axis set unit
el: Ορισμός μονάδας πολικού άξονα

en: Axis start position
el: Θέση αρχής άξονα

en: Position of the plot area at which the axis effective area starts, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 0.0
el: Θέση της περιοχής σχεδίασης στην οποία ξεκινά η ενεργή περιοχή του άξονα , εκφραζόμενη ως ποσοστό της διαθέσιμης θέσης. Προεπιλογή το 0,0

en: Axis end position
el: Θέση τέλους του άξονα

en: Position of the plot area at which the axis effective area ends, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 1.0
el: Θέση της περιοχής σχεδίασης στην οποία καταλήγει η ενεργή περιοχή του άξονα, εκφραζόμενη ως ποσοστό της διαθέσιμης θέσης. Προεπιλογή το 1,0

en: The name of the color map
el: Το όνομα της χρωματικής απεικόνισης

en: The way the axis ticks distance is evaluated
el: Ο τρόπος με τον οποίο εκτιμάται η απόσταση υποδιαιρέσεων του άξονα

en: AxisRef
el: Άξονας αναφοράς

en: The name of the axis used as reference for ticks distance
el: Το όνομα του άξονα που χρησιμοποιείται ως αναφορά για απόσταση υποδιαιρέσεων

en: Metrics ratio
el: Αναλογία μετρήσεων

en: If an axis is used as reference, gives the ratio of the ticks distance, and if the metrix is absolute, the ticks distance. Defaults to 1.0
el: Εάν ένας άξονας χρησιμοποιείται ως αναφορά, δίδει την αναλογία της απόστασης υποδιαιρέσεων και αν η μέτρηση είναι απόλυτη, την απόσταση υποδιαιρέσεων. Προεπιλογή το 1.0

en: Metrics Unit
el: Μονάδα μετρήσεων

en: The unit symbol for the absolute distance unit between ticks. Might be "cm" or "in"
el: Το σύμβολο της μονάδας για την απόλυτη μονάδα απόστασης μεταξύ υποδιαιρέσεων. Θα μπορούσε να είναι "cm" ή "in"

en: Display factor
el: Εμφάνιση παράγοντα

en: Real values are the displayed ones multipled by the display factor.
el: Οι πραγματικές τιμές είναι οι εμφανιζόμενες πολλαπλασιασμένες με τον παράγοντα εμφάνισης.

en: Resource type
el: Τύπος πόρου

en: The resource type for the color map
el: Ο τύπος πόρου για την χρωματική απεικόνιση

en: New map
el: Νέα απεικόνιση

en: Color map editor
el: Χρωματιστός επεξεργαστής απεικόνισης

en: Current color stop
el: Τρέχουσα στάση χρώματος

en: Value
el: Τιμή

en: Color
el: Χρώμα

en: Name
el: Όνομα

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Snapshots
el: Στιγμιότυπα

en: Define
el: Ορισμός

en: Erase
el: Διαγραφή

en: Layout
el: Διάταξη

en: Axis position
el: Θέση άξονα

en: Where to position an axis low, high, or crossing
el: Θέση ενός άξονα χαμηλά, υψηλά ή τεμνόμενο

en: Axis position (as a string)
el: Θέση άξονα (ως συμβολοσειράς)

en: Major labels
el: Κύριες ετικέτες

en: Show labels for major ticks
el: Εμφάνιση ετικετών για κύριες υποδιαιρέσεις

en: Inside major ticks
el: Εσωτερικές κύριες υποδιαιρέσεις

en: Major tick marks inside the chart area
el: Κύρια σημάδια υποδιαιρέσεων μέσα στην περιοχή του διαγράμματος

en: Outside major ticks
el: Εξωτερικές κύριες υποδιαιρέσεις

en: Major tick marks outside the chart area
el: Κύρια σημάδια υποδιαιρέσεων έξω από την περιοχή του διαγράμματος

en: Major tick size
el: Μέγεθος κύριων υποδιαιρέσεων

en: Size of the major tick marks, in points
el: Μέγεθος των σημαδιών κύριας υποδιαίρεσης, σε σημεία

en: Inside minor ticks
el: Εσωτερικές δευτερεύουσες υποδιαιρέσεις

en: Minor tick marks inside the chart area
el: Σημάδια δευτερευουσών υποδιαιρέσεων της περιοχής διαγράμματος

en: Outside minor ticks
el: Εξωτερικές δευτερεύουσες υποδιαιρέσεις

en: Minor tick marks outside the axis
el: Σημάδια δευτερευουσών υποδιαιρέσεων εκτός άξονα

en: Minor tick size
el: Μέγεθος δευτερευουσών υποδιαιρέσεων

en: Size of the minor tick marks, in points
el: Μέγεθος των σημαδιών δευτερεύουσας υποδιαίρεσης, σε σημεία

en: Cross axis ID
el: Ταυτότητα άξονα τομής

en: Which axis to cross
el: Ποιον άξονα τέμνει

en: Axis padding
el: Συμπλήρωση άξονα

en: Distance from axis line to plot area, in points
el: Απόσταση από τη γραμμή άξονα περιοχής σχεδίασης, σε σημεία

en: Select axis
el: Επιλογή άξονα

en: Set start bound
el: Ορισμός ορίου αρχής

en: Set stop bound
el: Ορισμός ορίου τέλους

en: Ticks
el: Υποδιαιρέσεις

en: Bounds
el: Όρια

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: _Invert axis
el: Α_ντιστροφή άξονα

en: _Unit:
el: _Μονάδα:

en: _Rotation:
el: Περιστ_ροφή:

en: degrees
el: βαθμοί

en: Mapping
el: Απεικόνιση

en: Major ticks
el: Κύριες υποδιαιρέσεις

en: _Outside
el: Ε_ξωτερικά

en: _Inside
el: Έ_σωτερικά

en: _Show Labels
el: Εμφάνιση Ε_τικετών

en: Position
el: Θέση

en: _Low
el: _Χαμηλά

en: _High
el: _Υψηλά

en: _Cross
el: _Τομή

en: at
el: σε

en: Padding:
el: Συμπλήρωση:

en: pts
el: σημεία

en: Minor ticks
el: Δευτερεύουσες υποδιαιρέσεις

en: O_utside
el: Ε_ξωτερικά

en: I_nside
el: Έ_σωτερικά

en: New
el: Νέο

en: Creates a new color map from scratch
el: Δημιουργεί μια νέα χρωματική απεικόνιση από την αρχή

en: Duplicate
el: Διπλασιασμός

en: Creates a new color map based on the currently selected one.
el: Δημιουργεί μια νέα χρωματική απεικόνιση με βάση την τρέχουσα επιλεγμένη.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Saves the color map to the local disk.
el: Αποθηκεύει την χρωματική απεικόνιση στον τοπικό δίσκο.

en: Custom ticks
el: Προσαρμοσμένες υποδιαιρέσεις

en: Positions:
el: Θέσεις:

en: Labels:
el: Ετικέτες:

en: <b>Effective area</b> (as % of available room)
el: <b>Ενεργή περιοχή</b> (ως % του διαθέσιμου χώρου)

en: Start:
el: Αρχή:

en: End:
el: Τέλος:

en: Plot area
el: Περιοχή σχεδίασης

en: Backplane
el: Πίσω επίπεδο

en: XY-Backplane
el: Πίσω επίπεδο XY

en: YZ-Backplane
el: Πίσω επίπεδο YZ

en: ZX-Backplane
el: Πίσω επίπεδο ZX

en: X-Axis
el: Άξονας Χ

en: Y-Axis
el: Άξονας Υ

en: Z-Axis
el: Άξονας Ζ

en: Circular-Axis
el: Κυκλικός άξονας

en: Radial-Axis
el: Ακτινικός άξονας

en: Pseudo-3D-Axis
el: Ψευδο-3Δ-άξονας

en: Bubble-Axis
el: Άξονας φυσαλίδων

en: Color-Axis
el: Χρωματιστός άξονας

en: Plot
el: Σχεδίαση

en: Title
el: Τίτλος

en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Equation
el: Εξίσωση

en: 3D-Box
el: 3Δ-πλαίσιο

en: Color-Scale
el: Κλίμακα χρώματος

en: Valid cardinality
el: Έγκυρη πληθικότητα

en: Is the charts cardinality currently valid
el: Εάν η πληθικότητα των διαγραμμάτων είναι προς το παρόν έγκυρη

en: Position and size of plot area, in percentage of chart size
el: Θέση και μέγεθος της περιοχής σχεδίασης, σε ποσοστό του μεγέθους διαγράμματος

en: Manual plot area
el: Περιοχή χειροκίνητης σχεδίασης

en: Is plot area manual
el: Εάν είναι η περιοχή σχεδίασης χειροκίνητη

en: Horizontal chart position in graph grid
el: Θέση οριζόντιου διαγράμματος σε πλέγμα γραφήματος

en: Vertical chart position in graph grid
el: Θέση κάθετου διαγράμματος σε πλέγμα γραφήματος

en: columns
el: στήλες

en: Number of columns in graph grid
el: Αριθμός στηλών σε πλέγμα γραφήματος

en: rows
el: γραμμές

en: Number of rows in graph grid
el: Αριθμός γραμμών σε πλέγμα γραφήματος

note: Note for translators: first string represent the new child object and second string is the parent object
en: %s to %s
el: %s σε %s

en: Top
el: Πάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Whether to display the scale horizontally
el: Εάν θα εμφανιστεί η κλίμακα οριζόντια

en: Color scale thickness.
el: Πάχος κλίμακας χρώματος.

en: Axis
el: Άξονας

en: Reference to the color or pseudo-3d axis
el: Αναφορά στο χρώμα ή στον ψεύδο-3Δ άξονα

en: Tick size
el: Μέγεθος υποδιαιρέσεων

en: Size of the tick marks, in points
el: Μέγεθος των σημαδιών υποδιαίρεσης, σε σημεία

en: Ticks position:
el: Θέση υποδιαιρέσεων:

en: Direction:
el: Κατεύθυνση:

en: Vertical
el: Κάθετη

en: Width:
el: Πλάτος:

en: _Compact mode
el: _Συμπαγής κατάσταση

en: None
el: Καμία

en: Positive
el: Θετικό

en: Negative
el: Αρνητικό

en: Both
el: Και τα δύο

en: Dis_play:
el: Εμ_φάνιση:

en: _Width:
el: _Πλάτος:

en: _Line width:
el: Πλάτος _γραμμής:

en: Colo_r:
el: Χ_ρώμα:

en: Values
el: Τιμές

en: Error category
el: Κατηγορία σφάλματος

en: Relative
el: Σχετικό

en: Percent
el: Ποσοστό

note: builds the default discrete color map
en: Theme
el: Θέμα

en: Chart
el: Διάγραμμα

en: The theme for elements of the graph
el: Το θέμα για τα στοιχεία του γραφήματος

en: Theme name
el: Όνομα θέματος

en: The name of the theme for elements of the graph
el: Το όνομα του θέματος για τα στοιχεία του γραφήματος

en: Logical graph width, in points
el: Λογικό πλάτος γραφήματος, σε σημεία

en: Logical graph height, in points
el: Λογικό ύψος γραφήματος, σε σημεία

en: Document
el: Έγγραφο

en: the document for this graph
el: το έγγραφο για αυτό το γράφημα

en: the renderer for this view
el: η απόδοση για αυτήν την προβολή

en: Theme:
el: Θέμα:

en: Forget user styles
el: Παράλειψη στυλ χρήστη

en: Save the theme as a standalone file in the user home directory.
el: Αποθήκευση του θέματος ως αυτόνομο αρχείο στον προσωπικό κατάλογο χρήστη.

en: Numerical type of this backplane
el: Αριθμητικός τύπος αυτού του πίσω επιπέδου

en: Is-minor
el: Εάν είναι δευτερεύουσες

en: Are these minor grid lines
el: Εάν είναι αυτές δευτερεύουσες γραμμές πλέγματος

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
el: Βήμα 1 από 2: επιλογή τύπου διαγράμματος

en: Step 2 of 2: Customize Chart
el: Βήμα 2 από 2: προσαρμογή διαγράμματος

en: Customize Chart
el: Προσαρμογή διαγράμματος

en: _Insert
el: Ει_σαγωγή

en: _Plot Type
el: Τύπος _σχεδίασης

en: Sample
el: Δείγμα

en: _Subtype
el: _Υποτύπος

en: Allow markup
el: Να επιτρέπεται επισήμανση

en: Support basic HTML-ish markup
el: Υποστήριξη βασικής επισήμανσης τύπου html

en: Rotate the frame with the text
el: Περιστροφή του πλαισίου με το κείμενο

en: Whether the frame should be rotated with the text
el: Εάν το πλαίσιο πρέπει να περιστραφεί με το κείμενο

en: Rotate the background with the text
el: Περιστροφή του παρασκηνίου με το κείμενο

en: Whether the background should be rotated with the text
el: Εάν το παρασκήνιο πρέπει να περιστραφεί με το κείμενο

en: Wrap the text
el: Αναδίπλωση κειμένου

en: Whether the text might be displayed using several lines
el: Εάν το κείμενο μπορεί να εμφανιστεί χρησιμοποιώντας πολλές γραμμές

en: _Text:
el: _Κείμενο:

en: Rotate frame with text
el: Περιστροφή πλαισίου με κείμενο

en: Display the text on several lines if needed
el: Εμφάνιση του κειμένου σε πολλές γραμμές εάν χρειάζεται

en: Rotate background with text
el: Περιστροφή παρασκηνίου με κείμενο

en: Interpret text as markup
el: Ερμηνεία κειμένου ως επισήμανσης

en: Interpret the text as an HTML like markup as described at http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html
el: Ερμηνεία του κειμένου ως μια επισήμανση παρόμοια με HTML όπως περιγράφεται στο http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html

en: Text justification
el: Στοίχιση κειμένου

en: Text justification as a string. Possible values are "center" (default value), "left", "right", or "fill".
el: Στοίχιση κειμένου ως συμβολοσειράς. Δυνατές τιμές είναι "κέντρο" (προεπιλεγμένη τιμή), "αριστερά", "δεξιά" ή "γέμισμα".

en: Regression Equation
el: Εξίσωση παλινδρόμησης

en: Show equation
el: Εμφάνιση εξίσωσης

en: Show the equation on the graph
el: Εμφάνιση της εξίσωσης στο γράφημα

en: Show coefficient
el: Εμφάνιση συντελεστή

en: Show the correlation coefficient on the graph
el: Εμφάνιση συντελεστή συσχέτισης στο γράφημα

en: Swatch Size pts
el: Μέγεθος δείγματος σε pts

en: size of the swatches in pts.
el: μέγεθος των δειγμάτων σε σημεία.

en: Swatch Padding pts
el: Συμπλήρωση δείγματος σε σημεία

en: padding between the swatches in pts.
el: συμπλήρωση μεταξύ των δειγμάτων σε σημεία.

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Fill
el: Γέμισμα

en: Start
el: Έναρξη

en: End
el: Τέλος

en: Center
el: Κέντρο

en: Absolute width
el: Απόλυτο πλάτος

en: Absolute height
el: Απόλυτο ύψος

en: Size
el: Μέγεθος

en: Absolute size
el: Απόλυτο μέγεθος

en: Object ID
el: Ταυτότητα αντικειμένου

en: Object numerical ID
el: Ταυτότητα αριθμητικού αντικειμένου

en: Position and size of object, in percentage of parent size
el: Θέση και μέγεθος του αντικειμένου, σε ποσοστό του γονικού μεγέθους

en: Compass
el: Πυξίδα

en: Compass auto position flags
el: Σημαίες αυτόματης θέσης πυξίδας

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Alignment flag
el: Σημαία στοίχισης

en: Is position manual
el: Εάν είναι χειροκίνητη θέση

en: Anchor for manual position
el: Άγκυρα για χειροκίνητη θέση

en: Should the object be hidden
el: Εάν αποκρυβεί το αντικείμενο

en: Manual size
el: Χειροκίνητο μέγεθος

en: Whether the height or width are manually set
el: Αν το ύψος ή το πλάτος ρυθμίζονται χειροκίνητα

en: _Object position:
el: Θέση _αντικειμένου:

en: _Position:
el: _Θέση:

en: _Alignment:
el: Στοί_χιση:

en: Anchor:
el: Άγκυρα:

en: Column:
el: Στήλη:

en: Row:
el: Γραμμή:

en: Width in columns:
el: Πλάτος σε στήλες:

en: Height in rows:
el: Ύψος σε γραμμές:

en: page 3
el: σελίδα 3

en: Object size:
el: Μέγεθος αντικειμένου:

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: _Height:
el: Ύ_ψος:

en: Padding Pts
el: Σημεία συμπλήρωσης

en: Number of pts separating charts in the grid
el: Αριθμός σημείων που ξεχωρίζει διαγράμματα στο πλέγμα

en: X axis:
el: Άξονας Χ:

en: Y axis:
el: Άξονας Υ:

en: Z axis:
el: Άξονας Ζ:

en: Circular axis:
el: Κυκλικός άξονας:

en: Radial axis:
el: Ακτινικός άξονας:

en: Pseudo 3D axis:
el: Ψεύδο 3Δ άξονας:

en: Color axis:
el: Χρωματιστός άξονας:

en: Bubble axis:
el: Άξονας φυσαλίδων:

en: Axes
el: Άξονες

en: Series
el: Σειρές

en: Vary style by element
el: Ποικιλία στυλ κατά στοιχείο

en: Use a different style for each segment
el: Χρήση διαφορετικού στυλ για κάθε τμήμα

en: X axis
el: Άξονας Χ

en: Reference to X axis
el: Αναφορά στον άξονα Χ

en: Y axis
el: Άξονας Υ

en: Reference to Y axis
el: Αναφορά στον άξονα Υ

en: Z axis
el: Άξονας Ζ

en: Reference to Z axis
el: Αναφορά στον άξονα Ζ

en: Circular axis
el: Κυκλικός άξονας

en: Reference to circular axis
el: Αναφορά στον κυκλικό άξονα

en: Radial axis
el: Ακτινικός άξονας

en: Reference to radial axis
el: Αναφορά στον ακτινικό άξονα

en: Pseudo-3D axis
el: Ψεύδο-3Δ άξονας

en: Reference to pseudo-3D axis
el: Αναφορά στον ψεύδο-3Δ άξονα

en: Color axis
el: Χρωματικός άξονας

en: Reference to color axis
el: Αναφορά στον χρωματικό άξονα

en: Bubble axis
el: Άξονας φυσαλίδων

en: Reference to bubble axis
el: Αναφορά στον άξονα φυσαλίδων

en: Plot group
el: Ομάδα σχεδίασης

en: Name of plot group if any
el: Όνομα της ομάδας σχεδίασης εάν υπάρχει

en: Guru hints
el: Συμβουλές ειδικού

en: Semicolon separated list of hints for automatic addition of objects in guru dialog
el: Λίστα που ξεχωρίζεται με άνω τελεία των συμβουλών για αυτόματη προσθήκη αντικειμένων στον διάλογο ειδικού

en: Default interpolation
el: Προεπιλεγμένη παρεμβολή

en: Default type of series line interpolation
el: Προεπιλεγμένος τύπος παρεμβολής γραμμής σειρών

en: Move plot area
el: Μετακίνηση περιοχής σχεδίασης

en: Resize plot area
el: Αυξομείωση περιοχής σχεδίασης

en: Plot Engine
el: Μηχανή σχεδίασης

en: Plot Type
el: Τύπος σχεδίασης

en: Regression Curve Engine
el: Μηχανή καμπύλης παλινδρόμησης

en: Regression Curve Type
el: Τύπος καμπύλης παλινδρόμησης

en: Regression Curve
el: Καμπύλη παλινδρόμησης

en: Skip invalid
el: Παράλειψη άκυρου

en: Skip invalid data
el: Παράλειψη άκυρων δεδομένων

en: Drawing bounds
el: Όρια σχεδίασης

en: How the regression line should be limited, acceptable values are "none", "absolute", and "relative".
el: Πώς θα περιορίζεται η γραμμή παλινδρόμησης, αποδεκτές τιμές είναι "καμία", "απόλυτη" και "σχετική".

en: (_Name):
el: (Ό_νομα):

en: Low bound:
el: Χαμηλό όριο:

en: High bound:
el: Υψηλό όριο:

en: Used data
el: Χρησιμοποιούμενα δεδομένα

en: Drawing Limits:
el: Όρια σχεδίασης:

en: None: the line will be displayed for the whole visible range.
    Absolute: the line will be displayed between the given limits.
    Relative: the line will be displayed between the data range expanded according to the values given below.
el: Κανένα: η γραμμή θα εμφανιστεί για όλη την ορατή περιοχή.
    Απόλυτο: η γραμμή θα εμφανιστεί μεταξύ των δοσμένων ορίων.
    Σχετική: η γραμμή θα εμφανιστεί μεταξύ της επεκταμένης περιοχής δεδομένων σύμφωνα με τις τιμές που δίνονται παρακάτω.

en: None: the line will be displayed for the whole visible range.
    Absolute: the line will be displayed between the given limits.
    Relative: the line will be displayed between the data range expanded according to the values given below, with positive values enlarging the range.
el: Κανένα: η γραμμή θα εμφανιστεί για όλη την ορατή περιοχή.
    Απόλυτο: η γραμμή θα εμφανιστεί μεταξύ των δοσμένων ορίων.
    Σχετική: η γραμμή θα εμφανιστεί μεταξύ της επεκταμένης περιοχής δεδομένων σύμφωνα με τις τιμές που δίνονται παρακάτω, με θετικές τιμές διευρύνοντας την περιοχή.

en: Low limit:
el: Χαμηλό όριο:

en: High limit:
el: Υψηλό όριο:

en: Low span:
el: Χαμηλή κάλυψη:

en: High span:
el: Υψηλή κάλυψη:

en: Display _equation
el: Εμφάνιση ε_ξίσωσης

en: Display _regression coefficient R&#xB2;
el: Εμφάνιση συντελεστή _παλινδρόμησης R&#xB2;

en: Model
el: Πρότυπο

en: The GogGraph this renderer displays
el: Το GogGraph που αυτή η απόδοση εμφανίζει

en: View
el: Προβολή

en: the GogView this renderer is displaying
el: το GogView που αυτή η απόδοση εμφανίζει

en: Y origin
el: αρχικό Υ

en: X origin
el: αρχικό Χ

en: Origin
el: Αρχικό

en: Edge
el: Άκρη

en: Self
el: Το ίδιο

en: Next series
el: Επόμενες σειρές

en: X axis minimum
el: Ελάχιστος άξονας Χ

en: X axis maximum
el: Μέγιστος άξονας Χ

en: Y axis minimum
el: Ελάχιστος άξονας Υ

en: Y axis maximum
el: Μέγιστος άξονας Υ

en: Index:
el: Δείκτης:

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Index
el: Δείκτης

en: Index of the corresponding data element
el: Δείκτης του αντίστοιχου στοιχείου δεδομένων

en: _Show in Legend
el: Εμ_φάνιση σε υπόμνημα

en: Data
el: Δεδομένα

en: Derivative at first point of the clamped cubic spline.
el: Παράγωγος στο πρώτο σημείο της δεσμευμένης κυβικής ευλύγιστης καμπύλης.

en: Derivative at last point of the clamped cubic spline.
el: Παράγωγος στο τελευταίο σημείο της δεσμευμένης κυβικής ευλύγιστης καμπύλης.

en: Point
el: Σημείο

en: Regression curve
el: Καμπύλη παλινδρόμησης

en: Trend line
el: Γραμμή τάσης

en: Data labels
el: Ετικέτες δεδομένων

en: Has-legend
el: Έχει υπόμνημα

en: Should the series show up in legends
el: Εάν θα πρέπει οι σειρές να εμφανίζονται σε υπομνήματα

en: Interpolation
el: Παρεμβολή

en: Type of line interpolation
el: Τύπος παρεμβολής γραμμής

en: Interpolation skip invalid
el: Η παρεμβολή παραλείπει τα άκυρα

en: Should the series interpolation ignore the invalid data
el: Εάν θα πρέπει οι παρεμβολή σειρών να αγνοεί τα άκυρα δεδομένα

en: Fill type
el: Τύπος γεμίσματος

en: How to fill the area
el: Πώς να γεμίσει η περιοχή

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Outside
el: Εξωτερικά

en: Inside
el: Εσωτερικά

en: Near origin
el: Κοντά στο αρχικό

en: Custom label
el: Προσαρμοσμένη ετικέτα

en: Custom labels
el: Προσαρμοσμένες ετικέτες

en: Available data
el: Διαθέσιμα δεδομένα

en: Legend entry
el: Καταχώριση υπομνήματος

en: Series name
el: Όνομα σειρά

en: Values as percent
el: Τιμές ως ποσοστό

en: Position of the label relative to the data graphic element
el: Θέση της ετικέτας σχετικά με το γραφικό στοιχείο δεδομένων

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: Offset to add to the label position
el: Αντιστάθμιση στην προσθήκη στη θέση ετικέτας

en: Label format
el: Μορφοποίηση ετικέτας

en: _Offset:
el: Αν_τιστάθμιση:

en: Custom labels:
el: Προσαρμοσμένες ετικέτες:

en: Separator:
el: Διαχωριστής:

en: Fill _to:
el: Γέμισμα _σε:

en: S_kip invalid data
el: Παράλει_ψη άκυρων δεδομένων

note: derivative (curve slope) at first point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>first</sub>):
el: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>πρώτη</sub>):

note: derivative (curve slope) at last point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>last</sub>):
el: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>τελευταία</sub>):

en: content
el: περιεχόμενο

en: (Name):
el: (Όνομα):

en: Smoothed Curve
el: Ομαλοποιημένη καμπύλη

en: The resource type for the theme
el: Ο τύπος πόρου για το θέμα

en: Graph title
el: Τίτλος γραφήματος

en: Chart title
el: Τίτλος διαγράμματος

en: Axis line
el: Γραμμή άξονα

en: Major grid
el: Κύριο πλέγμα

en: Minor grid
el: Δευτερεύον πλέγμα

en: Regression equation
el: Εξίσωση παλινδρόμησης

en: Series lines
el: Γραμμές σειράς

en: Series labels
el: Ετικέτες σειράς

en: Data label
el: Ετικέτες δεδομένων

en: Color scale
el: Κλίμακα χρώματος

en: An MS Excel like theme
el: Ένα MS Excel ως θέμα

en: Guppi theme
el: Θέμα Guppi

en: Class
el: Κλάση

en: Create
el: Δημιουργία

en: New theme
el: Νέο θέμα

en: Theme editor
el: Επεξεργαστής θέματος

en: Classes
el: Κλάσεις

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Trend Line
el: Γραμμή τάσης

en: Should the trend line show up in legends
el: Εάν θα πρέπει η γραμμή τάσης να εμφανίζεται σε υπομνήματα

en: Select object
el: Επιλογή αντικειμένου

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Resize object
el: Αυξομείωση αντικειμένου

en: the GogView parent
el: το γονικό GogView

en: The GogObject this view displays
el: Αυτή η προβολή εμφανίζει το GogObject

en: Series number
el: Αριθμός σειράς

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Should the text comparison be case sensitive
el: Εάν η σύγκριση κειμένου πρέπει να εξαρτάται από πεζά/κεφαλαία

en: Arrow
el: Βέλος

en: The currently selected arrow
el: Το τρέχον επιλεγμένο βέλος

en: Dimension A
el: Διάσταση Α

en: Dimension B
el: Διάσταση Β

en: Dimension C
el: Διάσταση C

en: Kite
el: Δελτοειδές

en: Oval
el: Ωοειδές

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Indian
el: Ινδιάνικα

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Western
el: Δυτική

en: Other
el: Άλλη

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβικά (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
el: Αραβική (IBM-864-Ι)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβικά (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
el: Αραβική (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβικά (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
el: Αρμενική (ARMSCII-8)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κελτική (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης(ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
el: Κεντρικής Ευρώπης (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Απλοποιημένη Κινέζικη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
el: Απλοποιημένα κινέζικα (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
el: Παραδοσιακά κινέζικα (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
el: Κινεζική παραδοσιακή (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
el: Κροατική (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλικά (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
el: Κυριλλική (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
el: Ρώσικα (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
el: Ουκρανικά (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
el: Ουκρανικά (Mac-ουκρανικά)

en: English (ASCII)
el: Αγγλικά (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
el: Φαρσί (Mac-φαρσί)

en: Georgian (GEOSTD8)
el: Γεωργιανή (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
el: Ελληνική (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
el: Γκουρμούχι (Mac-γκουρμούχι)

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκά (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
el: Εβραϊκή (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
el: Ινδική (Mac-ντεβανάγκαρι)

en: Icelandic (MacIcelandic)
el: Ισλανδικά (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεατική (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεάτικη (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
el: Κορεάτικη (JOHAB)

en: Korean (UHC)
el: Κορεάτικη (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
el: Νορβηγική (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
el: Ρουμανική (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
el: Ρουμάνικη (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότια Ευρώπη (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκικά (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
el: Τουρκική (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: User Defined
el: Ορισμένο από το χρήστη

en: Vietnamese (TCVN)
el: Βιετναμέζικα (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμική (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
el: Βιετναμική (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμική (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Οπτικά Εβραϊκά (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
el: Δυτικής Ευρώπης (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
el: Δυτική (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: Locale:
el: Τοπικό:

en: Conversion Direction
el: Κατεύθυνση μετατροπής

en: This value determines which iconv test to perform.
el: Αυτή η τιμή καθορίζει ποια δοκιμή iconv θα εκτελεστεί.

note: xgettext: See https://bugzilla.gnome.org/attachment.cgi?id=222905
en: black
el: μαύρο

en: light brown
el: ανοιχτό καφέ

en: brown gold
el: χρυσαφί καφέ

en: dark green #2
el: σκούρο πράσινο #2

en: navy
el: ναυτικό μπλε

en: dark blue
el: σκούρο μπλέ

en: purple #2
el: πορφυρό #2

en: very dark gray
el: πολύ σκούρο γκρι

en: dark red
el: σκούρο κόκκινο

en: red-orange
el: κόκκινο-πορτοκαλί

en: gold
el: χρυσαφί

en: dark green
el: σκούρο πράσινο

en: dull blue
el: ξεθωριασμένο μπλε

en: blue
el: μπλε

en: dull purple
el: ξεθωριασμένο μωβ

en: dark gray
el: σκούρο γκρι

en: red
el: κόκκινο

en: orange
el: πορτοκαλί

en: lime
el: λεμονί

en: dull green
el: ξεθωριασμένο πράσινο

en: dull blue #2
el: θαμπό γαλάζιο #2

en: sky blue #2
el: γαλάζιο ουρανού #2

en: purple
el: πορφυρό

en: gray
el: γκρι

en: magenta
el: ματζέντα

en: bright orange
el: φωτεινό πορτοκαλί

en: yellow
el: κίτρινο

en: green
el: πράσινο

en: cyan
el: κυανό

en: bright blue
el: φωτεινό μπλέ

en: red purple
el: κόκκινο πορφυρό

en: light gray
el: ανοιχτό Γκρι

en: pink
el: ροζ

en: light orange
el: ανοιχτό πορτοκαλί

en: light yellow
el: ανοιχτό κίτρινο

en: light green
el: ανοιχτό πράσινο

en: light cyan
el: ανοιχτό κυανό

en: light blue
el: ανοιχτό γαλάζιο

en: light purple
el: ανοιχτό μωβ

en: white
el: λευκό

note: Disable these for now, they are mostly repeats
en: purplish blue
el: πορφυρό γαλάζιο

en: dark purple
el: σκούρο πορφυρό

en: sky blue
el: γαλάζιο ουρανού

en: custom
el: προσαρμοσμένο

en: Custom color...
el: Προσαρμοσμένο χρώμα...

en: The combo box's title
el: Ο τίτλος του σύνθετου πλαισίου

en: Show Arrow
el: Προβολή βέλους

en: Whether to show an arrow for the combo
el: Αν θα εμφανιστεί ένα βέλος για το σύνθετο πλαίσιο

en: Add tearoffs to menus
el: Προσθήκη αποσπώμενων στα μενού

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
el: Αν τα πτυσσόμενα θα πρέπει να έχουν στοιχείο αποσπώμενου μενού

en: Unable to open file '%s'
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου '%s'

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Images
el: Εικόνες

en: Select an Image
el: Επιλογή εικόνας

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
el: Η δοσμένη επέκταση αρχείου δεν ταιριάζει με τον τύπο του επιλεγμένου αρχείου. Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το όνομα οπωσδήποτε;

en: %s
    is a directory name
el: %s
    είναι όνομα καταλόγου

en: You do not have permission to save to
    %s
el: Δεν έχετε άδεια αποθήκευσης σε
    %s

en: A file called <i>%s</i> already exists in %s.
    
    Do you want to save over it?
el: Ένα αρχείο που λέγεται <i>%s</i> υπάρχει ήδη στο %s.
    
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Faces
el: Γραμματοσειρές

[ctx: FontFace]
note: * List of observed face names.  Translators: these represent * attributes of a font face, i.e., how bold the letters are * and whether it is an italic or regular face.  The four * first here are the important ones.
en: Regular
el: Κανονική

[ctx: FontFace]
en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Bold
el: Έντονη

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic
el: Έντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
note: These are fairly rare.
en: Black
el: Μαύρη

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed Italic
el: Έντονη συμπυκνωμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed
el: Έντονη συμπυκνωμένη

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic Small Caps
el: Έντονα πλάγια μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Bold Nonextended
el: Έντονη μη εκτεταμένη

[ctx: FontFace]
en: Bold Oblique
el: Έντονη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Bold Slanted
el: Έντονη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Bold Small Caps
el: Έντονα μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Book Oblique
el: Πλάγια βιβλίου

[ctx: FontFace]
en: Book
el: Βιβλίο

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Italic
el: Συμπυκνωμένη έντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Oblique
el: Συμπυκνωμένη έντονη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold
el: Συμπυκνωμένη έντονη

[ctx: FontFace]
en: Condensed Italic
el: Συμπυκνωμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Condensed Oblique
el: Συμπυκνωμένη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Condensed
el: Συμπυκνωμένη

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold Italic
el: Ημιέντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold
el: Ημιέντονη

[ctx: FontFace]
en: Demi Oblique
el: Ημιλοξή

[ctx: FontFace]
en: Demi
el: Μεσαία

[ctx: FontFace]
en: Demi-Condensed
el: Ημισυμπυκνωμένη

[ctx: FontFace]
en: Embossed
el: Ανάγλυφη

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold Italic
el: Εκτεταμένη έντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold
el: Εκτεταμένη έντονη

[ctx: FontFace]
en: Expanded Italic
el: Εκτεταμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Expanded
el: Εκτεταμένη

[ctx: FontFace]
en: Extra Light
el: Πολύ αχνή

[ctx: FontFace]
en: Heavy
el: Παχιά

[ctx: FontFace]
en: Italic Small Caps
el: Πλάγια μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Light Italic
el: Αχνή πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Light Oblique
el: Αχνή λοξή

[ctx: FontFace]
en: Light
el: Αχνή

[ctx: FontFace]
en: Medium Italic
el: Μεσαία πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Medium
el: Μεσαία

[ctx: FontFace]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: FontFace]
en: Oblique
el: Λοξή

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed Italic
el: Κανονική συμπυκνωμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed
el: Κανονική συμπυκνωμένη

[ctx: FontFace]
en: Regular Italic
el: Κανονική πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Regular Oblique
el: Κανονική λοξή

[ctx: FontFace]
en: Roman Slanted
el: Ρωμαϊκά πλαγιαστά

[ctx: FontFace]
en: Roman
el: Ρωμαϊκά

[ctx: FontFace]
en: Rounded
el: Στρογγυλεμένη

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold Italic
el: Έντονη πλάγια χωρίς πατούρα

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold
el: Έντονη χωρίς πατούρα

[ctx: FontFace]
en: Sans Italic
el: Πλάγια χωρίς πατούρα

[ctx: FontFace]
en: Sans
el: Χωρίς πατούρα

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic Small Caps
el: Ημιέντονα πλάγια μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic
el: Ημιέντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Oblique
el: Ημιέντονη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Slanted
el: Ημιέντονη πλαγιαστή

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Small Caps
el: Ημιέντονα μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold
el: Ημιέντονη

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold Italic
el: Ημισυμπυκνωμένη έντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold
el: Ημισυμπυκνωμένη έντονη

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Italic
el: Ημισυμπυκνωμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Oblique
el: Ημισυμπυκνωμένη λοξή

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed
el: Ημισυμπυκνωμένη

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold Italic
el: Ημιεκτεταμένη έντονη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold
el: Ημιεκτεταμένη έντονη

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Italic
el: Ημιεκτεταμένη πλάγια

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded
el: Ημιεκτεταμένη

[ctx: FontFace]
en: Slanted
el: Πλαγιαστή

[ctx: FontFace]
en: Small Caps
el: Μικρά κεφαλαία

[ctx: FontFace]
en: Thin
el: Λεπτή

[ctx: FontFace]
en: Upright Italic
el: Όρθια πλάγια

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: All fonts...
el: Όλες οι γραμματοσειρές...

[ctx: underline]
en: None
el: Καμία

[ctx: underline]
en: Single
el: Απλή

[ctx: underline]
en: Double
el: Διπλή

[ctx: underline]
en: Low
el: Χαμηλή

[ctx: underline]
en: Error
el: Σφάλμα

en: Normal
el: Κανονική

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Show Style
el: Εμφάνιση στυλ

en: Whether style is part of the font being selected
el: Εάν το στυλ είναι μέρος της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Show Color
el: Εμφάνιση χρωμάτων

en: Whether color is part of the font being selected
el: Εάν το χρώμα είναι μέρος της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Show Underline
el: Εμφάνιση υπογράμμισηw

en: Whether underlining is part of the font being selected
el: Εάν η υπογράμμιση είναι μέρος της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Show Script
el: Εμφάνιση γραφής

en: Whether subscript/superscript is part of the font being selected
el: Εάν οι δείκτες/εκθέτες είναι μέρος της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Show Strikethrough
el: Εμφάνιση διαγράμμισης

en: Whether strikethrough is part of the font being selected
el: Εάν η διαγράμμιση είναι μέρος της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Color unset text
el: Χρώμα κειμένου αναίρεσης

en: The text to show for selecting no color
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται για μη επιλογή χρώματος

en: Color Group
el: Ομάδα χρώματος

en: The color group to use for the color picker
el: Η ομάδα χρώματος που θα χρησιμοποιηθεί για τον επιλογέα χρώματος

en: Color Default
el: Προεπιλεγμένο χρώμα

en: The color to show for an unset color
el: Το χρώμα που θα εμφανίζεται για μια αναίρεση χρώματος

en: Underline Picker
el: Επιλογέας υπογράμμισης

en: The widget to use for picking underline type
el: Το χρησιμοποιούμενο γραφικό στοιχείο για επιλογή τύπου υπογράμμισης

en: Pick a Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Select the font family
el: Επιλογή της οικογένειας γραμματοσειράς

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Select the size
el: Επιλογή μεγέθους

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Select the font face
el: Επιλογή στοιχείου γραμματοσειράς

en: Style:
el: Στυλ:

en: Select whether a line should be drawn through the text
el: Επιλέξτε αν η γραμμή πρέπει να σύρεται μέσα από το κείμενο

en: Strikethrough:
el: Διαγράμμιση:

en: Select the font color
el: Επιλογή χρώματος γραμματοσειράς

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Select whether the font should be modified for use as subscript or superscript
el: Επιλέξτε αν η γραμματοσειρά πρέπει να τροποποιηθεί για χρήση ως δείκτης ή εκθέτης

en: Script:
el: Γραφή:

en: Select the type of underlining
el: Επιλογή τύπου υπογράμμισης

en: Underline:
el: Υπογράμμιση:

en: Number
el: Αριθμός

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Accounting
el: Λογιστικά

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Time
el: Ώρα

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: Scientific
el: Επιστημονική

en: Special
el: Ειδικό

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Ampere
en: A (ampere)
el: A (αμπέρ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Becquerel
en: Bq (becquerel)
el: Bq (μπεκερέλ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Candela
en: cd (candela)
el: cd (καντέλα-κερί)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Coulomb
en: C (coulomb)
el: C (κουλόμπ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Degree_Celsius
en: °C (degree Celsius)
el: °C (βαθμοί κελσίου)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Farad
en: F (farad)
el: F (φάραντ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Gray_%28unit%29
en: Gy (gray)
el: Gy (γκρέι)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_%28unit%29
en: H (henry)
el: H (χένρι)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz
en: Hz (hertz)
el: Hz (χέρτζ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Joule
en: J (joule)
el: J (τζάουλ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Kelvin
en: K (kelvin)
el: K (κέλβιν)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Kilogram
en: kg (kilogram)
el: kg (χιλιόγραμμο)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Lumen_%28unit%29
en: lm (lumen)
el: lm (λούμεν)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Lux
en: lx (lux)
el: lx (λούξ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Metre
en: m (meter)
el: m (μέτρο)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Mole_%28unit%29
en: mol (mole)
el: mol (μολ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Newton_%28unit%29
en: N (newton)
el: N (νιούτον)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Ohm_%28unit%29
en: Ω (ohm)
el: Ω (ωμ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Pascal_%28unit%29
en: Pa (pascal)
el: Pa (πασκάλ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Radian
en: rad (radian)
el: rad (ακτίνια)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Second
en: s (second)
el: s (δευτερόλεπτα)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Siemens_%28unit%29
en: S (siemens)
el: S (ζίμενς)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Steradian
en: sr (steradian)
el: sr (στερακτίνιο)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert
en: Sv (sievert)
el: Sv (ζίβερτ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_%28unit%29
en: T (tesla)
el: T (τέσλα)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Katal
en: kat (katal)
el: kat (κατάλ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Volt
en: V (volt)
el: V (βολτ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Watt
en: W (watt)
el: W (βατ)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Weber_%28Wb%29
en: Wb (weber)
el: Wb (βέμπερ)

en: Append no further unit.
el: Χωρίς προσάρτηση παραπέρα μονάδας.

en: Append '%s'.
el: Προσάρτηση '%s'.

en: Negative Number Format
el: Μορφή αρνητικού αριθμού

en: Number Formats
el: Μορφές αριθμού

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Ca_tegories:
el: Κα_τηγορίες:

en: Select an appropriate format automatically.
el: Επιλογή κατάλληλης μορφής αυτόματα.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
el: Εμφάνιση αριθμητικών τιμών με ένα σταθερό αριθμό δεκαδικών.

en: Display currency amounts.
el: Εμφάνιση ποσών νομίσματος.

en: Display amounts in traditional accounting styles.
el: Εμφάνιση ποσών σε παραδοσιακά λογιστικά στυλ.

en: Display dates and optionally times of day.
el: Εμφάνιση ημερομηνιών και προαιρετικά τμημάτων ημέρας.

en: Display times of day.
el: Εμφάνιση τμημάτων ημέρας.

en: Display values as closest fractional approximation.
el: Εμφάνιση τιμών ως πλησιέστερη κλασματική προσέγγιση.

en: Display values with power-of-ten scaling.
el: Εμφάνιση τιμών με κλίμακα δύναμης του δέκα.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
el: Εμφάνιση και καταχώριση τιμών ως συμβολοσειρών χωρίς ερμηνεία.

en: Specify an XL-style format directly
el: Άμεσος ορισμός μορφής στυλ XL

en: Display values as percentages.
el: Εμφάνιση τιμών ως ποσοστών.

en: Deci_mal places:
el: Δεκα_δικές θέσεις:

en: _Use separator for 1000s
el: _Χρήση διαχωριστή 1000άδων

en: Negative number _format:
el: Μορ_φή αρνητικού αριθμού:

en: _Format:
el: Μορ_φή:

en: S_ymbol:
el: Σύμ_βολο:

en: Format c_ode:
el: Κώ_δικας μορφής:

en: Show _separate integer part
el: Εμφάνιση _ξεχωριστού ακέραιου μέρους

en: Split fractions with absolute value larger than 1 into an integer part and a fractional part (e.g. 4 5/6)
el: Διαίρεση κλασμάτων με απόλυτη τιμή μεγαλύτερη από 1 σε ακέραιο και κλασματικό μέρος (π.χ. 4 5/6)

en: Minimum number of integer digits:
el: Ελάχιστος αριθμός ακέραιων ψηφίων:

en: Minimum number of _numerator digits:
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων _αριθμητή:

en: Minimum number of e_xponent digits:
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων εκ_θέτη:

en: As multiple of 𝜋
el: Ως πολλαπλάσιο του π

en: Write the fractions as multiples of 𝜋 (e.g. 9 𝜋/4 or 2 𝜋 + 𝜋/4)
el: Γράψιμο των κλασμάτων ως πολλαπλάσιων του π (π.χ. 9 π/4 ή 2π + π/4)

en: Minimum number of denominator digits:
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων παρανομαστή:

en: Maximum number of denominator digits:
el: Μέγιστος αριθμός ψηφίων παρανομαστή:

en: Automatic denominator
el: Αυτόματος παρανομαστής

en: Denominator:
el: Παρονομαστής:

en: Specified denominator:
el: Συγκεκριμένος παρανομαστής:

en: Always show exponent si_gn
el: Να φαίνεται πάντα το π_ρόσημο του εκθέτη

en: _Engineering notation
el: Σημειογραφία _μηχανικής

en: Restrict exponent to multiples of 3
el: Περιορισμός εκθέτη σε πολλαπλάσια του 3

en: Use _superscript
el: Χρήση ά_νω δείκτη

en: Use superscript for exponent (e.g. 4×10²)
el: Χρήση άνω δείκτη για εκθέτη (π.χ. 4×10²)

en: _Don't show 1×s
el: Να _μην εμφανίζεται 1×s

en: When mantissa is equal to 1, only show exponent part (e.g. 10²)
el: Όταν το δεκαδικό μέρος είναι 1, εμφάνιση μόνο του εκθετικού μέρους (π.χ. 10²)

en: Append SI _prefix
el: Προσάρτηση _προθέματος SI

en: Append an SI prefix (e.g. instead of 4×10⁶ show 4M)
el: Προσάρτηση ενός προθέματος SI (π.χ. αντί για 4×10⁶ εμφάνιση 4M)

en: Append the SI unit:
el: Προσάρτηση μονάδας SI:

en: Up
el: Επάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Vertical from middle
el: Κάθετα από το μέσο

en: Vertical to middle
el: Κάθετα προς το μέσο

en: Horizontal from middle
el: Οριζόντια από το μέσο

en: Horizontal to middle
el: Οριζόντια προς το μέσο

en: Up and left
el: Επάνω και αριστερά

en: Down and right
el: Κάτω και δεξιά

en: Diagonal from middle
el: Διαγώνια από το μέσο

en: Diagonal to middle
el: Διαγώνια προς το μέσο

en: Up and right
el: Επάνω και δεξιά

en: Down and left
el: Κάτω και αριστερά

en: Reverse diagonal from middle
el: Αντίστροφα διαγώνια από το μέσο

en: Reverse diagonal to middle
el: Αντίστροφα διαγώνια προς το μέσο

en: _File type:
el: _Τύπος αρχείου:

en: Resolution:
el: Ανάλυση:

en: pixels/in
el: εικονοστοιχεία/ίντσα

en: Export settings
el: Εξαγωγή ρυθμίσεων

en: New image name
el: Νέο όνομα εικόνας

en: image%u
el: εικόνα%u

en: Select an image
el: Επιλογή εικόνας

en: _Select a new image
el: _Επιλογή νέας εικόνας

en: Western Europe
el: Δυτική Ευρώπη

en: Eastern Europe
el: Ανατολική Ευρώπη

en: North America
el: Βόρεια Αμερική

en: South & Central America
el: Νότια και Κεντρική Αμερική

en: Asia
el: Ασία

en: Middle East
el: Μέση Ανατολή

en: Africa
el: Αφρική

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Caribbean
el: Καραϊβική

note: * The format here is "Country/Language (locale)" or just * "Country (locale)" when there is only one choice or one * very dominant language. * * Note: lots of people get very emotional over this.  Please * err on the safe side, if any.
en: United States/English (C)
el: Ενωμένες πολιτείες/αγγλικά (C)

en: Djibouti/Afar (aa_DJ)
el: Τζιμπουτί/Αφάρ (aa_DJ)

en: Eritrea/Afar (aa_ER)
el: Ερυθραία/Αφάρ (aa_ER)

en: Ethiopia/Afar (aa_ET)
el: Αιθιοπία/Αφάρ (am_ET)

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
el: Αφρικάανς νότιας Αφρικής (af_ZA)

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
el: αιθιοπία/αμχαρικά (am_ET)

en: Spain/Aragonese (an_ES)
el: Ισπανία/Αραγωνικά (an_ES)

en: United Arab Emirates (ar_AE)
el: Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα (ar_AE)

en: Bahrain (ar_BH)
el: Μπαχρέιν (ar_BH)

en: Algeria (ar_DZ)
el: Αλγερία (ar_DZ)

en: Egypt (ar_EG)
el: Αίγυπτος (ar_EG)

en: India/Arabic (ar_IN)
el: Ινδία/αραβικά (ar_IN)

en: Iraq (ar_IQ)
el: Ιράκ (ar_IQ)

en: Jordan (ar_JO)
el: Ιορδανία (ar_JO)

en: Kuwait (ar_KW)
el: Κουβέιτ (ar_KW)

en: Lebanon (ar_LB)
el: Λίβανος (ar_LB)

en: Libya (ar_LY)
el: Λιβύη (ar_LY)

en: Morocco (ar_MA)
el: Μαρόκο (ar_MA)

en: Oman (ar_OM)
el: Ομάν (ar_OM)

en: Qatar (ar_QA)
el: Κατάρ (ar_QA)

en: Saudi Arabia (ar_SA)
el: Σαουδική Αραβία (ar_SA)

en: Sudan (ar_SD)
el: Σουδάν (ar_SD)

en: Syria (ar_SY)
el: Συρία (ar_SY)

en: Tunisia (ar_TN)
el: Τυνησία (ar_TN)

en: Yemen (ar_YE)
el: Υεμένη (ar_YE)

en: India/Assamese (as_IN)
el: Ινδία/Ασαμικά (as_IN)

en: Spain/Asturian (ast_ES)
el: Ισπανία/Αστουριακά (ast_ES)

en: Azerbaijan (az_AZ)
el: Αζερμπαϊτζάν (az_AZ)

en: Belarus (be_BY)
el: Λευκορωσία (be_BY)

en: Zambia/Bemba (bem_ZM)
el: ΖάμπιαΜπέμπα (bem_ZM)

en: Algeria/Amazigh (ber_DZ)
el: Αλγερία/Αμαζίγκ (ber_DZ)

en: Morocco/Amazigh (ber_MA)
el: Μαρόκο/Αμαζίγκ (ber_MA)

en: Bulgaria (bg_BG)
el: Βουλγαρία (bg_BG)

en: Bangladesh (bn_BD)
el: Μπαγκλαντές (bn_BD)

en: India/Bengali (bn_IN)
el: Ινδία/μπενγκάλι (bn_IN)

en: China/Tibetan (bo_CN)
el: Κίνα/Θιβετιανά (bo_CN)

en: India/Tibetan (bo_IN)
el: Ινδία/θιβετιανά (bo_IN)

en: France/Breton (br_FR)
el: Γαλλία/βρετονικά (br_FR)

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη (bs_BA)

en: Eritrea/Blin (byn_ER)
el: Ερυθραία/Μπλιν (byn_ER)

en: Andorra/Catalan (ca_AD)
el: Ανδόρα/καταλανικά (ca_AD)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
el: Ισπανία/καταλανικά (ca_ES)

en: France/Catalan (ca_FR)
el: Γαλλία/καταλανικά (ca_FR)

en: Italy/Catalan (ca_IT)
el: Ιταλία/καταλανικά (ca_IT)

en: Ukraine/Crimean Tatar (crh_UA)
el: Ουκρανία/Κριμαϊκά Τατάρων (crh_UA)

en: Czech Republic (cs_CZ)
el: Δημοκρατία της Τσεχίας (cs_CZ)

en: Poland/Kashubian (csb_PL)
el: Πολωνία/κασούμπιαν (csb_PL)

en: Russia/Chuvash (cv_RU)
el: Ρωσία/κουβάς (cv_RU)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
el: Μεγάλη βρετανία/ουαλικά (cy_GB)

en: Denmark (da_DK)
el: Δανία (da_DK)

en: Austria (de_AT)
el: Αυστρία (de_AT)

en: Belgium/German (de_BE)
el: Βέλγιο/γερμανικά (de_BE)

en: Switzerland/German (de_CH)
el: Ελβετία/γερμανικά (de_CH)

en: Germany (de_DE)
el: Γερμανία (de_DE)

en: Luxembourg/German (de_LU)
el: Λουξεμβούργο/γερμανικά (de_LU)

en: Maldives (dv_MV)
el: Μαλδίβες (dv_MV)

en: Bhutan (dz_BT)
el: Μπουτάν (dz_BT)

en: Cyprus/Greek (el_CY)
el: Κύπρος/ελληνικά (el_CY)

en: Greece (el_GR)
el: Ελλάδα (el_GR)

en: Antigua and Barbuda/English (en_AG)
el: Αντίγκουα και Μπαρμούντα/αγγλικά (en_AG)

en: Australia (en_AU)
el: Αυστραλία (en_AU)

en: Botswana (en_BW)
el: Μποτσουάνα (en_BW)

en: Canada/English (en_CA)
el: Καναδάς/αγγλικά (en_CA)

en: Great Britain (en_GB)
el: Μεγάλη Βρετανία (en_GB)

en: Hong Kong/English (en_HK)
el: Χονγκ Κονγκ/αγγλικά (en_HK)

en: Ireland (en_IE)
el: Ιρλανδία (en_IE)

en: India/English (en_IN)
el: Ινδία/αγγλικά (en_IN)

en: New Zealand (en_NZ)
el: Νέα Ζηλανδία (en_NZ)

en: Philippines (en_PH)
el: Φιλιππίνες (en_PH)

en: Singapore/English (en_SG)
el: Σιγκαπούρη/αγγλικά (en_SG)

en: United States/English (en_US)
el: Ενωμένες πολιτείες/αγγλικά (en_US)

en: South Africa/English (en_ZA)
el: Νότιος Αφρική/αγγλικά (en_ZA)

en: Zimbabwe (en_ZW)
el: Ζιμπάμπουε (en_ZW)

en: Esperanto (eo_EO)
el: Εσπεράντο (eo_EO)

en: Argentina (es_AR)
el: Αργεντινή (es_AR)

en: Bolivia (es_BO)
el: Βολιβία (es_BO)

en: Chile (es_CL)
el: Χιλή (es_CL)

en: Colombia (es_CO)
el: Κολομβία (es_CO)

en: Costa Rica (es_CR)
el: Κόστα Ρίκα (es_CR)

en: Dominican Republic (es_DO)
el: Δομινικανή δημοκρατία (es_DO)

en: Ecuador (es_EC)
el: Ισημερινός (es_EC)

en: Spain (es_ES)
el: Ισπανία (es_ES)

en: Guatemala (es_GT)
el: Γουατεμάλα (es_GT)

en: Honduras (es_HN)
el: Ονδούρα (es_HN)

en: Mexico (es_MX)
el: Μεξικό (es_MX)

en: Nicaragua (es_NI)
el: Νικαράγουα (es_NI)

en: Panama (es_PA)
el: Παναμάς (es_PA)

en: Peru (es_PE)
el: Περού (es_PE)

en: Puerto Rico (es_PR)
el: Πουέρτο Ρίκο (es_PR)

en: Paraguay (es_PY)
el: Παραγουάη (es_PY)

en: El Salvador (es_SV)
el: Ελ Σαλβαδόρ (es_SV)

en: United States/Spanish (es_US)
el: Ενωμένες πολιτείες/ισπανικά (es_US)

en: Uruguay (es_UY)
el: Ουρουγουάη (es_UY)

en: Venezuela (es_VE)
el: Βενεζουέλα (es_VE)

en: Estonia (et_EE)
el: Εσθονία (et_EE)

en: Spain/Basque (eu_ES)
el: Ισπανία/βασκικά (eu_ES)

en: Iran (fa_IR)
el: Ιράν (fa_IR)

en: Senegal/Fulah (ff_SN)
el: Σενεγάλη/φούλα (ff_SN)

en: Finland/Finnish (fi_FI)
el: Φιλανδία/φιλανδικά (fi_FI)

en: Philippines/Filipino (fil_PH)
el: Φιλιππίνες/φιλιπινικά (fil_PH)

en: Faroe Islands (fo_FO)
el: Νήσοι Φερόες (fo_FO)

en: Belgium/French (fr_BE)
el: Βέλγιο/γαλλικά (fr_BE)

en: Canada/French (fr_CA)
el: Καναδάς/γαλλικά (fr_CA)

en: Switzerland/French (fr_CH)
el: Ελβετία/γαλλικά (fr_CH)

en: France (fr_FR)
el: Γαλλία (fr_FR)

en: Luxembourg/French (fr_LU)
el: Λουξεμβούργο/γαλλικά (fr_LU)

en: Italy/Furlan (fur_IT)
el: Ιταλία/φουρλάν (fur_IT)

en: Germany/Frisian (fy_DE)
el: Γερμανία/φριζικά (fy_DE)

en: Netherlands/Frisian (fy_NL)
el: Κάτω Χώρες/φριζικά (fy_NL)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
el: Ιρλανδία/γαελικά (ga_IE)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
el: Μεγάλη Βρετανία/σκωτσέζικα γαελικά (gd_GB)

en: Eritrea/Ge'ez (gez_ER)
el: Ερυθραία/γκεέζ (gez_ER)

en: Ethiopia/Ge'ez (gez_ET)
el: Αιθιοπία/γκεέζ (gez_ET)

en: Spain/Galician (gl_ES)
el: Ισπανία/γαλικιανικά (gl_ES)

en: India/Gujarati (gu_IN)
el: Ινδία/Γκουραζάτι (gu_IN)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
el: Μεγάλη Βρετανία/γαελικά Μανξ (gv_GB)

en: Nigeria/Hausa (ha_NG)
el: Νιγηρία/χαούσα (ha_NG)

en: Israel/Hebrew (he_IL)
el: Ισραήλ/εβραϊκά (he_IL)

en: India/Hindu (hi_IN)
el: Ινδία/χιντού (hi_IN)

en: India/Chhattisgarhi (hne_IN)
el: Ινδία/κατισγκάρι (hne_IN)

en: Croatia (hr_HR)
el: Κροατία (hr_HR)

en: Germany/Upper Sorbian (hsb_DE)
el: Γερμανία/άνω σορβιανά (hsb_DE)

en: Haiti/Kreyol (ht_HT)
el: Αϊτή/κρεολικά (ht_HT)

en: Hungary (hu_HU)
el: Ουγγαρία (hu_HU)

en: Armenia (hy_AM)
el: Αρμενία (hy_AM)

en: Indonesia (id_ID)
el: Ινδονησία (id_ID)

en: Nigeria/Igbo (ig_NG)
el: Νιγηρία/Ίγκμπο (ig_NG)

en: Canada/Inupiaq (ik_CA)
el: Καναδάς/ινούπιακ (ik_CA)

en: Iceland (is_IS)
el: Ισλανδία (is_IS)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
el: Ελβετία/ιταλικά (it_CH)

en: Italy (it_IT)
el: Ιταλία (it_IT)

en: Canada/Inuktitut (iu_CA)
el: Καναδάς/ινούκτιτουτ (iu_CA)

en: Japan (ja_JP)
el: Ιαπωνία (ja_JP)

en: Georgia (ka_GE)
el: Γεωργία (ka_GE)

en: Kazakhstan/Kazakh (kk_KZ)
el: Καζακστάν/καζάκικα (kk_KZ)

en: Greenland (kl_GL)
el: Γροιλανδία (kl_GL)

en: Cambodia/Khmer (km_KH)
el: Καμπότζη/κμερ (km_KH)

en: India/Kannada (kn_IN)
el: Ινδία/κανάντα (kn_IN)

en: Korea (ko_KR)
el: Κορέα (ko_KR)

en: India/Konkani (kok_IN)
el: Ινδία/κονκάνι (kok_IN)

en: India/Kashmiri (ks_IN)
el: Ινδία/κασμίρικα (ks_IN)

en: Turkey/Kurdish (ku_TR)
el: Τουρκία/κουρδικά (ku_TR)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
el: Μεγάλη Βρετανία/κορνουαλικά (kw_GB)

en: Kyrgyzstan/Kyrgyz (ky_KG)
el: Κιργιστάν/κιργικά (ky_KG)

en: Luxembourg/Luxembourgish (lb_LU)
el: Λουξεμβούργο/λουξεμβουργιανά (lb_LU)

en: Uganda/Luganda (lg_UG)
el: Ουγκάντα/λουγκάντα (lg_UG)

en: Belgium/Limburgish (li_BE)
el: Βέλγιο/λιμπούργκις (nl_BE)

en: Netherlands/Limburgish (li_NL)
el: Κάτω Χώρες/λιμπούργκις (li_NL)

en: Italy/Ligurian (lij_IT)
el: Ιταλία/λιγουριανικά (lij_IT)

en: Laos (lo_LA)
el: Λάος (lo_LA)

en: Lithuania (lt_LT)
el: Λιθουανία (lt_LT)

en: Latvia (lv_LV)
el: Λεττονία (lv_LV)

en: India/Maithili (mai_IN)
el: Ινδία/μαϊτίλι (mai_IN)

en: Madagascar/Malagasy (mg_MG)
el: Μαδαγασκάρη/μαλαγασικά (mg_MG)

en: Russia/Mari (mhr_RU)
el: Ρωσία/μάρι (mhr_RU)

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
el: Νέα Ζηλανδία/μαορί (mi_NZ)

en: Macedonia (mk_MK)
el: ΦΥΡΟΜ (mk_MK)

en: India/Malayalam (ml_IN)
el: Ινδία/μαλαγιαλάμ (ml_IN)

en: Mongolia (mn_MN)
el: Μογγολία (mn_MN)

en: India/Marathi (mr_IN)
el: Ινδία/μαράτι (mr_IN)

en: Malaysia (ms_MY)
el: Μαλαισία (ms_MY)

en: Malta (mt_MT)
el: Μάλτα (mt_MT)

en: Myanmar/Burmese (my_MM)
el: Μιανμάρ/Μπουρμέζικα (my_MM)

en: Taiwan/Minnan (nan_TW@latin)
el: Ταϊβάν/μινάν (nan_TW@latin)

en: Norway/Bokmal (nb_NO)
el: Νορβηγία/μπόκμαλ (nb_NO)

en: Germany/Low Saxon (nds_DE)
el: Γερμανία/κάτω σαξονικά (nds_DE)

en: Netherlands/Low Saxon (nds_NL)
el: Κάτω Χώρες/κάτω σαξονικά (nds_NL)

en: Nepal/Nepali (ne_NP)
el: Νεπάλ/νεπάλι (ne_NP)

en: Aruba/Dutch (nl_AW)
el: Αρούμπα/ολλανδικά (nl_AW)

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
el: Βέλγιο/φλαμανδικά (nl_BE)

en: The Netherlands (nl_NL)
el: Οι Κάτω Χώρες (nl_NL)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
el: Νορβηγία/νινόρσκ (nn_NO)

en: South Africa/Southern Ndebele (nr_ZA)
el: Νότιος Αφρική/νότια ντεμπέλε (nr_ZA)

en: South Africa/Northern Sotho (nso_ZA)
el: Νότιος Αφρική/βόρεια σότο (nso_ZA)

en: France/Occitan (oc_FR)
el: Γαλλία/οξιτάν (oc_FR)

en: Ethiopia/Oromo (om_ET)
el: Αιθιοπία/ορόμο (om_ET)

en: Kenya/Oromo (om_KE)
el: Κένυα/ορόμο (om_KE)

en: India/Oriya (or_IN)
el: Ινδία/ορίια (or_IN)

en: Russia/Ossetian (os_RU)
el: Ρωσία/οσετιανά (os_RU)

en: India/Punjabi (Gurmukhi) (pa_IN)
el: Ινδία/πουντζάμπι (γκουρμούκι) (pa_IN)

en: Pakistan/Punjabi (Shamukhi) (pa_PK)
el: Πακιστάν/πουντζάμπι (σαμούκι) (pa_PK)

en: Netherland Antilles/Papiamento (pap_AN)
el: Ολλανδικές Αντίλες/παπιαμέντο (pap_AN)

en: Poland (pl_PL)
el: Πολωνία (pl_PL)

en: Afghanistan/Pashto (ps_AF)
el: Αφγανιστάν/παστού (ps_AF)

en: Brazil (pt_BR)
el: Βραζιλία (pt_BR)

en: Portugal (pt_PT)
el: Πορτογαλία (pt_PT)

en: Romania (ro_RO)
el: Ρουμανία (ro_RO)

en: Russia (ru_RU)
el: Ρωσία (ru_RU)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
el: Ουκρανία/ρώσικα (ru_UA)

en: Rwanda/Kinyarwanda (rw_RW)
el: Ρουάντα/κινιαρουάντα (rw_RW)

en: India/Sanskrit (sa_IN)
el: Ινδία/σανσκριτικά (sa_IN)

en: Italy/Sardinian (sc_IT)
el: Ιταλία/σαρδηνικά (sc_IT)

en: India/Sindhi (sd_IN)
el: Ινδία/σίντι (sd_IN)

en: Norway/Saami (se_NO)
el: Νορβηγία/σαάμι (se_NO)

en: Canada/Secwepemctsin (Shuswap) (shs_CA)
el: Καναδάς/σεκουπέμκτσιν (σουσουάπ) (shs_CA)

en: Sri Lanka/Sinhala (si_LK)
el: Σρι Λάνκα/σινάλα (si_LK)

en: Ethiopia/Sidama (sid_ET)
el: Αιθιοπία/σιντάμα (sid_ET)

en: Slovakia (sk_SK)
el: Σλοβακία (sk_SK)

en: Slovenia (sl_SI)
el: Σλοβενία (sl_SI)

en: Djibouti/Somali (so_DJ)
el: Τζιμπουτί/σομαλικά (so_DJ)

en: Ethiopia/Somali (so_ET)
el: Αιθιοπία/σομαλικά (so_ET)

en: Kenya/Somali (so_KE)
el: Κένυα/σομαλικά (so_KE)

en: Somalia/Somali (so_SO)
el: Σομαλία/σομαλικά (so_SO)

en: Albania (sq_AL)
el: Αλβανία (sq_AL)

en: Macedonia/Albanian (sq_MK)
el: ΦΥΡΟΜ/αλβανικά (sq_MK)

en: Montenegro/Serbian (sr_ME)
el: Μαυροβούνιο/σερβικά (sr_ME)

en: Yugoslavia (sr_RS)
el: Γιουγκοσλαβία (sr_RS)

en: South Africa/Swati (ss_ZA)
el: Νότιος Αφρική/σουάτι (ss_ZA)

en: South Africa/Sotho (st_ZA)
el: Νότιος Αφρική/σότο (st_ZA)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
el: Φιλανδία/σουηδικά (sv_FI)

en: Sweden (sv_SE)
el: Σουηδία (sv_SE)

en: Kenya/Swahili (sw_KE)
el: Κένυα/σουαχίλι (sw_KE)

en: Tanzania/Swahili (sw_TZ)
el: Τανζανία/σουαχίλι (sw_TZ)

en: India/Tamil (ta_IN)
el: Ινδία/ταμίλ (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
el: Ινδία/τελούγκου (te_IN)

en: Tajikistan (tg_TJ)
el: Τατζικιστάν (tg_TJ)

en: Thailand (th_TH)
el: Ταϊλάνδη (th_TH)

en: Eritrea/Tigrinya (ti_ER)
el: Ερυθραία/τιγκρίνια (ti_ER)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
el: Αιθιοπία/τιγκρίνια (ti_ET)

en: Eritrea/Tigre (tig_ER)
el: Ερυθραία/τίγκρε (tig_ER)

en: Turkmenistan /Turkmen (tk_TM)
el: Τουρκμενιστάν/τουρκμένικα (tk_TM)

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
el: Φιλιππίνες/ταγκαλόγκ (tl_PH)

en: South Africa/Tswana (tn_ZA)
el: Νότιος Αφρική/τσουάνα (tn_ZA)

en: Cyprus/Turkish (tr_CY)
el: Κύπρος/τούρκικα (tr_CY)

en: Turkey (tr_TR)
el: Τουρκία (tr_TR)

en: South Africa/Tsonga (ts_ZA)
el: Νότιος Αφρική/τσόνγκα (ts_ZA)

en: Russia/Tatar (tt_RU)
el: Ρωσία/ταταρικά (tt_RU)

en: China/Uyghur (ug_CN)
el: Κίνα/ιγουριανά (ug_CN)

en: Ukraine (uk_UA)
el: Ουκρανία (uk_UA)

en: India/Urdu (ur_IN)
el: Ινδία/ούρντου (ur_IN)

en: Pakistan (ur_PK)
el: Πακιστάν (ur_PK)

en: Uzbekistan (uz_UZ)
el: Ουζμπεκιστάν (uz_UZ)

en: South Africa/Venda (ve_ZA)
el: Νότιος Αφρική/βέντα (ve_ZA)

en: Vietnam (vi_VN)
el: Βιετνάμ (vi_VN)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
el: Βέλγιο/βαλωνικά (wa_BE)

en: Switzerland/Walser (wae_CH)
el: Ελβετία/βάλσερ (wae_CH)

en: Ethiopia/Wollayta (wal_ET)
el: Αιθιοπία/ουαλάιτα (wal_ET)

en: Senegal/Wolof (wo_SN)
el: Σενεγάλη/ουόλοφ (wo_SN)

en: South Africa/Xhosa (xh_ZA)
el: Νότιος Αφρική/ξόσα (xh_ZA)

en: United States/Yiddish (yi_US)
el: Ενωμένες πολιτείες/γίντις (yi_US)

en: Nigeria/Yoruba (yo_NG)
el: Νιγηρία/γιορούμπα (yo_NG)

en: Hong Kong/Cantonese (Yue) (yue_HK)
el: Χόνγκ κόνγκ/καντονικά (γιούε) (yue_HK)

en: China (zh_CN)
el: Κίνα (zh_CN)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
el: Χόνγκ κόνγκ/κινέζικα (zh_HK)

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
el: Σιγκαπούρη/κινέζικα (zh_SG)

en: Taiwan (zh_TW)
el: Ταϊβάν (zh_TW)

en: South Africa/Zulu (zu_ZA)
el: Νότιος Αφρική/ζουλού (zu_ZA)

en: Current Locale:
el: Τρέχον τοπικό:

en: Menu
el: Μενού

en: The menu of options
el: Το μενού των επιλογών

en: Custom...
el: Προσαρμογή...

en: Solid background
el: Συμπαγές παρασκήνιο

en: 75% background
el: Παρασκήνιο 75%

en: 50% background
el: Παρασκήνιο 50%

en: 25% background
el: Παρασκήνιο 25%

en: 12.5% background
el: Παρασκήνιο 12.5%

en: 6.25% background
el: Παρασκήνιο 6.25%

en: Horizontal stripes
el: Οριζόντιες ρίγες

en: Vertical stripes
el: Κάθετες ρίγες

en: Reverse diagonal stripes
el: Αντίστροφες διαγώνιες ρίγες

en: Diagonal stripes
el: Διαγώνιες ρίγες

en: Diagonal crosshatch
el: Διαγώνια σταυροχάραξη

en: Thick diagonal crosshatch
el: Λεπτή διαγώνια σταυροχάραξη

en: Thin horizontal stripes
el: Λεπτές οριζόντιες ρίγες

en: Thin vertical stripes
el: Λεπτές κατακόρυφες ρίγες

en: Thin reverse diagonal stripes
el: Λεπτές αντίστροφες διαγώνιες ρίγες

en: Thin diagonal stripes
el: Λεπτές διαγώνιες ρίγες

en: Thin horizontal crosshatch
el: Λεπτή οριζόντια σταυροχάραξη

en: Thin diagonal crosshatch
el: Λεπτή διαγώνια σταυροχάραξη

en: Solid foreground
el: Συμπαγές προσκήνιο

en: Small circles
el: Μικροί κύκλοι

en: Semi-circles
el: Ημικύκλια

en: Thatch
el: Οροφή

en: Large circles
el: Μεγάλοι κύκλοι

en: Bricks
el: Τούβλα

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: A_ngle:
el: Γω_νία:

en: Uniform
el: Ομοιόμορφο

en: Cauchy
el: Κοσί

en: Lognormal
el: Κανονική λογαριθμική

en: Location
el: Θέση

en: Shape
el: Σχήμα

en: Shape factor
el: Συντελεστής σχήματος

note: The first column has three letter acronyms * for each currency.  They MUST start with '[$' * The second column has the long names of the currencies. 2010/08/12 Updated to match iso 4217
en: United Arab Emirates, Dirhams
el: Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα, ντίρχαμς

en: Afghanistan, Afghanis
el: Αφγανιστάν, αφγκάνις

en: Albania, Leke
el: Αλβανία, λεκ

en: Armenia, Drams
el: Αρμενία, ντραμς

en: Netherlands antilles, Guilders
el: Ολλανδικές Αντίλλες, γκίλντερς

en: Angola, Kwanza
el: Αγκόλα, κουάνζα

en: Argentina, Pesos
el: Αργεντινή, πέσος

en: Australia, Dollars
el: Αυστραλία, δολάρια

en: Aruba, Guilders
el: Αρούμπα, γκίλντερς

en: Azerbaijan, Manats
el: Αζερμπαϊτζάν, μάνατς

en: Bosnia and herzegovina, Convertible Marka
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη, μετατρέψιμο μάρκο

en: Barbados, Dollars
el: Μπαρμπέιντος, δολάρια

en: Bangladesh, Taka
el: Μπαγκλαντές, τάκα

en: Bulgaria, Leva
el: Βουλγαρία, λέβα

en: Bahrain, Dinars
el: Μπαχρέιν, δηνάριο

en: Burundi, Francs
el: Μπουρούντι, φράγκα

en: Bermuda, Dollars
el: Βερμούδες, δολάρια

en: Brunei Darussalam, Dollars
el: Μπρουνέι Νταρουσαλάμ, δολάρια

en: Bolivia, Bolivianos
el: Βολιβία, μπολιβιάνος

en: Bolivia, Mvdol
el: Βολιβία, μβντολ

en: Brazil, Brazilian Real
el: Βραζιλία, βραζιλιάνικο ρεάλ

en: Bahamas, Dollars
el: Μπαχάμες, δολάρια

en: Bhutan, Ngultrum
el: Μπουτάν, νγκούλτρουμ

en: Botswana, Pulas
el: Μποτσουάνα, πούλας

en: Belarus, Rubles
el: Λευκορωσία, ρούβλια

en: Belize, Dollars
el: Μπελίζ, δολάρια

en: Canada, Dollars
el: Καναδάς, δολάρια

en: Congo, the democratic republic of, Congolese Francs
el: Λαϊκή δημοκρατία του Κογκό, κογκολέζικα φράγκα

en: Switzerland, WIR Euros
el: Ελβετία, ευρώ WIR

en: Switzerland, Francs
el: Ελβετία, φράγκα

en: Switzerland, WIR Francs
el: Ελβετία, φράγκα WIR

en: Chile, Unidades de fomento
el: Χιλή, ουνιντάντες ντε φομέντο

en: Chile, Pesos
el: Χιλή, πέσος

en: China, Yuan Renminbi
el: Κίνα, ρενμινμπί γιουάν

en: Colombia, Pesos
el: Κολομβία, πέσος

en: Colombia, Unidades de Valor Real
el: Κολομβία, ουνιντάτες ντε βαλόρ ρεάλ

en: Costa rica, Colones
el: Κόστα Ρίκα, κολόνες

en: Cuba, Pesos Convertibles
el: Κούβα, μετατρέψιμα πέσος

en: Cuba, Pesos
el: Κούβα, πέσος

en: Cape verde, Escudos
el: Πράσινο Ακρωτηρίο, εσκούδος

en: Czech republic, Koruny
el: Δημοκρατία της Τσεχίας, κορούνι

en: Djibouti, Francs
el: Τζιμπούτι, φράγκα

en: Denmark, Kroner
el: Δανία, κρόνερ

en: Dominican republic, Pesos
el: Δομινικανή δημοκρατία, πέσος

en: Algeria, Algerian Dinars
el: Αλγερία, δηνάρια Αλγερίας

en: Egypt, Pounds
el: Αίγυπτος, λίρες

en: Eritrea, Nakfa
el: Ερυθραία, νάκφα

en: Ethiopia, Birr
el: Αιθιοπία, μπιρ

en: Euro Members Countries, Euros
el: Χώρες μέλη του ευρώ, ευρώ

en: Fiji, Dollars
el: Φίτζι, δολάρια

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
el: Νησιά Φώκλαντ (Μαλβίνες), λίρες

en: United kingdom, Pounds
el: Ενωμένο βασίλειο, λίρες

en: Georgia, Lari
el: Γεωργία, λάρι

en: Ghana, Cedis
el: Γκάνα, σέντις

en: Gibraltar, Pounds
el: Γιβραλτάρ, λίρες

en: Gambia, Dalasi
el: Γκάμπια, νταλάσι

en: Guinea, Francs
el: Γουινέα, φράγκα

en: Guatemala, Quetzales
el: Γουατεμάλα, κουετσάλες

en: Guyana, Dollars
el: Γουιάνα, δολάρια

en: Hong Kong, Dollars
el: Χόνγκ Κόνγκ, δολάρια

en: Honduras, Lempiras
el: Ονδούρα, λεμπίρας

en: Croatia, Kuna
el: Κροατία, κούνα

en: Haiti, Gourdes
el: Αϊτή, γκούρντες

en: Hungary, Forint
el: Ουγγαρία, φιορίνι

en: Indonesia, Rupiahs
el: Ινδονησία, ρούπιες

en: Israel, New Sheqels
el: Ισραήλ, νέο σέκελ

en: India, Rupees
el: Ινδία, ρούπιες

en: Iraq, Dinars
el: Ιράκ, δηνάρια

en: Iran, Rials
el: Ιράν, ριάλια

en: Iceland, Kronur
el: Ισλανδία, κορόνα

en: Jamaica, Dollars
el: Τζαμάικα, δολάρια

en: Jordan, Dinars
el: Ιορδανία, δηνάρια

en: Japan, Yen
el: Ιαπωνία, γιεν

en: Kenya, Shillings
el: Κένυα, σελίνια

en: Kyrgyzstan, Soms
el: Κιργιζιστάν, σόμς

en: Cambodia, Riels
el: Καμπότζη, ριέλς

en: Comoros, Francs
el: Κομόρες, φράγκα

en: Korea (North), Won
el: Κορέα (Βόρεια), γουόν

en: Korea (South) Wons
el: Κορέα (νότια) γουόνς

en: Kuwait, Dinars
el: Κουβέιτ, δηνάρια

en: Cayman islands, Dollars
el: Νησιά Κέιμαν, δολάρια

en: Kazakhstan, Tenge
el: Καζακστάν, τένγκε

en: Laos, Kips
el: Λάος, κιπς

en: Lebanon, Pounds
el: Λίβανος, λίρες

en: Sri Lanka, Rupees
el: Σρι Λάνκα, ρουπίες

en: Liberia, Dollars
el: Λιβερία, δολάρια

en: Lithuania, Litai
el: Λιθουανία, λιτάι

en: Latvia, Lati
el: Λετονία, λάτι

en: Libya, Dinars
el: Λιβύη, δηνάρια

en: Morocco, Dirhams
el: Μαρόκο, ντιρχάμς

en: Moldova, Lei
el: Μολδαβία, λέι

en: Madagascar, Malagasy Ariary
el: Μαδαγασκάρη, αριάρι Μαλαγασίας

en: Macedonia, Denars
el: ΦΥΡΟΜ, δηνάρια

en: Myanmar (Burma), Kyats
el: Μιανμάρ (Μπούρμα), κιάτς

en: Mongolia, Tugriks
el: Μογγολία, τουγρίκς

en: Macao, Patacas
el: Μακάο, πατάκας

en: Mauritania, Ouguiyas
el: Μαυριτανία, ουγκουίγιας

en: Mauritius, Rupees
el: Μαυρίκιος, ρουπίες

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaas
el: Μαλδίβες (νησιά Μαλδίβες), ρουφίγιαας

en: Malawi, Kwachas
el: Μαλάουι, κουάτσας

en: Mexico, Pesos
el: Μεξικό, πέσος

en: Mexico, Unidades de Inversion
el: Μεξικό, ουνιντάντες ντε ινβερσιόν

en: Malaysia, Ringgits
el: Μαλαισία, ρινγκίτς

en: Mozambique, Meticais
el: Μοζαμβίκη, μετικάις

en: Nigeria, Nairas
el: Νιγηρία, νάιρας

en: Nicaragua, Gold Cordobas
el: Νικαράγουα, γκόλντ κόρντομπας

en: Norway, Norwegian Krone
el: Νορβηγία, νορβηγικές κορώνες

en: Nepal, Nepalese Rupees
el: Νεπάλ, ρουπίες Νεπάλ

en: New zealand, Dollars
el: Νέας Ζηλανδία, δολάρια

en: Oman, Rials
el: Ομάν, ριάλς

en: Panama, Balboa
el: Παναμάς, μπαλμπόα

en: Peru, Nuevo Soles
el: Περού, νουέβο σόλες

en: Papua New Guinea, Kina
el: Παπούα Νέα Γουινέα, κίνα

en: Philippines, Pesos
el: Φιλιππίνες, πέσος

en: Pakistan, Rupees
el: Πακιστάν, ρουπίες

en: Poland, Zlotys
el: Πολωνία, ζλότις

en: Paraguay, Guarani
el: Παραγουάη, γκουαράνι

en: Qatar, Rials
el: Κατάρ, ριάλς

en: Romania, New Lei
el: Ρουμανία, νέο λέι

en: Serbia, Dinars
el: Σερβία, δηνάρια

en: Russia, Rubles
el: Ρωσία, ρούβλια

en: Rwanda, Rwanda Francs
el: Ρουάντα, φράγκα Ρουάντας

en: Saudi arabia, Riyals
el: Σαουδική Αραβία, ριάλια

en: Solomon Islands, Dollars
el: Νήσοι Σολομώντα, δολάρια

en: Seychelles, Rupees
el: Σεϊχέλες, ρουπίες

en: Sudan, Pounds
el: Συρία, λίρες

en: International Monetary Fund (I.M.F), SDR
el: Διεθνές νομισματικό ταμείο (I.M.F), SDR

en: Sweden, Kronor
el: Σουηδία, κορώνα

en: Singapore, Dollars
el: Σιγκαπούρη, δολάρια

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha, Pounds
el: Αγία Ελένη, Ανάληψη και τριστάν ντα κούνα, λίρες

en: Sierra leone, Leones
el: Σιέρα λεόνε, λεόνες

en: Somalia, Shillings
el: Σομαλία, σελίνια

en: Suriname, Dollars
el: Σουρινάμ, δολάρια

en: São Tome and Principe, Dobras
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε, ντόμπρας

en: El Salvador, Colones
el: Ελ Σαλβαδόρ, κολόνες

en: Syria, Pounds
el: Συρία, λίρες

en: Swaziland, Emalangeni
el: Σουαζιλάνδη, εμαλανγκένι

en: Thailand, Baht
el: Ταϊλάνδη, μπάχτ

en: Tajikistan, Somoni
el: Τατζικιστάν, σομόνι

en: Turkmenistan, Manats
el: Τουρκμενιστάν, μανάτς

en: Tunisia, Dinars
el: Τυνησία, δηνάρια

en: Tonga, Pa'angas
el: Τόνγκα, Πα'άνγκας

en: Turkey, Liras
el: Τουρκία, λίρες

en: Trinidad and Tobago, Dollars
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο, δολάρια

en: Taiwan, New Dollars
el: Ταϊβάν, νέα δολάρια

en: Tanzania, Shillings
el: Τανζανία, σελίνι

en: Ukraine, Hryvnia
el: Ουκρανία, χριβνία

en: Uganda, Shillings
el: Ουγκάντα, σελίνια

en: United States of America, Dollars
el: Ενωμένες Πολιτείες της Αμερικής, δολάρια

en: United States of America, Dollars (Next day)
el: Ενωμένες Πολιτείες της Αμερικής, δολάρια (επόμενη ημέρα)

en: United States of America, Dollars (Same day)
el: Ενωμένες Πολιτείες της Αμερικής, δολάρια (ίδια ημέρα)

en: Uruguay, Pesos en Unidades Indexadas
el: Ουρουγουάη, πέσος σε ουνιντάντες ιντεξάδας

en: Uruguay, Pesos
el: Ουρουγουάη, πέσος

en: Uzbekistan, Sums
el: Ουζμπεκιστάν, σούμς

en: Venezuela, Bolivares Fuertes
el: Βενεζουέλα, μπολιβάρες φουέρτες

en: Viet Nam, Dong
el: Βιετνάμ, ντονγκ

en: Vanuatu, Vatu
el: Βανουάτου, Βάτου

en: Samoa, Tala
el: Σαμόα, τάλα

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
el: Αφρικανική οικονομική κοινότητα BEAC, φράγκα

en: Silver, Ounces
el: Ασήμι, ουγγιές

en: Gold, Ounces
el: Χρυσός, ουγγιές

en: Bond Markets Units, European Composite Units (EURCO)
el: Μονάδες αγοράς ομολόγων, ευρωπαϊκές σύνθετες μονάδες (EURCO)

en: European Monetary Units (E.M.U.-6)
el: Ευρωπαϊκές νομισματικές μονάδες (E.M.U.-6)

en: European Units of Account 9 (E.U.A.-9)
el: Ευρωπαϊκές μονάδες αναφοράς 9 (E.U.A.-9)

en: European Units of Account 17 (E.U.A.-17)
el: Ευρωπαϊκές μονάδες αναφοράς 17 (E.U.A.-17)

en: East Caribbean Dollars
el: Δολάρια Ανατολικής Καραϊβικής

en: UIC-Francs
el: Φράγκα UIC

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
el: Αφρικανική οικονομική κοινότητα BCEAO, φράγκα

en: Comptoirs Francais du Pacifique, Francs
el: Γαλλικά πρακτορεία του Ειρηνικού, φράγκα

en: Palladium, Ounces
el: Παλλάδιο, ουγγιές

en: Yemen, Rials
el: Υεμένη, ριάλια

en: South Africa, Rands
el: Νότια Αφρική, ραντς

en: Lesotho, Maloti
el: Λεσότο, μαλότι

en: Namibia, Dollars
el: Ναμίμπια, δολάρια

en: Zambia, Zambian Kwacha
el: Ζάμπια, κουάτσα Ζάμπιας

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
el: Ζιμπάμπουε, δολάρια Ζιμπάμπουε

en: Could not load the image data
el: Αδυναμία φόρτωσης δεδομένων εικόνας

en: Could not input the image data
el: Αδυναμία εισαγωγής δεδομένων εικόνας

en: Invalid image data
el: Άκυρα δεδομένα εικόνας

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Long Date Format
el: *Εκτεταμένη μορφή ημερομηνίας

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Medium Date Format
el: *Ενδιάμεση μορφή ημερομηνίας

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Date Format
el: *Σύντομη μορφή ημερομηνίας

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Date/Time Format
el: *Σύντομη μορφή ημερομηνίας/χρόνου

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Long Time Format
el: *Εκτεταμένη μορφή χρόνου

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Medium Time Format
el: *Ενδιάμεση μορφή χρόνου

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Time Format
el: *Σύντομη μορφή χρόνου

en: Black
el: Μαύρο

note: Color 1
en: White
el: Λευκό

note: Color 2
en: Red
el: Κόκκινο

note: Color 3
en: Green
el: Πράσινο

note: Color 4
en: Blue
el: Γαλάζιο

note: Color 5
en: Yellow
el: Κίτρινο

note: Color 6
en: Magenta
el: Ματζέντα

note: Color 7
en: Cyan
el: Κυανό

en: color
el: χρώμα

en: none
el: κανένα

en: down
el: κάτω

en: up
el: επάνω

en: right
el: δεξιά

en: left
el: αριστερά

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: Quoted string not terminated
el: Ανολοκλήρωτη συμβολοσειρά με εισαγωγικά

en: Syntax error
el: Σφάλμα σύνταξης

en: SVG (vector graphics)
el: SVG (διανυσματικά γραφικά)

en: PNG (raster graphics)
el: PNG (εικονογραφία γραφικών)

en: JPEG (photograph)
el: JPEG (φωτογραφία)

en: PDF (portable document format)
el: PDF (μορφή φορητού εγγράφου)

en: EMF (extended metafile)
el: EMF (εκτεταμένα μεταρχεία)

en: WMF (windows metafile)
el: WMF (μεταρχεία windows)

en: EPS (encapsulated postscript)
el: EPS (ενθυλακωμένο postscript)

en: Image width in pixels
el: Πλάτος εικόνας σε εικονοστοιχεία

en: Image height in pixels
el: Ύψος εικόνας σε εικονοστοιχεία

en: Solid
el: Συμπαγές

en: Dot
el: Κουκκίδα

en: Dash dot
el: Παύλα κουκκίδα

en: Dash dot dot
el: Παύλα κουκκίδα κουκκίδα

en: Dash dot dot dot
el: Παύλα κουκκίδα κουκκίδα κουκκίδα

en: Short dash
el: Μικρή παύλα

en: Dash
el: Παύλα

en: Long dash
el: Μεγάλη παύλα

en: Very long dash
el: Πολύ μεγάλη παύλα

en: Long dash dash
el: Μεγάλη παύλα παύλα

en: Long dash dash dash
el: Μεγάλη παύλα παύλα παύλα

en: Bezier cubic spline
el: Κυβική ευλύγιστη καμπύλη Μπεζιέ

en: Closed Bezier cubic spline
el: Κλειστή κυβική ευλύγιστη καμπύλη Μπεζιέ

en: ODF compatible Bezier cubic spline
el: ODF συμβατό με κυβική ευλύγιστη καμπύλη Μπεζιέ

en: Natural cubic spline
el: Φυσική κυβική ευλύγιστη καμπύλη

en: Cubic spline with parabolic extrapolation
el: Κυβική ευλύγιστη καμπύλη με παραβολική παρεκβολή

en: Cubic spline with cubic extrapolation
el: Κυβική ευλύγιστη καμπύλη με κυβική παρεκβολή

en: Clamped cubic spline
el: Μανδαλωμένη κυβική ευλύγιστη καμπύλη

en: Step at start
el: Βήμα στην αρχή

en: Step at end
el: Βήμα στο τέλος

en: Step at center
el: Βήμα στο κέντρο

en: Step to mean
el: Βήμα στο μέσο όρο

en: TRUE
el: ΑΛΗΘΕΣ

en: FALSE
el: ΨΕΥΔΕΣ

en: square
el: τετράγωνο

en: diamond
el: ρόμβος

en: triangle down
el: τριγωνικό κάτω

en: triangle up
el: τριγωνικό επάνω

en: triangle right
el: τριγωνικό δεξιά

en: triangle left
el: τριγωνικό αριστερά

en: circle
el: κύκλος

en: cross
el: σταυρός

en: asterisk
el: αστερίσκος

en: bar
el: ράβδος

en: half bar
el: ημιράβδος

en: butterfly
el: πεταλούδα

en: hourglass
el: κλεψύδρα

en: left half bar
el: αριστερή ημιράβδος

en: 75% Grey
el: 75% Γκρίζο

en: 50% Grey
el: 50% γκρίζο

en: 25% Grey
el: 25% γκρίζο

en: 12.5% Grey
el: 12,5% γκρίζο

en: 6.25% Grey
el: 6,25% γκρίζο

en: Horizontal Stripe
el: Οριζόντια ρίγα

en: Vertical Stripe
el: Κάθετη ρίγα

en: Reverse Diagonal Stripe
el: Αντίστροφες διαγώνιες ρίγες

en: Diagonal Stripe
el: Διαγώνια Ρίγα

en: Diagonal Crosshatch
el: Διαγώνια σταυροχάραξη

en: Thick Diagonal Crosshatch
el: Λεπτή διαγώνια σταυροχάραξη

en: Thin Horizontal Stripe
el: Λεπτή οριζόντια ρίγα

en: Thin Vertical Stripe
el: Λεπτή Κάθετη ρίγα

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
el: Λεπτή αντίστροφη διαγώνια ρίγα

en: Thin Diagonal Stripe
el: Λεπτή διαγώνια ρίγα

en: Thin Horizontal Crosshatch
el: Λεπτή οριζόντια σταυροχάραξη

en: Thin Diagonal Crosshatch
el: Λεπτή διαγώνια σταυροχάραξη

en: Foreground Solid
el: Συμπαγές προσκήνιο

en: Small Circles
el: Μικροί κύκλοι

en: Semi Circles
el: Ημικύκλια

en: Large Circles
el: Μεγάλοι κύκλοι

en: GdkPixbuf object from which the GOPixbuf is built
el: Αντικείμενο GdkPixbuf από το οποίο δομήθηκε το GOPixbuf

en: Image type
el: Τύπος εικόνας

en: Type of image
el: Τύπος εικόνας

en: No image!
el: Χωρίς εικόνα!

en: Foreground:
el: Προσκήνιο:

en: Background:
el: Παρασκήνιο:

en: Markers
el: Σημειωτές

en: Co_lor:
el: Χρώ_μα:

en: Si_ze:
el: Μέγε_θος:

en: O_utline:
el: Πε_ρίγραμμα:

en: _Fill:
el: _Γέμισμα:

en: Sha_pe:
el: Σ_χήμα:

en: Marker
el: Σημειωτής

en: St_yle:
el: Στ_υλ:

en: _Size:
el: _Μέγεθος:

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Bicolor gradient
el: Δίχρωμη διαβάθμιση

en: Unicolor gradient
el: Μονοχρωματική διαβάθμιση

en: _Direction:
el: _Κατεύθυνση:

en: _Pattern:
el: _Μοτίβο:

en: _Foreground:
el: _Προσκήνιο:

en: _Background:
el: _Παρασκήνιο:

en: B_rightness:
el: _Φωτεινότητα:

en: _Fit:
el: Π_ροσαρμογή:

en: stretched
el: τεντωμένο

en: wallpaper
el: ταπετσαρία

en: centered
el: κεντραρισμένο

en: centered wallpaper
el: κεντραρισμένη ταπετσαρία

en: _Select...
el: _Επιλογή...

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Line
el: Γραμμή

en: Pattern not found.
el: Δεν βρέθηκε μοτίβο.

en: Invalid pattern.
el: Άκυρο μοτίβο.

en: Invalid collating element.
el: Άκυρο στοιχείο ταξινόμησης.

en: Invalid character class name.
el: Άκυρος όνομα κλάσης χαρακτήρα.

en: Trailing backslash.
el: Τελική ανάποδη κάθετος.

en: Invalid back reference.
el: Άκυρη οπισθοαναφορά.

en: Unmatched left bracket.
el: Ασύμφωνη αριστερή αγκύλη.

en: Parenthesis imbalance.
el: Ασύμφωνη παρένθεση.

en: Unmatched \{.
el: Ασύμφωνη \{.

en: Invalid contents of \{\}.
el: Άκυρα περιεχόμενα του \{\}.

en: Invalid range end.
el: Άκυρο τέλος περιοχής.

en: Out of memory.
el: Έλλειψη μνήμης.

en: Invalid repetition operator.
el: Άκυρος τελεστής επανάληψης.

en: Premature end of pattern.
el: Πρόωρο τέλος του μοτίβου.

en: Pattern is too big.
el: Το μοτίβο είναι υπερβολικά μεγάλο.

en: Unmatched ) or \)
el: Ασύμφωνο ) ή \)

en: Search string must not be empty.
el: Η συμβολοσειρά αναζήτησης δεν πρέπει να είναι κενή.

en: Replacement string must be set.
el: Η συμβολοσειρά αντικατάστασης πρέπει να οριστεί.

en: Invalid search pattern (%s)
el: Άκυρο μοτίβο αναζήτησης (%s)

en: Invalid $-specification in replacement.
el: Άκυρη $-προδιαγραφή στην αντικατάσταση.

en: Invalid trailing backslash in replacement.
el: Άκυρη τελική ανάποδη κάθετος στην αντικατάσταση.

en: Search Text
el: Κείμενο αναζήτησης

en: The text to search for
el: Το κείμενο αναζήτησης για

en: Replacement Text
el: Κείμενο αντικατάστασης

en: The text to replace with
el: Το κείμενο αντικατάστασης

en: Is Regular Expression
el: Εάν είναι κανονική έκφραση

en: Is the search text a regular expression.
el: Εάν είναι το κείμενο αναζήτησης μια κανονική έκφραση.

en: Ignore Case
el: Χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Ignore the case of letters.
el: Παράβλεψη των πεζών/κεφαλαίων των γραμμάτων.

en: Preserve Case
el: Διατήρηση πεζών/κεφαλαίων

en: Preserve the case of letters.
el: Διατήρηση των πεζών/κεφαλαίων των γραμμάτων.

en: Match Words
el: Συμφωνία λέξεων

en: Match whole words only.
el: Συμφωνία μόνο ολόκληρων λέξεων.

en: Equation editor
el: Επεξεργαστής εξισώσεων

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Itex markup
el: Επισήμανση Itex

en: Itex markup string
el: Επισήμανση συμβολοσειρών Itex

en: Default font color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς

en: Default font
el: Προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Component : Lasem
el: Στοιχείο: Lasem

en: Math equation support
el: Υποστήριξη μαθηματικών εξισώσεων

en: Math equation component engine
el: Μηχανή στοιχείων μαθηματικών εξισώσεων

en: How to group multiple series, normal, stacked, as_percentage
el: Πώς να ομαδοποιηθούν πολλαπλές σειρές, κανονικές, στοιβαγμένες, ως _ποσοστό

en: In 3D
el: Σε 3Δ

en: Placeholder to allow us to round trip pseudo 3D state
el: Το δεσμευτικό θέσης που επιτρέπει την κυκλική ψευδο-3Δ κατάσταση

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Error bars
el: Γραμμές σφάλματος

en: Drop lines
el: Απόθεση γραμμών

en: Lines
el: Γραμμές

en: _Display the grids above the plot
el: _Εμφάνιση των πλεγμάτων πάνω από τη σχεδίαση

en: Gap percentage
el: Ποσοστό κενού

en: The padding around each group as a percentage of their width
el: Η συμπλήρωση γύρω από κάθε ομάδα ως ποσοστό του πλάτους τους

en: Overlap percentage
el: Ποσοστό επικάλυψης

en: The distance between series as a percentage of their width
el: Η απόσταση μεταξύ σειρών ως ποσοστό του πλάτους τους

en: horizontal
el: οριζόντιο

en: horizontal bars or vertical columns
el: οριζόντιες γραμμές ή κάθετες στήλες

en: Displayed under the grids
el: Εμφανιζόμενο κάτω από τα πλέγματα

en: Should the plot be displayed before the grids
el: Εάν θα πρέπει να εμφανίζεται το σχέδιο πριν τα πλέγματα

en: _Gap:
el: _Κενό:

en: O_verlap:
el: Επι_κάλυψη:

en: Clamp at start
el: Δέσμευση στην αρχή

en: Slope at start of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
el: Κλίση στην αρχή της παρεμβαλλόμενης καμπύλης όταν χρησιμοποιείται δεσμευμένη παρεμβολή ευλύγιστης καμπύλης

en: Clamp at end
el: Δέσμευση στο τέλος

en: Slope at end of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
el: Κλίση στο τέλος της παρεμβαλλόμενης καμπύλης όταν χρησιμοποιείται παρεμβολή δεσμευμένης ευλύγιστης καμπύλης

en: Default markers
el: Προεπιλεγμένοι σημειωτές

en: Should the default style of a series include markers
el: Εάν το προεπιλεγμένο στυλ των σειρών περιλαμβάνει σημειωτές

en: Horizontal or vertical lines
el: Οριζόντιες ή κάθετες γραμμές

en: Min
el: Ελάχιστο

en: Max
el: Μέγιστο

en: Area
el: Περιοχή

en: Bar
el: Ράβδος

en: Column
el: Στήλη

en: Unmarked Lines
el: Ασημείωτες γραμμές

en: Unmarked line plot.
el: Ασημείωτο σχέδιο γραμμής.

en: Unmarked Stacked Lines
el: Ασημείωτες στοιβαγμένες γραμμές

en: Unmarked stacked line plot.
el: Ασημείωτο στοιβαγμένο σχέδιο γραμμής.

en: Unmarked Percentage Lines
el: Ασημείωτες γραμμές ποσοστού

en: Unmarked percentage line plot.
el: Ασημείωτο σχέδιο γραμμής ποσοστού.

en: Line plot with markers.
el: Σχέδιο γραμμής με σημειωτές.

en: Stacked Lines
el: Στοιβαγμένες γραμμές

en: Stacked line plot with markers.
el: Στοιβαγμένο σχέδιο γραμμής με σημειωτές.

en: Percentage Lines
el: Γραμμές ποσοστών

en: Percentage line plot with markers.
el: Σχέδιο γραμμής ποσοστού με σημειωτές.

en: Areas
el: Περιοχές

en: Area plot.
el: Σχέδιο περιοχής.

en: Stacked Areas
el: Στοιβαγμένες περιοχές

en: Stacked area plot.
el: Στοιβαγμένο σχέδιο περιοχής.

en: Percentage Areas
el: Περιοχές ποσοστού

en: Percentage area plot.
el: Σχέδιο περιοχής ποσοστού.

en: Adjacent Bars
el: Γειτονικές ράβδοι

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
el: Γειτονικές οριζόντιες ράβδοι ομαδοποιημένες κατά κύριες και δευτερεύουσες κατηγορίες.

en: Stacked Bars
el: Στοιβαγμένες ράβδοι

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
el: Δευτερεύουσες κατηγορίες στοιβαγμένες σε οριζόντιες ράβδους ομαδοποιημένες κατά κύρια κατηγορία.

en: Percentage Bars
el: Ράβδοι ποσοστών

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
el: Δευτερεύουσες κατηγορίες στοιβαγμένες ως ποσοστά της ολικής δευτερεύουσας, σε οριζόντιες ράβδους, ομαδοποιημένες κατά κύρια κατηγορία.

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent Columns
el: Γειτονικές στήλες

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
el: Γειτονικές κάθετες στήλες ομαδοποιημένες κατά κύριες και δευτερεύουσες κατηγορίες.

en: Stacked Columns
el: Στοιβαγμένες στήλες

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
el: Δευτερεύουσες κατηγορίες στοιβαγμένες σε κάθετες στήλες ομαδοποιημένες κατά κύρια κατηγορία.

en: Percentage Columns
el: Στήλες ποσοστού

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
el: Δευτερεύουσες κατηγορίες στοιβαγμένες ως ποσοστά της ολικής δευτερεύουσας, σε κάθετες στήλες, ομαδοποιημένες κατά κύρια κατηγορία.

en: Vertical Drop Bars
el: Κάθετες ράβδοι απόθεσης

en: Vertical drop bars.
el: Κάθετες ράβδοι απόθεσης.

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal Drop Bars
el: Οριζόντιες ράβδοι απόθεσης

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal drop bars.
el: Οριζόντιες ράβδοι απόθεσης.

en: Vertical Min Max Lines
el: Κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Vertical min max lines.
el: Κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου.

en: Marked Vertical Min Max Lines
el: Σημειωμένες κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Vertical min max lines with markers.
el: Κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με σημειωτές.

en: Horizontal Min Max Lines
el: Οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Horizontal min max lines.
el: Οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου.

en: Marked Horizontal Min Max Lines
el: Σημειωμένες οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Horizontal min max lines with markers.
el: Οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με σημειωτές.

en: Charting : Bar/Col/Line/Area
el: Διάγραμμα: ράβδος/στήλη/γραμμή/περιοχή

en: Line, Area, Bar and Column plots
el: Σχέδια γραμμής, περιοχής, ράβδου και στήλης

en: Line plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου γραμμής

en: Area plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου περιοχής

en: Bar/Col plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου ράβδου/στήλης

en: Drop Bar/Col plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου απόθεσης ράβδου/στήλης

en: Min Max plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου ελάχιστου-μέγιστου

en: Default 1.5d plot types
el: Προεπιλεγμένοι τύποι σχεδίου 1.5d

en: Distribution:
el: Κατανομή:

note: xgettext : the base for how to name box-plot objects * eg The 2nd box-plot in a chart will be called * 	BoxPlot2
en: Box-Plot
el: Σχέδιο πλαισίου

en: Whether the box-plot should be vertical instead of horizontal
el: Εάν η διάταξη του σχεδίου πλαισίου θα είναι κάθετη αντί για οριζόντια

en: Outliers
el: Απομονωμένα

en: Whether outliers should be taken into account and displayed
el: Εάν τα απομονωμένα θα πρέπει να ληφθούν υπόψη και να εμφανιστούν

en: Radius ratio
el: Λόγος ακτίνας

en: The ratio between the radius of the circles representing outliers and the rectangle width
el: Ο λόγος μεταξύ της ακτίνας των κύκλων που αντιπροσωπεύουν απομονωμένα και του πλάτους του ορθογωνίου

en: _Layout
el: _Διάταξη

en: _Exclude and show outliers
el: _Αποκλεισμός και εμφάνιση απομονωμένων

en: _Diameter/width:
el: _Διάμετρος/πλάτος:

en: First Y category label:
el: Πρώτη ετικέτα κατηγορίας Υ:

en: Second Y category label:
el: Δεύτερη ετικέτα κατηγορίας Υ:

note: xgettext : the base for how to name histogram-plot objects * eg The 2nd histogram-plot in a chart will be called * 	Histogram2
en: Histogram
el: Ιστόγραμμα

en: Draw the histogram vertically or horizontally
el: Σχεδίαση του ιστογράμματος κάθετα ή οριζόντια

en: Cumulative
el: Αθροιστικό

en: Use cumulated data
el: Χρήση αθροιστικών δεδομένων

en: Limits
el: Όρια

en: Label for the first Y category. If not set or empty, "First values" will be used.
el: Ετικέτα για την πρώτη κατηγορία Υ. Εάν δεν οριστεί ή κενή, θα χρησιμοποιηθούν οι "πρώτες τιμές".

en: Label for the second Y category. If not set or empty, "Second values" will be used.
el: Ετικέτα για την δεύτερη κατηγορία Υ. Εάν δεν οριστεί ή κενή, θα χρησιμοποιηθούν οι "δεύτερες τιμές".

en: Categories labels
el: Ετικέτες κατηγοριών

en: First values
el: Πρώτες τιμές

en: Second values
el: Δεύτερες τιμές

en: _Vertical
el: _Κάθετα

en: _Cumulative
el: _Αθροιστικό

en: Use data as Y-values
el: Χρήση δεδομένων ως τιμές Υ

en: Distribution
el: Κατανομή

en: A pointer to the GODistribution used by this plot
el: Ένας δείκτης στο GODistribution που χρησιμοποιείται από αυτό το σχέδιο

en: Shape parameter
el: Παράμετρος σχήματος

en: Name of the first shape parameter if any
el: Όνομα της πρώτης παραμέτρου σχήματος, εάν υπάρχει

en: Second shape parameter
el: Δεύτερη παράμετρος σχήματος

en: Name of the second shape parameter if any
el: Όνομα της δεύτερης παραμέτρου σχήματος, εάν υπάρχει

en: Data as Y values
el: Δεδομένα ως τιμές Υ

en: whether the data should be mapped to the Y axis.
el: εάν τα δεδομένα πρέπει να απεικονιστούν στον άξονα Υ.

en: Regression line
el: Γραμμή παλινδρόμησης

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Horizontal Box-Plot.
el: Οριζόντιο σχέδιο πλαισίου.

en: Vertical Box-Plot.
el: Κάθετο σχέδιο πλαισίου.

en: Horizontal Box-Plot showing outliers.
el: Οριζόντιο σχέδιο πλαισίου που εμφανίζει απομονωμένα.

en: Vertical Box-Plot showing outliers.
el: Κάθετο σχέδιο πλαισίου που εμφανίζει απομονωμένα.

en: Histogram.
el: Ιστόγραμμα.

en: Cumulative histogram.
el: Αθροιστικό ιστόγραμμα.

note: <Type _name="DoubleHistogram" row="3" col="3" engine="GogDoubleHistogramPlot" family="Statistics" _description="Double histogram." sample_image_file="res:go:plot_distrib/chart_histogram_1_3.png"> <property name="guru-hints">backplane</property> </Type> <Type _name="PopulationPyramid" row="3" col="4"
en: Probability plot.
el: Σχέδιο πιθανότητας.

en: Charting : distribution related plots
el: Διάγραμμα: σχέδια σχετιζόμενα με κατανομή

en: box-plots, histograms, and other distribution related plots
el: σχέδια πλαισίου, ιστογράμματα και άλλα σχέδια σχετικά με κατανομή

en: Box-plot plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου γραφήματος πλαισίου

en: Histograms plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης ιστογραμμάτων

en: Probability plots engine
el: Μηχανή σχεδίασης πιθανότητας

en: Statistics plot types
el: Τύποι σχεδίου στατιστικής

en: Separation
el: Διαχωρισμός

en: Amount a slice is extended as a percentage of the radius
el: Ποσό επέκτασης φέτας ως ποσοστό της ακτίνας

en: Initial angle
el: Αρχική γωνία

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock.
el: Μοίρες δεξιόστροφα από τις 12 η ώρα.

en: Default separation
el: Προεπιλεγμένος διαχωρισμός

en: Default amount a slice is extended as a percentage of the radius
el: Προεπιλεγμένο ποσό επέκτασης φέτας ως ποσοστό της ακτίνας

en: Draw 3DS wedges
el: Σχεδίαση 3Δ σφηνών

en: Total angle used as a percentage of the full circle
el: Ολική γωνία που χρησιμοποιείται ως ποσοστό του πλήρους κύκλου

en: Show negative values
el: Εμφάνιση αρνητικών τιμών

en: How negative values are displayed
el: Πώς εμφανίζονται οι αρνητικές τιμές

en: Center-size
el: Μέγεθος κέντρου

en: Size of the center hole as a percentage of the radius
el: Μέγεθος της τρύπας κέντρου ως ποσοστού της ακτίνας

en: Move pie
el: Μετακίνηση πίτας

en: Initial-angle
el: Αρχική γωνία

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock
el: Μοίρες δεξιόστροφα από τις 12 η ώρα

en: Slices start _at:
el: Αρχές φετών _στο:

en: _Slice Separation:
el: Διαχωρισμός _φέτας:

en: Negative data:
el: Αρνητικά δεδομένα:

en: _Vary colors by slice
el: _Ποικιλία χρωμάτων κατά φέτα

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Absolute value
el: Απόλυτη τιμή

en: Absolute value with white background
el: Απόλυτη τιμή με λευκό παρασκήνιο

en: _Separation:
el: _Διαχωρισμός:

en: Cen_ter size:
el: Μέγεθος κέ_ντρου:

en: Pie
el: Κυκλικό

en: Ring
el: Δακτύλιος

en: Percentage of each contributor.
el: Ποσοστό κάθε συνεργάτη.

en: Split Pie
el: Πίτα διαίρεσης

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
el: Ποσοστό κάθε συντελεστή με ξεχωριστή συνεισφορά.

en: Half Pie
el: Μισή πίτα

en: Percentage of each contributor in a half circle.
el: Ποσοστό κάθε συντελεστή στο ημικύκλιο.

en: Split Half Pie
el: Διαίρεση μισής πίτας

en: Percentage of each contributor in a half circle with wedges split apart.
el: Ποσοστό κάθε συντελεστή με ξεχωριστή συνεισφορά σε ένα ημικύκλιο.

en: Percentage of each contributor displayed as a segment of a ring with one ring for each series.
el: Ποσοστό κάθε συντελεστή που εμφανίζεται ως τμήμα δακτυλίου με ένα δακτύλιο για κάθε σειρά.

en: Split Ring
el: Δακτύλιος διαίρεσης

en: Percentage of each contributor displayed as a segment of a ring with one ring for each series; the wedges of the outside ring (corresponding to the last series) are split apart.
el: Ποσοστό κάθε συντελεστή που εμφανίζεται ως τμήμα δακτυλίου με ένα δακτύλιο για κάθε σειρά· οι σφήνες του εξωτερικού δακτυλίου (που αντιστοιχούν στις τελευταίες σειρές) διαιρούνται ανεξάρτητα.

en: Charting : Pie/Ring
el: Διάγραμμα: πίτα/δακτύλιος

en: Pie and Ring plots
el: Σχέδια πίτας και δακτυλίου

en: Ring plotting engine
el: μηχανή σχεδίου δακτυλίου

en: Pie plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου πίτας

en: Default pie types
el: Προεπιλεγμένοι τύποι πίτας

en: Hide data outside of color axis bounds
el: Απόκρυψη δεδομένων έξω από τα όρια άξονα χρώματος

en: Default fill
el: Προεπιλεγμένο γέμισμα

en: Should the default style of a series include fill
el: Εάν το προεπιλεγμένο στυλ μιας σειράς περιλαμβάνει γέμισμα

en: Angle
el: Γωνία

en: Magnitude
el: Μέγεθος

en: hide-outliers
el: απόκρυψη απομονωμένων

en: Hide data outside of the color axis bounds
el: Απόκρυψη δεδομένων έξω από τα όρια άξονα χρώματος

en: Z
el: Ζ

en: Radial error bars
el: Ακτινικές γραμμές σφάλματος

en: Radial drop lines
el: Ακτινικές γραμμές απόθεσης

en: Angular error bars
el: Γωνιακές γραμμές σφάλματος

en: Radar
el: Ραντάρ

en: Polar
el: Πολικό

en: Radar plot.
el: Σχέδιο ραντάρ.

en: Dotted Radar
el: Ραντάρ με κουκκίδες

en: Radar plot with dots.
el: Σχέδιο ραντάρ με κουκκίδες.

en: Area Radar
el: Περιοχή ραντάρ

en: Area radar plot.
el: Σχέδιο περιοχής ραντάρ.

en: Polar plot.
el: Πολικό σχέδιο.

en: Colored Polar
el: Χρωματιστό πολικό

en: Polar plot with colored marks.
el: Πολικό σχέδιο με χρωματιστά σημεία.

en: Charting : Polar/Radar
el: Διάγραμμα : πολικό/ραντάρ

en: Polar and Radar plots
el: Σχέδια πολικά και ραντάρ

en: Radar plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου ραντάρ

en: Radar Area plotting engine
el: Μηχανή σχεδίου περιοχής ραντάρ

en: Polar plotting engine
el: Πολική μηχανή σχεδίου

en: Polar plotting engine with colored marks
el: Μηχανή πολικού σχεδίου με χρωματιστά σημεία

en: Default radar plot types
el: Προεπιλεγμένοι τύποι σχεδίου ραντάρ

note: xgettext : the base for how to name matrix objects
en: PlotMatrix
el: PlotMatrix (πίνακας σχεδίασης)

en: Transposed
el: Μεταφερμένο

en: Transpose the plot
el: Μεταφορά του σχεδίου

en: X
el: Χ

en: Y
el: Ψ

en: Transpose
el: Μεταφορά

en: Show colors in legend
el: Εμφάνιση χρωμάτων σε υπόμνημα

note: xgettext : the base for how to name matrix plot objects with (x,y,z) data
en: PlotXYZMatrix
el: PlotXYZMatrix (πίνακας σχεδίασης XYZ)

en: Rows
el: Γραμμές

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Auto Rows
el: Αυτόματες γραμμές

en: Whether the rows limits should be evaluated
el: Εάν τα όρια των γραμμών πρέπει να εκτιμηθούν

en: Columns
el: Στήλες

en: Number of columns
el: Αριθμός των στηλών

en: Auto Columns
el: Αυτόματες στήλες

en: Whether the columns limits should be evaluated
el: Εάν τα όρια των στηλών πρέπει να εκτιμηθούν

en: Missing as
el: Λείπει ως

en: How to deal with missing data
el: Πώς να αντιμετωπίσετε ελλείποντα δεδομένα

en: As density
el: Ως πυκνότητα

en: Display the data as density instead or raw data
el: Εμφάνιση των δεδομένων ως πυκνότητα αντί για ακατέργαστα δεδομένα

note: xgettext : the base for how to name contour plot objects with (x,y) data xgettext : the base for how to name matrix plot objects with (x,y) data
en: PlotXYMatrix
el: PlotXYMatrix (πίνακας σχεδίασης ΧΥ)

note: xgettext : the base for how to name surface plots objects with (x,y) data
en: PlotXYSurface
el: PlotXYZSurface (επιφάνεια σχεδίασης XYZ)

en: Display population density
el: Εμφάνιση πυκνότητας πληθυσμού

en: <b>_Columns:</b>
el: <b>_Στήλες:</b>

en: Calculated
el: Υπολογισμένα

en: Preset:
el: Προρύθμιση:

en: Count:
el: Μέτρηση:

en: <b>_Rows:</b>
el: <b>_Γραμμές:</b>

en: <b>Missing values as:</b>
el: <b>Ελλείπουσες τιμές ως:</b>

en: Invalid
el: Άκυρο

en: Contour
el: Περίγραμμα

en: Surface
el: Επιφάνεια

en: Matrix
el: Πίνακας

en: Contour plot.
el: Σχέδιο περιγράμματος.

en: Builds a contour from a set of points with three coordinates
el: Κατασκευή περιγράμματος από σύνολο σημείων με τρεις συντεταγμένες

en: XYContour
el: XYContour (περίγραμμα ΧΥ)

en: Builds a contour from the number of (X,Y) values around each vertex
el: Δομεί ένα περίγραμμα από τον αριθμό των τιμών (X,Y) γύρω από κάθε κορυφή

en: Surface plot.
el: Σχέδιο επιφάνειας.

en: Builds a surface from a set of points with three coordinates
el: Κατασκευή επιφάνειας από σύνολο σημείων με τρεις συντεταγμένες

en: XYSurface
el: XYSurface (επιφάνεια XY)

en: Builds a surface from the number of (X,Y) values around each vertex
el: Δομεί μια επιφάνεια από τον αριθμό των τιμών (X,Y) γύρω από κάθε κορυφή

en: Matrix plot. Displays as colors the values given as a matrix.
el: Σχεδίαση πίνακα. Εμφανίζει ως χρώματα τις δεδομένες τιμές πίνακα.

en: XYZMatrix
el: XYZMatrix (πίνακας XYZ)

en: Displays as colors the mean Z values of the (X,Y,Z) data in each cell.
el: Εμφανίζει ως χρώματα το μέσο Ζ τιμών των δεδομένων του (Χ, Υ, Ζ) σε κάθε κελί.

en: XYMatrix
el: XYMatrix (πίνακας ΧΥ)

en: Displays as colors the number of (X,Y) values in each cell.
el: Εμφανίζει ως χρώματα τον αριθμό των τιμών (Χ,Υ) σε κάθε κελί.

en: Charting : Surfaces
el: Σχεδίαση : επιφάνειες

en: Surface charts
el: Διαγράμματα επιφάνειας

en: Contour plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης περιγράμματος

en: XYZ contour plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης περιγράμματος XYZ

en: XY contour plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης περιγράμματος XY

en: Surface plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης επιφάνειας

en: XYZ surface plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης επιφάνειας XYZ

en: XY surface plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης επιφάνειας XY

en: Matrix plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης πίνακα

en: XY matrix plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης πίνακα XY

en: XYZ matrix plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης πίνακα XYZ

en: Default surface plot types
el: Προεπιλεγμένοι τύποι σχεδίου επιφάνειας

en: _Size represented by:
el: Το μέγε_θος αναπαριστάνεται από:

en: Sur_face
el: Επι_φάνεια

en: Dia_meter
el: Διά_μετρος

en: Show _negative values
el: Εμφάνιση _αρνητικών τιμών

en: _Vary colors by bubble
el: _Ποικιλία χρωμάτων κατά φυσαλίδα

en: 3_D
el: 3_Δ

en: _Bubbles scaled to
el: Κλιμάκωση _φυσαλίδων σε

en: % of default size
el: % του προεπιλεγμένου μεγέθους

en: Has markers by default
el: Εάν έχει σημειωτές από προεπιλογή

en: Has lines by default
el: Εάν έχει γραμμές από προεπιλογή

en: Should the default style of a series include lines
el: Εάν το προεπιλεγμένο στυλ των σειρών περιλαμβάνει γραμμές

en: Has fill by default
el: Εάν γέμισμα γραμμές από προεπιλογή

en: Use splines
el: Χρήση ευλύγιστων καμπυλών

en: Should the plot use splines instead of linear interpolation
el: Εάν το σχέδιο χρησιμοποιεί ευλύγιστες καμπύλες αντί για γραμμική παρεμβολή

en: Size as area
el: Μέγεθος ως περιοχή

en: Display size as area instead of diameter
el: Εμφάνιση μεγέθους ως περιοχή αντί για διάμετρο

en: Show negatives
el: Εμφάνιση αρνητικών

en: Draw bubbles for negative values
el: Σχεδίαση φυσαλίδων για αρνητικές τιμές

en: Draw 3D bubbles
el: Σχεδίαση 3Δ φυσαλίδων

en: Bubble scale
el: Κλίμακα φυσαλίδας

en: Fraction of default radius used for display
el: Κλάσμα της προεπιλεγμένης ακτίνας που χρησιμοποιείται για εμφάνιση

en: Bubble
el: Φυσαλίδα

en: X error bars
el: Γραμμές σφάλματος Χ

en: Y error bars
el: Γραμμές σφάλματος Υ

en: Horizontal drop lines
el: Οριζόντιες γραμμές απόθεσης

en: Vertical drop lines
el: Κατακόρυφες Ρίγες

en: Invalid as zero
el: Άκυρο ως μηδέν

en: Replace invalid values by 0 when drawing markers or bubbles
el: Αντικατάσταση άκυρων τιμών με 0 όταν σχεδιάζονται σημειωτές ή φυσαλίδες

en: Whether to use horizontal bars
el: Εάν θα χρησιμοποιηθούν οριζόντιες γραμμές

en: Bars width as a percentage of the plot width
el: Πλάτος γραμμών ως ποσοστό του πλάτους σχεδίου

en: Positions
el: Θέσεις

en: _Horizontal
el: _Οριζόντια

en: Bar _width:
el: _Πλάτος γραμμής:

en: _Use null value instead of invalid
el: _Χρήση κενής τιμής αντί για άκυρης

note: really 3_1
en: XY
el: ΧΥ

en: XY Points
el: Σημεία ΧΥ

en: Markers at each point.
el: Σημειωτές σε κάθε σημείο.

note: really 3_1
en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
el: Γραμμική παρεμβολή μεταξύ πολυδιάστατων σημείων, με σημειωτές σε κάθε σημείο.

en: XY Lines
el: Γραμμές ΧΥ

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
el: Γραμμική παρεμβολή μεταξύ πολυδιάστατων σημείων.

en: XY Splines
el: Ευλύγιστες καμπύλες ΧΥ

en: Interpolate between multi-dimensional points with Bezier splines.
el: παρεμβολή μεταξύ πολυδιάστατων σημείων με ευλύγιστες καμπύλες Μπεζιέ.

en: XY Steps Start
el: Αρχή βημάτων ΧΥ

en: Stepped curve using the first y value.
el: Βηματική καμπύλη χρησιμοποιώντας την πρώτη τιμή y.

en: XY Steps End
el: Τέλος βημάτων ΧΥ

en: Stepped curve using the last y value.
el: Βηματική καμπύλη χρησιμοποιώντας την τελευταία τιμή y.

en: XY Steps Center
el: Κέντρο βημάτων ΧΥ

en: Stepped curve using the nearest y value.
el: Βηματική καμπύλη χρησιμοποιώντας την πλησιέστερη τιμή y.

en: XY Steps Mean
el: Ο μέσος όρος βημάτων ΧΥ

en: Stepped curve using the mean y value.
el: Βηματική καμπύλη χρησιμοποιώντας την διάμεση τιμή y.

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
el: Πολυδιάστατα σημεία με κύκλο σε κάθε σημείο.

en: Map
el: Χάρτης

en: Multi-dimensional points with data dependent color marker at each point.
el: Πολυδιάστατα σημεία με δεδομένα που εξαρτώνται από τον σημειωτή χρώματος σε κάθε σημείο.

note: Drop bars are bars going from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Scattered Vertical Drop Bars
el: Διάσπαρτες κάθετες γραμμές απόθεσης

note: Drop bars are bars going from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Vertical drop bars with continuous X-axis.
el: Κάθετες γραμμές απόθεσης με συνεχή άξονα Χ.

en: Scattered Horizontal Drop Bars
el: Διάσπαρτες οριζόντιες γραμμές απόθεσης

en: Horizontal drop bars with continuous Y-axis.
el: Οριζόντιες γραμμές απόθεσης με συνεχή άξονα Υ.

en: Scattered Vertical Min Max Lines
el: Διάσπαρτες κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Vertical Min Max lines with continuous X-axis.
el: Κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με συνεχή άξονα Χ.

en: Scattered Horizontal Min Max Lines
el: Διάσπαρτες οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Horizontal Min Max lines with continuous Y-axis.
el: Οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με συνεχή άξονα Υ.

en: Scattered Marked Vertical Min Max Lines
el: Διάσπαρτες σημειωμένες κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Vertical Min Max lines with markers and a continuous X-axis.
el: Κάθετες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με σημειωτές και συνεχή άξονα Χ.

en: Scattered Marked Horizontal Min Max Lines
el: Διάσπαρτες σημειωμένες οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου

en: Horizontal Min Max lines with markers and a continuous Y-axis.
el: Οριζόντιες γραμμές ελάχιστου-μέγιστου με σημειωτές και συνεχή άξονα των Υ.

en: Charting : XY/Scatter/Bubble
el: Σχεδίαση : XY/διασπορά/φυσαλίδα

en: 2D plots
el: 2Δ σχέδια

en: 2D scatter plotting engine
el: 2Δ μηχανή σχεδίασης διασποράς

en: Bubble plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης φυσαλίδας

en: 2D colored scatter plotting engine
el: 2Δ χρωματιστή μηχανή σχεδίασης διασποράς

en: Stock Scatter plot types
el: Tύποι σχεδίου διασποράς παρακαταθήκης

en: Scattered dropbar plotting engine
el: Μηχανή σχεδίασης γραμμής απόθεσης διασποράς

en: Scattered Min Max plotting engine
el: Διάσπαρτη μηχανή σχεδίασης ελάχιστου-μέγιστου

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Exponential regression2
en: Exponential regression
el: Εκθετική παλινδρόμηση

en: Affine
el: Ομόλογο

en: Uncheck to force zero intercept
el: Αποσημείωση για εξαναγκασμό ανακοπής του μηδενός

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Linear regression2
en: Linear regression
el: Γραμμική παλινδρόμηση

en: If true, a non-zero constant is allowed
el: Εάν αληθές, μια μη μηδενική σταθερά επιτρέπεται

en: Dims
el: Διαστάσεις

en: Number of x-vectors
el: Αριθμός των διανυσμάτων x

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Logarithmic regression2
en: Logarithmic regression
el: Λογαριθμική παλινδρόμηση

en: Order:
el: Σειρά:

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Polynomial regression2
en: Polynomial regression
el: Πολυωνυμική παλινδρόμηση

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Power regression2
en: Power regression
el: Παλινδρόμηση δύναμης

en: Regression curve : linear
el: Καμπύλη παλινδρόμησης : γραμμική

en: Linear regression curves
el: Γραμμικές καμπύλες παλινδρόμησης

en: Linear regression curve engine
el: Μηχανή καμπύλης γραμμικής παλινδρόμησης

en: Exponential regression curve engine
el: Μηχανή καμπύλης εκθετικής παλινδρόμησης

en: Power regression curve engine
el: Μηχανή καμπύλης παλινδρόμησης δύναμης

en: Logarithmic regression curve engine
el: Μηχανή καμπύλης λογαριθμικής παλινδρόμησης

en: Polynomial regression curve engine
el: Μηχανή καμπύλης πολυωνυμικής παλινδρόμησης

en: Linear regression curves types
el: Τύποι καμπυλών γραμμικής παλινδρόμησης

en: Linear regression curve
el: Καμπύλη γραμμικής παλινδρόμησης

en: Polynomial
el: Πολυώνυμο

en: Polynomial regression curve
el: Καμπύλη παλινδρόμησης πολυωνύμου

en: Exponential
el: Εκθετικό

en: Exponential regression curve
el: Καμπύλη εκθετικής παλινδρόμησης

en: Power
el: Δύναμη

en: Power regression curve
el: Καμπύλη παλινδρόμησης δύναμης

en: Logarithmic
el: Λογαριθμικό

en: Logarithmic regression curve
el: Καμπύλη λογαριθμικής παλινδρόμησης

note: xgettext : the base for how to name logarithmic fits * eg The 2nd fit for a series will be called * 	Log fit2
en: Log fit
el: Λογαριθμική προσαρμογή

en: Regression curve : logfit
el: Καμπύλη παλινδρόμησης : λογαριθμική προσαρμογή

en: Logarithmic fitting curves
el: Καμπύλες λογαριθμικής προσαρμογής

en: Logarithmic fitting curve engine
el: Μηχανή καμπύλης λογαριθμικής προσαρμογής

en: Logarithmic fitting curves types
el: Τύποι καμπυλών λογαριθμικής προσαρμογής

en: Log Fit (y=a+b*ln(sign*(x-c)))
el: Λογαριθμική προσαρμογή (y=a+b*ln(sign*(x-c)))

en: Logarithmic fitting curve
el: Καμπύλη λογαριθμικής προσαρμογής

en: Number of interpolation steps
el: Αριθμός βημάτων παρεμβολής

en: Default period is 10 * (xmax - xmin)/(nvalues - 1)
    If no value or a negative (or null) value is provided, the default will be used
el: Η προεπιλεγμένη περίοδος είναι 10 * (xmax - xmin)/(nvalues - 1)
    Εάν δεν δοθεί καμία τιμή ή εάν δοθεί αρνητική (ή μηδέν), θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλογή

note: xgettext : the base for how to name exponentially smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Exponentially smoothed curve2
en: Exponentially smoothed curve
el: Εκθετικά εξομαλυμένη καμπύλη

en: Steps
el: Βήματα

en: _Period:
el: _Περίοδος:

en: _Steps:
el: _Βήματα:

en: Number of values from which to calculate an average
el: Αριθμός τιμών από τις οποίες υπολογίζεται ένας μέσος όρος

en: Whether to average x values as well or use the last one
el: Εάν θα εξαχθεί ο μέσος όρος x τιμών ή εάν θα χρησιμοποιηθεί η τελευταία

note: xgettext : the base for how to name moving averge smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Moving average2
en: Moving average
el: Κινητός μέσος όρος

en: Number of averaged values
el: Αριθμός των τιμών του μέσου όρου

en: Average X
el: Μέσος όρος Χ

en: Use averaged x values
el: Χρήση μέσου όρου x τιμών

en: _Span:
el: Κάλυ_ψη:

en: _Use averaged abscissa
el: _Χρήση μέσου όρου τετμημένης

en: Charting : Trends and Curves
el: Σχεδίαση: τάσεις και καμπύλες

en: Smoothed curves
el: Εξομαλυμένες καμπύλες

en: Moving average smoothing engine
el: Μηχανή εξομάλυνσης κινητού μέσου όρου

en: exponential smoothing engine
el: Μηχανή εκθετικής εξομάλυνσης

en: Smoothed curves types
el: Τύποι εξομαλυμένων καμπυλών

en: Moving average smoothed curve
el: Καμπύλη εξομαλυμένου κινητού μέσου όρου
