gnumeric 0.45 - en to uk translation catalogue (1940 entries)

en: ID
uk: Ід.

en: The identifier of the opener
uk: Ідентифікатор засобу відкриття

en: Description
uk: Опис

en: The description of the opener
uk: Опис засобу відкриття

en: Interactive only
uk: Лише інтерактивно

en: TRUE if this opener requires interaction
uk: TRUE, якщо цей засіб відкриття потребує взаємодії

en: The identifier of the saver.
uk: Ідентифікатор засобу збереження

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: The MIME type of the saver.
uk: Тип MIME засобу збереження.

en: Extension
uk: Суфікс назви

en: The standard file name extension of the saver.
uk: Стандартний суфікс назви засобу збереження

en: The description of the saver.
uk: Опис засобу збереження.

en: Overwrite
uk: Перезапис

en: Whether the saver will overwrite files.
uk: Визначає, чи засіб збереження перезаписуватиме файли.

en: TRUE if this saver requires interaction
uk: TRUE, якщо цей засіб збереження потребує взаємодії

en: Format Level
uk: Рівень форматування

en: Scope
uk: Область

en: How much of a document is saved
uk: Частка документа, яку було збережено

en: Sheet Selection
uk: Вибір аркуша

en: TRUE if this saver supports saving a subset of all sheet
uk: TRUE, якщо у цьому засобі збереження передбачено підтримку збереження підмножини усіх аркушів

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
uk: Збереження застарілих файлів цього типу вимкнено із міркувань безпеки.

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
uk: Ви можете вимкнути цю можливість захисту редагуванням відповідного файла plugin.xml.

en: Invalid %s: '%s'
uk: Некоректний %s: «%s»

en: The URI associated with this document.
uk: Адреса, яку пов'язано із цим документом.

en: Dirty
uk: Змінено

en: Whether the document has been changed.
uk: Чи було змінено документ.

en: Dirty Time
uk: Час зміни

en: When the document was first changed.
uk: Коли документ було вперше було змінено.

en: Pristine
uk: Первинний

en: Whether the document is unchanged since it was created.
uk: Чи перебуває документ у незмінному стані з моменту створення.

en: Modification time
uk: Час внесення змін

en: The known file system modification time
uk: Відомий час внесення змін з файлової системи

en: State
uk: Стан

en: Current state of document
uk: Поточний стан документа

en: Saved state
uk: Збережений стан

en: State of document when last saved
uk: Стан документа у момент останнього збереження

en: Image
uk: Зображення

en: Objects
uk: Об'єкти

en: Loading plugin '%s' that contains the object '%s'
uk: Завантажуємо додаток «%s», який містить об'єкт «%s»

en: File contains plugin info with invalid ID (%s), expected %s.
uk: Файл містить дані додатка із некоректним ідентифікатором (%s), мав бути %s.

en: Couldn't read plugin info from file.
uk: Не вдалося зчитати додаток з файлу.

en: Unknown name
uk: Невідома назва

en: Unsupported loader type "%s".
uk: Непідтримуваний тип завантажувача  «%s».

en: Error while preparing loader "%s".
uk: Помилка під час підготування завантажувача «%s».

en: Error while reading service #%d info.
uk: Помилка під час зчитування інформації про послугу %d.

en: Can't read plugin info file ("%s").
uk: Неможливо завантажити інформаційний файл додаток («%s»).

en: File "%s" is not valid plugin info file.
uk: Файл «%s» не є правильним інформаційним файлом додаток.

en: Errors while reading services for plugin with ID="%s".
uk: Помилка під час зчитування служб для додатка з ідентифікатором «%s».

en: Plugin ID contains invalid characters (%s).
uk: У ідентифікаторі додатка містяться некоректні символи (%s).

en: Unknown plugin name.
uk: Невідома назва додаток.

en: No loader defined or loader ID invalid for plugin with ID="%s".
uk: Не визначено завантажувача або некоректний ідентифікатор завантажувача для додатка із ID="%s".

en: Plugin has no id.
uk: Додаток не має ідентифікатора.

en: Error initializing plugin loader ("%s").
uk: Помилка ініціалізації завантажувача додаток («%s»).

en: Detected cyclic plugin dependencies.
uk: Виявлено циклічні залежності додатків.

en: Couldn't activate plugin with ID="%s".
uk: Не вдалося активувати додаток із ідентифікатором «%s».

en: Couldn't find plugin with ID="%s".
uk: Не вдалося знайти додаток із ідентифікатором «%s».

en: Error while activating plugin dependencies.
uk: Помилка під час активації залежностей додатка.

en: Error while activating plugin service #%d.
uk: Помилка під час активації послуги додаток #%d.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
uk: Помилка під час деактивації послуги додаток #%d.

en: Cannot load plugin loader.
uk: Неможливо завантажити завантажувач додатків.

en: Couldn't load plugin with ID="%s".
uk: Не вдалося завантажити додаток із ідентифікатором «%s».

en: Error while loading plugin dependencies.
uk: Помилка під час завантаження залежностей додаток.

en: Errors occurred while reading plugin information from file "%s".
uk: Сталися помилки під час зчитування інформації про додаток з файла «%s».

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
uk: Не вдалося активувати додаток «%s» (ідентифікатор: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
uk: Не вдалося деактивувати додаток «%s» (ідентифікатор: %s).

en: Errors while reading info about available plugins.
uk: Помилка під час зчитування інформації про доступні додаток.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
uk: Помилка під час деактивації додатків, яких вже немає на диску.

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart this program now.
uk: Вказаних нижче додатків вже немає на диску, але вони ще активні:
    %s.
    Зараз вам слід перезапустити цю програму.

en: Errors while reading info about new plugins.
uk: Помилка під час зчитування інформації про нові додатки.

en: Errors while activating plugins.
uk: Помилки під час активації додатків.

en: Errors while initializing plugin system.
uk: Помилка під час ініціалізації системи додатків.

en: Loader has no set_attributes method.
uk: У завантажувачі немає методу set_attributes.

en: Loader has no load_base method.
uk: У завантажувачі немає методу load_base.

en: Service '%s' not supported by loader.
uk: У завантажувачі не передбачено підтримки служби «%s».

en: Module file name not given.
uk: Не вказано назви файлу модуля.

en: Module "%s" has an inconsistent dependency list.
uk: У модуля «%s» список залежностей є несумісним.

en: Module "%s" depends on an invalid null dependency.
uk: Модуль «%s» залежить від некоректного порожнього запису.

en: Module "%s" depends on an unknown dependency '%s'.
uk: Модуль «%s» залежить від невідомої залежності «%s».

en: Module "%s" was built with version %s of %s, but this executable supplied version %s.
uk: Модуль «%s» було зібрано із версією %s %s, але у цьому виконуваному файлі використано версію %s.

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
uk: В цій системі не підтримується динамічне завантаження модулів.

en: Unable to open module file "%s".
uk: Неможливо відкрити файл модуля «%s».

en: Module "%s" doesn't contain ("go_plugin_header" symbol).
uk: Модуль «%s» не містить (символ «go_plugin_header»).

en: Module "%s" has an invalid magic number.
uk: У модуля «%s» некоректна контрольна сума.

en: Unable to close module file "%s".
uk: Неможливо закрити файл модуля «%s».

en: Module file "%s" has invalid format.
uk: Файл модуля «%s» має неправильний формат.

en: File doesn't contain "%s" function.
uk: Файл не містить функцію «%s».

en: Module doesn't contain "%s" function.
uk: Модуль не містить функції «%s».

en: Error while loading plugin service.
uk: Помилка під час завантаження служби додатків.

en: Initializing function inside plugin returned error.
uk: Функція ініціалізації у додатку повернула помилку.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
uk: Функція очищення у додатку повернула помилку.

en: General
uk: Загальний

en: Resource
uk: Ресурс

en: Invalid resource service
uk: Некоректна служба ресурсів

en: File opener has no description
uk: У засобу відкриття файлів немає опису

en: File opener - %s
uk: Засіб відкриття файлів — %s

en: Error while reading file.
uk: Помилка під час зчитування файлу.

en: File saver has no description
uk: У засобу збереження файлів немає опису

en: File saver - %s
uk: Засіб збереження файлів — %s

en: Error while loading plugin for saving.
uk: Помилка під час завантаження додатка для збереження.

en: Failed to load plugin for saving
uk: Не вдалося завантажити додаток для збереження

en: Plugin loader
uk: Завантажувач додатків

en: GObject loader
uk: Завантажувач GObject

en: No "type" attribute on "service" element.
uk: Немає атрибута «type» у елементі «service».

en: Unknown service type: %s.
uk: Невідомий тип служби: %s.

en: Error reading service information.
uk: Помилка під час спроби читання відомостей щодо служби.

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
uk: Перш ніж активувати службу (встановлено PLUGIN_ALWAYS_LOAD), слід її завантажити, але спроба завантаження зазнала невдачі.

en: Execute main loop iteration
uk: Виконати ітерацію основного циклу

en: The arc center x coordinate
uk: Центр дуги за координатою x

en: The arc center y coordinate
uk: Центр дуги за координатою y

en: The arc x radius
uk: Радіус дуги за x

en: The arc y radius
uk: Радіус дуги за y

en: ang1
uk: кут1

en: The arc start angle
uk: Початковий кут дуги

en: ang2
uk: кут2

en: The arc end angle
uk: Кінцевий кут дуги

en: Rotation
uk: Обертання

en: The rotation around center position
uk: Обертання навколо позиції центра

en: Type
uk: Тип

en: The type of arc: arc, chord or pie
uk: Тип дуги: arc (дуга), chord (хорда) або pie (сектор)

en: Start Arrow
uk: Початок-стрілка

en: Arrow for line's start
uk: Стрілка для початку лінії

en: End Arrow
uk: Кінець-стрілка

en: Arrow for line's end
uk: Стрілка для кінця лінії

en: Width
uk: Ширина

en: The width of the canvas
uk: Ширина полотна

en: Height
uk: Висота

en: The height of the canvas
uk: Висота полотна

en: The circle center horizontal position
uk: Позиція центра кола за горизонталлю

en: The circle center vertical position
uk: Позиція центра кола за вертикаллю

en: Radius
uk: Радіус

en: The circle radius
uk: Радіус кола

en: The object left position
uk: Позиція об'єкта від лівого краю

en: The object top position
uk: Позиція об'єкта від верхнього краю

en: The rotation around center
uk: Обертання навколо центра

en: Object
uk: Об'єкт

en: The embedded GOComponent object
uk: Вбудований об'єкт GOComponent

en: The ellipse left position (or right position in RTL mode)
uk: Позиція еліпса від лівого краю (або праворуч у режимі лівопису)

en: The ellipse top position
uk: Позиція еліпса від верхнього краю

en: The ellipse width
uk: Ширина еліпса

en: The ellipse height
uk: Висота еліпса

en: The rotation around top left position
uk: Обертання навколо позиції від верхнього і лівого країв

note: Note to translators: the following is a format string for a pair of coordinates.  If your locale uses decimal comma then you should probably translate the comma here to a semi-colon.
en: (%s,%s)
uk: (%s;%s)

en: The graph left position
uk: Позиція графіка від лівого краю

en: The graph top position
uk: Позиція графіка від верхнього краю

note: default Cheat and assign a name here, graphs will not have parents until we * support graphs in graphs
en: Graph
uk: Графік

en: The GogGraph this object displays
uk: GogGraph, який показує цей об'єкт

en: Renderer
uk: Відтворювач

en: The GogRenderer being displayed
uk: Показаний GogRenderer

en: The group horizontal offset
uk: Горизонтальний зсув групи

en: The group vertical offset
uk: Вертикальний зсув групи

en: The image left position
uk: Позиція зображення від лівого краю

en: The image top position
uk: Позиція зображення від верхнього краю

en: The image width or -1 to use the image width
uk: Ширина зображення або -1, якщо слід використати природну ширину

en: The image height or -1 to use the image height
uk: Висота зображення або -1, якщо слід використатися природну висоту

en: The GOImage to display
uk: GOImage для показу

en: Cropped bottom
uk: Обрізаний низ

en: The cropped area at the image bottom as a fraction of the image height
uk: Обрізана область від низу зображення як частка висоти зображення

en: Cropped left
uk: Обрізане ліворуч

en: The cropped area at the image left of the image width
uk: Обрізана область у зображенні ліворуч за шириною зображення

en: Cropped right
uk: Обрізане праворуч

en: The cropped area at the image right of the image width
uk: Обрізана область у зображенні праворуч за шириною зображення

en: Cropped top
uk: Обрізаний верх

en: The cropped area at the image top as a fraction of the image height
uk: Обрізана область від верху зображення як частка висоти зображення

en: Canvas
uk: Полотно

en: The canvas object on which the item resides
uk: Об'єкт полотна, на якому розташовано запису

en: Parent
uk: Батьківський елемент

en: The group in which the item resides
uk: Група, до якої належить запис

en: The line start x coordinate
uk: Початкова координата лінії за x

en: The line start y coordinate
uk: Початкова координата лінії за y

en: The line end x coordinate
uk: Кінцева координата лінії за x

en: The line end y coordinate
uk: Кінцева координата лінії за y

en: The path first point x coordinate
uk: Координата за x першої точки контуру

en: The path first point y coordinate
uk: Координата за y першої точки контуру

en: The rotation around first point position
uk: Обертання навколо позиції першої точки

en: Closed
uk: Замкнений

en: The flag for closed path
uk: Прапорець для замкнених контурів

en: Fill rule
uk: Правило заповнення

en: Set fill rule to winding or even/odd
uk: Встановити правило заповнення у значення winding (віконне) або even/odd (шахівниця)

en: Path
uk: Контур

en: The path points
uk: Точки контуру

en: Pixbuf
uk: Буфер зображення

en: The GdkPixbuf to display
uk: GdkPixbuf для показу

en: points
uk: точки

en: The polygon vertices
uk: Вершини багатокутника

en: Use spline
uk: Використати сплайн

en: Use a Bezier closed cubic spline as contour
uk: Використати замкнений кубічний сплайн Безьє як контур

en: sizes
uk: розміри

en: If set, the polygon will be split as several polygons according to the given sizes. Each size must be at least 3. Values following an invalid value will be discarded. Setting the "point" property will reset the sizes.
uk: Якщо встановлено, багатокутник буде розділено на декілька багатокутників відповідно до заданих розмірів. Кожен із розмірів має бути рівним принаймні 3. Значення, які буде вказано після некоректного значення, буде відкинуто. Встановлення властивості «point» призведе до відновлення початкових значень розмірів.

en: The polyline vertices
uk: Вершини ламаної

en: Use a Bezier cubic spline as line
uk: Використати кубічний сплайн Безьє як лінію

en: The rectangle left position (or right position in RTL mode)
uk: Позиція прямокутника від лівого краю (або праворуч у режимі лівопису)

en: The rectangle top position
uk: Позиція прямокутника від верхнього краю

en: The rectangle width
uk: Ширина прямокутника

en: The rectangle height
uk: Висота прямокутника

en: The rectangle type: 0 for no rounded corner, 1 for rounded top left, 2 for top right, 4 for bottom right, 8 for bottom left, or any combination of these.
uk: Тип прямокутника: 0 — без заокруглених кутів, 1 — заокруглений верхній лівий кут, 2 — заокруглений верхній правий кут, 4 — заокруглений нижній правий кут, 8 — заокруглений нижній лівий кут, або будь-які поєднання цих значень.

en: The round rectangle rx
uk: rx скруглення прямокутника

en: The round rectangle ry
uk: ry скруглення прямокутника

en: Style
uk: Стиль

en: A pointer to the GOStyle object
uk: Вказівник об'єкта GOStyle

en: Scale line width
uk: Масштабувати товщину лінії

en: Whether to scale the line width when zooming
uk: Визначає, чи слід масштабувати товщину лінії при зміні масштабу

en: The text horizontal position
uk: Позиція тексту за горизонталлю

en: The text position
uk: Позиція тексту

en: The rotation around the anchor
uk: Обертання навколо прив'язки

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: The anchor point for the text
uk: Точка прив'язки тексту

en: Text
uk: Текст

en: The text to display
uk: Текст, який слід показати

en: Attributes
uk: Атрибути

en: The attributes list as a PangoAttrList
uk: Список атрибутів як PangoAttrList

en: Clip
uk: Обрізати

en: Whether to clip or not
uk: Визначає, чи слід обрізати

en: Clip width
uk: Ширина обрізання

en: Clip width for the text
uk: Ширина обрізання тексту

en: Clip height
uk: Висота обрізання

en: Clip height for the text
uk: Висота обрізання тексту

en: Wrap width
uk: Ширина переносу

en: Wrap width for the text
uk: Ширина перенесення тексту

en: Widget
uk: Віджет

en: A pointer to the embedded widget
uk: Вказівник на вбудований віджет

en: The widget left position
uk: Позиція віджета від лівого краю

en: The widget top position
uk: Позиція віджета від верхнього краю

en: The widget width
uk: Ширина віджета

en: The widget height
uk: Висота віджета

en: Component Engine
uk: Рушій компонентів

en: Component Type
uk: Тип компонента

en: Advanced
uk: Додатково

en: Euler angle psi
uk: Кут ψ Ойлера

en: Euler angle theta
uk: Кут θ Ойлера

en: Euler angle phi
uk: Кут φ Ойлера

en: Field of view
uk: Поле зору

en: Euler angles
uk: Кути Ойлера

en: Psi:
uk: ψ:

en: Theta:
uk: θ:

en: Phi:
uk: φ:

en: Degrees
uk: Градуси

en: Radians
uk: Радіани

en: Grads
uk: Гради

en: Discrete
uk: Дискретне

en: Discrete mapping
uk: Дискретне відображення

en: Linear
uk: Лінійний

en: Linear mapping
uk: Лінійне відображення

en: Log
uk: Логарифмічне

en: Logarithm mapping
uk: Логарифмічне відображення

en: Distance:
uk: Відстань:

en: Ratio:
uk: Пропорції:

en: M_inimum
uk: _Мінімум

en: M_aximum
uk: М_аксимум

en: Categories between _ticks
uk: Категорії між поз_начками

en: Categories between _labels
uk: Категорії між _мітками

en: Ma_jor ticks
uk: Ос_новні позначки

en: Mi_nor ticks
uk: Допомі_жні позначки

en: Scale
uk: Шкала

en: Span
uk: Інтервал

en: Colors
uk: Кольори

note: An MS Excel-ish theme
en: Default
uk: Початковий

en: Absolute
uk: Абсолютна

en: Relative length
uk: Відносна довжина

en: Relative ticks distance
uk: Відносна відстань між позначками

en: Metrics
uk: Метрика

en: Format
uk: Формат

en: AxisLine
uk: Лінія вісі

en: Numerical type of this axis
uk: Числовий тип для цієї вісі

en: Invert axis
uk: Інвертувати вісь

en: Scale from high to low rather than low to high
uk: Шкала від більшого до меншого, а не від меншого до більшого

en: The name of the map for scaling
uk: Назва мапи для масштабування

en: Assigned XL format
uk: Пов'язаний формат XL

en: The user assigned format to use for non-discrete axis labels (XL format)
uk: Призначений користувачем формат для недискретних міток на вісті (формат XL)

en: Rotation of circular axis
uk: Обертання осьового кола

en: Polar axis set unit
uk: Одиниця виміру набору полярної вісі

en: Axis start position
uk: Початкова позиції вісі

en: Position of the plot area at which the axis effective area starts, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 0.0
uk: Позиція у області графіка, де починається ефективна область вісі, виражена у частці доступної позиції. Типовим значенням є 0.0

en: Axis end position
uk: Кінцева позиція вісі

en: Position of the plot area at which the axis effective area ends, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 1.0
uk: Позиція у області графіка, де завершується ефективна область вісі, виражена у частці доступної позиції. Типовим значенням є 1.0

en: The name of the color map
uk: Назва карти кольорів

en: The way the axis ticks distance is evaluated
uk: Спосіб обчислення відстані між позначками на вісі

en: The name of the axis used as reference for ticks distance
uk: Назва вісі, яка використовується як еталонна для відстані між позначками

en: Metrics ratio
uk: Коефіцієнт метрики

en: If an axis is used as reference, gives the ratio of the ticks distance, and if the metrix is absolute, the ticks distance. Defaults to 1.0
uk: Якщо вісь використано як еталонну, задає коефіцієнт відстані між поділками, і, якщо метрика є абсолютною, задає відстань між поділками. Типовим значенням є 1.0.

en: Metrics Unit
uk: Одиниця метрики

en: The unit symbol for the absolute distance unit between ticks. Might be "cm" or "in"
uk: Позначення одиниць для абсолютної відстані між поділками. Може дорівнювати «cm» (сантиметри) або «in» (дюйми)

en: Display factor
uk: Коефіцієнт показу

en: Real values are the displayed ones multipled by the display factor.
uk: Справжні значення є показаними значеннями із множенням на коефіцієнт показу.

en: Resource type
uk: Тип ресурсу

en: The resource type for the color map
uk: Тип ресурсу для карти кольорів

en: New map
uk: Нова карта

en: Color map editor
uk: Редактор карти кольорів

en: Current color stop
uk: Поточна прив'язка кольору

en: Value
uk: Значення

en: Color
uk: Колір

en: Name
uk: Назва

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Snapshots
uk: Зрізи

en: Define
uk: Визначити

en: Erase
uk: Стерти

en: Layout
uk: Компонування

en: MajorGrid
uk: Основна сітка

en: MinorGrid
uk: Допоміжна сітка

en: Label
uk: Позначка

en: Axis position
uk: Позиція вісі

en: Where to position an axis low, high, or crossing
uk: Де розташувати вісь — знизу, згори або на перехресті

en: Axis position (as a string)
uk: Позиція вісі (як рядок)

en: Major labels
uk: Основні мітки

en: Show labels for major ticks
uk: Показувати мітки для основних позначок

en: Inside major ticks
uk: Внутрішні основні позначки

en: Major tick marks inside the chart area
uk: Основні позначки всередині області діаграми

en: Outside major ticks
uk: Зовнішні основні позначки

en: Major tick marks outside the chart area
uk: Основні позначки поза областю діаграми

en: Major tick size
uk: Розмір основної позначки

en: Size of the major tick marks, in points
uk: Розмір основних позначок у точках

en: Inside minor ticks
uk: Внутрішні допоміжні позначки

en: Minor tick marks inside the chart area
uk: Допоміжні позначки всередині області діаграми

en: Outside minor ticks
uk: Зовнішні допоміжні позначки

en: Minor tick marks outside the axis
uk: Допоміжні позначки ззовні вісі

en: Minor tick size
uk: Розмір допоміжної позначки

en: Size of the minor tick marks, in points
uk: Розмір допоміжних позначок у точках

en: Cross axis ID
uk: Ід. вісі перетину

en: Which axis to cross
uk: Яку вісь перетинати

en: Axis padding
uk: Фаска вісі

en: Distance from axis line to plot area, in points
uk: Відстань від лінії вісі до області графіка, у точках

en: Select axis
uk: Вибрати вісь

en: Set start bound
uk: Встановити прив'язку початку

en: Set stop bound
uk: Встановити прив'язку кінця

en: Ticks
uk: Позначки

en: Bounds
uk: Межі

en: Automatic
uk: Автоматично

en: _Type:
uk: _Тип:

en: _Invert axis
uk: _Інвертувати вісь

en: _Unit:
uk: _Одиниця:

en: _Rotation:
uk: _Обертання:

en: degrees
uk: градуси

en: Mapping
uk: Прив'язка

en: Major ticks
uk: Основні позначки

en: _Outside
uk: З_овні

en: _Inside
uk: Вс_ередині

en: _Show Labels
uk: По_казувати мітки

en: Position
uk: Позиція

en: _Low
uk: _Низька

en: _High
uk: _Висока

en: _Cross
uk: П_еретин

en: at
uk: у

en: Padding:
uk: Фаска:

en: pts
uk: пт

en: Minor ticks
uk: Допоміжні позначки

en: O_utside
uk: З_овні

en: I_nside
uk: Все_редині

en: New
uk: Створити

en: Creates a new color map from scratch
uk: Створює нову мапу кольорів з нуля

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Creates a new color map based on the currently selected one.
uk: Створює нову мапу кольорів на основі поточної вибраної.

en: Save
uk: Зберегти

en: Saves the color map to the local disk.
uk: Зберігає мапу кольорів на локальний диск.

en: Custom ticks
uk: Нетипові позначки

en: Positions:
uk: Позиції:

en: Labels:
uk: Позначки:

en: <b>Effective area</b> (as % of available room)
uk: <b>Ефективна область</b> (у % від доступного місця)

en: Start:
uk: Початок:

en: End:
uk: Кінець:

en: Plot area
uk: Область креслення

en: Backplane
uk: Задня площина

en: XY-Backplane
uk: Задня площина XY

en: YZ-Backplane
uk: Задня площина YZ

en: ZX-Backplane
uk: Задня площина ZX

en: X-Axis
uk: Вісь X

en: Y-Axis
uk: Вісь Y

en: Z-Axis
uk: Вісь Z

en: Circular-Axis
uk: Тангенціальна вісь

en: Radial-Axis
uk: Радіальна вісь

en: Pseudo-3D-Axis
uk: Псевдопросторова вісь

en: Bubble-Axis
uk: Бульбашкова вісь

en: Color-Axis
uk: Кольорова вісь

en: Plot
uk: Креслення

en: Title
uk: Заголовок

en: Legend
uk: Умовні позначення

en: Equation
uk: Рівняння

en: 3D-Box
uk: Просторовий об'єкт

en: Color-Scale
uk: Шкала кольорів

en: Valid cardinality
uk: Коректна кількість елементів

en: Is the charts cardinality currently valid
uk: Чи є поточна кількість елементів у діаграмі коректною

en: Position and size of plot area, in percentage of chart size
uk: Позиція і розмір області креслення як частка розміру діаграми

en: Manual plot area
uk: Область креслення вручну

en: Is plot area manual
uk: Чи задано область креслення вручну

en: Horizontal chart position in graph grid
uk: Горизонтальна позиція діаграми у сітці графіка

en: Vertical chart position in graph grid
uk: Вертикальна позиція діаграми у сітці графіка

en: columns
uk: стовпчики

en: Number of columns in graph grid
uk: Кількість стовпчиків у сітці графіка

en: rows
uk: рядків

en: Number of rows in graph grid
uk: Кількість рядків у сітці графіка

note: Note for translators: first string represent the new child object and second string is the parent object
en: %s to %s
uk: %s у %s

en: Top
uk: Згори

en: Bottom
uk: Знизу

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Details
uk: Подробиці

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Whether to display the scale horizontally
uk: Чи слід показувати шкалу горизонтально

en: Color scale thickness.
uk: Товщина шкали кольорів.

en: Axis
uk: Вісь

en: Reference to the color or pseudo-3d axis
uk: Посилання на вісь кольорів або псевдопросторову вісь

en: Tick size
uk: Розмір позначки

en: Size of the tick marks, in points
uk: Розмір позначок у точках

en: Ticks position:
uk: Розташування позначок:

en: Direction:
uk: Напрямок:

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Width:
uk: Ширина:

en: _Compact mode
uk: _Компактний режим

en: None
uk: Немає

en: Positive
uk: Додатний

en: Negative
uk: Від'ємний

en: Both
uk: Обидва

en: Dis_play:
uk: _Показ:

en: _Width:
uk: _Ширина:

en: _Line width:
uk: _Товщина лінії:

en: Colo_r:
uk: Ко_лір:

en: Values
uk: Значення

en: Error category
uk: Категорія похибок

en: Relative
uk: Відносний

en: Percent
uk: Відсоток

note: builds the default discrete color map
en: Theme
uk: Тема

en: Chart
uk: Діаграма

en: The theme for elements of the graph
uk: Тема елементів графіка

en: Theme name
uk: Назва теми

en: The name of the theme for elements of the graph
uk: Назва теми для елементів графіка

en: Logical graph width, in points
uk: Логічна ширина графіка у точках

en: Logical graph height, in points
uk: Логічна висота графіка у точках

en: Document
uk: Документ

en: the document for this graph
uk: документ для цього графіка

en: the renderer for this view
uk: обробник для цієї панелі перегляду

en: Theme:
uk: Тема:

en: Forget user styles
uk: Забути стилі користувача

en: Save the theme as a standalone file in the user home directory.
uk: Зберегти тему як окремий файл у домашньому каталозі користувача.

en: Numerical type of this backplane
uk: Числовий тип цією задньої площини

en: Is-minor
uk: Чи допоміжні

en: Are these minor grid lines
uk: Чи ці лінії є лініями допоміжної сітки

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
uk: Крок 1 з 2: виберіть тип діаграми

en: Step 2 of 2: Customize Chart
uk: Крок 2 з 2: налаштувати діаграму

en: Customize Chart
uk: Налаштувати діаграму

en: _Insert
uk: Вс_тавка

en: _Plot Type
uk: Тип _креслення

en: Sample
uk: Вибірка

en: _Subtype
uk: Пі_дтип

en: Allow markup
uk: Дозволити розмітку

en: Support basic HTML-ish markup
uk: Підтримка базової розмітки у стилі HTML

en: Rotate the frame with the text
uk: Обертати рамку разом із текстом

en: Whether the frame should be rotated with the text
uk: Чи слід обертати рамку разом із текстом

en: Rotate the background with the text
uk: Обертати тло разом із текстом

en: Whether the background should be rotated with the text
uk: Чи слід обертати тло разом із текстом

en: Wrap the text
uk: Перенести рядки тексту

en: Whether the text might be displayed using several lines
uk: Чи може бути текст показано у декілька рядків

en: _Text:
uk: _Текст:

en: Rotate frame with text
uk: Обертати рамку разом із текстом

en: Display the text on several lines if needed
uk: Показувати текст у декілька рядків, якщо потрібно

en: Rotate background with text
uk: Обертати тло разом із текстом

en: Interpret text as markup
uk: Обробляти текст як розмітку

en: Interpret the text as an HTML like markup as described at http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html
uk: Обробляти текст як текст із розміткою HTML, як описано у http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html

en: Text justification
uk: Вирівнювання тексту

en: Text justification as a string. Possible values are "center" (default value), "left", "right", or "fill".
uk: Вирівнювання тексту як рядка. Можливі значення — «center» («центр», типове значення), «left» («ліворуч»), «right» («праворуч») або «fill» («розподілити за шириною»).

en: Regression Equation
uk: Рівняння регресії

en: Show equation
uk: Показати рівняння

en: Show the equation on the graph
uk: Показати рівняння на графіку

en: Show coefficient
uk: Показати коефіцієнт

en: Show the correlation coefficient on the graph
uk: Показати коефіцієнт кореляції на графіку

en: Swatch Size pts
uk: Розмір зразка, точки

en: size of the swatches in pts.
uk: Розмір зразків у точках.

en: Swatch Padding pts
uk: Інтервал зразків, точки

en: padding between the swatches in pts.
uk: Інтервал між зразками у точках.

en: Top right
uk: Вгорі праворуч

en: Bottom right
uk: Внизу праворуч

en: Bottom left
uk: Внизу ліворуч

en: Top left
uk: Згори ліворуч

en: Fill
uk: Заповнення

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Center
uk: За центром

en: Absolute width
uk: Абсолютна ширина

en: Absolute height
uk: Абсолютна висота

en: Size
uk: Розмір

en: Absolute size
uk: Абсолютний розмір

en: Object ID
uk: Ідентифікатор об'єкта

en: Object numerical ID
uk: Числовий ідентифікатор об'єкта

en: Position and size of object, in percentage of parent size
uk: Позиція і розмір об'єкта як частка основного розміру

en: Compass
uk: Компас

en: Compass auto position flags
uk: Прапорці автоматичного розташування компаса

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Alignment flag
uk: Прапорець вирівнювання

en: Is position manual
uk: Чи є позиція встановленою вручну

en: Anchor for manual position
uk: Прив'язка позиції вручну

en: Should the object be hidden
uk: Чи має бути об'єкт приховано

en: Manual size
uk: Розмір вручну

en: Whether the height or width are manually set
uk: Визначити, чи встановлюється висота і ширина вручну

en: _Object position:
uk: Позиція _об'єкта:

en: _Position:
uk: _Позиція:

en: _Alignment:
uk: _Вирівнювання:

en: Anchor:
uk: Фіксатор:

en: Column:
uk: Стовпчик:

en: Row:
uk: Рядок:

en: Width in columns:
uk: Ширина у стовпчиках:

en: Height in rows:
uk: Висота у рядках:

en: page 3
uk: сторінка 3

en: Object size:
uk: Розмір об'єкта:

en: Manual
uk: Вручну

en: _Height:
uk: _Висота:

note: We've managed to save some files with translated booleans.  Try to recover.
en: TRUE
uk: ІСТИНА

en: FALSE
uk: ХИБНІСТЬ

en: Padding Pts
uk: Фаска, точки

en: Number of pts separating charts in the grid
uk: Розмір у точках інтервалу між діаграмами у сітці

en: X axis:
uk: Вісь X:

en: Y axis:
uk: Вісь Y:

en: Z axis:
uk: Вісь Z:

en: Circular axis:
uk: Тангенціальна вісь:

en: Radial axis:
uk: Радіальна вісь:

en: Pseudo 3D axis:
uk: Псевдопросторова вісь:

en: Color axis:
uk: Колір вісі:

en: Bubble axis:
uk: Бульбашкова вісь:

en: Axes
uk: Осі

en: Series
uk: Послідовність

en: Vary style by element
uk: Змінювати стиль за елементами

en: Use a different style for each segment
uk: Використовувати різний стиль для різних сегментів

en: X axis
uk: Вісь X

en: Reference to X axis
uk: Прив'язка до вісі X

en: Y axis
uk: Вісь Y

en: Reference to Y axis
uk: Прив'язка до вісі Y

en: Z axis
uk: Вісь Z

en: Reference to Z axis
uk: Прив'язка до вісі Z

en: Circular axis
uk: Тангенціальна вісь

en: Reference to circular axis
uk: Посилання на кругову вісь

en: Radial axis
uk: Радіальна вісь

en: Reference to radial axis
uk: Посилання на радіальну вісь

en: Pseudo-3D axis
uk: Псевдопросторова вісь

en: Reference to pseudo-3D axis
uk: Посилання на псевдопросторову вісь

en: Color axis
uk: Колір вісі

en: Reference to color axis
uk: Посилання на вісь кольорів

en: Bubble axis
uk: Бульбашкова вісь

en: Reference to bubble axis
uk: Посилання на бульбашкову вісь

en: Plot group
uk: Група креслень

en: Name of plot group if any
uk: Назва групи креслень, якщо така є

en: Guru hints
uk: Гуру-підказки

en: Semicolon separated list of hints for automatic addition of objects in guru dialog
uk: Список підказок, відокремлених крапкою з комою, для автоматичного додавання об'єктів у гуру-вікні

en: Default interpolation
uk: Типова інтерполяція

en: Default type of series line interpolation
uk: Стандартний тип для лінії інтерполяції послідовності

en: Move plot area
uk: Пересунути область креслення

en: Resize plot area
uk: Змінити розмір області креслення

en: Plot Engine
uk: Рушій креслення

en: Plot Type
uk: Тип графіка

en: Regression Curve Engine
uk: Рушій кривої регресії

en: Regression Curve Type
uk: Тип кривої регресії

en: Regression Curve
uk: Крива регресії

en: Skip invalid
uk: Пропустити некоректні

en: Skip invalid data
uk: Пропустити некоректні дані

en: Drawing bounds
uk: Межі креслення

en: How the regression line should be limited, acceptable values are "none", "absolute", and "relative".
uk: Спосіб обмеження лінії регресії. Прийнятними значеннями є «none», «absolute» та «relative».

en: (_Name):
uk: (_Назва):

en: Low bound:
uk: Нижня межа:

en: High bound:
uk: Верхня межа:

en: Used data
uk: Дані користувача

en: Drawing Limits:
uk: Межі малювання:

en: Low limit:
uk: Нижня межа:

en: High limit:
uk: Верхня межа:

en: Low span:
uk: Нижній діапазон:

en: High span:
uk: Верхній діапазон:

en: Display _equation
uk: Показувати _рівняння

en: Display _regression coefficient R&#xB2;
uk: Показувати к_оефіцієнт регресії R&#xB2;

en: Model
uk: Модель

en: The GogGraph this renderer displays
uk: GogGraph, який показує цей обробник

en: View
uk: Перегляд

en: the GogView this renderer is displaying
uk: GogView, який показує цей обробник

en: Y origin
uk: Початок за Y

en: X origin
uk: Початок за X

en: Origin
uk: Початок

en: Edge
uk: Край

en: Self
uk: Власний

en: Next series
uk: Наступна послідовність

en: X axis minimum
uk: Мінімум на вісі X

en: X axis maximum
uk: Максимум на вісі X

en: Y axis minimum
uk: Мінімум на вісі Y

en: Y axis maximum
uk: Максимум на вісі Y

en: Index:
uk: Індекс:

en: Settings
uk: Параметри

en: Index
uk: Індекс

en: Index of the corresponding data element
uk: Індекс відповідного елемента даних

en: _Show in Legend
uk: По_казати в умовних позначеннях

en: Data
uk: Дані

en: Derivative at first point of the clamped cubic spline.
uk: Похідна у першій точці защемленого кубічного сплайна.

en: Derivative at last point of the clamped cubic spline.
uk: Похідна в останній точці защемленого кубічного сплайна.

en: Point
uk: Точка

en: Regression curve
uk: Крива регресії

en: Trend line
uk: Лінія тенденції

en: Data labels
uk: Мітки даних

en: Has-legend
uk: Має умовні позначення

en: Should the series show up in legends
uk: Чи має бути показано послідовність в умовних позначеннях

en: Interpolation
uk: Інтерполяція

en: Type of line interpolation
uk: Тип лінії інтерполяції

en: Interpolation skip invalid
uk: Пропускання некоректних даних при інтерполяції

en: Should the series interpolation ignore the invalid data
uk: Чи слід при інтерполяції послідовності ігнорувати некоректні дані

en: Fill type
uk: Тип заповнення

en: How to fill the area
uk: Як заповнювати область

en: Centered
uk: За центром

en: Outside
uk: Ззовні

en: Inside
uk: Всередині

en: Near origin
uk: Поряд із початком

en: Custom label
uk: Нетипова мітка

en: Custom labels
uk: Нетипові мітки

en: Available data
uk: Доступні дані

en: Legend entry
uk: Запис умовних позначень

en: Series name
uk: Назва послідовності

en: Values as percent
uk: Значення як відсотки

en: Position of the label relative to the data graphic element
uk: Розташування мітки відносно графічного елемента даних

en: Offset
uk: Відступ

en: Offset to add to the label position
uk: Відступ, який слід додати до позиції мітки.

en: Label format
uk: Формат мітки

en: _Offset:
uk: _Зсув:

en: Custom labels:
uk: Нетипові мітки:

en: Separator:
uk: Роздільник:

en: Fill _to:
uk: Заповнити _до:

en: S_kip invalid data
uk: П_ропустдити некоректні дані

note: derivative (curve slope) at first point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>first</sub>):
uk: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>перш.</sub>):

note: derivative (curve slope) at last point for the clamped cubic spline
en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>last</sub>):
uk: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>ост.</sub>):

en: content
uk: вміст

en: (Name):
uk: (Назва):

en: Smoothed Curve
uk: Згладжена крива

en: The resource type for the theme
uk: Тип ресурсу для теми

en: Graph title
uk: Заголовок графіка

en: Chart title
uk: Заголовок діаграми

en: Axis line
uk: Лінія вісі

en: Major grid
uk: Основна сітка

en: Minor grid
uk: Допоміжна сітка

en: Regression equation
uk: Рівняння регресії

en: Series lines
uk: Лінія послідовності

en: Series labels
uk: Мітки послідовності

en: Data label
uk: Мітка даних

en: Color scale
uk: Шкала кольорів

en: An MS Excel like theme
uk: Подібна до MS Excel тема

note: Guppi
en: Guppi
uk: Гупі

en: Guppi theme
uk: Тема «Гупі»

en: Class
uk: Клас

en: Create
uk: Створити

en: New theme
uk: Нова тема

en: Theme editor
uk: Редактор тем

en: Classes
uk: Класи

en: Snapshot
uk: Знімок

en: Properties
uk: Властивості

en: Trend Line
uk: Лінія тенденції

en: Should the trend line show up in legends
uk: Чи має бути показано лінію тенденції в умовних позначеннях

en: Select object
uk: Позначити об’єкт

en: Move
uk: Пересунути

en: Resize object
uk: Змінити розміри об'єкта

en: the GogView parent
uk: Батьківський об'єкт GogView

en: The GogObject this view displays
uk: GogObject, на якому показано цю панель перегляду

en: Series number
uk: Номер у послідовності

en: Case Sensitive
uk: Враховувати регістр

en: Should the text comparison be case sensitive
uk: Чи має бути враховано регістр при порівнянні тексту

en: Arrow
uk: Стрілка

en: The currently selected arrow
uk: Поточна вибрана стрілка

en: Dimension A
uk: Розмірність A

en: Dimension B
uk: Розмірність B

en: Dimension C
uk: Розмірність C

en: Kite
uk: Паперовий змій

en: Oval
uk: Овал

en: Arabic
uk: Арабське

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Central European
uk: Центральноєвропейське

en: Chinese
uk: Китайське

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Greek
uk: Грецьке

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Indian
uk: Індійська

en: Japanese
uk: Японське

en: Korean
uk: Корейське

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Vietnamese
uk: В'єтнамське

en: Western
uk: Західне

en: Other
uk: Інше

en: Arabic (IBM-864)
uk: Арабське (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
uk: Арабське (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
uk: Арабське (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
uk: Арабське (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
uk: Арабське (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
uk: Арабське (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
uk: Арабське (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
uk: Вірменське (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
uk: Балтійське (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
uk: Балтійське (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
uk: Балтійське (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
uk: Кельтське (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
uk: Центральноєвропейське (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
uk: Центральноєвропейське (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
uk: Центральноєвропейське (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
uk: Центральноєвропейське (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
uk: Китайське (спрощене) (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
uk: Китайське (спрощене) (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
uk: Китайське (спрощене) (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
uk: Китайське (спрощене) (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
uk: Китайське (спрощене) (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
uk: Китайське (традиційне) (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
uk: Китайське (традиційне) (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
uk: Китайське (традиційне) (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
uk: Хорватське (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
uk: Кирилиця (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
uk: Кирилиця (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
uk: Кирилиця (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
uk: Кирилиця (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
uk: Кирилиця (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
uk: Кирилиця (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
uk: Російське (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
uk: Українське (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
uk: Українське (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
uk: Англійське (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
uk: Фарсі (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
uk: Грузинське (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
uk: Грецьке (ISO 8859-7)

en: Greek (MacGreek)
uk: Грецьке (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
uk: Грецьке (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
uk: Гуджараті (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
uk: Гурмухі (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
uk: Іврит (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
uk: Іврит (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
uk: Іврит (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
uk: Іврит (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
uk: Іврит (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
uk: Хінді (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
uk: Ісландське (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
uk: Японське (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
uk: Японське (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
uk: Японське (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
uk: Корейське (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
uk: Корейське (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
uk: Корейське (JOHAB)

en: Korean (UHC)
uk: Корейське (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
uk: Скандинавське (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
uk: Румунське (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
uk: Румунське (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
uk: Південноєвропейське (ISO 8859-3)

en: Thai (TIS-620)
uk: Тайське (TIS-820.2538)

en: Turkish (IBM-857)
uk: Турецьке (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
uk: Турецьке (ISO 8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
uk: Турецьке (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
uk: Турецьке (Windows-1254)

en: User Defined
uk: Визначений користувачем

en: Vietnamese (TCVN)
uk: В'єтнамське (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
uk: В'єтнамське (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
uk: В'єтнамське (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
uk: В'єтнамське (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
uk: Візуальний іврит (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
uk: Західне (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
uk: Західне (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
uk: Західне (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
uk: Західне (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
uk: Західне (Windows-1252)

en: Locale:
uk: Локаль:

en: Conversion Direction
uk: Напрямок перетворення

en: This value determines which iconv test to perform.
uk: Це значення визначає, яку з перевірок iconv слід виконати.

note: xgettext: See https://bugzilla.gnome.org/attachment.cgi?id=222905
en: black
uk: чорний

en: light brown
uk: світло-коричневий

en: brown gold
uk: жовто-коричневий

en: dark green #2
uk: темно-зелений #2

en: navy
uk: морський

en: dark blue
uk: темно-синій

en: purple #2
uk: пурпуровий #2

en: very dark gray
uk: дуже темно-сірий

en: dark red
uk: темно-червоний

en: red-orange
uk: помаранчево-червоний

en: gold
uk: золотий

en: dark green
uk: темно-зелений

en: dull blue
uk: тьмяно-синій

en: blue
uk: синій

en: dull purple
uk: тьмяно-пурпуровий

en: dark gray
uk: темно-сірий

en: red
uk: червоний

en: orange
uk: помаранчевий

en: lime
uk: яскравий світло-зелений

en: dull green
uk: тьмяно-зелений

en: dull blue #2
uk: тьмяно-синій #2

en: sky blue #2
uk: небесно-блакитний #2

en: purple
uk: пурпуровий

en: gray
uk: сірий

en: magenta
uk: бузковий

en: bright orange
uk: яскраво-помаранчевий

en: yellow
uk: жовтий

en: green
uk: зелений

en: cyan
uk: блакитний

en: bright blue
uk: яскраво-синій

en: red purple
uk: червоно-пурпуровий

en: light gray
uk: світло-сірий

en: pink
uk: рожевий

en: light orange
uk: світло-жовтогарячий

en: light yellow
uk: світло-жовтий

en: light green
uk: світло-зелений

en: light cyan
uk: світло-блакитний

en: light blue
uk: світло-синій

en: light purple
uk: світло-пурпуровий

en: white
uk: білий

note: Disable these for now, they are mostly repeats
en: purplish blue
uk: пурпурово-синій

en: dark purple
uk: темно-пурпуровий

en: sky blue
uk: небесно-блакитний

en: custom
uk: нетиповий

en: Custom color...
uk: Нетиповий колір…

en: The combo box's title
uk: Заголовок спадного списку

en: Show Arrow
uk: Показується стрілка

en: Whether to show an arrow for the combo
uk: Чи слід показувати стрілочку для цього спадного списку

en: Add tearoffs to menus
uk: Додати елементи відривання до меню

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
uk: Чи повинні розкривні елементи мати лінію відриву

en: Unable to open file '%s'
uk: Не вдалось відкрити файл «%s»

en: All Files
uk: усі файли

en: Images
uk: зображення

en: Select an Image
uk: Виберіть зображення

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Auto by extension
uk: Автоматично за суфіксом

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
uk: Вказаний суфікс назви файла не відповідає вбираному типу фалів. Хочете скористатися ним попри це?

en: %s
    is a directory name
uk: %s
    є назвою каталогу

en: You do not have permission to save to
    %s
uk: Ви не маєте права на запис у
    %s

en: A file called <i>%s</i> already exists in %s.
    
    Do you want to save over it?
uk: Файл із назвою <i>%s</i> вже існує у %s.
    
    Хочете його перезаписати?

en: Faces
uk: Гарнітури

[ctx: FontFace]
note: * List of observed face names.  Translators: these represent * attributes of a font face, i.e., how bold the letters are * and whether it is an italic or regular face.  The four * first here are the important ones.
en: Regular
uk: Звичайна

[ctx: FontFace]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: FontFace]
en: Bold
uk: Виразний

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic
uk: Виразний курсив

[ctx: FontFace]
note: These are fairly rare.
en: Black
uk: Надважкий

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed Italic
uk: Виразний стиснений курсив

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed
uk: Виразний стиснений

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic Small Caps
uk: Виразні курсивні малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Bold Nonextended
uk: Виразний нерозширений

[ctx: FontFace]
en: Bold Oblique
uk: Виразний похилий

[ctx: FontFace]
en: Bold Slanted
uk: Виразний нахилений

[ctx: FontFace]
en: Bold Small Caps
uk: Виразні малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Book Oblique
uk: Книжний похилий

[ctx: FontFace]
en: Book
uk: Книжний

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Italic
uk: Стиснений виразний курсив

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Oblique
uk: Стиснений виразний похилий

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold
uk: Стиснений виразний

[ctx: FontFace]
en: Condensed Italic
uk: Стиснений курсив

[ctx: FontFace]
en: Condensed Oblique
uk: Стиснений похилий

[ctx: FontFace]
en: Condensed
uk: Стиснений

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold Italic
uk: Напіввиразний курсив

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold
uk: Напіввиразний

[ctx: FontFace]
en: Demi Oblique
uk: Напівпохилий

[ctx: FontFace]
en: Demi
uk: Напівжирний

[ctx: FontFace]
en: Demi-Condensed
uk: Напівстиснений

[ctx: FontFace]
en: Embossed
uk: Тиснений

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold Italic
uk: Розширений виразний курсивний

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold
uk: Розширений виразний

[ctx: FontFace]
en: Expanded Italic
uk: Розширений курсивний

[ctx: FontFace]
en: Expanded
uk: Розширений

[ctx: FontFace]
en: Extra Light
uk: Надлегкий

[ctx: FontFace]
en: Heavy
uk: Важкий

[ctx: FontFace]
en: Italic Small Caps
uk: Курсивні малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Light Italic
uk: Легкий курсив

[ctx: FontFace]
en: Light Oblique
uk: Легкий похилий

[ctx: FontFace]
en: Light
uk: Легкий

[ctx: FontFace]
en: Medium Italic
uk: Середній курсив

[ctx: FontFace]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: FontFace]
en: Normal
uk: Нормальний

[ctx: FontFace]
en: Oblique
uk: Похилий

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed Italic
uk: Звичайний стиснений курсив

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed
uk: Звичайний стиснений

[ctx: FontFace]
en: Regular Italic
uk: Звичайний курсив

[ctx: FontFace]
en: Regular Oblique
uk: Звичайний похилий

[ctx: FontFace]
en: Roman Slanted
uk: Звичайний нахилений

[ctx: FontFace]
en: Roman
uk: Романський

[ctx: FontFace]
en: Rounded
uk: Округлений

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold Italic
uk: Виразний курсив без засічок

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold
uk: Виразний без засічок

[ctx: FontFace]
en: Sans Italic
uk: Курсив без засічок

[ctx: FontFace]
en: Sans
uk: Без засічок

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic Small Caps
uk: Напіввиразні курсивні малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic
uk: Напіввиразний курсив

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Oblique
uk: Напіввиразний похилий

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Slanted
uk: Напіввиразний нахилений

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Small Caps
uk: Напіввиразні малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold
uk: Напіввиразний

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold Italic
uk: Напівстиснений виразний курсив

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold
uk: Напівстиснений виразний

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Italic
uk: Напівстиснений курсив

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Oblique
uk: Напівстиснений похилий

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed
uk: Напівстиснений

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold Italic
uk: Напіврозширений виразний курсивний

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold
uk: Напіврозширений виразний

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Italic
uk: Напіврозширений курсив

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded
uk: Напіврозтягнутий

[ctx: FontFace]
en: Slanted
uk: Нахилений

[ctx: FontFace]
en: Small Caps
uk: Малі прописні

[ctx: FontFace]
en: Thin
uk: Тонкий

[ctx: FontFace]
en: Upright Italic
uk: Вертикальний курсив

en: Font
uk: Шрифт

en: All fonts...
uk: Усі шрифти

[ctx: underline]
en: None
uk: Немає

[ctx: underline]
en: Single
uk: Одинарне

[ctx: underline]
en: Double
uk: Подвійне

[ctx: underline]
en: Low
uk: Низький

[ctx: underline]
en: Error
uk: Помилка

en: Normal
uk: Нормальне

en: Subscript
uk: Нижній індекс

en: Superscript
uk: Верхній індекс

en: Show Style
uk: Показати стиль

en: Whether style is part of the font being selected
uk: Чи є стиль частиною шрифту, який вибирають

en: Show Color
uk: Показати колір

en: Whether color is part of the font being selected
uk: Чи є колір частиною шрифту, який вибирають

en: Show Underline
uk: Показати підкреслювання

en: Whether underlining is part of the font being selected
uk: Чи є підкреслювання частиною шрифту, який вибирають

en: Show Script
uk: Показати писемність

en: Whether subscript/superscript is part of the font being selected
uk: Чи є колір нижній/верхній індекс частиною шрифту, який вибирають

en: Show Strikethrough
uk: Показати перекреслювання

en: Whether strikethrough is part of the font being selected
uk: Чи є перекреслювання частиною шрифту, який вибирають

en: Color unset text
uk: Текст для невизначеного кольору

en: The text to show for selecting no color
uk: Текст, який слід показати, якщо не вибрано кольору

en: Color Group
uk: Група кольорів

en: The color group to use for the color picker
uk: Група кольорів, яку слід використатися, для засобу вибору кольору

en: Color Default
uk: Типовий колір

en: The color to show for an unset color
uk: Колір, який слід показати, якщо колін не встановлено

en: Underline Picker
uk: Вибір підкреслювання

en: The widget to use for picking underline type
uk: Віджет, яким слід скористатися для вибору типу підкреслювання

en: Pick a Font
uk: Виберіть шрифт

en: Select the font family
uk: Виберіть гарнітуру шрифту

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Select the size
uk: Виберіть розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Select the font face
uk: Виберіть стиль шрифту

en: Style:
uk: Стиль:

en: Select whether a line should be drawn through the text
uk: Вкажіть, чи має бути перекреслено текст

en: Strikethrough:
uk: Перекреслення:

en: Select the font color
uk: Виберіть колір шрифту

en: Color:
uk: Колір:

en: Select whether the font should be modified for use as subscript or superscript
uk: Виберіть, чи має бути змінено шрифт так, щоб він використовувався як нижній або верхній індекс

en: Script:
uk: Шрифт:

en: Select the type of underlining
uk: Виберіть тип підкреслювання

en: Underline:
uk: Підкреслення:

en: Number
uk: Число

en: Currency
uk: Валюта

en: Accounting
uk: Бухгалтерський облік

en: Date
uk: Дата

en: Time
uk: Час

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Fraction
uk: Частка

en: Scientific
uk: Науковий

en: Special
uk: Особливий

en: Custom
uk: Користувацький

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Ampere
en: A (ampere)
uk: А (ампер)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Becquerel
en: Bq (becquerel)
uk: Бк (бекерель)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Candela
en: cd (candela)
uk: кд (кандела)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Coulomb
en: C (coulomb)
uk: Кл (кулон)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Degree_Celsius
en: °C (degree Celsius)
uk: °C (градус Цельсія)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Farad
en: F (farad)
uk: Ф (фарад)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Gray_%28unit%29
en: Gy (gray)
uk: Гр (грей)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_%28unit%29
en: H (henry)
uk: Г (генрі)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz
en: Hz (hertz)
uk: Гц (герц)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Joule
en: J (joule)
uk: Дж (джоуль)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Kelvin
en: K (kelvin)
uk: К (кельвін)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Kilogram
en: kg (kilogram)
uk: кг (кілограм)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Lumen_%28unit%29
en: lm (lumen)
uk: лм (люмен)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Lux
en: lx (lux)
uk: лк (люкс)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Metre
en: m (meter)
uk: м (метр)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Mole_%28unit%29
en: mol (mole)
uk: моль (моль)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Newton_%28unit%29
en: N (newton)
uk: Н (ньютон)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Ohm_%28unit%29
en: Ω (ohm)
uk: Ом (ом)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Pascal_%28unit%29
en: Pa (pascal)
uk: Па (паскаль)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Radian
en: rad (radian)
uk: рад (радіан)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Second
en: s (second)
uk: с (секунда)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Siemens_%28unit%29
en: S (siemens)
uk: См (сименс)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Steradian
en: sr (steradian)
uk: ср (стерадіан)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert
en: Sv (sievert)
uk: Зв (зіверт)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_%28unit%29
en: T (tesla)
uk: Тл (тесла)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Katal
en: kat (katal)
uk: кат (катал)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Volt
en: V (volt)
uk: В (вольт)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Watt
en: W (watt)
uk: Вт (ват)

note: See http://en.wikipedia.org/wiki/Weber_%28Wb%29
en: Wb (weber)
uk: Вб (вебер)

en: Append no further unit.
uk: Не дописувати одиниці.

en: Append '%s'.
uk: Дописати «%s».

en: Negative Number Format
uk: Формат від'ємних чисел

en: Number Formats
uk: Від'ємні числа

en: Preview:
uk: Перегляд:

en: Ca_tegories:
uk: Ка_тегорії:

en: Select an appropriate format automatically.
uk: Вибрати відповідний формат автоматично.

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
uk: Показувати числові значення із фіксованою кількістю цифр.

en: Display currency amounts.
uk: Показувати суми валют.

en: Display amounts in traditional accounting styles.
uk: Показувати величини у традиційних стилях обліку.

en: Display dates and optionally times of day.
uk: Показати дати і, необов'язково, час доби.

en: Display times of day.
uk: Показати час доби.

en: Display values as closest fractional approximation.
uk: Показувати значення у найближчій дробовій апроксимації

en: Display values with power-of-ten scaling.
uk: Показувати значення у масштабі степенів десяти.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
uk: Показувати вхідні значення як рядки без обробки.

en: Specify an XL-style format directly
uk: Вказати формат у стилі XL безпосередньо

en: Display values as percentages.
uk: Показувати значення у відсотках.

en: Deci_mal places:
uk: Дес_ятковий позицій:

en: _Use separator for 1000s
uk: _Роздільник для тисяч

en: Negative number _format:
uk: _Формат від'ємних чисел:

en: _Format:
uk: _Формат:

en: S_ymbol:
uk: Си_мвол:

en: Format c_ode:
uk: _Код формату:

en: Show _separate integer part
uk: Показувати _окрему цілу частину

en: Split fractions with absolute value larger than 1 into an integer part and a fractional part (e.g. 4 5/6)
uk: Розділяти дроби із модулем, більшим за 1, на цілу і дробову частини (наприклад, 4 5/6)

en: Minimum number of integer digits:
uk: Мінімальна кількість цифр у цілому:

en: Minimum number of _numerator digits:
uk: Мінімальна кількість цифр у _чисельнику:

en: Minimum number of e_xponent digits:
uk: Мінімальна кількість цифр у п_оказнику:

en: As multiple of 𝜋
uk: Як кратні до 𝜋

en: Write the fractions as multiples of 𝜋 (e.g. 9 𝜋/4 or 2 𝜋 + 𝜋/4)
uk: Записувати дроби як кратні до 𝜋 (e.g. 9 𝜋/4 or 2 𝜋 + 𝜋/4)

en: Minimum number of denominator digits:
uk: Мінімальна кількість цифр у знаменнику:

en: Maximum number of denominator digits:
uk: Максимальна кількість цифр у знаменнику:

en: Automatic denominator
uk: Автоматичний знаменник

en: Denominator:
uk: Знаменник:

en: Specified denominator:
uk: Вказаний знаменник:

en: Always show exponent si_gn
uk: Завжди показувати зн_ак степеня

en: _Engineering notation
uk: _Інженерний запис

en: Restrict exponent to multiples of 3
uk: Обмежити степінь кратним до 3 значеннями

en: Use _superscript
uk: Використовувати _верхній індекс

en: Use superscript for exponent (e.g. 4×10²)
uk: Використовувати верхній індекс для степеня (наприклад, 4×10²)

en: _Don't show 1×s
uk: _Не показувати 1×s

en: When mantissa is equal to 1, only show exponent part (e.g. 10²)
uk: Якщо мантиса рівна 1, показувати лише степеневу частину (наприклад, 10²)

en: Append SI _prefix
uk: Дописувати _префікс СІ

en: Append an SI prefix (e.g. instead of 4×10⁶ show 4M)
uk: Дописувати префікс СІ (наприклад, замість 4×10⁶ показувати 4М)

en: Append the SI unit:
uk: Дописувати одиницю СІ:

en: Up
uk: Згори

en: Down
uk: Знизу

en: Vertical from middle
uk: Вертикально від середини

en: Vertical to middle
uk: Вертикально до середини

en: Horizontal from middle
uk: Горизонтально від середини

en: Horizontal to middle
uk: Горизонтально до середини

en: Up and left
uk: Згори і ліворуч

en: Down and right
uk: Знизу і праворуч

en: Diagonal from middle
uk: Діагонально від середини

en: Diagonal to middle
uk: Діагонально до середини

en: Up and right
uk: Згори і праворуч

en: Down and left
uk: Знизу і ліворуч

en: Reverse diagonal from middle
uk: Обернено діагонально від середини

en: Reverse diagonal to middle
uk: Обернено діагонально до середини

en: _File type:
uk: Тип _файла:

en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: pixels/in
uk: пікселів/дюйм

en: Export settings
uk: Параметри експортування

en: New image name
uk: Назва нового зображення

en: image%u
uk: зображення%u

en: Select an image
uk: Вибрати зображення

en: _Select a new image
uk: _Вибрати нове зображення

en: Western Europe
uk: Західна Європа

en: Eastern Europe
uk: Східна Європа

en: North America
uk: Північна Америка

en: South & Central America
uk: Південна і Центральна Америка

en: Asia
uk: Азія

en: Middle East
uk: Близький Схід

en: Africa
uk: Африка

en: Australia
uk: Австралія

en: Caribbean
uk: Карибські острови

note: * The format here is "Country/Language (locale)" or just * "Country (locale)" when there is only one choice or one * very dominant language. * * Note: lots of people get very emotional over this.  Please * err on the safe side, if any.
en: United States/English (C)
uk: Сполучені Штати/англійська (C)

en: Djibouti/Afar (aa_DJ)
uk: Джибуті/афарська (aa_DJ)

en: Eritrea/Afar (aa_ER)
uk: Еритрея/афарська (aa_ER)

en: Ethiopia/Afar (aa_ET)
uk: Ефіопія/афарська (aa_ET)

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
uk: Південна Африка, африкаас (af_ZA)

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
uk: Ефіопія/амхарська (am_ET)

en: Spain/Aragonese (an_ES)
uk: Іспанія/арагонська (an_ES)

en: United Arab Emirates (ar_AE)
uk: Об'єднані Арабські Емірати (ar_AE)

en: Bahrain (ar_BH)
uk: Бахрейн (ar_BH)

en: Algeria (ar_DZ)
uk: Алжир (ar_DZ)

en: Egypt (ar_EG)
uk: Єгипет (ar_EG)

en: India/Arabic (ar_IN)
uk: Індія/арабська (ar_IN)

en: Iraq (ar_IQ)
uk: Ірак (ar_IQ)

en: Jordan (ar_JO)
uk: Йорданія (ar_JO)

en: Kuwait (ar_KW)
uk: Кувейт (ar_KW)

en: Lebanon (ar_LB)
uk: Ліван (ar_LB)

en: Libya (ar_LY)
uk: Лівія (ar_LY)

en: Morocco (ar_MA)
uk: Марокко (ar_MA)

en: Oman (ar_OM)
uk: Оман (ar_OM)

en: Qatar (ar_QA)
uk: Катар (ar_QA)

en: Saudi Arabia (ar_SA)
uk: Саудівська Аравія (ar_SA)

en: Sudan (ar_SD)
uk: Судан (ar_SD)

en: Syria (ar_SY)
uk: Сирія (ar_SY)

en: Tunisia (ar_TN)
uk: Туніс (ar_TN)

en: Yemen (ar_YE)
uk: Ємен (ar_YE)

en: India/Assamese (as_IN)
uk: Індія/асамська (as_IN)

en: Spain/Asturian (ast_ES)
uk: Іспанія/астурійська (ast_ES)

en: Azerbaijan (az_AZ)
uk: Азербайджан (az_AZ)

en: Belarus (be_BY)
uk: Білорусь (be_BY)

en: Zambia/Bemba (bem_ZM)
uk: Замбія/бемба (bem_ZM)

en: Algeria/Amazigh (ber_DZ)
uk: Алжир/берберська (ber_DZ)

en: Morocco/Amazigh (ber_MA)
uk: Марокко/берберська (ber_MA)

en: Bulgaria (bg_BG)
uk: Болгарія (bg_BG)

en: Bangladesh (bn_BD)
uk: Бангладеш (bn_BD)

en: India/Bengali (bn_IN)
uk: Індія/бенгальська (bn_IN)

en: China/Tibetan (bo_CN)
uk: Китай/тибетська (bo_CN)

en: India/Tibetan (bo_IN)
uk: Індія/тибетська (bo_IN)

en: France/Breton (br_FR)
uk: Французька/бретонська (br_FR)

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
uk: Боснія та Герцеговина (bs_BA)

en: Eritrea/Blin (byn_ER)
uk: Еритрея/блін (byn_ER)

en: Andorra/Catalan (ca_AD)
uk: Андорра/каталонська (ca_AD)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
uk: Іспанія/каталонська (ca_ES)

en: France/Catalan (ca_FR)
uk: Франція/каталонська (ca_FR)

en: Italy/Catalan (ca_IT)
uk: Італія/каталонська (ca_IT)

en: Ukraine/Crimean Tatar (crh_UA)
uk: Україна/кримськотатарська (crh_UA)

en: Czech Republic (cs_CZ)
uk: Чеська республіка (cs_CZ)

en: Poland/Kashubian (csb_PL)
uk: Польща/кашубська (csb_PL)

en: Russia/Chuvash (cv_RU)
uk: Росія/чуваська (cv_RU)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
uk: Велика Британія/валійська (cy_GB)

en: Denmark (da_DK)
uk: Данія (da_DK)

en: Austria (de_AT)
uk: Австрія (de_AT)

en: Belgium/German (de_BE)
uk: Бельгія/німецька (de_BE)

en: Switzerland/German (de_CH)
uk: Швейцарія/німецька (de_CH)

en: Germany (de_DE)
uk: Німеччина (de_DE)

en: Luxembourg/German (de_LU)
uk: Люксембург/німецька (de_LU)

en: Maldives (dv_MV)
uk: Мальдівські острови (dv_MV)

en: Bhutan (dz_BT)
uk: Бутан (dz_BT)

en: Cyprus/Greek (el_CY)
uk: Кіпр/грецька (el_CY)

en: Greece (el_GR)
uk: Греція (el_GR)

en: Antigua and Barbuda/English (en_AG)
uk: Антигуа і Барбуда/англійська (en_AG)

en: Australia (en_AU)
uk: Австралія (en_AU)

en: Botswana (en_BW)
uk: Ботсвана (en_BW)

en: Canada/English (en_CA)
uk: Канада/англійська (en_CA)

en: Great Britain (en_GB)
uk: Велика Британія (en_GB)

en: Hong Kong/English (en_HK)
uk: Гонконг/англійська (en_HK)

en: Ireland (en_IE)
uk: Ірландія (en_IE)

en: India/English (en_IN)
uk: Індія/англійська (en_IN)

en: New Zealand (en_NZ)
uk: Нова Зеландія (en_NZ)

en: Philippines (en_PH)
uk: Філіппіни (en_PH)

en: Singapore/English (en_SG)
uk: Сінгапур/англійська (en_SG)

en: United States/English (en_US)
uk: Сполучені Штати/англійська (en_US)

en: South Africa/English (en_ZA)
uk: Південна Африка/англійська (en_ZA)

en: Zimbabwe (en_ZW)
uk: Зімбабве (en_ZW)

en: Esperanto (eo_EO)
uk: Есперанто (eo_EO)

en: Argentina (es_AR)
uk: Аргентина (es_AR)

en: Bolivia (es_BO)
uk: Болівія (es_BO)

en: Chile (es_CL)
uk: Чилі (es_CL)

en: Colombia (es_CO)
uk: Колумбія (es_CO)

en: Costa Rica (es_CR)
uk: Коста-Рика (es_CR)

en: Dominican Republic (es_DO)
uk: Домініканська республіка (es_DO)

en: Ecuador (es_EC)
uk: Еквадор (es_EC)

en: Spain (es_ES)
uk: Іспанія (es_ES)

en: Guatemala (es_GT)
uk: Гватемала (es_GT)

en: Honduras (es_HN)
uk: Гондурас (es_HN)

en: Mexico (es_MX)
uk: Мексика (es_MX)

en: Nicaragua (es_NI)
uk: Нікарагуа (es_NI)

en: Panama (es_PA)
uk: Панама (es_PA)

en: Peru (es_PE)
uk: Перу (es_PE)

en: Puerto Rico (es_PR)
uk: Пуерто-Рико (es_PR)

en: Paraguay (es_PY)
uk: Парагвай (es_PY)

en: El Salvador (es_SV)
uk: Сальвадор (es_SV)

en: United States/Spanish (es_US)
uk: Сполучені Штати/іспанська (es_US)

en: Uruguay (es_UY)
uk: Уругвай (es_UY)

en: Venezuela (es_VE)
uk: Венесуела (es_VE)

en: Estonia (et_EE)
uk: Естонія (et_EE)

en: Spain/Basque (eu_ES)
uk: Іспанія/баскська (eu_ES)

en: Iran (fa_IR)
uk: Іран (fa_IR)

en: Senegal/Fulah (ff_SN)
uk: Сенегал/фула (ff_SN)

en: Finland/Finnish (fi_FI)
uk: Фінляндія/фінська (fi_FI)

en: Philippines/Filipino (fil_PH)
uk: Філіппіни/філіппінська (fil_PH)

en: Faroe Islands (fo_FO)
uk: Фарерські острови (fo_FO)

en: Belgium/French (fr_BE)
uk: Бельгія/французька (fr_BE)

en: Canada/French (fr_CA)
uk: Канада/французька (fr_CA)

en: Switzerland/French (fr_CH)
uk: Швейцарія/французька (fr_CH)

en: France (fr_FR)
uk: Франція (fr_FR)

en: Luxembourg/French (fr_LU)
uk: Люксембург/французька (fr_LU)

en: Italy/Furlan (fur_IT)
uk: Італія/фріульська (fur_IT)

en: Germany/Frisian (fy_DE)
uk: Німеччина/фризька (fy_DE)

en: Netherlands/Frisian (fy_NL)
uk: Нідерланди/фризька (fy_NL)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
uk: Ірландія/гельська (ga_IE)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
uk: Велика Британія/шотландська гельська (gd_GB)

en: Eritrea/Ge'ez (gez_ER)
uk: Еритрея/ґеез (gez_ER)

en: Ethiopia/Ge'ez (gez_ET)
uk: Ефіопія/ґеез (gez_ET)

en: Spain/Galician (gl_ES)
uk: Іспанія/галісійська (gl_ES)

en: India/Gujarati (gu_IN)
uk: Індія/гуджараті (gu_IN)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
uk: Велика Британія/маншська гельська (gv_GB)

en: Nigeria/Hausa (ha_NG)
uk: Нігерія/хауса (ha_NG)

en: Israel/Hebrew (he_IL)
uk: Ізраїль/іврит (he_IL)

en: India/Hindu (hi_IN)
uk: Індія/хінді (hi_IN)

en: India/Chhattisgarhi (hne_IN)
uk: Індія/чхатісгарі (hne_IN)

en: Croatia (hr_HR)
uk: Хорватія (hr_HR)

en: Germany/Upper Sorbian (hsb_DE)
uk: Німеччина/верхньолужицька (hsb_DE)

en: Haiti/Kreyol (ht_HT)
uk: Гаїті/креольська (ht_HT)

en: Hungary (hu_HU)
uk: Угорщина (hu_HU)

en: Armenia (hy_AM)
uk: Вірменія (hy_AM)

en: Indonesia (id_ID)
uk: Індонезія (id_ID)

en: Nigeria/Igbo (ig_NG)
uk: Нігерія/іґбо (ig_NG)

en: Canada/Inupiaq (ik_CA)
uk: Канада/інупіак (ik_CA)

en: Iceland (is_IS)
uk: Ісландія (is_IS)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
uk: Швейцарія/італійська (it_CH)

en: Italy (it_IT)
uk: Італія (it_IT)

en: Canada/Inuktitut (iu_CA)
uk: Канада/інуктикут (iu_CA)

en: Japan (ja_JP)
uk: Японія (ja_JP)

en: Georgia (ka_GE)
uk: Грузія (ka_GE)

en: Kazakhstan/Kazakh (kk_KZ)
uk: Казахстан/казахська (kk_KZ)

en: Greenland (kl_GL)
uk: Гренландія (kl_GL)

en: Cambodia/Khmer (km_KH)
uk: Камбоджа/кхмерська (km_KH)

en: India/Kannada (kn_IN)
uk: Індія/каннада (kn_IN)

en: Korea (ko_KR)
uk: Корея (ko_KR)

en: India/Konkani (kok_IN)
uk: Індія/конкані (kok_IN)

en: India/Kashmiri (ks_IN)
uk: Індія/кашмірська (ks_IN)

en: Turkey/Kurdish (ku_TR)
uk: Туреччина/курдська (ku_TR)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
uk: Велика Британія/корнуольська (kw_GB)

en: Kyrgyzstan/Kyrgyz (ky_KG)
uk: Киргизстан/киргизька (ky_KG)

en: Luxembourg/Luxembourgish (lb_LU)
uk: Люксембург/люксембурзька (lb_LU)

en: Uganda/Luganda (lg_UG)
uk: Уганда/луганда (lg_UG)

en: Belgium/Limburgish (li_BE)
uk: Бельгія/лімбурзька (li_BE)

en: Netherlands/Limburgish (li_NL)
uk: Нідерланди/лімбурзька (li_NL)

en: Italy/Ligurian (lij_IT)
uk: Італія/лігурійська (lij_IT)

en: Laos (lo_LA)
uk: Лаос (lo_LA)

en: Lithuania (lt_LT)
uk: Литва (lt_LT)

en: Latvia (lv_LV)
uk: Латвія (lv_LV)

en: India/Maithili (mai_IN)
uk: Індія/майтхілі (mai_IN)

en: Madagascar/Malagasy (mg_MG)
uk: Мадагаскар/малагасійська (mg_MG)

en: Russia/Mari (mhr_RU)
uk: Росія/марійська (mhr_RU)

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
uk: Нова Зеландія/маорійська (mi_NZ)

en: Macedonia (mk_MK)
uk: Македонія (mk_MK)

en: India/Malayalam (ml_IN)
uk: Індія/малаялам (ml_IN)

en: Mongolia (mn_MN)
uk: Монголія (mn_MN)

en: India/Marathi (mr_IN)
uk: Індія/мараті (mr_IN)

en: Malaysia (ms_MY)
uk: Малайзія (ms_MY)

en: Malta (mt_MT)
uk: Мальта (mt_MT)

en: Myanmar/Burmese (my_MM)
uk: М'янма/м'янманська (my_MM)

en: Taiwan/Minnan (nan_TW@latin)
uk: Тайвань/міннан (nan_TW@latin)

en: Norway/Bokmal (nb_NO)
uk: Норвегія/букмол (nb_NO)

en: Germany/Low Saxon (nds_DE)
uk: Німеччина/нижньосаксонська (nds_DE)

en: Netherlands/Low Saxon (nds_NL)
uk: Нідерланди/нижньосаксонська (nds_NL)

en: Nepal/Nepali (ne_NP)
uk: Непал/непальська (ne_NP)

en: Aruba/Dutch (nl_AW)
uk: Аруба/голландська (nl_AW)

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
uk: Бельгія/фламандська (nl_BE)

en: The Netherlands (nl_NL)
uk: Нідерланди (nl_NL)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
uk: Норвегія/нюноршк (nn_NO)

en: South Africa/Southern Ndebele (nr_ZA)
uk: Південна Африка/південна ндебеле (nr_ZA)

en: South Africa/Northern Sotho (nso_ZA)
uk: Південна Африка/північна сото (nso_ZA)

en: France/Occitan (oc_FR)
uk: Франція/окситанська (oc_FR)

en: Ethiopia/Oromo (om_ET)
uk: Ефіопія/оромо (om_ET)

en: Kenya/Oromo (om_KE)
uk: Кенія/оромо (om_KE)

en: India/Oriya (or_IN)
uk: Індія/орія (or_IN)

en: Russia/Ossetian (os_RU)
uk: Росія/осетинська (os_RU)

en: India/Punjabi (Gurmukhi) (pa_IN)
uk: Індія/пенджабська (гурмухі) (pa_IN)

en: Pakistan/Punjabi (Shamukhi) (pa_PK)
uk: Пакистан/пенджабі (шамухі) (pa_PK)

en: Netherland Antilles/Papiamento (pap_AN)
uk: Нідерландські Антильські острови/папіаменто (pap_AN)

en: Poland (pl_PL)
uk: Польща (pl_PL)

en: Afghanistan/Pashto (ps_AF)
uk: Афганістан/пуштунська (ps_AF)

en: Brazil (pt_BR)
uk: Бразилія (pt_BR)

en: Portugal (pt_PT)
uk: Португалія (pt_PT)

en: Romania (ro_RO)
uk: Румунія (ro_RO)

en: Russia (ru_RU)
uk: Росія (ru_RU)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
uk: Україна/російська (ru_UA)

en: Rwanda/Kinyarwanda (rw_RW)
uk: Руанда/кіньяруанда (rw_RW)

en: India/Sanskrit (sa_IN)
uk: Індія/санскрит (sa_IN)

en: Italy/Sardinian (sc_IT)
uk: Італія/сардинська (sc_IT)

en: India/Sindhi (sd_IN)
uk: Індія/синдхі (sd_IN)

en: Norway/Saami (se_NO)
uk: Норвегія/саамська (se_NO)

en: Canada/Secwepemctsin (Shuswap) (shs_CA)
uk: Канада/секвепемктсін (шусвап) (shs_CA)

en: Sri Lanka/Sinhala (si_LK)
uk: Шрі-Ланка/сингальська (si_LK)

en: Ethiopia/Sidama (sid_ET)
uk: Ефіопія/сидама (sid_ET)

en: Slovakia (sk_SK)
uk: Словаччина (sk_SK)

en: Slovenia (sl_SI)
uk: Словенія (sl_SI)

en: Djibouti/Somali (so_DJ)
uk: Джибуті/сомалійська (so_DJ)

en: Ethiopia/Somali (so_ET)
uk: Ефіопія/сомалійська (so_ET)

en: Kenya/Somali (so_KE)
uk: Кенія/сомалійська (so_KE)

en: Somalia/Somali (so_SO)
uk: Сомалі/сомалійська (so_SO)

en: Albania (sq_AL)
uk: Албанія (sq_AL)

en: Macedonia/Albanian (sq_MK)
uk: Македонія/албанська (sq_MK)

en: Montenegro/Serbian (sr_ME)
uk: Чорногорія/сербська (sr_ME)

en: Yugoslavia (sr_RS)
uk: Югославія (sr_RS)

en: South Africa/Swati (ss_ZA)
uk: Південна Африка/сваті (ss_ZA)

en: South Africa/Sotho (st_ZA)
uk: Південна Африка/сото (st_ZA)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
uk: Фінляндія/шведська (sv_FI)

en: Sweden (sv_SE)
uk: Швеція (sv_SE)

en: Kenya/Swahili (sw_KE)
uk: Кенія/суахілі (sw_KE)

en: Tanzania/Swahili (sw_TZ)
uk: Танзанія/суахілі (sw_TZ)

en: India/Tamil (ta_IN)
uk: Індія/тамільська (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
uk: Індія/телугу (te_IN)

en: Tajikistan (tg_TJ)
uk: Таджикистан (tg_TJ)

en: Thailand (th_TH)
uk: Таїланд (th_TH)

en: Eritrea/Tigrinya (ti_ER)
uk: Еритрея/тигринійська (ti_ER)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
uk: Ефіопія/тигринійська (ti_ET)

en: Eritrea/Tigre (tig_ER)
uk: Еритрея/тигре (tig_ER)

en: Turkmenistan /Turkmen (tk_TM)
uk: Туркменістан/туркменська (tk_TM)

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
uk: Філіппіни/тагалог (tl_PH)

en: South Africa/Tswana (tn_ZA)
uk: Південна Африка/тсвана (tn_ZA)

en: Cyprus/Turkish (tr_CY)
uk: Кіпр/турецька (tr_CY)

en: Turkey (tr_TR)
uk: Туреччина (tr_TR)

en: South Africa/Tsonga (ts_ZA)
uk: Південна Африка/тсонга (ts_ZA)

en: Russia/Tatar (tt_RU)
uk: Росія/татарська (tt_RU)

en: China/Uyghur (ug_CN)
uk: Китай/уйгурська (ug_CN)

en: Ukraine (uk_UA)
uk: Україна (uk_UA)

en: India/Urdu (ur_IN)
uk: Індія/урду (ur_IN)

en: Pakistan (ur_PK)
uk: Пакистан (ur_PK)

en: Uzbekistan (uz_UZ)
uk: Узбекистан (uz_UZ)

en: South Africa/Venda (ve_ZA)
uk: Південна Африка/венда (ve_ZA)

en: Vietnam (vi_VN)
uk: В'єтнам (vi_VN)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
uk: Бельгія/валлонська (wa_BE)

en: Switzerland/Walser (wae_CH)
uk: Швейцарія/вальзерська (wae_CH)

en: Ethiopia/Wollayta (wal_ET)
uk: Ефіопія/волайта (wal_ET)

en: Senegal/Wolof (wo_SN)
uk: Сенегал/волоф (wo_SN)

en: South Africa/Xhosa (xh_ZA)
uk: Південна Африка/кхоса (xh_ZA)

en: United States/Yiddish (yi_US)
uk: Сполучені Штати/ідиш (yi_US)

en: Nigeria/Yoruba (yo_NG)
uk: Нігерія/йоруба (yo_NG)

en: Hong Kong/Cantonese (Yue) (yue_HK)
uk: Гонконг/кантонська (ю) (yue_HK)

en: China (zh_CN)
uk: Китай (zh_CN)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
uk: Гонконг/китайська (zh_HK)

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
uk: Сінгапур/китайська (zh_SG)

en: Taiwan (zh_TW)
uk: Тайвань (zh_TW)

en: South Africa/Zulu (zu_ZA)
uk: Південна Африка/зулуська (zu_ZA)

en: Current Locale:
uk: Поточна локаль:

en: Menu
uk: Меню

en: The menu of options
uk: Меню параметрів

en: Custom...
uk: Нетиповий…

en: Solid background
uk: Суцільне тло

en: 75% background
uk: Тло 75%

en: 50% background
uk: Тло 50%

en: 25% background
uk: Тло 25%

en: 12.5% background
uk: Тло 12,5%

en: 6.25% background
uk: Тло 6,25%

en: Horizontal stripes
uk: Горизонтальні смужки

en: Vertical stripes
uk: Вертикальні смужки

en: Reverse diagonal stripes
uk: Обернені діагональні смужки

en: Diagonal stripes
uk: Діагональні смужки

en: Diagonal crosshatch
uk: Діагональні хрестики

en: Thick diagonal crosshatch
uk: Товсті діагональні хрестики

en: Thin horizontal stripes
uk: Тонкі горизонтальні смужки

en: Thin vertical stripes
uk: Тонкі вертикальні смужки

en: Thin reverse diagonal stripes
uk: Тонкі обернені діагональні смужки

en: Thin diagonal stripes
uk: Тонкі діагональні смужки

en: Thin horizontal crosshatch
uk: Тонкі горизонтальні хрестики

en: Thin diagonal crosshatch
uk: Тонкі діагональні хрестики

en: Solid foreground
uk: Суцільний передній план

en: Small circles
uk: Малі кола

en: Semi-circles
uk: Напівкола

en: Thatch
uk: Солома

en: Large circles
uk: Великі кола

en: Bricks
uk: Цегла

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: A_ngle:
uk: _Кут:

en: Uniform
uk: Рівномірний

en: Cauchy
uk: Коші

en: Weibull
uk: Вейбула

en: Lognormal
uk: Логнормальний

en: Location
uk: Розташування

en: Shape
uk: Форма

en: Shape factor
uk: Множник форми

note: The first column has three letter acronyms * for each currency.  They MUST start with '[$' * The second column has the long names of the currencies. 2010/08/12 Updated to match iso 4217
en: United Arab Emirates, Dirhams
uk: Об'єднані Арабські Емірати, дирхами

en: Afghanistan, Afghanis
uk: Афґаністан, афґані

en: Albania, Leke
uk: Албанія, леки

en: Armenia, Drams
uk: Вірменія, драми

en: Netherlands antilles, Guilders
uk: Нідерландські Антильські острови, гульдени

en: Angola, Kwanza
uk: Ангола, кванза

en: Argentina, Pesos
uk: Арґентина, песо

en: Australia, Dollars
uk: Австралія, долари

en: Aruba, Guilders
uk: Аруба, ґульдени

en: Azerbaijan, Manats
uk: Азербайджан, манати

en: Bosnia and herzegovina, Convertible Marka
uk: Боснія і Герцеговина, конвертована марка

en: Barbados, Dollars
uk: Барбадос, долари

en: Bangladesh, Taka
uk: Бангладеш, таки

en: Bulgaria, Leva
uk: Болгарія, леви

en: Bahrain, Dinars
uk: Бахрейн, динари

en: Burundi, Francs
uk: Бурунді, франки

en: Bermuda, Dollars
uk: Бермуди, долари

en: Brunei Darussalam, Dollars
uk: Бруней, долари

en: Bolivia, Bolivianos
uk: Болівія, болівіано

en: Bolivia, Mvdol
uk: Болівія, mvdol

en: Brazil, Brazilian Real
uk: Бразилія, бразильський реал

en: Bahamas, Dollars
uk: Багамські острови, долари

en: Bhutan, Ngultrum
uk: Бутан, нгултрум

en: Botswana, Pulas
uk: Ботсвана, пули

en: Belarus, Rubles
uk: Білорусь, рублі

en: Belize, Dollars
uk: Беліз, долари

en: Canada, Dollars
uk: Канада, долари

en: Congo, the democratic republic of, Congolese Francs
uk: Конго, Демократична республіка, конголезькі франки

en: Switzerland, WIR Euros
uk: Швейцарія, WIR-євро

en: Switzerland, Francs
uk: Швейцарія, франки

en: Switzerland, WIR Francs
uk: Швейцарія, WIR-франки

en: Chile, Unidades de fomento
uk: Чилі, одиниця обліку

en: Chile, Pesos
uk: Чилі, песо

en: China, Yuan Renminbi
uk: Китай, юані

en: Colombia, Pesos
uk: Колумбія, песо

en: Colombia, Unidades de Valor Real
uk: Колумбія, Unidad de Valor Real

en: Costa rica, Colones
uk: Коста-Рика, колони

en: Cuba, Pesos Convertibles
uk: Куба, конвертовані песо

en: Cuba, Pesos
uk: Куба, песо

en: Cape verde, Escudos
uk: Кабо-Верде, ескудо

en: Czech republic, Koruny
uk: Чеська республіка, крони

en: Djibouti, Francs
uk: Джибуті, франки

en: Denmark, Kroner
uk: Данія, крони

en: Dominican republic, Pesos
uk: Домініканська республіка, песо

en: Algeria, Algerian Dinars
uk: Алжир, алжирські динари

en: Egypt, Pounds
uk: Єгипет, фунти

en: Eritrea, Nakfa
uk: Еритрея, накфи

en: Ethiopia, Birr
uk: Ефіопія, бири

en: Euro Members Countries, Euros
uk: Країни зони євро, євро

en: Fiji, Dollars
uk: Фіджі, долари

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови, фунти

en: United kingdom, Pounds
uk: Велика Британія, фунти

en: Georgia, Lari
uk: Грузія, ларі

en: Ghana, Cedis
uk: Гана, седі

en: Gibraltar, Pounds
uk: Гібралтар, фунти

en: Gambia, Dalasi
uk: Гамбія, даласі

en: Guinea, Francs
uk: Гвінея, франки

en: Guatemala, Quetzales
uk: Гватемала, квецалі

en: Guyana, Dollars
uk: Гаяна, долари

en: Hong Kong, Dollars
uk: Гонконг, долари

en: Honduras, Lempiras
uk: Гондурас, лемпіри

en: Croatia, Kuna
uk: Хорватія, куни

en: Haiti, Gourdes
uk: Гаїті, гурди

en: Hungary, Forint
uk: Угорщина, форинти

en: Indonesia, Rupiahs
uk: Індонезія, рупії

en: Israel, New Sheqels
uk: Ізраїль, нові шекелі

en: India, Rupees
uk: Індія, рупії

en: Iraq, Dinars
uk: Ірак, динари

en: Iran, Rials
uk: Іран, ріали

en: Iceland, Kronur
uk: Ісландія, крони

en: Jamaica, Dollars
uk: Ямайка, долари

en: Jordan, Dinars
uk: Йорданія, динари

en: Japan, Yen
uk: Японія, єни

en: Kenya, Shillings
uk: Кенія, шилінґи

en: Kyrgyzstan, Soms
uk: Киргизстан, соми

en: Cambodia, Riels
uk: Камбоджа, рієлі

en: Comoros, Francs
uk: Коморські острови, франки

en: Korea (North), Won
uk: Північна Корея, вони

en: Korea (South) Wons
uk: Південна Корея, вони

en: Kuwait, Dinars
uk: Кувейт, динари

en: Cayman islands, Dollars
uk: Кайманові острови, долари

en: Kazakhstan, Tenge
uk: Казахстан, тенґе

en: Laos, Kips
uk: Лаос, кіпи

en: Lebanon, Pounds
uk: Ліван, фунти

en: Sri Lanka, Rupees
uk: Шрі-Ланка, рупії

en: Liberia, Dollars
uk: Ліберія, долари

en: Lithuania, Litai
uk: Литва, літи

en: Latvia, Lati
uk: Латвія, лати

en: Libya, Dinars
uk: Лівія, динари

en: Morocco, Dirhams
uk: Марокко, дирхами

en: Moldova, Lei
uk: Молдова, леї

en: Madagascar, Malagasy Ariary
uk: Мадагаскар, малагасійське аріарі

en: Macedonia, Denars
uk: Македонія, денари

en: Myanmar (Burma), Kyats
uk: М’янма (Бірма), к'яти

en: Mongolia, Tugriks
uk: Монголія, тугрики

en: Macao, Patacas
uk: Макао, патаки

en: Mauritania, Ouguiyas
uk: Мавританія, угії

en: Mauritius, Rupees
uk: Маврикій, рупії

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaas
uk: Мальдивські острови, руфії

en: Malawi, Kwachas
uk: Малаві, квачі

en: Mexico, Pesos
uk: Мексика, песо

en: Mexico, Unidades de Inversion
uk: Мексика, Unidades de Inversion

en: Malaysia, Ringgits
uk: Малайзія, рингіти

en: Mozambique, Meticais
uk: Мозамбік, метікали

en: Nigeria, Nairas
uk: Нігерія, наїри

en: Nicaragua, Gold Cordobas
uk: Нікарагуа, золоті кордоби

en: Norway, Norwegian Krone
uk: Норвегія, норвезька крона

en: Nepal, Nepalese Rupees
uk: Непал, непальські рупії

en: New zealand, Dollars
uk: Нова Зеландія, долари

en: Oman, Rials
uk: Оман, ріали

en: Panama, Balboa
uk: Панама, балбоа

en: Peru, Nuevo Soles
uk: Перу, нові солі

en: Papua New Guinea, Kina
uk: Папуа-Нова Гвінея, кіни

en: Philippines, Pesos
uk: Філіппіни, песо

en: Pakistan, Rupees
uk: Пакистан, рупії

en: Poland, Zlotys
uk: Польща, злоті

en: Paraguay, Guarani
uk: Парагвай, гуарані

en: Qatar, Rials
uk: Катар, ріали

en: Romania, New Lei
uk: Румунія, нові леї

en: Serbia, Dinars
uk: Сербія, динари

en: Russia, Rubles
uk: Росія, рублі

en: Rwanda, Rwanda Francs
uk: Руанда, франки

en: Saudi arabia, Riyals
uk: Саудівська Аравія, ріали

en: Solomon Islands, Dollars
uk: Соломонові островів, долари

en: Seychelles, Rupees
uk: Сейшели, рупії

en: Sudan, Pounds
uk: Сирія, фунти

en: International Monetary Fund (I.M.F), SDR
uk: Міжнародний валютний фонд (МВФ), SDR

en: Sweden, Kronor
uk: Швеція, крони

en: Singapore, Dollars
uk: Сінгапур, долари

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha, Pounds
uk: Острів Святої Єлени, острів Вознесіння та острови Трістан-да-Кунья, фунти

en: Sierra leone, Leones
uk: Сьєрра-Леоне, леони

en: Somalia, Shillings
uk: Сомалі, шилінґи

en: Suriname, Dollars
uk: Суринам, долари

en: São Tome and Principe, Dobras
uk: Сан-Томе і Принсипі, добри

en: El Salvador, Colones
uk: Сальвадор, колони

en: Syria, Pounds
uk: Сірія, фунти

en: Swaziland, Emalangeni
uk: Свазіленд, емалангені

en: Thailand, Baht
uk: Таїланд, бати

en: Tajikistan, Somoni
uk: Таджикистан, сомоні

en: Turkmenistan, Manats
uk: Туркменістан, манати

en: Tunisia, Dinars
uk: Туніс, динари

en: Tonga, Pa'angas
uk: Тонга, паанги

en: Turkey, Liras
uk: Туреччина, ліри

en: Trinidad and Tobago, Dollars
uk: Трінадад і Тобаго, долари

en: Taiwan, New Dollars
uk: Тайвань, новий долари

en: Tanzania, Shillings
uk: Танзанія, шилінґи

en: Ukraine, Hryvnia
uk: Україна, гривні

en: Uganda, Shillings
uk: Уґанда, шилінґи

en: United States of America, Dollars
uk: Сполучені Штати Америки, долари

en: United States of America, Dollars (Next day)
uk: Сполучені Штати Америки, долари (наступний день)

en: United States of America, Dollars (Same day)
uk: Сполучені Штати Америки, долари (той самий день)

en: Uruguay, Pesos en Unidades Indexadas
uk: Уругвай, Pesos en Unidades Indexadas

en: Uruguay, Pesos
uk: Уруґвай, песо

en: Uzbekistan, Sums
uk: Узбекистан, суми

en: Venezuela, Bolivares Fuertes
uk: Венесуела, сильні болівари

en: Viet Nam, Dong
uk: В'єтнам, донґи

en: Vanuatu, Vatu
uk: Вануату, вату

en: Samoa, Tala
uk: Самоа, тали

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
uk: Африканське фінансове співтовариство BEAC, франки

en: Silver, Ounces
uk: Срібло, унції

en: Gold, Ounces
uk: Золото, унції

en: Bond Markets Units, European Composite Units (EURCO)
uk: Європейська складена одиниця ринку облігацій (EURCO)

en: European Monetary Units (E.M.U.-6)
uk: Європейські грошові одиниці (E.M.U.-6)

en: European Units of Account 9 (E.U.A.-9)
uk: Європейські одиниці обліку 9 (E.U.A.-9)

en: European Units of Account 17 (E.U.A.-17)
uk: Європейські одиниці обліку 17 (E.U.A.-17)

en: East Caribbean Dollars
uk: Південнокарибиські долари

en: UIC-Francs
uk: UIC-франки

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
uk: Африканське фінансове співтовариство BCEAO, франки

en: Comptoirs Francais du Pacifique, Francs
uk: Французькі володіння у Тихому океані, франки

en: Palladium, Ounces
uk: Паладій, унції

en: Yemen, Rials
uk: Йємен, ріали

en: South Africa, Rands
uk: Південна Африка, ранди

en: Lesotho, Maloti
uk: Лесото, малоті

en: Namibia, Dollars
uk: Намібія, долари

en: Zambia, Zambian Kwacha
uk: Замбія, замбійські квачі

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
uk: Зімбабве, зімбабвійський долари

en: Could not load the image data
uk: Не вдалося завантажити дані зображення

en: Could not input the image data
uk: Не вдалося ввести дані зображення

en: Invalid image data
uk: Некоректні дані зображення

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Long Date Format
uk: *Довгий формат дати

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Medium Date Format
uk: *Середній формат дати

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Date Format
uk: *Скорочений формат дати

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Date/Time Format
uk: *Короткий формат дати і часу

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Long Time Format
uk: *Довгий формат часу

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Medium Time Format
uk: *Середній формат часу

note: xgettext: See http://www.gnumeric.org/date-time-formats.shtml
en: *Short Time Format
uk: *Короткий формат часу

en: Black
uk: Чорний

note: Color 1
en: White
uk: Білий

note: Color 2
en: Red
uk: Червоний

note: Color 3
en: Green
uk: Зелений

note: Color 4
en: Blue
uk: Синій

note: Color 5
en: Yellow
uk: Жовтий

note: Color 6
en: Magenta
uk: Бузковий

note: Color 7
en: Cyan
uk: Блакитний

en: color
uk: колір

en: none
uk: немає

en: down
uk: внизу

en: up
uk: згори

en: right
uk: праворуч

en: left
uk: ліворуч

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en: Quoted string not terminated
uk: Рядок у лапках не завершено

en: Syntax error
uk: Синтаксична помилка

en: SVG (vector graphics)
uk: SVG (векторна графіка)

en: PNG (raster graphics)
uk: PNG (растрова графіка)

en: JPEG (photograph)
uk: JPEG (фотографія)

en: PDF (portable document format)
uk: PDF (портативний формат документів)

en: EMF (extended metafile)
uk: EMF (розширений метафайл)

en: WMF (windows metafile)
uk: WMF (метафайл windows)

en: EPS (encapsulated postscript)
uk: EPS (інкапсульований postscript)

en: Image width in pixels
uk: Ширина зображення у пікселях

en: Image height in pixels
uk: Висота зображення у пікселях

en: Solid
uk: Суцільна

en: Dot
uk: Пунктир

en: Dash dot
uk: Штрих-пунктир

en: Dash dot dot
uk: Штрих-подвійний пунктир

en: Dash dot dot dot
uk: Штрих-крапка-крапка-крапка

en: Short dash
uk: Короткий штрих

en: Dash
uk: Штрихова

en: Long dash
uk: Довгий штрих

en: Very long dash
uk: Дуже довгий штрих

en: Long dash dash
uk: Довгий штрих-штрих

en: Long dash dash dash
uk: Довгий штрих-штрих-штрих

en: Bezier cubic spline
uk: Кубічний сплайн Безьє

en: Closed Bezier cubic spline
uk: Замкнений кубічний сплайн Безьє

en: ODF compatible Bezier cubic spline
uk: Сумісний із ODF кубічний сплайн Безьє

en: Natural cubic spline
uk: Природний кубічний сплайн

en: Cubic spline with parabolic extrapolation
uk: Кубічний сплайн із параболічною екстраполяцією

en: Cubic spline with cubic extrapolation
uk: Кубічний сплайн із кубічною екстраполяцією

en: Clamped cubic spline
uk: Защемлений кубічний сплайн

en: Step at start
uk: Крок на початку

en: Step at end
uk: Крок у кінці

en: Step at center
uk: Крок у центрі

en: Step to mean
uk: Крок до середини

en: square
uk: квадрат

en: diamond
uk: ромб

en: triangle down
uk: трикутний вниз

en: triangle up
uk: трикутник вгору

en: triangle right
uk: трикутник праворуч

en: triangle left
uk: трикутник ліворуч

en: circle
uk: коло

en: cross
uk: перехрестя

en: asterisk
uk: зірочка

en: bar
uk: планка

en: half bar
uk: пів планка

en: butterfly
uk: метелик

en: hourglass
uk: клепсидра

en: left half bar
uk: ліва пів планка

en: 75% Grey
uk: 75% сірого

en: 50% Grey
uk: 50% сірого

en: 25% Grey
uk: 25% сірого

en: 12.5% Grey
uk: 12.5% сірого

en: 6.25% Grey
uk: 6.25% сірого

en: Horizontal Stripe
uk: Горизонтальні смужки

en: Vertical Stripe
uk: Вертикальні смужки

en: Reverse Diagonal Stripe
uk: Зворотні діагональні смужки

en: Diagonal Stripe
uk: Діагональні смужки

en: Diagonal Crosshatch
uk: Діагональні хрестики

en: Thick Diagonal Crosshatch
uk: Товсті діагональні хрестики

en: Thin Horizontal Stripe
uk: Тонкі горизонтальні смужки

en: Thin Vertical Stripe
uk: Тонкі вертикальні смужки

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
uk: Тонкі зворотні діагональні смужки

en: Thin Diagonal Stripe
uk: Тонкі діагональні смужки

en: Thin Horizontal Crosshatch
uk: Тонкі горизонтальні хрестики

en: Thin Diagonal Crosshatch
uk: Тонкі діагональні хрестики

en: Foreground Solid
uk: Суцільний передній план

en: Small Circles
uk: Малі кола

en: Semi Circles
uk: Напівкола

en: Large Circles
uk: Великі кола

en: GdkPixbuf object from which the GOPixbuf is built
uk: Об'єкт GdkPixbuf, на основі якого зібрано GOPixbuf

en: Image type
uk: Тип зображення

en: Type of image
uk: Тип зображення

en: No image!
uk: Немає зображення!

en: Foreground:
uk: Текст:

en: Background:
uk: Тло:

en: Markers
uk: Позначки

en: Co_lor:
uk: _Колір:

en: Si_ze:
uk: _Розмір:

en: O_utline:
uk: _Контур:

en: _Fill:
uk: З_аповнення:

en: Sha_pe:
uk: _Форма:

en: Marker
uk: Позначка

en: St_yle:
uk: С_тиль:

en: _Size:
uk: _Розмір:

en: Pattern
uk: Візерунок

en: Bicolor gradient
uk: Двокольоровий градієнт

en: Unicolor gradient
uk: Однокольоровий градієнт

en: _Direction:
uk: _Орієнтація:

en: _Pattern:
uk: _Візерунок:

en: _Foreground:
uk: _Передній план:

en: _Background:
uk: _Тло:

en: B_rightness:
uk: _Яскравість:

en: _Fit:
uk: З_аповнення:

en: stretched
uk: розтягнений

en: wallpaper
uk: шпалери

en: centered
uk: за центром

en: centered wallpaper
uk: центровані шпалери

en: _Select...
uk: В_ибрати…

en: Outline
uk: Контур

en: Line
uk: Лінія

en: Pattern not found.
uk: Візерунка не знайдено.

en: Invalid pattern.
uk: Некоректний візерунок.

en: Invalid collating element.
uk: Некоректний елемент упорядкування.

en: Invalid character class name.
uk: Некоректна назва класу символів.

en: Trailing backslash.
uk: Кінцевий символ похилої риски.

en: Invalid back reference.
uk: Некоректне зворотне посилання.

en: Unmatched left bracket.
uk: Ліва дужка без відповідника.

en: Parenthesis imbalance.
uk: Незакриті дужки.

en: Unmatched \{.
uk: \{ без відповідника.

en: Invalid contents of \{\}.
uk: Некоректний вміст \{\}.

en: Invalid range end.
uk: Некоректне завершення діапазону.

en: Out of memory.
uk: Недостатньо пам’яті.

en: Invalid repetition operator.
uk: Некоректний оператор повторення.

en: Premature end of pattern.
uk: Передчасне завершення взірця.

en: Pattern is too big.
uk: Взірець є надто великим.

en: Unmatched ) or \)
uk: Неврівноважена послідовність ) або \)

en: Search string must not be empty.
uk: Рядок пошуку має бути непорожнім.

en: Replacement string must be set.
uk: Має бути встановлення рядок замінника.

en: Invalid search pattern (%s)
uk: Некоректний взірець для пошуку (%s)

en: Invalid $-specification in replacement.
uk: Некоректна специфікація $ у заміннику.

en: Invalid trailing backslash in replacement.
uk: Некоректна кінцева зворотна похила риска у заміннику.

en: Search Text
uk: Текст пошуку

en: The text to search for
uk: Текст, який слід знайти

en: Replacement Text
uk: Текст-замінник

en: The text to replace with
uk: Текст, на який слід замінити

en: Is Regular Expression
uk: Є формальним виразом

en: Is the search text a regular expression.
uk: Чи є текст пошуку формальним виразом.

en: Ignore Case
uk: Без врахування регістру

en: Ignore the case of letters.
uk: Ігнорувати регістр літер.

en: Preserve Case
uk: Зберігати регістр

en: Preserve the case of letters.
uk: Зберігати регістр літер.

en: Match Words
uk: Цілі слова

en: Match whole words only.
uk: Шукати лише цілі слова.

en: Equation editor
uk: Редактор рівнянь

en: Contents
uk: Зміст

en: Itex markup
uk: Розмітка Itex

en: Itex markup string
uk: Рядок розмітки Itex

en: Default font color
uk: Типовий колір шрифту

en: Default font
uk: Типовий шрифт

en: Component : Lasem
uk: Компонент : Lasem

en: Math equation support
uk: Підтримка математичних формул

en: Math equation component engine
uk: Рушій роботи із математичними формулами

en: How to group multiple series, normal, stacked, as_percentage
uk: Спосіб групування послідовностей, звичайний, стосом, як частку

en: In 3D
uk: У просторі

en: Placeholder to allow us to round trip pseudo 3D state
uk: Замінник, який дозволяє нам обходити псевдопросторовий стан

en: Labels
uk: Мітки

en: Error bars
uk: Позначки похибок

en: Drop lines
uk: Тіні ліній

en: Lines
uk: Лінії

en: _Display the grids above the plot
uk: _Показувати сітку над кресленням

en: Gap percentage
uk: Частка проміжку

en: The padding around each group as a percentage of their width
uk: Фаска навколо кожної групи як частка їхньої ширини

en: Overlap percentage
uk: Частка перекриття

en: The distance between series as a percentage of their width
uk: Відстань між послідовностями як частка їхньої ширини

en: horizontal
uk: горизонтальна

en: horizontal bars or vertical columns
uk: горизонтальні смуги або вертикальні стовпчики

en: Displayed under the grids
uk: Показано під сітками

en: Should the plot be displayed before the grids
uk: Чи має бути показано графік над сітками

en: _Gap:
uk: _Проміжок:

en: O_verlap:
uk: _Перекриття:

en: Clamp at start
uk: Затискання на початку

en: Slope at start of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
uk: Нахил на початку інтерпольованої кривої при використанні інтерполяції із затиснутим сплайном

en: Clamp at end
uk: Затискання у кінці

en: Slope at end of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
uk: Нахил у кінці інтерпольованої кривої при використанні інтерполяції із затиснутим сплайном

en: Default markers
uk: Типові позначки

en: Should the default style of a series include markers
uk: Чи має бути включено до типового стилю послідовності позначки

en: Horizontal or vertical lines
uk: Горизонтальні або вертикальні лінії

en: Min
uk: Мін

en: Max
uk: Макс

en: Area
uk: Площа

en: Bar
uk: Смужка

en: Column
uk: Стовпчик

en: MinMax
uk: Мінімакс

en: Unmarked Lines
uk: Непозначені лінії

en: Unmarked line plot.
uk: Креслення без позначення ліній.

en: Unmarked Stacked Lines
uk: Непозначені лінії у стосі

en: Unmarked stacked line plot.
uk: Стосове креслення без позначення ліній.

en: Unmarked Percentage Lines
uk: Лінії відсотків без позначення

en: Unmarked percentage line plot.
uk: Креслення без позначення ліній за частками.

en: Line plot with markers.
uk: Креслення ліній із позначками.

en: Stacked Lines
uk: Стосовані лінії

en: Stacked line plot with markers.
uk: Креслення стосованих ліній із позначками.

en: Percentage Lines
uk: Лінії відсотків

en: Percentage line plot with markers.
uk: Креслення ліній відсотків із позначками.

en: Areas
uk: Області

en: Area plot.
uk: Креслення областей.

en: Stacked Areas
uk: Стосовані області

en: Stacked area plot.
uk: Креслення зі стосованими областями.

en: Percentage Areas
uk: Площі у відсотках

en: Percentage area plot.
uk: Креслення із площами у відсотках.

en: Adjacent Bars
uk: Сусідні стовпчики

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
uk: Сусідні горизонтальні стовпці, згруповані за основними та допоміжними категоріями.

en: Stacked Bars
uk: Кумулятивні стовпчики

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
uk: Допоміжні категорії у стосах за горизонтальними панелями, згрупованими за основною категорією.

en: Percentage Bars
uk: Стовпчики часток

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent Columns
uk: Сусідні стовпчики

note: No 3d yet <Type _name="3D Adjacent Bars" row="2" col="1" engine="GogBarColPlot" family="Bar" _description="Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories." sample_image_file="res:go:plot_barcol/chart_bar_2_1.png"> <property name="horizontal">True</property> <property name="type">n
en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
uk: Сусідні вертикальні стовпчики, згруповані за основними та допоміжними категоріями.

en: Stacked Columns
uk: Стосовані стовпчики

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
uk: Допоміжні категорії у стосах за вертикальними стовпцями, згрупованими за основною категорією.

en: Percentage Columns
uk: Стовпчики часток

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
uk: Допоміжні категорії у стосах, як часток від загальної суми допоміжних категорій, за вертикальними стовпцями, згрупованими за основною категорією.

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal Drop Bars
uk: Горизонтальні смуги спадання

note: Drop bars are bars goint from an initial position to a final position; the fill color is inverted when final position is lower than the initial position; they may be used in stock plots.
en: Horizontal drop bars.
uk: Горизонтальні смуги спадання.

en: Vertical Min Max Lines
uk: Вертикальні лінії мінімаксу

en: Vertical min max lines.
uk: Вертикальні лінії мінімаксу.

en: Vertical min max lines with markers.
uk: Вертикальні лінії мінімаксу із позначками.

en: Horizontal Min Max Lines
uk: Горизонтальні лінії мінімаксу

en: Horizontal min max lines.
uk: Горизонтальні лінії мінімаксу.

en: Marked Horizontal Min Max Lines
uk: Горизонтальні лінії мінімаксу із позначками

en: Horizontal min max lines with markers.
uk: Горизонтальні лінії мінімаксу із позначками.

en: Line plotting engine
uk: Рушій креслення ліній

en: Distribution:
uk: Розподіл:

en: Outliers
uk: Викиди

en: _Layout
uk: _Компонування

en: _Diameter/width:
uk: _Діаметр/ширина:

note: xgettext : the base for how to name histogram-plot objects * eg The 2nd histogram-plot in a chart will be called * 	Histogram2
en: Histogram
uk: Гістограма

en: Draw the histogram vertically or horizontally
uk: Малювати гістограму вертикально чи горизонтально

en: Cumulative
uk: Накопичення

en: Use cumulated data
uk: Використовувати накопичені дані

en: Limits
uk: Обмеження

en: Categories labels
uk: Мітки категорій

en: First values
uk: Перші значення

en: Second values
uk: Другі значення

en: _Vertical
uk: _Вертикально

en: _Cumulative
uk: _Накопичувальний

en: Use data as Y-values
uk: Використатися дані як значення Y

en: Distribution
uk: Розподіл

en: A pointer to the GODistribution used by this plot
uk: Вказівник на GODistribution, який використано цим кресленням

en: Shape parameter
uk: Параметр форми

en: Name of the first shape parameter if any
uk: Назва першого параметра форми, якщо такий є

en: Second shape parameter
uk: Другий параметр форми

en: Name of the second shape parameter if any
uk: Назва другого параметра форми, якщо такий є

en: Data as Y values
uk: Дані як значення Y

en: whether the data should be mapped to the Y axis.
uk: чи слід відображати дані на вісь Y.

en: Regression line
uk: Лінія регресії

en: Statistics
uk: Статистика

en: Horizontal Box-Plot.
uk: Горизонтальний коробковий графік.

en: Vertical Box-Plot.
uk: Вертикальний коробковий графік.

en: Histogram.
uk: Гістограма.

en: Cumulative histogram.
uk: Накопичувальна гістограма.

note: <Type _name="DoubleHistogram" row="3" col="3" engine="GogDoubleHistogramPlot" family="Statistics" _description="Double histogram." sample_image_file="res:go:plot_distrib/chart_histogram_1_3.png"> <property name="guru-hints">backplane</property> </Type> <Type _name="PopulationPyramid" row="3" col="4"
en: Probability plot.
uk: Креслення ймовірності.

en: Charting : distribution related plots
uk: Діаграма : креслення, які пов'язано із розподілами

en: box-plots, histograms, and other distribution related plots
uk: коробкові графіки, гістограми та інші пов'язані із розподілами креслення

en: Box-plot plotting engine
uk: Рушія креслення коробкового графіка

en: Histograms plotting engine
uk: Рушій креслення діаграм

en: Probability plots engine
uk: Рушій креслення ймовірності

en: Statistics plot types
uk: Типи статистичних креслень

en: Separation
uk: Розділення

en: Initial angle
uk: Початковий кут

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock.
uk: Градусів за годинниковою стрілкою від 12-ої

en: Default separation
uk: Типове розділення

en: Show negative values
uk: Показувати від'ємні значення

en: Center-size
uk: Розмір центральної області

en: Initial-angle
uk: Початковий кут

en: Negative data:
uk: Від'ємні дані:

en: Skip
uk: Пропустити

en: Absolute value
uk: Абсолютне значення

en: Absolute value with white background
uk: Модуль із білим тлом

en: _Separation:
uk: _Розділення:

en: Pie
uk: Кругова

en: Ring
uk: Кільцева

en: Percentage of each contributor.
uk: Відсоток кожної частки.

en: Split Pie
uk: Розділена кругова

en: Half Pie
uk: Пів кругова

en: Split Half Pie
uk: Розділене пів кругова

en: Split Ring
uk: Розділена кільцева

en: Default fill
uk: Типове заповнення

en: Angle
uk: Кут

en: Magnitude
uk: Величина

en: Radial error bars
uk: Радіальні смужки похибок

en: Radar
uk: Радар

en: Polar
uk: Полярне

en: Radar plot.
uk: Радарне креслення.

en: Polar plot.
uk: Графік у полярній системі.

en: Colored Polar
uk: Кольорове полярне

en: Polar and Radar plots
uk: Полярні і радарні креслення

en: Radar plotting engine
uk: Рушій радарних креслень

en: Polar plotting engine
uk: Рушій полярних креслень

en: Transpose
uk: Транспонувати

en: Show colors in legend
uk: Показувати кольори в умовних позначеннях

en: Rows
uk: Рядки

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Auto Rows
uk: Авторядки

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Number of columns
uk: Кількість стовпчиків

en: Auto Columns
uk: Автостовпчики

en: As density
uk: Як щільність

en: Display population density
uk: Показати щільність популяції

en: <b>_Columns:</b>
uk: <b>С_товпчики:</b>

en: Calculated
uk: Обчислено

en: Preset:
uk: Шаблон:

en: Count:
uk: Кількість:

en: <b>_Rows:</b>
uk: <b>_Рядки:</b>

en: <b>Missing values as:</b>
uk: <b>Пропущені значення як:</b>

en: Invalid
uk: Некоректні

en: Contour
uk: Контур

en: Surface
uk: Поверхня

en: Matrix
uk: Матриця

en: Contour plot.
uk: Контурне креслення.

en: Surface plot.
uk: Креслення поверхні.

en: Charting : Surfaces
uk: Діаграми : поверхні

en: Surface charts
uk: Поверхневі діаграми

en: Contour plotting engine
uk: Рушій контурних креслень

en: XYZ contour plotting engine
uk: Рушій креслення контурів за XYZ

en: XY contour plotting engine
uk: Рушій контурних креслень за XY

en: Surface plotting engine
uk: Рушій креслення поверхонь

en: XYZ surface plotting engine
uk: Рушій креслення поверхонь за XYZ

en: XY surface plotting engine
uk: Рушій креслення поверхні за XY

en: Matrix plotting engine
uk: Рушій креслення матриць

en: XY matrix plotting engine
uk: Рушій креслення за матрицею XY

en: XYZ matrix plotting engine
uk: Рушій креслення за матрицею XYZ

en: Default surface plot types
uk: Типи стандартних креслень поверхонь

en: _Size represented by:
uk: _Розмір визначається:

en: Sur_face
uk: П_оверхня

en: Dia_meter
uk: Діа_метр

en: Show _negative values
uk: Показувати _від'ємні значення

en: _Vary colors by bubble
uk: З_мінювати кольори за бульбашками

en: 3_D
uk: Просторовий

en: _Bubbles scaled to
uk: Масштабування _бульбашок

en: % of default size
uk: % від типового розміру

en: Has markers by default
uk: Типово містить позначки

en: Has lines by default
uk: Типово містить лінії

en: Use splines
uk: Використовувати сплайни

en: Show negatives
uk: Показувати від'ємні

en: Draw bubbles for negative values
uk: Малювати бульбашки для від'ємних значень

en: Draw 3D bubbles
uk: Малювати просторові бульбашки

en: Bubble scale
uk: Масштаб бульбашки

en: Fraction of default radius used for display
uk: Частка типового радіуса для показу

en: Bubble
uk: Бульбашка

en: X error bars
uk: Смужки похибок X

en: Y error bars
uk: Смужки похибок Y

en: Horizontal drop lines
uk: Горизонтальні лінії спадання

en: Vertical drop lines
uk: Вертикальні лінії спадання

en: Invalid as zero
uk: Некоректні як нульові

en: Replace invalid values by 0 when drawing markers or bubbles
uk: Замінити некоректні значення 0 при малюванні позначок або бульбашок

en: Whether to use horizontal bars
uk: Чи слід використовувати горизонтальні смужки

en: Bars width as a percentage of the plot width
uk: Ширина стовпчиків у відсотках до ширини креслення

en: Positions
uk: Позиції

en: _Horizontal
uk: Г_оризонтально

en: Bar _width:
uk: _Ширина смужки:

en: _Use null value instead of invalid
uk: Ви_користовувати порожнє значення замість некоректного

en: XY Points
uk: Точки XY

en: Markers at each point.
uk: Позначки у кожній точці.

note: really 3_1
en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
uk: Лінійна інтерполяція між багатовимірними точками із позначками у кожній з точок.

en: XY Lines
uk: Лінії XY

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
uk: Лінійна інтерполяція між багатовимірними точками.

en: XY Splines
uk: Сплайни XY

en: Interpolate between multi-dimensional points with Bezier splines.
uk: Інтерполяція між багатовимірними точками за допомогою сплайнів Безьє.

en: XY Steps Start
uk: Початок сходинок XY

en: Stepped curve using the first y value.
uk: Сходинкова крива із використанням першого значення y.

en: XY Steps End
uk: Кінець сходинок XY

en: Stepped curve using the last y value.
uk: Сходинкова крива із використанням останнього значення y.

en: XY Steps Center
uk: Центр сходинок XY

en: Stepped curve using the mean y value.
uk: Сходинкова крива із використанням середнього значення y.

en: Map
uk: Карта

en: 2D plots
uk: Плоскі креслення

en: 2D scatter plotting engine
uk: Рушій креслення плоских графіків розсіювання

en: Bubble plotting engine
uk: Рушій побудови бульбашкових креслень

en: 2D colored scatter plotting engine
uk: Рушій креслення плоских кольорових графіків розсіювання

en: Stock Scatter plot types
uk: Стандартні типи графіків розсіювання

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Exponential regression2
en: Exponential regression
uk: Експоненційна регресія

en: Affine
uk: Афінна

en: Uncheck to force zero intercept
uk: Зніміть позначку для примусового перетину в нулі

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Linear regression2
en: Linear regression
uk: Лінійна регресія

en: If true, a non-zero constant is allowed
uk: Якщо true, можна використовувати ненульову сталу

en: Dims
uk: Розмірності

en: Number of x-vectors
uk: Кількість векторів x

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Logarithmic regression2
en: Logarithmic regression
uk: Логарифмічна регресія

en: Order:
uk: Порядок:

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Polynomial regression2
en: Polynomial regression
uk: Поліноміальна регресія

note: xgettext : the base for how to name scatter plot objects * eg The 2nd plot in a chart will be called * 	Power regression2
en: Power regression
uk: Степенева регресія

en: Regression curve : linear
uk: Крива регресії: лінійна

en: Linear regression curves
uk: Криві лінійної регресії

en: Linear regression curve engine
uk: Рушій побудови кривої лінійної регресії

en: Exponential regression curve engine
uk: Рушій побудови кривих експоненційної регресії

en: Power regression curve engine
uk: Рушій побудови кривої степеневої регресії

en: Logarithmic regression curve engine
uk: Рушій побудови кривих логарифмічної регресії

en: Polynomial regression curve engine
uk: Рушій побудови кривих поліноміальної регресії

en: Linear regression curves types
uk: Типи кривих лінійної регресії

en: Linear regression curve
uk: Крива лінійної регресії

en: Polynomial
uk: Поліноміальний

en: Polynomial regression curve
uk: Крива поліноміальної регресії

en: Exponential
uk: Експоненційний

en: Exponential regression curve
uk: Крива експоненційної регресії

en: Power
uk: Степеневий

en: Power regression curve
uk: Крива степеневої регресії

en: Logarithmic
uk: Логарифмічний

en: Logarithmic regression curve
uk: Крива логарифмічної регресії

note: xgettext : the base for how to name logarithmic fits * eg The 2nd fit for a series will be called * 	Log fit2
en: Log fit
uk: Логарифмічна апроксимація

en: Regression curve : logfit
uk: Крива регресії: logfit

en: Logarithmic fitting curves
uk: Криві логарифмічної апроксимації

en: Logarithmic fitting curve engine
uk: Рушій побудови кривих логарифмічної апроксимації

en: Logarithmic fitting curves types
uk: Типи кривих логарифмічної апроксимації

en: Log Fit (y=a+b*ln(sign*(x-c)))
uk: Логарифмічна апроксимація (y=a+b*ln(sign*(x-c)))

en: Logarithmic fitting curve
uk: Крива логарифмічної апроксимації

en: Number of interpolation steps
uk: Кількість кроків інтерполяції

note: xgettext : the base for how to name exponentially smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Exponentially smoothed curve2
en: Exponentially smoothed curve
uk: Експоненційно згладжена крива

en: Steps
uk: Кроки

en: _Period:
uk: _Період:

en: _Steps:
uk: _Кроки:

en: Number of values from which to calculate an average
uk: Кількість значень, за якими слід обчислити середнє

en: Whether to average x values as well or use the last one
uk: Використовувати усереднені значення і за x або скористатися останнім значенням

note: xgettext : the base for how to name moving averge smoothed curves objects * eg The 2nd one for a series will be called * 	Moving average2
en: Moving average
uk: Рухоме середнє

en: Number of averaged values
uk: Кількість усереднених значень

en: Average X
uk: Усереднене X

en: Use averaged x values
uk: Використовувати усереднені значення x

en: _Span:
uk: Ді_апазон:

en: _Use averaged abscissa
uk: _Усереднена абсциса

en: Charting : Trends and Curves
uk: Діаграми : тенденції та криві

en: Smoothed curves
uk: Згладжені криві

en: Moving average smoothing engine
uk: Рушій згладжування рухомого середнього

en: exponential smoothing engine
uk: Рушій згладжування експоненційного

en: Smoothed curves types
uk: Типи згладжених кривих

en: Moving average smoothed curve
uk: Згладжена крива рухомого середнього
