goobox master - en to el translation catalogue (43 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: <app>CD Player</app> Help
el: Βοήθεια του <app>Αναπαραγωγή CD</app>

note: (itstool) path: page/p
en: With <app>CD Player</app> you can play audio Compact Discs (CDs) and save the CD tracks as audio files.
el: Με το <app>Αναπαραγωγή CD</app> μπορείτε να παίξετε ηχητικούς συμπαγείς δίσκους (CDs) και να αποθηκεύσετε τα κομμάτια CD ως αρχεία ήχου.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
el: Αυτή η δουλειά αδειοδοτείται από <_:link-1/>.

note: (itstool) path: license/p
en: As a special exception, the copyright holders give you permission to copy, modify, and distribute the example code contained in this document under the terms of your choosing, without restriction.
el: Ως ειδική εξαίρεση, οι πνευματικοί ιδιοκτήτες σας επιτρέπουν να αντιγράψετε, να τροποποιήσετε και να αναδιανείμετε τα παραδείγματα πηγαίου κώδικα που περιλαμβάνονται σ' αυτό το έγγραφο υπό τους όρους της επιλογής σας, χωρίς περιορισμό.

note: (itstool) path: page/title
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: (itstool) path: page/p
en: To configure <app>CD Player</app> open the <app>Preferences</app> dialog by choosing <guiseq><gui style="menu">Edit</gui><gui style="menuitem">Preferences</gui></guiseq>.
el: Για να ρυθμίσετε το <app>Αναπαραγωγή CD</app> ανοίξτε τον διάλογο <app>Προτιμήσεις</app> επιλέγοντας <guiseq><gui style="menu">Επεξεργασία</gui><gui style="menuitem">Προτιμήσεις</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: page/p
en: This dialog contains two tabs described in detail below. At the bottom of the dialog window, you'll find the following buttons:
el: Ο διάλογος αυτός περιέχει δύο καρτέλες που περιγράφονται με λεπτομέρεια στην συνέχεια. Στο κάτω μέρος του παραθύρου, βρίσκονται τα παρακάτω πλήκτρα:

note: (itstool) path: item/title
en: <gui style="button">Help</gui>
el: <gui style="button">Βοήθεια</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: Shows this page.
el: Εμφανίζει αυτήν τη σελίδα.

note: (itstool) path: item/title
en: <gui style="button">Close</gui>
el: <gui style="button">Κλείσιμο</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: Closes the dialog.
el: Κλείνει τον διάλογο.

note: (itstool) path: page/p
en: Keep in mind that when you change an option it will automatically applied. This is why there is no <gui style="button">Ok</gui> or <gui style="button">Apply</gui> button.
el: Να θυμόσαστε ότι όταν αλλάζετε μια επιλογή θα εφαρμοστεί αυτόματα. Γιαυτό δεν υπάρχουν πλήκτρα <gui style="button">Εντάξει</gui> ή <gui style="button">Εφαρμογή</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: General Tab
el: Γενική καρτέλα

note: (itstool) path: section/p
en: This tab allows you to set the following options:
el: Αυτή η καρτέλα σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις παρακάτω επιλογές:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the device to use.
el: Επιλέξτε τη συσκευή που θα χρησιμοποιήσετε.

note: (itstool) path: item/p
en: Whether to automatically play a newly inserted disk.
el: Αν θα αναπαράγεται αυτόματα ένας νεοεισαγόμενος δίσκος.

note: (itstool) path: section/title
en: Extraction Tab
el: Καρτέλα εξαγωγής

note: (itstool) path: section/p
en: This tab allows you to set the extraction options:
el: Αυτή η καρτέλα σας επιτρέπει να ρυθμίσετε τις επιλογές εξαγωγής:

note: (itstool) path: item/p
en: The destination folder. Files are saved in a subfolder of the destination folder, following the scheme Artist/Album/track.
el: Ο φάκελος προορισμού. Τα αρχεία αποθηκεύονται σε έναν υποφάκελο του φακέλου προορισμού, ακολουθώντας το σχήμα καλλιτέχνης/δίσκος/κομμάτι.

note: (itstool) path: item/p
en: The audio files format to use. Some formats allow you to set the quality of the file, this can be useful because usually there is a trade-off between audio quality and file size. Use the <gui style="button">Properties</gui> button to set the file format properties.
el: Η μορφή αρχείων ήχου προς χρήση. Κάποιες μορφές σας επιτρέπουν να ορίσετε την ποιότητα του αρχείου, αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο επειδή συνήθως υπάρχει ένας συμβιβασμός μεταξύ ποιότητας ήχου και μεγέθους αρχείου. Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο <gui style="button">Ιδιότητες</gui> για να ορίσετε τις ιδιότητες μορφών αρχείου.

note: (itstool) path: item/p
en: Whether to save a playlist file in PLS format that contains the list of the extracted files. The playlist is saved in the same folder of the audio files.
el: Αν θα αποθηκευτεί ένα αρχείο καταλόγου αναπαραγωγής σε μορφή PLS που περιέχει τον κατάλογο των εξαχθέντων αρχείων. Ο κατάλογος αναπαραγωγής αποθηκεύεται στον ίδιο φάκελο με τα αρχεία ήχου.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

note: (itstool) path: page/p
en: Quick reference for some useful keyword shortcuts. Look in the menus for other available shortcuts.
el: Γρήγορη αναφορά για κάποιες χρήσιμες συντομεύσεις λέξεων-κλειδιών. Ψάξτε στα μενού για άλλες διαθέσιμες συντομεύσεις.

note: (itstool) path: td/p
en: Keyboard Shortcut
el: Συντόμευση πληκτρολογίου

note: (itstool) path: td/p
en: Description
el: Περιγραφή

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key>
el: <key>Διάστημα</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Play/Pause the current track
el: Αναπαραγωγή/παύση του τρέχοντος κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Escape</key>
el: <key>Διαφυγή</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Stop playing the current track
el: Διακοπή αναπαραγωγής του τρέχοντος κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the next track
el: Αναπαραγωγή του επόμενου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the previous track
el: Αναπαραγωγή του προηγούμενου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Eject the CD from the tray
el: Εξαγωγή του CD από τον δίσκο

note: (itstool) path: td/p
en: Open the <app>Extract</app> dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου <app>Εξαγωγή</app>

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 1st track
el: Αναπαραγωγή του 1ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 2nd track
el: Αναπαραγωγή του 2ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 3rd track
el: Αναπαραγωγή του 3ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 4th track
el: Αναπαραγωγή του 4ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 5th track
el: Αναπαραγωγή του 5ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 6th track
el: Αναπαραγωγή του 6ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 7th track
el: Αναπαραγωγή του 7ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 8th track
el: Αναπαραγωγή του 8ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 9th track
el: Αναπαραγωγή του 9ου κομματιού

note: (itstool) path: td/p
en: Play the 10th track
el: Αναπαραγωγή του 10ου κομματιού
