goobox - en to bs translation catalogue (141 entries)

en: Goobox CD Player
bs: Gooboc CD plejer

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as mp3, ogg, flac or wav files.
bs: Goobox vam dopušta puštanje CD-ova i spremanje snimaka na disk kao mp3, ogg, flac ili wav datoteke.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
bs: Naslov snimke i CD omota se postavljaju automatski korištenjem MusicBrainz veb usluge.

en: CD Player
bs: CD plejer

en: Play and extract CDs
bs: Izvodite i ekstraktujte CD-ove

en: Device path
bs: Put do uređaja

en: Volume level
bs: Nivo glasnoće

en: 'Choose cover' location
bs: 'Odaberi omot' lokaciju

en: Default location for the 'Choose cover' dialog.
bs: Zadana lokacija za 'Odaberi omot' dialog.

en: Use Sound Juicer to rip discs
bs: Koristiti Sound Juicer za snimak diskova

en: Autoplay
bs: Autoizvođenje

en: Autoplay discs after insertion.
bs: Automatski pusti disk nakon ubacivanja.

en: Window width
bs: Širina prozora

en: Window height
bs: Visina prozora

en: Play all tracks
bs: Pusti sve snimke

en: Shuffle playlist
bs: Promiješaj playlist-u

en: Restart when finished
bs: Pokreni ponovo nakon završetka

en: Playlist sort method
bs: Metod sortiranja liste puštanja

en: Playlist sort type
bs: Vrsta sortiranja liste puštanja

en: Extraction folder
bs: Folder za raspakivanje

en: File type
bs: Vrsta datoteke

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
bs: Moguće vrijednosti su: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
bs: Spremi listu puštanja

en: Save the playlist of the extracted tracks.
bs: Spremi listu puštanja raspakovanih snimki.

en: View the destination
bs: Pregledaj odredište

en: OGG files quality
bs: Kvalitet OGG datoteke

en: FLAC files quality
bs: Kvalitet FLAC datoteka

en: MP3 files quality
bs: Kvalitet MP3 datoteka

en: Various
bs: Različito

en: %u, loading image: %u
bs: %u, učitavanje slike: %u

en: Could not search for a cover on Internet
bs: Nije moguće tražiti omot na Internetu

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
bs: Trebate bar jedan od sljedećih GStreamer dodataka da bi raspakovali CD snimke:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
bs: Enkoder nije dostupan.

en: Waveform PCM
bs: Talasni PCM

en: Faster compression
bs: Brža kompresija

en: Higher compression
bs: Veća kompresija

en: Smaller size
bs: Manja veličina

en: Higher quality
bs: Veća kvaliteta

en: Quality:
bs: Kvalitet:

en: Compression level:
bs: Razina kompresije:

en: Album %d of %d
bs: Album %d od %d

en: No album found
bs: Album nije nađen

en: Searching disc information…
bs: Traženje informacija o disku…

en: Title
bs: Naslov

en: Artist
bs: Izvođač

en: (%d:%02d:%02d Remaining)
bs: (%d:%02d:%02d Preostalo)

en: (%d:%02d Remaining)
bs: (Preostalo %d:%02d)

en: Extracting track: %d of %d %s
bs: Izvlačenje snimke: %d of %d %s

en: Could not extract the tracks
bs: Nije moguće raspakovati snimku

en: Invalid destination folder: %s
bs: Pogrešan odredišni direktorij: %s

en: Could not display the destination folder
bs: Nije moguće prikazati destinaciju direktorija

en: Tracks extracted successfully
bs: Izvlačenje snimke uspješno

en: _View destination folder
bs: _Pogledaj odredišni direktorij

en: Extracting "%s"
bs: Izvlačim „%s“

en: Could not extract tracks
bs: Nije moguće izvuči snimku

en: Ripped with CD Player
bs: Snimljeno sa CD Player

en: Extracting disc tracks
bs: Izvlačenje snimaka sa diska

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
bs: Autorska prava © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
bs: Pusti CD-ove i spremi snimke kao datoteke na disk

en: CD device to be used
bs: CD uređaj će se koristiti

en: Play the CD on startup
bs: Pusti CD na početku

en: Toggle play
bs: Preklopi izvođenje

en: Stop playing
bs: Zaustavi puštanje

en: Play the next track
bs: Pusti sljedeću snimku

en: Play the previous track
bs: Pusti prethodnu snimku

en: Eject the CD
bs: Izbaci CD

en: Toggle the main window visibility
bs: Upravljaj vidljivošću na glavnom prozoru

en: Quit the application
bs: Izađi iz aplikacije

en: Show version
bs: Prikaži verziju

en: Cannot start the CD player
bs: Nije moguće pokrenuti CD player

en: In order to read CDs you have to install the gstreamer base plugins
bs: Da bi mogli očitati CD morate imati instaliran gstreamer osnovni dodatak

en: Playing CD
bs: Puštam CD

en: Click here to choose a cover for this CD
bs: Klikni ovdje da izabereš omot za ovaj CD

en: No disc
bs: Nema diska

en: Data disc
bs: Podatkovni disk

en: Ejecting CD
bs: Izbacujem CD

en: Checking CD drive
bs: Provjera CD pogona

en: Reading CD
bs: Očitavam CD

en: Could not execute command
bs: Nije moguće izvršiti naredbu

en: Hide _tracks
bs: Sakrij _snimke

en: Show _tracks
bs: Prikaži _snimke

en: No information found for this disc
bs: Nema nađenih informacija za ovaj disk

en: _Properties
bs: _Svojstva

en: Could not save cover image
bs: Nije moguće spremiti sliku omota

en: Could not load image
bs: Nije moguće učitati sliku

en: Choose Disc Cover Image
bs: Izaberi Sliku Omota za Disk

en: Images
bs: Liki

en: All files
bs: Sve datoteke

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
bs: Morate unijeti ime umjetnika i albuma da bi pronašli omot albuma.

en: Preview
bs: Pregled

en: pixels
bs: tačaka

en: Could not display help
bs: Ne mogu prikazati pomoć

en: Could not launch the application
bs: Ne može se pokrenuti aplikacija

en: _Cancel
bs: _Poništi

en: _Close
bs: _Zatvori

en: _Ok
bs: _U redu

en: _Open
bs: _Otvori

en: _Reset
bs: _Ponovo pokreni

en: Pause
bs: Stanka

en: Play
bs: Pusti

en: Next
bs: Sljedeće

en: Track %u
bs: Snimka %u

en: _Preferences
bs: _Postavke

en: Play _All
bs: Pusti_sve

en: _Repeat
bs: _Ponavljaj

en: S_huffle
bs: P_romiješaj

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _About
bs: _O programu

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: Choose a CD Cover
bs: Odaberi CD omot

en: Found images:
bs: Pronađene slike:

en: Extract Tracks
bs: Izvadi Snimke

en: _Extract
bs: _Raspakavoti

en: _All tracks
bs: _Sve snimke

en: _Selected tracks
bs: _Odabrane snimke

en: Format Properties
bs: Format Svojstva

en: Copy _Disk
bs: Kopiraj_Disk

en: _Eject
bs: _Izbaci

en: _Play
bs: _Pusti

en: E_xtract Tracks
bs: E_xtract Snimke

en: _Choose File…
bs: _Odaberi Datoteku…

en: _Search on Internet
bs: _Traži na Internetu

en: _Remove
bs: _Ukloni

en: CD Player Preferences
bs: Opcije CD Plejera

en: Playback
bs: Reprodukcija

en: Drive:
bs: Uređaj:

en: Automatically play newly inserted discs
bs: Automatski pusti novi ubačeni disk

en: Extraction
bs: Izvlačenje

en: Destination:
bs: Odredište:

en: Choose destination folder
bs: Odaberi odredišni direktorij

en: _Save playlist
bs: _Spremi listu snimaka za puštanje

en: Single artist
bs: Jedan izvođač

en: Various artists
bs: Više izvođača

en: Properties
bs: Svojstva

en: _Title:
bs: _Naslov:

en: T_racks:
bs: Z_apisi:

en: _Artist:
bs: _Izvođač:

en: _Year:
bs: _Godina:

en: Search for the remaining data
bs: Pretraga preostalih podataka

en: Extracting Tracks
bs: Vađenje Snimaka

en: Extracting tracks
bs: Izvlačenje snimaka
