goobox - en to cs translation catalogue (143 entries)

en: Goobox CD Player
cs: Přehrávač CD Goobox

en: Play and extract CDs
cs: Přehrávat a extrahovat CD

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as MP3, Ogg, FLAC or WAV files.
cs: Goobox umožňuje přehrávat CD a uložit jejich stopy na disk jako soubory MP3, Ogg, Flac nebo WAV.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
cs: Názvy stop a přebal CD se nastaví automaticky pomocí webové služby MusicBrainz.

en: CD Player
cs: Přehrávač CD

en: Device path
cs: Cesta k zařízení

en: Volume level
cs: Úroveň hlasitosti

en: “Choose cover” location
cs: Umístění pro „Výběr přebalu“

en: Default location for the “Choose cover” dialog.
cs: Výchozí umístění pro dialogové okno „Výběr přebalu“.

en: Use Sound Juicer to rip discs
cs: K extrahování disků použít Sound Juicer

en: Autoplay
cs: Automaticky přehrát

en: Autoplay discs after insertion.
cs: Po vložení disk automaticky přehrát.

en: Window width
cs: Šířka okna

en: Window height
cs: Výška okna

en: Play all tracks
cs: Přehrávat všechny stopy

en: Shuffle playlist
cs: Zamíchat seznam skladeb

en: Restart when finished
cs: Po dokončení přehrávání začít znovu

en: Playlist sort method
cs: Způsob řazení seznamu skladeb

en: Playlist sort type
cs: Typ řazení seznamu skladeb

en: Extraction folder
cs: Složka pro extrahování

en: File type
cs: Typ souboru

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
cs: Možné hodnoty jsou: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Save the playlist of the extracted tracks.
cs: Uložit seznam skladeb extrahovaných stop.

en: OGG files quality
cs: Kvalita souborů OGG

en: FLAC files quality
cs: Kvalita souborů FLAC

en: MP3 files quality
cs: Kvalita souborů MP3

en: Various
cs: Různí

en: %u, loading image: %u
cs: %u, načítá se obrázek: %u

en: Could not search for a cover on Internet
cs: Nelze hledat obal na Internetu

en: Choose a CD Cover
cs: Výběr přebalu CD

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
cs: Abyste mohli extrahovat stopy CD, potřebujete alespoň jeden z následujících zásuvných modulů GStreamer:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
cs: Není k dispozici žádný kodér.

en: Extract Tracks
cs: Extrahovat stopy

en: _Extract
cs: _Extrahovat

en: CD Player Preferences
cs: Předvolby přehrávače CD

en: Format Properties
cs: Vlastnosti formátu

en: Faster compression
cs: Rychlejší komprese

en: Higher compression
cs: Lepší komprese

en: Smaller size
cs: Menší velikost

en: Higher quality
cs: Vyšší kvalita

en: Quality:
cs: Kvalita:

en: Compression level:
cs: Úroveň komprese:

en: Album %d of %d
cs: Album %d z %d

en: No album found
cs: Nenalezeno žádné album

en: Searching disc information…
cs: Hledají se informace o disku…

en: #
cs: č.

en: Title
cs: Název

en: Artist
cs: Umělec

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: (%d∶%02d∶%02d Remaining)
cs: (zbývá %d∶%02d∶%02d)

en: (%d∶%02d Remaining)
cs: (zbývá %d∶%02d)

en: Extracting track: %d of %d %s
cs: Extrahuje se stopa: %d z %d %s

en: Could not extract the tracks
cs: Nelze extrahovat stopy

en: Invalid destination folder: %s
cs: Neplatná cílová složka: %s

en: Could not display the destination folder
cs: Nelze zobrazit cílovou složku

en: Tracks extracted successfully
cs: Stopy úspěšně extrahovány

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Could not extract tracks
cs: Nezdařilo se extrahovat stopy

en: Ripped with CD Player
cs: Kopírováno pomocí Přehrávače CD

en: Extracting disc tracks
cs: Extrahují se stopy disku

en: Extracting Tracks
cs: Extrahují se stopy

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d
cs: %d:%02d

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
cs: Copyright © 2004 – 2011 Free Software Foundation, Inc.

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
cs: Přehrávat CD a uložit stopy na disk jako soubory

en: CD device to be used
cs: Zařízení CD, které se má používat

en: DEVICE_PATH
cs: CESTA_K_ZAŘÍZENÍ

en: Play the CD on startup
cs: Přehrávat CD po spuštění

en: Toggle play
cs: Přepnout přehrávání

en: Stop playing
cs: Zastavit přehrávání

en: Play the next track
cs: Přehrávat následující stopu

en: Play the previous track
cs: Přehrávat předchozí stopu

en: Eject the CD
cs: Vysunout CD

en: Toggle the main window visibility
cs: Přepnout zobrazení hlavního okna

en: Quit the application
cs: Ukončit aplikaci

en: Show version
cs: Zobrazit verzi

en: Cannot start the CD player
cs: Nelze spustit přehrávač CD

en: In order to read CDs you have to install the GStreamer base plugins
cs: Aby bylo možné číst CD, musíte nainstalovat zásuvné moduly GStreamer base

en: Click here to choose a cover for this CD
cs: Kliknutím sem vyberte přebal pro toto CD

en: No disc
cs: Žádný disk

en: Data disc
cs: Datový disk

en: Ejecting CD
cs: Vysová se CD

en: Checking CD drive
cs: Kontroluje se mechanika CD

en: Reading CD
cs: Probíhá čtení CD

en: Audio CD
cs: Zvukové CD

en: Could not execute command
cs: Nelze provést příkaz

en: No information found for this disc
cs: K tomuto disku nebyly nalezeny žádné informace

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: Could not save cover image
cs: Nezdařilo se uložit obrázek přebalu

en: Could not load image
cs: Nezdařilo se načíst obrázek

en: Choose Disc Cover Image
cs: Výběr obrázku přebalu disku

en: Images
cs: Obrázky

en: All files
cs: Všechny soubory

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
cs: Abyste mohli vyhledat přebal alba, musíte zadat jméno umělce a název alba.

en: Preview
cs: Náhled

en: pixels
cs: pixelů

en: C_ommand Line Output:
cs: Výstup příkaz_ové řádky:

en: Could not display help
cs: Nelze zobrazit nápovědu

en: Could not launch the application
cs: Aplikaci nelze spustit

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _OK
cs: _Budiž

en: _Open
cs: _Otevřít

en: _Reset
cs: _Vynulovat

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Play
cs: Přehrávat

en: Next
cs: Následující

en: Track %u
cs: Stopa %u

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
cs: Vorbis je bezeztrátový zvukový kodek s otevřeným kódem, který má vysokou kvalitu výstupu při menší velikosti než MP3.

en: FLAC is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
cs: FLAC je kodek s otevřeným kódem, který provádí komprimaci, ale nesnižuje při tom kvalitu zvuku.

en: MP3 is a patented lossy audio codec, supported by most digital audio players.
cs: MP3 je patentovaný ztrátový zvukový kodek, který je podporován většinou digitálních zvukových přehrávačů.

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed audio.
cs: WAV+PCM je bezeztrátový formát, který uchovává nekomprimovaný zvuk.

en: Found images:
cs: Nalezené obrázky:

en: _All tracks
cs: _Všechny stopy

en: _Selected tracks
cs: _Zvolené stopy

en: Copy _Disk
cs: Kopírovat _disk

en: _Eject
cs: V_ysunout

en: Play _All
cs: Přehrávat _vše

en: _Repeat
cs: O_pakovat

en: S_huffle
cs: _Zamíchat

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About
cs: O _aplikaci

en: _Play
cs: _Přehrávat

en: E_xtract Tracks
cs: E_xtrahovat stopy

en: _Choose File…
cs: _Vybrat soubor…

en: _Search on Internet
cs: _Hledat na Internetu

en: _Remove
cs: Odeb_rat

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Drive:
cs: Mechanika:

en: Automatically play newly inserted discs
cs: Automaticky přehrávat nově vložené disky

en: Extraction
cs: Extrakce

en: Destination:
cs: Cílová složka:

en: Choose destination folder
cs: Zvolte cílovou složku

en: Format:
cs: Formát:

en: _Save playlist
cs: _Uložit seznam skladeb

en: Single artist
cs: Jediný umělec

en: Various artists
cs: Různí umělci

en: _Title:
cs: _Název:

en: T_racks:
cs: _Stopy:

en: _Artist:
cs: _Umělec:

en: _Year:
cs: _Rok:

en: Search for the remaining data
cs: Hledat zbývající data
