goobox - en to da translation catalogue (141 entries)

en: Goobox CD Player
da: Goobox cd-afspiller

en: Play and extract CDs
da: Spil og udtræk cd'er

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as MP3, Ogg, FLAC or WAV files.
da: Goobox lader dig afspille cd'er og gemme sporene på disken som MP3- Ogg-, FLAC- og WAV-filer.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
da: Sporenes titler og cd-omslag angives automatisk med brug af webtjenesten MusicBrainz.

en: CD Player
da: Cd-afspiller

en: Device path
da: Sti til enheden

en: Volume level
da: Lydstyrkeniveau

en: “Choose cover” location
da: Placering af “Vælg omslag”

en: Default location for the “Choose cover” dialog.
da: Standardplacering for “Vælg omslag”-dialogen.

en: Use Sound Juicer to rip discs
da: Brug Sound Juicer til at rippe diske

en: Autoplay
da: Automatisk afspilning

en: Autoplay discs after insertion.
da: Afspil automatisk diske efter indsættelse.

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: Play all tracks
da: Afspil alle spor

en: Shuffle playlist
da: Bland afspilningslisten

en: Restart when finished
da: Genstart når færdig

en: Playlist sort method
da: Sorteringsmetode for afspilningsliste

en: Playlist sort type
da: Sorteringstype for afspilningsliste

en: Extraction folder
da: Mappe til udtræk

en: File type
da: Filtype

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
da: Mulige værdier er: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
da: Gem afspilningslisten

en: Save the playlist of the extracted tracks.
da: Gem afspilningslisten for de udtrukne spor.

en: OGG files quality
da: Kvalitet af ogg-filer

en: FLAC files quality
da: Kvalitet af flac-filer

en: MP3 files quality
da: Kvalitet af mp3-filer

en: Various
da: Forskellige

en: %u, loading image: %u
da: %u, indlæser billede: %u

en: Could not search for a cover on Internet
da: Kunne ikke søge efter et omslag på internettet

en: Choose a CD Cover
da: Vælg et cd-omslag

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
da: Du behøver mindst en af følgende GStreamers udvidelsesmoduler for at kunne udtrække cd-spor:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
da: Ingen koder tilgængelig.

en: Extract Tracks
da: Udtræk spor

en: _Extract
da: _Udtræk

en: CD Player Preferences
da: Indstillinger for cd-afspiller

en: MP3
da: mp3

en: Format Properties
da: Formategenskaber

en: Faster compression
da: Hurtigere komprimering

en: Higher compression
da: Højere komprimering

en: Smaller size
da: Mindre størrelse

en: Higher quality
da: Højere kvalitet

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Compression level:
da: Kompressionsniveau:

en: Album %d of %d
da: Album %d af %d

en: No album found
da: Intet album fundet

en: Searching disc information…
da: Søger efter information om disken …

en: #
da: Nr

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Properties
da: Egenskaber

en: (%d∶%02d∶%02d Remaining)
da: (%d∶%02d∶%02d tilbage)

en: (%d∶%02d Remaining)
da: (%d∶%02d tilbage)

en: Extracting track: %d of %d %s
da: Udtrækker spor: %d af %d %s

en: Could not extract the tracks
da: Kunne ikke udtrække sporene

en: Invalid destination folder: %s
da: Ugyldig målmappe: %s

en: Could not display the destination folder
da: Kunne ikke vise målmappen

en: Tracks extracted successfully
da: Sporene er udtrukket uden problemer

en: _View
da: _Vis

en: Could not extract tracks
da: Kunne ikke udtrække sporene

en: Ripped with CD Player
da: Rippet med cd-afspiller

en: Extracting disc tracks
da: Udtrækker cd-spor

en: Extracting Tracks
da: Udtrækker spor

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d∶%02d
da: %d:%02d:%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d
da: %d:%02d

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
da: Afspil cd'er og gem sporene på disken som filer

en: CD device to be used
da: Cd-enhed der skal anvendes

en: DEVICE_PATH
da: ENHEDS_STI

en: Play the CD on startup
da: Afspil cd'en ved opstart

en: Toggle play
da: Start/stop afspilning

en: Stop playing
da: Stop afspilning

en: Play the next track
da: Afspil næste spor

en: Play the previous track
da: Afspil foregående spor

en: Eject the CD
da: Skub cd'en ud

en: Toggle the main window visibility
da: Gør hovedvinduet synligt/usynligt

en: Quit the application
da: Afslut programmet

en: Show version
da: Vis version

en: Cannot start the CD player
da: Kan ikke starte cd-afspilleren

en: In order to read CDs you have to install the GStreamer base plugins
da: For at kunne læse cd'er skal du installere baseudvidelsesmodulet til GStreamer

en: Click here to choose a cover for this CD
da: Klik her for at vælge et omslag for denne cd

en: No disc
da: Ingen disk

en: Data disc
da: Datadisk

en: Ejecting CD
da: Skubber cd ud

en: Checking CD drive
da: Kontrollerer cd-drev

en: Reading CD
da: Læser cd

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Could not execute command
da: Kunne ikke udføre kommandoen

en: No information found for this disc
da: Fandt ingen information for denne disk

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Could not save cover image
da: Kunne ikke gemme cd-omslaget

en: Could not load image
da: Kunne ikke indlæse billede

en: Choose Disc Cover Image
da: Vælg et cd-omslagsbillede

en: Images
da: Billeder

en: All files
da: Alle filer

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
da: Du skal angive navnet på kunstneren og albummet for at kunne søge efter albumomslaget.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: pixels
da: billedpunkter

en: C_ommand Line Output:
da: Ko_mmandolinjeoutput:

en: Could not display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Could not launch the application
da: Kunne ikke starte programmet

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Close
da: _Luk

en: _Open
da: _Åbn

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Play
da: Afspil

en: Next
da: Næste

en: Track %u
da: Spor %u

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
da: Vorbis er et åbent kildetekst lydcodec med kvalitetstab der har højkvalitetsuddata med en mindre filstørrelse end MP3.

en: FLAC is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
da: FLAC er et codec med åben kildetekst, som komprimerer, men ikke forringer lydkvalitet.

en: MP3 is a patented lossy audio codec, supported by most digital audio players.
da: MP3 er et patenteret tabsgivende lydcodec, som understøttes af de fleste digitale afspillere.

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed audio.
da: WAV+PCM er et format uden kvalitetstab, som indeholder ukomprimeret lyd.

en: Found images:
da: Fundne billeder:

en: _All tracks
da: _Alle spor

en: _Selected tracks
da: _Markerede spor

en: Copy _Disk
da: Kopiér _disk

en: _Eject
da: _Skub ud

en: Play _All
da: A_fspil alle

en: _Repeat
da: _Gentag

en: S_huffle
da: _Bland

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: _Play
da: _Afspil

en: E_xtract Tracks
da: U_dtræk spor

en: _Choose File…
da: _Vælg fil …

en: _Search on Internet
da: _Søg på internettet

en: _Remove
da: _Fjern

en: Playback
da: Afspilning

en: Drive:
da: Drev:

en: Automatically play newly inserted discs
da: Afspil automatisk diske, når de indsættes

en: Extraction
da: Udtræk

en: Choose destination folder
da: Vælg målmappen

en: _Save playlist
da: _Gem afspilningsliste

en: Single artist
da: Enkelt kunstner

en: Various artists
da: Forskellige kunstnere

en: _Title:
da: _Titel:

en: T_racks:
da: _Spor:

en: _Artist:
da: _Kunstner:

en: _Year:
da: _År:

en: Search for the remaining data
da: Søg efter de resterende data
