goobox master - en to id translation catalogue (137 entries)

en: Goobox CD Player
id: Goobox Pemutar CD

en: Play and extract CDs
id: Putar dan ekstrak CD

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as MP3, Ogg, FLAC or WAV files.
id: Goobox memungkinkan Anda memutar CD dan menyimpan trek ke diska sebagai berkas MP3, Ogg, FLAC, atau WAV.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
id: Judul trek dan sampul CD ditata secara otomatis memakai layanan web MusicBrainz.

en: CD Player
id: Pemutar CD

en: Device path
id: Path perangkat

en: Volume level
id: Tingkat volume

en: “Choose cover” location
id: Lokasi "Pilih sampul"

en: Default location for the “Choose cover” dialog.
id: Lokasi bawaan bagi dialog "Pilih sampul".

en: Use Sound Juicer to rip discs
id: Pakai Sound Juicer untuk merekam dari diska

en: Autoplay
id: Putar sendiri

en: Autoplay discs after insertion.
id: Otomatis putar diska setelah disisipkan.

en: Window width
id: Lebar jendela

en: Window height
id: Tinggi jendela

en: Play all tracks
id: Putar semua trek

en: Shuffle playlist
id: Acak daftar putar

en: Restart when finished
id: Ulangi pemutaran bila selesai

en: Playlist sort method
id: Metoda pengurutan daftar putar

en: Playlist sort type
id: Tipe pengurutan daftar putar

en: Extraction folder
id: Folder ekstraksi

en: File type
id: Tipe berkas

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
id: Nilai yang memungkinkan: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
id: Simpan daftar putar

en: Save the playlist of the extracted tracks.
id: Simpan daftar putar dari trek yang diekstrak.

en: OGG files quality
id: Kualitas berkas OGG

en: FLAC files quality
id: Kualitas berkas FLAC

en: MP3 files quality
id: Kualitas berkas MP3

en: Various
id: Bermacam-macam

en: %u, loading image: %u
id: %u, memuat gambar: %u

en: Could not search for a cover on Internet
id: Tidak dapat mencari sampul di Internet

en: Choose a CD Cover
id: Pilih Sampul CD

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
id: Anda memerlukan sedikitnya salah satu pengaya GStreamer berikut untuk mengekstrak trek CD:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
id: Tidak tersedia pembuat kode.

en: Extract Tracks
id: Ekstrak Trek

en: _Extract
id: _Ekstrak

en: CD Player Preferences
id: Preferensi Pemutar CD

en: Format Properties
id: Properti Format

en: Faster compression
id: Kompresi yang lebih cepat

en: Higher compression
id: Kompresi yang lebih tinggi

en: Smaller size
id: Ukuran yang lebih kecil

en: Higher quality
id: Kualitas yang lebih tinggi

en: Quality:
id: Kualitas:

en: Compression level:
id: Tingkat kompresi:

en: Album %d of %d
id: Album %d dari %d

en: No album found
id: Tidak ada album yang ditemukan

en: Searching disc information…
id: Mencari info diska…

en: Title
id: Judul

en: Artist
id: Artis

en: Properties
id: Properti

en: (%d∶%02d∶%02d Remaining)
id: (%d:%02d:%02d Tersisa)

en: (%d∶%02d Remaining)
id: (%d:%02d Tersisa)

en: Extracting track: %d of %d %s
id: Mengekstrak trek: %d dari %d %s

en: Could not extract the tracks
id: Tidak dapat mengekstrak trek

en: Invalid destination folder: %s
id: Folder tujuan tak valid: %s

en: Could not display the destination folder
id: Tidak dapat menampilkan folder tujuan

en: Tracks extracted successfully
id: Berhasil mengekstrak trek

en: _View
id: _Lihat

en: Could not extract tracks
id: Tidak dapat mengekstrak trek

en: Ripped with CD Player
id: Disalin dengan Pemutar CD

en: Extracting disc tracks
id: Mengekstrak trek disk

en: Extracting Tracks
id: Mengekstrak Trek

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
id: Hak Cipta © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
id: Putar CD dan simpan trek ke disk sebagai file

en: CD device to be used
id: Perangkat CD yang dapat digunakan

en: DEVICE_PATH
id: PATH_PERANGKAT

en: Play the CD on startup
id: Putar CD saat startup

en: Toggle play
id: Jungkitkan pemutaran

en: Stop playing
id: Hentikan Pemutaran

en: Play the next track
id: Putar trek berikutnya

en: Play the previous track
id: Putar trek sebelumnya

en: Eject the CD
id: Keluarkan CD

en: Toggle the main window visibility
id: Jungkitkan kenampakan jendela utama

en: Quit the application
id: Berhenti dari aplikasi

en: Show version
id: Tampilkan versi

en: Cannot start the CD player
id: Tidak dapat memulai pemutar CD

en: In order to read CDs you have to install the GStreamer base plugins
id: Untuk membaca CD, Anda harus memasang pengaya basis gstreamer

en: Click here to choose a cover for this CD
id: Klik di sini untuk memilih sampul CD ini

en: No disc
id: Tidak ada disk

en: Data disc
id: Disk data

en: Ejecting CD
id: Mengeluarkan CD

en: Checking CD drive
id: Mengecek drive CD

en: Reading CD
id: Membaca CD

en: Audio CD
id: CD audio

en: Could not execute command
id: Tidak dapat mengeksekusi perintah

en: No information found for this disc
id: Tak ditemukan informasi bagi diska ini

en: _Properties
id: _Properti

en: Could not save cover image
id: Tidak dapat menyimpan gambar sampul

en: Could not load image
id: Tidak dapat memuat gambar

en: Choose Disc Cover Image
id: Pilih Gambar Sampul CD

en: Images
id: Gambar

en: All files
id: Semua file

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
id: Anda harus memasukkan nama artis dan album untuk menemukan sampul album.

en: Preview
id: Pratampil

en: pixels
id: piksel

en: C_ommand Line Output:
id: K_eluaran Baris Perintah:

en: Could not display help
id: Tidak dapat menampilkan bantuan

en: Could not launch the application
id: Tidak dapat menjalankan aplikasi

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Close
id: _Tutup

en: _Open
id: _Buka

en: Pause
id: Berhenti sementara

en: Play
id: Putar

en: Next
id: Berikutnya

en: Track %u
id: Trek %u

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
id: Vorbis adalah sumber terbuka, kodek audio lossy dengan keluaran kualitas tinggi pada ukuran berkas lebih rendah dari MP3.

en: FLAC is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
id: FLAC adalah kodek sumber terbuka yang mengkompres tetapi tidak menurunkan kualitas audio.

en: MP3 is a patented lossy audio codec, supported by most digital audio players.
id: MP3 adalah kodek audio lossy yang dipatenkan, didukung oleh sebagian besar pemutar audio digital.

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed audio.
id: WAV+PCM adalah format lossless yang menyimpan audio yang tidak terkompresi.

en: Found images:
id: Gambar yang ditemukan:

en: _All tracks
id: _Semua trek

en: _Selected tracks
id: _Trek yang dipilih

en: Copy _Disk
id: _Salin Disk

en: _Eject
id: _Keluarkan

en: Play _All
id: Putar _Semua

en: _Repeat
id: _Ulangi

en: S_huffle
id: A_cak

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About
id: Tent_ang

en: _Play
id: _Putar

en: E_xtract Tracks
id: E_kstrak Trek

en: _Choose File…
id: _Pilih Berkas…

en: _Search on Internet
id: _Cari di Internet

en: _Remove
id: _Hapus

en: Playback
id: Putar

en: Automatically play newly inserted discs
id: Putar disk yang baru dimasukkan secara otomatis

en: Extraction
id: Ekstraksi

en: Destination:
id: Tujuan:

en: Choose destination folder
id: Pilih folder tujuan

en: _Save playlist
id: _Simpan daftar putar

en: Single artist
id: Artis tunggal

en: Various artists
id: Berbagai artis

en: _Title:
id: _Judul:

en: T_racks:
id: T_rek:

en: _Artist:
id: _Artis:

en: _Year:
id: _Tahun:

en: Search for the remaining data
id: Cari data yang tersisa
