Goobox 1.9.2 - en to it translation catalogue (177 entries)

en: File is not a valid .desktop file
it: Il file non è un file .desktop valido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
it: Versione «%s» del file desktop non riconosciuta

en: Starting %s
it: Inizio %s

en: Application does not accept documents on command line
it: L'applicazione non accetta documenti nella riga di comando

en: Unrecognized launch option: %d
it: Opzione di lancio non riconosciuta: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
it: Impossibile passare l'URI del documento a una voce desktop «Type=Link»

en: Not a launchable item
it: Elemento non lanciabile

en: Disable connection to session manager
it: Disabilita la connessione al gestore di sessione

en: Specify file containing saved configuration
it: Specifica il file contenente la configurazione salvata

en: Specify session management ID
it: Specifica l'ID di gestione della sessione

en: Session management options:
it: Opzioni di gestione della sessione:

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione della sessione

en: CD Player
it: Lettore CD

en: Play and extract CDs
it: Riproduce CD e ne estrae le tracce

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
it: I valori ammessi sono: ogg, flac, mp3, wave.

en: Possible values are: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.
it: I valori ammessi sono: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.

en: Choose a CD Cover
it: Scegli una copertina per il CD

en: Found images:
it: Immagini trovate:

en: <b>Extract</b>
it: <b>Estrazione</b>

en: Extract Tracks
it: Estrai le tracce

en: _All tracks
it: _Tutte le tracce

en: _Selected tracks
it: Tracce _selezionate

en: Format Properties
it: Proprietà del formato

en: <b>CD Drive</b>
it: <b>Unità CD</b>

en: <b>Destination folder</b>
it: <b>Cartella di destinazione</b>

en: <b>Output format</b>
it: <b>Formato di uscita</b>

en: <small><i>Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.</i></small>
it: <small><i>Free Lossless Audio Codec (FLAC) è un codificatore a sorgente aperto che comprime ma non degrada la qualità audio.</i></small>

en: <small><i>Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.</i></small>
it: <small><i>Vorbis è un codificatore audio a sorgente aperto con perdita, con un'alta qualità di uscita con una dimensione del file più bassa dell'MP3.</i></small>

en: <small><i>WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.</i></small>
it: <small><i>WAV+PCM è un formato senza perdita che contiene audio non compresso, a codice impulso grezzo modulato.</i></small>

en: Automatically play newly inserted discs
it: Riprodurre automaticamente i nuovi dischi inseriti

en: CD Player Preferences
it: Preferenze del Lettore CD

en: Choose destination folder
it: Scegli la cartella di destinazione

en: Extraction
it: Estrazione

en: General
it: Generale

en: _Save playlist
it: _Salva la scaletta

en: No album found.
it: Nessun album trovato.

en: Properties
it: Proprietà

en: Search for the remaining data
it: Ricerca per i dati rimanenti

en: Single artist
it: Artista singolo

en: T_racks:
it: T_racce:

en: Various artists
it: Artisti vari

en: _Artist:
it: _Artista:

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Year:
it: _Anno:

en: <big><b>Extracting tracks</b></big>
it: <big><b>Estrazione delle tracce</b></big>

en: Extracting Tracks
it: Estrazione delle tracce

en: CD Player is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: CD Player è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License, come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a scelta) una versione più recente.

en: CD Player is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: CD Player è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with CD Player; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita con CD Player. In caso contrario scrivere a:
      Free Software Foundation, Inc.
      51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
      02110-1301 USA

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
it: Riproduce CD e salva le tracce come file su disco

en: Could not execute command
it: Impossibile eseguire il comando

en: Various
it: Vari

en: %u, loading image: %u
it: %u, caricamento dell'immagine in corso: %u

en: Could not search for a cover on Internet
it: Impossibile cercare una copertina in Internet

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
it: Per poter estrarre le tracce del CD occorre almeno uno dei seguenti plugin di GStreamer:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Forma d'onda PCM

en: No encoder available.
it: Nessun codificatore disponibile.

en: Waveform PCM
it: Forma d'onda PCM

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
it: Vorbis è un codificatore audio a sorgente aperto con perdita, con un'alta qualità di uscita con una grandezza del file più bassa dell'MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
it: Free Lossless Audio Codec (FLAC) è un codificatore a sorgente aperto che comprime ma non degrada la qualità audio.

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.
it: WAV+PCM è un formato senza perdita che contiene audio non compresso, a codice impulso grezzo modulato.

en: Faster compression
it: Compressione più veloce

en: Higher compression
it: Compressione maggiore

en: Smaller size
it: Dimensione minore

en: Higher quality
it: Qualità maggiore

en: Quality:
it: Qualità:

en: Compression level:
it: Livello di compressione:

en: Album %d of %d
it: Album %d di %d

en: Search failed: %s
it: Ricerca fallita: %s

en: No album found
it: Nessun album trovato

en: #
it: N°

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: (%d:%02d:%02d Remaining)
it: (%d.%02d.%02d rimanente)

en: (%d:%02d Remaining)
it: (%d.%02d rimanente)

en: Extracting track: %d of %d %s
it: Estrazione della traccia: %d di %d %s

en: Could not extract the tracks
it: Impossibile estrarre le tracce

en: Invalid destination folder: %s
it: Cartella di destinazione non valida: %s

en: Could not display the destination folder
it: Impossibile visualizzare la cartella di destinazione

en: Tracks extracted successfully
it: Tracce estratte con successo

en: _View destination folder
it: _Visualizzare la cartella di destinazione

en: <i>Extracting "%s"</i>
it: <i>Estrazione di «%s»</i>

en: Could not extract tracks
it: Impossibile estrarre tracce

en: Ripped with CD Player
it: Estratto con il Lettore CD

en: Extracting disc tracks
it: Estrazione delle tracce disco

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
it: %d.%02d.%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
it: %d.%02d

en: Playing CD
it: Lettura in corso del CD

en: Click here to choose a cover for this CD
it: Fare clic per scegliere una copertina per questo CD

en: No disc
it: Nessun disco

en: Data disc
it: Disco dati

en: Paused
it: In pausa

en: Ejecting CD
it: Espulsione del CD in corso

en: Checking CD drive
it: Controllo del lettore CD in corso

en: Reading CD
it: Lettura in corso del CD

en: Audio CD
it: CD audio

en: _Extract
it: _Estrai

en: _Reset
it: _Reimposta

en: Volume level: %3.0f%%
it: Livello del volume: %3.0f%%

en: Change the volume level
it: Modifica il livello del volume

en: Hide _tracks
it: Nascondi le _tracce

en: Show _tracks
it: Mostra le _tracce

en: %d track | %d tracks
it[0]: %d traccia
it[1]: %d tracce

en: Length
it: Durata

en: _Pause
it: _Pausa

en: Pause
it: Mette in pausa la riproduzione del CD

en: No Disc
it: Nessun disco

en: Data Disc
it: Disco dati

en: _Play
it: _Riproduci

en: Play
it: Riproduce il CD

en: Could not save cover image
it: Impossibile salvare l'immagine della copertina

en: Could not load image
it: Impossibile caricare l'immagine

en: Choose Disc Cover Image
it: Scegli l'immagine per la copertina del CD

en: Images
it: Immagini

en: All files
it: Tutti i file

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
it: Occorre inserire i nomi dell'artista e dell'album per poter trovare la copertina dell'album.

en: _Show Window
it: _Mostra finestra

en: Show the main window
it: Mostra la finestra principale

en: _Hide Window
it: _Nascondi finestra

note: "H"
en: Hide the main window
it: Nasconde la finestra principale

en: Preview
it: Anteprima

en: pixels
it: pixel

en: Could not display help
it: Impossibile visualizzare l'aiuto

en: Could not launch the application
it: Impossibile lanciare l'applicazione

en: CD device to be used
it: Device CD da usare

en: DEVICE_PATH
it: PERCORSO_DEVICE

en: Play the CD on startup
it: Riproduce il CD all'avvio del programma

en: Play/Pause
it: Riproduci/Metti in pausa

en: Stop playing
it: Ferma la riproduzione del CD

en: Play the next track
it: Riproduce la traccia successiva

en: Play the previous track
it: Riproduce la traccia precedente

en: Eject the CD
it: Espelle il CD

en: Hide/Show the main window
it: Nasconde/Mostra la finestra principale

en: Volume Up
it: Alza il volume

en: Volume Down
it: Abbassa il volume

en: Quit the application
it: Esce dal programma

en: Show version
it: Mostra versione

en: Cannot start the CD player
it: Impossibile avviare il lettore CD

en: In order to read CDs you have to install the gstreamer base plugins
it: Per poter leggere i CD occorre installare i plugin base di gstreamer

en: Next
it: Successiva

en: Stop
it: Ferma

en: Track %u
it: Traccia %u

en: _Disc
it: _Disco

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Help
it: A_iuto

en: C_over
it: C_opertina

en: Information about the program
it: Informazioni sul programma

en: Display the manual
it: Visualizza la guida

en: _Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: Play this track
it: Riproduce questa traccia

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Next
it: S_uccessiva

en: Pre_v
it: Pre_cedente

en: _Eject
it: Es_pelli

en: Eject the disc
it: Espelle il disco

en: Edit various preferences
it: Modifica le preferenze

en: _Copy Disc
it: _Copia disco

en: Copy the content of this disc on another disc
it: Copia il contenuto di questo disco su un altro disco

en: E_xtract Tracks
it: E_strai tracce

en: Save the tracks to disk as files
it: Salva le tracce come file su disco

en: Save the selected tracks to disk as files
it: Salva le tracce selezionate come file su disco

en: Edit the disc artist, album and the tracks titles
it: Modifica l'artista del disco, i titoli dell'album e delle tracce

en: _Choose File...
it: S_cegli file...

en: Choose a file to use as disc cover
it: Scegliere un file da utilizzare come copertina del disco

en: _Search on Internet
it: _Cerca in Internet

en: Search for a disc cover on Internet
it: Cerca una copertina del disco in Internet

en: Remove current disc cover
it: Rimuove la copertina corrente del disco

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: View the main toolbar
it: Visualizza la barra degli strumenti principale

en: Stat_usbar
it: Barra di s_tato

en: View the statusbar
it: Visualizza la barra di stato

en: Play _All
it: Riproduci _tutto

en: Play all tracks
it: Riproduce tutte le tracce

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: Restart playing when finished
it: Riproduce continuamente il CD

en: S_huffle
it: Riproduzione _casuale

en: Play tracks in a random order
it: Riproduce le tracce in ordine casuale
