GNOME 2.10 - en to nl translation catalogue (155 entries)

en: Goobox Application
nl: Goobox toepassing

en: Goobox Application Factory
nl: Goobox toepassingsfabriek

en: Choose a CD Cover
nl: Kies een cd-hoesje

en: Found images:
nl: Gevonden afbeeldingen:

en: <b>CD Drive</b>
nl: <b>cd-station</b>

en: <b>Destination folder</b>
nl: <b>Doelmap</b>

en: <b>Extract</b>
nl: <b>Uitpakken</b>

en: <b>File type</b>
nl: <b>Bestandstype</b>

en: Advanced _Options
nl: E_xtra opties

en: Choose destination folder
nl: Kies een doelmap

en: Encoding
nl: Codering

en: Excellent quality lossless compression
nl: Uitstekende kwaliteit compressie zonder verlies

en: Extract Tracks
nl: Nummers kopiëren

en: Extracting Tracks
nl: Nummers kopieren

en: General
nl: Algemeen

en: Good quality lossy compression
nl: Goede kwaliteit compressie met verlies

en: High quality lossy compression
nl: Hoge kwaliteit compressie met verlies

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: _All tracks
nl: Alle _nummers

en: _Save playlist
nl: _Speellijst aanmaken

en: _Selected tracks
nl: _Geselecteerde nummers

en: CD Player
nl: Goobox cd-speler

en: Play and extract CDs
nl: cd's afspelen en kopiëren

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
nl: Mogelijke waardes zijn: ogg, flac, mp3, wave.

en: Possible values are: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.
nl: Mogelijke waardes zijn: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.

en: Could not display help
nl: Kon de hulp niet weergeven

en: CD player and ripper
nl: cd-speler en ripper

en: Could not execute command
nl: Kon de opdracht niet uitvoeren

en: Unnamed CDROM
nl: Naamloze cd-rom

en: Unnamed SCSI Drive (%s)
nl: Naamloos SCSI-station (%s)

en: File image
nl: Bestands-afbeelding

en: %u, loading image: %u
nl: %u, laden van afbeelding: %u

en: Loading images
nl: Afbeeldingen laden

en: Could not search for a cover on Internet
nl: Kon geen hoesje zoeken op het internet

en: No image found
nl: Geen afbeelding gevonden

en: Could not display help: %s
nl: Kon de hulp niet weergeven: %s

en: Searching images...
nl: Afbeeldingen zoeken...

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Mp3
    • %s → Wave
nl: U heeft tenminste een van de volgende GStreamer plugins nodig om nummers van de cd te kunnen kopiëren:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Mp3
    • %s → Wave

en: No encoder available.
nl: Geen coderingsprogramma beschikbaar.

en: Nominal bitrate: %d Kbps
nl: Gemiddelde bitrate: %d Kbps

en: Compression level: %d
nl: Compressieniveau: %d

en: Quality: %d
nl: Kwaliteit: %d

en: Smaller size
nl: Kleinere bestanden

en: Higher quality
nl: Betere kwaliteit

en: Faster compression
nl: Snellere compressie

en: Higher compression
nl: Grotere compressie

en: Elapsed: %s / Remaining: %s
nl: Gedaan: %s / Te gaan: %s

en: Could not display the destination folder
nl: Kon de doelmap niet weergeven

en: Tracks extracted successfully
nl: Nummers met succes gekopieerd

en: _View destination folder
nl: Doelmap _weergeven

en: Extracting track %d of %d: %s
nl: Nummer %d van %d wordt gekopieerd: %s

en: Ripped with Goobox
nl: Gekopieerd met Goobox

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: The orientation of the tray.
nl: De oriëntatie van het applet.

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
nl: Kan geen terminal vinden, zal xterm gebruiken, ondanks dat het mogelijk niet werkt.

en: Error reading CD
nl: Fout bij lezen van cd

en: The specified device is not valid
nl: Het opgegeven station is ongeldig

en: Drive not ready
nl: Station niet gereed

en: Tray open
nl: Lade staat open

en: No disc
nl: Geen schijf

en: Data CD
nl: Data-cd

en: Click here to choose a cover for this CD
nl: Klik hier om een hoesje voor deze cd te kiezen

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Ejecting CD
nl: cd uitwerpen

en: Checking CD drive
nl: cd-station wordt onderzocht

en: Reading CD
nl: cd lezen

en: Audio CD
nl: Audio-cd

en: _Extract
nl: _Kopiëren

en: _Reset
nl: _Herstellen

en: V_olume
nl: _Geluidssterkte

en: Volume level: %3.0f%%
nl: Geluidssterkte: %3.0f%%

en: Change the volume level
nl: De geluidssterkte aanpassen

en: Volume
nl: Geluidssterkte

en: Hide _tracks
nl: _Nummers verbergen

en: Show _tracks
nl: _Nummers tonen

en: %d track | %d tracks
nl[0]: %d nummer
nl[1]: %d nummers

en: Length
nl: Lengte

en: Title
nl: Titel

en: Artist
nl: Artiest

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: Pause playing
nl: Afspelen pauzeren

en: _Play
nl: _Afspelen

en: Play CD
nl: cd afspelen

en: Could not eject the CD
nl: Kon de cd niet uitwerpen

en: Could not read drive
nl: Kon het station niet uitlezen

en: Could not save cover image
nl: Kon hoesje niet opslaan

en: Could not load image
nl: Kon afbeelding niet laden

en: Choose CD Cover Image
nl: cd-hoesje kiezen

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: All files
nl: Alle bestanden

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
nl: U moet de artiest- en albumnaam invoeren om een hoesje te kunnen zoeken.

en: _Show Window
nl: _Venster tonen

en: Show the main window
nl: Het hoofdvenster tonen

en: _Hide Window
nl: _Venster verbergen

note: "H"
en: Hide the main window
nl: Het hoofdvenster verbergen

en: No image
nl: Geen afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: pixels
nl: beeldpunten

en: CD device to be used
nl: Te gebruiken cd-station

en: DEVICE_PATH
nl: APPARAAT_PAD

en: Play the CD on startup
nl: De cd meteen afspelen

en: Play/Pause
nl: Spelen/Pauzeren

en: Play the next track
nl: Volgende nummer

en: Play the previous track
nl: Vorige nummer

en: Eject the CD
nl: De cd uitwerpen

en: Hide/Show the main window
nl: Het hoofdvenster tonen/verbergen

en: Volume Up
nl: Harder

en: Volume Down
nl: Zachter

en: Quit the application
nl: De toepassing afsluiten

en: Cannot start the CD player
nl: Kan de cd-speler niet opstarten

en: In order to read CDs you have to install the cdparanoia gstreamer plugin
nl: Om cd's te kunnen lezen moet u de gstreamer-plugin: cdparanoia installeren

en: Track %u
nl: Nummer %u

en: _CD
nl: _cd

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _View
nl: Beel_d

en: _Help
nl: _Hulp

en: CD C_over
nl: cd-_hoesje

en: _About
nl: I_nfo

en: Information about the program
nl: Informatie over het programma

en: _Contents
nl: In_houd

en: Display the manual
nl: De handleiding weergeven

en: _Keyboard shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: Play
nl: Afspelen

en: Play this track
nl: Dit nummer afspelen

en: Pause
nl: Pauzeren

en: _Stop
nl: _Stoppen

en: Stop playing
nl: Afspelen stoppen

en: _Next
nl: V_olgende

en: Pre_v
nl: Vo_rige

en: _Eject
nl: _Uitwerpen

en: _Reload
nl: He_rladen

en: Reload the CD
nl: De cd herladen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: Edit various preferences
nl: Voorkeuren bewerken

en: E_xtract Tracks
nl: Nummers _kopiëren

en: Save the tracks to disk as files
nl: De nummers opslaan als bestanden

en: _CD Properties
nl: _cd-eigenschappen

en: Edit the CD artist, album and tracks titles
nl: De cd-artiest, album en titels bewerken

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: _Choose from Disk
nl: _Afbeelding kiezen

en: Choose a CD cover from the local disk
nl: Een cd-hoesje kiezen van de lokale harde schijf

en: _Search on Internet
nl: _Ophalen van het internet

en: Search for a CD cover on Internet
nl: Een cd-hoesje zoeken op het internet

en: _Remove Cover
nl: Hoesje _verwijderen

en: Remove current CD cover
nl: Het huidige cd-hoesje verwijderen

en: _Toolbar
nl: _Werkbalk

en: View the main toolbar
nl: De hoofdwerkbalk tonen

en: Stat_usbar
nl: _Statusbalk

en: View the statusbar
nl: De statusbalk tonen

en: Play _All
nl: _Alles afspelen

en: Play all tracks
nl: Alle nummers afspelen

en: _Repeat
nl: H_erhalen

en: Restart playing when finished
nl: Bij beëindiging opnieuw afspelen

en: S_huffle
nl: _Door elkaar

en: Play tracks in a random order
nl: Nummers in willekeurige volgorde afspelen
