goobox master - en to sr@latin translation catalogue (144 entries)

en: Goobox CD Player
sr@latin: Puštač diskova Zvučina

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as mp3, ogg, flac or wav files.
sr@latin: Zvučina vam omogućava da puštate zvučne diskove i da sačuvate numere na disku kao mp3, ogg, flac ili vav datoteke.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
sr@latin: Naslovi numera i omoti diskova se samostalno podešavaju koristeći veb uslugu Mozgića muzike.

en: CD Player
sr@latin: Program zvučnih diskova

en: Play and extract CDs
sr@latin: Puštajte i izvlačite zvučne diskove

en: Device path
sr@latin: Putanja uređaja

en: Volume level
sr@latin: Jačina zvuka

en: 'Choose cover' location
sr@latin: Mesto za „Izaberi omot“

en: Default location for the 'Choose cover' dialog.
sr@latin: Podrazumevana putanja za prozorče „Izaberi omot“.

en: Use Sound Juicer to rip discs
sr@latin: Koristi Zvukovnik za čupanje diskova

en: Autoplay
sr@latin: Samostalno puštanje

en: Autoplay discs after insertion.
sr@latin: Sam će pustiti diskove nakon umetanja.

en: Window width
sr@latin: Širina prozora

en: Window height
sr@latin: Visina prozora

en: Play all tracks
sr@latin: Pušta sve pesme

en: Shuffle playlist
sr@latin: Meša spisak numera

en: Restart when finished
sr@latin: Ponovo pokreće kada završi

en: Playlist sort method
sr@latin: Način ređanja spiska numera

en: Playlist sort type
sr@latin: Vrsta ređanja spiska numera

en: Extraction folder
sr@latin: Fascikla za izvlačenja

en: File type
sr@latin: Vrsta datoteke

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
sr@latin: Moguće vrednosti su: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
sr@latin: Čuva spisak numera

en: Save the playlist of the extracted tracks.
sr@latin: Čuva spisak numera izvučenih numera.

en: View the destination
sr@latin: Pregled odredišta

en: OGG files quality
sr@latin: Kvalitet Ogg datoteka

en: FLAC files quality
sr@latin: Kvalitet FLAC datoteka

en: MP3 files quality
sr@latin: Kvalitet MP3 datoteka

en: Various
sr@latin: Razno

en: %u, loading image: %u
sr@latin: %u, učitavam sliku: %u

en: Could not search for a cover on Internet
sr@latin: Ne mogu da potražim omot na Internetu

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
sr@latin: Potreban vam je barem jedan od navedenih priključaka Gstrimera da biste izvlačili numere sa CD-a:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Vejvform PCM

en: No encoder available.
sr@latin: Nema dostupnih šifrera.

en: Waveform PCM
sr@latin: Vejvform PCM

en: Faster compression
sr@latin: Brzo sažimanje

en: Higher compression
sr@latin: Visoko sažimanje

en: Smaller size
sr@latin: Mala veličina

en: Higher quality
sr@latin: Visoki kvalitet

en: Quality:
sr@latin: Kvalitet:

en: Compression level:
sr@latin: Nivo sažimanja:

en: Album %d of %d
sr@latin: Album br. %d od %d

en: No album found
sr@latin: Nisam pronašao albume

en: Searching disc information…
sr@latin: Pretražujem podatke o disku…

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Artist
sr@latin: Izvođač

en: (%d:%02d:%02d Remaining)
sr@latin: (preostaje %d:%02d:%02d)

en: (%d:%02d Remaining)
sr@latin: (preostaje %d:%02d)

en: Extracting track: %d of %d %s
sr@latin: Izvlačim numeru: %d od %d %s

en: Could not extract the tracks
sr@latin: Ne mogu da izvučem numere

en: Invalid destination folder: %s
sr@latin: Neispravna fascikla odredišta: %s

en: Could not display the destination folder
sr@latin: Ne mogu da prikažem fasciklu odredišta

en: Tracks extracted successfully
sr@latin: Numere su uspešno izvučene

en: _View destination folder
sr@latin: _Prikaži fasciklu odredišta

en: Extracting "%s"
sr@latin: Izvlačim „%s“

en: Could not extract tracks
sr@latin: Ne mogu da izvučem numere

en: Ripped with CD Player
sr@latin: Iščupano snagom Zvučine

en: Extracting disc tracks
sr@latin: Izvlačim numere sa diska

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
sr@latin: Autorska prava © 2004-2011 Zadužbina slobodnog softvera, Doo.

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
sr@latin: Puštajte zvučne diskove i čuvajte numere na disk kao datoteke

en: CD device to be used
sr@latin: CD uređaj za korišćenje

en: DEVICE_PATH
sr@latin: PUTANJA_UREĐAJA

en: Play the CD on startup
sr@latin: Pušta CD pri pokretanju

en: Toggle play
sr@latin: Započinje/pauzira puštanje

en: Stop playing
sr@latin: Zaustavlja puštanje

en: Play the next track
sr@latin: Pustite narednu numeru

en: Play the previous track
sr@latin: Pustite prethodnu numeru

en: Eject the CD
sr@latin: Izbacuje CD

en: Toggle the main window visibility
sr@latin: Okida vidljivost glavnog prozora

en: Quit the application
sr@latin: Izlazi iz programa

en: Show version
sr@latin: Prikazuje izdanje

en: Cannot start the CD player
sr@latin: Ne mogu da pokrenem Zvučinu

en: In order to read CDs you have to install the gstreamer base plugins
sr@latin: Da biste mogli da čitate zvučne diskove morate da instalirate osnovne priključke gstrimera (gstreamer base)

en: Playing CD
sr@latin: Puštam CD

en: Click here to choose a cover for this CD
sr@latin: Kliknite ovde da izaberete omot za ovaj CD

en: No disc
sr@latin: Nema diska

en: Data disc
sr@latin: Disk sa podacima

en: Ejecting CD
sr@latin: Izbacujem CD

en: Checking CD drive
sr@latin: Proveravam CD uređaj

en: Reading CD
sr@latin: Čitam CD

en: Audio CD
sr@latin: Zvučni CD

en: Could not execute command
sr@latin: Ne mogu da izvršim naredbu

en: Hide _tracks
sr@latin: Sakrij _numere

en: Show _tracks
sr@latin: Prikaži _numere

en: No information found for this disc
sr@latin: Nisam pronašao podatke o ovom disku

en: _Properties
sr@latin: _Svojstva

en: Could not save cover image
sr@latin: Ne mogu da sačuvam sliku omota

en: Could not load image
sr@latin: Ne mogu da učitam sliku

en: Choose Disc Cover Image
sr@latin: Izaberite sliku omota diska

en: Images
sr@latin: Slike

en: All files
sr@latin: Sve datoteke

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
sr@latin: Morate da unesete ime izvođača i naziv albuma da biste pronašli omot albuma.

en: Preview
sr@latin: Pregled

en: pixels
sr@latin: tačkica

en: Could not display help
sr@latin: Ne mogu da prikažem pomoć

en: Could not launch the application
sr@latin: Ne mogu da pokrenem program

en: _Cancel
sr@latin: _Otkaži

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

en: _Ok
sr@latin: _U redu

en: _Open
sr@latin: _Otvori

en: _Reset
sr@latin: _Vrati

en: Pause
sr@latin: Zastani

en: Play
sr@latin: Pokreni

en: Next
sr@latin: Sledeće

en: Track %u
sr@latin: Numera %u

en: _Preferences
sr@latin: _Postavke

en: Play _All
sr@latin: Pusti _sve

en: _Repeat
sr@latin: _Ponovi

en: S_huffle
sr@latin: _Promešaj

en: _Help
sr@latin: Po_moć

en: _About
sr@latin: _O programu

en: _Quit
sr@latin: _Izađi

en: Choose a CD Cover
sr@latin: Izaberite omot CD-a

en: Found images:
sr@latin: Pronađene slike:

en: Extract Tracks
sr@latin: Izvuci numere

en: _Extract
sr@latin: _Izvuci

en: _All tracks
sr@latin: _Sve numere

en: _Selected tracks
sr@latin: _Izabrane numere

en: Format Properties
sr@latin: Svojstva oblika

en: Copy _Disk
sr@latin: Umnoži _disk

en: _Eject
sr@latin: _Izbaci

en: _Play
sr@latin: _Pusti

en: E_xtract Tracks
sr@latin: Izvuci _numere

en: _Choose File…
sr@latin: _Izaberi datoteku…

en: _Search on Internet
sr@latin: _Traži na Internetu

en: _Remove
sr@latin: _Ukloni

en: CD Player Preferences
sr@latin: Postavke Zvučine

en: Playback
sr@latin: Puštanje

en: Drive:
sr@latin: Uređaj:

en: Automatically play newly inserted discs
sr@latin: Sam pusti novo umetnute diskove

en: Extraction
sr@latin: Izvlačenje

en: Destination:
sr@latin: Odredište:

en: Choose destination folder
sr@latin: Izaberite fasciklu odredišta

en: Format:
sr@latin: Zapis:

en: _Save playlist
sr@latin: _Sačuvaj spisak numera

en: Single artist
sr@latin: Jedan izvođač

en: Various artists
sr@latin: Razni izvođači

en: Properties
sr@latin: Svojstva

en: _Title:
sr@latin: N_aslov:

en: T_racks:
sr@latin: N_umere:

en: _Artist:
sr@latin: _Izvođač:

en: _Year:
sr@latin: _Godina:

en: Search for the remaining data
sr@latin: Potraži preostale podatke

en: Extracting Tracks
sr@latin: Izvlačim numere

en: Extracting tracks
sr@latin: Izvlačim numere
