goobox - en to sv translation catalogue (137 entries)

en: Goobox CD Player
sv: Goobox cd-spelare

en: Play and extract CDs
sv: Spela och extrahera cd-skivor

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as MP3, Ogg, FLAC or WAV files.
sv: Goobox låter dig spela cd-skivor och spara spåren på disk som MP3-, Ogg-, FLAC- eller WAV-filer.

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
sv: Spårtitlar och cd-omslag ställs in automatiskt med webbtjänsten MusicBrainz.

en: CD Player
sv: Cd-spelare

en: Device path
sv: Enhetssökväg

en: Volume level
sv: Volymnivå

en: “Choose cover” location
sv: Plats för ”Välj omslag”

en: Default location for the “Choose cover” dialog.
sv: Standardplats för dialogrutan ”Välj omslag”.

en: Use Sound Juicer to rip discs
sv: Använd Sound Juicer för att extrahera skivor

en: Autoplay
sv: Spela upp automatiskt

en: Autoplay discs after insertion.
sv: Spela automatiskt upp skivor vid inmatning.

en: Window width
sv: Fönsterbredd

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: Play all tracks
sv: Spela alla spår

en: Shuffle playlist
sv: Blanda spellistan

en: Restart when finished
sv: Starta om när slutförd

en: Playlist sort method
sv: Sorteringsmetod för spellista

en: Playlist sort type
sv: Sorteringstyp för spellista

en: Extraction folder
sv: Extraheringsmapp

en: File type
sv: Filtyp

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
sv: Möjliga värden är: ogg, flac, mp3, wave.

en: Save the playlist
sv: Spara spellistan

en: Save the playlist of the extracted tracks.
sv: Spara spellistan med extraherade spår.

en: OGG files quality
sv: Kvalitet för OGG-filer

en: FLAC files quality
sv: Kvalitet för FLAC-filer

en: MP3 files quality
sv: Kvalitet för MP3-filer

en: Various
sv: Diverse

en: %u, loading image: %u
sv: %u, läser in bild: %u

en: Could not search for a cover on Internet
sv: Kunde inte söka efter ett omslag på internet

en: Choose a CD Cover
sv: Välj ett cd-omslag

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
sv: Du behöver minst en av följande GStreamer-insticksmoduler för att kunna extrahera CD-spår:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
sv: Ingen kodare tillgänglig.

en: Extract Tracks
sv: Extrahera spår

en: _Extract
sv: _Extrahera

en: CD Player Preferences
sv: Inställningar för cd-spelare

en: Format Properties
sv: Formategenskaper

en: Faster compression
sv: Snabbare komprimering

en: Higher compression
sv: Högre komprimering

en: Smaller size
sv: Mindre storlek

en: Higher quality
sv: Högre kvalitet

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Compression level:
sv: Komprimeringsnivå:

en: Album %d of %d
sv: Album %d av %d

en: No album found
sv: Inget album hittades

en: Searching disc information…
sv: Söker efter skivinformation…

en: #
sv: Nr

en: Title
sv: Titel

en: Properties
sv: Egenskaper

en: (%d∶%02d∶%02d Remaining)
sv: (%d∶%02d∶%02d återstår)

en: (%d∶%02d Remaining)
sv: (%d∶%02d återstår)

en: Extracting track: %d of %d %s
sv: Extraherar spår: %d av %d %s

en: Could not extract the tracks
sv: Kunde inte extrahera spåren

en: Invalid destination folder: %s
sv: Ogiltig målmapp: %s

en: Could not display the destination folder
sv: Kunde inte visa målmappen

en: Tracks extracted successfully
sv: Spåren har extraherats utan problem

en: _View
sv: _Visa

en: Could not extract tracks
sv: Kunde inte extrahera spår

en: Ripped with CD Player
sv: Rippad med Cd-spelare

en: Extracting disc tracks
sv: Extraherar skivspår

en: Extracting Tracks
sv: Extraherar spår

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
sv: Spela cd-skivor och spara spåren på disk som filer

en: CD device to be used
sv: Cd-enhet att använda

en: DEVICE_PATH
sv: ENHETSSÖKVÄG

en: Play the CD on startup
sv: Spela cd-skivan vid uppstart

en: Toggle play
sv: Växla uppspelning

en: Stop playing
sv: Stoppa uppspelning

en: Play the next track
sv: Spela nästa spår

en: Play the previous track
sv: Spela föregående spår

en: Eject the CD
sv: Mata ut cd-skivan

en: Toggle the main window visibility
sv: Växla synlighet för huvudfönstret

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Show version
sv: Visa version

en: Cannot start the CD player
sv: Kan inte starta cd-spelaren

en: In order to read CDs you have to install the GStreamer base plugins
sv: För att kunna läsa cd-skivor måste du installera de grundläggande insticksmodulerna för GStreamer

en: Click here to choose a cover for this CD
sv: Klicka här för att välja ett omslag för denna cd

en: No disc
sv: Ingen skiva

en: Data disc
sv: Dataskiva

en: Ejecting CD
sv: Matar ut cd

en: Checking CD drive
sv: Kontrollerar cd-enhet

en: Reading CD
sv: Läser cd

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Could not execute command
sv: Kunde inte köra kommando

en: No information found for this disc
sv: Ingen information hittades för denna skiva

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Could not save cover image
sv: Kunde inte spara omslagsbild

en: Could not load image
sv: Kunde inte läsa in bild

en: Choose Disc Cover Image
sv: Välj en skivomslagsbild

en: Images
sv: Bilder

en: All files
sv: Alla filer

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
sv: Du måste ange namnet på artisten och albumet för att kunna söka efter albumomslaget.

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: pixels
sv: bildpunkter

en: C_ommand Line Output:
sv: K_ommandoradsutdata:

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Could not launch the application
sv: Kunde inte starta programmet

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Pause
sv: Paus

en: Play
sv: Spela

en: Next
sv: Nästa

en: Track %u
sv: Spår %u

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
sv: Vorbis är en destruktiv ljudkodek som är öppen källkod och har högkvalitativ utdata med en mindre filstorlek än MP3.

en: FLAC is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
sv: FLAC är en öppen källkods-kodek som komprimerar men inte försämrar ljudkvalitet.

en: MP3 is a patented lossy audio codec, supported by most digital audio players.
sv: MP3 är en patenterad destruktiv ljudkodek som stöds av de flesta digitala ljudspelare.

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed audio.
sv: WAV+PCM är ett förlustfritt format som innehåller okomprimerat ljud.

en: Found images:
sv: Funna bilder:

en: _All tracks
sv: _Alla spår

en: _Selected tracks
sv: _Markerade spår

en: Copy _Disk
sv: _Kopiera skiva

en: _Eject
sv: _Mata ut

en: Play _All
sv: Spela _alla

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: S_huffle
sv: _Blanda

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: _Play
sv: _Spela

en: E_xtract Tracks
sv: E_xtrahera spår

en: _Choose File…
sv: _Välj fil…

en: _Search on Internet
sv: _Sök på internet

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Drive:
sv: Enhet:

en: Automatically play newly inserted discs
sv: Spela automatiskt upp inmatade skivor

en: Extraction
sv: Extrahering

en: Destination:
sv: Mål:

en: Choose destination folder
sv: Välj målmapp

en: _Save playlist
sv: _Spara spellista

en: Single artist
sv: En artist

en: Various artists
sv: Olika artister

en: _Title:
sv: _Titel:

en: T_racks:
sv: Spå_r:

en: _Year:
sv: _År:

en: Search for the remaining data
sv: Sök efter återstående data
