goobox master - en to ja translation catalogue (142 entries)

en: Goobox CD Player
ja: Goobox CD プレイヤー

en: Play and extract CDs
ja: CD を演奏したり楽曲データを取り込みます

en: Goobox allows you to play CDs and save the tracks to disk as MP3, Ogg, FLAC or WAV files.
ja: Goobox は CD を再生したり、トラックを MP3、Ogg、FLAC、WAV 形式で保存したりできます。

en: Track titles and CD covers are set automatically using the MusicBrainz web service.
ja: MusicBrainz ウェブサービスを使ってトラックのタイトルや CD カバーを自動的にセットします。

en: CD Player
ja: CD プレイヤー

en: Device path
ja: デバイス名

en: Volume level
ja: 音量レベル

en: “Choose cover” location
ja: CD ジャケットの選択ダイアログで開く場所

en: Default location for the “Choose cover” dialog.
ja: CD ジャケットの選択ダイアログで表示するデフォルトの場所です。

en: Use Sound Juicer to rip discs
ja: Sound-Juicer で取り込むかどうか

en: Autoplay
ja: 自動的に演奏するかどうか

en: Autoplay discs after insertion.
ja: ディスクを挿入したら自動的に演奏するかどうかです。

en: Window width
ja: ウィンドウの幅

en: Window height
ja: ウィンドウの高さ

en: Play all tracks
ja: すべてのトラックを演奏します

en: Shuffle playlist
ja: 演奏一覧をシャッフルするかどうか

en: Restart when finished
ja: 演奏を繰り返すかどうか

en: Playlist sort method
ja: 演奏一覧の並び替え方

en: Playlist sort type
ja: 演奏一覧の並び順

en: Extraction folder
ja: 取り込み先

en: File type
ja: ファイルの種類

en: Possible values are: ogg, flac, mp3, wave.
ja: 設定可能な値: ogg、flac、mp3、wave

en: Save the playlist
ja: 演奏一覧を保存するかどうか

en: Save the playlist of the extracted tracks.
ja: 取り込んだトラックの演奏一覧を保存するかどうかです。

en: OGG files quality
ja: OGG 形式の品質

en: FLAC files quality
ja: FLAC 形式の品質

en: MP3 files quality
ja: MP3 形式の品質

en: Various
ja: いろいろ

en: %u, loading image: %u
ja: %u (ジャケットの読み込み中: %u)

en: Could not search for a cover on Internet
ja: インターネットから CD ジャケットを検索できませんでした

en: Choose a CD Cover
ja: CD ジャケットの選択

en: You need at least one of the following GStreamer plugins in order to extract CD tracks:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM
ja: CD のトラックを取り込むには、次に示す GStreamer プラグインを少なくとも一つインストールしてください:
    
    • %s → Ogg Vorbis
    • %s → FLAC
    • %s → Waveform PCM

en: No encoder available.
ja: 利用可能なエンコーダーがありません

en: Extract Tracks
ja: CD トラックの取り込み

en: _Extract
ja: 取り込む(_E)

en: CD Player Preferences
ja: CD プレイヤーの設定

en: Format Properties
ja: フォーマットのプロパティ

en: Faster compression
ja: 高速な圧縮

en: Higher compression
ja: 高圧縮

en: Smaller size
ja: サイズを小さく

en: Higher quality
ja: 高品質

en: Quality:
ja: 品質:

en: Compression level:
ja: 圧縮レベル:

en: Album %d of %d
ja: アルバムの %d / %d

en: No album found
ja: アルバムが見つかりませんでした

en: Searching disc information…
ja: ディスク情報の検索中…

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: Properties
ja: プロパティ

en: (%d∶%02d∶%02d Remaining)
ja: (残り %d:%02d:%02d)

en: (%d∶%02d Remaining)
ja: (残り %d:%02d)

en: Extracting track: %d of %d %s
ja: トラック (%d / %d) の取り込み中: %s

en: Could not extract the tracks
ja: トラックを取り込めませんでした

en: Invalid destination folder: %s
ja: 取り込み先のフォルダーが間違っています: %s

en: Could not display the destination folder
ja: 取り込み先のフォルダーを表示できませんでした

en: Tracks extracted successfully
ja: トラックの取り込みが完了しました

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Could not extract tracks
ja: トラックを取り込めませんでした

en: Ripped with CD Player
ja: CD プレイヤーで取り込む

en: Extracting disc tracks
ja: CD トラックの取り込み中

en: Extracting Tracks
ja: CD トラックの取り込み中

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d∶%02d
ja: %d:%02d:%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d
ja: %d:%02d

en: Copyright © 2004-2011 Free Software Foundation, Inc.
ja: Copyright © 2004-2011 フリーソフトウェア財団

en: Play CDs and save the tracks to disk as files
ja: CD を演奏しトラックを取り込んでファイルに保存します

en: CD device to be used
ja: 使用する CD-ROM ドライブを指定する

en: Play the CD on startup
ja: 起動したら CD を演奏する

en: Toggle play
ja: 演奏を切り替える

en: Stop playing
ja: 演奏を停止します

en: Play the next track
ja: 次のトラックを演奏します

en: Play the previous track
ja: 前のトラックを演奏します

en: Eject the CD
ja: CD を取り出す

en: Toggle the main window visibility
ja: メインウィンドウの表示を切り替える

en: Quit the application
ja: アプリケーションを終了します

en: Show version
ja: バージョンを表示する

en: Cannot start the CD player
ja: CD プレイヤーを起動できません

en: In order to read CDs you have to install the GStreamer base plugins
ja: CD を読み込むには GStreamer のベースプラグインをインストールしてください

en: Click here to choose a cover for this CD
ja: ここをクリックすると、この CD のジャケットを変更できます

en: No disc
ja: ディスクなし

en: Data disc
ja: データディスク

en: Ejecting CD
ja: CD の取り出し中

en: Checking CD drive
ja: CD ドライブのチェック中

en: Reading CD
ja: CD の読み込み中

en: Audio CD
ja: 音楽 CD

en: Could not execute command
ja: コマンドを実行できませんでした

en: No information found for this disc
ja: このディスクの情報が見つかりませんでした

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Could not save cover image
ja: ジャケットの画像を保存できませんでした

en: Could not load image
ja: ジャケットの画像を読み込めませんでした

en: Choose Disc Cover Image
ja: CD ジャケットに使用する画像の選択

en: Images
ja: 画像

en: All files
ja: すべてのファイル

en: You have to enter the artist and album names in order to find the album cover.
ja: アルバムのジャケットを検索するにはアーティストとアルバム名を入力してください。

en: Preview
ja: プレビュー

en: pixels
ja: ピクセル

en: C_ommand Line Output:
ja: コマンドライン出力(_O):

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Could not launch the application
ja: アプリケーションを起動できませんでした

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Pause
ja: 一時停止します

en: Play
ja: 演奏します

en: Next
ja: 次へ

en: Track %u
ja: トラック# %u

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
ja: Vorbis は高音質で MP3 よりもファイルサイズを低く抑えることが可能ですが、劣化のあるオープンソースな音声コーデックです。

en: FLAC is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
ja: FLAC は圧縮されているものの、元の音声データからの音質の劣化が無いオープンソースなコーデックです。

en: MP3 is a patented lossy audio codec, supported by most digital audio players.
ja: MP3 は劣化があるものの、多くのデジタルオーディオプレイヤーがサポートしている音声コーデックです。

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed audio.
ja: WAV+PCM は非圧縮で劣化の無い音声フォーマットです。

en: Found images:
ja: 見つかった画像:

en: _All tracks
ja: すべてのトラック(_A)

en: _Selected tracks
ja: 指定したトラック(_S)

en: Copy _Disk
ja: ディスクのコピー(_D)

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: Play _All
ja: すべて演奏(_A)

en: _Repeat
ja: リピート(_R)

en: S_huffle
ja: シャッフル(_H)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Play
ja: 演奏(_P)

en: E_xtract Tracks
ja: 取り込む(_X)

en: _Choose File…
ja: ファイルの選択(_C)…

en: _Search on Internet
ja: インターネットで検索(_S)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Playback
ja: 演奏

en: Drive:
ja: ドライブ:

en: Automatically play newly inserted discs
ja: ディスクを挿入したら自動的に演奏を開始する

en: Extraction
ja: 取り込み

en: Destination:
ja: 取り込み先:

en: Choose destination folder
ja: ファイルを格納するフォルダーの選択

en: Format:
ja: フォーマット:

en: _Save playlist
ja: 演奏一覧も保存する(_S)

en: Single artist
ja: ソロアーティスト

en: Various artists
ja: 複数人のアーティスト

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: T_racks:
ja: トラック(_R)

en: _Artist:
ja: アーティスト(_A):

en: _Year:
ja: 制作年(_Y):

en: Search for the remaining data
ja: 残りのデータを検索します
