grecipe-manager - en to ar translation catalogue (609 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
ar: و_صفة جديدة

en: Add to _Shopping List
ar: أضف إلى قائمة _المشتريات

en: _Search for:
ar: ا_بحث عن:

en: _in
ar: _في

en: Limiting Search to:
ar: الحد من البحث إلى:

en: Search _Results
ar: _نتائج البحث

en: _Rating:
ar: ال_تقييم:

en: Image:
ar: الصورة:

en: _File
ar: _ملف

en: recipe
ar: وصفة

en: _Details
ar: _تفاصيل

en: Shopping List
ar: قائمة المشتريات

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
ar: العنوان

en: category
ar: تصنيف

en: Yield
ar: المحصول

en: Yield Unit
ar: وحدات المحصول

en: Recipe
ar: وصفة

en: Ingredients
ar: المقادير

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
ar: ا_حذف الوصفة

en: Category
ar: الفئة

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
ar: مفتاح

en: Search as you type
ar: البحث فيما انت تكتب

en: Timer
ar: مؤقت

en: unit
ar: وحدة

note: name stock
en: Nutritional Information
ar: معلومات القيمة الغذائية

en: Gourmet Recipe Manager
ar: مدير الوصفات قورمية

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
ar: Roland Duhaime (مساعد النقل الي منصات واندوس)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
ar: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (مثبت مناصات واندوس)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
ar: Richard Ferguson (تحسينات واجهة محول الوحدات)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
ar: R.S. Born (تحسينات الي مصدر Mealmaster ميل ماستر)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
ar: ixat <ixat.deviantart.com> (الشعار و شاشة الولوج)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
ar: Yula Zubritsky (القيمة الغذائية و ايقونة اضف الي قائمة المشتريات)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
ar: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (تحسين التدويل (العولمة) و معالجة بعض العلل)

en: Choose Database File
ar: اختر ملف قواعد البينات

en: Upgrading database
ar: ترقية قاعدة البيانات

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
ar: قد يكون هذا الاجاراء مكثف وقد يستهلك بعض الوقت, اعتمادا على حجم قاعدة البيانات. علي اي حال لقد تم حفظ نسخة احتياطية من معلوماتك في حالة حدوث خطاء ما

en: Details
ar: تفاصيل

en: A backup has been made in %s in case something goes wrong. If this upgrade fails, you can manually rename your backup file recipes.db to recover it for use with older Gourmet.
ar: لقد تم حفظ نسخة احتياطية من معلوماتك في %s في حالة حدوث خطاء ما. اذا تعثرت الترقية, تستطيع يدويا تغير اسم ملف النسخة الاحتياطية الي recipes.db لكي تستطيع استخدامها مع نسخة قورمية الاقدم

en: New Recipe
ar: وصفة جديدة

en: Change _Category
ar: غير _الفئة

en: Create new category
ar: انشئ فئة جديدة

en: Change the category of the currently selected item
ar: غير الفئة للعنصر المختار

en: Pantry
ar: مخزن

note: name stock
en: Move to _Shopping List
ar: انتقل الي _قائمة المشتريات

note: text
en: <Ctrl>B
ar: <Ctrl> لا

note: name stock
en: Move to _pantry
ar: انقل الي _المخزن

note: text
en: <Ctrl>D
ar: <Ctrl> ي

note: key-command
en: Remove from shopping list
ar: ازل من قائمة المشتريات

en: Move selected items into %s
ar: انقل العنصر المختار الي %s

en: _Shopping List
ar: قائمة المشتريات

en: Already Have (_Pantry Items)
ar: بالفعل موجود (عناصر _المخزن)

en: Enter Category
ar: ادخل الفئة

en: Category to add %s to
ar: تضاف الفئة  %s الي

en: Category:
ar: الفئة:

en: _Recipes
ar: _وصفات

en: _Add items:
ar: _اضف عنصر

en: Remove Recipes
ar: ازل الوصفات

en: Remove recipes from shopping list
ar: ازل الوصفات من قائمة المشتريات

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Add items
ar: اضف عناصر

en: Add arbitrary items to shopping list
ar: اضف عناصر اعتباطية الي قائمة المشتريات

en: x
ar: ء

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
ar: لم يتيم تحديد اي وصفة. هل تريد ازالة جميع مافي القائمة

en: Save Shopping List As...
ar: احفظ قائمة المشتريات بأسم

en: Select optional ingredients
ar: حدد المقادير الاختيارية

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
ar: الرجاء حدد اي من المقادير الاختيارية  التالية تريد ان تضيف الي قائمة المشتريات

note: menus
en: _Recipe
ar: _وصفة

en: _Go
ar: _اذهب

en: Export recipe
ar: صدر الوصفة

en: Export selected recipe (save to file)
ar: صدر الوصفة المحددة (احفض في ملف)

en: _Delete recipe
ar: _امسح الوصفة

en: Delete this recipe
ar: امسح هذة الوصفة

en: Adjust units when multiplying
ar: عدل الوحدات عند المضاعفة

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
ar: غير الوحدات حسب الحاجة عن المضاعفة

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
ar: اطبع الوصفة

en: Forget remembered optional ingredients
ar: انسى المقادير الالختيارة الموجودة في الذاكرة

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
ar: قبل الاضافة الي قائمة المشتريات, اسأل عن المقادير الاختيارية, حتي أولأك الذين طلبت ان اتذكرهم

en: Export Recipe
ar: صدر الوصفة

en: You have unsaved changes.
ar: يوجد تغيرات لم تحفظ

en: Apply changes before printing?
ar: هل يوجد تغيرات قبل الطباعة

en: (Optional)
ar: (اختياري)

en: Unable to find recipe %s in database.
ar: تعثر ايجاد الوصفة %s في قواعد البينات

en: Edit Recipe:
ar: حرر الوصفة :

en: Save edits to database
ar: احفظ التعديلات الي قواعد البينات

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
ar: اعرض بطاقة الوصفة

en: Edit
ar: حرّر

en: Save changes to %s
ar: احفظ التغيرات الي %s

en: Add ingredient
ar: اضف مقدار

en: Add group
ar: اضف مجموعة

en: Paste ingredients
ar: الصق المقادير

en: Import from file
ar: استورد من ملف

en: Add _recipe
ar: اضف _وصفة

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
ar: اضف وصفة اخري كمقدار لهذة الوصفة

en: Delete
ar: احذف

en: Up
ar: رفع

en: Down
ar: أسفل

en: Choose a file containing your ingredient list.
ar: اختر ملف يحتوي علي قائمة المقادير

en: Description
ar: الوصف

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Amt
ar: الكمية

en: Unit
ar: وحدة

en: Item
ar: عنصر

en: Optional
ar: إختياري

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
ar: الوصفة %s (ID %s) غير موجودة في قواعد البينات.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
ar: تم تحويل: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
ar: لم يتم تحويل: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
ar: غير الوحدة

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
ar: لقد غيرت الوحدة لي %(item)s من %(old)s الي %(new)s. هل ترغب بتحويل الكمية ايضا؟

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
ar: تم تحويل %(old_amt)s %(old_unit)s الي %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
ar: فشل التحويل من %(old_unit)s الي %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
ar: اضافة مجموعة للمقادير

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
ar: ادخل الاسم لمجموعة متفرعة جيدية من القادير

en: Name of group:
ar: ايم المجموعة :

en: Choose recipe
ar: اختر وصفة

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
ar: الوصفة لاتستطيع ان تدعو نفسها كمقدار

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
ar: التكرار الي مالانهاية غير مسموح بة في الوصفات

en: You haven't selected any recipes!
ar: لم تختار اي وصفة

en: How much of %(title)s does your recipe call for?
ar: كم من %(title)s تحتاج في وصفتك؟

en: Recipes
ar: وصفات

en: Ringing Sound
ar: صوت رنين

en: Warning Sound
ar: صوت الانذار

en: Error Sound
ar: صوت الخطاء

en: Stop timer?
ar: اوقف المؤقت ؟

en: Stop _timer
ar: اوقف _المؤقت

en: _Keep timing
ar: _استمر باستخدام المؤقت

en: Plugins
ar: إضافات

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
ar: لابد من توفر الاضافة التي تحتاجها الاضافات الخري. عطل الاضافات علي اي حال

en: The following plugins require %s:
ar: الاضافات التالية تحتاج %s :

en: Deactivate anyway
ar: عطل علي اي حال

en: Keep plugin active
ar: ابقي الاضافات فعالة

en: or
ar: أو

en: An error occurred activating plugin.
ar: حذث خطأ اثناء تفعيل الاضافة

en: An error occurred deactivating plugin.
ar: حذث خطأ اثناء تعطيل الاضافة

en: Cuisine
ar: المطبخ

en: Rating
ar: تقييم

en: Source
ar: المصدر

en: Website
ar: موقع على الإنترنت

en: Preparation Time
ar: مدة الاعداد

en: Cooking Time
ar: مدة الطبخ

en: Modifications
ar: التعديلات

en: Invalid input.
ar: إدخال غير صحيح

en: Not a number.
ar: ليس رقم

note: setup pause button
en: _Pause
ar: _إيقاف مؤقت

note: setup stop button
en: _Stop
ar: _توقّف

en: Don't ask me this again.
ar: لا تسألني عن هذا مرة اخرى

en: Do you really want to do this
ar: هل تود فعلا القيام بهاذا

en: excellent
ar: ممتاز

en: great
ar: عظيم

en: good
ar: جيد

en: fair
ar: مقبول

en: poor
ar: رديء

en: Convert ratings to 5 star scale.
ar: حول التقيم الي مقياس الخمس نجوم

en: Convert ratings.
ar: حول التقيم

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
ar: الرجاء منح كل تقيم ما يعادلها على المقياس من 1 إلى 5

en: Current Rating
ar: التقيم الحالي

en: Rating out of 5 Stars
ar: التقيم من حمس نجوم

en: No file selected
ar: لم يتم تحديد الملف

en: No file was selected, so the action has been cancelled
ar: لم يتم تحديد الملف, لذلك تم الغاء الاجراء

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
ar: عذرا لم افهم
    الكمية "%s"

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
ar: الكميات لابد ان تكون رقمية (كسر او عشرى) او تسلسل اعداد, او فارغ

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
ar: 
    "الوحدة يجب ان تكون في خانة "الوحدة" بحد ذاته
    مثلا, اذا اردت ان تدخل مقدار كوب و نصف
    حقل القيمة لابد ان يحتوي علي "1.5" كوب  او "1 1/2" كوب
    لابد ان تدخل في حقل مستقل
    
    لكي تدخل مجموعة من القيم لابد ان تفصل كل قيمة عن الاخرى بالمز "-"
    مثلا, تستطيع ادخال 2-4 او 1 1/2 - 3 1/2

en: flour, all purpose
ar: طحين (دقيق) متعدد الاستعمال

en: sugar
ar: سكر

en: salt
ar: ملح

en: black pepper, ground
ar: فلف اسود, مطحون

en: ice
ar: ثلج

en: water
ar: ماء

en: oil, vegetable
ar: زيت خضار

en: oil, olive
ar: زيت زيتون

en: Unknown
ar: مجهول

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
ar: الوصفة تطلب نفسها كمقدار

en: Ingredient %s will be ignored.
ar: سوف يتم تجاهل وصفة %s

en: Shopping list for %s
ar: قائمة المشتريات لي %s

en:  x%s
ar:  ء%s

en: For the following recipes:
ar: خاص بالوصفات التالية

en: Select encoding
ar: حدد الترميز

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
ar: لم استطيع تحديد الترميز الملائم, الرجاء تحديد الترميز من القائمة التالية

en: See _file with encoding
ar: اعرض الملف مع الترميز

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
ar: علق الاستيراد

en: Stop import
ar: اوقف الاستيراد

en: Recipe _Index
ar: _فهرسة الوصفات

en: Shopping _List
ar: _قائمة المشتريات

en: Saved!
ar: حفظ

en: Save your edits to %s
ar: حفظ التعديلات في %s

en: An import is in progress.
ar: استيراد قيد التنفيذ

en: An export is in progress.
ar: تصدير قيد التنفيذ

en: A delete is in progress.
ar: الإلغاء قيد التنفيذ

en: Exit program anyway?
ar: اخرج من البرنامج علي اي حال

en: Don't exit!
ar: لا تخرج

en: Permanently deleted %s of %s recipes
ar: امسح %s من وصفات %s  كليا

en: Trash
ar: نفاية

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
ar: تصفح,كليا امسح او ابقي الوصفات المحذوفة

en: Undeleted recipes
ar: وصفات لم تحذف

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
ar: عدد %(unit)s من %(title)s للتبضع

en: Multiply %s by:
ar: ضاعف %s بمقدار :

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
ar[0]: حدد %(attributes)s لكل %(num)s الوصفات المختارة؟

en: Any previously existing values will not be changed.
ar: اي قيمة موجودة حاليا لن تتغير

en: The new values will overwrite any previously existing values.
ar: القيم الجديدة سوف تحل محل القيم الموجودة حاليا

en: This change cannot be undone.
ar: لايمكن القيام بالتغير

en: Set values for selected recipes
ar: حدد القيم للوصفات المختارة

en: Search recipes
ar: البحث في الوصفات

en: Open recipe
ar: افتح الوصفة

en: Open selected recipe
ar: افتح الوصفة المحددة

en: Delete recipe
ar: امسح الوصفة

en: Delete selected recipes
ar: احذف الوصفات المختارة

en: E_xport selected recipes
ar: ص_در الوصفات المختارة

en: Export selected recipes to file
ar: صدر الوصفات المختارو الي ملف

en: _Print
ar: ا_طبع

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
ar: _حرر الوصفات دفعة واحدة

en: _New
ar: _جديد

en: _Import file
ar: _استورد ملف

en: Import recipe from file
ar: استورد وصفة من ملف

en: Import _webpage
ar: استودر _صفحة علي الانترنت

en: Import recipe from webpage
ar: استودر وصفة من صفحة علي الانترنت

en: Export _all recipes
ar: صدر _جميع الوصفات

en: Export all recipes to file
ar: صدر جميع الوصفات الي ملف

en: _Quit
ar: _إنهاء

en: _Actions
ar: الإ_جراءات

en: Open _Trash
ar: افتح _النفايات

en: _Preferences
ar: _تفضيلات

en: _Plugins
ar: _إضافات

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
ar: ادر الاضافات و التي تزيد من وظائف قورمية

en: Setti_ngs
ar: الاعدا_دات

en: _About
ar: _عنْ

en: _Tools
ar: أد_وات

en: _Timer
ar: المؤقت

en: Show timer
ar: عرض المؤَقّت

en: Searchable index of recipes in the database.
ar: فهرسة يمكن البحث فيها في قواعد البينات

en: Delete %s?
ar: امسح %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
ar: يوجد تعديلا لم تحفظ لي %s هل انت متأكد من عملية المسح

en: Deleted
ar: محذوف

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: Permanently delete recipes?
ar: احذف الوصفات قطعيا ؟

en: Permanently delete recipe?
ar: احذف الوصفة قطعيا ؟

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
ar: هل انت متأكد من مسح الوصفة <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
ar: هل انت متأكد من مسح الوصفات التالية ؟

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
ar: هل انت متأكد من انك تريد مسح الوصفات المختارة %s

en: See recipes
ar: اعرض الوصفات

en: Delete Recipes
ar: امسح الوصفات

en: Deleted recipe %s
ar: امسح الوصفة %s

en: Done!
ar: تم!

en: Importing...
ar: جاري الاستيراد...

en: Ingredient _Key Editor
ar: محرر _مفتاح المقادير

en: Edit ingredient keys en masse
ar: حرر مفاتيح المقادير جملة

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
ar: مفتاح

en: item
ar: عنصر

en: Field
ar: حقل

en: Value
ar: قيمة

en: Count
ar: عد

en: Change all keys "%s" to "%s"?
ar: حول جميع المفاتيح "%s" الي "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
ar: لن تستطيع التراجع عن هذة الخطوة. اذا كان هناك مقادير مضافة للمفتاح "%s", لن تستطيع ان تفرق بين تلك العناصر و العناصر التيتغيرها الان

en: Change all items "%s" to "%s"?
ar: غير جميع العناصر "%s"  الي  "%s" ?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
ar: لن تستطيع التراجع عن هذة الخطوة. اذا كانت هناك مقادير ملحقة مع العنصر "%s", لن تستطيع ان تفرق بين تلك العناصر و العناصر التي تغيرها الان

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
ar: حول _جميع النماذج من "%(unit)s"الي "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
ar: حول "%(unit)s" الي "%(text)s" فقط لل_مقادير "%(item)s" والتي تحتوي علي المفتاح "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
ar: حول جميع النماذج "%(amount)s" %(unit)s الي %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
ar: حول "%(amount)s" %(unit)sالي "%(text)s" %(unit)s فقط _عندما يكون المفتاح  %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
ar: حول "%(amount)s" %(unit)s الي "%(text)s" %(unit)s فقط عندما يكون مفتاح المقادير  %(key)s _و عندما يكون العنصر هو %(item)s

en: Change all selected rows?
ar: غير جميع الصفوف المختارة ؟

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
ar: هذا العمل لن يمكن التراجع عنة, هل انت متأكد من ان الصفوف المختارة %s , تريد تحديد القيم التالية

en: 
    Key to %s
ar: 
    المفتاح الي %s

en: 
    Item to %s
ar: 
    العناصر الي %s

en: 
    Unit to %s
ar: 
    الوحدات الي %s

en: 
    Amount to %s
ar: 
    الكميات الي %s

en: %s ingredient | %s ingredients
ar[0]: مقدار %s
ar[1]: مقادير %s
ar[2]: %s ingredients
ar[3]: %s ingredients
ar[4]: %s ingredients
ar[5]: %s ingredients

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
ar: عرض المقاير %(bottom)s الي %(top)s من %(total)s

en: Amount
ar: الكمية

en: Ingredient Keys
ar: مفاتيح المقادير

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
ar: مفاتيح المقادير هيا اسماء المقادير الطبيعية و التي تستخدم في قائمة المشتريات و الحسابات

en: Guess keys
ar: تخمين المفاتيح

en: Guess best values for all ingredient keys based on values already in your database
ar: خمن افضل القيم لجميع مفاتيح المقادير بناء علي القيم الموجودة في قواعد البينات

en: Edit Key Associations
ar: حرر مفاتيح الترابط

en: Edit associations with key and other attributes in database
ar: حرر الترابط بين المفاتيح و سمات المتواجدة في قواعد البينات

en: Shopping Category
ar: فئة التسوق

en: Display units as written for each recipe (no change)
ar: اعرض الوحدات للوصفات كما هيا (بدون تغير)

en: Always display U.S. units
ar: دائما استعرض الوحدات الامريكية

en: Always display metric units
ar: استعرض دائما الوحدات المترية

en: Automatically adjust units
ar: عدل الوحدات تلقائيا

en: Set _unit display preferences
ar: حدد تفضيلات عرض _الوحدات

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
ar: حول الوحدات تلقائيا حسب التفضيل (متري, إمبريالي, الخ....) عند امكانية ذلك

en: Stars
ar: نجوم

en: %s ago
ar: منذ %s

en: Auto-Merge recipes
ar: ادمج الوصفات تلقائيا

en: Always use newest recipe
ar: استحدم الوصفات الجديدة دائما

en: Always use oldest recipe
ar: استحدم الوصفات القديمة دائما

en: None
ar: لايوجد

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
ar: يبدو ان بعض الوصفات المستوردة مكررة, تستطيع دمجهم هنا, او اغلق هذا الحوار لتبقيهم كما هم

en: Find _duplicate recipes
ar: ابحث عن الوصفات _المكررة

en: Find and remove duplicate recipes
ar: ابحث عن الوصفات المكررة و ازلها

note: len(vals)==0
en: For each selected value
ar: لكل قيمة مختارة

en: Where %(field)s is %(value)s
ar: حيث %(field)sهو %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
ar[0]: التغير سوف يؤثر علي وصفة  %s
ar[1]: التغير سوف يؤثر علي وصفات %s
ar[2]: Change will affect %s recipes
ar[3]: Change will affect %s recipes
ar[4]: Change will affect %s recipes
ar[5]: Change will affect %s recipes

en: Delete %s where it is %s?
ar: احذف %s عندما تكون %s ?

en: Change %s from %s to "%s"?
ar: غير %s  من %s الي "%s" ?

en: <i>This change is not reversable.</i>
ar: <i>هذا التغير لا يمكن التراجع عنة</i>

en: Field Editor
ar: محرر الحقول

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
ar: حرر حقول مجموعة من الصفات تبعا و في نفس الوقت

en: Email recipes
ar: ارسل الوصفة بالبريد الالكتروني

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
ar: ارسل الوصفات المختارة بالبريد الالكتروني (او ارسل جميع الوصفات اذا لم يتم تحديد وصفات)

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
ar: هل تريد ان ترسال جميع الوصفات المختارة بالبريد الالكتروني %s

en: Yes, e_mail them
ar: نعم, ا_رسلهم بالبريد الالكتروني

en: Cannot convert %s to %s
ar: لا يمكن تحويل %s  الي %s

en: Need density information.
ar: بحاجة الي معلومات الكثافة

en: _Unit Converter
ar: محول الوحدات

en: Calculate unit conversions
ar: احسب تحويل الوحدات

en: <b>From</b>
ar: <b>من</b>

en: <b>To</b>
ar: <b>إلى</b>

en: ?
ar: ؟

en: Loading zip archive
ar: يتم تحميل ارشيف zip

en: Unzipping zip archive
ar: فك ضغط ارشيف zip

en: HTML Web Page
ar: صفحة انترنت HTML

en: Exporting Webpage
ar: يتم تصدير صفحة انترنت

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
ar: تصدير الوصفات بصيغة HTML في المجلد  %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
ar: حفظت الملفات بصيغة HTML %(file)s

en: Original Page from %s
ar: الصفحة الاصلية من %s

en: optional
ar: اختياري

en: Plain Text file
ar: ملف نصي

en: Text Export
ar: صدر النصوص

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
ar: تصدير الوصفات بصيفة ملف نصي text file %(file)s.

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
ar: حفظ الوصفات بصيغة ملف نصي text file %(file)s

en: Big File
ar: ملف كبير

en: File %s is too big to import
ar: الملف %s كبير جدا لايمكن استيرادة

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
ar: هذا الملف تجاوز الحد الأقصى %s لي امتداد طول ألاحرف  , يبدو انك لاتريد ان تستوردة علي اي حال, اذا كنت تريد ان تستوردة, استخدم محرر نصوص لتجزئة الملف الي ملفات اصغر ثم حاول ان تستوردة مرة اخرى.

en: Webpage
ar: صفحة علي الانترنت

en: Downloading %s
ar: تحميل %s

en: Retrieving %s
ar: استرداد %s

en: Gourmet XML File
ar: ملف XML لقورمية

en: Gourmet XML Export
ar: تصدير XML لقورمية

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
ar: تصدير الوصفات الي ملف XML  %(file)s

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
ar: الوصفة حفظت في ملف قورمية XML %(file)s.

en: Gourmet XML File (Obsolete)
ar: ملف قورمية XML  (بائد)

en: Mastercook XML File
ar: ملف ال XML الخاص بماستركوك (Mastercook)

en: Mastercook Text File
ar: ملف نصي الخاص بماستركوك (Mastercook)

en: Mastercook import finished.
ar: انتها الاستيراد من ماستركوك (Mastercook)

en: KRecipe XML File
ar: ملفات XML لكي رسبي KRecipe

en: Page Layout
ar: تنسيق الصفحة

en: Print Recipes
ar: اطبع الوصفة

en: PDF (Portable Document Format)
ar: PDF ( نسق ملف PDF)

en: PDF Export
ar: صدر لي PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
ar: صدر الوصفات بصيغة PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
ar: الوصفات حفظت بصيغة PDF %(file)s

en: Letter
ar: رسالة

en: Portrait
ar: بورتريه

en: Plain
ar: عادي

en: cm
ar: سنتيمتر

en: points
ar: نقاط

en: 11x17"
ar: 11x7 بوصة

en: Index Card (3.5x5")
ar: فهرس الكروت (3.5x5) بوصة

en: Index Card (4x6")
ar: بطاقة الفهرس (4x6 بوصة)

en: Index Card (5x8")
ar: بطاقة الفهرس (5x8 بوصة)

en: Index Card (A7)
ar: بطاقة الفهرس (A7)

en: Legal
ar: قانوني

en: Index Cards (3.5x5)
ar: بطاقات الفهرس (3.5x5)

en: Index Cards (4x6)
ar: بطاقات الفهرس (4x6)

en: Index Cards (A7)
ar: بطاقات الفهرس (A7)

en: Landscape
ar: مستعرض

en: %s Column | %s Columns
ar[0]: عمود %s
ar[1]: أعمدة %s
ar[2]: %s Columns
ar[3]: %s Columns
ar[4]: %s Columns
ar[5]: %s Columns

en: Paper _Size
ar: _مقاس الورق

en: _Orientation
ar: _توجيه

en: _Font Size
ar: _حجم الخط

en: Page _Layout
ar: _استعراض الصفحة

en: Left Margin
ar: الهامش الأيسر

en: Right Margin
ar: الهامش الأيمن

en: Top Margin
ar: الهامش العلوي

en: Bottom Margin
ar: الهامش السّفلي

en: MealMaster file
ar: ملف ميل ماستر (MealMaster)

en: MealMaster Export
ar: تصدير لميل ماستر (MealMaster)

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
ar: صدر الوصفة الي ملف ميل ماستر MealMaster  %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
ar: الوصفة حفظت كملف ميل ماستر MealMaster  %(file)s

en: Shopping List Saver
ar: مدخر قائمة المشتريات

note: name stock
en: Save List as Recipe
ar: احفض القائمة كوصفة

note: text
en: <Ctrl><Shift>S
ar: <Ctrl><Shift> س

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
ar: احفظ قائمة المشتريات الحالية كوصفة لكي تستخدم لاحقا

en: Menu
ar: القائمة

en: Nutritional information reflects amount per %s.
ar: معلوات القيمة الغذائية تنعكس بالقيمة لكل %s

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
ar: معلومات القيمة الغذائية تعكس القيمة للوصفة كاملة

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
ar: معلومات القيمة الغذائية ناقصة لي %s مقادير : %s

en: Any food group
ar: اي مجموعة غذائية

en: selection
ar: الخيار

en: ml
ar: ملم

en: Convert unit for %s
ar: حول الوحدة لي %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
ar: من اجل حساب معلومات القيمة الغذائية. قورمية يحتاج ان تحول "%s" الي وحدة معروفة لدي قورمية

en: Change ingredient key
ar: غير مفتاح المقدار

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
ar: غير مفتاح المقادير من %(old_key)s الي %(new_key)s في كل مكان او للوصفة  %(title)s؟

en: Change _everywhere
ar: غير في كل مكان

en: _Just in recipe %s
ar: _فقط في وصفة %s

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere?
ar: غير مفاتح المقادير من  %(old_key)s الي %(new_key)s في كل مكان؟

en: Change unit
ar: غير الوحدة

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
ar: غير الوحدة من %(old_unit)s الي %(new_unit)s لكل المقادير %(ingkey)s او فقط للوصفة  %(title)s؟

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
ar: لكل تحسب معلومات القيمة الغذائية لي "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", قورمية يحتاج ان الكثافة بحيث قواعد بينات القيمة الغذائية تحتوي علي اكثر من وصف لهذا الطعام بكثافات مختلفة. الرجاء تحديد القيمة المناسبة ادناة.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
ar: لتطبيق معلومات القيمة الغذائية, قورمية يحتاج قيمة صحيحة للمقدار و الوحدة

en: Nutrition
ar: التغذية

en: Ingredient
ar: المقدار

en: USDA Database Equivalent
ar: مرادف قواعد البينات لي (USDA) وزارة الزراعة الامريكية

en: 100 grams
ar: 100 غرام

en: Calories
ar: سعرات حرارية

en: Total Fat
ar: جملة الدهون

en: Saturated Fat
ar: الدهون المشبعة

en: Cholesterol
ar: كوليسترول

en: Sodium
ar: صوديوم

en: Total Carbohydrate
ar: جملة الكربوهيدرات

en: Dietary Fiber
ar: الألياف الغذائية

en: Sugars
ar: سكر

en: Protein
ar: بروتين

en: Alpha-carotene
ar: ألفا كاروتين

en: Ash
ar: رماد

en: Beta-carotene
ar: بيتا كاروتين

en: Beta Cryptoxanthin
ar: كريبتوزينثن بيتا

en: Calcium
ar: كالسيوم

en: Copper
ar: نحاس

en: Folate Total
ar: مجموع الفولات

en: Folic acid
ar: حمض الفوليك

en: Food Folate
ar: حمض الفوليك الغذائي

en: Dietary folate equivalents
ar: بدائل لحمض الفوليك

en: Iron
ar: حديد

en: Lycopene
ar: الليكوبين

en: Lutein+Zeazanthin
ar: وتين + زيازينثن

en: Magnesium
ar: مغنيزيوم

en: Manganese
ar: منغنيز

en: Niacin
ar: النياسين

en: Pantothenic Acid
ar: حمض البانتوثنيك

en: Phosphorus
ar: فوسفور

en: Potassium
ar: بوتاسيوم

en: Vitamin A
ar: فيتامين (أ)

en: Retinol
ar: ريتينول

en: Riboflavin
ar: ريبوفلافين

en: Selenium
ar: سيلينيوم

en: Thiamin
ar: الثيامين

en: Vitamin A (IU)
ar: فيتامين (أ) (وحدة دولية)

en: Vitamin A (RAE)
ar: فيتامين (أ) (RAE)

en: Vitamin B6
ar: فيتامين B6

en: Vitamin B12
ar: فيتامين B12

en: Vitamin C
ar: فيتامين ج (سي)

en: Vitamin E
ar: فيتامين (ه)

en: Vitamin K
ar: فيتامين ك

en: Zinc
ar: زنك

en: Vitamins and minerals
ar: الفيتامينات والمعادن

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
ar: معلومات القيمة الغذائية مفقودة
    لي %(missing)s من %(total)s المقادير.

en: % _Daily Value
ar: % القيمة _اليومية

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
ar: النسبة المقترحة للقيمة اليومية مبنية علي %i  السعرات الحرارية لكل يوم. انقر لتحرير كمية السعرات الحرارية لكل يوم

en: Amount per %s
ar: الكمية حسب %s

en: Amount per recipe
ar: الكمية حسب الوصفة

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
ar: يتم تحميل معلومات القيمة الغذائية

en: Nutritonal database import complete!
ar: انتها استيراد قواعد بينات معلومات القيمة الغذائية

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
ar: يتم جلب معلومات قواعد البينات للقيمة الغذائية من ملف الارشيف المضغوط %s

en: Extracting %s from zip archive.
ar: استخراج %s من الارشيف المضغوط

en: Parsing nutritional data...
ar: تحليل معلومات القيمة الغذائية

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
ar: يتم قراءة معلوات القيمة الغذائية: تم استيراد %s  من  %s ادخال

en: Parsing weight data...
ar: تحليل معلومات الاوزان

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
ar: يتم قراءة معلوات الاوزان لعناصر القيمة الغذائية: تم استيراد %s  من  %s ادخال

en: Water
ar: ماء

en: Kilocalories
ar: كم للسعرات الحرارية

en: g protein
ar: جرام بروتين

en: g lipid
ar: جرام دهون

en: g ash
ar: جرام رماد

en: g carbohydrates
ar: جرام كربوهيدرات

en: g fiber
ar: جرام الياف

en: g sugar
ar: جرام سكر

en: mg calcium
ar: مليجرام كالسيوم

en: mg iron
ar: مليجرام حديد

en: mg magnesium
ar: مليجرام مغنيزيوم

en: mg phosphorus
ar: مليجرام فسفور

en: mg potassium
ar: مليجرام بوتاسيوم

en: mg sodium
ar: مليجرام صوديوم

en: mg zinc
ar: مليجرام زنك

en: mg copper
ar: مليجرام نحاس

en: mg manganese
ar: مليجرام منغنيز

en: microgram selenium
ar: ميكروجرام سيلينيوم

en: mg vitamin c
ar: مليجرام فيتامين ج

en: mg thiamin
ar: مليجرام ثيامين

en: mg riboflavin
ar: مليجرام ريبوفلافين

en: mg niacin
ar: مليجرام نياسين

en: mg pantothenic acid
ar: مليجرام حمض البانتوثنيك

en: mg vitamin B6
ar: مليجرام فيتامين B6

en: microgram Folate Total
ar: ميكروجرام حمض الفوليك المجموع

en: microgram Folic acid
ar: ميكروغرام حامض الفوليك

en: microgram Food Folate
ar: ميكروجرام حمض الفوليك الغذائية

en: microgram dietary folate equivalents
ar: ميكروجرام مرادفات حمض الفوليك الغذائية

en: microgram Vitamin B12
ar: ميكروجرام فيتامين B12

en: Vitamin A IU
ar: فيتامين (أ) وحدة دولية

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
ar: فيتامين أ (مايكروجرام معادل لنشاط شبكية العين)

en: microgram Retinol
ar: مايكروجرام الريتينول

en: microgram Alpha-carotene
ar: ميكروجرام ألفا كاروتين

en: microgram Beta-carotene
ar: ميكروجرام بيتا كاروتين

en: microgram Beta Cryptoxanthin
ar: ميكروجرام بيتا كريبتوزينثن

en: microgram Lycopene
ar: ميكروجرام الليكوبين

en: microgram Lutein+Zeazanthin
ar: ميكروجرام  وتين + زيازانثن

en: mg Vitamin E
ar: مليجرام فيتامين (ه)

en: mg Vitamin K
ar: مليجرام فيتامين ك

en: g Saturated Fatty Acid
ar: جرام الأحماض الدهنية المشبعة

en: g Monounsaturated Fatty Acids
ar: جرام الأحماض الدهنية غير المشبعة الاحادية

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
ar: جرام الأحماض الدهنية المتعددة غير المشبعة

en: mg Cholesterol
ar: مليجرام كوليسترول

en: Percent refuse
ar: نسبة الرفض

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
ar: الألبان ومنتجات البيض

en: Spices & Herbs
ar: التوابل والأعشاب

en: Baby Foods
ar: أغذية أطفال

en: Fats and Oils
ar: الدهون والزيوت

en: Poultry
ar: الدواجن

en: Soups & Sauces
ar: الحساء والصلصات

en: Sausages & Lunch Meats
ar: النقانق واللحوم الباردة

en: Breakfast Cereals
ar: حبوب الافطار

en: Fruits & Fruit Juices
ar: الفاكهة وعصائر الفاكهة

en: Pork
ar: خنزير

en: Vegetables
ar: خضروات

en: Nuts & Seeds
ar: المكسرات و البذور

en: Beef
ar: لحوم البقر

en: Beverages
ar: مشروبات

en: Fish & Shellfish
ar: السمك و القشريات

en: Legumes
ar: البقوليات

en: Lamb, Veal & Game
ar: لحم الخروف ، لحم العجل

en: Baked Products
ar: المنتجات المخبوزة

en: Sweets
ar: الحلويات

en: Grains and Pasta
ar: الحبوب والمكرونة

en: Fast Foods
ar: وجبات سريعة

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
ar: وجبات الطعام ، وجبات خفيفة ، والأطباق الجانبية

en: Snacks
ar: وجبات خفيفة

en: Ethnic Foods
ar: الأطعمة العرقية

en: entire database
ar: قواعد البنات كاملة

en: Ingredient Key
ar: مفتاح المقدار

en: USDA ID Number
ar: لرقم التعريفي لي (USDA) وزارة الزراعة الامريكية

en: USDA Item Description
ar: شرح عنصر (USDA) وزارة الزراعة الامريكية

en: Density Equivalent
ar: الكثافة المكافئة

en: USDA ID#
ar: معرف (USDA) وزارة الزراعة الامريكية #

en: Tools
ar: ادوات

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
ar: اجلب معلومات القيمة الغذائية للقائمة الحالية

en: Amount for Shopping List
ar: الكمية لقائمة المشتريات

en: stars
ar: ابداء

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
ar: صدرت %(number)s من %(total)s الوصفات

en: Export complete.
ar: تم التصدير

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
ar: اضف الوصفة في قلب البيرد الالكتروني (هذة فكرة جيدة علي اي حال)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
ar: ارسل الوصفة بالبريد الالكتروني كملحق HTML

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
ar: ارسل الوصفة بالبريد الالكتروني كملحق PDF

en: Email Options
ar: خيارات البريد الالكتروني

en: Don't ask before sending e-mail.
ar: لا تسأل قبل ارسال البريد الالكتروني

en: E-mail not sent
ar: البريد الالكتروني لم يرسل

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
ar: انت لم تختار ان تضمن الوصفة في قلب البريد الالكتروني او كملحق

en: Save recipe as...
ar: احفظ الوصفة باسم ....

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
ar: قورمية لايستطيع تصدير الملف الي نوع "%s"

en: Export recipes
ar: صدر الوصفات

en: recipes
ar: الوصفات

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
ar: لايمكن التصدير: نوع الملف غير معروف "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
ar: الرجاء التأكد من اختيار نوع الملف من القائمة المنسدلة عن الحفظ

en: Export
ar: صدِّر

en: Unable to print: no print plugins are active!
ar: لايمكن اجارء الطباعة: لايوجد اضافة طابعة مفعلة

en: Print %s recipe | Print %s recipes
ar[0]: اطبع  وصفة  %s
ar[1]: اطبع  وصفات  %s
ar[2]: Print %s recipes
ar[3]: Print %s recipes
ar[4]: Print %s recipes
ar[5]: Print %s recipes

en: Retrieving file
ar: استرداد  الملف

en: yield
ar: محصول

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
ar: ادخل رابط الانترنت لي ارشيف الوصفة او موقع الوصفة علي الانترنت

en: Enter website address
ar: ادخل عنوان (رابط) صفحة الانترنت

en: Enter URL:
ar: أدخل الرابط:

en: Enter the address of a website or recipe archive.
ar: ادخل عنوان الموقع علي الانترنت او ارشيف الوصفة

en: Unable to import URL
ar: تعثر الاستيراد من رابط الانترنت

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
ar: قورميو لايحتوي علي الاضافة الخاصة باستيراد روابط الانترنت

en: Unable to import URL %(url)s of mimetype %(type)s. File saved to temporary location %(fn)s
ar: لم استطع استيراد العنوان %(url)s من نوع %(type)s. الملف حفظ في مكان مؤقت الموقع %(fn)s

en: Open recipe...
ar: افتح الوصفة....

en: Import
ar: إستراد

en: All importable files
ar: جميع الملفات لايمكن استيرادها

en: Imported %s recipes.
ar: الوصفات %s المستوردة

en: serving | servings
ar[0]: وجبة
ar[1]: وجبات
ar[2]: servings
ar[3]: servings
ar[4]: servings
ar[5]: servings

en: Imported %s of %s recipes.
ar: استيراد %s من وصفات %s

en: okay
ar: حسنا

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
ar: لا استطيع التعرف علي صفحة الانترنت هذة. بداء باستخدام مستورد عام

en: Import complete.
ar: اكتمل الاستيراد

en: Importing recipe
ar: استيراد الوصفة

en: Processing ingredients
ar: تحميض المقادر

en: Processing ingredients.
ar: تحميض المقادر.

en: Servings
ar: الوجبات

en: Ingredient Subgroup
ar: المقادير الفرعية

en: Hide
ar: إخفاﺀ

en: Import recipe
ar: استيراد الوصفة

en: Clear _Tags
ar: ازل _السمات

en: anywhere
ar: اي مكان

en: title
ar: عنوان

en: ingredient
ar: مقدار

en: instructions
ar: تعليمات

en: notes
ar: ملاحظات

en: cuisine
ar: مطبخ

en: source
ar: مصدر

en: Use regular expressions in search
ar: استخدم العبارات الاعتيادية في البحث

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
ar: استخدم العبارات الاعتيادية في البحث (لغة بحث متقدمة) في البحث النصي

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
ar: البحث فيما انت تكتب (اغلق الخاصية اذا كان البحث بطي)

en: Show Search _Options
ar: اعرض _خصائص البحث

en: Show advanced searching options
ar: اعرض خصائص البحث المتقدمة

en: %s recipe | %s recipes
ar[0]: %s وصفة
ar[1]: %s وصفات
ar[2]: %s recipes
ar[3]: %s recipes
ar[4]: %s recipes
ar[5]: %s recipes

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
ar: عرض وصفات %(bottom)s الي %(top)s الي %(total)s

en: %s in %s
ar: %s في %s

en: Paused
ar: إيقاف مؤقت

en: Pause
ar: ايقاف مؤقت

en: Done
ar: انتهى

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Error
ar: خطأ

en: Error %s: %s
ar: خطاء %s: %s

en: Traceback
ar: تتبع

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
ar[0]: ثانية
ar[1]: ثواني
ar[2]: seconds
ar[3]: seconds
ar[4]: seconds
ar[5]: seconds

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
ar: دقيقة

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: minutes
ar[2]: دقائق
ar[3]: minutes
ar[4]: minutes
ar[5]: minutes

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
ar: ساعة

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: hours
ar[2]: ساعات
ar[3]: hours
ar[4]: hours
ar[5]: hours

en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: days
ar[2]: أيام
ar[3]: days
ar[4]: days
ar[5]: days

en: week | weeks
ar[0]: أسبوع
ar[1]: اسابيع
ar[2]: weeks
ar[3]: weeks
ar[4]: weeks
ar[5]: weeks

en: month | months
ar[0]: شهر
ar[1]: اشهر
ar[2]: months
ar[3]: months
ar[4]: months
ar[5]: months

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
ar[0]: سنه
ar[1]: سنوات
ar[2]: years
ar[3]: years
ar[4]: years
ar[5]: years

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
ar:  و

en: and
ar: و

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
ar: إلى

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
ar: تنسيق الوصفات, انشاء قائمة مشتريات, حساب القيمة الغذائية, و المزيد
