grecipe-manager - en to bs translation catalogue (187 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
bs: _Novi recept

en: Add to _Shopping List
bs: Dodaj u listu za _kupovinu

en: _File
bs: _Datoteka

en: recipe
bs: recepti

en: _Details
bs: _Detalji

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
bs: Naslov

en: category
bs: kategorija

en: Recipe
bs: Recept

en: Ingredients
bs: Sastojci

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
bs: _Izbriši recept

en: Category
bs: Kategorija

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
bs: Ključ

en: unit
bs: Jedinica:

en: New Recipe
bs: Novi Recept

en: _Shopping List
bs: _Lista za kupovinu

en: Enter Category
bs: Unesite Kategoriju

en: Category:
bs: Kategorija:

en: _Recipes
bs: _Recepti

en: _Edit
bs: _Izmijeni

en: _Help
bs: _Pomoć

note: menus
en: _Recipe
bs: _Recept

en: You have unsaved changes.
bs: Imate nespremljene promjene.

en: Apply changes before printing?
bs: Primijeni promjene prije štampanja?

en: Instructions
bs: Instrukcije

en: Notes
bs: Bilješke

en: Amt
bs: Kol.

en: Unit
bs: Jedinica

en: Optional
bs: Opcionalno

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
bs: Pretvoreno: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
bs: Nije pretvoreno: %(amt)s %(unit)s

en: Name of group:
bs: Naziv grupe

en: You haven't selected any recipes!
bs: Niste izabrali nijedan recept!

en: Recipes
bs: Recepti

en: or
bs: ili

en: Rating
bs: Ocjena

en: Source
bs: Izvor

en: Preparation Time
bs: Vrijeme Pripreme

en: Cooking Time
bs: Vrijeme Kuhanja

en: Modifications
bs: Izmjene

en: Invalid input.
bs: Nevažeći unos.

en: Not a number.
bs: Nije broj.

note: setup pause button
en: _Pause
bs: _Pauza

en: Don't ask me this again.
bs: Ne pitaj me ovo ponovo.

en: Do you really want to do this
bs: Da li stvarno hoćeš da ovo uradiš

en: excellent
bs: fantastično

en: great
bs: odlično

en: good
bs: dobro

en: fair
bs: prolazno

en: poor
bs: slabo

en: No file selected
bs: Nije odabrana nijedna datoteka

en: flour, all purpose
bs: brašno, višenamjensko

en: sugar
bs: šećer

en: salt
bs: sol

en: black pepper, ground
bs: crni biber, mljeveni

en: ice
bs: led

en: water
bs: voda

en: oil, vegetable
bs: ulje, biljno

en: oil, olive
bs: ulje, maslinovo

en: Unknown
bs: Nepoznat

en: For the following recipes:
bs: Za slijedeće recepte:

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
bs: Uvoz pauziran

en: Stop import
bs: Zaustavi uvoz

en: Saved!
bs: Spremljeno!

en: An import is in progress.
bs: Uvoz je u toku.

en: An export is in progress.
bs: Izvoz  je u toku.

en: Multiply %s by:
bs: Pomnoži %s sa:

en: Delete selected recipes
bs: Obrisati izabrane recepte

en: _Print
bs: Š_tampaj

en: _Actions
bs: _Radnje

en: _About
bs: _O

en: _Tools
bs: _Alati

en: _Timer
bs: Š_toperica

en: Delete %s?
bs: Obriši %s?

en: Deleted
bs: Obrisano

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: See recipes
bs: Pogledajte recepte

en: Deleted recipe %s
bs: Obriši recept %s

en: Done!
bs: Gotovo!

en: Importing...
bs: Uvoz...

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
bs: ključ

en: item
bs: stavka

en: Field
bs: Polje

en: Value
bs: Vrijednost

en: Count
bs: Broj

en: %s ingredient | %s ingredients
bs[0]: %s sastojak
bs[1]: %s sastojaka
bs[2]: %s sastojaka

en: Amount
bs: Količina

en: None
bs: Nijedan

en: _Unit Converter
bs: _Pretvarač mjernih jedinica

en: HTML Web Page
bs: HTML Web Stranica

en: optional
bs: opcionalno

en: Text Export
bs: Izvoz Teksta

en: Gourmet XML File
bs: Gourmet XML Datoteka

en: Gourmet XML Export
bs: Gourmet XML Izvoz

en: Print Recipes
bs: Štampaj Recepte

en: PDF Export
bs: PDF Izvoz

en: Letter
bs: Pismo

en: Portrait
bs: Portret

en: Plain
bs: Običan

en: Landscape
bs: Pejzaž

en: _Orientation
bs: _Orientacija

en: _Font Size
bs: Veličina _Slova

en: Left Margin
bs: Lijeva Margina

en: Right Margin
bs: Desna Margina

en: Top Margin
bs: Gornja Margina

en: Bottom Margin
bs: Donja Margina

en: Change _everywhere
bs: Promijeni _svugdje

en: _Just in recipe %s
bs: _Samo u receptu %s

en: Ingredient
bs: Sastojak

en: 100 grams
bs: 100 grama

en: Calories
bs: Kalorije

en: Total Fat
bs: Ukupno Masti

en: Cholesterol
bs: Holesterol

en: Total Carbohydrate
bs: Ukupno Karbohidrata

en: Sugars
bs: Šećer

en: Protein
bs: Proteini

en: Calcium
bs: Kalcijum

en: Copper
bs: Bakar

en: Iron
bs: Željezo

en: Magnesium
bs: Magnezijum

en: Manganese
bs: Mangan

en: Phosphorus
bs: Fosfor

en: Zinc
bs: Cink

en: Vitamins and minerals
bs: Vitamini i Minerali

en: % _Daily Value
bs: % _Dnevna Vrijednost

en: Amount per recipe
bs: Količina po receptu

en: Water
bs: Voda

en: Kilocalories
bs: Kilokalorije

en: g protein
bs: g proteina

en: g carbohydrates
bs: g karbohidrata

en: g sugar
bs: g šećera

en: mg calcium
bs: mg kalcijuma

en: mg iron
bs: mg željeza

en: mg magnesium
bs: mg magnezijuma

en: mg phosphorus
bs: mg fosfora

en: mg zinc
bs: mg cinka

en: mg copper
bs: mg bakra

en: mg manganese
bs: mg mangana

en: mg vitamin c
bs: mg vitamina c

en: mg vitamin B6
bs: mg vitamina B6

en: microgram Vitamin B12
bs: mikrograma Vitamina B12

en: mg Vitamin E
bs: mg Vitamina E

en: mg Vitamin K
bs: mg Vitamina K

en: mg Cholesterol
bs: mg Kolesterola

en: Baby Foods
bs: Hrana za Bebe

en: Fats and Oils
bs: Masti i Ulja

en: Poultry
bs: Piletina

en: Soups & Sauces
bs: Supe i Sosovi

en: Fruits & Fruit Juices
bs: Voće i Voćni Sokovi

en: Pork
bs: Svinjetina

en: Vegetables
bs: Povrće

en: Beef
bs: Govedina

en: Beverages
bs: Napitci

en: Lamb, Veal & Game
bs: Jagnjetina, Teletina i Divljač

en: Sweets
bs: Slatkiši

en: stars
bs: zvjezdice

en: Export complete.
bs: Izvoz završen.

en: Email Options
bs: Posalji opcije e-mailom

en: Don't ask before sending e-mail.
bs: Nepitaj prije slanja e-maila

en: E-mail not sent
bs: E-mail nije poslat

en: Save recipe as...
bs: Spremi recept kao...

en: Export recipes
bs: Izvezi recepte

en: recipes
bs: recepti

en: Enter URL:
bs: Unesi URL:

en: Imported %s of %s recipes.
bs: Uveženo %s od %s recepata.

en: okay
bs: u redu

en: Import complete.
bs: Uvoz završen.

en: Importing recipe
bs: Uvoz recepta

en: Processing ingredients
bs: Obrada sastojaka

en: Processing ingredients.
bs: Obrada sastojaka.

en: title
bs: naslov

en: ingredient
bs: sastojak

en: instructions
bs: instrukcije

en: notes
bs: bilješke

en: cuisine
bs: kuhinja

en: source
bs: izvor

en: %s recipe | %s recipes
bs[0]: %s recept
bs[1]: %s recepta
bs[2]: %s recepata

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
bs[0]: sekunda
bs[1]: sekunde
bs[2]: sekundi

en: minute | minutes
bs[0]: minuta
bs[1]: minute
bs[2]: minuta

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
bs: sati

en: hour | hours
bs[0]: sat
bs[1]: sata
bs[2]: sati

en: day | days
bs[0]: dan
bs[1]: dana
bs[2]: dana

en: week | weeks
bs[0]: nedjelja
bs[1]: nedjelje
bs[2]: nedjelja

en: month | months
bs[0]: mjesec
bs[1]: mjeseca
bs[2]: mjeseci

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
bs[0]: godina
bs[1]: godine
bs[2]: godina

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
bs:  i

en: and
bs: i

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
bs: do
