grecipe-manager - en to fi translation catalogue (812 entries)

en: Recipe Index
fi: Reseptiluettelo

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
fi: Uusi resepti

en: Add to _Shopping List
fi: Lisää ostoslistaan

en: View Re_cipe
fi: Näytä resepti

en: _Search for:
fi: Hakusana:

en: Search for recipes as you type
fi: Etsi reseptejä kirjoitettaessa

en: Search by other critera within the current search results.
fi: Hae hakutuloksista

en: A_dd Search Criteria
fi: Hakuehdot

en: Limiting Search to:
fi: Hakutuloksten rajoitus:

en: Search _Results
fi: Hakutulokset

en: Set Fields for Selected Recipes
fi: Aseta valittujen reseptien kentät

en: <span size="large" weight="bold">Set Recipe Fields for selected recipes</span>
fi: <span size="large" weight="bold">Määritä valittujen reseptien näkyvät kentät</span>

en: _Add Image
fi: Lisää kuva

en: _Remove Image
fi: Poista kuva

en: S_ource:
fi: Lähde:

en: _Rating:
fi: _Arvostelu:

en: C_uisine:
fi: Tyyppi:

en: _Category:
fi: _Luokka:

en: _Preparation Time:
fi: Valmisteluaika:

en: Coo_king Time:
fi: Kypsymisaika

en: _Webpage:
fi: Verkkosivu:

en: Image:
fi: Kuva:

en: _Yield:
fi: Määrä

en: _Only set values where field is currently blank
fi: Aseta arvot vain tyhjille kentille

en: Set all values for _all selected recipes
fi: Aseta valittujen reseptien kaikki arvot

en: Metakit (default, stored in a local file)
fi: Metakit (oletus, tallennus paikalliseen tiedostoon)

en: SQLite (stored in a local file)
fi: SQLite (tallennus paikalliseen tiedostoon)

en: MySQL (requires connection to a database)
fi: MySQL (vaatii tietokantayhteyden)

en: Choose Database
fi: Valitse tietokanta

en: <b>Choose Database System for Gourmet to Use</b>
fi: <b>Valitse Gourmetin käyttämä tietokantajärjestelmä</b>

en: _Database System
fi: Tietokantajärjestelmä

en: _Host:
fi: _Verkkonimi:

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Password for your username on the database.
fi: Tietokantakäyttäjän salasana

en: Database _Name:
fi: Tietokannan nimi:

en: _File
fi: Tiedosto

en: Hostname of the system where your database server is running. If your database server is running on your local system, use localhost.
fi: Tietokantapalvelimen IP-osoite. Jos tietokantapalvelin on paikallisella koneella, valitse "localhost".

en: Save the password for next time. This means the password will be stored insecurely in your configuration file.
fi: Tallenna salasana tiedostoon (ei turvallista)

en: _Save Password
fi: Tallenna salasana

en: Name of the database in which Gourmet should store its information. Gourmet will try to create this database if it does not already exist.
fi: Gourmetin käyttämän tietokannan nimi. Jos sitä ei ole olemassa, Gourmet luo sen automaattisesti.

en: recipe
fi: resepti

en: Your username on the database.
fi: Tietokantakäyttäjän käyttäjänimi

en: _Browse
fi: Selaa

en: _Details
fi: Yksityiskohdat

en: Gourmet Recipe Manager Preferences
fi: Gourmetin asetukset

en: <b>Index View Preferences</b>
fi: <b>Luettelonäkymän asetukset</b>

en: _Recipes per page:
fi: Reseptejä sivulla:

en: <i>Configure which columns are included in the recipe index view.</i>
fi: <i>Määritä luettelonäkymässä näkyvät palstat</i>

en: Index View
fi: Luettelonäkymä

en: <b>Card View Preferences</b>
fi: <b>Reseptinäkymän asetukset</b>

en: _Allow units to change when multiplying
fi: Salli yksikkömuunnokset annoskokoa muutettaessa

en: _Use fractions
fi: Käytä murtolukuja

en: Use fractions when possible for display
fi: Näytä määrät murtolukuina jos mahdollista

en: <i>Remove items you don't use from the Recipe Card interface.</i>
fi: <i>Poista käyttämättömät kohdat reseptinäkymästä</i>

en: Card View
fi: Reseptinäkymä

en: <b>Shopping List Preferences</b>
fi: <b>Ostoslistan asetukset</b>

en: <i>What should Gourmet do with Optional Ingredients when adding recipes to the shopping list?</i>
fi: <i>Valinnaisten ainesosien käsittely ostoslistaa luodessa</i>

en: As_k whether to include optional ingredients
fi: Kysy lisätäänkö valinnaiset ainesosat

en: _Remember user selections by default
fi: Muista käyttäjän valinnat

en: _Clear remembered optional ingredients
fi: Tyhjennä muistissa olevat valinnaiset ainesosat

en: _Always add optional ingredients
fi: Lisää  aina valinnaiset ainesosat

en: _Never add optional ingredients
fi: Älä lisää valinnaisia ainesosia ikinä

en: Shopping List
fi: Ostoslista

en: servings
fi: annoksia

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
fi: Nimi

en: _Title:
fi: _Nimi:

en: Pre_paration Time:
fi: Valmisteluaika:

en: category
fi: luokka

en: rating
fi: arvostelu

en: Yield
fi: Määrä

en: Yield Unit
fi: Määrän yksikkö

en: _Shop
fi: Ostokset

en: Edit _description
fi: Muokkaa kuvausta

en: <b>Cooking Time:</b>
fi: <b>Kypsennysaika:</b>

en: <b>Preparation Time:</b>
fi: <b>Valmisteluaika:</b>

en: <b>Cuisine:</b>
fi: <b>Tyyppi:</b>

en: <b>Category:</b>
fi: <b>Luokka:</b>

en: <b>Webpage:</b>
fi: <b>Verkkosivu</b>

en: <b>_Yields:</b>
fi: <b>Määrä:</b>

en: <span underline="single" color="blue">Link</span>
fi: <span underline="single" color="blue">Linkki</span>

en: <b>Source:</b>
fi: <b>Lähde:</b>

en: <b>Rating:</b>
fi: <b>Arvostelu:</b>

en: <b>_Multiply by:</b>
fi: <b>Kerro luvulla:</b>

en: <b>Instructions</b>
fi: <b>Ohjeet</b>

en: Edit _instructions
fi: Muokkaa ohjeita

en: <b>Notes</b>
fi: Muistiinpanot

en: Edit _notes
fi: Muokkaa muistiinpanoja

en: Recipe
fi: Resepti

en: <b>Ingredients</b>
fi: <b>Ainesosat</b>

en: Edit _ingredients
fi: Muokkaa ainesosia

en: Add _ingredient:
fi: Lisää ainesoa:

en: Ingredients
fi: Ainekset

en: Add recipe to shopping list
fi: Lisää resepti ostoslistaan

en: Add to _shopping list
fi: Lisää ostoslistaan

en: Jump to recipe in Recipe Card vew
fi: Siirry reseptinäkymässä olevaan reseptiin

en: Delete selected recipe
fi: Poista valittu resepti

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
fi: Poista resepti

en: Edit attributes of selected recipes
fi: Muokkaa valittujen reseptien ominaisuuksia

en: _Batch edit recipes
fi: Reseptien massamuokkaus

en: E-mail selected recipe
fi: Lähetä valittu resepti sähköpostilla

en: _E-Mail recipe
fi: Lähetä resepti sähköpostilla

en: Print selected recipe
fi: Tulosta valittu resepti

en: _Print recipe
fi: Tulosta resepti

en: Never buy this item. When called for in a recipe, it will show up in a "pantry" section of the list as a reminder that you need it, but it won't be included when you save or print the list unless you tell me you need to buy it.
fi: Älä ikinä osta tätä aineosaa. Jos sitä tarvitaan jossakin reseptissä, se näytetään ainoastaan "Ruokakomero"-kohdassa, ellei sitä erikseen lisätä ostoslistaan.

en: Add to _Pantry
fi: Lisää ruokakomeroon

en: Show _Options
fi: Näytä valinnat

en: Search _in
fi: Etsi kohteesta

en: _Use regular expressions (advanced searching)
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita (tarkennettu haku)

en: Search as you _type
fi: Etsi kirjoitettaessa

en: <i>Search Options</i>
fi: <i>Hakuasetukset</i>

en: Category
fi: Luokka

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
fi: Avain

en: Category Editor
fi: Luokkien muokkaus

en: Search by
fi: Hakuperuste

en: Search as you type
fi: Etsi kirjoitettaessa

en: Use regular expressions
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita

en: Advanced Search
fi: Tarkennettu haku

en: Add Category:
fi: Lisää luokka:

en: Timer
fi: Ajastin

en: <b><span size="larger">Timer</span></b>
fi: <b><span size="larger">Ajastin</span></b>

en: <i>Timer Finished!</i>
fi: <i>Ajastin valmis!</i>

en: Timer will continue to go off until you close this dialog or reset the timer.
fi: Ajastin hälyttää kunnes tämä valintaikkuna suljetaan tai ajastin nollataan.

en: Set _Timer:
fi: Aseta ajastin:

en: _Reset
fi: Tyhjennä

en: _Start
fi: _Käynnistä

en: S_ound
fi: Ääni

en: _Note
fi: Muistiinpano

en: Re_peat alarm until I turn it off
fi: Toista hälytys kunnes se poistetaan käytöstä

en: _Settings
fi: Asetukset

en: <b>Edit fields throughout database</b>
fi: <b>Muokka kaikkia tietokannan kenttiä</b>

en: Field to _Edit:
fi: Muokattava kenttä:

en: For each selected value:
fi: Jokaiselle valitulle arvolle:

en: _Leave value as is
fi: Älä muuta arvoa

en: <i>New value will be added to the end of any existing text</i>
fi: <i>Uusi arvo lisätään olemassa olevan tekstin loppuun</i>

en: <i>New value will replace any existing value</i>
fi: <i>Uusi arvo korvaa olemassa olevan arvon</i>

en: _Field:
fi: _Kenttä:

en: _Value:
fi: _Arvo:

en: Change _other field:
fi: Muuta toinen kenttä:

en: C_hange value to:
fi: Muuta arvoksi:

en: _Delete value
fi: Poista arvo

en: <i>Select equivalent of</i>
fi: <i>Valitse vastaava kuin</i>

en: <i>from USDA database</i>
fi: <i>USDA-tietokannasta</i>

en: _Change ingredient
fi: Muuta ainesosa

en: <i>or</i>
fi: <i>tai</i>

en: _Search USDA Ingredient Database:
fi: Etsi USDA-ainesosatietokannasta

en: Search as you t_ype
fi: Etsi kirjoitettaessa

en: Show only food in _group:
fi: Näytä vain ruoat ryhmässä:

en: <i>Search _results:</i>
fi: <i>Hakutulokset:</i>

en: <i>From:</i>
fi: <i>Lähettäjä:</i>

en: _Amount:
fi: _Määrä:

en: Unit:
fi: Yksikkö:

en: unit
fi: yksikkö

en: _Change unit
fi: Muuta yksikkö

en: _Save new unit
fi: Tallenna uusi yksikkö

en: <i>To:</i>
fi: <i>Vastaanottaja:</i>

en: _Unit:
fi: _Yksikkö:

en: <i>Enter nutritional information for </i>
fi: <i>Määritä ravintoarvo kohteelle </i>

en: <b>Choose a Density</b>
fi: <b>Valitse tiheys</b>

en: <b>Ingredient Key: </b>
fi: <b>Ainesosan avain</b>

en: <b>USDA Item: </b>
fi: <b>USDA-nimike:</b>

en: Edit _USDA Association
fi: Muokkaa USDA-liitäntää

en: <b>Nutritional Information</b>
fi: <b>Ravintoarvo</b>

en: Edit _information
fi: Muokkaa tietoja

en: _Nutritional Information
fi: Ravintoarvot

en: Density:
fi: Tiheys:

en: USDA equivalents:
fi: USDA-vastaavuudet:

en: Custom equivalents:
fi: Omat vastaavuudet:

en: _Density Information
fi: TIheystiedot

en: <b>Known Nutritonal Information</b>
fi: <b>Tunnetut ravintoarvot</b>

en: _Advanced Search
fi: Tarkennettu haku

note: name stock
en: Nutritional Information
fi: Ravinnetiedot

en: I_gnore
fi: Ohita

en: Gourmet Recipe Manager
fi: Gourmet-reseptienhallinta

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
fi: Roland Duhaime (apu Windows-käännöksessä)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
fi: Richard Ferguson (parannuksia yksikkömuuntimen käyttöliittymään)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
fi: R.S. Born (parannuksia Mealmaster-vientiin)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
fi: ixat <ixat.deviantart.com> (logo ja splash screen)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
fi: Yula Zubritsky (ravitsemus- ja lisää ostoslistalle -ikonit)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
fi: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (parannukset ohjelman kansainvälistämiseen sekä sekalaiset ohjelmavirheiden korjaukset (bugfixes))

en: Choose Database File
fi: Valitse tietokantatiedosto

en: Upgrading database
fi: Päivitetään tietokantaa

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
fi: Tietokantasi koosta riippuen, tämä saattaa olla raskas operaatio ja voi ottaa jonkin aikaa. Tietosi on automaattisesti varmistettu siltä varalta, että jotain menee vikaan.

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: A backup has been made in %s in case something goes wrong. If this upgrade fails, you can manually rename your backup file recipes.db to recover it for use with older Gourmet.
fi: Siltä varalta että jotain menee vikaan, ohjelma on tehnyt varmuuskopion polkuun %s. Jos päivitys epäonnistuu, voit nimetä ksäin varmuustiedoston nimelle recipes.db käyttääksesi sitä vanhemman Gourmet:n kanssa.

en: New Recipe
fi: Uusi resepti

en: Change _Category
fi: Muuta _Kategoriaa

en: Create new category
fi: Tee uusi kategoria

en: Change the category of the currently selected item
fi: Muuta valityn kohteen kategoriaa

en: Pantry
fi: Ruokakomero

note: name stock
en: Move to _Shopping List
fi: Siirrä ostoslistalle.

note: name stock
en: Move to _pantry
fi: Siirrä _ruokakomeroon

note: key-command
en: Remove from shopping list
fi: Poista ostoslistasta

en: Move selected items into %s
fi: Siirrä valittu kohde %s:ään

en: _Shopping List
fi: Ostoslista

en: Already Have (_Pantry Items)
fi: Ruokakaapissa olevat ainekset (? tarvitseeko olla sama muoto kuin englanniksi ?)

en: Enter Category
fi: Syötä luokka

en: Category to add %s to
fi: Luokka, johon %s lisätään

en: Category:
fi: Kategoria (vai Luokka??):

en: _Recipes
fi: Reseptit

en: _Add items:
fi: _Lisää kohteet:

en: Remove Recipes
fi: Poista reseptit

en: Remove recipes from shopping list
fi: Poista reseptit ostoslistalta

en: _Edit
fi: Muokkaa

en: _Help
fi: _Ohje

en: Add items
fi: Lisää kohteet

en: Add arbitrary items to shopping list
fi: Lisää mielivaltaiset kohteet ostoslistaan

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
fi: Reseptejä ei ole valittuna. Haluatko tyhjentää koko listan?

en: Save Shopping List As...
fi: Tallenna ostoslista nimellä...

en: Select optional ingredients
fi: Valitse valinnaiset ainekset

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
fi: Määritä ne valinnaiset ainesosat, jotka haluat sisällyttää ostoslistallesi.

note: menus
en: _Recipe
fi: _Resepti

en: _Go
fi: _Siirry

en: Export recipe
fi: Vie resepti

en: Export selected recipe (save to file)
fi: Vie ulos valittu resepti (talleta tiedostoon)

en: _Delete recipe
fi: _Poista resepti

en: Delete this recipe
fi: Poista tämä resepti

en: Adjust units when multiplying
fi: Muunna yksiköitä, kun suurennat reseptejä

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
fi: Kun suurennat reseptien määriä, muuta yksiköitä luettavampaan muotoon jos mahdollista.

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
fi: Tulosta resepti

en: Forget remembered optional ingredients
fi: Poista muistista vapaaehtoiset ainekset

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
fi: Ennen ostoslistalle lisäämistä, kysy kaikista vapaaehtoisista aineiksista, myös niistä, jotka halusit mukaa aikaisemmin

en: Export Recipe
fi: Vie resepti

en: You have unsaved changes.
fi: Muutoksia on tallentamatta.

en: Apply changes before printing?
fi: Toteuta muutokset ennen tulostamista?

en: (Optional)
fi: (Valinnainen)

en: Unable to find recipe %s in database.
fi: Reseptiä %s ei löytynyt tietokannasta.

en: Edit Recipe:
fi: Muokkaa reseptiä:

en: Save edits to database
fi: Talleta muutokset tietokantaan

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
fi: Katso reseptikorttia

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Save changes to %s
fi: Talleta muutokset kohteeseen %s

en: Add ingredient
fi: Lisää aines

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Paste ingredients
fi: Liitä aines

en: Import from file
fi: Tuo tiedostosta

en: Add _recipe
fi: Lisää _resepti

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
fi: Lisää toinen resepti tämän reseptin ainekseksi

en: Delete
fi: Poista

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: Choose a file containing your ingredient list.
fi: Valitse  ainesosaluettelon sisältävä tiedosto.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Notes
fi: Huomautukset

en: Amt
fi: Määrä

en: Unit
fi: Mittayksikkö

en: Item
fi: Tarvike

en: Optional
fi: Valinnainen

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
fi: Reseptiä %s (ID %s) ei löydy tietokannasta.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
fi: Muunnettu: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
fi: Ei muunnettu: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
fi: Yksikkö vaihdettu.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
fi: Vaihdoit %(item)s:n yksikön %(old)s:sta %(new)s:ksi. Haluatko muuntaa määrän?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
fi: %(old_amt)s %(old_unit)s muunnettu %(new_amt)s:ksi %(new_unit)s:ksi

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
fi: Muunnos epäonnistui: %(old_unit)s -> %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
fi: Ainesosaryhmän lisääminen

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
fi: Anna uuden ainesosaryhmän nimi

en: Name of group:
fi: Ryhmän nimi:

en: Choose recipe
fi: Valitse resepti

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
fi: Resepti ei voi sisältää itseään ainesosana!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
fi: Resepteissä ei sallita päättymätöntä rekursiota!

en: You haven't selected any recipes!
fi: Reseptejä ei ole valittuna!

en: How much of %(title)s does your recipe call for?
fi: Kuinka monta ainesta %(title)s reseptisi tarvitsee?

en: Recipes
fi: Reseptit

en: Ringing Sound
fi: Hälytysääni (? riippuen siitä mikä käyttöyhteys ?)

en: Warning Sound
fi: Varoitusääni

en: Error Sound
fi: Virheääni

en: Stop timer?
fi: Pysäytä ajastin?

en: Stop _timer
fi: Pysäytä  _ajastin

en: _Keep timing
fi: Jatka _ajastusta

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Plugins add extra functionality to Gourmet.
fi: Liitännäiset lisäävät Gourmetiin toiminnallisuutta

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
fi: Lisäosaa tarvitaan muissa lisäosissa. Haluatko poistaa lisäosan tästä huolimatta käytöstä?

en: The following plugins require %s:
fi: Seuraavat lisäosat vaativat %s:

en: Deactivate anyway
fi: Poista päältä kuitenkin

en: Keep plugin active
fi: Pidä lisäosa aktiivisena

en: or
fi: tai

en: An error occurred activating plugin.
fi: Lisäosan aktivoinnissa tapahtui virhe.

en: An error occurred deactivating plugin.
fi: Lisäosan käytöstä poistamisessa tapahtui virhe.

en: Cuisine
fi: Keittiö

en: Rating
fi: Arvosana

en: Source
fi: Lähde

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Preparation Time
fi: Valmistusaika

en: Cooking Time
fi: Keittoaika

en: Modifications
fi: Muutokset

en: Invalid input.
fi: Virheellinen syöte.

en: Not a number.
fi: Ei ole numero.

note: setup pause button
en: _Pause
fi: Tauko

note: setup stop button
en: _Stop
fi: _Lopeta

en: Don't ask me this again.
fi: Älä kysy uudestaan.

en: Do you really want to do this
fi: Haluatko varmasti tehdä tämän

en: excellent
fi: erinomainen

en: great
fi: mainio

en: good
fi: hyvä

en: fair
fi: kohtalainen

en: poor
fi: huono

en: Convert ratings to 5 star scale.
fi: Muunna arvosanat viiden tähden asteikkoon.

en: Convert ratings.
fi: Muunna arvosanat.

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
fi: Ole hyvä ja anna jokaiselle arvosanalle vastine asteikolla yhdestä viiteen.

en: Current Rating
fi: Tämänhetkinen arvosana

en: Rating out of 5 Stars
fi: Arvostelu viiden tähden asteikolla

en: No file selected
fi: Ei tiedostoa valittuna

en: No file was selected, so the action has been cancelled
fi: Tiedostoa ei ollut valittu, joten toiminto peruutettiin.

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
fi: Virheellinen määrä: %s

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
fi: Määrien täytyy olla numeroita (murto- tai desimaalilukuja), lukualueita (esim. 1-5) tai tyhjiä.

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
fi: 
    Attribuutti "yksikkö" täytyy kirjoittaa "yksikkö" kentään yksinään.
    Jos esimerkiksi haluat kirjoittaa yksi puoli kuppia, 
    lukumäärä kentän tulisi olla "1.5" tai "1 1/2". "kuppi"
    laitetaan erilliseen "yksikkö" kenttään.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.

en: flour, all purpose
fi: vehnäjauhoja

en: sugar
fi: sokeria

en: salt
fi: suolaa

en: black pepper, ground
fi: mustapippuria

en: ice
fi: jäätä

en: water
fi: vettä

en: oil, vegetable
fi: rypsiöljyä

en: oil, olive
fi: oliiviöljyä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
fi: Resepti sisältää itsensä ainesosana.

en: Ingredient %s will be ignored.
fi: Ainesosa %s jätetään huomioimatta.

en: Shopping list for %s
fi: Ostoslista (%s)

en: For the following recipes:
fi: Seuraaville resepteille:

en: Select encoding
fi: Valitse merkistökoodaus

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
fi: Merkistöjärjestelmän koodausta ei voitu määrittää. Valitse oikea merkistökoodaus listasta.

en: See _file with encoding
fi: Näytä tiedosto merkistökoodauksella

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
fi: Tuonti pysäytetty

en: Stop import
fi: Peruuta tuonti

en: Recipe _Index
fi: Reseptihakemisto

en: Shopping _List
fi: Ostoslista

en: Saved!
fi: Tallennettu!

en: Save your edits to %s
fi: Tallenna muutoksesi %s:aan

en: An import is in progress.
fi: Tuonti on käynnissä.

en: An export is in progress.
fi: Vienti on käynnissä.

en: A delete is in progress.
fi: Poisto on käynnissä.

en: Exit program anyway?
fi: Poistu silti?

en: Don't exit!
fi: Älä poistu!

en: Permanently deleted %s of %s recipes
fi: Poistettiin pysyvästi %s/%s reseptiä

en: Trash
fi: Roskakori

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
fi: Selaa, poista pysyvästi tai palauta tuhottuja reseptejä

en: Undeleted recipes
fi: Palautetut reseptit

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
fi: Ostettavana on %(unit)s tavaraa %(title)s

en: Multiply %s by:
fi: Kerro %s arvolla:

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
fi[0]: Aseta %(attributes)s %(num)s valittuun reseptiin?
fi[1]: Aseta %(attributes)s %(num)s valittuihin resepteihin?

en: Any previously existing values will not be changed.
fi: Olemassa olevia arvoja ei muuteta

en: The new values will overwrite any previously existing values.
fi: Uudet arvot korvaavat jo olemassa olevat

en: This change cannot be undone.
fi: Tätä muutosta ei pysty peruuttamaan

en: Set values for selected recipes
fi: Aseta arvot valituille resepteille

en: Search recipes
fi: Etsi reseptejä

en: Open recipe
fi: Avaa resepti

en: Open selected recipe
fi: Avaa valittu resepti

en: Delete recipe
fi: Poista resepti

en: Delete selected recipes
fi: Poista valitut reseptit

en: Edit recipe
fi: Muokkaa reseptiä

en: Open selected recipes in recipe editor view
fi: Avaa valitut reseptit reseptien muokkausnäkymässä

en: E_xport selected recipes
fi: _Vie valitut reseptit

en: Export selected recipes to file
fi: Vie valitut reseptit tiedostoon

en: _Print
fi: _Tulosta

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
fi: Reseptien massamuokkaus

en: _New
fi: _Uusi

en: _Import file
fi: _Tuo tiedosto

en: Import recipe from file
fi: Tuo resepti tiedostosta

en: Import _webpage
fi: Tuo _verkkosivu

en: Import recipe from webpage
fi: Tuo resepti verkkosivulta

en: Export _all recipes
fi: Vie _kaikki reseptit

en: Export all recipes to file
fi: Vie kaikki reseptit tiedostoon

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Actions
fi: Toiminnot

en: Open _Trash
fi: Avaa _Roskalaatikko

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Plugins
fi: _Liitännäiset

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
fi: Hallitse Gourmetin liitännäisiä

en: Setti_ngs
fi: _Asetukset

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Tools
fi: Ty_ökalut

en: _Timer
fi: _Ajastin

en: Show timer
fi: Näytä ajastin

en: Searchable index of recipes in the database.
fi: Reseptien sisällysluettelo hakutoiminnolla

en: Delete %s?
fi: Poista %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tiedostoon %s. Oletko varma että haluat poistaa sen?

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Permanently delete recipes?
fi: Poista reseptit pysyvästi?

en: Permanently delete recipe?
fi: Poista resepti pysyvästi?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
fi: Haluatko varmasti poistaa reseptin <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
fi: Haluatko varmasti poistaa seuraavat reseptit?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s valittua reseptiä?

en: See recipes
fi: Näytä reseptit

en: Delete Recipes
fi: Poista reseptit

en: Deleted recipe %s
fi: Poista resepti %s

en: Done!
fi: Valmis!

en: Importing...
fi: Tuodaan...

en: Ingredient _Key Editor
fi: Ainesavainten Editori

en: Edit ingredient keys en masse
fi: Muokkaa ainesavaimia massana

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
fi: avaimen

en: item
fi: tarvikkeen

en: Field
fi: Kenttä

en: Value
fi: Arvo

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Change all keys "%s" to "%s"?
fi: Muuta kaikki "%s" avaimet "%s":ksi?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
fi: Et pysty peruttamaan tätä toimintoa. Jos on jo olemassa resepti avaimella "%s", et pysty erottamaan tuloksia toisistaan.

en: Change all items "%s" to "%s"?
fi: Muuta kaikki "%s" kohteet "%s":ksi?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
fi: Et pysty peruttamaan tätä toimintoa. Jos on jo olemassa aines "%s", et pysty erottamaan tuloksia toisistaan.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
fi: Muuta kaikki "%(unit)s" esiintymät arvoksi "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
fi: Muuta "%(unit)s" arvoon "%(text)s" vain aineksille "%(item)s" avaimella "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
fi: Muuta kaikki esiintymät "%(amount)s" %(unit)s arvoon %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
fi: Muuta "%(amount)s" %(unit)s arvoon "%(text)s" %(unit)s vain aineksille joilla avaimella  arvo "%(key)s"

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
fi: Muuta "%(amount)s" %(unit)s arvoon "%(text)s" %(unit)s vain aineksilla %(key)s ja esiintymillä %(item)s

en: Change all selected rows?
fi: Haluatko muuttaa kaikki valitut rivit?

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
fi: Tätä toimintoa ei voi peruuttaa. Oletko varma, että %s valitulle riville haluat arvot:

en: 
    Key to %s
fi: 
    Avain arvoon %s

en: 
    Item to %s
fi: 
    Esiintymä arvoon %s

en: 
    Unit to %s
fi: 
    Yksikkö arvoon %s

en: 
    Amount to %s
fi: 
    Lukumäärä arvoon %s

en: %s ingredient | %s ingredients
fi[0]: %s aines
fi[1]: %s ainekset

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
fi: Näytetään aineksia %(bottom)s - %(top)s  / %(total)s

en: Amount
fi: Määrä

en: Ingredient Keys
fi: Ainesavaimet

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
fi: Ainesavaimet ovat normalisoituja aineksien nimiä, joita käytetään ostoslistojen ja laskelmien tekemiseen.

en: Guess keys
fi: Arvaa avaimet

en: Guess best values for all ingredient keys based on values already in your database
fi: Arvaa parhaat arvot aineksien avaimille tietokannassa jo olevan sisällön perusteella

en: Edit Key Associations
fi: Muokkaa avainten yhteyksiä

en: Edit associations with key and other attributes in database
fi: Muokkaa avainten ja muiden attribuuttien yhteyksiä tietokannassa

en: Key Editor
fi: Avainten muokkaus

en: _Item:
fi: Kohta:

en: _Key:
fi: Avain:

en: <b>_Change selected ingredients</b>
fi: <b>Muuta valitut ainesosat</b>

en: Shopping Category
fi: ... Ostoslistan luokka ... tai ostoslistan kategoria (miten muualla on käytetty?)...

en: Display units as written for each recipe (no change)
fi: Näytä yksiköt niin kuin ne on reseptiin kirjoitettu (ei muunnoksia)

en: Always display U.S. units
fi: Näytä aina U.S. yksiköt

en: Always display metric units
fi: Näytä aina metriset yksiköt

en: Automatically adjust units
fi: Säädä automaattisesti yksiköitä

en: Set _unit display preferences
fi: Aseta yksiköiden näyttöasetukset

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
fi: Muunna automaattisesti yksiköt valittuun mittajärjestelmään (metrinen, imperial tms.) kun mahdollista.

en: Stars
fi: Tähtiä

en: %s ago
fi: %s sitten

en: Auto-Merge recipes
fi: Yhdistä reseptit automaattisesti

en: Always use newest recipe
fi: Käytä aina uusinta reseptiä

en: Always use oldest recipe
fi: Käytä aina vanhinta reseptiä

en: None
fi: Ei mikään

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
fi: Osa tuoduista resepteistä näyttävät olevan päällekäisiä. Voit yhdistää ne tässä yhteydessä tai sulkea ruudun ja jättää ne ennalleen.

en: Find _duplicate recipes
fi: Etsi _päällekkäiset reseptit

en: Find and remove duplicate recipes
fi: Etsi ja poista päällekkäiset reseptit

en: Recipes with similar recipe information
fi: Reseptit, joissa on samankaltaisia ohjeita

en: Recipes with similar ingredients
fi: Reseptit, joissa on samankaltaisia ainesosia

en: Recipes with similar recipe information and ingredients
fi: Reseptit, joissa on samankaltaisia ainesosia ja ohjeita

en: <b><span size="large">Duplicate recipes</span></b>
fi: <b><span size="large">Reseptien kaksoiskappaleet</span></b>

en: _Include recipes in trash
fi: Huomioi roskakorissa olevat reseptit

en: <i>_Showing:</i>
fi: <i>Näytetään:</i>

en: Merge _all duplicates
fi: Yhdistä kaikki kaksoiskappaleet

en: <b>Merge recipes</b>
fi: <b>Yhdistä reseptit</b>

en: _Auto-merge
fi: Automaattinen yhdistäminen

note: len(vals)==0
en: For each selected value
fi: Jokaiselle valitulle arvolle

en: Where %(field)s is %(value)s
fi: Jossa %(field)s:llä on arvo %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
fi[0]: Muutos vaikuttaa %s reseptiin
fi[1]: Muutos vaikuttaa %s reseptiin

en: Delete %s where it is %s?
fi: Poista %s missä arvo on %s?

en: Change %s from %s to "%s"?
fi: Muuta %s arvosta %s arvoon "%s"?

en: <i>This change is not reversable.</i>
fi: <i>Tämä muutos ei ole peruttavissa.</i>

en: Field Editor
fi: Kenttä editori

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
fi: Muokkaa kenttiä useassa reseptissä yhtä aikaa.

en: Email recipes
fi: Lähetä reseptejä sähköpostilla

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
fi: Lähetä sähköpostilla valitut reseptit (tai kaikki reseptit jos mitään ei ole valittuna

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
fi: Haluatko todella lähettää sähköpostilla kaikki %s valittua reseptiä?

en: Yes, e_mail them
fi: Kyllä, _lähetä ne

en: Cannot convert %s to %s
fi: Ei voitu muuntaa: %s %s:ksi

en: Need density information.
fi: Tiheystieto tarvitaan.

en: _Unit Converter
fi: Mittayksikkömuunnin

en: Calculate unit conversions
fi: Laske yksiköiden muunnokset

en: Unit Converter
fi: Yksikkömuunnin

en: <b>From</b>
fi: <b>Mistä</b>

en: I_tem:
fi: Ainesosa:

en: _Density:
fi: Tiheys:

en: Density _Information
fi: Tiheystiedot

en: <b>To</b>
fi: <b>Mihin</b>

en: _Result:
fi: Tulos:

en: Archive (zip, tarball)
fi: Arkisto (zip, tar)

en: Loading zip archive
fi: Ladataan pakattua zip-arkistotiedostoa...

en: Unzipping zip archive
fi: Puretaan pakattua zip-arkistotiedostoa...

en: HTML Web Page
fi: HTML-sivu

en: Exporting Webpage
fi: Viedään HTML-sivua

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
fi: Viedään reseptejä HTML-tiedostoihin hakemistossa %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
fi: Resepti tallennettu HTML-tiedostoon %(file)s

en: Original Page from %s
fi: Alkuperäinen sivu kohteesta %s

en: optional
fi: valinnainen

en: Plain Text file
fi: Tavallinen tekstitiedosto

en: Text Export
fi: Tekstivienti

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
fi: Vien reseptit tekstiedostoon %(file)s.

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
fi: Resepti talletettu tekstitiedostoon %(file)s

en: Big File
fi: Iso tiedosto

en: File %s is too big to import
fi: Tiedosto %s on liian iso sisään tuotavaksi

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
fi: Tiedostosi ylittää suurimman sallitun pituuden %s merkkiä. Uskon, ettet todella halunnut tuoda sitä sisään. Jos todella tarkoitit tuoda tämän tiedoston, voisit pilkkoa sen pienempiin tiedostoihin ja yrittää uudelleen.

en: Webpage
fi: Sivusto

en: Downloading %s
fi: Noudetaan %s

en: Retrieving %s
fi: Haetaan %s:ää...

en: Gourmet XML File
fi: Gourmet XML -tiedosto

en: Gourmet XML Export
fi: Gourmet XML -vienti

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
fi: Viedään reseptejä Gourmet XML -tiedostoon %(file)s.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
fi: Resepti tallennettu Gourmet XML -tiedostoon %(file)s.

en: Gourmet XML File (Obsolete)
fi: Gourmet XML tiedosto (Vanhentunut)

en: Mastercook XML File
fi: Mastercook XML tiedosto

en: Mastercook Text File
fi: Mastercook Text tiedosto

en: Mastercook import finished.
fi: Mastercook-vienti onnistui.

en: Tidying up XML
fi: XML:ää siivotaan

en: KRecipe XML File
fi: KRecipe XML tiedosto

en: Page Layout
fi: Sivun asettelu

en: Print Recipes
fi: Tulosta reseptit

en: PDF Export
fi: ???: Muunna PDF:ksi (tai Tallenna PDF-muotoon - tai Vie PDF:ksi, tai PDF vienti... tai jotain. Riippuen onko valikossa vai missä...)

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
fi: ???: Tallennetaan reseptejä PDF-tiedostoksi %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
fi: Resepti tallennettu PDF-tiedostoksi %(file)s

en: Letter
fi: Letter (8x11")

en: Portrait
fi: Pystysuora

en: Plain
fi: Raaka (tekstistä)

en: points
fi: pistettä

en: Index Card (3.5x5")
fi: Indeksikortti (3.5x5")

en: Index Card (4x6")
fi: Indeksikortti (10x15 cm)

en: Index Card (5x8")
fi: Indeksikortti (13x20 cm)

en: Index Card (A7)
fi: Indeksikortti (A7)

en: Legal
fi: Legal/USA

en: Index Cards (3.5x5)
fi: Indeksikortit (9x13 cm)

en: Index Cards (4x6)
fi: Indeksikortit (10x15 cm)

en: Index Cards (A7)
fi: Indeksikortit (A7)

en: Landscape
fi: Vaakasuora

en: %s Column | %s Columns
fi[0]: %s Sarake
fi[1]: %s Sarakkeet

en: Paper _Size
fi: _Paperikoko

en: _Orientation
fi: Si_vun suunta

en: _Font Size
fi: _Kirjasinkoko

en: Page _Layout
fi: Sivun ase_mointi

en: Left Margin
fi: Vasen marginaali

en: Right Margin
fi: Oikea marginaali

en: Top Margin
fi: Ylämarginaali

en: Bottom Margin
fi: Alamariginaali

en: PDF Options
fi: PDF-valinnat

en: MealMaster file
fi: MealMaster tiedosto

en: MealMaster Export
fi: MealMaster Vientitiedosto

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
fi: Vien reseptit MealMaster tiedostoon %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
fi: Resepti tallennettu MealMaster tiedostoksi %(file)s

en: Shopping List Saver
fi: Ostoslista Tallennin

note: name stock
en: Save List as Recipe
fi: Tallenna lista reseptiksi

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
fi: Tallenna nykyinen ostoslista reseptiksi tulevaa käyttöä varten

en: Nutritional information reflects amount per %s.
fi: Ravintosisältö heijastaa määrä per %s.

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
fi: Ravitsemuksellisia tietoja heijastavat määrät koko reseptissä

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
fi: Ravinnetieto puuttuu %s ainekselle : %s

en: Any food group
fi: Mikä tahansa ruokaryhmä

en: selection
fi: valinta

en: Convert unit for %s
fi: Muunna yksikkö %s:ksi

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
fi: Gourmet tarvitsee apuasi muuttamaan "%s" (mitta)yksiköksi, jota ohjelma ymmärtää, että ravitsemustiedot voidaan laskea.

en: Change ingredient key
fi: Muuta aineksen avainta

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
fi: Muuta aineksen %(old_key)s avain avroon %(new_key)s kaikkialla tai vain reseptissä %(title)s?

en: Change _everywhere
fi: Muuta kaikkialla

en: _Just in recipe %s
fi: Vain reseptissä %s

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere?
fi: Muuta aines %(old_key)s arvoon %(new_key)s kaikkialla?

en: Change unit
fi: Muuta (mitta)yksikkö

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
fi: Muuta yksikkö %(old_unit)s arvoon %(new_unit)s kaikille aineksille %(ingkey)s tai vain reseptissä %(title)s?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
fi: Laskeaksesi ravinnetiedot "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet tarvitsee aineen tiheyden. Ravinnetietokannassamme on useita kuvauksia tälle ruoalle eri tiheyksille. Ole hyvä ja valitse oikea alla olevasta listasta.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
fi: Ottaakseen käyttöön ravinnetiedot, Gourmet tarvitsee oikean määrän ja yksikön.

en: Nutrition
fi: Ravinteet

en: Ingredient
fi: Aines

en: USDA Database Equivalent
fi: USDA tietokannan vasttaavuudet

en: 100 grams
fi: 100 grammaa

en: Calories
fi: Kaloreita

en: Total Fat
fi: Rasvaa yhteensä

en: Saturated Fat
fi: Tyydyttynyttä rasvaa

en: Cholesterol
fi: Kolesterolia

en: Sodium
fi: Natriumia

en: Total Carbohydrate
fi: Hiilihydraatteja yhteensä

en: Dietary Fiber
fi: Ravintokuituja

en: Sugars
fi: Sokereita

en: Protein
fi: Proteiinia

en: Alpha-carotene
fi: Alfa-karoteenia

en: Ash
fi: Tuhkaa

en: Beta-carotene
fi: Beta-karoteenia

en: Calcium
fi: Kalsiumia

en: Copper
fi: Kupari

en: Folate Total
fi: Folaatit yhteensä

en: Folic acid
fi: Foolihappo

en: Food Folate
fi: Ruoan folaatit

en: Dietary folate equivalents
fi: Ruokavalion vastineet

en: Iron
fi: Rautaa

en: Lycopene
fi: Lykopeeneja

en: Lutein+Zeazanthin
fi: Luteiini+Zeazanthin

en: Magnesium
fi: Magnesiumia

en: Manganese
fi: Mangaania

en: Niacin
fi: Niasiini

en: Pantothenic Acid
fi: Pantoteenihappo

en: Phosphorus
fi: Fosforia

en: Potassium
fi: Kalium

en: Vitamin A
fi: A-vitamiinia

en: Retinol
fi: Retinolia

en: Riboflavin
fi: Riboflavinia

en: Selenium
fi: Seleeniä

en: Thiamin
fi: Tiamiiniä

en: Vitamin A (IU)
fi: A-vitamiinia (IU)

en: Vitamin A (RAE)
fi: A-vitamiinia (RAE)

en: Vitamin B6
fi: B6-vitamiinia

en: Vitamin B12
fi: B12-vitamiinia

en: Vitamin C
fi: C-vitamiinia

en: Vitamin E
fi: E-vitamiinia

en: Vitamin K
fi: K-vitamiinia

en: Zinc
fi: Sinkkiä

en: Vitamins and minerals
fi: Vitamiineja ja mineraaleja

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
fi: Ravitsemustietoja puuttuu
    %(missing)s/%(total)s aineksesta.

en: % _Daily Value
fi: % päivittäisestä tarpeesta

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
fi: Prosenttiosuus päivittäisestä tarpeesta perustuu %i kalorin päivädiettiin. Klikkaa (napauta) muuttaaksesi päivittäistä kalorimäärää.

en: Amount per %s
fi: Määrä per %s

en: Amount per recipe
fi: Määrä per resepti

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
fi: Lataan Ravinnetietoja

en: Nutritonal database import complete!
fi: Ravitsemustietotietokannan tuonti valmis!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
fi: Puran ravinnetietokantaa zip paketista %s

en: Extracting %s from zip archive.
fi: Puran tiedoston %s zip paketista.

en: Parsing nutritional data...
fi: Jäsentää (käsittelee) ravitsemustietoja...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
fi: Luetaan ravintoaine tietoja: tuotu %s / %s tiedosta.

en: Parsing weight data...
fi: Jäsentää (käsittelee) painotietoja...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
fi: Luetaan ravintoaineiden painotietoja: tuotu %s / %s tiedosta

en: Water
fi: Vesi

en: Kilocalories
fi: Kilokalori

en: g protein
fi: g proteiinia

en: g lipid
fi: g lipidejä

en: g ash
fi: g tuhkaa

en: g carbohydrates
fi: g hiilihydraatteja

en: g fiber
fi: g kuituja

en: g sugar
fi: g sokeria

en: mg calcium
fi: mg kalsiumia

en: mg iron
fi: mg rautaa

en: mg magnesium
fi: mg magnesiumia

en: mg phosphorus
fi: mg fosforia

en: mg potassium
fi: mg potassiumia

en: mg sodium
fi: mg natriumia

en: mg zinc
fi: mg sinkkiä

en: mg copper
fi: mg kuparia

en: mg manganese
fi: mg mangaania

en: microgram selenium
fi: mikrogrammaa seleeniä

en: mg vitamin c
fi: mg C-vitamiinia

en: mg thiamin
fi: mg tiamiinia

en: mg riboflavin
fi: mg riboflavafiinia

en: mg niacin
fi: mg niasiinia

en: mg pantothenic acid
fi: mg pantoteenihappoa

en: mg vitamin B6
fi: mg B6-vitamiinia

en: microgram Folate Total
fi: mikrogrammaa Folaatteja yhteensä

en: microgram Folic acid
fi: mikrogrammaa foolihappoja

en: microgram Food Folate
fi: mikrogrammaa Folaatteja ruoasta

en: microgram dietary folate equivalents
fi: mikrogrammaa ruokavalion foolihapon vastineista

en: Choline, total
fi: Choline, koko

en: microgram Vitamin B12
fi: mikrogrammaa B12-vitamiinia

en: Vitamin A IU
fi: Vitamiini A

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
fi: Vitamiini A (mikrogrammoiksi muutettuna)

en: microgram Retinol
fi: mikrogrammaa Retinolin

en: microgram Alpha-carotene
fi: mikrogrammaa Alpha-karoteenia

en: microgram Beta-carotene
fi: mikrogrammaa beta-karoteenia

en: microgram Beta Cryptoxanthin
fi: mikrogrammaa beta kryptoksantiinia

en: microgram Lycopene
fi: mikrogrammaa lykopeenejä

en: microgram Lutein+Zeazanthin
fi: mikrogrammaa Luteiini+Zeazanthin

en: mg Vitamin E
fi: mg Vitamiinia E

en: mg Vitamin K
fi: mg Vitamiinia K

en: g Saturated Fatty Acid
fi: g tyydyttyneitä rasvahappoja

en: g Monounsaturated Fatty Acids
fi: g (kerta)tyydyttymättömiä rasvahappoja

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
fi: g monityydyttymättömiä rasvahappoja

en: mg Cholesterol
fi: mg kolesterolia

en: Percent refuse
fi: Prosenttijäte

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
fi: Maitotuotteet ja munatuotteet

en: Spices & Herbs
fi: Mausteet ja yrtit

en: Baby Foods
fi: Lasten ruoat

en: Fats and Oils
fi: Rasvat ja öljyt

en: Poultry
fi: Siipikarja

en: Soups & Sauces
fi: Keitot ja kastikkeet

en: Sausages & Lunch Meats
fi: Makkarat ja "lounaslihat"

en: Breakfast Cereals
fi: Murot ja puurot

en: Fruits & Fruit Juices
fi: Hedelmät ja hedelmämehut

en: Pork
fi: Sianliha

en: Vegetables
fi: Vihannekset (ja juurekset)

en: Nuts & Seeds
fi: Pähkinät ja siemenet

en: Beef
fi: Naudanliha

en: Beverages
fi: Juomat

en: Fish & Shellfish
fi: Kalat & Äyriäiset

en: Legumes
fi: Palkokasvit

en: Lamb, Veal & Game
fi: Lammas, Nauta & Riista

en: Baked Products
fi: Leivotut tuotteet

en: Sweets
fi: Makeiset

en: Grains and Pasta
fi: Viljat ja Pasta

en: Fast Foods
fi: Pikaruoat

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
fi: Ateriat, pääruoat ja höysteet (eli lisukkeet)

en: Snacks
fi: Välipalat

en: Ethnic Foods
fi: Etniset ruoat

en: entire database
fi: koko tietokanta

en: Ingredient Key
fi: Ainesavain

en: USDA ID Number
fi: USDA ID numero

en: USDA Item Description
fi: USDA aines kuvaus

en: Density Equivalent
fi: Vastaava tiheys

en: Tools
fi: Työkalut

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
fi: Hae ravinnetiedot nykyiselle listalle

en: Amount for Shopping List
fi: Määrä ostoslistaa varten

en: Edit _nutritional info
fi: Muokkaa ravintoarvoja

en: stars
fi: tähteä

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
fi: Vietiin %(number)s/%(total)s reseptiä

en: Export complete.
fi: Vienti valmis.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
fi: Sisällytä resepti itse viestiin.

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
fi: Lähetä resepti HTML-liitteenä

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
fi: Lähetä resepti sähköpostin PDF liitteenä

en: Email Options
fi: Sähköpostiasetukset

en: Don't ask before sending e-mail.
fi: Älä varmista sähköpostin lähetystä

en: E-mail not sent
fi: Sähköpostia ei lähetetty

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
fi: Reseptiä ei ole valittu sisällytettäväksi itse viestiin eikä sen liitteeksi.

en: Save recipe as...
fi: Tallenna resepti nimellä...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
fi: Gourmet ei voi viedä tiedostotyyppiin "%s"

en: Export recipes
fi: Vie reseptejä

en: recipes
fi: reseptit

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
fi: Vienti epäonnisti: tuntematon tiedostotyyppi "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
fi: Olen hyvä ja varmista, että olet valinnut tiedostotyypin alasvetovalikosta tallennuksen yhteydessä.

en: Export
fi: Vienti

en: Unable to print: no print plugins are active!
fi: En pystynyt tulostamaan: tulostuksen lisäosia ei ole aktiivisena!

en: Print %s recipe | Print %s recipes
fi[0]: Tulosta %s resepti
fi[1]: Tulosta %s reseptiä

en: Retrieving file
fi: Haetaan tiedostoa

en: yield
fi: saanti

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
fi: Syötä reseptiarkiston tai reseptisivuston internet-osoite (URL).

en: Enter website address
fi: Kirjoita sivuston osoite

en: Enter URL:
fi: Syötä verkko-osoite (URL):

en: Enter the address of a website or recipe archive.
fi: Kirjoita sivuston tai reseptiarkiston osoite.

en: Unable to import URL
fi: Osoitetta ei pysty tuomaan sisään

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
fi: Goumet:ssa ei ole lisäosaa osoitteen sisään tuomiseen

en: Unable to import URL %(url)s of mimetype %(type)s. File saved to temporary location %(fn)s
fi: En pysty tuomaan osoitetta %(url)s tyyppiä %(type)s. Tiedosto talletettu väliaikaiseen paikkaan %(fn)s

en: Open recipe...
fi: Avaa resepti...

en: Import
fi: Tuonti

en: All importable files
fi: Kaikki tuotavissa olevat tiedostot

en: Imported %s recipes.
fi: Tuotiin %s reseptiä.

en: serving | servings
fi[0]: annos
fi[1]: annoksia

en: Imported %s of %s recipes.
fi: Tuotiin %s/%s reseptiä

en: okay
fi: ok

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
fi: En tunnista tätä verkkosivua. Käytän yleistä tuontisuodatinta...

en: Import complete.
fi: Tuonti valmis.

en: Importing recipe
fi: Tuodaan reseptiä

en: Processing ingredients
fi: Käsitellään ainesosia (???)

en: Processing ingredients.
fi: Käsittelen raaka-aineita.

en: Servings
fi: Annosmäärä

en: Ingredient Subgroup
fi: Raaka-aineiden alaryhmä

en: Hide
fi: Piilota

en: Text
fi: Teksti

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Import recipe
fi: Tuo resepti

en: Clear _Tags
fi: Tyhjennä _Tagit

en: Import Recipe
fi: Tuo resepti

en: anywhere
fi: missä vain

en: title
fi: otsikko

en: ingredient
fi: aines

en: instructions
fi: ohjeet

en: notes
fi: huomautukset

en: cuisine
fi: keittiö

en: source
fi: lähde

en: Use regular expressions in search
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita haussa

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita (edistynyt merkintätapa, hakukieli) tekstihakujen kanssa

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
fi: Hae kirjoittaessasi (poista päältä, jos haku on liian hidas).

en: Show Search _Options
fi: Näytä _hakuasetukset

en: Show advanced searching options
fi: Näytä edistyneet hakuasetukset

en: %s recipe | %s recipes
fi[0]: %s resepti
fi[1]: %s reseptit

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
fi: Näytetään reseptiä %(bottom)s - %(top)s / %(total)s

en: %s in %s
fi: %s yhteensä %s:tä

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Done
fi: Valmis

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error
fi: Virhe

en: Error %s: %s
fi: Virhe %s: %s

en: Traceback
fi: Jäljitä

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
fi: min.

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
fi: h.

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: week | weeks
fi[0]: viikko
fi[1]: viikkoa

en: month | months
fi[0]: kuukausi
fi[1]: kuukautta

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
fi[0]: vuosi
fi[1]: vuotta

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
fi:  ja

en: and
fi: ja

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
fi: -

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
fi: Järjestä reseptejä, luo ostoslistoja, laske ravintoarvoja ja muuta.

en: Browse Recipes
fi: Selaa reseptejä

en: Selecting recipes by browsing by category, cuisine, etc.
fi: Valitaan reseptejä luokan, tyypin, yms. mukaan

en: Main
fi: Pääikkuna

en: Find duplicate recipes
fi: Etsi reseptien kaksoiskappaleita

en: A wizard to find and remove or merge duplicate recipes.
fi: Ohjattu toiminto reseptien kaksoiskappaleiden käsittelyyn

en: Send to Email
fi: Lähetä sähköpostiosoitteeseen

en: Email recipes from Gourmet
fi: Lähetä reseptit sähköpostilla

en: Zip, Gzip, and Tarball support
fi: Zip, Gzip ja Tar-tuki

en: Import recipes from zip and tar archives
fi: Tuo reseptit zip- tai tar-arkistoista

en: Importer/Exporter
fi: Tuonti/Vienti

en: Gourmet XML Import and Export
fi: Gourmetin XML tuonti ja vienti

en: Import and Export recipes as Gourmet XML files, suitable for backup or exchange with other Gourmet users.
fi: Tuo ja vie reseptejä Gourmetin XML-muodossa. Käytännöllinen varmuuskopioidessa tai siirrettäessä reseptejä toisille Gourmet-käyttäjille.

en: HTML Export
fi: HTML-vienti

en: Create recipe webpages from recipes.
fi: Luo resepteistä verkkosivut.

en: KRecipe import
fi: KRecipe-tuonti

en: Import files from the Krecipe program.
fi: Tuo tiedostoja KRecipe-ohjelmasta.

en: Mastercook import
fi: Mastercook-tuonti

en: Import files from the Mastercook program.
fi: Tuo tiedostoja Mastercook-ohjelmasta

en: Mealmaster (tm) Export
fi: Mealmaster(tm) -vienti

en: Export recipes as mealmaster text files
fi: Vie reseptit mealmaster-tekstitiedostoiksi

en: Printing & PDF Export
fi: Tulostus ja PDF-vienti

en: Print recipes or export them as PDF; this plugin allows a variety of page layouts.
fi: Tulosta reseptit tai vie ne PDF-tiedoina haluttuja  sivuasetteluja käyttäen

en: Plain Text Guided Import
fi: Tekstitiedostojen ohjattu tuonti

en: Help user mark up and import plain text. Also provides plain text export.
fi: Helpottaa tekstitiedostojen tuontia. Tukee myös vientiä tekstitiedostoina.

en: Webpage import
fi: Verkkosivujen tuonti

en: Import recipes from the web.
fi: Tuo reseptejä verkosta

en: Website Importers
fi: Verkkosivujen ohjattu tuonti

en: Importers for about.com, www.foodnetwork.com, and others
fi: Ohjattu tuonti mm. sivustoilta about.com ja www.foodnetwork.com

en: Assign and edit ingredient keys (unique identifiers for ingredients, used for consolidating items on shopping lists).
fi: Määritä ja muokkaa ainesosien avaimia, joita käytetään yhdistämään samat ainesosat toisiinsa.

en: Save shopping lists as recipes for future use.
fi: Tallenna ostoslistat resepteinä tulevaa käyttöä varten.

en: Calculate nutritional information for recipes.
fi: Laske reseptien ravintoarvot

en: Shopping Category Editor
fi: Ostoslistojen luokkien muokkausnäkymä

en: Assign and edit shopping categories for ingredients from within the recipe editor.
fi: Määritä ja muokkaa ostoslistan ainesosien luokkia suoraan reseptien muokkausnäkymästä

en: Spell Checking
fi: Oikoluku

en: Adds spell checking to paragraph length text boxes in recipe entry (Instructions, Notes).
fi: Lisää oikoluvun reseptien ohjeisiin ja muistiinpanoihin

en: Provides a simple unit calculator.
fi: Lisää yksinkertaisen yksikkömuuntimen

en: Unit Display Preferences
fi: Yksiköiden näyttöasetukset

en: Allows you to always use metric (or imperial) units for display.
fi: Sallii yksiköiden näyttämisen aina halutussa mittajärjestelmässä

en: Check for Unicode-16 in text files
fi: Tarkista, onko tekstitiedostoissa Unicode-16-merkkejä

en: Enable this if your utf-16 text files aren't importing cleanly into Gourmet. Disable this if you never use UTF16 and you're constantly being annoyed by the 'Encoding' dialog when you import files.
fi: Ota tämä käyttöön, jos Gourmet ei saa tuotua utf-16 -tekstitiedostoja oikein. Ota tämä pois käytöstä, jos UTF-16 ei ole käytössä, etkä halua nähdä merkkikoodaus-valintaikkunaa joka kerta tiedostoja tuotaessa.
