grecipe-manager - en to it translation catalogue (800 entries)

en: Recipe Index
it: Indice delle ricette

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
it: _Nuova ricetta

en: Add to _Shopping List
it: Aggiungi alla Lista della _Spesa

en: View Re_cipe
it: Visualizza Ri_cetta

en: _Search for:
it: C_erca:

en: Search for recipes as you type
it: Ricerca delle ricette durante la digitazione

en: Search by other critera within the current search results.
it: Cerca con un altro parametro nei risultati correnti

en: A_dd Search Criteria
it: Aggiungi criteri _di ricerca

en: Limiting Search to:
it: Limita la ricerca a:

en: Search _Results
it: _Risultati della ricerca

en: Set Fields for Selected Recipes
it: Imposta i Campi per le Ricette Selezionate

en: <span size="large" weight="bold">Set Recipe Fields for selected recipes</span>
it: <span size="large" weight="bold">Imposta i Campi per le ricette selezionate</span>

en: _Add Image
it: _Aggiungi immagine

en: _Remove Image
it: _Rimuovi Immagine

en: S_ource:
it: S_orgente:

en: _Rating:
it: _Giudizio:

en: C_uisine:
it: C_ucina:

en: _Category:
it: _Categoria:

en: _Preparation Time:
it: Tempo di _Preparazione

en: Coo_king Time:
it: Tempi di cottura:

en: _Webpage:
it: Pagina _Web:

en: Image:
it: Immagine:

en: _Yield:
it: _Quantità:

en: _Only set values where field is currently blank
it: Imposta valori solo dove i campi sono vuoti

en: Set all values for _all selected recipes
it: Imposta tutti i valori per tutte le ricette selezionate

en: Metakit (default, stored in a local file)
it: Metakit (predefinito, salvato su file locale)

en: SQLite (stored in a local file)
it: SQLite (salvato su file locale)

en: MySQL (requires connection to a database)
it: MySQL (richiede una connessione al database)

en: Choose Database
it: Scegli Database

en: <b>Choose Database System for Gourmet to Use</b>
it: <b>Scegli il Tipo di Database da usare in Gourmet</b>

en: _Database System
it: Tipo di _Database

en: _Username:
it: Nome _Utente:

en: Password for your username on the database.
it: Password per il tuo nome utente sul database.

en: Database _Name:
it: _Nome Database:

en: Hostname of the system where your database server is running. If your database server is running on your local system, use localhost.
it: Nome dell'host del sistema dove è in esecuzione il server del database. Se il server è in esecuzione in locale, usa "localhost".

en: Save the password for next time. This means the password will be stored insecurely in your configuration file.
it: Ricorda la password. Questo significa che la password sarà salvata in chiaro nel tuo file di configurazione.

en: _Save Password
it: _Salva Password

en: Name of the database in which Gourmet should store its information. Gourmet will try to create this database if it does not already exist.
it: Nome del database dove Gourmet salverà le informazioni. Gourmet proverà a crearlo se non esiste.

en: recipe
it: ricetta

en: Your username on the database.
it: Nome utente sul database.

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: _Details
it: _Dettagli

en: Gourmet Recipe Manager Preferences
it: Preferenze del Gestore di Ricette Gourmet

en: <b>Index View Preferences</b>
it: <b>Preferenze di Visualizzazione dell'Indice</b>

en: _Recipes per page:
it: _Ricette per pagina:

en: <i>Configure which columns are included in the recipe index view.</i>
it: <i>Imposta le colonne visibili nalla vista a indice delle ricette.</i>

en: Index View
it: Vista a Indice

en: <b>Card View Preferences</b>
it: <b>Preferenze di Visualizzazione della Scheda</b>

en: _Allow units to change when multiplying
it: Moltiplic_ando permetti il cambio di unità

en: _Use fractions
it: _Usa frazioni

en: Use fractions when possible for display
it: Usa frazioni quando possibile per le quantità

en: <i>Remove items you don't use from the Recipe Card interface.</i>
it: <i>Rimuovi elementi non usati nell'interfaccia a Scheda delle Ricette.</i>

en: Card View
it: Vista a Scheda

en: <b>Shopping List Preferences</b>
it: <b>Preferenze della Lista della spesa</b>

en: <i>What should Gourmet do with Optional Ingredients when adding recipes to the shopping list?</i>
it: <i>Cosa deve farne Gourmet degli ingredienti Opzionali quando si aggiungono ricette alla lista della spesa?</i>

en: As_k whether to include optional ingredients
it: Chiedi se includere ingredienti opzionali

en: _Remember user selections by default
it: _Ricorda le scelte dell'utente in maniera predefinita

en: _Clear remembered optional ingredients
it: Pulis_ci gli ingredienti opzionali memorizzati

en: _Always add optional ingredients
it: _Aggiungi sempre gli ingredienti opzionali

en: _Never add optional ingredients
it: _Non aggiungere mai ingredienti opzionali

en: Shopping List
it: Lista della Spesa

en: servings
it: porzioni

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
it: Titolo

en: _Title:
it: _Titolo:

en: Pre_paration Time:
it: Tempo di Pre_parazione:

en: category
it: categoria

en: rating
it: giudizio

en: Yield
it: Quantità

en: Yield Unit
it: Unità di misura

en: _Shop
it: _Spesa

en: Edit _description
it: Modifica _descrizione

en: <b>Cooking Time:</b>
it: <b>Tempo di cottura:</b>

en: <b>Preparation Time:</b>
it: <b>Tempo di preparazione:</b>

en: <b>Cuisine:</b>
it: <b>Cucina:</b>

en: <b>Category:</b>
it: <b>Categoria:</b>

en: <b>Webpage:</b>
it: <b>Pagina Web:</b>

en: <b>_Yields:</b>
it: <b>_Quantità:</b>

en: <span underline="single" color="blue">Link</span>
it: <span underline="single" color="blue">Collegamento</span>

en: <b>Source:</b>
it: <b>Sorgente:</b>

en: <b>Rating:</b>
it: <b>Giudizio:</b>

en: <b>_Multiply by:</b>
it: <b>Fattore di _moltiplicazione:</b>

en: <b>Instructions</b>
it: <b>Procedimento</b>

en: Edit _instructions
it: Modifica proced_imento

en: <b>Notes</b>
it: <b>Note</b>

en: Edit _notes
it: Modifica _note

en: Recipe
it: Ricetta

en: <b>Ingredients</b>
it: <b>Ingredienti</b>

en: Edit _ingredients
it: Modifica _ingredienti

en: Add _ingredient:
it: Aggiungi _ingrediente:

en: Ingredients
it: Ingredienti

en: Add recipe to shopping list
it: Aggiungi ricetta alla lista della spesa

en: Add to _shopping list
it: Aggiungi alla lista della _spesa

en: Jump to recipe in Recipe Card vew
it: Vai alla ricetta nella vista a Scheda

en: Delete selected recipe
it: Cancella ricetta selezionata

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
it: Eliminazione _della ricetta

en: Edit attributes of selected recipes
it: Modifica le caratteristiche delle ricette selezionate

en: _Batch edit recipes
it: Modifica in batch le ricette

en: E-mail selected recipe
it: Invia ricetta selezionata per e-mail

en: _E-Mail recipe
it: Invia ricetta via _e-mail

en: Print selected recipe
it: Stampa la ricetta selezionata

en: _Print recipe
it: Stam_pa ricetta

en: Never buy this item. When called for in a recipe, it will show up in a "pantry" section of the list as a reminder that you need it, but it won't be included when you save or print the list unless you tell me you need to buy it.
it: Non comprare mai questo elemento. Quando viene richiesto in una ricetta, verrà mostrato in una sezione "dispensa" della lista come promemoria del fatto che serve, ma non verrà incluso quando si salverà e/o stamperà la lista a meno che non venga specificato il bisogno di acquistarlo.

en: Add to _Pantry
it: Aggiungi alla dis_pensa

en: Show _Options
it: Mostra _Opzioni

en: Search _in
it: Cerca _in

en: _Use regular expressions (advanced searching)
it: _Usa espressioni regolari (ricerca avanzata)

en: Search as you _type
it: Cerca quando si digi_ta qualcosa

en: <i>Search Options</i>
it: <i>Opzioni di ricerca</i>

en: Category
it: Categoria

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
it: Chiave

en: Category Editor
it: Editor delle Categorie

en: Search by
it: Cerca per

en: Search as you type
it: Cerca quando si digita qualcosa

en: Use regular expressions
it: Usa espressioni regolari

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Add Category:
it: Aggiungi categoria:

en: <b><span size="larger">Timer</span></b>
it: <b><span size="larger">Tempo</span></b>

en: <i>Timer Finished!</i>
it: <i>Tempo terminato!</i>

en: Timer will continue to go off until you close this dialog or reset the timer.
it: Il timer continuerà a scorrere a meno che questa finestra di dialogo non venga chiusa o il timer venga azzerato.

en: Set _Timer:
it: Imposta _Timer:

en: _Reset
it: _Azzera

en: _Start
it: _Avvia

en: S_ound
it: Su_ono

en: Re_peat alarm until I turn it off
it: Ri_petere l'allarme finché non lo spengo

en: _Settings
it: _Impostazioni

en: <b>Edit fields throughout database</b>
it: <b>Modifica i campi in tutto il database</b>

en: Field to _Edit:
it: Campo da Modificar_e:

en: For each selected value:
it: Per ogni valore selezionato:

en: _Leave value as is
it: _Lascia valore così com'è

en: <i>New value will be added to the end of any existing text</i>
it: <i>Il nuovo valore verrà inserito alla fine del testo esistente</i>

en: <i>New value will replace any existing value</i>
it: <i>Il nuovo valore rimpiazzerà quello esistente</i>

en: _Field:
it: _Campo:

en: _Value:
it: _Valore:

en: Change _other field:
it: Cambia altr_o campo:

en: C_hange value to:
it: Modifica valore in:

en: _Delete value
it: Elimina valore

en: <i>Select equivalent of</i>
it: <i>Seleziona equivalente di</i>

en: <i>from USDA database</i>
it: <i>dal database USDA</i>

en: _Change ingredient
it: _Modifica ingrediente

en: <i>or</i>
it: <i>o</i>

en: _Search USDA Ingredient Database:
it: _Cerca Database Ingredienti USDA:

en: Search as you t_ype
it: Cerca quando di digita qualcosa

en: Show only food in _group:
it: Visualizza solo il cibo in _group

en: <i>Search _results:</i>
it: <i>Cerca_risultati:</i>

en: <i>From:</i>
it: <i>Da:</i>

en: _Amount:
it: _Ammontare:

en: Unit:
it: Unità:

en: unit
it: unità

en: _Change unit
it: _Modifica unità di misura

en: _Save new unit
it: _Salva unità di misura

en: <i>To:</i>
it: <i>A:</i>

en: _Unit:
it: _Unità:

en: <i>Enter nutritional information for </i>
it: <i>Inserisci informazioni nutrizionali</i>

en: <b>Choose a Density</b>
it: <b>Scegli una Densità</b>

en: <b>Ingredient Key: </b>
it: <b>Ingrediente Chiave:</b>

en: <b>USDA Item: </b>
it: elemento USDA:

en: Edit _USDA Association
it: Edita associazione _USDA

en: <b>Nutritional Information</b>
it: <b>Informazioni nutrizionali</b>

en: Edit _information
it: Modifica _informazione

en: _Nutritional Information
it: _Informazioni Nutrizionali

en: Density:
it: Densità:

en: USDA equivalents:
it: USDA equivalente

en: Custom equivalents:
it: Usi equivalenti:

en: _Density Information
it: _Densità Informazioni

en: <b>Known Nutritonal Information</b>
it: <b>Informazioni Nutrizionali Conosciute</b>

en: _Advanced Search
it: Ricerca _Avanzata

note: name stock
en: Nutritional Information
it: Informazioni Nutrizionali

en: I_gnore
it: I_gnora

en: Gourmet Recipe Manager
it: Gourmet - Gestore ricette

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
it: Roland Duhaime (assistenza in porting su Windows)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
it: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (installatore Windows)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
it: Richard Ferguson (migliorie all'interfaccia di Unit Converter)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
it: R.S. Born (migliorie all'esportazione Mealmaster)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
it: ixat <ixat.deviantart.com> (logo e schermata d'avvio)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
it: Yula Zubritsky (icone nutrizione ed aggiungi-alla-lista-della-spesa)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
it: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (miglioramenti all'internazionalizzazione, correzioni varie)

en: Choose Database File
it: Scegli il Database

en: Upgrading database
it: Aggiornamento database in corso

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
it: A seconda della dimensione del tuo database, questo potrebbe essere un processo lungo e richiedere del tempo. E' stato effettuato automaticamente un back-up dei tuoi dati nel caso in cui qualcosa andasse storto.

en: Details
it: Dettagli

en: A backup has been made in %s in case something goes wrong. If this upgrade fails, you can manually rename your backup file recipes.db to recover it for use with older Gourmet.
it: Un backup è stato fatto in %s nel caso qualcosa vada storto. Se questo aggiornamento fallisce potrai rinominare manualmente il file di backup recipes.db per recuperarlo ed usarlo con la vecchia versione di Gourmet.

en: New Recipe
it: Nuova ricetta

en: Change _Category
it: Cambia _Categoria

en: Create new category
it: Crea nuova categoria

en: Change the category of the currently selected item
it: Cambia la categoria dell'articolo selezionato

en: Pantry
it: Dispensa

note: name stock
en: Move to _Shopping List
it: Muovi alla Lista della _Spesa

note: name stock
en: Move to _pantry
it: Muovi in _dispensa

note: key-command
en: Remove from shopping list
it: Rimuovi dalla lista della spesa

en: Move selected items into %s
it: Muovi gli oggetti selezionati in %s

en: _Shopping List
it: Lista della _Spesa

en: Already Have (_Pantry Items)
it: Già Presenti (Oggetti _Dispensa)

en: Enter Category
it: Inserisci la Categoria

en: Category to add %s to
it: Categoria a cui aggiungere %s

en: Category:
it: Categoria:

en: _Recipes
it: _Ricette

en: _Add items:
it: _Aggiungi oggetti

en: Remove Recipes
it: Rimuovi Ricette

en: Remove recipes from shopping list
it: Rimuovi le ricette dalla lista della spesa

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Help
it: _Aiuto

en: Add items
it: Aggiungi oggetti

en: Add arbitrary items to shopping list
it: Aggiungi oggetti a tua scelta alla lista della spesa

en: x
it: X

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
it: Nessuna ricetta selezionata. Vuoi cancellare l'intera lista?

en: Save Shopping List As...
it: Salva la lista della spesa come...

en: Select optional ingredients
it: Seleziona ingredienti opzionali

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
it: Specifica quali dei seguenti ingredienti opzionali vuoi includere nella lista della spesa.

note: menus
en: _Recipe
it: _Ricetta

en: _Go
it: Vai

en: Export recipe
it: Esporta ricetta

en: Export selected recipe (save to file)
it: Esporta ricetta selezionata (salva su file)

en: _Delete recipe
it: _Cancella ricetta

en: Delete this recipe
it: Cancella questa ricetta

en: Adjust units when multiplying
it: Converti automaticamente le unità durante le moltiplicazioni

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
it: Cambia le unità per renderle più leggibili (dove possibile) mentre moltiplichi.

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
it: Stampa Ricetta

en: Forget remembered optional ingredients
it: Dimentica gli ingrendienti opzionali ricordati

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
it: Prima di aggiungere alla lista della spesa, chiedi riguardo a tutti gli ingredienti opzionali, anche quelli che volevi precedentemente che fossero ricordati

en: Export Recipe
it: Esporta Ricetta

en: You have unsaved changes.
it: Non hai salvato le modifiche.

en: Apply changes before printing?
it: Applicare le variazioni prima di stampare?

en: (Optional)
it: (Opzionale)

en: Unable to find recipe %s in database.
it: Impossibile trovare la ricetta %s nel database.

en: Edit Recipe:
it: Modifica Ricetta:

en: Save edits to database
it: Salva le modifiche nel database

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
it: Mostra Scheda Ricetta

en: Edit
it: Modifica

en: Save changes to %s
it: Salva cambiamenti in %s

en: Add ingredient
it: Aggiungi ingrediente

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Paste ingredients
it: Incolla ingredienti

en: Import from file
it: Importa da file

en: Add _recipe
it: Aggiungi _ricetta

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
it: Aggiungi un'altra ricetta come un ingrediente in questa ricetta

en: Delete
it: Elimina

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Choose a file containing your ingredient list.
it: Seleziona un file contenente la tua lista ingredienti.

en: Description
it: Descrizione

en: Instructions
it: Procedimento

en: Notes
it: Note

en: Amt
it: Qta

en: Unit
it: Unità

en: Item
it: Articolo

en: Optional
it: Opzionale

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
it: La ricetta %s (ID %s) non e` presente nel database.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
it: Convertito: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
it: Non Convertito: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
it: Unità cambiata

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
it: Hai cambiato l'unità per %(item)s da %(old)s a %(new)s. Vuoi che la quantità sia convertita oppure no?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
it: Convertito %(old_amt)s %(old_unit)s in %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
it: Impossibile convertire da %(old_unit)s a %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
it: Aggiungi gruppo di ingredienti

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
it: Inserisci un nome per il nuovo sottogruppo di ingredienti

en: Name of group:
it: Nome del gruppo:

en: Choose recipe
it: Scegli ricetta

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
it: Il nome della ricetta non puo' essere quello di un ingrediente!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
it: La ricorsione infinita non e' ammessa nelle ricette!

en: You haven't selected any recipes!
it: Non hai selezionato alcuna ricetta!

en: How much of %(title)s does your recipe call for?
it: Quanti %(title)s richiama la tua ricetta?

en: Recipes
it: Ricette

en: Ringing Sound
it: Suono Campanello

en: Warning Sound
it: Suono Allarme

en: Error Sound
it: Suono errore

en: Stop timer?
it: Fermare il timer?

en: Stop _timer
it: Arresta il _timer

en: _Keep timing
it: Prosegui il _conteggio

en: Plugins add extra functionality to Gourmet.
it: Aggiungi Plugins extra a Gourmet.

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
it: Un plugin è richiesto per altri plugin. Vuoi disattivare comunque il plugin?

en: The following plugins require %s:
it: Il seguente plugin richiede %s

en: Deactivate anyway
it: Disattiva comunque

en: Keep plugin active
it: Mantieni attivo il plugin

en: or
it: o

en: An error occurred activating plugin.
it: Si è verificato un errore nell'attivazione del plugin

en: An error occurred deactivating plugin.
it: Si è verificato un errore nella disattivazione del plugin.

en: Cuisine
it: Cucina

en: Rating
it: Giudizio

en: Source
it: Fonte

en: Website
it: Sito web

en: Preparation Time
it: Tempo di preparazione

en: Cooking Time
it: Tempo di cottura

en: Modifications
it: Modifiche

en: Invalid input.
it: Input non valido

en: Not a number.
it: Non un numero.

note: setup pause button
en: _Pause
it: _Pausa

en: Don't ask me this again.
it: Non chiedermelo più.

en: Do you really want to do this
it: Vuoi realmente farlo

en: excellent
it: eccellente

en: great
it: ottimo

en: good
it: buono

en: fair
it: giusto

en: poor
it: scarso

en: Convert ratings to 5 star scale.
it: Converti Valutazioni in una scala di 5 stelle

en: Convert ratings.
it: Converti valutazioni

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
it: Dai ad ogni valutazione una equivalente su una scala di 1 - 5

en: Current Rating
it: Valutazione Corrente

en: Rating out of 5 Stars
it: Valuta su 5 stelle

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: No file was selected, so the action has been cancelled
it: Nessun file è stato selezionato. Azione cancellata

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
it: Mi spiace, non capisco 
    la quantità "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
it: Le quantità devono essere numeri (frazioni o decimali), intervalli di numeri, o vuote.

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
it: 
    La "unità" deve essere nel campo "unità" da sola.
    Per esempio, se vuoi inserire una tazza e mezza,
    il campo quantità deve contenere "1.5" oppure "1 1/2"; "tazze"
    deve andare nel campo "unità".
    
    Per inserire un intervallo di numeri, usa un "-" per separarli.
    Per esempio, potresti inserire 2-4 oppure 1 1/2 - 3 1/2.

en: flour, all purpose
it: farina, comune

en: sugar
it: zucchero

en: salt
it: sale

en: black pepper, ground
it: pepe nero, macinato

en: ice
it: ghiaccio

en: water
it: acqua

en: oil, vegetable
it: olio, vegetale

en: oil, olive
it: olio, d'oliva

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
it: La ricetta fa riferimento a se stessa come ingrediente.

en: Ingredient %s will be ignored.
it: L'ingrediente %s verrà ignorato.

en: Shopping list for %s
it: Lista della spesa per %s

en: For the following recipes:
it: Per le seguenti ricette:

en: Select encoding
it: Seleziona codifica

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
it: Non riesco a determinare la codifica esatta. Per cortesia seleziona la corretta codifica dalla seguente lista.

en: See _file with encoding
it: Vedi _file con codifica

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
it: Importazione in pausa

en: Stop import
it: Interrompi importazione

en: Recipe _Index
it: _Indice ricette

en: Shopping _List
it: _Lista della spesa

en: Saved!
it: Salvato!

en: Save your edits to %s
it: Salva le modifiche a %s

en: An import is in progress.
it: Un importazione è in corso.

en: An export is in progress.
it: Un esportazione è in corso.

en: A delete is in progress.
it: Una cancellazione è in corso.

en: Exit program anyway?
it: Uscire ugualmente?

en: Don't exit!
it: Non uscire!

en: Permanently deleted %s of %s recipes
it: %s di %s ricette eliminate definitivamente

en: Trash
it: Cestino

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
it: Naviga, cancella definitivamente o recupera ricette cancellate

en: Undeleted recipes
it: Ricette recuperate

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
it: Numero di %(unit)s di %(title)s da acquistare

en: Multiply %s by:
it: Moltiplica %s per:

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
it[0]: Impostare %(attributes)s per %(num)s ricetta selezionata?
it[1]: Impostare %(attributes)s per %(num)s ricette selezionate?

en: Any previously existing values will not be changed.
it: I valori preesistenti non saranno modificati.

en: The new values will overwrite any previously existing values.
it: I nuovi valori sovrascriveranno quelli preesistenti.

en: This change cannot be undone.
it: Questa modifica non può essere annullata.

en: Set values for selected recipes
it: Imposta i valori per le ricette selezionate

en: Search recipes
it: Cerca ricette

en: Open recipe
it: Apri ricetta

en: Open selected recipe
it: Apri la ricetta selezionata

en: Delete recipe
it: Elimina ricetta

en: Delete selected recipes
it: Elimina ricette selezionate

en: Edit recipe
it: Modifica ricetta

en: Open selected recipes in recipe editor view
it: Apri la ricetta selezionata nel visualizzatore ricette

en: E_xport selected recipes
it: E_sporta le ricette selezionate

en: Export selected recipes to file
it: Esporta le ricette selezionate su file

en: _Print
it: _Stampa

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
it: Modifica più ricette

en: _New
it: _Nuova

en: _Import file
it: _Importa file

en: Import recipe from file
it: Importa ricetta da file

en: Import _webpage
it: Importa _pagina web

en: Import recipe from webpage
it: Importa ricetta da pagina web

en: Export _all recipes
it: Esporta _tutte le ricette

en: Export all recipes to file
it: Esporta tutte le ricette su file

en: _Quit
it: _Esci

en: _Actions
it: _Azioni

en: Open _Trash
it: Apri il _Cestino

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Plugins
it: _Plugin

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
it: Gestisci i plugin che aggiungono funzionalità extra a Gourmet.

en: Setti_ngs
it: Opzi_oni

en: _About
it: Informazioni su

en: _Tools
it: _Strumenti

en: Show timer
it: Mostra timer

en: Searchable index of recipes in the database.
it: Indice per la ricerca delle ricette nel database

en: Delete %s?
it: Cancellare %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
it: Hai dei cambiamenti non salvati in %s. Cancellare ugualmente?

en: Deleted
it: Cancellato

en: Untitled
it: Senza nome

en: Permanently delete recipes?
it: Cancello definitivamente le ricette?

en: Permanently delete recipe?
it: Cancello definitivamente le ricette?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
it: Sei sicuro di voler cancellare la ricetta <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste ricette?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
it: Sei sicuro di voler cancellare le %s ricette selezionate?

en: See recipes
it: Vedi ricette

en: Delete Recipes
it: Elimina Ricette

en: Deleted recipe %s
it: Ricetta cancellata %s

en: Done!
it: Fatto!

en: Importing...
it: Importazione in corso ...

en: Ingredient _Key Editor
it: Editor per _Chiave Ingrediente

en: Edit ingredient keys en masse
it: Modifica categorie in blocco

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
it: chiave

en: item
it: articolo

en: Field
it: Campo

en: Value
it: Valore

en: Count
it: Numero

en: Change all keys "%s" to "%s"?
it: Cambiare tutte le chiavi "%s" in "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
it: Non sarà possibile annullare questa operazione. Se esistono già ingredienti con la chiave "%s", non sarà possibile distinguere questi ingredienti da quelli che state per modificare.

en: Change all items "%s" to "%s"?
it: Cambiare tutti gli articoli "%s" in "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
it: Non sarà possibile annullare questa operazione. Se esistono già ingredienti con la voce "%s", non sarà possibile distinguere questi ingredienti da quelli che state per modificare.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
it: Cambi_a tutte le occorrenze di "%(unit)s" in "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
it: Cambia "%(unit)s" in "%(text)s" solo per gli _ingredienti "%(item)s" con chiave "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
it: Cambi_a tutte le occorrenze di "%(amount)s" %(unit)s in %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
it: Cambia "%(amount)s" %(unit)s in "%(text)s" %(unit)s solo _dove la chiave ingrediente è %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
it: Cambia "%(amount)s" %(unit)s in "%(text)s" %(unit)s solo dove la chi_ave ingrediente è %(key)s e dove l'oggetto è %(item)s

en: Change all selected rows?
it: Modificare tutte le righe selezionate?

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
it: Questa operazione non può essere annullata. Stai per impostare i seguenti valori per tutte le %s righe selezionate:

en: 
    Key to %s
it: 
    Chiave in %s

en: 
    Item to %s
it: 
    Articolo in %s

en: 
    Unit to %s
it: 
    Unità in %s

en: 
    Amount to %s
it: 
    Valori in %s

en: %s ingredient | %s ingredients
it[0]: %s ingrediente
it[1]: %s ingredienti

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
it: Visualizzazione ingredienti %(bottom)s a %(top)s di %(total)s

en: Amount
it: Ammontare

en: Ingredient Keys
it: Ingredienti chiave

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
it: Gli ingredienti chiave sono nomi di ingredienti normalizzati per la lista della spesa e per i calcoli.

en: Guess keys
it: Categorie automatiche

en: Guess best values for all ingredient keys based on values already in your database
it: Intuisci i valori migliori per tutte le chiavi di ingredienti basandoti sui valori che sono già nel tuo database

en: Edit Key Associations
it: Modifica le associazioni di chiave

en: Edit associations with key and other attributes in database
it: Modifica le associazioni con la chiave e altri attributi nel database

en: Key Editor
it: Editor delle Chiavi

en: _Item:
it: Elemento:

en: _Key:
it: _Chiave:

en: <b>_Change selected ingredients</b>
it: <b>_Modifica ingrediente selezionato</b>

en: Shopping Category
it: Categoria di spesa

en: Display units as written for each recipe (no change)
it: Mostra le unità come scritte per ogni ricetta (nessun cambiamento)

en: Always display U.S. units
it: Mostra sempre unità U.S.

en: Always display metric units
it: Mostra sempre unità metriche

en: Automatically adjust units
it: Regola automaticamente le unità di misura

en: Set _unit display preferences
it: Seleziona _unità di misura visualizzate

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
it: Converti automaticamente le unità al sistema preferito (metrico, imperiale, etc.) dove possibile.

en: Stars
it: Stelle

en: %s ago
it: %s fà

en: Auto-Merge recipes
it: Unisci automaticamente le ricette

en: Always use newest recipe
it: Usa sempre la ricetta più recente

en: Always use oldest recipe
it: Usa sempre la ricetta più vecchia

en: None
it: Nulla

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
it: Alcune delle ricette importate sembrano essere doppioni. Puoi unirle qui, o chiudere questa finestra di dialogo per lasciarle come sono.

en: Find _duplicate recipes
it: Trova ricette _doppioni

en: Find and remove duplicate recipes
it: Trova e rimuovi ricette doppioni

en: Recipes with similar recipe information
it: Ricette con informazioni simili

en: Recipes with similar ingredients
it: Ricette con ingredienti simili

en: Recipes with similar recipe information and ingredients
it: Ricette con ingredienti e informazioni simili

en: <b><span size="large">Duplicate recipes</span></b>
it: <b><span size="large">Duplica le ricette</span></b>

en: _Include recipes in trash
it: _Inserisci le ricette nel cestino

en: <i>_Showing:</i>
it: <i>_Mostra:</i>

en: Merge _all duplicates
it: Unisci tutti _i doppioni

en: <b>Merge recipes</b>
it: <b>Unisci le ricette</b>

en: _Auto-merge
it: _Unione automatica

note: len(vals)==0
en: For each selected value
it: Per ogni valore selezionato

en: Where %(field)s is %(value)s
it: Dove %(field)s sono %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
it[0]: La modifica avrà effetto su %s ricetta
it[1]: La modifica avrà effetto su %s ricette

en: Delete %s where it is %s?
it: Vuoi cancellare %s dove è %s?

en: Change %s from %s to "%s"?
it: Vuoi cambiare %s da %s a %s?

en: <i>This change is not reversable.</i>
it: <i>Questo cambiamento non è reversibile.</i>

en: Field Editor
it: Modifica i campi

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
it: Modifica i campi per più di una ricetta alla volta.

en: Email recipes
it: Manda ricette via e-mail

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
it: Manda tutte le ricette selezionate via e-mail (o tutte le ricette se non è selezionata alcuna ricetta

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
it: Vuoi davvero inviare %s ricette selezionate?

en: Yes, e_mail them
it: Si, mandale via e-mail

en: Cannot convert %s to %s
it: Non posso convertire %s a %s

en: Need density information.
it: Mancano informazioni

en: _Unit Converter
it: _Convertitore

en: Calculate unit conversions
it: Calcola le conversioni di unità

en: Unit Converter
it: Convertitore di unità

en: <b>From</b>
it: <b>Da</b>

en: I_tem:
it: Elemento:

en: _Density:
it: _Densità:

en: Density _Information
it: Valor_i di densità

en: <b>To</b>
it: <b>A</b>

en: _Result:
it: _Risultato:

en: Archive (zip, tarball)
it: Archivio (zip, tarball)

en: Loading zip archive
it: Carcamento archivio zip

en: Unzipping zip archive
it: Unzipping archivio zip

en: HTML Web Page
it: Pagina WEB HTML

en: Exporting Webpage
it: Esportazione pagina web

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
it: Esportazione ricette su file HTML nella directory %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
it: Ricette salvate in formato HTML su file %(file)s

en: Original Page from %s
it: Pagina originale da %s

en: optional
it: opzionale

en: Plain Text file
it: File di testo normale

en: Text Export
it: Esporta testo

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
it: Esporta le ricette sul file di testo %(file)s

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
it: Ricetta salvata come file di testo semplice %(file)s

en: Big File
it: File Grande

en: File %s is too big to import
it: Il file %s è troppo grande per essere importato

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
it: Il tuo file supera la lunghezza massima di %s caratteri. Probabilmente non avevi intenzione di importarlo in ogni caso. Se veramente vuoi importare questo file, usa un editor di testo per dividerlo in file più piccoli e prova ad importare nuovamente.

en: Webpage
it: Pagina web

en: Downloading %s
it: Download di %s

en: Retrieving %s
it: Ricezione %s

en: Gourmet XML Export
it: Gourmet esportazione XML

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
it: Espostazione ricette su file tipo Gourmet XML %(file)s

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
it: Ricette salvate in formato Gourmet XML su file %(file)s

en: Gourmet XML File (Obsolete)
it: Gourmet XML File (Obsoleto)

en: Mastercook import finished.
it: Importazione Mastercook terminata

en: Tidying up XML
it: Pulizia XML

en: Page Layout
it: Aspetto pagina

en: Print Recipes
it: Stampa ricette

en: PDF Export
it: Esporta in PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
it: Esportazione ricette nei file PDF %(file)s in corso...

en: Recipe saved as PDF %(file)s
it: Ricetta salvata come PDF %(file)s

en: Letter
it: Lettera

en: Portrait
it: Orientamento verticale

en: Plain
it: Normale

en: points
it: punti

en: 11x17"
it: 27,9x43,1 cm

en: Index Card (3.5x5")
it: Scheda (8,9x12,7 cm)

en: Index Card (4x6")
it: Scheda (10,2X15,2 cm)

en: Index Card (5x8")
it: Scheda (12,7x20,3 cm)

en: Index Card (A7)
it: Scheda (A7)

en: Legal
it: Legale

en: Index Cards (3.5x5)
it: Schede (8,9x12,7 cm)

en: Index Cards (4x6)
it: Schede (10,2X15,2 cm)

en: Index Cards (A7)
it: Schede (A7)

en: Landscape
it: Orientamento orizzontale

en: %s Column | %s Columns
it[0]: %s Colonna
it[1]: %s Colonne

en: Paper _Size
it: _Dimensione Foglio

en: _Orientation
it: _Orientamento

en: _Font Size
it: _Dimensione carattere

en: Page _Layout
it: _Layout della pagina

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: PDF Options
it: Opzioni PDF

en: MealMaster file
it: File tipo MealMaster

en: MealMaster Export
it: Esportazione MealMaster

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
it: Esportazione ricette in formato MealMaster su file %(file)s

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
it: Ricetta salvata in formato MealMaster su file %(file)s

en: Shopping List Saver
it: Salva la Lista della Spesa

note: name stock
en: Save List as Recipe
it: Salva Lista come Ricetta

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
it: Salva la lista della spesa corrente come una ricetta per riutilizzarla

en: Nutritional information reflects amount per %s.
it: Le informazioni nutrizionali riflettono l'ammontare per %s

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
it: Le informazioni nutrizionali riflettono l'ammontare per l'intera ricetta

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
it: Manca l'informazione nutrizionale per %s ingredienti: %s

en: Any food group
it: Qualsiasi gruppo di alimenti

en: selection
it: selezione

en: Convert unit for %s
it: Converti l'unità per %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
it: Per poter calcolare le informazioni nutrizionali, Gourmet ha bisogno di un aiuto epr convertire "%s" in una unità di misura riconosicuta.

en: Change ingredient key
it: Cambia ingrediente chiave

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
it: Cambio la chiave ingredienti da %(old_key)s a %(new_key)s dappertutto o solo nella ricetta %(title)s?

en: Change _everywhere
it: Cambia tutto

en: _Just in recipe %s
it: _Solo nella ricetta %s

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere?
it: Cambia categoria da %(old_key)s a %(new_key)s ovunque?

en: Change unit
it: Modifica unità

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
it: Cambio l'unità di misura %(old_unit)s in %(new_unit)s in tutti gli ingredienti %(ingkey)s o solo nella ricetta %(title)s?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
it: Allo scopo di calcolare le informazioni nutrizionali per "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet necessita di conoscerne la densità. Il nostro database nutrizionale contiene diverse descrizioni di questo cibo, con densità differenti. Si prega di scegliere la voce corretta fra quelle sotto elencate.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
it: Per poter applicare le informazioni nutrizionali, Gourmet necessita di valori e unità corretti.

en: Nutrition
it: Nutrizione

en: Ingredient
it: Ingredienti

en: USDA Database Equivalent
it: Equivalente Database USDA

en: 100 grams
it: 100 grammi

en: Calories
it: Calorie

en: Total Fat
it: Grassi Totali

en: Saturated Fat
it: Grasso saturo

en: Cholesterol
it: Colesterolo

en: Sodium
it: Sodio

en: Total Carbohydrate
it: Carboidrati totali

en: Dietary Fiber
it: Fibre

en: Sugars
it: Zuccheri

en: Protein
it: Proteine

en: Alpha-carotene
it: Alfa-carotene

en: Ash
it: Cenere

en: Beta Cryptoxanthin
it: Beta Criptoxantina

en: Calcium
it: Calcio

en: Copper
it: Rame

en: Folate Total
it: Folati Totali

en: Folic acid
it: Acido folico

en: Food Folate
it: Folati

en: Dietary folate equivalents
it: Folati equivalenti

en: Iron
it: Ferro

en: Lycopene
it: Licopene

en: Lutein+Zeazanthin
it: Luteina+Zeaxantina

en: Magnesium
it: Magnesio

en: Niacin
it: Niacina

en: Pantothenic Acid
it: Acido pantotenico

en: Phosphorus
it: Fosforo

en: Potassium
it: Potassio

en: Vitamin A
it: Vitamina A

en: Retinol
it: Retinolo

en: Riboflavin
it: Riboflavina

en: Selenium
it: Selenio

en: Thiamin
it: Tiamina

en: Vitamin A (IU)
it: Vitamina A (IU)

en: Vitamin A (RAE)
it: Vitamina A (RAE)

en: Vitamin B6
it: Vitamina B6

en: Vitamin B12
it: Vitamina B12

en: Vitamin C
it: Vitamina C

en: Vitamin E
it: Vitamina E

en: Vitamin K
it: Vitamina K

en: Zinc
it: Zinco

en: Vitamins and minerals
it: Vitamine e minerali

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
it: Informazioni nutrizionali mancanti
    per %(missing)s su %(total)s ingredienti.

en: % _Daily Value
it: % _Valore Giornaliero

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
it: Percentuale del valore giornaliero raccomandato in base alle %i calorie giornaliere. Clicca per modificare il valore delle calorie giornaliere.

en: Amount per %s
it: Importo per %s

en: Amount per recipe
it: Quantità per ricetta.

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
it: Caricamento dei Dati Nutrizionali

en: Nutritonal database import complete!
it: Caricamento del database nutrizionale completato!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
it: Recupero il database nutrizionale dall'archivio zip %s

en: Extracting %s from zip archive.
it: Estrazione di %s dall'archivio zip.

en: Parsing nutritional data...
it: Elaborazione dati nutizionali...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
it: Lettura dei dati nurizionali: importati %s di %s elementi.

en: Parsing weight data...
it: Elaborazione dati di peso...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
it: Lettura dati peso degli elementi nutrizionali: importati %s di %s elementi

en: Water
it: Acqua

en: Kilocalories
it: Chilocalorie

en: g protein
it: g proteine

en: g lipid
it: g lipidi

en: g ash
it: g ceneri

en: g carbohydrates
it: g carboidrati

en: g fiber
it: g fibre

en: g sugar
it: g glucidi

en: mg calcium
it: mg calcio

en: mg iron
it: mg ferro

en: mg magnesium
it: mg magnesio

en: mg phosphorus
it: mg fosforo

en: mg potassium
it: mg potassio

en: mg sodium
it: mg sodio

en: mg zinc
it: mg zinco

en: mg copper
it: mg rame

en: microgram selenium
it: μg selenio

en: mg vitamin c
it: mg vitamina C

en: mg thiamin
it: mg tiamina

en: mg riboflavin
it: mg riboflavina

en: mg niacin
it: mg niacina

en: mg pantothenic acid
it: mg acido pantotenico

en: mg vitamin B6
it: mg vitamina B6

en: microgram Folate Total
it: μg Folati Totali

en: microgram Folic acid
it: μg acido Folico

en: microgram Food Folate
it: μg folati

en: microgram dietary folate equivalents
it: μg folati equivalenti

en: Choline, total
it: Choline, totale

en: microgram Vitamin B12
it: μg Vitamina B12

en: Vitamin A IU
it: Vitamina A IU

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
it: Vitamina A (equivalente al retinale attivo microgrammo

en: microgram Retinol
it: μg Retinolo

en: microgram Alpha-carotene
it: μg Alfa-carotene

en: microgram Beta-carotene
it: μg Beta-carotene

en: microgram Beta Cryptoxanthin
it: μg Beta-criptoxantina

en: microgram Lycopene
it: μg Licopene

en: microgram Lutein+Zeazanthin
it: μg Luteina+Zeaxantina

en: mg Vitamin E
it: mg Vitamina E

en: mg Vitamin K
it: mg Vitamina K

en: g Saturated Fatty Acid
it: g Acidi Grassi Saturi

en: g Monounsaturated Fatty Acids
it: g Acidi Grassi Monoinsaturi

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
it: g Acidi Grassi Polinsaturi

en: mg Cholesterol
it: mg Colesterolo

en: Percent refuse
it: Percentuale rifiutata

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
it: Uova & Latticini

en: Spices & Herbs
it: Spezie ed Erbe Aromatiche

en: Baby Foods
it: Alimenti per Bambini

en: Fats and Oils
it: Grassi ed Oli

en: Poultry
it: Pollame

en: Soups & Sauces
it: Zuppe e Salse

en: Sausages & Lunch Meats
it: Salsiccie e Carni da Pranzo

en: Breakfast Cereals
it: Cereali per la Colazione

en: Fruits & Fruit Juices
it: Frutta e Succhi di Frutta

en: Pork
it: Maiale

en: Vegetables
it: Verdura

en: Nuts & Seeds
it: Frutta Secca e Sementi

en: Beef
it: Manzo

en: Beverages
it: Bevande

en: Fish & Shellfish
it: Pesce e Molluschi

en: Legumes
it: Legumi

en: Lamb, Veal & Game
it: Agnello, Vitello e Cacciagione

en: Baked Products
it: Prodotti da Forno

en: Sweets
it: Dolciumi

en: Grains and Pasta
it: Pasta e Legumi

en: Fast Foods
it: Spuntini

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
it: Secondi, antipasti e contorni

en: Snacks
it: Snack

en: Ethnic Foods
it: Cucina Etnica

en: entire database
it: tutto il database

en: Ingredient Key
it: Chiave Ingrediente

en: USDA ID Number
it: Numero ID secondo USDA

en: USDA Item Description
it: Descrizione articolo USDA

en: Density Equivalent
it: Densità equivalente

en: USDA ID#
it: USDA Numero#

en: Tools
it: Strumenti

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
it: Ottieni le informazioni nutrizionali per la lista corrente

en: Amount for Shopping List
it: Ammontare per Lista della Spesa

en: Edit _nutritional info
it: Modifica_le informazioni nutrizionali

en: stars
it: stelle

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
it: Esportato %(number)s ricette su %(total)s

en: Export complete.
it: Esportazione completata.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
it: Inserisci ricetta nel testo del messaggio

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
it: Invia ricetta come allegato HTML

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
it: Manda la ricetta via e-mail come Allegato PDF

en: Email Options
it: Opzini Email

en: Don't ask before sending e-mail.
it: Non chiedere conferma prima di inviare la mail

en: E-mail not sent
it: Messaggio non inviato

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
it: Non avete selezionato l'invio della ricetta nel testo del messaggio o come allegato

en: Save recipe as...
it: Salva ricetta come ...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
it: Gourmet non puo' esportare file di tipo "%s"

en: Export recipes
it: Esporta ricette

en: recipes
it: ricette

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
it: Impossibile esportare: tipo di file sconosciuto "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
it: Per favore assicurarsi di selezionare un tipo di file dal menu a discesa mentre si salva.

en: Export
it: Esporta

en: Unable to print: no print plugins are active!
it: Impossibile stampare: non ci sono plugin di stampa attivi!

en: Print %s recipe | Print %s recipes
it[0]: Stampa %s ricetta
it[1]: Stampa %s ricette

en: Retrieving file
it: Ricezione file

en: yield
it: quantità

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
it: Inserisci l'URL di un archivio di ricette o di un sito di ricette.

en: Enter website address
it: Inserire l'indirizzo web

en: Enter URL:
it: Inserisci l'URL:

en: Enter the address of a website or recipe archive.
it: Inserisci l'indirizzo di un sito web o di un archivio di ricette

en: Unable to import URL
it: Non è possibile importare l'URL

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
it: Gourmet non ha un plugin capace di importare l'URL

en: Unable to import URL %(url)s of mimetype %(type)s. File saved to temporary location %(fn)s
it: Impossibile importare %(url)s di tipo MIME %(type)s. File salvato temporaneamente in %(fn)s

en: Open recipe...
it: Apri ricetta...

en: Import
it: Importa

en: All importable files
it: Tutti i file importabili

en: Imported %s recipes.
it: Importate %s ricette.

en: serving | servings
it[0]: porzione
it[1]: porzioni

en: Imported %s of %s recipes.
it: Importato %s ricette su %s.

en: okay
it: OK

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
it: Non comprendo questa pagina web. Uso un importatore generico...

en: Import complete.
it: Import completato.

en: Importing recipe
it: Importazione della ricetta

en: Processing ingredients
it: Elaborazione degli ingredienti

en: Processing ingredients.
it: Elaborazione degli ingredienti.

en: Servings
it: Porzioni

en: Ingredient Subgroup
it: Sottogruppo Ingredienti

en: Hide
it: Nascondi

en: Text
it: Testo

en: Actions
it: Azioni

en: Import recipe
it: Importa ricetta

en: Clear _Tags
it: Pulisci _Etichette

en: Import Recipe
it: Importa ricetta

en: anywhere
it: ovunque

en: title
it: titolo

en: ingredient
it: ingrediente

en: instructions
it: Procedimento

en: notes
it: Note

en: cuisine
it: cucina

en: source
it: fonte

en: Use regular expressions in search
it: Usa espressioni regolari nella ricerca

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
it: Usa espressioni regolari nella ricerca (linguaggio di ricerca avanzato)

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
it: Ricerca mentre digiti (disattivare se la ricerca è troppo lenta)

en: Show Search _Options
it: Mostra _Opzioni di Ricerca

en: Show advanced searching options
it: Mostra opzioni di ricerca avanzate

en: %s recipe | %s recipes
it[0]: %s ricetta
it[1]: %s ricette

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
it: Visualizzazione ricette %(bottom)s a %(top)s di %(total)s

en: Paused
it: In pausa

en: Pause
it: Pausa

en: Done
it: Fatto

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Error
it: Errore

en: Error %s: %s
it: Errore %s: %s

en: Traceback
it: Traccia

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
it: h.

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane

en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
it:  e

en: and
it: e

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
it: a

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
it: Organizza ricette, crea liste della spesa, calcola informazioni nutrizionali e molto altro ancora

en: Browse Recipes
it: Cerca nelle ricette

en: Selecting recipes by browsing by category, cuisine, etc.
it: Seleziona la ricerca per Categoria, Cucina, ecc...

en: Main
it: Principale

en: Find duplicate recipes
it: Ceca le ricette doppioni

en: A wizard to find and remove or merge duplicate recipes.
it: Una utility cerca e rimuove o unisce le ricette doppioni

en: Send to Email
it: Invia a Email

en: Email recipes from Gourmet
it: Invia le ricette via email da Gourmet

en: Zip, Gzip, and Tarball support
it: Supporto Zip, Gzip, and Tarball

en: Import recipes from zip and tar archives
it: Importa ricette da un archivio zip o tar

en: Importer/Exporter
it: Importatore/Esportatore

en: Gourmet XML Import and Export
it: Importa ed Esporta Gourmet XML

en: Import and Export recipes as Gourmet XML files, suitable for backup or exchange with other Gourmet users.
it: Importa ed Esporta le ricette come file XML di Gourmet, adatti per backup o per lo scambio con altri utenti Gourmet.

en: HTML Export
it: Esporta HTML

en: Create recipe webpages from recipes.
it: Crea pagina web dalla ricetta

en: KRecipe import
it: Importa da KRecipe

en: Import files from the Krecipe program.
it: Importa file dal programma Krecipe.

en: Mastercook import
it: Importa da Mastercook

en: Import files from the Mastercook program.
it: Importa file dal programma Mastercook

en: Mealmaster (tm) Export
it: Esporta in Mealmaster (tm)

en: Export recipes as mealmaster text files
it: Esporta le ricette come file di testo mealmaster

en: Printing & PDF Export
it: Stampa & Esporta PDF

en: Print recipes or export them as PDF; this plugin allows a variety of page layouts.
it: Stanpa o esporta ricette come PDF; questo plugin permette vari formati di pagina.

en: Plain Text Guided Import
it: Importazione Guidata di Testo Semplice

en: Help user mark up and import plain text. Also provides plain text export.
it: Aiuta l'utente ad annotare e importare del testo semplice. Prevede anche l'esportazione di testo.

en: Webpage import
it: Importa pagina web

en: Import recipes from the web.
it: Importa ricette dal web

en: Website Importers
it: Importatori da Sito Web

en: Importers for about.com, www.foodnetwork.com, and others
it: Importatori per about.com, foodnetwork.com e altri

en: Assign and edit ingredient keys (unique identifiers for ingredients, used for consolidating items on shopping lists).
it: Assegna e modifica gli ingredienti chiave (unica identificazione per gli ingredienti usata per redigere la lista della spesa).

en: Save shopping lists as recipes for future use.
it: Salva la lista della spesa per riutilizzarla.

en: Calculate nutritional information for recipes.
it: Informazioni nutrizionali calcolati per le ricette.

en: Shopping Category Editor
it: Editor Categoria Shopping

en: Assign and edit shopping categories for ingredients from within the recipe editor.
it: Assegnare e modificare le categorie commerciali per gli ingredienti da dentro l'editor ricetta.

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Adds spell checking to paragraph length text boxes in recipe entry (Instructions, Notes).
it: Adds spell checking to paragraph length text boxes in recipe entry (Istruztioni, Note).

en: Provides a simple unit calculator.
it: Fornisce una semplice calcolatrice.

en: Unit Display Preferences
it: Preferenze di visualizzazione delle unità

en: Allows you to always use metric (or imperial) units for display.
it: Consente di utilizzare unità metriche (o imperiali) per la visualizzazione.

en: Check for Unicode-16 in text files
it: Controlla nel file di testo Unicode-16

en: Enable this if your utf-16 text files aren't importing cleanly into Gourmet. Disable this if you never use UTF16 and you're constantly being annoyed by the 'Encoding' dialog when you import files.
it: Attivare questa funzione se i file di testo in UTF-16 non si importano in modo pulito in Gourmet. Disattivare questa opzione se non si utilizzano mai l'UTF16 e si è continuamente infastiditi dalla finestra di dialogo 'Codifica' quando si importano i file.
