grecipe-manager - en to tr translation catalogue (281 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
tr: _Yeni Tarif

en: Add to _Shopping List
tr: _Alışveriş listesine ekle

en: _File
tr: Dosya

en: recipe
tr: tarif

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: Shopping List
tr: Alış veriş Listesi

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
tr: Başlık

en: category
tr: kategori

en: Recipe
tr: Yemek Tarifi

en: Ingredients
tr: Malzeme

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
tr: _Tarifi Sil

en: Category
tr: Kategori

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
tr: Anahtar

en: Timer
tr: Kronometre

en: unit
tr: birim

en: Gourmet Recipe Manager
tr: Gourmet Tarif Yöneticisi

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
tr: Roland Duhaime (Windows'a taşıma yardımcısı)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
tr: Richard Ferguson (Birim Çevirici ara yüzünde iyileştirmeler)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
tr: R.S. Born ( Mealmaster dışa aktarmada iyileştirmeler)

en: Upgrading database
tr: Veritabanı güncelleniyor

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: New Recipe
tr: Yeni Tarif

en: _Shopping List
tr: Alışveriş listesi

en: Enter Category
tr: Kategori giriniz

en: Category to add %s to
tr: %s'ye eklenecek kategori

en: _Edit
tr: _Değiştir

en: _Help
tr: Yardım

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
tr: Hiçbir tarif seçilmedi. Tüm listeyi temizlemek istediğinizten emin misiniz?

en: Save Shopping List As...
tr: Alışveriş listesini farklı kaydet...

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
tr: Lütfen aşağıdaki zorunlu olmayan malzemeden hangilerini alış veriş listenize eklemek istediğinizi belirleyiniz.

note: menus
en: _Recipe
tr: _Yemek tarifi

en: _Go
tr: _Git

en: Export recipe
tr: Yemek tarifi dışarı çıkar

en: _Delete recipe
tr: Yemek tarifi _sil

en: You have unsaved changes.
tr: Değişiklikleri kaydetmediniz.

en: Apply changes before printing?
tr: Yazdırmadan önce değişiklikler uygulansın mı?

en: (Optional)
tr: (Seçimlik)

en: Edit
tr: Düzenle

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Import from file
tr: Dosyadan içeri aktar

en: Delete
tr: Sil

en: Down
tr: Aşağı

en: Choose a file containing your ingredient list.
tr: İç malzemelistenizi içeren dosyayı seçiniz.

en: Description
tr: Açıklama

en: Instructions
tr: Talimatlar

en: Notes
tr: Notlar

en: Amt
tr: Mik

en: Unit
tr: Birim

en: Item
tr: Madde

en: Optional
tr: Seçmeli (Zorunlu değil)

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
tr: Tarif %s (ID %s) veri tabanında yok.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
tr: %(amt) %(unit) çevrildi

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
tr: Çevrilmedi: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
tr: Değişmiş birim.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
tr: %(kalem)s için %(eski)s den %(yeni)ye kadar birimi değiştirdiniz. Miktarın çevrilmesini istiyor veya istemiyor musunuz?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
tr: %(eski_mik)s %(eski_birim)s den %(yeni_mik)s %(yeni_birim)s'e kadar çevrildi

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
tr: %(eski_birim den)s %(yeni_birim e)s çevirme yapılamadı

en: Adding Ingredient Group
tr: Malzeme grubu ekleniyor

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
tr: Malzemenin yeni alt grubu için bir isim giriniz

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
tr: Tarif kendisini malzeme olarak alamaz!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
tr: Tariflerde sonsuz döngüye izin verilmez!

en: You haven't selected any recipes!
tr: Hiçbir tarif seçmediniz!

en: Recipes
tr: Tarifler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: or
tr: veya

en: Cuisine
tr: Yemek

en: Rating
tr: Değerleme

en: Source
tr: Kaynak

en: Website
tr: Web sitesi

en: Preparation Time
tr: Hazırlama süresi

en: Cooking Time
tr: Pişirme süresi

en: Modifications
tr: Değişiklikler

en: Invalid input.
tr: Geçesiz giriş.

note: setup pause button
en: _Pause
tr: _Durakla

note: setup stop button
en: _Stop
tr: _Dur

en: Don't ask me this again.
tr: Bunu bana tekrar sorma.

en: Do you really want to do this
tr: Bunu yapmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: good
tr: iyi

en: No file selected
tr: Hiçbir dosya seçilmedi

en: No file was selected, so the action has been cancelled
tr: Hiçbir dosya seçilmediği için eylem iptal edildi

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
tr: Özür dilerim, "%s" miktarı anlaşılamadı.

en: flour, all purpose
tr: un, genel amaçlı

en: sugar
tr: şeker

en: salt
tr: tuz

en: black pepper, ground
tr: karabiber, çekilmiş

en: ice
tr: buz

en: water
tr: su

en: oil, vegetable
tr: yağ, bitkisel

en: oil, olive
tr: yağ, zeytin

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
tr: Tarif kend kendini iç malzeme olarak dahil ediyor.

en: Ingredient %s will be ignored.
tr: İç malzemesi %s göz  önüne alınmadı.

en: Shopping list for %s
tr: %s için alış veriş listesi

en: For the following recipes:
tr: Aşağıdaki tarifler için:

en: Select encoding
tr: Karakter seti seç

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
tr: Uygun karakter seti belirlenemedi. Lütfen aşağıdaki listeden doğru karakter setini seçiniz.

en: See _file with encoding
tr: _Dosyayı karakter seti ile gör

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
tr: Dıştan alma durakladı

en: Stop import
tr: İçe aktarmayı durdur

en: Recipe _Index
tr: Yemek Tarif _Fihiristi

en: Shopping _List
tr: Alış veriş _Listesi

en: Saved!
tr: Kaydedildi!

en: Save your edits to %s
tr: Değişiklikleri %s kaydet

en: An import is in progress.
tr: Dışarıdan alma sürüyor

en: An export is in progress.
tr: Dışarı verme sürüyor

en: A delete is in progress.
tr: Bir silme işlemi sürüyor

en: Exit program anyway?
tr: Yine de programdan çıkılsın mı?

en: Don't exit!
tr: Çıkmayınız!

en: Permanently deleted %s of %s recipes
tr: %s tarif (toplam %s tarif içinden) kalıcı olarak silindi

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
tr: Silinmiş tarifleri incele, kalıcı olarak sil ya da geri getir

en: Undeleted recipes
tr: Silinmemiş tarifler

en: Set values for selected recipes
tr: Seçili tarifler için değer gir

en: Open selected recipe
tr: Seçili yemek tarifini Aç

en: Delete recipe
tr: Yemek tarifini Sil

en: Delete selected recipes
tr: Seçili tarifleri sil

en: E_xport selected recipes
tr: Yemek tarifini _dışarı çıkar

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _New
tr: _Yeni

en: Import recipe from file
tr: Dosyadan içeri al

en: Import _webpage
tr: Websitesi _içeri al

en: Import recipe from webpage
tr: Web sitesinden yemek tarifi al

en: Export _all recipes
tr: _Tüm yemek tariflerini dışarı çıkar

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: _Actions
tr: _Eylemler

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Plugins
tr: _Eklentiler

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
tr: Gourmet'ye ek özellikler katan eklentileri yönet

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Timer
tr: _Saat Tutucu

en: Show timer
tr: Zamanlayıcıyı göster

en: Delete %s?
tr: Sil %s?

en: Deleted
tr: Silindi

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Permanently delete recipes?
tr: Tarifler temelli silinsin mi?

en: Permanently delete recipe?
tr: Tarif temelli silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
tr: <i>%s</i>Tarifi silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
tr: Aşağıdaki tarifleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
tr: Seçtiğiniz %s tarifleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: See recipes
tr: Yemek tariflerine bakınız

en: Delete Recipes
tr: Yemek tarifi Sil

en: Deleted recipe %s
tr: Silinmiş tarif %s

en: Done!
tr: Yapıldı!

en: Importing...
tr: İçeriye aktarılıyor...

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
tr: anahtar

en: item
tr: kalem

en: Field
tr: Alan

en: Value
tr: Değer

en: Count
tr: Sayı

en: Amount
tr: Miktar

en: Shopping Category
tr: Alış veriş kategorisi

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: None
tr: Hiç yok

en: Cannot convert %s to %s
tr: %s %s'ye çevrilemedi

en: Need density information.
tr: Yoğunluk bilgisine ihtiyaç var

en: _Unit Converter
tr: Birim Çevi_rici

en: Loading zip archive
tr: zip arşivi yükleniyor

en: Unzipping zip archive
tr: zip arşivi açılıyor

en: HTML Web Page
tr: HTML Web Sayfası

en: Exporting Webpage
tr: Web sayfası dışa veriliyor

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
tr: Dizindeki %(file) HTML dosyaları olarak dışa aktarılıyor.

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
tr: %(file) Tarif HTML dosyası olarak kaydedildi

en: optional
tr: Seçmeli

en: Text Export
tr: Düz metin olarak dışarı ver

en: Webpage
tr: Web sayfası

en: Downloading %s
tr: %s indiriliyor

en: Gourmet XML File
tr: Gourmet XML Dosyası

en: Gourmet XML Export
tr: Gourmet XML olarak dışarı ver.

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
tr: Tarifler Gourmet XML dosyası olarak dışarı veriliyor.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
tr: Tarif Gourmet XML dosyası olarak kaydedildi.

en: Mastercook import finished.
tr: MasterCook içe aktarımı tamamlandı.

en: Tidying up XML
tr: XML düzenleniyor.

en: Page Layout
tr: Sayfa Yerleşimi

en: Print Recipes
tr: Yemek tariflerini yazdır

en: PDF Export
tr: PDF olarak dışarı aktar

en: Portrait
tr: Dikey

en: Plain
tr: Düz

en: Legal
tr: Yasal

en: Landscape
tr: Yatay

en: _Font Size
tr: _Yazıtipi Boyutu

en: Page _Layout
tr: Sayfa _Düzeni

en: Left Margin
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Top Margin
tr: Üst Kenar Boşluğu:

en: Bottom Margin
tr: Alt Kenar Boşluğu:

en: Menu
tr: Menü

en: selection
tr: seçim

en: ml
tr: mL

en: Change unit
tr: Birim değiştir

en: Calories
tr: Kalori

en: Sodium
tr: Sodyum

en: Total Carbohydrate
tr: Toplam Karbonhidrat

en: Sugars
tr: Şekerler

en: Alpha-carotene
tr: Alfa-karoten

en: Beta-carotene
tr: Beta-karoten

en: Calcium
tr: Kalsiyum

en: Copper
tr: Bakır

en: Iron
tr: Demir

en: Lycopene
tr: Likopen

en: Magnesium
tr: Magnezyum

en: Manganese
tr: Mangan

en: Phosphorus
tr: Fosfor

en: Potassium
tr: Potasyum

en: Selenium
tr: Selenyum

en: Zinc
tr: Çinko

en: Vitamins and minerals
tr: Vitaminler ve mineraller

en: Water
tr: Su

en: Kilocalories
tr: Kilokalori

en: g carbohydrates
tr: g karbonhidratlar

en: g sugar
tr: g şeker

en: mg calcium
tr: mg Kalsiyum

en: mg iron
tr: mg demir

en: mg magnesium
tr: mg magnezyum

en: mg phosphorus
tr: mg fosfor

en: mg potassium
tr: mg potasyum

en: mg sodium
tr: mg sodyum

en: mg zinc
tr: mg çinko

en: mg copper
tr: mg bakır

en: mg manganese
tr: mg mangan

en: microgram selenium
tr: mikrogram selenyum

en: mg Cholesterol
tr: mg Kolesterol

en: Spices & Herbs
tr: Baharatlar & Bitkiler

en: Baby Foods
tr: Bebek Yemekleri

en: Fats and Oils
tr: Katı ve sıvı yağlar

en: Poultry
tr: Kümes hayvanları

en: Soups & Sauces
tr: Çorbalar ve Soslar

en: Breakfast Cereals
tr: Kahvaltı Tahıllar

en: Fruits & Fruit Juices
tr: Meyve & Meyve Suları

en: Vegetables
tr: Domuz eti

en: Nuts & Seeds
tr: Kuruyemiş & Tohumlar

en: Beef
tr: Sığır eti

en: Beverages
tr: Içkiler

en: Fish & Shellfish
tr: Balık & Kabuklu balık

en: Legumes
tr: Bakliyat  Sözlük ad     1. Bakliyat

en: Baked Products
tr: Fırında Ürünler

en: Sweets
tr: Şekerleme

en: Grains and Pasta
tr: Tahıllar ve Pasta

en: Fast Foods
tr: Hızlı Gıdalar

en: Ethnic Foods
tr: Etnik Yemekler

en: Tools
tr: Araçlar

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
tr: %(total) tarifin %(number)'ı dışa aktarıldı.

en: Export complete.
tr: Dışa aktarım tamamlandı.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
tr: Tarifi e-posta gövde metnine dahil et. (Ne olursa olsun, iyi bir fikir.)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
tr: Tarifi HTML Eklentisi olarak E-posta ile gönder

en: Email Options
tr: E-posta Seçenekleri

en: Don't ask before sending e-mail.
tr: e-posta göndermeden önce sormayınız.

en: E-mail not sent
tr: e-posta gönderilmedi

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
tr: Tarifi mesaj gövdesinde eklemediniz veya eklenti olarak seçmediniz.

en: Save recipe as...
tr: Tarifi farklı kaydet

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
tr: Gourmet "%s" türü dosyayı dışarıya veremez

en: Export recipes
tr: Tarifleri dışarı ver

en: recipes
tr: tarifler

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
tr: Dosyaya kaydetme başarısız: bilinmeyen dosya türü "%s"

en: Export
tr: Dışarıya Aktar

en: Print %s recipe | Print %s recipes
tr[0]: %s tarifi bas
tr[1]: %s tarifi bas

en: Enter URL:
tr: URL Gir:

en: Open recipe...
tr: Yemek tarifi aç...

en: Import
tr: İçeri al

en: All importable files
tr: Bütün içe aktarılabilir dosyalar

en: Imported %s of %s recipes.
tr: %s tarifin %s i içe aktarıldı.

en: Servings
tr: Porsiyon

en: Hide
tr: Gizle

en: title
tr: başlık

en: ingredient
tr: iç malzeme

en: instructions
tr: talimatlar

en: notes
tr: notlar

en: cuisine
tr: Yemekler

en: source
tr: kaynak

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
tr[0]: saniye

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
tr: dak.

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
tr: saat

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: day | days
tr[0]: gün

en: week | weeks
tr[0]: hafta

en: month | months
tr[0]: ay

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
tr[0]: yıl

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
tr:  ve

en: and
tr: ve

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
tr: Tarifleri düzenle, alışveriş listeleri yarat, beslenmeye ait bilgileri hesapla, ve daha fazlası
