grecipe-manager - en to da translation catalogue (785 entries)

en: Recipe Index
da: Opskrift Indeks

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
da: _Ny Opskrift

en: Add to _Shopping List
da: Tilføj til Indkøbsliste

en: View Re_cipe
da: Vis Opskrift

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Search for recipes as you type
da: Søg efter opskrifter mens du taster

en: _in
da: _i

en: Search by other critera within the current search results.
da: Søg med andre kriterier indenfor de nuværende søgeresultater

en: A_dd Search Criteria
da: Tilføj Søgekriterier

en: Limiting Search to:
da: Begræns Søgning til:

en: Search _Results
da: Søge_resultater

en: Set Fields for Selected Recipes
da: Sæt Felter for Valgte Opskrifter

en: <span size="large" weight="bold">Set Recipe Fields for selected recipes</span>
da: <span size="large" weight="bold">Sæt Opskrift Felter for de valgte opskrifter</span>

en: _Add Image
da: _Tilføj Billede

en: _Remove Image
da: _Fjern Billede

en: S_ource:
da: Kilde:

en: _Rating:
da: _Bedømmelse:

en: C_uisine:
da: Verdenskøkken:

en: _Category:
da: _Kategori:

en: _Preparation Time:
da: _Forberedningstid

en: Coo_king Time:
da: Til_beredningstid:

en: _Webpage:
da: _Internetside:

en: Image:
da: Billede:

en: _Yield:
da: _Udbytte:

en: _Only set values where field is currently blank
da: Sæt _kun værdier hvor feltet i forvejen er tomt

en: Set all values for _all selected recipes
da: Sæt alle værdier for _alle de valgte opskrifter

en: SQLite (stored in a local file)
da: SQLite (gemt i en lokal fil)

en: MySQL (requires connection to a database)
da: MySQL (behøver forbindelse til en database)

en: Choose Database
da: Vælg Database

en: <b>Choose Database System for Gourmet to Use</b>
da: <b>Vælg Database System som Gourmet skal bruge</b>

en: _Host:
da: _Vært:

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Password for your username on the database.
da: Adgangskode for dit brugernavn til databasen.

en: Database _Name:
da: Database _Navn

en: _File
da: _Fil

en: Hostname of the system where your database server is running. If your database server is running on your local system, use localhost.
da: Værtsnavn af det system, hvor din databaseserver kører. Hvis din databaseserver kører på dit lokale system, brug localhost.

en: Save the password for next time. This means the password will be stored insecurely in your configuration file.
da: Gem din adgangskode til næste gang. Det betyder at din adgangskode vil blive gemt usikret i din konfigurationsfil.

en: _Save Password
da: _Gem Adgangskode

en: Name of the database in which Gourmet should store its information. Gourmet will try to create this database if it does not already exist.
da: Navn på databasen, hvor Gourmet skal lagre sine informationer. Gourmet vil forsøge at oprette databasen, hvis den ikke allerede eksisterer.

en: recipe
da: opskrift

en: Your username on the database.
da: Dit brugernavn til databasen.

en: _Browse
da: _Gennemse

en: _Details
da: _Detaljer

en: Gourmet Recipe Manager Preferences
da: Gourmet Recipe Manager Opsætning

en: <b>Index View Preferences</b>
da: <b>Opsætning for Indeks Visning</b>

en: _Recipes per page:
da: _Opskrifter per side:

en: <i>Configure which columns are included in the recipe index view.</i>
da: <i>Opsæt hvilke søjler der inkluderes i opskriftindeks-visningen.</i>

en: Index View
da: Indeks Visning

en: <b>Card View Preferences</b>
da: <b>Opsætning for Kort Visning</b>

en: _Allow units to change when multiplying
da: _Tillad enheder at skifte når der ganges

en: _Use fractions
da: _Brug brøkdele

en: Use fractions when possible for display
da: Brug brøker til visning hvor det er muligt

en: <i>Remove items you don't use from the Recipe Card interface.</i>
da: <i>Fjern emner, som du ikke bruger, fra opskriftskort-interfacet.</i>

en: Card View
da: Kortvisning

en: <b>Shopping List Preferences</b>
da: Indkøbsliste Præferencer:

en: <i>What should Gourmet do with Optional Ingredients when adding recipes to the shopping list?</i>
da: <i>Hvad skal Gourmet gøre med Valgfrie Ingredienser når der tilføjes opskrifter til indkøbslisten?</i>

en: _Remember user selections by default
da: _Husk brugervalg som standard

en: _Clear remembered optional ingredients
da: _Slet gemte valgfrie ingredienser

en: _Always add optional ingredients
da: _Tilføj altid valgfrie ingredienser

en: _Never add optional ingredients
da: _Tilføj aldrig valgfrie ingredienser

en: Shopping List
da: Indkøbsliste

en: servings
da: portioner

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
da: Titel

en: _Title:
da: _Titel:

en: Pre_paration Time:
da: For_beredningstid:

en: category
da: kategori

en: rating
da: bedømmelse

en: Yield
da: Udbytte

en: Yield Unit
da: Udbytte Enhed

en: _Shop
da: _Butik

en: Edit _description
da: Rediger _beskrivelse

en: <b>Cooking Time:</b>
da: <b>Tilberedningstid:</b>

en: <b>Preparation Time:</b>
da: <b>Forberedelsestid:</b>

en: <b>Cuisine:</b>
da: <b>Køkken:</b>

en: <b>Category:</b>
da: <b>Kategori:</b>

en: <b>Webpage:</b>
da: <b>Internetside:</b>

en: <b>_Yields:</b>
da: <b>_Portioner</b>

en: <span underline="single" color="blue">Link</span>
da: <span underlige="single" color="blue">Link</span>

en: <b>Source:</b>
da: <b>Kilde:</b>

en: <b>Rating:</b>
da: <b>Bedømmelse:</b>

en: <b>_Multiply by:</b>
da: <b>_Gang med:</b>

en: <b>Instructions</b>
da: <b>Instruktioner</b>

en: Edit _instructions
da: Rediger _instruktioner

en: <b>Notes</b>
da: <b>Noter</b>

en: Edit _notes
da: Rediger _noter

en: Recipe
da: Opskrift

en: <b>Ingredients</b>
da: <b>Ingredienser</b>

en: Edit _ingredients
da: Rediger _ingredienser

en: Add _ingredient:
da: Tilføj _ingrediens:

en: Ingredients
da: Ingredienser

en: Add recipe to shopping list
da: Tilføj opskrift til indkøbsliste

en: Add to _shopping list
da: Tilføj til _indkøbsliste

en: Jump to recipe in Recipe Card vew
da: Gå til opskriften i Opskriftskort visning

en: Delete selected recipe
da: Slet valgte opskrift

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
da: _Slet Opskrift

en: Edit attributes of selected recipes
da: Rediger egenskaber til valgte opskrifter

en: _Batch edit recipes
da: Redigér opskrifter samlet

en: E-mail selected recipe
da: E-mail valgte opskrift

en: _E-Mail recipe
da: _E-Mail opskrift

en: Print selected recipe
da: Udskriv valgte opskrift

en: _Print recipe
da: _Udskriv opskrift

en: Add to _Pantry
da: Tilføj til _Spisekammer

en: Show _Options
da: Vis _Valgmuligheder

en: Search _in
da: Søg _i

en: _Use regular expressions (advanced searching)
da: _Brug regulære udtryk (avanceret søgning)

en: Search as you _type
da: Søg i mens du _taster

en: <i>Search Options</i>
da: <i>Søgemuligheder</i>

en: Category
da: Kategori

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
da: Nøgle

en: Category Editor
da: Kategoriredigering

en: Search by
da: Søg af

en: Search as you type
da: Søg mens du taster

en: Use regular expressions
da: Brug regulære udtryk

en: Advanced Search
da: Avanceret Søgning

en: Add Category:
da: Tilføj Kategori:

en: Timer
da: Stopur

en: <b><span size="larger">Timer</span></b>
da: <b><span size="larger">Stopur</span></b>

en: <i>Timer Finished!</i>
da: <i>Stopur Slut!</i>

en: Timer will continue to go off until you close this dialog or reset the timer.
da: Minuturet vil blive ved med at ringe, indtil du lukker denne dialog eller nulstiller uret.

en: Set _Timer:
da: Indstil _Stopur:

en: _Reset
da: _Nulstil

en: S_ound
da: Lyd

en: _Note
da: _Bemærk

en: Re_peat alarm until I turn it off
da: Gen_tag alarm indtil jeg slår den fra

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: <b>Edit fields throughout database</b>
da: <b>Redigér felter i hele databasen</b>

en: Field to _Edit:
da: Redigér dette felt:

en: For each selected value:
da: For hver valgte værdi:

en: _Leave value as is
da: Ingen ændringer

en: <i>New value will be added to the end of any existing text</i>
da: <i>Den nye værdi vil blive tilføjet til slutningen i eksisterende tekst</i>

en: <i>New value will replace any existing value</i>
da: <i>Den nye værdi vil erstatte eksisterende værdier</i>

en: _Field:
da: _Felt:

en: _Value:
da: _Værdi:

en: Change _other field:
da: Skift _andet felt

en: C_hange value to:
da: Skift værdi til:

en: _Delete value
da: _Slet værdi

en: <i>Select equivalent of</i>
da: <i>Vælg hvad der svarer til</i>

en: <i>from USDA database</i>
da: <i>fra USDA databasen</i>

en: _Change ingredient
da: _Udskift ingrediens

en: <i>or</i>
da: <i>eller</i>

en: _Search USDA Ingredient Database:
da: _Søg i USDA Ingrediens-databasen

en: Search as you t_ype
da: Søg mens du taster

en: Show only food in _group:
da: Vis kun mad i _gruppe

en: <i>Search _results:</i>
da: <i>Søge_resultater:</i>

en: <i>From:</i>
da: <i>Fra:</i>

en: _Amount:
da: _Beløb:

en: Unit:
da: Enhed:

en: unit
da: element

en: _Change unit
da: _Udskift enhed

en: _Save new unit
da: _Gem nye enhed

en: <i>To:</i>
da: <i>Til:</i>

en: _Unit:
da: _Enhed:

en: <i>Enter nutritional information for </i>
da: <i>Indtast ernæringsmæssig information for</i>

en: <b>Choose a Density</b>
da: <b>Vælg en Massefylde</b>

en: <b>Ingredient Key: </b>
da: <b>Ingrediensnøgle:</b>

en: <b>USDA Item: </b>
da: <b>USDA Ingrediens: </b>

en: Edit _USDA Association
da: Redigér _USAD-tilknytning

en: <b>Nutritional Information</b>
da: <b>Ernæringsmæssig Information</b>

en: Edit _information
da: Redigér _information

en: _Nutritional Information
da: _Erneringsmæssig Information

en: Density:
da: Massefylde:

en: USDA equivalents:
da: USDA-ækvivalenter:

en: Custom equivalents:
da: Brugerdefineret ækvivalent:

en: _Density Information
da: _Tætheds-information

en: <b>Known Nutritonal Information</b>
da: <b>Kendt Ernæringsmæssig Information</b>

en: _Advanced Search
da: _Avanceret Søgning

note: name stock
en: Nutritional Information
da: Ernæringsmæssige Oplysninger

en: I_gnore
da: I_gnorer

en: Gourmet Recipe Manager
da: Gourmet - Opskrifthåndtering

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
da: Richard Ferguson (forbedringer til Enhedsomsætterinterface)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
da: R.S. Born (forbedringer til Mealmaster eksport)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
da: ixat <ixat.deviantart.com> (logo og splash screen)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
da: Yula Zubritsky (ikoner til ernæringsinformation og føj-til-indkøbsliste)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
da: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (forbedringer til internationalisering, forskellige fejlrettelser)

en: Choose Database File
da: Vælg database-fil

en: Upgrading database
da: Opgraderer database

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
da: Afhængigt af størrelsen på din database kan dette være en intensiv proces som kan tage lidt tid. Dine data er automatisk blevet sikkerhedskopieret i tilfælde af, at noget går galt.

en: Details
da: Detaljer

en: A backup has been made in %s in case something goes wrong. If this upgrade fails, you can manually rename your backup file recipes.db to recover it for use with older Gourmet.
da: Der er lavet en sikkerhedskopi i %s i tilfælde af at noget går galt. Hvis denne opgradering fejler kan du manuelt omdøbe din sikkerhedskopi til recipes.db for at genskabe den til brug med en ældre version af Gourmet.

en: New Recipe
da: Ny Opskrift

en: Change _Category
da: Skift _Kategori

en: Create new category
da: Opret ny kategori

en: Change the category of the currently selected item
da: Ændre kategorien på den i øjeblikket valgte post

en: Pantry
da: Spisekammer

note: name stock
en: Move to _Shopping List
da: Flyt til Indkøbslisten

note: name stock
en: Move to _pantry
da: Flyt til _spisekammer

note: key-command
en: Remove from shopping list
da: Fjern fra indkøbsseddel

en: Move selected items into %s
da: Flyt valgte post ind i %s

en: _Shopping List
da: _Indkøbsliste

en: Already Have (_Pantry Items)
da: Har allerede ("Fadeburs"-emne)

en: Enter Category
da: Skriv Kategori

en: Category to add %s to
da: Kategori at tilføje %s til

en: Category:
da: Kategori:

en: _Recipes
da: Opskrifter

en: _Add items:
da: _Tilføj poster:

en: Remove Recipes
da: Fjern opskrift

en: Remove recipes from shopping list
da: Fjern opskrifter fra indkøbsliste

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Help
da: _Hjælp

en: Add items
da: Tilføj poster

en: Add arbitrary items to shopping list
da: Tilføj vilkårlige poster til indkøbsseddel

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
da: Ingen opskrifter er valgt. Vil du tømme hele listen?

en: Save Shopping List As...
da: Gem indkøbsliste som...

en: Select optional ingredients
da: Vælg valgfrie ingredienser

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
da: Venligst specificér hvilke af disse valgfrie ingredienser du vil inkludere i din indkøbsliste.

note: menus
en: _Recipe
da: _Opskrift

en: _Go
da: _Start

en: Export recipe
da: Eksportér opskrift

en: Export selected recipe (save to file)
da: Eksportér valgt opskrift (gem som fil)

en: _Delete recipe
da: _Slet opskrift

en: Delete this recipe
da: Slet denne opskrift

en: Adjust units when multiplying
da: Justér enheder ved multiplicering

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
da: Ændre enheder for at gøre dem mere læselige når det er muligt ved multiplicering

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
da: Udskriv opskrift

en: Forget remembered optional ingredients
da: Glem de huskede valgfri ingredienser

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
da: Spørg om alle valgfri ingredienser før tilføjelse til indkøbsseddel, selv dem du før vil have husket.

en: Export Recipe
da: Eksportér opskrift

en: You have unsaved changes.
da: Du har ikke-gemte ændringer.

en: Apply changes before printing?
da: Tilføj ændringer før print?

en: (Optional)
da: (Valgfri)

en: Unable to find recipe %s in database.
da: Kunne ikke finde opskriften %s i databasen.

en: Edit Recipe:
da: Rediger opskrift:

en: Save edits to database
da: Gem ændringer i databasen

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
da: Vis opskriftskort

en: Edit
da: Redigér

en: Save changes to %s
da: Gem ændringer til %s

en: Add ingredient
da: Tilføj Ingrediens

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Paste ingredients
da: Indsæt ingredienser

en: Import from file
da: Importér fra fil

en: Add _recipe
da: Tilføj _opskrift

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
da: Tilføj en anden opskrift som ingredisens i denne opskrift

en: Delete
da: Slet

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Choose a file containing your ingredient list.
da: Vælg en fil der indeholder din ingrediensliste.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Notes
da: Noter

en: Amt
da: Mgd

en: Unit
da: Enhed

en: Item
da: Vare

en: Optional
da: Valgfri

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
da: Opskriften %s (ID %s) er ikke i vores database.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
da: Konverterede: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
da: Ikke konverterede: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
da: Ændret enhed.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
da: Du har ændret enheden for %(item)s fra %(old)s til %(new)s. Skal mængden konverteres?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
da: Konverterede %(old_amt)s %(old_unit)s til %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
da: Kunne ikke konvertere fra %(old_unit)s til %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
da: Tilføjer ingrediensgruppe

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
da: Skriv navn for ny undergruppe af ingredienser

en: Name of group:
da: Navn på gruppe:

en: Choose recipe
da: Vælg opskrift

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
da: Opskriften kan ikke kalde sig selv for en ingrediens!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
da: Dette er ikke tilladt i opskrifter!

en: You haven't selected any recipes!
da: Du har ikke valgte nogle opskrifter!

en: How much of %(title)s does your recipe call for?
da: Hvor meget af %(title)s er din opskrift en opfordring til?

en: Recipes
da: Opskrifter

en: Ringing Sound
da: Ringelyd

en: Warning Sound
da: Advarsels lyd

en: Error Sound
da: Fejl lyd

en: Stop timer?
da: top minutur?

en: Stop _timer
da: Stop _minutur

en: _Keep timing
da: _Lad minutur fortsætte

en: Plugins
da: Udvidelser

en: Plugins add extra functionality to Gourmet.
da: Plugins tilføjer ekstra funktionalitet til Gourmet.

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
da: Udvidelse er nødvendig for andre udvidelser. Deaktiver udvidelse alligevel?

en: The following plugins require %s:
da: De følgende udvidelser kræver %s:

en: Deactivate anyway
da: Deaktivér alligevel

en: Keep plugin active
da: Behold udvidelse aktiv

en: or
da: eller

en: An error occurred activating plugin.
da: Der opstod en fejl ved aktiveringen af udvidelsen.

en: An error occurred deactivating plugin.
da: Der opstod en fejl ved deaktivéringen af udvidelsen.

en: Cuisine
da: Køkken

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Source
da: Kilde

en: Website
da: Hjemmeside

en: Preparation Time
da: Forberedelsestid

en: Cooking Time
da: Kogetid

en: Modifications
da: Modifikationer

en: Invalid input.
da: Ugyldig indtastning.

en: Not a number.
da: Ikke et tal

en: Don't ask me this again.
da: Spørg mig ikke om dette igen.

en: Do you really want to do this
da: Vil du virkelig gøre dette

en: excellent
da: fremragende

en: great
da: storartet

en: good
da: god

en: fair
da: nogenlunde

en: poor
da: dårlig

en: Convert ratings to 5 star scale.
da: Konvertér bedømmelser til 5-stjerne-skala.

en: Convert ratings.
da: Konvertér bedømmelser.

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
da: Anfør venligst en tilsvarende bedømmelse på en skala fra 1 til 5 for hver af bedømmelserne

en: Current Rating
da: Aktuel Bedømmelse

en: Rating out of 5 Stars
da: Bedømmelse ud over 5 stjerner

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: No file was selected, so the action has been cancelled
da: Ingen fil var valgt, så handlingen blev afbrudt

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
da: Beklager, jeg forstår ikke
    mængden "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
da: Mængder skal være tal (brøker eller decimaltal), række af tal eller blank

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
da: 
    Kun "enhed" skal være i "enhedsfeltet".
    F.eks., hvis du vil bruge en og en halv kop, 
    kan mængdefeltet indeholde "1.5" eller "1 1/2". "kopper"
    som skal stå i det seperate "enhedsfelt".
    
    Til at angive en række af tal, brug "-" for at seperere tallene.
     F.eks. kan du skrive 2-4 eller 1 1/2 - 3 1/2.

en: flour, all purpose
da: mel

en: sugar
da: sukker

en: black pepper, ground
da: sort peber, kværnet

en: ice
da: is

en: water
da: vand

en: oil, vegetable
da: olie, vegetabilsk

en: oil, olive
da: olie, oliven

en: Unknown
da: Ukendt

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
da: Opskrift kalder sig selv for en ingrediens.

en: Ingredient %s will be ignored.
da: Ingrediens %s ignoreres.

en: Shopping list for %s
da: Indkøbsliste for %s

en: For the following recipes:
da: For følgende opskrifter:

en: Select encoding
da: Vælg tegnsæt

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
da: Kan ikke bestemme rigtige tegnsæt. Vælg venligst det rigtige tegnsæt fra den følgende liste.

en: See _file with encoding
da: Se _fil med tegnsæt

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
da: Import på pause

en: Recipe _Index
da: Opskriftsindeks

en: Shopping _List
da: Indkøbliste

en: Saved!
da: Gemt!

en: Save your edits to %s
da: Gem dine ændringer til %s

en: An import is in progress.
da: En import er i gang.

en: An export is in progress.
da: En eksport er i gang.

en: A delete is in progress.
da: En sletning er i gang.

en: Exit program anyway?
da: Afslut program alligevel?

en: Don't exit!
da: Afslut ikke!

en: Permanently deleted %s of %s recipes
da: Slettede permanent %s af %s opskrifter

en: Trash
da: Papirkurv

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
da: Navigér, slet permanent eller gendan slettede opskrifter

en: Undeleted recipes
da: Gendannede opskrifter

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
da: Antal %(unit)s af %(title)s at købe

en: Multiply %s by:
da: Multiplicér %s med:

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
da[0]: Angiv %(attributes)s for %(num)s valgt opskrift?
da[1]: Angiv %(attributes)s for %(num)s valgte opskrifter?

en: Any previously existing values will not be changed.
da: Ingen tidligere eksisterende værdier vil blive ændret.

en: The new values will overwrite any previously existing values.
da: De nye værdier vil overskrive alle tidligere eksisterende værdier.

en: This change cannot be undone.
da: Denne ændring kan ikke fortrydes.

en: Set values for selected recipes
da: Angiv værdier for valgte opskrifter

en: Search recipes
da: Søg opskrifter

en: Open recipe
da: Åben opskrift

en: Open selected recipe
da: Åben valgte opskrift

en: Delete recipe
da: Slet opskrift

en: Delete selected recipes
da: Slet valgte opskrifter

en: Edit recipe
da: Rediger opskrift

en: Open selected recipes in recipe editor view
da: Åben valgte værdier i opskrift redigeringsvisning

en: E_xport selected recipes
da: E_ksportér valgte opskrifter

en: Export selected recipes to file
da: Eksportér valgte opskrifter til en fil

en: _Print
da: _Udskriv

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
da: Batch-_rediger opskrifter

en: _New
da: _Ny

en: _Import file
da: _Importér fil

en: Import recipe from file
da: Importér opskrift fra fil

en: Import _webpage
da: Importér _internetside

en: Import recipe from webpage
da: Importér opskrift fra internetside

en: Export _all recipes
da: Eksportér _alle opskrifter

en: Export all recipes to file
da: Eksportér alle opskrifter til en fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Actions
da: _Handlinger

en: Open _Trash
da: Åben _Papirkurv

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Plugins
da: _Udvidelser

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
da: Administrer udvidelser som tilføjer ekstra funktionalitet til Gourmet.

en: Setti_ngs
da: I_ndstillinger

en: _About
da: _Om

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Timer
da: Stopur

en: Show timer
da: Vis Stopur

en: Searchable index of recipes in the database.
da: Søgbart indeks med opskrifter i databasen.

en: Delete %s?
da: Slet %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
da: Der er ændringer til %s, som ikke er gemt. Er du sikker på du vil slette dem?

en: Deleted
da: Slettet

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Permanently delete recipes?
da: Slet opskrifterne permanent?

en: Permanently delete recipe?
da: Slet opskriften permanent?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
da: Er du sikker på at du vil slette opskriften <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
da: Er du sikker på at du vil slette følgende opskrifter?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
da: Er du sikker du på at vil slette følgende %s opskrifter?

en: See recipes
da: Se opskrifter

en: Delete Recipes
da: Slet opskrifter

en: Deleted recipe %s
da: Slettet opskrift %s

en: Done!
da: Færdig!

en: Importing...
da: Importerer...

en: Ingredient _Key Editor
da: Ingrediens _Nøgle Redigering

en: Edit ingredient keys en masse
da: Rediger ingrediensnøgler en masse

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
da: nøgle

en: item
da: vare

en: Field
da: Felt

en: Value
da: Værdi

en: Count
da: Tæl

en: Change all keys "%s" to "%s"?
da: Ændre alle nøgler "%s" til "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
da: Du vil ikke være i stand til at fortryde denne handling. Hvis der allerede er ingredienser med nøglen "%s", vil du ikke være i stand til at skelne mellem disse elementer og de elementer, du er ved at ændre nu.

en: Change all items "%s" to "%s"?
da: Ændre alle emnerne "%s" til "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
da: Du vil ikke være i stand til at fortryde denne handling. Hvis der allerede er ingredienser med punktet "%s", vil du ikke være i stand til at skelne mellem disse elementer og de elementer, du er ved at ændre nu.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
da: Ændre _alle forekomster af "%(unit)s" til "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
da: Ændre "%(unit)s" til "%(text)s" kun for _ingredienser "%(item)s" med nøglen "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
da: Ændre _alle forekomster af "%(amount)s" %(unit)s til %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
da: Ændre "%(amount)s" %(unit)s til "%(text)s" %(unit)s kun _når ingrediensens nøgle er %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
da: Ændre "%(amount)s" %(unit)s til "%(text)s" %(unit)s kun når ingrediensens nøgle er %(key)s _og når emnet er %(item)s

en: Change all selected rows?
da: Skift alle valgte rækker

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
da: Denne handling vil ikke kunne fortrydes. Er du sikker på, at du for alle %s udvalgte rækker, ønsker at indstille følgende værdier:

en: 
    Key to %s
da: 
    Nøgle til %s

en: 
    Item to %s
da: 
    Emne til %s

en: 
    Unit to %s
da: 
    Enhed til %s

en: 
    Amount to %s
da: 
    Mængde til %s

en: %s ingredient | %s ingredients
da[0]: %s ingrediens
da[1]: %s ingredienser

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
da: Viser ingredienser %(bottom)s til %(top)s af %(total)s

en: Amount
da: Mængde

en: Ingredient Keys
da: Ingrediens Nøgler

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
da: Ingrediens Nøgler er normaliserede navne på ingredienser som bruges til indkøbssedler og beregninger.

en: Guess keys
da: Gæt nøgler

en: Guess best values for all ingredient keys based on values already in your database
da: Gæt bedste værdier for alle ingrediens nøgler baseret på de værdier som allerede findes i din database.

en: Edit Key Associations
da: Rediger Nøgle Sammenslutninger

en: Edit associations with key and other attributes in database
da: Rediger sammenslutninger med nøgle og andre attributter i databasen

en: Key Editor
da: Nøgleredigering

en: _Item:
da: _Genstand:

en: _Key:
da: _Nøgle:

en: <b>_Change selected ingredients</b>
da: <b>_Udskift valgte ingredienser</b>

en: Shopping Category
da: Handlekategori

en: Display units as written for each recipe (no change)
da: Vis enheder som de er skrevet for hver opskrift (ingen ændring)

en: Always display U.S. units
da: Vis altid U.S. enheder

en: Always display metric units
da: Vis altid metriske enheder

en: Automatically adjust units
da: Justér automatisk enheder

en: Set _unit display preferences
da: Angiv _enhedens visningsindstillinger

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
da: Konverter automatisk enheder til foretrukne system (metrisk, empirisk, osv.) hvor det er muligt.

en: Stars
da: Stjerner

en: %s ago
da: %s siden

en: Auto-Merge recipes
da: Auto-Flet opskrifter

en: Always use newest recipe
da: Brug altid nyeste opskrift

en: Always use oldest recipe
da: Brug altid ældste opskrift

en: None
da: Ingen

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
da: Nogle af de importerede opskrifter ligner duplikater. Du kan flette dem her, eller lukke denne dialog og lade dem være som de er.

en: Find _duplicate recipes
da: Find_duplikat opskrifter

en: Find and remove duplicate recipes
da: Find og fjern duplikat opskrifter

en: Recipes with similar recipe information
da: Opskrifter med ligende opskriftinformation

en: Recipes with similar ingredients
da: Opskrifter med ligende opskrifter

en: Recipes with similar recipe information and ingredients
da: Opskrifter med ens opskriftsinformationer og ingredienser

en: <b><span size="large">Duplicate recipes</span></b>
da: <b><span size="large">Kopier Opskrifter</span></b>

en: _Include recipes in trash
da: _Inkludér opskrifter i papirkurv

en: <i>_Showing:</i>
da: <i>_Viser:</i>

en: Merge _all duplicates
da: Sammenknyt _alle kopier

en: <b>Merge recipes</b>
da: <b>Sammenknyt opskrifter</b>

en: _Auto-merge
da: _Auto-sammenknyt

note: len(vals)==0
en: For each selected value
da: For hver valgte værdi

en: Where %(field)s is %(value)s
da: Hvor %(field)s er %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
da[0]: Ændring vil påvirke %s opskrift
da[1]: Ændring vil påvirke %s opskrifter

en: Delete %s where it is %s?
da: Slet %s hvor den er %s?

en: Change %s from %s to "%s"?
da: Ændre %s fra %s til "%s"?

en: <i>This change is not reversable.</i>
da: <i>Denne ændring er ikke reversibel.</i>

en: Field Editor
da: Felt Redigering

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
da: Rediger felter på flere opskrifter på én gang.

en: Email recipes
da: E-mail opskrifter

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
da: E-mail valgte opskrifter (eller alle opskrifter hvis ingen opskrifter er valgt

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
da: Ønsker du at e-maile alle %s valgte opskrifter?

en: Yes, e_mail them
da: Ja, e-_mail dem

en: Cannot convert %s to %s
da: Kan ikke konvertere %s til %s

en: Need density information.
da: Behøver densitetsinformation.

en: _Unit Converter
da: _Enhedskonvertering

en: Calculate unit conversions
da: Beregn enhedskonverteringer

en: Unit Converter
da: Enhedskonvertering

en: <b>From</b>
da: <b>Fra</b>

en: I_tem:
da: Gen_stande:

en: _Density:
da: _Tæthed:

en: Density _Information
da: Tætheds _Information

en: <b>To</b>
da: <b>Til</b>

en: _Result:
da: _Resultat:

en: Archive (zip, tarball)
da: Arkivér (zip, tarball)

en: Loading zip archive
da: Indlæser zip-arkiv

en: Unzipping zip archive
da: Udpakker zip-arkiv

en: HTML Web Page
da: HTML Webside

en: Exporting Webpage
da: Eksporterer webside

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
da: Eksporterer opskrifter til HTML-filer i %(file)s biblioteket

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
da: Opskrift gemt som HTML-fil %(file)s

en: Original Page from %s
da: Original Side fra %s

en: optional
da: valgfrit

en: Plain Text file
da: Almindelig Tekstfil

en: Text Export
da: Teksteksport

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
da: Eksportering af opskrifter til tesktfil %(file)s.

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
da: Opskriften blev gemt som almindelig tekstfil %(file)s

en: Big File
da: Stor Fil

en: File %s is too big to import
da: Fil %s er for stor til at importere

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
da: Din fil overskrider den maksimale længde af %s tegn. Du ville sandsynligvis ikke importere det alligevel. Hvis du virkelig ønsker at importere denne fil, skal du bruge en teksteditor til at dele den op i mindre filer og prøve at importere igen.

en: Webpage
da: Webside

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Retrieving %s
da: Modtager %s

en: Gourmet XML File
da: Gourmet XML-fil

en: Gourmet XML Export
da: Gourmet XML-eksport

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
da: Eksporterer opskrifter til Gourmet XML-fil %(file)s.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
da: Opskrift gemt i Gourmet XML-fil %(file)s.

en: Gourmet XML File (Obsolete)
da: Gourmet XML-fil (Forældet)

en: Mastercook XML File
da: Mastercook XML-fil

en: Mastercook Text File
da: Mastercook Tekstfil

en: Mastercook import finished.
da: Mastercook import færdig.

en: Tidying up XML
da: Renser XML

en: KRecipe XML File
da: KRecipe XML-fil

en: Page Layout
da: Sideopsætning

en: Print Recipes
da: Print Opskrifter

en: PDF Export
da: PDF Eksport

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
da: Eksporterer opskrifter til PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
da: Opskrift gemt som PDF %(file)s

en: Letter
da: Brev

en: Portrait
da: Stående

en: Plain
da: Almindelig

en: points
da: punkter

en: Index Card (3.5x5")
da: Indekskort (3.5x5")

en: Index Card (4x6")
da: Indekskort (4x6")

en: Index Card (5x8")
da: Indekskort(5x8")

en: Index Card (A7)
da: Indekskort (A7)

en: Legal
da: Lovligt

en: Index Cards (3.5x5)
da: Indekskort (9x13 cm)

en: Index Cards (4x6)
da: Indekskort (10x15 cm)

en: Index Cards (A7)
da: Indekskort (A7)

en: Landscape
da: Liggende

en: %s Column | %s Columns
da[0]: %s Kolonne
da[1]: %s Kolonner

en: Paper _Size
da: Papir _Størrelse

en: _Orientation
da: _Orientering

en: _Font Size
da: _Skrift størrelse

en: Page _Layout
da: Side _Layout

en: Left Margin
da: Venstre margen

en: Right Margin
da: Højre margen

en: Top Margin
da: Top margen

en: Bottom Margin
da: Bund margen

en: PDF Options
da: PDF Muligheder

en: MealMaster file
da: MealMaster-fil

en: MealMaster Export
da: MealMaster Eksport

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
da: Eksporterer opskrifter til MealMaster(tm)-fil %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
da: Opskrift gemt som MealMaster(tm)-fil %(file)s.

en: Shopping List Saver
da: Indkøbsseddel Gemmer

note: name stock
en: Save List as Recipe
da: Gem Liste som Opskrift

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
da: Gem nuværende indkøbsseddel som en opskrift til fremtidig brug

en: Nutritional information reflects amount per %s.
da: Ernæringsmæssige oplysninger afspejler mængde pr. %s.

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
da: Ernæringsmæssige oplysninger afspejler mængden for hele opskriften

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
da: Ernæringsmæssige oplysninger savnes for %s ingredienser: %s

en: Any food group
da: Alle mad grupper

en: selection
da: valgt

en: Convert unit for %s
da: Konverterer enhed for %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
da: For at kunne beregne ernæringsoplysninger så har Gourmet brug for hjælp til ændre "%s" til en enhed den kender.

en: Change ingredient key
da: Ændre ingrediensnøgle

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
da: Ændr ingrediens nøgle fra %(old_key)s til %(new_key)s overalt, eller blot i opskriften %(title)s?

en: Change _everywhere
da: Udskift _overalt

en: _Just in recipe %s
da: _Kun i opskrift %s

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere?
da: Ændre ingrediensnøgle fra %(old_key)s til %(new_key)s over alt?

en: Change unit
da: Skift enhed

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
da: Ændr enheden fra %(old_unit)s til %(new_unit)s for alle ingredienser %(ingkey)s eller blot i opskriften %(title)s?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
da: For at kunne udregne næringsinformation for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", skal Gourmet kende densiteten. Vores næringsdatabase har flere beskrivelser af denne madvare, med forskellige densiteter. Vælg venligst den korrekte herunder.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
da: For at anvende ernæringsmæssige oplysninger, har Gourmet brug for en gyldig størrelse og enhed.

en: Nutrition
da: Ernæring

en: Ingredient
da: Ingrediens

en: USDA Database Equivalent
da: Database ækvivalent fra USDA (U.S. Department of Agriculture)

en: 100 grams
da: 100 gram

en: Calories
da: Kalorier

en: Total Fat
da: Total mængde fedt

en: Saturated Fat
da: Mættet fedt

en: Cholesterol
da: Kolesterol

en: Sodium
da: Natrium

en: Total Carbohydrate
da: Total Kulhydrater

en: Dietary Fiber
da: Kostfibre

en: Sugars
da: Sukker

en: Alpha-carotene
da: Alfa-catoten

en: Ash
da: Aske

en: Beta-carotene
da: Betacaroten

en: Copper
da: Kobber

en: Folate Total
da: Total Folat

en: Folic acid
da: Folinsyre

en: Food Folate
da: Madfolat

en: Dietary folate equivalents
da: Diætale folin ekvilalente

en: Iron
da: Jern

en: Lycopene
da: Lycopen

en: Lutein+Zeazanthin
da: Lutein + Zeaxanthin

en: Manganese
da: Mangan

en: Niacin
da: Niacin (B3 vitamin)

en: Pantothenic Acid
da: Pantothensyre

en: Phosphorus
da: Fosfor

en: Potassium
da: Kalium

en: Vitamin A
da: A vitamin

en: Retinol
da: Retinol (A vitamin)

en: Riboflavin
da: Riboflavin (B2 vitamin)

en: Selenium
da: Selen

en: Thiamin
da: Tiamin (B1 vitamin)

en: Vitamin A (IU)
da: A-vitamin (IU)

en: Vitamin A (RAE)
da: A-vitamin (RAE)

en: Zinc
da: Zink

en: Vitamins and minerals
da: Vitaminer og mineraler

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
da: Mangler information om næringsværdi
    for %(missing)s af %(total)s ingredienser.

en: % _Daily Value
da: % _Daglig indtagelse

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
da: Procent af anbefalet daglig indtagelse baseret på %i kalorier pr. dag. Klik for at redigere antal kalorier pr. dag.

en: Amount per %s
da: Mængde pr. %s

en: Amount per recipe
da: Mængde per opskrift

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
da: Indlæser næringsværdier

en: Nutritonal database import complete!
da: Import af ernæringsinformation udført!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
da: Henter næringsdata fra zip-arkiv %s

en: Extracting %s from zip archive.
da: Udpakker %s fra zip-arkiv.

en: Parsing nutritional data...
da: Fortolker ernæringsinformation...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
da: Læser ernæringsinformation: har importeret %s af %s emner.

en: Parsing weight data...
da: Fortolker vægtdata...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
da: Indlæser vægt data for ernæringsmæssige emner: Importeret %s af %s poster

en: Water
da: Vand

en: Kilocalories
da: Kilokalorier

en: g lipid
da: g Lipid (fedtstof)

en: g ash
da: g aske

en: g carbohydrates
da: gram kulhydrat

en: g fiber
da: gram fiber

en: g sugar
da: gram sukker

en: mg calcium
da: mg kalcium

en: mg iron
da: mg jern

en: mg phosphorus
da: mg fosfor

en: mg potassium
da: mg kalium

en: mg sodium
da: mg natrium

en: mg zinc
da: mg zink

en: mg copper
da: mg kobber

en: mg manganese
da: mg mangan

en: microgram selenium
da: microgram selen

en: mg thiamin
da: mg Tiamin (B1 vitamin)

en: mg riboflavin
da: mg Riboflavin (B2 vitamin)

en: mg niacin
da: mg Niacin (B3 vitamin)

en: mg pantothenic acid
da: mg Pantothensyre (B5 vitamin)

en: mg vitamin B6
da: mg B6 vitamin

en: microgram Folate Total
da: µg Folat

en: microgram Folic acid
da: µ Folinsyre

en: microgram Food Folate
da: µg Madfolat

en: microgram dietary folate equivalents
da: µg Diætere folatækvilalenter

en: Choline, total
da: Cholin, total

en: microgram Vitamin B12
da: mg B12 vitamin

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
da: A vitamin (µg anbefalet daglig indtagelse)

en: microgram Retinol
da: µg retinol

en: microgram Alpha-carotene
da: µg Alpha-caroten

en: microgram Beta-carotene
da: µg Beta-caroten

en: microgram Beta Cryptoxanthin
da: µg Beta Cryptoxanthin

en: microgram Lycopene
da: µg Lycopen

en: microgram Lutein+Zeazanthin
da: µg Lutein + Zeaxanthin

en: mg Vitamin E
da: mg E vitamin

en: g Saturated Fatty Acid
da: g Mættede fedtsyrer

en: g Monounsaturated Fatty Acids
da: g Enkeltmættede fedtsyrer

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
da: g Flerumættede fedtsyrer

en: mg Cholesterol
da: mg kolesterol

en: Percent refuse
da: Procent afvis

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
da: Mejeri og æggeprodukter

en: Spices & Herbs
da: Krydderier og urter

en: Baby Foods
da: Babymad

en: Fats and Oils
da: Fedt og olier

en: Poultry
da: Fjerkræ

en: Soups & Sauces
da: Supper og sovser

en: Sausages & Lunch Meats
da: Pølser og frokostkød

en: Breakfast Cereals
da: Morgenmadsprodukter (korn)

en: Fruits & Fruit Juices
da: Frugter og frugtjuicer

en: Pork
da: Svinekød

en: Vegetables
da: Grøntsager

en: Nuts & Seeds
da: Nødder og frø

en: Beef
da: Oksekød

en: Beverages
da: Drikkevarer

en: Fish & Shellfish
da: Fisk og Skaldyr

en: Legumes
da: Bælgplanter

en: Lamb, Veal & Game
da: Lam, Kalv og Vildt

en: Baked Products
da: Bagede produkter

en: Sweets
da: Slik

en: Grains and Pasta
da: Korn og pasta

en: Fast Foods
da: Hurtig mad

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
da: Hovedretter, forretter og småretter

en: Ethnic Foods
da: Etnisk mad

en: entire database
da: hele databasen

en: Ingredient Key
da: Ingrediens Nøgle

en: USDA ID Number
da: USDA ID Nummer

en: USDA Item Description
da: USDA Element Beskrivelse

en: Density Equivalent
da: Massefylde Ækvivalent

en: Tools
da: Værktøjer

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
da: Få ernæringsmæssig information for nuværende liste

en: Amount for Shopping List
da: Mængde for Indkøbsseddel

en: Edit _nutritional info
da: Redigér _ernærings info

en: stars
da: stjerner

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
da: Eksporterede %(number)s af %(total)s opskrifter

en: Export complete.
da: Eksport fuldført.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
da: Inkludér opskrift i e-mail (altid en god idé)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
da: E-mail opskrift som vedhæftet html-fil

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
da: E-mail opskrift som vedhæftet pdf-fil

en: Email Options
da: E-mail-indstillinger

en: Don't ask before sending e-mail.
da: Spørg mig ikke før e-mail sendes.

en: E-mail not sent
da: E-mail ikke sendt

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
da: Du har valgt ikke at inkludere opskriften i beskeden eller som vedhæftet fil.

en: Save recipe as...
da: Gem opskrift som...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
da: Gourmet kan ikke eksportere fil af typen "%s"

en: Export recipes
da: Eksportér opskrifter

en: recipes
da: opskrifter

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
da: Ude af stand til at eksportere: ukendt filtype "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
da: Sørg for at vælge en filtype fra rullemenuen når der gemmes.

en: Export
da: Eksportér

en: Unable to print: no print plugins are active!
da: Ude af stand til at udskrive: ingen plugins til udskrivning er aktive!

en: Print %s recipe | Print %s recipes
da[0]: Print %s opskrift
da[1]: Print %s opskrifter

en: Retrieving file
da: Modtager fil

en: yield
da: udbytte

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
da: Indtast URL til  et opskrift-arkiv eller opskrift-internetside.

en: Enter website address
da: Indtast internetadresse

en: Enter URL:
da: Indtast URL:

en: Enter the address of a website or recipe archive.
da: Indtast adressen på en hjemmside eller opskrift arkiv

en: Unable to import URL
da: Ude af stand til at importere URL

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
da: Gourmet har ikke et plugin der er i stand til at importere URL

en: Unable to import URL %(url)s of mimetype %(type)s. File saved to temporary location %(fn)s
da: Ude af stand til at importere URL %(url)s af mimetype %(type)s. Filen er gemt til midlertidig placering %(fn)s

en: Open recipe...
da: Åben opskrift...

en: Import
da: Importér

en: All importable files
da: Alle importérbare filer

en: Imported %s recipes.
da: Importerede %s opskrift

en: serving | servings
da[0]: portion
da[1]: portioner

en: Imported %s of %s recipes.
da: Importerede %s af %s opskrifter

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
da: Kan ikke genkende denne internetside. Bruger generel import-metode...

en: Import complete.
da: Importering færdig.

en: Importing recipe
da: Importerer opskrift

en: Processing ingredients
da: Bearbejder ingredienser

en: Processing ingredients.
da: Bearbejder ingredienser.

en: Servings
da: Portioner

en: Ingredient Subgroup
da: Ingrediensundergruppe

en: Hide
da: Skjul

en: Text
da: Tekst

en: Actions
da: Handlinger

en: Import recipe
da: Importér opskrift

en: Clear _Tags
da: Ryd _mærker

en: Import Recipe
da: Importer opskrifter

en: anywhere
da: overalt

en: title
da: tittel

en: ingredient
da: ingrediens

en: instructions
da: instruktioner

en: notes
da: Noter

en: cuisine
da: køkken

en: source
da: kilde

en: Use regular expressions in search
da: Brug regulære udtryk i søgning

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
da: Brug regulære udtryk (et avanceret søgesprog) i tekstsøgning

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
da: Søg imens du taster (slå fra hvis søgning er for langsom)

en: Show Search _Options
da: Vis Søge_indstillinger

en: Show advanced searching options
da: Vis avancerede søgeindstillinger

en: %s recipe | %s recipes
da[0]: %s opskrift
da[1]: %s opskrifter

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
da: Viser opskrifter %(bottom)s til %(top)s af %(total)s

en: %s in %s
da: %s i %s

en: Paused
da: På pause

en: Done
da: Udført

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error
da: Fejl

en: Error %s: %s
da: Fejl %s: %s

en: Traceback
da: Sporing

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
da: min.

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
da: tim.

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: week | weeks
da[0]: uge
da[1]: uger

en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
da:  og

en: and
da: og

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
da: til

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
da: Organisér opskrifter, lav indkøbslister, udregn ernæringsmæssig information og mere.

en: Browse Recipes
da: Gennemse Opskrifter

en: Main
da: Hjem

en: Find duplicate recipes
da: Find ens opskrifter

en: A wizard to find and remove or merge duplicate recipes.
da: En guide til finde og fjerne eller sammenslå dobbelte forekomster af opskrifter.

en: Send to Email
da: Send til Email

en: Email recipes from Gourmet
da: Email opskrifter fra Gourmet

en: Zip, Gzip, and Tarball support
da: Zip, Gzip og Tarball understøttelse

en: Import recipes from zip and tar archives
da: Importér opskrifter fra zip og tar arkiver

en: Importer/Exporter
da: Importér/Eksportér

en: Gourmet XML Import and Export
da: Gourmet XML Import og Eksport

en: Import and Export recipes as Gourmet XML files, suitable for backup or exchange with other Gourmet users.
da: Importér og Eksportér opskrifter som Gourmet XML filer, brugbare til backup eller udveksling med andre Gourmet brugere.

en: HTML Export
da: HTML Eksport

en: Create recipe webpages from recipes.
da: Opret opskrift-webside fra opskrifter.

en: KRecipe import
da: KRecipe importering

en: Import files from the Krecipe program.
da: Importér filer fra Krecipe programmet.

en: Mastercook import
da: Mastercook importering

en: Import files from the Mastercook program.
da: Importér filer fra Mastercook programmet.

en: Mealmaster (tm) Export
da: Mealmaster (tm) Eksportering

en: Export recipes as mealmaster text files
da: Eksportér opskrifter som mealmaster tekstfiler

en: Printing & PDF Export
da: Udskrivning & PDF Eksportering

en: Print recipes or export them as PDF; this plugin allows a variety of page layouts.
da: Print opskrifter eller eksportér dem som PDF; dette plugin giver mulighed for forskellige side-opsætninger.

en: Plain Text Guided Import
da: Standard Tekstguided Importering

en: Help user mark up and import plain text. Also provides plain text export.
da: Hjælper brugeren med at markere og importere ren tekst. Giver også mulighed for eksport af ren tekst.

en: Webpage import
da: Internetside importering

en: Import recipes from the web.
da: Importér opskrifter fra internettet.

en: Website Importers
da: Hjemmeside-importværktøjer

en: Importers for about.com, www.foodnetwork.com, and others
da: Importværktøjer til about.com, www.foodnetwork.com, med flere

en: Assign and edit ingredient keys (unique identifiers for ingredients, used for consolidating items on shopping lists).
da: Tildel og redigér ingrediens-koder (unikke identifikationer for ingredienser, bruges til at samle ens ingredienser på indkøbslisten).

en: Save shopping lists as recipes for future use.
da: Gem indkøbslister som opskrifter til fremtidig brug.

en: Calculate nutritional information for recipes.
da: Udregn ernæringsmæssig information i opskrifterne.

en: Shopping Category Editor
da: Indkøbs Kategoriredigering

en: Assign and edit shopping categories for ingredients from within the recipe editor.
da: Tildel og redigér indkøbskategorier for ingredienser, fra opskriftsredigeringsvinduet.

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: Adds spell checking to paragraph length text boxes in recipe entry (Instructions, Notes).
da: Tilføjer stavekontrol til tekstfelter af afsnitslængde i opskriftsredigeringen (Instruktioner, Noter).

en: Provides a simple unit calculator.
da: Giver en simpel enhedsudregner.

en: Unit Display Preferences
da: Enhedsvisnings-opsætning

en: Check for Unicode-16 in text files
da: Tjek for Unicode-16 i tekstfiler

en: Enable this if your utf-16 text files aren't importing cleanly into Gourmet. Disable this if you never use UTF16 and you're constantly being annoyed by the 'Encoding' dialog when you import files.
da: Slå denne til, hvis dine UTF-16 tekstfiler ikke bliver importeret rent ind i Gourmet. Slå fra, hvis du aldrig bruger UTF-16 og du konstant bliver irriteret over "Kodning"-dialogen når du importerer filer.
