grecipe-manager - en to el translation catalogue (818 entries)

en: Recipe Index
el: Κατάλογος Συνταγών

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
el: _Νέα Συνταγή

en: Add to _Shopping List
el: Προσθήκη στον _Κατάλογο Αγορών

en: View Re_cipe
el: Προβολή _Συνταγής

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: Search for recipes as you type
el: Αναζήτηση συνταγών κατά την πληκτρολόγηση

en: _in
el: _Μέσα

en: Search by other critera within the current search results.
el: Αναζήτηση με διαφορετικά κριτήρια στα υπάρχοντα αποτελέσματα

en: A_dd Search Criteria
el: _Προσθέστε Κριτήρια Αναζήτησης

en: Limiting Search to:
el: Περιορισμός Αναζήτησης σε:

en: Search _Results
el: _Αποτελέσματα Αναζήτισης

en: Set Fields for Selected Recipes
el: Καθορισμός πεδίων στις Επιλεγμένες Συνταγές

en: <span size="large" weight="bold">Set Recipe Fields for selected recipes</span>
el: <span size="large" weight="bold">Καθορίστε τα Πεδία Συνταγών για τις επιλεγμένες συνταγές</span>

en: _Add Image
el: Προσθήκη _Είκονας

en: _Remove Image
el: _Διαγραφή Εικόνας

en: S_ource:
el: _Πηγή:

en: _Rating:
el: Α_ξιολόγηση

en: C_uisine:
el: _Κουζίνα

en: _Category:
el: _Κατηγορία:

en: _Preparation Time:
el: Χ_ρόνος Προετοιμασίας

en: Coo_king Time:
el: _Χρόνος Μαγειρέματος

en: _Webpage:
el: _Ιστοσελίδα

en: Image:
el: Εικόνα:

en: _Yield:
el: _Μερίδες

en: _Only set values where field is currently blank
el: Καθορισμός _τιμών μόνο σε κενά πεδία

en: Set all values for _all selected recipes
el: Καθορισμός όλων των τιμών για _όλες τις επιλεγμένες συνταγές

en: Metakit (default, stored in a local file)
el: Metakit (προεπιλεγμένο, αποθηκεύεται σε τοπικό αρχείο)

en: SQLite (stored in a local file)
el: SQLite (αποθηκεύεται σε τοπικό αρχείο)

en: MySQL (requires connection to a database)
el: MySQL (απαιτείται σύνδεση σε βάση δεδομένων)

en: Choose Database
el: Επιλέξτε Βάση Δεδομένων

en: <b>Choose Database System for Gourmet to Use</b>
el: <b>Επιλέξτε το Σύστημα Βάσης Δεδομένων που θα χρησιμοποιήσει το Gourmet</b>

en: _Database System
el: Σύστημα _Βάσης Δεδομένων

en: _Host:
el: _Κεντρικός υπολογιστής:

en: _Username:
el: Όνο_μα Χρήστη:

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: Password for your username on the database.
el: Κωδικός πρόσβασης χρήστη στην βάση δεδομένων.

en: Database _Name:
el: Όνομα _Βάσης Δεδομένων:

en: _File
el: _Αρχείο

en: Hostname of the system where your database server is running. If your database server is running on your local system, use localhost.
el: Το όνομα του συστήματος όπου λειτουργεί ο διακομιστής της βάσης δεδομένων. Εάν ο διακομιστής της βάσης δεδομένων σας λειτουργεί στο τοπικό σύστημα χρησιμοποιήστε το όνομα localhost.

en: Save the password for next time. This means the password will be stored insecurely in your configuration file.
el: Αποθήκευση κωδικού για την επόμενη φορά. Αυτό σημαίνει ότι ο κωδικός θα αποθηκευτεί χωρίς ασφάλεια στο αρχείο ρυθμίσεων σας.

en: _Save Password
el: Απο_θήκευση Κωδικού

en: Name of the database in which Gourmet should store its information. Gourmet will try to create this database if it does not already exist.
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων στην οποία το Gourmet πρέπει να αποθηκεύει τις πληροφορίες. Το Gourmet θα προσπαθήσει να δημιουργήσει αυτή τη βάση δεδομένων, εάν δεν υπάρχει ήδη.

en: recipe
el: Συνταγή

en: Your username on the database.
el: Το όνομα χρήστη στην βάση δεδομένων.

en: _Browse
el: Π_εριήγηση

en: _Details
el: _Λεπτομέρειες

en: Gourmet Recipe Manager Preferences
el: Προτιμήσεις  του Διαχειριστή Συνταγών Gourmet

en: <b>Index View Preferences</b>
el: <b>Επιλογές Προβολής Λίστας</b>

en: _Recipes per page:
el: _Συνταγές ανά σελίδα:

en: <i>Configure which columns are included in the recipe index view.</i>
el: <i>Επιλογή στηλών που θα περιέχονται στην προβολή λίστας συνταγών .</i>

en: Index View
el: Προβολή Λίστας

en: <b>Card View Preferences</b>
el: <b>Επιλογές Προβολής Καρτέλας</b>

en: _Allow units to change when multiplying
el: Επιτ_ρέπεται η μετατροπή μονάδων κατά τον πολλαπλασιασμό

en: _Use fractions
el: _Χρήση κλασμάτων

en: Use fractions when possible for display
el: Χρησιμοποίηση κλασμάτων, όταν είναι δυνατόν

en: <i>Remove items you don't use from the Recipe Card interface.</i>
el: <i>Απομάκρυνση αντικειμένων που δεν χρησιμοποιούνται από το περιβάλλον Κάρτα Συνταγής.</i>

en: Card View
el: Προβολή Κάρτας

en: <b>Shopping List Preferences</b>
el: <b>Επιλογές Λίστας Αγορών</b>

en: <i>What should Gourmet do with Optional Ingredients when adding recipes to the shopping list?</i>
el: <i>Τι πρέπει να κάνει το Gourmet με τα προαιρετικά συστατικά όταν προσθέτει συνταγές στην λίστα αγορών;</i>

en: As_k whether to include optional ingredients
el: Ερώτηση εάν θα συμπεριληφθούν τα προαιρετικά συστατικά

en: _Remember user selections by default
el: _Απομνημόνευση των επιλογών χρήστη

en: _Clear remembered optional ingredients
el: _Καθαρισμός των αποθηκευμένων προαιρετικών συστατικών

en: _Always add optional ingredients
el: Π_άντα να προστίθενται τα προαιρετικά συστατικά

en: _Never add optional ingredients
el: Να μην προστίθενται τα προαιρετικά συστατικά

en: Shopping List
el: Κατάλογος Αγορών

en: servings
el: μερίδες

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
el: Τίτλος

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: Pre_paration Time:
el: Χρόνος _Προετοιμασίας:

en: category
el: κατηγορία

en: rating
el: αξιολόγηση

en: Yield
el: Μερίδες

en: Yield Unit
el: Μονάδα Μέτρησης Μερίδας

en: _Shop
el: _Αγορά

en: Edit _description
el: Επεξεργασία _Περιγραφής

en: <b>Cooking Time:</b>
el: <b>Χρόνος Μαγειρέματος:</b>

en: <b>Preparation Time:</b>
el: <b>Χρόνος Προετοιμασίας:</b>

en: <b>Cuisine:</b>
el: <b>Κουζίνα:</b>

en: <b>Category:</b>
el: <b>Κατηγορία:</b>

en: <b>Webpage:</b>
el: <b>Ιστοσελίδα:</b>

en: <b>_Yields:</b>
el: <b>_Μερίδες:</b>

en: <span underline="single" color="blue">Link</span>
el: <span underline="single" color="blue">Σύνδεσμος</span>

en: <b>Source:</b>
el: <b>Πηγή:</b>

en: <b>Rating:</b>
el: <b> Αξιολόγηση:</b>

en: <b>_Multiply by:</b>
el: <b>_Πολλαπλασιασμός επί:</b>

en: <b>Instructions</b>
el: <b>Οδηγίες</b>

en: Edit _instructions
el: Επεξεργασία _Οδηγιών Παρασκευής

en: <b>Notes</b>
el: <b>Σημειώσεις</b>

en: Edit _notes
el: Επεξεργασία Σ_ημειώσεων

en: Recipe
el: Συνταγή

en: <b>Ingredients</b>
el: <b>Συστατικά:</b>

en: Edit _ingredients
el: Επεξεργασία _Συστατικών

en: Add _ingredient:
el: Προσθήκη _Συστατικού:

en: Ingredients
el: Συστατικά

en: Add recipe to shopping list
el: Προσθήκη συνταγής στην λίστα αγορών

en: Add to _shopping list
el: Προσθήκη στην _λίστα αγορών

en: Jump to recipe in Recipe Card vew
el: Εμφάνιση συνταγής στην Προβολή Κάρτας

en: Delete selected recipe
el: Διαγραφή επιλεγμένης συνταγής

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
el: _Διαγραφή Συνταγής

en: Edit attributes of selected recipes
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων των επιλεγμένων συνταγών

en: _Batch edit recipes
el: _Ομαδική επεξεργασία συνταγών

en: E-mail selected recipe
el: Αποστολή επιλεγμένης συνταγής με E-mail

en: _E-Mail recipe
el: Αποστολή Συνταγής με E-mail

en: Print selected recipe
el: _Εκτύπωση επιλεγμένης συνταγής

en: _Print recipe
el: Εκτύ_πωση συνταγής

en: Never buy this item. When called for in a recipe, it will show up in a "pantry" section of the list as a reminder that you need it, but it won't be included when you save or print the list unless you tell me you need to buy it.
el: Ποτέ να μην αγοραστεί αυτό το συστατικό. Όταν ζητείται σε μία συνταγή, θα εμφανιστεί στο "ντουλάπι" ως υπενθύμιση ότι το χρειάζεστε αλλά δεν θα περιλαμβάνεται στην λίστα που αποθηκεύεται η εκτυπώνεται εκτός και αν ζητηθεί να αγοραστεί.

en: Add to _Pantry
el: Προσθήκη στο _Ντουλάπι

en: Show _Options
el: Εμφάνιση _Επιλογών

en: Search _in
el: Αναζήτηση _σε:

en: _Use regular expressions (advanced searching)
el: _Χρήση κανονικών εκφράσεων (προηγμένη αναζήτηση)

en: Search as you _type
el: Αναζήτηση κατά την _πηκτρολόγιση

en: <i>Search Options</i>
el: <i>Επιλογές Αναζήτησης</i>

en: Category
el: Κατηγορία

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
el: Κλειδί

en: Category Editor
el: Επεξεργαστής Κατηγοριών

en: Search by
el: Αναζήτηση με

en: Search as you type
el: Αναζήτηση κατά την πληκτρολόγηση

en: Use regular expressions
el: Χρήση κανονικών εκφράσεων

en: Advanced Search
el: Προηγμένη Αναζήτηση

en: Add Category:
el: Προσθήκη Κατηγορίας:

en: Timer
el: Χρονόμετρο

en: <b><span size="larger">Timer</span></b>
el: <b><span size="larger">Χρονοδιακόπτης</span></b>

en: <i>Timer Finished!</i>
el: <i>Τέλος Χρόνου!</i>

en: Timer will continue to go off until you close this dialog or reset the timer.
el: Η υπενθύμιση θα χτυπά μέχρι να κλείσετε αυτό το παράθυρο ή μηδενίσετε το χρονόμετρο.

en: Set _Timer:
el: Ρύθμιση _ Χρονομέτρου:

en: _Reset
el: _Επαναφορά

en: _Start
el: _Έναρξη

en: S_ound
el: _Ήχος

en: _Note
el: _Σημείωση

en: Re_peat alarm until I turn it off
el: Επανάληψη υπενθύμισης μέχρι να την απενεργοποιήσω

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: <b>Edit fields throughout database</b>
el: <b>Επεξεργασία πεδίων σε όλη την βάση δεδομένων</b>

en: Field to _Edit:
el: Πεδίο για _επεξεργασία:

en: For each selected value:
el: Για κάθε επιλεγμένη τιμή:

en: _Leave value as is
el: Η τιμή αυτή να π_αραμείνει ως έχει

en: <i>New value will be added to the end of any existing text</i>
el: <i>Η νέα τιμή θα προστεθεί στο τέλος  κάθε υπάρχοντος κειμένου</i>

en: <i>New value will replace any existing value</i>
el: <i>Η νέα τιμή θα αντικαταστήσει την τυχόν υπάρχουσα τιμή</i>

en: _Field:
el: _Πεδίο:

en: _Value:
el: _Τιμή:

en: Change _other field:
el: Α_λλαγή διαφορετικού πεδίου:

en: C_hange value to:
el: _ Αλλαγή τιμής σε:

en: _Delete value
el: _Διαγραφή τιμής

en: <i>Select equivalent of</i>
el: <i>Επιλογή ισοδύναμου του</i>

en: <i>from USDA database</i>
el: <i>Από την USDA βάση δεδομένων</i>

en: _Change ingredient
el: _Άλλαγή συστατικού

en: <i>or</i>
el: <i>ή</i>

en: _Search USDA Ingredient Database:
el: _Αναζήτηση στην Βάση Συστατικών USDA:

en: Search as you t_ype
el: Αναζήτηση κατά την π_ληκτρολόγηση

en: Show only food in _group:
el: Εμφάνισε φαγητό μόνο στην _ομάδα:

en: <i>Search _results:</i>
el: <i>_Αποτελέσματα Αναζήτησης:</i>

en: <i>From:</i>
el: <i>Από:</i>

en: _Amount:
el: Π_οσότητα

en: Unit:
el: Μονάδα:

en: unit
el: μονάδα

en: _Change unit
el: _Αλλαγή μονάδας

en: _Save new unit
el: _Αποθήκευση νέας μονάδας

en: <i>To:</i>
el: <i> Προς:</i>

en: _Unit:
el: _Μονάδα:

en: <i>Enter nutritional information for </i>
el: <i>Εισαγωγή διατροφικών πληροφοριών για </i>

en: <b>Ingredient Key: </b>
el: <b>Πλήκτρο Συστατικού: </b>

en: <b>USDA Item: </b>
el: <b>USDA ατνικείμενο: </b>

en: Edit _USDA Association
el: Επεξεργασία του _USDA Association

en: <b>Nutritional Information</b>
el: <b>Διατροφικές πληροφορίες</b>

en: Edit _information
el: Επεξεργασία _Πληροφοριών

en: _Nutritional Information
el: _Διατροφικές πληροφορίες

en: Density:
el: Πυκνότητα:

en: USDA equivalents:
el: USDA ισοδύναμα:

en: Custom equivalents:
el: Προσαρμοσμένα ισοδύναμα:

en: _Density Information
el: _Πληροφορίες Πυκνότητας

en: <b>Known Nutritonal Information</b>
el: <b>Γνωστές Διατροφικές Πληροφορίες</b>

en: _Advanced Search
el: _Προηγμένη Αναζήτηση

note: name stock
en: Nutritional Information
el: Διατροφικές Πληροφορίες

en: I_gnore
el: Α_γνόησε

en: Gourmet Recipe Manager
el: Διαχείριση συνταγών Gourmet

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
el: Roland Duhaime (βοήθεια στη μεταφορά του προγράμματος στα Windows)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
el: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (πρόγραμμα εγκατάστασης για τα Windows)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
el: Richard Ferguson (βελτιώσεις στο περιβάλλον του Μετατροπέα Μονάδων)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
el: R.S. Born (βελτιώσεις στην εξαγωγή σε τύπο αρχείου Mealmaster)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
el: ixat <ixat.deviantart.com> (λογότυπος και οθόνη παφλασμών (splash screen) )

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
el: Yula Zubritsky (εικονίδια "Διατροφή" και "Προσθήκη στον Κατάλογο Αγορών")

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
el: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (βελτιώσεις στην διεθνοποίηση, ανάμεικτες διορθώσεις λαθών κώδικα)

en: Choose Database File
el: Επιλογή Βάσης Δεδομένων

en: Upgrading database
el: Αναβάθμιση βάσης δεδομένων

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
el: Αναλόγως του μεγέθους της βάσης δεδομένων, αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο παραπάνω. Τα δεδομένα σας έχουν αυτόματα αποθηκευτεί σε εφεδρικό αρχείο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: A backup has been made in %s in case something goes wrong. If this upgrade fails, you can manually rename your backup file recipes.db to recover it for use with older Gourmet.
el: Ένα αντίγραφο δημιουργήθηκε στο %s σε περίπτωση που κάτι συμβεί. Αν αποτύχει αυτή η αναβάθμιση, μπορείτε να μετονομάσετε χειροκίνητα το αντίγραφο αρχείο recipes.db για να το επαναφέρετε για χρήση με το παλαιότερο Gourmet.

en: New Recipe
el: Νέα Συνταγή

en: Change _Category
el: Αλλαγή _Κατηγορίας

en: Create new category
el: Δημιουργία νέας κατηγορίας

en: Change the category of the currently selected item
el: Αλλάζει την κατηγορία του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Pantry
el: Κελάρι

note: name stock
en: Move to _Shopping List
el: Μετακίνηση στον Κατάλογο Αγορών

note: name stock
en: Move to _pantry
el: Μετακίνηση στο κελλά_ρι

note: key-command
en: Remove from shopping list
el: Απομάκρυνση από τη λίστα αγορών

en: Move selected items into %s
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων αντικειμένων στο %s

en: _Shopping List
el: Κατάλογος Αγορών

en: Already Have (_Pantry Items)
el: Υπάρχουν ήδη (Αντικείμενα Κελαριού)

en: Enter Category
el: Εισάγετε Κατηγορία

en: Category to add %s to
el: Κατηγορία για Προσθήκη του %s

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: _Recipes
el: _Συνατγές

en: _Add items:
el: _Προσθήκη στοιχείων

en: Remove Recipes
el: Απομάκρυνση Συνταγών

en: Remove recipes from shopping list
el: Απομάκρυνση Συνταγών από τον Κατάλογο Αγορών

en: _Edit
el: Επεξεργασία

en: _Help
el: Βοήθεια

en: Add items
el: Προσθήκη στοιχείων

en: Add arbitrary items to shopping list
el: Προσθήκη τυχαίων στοιχείων στο λίστα αγορών

en: x
el: Χ

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
el: Δέν έχει επιλεχθεί καμμία συνταγή. Θέλεις να γίνει καθαρισμός όλης της λίστας;

en: Save Shopping List As...
el: Αποθήκευση Λίστας Αντικειμένων προς Αγορά ως...

en: Select optional ingredients
el: Επιλογή προαιρετικών συστατικών

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
el: Παρακαλώ διευκρινήστε ποιο από τα ακόλουθα Προαιρετικά Συστατικά θα θέλατε να συμπεριλάβετε στον Κατάλογο Αγορών.

note: menus
en: _Recipe
el: Συνταγή

en: _Go
el: _Πήγαινε

en: Export recipe
el: Εξαγωγή συνταγής

en: Export selected recipe (save to file)
el: Εξαγωγή επιλεγμένης συνταγής (αποθήκευση σε αρχείο)

en: _Delete recipe
el: _Διαγραφή συνταγής

en: Delete this recipe
el: Διαγραφή αυτής της συνταγής

en: Adjust units when multiplying
el: Προσαρμογή μονάδων όταν πολλαπλασιάζονται

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
el: Αλλάζει τις μονάδες μέτρησης για να γίνουν πιο ευανάγνωστες όπου είναι δυνατόν όταν πολλαπλασιάζονται.

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
el: Εκτύπωση Συνταγής

en: Forget remembered optional ingredients
el: Ξέχνα τα προαιρετικά συστατικά

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
el: Πριν γίνει προσθήκη στη λίστα αγορών, ρωτά για όλα τα προαιρετικά συστατικά, ακόμη και αν κάποιο προηγουμένως θέλατε να υπάρχει στη μνήμη.

en: Export Recipe
el: Εξαγωγή Συνταγής

en: You have unsaved changes.
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές.

en: Apply changes before printing?
el: Εφαρμογή των αλλαγών πριν την εκτύπωση;

en: (Optional)
el: (Προαιρετικό)

en: Unable to find recipe %s in database.
el: Αδύνατη η εύρεση της Συνταγής %s στην Βάση Δεδομένων

en: Edit Recipe:
el: Αλλαγή Συνταγής:

en: Save edits to database
el: Αποθήκευση αλλαγών στη βάση δεδομένων

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
el: Προβολή Καρτέλας Συνταγής

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Save changes to %s
el: Αποθήκευση αλλαγών στο %s

en: Add ingredient
el: Προσθήκη συστατικού

en: Add group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Paste ingredients
el: Επικόλληση συστατικών

en: Import from file
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Add _recipe
el: Προσ_θήκη συνταγής

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
el: Προσθήκη μιας άλλης συνταγής ως ένα συστατικό αυτής της συνταγής

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Up
el: Πάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Choose a file containing your ingredient list.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο που να περιλαμβάνει τον Κατάλογο Συστατικών σας.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Instructions
el: Οδηγίες

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Amt
el: Ποσότητα

en: Unit
el: Μονάδα

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
el: Η Συνταγή %s (ID %s) δεν είναι στην Βάση Δεδομένων μας.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
el: Μετατραπείσες: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
el: Μη Μετατραπείσες: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
el: Αλλαγμένη Μονάδα.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
el: Έχετε αλλάξει την Μονάδα για %(item)s από %(old)s σε %(new)s. Θα θέλετε να μετατραπεί και η ποσότητα ή όχι;

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
el: Μετατραπείσες %(old_amt)s %(old_unit)s σε %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
el: Αδύνατη η Μετατροπή από %(old_unit)s σε %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
el: Προσθήκη Ομάδας Συστατικών

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
el: Εισάγετε το όνομα για τη νέα υποομάδα συστατικών

en: Name of group:
el: Όνομα Ομάδας:

en: Choose recipe
el: Επιλέξτε συνταγή

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
el: Μια συνταγή δεν μπορεί να αποκαλεί τον εαυτό της συστατικό!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
el: Δεν επιτρέπεται άπειρη αναδρομή στις Συνταγές!

en: You haven't selected any recipes!
el: Δεν έχεις επιλέξει καμμία συνταγή!

en: How much of %(title)s does your recipe call for?
el: Πόσους από %(title)s καλεί η συνταγή σας;

en: Recipes
el: Συνταγές

en: Ringing Sound
el: Ήχος Κουδουνίσματος

en: Warning Sound
el: Προειδοποιητικός Ήχος

en: Error Sound
el: Ήχος Σφάλματος

en: Stop timer?
el: Παύση Χρονόμετρου;

en: Stop _timer
el: Διακοπή _χρονόμετρου

en: _Keep timing
el: Διατήρηση Χρονομέτρησης

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Plugins add extra functionality to Gourmet.
el: Τα πρόσθετα παρέχουν επιπλέον λειτουργικότητα στο Gourmet.

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
el: Το πρόσθετο χρειάζεται για τη λειτουργία άλλων προσθέτων. Να απενεργοποιηθεί οπωσδήποτε;

en: The following plugins require %s:
el: Τα ακόλουθα πρόσθετα χρειάζονται %s:

en: Deactivate anyway
el: Απενεργοποίηση οπωσδήποτε

en: Keep plugin active
el: Κράτησε το πρόσθετο ενεργό

en: or
el: ή

en: An error occurred activating plugin.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ενεργοποίηση του προσθέτου.

en: An error occurred deactivating plugin.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την απενεργοποίηση του προσθέτου.

en: Cuisine
el: Κουζίνα

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Source
el: Πηγή

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Preparation Time
el: Χρόνος Προετοιμασίας

en: Cooking Time
el: Χρόνος Ψησίματος

en: Modifications
el: Τροποποιήσεις

en: Invalid input.
el: Λανθασμένη εισαγωγή δεδομένων.

en: Not a number.
el: Μη αριθμητικό στοιχείο.

note: setup pause button
en: _Pause
el: _Παύση

note: setup stop button
en: _Stop
el: _Σταμάτημα

en: Don't ask me this again.
el: Μή με ρωτήσεις ξανά για αυτό.

en: Do you really want to do this
el: Είσαι σίγουρος ότι θές να το κάνεις

en: excellent
el: άριστη

en: great
el: σπουδαία

en: good
el: καλό

en: fair
el: καλό

en: poor
el: φτωχή

en: Convert ratings to 5 star scale.
el: Μετατροπή Αξιολογήσεων σε Κλίμακα 5 Αστέρων.

en: Convert ratings.
el: Μετατροπή Αξιολογήσεων.

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
el: Παρακαλώ δώστε σε κάθε μία από τις Αξιολογήσεις το ισοδύναμό της σε Κλίμακα από 1 έως 5

en: Current Rating
el: Τρέχουσα Αξιολόγηση

en: Rating out of 5 Stars
el: Αξιολόγηση βάσει 5 Αστέρων

en: No file selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No file was selected, so the action has been cancelled
el: Δεν επιλέχθηκε αρχείο, γι'αυτό η ενέργεια ακυρώθηκε

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
el: Συγγνώμη, αλλά είναι αδύνατο να καταλάβω το ποσό "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
el: Οι ποσότητες πρέπει να είναι αριθμοί (κλάσματα ή δεκαδικοί), διαστήματα αριθμών ή κενα

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
el: 
    Η "Μονάδα" πρέπει να βρίσκεται μόνη της στο πεδίο "Μονάδα".
    Για παράδειγμα, εάν θέλετε να εισάγετε μιάμιση κούπες, το πεδίο "Ποσότητα" πρέπει να περιέχει το ποσό "1.5" ή "1 1/2" και η λέξη "κούπες" να πάει στο πεδίο "Μονάδα".
    
    Για να εισάγετε ένα εύρος αριθμών, χρησιμοποιείστε μία "-" για να τους διαχωρίσετε.
    Για παράδειγμα, μπορείτε να εισάγετε "2-4" ή "1 1/2 -3 1/2".

en: flour, all purpose
el: αλεύρι, για όλες τις χρήσεις

en: sugar
el: ζάχαρη

en: salt
el: αλάτι

en: black pepper, ground
el: μαύρο πιπέρι, του εδάφους

en: ice
el: πάγος

en: water
el: νερό

en: oil, vegetable
el: λάδι, φυτικό

en: oil, olive
el: λάδι, ελαιόλαδο

en: Unknown
el: Αγνωστο

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
el: Η Συνταγή αναφέρει τον εαυτό της ως Συστατικό.

en: Ingredient %s will be ignored.
el: Το συστατικό %s θα αγνοηθεί.

en: Shopping list for %s
el: Λίστα αντικειμένων προς αγορά για %s

en:  x%s
el:  Χ%s

en: For the following recipes:
el: Για τις ακόλουθες συνταγές:

en: Select encoding
el: Επιλογή κωδικοποίησης

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
el: Αδύνατος ο καθορισμός της κατάλληλης κωδικοποίησης. Παρακαλώ επιλέξτε τη σωστή κωδικοποίηση απο τη παρακάτω λίστα.

en: See _file with encoding
el: Δες το Αρχείο με Κωδικοποίηση

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
el: Η εισαγωγή είναι σε παύση

en: Stop import
el: Διακοπή εισαγωγής

en: Recipe _Index
el: Κατάλογος Συνταγών

en: Shopping _List
el: Λίστα _Αντικειμένων προς Αγορά

en: Saved!
el: Αποθηκεύτηκε!

en: Save your edits to %s
el: Σώσιμο των αλλαγών σε %s

en: An import is in progress.
el: Μια εισαγωγή είναι ήδη σε πρόοδο.

en: An export is in progress.
el: Μια εξαγωγή είναι ήδη σε πρόοδο.

en: A delete is in progress.
el: Μια διαγραφή είναι ήδη σε πρόοδο.

en: Exit program anyway?
el: Εξοδος από το πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς;

en: Don't exit!
el: Οχι έξοδος!

en: Permanently deleted %s of %s recipes
el: Διαγράφηκαν οριστικά %s από %s συνταγές

en: Trash
el: Απορίμματα

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
el: Περιήγηση, μόνιμη διαγραφή ή επαναφορά των διαγραμένων συνταγών

en: Undeleted recipes
el: Συνταγές που δεν έχουν διαγραφεί

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
el: Αριθμός από  %(unit)s από %(title)s για αγορά

en: Multiply %s by:
el: Πολλαπλασιασμός %s επί:

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
el[0]: Ορισμός %(attributes)s για την %(num)s επιλεγμένη συνταγή;
el[1]: Ορισμός %(attributes)s για τις %(num)s επιλεγμένες συνταγές;

en: Any previously existing values will not be changed.
el: Τυχόν προϋπάρχουσες τιμές δεν θα αλλάξουν.

en: The new values will overwrite any previously existing values.
el: Η νέα τιμή θα αντικαταστήσει τις προϋπάρχουσες τιμές.

en: This change cannot be undone.
el: Αυτή η αλλαγή δεν αναιρείται

en: Set values for selected recipes
el: Ορισμός τιμών για τις επιλεγμένες συνταγές

en: Search recipes
el: Αναζήτηση συνταγών

en: Open recipe
el: Άνοιγμα συνταγής

en: Open selected recipe
el: Άνοιγμα της επιλεγμένης συνταγής

en: Delete recipe
el: Διαγραφή συνταγής

en: Delete selected recipes
el: Διαγραφή επιλεγμένων Συνταγών

en: Edit recipe
el: Επεξεργασία συνταγής

en: Open selected recipes in recipe editor view
el: Άνοιγμα επιλεγμένων συνταγών στον επεξεργαστή συνταγών

en: E_xport selected recipes
el: Ε_ξαγωγή επιλεγμένων συνταγών

en: Export selected recipes to file
el: Εξαγωγή των επιλεγμένων συνταγών σε αρχείο

en: _Print
el: Εκτύπωση

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
el: Ομα_δική επεξεργασία συνταγών

en: _New
el: _Νέο

en: _Import file
el: _Εισαγωγή αρχείου

en: Import recipe from file
el: Εισαγωγή συνταγής από αρχείο

en: Import _webpage
el: Εισα_γωγή Ιστοσελίδας

en: Import recipe from webpage
el: Εισαγωγή συνταγής από Ιστοσελίδα

en: Export _all recipes
el: Ε_ξαγωγή όλων των συνταγών

en: Export all recipes to file
el: Εξαγωγή όλων των συνταγών σε αρχείο

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Actions
el: Ενέργειες

en: Open _Trash
el: Άνοιγμα Α_πορριμάτων

en: _Preferences
el: Π_ροτιμήσεις

en: _Plugins
el: _Πρόσθετα

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
el: Διαχείριση προσθέτων που πρσθέτουν επιπλέον λειτουργικότητα στο Gourmet

en: Setti_ngs
el: Ρυ_θμίσεις

en: _About
el: Περί

en: _Tools
el: Εργαλεία

en: _Timer
el: Χρονόμετρο

en: Show timer
el: Εμφάνιση χρονομέτρου

en: Searchable index of recipes in the database.
el: Δείκτες συνταγών που μπορούν να αναζητηθούν στη βάση δεδομένων.

en: Delete %s?
el: Να διαγραφεί %s;

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
el: Έχετε μη σωθείσες αλλαγές στο %s. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να το διαγράψετε;

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Untitled
el: Χωρίς Τίτλο

en: Permanently delete recipes?
el: Διαγραφή των συνταγών για πάντα;

en: Permanently delete recipe?
el: Διαγραφή της συνταγής για πάντα;

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
el: Είσαι σίγουρος ότι θές να διαγράψεις τη <i>%s</i> συνταγή

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
el: Είσαι σίγουρος ότι θες να διαγράψεις τις ακόλουθες συνταγές;

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
el: Είσαι σίγουρος ότι θες να διαγράψεις τις %s επιλεγμένες συνταγές;

en: See recipes
el: Προβολή Συνταγών

en: Delete Recipes
el: Διαγραφή Συνταγών

en: Deleted recipe %s
el: Διαγραφή συνταγής %s

en: Done!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Importing...
el: Εισαγωγή...

en: Ingredient _Key Editor
el: Επεξεργαστής Κ_λειδιού Συστατικού

en: Edit ingredient keys en masse
el: Μαζική επεξεργασία κλειδιών συστατικού

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
el: κλειδί

en: item
el: αντικείμενο

en: Field
el: Πεδίο

en: Value
el: Τιμή

en: Count
el: Πλήθος

en: Change all keys "%s" to "%s"?
el: Αλλαγή όλων των Κλειδιών "%s" σε "%s";

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
el: Δεν θα μπορείτε να αναιρέσετε αυτή την ενέργεια. Εάν υπάρχουν ήδη Συστατικά με το Κλειδί "%s", δεν θα μπορείτε να διακρίνετε ανάμεσα σε αυτά και σ' εκείνα που αλλάζετε τώρα.

en: Change all items "%s" to "%s"?
el: Αλλαγή όλων των αντικειμένων από "%s" σε "%s";

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
el: Δεν θα μπορείτε να αναιρέσετε αυτή την ενέργεια. Εάν υπάρχουν ήδη Συστατικά με το Αντικείμενο "%s", δεν θα μπορείτε να διακρίνετε ανάμεσα σε αυτά και σ' εκείνα που αλλάζετε τώρα.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
el: Αλλαγή όλων των περιπτώσεων του "%(unit)s" σε "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
el: Αλλαγή  του "%(unit)s" σε "%(text)s" μόνο για Συστατικά "%(item)s" με Κλειδί "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
el: Αλλαγή όλων των περιπτώσεων του "%(amount)s" %(unit)s σε %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
el: Αλλαγή του "%(amount)s" %(unit)s σε "%(text)s" %(unit)s μόνο όπου το Κλειδί Συστατικού είναι %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
el: Αλλαγή του "%(amount)s" %(unit)s σε "%(text)s" %(unit)s μόνο όπου το Κλειδί Συστατικών είναι %(key)s και όπου το Αντικείμενο είναι %(item)s

en: Change all selected rows?
el: Αλλαγή όλων των επιλεγμένων σειρών;

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
el: Αυτή η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη. Είστε σίγουρος ότι για όλες τις %s επιλεγμένες γραμμές, θέλετε να εισάγετε τις ακόλουθες τιμές:

en: 
    Key to %s
el: 
    Κλειδί σε %s

en: 
    Item to %s
el: 
    Αντικείμενο σε %s

en: 
    Unit to %s
el: 
    Μονάδα σε %s

en: 
    Amount to %s
el: 
    Ποσότητες σε %s

en: %s ingredient | %s ingredients
el[0]: %s συστατικό
el[1]: %s συστατικά

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
el: Παρουσίαση συστατικών από %(bottom)s μέχρι %(top)s με σύνολο %(total)s

en: Amount
el: Ποσό

en: Ingredient Keys
el: Κλειδιά συστατικού

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
el: Τα κλειδιά συστατικού είναι βελτιστοποιημένα ονοματα συστατικών που χρησιμοποιούνται για τις λίστες αγορών και για τους υπολογισμούς.

en: Guess keys
el: Μάντεψε τα κλειδιά

en: Guess best values for all ingredient keys based on values already in your database
el: Μάντεψε τις καλύτερες τιμές για όλα τα κλειδιά συστατικού βασισμένα σε τιμές που ήδη υπάρχουν

en: Edit Key Associations
el: Επεξεργασία Συσχετισμών Πλήκτρων

en: Edit associations with key and other attributes in database
el: Επεξεργάζεται τις συσχετίσεις του κλειδιού και άλλων ιδιοτήτων στη βάση δεδομένων.

en: Key Editor
el: Επεξεργαστής Πλήκτων

en: _Item:
el: _Αντικέιμενο

en: _Key:
el: _Πλήκτρο:

en: <b>_Change selected ingredients</b>
el: <b>_Αλλαγή επιλεγμένων συστατικών</b>

en: Shopping Category
el: Κατηγορία Αγορών

en: Display units as written for each recipe (no change)
el: Εμφανίζει τις μονάδες μέτρησης όπως είναι γραμμένες για κάθε συνταγή (καμμία αλλαγή)

en: Always display U.S. units
el: Πάντοτε να εμφανίζονται μονάδες μετρήσεως Η.Π.Α

en: Always display metric units
el: Πάντοτε να εμφανίζονται μετρικές μονάδες μετρήσεως

en: Automatically adjust units
el: Αυτόματη ρύθμιση μονάδων

en: Set _unit display preferences
el: Ορισμός προτιμήσεων εμφάνισης _μονάδων

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
el: Μετατρέπει αυτόματα τις μονάδες στο προτιμώμενο σύστημα (μετρικό, αγγλικό, κ.τ.λ.) όπου είναι δυνατόν

en: Stars
el: Αστέρια

en: %s ago
el: από %s

en: Auto-Merge recipes
el: Αυτόματση Συγχώνευση συνταγών

en: Always use newest recipe
el: Πάντοτε να χρησιμοποιείται η νεότερη συνταγή

en: Always use oldest recipe
el: Πάντοτε να χρησιμοποιείται η παλαιότερη συνταγή

en: None
el: Τίποτα

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
el: Μερικές από τις εισαχθείσες συνταγές φαίνεται να είναι διπλές. Μπορείτε να τις συγχνεύσετε εδώ, ή να κλείσετε αυτό το διάλογο και να τις αφήσετε όπως είναι.

en: Find _duplicate recipes
el: Εύρεση _διπλών συνταγών

en: Find and remove duplicate recipes
el: Εύρεση και διαγραφή διπλών συνταγών

en: Recipes with similar recipe information
el: Συνταγές με παρόμοιες πληροφορίες

en: Recipes with similar ingredients
el: Συνταγές με παρόμοια συστατικά

en: Recipes with similar recipe information and ingredients
el: Συνταγές με παρόμοιες πληροφορίες και συστατικά

en: <b><span size="large">Duplicate recipes</span></b>
el: <b><span size="large">Διπλότυπες συνταγές</span></b>

en: _Include recipes in trash
el: _Συμπεριέλαβε συνταγές που βρίσκονται στον κάδο

en: <i>_Showing:</i>
el: <i>_Εμφάνιση:</i>

en: Merge _all duplicates
el: Συγχώνευση _όλων των διπλότυπων

en: <b>Merge recipes</b>
el: <b> Συγχώνευση συνταγών</b>

en: _Auto-merge
el: _Αυτόματη συγχώνευση

note: len(vals)==0
en: For each selected value
el: Για κάθε επιλεγμένη τιμή

en: Where %(field)s is %(value)s
el: Όπου το %(field)s είναι %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
el[0]: Η αλλαγή θα γίνει %s συνταγή
el[1]: Η αλλαγή θα γίνει %s συνταγές

en: Delete %s where it is %s?
el: Διαγραφή  %s όπου αυτό είναι  %s;

en: Change %s from %s to "%s"?
el: Αλλαγή του  %s από  %s σε " %s"

en: <i>This change is not reversable.</i>
el: <i>Αυτή η αλλαγή δεν είναι αντιστρέψιμη.</i>

en: Field Editor
el: Επεξεργαστής Πεδίου

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
el: Επεξεργασία πεδίων μεταξύ πολλαπλών συνταγών μονομιάς.

en: Email recipes
el: Αποστολή συνταγών με Email

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
el: Αποστολή όλων των επιλεγμένων συνταγών με Email (ή όλες οι συνταγές αν δεν έχει επιλεχθεί κάποια)

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
el: Θέλετε πραγματικά να στείλετε με email όλες τις %s επιλεγμένες συνταγές;

en: Yes, e_mail them
el: Ναι, στείλε τις με e_mail

en: Cannot convert %s to %s
el: Αδύνατη η μετατροπή από %s σε %s

en: Need density information.
el: Απαιτούνται πληροφορίες για την πυκνότητα.

en: _Unit Converter
el: Μετατροπέας Μονάδων

en: Calculate unit conversions
el: Υπολογίζει τις μετατροπές μονάδων

en: Unit Converter
el: Μετατροπέας Μονάδων

en: <b>From</b>
el: <b>Από</b>

en: I_tem:
el: Α_ντικείμενο

en: _Density:
el: Πυκνό_τητα

en: Density _Information
el: Πληροφορία Π_υκνότητας

en: <b>To</b>
el: <b>Σε</b>

en: _Result:
el: Αποτέ_λεσμα

en: ?
el: ;

en: Archive (zip, tarball)
el: Αρχείο (zip, tarball)

en: Loading zip archive
el: Φόρτωση Αρχείου zip

en: Unzipping zip archive
el: Αποσυμπίεση Αρχείου zip

en: HTML Web Page
el: Ιστοσελίδα τύπου HTML

en: Exporting Webpage
el: Εξαγωγή Ιστοσελίδας

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
el: Εξαγωγή συνταγών σε αρχεία τύπου HTML στον κατάλογο %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
el: Η συνταγή αποθηκεύτηκε στο αρχείο τύπου HTML %(file)s

en: Original Page from %s
el: Πρωτότυπη Σελίδα από %s

en: optional
el: προαιρετικό

en: Plain Text file
el: Αρχείο Απλού Κειμένου

en: Text Export
el: Εξαγωγή σε Αρχείο Κειμένου

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
el: Εξαγωγή συνταγών στο αρχείο κειμένου %(file)s.

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
el: Η συνταγή αποθηκεύτηκε ως αρχείο απλού κειμένου %(file)s.

en: Big File
el: Μεγάλο Αρχείο

en: File %s is too big to import
el: Το αρχείο %s είναι πολύ μεγάλο για να εισαχθεί

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
el: Το αρχείο σας υπερβαίνει το μέγιστο μήκος των %s χαρακτήρων. Προφανώς δεν θέλετε να το εισαγάγετε έτσι και αλλιώς. Αν πραγματικά θέλετε να το εισαγάγετε, χρησιμοποιείστε έναν επεξεργαστή κειμένου για να χωρίσετε το αρχείο σε μικρότερα αρχεία και δοκιμάστε να το εισαγάγετε ξανά.

en: Webpage
el: Ιστοσελίδα

en: Downloading %s
el: Κατέβασμα %s

en: Retrieving %s
el: Ανάκτηση %s

en: Gourmet XML File
el: Αρχείο τύπου Gourmet XML

en: Gourmet XML Export
el: Εξαγωγή σε αρχείο τύπου Gourmet XML

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
el: Εξαγωγή Συνταγών στο Αρχείο Gourmet XML %(file)s.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
el: Η Συνταγή αποθηκεύθηκε ως Αρχείο Gourmet XML %(file)s.

en: Gourmet XML File (Obsolete)
el: Αρχείο Gourmet XML (Απαρχαιομένο)

en: Mastercook XML File
el: Αρχείο Mastercook XML

en: Mastercook Text File
el: Αρχείο Κειμένου Mastercook

en: Mastercook import finished.
el: Η εισαγωγή του αρχείου τύπου Mastercook ολοκληρώθηκε.

en: Tidying up XML
el: Συγύρισμα της XML

en: KRecipe XML File
el: Αρχείο KRecipe XML

en: Page Layout
el: Διαμόρφωση Σελίδας

en: Print Recipes
el: Εκτύπωση των Συνταγών

en: PDF (Portable Document Format)
el: PDF (Τύπος Φορητού Εγγράφου)

en: PDF Export
el: Εξαγωγή σε PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
el: Εξαγωγή Συνταγών σε PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
el: Η Συνταγή αποθηκεύθηκε ως PDF %(file)s

en: Letter
el: Γράμμα

en: Portrait
el: Κατακόρυφος

en: Plain
el: Απλό

en: Index Card (3.5x5")
el: Κατάλογος Καρτών (3.5x5")

en: Index Card (4x6")
el: Κατάλογος Καρτών (4x6")

en: Index Card (5x8")
el: Κατάλογος Καρτών (5x8")

en: Index Card (A7)
el: Κατάλογος Καρτών (Α7)

en: Legal
el: Νομικά Θέματα

en: Index Cards (3.5x5)
el: Κατάλογος Καρτών (3.5x5)

en: Index Cards (4x6)
el: Κατάλογος Καρτών (4x6)

en: Index Cards (A7)
el: Κατάλογος Καρτών (Α7)

en: Landscape
el: Οριζόντιος

en: %s Column | %s Columns
el[0]: %s Στήλη
el[1]: %s Στήλες

en: Paper _Size
el: Μέγεθος _Σελίδας

en: _Orientation
el: Προσανατολισμός

en: _Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Page _Layout
el: Σχεδιάγραμμα Σελίδας

en: Left Margin
el: Αριστερό Περιθώριο

en: Right Margin
el: Δεξιό Περιθώριο

en: Top Margin
el: Άνω Περιθώριο

en: Bottom Margin
el: Κάτω Περιθώριο

en: PDF Options
el: Επιλογές PDF

en: MealMaster file
el: Αρχείο MealΜaster

en: MealMaster Export
el: Εξαγωγή σε αρχείο MealΜaster

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
el: Εξαγωγή Συνταγών σε αρχεία τύπου MealMaster %(file)s

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
el: Η Συνταγή αποθηκεύτηκε ως Αρχείο Τύπου MealMaster %(file)s

en: Shopping List Saver
el: Αποθήκευση Λίστας Αγορών

note: name stock
en: Save List as Recipe
el: Αποθήκευση Λίστας ως Συνταγή

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
el: Αποθήκευση της τρέχουσας λίστας αγορών ως συνταγή για μελλοντική χρήση

en: Menu
el: Μενού

en: Nutritional information reflects amount per %s.
el: Διατροφικές Πληροφορίες αντικατοπτρίζουν το ποσό για %s.

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
el: Διατροφικές Πληροφορίες αντικατοπτρίζουν το ποσό για ολόκληρη τη συνταγή.

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
el: Λείπουν οι διατροφικές πληροφορίες για %s συστατικά: %s

en: Any food group
el: Οποιαδήποτε Ομάδα Τροφών

en: selection
el: επιλογή

en: Convert unit for %s
el: Μετατροπή Μονάδας για %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
el: Προκειμένου να υπολογίσει τις Διατροφικές Πληροφορίες ο Gourmet, χρειάζεται να μετατρέψετε την "%s" σε μια Μονάδα που να αντιλαμβάνεται.

en: Change ingredient key
el: Αλλαγή κλειδιού συστατικού

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
el: Αλλαγή του Κλειδιού Συστατικών από %(old_key)s σε %(new_key)s παντού ή μόνο στην Συνταγή %(title)s;

en: Change _everywhere
el: Αλλαγή _παντού

en: _Just in recipe %s
el: _Μόνο στην συνταγή %s

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere?
el: Αλλαγή του κλειδιού συστατικού έτσι και αλλιώς από %(old_key)s σε %(new_key)s;

en: Change unit
el: Αλλαγή μονάδας

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
el: Αλλαγή μονάδας από %(old_unit)s σε %(new_unit)s για όλα τα συστατικά %(ingkey)s ή μόνο για την συνταγή %(title)s;

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
el: Προκειμένου να υπολογίσει τις Διατροφικές Πληροφορίες για "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", ο Gourmet χρειάζεται να γνωρίζει την Πυκνότητά του. Η Διατροφική Βάση Δεδομένων μας έχει διάφορες περιγραφές αυτού του Φαγητού με διαφορετικές Πυκνότητες. Παρακαλώ επιλέξτε την σωστή από τις παρακάτω.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
el: Για να εφαρμόσει τις Διατροφικές Πληροφορίες, το Gourmet χρειάζεται έγκυρα ποσό και μονάδα.

en: Nutrition
el: Διατροφή

en: Ingredient
el: Συστατικό

en: USDA Database Equivalent
el: Ισοδύναμο στην Βάση Δεδομένων USDA

en: 100 grams
el: 100 γραμμάρια

en: Calories
el: Θερμίδες

en: Total Fat
el: Ολικό Λίπος

en: Saturated Fat
el: Κορεσμένα Λιπαρά

en: Cholesterol
el: Χοληστερόλη

en: Sodium
el: Νάτριο

en: Total Carbohydrate
el: Συνολικοί Υδρογονάνθρακες

en: Dietary Fiber
el: Διαιτητικές Ίνες

en: Sugars
el: Σάκχαρα

en: Protein
el: Πρωτεΐνες

en: Alpha-carotene
el: α-Καροτένιο

en: Ash
el: Τέφρα

en: Beta-carotene
el: β-Κατοτένιο

en: Beta Cryptoxanthin
el: β-Κρυπτοξανθίνη

en: Calcium
el: Ασβέστιο

en: Copper
el: Χαλκός

en: Folate Total
el: Ολικό Φολικό

en: Folic acid
el: Φολικό Οξύ

en: Food Folate
el: Φολικό Τροφής

en: Dietary folate equivalents
el: Ισοδύναμα Διαιτητικού Φολικού

en: Iron
el: Σίδηρος

en: Lycopene
el: Λυκοπένη

en: Lutein+Zeazanthin
el: Λουτεΐνη+Ζεαζανθίνη

en: Magnesium
el: Μαγνήσιο

en: Manganese
el: Μαγγάνιο

en: Niacin
el: Νιασίνη

en: Pantothenic Acid
el: Παντοθενικό Οξύ

en: Phosphorus
el: Φώσφορος

en: Potassium
el: Κάλλιο

en: Vitamin A
el: Βιταμίνη Α

en: Retinol
el: Ρετινόλη

en: Riboflavin
el: Ριβοφλαβίνη

en: Selenium
el: Σελήνιο

en: Thiamin
el: Θειαμίνη

en: Vitamin A (IU)
el: Βιταμίνη A (IU)

en: Vitamin A (RAE)
el: Βιταμίνη Α (RAE)

en: Vitamin B6
el: Βιταμίνη B6

en: Vitamin B12
el: Βιταμίνη B12

en: Vitamin C
el: Βιταμίνη C

en: Vitamin E
el: Βιταμίνη Ε

en: Vitamin K
el: Βιταμίνη Κ

en: Zinc
el: Ψευδάργυρος

en: Vitamins and minerals
el: Βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
el: Απούσες Διατροφικές Πληροφορίες
    για %(missing)s των %(total)s Συστατικών.

en: % _Daily Value
el: % _Καθημερινή Ποσότητα

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
el: Ποσοστό  Συνιστωμένης Ημερήσιας Παροχής βαρισμένο στο %i Θερμίδων ανά Ημέρα. Κάντε κλικ για να επεξεργαστείτε τον αριθμό Θερμίδων ανά Ημέρα.

en: Amount per %s
el: Ποσό για  %s

en: Amount per recipe
el: Ποσό ανά Συνταγή

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
el: Φόρτωση Διατροφικών Δεδομένων

en: Nutritonal database import complete!
el: Ολοκληρώθηκε η Εισαγωφή της Διατροφικής Βάσης Δεδομένων!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
el: Προσκόμιση Διατροφικής Βάσης Δεδομένων από το αρχείο zip %s

en: Extracting %s from zip archive.
el: Εξαγωγή %s από αρχείο zip.

en: Parsing nutritional data...
el: Ανάλυση Διατροφικών Δεδομένων...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
el: Ανάγνωση Διατροφικών Δεδομένων: Εισήχθησαν %s από %s εγγραφές.

en: Parsing weight data...
el: Ανάλυση Δεδομένων Βάρους...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
el: Ανάγνωση Δεδομένων Βάρους φια Διατροφικά Αντικείμενα: Εισήχθησαν %s από %s εγγραφές.

en: Water
el: Νερό

en: Kilocalories
el: Χιλιοθερμίδες

en: g protein
el: g Πρωτεΐνη

en: g lipid
el: g Λιπίδια

en: g ash
el: g Τέφρα

en: g carbohydrates
el: g Yδρογονάνθρακες

en: g fiber
el: g Ίνες

en: g sugar
el: g Σακχάρων

en: mg calcium
el: mg Ασβεστίου

en: mg iron
el: mg Σιδήρου

en: mg magnesium
el: mg μαγνήσιου

en: mg phosphorus
el: mg φωσφόρου

en: mg potassium
el: mg Καλίου

en: mg sodium
el: mg Νατρίου

en: mg zinc
el: mg Ψευδαργύρου

en: mg copper
el: mg Χαλκού

en: mg manganese
el: mg Μαγγανίου

en: microgram selenium
el: μg Σεληνίου

en: mg vitamin c
el: mg βταμίνη c

en: mg thiamin
el: mg Θειαμίνη

en: mg riboflavin
el: mg Ριβοφλαβίνης

en: mg niacin
el: mg Νιασίνης

en: mg pantothenic acid
el: mg Παντοθενικού Οξέος

en: mg vitamin B6
el: mg βιταμίνη B6

en: microgram Folate Total
el: μg Ολικού Φολικού

en: microgram Folic acid
el: μg Φολικού Οξέος

en: microgram Food Folate
el: μg Φολικού Τροφής

en: microgram dietary folate equivalents
el: μg Ισοδύναμα Διαιτητικού Φολικού

en: Choline, total
el: Συνολική Χολίνη

en: microgram Vitamin B12
el: μg Βιταμίνης B12

en: Vitamin A IU
el: IU Βιταμίνης A

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
el: Βιταμίνη Α (Ισοδύναμο σε μg Ρετιναλικής Δραστηριότητας)

en: microgram Retinol
el: μg Ρετινόλης

en: microgram Alpha-carotene
el: μg α-Καροτένιου

en: microgram Beta-carotene
el: μg β-Καροτένιου

en: microgram Beta Cryptoxanthin
el: μg β-Κρυπτοξαθίνης

en: microgram Lycopene
el: μg Λυκοπένης

en: microgram Lutein+Zeazanthin
el: μg Λουτεΐνης+Ζεαζανθίνης

en: mg Vitamin E
el: mg Βιταμίνη Ε

en: mg Vitamin K
el: mg Βιταμίνη Κ

en: g Saturated Fatty Acid
el: g Κεκορεσμένων Λιπαρών Οξέων

en: g Monounsaturated Fatty Acids
el: g Μονοακόρεστων Λιπαρών Οξέων

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
el: g Πολυακόρεστων Λιπαρών Οξέων

en: mg Cholesterol
el: mg Χοληστερόλης

en: Percent refuse
el: Ποσοστό Άρνησης

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
el: Γαλακτοκομικά Προϊόντα & Αυγά

en: Spices & Herbs
el: Μπαχαρικά & Βότανα

en: Baby Foods
el: Βρεφικές Τροφές

en: Fats and Oils
el: Λιπαρά και Έλαια

en: Poultry
el: Πουλερικά

en: Soups & Sauces
el: Σούπες & Σάλτσες

en: Sausages & Lunch Meats
el: Λουκάνικα & Κρέας

en: Breakfast Cereals
el: Δημητριακά Πρωινού

en: Fruits & Fruit Juices
el: Φρούτα & Χυμοί Φρούτων

en: Pork
el: Χοιρινό

en: Vegetables
el: Λαχανικά

en: Nuts & Seeds
el: Ξηροί Καρποί & Σπόροι

en: Beef
el: Μπιφτέκι

en: Beverages
el: Ποτά

en: Fish & Shellfish
el: Ψαρια & Όστρακα

en: Legumes
el: Όσπρια

en: Lamb, Veal & Game
el: Αρνί, Μοσχάρι & Game

en: Baked Products
el: Ψημένα Προϊόντα

en: Sweets
el: Γλυκά

en: Grains and Pasta
el: Δημητριακά και Ζυμαρικά

en: Fast Foods
el: Φαστ Φουντ

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
el: Γεύματα, Ορεκτικά και Συνοδευτικά

en: Snacks
el: Σνακς

en: Ethnic Foods
el: Έθνικ Φαγητά

en: entire database
el: ολόκληρη η βάση

en: Ingredient Key
el: Κλειδί Συστατικού

en: USDA ID Number
el: Αριθμός USDA ID

en: USDA Item Description
el: Περιγραφή Στοιχεόυ USDA

en: Density Equivalent
el: Ισοδύναμο Πυκνότητας

en: Tools
el: Εργαλεία

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
el: Ανάκτηση διατροφικών πληροφοριών για την τρέχουσα λίστα

en: Amount for Shopping List
el: Σύνολο για την Λίστα Αγορών

en: Edit _nutritional info
el: Επεξεργασία _διατροφικών πλαροφοριών

en: stars
el: Αστέρια

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
el: Εξαχθείσες %(number)s από %(total)s Συνταγές

en: Export complete.
el: Η εξαγωγή ολοκληρώθηκε.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
el: Συμπερίληψη Συνταγής στο Σώμα του e-Mηνύματος

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
el: e-Ταχυδρόμηση Συνταγής ως Συνvημένο HTML

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
el: Αποστολή Συνταγής με E-mail ως PDF Συννημένο

en: Email Options
el: Επιλογές e-Ταχυδρομείου

en: Don't ask before sending e-mail.
el: Χωρίς ερώτηση πριν την αποστολή e-Μηνύματος.

en: E-mail not sent
el: Το e-Μήνυμα Ηλεκτρονικού δεν στάλθηκε

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
el: Δεν έχετε επιλέξει να συμπεριληφθεί η Συνταγή στο Σώμα του Μηνύματος ή ως Συννημμένο.

en: Save recipe as...
el: Αποθήκευση συνταγής ως...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
el: Το Gourmet δεν μπορεί να εξάγει σε αρχείο τύπου "%s"

en: Export recipes
el: Εξαγωγή συνταγών

en: recipes
el: συνταγές

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
el: Αδύνατον να εξαχθεί: άγνωστος τύπος αρχείου "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
el: Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι θα επιλέξετε ένα τύπο αρχείου από το πτυσσόμενο μενού όταν το αποθηκεύετε.

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Unable to print: no print plugins are active!
el: Αδυναμία εκτύπωσης: δεν υπάρχουν ενεργοποιημένα πρόσθετα εκτύπωσης!

en: Print %s recipe | Print %s recipes
el[0]: Εκτύπωση %s συνταγής
el[1]: Εκτύπωση %s συνταγών

en: Retrieving file
el: Ανάκτηση αρχείου

en: yield
el: απόδοση

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
el: Εισάγετε το URL ενός Αρχείου ή Ιστοχώρου Συνταγών.

en: Enter website address
el: Εισάγετε διεύθυνση ιστοσελίδας

en: Enter URL:
el: Εισαγωγή URL:

en: Enter the address of a website or recipe archive.
el: Εισάγετε την διεύθυνση μιας ιστοσελίδας ή ενός αρχείου συνταγής.

en: Unable to import URL
el: Αδύνατον να εισάγω το URL

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
el: Η εφαρμογή Gourmet δεν έχει πρόσθετο ικανό για την ισαγωγή URL

en: Unable to import URL %(url)s of mimetype %(type)s. File saved to temporary location %(fn)s
el: Αδύνατον να εισαχθεί το URL %(url)s του τύπου %(type)s. Το αρχείο αποθηκεύτηκε προσωρινά στην τοποθεσία %(fn)s

en: Open recipe...
el: Άνοιγμα συνταγής...

en: Import
el: Εισαγωγή

en: All importable files
el: Όλα τα Εισαγώγιμα Αρχεία

en: Imported %s recipes.
el: Εισαχθείσες %s συνταγές.

en: serving | servings
el[0]: σερβίρισμα
el[1]: σερβιρίσματα

en: Imported %s of %s recipes.
el: Εισήχθησαν %s από %s συνταγές.

en: okay
el: Εντάξει

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
el: Δεν είναι δυνατή η αναγνώριση του wesite. Χρήση γενικού εισαγωγέα...

en: Import complete.
el: Η εισαγωγή δεδομένων ολοκληρώθηκε.

en: Importing recipe
el: Εισαγωγή Συνταγής

en: Processing ingredients
el: Επεξεργασία υλικών

en: Processing ingredients.
el: Επεξεργασία υλικών.

en: Servings
el: Σερβιρίσματα

en: Ingredient Subgroup
el: Υποομάδα συστατικού

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Text
el: Κείμενο

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Import recipe
el: Εισαγωγή συνταγής

en: Clear _Tags
el: Καθαρισμός Ε_τικετών

en: Import Recipe
el: Εισαγωγή Συνταγής

en: anywhere
el: οπουδήποτε

en: title
el: Τίτλος

en: ingredient
el: Συστατικό

en: instructions
el: Οδηγίες

en: notes
el: σημειώσεις

en: cuisine
el: Κουζίνα

en: source
el: πηγή

en: Use regular expressions in search
el: Χρήση κανονικών παραστάσεων κατά την αναζήτηση

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
el: Χρήση κανονικών παραστάσεων (μια προχωρημένη γλώσσα αναζήτησης) για αναζήτηση κειμένου

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
el: Αναζήτηση κατά την πληκτρολόγηση (απενεργοποιείστε αν η αναζήτηση είναι πολύ αργή).

en: Show Search _Options
el: Εμφάνιση _Επιλογών Αναζήτησης

en: Show advanced searching options
el: Εμφανίζει προχωρημένες επιλογές αναζήτησης

en: %s recipe | %s recipes
el[0]: %s συνταγή
el[1]: %s συναταγές

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
el: Παρουσίαση Συνταγών %(bottom)s έως %(top)s από %(total)s

en: %s in %s
el: %s σε %s

en: Paused
el: Παύση

en: Pause
el: Παύση

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error %s: %s
el: Σφάλμα %s: %s

en: Traceback
el: ανατρέξτε

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
el[0]: δευτερόλεπτο
el[1]: δευτερόλεπτα

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
el: λεπτά

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
el: ώρες.

en: hour | hours
el[0]: ώρα
el[1]: ώρες

en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

en: week | weeks
el[0]: εβδομάδα
el[1]: εβδομάδες

en: month | months
el[0]: μήνας
el[1]: μήνες

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
el[0]: έτος
el[1]: έτη

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
el:  και

en: and
el: και

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
el: προς

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
el: Οργανώστε συνταγές, δημιουργήστε καταστάσεις αγορών, υπολογίστε τις διατροφικές πληροφορίες και άλλα

en: Browse Recipes
el: Προσπέλαση Συνταγών

en: Selecting recipes by browsing by category, cuisine, etc.
el: Επιλογή συνταγών με προσπέλαση ανά κατηγορία, κουζίνα, κλπ.

en: Main
el: Κύριο

en: Find duplicate recipes
el: Εύρεση διπλότυπων συνταγών

en: A wizard to find and remove or merge duplicate recipes.
el: Ένας οδηγός εύρεσης και αφαίρεσης ή συγχώνευσης  διπλότυπων συνταγών.

en: Send to Email
el: Αποστολή στο E-mail

en: Email recipes from Gourmet
el: Αποστολή συνταγών από το Gourmet με E-mail

en: Zip, Gzip, and Tarball support
el: Υποστήριξη για Zip, Gzip και Tarball αρχεία

en: Import recipes from zip and tar archives
el: Εισαγωγή συνταγών από zip ή tar αρχεία

en: Importer/Exporter
el: Εισαγωγέας/Εξαγωγέας

en: Gourmet XML Import and Export
el: Εισαγωγή και Εξαγωγή XML αρχείων στο Gourmet

en: Import and Export recipes as Gourmet XML files, suitable for backup or exchange with other Gourmet users.
el: Εισαγωγή και Εξαγωγή συνταγών ως XML αρχείων του Gourmet, κατάλληλα για αντίγραφα ασφαλείας ή ανταλλαγή με άλλους χρήστες του Gourmet.

en: HTML Export
el: Εξαγωγή HTML

en: Create recipe webpages from recipes.
el: Δημιουργία ιστοσελίδων συνταγών από συνταγές.

en: KRecipe import
el: Εισαγωγή από KRecipe

en: Import files from the Krecipe program.
el: Εισαγωγή αρχείων από το πρόγραμμα Krecipe.

en: Mastercook import
el: Εισαγωγή από Mastercook

en: Import files from the Mastercook program.
el: Εισαγωγή αρχείων από το πρόγραμμα Mastercook.

en: Mealmaster (tm) Export
el: Εξαγωγή αρχείων Mealmaster(tm)

en: Export recipes as mealmaster text files
el: Εξαγωγή συνταγών ως αρχεία κειμένου mealmaster

en: Printing & PDF Export
el: Εκτύπωση και εξαγωγή PDF

en: Print recipes or export them as PDF; this plugin allows a variety of page layouts.
el: Εκτύπωση συνταγών ή εξαγωγή αυτών ως PDF' αυτό το πρόσθετο επιτρέπει μια ποικιλία από μορφοποιήσεις σελίδας.

en: Plain Text Guided Import
el: Καθοδηγούμενη εισαγωγή απλού κειμένου

en: Help user mark up and import plain text. Also provides plain text export.
el: Βοήθεια χρήστη να επιλέξει και να εισάγει απλό κείμενο. Επιπλέον παρέχει εξαγωγή απλού κειμένου.

en: Webpage import
el: Εισαγωγή Ιστοσελίδας

en: Import recipes from the web.
el: Εισαγωγή συνταγών από το διαδίκτυο.

en: Website Importers
el: Εισαγωγείς Ιστοσελίδων

en: Importers for about.com, www.foodnetwork.com, and others
el: Εισαγωγείς για about.com, www.foodnetwork.com, και άλλων

en: Assign and edit ingredient keys (unique identifiers for ingredients, used for consolidating items on shopping lists).
el: Καθορισμός και επεξεργασία πλήκτρων συστατικών (μοναδικών αναγνωριστικών για τα συστατικά, για τη προσθήκη αντικειμένων στις λίστες αγορών).

en: Save shopping lists as recipes for future use.
el: Αποθήκευση λιστών αγορών ως συνταγές για μελλοντική χρήση.

en: Calculate nutritional information for recipes.
el: Υπολογισμός διατροφικών πληροφοριών για συνταγές.

en: Shopping Category Editor
el: Επεξεργαστής Κατηγορίας Αγορών

en: Assign and edit shopping categories for ingredients from within the recipe editor.
el: Καθορισμός και επεξεργασία των κατηγοριών αγορών για συστατικά από τον επεξεργαστή συνταγών.

en: Spell Checking
el: Ορθογραφικός Έλεγχος

en: Adds spell checking to paragraph length text boxes in recipe entry (Instructions, Notes).
el: Προσθέτει ορθογραφικό έλεγχο σε πλαίσια κειμένου παραγράφων στην εισαγωγή συνταγής (Οδηγίες, Σημειώσεις).

en: Provides a simple unit calculator.
el: Παρέχει έναν απλό υπολογιστή μονάδων.

en: Unit Display Preferences
el: Προτιμήσεις Εμφάνισης Μονάδων

en: Allows you to always use metric (or imperial) units for display.
el: Επιτρέπει να χρησιμοποιούνται πάντα οι μετρικές (ή αυτοκρατορικές) μονάδες για την εμφάνιση.

en: Check for Unicode-16 in text files
el: Έλεγχος για Unicode-16 σε αρχεία κειμένου

en: Enable this if your utf-16 text files aren't importing cleanly into Gourmet. Disable this if you never use UTF16 and you're constantly being annoyed by the 'Encoding' dialog when you import files.
el: Ενεργοποιήστε αυτό εάν τα utf-16 αρχεία κειμένου δεν εισάγονται καθαρά στο Gourmet. Απενεργοποιήστε το αν ποτέ δεν χρησιμοποιείτε το UTF16 και ενοχλείστε από την συνεχή εμφάνιση του διαλόγου "Κωδικοποίηση" όταν εισάγετε αρχεία.
