grecipe-manager - en to id translation catalogue (135 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
id: Resep _baru

en: Add to _Shopping List
id: Tambah ke _Shopping List

en: Shopping List
id: Daftar Belanja

en: Timer
id: timer

en: New Recipe
id: Resep baru

en: Already Have (_Pantry Items)
id: Sudah punya(barang_Pantry)

en: Enter Category
id: Masukkan kategori

en: Category to add %s to
id: Kategori untuk menambah %s ke

en: Category:
id: Kategori:

en: _Recipes
id: _Resep

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
id: Tidak ada resep yang dipilih. Anda ingin membersihkan seluruh daftar?

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
id: Cetak Resep

en: You have unsaved changes.
id: Anda tidak menyimpan perubahan

en: (Optional)
id: (Opsional)

en: Edit Recipe:
id: Sunting Resep:

en: Choose a file containing your ingredient list.
id: Pilih berkas yang berisi daftar bahan dasar anda:

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
id: dikonversi: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
id: Tidak dikonversi: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
id: Ubah unit

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
id: Tidak dapat mengkonversi dari %(old_unit)s ke %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
id: Menambahkan grup bahan dasar

en: Recipes
id: Resep-resep

en: Stop _timer
id: hentikan _timer

en: or
id: atau

en: Source
id: Sumber

en: Preparation Time
id: Waktu persiapan

en: Cooking Time
id: Waktu memasak

en: Modifications
id: Modifikasi

en: Invalid input.
id: Input tidak valid.

en: Not a number.
id: Bukan nomor

en: Do you really want to do this
id: Apakah anda yakin untuk melakukan ini

en: excellent
id: Bagus sekali

en: great
id: Hebat

en: No file selected
id: Tidak ada berkas yang dipilih

en: No file was selected, so the action has been cancelled
id: Tidak ada file yang dipilih, maka aksi dibatalkan

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
id: Maafkan saya, Saya tidak mengerti
    Jumlah "%s"

en: flour, all purpose
id: Tepung, untuk apa saja

en: sugar
id: gula

en: salt
id: garam

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
id: Resep Menyebut dirinya sebagai bahan dasar

en: Ingredient %s will be ignored.
id: Bahan dasar %s akan diacuhkan

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
id: Impor di-pause

en: Stop import
id: Hentikan impor

en: Saved!
id: Tersimpan!

en: Save your edits to %s
id: Sumpan suntingan anda ke %s

en: An import is in progress.
id: Impor dalam proses

en: An export is in progress.
id: Expor dalam proses

en: A delete is in progress.
id: Penghapusan dalam proses

en: Exit program anyway?
id: Keluar program?

en: Don't exit!
id: Jangan Keluar!

en: Undeleted recipes
id: Resep yang takdihapus

en: Multiply %s by:
id: Multplikasikan %s dengan:

en: Delete selected recipes
id: Hapus resep-resep yang dipilh

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus %s resep yang dipilih?

en: See recipes
id: Lihat resep

en: Deleted recipe %s
id: Hapus resep %s

en: Importing...
id: Mengimpor...

en: item
id: barang

en: Field
id: Bagian

en: Value
id: Nilai

en: Count
id: Hitung

en: Change all keys "%s" to "%s"?
id: Ubah semua kunci "%s" ke "%s":

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
id: Anda tidak akan dapat kembali ke aksi ini. Jika sudah ada bahan dasar dengan kunci "%s", anda tidak akan dapat membedakan antara barang-barang tersebut dan Barang-barang yang anda ubah sekarang.

en: Change all items "%s" to "%s"?
id: Ubah semua barang "%s" ke "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
id: Anda tidak akan dapat kembali ke aksi ini. Jika sudah ada bahan dasar dengan barang "%s", anda tidak akan dapat membedakan antara barang-barang tersebut dan Barang-barang yang anda ubah sekarang.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
id: Ubah semua instansi dari "%(unit)s" ke "%(text)s"

en: %s ingredient | %s ingredients
id[0]: %s bahan dasar

en: Amount
id: Jumlah

en: Shopping Category
id: Kategori belanja

en: Need density information.
id: Membutuhkan informasi yang detail.

en: Loading zip archive
id: Memuat arsip zip

en: HTML Web Page
id: halaman Web HTML

en: Text Export
id: Ekspor teks

en: Retrieving %s
id: Medapatkan kembali %s

en: Gourmet XML File
id: berkas Gourmet XML

en: Gourmet XML Export
id: Ekspor Gourmet XML

en: Mastercook import finished.
id: Impor Mastercook selesai

en: Print Recipes
id: Cetak resep

en: PDF Export
id: Ekspor PDF

en: MealMaster file
id: berkas MealMaster

en: Any food group
id: ada Grup makanan

en: Change unit
id: Ubah unit

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
id: Untuk mengapikasikan informasi nutrisional, Gourmet membutuhkan sebuah jumlah yang valid dan unit

en: 100 grams
id: 100 gram

en: Calories
id: Kalori

en: Total Fat
id: Lemak Total

en: Ash
id: Debu

en: Calcium
id: Kalsium

en: Copper
id: Tembaga

en: Folate Total
id: Total Folat

en: Folic acid
id: Asam Folic

en: Zinc
id: SEng

en: Vitamins and minerals
id: Vitamin dan mineral

en: % _Daily Value
id: % _nilai harian

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
id: Persentase dari nilai harian yang direkomendasikan berdasarkan pada %i kalori per hari. Klik untuk menyunting jumlah kalori per hari

en: Amount per recipe
id: Jumlah per resep

en: Nutritonal database import complete!
id: impor Basis data nutrisional selesai!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
id: Mengambil basis sata nutrisional dari arsip zip %s

en: g sugar
id: g gula

en: mg calcium
id: g kalsium

en: mg iron
id: mg besi

en: mg phosphorus
id: mg fosfor

en: mg zinc
id: mg seng

en: mg copper
id: mg tembaga

en: microgram Food Folate
id: mikrogram Food Folate

en: microgram Vitamin B12
id: mikrogram Vitamin B12

en: microgram Retinol
id: mikrogram Retinol

en: microgram Alpha-carotene
id: mikrogram Alpha-carotene

en: microgram Beta-carotene
id: mikrogram Beta-carotene

en: Spices & Herbs
id: Rempah-rempah dan herbal

en: Baby Foods
id: Makanan bayi

en: Fats and Oils
id: Lemak dan minyak

en: Soups & Sauces
id: Sup dan Saus

en: Sausages & Lunch Meats
id: Sosis dan Daging

en: Breakfast Cereals
id: Sereal sarapan

en: Fruits & Fruit Juices
id: Buah dan jus buah

en: Pork
id: Babi

en: Fast Foods
id: Makanan cepat saji

en: Snacks
id: Makanan ringan

en: Ethnic Foods
id: Makanan Etnis

en: Save recipe as...
id: Simpan resep sebagai...

en: Print %s recipe | Print %s recipes
id[0]: Cetak resep %s

en: Retrieving file
id: Medapatkan kembali berkas

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
id: Masukkan URL dari sebuah arsip resep atau website resep

en: Enter URL:
id: Masukkan URL:

en: All importable files
id: semua Berkas-berkas yang dapat diimpor

en: Import complete.
id: Impor selesai.

en: Importing recipe
id: Mengimpor resep

en: Processing ingredients
id: Memproses bahan-bahan dasar

en: Servings
id: Pelayanan

en: title
id: Judul

en: notes
id: Catatan

en: %s recipe | %s recipes
id[0]: %s resep

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
id: Jam.

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
id: untuk
