grecipe-manager - en to pt translation catalogue (399 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
pt: _Nova Receita

en: Add to _Shopping List
pt: Adicionar à _Lista de Compras

en: _File
pt: _Ficheiro

en: recipe
pt: receita

en: _Details
pt: _Detalhes

en: Shopping List
pt: Lista de Compras

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
pt: Título

en: category
pt: categoria

en: Recipe
pt: Receita

en: Ingredients
pt: Ingredientes

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
pt: _Apagar Receita

en: Category
pt: Categoria

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
pt: Chave

en: Timer
pt: Temporizador

en: unit
pt: unidade

en: Gourmet Recipe Manager
pt: Gestor de Receitas Gourmet

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
pt: Roland Duhaime (assistência ao porte para MS Windows)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
pt: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Instalador para Windows)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
pt: Richard Ferguson (melhorias à interface do Conversor de Unidades)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
pt: RS Born (melhorias à exportação para Mealmaster)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
pt: ixat <ixat.deviantart.com> (logótipo e ecrã de entrada)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
pt: Yula Zubritsky (nutritição e ícones da lista de compras )

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
pt: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (melhorias a internacionalização,algumas correcções)

en: Details
pt: Detalhes

en: New Recipe
pt: Nova Receita

note: name stock
en: Move to _Shopping List
pt: Mover para lista de _Compras

en: _Shopping List
pt: Li_sta de Compras

en: Already Have (_Pantry Items)
pt: Já possui (_Itens de Despensa)

en: Enter Category
pt: Entre Categoria

en: Category to add %s to
pt: Categoria onde acrescentar %s

en: Category:
pt: Categoria:

en: _Recipes
pt: _Receitas

en: Remove Recipes
pt: Remover Receitas

en: Remove recipes from shopping list
pt: Remover receitas da lista de compras

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Help
pt: _Ajuda

en: x
pt: ×

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
pt: Nenhuma receita selecionada.  Você quer limpar toda a lista?

en: Save Shopping List As...
pt: Salvar Lista de Compras Como

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
pt: Por favor especifique quais dos ingredientes opcionais a seguir gostaria de incluir em sua lista de compras.

note: menus
en: _Recipe
pt: _Receita

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
pt: Imprimir receita

en: You have unsaved changes.
pt: Você tem mudanças a salvar.

en: Apply changes before printing?
pt: Aplicar mudanças antes de imprimir?

en: (Optional)
pt: (Opcional)

en: Unable to find recipe %s in database.
pt: Incapaz de encontrar receita %s na base de dados.

en: Edit Recipe:
pt: Editar Receita:

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
pt: Ver Cartão de Receitas

en: Choose a file containing your ingredient list.
pt: Escolha um arquivo contendo sua lista de ingredientes.

en: Instructions
pt: Instruções

en: Notes
pt: Notas

en: Amt
pt: Qtd

en: Unit
pt: Unidade

en: Optional
pt: Opcional

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
pt: A receita %s (ID %s) não está em nossa base de dados.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
pt: Converter: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
pt: Não Convertido: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
pt: Unidade alterada.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
pt: Você alterou a unidade para %(item)s de %(old)s para %(new)s.

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
pt: %(old_amt)s %(old_unit)s convertidos para %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
pt: Incapaz de converter de %(old_unit)s para %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
pt: Acrescentar Grupo de Ingredientes

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
pt: Entrar um nome para o novo subgrupo de ingredientes

en: Name of group:
pt: Nome do grupo:

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
pt: A própria receita não pode incluir-se como um ingrediente!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
pt: Recursão infinita é proibida em receitas!

en: You haven't selected any recipes!
pt: Você não selecionou nenhuma receita!

en: Recipes
pt: Receitas

en: Ringing Sound
pt: Som de Toque

en: Warning Sound
pt: Som de Aviso

en: Error Sound
pt: Som de Erro

en: Stop timer?
pt: Parar temporizador?

en: Stop _timer
pt: Parar _temporizador

en: _Keep timing
pt: _Manter temporizador

en: or
pt: ou

en: Cuisine
pt: Cozinha

en: Rating
pt: Classificação

en: Source
pt: Fonte

en: Preparation Time
pt: Tempo de Preparação

en: Cooking Time
pt: Tempo de Cocção

en: Modifications
pt: Alterações

en: Invalid input.
pt: Entrada inválida.

en: Not a number.
pt: Não é um número.

note: setup pause button
en: _Pause
pt: _Suspender

note: setup stop button
en: _Stop
pt: _Parar

en: Don't ask me this again.
pt: Não me pergunte isto novamente.

en: Do you really want to do this
pt: Você realmente quer fazer isto

en: excellent
pt: excelente

en: great
pt: muito bom

en: good
pt: bom

en: fair
pt: mais ou menos

en: poor
pt: mau

en: Convert ratings to 5 star scale.
pt: Converter classificação para a escala de 5 estrelas

en: Convert ratings.
pt: Converter classificações.

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
pt: Por favor, atribua a cada uma das classicações um equivalente na escala de 1 a 5.

en: Current Rating
pt: Classficação Actual

en: Rating out of 5 Stars
pt: Classificação

en: No file selected
pt: Nenhum arquivo selecionado

en: No file was selected, so the action has been cancelled
pt: Nenhum arquivo foi selecionado, portanto a ação foi cancelada

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
pt: Sinto muito, não consigo entender
    a quantidade "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
pt: Quantidades devem ser números (frações ou decimais), faixas de números, ou ficar em branco.

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
pt: 
    A "unidade" precisa estar sozinha no campo "unidade".
    Por exemplo, se você quer digitar uma xícara e meia,
    o campo de quantidade pode conter "1,5" ou "1 1/2".  "xícaras"
    deve ir no campo "unidade" em separado.
    
    Para entrar uma faixa de números, use um "-"para separá-los.
    Por exemplo, você pode digitar 2-4 ou 1 1/2 - 3 1/2.

en: flour, all purpose
pt: farinha branca

en: sugar
pt: açúcar

en: salt
pt: sal

en: black pepper, ground
pt: pimenta preta moída

en: ice
pt: gelo

en: water
pt: água

en: oil, vegetable
pt: óleo vegetal

en: oil, olive
pt: azeite

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
pt: A receita pede a si mesma como um ingrediente

en: Ingredient %s will be ignored.
pt: O ingrediente %s será ignorado.

en: Shopping list for %s
pt: Lista de compras para %s

en:  x%s
pt:  ×%s

en: For the following recipes:
pt: Para as seguintes receitas:

en: Select encoding
pt: Selecionar codificação

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
pt: Não pude determinar a codificação correta.  Por favor, selecione a codificação correta da lista a seguir.

en: See _file with encoding
pt: Ver _arquivo com codificação

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
pt: Importação pausada

en: Stop import
pt: Parar importação

en: Recipe _Index
pt: _Índice de Receitas

en: Shopping _List
pt: _Lista de Compras

en: Saved!
pt: Salvo!

en: Save your edits to %s
pt: Guardar suas edições em %s

en: An import is in progress.
pt: Uma importação está em curso.

en: An export is in progress.
pt: Uma exportação está em curso.

en: A delete is in progress.
pt: Uma remoção está em curso.

en: Exit program anyway?
pt: Sair do programa mesmo assim?

en: Don't exit!
pt: Não saia!

en: Undeleted recipes
pt: Recuperando receitas

en: Multiply %s by:
pt: Multiplique %s por:

en: Open recipe
pt: Abrir receita

en: Open selected recipe
pt: Abrir receita seleccionada

en: Delete selected recipes
pt: Apagar as receitas seleccionadas

en: E_xport selected recipes
pt: E_xportar receitas seleccionadas

en: Export selected recipes to file
pt: E_xportar receitas seleccionadas para ficheiro

en: _Print
pt: _Imprimir

en: _New
pt: _Nova

en: _Import file
pt: _Importar ficheiro

en: _Actions
pt: _Acções

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _About
pt: _Acerca

en: _Tools
pt: Ferramen_tas

en: _Timer
pt: _Temporizador

en: Delete %s?
pt: Apagar %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
pt: Existem alterações não guardadas em %s. Tem a certeza que deseja apagar?

en: Deleted
pt: Apagado

en: Untitled
pt: Sem título

en: Permanently delete recipes?
pt: Remover permanentemente as receitas?

en: Permanently delete recipe?
pt: Remover permanentemente a receita?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
pt: Tem certeza de querer remover a receita <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
pt: Tem certeza de querer remover as seguintes receitas?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
pt: Tem certeza de querer remover as %s receitas selecionadas?

en: See recipes
pt: Ver receitas

en: Delete Recipes
pt: Apagar Receitas

en: Deleted recipe %s
pt: Remover a receita %s

en: Done!
pt: Pronto!

en: Importing...
pt: Importando…

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
pt: chave

en: Field
pt: Campo

en: Value
pt: Valor

en: Count
pt: Contagem

en: Change all keys "%s" to "%s"?
pt: Mudar todas as chaves "%s" para "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
pt: Você não poderá desfazer esta acção. Se há já ingredientes com a chave "%s", você não poderá distinguir entre esses itens e os itens você muda agora.

en: Change all items "%s" to "%s"?
pt: Mudar todos os itens "%s" para "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
pt: Você não poderá desfazer esta acção. Se há já ingredientes com o item "%s", você não poderá distinguir entre esses itens e os itens você muda agora.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
pt: Mude _todas as instâncias de "%(unit)s" a "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
pt: Mude "%(unit)s" a "%(text)s" só para _ingredientes "%(item)s" com "%(key)s" chave

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
pt: Mude _todos exemplos de "%(amount)s" %(unit)s a %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
pt: Mude "%(amount)s" %(unit)s a "%(text)s" %(unit)s só _onde a tecla de ingrediente é %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
pt: Mude "%(amount)s" %(unit)s a "%(text)s" %(unit)s só onde a tecla de ingrediente é %(key)s _e onde o item é %(item)s

en: Change all selected rows?
pt: Mudar todas as colunas selecionadas?

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
pt: Esta ação não será impossível de desfazer. Têm a certeza que  para todas as %s colunas, você quer pôr os seguintes valores:

en: 
    Key to %s
pt: 
    Chave para %s

en: 
    Item to %s
pt: 
    Item para %s

en: 
    Unit to %s
pt: 
    Unidade para %s

en: 
    Amount to %s
pt: 
    Quantidade para %s

en: %s ingredient | %s ingredients
pt[0]: %s ingrediente
pt[1]: %s ingredientes

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
pt: Mostrar ingredients %(bottom)s para %(top)s do %(total)s

en: Amount
pt: Quantidade

en: Shopping Category
pt: Categoria de Compras

en: Stars
pt: Estrelas

en: None
pt: Nenhum

en: Cannot convert %s to %s
pt: Não pude converter %s para %s

en: Need density information.
pt: Preciso da informação sobre densidade.

en: _Unit Converter
pt: _Conversor de Unidades

en: Loading zip archive
pt: Carrregando arquivo zip

en: Unzipping zip archive
pt: Descomprimindo arquivo zip

en: HTML Web Page
pt: Página HTML para a Teia

en: Exporting Webpage
pt: Exportando página para a Teia

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
pt: Exportando receitas para arquivos HTML no diretório %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
pt: Receita salva como arquivo HTML %(file)s

en: optional
pt: opcional

en: Text Export
pt: Exportação Texto

en: Downloading %s
pt: A transferir %s

en: Retrieving %s
pt: Obtendo %s

en: Gourmet XML File
pt: Arquivo XML Gourmet

en: Gourmet XML Export
pt: Exportação XML Gourmet

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
pt: Exportando receitas para arquivo XML Gourmet %(file)s.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
pt: Receita salva em arquivo XML Gourmet %(file)s.

en: Mastercook import finished.
pt: Terminada importação do Mastercook.

en: Tidying up XML
pt: Limpando XML

en: Print Recipes
pt: Imprimir Receitas

en: PDF Export
pt: Exportar PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
pt: Exportando as receitas para PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
pt: Receita salva como PDF %(file)s

en: Letter
pt: Carta

en: Portrait
pt: Retrato

en: Plain
pt: Simples

en: Landscape
pt: Paisagem

en: %s Column | %s Columns
pt[0]: %s Coluna
pt[1]: %s Colunas

en: _Orientation
pt: _Orientação

en: _Font Size
pt: _Tamanho Fonte

en: Page _Layout
pt: _Layout da Página

en: Left Margin
pt: Margem Esquerda

en: Right Margin
pt: Margem Direita

en: Top Margin
pt: Margem de Cima

en: Bottom Margin
pt: Margem de Baixo

en: MealMaster file
pt: Ficheiro Mealmaster

en: MealMaster Export
pt: Exportação MealMaster

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
pt: Exportando receitas para ficheiros MealMaster %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
pt: Receita salva como ficheiro MealMaster %(file)s

en: Any food group
pt: Qualquer grupo de comida

en: Convert unit for %s
pt: Converter unidade para %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
pt: De forma a calcular a informação nutricional, o Gourmet necessita da sua ajuda para converter "%s" para uma unidade perceptível por si.

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
pt: Mudar a chave do ingrediente de %(old_key)s para %(new_key)s em todo o lado ou só no título da receita %(title)s?

en: Change _everywhere
pt: Mudar _em todo o lado

en: _Just in recipe %s
pt: _Somente na receita %s

en: Change unit
pt: Mudar unidade

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
pt: Mudar unidades de %(old_unit)s para %(new_unit)s para todos os ingredientes %(ingkey)s ou somente no %(title)s da receita?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
pt: De forma a calcular a informação nutricional para %(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", vGourmet necessita de conhecer a sua densidade. A nossa base de dados nutricional têm várias descrições desta comida com diferentes densidades. Por favor seleccione a correcta abaixo.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
pt: Para aplicar a informação nutricional, o Gourmet precisa de uma quantidade e unidade válidas.

en: Ingredient
pt: Ingrediente

en: USDA Database Equivalent
pt: Base de dados USDA equivalente

en: 100 grams
pt: 100 gramas

en: Calories
pt: Calorias

en: Total Fat
pt: Gordura Total

en: Saturated Fat
pt: Gordura Saturada

en: Cholesterol
pt: Colesterol

en: Sodium
pt: Sódio

en: Total Carbohydrate
pt: Total de Carbohidratos

en: Dietary Fiber
pt: Fibra de Dietas

en: Sugars
pt: Açucares

en: Protein
pt: Proteína

en: Alpha-carotene
pt: Alpha-carotenos

en: Ash
pt: Cinza

en: Beta-carotene
pt: Beta-caroteno

en: Beta Cryptoxanthin
pt: Beta Cryptoxantina

en: Calcium
pt: Cálcio

en: Copper
pt: Cobre

en: Folate Total
pt: Total de Fólicos

en: Folic acid
pt: Ácido fólico

en: Iron
pt: Ferro

en: Lutein+Zeazanthin
pt: Luteína+Zeazantina

en: Magnesium
pt: Magnêsio

en: Manganese
pt: Manganêsio

en: Niacin
pt: Niacina

en: Pantothenic Acid
pt: Ácido Pantotênico

en: Phosphorus
pt: Fósforo

en: Potassium
pt: Potássio

en: Vitamin A
pt: Vitamina A

en: Riboflavin
pt: Riboflavina

en: Selenium
pt: Selénio

en: Thiamin
pt: Tiamina

en: Vitamin A (IU)
pt: Vitamina A (IU)

en: Vitamin A (RAE)
pt: Vitamina A (RAE)

en: Vitamin B6
pt: Vitamina B6

en: Vitamin B12
pt: Vitamina B12

en: Vitamin C
pt: Vitamina C

en: Vitamin E
pt: Vitamina E

en: Vitamin K
pt: Vitamina K

en: Zinc
pt: Zinco

en: Vitamins and minerals
pt: Vitaminas e minerais

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
pt: Informação Nutricional em falta
    para %(missing)s do %(total)s de ingredientes.

en: % _Daily Value
pt: % _Valor Diário

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
pt: Percentagem do valor diário recomendado baseado nas %i calorias diárias. Clique para editar o número de calorias diárias.

en: Amount per recipe
pt: Quantidade por receita

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
pt: Carregando os Dados Nutricionais

en: Nutritonal database import complete!
pt: Importação da base de dados nutricional completa!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
pt: Obtendo a base de dados nutricional do arquivo zip %s

en: Extracting %s from zip archive.
pt: A extrair %s do arquivo zip.

en: Parsing nutritional data...
pt: A processar dados nutricionais...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
pt: A ler dados nutricionais: %s de %s entradas importadas.

en: Parsing weight data...
pt: A processar dados de peso...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
pt: A ler dados de peso para os itens nutricionais: %s de %s entradas importadas

en: Water
pt: Água

en: Kilocalories
pt: Kilocalorias

en: g protein
pt: g proteínas

en: g lipid
pt: g lipídos

en: g ash
pt: g cinza

en: g carbohydrates
pt: g carbohidratos

en: g fiber
pt: g fibras

en: g sugar
pt: g açúcar

en: mg calcium
pt: mg cálcio

en: mg iron
pt: mg ferro

en: mg magnesium
pt: mg magnésio

en: mg phosphorus
pt: mg fósforo

en: mg potassium
pt: mg potássio

en: mg sodium
pt: mg sódio

en: mg zinc
pt: mg zinco

en: mg copper
pt: mg cobre

en: mg manganese
pt: mg manganêsio

en: microgram selenium
pt: microgramas de selênio

en: mg vitamin c
pt: mg vitamina c

en: mg thiamin
pt: mg de tiamina

en: mg riboflavin
pt: mg de riboflavina

en: mg niacin
pt: mg de niacina

en: mg pantothenic acid
pt: mg ácido pantoténico

en: mg vitamin B6
pt: mg de vitamina B6

en: microgram Folate Total
pt: microgramas de Fólicos Totais

en: microgram Folic acid
pt: microgramas de Ácido Fólico

en: microgram Food Folate
pt: microgramas de Food Folate

en: microgram Vitamin B12
pt: microgramas de  Vitamina B12

en: Vitamin A IU
pt: Vitamina A IU

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
pt: Vitamina A (microgramas de Equivalentes Actividade Retinal

en: microgram Retinol
pt: microgramas de Retinol

en: microgram Alpha-carotene
pt: microgramas de Alfa-carotenos

en: microgram Beta-carotene
pt: microgramas Beta-caroteno

en: microgram Beta Cryptoxanthin
pt: microgramas de Beta Cryptoxanthin

en: microgram Lycopene
pt: microgramas de Licopene

en: microgram Lutein+Zeazanthin
pt: microgramas de Luteína+Zeazantina

en: mg Vitamin E
pt: mg Vitamina E

en: mg Vitamin K
pt: mg Vitamina K

en: g Saturated Fatty Acid
pt: g de Ácidos Gordos Saturados

en: g Monounsaturated Fatty Acids
pt: g de Ácidos Gordos Monoinsaturados

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
pt: g de Ácidos Gordos Polinsaturados

en: mg Cholesterol
pt: mg Colesterol

en: Percent refuse
pt: Percentagem de recusa

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
pt: Lacticínios e Produtis Diários

en: Spices & Herbs
pt: Especiarias

en: Baby Foods
pt: Comida de Bêbe

en: Fats and Oils
pt: Gorduras e Olêos

en: Poultry
pt: Aves

en: Soups & Sauces
pt: Sopas & Molhos

en: Sausages & Lunch Meats
pt: Salsichas & Almoço Carnes

en: Breakfast Cereals
pt: Cereais de Pequeno Almoço

en: Fruits & Fruit Juices
pt: Frutas e Sumos de Fruta

en: Pork
pt: Porco

en: Vegetables
pt: Vegetais

en: Nuts & Seeds
pt: Frutos Secos

en: Beef
pt: Bife

en: Beverages
pt: Bebidas

en: Fish & Shellfish
pt: Peixe & Marisco de Casca

en: Lamb, Veal & Game
pt: Borrego, Vitela & Game

en: Baked Products
pt: Produtos Confecionados

en: Sweets
pt: Doces

en: Grains and Pasta
pt: Grãos e Massas

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
pt: Refeições e Entradas

en: Ethnic Foods
pt: Comidas Etnicas

en: stars
pt: estrelas

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
pt: Exportadas %(number)s de %(total)s receitas

en: Export complete.
pt: Exportação completa.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
pt: Incluir Receita no Corpo do Correio Eletrônica (sempre uma boa idéia)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
pt: Envia Receita por Correio Eletrônico como Anexo HTML

en: Email Options
pt: Opções de Correio Eletrônico

en: Don't ask before sending e-mail.
pt: Não me pergunte antes de enviar correio eletrônico.

en: E-mail not sent
pt: Correio eletrônico não enviado

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
pt: Você não pediu para enviar a receita no corpo da mensagem ou como um anexo.

en: Save recipe as...
pt: Salvar receita como…

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
pt: Gourmet não consegue exportar arquivos do tipo "%s"

en: Export recipes
pt: Exportar receitas

en: recipes
pt: receitas

en: Export
pt: Exportar

en: Print %s recipe | Print %s recipes
pt[0]: Imprimir %s receita
pt[1]: Imprimir %s receitas

en: Retrieving file
pt: Obtenfo ficheiro

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
pt: Introduza o URL de um arquivo de receitas ou de uma página web de receitas.

en: Enter URL:
pt: Insira a URL:

en: Open recipe...
pt: Abrir receita...

en: Import
pt: Importar

en: All importable files
pt: Todos os arquivos importáveis

en: Imported %s recipes.
pt: Importas %s receitas.

en: serving | servings
pt[0]: porção
pt[1]: porções

en: Imported %s of %s recipes.
pt: Importadas %s de %s receitas.

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
pt: Esta página web não é reconhecível. Utilizando a importação genérica

en: Import complete.
pt: Importação completa.

en: Importing recipe
pt: Importando receita

en: Processing ingredients
pt: Processando ingredientes

en: Processing ingredients.
pt: Processando ingredientes.

en: Servings
pt: Porções

en: Import recipe
pt: Importar receita

en: title
pt: título

en: ingredient
pt: ingrediente

en: instructions
pt: instruções

en: notes
pt: notas

en: cuisine
pt: cozinha

en: source
pt: fonte

en: %s recipe | %s recipes
pt[0]: %s receita
pt[1]: %s receitas

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
pt: Mostrar receitas da %(bottom)s to %(top)s do %(total)s

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
pt[0]: segundo
pt[1]: segundos

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
pt:  e

en: and
pt: e

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
pt: para
