grecipe-manager - en to ru translation catalogue (657 entries)

en: Recipe Index
ru: Индекс рецепта

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
ru: Новый рецепт

en: Add to _Shopping List
ru: Добавить в список покупок

en: View Re_cipe
ru: Посмотреть рецепт

en: _Search for:
ru: _Поиск:

en: Search for recipes as you type
ru: Поиск рецептов по мере ввода

en: _in
ru: в

en: Search by other critera within the current search results.
ru: Поиск по другим критериям, в текущих результатах поиска.

en: A_dd Search Criteria
ru: Добавить критерий поиска

en: Limiting Search to:
ru: Ограничить поиск по:

en: Search _Results
ru: Р_езультаты поиска

en: _Add Image
ru: Добавить _изображение

en: _Remove Image
ru: Удалить изображение

en: S_ource:
ru: Источник:

en: _Rating:
ru: О_ценка:

en: C_uisine:
ru: Кухня

en: _Category:
ru: Категория:

en: _Preparation Time:
ru: Время подготовки

en: Coo_king Time:
ru: Время готовки

en: _Webpage:
ru: Веб-страница

en: Image:
ru: Изображение:

en: Set all values for _all selected recipes
ru: Установить все значения для_ всех выбранных рецептов

en: SQLite (stored in a local file)
ru: SQLite (хранится в локальном файле)

en: MySQL (requires connection to a database)
ru: MySQL (требует соединения с базой данных)

en: Choose Database
ru: Выберите базу данных

en: <b>Choose Database System for Gourmet to Use</b>
ru: <b>Выберите систему базы данных для использования в Gourmet</b>

en: _Database System
ru: Система базы _данных

en: _Host:
ru: _Хост:

en: _Username:
ru: Имя _пользователя:

en: _Password:
ru: Пароль

en: Password for your username on the database.
ru: Пароль к вашему логину  в базе данных

en: Database _Name:
ru: Имя базы данных

en: _File
ru: _Файл

en: Hostname of the system where your database server is running. If your database server is running on your local system, use localhost.
ru: Имя узла системы, где расположен ваш сервер базы данных. Если сервер базы данных находится на локальной системе, используйте  localhost.

en: Save the password for next time. This means the password will be stored insecurely in your configuration file.
ru: Сохранить пароль. Это значит, что пароль будет храниться небезопасно в вашем конфигурационном файле.

en: _Save Password
ru: Сохранить пароль

en: Name of the database in which Gourmet should store its information. Gourmet will try to create this database if it does not already exist.
ru: Имя базы данных, в которой Gourmet  должен хранить информацию. Gourmet  попытается создать базу с таким именем, если она еще не существует.

en: recipe
ru: рецепт

en: Your username on the database.
ru: Ваш логин в базе данных

en: _Browse
ru: Просмотр

en: _Details
ru: Свойства

en: _Recipes per page:
ru: Количество рецептов на страницу

en: _Allow units to change when multiplying
ru: Разрешить менять величины измерения во время умножения

en: <i>What should Gourmet do with Optional Ingredients when adding recipes to the shopping list?</i>
ru: <i>Что должен делать Gourmet с необязательными ингридиентами при добавлении рецептов  в список покупок? </i>

en: _Always add optional ingredients
ru: Всегда добавлять необязательные ингридиенты

en: _Never add optional ingredients
ru: Никогда не добавлять необязательные ингридиенты

en: Shopping List
ru: Список покупок

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
ru: Заголовок

en: _Title:
ru: Заголовок

en: Pre_paration Time:
ru: Время подготовки

en: category
ru: категории

en: rating
ru: оценка

en: Yield
ru: Порций

en: Yield Unit
ru: Мера Выхода

en: Edit _description
ru: Изменить описание

en: <b>Cooking Time:</b>
ru: <b>Время готовки:</b>

en: <b>Preparation Time:</b>
ru: <b>Время подготовки:</b>

en: <b>Cuisine:</b>
ru: <b>Кухняe:</b>

en: <b>Category:</b>
ru: <b>Категория:</b>

en: <b>Webpage:</b>
ru: <b>Веб-страница:</b>

en: <span underline="single" color="blue">Link</span>
ru: <span underline="single" color="blue">Ссылка</span>

en: <b>Source:</b>
ru: <b>Источник:</b>

en: <b>Rating:</b>
ru: <b>Оценка:</b>

en: <b>_Multiply by:</b>
ru: <b>Умножить на:</b>

en: <b>Instructions</b>
ru: <b>Инструкции</b>

en: Edit _instructions
ru: Изменить инструкции

en: <b>Notes</b>
ru: <b>Примечания</b>

en: Edit _notes
ru: Изменить примечания

en: Recipe
ru: Рецепт

en: <b>Ingredients</b>
ru: <b>Ингредиенты</b>

en: Edit _ingredients
ru: Изменить ингредиенты

en: Add _ingredient:
ru: Добавить ингредиент

en: Ingredients
ru: Продукты

en: Add recipe to shopping list
ru: Добавить рецепт в список покупок

en: Add to _shopping list
ru: Добавить  в список покупок

en: Delete selected recipe
ru: Удалить выбранный рецепт

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
ru: Удалить рецепт

en: Category
ru: Категория

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
ru: Ключ

en: Search as you type
ru: Поиск в процессе набора

en: Timer
ru: Таймер

en: _Amount:
ru: _Величина:

en: unit
ru: единица

en: _Unit:
ru: Единица _измерения:

note: name stock
en: Nutritional Information
ru: Информация о каллориях

en: Gourmet Recipe Manager
ru: Менеджер рецептов Gourmet

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
ru: Roland Duhaime (Помощь при портировании на Windows)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
ru: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Установщик для Windows)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
ru: Richard Ferguson (Совершенствование интерфейса конвертера)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
ru: R.S. Born (Совершенствование экпорта в Mealmaster)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
ru: ixat <ixat.deviantart.com> (логотип и экран-заставка)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
ru: Yula Zubritsky (пищевые и добавть-в -лист-покупок иконки)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
ru: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (Совершенствование интернационализации, множественные исправления )

en: Choose Database File
ru: Выбрать файл базы данных

en: Upgrading database
ru: Oбновление базы данных

en: Depending on the size of your database, this may be an intensive process and may take  some time. Your data has been automatically backed up in case something goes wrong.
ru: В зависимости от размера Вашей базы данных это может занять время. Ваши данные были автоматически сохранены, в случае, если что-то пойдет не так база данных восстановится.

en: Details
ru: Подробности

en: New Recipe
ru: Новый Рецепт

en: Change _Category
ru: Изменить категорию

en: Create new category
ru: Создать новую категорию

en: Change the category of the currently selected item
ru: Сменить категорию выбранного элемента

en: Pantry
ru: Кладовка

note: name stock
en: Move to _Shopping List
ru: Перенести в список _покупок

note: name stock
en: Move to _pantry
ru: Отправить в кладовку

note: key-command
en: Remove from shopping list
ru: Удалить из списка покупок

en: Move selected items into %s
ru: Переместить выбранный элемент в %s

en: _Shopping List
ru: Список покупок

en: Already Have (_Pantry Items)
ru: Уже есть (_Товары в буфете )

en: Enter Category
ru: Введите категорию

en: Category to add %s to
ru: Категория для добавления %s в

en: Category:
ru: Категория:

en: _Recipes
ru: _Рецепты

en: _Add items:
ru: _Добавить элементы:

en: Remove Recipes
ru: Удалить рецепты

en: Remove recipes from shopping list
ru: Удалить рецепты из списка покупок

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Help
ru: _Справка

en: Add items
ru: Добавить элементы

en: Add arbitrary items to shopping list
ru: Добавить элементы в список покупок

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
ru: Нет выделенных рецептов. Вы хотите очистить весь список?

en: Save Shopping List As...
ru: Сохранить Лист Покупок Как...

en: Select optional ingredients
ru: Выбрать необязательные ингридиенты

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
ru: Пожалуйста укажите, какие из следующих необязательных ингредиентов вы хотели бы добавить в лист покупок.

note: menus
en: _Recipe
ru: _Рецепт

en: _Go
ru: _Перейти

en: Export recipe
ru: Экспортировать рецепт

en: Export selected recipe (save to file)
ru: Экспортировать выбранный рецепт (сохранить в файл)

en: _Delete recipe
ru: _Удалить рецепт

en: Delete this recipe
ru: Удалить этот рецепт

en: Adjust units when multiplying
ru: Корректировать единицы измерения при умножении

en: Change units to make them more readable where possible when multiplying.
ru: При умножении изменить единицы измерения на более читаемые

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
ru: Печать рецепта

en: Before adding to shopping list, ask about all optional ingredients, even ones you previously wanted remembered
ru: Прежде, чем добавить в список покупок, спросить обо всех дополнительных компонентах, даже о тех которые Вы ранее помнили.

en: Export Recipe
ru: Экспортировать рецепт

en: You have unsaved changes.
ru: Имеются несохраненные изменения

en: Apply changes before printing?
ru: применить изменения перед печатью?

en: (Optional)
ru: Необязательный

en: Unable to find recipe %s in database.
ru: невозможно найти рецепт %s в базе данных

en: Edit Recipe:
ru: Редактировать Рецепт:

en: Save edits to database
ru: Сохранить правки в базе данных

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
ru: Просмотр карточки рецепта

en: Edit
ru: Редактировать

en: Save changes to %s
ru: Сохранить изменения в %s

en: Add ingredient
ru: Добавить ингридиент

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Paste ingredients
ru: Вставить ингридиенты

en: Import from file
ru: Импортировать из файла

en: Add _recipe
ru: Добавить _рецепт

en: Add another recipe as an ingredient in this recipe
ru: Добавить другой рецепт как ингридиент в этот рецепт

en: Delete
ru: Удалить

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: Choose a file containing your ingredient list.
ru: Выберите файл содержащий ваш список ингредиентов

en: Description
ru: Описание

en: Instructions
ru: Приготовление

en: Notes
ru: &Заметки

en: Amt
ru: Кол-во

en: Unit
ru: Единицы измерения

en: Item
ru: Элемент

en: Optional
ru: Дополнительно

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
ru: Рецепт %s (ID %s) не содержиться в базе данных.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
ru: Сконвертировано: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
ru: Не изменено: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
ru: Изменена еденица.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
ru: Вы изменили единицу для %(item)s с %(old)s на %(new)s. Желаете ли вы переконвертировать количество?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
ru: переведено из %(old_amt)s %(old_unit)s в %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
ru: Невозможно перевести из %(old_unit)s в %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
ru: Добавить группу ингредиентов

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
ru: Введите имя для новой подгруппы ингредиентов

en: Name of group:
ru: Имя группы:

en: Choose recipe
ru: Выбрать рецепт

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
ru: Рецепт не может использовать сам себя как ингредиент!

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
ru: Бесконечные рекурсии недопустимы в рецепте!

en: You haven't selected any recipes!
ru: Не выделено ни одного рецепта!

en: Recipes
ru: Рецепты

en: Ringing Sound
ru: Звук Звонка

en: Warning Sound
ru: Звук Предупреждения

en: Error Sound
ru: Звук Ошибки

en: Stop timer?
ru: Остановить таймер?

en: Stop _timer
ru: Остановить _таймер

en: _Keep timing
ru: _Продолжить отсчет

en: Plugins
ru: Модули

en: Plugin is needed for other plugins. Deactivate plugin anyway?
ru: Плагин необходим для работы других плагинов. Все равно отключить плагин?

en: The following plugins require %s:
ru: Следующие плагины требуют %s:

en: Deactivate anyway
ru: Отключить в любом случае

en: Keep plugin active
ru: Активировать плагин

en: or
ru: или

en: An error occurred activating plugin.
ru: Ошибка при активации плагина

en: An error occurred deactivating plugin.
ru: Ошибка при отключении плагина

en: Cuisine
ru: Кухня

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Source
ru: Источник

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Preparation Time
ru: Время подготовки

en: Cooking Time
ru: Время приготовления

en: Modifications
ru: Варианты

en: Invalid input.
ru: ошибка ввода

en: Not a number.
ru: Нет номера

note: setup pause button
en: _Pause
ru: _Пауза

note: setup stop button
en: _Stop
ru: _Остановить

en: Don't ask me this again.
ru: Больше не спрашивать об этом.

en: Do you really want to do this
ru: Вы действительно хотите это сделать?

en: excellent
ru: превосходный

en: great
ru: отличный

en: good
ru: хороший

en: fair
ru: чистый

en: poor
ru: скудный

en: Convert ratings to 5 star scale.
ru: Конвертировать рейтинг в 5 звезд

en: Convert ratings.
ru: Конвертировать рейтинг

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
ru: Пожалуйста оцените рейтинг по шкале от 1 до 5

en: Current Rating
ru: Текущий рейтинг

en: Rating out of 5 Stars
ru: Рейтинг из 5 звезд

en: No file selected
ru: Файл не выбран

en: No file was selected, so the action has been cancelled
ru: Файл не выбран, действие отменено

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
ru: Ппостите, Я не могу понять величину "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
ru: Величины должны быть числами (обыкновенными или десятичными дробями), серией цифр, или пустыми.

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
ru: 
    "Единицы" должна содержать только "Единицы" 
    Например, если вы хотите ввести полторы чашки,
    поле количество должно содержать "1.5" или "1 1/2". "чашек"
    дожно быть отдельно в поле  "единицы".
    
    Для ввода диапозона чисел используйте "-" для их разделения.
    Например, вы можете ввести 2-4 или 1 1/2 - 3 1/2.

en: flour, all purpose
ru: Мука, на все нужды

en: sugar
ru: сахар

en: salt
ru: соль

en: black pepper, ground
ru: Перец черный молотый

en: ice
ru: лёд

en: water
ru: вода

en: oil, vegetable
ru: Растительное Масло

en: oil, olive
ru: Оливковое Масло

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
ru: Рецепт требует себя в качестве ингридиента

en: Ingredient %s will be ignored.
ru: Ингридиент %s будет проигнорирован.

en: Shopping list for %s
ru: Лист Покупок Для %s

en: For the following recipes:
ru: Для Следующих рецептов:

en: Select encoding
ru: Выберите кодировку

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
ru: Невозможно опредлелить кодировку. Пожалуйста выберите правильную кодировку списка.

en: See _file with encoding
ru: Просмотр _файла в кодировке

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
ru: Импорт приостановлен

en: Stop import
ru: Остановить импорт

en: Recipe _Index
ru: Список рецептов

en: Shopping _List
ru: Список покупок

en: Saved!
ru: Сохранен

en: Save your edits to %s
ru: Сохранить изменения для %s

en: An import is in progress.
ru: Импорт в процессе

en: An export is in progress.
ru: Экпорт в процессе

en: A delete is in progress.
ru: Удаление в процессе

en: Exit program anyway?
ru: Выйти из программы?

en: Don't exit!
ru: Не выходить

en: Permanently deleted %s of %s recipes
ru: %s рецептов из %s безвозвратно удалены

en: Trash
ru: Корзина

en: Browse, permanently delete or undelete deleted recipes
ru: Посмотреть, удалить или восстановить удалённые рецепты

en: Undeleted recipes
ru: Восстановленные рецепты

en: Number of %(unit)s of %(title)s to shop for
ru: Количество %(unit)s из %(title)s нужное для покупуи

en: Multiply %s by:
ru: Различные %s благодаря:

en: Set %(attributes)s for %(num)s selected recipe? | Set %(attributes)s for %(num)s selected recipes?
ru[0]: Установить %(attributes)s для %(num)s выбранного рецепта?
ru[1]: Установить %(attributes)s для %(num)s выбранных рецептов?

en: Any previously existing values will not be changed.
ru: Существующие значения не будут изменены.

en: The new values will overwrite any previously existing values.
ru: Новые значения заместят предыдущие

en: This change cannot be undone.
ru: Это изменение не может быть отменено

en: Set values for selected recipes
ru: Установить значения для выбранных рецептов

en: Search recipes
ru: Поиск рецептов

en: Open recipe
ru: Открыть рецепт

en: Open selected recipe
ru: Открыть выбранный рецепт

en: Delete recipe
ru: Удалить рецепт

en: Delete selected recipes
ru: Удалить выбранные рецепты

en: Edit recipe
ru: Редактировать рецепт

en: Open selected recipes in recipe editor view
ru: Открыть выбранные рецепты в редакторе рецептов

en: E_xport selected recipes
ru: _Экспортировать рецепты

en: Export selected recipes to file
ru: Экспортировать выбранные рецепты в файл

en: _Print
ru: _Печать

note: ('Email', None, _('E-_mail recipes'), None,None,self.email_recs),
en: Batch _edit recipes
ru: Пакетное _редактирование рецептов

en: _New
ru: _Новый

en: _Import file
ru: Импортировать файл

en: Import recipe from file
ru: Импортировать рецепт из файла

en: Import _webpage
ru: Импортировать веб-страницу

en: Import recipe from webpage
ru: Импортировать рецепт из веб-страницы

en: Export _all recipes
ru: Экспортировать _все рецепты

en: Export all recipes to file
ru: Экспортировать все рецепты в файл

en: _Quit
ru: В_ыйти

en: _Actions
ru: _Действия

en: Open _Trash
ru: Открыть корзину

en: _Preferences
ru: _Настройки

en: _Plugins
ru: _Модули

en: Manage plugins which add extra functionality to Gourmet.
ru: Управление модулями с дополнительными возможностями к Gourmet

en: Setti_ngs
ru: Настройки

en: _About
ru: О программе

en: _Tools
ru: _Инструменты

en: _Timer
ru: Таймер

en: Show timer
ru: Показать таймер

en: Searchable index of recipes in the database.
ru: Индекс для поиска рецептов в базе данных

en: Delete %s?
ru: Удалить %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
ru: Имеются несохраненные изменения в %s. Вы действительно желаете удалить?

en: Deleted
ru: Удалено

en: Untitled
ru: Без названия

en: Permanently delete recipes?
ru: Удалить рецепты навсегда?

en: Permanently delete recipe?
ru: Удалить рецепт навсегда?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
ru: Вы и правда хотите удалить рецепт <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
ru: Вы действительно хотите удалить перечисленные рецепты?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
ru: Вы действительно хотите удалить все отмеченные рецепты (%s шт.)?

en: See recipes
ru: Посмотреть рецепты

en: Delete Recipes
ru: Удалить рецепты

en: Deleted recipe %s
ru: Удален рецепт %s

en: Done!
ru: Готово!

en: Importing...
ru: Импортируется...

en: Ingredient _Key Editor
ru: Редактор ключевых ингридиентов

en: Edit ingredient keys en masse
ru: Пакетное редактирование ключевых ингридиентов

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
ru: ключ

en: item
ru: элемент

en: Field
ru: Поле

en: Value
ru: Значение

en: Count
ru: Количество

en: Change all keys "%s" to "%s"?
ru: Изменить все ключи %s на %s

en: Change all items "%s" to "%s"?
ru: Изменить вс элементы  %s на %s

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
ru: Вы не сможете отменить это действие. Если уже существуют ингредиенты с ключом "%s", вы не сможете разделить пункты которые были раньше и пункты которые вы измените сейчас.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
ru: Изменить _все примеры "%(unit)s" на "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
ru: Изменить "%(unit)s" на "%(text)s" только для  _ингредиентов "%(item)s" с ключом "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
ru: Изменить _все примеры "%(amount)s" "%(text)s" на %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
ru: Изменить "%(amount)s" %(unit)s на "%(text)s" %(unit)s только там, _где ингредиенты с ключом %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
ru: Изменить "%(amount)s" %(unit)s на "%(text)s" %(unit)s только для ингредиентов с ключом %(key)s _и там где  пункты равны %(item)s

en: Change all selected rows?
ru: Изменить все выделенные строки

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
ru: Это действие не может быть невыполненно. Вы уверены что для всех %s выделенных рядов, вы хотите выставить следующие значения:

en: 
    Key to %s
ru: 
    Ключ для %s

en: 
    Item to %s
ru: 
    Элемент для %s

en: 
    Unit to %s
ru: 
    Еденица для %s

en: 
    Amount to %s
ru: 
    Количество для %s

en: %s ingredient | %s ingredients
ru[0]: %s ингредиент
ru[1]: %s ингредиенты
ru[2]: %s ингредиенты

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
ru: Показать ингредиенты %(bottom)s для %(top)s для %(total)s

en: Amount
ru: Сумма

en: Ingredient Keys
ru: ключевые ингридиенты

en: Ingredient Keys are normalized ingredient names used for shopping lists and for calculations.
ru: Ключевые ингридиенты это нормализованные названия используемые в списках закупок и для расчётов

en: Edit Key Associations
ru: Отредактировать ассоциации ключей

en: Edit associations with key and other attributes in database
ru: Отредактировать ассоциации ключа и других атрибутов в базе данных

en: Shopping Category
ru: Категория покупок

en: Display units as written for each recipe (no change)
ru: Отображать единицы измерения в рецептах как написано (без изменений)

en: Always display U.S. units
ru: Всегда показывать в американских единицах

en: Always display metric units
ru: Всегда отображать в метрической системе

en: Automatically adjust units
ru: Автоматически корректировать единицы измерения

en: Set _unit display preferences
ru: Установка предпочтений по единицам измерения

en: Automatically convert units to preferred system (metric, imperial, etc.) where possible.
ru: Автоматически, где возможно, переводить единицы измерения в предпочитаемую систему (метрическую, имперскую, и т.п.)

en: Stars
ru: Звёздочки

en: %s ago
ru: %s назад

en: Auto-Merge recipes
ru: Автообъединение рецептов

en: Always use newest recipe
ru: Всегда использовать более новый рецепт

en: Always use oldest recipe
ru: Всегда использовать более старый рецепт

en: None
ru: Нет

en: Some of the imported recipes appear to be duplicates. You can merge them here, or close this dialog to leave them as they are.
ru: Некоторые из импортированных рецептов дублируются в базе данных. Вы можете объединить эти рецепты или закрыть этот диалог чтобы оставить  все как есть.

en: Find _duplicate recipes
ru: Поиск _дупликатов рецептов

en: Find and remove duplicate recipes
ru: Поиск и удаление дупликатов рецептов

note: len(vals)==0
en: For each selected value
ru: Для каждго выбранного значения

en: Where %(field)s is %(value)s
ru: Где %(field)s в %(value)s

en: Change will affect %s recipe | Change will affect %s recipes
ru[0]: Изменение затронет %s рецепт
ru[1]: Изменение затронет %s рецепта
ru[2]: Изменение затронет %s рецептов

en: Delete %s where it is %s?
ru: Удалить %s там где есть %s?

en: Change %s from %s to "%s"?
ru: Сменить %s с %s на %s ?

en: <i>This change is not reversable.</i>
ru: <i>Это изменение невозможно отменить.</i>

en: Field Editor
ru: Редактор Атрибутов

en: Edit fields across multiple recipes at a time.
ru: Редактировать атрибуты в нескольких рецептах одновременно.

en: Email recipes
ru: Электронная почта для рецептов:

en: Email all selected recipes (or all recipes if no recipes are selected
ru: Отправить по электронной почте выбранные рецепты (или все рецепты если не выбрано не одного рецепта)

note: only called for l>20, so fancy gettext methods shouldn't be necessary if my knowledge of linguistics serves me
en: Do you really want to email all %s selected recipes?
ru: Отправить все %s выбранных рецептов по электронной почте?

en: Yes, e_mail them
ru: Да, отправить

en: Cannot convert %s to %s
ru: Невозможно конвертировать %s в %s

en: Need density information.
ru: Требуется инофрмация о концентрации

en: _Unit Converter
ru: Конвертор величин

en: Calculate unit conversions
ru: Перевести едниницы измерения

en: Unit Converter
ru: Преобразование величин

en: <b>From</b>
ru: <b>Из</b>

en: I_tem:
ru: Ингредиент

en: Density _Information
ru: Плотность_информации

en: <b>To</b>
ru: <b>В</b>

en: _Result:
ru: Результат:

en: Loading zip archive
ru: Загрузка zip архива

en: Unzipping zip archive
ru: Распаковка zip архива

en: HTML Web Page
ru: веб-страница HTML

en: Exporting Webpage
ru: Экспортировать в Веб-страницу

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
ru: Экпортировать рецепты в HTML файлы в директорию %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
ru: Рецепты сохранены как HTML файлы %(file)s

en: Original Page from %s
ru: Оригинальная Страница от %s

en: optional
ru: необязательный

en: Plain Text file
ru: Простой текстовый файл

en: Text Export
ru: Экспорт в текст

en: Exporting recipes to text file %(file)s.
ru: Экспорт рецептов в текстовый файл %(file)s

en: Recipe saved as plain text file %(file)s
ru: рецепты сохранены в текстовый файл %(file)s

en: Big File
ru: Большой Файл

en: File %s is too big to import
ru: Файл %s очень большой для импорта

en: Your file exceeds the maximum length of %s characters. You probably didn't mean to import it anyway. If you really do want to import this file, use a text editor to split it into smaller files and try importing again.
ru: Ваш файл превышает максимальную длину %s символов. Вы вероятно не хотели его импортировать. Если Вы действительно хотите импортировать этот файл, используйте редактора текста, чтобы разделить его на меньшие файлы и попытаться импортировать снова.

en: Webpage
ru: Вебстраница

en: Downloading %s
ru: Загрузка %s

en: Retrieving %s
ru: Восстановление %s

en: Gourmet XML File
ru: Файл Гурман XML

en: Gourmet XML Export
ru: Экспорт в Гурман XML

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
ru: Экспортируются рецепты в файл Гурман XML %(file)s

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
ru: Рецепты сохранены как файл Гурман XML %(file)s

en: Gourmet XML File (Obsolete)
ru: Gourmet XML файл (Устаревший)

en: Mastercook XML File
ru: Mastercook XML файл

en: Mastercook Text File
ru: Mastercook текстовый файл

en: Mastercook import finished.
ru: импорт из MasterCook завершен

en: Tidying up XML
ru: Чистка XML

en: KRecipe XML File
ru: KRecipe XML файл

en: Page Layout
ru: Формат страницы

en: Print Recipes
ru: Печать Рецептов

en: PDF Export
ru: Экспорт в PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
ru: Экпортируются рецепты в файл PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
ru: Рецепт сохранен как файл PDF %(file)s

en: Portrait
ru: Книжная

en: Plain
ru: Простой

en: cm
ru: см.

en: points
ru: пункты

en: Index Card (3.5x5")
ru: Учетная Карточка (3.5x5")

en: Index Card (4x6")
ru: Учетная Карточка (4x6")

en: Index Card (5x8")
ru: Учетная Карточка (5x8")

en: Index Card (A7)
ru: Учетная Карточка (A7)

en: Index Cards (3.5x5)
ru: Учетная Карточка (3.5x5)

en: Index Cards (4x6)
ru: Учетная Карточка (4x6)

en: Index Cards (A7)
ru: Учетная Карточка (A7)

en: Landscape
ru: Альбомная

en: %s Column | %s Columns
ru[0]: %s Столбец
ru[1]: %s Столбцы
ru[2]: %s Столбцы

en: Paper _Size
ru: _Размер Бумаги

en: _Orientation
ru: _Ориентация

en: _Font Size
ru: Размер _Шрифта

en: Page _Layout
ru: Схема _Страницы

en: Left Margin
ru: Левый Отступ

en: Right Margin
ru: Правый Отступ

en: Top Margin
ru: Верхний Отступ

en: Bottom Margin
ru: Нижний Отступ

en: MealMaster file
ru: файл MealMaster

en: MealMaster Export
ru: Экспорт в MealMaster

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
ru: Экпортируются рецепты в файлы MealMaster %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
ru: Рецепты сохранены как MealMaster файлы %(file)s

en: Shopping List Saver
ru: Сохранить список покупок

note: name stock
en: Save List as Recipe
ru: Сохранить список как рецепт

note: key-command
en: Save current shopping list as a recipe for future use
ru: Сохранить список покупок как рецепт для дальнейшего использования

en: Menu
ru: Меню

en: Nutritional information reflects amounts for entire recipe
ru: Информация о каллорийности для всего рецепта

en: Nutritional information is missing for %s ingredients: %s
ru: Информация о каллорийности отсутствует для %s компонентов: %s

en: Any food group
ru: Любая группа еды

en: selection
ru: выделение

en: ml
ru: мл

en: Convert unit for %s
ru: Изменить еденицу для %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
ru: Для того, чтобы подсчитать пищевую информацию, Гурману необходимо помочь переконвертировать  "%s" в единицы, которые он понимает.

en: Change ingredient key
ru: Изменить ключ ингридиента

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
ru: Изменить ключ ингредиента с %(old_key)s на %(new_key)s для всех или только в рецепте %(title)s?

en: Change _everywhere
ru: Изменить_везде

en: _Just in recipe %s
ru: _Только в рецепте %s

en: Change unit
ru: Изменить единицу

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
ru: Изменить единицу из %(old_unit)s в %(new_unit)s для всех ингредиентов %(ingkey)s или только в рецепте %(title)s?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
ru: Для того, чтобы подсчитать пищевую информацию для "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Гурману необходимо знать концентрацию. Эта база данных пищевой информации содержит несколько вариантов плотности для данного продукта. Пожалуйста, выберите верный из предложенных.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
ru: Для подсчета диетической информации Гурману нужны правильные количество и единица.

en: Nutrition
ru: Каллорийность

en: Ingredient
ru: Ингредиент

en: USDA Database Equivalent
ru: Эквивалент базы данных USDA

en: 100 grams
ru: 100 граммов

en: Calories
ru: Калории

en: Total Fat
ru: Всего Жиров

en: Saturated Fat
ru: Насыщенных Жиров

en: Cholesterol
ru: Холестерин

en: Sodium
ru: Соль

en: Total Carbohydrate
ru: Всего Углеводов

en: Dietary Fiber
ru: Клетчатка

en: Sugars
ru: Сахар

en: Protein
ru: Белок

en: Alpha-carotene
ru: Альфа-каротин

en: Ash
ru: Поташ

en: Beta-carotene
ru: Бета-каротин

en: Beta Cryptoxanthin
ru: Бета Криптоксантин

en: Calcium
ru: Кальций

en: Copper
ru: Медь

en: Folate Total
ru: Всего Фолатома

en: Folic acid
ru: Фолиевая кислота

en: Food Folate
ru: Пищевой Фолатом

en: Dietary folate equivalents
ru: Диетичейский эквивалент фолатома

en: Iron
ru: Железо

en: Lycopene
ru: Ликопин

en: Lutein+Zeazanthin
ru: Лютеин+Зексантин

en: Magnesium
ru: Магний

en: Manganese
ru: Марганец

en: Niacin
ru: Никотиновая кислота

en: Pantothenic Acid
ru: Пантотеновая кислота

en: Phosphorus
ru: Фосфор

en: Potassium
ru: Калий

en: Vitamin A
ru: Витамин А

en: Retinol
ru: Ретинол

en: Riboflavin
ru: Рибофлавин

en: Selenium
ru: Селен

en: Thiamin
ru: Тиамин

en: Vitamin A (IU)
ru: Витамин А (IU)

en: Vitamin A (RAE)
ru: Витамин А (RAE)

en: Vitamin B6
ru: Витамин B6

en: Vitamin B12
ru: Витамин B12

en: Vitamin C
ru: Витамин C

en: Vitamin E
ru: Витамин E

en: Vitamin K
ru: Витамин К

en: Zinc
ru: Цинк

en: Vitamins and minerals
ru: Витамины и минералы

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
ru: отсутсвующая пищевая информация
    для %(missing)s за %(total)s ингридиентов.

en: % _Daily Value
ru: % _Дневная Норма

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
ru: Процент от рекомендуемого значения ежедневной нормы в %i калорий в день. Нажмите для того, чтобы изменить количество калорий в день.

en: Amount per %s
ru: Количество на %s

en: Amount per recipe
ru: Количество на рецепт

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
ru: Загружается Пищевая Информация

en: Nutritonal database import complete!
ru: Импорт диетной базы данных завершен!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
ru: Извлечение пищевой базы данных из zip архива %s

en: Extracting %s from zip archive.
ru: Извлечение %s из zip архива.

en: Parsing nutritional data...
ru: Анализ пищевой информации...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
ru: Чтение пищевой информации: Импорт %s из %s записей.

en: Parsing weight data...
ru: Анализ весовой информации...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
ru: Чтение весовой информации для пищевых единиц : Импорт %s из %s записей.

en: Water
ru: Вода

en: Kilocalories
ru: Килокалорий

en: g protein
ru: граммов белка

en: g lipid
ru: граммов липида

en: g ash
ru: граммов поташа

en: g carbohydrates
ru: граммов углеводов

en: g fiber
ru: граммов грубых волокон

en: g sugar
ru: граммов сахара

en: mg calcium
ru: миллиграммов кальция

en: mg iron
ru: миллиграммов железа

en: mg magnesium
ru: миллиграммов магния

en: mg phosphorus
ru: миллиграммов фосфора

en: mg potassium
ru: миллиграммов калия

en: mg sodium
ru: миллиграммов натрия

en: mg zinc
ru: миллиграммов цинка

en: mg copper
ru: миллиграммов меди

en: mg manganese
ru: миллиграммов марганца

en: microgram selenium
ru: микрограмм селена

en: mg vitamin c
ru: миллиграммов витамина с

en: mg thiamin
ru: миллиграммов тиамина

en: mg riboflavin
ru: миллиграммов рибофлавина

en: mg niacin
ru: миллиграммов никотиновой кислоты

en: mg pantothenic acid
ru: миллиграммов пантотеновой кислоты

en: mg vitamin B6
ru: миллиграммов витамина B6

en: microgram Folate Total
ru: Всего микрограммов Фолата

en: microgram Folic acid
ru: Микрограммов Фолиевой кислоты

en: microgram Food Folate
ru: Микрограммов пищевого фолата

en: microgram dietary folate equivalents
ru: микрограммов диетического эквивалента фолата

en: microgram Vitamin B12
ru: миллиграммов витамина B12

en: Vitamin A IU
ru: витамина A IU

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
ru: Витамина А (миллиграммов RAE)

en: microgram Retinol
ru: микрограммов Ретинола

en: microgram Alpha-carotene
ru: микрограммов Альфа-каротина

en: microgram Beta-carotene
ru: микрограммов Бета-каротина

en: microgram Beta Cryptoxanthin
ru: микрограммов Бета Криптоксантина

en: microgram Lycopene
ru: Микрограммов Ликопина

en: microgram Lutein+Zeazanthin
ru: Микрограммов Лютеина+Зезантина

en: mg Vitamin E
ru: миллиграммов  Витамина E

en: mg Vitamin K
ru: миллиграммов Витамина К

en: g Saturated Fatty Acid
ru: граммов Насыщенных жирных кислот

en: g Monounsaturated Fatty Acids
ru: граммов Мононасыщенных жирных кислот

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
ru: граммов Полинасыщенных жирных кислот

en: mg Cholesterol
ru: миллиграммов Холестерина

en: Percent refuse
ru: Процент отходов

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
ru: Молочные и Яичные Продукты

en: Spices & Herbs
ru: Специи и Зелень

en: Baby Foods
ru: Детское Питание

en: Fats and Oils
ru: Жиры и Масла

en: Poultry
ru: Домашняя птица

en: Soups & Sauces
ru: Супы и Соусы

en: Sausages & Lunch Meats
ru: Колбасы и Бутербродное мясо

en: Breakfast Cereals
ru: Хлеб для завтрака

en: Fruits & Fruit Juices
ru: Фрукты и Фруктовые Соки

en: Pork
ru: Свинина

en: Vegetables
ru: Овощи

en: Nuts & Seeds
ru: Орехи и Семечки

en: Beef
ru: Говядина

en: Beverages
ru: Напитки

en: Fish & Shellfish
ru: Рыба и Морепродукты

en: Legumes
ru: Бобовые

en: Lamb, Veal & Game
ru: Баранина, Телятина и Дичь

en: Baked Products
ru: Печеные Продукты

en: Sweets
ru: Сладкое

en: Grains and Pasta
ru: Крупы и Макаронные изделия

en: Fast Foods
ru: Фастфуд

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
ru: Еда, Закуски и Блюда

en: Snacks
ru: Закуски

en: Ethnic Foods
ru: Национальная Пища

en: entire database
ru: всю базу данных

en: Ingredient Key
ru: Ключ ингридиента

en: USDA Item Description
ru: USDA описание пункта

en: Tools
ru: Инструменты

note: label key-command
en: Get nutritional information for current list
ru: Получить информацию о каллорийности для текущего списка

en: Amount for Shopping List
ru: Количество для Списка Покупок

en: stars
ru: звезды

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
ru: Экспортированно %(number)s из %(total)s рецептов

en: Export complete.
ru: Экспорт завершён.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
ru: Включить рецепт в текст письма (универсальный вариант)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
ru: Отправить рецепт как приложенный html-файл

en: E-mail Recipe as PDF Attachment
ru: отправить рецепт по электронной почте как PDF вложение

en: Email Options
ru: Настройки e-mail

en: Don't ask before sending e-mail.
ru: Отправлять e-mail без лишних вопросов

en: E-mail not sent
ru: Письмо не отправлено

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
ru: Вы не выбрали, включить рецепт в тело письма или прикрепить как вложение.

en: Save recipe as...
ru: Сохранить рецепт как...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
ru: Гурман не может экспортировать файл типа  "%s"

en: Export recipes
ru: Экспорт рецептов

en: recipes
ru: рецепты

en: Unable to export: unknown filetype "%s"
ru: Невозможно экспортировать: Неизвестный тип файла "%s"

en: Please make sure to select a filetype from the dropdown menu when saving.
ru: Пожалуйста, проверьте, что выбран верный тип файла в выпадающем меню при сохранении.

en: Export
ru: Экспорт

en: Unable to print: no print plugins are active!
ru: Ошибка печати: нет активных плагинов печати

en: Print %s recipe | Print %s recipes
ru[0]: Печать %s рецепта
ru[1]: Печать %s рецепты
ru[2]: Печать %s рецептов

en: Retrieving file
ru: Восстановление файла

en: yield
ru: порций

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
ru: Введите URL: рархива рецептов или сайта рецептов.

en: Enter website address
ru: Введите адрес сайта

en: Enter URL:
ru: Введите URL:

en: Enter the address of a website or recipe archive.
ru: Введите адрес сайта или архива с рецептами

en: Unable to import URL
ru: Не могу импортировать URL

en: Gourmet does not have a plugin capable of importing URL
ru: Нет плагина способного  импортировать URL

en: Open recipe...
ru: Открыть рецепт...

en: Import
ru: Импорт

en: All importable files
ru: Все возможные для импорта файлы

en: Imported %s recipes.
ru: Импортированно %s рецептов.

en: serving | servings
ru[0]: порции
ru[1]: порций

en: Imported %s of %s recipes.
ru: Импортированно %s из %s рецептов.

en: okay
ru: Ок

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
ru: Не распознавать эту веб-страницу. использовать стандартный мастер импорта...

en: Import complete.
ru: Импорт завершен

en: Importing recipe
ru: Импорт рецепта

en: Processing ingredients
ru: Обработка ингредиентов

en: Processing ingredients.
ru: Обработка ингредиентов.

en: Servings
ru: Персоны

en: Ingredient Subgroup
ru: Подгруппа ингридиентов

en: Hide
ru: Скрыть

en: Text
ru: Текст

en: Actions
ru: Действия

en: Import recipe
ru: Импортировать рецепт

en: Clear _Tags
ru: Очистить _метки

en: Import Recipe
ru: Импортировать рецепт

en: anywhere
ru: везде

en: title
ru: название

en: ingredient
ru: продукт

en: instructions
ru: приготовление

en: notes
ru: комментарии

en: cuisine
ru: кухня

en: source
ru: сырье

en: Use regular expressions in search
ru: Использовать регулярные выражения в поиске

en: Use regular expressions (an advanced search language) in text search
ru: Использовать регулярные выражения (специальный поисковый язык) в текстовом поиске

en: Search as you type (turn off if search is too slow).
ru: Поиск в процессе набора (отключить если поиск слишком медленный)

en: Show Search _Options
ru: Показать _опции поиска

en: Show advanced searching options
ru: Показать дополнительные опции поиска

en: %s recipe | %s recipes
ru[0]: %s рецепт
ru[1]: %s рецепты
ru[2]: %s рецептов

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
ru: Показать рецепты %(bottom)s в %(top)s из %(total)s

en: %s in %s
ru: %s в %s

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Pause
ru: Приостановить

en: Done
ru: Готово

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Error
ru: Ошибка

en: Error %s: %s
ru: Ошибка %s: %s

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунд
ru[2]: секунды

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
ru: мин

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
ru: ч

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: day | days
ru[0]: день
ru[1]: дня
ru[2]: дней

en: week | weeks
ru[0]: неделя
ru[1]: недели
ru[2]: недель

en: month | months
ru[0]: месяц
ru[1]: месяца
ru[2]: месяцев

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
ru[0]: год
ru[1]: года
ru[2]: лет

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
ru:  и

en: and
ru: и

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
ru: до

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
ru: Управляйте своими рецепты, создавайте списки покупок, расчитывайте информацию о питательной ценности продуктов и т.д.

en: Check for Unicode-16 in text files
ru: Убедитесь, что текст в файлах написан на Unicode-16
