grecipe-manager - en to uk translation catalogue (395 entries)

note: Set up hard-coded functional buttons...
en: _New Recipe
uk: _Новий рецепт

en: Add to _Shopping List
uk: Додати до _Списку покупок

en: _File
uk: _Файл

en: recipe
uk: рецепт

en: _Details
uk: _Детальніше

en: Shopping List
uk: Список покупок

note: renderer.set_property('editable',True) renderer.connect('edited',tst) Uncomment the below to test FauxThreads use_threads = False
en: Title
uk: Назва

en: category
uk: категорія

en: Recipe
uk: Рецепт

en: Ingredients
uk: Інгредієнти

note: saveEdits
en: _Delete Recipe
uk: Ви_далити рецепт

en: Category
uk: Категорія

note: __gsignals__ = { 'view-changed':(GObject.SignalFlags.RUN_LAST, None, ()), }
en: Key
uk: Ключ

en: Timer
uk: Таймер

en: unit
uk: од.вим.

en: Gourmet Recipe Manager
uk: Gourmet менеджер рецептів

en: Roland Duhaime (Windows porting assistance)
uk: Roland Duhaime (Windows-версія)

en: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows installer)
uk: Daniel Folkinshteyn <nanotube@gmail.com> (Windows установщик)

en: Richard Ferguson (improvements to Unit Converter interface)
uk: Richard Ferguson (покращення для інтерфейсу конвертера величин)

en: R.S. Born (improvements to Mealmaster export)
uk: R.S. Born (покращення для експорту в Mealmaster)

en: ixat <ixat.deviantart.com> (logo and splash screen)
uk: ixat <ixat.deviantart.com> (логотип і заставка)

en: Yula Zubritsky (nutrition and add-to-shopping list icons)
uk: Yula Zubritsky (іконки харчів та додати-у-лист-покупок)

en: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (improvements to internationalization, assorted bugfixes)
uk: Simon Darlington <simon.darlington@gmx.net> (вдосконалення  інтернаціоналізації, багато виправлень)

en: New Recipe
uk: Новий рецепт

note: name stock
en: Move to _Shopping List
uk: Перемістити до _списку покупок

en: _Shopping List
uk: _Список покупок

en: Already Have (_Pantry Items)
uk: Вже маєм (з _комори)

en: Enter Category
uk: Введіть категорію

en: Category to add %s to
uk: Категоря для додавання %s

en: Category:
uk: Категорія:

en: _Recipes
uk: _Рецепти

en: Remove Recipes
uk: Видалити рецепт

en: Remove recipes from shopping list
uk: Видалити рецепти з списку покупок

en: _Edit
uk: Р_едагувати

en: _Help
uk: До_помога

en: No recipes selected. Do you want to clear the entire list?
uk: Жодного рецепту не вибрано. Ви хочете очистити весь список?

en: Save Shopping List As...
uk: Зберегти список покупок як...

en: Please specify which of the following optional ingredients you'd like to include on your shopping list.
uk: Будь ласка, вкажіть які з наступних необов'язкових інгредієнтів, ви ба жаєте включити до списку покупок.

note: menus
en: _Recipe
uk: _Рецепт

note: ('Email',None,_('E-_mail recipe'), None,None,self.email_cb),
en: Print recipe
uk: Роздрукувати рецепт

en: You have unsaved changes.
uk: У вас є незбережені зміни.

en: Apply changes before printing?
uk: Зберегти зміни, перед роздрукуванням?

en: (Optional)
uk: (Необов'язково)

en: Unable to find recipe %s in database.
uk: Не можу знайти рецепт %s у базі даних.

en: Edit Recipe:
uk: Редагувати рецепт

note: show_pref_dialog
en: View Recipe Card
uk: Показати рецепт

en: Choose a file containing your ingredient list.
uk: Оберіть файл який містить список інгредієнтів.

en: Instructions
uk: Вказівки

en: Notes
uk: Нотатки

en: Amt
uk: Клк.

en: Unit
uk: Од. вим.

en: Item
uk: Елемент

en: Optional
uk: Необов'язково

en: The recipe %s (ID %s) is not in our database.
uk: Рецепт %s (ID %s) не знайдено в нашій базі даних.

en: Converted: %(amt)s %(unit)s
uk: Перераховано: %(amt)s %(unit)s

en: Not Converted: %(amt)s %(unit)s
uk: Не перераховано: %(amt)s %(unit)s

en: Changed unit.
uk: Змінено од.вим.

en: You have changed the unit for %(item)s from %(old)s to %(new)s. Would you like the amount converted or not?
uk: Ви змінили одиниці вимірювання для %(item)s з %(old)s на %(new)s. Ви хочете перерахувати кількість?

en: Converted %(old_amt)s %(old_unit)s to %(new_amt)s %(new_unit)s
uk: Пререховано %(old_amt)s %(old_unit)s на %(new_amt)s %(new_unit)s

en: Unable to convert from %(old_unit)s to %(new_unit)s
uk: Не можу перерахувати з %(old_unit)s до %(new_unit)s

en: Adding Ingredient Group
uk: Додавання групи інгредієнтів

en: Enter a name for new subgroup of ingredients
uk: Введіть ім'я для нової підгрупи інгредієнтів

en: Name of group:
uk: Ім'я групи:

en: Recipe cannot call itself as an ingredient!
uk: Рецепт не може включати сам себе як інгредієнт.

en: Infinite recursion is not allowed in recipes!
uk: Бескінечна рекурсія не припустиме в рецептах!

en: You haven't selected any recipes!
uk: Ви не вибрали жодного рецепту!

en: Recipes
uk: Рецепти

en: Ringing Sound
uk: Звук дзвоника

en: Warning Sound
uk: Звук попередження

en: Error Sound
uk: Звук помилки

en: Stop timer?
uk: Зупинити таймер?

en: Stop _timer
uk: Зупинити _таймер

en: _Keep timing
uk: _Притримати рахування

en: or
uk: чи

en: Cuisine
uk: Кухня

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Source
uk: Джерело

en: Preparation Time
uk: Час приготування

en: Cooking Time
uk: Час готування

en: Modifications
uk: Варіації

en: Invalid input.
uk: Неправильний ввід.

en: Not a number.
uk: Не є числом.

note: setup pause button
en: _Pause
uk: _Призупинити

note: setup stop button
en: _Stop
uk: _Зупинити

en: Don't ask me this again.
uk: Більше про це мене не питати

en: Do you really want to do this
uk: Ви дійсно бажаєте це зробити

en: excellent
uk: неперевершено

en: great
uk: чудово

en: good
uk: добре

en: fair
uk: середньо

en: poor
uk: погано

en: Convert ratings to 5 star scale.
uk: Перетворити рейтинг до 5 зіркової шкали.

en: Convert ratings.
uk: Конвертувати рейтинг.

en: Please give each of the ratings an equivalent on a scale of 1 to 5
uk: Будь ласка, дайте оцінку рейтингу за шкалою від 1 до 5

en: Current Rating
uk: Поточний рейтинг

en: Rating out of 5 Stars
uk: Рейтинг більший за 5 зірок

en: No file selected
uk: Жодного файлу не вибрано

en: No file was selected, so the action has been cancelled
uk: Жодного файлу не було вибрано, отже дія була скасована

en: I'm sorry, I can't understand
    the amount "%s".
uk: Я перепрошую, я не розумію
    кількість "%s".

en: Amounts must be numbers (fractions or decimals), ranges of numbers, or blank.
uk: Кількість повинна бути числом, діапазоном чисел, або пустим.

en: 
    The "unit" must be in the "unit" field by itself.
    For example, if you want to enter one and a half cups,
    the amount field could contain "1.5" or "1 1/2". "cups"
    should go in the separate "unit" field.
    
    To enter a range of numbers, use a "-" to separate them.
    For example, you could enter 2-4 or 1 1/2 - 3 1/2.
uk: 
    Одиниця вимірювання повинна бути в полі од.вим.
    Як зразк, якщо ви хочете ввести одну та ще 
    половину чашки, поле кількості повинно містити 
    "1.5" чи "1 1/2". "чашки" має бути в окремому полі.
    
    Для введення діапазону чисел, використовуйте знак "-".
    Як зразок, ви можете ввести 2-4 чи  1 1/2 - 3 1/2

en: flour, all purpose
uk: мука, для всього

en: sugar
uk: цукор

en: salt
uk: сіль

en: black pepper, ground
uk: чорний перець, основа

en: ice
uk: лід

en: water
uk: вода

en: oil, vegetable
uk: олія, соняшникова

en: oil, olive
uk: олія, оливкова

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Recipe calls for itself as an ingredient.
uk: Рецепт включає себе, як інгредієнт.

en: Ingredient %s will be ignored.
uk: Інгредієнт %s буде проігноровано.

en: Shopping list for %s
uk: Список покупок для %s

en: For the following recipes:
uk: Для наступних рецептів:

en: Select encoding
uk: Виберіть кодировку

en: Cannot determine proper encoding. Please select the correct encoding from the following list.
uk: Неможу визничити правильну кодировку. Будьласка віберіть правильну кодировку зі списку.

en: See _file with encoding
uk: Дивитися _файл з кодировкою

note: Convenience method for showing progress dialogs for import/export/deletion
en: Import paused
uk: Імпорт призупинено

en: Stop import
uk: Зупинити імпорт

en: Recipe _Index
uk: Покажчик рецепт_ів

en: Shopping _List
uk: _Список покупок

en: Saved!
uk: Збережено!

en: Save your edits to %s
uk: Зберегти ваші зміни в %s

en: An import is in progress.
uk: Йде процес імпорту.

en: An export is in progress.
uk: Йде процес експорту.

en: A delete is in progress.
uk: Йде процес видалення.

en: Exit program anyway?
uk: Вий з програми в будь-якому разі?

en: Don't exit!
uk: Не виходити!

en: Undeleted recipes
uk: Відновлені рецепти

en: Multiply %s by:
uk: Різні %s завдяки:

en: Delete selected recipes
uk: Видалити вибрані рецепти

en: _Print
uk: _Роздрукуати

en: _Actions
uk: Дії

en: _About
uk: _Про програму

en: _Tools
uk: С_ервіс

en: _Timer
uk: _Таймер

en: Delete %s?
uk: Видалити %s?

en: You have unsaved changes to %s. Are you sure you want to delete?
uk: Ви маєте незбережені змвни для %s. Ви впевнені, що ви хочете видалити?

en: Deleted
uk: Видалено

en: Untitled
uk: Без заголовка

en: Permanently delete recipes?
uk: Видалити рецепти назавжди?

en: Permanently delete recipe?
uk: Видалити рецепт назавжди?

en: Are you sure you want to delete the recipe <i>%s</i>
uk: Ви впевнені, що ви хочете видалити рецепт <i>%s</i>

en: Are you sure you want to delete the following recipes?
uk: Ви впевнені, що ви хочете видалити ці рецепти?

en: Are you sure you want to delete the %s selected recipes?
uk: Ви впевнені, що ви хочете видалити виділені (%s) рецепти?

en: See recipes
uk: Дивитися рецепти

en: Deleted recipe %s
uk: Видалені рецепти %s

en: Done!
uk: Зроблено!

en: Importing...
uk: Імпорт...

note: to set our regexp_toggled variable
en: key
uk: ключ

en: item
uk: елемент

en: Field
uk: Поле

en: Value
uk: Значення

en: Count
uk: Кількість

en: Change all keys "%s" to "%s"?
uk: Змінити всі ключі з "%s" на "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the key "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
uk: Ви не зможете відмінити цю дію. Якщо вже існують інгредієнти з ключем "%s", Ви не зможете розподілити елементи, які були раніше та ті, що ви змінюєте зараз.

en: Change all items "%s" to "%s"?
uk: Змінити всі елементи з "%s" на "%s"?

en: You won't be able to undo this action. If there are already ingredients with the item "%s", you won't be able to distinguish between those items and the items you are changing now.
uk: Ви не зможете відмінити цю дію. Якщо вже існують інгредієнти з елементом "%s", Ви не зможете розподілити елементи, які були раніше та ті, що ви змінюєте зараз.

en: Change _all instances of "%(unit)s" to "%(text)s"
uk: Змінити _всі приклади "%(unit)s" на "%(text)s"

en: Change "%(unit)s" to "%(text)s" only for _ingredients "%(item)s" with key "%(key)s"
uk: Змінити "%(unit)s" на "%(text)s" лише для _інгридіентів "%(item)s" з ключем "%(key)s"

en: Change _all instances of "%(amount)s" %(unit)s to %(text)s %(unit)s
uk: Змінити всі приклади "%(amount)s" %(unit)s на %(text)s %(unit)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only _where the ingredient key is %(key)s
uk: Змінити "%(amount)s" %(unit)s на "%(text)s" %(unit)s лише там, де є інгридіенти з ключем %(key)s

en: Change "%(amount)s" %(unit)s to "%(text)s" %(unit)s only where the ingredient key is %(key)s _and where the item is %(item)s
uk: Змінити "%(amount)s" %(unit)s на "%(text)s" %(unit)s лише для інгредієнтів з ключем %(key)s та там, де пункти дорівнюють %(item)s

en: Change all selected rows?
uk: Змінити всі вибрані рядки?

en: This action will not be undoable. Are you that for all %s selected rows, you want to set the following values:
uk: Цю дію неможливо виконати. Ви впевнені, що для всіх %s обраних рядків бажаєте встановити наступні значення:

en: 
    Key to %s
uk: 
    Ключі до %s

en: 
    Item to %s
uk: 
    Елементи до %s

en: 
    Unit to %s
uk: 
    Одиниця до %s

en: 
    Amount to %s
uk: 
    Кількість до %s

en: %s ingredient | %s ingredients
uk[0]: %s інгредієнт
uk[1]: %s інгредіентів
uk[2]: %s інгредієнти

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing ingredients %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
uk: Показувати інгредієнти %(bottom)s до %(top)s з %(total)s

en: Amount
uk: Кількість

en: Shopping Category
uk: Категорія покупок

en: None
uk: Пусто

en: Cannot convert %s to %s
uk: Неможу конвертувати %s в %s

en: Need density information.
uk: Необхідна інформація про консистенцію.

en: _Unit Converter
uk: Конвертер величин

en: Loading zip archive
uk: Завантаження zip-архиву

en: Unzipping zip archive
uk: Розпакування zip-архіву

en: HTML Web Page
uk: HTML веб-сторінка

en: Exporting Webpage
uk: Експортування веб-сторінки

en: Exporting recipes to HTML files in directory %(file)s
uk: Експортування рецептів до HTML-файлів у папці %(file)s

en: Recipe saved as HTML file %(file)s
uk: Рецепт збережено як HTML-файл %(file)s

en: optional
uk: необов'язково

en: Text Export
uk: Експорт в текстовий файл

en: Retrieving %s
uk: Відновлення %s

en: Gourmet XML File
uk: Файл Gourmet XML

en: Gourmet XML Export
uk: Експорт в Gourmet XML

en: Exporting recipes to Gourmet XML file %(file)s.
uk: Експортування рецептів в Gourmet XML %(file)s.

en: Recipe saved in Gourmet XML file %(file)s.
uk: Рецепт збережено в Gourmet XML %(file)s.

en: Mastercook import finished.
uk: Імпорт у формат Mastercook закінчено.

en: Tidying up XML
uk: Впорядкування XML

en: Print Recipes
uk: Роздрукувати рецепти

en: PDF (Portable Document Format)
uk: PDF (переносимий формат документів)

en: PDF Export
uk: Експорт у PDF

en: Exporting recipes to PDF %(file)s.
uk: Рецепт експортовано у PDF %(file)s.

en: Recipe saved as PDF %(file)s
uk: Рецепт збережено як PDF %(file)s

en: Letter
uk: Лист

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Plain
uk: Портрет

en: Index Card (3.5x5")
uk: Облікова картка (3.5x5")

en: Index Card (4x6")
uk: Облікова картка (4x6")

en: Index Card (5x8")
uk: Облікова картка (5x8")

en: Index Card (A7)
uk: Облікова картка (A7)

en: Index Cards (3.5x5)
uk: Облікова картка (3.5x5)

en: Index Cards (4x6)
uk: Облікова картка (4x6)

en: Index Cards (A7)
uk: Облікова картка (A7)

en: Landscape
uk: Ланшафт

en: %s Column | %s Columns
uk[0]: %s стовпець
uk[1]: %s стовпця
uk[2]: %s стовпців

en: _Orientation
uk: _Оріентація

en: _Font Size
uk: Розмір _шрифту

en: Page _Layout
uk: Формат _сторінки

en: Left Margin
uk: Поле зліва

en: Right Margin
uk: Поле справа

en: Top Margin
uk: Поле зверху

en: Bottom Margin
uk: Поле знизу

en: MealMaster file
uk: Файл для MealMaster

en: MealMaster Export
uk: Експорт до MealMaster

en: Exporting recipes to MealMaster file %(file)s.
uk: Експортування рецептів до файлу для MealMaster %(file)s.

en: Recipe saved as MealMaster file %(file)s
uk: Рецепт збережено як файлу для MealMaster %(file)s

en: Any food group
uk: Будь-яка група їжі

en: Convert unit for %s
uk: Змінити одиницю для %s

en: In order to calculate nutritional information, Gourmet needs you to help it convert "%s" into a unit it understands.
uk: Для того, щоб підрахувати харчову інформацію, Гурману необхідно допомогти конвертувати "%s" у одиниці, які він розуміє.

en: Change ingredient key from %(old_key)s to %(new_key)s everywhere or just in the recipe %(title)s?
uk: Змінити ключ інгредієнту з %(old_key)s на %(new_key)s для всіх, чи лише у рецепті %(title)s?

en: Change _everywhere
uk: Змінити _всюди

en: _Just in recipe %s
uk: _Лише у рецепті %s

en: Change unit
uk: Змінити одиницю

en: Change unit from %(old_unit)s to %(new_unit)s for all ingredients %(ingkey)s or just in the recipe %(title)s?
uk: Змінити одиницю з %(old_unit)s на %(new_unit)s для всіх інгредієнтів %(ingkey)s, чи лише у рецепті %(title)s?

en: In order to calculate nutritional information for "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Gourmet needs to know its density. Our nutritional database has several descriptions of this food with different densities. Please select the correct one below.
uk: Для того, щоб підрахувати харчову інформацію для "%(amount)s %(unit)s %(ingkey)s", Ґурману потрібно знати  концентрацію. Ця база харчової інформації має декілька варіантів густини (щільності) для цього продукту.Будь ласка, оберіть вірний з запропонованих.

en: To apply nutritional information, Gourmet needs a valid amount and unit.
uk: Для підрахунку дієтетичної інформації Гурману потрібні вірні кількість та одиниця.

en: Ingredient
uk: Складові

en: USDA Database Equivalent
uk: Еквівалент бази даних USDA

en: 100 grams
uk: 100 грам

en: Calories
uk: Кілокалорії

en: Total Fat
uk: Всього жирів

en: Saturated Fat
uk: Насичені жири

en: Cholesterol
uk: Холестерин

en: Sodium
uk: Натрій

en: Total Carbohydrate
uk: Всього вуглеводнів

en: Dietary Fiber
uk: Клітковина

en: Sugars
uk: Цукри

en: Protein
uk: Білок

en: Alpha-carotene
uk: Альфакарротин

en: Beta-carotene
uk: Бетакарротин

en: Beta Cryptoxanthin
uk: Бета Кріптоксантин

en: Calcium
uk: Кальцій

en: Copper
uk: Мідь

en: Folic acid
uk: Фолієва кислота

en: Iron
uk: Залізо

en: Magnesium
uk: Магній

en: Manganese
uk: Марганець

en: Niacin
uk: Нікотинова кислота

en: Pantothenic Acid
uk: Пантотенова кислота

en: Phosphorus
uk: Фосфор

en: Potassium
uk: Калій

en: Vitamin A
uk: Вітамін А

en: Retinol
uk: Ретинол

en: Riboflavin
uk: Рибофлавін

en: Selenium
uk: Селен

en: Thiamin
uk: Тиамін

en: Vitamin A (IU)
uk: Вітамін А (IU)

en: Vitamin A (RAE)
uk: Вітамін А (RAE)

en: Vitamin B6
uk: Вітамін B6

en: Vitamin B12
uk: Вітамін B12

en: Vitamin C
uk: Вітамін C

en: Vitamin E
uk: Вітамін E

en: Vitamin K
uk: Вітамін K

en: Zinc
uk: Цинк

en: Vitamins and minerals
uk: Вітаміни та мінерали

en: Missing nutritional information
    for %(missing)s of %(total)s ingredients.
uk: Відсутня харчова інформація
    для %(missing)s з %(total)s інгредієнтів.

en: % _Daily Value
uk: % _Денна норма

en: Percentage of recommended daily value based on %i calories per day. Click to edit number of calories per day.
uk: Відсоток від рекомендованого значення денної норми у %i калорій на день. Натисніть. для того, щоб змінити кількість калорій на день.

en: Amount per recipe
uk: Кількість на рецепт

note: filename=None if de.getBoolean( label=_('Load nutritional database.'), sublabel=_("It looks like you haven\'t yet initialized your nutritional database. To do so, you'll need to download the USDA nutritional database for use with your program. If you are not currently online, but have already downlo
en: Loading Nutritional Data
uk: Завантажується харчова інформація

en: Nutritonal database import complete!
uk: Імпорт дієтної бази даних завершено!

en: Fetching nutritional database from zip archive %s
uk: Витяг харчової бази даних з zip-архіву %s

en: Extracting %s from zip archive.
uk: Витяг %s з zip-архіву.

en: Parsing nutritional data...
uk: Аналіз харчової інформації...

en: Reading nutritional data: imported %s of %s entries.
uk: Читання харчової інформації: імпортовано %s з %s позицій.

en: Parsing weight data...
uk: Аналіз вагової інформації...

en: Reading weight data for nutritional items: imported %s of %s entries
uk: Читання вагової інформації для харчових одиниць: імпортовано %s з %s записів

en: Water
uk: Вода

en: Kilocalories
uk: Кілокалорій

en: g protein
uk: грам білка

en: g lipid
uk: грам ліпіду

en: g ash
uk: грам поташу

en: g carbohydrates
uk: грам вуглеводів

en: g fiber
uk: грам грубих волокон

en: g sugar
uk: грам цукру

en: mg calcium
uk: мг кальцію

en: mg iron
uk: мг заліза

en: mg magnesium
uk: мг марганцю

en: mg phosphorus
uk: мг фосфору

en: mg potassium
uk: міліграм калія

en: mg sodium
uk: міліграм натрія

en: mg zinc
uk: міліграм цінку

en: mg copper
uk: міліграм міді

en: mg manganese
uk: міліграм марганцу

en: microgram selenium
uk: міліграм селену

en: mg vitamin c
uk: мг. вітаміну С

en: mg thiamin
uk: міліграм тіаміну

en: mg riboflavin
uk: мг рибовлавіну

en: mg niacin
uk: міліграм нікотинової кислоти

en: mg pantothenic acid
uk: міліграм пантотенової кіслоти

en: mg vitamin B6
uk: міліграм вітаміну B6

en: microgram Folic acid
uk: мікрограм фолієвої кислоти

en: microgram Food Folate
uk: мікрограм харчового фолату

en: microgram dietary folate equivalents
uk: мікрограм дієтичного еквіваленту фолату

en: microgram Vitamin B12
uk: мікрограм вітаміну B6

en: Vitamin A IU
uk: вітаміну A IU

en: Vitamin A (microgram Retinal Activity Equivalents
uk: Вітамін A (мікрограм RAE)

en: microgram Retinol
uk: мікрограм ретинола

en: microgram Alpha-carotene
uk: мікрограм Альфа-каротину

en: microgram Beta-carotene
uk: мікрограм Бета-каротину

en: microgram Beta Cryptoxanthin
uk: мікрограм бета-кріптосаніну

en: microgram Lycopene
uk: мікрограм лікопіну

en: microgram Lutein+Zeazanthin
uk: Мікрограм Лютеїну+Зезантину

en: mg Vitamin E
uk: міліграм вітаміну E

en: mg Vitamin K
uk: міліграм вітаміну K

en: g Saturated Fatty Acid
uk: грам насичених жирних кислот

en: g Monounsaturated Fatty Acids
uk: грам мононасичених жирних кислот

en: g Polyunsaturated Fatty Acids
uk: грам полінасичених жирних кислот

en: mg Cholesterol
uk: міліграм холестерину

en: Percent refuse
uk: Відсоток відходів

note: the DB Food Group Numbers seem to be inline with the group IDs (numbers > 1000 are in group 100, etc.) Since that's true, we can use the following table to properly add groups.
en: Dairy & Egg Products
uk: Молочні продукти та яйця

en: Spices & Herbs
uk: Спеції та зелень

en: Baby Foods
uk: Дитяче харчування

en: Fats and Oils
uk: Жири та Рослинні олії

en: Poultry
uk: Птиця

en: Soups & Sauces
uk: Супи та соуси

en: Sausages & Lunch Meats
uk: Ковбаси та бутербродне мясо

en: Breakfast Cereals
uk: Хліб до сніданку

en: Fruits & Fruit Juices
uk: Фрукти та фруктові соки

en: Pork
uk: свинина

en: Vegetables
uk: Овочі

en: Nuts & Seeds
uk: Горіхи та насіння

en: Beef
uk: Яловичина

en: Beverages
uk: Напої

en: Fish & Shellfish
uk: Риба та морепродукти

en: Legumes
uk: Боби

en: Lamb, Veal & Game
uk: Баранина, телятина та дичина

en: Baked Products
uk: Печені продукти

en: Sweets
uk: Солодощі

en: Grains and Pasta
uk: Крупи та макарони

en: Fast Foods
uk: Фастфуд

en: Meals, Entrees, and Sidedishes
uk: Їжа,закуски та блюда

en: Snacks
uk: Закуски

en: Ethnic Foods
uk: Національна кухня

en: stars
uk: зірок

en: Exported %(number)s of %(total)s recipes
uk: Експортовано %(number)s з %(total)s рецептів

en: Export complete.
uk: Експорт закінчено.

en: Include Recipe in Body of E-mail (A good idea no matter what)
uk: Включити рецепт в текст ел. листа (найкращий варіант)

en: E-mail Recipe as HTML Attachment
uk: Послати рецепт ел. поштою як HTML-прикріплення

en: Email Options
uk: Настроювання ел. пошти

en: Don't ask before sending e-mail.
uk: Не питати перед відправкою ел. пошти.

en: E-mail not sent
uk: Електронного листа не надіслано

en: You have not chosen to include the recipe in the body of the message or as an attachment.
uk: Ви не вказали як включити рецепт до листа, як текст листи чи як прикріплення.

en: Save recipe as...
uk: Зберегти рецепт як...

en: Gourmet cannot export file of type "%s"
uk: Gourmet не може експортувати тип файлу "%s"

en: Export recipes
uk: Експорт рецептів

en: recipes
uk: рецепти

en: Print %s recipe | Print %s recipes
uk[0]: Рздрукувати %s рецепт
uk[1]: Рздрукувати %s рецепти
uk[2]: Рздрукувати %s рецепти

en: Retrieving file
uk: Відновлення файлу

en: Enter the URL of a recipe archive or recipe website.
uk: Введіть URL архіву рецептів або веб-сайт рецепту.

en: Enter URL:
uk: Введіть URL:

en: All importable files
uk: Всі файли з яких можливий імпорт

en: Imported %s recipes.
uk: Імпортовано  %s рецептів.

en: Imported %s of %s recipes.
uk: Імпортовано %s з %s рецептів.

en: okay
uk: ОК

note: Interactive we go...
en: Don't recognize this webpage. Using generic importer...
uk: Не розпізнав цю сторінку. Використовую стандартний майстер імпорту...

en: Import complete.
uk: Імпорт завершено.

en: Importing recipe
uk: Імпортувати рецепт

en: Processing ingredients
uk: Обчислення інгредієнтів

en: Processing ingredients.
uk: Обчислення інгредієнтів.

en: Servings
uk: Порцій

en: title
uk: назва

en: ingredient
uk: інгредієнт

en: instructions
uk: вказівки

en: notes
uk: нотатки

en: cuisine
uk: кухня

en: source
uk: джерело

en: %s recipe | %s recipes
uk[0]: %s рецепт
uk[1]: %s рецептів
uk[2]: %s рецепти

note: Do not translate bottom, top and total -- I use these fancy formatting strings in case your language needs the order changed!
en: Showing recipes %(bottom)s to %(top)s of %(total)s
uk: Показувати рецепти %(bottom)s до %(top)s з %(total)s

note: this is a bit of a hackish attempt to make a matcher for all plural forms of time units. We use range(5) since as far as I can see, enumerating the forms for 0 through 5 should give you all possible forms in all languages. See http://www.sbin.org/doc/glibc/libc_8.html
en: second | seconds
uk[0]: секунда
uk[1]: секунд
uk[2]: секунди

note: min. = abbreviation for minutes
en: min
uk: хв.

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилин
uk[2]: хвилини

note: hrs = abbreviation for hours
en: hrs.
uk: год.

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: годин
uk[2]: години

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: днів
uk[2]: дні

en: week | weeks
uk[0]: тиждень
uk[1]: тижні
uk[2]: тижні

en: month | months
uk[0]: місяць
uk[1]: місяців
uk[2]: місяці

note: 'millennia':lambda decades: ngettext("millenium","millenia",round(decades)) 'centuries':lambda decades: ngettext("century","centuries",round(decades)) 'decades':lambda decades: ngettext("decade","decades",round(decades))
en: year | years
uk[0]: рік
uk[1]: років
uk[2]: роки

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for variations of this system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " wi
en:  and
uk:  та

en: and
uk: і

note: Note: the order matters on this range regular expression in order for it to properly split things like 1 - to - 3, which really do show up sometimes.
en: to
uk: до
