GPA 0.6.1-cvs - en to ja translation catalogue (213 entries)

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: GPA Message
ja: GPA メッセージ

en: Open a file
ja: ファイルを開く

en: Files
ja: ファイル

en: _Yes
ja: はい (_Y)

en: _No
ja: いいえ (_N)

en: days
ja: 日

en: weeks
ja: 週

en: months
ja: 月

en: years
ja: 年

en: never expires
ja: 無期限

en: unknown
ja: 未確認

en: Unknown
ja: 未確認

en: _Public Keys
ja: 公開鍵 (_P)

en: _Sign
ja: 署名する (_S)

en: Sign _as
ja: 署名選択 (_A)

en: A_rmor
ja: アーマの形成 (_R)

en: Please provide a correct date.
ja: 正しい日付を入力してください

en: Change expiry date
ja: 有効期限を変更

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _never expire
ja: 無期限有効 (_N)

en: _expire on:
ja: 有効期限の指定 (_E):

en: Close all files
ja: ファイルをすべて閉じる

en: Sign the selected file
ja: 選択ファイルに署名する

en: Check signatures of selected file
ja: 選択ファイルの署名をチェック

en: Encrypt the selected file
ja: 選択ファイルを暗号化する

en: Decrypt the selected file
ja: 選択ファイルを復号化する

en: File
ja: ファイル

en: The file is already open.
ja: ファイルは開かれています

en: Please report bugs to <
ja: バグは <

en: Backup key to file
ja: 鍵をファイルにバックアップする

en: The keys have been copied to the clipboard.
ja: 鍵をクリップボードへコピーしました。

en: Export public keys to file
ja: 公開鍵をファイルへエクスポート

en: _armor
ja: アーマ (_A)

en: The keys have been exported to %s.
ja: 鍵が %s にエクスポートされました。

en: The keys have been sent to the server.
ja: 鍵をサーバへ送信しました。

en: Decrypting...
ja: 復号化中...

en: Wrong passphrase!
ja: パスフレーズが違います！

en: Encrypting...
ja: 暗号化中...

en: Unknown Key
ja: 未確認の鍵

en: However, it is not certain that the key belongs to that person.
ja: とはいえ、その鍵がその人に属しているかどうかは確実ではありません。

en: Do you <b>really</b> want to use this key?
ja: <b>本当に</b>この鍵を使いたいのですか?

en: Revoked Key
ja: 破棄済みの鍵

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: And can not be used for encryption.
ja: よって、暗号化に使うことはできません。

en: The following key expired on %s:
ja: 次の鍵の有効期限は %s です:

en: You didn't select any key for signing
ja: 署名する鍵を選択しませんでした

en: Signing...
ja: 署名中...

en: Verifying...
ja: 検証中...

en: Generating Key...
ja: 鍵を生成中...

en: No keys were found.
ja: 鍵が見付かりませんでした。

en: User Name
ja: ユーザ名

en: No private key for signing.
ja: 署名に使う公開鍵がありません

en: This key has expired! Unable to sign.
ja: この鍵は期限が切れています！ 署名できません。

en: This key has already been signed with your own!
ja: この鍵は既に自分自身の鍵で署名してあります！

en: You haven't selected a default key to sign with!
ja: 署名するデフォルトの鍵を選択していません！

en: Which key do you want to import? (The key must be specified by key ID).
ja: どの鍵をインポートしますか? (鍵は ID で指定する必要があります)

en: Key _ID:
ja: 鍵 _ID

en: Subkey ID
ja: 副鍵 ID

en: Status
ja: ステータス

en: Can sign
ja: 署名可能

en: Can certify
ja: 証明可能

en: Can encrypt
ja: 暗号化可能

en: Can authenticate
ja: 認証可能

en: Revoked
ja: 破棄済み

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Disabled
ja: 無効

en: Unsigned
ja: 署名なし

en: Valid
ja: 有効

en: User Name:
ja: ユーザ名:

en: User Names:
ja: ユーザ名:

en: Key ID:
ja: 鍵 ID:

en: Fingerprint:
ja: 指紋:

en: Expiration
ja: 期限

en: _indefinitely valid
ja: 無期限有効 (_I)

en: expire _after
ja: 有効な期間 (_A):

en: expire o_n:
ja: 有効期限の指定 (_N):

en: !FATAL ERROR!
    Invalid insert mode for expiry date.
ja: ！致命的エラー！
    有効期限の入力方式が不正です

en: Fatal Error in GPGME library
    (invoked from file %s, line %i):
    
    	%s
    
    The application will be terminated
ja: GPGME ライブラリの致命的エラー
    (ファイル %s の %i 行目から実行された):
    
    	%s
    
    このアプリケーションは終了します

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: 同じファイル %s があります
    上書きしますか?

en: ************************************************************************
    * WARNING: This file is a backup of your secret key. Please keep it in *
    * a safe place.                                                        *
    ************************************************************************
ja: **********************************************************************
    * 警告: このファイルは秘密鍵のバックアップです。安全な場所に保管して *
    * ください。                                                         *
    **********************************************************************

en: The key backed up in this file is:
ja: このファイルにバックアップされている鍵は:

en: Never
ja: 不信

en: Marginal
ja: 一部

en: Full
ja: 完全

en: Ultimate
ja: 究極

en: Incomplete
ja: 不完全

en: Fully Valid
ja: 完全に有効

en: Please enter the passphrase for the following key:
ja: 以下の鍵のパスワードを入力して下さい:

en: Wrong passphrase, please try again:
ja: パスフレーズが違います。もう一度お願いします:

en: Enter Passphrase
ja: パスフレーズを入力

en: [Unknown user ID]
ja: [未確認ユーザ ID]

en: Bad
ja: 不正

en: Generic
ja: 一般

en: Persona
ja: 個人

en: Casual
ja: カジュアル

en: Positive
ja: ポジティヴ

en: The key can be used for certification, signing and encryption.
ja: 証明、署名、暗号化に使える鍵です。

en: The key can be used for certification and signing, but not for encryption.
ja: 証明および署名に使えますが、暗号化には使えない鍵です。

en: The key can be used for certification and encryption.
ja: 証明と暗号化に使える鍵です。

en: The key can be used only for certification.
ja: 証明にのみ使える鍵です。

en: The key can be used only for signing and encryption, but not for certification.
ja: 署名および暗号化に使えますが、証明には使えない鍵です。

en: The key can be used only for signing.
ja: 署名にのみ使える鍵です。

en: The key can be used only for encryption.
ja: 暗号化にのみ使える鍵です。

en: This key is useless.
ja: この鍵は使えません。

en: %i public keys read
    %i public keys imported
    %i public keys unchanged
    %i secret keys read
    %i secret keys imported
    %i secret keys unchanged
ja: %i 個の公開鍵を読み込みました
    %i 個の公開鍵をインポートしました
    %i 個の公開鍵は無変更です
    %i 個の秘密鍵を読み込みました
    %i 個の秘密鍵をインポートしました
    %i 個の秘密鍵は無変更です

en: About GPA
ja: GPA について

en: _Encrypt
ja: 暗号化 (_E)

en: Removing Secret Key
ja: 秘密鍵を削除

en: If you delete this key, you won't be able to
    read messages encrypted with it.
    
    Are you really sure you want to delete it?
ja: この鍵を削除すると、この鍵用に暗号化された
    メッセージを二度と読めなくなります。
    
    本当に削除してしまうのですか?

en: Remove Key
ja: 鍵を削除

en: You have selected the following key for removal:
ja: 削除する鍵を以下のとおり選択しました:

en: This key has a secret key. Deleting this key cannot be undone, unless you have a backup copy.
ja: この鍵には秘密鍵があります。この鍵を削除すると、バックアップがなければ二度と元には戻せません。

en: This key is a public key. Deleting this key cannot be undone easily, although you may be able to get a new copy  from the owner or from a key server.
ja: この鍵は公開鍵です。削除しても鍵の所有者か鍵サーバーから改めて同じ鍵を取得することはできるものの、簡単に元に戻すことはできません。

en: Are you sure you want to delete this key?
ja: 本当にこの鍵を削除しますか?

en: Edit Key
ja: 鍵を編集

en: Change _passphrase
ja: パスフレーズを変更 (_P)

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Change _expiration
ja: 有効期限を変更 (_E)

en: RSA (sign only)
ja: RSA (署名のみ)

en: DSA (sign only)
ja: DSA (署名のみ)

en: Generate key
ja: 鍵を生成

en: _Algorithm:
ja: アルゴリズム (_A):

en: _Key size (bits):
ja: 鍵のサイズ (ビット) (_K):

en: _Email:
ja: _E メール:

en: _Comment:
ja: コメント (_C):

en: Please insert your full name.
    
    Your name will be part of the new key to make it easier for others to identify keys.
ja: フルネームを記入してください。
    
    他の人が鍵を容易に識別できるように、名前を新しい鍵の一部にします

en: Your Name:
ja: 氏名:

en: Your Email Address:
ja: E メールアドレス:

en: It is recommended that you create a backup copy of your new key, once it has been generated.
    
    Do you want to create a backup copy?
ja: 新しい鍵が出来上がったら、バックアップコピーを作成することをお勧めします。
    バックアップコピーを作りますか？

en: Create _backup copy
ja: バックアップの作成 (_B)

en: Do it _later
ja: 後で (_L)

en: Your key is being generated.
    
    Even on fast computers this may take a while. Please be patient.
ja: 鍵を作成しています。
    
    高速なコンピュータでもしばらくかかります。我慢して下さい。

en: GnuPG is rebuilding the trust database.
    This might take a few seconds.
ja: GnuPG は信用度データベースを再構築しています。
    しばらくお待ちください。

en: Owner Trust
ja: 所有者の信用度

en: No keys selected for signing.
ja: 署名する鍵が選択されていません

en: You do not have a private key yet. Do you want to generate one now (recommended) or do it later?
ja: まだ秘密鍵がありません。今すぐ作成しますか (←推奨)、それとも後にしますか?

en: _Generate key now
ja: 今すぐ鍵を作成する (_G)

en: You do not have a backup copy of your private key yet. Do you want to backup your key now (recommended) or do it later?
ja: まだ秘密鍵のバックアップがありません。今すぐ鍵をバックアップしますか (←推奨)、それとも後にしますか？

en: _Backup key now
ja: 今すぐ鍵をバックアップする (_B)

en: Remove the selected key
ja: 選択された鍵を削除

en: Sign the selected key
ja: 選択された鍵に署名する

en: Edit the selected private key
ja: 選択された秘密鍵を編集

en: Import Keys
ja: 鍵をインポート

en: Export Keys
ja: 鍵をエクスポート

en: Show Brief Keylist
ja: 要約版の鍵リストを表示

en: Show Key Details
ja: 鍵の詳細を表示

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Sign
ja: 署名する

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: The key has both a private and a public part
ja: この鍵は秘密鍵と公開鍵がある

en: The key has only a public part
ja: この鍵は公開鍵しかない

en: %s %u bits
ja: %s %u ビット

en: No keys selected
ja: 鍵が選択されていません

en: Expires at:
ja: 有効期限:

en: Owner Trust:
ja: 所有者の信用度:

en: Created at:
ja: 作成日:

en: Details
ja: 詳細

en: Show signatures on user name:
ja: ユーザ名に対する署名を表示

en: Signatures
ja: 署名

en: All signatures
ja: すべての署名

en: Subkeys
ja: 副鍵

en: Sign Key
ja: 鍵に署名

en: Do you want to sign the following key?
ja: 以下の鍵に署名しますか?

en: Check the name and fingerprint carefully to be sure that it really is the key you want to sign.
ja: 本当にそれが署名したい鍵なのか、名前と指紋をよく見て確認して下さい。

en: All user names in this key will be signed.
ja: この鍵にあるユーザ名は、すべて署名されます。

en: The key will be signed with your default private key.
ja: この鍵はデフォルトの秘密鍵で署名されます。

en: Sign only _locally
ja: ローカルでだけ署名 (_L)

en: The private key you selected as default is no longer available.
    GPA will try to choose a new default key automatically.
ja: デフォルトとして選んである鍵が、もう使えなくなっています。
    GPA は、新しいデフォルト鍵を自動選択してみます。

en: Change key ownertrust
ja: 鍵の所有者信用度を変更

en: _Unknown
ja: 未確認 (_U)

en: You don't know how much to trust this user to verify other people's keys.
ja: 他の人たちの鍵を検証する際にこのユーザをどれだけ信用するかは決まっていないということです。

en: _Never
ja: 不信 (_N)

en: You don't trust this user at all to verify the validity of other people's keys at all.
ja: 他の人たちの鍵を検証する際には、このユーザを一切信用しないということです。

en: _Marginal
ja: 一部 (_M)

en: You don't trust this user's ability to verify the validity of other people's keys enough to consider keys valid based on his/her sole word.
    However, provided this user's key is valid, you will consider a key signed by this user valid if it is also signed by at least other two marginally trusted users with valid keys
ja: このユーザの言うことだけに基づいて他の人たちの鍵を有効だとみなすほどには、このユーザの検証能力を信用しないということです。
    とはいえ、このユーザの鍵が有効であれば、このユーザと他の 2 人以上の「一部」的な信用度の人の有効な鍵によって署名された鍵を有効とみなします。

en: _Full
ja: 完全 (_F)

en: You trust this user's ability to verify the validity of other people's keys so much, that you'll consider valid any key signed by him/her, provided this user's key is valid.
ja: 他の人たちの鍵の有効性を検証するこのユーザの能力を信用して、この人が署名した鍵をすべて有効とみなすということです。ただし、このユーザの鍵が有効であれば、です。

en: U_ltimate
ja: 究極 (_L)

en: You consider this key valid, and trust the user so much that you will consider any key signed by him/her fully valid.
    
    (Warning: This is intended to be used for keys you own. Don't use it with other people's keys unless you really know what you are doing)
ja: この鍵を有効とみなし、かつ、このユーザが署名した鍵をすべて完全に有効とみなすほど、この人を信用するということです。
    
    (警告: これは自分の鍵に使うよう意図されたものです。自分が何をしているか本当に分かっているのでなければ、他の人たちに対してこの信用度を使わないでください。)

en: In "Passphrase" and "Repeat passphrase",
    you must enter the same passphrase.
ja: "パスワード" と "再入力" には
    同じパスワードを入力しなくてはなりません。

en: You did not enter a passphrase.
    It is needed to protect your private key.
ja: パスワードが入力されませんでした。
    秘密鍵を守るために必要です。

en: Warning: You have entered a passphrase
    that is obviously not secure.
    
    Please enter a new passphrase.
ja: 警告: 明らかに堅牢でないパスフレーズを
    入力しました。
    
    新しいパスフレーズを入力してください。

en: _Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力 (_E)

en: Take this one _anyway
ja: とにかくこれにする (_A)

en: Choose new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを選択

en: Passphrase:
ja: パスフレーズ:

en: Repeat Passphrase:
ja: 再入力:

en: Key ID
ja: 鍵 ID

en: No error
ja: エラーなし

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Operation not supported
ja: 操作がサポートされていません

en: Version mismatch
ja: バージョンが合っていません

en: Internal keyserver error
ja: 鍵サーバ関連の内部エラー

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: Key not found
ja: 鍵が見付かりません

en: Key already exists on server
ja: サーバに既に鍵が存在します

en: Key incomplete
ja: 鍵が不完全です

en: Could not contact keyserver
ja: 鍵サーバーと連絡がとれません

en: Unknown Error
ja: 未確認エラー

en: Connecting to server "%s".
    Please wait.
ja: サーバ "%s" に接続中です。
    お待ちください。

en: An error ocurred while contacting the server:
    
    %s
ja: サーバとの連絡中にエラーが発生しました:
    
    %s

en: There is no plugin available for the keyserver
    protocol you specified.
ja: 指定されたプロトコルの鍵サーバに
    使えるプラグインはありません。

en: The keyserver you specified is not valid
ja: 指定された鍵サーバは無効です

en: Local
ja: ローカル

en: Settings
ja: 設定

en: Level
ja: レベル

en: Expired Key
ja: 期限切れの鍵

en: Key NOT valid
ja: 鍵は有効では「ありません」

en: Verified data in file: %s
ja: 検証されたデータ: %s

en: Signatures:
ja: 署名:
