gpa - en to sv translation catalogue (533 entries)

en: Open File
sv: Öppna fil

en: GPA Message
sv: GPA-meddelande

note: TRANSLATORS: The arguments are the filename, the integer size and the unit (such as KB or MB).
en: The file %s is %llu%s large.  Do you really  want to open it?
sv: Filen %s är %llu%s stor.  Vill du verkligen öppna den?

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Clear buffer
sv: Töm buffert

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Save to a file
sv: Spara till en fil

en: Sign buffer text
sv: Signera bufferttexten

en: Check signatures of buffer text
sv: Kontrollera signaturer för bufferttext

en: Encrypt the buffer text
sv: Kryptera bufferttexten

en: Decrypt the buffer text
sv: Dekryptera bufferttexten

en: Close the buffer
sv: Stäng bufferten

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: Undo the last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Delete the selected text
sv: Ta bort markerad text

en: Select the entire document
sv: Välj hela dokumentet

en: Keyring
sv: Nyckelring

en: Files
sv: Filer

en: Card
sv: Kort

en: <b>Main</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Use default values
sv: Använd standardvärden

en: Use default value
sv: Använd standardvärde

en: Do not use option
sv: Använd inte flaggan

en: Use custom values
sv: Använd anpassade värden

en: Use custom value
sv: Använd anpassat värde

en: Use default argument
sv: Använd standardargument

en: There are unapplied changes by you. Changing the expert setting will apply those changes.  Do you want to continue?
sv: Det finns ändringar som inte verkställts. Ändring av expertinställningen kommer att verkställa dessa ändringar. Vill du fortsätta?

en: Crypto Backend Configuration
sv: Konfiguration av krypteringsbakände

en: Reset
sv: Återställ

en: Configure the tools of the GnuPG system.
sv: Konfigurera verktygen för GnuPG-systemet.

en: Level:
sv: Nivå:

en: Basic
sv: Enkel

en: Advanced
sv: Avancerat

en: A keyserver has not been configured.
sv: En nyckelserver har inte konfigurerats.

en: Configure backend to use a keyserver?
sv: Konfigurera bakändesprogram för att använda en nyckelserver?

en: _Yes
sv: _Ja

en: _No
sv: _Nej

en: Configuring the backend to use a keyserver failed
sv: Misslyckades att konfigurera bakändesprogram för att använda en nyckelserver

en: days
sv: dagar

en: weeks
sv: veckor

en: months
sv: månader

en: years
sv: år

en: never expires
sv: går aldrig ut

en: unknown
sv: okänt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Mr.
sv: Herr

en: Ms.
sv: Fru

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Encrypt documents
sv: Kryptera dokument

en: _Public Keys
sv: Ö_ppna nycklar

en: _Sign
sv: _Signera

en: Sign _as
sv: Signera s_om

en: A_rmor
sv: ASCII-s_kal

en: Please provide a correct date.
sv: Ange ett korrekt datum.

en: Change expiry date
sv: Ändra utgångsdatum

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _never expire
sv: _går aldrig ut

en: _expire on:
sv: går _ut den:

en: Close all files
sv: Stäng alla filer

en: Sign the selected file
sv: Signera markerad fil

en: Check signatures of selected file
sv: Kontrollera signatur på markerad fil

en: Encrypt the selected file
sv: Kryptera markerad fil

en: Decrypt the selected file
sv: Dekryptera markerad fil

en: Close the window
sv: Stäng fönstret

en: Select all files
sv: Markera alla filer

en: File
sv: Arkiv

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: The file is already open.
sv: Filen är redan öppnad.

en: Sign documents
sv: Signera dokument

en: <b>Sign _as</b>
sv: <b>Signera s_om</b>

en: <b>Signing Mode</b>
sv: <b>Signeringsläge</b>

en: Si_gn and compress
sv: Si_gnera och komprimera

en: Clear_text signature
sv: Signatur i klar_text

en: _Detached signature
sv: _Frikopplad signatur

en: Output version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Open key manager (default)
sv: Öppna nyckelhanteraren (standard)

en: Open file manager
sv: Öppna filhanteraren

en: Open the card manager
sv: Öppna korthanteraren

en: Open clipboard
sv: Öppna urklipp

en: Open the settings dialog
sv: Öppna inställningsdialogen

en: Only start the UI server
sv: Starta endast användargränssnittsservern

en: Disable support for X.509
sv: Inaktivera stöd för X.509

en: Read options from file
sv: Läs flaggor från fil

en: Do not connect to a running instance
sv: Anslut inte till en körande instans

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: Graphical frontend to GnuPG
sv: Grafiskt användargränssnitt till GnuPG

en: Please report bugs to <
sv: Rapportera fel till <

en: _Windows
sv: _Fönster

en: Open the keyring editor
sv: Öppna nyckelringsredigeraren

en: Open the file manager
sv: Öppna filhanteraren

en: Open the clipboard
sv: Öppna urklipp

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: _Backend Preferences
sv: Inställningar för bakände

en: Configure the backend programs
sv: Konfigurera bakändesprogram

en: A copy of your secret key has been made to the file:
    
    	"%s"
    
    This is sensitive information, and should be stored carefully
    (for example, on a USB stick kept in a safe place).
sv: En kopia av din hemliga nyckel har skapats i filen:
    
    	”%s”
    
    Detta är känslig information, och bör förvaras noggrant
    (exempelvis på ett USB-minne som förvaras på en säker plats).

en: An error ocurred during the backup operation.
sv: Ett fel inträffade under säkerhetskopieringen.

en: Backup key to file
sv: Säkerhetskopiera nyckel till fil

en: Generating backup of key: 0x%s
sv: Skapar säkerhetskopia av nyckel: 0x%s

en: The keys have been copied to the clipboard.
sv: Nycklarna har kopierats till urklipp.

en: Export public keys to file
sv: Exportera öppna nycklar till fil

en: _armor
sv: AS_CII-skal

en: The keys have been exported to %s.
sv: Nycklarna har exporterats till %s.

en: Only keys of the same procotol may be exported as a collection.
sv: Endast nycklar av samma protokoll får exporteras som en samling.

en: The selected key(s) will be sent to a public key
    server ("%s").
sv: Den valda nyckeln kommer att skickas till en
    öppen nyckelserver (”%s”).

en: Are you sure you want to distribute this key?
sv: Är du säker på att du vill distribuera denna nyckel?

en: Error sending key(s) to the server.
sv: Fel vid skickande av nycklar till servern.

en: The keys have been sent to the server.
sv: Nycklarna har skickats till servern.

en: Decrypting...
sv: Dekrypterar...

en: "%s" contained no OpenPGP data.
sv: ”%s” innehöll ingen OpenPGP-data.

en: The file "%s" contained no OpenPGPdata.
sv: Filen ”%s” innehöll ingen OpenPGP-data.

en: "%s" contained no valid encrypted data.
sv: ”%s” innehöll ingen giltig krypterad data.

en: The file "%s" contained no valid encrypted data.
sv: Filen "%s" innehåller ingen giltig krypterad data,

en: Wrong passphrase!
sv: Fel lösenfras!

en: Encrypting...
sv: Krypterar...

en: Unknown Key
sv: Okänd nyckel

en: You are going to encrypt a document using the following key:
sv: Du är på väg att kryptera ett dokument med följande nyckel:

en: However, it is not certain that the key belongs to that person.
sv: Det är dock inte säkert om nyckeln verkligen tillhör denna personen.

en: Do you <b>really</b> want to use this key?
sv: Vill du <b>verkligen</b> använda denna nyckel?

en: Revoked Key
sv: Spärrad nyckel

en: _Close
sv: _Stäng

en: The following key has been revoked by its owner:
sv: Följande nyckel har spärrats av sin ägare:

en: And can not be used for encryption.
sv: och kan inte användas för kryptering.

en: The following key expired on %s:
sv: Följande nyckel gick ut den %s:

en: The selected certificates are not all of the same type. That is, you mixed OpenPGP and X.509 certificates. Please make sure to select only certificates of the same type.
sv: De markerade certifikaten är inte av samma typ. Alltså, du har blandat OpenPGP och X.509-certifikat. Försäkra dig om att endast välja certifikat av samma typ.

en: You didn't select any key for signing
sv: Du valde ingen nyckel för signering

en: Signing...
sv: Signerar...

en: Verifying...
sv: Validerar...

en: GPA found a file that could be a signature of %s. Would you like to verify it instead?
    
    The file found is: %s
sv: GPA hittade en fil som skulle kunna vara en signatur av %s. Vill du validera den istället?
    
    Filen som hittades är: %s

en: Generating Key...
sv: Genererar nyckel...

en: Import keys from file
sv: Importera nycklar från fil

en: More than %d keys match your search pattern.
    Use the long keyid or a fingerprint for a better match
sv: Mer än %d nycklar matchar din söksträng.
    Använd långt nyckelid eller ett fingeravtryck för en bättre matchning

en: No keys were found.
sv: Inga nycklar hittades.

en: Invalid time given.
    (you may not set the expiration time to the past.)
sv: Ogiltig tid angiven.
    (du kan inte ställa in utgångsdatumet till dåtid.)

en: Created
sv: Skapad

en: The Creation Date is the date the certificate was created.
sv: ”Skapad” är datumet då certifikatet skapades.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: No private key for signing.
sv: Ingen privat nyckel för signering.

en: This key has expired! Unable to sign.
sv: Den här nyckeln har gått ut! Kan inte signera.

en: This key has already been signed with your own!
sv: Den här nyckeln har redan signerats med din egen nyckel!

en: You haven't selected a default key to sign with!
sv: Du har inte valt en standardnyckel att signera med!

en: Which key do you want to import?
sv: Vilken nyckel vill du importera?

en: Which key do you want to import? (The key must be specified by key ID).
sv: Vilken nyckel vill du importera? (Nyckeln måste anges med dess nyckelidentitet).

en: Key _ID:
sv: _Nyckelidentitet:

en: Decrypting message ...
sv: Dekrypterar meddelande...

en: Document
sv: Dokument

en: Encrypting message ...
sv: Krypterar meddelande...

en: Message encryption
sv: Meddelandekryptering

en: Signing message ...
sv: Signerar meddelande...

en: Message signing
sv: Meddelandesignering

en: Verifying message ...
sv: Validerar meddelande...

en: Subkey ID
sv: Undernyckelsidentitet

en: Expires
sv: Utgår

en: Can sign
sv: Kan signera

en: Can certify
sv: Kan certifiera

en: E
sv: K

en: Can encrypt
sv: Kan kryptera

en: Can authenticate
sv: Kan autentisera

en: Secret key stored on a smartcard.
sv: Hemlig nyckel lagrad på ett smartkort

en: Card S/N
sv: S/N för Kort

en: Serial number of the smart card.
sv: Smartkortets serienummer.

en: Revoked
sv: Spärrad

en: Expired
sv: Utgången

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Unsigned
sv: Osignerad

en: Valid
sv: Giltig

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: User Names:
sv: Användarnamn:

en: Key ID:
sv: Nyckelidentitet:

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Expiration
sv: Utgångstid

en: _indefinitely valid
sv: _obegränsad giltighet

en: expire _after
sv: utgången _efter

en: expire o_n:
sv: utgår _den:

en: !FATAL ERROR!
    Invalid insert mode for expiry date.
sv: !ÖDESDIGERT FEL!
    Ogiltigt infogande av utgångsdatum.

en: (not set)
sv: (ej satt)

en: Keys are already stored on the card.
    Really replace existing keys?
sv: Nycklar lagras redan på kortet.
    Vill du verkligen ersätta existerande nycklar?

en: Fatal Error in GPGME library
    (invoked from file %s, line %i):
    
    	%s
    
    The application will be terminated
sv: Ödesdigert fel i GPGME-biblioteket
    (anropad från filen %s, rad %i):
    
    	%s
    
    Programmet kommer nu att avslutas.

en: The GPGME library returned an unexpected
    error at %s:%d. The error was:
    
    	%s
    
    This is either an installation problem or a bug in %s.
    %s will now try to recover from this error.
sv: GPGME-biblioteket returnerade ett oväntat
    fel vid %s:%d. Felet var:
    
    	%s
    
    Detta är antingen ett installationsproblem eller ett fel i %s
    %s kommer nu att försöka återhämta sig från detta fel.

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: _Use a different filename
sv: An_vänd ett annat filnamn

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: ************************************************************************
    * WARNING: This file is a backup of your secret key. Please keep it in *
    * a safe place.                                                        *
    ************************************************************************
sv: ************************************************************************
    * VARNING: Denna fil är en kopia av din hemliga nyckel. Förvara den    *
    *                            på ett säkert ställe!                     *
    ************************************************************************

en: The key backed up in this file is:
sv: Nyckeln som säkerhetskopierats till denna fil är:

en: Never
sv: Aldrig

en: Marginal
sv: Marginell

en: Full
sv: Fullständig

en: Ultimate
sv: Förbehållslös

en: Incomplete
sv: Ofullständigt

en: Fully Valid
sv: Fullständigt giltig

en: Please enter the passphrase for the following key:
sv: Ange lösenfrasen för följande nyckel:

en: Wrong passphrase, please try again:
sv: Felaktig lösenfras, försök igen:

en: Enter Passphrase
sv: Ange lösenfras

en: [None]
sv: [Ingen]

en: [Unknown user ID]
sv: [Okänd användaridentitet]

en: Bad
sv: Felaktigt

en: Generic
sv: Allmänt

en: Persona
sv: Personligen

en: Casual
sv: Flyktigt

en: Positive
sv: Helt säkert

en: Bad signature by %s: %s
sv: Dålig signatur av %s: %s

en: Bad signature by %s
sv: Dålig signatur av %s

en: Bad signature by unknown key %s: %s
sv: Dålig signatur av okänd nyckel %s: %s

en: Bad signature by unknown key %s
sv: Dålig signatur av okänd nyckel %s

en: Bad signature by unknown key: %s
sv: Dålig signatur av okänd nyckel: %s

en: Bad signature by unknown key
sv: Dålig signatur av okänd nyckel

en: Good signature by %s: %s
sv: Bra signatur av %s: %s

en: Good signature by %s
sv: Bra signatur av %s

en: Good signature by unknown key %s: %s
sv: Bra signatur av okänd nyckel %s: %s

en: Good signature by unknown key %s
sv: Bra signatur av okänd nyckel %s

en: Good signature by unknown key: %s
sv: Bra signatur av okänd nyckel: %s

en: Good signature by unknown key
sv: Bra signatur av okänd nyckel

en: Uncertain signature by %s: %s
sv: Osäker signatur av %s: %s

en: Uncertain signature by %s
sv: Osäker signatur av %s

en: Uncertain signature by unknown key %s: %s
sv: Osäker signatur av okänd nyckel %s: %s

en: Uncertain signature by unknown key %s
sv: Osäker signatur av okänd nyckel %s

en: Uncertain signature by unknown key: %s
sv: Osäker signatur av okänd nyckel: %s

en: Uncertain signature by unknown key
sv: Osäker signatur av okänd nyckel

en: The key can be used for certification, signing and encryption.
sv: Nyckeln kan användas för certifiering, signering och kryptering.

en: The key can be used for certification and signing, but not for encryption.
sv: Nyckeln kan användas för certifiering och signering, men inte för kryptering.

en: The key can be used for certification and encryption.
sv: Nyckeln kan användas för certifiering och kryptering.

en: The key can be used only for certification.
sv: Nyckeln kan endast användas för certifiering.

en: The key can be used only for signing and encryption, but not for certification.
sv: Nyckeln kan användas för signering och kryptering, men inte för certifiering.

en: The key can be used only for signing.
sv: Nyckeln kan endast användas för signering.

en: The key can be used only for encryption.
sv: Nyckeln kan endast användas för kryptering.

en: This key is useless.
sv: Den här nyckeln är oanvändbar.

en: %u file(s) read
    %u file(s) with errors
sv: %u fil(er) lästa
    %u fil(er) med fel

en: %i public keys read
    %i public keys imported
    %i public keys unchanged
    %i secret keys read
    %i secret keys imported
    %i secret keys unchanged
sv: %i öppna nycklar inlästa
    %i öppna nycklar importerade
    %i öppna nycklar oförändrade
    %i hemliga nycklar inlästa
    %i hemliga nycklar importerade
    %i hemliga nycklar oförändrade

en: A required engine component is not installed.
sv: En motorkomponent som krävs är inte installerad.

en: Calling the crypto engine program failed.
sv: Misslyckades att anropa programmet för kryptomotorn.

en: You must enter a name.
sv: Du måste mata in ett namn.

en: Invalid character in name.
sv: Ogiltigt tecken i namn.

en: Name may not start with a digit.
sv: Namn får inte börja med en siffra.

en: Name is too short.
sv: Namnet är för kort.

en: Email address is not valid.
sv: E-postadressen är inte giltig.

en: Invalid character in comments.
sv: Ogiltiga tecken i kommentarer.

en: GPA is the GNU Privacy Assistant.
sv: GPA är GNU Privacy Assistant.

en: About GPA
sv: Om GPA

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Open the GPA manual
sv: Öppna handboken för GPA

en: About this application
sv: Om detta program

en: _Verify
sv: _Validera

en: _Encrypt
sv: _Kryptera

en: _Decrypt
sv: _Dekryptera

en: _Brief
sv: Ko_rtfattat

en: _Detailed
sv: D_etaljerat

en: _Keyring Manager
sv: Nyc_kelringshanterare

en: _Clipboard
sv: _Urklipp

en: _File Manager
sv: F_ilhanterare

en: _Card Manager
sv: Korthanterare

en: Removing Secret Key
sv: Tar bort hemlig nyckel

en: If you delete this key, you won't be able to
    read messages encrypted with it.
    
    Are you really sure you want to delete it?
sv: Om du tar bort denna nyckel kommer du inte att kunna
    läsa meddelanden som krypterats med den.
    
    Är du verkligen säker på att du vill ta bort den?

en: Remove Key
sv: Ta bort nyckel

en: You have selected the following key for removal:
sv: Du har valt att ta bort följande nyckel:

en: This key has a secret key. Deleting this key cannot be undone, unless you have a backup copy.
sv: Denna nyckel har en hemlig nyckel. Tar du bort denna nyckel kan den aldrig återskapas, såvida inte du har en säkerhetskopia av den.

en: This key is a public key. Deleting this key cannot be undone easily, although you may be able to get a new copy  from the owner or from a key server.
sv: Denna nyckel är en öppen nyckel. Tar du bort denna nyckel kan du vara tvungen att kontakta nyckelägaren för en ny nyckel, eller söka upp den på en nyckelserver.

en: Are you sure you want to delete this key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna nyckel?

en: Edit Key
sv: Redigera nyckel

en: Change _passphrase
sv: Ändra _lösenfras

en: Expiry Date
sv: Utgångsdatum

en: Change _expiration
sv: Ändra _utgångsdatum

en: RSA (sign only)
sv: RSA (endast signering)

en: DSA (sign only)
sv: DSA (endast signering)

en: You must enter a key size.
sv: Du måste ange en nyckelstorlek.

en: Generate card key
sv: Skapa kortnyckel

en: Generate key
sv: Skapa nyckel

en: _Algorithm:
sv: _Algoritm:

en: _Key size (bits):
sv: _Nyckelstorlek (bitar):

en: User ID:
sv: Användaridentitet:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Email:
sv: _E-postadress:

en: _Comment:
sv: _Kommentar:

en: _Expires:
sv: Går ut d_en:

en: Backup:
sv: Säkerhetskopiera:

en: If checked the encryption key will be created and stored to a backup file and then loaded into the card.  This is recommended so that encrypted messages can be decrypted even if the card has a malfunction.
sv: Om markerad så kommer krypteringsnyckeln att skapas och lagras till en säkerhetskopia och sedan laddas till kortet. Detta rekommenderas så att krypterade meddelanden kan dekrypteras även om kortet är felaktigt.

en: Please insert your full name.
    
    Your name will be part of the new key to make it easier for others to identify keys.
sv: Ange ditt fullständiga namn.
    
    Ditt namn kommer att vara en del av den nya nyckeln för att göra det enklare för andra att identifiera nycklarna.

en: Your Name:
sv: Ditt namn:

en: Please insert your email address.
    
    Your email address will be part of the new key to make it easier for others to identify keys. If you have several email addresses, you can add further email addresses later.
sv: Ange din e-postadress.
    
    Din e-postadress kommer att vara en del av den nya nyckeln för att göra det enklare för andra att identifiera nycklar. Om du har flera e-postadresser kan du lägga till dessa adresser senare.

en: Your Email Address:
sv: Din e-postadress:

en: It is recommended that you create a backup copy of your new key, once it has been generated.
    
    Do you want to create a backup copy?
sv: Det rekommenderas att du gör en säkerhetskopia av din nya nyckel när den har genererats.
    
    Vill du skapa en säkerhetskopia?

en: Create _backup copy
sv: Skapa _säkerhetskopia

en: Do it _later
sv: _Vänta till senare

en: Your key is being generated.
    
    Even on fast computers this may take a while. Please be patient.
sv: Din nyckel kommer nu att genereras.
    
    Detta kan ta tid även på kraftfulla datorer. Ha tålamod.

en: Congratulations!
    
    You have successfully generated a key. The key is indefinitely valid and has a length of %d bits.
sv: Gratulerar!
    
    Du har genererat en nyckel framgångsrikt. Nyckeln har en obegränsad giltighetstid och är %d bitar lång.

en: GnuPG is rebuilding the trust database.
    This might take a few seconds.
sv: GnuPG bygger om tillitsdatabasen.
    Det här kan ta några sekunder.

en: This columns lists the type of the certificate.  A 'P' denotes OpenPGP and a 'X' denotes X.509 (S/MIME).
sv: Denna kolumn listar typen för certifikatet.  Ett ”P” betyder OpenPGP och ett ”X” betyder X.509 (S/MIME).

en: The Expiry Date is the date until the certificate is valid.
sv: Utgångsdatum är det datum som certifikatet är giltigt fram till.

en: Owner Trust
sv: Ägartillit

en: The Owner Trust has been set by you and describes how far you trust the holder of the certificate to correctly sign (certify) other certificates.  It is only meaningful for OpenPGP.
sv: Ägartillit har angivits av dig och beskriver hur mycket du litar på att ägaren av certifikatet korrekt signerar (certifierar) andra certifikat.  Det är endast betydelsefullt för OpenPGP.

en: Validity
sv: Giltighet

en: The Validity describes the trust level the system has in this certificate.  That is how sure it is that the named user is actually that user.
sv: Giltighet beskriver tillitsnivån systemet har i detta certifikat.  Det är hur säkert det är att namngiven användare verkligen är den användaren.

en: The User Name is the name and often also the email address  of the certificate.
sv: Användarnamn är namnet och ofta även e-postadressen för certifikatet.

en: No keys selected for signing.
sv: Inga nycklar valda för signering.

en: You do not have a private key yet. Do you want to generate one now (recommended) or do it later?
sv: Du har inte skapat en privat nyckel ännu. Vill du skapa en nu (rekommenderas) eller vänta till senare?

en: _Generate key now
sv: Generera nyckel _nu

en: You do not have a backup copy of your private key yet. Do you want to backup your key now (recommended) or do it later?
sv: Du har inte gjort en säkerhetskopia av din privata nyckel ännu. Vill du göra en nu (rekommenderas) eller vänta till senare?

en: _Backup key now
sv: Skapa _säkerhetskopia nu

en: _Keys
sv: _Nycklar

en: Select all certificates
sv: Markera alla certifikat

en: Refresh the keyring
sv: Uppdatera nyckelringen

en: _New key...
sv: _Ny nyckel...

en: Generate a new key
sv: Generera en ny nyckel

en: _Delete keys
sv: _Ta bort nycklar...

en: Remove the selected key
sv: Ta bort vald nyckel

en: _Sign Keys...
sv: _Signera nycklar...

en: Sign the selected key
sv: Signera vald nyckel

en: Set _Owner Trust...
sv: Ange _ägartillit...

en: Set owner trust of the selected key
sv: Ange ägartillit för vald nyckel

en: _Edit Private Key...
sv: Redigera _privat nyckel...

en: Edit the selected private key
sv: Redigera markerad privat nyckel

en: _Import Keys...
sv: _Importera nycklar...

en: Import Keys
sv: Importera nycklar

en: E_xport Keys...
sv: E_xportera nycklar...

en: Export Keys
sv: Exportera nycklar

en: _Backup...
sv: Säkerhetsk_opiera...

en: Backup key
sv: Säkerhetskopiera nyckel

en: _Retrieve Keys...
sv: _Hämta nycklar...

en: Retrieve keys from server
sv: Hämta nycklar från server

en: Re_fresh Keys
sv: Uppdatera Nycklar

en: Refresh keys from server
sv: Uppdatera nycklar från server

en: _Send Keys...
sv: _Skicka nycklar...

en: Send keys to server
sv: Skicka nycklar till server

en: Show Brief Keylist
sv: Visa kortfattad nyckellista

en: Show Key Details
sv: Visa nyckeldetaljer

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: Sign
sv: Signera

en: Export
sv: Exportera

en: Import
sv: Importera

en: Selected default key:
sv: Vald standardnyckel:

en: No default key selected in the preferences.
sv: Ingen standardnyckel har valts i inställningarna.

en: Key Manager
sv: Nyckelhanterare

en: The key has both a smartcard based private part and a public part
sv: Nyckeln har både en smartkortsbaserad privat del och en öppen del

en: The key has both a private and a public part
sv: Denna nyckel har både en privat och en öppen del

en: The key has only a public part
sv: Denna nyckel har endast en öppen del

en: %s %u bits
sv: %s %u bitar

en: No keys selected
sv: Inga nycklar valda

en: %d key selected | %d keys selected
sv[0]: %d nyckel markerad
sv[1]: %d nycklar markerade

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Expires at:
sv: Går ut den:

en: Owner Trust:
sv: Ägartillit:

en: Key validity:
sv: Nyckelgiltighet:

en: Key type:
sv: Nyckeltyp:

en: Created at:
sv: Skapad den:

en: Details
sv: Detaljer

en: Show signatures on user name:
sv: Visa signaturer på användarnamn:

en: Chain
sv: Kedja

en: Signatures
sv: Signaturer

en: All signatures
sv: Alla signaturer

en: Subkeys
sv: Undernycklar

en: Key
sv: Nyckel

en: Sign Key
sv: Signera nyckel

en: Do you want to sign the following key?
sv: Vill du signera följande nyckel?

en: Check the name and fingerprint carefully to be sure that it really is the key you want to sign.
sv: Kontrollera namnet och fingeravtrycket noggrant. Är du säker på att detta är nyckeln du vill signera?

en: All user names in this key will be signed.
sv: Alla användarnamn i denna nyckel kommer att signeras.

en: The key will be signed with your default private key.
sv: Nyckeln kommer att signeras med din privata standardnyckel.

en: Sign only _locally
sv: Signera endast _lokalt

en: It seems that no CMS engine is installed.
    
    Temporary disabling support for X.509.
    
    Please install a CMS engine or invoke this program
    with the option --disable-x509 .
sv: Det verkar som om ingen CMS-motor är installerad.
    
    Inaktiverar temporärt stöd för X.509.
    
    Vänligen installera en CMS-motor eller starta detta program
    med alternativet --disable-x509.

en: The private key you selected as default is no longer available.
    GPA will try to choose a new default key automatically.
sv: Den privata nyckel du valt som standard finns inte längre tillgänglig.
    GPA kommer att försöka att välja en ny standardnyckel automatiskt.

en: Change key ownertrust
sv: Ändra nyckelns ägartillit

en: _Unknown
sv: _Okänd

en: You don't know how much to trust this user to verify other people's keys.
sv: Du vet inte hur mycket du litar på denne persons omdöme vid validering
    av andras nycklar.

en: _Never
sv: _Aldrig

en: You don't trust this user at all to verify the validity of other people's keys at all.
sv: Du litar INTE på denne persons förtroende för andra nycklar.

en: _Marginal
sv: _Marginellt

en: You don't trust this user's ability to verify the validity of other people's keys enough to consider keys valid based on his/her sole word.
    However, provided this user's key is valid, you will consider a key signed by this user valid if it is also signed by at least other two marginally trusted users with valid keys
sv: Du litar inte på denna persons förtroende för andra nycklar. En nyckel som är signerad av denna person och minst två andra marginellt tillitliga nycklar anses emellertid som tillförlitlig.

en: _Full
sv: _Fullständigt

en: You trust this user's ability to verify the validity of other people's keys so much, that you'll consider valid any key signed by him/her, provided this user's key is valid.
sv: Du litar på denne persons förtroende för andra nycklar, och alla nycklar signerade med dennes (giltiga) nyckel anses som tillförlitlig.

en: U_ltimate
sv: _Förbehållslöst

en: You consider this key valid, and trust the user so much that you will consider any key signed by him/her fully valid.
    
    (Warning: This is intended to be used for keys you own. Don't use it with other people's keys unless you really know what you are doing)
sv: Du litar på denne persons förtroende för andra nycklar, och alla nycklar signerade med dennes nyckel anses som tillförlitlig.
    (Varning: Detta är tänkt att användas på nycklar du själv äger. Använd det inte på andra nycklar utan att förstå var det innebär)

en: In "Passphrase" and "Repeat passphrase",
    you must enter the same passphrase.
sv: I rutorna ”Lösenfras” och ”Repetera lösenfras”
    måste du ange exakt samma lösenfras.

en: You did not enter a passphrase.
    It is needed to protect your private key.
sv: Du angav ingen lösenfras. Du behöver en lösenfras
    för att skydda din privata nyckel.

en: Warning: You have entered a passphrase
    that is obviously not secure.
    
    Please enter a new passphrase.
sv: Varning: Du har angett en lösenfras som
    uppenbart inte är säker.
    
    Ange en ny lösenfras.

en: _Enter new passphrase
sv: Ange _ny lösenfras

en: Take this one _anyway
sv: Använd denna lösenfras _ändå

en: Choose new passphrase
sv: Ange ny lösenfras

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

en: Repeat Passphrase:
sv: Repetera lösenfras:

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Shows the recipients of the message. A key needs to be assigned to each recipient.
sv: Visar mottagarna för meddelandet. En nyckel behöver vara tilldelad till varje mottagare.

en: Checked if at least one matching OpenPGP certificate has been found.
sv: Kontrollerade om åtminstone ett matchande OpenPGP-certifikat hittades.

en: Checked if at least one matching X.509 certificate for use with S/MIME has been found.
sv: Kontrollerade om åtminstone ett matchande X.509-certifikat för användning med S/MIME hittades.

en: Key ID
sv: Nyckelidentitet

en: Shows the key ID of the selected key or an indication that a key needs to be selected.
sv: Visar nyckelidentiteten för vald nyckel eller en indikation att en nyckel behöver vara vald.

en: You need to select a key for each recipient.
    To select a key right-click on the respective line.
sv: Du behöver välja en nyckel för varje mottagare.
    Högerklicka på respektive rad för att välja en nyckel.

en: You need to select exactly one key for each recipient.
    To select a key right-click on the respective line.
sv: Du behöver välja exakt en nyckel för varje mottagare.
    Högerklicka på respektive rad för att välja en nyckel.

en: Although you selected keys for all recipients a common encryption protocol can't be used. Please decide on one protocol by clicking one of the above radio buttons.
sv: Även om du valde nycklar för alla mottagare så kan inte ett gemensamt krypteringsprotokoll användas. Bestäm dig för ett protokoll genom att klicka på en av ovanstående radioknappar.

en: Using OpenPGP for encryption.
sv: Använder OpenPGP för kryptering.

en: Using S/MIME for encryption.
sv: Använder S/MIME för kryptering.

en: No recipients - encryption is not possible
sv: Inga mottagare - kryptering är inte möjlig

en: [Ambiguous keys. Right-click to select]
sv: [Tvetydiga nycklar. Högerklicka för att välja]

en: [Ambiguous PGP key.  Right-click to select]
sv: [Tvetydig PGP-nyckel.  Högerklicka för att välja]

en: [Ambiguous X.509 key. Right-click to select]
sv: [Tvetydig X.509-nyckel. Högerklicka för att välja]

en: [Right-click to select]
sv: [Högerklicka för att välja]

en: Select _PGP key...
sv: Välj _PGP-nyckel...

en: Select _S\/MIME key...
sv: Välj _S\/MIME-nyckel...

en: Toggle _Ignore flag
sv: Växla _Ignorera-flagga

en: Select keys for recipients
sv: Välj nycklar för mottagarna

en: _Recipient list
sv: _Mottagarlista

en: Use _PGP
sv: Använd _PGP

en: Use _X.509
sv: Använd _X.509

en: _Auto selection
sv: _Automatiskt val

en: Select a key
sv: Välj en nyckel

en: No error
sv: Inget fel

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Version mismatch
sv: Felaktig version

en: Internal keyserver error
sv: Internt nyckelserverfel

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Key not found
sv: Nyckeln hittades inte

en: Key already exists on server
sv: Nyckeln fanns redan på nyckelservern

en: Key incomplete
sv: Ofullständig nyckel

en: Could not contact keyserver
sv: Kunde inte kontakta nyckelservern

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Connecting to server "%s".
    Please wait.
sv: Ansluter till servern ”%s”.
    Vänta.

en: An error ocurred while contacting the server:
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid uppkoppling till nyckelservern:
    
    %s

en: There is no plugin available for the keyserver
    protocol you specified.
sv: Det finns ingen insticksmodul för nyckelserverprotokollet
    du angav.

en: The keyserver you specified is not valid
sv: Nyckelservern du angav är inte giltig

en: Local
sv: Lokal

en: Local, Keyserver
sv: Lokal, Nyckelserver

en: Local, PKA
sv: Lokal, PKA

en: Local, PKA, Keyserver
sv: Lokal, PKA, Nyckelserver

en: Local, Keyserver, PKA
sv: Lokal, Nyckelserver, PKA

en: Local, kDNS
sv: Lokal, kDNS

en: Local, kDNS, Keyserver
sv: Lokal, kDNS, Nyckelserver

en: Custom
sv: Anpassad

en: <b>User interface</b>
sv: <b>Användargränssnitt</b>

en: Use _advanced mode
sv: Använd _avancerat läge

en: Show advanced _options
sv: Visa avancerade a_lternativ

en: No default key has been selected.  This may lead to problems when signing or encrypting.  For example you might later not be able to read a mail written by you and encrypted to someone else.
    
    Please consider creating your own key and select it then.
sv: Ingen standardnyckel har valts.  Detta kan leda till problem vid signering eller kryptering.  Till exempel kan du stöta på problem vid läsning av e-post som skrivits av dig och krypterats till någon annan.
    
    Överväg att skapa dig en egen nyckel och sedan välja den.

en: Continue without a default key
sv: Fortsätt utan en standardnyckel

en: Let me select a default key
sv: Låt mig välja en standardnyckel

en: <b>Default _key</b>
sv: <b>Standardn_yckel</b>

en: <b>Default key_server</b>
sv: <b>Standardnyckel_server</b>

en: <b>Auto key _locate</b>
sv: <b>Automatisk sö_kning av nyckel</b>

en: The list of methods to locate keys via an email address.
    All given methods are used in turn until a matching key is found.  The supported methods are:
     Local
       - Use the local keyring.
     Keyserver
       - Use the default keyserver.
     PKA
       - Use the Public Key Association.
     kDNS
       - Use kDNS with the nameserver below.
     Custom
       - Configured in the backend dialog.
sv: Listan över metoder för att hitta nycklar via en e-postadress.
    Alla angivna metoder används i turordning tills en matchande nyckel hittas.  De metoder som stöds är:
     Lokal
       - Använd den lokala nyckelringen.
     Nyckelserver
       - Använd standardnyckelservern.
     PKA
       - Använd Public Key Association.
     kDNS
       - Använd kDNS med namnservern nedan.
     Anpassad
       - Konfigurerad i bakändesdialogrutan.

en: Method:
sv: Metod:

en: The IP address of the nameserver used for the kDNS method.
sv: IP-adressen till namnservern som ska användas för kDNS-metoden.

en: kDNS Server:
sv: kDNS-server:

en: The URL given for the keyserver is not valid.
sv: URL:en angiven för nyckelservern är inte giltig.

en: The data given for "Auto key locate" is not valid.
sv: Angivet data för ”Automatisk sökning av nyckel” är inte giltig.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Level
sv: Nivå

en: Verify documents
sv: Validera dokument

en: Expired Key
sv: Utgången nyckel

en: Key NOT valid
sv: Nyckel är INTE giltig

en: Description
sv: Beskrivning

en: Verified data in file: %s
sv: Validerade data i filen: %s

en: Signature: %s
sv: Signatur: %s

en: Signatures:
sv: Signaturer:

en: Card Manager
sv: Korthanterare

en: %s card detected.
sv: %s-kort detekterat.

en: Checking for card...
sv: Söker efter kort...

en: No card found.
sv: Inget kort hittades.

en: The selected card application is currently not available.
sv: Den valda kortapplikationen är inte tillgänglig för närvarande.

en: Another process is using a different card application than the selected one.
    
    You may change the application selection mode to "Auto" to select the active application.
sv: Ytterligare en process kör en annan kortapplikation som skiljer sig från vald.
    
    Du kan ändra applikationsvalsläget till ”Auto” för att välja den aktiva applikationen.

en: The selected card application is not available.
sv: Den valda kortapplikationen finns inte tillgänglig.

en: Error accessing the card.
sv: Fel vid åtkomst till kortet

en: Error accessing card
sv: Fel vid kortåtkomst

en: No card
sv: Inget kort

en: _Card
sv: _Kort

en: Reload card information
sv: Ladda om kortinformation

en: Generate new key on card
sv: Generera en ny nyckel på kort

en: This card application is not yet supported.
sv: Denna kortapplikation stöds inte än.

en: Application selection:
sv: Applikationsval:

en: The GPGME library is too old to support smartcards.
sv: GPGME-biblioteket är för gammalt för att stödja smartkort.

en: <b>Admin-PIN Required</b>
    
    Depending on the previous operations you may now be asked for the Admin-PIN.  Entering a wrong value for the Admin-PIN decrements the corresponding retry counter. If the retry counter is down to zero, the Admin-PIN can't be restored anymore and thus the data on the card can't be modified.
    
    Unless changed, a fresh standard card has set the Admin-PIN to the value <i>12345678</i>.  However, the issuer of your card might have initialized the card with a different Admin-PIN and that Admin-PIN might only be known to the issuer.  Please check the instructions of your issuer.
    
    This notice will be shown only once per session.
sv: <b>Admin-PIN krävs</b>
    
    Beroende på tidigare operationer kan du nu efterfrågas Admin-PIN. Om du matar in ett felaktigt värde för Admin-PIN minskar motsvarande försöksräknare. Om försöksräknaren kommer ner till noll kan inte Admin-PIN återställas mer och därmed kan inte data på kortet förändras.
    
    Om den inte har förändras så har en fräscht standardkort Admin-PIN satt till värdet <i>12345678</i>. Dock så kan utfärdaren av ditt kort ha initierat kortet med en annan Admin-PIN och denna Admin-PIN kanske endast är känd för utfärdaren. Vänligen kontrollera instruktionerna från din utfärdare.
    
    Detta meddelande kommer endast att visas en gång per session.

en: PUK retry counter:
sv: PUK-försöksräknare:

en: CHV2 retry counter:
sv: CHV2-försöksräknare:

en: Reset PIN
sv: Återställ PIN

en: Change PIN
sv: Ändra PIN

en: Change PUK
sv: Ändra PUK

en: Reset PUK
sv: Återställ PUK

en: Error saving the changed values.
    (%s <%s>)
sv: Fel vid sparande av de förändrade värdena.
    (%s <%s>)

en: Only plain ASCII is currently allowed.
sv: Endast ren ASCII tillåts för närvarande.

en: The "<" character may not be used.
sv: ”<”-tecknet får inte användas.

en: Double spaces are not allowed.
sv: Dubbla mellanslag är ej tillåtet.

en: Total length of first and last name may not be longer than 39 characters.
sv: Total längd av förnamn och efternamn får inte överstiga 39 tecken.

en: Saving the field failed.
sv: Misslyckades att spara fältet.

en: Invalid length of the language preference.
sv: Ogiltig längd på språkinställningen.

en: The language preference may only contain the letters 'a' through 'z'.
sv: Språkinställningen får endast innehålla tecknen ”a“ till “z“.

en: The field may not be longer than 254 characters.
sv: Fältet får inte vara längre än 254 tecken.

en: <b>Unblocking the PIN</b>
    
    The retry counter of the PIN is down to zero but a Reset Code has been set.
    
    The Reset Code is similar to a PUK (PIN Unblocking Code)and used to unblock a PIN without the need to know the Admin-PIN.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the <b>Reset Code</b> and then to enter a new value for the PIN and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Avblockera PIN</b>
    
    Försöksräknaren i PIN är nere på noll, men en återställningskod är satt.
    
    Återställningskoden liknar en PUK (PIN Unblocking Code) och används för att avblockera en PIN utan att behöva känna till Admin-PIN.
    
    Om du fortsätter kommer du att efterfrågas att mata in aktuellt värde för <b>Återställningskoden</b> och sedan en nytt värde för PIN samt att upprepa detta värde i ytterligare en inmatning.

en: <b>Changing the PIN</b>
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the PIN and then to enter a new value and repeat that value at another prompt.
    
    Entering a wrong value for the PIN decrements the retry counter.  If the retry counters of the PIN and of the Reset Code are both down to zero, the PIN can still be reset by using the Admin-PIN.
    
    A fresh standard card has set the PIN to the value <i>123456</i>.  However, the issuer of your card might have initialized the card with a different PIN.  Please check the instructions of your issuer.
sv: <b>Ändra PIN</b>
    
    Om du fortsätter kommer du att efterfrågas det aktuella värdet på PIN och sedan att mata in ett nytt värde och upprepa detta värde i en ny inmatningsruta.
    
    Om du matar in ett felaktigt värde för PIN minskas omförsöksräknaren. Om omförsöksräknaren för PIN och för Återställningskoden båda är nere på noll, kan PIN fortfarande återställas genom att använda Admin-PIN.
    
    Ett fräscht standardkort har PIN-värdet <i>123456</i>. Dock kan utgivaren av ditt kort ha initierat kortet med ett annat PIN-värde. Vänligen se din utgivares instruktioner.

en: <b>Changing the Reset Code</b>
    
    The Reset Code is similar to a PUK (PIN Unblocking Code) and used to unblock a PIN without the need to know the Admin-PIN.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the PIN and then to enter a new value for the Reset Code and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Ändra återställningskod</b>
    
    Återställningskoden liknar PUK (PIN Unblocking Code) och används för att avblockera en PIN utan att behöva en Admin-PIN.
    
    Om du fortsätter kommer du efterfrågas om aktuellt värde i PIN-koden och sedan efter ett nytt värde för Återställningskoden samt upprepa detta nya värde i ytterligare en inmatning.

en: <b>Resetting the PIN or the Reset Code</b>
    
    If the retry counters of the PIN and of the Reset Code are both down to zero, it is only possible to reset them if you have access to the Admin-PIN.
    
    A fresh standard card has set the Admin-PIN to the value <i>12345678</i>.  However, the issuer of your card might have initialized the card with a different Admin-PIN and that Admin-PIN might only be known to the issuer.  Please check the instructions of your issuer.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the <b>Admin-PIN</b> and then to enter a new value for the PIN or the Reset Code and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Återställning av PIN eller Återställningskod<\b>
    
    Om omförsöksräknaren för PIN och Återställningskoden båda är nere på noll, är det endast möjligt att återställa dem om du har tillgång till Admin-PIN.
    
    Ett färskt standardkort har satt Admin-PIN till värdet <i>12345678</i>. Dock så kan utfärdaren av ditt kort ha initierat ditt kort med en annan Admin-PIN och denna Admin-PIN kanske endast är känd för utgivaren. Vänligen se instruktionerna från din utgivare.
    
    Om du fortsätter kommer du att efterfrågas att mata in det nuvarande värdet på <b>Admin-PIN</b> och sedan att mata in ett nytt värde för PIN eller Återställningskoden och sedan att upprepa detta nya värde i ett nytt inmatningsfält.

en: <b>Changing the Admin-PIN</b>
    
    If you know the Admin-PIN you may change the Admin-PIN.
    
    The Admin-PIN is required to create keys on the card and to change other data.  You may or may not know the Admin-PIN.  A fresh standard card has set the Admin-PIN to the value <i>12345678</i>.  However, the issuer of your card might have initialized the card with a different Admin-PIN and that Admin-PIN might only be known to the issuer.  Please check the instructions of your issuer.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the <b>Admin-PIN</b> and then to enter a new value for that Admin-PIN and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Ändra Admin-PIN</b>
    
    Om du känner till Admin-PIN kan du ändra Admin-PIN.
    
    Admin-PIN krävs för att skapa nycklar på kortet samt för att förändra annan data. Antingen kan du eller så kan du inte Admin-PIN. Ett fräscht standardkort har satt Admin-PIN till värdet <i>12345678</i>. Dock så kan utfärdaren av ditt kort ha initierat kortet med en annan Admin-Pin och denna Admin-PIN kanske bara är känd för utfärdaren. Vänligen kontrollera din utfärdares instruktioner.
    
    Om du fortsätter kommer du efterfrågas aktuellt värde av <b>Admin-PIN</b> och sedan efter att mata in ett nytt värde för denna Admin-PIN samt ytterligare en inmatning av detta nya värde i ett nytt inmatningsfält.

en: Error changing or resetting the PIN/PUK.
    (%s <%s>)
sv: Fel vid förändring eller återställning av PIN/PUK.
    (%s <%s>)

en: Error fetching the key.
    (%s <%s>)
sv: Fel vid hämtning av nyckeln.
    (%s <%s>)

en: Keys found: %d, imported: %d, unchanged: %d
sv: Hittade nycklar: %d, importerade: %d, oförändrade: %d

en: Fetch Key
sv: Hämta Nyckel

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmän</b>

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Card version:
sv: Kortversion:

en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: <b>Personal</b>
sv: <b>Personlig</b>

en: Salutation:
sv: Hälsning:

en: First name:
sv: Förnamn:

en: Last name:
sv: Efternamn:

en: Language:
sv: Språk:

en: Login data:
sv: Logindata:

en: Public key URL:
sv: URL för öppen nyckel:

en: <b>Keys</b>
sv: <b>Nycklar</b>

en: Signature key:
sv: Signaturnyckel:

en: Encryption key:
sv: Krypteringsnyckel:

en: Authentication key:
sv: Autentiseringsnyckel:

en: Signature counter:
sv: Signaturräknare:

en: Force signature PIN:
sv: Tvinga signatur-PIN:

en: PIN retry counter:
sv: PIN-försöksräknare:

en: Admin-PIN retry counter:
sv: Admin-PIN-försöksräknare:

en: blocked
sv: blockerad

en: Learn keys
sv: Lär nycklar

en: For some or all of the keys available on the card, the GnuPG crypto engine does not yet know the corresponding certificates.
    
    If you click this button, GnuPG will be asked to "learn" this card and import all certificates stored on the card into its own certificate store.  This is not done automatically because it may take several seconds to read all certificates from the card.
    
    If you are unsure what to do, just click the button.
sv: För några eller alla nycklar som finns tillgängliga på kortet, känner inte GnuPG-kryptomotorn till motsvarande certifikat.
    
    Om du klickar på denna knapp kommer GnuPG förfrågas att ”lära” detta kort och importera alla certifikat som lagras på kortet in i sin egen certifikatslagring. Detta görs inte automatiskt eftersom det kan ta flera sekunder att läsa alla certifikat från kortet.
    
    Om du är osäker på vad du bör göra, kan du bara klicka på knappen.

en: Learning keys ...
sv: Lär sig nycklar...

en: <b>Setting the Initial PIN</b> (%s)
    
    You selected to set the initial PIN of your card.  The PIN is currently set to the NullPIN.  Setting an initial PIN is <b>required but can't be reverted</b>.
    
    Please check the documentation of your card to learn for what the NullPIN is good.
    
    If you proceed you will be asked to enter a new PIN and later to repeat that PIN.  Make sure that you will remember that PIN - it will not be possible to recover the PIN if it has been entered wrongly more than %d times.
    
    %s
sv: <b>Sätter en initial PIN<b> (%s)
    
    Du valda att sätta initial PIN för ditt kort. PIN är för närvarande satt till NullPIN.  Att sätta en initial PIN <b>krävs men kan inte ångras</b>.
    
    Vänligen se dokumentationen för ditt kort för att lära vad en NullPIN är bra för.
    
    Om du fortsätter kommer du efterfrågas en ny PIN och senare att upprepa denna PIN.  Säkerställ att du kommer att komma ihåg denna PIN - Det kommer inte att vara möjligt att återställa PIN om den har matats in felaktigt mer än %d gånger.
    
    %s

en: You are now setting the PIN for the SigG key used to create <b>qualified signatures</b>.  You may want to set the PIN to the same value as used for the NKS keys.
sv: Du sätter nu PIN för SigG-nycklarna som används för att skapa <b>kvalificerade signaturer</b>. Du kan behöva sätta PIN till samma värde som används för NKS-nycklarna.

en: You are now setting the PIN for the NKS keys used for standard signatures, encryption and authentication.
sv: Du sätter nu PIN för NKS-nycklarna som används för standardsignaturer, kryptering och autentisering.

en: Error changing the NullPIN.
    (%s <%s>)
sv: Fel vid ändring av NullPIN.
    (%s <%s>)

en: <b>Changing a PIN or PUK</b>
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value and then to enter a new value and repeat that value at another prompt.
    
    Entering a wrong value for the current value decrements the retry counter.  If the retry counters of the PIN and the corresponding PUK are both down to zero, the keys controlled by the PIN are not anymore usable and there is no way to unblock them!
sv: <b>Förändra en PIN eller PUK</b>
    
    Om du fortsätter kommer du att efterfrågas aktuellt värde och sedan att mata in ett nytt värde samt att upprepa detta värde vid en ny inmatning.
    
    Om du matar in ett felaktigt värde i aktuellt värde minskas försöksräknaren.  Om försöksräknarna för PIN och motsvarande PUK båda går ner till noll kommer nycklarna som kontrolleras av denna PIN att inte längre att kunna användas och det finns inget sätt att avblockera dem!

en: <b>Resetting a PUK</b>
    
    Although <i>PUK</i> stands for <i>PIN Unblocking Code</i> the TCOS operating system of the NetKey card implements it as an alternative PIN and thus it is possible to use the PIN to unblock the PUK.
    
    If the PUK is blocked (the retry counter is down to zero), you may unblock it by using the non-blocked PIN.  The retry counter is then set back to its initial value.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the PIN and then to enter a new value for the blocked PUK and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Återställa en PUK</b>
    
    Även om <i>PUK</i> står för <i>PIN Unblocking Code</i> så implementerar operativsystemet TCOS från NetKey-kortet det som en alternativ PIN och därför är det möjligt att använda denna PIN för att avblockera PUK.
    
    Om PUK är blockerad (försöksräknaren är nere på noll), så kan du avblockera den genom att använda den ickeblockerade PIN. Försöksräknaren återställs då till sitt ursprungliga värde.
    
    Om du fortsätter kommer du efterfrågas att mata in aktuellt värde av PIN och sedan att mata in ett nytt värde för den blockerade PUK och upprepa detta nya värde i ytterligare ett inmatningsfält.

en: <b>Resetting a PIN</b>
    
    If the PIN is blocked (the retry counter is down to zero), you may unblock it by using the non-blocked PUK.  The retry counter is then set back to its initial value.
    
    If you proceed you will be asked to enter the current value of the PUK and then to enter a new value for the blocked PIN and repeat that new value at another prompt.
sv: <b>Återställa en PIN</b>
    
    Om PIN är blockerad (försök-räknaren är nere på noll), så kan du avblockera den genom att använda den ickeblockerade PUKen. Försöksräknaren återställs då till sitt ursprungliga värde.
    
    Om du fortsätter kommer du att efterfrågas att mata in aktuellt värde i PUKen och sedan mata in ett nytt värde för den blockerade PIN samt upprepa detta nya värde i en annan inmatning.

en: <b>A NullPIN is still active on this card</b>.
    You need to set a real PIN before you can make use of the card.
sv: <b>En NullPIN är fortfarande aktiv på detta kort</b>.
    Du måste sätta en riktig PIN innan du kan använda kortet.

en: Set initial PIN
sv: Sätt initial PIN

en: scanning ...
sv: avsöker ...

en: SigG PIN retry counter:
sv: SigG PIN-försöksräknare:

en: SigG PUK retry counter:
sv: SigG PUK-försöksräknare:

en: There is not much information to display for a %s card.  You may want to use the application selector button to switch to another application available on this card.
sv: Det finns inte mycket information att visa för ett %s-kort. Du kanske vill använda knappen för applikationsval för att ändra till en annan applikation som finns tillgänglig på detta kort.
