gparted - en to cs translation catalogue (498 entries)

en: GParted Partition Editor
cs: Editor oddílů GParted

en: Create, reorganize, and delete partitions
cs: Vytvářejte, přeuspořádávejte a odstraňujte diskové oddíly

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
cs: GParted je svobodný editor oddílů sloužící ke správě diskových oddílů v grafickém prostředí.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
cs: S pomocí aplikace GParted můžete měnit velikost, kopírovat, nastavovat návěští a přesouvat oddíly bez ztráty dat. Pomocí těchto funkcí můžete například zvětšit nebo zmenšit svůj disk C:, vytvořit místo pro nové operační systémy nebo zkusit zachránit data ze ztracených oddílů.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
cs: GParted pracuje s řadou různých souborových systémů, včetně: Btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, FAT16, FAT32, HFS, HFS+, Linux-Swap, LVM2 PV, MINIX, NILFS2, NTFS, ReiserFS, Reiser4, UDF, UFS a XFS.

en: Partition Editor
cs: Editor oddílů

en: Partition;
cs: oddíl;disk;

en: Run GParted as root
cs: Spouštět GParted pod uživatelem root

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
cs: Ke spuštění editoru oddílů GParted pod uživatelem root je vyžadováno ověření

en: (New UUID - will be randomly generated)
cs: (Nový UUID – bude vygenerován náhodně)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
cs: (Nová polovina UUID – bude vygenerován náhodně)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
cs: zkopírováno %1 z %2

en: Operation Canceled
cs: Operace zrušena

en: Error while writing block at sector %1
cs: Chyba při zapisování bloku v sektoru %1

en: Error while reading block at sector %1
cs: Chyba při čtení bloku v sektoru %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
cs: Heslová fráze LUKS pro %s

en: Passphrase:
cs: Heslová fráze:

en: Unlock
cs: Odemknout

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
cs: Volné místo před oddílem (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
cs: Nová velikost (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
cs: Volné místo za oddílem (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
cs: Zarovnat na:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
cs: Cylindry

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
cs: Nic

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Resize/Move
cs: Změnit velikost/Přesunout

en: Minimum size: %1 MiB
cs: Minimální velikost: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
cs: Maximální velikost: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
cs: Vytvořit tabulku oddílů na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
cs: VAROVÁNÍ: Tímto SE ODSTRANÍ VŠECHNA DATA na CELÉM DISKU %1

en: Select new partition table type:
cs: Zvolit typ nové tabulky oddílů:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
cs: Nastavit návěští souborového systému na %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
cs: Návěští:

en: Paste %1
cs: Vložit %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
cs: Informace o %1

en: Warning:
cs: Varování:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
cs: Souborový systém

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
cs: Souborový systém:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
cs: otevřené

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
cs: zavřené

note: LUKS status
en: Status:
cs: Stav:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
cs: Nepřístupné (šifrováno)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
cs: Používá se (je připojen aspoň jeden logický oddíl)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
cs: Aktivní

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
cs: Připojen na %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
cs: Nepoužívá se (nejsou připojeny žádné logické oddíly)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
cs: Neaktivní

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
cs: Neaktivní (není součástí žádné skupiny svazků)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
cs: Je neaktivní a je exportován

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
cs: Nepřipojen

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
cs: Skupina svazků:

note: Members
en: Members:
cs: Členové:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
cs: Logické svazky:

note: Used
en: Used:
cs: Použito:

note: Unused
en: Unused:
cs: Nepoužito:

en: Unallocated:
cs: Neobsazeno:

note: Size
en: Size:
cs: Velikost:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
cs: Šifrování

note: Encryption
en: Encryption:
cs: Šifrování:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
cs: Cesta:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
cs: Oddíl

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
cs: Název:

note: Flags
en: Flags:
cs: Příznaky:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
cs: První sektor:

note: Last sector
en: Last sector:
cs: Poslední sektor:

note: Total sectors
en: Total sectors:
cs: Celkem sektorů:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
cs: Nastavit název oddílu na %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
cs: Vytvořit nový oddíl

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
cs: Vytvořit jako:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
cs: Primární oddíl

en: Logical Partition
cs: Logický oddíl

en: Extended Partition
cs: Rozšířený oddíl

note: Partition name
en: Partition name:
cs: Název oddílu:

en: New Partition #%1
cs: Nový oddíl #%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
cs: Změnit velikost/Přesunout %1

en: Resize %1
cs: Změnit velikost %1

en: Applying pending operations
cs: Provádí se nevyřízené operace

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
cs: Tento proces může trvat dlouho v závislosti na množství a typu operací.

en: Completed Operations:
cs: Dokončené operace:

en: Details
cs: Podrobnosti

en: %1 of %2 operations completed
cs: Dokončeno %1 z %2 operací

note: add save button
en: _Save Details
cs: _Uložit podrobnosti

en: Operation cancelled
cs: Operace zrušena

en: All operations successfully completed
cs: Všechny operace úspěšně dokončeny

en: %1 warning | %1 warnings
cs[0]: %1 varování
cs[1]: %1 varování
cs[2]: %1 varování

en: An error occurred while applying the operations
cs: Během provádění operací se vyskytla chyba

en: See the details for more information.
cs: Podívejte se na podrobnosti pro více informací.

en: IMPORTANT
cs: DŮLEŽITÉ

en: If you want support, you need to provide the saved details!
cs: Pokud potřebujete podporu, musíte poskytnout uložené podrobnosti!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
cs: Podívejte se na %1 pro více informací.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
cs: Násilně zrušit (%1)

en: Force Cancel
cs: Násilně zrušit

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
cs: Opravdu chcete zrušit aktuální operaci?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
cs: Zrušení operace může způsobit VÁŽNÉ poškození souborového systému.

en: Continue Operation
cs: Pokračovat v operaci

en: Cancel Operation
cs: Zrušit operaci

en: Save Details
cs: Uložit podrobnosti

en: GParted Details
cs: Podrobnosti o GParted

note: Device overview information
en: Device:
cs: Zařízení:

note: Serial number
en: Serial:
cs: Sériové číslo:

note: Sector size
en: Sector size:
cs: Velikost sektoru:

note: Heads
en: Heads:
cs: Hlav:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
cs: Sektorů/stop:

note: Cylinders
en: Cylinders:
cs: Cylindrů:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
cs: Tabulka oddílů:

en: Type
cs: Typ

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Flags
cs: Příznaky

en: Partition Name
cs: Název oddílu

en: Label
cs: Název

en: Mount Point
cs: Přípojný bod

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
cs: PROVÁDÍ SE

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
cs: ÚSPĚCH

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
cs: CHYBA

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
cs: VAROVÁNÍ

en: File System Support
cs: Podpora souborových systémů

en: Create
cs: Vytvoření

en: Grow
cs: Zvětšení

en: Shrink
cs: Zmenšení

en: Move
cs: Přesun

en: Copy
cs: Kopírování

en: Check
cs: Kontrola

en: Required Software
cs: Potřebný software

en: This chart shows the actions supported on file systems.
cs: Tato tabulka zobrazuje akce podporované souborovými systémy.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
cs: Ne všechny akce jsou dostupné na všech souborových systémech, zčásti kvůli povaze souborových systémů a omezením potřebného softwaru.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
cs: K dispozici u odpojených i připojených

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
cs: K dispozici jen u připojených

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
cs: K dispozici jen u odpojených

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
cs: Nepodporováno

en: Legend
cs: Legenda

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
cs: Znovu vyhledat podporované akce

en: Manage flags on %1
cs: Nastavit příznaky na %1

en: Search disk for file systems
cs: Vyhledat na disku souborové systémy

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
cs: Na %1 byly nalezeny souborové systémy

en: Data found
cs: Data nalezena

en: Data found with inconsistencies
cs: Data nalezena, ale s nekonzistencemi

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
cs: VAROVÁNÍ: Souborové systémy označené (!) jsou nekonzistentní

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
cs: Při pokusu o zobrazení těchto souborových systémů možná uvidíte chyby.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
cs: Tlačítko „Zobrazit“ vytvoří pro každý ze souborových systémů zobrazení sloužící jen ke čtení.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
cs: Pokud toto dialogové okno zavřete, všechna připojená zobrazení budou odpojena.

en: File systems
cs: Souborové systémy

note: TO TRANSLATORS: looks like    1: ntfs (10240 MiB)
en: #%1: %2 (%3 MiB)
cs: %1: %2 (%3 MiB)

en: View
cs: Zobrazit

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
cs: Při vytváření dočasné složky pro použití jako přípojný bod se vyskytla chyba.

en: Error
cs: Chyba

en: Failed creating temporary directory
cs: Selhalo vytvoření dočasné složky

en: An error occurred while creating the read-only view.
cs: Při vytváření zobrazení jen ke čtení se vyskytla chyba.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
cs: Buďto nelze tento typ souborového systému připojovat (např. odkládací oddíl) nebo jsou v souborovém systému nekonzistence nebo chyby.

en: Failed creating read-only view
cs: Selhalo zobrazení jen ke čtení

en: Error:
cs: Chyba:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
cs: Souborový systém je připojen do:

en: Unable to open the default file manager
cs: Nelze otevřít výchozího správce souborů

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
cs: Varování: Oblast s detekovaným souborovým systém se překrývá s nejméně jedním existujícím oddílem

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
cs: Doporučuje se, abyste nepoužili překrývající se souborové systémy. Předejdete tím narušení existujících dat.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
cs: Chcete zkusit deaktivovat následující přípojné body?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
cs: vytváří se chybějící položky %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
cs: mažou se položky týkající se %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
cs: maže se položka %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
cs: aktualizuje se položka %1

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
cs: _Připojit

en: _Unmount
cs: _Odpojit

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
cs: Vytvořena složka %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
cs: Odstraněna složka %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
cs: Chyba v GParted

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
cs: Prochází se %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
cs: Potvrzuje se %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
cs: Hledají se oddíly %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
cs: Oddíl nemůže začínat (%1) před začátkem zařízení

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
cs: Oddíl nemůže končit (%1) za koncem zařízení (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
cs: Oddíl nemůže mít délku %1 sektorů

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
cs: Oddíl s použitými sektory (%1) větší než jeho délka (%2) není platný

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
cs: nerozpoznáno

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
cs: Nelze detekovat souborový systém! Možné důvody jsou:

en: The file system is damaged
cs: Souborový systém je poškozen

en: The file system is unknown to GParted
cs: GParted nezná tento souborový systém

en: There is no file system available (unformatted)
cs: Není dostupný žádný souborový systém (nezformátováno)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
cs: Schází přístup k zařízení %1

en: Unable to find mount point
cs: Nelze najít přípojný bod

en: Unable to read the contents of this file system!
cs: Nelze číst obsah tohoto souborového systému!

en: Because of this some operations may be unavailable.
cs: Kvůli tomu nebudou možná některé operace dostupné.

en: The cause might be a missing software package.
cs: To může být způsobeno chybějícím softwarovým balíčkem.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
cs: Následující seznam softwarových balíků je potřeba k podpoře souborového systému %1: %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
cs: %1 neobsazeného místa v rámci oddílu.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
cs: Pokud chcete zvětšit souborový systém, aby vyplnil oddíl, vyberte oddíl a zvolte položku nabídky:

en: Partition --> Check.
cs: Oddíl → Zkontrolovat.

en: create empty partition
cs: vytváří se prázdný oddíl

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
cs: cesta: %1 (%2)

en: partition
cs: oddíl

en: start: %1
cs: začátek oddílu: %1

en: end: %1
cs: konec oddílu: %1

en: size: %1 (%2)
cs: velikost: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok vytvoření souborového systému

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
cs: vytváří se nový souborový systém %1

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok formátování souborového systému

en: delete partition
cs: odstraňuje se oddíl

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok smazání souborového systému

en: delete %1 file system
cs: maže se souborový systém %1

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok označení souborového systému návěštím

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
cs: Smazat návěští souborového systému na %1

en: Set file system label to "%1" on %2
cs: Nastavit návěští souborového systému na %2 na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
cs: Smazat název oddílu na %1

en: Set partition name to "%1" on %2
cs: Nastavit název oddílu na %2 na „%1“

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok změny UUID souborového systému

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
cs: Nastavit polovinu UUID na %1 na novou náhodnou hodnotu

en: Set UUID on %1 to a new, random value
cs: Nastavit UUID na %1 na novou náhodnou hodnotu

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
cs: velikost oddílu se mění u kroku řešícího jen přesun

en: rollback last change to the partition
cs: poslední změna v oddílu se vrací zpět

en: move file system to the left
cs: souborový systém se přesunuje doleva

en: move file system to the right
cs: souborový systém se přesunuje doprava

en: move file system
cs: přesunuje se souborový systém

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
cs: nový a minulý souborový systém mají stejnou pozici.  Proto se tato operace přeskakuje.

en: using libparted
cs: používá se libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
cs: začátek oddílu se mění u kroku řešícího jen změnu velikosti

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
cs: oddíl neobsahuje šifrování LUKS jen pro krok změny velikosti

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
cs: není možné zmenšit zavřený svaze šifrovaný pomocí LUKS

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok změny velikosti souborového systému

en: resize/move partition
cs: mění se velikost/přesunuje se oddíl

en: move partition to the right
cs: oddíl se přesunuje doprava

en: move partition to the left
cs: oddíl se přesunuje doleva

en: grow partition from %1 to %2
cs: oddíl se zvětšuje z %1 na %2

en: shrink partition from %1 to %2
cs: oddíl se zmenšuje z %1 na %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
cs: oddíl se přesunuje doprava a zvětšuje se z %1 na %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
cs: oddíl se přesunuje doprava a zmenšuje se z %1 na %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
cs: oddíl se přesunuje doleva a zvětšuje se z %1 na %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
cs: oddíl se přesunuje doleva a zmenšuje se z %1 na %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
cs: nový a minulý oddíl mají stejnou velikost a pozici.  Proto se tato operace přeskakuje.

en: old start: %1
cs: minulý začátek oddílu: %1

en: old end: %1
cs: minulý konec oddílu: %1

en: old size: %1 (%2)
cs: minulá velikost: %1 (%2)

en: new start: %1
cs: nový začátek oddílu: %1

en: new end: %1
cs: nový konec oddílu: %1

en: new size: %1 (%2)
cs: nová velikost: %1 (%2)

en: requested start: %1
cs: požadovaný začátek oddílu: %1

en: requested end: %1
cs: požadovaný konec oddílu: %1

en: requested size: %1 (%2)
cs: požadovaná velikost: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
cs: pokus o vrácení změny v oddílu, která selhala, zpět

en: original start: %1
cs: původní začátek: %1

en: original end: %1
cs: původní konec: %1

en: original size: %1 (%2)
cs: původní velikost: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
cs: oddíl neobsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok zmenšení velikosti

en: shrink encryption volume
cs: zmenšuje se šifrovaný svazek

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
cs: oddíl neobsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok zvětšení velikosti na maximum

en: grow encryption volume to fill the partition
cs: zvětšuje se šifrovaný svazek až do zaplnění oddílu

en: growing is not available for this encryption volume
cs: zvětšení není pro tento šifrovaný svazek dostupné

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok zmenšení souborového systému

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
cs: nová velikost oddílu je větší nebo stejná u kroku řešícího jen zmenšení

en: shrink file system
cs: zmenšuje se souborový systém

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok maximálního zvětšení souborového systému

en: grow file system to fill the partition
cs: zvětšuje se souborový systém až do zaplnění oddílu

en: growing is not available for this file system
cs: zvětšení není pro tento souborový systém dostupné

en: growing the file system is currently disallowed
cs: zvětšení souborového systému je v tuto chvíli nepřípustné

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
cs: nejedná se o souborový systém %1 u kroku řešícího jen opětovné vytvoření %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
cs: vytvořit souborový systém %1

en: the destination is smaller than the source partition
cs: cíl je menší než původní oddíl

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
cs: zdrojový oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok zkopírování souborového systému

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
cs: cílový oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok zkopírování souborového systému

en: copy file system from %1 to %2
cs: kopírovat souborový systém z %1 na %2

en: using internal algorithm
cs: používá se interní algoritmus

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
cs: zkopírovat %1

en: finding optimal block size
cs: hledá se optimální velikost bloku

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
cs: kopíruje se %1 používající velikost bloku %2

en: %1 seconds
cs: %1 sekund

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
cs: optimální velikost bloku je %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
cs: zkopírováno %1 (%2 B)

en: rollback failed file system move
cs: vrací se zpět přesun souborového systému, který selhal

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
cs: oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok kontroly souborového systému

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
cs: kontrolují se chyby souborového systému na %1 a (podle možností) se opraví

en: checking is not available for this file system
cs: kontrola není pro tento souborový systém dostupná

en: set partition type on %1
cs: nastavuje se typ oddílu na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
cs: nový typ oddílu: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
cs: příznaky nového oddílu: %1

en: calibrate %1
cs: kalibruje se %1

en: device
cs: zařízení

en: encryption path: %1
cs: cesta k šifrování: %1

en: calculate new size and position of %1
cs: počítá se nová velikost a pozice %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
cs: zdrojový oddíl obsahuje šifrování LUKS otevřené jen pro krok smazání značek souborového systému

en: clear old file system signatures in %1
cs: mažou se značky starého souborového systému v %1

en: flush operating system cache of %1
cs: vyprazdňuje se mezipaměť operačního systému pro %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
cs: aktualizuje se sektor zavaděče souborového systému %1 na %2

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
cs: Chyba při zapisování do sektoru zavaděče na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
cs: Chyba při přechodu na pozici 0x1c na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
cs: Chyba při otevírání %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
cs: V záznamu zavaděče NTFS se nepodařilo nastavit počet skrytých sektorů na %1.

en: You might try the following command to correct the problem:
cs: K opravě problému můžete zkusit následující příkaz:

en: libparted messages
cs: hlášení libparted

en: Libparted Information
cs: Informace od libparted

en: Libparted Warning
cs: Varování od libparted

en: Libparted Error
cs: Chyba od libparted

en: Libparted Fatal
cs: Kritická chyba knihovny libparted

en: Libparted Bug
cs: Chyba knihovny libparted

en: Libparted Unsupported Feature
cs: Nepodporovaná funkce knihovnou libparted

en: Libparted unknown exception
cs: Neznámá výjimka v knihovně libparted

en: Fix
cs: Opravit

en: Yes
cs: Ano

en: Ok
cs: Budiž

en: Retry
cs: Znovu

en: No
cs: Ne

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: _Undo Last Operation
cs: _Vrátit poslední operaci

en: _Clear All Operations
cs: _Zrušit všechny operace

en: _Apply All Operations
cs: _Provést všechny operace

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
cs: Jeden nebo více fyzických svazků (PV) náležejících ke skupině svazků (VG) schází.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
cs: Během čtení nastavení LVM2 se vyskytla chyba!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
cs: Některé nebo i úplně všechny podrobnosti mohou chybět nebo být špatně.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
cs: NEMĚLI byste měnit žádné oddíly LVM2 PV.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
cs: Nastavit na novou náhodnou hodnotu polovinu UUID souborového systému %1 na %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
cs: Nastavit nový náhodný UUID souborového systému %1 na %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
cs: Kopírovat %1 na %2 (začít na %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
cs: Kopírovat %1 na %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
cs: Zkontrolovat a opravit souborový systém (%1) na %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
cs: Vytvořit %1 #%2 (%3, %4) na %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
cs: Odstranit %1 (%2, %3) z %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
cs: Přidávají se informace do výsledků tohoto kroku po té, co byl označený za dokončený

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
cs: Formátovat %1 jako %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
cs: Nastavit návěští souborového systému na %2 na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
cs: Nastavit název oddílu na %2 na „%1“

en: resize/move %1
cs: mění se velikost/přesunuje se %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
cs: nový a minulý oddíl mají stejnou velikost a pozici.  Přesto se pokračuje.

en: Move %1 to the right
cs: Přesunout %1 doprava

en: Move %1 to the left
cs: Přesunout %1 doleva

en: Grow %1 from %2 to %3
cs: Zvětšit %1 z %2 na %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
cs: Zmenšit %1 z %2 na %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
cs: Přesunout %1 doprava a zvětšit ho z %2 na %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
cs: Přesunout %1 doprava a zmenšit ho z %2 na %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
cs: Přesunout %1 doleva a zvětšit ho z %2 na %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
cs: Přesunout %1 doleva a zmenšit ho z %2 na %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
cs: Primární

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
cs: Logický

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
cs: Rozšířený

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
cs: Neobsazeno

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
cs: Nerozděleno

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
cs: zkopírováno %1 z %2 (zbývá %3)

en: Name
cs: Název

en: Size
cs: Velikost

en: Used
cs: Použito

en: Unused
cs: Nepoužito

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
cs: neobsazeno

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
cs: neznámý

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
cs: nezformátováno

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
cs: jiné

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
cs: smazáno

en: used
cs: použito

en: unused
cs: nepoužito

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
cs: Šifrováno

en: _Refresh Devices
cs: _Aktualizovat zařízení

en: _Devices
cs: _Zařízení

en: _Edit
cs: _Upravit

en: Device _Information
cs: _Informace o zařízení

en: Pending _Operations
cs: Nevyřízené _operace

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _File System Support
cs: _Podpora souborového systému

en: _Create Partition Table
cs: _Vytvořit tabulku oddílů

en: _Attempt Data Rescue
cs: Zkusit z_achránit data

en: _Device
cs: Zaříz_ení

en: _Partition
cs: O_ddíl

en: _Contents
cs: _Obsah

en: _Help
cs: _Nápověda

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
cs: Nový

en: Create a new partition in the selected unallocated space
cs: Vytvořit nový oddíl ve vybraném neobsazeném prostoru

en: Delete the selected partition
cs: Odstranit vybraný oddíl

en: Resize/Move the selected partition
cs: Změnit velikost/Přesunout vybraný oddíl

en: Copy the selected partition to the clipboard
cs: Kopírovat vybraný oddíl do schránky

en: Paste the partition from the clipboard
cs: Vložit oddíl ze schránky

en: Undo Last Operation
cs: Vrátit poslední operaci

en: Apply All Operations
cs: Provést všechny operace

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
cs: _Nový

en: _Resize/Move
cs: Změnit velikost/_Přesunout

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
cs: _Formátovat jako

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
cs: Připojit _na

en: _Name Partition
cs: _Název oddílu

en: M_anage Flags
cs: N_astavit příznaky

en: C_heck
cs: Zkon_trolovat

en: _Label File System
cs: Návěš_tí souborového systému

en: New UU_ID
cs: Nový UU_ID

en: Device Information
cs: Informace o zařízení

en: Could not add this operation to the list
cs: Tuto operaci nelze přidat do seznamu

en: %1 operation pending | %1 operations pending
cs[0]: %1 nevyřízená operace
cs[1]: %1 nevyřízené operace
cs[2]: %1 nevyřízených operací

en: Quit GParted?
cs: Ukončit GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
cs[0]: %1 operace není momentálně vyřízena.
cs[1]: %1 operace nejsou momentálně vyřízeny.
cs[2]: %1 operací není momentálně vyřízeno.

en: Scanning all devices...
cs: Prochází se všechna zařízení...

en: No devices detected
cs: Nebyla detekována žádná zařízení

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
cs: Na zařízení %1 nebyla nalezena žádná tabulka oddílů

en: A partition table is required before partitions can be added.
cs: Před přidáváním oddílů je potřeba vytvořit tabulku oddílů.

en: To create a new partition table choose the menu item:
cs: Pro vytvoření nové tabulky oddílů zvolte položku z nabídky:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
cs: Zařízení --> Vytvořit tabulku oddílů.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
cs: Nelze změnit velikost souborového systému %1, který je pouze ke čtení

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
cs: U souborového systému nelze změnit velikost, protože je připojen pouze pro čtení.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
cs: Buďto souborový systém odpojte nebo jej přepojte pro čtení/zápis.

en: Unable to open GParted Manual help file
cs: Nelze otevřít soubor s příručkou pro aplikaci GParted

en: Command yelp not found.
cs: Příkaz yelp nebyl nalezen.

en: Install yelp and try again.
cs: Nainstalujte si yelp a zkuste to znovu.

en: Failed to open GParted Manual help file
cs: Selhalo otevření souboru s příručkou k aplikaci GParted

en: Documentation is not available
cs: Dokumentace není k dispozici

en: This build of gparted is configured without documentation.
cs: Tato verze gparted je vydána bez dokumentace.

en: Documentation is available at the project web site.
cs: Dokumentace je dostupná na webové stránce projektu.

en: GParted Manual
cs: Příručka k GParted

en: GNOME Partition Editor
cs: Editor oddílů pro GNOME

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
cs[0]: Není možné vytvořit více než %1 primární oddíl
cs[1]: Není možné vytvořit více než %1 primární oddíly
cs[2]: Není možné vytvořit více než %1 primárních oddílů

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
cs: Pokud potřebujete více oddílů, měli byste nejdříve vytvořit rozšířený oddíl. Takový oddíl může obsahovat další oddíly. Protože rozšířený oddíl je také primární oddíl, může být nezbytné odstranit nejdříve primární oddíl.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
cs: Přesun oddílu může způsobit selhání při zavádění operačního systému

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
cs: Zařadili jste do fronty operaci k přesunu počátečního sektoru oddílu %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
cs:   Jestliže přesunete oddíl GNU/Linux obsahující /boot nebo systémový oddíl oddíl C: Windows, dojde obvykle selhání zavedení systému.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
cs: V sekci často kladené otázky k GParted můžete zjistit, jak opravit nastavení zavaděče.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
cs: Provedení přesunu oddílu může zabrat hodně času.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
cs: Zadejte heslovou frázi LUKS pro změnu velikosti %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
cs: Ověření heslové fráze šifrování LUKS selhalo

en: Copy of %1
cs: Kopie %1

en: You have pasted into an existing partition
cs: Vložili jste do existujícího oddílu

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
cs: Pokud provedete tuto operaci, ztratíte data v %1.

en: Unable to delete %1!
cs: Nelze odstranit %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
cs: Odpojte prosím logické oddíly, které mají číslo větší než %1

en: Are you sure you want to delete %1?
cs: Opravdu chcete odstranit %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
cs: Po odstranění už nebude tento oddíl k dispozici pro kopírování.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
cs: Odstranění %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
cs: Nelze zformátovat tento souborový systém jako %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
cs: Souborový systém %1 vyžaduje oddíl s minimálně %2

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
cs: Oddíl se souborovým systémem %1 má maximální velikost %2.

en: Opening encryption on %1
cs: Otevírá se šifrování na %1

en: Failed to open LUKS encryption
cs: Selhalo otevření šifrování LUKS

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Akci zavření šifrování nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Closing encryption on %1
cs: Zavírá se šifrování na %s

en: Could not close encryption
cs: Nelze zavřít šifrování

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Akci otevření šifrování nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
cs: Zadejte heslovou frázi LUKS pro otevření %s

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
cs: Oddíl nemohl být odpojen z následujících přípojných bodů:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
cs: Je to proto, že na těchto přípojných bodech jsou nejspíše připojeny jiné oddíly. Doporučujeme odpojit je ručně.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
cs[0]: Na oddílu %2 není momentálně vyřízena %1 operace
cs[1]: Na oddílu %2 nejsou momentálně vyřízeny %1 operace
cs[2]: Na oddílu %2 není momentálně vyřízeno %1 operací

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
cs: Použijte nabídku Upravit k vrácení, zrušení nebo provedení operací.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Deaktivaci odkládacím oddílem nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Deactivating swap on %1
cs: Deaktivuje se odkládací oddíl na %1

en: Could not deactivate swap
cs: Nelze deaktivovat odkládací oddíl

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Aktivaci odkládacího oddílu nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Activating swap on %1
cs: Aktivuje se odkládací oddíl na %1

en: Could not activate swap
cs: Nelze aktivovat odkládací oddíl

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Deaktivaci skupiny svazků nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Deactivating Volume Group %1
cs: Deaktivuje se skupina svazků %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
cs: Nelze deaktivovat skupinu svazků

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Aktivaci skupiny svazků nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Activating Volume Group %1
cs: Aktivuje se skupina svazků %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
cs: Nelze aktivovat skupinu svazků

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
cs: Odpojení nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: Unmounting %1
cs: Odpojuje se %1

en: Could not unmount %1
cs: Nelze odpojit %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
cs: Připojení nelze provést, pokud jsou na oddílu nevyřízené operace.

en: mounting %1 on %2
cs: připojuje se %1 na %2

en: Could not mount %1 on %2
cs: Nelze připojit %1 na %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
cs[0]: Na zařízení %2 je momentálně %1 aktivní oddíl
cs[1]: Na zařízení %2 jsou momentálně %1 aktivní oddíly
cs[2]: Na zařízení %2 je momentálně %1 aktivních oddílů

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
cs: Pokud máte aktivní oddíly, nelze vytvořit novou tabulku oddílů.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
cs: Aktivní oddíly jsou ty, které jsou v užívání, jako např. připojený souborový systém nebo povolený odkládací prostor.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
cs: Před vytvořením nové tabulky oddílů použijte k deaktivaci všech oddílů na tomto zařízení možnosti z nabídky Oddíl, jako např. odpojit nebo odpojit odkládací oddíl.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
cs[0]: %1 operace není momentálně vyřízena
cs[1]: %1 operace nejsou momentálně vyřízeny
cs[2]: %1 operací není momentálně vyřízeno

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
cs: Pokud máte nevyřízené operace, nelze vytvořit novou tabulku oddílů.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
cs: Před vytvořením nové tabulky oddílů použijte nabídku Upravit buď pro zrušení nebo provedení všech operací.

en: Error while creating partition table
cs: Chyba při vytváření tabulky oddílů

en: Command gpart was not found
cs: Příkaz gpart nebyl nalezen

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
cs: Tato funkce využívá program gpart. Nainstalujte jej prosím a zkuste to znovu.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
cs: Pro nalezení souborových systémů je zapotřebí provést úplnou analýzu disku.

en: The scan might take a very long time.
cs: Tato analýza může zabrat hodně času.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
cs: Po skončení analýzy můžete případné objevené souborové systémy připojit a zkopírovat si data na jiné médium.

en: Do you want to continue?
cs: Chcete pokračovat?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
cs: Hledání souborových systémů na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
cs: Vyhledávají se souborové systémy na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
cs: Na %1 nebyl nalezen žádný souborový systém

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
cs: Na tomto disku nebyly při analýze programem gpart nalezeny žádné rozpoznatelné souborové systémy.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
cs: Opravdu chcete provést nevyřízené operace?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
cs: Upravování oddílů může způsobit ZTRÁTU DAT.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
cs: Před pokračováním je doporučeno zazálohovat si cenná data.

en: Apply operations to device
cs: Provést operace na zařízení

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
cs: Mažete neprázdný fyzický svazek LVM2 %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
cs: Formátujete na neprázdném fyzickém svazku LVM2 %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
cs: Vkládáte na neprázdný fyzický svazek LVM2 %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
cs: Smazání nebo přepsání fyzického svazku nelze vrátit zpět a přitom zničí nebo poškodí skupinu svazků.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
cs: Abyste předešli zničení nebo poškození skupiny svazků, doporučujeme akci zrušit a použít externí příkazy LVM k uvolnění fyzického svazku, dříve než zkusíte tuto operaci.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
cs: Chcete přesto všechno pokračovat ve smazání fyzického svazku?

en: Failed to find devid for path %1
cs: Selhalo vyhledání zařízení pro cestu %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
cs: Změna UUID může zneplatnit klíč Windows Product Activation (WPA)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
cs: U souborových systémů FAT a NTFS je jako UUID použito sérové číslo svazku (Volume Serial Number). Změna tohoto čísla u systémového oddílu Windows, což je obvykle C:, může zneplatnit klíč WPA. Neplatný klíč WPA pak bude bránit přihlášení, dokud Windows znovu neaktivujete.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
cs: Změna UUID u externího úložného média a u nesystémovéhé oddílu je obvykle bezpečná, ale garanci vám nikdo nedá.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
cs: Aktivovat _odkládací oddíl

en: _Swapoff
cs: Deaktivovat _odkládací oddíl

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
cs: Akce Přesun oddílu přeskočena, protože souborový systém %1 neobsahuje data

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
cs: Akce Kopírování oddílu přeskočena, protože souborový systém %1 neobsahuje data

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
cs: Ak_tivovat

en: Deac_tivate
cs: Deak_tivovat

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
cs: U fyzického svazku LVM2 není momentálně možné změnit velikost, protože je členem exportované skupiny svazků.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
cs: Otevřít šifrování

en: Close Encryption
cs: Zavřít šifrování

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
cs: Zvětšení svazku šifrovaného pomocí LUKS bylo přeskočeno, protože oddíl bude automaticky vyplněn, až bude otevřený

en: Root privileges are required for running GParted
cs: Pro běh GParted jsou vyžadována oprávnění uživatele root

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
cs: Protože GParted je mocný nástroj schopný zničit tabulku oddílů a obrovské množství dat, může jej spustit pouze uživatel root.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
cs: Aby se zkusilo předejít zneplatnění klíče WPA, je u souborového systému NTFS nastavena na novou náhodnou hodnotu pouze polovina UUID.

note: simulation..
en: run simulation
cs: spouští se simulace

note: Real resize
en: real resize
cs: provádí se skutečná změna velikosti

en: Partition is too large, maximum size is %1
cs: Oddíl je příliš velký, největší možná velikost je %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
cs: Oddíl je příliš malý, nejmenší možná velikost je %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
cs: mkudffs před verzí 1.1 nepodporuje v návěští jiné znaky než ASCII.
