GParted - en to da translation catalogue (489 entries)

en: GParted Partition Editor
da: GParted - partitioneringsprogram

en: Create, reorganize, and delete partitions
da: Opret, omorganisér og slet partitioner

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
da: GParted er et frit grafisk partitionsprogram for dine diskpartitioner.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
da: Med GParted kan du ændre størrelse, kopiere, navngive og flytte partitioner uden datatab. Disse handlinger gør, at du kan forøge og formindske dit C:-drev, oprette plads til nye operativsystemer eller forsøge at redde data fra mistede partitioner.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
da: GParted fungerer med mange filsystemer inklusive: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs og xfs.

en: The GParted Project
da: GParted-projektet

en: Partition Editor
da: Partitioneringsprogram

en: Run GParted as root
da: Kør GParted som root

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
da: Godkendelse er krævet for at køre partitioneringsprogrammet GParted som root

en: (New UUID - will be randomly generated)
da: (Ny UUID - vil blive tilfældigt oprettet)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
da: (Halv ny UUID - vil blive tilfældigt oprettet)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
da: %1 af %2 kopieret

en: Operation Canceled
da: Handlingen blev afbrudt

en: Error while writing block at sector %1
da: Fejl under skrivning til blok i sektor %1

en: Error while reading block at sector %1
da: Fejl under læsning fra blok i sektor %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
da: LUKS-adgangskode %1

en: Passphrase:
da: Adgangskode:

en: Unlock
da: Lås op

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
da: Fri forudgående plads (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
da: Ny størrelse (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
da: Fri efterfølgende plads (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
da: Justér til:

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
da: Intet

en: Resize
da: Tilpas

en: Resize/Move
da: Tilpas/flyt

en: Minimum size: %1 MiB
da: Minimumsstørrelse: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
da: Maksimumsstørrelse: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
da: Opret partitionstabel på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
da: ADVARSEL:  Dette vil SLETTE ALLE DATA på HELE DISKEN %1

en: Select new partition table type:
da: Vælg ny type af partitionstabel:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
da: Sæt filsystemmærkat på %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
da: Mærkat:

en: Paste %1
da: Indsæt %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
da: Information om %1

en: Warning:
da: Advarsel:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
da: Filsystem

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
da: Filsystem:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
da: Åben

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
da: Lukket

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
da: Ikke tilgængelig (krypteret)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
da: Optaget (Mindst én logisk partition er monteret)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
da: Aktiv

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
da: Monteret på %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
da: Ikke optaget (Ingen logiske partitioner er monteret)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
da: Ikke aktiv

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
da: Ikke aktiv (ikke medlem af nogen diskenhedsgruppe)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
da: Ikke aktiv og eksporteret

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
da: Ikke monteret

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
da: Diskenhedsgruppe:

note: Members
en: Members:
da: Medlemmer:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
da: Logiske diskenheder:

note: Used
en: Used:
da: Brugt:

note: Unused
en: Unused:
da: Ubrugt:

en: Unallocated:
da: Uallokeret:

note: Size
en: Size:
da: Størrelse:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
da: Kryptering

note: Encryption
en: Encryption:
da: Kryptering:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
da: Sti:

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
da: Navn:

note: Flags
en: Flags:
da: Flag:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
da: Første sektor:

note: Last sector
en: Last sector:
da: Sidste sektor:

note: Total sectors
en: Total sectors:
da: Antal sektorer:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
da: Sæt partitionsnavn på %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
da: Opret ny partition

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
da: Opret som:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
da: Primær partition

en: Logical Partition
da: Logisk partition

en: Extended Partition
da: Udvidet partition

note: Partition name
en: Partition name:
da: Partitionsnavn:

en: New Partition #%1
da: Ny partition #%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
da: Tilpas/flyt %1

en: Resize %1
da: Tilpas %1

en: Applying pending operations
da: Udfører de planlagte handlinger

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
da: Afhængigt af handlingernes type og antal, kan dette vare længe.

en: Completed Operations:
da: Fuldførte handlinger:

en: Details
da: Detaljer

en: %1 of %2 operations completed
da: %1 af %2 handlinger fuldført

note: add save button
en: _Save Details
da: _Gem detaljer

en: Operation cancelled
da: Handlingen blev afbrudt

en: All operations successfully completed
da: Alle handlinger fuldført planmæssigt

en: %1 warning | %1 warnings
da[0]: %1 advarsel
da[1]: %1 advarsler

en: An error occurred while applying the operations
da: Der opstod en fejl under udførelse af handlingerne

en: See the details for more information.
da: Se detaljerne for yderligere information.

en: IMPORTANT
da: VIGTIGT

en: If you want support, you need to provide the saved details!
da: Hvis du vil have hjælp, vil det være nødvendigt at videregive de gemte detaljer!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
da: Se %1 for yderligere information.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
da: Fremtving afbrydelse (%1)

en: Force Cancel
da: Fremtving afbrydelse

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
da: Er du sikker på, at du vil afbryde den aktuelle handling?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
da: Afbrydelse af en handling kan forårsage ALVORLIG skade på filsystemet.

en: Continue Operation
da: Fortsæt handlingen

en: Cancel Operation
da: Afbryd handlingen

en: Save Details
da: Gem detaljer

en: GParted Details
da: Detaljer for GParted

note: Device overview information
en: Device:
da: Enhed:

note: Serial number
en: Serial:
da: Serienummer:

note: Sector size
en: Sector size:
da: Sektorstørrelse:

note: Heads
en: Heads:
da: Hoveder:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
da: Sektorer/spor:

note: Cylinders
en: Cylinders:
da: Cylindre:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
da: Partitionstabel:

en: Start
da: Begyndelse

en: End
da: Slutning

en: Flags
da: Flag

en: Partition Name
da: Partitionsnavn

en: Label
da: Mærkat

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
da: EKSEKVERER

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
da: FEJL

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
da: ADVARSEL

en: File System Support
da: Understøttelse af filsystem

en: Create
da: Opret

en: Grow
da: Udvid

en: Shrink
da: Formindsk

en: Move
da: Flyt

en: Copy
da: Kopiér

en: Check
da: Kontrollér

en: Required Software
da: Påkrævet software

en: This chart shows the actions supported on file systems.
da: Dette skema viser de understøttede handlinger, der kan udføres på filsystemer.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
da: Ikke alle handlinger er tilgængelige på alle filsystemer, delvis på grund af filsystemernes natur og begrænsninger i den påkrævede software.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
da: Tilgængelig både når filsystem er afmonteret og monteret

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
da: Kun tilgængelig når filsystem er monteret

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
da: Kun tilgængelig når filsystem er afmonteret

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Legend
da: Signaturforklaring

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
da: Scan efter understøttede handlinger igen

en: Manage flags on %1
da: Håndtér flag på %1

en: Search disk for file systems
da: Søg efter filsystemer på disken

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
da: Filsystemer fundet på %1

en: Data found
da: Data fundet

en: Data found with inconsistencies
da: Data fundet med inkonsistens

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
da: ADVARSEL: Filsystemerne markeret med (!) er inkonsistente.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
da: Du vil måske støde på fejl, når du prøver at vise disse filsystemer.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
da: “Vis”-knapperne opretter skrivebeskyttede visninger for hvert filsystem.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
da: Alle monterede visninger vil blive afmonteret når du lukker dette dialogvindue.

en: File systems
da: Filsystemer

en: View
da: Vis

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af en midlertidig mappe, som kan bruges som monteringspunkt.

en: Error
da: Fejl

en: Failed creating temporary directory
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: An error occurred while creating the read-only view.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af skrivebeskyttet visning.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
da: Enten kan filsystemet ikke monteres (f.eks. hvis det er swap), eller der er anden inkonsistens eller fejl på filsystemet.

en: Failed creating read-only view
da: Kunne ikke oprette skrivebeskyttet visning

en: Error:
da: Fejl:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
da: Filsystemet er monteret på:

en: Unable to open the default file manager
da: Kan ikke åbne standardfilhåndteringen

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
da: Advarsel: Det fundne filsystemområde overlapper med mindst én eksisterende partition

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
da: Det anbefales at du ikke bruger nogen overlappende filsystemer, så eksisterende data ikke påvirkes.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
da: Vil du forsøge at deaktivere følgende monteringspunkter?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
da: opret manglende %1-elementer

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
da: slet berørte %1-elementer

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
da: slet %1-element

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
da: opdatér %1-element

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
da: _Montér

en: _Unmount
da: _Afmontér

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
da: Oprettede mappe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
da: Fjernede mappe %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
da: GParted-fejl

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
da: Scanner %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
da: Bekræfter %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
da: Søger efter partitioner på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
da: En partition kan ikke begynde (%1) før begyndelsen af enheden

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
da: En partition kan ikke slutte (%1) efter slutningen af enheden (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
da: En partition kan ikke have en længde på %1 sektorer

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
da: En partition med et antal brugte sektorer (%1), der er større end dens længde (%1), er ikke gyldig

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
da: ikke genkendt

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
da: Kan ikke finde noget filsystem! Mulige årsager:

en: The file system is damaged
da: Filsystemet er skadet

en: The file system is unknown to GParted
da: GParted kender ikke filsystemet

en: There is no file system available (unformatted)
da: Der er intet tilgængeligt filsystem (uformateret)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
da: Enhedselementet %1 mangler

en: Unable to find mount point
da: Kan ikke finde monteringspunkt

en: Unable to read the contents of this file system!
da: Kan ikke læse indholdet af dette filsystem!

en: Because of this some operations may be unavailable.
da: Af denne grund vil visse handlinger muligvis ikke være tilgængelige.

en: The cause might be a missing software package.
da: Årsagen er måske en manglende programpakke.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
da: Understøttelse af %1-filsystemer kræver følgende programpakker:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
da: %1 ikke allokeret plads i partitionen.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
da: For at udvide filsystemet så det udfylder partitionen, så marker partitionen og vælg menupunktet:

en: Partition --> Check.
da: Partition --> Kontrol.

en: create empty partition
da: opret tom partition

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
da: sti: %1 (%2)

en: end: %1
da: slut: %1

en: size: %1 (%2)
da: størrelse: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun opretter filsystemet

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
da: opret nyt %1-filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun formaterer filsystemet

en: delete partition
da: slet partition

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun sletter filsystemet

en: delete %1 file system
da: slet %1-filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun navngiver filsystemet

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
da: Ryd filsystemmærkat på %1

en: Set file system label to "%1" on %2
da: Sæt filsystemmærkat til “%1” på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
da: Ryd partitionsnavn på %1

en: Set partition name to "%1" on %2
da: Sæt partitionsnavn til “%1” på %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun ændrer filsystemets UUID

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
da: Sæt halvdelen af UUID'en på %1 til en ny, tilfældig værdi

en: Set UUID on %1 to a new, random value
da: Sæt UUID på %1 til en ny, tilfældig værdi

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
da: partitionens størrelse ændres ved et trin, som kun skal flytte

en: rollback last change to the partition
da: fortryd sidste ændring til partitionstabellen

en: move file system to the left
da: flyt filsystem til venstre

en: move file system to the right
da: flyt filsystem til højre

en: move file system
da: flyt filsystem

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
da: det nye og det gamle filsystem har samme position.  Derfor springes denne handling over

en: using libparted
da: bruger libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
da: partitionens begyndelse ændres ved et trin, som kun skal tilpasse

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
da: partitionen indeholder ikke LUKS-kryptering for et trin, som kun skal tilpasse krypteringen

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
da: ikke muligt at formindske en lukket LUKS-krypteringsdiskenhed

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun ændrer filsystemets størrelse

en: resize/move partition
da: tilpas/flyt partition

en: move partition to the right
da: flyt partition til højre

en: move partition to the left
da: flyt partition til venstre

en: grow partition from %1 to %2
da: udvid partition fra %1 til %2

en: shrink partition from %1 to %2
da: formindsk partition fra %1 til %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
da: flyt partitionen til højre og udvid den fra %1 til %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
da: flyt partitionen til højre og formindsk den fra %1 til %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
da: flyt partitionen til venstre og udvid den fra %1 til %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
da: flyt partitionen til venstre og formindsk den fra %1 til %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
da: den nye og den gamle partition har samme størrelse og position.  Derfor springes denne handling over

en: old start: %1
da: gammelt begyndelsespunkt: %1

en: old end: %1
da: gammelt slutpunkt: %1

en: old size: %1 (%2)
da: gammel størrelse: %1 (%2)

en: new start: %1
da: nyt startpunkt: %1

en: new end: %1
da: nyt slutpunkt: %1

en: new size: %1 (%2)
da: ny størrelse: %1 (%2)

en: requested start: %1
da: ønsket startpunkt: %1

en: requested end: %1
da: ønsket slutpunkt: %1

en: requested size: %1 (%2)
da: ønsket størrelse: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
da: forsøg at fortryde sidste mislykkede ændring til partitionen

en: original start: %1
da: oprindeligt begyndelsespunkt: %1

en: original end: %1
da: oprindeligt slutpunkt: %1

en: original size: %1 (%2)
da: oprindelig størrelse: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
da: partitionen indeholder ikke åben LUKS-kryptering for et trin, der kun formindsker filsystemet

en: shrink encryption volume
da: formindsk krypteringsdiskenheden

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
da: partitionen indeholder ikke LUKS-kryptering for et trin, der kun maksimerer krypteringen

en: grow encryption volume to fill the partition
da: udvid krypteringsdiskenhed, så det udfylder partitionen

en: growing is not available for this encryption volume
da: udvidelseshandlingen er ikke tilgængelig for denne krypteringsdiskenhed

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun formindsker filsystemet

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
da: den nye størrelse på partitionen er større eller den samme for et trin, som kun skulle formindske

en: shrink file system
da: formindsk filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun maksimerer filsystemet

en: grow file system to fill the partition
da: udvid filsystemet, så det udfylder partitionen

en: growing is not available for this file system
da: udvidelseshandlingen er ikke tilgængelig for dette filsystem

en: growing the file system is currently disallowed
da: udvidelse af filsystemets størrelse er aktuelt deaktiveret

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
da: ikke et %1-filsystem for et trin som kun skulle gendanne %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
da: gendan %1-filsystem

en: the destination is smaller than the source partition
da: destinationen er mindre end kildepartitionen

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
da: kildepartitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun kopierer filsystemet

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
da: målpartitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun kopierer filsystemet

en: copy file system from %1 to %2
da: kopiér filsystemet fra %1 til %2

en: using internal algorithm
da: bruger intern algoritme

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
da: kopiér %1

en: finding optimal block size
da: finder optimal blokstørrelse

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
da: kopiér %1 med en blokstørrelse på %2

en: %1 seconds
da: %1 sekunder

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
da: den optimale blokstørrelse er %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
da: %1 (%2 B) kopieret

en: rollback failed file system move
da: fortryd mislykket flytning af filsystemet

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun kontrollerer filsystemet

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
da: kontrollér filsystemet på %1 for fejl og reparér dem hvis muligt

en: checking is not available for this file system
da: kontrolhandlingen er ikke tilgængelig for dette filsystem

en: set partition type on %1
da: sæt partitionstypen på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
da: ny partitionstype: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
da: nyt partitionsflag: %1

en: calibrate %1
da: kalibrér %1

en: device
da: enhed

en: encryption path: %1
da: krypteringssti: %1

en: calculate new size and position of %1
da: udregn ny størrelse og position af %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
da: partitionen indeholder åben LUKS-kryptering for et trin, der kun sletter filsystemets signaturer

en: clear old file system signatures in %1
da: ryd gamle filsystemsignaturer på %1

en: flush operating system cache of %1
da: tøm mellemlageret for operativsystemet for %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
da: opdatér bootsektor for %1-filsystemet på %2

en: Partition start (%1) is beyond sector 4294967295 (2^32-1).
    Windows will not be able to boot from this file system.
da: Partitionens begyndelse er forbi sektor 4294967295 (2^32-1).
    Windows kan ikke boote fra dette filsystem.

en: Error trying to open %1
da: Fejl ved åbning af %1

en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
da: Fejl ved søgning til positionen 0x1c i %1

en: Error trying to write to boot sector in %1
da: Fejl under skrivning til blok i sektor %1

en: libparted messages
da: beskeder fra libparted

en: Libparted Information
da: Libparted-information

en: Libparted Warning
da: Libparted-advarsel

en: Libparted Error
da: Libparted-fejl

en: Libparted Fatal
da: Fatal Libparted-fejl

en: Libparted Bug
da: Libparted-bug

en: Libparted Unsupported Feature
da: Funktion ikke understøttet af Libparted

en: Libparted unknown exception
da: Ukendt undtagelse i Libparted

en: Fix
da: Ret

en: Yes
da: Ja

en: Ok
da: OK

en: Retry
da: Prøv igen

en: No
da: Nej

en: Cancel
da: Afbryd

en: Ignore
da: Ignorer

en: _Undo Last Operation
da: _Fortryd sidste handling

en: _Clear All Operations
da: _Ryd alle handlinger

en: _Apply All Operations
da: _Udfør alle handlinger

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
da: En eller flere fysiske diskenheder tilhørende diskenhedsgruppen mangler.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
da: Der opstod en fejl under læsning af LVM2-konfiguration!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
da: Nogle eller alle detaljer mangler måske eller er forkerte.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
da: Du skal IKKE ændre nogen LVM2 PV-partitioner.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
da: Sæt halvdelen af UUID'en til en ny tilfældig værdi på %1-filsystemet på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
da: Sæt en ny tilfældig UUID på %1-filsystemet på %s2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
da: Kopiér %1 til %2 (start ved %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
da: Kopiér %1 til %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
da: Kontrollér og reparer filsystemet (%1) på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
da: Opret %1 #%2 (%3, %4) på %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
da: Slet %1 (%2, %3) på %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
da: Tilføjer mere information til resultaterne af dette trin, efter det er blevet markeret som fuldført

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
da: Formatér %1 som %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
da: Sæt filsystemmærkat “%1” på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
da: Sæt partitionsnavn “%1” på %2

en: resize/move %1
da: tilpas/flyt %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
da: den nye og den gamle partition har samme størrelse og position.  Fortsætter derfor alligevel

en: Move %1 to the right
da: Flyt %1 til højre

en: Move %1 to the left
da: Flyt %1 til venstre

en: Grow %1 from %2 to %3
da: Udvid %1 fra %2 til %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
da: Formindsk %1 fra %2 til %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
da: Flyt %1 til højre og udvid den fra %2 til %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
da: Flyt %1 til højre og formindsk den fra %2 til %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
da: Flyt %1 til venstre og udvid den fra %2 til %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
da: Flyt %1 til venstre og formindsk den fra %2 til %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
da: Primær

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
da: Logisk

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
da: Udvidet

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
da: Uallokeret

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
da: Upartitioneret

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
da: %1 af %2 kopieret (%3 resterende)

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Used
da: Brugt

en: Unused
da: Ubrugt

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
da: uallokeret

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
da: ukendt

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
da: uformateret

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
da: andre

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
da: ryddet

en: used
da: brugt

en: unused
da: ubrugt

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
da: Krypteret

en: _Refresh Devices
da: _Genopfrisk enheder

en: _Devices
da: _Enheder

en: _Edit
da: _Redigér

en: Device _Information
da: Enheds_information

en: Pending _Operations
da: Planlagte _handlinger

en: _View
da: _Vis

en: _File System Support
da: _Filsystemunderstøttelse

en: _Create Partition Table
da: _Opret partitionstabel

en: _Attempt Data Rescue
da: _Forsøg databjærgning

en: _Device
da: _Enhed

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Help
da: _Hjælp

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
da: Ny

en: Create a new partition in the selected unallocated space
da: Opret en ny partition i det valgte, uallokerede område

en: Delete the selected partition
da: Slet den valgte partition

en: Resize/Move the selected partition
da: Tilpas/flyt den valgte partition

en: Copy the selected partition to the clipboard
da: Kopiér den valgte partition til klippebordet

en: Paste the partition from the clipboard
da: Indsæt partitionen fra klippebordet

en: Undo Last Operation
da: Fortryd sidste handling

en: Apply All Operations
da: Udfør alle handlinger

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
da: _Ny

en: _Resize/Move
da: _Tilpas/flyt

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
da: _Formatér til

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
da: _Montér på

en: _Name Partition
da: Na_vngiv partition

en: M_anage Flags
da: _Håndtér flag

en: C_heck
da: K_ontrollér

en: _Label File System
da: _Angiv filsystemmærkat

en: New UU_ID
da: Ny _UUID

en: Device Information
da: Enhedsinformation

en: Could not add this operation to the list
da: Kunne ikke føje denne handling til listen

en: %1 operation pending | %1 operations pending
da[0]: %1 handling planlagt
da[1]: %1 handlinger planlagt

en: Quit GParted?
da: Afslut GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
da[0]: %1 handling er i øjeblikket planlagt.
da[1]: %1 handlinger er i øjeblikket planlagt.

en: Scanning all devices...
da: Scanner alle enheder …

en: No devices detected
da: Ingen enheder fundet

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
da: Ingen partitionstabel blev fundet på enheden %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
da: Partitioner kan ikke tilføjes, før en partitionstabel er oprettet.

en: To create a new partition table choose the menu item:
da: For at oprette en ny partitionstabel, skal du vælge menupunktet:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
da: Enhed --> Opret partitionstabel.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
da: Kan ikke ændre størrelsen på det skrivebeskyttede filsystem %1

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
da: Størrelsen på filsystemet kan ikke ændres, når det er monteret skrivebeskyttet.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
da: Enten afmontér filsystemet eller genmontér det uden skrivebeskyttelse.

en: Unable to open GParted Manual help file
da: Kan ikke åbne GParted-manualfilen

en: Command yelp not found.
da: Kommandoen yelp blev ikke fundet.

en: Install yelp and try again.
da: Installér yelp og prøv igen.

en: Failed to open GParted Manual help file
da: Kunne ikke åbne GParted-manualfilen

en: Documentation is not available
da: Dokumentation er ikke tilgængelig

en: This build of gparted is configured without documentation.
da: Denne kompilering af gparted er konfigureret uden dokumentation.

en: Documentation is available at the project web site.
da: Dokumentationen kan findes på projektets websted.

en: GParted Manual
da: Manual til GParted

en: GNOME Partition Editor
da: GNOME-partitioneringsprogram

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
da[0]: Det er ikke muligt at oprette mere end %1 primær partition
da[1]: Det er ikke muligt at oprette mere end %1 primære partitioner

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
da: Hvis du ønsker flere partitioner, skal du først oprette en udvidet partition. En sådan partition kan indeholde andre partitioner. Eftersom en udvidet partition også er en primær partition, kan det være nødvendigt at fjerne en primær partition først.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
da: Flytning af en partition kan forårsage at dit operativsystem ikke kan starte op

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
da: Du har sat en handling i kø, der vil flytte startsektoren for partitionen %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
da:   Der opstår højst sandsynligt fejl under opstart, hvis du flytter GNU/Linux-partitionen, der indeholder /boot, eller hvis du flytter Windows' systempartition C:.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
da: I GParteds OSS kan du se hvordan opstartskonfigurationen kan repareres.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
da: Det kan tage meget lang tid at flytte en partition.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
da: Indtast LUKS-adgangskoden for at ændre størrelsen på %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
da: Tjek af adgangskoden til LUKS-kryptering mislykkedes

en: Copy of %1
da: Kopi af %1

en: You have pasted into an existing partition
da: Du har indsat i en eksisterende partition

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
da: Data i %1 vil gå tabt, hvis du udfører denne handling.

en: Unable to delete %1!
da: Kan ikke slette %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
da: Afmontér venligst enhver logisk partition med nummer større end %1

en: Are you sure you want to delete %1?
da: Er du sikker på, at du vil slette %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
da: Efter denne partition er slettet, vil den ikke længere være tilgængelig for kopiering.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
da: Slet %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
da: Kan ikke formatere dette filsystem til %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
da: Et %1-filsystem kræver en partition på mindst %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
da: En partition med et %1-filsystem har en maksimal størrelse på %2.

en: Opening encryption on %1
da: Åbner krypteringen på %1

en: Failed to open LUKS encryption
da: Kunne ikke åbne LUKS-krypteringen

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen luk kryptering kan ikke udføres, når der er afventende handlinger for partitionen.

en: Closing encryption on %1
da: Lukker krypteringen på %1

en: Could not close encryption
da: Kunne ikke lukke krypteringen

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen åbn kryptering kan ikke udføres, når der er afventende handlinger for partitionen.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
da: Indtast LUKS-adgangskoden for at åbne %1

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
da: Partitionen kunne ikke afmonteres fra følgende monteringspunkter:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
da: Det skyldes, at andre partitioner også er monteret på disse monteringspunkter. Det tilrådes, at du afmonterer dem manuelt.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
da[0]: %1 handling er i øjeblikket planlagt for partitionen %2
da[1]: %1 handlinger er i øjeblikket planlagt for partitionen %2

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
da: Brug Redigér-menuen til at fortryde, rydde eller udføre planlagte handlinger.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen swapoff (deaktivering af swap) kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: Deactivating swap on %1
da: Deaktiverer swap på %1

en: Could not deactivate swap
da: Kunne ikke deaktivere swap

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen swapon (aktivering af swap) kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: Activating swap on %1
da: Aktiverer swap på %1

en: Could not activate swap
da: Kunne ikke aktivere swap

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen deaktiver diskenhedsgruppe kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: Deactivating Volume Group %1
da: Deaktiverer diskenhedsgruppe %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
da: Kunne ikke deaktivere diskenhedsgruppe

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen aktiver diskenhedsgruppe kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: Activating Volume Group %1
da: Aktiverer diskenhedsgruppe %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
da: Kunne ikke aktivere diskenhedsgruppe

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
da: Handlingen afmonter kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: Unmounting %1
da: Afmonterer %1

en: Could not unmount %1
da: Kunne ikke afmontere %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
da: Handlingen monter kan ikke udføres, når der allerede er planlagt andre handlinger for partitionen.

en: mounting %1 on %2
da: monterer %1 på %2

en: Could not mount %1 on %2
da: Kunne ikke montere %1 på %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
da[0]: %1 partition er i øjeblikket aktiv på enheden %2
da[1]: %1 partitioner er i øjeblikket aktive på enheden %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
da: En ny partitionstabel kan ikke oprettes, når der er aktive partitioner.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
da: Aktive partitioner er partitioner som er i brug, f.eks. monterede filsystemer eller aktiverede swap-områder.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
da: Brug menuvalgene i menuen Partition, såsom Afmontér eller Swap fra, for at deaktivere alle partitioner på denne enhed, før du opretter en ny partitionstabel.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
da[0]: %1 handling er i øjeblikket planlagt
da[1]: %1 handlinger er i øjeblikket planlagt

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
da: En ny partitionstabel kan ikke oprettes, når der er planlagte handlinger.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
da: Brug Redigér-menuen til enten at rydde eller udføre alle handlinger, før du opretter en ny partitionstabel.

en: Error while creating partition table
da: Fejl under oprettelse af partitionstabel

en: Command gpart was not found
da: Kommandoen gpart blev ikke fundet

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
da: Denne funktion bruger gpart. Installér venligst gpart og forsøg igen.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
da: Der kræves en fuld diskskanning for at finde filsystemer.

en: The scan might take a very long time.
da: Denne skanning kan vare temmelig længe.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
da: Efter skanningen kan du montere fundne filsystemer og kopiere dataene til andre medier.

en: Do you want to continue?
da: Vil du fortsætte?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
da: Søg efter filsystemer på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
da: Søger efter filsystemer på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
da: Ingen filsystemer blev fundet på %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
da: Diskskanningen med gpart fandt ingen genkendelige filsystemer på denne disk.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
da: Er du sikker på, at du vil udføre de planlagte handlinger?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
da: Redigering af partitioner kan potentielt forårsage TAB AF DATA.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
da: Det anbefales, at du tager sikkerhedskopier af dine data før du fortsætter.

en: Apply operations to device
da: Udfør handlinger på enhed

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
da: Du sletter en ikketom fysisk LVM2-diskenhed %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
da: Du formaterer over en ikketom fysisk LVM2-diskenhed %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
da: Du indsætter over en ikketom fysisk LVM2-diskenhed %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
da: Sletning eller overskrivelse af fysisk diskenhed kan ikke fortrydes og vil ødelægge diskenhedsgruppen.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
da: For at undgå at ødelægge diskenhedsgruppen, så rådes du til at afbryde og bruge eksterne LVM-kommandoer til at frigøre den fysiske diskenhed før denne handling udføres.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
da: Ønsker du at fortsætte og med tvang slette den fysiske diskenhed?

en: Failed to find devid for path %1
da: Kunne ikke finde devid for stien %1

en: No directory mount point found in %1
da: Intet mappemonteringspunkt fundet i %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
da: Ændring af UUID'en kan gøre nøglen for Windows Product Activation (WPA) ugyldig

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
da: På FAT- eller NTFS-filsystemer, bruges Volume Serial Number som UUID'en. Ændring af Volume Serial Number på Windows' systempartition, normalt C:, kan gøre WPA-nøglen ugyldig. En ugyldig WPA-nøgle vil forhindre logind indtil du genaktiverer Windows.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
da: Ændring af UUID'en på eksternt lagermedie og ikke-system-partitioner er normalt sikkert, men ingen garantier kan gives.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
da: _Swap på

en: _Swapoff
da: _Swap fra

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
da: Partitionsflytningen blev sprunget over, da %s-filsystemet ikke indeholder data

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
da: Partitionskopiering blev sprunget over, da %s-filsystemet ikke indeholder data

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
da: _Aktiver

en: Deac_tivate
da: _Deaktiver

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
da: Der kan ikke ændres størrelse på den fysiske LVM2-diskenhed, da den er medlem af en eksporteret diskenhedsgruppe.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
da: Åbn kryptering

en: Close Encryption
da: Luk kryptering

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
da: Sprang maksimér lukket LUKS-kryptering over, fordi det automatisk vil udfylde partitionen, når den åbnes

en: Root privileges are required for running GParted
da: Kørsel af GParted kræver administratorprivilegier

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
da: Da GParted er et kraftfuldt værktøj, der er i stand til at ødelægge partitionstabeller og store mængder af data, kan kun administratorbrugeren root køre programmet.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
da: I et forsøg på at undgå invalidering af WPA-nøgle, sættes på NTFS-filsystemer kun halvdelen af UUID til en ny tilfældig værdi.

note: simulation..
en: run simulation
da: kør simulering

note: Real resize
en: real resize
da: ægte størrelsesændring

en: Partition is too large, maximum size is %1
da: Partitionen er for stor. Den maksimale størrelse er %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
da: Partitionen er for lille. Den minimale størrelse er %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
da: mkudffs før version 1.1 understøtter kun ASCII-tegn i mærkatet.
