gparted master - en to hu translation catalogue (501 entries)

en: GParted Partition Editor
hu: GParted partíciószerkesztő

en: Create, reorganize, and delete partitions
hu: Partíciók létrehozása, újraszervezése és törlése

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
hu: A GParted egy szabad partíciószerkesztő lemezpartíciók grafikus kezelésére.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
hu: A GParteddel adatvesztés nélkül átméretezheti, másolhatja, címkézheti és áthelyezheti a partíciókat. Ezek a műveletek lehetővé teszik a C: meghajtó növelését vagy zsugorítását, helycsinálást új operációs rendszereknek, vagy adatmentés megkísérlését elveszett partíciókról.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
hu: A GParted számos fájlrendszerrel működik, beleértve: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs és xfs.

en: Partition Editor
hu: Partíciószerkesztő

en: Partition;
hu: Partíció;

en: Run GParted as root
hu: GParted futtatása rendszergazdaként

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
hu: Hitelesítés szükséges a GParted partíciószerkesztő rendszergazdaként való futtatásához

en: (New UUID - will be randomly generated)
hu: (Új UUID - véletlenszerűen lesz előállítva)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
hu: (Félig új UUID - véletlenszerűen lesz előállítva)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
hu: %1 / %2 másolva

en: Operation Canceled
hu: Művelet megszakítva

en: Error while writing block at sector %1
hu: Hiba a(z) %1. szektornál található blokk írásakor

en: Error while reading block at sector %1
hu: Hiba a(z) %1. szektornál található blokk olvasásakor

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
hu: LUKS jelmondat: %1

en: Passphrase:
hu: Jelmondat:

en: Unlock
hu: Feloldás

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
hu: Szabad hely előtte (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
hu: Új méret (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
hu: Szabad hely utána (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
hu: Igazítás ehhez:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
hu: Cilinder

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
hu: Semmi

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Resize/Move
hu: Átméretezés/Mozgatás

en: Minimum size: %1 MiB
hu: Legkisebb méret: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
hu: Legnagyobb méret: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
hu: Partíciós tábla létrehozása a következőn: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
hu: FIGYELMEZTETÉS: EZ MINDEN ADATOT TÖRÖL A KÖVETKEZŐN: %1

en: Select new partition table type:
hu: Válassza ki az új partícióstábla-típust:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
hu: Fájlrendszercímke beállítása a következőn: %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
hu: Címke:

en: Paste %1
hu: %1 beillesztése

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
hu: Információ a következőről: %1

en: Warning:
hu: Figyelmeztetés:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
hu: Fájlrendszer

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
hu: Fájlrendszer:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
hu: Nyitott

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
hu: Zárt

note: LUKS status
en: Status:
hu: Állapot:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
hu: Nem hozzáférhető (titkosított)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
hu: Foglalt (Legalább egy logikai partíció csatolva van)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
hu: Aktív

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
hu: Csatolva: %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
hu: Nem foglalt (Nincsenek csatolt logikai partíciók)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
hu: Nem aktív

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
hu: Nem aktív (nem tagja egy kötetcsoportnak sem)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
hu: Nem aktív és exportálva

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
hu: Nincs csatolva

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
hu: Kötetcsoport:

note: Members
en: Members:
hu: Tagok:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
hu: Logikai kötetek:

note: Used
en: Used:
hu: Használt:

note: Unused
en: Unused:
hu: Szabad:

en: Unallocated:
hu: Lefoglalatlan:

note: Size
en: Size:
hu: Méret:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
hu: Titkosítás

note: Encryption
en: Encryption:
hu: Titkosítás:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
hu: Útvonal:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
hu: Partíció

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
hu: Név:

note: Flags
en: Flags:
hu: Jelzők:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
hu: Első szektor:

note: Last sector
en: Last sector:
hu: Utolsó szektor:

note: Total sectors
en: Total sectors:
hu: Szektorok összesen:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
hu: Partíciónév beállítása a következőn: %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
hu: Új partíció létrehozása

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
hu: Létrehozás mint:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
hu: Elsődleges partíció

en: Logical Partition
hu: Logikai partíció

en: Extended Partition
hu: Kiterjesztett partíció

note: Partition name
en: Partition name:
hu: Partíciónév:

en: New Partition #%1
hu: Új partíció #%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
hu: %1 átméretezése/mozgatása

en: Resize %1
hu: %1 átméretezése

en: Applying pending operations
hu: Függő műveletek alkalmazása

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
hu: A műveletek mennyiségétől és típusától függően ez hosszú ideig tarthat.

en: Completed Operations:
hu: Befejezett műveletek:

en: Details
hu: Részletek

en: %1 of %2 operations completed
hu: %1 / %2 művelet befejezve

note: add save button
en: _Save Details
hu: Részletek me_ntése

en: Operation cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: All operations successfully completed
hu: Minden művelet sikeresen befejezve

en: %1 warning | %1 warnings
hu[0]: %1 figyelmeztetés
hu[1]: %1 figyelmeztetés

en: An error occurred while applying the operations
hu: Hiba történt a műveletek alkalmazása közben

en: See the details for more information.
hu: További információkért lásd a részleteket.

en: IMPORTANT
hu: FONTOS

en: If you want support, you need to provide the saved details!
hu: Amennyiben támogatásra van szüksége, meg kell adnia a mentett részleteket!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
hu: További információkat itt talál: %1.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
hu: Megszakítás kényszerítése (%1)

en: Force Cancel
hu: Megszakítás kényszerítése

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
hu: Biztosan meg akarja szakítani a jelenlegi műveletet?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
hu: A művelet megszakítása a fájlrendszer SÚLYOS károsodását okozhatja.

en: Continue Operation
hu: Művelet folytatása

en: Cancel Operation
hu: Művelet megszakítása

en: Save Details
hu: Részletek mentése

en: GParted Details
hu: A GParted részletei

note: Device overview information
en: Device:
hu: Eszköz:

note: Model
en: Model:
hu: Modell:

note: Serial number
en: Serial:
hu: Sorozatszám:

note: Sector size
en: Sector size:
hu: Szektorméret:

note: Heads
en: Heads:
hu: Fejek:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
hu: Szektorok/sávok:

note: Cylinders
en: Cylinders:
hu: Cilinderek:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
hu: Partíciós tábla:

en: Type
hu: Típus

en: Start
hu: Indítás

en: End
hu: Befejezés

en: Flags
hu: Jelölők

en: Partition Name
hu: Partíció neve

en: Label
hu: Címke

en: Mount Point
hu: Csatolási pont

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
hu: VÉGREHAJTÁS

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
hu: SIKER

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
hu: HIBA

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
hu: FIGYELMEZTETÉS

en: File System Support
hu: Fájlrendszer-támogatás

en: Create
hu: Létrehozás

en: Grow
hu: Növelés

en: Shrink
hu: Zsugorítás

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Copy
hu: Másolás

en: Check
hu: Ellenőrzés

en: Required Software
hu: Szükséges szoftver

en: This chart shows the actions supported on file systems.
hu: Ez a grafikon megjeleníti a fájlrendszereken támogatott műveleteket.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
hu: Nem minden művelet érhető el az összes fájlrendszeren, részben a fájlrendszerek természete és a szükséges szoftverek korlátai miatt.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
hu: Elérhető csatolva és leválasztva

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
hu: Csak csatolva érhető el

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
hu: Csak leválasztva érhető el

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
hu: Nem érhető el

en: Legend
hu: Jelmagyarázat

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
hu: Támogatott műveletek ismételt keresése

en: Manage flags on %1
hu: Jelzők kezelése a következőn: %1

en: Search disk for file systems
hu: Fájlrendszerek keresése a lemezen

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
hu: Megtalált fájlrendszerek ezen: %1

en: Data found
hu: Megtalált adatok

en: Data found with inconsistencies
hu: Az adatok inkonzisztensek

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
hu: FIGYELMEZTETÉS: A (!) jelölésű fájlrendszerek inkonzisztensek.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
hu: Ezen fájlrendszerek megjelenítésekor hibák történhetnek.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
hu: A „Nézet” gombok csak olvasható nézeteket készítenek az egyes fájlrendszerekről.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
hu: Minden csatolt nézet leválasztásra kerül ezen ablak bezárásakor.

en: File systems
hu: Fájlrendszerek

note: TO TRANSLATORS: looks like    1: ntfs (10240 MiB)
en: #%1: %2 (%3 MiB)
hu: %1.: %2 (%3 MiB)

en: View
hu: Nézet

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
hu: Hiba történt a csatolási pontként használandó ideiglenes könyvtár létrehozása közben.

en: Error
hu: Hiba

en: Failed creating temporary directory
hu: Az ideiglenes könyvtár létrehozása meghiúsult

en: An error occurred while creating the read-only view.
hu: Hiba történt a csak olvasható nézet létrehozása közben.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
hu: A fájlrendszer nem csatolható (például mert swap), vagy a fájlrendszer inkonzisztens vagy hibás.

en: Failed creating read-only view
hu: A csak olvasható nézet létrehozása meghiúsult

en: Error:
hu: Hiba:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
hu: A fájlrendszer csatolva ide:

en: Unable to open the default file manager
hu: Nem nyitható meg az alap fájlkezelő

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
hu: Figyelmeztetés: a felismert fájlrendszerterület legalább egy meglévő partícióval átfedésben van

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
hu: Ne használjon átfedő fájlrendszereket a meglévő adatok biztonsága érdekében.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
hu: Meg szeretné próbálni a következő csatolási pontok deaktiválását?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
hu: hiányzó %1 bejegyzések létrehozása

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
hu: érintett %1 bejegyzések törlése

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
hu: %1 bejegyzés törlése

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
hu: %1 bejegyzés frissítése

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
hu: _Csatolás

en: _Unmount
hu: _Leválasztás

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
hu: %1 könyvtár létrehozva

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
hu: %1 könyvtár törölve

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
hu: GParted hiba

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
hu: %1 vizsgálata

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
hu: %1 megerősítése

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
hu: %1 partíciók keresése

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
hu: Egy partíció nem kezdődhet (%1) az eszköz kezdete előtt

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
hu: Egy partíció nem végződhet (%1) az eszköz vége után (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
hu: Egyetlen partíció sem lehet %1 szektor hosszú

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
hu: A hosszánál (%2) több használt szektorral (%1) rendelkező partíció érvénytelen

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
hu: azonosítatlan

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
hu: A fájlrendszer nem ismerhető fel! A lehetséges okok:

en: The file system is damaged
hu: A fájlrendszer sérült

en: The file system is unknown to GParted
hu: A fájlrendszer ismeretlen a GParted előtt

en: There is no file system available (unformatted)
hu: Nem áll rendelkezésre fájlrendszer (formázatlan)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
hu: A(z) %1 eszközbejegyzés hiányzik

en: Unable to find mount point
hu: Nem található a csatolási pont

en: Unable to read the contents of this file system!
hu: A fájlrendszer tartalma nem olvasható be!

en: Because of this some operations may be unavailable.
hu: Emiatt néhány művelet nem lesz elérhető.

en: The cause might be a missing software package.
hu: Ezt egy hiányzó szoftvercsomag okozhatja.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
hu: A következő szoftvercsomagok szükségesek a(z) %1 fájlrendszer támogatásához: %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
hu: %1 lefoglalatlan terület van a partíción belül.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
hu: A fájlrendszer megnöveléséhez, hogy kitöltse a partíciót, válassza ki a partíciót, majd a következő menüpontot:

en: Partition --> Check.
hu: Partíció → Ellenőrzés.

en: create empty partition
hu: üres partíció létrehozása

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
hu: útvonal: %1 (%2)

en: partition
hu: partíció

en: start: %1
hu: kezdet: %1

en: end: %1
hu: vég: %1

en: size: %1 (%2)
hu: méret: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer létrehozási lépésnél

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
hu: új %1 fájlrendszer létrehozása

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer formázási lépésnél

en: delete partition
hu: partíció törlése

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer törlési lépésnél

en: delete %1 file system
hu: %1 fájlrendszer törlése

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer címkézési lépésnél

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
hu: Fájlrendszercímke törlése a következőn: %1

en: Set file system label to "%1" on %2
hu: Fájlrendszercímke beállítása „%1” értékre a következőn: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
hu: Partíciónév törlése a következőn: %1

en: Set partition name to "%1" on %2
hu: Partíciónév beállítása „%1” értékre a következőn: %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer UUID módosítási lépésnél

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
hu: Az UUID felének új, véletlenszerű értékre állítása ezen: %1

en: Set UUID on %1 to a new, random value
hu: Az UUID új, véletlenszerű értékre állítása ezen: %1

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
hu: a partíció mérete változik egy csak mozgatási lépésnél

en: rollback last change to the partition
hu: a partíció utolsó módosításának visszagörgetése

en: move file system to the left
hu: fájlrendszer áthelyezése balra

en: move file system to the right
hu: fájlrendszer áthelyezése jobbra

en: move file system
hu: fájlrendszer áthelyezése

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
hu: Az új és a régi fájlrendszer pozíciója megegyezik, emiatt a művelet kihagyva

en: using libparted
hu: a libparted segítségével

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
hu: a partíció kezdete változik egy csak átméretezési lépésnél

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak titkosítás átméretezési lépésnél

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
hu: nem lehetséges a zárt LUKS titkosítási kötet zsugorítása

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer átméretezési lépésnél

en: resize/move partition
hu: partíció átméretezése/áthelyezése

en: move partition to the right
hu: partíció mozgatása jobbra

en: move partition to the left
hu: partíció mozgatása balra

en: grow partition from %1 to %2
hu: partíció megnövelése (%1 → %2)

en: shrink partition from %1 to %2
hu: partíció zsugorítása (%1 → %2)

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
hu: partíció mozgatása jobbra és megnövelése (%1 → %2)

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
hu: partíció mozgatása jobbra és zsugorítása (%1 → %2)

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
hu: partíció mozgatása balra és megnövelése (%1 → %2)

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
hu: partíció mozgatása balra és zsugorítása (%1 → %2)

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
hu: Az új és a régi partíció mérete és pozíciója megegyezik, emiatt a művelet kihagyva

en: old start: %1
hu: régi kezdet: %1

en: old end: %1
hu: régi vég: %1

en: old size: %1 (%2)
hu: régi méret: %1 (%2)

en: new start: %1
hu: új kezdet: %1

en: new end: %1
hu: új vég: %1

en: new size: %1 (%2)
hu: új méret: %1 (%2)

en: requested start: %1
hu: kért kezdet: %1

en: requested end: %1
hu: kért vég: %1

en: requested size: %1 (%2)
hu: kért méret: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
hu: próbálkozás a partíció sikertelen módosításának visszagörgetésére

en: original start: %1
hu: eredeti kezdet: %1

en: original end: %1
hu: eredeti vég: %1

en: original size: %1 (%2)
hu: eredeti méret: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak titkosító kötet zsugorítási lépésnél

en: shrink encryption volume
hu: titkosítási kötet zsugorítása

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak titkosítási kötet maximalizálási lépésnél

en: grow encryption volume to fill the partition
hu: titkosítási kötet növelése, hogy kitöltse a partíciót

en: growing is not available for this encryption volume
hu: a titkosítási köteten nem érhető el a növelés művelet

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer zsugorítási lépésnél

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
hu: az új partícióméret nagyobb, vagy megegyezik a régivel egy csak zsugorítási lépésnél

en: shrink file system
hu: fájlrendszer zsugorítása

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer maximalizálási lépésnél

en: grow file system to fill the partition
hu: fájlrendszer növelése, hogy kitöltse a partíciót

en: growing is not available for this file system
hu: a fájlrendszeren nem érhető el a növelés művelet

en: growing the file system is currently disallowed
hu: A fájlrendszer növelése jelenleg nem engedélyezett

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
hu: nem %1 fájlrendszer lett megadva egy csak %1 újra létrehozási lépésnél

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
hu: %1 fájlrendszer újra létrehozása

en: the destination is smaller than the source partition
hu: a cél kisebb, mint a forrás partíció

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
hu: a forráspartíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer másolási lépésnél

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
hu: a célpartíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer másolási lépésnél

en: copy file system from %1 to %2
hu: fájlrendszer másolása innen: %1, ide: %2

en: using internal algorithm
hu: belső algoritmus használata

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
hu: %1 másolása

en: finding optimal block size
hu: optimális blokkméret keresése

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
hu: %1 másolása %2 blokkméret használatával

en: %1 seconds
hu: %1 másodperc

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
hu: az optimális blokkméret %1 szektor

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
hu: %1 (%2 B) másolva

en: rollback failed file system move
hu: sikertelen fájlrendszer áthelyezés visszagörgetése

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer ellenőrzési lépésnél

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
hu: %1 fájlrendszerhibáinak keresése és azok javítása (ha lehetséges)

en: checking is not available for this file system
hu: az ellenőrzés nem érhető el ezen a fájlrendszeren

en: set partition type on %1
hu: partíciótípus beállítása a következőn: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
hu: új partíciótípus: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
hu: új partíció jelző: %1

en: calibrate %1
hu: %1 kalibrálása

en: device
hu: eszköz

en: encryption path: %1
hu: titkosítási útvonal: %1

en: calculate new size and position of %1
hu: %1 új méretének és pozíciójának kiszámítása

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
hu: a partíció LUKS titkosítás feloldást tartalmaz egy csak fájlrendszer-aláírás törlési lépésnél

en: clear old file system signatures in %1
hu: régi fájlrendszer-aláírások törlése innen: %1

en: flush operating system cache of %1
hu: az operációs rendszer gyorsítótárának törlése ehhez: %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
hu: %1 fájlrendszer boot szektorának frissítése a következőn: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
hu: Hiba a(z) %1 boot szektorába írásakor

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
hu: Hiba a 0x1c pozícióra álláskor a következőn: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
hu: Hiba az eszköz (%1) megnyitásakor

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
hu: A rejtett szektorok számának beállítása meghiúsult %1 értékre az NTFS boot rekordjában.

en: You might try the following command to correct the problem:
hu: A következő paranccsal megpróbálhatja kijavítani a problémát:

en: libparted messages
hu: libparted üzenetek

en: Libparted Information
hu: Libparted információk

en: Libparted Warning
hu: Libparted figyelmeztetés

en: Libparted Error
hu: Libparted hiba

en: Libparted Fatal
hu: Libparted végzetes

en: Libparted Bug
hu: Libparted hiba

en: Libparted Unsupported Feature
hu: Libparted nem támogatott szolgáltatás

en: Libparted unknown exception
hu: Libparted ismeretlen kivétel

en: Fix
hu: Javítás

en: Yes
hu: Igen

en: Ok
hu: OK

en: Retry
hu: Újra

en: No
hu: Nem

en: Cancel
hu: Mégse

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: _Undo Last Operation
hu: _Utolsó művelet visszavonása

en: _Clear All Operations
hu: _Minden művelet törlése

en: _Apply All Operations
hu: Minden művelet _alkalmazása

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
hu: A kötetcsoporthoz tartozó legalább egy fizikai kötet hiányzik.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
hu: Hiba történt az LVM2 beállítások olvasása közben!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
hu: A részletek némelyike vagy akár az összes hiányozhat vagy téves lehet.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
hu: NE módosítsa az LVM2 fizikai kötet partícióit.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
hu: Az UUID felének új, véletlenszerű értékre állítása %1 fájlrendszeren ezen: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
hu: Új, véletlenszerű UUID beállítása %1 fájlrendszeren ezen: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
hu: %1 partíció másolása %2 partícióra (kezdet ennél: %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
hu: %1 másolása erre: %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
hu: A fájlrendszer (%1) ellenőrzése és javítása ezen: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
hu: %1 #%2 létrehozása (%3, %4) ezen az eszközön: %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
hu: %1 törlése (%2, %3) a következőről: %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
hu: További információk hozzáadása ennek a lépésnek az eredményeihez, miután befejezettként lett megjelölve

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
hu: %1 formázása mint %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
hu: A(z) „%1” fájlrendszercímke beállítása a következőn: %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
hu: A(z) „%1” partíciónév beállítása a következőn: %2

en: resize/move %1
hu: %1 átméretezése/mozgatása

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
hu: Az új és régi partíciók mérete és pozíciója azonos, emiatt mégis folytatásra kerül

en: Move %1 to the right
hu: %1 mozgatása jobbra

en: Move %1 to the left
hu: %1 mozgatása balra

en: Grow %1 from %2 to %3
hu: %1 növelése (%2 → %3)

en: Shrink %1 from %2 to %3
hu: %1 zsugorítása (%2 → %3)

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
hu: %1 mozgatása jobbra és növelése (%2 → %3)

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
hu: %1 mozgatása jobbra és zsugorítása (%2 → %3)

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
hu: %1 mozgatása balra és növelése (%2 → %3)

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
hu: %1 mozgatása balra és zsugorítása (%2 → %3)

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
hu: Elsődleges

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
hu: Logikai

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
hu: Kiterjesztett

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
hu: Lefoglalatlan

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
hu: Particionálatlan

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
hu: %1 / %2 másolva (%3 maradt)

en: Name
hu: Név

en: Size
hu: Méret

en: Used
hu: Használt

en: Unused
hu: Szabad

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
hu: lefoglalatlan

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
hu: ismeretlen

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
hu: formázatlan

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
hu: egyéb

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
hu: törölve

en: used
hu: használt

en: unused
hu: szabad

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
hu: Titkosított

en: _Refresh Devices
hu: Eszközök _frissítése

en: _Devices
hu: _Eszközök

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: Device _Information
hu: Esz_közinformációk

en: Pending _Operations
hu: Függő mű_veletek

en: _View
hu: _Nézet

en: _File System Support
hu: _Fájlrendszer-támogatás

en: _Create Partition Table
hu: _Partíciós tábla létrehozása

en: _Attempt Data Rescue
hu: _Kísérlet adatmentésre

en: _Device
hu: _Eszköz

en: _Partition
hu: _Partíció

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _Help
hu: _Súgó

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
hu: Új

en: Create a new partition in the selected unallocated space
hu: Új partíció létrehozása a kijelölt lefoglalatlan területen

en: Delete the selected partition
hu: A kijelölt partíció törlése

en: Resize/Move the selected partition
hu: A kijelölt partíció átméretezése/mozgatása

en: Copy the selected partition to the clipboard
hu: A kijelölt partíció másolása a vágólapra

en: Paste the partition from the clipboard
hu: Partíció beillesztése a vágólapról

en: Undo Last Operation
hu: Utolsó művelet visszavonása

en: Apply All Operations
hu: Minden művelet alkalmazása

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
hu: Ú_j

en: _Resize/Move
hu: Átméretezés/M_ozgatás

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
hu: _Formázás

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
hu: _Csatolás

en: _Name Partition
hu: _Partíció elnevezése

en: M_anage Flags
hu: _Jelzők kezelése

en: C_heck
hu: _Ellenőrzés

en: _Label File System
hu: Fájl_rendszer címkézése

en: New UU_ID
hu: Új UU_ID

en: Device Information
hu: Eszközinformációk

en: Could not add this operation to the list
hu: Ez a művelet nem adható a listához

en: %1 operation pending | %1 operations pending
hu[0]: %1 művelet függőben
hu[1]: %1 művelet függőben

en: Quit GParted?
hu: Kilép a GPartedből?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
hu[0]: Jelenleg 1 művelet van függőben.
hu[1]: Jelenleg 1 művelet van függőben.

en: %1 - GParted
hu: %1 – GParted

en: Scanning all devices...
hu: Eszközök letapogatása...

en: No devices detected
hu: Nem érzékeltem eszközöket

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
hu: Nem található partíciós tábla a következőn: %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
hu: A partíciók hozzáadása előtt léteznie kell partíciós táblának.

en: To create a new partition table choose the menu item:
hu: Új partíciós tábla létrehozásához válassza a következő menüpontot:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
hu: Eszköz → Partíciós tábla létrehozása.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
hu: Nem lehet átméretezni a csak olvasható fájlrendszert: %1

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
hu: A fájlrendszer nem méretezhető át, mivel csak olvashatóan van csatolva.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
hu: Vagy válassza le a fájlrendszert, vagy csatolja újra írható-olvasható módon.

en: Unable to open GParted Manual help file
hu: Nem nyitható meg a GParted súgófájlja

en: Command yelp not found.
hu: A yelp parancs nem található.

en: Install yelp and try again.
hu: Telepítse a Yelp alkalmazást, majd próbálja újra.

en: Failed to open GParted Manual help file
hu: Nem nyitható meg a GParted kézikönyv súgófájlja

en: Documentation is not available
hu: A dokumentáció nem érhető el

en: This build of gparted is configured without documentation.
hu: A GParted ezen változata nem tartalmazza a dokumentációt.

en: Documentation is available at the project web site.
hu: A dokumentáció a projekt weboldalán érhető el.

en: GParted Manual
hu: GParted kézikönyv

en: GNOME Partition Editor
hu: GNOME partíciószerkesztő

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
hu[0]: Nem lehet %1 darabnál több elsődleges partíciót létrehozni
hu[1]: Nem lehet %1 darabnál több elsődleges partíciót létrehozni

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
hu: Ha több partíciót akar, először hozzon létre egy kiterjesztett partíciót. Egy ilyen partíció tartalmazhat más partíciókat. Mivel a kiterjesztett partíció maga is egy elsődleges partíció, így először szükséges lehet egy elsődleges partíció törlése.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
hu: A partíciók mozgatásának hatására az operációs rendszer képtelen lehet elindulni

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
hu: Sorba állított egy műveletet a(z) %1 partíció kezdőszektorának mozgatására.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
hu:   A rendszerindítás leggyakrabban akkor nem sikerül, ha áthelyezi a /boot könyvtárat tartalmazó Linux partíciót, vagy ha áthelyezi a C: Windows rendszerpartíciót.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
hu: A rendszerindító beállításainak javításáról a GParted FAQ-ban olvashat.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
hu: Egy partíció áthelyezése sokáig is tarthat.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
hu: Adja meg a LUKS jelmondatot a(z) %1 átméretezéséhez

en: LUKS encryption passphrase check failed
hu: A LUKS titkosítási jelmondat ellenőrzése sikertelen

en: Copy of %1
hu: %1 másolása

en: You have pasted into an existing partition
hu: Meglévő partícióba illesztett be

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
hu: Ezen művelet alkalmazásakor a(z) %1 adatai el fognak veszni.

en: Unable to delete %1!
hu: %1 nem törölhető!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
hu: Válasszon le minden logikai partíciót, melyek száma nagyobb, mint %1

en: Are you sure you want to delete %1?
hu: Valóban törölni akarja ezt: %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
hu: Törlés után ezt a partíciót többé nem másolhatja.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
hu: %1 törlése (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
hu: Ez a fájlrendszer nem formázható a következő típusúra: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
hu: A(z) %1 típusú fájlrendszerhez legalább %2 méretű partíció szükséges.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
hu: A(z) %1 típusú fájlrendszert tartalmazó partíció legnagyobb mérete %2.

en: Opening encryption on %1
hu: Titkosítás megnyitása ezen: %1

en: Failed to open LUKS encryption
hu: Nem sikerült megnyitni a LUKS titkosítást

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A titkosítás lezárása művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Closing encryption on %1
hu: Titkosítás lezárása ezen: %1

en: Could not close encryption
hu: Nem sikerült lezárni a titkosítást

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A titkosítás megnyitása művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
hu: Adja meg a LUKS jelmondatot a(z) %1 megnyitásához

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
hu: Nem választható le a partíció a következő csatolási pontokról:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
hu: Ez azért van, mert már más partíciók vannak ezekre a csatolási pontokra csatolva. Javasoljuk, hogy ezeket saját kezűleg válassza le.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
hu[0]: Jelenleg %1 művelet van függőben a(z) %2 partícióhoz
hu[1]: Jelenleg %1 művelet van függőben a(z) %2 partícióhoz

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
hu: A Szerkesztés menü használatával vonja vissza, törölje vagy alkalmazza a függőben lévő műveleteket.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A swapoff művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Deactivating swap on %1
hu: Swap kikapcsolása a következőn: %1

en: Could not deactivate swap
hu: A swap nem kapcsolható ki

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A swapon művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Activating swap on %1
hu: Swap bekapcsolása a következőn: %1

en: Could not activate swap
hu: A swap nem kapcsolható be

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A kötetcsoport deaktiválása művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Deactivating Volume Group %1
hu: Ezen kötetcsoport kikapcsolása: %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
hu: A kötetcsoport nem kapcsolható ki

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A kötetcsoport aktiválása művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Activating Volume Group %1
hu: Ezen kötetcsoport bekapcsolása: %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
hu: A kötetcsoport nem kapcsolható be

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
hu: A leválasztás művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: Unmounting %1
hu: %1 leválasztása

en: Could not unmount %1
hu: Nem sikerült leválasztani a következőt: %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
hu: A csatolás művelet nem hajtható végre, ha a partíción műveletek vannak függőben.

en: mounting %1 on %2
hu: %1 csatolása ide: %2

en: Could not mount %1 on %2
hu: Nem csatolható a következő: %1 ide: %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
hu[0]: Jelenleg %1 partíció aktív a(z) %2 eszközön
hu[1]: Jelenleg %1 partíció aktív a(z) %2 eszközön

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
hu: Nem hozható létre új partíciós tábla, amíg aktív partíciók vannak.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
hu: Aktív partíciónak a használatban lévőket, például a csatolt fájlrendszereket és a bekapcsolt lapozóterületeket nevezzük.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
hu: A Partíció menü használatával válassza le vagy kapcsolja ki az összes partíciót az eszközön az új partíciós tábla létrehozása előtt.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
hu[0]: Jelenleg 1 művelet van függőben
hu[1]: Jelenleg 1 művelet van függőben

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
hu: Nem hozható létre új partíciós tábla, amíg műveletek vannak függőben.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
hu: A Szerkesztés menü használatával törölje vagy alkalmazza az összes műveletet az új partíciós tábla létrehozása előtt.

en: Error while creating partition table
hu: Hiba a partíciós tábla létrehozása közben

en: Command gpart was not found
hu: A gpart parancs nem található

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
hu: Ez a szolgáltatás a gpart programot használja. Telepítse, és próbálja újra.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
hu: A fájlrendszerek kereséséhez teljes lemezvizsgálat szükséges.

en: The scan might take a very long time.
hu: A vizsgálat sokáig is tarthat.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
hu: A vizsgálat után bármely fájlrendszert csatlakoztathatja, és az adatokat másik adathordozóra másolhatja.

en: Do you want to continue?
hu: Szeretné folytatni?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
hu: Fájlrendszerek keresése ezen: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
hu: Fájlrendszerek keresése ezen: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
hu: Nem találhatók fájlrendszerek ezen: %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
hu: A gpart lemezvizsgálata nem talált felismerhető fájlrendszereket ezen a lemezen.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
hu: Biztosan alkalmazni akarja a függőben lévő műveleteket?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
hu: A partíciók szerkesztése ADATVESZTÉST is okozhat.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
hu: A folytatás előtt tanácsos biztonsági mentést készíteni az adatokról.

en: Apply operations to device
hu: Műveletek alkalmazása merevlemezre

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
hu: A(z) %1 nem üres LVM2 fizikai kötetet törli

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
hu: A(z) %1 nem üres LVM2 fizikai kötetet formázza le

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
hu: A(z) %1 nem üres LVM2 fizikai kötetbe illeszt be

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
hu: A fizikai kötet törlése vagy felülírása helyreállíthatatlan, és megsemmisíti vagy károsítja a kötetcsoportot.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
hu: A kötetcsoport megsemmisítésének vagy károsításának elkerülése érdekében javasoljuk, hogy szakítsa meg a műveletet, és használjon külső LVM parancsokat a fizikai kötet felszabadításához ezen művelet megkísérlése előtt.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
hu: Szeretné folytatni a fizikai kötet kényszerített törlését?

en: Failed to find devid for path %1
hu: Nem sikerült megtalálni az eszközazonosítót a következő útvonalhoz: %1

en: No directory mount point found in %1
hu: Nem található könyvtárcsatolási pont ebben: %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
hu: Az UUID módosítása érvénytelenné teheti a Windows termékaktiváló (WPA) kulcsát

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
hu: FAT és NTFS fájlrendszereken a kötet sorozatszáma használatos UUID-ként. A kötet sorozatszámának megváltoztatása a Windows rendszerpartíción (általában C:) érvénytelenítheti a WPA-kulcsot. Az érvénytelen WPA-kulcs megakadályozza a bejelentkezést a Windows ismételt aktiválásáig.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
hu: Külső tárolóeszközökön és nem rendszerpartíciókon az UUID módosítása általában biztonságos, de erre nincs garancia.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
hu: S_wap bekapcsolása

en: _Swapoff
hu: S_wap kikapcsolása

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
hu: A partíciómozgatási művelet kihagyva, mivel a(z) %1 fájlrendszer nem tartalmaz adatokat

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
hu: A partíciómásolási művelet kihagyva, mivel a(z) %1 fájlrendszer nem tartalmaz adatokat

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
hu: A_ktiválás

en: Deac_tivate
hu: _Deaktiválás

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
hu: Az LVM2 fizikai kötet nem méretezhető át, mert egy exportált kötetcsoport tagja.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
hu: Titkosítás megnyitása

en: Close Encryption
hu: Titkosítás lezárása

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
hu: A zárt LUKS titkosítás maximalizálása ki lett hagyva, mert megnyitáskor automatikusan ki fogja tölteni a partíciót

en: Root privileges are required for running GParted
hu: Root jogosultság szükséges a GParted futtatásához

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
hu: Mivel a GParted képes partíciós táblákat és hatalmas adatmennyiségeket tönkretenni, csak rendszergazdai jogosultsággal futtatható.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
hu: A WPA-kulcs érvénytelenítésének elkerülése érdekében az NTFS fájlrendszereken csak az UUID fele kerül beállításra egy új véletlenszerű értékre.

note: simulation..
en: run simulation
hu: szimuláció futtatása

note: Real resize
en: real resize
hu: valódi átméretezés

en: Partition is too large, maximum size is %1
hu: A partíció túl nagy, a maximális méret: %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
hu: A partíció túl kicsi, a minimális méret: %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
hu: az 1.1-es verzió előtti mkudffs nem támogatja a nem-ASCII karaktereket a címkében.
