gparted - en to pt_BR translation catalogue (495 entries)

en: GParted Partition Editor
pt_BR: Editor de partições GParted

en: Create, reorganize, and delete partitions
pt_BR: Crie, reorganize e exclua partições

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
pt_BR: GParted é um editor de partições livre para gerenciamento gráfico de suas partições de disco.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
pt_BR: Com GParted você pode redimensionar, copiar, rotular e mover partições se perda de dados. Essas ações permitem que você aumente ou reduza seu drive C:, cria espaço para novos sistemas operacionais ou tente recuperar dados de partições perdidas.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
pt_BR: GParted funciona com muitos sistemas de arquivos, incluindo: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs e xfs.

en: The GParted Project
pt_BR: O Projeto GParted

en: Partition Editor
pt_BR: Editor de Partições

en: Partition;
pt_BR: Partição;Partition;

en: Run GParted as root
pt_BR: Execute GParted como root

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
pt_BR: Autenticação é necessária para executar o Editor de Partições GParted como root

en: (New UUID - will be randomly generated)
pt_BR: (UUID novo - será gerado aleatoriamente)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
pt_BR: (UUID parcialmente novo - será gerado aleatoriamente)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
pt_BR: %1 de %2 copiados

en: Operation Canceled
pt_BR: Operação cancelada

en: Error while writing block at sector %1
pt_BR: Erro ao gravar bloco no setor %1

en: Error while reading block at sector %1
pt_BR: Erro ao ler bloco no setor %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
pt_BR: Senha LUKS %1

en: Passphrase:
pt_BR: Senha:

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
pt_BR: Espaço livre antes (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
pt_BR: Novo tamanho (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
pt_BR: Espaço livre após (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
pt_BR: Alinhar para:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
pt_BR: Cilindro

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: Resize/Move
pt_BR: Redimensionar/Mover

en: Minimum size: %1 MiB
pt_BR: Tamanho mínimo: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
pt_BR: Tamanho máximo: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
pt_BR: Criar tabela de partições em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
pt_BR: AVISO:  Isso irá APAGAR TODOS OS DADOS no DISCO %1 INTEIRO

en: Select new partition table type:
pt_BR: Selecionar novo tipo de tabela de partições:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
pt_BR: Define o rótulo do sistema de arquivos em %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
pt_BR: Rótulo:

en: Paste %1
pt_BR: Colar %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
pt_BR: Informações sobre %1

en: Warning:
pt_BR: Aviso:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
pt_BR: Sistema de arquivos:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
pt_BR: Aberta

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
pt_BR: Fechada

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
pt_BR: Não acessível (criptografia)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
pt_BR: Ocupada (Pelo menos uma partição lógica está montada)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
pt_BR: Ativa

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
pt_BR: Montada em %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
pt_BR: Desocupada (Não há nenhuma partição lógica montada)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
pt_BR: Não ativa

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
pt_BR: Inativa (Não faz parte de nenhum grupo de volumes)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
pt_BR: Não ativa e exportada

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
pt_BR: Não montada

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
pt_BR: Grupo de volume:

note: Members
en: Members:
pt_BR: Membros:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
pt_BR: Unidades lógicas:

note: Used
en: Used:
pt_BR: Usado:

note: Unused
en: Unused:
pt_BR: Livre:

en: Unallocated:
pt_BR: Não alocado:

note: Size
en: Size:
pt_BR: Tamanho:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
pt_BR: Criptografia

note: Encryption
en: Encryption:
pt_BR: Criptografia:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
pt_BR: Caminho:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
pt_BR: Partição

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
pt_BR: Nome:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
pt_BR: Primeiro setor:

note: Last sector
en: Last sector:
pt_BR: Último setor:

note: Total sectors
en: Total sectors:
pt_BR: Total de setores:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
pt_BR: Define o nome da partição em %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
pt_BR: Criar nova partição

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
pt_BR: Criar como:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
pt_BR: Partição primária

en: Logical Partition
pt_BR: Partição lógica

en: Extended Partition
pt_BR: Partição estendida

note: Partition name
en: Partition name:
pt_BR: Nome da partição:

en: New Partition #%1
pt_BR: Nova partição nº %1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
pt_BR: Redimensionar/Mover %1

en: Resize %1
pt_BR: Redimensionar %1

en: Applying pending operations
pt_BR: Aplicando operações pendentes

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
pt_BR: Dependendo do número e do tipo de operação, isso pode levar muito tempo.

en: Completed Operations:
pt_BR: Operações concluídas:

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: %1 of %2 operations completed
pt_BR: %1 de %2 operações concluídas

note: add save button
en: _Save Details
pt_BR: _Salvar detalhes

en: Operation cancelled
pt_BR: Operação cancelada

en: All operations successfully completed
pt_BR: Todas as operações foram concluídas com sucesso

en: %1 warning | %1 warnings
pt_BR[0]: %1 aviso
pt_BR[1]: %1 avisos

en: An error occurred while applying the operations
pt_BR: Ocorreu um erro ao aplicar as operações

en: See the details for more information.
pt_BR: Veja os detalhes para mais informações.

en: IMPORTANT
pt_BR: IMPORTANTE

en: If you want support, you need to provide the saved details!
pt_BR: Se você quer suporte, você precisa fornecer os detalhes salvos!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
pt_BR: Veja %1 para mais informações.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
pt_BR: Forçar cancelamento (%1)

en: Force Cancel
pt_BR: Forçar cancelamento

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
pt_BR: Você tem certeza que deseja cancelar a operação atual?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
pt_BR: Cancelar uma operação pode causar GRAVES danos ao sistema de arquivos.

en: Continue Operation
pt_BR: Continuar operação

en: Cancel Operation
pt_BR: Cancelar operação

en: Save Details
pt_BR: Salvar detalhes

en: GParted Details
pt_BR: Detalhes do GParted

note: Device overview information
en: Device:
pt_BR: Dispositivo:

note: Model
en: Model:
pt_BR: Modelo:

note: Sector size
en: Sector size:
pt_BR: Tamanho do setor:

note: Heads
en: Heads:
pt_BR: Cabeças:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
pt_BR: Setores/trilhas:

note: Cylinders
en: Cylinders:
pt_BR: Cilindros:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
pt_BR: Tabela de partições:

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Fim

en: Partition Name
pt_BR: Nome da partição

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Mount Point
pt_BR: Ponto de montagem

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
pt_BR: EXECUTANDO

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
pt_BR: SUCESSO

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
pt_BR: ERRO

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
pt_BR: AVISO

en: File System Support
pt_BR: Suporte ao sistema de arquivos

en: Create
pt_BR: Criar

en: Grow
pt_BR: Aumentar

en: Shrink
pt_BR: Diminuir

en: Move
pt_BR: Mover

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Check
pt_BR: Verificar

en: Required Software
pt_BR: Programa necessário

en: This chart shows the actions supported on file systems.
pt_BR: Este gráfico mostra as ações com suporte no sistema de arquivos.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
pt_BR: Nem todas as ações estão disponíveis em todos os sistemas de arquivos, em parte devido à natureza do sistema de arquivos e limitações no programa requerido.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
pt_BR: Disponível offline e online

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
pt_BR: Disponível apenas online

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
pt_BR: Disponível apenas offline

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: Legend
pt_BR: Legenda

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
pt_BR: Varrer novamente por ações com suporte

en: Manage flags on %1
pt_BR: Gerenciar sinalizador em %1

en: Search disk for file systems
pt_BR: Buscar no disco por sistemas de arquivos

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
pt_BR: Sistema de arquivos encontrados em %1

en: Data found
pt_BR: Dados encontrados

en: Data found with inconsistencies
pt_BR: Dados encontrados com inconsistências

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
pt_BR: ATENÇÃO!: Os sistemas de arquivos marcados com (!) são inconsistentes.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
pt_BR: Você talvez encontre erros ao tentar ver estes sistemas de arquivos.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
pt_BR: Os botões de “Ver” cria apenas visões de somente-leitura de cada sistema de arquivos.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
pt_BR: Todas as visões serão desmontadas quando você fechar esta caixa de diálogo.

en: File systems
pt_BR: Sistema de arquivos

en: View
pt_BR: Ver

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
pt_BR: Ocorreu um erro ao criar um diretório temporário para usar como ponto de montagem.

en: Error
pt_BR: Erro

en: Failed creating temporary directory
pt_BR: Falha ao criar diretório temporário

en: An error occurred while creating the read-only view.
pt_BR: Ocorreu um erro durante a criação de visões somente-leitura.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
pt_BR: O sistema de arquivos não pode ser montado (como swap), há inconsistências ou erros no sistema de arquivos.

en: Failed creating read-only view
pt_BR: Falha ao criar visão apenas de leitura

en: Error:
pt_BR: Erro:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
pt_BR: O sistema de arquivos está montado em:

en: Unable to open the default file manager
pt_BR: Não foi possível abrir o gerenciador de arquivos padrão

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
pt_BR: Atenção: a área de arquivo de sistema detectada sobrepõe pelo menos uma partição existente

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
pt_BR: É recomendado que você não use nenhuma sobreposição de sistema de arquivos para evitar distúrbios nos dados existentes.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
pt_BR: Você deseja tentar desativar os seguintes pontos de montagem?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
pt_BR: criar as entradas restantes em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
pt_BR: excluir as entradas afetadas em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
pt_BR: excluir entrada em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
pt_BR: atualizar entrada em %1

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
pt_BR: _Montar em

en: _Unmount
pt_BR: _Desmontar

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
pt_BR: Criado o diretório %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
pt_BR: Removido o diretório %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
pt_BR: Erro do GParted

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
pt_BR: Varrendo %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
pt_BR: Confirmando %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
pt_BR: Pesquisando partições de %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
pt_BR: A partição não pode iniciar (%1) antes do início do dispositivo

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
pt_BR: A partição não pode terminar (%1) após o fim do dispositivo (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
pt_BR: A partição não pode ter um comprimento de %1 setores

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
pt_BR: Uma partição com (%1) setores utilizados maior que o comprimento (%2) não é válido

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
pt_BR: não reconhecido

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
pt_BR: Não foi possível detectar o sistema de arquivos! As possíveis razões são:

en: The file system is damaged
pt_BR: O sistema de arquivos está danificado

en: The file system is unknown to GParted
pt_BR: O sistema de arquivos é desconhecido para o GParted

en: There is no file system available (unformatted)
pt_BR: Não há nenhum sistema de arquivos disponível (não formatado)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
pt_BR: A entrada do dispositivo %1 está faltando

en: Unable to find mount point
pt_BR: Não foi possível localizar o ponto de montagem

en: Unable to read the contents of this file system!
pt_BR: Não foi possível ler o conteúdo deste sistema de arquivos!

en: Because of this some operations may be unavailable.
pt_BR: Por isso, algumas operações podem ficar indisponíveis.

en: The cause might be a missing software package.
pt_BR: A causa pode ser um pacote de software ausente.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
pt_BR: A seguinte lista de pacotes é requerida para suporte ao sistema de arquivos %1:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
pt_BR: %1 de espaço não alocado dentro da partição.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
pt_BR: Para aumentar o sistema de arquivos a fim de preencher a partição, selecione a partição e escolha o item do menu:

en: Partition --> Check.
pt_BR: Partição --> Verificar.

en: create empty partition
pt_BR: criar partição vazia

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
pt_BR: caminho: %1 (%2)

en: partition
pt_BR: partição

en: start: %1
pt_BR: início: %1

en: end: %1
pt_BR: fim: %1

en: size: %1 (%2)
pt_BR: tamanho: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas criação de sistema de arquivos

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
pt_BR: criar novo sistema de arquivos %1

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas formatação de sistema de arquivos

en: delete partition
pt_BR: excluir partição

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas exclusão de sistema de arquivos

en: delete %1 file system
pt_BR: apagar %1 sistema de arquivos

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas rotulação de sistema de arquivos

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
pt_BR: Limpa o rótulo do sistema de arquivos em %1

en: Set file system label to "%1" on %2
pt_BR: Define o rótulo do sistema de arquivos para “%1” em %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
pt_BR: Limpa o nome da partição em %1

en: Set partition name to "%1" on %2
pt_BR: Define o nome da partição para “%1” em %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas alteração de UUID do sistema de arquivos

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
pt_BR: Define metade do UUID em %1 como um novo valor aleatório

en: Set UUID on %1 to a new, random value
pt_BR: Define o UUID em %1 como um novo valor aleatório

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
pt_BR: tamanho da partição está mudando para uma etapa de apenas movimentação

en: rollback last change to the partition
pt_BR: desfazer a última mudança na partição

en: move file system to the left
pt_BR: mover o sistema de arquivos para a esquerda

en: move file system to the right
pt_BR: mover o sistema de arquivos para a direita

en: move file system
pt_BR: mover o sistema de arquivos

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
pt_BR: o antigo e o novo sistema de arquivos possuem a mesma posição. Ignorando esta operação

en: using libparted
pt_BR: usando libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
pt_BR: início da partição está mudando para uma etapa de apenas redimensionamento

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
pt_BR: a partição não contém criptografia LUKS para uma etapa de apenas redimensionamento de criptografia

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
pt_BR: impossível diminuir um volume de criptografia LUKS fechada

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa apenas de redimensionamento de sistema de arquivos

en: resize/move partition
pt_BR: redimensionar/mover partição

en: move partition to the right
pt_BR: mover partição para a direita

en: move partition to the left
pt_BR: mover partição para a esquerda

en: grow partition from %1 to %2
pt_BR: aumentar partição de %1 para %2

en: shrink partition from %1 to %2
pt_BR: diminuir partição de %1 para %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
pt_BR: mover partição para a direita e aumentá-la de %1 para %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
pt_BR: mover partição para a direita e diminuí-la de %1 para %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
pt_BR: mover partição para a esquerda e aumentá-la de %1 para %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
pt_BR: mover partição para a esquerda e diminuí-la de %1 para %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
pt_BR: a nova e a antiga partição possuem o mesmo tamanho e posição. Ignorando esta operação

en: old start: %1
pt_BR: início antigo: %1

en: old end: %1
pt_BR: fim antigo: %1

en: old size: %1 (%2)
pt_BR: tamanho antigo: %1 (%2)

en: new start: %1
pt_BR: novo início: %1

en: new end: %1
pt_BR: novo fim: %1

en: new size: %1 (%2)
pt_BR: novo tamanho: %1 (%2)

en: requested start: %1
pt_BR: início requisitado: %1

en: requested end: %1
pt_BR: fim requisitado: %1

en: requested size: %1 (%2)
pt_BR: tamanho requisitado: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
pt_BR: tentativa de desfazer a mudança falhada na partição

en: original start: %1
pt_BR: início original: %1

en: original end: %1
pt_BR: fim original: %1

en: original size: %1 (%2)
pt_BR: tamanho original: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
pt_BR: a partição não contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas diminuição de criptografia

en: shrink encryption volume
pt_BR: diminuir volume de criptografia

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
pt_BR: a partição não contém criptografia LUKS para uma etapa de apenas maximização de criptografia

en: grow encryption volume to fill the partition
pt_BR: aumentar o volume de criptografia para preencher a partição

en: growing is not available for this encryption volume
pt_BR: aumentar não está disponível para este volume de criptografia

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas diminuição de sistema de arquivos

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
pt_BR: o novo tamanho da partição é maior que, ou mesmo tamanho, para uma etapa de apenas redução

en: shrink file system
pt_BR: reduzir o sistema de arquivos

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa apenas de maximização de sistema de arquivos

en: grow file system to fill the partition
pt_BR: aumentar o sistema de arquivos para preencher a partição

en: growing is not available for this file system
pt_BR: aumentar não está disponível para este sistema de arquivos

en: growing the file system is currently disallowed
pt_BR: aumentar o sistema de arquivos está atualmente desabilitado

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
pt_BR: não é um sistema de arquivos %1 para recriar uma etapa de apenas %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
pt_BR: recriar o sistema de arquivos %1

en: the destination is smaller than the source partition
pt_BR: o destino é menor do que a partição origem

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
pt_BR: a partição origem contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas cópia de sistema de arquivos

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
pt_BR: a partição destino contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas cópia de sistema de arquivos

en: copy file system from %1 to %2
pt_BR: copiar o sistema de arquivos de %1 para %2

en: using internal algorithm
pt_BR: usando algoritmo interno

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
pt_BR: copiar %1

en: finding optimal block size
pt_BR: localizando tamanho de bloco otimizado

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
pt_BR: copiar %1 usando um tamanho de bloco de %2

en: %1 seconds
pt_BR: %1 segundos

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
pt_BR: tamanho de bloco otimizado é %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
pt_BR: %1 (%2 B) copiados

en: rollback failed file system move
pt_BR: falha ao desfazer movimentação de sistema de arquivos

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas verificação de sistema de arquivos

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
pt_BR: verificar erros no sistema de arquivos em %1 e (se possível) corrigi-lo

en: checking is not available for this file system
pt_BR: verificação não está disponível para este sistema de arquivos

en: set partition type on %1
pt_BR: definir tipo de partição em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
pt_BR: novo tipo de partição: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
pt_BR: novo sinalizador de partição: %1

en: calibrate %1
pt_BR: calibrar %1

en: device
pt_BR: dispositivo

en: encryption path: %1
pt_BR: caminho de criptografia: %1

en: calculate new size and position of %1
pt_BR: calcular novo tamanho e posição de %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
pt_BR: a partição contém criptografia LUKS aberta para uma etapa de apenas apagamento de assinaturas de sistema de arquivos

en: clear old file system signatures in %1
pt_BR: limpar assinaturas antigas do sistema de arquivos em %1

en: flush operating system cache of %1
pt_BR: apagar cache de sistema operacional de %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
pt_BR: atualizar o setor de boot do sistema de arquivos %1 em %2

en: Partition start (%1) is beyond sector 4294967295 (2^32-1).
    Windows will not be able to boot from this file system.
pt_BR: O início da partição (%1) está além do setor 4294967295 (2^32-1).
    O Windows não será capaz de inicializar a partir deste sistema de arquivos.

en: Error trying to open %1
pt_BR: Erro ao tentar copiar %1

en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
pt_BR: Erro ao tentar procurar a posição 0x1 em %1

en: Error trying to write to boot sector in %1
pt_BR: Erro ao tentar gravar para o setor de boot em %1

en: libparted messages
pt_BR: mensagens da libparted

en: Libparted Information
pt_BR: Informações da libparted

en: Libparted Warning
pt_BR: Aviso da libparted

en: Libparted Error
pt_BR: Erro da libparted

en: Libparted Fatal
pt_BR: Erro fatal do Libparted

en: Libparted Bug
pt_BR: Bug do Libparted

en: Libparted Unsupported Feature
pt_BR: Recurso sem suporte do Libparted

en: Libparted unknown exception
pt_BR: Exceção desconhecida do libparted

en: Fix
pt_BR: Corrigir

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Ok
pt_BR: OK

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: No
pt_BR: Não

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: _Undo Last Operation
pt_BR: _Desfazer a última operação

en: _Clear All Operations
pt_BR: _Limpar todas as operações

en: _Apply All Operations
pt_BR: _Aplicar todas as operações

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
pt_BR: Um ou mais volumes físicos pertencentes ao grupo de volumes está faltando.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
pt_BR: Ocorreu um erro ao ler a configuração de LVM2!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
pt_BR: Alguns ou todos os detalhes podem estar ausentes ou incorretos.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
pt_BR: Você NÃO deveria modificar nenhuma partição LVM2 PV.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
pt_BR: Define metade do UUID como um novo valor aleatório no sistema de arquivos %1 em %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
pt_BR: Define um novo UUID aleatório no sistema de arquivos %1 em %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
pt_BR: Copiar %1 para %2 (início em %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
pt_BR: Copiar %1 para %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
pt_BR: Verificar e reparar o sistema de arquivos (%1) em %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
pt_BR: Criar %1 nº %2 (%3, %4) em %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
pt_BR: Excluir %1 (%2, %3) de %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
pt_BR: Adicionar mais informações aos resultados da etapa após ela ser marcada como concluída

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
pt_BR: Formatar %1 como %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
pt_BR: Define o rótulo do sistema de arquivos “%1” em %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
pt_BR: Define o nome da partição “%1” em %2

en: resize/move %1
pt_BR: redimensionar/mover %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
pt_BR: partições nova e antiga têm o mesmo tamanho e posição. Continuando mesmo assim

en: Move %1 to the right
pt_BR: Mover %1 para a direita

en: Move %1 to the left
pt_BR: Mover %1 para a esquerda

en: Grow %1 from %2 to %3
pt_BR: Aumentar %1 de %2 para %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
pt_BR: Diminuir %1 de %2 para %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
pt_BR: Mover %1 para a direita e aumentá-lo de %2 para %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
pt_BR: Mover %1 para a direita e diminui-lo de %2 para %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
pt_BR: Mover %1 para a esquerda e aumentá-lo de %2 para %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
pt_BR: Mover %1 para a esquerda e diminui-lo de %2 para %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
pt_BR: Primária

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
pt_BR: Lógica

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
pt_BR: Estendida

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
pt_BR: Não alocado

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
pt_BR: Não particionada

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
pt_BR: %1 de %2 copiados (%3 restantes)

en: Name
pt_BR: Nome

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Used
pt_BR: Usado

en: Unused
pt_BR: Livre

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
pt_BR: não alocada

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
pt_BR: desconhecida

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
pt_BR: não formatada

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
pt_BR: outro

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
pt_BR: limpa

en: used
pt_BR: usado

en: unused
pt_BR: livre

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
pt_BR: Criptografado

en: _Refresh Devices
pt_BR: _Atualizar dispositivos

en: _Devices
pt_BR: _Dispositivos

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Device _Information
pt_BR: _Informações do dispositivo

en: Pending _Operations
pt_BR: _Operações pendentes

en: _View
pt_BR: _Ver

en: _File System Support
pt_BR: _Suporte ao sistema de arquivos

en: _Create Partition Table
pt_BR: _Criar tabela de partições

en: _Attempt Data Rescue
pt_BR: _Tentativa de resgatar dados

en: _Device
pt_BR: _Dispositivo

en: _Partition
pt_BR: _Partição

en: _Contents
pt_BR: _Sumário

en: _Help
pt_BR: A_juda

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
pt_BR: Novo

en: Create a new partition in the selected unallocated space
pt_BR: Cria uma nova partição no espaço não alocado selecionado

en: Delete the selected partition
pt_BR: Exclui a partição selecionada

en: Resize/Move the selected partition
pt_BR: Redimensiona/move a partição selecionada

en: Copy the selected partition to the clipboard
pt_BR: Copia a partição selecionada para a área de transferência

en: Paste the partition from the clipboard
pt_BR: Cola a partição a partir da área de transferência

en: Undo Last Operation
pt_BR: Desfaz a última operação

en: Apply All Operations
pt_BR: Aplica todas as operações

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Resize/Move
pt_BR: _Redimensionar/Mover

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
pt_BR: _Formatar para

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
pt_BR: _Montar em

en: _Name Partition
pt_BR: N_omear partição

en: M_anage Flags
pt_BR: Gerenci_ar sinalizadores

en: C_heck
pt_BR: _Verificar

en: _Label File System
pt_BR: Ro_tular sistema de arquivos

en: New UU_ID
pt_BR: Novo UU_ID

en: Device Information
pt_BR: Informações sobre o dispositivo

en: Could not add this operation to the list
pt_BR: Não foi possível adicionar esta operação à lista

en: %1 operation pending | %1 operations pending
pt_BR[0]: %1 operação pendente
pt_BR[1]: %1 operações pendentes

en: Quit GParted?
pt_BR: Deseja sair do GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
pt_BR[0]: %1 operação está atualmente pendente.
pt_BR[1]: %1 operações estão atualmente pendentes.

en: Scanning all devices...
pt_BR: Varrendo todos os dispositivos…

en: No devices detected
pt_BR: Nenhum dispositivo detectado

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
pt_BR: Nenhuma tabela de partições localizada no dispositivo %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
pt_BR: Uma tabela de partições é necessária para partições poderem ser adicionadas.

en: To create a new partition table choose the menu item:
pt_BR: Para criar uma nova tabela de partições escolha o item do menu:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
pt_BR: Dispositivo --> Criar tabela de partições.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
pt_BR: Não foi possível redimensionar o sistema de arquivos somente leitura %1

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
pt_BR: O sistema de arquivos não pode ser redimensionado enquanto está montado como somente leitura.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
pt_BR: Desmonte o sistema de arquivos ou remonte-o como leitura e escrita.

en: Unable to open GParted Manual help file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de ajuda do Manual do GParted

en: Command yelp not found.
pt_BR: Comando yelp não foi encontrado.

en: Install yelp and try again.
pt_BR: Instale yelp e tente novamente.

en: Failed to open GParted Manual help file
pt_BR: Falha ao abrir o arquivo de ajuda do Manual do GParted.

en: Documentation is not available
pt_BR: Sem documentação disponível

en: This build of gparted is configured without documentation.
pt_BR: Esta compilação do gparted é configurado sem documentação.

en: Documentation is available at the project web site.
pt_BR: Há documentação disponível no site do projeto.

en: GParted Manual
pt_BR: Manual do GParted

en: GNOME Partition Editor
pt_BR: Editor de Partições do GNOME

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
pt_BR[0]: Não é possível criar mais de %1 partição primária
pt_BR[1]: Não é possível criar mais de %1 partições primárias

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
pt_BR: Se você quiser mais partições, primeiro você deve criar uma partição estendida. Esse tipo de partição pode conter outras partições. Já que uma partição estendida é também uma partição primária, pode ser necessário remover uma partição primária antes.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
pt_BR: Mover uma partição pode causar falha na inicialização do seu sistema

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
pt_BR: Você solicitou uma operação para mover o início da sessão da partição %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
pt_BR:   É mais provável ocorrer falha de inicialização se você mover a partição GNU/Linux contendo o diretório /boot, ou se você mover a partição de sistema C: do Windows.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
pt_BR: Você pode aprender formas de reparar a configuração do boot na FAQ do GParted.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
pt_BR: Mover uma partição pode demorar um longo tempo para ser aplicado.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
pt_BR: Digite a senha LUKS para redimensionar %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
pt_BR: Falha na verificação da senha de criptografia LUKS

en: Copy of %1
pt_BR: Cópia de %1

en: You have pasted into an existing partition
pt_BR: Você colou dentro de uma partição existente

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
pt_BR: Os dados em %1 serão perdidos se você concluir esta operação.

en: Unable to delete %1!
pt_BR: Não foi possível excluir %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
pt_BR: Por favor, desmonte todas as partições lógicas com número maior que %1

en: Are you sure you want to delete %1?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
pt_BR: Após a exclusão, essa partição não estará mais disponível para cópia.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
pt_BR: Excluir %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
pt_BR: Não é possível formatar esse sistema de arquivos para %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
pt_BR: Um sistema de arquivos %1 requer uma partição de pelo menos %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
pt_BR: Uma partição com um sistema de arquivos %1 tem tamanho máximo de %2.

en: Opening encryption on %1
pt_BR: Abrindo criptografia em %1

en: Failed to open LUKS encryption
pt_BR: Falha ao abrir criptografia LUKS

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de fechar criptografia não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Closing encryption on %1
pt_BR: Fechando criptografia em %1

en: Could not close encryption
pt_BR: Não foi possível fechar criptografia

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de abrir criptografia não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
pt_BR: Digite a senha LUKS para abrir %1

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
pt_BR: A partição não pôde ser desmontada dos seguintes pontos de montagem:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
pt_BR: Isto ocorre porque outras partições também estão montadas nesses pontos de montagem. Recomendamos que você as desmonte manualmente.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
pt_BR[0]: %1 operação está atualmente pendente relativa à partição %2
pt_BR[1]: %1 operações estão atualmente pendentes relativas à partição %2

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
pt_BR: Use o menu Editar para desfazer, limpar ou aplicar todas as operações pendentes.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de desativar swap não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Deactivating swap on %1
pt_BR: Desativando swap em %1

en: Could not deactivate swap
pt_BR: Não foi possível desativar swap

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de ativar swap não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Activating swap on %1
pt_BR: Ativando swap em %1

en: Could not activate swap
pt_BR: Não foi possível ativar swap

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de desativar grupo de volume não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Deactivating Volume Group %1
pt_BR: Desativando grupo de volume %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
pt_BR: Não foi possível desativar grupo de volume

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de ativar grupo de volume não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Activating Volume Group %1
pt_BR: Ativando grupo de volume em %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
pt_BR: Não foi possível ativar grupo de volume

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
pt_BR: A ação de desmontar não pode ser executada quando há operações pendentes para a partição.

en: Unmounting %1
pt_BR: Desmontando %1

en: Could not unmount %1
pt_BR: Não foi possível desmontar %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
pt_BR: A ação de montar não pode ser executada quando há operação pendente para a partição.

en: mounting %1 on %2
pt_BR: montando %1 em %2

en: Could not mount %1 on %2
pt_BR: Não foi possível montar %1 em %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
pt_BR[0]: %1 partição está atualmente ativa no dispositivo %2
pt_BR[1]: %1 partições estão atualmente ativas no dispositivo %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
pt_BR: Uma nova tabela de partições não pode ser criada quando há partições ativas.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
pt_BR: Partições ativas são aquelas que estão em uso, tais como um sistema de arquivos montado ou área de troca (swap) habilitada.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
pt_BR: Use as opções do menu Partição, tais como desmontar ou desativar swap, para desativar todas as partições neste dispositivo antes de criar uma nova tabela de partições.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
pt_BR[0]: %1 operação está atualmente pendente
pt_BR[1]: %1 operações estão atualmente pendentes

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
pt_BR: Uma nova tabela de partições não pode ser criada quando há operações pendentes.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
pt_BR: Use o menu Editar para limpar ou aplicar todas as operações antes de criar uma nova tabela de partições.

en: Error while creating partition table
pt_BR: Erro ao criar tabela de partições

en: Command gpart was not found
pt_BR: Comando gpart não foi encontrado

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
pt_BR: Este recurso utiliza o gpart. Por favor instale o gpart e tente novamente.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
pt_BR: Uma varredura completa do disco é necessária para encontrar sistemas de arquivos.

en: The scan might take a very long time.
pt_BR: A varredura pode durar muito tempo.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
pt_BR: Após a varredura você pode montar qualquer sistema de arquivos descoberto e copiar os dados para outra mídia.

en: Do you want to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
pt_BR: Busca por sistema de arquivos em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
pt_BR: Busca por sistema de arquivos em %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
pt_BR: Nenhum sistema de arquivos encontrado em %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
pt_BR: O disco varrido pelo gpart não encontrou nenhum arquivo de sistema reconhecível no disco.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
pt_BR: Você tem certeza que deseja aplicar as operações pendentes?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
pt_BR: Editar partições pode causar PERDA de DADOS.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
pt_BR: É aconselhável fazer backup de seus dados antes de continuar.

en: Apply operations to device
pt_BR: Aplicar as operações no dispositivo

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
pt_BR: Você está apagando um volume físico LVM2 não-vazio %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
pt_BR: Você está formatando um volume físico LVM2 não-vazio %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
pt_BR: Você está colando sobre um volume físico LVM2 não-vazio %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
pt_BR: Apagar ou sobrescrever um volume físico é irreversível e você irá destruir ou danificar o grupo de volume.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
pt_BR: Para evitar destruir ou danificar o grupo de volume, você é alterado para cancelar e usar comandos LVM externos para liberar o volume físico antes de executar essa operação.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
pt_BR: Você deseja continuar e forçar a exclusão do volume físico?

en: Failed to find devid for path %1
pt_BR: Falha em localizar id de dispositivo para o caminho %1

en: No directory mount point found in %1
pt_BR: Nenhum ponto de montagem em diretório encontrado em %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
pt_BR: Mudar o UUID pode invalidar a chave de Ativação de Produto do Windows (WPA)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
pt_BR: Em sistemas de arquivos FAT e NTFS, o número de série do volume é usado como o UUID. Mudar o número de série do volume na partição de sistema do Windows, normalmente C:, pode invalidar a chave WPA. Uma chave WPA inválida irá impedir o login até que você reative o Windows.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
pt_BR: Mudar o UUID em mídia de armazenamento externo e em partições que não são de sistema geralmente é seguro, mas não há garantias.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
pt_BR: Ativar _swap

en: _Swapoff
pt_BR: Desativar _swap

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
pt_BR: A ação de mover partição foi ignorada porque o sistema de arquivos %1 não contém dados

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
pt_BR: A ação de copiar partição foi ignorada porque o sistema de arquivos %1 não contém dados

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
pt_BR: A_tivar

en: Deac_tivate
pt_BR: Des_ativar

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
pt_BR: O volume físico LVM2 não pode ser atualmente redimensionado pelo fato de ser membro de um grupo de volume exportado.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
pt_BR: Abrir criptografia

en: Close Encryption
pt_BR: Fechar criptografia

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
pt_BR: Maximização de criptografia LUKS fechada ignorada porque ela preencherá automaticamente a partição quando aberta

en: Root privileges are required for running GParted
pt_BR: Privilégios de root são necessários para executar o GParted

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
pt_BR: Já que o GParted pode ser uma arma de destruição de dados em massa, somente o root pode executá-lo.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
pt_BR: Numa tentativa de evitar a invalidação da chave WPA, em sistemas de arquivos NTFS apenas metade do UUID é definido como um novo valor aleatório.

note: simulation..
en: run simulation
pt_BR: executar simulação

note: Real resize
en: real resize
pt_BR: redimensionamento real

en: Partition is too large, maximum size is %1
pt_BR: A partição é grande demais, tamanho máximo é %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
pt_BR: A partição é pequena demais, tamanho mínimo é %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
pt_BR: mkudffs anterior à versão 1.1 não oferece suporte a caracteres não ASCII no rótulo.
