gparted - en to ro translation catalogue (496 entries)

en: GParted Partition Editor
ro: GParted - Editor de partiții

en: Create, reorganize, and delete partitions
ro: Creează, reorganizează și șterge partiții

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
ro: GParted este un editor de partiții liber pentru a administra în mod grafic partițiile dumneavoastră de disc.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
ro: Cu GParted puteți redimensiona, copia, eticheta, sau muta partiții fără a pierde date. Aceste acțiuni vă permit să expandați sau micșorați partiția C:, să creați spațiu pentru un sisteme noi de operare, sau să încercați recuperări de date de pe partiții pierdute.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
ro: GParted funcționează cu multe sisteme de fișiere incluzând: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, și xfs.

en: Partition Editor
ro: Editor de partiții

en: Partition;
ro: Partiție;

en: Run GParted as root
ro: Rulează GParted ca root

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
ro: Autentificarea este necesară pentru a rula Editorul de partiții GParted ca root

en: (New UUID - will be randomly generated)
ro: (UUID nou - va fi generat aleator)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
ro: (UUID jumătate-nou - va fi generat aleator)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
ro: s-au copiat %1 din %2

en: Operation Canceled
ro: Operație anulată

en: Error while writing block at sector %1
ro: Eroare la scrierea blocului din sectorul %1

en: Error while reading block at sector %1
ro: Eroare la citirea blocului din sectorul %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
ro: Fraza secretă LUKS %1

en: Passphrase:
ro: Frază secretă:

en: Unlock
ro: Deblochează

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
ro: Spațiu liber precedent (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
ro: Dimensiune nouă (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
ro: Spațiu liber succesor (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
ro: Aliniază la:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
ro: Cilindri

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
ro: Nespecificat

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Resize/Move
ro: Redimensionează/Mută

en: Minimum size: %1 MiB
ro: Dimensiune minimă: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
ro: Dimensiune maximă: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
ro: Creare tabelă de partiții pe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
ro: AVERTISMENT: Această acțiune va ȘTERGE TOATE DATELE de pe ÎNTREG DISCUL %1

en: Select new partition table type:
ro: Alegeți tipul noii tabele de partiții:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
ro: Stabilește eticheta de sisteme de fișiere pe %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
ro: Etichetă:

en: Paste %1
ro: Lipește %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
ro: Informații despre %1

en: Warning:
ro: Atenție:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
ro: Sistem de fișiere

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
ro: Sistem de fișiere:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
ro: Deschisă

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
ro: Închisă

note: LUKS status
en: Status:
ro: Stare:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
ro: Inaccesibilie (criptate)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
ro: Ocupat (Este montată cel puțin o partiție logică)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
ro: Activă

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
ro: Montat pe %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
ro: Neocupat (Nu sunt partiții logice montate)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
ro: Inactivă

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
ro: Nu este activă (nu este membră a vreunui grup de volume)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
ro: Nu este activă și exportată

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
ro: Nemontat

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
ro: Grup de volume:

note: Members
en: Members:
ro: Membrii:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
ro: Volume logice:

note: Used
en: Used:
ro: Utilizat:

note: Unused
en: Unused:
ro: Neutilizat:

en: Unallocated:
ro: Nealocat:

note: Size
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
ro: Criptare

note: Encryption
en: Encryption:
ro: Criptare:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
ro: Cale:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
ro: Partiție

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
ro: Nume:

note: Flags
en: Flags:
ro: Indicatori:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
ro: Primul sector:

note: Last sector
en: Last sector:
ro: Ultimul sector:

note: Total sectors
en: Total sectors:
ro: Totalul sectoarelor:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
ro: Definirea numelui partiției de pe %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
ro: Creare partiție nouă

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
ro: Creează ca:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
ro: Partiție primară

en: Logical Partition
ro: Partiție logică

en: Extended Partition
ro: Partiție extinsă

note: Partition name
en: Partition name:
ro: Nume partiție:

en: New Partition #%1
ro: Partiția nouă nr.%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
ro: Redimensionează/Mută %1

en: Resize %1
ro: Redimensionează %1

en: Applying pending operations
ro: Se aplică operațiile aflate în așteptare

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
ro: În funcție de numărul și tipul operațiilor, aceasta poate dura un timp îndelungat.

en: Completed Operations:
ro: Operații finalizate:

en: Details
ro: Detalii

en: %1 of %2 operations completed
ro: %1 din %2 operații finalizate

note: add save button
en: _Save Details
ro: _Salvează detaliile

en: Operation cancelled
ro: Operație anulată

en: All operations successfully completed
ro: Toate operațiile s-au desfășurat cu succes

en: %1 warning | %1 warnings
ro[0]: un avertisment
ro[1]: %1 avertismente
ro[2]: %1 de avertismente

en: An error occurred while applying the operations
ro: A apărut o eroare în timpul aplicării operațiilor

en: See the details for more information.
ro: Pentru mai multe informații, consultați detaliile.

en: If you want support, you need to provide the saved details!
ro: Dacă doriți asistență, trebuie să trimiteți detaliile salvate!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
ro: Consultați %1 pentru mai multe informații.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
ro: Forțează anularea (în %1 s)

en: Force Cancel
ro: Forțează anularea

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
ro: Sigur doriți să anulați operația curentă?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
ro: Anularea unei operații poate cauza daune SEVERE sistemului de fișiere.

en: Continue Operation
ro: Continuă operația

en: Cancel Operation
ro: Anulează operația

en: Save Details
ro: Salvează detaliile

en: GParted Details
ro: Detalii GParted

note: Device overview information
en: Device:
ro: Dispozitiv:

note: Serial number
en: Serial:
ro: Serie:

note: Sector size
en: Sector size:
ro: Dimensiunea sectorului:

note: Heads
en: Heads:
ro: Capete:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
ro: Sectoare/pistă:

note: Cylinders
en: Cylinders:
ro: Cilindri:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
ro: Tabelă de partiții:

en: Type
ro: Tip

en: Start
ro: Început

en: End
ro: Sfârșit

en: Flags
ro: Indicatori

en: Partition Name
ro: Nume partiție

en: Label
ro: Etichetă

en: Mount Point
ro: Punct de montare

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
ro: SE EXECUTĂ

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
ro: SUCCES

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
ro: EROARE

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
ro: AVERTISMENTE

en: File System Support
ro: Suport pentru sisteme de fișiere

en: Create
ro: Creează

en: Grow
ro: Mărește

en: Shrink
ro: Micșorează

en: Move
ro: Mută

en: Copy
ro: Copiază

en: Check
ro: Verifică

en: Required Software
ro: Aplicații necesare

en: This chart shows the actions supported on file systems.
ro: Acest tabel indică acțiunile suportate pentru sistemele de fișiere.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
ro: Nu toate acțiunile sunt disponibile pentru toate sistemele de fișiere, în mare parte datorită naturii sistemelor de fișiere și a limitărilor în aplicațiile necesare.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
ro: Disponibilă când este montat și demontat

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
ro: Disponibilă numai când este montat

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
ro: Disponibilă numai când este demontat

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
ro: Indisponibilă

en: Legend
ro: Legendă

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
ro: Rescanează acțiunile suportate

en: Manage flags on %1
ro: Administrare indicatori de pe %1

en: Search disk for file systems
ro: Examinează discul pentru sisteme de fișiere

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
ro: Sistemele de fișiere găsite pe %1

en: Data found
ro: Date găsite

en: Data found with inconsistencies
ro: Au fost găsite date cu inconsecvențe

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
ro: ATENȚIE!: Sistemele de fișiere marcate cu (!) sunt inconsecvente.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
ro: Este posibil să întâlniți erori în vizualizarea acestor sisteme de fișiere.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
ro: Butoanele „Vizualizare” creează vizualizări doar pentru citire pentru fiecare sistem de fișiere.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
ro: Toate vizualizările montate vor fi demontate când închideți acest dialog.

en: File systems
ro: Sisteme de fișiere

note: TO TRANSLATORS: looks like    1: ntfs (10240 MiB)
en: #%1: %2 (%3 MiB)
ro: nr.%1: %2 (%3 MiB)

en: View
ro: Vizualizare

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
ro: A apărut o eroare în timpul creării unui dosar temporar pentru a fi folosit ca punct de montare.

en: Error
ro: Eroare

en: Failed creating temporary directory
ro: Crearea dosarului temporar a eșuat

en: An error occurred while creating the read-only view.
ro: A apărut o eroare în timpul creării vizualizării doar pentru citire.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
ro: Fie sistemul de fișiere nu poate fi montat (ca de exemplu swap), fie sunt inconsecvențe sau erori în sistemul de fișiere.

en: Failed creating read-only view
ro: Crearea vizualizării doar pentru citire a eșuat

en: Error:
ro: Eroare:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
ro: Sistemul de fișiere este montat la:

en: Unable to open the default file manager
ro: Nu s-a putut deschide administratorul de fișiere implicit

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
ro: Atenție: Zona detectată a sistemului de fișiere se suprapune cu cel puțin o altă partiție

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
ro: Este recomandat să nu folosiți sisteme de fișiere suprapuse pentru a evita perturbarea datelor existente.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
ro: Doriți să încercați dezactivarea următoarelor puncte de montare?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
ro: creează intrările %1 lipsă

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
ro: șterge intrările %1 afectate

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
ro: șterge intrarea %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
ro: actualizează intrările %1

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
ro: _Montează

en: _Unmount
ro: Demontea_ză

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
ro: Dosarul %1 a fost creat

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
ro: Dosarul %1 a fost eliminat

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
ro: Defecțiune GParted

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
ro: Se scanează %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
ro: Se confirmă %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
ro: Se caută partițiile de pe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
ro: O partiție nu poate începe (%1) înainte de începutul dispozitivului

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
ro: O partiție nu poate sfârși (%1) după sfârșitul dispozitivului (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
ro: O partiție nu poate avea o lungime de %1 sectoare

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
ro: O partiție cu numărul de sectoare utilizate (%1) mai mare decât dimensiunea ei (%2) nu este validă

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
ro: nerecunoscut

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
ro: Detectarea sistemului de fișiere a eșuat! Motivele posibile sunt:

en: The file system is damaged
ro: Sistemul de fișiere este deteriorat

en: The file system is unknown to GParted
ro: Sistemul de fișiere nu este recunoscut de GParted

en: There is no file system available (unformatted)
ro: Nu este prezent niciun sistem de fișiere (neformatat)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
ro: Lipsește intrarea %1 a dispozitivului

en: Unable to find mount point
ro: Nu s-a putut găsi punctul de montare

en: Unable to read the contents of this file system!
ro: Nu s-a putut citi conținutul acestui sistem de fișiere!

en: Because of this some operations may be unavailable.
ro: Din această cauză câteva operații pot fi indisponibile.

en: The cause might be a missing software package.
ro: Cauza poate fi un pachet software lipsă.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
ro: Pentru gestionarea sistemului de fișiere %1, sunt necesare pachete din următoarea listă:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
ro: %1 de spațiu nealocat în interiorul partiției.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
ro: Pentru a mări sistemul de fișiere în vederea umplerii partiției, selectați partiția și alegeți elementul din meniu:

en: Partition --> Check.
ro: Partiție --> Verificat.

en: create empty partition
ro: creează partiție goală

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
ro: cale: %1 (%2)

en: partition
ro: partiție

en: start: %1
ro: început: %1

en: end: %1
ro: final: %1

en: size: %1 (%2)
ro: dimensiune: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se creează sistemul de fișiere

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
ro: creează un nou sistem de fișiere %1

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
ro: pariția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se formatează sistemul de fișiere

en: delete partition
ro: șterge partiția

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se șterge sistemul de fișiere

en: delete %1 file system
ro: șterge sistemul de fișiere %1

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se etichetează sistemul de fișiere

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
ro: Curăță eticheta de sistem de fișiere pe %1

en: Set file system label to "%1" on %2
ro: Definește eticheta sistemului de fișiere la „%1” pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
ro: Curăță numele partiției de pe %1

en: Set partition name to "%1" on %2
ro: Definește numele partiției la „%1” pe %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se schimbă UUID-ul sistemului de de fișiere

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
ro: Definește jumătate din UUID pe %1 la o valoare nouă, aleatoare

en: Set UUID on %1 to a new, random value
ro: Definește UUID-ul pe %1 la o valoare nouă, aleatoare

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
ro: dimensiunea partiției se schimbă pentru un pas în care se efectueaz o mutare

en: rollback last change to the partition
ro: anulează ultima modificare a partiției

en: move file system to the left
ro: mută sistemul de fișiere spre stânga

en: move file system to the right
ro: mută sistemul de fișiere spre dreapta

en: move file system
ro: mută sistemul de fișiere

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
ro: sistemul de fișiere nou și cel vechi au aceeași poziție. Prin urmare, se omite această operație

en: using libparted
ro: utilizarea lui libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
ro: începutul partiției se schimbă pentru un pas în care se efectuează doar o redimensionare

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
ro: partiția nu conține criptare LUKS pentru un pas în care se efectuează redimensionarea criptării

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
ro: imposibil de micșorat un volum criptat LUKS închis

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se redimensionează sistemul de fișiere

en: resize/move partition
ro: redimensionează/mută partiția

en: move partition to the right
ro: mută partiția spre dreapta

en: move partition to the left
ro: mută partiția spre stânga

en: grow partition from %1 to %2
ro: mărește partiția de la %1 la %2

en: shrink partition from %1 to %2
ro: micșorează partiția de la %1 la %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
ro: mută partiția spre dreapta și mărește-o de la %1 la %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
ro: mută partiția spre dreapta și micșorează-o de la %1 la %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
ro: mută partiția spre stânga și mărește-o de la %1 la %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
ro: mută partiția spre stânga și micșorează-o de la %1 la %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
ro: partiția nouă și cea veche au aceeași dimensiune și poziție. Prin urmare, se omite această operație

en: old start: %1
ro: început vechi: %1

en: old end: %1
ro: final vechi: %1

en: old size: %1 (%2)
ro: dimensiunea veche: %1 (%2)

en: new start: %1
ro: început nou: %1

en: new end: %1
ro: final nou: %1

en: new size: %1 (%2)
ro: dimensiunea nouă: %1 (%2)

en: requested start: %1
ro: începutul cerut: %1

en: requested end: %1
ro: finalul cerut: %1

en: requested size: %1 (%2)
ro: dimensiunea cerută: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
ro: încearcă să anuleze schimbarea eșuată a partiției

en: original start: %1
ro: început original: %1

en: original end: %1
ro: final original: %1

en: original size: %1 (%2)
ro: dimensiune originală: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
ro: partiția nu conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se efectuează micșorarea criptării

en: shrink encryption volume
ro: micșorează volumul criptării

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
ro: partiția nu conține criptare LUKS pentru un pas în care se efectuează maximizarea criptării

en: grow encryption volume to fill the partition
ro: mărește volumul criptării pentru a umple partiția

en: growing is not available for this encryption volume
ro: mărirea nu este disponibilă pentru acest volum criptat

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se micșorează sistemul de fișiere

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
ro: noua dimensiune a partiției este mai mare sau la fel pentru un pas în care se efectuează micșorarea

en: shrink file system
ro: micșorează sistemul de fișiere

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care sistemul de fișiere se mărește

en: grow file system to fill the partition
ro: mărește sistemul de fișiere pentru a umple partiția

en: growing is not available for this file system
ro: mărirea nu este disponibilă pentru acest sistem de fișiere

en: growing the file system is currently disallowed
ro: mărirea sistemului de fișiere nu este permisă momentan

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
ro: niciun sistem de fișiere %1 pentru un pas în care se recreează %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
ro: recreează sistemul de fișiere %1

en: the destination is smaller than the source partition
ro: destinația este mai mică decât partiția sursă

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
ro: partiția sursă conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se copiază sistemul de fișiere

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
ro: partiția destinație conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se copiază sistemul de fișiere

en: copy file system from %1 to %2
ro: copiază sistemul de fișiere de pe %1 pe %2

en: using internal algorithm
ro: folosind algoritmul intern

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
ro: copiază %1

en: finding optimal block size
ro: se calculează dimensiunea optimă a blocurilor

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
ro: citește %1 cu dimensiunea blocului de %2

en: %1 seconds
ro: %1 secunde

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
ro: dimensiunea optimă a blocurilor este %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
ro: s-au copiat %1 (%2 B)

en: rollback failed file system move
ro: anulează mutarea eșuată a sistemului de fișiere

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se verifică sistemul de fișiere

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
ro: verifică dacă sistemul de fișiere de pe %1 are erori și (dacă este posibil) repară-le

en: checking is not available for this file system
ro: verificarea nu este disponibilă pentru acest sistem de fișiere

en: set partition type on %1
ro: definește tipul partiției de pe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
ro: tipul noii partiții: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
ro: indicatorul noii partiții: %1

en: calibrate %1
ro: calibrează %1

en: device
ro: dispozitiv

en: encryption path: %1
ro: calea criptării: %1

en: calculate new size and position of %1
ro: calculează noua dimensiune și poziție pentru %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
ro: partiția conține criptare LUKS deschisă pentru un pas în care se șterg semnăturile sistemului de fișiere

en: clear old file system signatures in %1
ro: curăță semnăturile sistemelor de fișiere anterioare din %1

en: flush operating system cache of %1
ro: curăță memoria cache a sistemului de operare la %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
ro: actualizează sectorul de boot al sistemului de fișiere %1 de pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
ro: Eroare la scrierea blocului din sectorul %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
ro: Eroare la mutarea la poziția 0x1c în %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
ro: Eroare la deschiderea %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
ro: Nu s-a putut modifica numărul de sectoare ascunse la %1 în sectorul de boot NTFS.

en: You might try the following command to correct the problem:
ro: Puteți încerca următoarea comandă pentru a corecta problema:

en: libparted messages
ro: mesaje libparted

en: Libparted Information
ro: Informații Libparted

en: Libparted Warning
ro: Avertizare Libparted

en: Libparted Error
ro: Eroare Libparted

en: Libparted Fatal
ro: Eroare fatală Libparted

en: Libparted Bug
ro: Defect Libparted

en: Libparted Unsupported Feature
ro: Funcționalitate Libparted nesuportată

en: Libparted unknown exception
ro: Excepție necunoscută Libparted

en: Fix
ro: Repară

en: Yes
ro: Da

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: No
ro: Nu

en: Cancel
ro: Anulează

en: Ignore
ro: Ignoră

en: _Undo Last Operation
ro: An_ulează ultima operație

en: _Clear All Operations
ro: Șter_ge toate operațiile

en: _Apply All Operations
ro: _Aplică toate operațiile

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
ro: Unul sau mai multe volume fizice aparținând grupului de volume lipsește.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
ro: A apărut o eroare la citirea configurației LVM2!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
ro: Unele sau toate detaliile ar putea lipsi sau sunt incorecte.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
ro: NU ar trebui să modificați partițiile LVM2 PV.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
ro: Definește jumătate din UUID la o nouă valoare aleatorie pentru sistemul de fișiere %1 de pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
ro: Definește UUID-ul pentru sistemul de fișiere %1 de pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
ro: Copiază %1 în %2 (începând de la %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
ro: Copiază %1 în %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
ro: Verifică și repară sistemul de fișiere (%1) de pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
ro: Creează %1 nr.%2 (%3, %4) pe %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
ro: Șterge %1 (%2, %3) de pe %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
ro: Se adaugă mai multe informații rezulatelor acestui pas după a fost marcat ca complet

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
ro: Formatează %1 ca %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
ro: Definește eticheta sistemului de fișiere „%1” pe %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
ro: Definește numele partiției „%1” pe %2

en: resize/move %1
ro: redimensionează/mută %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
ro: noua și vechea partiție au aceeași dimensiune și poziție. Prin urmare, se omite această operație

en: Move %1 to the right
ro: Mută %1 spre dreapta

en: Move %1 to the left
ro: Mută %1 spre stânga

en: Grow %1 from %2 to %3
ro: Mărește %1 de la %2 la %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
ro: Micșorează %1 de la %2 la %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
ro: Mută %1 spre dreapta și mărește-o de la %2 la %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
ro: Mută %1 spre dreapta și micșorează-o de la %2 la %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
ro: Mută %1 spre stânga și mărește-o de la %2 la %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
ro: Mută %1 spre stânga și micșorează-o de la %2 la %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
ro: Primară

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
ro: Logică

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
ro: Extinsă

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
ro: Nealocat

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
ro: Nepartiționat

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
ro: s-au copiat %1 din %2 (au mai rămas %3)

en: Name
ro: Nume

en: Size
ro: Dimensiune

en: Used
ro: Utilizat

en: Unused
ro: Neutilizat

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
ro: nealocat

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
ro: necunoscut

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
ro: neformatat

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
ro: altele

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
ro: curățat

en: used
ro: utilizat

en: unused
ro: neutilizat

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
ro: Criptat

en: _Refresh Devices
ro: _Reîmprospătează dispozitivele

en: _Devices
ro: _Dispozitive

en: _Edit
ro: _Editare

en: Device _Information
ro: _Informații dispozitiv

en: Pending _Operations
ro: _Operații în așteptare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _File System Support
ro: Suport pentru sisteme de _fișiere

en: _Create Partition Table
ro: _Creează tabelă de partiții

en: _Attempt Data Rescue
ro: Înce_arcă recuperarea datelor

en: _Device
ro: _Dispozitiv

en: _Partition
ro: _Partiție

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Help
ro: _Ajutor

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
ro: Nouă

en: Create a new partition in the selected unallocated space
ro: Creează o nouă partiție în spațiul nealocat selectat

en: Delete the selected partition
ro: Șterge partiția selectată

en: Resize/Move the selected partition
ro: Redimensionează/mută partiția selectată

en: Copy the selected partition to the clipboard
ro: Copiază partiția selectată în clipboard

en: Paste the partition from the clipboard
ro: Lipește partiția din clipboard

en: Undo Last Operation
ro: Anulează ultima operație

en: Apply All Operations
ro: Aplică toate operațiile

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
ro: _Nouă

en: _Resize/Move
ro: _Redimensionează/Mută

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
ro: _Formatează ca

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
ro: _Montează în

en: _Name Partition
ro: _Numește partiția

en: M_anage Flags
ro: Ad_ministrează indicatorii

en: C_heck
ro: _Verifică

en: _Label File System
ro: _Etichetă sistem de fișiere

en: New UU_ID
ro: UU_ID nou

en: Device Information
ro: Informații despre dispozitiv

en: Could not add this operation to the list
ro: Nu s-a putut adăuga operația în listă

en: %1 operation pending | %1 operations pending
ro[0]: o operație în așteptare
ro[1]: %1 operații în așteptare
ro[2]: %1 de operații în așteptare

en: Quit GParted?
ro: Închideți GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
ro[0]: Momentan o operație este în așteptare.
ro[1]: Momentan %1 operații sunt în așteptare.
ro[2]: Momentan %1 de operații sunt în așteptare.

en: Scanning all devices...
ro: Se scanează toate dispozitivele...

en: No devices detected
ro: Nu s-au detectat dispozitive

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
ro: Nu a fost găsită nicio tabelă de partiții pe dispozitivul %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
ro: Pentru a putea adăuga partiții este necesară o tabelă de partiții.

en: To create a new partition table choose the menu item:
ro: Pentru a crea o nouă tabelă de partiții alegeți elementul din meniu:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
ro: Dispozitiv -> Creează tabelă de partiții.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
ro: Nu s-a putut citi conținutul sistemului de fișiere %1 protejat la scriere

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
ro: Sistemul de fișiere nu poate fi redimensionat în timp ce este montat ca protejat la scriere.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
ro: Fie demontați sistemul de fișiere sau remontați-l cu acces de scriere și citire.

en: Unable to open GParted Manual help file
ro: Nu s-a putut deschide manualul GParted

en: Command yelp not found.
ro: Comanda yelp nu a fost găsită.

en: Install yelp and try again.
ro: Instalați yelp și încercați din nou

en: Failed to open GParted Manual help file
ro: Eșec la deschiderea fișierului manualului GParted

en: Documentation is not available
ro: Documentația nu este disponibilă

en: This build of gparted is configured without documentation.
ro: Această instanță a gparted este construită fără documentație.

en: Documentation is available at the project web site.
ro: Documentația este disponibilă pe pagina web al proiectului.

en: GParted Manual
ro: Manualul GParted

en: GNOME Partition Editor
ro: Editorul de partiții din GNOME

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
ro[0]: Nu se poate crea mai mult de o partiție primară
ro[1]: Nu se pot crea mai mult de %1 partiții primare
ro[2]: Nu se pot crea mai mult de %1 de partiții primare

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
ro: Dacă doriți mai multe partiții, mai întâi creați o partiție extinsă. O asemenea partiție poate conține alte partiții. Pentru că o partiție extinsă este tot o partiție primară, este posibil să fie nevoie să ștergeți mai întâi o partiție primară.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
ro: Mutarea unei partiții poate face sistemul să eșueze la pornire (boot)

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
ro: Ați pus la coadă o operație de mutare a sectorului de început al partiției %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
ro:   Eșuarea la pornire (boot) este cel mai probabil să aibă loc în cazul în care mutați partiția GNU/Linux ce conține /boot, sau dacă mutați partiția de sistem C: a Windows-ului.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
ro: Puteți învăța cum să reparați configurația de boot în Întrebările frecvente despre GParted (FAQ).

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
ro: Mutarea unei partiții poate dura un timp îndelungat.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
ro: Introduceți fraza secretă LUKS pentru a redimensiona %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
ro: Verificarea frazei secrete pentru encripția LUKS a eșuat

en: Copy of %1
ro: Copie a lui %1

en: You have pasted into an existing partition
ro: Ați lipit peste o partiție existentă

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
ro: Dacă aplicați această operație, datele de pe %1 vor fi pierdute.

en: Unable to delete %1!
ro: Nu se poate șterge %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
ro: Demontați toate partițiile logice ale căror număr este mai mare de %1

en: Are you sure you want to delete %1?
ro: Sigur doriți să ștergeți %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
ro: După ștergere partiția nu va mai fi disponibilă pentru copiere.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
ro: Șterge %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
ro: Nu s-a putut formata acest sistem de fișiere în %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
ro: Un sistem de fișiere %1 necesită o partiție de cel puțin %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
ro: O partiție cu un sistem de fișiere %1 poate avea o dimensiune maximă de %2.

en: Opening encryption on %1
ro: Se deschide criptarea pe %1

en: Failed to open LUKS encryption
ro: Eșec la deschiderea criptării LUKS

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Acțiunea de închidere a criptării nu poate fi efectuată când există operații în așteptare pentru partiție.

en: Closing encryption on %1
ro: Se închide criptarea pe %1

en: Could not close encryption
ro: Nu s-a putut închide criptarea

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua acțiunea de deschidere a criptării când există operații în așteptare pentru partiție.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
ro: Introduceți fraza secretă LUKS pentru a deschide %1

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
ro: Partiția nu a putut fi demontată din următoarele puncte de montare:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
ro: Asta se întâmplă pentru că alte partiții sunt montate la rândul lor pe aceste puncte de montare. Este indicat să le demontați manual.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
ro[0]: Momentan o operație este în așteptare pentru partiția %2
ro[1]: Momentan %1 operații sunt în așteptare pentru partiția %2
ro[2]: Momentan %1 de operații sunt în așteptare pentru partiția %2

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
ro: Folosiți meniul Editare pentru a anula, șterge sau aplica operațiile în așteptare.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua dezactivarea zonei de swap când partiția are operațiuni în așteptare.

en: Deactivating swap on %1
ro: Se dezactivează zona de swap de pe %1

en: Could not deactivate swap
ro: Nu s-a putut dezactiva zona de swap

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua dezactivarea zonei de swap când partiția are operațiuni în așteptare.

en: Activating swap on %1
ro: Se activează zona de swap de pe %1

en: Could not activate swap
ro: Nu s-a putut activa zona de swap

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua acțiunea de dezactivare a grupului de volume când partiția are operațiuni în așteptare.

en: Deactivating Volume Group %1
ro: Se dezactivează Grupul de Volume %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
ro: Nu s-a putut dezactiva Grupul de Volume

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua acțiunea de activare a grupului de volume când partiția are operațiuni în așteptare.

en: Activating Volume Group %1
ro: Se activează Grupul de Volume pe %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
ro: Nu s-a putut activa Grupul de Volume

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua acțiunea de demontare când partiția are o operațiuni în așteptare.

en: Unmounting %1
ro: Se demontează %1

en: Could not unmount %1
ro: Nu s-a putut demonta %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
ro: Nu se poate efectua acțiunea de montare când partiția are operațiuni în așteptare.

en: mounting %1 on %2
ro: se montează %1 la %2

en: Could not mount %1 on %2
ro: Nu s-a putut monta %1 la %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
ro[0]: Momentan o operație este activă pe 	dispozitivul %2
ro[1]: Momentan %1 operații sunt active pe dispozitivul %2
ro[2]: Momentan %1 de operații sunt active pe dispozitivul %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
ro: Nu se poate crea o nouă tabelă de partiții cât timp există operații active.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
ro: Partițiile active sunt cele care sunt în uz, cum ar fi cele cu un sistem de fișiere montat sau spațiu swap activat.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
ro: Utilizați opțiuni din meniul Partiție precum demontarea sau dezactivarea zonei de swap, pentru a dezactiva toate partițiile de pe acest dispozitiv înainte de a crea o nouă tabelă de partiții.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
ro[0]: Momentan o operație este în așteptare
ro[1]: Momentan %1 operații sunt în așteptare
ro[2]: Momentan %1 de operații sunt în așteptare

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
ro: Nu se poate crea o nouă tabelă de partiții cât timp există operații în așteptare.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
ro: Înainte de a crea o nouă tabelă de partiții, folosiți meniul Editare pentru a șterge sau aplica toate operațiile în așteptare.

en: Error while creating partition table
ro: A apărut o eroare la crearea tabelei de partiții

en: Command gpart was not found
ro: Comanda gpart nu a fost găsită

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
ro: Această funcționalitate utilizează gpart. Instalați gpart și încercați din nou.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
ro: O scanare completă a discului este necesară pentru a descoperi sistemele de fișiere.

en: The scan might take a very long time.
ro: Această scanare poate dura un timp îndelungat.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
ro: După scanare puteți monta oricare dintre sistemele de fișiere descoperite și copia date pe alte medii.

en: Do you want to continue?
ro: Doriți să continuați?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
ro: Caută sisteme de fișiere pe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
ro: Se caută sisteme de fișiere pe %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
ro: Nu s-a găsit niciun sistem de fișiere pe %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
ro: Scanarea discului cu gpart nu a găsit niciun sistem de fișiere cunoscut pe acest disc.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
ro: Sigur doriți să aplicați operațiile aflate în așteptare?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
ro: Editarea partițiilor poate cauza PIERDERI de DATE.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
ro: Înainte de a continua, este indicat să creați o copie de siguranță.

en: Apply operations to device
ro: Aplică operațiile dispozitivului

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
ro: Sunteți pe cale de a șterge Volumul fizic negol LVM2 %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
ro: Sunteți pe cale de a formata peste Volumul fizic negol LVM2 %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
ro: Sunteți pe cale de a lipi peste Volumul fizic negol LVM2 %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
ro: Ștergerea sau suprascrierea Volumului Fizic este irecuperabilă și va distruge sau deteriora Grupul de volume.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
ro: Pentru a evita distrugerea sau deteriorarea Grupului de volume sunteți sfătuit să anulați și să utilizați comenzi LVM externe pentru a elibera volumul fizic înainte de a încerca această operație.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
ro: Continuați să ștergeți forțat Volumul fizic?

en: Failed to find devid for path %1
ro: Nu s-a găsit devid pentru calea %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
ro: Modificarea UUID-ului poate invalida cheia de activare a produsului Windows (WPA)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
ro: Pe sistemele de fișiere FAT și NTFS, numărul de serie al volumului este folosit ca UUID. Prin schimbarea numărului de serie al partiției de sistem Windows, în mod normal C:, se poate invalida cheia WPA. O cheie WPA invalidă v-a împiedica autentificarea până la reactivarea Windows.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
ro: Schimbarea UUID-ului pentru un dispozitiv de stocare media extern și partiții nefolosite de sistem este de obicei sigură, dar nu se poate garanta.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
ro: Activează _swap

en: _Swapoff
ro: Dezactivează _swap

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
ro: Acțiunea mutării partiției a fost ignorată pentru că sistemul de fișiere %1 nu conține date

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
ro: Acțiunea copierii partiției a fost ignorată pentru că sistemul de fișiere %1 nu conține date

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
ro: Ac_tivează

en: Deac_tivate
ro: Dezac_tivează

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
ro: Volumul fizic LVM2 nu poate fi redimensionat momentan pentru că este membrul unui Grup de Volume exportat.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
ro: Deschide criptarea

en: Close Encryption
ro: Închide criptarea

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
ro: Mărirea criptării LUKS închisă a fost omisă pentru că va umple partiția automat când va fi deschisă

en: Root privileges are required for running GParted
ro: Pentru a rula GParted sunt necesare drepturi de administrator

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
ro: Întrucât GParted este un instrument puternic ce poate distruge tabelele de partiții și datele, poate fi pornit doar de un administrator.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
ro: Pentru a încerca evitarea invalidării cheii WPA, pe sistemul de fișiere NTFS, doar jumătate din UUID a fost definit la o nouă valoare.

note: simulation..
en: run simulation
ro: rulează simularea

note: Real resize
en: real resize
ro: redimensionează cu adevărat

en: Partition is too large, maximum size is %1
ro: Partiția este prea mare, dimensiunea maximă este %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
ro: Partiția este prea mică, dimensiunea minimă este %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
ro: mkudffs versiunile anterioare de 1.1 nu suportă caractere non-ASCII în numele etichetei.
