gparted - en to sv translation catalogue (490 entries)

en: GParted Partition Editor
sv: GParted partitionsredigerare

en: Create, reorganize, and delete partitions
sv: Skapa, organisera om och ta bort partitioner

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
sv: GParted är en fri partitionsredigerare för att grafiskt hantera dina diskpartitioner.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
sv: Med GParted kan du ändra storlek, kopiera, namnge och flytta partitioner utan att förlora data. Åtgärderna möjliggör att du kan utöka eller krympa din C:-disk, skapa utrymme för nya operativsystem, eller försöka att rädda data från förlorade partitioner.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
sv: GParted fungerar med många filsystem: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs och xfs.

en: The GParted Project
sv: GParted-projektet

en: Partition Editor
sv: Partitionsredigerare

en: Run GParted as root
sv: Kör GParted som root

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
sv: Autentisering krävs för att köra GParted partitionsredigerare som root

en: (New UUID - will be randomly generated)
sv: (Nytt UUID - kommer att genereras slumpmässigt)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
sv: (Halvt nytt UUID - kommer att genereras slumpmässigt)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
sv: %1 av %2 kopierade

en: Operation Canceled
sv: Åtgärden avbröts

en: Error while writing block at sector %1
sv: Fel vid skrivning av block på sektor %1

en: Error while reading block at sector %1
sv: Fel vid läsning av block på sektor %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
sv: LUKS-lösenfras för %1

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

en: Unlock
sv: Lås upp

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
sv: Ledigt utrymme före (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
sv: Ny storlek (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
sv: Ledigt utrymme efter (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
sv: Justera till:

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
sv: Ingen

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resize/Move
sv: Ändra storlek/Flytta

en: Minimum size: %1 MiB
sv: Minimal storlek: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
sv: Maximal storlek: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
sv: Skapa partitionstabell på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
sv: VARNING:  Det här kommer att RADERA ALLT DATA på HELA DISKEN %1

en: Select new partition table type:
sv: Välj ny typ av partitionstabell:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
sv: Ange filsystemsetikett på %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
sv: Etikett:

en: Paste %1
sv: Klistra in %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
sv: Information om %1

en: Warning:
sv: Varning:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
sv: Filsystem

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
sv: Filsystem:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
sv: Öppen

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
sv: Stängd

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
sv: Ej åtkomlig (krypterad)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
sv: Upptagen (åtminstone en logisk partition är monterad)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
sv: Aktiv

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
sv: Monterad på %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
sv: Inte upptagen (det finns inga monterade logiska partitioner)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
sv: Inaktiv

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
sv: Inaktiv (tillhör inte någon volymgrupp)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
sv: Inaktiv och exporterad

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
sv: Inte monterad

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
sv: Volymgrupp:

note: Members
en: Members:
sv: Medlemmar:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
sv: Logiska volymer:

note: Used
en: Used:
sv: Använt:

note: Unused
en: Unused:
sv: Oanvänt:

en: Unallocated:
sv: Oallokerat:

note: Size
en: Size:
sv: Storlek:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
sv: Kryptering

note: Encryption
en: Encryption:
sv: Kryptering:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
sv: Sökväg:

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
sv: Namn:

note: Flags
en: Flags:
sv: Flaggor:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
sv: Första sektorn:

note: Last sector
en: Last sector:
sv: Sista sektorn:

note: Total sectors
en: Total sectors:
sv: Totalt antal sektorer:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
sv: Ange partitionsnamn på %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
sv: Skapa ny partition

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
sv: Skapa som:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
sv: Primär partition

en: Logical Partition
sv: Logisk partition

en: Extended Partition
sv: Utökad partition

note: Partition name
en: Partition name:
sv: Partitionsnamn:

en: New Partition #%1
sv: Ny partition nr %1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
sv: Ändra storlek/Flytta %1

en: Resize %1
sv: Ändra storlek på %1

en: Applying pending operations
sv: Verkställer väntande ändringar

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
sv: Beroende på antalet och typen av åtgärder kan detta ta olika lång tid.

en: Completed Operations:
sv: Färdiga åtgärder:

en: Details
sv: Detaljer

en: %1 of %2 operations completed
sv: %1 av %2 åtgärder färdiga

note: add save button
en: _Save Details
sv: _Spara detaljer

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: All operations successfully completed
sv: Alla åtgärder är färdiga

en: %1 warning | %1 warnings
sv[0]: %1 varning
sv[1]: %1 varningar

en: An error occurred while applying the operations
sv: Ett fel inträffade vid verkställandet av åtgärderna

en: See the details for more information.
sv: Se detaljerna för mer information.

en: IMPORTANT
sv: VIKTIGT

en: If you want support, you need to provide the saved details!
sv: Om du vill ha support måste du tillhandahålla de sparade detaljerna!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
sv: Se %1 för mer information.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
sv: Tvinga avbryt (%1)

en: Force Cancel
sv: Tvinga avbryt

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
sv: Är du säker på att du vill avbryta aktuell åtgärd?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
sv: Avbryta en åtgärd kan orsaka ALLVARLIGA skador på filsystemet.

en: Continue Operation
sv: Fortsätt åtgärd

en: Cancel Operation
sv: Avbryt åtgärd

en: Save Details
sv: Spara detaljer

en: GParted Details
sv: GParted-detaljer

note: Device overview information
en: Device:
sv: Enhet:

note: Model
en: Model:
sv: Modell:

note: Serial number
en: Serial:
sv: Serienr:

note: Sector size
en: Sector size:
sv: Sektorstorlek:

note: Heads
en: Heads:
sv: Huvuden:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
sv: Sektorer/spår:

note: Cylinders
en: Cylinders:
sv: Cylindrar:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
sv: Partitionstabell:

en: Type
sv: Typ

en: End
sv: Slut

en: Flags
sv: Flaggor

en: Partition Name
sv: Partitionsnamn

en: Label
sv: Etikett

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
sv: KÖR

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
sv: LYCKADES

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
sv: FEL

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
sv: VARNING

en: File System Support
sv: Filsystemsstöd

en: Create
sv: Skapa

en: Grow
sv: Förstora

en: Shrink
sv: Förminska

en: Move
sv: Flytta

en: Copy
sv: Kopiera

en: Check
sv: Kontrollera

en: Required Software
sv: Nödvändig programvara

en: This chart shows the actions supported on file systems.
sv: Detta diagram visar åtgärderna som stöds på filsystem.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
sv: Inte alla åtgärder finns tillgängliga på alla filsystem. Detta på grund av filsystemens design samt begränsningar i den nödvändiga programvaran.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
sv: Tillgänglig avmonterad och monterad

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
sv: Endast tillgänglig monterad

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
sv: Endast tillgänglig avmonterad

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Legend
sv: Förklaring

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
sv: Sök åter efter åtgärder som stöds

en: Manage flags on %1
sv: Hantera flaggor på %1

en: Search disk for file systems
sv: Sök igenom disk efter filsystem

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
sv: Filsystem som hittats på %1

en: Data found
sv: Data hittades

en: Data found with inconsistencies
sv: Data med inkonsistens hittades

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
sv: VARNING!: Filsystemen markerade med (!) är inkonsistenta.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
sv: Du kan uppleva felaktigheter vid försök att visa dessa filsystem.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
sv: Knapparna ”Visa” skapar skrivskyddade vyer av varje filsystem.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
sv: Alla monterade vyer kommer att avmonteras när du stänger denna dialogruta.

en: File systems
sv: Filsystem

en: View
sv: Visa

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av temporärkatalog för användning som en monteringspunkt.

en: Error
sv: Fel

en: Failed creating temporary directory
sv: Misslyckades med att skapa temporärkatalog

en: An error occurred while creating the read-only view.
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av skrivskyddad vy.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
sv: Antingen kan inte filsystemet monteras (såsom växlingsutrymme) eller så är filsystemet inkonsistent eller felaktigt.

en: Failed creating read-only view
sv: Misslyckades med att skapa skrivskyddad vy

en: Error:
sv: Fel:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
sv: Filsystemet är monterat på:

en: Unable to open the default file manager
sv: Kunde inte öppna standardfilhanteraren

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
sv: Varning: Det upptäckta filsystemsområdet överlappar med minst en befintlig partition

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
sv: Det rekommenderas att du inte använder överlappande filsystem för att förhindra att störa befintligt data.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
sv: Vill du försöka att inaktivera följande monteringspunkter?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
sv: skapa saknade %1-poster

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
sv: ta bort påverkade %1-poster

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
sv: ta bort %1-post

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
sv: uppdatera %1-post

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
sv: _Montera

en: _Unmount
sv: _Avmontera

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
sv: Skapade katalogen %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
sv: Tog bort katalogen %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
sv: GParted-fel

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
sv: Söker av %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
sv: Bekräftar %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
sv: Söker av partitioner på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
sv: En partition kan inte påbörjas (%1) innan enhetens början

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
sv: En partition kan inte ta slut (%1) efter enhetens slut (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
sv: En partition kan inte ha en längd på %1 sektorer

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
sv: En partition med använda sektorer (%1) som är större än dess längd (%2) är inte giltig

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
sv: okänt

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
sv: Kunde inte identifiera filsystemet! Möjliga anledningar är:

en: The file system is damaged
sv: Filsystemet är skadat

en: The file system is unknown to GParted
sv: Filsystemet är okänt för GParted

en: There is no file system available (unformatted)
sv: Det finns inget filsystem tillgängligt (oformaterat)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
sv: Enhetsposten %1 saknas

en: Unable to find mount point
sv: Kunde inte hitta monteringspunkt

en: Unable to read the contents of this file system!
sv: Kunde inte läsa innehållet på detta filsystem!

en: Because of this some operations may be unavailable.
sv: På grund av detta kan vissa åtgärder inte vara tillgängliga.

en: The cause might be a missing software package.
sv: Orsaken kan vara saknade programpaket.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
sv: Följande lista över programpaket krävs för stöd för %1-filsystemet:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
sv: %1 av oanvänt utrymme i partitionen.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
sv: För att utöka filsystemet till att fylla partitionen, markera partitionen och välj menyobjektet:

en: Partition --> Check.
sv: Partition--> kontrollera.

en: create empty partition
sv: skapa tom partition

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
sv: sökväg: %1 (%2)

en: end: %1
sv: slut: %1

en: size: %1 (%2)
sv: storlek: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast skapa filsystem

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
sv: skapa nytt %1-filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast formatera filsystem

en: delete partition
sv: ta bort partition

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast ta bort filsystem

en: delete %1 file system
sv: ta bort %1-filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast sätta etikett på filsystem

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
sv: Rensa filsystemsetikett på %1

en: Set file system label to "%1" on %2
sv: Sätt filsystemsetiketten till ”%1” på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
sv: Rensa partitionsnamnet på %1

en: Set partition name to "%1" on %2
sv: Sätt partitionsnamnet till ”%1” på %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast ändra filsystems-UUID

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
sv: Sätt halva UUID på %1 till en nytt slumpmässigt värde

en: Set UUID on %1 to a new, random value
sv: Sätt UUID på %1 till ett nytt slumpmässigt värde

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
sv: storleken på partitionen ändras i steget för att flytta

en: rollback last change to the partition
sv: rulla tillbaka senaste ändring för partitionen

en: move file system to the left
sv: flytta filsystemet åt vänster

en: move file system to the right
sv: flytta filsystemet åt höger

en: move file system
sv: flytta filsystem

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
sv: nytt och gammalt filsystem har samma position.  Hoppar över denna åtgärd

en: using libparted
sv: använder libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
sv: början på partitionen ändras i steget för att ändra storlek

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
sv: partitionen innehåller ej en LUKS-kryptering för steget endast ändra storlek på kryptering

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
sv: omöjligt att krympa en stängd LUKS-krypteringsvolym

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast ändra storlek på filsystem

en: resize/move partition
sv: ändra storlek/flytta på partition

en: move partition to the right
sv: flytta partitionen åt höger

en: move partition to the left
sv: flytta partitionen åt vänster

en: grow partition from %1 to %2
sv: förstora partitionen från %1 till %2

en: shrink partition from %1 to %2
sv: förminska partitionen från %1 till %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
sv: flytta partitionen till höger och förstora den från %1 till %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
sv: flytta partitionen till höger och förminska den från %1 till %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
sv: flytta partitionen till vänster och förstora den från %1 till %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
sv: flytta partitionen till vänster och förminska den från %1 till %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
sv: ny och gammal partition har samma storlek och position. Hoppar över denna åtgärd

en: old start: %1
sv: gammal start: %1

en: old end: %1
sv: gammalt slut: %1

en: old size: %1 (%2)
sv: gammal storlek: %1 (%2)

en: new start: %1
sv: ny start: %1

en: new end: %1
sv: nytt slut: %1

en: new size: %1 (%2)
sv: ny storlek: %1 (%2)

en: requested start: %1
sv: begärd start: %1

en: requested end: %1
sv: begärt slut: %1

en: requested size: %1 (%2)
sv: begärd storlek: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
sv: försök att rulla tillbaka misslyckad ändring för partitionen

en: original start: %1
sv: ursprunglig start: %1

en: original end: %1
sv: ursprungligt slut: %1

en: original size: %1 (%2)
sv: ursprunglig storlek: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
sv: partitionen innehåller ej en öppen LUKS-kryptering för steget endast minska kryptering

en: shrink encryption volume
sv: minska krypteringsvolym

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
sv: partitionen innehåller ej en LUKS-kryptering för steget endast maximera kryptering

en: grow encryption volume to fill the partition
sv: förstora krypteringsvolymen för att fylla upp partitionen

en: growing is not available for this encryption volume
sv: att växa är inte tillgängligt för denna krypteringsvolym

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast minska filsystem

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
sv: den nya partitionsstorleken är större eller samma i steget för att förminska

en: shrink file system
sv: förminska filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast maximera filsystem

en: grow file system to fill the partition
sv: förstora filsystemet för att fylla upp partitionen

en: growing is not available for this file system
sv: storleksförändring är inte tillgängligt för detta filsystem

en: growing the file system is currently disallowed
sv: att utöka filsystemet är för närvarande inte tillåtet

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
sv: inte ett %1-filsystem för steget återskapa endast %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
sv: återskapa %1-filsystem

en: the destination is smaller than the source partition
sv: destinationen är mindre än källpartitionen

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
sv: källpartitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget kopiera endast filsystem

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
sv: destinationspartitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast kopiera filsystem

en: copy file system from %1 to %2
sv: kopiera filsystemet på %1 till %2

en: using internal algorithm
sv: använder intern algoritm

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
sv: kopiera %1

en: finding optimal block size
sv: letar efter optimal blockstorlek

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
sv: kopiera %1 med en blockstorlek på %2

en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
sv: optimal blockstorlek är %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
sv: %1 (%2 B) kopierat

en: rollback failed file system move
sv: rulla tillbaka misslyckad förflyttning av filsystem

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast kontrollera filsystem

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
sv: kontrollera filsystemet på %1 efter fel och korrigera dem (om möjligt)

en: checking is not available for this file system
sv: kontroll är inte tillgänglig för detta filsystem

en: set partition type on %1
sv: ställ in partitionstyp på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
sv: ny partitionstyp: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
sv: ny partitionsflagga: %1

en: calibrate %1
sv: kalibrera %1

en: device
sv: enhet

en: encryption path: %1
sv: krypteringssökväg: %1

en: calculate new size and position of %1
sv: beräkna ny storlek och position för %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
sv: partitionen innehåller öppen LUKS-kryptering för steget endast ta bort systemsignaturer

en: clear old file system signatures in %1
sv: rensa gamla filsystemsignaturer i %1

en: flush operating system cache of %1
sv: töm operativsystemscachen på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
sv: uppdatera uppstartssektor på %1-filsystemet på %2

en: Partition start (%1) is beyond sector 4294967295 (2^32-1).
    Windows will not be able to boot from this file system.
sv: Partitionsstart (%1) är bortom sektor 4294967295 (2^32-1).
    Windows kommer inte kunna starta från detta filsystem.

en: Error trying to open %1
sv: Fel vid försök att öppna %1

en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
sv: Fel vid försök att söka position 0x1c på %1

en: Error trying to write to boot sector in %1
sv: Fel vid försök att skriva till uppstartssektor på %1

en: libparted messages
sv: libparted-meddelande

en: Libparted Information
sv: Libparted-information

en: Libparted Warning
sv: Libparted-varning

en: Libparted Error
sv: Libparted-fel

en: Libparted Fatal
sv: Libparted ödesdiger

en: Libparted Bug
sv: Libparted bugg

en: Libparted Unsupported Feature
sv: Libparted-egenskap som inte stöds

en: Libparted unknown exception
sv: Libparted okänt undantag

en: Fix
sv: Lås

en: Yes
sv: Ja

en: Retry
sv: Försök igen

en: No
sv: Nej

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Ignore
sv: Ignorera

en: _Undo Last Operation
sv: _Ångra den senaste åtgärden

en: _Clear All Operations
sv: _Töm alla åtgärder

en: _Apply All Operations
sv: _Verkställ alla åtgärder

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
sv: En eller flera fysiska volymer tillhörande volymgruppen saknas.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
sv: Ett fel inträffade vid läsning av LVM2-konfigurationen!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
sv: Några eller alla detaljer kan saknas eller vara inkorrekta.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
sv: Du borde INTE modifiera några LVM2 PV-partitioner.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
sv: Sätt halva UUID till ett nytt slumpmässigt värde på %1-filsystemet på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
sv: Sätt ett nytt slumpmässigt UUID på %1-filsystemet på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
sv: Kopiera %1 till %2 (börja vid %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
sv: Kopiera %1 till %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
sv: Kontrollera och reparera filsystemet (%1) på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
sv: Skapa %1 nr %2 (%3, %4) på %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
sv: Ta bort %1 (%2, %3) från %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
sv: Lägger till mer information till resultatet för detta steg efter att det markerats som slutfört

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
sv: Formatera %1 som %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
sv: Sätt partitionsetiketten ”%1” på %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
sv: Sätt partitionsetiketten ”%1” på %2

en: resize/move %1
sv: ändra storlek/flytta %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
sv: ny och gammal partition har samma storlek och position. Fortsätter ändå

en: Move %1 to the right
sv: Flytta %1 till höger

en: Move %1 to the left
sv: Flytta %1 till vänster

en: Grow %1 from %2 to %3
sv: Förstora %1 från %2 till %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
sv: Förminska %1 från %2 till %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
sv: Flytta %1 till höger och förstora den från %2 till %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
sv: Flytta %1 till höger och förminska den från %2 till %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
sv: Flytta %1 till vänster och förstora den från %2 till %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
sv: Flytta %1 till vänster och förminska den från %2 till %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
sv: Primär

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
sv: Logisk

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
sv: Utökad

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
sv: Oallokerat

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
sv: Opartitionerad

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
sv: %1 av %2 kopierade (%3 återstår)

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Used
sv: Använt

en: Unused
sv: Oanvänt

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
sv: oallokerat

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
sv: okänt

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
sv: oformaterat

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
sv: andra

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
sv: rensade

en: used
sv: använt

en: unused
sv: oanvänt

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
sv: Krypterad

en: _Refresh Devices
sv: Uppdate_ra enheter

en: _Devices
sv: _Enheter

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Device _Information
sv: Enhets_information

en: Pending _Operations
sv: Väntande å_tgärder

en: _View
sv: _Visa

en: _File System Support
sv: _Filsystemsstöd

en: _Create Partition Table
sv: _Skapa partitionstabell

en: _Attempt Data Rescue
sv: _Försök att rädda data

en: _Device
sv: _Enhet

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Help
sv: _Hjälp

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
sv: Ny

en: Create a new partition in the selected unallocated space
sv: Skapa en ny partition i det markerade oallokerade utrymmet

en: Delete the selected partition
sv: Ta bort den markerade partitionen

en: Resize/Move the selected partition
sv: Ändra storlek/Flytta den markerade partitionen

en: Copy the selected partition to the clipboard
sv: Kopiera den markerade partitionen till urklipp

en: Paste the partition from the clipboard
sv: Klistra in partitionen från urklipp

en: Undo Last Operation
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Apply All Operations
sv: Verkställ alla åtgärder

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
sv: _Ny

en: _Resize/Move
sv: _Ändra storlek/Flytta

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
sv: _Formatera till

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
sv: _Montera på

en: _Name Partition
sv: _Namnge partition

en: M_anage Flags
sv: H_antera flaggor

en: C_heck
sv: Kontrolle_ra

en: _Label File System
sv: _Sätt etikett på filsystem

en: New UU_ID
sv: Nytt UU_ID

en: Device Information
sv: Enhetsinformation

en: Could not add this operation to the list
sv: Kunde inte lägga till denna åtgärd till listan

en: %1 operation pending | %1 operations pending
sv[0]: %1 åtgärd väntar
sv[1]: %1 åtgärder väntar

en: Quit GParted?
sv: Avsluta GParted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
sv[0]: %1 åtgärd väntar för närvarande.
sv[1]: %1 åtgärder väntar för närvarande.

en: Scanning all devices...
sv: Söker av alla enheter…

en: No devices detected
sv: Inga enheter identifierade

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
sv: Ingen partitionstabell hittades på enheten %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
sv: En partitionstabell krävs innan partitioner kan läggas till.

en: To create a new partition table choose the menu item:
sv: För att skapa en ny partitionstabell välj menyobjektet:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
sv: Enhet --> Skapa partitionstabell.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
sv: Kunde inte ändra storlek på det skrivskyddade filsystemet %1

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
sv: Storleken på filsystemet kan inte ändras medan det är monterat som skrivskyddat.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
sv: Avmontera antingen filsystemet eller montera om det för läsning och skrivning.

en: Unable to open GParted Manual help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen för GParted

en: Command yelp not found.
sv: Kommandot yelp hittades inte.

en: Install yelp and try again.
sv: Installera yelp och försök igen.

en: Failed to open GParted Manual help file
sv: Misslyckades med att öppna hjälpfilen för GParted

en: Documentation is not available
sv: Dokumentationen finns inte tillgänglig

en: This build of gparted is configured without documentation.
sv: Detta bygge av gparted är konfigurerat utan dokumentation.

en: Documentation is available at the project web site.
sv: Dokumentationen finns tillgänglig på projektets webbplats.

en: GParted Manual
sv: Handbok för GParted

en: GNOME Partition Editor
sv: Partitionsredigerare för GNOME

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
sv[0]: Det är inte möjligt att skapa fler än %1 primär partition
sv[1]: Det är inte möjligt att skapa fler än %1 primära partitioner

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
sv: Om du vill ha fler partitioner bör du först skapa en utökad partition. Sådana partitioner kan innehålla andra partitioner. På grund av att en utökad partition också är en primär partition kan det vara nödvändigt att ta bort en primär partition först.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
sv: Att flytta en partition kan medföra att ditt operativsystem inte kan startas upp

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
sv: Du har kölagt en åtgärd att flytta startsektorn för partition %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
sv:   En misslyckad uppstart är trolig om du flyttar GNU/Linux-partitionen innehållandes /boot, eller om du flyttar Windows-systempartitionen C:.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
sv: Du kan läsa mer om hur man reparerar uppstartskonfigurationen i GParted FAQ.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
sv: Att flytta en partition kan ta mycket lång tid.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
sv: Ange LUKS-lösenfras för att ändra storlek på %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
sv: Kontroll av krypteringslösenfras för LUKS misslyckades

en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

en: You have pasted into an existing partition
sv: Du har klistrat in i en befintlig partition

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
sv: Data på %1 kommer att gå förlorad om du verkställer denna åtgärd.

en: Unable to delete %1!
sv: Kunde inte ta bort %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
sv: Vänligen avmontera alla logiska partitioner som har en siffra högre än %1

en: Are you sure you want to delete %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %1?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
sv: Efter borttagning är denna partition inte längre tillgänglig för kopiering.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
sv: Ta bort %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
sv: Kan inte formatera detta filsystem till %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
sv: Ett %1-filsystem kräver en partition på åtminstone %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
sv: En partition med ett %1-filsystem har en maximal storlek på %2.

en: Opening encryption on %1
sv: Öppnar kryptering på %1

en: Failed to open LUKS encryption
sv: Misslyckades med att öppna LUKS-kryptering

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden stäng kryptering kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Closing encryption on %1
sv: Stänger kryptering på %1

en: Could not close encryption
sv: Kunde inte stänga kryptering

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden öppna kryptering kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
sv: Ange LUKS-lösenfras för att öppna %1

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
sv: Partitionen kunde inte avmonteras från följande monteringspunkter:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
sv: Det är eftersom andra partitioner också är monterade på dessa monteringspunkter. Det rekommenderas att du avmonterar dem manuellt.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
sv[0]: %1 åtgärd väntar för närvarande på partition %2
sv[1]: %1 åtgärder väntar för närvarande på partition %2

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
sv: Använd Redigera-menyn för att ångra, tömma eller verkställa väntande åtgärder.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden inaktivera växling kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Deactivating swap on %1
sv: Inaktiverar växlingsutrymme på %1

en: Could not deactivate swap
sv: Kunde inte inaktivera växlingsutrymme

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden aktivera växling kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Activating swap on %1
sv: Aktiverar växlingsutrymme på %1

en: Could not activate swap
sv: Kunde inte aktivera växlingsutrymme

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden inaktivera volymgrupp kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Deactivating Volume Group %1
sv: Inaktiverar volymgrupp %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
sv: Kunde inte inaktivera volymgrupp

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Åtgärden aktivera volymgrupp kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Activating Volume Group %1
sv: Aktiverar volymgrupp på %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
sv: Kunde inte aktivera volymgrupp

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sv: Avmonteringsåtgärden kan inte genomföras om åtgärder väntar på partitionen.

en: Unmounting %1
sv: Avmonterar %1

en: Could not unmount %1
sv: Kunde inte avmontera %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
sv: Monteringsåtgärden kan inte genomföras om en åtgärd väntar på partitionen.

en: mounting %1 on %2
sv: monterar %1 på %2

en: Could not mount %1 on %2
sv: Kunde inte montera %1 på %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
sv[0]: %1 partition är för närvarande aktiv på enheten %2
sv[1]: %1 partitioner är för närvarande aktiva på enheten %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
sv: En ny partitionstabell kan inte skapas när det finns aktiva partitioner.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
sv: Aktiva partitioner är de som används, såsom ett monterat filsystem, eller aktiverat växlingsutrymme.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
sv: Använd alternativen i Partition-menyn, såsom avmontera eller inaktivera växling, för att inaktivera alla partitioner på denna enhet innan en ny partitionstabell kan skapas.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
sv[0]: %1 åtgärd väntar för närvarande
sv[1]: %1 åtgärder väntar för närvarande

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
sv: En ny partitionstabell kan inte skapas när det finns väntande åtgärder.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
sv: Använd Redigera-menyn för att antingen tömma eller verkställa alla åtgärder innan en ny partitionstabell skapas.

en: Error while creating partition table
sv: Fel vid skapandet av partitionstabell

en: Command gpart was not found
sv: Kommandot gpart hittades inte

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
sv: Denna funktion använder gpart. Installera gpart och försök igen.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
sv: En fullständig avsökning krävs för att hitta filsystem.

en: The scan might take a very long time.
sv: Avsökningen kan ta mycket lång tid.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
sv: Efter avsökningen kan du montera de filsystem som upptäckts och kopiera deras data till andra media.

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
sv: Sök efter filsystem på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
sv: Söker efter filsystem på %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
sv: Inga filsystem hittades på %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
sv: Diskavsökningen av gpart hittade inte några kända filsystem på denna disk.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
sv: Är du säker på att du vill verkställa de väntande åtgärderna?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
sv: Redigering av partitioner kan innebära att DATA går FÖRLORAT.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
sv: Det rekommenderas att du säkerhetskopierar dina data innan du fortsätter.

en: Apply operations to device
sv: Verkställ åtgärder till enheten

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
sv: Du tar bort icke-tomma LVM2 fysiska volymen %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
sv: Du formaterar över icke-tom LVM2 fysisk volym %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
sv: Du kopierar över icke-tom LVM2 fysisk volym %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
sv: Att ta bort eller skriva över den fysiska volymen är oåterkalleligt och kommer att förstöra volymgruppen.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
sv: För att undvika att förstöra eller skada volymgruppen så rekommenderas du att avbryta och använda externa LVM-kommandon för att frigöra den fysiska volymen innan du provar denna åtgärd.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
sv: Vill du fortsätta att med tvång ta bort den fysiska volymen?

en: Failed to find devid for path %1
sv: Lyckades inte hitta devid för sökvägen %1

en: No directory mount point found in %1
sv: Ingen katalogmonteringspunkt hittades i %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
sv: Att ändra UUID kan göra Windows-produktaktiveringsnyckeln (WPA) ogiltig

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
sv: På FAT- och NTFS-filsystem används volymserienumret som UUID. Att ändra volymserienumret på Windows systempartition, normalt C:, kan göra WPA-nyckeln ogiltig. En ogiltig WPA-nyckel förhindrar inloggning tills du har återaktiverat Windows.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
sv: Att ändra UUID på externa lagringsmedia och icke-systempartitioner är vanligtvis säkert, men inga garantier kan ges.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
sv: _Aktivera växling

en: _Swapoff
sv: _Inaktivera växling

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
sv: Åtgärden för att flytta partition hoppades över därför att %1-filsystemet inte innehåller data

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
sv: Åtgärden för att kopiera partition hoppades över därför att %1-filsystemet inte innehåller data

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
sv: Ak_tivera

en: Deac_tivate
sv: Inaktiv_era

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
sv: LVM2 fysiska volymens storlek kan för närvarande inte ändras eftersom den är en medlem av en exporterad volymgrupp.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
sv: Öppna kryptering

en: Close Encryption
sv: Stäng kryptering

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
sv: Hoppade över att maximera stängd LUKS-kryptering eftersom partitionen automatiskt kommer att fyllas vid öppning

en: Root privileges are required for running GParted
sv: För att köra GParted krävs root-privilegier

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
sv: Eftersom GParted är ett kraftfullt verktyg som kan förstöra partitionstabeller och stora mängder data så får endast root köra det.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
sv: I ett försök att undvika att göra WPA-nyckeln ogiltig på NTFS-system så sätts bara halva UUID till ett nytt slumpmässigt värde.

note: simulation..
en: run simulation
sv: kör simulering

note: Real resize
en: real resize
sv: riktig storleksändring

en: Partition is too large, maximum size is %1
sv: Partition är för stor, maximal storlek är %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
sv: Partition är för liten, minimal storlek är %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
sv: mkudffs före version 1.1 stöder inte tecken som inte är ASCII i etiketten.
