gparted 0.1 - en to tr translation catalogue (473 entries)

en: GParted Partition Editor
tr: GParted Disk Bölümü Düzenleyicisi

en: Create, reorganize, and delete partitions
tr: Bölümler oluştur, yeniden düzenle ve sil

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
tr: GParted; disk bölümlerinizi görsel olarak yönetmenize olanak tanıyan, ücretsiz bir bölümleme düzenleyicisidir.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
tr: GParted ile disk bölümlerinizi veri kaybı olmaksızın yeniden boyutlandırabilir, kopyalayabilir, etiketleyebilir ve taşıyabilirsiniz. Bu eylemler C: sürücünüzü büyütmenize veya küçültmenize, yeni işletim sistemleri için yer açmanıza ya da kayıp bölümlerden veri kurtarmayı denemenize olanak tanır.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
tr: GParted şunlar da dahil olmak üzere birçok dosya sistemi ile çalışır: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, ve xfs.

en: Partition Editor
tr: Disk Bölümü Düzenleyicisi

en: Partition;
tr: Bölüm;

en: Run GParted as root
tr: GPartedʼi kök olarak çalıştır

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
tr: GParted Disk Bölümü Düzenleyicisiʼni kök olarak çalıştırmak için yetkilendirme gereklidir

en: (New UUID - will be randomly generated)
tr: (Yeni UUID - rasgele oluşturulacak)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
tr: (Yarı yeni UUID - rasgele oluşturulacak)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
tr: %2’ın %1’ı kopyalandı

en: Operation Canceled
tr: İşlem İptal Edildi

en: Error while writing block at sector %1
tr: %1 sektöründeki blok yazılırken hata

en: Error while reading block at sector %1
tr: %1 seköründeki blok okunurken hata

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
tr: %1 LUKS Parola Metni

en: Passphrase:
tr: Parola Metni:

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
tr: Önündeki boş alan (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
tr: Yeni boyut (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
tr: Ardındaki boş alan (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
tr: Hizala:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
tr: Silindire

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
tr: Hiçbir şeye

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: Resize/Move
tr: Boyutlandır/Taşı

en: Minimum size: %1 MiB
tr: En az boyut: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
tr: En çok boyut: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
tr: %1 diskinde yeni bölüm tablosu oluştur

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
tr: UYARI:  Bu işlem %1 DİSKİ üzerindeki TÜM VERİYİ SİLECEKTİR

en: Select new partition table type:
tr: Yeni bölümlendirme tablosu türünü seç:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
tr: %1 üzerindeki dosya sistemi etiketini ayarla

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
tr: Etiket:

en: Paste %1
tr: Yapıştır: %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
tr: %1 hakkında bilgi

en: Warning:
tr: Uyarı:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
tr: Dosya Sistemi

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
tr: Dosya sistemi:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
tr: Açık

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
tr: Kapalı

note: LUKS status
en: Status:
tr: Durum:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
tr: Erişilebilir değil (Şifrelenmiş)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
tr: Meşgul (En az bir mantıksal bölüm bağlı durumda)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
tr: Etkin

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
tr: %1’e bağlı

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
tr: Meşgul değil (Bağlanmış mantıksal bölüm bulunmuyor)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
tr: Etkin değil

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
tr: Etkin değil (Hiçbir birim kümesinin üyesi değil)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
tr: Etkin değil ve dışa aktarılmış

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
tr: Bağlı değil

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
tr: Birim Kümesi:

note: Members
en: Members:
tr: Üyeler:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
tr: Mantıksal Birimler:

note: Used
en: Used:
tr: Dolu:

note: Unused
en: Unused:
tr: Boş:

en: Unallocated:
tr: Ayrılmamış:

note: Size
en: Size:
tr: Boyut:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
tr: Şifreleme

note: Encryption
en: Encryption:
tr: Şifreleme:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
tr: Yol:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
tr: Bölüm

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
tr: Ad:

note: Flags
en: Flags:
tr: Bayraklar:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
tr: İlk sektör:

note: Last sector
en: Last sector:
tr: Son sektör:

note: Total sectors
en: Total sectors:
tr: Toplam sektörler:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
tr: %1 üzerindeki bölüm adını ayarla

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
tr: Yeni bölüm oluştur:

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
tr: Oluşturma türü:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
tr: Birincil Bölüm

en: Logical Partition
tr: Mantıksal Bölüm

en: Extended Partition
tr: Uzatılmış Bölüm

note: Partition name
en: Partition name:
tr: Bölümlendirme adı:

en: New Partition #%1
tr: Yeni Bölüm #%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
tr: Boyutlandır/Taşı %1

en: Resize %1
tr: Boyutlandır %1

en: Applying pending operations
tr: Bekletilen işlemleri uyguluyor

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
tr: Bu, işlemlerin sayısına ve türüne bağlı olarak uzun sürebilir.

en: Completed Operations:
tr: Tamamlanan İşlemler:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: %1 of %2 operations completed
tr: %2 işlemden %1’i tamamlandı

note: add save button
en: _Save Details
tr: _Ayrıntıları Kaydet

en: Operation cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: All operations successfully completed
tr: Tüm işlemler başarıyla tamamlandı

en: %1 warning | %1 warnings
tr[0]: %1 uyarı

en: An error occurred while applying the operations
tr: İşlemleri uygularken bir hata oluştu

en: See the details for more information.
tr: Daha çok bilgi için ayrıntılara bakın

en: IMPORTANT
tr: ÖNEMLİ

en: If you want support, you need to provide the saved details!
tr: Destek almak için, kaydedilmiş ayrıntılı bilgiyi sağlamalısınız!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
tr: Daha çok bilgi için %1 konumuna bakın

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
tr: İptal Etmeye Zorla (%1)

en: Force Cancel
tr: İptal Etmeye Zorla

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
tr: Geçerli işlemi iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
tr: İşlemi iptal etmek CİDDİ dosya sistemi sorunlarına yol açabilir.

en: Continue Operation
tr: İşleme Devam Et

en: Cancel Operation
tr: İşlemi İptal Et

en: Save Details
tr: Ayrıntıları Kaydet

en: GParted Details
tr: GParted Ayrıntılar

note: Device overview information
en: Device:
tr: Aygıt:

note: Serial number
en: Serial:
tr: Seri:

note: Sector size
en: Sector size:
tr: Sektör boyutu:

note: Heads
en: Heads:
tr: Kafa:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
tr: Sektör/iz:

note: Cylinders
en: Cylinders:
tr: Silindir:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
tr: Bölümlendirme tablosu:

en: Type
tr: Tür

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Partition Name
tr: Bölümlendirme Adı:

en: Label
tr: Etiket

en: Mount Point
tr: Bağlama Noktası

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
tr: İŞLENİYOR

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
tr: BAŞARILI

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
tr: HATA

note: TO TRANSLATORS:  INFO * means that the status for this operation is * for your information , or messages from the * libparted library.
en: INFO
tr: BİLGİ

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
tr: UYARI

en: File System Support
tr: Dosya Sistemi

en: Create
tr: Oluştur

en: Grow
tr: Genişlet

en: Shrink
tr: Daralt

en: Move
tr: Taşı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Check
tr: Denetle

en: Required Software
tr: Gerekli Yazılım

en: This chart shows the actions supported on file systems.
tr: Bu çizelge dosya sistemlerince desteklenen eylemleri gösterir.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
tr: Gerekli yazılımlardaki kısıtlamalar ve dosya sistemlerinin doğası gereği, bazı işlemler tüm dosya sistemlerinde kullanılabilir değildir.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
tr: Çevrim içi ve çevrim dışı kullanılabilir

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
tr: Yalnızca çevrim içi kullanılabilir

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
tr: Yalnızca çevrim dışı kullanılabilir

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
tr: Kullanılabilir Değil

en: Legend
tr: Gösterge

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
tr: Desteklenen İşlemleri Yeniden Tara

en: Manage flags on %1
tr: %1 için bayrakları yönet

en: Search disk for file systems
tr: Dosya sistemleri için diski tara

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
tr: %1 üzerinde dosya sistemleri bulundu

en: Data found
tr: Veri bulundu

en: Data found with inconsistencies
tr: Tutarsız veri bulundu

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
tr: UYARI!: (!) İle işaretlenmiş dosya sistemleri tutarsız.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
tr: Bu dosya sistemlerini görüntülerken hatalarla karşılaşabilirsiniz.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
tr: 'Görünüm' düğmeleri her bir dosya sistemi için salt okunur görünümler oluşturur.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
tr: Bu pencereyi kapattığınızda, tüm bağlı görünümlerin bağı kalkacak.

en: File systems
tr: Dosya sistemleri

en: View
tr: Görünüm

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
tr: Bağlama noktası olarak kullanılmak üzere bir geçici dizin oluşturulurken bir hata oluştu.

en: Error
tr: Hata

en: Failed creating temporary directory
tr: Geçici dizin oluşturma başarısız oldu

en: An error occurred while creating the read-only view.
tr: Salt okunur bir görünüm oluşturulurken bir hata oluştu.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
tr: Ya dosya sistemi bağlanamaz nitelikte (swap gibi), ya da dosya sisteminde hatalar veya tutarsızlıklar var.

en: Failed creating read-only view
tr: Salt okunur görünüm oluşturma başarılamadı

en: Error:
tr: Hata:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
tr: Dosya sistemi şuraya bağlı:

en: Unable to open the default file manager
tr: Öntanımlı dosya yöneticisi açılamıyor

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
tr: Uyarı: Saptanan dosya sistemi alanı, var olan en az bir bölüm ile çakışıyor

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
tr: Var olan veriyi dağıtmamak için çakışan bölümleri kullanmamanız önerilir.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
tr: Aşağıdaki bağlama noktalarını devre dışı bırakmayı denemek ister misiniz?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
tr: eksik %1 girdilerini oluştur

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
tr: etkilenen %1 girdilerini sil

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
tr: %1 girdisini sil

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
tr: %1 girdisini güncelle

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
tr: _Bağla

en: _Unmount
tr: _Ayır

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
tr: %1 dizini oluşturuldu

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
tr: %1 dizini kaldırıldı

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
tr: GParted Hatası

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
tr: %1 taranıyor

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
tr: %1 doğrulanıyor

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
tr: %1 bölümleri aranıyor

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
tr: Bir bölüm %1 sektör uzunluğuna sahip olamaz

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
tr: Kullanılan sektörleri (%1), uzunluğundan (%2) daha büyük olan bir bölüm geçerli değildir

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
tr: tanınmayan

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
tr: Dosya sistemleri saptanamadı! Olası nedenleri:

en: The file system is damaged
tr: Dosya sistemi zarar görmüş

en: The file system is unknown to GParted
tr: Dosya sistemi GParted tarafından bilinmiyor

en: There is no file system available (unformatted)
tr: Kullanılabilir bir dosya sistemi yok (biçimlendirilmemiş)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
tr: Aygıt girdisi %1 eksik

en: Unable to find mount point
tr: Bağlanma noktası bulunamıyor

en: Unable to read the contents of this file system!
tr: Bu dosya sisteminin içeriği okunamıyor!

en: Because of this some operations may be unavailable.
tr: Bu nedenle bazı işlemler kullanılamayabilir.

en: The cause might be a missing software package.
tr: Bunun nedeni eksik bir yazılım paketi olabilir.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
tr: %1 dosya sistemi desteği için gereken yazılım paketlerinin listesi: %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
tr: Bölüm içinde %1 ayrılmamış alan var.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
tr: Dosya sistemini bölümü dolduracak şekilde büyütmek için, bir bölümü işaretleyin ve ilgili menü ögesini seçin:

en: Partition --> Check.
tr: Bölüm --> Denetlendi.

en: create empty partition
tr: boş bölüm oluştur

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
tr: yol: %1 (%2)

en: partition
tr: bölüm

en: start: %1
tr: başlangıç: %1

en: end: %1
tr: bitiş: %1

en: size: %1 (%2)
tr: boyut: %1 (%2)

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
tr: yeni %1 dosya sistemi oluştur

en: delete partition
tr: bölümü sil

en: delete %1 file system
tr: %1 dosya sistemini sil

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
tr: %1 üzerindeki dosya sistemi etiketini temizle

en: Set file system label to "%1" on %2
tr: %2 üzerindeki dosya sistemi etiketini "%1" olarak ayarla

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
tr: %1 üzerindeki bölüm adını temizle

en: Set partition name to "%1" on %2
tr: %2 üzerindeki bölüm adını "%1" olarak ayarla

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
tr: %1 üzerindeki UUID’in yarısına yeni ve rasgele bir değer ver

en: Set UUID on %1 to a new, random value
tr: %1 üzerindeki UUID’e yeni ve rasgele bir değer ver

en: rollback last change to the partition
tr: bölüme yapılan son değişikliği geri al

en: move file system to the left
tr: dosya sistemini sola taşı

en: move file system to the right
tr: dosya sistemini sağa taşı

en: move file system
tr: dosya sistemini taşı

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
tr: yeni ve eski dosya sistemleri aynı konuma sahip. Bundan dolayı, bu dosya sistemlerindeki işlemler atlanacak

en: using libparted
tr: libparted kullanarak

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
tr: kapalı LUKS şifreleme birimini daraltmak imkansızdır

en: resize/move partition
tr: bölümü boyutlandır/taşı

en: move partition to the right
tr: bölümü sağa taşı

en: move partition to the left
tr: bölümü sola taşı

en: grow partition from %1 to %2
tr: bölümü %1 boyutundan %2 boyutuna genişlet

en: shrink partition from %1 to %2
tr: bölümü %1 boyutundan %2 boyutuna daralt

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
tr: bölümü sağa taşı ve %1 boyutundan %2 boyutuna genişlet

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
tr: bölümü sağa taşı ve %1 boyutundan %2 boyutuna daralt

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
tr: bölümü sola taşı ve %1 boyutundan %2 boyutuna genişlet

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
tr: bölümü sola taşı ve %1 boyutundan %2 boyutuna daralt

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
tr: yeni ve eski bölümler aynı boyut ve konuma sahip olmalıdır. Bu nedenle bu işlem atlanıyor

en: old start: %1
tr: eski başlangıç: %1

en: old end: %1
tr: eski bitiş: %1

en: old size: %1 (%2)
tr: eski boyut: %1 (%2)

en: new start: %1
tr: yeni başlangıç: %1

en: new end: %1
tr: yeni bitiş: %1

en: new size: %1 (%2)
tr: yeni boyut: %1 (%2)

en: requested start: %1
tr: istenen bağlangıç: %1

en: requested end: %1
tr: istenen bitiş: %1

en: requested size: %1 (%2)
tr: istenen boyut: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
tr: bölüme yapılan son değişikliği geri alma başarısız

en: original start: %1
tr: özgün başlangıç: %1

en: original end: %1
tr: özgün bitiş: %1

en: original size: %1 (%2)
tr: özgün boyut: %1 (%2)

en: shrink encryption volume
tr: şifreleme birimini daralt

en: grow encryption volume to fill the partition
tr: şifreleme birimini bölümü dolduracak şekilde genişlet

en: growing is not available for this encryption volume
tr: bu dosya sistemi için genişletme işlevi kullanılamaz

en: shrink file system
tr: dosya sistemini daralt

en: grow file system to fill the partition
tr: dosya sistemini bölümü dolduracak şekilde genişlet

en: growing is not available for this file system
tr: bu dosya sistemi için genişletme işlevi mevcut değil

en: growing the file system is currently disallowed
tr: dosya sistemini büyütmeye şu anda izin verilmiyor

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
tr: yeniden %1 dosya sistemi oluştur

en: the destination is smaller than the source partition
tr: hedef bölüm kaynak bölümden daha küçük

en: copy file system from %1 to %2
tr: %1 dosya sistemini %2 hedefine kopyala

en: using internal algorithm
tr: içsel algoritma kullanarak

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
tr: %1 kopyala

en: finding optimal block size
tr: en uygun blok boyutu bulunuyor

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
tr: %2 blok boyutu ile %1 kopyala

en: %1 seconds
tr: %1 saniye

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
tr: en uygun blok boyutu %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
tr: %1 (%2 B) kopyalandı

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
tr: %1 üzerindeki dosya sistemini hatalar için denetle ve (mümkünse) onar

en: checking is not available for this file system
tr: bu dosya sistemi için denetleme işlevi kullanılamaz

en: set partition type on %1
tr: %1 üzerindeki bölüm türünü ayarla

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
tr: yeni bölüm bölüm türü: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
tr: yeni bölüm bayrağı: %1

en: calibrate %1
tr: ayarla %1

en: device
tr: aygıt

en: encryption path: %1
tr: şifreleme yolu: %1

en: calculate new size and position of %1
tr: %1 için yeni boyut ve konumu hesapla

en: clear old file system signatures in %1
tr: %1’deki eski dosya sistemi imzalarını temizle

en: flush operating system cache of %1
tr: %1’in işletim sistemi önbelleğini temizle

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
tr: %2 üzerindeki %1 dosya sisteminin açılış sektörünü güncelle

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
tr: %1 içine açılış sektörü yazılırken hata

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
tr: %1 içinde 0x1c konumuna atlanırken hata

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
tr: %1 açılmaya çalışılırken hata

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
tr: NTFS açılış kaydındaki gizli sektör sayısı %1 olarak ayarlanamadı.

en: You might try the following command to correct the problem:
tr: Sorunu düzeltmek için deneyebileceğiniz komut:

en: libparted messages
tr: libparted iletileri

en: Libparted Information
tr: Libparted Bilgisi

en: Libparted Warning
tr: Libparted Uyarısı

en: Libparted Error
tr: Libparted Hatası

en: Libparted Fatal
tr: Libparted Ölümcül Hatası

en: Libparted Bug
tr: Libparted Hatası

en: Libparted Unsupported Feature
tr: Libparted Desteklenmeyen Özellik

en: Libparted unknown exception
tr: Libparted bilinmeyen istisna

en: Fix
tr: Onar

en: Yes
tr: Evet

en: Ok
tr: Tamam

en: Retry
tr: Yeniden Dene

en: No
tr: Hayır

en: Cancel
tr: İptal

en: Ignore
tr: Yok say

en: _Undo Last Operation
tr: _Son İşlemi Geri Al

en: _Clear All Operations
tr: _Tüm İşlemleri Temizle

en: _Apply All Operations
tr: Tüm İşlemleri _Uygula

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
tr: Bu Birim Kümesine ait bir ya da daha çok Fiziksel Birim eksik.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
tr: LVM2 yapılandırması okunurken bir hata oluştu!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
tr: Ayrıntıların bir kısmı ya da tümü eksik veya hatalı olabilir.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
tr: LVM2 PV bölümlerinden hiçbirini değiştirmemelisiniz.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
tr: %2’deki %1 dosya sisteminin UUID değerinin yarısını rasgele yeni bir değerle değiştir.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
tr: %2 üzerindeki %1 dosya sisteminin UUID’ine yeni bir rasgele değer ver

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
tr: %1 bölümünü %2 diskine kopyala (%3 konumundan başlayarak)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
tr: %1 bölümünü %2 bölümüne kopyala

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
tr: %2 üzerindeki (%1) dosya sistemini denetle ve onar

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
tr: %5 üzerinde %1 #%2 (%3, %4) oluştur

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
tr: %4’dan %1’i (%2, %3) Sil

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
tr: %1’i %2 olarak biçimlendir

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
tr: %2 üzerindeki dosya sistemi etiketini "%1" olarak ayarla

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
tr: %2 üzerindeki bölüm adını "%1" olarak ayarla

en: resize/move %1
tr: boyutlandır/taşı %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
tr: yeni ve eski disk bölümleri aynı boyut ve konuma sahip. Devam ediliyor

en: Move %1 to the right
tr: %1 disk bölümünü sağa taşı

en: Move %1 to the left
tr: %1 disk bölümünü sola taşı

en: Grow %1 from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü %2’den %3’e genişlet

en: Shrink %1 from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü %2 boyutundan %3 boyutuna daralt

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü sağa taşı ve %2 boyutundan %3 boyutuna genişlet

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü sağa taşı ve %2 boyutundan %3 boyutuna daralt

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü sola taşı ve %2 boyutundan %3 boyutuna genişlet

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
tr: %1 disk bölümünü sola taşı ve %2 boyutundan %3 boyutuna daralt

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
tr: Birincil

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
tr: Mantıksal

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
tr: Uzatılmış

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
tr: Ayrılmamış

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
tr: Bölümlendirilmemiş

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
tr: %2’ın %1’ı kopyalandı (%3 kaldı)

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Boyut

en: Used
tr: Kullanılan

en: Unused
tr: Boş

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
tr: ayrılmamış

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
tr: bilinmeyen

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
tr: biçimlendirilmemiş

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
tr: diğer

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
tr: temizlendi

en: used
tr: dolu

en: unused
tr: boş

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
tr: Şifrelenmiş

en: _Refresh Devices
tr: _Aygıtları yenile

en: _Devices
tr: _Aygıtlar

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: Device _Information
tr: Ay_gıt Bilgisi

en: Pending _Operations
tr: Bekleye_n İşlemler

en: _View
tr: Görünü_m

en: _File System Support
tr: Dosya Sistemi _Desteği

en: _Create Partition Table
tr: Bölümlendirme Tablosu _Oluştur

en: _Attempt Data Rescue
tr: Veri _Kurtarmayı Dene

en: _Device
tr: _Aygıt

en: _Partition
tr: _Bölüm

en: _Contents
tr: İçe_rik

en: _Help
tr: _Yardım

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
tr: Yeni

en: Create a new partition in the selected unallocated space
tr: Seçili ayrılmamış boşlukta yeni bir bölüm oluştur

en: Delete the selected partition
tr: Seçili bölümü sil

en: Resize/Move the selected partition
tr: Seçili bölümü boyutlandır/taşı

en: Copy the selected partition to the clipboard
tr: Seçili bölümü panoya kopyala

en: Paste the partition from the clipboard
tr: Bölümü panodan yapıştır

en: Undo Last Operation
tr: Son İşlemi Geri Al

en: Apply All Operations
tr: Tüm İşlemleri Uygula

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
tr: _Yeni

en: _Resize/Move
tr: Boyutlandır/_Taşı

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
tr: _Biçimlendir

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
tr: Bağ_la

en: _Name Partition
tr: Bölümü _Adlandır

en: M_anage Flags
tr: _Bayrakları Yönet

en: C_heck
tr: _Denetle

en: _Label File System
tr: Dosya Sistemini _Etiketle

en: New UU_ID
tr: Yeni UU_ID

en: Device Information
tr: Aygıt Bilgisi

en: Could not add this operation to the list
tr: Bu işlem listeye eklenemedi

en: %1 operation pending | %1 operations pending
tr[0]: %1 bekleyen İşlem

en: Quit GParted?
tr: GParted’ten Çık?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
tr[0]: Şu anda %1 işlem bekliyor.

en: Scanning all devices...
tr: Tüm aygıtlar taranıyor...

en: No devices detected
tr: Hiç aygıt bulunamadı

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
tr: %1 aygısında hiç bölümlendirme tablosu bulunamadı

en: A partition table is required before partitions can be added.
tr: Disk bölümleri ekleyebilmek için bölümlendirme tablosu gerekir.

en: To create a new partition table choose the menu item:
tr: Yeni bir bölümlendirme tablosu oluşturmak için seçmeniz gereken menü ögesi:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
tr: Aygıt --> Bölümlendirme Tablosu Oluştur

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
tr: Salt okunur %1 dosya sistemi yeniden boyutlandırılamıyor

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
tr: Dosya sistemi salt okunur bağlandığından yeniden boyutlandırılamaz.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
tr: Ya dosya sistemini ayırın ya da okunur-yazılır biçimde yeniden bağlayın.

en: Unable to open GParted Manual help file
tr: GParted Kılavuzu yardım dosyası açılamadı

en: Command yelp not found.
tr: Yelp komutu bulunamadı

en: Install yelp and try again.
tr: Yelp kurup yeniden deneyin.

en: Failed to open GParted Manual help file
tr: GParted Kılavuzu yardım dosyası açılamadı

en: Documentation is not available
tr: Belgelendirme kullanılabilir değil

en: This build of gparted is configured without documentation.
tr: Bu gparted, belgelendirme içermeyecek şekilde inşa edilmiş.

en: Documentation is available at the project web site.
tr: Projenin internet sayfasından belgelendirmeye erişebilirsiniz.

en: GParted Manual
tr: GParted Kılavuzu

en: GNOME Partition Editor
tr: GNOME Disk Bölümü Düzenleyicisi

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
tr[0]: %1 birincil bölümden çoğunu oluşturmak olası değildir

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
tr: Daha çok disk bölümü oluşturmak istiyorsanız, önce bir uzatılmış bölüm oluşturmalısınız. Böyle bir bölüm içinde başka bölümler oluşturabilirsiniz. Uzatılmış bir disk bölümü aynı zamanda birincil bir disk bölümü olduğundan, önce birincil bölümlerden birini kaldırmanız gerekebilir.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
tr: Bir bölümü taşımak, işletim sisteminizin açılmamasına neden olabilir

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
tr: %1 bölümünün başlangıç sektörünü taşıyacak bir işlemi kuyruğa aldınız.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
tr:   Eğer /boot yolunu barındıran GNU/Linux bölümünü ya da Windows sistem bölümü C:’yi taşırsanız, sistem açılışı büyük olasılıkla başarısız olacaktır.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
tr: Açılış yapılandırmasını nasıl onaracağınızı, GParted SSS’den öğrenebilirsiniz.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
tr: Bir bölümü taşımak çok zaman alabilir.

en: Copy of %1
tr: %1’in kopyası

en: You have pasted into an existing partition
tr: Var olan bir disk bölümüne yapıştırdınız

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
tr: Bu işlemi uygularsanız %1 içindeki verileri kaybedeceksiniz.

en: Unable to delete %1!
tr: %1 silinemiyor!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
tr: Lütfen %1’den büyük bir numaraya sahip tüm mantıksal bölümlerinizi ayırın

en: Are you sure you want to delete %1?
tr: %1 bölümünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
tr: Silindikten sonra bu bölüm kopyalamak için uygun olmayacaktır.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
tr: Sil %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
tr: Bu dosya sistemi %1 olarak biçimlendirilemiyor

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
tr: %1 dosya sistemi en az %2 büyüklüğünde bir bölüm ister.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
tr: %1 dosya sisteminin boyutu en çok %2 olabilir.

en: Opening encryption on %1
tr: %1 üzerindeki şifreleme açılıyor

en: Failed to open LUKS encryption
tr: LUKS şifreleme açılamadı

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için bir işlem beklemede iken şifrelemeyi kapatma işlemi gerçekleştirilemez.

en: Closing encryption on %1
tr: %1 üzerindeki şifreleme kapatılıyor

en: Could not close encryption
tr: Şifreleme kapatılamıyor

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için bir işlem beklemede iken şifrelemeyi açma işlemi gerçekleştirilemez.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
tr: %1 yolunu açmak için LUKS parola metnini gir

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
tr: Disk bölümünün bağı, belirtilen bağlama noktalarından kaldırılamadı:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
tr: Başka disk bölümleri de bu bağlama noktasına bağlanmış durumda. Bu bağları kaldırmanız önerilir.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
tr[0]: Disk bölümü %2 için şu anda %1 işlem beklemede

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
tr: İşlemleri geri almak, temizlemek veya uygulamak için Düzenle menüsünü kullanın

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için bir işlem beklemede iken, takas belleği kapatma işlemi gerçekleştirilemez.

en: Deactivating swap on %1
tr: %1 takas belleği etkisizleştiriliyor

en: Could not deactivate swap
tr: Takas belleği etkisizleştirilemedi

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için bir işlem beklemede iken, takas belleği açma işlemi gerçekleştirilemez.

en: Activating swap on %1
tr: %1 üzerindeki takas belleği etkinleştiriliyor

en: Could not activate swap
tr: Takas belleği etkinleştirilemedi

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için beklemede olan bir işlem varsa, Birim Kümesini etkisizleştirme eylemi gerçekleştirilemez.

en: Deactivating Volume Group %1
tr: %1 Birim Kümesi etkisizleştiriliyor

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
tr: Birim Kümesi etkisizleştirilemedi

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için beklemede olan bir işlem varsa, Birim Kümesini etkinleştirme eylemi gerçekleştirilemez.

en: Activating Volume Group %1
tr: %1 Birim Kümesi etkinleştiriliyor

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
tr: Birim Grubu etkinleştirilemedi

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
tr: Disk bölümü için beklemede olan bir işlem var iken, ayırma eylemi gerçekleştirilemez.

en: Unmounting %1
tr: %1 ayrılıyor

en: Could not unmount %1
tr: %1 ayrılamıyor

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
tr: Disk bölümü için beklemede olan bir işlem var iken, bağlama eylemi gerçekleştirilemez.

en: mounting %1 on %2
tr: %1 disk bölümü %2 noktasına bağlanıyor

en: Could not mount %1 on %2
tr: %1 disk bölümü %2 noktasına bağlanamıyor

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
tr[0]: %2 aygıtında şu anda etkin olan %1 disk bölümü bulunuyor

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
tr: Etkin disk bölümleri bulunduğunda yeni bölümlendirme tablosu oluşturulamaz.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
tr: Etkin disk bölümleri, bağlı olan dosya sistemleri ya da etkinleştirilmiş takas bellekleri gibi kullanımda olan bölümlerdir.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
tr: Yeni bölümlendirme tablosu oluşturmadan önce, aygıt üzerindeki tüm bölümleri etkisizleştimek için, Bölüm menüsünündeki ayır ya da takas belleğini kapat gibi seçenekleri kullanın.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
tr[0]: Şu anda %1 işlem beklemede

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
tr: Bekleyen işlemler varken yeni bir bölümlendirme tablosu oluşturulamaz.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
tr: Yeni bir bölümlendirme tablosu oluşturmadan önce, Düzenle menüsünü kullanarak önceki tüm işlemleri temizleyin ya da uygulayın.

en: Error while creating partition table
tr: Bölümlendirme tablosu oluşturma hatası

en: Command gpart was not found
tr: gpart komutu bulunamadı

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
tr: Bu özellik gpart kullanır. Lütfen gpart kurup yeniden deneyin.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
tr: Dosya sistemlerini bulmak için tam disk taraması gerekiyor.

en: The scan might take a very long time.
tr: Bu tarama çok zaman alabilir.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
tr: Taramadan sonra, bulunan dosya sistemlerini bağlayabilir ve verileri başka bir ortama kopyalayabilirsiniz.

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek istiyor musunuz?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
tr: %1 üzerindeki dosya sistemlerini ara

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
tr: %1 üzerindeki dosya sistemleri aranıyor

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
tr: %1 üzerinde hiç dosya sistemi bulunmadı

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
tr: Bu disk üzerinde, gparted tarafından yapılan disk taramasında tanınan herhangi bir dosya sistemi bulunamadı.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
tr: Bekleyen işlemlerin uygulanmasını istediğinize emin misiniz?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
tr: Bölümleri düzenlemek VERİ KAYBINA neden olabilir.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
tr: Devam etmeden önce önemli verilerinizi yedeklemeniz önerilir.

en: Apply operations to device
tr: İşlemleri aygıta uygula

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
tr: Boş olmayan LVM2 Fiziksel Birimi %1’i siliyorsunuz

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
tr: Boş olmayan LVM2 Fiziksel Birimi %1’i biçimlendiriyorsunuz

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
tr: Boş olmayan LVM2 Fiziksel Birimi %1’in üzerine yapıştırıyorsunuz

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
tr: Fiziksel Birimi silmek ya da birimin üzerine yazmak geri alınamaz ve Birim Kümesini yok eder ya da kümeye zarar verir.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
tr: Birim Kümesini yok etmekten veya kümeye zarar vermekten kaçınmak için, bu işlemi iptal edip öncelikle Fiziksel Birimi serbest bırakmak için harici LVM komutlarını kullanmanız önerilir.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
tr: Devam etmek ve Fiziksel Birimi zorla silmek istiyor musunuz?

en: Failed to find devid for path %1
tr: %1 yolu için aygıt kimliği bulunamadı

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
tr: UUID’i değiştirmek Windows Ürün Aktivasyonunu (WPA) geçersiz kılabilir

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
tr: FAT ve NTFS dosya sistemlerinde, UUID olarak Birim Seri Numarası kullanılır. Windows sistem bölümündeki (genellikle C: sürücüsü) Birim Seri Numarasını değiştirmek, WPA anahtarını geçersizleştirebilir. Geçersiz bir WPA anahtarı, siz Windows’u tekrar etkinleştirene kadar oturum açmayı engelleyecektir.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
tr: Harici depolama ortamları ve sistem dışı bölümlerdeki UUID’i değiştirmek genellikle güvenlidir, fakat garanti verilemez.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
tr: _Swap açık

en: _Swapoff
tr: _Swap kapalı

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
tr: %1 dosya sistemi hiç veri içermediğinden bölüm taşıma işlemi geçildi

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
tr: %1 dosya sistemi hiç veri içermediğinden bölüm kopyalama işlemi geçildi

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
tr: E_tkinleştir

en: Deac_tivate
tr: E_tkisizleştir

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
tr: LVM2 Fiziksel Birimi şu anda yeniden boyutlandırılamaz, çünkü dışa aktarılmış bir Birim Kümesinin üyesi.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
tr: Şifrelemeyi Aç

en: Close Encryption
tr: Şifrelemeyi Kapat

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
tr: Kapalı LUKS şifrelemeyi genişletme atlandı çünkü açıldığında bölümü kendiliğinden dolduracak

en: Root privileges are required for running GParted
tr: GParted’i çalıştırabilmek için kök yetkileri gereklidir

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
tr: GParted, bölümlendirme tablolarınızı ve büyük miktarda verinizi kaybetmenize neden olabilecek bir araç olduğundan yalnızca kök tarafından çalıştırılabilir.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
tr: WPA anahtarının geçersizleştirilmesini önlemek amacıyla, NTFS dosya sistemlerinde UUID’in yalnızca yarısına yeni rasgele bir değer verilir.

note: simulation..
en: run simulation
tr: simulasyon oynat

note: Real resize
en: real resize
tr: gerçek yeniden boyutlandırma

en: Partition is too large, maximum size is %1
tr: Bölüm çok geniş, azami boyut: %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
tr: Bölüm çok küçük, asgari boyut: %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
tr: mkudffs sürüm 1.1ʼden öncesi etikette ASCII olmayan karakterleri desteklemez.
