gparted master - en to vi translation catalogue (498 entries)

en: GParted Partition Editor
vi: Ứng dụng hiệu chỉnh phân vùng GParted

en: Create, reorganize, and delete partitions
vi: Tạo, tổ chức lại và xóa bỏ phân vùng

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
vi: GParted là một ứng dụng chỉnh sửa phân vùng miễn phí dùng để quản lý các phân vùng trên đĩa của bạn dùng môi trường đồ họa.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
vi: Dùng GParted bạn có thể đổi kích cỡ, sao chép, tạo nhãn, và di chuyển phân vùng mà không làm mất dữ liệu. Những thao tác đó cho phép bạn mở rộng hay co nhỏ ổ đĩa C: của bạn, tạo chỗ trống để cài hệ điều hành mới, hay cố cứu dữ liệu từ các phân vùng đã mất.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
vi: GParted có thể xử lý được nhiều hệ thống tập tin bao gồm: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs và xfs.

en: Partition Editor
vi: Ứng dụng sửa phân vùng

en: Partition;
vi: Partition;Phân vùng;Phan vung;

en: Run GParted as root
vi: Chạy GParted với tư cách siêu quản trị

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
vi: Cần xác thực để chạy bộ Sửa phân vùng đĩa GParted dưới tư cách siêu quản trị root

en: (New UUID - will be randomly generated)
vi: (UUID mới - sẽ được tạo ngẫu nhiên)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
vi: (Nửa UUID mới - sẽ được tạo ngẫu nhiên)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
vi: Đã chép %1 trên %2

en: Operation Canceled
vi: Thao tác bị hủy bỏ

en: Error while writing block at sector %1
vi: Gặp lỗi khi ghi khối tại cung từ %1

en: Error while reading block at sector %1
vi: Gặp lỗi khi đọc khối tại cung từ %1

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   LUKS Passphrase /dev/sda1
en: LUKS Passphrase %1
vi: Mật khẩu LUKS %1

en: Passphrase:
vi: Mật khẩu:

en: Unlock
vi: Mở khóa

note: Add spinbutton_before
en: Free space preceding (MiB):
vi: Chỗ trống nằm trước (MiB):

note: Add spinbutton_size
en: New size (MiB):
vi: Cỡ mới (MiB):

note: Add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
vi: Chỗ trống nằm sau (MiB):

note: Add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Align to: <combo box with choices>
en: Align to:
vi: Căn chỉnh thành:

note: Fill partition alignment combo TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: Cylinder
vi: Trụ từ

note: TO TRANSLATORS: Option for combo box "Align to:"
en: None
vi: Không

en: Resize
vi: Đổi cỡ

en: Resize/Move
vi: Đổi cỡ/Chuyển

en: Minimum size: %1 MiB
vi: Cỡ tối thiểu: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
vi: Cỡ tối đa: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
vi: Tạo bảng phân vùng trên %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
vi: CẢNH BÁO: Thao tác này sẽ làm TẨY XÓA MỌI DỮ LIỆU trên TOÀN BỘ ĐĨA %1

en: Select new partition table type:
vi: Chọn kiểu bảng phân vùng mới:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
vi: Đặt nhãn hệ thống tập tin trên %1

note: Only line: "Label: [EXISTINGLABEL ]" Label
en: Label:
vi: Nhãn:

en: Paste %1
vi: Dán %1

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
vi: Thông tin về %1

en: Warning:
vi: Cảnh báo:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION File system headline
en: File System
vi: Hệ thống tập tin

note: Left field & value pair area File system File systems to choose from
en: File system:
vi: Hệ thống tập tin:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
vi: Mở

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
vi: Đã đóng

note: LUKS status
en: Status:
vi: Trạng thái:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
vi: Không thể truy cập (đã mã hóa)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
vi: Đang bận (có ít nhất một phân vùng lô-gíc đã gắn kết)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
vi: Hoạt động

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
vi: Được gắn vào %1

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
vi: Không bận (không có phân vùng lô-gíc nào đã gắn kết)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
vi: Không hoạt động

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
vi: Không hoạt động (Không là một thành viên của bất kỳ nhóm phân vùng nào)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
vi: Không hoạt động và xuất ra

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
vi: Chưa gắn kết

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
vi: Nhóm phân vùng:

note: Members
en: Members:
vi: Thành viên:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
vi: Các phân vùng lô-gíc:

note: Used
en: Used:
vi: Dùng:

note: Unused
en: Unused:
vi: Chưa dùng:

en: Unallocated:
vi: Chưa cấp phát:

note: Size
en: Size:
vi: Cỡ:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION Encryption headline
en: Encryption
vi: Mã hóa

note: Encryption
en: Encryption:
vi: Mã hóa:

note: LUKS path Left field & value pair area Path
en: Path:
vi: Đường dẫn:

note: PARTITION DETAIL SECTION Partition headline append columns
en: Partition
vi: Phân vùng

note: Name Only line: "Name: [EXISTINGNAME  ]"
en: Name:
vi: Tên:

note: Flags
en: Flags:
vi: Cờ:

note: Right field & value pair area First sector
en: First sector:
vi: Cung từ đầu tiên:

note: Last sector
en: Last sector:
vi: Cung từ cuối:

note: Total sectors
en: Total sectors:
vi: Tổng số cung từ:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
vi: Đặt tên phân vùng trên %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
vi: Tạo phân vùng mới

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.  Create as: <combo box with choices>
en: Create as:
vi: Tạo dạng:

note: Fill partition type combo.
en: Primary Partition
vi: Phân vùng chính

en: Logical Partition
vi: Phân vùng lô-gíc

en: Extended Partition
vi: Phân vùng đã mở rộng

note: Partition name
en: Partition name:
vi: Tên phân vùng:

en: New Partition #%1
vi: Phân vùng mới #%1

note: Bug: Not initialised by constructor calling set_data()
en: Resize/Move %1
vi: Đổi cỡ/Di chuyển %1

en: Resize %1
vi: Đổi cỡ %1

en: Applying pending operations
vi: Đang áp dụng các thao tác còn chưa giải quyết

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
vi: Phụ thuộc vào số lượng và kiểu thao tác, có thể mất nhiều thời gian.

en: Completed Operations:
vi: Thao tác hoàn tất:

en: Details
vi: Chi tiết

en: %1 of %2 operations completed
vi: %1 trên %2 thao tác hoàn tất

note: add save button
en: _Save Details
vi: _Lưu chi tiết

en: Operation cancelled
vi: Thao tác bị hủy

en: All operations successfully completed
vi: Mọi thao tác được thực hiện đầy đủ

en: %1 warning | %1 warnings
vi[0]: %1 cảnh báo

en: An error occurred while applying the operations
vi: Gặp lỗi khi áp dụng những thao tác

en: See the details for more information.
vi: Xem chi tiết để tìm thông tin thêm.

en: IMPORTANT
vi: QUAN TRỌNG

en: If you want support, you need to provide the saved details!
vi: Nếu bạn muỗn hỗ trợ, bạn cần đưa ra các chi tiết đã lưu!

note: TO TRANSLATORS: looks like * See https://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
vi: Xem %1 để tìm thông tin thêm.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
vi: Buộc hủy (%1)

en: Force Cancel
vi: Buộc hủy

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
vi: Bạn có chắc muốn thôi thao tác hiện thời không?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
vi: Việc hủy bỏ một thao tác có thể gây thiệt hại RẤT TỆ cho hệ thống tập tin .

en: Continue Operation
vi: Tiếp tục thao tác

en: Cancel Operation
vi: Hủy bỏ thao tác

en: Save Details
vi: Lưu chi tiết

en: GParted Details
vi: Chi tiết GParted

note: Device overview information
en: Device:
vi: Thiết bị:

note: Model
en: Model:
vi: Mô hình:

note: Serial number
en: Serial:
vi: Số sê-ri:

note: Sector size
en: Sector size:
vi: Kích cỡ cung từ:

note: Heads
en: Heads:
vi: Đầu:

note: Sectors / track
en: Sectors/track:
vi: Cung/rãnh từ:

note: Cylinders
en: Cylinders:
vi: Trụ từ:

note: Partition table type Disktype
en: Partition table:
vi: Bảng phân vùng:

en: Type
vi: Kiểu

en: Start
vi: Đầu

en: End
vi: Cuối

en: Flags
vi: Các cờ

en: Partition Name
vi: Tên phân vùng

en: Label
vi: Nhãn

en: Mount Point
vi: Điểm gắn kết

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
vi: THỰC THI

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
vi: THÀNH CÔNG

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
vi: LỖI

note: TO TRANSLATORS:  INFO * means that the status for this operation is * for your information , or messages from the * libparted library.
en: INFO
vi: THÔNG TIN

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
vi: CẢNH BÁO

en: File System Support
vi: Hỗ trợ Hệ thống tập tin

en: Create
vi: Tạo

en: Grow
vi: Lớn lên

en: Shrink
vi: Nhỏ đi

en: Move
vi: Di chuyển

en: Copy
vi: Chép

en: Check
vi: Kiểm tra

en: Required Software
vi: Phần mềm yêu cầu

en: This chart shows the actions supported on file systems.
vi: Biểu đồ này hiển thị các hành động được hỗ trợ trên hệ thống tập tin.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
vi: Không phải mọi thao tác là sẵn dùng được trên mọi hệ thống tập tin, một phần bởi vì tính tự nhiên của hệ thống tập tin và giới hạn trong phần mềm yêu cầu.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
vi: Sẵn sàng cả trực tuyến và không

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
vi: Chỉ sẵn sàng trực tuyến

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
vi: Chỉ sẵn sàng khi không trực tuyến

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
vi: Không sẵn sàng

en: Legend
vi: Ghi chú

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
vi: Quét lại các thao tác được hỗ trợ

en: Manage flags on %1
vi: Quản lý các cờ trên %1

en: Search disk for file systems
vi: Tìm kiếm đĩa cho hệ thống tập tin

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
vi: Hệ thống tập tin tìm trên %1

en: Data found
vi: Tìm thấy dữ liệu

en: Data found with inconsistencies
vi: Tìm thấy dữ liệu mâu thuẫn

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
vi: CẢNH BÁO!: hệ thống tập tin được đánh dấu bằng (!) là mâu thuẫn.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
vi: Bạn có lẽ chạm trán một lỗi khi cố xem những hệ thống tập tin này.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
vi: Nhấn vào nút “Xem” để tạo một view chỉ đọc cho từng hệ thống tập tin.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
vi: Những view đã gắn sẽ bị bỏ gắn kết sau khi bạn đóng hộp thoại này.

en: File systems
vi: Hệ thống tập tin

en: View
vi: Xem

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
vi: Một lỗi đã phát sinh trong khi tạo thư mục tạm thời để dùng như là một điểm gắn kết.

en: Error
vi: Lỗi

en: Failed creating temporary directory
vi: Gặp lỗi khi tạo thư mục tạm

en: An error occurred while creating the read-only view.
vi: Gặp lỗi khi đang tạo một view chỉ-đọc.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
vi: Hoặc là hệ thống tập tin không thể gắn (như swap), hoặc là có mâu thuẫn hay lỗi trong hệ thống tập tin.

en: Failed creating read-only view
vi: Gặp lỗi khi tạo view chỉ đọc

en: Error:
vi: Lỗi:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
vi: Hệ thống tập tin được gắn vào:

en: Unable to open the default file manager
vi: Không thể mở bộ quản lý tập tin mặc định

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
vi: Cảnh báo: Dò tìm thấy có sự chồng lấn vùng trong hệ thống tập tin với ít nhất một phân vùng có sẵn

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
vi: Chúng tôi khuyến nghị rằng bạn không nên dùng bất kỳ hệ thống tập tin chồng lấn nào để tránh làm xáo trộn dữ liệu sẵn có.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
vi: Bạn có muốn thử bỏ kích hoạt các điểm gắn sau đây không?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
vi: tạo các mục tin còn thiếu %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
vi: xóa các mục tin chịu ảnh hưởng %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
vi: xóa mục tin %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
vi: cập nhật mục tin %1

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
vi: _Gắn kết

en: _Unmount
vi: _Bỏ gắn kết

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
vi: Đã tạo thư mục %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
vi: Đã xóa bỏ thư mục %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
vi: Lỗi GParted

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
vi: Đang quét %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
vi: Đang xác thực %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
vi: Đang tìm kiếm các phân vùng %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot start (-2048) * before the start of the device
en: A partition cannot start (%1) before the start of the device
vi: Một phân vùng không thể bắt đầu (%1) trước điểm bắt đầu của thiết bị

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition cannot end (2099199) * after the end of the device (2097151)
en: A partition cannot end (%1) after the end of the device (%2)
vi: Một phân vùng không thể kết thúc (%1) sau điểm cuối của thiết bị (%2)

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
vi: Không cho phép phân vùng có độ dài %1 cung từ

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
vi: Không hợp lệ khi phân vùng có số cung từ đã dùng (%1) lớn hơn độ dài (%2)

note: TO TRANSLATORS:   unrecognized * means that the partition table for this disk device is unknown * or not recognized.
en: unrecognized
vi: không nhận ra

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
vi: Không thể phát hiện hệ thống tập tin! Hầu như chắn chắn lý do là:

en: The file system is damaged
vi: Hệ thống tập tin bị hỏng

en: The file system is unknown to GParted
vi: GParted không biết hệ thống tập tin

en: There is no file system available (unformatted)
vi: Không có hệ thống tập tin nào sẵn sàng (chưa định dạng)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
vi: Mục thiết bị %1 bị thiếu

en: Unable to find mount point
vi: Không tìm thấy điểm gắn kết

en: Unable to read the contents of this file system!
vi: Không thể đọc nội dung của hệ thống tập tin này!

en: Because of this some operations may be unavailable.
vi: Như thế thì một số thao tác có thể là không sẵn sàng.

en: The cause might be a missing software package.
vi: Nguyên nhân có thể là do thiếu gói phần mềm.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
vi: Danh sách các gói phần mềm sau là cần thiết cho việc hỗ trợ hệ thống tập tin %1:  %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
vi: %1 trong số chỗ chưa cấp phát nằm trong phân vùng.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
vi: Để mở rộng hệ thống tập tin cho đầy phân vùng, chọn phân vùng và chọn mục trình đơn:

en: Partition --> Check.
vi: Phân vùng --> Kiểm tra.

en: create empty partition
vi: tạo phân vùng trống

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
vi: đường dẫn: %1 (%2)

en: partition
vi: phân vùng

en: start: %1
vi: đầu: %1

en: end: %1
vi: cuối: %1

en: size: %1 (%2)
vi: cỡ: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước tạo hệ thống tập tin

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
vi: tạo hệ thống tập tin %1 mới

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước định dạng hệ thống tập tin

en: delete partition
vi: xóa phân vùng

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước xóa hệ thống tập tin

en: delete %1 file system
vi: xóa hệ thống tập tin %1

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước đánh nhãn hệ thống tập tin

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
vi: Xóa nhãn hệ thống tập tin trên %1

en: Set file system label to "%1" on %2
vi: Đặt nhãn hệ thống tập tin thành %1 trên %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
vi: Xóa tên phân vùng trên %1

en: Set partition name to "%1" on %2
vi: Đặt tên phân vùng thành %1 lên %2

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước thay đổi UUID hệ thống tập tin

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
vi: Đặt nửa của UUID trên %1 thành một cái mới, giá trị ngẫu nhiên

en: Set UUID on %1 to a new, random value
vi: Đặt UUID trên %1 thành một cái mới, giá trị ngẫu nhiên

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
vi: cỡ của phân vùng đang thay đổi chỉ cho một bước di chuyển

en: rollback last change to the partition
vi: hủy giao dịch thay đổi cuối cho bảng phân vùng

en: move file system to the left
vi: chuyển hệ thống tập tin sang trái

en: move file system to the right
vi: chuyển hệ thống tập tin sang phải

en: move file system
vi: di chuyển hệ thống tập tin

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
vi: hệ thống tập tin cả mới lẫn cũ đều có cùng một vị trí. Do vậy bỏ qua thao tác này

en: using libparted
vi: dùng libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
vi: điểm đầu của phân vùng đang thay đổi chỉ cho bước đổi cỡ

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
vi: phân vùng không chứa mã hóa LUKS chỉ cho bước mã hóa đổi cỡ

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
vi: không thể co nhỏ một vùng mã hóa LUKS đóng

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước đổi cỡ hệ thống tập tin

en: resize/move partition
vi: đổi cỡ/chuyển phân vùng

en: move partition to the right
vi: chuyển phân vùng sang phải

en: move partition to the left
vi: chuyển phân vùng sang trái

en: grow partition from %1 to %2
vi: tăng phân vùng từ %1 lên %2

en: shrink partition from %1 to %2
vi: giảm phân vùng từ %1 xuống %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
vi: chuyển phân vùng sang phải và tăng nó từ %1 lên %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
vi: chuyển phân vùng sang phải và giảm nó từ %1 xuống %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
vi: chuyển phân vùng sang trái và tăng nó từ %1 lên %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
vi: chuyển phân vùng sang trái và giảm nó từ %1 xuống %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
vi: phân vùng cả mới lẫn cũ đều có cùng một kích cỡ và vị trí. Do đó bỏ qua thao tác này

en: old start: %1
vi: điểm đầu cũ: %1

en: old end: %1
vi: điểm cuối cũ: %1

en: old size: %1 (%2)
vi: cỡ cũ: %1 (%2)

en: new start: %1
vi: điểm đầu mới: %1

en: new end: %1
vi: điểm cuối mới: %1

en: new size: %1 (%2)
vi: cỡ mới: %1 (%2)

en: requested start: %1
vi: điểm đầu đã yêu cầu: %1

en: requested end: %1
vi: điểm cuối đã yêu cầu: %1

en: requested size: %1 (%2)
vi: kích cỡ đã yêu cầu: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
vi: có hủy giao dịch thay đổi bị lỗi cho bảng phân vùng

en: original start: %1
vi: điểm đầu nguyên gốc: %1

en: original end: %1
vi: điểm cuối nguyên gốc: %1

en: original size: %1 (%2)
vi: cỡ nguyên gốc: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
vi: phân vùng không chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước co nhỏ mã hóa

en: shrink encryption volume
vi: co nhỏ vùng mã hóa

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
vi: phân vùng không chứa mã hóa LUKS chỉ cho bước tối đa hóa mã hóa

en: grow encryption volume to fill the partition
vi: tăng kích cỡ của vùng mã hóa để chiếm toàn bộ phân vùng

en: growing is not available for this encryption volume
vi: khả năng tăng kích cỡ không sẵn dùng cho vùng mã hóa này

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước co nhỏ hệ thống tập tin

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
vi: cỡ mới của phân vùng lớn hơn hoặc bằng chỉ cho bước co nhỏ

en: shrink file system
vi: co nhỏ hệ thống tập tin

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước tối đa hóa hệ thống tập tin

en: grow file system to fill the partition
vi: tăng kích cỡ của hệ thống tập tin để chiếm toàn bộ phân vùng

en: growing is not available for this file system
vi: tăng kích cỡ không sẵn sàng cho hệ thống tập tin này

en: growing the file system is currently disallowed
vi: tăng kích cỡ hệ thống tập tin hiện đang bị cấm

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
vi: không phải một hệ thống tập tin %1 cho chỉ bước tạo lại %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
vi: tạo lại hệ thống tập tin %1

en: the destination is smaller than the source partition
vi: phân vùng đích nhỏ hơn phân vùng nguồn

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
vi: phân vùng nguồn có chứa mã hóa LUKS mở chỉ dành cho bước chép hệ thống tập tin

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
vi: phân vùng đích chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước chép hệ thống tập tin

en: copy file system from %1 to %2
vi: chép hệ thống tập tin từ %1 sang %2

en: using internal algorithm
vi: dùng thuật toán nội bộ

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
vi: sao chép %1

en: finding optimal block size
vi: đang tìm kích cỡ khối tối ưu

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
vi: sao chép %1 dùng kích cỡ khối của %2

en: %1 seconds
vi: %1 giây

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
vi: kích cỡ khối tối ưu là %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
vi: %1 (%2 B) đã sao chép

en: rollback failed file system move
vi: hủy giao dịch di chuyển hệ thống tập tin bị lỗi

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ cho bước kiểm tra hệ thống tập tin

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
vi: kiểm tra xem hệ thống tập tin trên %1 xem có lỗi không và (nếu có thể) sửa chúng

en: checking is not available for this file system
vi: khả năng kiểm tra không phải sẵn sàng cho hệ thống tập tin này

en: set partition type on %1
vi: đặt kiểu phân vùng trên %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
vi: kiểu phân vùng mới: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
vi: cờ phân vùng mới: %1

en: calibrate %1
vi: cân chỉnh %1

en: device
vi: thiết bị

en: encryption path: %1
vi: đường dẫn mã hóa: %1

en: calculate new size and position of %1
vi: tính kích cỡ và vị trí mới của %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
vi: phân vùng chứa mã hóa LUKS mở chỉ tẩy xóa chữ ký hệ thống tập tin

en: clear old file system signatures in %1
vi: xóa chữ ký hệ thống tập tin cũ trong %1

en: flush operating system cache of %1
vi: đẩy lên đĩa bộ nhớ đệm của hệ điều hành của %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
vi: cập nhật cung từ khởi động của hệ thống tập tin %1 trên %2

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
vi: Gặp lỗi khi có cung từ khởi động ở %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
vi: Gặp lỗi khi cố di chuyển vị trí đọc đến 0x1c trên %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
vi: Gặp lỗi khi cố mở %1

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
vi: Gặp lỗi khi đặt số lượng cung từ ẩn thành %1 trong cung từ khởi động NTFS.

en: You might try the following command to correct the problem:
vi: Bạn có lẽ thử lệnh sau đây để mà sửa trục trặc:

en: libparted messages
vi: thông điệp libparted

en: Libparted Information
vi: Thông tin libparted

en: Libparted Warning
vi: Cảnh báo libparted

en: Libparted Error
vi: Lỗi libparted

en: Libparted Fatal
vi: Lỗi nghiêm trọng libparted

en: Libparted Bug
vi: Lỗi libparted

en: Libparted Unsupported Feature
vi: Tính năng libparted không hỗ trợ

en: Libparted unknown exception
vi: Ngoại lệ libparted chưa biết

en: Fix
vi: Sửa

en: Yes
vi: Có

en: Retry
vi: Thử lại

en: No
vi: Không

en: Cancel
vi: Thôi

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: _Undo Last Operation
vi: _Hủy bước cuối cùng

en: _Clear All Operations
vi: _Xóa danh sách thao tác

en: _Apply All Operations
vi: Á_p dụng mọi thao tác

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
vi: Một hay nhiều Phân vùng Vật lý thuộc về Nhóm Phân vùng bị thiếu.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
vi: Một lỗi nảy sinh khi đọc cấu hình LVM2!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
vi: Một số hay toàn bộ chi tiết có lẽ bị thiếu hoặc không đúng.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
vi: Bạn KHÔNG nên sửa bất kỳ phân vùng LVM2 PV nào.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
vi: Đặt nửa UUID thành giá trị ngẫu nhiên mới trên hệ thống tập tin %1 trên %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
vi: Đặt UUID mới ngẫu nhiên trên hệ thống tập tin %1 trên %2

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
vi: Chép %1 sang %2 (bắt đầu tại %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
vi: Chép %1 sang %2

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
vi: Kiểm tra và sưa chữa hệ thống tập tin (%1) trên %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
vi: Tạo %1 #%2 (%3, %4) trên %5

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
vi: Xóa bỏ %1 (%2, %3) khỏi %4

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
vi: Thêm nhiều thông tin hơn vào kết quả của bước này sau khi nó được đánh dấu là đã hoàn tất

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
vi: Định dạng %1 dạng %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
vi: Đặt nhãn hệ thống tập tin "%1" cho %2

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
vi: Đặt tên phân vùng "%1" cho %2

en: resize/move %1
vi: đổi cỡ/chuyển %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
vi: phân vùng cả mới lẫn cũ đều có cùng một kích cỡ và vị trí. Vẫn cứ tiếp tục chứ

en: Move %1 to the right
vi: Chuyển %1 sang phải

en: Move %1 to the left
vi: Chuyển %1 sang trái

en: Grow %1 from %2 to %3
vi: Tăng %1 từ %2 lên %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
vi: Giảm %1 từ %2 xuống %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
vi: Chuyển %1 sang phải và tăng nó từ %2 lên %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
vi: Chuyển %1 sang phải và giảm nó từ %2 xuống %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
vi: Chuyển %1 sang trái và tăng nó từ %2 lên %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
vi: Chuyển %1 sang trái và giảm nó từ %2 xuống %3

note: TO TRANSLATORS: Primary * A "Primary" type of partition on a partitioned drive.
en: Primary
vi: Chính

note: TO TRANSLATORS: Logical * A "Logical" type of partition on a partitioned drive.
en: Logical
vi: Lô-gíc

note: TO TRANSLATORS: Extended * An "Extended" type of partition on a partitioned drive.
en: Extended
vi: Mở rộng

note: TO TRANSLATORS: Unallocated * Unused space outside of any partition on a partitioned drive.
en: Unallocated
vi: Chưa cấp phát

note: TO TRANSLATORS: Unpartitioned * A drive which has no partition table.
en: Unpartitioned
vi: Chưa phân vùng

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
vi: %1 trên %2 đã sao chép (%3 còn lại)

en: Name
vi: Tên

en: Size
vi: Cỡ

en: Used
vi: Đã dùng

en: Unused
vi: Chưa dùng

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device is * outside any partition, so is in other words * unallocated.
en: unallocated
vi: chưa cấp phát

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
vi: không rõ

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that when the new partition is created by * GParted the space within it will not be formatted * with a file system.
en: unformatted
vi: chưa định dạng

note: TO TRANSLATORS:  other * name shown in the File System Support dialog to list * actions which can be performed on other file systems * not specifically listed as supported.
en: other
vi: khác

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
vi: đã xóa

en: used
vi: đã dùng

en: unused
vi: chưa dùng

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
vi: Đã mã hóa

en: _Refresh Devices
vi: _Cập nhật các thiết bị

en: _Devices
vi: Thiết _bị

en: _Edit
vi: _Sửa

en: Device _Information
vi: Thông t_in thiết bị

en: Pending _Operations
vi: Thao tác h_oãn

en: _View
vi: _Xem

en: _File System Support
vi: Hỗ _trợ hệ thống tập tin

en: _Create Partition Table
vi: Tạ_o bảng phân vùng

en: _Attempt Data Rescue
vi: _Cố thử cứu dữ liệu

en: _Device
vi: Thiết _bị

en: _Partition
vi: _Phân vùng

en: _Contents
vi: Mục _lục

en: _Help
vi: Trợ _giúp

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
vi: Mới

en: Create a new partition in the selected unallocated space
vi: Tạo phân vùng mới trong sức chứa chưa cấp phát đã chọn

en: Delete the selected partition
vi: Xóa bỏ phân vùng đã chọn

en: Resize/Move the selected partition
vi: Thay đổi kích cỡ / di chuyển phân vùng đã chọn

en: Copy the selected partition to the clipboard
vi: Sao chép phân vùng đã chọn vào clipboard

en: Paste the partition from the clipboard
vi: Dán phân vùng từ clipboard

en: Undo Last Operation
vi: Hủy bước cuối cùng

en: Apply All Operations
vi: Áp dụng mọi thao tác

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
vi: Mớ_i

en: _Resize/Move
vi: Đổi cỡ/Di chu_yển

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
vi: Định _dạng thành

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
vi: _Gắn vào

en: _Name Partition
vi: Đặt _tên phân vùng

en: M_anage Flags
vi: _Quản lý cờ

en: C_heck
vi: _Kiểm tra

en: _Label File System
vi: Gán _nhãn hệ thống tập tin

en: New UU_ID
vi: UU_ID mới

en: Device Information
vi: Thông tin thiết bị

en: Could not add this operation to the list
vi: Không thể thêm thao tác này vào danh sách

en: %1 operation pending | %1 operations pending
vi[0]: %1 thao tác còn chưa giải quyết

en: Quit GParted?
vi: Thoát GParted không?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
vi[0]: %1 thao tác hiện tại còn chưa giải quyết.

en: Scanning all devices...
vi: Đang quét mọi thiết bị…

en: No devices detected
vi: Chưa phát hiện thiết bị nào

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
vi: Không tìm thấy bảng phân vùng trên thiết bị %1

en: A partition table is required before partitions can be added.
vi: Cần có bảng phân vùng trước khi có thể thêm phân vùng.

en: To create a new partition table choose the menu item:
vi: Để tạo bảng phân vùng mới chọn trình đơn:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
vi: Thiết bị --> Tạo bảng phân vùng.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Unable to resize read-only file system /dev/sda1
en: Unable to resize read-only file system %1
vi: Không thể thay đổi kích cỡ của của hệ thống tập tin chỉ cho đọc %1

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
vi: Hệ thống tập tin không thể thay đổi kích cỡ khi được gắn chỉ-cho-đọc.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
vi: Hoặc là bỏ gắn hệ thống tập tin hoặc là gắn lại nó với chế độ đọc-ghi.

en: Unable to open GParted Manual help file
vi: Không thể mở tập tin trợ giúp GParted Manual

en: Command yelp not found.
vi: Không tìm thấy lệnh yelp.

en: Install yelp and try again.
vi: Cài yelp rồi thử lại.

en: Failed to open GParted Manual help file
vi: Gặp lỗi khi mở tập tin trợ giúp GParted Manual

en: Documentation is not available
vi: Không có tài liệu

en: This build of gparted is configured without documentation.
vi: Lần biên dịch này của gparted được cấu hình không có tài liệu.

en: Documentation is available at the project web site.
vi: Tài liệu sẵn có ở trang thông tin điện tử của dự án.

en: GParted Manual
vi: Hướng dẫn sử dụng GParted

en: GNOME Partition Editor
vi: Bộ hiệu chỉnh phân vùng Gnome

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
vi[0]: Không thể tạo hơn %1 phân vùng chính

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
vi: Nếu bạn muốn có phân vùng thêm, trước tiên bạn nên tạo một phân vùng mở rộng. Phân vùng như vậy có khả năng chứa phân vùng khác. Vì phân vùng đã mở rộng cũng là phân vùng chính, có lẽ cần thiết gỡ bỏ một phân vùng chính trước đã.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
vi: Di chuyển một phân vùng có thể là nguyên nhân dẫn đến hệ điều hành của bạn không thể khởi động được nữa

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
vi: Bạn có thao tác còn đang trong hàng đợi để di chuyển cung từ đầu của phân vùng %1.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
vi:   Gặp lỗi nghiêm trọng khi khởi động nguyên nhân chính là do bạn di chuyển phân vùng GNU/Linux chứa /boot, hoặc là bạn di chuyển phân vùng hệ thống Windows C:.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
vi: Bạn có thể học cách sửa chữa cấu hình khởi động trong câu hỏi thường gặp GParted.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
vi: Việc di chuyển một phân vùng có thể mất nhiều thời gian để thực hiện.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Enter LUKS passphrase to resize /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to resize %1
vi: Nhập mật khẩu LUKS để thay đổi kích cỡ %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
vi: Gặp lỗi khi kiểm tra mật khẩu mã hóa LUKS

en: Copy of %1
vi: Bản sao của %1

en: You have pasted into an existing partition
vi: Bạn đã chuyển vào một phân vùng đã có sẵn

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
vi: Dữ liệu trong %1 sẽ mất nếu bạn áp dụng thao tác này.

en: Unable to delete %1!
vi: Không thể xóa bỏ %1!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
vi: Bạn hãy bỏ gắn kết vùng lô-gíc nào có số hiệu cao hơn %1

en: Are you sure you want to delete %1?
vi: Bạn có chắc muốn xóa bỏ %1 không?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
vi: Sau khi xóa bỏ thì phân vùng này không còn sẵn sàng để sao chép.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
vi: Xóa bỏ %1 (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
vi: Không thể định dạng hệ thống tập tin này thành %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
vi: Hệ thống tập tin %1 cần một phân vùng có kích cỡ ít nhất %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
vi: Một phân vùng với một hệ thống tập tin %1 thì có kích cỡ tối đa là %2.

en: Opening encryption on %1
vi: Đang mở vùng mã hóa trên %1

en: Failed to open LUKS encryption
vi: Gặp lỗi khi mở vùng mã hóa LUKS

en: The close encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác đóng vùng mã hóa không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Closing encryption on %1
vi: Đang đóng vùng mã hóa trên %1

en: Could not close encryption
vi: Không thể đóng vùng mã hóa

en: The open encryption action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác mở vùng mã hóa không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

note: TO TRANSLATORS: looks like * Enter LUKS passphrase to open /dev/sda1
en: Enter LUKS passphrase to open %1
vi: Nhập mật khẩu LUKS để mở %1

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
vi: Phân vùng không thể bỏ gắn khỏi những điểm gắn kết theo đây:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
vi: Rất có thể là phân vùng khác cũng được gắn vào những điểm gắn này. Khuyên bạn tự tháo lắp chúng bằn tay.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
vi[0]: %1 thao tác hiện đang còn treo với phân vùng %2

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
vi: Bạn dùng trình đơn Sửa để hoàn lại thao tác, xóa bỏ hay áp dụng các thao tác còn treo đó.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác swapoff không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Deactivating swap on %1
vi: Đang tắt khả năng trao đổi trên %1

en: Could not deactivate swap
vi: Không thể tắt khả năng trao đổi

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác swapon không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Activating swap on %1
vi: Đang bật khả năng trao đổi trên %1

en: Could not activate swap
vi: Không thể bật khả năng trao đổi

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác tắt kích hoạt Nhóm Phân vùng không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Deactivating Volume Group %1
vi: Đang tắt Nhóm Phân vùng %1

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
vi: Không thể tắt Nhóm Phân vùng

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác kích hoạt Nhóm Phân vùng không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Activating Volume Group %1
vi: Đang bật Nhóm phân vùng %1

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
vi: Không thể bật Nhóm phân vùng

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
vi: Thao tác bỏ gắn đĩa không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: Unmounting %1
vi: Đang bỏ gắn %1

en: Could not unmount %1
vi: Không thể bỏ gắn kết %1

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
vi: Thao tác gắn đĩa không thể thực hiện được khi ở đây có các thao tác còn treo cho phân vùng.

en: mounting %1 on %2
vi: đang gắn kết %1 vào %2

en: Could not mount %1 on %2
vi: Không thể gắn kết %1 vào %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
vi[0]: %1 phân vùng hiện đã kích hoạt trên thiết bị %2

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
vi: Không thể tạo bảng phân vùng mới khi ở đây có các phân vùng đang kích hoạt.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
vi: Kích hoạt các phân vùng mà chúng đang được dùng, như là một hệ thống tập tin đã gắn, hay chỗ tráo đổi được bật.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
vi: Dùng các tùy chọn trình đơn Phân vùng, như là bỏ gắn hay tắt tráo đổi, để bỏ kích hoạt mọi phân vùng trên thiết bị này trước khi tạo một bảng phân vùng mới.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
vi[0]: %1 thao tác hiện đang còn treo

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
vi: Không thể tạo bảng phân vùng mới khi ở đây có các thao tác còn treo chưa xử lý.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
vi: Dùng trình đơn Sửa để hoặc là xóa hoặc là áp dụng tất cả các thao tác trước khi tạo một bảng phân vùng mới.

en: Error while creating partition table
vi: Gặp lỗi khi đang tạo bảng phân vùng

en: Command gpart was not found
vi: Không tìm thấy lệnh gpart

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
vi: Tính năng này sử dụng gpart. Vui lòng cài đặt gpart rồi thử lại.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
vi: Cần quét toàn bộ đĩa để tìm hệ thống tập tin.

en: The scan might take a very long time.
vi: Quá trình quét có thể mất nhiều thời gian.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
vi: Sau khi quét bạn có thể gắn bất kỳ hệ thống tập tin nào đã tìm thấy và chép dữ liệu vào thiết bị đa phương tiện khác.

en: Do you want to continue?
vi: Bạn có muốn tiếp tục không?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
vi: Tìm hệ thống tập tin trên %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
vi: Đang tìm hệ thống tập tin trên %1

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
vi: Không thấy hệ thống tập tin nào trên %1

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
vi: Gpart thực hiện quét nhưng không tìm thấy bất kỳ hệ thống tập tin đã biết nào trên đĩa này.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
vi: Bạn có chắc muốn áp dụng các thao tác còn chưa giải quyết không?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
vi: Sửa các phân vùng tiềm ẩn nguy cơ dẫn đến MẤT DỮ LIỆU.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
vi: Khuyên bạn sao lưu các dữ liệu quan trọng trước khi xử lý.

en: Apply operations to device
vi: Áp dụng các thao tác vào thiết bị

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
vi: Bạn đang xóa một Phân vùng Vật lý LVM2 không rỗng %1

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
vi: Bạn đang định dạng một Phân vùng Vật lý LVM2 không rỗng %1

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
vi: Bạn đang dán một Phân vùng Vật lý LVM2 không rỗng %1

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
vi: Việc xóa hay ghi đè Phân vùng Vật lý là không thể hoàn lại được và sẽ phá hủy hay làm hỏng Nhóm Phân vùng.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
vi: Để tránh phá hủy hay làm hỏng Nhóm Phân vùng, khuyên bạn nên hủy bỏ và dùng lệnh LVM bên ngoài để làm trống Phân vùng Vật lý trước khi thử thực hiện thao tác này.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
vi: Bạn có thực sự muốn tiếp tục ép buộc xóa Phân vùng Vật lý?

en: Failed to find devid for path %1
vi: Gặp lỗi khi tìm mã số thiết bị cho đường dẫn %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
vi: Thay đổi UUID có thể làm mất hiệu lực của khóa Windows Product Activation (WPA) (Kích hoạt sản phẩm Windows)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
vi: Trên hệ thống tập tin FAT và NTFS, Số sê-ri Phân vùng được dùng như là UUID. Thay đổi Số sê-ri Phân vùng trên phân vùng hệ thống Windows, thường là C:, có thể làm mất hiệu lực của khóa WPA. Khóa WPA không hợp lệ sẽ ngăn chặn bạn không cho đăng nhập cho đến khi bạn kích hoạt lại Windows.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
vi: Thay đổi UUID trên đĩa đa phương tiện bên ngoài và phân vùng không phải hệ thống thường là vô hại, nhưng không có đảm bảo nào được đưa ra.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
vi: _Bật tráo đổi

en: _Swapoff
vi: _Tắt tráo đổi

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
vi: Thao tác di chuyển phân vùng bị bỏ qua bởi vì hệ thống tập tin %1 không chứa dữ liệu

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
vi: Thao tác sao chép phân vùng bị bỏ qua bởi vì hệ thống tập tin %1 không chứa dữ liệu

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
vi: Kích hoạ_t

en: Deac_tivate
vi: _Bất hoạt

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
vi: Phân vùng Vật lý LVM2 hiện không thể đổi cỡ bởi vì nó là thành viên của Nhóm Phân vùng đã xuất.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Open Encryption
vi: Mở vùng mã hóa

en: Close Encryption
vi: Đóng vùng mã hóa

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
vi: Mã hóa LUKS đóng tối đa bị bỏ qua bởi vì nó sẽ tự động lấp đầy phân vùng khi được mở

en: Root privileges are required for running GParted
vi: Cần thiết quyền truy cập của siêu quản trị root để có thể chạy được GParted

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
vi: Vì GParted là một công cụ mạnh mẽ có khả năng phá hủy bảng phân vùng và lượng dữ liệu lớn, nên chỉ cho phép người siêu quản trị chạy nó.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
vi: Trong nỗ lực tránh làm mất hiệu lực khóa WPA, trên hệ thống tập tin NTFS chỉ một nửa của UUID được đặt thành giá trị ngẫu nhiên mới.

note: simulation..
en: run simulation
vi: chạy mô phỏng

note: Real resize
en: real resize
vi: đổi cỡ thật

en: Partition is too large, maximum size is %1
vi: Phân vùng quá lớn, cỡ tối đa là %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
vi: Phân vùng quá nhỏ, cỡ tối thiểu là %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
vi: mkudffs trước phiên bản 1.1 không hỗ trợ nhãn có chứa các ký tự không nằm trong bảng mã ASCII.
