gparted - en to sr translation catalogue (469 entries)

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
sr: Gparted je slobodan uređivač particija za grafičko upravljanje particijama vašeg diska.

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
sr: Sa Gpartedom možete da promenite veličinu, umnožite, postavite natpis, i da premestite particije bez gubitka podataka. Ove radnje vam omogućavaju da povećate ili da umanjite vaš „C:“ uređaj, da napravite mesta za nove operativne sisteme, ili da pokušate da spasite podatke sa izgubljenih particija.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
sr: Gparted radi sa mnogim sistemima datoteka uključujući: btrfs, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, xfs.

note: ==== GUI =========================
en: GParted
sr: Gparted

en: Partition Editor
sr: Uređivač particija

en: GParted Partition Editor
sr: Uređivač particija Gparted

en: Create, reorganize, and delete partitions
sr: Stvarajte, reorganizujte i brišite particije

en: Partition;
sr: particija;

en: Run GParted as root
sr: Pokrenite Gparted kao administrator

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za pokretanje Gparteda kao administrator

en: (New UUID - will be randomly generated)
sr: (Novi UUID — biće nasumično stvoren)

en: (Half new UUID - will be randomly generated)
sr: (Polovina novog UUID-a — biće nasumično stvoren)

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB of 16.00 MiB copied TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied
en: %1 of %2 copied
sr: umnožio sam %1 od %2

en: Operation Canceled
sr: Radnja je otkazana

en: Error while writing block at sector %1
sr: Greška prilikom upisivanja bloka na sektoru %1

en: Error while reading block at sector %1
sr: Greška prilikom čitanja bloka na sektoru %1

en: Free space preceding (MiB):
sr: Slobodan prostor koji prethodi (MiB):

note: add spinbutton_size
en: New size (MiB):
sr: Nova veličina (MiB):

note: add spinbutton_after
en: Free space following (MiB):
sr: Slobodan prostor koji sledi (MiB):

note: add alignment TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.   Align to: <optionmenu with choices>
en: Align to:
sr: Zaokruži na:

note: fill partition alignment menu TO TRANSLATORS: Menu option for drop down menu "Align to:"
en: Cylinder
sr: Cilindar

note: TO TRANSLATORS: Menu option for drop down menu "Align to:"
en: None
sr: Ništa

en: Resize
sr: Promeni veličinu

en: Resize/Move
sr: Promeni veličinu/Premesti

en: Minimum size: %1 MiB
sr: Najmanja veličina: %1 MiB

en: Maximum size: %1 MiB
sr: Najveća veličina: %1 MiB

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Create partition table on /dev/hda
en: Create partition table on %1
sr:  Stvaranje particione tabele na particiji %1

note: TO TRANSLATORS: looks like WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK /dev/hda
en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
sr: UPOZORENJE:  Ovo će OBRISATI SVE PODATKE na CELOM DISKU „%1“

en: Select new partition table type:
sr: Izaberite novu vrstu particione tabele:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set file system label on /dev/hda3
en: Set file system label on %1
sr: Postavljam natpis sistema datoteka na „%1“

note: Label
en: Label:
sr: Natpis:

en: Paste %1
sr: Ubaci „%1“

note: Minimum 370 to avoid scrolling on Fedora 20 TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like Information about /dev/hda3
en: Information about %1
sr:  Podaci o „%1“

en: Warning:
sr: Upozorenje:

note: FILE SYSTEM DETAIL SECTION file system headline
en: File System
sr: Sistem datoteka

note: Left field & value pair area file system file systems to choose from
en: File system:
sr: Sistem datoteka:

note: TO TRANSLATORS:   Open * means that the LUKS encryption is open and the encrypted data within is accessible.
en: Open
sr: Otvoreno

note: TO TRANSLATORS:   Closed * means that the LUKS encryption is closed and the encrypted data within is not accessible.
en: Closed
sr: Zatvoreno

note: LUKS status
en: Status:
sr: Stanje:

note: TO TRANSLATORS:   Not accessible (Encrypted) * means that the data in encrypted and hasn't been made * accessible by opening it with the passphrase.
en: Not accessible (Encrypted)
sr: Nepristupačno (šifrovano)

note: TO TRANSLATORS:  Busy (At least one logical partition is mounted) * means that this extended partition contains at least one logical * partition that is mounted or otherwise active.
en: Busy (At least one logical partition is mounted)
sr: Zauzeta (najmanje jedna logička paticija je montirana)

note: TO TRANSLATORS:  Active * means that this linux swap, linux software raid partition, or * LVM physical volume is enabled and being used by the operating system.
en: Active
sr: Aktivna

note: TO TRANSLATORS: looks like   Mounted on /mnt/mymountpoint
en: Mounted on %1
sr: Montirana je na „%1“

note: TO TRANSLATORS:  Not busy (There are no mounted logical partitions) * means that this extended partition contains no mounted or otherwise * active partitions.
en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
sr: Slobodna (nema montiranih logičkih particija)

note: TO TRANSLATORS:  Not active *  means that this linux swap or linux software raid partition *  is not enabled and is not in use by the operating system. * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system.
en: Not active
sr: Nije aktivna

note: TO TRANSLATORS:  Not active (Not a member of any volume group) * means that the partition is not yet a member of an LVM volume * group and therefore is not active and can not yet be used by * the operating system.
en: Not active (Not a member of any volume group)
sr: Nije aktivna (Nije član nijedne grupe volumena)

note: TO TRANSLATORS:  Not active and exported * means that the partition is a member of an LVM volume group but * the volume group is not active and not being used by the operating system. * The volume group has also been exported making the LVM physical volumes * ready for moving to a different computer
en: Not active and exported
sr: Nije radna i izvezena je

note: TO TRANSLATORS:  Not mounted * means that this partition is not mounted.
en: Not mounted
sr: Nije montirana

note: Volume Group Single copy of each string for translation purposes
en: Volume Group:
sr: Grupa volumena:

note: Members
en: Members:
sr: Članovi:

note: Logical Volumes
en: Logical Volumes:
sr: Logički volumeni:

note: Used
en: Used:
sr: Zauzeto:

note: unused
en: Unused:
sr: Slobodno:

en: Unallocated:
sr: Neraspoređeno:

note: size
en: Size:
sr: Veličina:

note: ENCRYPTION DETAIL SECTION encryption headline
en: Encryption
sr: Šifrovanje

note: Encryption
en: Encryption:
sr: Šifrovanje:

note: LUKS path Left field & value pair area path
en: Path:
sr: Putanja:

note: PARTITION DETAIL SECTION partition headline append columns
en: Partition
sr: Particija

note: name
en: Name:
sr: Naziv:

note: flags
en: Flags:
sr: Parametri:

note: Right field & value pair area first sector
en: First sector:
sr: Prvi sektor:

note: last sector
en: Last sector:
sr: Poslednji sektor:

note: total sectors
en: Total sectors:
sr: Ukupan broj sektora:

note: TO TRANSLATORS: dialog title, looks like   Set partition name on /dev/hda3
en: Set partition name on %1
sr: Postavljanje natpisa na particiji %1

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle
en: Create new Partition
sr: Stvaranje nove particije

note: TO TRANSLATORS: used as label for a list of choices.   Create as: <optionmenu with choices>
en: Create as:
sr: Napravi:

note: fill partitiontype menu
en: Primary Partition
sr: Primarnu particiju

en: Logical Partition
sr: Logičku particiju

en: Extended Partition
sr: Proširenu particiju

note: Partition name
en: Partition name:
sr: Naziv particije:

en: New Partition #%1
sr: Nova particija #%1

en: Resize/Move %1
sr: Promena veličine/premeštanje „%1“

en: Resize %1
sr: Promena veličine „%1“

en: Applying pending operations
sr: Izvršavanje zakazanih operacija

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
sr: U zavisnosti od broja i vrsta operacija ovo može potrajati malo duže.

en: Completed Operations:
sr: Završene operacije:

en: Details
sr: Pojedinosti

en: %1 of %2 operations completed
sr: %1 od %2 operacija je završena

note: add save button
en: _Save Details
sr: _Sačuvaj detalje

en: Operation cancelled
sr: Radnja je otkazana

en: All operations successfully completed
sr: Sve operacije su uspešno završene

en: %1 warning | %1 warnings
sr[0]: 1% upozorenje
sr[1]: 1% upozorenja
sr[2]: 1% upozorenja
sr[3]: Jedno upozorenje

en: An error occurred while applying the operations
sr: Došlo je do greške prilikom izvršavanja operacija

en: See the details for more information.
sr: Pogledajte detalje za više informacija.

en: IMPORTANT
sr: VAŽNO

en: If you want support, you need to provide the saved details!
sr: Ukoliko želite podršku, treba da nam dostavite sačuvane detalje!

note: TO TRANSLATORS: looks like   See http://gparted.org/save-details.htm for more information.
en: See %1 for more information.
sr: Pogledajte „%1“ za više informacija.

note: TO TRANSLATORS: looks like  Force Cancel (5) *  where the number represents a count down in seconds until the button is enabled
en: Force Cancel (%1)
sr: Primoraj otkazivanje (%1)

en: Force Cancel
sr: Primoraj otkazivanje

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
sr: Da li ste sigurni da želite da otkažete tekuću operaciju?

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
sr: Otkazivanje neke od operacija može dovesti do OZBILJNIH OŠTEĆENJA na sistemu datoteka.

en: Continue Operation
sr: Nastavi operaciju

en: Cancel Operation
sr: Otkaži operaciju

en: Save Details
sr: Sačuvaj detalje

en: GParted Details
sr: Detalji Gparteda

note: TO TRANSLATORS:  EXECUTING * means that the status for this operation is * executing or currently in progress.
en: EXECUTING
sr: IZVRŠAVAM

note: TO" TRANSLATORS:  SUCCESS * means that the status for this operation is * completed successfully.
en: SUCCESS
sr: USPEŠNO

note: TO TRANSLATORS:  ERROR * means that the status for this operation is * completed with errors.
en: ERROR
sr: GREŠKA

note: TO TRANSLATORS:  WARNING * means that the status for this operation is * completed with warnings.  Either the operation * is not supported on the file system in the * partition, or the operation failed but it does * not matter that it failed.
en: WARNING
sr: UPOZORENJE

en: File System Support
sr:  Podržanost sistema datoteka

en: Create
sr: Stvaranje

en: Grow
sr: Uvećavanje

en: Shrink
sr: Skupljanje

en: Move
sr: Premeštanje

en: Copy
sr: Umnožavanje

en: Check
sr: Proveravanje

en: Label
sr: Natpis

en: Required Software
sr: Potreban softver

en: This chart shows the actions supported on file systems.
sr: Ovaj grafikon pokazuje podržane radnje na sistemu datoteka.

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
sr: Nisu sve radnje dostupne na svim sistemima datoteka, delom zbog prirode sistema datoteka a delom zbog ograničenja potrebnog softvera.

note: TO TRANSLATORS:  Available offline and online * means that this action is valid for this file system when * it is both unmounted and mounted.
en: Available offline and online
sr: I otkačen i prikačen

note: TO TRANSLATORS:  Available online only * means that this action is valid for this file system only * when it is mounted.
en: Available online only
sr: Samo prikačen

note: TO TRANSLATORS:  Available offline only * means that this action is valid for this file system only * when it is unmounted.
en: Available offline only
sr: Samo otkačen

note: TO TRANSLATORS:  Not Available * means that this action is not valid for this file system.
en: Not Available
sr: Nedostupna

en: Legend
sr: Legenda

note: TO TRANSLATORS: This is a button that will search for the software tools installed and then refresh the screen with the file system actions supported.
en: Rescan For Supported Actions
sr: Proveri za podržanim radnjama

en: Manage flags on %1
sr:  Upravljaj oznakama na „%1“

en: Search disk for file systems
sr: Potraži sisteme datoteka na disku

note: TO TRANSLATORS: looks like    File systems found on /dev/sdb
en: File systems found on %1
sr: Pronađeni su sistemi datoteka na „%1“

en: Data found
sr: Pronađeni podaci

en: Data found with inconsistencies
sr: Pronađeni su protivrečni podaci

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
sr: UPOZORENJE: Sistem datoteka označen sa (!) je protivrečan.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
sr: Možete naići na probleme ako pokušate da pregledate te sisteme datoteka.

en: The 'View' buttons create read-only views of each file system.
sr: Dugmad „Pregled“ stvara preglede svakog sistema datoteka samo za čitanje.

en: All mounted views will be unmounted when you close this dialog.
sr: Svi montirani pregledi biće demontirani kada zatvorite ovo prozorče.

en: File systems
sr: Sistemi datoteka

note: TO TRANSLATORS: looks like    1: ntfs (10240 MiB)
en: #%1: %2 (%3 MiB)
sr: #%1: „%2“ (%3 MiB)

en: View
sr: Pregled

en: An error occurred while creating a temporary directory for use as a mount point.
sr: Došlo je do greške prilikom stvaranja privremenog direktorijuma koji se koristi kao tačka montiranja.

en: Error
sr: Greška

en: Failed creating temporary directory
sr: Ne mogu da napravim privremeni direktorijum

en: An error occurred while creating the read-only view.
sr: Došlo je do greške prilikom stvaranja pregleda samo za čitanje.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
sr: Ili sistem datoteka ne može biti montiran (recimo svop) ili ima protivrečnosti ili grešaka na sistemu datoteka.

en: Failed creating read-only view
sr: Nisam uspeo da stvorim pregled samo za čitanje

en: Error:
sr: Greška:

note: TO TRANSLATORS: looks like * The file system is mounted on: * /tmp/gparted-roview-Nlhb3R.
en: The file system is mounted on:
sr: Sistem datoteka je montiran na:

en: Unable to open the default file manager
sr: Ne mogu da otvorim osnovnog upravnika datoteka

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
sr: Upozorenje: Oblast otkrivenog sistema datoteka se preklapa bar sa jednom postojećom particijom

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
sr: Preporučuje vam se da ne koristite nijedan preklopljeni sistem datoteka da biste izbegli oštećenje postojećih podataka.

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
sr: Da li želite da pokušate da dizaktivirate sledeće tačke montiranja?

note: TO TRANSLATORS: looks like  create missing /dev/mapper entries
en: create missing %1 entries
sr: stvaram „%1“ nedostajuće stavke

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete affected /dev/mapper entries
en: delete affected %1 entries
sr: brišem „%1“ afektirane stavke

note: TO TRANSLATORS: looks like  delete /dev/mapper entry
en: delete %1 entry
sr: brišem stavku „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like  update /dev/mapper entry
en: update %1 entry
sr: osvežavam stavku „%1“

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Mount
sr: _Prikači

en: _Unmount
sr: _Otkači

note: TO TRANSLATORS: looks like   Created directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Created directory %1
sr: Napravio sam direktorijum %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   Removed directory /tmp/gparted-CEzvSp
en: Removed directory %1
sr: Uklonio sam direktorijum %1

note: Adding a child after this OperationDetail has been set to prevent it is a programming bug.  However the best way to report it is by adding yet another child containing the bug report, and allowing the child to be added anyway.
en: GParted Bug
sr: Greška Gparteda

note: TO TRANSLATORS: looks like Scanning /dev/sda
en: Scanning %1
sr: Skeniram „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Confirming /dev/sda
en: Confirming %1
sr: Potvrđujem „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like Searching /dev/sda partitions
en: Searching %1 partitions
sr: Pretražujem particije na „%1“

note: TO TRANSLATORS:  looks like   A partition cannot have a length of -1 sectors
en: A partition cannot have a length of %1 sectors
sr: Particija ne može imati dužinu od %1 sektora

note: TO TRANSLATORS: looks like   A partition with used sectors (2048) greater than its length (1536) is not valid
en: A partition with used sectors (%1) greater than its length (%2) is not valid
sr: Particija sa iskorišćenim sektorima (%1) većim od svoje dužine (%2) nije ispravna

note: TO TRANSLATORS:  unrecognized * means that the partition table for this disk * device is unknown or not recognized.
en: unrecognized
sr: neprepoznato

note: no file system found....
en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
sr: Ne mogu da otkrijem sistem datoteka! Mogući razlozi su:

en: The file system is damaged
sr: Sistem datoteka je oštećen

en: The file system is unknown to GParted
sr: Sistem datoteka nije poznat Gpartedu

en: There is no file system available (unformatted)
sr: Nema dostupnog sistema datoteka (neformatiranog)

note: TO TRANSLATORS: looks like  The device entry /dev/sda5 is missing
en: The device entry %1 is missing
sr: Nedostaje „%1“ stavka uređaja

en: Unable to find mount point
sr: Nije moguće naći tačku montiranja

en: Unable to read the contents of this file system!
sr: Nije moguće pročitati sadržaj sistema datoteka!

en: Because of this some operations may be unavailable.
sr: Zbog toga neke operacije mogu biti nedostupne.

en: The cause might be a missing software package.
sr: Razlog može biti nedostajući softverski paket.

note: TO TRANSLATORS: looks like   The following list of software packages is required for NTFS file system support:  ntfsprogs.
en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
sr: Sledeći softverski paketi su neophodni za podržavanje %1 sistema datoteka:  „%2“.

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.28GiB of unallocated space within the partition.
en: %1 of unallocated space within the partition.
sr: %1 neraspoređenog prostora unutar particije.

note: TO TRANSLATORS: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item: * means that the user can perform a check of the partition which will * also grow the file system to fill the partition.
en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
sr: Da uvećate sistem datoteka da ispuni particiju, odaberite particiju i izaberite stavku izbornika:

en: Partition --> Check.
sr: Particija ——> Proveri.

en: create empty partition
sr: pravim praznu particiju

note: TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and the fact * that it is a partition within a device. TO TRANSLATORS: looks like   path: /dev/sda (device) *              or looks like   path: /dev/sda1 (partition) * This is showing the name and whether it * is a 
en: path: %1 (%2)
sr: putanja: %1 (%2)

en: partition
sr: particija

en: start: %1
sr: početak: %1

en: end: %1
sr: kraj: %1

en: size: %1 (%2)
sr: veličina: %1 (%2)

en: partition contains open LUKS encryption for a create file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak stvaranja sistema datoteka

note: TO TRANSLATORS: looks like create new ext3 file system
en: create new %1 file system
sr: stvaram novi %1 sistema datoteka

en: partition contains open LUKS encryption for a format file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak formatiranja sistema datoteka

en: delete partition
sr: brišem particiju

en: partition contains open LUKS encryption for a delete file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak brisanja sistema datoteka

en: delete %1 file system
sr: brišem %1 sistem datoteka

en: partition contains open LUKS encryption for a label file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak natpisa sistema datoteka

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear file system Label on /dev/hda3
en: Clear file system label on %1
sr: Čistim natpis sistema datoteka na „%1“

en: Set file system label to "%1" on %2
sr: Postavljam natpis sistema datoteka „%1“ na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Clear partition name on /dev/hda3
en: Clear partition name on %1
sr: Uklanjam naziv particije sa „%1“

en: Set partition name to "%1" on %2
sr: Postavljam naziv particije „%1“ na „%2“

en: partition contains open LUKS encryption for a change file system UUID only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak promene UUID-a sistema datoteka

en: Set half of the UUID on %1 to a new, random value
sr: Podešavam polovinu UUID-a na „%1“ na novu, nasumičnu vrednost

en: Set UUID on %1 to a new, random value
sr: Podešavam UUID na „%1“ na novu, nasumičnu vrednost

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to change the size of a partition when performing a move only * step which is not permitted to change the partition size.
en: size of the partition is changing for a move only step
sr: veličina particije se promenila za korak premeštanja

en: rollback last change to the partition
sr: vraćam poslednju izmenu na particiju

en: move file system to the left
sr: premeštam sistem datoteka ulevo

en: move file system to the right
sr: premeštam sistem datoteka udesno

en: move file system
sr: premeštam sistem datoteka

en: new and old file system have the same position.  Hence skipping this operation
sr: I novi i stari sistem datoteka zauzimaju istu poziciju.  Dakle preskačem ovu operaciju.

en: using libparted
sr: koristim libparted

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to move the start of the partition when performing a resize * only step which is not permitted to change the start of the * partition.
en: start of the partition is changing for a resize only step
sr: početak particije se promenio za korak promene veličine

en: partition does not contain LUKS encryption for a resize encryption only step
sr: particija ne sadrži LUKS šifrovanje samo za korak šifrovanja promene veličine

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
sr: ne mogu da skupim zatvoreni volumen LUKS šifrovanja

en: partition contains open LUKS encryption for a resize file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak promene veličine sistema datoteka

en: resize/move partition
sr: menjam veličinu/premeštam particiju

en: move partition to the right
sr: premeštam particiju udesno

en: move partition to the left
sr: premeštam particiju ulevo

en: grow partition from %1 to %2
sr: povećavam particiju sa %1 na %2

en: shrink partition from %1 to %2
sr: smanjujem particiju sa %1 na %2

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
sr: premeštam particiju udesno i povećavam je sa %1 na %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
sr: premeštam particiju udesno i smanjujem je sa %1 na %2

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
sr: premeštam particiju ulevo i povećavam je sa %1 na %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
sr: premeštam particiju ulevo i smanjujem je sa %1 na %2

en: new and old partition have the same size and position.  Hence skipping this operation
sr: I nova i stara particija imaju istu i veličinu i poziciju.  Dakle preskačem tu operaciju.

en: old start: %1
sr: stari početak: %1

en: old end: %1
sr: stari kraj: %1

en: old size: %1 (%2)
sr: stara veličina: %1

en: new start: %1
sr: novi početak: %1

en: new end: %1
sr: novi kraj: %1

en: new size: %1 (%2)
sr: nova veličina: %1

en: requested start: %1
sr: željeni početak: %1

en: requested end: %1
sr: željeni kraj: %1

en: requested size: %1 (%2)
sr: željena veličina: %1 (%2)

en: attempt to rollback failed change to the partition
sr: pokušaj vraćanja nije uspeo da izmeni particiju

en: original start: %1
sr: stari početak: %1

en: original end: %1
sr: stari kraj: %1

en: original size: %1 (%2)
sr: stara veličina: %1 (%2)

en: partition does not contain open LUKS encryption for a shrink encryption only step
sr: particija ne sadrži LUKS šifrovanje samo za korak šifrovanja skupljanja

en: shrink encryption volume
sr: skupljam volumen šifrovanja

en: partition does not contain LUKS encryption for a maximize encryption only step
sr: particija ne sadrži LUKS šifrovanje samo za korak šifrovanja najveće veličine

en: grow encryption volume to fill the partition
sr: povećavam volumen šifrovanja da popunim particiju

en: growing is not available for this encryption volume
sr: povećavanje nije dostupno za ovaj volumen šifrovanja

en: partition contains open LUKS encryption for a shrink file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak skupljanja sistema datoteka

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug and tried * to grow the partition size or keep it the same when performing * a shrink partition only step.
en: the new partition size is larger or the same for a shrink only step
sr: nova veličina particije je veća ili je jednaka kao i u koraku skupljanja

en: shrink file system
sr: smanjujem sistem datoteka

en: partition contains open LUKS encryption for a maximize file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak najveće veličine sistema datoteka

en: grow file system to fill the partition
sr: povećavam sistem datoteka da popunim particiju

en: growing is not available for this file system
sr: povećavanje nije dostupno za ovaj sistem datoteka

en: growing the file system is currently disallowed
sr: povećavanje sistema datoteka trenutno nije dopušteno

note: TO TRANSLATORS: looks like   not a linux-swap file system for a recreate linux-swap only step
en: not a %1 file system for a recreate %1 only step
sr: nije „%1“ sistem datoteka za korak ponovnog stvaranja „%1“-a

note: TO TRANSLATORS: looks like   recreate linux-swap file system
en: recreate %1 file system
sr: ponovo stvaram „%1“ sistema datoteka

en: the destination is smaller than the source partition
sr: krajnja particija je manja od izvorne particije

en: source partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
sr: izvorna particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak umnožavanja sistema datoteka

en: destination partition contains open LUKS encryption for a file system copy only step
sr: odredišna particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak umnožavanja sistema datoteka

en: copy file system from %1 to %2
sr: umnožavam sistem datoteka %1 na %2

en: using internal algorithm
sr: koristim unutrašnji algoritam

note: TO TRANSLATORS: looks like  copy 1.00 MiB
en: copy %1
sr: umnožavam %1

en: finding optimal block size
sr: tražim optimalnu veličinu bloka

note: TO TRANSLATORS: looks like   copy 16.00 MiB using a block size of 1.00 MiB
en: copy %1 using a block size of %2
sr: umnožavam %1 koristeći veličinu bloka od %2

en: %1 seconds
sr: %1 sekunde

note: TO TRANSLATORS: looks like  optimal block size is 1.00 MiB
en: optimal block size is %1
sr: optimalna veličina bloka je %1

note: TO TRANSLATORS: looks like  1.00 MiB (1048576 B) copied
en: %1 (%2 B) copied
sr: umnožio sam %1 (%2 B)

en: rollback failed file system move
sr: vraćanje nije uspelo da premesti sistem datoteka

en: partition contains open LUKS encryption for a check file system only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak provere sistema datoteka

note: TO TRANSLATORS: looks like   check file system on /dev/sda5 for errors and (if possible) fix them
en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
sr: proveravam sistem datoteka na „%1“ za greškama i (ako je moguće) ispravljam ih

en: checking is not available for this file system
sr: Proveravanje nije dostupno za ovaj sistem datoteka

en: set partition type on %1
sr: postavljam tip particije na %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition type: ext4
en: new partition type: %1
sr: vrsta nove particije: %1

note: TO TRANSLATORS: looks like   new partition flag: lvm
en: new partition flag: %1
sr: opcija nove particije: %1

en: calibrate %1
sr: kalibriram %1

en: device
sr: uređaj

en: encryption path: %1
sr: putanja šifrovanja: %1

en: calculate new size and position of %1
sr: određujem novu veličinu i poziciju %1

en: partition contains open LUKS encryption for an erase file system signatures only step
sr: particija sadrži otvoreno LUKS šifrovanje jedino za korak brisanja potpisa sistema datoteka

en: clear old file system signatures in %1
sr: čistim stare potpise sistema datoteka u „%1“

en: flush operating system cache of %1
sr: osvežavam ostavu operativnog sistema od %1

note: TO TRANSLATORS: update boot sector of ntfs file system on /dev/sdd1
en: update boot sector of %1 file system on %2
sr: ažuriram sektor pokretanja %1 sistema datoteka na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to write to boot sector in /dev/sdd1
en: Error trying to write to boot sector in %1
sr: Greška prilikom pisanja u sektor pokretanja na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to seek to position 0x1C in /dev/sdd1
en: Error trying to seek to position 0x1c in %1
sr: Greška prilikom pokušaja da stignem do pozicije 0x1c na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like Error trying to open /dev/sdd1
en: Error trying to open %1
sr: Greška prilikom otvaranja „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like Failed to set the number of hidden sectors to 05ab4f00 in the ntfs boot record.
en: Failed to set the number of hidden sectors to %1 in the NTFS boot record.
sr: Nisam uspeo da postavim broj skrivenih sektora na „%1“ u NTFS zapis podizanja sistema.

en: You might try the following command to correct the problem:
sr: Moraćete da probate sledeću naredbu da biste rešili problem:

en: libparted messages
sr: libparted poruke

note: TO TRANSLATORS: looks like   Ignoring device /dev/sde with logical sector size of 2048 bytes.
en: Ignoring device %1 with logical sector size of %2 bytes.
sr: Zanemarujem uređaj „%1“ sa veličinom logičkog sektora od %2 bajta.

en: GParted requires libparted version 2.2 or higher to support devices with sector sizes larger than 512 bytes.
sr: Gparted zahteva libparted verziju 2.2 ili višu da bi podržao uređaje sa veličinom sektora većim od 512 bajta.

en: Libparted Information
sr: Informacije Libparteda

en: Libparted Warning
sr: Upozorenje Libparteda

en: Libparted Error
sr: Greška Libparteda

en: Libparted Fatal
sr: Kobnost Libparteda

en: Libparted Bug
sr: Greška Libparteda

en: Libparted Unsupported Feature
sr: Nepodržana funkcija Libparteda

en: Libparted unknown exception
sr: Nepoznat izuzetak Libparteda

en: Fix
sr: Ispravi

en: Yes
sr: Da

en: Ok
sr: U redu

en: Retry
sr: Pokušaj ponovo

en: No
sr: Ne

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Ignore
sr: Zanemari

en: _Undo Last Operation
sr: _Opozovi poslednju operaciju

en: _Clear All Operations
sr: _Obriši sve operacije

en: _Apply All Operations
sr: _Primeni sve operacije

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
sr: Nedostaju jedan ili više fizičkih volumena koji pripadaju grupi volumena.

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
sr: Došlo je do greške prilikom čitalja ULV2 podešavanja!

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
sr: Može biti da su neispravni ili da nedostaju neki ili svi detalji.

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
sr: NE biste trebali da menjate nijednu ULV2 FV particiju.

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set half the UUID to a new random value on ntfs file system on /dev/sda1
en: Set half the UUID to a new random value on %1 file system on %2
sr: Podešavam polovinu UUID-a na novu nasumičnu vrednost na „%1“ sistemu datoteka na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set a new random UUID on ext4 file system on /dev/sda1
en: Set a new random UUID on %1 file system on %2
sr: Podešavam novi nasumični UUID na „%1“ sistemu datoteka na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd (start at 250 MiB)
en: Copy %1 to %2 (start at %3)
sr: Umnoži „%1“ na „%2“ (počni od %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like  Copy /dev/hda4 to /dev/hdd1
en: Copy %1 to %2
sr: Umnoži „%1“ na „%2“

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Check and repair file system (ext3) on /dev/hda4
en: Check and repair file system (%1) on %2
sr: Proveri i popravi sistem datoteka (%1) na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Create Logical Partition #1 (ntfs, 345 MiB) on /dev/hda
en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
sr: Napravi %1 #%2 (%3, %4) na „%5“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 345 MiB) from /dev/hda
en: Delete %1 (%2, %3) from %4
sr: Obriši %1 (%2, %3) sa „%4“

note: TO TRANSLATORS: * means that GParted has encountered a programming bug.  More * information about a step is being added after the step was * marked as complete.  This bug description as well as the * information being added will be visible in the details of the * applied operations.
en: Adding more information to the results of this step after it has been marked as completed
sr: Dodajem još informacija rezultatima ovog koraka nakon što je označen kao završen

note: Bug: Not initialised by constructor or reset later TO TRANSLATORS: looks like  Format /dev/hda4 as linux-swap
en: Format %1 as %2
sr: Formatiraj „%1“ kao „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set file system label "My Label" on /dev/hda3
en: Set file system label "%1" on %2
sr: Postavljam natpis sistema datoteka „%1“ na „%2“

note: TO TRANSLATORS: looks like   Set partition name "My Name" on /dev/hda3
en: Set partition name "%1" on %2
sr: Postavljam naziv particije „%1“ na „%2“

en: resize/move %1
sr: promeni veličinu/premesti %1

en: new and old partition have the same size and position.  Hence continuing anyway
sr: Nova i stara particija imaju istu veličinu i poziciju.  Dakle ipak nastavljam.

en: Move %1 to the right
sr: Pomeri %1 udesno

en: Move %1 to the left
sr: Pomeri %1 ulevo

en: Grow %1 from %2 to %3
sr: Povećaj %1 sa %2 na %3

en: Shrink %1 from %2 to %3
sr: Smanji %1 sa %2 na %3

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
sr: Pomeri %1 udesno i povećaj sa %2 na %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
sr: Pomeri %1 udesno i smanji sa %2 na %3

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
sr: Pomeri %1 ulevo i povećaj sa %2 na %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
sr: Pomeri %1 ulevo i smanji sa %2 na %3

note: TO TRANSLATORS: looks like   1.00 MiB of 16.00 MiB copied (00:01:59 remaining)
en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
sr: umnožio sam %1 od %2 (%3 preostaje)

en: Name
sr: Naziv

en: Mount Point
sr: Tačka kačenja

en: Size
sr: Veličina

en: Used
sr: Zauzeto

en: Unused
sr: Slobodno

en: Flags
sr: Parametri

note: TO TRANSLATORS:  unallocated * means that this space on the disk device does * not contain a recognized file system, and is in * other words unallocated.
en: unallocated
sr: neraspoređeno

note: TO TRANSLATORS:  unknown * means that this space within this partition does * not contain a file system known to GParted, and * is in other words unknown.
en: unknown
sr: nepoznato

note: TO TRANSLATORS:  unformatted * means that the space within this partition will not * be formatted with a known file system by GParted.
en: unformatted
sr: neformatirano

note: TO TRANSLATORS:  cleared * means that all file system signatures in the partition * will be cleared by GParted.
en: cleared
sr: očišćeno

en: used
sr: zauzeto

en: unused
sr: slobodno

note: TO TRANSLATORS: means that this is an encrypted file system
en: Encrypted
sr: Šifrovano

en: _Refresh Devices
sr: _Osveži uređaje

en: _Devices
sr: U_ređaji

en: _GParted
sr: _Gparted

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: Device _Information
sr: _Informacije o uređaju

en: Pending _Operations
sr: _Zakazane operacije

en: _View
sr: _Pregled

en: _File System Support
sr: Podrška _sistema datoteka

en: _Create Partition Table
sr: _Napravi particionu tabelu

en: _Attempt Data Rescue
sr: _Pokušaj spašavanje podataka

en: _Device
sr: U_ređaj

en: _Partition
sr: Parti_cija

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: _Help
sr: Po_moć

note: TO TRANSLATORS: "New" is a tool bar item for partition actions.
en: New
sr: Nova

en: Create a new partition in the selected unallocated space
sr: Napravite novu particiju na izabranom neraspoređenom prostoru

en: Delete the selected partition
sr: Obrišite izabranu particiju

en: Resize/Move the selected partition
sr: Promenite veličinu/premestite izabranu particiju

en: Copy the selected partition to the clipboard
sr: Umnožite izabranu particiju u beležnicu

en: Paste the partition from the clipboard
sr: Ubacite particiju iz beležnice

en: Undo Last Operation
sr: Opozovite poslednju operaciju

en: Apply All Operations
sr: Primenite sve operacije

note: TO TRANSLATORS: "_New" is a sub menu item for the partition menu.
en: _New
sr: _Nova

en: _Resize/Move
sr: Promeni _veličinu/premesti

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with file systems..
en: _Format to
sr: _Formatiraj

note: TO TRANSLATORS: menuitem which holds a submenu with mount points..
en: _Mount on
sr: _Montiraj na

en: _Name Partition
sr: Naziv _particije

en: M_anage Flags
sr: _Upravljaj zastavicama

en: C_heck
sr: _Proveri

en: _Label File System
sr: Natpis _sistema datoteka

en: New UU_ID
sr: Novi UU_ID

en: Device Information
sr: Podaci o uređaju

note: Serial number
en: Serial:
sr: Serijski:

note: disktype
en: Partition table:
sr: Particiona tabela:

note: heads
en: Heads:
sr: Broj glava:

note: sectors/track
en: Sectors/track:
sr: Broj sektora/traka:

note: cylinders
en: Cylinders:
sr: Broj cilindara:

note: sector size
en: Sector size:
sr: Veličina sektora:

en: Could not add this operation to the list
sr: Ne mogu da dodam ovu operaciju na spisak

en: %1 operation pending | %1 operations pending
sr[0]: %1 zakazana operacija
sr[1]: %1 zakazane operacije
sr[2]: %1 zakazanih operacija
sr[3]: Jedna zakazana operacija

en: Quit GParted?
sr: Da zatvorim Gparted?

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
sr[0]: %1 operacija je trenutno zakazana.
sr[1]: %1 operacije su trenutno zakazane.
sr[2]: %1 operacija je trenutno zakazano.
sr[3]: Jedna operacija je trenutno zakazana.

en: %1 - GParted
sr: %1 — Gparted

en: Scanning all devices...
sr: Skeniram sve uređaje...

en: No devices detected
sr: Nema detektovanih uređaja

note: TO TRANSLATORS: looks like   No partition table found on device /dev/sda
en: No partition table found on device %1
sr: Na uređaju „%1“ nije pronađena particiona tabela

en: A partition table is required before partitions can be added.
sr: Particiona tabela je neophodna pre dodavanja particija.

en: To create a new partition table choose the menu item:
sr: Da napravite novu particionu tabelu izaberite stavku izbornika:

note: TO TRANSLATORS: this message represents the menu item Create Partition Table under the Device menu.
en: Device --> Create Partition Table.
sr: Uređaj ——> Napravi particionu tabelu.

en: Unable to open GParted Manual help file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku pomoći „Uputstvo Gparteda“

en: Documentation is not available
sr: Dokumentacija nije dostupna

en: This build of gparted is configured without documentation.
sr: Ovo izdanje gparteda je podešeno bez dokumentacije.

en: Documentation is available at the project web site.
sr: Dokumentacija je dostupna na veb stranici projekta.

en: GNOME Partition Editor
sr: Gnomov uređivač particija

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
sr[0]: Nije moguće napraviti više od %1 primarne particije
sr[1]: Nije moguće napraviti više od %1 primarne particije
sr[2]: Nije moguće napraviti više od %1 primarnih particija
sr[3]: Nije moguće napraviti više od jedne primarne particije

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
sr: Ukoliko želite još particija, kao prvo napravite proširenu particiju. Takva particija može sadržati druge particije. Zato što je proširena particija takođe vrsta primarne particije, možda će biti neophodno da prvo uklonite primarnu particiju.

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
sr: Premeštanje particije može dovesti do toga da se vaš operativni sistem ne pokrene

note: TO TRANSLATORS: looks like   You queued an operation to move the start sector of partition /dev/sda3.
en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
sr: Zakazali ste operaciju za premeštanje početnog sektora particije „%1“.

en:   Failure to boot is most likely to occur if you move the GNU/Linux partition containing /boot, or if you move the Windows system partition C:.
sr:   Do neuspeha učitavanja sistema će najverovatnije doći ako premestite particiju GNU/Linuksa koja sadrži „/boot“, ili ako premestite „C:“ sistemsku particiju Vindouza.

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
sr: Možete naučiti kako da popravite podešavanje pokretanja u ČPP Gparteda.

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
sr: Premeštanje particije može poprilično dugo da potraje.

en: Copy of %1
sr: Umnožavam %1

en: You have pasted into an existing partition
sr: Ubacili ste unutar jedne postojeće particije

note: TO TRANSLATORS: looks like   The data in /dev/sda3 will be lost if you apply this operation.
en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
sr: Ako primenite ovu operaciju podaci na „%1“ će biti izgubljeni.

en: Unable to delete %1!
sr: Ne mogu da obrišem „%1“!

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
sr: Demontirajte svaku logičku particiju sa brojem većim od %1

en: Are you sure you want to delete %1?
sr: Da li ste sigurni da želite da obrišete „%1“?

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
sr: Nakon brisanja ova particija neće biti dostupna za umnožavanje.

note: TO TRANSLATORS: dialogtitle, looks like   Delete /dev/hda2 (ntfs, 2345 MiB)
en: Delete %1 (%2, %3)
sr: Obriši „%1“ (%2, %3)

note: TO TRANSLATORS: looks like * Cannot format this file system to fat16.
en: Cannot format this file system to %1
sr: Ne mogu da formatiram ovaj sistem datoteka kao %1

note: TO TRANSLATORS: looks like * A fat16 file system requires a partition of at least 16.00 MiB.
en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
sr: %1 sistem datoteka zahteva particiju najmanje od %2.

note: TO TRANSLATORS: looks like * A partition with a hfs file system has a maximum size of 2.00 GiB.
en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
sr: Particija sa %1 sistemom datoteka ima najveću veličinu od %2.

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
sr: Particija ne može biti demontirana sa sledećih tačaka montiranja:

en: This is because other partitions are also mounted on these mount points.  You are advised to unmount them manually.
sr: Ovo je zbog toga što su i druge particije montirane na ovim tačkama kačenja. Savetuje vam se da ih ručno otkačite.

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like   1 operation is currently pending for partition /dev/sdb1
en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
sr[0]: %1 operacija je trenutno zakazana za particiju %2
sr[1]: %1 operacije su trenutno zakazane za particiju %2
sr[2]: %1 operacija je trenutno zakazano za particiju %2
sr[3]: Jedna operacija je trenutno zakazana za particiju %2.

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
sr: Koristite izbornik „Uređivanje“ da opozovete, poništite ili primenite zakazane operacije.

en: The swapoff action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sr: Radnja isključivanja pomoćne memorije ne može biti izvršena kada postoje zakazane operacije za particiju.

en: Deactivating swap on %1
sr: Deaktiviram svop na „%1“

en: Could not deactivate swap
sr: Ne mogu da dizaktiviram svop

en: The swapon action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sr: Radnja uključivanja pomoćne memorije ne može biti izvršena ako postoji zakazana operacija za particiju.

en: Activating swap on %1
sr: Aktiviram svop na „%1“

en: Could not activate swap
sr: Ne mogu da aktiviram svop

en: The deactivate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sr: Radnja poništavanja grupe volumena ne može biti izvršena kada postoje zakazane operacije za particiju.

en: Deactivating Volume Group %1
sr: Dizaktiviram grupu volumena „%1“

note: VGNAME from point point
en: Could not deactivate Volume Group
sr: Ne mogu da dizaktiviram grupu volumena

en: The activate Volume Group action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sr: Radnja aktiviranja grupe volumena ne može biti izvršena kada postoje zakazane operacije za particiju.

en: Activating Volume Group %1
sr: Aktiviram grupu volumena „%1“

note: VGNAME from point point
en: Could not activate Volume Group
sr: Ne mogu da aktiviram grupu volumena

en: The unmount action cannot be performed when there are operations pending for the partition.
sr: Radnja otkačinjanja ne može biti izvršena kada postoje zakazane operacije za particiju.

en: Unmounting %1
sr: Demontiram „%1“

en: Could not unmount %1
sr: Ne mogu da demontiram „%1“

note: Bug: Partition callback without a selected partition Bug: Not pointing at a valid display partition object
en: The mount action cannot be performed when an operation is pending for the partition.
sr: Radnja kačenja ne može biti izvršena kada postoje zakazane operacije za particiju.

en: mounting %1 on %2
sr: montiram %1 na %2

en: Could not mount %1 on %2
sr: Ne mogu da montiram %1 na %2

note: TO TRANSLATORS: Singular case looks like  1 partition is currently active on device /dev/sda
en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
sr[0]: %1 particija je trenutno aktivna na uređaju „%2“
sr[1]: %1 particije su trenutno aktivne na uređaju „%2“
sr[2]: %1 particija je trenutno aktivno na uređaju „%2“
sr[3]: Jedna particija je trenutno aktivna na uređaju „%2“.

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
sr: Nova particiona tabela ne može biti napravljena kada su neke particije aktivne.

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
sr: Aktivne particije su one koje su u upotrebi, kao što je to montirani sistem datoteka ili uključeni prostor pomoćne memorije.

en: Use Partition menu options, such as unmount or swapoff, to deactivate all partitions on this device before creating a new partition table.
sr: Koristite opcije izbornika „Particija“, kao što je demontiraj ili isključi svop, da dizaktivirate sve particije na tom uređaju pre nego što napravite novu particionu tabelu.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
sr[0]: %1 operacija je trenutno zakazana
sr[1]: %1 operacije su trenutno zakazane
sr[2]: %1 operacija je trenutno zakazano
sr[3]: Jedna operacija je trenutno zakazana.

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
sr: Nova particiona tabela ne može biti napravljena kada postoje zakazane operacije.

en: Use the Edit menu to either clear or apply all operations before creating a new partition table.
sr: Koristite izbornik „Uređivanje“ da biste poništili ili primenili sve operacije pre pravljenja nove particione tabele.

en: Error while creating partition table
sr: Greška prilikom pravljenja particione tabele

en: Command gpart was not found
sr: Naredba „gpart“ nije pronađena

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
sr: Ova funkcija koristi gpart. Molim instalirajte „gpart“ i pokušajte opet.

note: Dialog information
en: A full disk scan is needed to find file systems.
sr: Za pronalaženje sistema datoteka potrebno je pretraživanje celokupnog diska.

en: The scan might take a very long time.
sr: Pretraživanje može dugo da potraje.

en: After the scan you can mount any discovered file systems and copy the data to other media.
sr: Nakon pretraživanja moći ćete da montirate otkrivene sisteme datoteka i da umnožite podatke na druge medije.

en: Do you want to continue?
sr: Da li želite da nastavite?

note: TO TRANSLATORS: looks like	Search for file systems on /deb/sdb
en: Search for file systems on %1
sr: Traži sisteme datoteka na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like	Searching for file systems on /deb/sdb
en: Searching for file systems on %1
sr: Tražim sisteme datoteka na „%1“

note: TO TRANSLATORS: looks like	No file systems found on /deb/sdb
en: No file systems found on %1
sr: Nisu pronađeni sistemi datoteka na „%1“

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
sr: Pretraživanjem diska gpartom nisam našao nijedan prepoznatljivi sistem datoteka na ovom disku.

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
sr: Da li ste sigurni da želite da primenite zakazane operacije?

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
sr: Uređivanje particija može dovesti do GUBITKA PODATAKA.

en: You are advised to backup your data before proceeding.
sr: Savetuje vam se da napravite rezervni primerak podataka pre nego što nastavite.

en: Apply operations to device
sr: Primeni operacije na uređaj

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
sr: Obrisaćete LVM2 fizički volumen „%1“ koji nije prazan

en: You are formatting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
sr: Formatiraćete LVM2 fizički volumen „%1“ koji nije prazan

en: You are pasting over non-empty LVM2 Physical Volume %1
sr: Ubacićete LVM2 fizički volumen „%1“ koji nije prazan

en: Deleting or overwriting the Physical Volume is irrecoverable and will destroy or damage the  Volume Group.
sr: Brisanje ili prepisivanje fizičkog volumena je nepovratno i uništiće ili oštetiće grupu volumena.

en: To avoid destroying or damaging the Volume Group, you are advised to cancel and use external LVM commands to free the Physical Volume before attempting this operation.
sr: Da biste izbegli uništavanje ili oštećivanje grupe volumena, savetuje vam se da otkažete i da koristite spoljne LVM naredbe da oslobodite fizički volumen pre nego što pokušate ovu operaciju.

en: Do you want to continue to forcibly delete the Physical Volume?
sr: Da li želite da nastavite da nasilno obrišete fizički volumen?

en: Failed to find devid for path %1
sr: Nisam uspeo da nađem ib uređaja za putanju „%1“

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
sr: Izmena UUID-a može da poništi ključ za aktiviranje Vindouzovih proizvoda (WPA)

en: On FAT and NTFS file systems, the Volume Serial Number is used as the UUID. Changing the Volume Serial Number on the Windows system partition, normally C:, might invalidate the WPA key. An invalid WPA key will prevent login until you reactivate Windows.
sr: Na FAT i NTFS sistemima datoteka, serijski broj volumena se koristi kao UUID. Izmena serijskog broja volumena na sistemskoj particiji Vindouza, obično je to „C:“, može da poništi VPA ključ. Neispravan VPA ključ će sprečiti prijavljivanje sve dok ponovo ne aktivirate Vindouz.

en: Changing the UUID on external storage media and non-system partitions is usually safe, but guarantees cannot be given.
sr: Izmena UUID-a na spoljnim medijumima skladištenja i ne-sistemskim paricijama je obično bezbedno, ali garancije ne mogu biti date.

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: _Swapon
sr: _Uključi razmensku memoriju

en: _Swapoff
sr: _Isključi razmensku memoriju

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition move action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
sr: Radnja premeštanja particije je preskočena jer %1 sistem datoteka ne sadrži podatke

note: TO TRANSLATORS: looks like   Partition copy action skipped because linux-swap file system does not contain data
en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
sr: Radnja umnožavanja particije je preskočena jer „%1“ sistem datoteka ne sadrži podatke

note: TO TRANSLATORS: these labels will be used in the partition menu
en: Ac_tivate
sr: Ak_tiviraj

en: Deac_tivate
sr: Dizak_tiviraj

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
sr: LVM2 fizičkom volumenu trenutno ne može biti promenjena veličina zato što je član izvezene grupe volumena.

en: Maximize closed LUKS encryption skipped because it will automatically fill the partition when opened
sr: Maksimiziranje zatvorenog LUKS šifrovanja je preskočeno zato što će samostalno popuniti particiju prilikom otvaranja

en: Root privileges are required for running GParted
sr: Potrebna su administratorska prava za korišćenje Gparteda

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
sr: Gparted je moćan alat koji može uništiti particione tabele i velike količine podataka i zato ga samo administrator može koristiti.

en: In an attempt to avoid invalidating the WPA key, on NTFS file systems only half of the UUID is set to a new random value.
sr: Kao pokušaj sprečavanja poništavanja VPA ključa, na NTFS sistemima datoteka samo polovina UUID-a biva podešena na novu nasumičnu vrednost.

note: simulation..
en: run simulation
sr: pokrećem simulaciju

note: Real resize
en: real resize
sr: stvarno menjam veličinu

en: Partition is too large, maximum size is %1
sr: Particija je prevelika, najveća veličina je %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
sr: Particija je premala, najmanja veličina je %1

en: mkudffs prior to version 1.1 does not support non-ASCII characters in the label.
sr: „mkudffs“ pre izdanja 1.1 ne podržava ne-ASKRI znake u natpisu.
